Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 02 Geg 2024 14:33

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 17 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 25 Bir 2007 15:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina

Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė siūlo uždrausti sovietinius ir nacistinius simbolius


Šaltinis - http://www.lzinios.lt/lt/2007-06-07/akt ... ausme.html
LIETUVOS ŽINIOS > Nr. 128 (11764), 2007 birželio 07 d. > Aktualijos > Už viešą pritarimą agresijai siūloma bausmė

    Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė įsitikinusi, kad sovietinių ir nacistinių simbolių draudimas yra puiki prevencijos priemonė. Nors panaši ankstesnė parlamentarės iniciatyva parlamente patyrė fiasko, šįkart ji neabejoja, jog neseniai Estiją sudrebinę įvykiai leidžia tikėtis kur kas palankesnio kolegų vertinimo.

    Tėvynės sąjungos atstovė Vilija Aleknaitė-Abramikienė įregistravo Baudžiamojo kodekso pataisas, numatančias bausmę asmenims, kurie viešai pritaria Sovietų Sąjungos ar nacistinės Vokietijos agresijai prieš Lietuvą, šių okupacinių režimų vykdytiems genocido ir kitiems nusikaltimams žmoniškumui. Parlamentarė taip pat siūlo pataisyti Politinių partijų ir Susirinkimų įstatymus bei uždrausti partijos simbolikoje naudoti nacistinės Vokietijos ir buvusios SSRS atributiką - vėliavas, herbus, komunistinių vadovų atvaizdus ir t. t. Susirinkimus, kuriuose eksponuojama tokia simbolika, irgi siūloma uždrausti.

    Tai jau antras V.Aleknaitės-Abramikienės parengtas projektas, kuriuo siekiama apriboti sovietinių ir nacistinių simbolių naudojimą. Pernykštis parlamentarės siūlymas didelio Seimo narių entuziazmo nesulaukė. Pasak konservatorės, šįkart pataisų problematika kur kas platesnė, esą jas priimti palankus ir politinis kontekstas.

    V.Aleknaitė-Abramikienė neneigia, jog postūmį parengti minėtų įstatymų pataisas iš dalies suteikė neseniai Estiją sudrebinę įvykiai. "Nors man asmeniškai ir mano kolegoms seniai buvo aišku, kad to reikia. Tačiau Estijos įvykiai leidžia būti geriau suprastiems", - tvirtino V.Aleknaitė-Abramikienė.

Europinė patirtis


    Parlamentarės parengtame projekte asmenis, kurie viešai pritaria SSRS ar nacistinės Vokietijos vykdytai agresijai prieš Lietuvą, ją teisina, menkina arba neigia, taip pat pritaria šių okupacinių režimų vykdytiems genocido ar kitiems įvairiems nusikaltimams, siūloma bausti bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

    Pasak V.Aleknaitės-Abramikienės, rengdama pataisas ji rėmėsi šiuo metu Europos Sąjungos (ES) Taryboje svarstomu Pamatiniu sprendimu dėl kovos su ksenofobija ir rasizmu. Šiuo dokumentu siekiama, kad visos ES narės pačios nustatytų atsakomybę už holokausto ir rasistinių nusikaltimų neigimą.

    "Lietuva, Seimo Europos reikalų komitetas, kuriame dirbu, prašė, kad dokumente atsispindėtų atsakomybė ne tik už holokaustą, bet ir kitus totalitarinius režimus, tarp jų ir stalinizmo", - kalbėjo parlamentarė.

Tačiau europiniame dokumente tokie dalykai nebus fiksuoti.


    Ketinama parengti deklaraciją, kuria ES įsipareigotų surengti klausymus stalininių nusikaltimų žmonijai tema ir priimtų atskirą dokumentą. "Šis mano pateiktas Baudžiamojo kodekso papildymas faktiškai Lietuvos mastu įgyvendintų tai, kas daroma ES ir ką mes inicijuojame Europos lygiu", - aiškino V.Aleknaitė-Abramikienė.

Esmė - ne marškinėliai


    Parlamentarės teigimu, jei Lietuvoje būtų numatyta atsakomybė už nusikaltimų žmoniškumui menkinimą, rašytojas Vytautas Petkevičius tikrai sulauktų atpildo už neleistiną Sausio 13-osios įvykių traktavimą. Panašių dalykų netrūksta ir kitose Europos šalyse.

    "Tai nėra mano "išmislas", ir europinė teisinė mintis juda ta linkme", - tikino konservatorė.

    Priminsime, kad konservatorių siūlymas uždrausti sovietinės ir nacistinės simbolikos naudojimą viešojoje erdvėje praėjusį rudenį sutiktas labai nevienareikšmiškai. Ironiški komentarai dažniausiai buvo siejami su netinkama marškinėlių simbolika.

   "Šiame projekte apie marškinėlius tikrai nekalbama. Žinoma, jei sueitų daug žmonių, apsirengusių tokiais marškinėliais, ir pradėtų mitinguoti, reikalauti panaikinti Lietuvos valstybingumą, tuomet pasekmės būtų kitokios", - įsitikinusi parlamentarė.

    Pagal jos pateiktą projektą politinių partijų simbolikoje negalės būti naudojamos nacistinės Vokietijos ir SSRS bei jos sąjunginių respublikų vėliavos, herbai, himnai, buvusių nacionalsocialistų ir komunistų partijų vadovų atvaizdai, uniformos ir t. t.

Logiškas siūlymas


    V.Aleknaitė-Abramikienė mano, jog esama daug galimybių, kad Seimas palaikys jos projektus. Tam, parlamentarės nuomone, dabar susiklostė palankus politinis kontekstas. Seimo narė pirmiausia akcentavo jau minėtą ES dokumentą dėl rasizmo ir ksenofobijos, kuris gali būti priimtas, kai ES dar pirmininkaus Vokietija.

    Konservatorė įsitikinusi: jei Estijoje būtų galiojęs draudimas dėl sovietinių simbolių, tokių provokacijų, kokios kilo dėl vadinamojo Bronzinio kario paminklo perkėlimo iš Talino centro į karių kapines, tikrai nebūtų buvę.

Anot V.Aleknaitės-Abramikienės, daugelis pamiršo, kad Lietuva generolo I.Černiachovskio palaikus ir paminklą gražiai perkėlė ir perlaidojo jo gimtinėje. Tuometinė Boriso Jelcino vadovaujama Rusija nereiškė jokių pretenzijų, priešingai - gražiai bendradarbiavo.

    Estija, pasak V.Aleknaitės-Abramikienės, ryžosi žengti tokį žingsnį esant visai kitokiai situacijai Rusijoje, todėl palaikų perkėlimas buvo traktuojamas kaip kapo išniekinimas. Šią mintį siekta paskleisti ir Europoje. Parlamentarės nuomone, simbolių draudimas tam tikrose vietose ir tam tikromis aplinkybėmis būtų gera prevencija. "Juk nežinome, kada, kur ir kas išlįs pas mus. Mano siūlymas visai logiškas, tik gal šiek tiek pavėluotas, bet geriau vėliau negu niekada. Kol žmonėms gyvenimas neparodo, kas yra pavojinga, jie netiki", - sakė parlamentarė.

Problemų nekildavo


    Šiuo metu Lietuvoje veikia maždaug keturios dešimtys politinių partijų. Pasak Teisingumo ministerijos Registrų departamento direktoriaus Klaido Navicko, ministerija, registruodama partijas, niekada neturėjo problemų dėl jų dokumentuose propaguojamų kokių nors diskriminacinių dalykų ar simbolikos. Net kai savo nacionaldemokratinę organizaciją norėjo įregistruoti Mindaugas Murza, jam buvo atsakyta ne dėl simbolių pasirinkimo.

    Jau treji metai, kai politines partijas, Teisingumo ministerijai pateikus išvadą, registruoja Registrų centras.

    Pasak K.Navicko, ne visos politinės organizacijos turi savo simboliką. Norėdamos ją įregistruoti, partijos privalo kreiptis į Patentų biurą, kuris, pasitelkęs heraldikos specialistus, arba patvirtina jų pateiktus projektus, arba ne. "Tačiau savo simboliką gali turėti bet kuri visuomeninė organizacija. Ir tos simbolikos tikrai niekas nesužiūrės", - pabrėžė Teisingumo ministerijos atstovas.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 19 Geg 2010 17:31. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Lie 2007 15:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Sovietai vs naciai


Rimas Bružas, http://www.DELFI.lt
2007 liepos mėn. 3 d.

   Apklausa.

   Neseniai "Veido" užsakymu "Fonitel" skambučių centro atlikta didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų apklausa rodo, jog sovietinį ir nacių režimą, dauguma lietuvių buvo linkę smerkti kaip vienodai nežmoniškus.

   Planai

   Tokius duomenis logiškai atliepia Nacių ir sovietų okupacinių režimų komisijos pirmininko Emanuelio Zingerio teiginys, jog nuo šiol komunistinio režimo nusikaltimai Europos Sąjungoje bus tiriami, kaip ir holokausto nusikaltimai.

   Praktika

   Kaunietė pasiekė istorinį teisingumą: pirmą kartą Lietuvos istorijoje nuo sovietų represijų nukentėjusio partizano dukrai teismas priteisė 150 tūkst. litų neturtinei žalai atlyginti.

   Realybė Lietuvoje nemažai visuomeninio maitinimo įstaigų, restoranų, kurių pavadinime yra žodžiai “Sovietinis”, “tarybinis” sugebėjo tapti populiariu prekiniu ženklu. Smalsu ar nužudyto partizano dukra juose užkandžiauja?

   Skonis

   Kokia būtų rinkos reakcija į “Nacių dešreles”? Ar pamėgtų gurmanai “Fašistų restoraną”? Kurios iš dviejų visuotinai pripažįstamų blogybių “prekinį ženklą” pasirinktų pirkėjas?

   Stilius

   Trakuose verslautojai prekiauja sovietine atributika ir nuomoja okupacinės kariuomenės kepures atminimo fotografijoms pilies fone. O jei kitoje, to paties turistinio maršruto stotelėje, IX forte Kaune atsidarytų “turgelis”, siūlantis SS antsiuvus ir ženkliukus su kaukolėmis?

   Jei marškinėliai papuošti raidėmis “CėCėCėPė” arba pjautuvo ir kūjo derinys tapo beveik mada, tai nėr ko pykt ant neonacių arba skinų, kurie vidury baltos dienos galvomis skaldo nosis “civiliokams”.

   Vaizdas

   Jeigu TV kanalas propaguotų nacizmą, bėdos turėtų sočiai, o jei rodo sovietine ideologija pripumpuotus filmus – turi reitingus.

   Paradoksas

   Restoranuose lankosi dar pamenantys, kas yra Tarybų Sąjunga, marškinėlius nešioja nežinantys nei sovietų, nei nacių režimų, o dešreles ir kitą populiariojo prekinio ženklo produkciją kerta visi. Sovietinus filmus ašarodami žiūri “nostalgiškosios” sistemos sumaltieji, o bet kokiomis nacizmo apraiškomis piktinasi tie, kurių likimus sudaužė fašizmas.

   Rezultatas

1 : 1 bet ne lygiosios.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1

A., 2007 07 03 09:20

   _Kokia būtų rinkos reakcija į “Nacių dešreles”? Ar pamėgtų gurmanai “Fašistų restoraną”? Kurios iš dviejų visuotinai pripažįstamų blogybių “prekinį ženklą” pasirinktų pirkėjas?_

   Manau, kad kokios "Hitlerio bavariškosios dešrelės" būtu puikiai perkamos, nes šis vardas yra labai plačiai išreklamuotas.

   Tas pats ir su kokiu nacių stiliaus restoranu. Kas buvo Miunchene, tas žino, kad populiariausia užsienio turistų lankoma vieta tame mieste yra įžymioji aludė Hofbrauhaus, kurioje susikūrusi nacių partija rengdavo savo susirinkimus ir Hiteris rėždavo savo kalbas ir iš kurios jis išvedė savo šalininkus per "alaus pučą".

   Taigi, jeigu žiūrėti iš verslo pozicijų, tai nacistinis brendas būtu netgi dar sėkmingesnis už sovietinį...

   Kitas dalykas yra tai, kad autorius siūlo įvesti mūsuose totalitarizmo apraiškas - drausti tam tikrus simbolius ir ideologijas, kas aiškiai prasilenkia su žodžio laisve ir primena gūdžiausius sovietmečio laikus.

   Tokie draudimai tik paskatins dali jaunimo, mėgstančio ragauti "uždraustą vaisių" daugiau domėtis ir gilintis šių ideologijų doktrinomis, ko interneto amžiuje uždrausti tikrai nepavyks.

A., 2007 07 03 09:26

   Jeigu jau eiti tuo totalitariniu keliu, t.y. apriboti mums nepatinkančių idėjų sklaidos galimybę Europoje, tiesiog uždraudžiant jų simboliką ir propagavimą, tai reikėtu tuo pačiu uždrausti pvz. islamiškąją simboliką - tos idėjos irgi atnešė nemažai bėdų Europos žmonėms, o ir dabar tarnauja terorizmui ir albanų separatizmui.

   Jei jau drausti - tai iš peties...

A., 2007 07 03 10:10
2 A., 2007 07 03 09:38


  _tai kodėl Lietuvoje dar nėra tokių restoranų, ar "Aušvico džiūvėsėlių", "Štuthofo sultinio"? A?_

   Pirma, jų nėra tik todėl, kad nors Lietuvos įstatymai to nedraudžia, bet visi supranta, koks galingas yra Holokausto industrijos lobbis ir kokie nemalonumai iš "laisvos" spaudos ir valdžios pusės užgriūtu tokio restorano steigėją..

