Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 28 Bal 2024 00:47

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 27 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 16 Lap 2007 23:28 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Baltai ir Didysis tautų kraustymasis


Šaltinis - http://ziniukai.com/content/view/97/2/

Parašė Administrator

Vidurinis geležies amžius dar vadinamas tautų kraustymosi arba karinės demokratijos laikotarpiu. Jau IV a. sujudo visa Europa: iš Azijos ir prieškaukazės stepių ėmė veržtis hunai, vėliau – avarai. Sujudo germanų tautos.

Nuo VI a. pradžios slavai pajudėjo Dniepro baseino ir Vakarų Europos link. Slavų migracija į Dniepro baseiną lėmė rytų baltų likimą – tarp VI ir VII a. dalis rytų baltų asimiliavosi su slavais.

Kita Padnieprės baltų dalis buvo išstumta ir migravo baltiškojo branduolio link. Manoma, kad būtent šie tautų kraustymosi procesai atvedė į Pabaltijį ir lietuvių protėvius – Rytų Lietuvos pilkapių kultūros žmones.

Ilgą laiką manyta, kad Pabaltijo baltai, būdami kiek šiauriau nuo tautų kraustymosi epicentro, tautų kraustymosi procese nedalyvavo. Pastarųjų metų radiniai ir rašytiniai šaltiniai pakeitė šią nuostatą. V. Kazakevičius, V. Šimėnas teigia, kad Pabaltijo baltų gentys – galindai, prūsai, skalviai, jotvingiai, aukštaičiai ir lietuviai – vienaip ar kitaip buvo susiję su tautų kraustymusi.

Pirmoji tautų kraustymosi banga tiesiogiai palietė baltišką galindų gentį. Be to, tautų kraustymasis ir buvo ta priežastis, dėl kurios galindai skilo į dvi dalis.

Pasak rusų archeologo V. Sedovo, galindų migracija prasidėjo tada, kai gotai apie II a. pabaigą atsikraustė žemutinį Pavyslį. Dalis galindų nutraukė ryšius su gotais ir savarankiškai migravo rytų kryptimi iki Okos aukštupio. Kita dalis, išsaugojusi ryšius su gotais, nukeliavo į Dakiją, o vėliau ir iki pačios Ispanijos. Kalbininkai pabrėžia, kad žodžio „galind“ paplitimas Vakarų Europoje ir yra galindų dalyvavimo didžiajame tautų kraustymesi įrodymas.

Antroji tautų kraustymosi banga siejama su hunų žygiu į Europą 375 metais. Lietuvos teritoriją šis procesas pasiekė tik V a. viduryje.

Manoma, kad buvę vienas ar keli klajokliškų genčių reidai. Šios bangos palikimas – ryškios gaisravietės Rytų ir Pietų Lietuvos piliakalniuose, geležiniai strėlių antgaliai.

Jų rasta Aukštadvario, Kernavės Aukuro Kalno, Kunigiškių–Pajevonio ir Vilniaus Gedimino kalno piliakalniuose, Plinkaigalio (Kėdainių raj.) kapinyno palaidojimuose, kurie kaip tik ir datuojami V a. viduriu. Keturgubame 162 Plinkaigalio kape rasta klajoklių nužudyta keturių asmenų šeima: vyras, žmona ir du vaikai.

Moters šlaunikaulyje įstrigusi klajokliška tribriaunė strėlė. Mirusiųjų kaukolės sutrupintos ir deformuotos – matyt, žmonės buvo nukauti bukais ginklais. Kitas antgalis rastas 336 kape, kuriame palaidoti trys žmonės. Tarp vyro stuburo slankstelių įstrigusi strėlė. Atrodo, kad į vyrą šauta iš priekio. Bendrame kape buvo moteris ir mergaitė. Galbūt jos nužudytos to paties klajoklių antpuolio metu.

Sunku pasakyti, kurios klajoklių gentys dalyvavo šiame reide. VI a. gotų istoriko Jordano veikale „Apie gotų kilmę ir veiklą“, arba „Getika“, minimi akacirai. Pagal aprašymą jie buvo arčiausia baltų genčių.

Plinkaigalio kapinyno 144 vyro kape rasta ir vadinamoji hunų segė. Šios segės buvo plačiai paplitusios Vengrijoje, Ukrainoje, Kryme ir Vakarų Europoje. Jų paplitimo arealas beveik sutampa su antikos laikų hunų gentims priklausiusia teritorija. Su klajoklių reidais siejami ir kalavijo formos ietigalių radiniai Rytų Lietuvos pilkapynuose bei Vilniaus Gedimino kalne. Dar vienas toks ietigalis rastas Taurapilio kunigaikščio kape. Manoma, kad į Lietuvą jie galėjo patekti su trečiąja tautų kraustymosi banga, kai V a. pabaigoje suiro hunų valstybė.

Ketvirtoji tautų kraustymosi banga, prasidėjusi VI a. viduryje, siejama su avarais ir slavais. Daugelis tyrinėtojų teigia, kad avarų palikimas ryškus mūsų priešistorėje.

Pavyzdžiui, VI amžiuje Rytų Lietuvos pilkapių kultūros žmonės plačiai naudojo balnakilpes (turime kapų, kuriuose sudeginto mirusiojo palaikai buvo supilti į suguldytų balnakilpių vidų). Balnakilpės – revoliucinis avarų išradimas. Na, o slavų ekspansijos pasekmes jau žinome – dalis rytų baltų atsikėlė į rytinį dabartinės Lietuvos pakraštį.

Iš VI a. turime rašytinių žinių apie baltų santykius su gotais.

Vadinamajame Kasiodoro archyve išliko gotų valdovo Teodoriko laiškas aisčiams, kuriame pasakojama apie Italijon pas ostgotų karalių atvykusius aisčių pasiuntinius, kurie atvežė karaliui gintaro ir sužadino jo norą toliau bendrauti.

Jordano „Getikoje“ aisčiai minimi dviejose vietose. Vienoje nurodoma, kad aisčiai yra taikūs žmonės, gyvenantys už Vyslos, prie jūros.

Kitoje pasakojama apie tai, kaip gotų valdovas Germanarikas įsitvirtinęs daugybėje genčių. Aisčiuose jis tai padarė ne jėga, o „protu ir šaunumu“.

Jordanas pabrėžė, kad aisčiai užėmė labai ilgą pajūrio ruožą. Nei viename, nei kitame šaltinyje neminimos konkrečios aisčių gentys. Tačiau iš to, kas buvo pasakyta, nesunku suvokti, kad kalbama apie vakarinius galindus.

Tyrinėtojai neabejoja, kad tuometiniam pasauliui buvo gerai žinomos ir kitos aisčių gentys.

****************************************************

Hunai

https://www.vle.lt/Straipsnis/hunai-31120

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Sau 2008 22:07 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
ZIGMANTAS RAULINAITIS. HUNŲ ŽYGIS Į PRŪSUS


Raulinaitis Zigmantas. Hunų žygis į Prūsus. - "Brooklyn", 1964, 32 psl.

http://www.partizanai.org/karys-1963m-7 ... s-i-prusus

I. HUNAI ĮSIVERŽIA EUROPON


“Žodžej isz givos kalbos lietuviu Linkmeniszkiu”, kun. Gimžausko surašyti tarp 1875 ir 1879 m. ir išlikę rankraštyje, tarp kitko, turi tokį įrašą:

“Szunėburnėj.

Linkmeniskėj letuvej pasakoja, būvi taj aboji žmones, kuriu akis būvi kajp vikswu praplautas, vetoje kalbejima kajp peles cipdavi, ir pedais susekdawi žmonis; bet letuvej iszsimani su atatupstoms vižoms spūdinti szalin nū ju, ir tami tiktaj atveje iszsisukdavi nū tu szuniaburniu.

Man regis vardu szunaburniu ar Hunnaj, arba ir Mongolu vejsle yra vadinama.

Ape szuniaburnius sako, daug jie pikto padari dėl Musu szales.”1

Ar tikrai linkmeniškiai dar atsimena hunų laikus, ar ne, iš to užrašyto jų pasakojimo sunku būtų pasakyti.

Tačiau, kad mūsų tolimiems protėviams yra tekę susidurti su hunais, liudija ne vien tik geografinė mūsų kraštų kaimynystė su hunų užkariautais kraštais, bet mitų, padavimų ir pasakų pavidale išlikę pėdsakai.

Istorikai mano, kad besiverždami iš Azijos, jau II a. pradžioje hunai buvo pasiekę Ponto sritį ir gal net kai kuriuos kraštus tarp Bugo ir Dniestro. Tačiau iki IV a. apie juos istorija tyli, lyg jie būtų likę neveiklūs.

Tik praslinkus dar geram šimtmečiui, 376 m. romėnų vadų vadovaujamas įgulas prie Dunojaus pasiekė pranešimai, kad šiauriniai barbarai nepaprastai sujudo. Būk tai ištisos tautos gyvenę tarp Juodosios jūros ir Tisos upės staiga pakilo bėgti, nes jas smogė laukinė, nepaprasto žiaurumo tauta, sukeldama jose neapsakomą siaubą ir priversdama visus palikti savas sodybas ir namus.

Nuo šios baisios azijatų tautos — hunų, smūgio žlugo didžioji gotų — Ermanariko imperija (žiūr. Z. R. Galindai prieš Romą). Rytiniai gotai liko pavergti, jų likučiai spruko į pietus, Romos imperijos sienų link. Po ostgotų panašaus likimo susilaukė ir vakariniai gotai, kurių dauguma užvėją rado už Dunojaus, Romos sienų prieglobstyje. Hunų įsiveržimas Europon sukėlė Didįjį Tautų Kraustymasi, trukusį apie du šimtus metų.

Pagal Jordanį hunų rasė kilusi iš raganų ir piktųjų dvasių mišinio, gyvenusių dykumose ir pelkėse. Jų tauta buvusi kvaila, bloga ir žema, beveik nežmoniška. Jie neturėję net savos kalbos, tokios, kuri būtų panaši į žmonių kalbą (anot linkmeniškių, jie cypdavę lyg pelės...). Nieko jie nemokėję, išskyrus medžioti.

Jordanis mano, kad piktosios dvasios užsiundę hunus, pirmiausia, ant skitų grynai dėl pavydo. Pamatę skitų derlingą žemę, hunai ėmė ją ir užkariavo. Nuo jų visi bėgę iš baimės: “Nes savo bruožų baisumu jie sukeldavę siaubą net tiems, kurių jie šiaip nepajėgtų užkariauti. Priešai nuo jų bėgo apimti siaubo, nes jų tamsi išvaizda buvusi baisi. Vietoje galvos jie turėję, jei aš taip galiu išsireikšti, savo rūšies beformį gumulą, vietoje akių tik skylutes.”5

Sugriovę Ermanariko apjungtą gotų valstybę, šitie baisūs Azijos raiteliai, hunai, veržėsi tolyn į pietų vakarus, gilyn į Europą. Jų smūgio pagrindinis kelias ėjo pietų Rusijos stepėmis, lygumomis pagal Juodąją jūrą ir vedė į Vengrų plačias lygumas, kur jie atsidūrė į Romos imperijos sienas.

Neilgai trukus hunai pradėjo ir savo pirmąją didžiąją invaziją į Romos imperiją — jos rytinę dalį, kai 395 m. jie išplėšė Sirijos, Halio ir net Armėnijos sritis.

Užimtuose plotuose prie Dunojaus įsitvirtinę, hunai pradėjo plėsti savo užkariavimus, ne tik Vakarų Europos link, bet ir į rytus, į šiaurės rytų ir vakarų miškingus kraštus, kur, reikia manyti, mėgino gelbėtis sugriuvusios gotų imperijos atplaišos, organizuojamos energingesnių valdovėlių ar karvedžių.

Hunus nuolatos viliojo Vakarų miestai, žadėdami gausų grobį. Ammianas rašo, kad jie yra nepatikimi paliaubose ir nepaprastai godūs aukso. Hunus todėl galėjo vilioti ir Pabaltijo miškuoti kraštai, tų laikų senoji Prūsų krašto augšta kultūra ir turtingumas.

Hunams Europon įsiveržus, nutrūko senieji prekybos keliai ir ryšiai tarp Viduržemio jūros baseino ir šiaurės Europos, taigi ir Pabaltijo srities.

Nežiūrint to, mokslininkai pastebi įdomų reiškinį, kad auksas tada ėmė plaukti šiaurės link, į Pabaltijį, kas tik paaiškina senojo Prūsų krašto turtingą ir augštą civilizaciją.6

Netekusi savo valstybės dalis gotų įsikūrė srityje apie Kievą (450-550 m.). Kiti liko Panonijoje. Tie kleviniai gotai palaikė ryšį su Prūsais Dniepru ir Nemunu. Ryšiai siekė ir Skandinaviją. Pagrindinis, gi, senasis prekybos kelias iš pietų, iš Carnuntumo ėjo tarp Presburgo ir Vienos, augštyn March upe ir toliau į Vyslą, žemyn į Baltiją ir, Prūsų bei Kuršo pakrantėmis, tolyn į Skandinaviją, kai kitas labai svarbus kelias ėjo Dniepru iš Juodosios jūros į Dauguvą ir iš jos į Baltijos jūrą.

Paveikslėlis

Hunų įsiveržimas

PABALTIJYS IR HUNAI


Ne viena diena hunai sugriovė gotų valstybę ir ne visi gotai tuojau pasidavė jiems. Dalis gotų valdovėlių galėjo išlikti buvusios didžiosios Ermanariko imperijos pakraščiuose nepaliesti hunų tiesioginio smūgio. Kai kurie jų, prisišlieję prie miškingo baltų krašto, galėjo dar ilgai priešintis hunams.

Epas Vidsith kalba apie tai, kad hreithgotų kariuomenė daug kartų savo aštriais kardais turėjusi atmušti Aetla tautą — hunus, begindama savo senąsias sodybas,7

Tie hreithgotai, tai pasilikusi prie Vyslos žiočių gotų tautos dalis, vėliau susimaišiusi su aisčiais (hreith — ‘namuose iikusieji’), kai didžioji jų dalis buvo išemigravusi į pietus.

Tas pat epas apdainuoja, kaip jų didvyriai Roedhere ir Rondhere, gyvenę gotų karalystės tolimame pakraštyje, kartu su kitais karžygiais, kovojo prieš hunus Vyslos miškuose.7

Taigi šios kovos vyko čia pat baltų gyvenamų plotų pašonėje, ir ne tik pašonėje, jos, atrodo, tiesioginiai palietė ir pačius baltų gyvenamus plotus — jų žemes.

Hervararsaga (rašyta apie 1300 m.) mini mūši ant Dunabeid. Tas vietovardis gali reikšti Dauguvos šilynus, bet ne Dunojaus ar Dono krantus, kaip kai kurie rašytojai mėgina aiškinti.

Negali tai būti Dunojus, nes plačioje jo srityje hunai patys buvo įsikūrę ir iš ten gotus dalinai išstūmę, dalinai vietoje pavergę. Negali tai būti Donas, nes ta upė buvo hunų užnugaryje, iš kur germanai jau buvo išstumti, o tuos plotus pamaži užpildė kitos Azijos tautos, jų tarpe hunams giminingi chazarai (kai kurių istorikų nuomone dabar taip paplitusių žydų protėviai).

Jie, slinkdami paskui hunus, veržėsi į pietų Rusijos plotus ir atsidūrė venetų ir baltų pašonėje.

Apie tuos laikus ir įvykius kalbėdamas Jordanis sako, kad tuo metu Vyslos žiotyse gyvenę vidivarijai (mišri gotų ir aisčių tauta), į rytus nuo jų Baltijos pajūryje gyvenę aisčiai, ir į pietus nuo šių ‘gens Agazzirorum fortissima’ — galinga chazarų tauta.

Hunų gi žygiai prieš tuos chazarus istorijos šaltiniuose yra minimi atskirai, nepainiojant su žygiais prieš gotus.2

Tas pat mūšis ant Dauguvos krantų yra apdainuotas ir Eddoje, dainoje apie Hunų Mūšį.

Verta atidžiau pažvelgti į to mūšio aprašymą, nes iš jo paaiškėja geografinė abiejų priešų, gotų ir hunų, padėtis ir hunų žygio kryptis.

Daina apie Hunų Mūšį kalba apie sutelktą hunų kariuomenę, vadų Humli ir Hloed vedamą per Myrkvido (Myrkvidr) mišką, skyrusį hunų kraštą nuo gotų.8

Per tą milžinišką mišką perjojus toliau, tęsėsi plačios lygumos su stambiom gyvenvietėm ir su gotų pilimi, skirta ginti kraštą nuo hunų puolimų.


Vieną skaistų rytą, saulei tekant, karaliaus Angantyro sesuo Hervoera, stovėdama pilies bokšte, viršuje vartų iškilusiame, pamatė pietų kryptimi augščiau miško kylančius dulkių debesis. Netrukus pro dulkes ji įžiūrėjo žvilgančius, lyg auksu padengtus, skydus ir šalmus ir tarp jų, sidabru žybčiojančius, grandininius šarvus. Netrukus ji išvydo ir visą didžiulę hunų kariuomenę, traukiančią jos pilies link.

Narsioji Hervoera, kuriai karaliaus buvo patikėta pilies gynyba, išėjo su savo kariais iš pilies pasitikti hunų ir drąsiai kovodama žuvo.

Jos auklėtojas Ormaras, tiesiai iš mūšio lauko, dieną ir naktį jodamas, nuskubėjo pas karalių Angantyrą į jo pilį Arheimarą su pranešimu:

“Iš pietų atvykstu,
Tau pranešti:
Visas Myrkvido miškas
Sudegęs ir Didieji šilynai;
Gotų kraštas užlietas
Karių kraujo.”8

Nors ir maža sutelktų karių teturėdamas, Angantyras ryžosi pasitikti hunų kariuomenę mūšio lauke. Jis siunčia seną kareivą Gizurą pranešti hunams, kur yra jo pasirinktas mūšio laukas:

“Kvieski juos prie Dyngja
Į Dauguvos šilynus (Dunheidr)
Į kovos lauką
prie Jassaro kalnų (Jassar-fjoll),

Kur gotai dažnai Jietis kovai pakėlę Išdidūs iškovodavo Spindinčią pergalę!”8

Gizuras atlieka pavestą pasiuntinybę dar pridurdamas:

“Negązdina mūsų hunai,
Nei jų raginiai lankai.”

Sugrįžęs atgal pas savo karalių jis sako:

“Kalbėjau su jais ir
Pakviečiau juos į kovos vietą
Dauguvos šilynus,
Dauguvos slėnius (Dyngjataelern).”8

Susitikus gotų ir hunų kariuomenėms, mūšis tęsėsi ištisas aštuonias dienas. Kai skaitlingesnės hunų jėgos mūšyje nuolat tirpo, tai pradžioje silpnesnės gotų jėgos, papildomos naujai atvykstančių, vis augo ir stiprėjo ir, galų gale, hunai buvo visiškai sumušti. Gotai narsiai puldami iškirto tiek daug hunų, kad jų lavonai užtvenkė upes ir jos išsiliejo. Slėniai buvo užversti kritusių arklių ir priešų kūnų.8

Iš to mūšio aprašymo aiškėja, jog gotų kraštas yra šiaurėje, o hunų —— pietuose. Mat, tuomet hunai jau viešpatavo Dunojaus ir Tisos žemupiuose.

Hunų krašto šiaurėje būta didžiulio miško Myrkvido (tamsaus miško, spygliuočių). Tai gali būti Karpatų kalnų miškingos sritys, arba Rytų Europos miškai, nusidriekę nuo Vyslos iki Dauguvos (Much’as Myrkvidą laiko Karpatų vakarinį tęsinį Silezijoje, Gesenke vadinamą).12

Toje pačioje Eddoje, Senojoje Atli dainoje (Burgundų žlugimo pirmykščioje dainoje), hunų valdovo Atli pasiuntinys vyksta pas gotus irgi iš pietų krypties, per bekelį ir betakį Myrkvidą.8

XI a. kronikininkas Thietmaras iš Merseburgo Myrkvido mišką (Miriquidui) lokalizuoja Bohemijoje — Erzgebirge srityje.12

Iš viso, “labai galimas dalykas, kad senovėje tuo vardu buvo bendrai vadinama plati kalnų sistema, besitęsianti nuo Erzgebirge iki Transilvanijos Alpių — miškuota kalnų užtvara par excellence”,12 sako C. Tolkien, tyrinėdamas karaliaus Heidreko sagą.

Daug rašytojų to hunų su gotais mūšio vietos jieško ne prie Juodosios jūros, bet daug toliau į šiaurės vakarus (Much, Schuette, Von Friesen, Johansson).12

Aidai iš kitų sagų tokią mintį irgi patvirtina.

Dietricho iš Berno sagų ratas kalba apie tai, kad savo laiku Atila buvo apgulęs miestą Palteskia (Palltica, Faltica), t. y. Polocką, ir net jį buvo paėmęs.

Tais pačiais laikais Dietrichas Voldemaras kovojo prie Smolensko (Smaland, Sirialand) ir visą tą sritį pavergė Atilos valdžiai, kur šis pasodino savo vietininką visai Rusijai (O. L. Jiriczek, Deutsche Heldensage, 1898). Nors čia yra įpinti daug vėlesnių laikų įvykiai, tačiau jie visi rodo viena bendra Baltijos, bet ne Juodosios jūros kryptimi, į Dauguvos, bet ne į Dunojaus, Dono ar Dvinos sritis.

Arheimaras gi, karaliaus Angantyro pilis, yra kartu ir Danparstadir’o srities sostinė.12

Kai kurie istorikai šią sritį laiko padnieprio sritimi: Danapar — Dniepras. Su tuo galima sutikti. Hunų smūgio nublokšta gotų dalis, kaip žinome, pasitraukė Kievo kryptimi ir toliau į šiaurės vakarus, kur ant Dniepro jie liko prekybos tarpininkai tarp Baltijos ir Juodosios jūrų sričių.

Paveikslėlis

Hunų raitelis. Kiniečių piešinys

Paveikslėlis

Iškarpa iš Al-ldrisi žemėlapio (šiaurė apačioje, pietūs viršuje), kurioje vaizduojamas Pabaltijys. Kairėje — pakraštyje “Kanyu”, manoma, reiškia Kauną, žemiau — “Madsūna”, vaizduoja latvių Mežuotnę. Vidury augščiau — “Gintyar”, rodo Gintaro miestą, spėjamai, Prūsuose.

Taigi Dniepro augštupyje, kur jis artėja prie Dauguvos (Vitebsko — Smolensko vartai) reikėtų jieškoti tos legendinės Danaparstadiro srities. Hunams jon įsiveržus ir ją nuteriojus, galutinas ir lemiamas mūšis įvyko šios srities tolimajame gale, kuris aiškiai siekė Dauguvos upę, nes poetas mūšio vietą vadina jau kitu vardu — Dunheidr, Dauguvos šilynais, bet ne “Dana-parheidr”, atseit Dniepro šilynais ar kaip kitaip Tas hunų žygis vyko, greičiausiai, pagal pietinį Dniepro krantą, pro Kievą, bendra Dauguvos augštupio kryptimi, nes saga nemini persikėlimo per jokią upę.

Aprašytame mūšyje dalyvavusi gotų valstybė tai, greičiausiai, viena iš nepriklausomų senosios imperijos dalių, išlikusi baltų žemės pakraštyje prie Dauguvos. Tokia gotų valstybėlė baltų žemėje galėjo atsirasti subyrėjus Ermanariko imperijai, arba galėjo susikurti kilus naujai gotų emigracijos bangai iš Gotlando.

Apie tokią emigraciją kalba Guta saga (užrašyta XIV a.). Pagal ją V amž. gotai vyko iš Gotlando per Dagoe (Dagaipi) salą, esančią prie Aisčių krašto, ir Dauguvos (Dyna) upe kėlėsi į pietus Rusijos ir Graikijos link. Taigi prie Dauguvos, žemupyje ir augštupyje gotai galėjo valdyti kai kurias sritis ir turėti savo pilių.

Danų XII a. istorikas Saxo Grammaticus, aprašydamas mitinius vikingų žygius į Pabaltijį, mini prie Dauguvos (“apud Dunam urbem”) karaliaus Handvano pilį, kurią danai sunaikino.3

Krakumal epas (rašytas po 1150 m.) apdainuoja aštuonių jarlų (valdytojų) pralaimėjimą “austri i Dynno mynnit” — kas vėl rodo į Dauguvos sritis.

Toki įvairūs Dauguvos upės kronikose ir epuose pateikiami vardai (ypač Saxo Gr.): Duna, Dyna, Wina, Weino ir t.t, ir iš jų kildinti asmenų vardai (Dianus, Anduanus, Handuvanus, Winus ir kt.) rodo tik, kad jau seniausiais laikais Dauguvos tėkmėje ir jos srityse vyko reikšmingi istoriniai įvykiai.9

Naujesni jau minėtos Hervararsagos tyrinėjimai iškelia dar kai kurių įdomių dalykų. Saga apdainuoja hreithogų karaliaus Gudmundo (Gudmundr) žygius. Jis valdė kraštą, vadinamą Glasisvellir. Vokiečių istorikai spėja šią šalį buvus Semboje. Mąt, Glasisvellir kraštovardžio reikšmė aiškėja iš žodžio glaesum. Tuo vardu, Tacitas sako, aisčių buvo vadinamas gintaras (latviai ir dabar dar žino gintaro pavadinimą glėsis). Taigi, Glasisvellir reikštų Gintaro kraštą — Sembą, kuri nuo seniausių laikų yra žinoma Gintaro pajūrio vardu.13

Dėl to kai kurie vokiečių istorikai mano, kad hreithgotų valdovai savo galią buvo išplėtę ne tik Vyslos žemupyje, bet ir Sembo pusiasalyje. Taigi, Hervararsagos Gudmundas, o taip pat Heidrekas (Heithrekr Ulfhamr) ir gal Hofundas (Hofundr) yra buvę ne tik gotų, bet ir aisčių krašto dalies — Sembos, valdovai.15

Valdydami Sembą, jie laikė savo rankose gintaro prekybą, kuri vyko Vyslos keliu, su Viduržemio jūros baseinu ir Nemuno, bei Dauguvos keliu, per Dnieprą, su Juodosios jūros pakraščiais. Dėl šitų prekybos kelių ir centrų išlaikymo, aišku, jiems teko kovoti su hunais.

Spėjama, kad sagų minimos vietovės Gnipalund ir Glnsilund (Gintaro šilas) jieškotinos irgi Semboje (ten yra žinoma Šventlund vietovė prie Viskiautų). Ten pat yra talpintinas ir XII amž. arabų geografo Al-ldrisi aprašytas ir jo žemėlapyje pažymėtas didelis miestas Gintyar, arba Gintaras, kuris būk tai buvęs tarp Kanyu (Kauno) ir Slesbuls (Šlezvigo).15

HUNŲ ŽYGIS Į PRŪSUS


Ne vien tik sagos kalba apie hunų žygius į baltų kraštus.

Kurio tai vokiečių poeto dar XII a. užrašyta eiliuota pasaka, priklausanti Dietricho ir Nibelungų epų grupei, tarp kitko, apdainuoja Atilos (Etzelio) hunų žygį į Prūsus, kur po sunkių kovų, talkininkaujant įvairiems germanų valdovėliams, hunams pavyko paimti prūsų pilį Gamali.

Šita eiliuota pasaka, žinoma Biterolfo vardu, iš tiesų, yra mišinys romantiškai aprašytų įvykių, paimtų iš keletos laikotarpių, nors pagrinde kalbama apie įvykius iš V-VI a.

Mums yra įdomus toje poemoje įterptas epizodas, kuriame apdainuojamas tas hunų karo žygis į Prūsus. Tai yra pats seniausias aprašytas karo žygis į baltų žemes. Ten dar yra minimas ir hunų įsiveržimas į lenkų kraštą.

Hagenmeyeris savo disertacijoje, apie tuos du hunų žygius, taip sako:

“Biterolfo pirmosios dalies veiksmuose yra įvesti du įvykiai, kurie krinta į akį, nes jie nerodo jokių būdingų ženklų, kad būtų tyčia išrasti. Atvirkščiai, jie turėjo būti pagrįsti kokiu nors istoriniu šaltiniu. Kalba eina apie Etzelio du karo žygius: prieš Gamali miestą Prūsijoje (Bit. 1388 eil. ir sek.) ir prieš atsimetusį Lenkų kunigaikštį (3420 eil. ir sek.)”.10

Ypač žygis į Gamali pilį poemoje yra tiesiog įterptas be jokio pagrindžiamo paaiškinimo.

Trumpas to žygio į Prūsus turinys yra toks:

Vieno Ispanijos krašto, su sostine Toledo, valdovas Biterolfas slapta iškeliauja į hunų karaliaus Etzelio dvarą. Jis nori įsitikinti, ar tikrai, kaip eina gandas, tame dvare yra daugiausia žymiausių ir narsiausių riterių. Mat, Biterolfas save laikė to meto žymiausiuoju ir narsiausiuoju.

Etzelio dvare jis apsimeta priešų iš savo krašto išvarytu riteriu. Čia jam yra progų dalyvauti įvairiuose Etzelio karo žygiuose ir, žinoma, žygyje į Prūsus, kur pradžioje jam nesiseka ir kur, kartu su kitais garsiais to meto riteriais, Rudegeriu, Šrūtanu ir dar kitais, jis pralaimi ir net patenka į prūsų nelaisvę ištisiems keturiems metams: “Sie muosten sider, daz ist war, gevangen ligen wol vier jar in der stat ze Gamalin”.11

Augštai vertindamas Biterolfą, Eztelis vyksta jį vaduoti ir asmeniškai kovoja su prūsais. Tačiau, galų gale, tik Biterolfo gudrumo dėka, hunai laimi pergalę ir užima Gamali pilį. Biterolfas, mat, uždarytas su kitais belaisviais bokšte, išsikasa ir įsilaužia į gretimą pilies bokštą, kur užklumpa pilies valdovą kunigą (karalių) Bodislavą su žmona bemiegančius. Jis juos abu suima ir laikydamas įkaitais priverčia pilį pasiduoti Etzeliui, kuris tuo pat metu nesėkmingai laužiasi pro pilies vartus.

Slaviškas Bodislavo (kitur Bodislano) vardas čia yra anachronizmas. Slaviški vardai, kaip ir patys slavai, prie Baltijos pasirodė daug vėliau. Matyti, senasis prūsų valdovo vardas buvo užmirštas ir poeto pakeistas vėlesniu slavišku.

Įdomu yra, kad pilis, pagal poemą, stovi prie pat jūros ir turi daugybę vartų ir bokštų. Pilėnai ją gynė narsiai šaudydami strėles ir svaidyklėmis svaidydami akmenis. Jei ne Biterolfo gudrumas ir klasta, atrodo, hunai pilies nebūtų paėmę, tokia ji buvo stipri ir taip gerai ginama. Daug hunų krito kovoje su prūsais (ir vii manigen lassen todt),14 nors ir prūsų ten žuvo taip pat daug.

Po pergalės hunai su visu grobiu grįžo atgal. Kelionė trukusi 40 dienų. Jie keliavo atgal, varydamiesi belaisvius, kunigą su kunigiene, su kuriais elgėsi, tačiau, riteriškai. Kartu jie vedėsi ir savo sužeistuosius, pagal poemą — daug sužeistų riterių (Stummeliche vil sere Wunde), kol pagaliau pasiekė hunų sostinę Etzelburgą prie Dunojaus.

Atstumas nuo Dunojaus ties Budapeštu iki Baltijos pakraščio prie Dancigo, tiesia linija per Karpatus, pro Krokuvą — Lodzę, būtų apie 700 km., taigi hunų žygis atgal vyko po 15-20 km per dieną. Poema niekur nemini apie kėlimasi per didelę upę, todėl žygis galėjo vykti kairiuoju Vyslos krantu, minėta kryptimi.

Jei kariuomenės kėlimasis nei žygio nei grįžimo metu poemoje neminimas (o toks persikėlimas šarvuotai kariuomenei, ypač grįžtant ir dar apsikrovusiai grobiu, būtų labai sunkus ir, be abejo, būtų paminėtas), galime manyti, jog žygis taikė į pilį, kuri stovėjo į pietus nuo Vyslos žiočių. Ten matyti buvo įsikūręs valdovas — kunigas, valdęs ne tik tą pilį, bet ir Vyslos žiotis su tam tikru plotu, nes valdovas poemoje yra vadinamas karaliumi, kuriam priklausiusi ir prūsų žemė.

Ką reiškia pilies vardas Gamali ar Gamalyn — nežinoma. (Jei Senoji Upsala Švedijoje buvo vadinama Gamal-Upsala, tai gal Gamali reiškia Senąją pilį arba Senpilį?).

Aišku, visa poema turi viduramžių riterių romano prieskonį, nes juk jos rankraštis yra iš XIII amž. Tačiau, poemai, tikriausiai, yra panaudoti įvairūs, ne vieno meto, istoriniai šaltiniai, ar šaltiniai, turį istorinį pagrindą. Kai kurių tyrinėtojų nuomone tas žygis į Prūsus yra paremtas Bohemijos Ottokaro panašaus žygio istorija. Tačiau toks to žygio sugretinimas su daug vėlesnių laikų žygiais, iš tiesų, nieko neišaiškina.

Tą hunų pergalę Prūsuose dalinai patvirtina ir kitos to meto ir to paties ciklo poemos.

Hagenau 1509 m. “Heldenbuch” laidos priede (Anhang) yra sakoma: “Schrüthan ein ryss, dem waren die preüssen bisz an das moer un-derthon”.13

Tą pat kartoja ir eiliuota pasaka “Rosengarten”, kurioje kalbama apie tą patį Etzelio kareivą Schrūtan’ą: “dem sint die (diu lant von) Priuzen biz üf daz mer von vorhte undertän”.13

Taigi, atrodo, jog nugalėjęs Prūsus, Atila atidavė juos valdyti savo vietininkui Šrūtanui.

“Dietrichs Flucht” poema išvardindama Etzelio karžygius, mini vieną jų iš Prūsų: Hūzolt von Priuzen (5889 eil.).13

Iš Biterolfo poemos aiškėja, kad, iš tiesų, buvę du žygiai į Prūsus: vienas nesėkmingas, vestas Biterolfo, ir antras, praėjus ketveriems metams, vadovaujant pačiam Etzeliui — pasibaigęs pergale.

Atilos amžininkas istorikas Priskus rašo, kad Atila kartu su Bleda laikotarpyje tarp 435 m. ir 439 m. vykdė žygius į Skitiją, t. y. šiaurės ir rytų Europą, kol ją užkariavo. Keturis metus trukęs Skitijos užkariavimas atatinka Biterolfo poemos keturių metų tarpui tarp abiejų karo žygių į Prūsus.

Kad Biterolfo poemos pagrinde yra istorinė tiesa, tuo neabejojo ir poemos tyrinėtojas Schoenbachas. Jo galutinė išvada yra tokia: “Mes jau žinome, kad vokiečių karžygių poemos, sugretinus jas su Arthuro ciklo epiniais romanais, yra tikros istorinės tradicijos, lyg tikriausia tiesa priešpastatyta fantastiškiems melams.”11

Iš viso, istorikai yra tos nuomonės, kad savo galybės viršūnėje, V a. pradžioje ir viduryje, hunai yra valdę visą Rytų Europą ir į šiaurę jų galia siekusi Baltijos jūrą.2

Tokiam teigimui jie pagrindą randa pas Atilos, to žymiausiojo hunų valdovo, amžininką, istoriką Priskų. Šis gi rašo, jog pats girdėjęs iš labai patikimo asmens, kad Atila valdęs net ‘Okeano salas’. Istorikai sutinka, kad tos Okeano salos yra Baltijos jūroje (išskyrus Mommseną, kuris mano, jog tai esanti Britanija).

Tos salos tai Bornholmas, Oelandas ir Gotlandas. Jose yra rasta Romos monetų, ‘solidų’ iš V. a. pradžios, kai vėliau, valdant imperatoriui Zeno, jos dingsta.

“Atrodo, jog galima manyti, kad kartu su hunų imperija sukurtas politinis pastovumas ir ramybė paskatino greitą prekybos išplitimą tarp tų trijų salų ir Europos žemyno, o po Atilos mirties, kilus sąmyšiui, ta prekyba ir vėl nutrūko. Gibbonas buvo visiškai įsitikinęs, kad hunai iš tų šiaurinių sričių imdavo sau duoklę”.2

Paveikslėlis

Orientacinis žemėlapis — šiaurėje miškuotoji, pietuose stepių sritis. Dešinėje — hunų jsiveržimo kryptis j Dunojaus žemupį, iš kurio dvi kryptys rodo šiaurėn: kairioji į Gamali miestą Prūsuose, dešinioji į spėjamą gotų valdomą sritj prie Dauguvos.

Be to, Priskus aiškiai teigia, kad Atila valdė visą Skitiją, t. y., visą rytinę Europą. Jordanis taip pat tvirtina, kad Atila buvęs vienintelis visų Skitijos tautų valdovas.5

“Taigi galime daryti išvadas, kad visos germanų ir kitos tautos, gyvenusios tarp Alpių ir Baltijos jūros, tarp Kaspijos (ar kiek į vakarus nuo jos) ir linijos nubrėžtos nežinomu atstumu į rytus nuo Reino, pripažino Atilą ir Bledą savo viešpačiais”.2

Toks istorikų, šiuo atveju Thompsono, sprendimas yra griežtas.

Baltams, be abejo, rūpėjo išlaikyti tradicinius prekybos ryšius su Juodąja jūra, Dauguvos ir Vyslos upėmis, o taip pat ir Viduržemio jūros sritimis. Taigi, galimas dalykas, baltų buvo pripažinta hunų galybė, perėmusi — paveldėjusi buvusią gotų galią, tačiau, vargu ar jie jautė tiesioginę hunų valdžią, atsieit, jų okupaciją. To nerodo ir archeologiniai tyrinėjimai. Tačiau, tam tikrų santykių, galime sutikti, tarp hunų ir baltų krašto būta, gal daugiau prekybinių, o taip pat ir karinių, ką, kaip matėme, liudija senosios sagos, epai ir Biterolfo pasaka.

Eddoje, Haraldo Dainoje, šiaurės Vokietijos rūda (Erz), dar net IX a. yra vadinama huniškąja, tačiau vergės iš Pabaltijo vadinamos Rytų krašto merginomis,8 kas rodytų, kad germanų gyvenami plotai iki pat Atlanto (Šiaurės, arba Vokiečių jūros) yra buvę didesnėje hunų priklausomybėje, kaip Pabaltijo kraštai.

HUNŲ KARYBA


Po keletos šimtmečių germanų, ypač gotų, vyravimo Rytų Europoje, atsirado ir įsivyravo nauja karinė galia — hunai, išstūmę gotus. Jie atsirado staigiai, audringai, tačiau jų galybė truko, palyginti, trumpai, todėl ir jų visokeriopa įtaka, taigi, ir karinė, į baltus turėjo būti žymiai menkesnė.

Dabar istorikai sutinka, kad kalbėti apie milžiniškus, nesuskaitomus hunų būrius, užplūdusius Europą, yra nesąmonė.2

Klajokliai ir raiteliai hunai buvo nepaprastai judrūs. Tas jų nepaprastas judrumas tų laikų stebėtojui ir istorikui darė įspūdį, kad jie buvo daug skaitlingesni. Tuo tarpu dabar yra nuomonių, kad hunų pergalės, nušlavę sunkiuosius gotų, alanų ir kitus raitelius, ne kartą sunaikinę mišrią Romos legionų kariuomenę, buvo įvykdytos “juokingai mažų ir neskaitlingų hunų raitelių dalių” (Peisker).

Romos kariuomenė negalėdavusi pakęsti baisios hunų išvaizdos, ją tuoj apimdavusi baimė (Jerome). Jų veido ir viso kūno šiurpi ir neįprasta romėnui išvaizda, keisti rūbai, daugiausia kailiai ir odos, veikė lyg koks psichologinis ginklas.

“Puikiai valdydamos savo arklius, šios bjaurios būtybės, žiauriais puolimais, netikėtais pasitraukimais ir strėlių debesimis, o jas savo baisiaisiais lankais jos šaudė taikliai, stebėtinu savo strateginių manevrų greičiu, buvo neįveikiamos žiauriai išnaudojamiems ir bedvasiams jau žlungančios Romos imperijos pėstininkams”.2

Ammianas sako, jog hunai ėjo kovon “cuneatim” (organizuoti daliniais — kyliais). Tačiau ar tie “cunei” buvo sudaryti iš šeimos ir artimųjų — nežinome.2

Jis šitaip aprašo hunų kovą:

“Mūšyje jie puola priešą baisiai šaukdami. Pasipriešinimą sutikę jie išsisklaido, kad vėl tuo pačiu greičiu sugrįžtų viską apsiausdami ir visa, ką tik besutiktų kelyje, išblaškydami. Tačiau jie nemoka imti įtvirtintų vietų, nei pylimais įtvirtintų stovyklų. Bet gi niekas neprilygsta jų sugebėjimui iš didžiausių atstumų šaudyti strėles, kurių smaigaliai yra toki kieti ir žudantys, lyg iš geležies padaryti” (XXX, 2).

