Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 27 Bal 2024 07:43

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 17 Lap 2010 16:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Šaltinis:

Apie leičius ir Lietuvos vardo kilmę (platesnės diskusijos apie lietuvių kilmę dalis):

http://forum.istorija.net/forums/thread ... 88&start=1

http://forum.istorija.net/forums/thread ... &start=221


Cituoti:
aurimass - 2010-11-07  09:57

Cituoti:
Bolia - 2010-11-07 01:30

---Savęs patys tuo metu netapatino savęs su lietuviais ir taip savęs nevadino, todėl ir kaimynai jų taip "nepravardžiavo"---

Logiška. Tik kodėl tada kaimynai žemaičius vadino žemaičiais, jei jau jie tapatino save (pagal Jus) su lietuviais?

---Dalis Kuršo ir Žiemgalos tampa Žemaitijos sudėtinėmis dalimis, o neatvirkščiai - ar čia Jums ne ekspansija ?---

Šitą tai žinau, čia daug vėlesni laikai, bet Jūs kalbėjote apie tai, kaip žemaičiai atnešė savo etnonimą iš žemupių.

----XI-XIII a. tiesiog vakariniai lietuviai-žemaičiai "tvarkėsi" autonomiškai ----

Tikrai taip, kalbine prasme jie iki šiol yra vakariniai lietuviai. Tik man įdomiau, kas buvo aukštaičiai, visi likę be žemaičių, ar tik centriniai lietuviai.

----Paziurekite, kada terminas Zemaitija isvis pirma karta vartojamas


       Na pirmi paminėjimai nuo XI a. vis tik LITVA - tiek vakarinių, tiek pietinių, tiek rytinių kaimynų. Ir tai tęsiasi ar ne porą šimtų metų ?

      Todėl drįsčiau  teigti, kad savivardis lietuvis, Lietuva buvo pirminiai, o vėliau, vykstant ekspansijai ar/ir reekspansijai rytinių lietuvių atveju į rytus, "atsiiminėjant" Kijevo Rusios užvaldytas lietuviškas/baltiškas žemes, ir "išcentrinėms" jėgoms atsirado (ar įsitvirtino ?) subetnonimai.

      Tie, kurie Nemunu ir pagrindinių upių žemupiais veržėsi į vakarus, o vėliau ir į šiaurės vakarus, asimiliuodami kuršius, žiemgalius, nadruvius - patapo žemaičiais, tie kurie "pasiliko" centrinėje Lietuvoje - aukštaičiai (negaliu nepritarti Jūsų minčiai), kurie veržėsi į rytus jau į Rusios valdomas žemes - buvo vadinami tiesiog lietuviais, nes pateko į etniškai jau nevienalytę teritoriją ?

      Dar viena "bredova" mintis apie subetnonimų "žemaičiai-aukštaičiai" kilmę - ji ne mano, teko dar studijų metais girdėti iš keleto profesorių/dėstytojų, tik vėliau rašytiniuose veikaluose nepavyko jos aptikti ...

     Gal viskas dar gerokai paprasčiau - tiesiog lietuvių kosmogoninio pasaulio suvokimo išraiška - tie, kas gyvena vakaruose - jie žemaičiai, nes jie gyvena ten, kur saulė leidžiasi, t.y. "žemai", o kurie gyvena rytuose - jie gyvena "aukštai", nes ten saulė teka. Pas Greimą kai kurias užuominas teko užtikti (dabar nepacituosiu - nei veikalų po ranka, nei ...pamenu kur skaičiau) - gal kas geriau šiuose dalykuose yra įsigilinęs?
 
    O gal subetnonimų formavimuisi turėjo įtakos ir kosmogonija ir fizinė lokalizacija upių žemupiuose ?


Cituoti:
Antanas - 2010-11-07  10:23

     Ipatijaus metraštis rašo, jog 1219 sutartį sudarė lietuviai, dalis kurių buvo žemaičiai.

     Vokiečių kronikos (Eiliuotoji, Duisburgas) rašo, jog Saulės ir Durbės mūšius laimėjo lietuviai. Mes žinom, kad jie buvo žemaičiai.


Cituoti:
aurimass - 2010-11-07  10:41

     Atleiskit kolegos, dar viena replikėlė - dar tiesiog apie "žemaičių" "plėtrą" - maždaug nuo V a. iki XII a. bent jau administraciniu/politiniu pavaldumu "žemaičiai" (nors jų bent jau valdantysis klanas niekuo nesiskiria nuo "aukštaičių") užvaldo Ariogalą, Raseinius, Karšuvą - plėtra vyksta Nemunu ir intakų žemupiais, kol XII-XIII a. "atsiremia" į kuršius, žiemgalius, iš dalies į nadruvius ... bet jie jau žemaičiai ?

     Nes livoniečiai dar sugeba atskirti juos ir nuo kuršių, sembų, žiemgalių, nadruvių ir t.t.

     Vadinasi, savivardis susiformavo gerokai anksčiau...

     O iš kur galėjo "plėstis" tie žemaičiai, kur jų "šaknys", "išeitinis" plėtros centras ? Pakaunės Aukštaitija ?

     Dar vienas diletantiškas pamąstymas apie administracinę/politinę "Didžiosios Žemaitijos" (išradau terminą) organizaciją ir jos specifiką, bei jų ištakas ...

     Gal toks autonomiškas būdas išliko todėl, kad žemaičiai, pajungdami savo politinei priklausomybei įvairias žemes, daugiau naudojosi ne brutalia fizine/karine jėga (aišku be jos neapsiėjo), o "karinės galios" demonstravimu bei banditiškais pažadais "suteikti stogą", todėl iš nenušalintų kunigėlių - kuršių, žiemgalių ir aukštaitiškos kilmės "žemaičių" ir susiformavo "taryba" ("schodkė"), kurios analogą Mindaugas rytinėje valstybės dalyje išžudė ar išvaikė (man 1219 m. sutartis - tipiška "schodkė") ?


Cituoti:
aurimass - 2010-11-07  11:02

Cituoti:
     Ipatijaus metraštis rašo, jog 1219 sutartį sudarė lietuviai, dalis kurių buvo žemaičiai.

     Vokiečių kronikos (Eiliuotoji, Duisburgas) rašo, jog Saulės ir Durbės mūšius laimėjo lietuviai. Mes žinom, kad jie buvo žemaičiai.


     Čia vėl galim kalbėti, kad žemaičius lyg ir jau skirdavo kaimynai, tačiau vistiek visus LITVOS banditėlius dar įvardindavo kaip lietuvius.

     Gal vis tik labiausiai akcentuotai žemaičiai/aukštaičiai "atskirti" būtent Vytauto išaiškinimuose "kas yra kas", o VO raštuose ar popiežiams ar Konstancai - akivaizdus "priekabiavimas", siekiant politinių/teritorinių tikslų.

      Vytauto išaiškinimai - aišku, irgi politiniai - bet kodėl mes turim tikėti akivaizdaus priešo rašliava ? Vytautui, manau, nelabai rūpėjo pagonių kosmogonija, bet jo laikais jau egzistavo tradicija - šitie lietuviai vadinasi taip, o anie kitaip.

      Nemanau, kad jo laikais labai buvo gilinimąsi į terminų kilmę - jau egzistavo subetnonimų tradicija (ir dar vienas "paranojiškas" atradimas - ar ne Vytautas "atgaivino" savo išaiškinimais "aukštaičius" ? Ar kartais terminologine prasme visi į vakarus nuo Nevėžio/Dubysos jau nebuvo "sulietuvėję"? Tik tiesiog, kai reikėjo su VO peštis, senas terminas buvo ištrauktas iš palėpės ? Kažkaip iki Vyckos ir jo pirmtakų akcentuoto termino "Aukštaitija" nepavyko man rašytiniuose šaltiniuose sutikti).


Cituoti:
Kriwis - 2010-11-07  11:16

Cituoti:
Bolia - 2010-11-06  20:37

    Dėl žirgų kapų. Nereikia taip visko suapvalinti - dažni, dažni, nėra. Šis paprotys nėra vienalytis. Pirmiausia jis atsirado Rytų Lietuvoje, kur žirgus arba degino, arba laidojo tik žirgo aprangą (simboliniai kapai), o kiek vėliau Centrinėje Lietuvoje žirgus ėmė laidoti "čielus" (griautiniai kapai).

     Abu papročiai netrūkus ėmė maišytis, taip sudarydami keletą savitų regionų, siejamų su vėlesnėmis istorinėmis sritimis (Deltuva, Nalšia ir kt.), visi jie turėjo išskirtinių bruožų pagal įkapes ar laidojimo kryptis. Beje, Rytų Lietuvoje išliko regionas, kur žirgus visą laiką tik degino.

     Labai įdomu kuo remiantis jūs teigiate, kad būtent
Cituoti:
Pirmiausia jis atsirado Rytų Lietuvoje



Cituoti:
Bolia - 2010-11-07  12:23

Cituoti:
kuo remiantis jūs teigiate, kad būtent pirmiausia jis atsirado Rytų Lietuvoje


      Čia pirmiausia ne tarp visų baltų, o tarp aukštaičių - lietuvių. Tiesiog atsiradus raitam kariui, atsirado ir žirgas-draugas, kurio jau nei kitam beatiduosi, nei suvalgysi. Belieka tik palaidoti.

      Ir baltai čia nėra niekuo išskirtiniai, kad paprotys laidoti žirgą neatsirastų savaime, juos laidojo visi aplinkui, ir skandinavai, ir slavai, ir finai.

      O kad pirmiau pradėjo Rytų Lietuvoje, tai iš čia:
http://www.leidykla.vu.lt/fileadmin/Arc ... II_a._.pdf


Cituoti:
Kriwis - 2010-11-07  12:49

Cituoti:
Bolia - 2010-11-08  12:23

Cituoti:
kuo remiantis jūs teigiate, kad būtent pirmiausia jis atsirado Rytų Lietuvoje


        Čia pirmiausia ne tarp visų baltų, o tarp aukštaičių - lietuvių. Tiesiog atsiradus raitam kariui, atsirado ir žirgas-draugas, kurio jau nei kitam beatiduosi, nei suvalgysi. Belieka tik palaidoti.

        Ir baltai čia nėra niekuo išskirtiniai, kad paprotys laidoti žirgą neatsirastų savaime, juos laidojo visi aplinkui, ir skandinavai, ir slavai, ir finai.

        O kad pirmiau pradėjo Rytų Lietuvoje, tai iš čia:
http://www.leidykla.vu.lt/fileadmin/Arc ... II_a._.pdf


        Pabandykime būti tikslesni. "Laidojo visi aplinkui..."  labai jau skamba neįtikinamai. Šioje vietoje manau labai svarbu yra tai, kad būtent lietuviai iki pat Algirdo ir Kęstučio savo didikus laidojo degindami ir žirgų deginimo ritualus buvo čia labai svarbus.

        Bet jūsų nurodytas straipsnio jau pati antraštė neatsako į klausimą iš kur plito paprotys, nes formuluojama kaip "IX-XII a. ..."

        Visas cinkelis tame ir yra, kad papročio atsiradimas yra daug ankstyvesnis ir yra atsekama chronologija. Taip galima atsekti slinktį papročio. O tai siejama su būtent kariaunos atsiradimu ir papročiais.

        Ne šiaip sau ritualas gedint savo draugelio. Tai gyvenimo būdo ir pasaulėžiūros veidrodis. Vaitkevičius ir Bertašius šioje vietoje kategoriški: Žirgų laidojimo paprotys atėjo per Vidurio Lietuvos apylinkes. Ankstesnės prielaidos apie papročio atsiradimą Rytų Lietuvoje niekuo nepagrįstos.

        Seniausi baltuose papročio židiniai yra Semboje, o Kauno apylinkėse fiksuojami pastovūs ryšiai dėl vandens kelių specifikos ir dėkingos situacijos būtent čia.


Cituoti:
Kriwis - 2010-11-07  22:19

     Matyt reikėtų šią temą vynioti kitoje gijoje . Pateikiu tik tokią citatėlę pamąstymams:

Cituoti:
    Lietuvių gentis iki XII a. savo mirusiuosius degino ir virš jų kapų pylė pilkapius (Tautavičius, 1977, p. 13-14; Zabiela, 1998, p. 353-354).

      Aukštaičiai vidurio Lietuvoje tuo metu savo mirusiuosius degino ir jų palaikus užkasdavo žemėje (Tautavičius, 1977, p. 15).

      Žemaičiai savo mirusiuosius nedegintus laidojo žemėje, tačiau nuo XII a. čia ypač padaugėja degintinių kapų (Tautavičius, 1977, p. 16; Zabiela, 1998, p. 361-364).

      Skalviai bei kuršiai mirusiuosius degindavo ir užkasdavo žemėje (Tautavičius, 1977, p. 16-18).

      Iki XII a. žiemgaliai mirusiųjų nedegino, užkasdavo juos žemėje. Apie vėlesnio laikotarpio laidoseną nežinoma (Vaškevičiūtė, 1993, p. 4)1.

      Sėliai savo mirusiuosius nedegintus laidojo pilkapiuose, galbūt ir plokštiniuose kapinynuose (Simniškytė, 1999, p. 31),

      o jotvingių teritorijoje XII a. išnyko paprotys iš akmenų krauti pilkapius ir paplito vadinamieji akmenimis apkrauti kapai. Prie inhumacijos čia buvo pereinama palaipsniui, X-XIII a. laikotarpiu (Астраускас, 1989, c. 75; Zabiela, 1998, p. 354-355)2.

      Apibūdinta situacija keičiasi XII-XIII a. sandūroje, t. y. tuo laikotarpiu, kai formuojasi lietuvių žemių konfederacija (Gudavičius, 1984a, p. 28).

      Lietuvių, aukštaičių ir žemaičių teritorijose, kurios sudarė XIII a. valstybės branduolį, turimais archeologiniais duomenimis, įsivyrauja vienas laidosenos būdų – sudegintų mirusiųjų palaikai laidojami plokštiniuose kapinynuose (Tautavičius, 1977, p. 13; Kuncevičius, Luchtanas, 1997, p. 90).


http://sites.google.com/site/senoji/xii ... ruo%C5%BEa

P.S. Čia vėl Remigijaus projektas


Cituoti:
Bolia - 2010-11-07  22:30

Cituoti:
    Archeologiniai pastarųjų dešimtmečių tyrinėjimai taip pat rodo, kad V-VI a. Rytų ir Vidurio Lietuvoje mirusiųjų deginimo paprotys išplito ne iš Vilniaus apylinkių, kaip buvo manoma iki šiol, o atitinkamai iš Suvalkų regiono ir Nadruvos


Cituoti:
    Bertašius savo monografijoje "Vidurio Lietuva VIII-XII a." pateikia


Cituoti:
    Skaitykite ir jūsų aukščiau pateiktą straipsnį: (...) Tai ir yra tai apie ką kalbame.


       Prieštaravimų kol kas nematau, nes kalbame apie skirtingus dalykus. Aš net nebandžiau neigti, kad žirgų laidojimo tradicijos iš Lietuvos centro galėjo slinkti į rytus. Tiesiog tai buvo griautiniai palaidojimai, o degintiniai kapai, kaip mini Juškaitis, plito jau iš Rytų Lietuvos vakarų kryptimi, ir jie buvo ankstesni.