   Antra, niekas ir nenaudotu nacistinių sąvokų, susietų su neigiamais šio režimo dalykais (Aušvico, Štuthofo) - juk ir su USA siejamos prekės ar paslaugos mūsuose nesiejamos su Hirosimos bombardavimu, Vietnamo vaikų žudymu ar Irako okupavimu.

   Prekių vardai būtu siejami su estetiškumu ar "kietumu" pasižymėjusiais šio režimo simboliais ir vardais - o tokių tikrai yra...

usas, 2007 07 03 10:24

   Faktas, kaip blynas - laisvoje šalyje, pvz.USA, tu gali vaikščioti nuo galvos iki kojų apsikarstęs žvaigždėmis, svastikomis, užrašais SS ar KGB ant kaktos, atidaryti Hitlerio aludę ar Lenino blyninę - tai nėra valdžios reikalas....

   Štai jeigu tu tiesiogiai raginsi žudyti ar skriausti žmones, tai sėsi greitai, bet nešioti esesininko ar nkavėdisto uniformos tau niekas nedraudžia - bo žodžio ir nuomonės reiškimo laisvė yra pirmiau už kažkieno nepasitenkinimus....

   Pas mus visai kitaip - jei yra kokia galinga grupelė, tai valdžia ir spauda puola tenkinti jos pageidavimų, nepaisydama savo piliečių konstitucinių teisių....

Socialistas, 2007 07 03 10:24

   Kodel naciai ir komunistai? Vokietijoje - nacionaliniai socialistai, Rusijoje internacionaliniai, dar S. Korejoje, Afrikoje, Kinijoje, Vietname ir t.t. - marksistiniai socialistai visur tie patys, tik kai susipesa, tai nugaletojas kolega pavadina nacistu, atimdamas socialisto varda.

Tomas J., 2007 07 03 10:33

   Lietuvių kalboje nėra žodžio vs, Bružai.

   Kalbėk ir rašyk lietuviškai.


Socialistui, 2007 07 03 10:38

   Teisingai pastebėjote. Nacionalsocializmas tėra viena iš daugybės tos pačios komunistiškai-socialistiškos hidros galvų, specialiai pavadinta n a c i z m u, kad būtų paslėptas antrasis (esminis) sąvokos nacional-s o c i a l i z m a s dėmuo. Patys nacionalsocialistai šiaip jau naciais savęs nevadino...

www, 2007 07 03 10:57

   Na nebuvo tai lygiareikšmiai dalykai...

   Bolševizamas išaugo iš žydiškų šaknų, visa vadovybė nuo 1917 metų susidėjo iš žydų. Bolševikai, vadovaujami žydų, faktiškai vykdė rasinius valymus: sunaikino visus elitinius Rusijos žmones, visus, kurie šiek tiek mąstė.

   Fašizmas yra Italijos fenomenas. Tai tautinis ir europinis judėjimas.

   Nacionalsocializmas dar kitoks reiškinys.

   1939 metais prasidėjęs karas vyko tarp dviejų jėgų-internacionalinio bolševizmo, kurį rėmė JAV ir Anglijos palūkininkai žydai, ir nacionalinio europinio, kuriam atstovavo Vokietija.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 19 Kov 2008 19:20 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Galvosūkis politikams – kaip pristabdyti „skinus“ ir neuždrausti penkiakampės žvaigždės


Eglė Digrytė, http://www.DELFI.lt
2008 kovo mėn. 19 d.
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=16385159

     Politikai, norėdami užkirsti kelią totalitarinių režimų ideologijos ir simbolikos plitimui, susidūrė su galvosūkiu: kaip pristabdyti viešai besireiškiančius skustagalvius bei kitus radikalus ir kaip iš vaiko neatimti teisės nupiešti penkiakampę raudoną žvaigždę, o iš mamos – sugiedoti SSRS himną sovietmečiu negyvenusiai dukrai.

     Seimas dar pernai pradėjo svarstyti konservatorės Vilijos Aleknaitės-Abramikienės parengtas kelių įstatymų pataisas, kuriomis norima uždrausti ar apriboti nacių ir komunistų simbolikos naudojimą, viešą šių ideologijų skleidimą ar jas propaguojančių politinių organizacijų kūrimąsi.

     Trečiadienį Teisės ir teisėtvarkos komitetas dėl šių projektų surengė klausymus. Prieš tai projektus svarstę Žmogaus teisių komiteto nariai pasiūlė minėtam komitetui projektus patobulinti.

     Parlamentarė pasiūlė Administracinių teisės pažeidimų kodeksą papildyti straipsniu, pagal kurį nacistinės Vokietijos, SSRS ar jos sąjunginės respublikos vėliavos ar herbo, atsakingų už represijas prieš Lietuvą Vokietijos nacionalsocialistų ar SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdų, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolių ar uniformų arba juos pagal paskirtį pakeičiančios panašios simbolikos platinimas, naudojimas susirinkime, kitame masiniame renginyje arba kitoks viešas demonstravimas, nacistinės Vokietijos, SSRS ar jos sąjunginės respublikos himno viešas atlikimas, užtraukia 500-1000 Lt baudą.

     Šios nuostatos būtų netaikomos, kai tokie veiksmai atliekami muziejuose, informuojant visuomenę apie istorinius įvykius, švietimo, mokslo, meno tikslais, kai naudojama oficiali egzistuojančios valstybės simbolika.

     Klausymuose dalyvavusi V. Aleknaitė-Abramikienė su teisininkais ilgokai diskutavo, ar projekte reikėtų kalbėti tik apie simbolius, ar ir apie simbolių elementus.

     Teisininkas Dainius Žalimas priminė Kovo 11-ąją sostinėje vykusias skustagalvių eitynes, kurių metu svastikos tiesiogiai nebuvo demonstruojamos, tačiau buvo aišku, kokia simbolika ir idėjos artimos dalyviams.

     Svarstant projektus taip pat kilo klausimas, ar, pavyzdžiui, visus piešinius su nacių naudota svastika galima prilyginti šios ideologijos šalininkų simbolikai. Mat neretai naudojamas stilizuotas svastikos piešinys, visiškai nesusijęs su nacizmu.

     „Sakykime, Mindaugas Murza, mojuodamas vėliava, nors ji ir raudona su baltu ratu bei juodu kryžiumi, sakys, kad ji nėra oficiali ir bus teisus“, - kalbėjo V. Aleknaitė-Abramikienė.

     Anot jos, būtina atsižvelgti ir į simbolikos demonstravimo ar kitų veiksmų tikslą. Pavyzdžiui, marškinėliai su kūjo ir pjautuvo, kurie buvo ant SSRS vėliavos, piešiniu neturėtų užkliūti. Tačiau jei skustagalviai gatvėje skanduos nacistų šūkius, turėtų būti įžvelgtas pažeidimas. Mama, paauglei dukrai padainavusi SSRS himną, taip pat nebūtų baudžiama.

     Teisininkų teigimu, reikėtų apsidrausti, kad žvaigždės ženklas (penkiakampė žvaigždė buvo tapusi sovietų kariuomenės ir visos SSRS simboliu) netaptų tabu per Kalėdas, televizijos šou ar vaikų piešiniuose.

     „Svarbu, kad pataisa netaptų karikatūra, nebūtų panaudota pajuokai“, - ragino klausymuose dalyvavęs Tėvynės sąjungos frakcijos narys Emanuelis Zingeris.

     „Normalūs žmonės tokios simbolikos nenaudoja“, - apibendrino D. Žalimas.

      Pataisų iniciatorė teigė norinti įteikti įrankį policijai, kad ji „galėtų sutvarkyti „skinus“ ir M. Murzą“. Ji prisiminė Politinių kalinių ir tremtinių suvažiavime Ariogaloje mačiusi Visvaldą Mažoną ir M. Murzą vaikštančius su svastika papuošta vėliava. Policininkai, paprašyti juos išvaryti, nustebo – esą nėra pagrindo, nes jie nieko nesumušė ir nepadarė kito pažeidimo.

     V. Aleknaitė-Abramikienė taip pat pasiūlė uždrausti partijų simbolikoje naudoti nacių ir komunistų simboliką, susirinkimus, kurių dalyviai demonstruoja minėtus simbolius.

     Asmuo, viešai pritariantis SSRS ir nacistinės Vokietijos agresijai prieš Lietuvą, okupacinių režimų vykdytiems nusikaltimams, tai teisinantis, menkinantis ar neigiantis, jos siūlymu turi būti baudžiamas bauda arba areštu arba laisvės atėmimu iki 2 metų. Tokia pat bausmė grėstų ir už viešą pritarimą kitiems nusikaltimams žmoniškumui bei karo nusikaltimams.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

Pilietis, 2008 03 19 17:00

_V. Aleknaitė-Abramikienė taip pat pasiūlė uždrausti partijų simbolikoje naudoti nacių ir komunistų simboliką, susirinkimus, kurių dalyviai demonstruoja minėtus simbolius._

    Aš nesu, nei už nacius nei už komunistus, tačiau manau kad V. Aleknaitė-Abramikienė skrajoja absurdiškose fantazijose jei ji mano, kad su tokiais įstatymai ji ką nors pasieks. Visų pirma tai žmonės turi teisę į saviraiškos laisvę, kad ir kokia jų nuomonė butų nepopuliari.

    Bausti reikėtų tada jeigu naciai ar komunistai oficialiai siūlytų pažeisti kitų asmenines laisves (tai neturėtų priklausyti nuo politinių idėjų tipo).

    V.Aleknaitė-Abramikienė matyt net nesuvokia, kad jis su komuunistais ir naciais bando susidoroti tais pačiais nacistinais ir komunistinais metodais. Būtent tokie žmonės kaip V.Aleknaitė-Abramikienė komunizmo laikais kišo politinei sistemai "pavojingus" asmenis į kalėjimus.

:), 2008 03 19 17:04

     siūlau ir Dovydo žvaigždę uždrausti, o ypač kryžių, prisiminus kiek kryžiuočiai priskerdė lietuvių, jau nekalbant apie kitas tautas kurios norėjo išlikti tautomis, o ne virsti į beveidę kosmopolitinę baidyklę.

Juozas, 2008 03 19 17:10

     CCCP sajunga tas pats kaip ir EURO sajunga viska tik draust,šmeit,vogt,sekt - tarp jų skirtumas tik vienas - anksciau vaziavom i rytus dabar i vakarus

Svarbu, 2008 03 19 17:12

      kad raudonasis fasizmas = rudajam fasizmui ,ir draudimai turi buti analogiski. Man tas pats ar issigimele mocia dainuoja CCCP himna ar skinas traukia Hitlerio himna. Abu turi buti nubausti vienodai. Gana cia laizyti padus bolsevikiniams zmogzudziams!

Algirdas, 2008 03 19 17:18

    o ko drausti? nacionalizmas - tik issilavinusiu, neabejingu savo saliai ir tautai zmoniu pasauleziura.. abejingi ar norintis savo salies pazeminimo ,savo tautos genocidu uzsimantys priklauso komunistines orentacijos zmonem - ka musu valdzia akivaidziai demonstruoja

Žygeivis, 2008 03 19 18:31

    Abramikienė aiškiai pasakė, ko ji siekia praktiškai - ne svastikos, kūjo, pjautuvo ir žvaigždės simbolių draudimo, o svarbiausio jai tikslo - uždrausti Mindaugą Murzą ir skinus.

    Komunistai jai apskritai rūpi tik teoriškai.

laisves kaina, 2008 03 19 18:36

    Vis daugiau ir vis ivairesniu draudimu... Cirkininkai, manau, kad greitu laiku bus galima kalbeti viesai tik tai kaip viskas gera ir grazu LT, o uz kita bus baudziama.

    Bijo valdzios vagys, kad susivienije zmones ju neimtu linciuot tai ir didina draudimu skaiciu, tai skinai uzkliuva, tai simboliai, tai laisvas zodis...

    Negins jusu net ir nustekenta policija kai ateis atsiskaitymo laikas.

    Tai gal lektuvas tam ir reikalingas, kad didziausi vagys tokie kaip Kirkilas galetu pasprukt atejus laikui?

dada, 2008 03 19 18:39

     Klausimas toks: kaip uždrausti M.Murzą ir kaip paskatinti šėtono pentagramos naudojimą. Pasižiūrėkite, kas stumia tokias nesąmones ir viskas taps aišku.

     Valdydami sovietų imperiją jie smaugė tautas panašiais draudimais, ne vienas lietuvis 25 metus pylė Sibiro lageriuose už tai, kad sugiedojo Lietuvos himną ar ant smėlio nupaišė Gedimino stulpus. Bet žmonės nekreipia dėmesio jų draudimus ir sumautus įstatymus, kurie jau pradeda konkuruoti tarpusavyje, kuris yra durnesnis.

     Tuoj Zingeris (o pats tai siuvimo mašinos vardą pasisavino!) uždraus žydą pavadinti žydu.

Žygeivis, 2008 03 19 19:06


     Gal pirma desovietizacijos įstatymą mūsų "raudonasis" Seimas priimtų?

     Jau 18 metų laisva Lietuva, o ją iki šiol valdo bolševikai ir kagėbistai-rezervistai.


_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Bir 2008 19:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Šaltinis -  © 2008 Vieningasis Lietuvių Nacionaldarbininkų Sąjūdis.
http://www.vlnds.lt/web/uzdrausdamas-so ... valdzioje/

Uždrausdamas sovietinių komunistų simboliką Seimas pamiršo uždrausti buvusiems komunistams būti valdžioje


2008-06-18

Paveikslėlis

Kada Lietuvoje bus uždrausta
sionistinė simbolika?