Tą nepaprastą jų sugebėjimą šaudyti patvirtina ir Apolinaras Sidonietis, pabrėždamas, kad didžiuliu lanku ir ilgom strėlėm ginkluotas hunas niekados neprašaus pro taikinį ir “vargas tam, į kurį jis nusitaikė, nes jo strėlės neša mirtį!”.

Hunai vartojo įvairius ginklus, net lasą ir tinklą, kurį užmesdavo ant raito ar pėsčio priešo, bet pagrindinis jų ginklas buvo labai stiprus lankas. Jis būdavo kartais didelis, kartais trumpas — sudėtinis, darytas iš rago, kaulo ir medžio. Jų taiklumas buvo stebėtinas.

Tokia klajoklių tauta tai nuolatos paruošta armija, kuri yra lengvai sutelkiama, save išsilaikanti, galinti vykdyti staigius puolimus, ar ilgų atstumų plėšiamuosius žygius. Klajoklis stepėse yra visada pasiruošęs karui.

“Mažesnis už vidutinio ūgio žmogų, kai pėsčias, hunas tačiau yra didelis, kai užsėda savo žirgą!” (Grousset).

Hunai, kaip ir prieš juos skitai, vartojo tą pačią lengvųjų raitelių - lankininkų taktiką: traukiantis nuo stipresnio priešo, įvilioti jį į jam nepalankias — sunkias aplinkybes; neduodant priešui ramybės, nuolat puldinėjant jį ir apšaudant savo galingesniu lanku, galutinį smūgį duoti tik jau nuvargintam ir demoralizuotam.

Tačiau jų kariavimo būdas skyrėsi nuo skitų daug geresne organizacija ir nepalyginamu strateginių žygių greičiu, jų drąsumu ir žiauria drausme. Lengvajam raiteliui ir lankui kovos lauke jie vėl sugrąžino vyraujantį vaidmenį, savo laiku skitų prarastą. Tas hunams nesunkiai pasisekė, nes jie masiškai vartojo balnus ir kilpas. Jeigu hunų taktika buvo ir panaši į skitų, tai jų strategija ir operaciniai veiksmai buvo būdingi tik jiems. Vėliau jie daug ką pasisavino ir iš Vakarų Europos karinio meno: išmoko sunkiųjų raitelių kovos būdo ir net tvirtovių ėmimo technikos.

Hunų pergales Vakarų kariuomenių palengvino dar ir tas faktas, kad apie 400 m. Rytų Romos imperijos kariuomenė buvo menkos vertės ir net dezorganizuota. Tačiau, nežiūrint to, hunai atsimušė į imperijos sienas ir čia sustojo, nuolatos vykdydami plėšimo žygius į Rytus ar Vakarų imperijos sritis, ar į germanų šalis.

Būdami geri kovotojai, hunai buvo ir geri diplomatai. Nugalėtas ir pavergtas tautas jie mokėdavo priversti sau tarnauti, o priešų tarpe sugebėdavo rasti tarpusavio nesutarimų ir juos išnaudoti.

Štai imperatorius Valentinas siunčia pasiuntinius pas vakarinių gotų karalių Teodoridą su tokiu pranešimu: “Atsimink, kad hunai, turėdami tiek pat galimumo laimėti kaip ir pralaimėti, tautas pavergia ne karu, bet išdavikiškumu, kas yra dar pavojingiau!”.

Jau V a. prasidedant, hunai ne visada būna romėnų priešai, kartais jie pasidaro ‘draugai’ ir už atlyginimą tarnauja imperijai samdiniais. Romėnai kartais panaudoja juos sudrausti pavojingiausius germanus. Kas atsispindi Nibelungų epe.

Didžiausios galios hunai pasiekė valdant Atilai, kuris 445 m. nužudęs savo brolį Bledą, iškilo vieninteliu visos, tada plačios, hunų imperijos valdovu.

Tarp 435 m. ir 439 m., Priskaus liudijimu, Atila kartu su Bleda “užkariavo Skitiją ir kariavo prieš Sorosgų tautą”. Kas tie sorosgai, deja, nežinome, tačiau šių karinių žygių metu hunams, atrodo, teko susidurti su baltais, nes Skitija, tų laikų terminu, apėmė visą Rytų Europą.

Taigi, greičiausiai, tarp 435 m. ir 439 m. ir įvyko tie epų apdainuoti hunų žygiai prie Dauguvos ir tas mitinis jų žygis į Prūsus, sugriovęs Gamali pilį.

Naudota literatūra

1. Tauta ir žodis, I, 1923 m.

2. E. A. Thompson, A History of Attila and the Huns, 1948.

3. P. Herrmann, Saxo Grammaticus Daenische Geschich-te, Vol. 1, 1901.

4. F. Lot, La Fin du Monde Antique et le Debut du Moyen Age, 1951.

5. C. C. Mierow, The Gothic History of Jordanes, 1960.

6. A. Spekke, The Ancient Amber Routes and the Geographical Discovery of the Eastern Baltic, 1957.

7. C. Brady, The Legends of Ermanaric, 1943.

8. Die Edda, I Heldendichtung (Thule), 1963.

9. A. Spekke, History of Latvia, 1957.

10. A. Hagenmeyer, Die Quellen des Biterolf, 1926.

11. A. E. Schoenbach, Ueber die Sage von Biterolf und Dietlaip, 1897.

12. The Saga of King Heidrek The Wise, by Chr. Tolkien, 1960.

13. W. Grimm, Die Deutsche Heldensage, 1889.

14. Der Heldenbuch in der Ursprache (hrsg. von F. H. von der Hagen u. A. Primisser), 1820.

15. H. Jaenichen, Die Wikinger in Weichsel- und Oder-gebiet, 1938.

******************************************************

Zigmantas Raulinaitis


https://lt.wikipedia.org/wiki/Zigmantas_Raulinaitis

Zigmantas Raulinaitis (1913 m. liepos 19 d., senuoju stiliumi liepos 6 d. Kaune – 2009 m.) – Lietuvos karo istorikas, žurnalistas, redaktorius.

Biografija

1932 m. baigė Vilkaviškio gimnaziją, 1934 m. – Kauno karo mokyklą. 1935–1941 m. studijavo ekonomiką Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetuose.

1934–1940 m. karininkas. Karo istorijos temomis rašė leidiniuose „Karys“, „Kardas“, „Mūsų žinynas“ ir kt.

1944 m. pasitraukė į Vokietiją, 1949 m. atvyko į JAV. Nuo 1954 m. iki 1985 m. sausio 9 d. redagavo žurnalą „Karys“. [1]

Išleido knygų iš Lietuvos karybos istorijos.

Bibliografija

Aisčiai karinės istorijos šviesoje. – Brooklyn, 1962 m.
Hunų žygis į Prūsus. – Brooklyn, 1964 m.
Grobio ir naikinimo žygis. – Brooklyn (N. Y.): Karys, 1979 m.
Keturi frontai: XII amžius lietuvių karinėje istorijoje, – Brooklyn (N. Y.): Karys, 1982 m.,
Lietuvos raiteliai, Kn.1, Kunigaikščių sąjunga. – Brooklyn (N. Y.): Karys, 1985 m.,
Lietuvos raiteliai, Kn.2, Kelias į sostą. – Brooklyn (N. Y.): Karys, 1987 m.,
Dokumentai Lietuvos Vietinės Rinktinės istorijai, 1990 m.
Lietuvos raiteliai. Kn. 3, Karaliaus karai (XIII amžiaus vidurys, Mindaugo laikai). – Brooklyn: Karys, 1990
Lietuvos raiteliai. Kn. 4: Karaliaus palikimas. – Kaunas: Kardas, 1996 m.
Lietuvos raiteliai. Kn. 5: Pakeliui į galią. – Vilnius: Protėvių kardas, 1999 m.

Šaltiniai

Žurnalistikos enciklopedija. – Vilnius: Pradai, 1997. – 421 psl.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 12 Sau 2008 22:36. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 12 Sau 2008 22:33 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
„Huniški“ strėlių antgaliai Lietuvos piliakalniuose


Linas Tamulynas
http://www.piliakalniukrastas.if.vu.lt/ ... /hunai.pdf

Vienas iš įdomesnių 2017 m. radinių ant tvarkomo Vilniaus Pilies kalno (Gedimino kalno) šlaito – du tribriauniai strėlių antgaliai, datuojami V-VI a. Tai ne pirmas toks radinys, rastas ant šio piliakalnio.

Jis ypatingas tuo, kad tokių antgalių gimtinė – Azijos stepės. Europoje jie pasirodo IV a. pabaigoje kartu su hunais - Azijos klajokliais, apsigyvenusiais Dunojaus slėnyje ir beveik šimtą metų terorizavusiais Romos Imperiją bei aplinkinius regionus.

Lietuvoje tokių klajokliškų strėlių antgalių žinoma ir iš Aukštadvario (35 vnt.), Kernavės (14 vnt.), Radžiūnų, Pašatrijos (?), Kunigiškių Pajevonių piliakalnių.

Su tokio tipo strėlėmis susijęs unikalus atvejis, kai vienas tribriaunis antgalis rastas įsmigęs į šlaunikaulį viename Plinkaigalio kapinyno kape palaidotai moteriai.


Tokia informacija Lietuvos archeologams (beje, ir žymiam Vengrijos archeologui Ištvan Bona bei kitiems Europos archeologams) leido kelti hipotezę, kad V a. viduryje iki dabartinės Lietuvos galėjo užklysti grupė hunų karių.

Juolab, kad metraščiuose minima, jog jų imperija tęsėsi nuo Juodosios jūros iki okeano salų (Skandinavijos ?), o artimiausi radiniai, siejami su hunų aristokratijos kapais, rasti ne taip ir toli – Lenkijos teritorijoje.

Hunų atkeliavimo iki Lietuvos hipotezes kėlė ir palaikė dr. V. Kazakevičius, dr. A. Luchtanas, dr. V. Šimėnas, dr. G. Zabiela, jai pritarė dr. E. Jovaiša.

Viename iš daugelio jo sukurtų animuotų Lietuvos proistorių dramatiškai pasakojama, kad hunai „niokojo mūsų pilis Aukštadvaryje, Kernavėje, Vilniuje, žudė Plinkaigalio žmones“. Šio sakinio mokslinis pagrindas – būtent tribriaunių strėlių antgalių radimvietės.

Visgi, su hunais, o tiksliau su jiems priskirtais strėlių antgaliais, ne viskas taip paprasta. Tribriauniai strėlių antgaliai, rasti Lietuvos piliakalniuose, pakankamai skirtingi savo formomis ir gali būti nevienalaikiai.

Šiuo atveju +- 100 metų reiškia daug.

Be to hunų atvežtą ginkluotės tipą Europoje greitai įsisavino kai kurios germanų ir slavų gentys. Todėl sakyti, kad Lietuvą V a. plėšė hunai šiek tiek per drąsu, o tiksliau – mažai pagrįsta.

Tačiau, bet kokiu atveju, šių strėlių antgalių radimas ant Vilniaus Pilies kalno (Gedimino kalno), Aukštadvario piliakalnyje, Kernavėje, Radžiūnuose, rodo, kad V-VI a. ant šių piliakalnių būta svarbių ūkinių o gal net administracinių objektų, kuriuos žinojo ir mėgino užimti (o gal ir užėmė) atėjūnai iš tolimesnių kraštų.

Iš Padunojės ar Padneprės, o gal nuo Dono krantų – kol kas klaustukas.

Baltiški ginklai


Informacijos šaltinis: http://www.istorija.lt/

Baltiški ir vakarų kilmės ginklai Rytų Europos miškų zonoje Tautų kraustymosi laikotarpyje
Michel Kazanski


http://www.lad.lt/data/com_ladlibrary/1532/199-212.pdf

Santrauka

Miškų zonoje, nuo Baltijos jūros iki centrinės Rusijos, Tautų kraustymosi laikotarpis paženklintas kultūrinių sukrėtimų. Pagausėjo įtvirtintų gyvenviečių ir slėptuvių tipo piliakalnių (Rusijoje jie pasirodo nuo IV a. pab.), atsirado svetimos kilmės ginklų, pvz., tribriauniai „huniški“ strėlių antgaliai (1 pav.).

Šios strėlės buvo naudotos ne tik klajoklių genčių, bet nuo V a. germanų, vėliau ir slavų. Dniepro aukštupiuose, kur egzistavo Tušemlios tipo kultūra, atsiranda Kijevo-Koločino tipo slaviškos keramikos.

Tikėtina, jog nuo IV a. pab. į miškų zoną pradėjo veržtis protoslavai.

Vakarų Europos tipo ginklų, pasirodžiusių Rusijos miškų zonoje, prigimtį nustatyti sunku.

Minėtinas Hübener A tipo įmovinis siauraašmenis kovos kirvis, rastas Demidovkoje (2 pav. 4). Tokie kirviai, datuojami Tautų kraustymosi laikotarpio pabaiga ir Merovingų periodo pradžia, yra žinomi Šiaurės Europoje, Vokietijos vakaruose, Anglijoje, Padunojyje, Italijoje, šiaurės Balkanuose.

Įmovinis strėlės antgalis su užbarzdomis (2 pav. 18) iš Demidovkos turi analogijų vėlyvojo romėniškojo laikotarpio germanų gentyse ir baltų žemėse, o Rusijoje pasirodo tik atėjus slavams, VIII–IX a. Vidurio Volgos ir Okos V a. kapinynuose randami vienašmeniai kalavijai (2 pav. 13-16), priešingai paplitusiai nuomonei, nėra būdingi rytams.

Analogiški dirbiniai iš Abchazijos yra Bizantijos įtakų rezultatas, o Pabaltijo kalavijai, kaip ir kai kurios diržų sagtys (2 pav. 9, 10), atsirado Vakarų Europos įtakų dėka.

Kai kurie dirbiniai, pvz., ietigaliai, siauraašmeniai pentiniai kirviai su atkraštėmis, (2 pav. 6, 11) pasiekė miškų zoną taip pat iš baltų žemių.

Vakarų kilmės Kazakevičiaus VII tipo užbarzdiniai ietigaliai (2 pav. 7, 8) Rytų Europoje plito baltams tarpininkaujant.

Įdomus radinys yra iš Ižoros regiono, netoli Sankt-Peterburgo, Dolojsky Pogost. Degintiniame kape, pilkapyje (skiriamame ilgųjų pilkapių grupei) rastas įmovinis ietigalis rombo formos plunksna, Liebeanu tipo umbas su kniedėmis pakraštyje, geležiniai žąslai (2 pav. 1-3).

Umbai su kniedėmis pakraščiuose pasirodė Europoje VI a. pradžioje – tai Tautų kraustymosi laikotarpio atributas.

Tokie umbai būdingi Lietuvai, jų vienas kitas romėniškas prototipas aptiktas Skandinavijoje.

Žąslai iš Dolojsky Pogost irgi identifikuojami kaip baltiški. Baltų kraštuose jie pasirodė I a. pab.–II a. vid.

Tautų kraustymosi laikotarpyje tokie žąslai išplito vakarinių baltų ir Pabaltijo finų žemėse, jie žinomi Skandinavijoje (Gotlande), pasitaiko Rusijoje.

Pagaliau rombo formos plunksna ietigaliai (Kazakevičiaus IG tipas) taip pat yra tipiški baltiški ir retai sutinkami kitur. Kapų kompleksai su žąslais ir umbu Vakarų Europos karių kapų tarpe yra reti. Beveik visi tokie kompleksai žinomi iš vakarinių baltų žemių (daugiausiai iš buv. Rytprūsių) ir datuojami C2 – D periodais.

Sunku pasakyti, kiek būdingas Ižoros laidojimo papročiams yra Dolojsky Pogost pilkapis, nes laidojimo paminklai čia dar mažai tyrinėti. Degintinį kapą čia dengė akmenų grindinys. Radinių kompleksas rodo, jog pilkapyje galėjo būti palaidotas baltų kilmės karys, arba karys gavęs ekipiruotę iš savo baltiškųjų kompanionų.

Svarbu pastebėti, jog vakarietiškų ir baltiškų ginklų išplitimas sutampa su tos pačios prigimties papuošalų pasirodymu.

Tokiu būdu archeologinė medžiaga liudija, apie V a. vidurį – antrąją pusę į Rusijos miškų zoną prasiskverbus iš vakarų atėjusias negausias, bet geriau nei vietiniai gyventojai (balto-slavai ir finougrai) ginkluotas ir organizuotas karių grupes.

Šie kariai buvo germaniškos (kilę iš Padunojo) ir baltiškos kilmės.

Jie atkeliavo į miškų zoną per baltų kraštus – tiksliau per vėlesnių prūsų ir lietuvių žemes.

Prielaidą apie vakarietiškos kultūros plitimą į miškų zoną per Ukrainos teritoriją reikia atmesti.

Kita vertus, Padunojui būdingi apie V a. datuojami radiniai baltų žemėse (3 pav.) rodo buvus ir ateivių iš pietų. Tam pritaria daugelis tyrinėtojų.

Svarbu pastebėti, jog Padunojo kilmės moteriški papuošalai yra sutinkami baltų vyrų kapuose (Plinkaigalis, Taurapilis). Tai rodo, jog tokie importai buvo negausūs ir vietiniai žmonės nežinojo, kaip jie nešiojami.

Padunojyje politinė ir karinė situacija po Atilos imperijos žlugimo buvo labai nestabili.

Į šiaurę, į Skandinaviją, buvo priversti trauktis herulai, kurie, pagal Prokopą, turėjo pereiti „sklavėnų“ teritoriją.

Galima prielaida, jog Padunojo karių grupės pradžioje pasukusios į šiaurę, į baltų kraštus, paskui kartu su baltų būriais pasiekė Rusijos miškų zoną.

Prisiminkime, jog kelias iš Italijos per Dunojų į Baltijos pakrantes buvo gerai žinomas (baltų pasiuntinių misija pas Teodoriką).

Tai nebuvo tikra didelio skaičiaus žmonių migracija, o tik įvairios kilmės karių nedidelių grupių prasiveržimas. Nežiūrint to, jie atnešė naujos rūšies ginklų ir prestižinių papuošalų bei išprovokavo neramumus ir įvairaus pobūdžio pasikeitimus.

Vertė V. Žulkus

Eugenijus Jovaiša.

Baltų visuomenė ankstyvųjų viduramžių pradžioje (V–VI a.)


http://www.ceeol.com/aspx/getdocument.a ... 4AA90EE9B6

----------------------------------------------------------------------------------

     Papildomas techninis paaiškinimas dėl nurodytų failų atidarymo - pdf. failai atsidaro su Portable Document Format programa (ji yra Adobe Reader komplekte).

     Atidarant kai kuriuos netipinius pdf. failus (konkrečiai su Jovaišos straipsniu - failą CEEOL) reikia pasirinkti failo atidarymo langelyje Portable Document Format (kai su kairiu pelės klavišu paspaudi ant atsisiųsto failo CEEOL, atsiranda langas, kuriame reikia paspausti "open" ("atidaryti"). Po to atsiranda langas su įvairių failų atidarymui skirtų programų pavadinimais. Juose reikia pasirinkti būtent Portable Document Format)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 23 Lap 2010 17:34. Iš viso redaguota 3 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Vas 2008 15:06 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
šaltinis - Trakai
http://forum.istorija.net/forums/thread ... 824#M49824


Cituoti:
Kuka - 2008-02-12  2:48 PM

Beje, pirmą kart girdžiu, kad Vilnius buvo sėlių žemėje. Kuo remdamasis, gerbiamasis, taip tvirtinate?

:sm33:


Remiuosi archeologiniais ir kalbotyriniais (ypač vietovardžių bei tarmių) duomenimis. Plačiau:

2005 02 20

Etninės ir politinės Sėlos ribos šiaurės-rytų Lietuvoje

      Šiaurės-rytų Lietuvoje daugelyje kaimų iki šių dienų vis dar „dzūkuojama“. Manoma, kad tai yra sėlių kalbos palikimas. Deja, sėlių kalba galutinai išnyko gana anksti (matyt, dar XIII-XIV amžiuje), nepalikusi jokių rašto paminklų.

      Kalbant apie Sėlos ribas, reikėtų aiškiai skirti įvairiais laikotarpiais buvusias politines ir etnines ribas. Metraščiuose ir kituose rašytiniuose šaltiniuose iš esmės kalbama tik apie to meto politines ribas, nurodant kieno valdžioje ar politinėje įtakoje buvo viena ar kita teritorija. Dėl šios priežasties negalima tiesiogiai tapatinti sėlių (tai yra genčių, kalbėjusių sėlių kalba) tuo metu gyvenamas teritorijas su XIII a. rašytiniuose šaltiniuose minimomis politinėmis Sėlos ribomis.

      Sėlių gyventa teritorija per amžius labai keitėsi, tačiau X-XIII amžiuje sėliai daugiausia gyveno Dauguvos upės pakrantėse, netgi iki pat Rygos. Kalbininkai yra nustatę, kad sėliai, laikui bėgant, stumiami lietuvių genčių, judėjo šiaurės kryptimi (kažkada sėliai gyveno Aukštadvario ir Vilniaus apylinkėse), paskui save palikdami kai kuriuos vietovardžius, išlikusius iki mūsų dienų, ir sėlių kalbos pėdsakus dabartinėse lietuvių ir latvių tarmėse (tai, beje, įrodo, jog nemaža dalis sėlių ne žuvo kovose, o palaipsniui buvo asimiliuoti lietuvių ir latgalių).

      Maždaug iki V-VI a. sėliai gyveno žymiai piečiau, negu X-XIII a. Sėlių piliakalniai buvo net dabartiniuose Trakų ir Vilniaus rajonuose.

       Padėtį pakeitė klajoklių (hunų-akacirų ir kitų genčių) invazija į Centrinę Europą V-VI a., sukėlusi kelias masinio tautų kraustymosi bangas. Tuo metu į baltų žemes įsiveržė slavai, savo ruožtu pastūmę ir įvairias baltų gentis, tame tarpe ir lietuvius.

       Pasak archeologo Gintauto Zabielos (Lietuvos medinės pilys, 1995, p. 49-50), archeologiniai radiniai rodo, jog lietuvių gentys maždaug nuo VI a. vykdė invaziją į nuo seno sėlių apgyvendintas žemes. Tokie radiniai (sėliams priskiriami įmoviniai užbarzdiniai įsmaugta plunksna ietigaliai, datuojami VI-VII a.) rasti Aukštadvario (Trakų raj.), Moškėnų (Rokiškio raj.), Velikuškių (Zarasų raj.) ir kituose piliakalniuose, taip pat ir dabartinėje Latvijos teritorijoje.


      Ietigalių padėtis ir sudegusių pastatų liekanos rodo, jog sėliai šiuose piliakalniuose nesėkmingai gynėsi nuo užpuolikų. Faktiškai didžioji dalis vėlesnės lietuviškos Nalšios žemės yra buvusios sėlių žemės, palaipsniui užimtos lietuvių genčių, kurios pamažu asimiliavo sėliškai kalbėjusias vietines gimines ir gentis. Lietuvių ekspansija, prasidėjusi VI a., tęsėsi iki pat XIV a., kada pietiniai sėliai iš esmės jau buvo galutinai sulietuvinti.

Plačiau: Etninės ir politinės Sėlos ribos šiaurės-rytų Lietuvoje

http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?p=3273#3273

Tarmių žemėlapiai parodo gana akivaizdžiai senąsias įvairių genčių gyventas teritorijas iki lietuvių genčių invazijos - Vilnius ir teritorija į šiaurę nuo Vilniaus patenka į sritį, kurioje kažkada gyveno sėliai, o piečiau jau jotvingių gyventa teritorija.

Traditional Classification of Lithuanian Dialects

http://samogitia.mch.mii.lt/KALBA/kalbi ... tarmes.gif

New Classification of Lithuanian Dialects

http://samogitia.mch.mii.lt/KALBA/kalbi ... tarmes.gif

P.S. Šiuo metu jau manoma, kad ne tik prūsai, jotvingiai ir kuršiai buvo vakarų baltai, bet ir žiemgaliai bei sėliai irgi buvo vakarų baltai.

В.Н.Топоров: Значение белорусского ареала в этногенетических исследованиях


   Выдержки:

   "В первом случае существенна явно наметившаяся тенденция отнесения к зап. балтам, кроме пруссов и ятвягов, ещё и куршей, земгалов и, возможно, селов, диалекты которых ранее рассматривались как вост.-балт. "

(Pastaba (Žygeivis) - senojoje sėlių gyventoje teritorijoje pagrindinė upė -Žeimena - irgi rodo sėlių protėvius buvus vakarų baltais. Turime Žeimena, o ne Žiemena, tai yra pavadinime išsaugotas senasis baltų -ei-. Dar vienas įdomus pavadinimas yra prie Molėtų - Kirneilė - jame irgi, matyt, yra išsaugotas senasis baltų -ei-.)

Lietuvių gentys (ar gentis) užėmė teritorijas, kuriose jau buvo susiformavusios įvairios baltų kalbos (tarmės) ir būtent jų poveikyje susiformavo įvairios lietuvių tarmės.  

Beje, baltarusių ir rusų tarmių žemėlapiai taip pat leidžia gana tiksliai nustatyti senąsias įvairių senųjų baltų genčių ribas, buvusias iki slavų invazijos (o rytų pusėje - iki klajoklių - daugiausia tiurkų - įnvazijos).

http://www.belarusguide.com/images/maps/havorki.jpg
http://litopys.org.ua/pics/maps/map_dialects_VII_XX.gif

     Reikia atsiminti, kad slavų kolonizacija 6-7-9 amžiuose ėjo iš pietų ir pietvakarių - iš esmės upių slėniais, tai yra beveik statmenai dabartinių baltarusių tarmių plotams. Be to, rytų slavai tuo metu buvo dar visiškai vienalytė tarminiu požiūriu masė ir ją "suskaldyti" į atskiras tarmes ("tarmių ruožus") galėjo tik senesni šių vietų gyventojai, jau turėję savo atskiras tarmes ir vėliau palaipsniui asimiliavęsi slavų masėje.

    Kaip akivaizdžiai matyti, baltarusių tarmės "eina" skersai senojo slavų migracijos kelio ir siekia dabartines lietuvių ir latvių, bei buvusias jotvingių žemes. Šios tarmės visame plote (tame tarpe ir ten, kur dar visai neseniai gyveno lietuviai bei latviai - tiksliau latgaliai) yra iš esmės visai vienodos. Tai rodo, jog visuose tuose ruožuose jau iki ateinant slavams buvo susiformavusios vienalytės senųjų gyventojų - baltų genčių - tarmės, ir jos buvo tos pačios, kaip ir dabartiniuose Lietuvos ir Latvijos pakraščiuose.

Cituoti:
Ignat - 2008-02-27  12:12 AM

Cituoti:
Žygeivis - 2008-02-13  9:28 PM
Etninės ir politinės Sėlos ribos šiaurės-rytų Lietuvoje


Ganėtinai įtikinama, nors aš labai abejočiau, ar dzūkavimas yra sėlių kalbos ypatybė, o dzūkai - sėlių palikuonys.
Iki slavų atsikraustymo sėliai tikrai galėjo gyventi piečiau Neries.




      Dabartinių tarmių tyrimai rodo, jog vadinamasis "dzūkavimas" yra paplitęs visoje toje teritorijoje, kur kažkada gyveno būtent jotvingių ir sėlių gentys (bei, matyt, jiems artimos).
Tai būtų ne tik dabartinė Lietuvos rytinė dalis, bet ir šiaurės-rytų Lenkija bei vakarų Baltarusija, ir dalis Latvijos teritorijos ("aukščiau" šiaurės-rytų Lietuvos).

     Vis tik tarmių specialistai išskiria specifinius skirtumus įvairiuose "dzūkavimo" arealuose. Labai gali būti, jog tie arealai atspindi senųjų, čia kažkada gyvenusių, giminingų baltų genčių apytiksles ribas.

     Šiuo metu kalbininkai vis labiau "linksta" pripažinti hipotezę, kad sėliai, kaip ir jotvingiai buvo vakarų baltai, ir jų kalba gerokai skyrėsi nuo rytų baltų. Tačiau didesnėje sėlių tuo metu gyvenamoje teritorijoje jie palyginti gana anksti (matyt, dar apie 6-7-8 amžių) buvo "sulietuvinti" ("surytietinti"), ir todėl mažai išliko akivaizdžių įrodymų apie sėlių "vakarietiškumą".

     Jotvingiams šiuo požiūriu "pasisekė" labiau. Lietuvių "imigracinė" ekspansija (taigi, ir "kalbinė") juos pasiekė žymiai vėliau, ir tai iš esmės tik dabartinės Dzūkijos teritorijoje (įskaitant ir jos dalį, dabar esančią Baltarusijos teritorijoje bei šiaurės-rytų Lenkijoje).

     Vis tik šiauriniame jotvingių gyventame areale - pvz., Trakų apylinkėse, tik po rimtų tyrimų "pasimatė" jotvingių kalbiniai "pėdsakai". Tai rodo, jog čia jotvingiai irgi gana anksti buvo "sulietuvinti".

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     Manau, kad tiksliau ištyrus "dzūkavimo" arealą (ypač dabartinėje Baltarusijos teritorijoje), būtų galima nustatyti, kur maždaug ėjo riba tarp vakarų baltų ir rytų baltų, iki "didžiojo tautų kraustymosi" 5-7 amžiuose.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Geg 2009 17:25 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 10 Sau 2009 20:07
Pranešimai: 142
  Iš kur čia ta nesąmonė "tautų kraustymasis"? Ką, visi 500 000 vieną dieną pagalvojo, kad reik trauktis... bet i kur??? Juk visos žemes jau buvo gyvenamos, o kelios grupes iš tautos eidavo naujų žemių susirasti ar geresnio gyvenimo ieškoti... Ir tai normalu.  Bet pagrindine tauta likdavo senojoje teritorijoje.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Geg 2009 21:14 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 14 Lap 2006 22:44
Pranešimai: 502
Miestas: Kėdainiai
   Anot kalbininkų, pietų ir šiaurės baltų "dzūkavimas" yra skirtingas: vienas - jotvingių, dabartinių dzūkų ir baltarusių, kitas - latvių ir sėlių.

    Juk ne tas pats tarti "Dzievas" vietoje "Dievas" ir "dzerti" vietoje "gerti"?

    Gaila, jog šiandieną negaliu pateikti šaltinių, kas per kalbininkai ir kur tai teigia - atsimenu tik tiek, jog jau teko klausytis ar tai skaityti tokią diskusiją.

    Užtai sėlių ir jotvingių maišymas į tą pačią kalbinę grupę atrodo labai menkai tikėtinas. Čia vos ne tas pats, kaip įžvelgti kažką panašaus tarp anglų ir kinų: juk abiejų tautų kalbose kai kurie žodžiai prasideda garsais "dž"
:img06:

_________________
Kosmopolitas nėra tas žmogus, kuriam vienodai rūpi visi.
Kosmopolitas - tai tas, kuriam vienodai į visus nusispjaut.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Geg 2009 16:19 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Dainavis rašė:
  Iš kur čia ta nesąmonė "tautų kraustymasis"? Ką, visi 500 000 vieną dieną pagalvojo, kad reik trauktis... bet i kur??? Juk visos žemes jau buvo gyvenamos, o kelios grupes iš tautos eidavo naujų žemių susirasti ar geresnio gyvenimo ieškoti... Ir tai normalu.  Bet pagrindine tauta likdavo senojoje teritorijoje.


   Dainavis, mano nuomone, teisus - kaip taisyklė, "tautų kraustymosi" laikotarpiu (imant plačiai - maždaug 1-7 amžiai po Kristaus) Europoje kraustydavosi tikrai ne visa tauta ar gentis, o tik tam tikra - matyt, pati aktyviausia - dalis.

   Tiesa, yra nemažai pavyzdžių istorijoje, kada kraustydavosi ir visa gentis, be išimčių - paprastai tai vykdavo traukiantis nuo puolančių priešų ar dėl sausros. Bet tai buvo daugiausia gyvulių augintojų - klajoklių gentys, kurios ir taip buvo įpratusios su savo gyvulių bandomis klajoti po visą stepių zoną (taip, beje, po Europą ir Aziją paplito mūsų senoviniai protėviai - indoeuropiečiai, kurie tais laikais (apie 4-3 tūkst. prieš Kristų) buvo dar iš esmės gyvulių augintojai-klajokliai, o ne žemdirbiai).

   Žemdirbių gentys retai kada keisdavo savo gyvenamąją vietą.

   Todėl plačiai istorijos moksle vartojamą terminą "Didysis tautų kraustymasis" reikia suprasti visai ne pažodžiui, o kaip tam tikrą Europos istorijos laikotarpį apibrėžiantį terminą


Puritonas rašė:
   Anot kalbininkų, pietų ir šiaurės baltų "dzūkavimas" yra skirtingas: vienas - jotvingių, dabartinių dzūkų ir baltarusių, kitas - latvių ir sėlių.

    Juk ne tas pats tarti "Dzievas" vietoje "Dievas" ir "dzerti" vietoje "gerti"?

    Gaila, jog šiandieną negaliu pateikti šaltinių, kas per kalbininkai ir kur tai teigia - atsimenu tik tiek, jog jau teko klausytis ar tai skaityti tokią diskusiją.

    Užtai sėlių ir jotvingių maišymas į tą pačią kalbinę grupę atrodo labai menkai tikėtinas. Čia vos ne tas pats, kaip įžvelgti kažką panašaus tarp anglų ir kinų: juk abiejų tautų kalbose kai kurie žodžiai prasideda garsais "dž"
:img06:


   Kalbiniai tyrimai rodo, kad sėliai ir jotvingiai senovėje buvo kaimynai - sėlių gyvenamoji pietinė riba buvo piečiau dabartinio Vilniaus apylinkių, Šalčininkų rajone. Vilnius, beje, istoriškai yra sėlių gyvenvietė.

    Į tarpą tarp sėlių ir jotvingių kaip tik ir prasiskverbė lietuvių gentis, kolonizuodama Neries, o vėliau ir Nemuno baseiną - iki pat Baltijos jūros. Tai įvyko, matyt, apie 5-7 amžius. Kaip tik tada, beje, atsiskyrė lietuvių ir latvių kalbos.

  Kiek žinau, kalbininkai dabar senąją sėlių kalbą vis dažniau priskiria prie vakarų baltų kalbų, remiantis ne tiek panašia kaip jotvingių dzūkavimo savybe, o daugeliu įvairių kitų kalbinių faktorių.

   Pvz., baltiško dvibalsio - senojo ei - išsaugojimas ten, kur lietuviai ir latviai jį jau labai seniai prarado ir vartoja ie. Pvz., sėlių kilmės vardas Žeimena, o lietuvių "žiema". Palyginimui - ir pas jotvingius - Seirijai, Leipalingis, Veisiejai ir t.t.

   Nors kai kur ir lietuviai išsaugojo - sakykime žodyje "kreivas", tačiau latvių jau yra "krievs" (beje, taip jie vadina dabartinius rusus :img06: - nuo senojo krievių (kreivių) genties vardo - pas rusus (slavus) senasis pavadinimas Krievis virto "Krivič".

   Slavai daug kur senąjį baltų ei, bet jau virtusi į ie, pakeitė į i. Taip pas juos atsirado, beje, ir Litva iš tuometinio lietuviško varianto Lietva (šis savo ruožtu kilęs iš dar senesnio baltiško Leitva - nuo Leita - matyt, kažkokios upės vardo).

   Štai čia būtent latviai išsaugojo šį senąjį pavadinimą - žodyje "leitis", kaip latviai istoriškai vadina lietuvius.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 14 Gru 2011 19:23. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Rgp 2009 23:54 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 10 Sau 2009 20:07
Pranešimai: 142
   Na čia jau visiškas būrimas iš kavos tirščių, net nesinori ir veltis į kiaurai absurdiškus išvedžiojimus.

    Lietuva tai yra sulieta valstybė, atsiradus kaip atsakas į krikščionybės per slavus ir germanus plitimą, okupuojant Lietuvių etnines žemes, o krivičiai irgi pilnai Lietuviškas žodis.

    Ir aplamai slavų propagandos išbraižyti žemėlapiai neturi jokio pagrindo, nes pats vardas Parusia ir Rusia nurodo, kad buvo dvi Baltų didelės žemės, viena priėmusi ortodoksišką graikų bulgarų krikštą, o kita likusi pagoniška (todėl lenkai nevadinami prūsais), tad apie daugybės 'slavų' genčių atkeliavimą vienu metu i milžiniškus plotus net užgožiant vietinius kelis tūkstančius metų gyvenusius Baltus yra tik slavų propaganda, juolab kad tos gentys turi Lietuviškus vardus...

    O įsibėgėjus galima daug šmėklų prikurti. Po to net ir paneigti jomis pirminius teiginius... Taip yra kuriama pasakos, o ne istorija.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 15 Rgp 2009 00:20 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 10 Sau 2009 20:07
Pranešimai: 142
   Be to Gotai (tose žemėse vis dar Gudai gyvena) tai ne germanai (arba tas vardas buvo daug kam naudojamas užvadinti, taip pat ir germanų kokiai nors genčiai).

    Ir nustokit perpasakoti pasakas, o pasiremkit šaltiniais darant tokius tvirtinimus ir iš jų toli siekiančias išvadas. Tegu visi, kurie tą perpasakoja įrodo savo paskalų tvirtumą. Ar vis tik viskas iš lemputės išskelta? Netgi germanais vieni laikė mus, kiti vokiečius, ir daugybė kitų privėlimų yra dabartinėje istorijoje.

   Tas pats su Sėliais, pirma lokalizuokit, tada pilstykit toliau.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 01 Spa 2009 23:30 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Dainavis rašė:
   Tas pats su Sėliais, pirma lokalizuokit, tada pilstykit toliau.


     Kalbotyriniai faktai

    Žemiau pateikiamame lietuvių tarmių žemėlapyje labai aiškiai matyti senoji riba tarp jotvingių (violetinė spalva) bei sėlių (melsva spalva):

Lietuvių tarmės (žemėlapiai)
viewtopic.php?t=1860

Paveikslėlis

      Reikia dar pabrėžti, jog šiuo metu kalbininkai vis labiau linkę priskirti prie vakarų baltų ne tik prūsus, jotvingius, kuršius, bet ir žiemgalius bei sėlius:

В.Н.Топоров: Значение белорусского ареала в этногенетических исследованиях

    Выдержки:

    "В первом случае существенна явно наметившаяся тенденция отнесения к зап. балтам, кроме пруссов и ятвягов, ещё и куршей, земгалов и, возможно, селов, диалекты которых ранее рассматривались как вост.-балт."


     Vakariniai baltai nuo rytinių, kaip matyti iš prūsų kalbos paminklų, skyrėsi šiomis būdingesnėmis ypatybėmis:

    1) jie išlaikė senovinį dvibalsį ei, kurį rytiniai baltai pavertė ie (plg. pr. deivis – liet. dievas, latv. dievs; pr. prei – liet. prie, Leipalingis, plg. liepa);

    Pvz., atkreipkite dėmesį į tai, kaip iki šiol vadinama senojo sėlių gyvento arealo (iki 4-6 a.) pagrindinė upė - Žeimena, o ne Žiemena (kaip ją būtų pavadinę rytų baltai).

    Tokio tipo hidronimų yra ir daugiau visoje buvusioje jotvingių bei sėlių gyventoje teritorijoje - tai yra visoje Rytų Lietuvoje (tame tarpe net ir dabartinėje Vakarų Baltarusijoje), nors ją palyginti anksti kolonizavo senieji lietuviai.

    2) vietoj prabaltiškų š, ž, panašiai kaip ir latviai, turėjo s, z (plg. pr. asis – liet. ašis; pr. sunis – liet. šuo; pr. semmē – liet. žeme);

   Vadinamasis "dzūkavimas" ir "ciksėjimas" ir dabar dar paplitęs lietuvių tarmėse nuo Druskininkų pietuose iki pat Turmanto šiaurėje (imant dabartines Lietuvos valstybines sienas, bet iš tikro žymiai platesniuose plotuose).

