Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 25 Bal 2024 02:46

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 41 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 23 Lap 2006 17:11 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Runos, svastikos, žvaigždės ir kiti simboliai


V. Kovas: Ar apginsime Saulės ženklą?


Šaltinis - http://www.balsas.lt/naujiena/295056/v- ... evisuomene

2009.06.08 16:37

Teisiškai įstatymas dėl komunistinės ir nacistinės simbolikos yra jau kadais priimtas.

Įstatymas prieštaringas, sukėlęs daug diskusijų, įvairiausių radikaliai priešingų nuomonių, atsiliepimų, kritikos ir pastabų. Kunkuliavo debatai, ūžavo internetinių svetainių komentatoriai.

Drausti ar nedrausti? Demokratiška ar nedemokratiška? Ar nesikirs tai su žmogaus teise reikšti savo nuomonę? Ar neužgaus svastikos draudimas kažkieno religinių jausmų (kaip prieš porą metų svastikos draudimo įstatymo pasiūlymas papiktino induistų bendruomenę Didžiojoje Britanijoje), ar nežeis viešas jos demonstravimas tam tikrų žmonių grupių?

Būtent dėl šių prieštaravimų ir nuomonių gausybės, būtent dėl tų visų neaiškumų, ginčų ir teoretizavimų, šią savo apybraižą nusprendžiau paskirti vienam iš „pasmerktųjų“ simbolių, šiuo atveju – svastikai, jos reikšmei, istorijai bei galimoms politologizuotomis spekuliacijoms.

Iškart pasakysiu, kad tai nėra apybraiža apie „nacistini simbolį“. Tai yra apybraiža apie itin archajišką ženklą, mano giliu įsitikinimu, nepelnytai nurašytą į istorijos šiukšlyną vien dėl gana trumpo XX a. pirmosios pusės istorijos tarpsnio.

Pradėdamas temą ieškojau tinkamos įžangos. Ir čia prisiminiau prieš keletą metų pasirodžiusį vieno „rašytojo“, pretenduojančio į intelektualo vardą, straipsnį, pavadinimu „Ar svastika lygi kūjui su pjautuvu?“, kuriame autorius, aprašydamas kūjo ir pjautuvo simbolį „kaip atstovaujantį darbo žmonių vertybėms ir įkūnijantį kooperaciją, lygybę, pagarbą darbui ir jo žmonėms”, tuo pačiu metu svaido tūžmingus veiksmus svastikos link: „Niekas to negali pasakyti apie nacių svastiką. Nuo pat pradžių svastika reiškė gyvulišką lyderio kultą, lyderio, kuris gali manipuliuoti civilizuotais žmonėmis tiek, kad įtikintų didžiumą visuomenės, jog sunaikinti kitas rases ir tautas yra pagrindinis nacistinės valstybės tikslas”.

Šio tūžmingo „rašytojo“ atveju užkliuvo tasai „nuo pat pradžių”, kas leistų numanyti apie rimtoką kompetencijos stoką jo paties aprašomoje temoje. Taigi, pabandykime parodyti, kas yra toji svastika, ką ji simbolizavo, kaip ji atsidūrė nacių simbolikoje ir, kaip jau minėjau aukščiau, galimas šių dienų spekuliacijas.

Kas yra toji svastika?


Svastikomis gali būti vadinamas kompleksas vaizduojamųjų simbolių, bendra išvaizda kurių gali šiek tiek varijuoti (žinomos trišakės svastikos (gr. triskelion), nepakreiptos, pakreiptos, laužtinės, užapvalintos ir t. t.), bet iš esmės bendras simbolio vaizdavimo principas visur išlieka labai panašus.

Svastika heraldikoje – tai viena iš kryžiaus atmainų, crux gammata, kartais vadinama gamadionu (Gama kryžiumi).

Sanskritiškasis, sėkmės palinkėjimą ir palaimą apibrėžiantis žodis „svastika” labiausiai prigijo nūdienos pasaulyje, tačiau, pavyzdžiui, viduramžių Anglijoje ji vadinta fylfot, Vokietijoje - feuerfuss (ugnies koja), hakenkreuz (kablių kryžius), sonnenrad (Saulės ratas), Norvegijoje – hakekors, Senovės Rusioje - kolovrat (t. y., besisukantis) ratas).

Priešingai internetinėje erdvėje vyraujantiems, šiek tiek girdėjusiųjų apie svastiką komentarams, senovėje svastika buvo aptinkama ne tik Indijoje ar tik Rytų šalyse (Kinija, Japonija), bet ir Šiaurės Amerikoje, taip pat pas senovės šumerus, Senovės Graikijoje, Romoje bei šiauresnėse Europos srityse.

Mūsų žemyne ji buvo būdinga tiek baltams, tiek germanams, tiek keltams, tiek slavams, tiek Šiaurėje gyvenantiems ugrofinams.

Sunkiau būtų pasakyti, kur svastika nėra aptinkama, negu kur yra aptinkama, kadangi tai toks archetipiškas simbolis, kad jį popieriaus lapuose nesąmoningai keverzoja net mažiausi pypliai, esantys toli nuo bet kokių politinių ir religinių idėjų.

Šio simbolio amžius nenusakomas. Svastika ar panašūs į svastiką ženklai atsirado kartu su pirmykščių žmonių piešiniais uolose.

Svastika vaizduota visais laikais, visose kultūrose, įvairiausių stilizacijų pavidalu: Indijos dievų skulptūrose ir ant antikinių vazų, Europos tautų ornamentikoje ir viso europietiškojo pagoniškojo arealo papuošaluose, Viduramžių riterių skyduose, senoviniuose runų kalendoriuose, krikščioniškų bažnyčių vidaus apdailoje ir pravoslavų ikonose!

Baltų kraštuose svastika puikuojasi raštų ornamentikoje. Kuršių segės papuoštos žalčių galvomis stilizuotomis svastikomis.

Žymusis prancūzų tradicionalistas Rene Genonas (1886-1951) savo straipsnyje „Centro idėja senosiose tradicijose” rašo: „Lietuvoje ir Kuršių žemėse (originale – Kurliandijoje – aut. past.) valstiečiai braižo šį ženklą ant savo namų. Suprantama, jie jau nežino pirminės jo reikšmės ir svastiką vertina tik kaip nuo blogio apsaugantį talismaną. Bet ypač įdomu yra tai, kad šis ženklas čia taip ir vadinamas sanskritiškuoju žodžiu - svastika.

Kernavėje rastas XIII–uoju amžiumi datuojamas žiedas su svastika centre. Beje, įdomu, kad svastika žiede tipiškai „hitlerinė” - pakreipta, tiesiai laužtais kampais - niekaip „nestilizuota ir nemaskuota“.

Vilniaus teritorijoje taip pat rasta žiedų su svastikomis, bei tokiais pačiais simboliais puoštos keramikos. LDK didžiūnų Boreikų giminės herbe puikuojasi raudona svastika sidabriniame dugne.

Lietuvos heraldikos specialistas Edmundas Rimša savo knygoje „Heraldika: iš praeities į dabartį“ pateikia LDK laikus menantį herbinį spaudą su svastika, bei išvardina bajorų pavardes, kurios savo herbe vaizdavo svastiką vien tik Kauno paviete.

Visus šiuos pavyzdžius galima nesunkiai susirasti mano išvardintoje literatūroje, bei lietuvių archeologijos, kraštotyros puslapiuose.

Ką gi simbolizuoja svastika?

Kalbant plačiai, tai dangumi keliaujančios saulės, ugnies, kartais žaibo ir griaustinio, dievo Perkūno simbolis, metų laikų kaitos, bei amžinojo virsmo ženklas.

Tačiau priminęs daugeliui žinomas soliarines svastikos, kaip simbolio, interpretacijas, galima išvesti ir tam tikras antrines reikšmes. Tai palaima, sėkmė, dieviškoji dovana, vaisingumas, apsauga nuo blogio, didžiausias gėris ir sveikata.

Nesinorėtų leistis į ilgus išvedžiojimus apie svastikas, pasuktas į vieną ar kitą pusę, tuo pat metu jas vadinant „gerosiomis” ar „blogosiomis”, nes, visų pirma, su tokiu simboliniu dalijimu į „neigiamas” ir „teigiamas” svastikas sutinka anaiptol ne visi tyrinėtojai, o visų antra - kone visi sutartinai pripažįsta išimtinai teigiamą svastikos simboliką, kuri aprašyta keliomis eilutėmis aukščiau.

Europiečių tradicionalistų darbuose atrandame kiek gilesnį požiūrį į svastiką, kur ji aiškinama kaip centro ir centriškumo simbolis.

Taškas svastikos viduryje – nejudantis pasaulio centras, sakralioji pasaulio ašis (axis mundi) , o svastikos sparnai – aplink tą sakralinį centrą besisukantis pasaulis.

Jau minėtasis Rene Genonas rašė, kad svastika – tai viena iš horizontaliojo kryžiaus atmainų – esminio Principo simbolis.

Kaip Saulė yra mūsų Saulės sistemos centras, o aplink ją besisukančios planetos yra periferija, kaip visa Saulės sistema sukasi aplink kosminį galaktikos centrą, taip ir kiekvienas žmogus stovi savo paties pasaulio centre, formuodamas aplinkui save metaforišką savo paties gyvenimo Visatą.

Svastika – tai Taško santykis su principu, Dievo – su jo apraiška per sukurtą pasaulį, kiekvieno žmogaus „Aš“ – su jo paties gyvenimu. Ir svastika yra grafiškai atvaizduotas to santykio principas, kadangi viskas vystosi ir viską lemia tie patys nekintami dėsniai.

Svastika – tai grafiškai pavaizduota pasaulėkūra visuose lygmenyse. Iš dalies agresyvi, nes nestovinti vietoje, dinamiška. Iš dalies kovinga, nes simbolizuoja pastovų ciklišką virsmą ir atsinaujinimą. Bet kurgi jos pirminis tikslas, pasak mūsų „filosofo“, „sunaikinti kitas tautas ir rases”?

Kaip ir kodėl svastika atsidūrė „pas Hitlerį”?


Šis klausimas sudėtingas ir nevienareikšmis, kadangi egzistuoja daug skirtingų hipotezių, tačiau sulyginus įvairiausius tvirtinimus, galima susidaryti aiškesnę jos tapimo „neapykantos simboliu“ istoriją.

XIX a. amžiuje šį nuo viduramžių Europoje ganėtinai primirštą simbolį (beje, kartu su heksagrama, kuri plačiosiose masėse dabar žinoma Dovydo žvaigždės pavadinimu) išpopuliarina vadinamoji ezoterinė Teosofų draugija. Teosofai domėjosi Rytų išmintimi bei mistika, ieškojo nušvitimo, tyrinėjo senuosius raštus ir remdamiesi jais bandė paaiškinti pasaulėkūrą.

Ko gero, teosofai po ilgo laiko pirmieji prisiminė ir iš užmaršties prikėlė taip vadinamos penktosios arba „arijų rasės” teoriją, tačiau šiai rasei jie teikė visiškai ne biologinę, o grynai dvasinę, metafizinę prasmę, kadangi, pasak jų mokymo, pasaulyje sąmoningos ir protingos būtybės gyveno dar iki žmonijos atsiradimo. Rasės nuolat keitė viena kitą, o šiuolaikinė žmonija anaiptol ne paskutinė šioje amžinoje virsmų grandinėje.

Nors teosofų draugija buvo įkurta Jungtinėse Valstijose, tačiau daugiausia pasekėjų šis mokymas susirado vokiškose (įskaitant Austriją) žemėse, kur tuo pat metu stiprėja pangermanistinės, nacionalistinės, visų vokiečių žemių suvienijimo į vieną valstybę idėjos.

Kai kurios į mistiką linkusios aukštuomenės grupės patraukliąją teosofiją, mokiusią apie tam tikrą dvasinį elitarizmą, epochų kaitą ir žmonijos rasių kilimą bei nuopolį, pradeda jungti su pangermanistinio mesianizmo teorijomis.

Svastikoje įžvelgiamas perspektyvus, senovinis, prasmingas simbolis, menantis šlovingą germanų genčių priešistorę, kultūrą bei idealizuojamąją Šv. Romos imperiją (net keliose Viduramžių miniatiūrose Karolis Didysis vaizduojamas arba sėdintis svastikų fone, arba vilkintis svastikomis puoštais rūbais).

Antonis Smitas komentaruose savo knygai „Nacionalizmas XX amžiuje“ rašo: „Atsiranda daugybė organizacijų su ložių struktūra, slaptais ritualais ir simbolika, primenančia masoniškąją, nors jai griežtai priešiška”.

Ilgainiui svastika patenka į tokių vokiškųjų tautinių romantikų kaip Gvidas fon Listas, Rudolfas Gorslebenas, Zigfridas Kiumeris darbus. Svastikoje jie įžiūri dvasinį germaniškosios esybės bei galybės simbolį. Vis dažniau pasigirsta „kraujo grynumo“ sąvokos, stiprėja romantinės „grįžimo prie šaknų“ inspiracijos, kurios kartais jungiamos į vieną su krikščioniškaisiais mitais apie Gralį bei viduramžių riterių mistika.

Svastika vis labiau užtikrintai pradeda reprezentuoti „tikrąjį germaniškumą“, tačiau iki grynojo, biologinio rasizmo buvo dar toli, nes tų laikų nacionalistinių romantikų bei mistikų darbuose, galbūt išskyrus tik kai kuriuos pavienius ultrarasistus, jūs nerasite jokių kvietimų žudyti „netikusias rases”, griauti bei naikinti.

Kaizerinio nacionalizmo klestėjimo metu jaunasis Hitleris pirmą kartą galėjo išvysti svastikos simbolį bet kur: gimtojo miesto vienuolyno herbe (yra tokia versija), nacionalistinėje to meto spaudoje ar Pirmojo pasaulinio karo metu apkasuose iš rankų į rankas leidžiamose karingose, svastika puoštose agitacinėse brošiūrose. Šis momentas nėra tiksliai nustatytas.

Tiesa, svastika tapo nacionalsocialistų partijos simboliu ne iškart, o tik prabėgus tam tikram laikui. Ji pasirinkta kaip vienas iš daugelio galimų simbolių, bet visiškai netikusi yra dažnai reiškiama mintis, kad Hitleris „pavogė svastiką iš indų”. Greičiau svastika čia buvo savaip interpretuota pangermanizmo, kylančio antisemitizmo, nuoskaudos už Vokietijos kapituliaciją, perpus su nostalgija „senovės didybei” bei romantinėmis „kraujo ir dirvos” teorijomis, kontekste. „Svastika – tai kova dėl arijų judėjimo pergalės, ir tuo pačiu metu svastika simbolizuoja kūrybą,” - sakė Hitleris Raušningui.

Taip svastika su nemažai kompleksinio dizaino sprendimų (baltas apskritimas raudoname fone) pokario visuomenės akyse tapo totalitarinės nacistinės valstybės, hitlerizmo, agresijos, rasinio pranašumo ir, plačiąja prasme, - visuotinio naikinimo simboliu.

Kas toliau?


Antrasis pasaulinis karas sukrėtė pasaulį iki pat pamatų. Tai – didžiulė visų Europos ir ne tik Europos tautų tragedija, o svastika Europoje, kaip pagrindinis nacizmą reprezentuojantis simbolis, atsidūrė praktiškai už įstatymų ribų.

Įstatyminė kai kurių šalių, pirmiausia Vokietijos ir Austrijos, bazė, paskelbia svastiką draudžiamu simboliu. Nesunku nuspėti kodėl, bet visgi čia pat užduodamas tas pats klausimas: kodėl?

Viskas būtų gerai, jeigu įstatymas reglamentuotų griežtai apibrėžtą tam tikros totalitarinės valstybės simbolių kompleksą, bet čia išlenda ir „numanomai nacistinių” simbolių niuansas, kuris savaime yra gana neapibrėžtas, lankstus, todėl tampa patogiu įrankiu teisėtvarkos rankose.

Tiesa, Lietuvoje įstatyminė bazė nereglamentuoja svastikos, kaip simbolio, draudimo savaime, bet kad ir ką besakytume, minėtose Austrijoje ir Vokietijoje, o taip pat daugybėje kitų šalių, į bet kokį svastikos panaudojimą dažnai visiškai nepelnytai žvelgiama kaip į potencialų norą reabilituoti nacizmą.

Todėl gražūs žodžiai apie panaudojimo kontekstą šiose „pavyzdinės demokratijos“ šalyse visiškai negalioja, nes Vokietijoje žinomas atvejis, kai buvo kertami net kadaise svastikos forma susodinti medžiai, o bet koks, bet kaip modifikuotos svastikos ir vadinamųjų „jos pakaitalų“ panaudojimas ten sukelia ilgus bylinėjimusis teismuose. Trumpiau kalbant, ne teismas turi įrodyti, kad žmogus yra neonacis, o žmogus privalo įrodyti teismui, kad jis nėra neonacis.

Taigi, galėtume visiškai pripažinti, kad svastikos kaip simbolio desakralizavimas bei demonizavimas – tai ne tik nacių, bet ir pokario propagandos meistrų iš abiejų pusių (tiek sovietų, tiek jų Vakarų sąjungininkų) darbas, kuris vyksta iki šiol. Yra rimtų prielaidų manyti, kad sąvokos „svastika” ir „nacizmas” taip glaudžiai ir sąmoningai rišamos tarpusavyje, kad nacizmo reabilitavimu gali būti apkaltintas netgi visiškai apolitiškas žmogus (kur čia buvo uždrausti visiškai nenacistine svastika puošti moteriški rankinukai?), nekalbant jau apie tam tikrų religinių (pvz., germaniškosios pagonybės išpažinėjams tenka nuolat įrodinėti savo teisę į senovinius jų kultūros simbolius) bendruomenių narius.

Būtent pastarosioms Europoje ir tenka atlaikyti patį stipriausią spaudimą, kadangi polinkis į visuomenės akyse „nepolitkorektiškus” simbolius automatiškai užtraukia įtarimus rudumu. Taigi, šiandien padėtis tokia, ir išeities iš jos kol kas nesimato.

Kova su simboliais ir traktavimo vingrybės


Dar neatslūgus ginčams dėl sovietinės ir nacistinės simbolikos draudimo įstatymo, žiniasklaidoje pasirodė vieno garbaus pono straipsnis pavadinimu “Neverkit dėl svastikos ir kūjo su pjautuvu”. Jame rašoma: „Tarsi simboliai būtų be paskirties, tarsi jie nieko nereikštų ir nesiasocijuotų su nacistine bei komunistine ideologijomis”.

Kai kam, be abejo, asociacijos kyla, tačiau leisiu sau tvirtinti, kad iš kitos pusės simbolių grėsmės baubas yra per daug eskaluojamas, dirbtinai siejant juos tik su vienu istoriniu simbolio aspektu. Taip pat manau, kad šis mano straipsnis jokiais būdais negali įžeisti nacistinių nusikaltimų aukų, kadangi viskas priklauso nuo to, kokiame kontekste mes pateiksime konkretų simbolį. Apie tai diskutuoti net nebuvo bandoma, todėl pasigesta rimtų simbolikos specialistų diskusijų šia tema, o jų vietą užėmė visiškai neprofesionalios prielaidos, nuogirdos, pafilosofavimai, pagrūmojimai.