      Artimiausiu metu ketinu atidžiau pastudijuoti Marvelės tyrimų duomenis ir Bertašiaus išvadas, kiek tik laikas leis, tada galėsim smulkiau aptarti Bertašiaus modelį.


Cituoti:
aurimass - 2010-11-08  10:28

Cituoti:
    Dusburgo neskaitėte? Tos vietos kur Romainius plėšė Aukštaitijoje? Arba Gedimino titulatūra?


      Atleiskit - gal nevisai korektiškai išsireiškiau - "...Vyckos ir jo pirmtakų ...". Be to turėjau mintį, kad jeigu žiūrim chronologiškai, rašytiniuose šaltiniuose iš pradžių "išnyra" Lietuvos vardas (XI a.), vėliau žemaičiai (XIII a. pradžia), po jų - aukštaičiai (XIV a.).

      Atkreipčiau dėmesį, kad savivardis aukštaičiai "atsiranda" po Mindaugo atlikto rytinių lietuvių "suvienijimo". Gal tai simptomiška, gal ne...

      O Dusburgas ir Gediminas, jei neklystu - čia jau XIV a. ?


Cituoti:
mantas - 2010-11-08  10:39

Cituoti:
Bolia - 2010-11-07  19:47

      Taip tik tuo atveju, kai ateiviai apsigyvena šalia senbuvių, kaip buvo su Narvos ir Virvelininkų kultūromis. Tačiau šįkart ateiviai apsigyveno ne šalia, bet kartu su senbuviais. Tai galėjo būti labai etniškai artimi pabėgėliai, priimti taikingu būdu.


       Puodų lipdymo įpročiai perduodami šeimoje, kaip ir valgio gaminimo receptai ir kitos smulkios buitinės tradicijos. Taigi, jei atvyko įžiūrimas kiekis naujų šeimų su savomis skirtingomis tradicijomis, turėjo pasikeisti ir keramika, ar nemanote?

Cituoti:
     Tai aš ir kalbu apie Vėlyvąją Brūkšninės keramikos kultūrą, kuri gyvavo geležies amžiuje.


     Supratau - dėl laikotarpių nesusitarėm.

Cituoti:
     Jai ypač būdingos geležies lydymo krosnelės, ko praktiškai nebuvo piliakalniuose iki tol, rasta net žalvario lydymo krosnelė iš importinių monetų. Ta technologija buvo atnešta ateivių.


      Jeigu nuosekliai laikytis tokios prielaidos, tai šiuo metu praktiškai visas Žemės rutulys turėtų būti apgyvendintas hetitų.

      Kodėl manote, jog technologijos nešėjai turėjo fiziškai apsigyventi naujoje teritorijoje? Tai galėjo būti pirkliai, galėjo būti naujos mados, galėjo būti vos ne pavienės bendruomenės organizuota ekspedicija pas kaimynus/sąjungininkus, išmokti naujų, baisiai pelningų amato gudrybių.

Cituoti:
     Kalbant apie Brūkšninės keramikos kultūrą, laidojimo būdų kaita nenustatyta, nes apskritai nėra rasta palaidojimų, išskyrus retus ir pavienius. Jie laidojo alternatyviais būdais - pylė pelenus į vandenį arba kabino kūnus medžiuose, todėl nėra ir kapų. Tik IV-VI amžiuose pamažu išsiplėtęs laidojimas pilkapiuose užgožė didžiąją dalį kultūros teritorijos.


      Laidojimų papročius sieti su ateivių išplitimu - labai drąsus tvirtinimas.

      Štai kad ir 15 amžiuje visoje Lietuvoje pasikeitė laidojimo būdas - nustojo kremuoti. Bet ar pasikeitė 100% gyventojų, ar tiesiog religija?

      Aplamai, pagal laidojimo papročių kitimą Europoje istoriniais laikais ko gero galima atsekti krikščionybės plitimą, o ne etninius pokyčius.


Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-09  17:04

Cituoti:
Inga - 2010-11-05  23:29

      tik manau, kad žemaičių ir aukštaičių sąvokos atsirado jau Lietuvos viduje.


      V a. čia manau ir yra didžiausia mūsų istorijos supratimo klaida. "Lietuviai" pradine reikšme juk nėra joks etnosas, tai tik kariauninkų luomo pavadinimas.

      Nėra ir niekad neegzistavo jokia lietuvių gentis siaurąją prasme. 10 a. ne susikūrė lietuvių etnosas, o tik senajam getų/gotų etnosui, ar bent jo daliai prilipo jų kariauninkų pavadinimas, ką ir matom kronikose.


Cituoti:
tikras lietuvis - 2010-11-09  18:10

Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-09  17:04

Cituoti:
Inga - 2010-11-05  23:29

      tik manau, kad žemaičių ir aukštaičių sąvokos atsirado jau Lietuvos viduje.


       V a. čia manau ir yra didžiausia mūsų istorijos supratimo klaida. "Lietuviai" pradine reikšme juk nėra joks etnosas, tai tik kariauninkų luomo pavadinimas.


       Tai, kad tas luomas vadinosi leičiais (žodžiu, atėjusiu iš amžių glūdumos, o ne lietuvių sugalvotu), todėl neturinčiu jokio ryšio su Lietuvos vardu.


Cituoti:
aurimass - 2010-11-09  20:40

Cituoti:
Inga - 2010-11-05 23:29

     tik manau, kad žemaičių ir aukštaičių sąvokos atsirado jau Lietuvos viduje.  

     Va čia manau ir yra didžiausia mūsų istorijos supratimo klaida. "Lietuviai" pradine reikšme juk nėra joks etnosas, tai tik kariauninkų luomo pavadinimas. Nėra ir niekad neegzistavo jokia lietuvių gentis siaurąją prasme. 10 a. ne susikūrė lietuvių etnosas, o tik senajam getų/gotų etnosui, ar bent jo daliai prilipo jų kariauninkų pavadinimas, ką ir matom kronikose.


       Iki šiol tai yra radikalu, bet neneigiant nei vienos versijos - nei "konservatyvios", nei radikalios - matome, kad iš pradžių rašytiniuose šaltiniuose atsiranda sąvoka LITVA po aesti (tik kas užpildo tą tarpą po garbiojo romėno?), vėliau žemaičiai ir t.t., bet čia jau XI-XIII a.

       O kas buvo anksčiau? galim tik modeliuoti ir spėlioti ... pagal kultūrų slinktį, pagal puodus ... visa tai pakankamai subjektyvu, ypač kai pokyčiai yra pakankamai nežymūs ... archeologijos "mados" irgi keičiasi, ypač pasikeitus autoritetui  

       Man, diletantui, susidaro toks įspūdėlis  I-X a. progresas (?) į dabartinės Lietuvos teritoriją atkeliauja iš vakarų, greičiausiai upėmis, kol "užsibeda" į pasipriešinimą (kodėl vikingų prekybos keliai taip aiškiai nefiksuoti Lietuvoje ?) "kiekvienas peilis slysta minkštąja sviesto puse :sm16: ", rytines žemes "nuskalpuoja"Kijevo Rusia, vėliau prasideda reekspansija - pagoniška "rekonkista".

      O sąvokos žemaičiai/aukštaičiai mano galva, bent jau "vidiniame vartojime", turėjo būti bent jau XI a., bet turėjo būti ir apibendrinantis etnonimas - LITVA, pvz.


Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-12  10:55

Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-10  18:58

      Lietuva nuo Osos iki Dauguvos...  

Iš: Н.С. Голицын. Всеобщая военная история средних времен. 1876 m.


      Geras žemėlapis ta prasme kad autorius supranta kad "Litva" tai tie patys senieji gotai/getai, tik jau nauju vardu.

      Naujasis vardas Litva/Leituva tautai ir kraštui prilimpa, turbūt, nuo slavų ir finų, kurie pažįsta juos puldinėjančias kariaunas "litvas", ir pagal tų kariauninkų/leituvių/lietuvninkų kalbą vadina visą tautą.

      Patys būsimieji lietuviai pradžioje taip savęs dar nevadina, nes kariauna tai tik tautos dalis ir "lietuva" tik kariauna.


      Baltų-slavų paribys ne Lietuvos valstybės radimosi centras, o tik naujojo vardo plitimo epicentras. Paradoksas, bet kuo arčiau slavų, tuo labiau "lietuviai", o kuo toliau  - žemaičiai, kuršiai, žiemgaliai, prūsai - tuo mažiau. tas vardas prilipęs ir tuo labiau tas "lietuviškumas" abejotinas.


Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-12  19:58

     J.Jurginio rašytas įvadas ir paaiškinimai 1991 m. leidimo "Livonijos kronikoms":

[citata]     Ir vis dėlto vienos etninės kilmės Pabaltijo tautos galėjo turėti bendrą pavadinimą. Pirmas jį atskleidė H. Latvis. Kronikoje jis aprašo lettų: Lettijos, Lettonijos ir Lettigalijos gyventojus.

      Jie visi vienos genties, skiriasi pagal teritorinę valdymo priklausomybę: Lettonijos gyventojai — lettonai, Livonijos dalies — Lettijos — lettai, o Lettigalijos - lettigalai.

     Jų kaimynai, gyvenę kairiajame Dauguvos krante, selonai (sėliai) ir samigalai (žemgaliai) yra jų giminaičiai, tačiau livonai (lyviai, lybiai) ir aisčių vardo paveldėtojai estai — lettams (baltams) ne giminės, skiriasi kilme ir kalba.
<...>
      Iš Kronikos teksto ir to paties laikotarpio popiežiaus bulių matytį kad prie žodžio su kamienu lett- dedama priesaga reiškė -onija — šalį, didelį žemės junginį, turintį savo valdovą (princeps), -ia — žemę su vienu ar keliais seniūnais, -galia — šalies arba didelės žemės kraštą.[/citata]


Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-12  23:37

Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-12  19:58

      Lettonijos gyventojai — lettonai, Livonijos dalies — Lettijos — lettai, o Lettigalijos - lettigalai.
<...>
      Iš Kronikos teksto ir to paties laikotarpio popiežiaus bulių matytį kad prie žodžio su kamienu lett- dedama priesaga reiškė -onija — šalį, didelį žemės junginį, turintį savo valdovą (princeps), -ia — žemę su vienu ar keliais seniūnais, -galia — šalies arba didelės žemės kraštą.[/citata]


      Išeitų kad Henrikui Latviui buvo žinomos mažiausiai bent 3 Lietuvos: Lettonija, Lettija, Lettigalija dab. Latvijoje na ir žinoma mūsų Lietuva, ketvirtoji. Tai tik patvirtina kad šis žodis reiškia  leičių kariauną ir  kariaunos  gyvenamą ir kontroliuojama teritoriją - valstybę: kiek kariaunų, tiek ir valstybių-lietuvų.

      Tos lietuvos galėjo tarpusavy peštis, skaldytis, būti užkariautos, prijungtos, išvarytos, išsikraustyti, atsikraustyti, pabėgti nuo grėsmingo kaimyno labai labai toli.

      Tokių valstybių-kariaunų atsikraustymai iš už Dunojaus iš mūsų plotų ir parsisamdymai Romai žinomi nuo 3 amžiaus. Romos imperijoje tokių gan autonomiškų kariaunų gyvenamos teritorijos irgi  vadinosi "Letia" ar labai panašiai. Jos buvo Italijoje, Galijoje, gal net Britanijoje. Leičių statusas išliko gotų ir frankų karalystėse ir po Romos žlugimo.

     Tai štai koks didingas yra žodis LIETUVA ir kokia didinga jo istorija.


Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-13  10:26

Cituoti:
    Išeitų kad Henrikui Latviui buvo žinomos mažiausiai bent 3 Lietuvos: Lettonija, Lettija, Lettigalija dab. Latvijoje na ir žinoma mūsų Lietuva, ketvirtoji.


"Mūsų" Lietuva pas H. Latvį ir bus Lettonija (didelis žemės junginys, turintis savo valdovą (princeps))...


Cituoti:
aurimass - 2010-11-13  11:25

Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-13  13:26

Cituoti:
     Išeitų kad Henrikui Latviui buvo žinomos mažiausiai bent 3 Lietuvos: Lettonija, Lettija, Lettigalija dab. Latvijoje na ir žinoma mūsų Lietuva, ketvirtoji.


      "Mūsų" Lietuva pas H. Latvį ir bus Lettonija (didelis žemės junginys, turintis savo valdovą (princeps))...  :sm11:


       Vėl diskusija suponuoja klausimą - kas gi ta LITVA ar LIETUVA - ar tikrai banditų šaikos (tuometinė mafija), kurios plėšė kaimynėlius, ar tam tikras teritorinis/administracinis darinys, o vėliau terminas leičiai atiteko tarnybiniams žmonėms, kurių dalis vėliau virto bajorais, dalis - valstiečiais ...


Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-13  14:43

Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-13  10:26

Cituoti:
     Išeitų kad Henrikui Latviui buvo žinomos mažiausiai bent 3 Lietuvos: Lettonija, Lettija, Lettigalija dab. Latvijoje, na ir žinoma mūsų Lietuva, ketvirtoji.


      "Mūsų" Lietuva pas H. Latvį ir bus Lettonija (didelis žemės junginys, turintis savo valdovą (princeps))...  :sm11:


       Gerai, užteks ir trijų. Bet esmės nekeičia.


Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-13  18:46

Cituoti:
      Tokių valstybių-kariaunų atsikraustymai iš už Dunojaus iš mūsų plotų ir parsisamdymai Romai žinomi nuo 3 amžiaus. Romos imperijoje tokių gan autonomiškų kariaunų gyvenamos teritorijos irgi vadinosi "Letia" ar labai panašiai. Jos buvo Italijoje, Galijoje, gal net Britanijoje.


      Pasivarčiau "savo" lotynų k. žodynėlį - nieko panašaus į "Letia" neradau...

      Nu nebent tai:

[citata]Latovici, orum m - латовики, племя в Паннонии PM.[/citata]
Beveik "litovcai" ...  :sm16:


Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-14  11:10

      V. Vegner. Rim: Načalo, rasprostranenije i padenije vsemirnoj imperii rimlian (2 t.):

      [citata]Значительную часть римской армии составляли так называемые auxiliarii (вспомогательные войска), набранные отчасти из молодых пекрутов, отчасти же из перебежчиков и пленных. Лучшими из этих auxiliarii считались laeti (добровольные). Они в римском войске занимали место вроде того, какое впоследствии швейцарцы занимали во французской армии.[/citata]

"Mano" žodynėlis:
[citata]II [b]laetus
, i m - лет, иноземец, получивший для обработки от государства земельный надел и поставивший себя этим в крепостную зависимость от государства CTh.[/citata]

Wikipedia: Laeti
[citata]The term laetus is of uncertain origin, but most likely derives from a Germanic word[/citata][/b]


Cituoti:
Ibicus - 2010-11-14  13:24

Cituoti:
[citata]The term laetus is of uncertain origin, but most likely derives from a Germanic word[/citata]


Dictionnaire etymologique de la langue latine, Paris, 2001, p. 338
[citata]*laetus (letus, litus): serf. Transcription tardive (Paneg. 5 [8], 24, 1) d'un mot germanique; laeticus, Cod. Theod. ; cf. lethik, v. fr. (homme) lige, etc. M. L. 4993 a. [/citata]
= vėlyvas germaniško žodžio užrašymas


Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-14  19:50

Cituoti:
Ibicus - 2010-11-14  13:24

Cituoti:
[citata]The term laetus is of uncertain origin, but most likely derives from a Germanic word[/citata]


Dictionnaire etymologique de la langue latine, Paris, 2001, p. 338
[citata]*laetus (letus, litus): serf. Transcription tardive (Paneg. 5 [8], 24, 1) d'un mot germanique; laeticus, [RED]Cod. Theod[/RED]. ; cf. lethik, v. fr. (homme) lige, etc. M. L. 4993 a. [/citata]
= vėlyvas germaniško žodžio užrašymas


      Pagaliau! Ar bent 1 mūsų istorikas bandė tyrinėti Teodoriko kodeksą, vizigotų kodeksą? Kaip galima nematyti mūsų leičių absoliutaus panašumo į Romos leičius, frankų, gotų leičius. Visur jie yra žmonės susiję su karo tarnyba.

http://en.wikipedia.org/wiki/Laeti
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D1%82%D1%8B
http://viduramziu.istorija.net/socium/leiciai.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Lei%C4%8Diai
http://lt.wikipedia.org/wiki/Lei%C4%8Diai


Cituoti:
Ibicus - 2010-11-14  21:38

Cituoti:
Pagaliau! Ar bent 1 mūsų istorikas bandė tyrinėti Teodoriko kodeksą, vizigotų kodeksą?