    Birželio 17 d., antradienį, Lietuvos Seimas patvirtino įstatymo pataisas, kuriomis susirinkimų ir kitų viešų renginių metu bus draudžiama naudoti nacionalsocialistinės Vokietijos bei komunistinės Tarybų Sąjungos simbolius.

    Šis draudimas galioja sovietinei raudonai penkiakampei žvaigždei, sovietiniam pjautuvui ir kūjui, vokiečių nacionalsocialistų svastikai, III Reicho, komunistinės Tarybų Sąjungos ir Lietuvos TSR himnams.

     Dabar bus draudžiama mitinguose demonstruoti III Reicho ir TSRS vėliavas, o taip pat nacionalsocialistinės Vokietijos ir komunistinės Tarybų Sąjungos vadovų portretus.

     ,,Geriausias Seimo sprendimas būtų uždrausti buvusiems komunistams – sovietų kolaborantams būti Lietuvos politinėje valdžioje“, - sakė VLNDS vadovas Mindaugas Gervaldas.

      Iš šio sprendimo labai aiškiai matosi, kad žmonėms simboliai turi didelę įtaką, nes kitaip šių draudimų logiškai paaiškinti negalima. Kyla natūralus klausimas, kodėl šiuo sprendimu Seimas neuždraudė žydų sionistų simbolių - šešiakampės Dovydo žvaigdždės arba Izraelio valstybės herbe esančios menoros, juk dar ir šiandien žydai yra užgrobę palestiniečių žemes ir kasdien naikina už Palestinos laisvę kovojančius gyventojus.

      Kodėl Lietuvos miestuose žydiškų švenčių metu turi būti demonstruojami šie žydiški simboliai? O gal Seimo nariams Emanueliui Zingeriui, Vilijai Aleknaitei-Abramikienei  ir jų gerbėjams atrodo, kad ,,išrinktoji tauta“ gali elgtis kaip nori ir jos padarytiems nusikaltimams bei jų simboliams bendros taisyklės netaikomos?

VLNDS Spaudos tarnyba

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 28 Bir 2008 16:11 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Tariamas A.Hitlerio plakatas gadina gyvenimą


Alvydas Januševičius, "Lietuvos žinios"
2008 birželio mėn. 28 d.

http://g.delfi.lt/images/pix/file165744 ... 1_6447.jpg

Paveikslėlis

    Vienos Šiaulių rajone įsikūrusios šeimos gyvenimas virto pragaru, kai jos namuose per dvi kratas ieškota bent menkiausios užuominos apie nacistinės Vokietijos lyderį Adolfą Hitlerį. Policija savo veiksmus pateisina, o žmogaus teisių sergėtojai grūmoja pareigūnams pirštu.

    Šiaulių rajono policijos komisariatas tiria retą atvejį, esą sietiną su rasinės ar tautinės neapykantos kurstymu. Prieštaringa istorija prasidėjo dar balandžio 21-ąją. Tądien pareigūnai sulaukė vienos gyventojos pranešimo, kad kaimynų lange ji mačiusi A.Hitlerį vaizduojantį plakatą, kuriame esą puikavosi ir atvirkštinė svastika.

    Į policijos akiratį pateko itin inteligentiška šeima - vyras, žmona ir dvi suaugusios jų dukterys. Jaunesnioji studijuoja dviejuose universitetuose, vyresnioji - ištekėjusi, turi penkiametę atžalą ir dirba pedagoge. Pastaroji gyvena tame pačiame name, tačiau turi atskiras patalpas. Būtent jos lange ir buvo pastebėtas skandalingasis plakatas. Visi šeimos nariai tvirtina, jog plakato nekabino ir net nematė jo - tądien nė vieno jų nebuvo namie.

    Šeimos galva jau kurį laiką uoliai studijuoja ne tik Baudžiamąjį kodeksą, bet ir žmogaus teises. Jo nuomone, kratą atlikę policijos pareigūnai padarė daug nusižengimų. Anksčiau viešumo vengusi šeima nusprendė netylėti ir kovoti iki galo, gal net į Strasbūro teismą kreiptis, jei teisinės priemonės Lietuvoje nepadėtų.

Vadina pogromu


    Praėjus savaitei po incidento pas šeimą užsuko policininkai ir tikino norintys išmatuoti langą, kuriame kabojo plakatas. Vėliau jie norintys atlikti kratą - be orderio. Namie buvusi šeimininkė dėl šventos ramybės sutiko, o jos vyras tepasakė: "Jei turite tokią teisę, darykite." Pareigūnai atliko kratą ir pasišalino.

    Dar po savaitės įprastą darbo dieną pusę aštuonių ryto namą apsupo policijos pareigūnai. Į vidų pirmas prašėsi Šiaulių rajono policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Artūras Uznys. Šįkart jau su orderiu, kuriuo leista atlikti kratą savo šeimą turinčios šeimininkų dukters gyvenamosiose patalpose. Pareigūnai iškrėtė visą namą, ieškodami kokio nors fotografuojančio daikto. Konfiskavo fotoaparatus, telefonus. Jaunesnioji dukra dėl kratos praleido egzaminus, nenuvyko į darbą. Ji turėjo perrašyti ne vieną kursinį darbą iš naujo, nes juos pasiėmė policijos pareigūnai.

    Stresą patyrė penkiametis iš miegų pakeltas vyresniosios dukters vaikas. Šeimininkė, neištvėrusi tokio pogromo, nualpo. Medikai jai diagnozavo ūmią reakciją į stresą - viena kūno pusė buvo paralyžiuota. Ligoninėje moteriai teko praleisti dvi savaites.

Tarp kūjo ir priekalo


    Tačiau A.Uznys nemano, kad buvo peržengtos ribos. Jis LŽ informavo, kad ikiteisminis tyrimas tebevyksta, ir nesantaikos kurstymu niekas kol kas nekaltinamas. Viršininkas tvirtino, kad krata buvo atlikta visur, kur galėjo lankytis orderyje nurodytas asmuo, t.y. visame name. Taip pat ir tokio asmens darbo vietoje - muzikos mokykloje. Dėl šio incidento mokyklos direktorė nepratęsė jaunos pedagogės darbo sutarties. A.Uznys įsitikinęs, kad name buvusių žmonių asmeninė laisvė nebuvo apribota - tik surinkti daiktai, nurodyti orderyje.

    Jaunesnioji šeimos dukra studentė prašė iš pareigūnų rašto, kad ji per kratą buvo sulaikyta ir negalėjo atvykti į egzaminus. A.Uznys tepatvirtino, kad mergina dalyvavo kratoje, kitaip tariant, niekas jos laisvės neribojo.

    A.Uznys LŽ prasitarė, kad policija tirdama šią medžiagą atsidūrė tarp kūjo ir priekalo - kaimynų nesantaikos sūkuryje. Jis taip pat pridūrė, jog per kratą nualpusiai moteriai gali tekti atsakyti dėl trukdymo atlikti kratą.

Pataria ieškoti teisybės


    Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius siūlo palaukti tyrimo nutraukimo arba kitokios jo baigties. Dabar kratos siaubą patyrę žmonės gali raštu kreiptis į prokurorą dėl netinkamai atliktų pareigūnų veiksmų.

    H.Mickevičius komentavo, jog šiandieninė policija žmogaus teisų beveik nepaiso. "Žinoma, dabar yra šiek tiek geriau nei prieš 10 metų. Tada teisėtvarkininkai būdavo tarsi visai nebaudžiami", - sakė jis.

    Instituto direktoriaus teigimu, policijos veiksmai šiuo konkrečiu atveju vargu ar buvo proporcingi pačiam galimam nusikaltimui. Juk vieną kartą krata jau buvo atlikta. "Šie žmonės gali drąsiai ieškoti teisybės dėl žmogaus teisių pažeidimo", - sakė jis.

    H.Mickevičius atkreipė dėmesį, kad vienas svarbiausių momentų šioje istorijoje - vieno prokuroro žodžiai, jog užrašas ant plakato kursto nesantaiką. "Tai rimtas įtarimas, kad prokuroras taip kalbėdamas pažeidė nekaltumo prezumpciją. Jokioje tyrimo stadijoje negalima kėsintis į žmonių nekaltumą, kol nėra apkaltinamojo nuosprendžio", - pabrėžė H.Mickevičius.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/crime/ar ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Rgp 2008 00:11 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Apklausa: ar pritariate nacistinių ir sovietinių simbolių draudimui viešose vietose?
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=18038164

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=2

Žygeivis, Nuomonė, 2008 08 11 00:07

    Jei pradėsime žiūrėti, kas kokį simbolį kada nors naudojo, tai galiu garantuoti, jog neliks nei vieno dar nenaudoto senovinio simbolio.

    Beje, visiems gerai žinoma šešiakampė žvaigždė, kurią jau ir patys žydai laiko savo pagrindiniu simboliu, taip pat yra ir šventas islamo simbolis.

Tačiau nei žydai, nei musulmonai (ypač arabai) jo dėl šios priežasties neatsisako - juk istoriškai tai yra senovinis semitų genčių (tai yra ir dabartinių žydų, ir dabartinių arabų protėvių) šventas simbolis.


    O štai lietuviai, sprendžiant iš įvairių komentatorių DELFYJE rašliavų, turi būti "šventesni" už žydus (judėjus) ir musulmonus - atsisakyti savo protėvių paveldo tik todėl, jog jis yra naudojamas ir kitų indoeuropiečių tautų palikuonių (ir gerų, ir blogų).

Žygeivis, Draudėjams, neišmanantiems istorijos, 2008 08 11 00:04

    DELFYJE radau įdomų komentarą:

Heraldikos žinovas, 2007 01 14 06:40

    Gerbiamieji, eilinį kartą iš š...o lipdomas guzikas. Neesu nacistas, o juo labiau murzininkas, tačiau istoriją žinoti reikia.

    Tarpukario Lietuvoje net tokia patriotinė organizacija kaip Lietuvos Šaulių Sąjunga turėjo apdovanojimą - Svastikos ordiną, kuriuo beje buvo apdovanotas ir pats prezidentas A. Smetona ir daug kitų iškilių veikėjų.

    Ir šiuo atveju, kad ir kiek kas besipiktintų, šis simbolis yra legalus.


Žygeivis, Pastebėjimas, 2008 08 11 00:36

    Niekada ir niekur neteko matyti palyginimų, pateikiant konkrečius skaičius:

1) Kiek lietuvių nužudė sovietai ir kiek ištrėmė į Sibirą, kiek pasodino į kalėjimus?

2) Kiek lietuvių nužudė naciai ir kiek išvežė darbams į Vokietiją, kiek pasodino į kalėjimus?

3) Kartu, žinoma, reiktų surinkti bei viešai paskelbti ir apie kitų Lietuvos priešų padarytą žalą Lietuvių Tautai ir Lietuvos Valstybei - visų pirma Armijos Krajovos ir Lenkijos.

    Manau, kad Seimui, svarstant bet kokius draudimus, reiktų tuos skaičius surinkti ir viešai paskelbti.

    Man, pavyzdžiui, atrodo, kad Armija Krajova nužudė daugiau lietuvių nei naciai.

Am, 2008 08 11 09:52

    aš nepritariu, kad dėl fašistų išsišokimo istorijoje būtų draudžiamas saulės kryžius pagoniškoje Lietuvos žemėje.

    Jei jau apie nusikaltimus prakalbom, tai turėtų būti draudžiamas ir krikščioniškas kryžius Lietuvoje, nes siekdami pakrikštyti lietuvius katalikybės skleidėjai lietuvių išžudė daugiau nei komunistų ir fašistų aukas krūvon sudėjus.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 11 Rgp 2008 15:35. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Rgp 2008 00:47 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Kregždutės ir svastikos


Šaltinis - http://www.lrt.lt/news.php?strid=2838146&id=4749664

Arūnas Brazauskas, 2008 08 08 / 12:58 /

     Negalima sakyti, kad Lietuvoje nėra tvarkos ir teisingumo. Vos tik šalyje įsigaliojo Administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnis 188.18, iškart atsirado ir jo pažeidėjų. Populiariai kalbant, kodeksas nuo šiol draudžia viešai demonstruoti nacistinius ir sovietinius simbolius, taip pat uniformas su jais.

     Rugpjūčio 14 d. Klaipėdoje įvyks teismas, kuris spręs, ar bausti per Jūros šventę sulaikytus du jaunuolius, vilkėjusius Antrojo pasaulinio karo laikų vokišką ir sovietinę uniformas. Jeigu jaunuoliai įrodys, kad švietimo tikslais informavo visuomenę apie praeities ir dabarties įvykius, baudų jiems neskirs.

      Policija dar tiktai pratinasi taikyti naująją tvarką ir, tikėkimės, ateityje pareigūnai veiks apdairiau. Prieš suimant kokį nors žmogų su Wehrmachto uniforma derėtų jo paklausti, ar jis, tarkime, neinformuoja visuomenės apie Lietuvos patriotus, kurie dalyvavo Sedos kautynėse 1944 m.

     Visuomenei ir policijai nepakenktų nuodugnus minėtojo kodekso straipsnio išaiškinimas.

     Pateiksiu keletą klausimų, kurie man kilo bandant suvokti, ką draudžia naujos redakcijos kodeksas.

     Supratau, kad nebūsiu nubaustas, jeigu pardavinėsiu sovietinių spaliukų ir pionierių organizacijų ženkliukus, tačiau neaišku, ar nebūsiu policijos sulaikytas, jeigu išeisiu į gatvę su tokiais ženkliukais atlape. Neaiškios ir policininko pareigos, pamačius moterį, kuri ryši raudoną skarelę.