    3) vietoj priebalsinio junginio gl turėjo dl (plg. pr. addle – liet. eglė);

    4) turėjo bevardės giminės daiktavardžių formas (plg. pr. balgnan – liet. balnas; pr. median – liet. medis, medžias);

    5) turėjo daugiskaitos galininke galūnę - ns (plg. pr. akins – liet. akis;. pr. genans – liet. žmonas);

    6) turėjo nemaža skirtingų žodžių (plg. pr. aglo – liet. lietus, latv. lietus; pr. gaylis – liet. baltas, latv. balts) ir kt.

     Archeologiniai faktai

    Maždaug iki V-VI a. sėliai gyveno žymiai piečiau, negu X-XIII a. Sėlių piliakalniai buvo net dabartiniuose Trakų ir Vilniaus rajonuose. Padėtį pakeitė klajoklių (hunų-akacirų ir kitų genčių) invazija į Centrinę Europą V-VI a., sukėlusi kelias masinio tautų kraustymosi bangas. Tuo metu į baltų žemes įsiveržė slavai, savo ruožtu pastūmę ir įvairias baltų gentis, tame tarpe ir lietuvius.

    Pasak archeologo Gintauto Zabielos (Lietuvos medinės pilys, 1995, p.49-50), archeologiniai radiniai rodo, jog lietuvių gentys maždaug nuo VI a. vykdė invaziją į nuo seno sėlių apgyvendintas žemes. Tokie radiniai (sėliams priskiriami įmoviniai užbarzdiniai įsmaugta plunksna ietigaliai, datuojami VI-VII a.) rasti Aukštadvario (Trakų raj.), Moškėnų (Rokiškio raj.), Velikuškių (Zarasų raj.) ir kituose piliakalniuose, taip pat ir dabartinėje Latvijos teritorijoje. Ietigalių padėtis ir sudegusių pastatų liekanos rodo, jog sėliai šiuose piliakalniuose nesėkmingai gynėsi nuo užpuolikų.

    Faktiškai didžioji dalis vėlesnės lietuviškos Nalšios žemės yra buvusios sėlių žemės, palaipsniui užimtos lietuvių genčių, kurios pamažu asimiliavo sėliškai kalbėjusias vietines gimines ir gentis. Lietuvių ekspansija, prasidėjusi VI a., tęsėsi iki pat XIV a., kada pietiniai sėliai iš esmės jau buvo galutinai sulietuvinti.

    Sėlių ir jotvingių gyventų žemių (iki ateinant senųjų leičių (lietuvių-latvių) genčiai maždaug 5-6 amžiuose) lokalizacija yra nustatyta pakankamai tiksliai - remiantis visų pirma hidronimais, toponimais ir dabartinėmis lietuvių tarmėmis. Tuo metu kalbinė riba tarp jotvingių ir sėlių ėjo piečiau Vilniaus - dabartinių Šalčininkų ir Vilniaus rajonų žemėmis.

   Deja, apie tai rašoma tik specializuotuose kalbininkų darbuose, o visuomenei tai nėra plačiai aiškinama.

   Plačiau apie sėlių ir jotvingių gyventą arealą čia:

Etninės ir politinės Sėlos ribos šiaurės-rytų Lietuvoje

http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=2231

Sėlių palikimas Ignalinos apylinkėse - vietovardžiai su šaknimis Biec-
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=144

Jotvingiai (dainaviai, sudūviai, poleksėnai, ...)
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=3032

Jotvingių palikimas - pavadinimai Raigardas
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=2466

   P.S. 1. Prašau nepainioti su žemėmis, kuriose jotvingiai ir sėliai randami jau įsikūrus Lietuvos Valstybei (pvz. 13-15 amžiuose), kada nemaža dalis senųjų vietinių baltų genčių žmonių jau buvo "lituanizuoti".

Paveikslėlis

   Aš kalbu apie 1-6 amžius m.e.

  P.S. 2. Beje, būtent todėl antikiniuose šaltiniuose ne kartą yra minimos įvairios senosios baltų giminės (gentys, tautos) - aisčiai (būsimieji prūsai - taip juos beje, pavadino lenkai maždaug 9 amžiuje, o patys prūsai save taip nevadino), galindai (taip vadinami "vakarų galindai"), sėliai (selones), sudūviai (sudinai, tai yra jotvingiai), bet neminimi žiemgaliai, lietuviai, latgaliai.

  Neminimi, nes jie tuo metu gyveno gerokai nutolę ir atskirti nuo antikos pasaulio kitų baltų giminių. Beje, panašu, kad neurai, budinai, gelonai, melanchlenai, ... irgi yra senosios baltų gentys, kurios tuo metu skyrė senuosius, dar neišsiskyrusius į atskiras gimines, lietuvius-latvius (tuo metu leičius) nuo antikos pasaulio paribių.

   Kaip jau minėjau, atsiranda vis daugiau kalbotyrinių įrodymų, kad senoji leičių (lietuvių-latvių) protėvynė iki 4-6 amžiaus buvo dabartinėje centrinėje Rusijoje - rytiniame to meto baltų kalbiniame areale.

Baltų gentys (tautos) pagal archeologinius ir rašytinius duomenis

Paveikslėlis

http://www.muenster.org/litauen/html/ge ... alten.html

Paveikslėlis

   Manau, kad kaip tik čia (teritorijoje tarp dabartinės Kalugos, Oriolo, Kursko, Černigovo, Gomelio, Smolensko) reikia ieškoti upėvardžių su šaknimis Leit-, Liet-, Lat-, Let-.

   Kai tik turėsiu daugiau laisvo laiko, pasistengsiu paieškoti tokių upėvardžių. Esminė problema tame, kad man dar nepavyko rasti išsamios Centrinės Rusijos toponimų ir hidronimų duomenų bazės ar žinyno.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Spa 2009 15:51 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Žygeivis rašė:
tikras lietuvis rašė:
Tą ir manome:  lietus - lieti  - Lietuva - lietuviai. :smile38:


    Pirminė indoeuropietiškoji žodžio "lietis" (senesnis variantas - "leitis") prasmė yra "tekėti (skysčiui")". Iš čia ir įvairūs upių pavadinimai Europoje, tame tarpe ir Leita (Leitha).

    Ir, manau, jau būtent iš tokio upės pavadinimo kilo "leičių" sąvoka - kaip iš šio regiono kilusios, gerai organizuotos, grupės karių ("kariaunos"), kurie (analogiškai 8-9 amžiaus variagams "rus"), suvienijo vieną ar kelias senovės baltų gentis, o šių palikuonys įkūrė Lietuvos Valstybę.

    Atsižvelgdamas į surinktus duomenis apie upes Leita - Lietava, esančias dabartinėse Slovakijos, Austrijos, Vengrijos, vakarų Ukrainos teritorijose, spėju, kad ta "kariauna" - "leita" atėjo iš centrinės Europos regiono, tuometinio pasienio su Romos imperija. Būtent todėl jie jau turėjo tokių karinių, organizacinių bei technologinių žinių ir realios patirties, kuri leido jiems paimti valdžią kažkokioje senovės rytų baltų gentyje (o gal ir keliose gentyse).

   Iš kitos pusės, ta rytų baltų gentis (ar gentys) irgi atėjo kažkur iš rytinio tuometinio baltų arealo - iš ten, kur ji ilgą laiką kontaktavo su senovės finų gentimis (iš čia 40 procentų finiškų genų dabartinių lietuvių genuose) bei stepių klajokliais (iš čia kovinių žirgų auginimo bei naudojimo kare įgūdžiai).


   Šita mano hipotezė, beje, labai gerai paaiškina įvairias legendas (o kaip žinoma, praktiškai visose legendose būna tam tikras "tiesos grūdas") bei kalbotyrinius faktus apie lietuvių kilmę, lietuvių liaudies dainas apie karo žygius prie Dunojaus - Dunojėlio, juos visus susiedama į bendrą teoriją.

   Plačiau apie legendines lietuvių kilmės teorijas skaitykite čia:

Lietuvos ir lietuvių kilmės teorijos
http://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_i ... s_teorijos

http://www.google.lt/search?client=fire ... ie%C5%A1ka  

   Legendos yra surinktos ir knygose:

Jurginis Juozas. Legendos apie lietuvių kilmę, Vilnius, 1971.
Matulis Rimantas. Lietuvių tautos kilmė, 1990 m.

*************************************************************

“Lietuvos aidas” 2003 12 03

Lietuvių tautos kilmės teorijų sąvadas


Rimantas Matulis

    2003 m. “Lietuvos aide” jau paskelbėme kelias dešimtis straipsnių apie lietuvių kilmę. Kadangi šios teorijos apima labai įvairius laikotarpius ir jos ryškiai viena nuo kitos skiriasi, skaitytojų pageidavimu nutarėme parengti vieną visų lietuvių tautos kilmės teorijų sąvadą, išdėstant jas pagal svarbą ir patikimumą: iš gerulių, aisčių, gitonų, getų, trakų, dakų, frygų, kimbrų, romėnų, gotų, gepidų, venedų, alanų. Paskutines keturias teorijas priskiriame prie iš dalies klaidingų. Pradėsime nuo teorijos, kurią šių eilučių autorius laiko patikimiausia.

    1. Simonas Daukantas, Jonas Basanavičius, Aleksandras M. Račkus ir daugelis kitų mokslininkų manė, kad geruliai suvaidino svarbų vaidmenį susidarant lietuvių tautai, ir jie neklydo. Romos laikais šiuo žodžiu buvo vadinami ištisinio miško masyvo tarp Vyslos žemupio vakaruose, Smolensko - Maskvos rytuose, ugro-suomių šiaurėje bei Ukrainos stepių pietuose gyventojai. IV a., o pagal S. Daukantą dar anksčiau, nemažai jų patraukė į pietus, kariavo su dakais prieš romėnus, 476 m. - kartu su skiriais, kurių vardas greičiausiai kilo nuo Skaros upės (dabar Prieglius) Prūsijoje, vadovaujami Odoakro, užėmė Romą ir nuvertė paskutinį Romos imperatorių. Gerulių pavadinimas kilo nuo žodžio “giria”. Iš pradžių jie vadinti giriais, giruliais, vėliau – geruliais, heruliais, eruliais. Šios sąvokos tiksliausiai sutampa su įprastiniu mūsų protėvių baltų pavadinimu. Nesutarę su Bizantijos imperatoriumi Justinianu dėl jų karaliaus, geruliai grįžo į baltų kraštus ir, būdami raštingi, davė pradžią daugeliui lietuvių kunigaikščių.

    2. Šiuo metu visuotinai priimta nuomonė, kad romėno Kornelijaus Tacito minimos aestiorum gentes (estijai, aisčiai – “rytų gentys”) sutampa su mūsų protėvių baltų pavadinimu. Iš esmės ji teisinga, bet turime pastebėti Jordano užuominą, kad Germanarikas savo valdžiai buvo pajungęs “visus estijus iki tolimiausių Baltijos jūros pakraščių”, taigi estus. Beje, Estija ir gavo pavadinimą nuo estijų (germanai estijais vadino visą rytinį Baltijos pajūrį). Šiaurėje aisčiai galėjo siekti ir Suomiją. Taigi didelę aisčių - estijų dalį sudarė mums negiminingos finougrų tautos. Be to, vargu ar aisčiais buvo vadinami ir aukštutinio Dniepro baseine gyvenantys baltai – geruliai (slaviškai vadinti drevlianais), nes šis terminas reiškė tik rytinės Baltijos jūros pakrantės gyvetojus. Estijus aisčiais pirmą kartą pavadino Vakarų Europos keliautojai, lankęsi Prūsijoje apie VIII a. Pagal dabartines ir buvusias valstybes mūsų protėviams aisčiams turėtumėme apytikriai priskirti Prūsiją, Lietuvą ir Latviją.

    3. II a. Ptolemėjus tarp Rytų Europos tautų mini gitonus. Šių eilučių autoriaus nuomone, senasis Žemaitijos pavadinimas Samogitija kaip tik ir reiškia “žemuosius gitonus”, nes pajūrio žemės Semba, Semegalija (Žemgala) ir turbūt Suomija reikia “žemą žemę”. O gitonų, kaip ir gudų, gotų, hetų, hittim, chatų, pavadinimas yra kilęs iš indoeuropiečių protėvių getų. Jeigu žemaičiai buvo žemieji gitonai, tai pagal Nemuną aukštieji gitonai buvo lietuviai. Lietuvių ir gitonų apytikrio tapatumo teorija yra šių eilučių autoriaus tyrinėjimų padarinys.

    4. Tarp Samogitijos pavadinimo variantų istoriniuose šaltiniuose teko aptikti ir Samogetiją. Iš to būtų galima daryti išvadą, kad lietuviai tiesiog buvo getai (indoeuropiečiai). Tačiau taip teigti būtų ne visai tikslu, nes tikrieji getai buvo mūsų kaimynai jotvingiai (pirmiausia jų pavadinimas iš getų išvirto į getvius, o vėliau g pakito į j, kaip “gintaras” į “jantarj”). Jotvingius getais prieš tūkstantį metų vadino pirmosios kronikos. Mūsų protėviai - virvelinės keramikos, laivinių kovos kirvių ir laidojimo pilkapiuose papročio nešėjai - greičiausiai vadinosi getais. Miškuose apsigyvenusius baltus – gerulius - galime laikyti šiauriniais getais. Štai kodėl lietuvių kalba iš visų išlikusių indoeuropiečių kalbų yra artimiausia indoeuropiečių prokalbei ir sanskritui, o mes esame artimiausi senųjų indoeuropiečių palikuonys.

    5. Kas nežino garsios J. Basanavičiaus teorijos, kad lietuviai yra kilę iš trakų – frygų tautų, gyvenusių Balkanuose – Mažojoje Azijoje? Nėra jokios abejonės, kad getai ir trakai buvo artimiausi giminės, tik pastarieji gyveno daugiau Balkanuose. Jų vardą galėjo suteikti trojiečiai, pralaimėję karą su graikais ir pasitraukę į getų žemes. Prie trakų istorijos tėvas Herodotas priskiria ir Mažojoje Azijoje gyvenusius bitinus. S. Daukantas pateikia daug istorinių šaltinių, kuriuose lietuviai ir latviai vadinami trakais: Vincento Kadlubeko, Jano Dlugošo, Martino Kromerio, Motiejaus Pretorijaus darbuose. “Danų karalystės raštuose” žemgaliai vadinami trakais. Ne tik J. Basanavičius, bet ir daugelis šiuolaikinių mokslininkų surinko daugybę vietovardžių ir žodžių atitikmenų trakų ir lietuvių kalbose. Trakų kilmės vietovardžių yra daug ir Lietuvoje: Trakų miestas, Trakininkai, Trakiškiai, Trakiškiemiai, Traksėdai ir kt. Bet kadangi trakai yra indoeuropiečių getų padalinys, abi teorijos yra artimai susijusios.

    6. Dakų apgyventos žemės šiaurinė riba, anot romėnų geografo Vipsanijaus Agripos, gyvenusio I a. prieš Kristų, šiaurėje siekė Baltijos jūrą, taigi baltų apgyvendintas Baltijos pajūris turėjo priklausyti Dakijai. Tokios nuomonės laikėsi J. Basanavičius, remdamasis Detlefsenu. Be abejonės mūsų protėvių kariai turėjo dalyvauti Dakijos kare su Roma Trajano laikais. Dakai, kaip ir trakai, buvo artimiausi getų giminės, pasivadinę dakais tik keletą šimtmečių prieš Kristų. XI a. kronikose dakai, kaip ir getai, minimi įvairiuose karuose Lenkijoje ir už jos ribų.

    7. J. Basanavičius, gyvendamas Bulgarijoje, atkreipė dėmesį, kad seniausi frygų rašto paminklai, vietovardžiai ir asmenvardžiai labai primena lietuvių kalbą, todėl, jo nuomone, lietuviai kažkuria dalimi yra kilę iš į Lietuvą atsikėlusių frygų. Vėlgi nekelia abejonių labai artima frygų giminystė su trakais, dakais ir getais, o per juos ir su lietuviais.

    8. Anot Herodoto, apie VIII a. prieš Kristų nuo šiaurinių Juodosios jūros pakrančių pajudėjo kimerų (kimbrų, kimrų) tauta. Jie dalyvavo Romos nukariavime ir didžiules jų apleistas stovyklas romėnai matę dabartinėje Danijoje. Aišku, kad prieš pasiekdami Daniją, jie gyveno ir dabartinės Lietuvos teritorijoje bei Prūsijoje. VI a. Gotlando sala vadinosi Cimbrija, iš kurios gotų išvytas Vaidevutis su 46 tūkstančiais kimbrų išsikėlęs į Sembą ir Prūsiją. Spėjama, kad senasis Velso pavadinimas Britų salose kilęs iš tų pačių kimbrų. Kadangi kimerai atėjo iš Ukrainos stepių, iš kur prieš juos į baltų kraštus atsikėlė indoeuropiečiai – virvelininkai, tai kimerai galėjo būti mūsų giminės. Romėno Kornelijaus Tacito užuomina, kad aisčių kalba panaši į britų, kaip tik ir gali paliudyti į šią salą iš mūsų kraštų atvykusių kimbrų kalbos panašumą į aisčių. Kimbrai turėjo suvaidinti svarbų vaidmenį lietuvių tautos formavimuisi. Iš kimbrų galėjo kilti tokios lietuvių pavardės kaip Kimbrys.

    9. Mūsų dabartiniai mokslininkai daug juokėsi iš lietuvių kilmės iš romėnų teorijos. Tiesiog daugelis iš jų suko galvą, kada ir kas šią teoriją sugalvojo. Kaip jau esame ne kartą rašę, pamėginsime pagrįsti mintį, kad ši teorija nėra išgalvota, tik ją reikia mokėti perskaityti. Prie teisingų teorijų šiame straipsnyje ji rašoma paskutinė, bet lygiai taip pat galėtumėme ją perkelti ir prie neteisingų. Kodėl? Anksčiau minėti geruliai apie šimtmetį klajojo prie Romos imperijos sienų, keletą dešimtmečių gyveno prie Dunojaus ir pačioje imperijoje, joje kariavo, dalis jų apsikrikštijo, tapo raštingi. Kodėl jų negalima laikyti romėnais? Legenda apie gerulių sugrįžimą po Romos nukariavimo seniausiais laikais, be abejo, buvo siejama su Roma. Taigi, ar lietuvių kilmės iš romėnų teorija teisinga, spręskite patys.

    10. Toliau, šio straipsnio autoriaus nuomone, klaidingos lietuvių kilmės teorijos. Galbūt mažiausiai klaidinga iš jų yra lietuvių kilmės iš gotų teorija. Kaip minėta, gotai yra iškreiptas pavadinimas iš getų. Getai prieš 3 – 4 tūkstančius metų (o gal kai kurie ir vėliau), atsikėlė į Vokietiją ir Skandinaviją, palaipsniui perėmė germanų kalbą, bet ne visai. Dar gotų Vulfilos biblijoje prie Dunojaus išlikę daug mums giminingų negermaniškų žodžių. Matyt, dėl germanų kalbos žodžio “Dievas” – Got įtakos jie pakeitė pavadinimą į gotus. Istorikas Jordanas VI a., kaip ir daugelis kitų romėnų, gotų tautos istoriją vadina getų istorija. Iš seno jie dar žinojo apie jų bendrą kilmę. Lietuvą ilgai valdė gotų karaliai Germanarikas ir Teodorikas Didysis. Jordano duomenimis, pirmasis netgi užvaldė aisčius be karo. Galbūt neišlikusia ostgotų abėcėle parašytas Vaidevučio vėliavos įrašas?! Nors gotai ir buvo beveik sugermanėję, bet per ilgesnį laiką jų dalis, be abejo, įsiliejo į lietuvių tautą, tačiau jokiu būdu mes negalime save laikyti kilusiais iš gotų. Neigiamas žodis “gudai” greičiausiai kilo iš priešiškumo gotams. Tačiau dauguma gotų vardų, išlikusių romėnų istoriniuose šaltiniuose, turi galūnes – is, -as, kaip lietuvių ir daugelis vardų panašūs į lietuvių.

    11. Kronikininkas Motiejus Strijkovskis lietuvius kildino iš gepidų ir kimbrų. Ankstyvaisiais Romos laikais gepidai greičiausiai gyveno dabartiniame Lenkijos Pamaryje. Prokopijus iš Cesarėjos VI a. aprašo anekdotiškai skambantį jo girdėtą aiškinimą, kad kai gotai I a. kėlėsi iš Skandinavijos į žemyną, vienas iš trijų jų laivų atsiliko. Juo plaukusieji pagal gotų žodį gepanta “tinginys” buvę pavadinti gepidais. Vienaip ar kitaip, tai gali būti ir tiesa, nes iki Kristaus tokia gentis į pietus nuo Baltijos jūros lyg ir nežinoma. Pripažinus šią teoriją, būtų galima gepidus beveik sutapatinti su gotais. Daugelis antikos autorių juos ir laikė gotais. Kiek vėliau negu geruliai jie patraukė Romos imperijos link ir po langobardų į šiaurę nuo Dunojaus buvo sukūrę savo valstybę. Rašydamas apie gerulių sugrįžimą susipykus su imperatoriumi Justinianu, Prokopijus mini, kad geruliai įsikūrė ankstesnėse gepidų žemėse. Taigi dalis gepidų turėjo įsilieti į lietuvių tautą, bet lietuvius tiesiogiai iš jų kildinti būtų neteisinga.

    12. Yra autorių, kurie lietuvius kildina iš venedų (vendų). Romos laikais jie gyveno tarp Dunojaus ir pietų Lenkijos. Vėliau įvyko garsusis venedų sprogimas – jie staigiai išplito į rytus, šiaurę ir pietus, duodami pradžią plačioms slavų giminėms. Kristaus laikais dar jų kalba buvo artima baltų kalboms, net kai kurie kalbininkai ją laiko pakraštiniu baltų kalbų dialektu. Jie laikinai buvo kolonizavę beveik visą Graikiją, Vokietijoje dalis jų sugermanėjo ir įgavo vandalų vardą. Čekijos kronikose yra paskelbtas tariamas dar ankstesnių laikų Aleksandro Makedoniečio laiškas, kuriuo jis venedams dovanojo Europą. Romos istorikas Kornelijus Tacitas sako, kad “venedai plėšikaudami išnaršė visus miškus ir kalnus, dunksančius tarp peukinų ir fenų” (finų – R.M.). Iš jų kildinami Ventės rago, Ventos upės, Ventspilio, Vandžiogalos (?), Vendeno miesto Latvijoje pavadinimai, taip pat Rygoje dar kryžiuočių laikais buvęs senasis kalnas, kuriame gyvenę venedai. Estai ir dabar rusus vadina vene. Didžioji slavų kolonizacija Europoje vyksta jau 2 tūkstančius metų, bet, aišku, mes nesame kilę iš slavų.

    13. Vaidevučio legendoje sakoma, kad Vaidevučio sūnaus, kuris VI a. valdė Lietuvą, motina buvo alanė, su kuria Lietuvoje mėginusi įsigalėti didelė alanų giminė, tačiau alanai Lietuvoje pralaimėję ir turėję pasitraukti. Kas tie alanai? Istorinių šaltinių duomenimis, jie kilę iš iranėnų – persų. Romos laikais jų giminės vadinosi skitais, vėliau – sarmatais. Skitija ir Sarmatija užėmė didelę Rytų Europos dalį, dažnai jų teritorijai buvo priskiriama ir Lietuva. Kartais lietuviai buvo iš jų kildinami. Tačiau nors kai kurie alanai ar jų giminės per karus galėjo įsilieti į lietuvių tautą, bet mes jokiu būdu negalime savęs iš jų kildinti. Pastaruoju metu tiesioginiai alanų palikuonys yra osetinai, gyvenantys Kaukaze.

    Be čia minėtų tautų, su lietuvių protėviais galėtų būti susiję prieš Kristų “už šiaurės vėjų” gyvenę hiperborėjai, kurie eidavę beveik per visą Europą į deivės Letos atlaidus į Graikiją pas Delfų orakulą, ir daugelis kitų tautų, kurių visų čia suminėti neįmanoma. Bet straipsnio autorius supažindino su visomis pagrindinėmis lietuvių kilmės teorijomis.

************************************************************

Įdomus straipsnis rusų kalba - surinkti įvairūs archeologiniai faktai, duomenys iš rašytinių šaltinių bei legendos (pateikiu ištrauką):

Пруссы: эксперимент, поставленный историей


Андрей САВЕЛЬЕВ

Эстии


    Во времена, когда о Янтарном крае становится известно Нерону (середина I в. н.э.), янтарь снова является предметом торговли. По свидетельству Плиния Старшего, янтарь в огромных количествах вывозят в Римскую империю. Позднее Корнелий Тацит также описывает эстиев как собирателей янтаря, которые не задумываются о его происхождении и сами никак не используют. Интересно описание Тацитом эстиев: “Итак, правым берегом Свевского моря омывается земля племен эстиев, у которых обычаи и внешний вид как у свевов, а язык похож на британский. Они поклоняются матери богов и носят как символ своих верований изображение кабана.

    Это у них заменяющая оружие защита от всего, гарантирующая почитателю богини безопасность даже среди врагов. Они редко пользуются железным оружием, чаще же дубинами. Над хлебом и другими плодами земли они трудятся с большим терпением чем нежели это соответствует обычной лености германцев”.

    Здесь Тацит смешивает описание нескольких сословных образов – безоружный жрец с амулетом кабана (исключающий железо как “нечистый” металл), сельский труженик с дубиной и воин с железным оружием. На связь с кельтами указывает особенность языка и поклонение Матери богов, а также изображения кабана.

    В связи с готским нашествием возникает второй этнический кризис населения Янтарного края. К концу I в. н.э. культура насыпных курганов перемещается восточнее Немана до верховьев Оки, бывшие “эстии” заселяют территории нынешней Московской и Калужской области - многие реки и ручьи здесь носят балтские имена. Это часть бежавших от нашествия готов прусских родов могла мигрировать к своей прародине, к близко знакомым родовым сообществам. Считается, что именно эти переселенцы были известны здесь под именем “голядь”.

    Оставшаяся часть “эстиев”, как и мигрировавшая, утратила свои культурные традиции, но не была уничтожена готами, вынужденными свои главные силы отвлекать на войну со скифами. Устойчивое поселение готов III века зафиксировано лишь на периферии Янтарного края – в районе сохранившегося орденского замка Бальга (прусская крепость Хонеда VI в. пала в результате предательства после 2-х летней обороны). От готской топонимики осталось лишь название города Хайлибергайль (нынешнее Мамоново). Готское слово halba (“половина”), обозначавшее в V в. пространства к юго-западу от города. Пруссы же называли окрестности города Швентомест (“святой город”) – здесь рос священный дуб пруссов, а река называлась Банава (“светлая, святая”).

    От готов перенимается характерный орнамент керамики, фиксируемый в Самбии III-IV вв. Янтарь, прежде почитаемый как священный камень (находки жженого янтаря в святилище Шведеншанце севернее нынешнего поселка Романово), снова становится предметом торговли – в III-V вв. формируется Янтарный путь: по реке Хёлле от Горы Великанов, огибая Самбийский полуостров до устья Вислы (kvisl – древнегерм. “устье”) и к ее истокам, далее – вьючная переправа к берегам Дуная и сплав на ладьях до римской крепости Карнутум (предместья современной Вены), откуда сушей янтарь доставлялся до североиталийского города Аквилея.

    Можно с уверенностью сказать, что никакого смешения с германскими племенами не произошло. Небольшие группы германцев около 250 г. ушли с границ расселения эстиев ближе к границам Римской Империи. С запада и с востока от смешения с другими племенами эстиев уберегали мощные лесные массивы, за которыми, как считалось, лежат владения подземного бога Патолса. Название реки Pregora переводится с древнепрусского как “текущая из нездешнего мира”.

    Смешение происходило в стороне от Самбии, за лесным массивом – на нынешней Эльблонгской возвышенности, где осели остатки готов и гепидов, а также других племен, бежавших от гуннов (из их армий или от их армий) - их историй Йордан называет видивариями (что на древнегерманском означает “вещие воины”), фиксируя тем самым новый очаг этногенеза и новую сакральную традицию. А возможно и путая географию, примешивая к жизни беженцев святые для пруссов места – святилище Ромове с огромным городищем 205х182 м. и валом высотой 6,5 м (городище у поселка Липовка вблизи поселка Мамоново). Священный дуб в святилище был разделен на три части, в каждой из которых было окно с кумиром одного из триады прусских богов.

    В V веке на Европу накатываются полчища гуннов, которая затрагивает Янтарный край своеобразно – воины-эстии принимают участие, как считается, в гуннских походах и войнах с Римом. Подчиненность Атилле самой территории проживания эстиев при этом носила скорее формальный характер. Весьма вероятен и другой сценарий возникновения профессионального прусского воинства – римский. Именно Рим рекрутировал в свои войска дружины эстиев, хорошо знакомых в Империи по янтарной торговле. Эстии не могли покориться эмиссарам гуннов в силу их совершенно иного культурного и антропологического типа. Контакты же с римлянами имели вековую историю и, возможно, эстии и в прежние времена шли на службу императорам небольшими отрядами. Можно предположить, что главное святилище пруссов Ромове было пантеоном, устроенным ветеранами римских легионов, которые всегда становились зачинателями культов, обретенных ими в походах (это хорошо известно по культу Митры.)

    В Самбию сброд беглецов и переселенцев не пустили, но восприняли от них германский инвентарь погребений и некоторые легенды – в частности, о пришествии князей Видевута и Брутена. От бывших римских легионеров жители Янтарного края переняли военное снаряжение – форму боевого шлема и прямой римский щит. От переселенцев-коевников и вернувшихся из далеких краев воинов в быт прусских дружин вошли разгульные степные нравы с многодневными пирами и многоженством.

Пруссы


    С появлением воинов-ветеранов, возвращавшихся из многолетних походов, возник новый кризис – воины знали иных богов и не могли уважать местных обычаев. К концу VI в. власть старейшин сменилась властью прусских вождей. По канонам римского военного лагеря пруссы стали строить городища с укрепленными валами и рвами.

    Хаос межплеменного смешения по соседству с пруссами усилился набегом авар и союзных им германских племен на западную часть Мазурского Поозерья в 566 году. Пруссы же, согласно “Прусской хронике” Симона Грунау, предпочли откупаться от аварских союзников данью – не только копченой рыбой и янтарем, но и своими детьми. Можно предположить, что практика “дани детьми” на самом деле означала совершенно иное, чем принято считать – отправку подрастающих мальчиков на воспитание своим коллегам по прежним походам, которые еще не вернулись к оседлой жизни и лучше сохранили воинские навыки.

    Согласно легенде, пруссы, платившие дань мазонам, в 550 году отказались повиноваться. Мазовецкий князь Антонес в союзе с королем Роксолании (Подунавье) выступили против прусского князя Видевута. Прусское войско было разбито. Тогда братья Брутен (верховный жрец) и Видевут (князь) созвали в святилище Ромове представителей высших сословий. Разразившаяся во время жертвоприношения гроза была истолкована как воля бога Перкуно, обещавшего помощь пруссам. И действительно, мазоны были разбиты пруссами, и князь Антонес послал к Видевуту своего сына Чанвига с предложением мира. Чанвиг в знак мира принес богам в жертву белую кобылицу. С тех пор белые лошади были объявлены священными. В 573 году Видевут и Брутен (первому было 116, второму - 132 года) решили разделить Брутению между наследниками. Видевут передал своему сыну Литтпо страну Литауен (Литву), Замо поручил во владение Земланд (территория Калининградского полуострова). Получили части страны и еще десять сыновей, а также три дочери Видевута. Был выбран новый верховный жрец Брудано. После этого братья-старцы взошли на костер - боги призывали их к себе.

    Одна из немецких хроникальных историй гласит, что после побед Видевута пруссы испытывали трудности – природная среда не могла прокормить все население. (К тому же V век был отмечен резким похолоданием климата в Европе). Поэтому в земле Галиндии действовал закон умерщвления рожденных девочек. Кончилась эта демографическая затея плохо – пруссы были разбиты сначала христианским войском, потом соседи судавы опустошили Галиндию. Эта легендарная история показывает, что пруссы всегда жили в крайне жестких климатических условиях.

    Крайне невзрачно выглядело жилище пруссов. Оно представляло собой сруб овальной формы, сооруженный на каменном венце и крытый соломой. В центре жилища находился открытый очаг, ограниченный камнями – он служил одновременно и для обогрева и для приготовления пищи. Дым выходил через отверстие в крыше или стене. Стены и потолок были покрыты слоем копоти.

    Непомерные материальные затраты на умиротворение мазурских князей привели к оскудению прусских земель в VI-VII вв. Но в конце VII века прусское войско разбило соединенное войско мазур и авар (место битвы точно не установлено – где-то на юге Правдинского района) – благодаря возвращению своих отданных на воспитание детей, ставших умелыми воинами. Эта победа отмечена мировой историей появлением имени “пруссы”, а для пруссов стала поводом перенять от аварских воинов их внешний вид.

    Судьба пруссов не пошла по пути, обычному для других народов. Военная победа не привела к узурпации власти военными вождями. Приписанная воле прусских богов, она дала в руки жреческого сословия бразды правления. Верховные жрецы получили священное культовое имя, передававшееся из поколения в поколение – Криве-Кривайтис. (Не это ли имя перекочевало вместе с сембами на Русь, где жили кривичи, наследуя также имя прусского племени кривингов, обитавшего на Куршской косе?) Прусские племена при этом жили по-прежнему обособленно, не подчиняясь так и не возникшей здесь единой государственной системе.

    Дружинно-племенной характер прусского социума позволил им мирно уживаться с викингами, которые зачастую входили в состав прусских дружин – об этом свидетельствуют находки в могильнике VII века Кляйнхайде (на северной окраине нынешнего Гурьевска) – захоронение знатного воина с двумя соратниками в виде каменной ладьи характерно для Южной Скандинавии.

    В то же время викинги служили своеобразному отбору, снижавшему вероятность государственной самоорганизации пруссов. В конце IX века набег викингов (возможно, и самих пруссов) разорил торгово-ремесленный центр Трусо (близ нынешнего польского Эльблонга), где к тому же было множество торговцев и ремесленников непрусского происхождения. Викинги, таким образом, были также и своеобразными селекционерами, хранившими чистоту прусской породы. Вполне возможно, что среди викингов было множество пруссов, которые не хотели видеть своих единоплеменников заимствующими чужие нравы.

    Побережье Самбии всегда было открыто для свободных воинских дружин. К тому же у скандинавов и пруссов были общие боги – исследователи обнаружили идентичность между прусским святилищем Ромове (прусск., “чистое место”), располагавшимся близ нынешнего поселка Липовка (Багратионовский район) примерно с V века, и шведским Уппсала. Близость к кельтам, а затем к викингам, позволяет выдвинуть гипотезу о единой этнической истории, в которой пруссы были не периферией, а центром северных культов – своеобразной базой, тихой гаванью для странствующих по морям дружин и оседавших в далеких краях переселенцев.

    Дружинная добыча была скорее предметом обмена, который происходил в конце лета вокруг цитадели Кауп (сканд. “торжище”) у поселка Моховое близ Зеленоградска, где в X в. на “ярмарках” встречались дружинники с разных концов Балтии. Этот центр был окружен цепью святилищ, в которых “отмаливались грехи” походной жизни – в соответствии с нюансами верований каждого пришлого отряда. Попытка христианизаторской миссии Войцеха-Адальберта в Каупе (997 год) кончилась трагически – он, как осквернитель, был принесен в жертву языческим богам.

    На рубеже тысячелетий заканчивается очередной цикл истории пруссов. В 1010 году польский король Болеслав Храбрый уничтожил святилище Ромове и убил верховного жреца – как считается, в отместку за убийство причисленного к лику святых Войцеха-Адальберта. Жрецы перенесли святилище на левобережья реки Преголи (близ нынешнего Междуречья, поселок Бочаги). Новое святилище представляет собой крупнейшее сооружение в Северной Европе той эпохи – площадка укреплена двумя валами высотой до 15 м. “Ритуальная чистота” (отсутствие культурного слоя) подчеркивает культовое назначение городища.

    В 1016 году датский конунг Канут Великий сжег Кауп. Но дружинные поселения вокруг него просуществовали еще столетие – поселки Варгенава (прусск., “поселок варягов”) и Бледава (нынешние Малиновка и Сосновка Зеленоградского района). Последние викинги, бежавшие от Вильгельма Завоевателя и других королевских правителей, нашли свое пристанище именно здесь. К концу XI века исчезают захоронения в ладьях, из могильников исчезают захоронения коней (характерные с III в.), захоронения становятся предельно скромными, исчезает обряд кремации. Морские дружины, лишенные баз на побережье, превращаются в пешие и уходят на службу князьям Польши, Литвы и Руси. Можно предположить, что под именем “варяги” они переселялись на Русь целыми родами. Возникает столетняя пауза, в течение которой “воспроизводство” профессиональной дружины прерывается.


*****************************************************

Источник - Форум «Центральноазиатского исторического сервера» > История народов Центральной Азии > Древние народы Евразии
http://www.kyrgyz.ru/forum/index.php?sh ... entry47790

[quote name='Karakurt' date='16.11.2007, 15:26' post='47777']
а есть в балтийских языках иранизмы и тюркизмы?
[/quote]

Есть, конечно. Но древние - это в основном некоторые иранизмы, а такие тюркизмы, как караванас (караван), ханас (хан) и так далее, это довольно новые приобретения :rolleyes: .

С другой стороны, очень трудно определить когда, откуда и каким путем попали разные заимствования в литовский язык - ведь литовцы очень тесно в последние 7 веков общались с тюркоязычными народами - начиная с 13 века (с татарами, караимами, крымскими татарами, ...).

Однако, я не спец в этой проблематике - да по моему и мало исследований литовского языка именно в этом направлении, так что могут быть и довольно древние тюркизмы. Будущие исследования покажут, что к чему.

[quote name='Karakurt' post='47780' date='16.11.2007, 16:01']а воспоминаний о контактах с гуннами/тюрками нет? вроде немецкой песни о нибелунгах, где Этцель соотв. Атилле.[/quote]

Не слышал что нибудь похожее. Может никто и не исследовал литовский фольклор в этом направлении - тут ведь все часто в иносказательных выражениях, в форме сказок и песен.

Другое дело с откликами древних индоевропейских религиозных воззрений - по этой направленности много разных исследований еще начиная с 19 века, да и легко узнаваемой информации не мало (можно ее сравнивать с хорошо известными примерами из санскрита и греческого пантеона, да и другими индоевропейскими народами).

**********************************************************************

Период литовской (и вообще балтской истории) начиная с начала нашей эры по 7-9 века вообще очень слабо исследован - в советские времена это не приветствовалось, ведь сразу исследователи натыкались на территории, которые сейчас заселены славянами - Беларусь, Украина, Центральная Россия, Северная Польша, Калининградская область.

Архивы тоже были в Западных странах - напрямую их исследовать, в поисках фактов, связанных с историей балтов, не было возможностей.

Сейчас уже почти каждый год в этих архивах находят очень интересные документы. Они публикуются в Интерне.

Например смотрите источники:


Поздняя антика и раннее средневековье (50-1009 гг.)
http://viduramziu.istorija.net/ru/s100.htm

Зрелое средневековье. Часть I (1009-1183 гг.)
http://viduramziu.istorija.net/ru/s1009.htm

Widsith (9 век, упоминается Вялиуона и Вильнюс (в те времена Вильня) - Wiolena ond Wilna)
http://www8.georgetown.edu/departments/ ... a3.11.html

и другие

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 24 Lap 2010 10:31. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Bal 2010 14:34 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://forum.istorija.net/forums/thread ... 368#M76368

Ibicus:

В.Н. Топоров, Галинды в Западной Европе, 1982

    В сборнике Балто-славянские исследования, 1982, стр. PDF 66
http://www.inslav.ru/images/stories/boo ... 983%29.pdf

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Sau 2011 16:01 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Lietuvių įsigalėjinas šiaurinėse jotvingių žemėse (Dzūkijoje)
http://forum.istorija.net/forums/thread ... &start=121


Cituoti:
Tuskawas - 2011-01-03  22:36

Cituoti:
Žygeivis - 2011-01-03  18:45

Cituoti:
dzukas - 2011-01-03  18:39

Cituoti:
Žygeivis - 2011-01-03  21:27

Cituoti:
dzukas - 2011-01-03  18:19

Merkio slaviškas pavadinimas Mereczanka yra vedinys iš Merecz, tad ši versija kaip ir turėtų atkristi, nes Merecz yra Merkinė- gyvenvietės pavadinimas.


Senuose dokumentuose bei žemėlapiuose ne visada rasime dabartinį upės pavadinimą - Merkys, bei gyvenvietę (pilį) Merkinę. Vis tik 1377 m. kryžiuočiai mini Merkenpille.