Cod. Theod. = Codex Theodosianus.


Cituoti:
Žygeivis - 2010-11-14  22:11

     Manau, kad pagrindinė metodologinė klaida, svarstant Lietuvos "lietuviškumą", "aukštaitiškumą", "žemaitiškumą", o taip pat ir vardo "Lietuva" kilmę, yra ta, kad sąmoningai ar nesąmoningai apsiribojama dabartinių administracinių sienų Lietuva.

     Pradedant genetiniais tyrimais, archeologiniais radiniais, jau nekalbant apie kalbinius tyrimus - ne tik vietovardžių ir vandenvardžių, bet ir tarmių.

     O juk reikia atsiminti, kad svarstome 1000, 1500 ir net 2000 metų senumo įvykius.

     Todėl pradžiai vertėtų pasižiūrėti keletą žemėlapių:

     Pradėkime nuo šio:

Lietuvių kalbos arealas 16 amžiuje (pagal anglišką Vikipediją)
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Lithu ... entury.png

"Platus" žemėlapis
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... entury.png

Siūlau taip pat atkreipti dėmesį, kad tai ne 13 amžius, ir ne 10, 5 ar 1 amžius - o po to pasižiūrėti kitame žemėlapyje, kur yra Orša ir Obolcai (būtent čia buvo pastatyta viena iš 7 pirmųjų katalikiškų bažnyčių, krikštijant lietuvius aukštaičius 1387 m.)...  

-----------------------------------------------------------------------------------------------
      Kadangi radau bendrą "platų" žemėlapį, kur būtų aiškiai pažymėta Orša, tik atspindintį 14-15 amžius, tai jį ir įdedu:

Lenkiškas Lietuvos Imperijos ("LDK") žemėlapis iš Vikipedijos

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... -_1434.png

"Platus" žemėlapis
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... -_1434.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------

      Todėl iš karto kyla klausimas, o kada ir kur dingo milžiniškas lietuvių kalbos plotas buvęs tarp Oršos-Obolcų ir Minsko (Mensko).

      Ir iš kur atėjo (bei kada) lietuviškai kalbantys žmonės ir apsigyveno čia, taip toli į rytus nuo dabartinių Lietuvos sienų.

      Žinoma, galima spėti, kad lietuviai, gyvenę prie Ašmenos,  Krėvos ir Vilniaus, užkariavę šias žemes savo žygių metu 12 amžiaus gale - 13 amžiuje, Gedimino, o gal dar ir Mindaugo laikais jas kolonizavo.

      Tačiau aš manau, kad tai yra reliktinė lietuvių "sala", kuri sugebėjo "neištirpti" po slavų invazijos 7-9 amžiuose (lygiai taip pat, kaip nebuvo "ištirpinti" iki pat 15 amžiaus Pamaskvės galindai, kurie, kaip rodo išlikę hidronimai (pvz., Žižma), savo kalba turėjo būti labai artimi baltams, gyvenusiems prie Vilniaus ir Ašmenos):

Žemėlapis (7-8 amžius pagal rusų Vikipediją)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... -obrez.png

"Platus" žemėlapis
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... -obrez.png

      Gaila, kad šiame žemėlapyje nėra pažymėtas lietuvių gyvenamas plotas prie Oršos-Obolcų: būtų žymiai aiškiau, kaip kažkada jungėsi į bendrą masyvą baltų (ir netgi lietuvių) gyvenami plotai.

--------------------------------------------------------------------------------------
Žygeivio pastabos dėl Maskvos įkūrėjų ir pavadinimo:

  1. Kalbininkai ilgą laiką manė, kad Maskvos apylinkėse senieji vietovardžiai yra finiškos kilmės, kadangi yra žinoma, kad dar viduramžiais čia gyveno finai meriai. Vis tik žymiausi kalbininkai, tokie kaip Toporovas ir kiti, tuo abejojo jau seniai.

  2. Pastaraisiais metais, žymiai nuodugniau ištyrus Maskvos upės baseino ir aplinkinių vietovių archeologinius objektus bei toponimiką (vietovardžius) ir hidronimiką (vandenvardžius), paaiškėjo, kad visos rastos senovinės gyvenvietės (jau virš 70) yra baltiškos (rytų galindų), o praktiškai visi senieji hidronimai yra baltiškos kilmės (tame tarpe ir visi Maskvos upės intakai bei upėvardžiai pačioje dabartinėje Maskvos miesto teritorijoje).

  3. Pačioje Maskvoje archeologų nėra rasta nei vienos slaviškos ar finiškos (merių) senovės gyvenvietės - visos be išimčių yra baltiškos. Archeologiniai tyrimai parodė, kad finai meriai gyveno žymiai šiauriau ir pasirodė šiose vietose daug vėliau nei baltų gentys.

  4. 11 amžiuje baltų gyvenvietės šioje teritorijoje buvo sudegintos ir virš degėsių jau randami slaviški (nedaug) ir finiški (merių) (daug daugiau) artefaktai. Baltiškų visai nebelieka. Tai rodo, kad 11 amžiuje šias gyvenvietes užgrobė slavai, padedami merių.

  5. Baltai galindai pasitraukia piečiau dabartinio Maskvos miesto teritorijos ir ten jie išsilaikė iki pat 15 amžiaus, kada juos galutinai išnaikino Ivano Rūsčiojo opričnikai, po to kai sudegino Didįjį Novgorodą ir Pskovą.

  6. Šiuo metu dauguma žymiausių kalbininkų jau pritaria hipotezei, kad Maskvos upės pavadinimas (nuo jo kilo ir gyvenvietės pavadinimas - o ne atvirkščiai) yra baltiškas (galindų) ir skambėjo maždaug "Mazgava", kuris sufinintas virto Maskava, o vėliau jau Maskva. Latviai ir dabar dar yra išsaugoję pavadinimą Maskava.

  7. Mazgava yra tos pačios kilmės žodis kaip ir lietuvių "mazgoti", "mazgas".

Источник - Археология и этнография
Тюльпаков Б.М. Топоним "Москва" в свете этнических процессов в западном Волго-окском междуречье // История СССР. 1991. №5.


  Археологами отмечено три колонизационных потока древних славян в Волго-Окское междуречье:

  - с северо-запада и запада шли новгородские словене и кривичи,
  - с юга - вятичи,
  - на рубеже IX-X вв. новгородские словене, расселяясь в юго-западном направлении, остановили дальнейшее продвижение смоленских балтов в Заволжье и в восточную часть Волго-Окского междуречья.

  Волна смоленских кривичей, двигаясь с верховьев Днепра в Волго-Клязьминское междуречье по миграционным следам балтов, ассимилируя и активно вовлекая их в свою хозяйственную деятельность, в XI в. значительно сократила территорию расселения балтоязычных племен на севере западного Подмосковья.

  Северная граница территории балтов стала проходить по р. Рузе, а восточная - по правому берегу среднего и нижнего течения р. Москвы, переходя в некоторых местах на левый берег, как, например, в районе будущей территории Москвы (Сходненское, Тушинское и Кремлевское городища).

    Весьма показательно то обстоятельство, что на территории московской родо-племенной группы не только крупные реки, но и часть мелких рек носят балтские названия. Древние названия мелких речек могли сохраниться только при условии существования постоянных поселений на их берегах, при передаче этих названий из уст в уста.

    Это говорит о том, что окрестности Москвы, возможно, были населены гуще, чем территории других родо-племенных групп западного Подмосковья. Поэтому именно Москва, располагавшаяся в узле расселения балтских племен, раньше других в западном Подмосковье попала в зависимость от Ростово-Суздальского княжества.

   Археологические памятники как ранних (IX в.), так и более поздних (X-XI вв.) кривичей локализуются в верховьях Ламы, на левом берегу Рузы и ее притоках - Озерне, Истре, а также в междуречье Клязьмы и Москвы, на восток и юг, до р. Оки.

   Непосредственно на территории современной Москвы кривичских памятников-курганов не выявлено, но они дугой охватывают ее с востока, приближаясь на 15-20 км, территория же самой Москвы была заселена балтами.

Šiuo metu nemažai baltiškų hidronimų jau rasta ir gerokai į šiaurę nuo Maskvos, bei į abi puses pagal Maskvos upę.

    Įdomu tai, kad Maskvoje, istoriniame centre, 11-12 amžiaus kultūriniame sluoksnyje (virš baltų kultūrinio sluoksnio) randami jau ne tik slavų, bet ir finų artefaktai, o ant baltų gyvenviečių į šiaurę nuo Maskvos irgi įsikuria slavai bei finai.

    Tai rodo, jog ateiviai slavai, matyt, buvo sudarę sąjungą su finais meriais (arba šie slavams pasidavė), o galindai, kaip rašo pačios rusų kronikos (ir rodo archeologiniai ir net kalbiniai bei kraštotyriniai duomenys), atsitraukė ir rusų kunigaikščiai su jais dar ne kartą kariavo, bet taip ir neužėmė dar kelis šimtus metų.

    Galindai susikoncentravo gana kompaktiškame rajone į pietus nuo Maskvos (prie Protvos upės) ir ten išsilaikė iki pat Ivano Rūsčiojo laikų, kada Opričnina išnaikino ne tik beveik visus senuosius Novgorodo ir Pskovo gyventojus, bet ir "Galindų salą".

    Pačių rusų kronikose galindai dažnai vadinami lietuviais, arba nurodoma, jog jie padeda lietuviams.
---------------------------------------------------------------------------------------------

Taigi, reikia "nusileisti" dar kokiu 1000 metų seniau ir pasižiūrėti žemėlapį:

Baltų vandenvardžių paplitimas Europoje

http://www.muenster.org/litauen/html/
http://www.muenster.org/litauen/assets/ ... -zemel.jpg

    Tada gana aiškiai matome, kokioje teritorijoje turėtume nagrinėti genų "trendus", archeologinių kultūrų raidą, kalbotyrinius duomenis (ne tik vietovardžius ir vandenvardžius, bet ir dabartinių gyventojų tarmes), kraštotyrinius duomenis, folklorą....

Ir tik tada daryti išvadas...


Cituoti:
Žygeivis - 2010-11-15  00:09

Cituoti:
Bolia - 2010-11-09  22:26

Cituoti:
    Taigi, jei atvyko įžiūrimas kiekis naujų šeimų su savomis skirtingomis tradicijomis, turėjo pasikeisti ir keramika, ar nemanote?


     Aš ir nesu kategoriškas. Tik bandau įžvelgti įvairių hipotezių galimybes. Įdomu yra tai, kad brūkšninė keramika nebuvo tokia jau absoliuti visoje kultūros teritorijoje, yra rasta nemažai ir grublėtosios, ir lygiosios, galiausiai apie V amžių brūkšninė keramika išnyko visai, nors tuo metu gyventojų keitimosi požymių jau tikrai nebesimato.

Cituoti:
     Kodėl manote, jog technologijos nešėjai turėjo fiziškai apsigyventi naujoje teritorijoje?


      Metalų apdirbimo naujovės ateiti galėjo arba iš skitų, arba iš keltų. Tačiau žinome, kad pastarieji čia tikrai nesikraustė, nebent vienetai, tai technologijas atnešė tarpininkai. Jie neprivalėjo apsigyventi fiziškai, tas tiesa, bet įtarimų kelia gan staigus plitimas gyvenant pakankamai toli nuo minėtų kultūrų.

Cituoti:
    Laidojimų papročius sieti su ateivių išplitimu - labai drąsus tvirtinimas.


    O kas čia keisto? Laidojimo papročiai yra vienas iš kultūros požymių.

      Rytų Lietuvoje IV - VI amžiais įsigalėjo paprotys laidoti pilkapiuose, kas šią teritoriją atskyrė nuo likusios Brūkšninės keramikos kultūros dalies. Taip susidarė Rytų Lietuvos pilkapių kultūra.

      Bet įdomiausia, kad šiaurėje pilkapiuose laidojo vien nedegintus ir su žemių antpilu, panašiai kaip Šiaurės Lietuvoje, o pietuose pilkapiai ir su nedegintais, ir su degintais kapais, taip pat su akmenų krūsnimis, panašiai kaip Pietų Lietuvoje, lyg paprotys būtų atėjęs bevykstant laidojimo reformai (iš šių duomenų ne kai kas yra net prigalvoję kreivų teorijų, neva savu laiku sėlius ir jotvingius skyrė Nėris, kuo labai susižavėjo forumietis Žygeivis.

    Ir kaip tai paaiškinti be ateivių? Su laiku, žinoma, deginimo paprotys paėmė viršų ir įsigalėjo visoje kultūros teritorijoje, be to net neketinu susieti su migracija  :sm12: .


   Niekada neteigiau, kad sėlius ir jotvingius skyrė Neris, remiantis archeologiniais duomenimis.

    Mano "specializacija" vietovardžiai ir vandenvardžiai bei tarmės. Jais remiantis ir siūlau nustatinėti etnines senąsias genčių ribas. Nes tautą (gentį) visų pirma apsprendžia jos vartojama kalba ar tarmė, o ne materialinė buitis, kurią labai stipriai įtakoja įvairios sąlygos, su tautine priklausomybe ir kalba mažai ką turinčios bendra.

    Štai kokia buvo riba tarp sėlių ir jotvingių (ir ji ėjo dar gerokai į rytus), kaip tai rodo dabartinės lietuvių tarmės:

Lietuvių tarmės (žemėlapiai)

Traditional Classification of Lithuanian Dialects
http://samogitia.mch.mii.lt/KALBA/kalbi ... tarmes.gif

New Classification of Lithuanian Dialects
http://samogitia.mch.mii.lt/KALBA/kalbi ... tarmes.gif

    "Platesniame kontekste":

Baltų vandenvardžių paplitimas Europoje
http://www.muenster.org/litauen/assets/ ... -zemel.jpg

Baltarusių tarmės
http://www.belarusguide.com/images/maps/havorki.jpg

      Palyginimui - rusų tarmių žemėlapis - gana akivaizdi koreliacija tarp baltų vandenvardžių paplitimo teritorijos ir rusų pietinės tarmės vakarinio arealo ribų (užbrūkšniuota skersai) - matyti, kad riba kiek toliau į rytus nuo Kursko ir Oriolo:

НАРЕЧИЯ И ДИАЛЕКТНЫЕ ЗОНЫ
РУССКОГГО ЯЗЫКА

http://www.gramota.ru/book/village/images/maps/int3.gif

      Ukrainiečių tarmių žemėlapyje melsva spalva pažymėtų tarmių ribos irgi iš esmės sutampa su šiuo metu jau nustatytomis baltų vandenvardžių paplitimo ribomis:

Map of Ukrainian dialects
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... alects.png


Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-15  11:00

Cituoti:
Ibicus - 2010-11-14  21:38

Cituoti:
    Pagaliau! Ar bent 1 mūsų istorikas bandė tyrinėti Teodoriko kodeksą, vizigotų kodeksą?