Jau esu minėjęs, kad jeigu jau kalbėti apie kažkokią draudimo būtinybę, tai logiška būtų sutikti su standartinės totalitarinių valstybių simbolikos draudimu, konkrečiai nubrėžiant tam tikrus dizaino sprendimus, spalvų gamą ir pan., tačiau ir toji standartinė nacistų simbolika, išskyrus retkarčiais pasitaikančius vandališkus, mažvaikiškus ir, be abejo, nusikalstamus sienų tepliojimus, niekuomet nebuvo Lietuvoje populiari. Išskyrus pavienius atvejus, tai niekuomet nebuvo Lietuvos problema. Žodžiu, manyčiau, kad įstatymiškai įteisinti šią įsivaizduojamą problemą nebuvo gyvybiškai svarbu.

Jau net neverta sakyti, kad simboliu draudimu ekstremizmo problemos išspręsti neįmanoma, nes bet koks ekstremizmas gali egzistuoti ir po visiškai nekaltais, nekeliančiais jokių aliuzijų simboliais. Jis gali egzistuoti ir netgi visai be jų.

Ar kas pasikeistų, jei tikrieji ekstremistai savo simbolikoje pradėtų naudoti baltą taikos balandį? Mes jau matėme, kaip sovietai mėgo operuoti „amžinos taikos” simboliais, nuo ko agresyvioji jų ideologija nė kiek nenukentėjo. Pripažinsiu, kad ne visada suprantamas ne tik kai kurių politinių jėgų noras demonstratyviai lygiuotis į kažką, bet ir kai kurių valdančiųjų sluoksnių troškimas bausti visus be atvangos šioje „begalinės“, bet vis dėlto abejotinos tolerancijos visuomenėje.

Bet tebūnie. Faktas jau įvykęs. Standartinė nacistų svastika uždrausta. Bet įstatyme mes aptinkame mįslingą formuluotę: „uždraustų simbolių pagrindu sudaryta simbolika“.

Apibrėžimas painus ir gana laisvai interpretuojamas. Užbėgdamas už akių iškart pasakysiu, kad remiantis tokia formuluote kiekvieną paprasčiausią geometrinį simbolį ar grafinę figūrą bus galima įvardinti kaip „nacistinę“, o sprendimas priklauso tik nuo sprendžiančiojo vaizduotės lakumo. Lietuvoje būta panašių precedentų, nors, tiesa sakant, iki teisminio bylinėjimosi neprieita.

Vienos politinės organizacijos simbolis nuolat žiniasklaidoje buvo apšaukiamas nacistiniu, o konkrečiau – stilizuota svastika, nors kiekvienas heraldikos specialistas jums pasakys, kad jų naudojamas crux potent (lot. Jėgos kryžius) net nepriklauso svastikų grupei ir su svastika turi bendro tik tiek, kad abu yra priskiriami tam tikroms lygiakraščio kryžiaus variacijoms.

Lietuvoje tokie simboliai aptinkami tiek ant Vilniaus bažnyčių, tiek ant kai kurių paribio akmenų su iškaltais senoviniais asmenženkliais. Simbolika neretai aptinkama Lietuvoje, o vat prie „hitlerinės” ją pritempti sunkoka.

Nėra nė vienos šalies, kur crux potent būtų draudžiamas, nebent Lietuva norėtų įeiti į istoriją kaip pirmoji tai padariusi. Jeigu kažkokia organizacija ar žmonių grupė prieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams, tai turi nustatyti teismas (o ne žurnalistai), bet kaipgi tada su simbolikos interpretavimu? Jeigu nustatoma, kad organizacija nacistinė, tai ir jos simbolika automatiškai tampa nacistine, o jeigu nustatoma, kad nenacistinė, tai ir simbolika tampa nenacistine? Rizikuojame likti be vaizduojamosios senovinės simbolikos visai, nes kiekvienas tariamas ar tikras ekstremistas galės nurašinėti ištisus simbolinius kompleksus į uždraustųjų kategoriją.

Daug peno pagalvoti...

Ar apginsime Saulės ženklą?


Dar prieškario Lietuvoje svastika nereiškė to, ką pradėjo reikšti po Antrojo pasaulinio karo, o dabar ne dėl mūsų kaltės, bet su mūsų pritarimu ji demonizuojama ir apspjaudoma. Tamsiosios žmonijos istorijos dėmės ir liks tamsiomis istorijos dėmėmis, bet aš tikiu, kad svastika – šis prasmingas ir šventas senovės simbolis – bus reabilituota. Ji yra niekieno, ji yra virštautinė, ir tuo pat metu svastika priklauso kiekvienai tautai atskirai.

Atsiradusi kartu su žmonija, keliavusi per visą jos istoriją, įsirėžusi kiekvienos tautos dvasioje, tapusi šventu simboliu daugelyje religijų.

Lietuvoje tikėta, kad ji saugo nuo blogio, nes tai dangiškos ugnies dalelytė, išdeginanti visa, kad pikta. Svastika – tai aukštybėse riedanti Saulė, gimstanti, gyvenanti, mirštanti ir vėl iš naujo atgimstanti, kurioje kiekvienas žmogus galėjo pamatyti savo paties gyvenimą, suvokti tuos nekintamus amžinojo virsmo dėsnius, suprasti, kad niekas pasaulyje nedingsta. Palikuonių kartos – tai nauji virsmai ir nauji gyvenimai, kuriems pasibaigus, ciklas vėl atsinaujins per į pasaulį atėjusias jų atžalas. Tačiau šaknys su protėviais nenutrūksta, nes svastika, nepaisant atsinaujinimo aspekto, simbolizuoja ir tęstinumą bei amžinojo ryšio nenutrūkstamumą. Juk ryte pakyla ta pati Saulė, juk palikuonyse teka tas pats jų tėvų kraujas, juk medžio karūna negali žaliuoti be savo šaknų.

Dvylikos metų užteko, kad būtų apjuodintas šis kilnus ženklas pasaulio akyse. Kiek metų reikės, kad svastika vėl užimtų deramą vietą tarp šviesiausių, paslaptingiausių ir galingiausių žmonijos simbolių?

Ar apginsime Saulės ženklą? Svastika – tai mūsų visų paveldas, bet ne neapykanta.

Vilius Kovas

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/295056

Štai kaip
2009-06-08 17:10:34

nemokšiškumas ir idiotizmas per įstatymų leidėjus ardo, susina ir keičia mūsų gyvenimą...

Jack-Jack
2009-06-08 19:17:39

Nenustebčiau jei ir semitai turėjo svastiką. Straipsnis tikrai puikus, reikalingas ir išsamus. Ačiū autoriui už gerą darbą.

Beje lietuvių tautiniuose raštuose svastikai yra prigijęs pavadinimas sukutis. Jei neklystu, senprūsiai ją vadino svaistiks: lietuviškai galima būtų transkribuoti gal kaip šviestikis - kalbininkai tiksliau pasakytų.

2Jack-Jack
2009-06-08 19:55:02

Švaistikis.


Egle
2009-06-08 20:15:54

Įdomus straipsnis.

O latvių liaudies mene yra tokios pagražintos svastikos, ir vadinasi jos ugunskrusts (ugnies kryžius) ir pērkonkrusts (perkūno kryžius) :).

Tik pērkonkrusts sukasi pagal laikrodžio rodyklę, o ugunskrusts - prieš.

ssg
2009-06-08 20:22:26

jei taip, tai reikia uždrausti ir Dovydo žvaigždę, ši žvaigždė taipogi kelia daug emocijų.

Liudas
2009-06-08 22:17:15

Na, eilinis įrodymas, kad žmonių idiotiškumui nėr ribų (kalbu apie simbolikos neišmanymą)...

***************************************************************

Руны и свастики
http://www.die-waffen-ss.narod.ru/runi.html#top

Руны
http://runes.upperwood.ru/

Мыслеформы > Северная магия > Рунология по Герману Вирту
http://www.aingard.ru/page.php?al=alias6745
( D:\РУНЫ\День Сатурна - Рунология по Герману Вирту.htm )

Рунология
http://issaken.narod.ru/

Символы. Значение растительной символики.
http://apress.ru/pages/greif/sim/0-rzdl/rastenia.htm

История Пентаграммы
http://oto.ru/cgi-bin/article.pl?articl ... y/3-pentag ram.txt

Воинская символика России:
пятиконечная звезда как символ Вооруженных сил Советской России

ОТ БОГА ДО ДЬЯВОЛА 18 ГРАДУСОВ
http://www.dazzle.ru/spec/36.shtml

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 28 Spa 2007 23:56. Iš viso redaguota 6 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Gru 2006 20:38 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Šaltiniai:
http://www.alfa.lt/straipsnis/51885
http://www.biteplius.lt/lt/2content.con ... 2ukdcv6c9g

Svastika – politikės stiprybės kryžius


    Latvijos politikė Helmi Staltė savo šalyje garsėja nepriklausomu mąstymu. Niekas, net ir rusakalbiai kolegos, nesistebi ir neprotestuoja, kai ji į viešus renginius ateina pasipuošusi svastikomis raižytomis apyrankėmis, sagėmis.

    Helmi Staltė, Rygos Dūmos Kultūros, meno ir religijos komiteto pirmininkė, nesupranta mano klausimo, ar ji nebijanti demonstruoti savo meilės svastikoms. "Gal ir savo šešėlio turėčiau bijoti? – juokiasi Rygos dūmos deputatė. – Dar svastikas į šešėlį sudėčiau ir drebėčiau iš baimės..."

    Latvės – drąsios moterys. Kerti Lietuvos ir Latvijos sieną, ir jau imi pastebėti gatvėse visai kitokius tipažus, lyg feminisčių suvažiavime būtų paskelbta pertrauka.

    Ar neatsitiks taip, kad mūsų kaimynės grąžins pasauliui niekšo Adolfo Hitlerio "prichvatizuotą" nepaprastąjį ženklą, kurį naudojo dar paleolito gyventojai?

    Helmi užtruko Dūmos posėdyje, sutartą valandą jos dar nėra. Deputatė gali vėluoti kiek tik nori, nes laukiu jos Latvijos etnografiniame muziejuje Rygos pakrašty. Ten netikėtai sutikau dar vieną pašnekovę, labai kompetentingą liudytoją svastikos reabilitavimo byloje, – Dainą Krauklę. Kaip malonu išvysti kadaise vartytos knygos autorę. Varčiau, kiek pajėgdama skaičiau (išleista, aišku, latvių kalba) ir stebėjausi. Tąkart pirmą kartą išvydau svastikas ant kruopščiai ištirtų muziejinių eksponatų – skarų, juostų. Nė kiek nepabijota jų knygoje parodyti, su meile aprašyti, nors, prisipažinkime, daugeliui tas ženklas iki šiol kelia vien pyktį, susierzinimą, nes asocijuojasi tik su nacių simbolika. Daina iškart sako, kad visi jos populiariosios knygos apie latvių ornamentus tiražai jau seniai išpirkti, tad negalinti nei padėti nusipirkti, nei padovanoti.

     Stebėjausi ir užsukusi į tautodailininkų parduotuvę "Sena klėtis" Rygos centre. Nepavyko įsigyti sau tinkamo gražaus svastikomis išpuošto daikto, tačiau jų ten išties yra. Skarų, juostų. Tik viena užsilikusi kumštinių pirštinių pora, nuo kraštelio iki kraštelio išsiuvinėta besisukančiomis svastikėlėmis (lietuviai jas kartais vadina sūkurėliais), – toks grožis, kad amo netenki, bet dydis kažkodėl – lyg Arvydo Sabonio rankoms. Tas grožybes latviai pardavinėja ne iš po prekystalio, ir nematyti čia jokių piketuotojų. Matyt, visuomenės nuomonė jau palenkta į teigiamą pusę: nenuėjo veltui šviečiamasis darbas, svastikų prasmė aiškinama ne tik suaugusiems, bet ir vaikams skirtuose leidiniuose.

    Su Daina apžiūrinėjame muziejaus turtus.

Paveikslėlis       Paveikslėlis

    O štai ir Helmi, atlekia lyg vėjas. Žymi Latvijos politikė, drąsiai reiškianti savo nuomonę bet kokiais nepatogiais aktualiais klausimais, nuolat cituojama spaudoje, sutiko papasakoti ISTORIJOMS, ką mananti apie svastikas – jų istoriją ir dabartį.

                                     Graži svastikos ateitis

   – Miela Helmi, kodėl leidome Hitleriui pasisavinti svastikos ženklą?

   – Man rodos, mūsų niekas neklausė... Nemanau, kad Hitleris pats sugalvojo tai padaryti. Jis nebuvo toks protingas, kad suvoktų šio ženklo didybę. Kažkas jam patarė.

    Svastika – nepaprasto energetinio stiprumo ženklas. Latvijoje jį įvairiai vadina: Perkūno kryžium, Seno diedo kryžium.

    Toks vardas apibūdina kažkokią pamatinę jėgą.

   – Ar svarbu, kurion pusėn sukasi svastikos šakos?

   – Jei į dešinę – tokia svastika vadinama vyriška, į kairę – moteriška, tačiau šios jėgos visuomet kartu, tik bendra jų energija yra stipri, vaisinga.

   – Ar nejuokinga, kad Graikijoje radę prieš tūkstančius metų svastikomis išpuoštą keramiką... bailiai slepia fonduose?

   – Visa tai – didelė kvailystė. Aš tikrai nebijau – turiu papuošalų su įvairiais latvių ornamentais, yra tarp jų ir svastikų. Šis ženklas gina žmones nuo blogio! Kodėl turėtume atsisakyti tokio svarbaus ginamojo ženklo? Patikėkite, be jo žmonija – silpnesnė. Latviai žino, kad be svastikos negalima apsieiti svarbiais gyvenimo momentais. Gimusį kūdikį apsupdavo svastikomis išpaišyta skraiste... Tokiu būdu siekta, kad kūdikis gautų apsaugą visam gyvenimui. Svastika – ir gynėjas, ir energetinis resursas visam gyvenimui. Labai svarbu, kad ir tuokdamasi mergina nepamirštų Laimos kryžiaus (svastika dar ir taip vadinama), jei nori susilaukti vaikų. Taigi, nuo šio magiško ženklo net vaisingumas priklauso. Man jis labai patinka. Apsidžiaugiau gavusi dovanų svastikomis išpuoštas pirštines. Svarbiausias tautines tiesas ir simbolius vaikai turi sužinoti šeimoje. Pastebėjau, kad išmintingų tėvų vaikai nusimano apie ornamentiką, simboliką.

    – Estijoje merginos į šventę atėjo pasipuošusios svastikų formos auskarais, po to estų pareigūnams teko teisintis, netgi oficialiai pranešė, kad liepta tuos papuošalus nusiimti.

    – Taip elgiasi tie, kurie nieko nesupranta. Svarbiausia yra žinoti ir mokėti argumentuoti savo tiesą. Be abejo, nelojalūs rusakalbiai Latvijos gyventojai ir ateityje, matyt, nepraleis progos už meilę šiam ženklui kaltinti latvius potraukiu fašizmui. Tačiau gal ir jie kada nors šį tą supras. Tik kvailio nei išmokysi, nei įtikinsi.

     – O gal gintis reiktų puolant – pareikalauti uždrausti žvaigždę? Šis ženklas taip pat suteptas krauju.

     – Mūsų toks mentalitetas, kad kvailystėmis į kvailystes neatsakome. Protingi rusai jau suprato, kad mes kitokie, nebebando kišti savo vertybių. Ir Dūmoje kolegos rusai neprotestuoja dėl mano papuošalų, nes žinau, ką darau. Niekam nieko neįrodinėju, nešioju juos ne specialiai, neįžeidžiamai. Šventinėmis dienomis visuomet vilkiu savo tautinį kostiumą, kuriame irgi gausu svastikų. Iš tikrųjų tai aš esu lyvė (finougrų etninei grupei priklausantys lyviai Latvijoje gyveno prie visų upių ir palei jūrą, jų palikuonys jau sulatvėję – aut. past.), mūsų tikėjime jokio teatrališkumo nėra, jis – giliai širdyje. Senąjį baltų tikėjimą Latvijoje bando atkurti dievturiai, kaip Lietuvoje – romuviečiai. Tačiau mūsiškiai pagonys pernelyg kategoriški, jie sukūrė organizaciją, kurios viršuje sėdi pats svarbiausias jų žmogus – lyg bažnyčioje kunigas. Manau, kad tai – apgailėtina... Kodėl aš pati negaliu bendrauti su savo dvasiomis ir dievais? Man nereikia jokio tarpininko, kuris mano vardu kalbėtų. Ir aš tikiu, kad svastika dar užims deramą vietą mūsų visų gyvenimuose. Demonstratyviai jos rodyti nereikia, ant sienos kaip paveikslą kabinti irgi netinka, ja pasipuošti dera tik per svarbias šventes ir, kaip sakiau, nepamiršti ypatingomis dienomis. Net ir artojui derėtų užsirišti juostą su svastikomis, pavasarį pirmąkart išeinant į lauką. Tai nėra kažkokia mistifikacija, – tas ženklas iš tikrųjų labai svarbus. Žmonės patys iš savęs atėmė jėgą, atsisakę svastikos tapo silpnesni.

                                         Nebūk... europietė

    Daina Krauklė rodo senus audinius ir aiškina kiekvieną ryškiai ar pustoniais įaustą simbolį, moko perskaityti protėvių paliktus ženklus, pastebėti niuansus, variantus, kompozicijos įmantrumą ir kontekstą, nes pagrindinę mintį suprasi tik nutuokdamas apie viską viską.

                                                    Paveikslėlis

   Ji griežta: "Ir lietuvis, ir latvis privalo žinoti savo šventės, kodėl ant stalo būtent tokie valgiai, kodėl šiandien dainuoji tą dainą. Tik tada tavo gyvenimas yra prasmingas, tik tada būsi ne beždžionė, ne marionetė. Arba... europietė. Bloga europietė".

    – Kokį patį seniausią svastikos piešinį rado jūsų archeologai?

    – XI amžiaus. Buvo nesunku rekonstruoti XII amžiaus svastikomis papuoštą skarą, nes tie prie audinio pritvirtinti ženklai buvo iš vario, – jie užkonservavo medžiagą ir piešinys išliko. Turime ne vieną puikų ženklą. Štai šia žvaigžde (penkiakampių žvaigždžių latviai nemėgsta, visos turi daugiau kampų) galima apsisaugoti nuo juodosios magijos, tik svarbu piešti ją vienu ypu, neatitraukiant rašiklio nuo popieriaus lapo. Tik reikia atidžiai žiūrėti, kad žvaigždė būtų tinkamai piešiama: jei viršuje iškils du ragai, tai bus labai blogas ženklas. Visi ženklai turi savo pliusų ir minusų, tad reikia mokėti jais naudotis. Kartais pakanka tinkamą ženklą mintyse nusipiešti, pavyzdžiui, jei miške ką nors negera pajusi, štai jau ir būsi apsisaugojęs.

     Na negaliu jums dabar visos tūkstančius metų tautos kauptos išminties perduoti... Štai: gaila, kad mokykloje vaikai sėdi eilėmis, jei sėdėtų ratu, daug geriau visus mokslus įsisavintų ir savo energijos neištaškytų.