  Dažniau rasime ne Merkinę, o gana keistai skambantį lietuvio ausiai pavadinimą Mereč ar Meroč (Merecz, Merocz, Мероч, Мерочь), o upė Merkys vadinama Merecza, Mereczanka (su slaviška priesaga).

Upė Merecza - tai yra Merėčia, skamba visai įprastai, lyginant su kitais, visai greta Merkio esančiais, Rytų Lietuvos grynai baltiškais upėvardžiais (pvz., Šalčia, Visinčia,..) .


Jūs teisus skamba įprastai, tačiau Merkinė/ Merecz yra papildomas faktorius. Merecz - Mereczanka atrodo taip pat įprastai kaip ir Rotnicza- Rotniczanka.



Rotnicza - tai yra Ratnyčia, mano nuomone yra iš tos pačios senovinių baltiškų (matyt, jotvingiškų ir sėliškų) vandenvardžių eilės, kaip ir Visinčia bei Šalčia, matyt, ir dabar jau nebevartojama Merėčia.

Štai bendras sąrašas analogiškų upėvardžių. Kiek matau, absoliuti dauguma jų iš senojo jotvingių (dainavių) gyvento arealo ir iš sėlių gyvento arealo (tačiau yra keli iš Žemaitijos -  kuršių palikimas?):



Ar teisingai supratau, kad Jūs manote, kad tarp vakarų baltų (prūsų, kuršių) ir rytų baltų (latgalių, lietuvių) gyveno kažkokie tarpiniai baltiški dariniai (sėliai, jotvingiai)? (Tik kur tokiu atveju reikėtų kišti žemaičius? (prie lietuvių?)) Man tikrai įdomi šita versija, tiktai įdomu, kokiais amžiais tas sėlių-jotvingių-žemaičių-aukštaičių-lietuvių slinktis (rytai=>vakarai) būtų galima datuoti?  



Pastaba - tai, ką žemiau rašau, yra tik hipotezės, tačiau paremtos labai įvairių mokslų sričių informacija:

1. Manau, kad prie vakarų baltų (ir ne tik geografiškai, bet ir kalbos savybių požiūriu) reikėtų priskirti ne tik prūsus, jotvingius ir kuršius, bet taip pat ir senuosius sėlius (pvz., Žeimena, o ne Žiemena) bei žiemgalius (taip, beje, manė ir Toporovas - jau esu jį citavęs). Bent jau iki to laikotarpio (manau, kad tai maždaug 5-8 amžius, o gal vietomis ir vėliau), kada sėlių didelę dalį (pietinę) palaipsniui "sulietuvino" ateivių iš rytų ("lietuvių", tuo metu matyt dar leičių) gentys.

2. Manau, kad Žemaičiai (taip vadinami "senieji", gyvenę Nevėžio slėnyje) istoriškai yra tie patys lietuviai, kolonizavę Nevėžio lygumą, kada jie nusileido nuo Rytų Lietuvos kalvyno (senosios Aukštaitijos) - matyt, gana anksti, gal dar 6 amžiuje. Vėliau jau ir Žemaitijos (Žemaičių), ir Aukštaitijos (Aukštaičių) vardas palengva "slinko" į vakarus, kol "Žemaitija" pasiekė kuršių gyvenamą pajūrį. Dabartiniai žemaičiai yra senųjų vietinių baltų genčių (kuršių ir kitų) palikuonys, kuriuos palaipsniui "lituanizavo" senieji Žemaičiai (dar anksčiau buvę Aukštaičiais). O Aukštaičiais dalis senųjų lietuvių "tapo" tada, kai lietuvių gentys iš Ašmenos-Krėvos apylinkių pakilo į Rytų Lietuvos kalvyną, kuriame tuo metu gyveno sėliai (pvz., atlikite nedidelį eksperimentą - nuvažiuokite mašina nuo Vilniaus iki, pvz., Ignalinos, ir jums labai akivaizdžiai pakeliui pasimatys, kodėl čia įsikūrę žmonės ėmė vadintis (ar kitų imti vadinti) Aukštaičiais :) ). Tas persikėlimas, manau, turėjo įvykti gana anksti - dar apie 5-6-7 amžius.

3. Patys senieji lietuviai, mano nuomone, į Krėvos- Ašmenos apylinkes atėjo iš gana tolimų kraštų - rytinio senojo baltų gyvento arealo pakraščio. Tai mini ir Toporovas, remdamasis tam tikrais vietinių tarmių ypatumais ir lygindamas juos su Šiaurės Rytų Lietuvos (dabar tai jau Baltarusijos teritorija) ir Latgalos tarmių ypatumais. Kada tie patys seniausi "lietuviai" pajudėjo į vakarus sunku pasakyti, bet manau, kad tai tikriausiai susiję su hunų įsiveržimu - IV amžiaus 8-ame dešimtmetyje hunai ėmė keliauti į vakarus, taip suteikdami impulsą Didžiajam tautų kraustymuisi, kuris be jokios abejonės palietė ir įvairias baltų gentis.

Plačiau:

Baltai ir Didysis tautų kraustymasis. Baltų visuomenė ankstyvųjų viduramžių pradžioje (V–VI a.)
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=2052

Senovinės rytų baltų protėvynės paieškos - kur buvo senovinė žemė Leitva ar Leita
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=72

Iš kur kilo lietuviai, latviai ir Lietuvos bei Latvijos vardai (Žygeivio-Kęstučio Čeponio hipotezė)
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=1985

Upė Leita-Litava (tarp Austrijos ir Vengrijos) ir upės Lietavos (Slovakijoje ir Vakarų Ukrainoje)
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=3789

Kęstučio Čeponio (Žygeivio) hipotezės apie "vakarų" ir "rytų" baltų kalbas
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=5821

     Dar reikėtų pridurti, kad senosios lietuvių gentys ypač greitai "stūmėsi" į vakarus Neries ir Nemuno upėmis, ir jų pakrantėmis.

     Matyt, todėl skalvių ir nadruvių kalbų liekanos rodo, kad jos buvo artimai giminingos ne prūsams ar kuršiams, o lietuviams, kurie gana anksti (matyt, dar kokiame 6-7 amžiuose) įvarė "kylį", leisdamiesi Žeimena ir Nerimi, ties Vilnia (vėlesniu Vilniumi) tarp jotvingių ir sėlių, o toliau į vakarus Nemunu už Kauno - tarp prūsų ir kuršių.

      Bet čia irgi būtini kompleksiniai išsamūs tyrimai - ir kalbiniai, ir archeologiniai, ir kiti, siekiant nustatyti, kada ir kaip vyko tie procesai. Nes pajūryje ir Nemunu vyko taip pat ir skandinavų judėjimas, ir pačių baltų genčių judėjimas (ir į rytus, ir į vakarus) bei prekyba nuo labai senų laikų.

      Kiek žinau, tai čia daug dirba ir Šimėnas (archeologija), ir Palmaitis (kalbotyra), ir dar nemažai kitų įvairių sričių tyrinėtojų.

P.S. Šios hipotezės paremtos daugiausia įvairiais kalbiniais duomenimis, tačiau manau, kad čia galėtų padėti nustatyti tiesą bei tikslesnį datavimą ir pakankamai išsamūs archeologiniai bei genetiniai tyrimai (turiu omenyje ne tik dabartines Lietuvos ir Latvijos teritorijas, bet visą senąjį baltų gyventą arealą - ypač link rytų: Briansko, Oriolo, Kursko, Černigovo apylinkių).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Rgp 2013 22:46 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 26 Sau 2008 18:48
Pranešimai: 99
Miestas: Kaunas
Beskaitydamas "Начало русской истории. С древнейших времен до княжения Олега" http://lib.rus.ec/b/413465

radau gana įdomu faktą, cituoju:


Cituoti:
Именно здесь, в степном лагере Аттилы, мы слышим первое славянское слово, долетевшее до нас из бездны времен. И обозначает оно хмельной напиток. Приск, один из участников византийского посольства 448 г. к Аттиле, рассказывает, что по пути к лагерю гуннов послы останавливались на отдых в «деревнях», жители которых поили гостей вместо вина питьем, называемым по-туземному «медос», то есть славянским медом.

К сожалению, Приск ничего не говорит об этнической принадлежности гостеприимных и хлебосольных жителей «деревень», но этот отрывок из его сочинения можно сопоставить с болеепоздним известием Прокопия Кесарийского о том, что войска ромеев переправлялись через Дунай, чтобы поджечь деревни славян и разорить их поля. Стало быть, Приск проезжал именно через славянские поселения.


Istorikas lietuviškai nemoka, tad suprantama, kad midus jam yra jau slaviškas žodis "мед".


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Spa 2013 20:18 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Nustatytas lietuviškas genas iš Gintaro kelio laikų


http://lzinios.lt/lzinios/Sveikata/nust ... iku/165091

lzinios.lt
2013-10-11 15:40

Ištrauka:

Vil­niaus uni­ver­si­te­to li­go­ni­nės San­ta­riš­kių kli­ni­kų moks­li­nin­kai nu­sta­tė, kad Lie­tu­vo­je daž­niau­siai pa­vel­di­mą krū­ties ir kiau­ši­džių vė­žio sind­ro­mą su­ke­lian­ti BRCA1 ge­no mu­ta­ci­ja sie­kia se­no­vės bal­tų lai­kus.

"Mes įro­dė­me, kad Lie­tu­vo­je daž­niau­siai ap­tin­ka­ma taip va­di­na­ma BRCA1 ge­no mu­ta­ci­ja (c.4035de­lA) at­si­ra­do apy­tiks­liai 5-ame am­žiu­je, da­bar­ti­nės Lie­tu­vos te­ri­to­ri­jo­je gy­ve­nu­sių se­no­vės bal­tų gen­čių ge­no­fon­de", – sa­ko gy­dy­to­jas on­ko­ge­ne­ti­kas dr. Ra­mū­nas Ja­na­vi­čius. Ty­ri­mo re­zul­ta­tai ne­se­niai bu­vo pub­li­kuo­ti tarp­tau­ti­nia­me moks­li­nia­me žur­na­le "Eu­ro­pean Jour­nal of Me­di­cal Ge­ne­tics".

Kas iš­pro­vo­ka­vo gy­ven­to­jų su­ma­žė­ji­mą?


Pa­vel­di­mą krū­ties ir kiau­ši­džių vė­žio sind­ro­mą su­ke­lian­čių BRCA1 ir BRCA2 ge­nų mu­ta­ci­jų ty­ri­mai San­ta­riš­kių kli­ni­ko­se at­lie­ka­mi nuo 2007 m.

Il­gai­niui bu­vo pa­ste­bė­ta, kad mū­sų ša­ly­je daž­niau­siai – net 50 proc. at­ve­jų – ap­tin­ka­ma vie­na BRCA1 ge­no mu­ta­ci­ja, ku­ri taip pat ran­da­ma ir kai­my­ni­nė­se ša­ly­se – Lat­vi­jo­je (40 proc.), Len­ki­jo­je (10 proc.), Bal­ta­ru­si­jo­je (20 proc.), Es­ti­jo­je (15 proc.), Ru­si­jo­je (8 proc.).

"Toks mu­ta­ci­jos pa­pli­ti­mas ne­ga­lė­jo bū­ti at­si­tik­ti­nis, jis tu­rė­jo bū­ti nu­lem­tas kaž­ko­kių se­nų įvy­kių, to­dėl nu­spren­džiau tai iš­siaiš­kin­ti", – pa­sa­ko­jo pa­grin­di­nis ty­rė­jas ir straips­nio au­to­rius dr. R. Ja­na­vi­čius.

Bend­ra­dar­biau­jant su Lat­vi­jos bei JAV moks­li­nin­kais bu­vo mo­de­liuo­ti pa­pil­do­mi ge­ne­ti­nių žy­me­nų duo­me­nys ir at­lik­ta va­di­na­mo­ji ge­ne­ti­nė hap­lo­ti­pų ana­li­zė – pa­gal ap­lin­ki­nių ge­ne­ti­nių DNR re­gio­nų su­si­dė­vė­ji­mą aps­kai­čiuo­tas apy­tiks­lis lai­kas, prieš kiek kar­tų ga­lė­jo at­si­ras­ti mi­nė­ta mu­ta­ci­ja.

Pro­jek­tą fi­nan­sa­vo Lie­tu­vos Moks­lo Ta­ry­ba.

"Mū­sų duo­me­nys lei­džia ob­jek­ty­viau pa­žvelg­ti į se­no­vės bal­tų gen­čių is­to­ri­ją. Esa­me pir­mie­ji, įro­dę lie­tu­viš­ką­ją-bal­tiš­ką­ją ge­ne­ti­nės mu­ta­ci­jos kil­mę. Po­pu­lia­ci­nės ge­ne­ti­kos ter­mi­nais ta­riant, ga­li­ma teig­ti, kad 5-ame am­žiu­je tu­rė­jo įvyk­ti stai­gus tuo­me­ti­nių gy­ven­to­jų skai­čiaus su­ma­žė­ji­mas – de­mog­ra­fi­nė kri­zė ir dėl su­ma­žė­ju­sios ge­ne­ti­nės įvai­ro­vės iš­pli­to tam ti­kros mu­ta­ci­jos. Ga­li­ma teig­ti, kad jas tu­rin­tys žmo­nės tu­rė­jo tą pa­tį pro­tė­vį. Mū­sų at­lik­to ty­ri­mo re­zul­ta­tai pa­pil­do pa­leoan­tro­po­lo­gų pa­ste­bė­tus ge­le­žies am­žiaus de­mog­ra­fi­nius po­ky­čius. La­bai ti­kė­ti­na, kad to me­to stai­gų gy­ven­to­jų su­ma­žė­ji­mą Lie­tu­vos te­ri­to­ri­jo­je ga­lė­jo iš­pro­vo­kuo­ti Ro­mos im­pe­ri­jos žlu­gi­mas 5-ame am­žiu­je ir eg­zis­ta­vu­sių gin­ta­ro pre­ky­bos ke­lių su­ny­ki­mas", – tei­gė R. Ja­na­vi­čius.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 01 Sau 2014 17:51 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Jordanas - "Gotų kilmė ir žygiai" ("Getika") ("Gotų istorija"), 551 m.
viewtopic.php?f=21&t=3205

ИОРДАН
О ПРОИСХОЖДЕНИИ И ДЕЯНИЯХ ГЕТОВ

http://www.vostlit.info/Texts/rus/Iorda ... tml?id=576

Комментарии
http://www.vostlit.info/Texts/rus/Iorda ... ext4.phtml

333 По мнению Орозия, правление императоров Требониана Галла (251-253) и сына его Волузиана (252-253) не ознаменовалось ничем, кроме страшной эпидемии чумы (Oros., VII, 21, 5-6).

По словам автора, чума («pestis»), распространившаяся по империи, не пощадила «почти ни одной римской провинции, ни одного города, ни одного дома», - все было заражено и опустошено повсеместной общей болезнью
(«generali pestilentia»).

Иордан (Get., § 106) не согласен с отрицательной оценкой правления Галла и Волузиана.

-------------------------------

334 Здесь Иордан сделал несомненно самостоятельную вставку о чуме («pestilens morbus»), которая свирепствовала за девять лет до написания им «Getica» и которую, по-видимому, он сам наблюдал.

Не был ли он тогда, в 542 г., в Константинополе?
Чума (loimoV) начала 40-х годов VI в. ярко и подробно засвидетельствована Прокопием, очевидцем эпидемии в Константинополе.

Она началась в Египте, перекинулась в Палестину и на второй год после этого, не утихая, поразила столицу империи, где продолжалась с особенной силой в течение четырех месяцев (Bell. Pers., II, 22-23). Дату — 542 г. - указал Евагрий (Evagr. Hist. eccl., VI, 29: peri tou loimikou paqouV). Об этой же эпидемии чумы писал сирийский историк Иоанн Эфесский в «Истории» (см. прим. 348).

Обстоятельное описание чумы в 359 г., во время осады Амиды персами, дал Аммиан Марцеллин, бывший, как и Прокопий, очевидцем эпидемии (Amm. Marc, XIX, 4, 1—8).

6 amžiaus įvykiai:

http://lt.wikipedia.org/wiki/VI_am%C5%BEius

535-536 m. – Atšalimas, pats staigiausias daugiametės temperatūros kritimas šiauriniame pusrutulyje per paskutinius 2000 metų.

541-750 m. - Justiniano maras, pirmą kartą istorijoje užregistruota pasaulinė maro epidemija (pandemija) Rytų Romos imperijoje, valdant Bizantijos imperatoriui Justinianui I.


---------------------------------------------

581 – Sui dinastija suvienija Kiniją.

584 – avarai užkariauja ir nusiaubia Singidunumą (dabartinį Belgradą)
592 – Bizantijos imperija atgauna Singidunumą

Baltai

VI a. Tušemlios kultūra arba Bancerovo-Tušemlios kultūra – geležies amžiaus archeologinė kultūra, paplitusi Aukštutinėje Padnieprėje, Aukštutinėje Panemunėje, palei Dauguvos aukštupį ir vidurupį, priskiriama baltų gentims. Piliakalniuose rasta apskrito plano šventyklų liekanų. Išplėtota kalvystė. Mirusiuosius laidojo sudegintus pilkapiuose. Kultūra sunyko dėl VIII a. intensyvaus slavų veržimosi į šiaurę.

514 m. Simono Grunau „Prūsijos kronikoje“ Vaidevutis ir Brutenis su giminėmis, 46 tūkst. vyrų ir moterų Krono upe bėga nuo gotų ir apsigyvena Prūsų žemėje.

Erazmo Stelos veikale „Apie Prūsijos senovę“ ir Simono Grunau „Prūsijos kronikoje“ (XVI a.), rašoma, kad Krivių Krivaitis Prutenis (Brutenis) apie 521 m. sušaukia visos tautos sueigą prie Balgos, kurioje jo brolis Vaidevutis (Vyddewutt) išrenkamas karaliumi ir paskirsto didiesiems kunigaikščiams jų sritis.

Jie 523 m. įkūrę Rikojoto (Romovė) šventyklą, pastatę pilis. Simonas Grunau teigė jas ėmęs iš pirmojo Prūsos vyskupo XIII a. Kristijono kronikos.

523 m. – Brutenis paskelbė dievų įsakymų apie tai, kaip prūsai privalą elgtis.

~523–526 m. – Romėnų rašytojo Flavijaus Aurelijaus Kasiodoro (~487-583) sudarytame laiškų rinkinyje Variae epistolae pateiktas Ostgotų karaliaus Teodoriko estijams rašyto padėkos laiško vertimas į lotynų k.

Iš to nežinia kokia kalba rašyto laiško galima spręsti, kad vakariniai estijai (senprūsių protėviai) turėjo valdovą ar vadą, nutarusį užmegzti prekybinius ryšius su viena stipriausių to meto Europos valstybių ir šia dingstimi pasiuntusį į Ostgotų karalystės sostinę Raveną savo pasiuntinius su Teodorikui skirta gintaro dovana.

550 m. Simono Grunau „Prusijos kronikoje“ prūsai laimi prieš mazūrus. Susirinkę prie Rikojoto (Romovė) šventyklos, valdovas Vaidevutis ir krivis Brutenis padalina tarp 12 karališkų sūnų 12 žemių, pagal kuriuos vėliau pavadintos prūsų žemės, išrenka nauja krivį ir broliai savanoriškai susidegina.


Žygeivis rašė:
Šaltinis - Попов Борис Иванович: Глава 12 Озеровы, Озерихта и Венеция

http://samlib.ru/p/popow_b_i/ktomy1glava93.shtml

51. Чанвиг? (ок.530), вождь мазон.

После гибели отца "прибыл к Брутену и Видевуту, и поклонился их богам, и просил мира, и после своей просьбы пожелал принести богам жертвы, и они ему вняли. Тогда загнал он в чистом поле белую лошадь до смерти и сжег её. Отсюда пошёл обычай: никто в стране не мог ездить на белой лошади, но держали её только для богов. И настал мир между Брутенами и Мазонами, лучше которого нет и по сей день". Имя Чанвига имеет некоторое сходство с именем Ятвяга.

52. Антонес (ок.500), правитель мазон. В 550 воевал с Видевутом, королём пруссов (кимбров), и погиб.

Его союзником тогда выступал Чинбех, король Роксолании. Возможно, они находились в родстве друг с другом, так как сын Антонеса носил имя, очень похожее на имя Чинбеха.

53. Мазо (ок.475), первопредок мазон, первым привёл своё племя к Мазурским озёрам.

По преданиям кимбров, он ежегодно приходил в Ульмиганию, так называлась страна, где жили ульмеруги, предшественники кимбров, и забирал у них детей, из которых составлял своё войско.

По сведениям Иордана, в I веке до н.э. ульмеруги жили в устье Вислы. Когда туда из Скандинавии пришли готы, ульмеруги были вынуждены уходить от них на восток в сторону Мазурских озёр.


Nuo VI a. vidurio Lietuvoje įsigali mirusiųjų deginimo paprotys.

551 m. Gotų istorikas Jordanas (lot. Jordanes) Konstantinopolyje parašė Getica – knyga apie ankstyvąją gotų ir kitų to laikotarpio Europos tautų istoriją. Minimos ir baltų gentys.

Apie aisčius rašo, kad šie yra labai taikūs, juos buvo nugalėjęs ostgotų karalius Hermanarikas. Jordanas dar mini vidivarijus, kurie dalies mokslininkų nuomone buvo mišrus gepidų ir aisčių darinys. Pirmą kartą coldae vardu paminėti rytų galindai.

VI–VII a. galindai buvo pati turtingiausia baltų kiltis. Svarbiausia šio turtingumo priežastis buvo gintaro prekyba. Galindų kilties kultūros centras buvo dabartinio Olštino apylinkėse.


Baltai ir Didysis tautų kraustymasis


Šaltinis - http://ziniukai.com/content/view/97/2/

Parašė Administrator

Vidurinis geležies amžius dar vadinamas tautų kraustymosi arba karinės demokratijos laikotarpiu. Jau IV a. sujudo visa Europa: iš Azijos ir prieškaukazės stepių ėmė veržtis hunai, vėliau – avarai. Sujudo germanų tautos.

Nuo VI a. pradžios slavai pajudėjo Dniepro baseino ir Vakarų Europos link. Slavų migracija į Dniepro baseiną lėmė rytų baltų likimą – tarp VI ir VII a. dalis rytų baltų asimiliavosi su slavais.

Kita Padnieprės baltų dalis buvo išstumta ir migravo baltiškojo branduolio link. Manoma, kad būtent šie tautų kraustymosi procesai atvedė į Pabaltijį ir lietuvių protėvius – Rytų Lietuvos pilkapių kultūros žmones.

Ilgą laiką manyta, kad Pabaltijo baltai, būdami kiek šiauriau nuo tautų kraustymosi epicentro, tautų kraustymosi procese nedalyvavo. Pastarųjų metų radiniai ir rašytiniai šaltiniai pakeitė šią nuostatą. V. Kazakevičius, V. Šimėnas teigia, kad Pabaltijo baltų gentys – galindai, prūsai, skalviai, jotvingiai, aukštaičiai ir lietuviai – vienaip ar kitaip buvo susiję su tautų kraustymusi.

Pirmoji tautų kraustymosi banga tiesiogiai palietė baltišką galindų gentį. Be to, tautų kraustymasis ir buvo ta priežastis, dėl kurios galindai skilo į dvi dalis.

Pasak rusų archeologo V. Sedovo, galindų migracija prasidėjo tada, kai gotai apie II a. pabaigą atsikraustė į žemutinį Pavyslį. Dalis galindų nutraukė ryšius su gotais ir savarankiškai migravo rytų kryptimi iki Okos aukštupio. Kita dalis, išsaugojusi ryšius su gotais, nukeliavo į Dakiją, o vėliau ir iki pačios Ispanijos. Kalbininkai pabrėžia, kad žodžio „galind“ paplitimas Vakarų Europoje ir yra galindų dalyvavimo didžiajame tautų kraustymesi įrodymas.

Antroji tautų kraustymosi banga siejama su hunų žygiu į Europą 375 metais. Lietuvos teritoriją šis procesas pasiekė tik V a. viduryje.

Manoma, kad buvę vienas ar keli klajokliškų genčių reidai. Šios bangos palikimas – ryškios gaisravietės Rytų ir Pietų Lietuvos piliakalniuose, geležiniai strėlių antgaliai.

Jų rasta Aukštadvario, Kernavės Aukuro Kalno, Kunigiškių–Pajevonio ir Vilniaus Gedimino kalno piliakalniuose, Plinkaigalio (Kėdainių raj.) kapinyno palaidojimuose, kurie kaip tik ir datuojami V a. viduriu. Keturgubame 162 Plinkaigalio kape rasta klajoklių nužudyta keturių asmenų šeima: vyras, žmona ir du vaikai.

Moters šlaunikaulyje įstrigusi klajokliška tribriaunė strėlė. Mirusiųjų kaukolės sutrupintos ir deformuotos – matyt, žmonės buvo nukauti bukais ginklais. Kitas antgalis rastas 336 kape, kuriame palaidoti trys žmonės. Tarp vyro stuburo slankstelių įstrigusi strėlė. Atrodo, kad į vyrą šauta iš priekio. Bendrame kape buvo moteris ir mergaitė. Galbūt jos nužudytos to paties klajoklių antpuolio metu.

Sunku pasakyti, kurios klajoklių gentys dalyvavo šiame reide. VI a. gotų istoriko Jordano veikale „Apie gotų kilmę ir veiklą“, arba „Getika“, minimi akacirai. Pagal aprašymą jie buvo arčiausia baltų genčių.

Plinkaigalio kapinyno 144 vyro kape rasta ir vadinamoji hunų segė. Šios segės buvo plačiai paplitusios Vengrijoje, Ukrainoje, Kryme ir Vakarų Europoje. Jų paplitimo arealas beveik sutampa su antikos laikų hunų gentims priklausiusia teritorija. Su klajoklių reidais siejami ir kalavijo formos ietigalių radiniai Rytų Lietuvos pilkapynuose bei Vilniaus Gedimino kalne. Dar vienas toks ietigalis rastas Taurapilio kunigaikščio kape. Manoma, kad į Lietuvą jie galėjo patekti su trečiąja tautų kraustymosi banga, kai V a. pabaigoje suiro hunų valstybė.

Ketvirtoji tautų kraustymosi banga, prasidėjusi VI a. viduryje, siejama su avarais ir slavais. Daugelis tyrinėtojų teigia, kad avarų palikimas ryškus mūsų priešistorėje.

Pavyzdžiui, VI amžiuje Rytų Lietuvos pilkapių kultūros žmonės plačiai naudojo balnakilpes (turime kapų, kuriuose sudeginto mirusiojo palaikai buvo supilti į suguldytų balnakilpių vidų). Balnakilpės – revoliucinis avarų išradimas. Na, o slavų ekspansijos pasekmes jau žinome – dalis rytų baltų atsikėlė į rytinį dabartinės Lietuvos pakraštį.

---------------------------------------------------------------------------------------

ИОРДАН
О ПРОИСХОЖДЕНИИ И ДЕЯНИЯХ ГЕТОВ

http://www.vostlit.info/Texts/rus/Iorda ... tml?id=576

http://www.vostlit.info/Texts/rus/Iorda ... ext2.phtml

114 Видиварии, Vidivarii. Место их расселения указано очено точно: «на побережье Океана, там, где через три гирла поглощаются воды реки Вистулы» («ad litus autem Oceani, ubi tribus faucibus fluenta Vistulae fluminis ebibuntur»). Замечательно, что про видивариев говорится как про объединение племен. Это название уже Иорданом и его источниками воспринимается как собирательное: «Видиварии... собравшиеся из разных родов племен» («ех diversis nationibus»). В § 96 Иордан называет видивариев «вивидариями». Несмотря на путаницу в названиях, он имеет в виду одни и те же племена, потому что снова повторяет, что живут они на острове — Gepedoios — в устье Вислы и что собрались на нем «как бы в одно убежище», соединившись «из различных родов» («ex diversis nationibus») и образовав отдельное племя — «gens» («et gentem fecisse noscuntur»).

Л. Шмидт полагает, что видиварии — смешанное племя из отставших гепидов и эстиев (L. Schmidt, S. 530). К. Мюлленгофф сближает название племени видивариев с названиями островов между рукавами Вислы при ее впадении в море. В средние века германцы называли эти места Widland, a местные жители — Widsemme; финнские же племена — Vidumaa, т. е. «страна Виду». (См. «Index locorum» Моммсена).

(Vidzemė - "vidinė (arba vidurinė) žemė" - labai aiškūs baltiški žodžiai, tikrai tinkantys salai Vyslos deltoje)

115 Эсты (или айсты, Aesti) — литовские племена, которые, наряду с более северными феннами и распространенными к югу венетами, жили на границах Сарматии и Германии. Говоря об эстах, Иордан отметил лишь их миролюбие; но он ничего не сказал о достаточно известных особенностях того морского побережья, вдоль которого они обитали за племенем видивариев, жившим близ устья Вислы. Не только в отдаленные времена, когда писал Тацит (Germ., 45), рассказывали о янтаре, который «один из всех» («soli omnium») «племена эстиев» («Aestiorum gentes») собирают на морском берегу («sucinum, quod ipsi glaesum vocant, inter vada atque in ipso litore legunt» — «суцин, который они зовут глезом, они собирают в мелкой воде и на самом берегу»), но и при Иордане были живы сведения о янтарных богатствах эстов. Когда эсты («Hestii») искали поддержки у короля остроготов Теодериха, то они прислали ему в дар янтари («sucina»), о которых подробно говорится в ответном письме, составленном, как и другие государственные послания остроготов, канцлером Кассиодором (Variae, V, 2).

116 Племя акациров («gens Acatzirorum») Иордан называет «могущественнейшим», «сильнейшим» («gens fortissima») и определяет его как неземледельческое, занимающееся скотоводством и охотой. Племя акациров (по Иордану) живет на огромных пространствах между эстами, занимавшими территорию близ янтарного берега у Балтийского моря, и булгарами, обитавшими на берегу моря Понтийского, что явно преувеличено. Вероятно, точнее представлял себе акациров Приск, писавший, правда, на сто лет раньше Иордана. Приск сообщает, что акациры - «скифское» (т. е. гуннское) племя: to tvn Akatzirwn (Akatirwn, Katzirwn) eqnoV... o esti Skuqikon eqnoV. - Prisci. fr. 8, cp. fr. 30. Из его же сочинения известно, что Аттила держал акациров в своем подчинении и послал своего старшего сына управлять ими: они жили тогда (в первой половине V в.) в припонтийских областях (Ibid., fr. 8) и ходили через Каспийские ворота в Кавказском горном хребте войной на персов (Ibid., fr. 37). Судя по тому, что ряду акацирских князьков император Феодосий II, как свидетельствует Приск, регулярно посылал «дары» (dwra), акациры были сильным племенем, союз с которым был желателен для империи (Ibid., fr. 8). Прокопий не называет в своих произведениях племени акациров, но говорит, что в примэотийских степях жили гунны «киммерийцы», в его время именовавшиеся утигурами (Bell. Goth., IV, 4, 8; 5, 1).

-------------------------------------------------------------------------------------

Iš VI a. turime rašytinių žinių apie baltų santykius su gotais.

Vadinamajame Kasiodoro archyve išliko gotų valdovo Teodoriko laiškas aisčiams, kuriame pasakojama apie Italijon pas ostgotų karalių atvykusius aisčių pasiuntinius, kurie atvežė karaliui gintaro ir sužadino jo norą toliau bendrauti.

Jordano „Getikoje“ aisčiai minimi dviejose vietose. Vienoje nurodoma, kad aisčiai yra taikūs žmonės, gyvenantys už Vyslos, prie jūros.

Kitoje pasakojama apie tai, kaip gotų valdovas Germanarikas įsitvirtinęs daugybėje genčių. Aisčiuose jis tai padarė ne jėga, o „protu ir šaunumu“.

Jordanas pabrėžė, kad aisčiai užėmė labai ilgą pajūrio ruožą. Nei viename, nei kitame šaltinyje neminimos konkrečios aisčių gentys. Tačiau iš to, kas buvo pasakyta, nesunku suvokti, kad kalbama apie vakarinius galindus.

Tyrinėtojai neabejoja, kad tuometiniam pasauliui buvo gerai žinomos ir kitos aisčių gentys.


*************************************************************

Šaltinis - Gardarikė. Lietuvos vardo kilmė - pvz. iš žodžio "liaudis" (Musgaudžio hipotezė)

viewtopic.php?t=2181


Žygeivis rašė:
Musgaudis rašė:
Tai kodėl slavai pradėjo judėti i šiaurę? Tuo metu ten buvo baltų ir ugro-finų gentys. Juk dažniausiai judama kur mažiausiai pasipriešinama (arba kur neapgyvendinta).

Suprantu apie turtingus pietus (šiltas klimatas ir t.t.). O čia staiga stambi slavų grupė pasuka i nesvetingą šiaurę per pelkes ir miškus iki pat Karelijos miškų. judama buvo labai greitai. Atrodo lygtai nuo kažko bėgtų.

Gal baltai irgi judėjo?

1. Turbūt Gudijoje esanti baltų gentis išsikraustė su hunais į pietus, tuom leisdama rytinėms baltų gentims judėti i vakarus. Tuo pačiu praretėjo baltų gyvenami plotai ir tuo pasinaudojo slavai, per mažai apgyvendintus paupius pradėdami judėti i šiaurę.

Greičiausiai priežastis buvo klajoklių gentys stepėse konfliktas? Labai jau greitai judėjo istorijos masteliais...

2 Hunų ar kitų nomadų agresija prieš baltų gentis ir to priežastis mažai apgyvendintos baltų žemės - maža tikimybė, nes klajokliai nelabai veržėsi i miškus ir pelkes. Nebent tos žemės būtų labai turtingos (apsimokėtų plėšti).


Slavų dalis judėdami į šiaurę susidūrė tik su baltų gentimis - iki finų buvo gana toli - apie 1500 kilometrų - ir todėl juos pasiekė žymiai vėliau. Išimtis yra tik kažkurios slavų genties prasiveržimas į pačią baltų gyvenamo arealo šiaurę būsimojo Didžiojo Naugardo apylinkėse (matyt, jie ėjo senuoju upių keliu, kuris laikui bėgant vėliau buvo pavadintas "Iš variagų į graikus").

Visiškai akivaizdu, kad ir slavų, ir germanų masiniai persikraustymai 4-8 amžiuose buvo tarpusavyje labai glaudžiai susiję. Jie taip pat susiję ir su Hunų imperijos žlugimu bei vakarinės Romos imperijos dalies ekonominiu bei kariniu "išsikvėpimu" (rytinė Romos imperijos dalis tuo metu irgi stipriai aosilpo), kuris leido slavams įsikelti į Rytų Romos imperijos žemes, o germanams - užimti įvairias Vakarų Romos imperijos teritorijas, įskaitant ir pačią Romą.

Beje, slavai tuo metu judėjo ne tik į šiaurę, bet ir į pietus - dabartinių pietų slavų protėviai - bei vakarus (čekų, slovakų, sorbų protėviai).

Manoma, kad visi tie judėjimai buvo taip pat susiję ir su tuometiniu klimato atšalimu bei to iššauktais nederlingais metais, ir kilusiu badu.

Hunai (ir kiti klajokliai) tikrai veržėsi į baltų gyvenamas žemes - tai rodo netgi Lietuvoje rasti jų pėdsakai, pvz. strėlių antgaliai sudegintų piliakalnių šlaituose ir kultūriniame sluoksnyje.

Yra ir prūsų legendos apie jų vadų Vaidevučio ir Brutenio kovas su tiurkiškus (ir kitus) vardus turinčiais vadais - Činbekas (Činbechas), Čanvigas.

Dalis slavų veržėsi į šiaurę, nes, matyt, juos pačius kažkas "spaudė". Gal tie patys hunai (ar kiti klajokliai) - faktas, kad tuo metu slavai staigiai "išsilakstė" į visas puses (net iki Krymo), išskyrus rytus.

Baltai, matyt, irgi buvo "pajudinti" to bendro judėjimo ir "stumdė" vieni kitus. Vis tik tai, kad iki šių dienų išliko tūkstančiai baltiškų hidronimų iki pat Kursko ir toliau, rodo, kad baltai niekur neišsikraustė (bent jau nemaža jų dalis), o palaipsniui buvo slavų užkariauti ir asimiliuoti.

Neblogai tas procesas žinomas rytų galindų (Goliadj) Maskvos apylinkėse pavyzdžiu - ir iš rašytinių šaltinių, ir iš rusų padavimų, ir iš vietovardžių, o pastaruoju metu nemažai išaiškinta ir iš archeologinių kasinėjimų medžiagos. Tik ji nėra plačiai skelbiama.

Pvz., visoje Maskvos dabartinėje teritorijoje (išskyrus pačią šiaurę) rasti baltų piliakalniai ir gyvenvietės (jau apie 70), kuriose nuo 10 amžiaus galo nelieka jokių baltų pėdsakų, o atsiranda slaviški ir (kaip nekeista) finiški (matyt, finai su slavais bendradarbiavo ar pas juos tarnavo).

O baltų gyvenvietės susitelkia piečiau Maskvos - Protvos upės apylinkėse. Galutinai jie ten suslavėjo tik apie 15-16 amžių. Ypač po opričninos siautėjimų.


Musgaudis rašė:
Visuose šaltiniuose minima, kad slavų kraštas buvo miestų šalis (gardariki).


Gardariki - "išvertus" į dabartinę lietuvių kalbą (tiesą sakant versti ir nereikia, nes tai lietuviškas (baltiškas) žodis) reiškia "aptvertą vietą" ("gardą") valdomą "valdovo" ("rikio") - "Rikio gardas" - "Valdovo miestas" (nors iš tikro žodis "gardas" reiškia ne tiek "miestą", o tiesiog "aptvertą vietą"; miesto sąvoka į lietuvių kalbą atėjo žymiai vėliau iš lenkų kalbos "miasto", kuris, beje, reiškia tiesiog "gyvenama vieta" ir atitinka rusų "место"; lietuvių žodį "gardas" visiškai atitinka rusų "город").

Šie "miestai" minimi jau vėlyvame etape - po kelių šimtų metų (10-11 amžiuose), kada slavai kolonizavo pagrindines baltų žemes. Aišku, kad visur tuo metu jau buvo įkurti įtvirtinti ir aptverti gynybiniai "aptvarai"-"gardai" - faktiškai piliakalniai su šalia esančiomis gyvenvietėmis.

Baltų žemėse, neužgrobtose slavų, tuo metu buvo lygiai tas pats - paskaitykit prūsų krašto aprašymus.

Piliakalniai buvo reikalingi ne tik apsaugai nuo apylinkėje gyvenančių eilinių žmonių galimų sukilimų (gal būt ir nuo senųjų baltų palikuonių), bet visų pirma nuo kitų tokių pačių pilių valdovų (bei tolimesnių - pavyzdžiui, tų pačių vikingų, kitų tautų karinių būrių) puldinėjimo ir grobimų.

Tuo metu tai buvo plačiai paplitęs procesas - ypač žiemą, kada užšaldavo ežerai ir upės, ir nesunku buvo judėti dideliais atstumais miškingomis ir pelkėtomis vietomis. Vikingai, žinoma, dažniau plaukdavo pagrindinėmis upėmis ir puldinėjo pakrantėse esančias gyvenvietes.


Musgaudis rašė:

Beje, prieš 15 metų ar daugiau spaudoje buvo išspausdina kažkokio istoriko hipoteze apie gerulų/gotų baltišką kilmę. Gal kas žino to autoriaus pavardę? O gal yra kažkur išspausdinta?


Gerulai (herulai) nebuvo gotai, nors manoma, kad buvo jiems artimai giminingi - rytų germanai (kaip ir vandalai, gepidai ir kt.).

Gerulų vardą jau senai bandoma susieti su lietuvišku žodžiu "giruliai" - "giriniai". Vandalų etnonimą bandoma sieti su "vanduoliai" (Lenkijoje ir dabar garbinama šv. Vanda - su vandeniu susijusi, tačiau jau katalikiška šventoji).

Apie tai nemažai rašė, pavyzdžiui, Rimantas Matulis (dar sovietmečiu jo straipsniuose ir knygose, išleistose "savilaida" - "samizdatu"). Apie tai kalbama ir Česlovo Gedgaudo knygoje "Mūsų praeities beieškant".

Tai, kad rytų germanų tarpe buvo ir baltiškų elementų, manau, abejoti nereikia. Dėl paprastos priežasties - germanai į pietus ėjo per baltų gyventas žemes, ir tikrai dalį jų įjungė (ar jie patys įsijungė) į gotų, gerulų, gepidų, vandalų karinius-gentinius dalinius.