    Cod. Theod. = Codex Theodosianus.


     Puiku!  Įdomus sutapimas: tie leičiai ateina iš ten pat (Panonijos lyguma) ir tuo pat metu kaip ir gotai.  Codex Theodosianus pradėtas rengti 429 m. ir paskelbtas 438 m. - vizigotai jau imperijos viduje, ostrogotai dar ateis. Matyt bandyta kažkaip sureguliuoti užplūdusių barbarų padėtį.


Cituoti:
Ibicus - 2010-11-15  11:53

Cituoti:
    vizigotai jau imperijos viduje, ostrogotai dar ateis. Matyt bandyta kažkaip sureguliuoti užplūdusių barbarų padėtį.


      Gotai ateina kaip užkariautojai, o ne žemdirbiai Imperijos tarnyboje. Be to, nėra duomenų, kad tarp laeti būta gotų.


Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-15  12:34

Cituoti:
Ibicus - 2010-11-15  11:53

Cituoti:
vizigotai jau imperijos viduje, ostrogotai dar ateis. Matyt bandyta kažkaip sureguliuoti užplūdusių barbarų padėtį.


Gotai ateina kaip uŽkariautojai, o ne žemdirbiai Imperijos tarnyboje. Be to, nėra duomenų, kad tarp laeti būta gotų.


      Gotai ateina kaip pabėgėliai nuo hunų besiprašantys leidimo leisti gyventi imperijoj ir tik po to virsta užkariautojais.

      Laeti Romos imperijoje ne paprasti žemdirbiai o būtent karo tarnybininkai, gyvena atskirose teritorijose, turi savo prefektus, pagrindinė jų pareiga saugoti imperiją nuo kitų barbarų puolimų. Leičiai Lietuvoj daro lygiai tą patį.

      Wolframo "History of Visigoths" radau kad laeti stojo tarnauti gotų karaliams.

      Gedgaudas rašo kad Karolis Didysis iš laeti formuoja savo geriausius pulkus.

      Akivaizdu kad tai europinio mąsto specifinis kariauninkų luomas. Visai neteigiu kad čia lietuviai etnine prasme.




Cituoti:
Žygeivis - 2010-11-15  13:39

Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-15  12:34

Cituoti:
Ibicus - 2010-11-15  11:53

Cituoti:
vizigotai jau imperijos viduje, ostrogotai dar ateis. Matyt bandyta kažkaip sureguliuoti užplūdusių barbarų padėtį.


Gotai ateina kaip užkariautojai, o ne žemdirbiai Imperijos tarnyboje. Be to, nėra duomenų, kad tarp laeti būta gotų.


Gotai ateina kaip pabėgėliai nuo hunų besiprašantys leidimo leisti gyventi imperijoj ir tik po to virsta užkariautojais.

Laeti Romos imperijoje ne paprasti žemdirbiai o būtent karo tarnybininkai, gyvena atskirose teritorijose, turi savo prefektus, pagrindinė jų pareiga saugoti imperiją nuo kitų barbarų puolimų. Leičiai Lietuvoj daro lygiai tą patį.

Wolframo "History of Visigoths" radau kad laeti stojo tarnauti gotų karaliams.

Gedgaudas rašo, kad Karolis Didysis iš laeti formuoja savo geriausius pulkus.

Akivaizdu kad tai europinio mąsto specifinis kariauninkų luomas. Visai neteigiu kad čia lietuviai etnine prasme.



Kęstučio Čeponio (Žygeivio) Lietuvos vardo kilmės hipotezė

(trumpai - išsamiai yra atskirose temose)

  1. Kalbotyrininkai jau senokai nustatė, kad dabartinio vardo Lietuva senesnės formos yra Lietva (iš čia iki mūsų dienų išliko senoji rytų slavų forma Litva, kurią jie gavo, kad maždaug 8 amžiuje susidūrė su senaja lietuvių gentimi), o ši savo ruožtu atsirado iš Leita.

   2. Žodis Leita dabar gana pagrįstai siejamas su karių draugovės pavadinimu (A. Dubonio darbai).

   3. Vis tik A. Dubonis, o ir kiti autoriai nepaaiškina, kaip šis žodis pateko į senąją lietuvių kalbą.

   4. Vandenvardis Leita ir jam artimos formos yra plačiai paplitusios Centrinėje Europoje (dabartinėse Vakarų Ukrainos, Slovakijos, Austrijos, Čekijos teritorijose).

   5. Taip pat labai įmanoma, jog žodis "leita" gali turėti tiesioginį ryšį su dievybės, kažkaip susijusios su vandeniu ar upe, pavadinimu.

   6. Tokia dievybe iš tikro gali būti senovės graikų ir kitų to regiono tautų mituose minima deivė įvairiais vardais, artimais žodžiui Leita.

   7. Kaip žodis "leita" virto karinės draugovės bendru pavadinimu, gal būt įmanoma paaiškinti, atsižvelgiant į įvykius vykusius Centrinėje Europoje 5-6 amžiuose, kada po Vakarų Romos imperijos žlugimo po visą Europą bastėsi profesionalių karių būriai.

   Aš manau, kad toks klajojantis karinis dalinys, gal būt kilęs iš vietovės šalia Leitos upės, maždaug 6 amžiuje atkeliavo į vienos iš to meto rytų baltų genčių teritoriją (įvairūs baltų ir rytų slavų tarmių tyrimo duomenys rodo, jog tai buvo maždaug dabartinio Kursko apylinkės ar netoli jų - tai savo darbuose nurodo kalbininkas lituanistas ir rusistas akademikas Vladimiras Toporovas, paminėdamas Kalugos - Oriolo - Briansko "trikampį").

   Tą rytų baltų gentį ši klajojanti karių draugovė "leita" arba užkariavo, arba vedybiniu keliu (pvz., tarp genties vado dukros ir karinio dalinio vado) įsiliejo į tą gentį.

   Taip karinio dalinio pavadinimas "leita" galėjo gentyje virsti ir bendriniu žodžiu "leita" - "karinė draugovė",
kas atitinka A. Dubonio pateiktus kalbinius ir istorinius faktus jo tyrimuose.

   Vėliau šios genties karinės draugovės "leitos" užkariavo žemes į vakarus nuo tuo metu gyventų tos rytų baltų genties žemių - palaipsniui atėjusios ir iki dabartinių Lietuvos ir Latvijos teritorijų, kur tuo metu gyveno įvairios vakarų baltų gentys (Latvijoje - ir finų gentys).

   Aplinkinės gentys ir tautos užkariautojus pradėjo vadinti jų karinės draugovės vardu - Leita. Jau vėliau, kintant lietuvių kalbai, pagal kalbos kitimo dėsnius, Leita palaipsniui virto Lietuva.

  Beje, įvairūs duomenys rodo, kad istorinis centras naujojo valstybinio darinio Leita - Lietva - Lietuva buvo Ašmena ir jos apylinkės (nežinantiems priminsiu, kad rytų slavai šias teritorijas iš esmės suslavino tik 19-20 amžiuose, o iki 15-17 amžių tai buvo ištisai lietuvių gyvenamos teritorijos):

Lietuvių kalbos arealas 16 amžiuje (pagal anglišką Vikipediją)

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Lithu ... entury.png

P.S. Šią hipotezę jau senokai vystau, tik nežinojau apie "laeti" karių būrius, egzistavusius Romos imperijoje, ką čia paminėjo Arūnas Armonas ir kiti forumiečiai.

Išsamiai ir plačiai yra temose:

Lietuva-Lietava-Lietva-Litva-Leita-Lituae-Litua (vardo kilmės teorijos)
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=50

Senovinės rytų baltų protėvynės paieškos - kur buvo senovinė žemė Leitva ar Leita

http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=72

Iš kur kilo lietuviai, latviai ir Lietuvos bei Latvijos vardai (Žygeivio-Kęstučio Čeponio hipotezė)
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=1985


Cituoti:
Ibicus - 2010-11-15  13:45

Cituoti:
Gotai ateina kaip pabėgėliai nuo hunų besiprašantys leidimo leisti gyventi imperijoj ir tik po to virsta užkariautojais.


"Po to" = po 1-3 mėnesių.

Cituoti:
Laeti Romos imperijoje ne paprasti žemdirbiai o būtent karo tarnybininkai


Laeti visų pirma žemdirbiai, apie tai dauguma turimų šaltinių  rašo. Kariavo jie nenoriai ir, siekiant išvengti karinės prievolės, net padirbinėjo diokumentus.

Cituoti:
turi savo prefektus


Kurie buvo romėnai.

Cituoti:
pagrindinė jų pareiga saugoti imperiją nuo kitų barbarų puolimų


      Pagrindinė jų pareiga - dirbti suteiktą žemę, mainais už tai mokėti mokesčius ir tiekti rekrutus - tipiška baudžiava. Bet šis pvz. rodo, kas Romai buvo svarbiau: "A decree of 409 providing for the settlement of some Sciri tribes people stipulates that they must pay taxes and be exempt from military service for 20 years"


Cituoti:
Tuskawas - 2010-11-15  14:43

Cituoti:
Žygeivis - 2010-11-15  13:39

      Aš manau, kad toks klajojantis karinis dalinys, gal būt kilęs iš vietovės šalia Leitos upės, maždaug 6 amžiuje atkeliavo į vienos iš to meto rytų baltų genčių teritoriją (įvairūs baltų ir rytų slavų tarmių tyrimo duomenys rodo, jog tai buvo maždaug dabartinio Kursko apylinkės ar netoli jų - Toporovas).


     Tai gal čia galėtų būti koks baltų dalinys su gotais į keliones patraukęs ale vėliau pradėjęs savarankiškai klajoti? Tiesa kuo vadovaujatės kad tai buvo ties Kursko-Toporovo apylinkes?

 
Cituoti:
   Vėliau šios genties karinės draugovės "leitos" užkariavo žemes į rytus nuo tuo metu gyventų tos rytų baltų genties žemių - palaipsniui atėjusios ir iki dabartinių Lietuvos ir Latvijos teritorijų, kur tuo metu gyveno įvairios vakarų baltų gentys (Latvijoje - ir finų gentys).

gal į vakarus???


Cituoti:
Žygeivis - 2010-11-15  15:15

Cituoti:
Tuskawas - 2010-11-15  14:43

Cituoti:
Žygeivis - 2010-11-15  13:39

   Aš manau, kad toks klajojantis karinis dalinys, gal būt kilęs iš vietovės šalia Leitos upės, maždaug 6 amžiuje atkeliavo į vienos iš to meto rytų baltų genčių teritoriją (įvairūs baltų ir rytų slavų tarmių tyrimo duomenys rodo, jog tai buvo maždaug dabartinio Kursko apylinkės ar netoli jų - Toporovas).


     Tai gal čia galėtų būti koks baltų dalinys su gotais į keliones patraukęs ale vėliau pradėjęs savarankiškai klajoti? Tiesa kuo vadovaujatės kad tai buvo ties Kursko-Toporovo apylinkes?


      1. Versiją, kad tai galėjo būti viena iš baltų (ateityje pasivadinusių "lietuvių" vardu) karinių draugovių, dalyvavusi kovose Romos imperijos liekanose, aš jau senokai esu "judinęs" - mano nurodytose temose apie tai yra plačiau kalbama.

      2. Aš kalbu ne apie Kursko - Toporovo apylinkes :) - pažymėjau šios hipotezės autorių kalbininką Vladimirą Toporovą, kuris tyrė įvairius Baltarusijos ir Rusijos kalbinius-tarminius arealus ir nurodo ryšius tarp Šiaurės Rytų Lietuvos bei Latgalijos tam tikrų izoglosų ir Kursko apylinkių (ypač Kalugos- Briansko- Oriolo "trikampyje").

      В.Н.Топоров: Значение белорусского ареала в этногенетических исследованиях

   Выдержки:

   "В первом случае существенна явно наметившаяся тенденция отнесения к зап. балтам, кроме пруссов и ятвягов, ещё и куршей, земгалов и, возможно, селов, диалекты которых ранее рассматривались как вост.-балт. "

(Pastaba (Žygeivis) - senojoje sėlių gyventoje teritorijoje pagrindinė upė -Žeimena - irgi rodo sėlių protėvius buvus vakarų baltais. Turime Žeimena, o ne Žiemena, tai yra pavadinime išsaugotas senasis baltų -ei-. Dar vienas įdomus pavadinimas yra prie Molėtų - Kirneilė - jame irgi, matyt, yra išsaugotas senasis baltų -ei-.)

    "(в другом месте указывались пучки гидронимических изоглосс, связывавших вост. Литву, Латгалию и смежные блр. территории с локусом, лежащим к юго-востоку, приблизительно в треугольнику Калуга - Брянск - Орёл)."

     Paskaitykite mano nurodyta temas - ten pakankamai išsamiai tai išdėstyta, bei parodyti migraciniai "koridoriai" tarmių žemėlapiuose. O plačiau jau reikės žiūrėti specialiąją kalbotyrinę literatūrą.

Apie Vladimirą Toporovą:

http://lt.wikipedia.org/wiki/Vladimiras_Toporovas

Cituoti:
Tuskawas - 2010-11-15  14:43

Cituoti:
Žygeivis - 2010-11-15  13:39

Cituoti:
   Vėliau šios genties karinės draugovės "leitos" užkariavo žemes į rytus nuo tuo metu gyventų tos rytų baltų genties žemių - palaipsniui atėjusios ir iki dabartinių Lietuvos ir Latvijos teritorijų, kur tuo metu gyveno įvairios vakarų baltų gentys (Latvijoje - ir finų gentys).


gal į vakarus???


     Taip, atsiprašau - rašiau jau pavargęs ir supainiojau - turi būti "į vakarus".

    Ačiū už abi vertingas pastabas - pataisiau bei patikslinau ir savo tekste (ir dėl V. Toporovo, kad būtų aišku visiems).


Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-16  10:49

Cituoti:
Cituoti:
pagrindinė jų pareiga saugoti imperiją nuo kitų barbarų puolimų


     Pagrindinė jų pareiga - dirbti suteiktą žemę, mainais už tai mokėti mokesčius ir tiekti rekrutus - tipiška baudžiava. Bet šis pvz. rodo, kas Romai buvo svarbiau: "A decree of 409 providing for the settlement of some Sciri tribes people stipulates that they must pay taxes and be exempt from military service for 20 years"


       Na jei jau cituojate tai cituokit neišraudamas iš konteksto, nes apvertėt aukštyn kojom.  Paskutiniam pastraipos sakiny juk aiškiai parašyta kad "tikriausiai dekreto rekalavimas mokėti mokesčius ir atleidimas nuo karo tarnybos buvo išimtis".

       The decree probably implies that the requirement to pay taxes and exemption from military service were exceptional.