     – Man šįkart labiausiai svastika rūpi. Kokie jos variantai ir kontekstai?

    – Kartais ją net sunku atpažinti, būna viršūnėlė nupjauta. Jei gerai ženklo nežinosi, tai ir nesuprasi, į ką žiūri, kokios čia prasmės esama. Tarsi siūloma mintyse pratęsti linijas ir išvysti visą grožį... Daugybė jo variantų byloja, kad ženklas populiarus, gerbiamas. Kuo geresnis meistras, tuo įvairesnės, puošnesnės, sudėtingesnės jo kurtos svastikos. Kiekvienu atveju vis kitaip vadinama, dėl to ir prasmių – ne viena. Gabus etnografas ilgai mąstęs suprato, kad štai šioje senoje austoje juostoje pailgų stačiakampių (kiekviename – po svastiką...) yra tiek, kiek metuose savaičių. Taigi – kalendorius! Šventinės savaitės jame išsiskiria didesniais ornamentais. Svastika yra energetiškai pats stipriausias ženklas, jis vienintelis vaizduojamas judantis: sukasi ir daug ko pritraukia prie savęs. Neatsisakykime šio savo turto. Pavažinėję po visą pasaulį įsitikinome, kad net folkloriniai festivaliai Baltijos šalyse yra įdomesni negu Vakarų Europoje, kur daug paviršutiniškų pasilinksminimų, nes pas mus dar išlikusi senoji apeigų prasmė, suteikianti turinį mūsų gyvenimui.

     – Ar kas nors iš pačių garsiausių Latvijos įžymybių drįsta viešai puoštis svastikomis?

    – Tik dailininkai. Jie patys drąsiausi.

Paskelbta 09-12 19:53, komentarų: 2, autorius Miaurrr

Komentarai
http://www.biteplius.lt/lt/2content.con ... 2ukdcv6c9g  

Molbertas | 09-26 21:16  
tik ispruses zmogus supras kad svastikai tai nebutinai asocijuojasi su fasistais ar Hilterium

*Kaliausia* | 09-27 22:27  
Būn i išprusę žmonės už belenkokių svastikų uždraudimą.Tipo,kad neįsižeistų kasnors ir ramiau gyventų  

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 20 Bal 2007 17:42. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 18 Sau 2007 15:18 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Svastikos istorija


Šaltinis - http://www.kf.vu.lt/~public/arch3/aruna ... torija.htm

   Svastika - kablinis kryžius iš keturių vienodo ilgumo šakų, kurių galai prailginti stačiu kampu arba lanko forma - šitaip susidaro sukimosi įspūdis.

   Svastika - žodis kilęs iš sankrito kalbos, susideda iš dviejų žodžių kamienų: su – ‘geras’, ‘gerai’, ir as- ‘būti’. Žodis suas reikšdavo   linkėjimus: ‘būk laimingas’, ‘geros sekmės ‘. Ilgainiui prie suas buvo pridėta dalelė ti- atsirado suasti, vėliau suastika. Svastika apkeliavo visą pasaulį išlaikydama gero linkėjimo reikšmę.

   Kita svastikos pavadinimo kilmė yra: sanskritiškasis su-  reiškia saulės paukštį, o Astika- metų laikų dievybę. Svastikos kaip saulės simbolio ženklas yra vienas archaiškiuasių, nurodantis saulės sukimąsiį  aplink žemę ir metų dlinimą į keturis sezonus.

   Svastika išliko Italijoje etruskų piešiniuse, Amerikoje actekų paminkluose, graikų karaliaus Krono antspaude (apie 1800m. pr. Kr.), Trojos moterų papuošaluose, kinų ir japonų Budos šventyklose. Svastikos šventumas jau žymimas kai kuriuose Babilonijos dievų atvaizduose, finikiečiai savo laivus puošdavo svastikos kryžiumi kaip vilties ženklu.

   Galima sakyti, kad svastika yra vienas seniausių, paslaptingiausių ir bene populiariausias pasaulio ženlklas. Jau prieš mūsų erą jis buvo paplitęs po visą pasalį.

    Kinai, Amerikos indėnai, Skandinavai, Baltai, Šiaurės Afrikos arabai, indai, japonai, meksikiečiai, rusai, persai, Brazilijos tautos - visi turėjo svsatiką. Bet reta buvo senovės Egipte ir Babilone, o senovės Graikijoje labai dažna. Dar svastika vadinama gamadionu arba gamiruotoju kryžiuimi, nes sudaryta iš keturių gama raidžių.

    Seniausias svastikos pėdsakas aptiktas Transilvanijoje neolito laikų piešiniuose.


История свастики
http://www.renascentia.ru/ck_swas.htm

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 28 Bal 2008 00:33. Iš viso redaguota 2 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 07 Vas 2007 14:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Laiškas Europos Sąjungai, prašantis ir reikalaujantis nedelsiant sustabdyti svastikos uždraudimo svarstymą ir neleisti atgimti Inkvizicijai Europos Sąjungoje


http://www.counter-propaganda.w3.lt/let ... swasti.php

                           Laiško parašymo aplinkybės

   2007 m. pradžioje per Europos Sąjungą nusirito banga induistų protestų prieš numatomą svarstyti ES svastikos uždraudimą, vėl atkreipusi visuomenės dėmesį į šį politiškai opų klausimą, – atrodė, kad Europos Sąjunga buvo atsisakiusi šio ketinimo po to, kai tam įnirtingai pasipriešino keletas valstybių-narių.

   Pasirodė, kad naujo svastikos uždraudimo svarstymo iniciatorė buvo Europos Sąjungai vadovauti pradėjusios Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

                   Priežastys, paskatinusios parašyti šį laišką

   Svastika yra pagrindinis pagrindinio Lietuvos (tradicinio) dievo – Perkūno simbolis, ir jos uždraudimas reikštų senojo Lietuvos tikėjimo (o taip pat ir latvių, keltų ir kitų istorinių indoeuropiečių tikėjimų bei religijų) kriminalizavimą ir uždraudimą.

   Tiek šimtmečių kentėjusi Katalikų bažnyčios persekiojimą, tradicinė Lietuvos religija vis dar labai nedrąsiai atgimsta ir turi būti visokeriopai ginama. Svastikos uždraudimas būtų skaudus smūgis lietuviškam tikėjimui.

   Dar daugiau svastikos uždraudimas būtų ne kas kita, o to paties nacizmo apraiška.

   Mane labai stebina tai, kad dauguma rėksmingųjų Europos politikų, viešai demonstruodami savo neapykantą nacizmui, stengiasi suvesti jį į formaliąsias ir paviršines Adolfo Hitlerio nacionalsocialistų partijos detales, tokias kaip uniforma, simbolika, sveikinimosi būdas ar antisemitizmas.

   Tačiau visa tai nėra nusikaltimai (bent jau įprastine prasme), nacizmas buvo universaliai pasmerktas dėl savo nusikaltimų prieš žmoniškumą ir dėl savo etikos, kuri tuos nusikaltimus padarė ne tik įmanomais, bet ir natūraliais bei skatinamais visuomenės.

    Todėl man nacizmas, kaip blogio simbolis, yra pasaulio suvokimo ir visų pirma elgesio būdas, kai grupė žmonių ne tik suvokia save pranašesniais už kitus, bet ir mano turį teisę elgtis su „žemesniaisiais“ taip, kaip jiems patinka, ir žinoma, kai jie taip ir iš tikrųjų elgiasi – juos diskriminuoja, žemina ar netgi žudo.

    Labai tikiuosi, kad Hitlerio NSDAP buvo pasmerkta ne todėl, kad jos aukomis tapo būtent žydai, tauta įtakinga tiek JAV, tiek Britanijoje, ir kad todėl korektiškai vadinu naciais taip pat ir Jėzų Naviną (biblijinį kruvinąjį žydų karvedį ir tautos didvyrį) bei visus tuos sionistus, kurie žudė arabus todėl, kad šie, nebūdami išrinktosios tautos atstovais, neturi teisės gyventi žemėje, Jehovos pažadėtoje žydų tautai.

                                            Klausimas

    Kuris kryžius labiau nusipelnė būti universaliu istoriniu niekšybės, žiaurumo ir nusikaltimų simboliu?

       Svastika

       Krikščioniškasis kryžius

       Abu vienodai to nusipelnė

       Nė vienas to nenusipelnė

   Todėl manau, kad dabartinė Vokietijos vadovė, norėdama persekioti svastikos, kaip neįstengiančių ginkluotai pasipriešinti mažumų religino simbolio, nešiotojus todėl, kad svastika buvo nacių simbolis, šia prasme niekuo nesiskiria nuo Hitlerio, persekiojusio žydus už tai, kad kai kurie žydų bankininkai sabotavo vokiečių armijos finansavimą Pirmojo pasaulinio karo metu.

    Priešinimasis svastikos persekiojimui tokiu būdu yra ir priešinimasis Europos Sąjungoje atgimstančiam nacizmui, šiuo metu matomai atstovaujamam ir Angelos Merkel. (Gal ir pats Hitleris, jei būtų gyvas, šia prasme didžiuotųsi Angela kaip savęs verta įpėdine Vokietijos kanclerio poste.)

    Akivaizdu, kad Merkel vadovaujami Vokietijos krikščionys demokratai, siekdami uždrausti svastiką, pratęsia istorines krikščionybės, ir visų pirma, Katalikų bažnyčios, negailestingo kitų tikėjimų bei religijų persekiojimo tradicijas.

    Dabar tokie žmonės jau nebedrįsta užkurti inkvizicijos laužų ar griebtis istorinių jėzuitiškų metodų, tačiau matyt jie dar svajoja, kaip sodins „pagonis“ už grotų, niokos tūkstantmečius simbolius ir degins šventas knygas už tai, kad svastika kažkada patiko žmogui, pralaimėjusiam pasaulinį karą.

     Laiškas (vėliavėlė puslapio viršuje  – nuoroda į originalų tekstą anglų kalba)

             Tris šio laiško kopijas išsiunčiau registruotu paštu

Ksavjerui Solanai, Europos Sąjungos Tarybos generaliniam sekretoriui, Chosė Manueliui Barosui, Europos Komisijos prezidentui,
ir Hansui-Gertui Pėteringui, Europos Parlamento prezidentui, su prašymais perduoti laišką jų vadovaujamoms institucijoms.

Atviras laiškas Europos Sąjungos Tarybai, Europos Komisijai ir Europos Parlamentui

    Prašymas nedelsiant sustabdyti svastikos uždraudimo svarstymą ir neleisti atgimti Inkvizicijai Europos Sąjungoje

    Senoji baltų religija buvo šimtmečiais persekiojama krikščionių ir įvairių politinių valdžių. Ilgą laiką Lietuvoje baltų religinė bendruomenė negalėjo turėti formalių institucijų ar netgi nekilnojamo turto, kadangi čia visada dominavo Katalikų bažnyčia, kuri per savo ilgą istoriją garsėjo nepakantumu ir nusikaltimais prieš kitas religines bendruomenes.

    Tačiau baltų tikėjimas išliko per persekiojimo šimtmečius (nors tik nedaugelis Lietuvoje formaliai ir viešai deklaruoja esą jo pasekėjai, kadangi vis dar išlieka rimta grėsmė patirti sankcijas, tokias kaip psichologinis smurtas, ypač kaimo rajonuose ir mokyklose). Jis išliko tiek kaip atskirų grupių religija, tiek kaip asmeninis tikėjimas. Per šimtmečius visuomenėje buvo išsaugoti ir baltų religiniai simboliai, jie taip pat išliko tautosakoje ir tautinėse rankdarbių tradicijose.

    Baltų religijoje yra daug dievų, tačiau Lietuvoje daugelis tikinčiųjų atiduoda pirmenybę Perkūnui, pripažindami jį vyriausiuoju lietuvišku dievu. Pagrindinis Perkūno simbolis yra svastika, lietuviškai – ugnies kryžius (latviškai – uguns krusts) taigi svastika yra pagrindinis religinis simbolis daugelio išpažįstančiųjų senąjį Lietuvos tikėjimą.

    Svastika yra pagrindinis mano (Giedriaus Šarkano) tikėjimo simbolis.

    Bent jau formaliai, aš esu Europos Sąjungos pilietis. Norėčiau tikėti, kad Europos Sąjungos teisė gina ir mano pagrindines teises ir laisves.

    Teisė į minties, sąžinės ir religijos laisvę yra įtvirtinta daugelyje Europos Sąjungos teisės aktų. Pavyzdžiui, Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje yra nedviprasmiškai pripažįstama, kad „kiekvienas turi teisę į minties, sąžinės ir religijos laisvę“.

    Taigi Europos Sąjunga man garantuoja teisę laisvai išpažinti savo protėvių tikėjimą ir religiją, nesvarbu kokie bebūtų jų simboliai.

    Norėčiau atkreipti jūsų dėmesį, kad nacių padarytų nusikaltimų skaičius tikrai nepranoksta Katalikų bažnyčios istorinių nusikaltimų skaičiaus. Todėl, svarstydama svastikos uždraudimo klausimą, tačiau netgi nesvarstydama krikščioniškojo kryžiaus uždraudimo klausimo, Europos Sąjunga akivaizdžiai diskriminuoja visus tikėjimus ir religijas, kurių simbolis yra svastika, Europos Sąjungoje dominuojančios krikščionybės atžvilgiu, nors Europos Sąjungos teisė draudžia diskriminaciją religiniu pagrindu.

    Todėl

   Aš, Giedrius Šarkanas, Europos Sąjungos pilietis, prašau ir reikalauju Europos Sąjungos institucijų arba 1) nedelsiant sustabdyti svarstymą uždrausti pagrindinį mano tikėjimo simbolį, svastiką, kaip ir bet kokią kitą veiklą, pažeidžiančią Europos Sąjungos man garantuojamas teises, arba bent jau 2) bendrai svarstyti abejų simbolių: svastikos ir krikščioniškojo kryžiaus uždraudimo klausimą.

   Žmonės, išpažįstantys senąjį baltų tikėjimą, jau daugelį amžių kentėjo nuo krikščionių, ir ypač Katalikų bažnyčios, persekiojimo.

      Todėl

    Prašau sustabdyti Inkvizicijos ir jėzuitizmo tradicijų atgimimą Europos Sąjungoje, labai primenantį istorinių Katalikų bažnyčios žydų persekiojimo tradicijų atgimimą nacistinėje Vokietijoje.

    Linkėjimai,

    Giedrius Šarkanas

xxxxxxxxxxxx,
Vilnius, Lietuva,
xxxxxxxxxx
giedrius@counter-propaganda.w3.lt

2007 m. vasario 1 d.

Atsakymas

Atsakymo kol kas nėra

Vilnius, 2007

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 20 Bal 2007 17:43. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 07 Vas 2007 16:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Pasiūlymas dėl naudojamos terminologijos


Lietuviškai reikėtų sakyti ne "svastika" (tai sanskrito kalbos žodis), o
"švaistikis" arba "sūkurėlis"

Svastika
http://lt.wikipedia.org/wiki/Svastika


Svastika (卐) (skr. स्वस्तिक = svastika, iš svasti – 'gerovė, gerbūvis'), sūkurėlis – kryžius su užlenktais galais. Tai Saulės, ugnies ir kūrimo simbolis[1].

Svastika senovėje plačiai naudota indoiranėnų, hetitų, keltų, graikų ir baltų, beveik visuose pasaulio žemynuose. Svastika – šventas induizmo, budizmo ir džainizmo simbolis.

Baltų svastikos

Baltai svastiką siejo su Dievu, Saule, Perkūnu.

Svastika – vienas iš dažniausiai lietuvių liaudies mene besikartojančių motyvų. Jomis puošiamos verpstės, tapoma ant kraičio skrynių ir baldų, įaudžiamos į audinių raštus.

Margučių raštuose svastikos aptinkamos kaip stambūs, savarankiški, įvairiai stilizuoti ženklai, dažniausiai komponuojami margučio šonuose, o taip pat deriniuose su kitais statiškais bei dinamiškais ženklais.

Svastikos dinamiškumą vaizdingai nusako liaudiškas jos pavadinimas sūkurėlis.

Kernavėje rasti XIII amžiaus papuošalai (galvos vėrinio dalys, žiedai ir kt.) su svastikomis.

Netoli ankstesnės Lietuvos Brastos, dabar miestas Brestas Baltarusijoje, atrasti prieš 2,5 tūkst. metų lietuvių protėvių pagaminti metaliniai iečių antgaliai su svastikomis jų šonuose.

Lietuvoje daug šimtmečių svastikos naudotos kilmingų šeimų herbuose, valstybės apdovanojimuose.

Latvijos mieste Liepojoje dvi metro skersmens svastikos iškaltos ant paminklo Latvijos nepriklausomybės kovų 1919–1922 metais savanoriams.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 20 Bal 2007 17:44. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 13 Vas 2007 19:28 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Autorius - Wolfsangel
http://diskusijos.patriotai.lt/viewtopi ... 7171#17171

    O kodėl lietuviškai "švaistikis", "švaistiklis", "svaikstikis"? Čia naujadaras?

    Težinau prūsų dievą Svaixtix, bet juk ir pats vardas gali būti viduramžių rašytojų iškraipytas. Be to, keista pažodžiui sieti Dieva su jo manifestacija.

    Svastika - tai ne Saulė pati savaime, kaip kai kas galvoja.

    Man patinka Trinkūno duotas pavadinimas "(ugnies) sukūrėlis", tačiau toks kontekstas nelabai aiškus, toks greičiau mielai buitiškas.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 13 Vas 2007 19:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Kiek žinau, svastika iš tikrųjų yra kryžius lygiais galais, kurie buvo sutepami sakais ar smala ir padegami, o po to, per centrinę ašį kryžių pervėrus, jis sukamas tamsoje - "švaistosi".

   Iš čia ir lietuviškas pavadinimas "švaistikis".

   Beje, taip sakoma ir apie sukamą ratu arba švytuokle kalaviją - "švaistytis kalaviju".

   Atkreipkite dėmesį, kad visur ta pati pradinė šaknis: šviesti, šviesa, šveisti, švaistytis, švytėti, šveitrus (žvitrus) (kalavijas), švara ir kt.

   Ši šaknis reiškia spindesį. Iš čia ir šių žodžių ryšys su degančia ugnimi, šviečiančia saule ir pan.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Spa 2007 18:09 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 04 Vas 2007 10:46
Pranešimai: 177
Žygeivis rašė:
Runos, svastikos, žvaigždės ir kiti simboliai


Руны и свастики
http://www.die-waffen-ss.narod.ru/runi.html#top

Руны
http://runes.upperwood.ru/

Мыслеформы > Северная магия > Рунология по Герману Вирту
http://www.aingard.ru/page.php?al=alias6745
( D:\РУНЫ\День Сатурна - Рунология по Герману Вирту.htm )
Nesu gerai susipažinęs su runų tyrinėjimais, bet skaičiau Č.Gedgaudo "Mūsų praeities beieškant" ir šie rusų samprotavimai nesukelia pasitikėjimo.
Рунология
http://issaken.narod.ru/

Символы. Значение растительной символики.
http://apress.ru/pages/greif/sim/0-rzdl/rastenia.htm


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 28 Spa 2007 23:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
СВАСТИКА: СВЯЩЕННЫЙ СИМВОЛ

Роман Багдасаров
Этнорелигиоведческие очерки

Белые Альвы
Москва 2001

http://bagdasarovr.narod.ru/swastika.htm

СОДЕРЖАНИЕ

Предисловие

I. «Фашистский» знак?
«Тёмная материя». Love, Life, Luck, Light. Запретное слово, отверженный символ. [Отступление 1. Что является нацистской / фашистской символикой.] Свастикофобия. Границы свастикофобии.