Be to gotai gana ilgą laiką (apie 150-200 metų) gyveno baltų žemėse ir dalis baltų jų greičiausiai buvo asimiliuoti. Nuo tų laikų lietuvių kalboje liko "gudų" etnonimas. Gotai patys save vadino "gudha" (tariasi "guda") - "žmogus".

Kaip tik nuo tada lietuviai savo pietrytinius kaimynus vadina gudais. Šis vardas laikui bėgant "atiteko" ir į šias žemes atėjusiems rytų slavams - dabartinių baltarusių protėviams.

Manau, kad lietuvių kariniai daliniai tikrai dalyvavo plėšikaujant pietinėje Europoje (matyt, kartu su gotais ir kitais germanais). Archeologiniai radiniai rasti dabartinėje Rytų Lietuvos teritorijoje irgi šitai patvirtina - rasta nemažai įvairių artefaktų iš 4-6 amžiaus Pietų Europos (Romos imperijos), kuriuos tikriausiai atsinešė grįžę iš karo žygių pietuose lietuvių karo vadai...

*************************************************************

Geruliai – (straipsnis Lietuvių enciklopedijai 2003.12)


http://matulis.com/RMatulis08.htm (nuoroda jau neveikia)

Rimantas Matulis

Geruliai – Romos laikų geografinis terminas, žymintis miškų teritoriją tarp Vyslos žemupio ir aukštutinio Dnepro baseino, tarp stepių pietuose ir ugrosuomių tautų šiaurėje.

Pirminis gerulių pavadinimas buvo giriai, hiriai, giruliai – nuo žodžio giria. Dauguma gerulių kalbėjo baltų genčių kalbomis ar tarmėmis.

Didesnei gerulių daliai V a. pajudėjus į pietus ir jiems kariaujant Romos imperijoje gerulių vardas pradžioje pakito iš girulių gerulius, vėliau į herulius ir erulius (VI a.).

476 m. torkilingų karalius Odoakras su skirių, gerulių, rugių ir kitų tautų kariuomene nuvertė paskutinį Romos imperatorių. Daugelyje mūšių geruliai kovojo kartu su romėnais, būdami jų sąjungininkais.

V a. pabaigoje dalis gerulių su karaliumi Rodvulfu (Radvilku?) persikėlė per Dunojų ir apsigyveno gotų karaliaus Teodoriko valdose.

Apie 594 m. prie Dunojaus mūšyje su langobardais žuvo daug gerulių kartu su jų karalium Rodvulfu. VI a. viduryje geruliai ruošėsi priimti jiems palankaus Bizantijos imperatoriaus Justiniano siųstą gerulių tautybės karalių, tačiau naktį palikę karalių vieną jie pasitraukė į anksčiau gepidų apgyventas žemes (netoli Vyslos žemupio), o gerulių karalius Vaidevutis su dvasiniu vadu Pruteniu Sembos pusiasalyje įkūrė Prūsijos valstybę su sostine Galtgarbio piliakalnyje, aukščiausiame Sembos pusiasalio taške.

Kadangi pagal legendą vienas iš Vaidevučio sūnų paveldėjo Lietuvą, matyt Lietuva taip pat priklausė jo valstybei. Galima spėti, kad dalis gerulių atplaukė laivais iki Ariogalos, kaip apie tai kalba lietuvių kilmės iš romėnų teorija, ir čia įsikūrė.

Kryžiuočių atimtoje Vaidevučio vėliavoje greičiausiai yra išlikęs ostgotų abėcėle paremtas įrašas, kuris patvirtina, kad Vaidevutis bandė įvesti savo valstybėje fonetinį raštą, kuris po jo mirties neįsigalėjo.

Anot Bizantijos istoriko Prokopijaus, geruliai garbinę daugybę dievų, kuriems aukodavę net žmones, pirmoje eilėje išskirtinius belaisvius. Ugniai paaukodavę ir savo senus bei ligotus žmones. Pagal Vaidevučio legendą gilioje senovėje, sulaukę žymiai daugiau nei šimto metų, pasiaukodami dievams, ugnyje susidegino ir Vaidevutis su Pruteniu.
----------------------------------------------------------------------------------

Komentarai šiam tekstui yra čia:

Pseudoistorikas Matulis
http://forum.istorija.net/forums/thread ... 808#M21808

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Bal 2014 02:59 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Источник - http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... =260#24216

Тиамо rašė:
Приск Панийский написал что гунны живут в больших красивых деревянных домах с очень красивыми резными наличниками, сами пьют "мёд", а слугам наливают "камос" (квас), гостям устраивают "страву", а на похоронах устраивают "тризну".

Делаем вывод о том, что гунны все были славянами?


Жигяйвис

Извините, но вы просто повторяете дезинформацию, которую кто то распустил в интернете.

Поэтому советую всегда читать оригинальные тексты хроник на оригинальном языке. А не всякие "изкривленные пересказы".

Поэтому попробуем разобраться "с начал":

Приск Панийский (др.-греч. Πρίσκος, Πανίτης) — византийский дипломат, историк и писатель V векa.

Начнем с его имени - Πρίσκος, Πανίτης, то есть Priskos Panites (Прискос Панитэс).

В 448 году Максимину было поручено возглавить византийское посольство к вождю гуннов Аттиле. В ходе путешествия за Дунай и пребывания в ставке Аттилы Приск предположительно вёл подробный дневник. Записи из него легли в основу сочинения «Византийская история и деяния Аттилы», из которого до нашего времени дошли фрагменты в пересказе других авторов.

Вот текст (перевод на русский http://www.vostlit.info/Texts/rus/Prisc/frametext.htm), из которого некоторые "специалисты" моментально сделали вывод, что среди гуннов были славяне:

"В деревнях нам доставлялось продовольствие, притом вместо пшеницы просо, а вместо вина — так называемый по-туземному «мед» 56;

следовавшие за нами слуги также получали просо и напиток, добываемый из ячмени; варвары называют его «камос» (kamon kamoV) 57."

Проблема в том, что найти записи Прискоса (а именно так надо его называть по русски) в оригинальной записи, то есть на греческом, не легко.

Все таки я выяснил, что Прискос использует в своем тексте слово "medos" Paveikslėlis, а совсем не «мед».

The World of the Huns. Chapter IX. Language
O. Maenchen-Helfen
http://www.kroraina.com/huns/mh/mh_9.html

"In the villages," wrote Priscus (EL 13111-15), "we were supplied with food — millet instead of corn — and medos Paveikslėlis as the natives call it. The attendants who followed us received millet and a drink of barley, which the barbarians call kamosPaveikslėlis."

Похоже, что слово камосPaveikslėlis близкий родственник нам всем хорошо известному слову кумыс. И со славянскими языками не имеет ничего общего..

As is known from Julius Africanus' Embroideries and Diocletian's Edictum de Pretiis, [444] the Pannonians drank kamos (kamum) long before Attila. The word is Indo-European. [445] Vámbéry's Turkish etymology kamos = qymyz, followed by Dieterich, [446] Parker, [447] and, for a while, Altheim, [448] is to be rejected, -os is the Greek ending, kam- is not qymyz, and qymyz is a drink made of milk, not of barley. Medos, too, is Indo-European, either Germanic [449] or Illyric. [450]

Теперь о слове medos Paveikslėlis

Совершенно очевидно, что исследователи этого текста не знали литовский или прусский язык, и то, что словом midus до сих пор называется хмельной напиток, изготавливаемый из меда (мед по литовски и сейчас - medus).

Так что название этого напитка гунны могли получить совсем не от славян, а от какого то балтского племени.

------------------------------------------

The World of the Huns. Chapter IX. Language
O. Maenchen-Helfen
http://www.kroraina.com/huns/mh/mh_9.html

STRAVA

"When the Huns had mourned him [Attila] with such lamentations, a strava, as they call it, was celebrated over his tomb with great revelling" (Getica 258).

Jacob Grimm [451] drew attention to Lactantius Placidus' scholion on Statius:

"Pile of hostile spoils: from the spoils of enemies was heaped up the pyre for dead kings. This rite of burial is said to be observed even today by the barbarians, who call the piles 'strabae' in their own language" (exuviarum hostilium moles: Exuviis enim hostium exstruebatur regibus mortuis pyra, quern ritum sepulturae hodieque barbari servare dicuntur, quae strabas dicunt lingua sua), (Thebais XII, 64). The passage would be of great importance if it actually were written in the fourth century, the date of the scholion. However, quae strabas dicunt lingua sua is a marginal note which slipped into the text, penned by a man who knew his Jordanes. [452]

The initial consonant cluster precludes the Turkish etymology offered by B. von Arnim. [453] Grimm reconstructed from Gothic straujan, "to strew," *stravida, das auf dem Hügel errichtete, aufgestellte gerüste, eine streu, wenn man will ein bette (lectisternium). Since then this etymology has been repeated [454] so often that to doubt it is by now almost a sacrilege. How exactly "to strew" acquired the meaning "funeral feast" — for that is the meaning of strava, not Streu or Bett — remained obscure. Starting with "to strew" some authors arrived at "funeral feast" via "to heap > pyre > "to make a bed for the dead"; others associated strewing with strewing sacrificial gifts for the dead > honoring the dead > funeral. They would have found a way to connect straujan with strava even if it should have meant coffin, tombstone, or quarreling heirs. Actually, no Germanic language exists in which a word derived from "to strew" means cena funeraria.

There remains the Slavic etymology. Le festin qui suivait la tryzna [455] s'appellait piruŭ ou strava. Strava est slave; le mot est employé de nos jours encore au sens de "nourriture," et on le trouve dans les documents vieux-tchèques et vieux-polonais de XIVe et XVe siècles avec la signification spécial de "banquet funèbre." [456]

Vasmer and Schwarz [457] objected to this etymology in that in Jordanes' time the word for "food" must have been sutrava and therefore could not have been rendered as Strava. This cannot be taken seriously. Should Priscus have written s° traba? Besides, Popović proved, [458] to my mind convincingly, that the form strava could have existed side by side with sutrava. [459] Occasionally and under special circumstances foreign words were borrowed for an old, native burial custom. [460] But it is most unlikely that the Huns turned to Slavs for a term to designate what was doubtless a Hunnic custom. One of Priscus' or Jordanes' informants seems to have been a Slav. Knowing neither Hunnic nor Slavic, Priscus or Jordanes could have taken strava for a Hunnic word. [461]

-------------------------------------

Тризна

Тиамо rašė:
Приск Панийский написал что гунны живут в больших красивых деревянных домах с очень красивыми резными наличниками, сами пьют "мёд", а слугам наливают "камос" (квас), гостям устраивают "страву", а на похоронах устраивают "тризну".

Делаем вывод о том, что гунны все были славянами?


Слова "тризна" в оригинальном тексте Прискоса вообще нет. :)

Именно слово "страва" пытались перевести или сопоставить со славянским словом "тризна".

**********************************************************

http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... =320#46049

Тиамо rašė:
Тиамо rašė:
Из всего я понял что самым ранним свидетельством использования "литовцами" "литовского языка" было восклицание "Ба!".

Я правильно понял?
Жигяйвис, Вас отвлекли наши коллеги и Вы забыли ответить на этот мой вопрос.


Самым ранним я бы назвал упоминание медного напитка под названием греческими буквами "medos" - и это сделал византийский дипломат, историк и писатель Πρίσκος Πανίτης (или как исказили его имя славяне - Приск Панийский) в 5 веке (в 448 году).

И это явная литовская, а совсем не славянская, германская или греческая (тем более тюркская или монгольская), форма названия медного напитка, которая используется в литовском языке до сих пор.

Славяне окончания на -ас, -ос, -ес, -ис, -ус... потеряли уже очень давно - по мнению славистов, еще задолго до 1 тысячелетия до нашей эры (как и германцы).

Но об этом мы уже обстоятельно дискутировали в другой теме http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... =260#24216

Вообще то, самые разные отдельные, явно литовские, слова (названия, имена) имеются во многих источниках 6-12 веков - просто не написанно, что это литовские слова.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Rgs 2014 17:54 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... =370#84472

Евгений rašė:
Интересно а курши - литовские племена, жившие на косе, были смуглые и темноволосые?
И не потомки ли они монголо-татар, пришедших в древние времена в Европу?


Никаких монголо-татар в древние времена в Европе не было, и они сюда не приходили. :)

Гунны приходили в 3-4 веках, но они до земель куршей не дошли. Гунны были кочевники и на своих конях шли по степной зоне, вплоть до степей нынешней Венгрии. И от туда совершали свои военные походы и набеги, но в сторону Римской империи, где было много золота и другого добра, а не на далекий север.

Только в 7 веке нынешнюю территорию Литвы достигли кочевники акациры (одно из племен гуннов), но они дошли только до центральной Литвы, где найдены их наконечники стрел, застрявшие в земле при штурме укрепленных литовских городищь.

А курши были высокие блондины, такие же, как и скандинавы - их соседи в Балтийском море, с которыми куршяй часто воевали, торговали и женились.

P.S. Настоящие монголо-татары достигли Литву в середине 13 века. Но монгольские войска, посланные завоевать Литву в 1241 г., литовская армия полностью уничтожила недалеко от Лиды.

Более подробно о монгольских походах в сторону Литвы, Польши, Чехии в 13 веке смотрите в темах (там много текстов и на русском языке):

viewtopic.php?f=9&t=2004
viewtopic.php?t=143

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 30 Rgs 2014 16:05 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 26 Sau 2008 18:48
Pranešimai: 99
Miestas: Kaunas
Cituoti:
On the basis of archaeological findings and dendrochronologic evidence, scientists state that in AD 536-537 a thick veil of dust covered the territories between Europe and Asia Minor for a period of 12-18 months and blocked the sun out. As a result of this climatic phenomenon the temperatures dropped and there was drought and famine. About 1/3 of the European population was exterminated by a combination of the climate and the smallpox plague at the time. In some parts of China up to 80% of the people starved while the Scandinavian region lost between 75 and 90% of its population.


http://www.tydknow.com/did-you-know-tha ... full-year/

Tai gal paaiškina slavų persikraustymus.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 30 Rgs 2014 19:50 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Musgaudis rašė:
Cituoti:
On the basis of archaeological findings and dendrochronologic evidence, scientists state that in AD 536-537 a thick veil of dust covered the territories between Europe and Asia Minor for a period of 12-18 months and blocked the sun out. As a result of this climatic phenomenon the temperatures dropped and there was drought and famine. About 1/3 of the European population was exterminated by a combination of the climate and the smallpox plague at the time. In some parts of China up to 80% of the people starved while the Scandinavian region lost between 75 and 90% of its population.


http://www.tydknow.com/did-you-know-tha ... full-year/

Tai gal paaiškina slavų persikraustymus.


Manau, kad ne tik slavų, bet ir daugelio kitų tautų ir genčių.

Beje, pagal mano hipotezę būtent tada ir senoji lietuvių (leičių) gentis patraukė į vakarus (o iki tol gyveno greta stepių zonos ir miškų zonos ribos - maždaug Oriolo, Kursko, Briansko apylinkėse bei piečiau):

Senovinės rytų baltų protėvynės paieškos - kur buvo senovinė žemė Leitva ar Leita
viewtopic.php?f=130&t=72


Iš kur kilo lietuviai, latviai ir Lietuvos bei Latvijos vardai (Žygeivio-Kęstučio Čeponio hipotezė). Rytų slavų gentys, baltarusių ir rusų tarmių žemėlapiai (ryšiai su baltais)
viewtopic.php?f=130&t=1985


6 amžiaus įvykiai:

http://lt.wikipedia.org/wiki/VI_am%C5%BEius

535-536 m. – Atšalimas, pats staigiausias daugiametės temperatūros kritimas šiauriniame pusrutulyje per paskutinius 2000 metų.

541-750 m. - Justiniano maras, pirmą kartą istorijoje užregistruota pasaulinė maro epidemija (pandemija) Rytų Romos imperijoje, valdant Bizantijos imperatoriui Justinianui I.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Kov 2016 21:43 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/groups/3216406 ... up_comment

Kęstutis Čeponis

Slavų kalbos apskritai pradėjo skirtis iš tarmių į kalbas tik 9-10 amžiuose, o latvių kalba nuo lietuvių atsiskyrė maždaug 7 amžiuje (matyt, visų pirma finų kalbų įtakoje).

Pranciška Regina Liubertaitė

Šviesaus atminimo kalbininkas A. Girdenis matematiniais skaičiavimais pagrindė, kad VI amžiuje latvių kalba atskilo nuo lietuvių kalbos (gal ne visai kalbiniais terminais kalbu).

Alvydas Butkus

Latvių kalba tokia, kokią girdime dabar, ėmė formuotis tik nuo XIV a., nurimus kuršių ir žiemgalių karams su vokiečiais.

Iki tol ten buvo šiaurės baltų - kuršių, žiemgalių, sėlių ir latgalių kalbos.

Pranciška Regina Liubertaitė

O latgaliai ir sėliai ar ne ta pačia kalba kalbėjo?

Ar latgaliai ir sėliai galėjo būti viena kalba, su skirtingais pavadinimais pagal teritorijas?

Kuo skiriasi latgalių ir latvių kalbos?

Kęstutis Čeponis

Kiek žinau, tai latgalių ir sėlių kalbos (įvairios jų tarmės) skyrėsi.

Apskritai, sėlių kalba (tiksliau kelios jų tarmės), mano manymu, buvo daug artimesnė jotvingių ir prūsų tarmėms (matyt, ir kuršių), o latgalių artimesnė lietuvių tarmėms.

Beje, manau, kad ir pavadinimai - lietuviai ir latai (letai) (ir iš čia latgaliai - "letų galas (pakraštys)") yra istoriškai kilę iš to patiess "protėvio" - vardo Leita.

Žiemgaliai ("šiaurinio galo (pakraščio) (letai?)), mano nuomone, irgi yra kilę iš to paties "kamieno", kaip ir lietuviai bei latgaliai.

Žinoma, čia reikia atlikti dar labai daug įvairių tyrimų - juk leitų (leičių) gentys, maždaug 5 amžiuje atėjusios iš rytų pusės į vakarų baltų žemes, "paveldėjo" ir čia gyvenusių įvairių vakarų baltų genčių senąjį substratą (ir kalbinį, ir kultūrinį-etnografinį, ir etnologinį, ir genetinį...).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Lie 2016 16:27 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1405689 ... 1277811508

Anatoliy Gorodilov

Кстати, пруссы имеют общих предков со славянами - венедов. Германцы не имеют таких этнических корней в Пруссии.

Kęstutis Čeponis

Анатолий, не путайтесь - ни славяне, ни тем более летто-литовцы пруссы никаких общих предков венетов не имеют.

Меньше читайте "размышления" разных псевдоисториков.  

Венеты были иллирийским этносом и говорили на языке, близком к фригскому, тракскому, дакскому...

Венеды жили примерно в современной центральной и западной Польше. Их северными соседями тогда были именно летто-литовские племена, которые до наших дней оставили много гидронимов в северной Германии и в окрестностях Берлина, на острове Рюген, и по побережью Балтийского моря вплоть до современной Южной Финляндии (там финские языковеды тоже обнаружили немало древних летто-литовских гидронимов, еще дофинских времен).

Конечно, иллирийцы тоже были индоевропейцами, и общие предки имеются у всех индоевропейцев.

Название венедов (вендов) часть западных славян "унаследовали" (но только в устах немцев) от истинных венедов, когда поселились на землях, где раньше жили венеды (сами они к этому времени уже давно ушли на юг - в сторону Италии - именно от них свое название получила Венеция).

Кстати, сами славяне себя никогда венедами (вендами) не называли - ни одно славянское племя.

Их так называли соседи славян германцы, когда вместо их бывших соседей венедов поселились славяне.

Аналогично литовцы до сих пор называют белорусов гудами, так как примерно в 1-3 веках в районе Гардинаса (Гродно) (и южнее) жили готы (их самоназвание было - гуда), которые в те далекие времена по бассейну Вислы продвигались на юг, со стороны устья Вислы, куда они приплыли из Готланда и захватили земли тут живших летто-литовских племен, и на месте их крепости основали свою.

Поэтому современный Гданьск - Данциг даже в 9-10 веках в источниках все еще назывался Гуданиска, хотя готов (гудов) там давно уже не было.

Anatoliy Gorodilov

Это Вы о Великом переселении народов?

Kęstutis Čeponis

На самом деле Великих Переселений было несколько - во первых, примерно в 1-3 веке на юг со стороны Скандинавии пошли готы и им родственные германские племена.

Вместе с ними пошли и местные летто-литовские племена (например, южные галинды - в Испании до сих пор много людей носят фамилию Галиндо).

Похоже, что и венеды именно тогда вместе с ними тоже пошли в сторону Римской империи.

В 4-5 веках из глубин Азии прискакали многочисленные орды монголоязычных гуннов - они все переполошили на своем пути.

И множество племен были затронуты, и двинулись в путь...

Потом, вследствии разпада Западной Римской империи, началось новое великое переселение.

А в 541 году начался Великий мор Юстиняна, который уничтожил почти половину жителей Восточной (Византийской) Римской империи. И она начала чахнуть.

Этим воспользовались тюрки авары (обры), которые создали огромный каганат - вплоть до современной Австрии.

Славяне именно тогда появляются как часть аварского войска.

Как раз авары переселили славян на территории нынешней Югославии, Богемии, Средней Польши и Германии.

После разгрома и развала Аварской империи славяне хлынули на север - в древние летто-литовские земли.

Именно тогда из степей современной Украины славяне вторглись в современую Беларусь, а затем все дальше на север. Мазгаву (будущую Москву) славяне захватили у северных галиндов (голяди) в конце 11 века - при активной помощи севернее голяди жившего финского племени меряй.

Все это установленно по археологическим раскопкам нескольких десятков голядских укрепленных деревень на территории современной Москвы. Северные галинды тогда ушли несколько южнее - в район реки Жижмы.

Там они окончательно были славянизированы только в 15 веке при Иване Грозном.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Rgs 2016 20:43 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kalbotyriniai ir etnografiniai duomenys rodo, kad senovės lietuvių (leičių) genčių istorinė tėvynė iki Didžiojo tautų kraustymosi (maždaug iki 5 mūsų eros amžiaus) buvo gerokai ryčiau nei dabartinė Lietuvos teritorija - tai pietrytinis senojo baltų arealo kraštas (greta stepių zonos ir miškų zonos ribos - maždaug Oriolo, Kursko, Briansko apylinkėse bei piečiau):

Baltiškų vandenvardžių sritis, M. Gimbutienė. Baltai priešistoriniais laikais, Vilnius, 1985.
http://alkas.lt/wp-content/uploads/2011 ... 24x711.jpg

******************************************************************

Kalbiniai duomenys rodo, kad lietuvių ir latvių protėviai atėjo iš rytų.

Pagal V. Toporovo tyrimus:

В.Н.Топоров: Значение белорусского ареала в этногенетических исследованиях

Выдержки:

"В первом случае существенна явно наметившаяся тенденция отнесения к зап. балтам, кроме пруссов и ятвягов, ещё и куршей, земгалов и, возможно, селов, диалекты которых ранее рассматривались как вост.-балт."

"(в другом месте указывались пучки гидронимических изоглосс, связывавших вост. Литву, Латгалию и смежные блр. территории с локусом, лежащим к юго-востоку, приблизительно в треугольнике Калуга - Брянск - Орёл)."

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Rgs 2016 20:44 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Baltiškų vandenvardžių sritis, M. Gimbutienė. Baltai priešistoriniais laikais, Vilnius, 1985.

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Vas 2018 21:55 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Карта Аварского каганата

Paveikslėlis

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1

Paveikslėlis

Позже на месте Аварского каганата сформировался Хазарский каганат

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Vas 2020 17:41 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Algirdas Patackas. Apie galindus, baltų gentį, ir jų kelionę į vakarus, pasaulio pakraštį


Šaltinis - http://www.baltai.lt/?p=427

Visas tekstas
http://www.lrytas.lt/print.asp?data=&k= ... 1283652913

http://www.lrytas.lt/-12852558791283652 ... raukos.htm

Algirdas Patackas
Lapkritis 19, 2010


„galindai (…) šiaurės vakarų Ispanijos pakraštyje, Europos labiausiai į Vakarus nutolusiame kyšulyje (…) realizavo istorinį savo likimą, atspindėtą (ir tarsi nulemtą) jų vardo“ (Vladimiras N. Toporovas)

Didžioji Europos sengirė – nuo Elbės vakaruose iki Volgos ir Okos santakos rytuose – lėmė, kad joje gimęs ir susiformavęs etnosas – aisčiai, aisti(j)ai, buvo vienas sėsliausių. Apskritai, t.y. „pagrindo etnosai“, užgimę pastoviuose ir vientisuose kraštovaizdžiuose, tokiuose kaip giria, kalnai, yra sėslūs – kelionėms pakyla tik antriniai etniniai dariniai, sakytume sūnūs ar dukros, visai kaip šeimoje… Didžiosios girios (jos likutis yra Belovežo sengirė) gentys pasižymėjo ypatingu sėslumu, glūdėjimu, anot Vaižganto. Tautų kraustymosi bangos ritosi per senąjį žemyną viena po kitos, o čia, glūdumoje, tvyrojo prietema ir romá, kaip amžinybės ar neseniai prarasto rojaus miglotas prisiminimas.

Tačiau laikas ir jo įsuktas istorijos smagratis darė savo. Baltų gentys buvo įtrauktos į istorijos sūkurius. Vieni pirmųjų šitai patyrė galindai, galinė, pakraštinė aistijų gentis, gyvenusi didžiosios Girios pakraštyje, kur žvilgsniui atsiveria horizontai.

***

I-dalis. GALINDIJA.


Galindų vardu paprastai įvardijami tik vadinamieji vakarų galindai (viena iš devynių prūsų kilčių). Jie gyveno Galindoje, tarp Geldapės ir Nauros (Narevo, Vyslos intako) upių. 178 m. po Kr. apie juos rašė graikų geografas Klaudijus Ptolemajas (archeologai to laikotarpio galindus tapatina su taip vadinama Bogačevo kultūra).

Pietuose galindai (prūsiškai galindis, lotyniškai galindae) ribojosi su mazovais, rytuose – su jotvingiais (su kuriais juos siejo itin glaudūs ryšiai), šiaurėje su bartais, vakaruose su pagudėnais, pietvakariuose su sasnais (sėsnomis?). Jų klestėjimo laikas – pirmieji amžiai po Kristaus. Galindijos centras buvo netoli Alnaštyno (Allenstein – vok., Olsztyn – lenk.), Prūsų (dabar Mozūrų) ežeryne.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Narevas iš paukščio skrydžio. Foto Wojciecha Franusa

1699 m. Geldapės apylinkių žemėlapis
http://amzpbig.com/maps/1699_Goldap_1937.jpg

Lenkiška svetainė
http://www.galindia.com.pl/home.html

Tuo metu galindai buvo labiausiai klestinti baltų gentis – turėjo išvystytą žemdirbystę ir amatus, prekiavo ne tik su kaimyninėmis gentimis, bet ir su Padnieprės, Padunojės, Pareinės kraštais, netgi su tolimuoju Krymu. Tuo laiku galindais greičiausiai vadinta platesnė nei kiltis etninė bendrija, pavyzdžiui, visi lingvistiniai senprūsių protėviai. Mirusius jie degindavo ir vėliau laidodavo urnose, o vyrus laidodavo su žirgais.

VII a. antroje pusėje (įsidėmėkime šią datą) galindų kultūra ėmė nykti. VII-XII a. – palaipsnio galindų silpnėjimo laikotarpis. Manoma, kad XII a. dalis galindų žuvo kovose su Mazovijos kunigaikščiais arba buvo išvesti į nelaisvę, kiti kryžiuočių ordino buvo išvaryti į Sembą, dar kiti išsikėlė į jotvingių ir nadruvių žemes. Vokiečių istorikas Petras Dusburgietis teigė, kad XII a. antroje pusėje Galinda virto dykra, pirmykščia giria.

XIV-XVII a. Galinda buvo kolonizuota vokiečių ir lenkų.

Rytų galindai gyveno Protvos upės baseine, į vakarus nuo Maskvos (dabartinės Možaisko apylinkės). Jie yra minimi Ipatijaus metraštyje (1057 m. ir 1147 m.) kaip goliadj. Archeologai jiems priskiria taip vadinamą Moščino kultūrą (V-VIII a.). Vėliau juos asimiliavo slavai. Rusų lingvisto V. Toporovo teigimu, XI a. situacija buvo tokia, kad Maskvos gyvenvietėje jau buvo kalbama slaviškai, bet apylinkėse – dar galindiškai, o iki litovščinos, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Algirdo antpuolių, tai yra baltiškosios Rekonkvistos pradžios, tebuvo šimtas metų…

Žymiausias XX a. antrosios pusės baltistas-slavistas Vladimiras Toporovas rašo (1):

„Galindai – vienintelė iš dabar žinomų senovės baltų genčių, kuri dalyvavo „didžiajame tautų kraustymesi“, pradėjusi migruoti iš protėvynės dar keletą amžių anksčiau [...]. Migracijos pasekmėje galindų pėdsakai (visų pirma jų vardo atspindžiai) aptinkami didžiulėje Europos erdvėje [...]. Turint omeny, kad istorijos dėka galindai užėmė ypatingą vietą tarp kitų baltų genčių, būdingą kraštutinumais (pats pavadinimas Gal-ind atitinka, matyt, balt. gal-as „kraštas“ (2), ir kad šitie kraštutinumai pasireiškia pirmiausia būtent per šios genties laiko/erdvės charakteristikas, (galindai kartu su sudinais yra paminėti Ptolemajaus – Γαλίνδαι καί Σουδινοί. III, 5 – jau II a. po Kr.; jie gyveno piečiausiame baltų arealo pakraštyje ir migracijos dėka atsirado kraštutiniuose – pietvakariniame ir šiaurės rytų Europos pakraščiuose [...].

„Naujas“ galindų atradimas 60-siais ir ypač 70-siais XX amžiaus metais leidžia įtikinamai teigti, kad dėka galindų mokslas apie baltų senybes rado tą jungiančią grandį (reikia tikėtis ne vienintelę), kurios pagalba galima apčiuopti daugiau ar mažiau patikimą ryšį tarp dviejų istorinių laikotarpių – to, kuris gali būti atstatytas ir suprastas vien per rekonstrukciją vienų ar kitų jo elementų, ir to ankstyvosios istorijos laikotarpio, apie kurį galima spręsti jau iš istorinio pobūdžio dokumentų“.

Kodėl iškeliavo galindai?


„GOTIŠKASIS“ variantas


Istorikai ir kalbininkai siūlo tokią priežastį: „…tikslingiausia atrodo prielaida, kad pusiausvyros Pavislyje sutrikdymo kaltininkais dviejų tūkstantmečių paribyje (iki Kr. ir po Kr.) buvo gotai, persikėlę čionai tuo metu“ (3). Teigiama, kad galindai, pagauti migracinio impulso, tapo gotų (galbūt ir vandalų bei burgundų) palydovais ir iš dalies sąjungininkais, kol jų pėdsakai neišniro toli vakaruose – Galijoje ir ypač šiaurės vakarų Ispanijoje, kur susikūrė vestgotų, prasiskverbusių į Pirėnų pusiasalį 415 m. po Kr., karalystė.

[Vladimiro Toporovo straipsnyje pateikta gan sudėtinga, paini galindų migracijos schema. Mūsų supratimu, painiava atsiranda nesusitarus dėl pamatinių dalykų. Esmė yra štai kur – kaip aiškinsimės šį etnonimą? Jei laikysime, kad rytiniai, pamaskvės galindai (Ipatijaus metraščio goliadj) yra migrantai, ne autochtonai, vietiniai, tada schema tampa itin sudėtinga ir todėl jos patikimumas mąžta: „Migracija vyko dviem skirtingomis kryptimis: į pietryčius ir vėliau į šiaurės rytus vienu atveju ir į pietus (ar pietvakarius), po to į vakarus ir, pagaliau, pietvakarius kitu atveju“. Tai pripažįsta ir pats Toporovas: „Griežtai kalbant, mes neturime patikimų duomenų apie dvi galindų migracijas“.

Mūsų supratimu, užduotį galima dar labiau supaprastinti. Tam reikia atlikti nedidelę sąvokinę revoliuciją – pripažinti, kad galindais, „galiniais“ buvo vadinamos pakraštinės baltų gentys, kur jos begyventų – rytuose, pietuose ar vakaruose (2). Tada viskas stoja į savo vietas – rytiniai baltai nėra atkilėliai, jie ten gyveno nuo amžių, o migravo tik vakariniai galindai. Juo labiau, kad pats Toporovas sutinka su galindų kildinimu iš galas – vieno jo straipsnių paantraštė „Etnoniminis pagrindas Galind- kaip baltų periferijos ženklas“.

Pavyzdžiui, lenkų istorikai kresais, pakraštinėmis teritorijomis juk vadina ir Livoniją („Inflanty“), ir Sileziją, ir Podolę. Beje, Toporovo straipsnyje beveik nerašoma apie dar vieną Galindiją, kurią galima pavadinti „pietine“, šalia rytinės ir vakarinės. Tai – Galicija (ukr. Галичина, lenk. Galicja). Tai itin sudėtingos istorijos kraštas, nuolat padalintas tarp kelių valstybių (tame tarpe ir LDK), visaip vadintas (Haličo-Voluinės kunigaikštyste, netgi Galisijos ir Lodomerijos karalyste). Neabejotina tik viena – kad čia gyvenusio etnoso substratas iš esmės yra baltiškas, tai yra galindiškas. Apie tai užsimena ir Toporovas, kalbėdamas apie „galindiškojo elemento buvimą toli į pietus nuo istorinės Galindijos (...), t. y. lenkų-čekų pasienio ruože (pirmą kartą nurodyta Kozyrovskio), šiaurinėse Karpatų ir Sudetų priekalnėse“. Pagaliau juk mūsų kaime paskutinėje troboje gyvenantis dažnai vadinamas „galiniu“...]

***

Taigi, toliau bus kalbama tik apie vakarinius galindus, Prūsų (Mozūrų) paežerių ir girių tautą ir jos odisėją – kelionę į Vakarus. Pirmuosius galindų pėdsakus vakaruose vokiečių istorikai aptiko asmenvardžiuose – tai Galindo, vestgotų kario vardas, taip pat Bertino analų sudarytojo vardas Prudentius Galindo (835-861 m. įraše). Ypač pagausėja šių atradimų prieškario vokiečių mokslininkų darbuose (matyt, tai susiję su tų laikų politiškai konjunktūrišku dėmesiu gotų istorijai).

Pavyzdžiui, Sent Sernino (Saint-Sernin de Toulouse) abatijos kartuliarijuje randama net 16 kartų paminėta Galindus, Galin (tarp 844-1200 m.). „Kartu su elemento galind- geografijos ir chronologijos išsiplėtimu labai svarbus buvo staigus pavyzdžių kiekio augimas ir, pagaliau tai, kad po šiuo elementu buvo užkoduoti ne tik asmenvardžiai, bet ir vietiniai objektai. Šiaip ar taip, esama medžiaga leido E. Gamillscheg’ui rekonstruoti got. galinds kaip „galindas“. Nuo to laiko tapo aišku, kad panašūs pavyzdžiai yra ne tik ne atsitiktiniai, bet turi būti laikomi dėsningu atspindžiu bei liudijimu, jog tarp vestgotų būta ypatingos vakarų baltų kilmės etninės grupės – galindų, kurie, matyt, turėjo ir savo teritorinius centrus“ (4).

Nors, Toporovo nuomone, kalbos ilgą laiką galindams išlaikyti nepavyko – ją, matyt, kaip ir vestgotų kalbą, užgožė romaninės kilmės kalbos (vulga latina), – nėra beviltiška ieškoti baltizmų ispanų tarmėse, ypač ten, kur galindų labiau apsistota. Tai – Pirėnų pusiasalio šiaurės vakarų kyšulys, Galisija. Nors toponimų su Galind-, daugiausia patroniminės kilmės, yra aptinkama ir kitur, net centrinėje Ispanijoje (pavyzdžiui, Castel de Galindo prie Teruelio, Fuente Galindo prie Alikantės, tor de Galindo, Muňogalindo, Los Galindillos ir t. t.), tačiau šiaurės vakaruose jų tiek gausu (prie Ourense, Braga, Porto, Viseu, Zamora, Salamanca, Avila, Bizcaya, Segovia, Cáceres ir kt.), kad galima kalbėti apie „Pirenėjų Galindiją“, panašiai kaip kalbama apie Andalūziją („vandalų šalį“), Kataloniją (Catalania – Got‘ų + Alan‘ų kraštą) ir t. t. Įdomu, kad tarp patronimų pasitaiko ir labai jau atpažįstamų – Galindon-ez (t.y. Galindon sūnus, nes –ez reiškia -aitis), Galind-onis, Galinnonis.

Vladimiras Toporovas pirmasis atkreipė dėmesį ir į faktą, kuris kažkodėl nesusilaukė nei Vakarų, nei mūsų mokslininkų dėmesio, kad ispanų epo herojaus El Sido palydoje būta companjeros, šaunaus ietininko Galind Garçiez, el bueno d‘Aragón (apie šį šaunuolį bus atskira kalba).

„Demografinio sprogimo“ variantas


Pradėkime nuo Petro Dusburgiečio, kryžiuočių kronikininko, „Prūsijos žemės kronikų“(1326m.): Pagausėjo galindų [galindite], kurie, daugindamiesi kaip grybai po lietaus, taip nepaprastai sustiprėjo ir taip perpildė savo žemę, kad ji nebegalėjo jų išmaitinti… (čia ir toliau išryškinta mūsų). (5)

Tą pačią mintį apie „demografinį sprogimą“ kartoja ir pora šimtų metų vėliau rašęs Simonas Grunau „Prūsijos kronikose“ (1529 m.):

Galindas [Galyndo] – aštuntasis Vaidevučio [Widowuti] sūnus, kaip ir jo broliai, stojo prieš savo tėvą ir krivaitį [kirwaito] ir prisiekė, ir jo tėvas paskyrė jam žemės nuo Alnos [Allo], Lawoso upių iki nustatytų Mazovijos [Masono] sienų. Šias žemes jis ilgainiui užvaldė ir ant aukšto kalno pasistatė pilį Galindą [Galindo], kuri dar ir šiandien vadinasi Galinderberg‘u. Ši tauta ilgainiui sustiprėjo ir labai pagausėjo. (6)

Ir toliau: Prūsijoje (Brutenijoje) [Brudenia] gyveno gentis, vadinama galindai (galindier). Jie turėjo daug vaikų, daugiau už kitas gentis … (7). Tą patį teigia ir Prūsijos kultūros istorikas Matas Pretorijus (Matthaeus Praetorius) savo rankraštyje „Prūsijos įdomybės, arba Prūsijos regykla“ (rašytame 1671-1703m.): Mat galindai buvo labai galingi, iš dalies dėl to, kad jų gyvenama teritorija Prūsijoje buvo neprieinama dėl daugybės raistų, ežerų, girių ir t.t., iš kurių jie lengvai rasdavo kelią; iš dalies ir dėl to, kad jų moterys buvo labai vaisingos, net kraštas nebegalėdavo išlaikyti tiek daug žmonių.(8).

Ir toliau: „Ypač jie buvo galingi, kai šalį valdė karaliai, nes ji (Galinda – aut. past.) buvo ne tik plati (tikra) to žodžio prasme, bet ir turėjo tiek daug gyventojų…(9). Neteko aptikti, kad į šią svarbią aplinkybę tyrinėjantys galindų migraciją būtų atkreipę dėmesį. O juk staigus populiacijos pagausėjimas yra dažniausia migracijų priežastis. Yra dar viena prielaida, mįslingai deranti prie „demografinės“.

Jau rašėme, kad Prūsijos galindų medžiaginė kultūra, kaip teigia archeologai, suklesti pirmuose amžiuose po Kr., labiausiai tarp visų baltų genčių, tačiau VII a. antroje pusėje dėl nesuprantamų priežasčių nunyksta, ir gentis jau nebeatsigauna – XII a. galindai yra nukariaujami ar išstumiami iš gimtų vietų. Tai koreliuojasi su gotų invazijos į Iberijos pusiasalį chronologija (V-VI a.) ir, kaip jau rašyta, pirmųjų galindų pėdsakų šiaurės Ispanijoje pasirodymu (VII a. po Kr.) bei staigiu jų pagausėjimu. Kas gali atsakyti, kokį vaidmenį čia suvaidino anas materialinis gerbūvis? Kokią įtaką šitai turėjo tautos gausėjimui ir vėlesniam žlugimui?