       Kad kariaurti už dyką nenorėjo tai čia ašku, vyko turgus: ką mes iš to turėsim?

       Lietuvos leičiai/litva irgi  "amžinieji žirgų šėrikai", kunigaikščio duoklininkai,  bet tuo pačiu ir kariauninkai.

       Laeti nebuvo paprasti baudžiauninkai, baudžiauninkams niekas prefektų neskirtų, o laeti gyvena atskiromis bendruomenėmis kurias valdo prefektai skirti Romos ir įrašyti į Notitia dingitorum - aukščiausių Romos valdidinkų sąrašą..

       Tyrinėtojai negali pasakyti kas tai per bendruomenės, tauta tai ar ne tauta ir ar visais atvejais Laeti organizuoti vienodai. Dignitorių sąraše laeti eina kaip tauta, šalia kitų tautų,


       Su tais Sciri pataikėt kaip pirštu į dangų. Sciri yra gentis gyvenanti už Vyslos, taigi baltai/gotai . Skirų karalius Juodavekeris (Odovacer) laikomas Romos imperijos sugriovėju  (476m).  

       Gaunam puikų įrodymą, kad tarp Italijos laeti tikrai buvo gotų/baltų.

       Dabar aišku kodėl skirams 409 m. draudžiama karo tarnyba - gotai eina į Italiją ir 410 m. pirmą kartą užims Romos miestą.

Apie skirus:  http://on.lt/geruliai  
http://en.wikipedia.org/wiki/Scirii  
http://en.wikipedia.org/wiki/Edeko  
http://en.wikipedia.org/wiki/Odoacer  


Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-16  18:58

Cituoti:
Lietuvos leičiai/litva irgi "amžinieji žirgų šėrikai", kunigaikščio duoklininkai, bet tuo pačiu ir kariauninkai.


      Rusų istorikas/rašytojas/poetas Karamzinas, nežinia kuom remdamasis, teigia:

"Сей человек (Gediminas -V.D.), разума и мужества необыкновенного, был Конюшим Литовского Князя Витена или, вероятно, Буйвида: злодейски умертвив Государя своего, он присвоил себе господство над всею землею Литовскою."


Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-17  10:10

Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-16  18:58

Cituoti:
Lietuvos leičiai/litva irgi "amžinieji žirgų šėrikai", kunigaikščio duoklininkai, bet tuo pačiu ir kariauninkai.


   Rusų istorikas/rašytojas/poetas Karamzinas, nežinia kuom remdamasis, teigia:

    "Сей человек (Gediminas -V.D.), разума и мужества необыкновенного, был Конюшим Литовского Князя Витена или, вероятно, Буйвида: злодейски умертвив Государя своего, он присвоил себе господство над всею землею Литовскою."


      Tas "Конюшим" suponuoja, kad buvo Vytenio raitininkas leitis. Jis asmeniškai turbūt žirgų nešerdavo, nebent retkarčiais dėl malonumo, turėjo šeimyną, vergus, parsivarytus iš žygių, kurie jo sodyboj tai darydavo.

      Leičiai patys žemės ūkiu neužsiiminėjo, nes jų statusas buvo aukštesnis nei paprastų valstiečių, tai buvo to meto vidutinė klasė kuri visais laikais yra valstybės stuburas.

      15-16 a. dalis jų virto šlėktomis kita dalis paprastais baudžiauninkais.

     V. Europoj vyko tas pats, tik anksčiau, todėl kai kam atrodo, kad jie buvo paprasti baudžiauninkai.  

     Įdomus yra išlikęs vizigotų karaliaus Tautarikio (Teudericus) dienotvarkės aprašymas. Atsikėlęs rytą jis pirmiasusia darydavo tai kas svarbiausia: eina klausyt mišių, (klausydavo atsainiai, tik iš pareigos ), paskui tikrinti iždo kambario, paskui į arklides žiūrėt žirgų, ir taip kasdien. Taigi žirgai buvo didžiausias turtas ir naujų turtų ir galios šaltinis.
 


Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-17  10:22

Cituoti:
Tas "Конюшим" suponuoja kad buvo Vytenio raitininkas leitis. Jis asmeniškai turbūt žirgų nešerdavo, nebent retkarčiais dėl malonumo, turėjo šeimyną, vergus, parsivarytus iš žygių, kurie jo sodyboj tai darydavo.


     Nelabai žinau, iš kur Karamzinas tai ištraukė. Manoma, kad tai jo išmislas, siekiant pažeminti ne tik Gediminą, bet ir visus Gediminaičius (ir valstybę?) aplamai.

     Nors... jei Gediminas buvo leičių lyderis... tai jau skamba visiškai kitaip?


Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-17  11:40

Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-17  10:22

Cituoti:
     Tas "Конюшим" suponuoja kad buvo Vytenio raitininkas leitis. Jis asmeniškai turbūt žirgų nešerdavo, nebent retkarčiais dėl malonumo, turėjo šeimyną, vergus, parsivarytus iš žygių, kurie jo sodyboj tai darydavo.


      Nelabai žinau, iš kur Karamzinas tai ištraukė. Manoma, kad tai jo išmislas, siekiant pažeminti ne tik Gediminą, bet ir visus Gediminaičius (ir valstybę?) aplamai.

      Nors... jei Gediminas buvo leičių lyderis... tai jau skamba visiškai kitaip?


       Raitelis nėra joks pažeminimas, prisiminkite Romos ordo equester. Tai  aristokratijos luomas http://en.wikipedia.org/wiki/Equestrian_order
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1% ... 8%D0%BC%29

       Pas mus jį atitiko leičiai. Lietuvos diduomenė (kunigaikščiai, ponai, magnatai) kaip ir Romoje, atsirado iš šio luomo.


Cituoti:
Žygeivis - 2010-11-17  12:41

Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-17  11:40

Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-17  10:22

Cituoti:
Tas "Конюшим" suponuoja kad buvo Vytenio raitininkas leitis. Jis asmeniškai turbūt žirgų nešerdavo, nebent retkarčiais dėl malonumo, turėjo šeimyną, vergus, parsivarytus iš žygių, kurie jo sodyboj tai darydavo.


     Nelabai žinau, iš kur Karamzinas tai ištraukė. Manoma, kad tai jo išmislas, siekiant pažeminti ne tik Gediminą, bet ir visus Gediminaičius (ir valstybę?) aplamai.

     Nors... jei Gediminas buvo leičių lyderis... tai jau skamba visiškai kitaip?


     Raitelis nėra joks pažeminimas, prisiminkite Romos ordo equester. Tai  aristokratijos luomas http://en.wikipedia.org/wiki/Equestrian_order
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1% ... 8%D0%BC%29

     Pas mus jį atitiko leičiai. Lietuvos diduomenė (kunigaikščiai, ponai, magnatai) kaip ir Romoje, atsirado iš šio luomo.




    Sprendžiant iš įvairių jau surinktų duomenų Lietuvoje leičiai nuo senų laikų buvo raitų karių luomas.

    Lietuviai kronikose apskritai yra minimi kaip kariai, kariavę ne pėsčiomis (kaip, pvz. kalbama apie jotvingius), o raiti.

    Tais laikais karo žirgas buvo labai brangus ir jį turėti išgalėjo tik pakankamai turtingi asmenys (taigi, faktiškai to meto diduomenė).

    Pvz., Žalgirio mūšio laikais geras raitelis, dažniausiai turėdavo du žirgus. Vienu - paprastu arkliu - jodavo į žygį. Kitas, kovos žirgas, dažniausiai stiprus eržilas, būdavo įspraustas į metalo mezginius arba plokštelių šarvus. Žirgo pasturgalis, kaklas ir galva turėdavo būti uždengti. Jis galėdavo panešti maždaug 150 kg svorį - raitelį, šio ginkluotę ir balną. Per puolimą žirgas lėkdavo maždaug 25 km/val. greičiu. Jam tekdavo atlaikyti susidūrimo su priešu smūgį. Toks žirgas kainuodavo labai brangiai - kartais net 80 grivinų, tiek pat, kiek 100 karvių.


Cituoti:
tikras lietuvis - 2010-11-17  13:34

Cituoti:
Žygeivis - 2010-11-17  12:41
    Sprendžiant iš įvairių jau surinktų duomenų Lietuvoje leičiai nuo senų laikų buvo raitų karių luomas.

    Gal greičiau visose indoeuropiečių tautose, nes žodis kilo iš indoeuropietiško (laeti)?


Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-17  13:49

Cituoti:
Žygeivis - 2010-11-17  12:41

Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-17  11:40

Cituoti:
VirginijusD - 2010-11-17  10:22

Cituoti:
Tas "Конюшим" suponuoja kad buvo Vytenio raitininkas leitis. Jis asmeniškai turbūt žirgų nešerdavo, nebent retkarčiais dėl malonumo, turėjo šeimyną, vergus, parsivarytus iš žygių, kurie jo sodyboj tai darydavo.


Nelabai žinau, iš kur Karamzinas tai ištraukė. Manoma, kad tai jo išmislas, siekiant pažeminti ne tik Gediminą, bet ir visus Gediminaičius (ir valstybę?) aplamai.

Nors... jei Gediminas buvo leičių lyderis... tai jau skamba visiškai kitaip?  


Raitelis nėra joks pažeminimas, prisiminkite Romos ordo equester. Tai  aristokratijos luomas http://en.wikipedia.org/wiki/Equestrian_order
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1% ... 8%D0%BC%29

Pas mus jį atitiko leičiai. Lietuvos diduomenė (kunigaikščiai, ponai, magnatai) kaip ir Romoje, atsirado iš šio luomo.



    Sprendžiant iš įvairių jau surinktų duomenų Lietuvoje leičiai nuo senų laikų buvo raitų karių luomas.

    Lietuviai kronikose apskritai yra minimi kaip kariai, kariavę ne pėsčiomis (kaip, pvz. kalbama apie jotvingius), o raiti.

    Tais laikais karo žirgas buvo labai brangus ir jį turėti išgalėjo tik pakankamai turtingi asmenys (taigi, faktiškai to meto diduomenė).

    Pvz., Žalgirio mūšio laikais geras raitelis, dažniausiai turėdavo du žirgus. Vienu - paprastu arkliu - jodavo į žygį. Kitas, kovos žirgas, dažniausiai stiprus eržilas, būdavo įspraustas į metalo mezginius arba plokštelių šarvus. Žirgo pasturgalis, kaklas ir galva turėdavo būti uždengti. Jis galėdavo panešti maždaug 150 kg svorį - raitelį, šio ginkluotę ir balną. Per puolimą žirgas lėkdavo maždaug 25 km/val. greičiu. Jam tekdavo atlaikyti susidūrimo su priešu smūgį. Toks žirgas kainuodavo labai brangiai - kartais net 80 grivinų, tiek pat, kiek 100 karvių.



Būtent dėl to aš ir manau kad nebuvo jokios lietuvių genties. Lietuva - politinis terminas, reiškiantis 1. kariauną, 2. leičių gyvenvietę, 3. tos kariaunos kontroliuojamą teritoriją. Istorikai suka galvas kaip vadinosi mūsų valstybė iki krikšto, karalystė, kunigaikštystė, rikija ar dar kaip kitaip. Atsakyma ir yra LIETUVA. Tas žodis ir yra valstybės sinonimas, trys viename taip sakant. Etnosai tos lietuvos reketujamoj teritorijoj galėjo būti įvairūs, netgi ne baltiski.  Henrikas latvis žinojo 3 lietuvas viena iš kurių netgi  lyvių krašte. Mūsų istorikai tokių dalykų kažkodėl nenori suvokt, matyt trukdo kreivai suvoktas patriotizmas.


Cituoti:
tikras lietuvis - 2010-11-17  14:30

Cituoti:
Arūnas Armonas - 2010-11-17  13:49
Cituoti:
Pas mus jį atitiko leičiai. Lietuvos diduomenė  atsirado iš šio luomo.

      Būtent dėl to aš ir manau kad nebuvo jokios lietuvių genties. Lietuva - politinis terminas, reiškiantis 1. kariauną, 2. leičių gyvenvietę, 3. tos kariaunos kontroliuojamą teritoriją.

     
Istorikai suka galvas kaip vadinosi mūsų valstybė iki krikšto, karalystė, kunigaikštystė, rikija ar dar kaip kitaip. Atsakymą ir yra LIETUVA. Tas žodis ir yra valstybės sinonimas, trys viename taip sakant. Etnosai tos Lietuvos reketujamoj teritorijoj galėjo būti įvairūs, netgi ne baltiski.  Henrikas latvis žinojo 3 lietuvas viena iš kurių netgi  lyvių krašte. Mūsų istorikai tokių dalykų kažkodėl nenori suvokt, matyt trukdo kreivai suvoktas patriotizmas.


     Leičiai buvo senas laeti luomas, tik lietuviškos versijos pavadinimu, todėl Lietuvos vardas kilo ne iš jo kilo (leitis - leišis latviškai yra žodis išlikęs, leičio atitikmuo, matyt, buvęs) - galėjo, tada, būti daugiau iš to žodžio kilusių valstybių.

     Lietuva kilo iš žodžio lietus (gėrio šaltinis - įv.prasmėm lkz.lt,pvz.,lietus - jėga: tai bus lietaus kai vyras sužinos; lieti -  procesas, formuoti, jungti ) - lieta ( gėris - įv.prasmėm lkz.lt:  nauda, pelnas, tikslas, daiktas, dalykas, reikalas, įrankis, būdas, ypatybė, valstybė, valdžia) - lietas (tvirtas - kaip nulietas, o leitas atvirkščiai reiškia - lėtas, romus, švelnus) - Lietuva (tvirtų vyrų draugija).
Su ei žodžius darė latviai, lietuviams daugiau būdingi žodžiai su ie.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 17 Lap 2010 20:03. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Lap 2010 19:39 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Kaip Romos imperijoje buvo tariamas žodis "laeti"? - Ar kartais ne Laiti (ar Leiti)?

Šaltinis - Zigmas Zinkevičius. Aisčiai ir Estija
http://www.voruta.lt/rubrikos/138/3781

2010-04-01
Akad. prof. habil. dr. Zigmas Zinkevičius, Vilnius

Ištrauka iš straipsnio:

     Tacitas ir minėti vėlesni autoriai aisčių vardo dvibalsį ai žymi raidėmis ae: Aestiorum gentes. Toks žymėjimas rodo buvus dvibalsį ai, o ne balsį e. Plg. Romos imperatoriaus Cezario (100-44 m. pr. Kr.) vardo lotyniškai rašymą Caesar ir iš šio vardo kilusį vokiečių bendrinį žodį Kaiser.

     Iš senųjų lotyniškų įrašų žinome, kad dvibalsis ai rašomas ae maždaug nuo II amžiaus prieš Kr. Raidžių junginio ae dvibalsinė tartis, lotynų kalbos istorikų nuomone, išliko per visą klasikinį laikotarpį. Taigi Aestiorum gentes skaitytina Aistiorum, bet ne Estiorum.

     Dvibalsio ae < ai vienbalsinimas yra vėlesnių laikų padaras. Lotynistai tvirtina, kad Romos imperijos laikotarpiu ae vienbalsinimas, atsiradęs pirmiausiai kaimuose apie Romą, laipsniškai išplito sostinėje ir pagaliau tapo visuotiniu.