II. Свастика снаружи
Симметрия свастики. Вокруг свастики. Ритуалы в Шанти-Нагар. Свастика в джайнизме. Свастика в природе.

III. Путями свастики
Вынашивание свастики (мезинская культура). [Отступление 2. Происхождение символов.] Рождение свастики (полярная гипотеза). Вскармливание свастики (неолит). Аркаим: город-свастика. [Отступление 3. Священный огонь.] Мандала и лабиринт. Возмужание свастики (бронзовый век). Звёздное вращение. Сакральный хлеб. Свастика на алтарях. [Отступление 4. Меандр.] Античная свастика. Воинская символика свастики. Конноголовая свастика. Символизм животных и свастика. Свастика в индуизме. Свастика в буддизме. Свастика в боне. 10 000 последовательностей (Китай). Ковроткачество. Средняя Азия. Африка. Свастика у индейцев.

IV. Гаммадион
Свастика в раннем христианстве. Свастика в исламе (раздел написан в соавторстве с А.С. Тургиевым).

V. Символ Святого Духа
В круге ветра. [Отступление 5. Сакрализация ветра.] Семеричность даров. Потиры. Украшения источников. Евангелия. Купола храмов. [Отступление 6. Эпитеты Огня и характеристики Святого Духа.] Колокола. Элементы церковного декора. Реликварии. Надгробия. Священнодействие. Священные облачения. Икона, миниатюра. Пелены, завесы, плащаницы. Кресты, распятия. Украшения. Граффити.

VI. Поворот Солнца. Свастика в русской традиции (глава написана в соавторстве с Г.П. Дурасовым).
Cвастика у славян. Соседи славян. Народы Сибири. Болгары. [Отступление 7. Религиозное сознание и естественное восприятие.] «Колея житейская». Солнечный ветер. Русские имена свастики. Свастика-Конь. Предметы быта. Птица-свастика. «Великий Кур». [Отступление 8. Живой огонь.] Прялки. Ткань. Три цвета свастики (белый, красный, золотой). [Отступление 9. Символизм русской одежды.] [Отступление 10. Узоры: вышивка и чтение.] Головные уборы. [Отступление 11. Этимология женских головных уборов.] Дева или Мать? Части рубахи. Пояс, понёва, передник. Полотенца. Варежки, чулки. Ритуальная пища. Круговорот воскрешения.

VII. Свастика изнутри
Присутствие Духа. Признак лидерства. Свастика в России Романовых. Оккультная свастика. Между притяжением и отталкиванием: 1909-1919. Победа Звезды. Знак полюса. Свастика над Россией.

Литература, источники

Список сокращений

Иллюстрации

Резюме

Summary


Runos, svastikos, žvaigždės ir kiti simboliai


Руны и свастики
http://www.die-waffen-ss.narod.ru/runi.html#top

Руны
http://runes.upperwood.ru/

Мыслеформы > Северная магия > Рунология по Герману Вирту
http://www.aingard.ru/page.php?al=alias6745
( D:\РУНЫ\День Сатурна - Рунология по Герману Вирту.htm )

Рунология
http://issaken.narod.ru/

Символы. Значение растительной символики.
http://apress.ru/pages/greif/sim/0-rzdl/rastenia.htm

История Пентаграммы
http://oto.ru/cgi-bin/article.pl?articl ... tagram.txt

Воинская символика России:
пятиконечная звезда как символ Вооруженных сил Советской России
ОТ БОГА ДО ДЬЯВОЛА 18 ГРАДУСОВ

http://www.dazzle.ru/spec/36.shtml

Dauguma žmonių mano, kad šešiakampė žvaigždė yra žydų (judaistų) nacionalinis simbolis, tačiau šis simbolis yra lygiai taip pat yra ir arabų (bei apskritai musulmonų) šventas simbolis. :img01:


*************************************************************************************************

Гексаграмма - шестиугольная звезда
(печать Соломона, звезда (щит) Давида - у евреев)
(Звезда или печать Сулеймана - у арабов, мусульман)


Некоторая энциклопедическая (но мало кому знакомая) инфа

Звезда, которую евреи называют звездой (щитом) Давида (арабы его называют Даудом), а мусульмане - звездой Сулеймана (по еврейски - Соломона).

Сами евреи звездой Соломона называют не шестиугольную, а пятиугольную звезду ("советскую" :D ). (Между прочим, такая пятиконечная звезда тоже часто встречается на монетах Марокко http://numizman.narod.ru/Afrika/Morocco/Morocco1.htm )

*******************************************************************************************************************

Гексаграмме в разное время разными народами давались совершенно различные толкования.

В Египте и Финикии гексаграмма считалась символом равновесия материального и духовного начал, человеческого (треугольник, направленный концом вниз) и божественного (треугольник, обращенный концом вверх). Впоследствии это толкование перешло к каббалистам и средневековым европейским оккультистам; его же придерживается и Кроули.

В древней Греции гексаграмма также обозначала соединение двух начал - мужского и женского. А гексаграмма, вписанная в круг или шестиугольник, символизировала андрогина.

Средневековые европейские алхимики трактовали гексаграмму как символ всех возможных сочетаний из двух стихий (Земли, Огня, Воды, Воздуха), которых существует шесть. Верхний конец обозначал сочетание Огня и Воздуха, далее по часовой стрелке шли: Огонь и Вода, Вода и Воздух, Земля и Вода, Земля и Воздух, Земля и Огонь.

В индийской эзотерической традиции гексаграмма обозначает разум и пять чувств человека, а также соответствующих им богов. Верхний конец - разум (Шива), далее по часовой стрелке: слух (Сарасвати), вкус (Вишну), обоняние (Кали), зрение (Брахма), осязание (Лакшми).

В России и Европе в XVIII-XIX вв. гексаграмма считалась символом рождественских и новогодних праздников, широко использовалась в елочных украшениях - вероятно потому, что ее форма ассоциировалась со снежинкой.

У евреев вплоть до XVIII в. гексаграмма не была каким-то особенным символом и никак не связывалась с иудейской религией. Гексаграмму использовали каббалисты; она встречалась в украшениях синагог, но только как орнамент.

Названия печать Соломона, звезда Давида придуманы средневековыми европейскими мистиками; евреи в те времена гексаграмму так не называли.

Гексаграмма стала еврейским национальным знаком только в XIX в., причем довольно-таки случайно. Она была символом пражской еврейской общины. Именно в Праге возникло в начале XIX в. движение сионистов, ставивших целью переселение евреев в Палестину.

Сионисты просто выбрали символ пражских евреев в качестве эмблемы своего движения. С тех пор гексаграмма и стала ассоциироваться с еврейским народом. Окончательно это значение было закреплено изображением гексаграммы на флаге Израиля при провозглашении этого государства.


А возникни сионизм не в Праге, а в другом городе - знак на флаге Израиля мог бы быть совсем другим...

*******************************************************************************************************************

Примеры на мусульманских монетах

Королевство Марокко
Мухаммед IV (1859-1873)

Дирхем = 4 мазуны = 56 фалусов = 224 киката

http://coinsv.narod.ru/c_pages/maroc.htm
_________________________________________________________________________________________________

Примеры (более поздние):

4 фалуса, 1868 г. (АН1288), Медь
http://andreycoins.narod.ru/Morocco.htm

АЛЬ ХАСАН I (1873-1894 / 1290-1311), Номинал - 4 фалуса

http://arabcoins.nm.ru/morocco/morocco1873.htm

http://arabcoins.nm.ru/morocco/coins/c183a.GIF
http://arabcoins.nm.ru/morocco/coins/c183r.GIF

______________________________________________________________________________________________

Источник - http://www.newparadigma.ru/engines/civ% ... 2&t=103994

Автор: Дигер
Дата: 19-сен-05 13:27

Бронзовая мароканская монета 1871 года, 3-4 фалуса.

Знак Сулеймана Мудрого был пропечатан для придания "значимости" этой дешевой бронзовой монете в глазах населения, привыкшего к серебру и золоту, заменив ею дирхем, что вообщем то удалось.

(тут конечно, есть множество интересных тем, помимо Соло-Амона (см. Егермейстер) в том числе и в гербе Марокко со звездой солеймана и пятиконечной, реформа произошла во время французских завоеваний, мароканцы сменили привычные серебрянные испанские монеты на бронзовые.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Пример мусульманской шестиконечной звезды:

Бахчисарай. Ханский Дворец.
http://obimbirene.narod.ru/photoalbum14.html

Звезда Сулеймана (Соломона) в домашней мечети.

http://obimbirene.narod.ru/58-2901.jpg

Paveikslėlis

*************************************************************************************************

Kazarin

[quote=KestaS]У евреев вплоть до XVIII в. гексаграмма не была каким-то особенным символом и никак не связывалась с иудейской религией. Гексаграмму использовали каббалисты; она встречалась в украшениях синагог, но только как орнамент.[/quote]


Это правильно. А до этого еврейская символика - виноградная гроздь.

***************************************************************

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13905626681389694054&view=6

21. Rza>2. Proto miegas gimdo pabaisas
2014-01-24 23:30
IP: 84.46.253.122


Prašom, trumpas sąrašėlis kur be judaizmo naudojama Dovydo žvaigždė.

Iduizme: Anahata - ketvirtosios pagrindinės čakros simbolio centrinė dalis, Šatkona - induizmo simbolis reiškiantis vyriško ir moteriško prado jungtį arba Purušą - anžmogį arba kitaip kosminį žmogų,dažnai šis ženklas priskiriamas ir Prakriti (Motinai gamtai), Šivai bei Šakti.

Šintoizmas: Kagome - japonų monas (ženklas, herbas), naudojamas japonų šintoistinėse šventyklose nuo 5 a. prieš Kristų.

Krikščionybėje: Betliejaus žvaigždės simbolinis atvaizdavimas.

Mormonų bažnyčioje: Dievo, siekiančio žemyn iš dangaus link žmogaus ir žmogaus, siekiančio Dievo link simbolis, žemės ir dangaus, Izraelio genčių simbolis.

Rastafarių simbolis - juoda Dovydo žvaigždė.

Islame: Najmat Dāwūd (Dovydo žvaigždė) plačiai naudojams maldos namų architektūroje. Pagal Koraną tiek Dovydas, tiek Saliamonas yra islamo pranašai.

Vienas iš ženklų XVI a. Otomanų (rusiškai Osmanų) laivyno admirolo Hareddin Paša Barbarossa (raudonbarzdžio) vėliavoje.

Naudotas ant XIX a. marokietiškų monetų.

Naudojamas kai kurių anglų, prancūzų ir vokiečių kilmingų giminių herbuose.

Lietuvos bajoriškų giminių herbuose: Manvydų, Čapskių, Gedgaudų, Dorohostaiskių, Tiškevičių (Leliwa), Ostrogiškių, Špilių, Špilevskių, Špilovskių(Ostrogski), Karpių (Karp), Ragauskų (Szaszor).

Bavariško Zoigl alaus ženklas, naudojamas nuo 1508 metų.

Bierstern arba Brauerstern - Pietų Vokietijos aludarių gildijos ženklas.

Teosofijos draugijos ženklas.

Vienas iš daugelio laisvųjų mūrininkų, kitaip "masonų" simbolių.

Vienas iš simbolių naudotas kaip įspaudas ant Damasko plieno kardų.

Pradžiai gal pakaks.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 19 Kov 2008 19:18 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Galvosūkis politikams – kaip pristabdyti „skinus“ ir neuždrausti penkiakampės žvaigždės


Eglė Digrytė, http://www.DELFI.lt
2008 kovo mėn. 19 d.
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=16385159

     Politikai, norėdami užkirsti kelią totalitarinių režimų ideologijos ir simbolikos plitimui, susidūrė su galvosūkiu: kaip pristabdyti viešai besireiškiančius skustagalvius bei kitus radikalus ir kaip iš vaiko neatimti teisės nupiešti penkiakampę raudoną žvaigždę, o iš mamos – sugiedoti SSRS himną sovietmečiu negyvenusiai dukrai.

     Seimas dar pernai pradėjo svarstyti konservatorės Vilijos Aleknaitės-Abramikienės parengtas kelių įstatymų pataisas, kuriomis norima uždrausti ar apriboti nacių ir komunistų simbolikos naudojimą, viešą šių ideologijų skleidimą ar jas propaguojančių politinių organizacijų kūrimąsi.

     Trečiadienį Teisės ir teisėtvarkos komitetas dėl šių projektų surengė klausymus. Prieš tai projektus svarstę Žmogaus teisių komiteto nariai pasiūlė minėtam komitetui projektus patobulinti.

     Parlamentarė pasiūlė Administracinių teisės pažeidimų kodeksą papildyti straipsniu, pagal kurį nacistinės Vokietijos, SSRS ar jos sąjunginės respublikos vėliavos ar herbo, atsakingų už represijas prieš Lietuvą Vokietijos nacionalsocialistų ar SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdų, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolių ar uniformų arba juos pagal paskirtį pakeičiančios panašios simbolikos platinimas, naudojimas susirinkime, kitame masiniame renginyje arba kitoks viešas demonstravimas, nacistinės Vokietijos, SSRS ar jos sąjunginės respublikos himno viešas atlikimas, užtraukia 500-1000 Lt baudą.

     Šios nuostatos būtų netaikomos, kai tokie veiksmai atliekami muziejuose, informuojant visuomenę apie istorinius įvykius, švietimo, mokslo, meno tikslais, kai naudojama oficiali egzistuojančios valstybės simbolika.

     Klausymuose dalyvavusi V. Aleknaitė-Abramikienė su teisininkais ilgokai diskutavo, ar projekte reikėtų kalbėti tik apie simbolius, ar ir apie simbolių elementus.

     Teisininkas Dainius Žalimas priminė Kovo 11-ąją sostinėje vykusias skustagalvių eitynes, kurių metu svastikos tiesiogiai nebuvo demonstruojamos, tačiau buvo aišku, kokia simbolika ir idėjos artimos dalyviams.

     Svarstant projektus taip pat kilo klausimas, ar, pavyzdžiui, visus piešinius su nacių naudota svastika galima prilyginti šios ideologijos šalininkų simbolikai. Mat neretai naudojamas stilizuotas svastikos piešinys, visiškai nesusijęs su nacizmu.

     „Sakykime, Mindaugas Murza, mojuodamas vėliava, nors ji ir raudona su baltu ratu bei juodu kryžiumi, sakys, kad ji nėra oficiali ir bus teisus“, - kalbėjo V. Aleknaitė-Abramikienė.

     Anot jos, būtina atsižvelgti ir į simbolikos demonstravimo ar kitų veiksmų tikslą. Pavyzdžiui, marškinėliai su kūjo ir pjautuvo, kurie buvo ant SSRS vėliavos, piešiniu neturėtų užkliūti. Tačiau jei skustagalviai gatvėje skanduos nacistų šūkius, turėtų būti įžvelgtas pažeidimas. Mama, paauglei dukrai padainavusi SSRS himną, taip pat nebūtų baudžiama.

     Teisininkų teigimu, reikėtų apsidrausti, kad žvaigždės ženklas (penkiakampė žvaigždė buvo tapusi sovietų kariuomenės ir visos SSRS simboliu) netaptų tabu per Kalėdas, televizijos šou ar vaikų piešiniuose.

     „Svarbu, kad pataisa netaptų karikatūra, nebūtų panaudota pajuokai“, - ragino klausymuose dalyvavęs Tėvynės sąjungos frakcijos narys Emanuelis Zingeris.

     „Normalūs žmonės tokios simbolikos nenaudoja“, - apibendrino D. Žalimas.

      Pataisų iniciatorė teigė norinti įteikti įrankį policijai, kad ji „galėtų sutvarkyti „skinus“ ir M. Murzą“. Ji prisiminė Politinių kalinių ir tremtinių suvažiavime Ariogaloje mačiusi Visvaldą Mažoną ir M. Murzą vaikštančius su svastika papuošta vėliava. Policininkai, paprašyti juos išvaryti, nustebo – esą nėra pagrindo, nes jie nieko nesumušė ir nepadarė kito pažeidimo.

     V. Aleknaitė-Abramikienė taip pat pasiūlė uždrausti partijų simbolikoje naudoti nacių ir komunistų simboliką, susirinkimus, kurių dalyviai demonstruoja minėtus simbolius.

     Asmuo, viešai pritariantis SSRS ir nacistinės Vokietijos agresijai prieš Lietuvą, okupacinių režimų vykdytiems nusikaltimams, tai teisinantis, menkinantis ar neigiantis, jos siūlymu turi būti baudžiamas bauda arba areštu arba laisvės atėmimu iki 2 metų. Tokia pat bausmė grėstų ir už viešą pritarimą kitiems nusikaltimams žmoniškumui bei karo nusikaltimams.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

Pilietis, 2008 03 19 17:00

_V. Aleknaitė-Abramikienė taip pat pasiūlė uždrausti partijų simbolikoje naudoti nacių ir komunistų simboliką, susirinkimus, kurių dalyviai demonstruoja minėtus simbolius._

    Aš nesu, nei už nacius nei už komunistus, tačiau manau kad V. Aleknaitė-Abramikienė skrajoja absurdiškose fantazijose jei ji mano, kad su tokiais įstatymai ji ką nors pasieks. Visų pirma tai žmonės turi teisę į saviraiškos laisvę, kad ir kokia jų nuomonė butų nepopuliari.

    Bausti reikėtų tada jeigu naciai ar komunistai oficialiai siūlytų pažeisti kitų asmenines laisves (tai neturėtų priklausyti nuo politinių idėjų tipo).

    V.Aleknaitė-Abramikienė matyt net nesuvokia, kad jis su komuunistais ir naciais bando susidoroti tais pačiais nacistinais ir komunistinais metodais. Būtent tokie žmonės kaip V.Aleknaitė-Abramikienė komunizmo laikais kišo politinei sistemai "pavojingus" asmenis į kalėjimus.

:), 2008 03 19 17:04

     siūlau ir Dovydo žvaigždę uždrausti, o ypač kryžių, prisiminus kiek kryžiuočiai priskerdė lietuvių, jau nekalbant apie kitas tautas kurios norėjo išlikti tautomis, o ne virsti į beveidę kosmopolitinę baidyklę.

Juozas, 2008 03 19 17:10

     CCCP sajunga tas pats kaip ir EURO sajunga viska tik draust,šmeit,vogt,sekt - tarp jų skirtumas tik vienas - anksciau vaziavom i rytus dabar i vakarus

Svarbu, 2008 03 19 17:12

      kad raudonasis fasizmas = rudajam fasizmui ,ir draudimai turi buti analogiski. Man tas pats ar issigimele mocia dainuoja CCCP himna ar skinas traukia Hitlerio himna. Abu turi buti nubausti vienodai. Gana cia laizyti padus bolsevikiniams zmogzudziams!