Yra mokslininkų, linkusių istorijai taikyti biologijos dėsnius – pradedant Frezeriu ir baigiant Gumiliovu. Pvz., materialistinėse mokyklose naudojami tokie terminai, kaip „biomasės kiekis iš ploto vieneto“ – šios ir panašios sąvokos taikomos taip vadinamai „maisto rinkėjų“ epochai, kai buvo prasimaitinama iš to, kas randama natūralioje gamtoje.

Kitos, rafinuotesnės mokyklos bando ne taip tiesmukiškai aiškinti biologijos poveikį žmonijos istorijai, įvesdamos vitališkumo, „gyvybinės energijos“, pasionariškumo (L. Gumiliovas) sąvokas. Pavyzdžiui, vyriško prado kultūrose dažnai yra sutinkamas tipažas, įkūnijantis ekstremalų, su aržumo perteklium personažą, dažnai negatyvų taikiu laikotarpiu, bet teigiamai vertinamą krizės ar karo sąlygomis – tai kaukaziečių abrekas, germanų berseras ir t. t. Pašalinti iš sociumo, jie suformuoja būrius, ordas ir, susikaupus kritinei masei, pakyla į žygį. Tai paaiškina, kodėl istorijos apyaušryje į Europą periodiškai paplūsdavo vikingų bangos, o iš bekraščių Eurazijos stepių – klajoklių ordos.

Taigi, pakilus galindų kaimynams (pusbroliams? posūniams? sūnums?) gotams (kurių žygiams pagrįsti ir tinka L. Gumiliovo „pasionariškumo“, vitalinės energijos perviršio dėsnis), paskui juos pakilo (ar buvo „išsviesti“) ir ne tokie karingi, taikesni galindai. Tačiau jei gotai prasiautė per Europą kaip liepsna, beveik nepalikdami pėdsakų (kokie pėdsakai gali likti po liepsnos…), tai galindai, trumpiau ar ilgiau apsistoję naujuose kraštovaizdžiuose, paliko tokias žymes, leidžiančias atsekti šį išskirtinį mūsų protėvių nuotykį, baltiškajį žygį į Vakarus..

***

II-dalis. GALISIJA.


Šių eilučių autoriui teko du kartus keliauti Pirėnų pusiasalio briauna, nuosavomis kojomis (jei atvirai, tai dviračiu). Tai buvo piligriminės kelionės į Galisijos šventvietę Santjago de Kompostelą, Šv. Jokūbo keliu (Camino Santjago), kurias paliudijintis raštas – compostela kabo garbingoje vietoje ant sienos. Iš esmės tolimesnis tekstas bus tos kelionės impresijos, įspaudai, kurios vienas iš tikslų, be kitų, sakraliųjų, buvo ir atkartoti, suvokti galindiškosios kelionės į finis terrae, Capo Finistera (ar Fistera) paslaptį. Pradėkime nuo to, kas yra camino, piligriminė kelionė į Santjago.

***

Camino Santiago – taip sutrumpintai vadinasi ši atitikmenų pasaulyje neturinti kelionė. Camino reiškia kelias, jei norite lietuviškai kamenyčia – ko jau ko, o akmenų čia netrūksta. Piligrimų kojos per daugiau kaip tūkstantį metų išduobė uolose kažką panašaus į griovį ar lataką, kuris vingiuoja kalnais ir slėniais, upelių pakrantėmis, vaizdingai apaugęs gebenėmis, vijokliais ir kitokia nematyta augalija, teikiančia pavėsį kad ir karščiausią dieną.

Istorija šio kelio tokia – po Kryžiaus karų, po nepavykusių pastangų atkariauti Viešpaties karstą, krikščioniškoji Europa buvo atkirsta nuo Jeruzalės. Dar liko Roma, bet kelionė į ją buvo susijusi su pavojais, o ir Gotardo perėja Alpėse ne kiekvieną žiemą būdavo įveikiama. Tada ir iškilo Santjago de Kompostelos sanktuarijus, kur mažoje bažnytėlėje buvo palaidoti, kaip tikima, iš Jeruzalės slapta pergabenti (atplukdyti jūra) apaštalo Jokūbo, ispaniškai Santjago, palaikai.

Kodėl būtent į šį užkampį? Būtent todėl, kad į užkampį – ano meto neramioje Europoje, draskomoje tarpusavio vaidų, grąsomoje maurų, šis Galicijos užkampis, užsiglaudęs už Kantabrijos kalvyno, buvo gal saugiausia vieta krikščioniškoje Europoje. O ir kelionė į ten – per Pirėnus, Ronsevalio perėją, buvo pakankamai saugi, nes buvo sukurta, kaip dabar sakytume, infrastruktūra, išlikusi iki dabar – pernakvoti buvo galima vienuolynuose ar nakvynės namuose, alberguose, o labdaringi vienuoliai pasiūlydavo ir sriubos lėkštę.

Į šią sunkią ir varginančią, galbūt svarbiausią viso gyvenimo kelionę viduramžių žmogus išsiruošdavo kaip į amžinybės prieangius, kaip į sielos švarinimo misteriją, prieš pažvelgiant į akis anapusybei, o dažnas gal ir nebegrįždavo – tačiau atlygiu būdavo prašviesėjimas ar nušvitimas, išgirdus Kompostelos, campus stellae, Žvaigždžių lauko slėnyje aidint varpus. Šitoji kelionė apgaubta mistikos, aprašyta daugybėje knygų, pradedant manuskriptais ir baigiant kompiuterių ekranais.

Čia šalia vargetos galėjai sutikti ir karališko kraujo piligrimą, bet vilkintį tuo pačiu dulkėtu rudu apsiaustu, ta pačia plačiabryle skrybėle su prisegta jūros kriaukle – camino simboliu.

Ir karaliai, ir to meto įžymybės turėjo keliauti pėsti, patirdami tuos pačius vargus, kaip ir paprasti žmonės. Ant šitų akmenų klupo, šitose dulkėse įspaudė pėdas nemirtingasis Dantė Aligjeris (Dante Alighieri), šv. Pranciškus Asyžietis, Janas van Eikas (Jan van Eyck), šv. Brigita Švedė, karališko kraujo, popiežius Kalikstas II, Izabelė, Portugalijos karalienė, Jokūbas Sobieskis (Jakub Sobieski), Seimo maršalka, iš mūsų amžininkų – Chose Marija Eskriva (José María Escrivá), Opus Dei įkūrėjas, popiežius Jonas Paulius II ir daugybė kitų. Tokia tad būtų krikščioniškoji camino istorija.

Tačiau ši istorija turėjo įvadą… Dalykas tas, kad per Galisiją ėjo senovinis, dar pagoniškų laikų mitinis kelias į pasaulio galą. Šis kelias į tolimiausiai vakaruosna nutolusį Europos žemyno kyšulį, kurio dėka Europos žmogus galėjo akivaizdžiai išvysti, kur baigiasi jo oikumena, jo gyvenamas pasaulis – be abejo, buvo sakrali erdvė. Šio kelio savotiškas dvasinis atitikmuo, dangiškoji-kosminė matrica buvo Paukščių Takas, nusidriekęs danguje ta pačia kryptimi – vakarų, saulėlydžio link.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Camino de Santiago. Camino Santiago kelias

Yra nuotrauka, daryta naktį – apačioje boluoja, vingiuoja per Kastilijos lygumas ir kalvas camino, o naktiniame danguje jo vingius atkartoja žvaigždžių upė.

Beveik visos senos kultūros turi savo supratimą ir vardą tam keliui – pradedant turbūt poetiškiausiu, baltiškuoju senoviniu Sielų upė, Vėlių kelias, vedantis į dausas – vėliau Paukščių kelias (kaip ir pas latvius ir ugrofinus), Via lactea, Milky-way (Pieno kelias – pieną praliejo Hera, viena iš Dzeuso žmonų, moteriškumo ir motiniškumo įsikūnijimas, gražiomis (graikų skoniui…) karvės akimis; taip pat slavų mitologijoje yra karvė Земуна [Žemyna?], kurios palietu pienu maitinasi dievai), ir baigiant šiurpiais gotiškais-germaniškais eschatologiniais mitais apie pasaulio pabaigą (Ragnarok), apie mitinį žvėrį, vilką Fenrirą, kosminio blogio įsikūnijimą, praryjantį saulę ir t.t.

Paukščių takas


Teko matyti senose, dar turbūt ikiromaninėse Galisijos bažnyčiose bareljefų, kur pavaizduotas šis žvėris su ilgu, iškištu ir vingiuojančiu liežuviu (liežuvis – tas pats kelias? finis terrae kaip saulės kapinės?). Dideliems giminystės su gotais gerbėjams patartina susipažinti su bent pora epizodų iš jų apokaliptinės mitologijos, kad praeitų noras gretintis – šiurpesnių ir žiauresnių mitologinių scenų turbūt nerasime visame mitų pasaulyje… Pereinamuoju iš pagonybės į krikščionybę laikotarpiu šis žvaigždkelis virsdavo tarsi senoviniu GPS, naktine autostrada keliaujant į šventas vietas.

Galisijos klimatas


Pažvelkime į Pirėnų pusiasalio nuotrauką, darytą iš kosmoso – visa Ispanija yra geltonai ruda, išskyrus siaurą žalios spalvos ruožą pačiame viršuje, šiaurėje, tarsi karūną. Tai – España verde, žalioji Ispanija, Atlanto vandenyno ir Kantabrijos jūros (Biskajos įlankos) pakrantės ir pietinės Pirėnų pašlaitės (tiksliausiai jo ribas nubrėžia meteorologai – į šiaurę nuo linijos, kur iškrenta daugiau kaip 1000 mm kritulių). Išties, tai tarsi kitas pasaulis – žalias ir vėsus, visai kitoks nei išdegusios, saulės nualsintos pietinės Iberijos plynaukštės.

Įveikęs Kantabrijos kalnus, patenki lyg į kitą šalį – rasoja dulksna, kelias vingiuoja palei kalnų upelį, kurio vandenį gali gerti, neaukštos kalvos apaugusios šimtamečiais ąžuolais, o gausi vijoklinė augalija, apvijusi stotingus medžių kamienus, camino paverčia į žalsvą slėpiningą olą ar labirintą, prislopintai nutviekstą pro tankmę prasiskverbusių nekaitrios saulės spindulių. Girios šlamesiams atataria upelio čiurlenimas, nematomų girios paukščių cantando. Stebina medžių įvairovė – šalia ąžuolų, tame tarpe amžinai žaliuojančių, šalia kaštonų, kaštainių ir bukų, rasime ir tokį visai lietuvišką beržyną ar liepyną, vieną kitą uosį, o atokaitose, kur saulėčiau, žaliuoja pušys. Daubose ir girių tankmėse gyvena vilkai.

Tuo tarpu centrinės Ispanijos lygumose gali pravažiuoti ištisus kilometrus, nepamatęs nei vieno medžio, o pietinės pakrantės labiau primena Afriką, nei Europą (berods, Gi de Mopasanui priklauso: Afrika prasideda už Pirėnų...). Kas lemia šiuos kontrastus? Juk ant tos pačios geografinės lygiagretės kaip Galisija (43º š. p.) rasime ir tokius anaiptol ne „vėsius“ geografinius pavadinimus, kaip Korsika, Kaukazas ir net Karakumų prieigos... Tai – didingojo Atlanto įtaka. Šiauriniai Kantabrijos kalnų skardžiai sulaiko Atlanto vėjų nešamą drėgmę, ir jų pavėsyje kaip šaldytuve susikuria šie „šiaurės subtropikai“ – teko vieną vasarą maudytis Atlante, esant 16ºC vandens temperatūrai...

Galisija ir keltai


Galisijos praeitis iki Kristaus gimimo skendėja ūkuose. Žinoma tik tiek, kad šalia baskų protėvių, kurie neabejotinai yra seniausi Iberijos čiabuviai, gyventa ir kitų genčių, kurias susitarta vadinti iberais, ir kurios, kaip atrodo, buvo artimos baskams. Tai tarsi rodytų štai šios panašybės:

Iberų Baskų Egiar egin (daryti) Salir zillar (sidabras) Saltu saldi (arklys) Nescato neskato (mergaitė)

Pirmieji indoeuropiečiai, prasiskverbę į Iberiją, buvo, kaip teigiama, keltai. Išties, daugelį archeologinių artefaktų, randamų šiaurinėje Iberijoje, galima priskirti keltams. Iš keltiško-gališko konteksto išvedamas ir Galisijos pavadinimas – graikų istorikas Strabonas (I a. po Kr.) mini gentį καλλαικοι, iš kurios lotynizuoto pavadinimo Gallaeci, Gallaicoi ir kildinamas Galisijos pavadinimas. Vėliau kraštas pakliūva Romos valdžion, dar vėliau seka svebų-gotų invazija.

Tačiau dėl etnonimų su šaknimi gal-, kurių pilna Europa, yra prirašyta ir prikurta tiek prielaidų, kad kyla pagunda šiam etimologiniam chaosui vienu lietuvišku kirčiu „padaryti galą“, traktuojant gal- kaip universalų sandą pakraštinėms, Indoeuropos paribio gentims ar teritorijoms įvardinti (2).

Europos „galūgaliai“


Labai gausu jų pietuose, Italijoje ir ypač Graikijoje.

Eidami „lietuviškuoju“ 25º dienovidžiu į pietus, prie Dardanelų sąsiaurio rasime vieną piečiausių Europos žemyno kyšulių – Gallipolio pusiasalį.

Šalia ežeras Galo, taip pat Galaksidion kyšulį Korinto įlankoje; Peloponeso pusiasalyje – du toponimus Galatas, dar vieną Kretoje, visi ant jūros kranto; Galatista, Galatia, Galatini prie Salonikų; kyšulys Galisas Siro saloje; beveik ant tos pačios lygiagretės, Apeninų pusiasalio pietuose, Italijos „bato“ smaigalyje yra Gallipoli miestas (kaip ir Graikijoje), šalia dar Galatone ir Galatina, taip pat Gallo kyšulys šalia Palermo, Sicilijoje, Tirėnų jūroje.

Pačioje Škotijos šiaurėje, ant įlankos kranto, kyšulys Gallan, toponimas Galashils ir upė Gala-water; Galway Bay, įlanka vakarų Airijoje.

Legendinėje „Ultima Thule“, tolimojoje Tulėje, ties poliariniu ratu, šalia šiauriausio Europos kyšulio Nordkapo – Galten; kyšulys Galstrom Švedijoje, Botnijos įlankoje. Pietryčių kryptimi, Dunojaus estuarijuje, senovinėje Galatijoje, yra Galac, o ant Juodosios jūros kranto, Varnos įlankoje – Galata.

Dar priminkime Galisiją su jos „pasaulio pabaigos“ kyšuliu (Finis terrae arba galisiškai Capo Fistera).

Kontinento viduryje toponimai su gal- labai reti, bet Europos „galvūgaliuos“ turime mažiausiai dvylika kyšulių, įlankų ar upių, įtekančių į įlankas su šaknimi gal-, tad yra apie ką pamąstyti...

Vienaip ar kitaip, Galisijos „galindiškojo“ varianto teisę egzistuoti sunku būtų užginčyti. Juo labiau, kad jos suabsoliutinimas, bandymas vien ja aiškinti Galisijos kitoniškumą iššaukia vis didesnes abejones, kurios prasiskverbia net ir į populiariąją lektūrą.

Pateikiame, pavyzdžiui, straipsnio iš „Galisijos gido“ (Galicia quide) santrumpą:

[Dažnai teigiama, kad yra ryšys tarp Ispanijos Galicijos ir Šiaurės Britanijos, ypač Škotijos ir Airijos. Tačiau iš tikrųjų šie santykiai yra atviras klausimas, nes pagrįsti ne tiek istoriniais įrodymais, kiek pasakomis ir mitais. (...) Pirma, nėra abejonių, kad galima rasti panašumų tarp kai kurių artefaktų Galisijoje ir Airijoje. Tačiau šitaip galima pasakyti ir apie Prancūziją, Italiją, net Pietų Ameriką. Ar ten visur buvo keltai?

Toliau, iš „velnio advokato“ pozicijų – Galisijos kalba, gallego neturi jokio panašumo su jokia senovės keltų kalba. Gallego yra artima portugalų kalbai, turinti skolinių iš ispanų (castellano) kalbos.

Taigi ar ryšys su keltais yra daugiau nei mitas? Yra keletas neįprastų tradicinių papročių, kurie gali sumažinti skepticizmą. Aplankykite bet kurią Galisijos šventę, ir jūs būsite liudytojas, kaip labai jie skiriasi nuo festivalių pietų Ispanijoje. Pirmiausia išgirsite dūdmaišius, paragausite galleta gallega, „kepinių iš Velso“. Nerasime čia tartanų (languotų sijonų), tačiau muzika ir šokiai bus nepanašūs į ispaniškus. Galima rasti griuvėsių iš laikotarpio prieš romėnų įsigalėjimą, panašių į Britanijos keltų gyvenvietes, be to, veido bruožais galisiečiai skiriasi nuo ispanų iš kitų regionų. Vis dėlto šių panašumų nepakanka tvirtai pagrįsti „keltiškajai“ versijai...]

Mūsų komentaras būtų toks: neabejotina, kad kaimyniniai etnosai, tokie kaip Britanijos ir Prancūzijos keltai, turėjo įtakos. Tačiau šitai netrukdo ir „galindiškajai“ versijai – juk dūdmaišius gali rasti beveik visoje Indoeuropoje, nuo Labanoro girių iki Irano, o nepanašumus su piečiau esančia Ispanija sėkmingai galima aiškinti ir iš „galindiškų“ pozicijų.

V. Toporovas teigia: „Vis tik nereikia laikyti neperspektyviomis galimų baltizmų paieškas ispanų tarmėse tose vietovėse, kur pastebėtas ypač tankus galindiškasis sluoksnis.

Šiaip ar taip, gotiški elementai ispanų kalboje sudaro pastebimą sluoksnį, kurio, tiesą sakant, skirtingai nei galindiškojo, specialiai buvo ieškota (...). Vis augantis germanizmų kiekis ispanų ir portugalų onomastikoje verčia daryti prielaidą apie ispanų ir portugalų kalbose kadaise buvusį svaresnį gotizmų sluoksnį.

Tokia pati perspektyva gali atsiverti ir „galindiškųjų“ elementų šiose kalbose radimui, ypač jeigu priimti domėn, kad mūsų laikais pavyzdžių su elementu galind- kiekis šiaurės vakarų Ispanijoje ir Portugalijoje, palyginus su 30-siais [XX a. – mūsų past.] metais, išaugo daug kartų“ (10).

Belieka mūsų kalbininkams priminti, kad, pirma, tai skamba kaip įpareigojimas, ir antra, kad yra tokia gotiškojo-baltiškojo problemų rato tyrinėtoja Jūratė Statkutė-Rosales, kurios darbų stengiamasi iš visų jėgų nepastebėti...

Taip, ta pati ponia Jūratė iš Venesuelos, kuri aptiko vertimo klaidą, atsiradusią verčiant į vokiečių kalbą senuosius raštus, ir todėl ponios Jūratės dėka Jordano Skandia galime susigrąžinti iš anapus Baltijos į mūsų pajūrius: tai ji priminė, kad, pagal Ramoną Menendez Pidalį (Ramón Menéndez Pidal), žymų ispanų filologą, senasis Kastilijos, Castellae (pilių, castillos, šalies) pavadinimas, iki jį lotynizuojant, buvo Vardulies (plg. Vor-uta, Mindaugo pilis ir t. t.)...


Savo ruožtu pabandysime padaryti tokią pastangą, remdamiesi kelionės per Galisiją įspūdžiais, tik ne onomastikos baruose, o hidronimikoje.

Kaip žinia, hidronimai yra labiausiai archajiški iš visų vietovardžių, ir paprastai atkilėlių įnašas į naujai atrasto ir apgyvento krašto hidronimiką būna negausus arba išvis jo nebūna.

Bet štai keletas galisiškų vandenvardžių:

Rio Miño (tariasi Minjo – didžiausia Galisijos upė), Rio Neira, Rio Nova (Navia), Rio Mera (Mero), Rio Boente, Rio Iso, Rio Sil, Rio Sor ir netgi Rio Ula (Ulla)...

Palyginkime – Minija (Min-upė, Minia, Minė – visos Žemaitijoj), Neris, Nova prie Griškabūdžio (Nava – ežeras Aukštaitijoj), Mera prie Švenčionių (Merkys), Bonė, Bonalė prie Kartenos (gal ir Venta), Jiesia (Isė prie Karklininkų, Įs-upis prie Joniškio, Aisė prie Veiviržėnų), Sil-upis prie Krekenavos (Sėl-iupys prie Daugailių), Sor-upis prie Lukšių, Saria prie Švenčionių, Ūla...

Ir tai vien iš dabartinės Lietuvos duomenų, iš A.Vanago „Lietuvių hidronimų etimologinio žodyno“, o kur dar prūsiška-galindiška medžiaga? Galima tęsti ir tęsti:

Rio Tambre – Dumburys prie Vainuto, Dumblė prie Linkuvos, Rio Lima – Lima Prūsijoj, Rio Umia – Umėja prie Kėdainių, Rio Govia – Govijos upelis prie Varnių, ež. Gavys, Gauja Latvijoje, Rio Balsa – Balsė prie Marijampolės, Balžė prie Šešuolių, Rio Lamas – Loma prie Kvėdarnos, ež. Lamėstas, Rio Landro – Lendrė, Lendr-upis Žemaitijoje, Rio Ybias – Jieva-raistis ir t. t.

Iš jų ner-, nov-, sil- yra labai archajiški ir, sakysim, priklauso bendraindoeuropinei hidronimų klasikai, tad į juos galėtų pretenduoti ir keltai. Tačiau kiti? Kitur Ispanijoje beveik nieko panašaus nerasime – ten visur, prisiminus nemirtingus Puškino stansus, „sruvena virpa nakties zefyrai ir teka srūva Gvadalkvivirai“.

Apie galisiečius.

Štai kaip juos apibūdina senos, XIX a. enciklopedijos: „Galjegos yra artimesni portugalams nei ispanams ir kalba šnekta, kurią gali palaikyti pagadinta portugalų kalba, ir kurios ispanas nesupranta. Tai stiprūs, tvirto sudėjimo vyrai, geriausi Ispanijos kariai; jie nebijo sunkaus darbo, kaip ir jų moterys, garsėjančios savo vaisingumu ir noriai samdomos žindyvėmis. Galjegos griežtai religingi, darbštūs, garbingi ir svetingi.

Daug galisiečių per sunkmečius emigravo (XX a. pirmoje pusėje į Lotynų Ameriką ir JAV išvyko apie 1,3 mln., 1950-1960 m. apie 0,5 mln. persikėlė į Ispanijos pramoninius rajonus, liko 2,6 mln.), tačiau visada, kiek užsidirbę, stengdavosi grįžti į tėviškę.

Apie prasimbolį arba logotipą.

Santjago de Komposteloje yra etnografinis muziejus, Museo do pobo Galego, įkurtas žymaus etnografo, Galisijos mylėtojo Choakino Lorenzo (Xoaquin Fernandez Lorenzo, 1907-1989).

Tik įėjus, krenta į akis didžiuliai mediniai rąstgaliai – jaučių jungai, kurie tvirtinami jaučiui ant sprando. Ant šitų medinių rąstigalių, per vidurį, įrėžtas atpažįstamas ženklas – apskritimas su šešiais lapeliais. Šis simbolis Galisijoje dažnas ne tik muziejuose, bet ir gatvėje, buityje – ornamentuose, iškabose, netgi atsikartoja langų rėmuose. Jį galima laikyti savotišku Indoeuropos logotipu, kultūriniu prasimboliu, nes jis aptinkamas visur – nuo Galisijos iki Galilėjos.

Dar daugiau – jis neišnykęs iš vartosenos ir dabar, jį galima aptikti atsikartojant įvairiais pavidalais – ne tik ant artefaktų, susijusių su liaudies menu bei kultūra – verpsčių, audinių ir t. t., bet ir kaip prekės ženklą, kaip dizaino elementą, kaip reklamos fragmentą ir t. t.

Paprastas ir darnus, apjungiantis griežtą simetriją ir lenktą liniją, jis dažnai yra siejamas su saulės ir žvaigždžių simbolika. Tačiau negalima ignoruoti jo ryšio ir su augmenijos pasauliu, augaline estetika, ir dar neaišku, kuris variantas yra archajiškesnis. Ar tik nebus tai apibendrintas žiedo simbolis – apskritimas su penkiais-šešiais lapeliais?

Dar daugiau – ar tik nebus tai paparčio žiedas? Juk jį galima rasti ir viršūnėje stilizuoto archajinio augalo su asimetriškai augančiais lapais ant stiebo, kitais žodžiais – ant paparčio viršūnės. Neatmestina, kad abu variantai turi giluminį ryšį.

Audinių ekspozicijoje - tie patys geometriniai ornamentai ir raštai, tos pačios prislopintos, neryškios spalvų gamos. Liaudies muzika, pobo galego melodijos– lengvai atpažįstamos, panašios į lietuviškas ilgesingos, tęstinės dainos ir giesmės, gal kiek kitokia jų ritmika.

***

Toks tai būtų bandymas pažvelgti į patį pirmąjį realų, apčiuopiamą ir pakankami argumentuotą mūsų, aisčių etnoso pėdsaką Europos praistorijoje – kelionę iš Didžiosio Girios pakraščių, iš Prūsų Galindijos ežerynų ir pelkynų į tolimąją Iberiją, už devynių kalnų ir devynių upių, kad išvydus pasaulio pakraštį. Šis gal pats egzotiškiausias lietuviškosios metaistorijos epizodas turbūt buvo ir paskutinis – pasivaikščioję pagaliau ir visiems laikams supratome, kad „namuose geriausia“..

***

Post Scriptum:

Lietuviškoje savimonėje, gyvenančioje palyginti laisvos ir viešos humanitarinės minties sąlygomis, jau kurį laiką vis intensyviau reiškiasi noras ir poreikis mitologinio proveržio, naujo etnosą orientuojančio vektoriaus, suburiančio ir brandinančio provaizdžio (kuris, tiesą sakant, nebuvo niekada mūsų tautoje užgesęs).

Tokio, kuris žmonių, liaudies amorfinę masę paverčia apčiuopiama, nauja kokybe, nauju dariniu, vertu tautos vardo. Nepatenkinus jo, šis poreikis išsigimsta, virsta arba akademinėmis nuobodybėmis, arba marginaliniais kliedesiais, o tai reiškia veltui eikvojama vitaline energija.

Tautos pasionarusis sluoksnis metasi į primityvias raiškas – pradedant nuo kontrabandos ir baigiant migracija. Nepadeda ir siūlomi banalūs receptai, tokie kaip užsakomi įvaizdžiai ar aukštos technologijos, silicio slėniai ir kiti kompiuterinės civilizacijos blizgučiai, nes jie neužkabina esmės, giliųjų savimonės sluoksnių, ir veda į klystkelį – į išorę, iš savęsp.

Kaip sugrįžti į savo vidinį kosmą, iš kurio mus išsviedė istorija, kol kas atsakymo nedavė niekas, nors bandymų būta – iš jų sėkmingiausio gal būta Daukanto, vėliau Vydūno, Maceinos...

Bet istorija, mūsų žiaurioji pamotė, neleido šito įbūtinti, įgyvendinti iki galo, iki tos dermės, kuri užtikrintų stabilią, brandžią ir vaisingą tautos būtį, įgalinančią išpildyti Dievo jai duotą priesaką – idėją.

Gal dabar, tokią brangią kainą sumokėjus už laisvę, kuri iš esmės yra laisvė laisvai mastyti, atėjo laikas lemiamai pastangai, lemtingam proveržiui? Ir vėl pradėti reikia iš pat pradžių pradžios, kas ir bandyta šiuo rašiniu, pradėti tuoj pat, nelaukiant, nes pamotė istorija vėl ir vėl gena link mūsų juodus debesis. Kad tik nebūtų vėlu...

LITERATŪRA

1. В. Н. Топоров. Галинды в западной Европе, – Балто–славянский сборник, Москва, 1975, p. 129.

2. J. Nalepa. Próba nowej etymologii nazwy Galindia czy Golędź, – Acta Baltico-Slavica, 1976, t. 9, p. 191- 210 [cit. pagal В.Н. Топоров, Галинды...]

3. В. Н. Топоров. Галинды..., p. 131.

4. ten pat, p. 135

5. Peter von Dusburg. Chronicon terrae Prussiae (1326) [Petras Dusburgietis, Apie Galindos (Galindia) žemės nuniokojimą, – Baltų religijos ir mitologijos šaltiniai, II t., Vilnius, 2001, p. 332 (343)].

6. Simon Grunau. Preussische chronik, 1529 (Simonas Grunau, Prūsijos kronika, – Baltų religijos ir mitologijos šaltiniai), p. 100.

7. ten pat, p. 120

8. Mattheus Praetorius, Deliciae Prussicae, oder Preussische schaubühne (Matas Pretorijus. Prūsijos įdomybės, arba Prūsijos regykla, t.2, Vilnius, 2004, p.249)

9. ten pat, p. 541.

10. В. Н. Топоров. Галинды..., p. 136

Algirdas Patackas. Fenriras, arba ką byloja ežero dugno lobis apie galindus ir gotus


Algirdas Patackas, „Naujoji Romuva“, 2011, Nr.2

http://alkas.lt/2011/08/11/fenriras-arb ... -ir-gotus/

2011 08 11 01:15
Algirdas Patackas

Neseniai lrytas.lt, pasiremdamas Lenkijos spauda, paskelbė sensacingą informaciją apie Prūsijos Galindijoje, dabartinės Lenkijos Mozūrijoje, prie Nidajno ežero rastą lobį, įvardintą kaip „baltų genties galindų kario kapas“ [1].

Kodėl ši žinia yra sensacinga? Ogi todėl, kad keičia mūsų sampratą apie baltų ryšius su visa to meto Europos pagoniškaja oikumena, praplėsdamas juos vakarų kryptimi net iki Ispanijos. Bet apie viską iš eilės:

Lobio amžius – apie V a. po Kr., radimvietė – Olštyno vaivadijos Piečki (Pieczki) valsčiaus Čaškovo (Czaszkowo) kaimas (čia kadais gyveno senovinė baltų gentis – galindai). Rasta apie šimtas radinių, daugiausia ginklai, kai kurie iš jų sulaužyti; taip pat rasta ir papuošalų iš juodosios emalės bei gryno aukso ir sidabro. Tyrimams vadovavęs archeologas dr. Tomasz Nowakiewicz apibūdino radinius kaip „verčiančius susimastyti ir nelauktus“.

Išties, lobis pateikė daug netikėtumų – ir tai, kad rastas ežero (buvusio) dugne, ir brangiomis radinių medžiagomis bei jų pagaminimo technologijomis; ir tai, kad ant ginklų ir papuošalų yra deginimo pėdsakų – atrodo, kario palaikai buvo pirma sudeginti, o po to paskandinti ežere, kas yra neįprasta šiam regionui – ir t.t.

Paveikslėlis

Radinys Prūsijos Galindijoje, prie Nidajno ežero

Tačiau apsistosime ties vienu radiniu – papuošalu, kuriame pavaizduotas plėšrus žvėris [pav. nr.1]. Šį žvėrį lenkų archeologai įvardina kaip liūtą, o ir aplamai papuošalų stilistiką priskiria bizantiškajai įtakai.

Bet atidesnis žvilgsnis į šį efektingą, aukštos meninės vertės radinį verčia daryti kitokią išvadą – šis žvėris, ko gero, yra mitinis vilkas Fenriras.

Paveikslėlis

Vilkas Fenriras. Akmens raižinys Santjago de Kompostelos bažnyčioje

Šis gotų-skandinavų mitologinis personažas, kosminio blogio ir vyriškojo aržumo įsikūnijimas, buvo populiarus ne tik senovėje, bet ir dabar – nuo specialiųjų dalinių, task-forces pavadinimų iki multifilmų, internetinių fantazy stiliaus monstrų. Ši eschatologinė pabaisa yra siejama su pasaulio pabaigos (Ragnarok) motyvu.

http://alkas.lt/wp-content/uploads/2011 ... -Pav-3.jpg

Vilkas Fenriras. Edda Snorra rankraščio fragmentas. Apie 1680 m.

Dažniausiai sutinkami yra du siužetai.

Pirmasis – Fenriras praryja saulę, po to žemę apgaubia tamsa, kosminis blogis triumfuoja (šito siužeto kitas variantas – Fenriras praryja Odiną, vyriausiąjį dievą, o jo sūnūs keršydami įstato Fenrirui į nasrus smaigą).

Antrasis siužetas – kai Fenriras nukanda mitiniam herojui Tyrui dešinę ranką.

Abu šie siužetai yra plačiai atvaizduoti meno kūriniuose – pradedant Edomis ir baigiant raižiniais ant akmens bei piešiniais manuskriptuose.

Tačiau yra ir trečiasis siužetas, mažiausiai žinomas ir gal keisčiausias. Keliaujant po Ispanijos Galisiją, senovinėse jos bažnyčiose (Galisijoje krikščionybė įsitvirtino jau V-VI a. po Kr.!) dažnai tekdavo aptikti keistą raižinį ant akmens – vilką su labai ilgu, iš gerklės tysančiu liežuviu [pav. nr.2]. Tačiau išties tai yra ne liežuvis.

Pagal senovinę legendą, Fenriras perkando Paukščių taką, sutrikdydamas kosmoso stabilumą, ir tada iš jo nasrų pradėjo tekėti dvi kosminės upės. Šis siužetas yra pats rečiausias, ir yra atvaizduotas, berods, tik Snoro Sturlusono „Edoje“[pav. nr.3].

Radinys baltiškoje Galindijoje vaizduoja būtent šį siužetą – iš žvėries nasrų aiškiai matyti kyšantis liežuvis – kosminė upė. Lyginant su „galisiškuoju“ vilku, pavaizduotu realistine, „nearžia “ maniera, baltiškasis laimi – jame siurrealistine maniera atvaizduotas žvėris vaizdžiai manifestuoja plėšrumą, jo stilizuotos galingos letenos, neproporcingai išdidinti nagai ir nasrai daro pabaisą vienu įspūdingiausių pagoniškojo meno kūrinių.

Galindai ir gotai.


Šis artefaktas – vilko Fenriro baltiškoji versija – kelia ir kitokių minčių. Be abejo, tiek šis radinys, tiek kiti, o taip pat ir laidojimo būdas yra sietini labiau su gotais nei galindais – laidojimai ežere yra žinomi gotų ir skandinavų kultūrose, pvz. Jutlandijos pusiasalyje.

Tačiau jau seniai Jūratės Statkutės-Rozales kultivuojama antigermaniška – baltiška gotų kilmės versija čia gauna stiprų švietalą. Juk radinys rastas pačiame baltiškosios Galindijos centre, jos girių glūdumoje, Mozūrų ežeryne.

Gal būt tai yra karo grobis, gal atsitiktinis precedentas, bet negalima nuneigti, kad jis liudija artimos gotų-galindų bendrystės naudai.

Prisiminkime įžymiojo slavisto- baltisto Vladimiro Toporovo hipotezę apie galindų kelionę į vakarus (paskui gotus arba kartu su jais) – Paukščių taku, iki ispaniškosios Galisijos, bei jų pėdsakus toponimikoje.

Savo ruožtu esame rašę [2], kad šių pėdsakų yra ir hidronimikoje, ir liaudies mene, ir netgi ispanų epe „El Side“. Šitame gal seniausiame Europos epiniame šedevre (XI a. po Kr.) yra atvaizduotas kilmingas riteris Galindas Garsija, don Galindo Garçia el Aragón, „narsioji ietis“ (lanca ardida), vienas iš El Sido, ispanų epinio herojaus palydos „kompanjerų“. Dar daugiau – Galindez‘ų (t.y. Galindaičių) dinastija IX-X a. po Kr. valdė Aragono karalystę.

GALINDAIČIŲ DINASTIJA:


Aznar I Galíndez valdė [809-820 m.],
Garcia I Galíndez [820-833m.],
Galindo Garçes [833-844m.],
Galindo I Aznárez [844-867m.],
Aznar II Galíndez [867- 893m.],
Galindo II Aznárez [893-922m.),
Andragoto (?) Galíndez,
grafienė [922-943m.].
(J. Terrero – J.Reglá. Historia de España)

Prisiminkime, kad Simonas Grunau „Prūsijos kronikose“ (1529 m.) rašė:

„Galindas [Galyndo] – aštuntasis Vaidevučio [Widowuti] sūnus, kaip ir jo broliai, stojo prieš savo tėvą ir krivaitį [kirwaito] ir prisiekė, ir jo tėvas paskyrė jam žemės nuo Alnos [Allo], Lawoso upių iki nustatytų Mazovijos [Masono] sienų. Šias žemes jis ilgainiui užvaldė ir ant aukšto kalno pasistatė pilį Galindą [Galindo], kuri dar ir šiandien vadinasi Galinderberg‘u. Ši tauta ilgainiui sustiprėjo ir labai pagausėjo“.

Tad ar nebus anoji Galindezų dinastija tęsinys baltiškosios?

Šiaip ar taip, gotų ir baltų sąsajas po šio radinio bus sunkiau vaizduoti kaip fantazijas ir marginalijas.

Aišku, tai neliečia esmės, mentaliteto dalykų – jau vien Fenriro įvaizdžio pakanka suvokti šių dviejų pasaulėžiūrų – gotiškosios ir baltiškosios – skirtybę ir netgi priešybę, tačiau iš kitos pusės šitie du pasauliai buvojo greta, tiek artimai, kad galima kalbėti apie galindus kaip apie tarpinę, „kraštinę“, pereinamąją, arba, dar tiksliau, „sūniškąją“ gentį tarp gotų ir baltų [3].

Ir dar – ar nebūta ir atgalinio ryšio?

Kaip kitaip artefaktas, dažnas Ispanijoje ir Skandinavijoje, galėjo patekti į baltiškasias girias? Juk nuo Kauno iki Nidajno ežero tėra kiek daugiau nei du šimtai kilometrų.

Jei žengti dar toliau, tai mokslininkai yra pastebėję tam tikras paraleles tarp Ahriman‘o, senovės iranėnų „blogosios“ dievybės, ir Fenriro.

Šiuo atžvilgiu Galindijos fenomenas gali tapti ypatingai įdomus – kaip pakraštinė, gimdančioji naujus darinius erdvė tarp baltiškosios , „motininės“ kultūros ir begimstančios „sūniškosios“, su vyraujančiu vyriškuoju pradu.

Kaip žinia, baltai kažkada turėjo tiesioginį kontaktą su stepių iranėnais – tą liudija jotvingių genties, „baltiškųjų iranėnų“, genetika. Iš čia, iš didžiosios baltų-aisčių Girios pakraščių, jos pagirių „sūniškosios“ kultūros buvo išplėstos iki Ispanijos vakaruose ir Irano plokštikalnės bei toliau rytuose…

Vienaip ar kitaip, dabar mūsų pasaulėjautai atsiranda daugiau erdvės ir laisvės. Štai ką gali, štai kur gali nuvesti nedidelis atvaizdas su paslaptingu plėšrūnu, rastas išnykusio ežero dugne…

Post scriptum:

Matas Praetorius (1635 – 1704) yra parašęs knygą „Prūsijos įdomybės“ (Deliciae Prussicae oder Preussische Schaubuehne), kuri laikoma prūsistikos klasika. Ateina laikas rašyti šią knygą iš naujo – Prūsijoje, šiame nelaimingame, bet kartu paslaptingame baltiškų žemių lopinėlyje randama vis daugiau įdomybių, tarsi taip Apvaizdą atlygintų už netiesą ir nusikaltimus, padarytus prūsų tautai. Tai ne tik šis lobis. Štai kad ir tokia žinia: „Senojoje Prūsų žemėje, girios pakraštyje prie Dainos upės, netoli nuo Dainavos ežero stovi Bauselauko pilis (iš prūsiško Bauselawke – Bausio(?)laukas; Bäslack vok., Bezlawki lenk.).

Pirmą kartą pilies vardas šaltiniuose yra paminimas 1371 m. Ši pilis yra tampriai surišta su Lietuvos istorija – ji tarnavo kaip atramos punktas kryžiuočiams puolant Lietuvą. Kronikose yra užfiksuota, kad 1402 m. iš žygio į Lietuvą čia grįžo komturas Vilhelmas fon Helfenšteinas. 1402-1408 m. ši pilis buvo neramiojo Švitrigailos rezidencija, kuris tuo metu buvo susidėjęs su Ordinu, iš šios pilies jo pasiuntiniai nuolat kursavo tarp Ordino ir Lietuvos. Vėliau pilies griuvėsiai buvo perstatyti į evangelikų bažnyčią.