     Apie III-IV amžius po Kr. toks tarimas virto literatūrinės kalbos norma. Vietoj buvusio dvibalsio imta tarti ilgą atvirą balsį ē, skirtingą nuo senojo ē, kuris buvo uždaras balsis.

     Ir tik imperijos laikotarpio pabaigoje, kada lotynų kalboje išnyko balsių kiekybės skirtumas ir išliko tik kokybės skirtumai, iš ae atsiradęs balsis sutapo su senuoju e. Tai rodo ir romanų kalbos, kuriose senieji ae ir e išvirto vienodai.

Voruta. - 2010, bal. 10, nr. 7 (697), p. 1, 12.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Gru 2010 22:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Sarmatismus Triumphans

Apie leičius - laetus

http://forum.istorija.net/forums/thread ... 18&start=1

----------------------------------------------------

http://en.wikipedia.org/wiki/Laeti
http://en.wikipedia.org/wiki/Lei%C4%8Diai

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Rgs 2012 14:41 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Iš temos forume:

Форум «Евразийского исторического сервера»
> История народов мира
> Славяне и Балтийцы

Где была древняя земля Ляйтва (Ляйдва, Лядва)?
Поиск прародины восточных балтов
.

http://forum-eurasica.ru/index.php?/top ... %B2%D0%B0/

Литовский язык, тaкже как и разные славянские языки (и вообще все языки мира), с течением времени менялся - не много (по сравнению, например, со славянскими или германскими языками), но все таки менялся.

Языковеды давно уже восстановили древнее название Литвы, которое применялось примерно в 8-9 веках - Lietva (произносится Летва) (отсюда именно тогда появились славянские формы - Литва).

Но еще раньше (примерно в 6-8 веках) в литовском языке произошло смена звукового ряда -ei- (-яй-) на -ie- (-иэ-) (в русском алфабете по произношению ему соответствует буква е), то есть более древняя форма названия Lietva (Летва) было Leitva (Ляйтва), которое в свою очередь произошло от Leita (Ляйта).

Суффикс -ва или -ува, -ава в литовском языке обозначает название местности (края, страны).

---------------------------------------------------------------------------------

Историк: Литва - преемница ВКЛ, уничтоженного в 1795 году
http://ru.delfi.lt/vkl/history/istorik- ... s=1&no=460

Žygeivis
20.09.2012 14:04


britan
19.09.2012 08:36

Все это выглядит очень правдоподобно. Но названия городов в Гродненсккой области Беларуси говорят о присутствии здесь лютичей (вильцей).

Так же спорной, но имеющей право на изучение, выглядит версия основания вильцами Вильна. То же можно сказать и о Вилейке (Минская область).
Камнем преткновения является название Волковыск. Ни балты, ни кривичи волка не боготворили. Зато это верование принадлежит лютичам (вильцам).

Спасибо за ответы. Кое что прояснилось.
----------------------------------------------

1, "Названия городов в Гродненской области Беларуси говорят о присутствии здесь лютичей (вильцей)" - нет ни одного такого названия. И вообще уважаемый, вы хотя бы в википедии почитайте, когда и где жили лютичи. И в карту взгляните.

2. Во вторых - если уж занимаетесь разьяснениями этимологии названий в древней балтской и литовской территории, то сперва постарайтесь хорошо выучить хотя бы нынешний литовский язык. Хорошо бы и прусские наречия знать, а также хотя бы понятие иметь о ятвяжском и селонском языках (то, что о них известно).

Но, конечно, надо хорошо знать и разные местные литовские говоры, наследники здесь тысячелетиями живших разных древнебалтских племен - так как именно на них опираясь можно легко понять все местные названия.

3. Название Вильнюса происходит от названия местной речки Вильня (Vilnia - то есть "волна").

Поэтому и в литовском языке Вильнюс примерно до 16 века назывался Вильня (то есть использовался первоначальный женский род слова).

И только позже - когда город вырос - его начали на литовском языке называть используя мужской род слова - Вильнюс.

А в разных других языках (славянских, германских, идиш) "законсервировался" старый вариант названия города (таких примеров в разных языках полно - например, в латышском Москва до сих пор называется ее древним именем Маскава (оно происходит от еще более древнего варианта - Мазгава, то есть "моющая"), а Псков называют Плескава (тоже более древнее название - и тоже происходит от названия местной реки - "pleškiantis", то есть "плескаться").

Другой пример смены рода - похоже, что и Каунас раньше назывался в литовском языке Кауна или Kaunia (отсюда и польская форма - Kowno, белорусская - Коўна, древняя немецкая Kaunia, Kauen, Cawen, Kauwenpillea), но когда город вырос его тоже начали называть в мужском роде - Каунас.

4. Волковыск - это просто славянизированная форма более древнего литовского названия Vilkaviškis (аналогичное название и в Литве до сих пор сохранилось даже у районного центра).

Таких названий и на современной территории Литвы можно найти десятки.

Я сам живу рядом с горой, которая называется Vilkakalnis, то есть "Волчья гора".

В Литве полно разных "анималистических" названий - и с названиями лисы (Lapės, Lapiakalnis, ...), петуха (Gaidžiakalnis), медведя (Meškakalnis), и так далее...

Происхождение этих названий разное - и в большинстве случаев ничего общего не имеют с древними верованиями балтских племен.

P.S. Между прочим, у древних балтов волк был почитаемым животным.

Вспомните хотя бы древнюю легенду о сне Гедиминаса и об основании Вильнюса, когда Гедиминасу приснился железный волк, а кривис Лиздейка истолковал этот вещий сон...

Žygeivis
20.09.2012 14:25


Žygeivis
20.09.2012 14:04

britan
19.09.2012 08:36

Спасибо за ответы. Кое что прояснилось. Добавлю, что кроме Лтавы есть еще в Чехии Влтава, а в Беларуси Волотова. Так что Вашу версию можно расширить.
------------------

Я это знаю - и добавлю, что таких названий в Центральной Европе еще больше.

О них я собрал данные в теме (уберите пробелы в адресе):

Upė Leita-Litava (tarp Austrijos ir Vengrijos) ir upės Lietavos (Slovakijoje ir Vakarų Ukrainoje), upės Ltava ir Leta (Rytų Ukrainoje)
viewtopic.php?f=8&t=3789

Похоже, что все они имеют даже древнеиндоевропейское происхождение - происходят от корня (слова) leit- ("течь, сливаться") (в нынешнем литовском языке - liet-is), а в древнебалтских языках древняя индоевропейская форма этого слова практически не изменилась за тысячелетия.

Этот корень leit- позже в разных индоевропейских языках развился в очень разные значения (например, в германских и латинском (и других романских) языках), и именно поэтому сейчас так трудно однозначно установить происхождение названия Lietuva (древнее название - Leita).

Оно может происходить и от названия какой то реки, и от намного более позднего названия конного отряда воинов (тут уж надо исследовать военные термины в латинском (например "laeti", "Letia") и германских языках, которые использовались во времена Великого переселения народов в 3-7 веках)

Lietuvos leičiai-laičiai ir Romos imperijos "laeti" - ar yra ryšys?
viewtopic.php?f=8&t=5446

К примеру:

V. Vegner. Рим: Начало, распространение и падение всемирной империи римлян (2 t.):

"Значительную часть римской армии составляли так называемые auxiliarii (вспомогательные войска), набранные отчасти из молодых рекрутов, отчасти же из перебежчиков и пленных. Лучшими из этих auxiliarii считались laeti (добровольные). Они в римском войске занимали место вроде того, какое впоследствии швейцарцы занимали во французской армии."

Wikipedia: Laeti

The term laetus is of uncertain origin, but most likely derives from a Germanic word.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 02 Lap 2015 00:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Įdomi diskusija Veidaknygėje, siejant Lietuvos vardą su lotynų kalbos žodžiu laeti (ir kitos versijos):

https://www.facebook.com/groups/1832680 ... ment_reply

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Sau 2018 02:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Происхождение названия Литва


Кястутис Чепонис. Происхождение названия Литва
Kęstutis Čeponis. Lietuvos vardo kilmė

Изначально самоназвание у литовцев было Лэйта (Leita) (примерно в 5-7 веках), позже оно трансформировалось в Лэйтва (Leitva), позднее в Лиетва (Lietva) (примерно в 8-9 веках), а еще позже в Лиетува (Lietuva).

Это произошло из за превращения в литовском языке в некоторых случаях звукосочетания -ei- (по русски произносится как -эй-) в звукосочетание -ie- (по русски произносится как русская буква -е-).

А также в название были привнесены суффиксы -ва и -ува (они означают, что словом с таким суффиксом называется какая-то страна или область).

Оно может происходить и от древнего названия какой то реки, и от намного более позднего названия конного отряда воинов.

Ведь древнее литовское слово "leita" означает в переводе примерно "слитое в единое".

Этим словом изначально называли дружину литовских воинов.

Оно имеет много аналогов в других индоевропейских языках.

Похоже, что все они имеют древнеиндоевропейское происхождение - происходят от корня (слова) leit- ("течь, сливаться") (в нынешнем литовском языке - liet-is), а в древнебалтских языках древняя индоевропейская форма этого слова практически не изменилась за тысячелетия.

Этот корень leit- позже в разных индоевропейских языках развился в очень разные значения (например, в германских и латинском (и других романских) языках), и именно поэтому сейчас так трудно однозначно установить происхождение названия Lietuva (древнее название - Leita).

Тут уж надо исследовать военные термины в латинском (на пример "laeti", "Letia") и германских языках, которые использовались во времена Великого переселения народов в 3-7 веках.

--------------------------

Вегнер В. Рим. Начало, распространение и падение всемирной империи римлян. Том II:

"Значительную часть римской армии составляли так называемые auxiliarii (вспомогательные войска), набранные отчасти из молодых рекрутов, отчасти же из перебежчиков и пленных.

Лучшими из этих auxiliarii считались laeti (добровольные).

Они в римском войске занимали место вроде того, какое впоследствии швейцарцы занимали во французской армии."

--------------------------

Laeti - The term laetus is of uncertain origin, but most likely derives from a Germanic word.

--------------------------

Современная гипотеза происхождения названия Литвы, что древнее название Leita как раз и связано с названием воинских дружин, которые ушли с готами на юг, а затем вернулись на родину.

В 1 веке готы высадились в устье Вислы (Вистулы), среди летто-литовскоязычных племен, и затем несколько веков мигрировали через южные литовские земли в сторону Дуная.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... yakhov.PNG

Paveikslėlis

Распространение готов (приблизительное): розовый цвет - Готланд, зеленый - Гёталанд (историческая территория), красный - Вельбарская культура, коричневый - Черняховская культура, фиолетовый - Римская империя

(Rožine spalva pažymėta Gotlando sala, žalia tradicinė Götaland žemė, raudonai – Vilenbergo kultūra III a., oranžine – Černiachovo kultūra. Violetine spalva pažymėta Romos imperijos teritorija)

Проблема в том, что в литовской (и не только литовской) исторической науке уже давно как-то постепенно априори утвердилось мнение, что балтские племена в далекой древности были "оседлые", и не ходили по Европе, как это постоянно делали все их соседи - кельты, германцы, славяне....

Но новые открытия (особенно языковедческие и археологические) это предвзятое мнение все чаще опровергают.

В литовских древних военных песнях часто поется про Дунай и походы в тех местах. Это давно известно фольклористам, но никто из историков на это серьезно не смотрел.

И из источников, и по археологическим данным известно, что вместе с племенами германцев (их основу составляли готы) на юг ушло и не мало летто-литовских воинов вместе с семьями.

Часть из них позже вернулись - уже из Римской империи, и оставили не только память в виде разных легенд и хроник, но найдено и немало археологических находок, это подтверждающих (к примеру, находки в городище Таурапилис http://www.aruodai.lt/paieska/fiksacijo ... 39&FId=782 ).

В 14-15-16 веках потомки этих воинов, подчинявшихся лично монарху Литвы, все еще называли себя leythey, leyty, leytten, litten.

В средние века "служивые люди" литовских монархов - лейти - исполняли ряд особых и почетных повинностей: были приближенными самого монарха и его телохранителями, охраняли и обороняли личные замки владык Литвы - особенно те, которые были построены в землях других балтских племен, содержали, вырасщивали и охраняли табуны боевых коней, принадлежавших лично семье монархов Литвы.

Присмотр за боевыми конями монарха в те времена (10-15 века) было особенно почетным занятием, так как эти табуны считались не только очень ценным имуществом, но и имели сакральное предназначение - играли важную роль не только в военном деле, но и в литовской религии и мифологии, в похоронных обрядах.

Не зря в поздних московских летописях 16 века пишут, что сам Гядиминас (лат. Gedeminne, Gedeminnus, Godeminnus) был конюхом («конюшенец») у предидущего монарха Литвы Витяниса (лат. Vithenus) - что явно означало в те времена некую родственную связь с монаршей семьей.

Эту близкородственую связь подтверждает письмо магистрата Риги - в письме одного из членов рижского магистрата Гядимину, последнего называют братом Витяниса.

--------------------------

Городище Таурапилис (Taurapilis)

http://www.utenago.lt/ru/%D0%BA%D1%83%D ... %B8%D1%81/

В деревне Таурапилис, Таурагнайского старостата, в Утянском районе, находится курган Таурапилис. Курган возвышается на южном побережье озера Таурагнас, в 3,5 км от поселка Таурагнай. Это – старый Таурагнай.

Курган оборудован на высоком холме с крутыми склонами. Современная ширина площадки кургана – 1350 м2; часть площадки с северной стороны смыло озеро. Считается, что площадка кургана состояла из двух частей, которые разделял ров шириной 8 м. Восточная часть площадки была местом замка, а западная — подножием.

Со стороны суши вокруг кургана был насыпан холм высотой 11-14 м, выкопан ров длиной 220 м, который соединялся с озером и так опоясывал курган водой. Археологи у подножия кургана на месте поселения площадью 4 га находили грубую, гладкую, с черточками и глиняную керамику, глиняное веретено, глиняную шпаклевку, железный шлак.

В 500 м на юго-восток от кургана была найдена наиболее ценная для археологов находка – княжеская гробница V в.

По богатой и дорогой могиле археологи сделали вывод, что умерший был знатным воином. Его гробницу окружают могилы других воинов с менее богатыми надгробиями.

Археологи утверждают, что в этой гробнице найден самый крупный комплект привозных предметов среди всех литовских гробниц. Известно, что такие дорогие вещи в V в. носили люди высокого социального статуса в бассейне среднего Дуная.

К этому военному вождю дорогие вещи могли попасть как награбленное во время войны, возможно в составе многонациональной армии гуннов.

Литература:

Таутавичюс А., Урбанавичюс В. Воин V в. из Таурапилиса, В., 1974, 4 c.;

Werner J., Der Grabfund von Taurapilis, Rayon Utena (Litauen) und die Verbindung der Balten zur Reich Theodoricus, Archäologische Beiträge zur Chronologie der Völkerwanderungszeit. Antiquitas, Reihe 3, Bd. 20, Bonn, 1977, S. 87–92;

Tautavičius A. Taurapilio „kunigaikščio“ kapas, LA, t. 2, V., 1981, p. 18–43;

http://www.aruodai.lt/paieska/fiksacijo ... 39&FId=782

http://www.atl.lt/2012/115-121.pdf

https://www.lzinios.lt/lzinios/istorija ... gus/158634
--------------------------

Слово "готы" искаженное, а готы сами себя называли "гуда" (в переводе примерно "люди, народ").