     Paisant kodekso raidės, policininkas turėtų įsitikinti, ar skarelė nėra trikampis pionieriaus kaklaraištis. Jeigu taip – kaklaraištį reikia konfiskuoti ir surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolą. Reikėtų aiškiai įvardyti, kokių portretų negalima viešai demonstruoti. Dabartinė kodekso redakcija lyg ir nedraudžia prie automobilio klijuoti Lenino portreto, tačiau dėl Genriko Zimano, jei kas tokį pamena, kyla neaiškumų.

      Savo pačios kūrinį bando suprasti ir viena iš kodekso pataisų autorių, Seimo narė konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė. Rugpjūčio 2-ją Ariogaloje vykusiame Laisvės kovų dalyvių, buvusių politinių kalinių ir tremtinių sąskrydyje neapsieita be incidento. Mindaugo Murzos sekėjai neonaciai, vadinamieji nacionaldarbininkai, pasirodė renginyje su juodais kryžiais ant raudonų vėliavų.

     Anot „Delfi“ tinklalapio, pastebėjusi vėliavas su piešiniais, kurie jai priminė nacių simboliką, V. Aleknaitė-Abramikienė paskambino šalies policijos vadovui. Šis esą pažadėjo duoti nurodymą, kad minėtų vyrų sąskrydyje nebeliktų. Kadangi policininkai jų neišprašė, parlamentarė generaliniam komisarui paskambino dar kartą, tačiau iš šis pokalbis nedavė rezultatų.

     Seimo narys Algimantas Salamakinas jau pareiškė, kad V. Aleknaitės-Abramikienės elgesys yra svarstytinas Etikos ir procedūrų komisijoje. Mat net ir Seimo narys dėl viešosios tvarkos pažeidimo turėtų kreiptis į policiją bendra tvarka, o ne skambinti jos vadovui.

     Kita vertus, pagal kokį įstatymą policija privalo imtis veiksmų prieš pilietį, kuris vilki tam tikro fasono rūbus ir mojuoja vėliava su kryžiumi, kurį heraldikos žinovai vadina „crux potent“? Taip, galima fantazuoti, kad tą kryžių sudaro kairinė ir dešininė svastikos – kaip, beje, ir NATO ženklą – tačiau prašom įrodyti, kad „crux potent“ yra nacių simbolis.

     Tad neaiškumų sąrašą reikia papildyti tokiais klausimais: ar galima viešai demonstruoti prieškarinės Lietuvos tautininkų sąjungos svastiką, taip pat šiuolaikinę Suomijos karo aviacijos vėliavą su svastika? Kodeksas to lyg ir nedraudžia, būtų gerai, kad tai žinotų policija.

     Ariogalos incidento metu kūrybiškai pasielgė Vytautas Landsbergis. Pasak „Delfi“ tinklalapio, jis pareiškė: „Čia neturi būti apsimetusių fašistukų su „hakenkroicais“, kurie sugebėjo prisitrinti prie eisenos. Partizanai, jūs kažkada kovojote už laisvę. Nueikite dabar ir tegul jie dingsta, kad net kulnai rūktų“.

     Apdairūs partizanai „fašistukams“ kulnų su įkaitintais žarstekliais nedegino, kad pono Landsbergio nebūtų galima apkaltinti savavaldžiavimu ir riaušių kurstymu – kitaip tariant, bandymu įvesti tvarką neteisėtais būdais. Nesmurtinėmis priemonėmis jie sugebėjo sugėdinti nacionaldarbininkus taip, kad šie suvyniojo vėliavas ir dingo.

     Būtinai, būtinai reikalingas naujųjų draudimų išaiškinimas! Nes kitaip gali nutikti visokiausių nesusipratimų. Pavyzdžiui, iškels konservatoriai savo vėliavą kokiame nors nedraugiškame jiems sambūryje, ir kažkas ims šaukti: „Čia neturi būti „konservų“ su jų kregždutėmis, kurios panašios į „hakenkroicus“! Tegul jie dingsta, kad net plunksnos dulkėtų!“

Komentarai
http://www.lrt.lt/comments.php?strid=2838146&id=4749664

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Rgp 2008 16:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
V.Laučius. Gyvuok per amžius, būk laiminga, brangi Tarybų Lietuva!


Vladimiras Laučius, http://www.DELFI.lt
2008 rugpjūčio mėn. 11 d.
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... d=18045458

    Ar daug dar kvailysčių pridarys šitas Seimas, kuriam iki kadencijos pabaigos liko gyvuoti vos porą mėnesių? Kaip sako Raimondas Kuodis, blogi valdžios sprendimai turi dvi priežastis: bukumą arba korupciją. Šiuokart apie korupciją nekalbėkime.

    Kai svarstoma antra iš minėtų priežasčių, Valstiečių liaudininkų sąjunga (VLS) negali likti nepastebėta. Joje rastume įspūdingų išskirtinumo ženklų, kuriais turbūt mėgaute mėgaujasi parlamentarų, tokių, kaip Irina Rozova ir Alfredas Pekeliūnas, rinkėjai.

    Kai Pekeliūnas per televiziją prišnekėjo niekų apie „visų gerbiamą valstybę“ – Tarybų Lietuvą, Seimas turėjo valios pašalinti jį iš Europos reikalų komiteto pirmininkų. Pašalino, kad nepridarytų gėdos.

    Draugus, kaip sakoma, pažinsi nelaimėje. Kai ta nelaimė vadinasi VLS, draugai joje ir atsipažįsta: nukritusią Pekeliūno „išminties“ vėliavą pakėlė valstietiškai liaudiškai mąstanti Mogenienė.

    Kur buvusi, kur nebuvusi vasarai įpusėjus ši valstietė bei liaudininkė guviai įšoko į didžiausių Seimo kvailysčių trasą. Mat konstitucinė tautos teisė laisvai gyventi ir kurti jai pasirodė perdėm demokratiška.

     Ir Mogenienė nutarė maloniai nustebinti partijos kolegas – net tokius, kaip Rozova, Pekeliūnas ir tautos auklėtoja Rima Baškienė. Seimui ji pateikė žodžio laisvę varžantį Visuomenės informavimo įstatymo projektą, kuriuo galima bus tildyti valdžios kritikus.

     Baškienė pamokė Lietuvą, kas yra šeima ir kokia ji privalo būti, kad sulauktų valdžios malonių. Mogenienė savo ruožtu imasi įstatymu apibrėžti, kas yra nuomonė ir iš esmės apriboja žodžio bei minties laisvę Lietuvoje. Nuomonės nuo šiol, pagal valstiečių liaudininkų politikės laimintą apibrėžimą, privalės „remtis faktais“.

    „Ar asmens subjektyvūs vertinimai, mintys, nesiremiančios faktais, pagrįstais argumentais, negalės būti traktuojamos kaip asmens nuomonė?“ – klausiama Mogenienės ir jos bendrų šokiruoto Europos teisės departamento išvadoje.

     Europos žmogaus teisių teismo praktikoje laikomasi nuostatos, kad faktiniai teiginiai turi būti atskirti nuo subjektyvių vertinimų, kurių teisingumą itin sudėtinga įrodyti. Mogenienė ir jos bendraminčiai ignoruoja šią Teismo poziciją ir makabriškai priskiria subjektyvias nuomones prie faktinių teiginių.

    „Teismas laikosi pozicijos, kad subjektyvių vertinimų autorius negali būti patrauktas atsakomybėn už savo nuomonę apie tam tikrus faktus ar aplinkybes, kurių teisingumas negali būti įrodytas, o reikalavimas, kad asmuo įrodytų, pagrįstų savo subjektyvius vertinimus, gali būti prilyginamas laisvės turėti savo nuomonę ... paneigimui“, - pažymima departamento išvadoje.

    Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 str. skelbia, kad žmogus turi teisę laisvai reikšti savo įsitikinimus. Pagal asmeninius ar grupinius (ideologinius, religinius) įsitikinimus ir nebūtinai remiantis įrodomais „faktais“, vieni dalykai laikomi gerais, o kiti – blogais. Ar Mogenienės įstatymas uždraus žmonėms viešai smerkti blogį?

     Vieša politinė diskusija yra piliečių nesutarimas dėl to, kas visuomenei yra gera ir bloga. Demokratinė politika grindžiama nuomonių pliuralizmu, o ne faktinės tiesos žinojimu. Jei žinotume visą tiesą, jei politines nuomones galėtume grįsti vien empiriškai patikrinamais faktais ir apsieitume be vertybinių normų ir įsitikinimų, tai politikos apskritai neliktų. Nes politika yra ne neginčijamų faktų, o nuomonių ir nesutarimų dėl teisingumo sritis.

     Kaip teigiama Europos teisės departamento išvadoje, „tiek pagal Europos žmogaus teisių teismo praktiką, tiek pagal Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymą, nuomonei netaikomi tiesos ir tikslumo kriterijai“.

     Mogenienės ir jos kolegų siūlomomis įstatymo pataisomis siekiama kovoti su viešu neapykantos kurstymu, įžeidimais ir šmeižtu. Tai sveikintina. Žiniasklaidoje įstatymo pataisų būtinybė daugiausia aiškinama linksniuojant agresyvius interneto komentatorius. Parlamentarai jaučiasi dirbą gerą darbą, stengdamiesi riboti neigiamą informaciją.

    Tačiau akivaizdu, jog Mogenienės pateikto įstatymo priėmimas, kad ir kaip gražiai atrodytų jo motyvai, ne tiek išspręstų anoniminio chamizmo problemą, kiek iškreiptų Lietuvos politinę santvarką, grindžiamą žodžio ir minties laisvės principu.

    „Ne kiekviena nuomonė, kuri nėra pagrįsta faktais, bus ką nors kurstanti, įžeidžianti“ – pabrėžiama Europos teisės departamento rašte. Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija įtvirtina teisę į saviraiškos laisvę, kuri, pasak Europos teisės departamento, „taikoma ne tik informacijai ar mintims, kurios yra teigiamos, tačiau taip pat apima ir šokiruojančios, erzinančios, trikdančios informacijos gavima ir skleidimą“.

     Savo ruožtu Europos žmogaus teisių teismo praktikoje saviraiškos laisvė apibrėžiama kaip viena iš esminių demokratinės visuomenės pažangos sąlygų. Tad koks yra valstietės liaudininkės Mogenienės ir jos kolegų, pateikusių makabriškas įstatymo pataisas, santykis su demokratinės visuomenės pažanga?

     Matyt, toks pat, kaip ir Seimo narių, šių metų pradžioje pasišovusių steigti specialią komisiją, kuri tirtų, kaip drįso kai kurie komentatoriai ir politikai nepritarti valdžios sprendimams dėl „Leo LT“ projekto.

     Priminsime: 36 parlamentarai, raginami parašus rinkusios socialdemokratės Irenos Šiaulienės, prieš pusmetį inicijavo parlamentinį tyrimą „dėl grėsmių Lietuvos valstybės interesams, nacionaliniams projektams ir valstybės nacionaliniam saugumui“. Kaip ir sovietmečiu, nomenklatūrininkai užsibrėžė, saugumo struktūrų padedami, persekioti kitaminčius ir prilygino valdžios kritiką antivalstybinei veiklai.

Tarp pasirašiusiųjų buvo ir parlamentaras Bronius Bradauskas, kuris konstitucinę žodžio ir minties laisvę atvirai pavadino „sumaištimi“. „Reikia vieną kartą baigti su šitais dalykais, išsiaiškinti, kas ir kodėl kelia sumaištį... Paskelbti tiesą, kas ir kaip inspiravo“, – aiškino jis.

DELFI žurnalistės paklaustas, ar gali visuomenėje būti ir šiaip kritiškai mąstančių žmonių, nebūtinai inspiruojamų įtakų iš šalies, jis leido suprasti, kad ne, negali: „Aš lankausi savo rinkimų apygardoje Elektrėnuose ir Kaišiadoryse, aš paaiškinau apie tą projektą ir paprasti žmonės supranta bei nekelia tokių dalykų. Čia tik saujelė, kuri, pasitelkusi žiniasklaidą, inspiruoja visas tas bangas“.

     Į neapykantą perauganti nepagarba valdžios kritikams, kitaminčių „saujelėms“ bei „bangas keliančiai“ žiniasklaidai – šios Seimo kadencijos politikų skleidžiama mada.

     Turbūt nė nereikia sakyti, kad už sudarymą komisijos, turėjusios nutildyti įtakingos verslo grupės bei jai asistuojančios Gedimino Kirkilo vyriausybės tandemo kritikus, anąkart pasirašė ir „valstiečių“ įžymybės – Kazimira Prunskienė, Pekeliūnas, Rozova. Tad nieko nuostabaus, kad šiandien prie žodžio ir minties laisvę paminti trokštančių kolegų prisijungė ir jų bendražygė Mogenienė.

     Galima tik stebėtis, kodėl sveiku protu nesuvokiamą Mogenienės žingsnį padėjo žengti minėto įstatymo pataisas kartu su ja teikiantys liberalcentristas Jonas Čekuolis ir liberalas Vytautas Grubliauskas. Laisvę gniuždantis kvapas, sklindantis iš „valstiečių“ gardo, pasirodo, gerai nuteikia keistus lietuviškuosius liberalus.