Algirdas, 2008 03 19 17:18

    o ko drausti? nacionalizmas - tik issilavinusiu, neabejingu savo saliai ir tautai zmoniu pasauleziura.. abejingi ar norintis savo salies pazeminimo ,savo tautos genocidu uzsimantys priklauso komunistines orentacijos zmonem - ka musu valdzia akivaidziai demonstruoja

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Bal 2008 16:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
   Kryžių reikia atsisakyti, nes lietuvių simbolikoje to nėra.


   Tiesą sakant - kryžiai (labai įvairūs) buvo vartojami ir baltų genčių, ir lietuvių simbolikoje nuo senų senovės.

   Įvairios formos kryžiai (bei iš jų suformuotos svastikos - lietuviškai vadinamos "švaistikiais") yra saulės ir ugnies simboliai indoeuropiečių (ir kitose) tautose nuo senų senovės.

   Čia jau matyti akivaizdi Tikro lietuvio žinių spraga - pasidomėkite Baltų simboliais. Pavyzdžiui, pasiskaitykite Marijos Gimbutienės knygutę "Senovinė simbolika lietuvių liaudies mene", Vilnius, Mintis, 1994.

   Ir Internete pasiskaitykite temas pagal nuorodą: kryžiai baltų simbolikoje
http://www.google.lt/search?client=fire ... ie%C5%A1ka

   Pavyzdžiui:
Lietuvių liaudies MENO simbolika
http://mkp.emokykla.lt/ars/liet_tautoda ... bolika.htm

   "Kryžius. Magiškas ir religinis simbolis, ornamento motyvas. Atsirado pirmykštėje bendruomenėje kaip ugnies simbolis. Jis būdingas daugeliui senųjų kultūrų. Nuo 4 a. tapo krikščionių tikėjimo simboliu.

    Kryžius labai paplitęs lietuvių medžio raižiniuose ir audiniuose, jų ornamentuose. Ypač gražūs kryžiai iš kalto metalo su saulės, mėnulio, žvaigždžių ir žalčių motyvais."

Paveikslėlis

   "Svastika. Kryžiaus pavidalo dinamiškas Saulės, Perkūno, ugnies, jėgos, judesio ženklas. Senovės Rytuose – derlingumo, saulės ir žaibo simbolis. Geležies amžiuje svastika buvo aukščiausios valdžios simbolis. Jis randamas beveik visose senose kultūrose. Svastikos motyvai būdingi lietuvių ir latvių ornamentikai. Baltai juos dar siejo su laime, šviesa ir gėriu. Svastika yra dviejų rūšių: su judesiu į dešinę ir į kairę. Pasitaiko su kampuotomis ir lenktomis alkūnėmis bei pusinės (pvz., tautinėje juostoje)."

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 03 Rgp 2008 01:25 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3774
  Kurio laiko tie ženklai? Ar tik nebus jie atsiradę po to, kada kryžeiviai mūsų kraštuose apsireiškė? :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 03 Rgp 2008 01:26 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3774
   Žiemgalių, pvz., vėliavoje yra žalia saulutė su bumbulais ant galų. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Bir 2009 16:55 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Įvairių svastikų (švaistikių) foto:

Šaltinis - http://foto.delfi.lt/user/Atpildas/

Nuosekli atskirų padidintų nuotraukų peržiūra:
http://foto.delfi.lt/picture/335211/

Ir čia:
http://foto.delfi.lt/picture/169269/

Autoperžiūra (nustatyti 1 arba 3 sek. ir spausti "Rodyti")
http://foto.delfi.lt/slide_show/8815/
http://foto.delfi.lt/slide_show/18517/

Svastikos - pasaulio tautų kultūrose

Pasaulio žemėlapyje atžymėtos vietos, kur rasta įvairių svastikų ženklų
http://y.delfi.lt/orig/18517/335213_4HHEeu.jpeg

http://foto.delfi.lt/album/18517/
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=2
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=3
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=4
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=5
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=6
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=7
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=8
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=9
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=10
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=11
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=12
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=13
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=14
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=15
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=16
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=17
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=18
http://foto.delfi.lt/album/18517/?page=19

http://foto.delfi.lt/album/8815/
http://foto.delfi.lt/album/8815/?page=2

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Rgs 2009 19:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Rudens lygiadienis 2009 „Vilniaus legenda“


Šaltinis - http://www.etno.lt/Default.aspx?tabid=8090

    2009 m. rugsėjo 20 d. Vilniaus etninės kultūros centras vilniečius ir miesto svečius pakvietė į Lietuvos tūkstantmečiui paminėti ir Rudens lygiadieniui pasitikti skirtą renginį Vilniaus legenda, kuris vyko  prie Karaliaus Mindaugo tilto dešiniajame Neries krante.

    Čia Vilniaus miesto moksleiviai ir studentai iš žvakių išdėstė ir uždegė iš kunigaikščio  Gedimino laikų mus pasiekusius ženklus – Gediminaičių stulpus-Aukso vartus, Vilko pėdas ir Saulės-Perkūno kosmogramas (piešinys ant XIV a. apeiginio kirvelio, rasto Gedimino kalne). Ženklų kompozicijos sumanytoja – dail. Julija Ikamaitė-Mindaugienė.

    Renginio pradžioje buvo į dangų paleistos, mitiniais medžioklės simboliais laikomos, Ugninės strėlės (jas leido Vilniaus lankininkų klubas Strėlė);

    Kai krantinėje buvo uždegti minėti ženklai, Neries upe atplaukė dvi Vilniaus miesto vizijos kompozicijos. Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų gimnazijos Dailės skyriaus moksleivių sukurta skulptūra Lizdas – pradžios, centro, Tėvynės, gimties simbolis bei dailininko Mindaugo Aliuko ir Vilniaus dailės akademijos studentų sukurta skulptūra Karūna kunigaikščiui Gediminui.

    Krantinėje su ugnimi šoko Vilniaus fakyrų klubas Ugniniai ženklai. Muzikos ir garso kompozicijos bei improvizacijų autorius – Gediminas Žilys.

    Aptardamas šias ženklų kompozicijas, renginio moksl. vadovas archeologas Vykintas Vaitkevičius teigia, kad Gediminaičių stulpai priklauso seniausių lietuvių tautos žymenų fondui, o šiandien įprasta ženklo forma atspindi ilgą valdovų giminės istoriją. Pradinis vartus primenantis ženklas centre ainių kelis kartus buvo papildytas, kol tapo panašus į Gediminaičių stulpus. Renesanso autoriai XVI a. šį simbolį dar vadino Aukso vartais, o piešdami jį raudoname fone rinkosi auksinius dažus.

    Mitinis vilkas išstaugė Vilniaus viziją, paliko pėdsakus akmenyje. Vilko pėda – tai deivės Medeinos-Žvėrūnos, kuri pasirodo kaip vilkė arba merga, lydima vilko, simbolis. Vilniuje, siauriausioje Vilkpėdės gatvės vietoje, būta didelio akmens su įspausta vilko pėda. XX a. pirmoje pusėje akmuo buvo suskaldytas grindžiant vieną iš miesto gatvių.

    Dviašmenį iš rago pagamintą Perkūno kirvelį archeologai surado tik 1982 m. Nuostabus senąją lietuvių religiją menantis dirbinys buvo aptiktas Pilies kalno aikštelėje, Gedimino laikais susiklosčiusiame kultūriniame sluoksnyje. Ritualinė kirvio paskirtis nekelia abejonių, o mitologijoje kirviu ginkluotas būtent Perkūnas. Keturios svastikos, įrėžtos kirvio paviršiuje, pabrėžia jo ryšį su sakraline ugnies erdve.

Paveikslėlis

Papildomai -

http://www.cityout.lt/renginiai/article ... lygiadieni

http://www.valstietis.lt/Rubrikos/Regio ... lygiadieni

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Gru 2009 18:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Suomijos karinių oro pajėgų vėliava

Suomijos vėliava. Suomijos vėliava ir herbas. Suomijos nacionalinės vėliavos istorija ir reikšmė
https://lt.ajeshashok.com/zakon/110728- ... andii.html

Paveikslėlis

Suomija tyliai išėmė svastiką iš karinių oro pajėgų simbolikos

https://www.lrt.lt/naujienos/pasaulyje/ ... simbolikos

LRT.lt
2020.07.02 17:44

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 16 Kov 2010 17:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/groups/1832680 ... ment_reply

Nuorodas pateikė Deimantas Ramanauskas:

saules simbolis lietuviu liaudies mene
https://www.google.lt/search?q=saules+s ... B486%3B297

svastika pirštinės
https://www.google.lt/search?newwindow= ... pXEAGo6xDM

http://technologijos.weebly.com/uploads ... bolika.pdf

http://www.upc.smm.lt/ekspertavimas/mdd ... %80%9C.pdf

Ištrauka:

"Kryžiaus pavidalo dinamiškas Saulės, Perkūno, ugnies, jėgos, judesio ženklas. Senovės Rytuose – derlingumo, saulės ir žaibo simbolis.

Geležies amžiuje svastika buvo aukščiausios valdžios simbolis.

Jis randamas beveik visose senose kultūrose.

Svastikos motyvai būdingi lietuvių ir latvių ornamentikai. Baltai juos dar siejo su laime, šviesa ir gėriu.

Svastika yra dviejų rūšių: su judesiu į dešinę ir į kairę. Pasitaiko su kampuotomis ir lenktomis alkūnėmis bei pusinės (pvz., tautinėje juostoje)".


    Lietuviškai reikėtų sakyti ne "svastika" (tai sanskrito kalbos žodis), o "švaistikis" arba "švaistiklis".

     Lietuvių tautiniuose raštuose svastikai yra prigijęs pavadinimas "sukutis".

     Senprūsiai ją vadino svaistiks: lietuviškai galima būtų transkribuoti gal kaip "švaistikis".

     Latvių liaudies mene yra tokios pagražintos svastikos, ir vadinasi jos ugunskrusts (ugnies kryžius) ir pērkonkrusts (perkūno kryžius).

     Tik pērkonkrusts sukasi pagal laikrodžio rodyklę, o ugunskrusts - prieš.

     Svastika yra pagrindinis Lietuvos tradicinio dievo – Perkūno - simbolis, ir jos uždraudimas reikštų senojo Lietuvos tikėjimo (o taip pat ir latvių, keltų ir kitų istorinių indoeuropiečių tikėjimų bei religijų) kriminalizavimą ir uždraudimą.

     Svastika - kryžiaus pavidalo dinamiškas Saulės, Perkūno, ugnies, jėgos, judesio ženklas. Senovės Rytuose – derlingumo, saulės ir žaibo simbolis. Geležies amžiuje svastika buvo aukščiausios valdžios simbolis. Jis randamas beveik visose senose kultūrose.

     Svastikos motyvai būdingi lietuvių ir latvių ornamentikai. Baltai juos dar siejo su laime, šviesa ir gėriu. Svastika yra dviejų rūšių: su judesiu į dešinę ir į kairę. Pasitaiko su kampuotomis ir lenktomis alkūnėmis bei pusinės (pvz., tautinėje juostoje).

     Dviašmenį iš rago pagamintą Perkūno kirvelį archeologai surado 1982 m. Nuostabus senąją lietuvių religiją menantis dirbinys buvo aptiktas Pilies kalno aikštelėje, Gedimino laikais susiklosčiusiame kultūriniame sluoksnyje. Ritualinė kirvio paskirtis nekelia abejonių, o mitologijoje kirviu ginkluotas būtent Perkūnas. Keturios svastikos, įrėžtos kirvio paviršiuje, pabrėžia jo ryšį su sakraline ugnies erdve.

     Tarpukario Lietuvoje tokia patriotinė organizacija kaip Lietuvos Skautų Sąjunga turėjo apdovanojimą - Svastikos ordiną, kuriuo beje buvo apdovanotas ir pats prezidentas A. Smetona ir daug kitų iškilių veikėjų. Ir šiuo atveju, kad ir kiek kas besipiktintų, šis simbolis yra legalus.

    Švaistikis (svastika) taip pat šiuo metu yra oficialus Suomijos karinių oro pajėgų simbolis:

http://www.balsas.lt/12/04/fi%5Eaf.gif

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 16 Kov 2010 18:11. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Bal 2010 18:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Vieša diskusija: Kodėl Lietuvoje suaktyvėjo svastikos garbintojai?

http://www.anarchija.lt/index.php/polit ... mment22727

Žygeivis
6 Antradienis, 06 Balandis 2010 18:03


Dėl švaistikio


    Svastikos - taip sanskrito kalba, o lietuviškai - švaistikio, simbolis yra bendras daugeliui senųjų pasaulio tautų, tame tarpe ir indoeuropiečių tautoms.

    Vėliau šis simbolis pateko į daugybės įvairių religijų, tautų ir organizacijų simboliką.

    Mažai kas žino, jog svastika buvo pavaizduota Kerenskio vyriausybės Rusijoje išspausdintuose piniguose, ir kaip nekeista, bet būtent tai buvo pagrindinė priežastis, kodėl bolševikai, užgrobę valdžią Rusijos imperijoje, po ilgų diskusijų nepasirinko savo simboliu svastiką (nors daug kas iš bolševikų įtakingų asmenų siūlė būtent šį simbolį), o pasirinko masonišką penkiakampę žvaigždę.

    Beje, pvz., ir šiuo metu švaistikis yra Suomijos karinio oro laivyno simbolis:

http://www.balsas.lt/12/04/fi%5Eaf.gif

     Nepriklausomoje Lietuvoje irgi buvo Svastikos ordinas, kuriuo, beje, buvo apdovanotas ir pats prezidentas Antanas Smetona, ir daug kitų iškilių veikėjų. Ir šiuo atveju, kad ir kiek kas besipiktintų, šis simbolis yra legalus:

http://www.militaria.lt/cmsimg/ct/Sv16309b.jpg

Plačiau čia:

Runos, svastikos, žvaigždės ir kiti simboliai

viewtopic.php?t=76

neronoop
10 Trečiadienis, 07 Balandis 2010 01:28


Žvaigždikis - Svaixtix


     Žvaigždikis (Žvaigždystis, Žvaigždukas, Švaistikas) – Žvaigždžių dievaitis, galingas šviesos dievas, kuris reikiamu momentu teikė šviesą javams, žolei ir gyvuliams. Žvaigždikas turėjęs žmoną, dangaus sužadėtinę, žvaigždžių deivę Žvaigždunką. Abu jie buvo žvaigždžių valdytojai.

     Prūsų žodis „zvaigsteks“, reiškia šviesą, jis giminiškas su graikų „Febas|Febus“, lietuvių „žvaizde“ (vėlesne „žvaigžde“), latvių „zvaigzne“, slavų „zvezda“. Dievas Žvaigstikas, jeigu ir netolygus graikų dievui Febui, yra su juo bendros kilmės: ir pirmasis, ir antrasis išvesti iš indoeuropietiško žodžio „ghvoigvos“ – šviesa.

     Vinkšnynės piliakalnyje buvęs užkeiktas karalaitis Žvaigždikis, kuris neprisileisdavęs krikščionių – į jų pastatytus kryžius trenkdavęs Perkūnas. Kitur sakoma, kad Žvaigždikio šventykla esanti užlieta ežero dugne ir iš ten žyniai keršija krikščionims. Dar kalbama, kad Žvaigždikis turėjęs kalaviją, kuriuo galėjęs užkariauti visą pasaulį, bet jį pavogusi ragana.

    Legendos

    Žvaigždikio vardas išliko ir archainiuose užkalbėjimuose nuo gyvatės, kuriuose jis vaizduojamas raiteliu: „Jojo Švaistikas per lygų lauką, per žalią girią. Jo žirgas koja gyvatę pamynė, per vidurį sutrynė. Gyvatė raitosi, aplink kojas vyniojasi, aukščiau kulno žirgą kanda, žirgui žaizdą daro, žirgo kraują nuodija. Žirgas žvengia, šventam Švaistikui skundžiasi. Švaistikas nuo žirgo nusėda, gyvatei kalba: “Aš tavi užgavau, tu mani užgavai. Atlaisk man, dovanok man, ir aš tau atlaidžiu, dovanoju. Per Švaistiko žodžius dovanok (sakomas ligonio vardas), atlaisk, kaip jis tavi gyvų atlaido".

     Baltų dievų sąrašai. Prūsų dievai: dangus - OKOPIRMS, saulė - SVAIXTIX, jūra - AUTRIMPS, upės - POTRIMPS, ir t.t., požemio karalystė - PEKOLS;

    Vladimir Toporov "Baltų mitologijos ir ritualo tyrimai"

    ŠVAISTIKAS, prūsų dievo vardas: Jo vardas lietuviškai būtų švaistìkas K.Būga.

Lietuvių kalbos žodynas

    Prūsų SWAYXTIX, Lietuvių ZVAIGŽDIKAS - šviesos dievas dažnai vaizduojamas kaip vytis su kardu.

Teodoras Narbutas "Lietuvių tautos istorija"
(tai pat skaityti S.Daukantą)

    ŽVAIGŽDIKIS, laimingiausias žmogus:

    Išliko legenda, kad jie gimė paženklinti žvaigžde – žvaigždikiais E.Miež.

Lietuvių kalbos žodynas

Žygeivis
17 Trečiadienis, 07 Balandis 2010 17:07


Dar apie svastikos (švaistikio) istoriją


Свастика
http://egor19.livejournal.com/7541.html

Įdomi ištrauka:

    "И в послереволюционное время свастику поначалу использовали. Всем известны деньги, выпущенный временным правительством (т. н. «керенки»), с изображением свастики.

Šaltinis - http://rexcurry.net/ussr-socialist-swas ... -sssr.html

http://rexcurry.net/ussr-socialist-swas ... -1000b.JPG

Paveikslėlis

http://rexcurry.net/ussr-socialist-swas ... 7-250a.JPG

Paveikslėlis

http://rexcurry.net/ussr-socialist-swas ... 7-250b.JPG

Paveikslėlis

    И вот ещё свастика с вкраплённой аббревиатурой РСФСР, которую пытался ввести в качестве эмблемы для своих подразделений военспец В.И.Шорин на Юго-восточном фронте в 1918 г."

   Štai kaip atrodė 1918 m. sovietinė simbolika su svastika:

http://img1.liveinternet.ru/images/atta ... prikaz.jpg

Paveikslėlis

http://pics.livejournal.com/t_34_85/pic/000b8pb4

http://photofile.ru/photo/egor19/106827 ... 313978.jpg

Paveikslėlis

Taip pat čia:

Свастика и РККА
http://community.livejournal.com/warhis ... 29022.html

Svastika JAV armijoje
http://pics.livejournal.com/t_34_85/pic/000b9g9d

    "в примерно в те же годы изображение свастики стали носить и в армии США. Военнослужащие 45-й пехотной дивизии армии США – будущего союзника СССР по антигитлеровской каолиции с 1923 по 1939 год носили на левом рукаве древний символ удачи американских индейцев – свастику желтого цвета на красном ромбе."

http://rexcurry.net/ussr-socialist-swas ... stika5.jpg

Paveikslėlis

genghis_cohn
2010-01-09 03:33 pm UTC

     Про 45-ую пехотную дивизию всё верно, они носили индейский символ удачи так как большинство дивизии составляли индейцы Оклахомы, Колорадо, Аризоны и Нью Мексико.