Goth guta, wm., #guto, wf.; (the Goths, Gothic people/nation) gut-thiuda, sf.

Gothic *gut(an)isks; (language), *gut(an)isko, wf., *gut-razda, *gut(an)iska/gutane razda, sf.

Литовцы до сих пор называют Беларусь словом Гудия (Gudija), а белорусов гудами, так как примерно в 1-3 веках в районе Гардинаса (Gardinas - Гродно) (и южнее) жили готы (на их языке они сами себя называли "гуда" - gudha), которые в те далекие времена по бассейну Вислы продвигались на юг, со стороны устья Вислы, куда они приплыли из Готланда и захватили земли тут живших летто-литовских племен, и на месте их крепости основали свою. Поэтому современный Гданьск - Данциг даже в 9-10 веках в источниках все еще назывался Гуданиска (Gudaniska), хотя готов (гудов) там давно уже не было.

Позже на эти территории переместились с юга уже славяне.

И в литовском языке с тех пор слова "гудас" и "Гудия" закрепились - так веками называли юговосточные окраины Литвы.

До 1940 г. литовцы и всю Белоруссию называли Гудия (Gudija), но большевики запретили и приказали использовать название Балтарусия (Baltarusija).

*******************************************************

https://www.facebook.com/groups/1533380 ... ment_reply

Kęstutis Čeponis

В сравнительном языковедении очень точно устанавливают последовательность превращения разных звуков и звукосочетаний.

Другое дело - точная датировка этих превращений.

Ее устанавливают сравнивая разные заимствования из разных языков - по времени их появления.

--------------------------

Академик языковед балтист Зигмас Зинкявичюс (Zigmas Zinkevičius https://lt.wikipedia.org/wiki/Zigmas_Zinkevi%C4%8Dius ) установил, что древнее название Литвы Leita появилось примерно в 5 веке нашей эры (не позже).

Профессор балтистики Альвидас Буткус (Alvydas Butkus https://lt.wikipedia.org/wiki/Alvydas_Butkus ) тоже считает, что название "Литва" славяне должны были получить от литовцев примерно в 6-7 веке.

--------------------------

Alvydas Butkus:

"Jei lietuviai būtų tik nuo XI a., Lietuvos vardas, Kvedlinburgo analuose gautas per slavus, būtų parašytas "Letuae", t.y. kai slavai bendrą dvibalsį "ei" (per siaurąjį "ė") jau būtų seniai pakeitę į "i" (žiema - zima, eiti - idti, veidas - vid).

XI a. sužinoję "Lietuvos" vardą, slavai jį ir tartų "Letuva" arba "Letva", nes "ei>ė>i" virtimo dėsnis būtų seniai pasibaigęs, tad naujai gautų žodžių "ie" jau nebūtų keičiamas slaviškuoju "i".

"Litua / Litva" rodo, kad Lietuvos ir lietuvių vardas slavams buvo žinomas gerokai iki XI a., t.y. kai žodžius "žiema, eiti, lieti" baltai ir slavai dar tarė vienodai.

O tai galėjo būti V-VI a.

Nes baltų "ei/ie" atliepia slavų "i", kuris yra kilęs iš senovinio "ei" per tarpinį "ė".

Tokie yra bendri baltų ir slavų žodžiai eiti / iet - idti, veidas - vid, dievas - divo, lieti - litj ir t.t.

Tad ir žodį "Litva" slavai turėjo iš mūsų gauti dar tada, kai su baltais bendruose žodžiuose tebetarė tarpinį "ė" - Lėtuva, o tai galėjo būti 6-7 a.

Vėliau šį skolinį kartu su savais žodžiais pavertė į Lit(u)va.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Sau 2018 16:41 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Prof. S. Karaliūnas:

Lietuvos vardas ir lietuvių etnonimas devintajame skyriuje aiškinamas pasitelkiant istoriko Artūro Dubonio tyrimus apie leičius ir jų socialines funkcijas bei istoriniuose šaltiniuose minimus faktus apie tikėtinus Lietuvos valdovo tarnybinius žmones.

Būtent ši profesinė-socialinė kategorija galėjusi duoti vardą lietuviams kaip etnosui.

Zigmo Zinkevičiaus argumentą dėl priegaidžių skirtumo, neleidžiančio sieti leitį ir Lietuvą, Karaliūnas atmeta kaip nereikšmingą - esą tai reguliarus lietuvių kalbos šaknies vokalizmo apofonijos ir intonacinės sistemos dalykas, nekliudantis šiuos pavadinimus laikyti bendrašakniais.

Dar pasitelkiami struktūriniai analoginiai variantai, plg. vienas, vič-vienas ir vič-veinelis, šiekštas ir šeikštis, priemenę ir preimenę, mielas ir meilas ir pan.

Liet. *leitis autoriaus kildinamas iš ide. šaknies *leit- ‘eiti, vykti, keliauti; lydėti’ (kaip ir got. ga-leiĮ>an ‘(iš)vykti, (iš)eiti’, s. skand, lida ‘(pra)eiti, (iš)vykti; išnykti, dingti, prapulti’, s. ang. (jėįlldan ‘(iš)eiti, (iš)vykti, (iš)keliauti; plaukti’, s. saksų lithan, liban ‘eiti, vykti’, s. fryzų lltha ‘(pa)kęsti, nenoriai leisti’, s. vok. aukšt. ga-lldan ‘(iš)keliauti’ ir pan.).

Forma liet. *leit-(i)įai vienose lietuvių tarmėse virtusi leitai ‘valdovo tarnybiniai žmonės, žirgų šėrikai’, kitose - *liečiai ‘lietuviai’.

Atskirose lietuvių tarmėse su kiekybine šaknies balsių kaita susidarę *leit(i)iai > *lėit(i)įai, iš kurio, pridėjus priesagą -uv-, kilęs liet. Lietuva kaip visumos pavadinimas (plg. bernavo ‘jaunų vyrų, bernų būrys’, brolavä, broliavä ‘brolija, broliai ir jų vaikai’).

http://etalpykla.lituanistikadb.lt/fedo ... IC/content

Aurimas Petniunas

Leita - Leituva - Lietuva, be Leitva, pas slavus "u" "iškrito" iš "-uv-"

Vidas Masiulis

Pavardžių žodynas
http://lkiis.lki.lt

LÉITAI

-LEITÀ
-LEITA

Kilmė: Plg. Leitas (žr.). Greičiausiai iš liet. lei̇̃tas, -à „lėtas, romus, švelnus" (LKŽ VII 297).

Nuorodos: LEITAS, LEITAS

Simas Baskas

O kaip su lotyniška litum, litus sąvokomis?

Liturgija reiškė valstybės tarnybą (vėliau pradėjo reikšti bažnytinį patarnavimą).

Litus yra riesta spiralės pavidalo krivūlė, naudota senovės žynių. Vėliau perimta vyskupų.

Iš kur kilusi šiuolaikinė sąvoka "lyderis" - "vadas", anksčiau rašyta - ''leiter '', leitenantas?

Kęstutis Čeponis

В средние века "служивые люди" литовских монархов - лейти - исполняли ряд особых и почетных повинностей: были приближенными самого монарха и его телохранителями, охраняли и обороняли личные замки владык Литвы - особенно те, которые были построены в землях других балтских племен, содержали, вырасщивали и охраняли табуны боевых коней, принадлежавших лично семье монархов Литвы.

Присмотр за боевыми конями монарха в те времена (10-15 века) было особенно почетным занятием, так как эти табуны считались не только очень ценным имуществом, но и имели сакральное предназначение - играли важную роль не только в военном деле, но и в литовской религии и мифологии, в похоронных обрядах.

Не зря в поздних московских летописях 16 века пишут, что сам Гядиминас (лат. Gedeminne, Gedeminnus, Godeminnus) был конюхом («конюшенец») у предидущего монарха Литвы Витяниса (лат. Vithenus) - что явно означало в те времена некую родственную связь с монаршей семьей.

Эту близкородственую связь подтверждает письмо магистрата Риги - в письме одного из членов рижского магистрата Гядимину, последнего называют братом Витяниса.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Lie 2018 16:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1501406 ... 2276687646

Kęstutis Čeponis

Tai, jog Lietuva gavo savo vardą būtent iš senovinio vardo Leita, kalbininkai jau seniai įrodė.

Na o pats vardas Leita buvo ir teritorijos pavadinimas, ir joje gyvenusių leičių giminės-genties pavadinimas.

Analogiškai atsirado ir daugybės kitų baltų genčių ir jų žemių pavadinimai - Galinda ir galindai, Sūduva - ir sūduviai, Dainava ir dainaviai, Sėla ir sėliai, Latgala ir latgaliai, Žiemgala ir žiemgaliai, Nadruva ir nadruviai, Skalva (Skaluva) ir skalviai, Barta ir bartai arba barčiai, Semba ir sembai, Notanga ir notangai, Kuršas ir kuršiai (kuriai)...

14 amžiuje leičiai buvo asmeniniai Lietuvos valdovo patikėtiniai, jo valdas ir jo kovinių žirgų bandas saugoję kariai.

Taigi, 14 amžiuje tai jau buvo socialinis sluoksnis - dalis bajorijos (karių).

Tačiau iš įvairių šaltinių tyrimų (Dubonio, Karaliūno ir kt.) matyti, kad gilioje praeityje leičiai priklausė tai pačiai giminei-genčiai, kaip ir Lietuvos valdovų šeimos - ir būtent todėl leičiams buvo patikėtos tokios atsakingos pareigos.

Analogiškų pavyzdžių pasaulio istorijoje yra nemažai - kada valdovo genties nariai sudarydavo laikui bėgant socialinį valstybės sluoksnį, ypač artimą valdovams.

Vidas Masiulis

Nieko jie neįrodė:

1. Akad. Zigmas Zinkevičius pateikė argumentą dėl priegaidžių skirtumo, neleidžiančio sieti leitį ir Lietuvą;
2. Forma liet. *leit-(i)įai vienose lietuvių tarmėse
virtusi leičiai ‘valdovo tarnybiniai žmonės, žirgų šėrikai’,
kitose - *liečiai ‘lietuviai’;
3. J.Jablonskis irgi teigė pavadinimą Lietuva kilus nuo žodžio lietus;
4.jatviagais vadino tokius pat karių būrius, kurie kontroliavo Nemuno vandens kelią - jatviagais juos vadino rytų slavai. O patys jotvingiai save šiuo vardu niekada nevadino"

Tas pats ir su liečiais, kurie patys savęs leičiais niekada nevadino; 5. niekas taip lengvai kalboje nesikaitalioja - dėl ko ir galima atsekti lietuvių ir indopeuropiečių prokalbės ryšį.

viewtopic.php?f=8&t=5447

Kęstutis Čeponis

---Tas pats ir su liečiais, kurie patys savęs leičiais niekada nevadino;----

O čia tu absoliučiai neteisus.

Daugybė išlikusių rašytinių šaltinių aiškiai rodo, kad jie save vadino leičiais.

Tą patį rodo ir iki mūsų dienų išlikusios lietuviškos pavardės Leita, Leitaitė ir kt.

O taip pat ir latvių vartojamas lietuvių pavadinimas leiti.

P.S. Latviai vis tik ne slavai, būtent kurie ir vartojo jotvingių (jatviaz) pavadinimą, o lietuviai ir latviai tokį pavadinimą nevartojo. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Lap 2020 22:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Laeti

https://en.wikipedia.org/wiki/Laeti

From Wikipedia, the free encyclopedia

Laeti /ˈlɛtaɪ/, the plural form of laetus /ˈliːtəs/, was a term used in the late Roman Empire to denote communities of barbari ("barbarians"), i.e. foreigners, or people from outside the Empire, permitted to settle on, and granted land in, imperial territory on condition that they provide recruits for the Roman military.[1] The term laetus is of uncertain origin. It means "lucky" or "happy" in Latin but may derive from a non-Latin word. It may derive from a Germanic word meaning "serf" or "half-free colonist".[2] Other authorities suggest the term was of Celtic or Iranian origin.[3]

Contents

1 Origin
2 Organisation
3 Notitia Dignitatum
3.1 List of known laeti settlements
3.1.1 praefecti laetorum in Gaul
3.1.2 praefecti gentilium Sarmatarum in Italy
3.1.3 praefecti gentilium Sarmatarum in Gaul
3.2 Marcomanni
4 Impact
5 Citations
6 References
6.1 Ancient
6.2 Modern
7 See also

Origin

The Laeti may have been groups of migrants drawn from the tribes that lived beyond the Empire's borders. These had been in constant contact and intermittent warfare with the Empire since its northern borders were stabilized in the reign of Augustus in the early 1st century. In the West, these tribes were primarily Germans, living beyond the Rhine.

There is no mention in the sources of laeti in the Eastern section of the Empire.[4]

Literary sources mention laeti only from the late 3rd and 4th centuries.

Although the literary sources mention laeti only from the 4th century onwards, it is likely that their antecedents existed from as early as the 2nd century: the 3rd-century historian Dio Cassius reports that emperor Marcus Aurelius (ruled 161–180) granted land in the border regions of Germania, Pannonia, Moesia and Dacia, and even in Italy itself, to groups of Marcomanni, Quadi and Iazyges tribespeople captured during the Marcomannic Wars (although Marcus Aurelius later expelled those settled in the peninsula after one group mutinied and briefly seized Ravenna, the base of the Adriatic fleet).[5] These settlers may have been the original laeti. Indeed, there is evidence that the practice of settling communities of barbari inside the Empire stretches as far back as the founder-emperor Augustus himself (ruled 42 BC - 14 AD): during his time, a number of subgroups of German tribes from the eastern bank of the Rhine were transferred, at their own request, to the Roman-controlled western bank, e.g. the Cugerni, a subgroup of the Sugambri tribe, and the Ubii.[6] In 69, the emperor Otho is reported to have settled communities of Mauri from North Africa in the province of Hispania Baetica (modern Andalusia, Spain).[7] Given the attestation of several auxiliary regiments with the names of these tribes in the 1st and 2nd centuries, it is likely that their admission to the empire was conditional on some kind of military obligations (Tacitus states that the Ubii were given the task of guarding the West bank of the Rhine) i.e. that they were laeti in all but name.[6]

The name Laeti may have become more widely used after Quintus Aemilius Laetus managed the support of the Danubian Legions for Septimius Severus and eventually took 15 thousand Danubians to the Praetorian Guards in Rome. The Severan dynasty lasted for 42 years, during which Danubians served as Praetorian Guards.

Organisation

The precise constitutions which regulated laeti settlements are obscure.[4] It is possible that their constitutions were standard, or alternatively that the terms varied with each individual settlement.[8] There is also doubt about whether the terms governing laeti were distinct from those applying to gentiles ("natives") or dediticii ("surrendered barbarians") or tributarii (peoples obliged to pay tribute).[8] It is possible that these names were used interchangeably, or at least overlapped considerably. On the other hand, they may refer to juridically distinct types of community, with distinct sets of obligations and privileges for each type. Most likely, the terms laeti and gentiles were interchangeable, as they are listed in the same section of the Notitia, and both referred to voluntary settlements.[4] In addition, the Notitia often places the two terms together e.g. the praefectus laetorum gentilium Svevorum at Bayeux and the praefectus laetorum gentilium at Reims.[9]

Reproductively self-sufficient groups of laeti (i.e. including women and children) would be granted land (terrae laeticae) to settle in the empire by the imperial government.[4] They appear to have formed distinct military cantons, which probably were outside the normal provincial administration, since the settlements were under the control of a Roman praefectus laetorum (or praefectus gentilium), who were probably military officers, as they reported to the magister peditum praesentalis (commander of the imperial escort army) in Italy.[10] This officer was, in the late 4th/early 5th centuries, the effective supreme commander of the Western Roman army.