     Kone per du nepriklausomybės dešimtmečius politikais save laikantys žmonės niekaip nenustoja kartoti kvailystės, esą politikui žodžiai nesvarbūs – svarbūs, girdi, tik darbai. Teisus Tomas Venclova, kai kalba apie lietuvių valstietišką baudžiavos paveldą. Iki kaulų smegenų įsismelkusi baudžiava, matyt, niekaip neleidžia suvokti, kad ne žagrė daro mus laisvus, o minties raiška. Kad ne kūjis ir pjautuvas, o žodis ir mintis – logos – yra laisvų žmonių politinio gyvenimo pagrindas.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 28 Rgp 2008 12:53 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
D.Žalimas. Neverkit dėl svastikos ir kūjo su pjautuvu


Dainius Žalimas, http://www.DELFI.lt
2008 rugpjūčio mėn. 27 d.
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... d=18320428

    Jau daugiau nei mėnuo, kaip Lietuvoje galioja du įstatymai (Susirinkimų įstatymo papildymas 8 straipsnio 5 punktu ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso papildymas 188(18) straipsniu), uždraudę naudoti viešojoje erdvėje nacistinius ir sovietinius simbolius. Kas savaitę kas nors dėl to pasigraudena.

    Pirmasis dėl to pravirko Kremlius, apkaltinęs Lietuvą pasikėsinimu į tariamai šventą „pergalės“ simboliką. Po jo pravirko ir kai kurie Lietuvos apžvalgininkai bei politikai. Vienas jų negalėjo atskirti pionieriško kaklaraiščio nuo močiutės skaros, bet gebėjo įskaityti įstatyme pagoniškųjų simbolių ir „konservatorių kregždučių“ draudimą.

    Kitas pasiūlė slėpti galvą smėlyje nusiduodant, kad jei nacių simbolius naudojančiųjų ir jų ideologiją skelbiančiųjų nepastebėsime, tai nacių Lietuvoje ir nebus. Kai kurie V.Uspaskicho darbiečių ir R.Pakso tvarkdarių atstovai Seime vadino įstatymus absurdiškais ir skelbė, kad reikia kovoti ne su simboliais, o su idėjomis. Tarsi simboliai būtų be paskirties, tarsi jie nieko nereikštų ir nesiasocijuotų su nacistine bei komunistine ideologijomis.

    Kita vertus, nieko čia keisto, kad būtent šios dvi partijos labiausiai apverkia nacių ir komunistų simbolius. Darbiečiai dažni svečiai Maskvoje, jaučiasi ten, kaip namie. „Tvarkdariai“ kartu su darbiečiais staiga suabejojo Lietuvos narystės NATO teisėtumu, o jų pačių „erelis“ partijos herbe daug kam gali asocijuotis su nacių ereliu (kur dar šios partijos aktyvistų naktinės eisenos su fakelais).

    Kai kurie smulkaus verslo atstovai taip pat nevengia papiktnaudžiauti įstatymų kritika siekdami pridengti savo nesėkmes. Štai vienos kavinės savininkė verkšlena dėl to, kad jai teks nuo sienos nukabinti V.Lenino portretą. O gatvės prekeivė guodžiasi dėl policijos tariamai sužlugdytos prekybos sovietiniais suvenyrais, bet pamiršta pridurti turėjusi licenciją prekiauti tik lietuviškais suvenyrais. Sovietų armijos kepures ir diržus pavadinti lietuviškais suvenyrais tikrai reikėtų lakios fantazijos.

    Apskritai tokiems verslininkams galima būtų užduoti ne tik su teise, bet ir su verslo etika susijusių klausimų: pavyzdžiui, ar moralu „kalti pinigą“ iš okupantų simbolių ir ar taip nepažeidžiamas nuo okupantų nukentėjusių bendrapiliečių orumas, ar okupantų simboliai tikrai reprezentuoja Lietuvą, kad platinami kartu su lietuviškais tautiniais suvenyrais, o gal vis dėl to tokių simbolių vieta jų motinoje Rusijoje. Tačiau tai nėra šio straipsnio objektas. Apsistosiu ties tikruoju, o ne komentatorių sugalvotuoju įstatymų, uždraudusių nacistinę ir komunistinę simboliką, turiniu.

    Suprasdami, kad tiesiogiai įstatymus kritikuoti sunku, nes galima pasireikšti kaip Kremliaus šalininkams, nacių ar sovietų gynėjams, įstatymus kritikuojantys politikai ir apžvalgininkai mėgina iškelti kuo daugiau tariamų įstatymų nuostatų neaiškumų, kai kurias nuostatas nutylėti arba iškreipti. Tarsi kiti įstatymai visada yra savaime aiškūs, tarsi jiems taikyti nebūtina išsiaiškinti jų nuostatų turinio, tarsi tam nebūtina besiplėtojanti teismų praktika. Iš čia kyla ir komentatorių verkšlenimai, kad nacių ir sovietų simboliką uždraudę įstatymai tariamai sunaikins istorijos muziejus, liaudies meną ir gatvės prekybos verslą, neleis groti Rusijos himno per oficialius renginius ir eksponuoti socrealizmo „šedevrų“.

    Deja, kai palygini įstatymų kritikų mintis su jų kritikuojamų įstatymų tekstais, Seime registruotais įstatymų projektų aiškinamaisiais raštais, pamatai, kad tie, kurie dergia nacių ir sovietų simboliką uždraudusius įstatymus, patys nėra šių įstatymų skaitę, kaip nesivargino ir susirasti jų aiškinamųjų raštų, kuriuose ne tik paaiškintas įstatymų turinys, bet ir apibendrinta kitų ES šalių praktika, kuria remiantis įstatymai buvo parengti. O kam skaityti, juk tada tektų didžiąją savo kritikos dalį išmesti į šiukšlių dėžę. Žinoma, yra ir kitas paaiškinimas: įstatymų kritikai viską skaitė, bet sąmoningai meluoja. Taip daryti patogu manant, kad dauguma žmonių taip pat nesigilina į įstatymų nuostatų niuansus.

    Iš pradžių kelios bendros pastabos apie Lietuvos įstatymus, uždraudusius nacistinius ir komunistinius simbolius. Visų pirma nuvilsiu įstatymų kritikus pastebėdamas, kad Lietuva tikrai nėra vienintelė valstybė, turinti tokius įstatymus, ji nėra originali drausdama tokius simbolius ir pasekė anaiptol ne totalitarinių valstybių pavyzdžiu. Tuo įsitikinti galima pažvelgus į įstatymų aiškinamuosius raštus, kurie savo ruožtu buvo parengti apibendrinus atitinkamus užsienio valstybių įstatymus. Be Lietuvos tokie ar panašūs įstatymai dėl nacistinių arba ir dėl nacistinių, ir dėl komunistinių simbolių draudimo yra dar 8 Europos Sąjungos valstybėse, kurių demokratijos ar saviraiškos laisvės trūkumu neapkaltinsi.

     Štai Vokietijos baudžiamojo kodekso 86a straipsnis numato atsakomybę už antikonstitucinių organizacijų (pirmiausia nacionalsocialistų partijos) simbolių naudojimą: draudžiama tokius simbolius platinti ir viešai naudoti, taip pat juos gaminti, saugoti, importuoti ir eksportuoti platinimo ar viešo naudojimo tikslais. Simboliais laikomi vėliavos, ženklai, uniformos, šūkiai ir būdingos pasveikinimo formos. Taip pat draudžiami simboliai, kurie yra klaidinančiai panašūs į antikonstitucinių organizacijų simbolius.

     Už antikonstitucinių organizacijų simbolių naudojimą baudžiama laisvės atėmimu iki 3 metų arba bauda, taip pat gali būti konfiskuojami daiktai, tiesiogiai susiję su tokio nusikaltimo padarymu. Atsakomybė už antikonstitucinių organizacijų simbolių naudojimą netaikoma, jeigu jie naudojami visuomenės švietimo, visuomenės apsaugos nuo antikonstitucinės veiklos, meno, mokslo, tyrimų, informavimo apie dabarties ar istorinius įvykius ir panašiais tikslais.

     Austrijos ženklų įstatymas draudžia nelegalių (nacionalsocialistų) organizacijų simbolikos, taip pat naudojamų tokios simbolikos pakaitalų viešą dėvėjimą, demonstravimą, vaizdavimą ar platinimą. Šio draudimo pažeidimas laikomas administraciniu nusižengimu ir baudžiamas bauda arba areštu iki 1 mėnesio, o simboliai, naudojami darant tokį nusižengimą, konfiskuojami. Austrijos konstitucinis teismas konstatavo tokių Ženklų įstatymo nuostatų atitiktį šalies konstitucijai ir joje įtvirtintoms susirinkimų bei asociacijų laisvėms. Italijos įstatymai draudžia viešą rasistinių nuostatų ir rasistinių organizacijų simbolikos demonstravimą, tokios simbolikos atsinešimą į sporto renginius (tokios veikos užtraukia iki 3 metų laisvės atėmimo bausmę). Liuksemburgo spaudos įstatymas draudžia publikuoti, viešai demonstruoti, pardavinėti ar viešai dėvėti bet kokius ženklus ar simbolius, galinčius sukelti maištą ar neramumus visuomenėje, o už tokią veiką baudžiama laisvės atėmimu arba bauda.

    Prancūzijos baudžiamojo kodekso R645-1 straipsnis numato atsakomybę už uniformų, ženklų, emblemų, primenančių atsakingų už nusikaltimus žmogiškumui asmenų veiklą, dėvėjimą ir demonstravimą. Už tokias veikas baudžiama bauda, taip pat gali būti taikomos papildomos bausmės, įskaitant daiktų, kuriais naudojantis buvo padarytas teisės pažeidimas, konfiskavimą.

    Švedijos baudžiamojo kodekso 16 skyriaus 8 straipsnis numato atsakomybę už nacionalinės, etninės, rasinės, religinės neapykantos skleidimą. Šalies Aukščiausiasis teismas yra nustatęs, kad tokia neapykanta gali būti skleidžiama ne tik žodžiu, raštu ir atvaizdu, bet ir rasistine elgsena viešai dėvint panašius į nacių simbolius ir uniformas. Už tokias veikas baudžiama laisvės atėmimu iki 2 metų arba bauda.

    Pagaliau Vengrijos baudžiamasis kodeksas (296b straipsnis) numato atsakomybę (baudą) už totalitarinių režimų simbolikos (svastikos, SS ženklo, raudonosios žvaigždės, kūjo ir pjautuvo bei kai kurių kitų nacistinių ir komunistinių simbolių) platinimą, naudojimą viešuosiuose renginiuose ar kitokį viešą demonstravimą. Nebaudžiama už tokią veiką, jeigu ji atlikta žinių skleidimo, mokymo, mokslo, meno ar informavimo apie istorinius ar dabarties įvykius tikslais, taip pat jei naudojama oficiali kitų valstybių simbolika. Latvijos mitingų, eitynių ir piketų įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 5 punktas draudžia tokių renginių dalyviams naudoti SSRS, Latvijos SSR ir nacistinės Vokietijos vėliavas bei herbus, taip pat atlikti jų himnus.

    Kiekviena iš minėtų 8 ES valstybių, atsižvelgdama į savo istorinę patirtį, nusprendė uždrausti tik nacistinius arba ir nacistinius, ir komunistinius simbolius. Suprantama, Lietuva turėjo uždrausti abu, nes komunistiniai simboliai, kaip ir nacistiniai, Lietuvai yra pirmiausia jos okupacijos, teroro bei genocido simboliai. Tame glūdi ir atsakymas, kodėl nedraudžiami su Lietuvos okupacija ir jos gyventojų represijomis nesusiję įvairių kitų (ne nacistinio ir ne komunistinio) pasaulio totalitarinių režimų simboliai. Būtinumą drausti konkrečius simbolius ir valstybės nuožiūros laisvės (margin of appreciation) ribas lemia kiekvienos šalies individuali istorinė patirtis.

    Lietuvos istorinės patirties sąlygotus įstatymus gerbia kitos demokratijos. Dėl sovietinės simbolikos draudimo mums grūmojo tik Rusija ir Baltarusija, kurios skelbė neleisiančios „peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo rezultatų“. Iš Vokietijos ir kitų ES šalių jokių protestų nei dėl nacių, nei dėl sovietų simbolių draudimo nebuvo.

    Lietuvos įstatymus dėl nacistinės ir komunistinės simbolikos draudimo turi gerbti ir atvykę į šalį užsienio valstybių piliečiai. Niekas neginčys, kad būnant bet kurioje šalyje užsieniečiams privalomi buvimo valstybės įstatymai. Todėl neturėtume jausti nepatogumų, jei Lietuvoje būtų nubaustas tūlas italų komunistas su kūjo ir pjautuvo ženklu arba baltarusiai su komunistiniais simboliais išpaišytu autobusu. Taip pat, kaip nejaustų nepatogumų vokiečių, austrų ar italų pareigūnai, sulaikę per sieną vykstantį nacių simbolika išdabintą autobusą. Į Baltarusiją važiuoti tokiu autobusu nė nesiūlau …

    Palyginus minėtų 8 ES valstybių ir Lietuvos įstatymus matyti, kad Lietuvos įstatymų leidėjas daugiausia rėmėsi Vokietijos, Austrijos, Vengrijos ir Latvijos pavyzdžiais apibrėžiant draustinus viešai naudoti simbolius bei numatant draudimo išimtis. Tačiau Lietuvos įstatymų leidėjas buvo gerokai švelnesnis. Štai Vokietijoje už nacistinį simbolį, įskaitant nacių pasisveikinimą, galite gauti iki 3 metų kalėjimo. Ten draudžiama ne tik platinti ir viešai demonstruoti nacių simbolius, bet ir juos gaminti, įvežti bei išvežti.