Teigiama, kad būtent šioje pilyje-bažnyčioje buvo paslėptas Šv. Gralis. Legenda sako, kad Šv. Gralis galėjo atsidurti prūsų giriose iš Anglijos, kur po Hastingso mūšio (1066 m.) karaliaus Haroldo Goodwinson‘o sūnūs, slėpdamiesi nuo persekiojimo, traukėsi per Lietuvą ir Kijevą į Bizantiją.

Du sūnūs liko Lietuvoje, o vyresnysis tapo karaliaus Vladislovo Jogailos protėviu.

Bažnyčios inventorinėse knygose yra aprašytos Jogailos brolio, Švitrigailos dovanos bažnyčiai – graikiškas antepediumas (dekoratyvinis altoriaus aptaisas), o taip pat Eucharistijos taurė, kuri ir yra Šv. Gralis. 1520 m., užpuolus totoriams, taurė buvo paslėpta – užmūryta bažnyčios sienoje. Toliau jos likimas yra nežinomas – liko tik anga sienoje, kur, anot legendos, yra buvusi slėptuvė.

Reikia pastebėti, kad ši vietovė yra nuo seno turi paslapties. Štai visai šalia yra Šventosios Liepos (Sw. Lipka – lenk.) vienuolynas. Legenda pasakoja, kad garbintos dar senųjų prūsų galingos liepos lapijoje apsireiškė Šv. Mergelė Marija. Bažnyčioje yra iš sidabro nukaltas medelis, o jo šakose – Dievo Motinos atvaizdas, laikomas stebuklingu (1519 m. šią šventovę pėsčiomis ir basomis aplankė kryžiuočių ordino Didysis Magistras Albrechtas Hohencolernas, ji gausiai piligrimų lankoma ir dabar).

Įdomiausia, kad miestelio (ir viso valsčiaus) herbe yra vaizduojamas lokys su vyskupo lazda! Dar daugiau, pastoralo viršūnė – spiralė, primenanti paparčio ūglį – yra auksinė, todėl švytinti (paparčio žiedas irgi švyti). Susilieja du svarbiausi grališkieji motyvai – paparčio žiedo ir krikščioniško liturginio reikmens – insignijos, antros pagal svarbą po Eucharistijos taurės, kurią Aistijos girių glūdumoje saugo lokys, girių valdovas…

Taigi visai šalia, vos už pusantro šimto kilometrų, turime ryškų šventosios legendos pėdsaką. Apvaizdos lėmimu, slėpiningoji paparčio misterija, apsukusi gerą galą pasaulio, vėl sugrįžo į savo ištakas – į šventąsias girias“[4].

Tad lankykime šventąją prūsų žemę, neužmirškime jos – protėvių vėlės atsidėkodamos atskleis mums dar ne vieną paslaptį.

P.P.S. Neseniai įvykęs p. Jūratės Statkutės de Rosales vizitas Lietuvoje, jos entuziastingos sutiktuvės ir jai suteiktas Edukologijos universiteto honoris causa vardas rodo, kad baltų – gotų tematika yra svarbus mūsų tautos savimonės fragmentas. Šių eilučių autorius taip pat domisi šia tema, yra publikavęs keletą straipsnių, parašęs knygelę, tačiau laikosi kiek kitokios nuomonės, kuri dažnai yra neteisingai suvokiama ir interpretuojama. Naudodamasis proga, norėčiau dar kartą savo poziciją patikslinti:

a) Česlovo Gedgaudo skelbiamos teorijos apie baltų proistorę yra anapus istorijos mokslo ribų. Vienintelis teigiamas jų bruožas – kad žadinamas susidomėjimas tautos ikirašytine istorija.

b) Nors p. Jūratė Statkutė de Rosales yra Česlovo Gedgaudo sekėja, tačiau jos sukaupta medžiaga, įsigilinimas į lotyniškojo pasaulio istorinius šaltinius, aštri pangermanistinio požiūrio kritika, originalus, nors ir ginčytinas mokslinis instrumentarijus, nuopelnai supažindinant ispanakalbes tautas su baltų pasauliu neleidžia ignoruoti jos darbų. Mūsų akademinė terpė, skendėjanti parapijiniam snūde, turės į juos reaguoti, nes kitaip pati bus tautos ignoruota ir neteks jos moralinės paramos.

c) kai dėl gotų-baltų problemos, pripažindamas glaudžius šių dviejų etnosų istorinius-geografinius, iš dalies genetinius ryšius, niekaip negaliu jų tapatinti. Atvirkščiai – šalia kraštutinai matricentrinės baltiškosios kultūros susiformavęs grynai vyriškojo- sūniškojo prado gotų etnosas yra radikaliai skirtingas, orientuotas į išorę, plėtrą, dinamiką, formų pasaulį. Tuo tarpu baltų kultūra yra, anot Vaižganto, „glūdinčioji“, orientuota savęsp, į esmių pasaulį, į etoso kultūrų vertybes, absoliučiai sėsli (su „galindiškaja“ išimtimi, tik patvirtinančia taisyklę). Tai nereiškia, kad neturime domėtis gotų-gudų istorija, tačiau sutapatinti šias dvi mentalines priešpriešas būtų nedovanotina intelektualinė klaida, galinti turėti ir jau turinti (migracija) realių neigiamų pasekmių.

Literatūra:

1. „Rzeczpospolita“ ir lrytas.lt inf. Lenkijos archeologai Mozūrijoje atkasė baltų genties galindų kario kapą su jo ginklais (nuotraukos). (2011 04 20).
http://www.lrytas.lt/-13033071901301738 ... raukos.htm

W.Pastuszka. Zatopione cuda z mazurskiego jeziora. (2011 04 11).
http://archeowiesci.pl/2011/04/22/8622/

2. Algirdas Patackas, Galindiana, arba kelionė paskui mūsų protėvius į Santjago de Kompostelą, į pasaulio pakraštį, finis terrae, per erdvę ir laiką, Kaunas, 2010.

3. Algirdas Patackas, Gotai ir baltai, Naujasis Židinys-Aidai, 2008 nr.1-2, p.38.

4. Algirdas Patackas, Papartis ir šv. Gralis. Krikščioniškojo ir ikikristinio simbolių dvasinė giminystė, (mokslinės konferencijos „Baltų kultūros sakraliniai aspektai”, vykusios Lietuvos kultūros tyrimų institute 2010m., medžiaga).

Rašinys skelbtas „Naujoji Romuva“, 2011, Nr.2.

Komentarai
http://alkas.lt/2011/08/11/fenriras-arb ... -ir-gotus/

Žygeivis:
2011 08 11 16:33


Labai įdomus straipsnis – visų pirma faktologine prasme.

Tačiau ir pateiktos hipotezės yra įdomios.

Apskritai, kalbant apie senąją įvairių baltų genčių (tautų) istoriją, reikia labai aiškiai skirti du visai atskirus dalykus: pačių įvairiausių mokslo sričių faktinių duomenų kaupimą ir jų interpretacijas (įvairias hipotezes bei teorijas).

Be abejo, bet kokios hipotezės turi remtis jau sukaupta duomenų baze.

Ir kuo daugiau įvairių duomenų iš pačių įvairiausių šaltinių bei mokslo sričių, tuo tikslesnius modelius įmanoma sudaryti.

Kaip tik todėl absoliučiai nesutinku, kada su Gedgaudo, o anksčiau Narbuto ir kitų senųjų istorikų-duomenų rinkėjų, pateiktomis hipotezėmis yra ignoruojami ir jų surinkti įvairūs faktai.

(Pvz., jau esu rašęs, jog pagal Narbuto vienoje iš knygų nurodytus duomenis, Kernavės ežero (Šalčininkų raj.) pelkėtoje pakrantėje suradau dar sovietmetyje vadinamąjį “Kerniaus kapą”. Tiesa, kada jį apžiūrėjo specialistai (kiek atsimenu, Vykintas Vaitkevičius bei Gintautas Zabiela), tai jų nuomone ten yra buvęs alkakalnis, o ne kunigaikščio pilkapis).

Ir dabar panaši situacija su Jūratės Statkutės de Rosales surinktais duomenimis – ignoruojant arba kritikuojant jos pateiktas teorijas, mėginama nepastebėti ir faktus, jos surinktus iš įvairių rašytinių šaltinių, bei kitus duomenis.

P.S. Kalbant apie konkrečias hipotezes, norėčiau tik pridurti, jog senovės baltų arealas, kaip akivaizdžiai rodo kalbotyriniai duomenys, užėmė milžiniškus plotus nuo pietrytinių Europos stepių iki pietų Suomijos, o vakaruose, matyt, siekė ir Berlyno apylinkes. O įvairūs kiti duomenys rodo, kad ir baltų gentys, ir kitos gentys nebuvo kažkokie namisėdos, o neretai keliavo ir po visą šį plotą, ir gerokai už jo ribų.

Todėl tiriant konkrečios teritorijos gyventojus ir jų istoriją, be abejo reikia atsižvelgti į buvusias įvairiausias migracijas tose teritorijose per praėjusius kelis tūkstantmečius – nuo pat to momento, kai pasitraukė ledynai ir pasirodė pirmieji žmonės.

Visi jie paliko ir savo “genetinius pėdsakus”, ir kultūrinius – religinius – mitologinius, ir kalbinius, ir archeologinius artefaktus.

Tik reikia tuos pėdsakus surasti ir “iššifruoti”.

Ir būtina neapsiriboti dabartine Lietuvos teritorija bei netgi dabar jau žinomų senovės baltų gyventų žemių ribomis, o ieškoti įvairių pėdsakų labai plačiose žemėse – pietryčiuose, kaip rodo ir J. Statkutės tyrimai, ir ankstesni – iki pat Ispanijos, o gal ir Šiaurės Afrikos; vakaruose - iki Vakarų Vokietijos ir frizų gyvenamų žemių, šiaurės vakaruose - iki Pietų Suomijos imtinai, pietryčiuose ir šiaurryčiuose - iki dabartinių Ukrainos šiaurės rytų bei Rusijos Maskvos srities – vakarų galindų žemių, pietuose – dabartinės Rumunijos ir Bulgarijos teritorijose (ką parodė dar Basanavičiaus tyrimai).

Žygeivis:
2011 08 11 17:17


„Senojoje Prūsų žemėje, girios pakraštyje prie Dainos upės, netoli nuo Dainavos ežero stovi Bauselauko pilis (iš prūsiško Bauselawke – Bausio(?)laukas; Bäslack vok., Bezlawki lenk.). Pirmą kartą pilies vardas šaltiniuose yra paminimas 1371 m.”

Baušys – pavardė paplitusi Rytų Lietuvoje, pvz. Ignalinos raj.

Pvz., mano probobutė buvo Juzė Baušytė, žymi šių vietų žolininkė-užkalbėtoja (įdomi detalė – žolininkės “profesija” buvo perduodama tik moteriškąja linija – vyriausiai dukrai).

P.S. Pavardės Baušys sulenkinta forma – Bowszys arba Bowszis (reta forma – Bowsz), yra ir forma Bowsis arba Bovsis:

http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/bowszys.html
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/bowsz.html

**************************************************************

Odkrycia archeologiczne w Czaszkowie

„Święte jezioro” Galindów. Wyniki badań archeologicznych na stanowisku bagiennym w Czaszkowie, gm. Piecki, pow. Mrągowo w sezonach 2010-2011.

http://it.mragowo.pl/odkrycia-archeolog ... 38,pl.html

Algirdas Patackas. Gotai ir baltai.


http://www.aidai.lt/db/get_file_nza_article.php?id=1276
http://ledas666.livejournal.com/42682.html

http://www.google.lt/search?hl=lt&clien ... %3Dlang_lt

Arba kodėl gotai nėra baltai ir kodėl pavojinga ieškoti ten, kur nepametei

Algirdas Patackas - Naujasis židinys - Aidai 2008 / 1–2


Tarp Lietuvos istorijos mylėtojų paskutiniu metu suaktyvėjo Česlovo Gedgaudo1 šalininkai.

Tai lėmė, matyt, dvi priežastys.

Pirmoji – nuobodybė, jei nepasakyti nūda, įsivyravusi mūsų akademinėje istoriografijoje, pateikiančioje visuomenei disertacijas, bet ne naujas idėjas.

Kita priežastis veikiausiai bus 2007 m. Lietuvoje išleista Jūratės Statkutės de Rosales knygelė2.

Į šį gana agresyvų suaktyvėjimą nereaguoja oficialusis istorijos mokslas, užmiršdamas, kad akademinė kryptis turi mažiausiai įtakos tautos istorinės savimonės formavimuisi (pakanka prisiminti XIX a. priešpriešą Simonas Daukantas vs. Juzef Jaroszewski).

Kuo pavojingas šis reiškinys, iš pirmo žvilgsnio tarytum nekaltas ir niekuo dėtas? Juk palaidai, atsiprašau, pliuralistiškai žiūrint, toks požiūris turi teisę buvoti šalia kitų.

Tačiau iš pradžių tiesiog atsakykime į klausimą: kodėl gotai nėra baltai? Atsakymas paprastas: todėl, kad gotai yra gotai, o baltai yra baltai.

Prieš pradedant rimtą pokalbį, reikėtų trumpai prisiminti reiškinio istoriją. Gedgaudizmo ištakos slypi gadynėje po „Aušros“, kai Jono Basanavičiaus ir kitų aušrininkų bei jų pranokėjo Simono Daukanto istoriografinių idėjų, gana profesionalių, iš esmės teisingų ir iki dabar beveik galiojančių, atėjo epigonų laikas.

Tada ir pasigimė „gotiškoji“ mūsų istorijos mylėtojų kryptis, kurios „klasikai“ – žinomas numizmatas Aleksandras Račkus3, jau minėtieji Gedgaudas ir Statkutė de Rosales.

Kokia pagrindinė yda ar klaida, kurią daro šios krypties fanatai?

Dalykas paprastas – remiantis keletu paviršutinių krepštelėjimų skelbiama, kad gotai yra beveik baltai, tad viskas, ką nuveikė gotai – o nuveikė jie daug, paliko pėdsaką, ryškų iki šiol, – priskiriama baltams, o tada jau stabdžiams sudie: Berlynas tai Varlynas, o Lietuva baigiasi kone prie Havajų.

Rimtesnioji iš šių autorių Statkutė de Rosales teisingai kaltina nacizmo ideologus, kad šie, pasitelkę istorijos mokslą, deformavo gotų istoriją tuometinio režimo tikslams, tačiau gotų ir germanų genetines sąsajas peržiūrinėti būtų juokinga.

Kaip yra iš tiesų?

Pradėti, kaip sakyta, reikėtų nuo teiginio, kad gotai nėra baltai. Maža to, sunku rasti kalbinę-kultūrinę indoeuropiečių (toliau ide.) šeimą, svetimesnę baltams. Gotai, buvę mūsų kaimynai, yra svetimesni mums, nei, pavyzdžiui, lotynai, keltai arba arijai, su kuriais kaimynai nebuvome. Ieškome ko nepametę – vienas kitas asmenvardis, skambesiu primenantis baltišką, dar nerodo vidinio ryšio.

Bet kalbėkime konkrečiai.

Objektyvioji pusė būtų ta, kad gotų ir baltų santykį galima apibūdinti tokiomis dvinarėmis opozicijomis kaip nomadizmas – sėslumas, sūnus – motina, aržumas – romà ir kt. Jei norime, galime pasitelkti Arnoldo Josepho Toynbee’io terminą affiliated, t. y. „įsūnijimas“.

Grynai lingvistinės gotų ir baltų kalbų panašybės – ne ryškesnės nei su kitomis archainėmis ide. pirmojo rato (pagal Wilhelmą Schmidtą) kalbomis – senąja graikų, lotynų, sanskrito.

Tuo tarpu (neįveikiama) skirtybė visa jėga išryškėja, kai susitelkiama į mentaliteto tyrimą.

Aržumas.

„Karinė sfera nukonkuruoja visas kitas pasaulio modelyje, rekonstruojamame remiantis senovės germanų dvinariais nom. pr. (tikrinių vardų) elementais.

Jos rafinuotumas stebina precizišku aprašymu, padidintu dėmesiu smulkmenoms ir apskritai ši sritis atrodo nelygstamai „išpūsta“.

Hipertrofiškumo įspūdis kyla iš daugybės vienos sąvokos pavadinimų (plg. penkis mūšio pavadinimus – badwō, gun þˉ -jō4, hadu, heldjō, weigaz; tris gynybos pavadinimus – bergo-, mundu-, fridu-); smulkaus ginkluotės aprašymo su išvešėjusiais sinonimais (ietis – gaiza-, uzda-; kardas – heru-, branda-, saksa-; skydas – randu-, skeldu-), aukšto kiekvieno elemento produktyvumo onomastinėje sistemoje, maksimalaus komponentų valentiškumo [pasikartojimų skaičiaus dvinarėje vardų sistemoje, – A. P.] (harja- (28), segez- (29), guþˉ jo- (28), gaiza- (19), -harjaz (40), -gaizaz (34), -munduz (29), heldjō (25), -friduz (28)).

Šios savybės tikriausiai išryškėjo herojinei poezijai stipriai paveikiant į senovės germanų onomastinį pasaulio modelį“5.

Ši ilga citata iš kapitalinio Tatjanos Toporovos veikalo buvo būtina, norint atskleisti esminį gotiško „aš“, gotiško mentaliteto bruožą – karingumą, aržumą.

Estetinėje plotmėje šis bruožas ypač atsiskleidžia vadinamajame „žvėriškajame stiliuje“ – gotų ir senovės germanų heraldikos karūnuotų erelių snapai, liūtų nagai, drakonų liežuviai, plėšrūnų dantys, ragai ir iltys, kovoje susiviję kūnai – visa ši atžariojo plėšrūnų pasaulio fantasmagorija, iliustruojanti šiurpią žmogaus-plėšrūno estetiką, manisfestuoja aržumą, agresiją, o jos apoteozė – gyvatė ar koks nors panašus apokaliptinis siaubūnas, ryjantis savo uodegą; blogio perviršis sunaikina blogį.

Tas pats „žvėriškasis stilius“ būdingas ir skitų, šitų „stepinių gotų“ (plg. giria/jūra ir giria/stepė) estetikai.

Išėję ar išvaryti (iš-goję ar iš-guiti) iš Aistijõs miškų, genami savo machistinio pasionariškumo, apgyvendinę nederlingas ir nesvetingas Baltijos ir Šiaurės jūrų pakrantes, Skandinavijos uolynus ir fiordus jie buvo priversti išgyventi arba žūti (kaip pirmieji vikingų kolonistai Šiaurės Amerikoje, Vinlande), priešpriešindami rūsčiai aplinkai savąją drąsą, narsą ir fizinę jėgą.

Stiprus, jėgingas turi net šešis sinonimus: rīka, starka-,festu-, magne-, þˉ rūdjo-; įdomiausias yra šeštasis swen-þˉ az (!).

(Paimprovizuokime: „šventas – tai stiprus“, „stip-rus yra šventas“, „per stiprumą į šventumą“ ir t. t. Skamba labai jau baltiškai, ar ne?)

Iš viso sacrum spektro pasirinktas – be abejo, būtinas – stiprybės, atsparumo sandas. Bet kaip tada su „nendrele vėjuje“?

Ir palyginkime su baltiškąja esmine sacrum substancija – roma.

Destrukcija.

Palyginkime: drąsus – balda (Balda – Waldaz – drąsiai valdantis).

Tačiau lietuviškasis (pa)-balda yra tik: 1. nenuorama, 2. akiplėša (LKŽ). Sugretinkime su ta pačia recesija slavų kalbose: smelyj – drąsus (liet. smilus – negatyviai drąsus) ir net drąsus (liet.) – trus (slav.) bailys.

Esama ir panašybių: žvalus – wakra, išmintingas, protingas – frōda, didelis – stōra, naujas – newja, valia – welja, bet tokių dalykų galima rasti bet kurioje ide. kalbų šeimoje. Minėtuoju karingumo aspektu šie žodžiai neutralūs.

Tokia būtų trumpa sakralinės ir mentalinės sferų apžvalga.

Laikas ir erdvė.

Kaip su laiko ir erdvės kategorijomis?

Čia įdomiausias būtų gotiškasis – germaniškasis jūros pavadinimas – saiwa.

Vienintelis priebalsinio konstrukto s – v atitikmuo mūsų kalboje yra sava(s) (nebent dar latvių sieva – žmona, matyt irgi reiškianti „savąją“; tiesa, yra dar syv-(ai)).

Vėl paimprovizuokime: gotui jūra, marios – kažkas sava, esminiai substanciška (syv-ai). Tuo tarpu mums marios (audrotu pavidalu – jūra (gau-rai; jau-ra)) – kažkokia anapusybė, vos ne mar-os sinonimas.

Toks ir santykis su ja – pažiūrėti, pamedituoti, pabraidyti ir tiek.

Tuo tarpu gotui, skandinavui jūra per šcheras, fiordus, salynus prisijaukinama, įeina į buitį, tampa sava.

Toliau žemė – er(d)o.

Aiškus nomadinis požiūrio taškas – žemė nomadui tik paviršius, erdvė, erčia. Dar įdomiau ir mįslingiau giria, medis – widuz (sen. islandų – vid, runų rašto paminkluose widu-).

Giria – vidus? Kieno vidus? Žmogaus?

Mano viduje – giria, aš nešiojuosi ją savyje kaip įsčias, bet pats jau nebe jose, esu už girios, išorėje. Išėjęs ar išvarytas, bet giliai ją viduje išlaikęs?

Tačiau tarp abstrakcijų vyrauja neatrakinami semantiniai labirintai, mentalinės piramidės, slėpiningi prasminiai sfinksai, liudijantys mums jau uždarą, svetimą omenį: laikas – aiwa; gyvenimas – alda-; protas – hugi; laimė – awja; baimė – agi-. Kas beįspės?

Vardų kūrėjas.

Subtilių niuansų atskleidžia specifinė semantikos sritis – dvinarių vardų tyrinėjimas. Kaip žinia, gotų-germanų pasaulis pasižymi unikalia dvinarių vardų gausa bei įvairove, gal didžiausia tarp ide. kalbų.

Juos turi daugelis ide. kalbinių atšakų (čia vieni įdomiausių yra baltiškieji dvinariai vardai), o visiškai neturi, regis, tik lotynų ir armėnų kalbų šeimos.

Jei lyginsime gotų (germanų) ir baltų dvinarius vardus, tai čia aptiksime tam tikrus nuosmukio požymius.

Baltiškame vardyne abu sandai turi didelį prasminį krūvį ir jų sudarymo principą galima pavadinti prasminiu.

O kaip teigia Toporova, gotų-germanų onomatetikoje vyrauja poetinis principas – vardai sudaromi remiantis labiau aliteracijomis, sąskambiais nei prasme.

Išties daugelis šiuo principu sudarytų gotiškų vardų prasminiu požiūriu neatlaiko kritikos, yra, galima sakyti, beprasmiai, nors ir gražiai skambantys.

Tai aiškus nukrypimas nuo senovinio Indoeuropos (onomateto įvardijimo) dėsnių.

„Vardo suteikimas naujagimiui tampa jo esmiškumo atspėjimu ar galimybe suvokti pirmąjį elementą indoeuropietiškame žodyje, skirtame vardui n – men kaip „viduje, jame“6.

Avestoje netgi teigiama, kad vardą suteikia pats Dievas, Ahura Mazda: Ahurō Mazdāo nā­mam dadās (Ahura Mazda vardą davė).

Pitagoriečių aplinkos tekstuose sakoma, kad „antroje vietoje pagal išmintį yra tas, kas nustato vardus“7.

O pasak Platono „Kratilo“, „nustatyti vardus – ne kiekvienam įkandamas reikalas, o tik tam tikram vardų kūrėjui, onomatoirios“8.

Tad senoji Indoeuropa žinojo ne tik pribuvėjas, bet ir vardų kūrėjus, kurie, be abejo, priklauso garbingam tiltininkų-palydovų per virsmus luomui9.

Taigi nusižengimą šiai archainei onomastinei tradicijai, kai vardo prasmę užgožia, keičia poetizmai, galime laikyti nuosmukiu.

„Virsmų knygoje“ jau esame rašę, kad galbūt lietuviškoje tradicijoje po vardų invertiškumu (sandų susikeitimu vietomis) slypi iniciacijos ritualas (pirmuoju sandu įvardijama prigimtis, antruoju – kuria kryptimi ta prigimtis turėtų būti ugdoma).

Po iniciacijos, jei ji pavyksta – sandai sukeičiami vietomis, ir tai simbolizuoja jau suformuotą, pagal tam tikrą vektorių apvaldytą prigimtį.

Šiai hipotezei pagrindą teikia faktas, kad dauguma – galima sakyti, beveik visi lietuviški (baltiški) dvinariai vardai – yra invertabilūs.

Gotų-germanų tradicijoje vardai irgi turi savo invertus, nom. pr. A-B; B-A tipo (pvz., glostantis lietuvišką ausį Swen-þˉ a – rīkaz ir Rīka – swenþˉ az; tačiau reiškiantis, deja, tik stiprus – stiprus).

Tačiau tokių pavyko priskaičiuoti ne daugiau dvidešimt dviejų, kai tuo tarpu gotų-germanų dvinarių vardų užrašyta šimtai (rytų-vakarų germanų 185; skandinavų net 419).

Šitai irgi neliudija senosios tradicijos tęstinumo.

Nepavyko aptikti ir iniciacijos ritualo požymių.

Taigi grįžkime į pradžią. Galbūt priešprieša „arba gotai, arba baltai“ yra per griežta, tačiau jos nutylėjimas yra klystkelis.

Kodėl?

Todėl, kad veda mus „nuo savęs“.

Vietoj ieškoję „savęs savyje“, savo vidiniame, anot Immanuelio Kanto, kosmose, kuris ir yra baltiškojo etoso, baltiškosios savimonės protėvynė, mes nukrypstame į išorę ir ieškome ten, kur nepametę, ten, kur mūsų nebuvota, eikvodami tam energiją ir aptemdydami õmę.

Tie, kas gyveno ir liko GIRIOJE – tie yra baltai, kas išėjo – nebe baltai.

Tiesa, esama ir tarpinių variantų – niekad nebūna vien juoda arba balta.

Gedgaudo gerbėjų paguodai tokie buvo (ir yra) galindai. Kodėl ne tik buvo, bet ir yra?

Todėl, kad kadaise Mozūrų ežeryno sengirės pakraščiuose gyvenę baltų galiniai – tebegyvena.

Šitie galindai (paskutinės trobos kaime šeimininkas vadindavosi galinis), baltiškojo ovalo pa-kraščių (plg. u-kraina, lenk. kresy) sargybiniai, „markgrafai“, vieną dieną išvydę pro šalį traukiančius į vakarus barzdotų vyrų būrius – tai buvo gotai – pakilo ir patraukė iš paskos: dieną pagal saulę vakarop, naktį pagal Paukščių taką, kol po ilgų klajonių atsidūrė pasaulio pakraštyje – „Finis terrae“ (dabar Finistera), vakariausiame europietiškos oikumenos kyšulyje10.

Toliau nebuvo kur eiti.

Apsidairę pamatė, kad čia, tuometinio pasaulio pabaigoje, kur Atlanto vilnys dūžta į Costa Morte, Mirties krantą, taigi apsidairę jie pamatė, kad Kantabrijos kalnų priekalnės visai panašios į jų protėvynę.

Tie patys rūkai rytais, sengire apžėlę kalvos, už žmogų aukštesni papartynai.

Kitais žodžiais, atrado įprastą ekologinę nišą ir ten apsigyveno, suteikė tam kraštui savo genties – Galicijos pavadinimą, o taip pat vardus upėms – Rio Isa, Rio Neira ir net Rio Ula...

Ten mūsų ne kartą buvota ir išvaikščiota pėsčiomis – į Santjago de Compostelą, todėl galime teigti, kad ten jautiesi savas kaip Lietuvoj, ir kartu, aišku, šiek tiek kitaip.

Taigi gotai ėjo ir nuėjo kaip liepsna, o galindai liko.

Etnografiniame muziejuje – tos pačios saulutės, kaip ir ant mūsų verpsčių, tos pačios liūdnos tęsiamos dainos, jokių flamenkų ir kastanječių.

Kalbant tyliai – taip, kad neišgirstų Ispanijos politikai – Galicija yra arčiau Lietuvos nei Madrido.

Todėl siūlytume gedgaudininkams kaip pleistrą ant jų žaizdų susidomėti verčiau galindais, pasiskaityti kapitalinius Vladimiro Toporovo straipsnius apie juos, o gotai...

Taip, gotai – įstabi tauta.

Vien Burgos, karalių miestas, ko vertas. Lotynų Amerikoje godos, gotų palikuonys yra laikomi tautos elitu.

Gotų pasionarinis impulsas įgalino krikščioniškąją Ispaniją įvykdyti rekonkistą – per 800 metų išstumti maurus iš Pirėnų.

Šito pasionarinio pliūpsnio vilnys nuvilnijo ir už Atlanto – konkistadorai, antrieji sūnūs, bedaliai, neturtingi hidalgai (dvarelį paveldėdavo vyriausias), šitie pasionarijai užkariavo Lotynų Ameriką, pasiekė net Filipinus.

Taip, bet baltų antrieji sūnūs yra bitininkai, bičiuliai, sklidini romõs kaip medaus, niekur nekeliavę. Ir todėl gotai nėra baltai, nes yra sūnūs (got. sunus – liet. sūnus).

Bet juk sūnus nėra motina! Jis turi savo atskirą gyvenimą, sūnus turi atsiskirti nuo motinos, idant galėtų jį gyventi, o mes leiskim mūsų õmeniui gyventi savo gyvenimą, vidinį ir esminį, kuriame daug ką reikia suvokti ir susivokti, sudėlioti ir sutvarkyti, permąs­tyti ir nusiramini. Romõs!

Išnašos:

1 Jo pamatinis baltofilijos veikalas „Mūsų praeities beieškant“ sovietmečiu buvo tarp nelegaliai dauginamos literatūros „topų“: Česlovas Gedgaudas, Mūsų praeities beieškant, [Mexico]: „Del Toro“ sp., 1972; Česlovas Gedgaudas, Mūsų praeities beieškant, fotografuotinis leidima, Kaunas: Aušra, 1994.

2 Jūratė Statkutė de Rosales, Didžiosios apgavystės, Vilnius: Baltijos kopija, 2007; Jūratė Statkutė de Rosales, Baltų kalbų bruožai Iberų pusiasalyje, Chicago: [s. n.], 1985. Svarbiausias šios autorės veikalas publikuotas tik ispaniškai ir angliškai: Juratė Statkutė de Rosales, Los godos: Un eslabon perdido de la historia Europea, Caracas: Ed. Zeta, 1998; Barcelona: Ariel, 2004; Juratė Statkutė de Rosales, Balts and Goths: The missing link in European history, Lemont (Ill.): Vydūnas Youth Fund, 2004.

3 Aleksandra M. Račkus, Gudonai (gotai) lietuvių tautos giminaičiai: Traktatas apie gudonų etnologiją, istoriją, gudonų viešpatavimą Italijoje ir Spanijoje, numizmatiką, kalbą, pavardes etc. / Guthones (the Goths) kinsmen of the Lithuanian people: A treatise on the Gothic ethnology history of the Gothic dominion in Italy and Spain, numismatics, language, and proper names, Chicago: Spaustuvė Draugas Publ. Co., 1929.

4 þˉ – maždaug tolygu t, th anglų kalboje.

5 Татьяна Владимировна Топорова, Культура в зеркале языка: Древнегерманские двучленные имена собственные, (ser. Studia philologica), Москва: Языки русской культуры, 1996, p. 131.

6 Владимир Николаевич Топоров, in: Мифы народов мира: Энциклопедия, t. 1, главный редактор С. А. Токарев, Москва: Советская энциклопедия, 1980, p. 510.

7 Вячеслав Всеволодович Иванов, „Древнеиндийский миф об устaновителе имён и его паралель в греческой традиции“, in: Индия в древности, Москва, 1964, p. 84–85.

8 Platonas, Kratilas, graikišką tekstą parengė, vertė, įvadą ir paaiškinimus parašė Mantas Adomėnas, Vilnius: Aidai, 1996, p. 389: ονοματουρυος, dar onomastikos, lot. nomenclator.

9 Algirdas Patackas, Aleksandras Žarskus, Virsmų knyga: Vestuvių virsmas, gimties virsmas, mirties virsmas, Kaunas: Kauno tautinės kultūros centras, 2002, p. 159–160.

10 Apie galindus žr. Владимир Николаевич Топоров, „Балт. Galind-в этнолингвистической и ареальной перспективе“, in: Проблемы этнической истории балтов, Рига, 1977, p. 121–126; Idem, „Галинды в Западной Европе“, p. 127, 140.

Komentarai Veidaknygėje
http://www.facebook.com/permalink.php?s ... re_comment

Marius Kundrotas

Dėl genetikos galvos nedėčiau, o dėl kultūros - drįsčiau teigti, jog baltai - kur kas artimesni germanams, nei slavams, kurie vis dažniau patys kildinami iš baltų.

Pažvelkime kad ir į ornamentiką. Baltų ir germanų ženkluose vyrauja tvarkingos linijos, kosmogoninės iliustracijos, kryžiai ir įvairios jų modifikacijos. Na, o slavų ženkluose - augalėliai, žvėreliai...

Ši simbolika savaip šiltesnė, bet kartu - žemiškesnė, buitiškesnė, artimesnė seniesiems europiečiams, gyvenusiems čia dar prieš arijus ir labiau orientuotiems į šiapusybę, sielinį-kūnišką, o ne dvasinį-protinį pradą.

Twrch Trwyth

Germanai patys pasirodo nėra genetiškai vienalyčiai. Pas Skandinavus stipri "megalitų kultūros" nešėjų įtaka - haplogrupė I1. Manoma, kad ne tik ikigermaniška, bet ir aplamai ikiindoeuropietiška, priskiriama seniausiems Europos gyventojams.

Jeigu skaitote rusiškai, tai va gal bus įdomu:
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0% ... D%D0%9A%29

Angliškai:
http://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_I1_%28Y-DNA%29

Marius Kundrotas

Intuityvistinės kultūros atstovas Algirdas natūraliai pritempinėja tautinę savastį prie sau priimtinesnės Neatmetu galimybės, jog panašiai galiu elgtis ir aš.

Bet pažiūrėkime į tuos pačius vardus, kuriais remiasi Algirdas.

Žygimantas - Zygmundas.
Eidimantas - Edmundas.
Germantas - Hermanas.
Kundrotas - Konradas.

Nebekalbu apie gausybę germaniškų vardų, kuriuose kartojasi prūsiškasis "rikis" (neatmetu galimybės, jog ateinantis dar iš ide. laikų, nes būdingas ir keltams, ir italikams) - Vinrichas, Ulrichas (sen. - Alarichas), Dytrichas (sen. - Teodorikas), Heinrichas (kt. - Henrikas), Erichas (kt. - Erikas)...

Jei gi žiūrėsime slavų ir baltų vardus, atitikmenų rasime vos vieną kitą, ir tai šių slaviškų vardų slaviškumas bus abejotinas: Visvaldas-Vsevolodas, Algis-Helgis-Olegas, gal dar vienas kitas...

Džiugu, jog berašant antrąjį komentarą įsijungė Vitalijus - va, šis kolega tai jau duos pipirų, ir man, ir Algirdui.

Twrch Trwyth

Bet juk dažnai tų panašių germanų ir baltų vardų etimologija aiškinama visiškai skirtingai.

Pavyzdžiui, girdėjęs teoriją, kad Algirdas (Olgerd) germaniškai yra "ieties smūgis". "Ger" sen.germ. - ietis.

Iš baltiškų pozicijų šis vardas aiškinamas visiškai kitaip.

Žygimantas (su "žygiu"), Zygmundas (galbūt su "Sieg" - Pergalė).

Be abejo, tai labai sudėtingas klausimas ir mes negalime keltis giminystės ryšių ar visiškai juos ignoruoti dėl panašaus sąskambio.

Marius Kundrotas

Įdomu, jog baltų ir germanų kalbose (kalbėkime apie seniausias prokalbes) sutampa dvi sakraliausios sąvokos - Dievas ir Tauta.

Germanų teologijoje figūruoja labai senas, vėliau nustumtas į panteono pašalį dievas, kurio vardas - Tivaz (vėliau - Tivaras, dar vėliau - Tyras).

Tauta senųjų germanų prokalbėje - thiud, iš čia - etnonimas Teutisch, vėliau - Deutsch.

O ką turi slavai? Bog ir Narod: išvestinė sąvoka iš žodžio "narodit" - "prigimdyti"...

Twrch Trwyth

Gott (Dievas) etimologija irgi ne ką jaunesnė.

The English word itself is derived from the Proto-Germanic * ǥuđan. Most linguists agree that the reconstructed Proto-Indo-European form * ǵhu-tó-m was based on the root * ǵhau(ə)-, which meant either "to call" or "to invoke".

Twrch Trwyth

Įdomu, kad gotų pavadinimas tiesiog įtartinai panašus į germaniškąjį dievą reiškianti žodį. Nedrįstu spėlioti, atsitiktinumas tai ar kokie realūs ryšiai.

Marius Kundrotas

Vedinys iš germaniško žodžio "geras", ar ne?

Jei taip, ar būdvardinės kilmės daiktavardis nebus jaunesnis už sąvoką, atsispindinčią daugumoje ide. kalbų - Dev, Theos, Deus, Dievas, Tivaz?

Germanai tai bent jau prisimena, o slavai? Per jauni...

Twrch Trwyth

Skaičiau įdomu straipsnį panašiais klausimais. http://lt.netlog.com/Alkutis/blog

Skaityti nuo "Visomis baltų kalbomis Dievas vadinamas tuo pačiu žodžiu..."

Kęstutis Čeponis

Slavų "bog" (бог) yra labai ankstyvas skolinys iš iranėnų kalbų (tai, beje, įrodo, kad slavų tolimi protėviai artimai kontaktavo su iranėnais - skitais, sarmatais ir pan.), o pačių slavų senojo žodžio "atgarsiai" yra išlikę žodžiuose "дева", "девица" (senoji analogija mūsų "deivei").

Beje, ir iranėnų kalbose išliko senasis indoeuropietiškas "devas", tik jau priešinga reikšme "velnias" (taip atsitiko zoroastrizmui išplitus).

Rusų "дьявол" kilęs iš germanų "devil", kur irgi krikščionybės įtakoje "dievas" virto "velniu".

O štai lietuviai ne tik išsaugojo senąjį žodį, bet ir jo pirminę prasmę - "dievas" ir "deivė" (čia net ir senasis baltų -ei- išsaugotas, nepakitęs į -ie-).

Tas pats ir senovės graikų "de(v)os" - Dzeusas.

Miglė Valaitienė

Tivaz etimologiją visi man žinomi mitologijos tyrinėtojai labiau sieja su žodžiu tėvas, o ne tauta.

Twrch Trwyth

Na, jo. Pas germanus Odinas/Wotanas kartais pakeičiamas žodžiu Alfater, Alfadur (Visko tėvas).

Kai kurie galvoja, kad archajiškiausiais laikais Alfateris buvo visiškai atskiras seniausias dievas, na, galbūt kaip baltų tiesiog Dievas, Senelis Dievas.

Marius Kundrotas

Migle, ne su tauta sieju, o su Dievu.

Žinoma, gali būti ir tėvo variantas, visai tikėtina versija.

Marius Kundrotas

"Žygio" ir "Sieg" semantika - labai artima. Be to, sudurtiniuose varduose figūruoja dalys, nuolat besikartojančios tiek baltų, tiek ir germanų kalbose, nors junginiai ir skiriasi.

Al-girdas
Al-minas
Al-bertas
Al-fredas.

Žygi-mantas
Zyg-mundas
Zyg-frydas

Na, o Raimundas - tai juk mūsų Rimantas

Žinoma, suprantu, jog taip galima nueiti iki Velykų salos, besiremiant sąskambiu tarp titulų "rikis" ir "arikis", tačiau sutikite: kuo artimesnės tautos, bent jau geografiškai, tuo sutapimų tikimybė - menkesnė.

Robertas Šalna

Straipsnis jau senokas. Per tą laiką nemažai kas pasikeitė.

Jūratė Statkutė de Rosales išleido antrąją lietuviškąją, daug rimtesnę knygą - "Senasis aisčių giminės metraštis".

Tarp kitko per jos pristatymą buvo ir pats A. Patackas, kurio oponuojanti nuomonė nebuvo gausi argumentų.

Dabar kiek teko girdėti Patacko pozicija gudų (gotų) klausimu yra gerokai sušvelnėjusi.

O šiaip, mano nuomone, šiai teorijai trūksta daugiau reklamos, tuomet būtų ir rimtesnių analizių.