     Шеврон использовался с момента создания дивизии в 23 году до примерно 38, потом какое то время они были без нарукавных знаков (пока шёл конкурс на новый знак), и в 39 была введена "птица грома", с теми же цветами, стилизованная жёлтая птица на красном шевроне.

     Здесь в США вообще свастика была черезвычайно популярна до середины 30-х, она была везде, на торговых марках, открытках, в элементах оформления зданий. Каждый раз, когда еду в Канаду, проезжаю городок Свастика в штате Нью Йорк.

Kitos įdomios nuorodos:

http://rexcurry.net/ussr-socialist-swas ... -sssr.html
http://bagdasarovr.narod.ru/swastika.htm
http://www.algiz-rune.com/swas.htm

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Geg 2010 09:20 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 16 Geg 2010 02:54
Pranešimai: 23
Žygeivis rašė:
Suomijos karinių oro pajėgų dabartinė vėliava

http://www.balsas.lt/12/04/fi%5Eaf.gif

Paveikslėlis


    Koks melas, siūlau tikrinti informaciją keletoje šaltinių prieš talpinant.

    Dabartinė Suomijos Karinių Oro Pajėgų vėliava atrodo taip kaip ir ši emblema:

Paveikslėlis

    Svastika naudota tik tarpukaryje.

    Šiaip tai aš nesuprantu, kas čia per kontraversijos su svastika, juk istorija jos aiški: šis ženklas datuojamas neolito laikotarpiu, naudotas arijų civilizacijos, seniausios svastikos būtent ir rastos Indijos dalyje, kurioje gyveno arijai.

    Naciai laikė save tyriausias arijų palikuonimis, tai ir naudojo arijų ženklą. Ir nenuostabu, kad šį ženklą galima rasti ir pas baltus, ir pas slavus ir pas kitas pagoniškas kultūras, kilusias iš indoeuropiečių. Tačiau kažkodėl visų tų kraštų nacionalistai (vokiečių; rusų; lietuvių) sako, kad svastika yra tautinis simbolis. Ir kaip tyčia visi svastikos "gynėjai" būna dešiniųjų pažiūrų ir stebisi, kodėl kvailiai antifašistai nesupranta, kad tai jų tautinis ženklas ir neleidžia naudoti.

    Svastika yra uždrausta, kadangi tai grynai paskiros tautos nacionalistų bandymas pasirodyti tikrais arijų palikuonimis

    Dėl penkiakampės žvaigždės, tai jos, kaip kairiųjų simbolio, istorinės-etnines prasmės ieškojimas neturi prasmės, nes bolševikai jį pasirinko visiškai nepaisydami jokios heraldinės-etninės prasmės.

    Viena populiariausių teorijų pasakoja, kad bolševikai žvaigždes kaip skiriamąjį ženklą pasirinko todėl, jog žalia žvaigždė yra esperantininkų simbolis. Esperanto žvaigždė simbolizuoja internacionalizmą ir penkių kontinentų vienybę.

    Taigi, kai Raudonajai Armijai reikėjo skiriamojo ženklo, Trockis pasiūlė penkiakampę žvaigždę - tai būtų simbolis to, jog ši armija netarnauja jokiai valstybei, ji yra pasaulietinė ir nepriklausoma, neturi ir tėvynės.

     O raudonai žvaigždė nudažyta, nes raudona spalva dar nuo Prancūzijos revoliucijos laikų yra kairiųjų spalva. Vėliau sugalvotas paaiškinimas, kad raudona žvaigždė yra pasaulinės revoliucijos penkiuose kontinentuose simbolis (padaryta sintezė esperanto simbolio ir raudonos spalvos simbolio)

Paveikslėlis
Esperanto žvaigždė, 1892 m.

Paveikslėlis
Esperanto vėliava. Atkreipkite dėmesį - žvaigždė yra viršutiniame kairiajame kampe, kaip ir TSRS vėliavoje

Paveikslėlis
Raudona rožė, Didžiosios Prancūzijos Revoliucijos laikų jakobinų simbolis. Raudona spalva tapo visų kairiųjų simboliu


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Geg 2010 16:22 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3774
    Nesutinku - niekas negali uždrausti svastikos, t.y. ženklo, kuris egzistuoja  tūkstantmečius.

     Kas kita, kad hitlerininkai jį supaškūdijo savo veiksmais, todėl tokio ženklo primygtinis rodymas dabar - kaip ir blogo tono ženklas. Tai yra tas pats, kas kelti komunistus, nes jau liaudies sąmonėje įsitvirtino stereotipas ir niekas tiesiog nebenori su tuo turėti kokių tai sąsajų.

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 18 Geg 2010 00:11 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
   Visi bet kokie simbolių ir pan. dalykų draudimai yra paremti esama realia politine situacija ir įvairiais valdančiųjų grupių (ne tik kažkurioje valstybėje, o ir tam tikroje geopolitinėje erdvėje) interesais.

   Nes simboliai bei šūkiai, kai kurie terminai, netgi tekstai yra pati tikriausia politinė propaganda - ir labai efektyvi, nes remiasi ne logika, o emociniu giluminiu - netgi pasąmoningu - poveikiu.

   Tai lygiai tas pats, kaip reklaminio logotipo "įkalimas" į vartotojo pasąmonę - aiškiai sukeliant tam tikrą nesąmoningą reakciją į konkretų logotipą - pamatei, "pulk ir pirk", nes tai vertas dėmesio, "prestižingas daiktas".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 18 Geg 2010 00:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Mefistofas rašė:
Žygeivis rašė:
Suomijos karinių oro pajėgų dabartinė vėliava

http://www.balsas.lt/12/04/fi%5Eaf.gif

Paveikslėlis


    Koks melas, siūlau tikrinti informaciją keletoje šaltinių prieš talpinant.

    Dabartinė Suomijos Karinių Oro Pajėgų vėliava atrodo taip kaip ir ši emblema:

Paveikslėlis

    Svastika naudota tik tarpukaryje.


   Čia jau pateik pastabą tiesiai Balsas.lt redaktoriui A. Brazauskui - aš šią  informaciją paėmiau iš jo pateikto straipsnio. O Brazauskas, kiek man teko skaityti jo straipsnius, visada pateikia tikslią informaciją.

   Jei jis parašė, vadinasi turėjo tam pagrindą.

P.S. Iš labai įvairių šaltinių aš pateikinėju labai įvairią informaciją - kartais per dieną dešimtis įvairių faktų - ir man tiesiog fiziškai neįmanomą kiekvieną šaltinį dar tikrinti ir pertikrinti.

   Todėl visada nurodau šaltinį, iš kurio paėmiau informaciją.

   Beje, jei yra klaidų, tai patys skaitytojai gana greit jas pastebi - forumą skaito pakankamai daug žmonių, išmanančių įvairias sritis.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 30 Spa 2010 19:43 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://www.komentaras.lt/index.php?id=2233

Svastika - niekuo nekaltas sukompromituotas ženklas


Foto žiūr. http://www.komentaras.lt/index.php?id=2233

Rašinio autorius laiko rankose Antano Venclovos ir Petro Cvirkos parašytą knygą „Adolfas Hitleris. Diktatoriaus karjera“, kurios viršelį puošia raudonas svastikos ženklas (nuotrauka iš asmeninio autoriaus archyvo)

Dr. Petras Stankeras

   „Ženklai ir simboliai valdo pasaulį, o ne žodis ir ne įstatymas“
Kiniečių filosofas Konfucijus

    Prieš 75 metus, 1935 metų rugsėjo 15 dieną, legendinis Svastikos ženklas įstatymu buvo įtvirtintas kaip galingiausios Europoje Trečiojo Reicho valstybės simbolis ir tapo vokiečių nacionalinės vėliavos dalimi. Vokiečių nacionalinės socialistinės darbininkų partijos simbolis - svastika - tapo visos šalies piliečių kasdienybe. Nuo to laiko beveik viso pasaulio diletantai šį simbolį vadina fašistiniu.

     Tačiau svastikos simbolį sugalvojo nei fašistai, nei nacistai, nei tuo labiau Benito Mussolini ar Adolfas Hitleris: svastikos ženklas vyresnis už juos daugelį dešimčių ir šimtų tūkstančių metų. Svastiką padovanojo žmonėms Dievai ir pasiekė Žemę iš Dangaus. Pirmą kartą šis gražus ir paslaptingas, ne iki galo įmintas simbolis yra aptiktas ant akmeninių aukštutinio paleolito laikų figūrų, pagamintų prieš 30 tūkstančių metų. Paplitęs jis buvo beveik visame pasaulyje (išskyrus Australiją).

Kas ir kur naujojo svastiką


     Žodis „svastika“ neturi nieko bendra su vokiečių kalba: jis kilęs iš sanskrito linkėjimo „asti" - „džiaukis, būk laimingas“. Šį stiprų ir dinamišką ženklą lietuviškai galima vadinti sūkurėliu. Jį naudojo Amerikos indėnai, indusai, budistai, vikingai, graikai, romėnai, keltai, anglosaksai, majai, actekai, persai, krikščionys. Indai svastiką vaizduoja ant vieno iš savo dievų delno.

     Pietų Amerikos indėnai svastiką vaizdavo kaip keturis vėjus: šiaurės, pietų, vakarų ir rytų ir puošia jomis juostas. Svastiką galima pamatyti ir senuose mezginių raštuose, ir ant ukrainiečių velykinių kiaušinių, ir tibetiečių kilimuose, ir šumerų keramikoje. Daugelyje kultūrų šis ženklas buvo laikomas gynybos, apsisaugojimo nuo piktųjų jėgų simboliu.

     XX amžiaus pradžioje ši svastika buvo paskelbta Panamos respublikos simboliu ir pavaizduota jos vėliavoje. Šiuolaikinės Japonijos turistiniuose žemėlapiuose svastika žymimos budistų šventyklos. O Suomijoje svastika pavaizduota viršutiniame kairiajame prezidento vėliavos kampe. Turkijoje galima išvysti ant chalato nupieštą svastiką, čiukčiai ja puošia čiumpą, lietuviai – Velykų margučius, juostas, latviai – tradicines sege susegamas moteriškas skaras, juostas. Ir niekur tai neturi nieko bendra su fašizmu. Tačiau Vakaruose dėl asociacijų su A. Hitleriu ir nacionalsocialistais tapo blogio simboliu.

     Svastikos ženklas buvo ant Rusijos Laikinosios vyriausybės naujų piniginių ženklų, o po 1917 metų spalio – ant bolševikų popierinių pinigų. Pradedant nuo 1918 metų bolševikai įvedė į apyvartą naujas kupiūras – 1000, 5000 ir 10000 rublių nominalo, ant kurių jau buvo pavaizduota ne viena, o trys svastikos: dvi mažesnės iš šonų ir viena stambi viduryje.

     Simboliką, išorinius atributus, apeigas kartos perima vienos iš kitų. Susidarius tam tikroms socialinėms, psichologinėms ar politinėms prielaidoms, visa tai padeda burti mases kokioms nors idėjoms įgyvendinti. Taip atsitiko ir su svastika. „Vokiečių nacionalsocialistai, skirdami simbolių kalbai didelę reikšmę, pasisavino svastikos ženklą, o nesukūrė patys, kaip komunistinis režimas kūjį ir pjautuvą,“ - teigia garsi tekstilininkė Laima Oržekauskienė.

      Nors tiesą sakant, pirmą kartą kūjis ir pjautuvas dar 1889 metais tapo Antrojo internacionalo (organizacijos, jungiančios socialistines partijas) simboliu. Tačiau tuomet kūjis ir pjautuvas nebuvo sukryžiuoti. Juos XX amžiuje Rusijoje sujungė bolševikai. Jiems reikėjo simbolio, reiškiančio darbininkų ir valstiečių sąjungą. Iš pradžių jie panaudojo kūjį ir žagrę. Tačiau nedideliuose atvaizduose žagrė atrodė neįtaigiai, todėl buvo pakeista pjautuvu. Nuo to laiko kūjis ir pjautuvas tapo komunistinio judėjimo simboliu. Šiandien jį naudoja beveik visos pasaulio komunistų partijos.

     Naujaisiais laikais svastika tapo svarbiausiu nacionalsocialistinio ir fašistinio judėjimo, o vėliau – nacionalinės socialistinės Vokietijos valstybinės vėliavos elementu, ir šis istorinis faktas daug kam iki šių dienų kelia alergiją.

A.Hitleris ir svastika


     Vokiško nacizmo ideologai nebuvo kvaili žmonės ir ne be reikalo apsistojo ties svastika. Vokiečių nacionalsocialistai svastiką paskelbė savo ženklu, kad pagrįstų dominuojančią teoriją apie vokiečių kildinimą iš arijų. Jie aiškino, kad šis senas arijų tautų ženklas susijęs su Mažųjų Grįžulo Ratų žvaigždyno metiniu keliu. Pats A. Hitleris matė svastikoje kūrybinio judėjimo ir arijų pranašumo virš kitų tautų simbolį.

     1920 metų vasarą kylanti Vokietijos politinio gyvenimo žvaigždė Adolfas Hitleris, jau tada gerai perpratęs propagandos reikšmę, suprato, kad Vokiečių nacionalinei socialistinei darbininkų partijai (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei - NSDAP), kurios aktyviu nariu jis buvo, reikia emblemos, simbolio, kuris patrauktų į ją darbininkų klasės mases.

      Po ilgų apmastymų, iš daugybės projektų jis pasirinko raudoną vėliavą su baltu skrituliu ir juoda svastika centre. Raudona spalva turėjo simbolizuoti socialistinę proletarišką Vokiečių nacionalinės socialistinės darbininkų partijos kilmę, baltas skritulys – nacionalsocializmo mokymo grynumą, nacionalinius idealus, o juoda svastika turėjo simbolizuoti kovą dėl arijų rasės viešpatavimo, tapti rasinės ir religinės revoliucijos simboliu. Tokios kompozicijos nuo 1920 metų pabaigos ji tapo oficialia NSDAP vėliava. A. Hitleris nemėgo iš sanskrito kalbos kilusio žodžio „svastika“ ir savąjį ženklą pavadino „Hakenkreuz“ nuo vok. Hacken – kablys ir Kreuz - kryžius.

     A. Hitlerio manymu, naujas nacionalsocializmo simbolis turėjo paveikti masių sąmonę ir, aplenkdamas logiką ir sveiką protą, grynai magiškai įtikinti jas nacionalsocialistiniu likimu, iššaukti nostalgiją herojiškiems laikams.

     Nupiešta ant raudonos vėliavos svastika pirmą kartą buvo pademonstruota agitaciniame partijos renginyje 1921 metais. A. Hitleris buvo maloniai nustebęs, kai pamatė, kokį stulbinantį įspūdį susirinkusiems padarė juoda svastika baltame fone. Ji tapo NSDAP fiurerio mistiniu ginklu, nors pasirinkimas neturėtų stebinti: ženklas buvo visiems žinomas, tačiau konkurentų dar „neužimtas“. Be to, jau XIX amžiaus pabaigoje archeologai svastiką pavadino pačiu seniausiu sėkmės ir gerovės ženklu, o teigiama reakcija ir mobilizuojantis poveikis, kaip netrukus įsitikinta, - garantuoti.

     1923 metais NSDAP suvažiavime partijos fiureris paaiškino partinės vėliavos reikšmę: baltas apskritimas raudoname fone – nacionalinės švaros ir jėgos simbolis, juodoji svastika – kvietimas negailestingai kovai su komunistais ir žydais.

      Simbolikai A. Hitleris teikė itin didelę reikšmę, net didesnę negu savo nacionalsocialistinės partijos programai. Yra daug jo pasisakymų, kuriuose jis su pavydu ir pritarimu atsiliepia apie katalikų bažnyčios simboliką ir apeigas. Iki pat mirties jį žavėjo katalikų bažnyčios “konstitucija”, jos organizacija, jos kulto tarnų orumas ir bažnytinis iškilnumas. Turėdamas dailininko sugebėjimus A. Hitleris pats ėmė projektuoti kitų partinių vėliavų, plakatų, gairelių, uniformų eskizus. Ir visur dominavo juodoji svastika ant raudono audeklo su užrašu “Deutschland erwache” (“Vokietija pabusk”). A. Hitleriui priklauso idėja jo asmeninio štandarto, skirto pažymėti fiurerio buvimo vietą.

      1920 metais buvo patvirtintas nacistų partijos ženklelis, papuoštas svastika. Vėliau, be įprastinių partijos ženklelių, buvo įvesti auksiniai partijos ženkleliai ir jų įteikimo, ypač pasižymėjusiems partijos nariams, ceremonija visą laiką darėsi sudėtingesnė. Jau trečiąjį dešimtmetį nacionalsocialistų partijoje atsirado daugybė skiriamųjų ir pasižymėjimo ženklų su svastika. Be to, į Trečiojo Reicho simbolių sąrašą buvo įtrauktas erelis ir ąžuolas (ąžuolo lapai).

Kodėl A.Hitleris judėjimo simboliu pasirinko svastiką?


      Daug kas iš gražios Trečiojo Reicho simbolikos dabar atrodo vykusiai sugalvota. Kodėl A. Hitleris pasirinko savo judėjimo simboliu legendinę svastiką? Yra keletas versijų. Tačiau pats A. Hitleris savo garsioje knygoje “Mein Kampf”, kurioje plačiai, sofistiškai postringauja įvairiais klausimais, taip pat apie simbolių bei atributikos atsiradimo istoriją ir reikšmę nacionalsocialistiniame judėjime, II dalies VII skyriuje rašė:

      "Kai organizavosi mūsų būriai, mums kilo naujas ir svarbus klausimas. Ligi šiol mes neturėjome nei savo partinio ženkliuko, nei savo partinės vėliavos. Tai buvo kenksminga mūsų judėjimui. Be šių simbolių, mes negalėjome apsieiti nei dabar, nei tuo labiau ateityje. Partiniams draugams buvo reikalingas ženkliukas, pagal kurį jie galėjo iš išorės atpažinti vienas kitą. Na, o ateityje tikrai negalima buvo išsiversti be gerai žinomo simbolio, kurį mes taip pat turėjome priešpastatyti raudonojo internacionalo simboliams."

      ... Lambache, Austrijoje, yra senas Benediktinių vienuolynas, kurio durų frontone iškaltas herbas su stilizuotos svastikos ženklu ir popiežiaus mitra. Prieš daugelį metų prie to vienuolyno gyvenęs muitinės inspektorius, pavarde Hitleris. Pastarojo sūnus, anuomet dar mažas vaikas, Adolfas dažnai su draugais netoli vienuolyno žaisdavo. Berniukas, kaip ir kiekvienas vaikas, pastabus ir smalsus, klausinėdavęs vienuolių apie to herbo reikšmę.

      Jam buvę paaiškinta, jog herbe iškalta svastika reiškianti keturis pirminius elementus – žemę, vandenį, orą, ugnį ir esanti indų kilmės religinis ženklas ir senos arijų giminės, kadaise gyvenusios Vokietijos teritorijoje, simbolis. Šitų žodžių jaunasis A. Hitleris nepamiršo. Be to, dar gyvendamas Austrijoje, A. Hitleris matė svastika pasipuošusius įvairių antisemitinių organizacijų narius. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą ja, kaip simboliu, naudojosi ir buvusio vienuolio Georgo Lanco, skirstančio žmones į didvyrius ir beždžiones, rasistinė organizacija, įvedusi pasisveikinimą “Heil” (“Tegyvuoja”).