    Tuo tarpu Lietuvoje yra tik administracinė atsakomybė, nesusijusi su laisvės atėmimu ar jos ribojimu (nuo 500 iki 1000 Lt bauda su daikto, buvusio teisės pažeidimo padarymo įrankiu, konfiskavimu). Be to, Lietuvoje galima prekiauti abiejų okupacinių totalitarinių režimų simboliais, jei tai yra antikvarinė prekyba, taip pat leidžiama Antrojo pasaulinio karo veteranams dėvėti savo uniformą su apdovanojimais. O Vokietijoje ir Austrijoje bet kokia prekyba nacistiniais simboliais uždrausta, kaip, beje, ir nacių veteranų sueigos dėvint tuometines uniformas. Tad nepatenkintiesiems užuot nepagrįstai kritikavus Lietuvos įstatymus derėtų padėkoti Seimui už humanizmą, liberalesnį požiūrį ir švelnesnes, nei kitose 8 ES valstybėse, nuobaudas.

    Nesunku nuspėti, kad nepaisant skirtingų teisinio reglamentavimo detalių, ir minėtų 8 ES valstybių, ir Lietuvos įstatymų leidėjo tikslai priimant draudžiančius totalitarizmo simbolių naudojimą įstatymus buvo vienodi: Konstitucijos ir viešosios tvarkos apsauga, antikonstitucinių, rasistinių bei ksenofobinių idėjų sklaidos prevencija, nuo totalitarinių represijų nukentėjusių asmenų ir jų artimųjų orumo apsauga.

    Tai yra leistini ir visuotinai pripažinti asociacijų bei saviraiškos laisvės varžymo pagrindai. Iš tikrųjų neturėtų kilti abejonių dėl to, kurią vertybę valstybė privalo ginti, kai reikia sverti, ar svarbesnis kelių kvailių noras pasipuikuoti viešumoje svastikomis, nacių uniformomis, marškinėliais su SSRS herbu, saujelės gatvės prekeivių siekis gauti kuo daugiau pelno iš prekybos nacistiniais ir sovietiniais suvenyrais, ar vis dėlto partizanų, tremtinių, politinių kalinių, Lietuvos žydų, kitų represuotųjų ir demokratijai ištikimų Lietuvos piliečių orumas. Kiekvienam normaliam žmogui akivaizdu, kad Lietuvos valstybė turi gerbti savo gynėjus, okupacinių režimų aukas ir kitus lojalius piliečius stodama jų pusėn.

    Dabar šiek tiek apie nacistinę ir komunistinę simboliką uždraudusių Lietuvos įstatymų detales. Pirmiausia, kokie gi simboliai draudžiami. Juos galima suskirstyti į kelias grupes. Pirmąją grupę sudaro nemodifikuoti oficialūs nacistinės Vokietijos ir SSRS simboliai – valstybinės vėliavos, herbai ir himnai. Tai – nacistinės Vokietijos vėliava ir herbas, SSRS vėliava ir herbas, SSRS marionetinės struktūros, neteisėtai veikusios Lietuvos teritorijoje, - Lietuvos SSR vėliava ir herbas, taip pat nacistinės Vokietijos, SSRS ir Lietuvos SSR himnai. Taip kad kai kurių komentatorių nuogąstavimai dėl tariamai uždraustos Suomijos karinių oro pajėgų vėliavos ar Austrijos herbo yra niekuo nepagrįsti.

    Toks pat dirbtinis yra ir kai kurių komentatorių klausimas, ar legalus Lietuvoje būtų dabartinės Vokietijos ir Rusijos himnų atlikimas, nes jų melodijos tapačios, atitinkamai, nacistinės Vokietijos ir SSRS himnams. Iš tikrųjų dabartinės Vokietijos himno žodžiai nėra identiški nacistinės Vokietijos himnui, o Rusijos himno tekstas skiriasi nuo SSRS.

    Tuo atveju, jei būtų atliekama tik himno melodija, viską lemtų įvykio aplinkybės ir kontekstas, kaip, beje, ir kiekvienu kitu atveju sprendžiant veikos teisėtumo klausimą. Akivaizdu, kad sutinkant Vokietijos kanclerę A.Merkel yra atliekamas dabartinės Vokietijos, o ne nacių himnas, kaip akivaizdu ir tai, kad žaidžiant Lietuvoje Rusijos krepšinio komandai, atliekamas dabartinės Rusijos, o ne SSRS himnas. Tačiau kitaip būtų, jei kas nors norėtų himno melodija pašlovinti Staliną ar Hitlerį.

     Pirmajai draudžiamų simbolių grupei taip pat priskirtinos vėliavos, ženklai ir uniformos, kurių sudedamąja dalimi yra oficiali nacistinės Vokietijos ir SSRS simbolika – nacistinės Vokietijos, SSRS ir Lietuvos SSR vėliavos ir herbai. Tokiu būdu uždraustos, pavyzdžiui, nacių Vokietijos ir SSRS karinės bei sukarintų struktūrų uniformos.

     Antrajai draudžiamų simbolių grupei priklauso nacistinių ir komunistinių organizacijų simboliai bei uniformos. Tokiu būdu, pavyzdžiui, draudžiamos SSKP, komjaunimo ir pionierių organizacijų vėliavos, sovietinė raudonoji žvaigždė su V.Lenino atvaizdu ar kūju ir pjautuvu, sovietinis kūjo ir pjautuvo ženklas, nacių partijos herbas (erelis su svastika), nacistinė juoda svastika, nacių karinės organizacijos SS ženklai (dvi žaibo formos raidės ir koncentracijos stovyklų apsaugos ženklas su kaukole) ir juodos smogikų uniformos, nacių saugumo policijos kryžius.

    Beje, kaip tvirtina istorikai, šiuolaikiniai Lietuvos naciai – murzininkai – yra perėmę, kiek modifikuodami, iš Vokietijos nacionalsocialistų darbininkų partijos ne tik partijos pavadinimą („lietuviai nacionaldarbininkai“), bet ir juodąsias smogikų uniformas bei saugumo policijos kryžius. Matant dar jų deklaruojamą nacistinę ideologiją (blogio jėgomis skelbiama demokratija ir „judokratija“), jokiam normaliam žmogui nekyla abejonių, kad tai nėra kokie nors pagonys ar kitokie senovės garbintojai, o nelegali sukarinta nacistinė organizacija. Aplinkybių visuma leidžia laikyti šią organizaciją su jos simbolika už įstatymo ribų.

    Trečiajai draudžiamų simbolių grupei, sekant Vokietijos ir Austrijos įstatymų pavyzdžiu, priskirtini vadinamieji modifikuoti simboliai, kurie yra panašūs į nacistinius ir komunistinius simbolius ir pagal paskirtį gali pastaruosius pakeisti (įvairūs neonacių ir neobolševikų simboliai). Tai – nacistinės Vokietijos, SSRS, Lietuvos SSR vėliavos ar herbo arba nacistinės svastikos, nacistinio SS ženklo, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklo ar sovietinės penkiakampės raudonosios žvaigždės pagrindu sukurtos vėliavos ir ženklai. Pavyzdžiui, nacionalbolševikų vėliava, padaryta nacistinės Vokietijos vėliavos pagrindu vietoje svastikos įdedant į baltą apskritimą kūjį su pjautuvu, panaši Lietuvos nacių vėliava, kurios baltame apskritime būdavo įdedami įvairūs svastikos variantai, kitokia jų naudojama simbolika, padaryta modifikuojant nacistinę svastiką. Žinoma, konkretaus simbolio priskyrimas šiai grupei priklausys nuo aplinkybių ir jo naudojimo konteksto, o kriterijus tokiems simboliams atpažinti suformuos teismų praktika.

     Ketvirtajai draudžiamų simbolių grupei, sekant Prancūzijos pavyzdžiu, priskiriami atsakingų už Lietuvos gyventojų represijas Vokietijos nacionalsocialistų ir SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdai. Tokiu būdu yra neteisinga teigti, kad įstatymas uždraudė rodyti visų nacių ar komunistų partijos narių atvaizdus. Akivaizdu, kad turimi omenyje tie Vokietijos nacionalsocialistų ir SSRS komunistų partijos vadovai, apie kurių atsakomybę už Lietuvos gyventojų represijas yra visuotinai žinoma, t. y. tie, kurie visuomenei asocijuojasi su tokiomis represijomis, pavyzdžiui, Hitleris, Stalinas, Berija, Sniečkus. Juk siekiant išreikšti savo pritarimą nacių ar sovietų represijoms ar pašlovinti jų vykdytojus nebūtų rodomi niekam arba mažai kam žinomų nacių ar komunistų partijų vadovų atvaizdai.

     Toliau apie tai, kokios veikos yra draudžiamos pagal nagrinėjamus Lietuvos įstatymus. Draudžiama platinti minėtus simbolius, t. y. juos dalinti nemokamai ar jais prekiauti. Taip pat draudžiama viešai atlikti minėtus himnus, naudoti minėtus simbolius susirinkime, kitame masiniame renginyje ar kitaip viešai demonstruoti (pavyzdžiui, vaikščioti su svastika ar SSRS herbu pagražintais marškinėliais viešoje vietoje). Taigi skiriamasis draudžiamų veikų požymis yra viešumas – draudžiamų simbolių rodymas viešojoje erdvėje, kur juos matyti gali didelis ar neribotas žmonių skaičius. Privačioje erdvėje turėti ir naudoti nacistinius bei komunistinius simbolius nėra draudžiama. Todėl turintys įvairių nukrypimų žmonės gali kabintis virš lovos Lenino, Stalino ar Hitlerio portretus, jiems melstis, puošti jų biustais savo būsto interjerą, namuose ar savo artimųjų ar draugų būryje klausytis nacių ar sovietų himnų. Tik kažkaip abejoju, ar daug tokių yra, kaip kartais mėginama išpūsti problemą.

     Pabaigai apie nacistinių ir komunistinių simbolių draudimo išimtis, kurios didžia dalimi pasiskolintos iš kitų 8 ES šalių. Taigi nacistinių ir komunistinių simbolių platinimas ir viešas demonstravimas yra teisėtas ir pagal įstatymus nebaudžiamas, jeigu jis atliekamas šiais atvejais: 1) muziejų veiklos tikslais. Todėl muziejai, kuriuose eksponuojami nacistiniai ir komunistiniai simboliai (pavyzdžiui, garsusis Grūto parkas, įvairūs kraštotyros ir naujosios istorijos muziejai), toliau gali naudoti tuos pačius eksponatus, jų veiklos įstatymai nevaržo; 2) visuomenės informavimo apie istorinius ir dabarties įvykius bei totalitarinius režimus tikslais.

     Todėl įstatymas nedraudžia leisti istorijos knygų, rodyti istorinių filmų ir teatro spektaklių, televizijos reportažų, kuriuose pasakojama apie istorinius įvykius arba dabartį (pavyzdžiui, šiuolaikinių Lietuvos nacių išsišokimus), burti istorikų klubų ir kurti Antrojo pasaulinio karo mūšių inscenizacijų. Beje, įstatymas taip pat nedraustų tokio viešo nacistinių ir komunistinių simbolių demonstravimo, kai šalia rodomos vėliavos, ženklo ar kito simbolio būtų prierašas apie tai, koks okupacinis režimas ir kokia okupacinė struktūra šį simbolį naudojo, kokią žalą atsininkamas totalitarinis režimas Lietuvai padarė.

     Pavyzdžiui, gatvės prekeiviai galėtų šia išimtimi pasinaudoti, bet tokiu atveju jų parduodami simboliai gali neatrodyti tokie patrauklūs naiviems užsieniečiams; 3) švietimo tikslais. Todėl įstatymas nedraudžia švietimo įstaigose mokyti apie totalitarinius režimus ir jų žalą, supažindinti su šių režimų naudotais simboliais; 4) mokslo tikslais. Todėl įstatymas nedraudžia su simbolika susijusių totalitarinių režimų ir istorijos tyrimų; 5) meno tikslais. Todėl įstatymas nedraudžia įsigyti ar eksponuoti socrealizmo kūrinių; 6) antikvarinės prekybos (prekybos senienomis) tikslais. Įstatymas nedraudžia prekiauti originaliais nacistiniais ir sovietiniais simboliais (pavyzdžiui, nacistinėmis ir sovietinėmis uniformomis ar jų detalėmis, partijų ženkliukais, partijų vadovų biustais).

    Tačiau draudžiama prekyba naujai pagamintais suvenyrais, nebent, kaip minėjau, jie būtų su informacinio pobūdžio prierašais; 7) naudojant oficialią egzistuojančios valstybės simboliką. Todėl įstatymų nustatyta tvarka galima naudoti, pavyzdžiui, Kubos, Kinijos ar kitos valstybės, kurios vėliavoje ar herbe yra panašių į nacistinius ar komunistinius simbolius elementų, simboliką; 8) Antrojo pasaulinio karo dalyviui vilkint savo uniformą. Beje, teisėta būtų, jeigu savo uniformą vilkėtų ne tik buvęs sovietų armijos karys, bet ir vermachto veteranas. Taigi įstatymuose pakanka išimčių, kad jos sugriautų piktavališkus ir absurdiškus įstatymų kritikų aiškinimus apie negatyvias įstatymų pasekmes.

     Baigdamas priminsiu, kad per DELFI užsakymu neseniai „Spinter tyrimų“ atliktą visuomenės nuomonės apklausą 70 proc. Lietuvos gyventojų pritarė nacistinių simbolių draudimui, o 58 proc. – sovietinių simbolių draudimui. Nepritariančiųjų buvo, atitinkamai, 11 ir 18 proc. apklaustųjų. Tikrai ne kiekvienas įstatymas susilaukia tokio plataus visuomenės palaikymo. Todėl neverta lieti krokodilo ašarų dėl svastikos, kūjo su pjautuvu ar raudonosios žvaigždės. Tegul dėl to verkia Kremlius ir Lukašenka su jiems prijaučiančiaisiais Lietuvoje.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1

Žygeivis, Klausimas Žalimui, 2008 08 28 13:16

   Kodėl iki šiol niekas neuždraudžia ir net nesiūlo uždrausti Armijos Krajovos simbolių ir uniformų?