In return for their privileges of admission to the empire and land grants, the laeti settlers were under an obligation to supply recruits to the Roman army, presumably in greater proportions than ordinary communities were liable to under the regular conscription of the late empire. The treaty granting a laeti community land might specify a once-and-for-all contribution of recruits.[4] Or a fixed number of recruits required each year.[11] A possible parallel is the treaty with Rome of the Batavi tribe of Germania Inferior in the 1st century. It has been calculated that in the Julio-Claudian era, as many as half all Batavi males reaching military age were enlisted in the Roman auxilia.[12]

There is considerable dispute about whether recruits from laeti settlements formed their own distinct military units or were simply part of the general pool of army recruits.[13] The traditional view of scholars is that the praefecti laetorum or gentilium mentioned in the Notitia were each in command of a regiment composed of the laeti ascribed to them. Some regiments of laeti certainly existed. The praesentales armies in both East and West contained scholae (elite cavalry units) of gentiles.[14] There is also a mention of a regular regiment called Laeti in the clash between emperors Constantius II and Julian in 361; and a regiment called Felices Laetorum in 6th century Italy.[15] The units ala I Sarmatarum and numerus Hnaufridi attested in 3rd century Britain may have been formed of laeti.[16]

But Elton and Goldsworthy argue that laeti were normally drafted into existing military units, and only rarely formed their own.[15][17] The main support for this view is a decree of 400 AD in the Codex Theodosianus which authorises a magister militum praesentalis to enlist Alamanni and Sarmatian laeti, together with other groups such as the sons of veterans. This probably implies that laeti were seen as part of the general pool of recruits.[15] In this case, the praefecti laetorum/gentilium may have been purely administrative roles, especially charged with ensuring the full military levy from their cantons each year.

Notitia Dignitatum

Much of our information on laeti is contained in the Notitia Dignitatum, a document drawn up at the turn of the 4th/5th centuries. The document is a list of official posts in the Roman Empire, both civil and military. It must be treated with caution, as many sections are missing or contain gaps, so the Notitia does not account for all posts and commands in existence at the time of compilation. Furthermore, the lists for the two halves of the Empire are separated by as much as 30 years, corresponding to ca. 395 for the Eastern section and ca. 425 for the West.[18] Therefore, not all posts mentioned were in existence at the same time, and not all posts that were in existence are shown.

The surviving Notitia only mentions laeti settlements in Italy and Gaul - and even the two lists of laeti prefects extant[10] are incomplete. But the Notitia suggests that laeti settlements may have existed in the Danubian provinces also.[19] Furthermore, the lists probably contain errors. The list of praefecti laetorum in Gaul contains prefects for the Lingones, Nervii and Batavi: but these tribes had been inside the empire since its inception under Augustus. Thus, their classification as laeti is problematical. Most likely the text is corrupt. However, it has been suggested that these names may relate to Roman people displaced from their home areas.[4]

List of known laeti settlements

Title XLII of the Western part contains two lists of laeti prefects, one for the praefecti laetorum in Gaul, and one for the praefecti gentilium Sarmatarum (prefects of Sarmatian gentiles i.e. "natives") in Italy and Gaul, all under the command of the magister peditum praesentalis- the commander of the imperial escort army in Italy (despite his title, which means "master of infantry", this officer commanded cavalry as well as infantry units).[20]

praefecti laetorum in Gaul

Batavi and Suevi at Baiocas (Bayeux, Normandy) and Constantia (Coutances, Normandy)
Suevi at Ceromannos (Le Mans, Maine) and at another, unknown location
Franks at Redonas (Rennes, Brittany)
Teutoniciani (Teutones?) at Carnunta (Chartres, Maine)
Suevi in Arumbernos (Auvergne)
Lingones dispersed over Belgica I province
Acti at Epuso, Belgica I
Nervii at Fanomantis (Famars, Picardy)
Batavi Nemetacenses at Atrabatis (Arras, Picardy)
Batavi Contraginnenses at Noviomagus (Nijmegen, Netherlands)
unspecified gentiles at Remo (Reims, Champagne) and at Silvamectum (Senlis)
Lagenses near Tungri (Tongres, Belgium)
[substantial section missing]

praefecti gentilium Sarmatarum in Italy

Apulia et Calabria (the region still known in English as Apulia, the "heel" of the Italian "boot", and part of Calabria)
Bruttii et Lucania (the regions today known as Calabria, Basilicata and Cilento, southern Italy)
Forum Fulviense
Opittergum (Oderzo, Friuli, NE Italy)
Patavium (Padua, Italian Padova, Veneto, NE Italy)
(placename missing)
Cremona (Cremona, Lombardy, northern Italy)
Taurini (Turin, Italian Torino, Piedmont, NW Italy)
Aquae sive Tertona (Tortona, Piedmont, NW Italy)
Novaria (Novara, Piedmont, NW Italy)
Vercellae (Vercelli, Piedmont, NW Italy)
Regio Samnites (Sannio, Campania, southern Italy)
Bononia in Aemilia (Bologna, Emilia-Romagna, N central Italy)
Quadratae et Eporizium (Quadrata now Verolengo near Chivasso and Ivrea - ancient Eporedia, in Piedmont, NW Italy)
(in Liguria) Pollentia (Pollenzo, Piedmont, NW Italy)

praefecti gentilium Sarmatarum in Gaul

Pictavi (Poitiers west central France): N.B. Taifali also mentioned here
a Chora Parisios usque (Paris region)
inter Remos et Ambianos Belgica II (Champagne region)
per tractum Rodunensem et Alaunorum (Rennes area? NW France) : N.B. Alauni (Alans) were probably also present here
Lingones (Langres, NE France)
Au... (name unintelligible)
[entire folio - two pages - missing]

Marcomanni

The Notitia also mentions a tribunus gentis Marcomannorum under the command of the dux Pannoniae et Norici and a tribunus gentis per Raetias deputatae (tribune of natives in the Raetian provinces).[19] These Marcomanni were probably laeti also and may be the descendants of tribespeople settled in the area in the 2nd century by Marcus Aurelius. Alternatively (or additionally), they may have been descended from Germans settled in Pannonia following Gallienus's treaty with King Attalus of the Marcomanni in AD 258/9.[21]

The Notitia thus contains 34 entries concerning laeti. But some entries relate to several settlements, not just one, e.g. the Sarmatian settlements in Apulia and Calabria. Furthermore, more than two pages of entries appear to be missing. The number of settlements may thus have been in the hundreds, in the western half of the empire alone.

Impact

The Notitia lists of laeti settlements, incomplete as they are, show their considerable proliferation over the fourth century. This, together with the large numbers of military units with barbarian names, gave rise to the "barbarisation" theory of the fall of the Roman empire. This view ultimately originates from Edward Gibbon's magnum opus, the Decline and Fall of the Roman Empire. According to this view, a critical factor in the disintegration of the western Roman empire in the 5th century was the Romans' ever-increasing reliance on barbarian recruits to man (and lead) their armies, while they themselves became soft and averse to military service. The barbarian recruits had no fundamental loyalty to Rome and repeatedly betrayed Rome's interests. This view does not distinguish between laeti, foederati and mercenaries.

This view has remained in history writing since the more than 200 years since Gibbon wrote his narrative. In recent times the views of Gibbon has been generally discounted. According to Goldsworthy, there is no evidence that barbarian officers or men were any less reliable than their Roman counterparts.[11] Instead, the evidence points to the conclusion that laeti were a crucial source of first-rate recruits to late Roman army. Recruitment of Barbarians was not something new and had been present since the days of the Roman Republic, Julius Caesar and Marc Antony recruited defeated Gallic and German horsemen which served in their campaigns. The practice was taken up by the first emperor Augustus with the establishment of the auxiliaries, incorporating the defeated Barbarians into the Roman army. The Laeti, like the auxiliaries, were set on a path of Romanization.

Citations

Goldsworthy (2000) 215
Walde & Hofmann (1965) Bd. 1. A - L. 4. Aufl.
Neue Pauly-Wissowa Laeti
Jones (1964) 620
Dio Cassius LXXI.11
Tacitus Germ. XXVIII
Tacitus Hist. I.78
Elton (1996) 130
Notitia Occidens XLII
Notitia Occ. XLII
Goldsworthy (2005) 208
Birley (2002) 43
Elton (1996) 130-2
Notitia Occ. IX & Oriens XI
Elton (1996) 131
Roman Army in Britain Archived 2007-10-21 at the Wayback Machine, from roman-britain.org
Goldsworthy (2003) 208
Mattingly (2006) 238
Notitia Occ. XXXIV and XXXV
Goldsworthy (2005) 204

Alfoldi: Cambridge Ancient History, Vol XII 1939)

References
Ancient

Notitia Dignitatum (late 4th century)

Modern

Birley, Anthony (2002), Band of Brothers: Garrison Life at Vindolanda
Elton, Hugh (1996), Roman Warfare 350-425
Goldsworthy, Adrian (2000), Roman Warfare
Goldsworthy Adrian, (2005), The Complete Roman Army
Jones, A. H. M. (1964), Later Roman Empire
Mattingly, David (2006), An imperial possession: Britain in the Roman empire
Neue Pauly-Wissowa
Walde, A. and Hofmann, J.B. (1965), Lateinisches etymologisches Wörterbuch.

See also

Late Roman army
https://en.wikipedia.org/wiki/Late_Roman_army

Saxon shore
https://en.wikipedia.org/wiki/Saxon_shore

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 30 Lap 2020 20:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/9544409 ... 4754675782

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Лейты в Литве 14-16 веков были свободными людьми, имевшие разные привилегии. Это было одно из сословий литовских байорай. Они считались ближайшими людьми литовским монархам - охраняли его замки и его личные владения, присматривали за табунами коней именно монарха.

А в Римской империи словом laeti называли воинов особых воинских отрядов - наемников не римского происхождения.

В. Вегнер. Рим: Начало, распространение и падение всемирной империи римлян (2 том):
https://www.livelib.ru/book/1000788824- ... er-vilgelm

"Значительную часть римской армии составляли так называемые auxiliarii (вспомогательные войска), набранные отчасти из молодых рекрутов, отчасти же из перебежчиков и пленных.

Лучшими из этих auxiliarii считались laeti (добровольные).

Они в римском войске занимали место вроде того, какое впоследствии швейцарцы занимали во французской армии."

----Witalij Zankowicz "Великокняжеская челядь кроме работ по возделыванию и уборке пашен.... ----

Ты как и всегда смешиваешь в одну кучу все и всех. :)  

Вот твой источник:

Любавский Матвей Кузьмич. Очерк истории Литовско-Русского государства до Люблинской унии включительно, 1915.
https://runivers.ru/lib/book8197/462651/

XVI. Великокняжеские домены и их тяглое население при Казимире и его сыновьях.
https://history.wikireading.ru/290741

Почитай, что там написано именно про лейти.

"Но самую многочисленную категорию трудового населения господарских имений составляли господарские люди, или крестьяне, разных наименований. Эти наименования разнообразились частью в зависимости от их главных повинностей, которые они несли на господаря, частью в зависимости от их главных промыслов и ремесел. (Взамен слова «люди» в актах попадаются и другие названия: мужи, мужики, смерды, черные люди, кмети, хлопы, чаще – подданные.)

Те крестьяне, которые обязаны были постоянною барщинною повинностью, служили «уставичне» на господарском дворе с сохою, бороною, косою, серпом, топором и лошадью, назывались просто тяглыми людьми.

Но наряду с ними в составе тяглого населения были различные специальные разряды, отправлявшие особенные повинности по господарскому хозяйству, которые заменяли им барщинные повинности тяглых людей, все или частью.

Будучи тяглыми и называясь по временам этим именем, эти крестьяне при всем том противополагаются в источниках тяглым людям в тесном, узком смысле.

Таковы были прежде всего крестьяне, обслуживавшие скотоводство великого князя.

Самою важною его отраслью было коневодство. Лошади не только пополняли рабочий инвентарь великокняжеских экономий, но и шли в раздачу в виде жалованья военнослужилым людям.

Книги пожалований короля Казимира пестрят записями о пожаловании тому или другому князю, пану, боярину, дворянину, слуге коня или жеребенка с того или другого господарского двора.

На этих дворах обычною принадлежностью была стайня – конюшня, на которой несли свою службу конюхи разных наименований: конюхи, конюхи седельные, машталеры и др.

В некоторых дворах находились конские заводы, стада маток с жеребятами, по уходу за которыми несли службу кобыльники, или лейти, стадные конюхи, или ройтиники.

В некоторых имениях господарских коней разбирали на покорм крестьяне-конокормцы. Кроме лошадей в господарских дворах разводился рогатый скот, овцы и свиньи, за которыми ходили стадники, пастухи, свинари и т. д."

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Эти кони были собственностью самого монарха - и присмотр за ними было большой привилегией в средневековом феодальном обществе. И не только в Литве.

К примеру, ты может уже забыл, что летописи называют Гядимина, предка всех гядиминайчяй и фактического создателя огромнейшей Литовской Империи, конюхом Витяниса... :)

Witalij Zankowicz

Kęstutis Čeponis - Žygeivis
держи, дружинник, их с конским навозом вместе с домами и продавали или отдавали :)))) но некоторые выбились в люди :))) не без этого :))))

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 140&type=3

Paveikslėlis

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Witalij Zankowicz
, а ты не путай совершенно разные века.

Смысл названия лейти со временем и утверждением феодализма менялись, что всем историкам прекрасно известно.

Для тебя, неуча, лейти 5-8 веков, лейти 13-14 веков и лейти 16-17 веков совершенно одинаковые понятия.

В 7000 году от «сотворения мира» - то есть в 1492 году.

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Witalij Zankowicz,

лейти в 15-17 веках были только дальним отголоском событий 5-8 веков - очень далекими потомками части простых членов изначального племени Leita.

Они стали частью социального расслоения феодального литовского общества.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Gru 2022 23:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Предки литовцев в 4-5 веках нашей эры явно совершали походы в Римскую империю - тому есть немало археологических (к примеру, погребение литовского князя в Таурагнай, 5 век нашей эры - там множество оружия и других предметов из Римской империи) и мифологических-фольклорных (к примеру, народные военные песьни литовцев о Дунае) подтверждений.

Некоторые исследоватетели даже предполагают что само древнее название литовцев (их воинского отряда) Leita происходит из римского названия наемных воинов - laeti (произносилось лайти, лейти).

В Римской империи словом laeti называли воинов особых воинских отрядов - наемников не римского происхождения.

В. Вегнер. Рим: Начало, распространение и падение всемирной империи римлян (2 том):
https://www.livelib.ru/book/1000788824- ... er-vilgelm

"Значительную часть римской армии составляли так называемые auxiliarii (вспомогательные войска), набранные отчасти из молодых рекрутов, отчасти же из перебежчиков и пленных.

Лучшими из этих auxiliarii считались laeti (добровольные).

Они в римском войске занимали место вроде того, какое впоследствии швейцарцы занимали во французской армии."

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007