     Pokalbyje su Hermanu Raušingu, laisvo miesto Dancingo senato prezidentu, A. Hitleris yra pareiškęs, kad nacionalsocialistai krikščionybės simbolį – kryžių pakeitė svastika, kurios pranašais jis laikąs vokiečių poetą Stefaną Georgą (Stefan George), vokiečių rašytoją, humanistą, politiką, mokslininką ir filosofą Johaną Volfgangą Gėtę (Johann Wolfgang von Goethe), anglų gamtininką Čarlzą Robertą Darviną (Charles Robert Darwin) ir E. Hekelį (E. Heckel).

      Svastika puošė S. Georgo nuo 1891 metų leidžiamo žurnalo “Bletter fur die Kunst”, titulinį lapą. Šio ženklo spausdinimas šiame leidinyje neturėjo nieko bendra su begimstančiu nacionalsocializmu. A. Hitleris aiškino H. Raušingui, kad „mes, kaip nacionalsocialistai, matome savo programą mūsų vėliavoje. Raudonas laukas simbolizuoja judėjimo socialinę idėją, baltas – nacionalistinę idėją. Hakenkreuz – kova dėl arijų judėjimo pergalės ir tuo pat metu – hakenkreuz simbolizuoja kūrybą“.

      Profesorius mistikas Karlas Haushoferis, vokiečių geopolitikos kūrėjas, teigia, kad tik jo dėka svastika tapusi nacistų emblema. Jis teigė, kad pas senovės arijų magus svastika buvo griaustinio, ugnies ir derlingumo simbolis. Pagal jį, tolimi normanų palikuonys, būdami aukštos civilizacijos, garbino šį simbolį ir, žinodami magijos paslaptis ir būdami magais – valdovais, valdė tautas bei gamtos jėgas. Pasak legendos, siaubinga katastrofa sunaikinusi šią civilizaciją. Jos vietoje atsiradusi Gobio dykuma, bet išlikę magai – valdovai pasklidę po pasaulį ir perdavę palikuonims savo magiškas savybes. Ir štai dabar, tvirtino K. Haushoferis, arijai turi “grįžti prie ištakų”, su slaptomis didybės bei prievartos jėgomis sudaryti sąjungą, idant pagreitintų žmonijos atėjimą į “arijų viešpatavimą”.

Svastika pašto ženkluose


     Praėjus penkiolikai metų nuo tos dienos, kai A. Hitleris pasirinko svastiką NSDAP emblema, 1935 metų rugsėjo 15 dieną partinė raudona su juoda svastika vėliava buvo juridiškai įteisinta kaip valstybinė nacionalsocialistinio Trečiojo Reicho vėliava. Rekomenduoti vėliavos matmenys buvo šie: plotis 116 cm, aukštis 74 cm. Raudonos medžiagos stačiakampio viduryje, abiejose jo pusėse, prisiūtas baltas austos medžiagos 48 cm skersmens skritulys. Ant baltų skritulių abiejose vėliavos pusėse prisiūta 6 cm pločio juodos spalvos svastika, pakrypusi 45 laipsnių kampu. Žiūrint į bet kurią vėliavos pusę, kryžiaus galai lenkti į dešinę. Svastikos centras sutampa su balto skritulio centru, o jo du priešingieji galai guli ant horizontalios linijos, einančios per vėliavos centrą. Vėliavos kotas dažomas pilkais aliejiniais dažais.

      Dar iki oficialaus svastikos simbolio įteisinimo, Vokietijos sausumos kariuomenės vadas generolas leitenantas baronas Verneris von Fritschas (Werner Freiherr von Fritsch), 1934 metų vasario mėnesį pasirašė įsakymą dėl nacionalsocialistinės svastikos įkomponavimą į sausumos kariuomenės regalijas. Viename tradiciniame kasmetiniame Niurnbergo NSDAP suvažiavime buvo organizuotas 32 tūkstančių svastikų paradas. Svastikos ženklas pradėjo dominuoti ir šalies visuomeniniame gyvenime. Kiekvienoje Trečiojo Reicho šeimoje privalėjo būti vėliava su svastikos ženklu. Be to, buvo pageidaujama, kad svastiką vėliavoje išsiuvinėtų šeimos galvos žmona. Pavyzdį parodė pats propagandos ministras Jozefas Gebelsas (Paul Joseph Goebbels) – svastiką jo šeimos vėliavoje išsiuvinėjo žmona Magda Gebels. Į visas fiurerio asmeninės bibliotekos knygas buvo įklijuotas A. Hitlerio ekslibris, vaizduojantis erelį su svastikos ženklu naguose.

      Tikri filatelistai žino, kokie įdomūs yra Trečiojo Reicho pašto ženklai: jie gražūs ir gan aukšto meninio lygio. Savaime aišku, šie miniatiūriniai meno kuriniai negalėjo apsieiti be taip liaudies pamėgtos svastikos, todėl netrukus nacionalsocialistų „privatizuotas“ hakenkreuz atsirado ant oficialių Vokietijos pašto ženklų. 1934 metų sausio 21 dieną, dar iki oficialaus svastikos įteisinimo, Vokietijos pašto žinyba išleido devynių oro pašto ženklų seriją (nuo 5 iki 100 pfenigų nominalo), kurioje pirmą kartą buvo pavaizduotas įvairių spalvų hakenkreuz ženklas. Per dvyliką nacionalsocializmo buvimo valdžioje metus, Trečiojo Reicho pašto žinyba išleido 29 įvairius pašto ženklus su svastikos ženklu.

      Tarp kitko, ir prieškario Lietuvos viename pašto ženkle buvo pavaizduotas svastikos ženklas. 1939 metų gegužės 20 dieną Lietuvos pašto žinyba išleido trijų ženklų seriją, skirtą paminėti III Europos krepšinio pirmenybes, įvykusias Kaune 1939 metų gegužės 21 - 28 dienomis. Juodai violetiniame serijos ženkle, kurio nominalas 60 + 40 ct. ir tiražas 50 000 vienetų, pavaizduotos 17 pirmenybėse dalyvavusių Europos valstybių vėliavos, tame tarpe ir nacionalsocialistinės Vokietijos su svastika.

      Vėliava su svastika milijoniniais tiražais dominavo Trečiojo Reicho miestuose ir kaimuose, visuomeniniuose renginiuose ir sporto varžybose, suvažiavimuose ir koncertuose, vestuvėse ir laidotuvėse. Atsidavimas valdančiosios nacionalsocialistinės partijos reikalui buvo visuotinis ir neginčijamas. Piknikai, paradai, bendri šokiai ir dainavimas prie fanfarų, rūpinimasis išvažiuojančiu į sporto stovyklas jaunimu, namų dekoravimas nacionalsocialistine simbolika, bendras valgymas, o virš viso šito plazdančios vėliavos su svastika, - tai formos visuomeninio gyvenimo, kuriame aktyviai dalyvavo absoliuti Vokietijos visuomenė. Kiekvienais metais per Šv. Kalėdas Svastikomis papuoštos eglės stovėjo visos Vokietijos miesteliuose ir aikštėse, buvo giedamos kalėdinės giesmės, sakomos oficialios kalbos ir rengiami vaidinimai. Įsivaizduokime vaizdelį: gruodis, karas dar nevyksta, žmonės susirinkę prie papuoštos didelės eglės, kurios viršūnę puošia didžiulė svastika, vienas kitam linki laimės.

Svastikos nustelbė olimpinius žiedus


     Tą pačią dieną, kai Vokietijoje buvo įteisinta svastika, Niurnberge buvo priimtas antisemitinių įstatymų paketas. Išleisti du pagrindiniai įstatymai – „Vokiečio garbės ir kraujo gynimo įstatymas“ bei „Reicho pilietybės įstatymas“, kurie įtvirtino segregaciją, mažumų atskirtį bei atėmė iš žydų Vokietijos pilietybę. Kadangi A. Hitleriui „Hakenkreuz“ visada simbolizavo švarą, tais įstatymais žydams buvo uždrausta naudoti vėliavą su svastika.

      1936 metų vasarą, pirmą kartą olimpinių žaidynių istorijoje, iš Olimpijos (Graikija), deglas su olimpine ugnimi per Pietų Slovėniją, Austriją bėgikų buvo nešamas į Berlyną. Tais laikais daugumai nešamas deglas su ugnimi buvo grynai profašistinis simbolis, apie kurį dabar niekas neprisimena. Vokietijos teritorijoje tūkstančiai vaikų su svastikuotomis vėliavėlėmis buvo išstatyti iš abiejų kelio, kuriuo buvo nešamas olimpinis deglas, pusių. Vėliavos bei transparantai su svastikomis nustelbė olimpines su žiedais.

       Kai 1939 metų balandžio 20 dieną visa vokiečių tauta šventė savo fiurerio ir Trečiojo Reicho kanclerio A. Hitlerio gimimo penkiasdešimtmetį ir Berlyne buvo iškilmingai atidaromas naujas bulvaras Rytai-Vakarai, danguje sužibėjo dirbtinos ugnelės, sudarydamos milžinišką vėliavą su svastika.

       1942 metų pavasarį, separatistinių derybų tarp Vokietijos ir Sovietų Sąjungos metu, vokiečių pusė buvo pasiruošusi, esant teigiamiems derybų rezultatams, pakeisti savo valstybinėje vėliavoje svastikos spalvą iš juodos į raudoną.

       Tarp kitko, 20-aisiais metais bolševikinėje Rusijoje svastikos ženklas buvo svarstomas kaip galimas sovietinės valstybės simbolis, tačiau laimėjo Levo Trockio pasiūlyta penkiakampė žvaigždė (pentagrama). Visgi praėjus dvidešimčiai metų, 1941 metų rudenį, artėjant prie Maskvos vokiečių Vermachto kariams, likę mieste sovietinės sostinės gyventojai stengėsi apsirūpinti vėliavomis su svastika ir rusų-vokiečių kalbų žodynais. Paskutinėmis savo gyvenimo dienomis A. Hitleris piktinosi, kad sovietiniai Raudonosios Armijos kariai, šturmuodami Berlyną, ant savo tankų ir šarvuotų mašinų prikabindavo vėliavėles su svastikos ženklu. A. Hitleris kategoriškai uždraudė Vermachtui naudotis panašiais klaidinimo metodais ir tuo pačiu laužyti tarptautinę karo teisę.

Svastikos miškas


      Praėjus daugeliui metų po Antrojo pasaulinio karo pabaigos, įspūdingų gabaritų Trečiojo Reicho simbolį pražiopsojo Vokietijos Demokratinės Respublikos valdžia vien dėl tos priežasties, kad svastiką galima buvo matyti tiktai tam tikru metų laiku ir iš tam tikro aukščio. Pirmą kartą 1992 metais geltonąją svastiką iš pageltusių lapuočių tarp amžinai žaliuojančių pušų 100 kilometrų į šiaurę nuo Berlyno besidrėkinančiame miške pastebėjo mokslininkas, atliekantis topografines vietovės nuotraukas.

      Šiuos lapuočius – 57 maumedžius – tam tikra tvarka 360 kvadratinių metrų plote 1937-1938 metais kartu su vaikinais iš Hitlerjugendo pasodino Ternikau miestelio verslininkas, aistringas fiurerio gerbėjas. Dabar iškapoti svastiką vaizduojančius medžius neįmanoma: dalis jų yra privačiuose sklypuose, dalis – draustinyje. Be to, iš kirtimo maža naudos, nes iškertant dar labiau išryškėja svastikos ženklas. Tačiau po kelių metų, 1995, visgi buvo priimtas ryžtingas sprendimas iškirsti svastiką vaizduojančius medžius. Bet po penkerių metų senų medžių vietoje išaugo nauji, kaip sakoma, dar gražesni už senus. Ir vėl pasaulis savo televizijos ekranuose pamatė 60 ant 60 metrų dydžio svastiką, besipuikuojančią pačiame Europos Sąjungos centre. Šiuo atveju gailestį, visų pirma, iššaukia žmonės, kurių neapykanta nuostabiam ženklui pasiekė psichozės ribas...

Svastikos ženklo draudimas – skriauda kultūrai


      Taigi elementarūs senovės simboliai tam tikrais istoriniais laikotarpiais gali įgauti praktinę reikšmę ir apgauti politinę doktriną. Belieka tik apgailestauti, kad beprotiškos politikų idėjos ir nusikaltimai suteršė šį nuostabų ženklą. Nelabai toliaregiškas Lietuvos Respublikos Seimas uždraudė naudoti svastikos simbolį, kuris Lietuvoje aptinkamas dar nuo XIII a.

      Svastikos ženklo draudimas yra didelė skriauda kultūrai. Diletantiški seimūnai, deja, nesupranta, kad svarbu ženklo vartojimo kontekstas. Ar taip ir nesugebėsime reabilituoti turtingiausio senovės tautų mitologijos ženklo - svastikos (sūkurėlio), paliksime ją tik specialistų reikmėms? Tikiuosi, kad toks siauras požiūris į šį nepaprastą ženklą blės ir su laiku išblės.

Nuotraukose - Foto žiūr. http://www.komentaras.lt/index.php?id=2233

Lietuvių tautininkų sąjungos (LTS), kuri palaikė glaudžius ryšius su fašistinę Italija, oficialus ženkliukas, pagamintas 1940 metais Paryžiuje (iš asmeninės autoriaus kolekcijos).

NSDAP nario ženklelis (iš asmeninės autoriaus kolekcijos).

A. Hitlerio ranka 1920 metais daryti eskizai, tame tarpe ir svastikos ženklo (nuotrauka iš asmeninio autoriaus archyvo).

Vokietijoje Kalėdinės eglutės buvo puošiamos gležnais bumbulais su gražiomis svastikomis (nuotrauka iš asmeninio autoriaus archyvo).

Lietuvos pašto žinybos išleistas ženklas, skirtas paminėti III Europos krepšinio pirmenybėms, įvykusioms Kaune 1939 metų gegužės 21 - 28 dienomis (iš Ričardo Kaminsko kolekcijos).

2010-10-15

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 31 Spa 2010 17:35 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Lap 2009 15:41
Pranešimai: 896
Kaltas ar nekaltas, bet sukompromituotas, todėl to pakanka.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 18 Kov 2011 22:28 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Распятие в школе не нарушает права человека
http://ru.delfi.lt/news/live/espch-rasp ... d=43317275

Коментарии
http://ru.delfi.lt/news/live/article.ph ... &com=1&s=1


Информация малообразованным...


      Для верующих индусов, также как и для верующих литовцев и латышей - древневеров, свастика (по литовски "швайстикис") является святым религиозным символом, таким же как крест для католиков и православных, или звезда Давида для юдаистов и мусульман.

      Между прочим по русски словам санскрита "свастика" и литовскому "швайстикис", наиболее близкое по своей древней этимологии слово "свет".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Sau 2013 23:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... s=1&no=440

G.
2013-01-12 20:37


Svastika Lietuvos istorijoje:


Svastikos ant Lietuvos daiktų, ne mažiau kaip 2500 metų. Tęstinumas iki dabar.

Kelių tūkstantmečių runos su svastika.

2,5 tūkst. ietigaliai su svastikomis Lietuvos Brastoje.

2 tūkst. metų moneta — Karalius Palemonas su svastika virš karūnos.

7-8 a. rankogalių apyrankė su svastika.

Kernavės XIII amžiaus gaminiai su svastikomis — žiedai, sagė, galvos papuošalai — pasaulio kultūros paveldas, saugomas Jungtinių tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO).

Vilniaus žemutinėje pilyje rastas XIII a. žiedas su Svastika.

XIV-XV a. Boreikų giminės herbas.

XVII a. kanklės su keliolika svastikų ir Gediminaičių ženklais.

1925 m. Lietuvos skautų svastikos ordinas.

Lietuvos skautų medalis 1925 metai (prisiminkime, kad trilapis yra arijų Vyčių ženklas, reiškiantis : kairysis lapelis-sąžinė; dešinysis lapelis-garbė; vidurinis lapelis-protas, tokia buvo ir jų priesaika prieš mūšį, to neprarasti, pridedant paeiliui du pirštus prie pečių ir galvos).

1928 m. paminklas Rokiškyje.

Lietuvių-latvių Uguns Krusts ženklai.

1919 Latvijos Lačplėsa kara ordinas.

1919 m. paminklas Liepojoje.

Latvijos aviacijos ženklai — svastika.

Suomių — svastika.

Raudonarmiečiai — su svastika.

Lenkijos prieškariniai apdovanojimai — dauguma su svastika.

Ir daug, daug kitų dalykų įrodo ne tik daiktų, bet ir ženklo kultūrinę prasmę ir vertę.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Gru 2013 21:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/juris.baliunas ... hare_reply

Paveikslėlis

A. Pogrebnojus apie kalėdinius atvirukus ir kojines su svastika: tuo turėtų rimtai pasidomėti STT
Edita Maželytė,
DELFI
2013 m. gruodžio 19 d. 14:31

http://www.delfi.lt/pramogos/zmones/a-p ... d=63573280

Paveikslėlis

Kęstutis Čeponis

"Mindy Stasius Svastika toksai lietuviskas simbolis, kad net lietuvisko pavadinimo jam neturime."

-- tiesą sakant, turime net kelis iš įvairių Lietuvos vietų: sukutis, sūkurėlis, švaistikis (švaistikas), kabliakryžis...

Latvių liaudies mene irgi yra tokios svastikos, ir vadinasi jos ugunskrusts (ugnies kryžius) ir pērkonkrusts (perkūno kryžius). Tik pērkonkrusts sukasi pagal laikrodžio rodyklę, o ugunskrusts - prieš.

Tomas Baranauskas

Sukutis, sūkurėlis, švaistikis - tokių žodžių tokiomis reikšmėmis LKŽ nežino.

Dėl pirmųjų dviejų teoriškai dar būtų įmanoma, bet "švaistikis" - akivaizdžiai mėgėjiška interpretacija pagal svastikos pavadinimo sąskambį su prūsų dievo vardu (tiksliau su viena iš keleto jo vardo rekonstrukcijų).

Kabliakryžį svastikos reikšme LKŽ pateikia, bet kaip šaltinį nurodo sovietų rašytojo T. Tilvyčio raštus, ir tiesiai įvardija jį kaip "fašistų emblemą", kas leidžia manyti, kad tai bus koks sovietinis paniekinamasis naujadaras.

Kęstutis Čeponis

Tomai, aš, be abejo, rašydamas įvairius svastikai taikomus dabartinius lietuviškus pavadinimus - paimtus iš šiuolaikinės literatūros - irgi pasižiūrėjau http://lkzd.lki.lt/Zodynas/Visas.asp.

Ir įtariu, kad "netinkamų" žodžių reikšmių neįtraukimas į žodyną yra galimai susijęs su tuo, jog didžioji žodyno dalis buvo surašyta į kartoteką jau sovietmečiu (ir jis būtent tada buvo tvarkomas ne tik grynai kalbiniu požiūriu, bet ir "tvarkomas politiškai").

Labai gali būti, kad tie, kas tą darė, tiesiog neišdrįso įrašyti "fašistinio" simbolio lietuvišką vardą, net jei jis ir buvo fiksuotas senuosiuose raštuose, tarmėse ar gyvojoje kalboje.