   Juk AK smogikai nužudė kelis kart daugiau lietuvių nei naciai.


ZAPPAS, 2008 08 27 22:39

    Sovietinių ir fašistinių simbolių draudimui pritariu ir aš, bet man kiek neramu kai prie simbolių priskiriama juoda uniforma. čia greitai galime peržengti ribą.

     Keisčiausia, kad Lietuvos realiame gyvenime atsiranda vadinamų išvestinių dydžių ir tada kartais į draudžiamos simbolikos tarpą papuola ir Lietuvos valstybinė ir tautinė simbolika.

     Todėl gali būti sulaikytas ir nubaustas jeigu valstybinės šventės metu naudosi tautinę simboliką, o už dalyvavimą nacių ir sovietų nusikalstamo susitarimo minėjime būsi filmuojamas, fotografuojamas nepriklausomos Lietuvos saugumo ir policijos pareigūnų.

     Taigi straipsnis aktualus, bet tuo pačiu verčiantis mąstyti apie realijas.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 31 Rgp 2008 15:13 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 27 Rgp 2008 14:16
Pranešimai: 50
Miestas: Šiauliai
     Jau, manau, visi skaitėm keletą Delfi naujienų apie sovietinę simboliką ir jos naudojimą po to, kai ją uždraudė. Vilniuje kažkokia siuvenyru parduotuvė turėjo sustabdyti savo veiklą.

     Taigi, vakar turėjau važiuoti po šiaurinę Lietuvos dalį. Atvažiavau i Žagarę ir labai nustebino mieto parko teritorijoje, gan labai prižiūrėtoje vietoje, sovietinė žvaigždė ir aišku daug akmeninių lentelių su rusiškais užrašais. Aišku, kaip tyčia neturėjau su savim fotoaparato, tai teko su telefonu nufotografuot. Taigi, ar nėra draudžiama tokie ,,paminklai,,?

     Kad raudona penkiakampė žvaigždė uždrausta tai tikrai, bet, sakau, gal taip galima? O jeigu ir negalima, ar savivaldybės ar kiti atsakingi asmenys neturėtų pasirūpinti jų pašalinimu? Keisčiausia, kad grįždamas užsukau i Gruzdžius, ten taipogi radau sovietinę žvaigždę  :img08: Bet jau nebestojau ir nefotografavau, pagalvojau, gal dar daug miestelių palaiko netvarką?

     Čia dvi nuotraukos Žagarės regioniniame parke:


http://www.part.lt/p-32363e88c7f1970010 ... 7a0659.JPG

Paveikslėlis

http://www.part.lt/p-acd873ab51f090d557 ... 50f789.JPG

Paveikslėlis


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Rgs 2008 00:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
E.M. rašė:
     Jau, manau, visi skaitėm keletą Delfi naujienų apie sovietinę simboliką ir jos naudojimą po to, kai ją uždraudė. Vilniuje kažkokia siuvenyru parduotuvė turėjo sustabdyti savo veiklą.

     Taigi, vakar turėjau važiuoti po šiaurinę Lietuvos dalį. Atvažiavau i Žagarę ir labai nustebino mieto parko teritorijoje, gan labai prižiūrėtoje vietoje, sovietinė žvaigždė ir aišku daug akmeninių lentelių su rusiškais užrašais. Aišku, kaip tyčia neturėjau su savim fotoaparato, tai teko su telefonu nufotografuot. Taigi, ar nėra draudžiama tokie ,,paminklai,,?

     Kad raudona penkiakampė žvaigždė uždrausta tai tikrai, bet, sakau, gal taip galima? O jeigu ir negalima, ar savivaldybės ar kiti atsakingi asmenys neturėtų pasirūpinti jų pašalinimu? Keisčiausia, kad grįždamas užsukau i Gruzdžius, ten taipogi radau sovietinę žvaigždę  :img08: Bet jau nebestojau ir nefotografavau, pagalvojau, gal dar daug miestelių palaiko netvarką?

     Čia dvi nuotraukos Žagarės regioniniame parke:


http://www.part.lt/p-32363e88c7f1970010 ... 7a0659.JPG

Paveikslėlis

http://www.part.lt/p-acd873ab51f090d557 ... 50f789.JPG

Paveikslėlis


   Fotografijų jau nebėra !!!! :smile89:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Kov 2009 18:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Kūjis, pjautuvas ir penkiakampė greičiausiai nebetrukdys prekiauti


Eglė Digrytė, http://www.DELFI.lt
2009 kovo mėn. 17 d. 16:20
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=21034396

    Seimas rengiasi palengvinti prekiautojų, kurie turistams ir kolekcininkams siūlo sovietinius ordinus, kareiviškas kepures, kitus daiktus, papuoštus penkiakampėmis žvaigždėmis, pjautuvais ir kūjais, dalią.

    Parlamentarai sutiko svarstyti konservatorės-krikdemės Vilijos Aleknaitės-Abramikienės siūlymą nebausti už nacių ir sovietų simbolių platinimą ar demonstravimą, jei tai daroma kolekcionavimo, antikvarinės ar sendaikčių prekybos tikslais.

    Atitinkamą Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisą ji pateikė dar pernai rugsėjį. Šią Seimo narės iniciatyvą parašais parėmė trys dešimtys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), socdemų, liberalcentristų, liberalų, Darbo partijos, socialliberalų atstovų.

    Kaip antradienį Seimo posėdyje teigė V. Aleknaitė-Abramikienė, ši pataisa leistų „nevaržyti žmonių pasirinkimo ar prekybos niekučiais, kurių, deja, pilna Rytų Europos miestų gatvėse“.

    Jos teigimu, dėl pernai priimtų pataisų, kuriomis buvo uždraustas viešas sovietų ir nacių simbolių demonstravimas, be reikalo nukentėjo viena sostinės Pilies gatvės prekiautoja. Seimo įteisintas draudimas esą turėjo „tik visuomeninę, politinę potekstę“.

    „Policininkams būtų paprasčiau, jie neturės rodyti eksperto išminties. Laisviau pasijus ir kolekcininkai, kurie turi sukaupę nemažas atsargas“, - balsuoti už pataisą agitavo V. Aleknaitė-Abramikienė.

     Šiuo metu Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta, kad nebaudžiami asmenys, nacių ir sovietų simboliką demonstruojantys muziejų veiklos, visuomenės informavimo apie istorinius ir dabarties įvykius, totalitarinius režimus, švietimo, mokslo, meno, antikvarinės prekybos tikslais. Taip pat nebaudžiami asmenys, naudojantys oficialią egzistuojančios valstybės simboliką, ir Antrojo pasaulinio karo dalyviai, vilkintys savo uniformas.

     Kaip žinoma, pernai birželį Seimas uždraudė viešą nacistinės Vokietijos, Sovietų Sąjungos ir Lietuvos SSR simbolių demonstravimą. Ši pataisa sulaukė itin griežtos Rusijos reakcijos.

     Liepą Administracinių teisės pažeidimų kodekse buvo įtvirtintos 500-1000 Lt dydžio baudos už nacių ir sovietų simbolikos naudojimą. Tačiau policijai iškilo galvosūkis, kaip elgtis drabužių, suvenyrų ir kitų daiktų, papuoštų tokia simbolika, prekiautojais.

     Diskusija įsiplieskė, kai teismas vilnietei Galinai Lavrenčiuk skyrė 500 Lt baudą už prekybą suvenyrais, papuoštais sovietų simbolika. Taip pat buvo konfiskuoti šie Vilniaus senamiestyje pardavinėti daiktai. Netrukus Policijos departamento vadovybė paprašė pareigūnų kol kas nerašyti prekeiviams administracinių teisės pažeidimų protokolų.

     Pasak V. Aleknaitės-Abramikienės, įgyvendinant įstatymą policija ir teismas kitaip nei Seimas interpretavo antikvarinės prekybos sąvoką. „Šio įstatymo tikslas nebuvo varžyti prekybą sendaikčiais, ant kurių vaizduojama nacistinė ar komunistinė simbolika, jis turėjo kur kas tikslesnį ir konkretesnį tikslą – realizuoti Susirinkimų įstatymo nuostatą, draudžiančią atitinkamų simbolių viešą demonstravimą“, - pažymėjo ji.

     Europos teisės departamentas, išnagrinėjęs projektą, atkreipė dėmesį į pernai liepą paskelbtą Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą byloje Vajnai prieš Vengriją.

     Teismas konstatavo, kad Vengrijoje galiojantis draudimas platinti, viešai naudoti ar demonstruoti svastiką, SS ženklą, sukryžiuotas strėles, kūjį ir pjautuvą, penkiakampę raudoną žvaigždę ar šiuos ženklus vaizduojančią simboliką (išskyrus atvejus, kai tai atliekama žinių, švietimo, mokslo, meno ar informacijos apie istorinius ar šiuolaikinius įvykius skleidimo tikslais), tam tikrais atvejais gali būti laikomas nepagrįstu, kitaip tariant, nebūtinu demokratinėje visuomenėje.

     Todėl buvo įžvelgtas Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 10 straipsnio, garantuojančio asmens saviraiškos laisvę, pažeidimas.

     Mat kartais minėtų simbolių, kartais turinčių ne vieną reikšmę, viešas demonstravimas nebūtinai reiškia pritarimą totalitarinėms ideologijoms. Strasbūro teismo manymu, kiekvieną atvejį reikėtų nagrinėti atskirai.

     Nors tokių simbolių viešas demonstravimas gali sukelti neigiamas nuo totalitarinių režimų nukentėjusių asmenų ir jų artimųjų emocijas, esą vien tokios emocijos (tikros ar tariamos) negali būti laikomos pakankamu žodžio laisvės ribojimu.

http://www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

Žygeivis,
2009 03 17 17:02


   Kovoti reikia ne su simboliais, o su realiais asmenimis - juk visuose Lietuvos Valstybės ir savivaldybių svarbesniuose postuose sėdi komunistinės-sovietinės nomenklatūros atstovai.

   O dabar jau ir jų atžalos.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Lap 2009 15:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Lenkija siekia uždrausti komunistinius simbolius


http://www.balsas.lt/naujiena/320983/le ... 2009-11-25

2009.11.25 11:26

     Lenkijoje rengiamasi reformuoti taip vadinamų „neapykantos nusikaltimų“ sąrašą. Šalies prezidentui jau pateiktas Baudžiamojo kodekso papildymas, kuriame numatoma uždrausti įvairius komunistinius simbolius. Kairieji jau skundžiasi, kad toks įstatymas labiau pažeis, o ne apsaugos žmogaus teises.

     Kaip rašo „Spiegel Online“, jei bus pritarta Baudžiamojo kodekso pakeitimams, Lenkijoje nelegaliais bus laikomi tiek kūjis su pjautuvu, tiek raudona žvaigždė, tiek marškinėliai su Kubos revoliucionieriumi Ernestu Che Guavera.

     Lenkijoje būtų kriminalizuojama „spausdintų, įrašytų ir kitaip išsaugotų fašistinių, komunistinių ar kitų totalitarinių simbolių gamyba, skleidimas, pardavinėjimas ir turėjimas“. Už šio įstatymo pažeidimą planuojama bausti pinigine bauda arba laisvės atėmimu iki 2 metų. Išimtys galėtų būti taikomos tik minėtiems simboliams, jei jie yra naudojami meniniais, švietimo, kolekcionavimo ar tyrimų tikslais.

     Lenkijos vyriausybės specialioji atstovė lygioms galimybėms Elzbieta Radziszewska, kuri priklauso valdančiajai „Pilietinės platformos“ partija, tokius įstatymo pakeitimus pasiūlė dar pavasarį. Siūlymai susilaukė plačios tik „Pilietinės platformos“ narių, tiek parlamentarų, atstovaujančių konservatyviajai „Teisės ir teisingumo partijai“, paramos. Abi šios partijos kontroliuoja 375 iš 460 vietų šalies parlamente.

     E. Radziszewskos pasiūlymas papildytų dabar galiojantį neapykantos nusikaltimų apibrėžimą, pagal kurį baudžiama už viešą fašistinių ir kitų totalitarinių sistemų propagavimą. Panašūs nacistinės simbolikos draudimai galioja ir kitose Europos valstybėse kaip, pavyzdžiui, Vokietijoje. Tačiau komunistinių simbolių draudimas dar nėra labai įprastas.

     Kai Lenkijos parlamentas lapkričio pradžioje pritarė Baudžiamojo kodekso papildymui, „Teisės ir teisingumo“ partijos vadovas ir dabartinio šalies prezidento brolis Jaroslawas Kaczynskis itin aktyviai pasisakė už komunistinių simbolių draudimą. „Komunizmas buvo genocidinė sistema, kuri atvedė prie dešimčių milijonų žmonių mirties. Lenkijoje neturi teisės egzistuoti joks komunizmo simbolis, nes tai yra simboliai, kurie turi būti sulyginti su nacistinės Vokietijos simboliais“ – teigė politikas.

     Įstatymo kritikai teigia, kad terminas „simbolis“ yra pernelyg platus,, todėl, prisidengiant juo, galima uždrausti viską, kas Lenkijoje buvo pagaminta per 50 komunistų dominavimo metų – pradedant tos eros kino filmais ir baigiant Varšuvos centre stovinčiais gigantiškais stalinistinės architektūros stiliaus Kultūros rūmais, kuriuos 1955 metais lenkams „padovanojo“ Sovietų Sąjunga.