Pačioje Ispanijoje gotų-baltų teorija daug garsesnė nei Lietuvoje. Didžiausiuose Madrido knygynuose praeitą vasarą įsigyti Statkutės knygą "Los Godos" buvo neįmanoma, nes viskas išpirkta.

Marius Kundrotas

Dėl gotų - turėčiau atskirąją nuomonę.

Tarp skirtingų tautinių masyvų dažnai būna tautų, kurios ir kilme, ir kalba, ir kultūra būna mišrios. Labai tikėtina, jog tokie buvo ir gotai.

Neatmestina netgi versija, kad iš pradžių jie labiau buvo baltai. Bet ar jie buvo iš esmės baltai, verždamiesi į Romą - jau visai kitas klausimas.

Nesu archeografas, bet kiek žinau iš šaltinių - bent jau kalbos požiūriu tikrai ne.

O kad su jais keliavo baltiškojo substrato atstovai - dar kitas klausimas, ir šiuo atveju tenka sakyti - tikrai taip.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Vas 2020 17:58 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Algirdas Patackas. Giria – mūsų protėvynė


http://alkas.lt/2013/04/13/a-patackas-g ... s#comments

Algirdas Patackas, http://www.alkas.lt
2013 04 13 14:00

Nedaug tautų gali šitaip pasakyti – kad gyvena ten, kur gimė („kur radosi, ten glūdi“ – Vaižgantas).

Daugelis tautų gimė vienur, o apsigyveno kitur, o yra ir tokių, kurios nežino, kur ir kada gimė.

Kai iš Europos šiaurės atsitraukė paskutiniai ledynai, kai jos lygumos vėl apaugo giria, toje girioje gimėme ir mes – baltai, aisčiai.

Ši giria – mūsų gimtinė, mūsų prigimtoji būtovė. Joje tebegyvename ir dabar, bet jau mentaline prasme, nes tūkstantmečiai negalėjo praeiti be pėdsakų, nepalikti įspaudo tiek fizinėje, tiek dvasinėje genetikoje.

Gal giliausiai lietuvišką–baltišką gyvenseną yra apibūdinęs Vaižgantas: „Glūdėti – bene bus pats tinkamiausias terminas lietuvių būdui išreikšti; tam būdui, kurs ir dabar labai sunkiai, pamažu keičiasi“.

Giria


Dar Antanas Maceina yra sakęs: „Mes esame miško tauta, todėl gamtos ritmas mums yra savas. Jis apsprendžia mūsų vidaus gyve­nimą ir mūsų kūrybą. Savo viduje mes esame išlaikę tą pirmykštį gamtos nekaltumą…“.

Jei pavyktų sukonstruoti laiko ir erdvės sklandytuvą, ir juo pakiltume virš centrinės Europos lygumos, išvystume bekraštę ir išlakią girią.

Tai ir yra mūsų protėvynė – nuo Elbės vakaruose iki Volgos–Okos santakos rytuose. Tai yra taip vadinama tauriųjų plačialapių miškų zona – tokių kaip ąžuolas, liepa, uosis.

Dar šiauriau tie miškai virsta smulkiųjų lapuočių ir spygliuočių miškais, paskui vien spygliuočiais, – ten mūsų negyventa.

Pietuose gi baltų ovalą apibrėžia miško–stepės riba. Šio beveik taisyklingo ovalo didysis skersmuo yra apie 2000 km, o mažasis 800–900 km.


Tokį patį ovalą nubrėžia ir mūsų vandenvardžiai. Jie – ne tik mūsų protėvynės riboženkliai, bet ir pirmasis, pats archajiškiausias poetinis paveldas.

Baltiškieji vandenvardžiai ne tik nusako vandenų fizines savybes, bet ir genialiai įžodina savaiminę poetinę nuojautą, netgi sakraliąją šio slaptingo Dievo kūrinio – vandens – esmę.

Antai Aisetas – šio ežero vardas kilęs nuo aisa – metafizinis mirtingos būties liūdesys, weltschmertz (LKŽ – aisùmas; aisus: „Jis vėl pajuto ilgesį savo gyvenimo aisumo“ ); arba Šventoji, dažnas upės vardas.

Būtent baltiškieji vandenų vardai, anot genialiojo mūsų kalbininko Kazimiero Būgos – „žemės kalba“ – ir leido jam nubrėžti jau pamirštos mūsų protėvynės kontūrus.

Juos vėliau patvirtino ir antropologiniai duomenys, kurie rodo, kad per tūkstantmečius nebuvo kokių nors žymesnių tuose kraštuose gyvenusių genčių fizinių duomenų pokyčių.

Kitaip manė daugelis archeologų – remdamiesi taip vadinamos virvelinės keramikos įsigalėjimu, rišo tai su indoeuropiečių (jų supratimu – ateivių iš kitur) įsiveržimu į baltų kraštus.

Tačiau pastaruoju metu stiprėja taip vadinamų „autochtonininkų“ pozicijos – tai yra tų, kurie mano, kad į baltų girias atėjo ne žmonės, o puodai, t. y. pasikeitė materialinis paveldas, bet ne gyventojai.

Kaip kitaip paaiškinti, kad jei „senieji” gyventojai nebuvo indoeuropiečiai, tai kur dingo jų vandenvardžiai ir vietovardžiai, ir apskritai, kokia kalba jie tada kalbėjo, jei neliko jokio jos pėdsako?

Visa tai yra inercija taip vadinamos difuzionizmo teorijos, kai buvo manoma, jog kultūros gimsta vien sklaidos, difuzijos būdu, užmirštant, jog kultūra gali rastis, gali gimti pati iš savęs.

Tas pats senųjų nuostatų permąstymas vyksta ir kalbotyroje – vietoj t. v. Šleicherio medžio, vaizduojančio indoeuropiečių kalbinę šeimą,

1978 m. žymus vokiečių kalbininkas Volfgangas P. Šmidas (Wolfgang P. Schmid, 1929–2009) pasiūlo ide. kal­bų tarpusavio santykius įsivaiz­duoti kaip koncentrinį modelį, kurio centrą, remiantis metodiniais, kalbiniais ir geografiniais argumentais, vietoj menamos ide. prokalbės užima baltų kalbos.

Išoriniame koncentrinio mode­lio žiede yra centum kalbos, o satəm kalbos užima tik pietryčių sektorių.

Su šiuo V. Šmido koncentri­niu modeliu iš esmės sutiko tiek žymūs slavistai-baltistai Vladimiras N. Toporovas ir Viačeslavas Ivanovas, tiek Vytautas Mažiulis.

Indoeuropa


Koks buvo santykis tarp baltų ir reiškinio, vadinamo Indoeuropa?

Kas vadintina Indoeuropa?

Ar tai tik geografinis–istorinis fenomenas, ar kai kas daugiau?

Kadaise buvęs vieningu kontinuumu – nuo Iberijos iki Arianos–Irano, vėliau fragmentavosi tokiu laipsniu, kad dabar sunku atsekti kadaise buvusius ryšius.

Indoeuropa, jos kalbinei šeimai priklausančios nacijos yra šiuolaikinės civilizacijos pirmeiviai, todėl indoeuropiečių radimosi vieta ir laikas tebėra nuolatinių ginčų taikinys, kuriems galo nėra ir nebus, jei nebus persilaužta pačiuose mąstymo pagrinduose: kad tai nėra „čia ir tik čia“, o yra laike ir erdvėj ištęstas procesas, ilgametė raida, vis tik turinti kažką panašaus į loginių jungčių sankryžas, kurias jau galima bandyti lokalizuoti, patalpinti erdvėje ir laike, ir toji erdvė, tiksliau jos šešėlis, vis tik kris ant Didžiosios Girios bei jos pakraščių, gal netgi vien ant pakraščių…

Schemiškai, animacinių vaikiškų filmų principu tai atrodytų taip:

Girioje, kai ją pasiekė žemdirbystės naujovės, darosi ankšta. Neapsikentę, labiausiai pasionarūs, anot Vaižganto „nusinuobodžiavę“ pradeda judėti lyg vandens garų lašai prieš užvirsiant.

Tam yra priemonė – prijaukintas žirgas (beje, yra duomenų, kad ovalo pakrašty, kiek išsikišusiame į stepę, maždaug apie Dniepro vidurį, ties dabartiniu Kremenčugu, buvo viena seniausių žirgo domestikacijos vietų, bent jau Europoje).

Taip buvo apgyvendinta stepė, o vėliau, prie žirgo „atradus“ vežimą, prasidėjo ir tolimoji migracija rytų kryptimi.

Analogiška ir simetriška raida vyko ir vakariniame ovalo pakrašty, tik ten žirgo vaidmenį vaidino valtis, vežimo – valtis su bure, o iššūkiu vietoj stepės buvo jūra.

Kad būta jungties tarp tokių, iš pirmo žvilgsnio tolimų vyksmų, rodo taip vadinamas „žvėrinis stilius“, būdingas tiek jūrų klajokliams vikingams, tiek stepių klajokliams skitams. Šis stilius – tai manifestuotas vyriškas aržumas, jėgos ir agresijos pasaulis, suformuotas kovos su gamtos stichijomis ir varomas patricentrinės energetikos.

Tačiau girios pasaulis nebuvo vienalytis. Baltų ovalas, susiformavęs lyguminės Europos upių aukštumose su Pripetės pelkėmis centre (tai tas pats Herodoto minimas ežeras), buvo, kaip jau sakyta, uždaras pasaulis su vieninteliu išėjimu į vakarus – per Baltijos jūron įtekančių upių deltas.

Senovės laikais upės ir jų estuarijai buvo tarsi autostrados, kuriomis girių gentys galėjo susisiekti su išorės pasauliu. Rytuose gi nuo Juodosios jūros, Pontus Euxinus, jos buvo atkirstos stepių ruožo.

Prasidėjus tautų kraustymuisi, palaipsniui į tai buvo įtrauktos ir baltų gentys, ypač vakaruose.

Tai buvo nykimo pradžia: „lietuvis – medelis gražiai auga nuošalyje, kur niekas jo nepaliečia; skursta gi prie takų, kur bet kas praeidamas ar pravažiuodamas jam žievę nubraukia“ (Vaižgantas).

Kaip žinia, tų braukėjų netrūko. Bet visa tai – pakraščiuose; ovalo centre kol kas ramu. Tačiau istorijos ratas, jo greitėjantys sūkiai ir ratilai jau įsisuka į šią ramybės sietuvą.

Štai kaip sodriai piešia Vaižgantas: „lietuvių tauta, nuo amžių čia glūdėjusi, ramiai, nė pati nepajusdama kaip, nebtenka savo pakraščių. Niekas jos niekur nestūmė, tik pamažu apkarpė skystumas ir aiškiau parodė tirštumas“. Šios pakraščių, anot Vaižganto, „skystumos“ – suslavėjusios gentys perskelia baltų „tirštumas“ į dvi dalis – rytinius ir vakarinius baltus. Rytiniai baltai, pamaskvės galindai, ištirpsta slavų jūroje, o vakariniai mąžta tol, kol belieka septintoji dalis buvusių plotų.

Bet čia šis dramatiškas vyksmas užstringa. Vaižgantas taikliai užkabino, kad ovalo „tirštumas“ buvo netolygus: „Lietuvių tautos branduolys yra čia pat, kur dabar mes gyvename“, t. y. vakarinė baltų ovalo dalis, Aistija, Baltijos pakrantės buvo tirščiau gyvenamos, o jau susiformavusios tautos – prūsai, lietuviai ir latviai – buvo labiau pažengę dėka kontaktų su pasauliu anapus Girios. Sembai prekiavo gintaru su Roma, o galindai netgi pasiekė Iberijos pusiasalį. Į agresyvius iššūkius buvo atsakyta Mindaugo valstybe.

Pasionarumo sukelta banga, smogusi atsaką, su visa neišnaudota perviršio energija siūbtelėjo į Rytus. Tad būtina permąstyti LDK fenomeną – jo radimosi priežastys yra gilesnės nei atrodo.

Tai buvo rekonkista, tik čia barbarų–maurų vaidmenį, skirtingai nei Ispanijoje, vaidino kryžiuočiai ir neseniai apkrikštyti slavai.

Vladimiro N. Toporovo teigimu, XIII a., kai prasidėjo „litovščina“, t. y. Algirdo žygiai, tik prieš šimtmetį Maskvos apylinkėse dar gyveno rytiniai galindai (pati Maskva jau buvo slavų miestas).

Kad tai nėra laužta iš piršto, rodo faktas, jog kuriasi sambūriai – tinklalapiai žmonių, laikančių save galindų palikuonimis; randasi jų netgi Tverės gubernijoje.

***

Tad mūsų niekur nekeliauta ir iš niekur neatkeliauta. Senoji giria saugojo mus kaip motina daugelį tūkstančių metų geriau už bet kokias tvirtoves ar sienas.

Žymus viduramžių enciklopedistas Baltramiejus Anglas (Bartholomeus Anglicus, Bartholomew of England,1203–1272), pranciškonų ordino narys, veikale „De proprietatibus Rerum“ („Apie daiktų savybes“) pateikė tokį Lietuvos geografinį aprašymą:

„Lietuva yra Skitijos provincija, o jos žmonės vadinami lietuviais /…/. Lietuva – derlingų žemių kraštas; daug kur ji pelkėta ir apžėlusi miškais, drėkinama upių ir ežerų, joje gausu žvėrių ir gyvulių. Miškai ir pelkės ją apsaugo; be upių, miškų ir pelkių, ji nedaug teturi kitų sutvirtintų vietų. Ir todėl vargu ar ši sritis gali būti užkariauta vasarą, nebent tik žiemą, kai upes ir kitus vandenis sukausto ledas“.

Niekas nėra vaizdžiau aprašęs Didžiosios Girios, kaip Simonas Daukantas:

„Čia aš, trumpai parodęs notis Lietuvos tautos, žiloj senovėj nutikusias, ir šios dienos jos kraštą, norinčius dar aiškiau apie tą žinoti siunčiu į viršiau minavotus raštus, o pats grįžtu prie tos dalies getų tautos, kurią šiandien lietuviais vadina, kuri po kruvinų karių įsitraukusi į Žaliąją ir Juodąją girią, ilgainiui visoj šiaurinėj įšleitėj, kaip viršiau sakiau, lig pat Žemaičių pajūrių išsiplėtė ir tenai traškančiose giriose, nuo įkūrimo pasaulio nekušintose, ilgus amžius, džiaugdamos liuosybe savo probočių, tarp girių laimingai gyveno, kurių čia senovės būdą ir dabą užsiėmiau išrašyti.

Kas aprašys kalnėnų ir žemaičių senovės girias, kokias anie, atsidanginę į tą kraštą, rado, kurios be kokių tarpkrūmių vienu lieknu it jūra niūksojo; nesgi šios dienos girių ir pievų vietoje angis girios trakšojo, o tarp jų jau versmėtos kirbos burgėjo, jau ežerai tyvuliavo. Neišžengiami pušynai, eglynai, beržynai, ąžuolynai nuo amžių amžiais suaugę niūksojo ir visi vienų viena giria buvo, upėmis tiktai ir upeliais išvagota, nes ir tos pačios upės ir upeliai perkaršusiais medžiais užvirtę, kuriuos pavasario ar rudens tvanai tevokė, o jei kurių tenai smarkūs sriautai nestengė pakušinti, tie, mirkdami vandeny, į plieną pavirtę, jau apdumiami smiltimis, jau nudumiami nuo amžių amžių žlugsojo it akmenys, kurių žilą karšatį dar apyniai, alksnių ir karklų šakose vydamies, pavandeniais išsisvarstę, savo spurganotais vainikais klėstė; visas kraštas viena giria niūksojo, į kurios tankmę ne vien gyvulys, bet ir žmogus negalėjo įlįsti. Nuo audrų ir vėtrų sankritos gulėjo ant kita kitos suraizgytos; pražilę ąžuolai, eglės, beržai, pušys, vinkšnos, skroblai, uosiai, klevai puvo, ant kits kito nuo karšaties išvirtę, žemę krėsdami augantiems ant savęs sūnums ir dukterims, keliais klėbiais jau neapikabinamoms. Lazdynai, alksnynai, blendynai ir kiti žarynai, it apyniai ant tvorų, taip ir šie ant jų kamienų ir stuobrių augdami ramstės ir kalstės. Žmogus tenai žingsnio žengti negalėjo, bet ropoti turėjo per gulinčias drūktas drūktesnes sankritas, jau nuo karšaties, jau nuo vėtrų, kaip sakiau, raizgiai sudribusias, tarp kurių apatiniosios puvo, į žemę smegdamos, o viršuojės trešo, kita kitą sluoguodamos; ir taip keleivis keliaudamas ropojo pirma ant pavirtusios pušies, o nuo tos ant jos gulinčio beržo ar ąžuolo. Dar metuose 1564–6, abelnajai pamierkai esant, daugioje vietoje kamarninkai pačiuose Žemaičiuose paliko girias nemieruotas dėl to vien, jog žmogus tenai įlįsti ir su kirviu nieko padaryti neišgalėjo. Žolės tenai nebuvo, tiktai atvašos ir atželos, viena antrą smelkdamos, augo. Liemeningos eglės, pušys, klėbiais neapkabinamos, per kita kitą į padanges mušės, kurių viršūnių atsivertęs nepriregėsi; pražilę ąžuolai, šimtais metų savo amžių lykuojantys, savo barzdotomis šakomis tarsi viens kito karšatį ramstantys. Liepynuose, beržynuose tas pats buvo, kuriuose klevai, vinksnos ir skroblai augdami tarsi jas nuo kita kitos skaidė, idant į vieną nesuaugtų. Trumpai sakant, vienur kuplūs pušynai it nendrynai, kitur tankūs eglynai it kanapynai niūksojo, o tarp jų kuokštai beržynų, liepynų, klevynų, ąžuolynų, apušrotų joriavo, it vilnys į padebesius mušdamos. Keleivis keliaudamas vilkų ar meškų suletentu taku keliavo, nesgi vieškelio tenai nebuvo; perskyrą tarp dienos ir nakties tiktai tenumanė nuo bičių gaudesio, šovose siuvančių ar po medžių žiedus ūžiančių; dieną saulės, o naktį žvaigždės ir delčios per lapus neregėjo, nesgi visur tenai amžina naktis viešpatavo; lapui iškritus ar žiemą keleiviai nuo žvaigždžių kelią tesekė, nesgi paklydusiam upeliai ir žvaigždės vadovu tebuvo. Jau pragyvenus tenai, nuo gaidžio ar šunies balso namus savo tegalėjo atsekti. Darganoms dergiant, lytums čežant, tenai nenučiuši, negut nuo medžių rasos jei sudrėksi; todėl neišžengiamos balos ir versmės, nuo saulės spindulio neužgaunamos, nuo amžių burgėjo, kurios, ir visų didžiausioms giedroms spiginant, niekados neišdžiūvo. Žiemos tenai nebuvo, nesgi sniegas negalėjo įsnigti ir, jei kur pūgos ir pusnys kame-ne-kame nuo medžių įkratė, tas pats tenai ilgainiui gaišo. Žmogus su gyvuliu niekaip negalėjo įeiti, nesgi, kaip sakiau, nė kokio kelio nebuvo; todėl žiemos laiku šunis užkinkę važinėjos upeliais, nuo ko tuo senu įpratimu šiandien dar ankštą kelelį per girią šunkeliu vadina: kaipogi jų šunys it kumeliai dar kudloti ir kelią namo sekė, ir nuo žvėrių patį keliaujantį gyniojo. Todėl visų pirmieji gyventojai paupiuose tegalėjo įsikurti jau dėl kelio, jau dėl mitalo, nesgi, stokojant žvėrių ir paukščių, žuvimis galėjo misti, o kelio nesant, upe ar upeliu namus savo pasekti.

Čia, regis, gana berašyti apie senovės kalnėnų ir žemaičių girias; jei kurs negali nuo tų kelių žodžių jų didelumą įsitėpti, kas per girios tenai senovėj yra buvusios, tas tepaklausia savo senųjų, anie jam papasakos, kokios buvo girios atmenamai dar pirm 60, 70 metų Žemaičiuose, o nuo to galės manyti, kas per girios tame krašte turėjo būti pirm tūkstančiui metų; nesgi šiandien dar tėvai, vaikus į bažnyčią vesdami, sako: „Vaikeli, ta bažnyčia yra girios vietoje pastrūnyta, mūsų bočius, pernai miręs, pasakojo, čia, jam bandą ganant, lūšis jautį suplėšiusi“. Taip pat daug dar ir tokių tebgyvoja tarp senųjų, kurie patys, naktimis skalų buntą uždegę, žiburiuodami ujo vilkus ar meškas nuo bandos iš laidaro ar, vaikais dar baltplaukiais būdami, išsikūlę už rejos į krūmus, parnešė į trobą vilkyčius, tardami šunyčius radę.

Kožnas čia numano, jog tos girios buvo jiems ne vien pirmąja pastoge ir uždanga nuo žiauraus oro, bet dar klėtimis visų jų turtų, kuriose pavalga, apdaras ir lobis buvo paklėstas. Bitės buvo jiems visų naudingiausiais girių gyvuliais, nesgi nešė medų ir vašką į dreves; iš medaus darė midų, o vašką tankiai leido į svečią šalį: kaipogi metuose dar 1467 išleido į svečią šalį du tūkstančiu pundų vaško. Prašaleitis, Žemaičiuose gyvenąs dar metuose 1540, sako, jog visame pasauly nesą taip didžiai balto medaus, kaip Žemaičiuose, ką vardai patys – bičiulis, bitkopis, bitininkas, vaškininkas – stigavoja, o įstatymai Lietuvos apie dreves tą aiškiai rodo. Giriose taip pat augo apyniai, kuriuos paupiais rinko ne vien dėl savęs alui ir midui daryti, bet dar atmenamai vežė į mugę parduoti; tarp kitų medės apynojų yra m. 1456 garsiais minavojami Žemaičiuose apygardų Skirsnemunės, Pamūšio, Joniškio; mėsa paukščių ir žvėrių patys maitinos, o nuo speigų ir darganų jų kailiais dangstės ir siaustės; tų negavę, tad iš liepos lunkų demblius drabužiui audė, jau avalus vyžo, iš mauknų palagus, pūnes ir lapines sau dirbo, apynių virkščiomis ir plaušomis bei vytimis siūlojo ir raišiojo. Iš tų pačių lunkų vijo taip pat virves ir namų padargą tiekė, ką šiandien dar daugioj vietoj tebdaro. Iš tošių, žievių, šaknų ir vyčių pynė ir siuvo namų stotkus, beje: rakandas, kurvius, rėčius, sėtuves, pintines, kretilus ir taip toliau. Žilvičių, blendžių vices virbgalių vietoje dėvėjo. Iš beržų ir klevų sulą leido, sakus, dervą ir degutą žiburiui tiekė. Kailiais meškų, lūšių, briedžių ir taurų jau patys, kaip sakiau, darės, jau pluostų ir valčių vietoj, per upes keldamies, naudojo. Vebrų, sabalų, kiaunių ir ūdrų, audinių blomas leido į svetimus kraštus, keisdami jas į reikalingus sau daiktus, beje, į geležį ir druską. Pačius ragus žvėrių vienus ant kesčių galų maustė ir ragotines dirbo sau ginklui, nesgi geležies dar nežinojo, iš kitų gėrė, nuo ko iki šiolei geriamą stotkelį senu įpročiu taure, arba taurage, tebvadina. Uogos pačios ir grybai medėj augo. Ąžuolai, šermukšniai, ievos ir puteliai taip pat vaisių nešė, kuriuo jau žmonės, jau paukščiai maitinos, no prielaidus labiau, nekaip javais, atmenamai dar Žemaičiuose bariojo. Visi tie daiktai taip didžiai reikalmgi žmogaus gyvenime, jog be jų niekaip negalėjo gyvoti, ne kame kitur, tiktai tose giriose tebuvo gaunami. Ir taip aiškiai anie regėjo, jog girios jiems šimtą kartų daugiau naudingų gyvulių ir paukščių bei putnių augino ar lesino, nekaip patys galėjo su didžiu vargu galvijus į savo namus įsteigti. Kas dar yra didesniu, girios juos šildė ir ne vien nuo biaurių darganų, lytų ir speigų bei vėtrų, bet ir nuo pačių neprietelių glemžė: kaipogi, kad kitas tautas pilys, kalnai ir jūros nuo neprietelių gyniojo, tad žemaičius ir kalnėnus, arba aukštėjus, traškančios girios ir versmės dangavo. Todėl senieji kalnėnai ir žemaičiai, apsikapėję savo giriose ir versmėse it pilyse, ilgus amžius laimingai gyveno, liuosybe savo bočių džiaugdamos ir vieną dievą pasaulio Perūną garbindami.

Regėdami senieji tokią naudą iš tų girių didžiai jas gerbė ir augino, žalius medžius laikė, o pasauses tiktai namų medžiagai ir padarynei tekirto, o sankritomis ir sausšakėmis namuose šildės; ir taip, juo naudingesnis medis žmogaus gyvenimui buvo, juo didžiau jį saugojo, ne vien tūlus medžius, bet ir cielas girias taupė ir už šventas turėjo, iš kurių be žinios girių kunigo nieksai ne vien žalio virbelio išlaužti, bet įžengti tenai negalėjo, negut, galą daromas, kaipo šventoj vietoj globos sau veizėjo. Ąžuolus ir ąžuolynus pervis didžiau gerbė, kurių malka pagal jų nuomonę reikėjo šventą ugnį tuo įtimpos ant Dievo garbės kūrinti iki pabangos šio pasaulio, todėl ąžuolus kirsti, kaipo šventus medžius, patys kunigai šventais kirviais tegalėjo. Ne vien buvo perdėti ant tų girių kunigai, kurie jas saugojo, bet ant didesnio jų orumo visų dideliojo ąžuolo uoksuose, šėtra uždengtus, savo dievų stabus laikė ir tenai meldės, šventą ugnį kūrindami, nesgi, kaip tuojau regėsim, bažnyčių neturėjo, bet jų vietoj buvo ąžuolynai ir lieknai, kuriuose dievą šio pasaulio Perūną garbino, todėl ir tas girias it šventas vietas gerbė ir godojo.“ („Būdas senovės lietuvių ir žemaičių“)

Kitas rašytojas, jau mūsų laikų, Marius Katiliškis ėjo dar giliau, talento pagalba smelkdamasis į girios žmogaus vidinį pasaulį. Miškas, giria yra esminis būties sandas ne tik romane „Miškais ateina ruduo, bet ir kūrinyje apie tragiškąją savo kartos lemtį „Išėjusiems negrįžti“.

Literatūros tyrinėtoja E.Bukelienė rašė:

„M. Katiliškis pats savo prigimtimi buvo tikras „miško tautos“ atstovas. Jo vaikystės pasaulį supo „miškų lankas“, sodybą – paties sodinti medžiai. Apie juos rašytojas graudžiai rašo romane „Išėjusiems negrįžti“: „…jų šakos galingai susipins, sudarys užuovėją nuo šiaurės vėjų. Dideliais medžiais suaugs jie, kai tuo tarpu mano žingsnių aidas bus užgesęs nesvetingose žemėse. Niekas medžiams neįstengs pa­kenkti. Iš jų nukirstų kelmų veršis atžalos, plūs sula ir varvės sakais. Jų sparnuotos sėklos pasklis ir iš naujo užsės dirvonus. Kodėl manęs niekas nepasodino medžiu? Ir nedavė šaknų plėšriai įsiskverbti į tėviškės molį?“

Antrojo romano veiksmo erdvė – miškų apsupta vieta kaip Lietuvos ženklas. Gimtinės medis – lyg koks lietuvio sinonimas. Miškai fiksuoti romano pavadinime, o jo struktūroje jie tapę vienu svarbiausių vaizdinių. Virsnių kaimą riboja miškas: „Tarpmiškio sodybos vienu žvilgsniu apžvelgiamos ir vienu ap­vedimu uždarytos ankštame rate“. Autorius ne kartą pabrėžia tą ypatingą savojo pasaulio uždarumą: „uždara, ir jokio pašalinio garso, išskyrus tai, kas savaime gimė ir sklido pačiame miške“. „Miškų ratas“, „miškų lankas“ – vis tai rašytojo mėgstami apskritimo, uždaros erdvės vaizdiniai. Ir šiame romane rašytojo kuriamas pasaulis, ir jo žmonės gyvena gamtos laiko rėmuose. Jų dvasinis gyvenimas plėtojasi ir lemtis pildosi drauge su metų laikų kaita – nuo pavasarinio atgimimo iki rudens liepsnos. Žiema neakcentuota, bet ji yra veikėjų nuojautose („Geriau negalvoti, kas bus žiemą /…/ žiema žymi negandą ir vargą“).

Miško vaizdai yra svarbiausia kompozicinė kūrinio jungtis. Juose įspūdingai fiksuojama metų laikų kaita, jie plėtoja romano veiksmą, atveria veikėjų charakterius. Romano struktūros ir semantikos atrami­niais taškais tampa trys miško naikinimo aprašymai, trys jo kančios etapai. Kūrinys prasideda ankstyvo pavasario vaizdu miške. Dar ne pavasaris, dar tik traukiasi žiema. Mišką apėmęs visuotinis nerimas. Žmonės puola („žalios metalinės musės balsu zirzė pjūklai, žlegėjo ir viauksėjo kirviai…“). Miškas pa­smerktas. Iš jo traukiasi gyvatės – pati gyvybės, gyvasties esmė.

Nusausinimo darbai tyrelyje – antroji miško naikinimo banga – iškyla kaip totalinių pasikeitimų riba. Svieto perėjūnai zimagorai atneša į tarpmiškę savo „kultūrą“, ir kaimas gyvena lyg drugio krečiamas. Nesibaigia naktinės išgertuvės, muštynės, alasas. Senieji bemiegėmis naktimis veltui saugo nuo įsibro­vėlių savo turtą ir dukrų klėtis, kurios vis lengviau atsiveria įžūliems atėjūnams. Jaunų žmonių sielose tveriasi toks pat chaosas, kaip ir sudarkytoje gamtoje.

Rudenį ateina atomazga („Tada užsidegė miškas“). Gaisro apimto miško vaizdai yra trečioji romano kompozicijos atrama. Tai paskutinis ir pats baisiausias miško kančios etapas.

Pasibaigia lietuvio gyvenimas „miškų lanke“; išseko gamtiškasis jo laikas su „baigiančiais griūti se­naisiais kaimais, lūžtančiais praamžinų medžių pavėsiuose“. Uždara erdvė turi plėstis, atsiverti pasauliui, civilizacijai, laisvei. Tačiau žmogus psichologiškai dar nepasirengęs permainoms.“

Jaukumas


Girios ertmė, jos prietema yra jauki, nes saugi tarsi įsčios, sklidina, anot Antano Baranausko, meilaus ramumėlio.

Sakoma, kad girioje sutikus žmogų, iškart matai jo veido išraišką, tuo tarpu stepėje matymo atstumai daug didesni, ir ten sutiktas žmogus yra greičiau grėsmės ženklas, nes sunku atspėti jo ketinimus.

Apskritai girios pasaulis yra intravertinis, vidinis, vedantis žmogų labiau link „moralinio dėsnio manyje“ (Imanuelis Kantas), Rūpintojėlio povyzos, nei link žvaigždėto dangaus tolių, kurie gimdo greičiau metafizinį graudulį nei norą juos tyrinėti.

Dievuli mano, kas per šviesios naktys!
Ir kas plačių padangių per aukštumas!
O žvaigždės, žvaigždės! didelės ir mažos
Taip spindi, net graudu, Dievuli mano.

Išeisiu, sau tariau, ant lygaus kelio:
Ant lygaus kelio tai valia valužė,
Ant lygaus kelio šviesiąją naktužę
Tai tik jaunam plačias dūmas dūmoti.

Bet kam gi tu, budrus Dievuli mano,
Prie lygaus kelio rūpestėliu rymai?
Prie lygaus kelio, kur vargų vargeliai
Vieni per dienas dūsaudami vaikšto.

Dievuli mano, ar gi mūsų godos
Tave prie kelio iš dangaus atprašė,
Ar gal tos šviesios rudenio naktužės
Tave iš mūsų žemės išsapnavo?

Priimki gi mane, budrus Rūpintojėli,
Prie lygaus kelio šiąnakt padūmoti
O kad aukštam danguj tos šviesios žvaigždės
Taip spindi, net graudu, Dievuli mano.

(Vincas Mykolaitis–Putinas)

O kaip atrodė baltų šventvietės?

Ar būtini joms stabai ir kita atributika? O gal Romuva – tai tiesiog erdvė girioje, laisva žvilgsniui, susidariusi gal todėl, kad gruntinis vanduo yra tiek giliai, kad medžiai negali čia augti, ir todėl susiformuoja jauki erdvė, palanki meditacijai, su savu mikroklimatu, paprastai šiltesniu nei aplinkos, o dar jei pakrašty jos galingas ąžuolas…

Senasis Raudondvario bažnyčios klebonas yra pasakojęs, kad virš Romainių (kurie gerai matomi nuo šventoriaus) dangus visada giedras, niekada nebūna debesų, nors aplink jų netrūksta – gal juos išsklaido šilto oro stulpas, kylantis iš ramovės:

„…jis išsitiesė po viena pušim, užsimerkęs, veidą atsukęs į saulę. Tamsiose lūžtvėse ir jaunuolynų tankmėse dar baltavo sniego lopiniai. O aikštelėje buvo šilta kaip vasarą. Tirpo sakai, iš atsiknojusios žievės karpė žiobtus ankstyvas vabalas, dūzgė pakilusi nuo skujos musė ir skruzdės pradėjo savo kelionę pušies kamienu aukštyn. Buvo uždara ir be jokio pašalinio garso, išskyrus tai, kas savaime gimė ir sklido pačiame miške. Bet tai netrukdė ramybei ir poilsiui…“ (M. Katiliškis).

***

Girios pasaulis, jos šviesos-tamsos estetika, šešėlių ir atšešėlių žaismė atsispindi ir kalboje – mums gražu viskas, kas mirga marga, o margas yra „gražus“ sinonimas.

Paties žodžio giria semantika pilna įdomybių. Antai turime žodį germė, yra panašių vietovardžių ir vandenvardžių (Germaniškiai, Germanto ežeras), bet šitai su germanais nieko bendro neturi. Mat germė yra išlaki, galutinai susiformavusi giria su ardais, tai yra esanti jau darnos būklėje, priešingai nei miškas, dar tebetvyrantis chaose – ne veltui germė yra tos pačios priebalsinės konstrukcijos žodis kaip ir gerumas.

Senovėje lietuvių žinota tik girininkai, tik naujaisiais, po Anykščių šilelio, laikais jie tapo miškininkais.

Kiekvienas šių senžodžių yra vertas atskiro dėmesio – antai germė LKŽ yra nusakoma taip: 2. ‘senas miškas’, ‘giria’: „Germių gyventojas“; „Lietuviškos gentės gyvenusios germėse tarp pelkių bei balų“.

Ardas gi reiškia tvarką, rėdą, kuri susidaro savaime, per ilgą laiką, miškui ataugant po gaisro ar plyno kirtimo (t. v. sukcesijos procesas). Pirmajame arde yra pomiškis, samanos; antrajame – krūmai, paskui eina smulkieji lapuočiai ir pagaliau taurieji lapuočiai. Tik toks miškas tampa germe, tik tokiems augalijos masyvams tinka sengirės, urwald pavadinimas.

Deja, Lietuvoje nebeturime sengirių, bet ji yra išlikusi mūsų buvusioje protėvynėje – tai Belovežo sengirė, Europos stebuklas, radęsis būtent toje vietovėje, kur nusistovi pusiausvyra tarp šilta / šalta ir sausa / drėgna, palankiausia augti giriai. Nepraleiskime progos aplankyti šio gamtos stebuklo, mūsų protėvynės fragmento– tai viso labo keliolika kilometrų į šalį, važiuojant link Liublino.

Pasijusite lyg nykštukas iš Haufo pasakų – visi medžiai ir augalai tris kartus didesni nei įprasta; dvimetriniai paparčiai, drebulė, šaunanti keliolika metrų į viršų, o jau ąžuolai – kaip Stelmužės ąžuolo broliai. Sengirės prietema, kitaip nei miško, didinga ir iškilminga, o įkypai tarp galingų kamienų krentantys šviesos spinduliai suteikia vaizdui šventovės bruožų – suvoki, kodėl viduramžių katedros, jų kolonados primena senovinių girių sakraliąsias erdves.

Tuo pačiu žygiu galime aplankyti ir muziejų po atviru dangumi, taip vadinamą skansen kurpiowski, šalia Lomžos, Novogródo miestelyje, ant Narevo–Nauros upės kranto.

Jame, dėka etnografo entuziasto Adamo Chentniko (Adam Chętnik), išsilaikę kurpių – suslavėjusios baltų genties mediniai pastatai gal net iš XVII amžiaus, taip kad Rumšiškėms toli iki jų.

Tai unikali, vienintelė tokia galimybė nors trumpam pabuvoti baltiškajame ovyje, medžio ir romõs pasaulyje.

***

Kodėl taip svarbu pažinti savo protėvynę? Nes ji žmogui, jo dvasiai yra tas pats, kaip kūnui genetinis kodas. Nelengva netgi mokslininkams nustatyti individo genetinį kodą.

Tas pats ir su protėvyne – kiekvienas turime ją susikurti, atminti savęsp patys, savo būtį vertinti į tėviškės žemę įleistos šaknies gyliu, nes išrauta ar negili šaknis gresia mentaliniu liguistumu bei egzistencine nykuma.

Komentarai
http://alkas.lt/2013/04/13/a-patackas-g ... s#comments

Žygeivis:
2013 04 17 20:44


Manau, kad ne tik giria yra tolimų Lietuvių protėvių gyventa teritorija.

Lietuviai nuo seno garsėjo savo žirgais bei raitųjų karių didelių būrių atliekamais labai tolimais karo žygiais.

O pvz., jotvingiai į karo žygius eidavo pėsčiomis.

Žirgai ir jų auginimas bei panaudojimas tolimiems karo žygiams yra stepių ir pusstepių kultūros dalis, o ne miškų kultūros.

Pastebėjimas:
2013 04 18 10:19


Ir dar lietuvių protėviai nežinojo, kas yra RATAS, nes nenaudojo vežimų.

Etninėse baltų žemėse, archeologai neranda nei RATŲ, nei vežimų, nei jų dalių.

O pas germanus – alia prašom, nuo Skandinavijos iki Alpių RATŲ ir vežimų randama.

Visa tai parodo, kad Baltų protėviai iš stepių atėjo, kur RATŲ nenaudojo, o ŽIRGAS buvo jų transporto priemonė.

Žygeivis:
2013 04 18 16:00


Ratų ir vežimų tema specialiai nesidomėjau.

Tačiau manau, jog vertėtų atkreipti dėmesį, kad vežimą su ratais įmanoma vartoti tik ten, kur yra išvystytas vežimams tinkamas kelių tinklas.

Vakarų Europoje toks kelių tinklas buvo sukurtas dar Romos imperijos laikais, todėl ir ši transporto priemonė išpopuliarėjo.

O, pvz., Inkų imperijoje nenaudojo nei ratų, nei vežimų (nors ir žinojo ratus bei vežimus, kaip dabar archeologų jau tiksliai yra nustatyta, nes rasti atitinkami moliniai žaislai), kadangi Inkų imperijos kelių sistema, nors ir buvo labai puikiai išvystyta, tačiau ji buvo pritaikyta tik žmonėms ir lamoms – kalnuose Inkų keliuose yra daugybė vietų, kur iškalti laiptai, kuriais su vežimu niekaip nepravažiuosi.

Kartu reikia nepamiršti, jog stepių klajokliai irgi jau labai seniai vartojo vežimus (kibitkas – dengtus vežimus aukštais ratais, bei kovinius dviračius vežimus), kadangi stepėse ir pusdykumėse nereikia tiesti specialius kelius.

O štai miškuose kroviniams gabenti žymiai patogiau naudoti nešulinius arklius bei valkčius (upių ir ežerų rajonuose – ir luotus bei valtis), o žiemą – roges, ypač pervežant krovinius užšalusių ežerų, upių ir pelkių rajonais.


Manau, kad būtent todėl mūsų protėviai atsisakė vežimų – kaip nepraktiškų miškų ir pelkių rajonuose.

Tai, jog vežimus ir ratus baltai žinojo, nei kiek neabejoju – randami įvairūs archeologiniai radiniai aiškiai parodo, kad įvairios senųjų baltų gentys palaikė labai tolimus ryšius, su pačiomis įvairiausiomis tautomis bei valstybėmis.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 27 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 19 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007