O iš šios kartotekos viskas jau mūsų laikais buvo tiesiog perkelta į elektroninę žodyno formą.

Be abejo čia vertėtų atlikti išsamius tyrimus pačiame Lietuvių kalbos instituto Žodyno skyriuje bei rankraštyne.

P.S.1. Beje, tai, kad latvių kalboje yra mažiausiai du svastikos latviški pavadinimai, šią mano prielaidą irgi paremia.

P.S.2. Neatskleisiu didelės paslapties, jei pasakysiu, jog sovietmečiu Lietuvių kalbos institutui - ir jo vadovybei, ir darbuotojams - buvo daromas nemenkas politinis spaudimas, ypač parenkant žodžių reikšmes iliustruojančius tekstus. Tačiau čia daugiau galėtų papasakoti patys to meto instituto darbuotojai...

Kaip ten bebūtų, bet klaidų - dėl įvairių priežasčių - padaro visi, net ir labai įžymūs savo sričių specialistai...

Pvz., savo laiku man teko nemažai bendrauti su tuometiniu Lietuvių kalbos instituto direktoriumi ir Valstybinės kalbos komisijos pirmininku Aleksandru Vanagu, lietuviškų vandenvardžių ir vietovardžių tuometiniu geriausiu žinovu.

Žinoma, daugiausia mūsų bendravimas ir buvo susijęs su vietovardžių ir vandenvardžių kartotekos papildymo bei patikslinimo klausimais, o taip pat su Sniečkaus gyvenvietės pervardijimo problematika, kadangi aš būtent šiomis temomis užsiiminėjau.

Man - istorijos ir kalbotyros mėgėjui - tada teko stoti prieš visą tuometinę Valstybinės lietuvių kalbos komisiją, su visais joje dirbusiais akademikais bei profesoriais ir mokslų daktarais, nes aš konkrečiais istoriniais ir kalbotyriniais įrodymais paneigiau jų pateikto ir komisijos jau patvirtinto Sniečkaus pavadinimo pervardijimo varianto pagrįstumą.

Įdomu tai, kad po gana ilgo susirašinėjimo galų gale gavau laišką iš tuometinio komisijos pirmininko prof. A. Vanago, jog aš esu teisus ir būtent mano pasiūlytą bei pagrįstą pavadinimo variantą - Visaginas (o ne gerokai anksčiau Kalbos komisijos jau oficialiai patvirtintą - Drūkšiai) Valstybinė lietuvių kalbos komisija teiks tvirtinti Aukščiausiai Tarybai (vėliau pervadintai į Atkuriamąjį Seimą).

Vėliau AT patvirtino mano teiktą pasiūlymą Sniečkų pervadinti Visaginu, o aš gavau pagiriamąjį raštą iš AT. :)

Plačiau ta istorija aprašyta čia:

Kaip Sniečkus tapo Visaginu
2006.06.22
Autorius: Laimonas Abarius
http://web.sugardas.lt/index.php?cid=4605

Mindy Stasius

Kestuti, nepyk, bet tamstos isvedziojimai yra burimas is kavos tirsciu, arba tiksliau bandimas apvynioti jusu hipotezes zodziais, kad pateisinti jusu sukurtas pasakas apie tai, apie ka jus neturite jokio supratimo.

Kęstutis Čeponis

Minde, gal tu ir nepatikėsi, bet aš kaip tik turiu labai puikų supratimą apie šią problemą.

Beje, gali ir pats "pasisemti žinių", pvz. čia:

Tikroji įvairių simbolių - runų, svastikų, žvaigždžių ir kitų simbolių - kilmė bei pradinė reikšmė
viewtopic.php?f=65&t=76

ir čia:

Lietuvoje uždrausti sovietiniai ir nacistiniai simboliai
viewtopic.php?f=65&t=1332

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 26 Gru 2013 18:11 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Pro swastika

http://www.proswastika.org


Where in the World

Africa
http://www.proswastika.org/africa

America
http://www.proswastika.org/america

Asia
http://www.proswastika.org/asia

Europe
http://www.proswastika.org/europe

Oceania
http://www.proswastika.org/oceania


Israel
http://www.proswastika.org/israel

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Sau 2014 23:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/groups/1832680 ... ment_reply

Lietuvos 5 Lt (1922 m.) su švaistikiais kampuose:

Paveikslėlis


http://www.pinigai.lt » LITAI » Banknotai » 1922

http://www.google.lt/url?sa=i&source=im ... 3048329238

http://www.google.lt/imgres?client=safa ... t=0&ndsp=8

Ir kita to paties banknoto "versija" - dabar Lietuvos banko išleistame plakate:

Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Sau 2014 01:05 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Sau 2014 01:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Lietuvos skautų sąjungos Svastikos ordinas


Šaltinis - http://www.militaria.lt/?id=903

Svastikos ordiną įsteigė Lietuvos skautų sąjunga 1925 m. Apie 1928 metus ženklas buvo pakeistas, išnyko iki tol buvę Gedimino stulpai, atsirado skautų devizas "budėk!", pakito forma.

Paveikslėlis

Apdovanoti 127 asmenys (forumo kolegos algirdas5622 duomenys).

Šaltinis: Astikas A. Lietuvos ordinai, medaliai ir ženkleliai 1918-1940. Vilnius, Mintis, 1993


Lietuvos generolas Vladas Putvinskis su Svastika - Latvijos ordinu.

http://foto.delfi.lt/picture-rated/1406405/

Paveikslėlis

Vladas Putvinskis 1873-1929, vienas iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjų, pirmasis jos pirmininkas. Dail.J.Mackevičius 1936 m.

---------------------------------------------------------------

Šaltinis - https://www.facebook.com/groups/1832680 ... ment_reply

Alvydas Butkus Kęstučiui:

Latvijos Lačplėsio karo ordinas (Lāčplēša Kara ordenis).


Plačiau:
http://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_L ... l%C4%93sis
http://lv.wikipedia.org/wiki/L%C4%81%C4 ... ra_ordenis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Juo buvo apdovanota 11 lietuvių, tarp jų ir gen S. Žukauskas.

Paveikslėlis

Kęstutis Čeponis

P.S. Bet pastebėjau, jog pas V. Putvinskį ant krūtinės nupieštas kažkoks kitoks pasižymėjimo ordinas svastikos formos - ne Lačplėsio Karo ordinas...

Alvydas Butkus

Ta pati istorija ir su S. Žukausku. Jo portretas pieštas iš šios nuotraukos.

Portretą užsakė Krašto apsaugos ministerija. Užsakovai liepė vietoje Latvijos ordino piešti lietuvišką.

Paveikslėlis

Kęstutis Čeponis

Alvydai, o koks tada lietuviškas ordinas su svastika nupieštas V.Putvinskio portrete?

Labai panašus į Lietuvos Skautų Sąjungos Svastikos ordiną, tačiau šiek tiek skiriasi - centre yra skydelis ir juostelių spalvos ne tokios (o gal čia ordino laipsnis ne tas)...
http://y.delfi.lt/norm/8815/1406405_0r7fnU.jpeg
http://www.sarmatas.lt/wp-content/uploads/so.jpg

Alvydas Butkus

Man gėda prisipažinti, bet Latvijos apdovanojimus išmanau geriau nei Lietuvos. Gal todėl, kad latviai dar 1994 išleido ordinų ir medalių katalogą su jų aprašais. Todėl negaliu nieko pasakyti apie Lietuvos skautų ordiną.

Kęstutis Čeponis

Lietuvoje irgi yra išleistas puikus katalogas: Algimantas Astikas. Lietuvos ordinai, medaliai ir ženkleliai 1918–1940 (Vilnius, 1993).

Jei bus proga, rekomenduoju įsigyti. P.S. Susiradau - ir dabar vartau.

86-87 puslapiuose yra Skautų svastikos ordino aprašymas ir piešinys - tačiau jis atitinka foto http://www.sarmatas.lt/wp-content/uploads/so.jpg, o portrete ne visai toks...

Čia jau reikia, kad ordinų specialistai panagrinėtų.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Sau 2014 20:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Jolita Ožiūnienė

Rokiškio Nepriklausomybės aikštė,


Lietuvos Nepriklausomybės dešimtmečio paminklas...

R. Antinis 1931 m.

Paveikslėlis

Septintame dešimtmetyje datą ir svastiką saulės diske vietos valdžios nurodymu autorius užtinkavo.

1989. IV-VII paminklą restauravo skulptorius Robertas Antinis (paminklo autoriaus sūnus).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Sau 2014 20:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
https://www.facebook.com/groups/1832680 ... ment_reply

Violeta Paunksne

Lietuvos muziejuose etnografinėse ekspozicijose šis simbolis nėra retas.

Pas mus (aš dirbu muziejuje) daug daug metų ekspozicijoje yra nuometas su svastikom (XIX a. II p.).

Iki šiol niekam neužkliuvo. Bet mes turbūt naciai ir marginalai, kad tokius daiktus eksponuojam?

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Sau 2014 16:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Sau 2014 20:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

Paveikslėlis

Смоленская вышивка

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 18 Vas 2017 21:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Latvių menas etnografiniais ir istoriniais motyvais

Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Spa 2018 21:41 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Свастика в РСФСР — откуда и почему

http://www.great-country.ru/rubrika_myt ... 00019.html

https://img-fotki.yandex.ru/get/195132/ ... f_orig.jpg

Paveikslėlis

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Paveikslėlis

Довоенный орден РСФСР - Наградной знак Юго-Восточного фронта, 1918-1920 гг.

****************************************************

https://www.google.lt/search?dcr=0&biw= ... wLBAXrJCEo

***************************************************

Борис Юрьевич Яковлев
2018· Spalis 12 d.

Значит получается, что немцы не фашисты?

Ну, раз у советов была свастика и они, как утверждается, не фашисты, то и немцы получается не фашисты?

Или как?

Кто фашисты то?

Или фашисты это те, кто больше всего убил людей? Тогда это Советы! Однозначно.

Но они, как утверждается, не фашисты...

Или фашисты это те, у кого были конц. лагеря и уничтожение людей в застенках?
Но и в этом Советы впереди планеты всей!

Вождизм, диктатура, единая идеология, одна партия, милитаризм, внешняя агрессия, парады, марши, горы трупов...

Кто фашисты то?

Я думаю, что фашистами были и немцы, и Советы. Однозначно.

Или все-таки пиндосы? :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Spa 2018 21:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Хакаристи — финская свастика


https://mysuomi.wordpress.com/2007/11/0 ... %BA%D0%B0/

Ноябрь 5, 2007

В октябре прошлого года французская газета Le Mond обратила внимание на то, что на флаге финских военно-воздушных сил изображена свастика. Поводом стала церемония вручения президентом Тарьей Халонен флага Лётному училищу ВВС Финляндии 20 октября прошлого /2005/ года.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Согласно разъяснению на сайте Сил обороны Финляндии, свастика как древний символ счастья финно-угорских народов была принята в качестве символа ВВС Финляндии ещё в 1918 году. Хотя по условиям мирного договора после окончания Войны продолжения в 1945 финны должны были отказаться от ее использования, но сделано это не было. Вид нынешнего флага установлен указом президента У.К.Кекконена от 8.11.1957 года. В разъяснении на сайте сил обороны подчеркнуто, что в отличии от нацистской финская свастика строго вертикальна.
http://g-g.livejournal.com/147169.html?thread=693985
Информация о флаге на финском http://www.ilmavoimat.fi/tulostettava.php?id=43

Финский хакаристи не является копированием нацистской свастики:

1. Свастика вообще — многовековой символ удачи.
2. Финские ВВС и танковые части использовали свастику с 1918 по 1944 год.

Почему начиная с 1918?

Во время финской гражданской войны шведский граф Von Rosen пожертвовал финскому законному (белому) Правительству самолет. Von Rosen нарисовал на этом самолете эмблему своего семейства — Синюю Свастику. После гражданской войны новорожденная армия использовала эту синюю свастику как символ финских ВВС и танковых войск.

3. Как финский хакаристи отличается от нацистской свастики ?
Финский хакаристи — имеет голубой цвет своих лучей, смотри на рисунке слева.
Нацистская свастика — черная и повернута на 45 градусов, как вы можете видеть на рисунке справа.

Финский хакаристи

Paveikslėlis

Нацистская свастика

Paveikslėlis

http://www.aroundspb.ru/finnish/etusivu/hakaristi.php

…Свастики именно финские. Появились они в финской армии в 1918 году. Один швед подарил Финляндии свой самолет, с чего и началась финская авиация. На самолете была свастика, любил барин древнюю символику. И вот ее начали использовать как отличительный знак на всех самолетах Финляндии. А потом и на танки стали ставить. Больше она не употреблялась нигде, т.е. на форме одежды, скажем, ее нет. От немецкой отличается ориентацией ( та стоит на углу ) и цветом. Потом придумали свастику тоненькую, с короткими загогулинами, ее изображали на значках женской организации гражданской обороны Лотта-Свярд, тоже образованной еще в годы гражданской войны, а потом стали применять и более широко.
http://talks.guns.ru/forummessage/11/92.html

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Spa 2018 02:14 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3774
Žygeivis rašė:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Paveikslėlis

Довоенный орден РСФСР.


https://www.youtube.com/watch?v=aKmmXslYpMY
Приключения свастики в 20 веке

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Bal 2020 18:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Vykintas Vaitkevičius. Baltiškos svastikos savitumas


Vykintas Vaitkevičius, http://www.vykintokeliai.lt
2019 12 27 08:05

Paveikslėlis

Atkurto XIV a. - XV a. pradžios puodo iš Bajorų kaimo kapinyno (Elektrėnų sav.) dugno ženklas. Puodžius Dainius Strazdas. | V. Vaitkevičiaus nuotr.

Svastikos istorija sena ir sudėtinga, baltų kraštuose ji prasideda prieš beveik 2000 metų. Vienas seniausių svastikomis paženklintų radinių – Lankiškių kapinyno, esančio Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje, urna. Pagal panašumą į Vielbarko kultūros, plačiai tyrinėtos Lenkijoje radinius, šis degintinis kapas datuojamas pirmaisiais m. e. amžiais.

Apie III-IV a. svastikos buvo baltų genčių kiauraraščių krūtinės papuošalų – smeigtukų, prie jų nešiotų grandinėlių skirstiklių, taip pat segių puošybos elementas. Pasak doc. Audronės Bliujienės, buvo sekama pavyzdžiais iš Romos imperijos Noriko ir Ranonijos provincijų.

Mes atkreipkime dėmesį į pirmąjį savitą svastikos bruožą – baltai visuomet mėgo svastiką ant kiauraraščių ir dvipusių dirbinių, pvz., plokščių metalinių segių, vilnonių skarų. Tai reiškia, kad ženklas nebuvo „įkalintas“. Jį kryptelėjus, pasukus ar pavertus, visuomet buvo galima matyti svastiką besisukančią į kitą pusę.

Paveikslėlis

Pagal: Tamulynas L. Radiniai iš Klaipėdos krašto „Prussia-Museum“ archeologinės kolekcijos fotografijose // Archaeologia Lituana, 2006, Nr. 7, p. 177)

Dvi priešingas – o ant kiauraraščių daiktų nepaprastu būdu sutampančias – svastikas siejame su Saulės keliu; mitiniame pasaulėvaizdyje Saulė po Kalėdų ir po Rasų atšokanti, t.y., keičianti judėjimo kryptį.

Antras savitas mūsų svastikos bruožas yra tai, kad susidūrus su krikščionybe, apie IX -XI a., ji tapo vienu iš ryškiausių baltų ir senovės lietuvių kultūros ženklų. Svastika, spėjama, galėjo reikšti ryšį su šventąja ugnimi, pabrėžti kitą – ne krikščionišką – tapatybę.

http://alkas.lt/wp-content/uploads/2019/12/Vario-apkalas-rastas-Kernavej_vykintokeliai.lt_-e1577430260198.png

XIII-XIV a. radiniai iš Kernavės: vario lydinio apkalas, lokio nago amuletas ir emaliuotas vario lydinio kryželis (Atrastoji Kernavė. Kernavės archeologinės vietovės muziejaus katalogas. Sud. D. Baltramiejūnaitė, J. Poškienė, R. Vengalis ir G. Vėlius. Kernavė, 2017, p. 230)

Tokią prielaidą sustiprina Gedimino kalno aikštelės kultūriniame sluoksnyje (maždaug X-XI a. horizonte) rastas raginis kirvis, kuris yra valdovo ir diduomenės apeigų pėdsakas. Beje, šis kirvis turi svastikų porą vienoje plokštumoje ir priešinga kryptimi pasuktą trečią svastiką kitoje (ketvirtoji svastika buvo ties nuskeltąja kirvio dalimi).

Paveikslėlis

Vilniaus Gedimino kalno aikštelėje rasto raginio kirvio piešinys (svastikos paryškintos šių eilučių autoriaus) (pagal: Vaitkevičius G. Vilniaus įkūrimas. Vilnius, 2010, p. 123, pav. 33)

Tuo pačiu metu svastika buvo ženklinamas puodų dugnas, tai dažnas tekstilės gaminių, pažįstamų iš Latvijos tyrėjų darbų, ženklas; pastarųjų metų radiniai iš Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų rodo, kad svastikomis apie XIII-XIV a. buvo puošiami ir mediniai dirbiniai, tačiau dauguma jų žemėje dėl nepalankių sąlygų sunyko.

Paveikslėlis

Lankiškių kapinyne (Varenavo r., Baltarusija) rasta urna paženklinta svastikomis. Be mastelio (Szukiewicz W. Wykopalisko urny z ornamentem swastykowym w Naczy, pow. Lidzkiego gub. Wileńskiej // Materiały antropologiczno-archeologiczne i etnograficzne, 1907, t. 9, s. 137-142)

Daugelis skirtingų svastikų formų – didžiausią įtaką tam daro žemiau pečių pasisukančios, užsilenkiančios, išsišakojančios rankos – yra trečias būdingas baltų svastikos bruožas. Jis dar gali būti suprantamas kaip skirtingai pavaizduoti Saulės spinduliai, galbūt šventosios ugnies liežuviai.

Paveikslėlis

Stamerienos Annasmuižos kapinyne rastos XII a. skaros rekonstrukcija (dalis) (Baltų menas. Parodos katalogas. Sud. Adomas Butrimas. Vilnius, 2009, p. 295)

Baigiant svarbu pabrėžti, kad su tam tikrom išlygom visi trys baltų svastikos bruožai išliko: dvipusė svastika – ant vytinių juostų, išsiuvinėta ant drobinių rankšluosčių ar išmegzta; neprilygstamu lankstumu ir veržlumu pasižymi vašku išpieštos svastikos ant velykinių margučių, išsaugojusios ryšį su Saule ir šventąja ugnimi, o viena iš VIII-IX a. kuršių segių su svastika yra baltų religinės bendrijos Romuva ženklas.

Paveikslėlis

Lietuvių margučių svastikos. XIX a. pab. – XX a. (pagal: Eimaitytė E. Svastika ir spiralė lietuviškų margučių raštuose // Liaudies kultūra, 1995, Nr. 2, p. 25)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Geg 2020 20:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Paveikslėlis

Емблема 22-ого гірського піхотного підрозділу польської армії до 1939 р

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 41 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007