     „Tai tik kvailas dalykas. Ką reiškia „simbolis“? Ar tai reiškia, kad vyriausybės pareigūnai, kurie vyksta į Kiniją ir nusifotografuoja po Komunistų partijos ženklu, pažeidžia įstatymus?“ – piktinasi įstatymui besipriešinančios Lenkijos Socialdemokratų partijos parlamentaras Taddeuszas Iwinskis.

     Tiesa, įstatymui jau pritarė Lenkijos Senatas ir dabar jam betrūksta tik prezidento parašo. Lechas Kaczynskis savo parašą po Baudžiamojo kodekso pataisomis turi padėti iki lapkričio 30 dienos.

     Tiesa, Lenkija turi puikų sektiną pavyzdį. Vengrijoje yra uždrausti taip vadinami „tironijos simboliai“, tarp kurių yra ne tik svastika ar kiti nacistiniai simboliai, bet ir kūjis su pjautuvu bei raudona penkiakampė žvaigždė. Šių simbolių draudimas Vengrijoje galioja nuo 1994 metų. 2003 metais Vengrijos politikas Attila Valnai buvo suimtas, surakintas antrankiais ir nubaustas už tai, kad per demonstraciją ant savo švarko atlapo buvo prisisegęs komunistinę žvaigždę.

     A. Vajnai skundė jam skirtą nuobaudą visų instancijų teismams ir galiausiai prisikasė iki Europos Žmogaus teisių teismo, kuris pripažino, kad Vengrijos įstatymas yra diskriminacinis ir per platus bei pažeidžia žmogaus teisę į saviraišką.

     „Vien raudonos žvaigždės segėjimas gali lemti baudžiamąsias sankcijas net nepateikiant jokiių įrodymų, ar toks simbolis iš tikro prilygsta totalitarinei propagandai“ – buvo teigiama teismo sprendime.

     Be to, dešinieji Lenkijos politikai siekia ne tik uždrausti komunistinius simbolius, tačiau ir siekia priimti įstatymą, kuris priverstų vietinės valdžios pareigūnus pervadinti gatves ir pastatus, kurie iki šiol vadinasi komunistinės eros veikėjų vardais.

Spiegel Online ir Balsas.lt

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/320983

Žygeivis
2009-11-25 14:34:59


    Kovoti reikia ne su abstrakčiais simboliais, o visų pirma su labai realiais asmenimis - pvz., visuose Lietuvos Valstybės ir savivaldybių svarbesniuose postuose sėdi komunistinės-sovietinės-kagėbistinės nomenklatūros atstovai.

   O dabar jau ir jų atžalos.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 19 Geg 2010 17:27 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Nešini svastikomis piketuotojai siekė Sarmatijos pripažinimo


http://www.balsas.lt/naujiena/382128/ne ... ripazinimo

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=30587309

2010.03.31 11:44

Paveikslėlis

Nuotraukas su svastikomis šalia Prezidentūros iškėlę piketuotojai siekė Sarmatijos pripažinimo. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.


     Į paskaitas Vilniaus universitete skubančius studentus trečiadienio rytą prie Filosofijos fakulteto pasitiko būrelis piketuotojų, rankose laikančių nuotraukas, kuriose pavaizduoti archeologiniai radiniai su svastikomis.

     Nedidelio piketo dalyviai aiškino norintys atkreipti dėmesį, kad svastika - ne nacistinis, o Sarmatijos simbolis. Pasak jų, būtent iš Sarmatijos, o ne iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės reikia kildinti lietuvius.

     "Buvo iškraipyta visa istorija. Mes norime pagerinti istorijos mokslą ir švietimo veiklą", - aiškino neprisistatęs susirinkusiųjų lyderis.

     Jis tikino, kad dėl Sarmatijos pripažinimo yra kreipęsis ir į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, ir į Valstybės saugumo departamentą (VSD). Vyras aiškino, kad istorikai į Sarmatiją žiūri kreivai, nes nieko apie ją nežino. O jis pats, nebūdamas istoriku, žino, nes, "jei būtų istorikas, būtų primokytas propagandos".

     "Žvalgybos gali taip suklastoti mūsų praeitį, kad mokslininkams neužteks galimybių ištirti, ar čia suklastota, ar ne", - paklaustas, kodėl Sarmatijos klausimu prireikė net kreiptis į VSD, kalbėjo S. Daukanto aikštės pašonėje atsistojęs vyras.

     Paklaustas, ar nebijo už nacistinės simbolikos propagavimą užsitraukti baudžiamosios atsakomybės, jis aiškino, kad policininkai nuolat kalba, kad reikia žmones šviesti, o susirinkę piketuotojai būtent tai ir daro.

ELTA

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/382128/ ... i-apacioje

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=5


Vieša diskusija: Kodėl Lietuvoje suaktyvėjo svastikos garbintojai?

http://www.anarchija.lt/index.php/polit ... mment22727

     Kelis pastaruosius mėnesius Lietuvoje itin suaktyvėjo svastikos garbintojai, teigiantys, kad svastika yra tikrasis Lietuvos, kuri, jų nuomone, kadaise vadinosi Sarmatija, simbolis. 2010 m. vasario 16-ąją jie demonstravo plakatus su svastikomis Klaipėdos centre, o kovo 31 d. svastikos mirgėjo Vilniuje, prieš prezidentūros langus.

     Viešas nacistinės svastikos demonstravimas Lietuvoje yra uždraustas, tačiau svastikos garbintojai teigia, kad svastika – ne nacistinis, o senovės Sarmatijos simbolis. Be to, savo plakatuose jie iš tikro vaizduoja ne 1933-1945 m. nacistinės Vokietijos simbolį (juodą svastiką baltame apskritime ant raudono fono), o Lietuvos archeologinių radinių nuotraukas. Vis dėlto svastiką, jei ją ir pripažinsime vienu seniausių įvairių tautų simbolių, XX a. viduryje visiškai diskreditavo naciai ir užkirto kelią bet kokiam šio ženklo naudojimui kitokia, ne nacistine, prasme.

     Kad atsakytume į diskusijos antraštėje suformuluotą klausimą, turime trumpai panagrinėti hipotezę apie Sarmatijos egzistavimą. Sarmatijos mitą yra gana tiksliai įvardijęs V. V. Landsbergis: „Prieš tūkstantį metų pieštuose Europos žemėlapiuose randame valstybę, vadinamą Sarmatija. Ji apima didžiąją dalį Europos, driekiasi iki pat Kaukazo, iki Rusijos platybių. Jos centre randame Nemuną bei dabartinę Lietuvą. Vėlesniuose žemėlapiuose centrinėje Sarmatijos teritorijoje susiformavo Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė.“

     Norėdami susieti senovės Lietuvą su svastikos simboliu, turime teigiamai atsakyti bent į tris klausimus:

1) Ar Sarmatija iš tikro egzistavo?

2) Ar Sarmatijos simbolis yra svastika?

3) Ar Sarmatija yra senovės Lietuva?

     Deja, atsakydami „taip“ į visus šiuos klausimus, svastikos garbintojai remiasi tik miglotomis hipotezėmis ir etimologiniais kalbiniais žaidimais. Sarmatijos mitas grindžiamas senovės graikų ir vėlesniais žemėlapiais (dažniausiai – 1598 m. Ptolemėjaus nupieštu žemėlapiu), kurie labai plačiai interpretuojami. Senovės sarmatų tapatinimas su vėlesniais baltais ar LDK gyventojais grindžiamas naudojamų simbolių, ginkluotės, laidojimo bei vietovardžių panašumu, tačiau tas panašumas anaiptol neįrodo, kad sarmatai buvo tolimi lietuvių protėviai. Ypač jei turėsime omenyje, kad Sarmatijos mitą savinasi ir kai kurie rusų istorikai. Pvz., dviejų Maskvos universiteto matematikų – akademiko A. Fomenkos ir mokslų kandidato G. Nosovskio – tyrimuose stengiamasi įrodyti, jog Skitija ir Sarmatija yra senovinės rusų žemės. Galiausiai, svastikos simbolis senovėje buvo naudojamas beveik visuose pasaulio žemynuose, tad jis anaiptol ne vien senovės sarmatų, o greičiau induizmo, budizmo ir džainizmo simbolis.

     Stebint Lietuvoje vykdomą svastikos propagavimo kampaniją, sunku patikėti, kad ji vykdoma moksliniais istoriniais tikslais. Greta Sarmatijos „fanatiko“ Aivaro Lileikos, save vadinančio Londono Metropolitano universiteto paskaitininku, kampanijoje aktyviai dalyvauja klaipėdietis reklaminių skydų projektuotojas Linas Zeniauskis ir vilnietis verslininkas Milvydas Juškauskas, išgarsėjęs kelių policiją demaskuojančiais filmukais. Į kampaniją įsitraukė ir ultradešinysis žiniasklaidos magnatas Kęstutis Pūkas.

    Pažiūrėkime, ką gi jie propaguoja:

    Linas Zeniauskis: „Taigi „patriotizmas“, t.y. tautos vertybių puoselėjimas, kviečia į žygį visus tautiečius, kurio metu atmesime primestus mums „simbolius“, atrasime tikrąsias mūsų protėvių vertybes, gyvenimo tikslus, kurie neatsiejami nuo tikrojo pasaulio suvokimo, harmonijos su gamta ir teisingos veiklos. Iškėlę šių vertybių atspindį – Saulės ženklą, išsiskirsime Europos tautų mėsmalėje savitu pasaulio suvokimu. Tuo paskatinsime visų tautų nubudimą ir padėsime atrasti prigimtinę kūrybą, augimą bei atsinaujinimą skatinantį, visiems bendrą SAULĖS ŽENKLĄ.“

     Milvydas Juškauskas: „Tyrėjų išvadų visuma įrodo, kad tūkstančius metų svastikos buvo protėvių ženklai. Jais žymėtos mūsų prigimtinių savybių genuose sukūrėjų gyvenimo vietos nuo Egipto iki kur esame dabar. [...] Mūsų protėvių išeiviai prieš 3,5 tūkst. metų ir vėliau svastikas paskleidė, nuvykę gyventi Pietinėje Azijoje. Jų ir vietinių tamsių žmonių kalbų susimaišymu susidarė sanskrito kalba. Indijos, Pakistano ir Afganistano žemėse tebegyvena arijai — visiškai lietuviškos išvaizdos mėlynakiai, žaliaakiai, šviesiaodžiai.“

     Taigi svastikos garbintojų kampaniją reikėtų kildinti iš pastaruoju metu visoje Rytų Europoje suvešėjusio kraštutinio nacionalizmo ir tautinės bei rasinės viršenybės siekių. Tai dar viena nacionalizmo ir rasizmo grimasa. O gal aš klystu?

N.K.
2010 04 06

Žygeivis
6 Antradienis, 06 Balandis 2010 18:03


Dėl švaistikio


    Svastikos - taip sanskrito kalba, o lietuviškai - švaistikio, simbolis yra bendras daugeliui senųjų pasaulio tautų, tame tarpe ir indoeuropiečių tautoms.

    Vėliau šis simbolis pateko į daugybės įvairių religijų, tautų ir organizacijų simboliką.

    Mažai kas žino, jog svastika buvo pavaizduota Kerenskio vyriausybės Rusijoje išspausdintuose piniguose, ir kaip nekeista, bet būtent tai buvo pagrindinė priežastis, kodėl bolševikai, užgrobę valdžią Rusijos imperijoje, po ilgų diskusijų nepasirinko savo simboliu svastiką (nors daug kas iš bolševikų įtakingų asmenų siūlė būtent šį simbolį), o pasirinko masonišką penkiakampę žvaigždę.

    Beje, pvz., ir šiuo metu švaistikis yra Suomijos karinio oro laivyno simbolis:

http://www.balsas.lt/12/04/fi%5Eaf.gif

     Nepriklausomoje Lietuvoje irgi buvo Svastikos ordinas, kuriuo, beje, buvo apdovanotas ir pats prezidentas Antanas Smetona, ir daug kitų iškilių veikėjų. Ir šiuo atveju, kad ir kiek kas besipiktintų, šis simbolis yra legalus:

http://www.militaria.lt/cmsimg/ct/Sv16309b.jpg

Plačiau čia:

Runos, svastikos, žvaigždės ir kiti simboliai

viewtopic.php?t=76


Teismas: plakatai su Saulės ženklu – istorijos paveldas


http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=32477055

BNS
2010 gegužės mėn. 19 d. 10:15

     Plakatus su svastikomis, kuriuos keturi jauni klaipėdiečiai atsinešė į Vasario 16-osios eitynes, Klaipėdos apylinkės teismas įvertino ne kaip nacistinės Vokietijos simbolius, o kaip Lietuvos istorijos paveldą, rašo "Lietuvos rytas".

     Antradienį šis teismas administracinio teisės pažeidimo bylą vaikinams nutraukė. Nuspręsta, kad archeologiniuose radiniuose ir paminkluose pavaizduotos senovėje Saulės ženklu laikytos svastikos nėra draudžiamos.

     "Teisingumas Lietuvoje egzistuoja. Matote, kaip išeina, kai nežinome savo istorijos", - išgirdęs teismo sprendimą nudžiugęs kalbėjo Linas Zeniauskis.

      Šįmet Valstybės atkūrimo dieną vaikinai su skydais, ant kurių buvo priklijuotos svastikos, ketino įsilieti į klaipėdiečių šventines eitynes. Ne visiems šventės dalyviams tokios eitynės patiko. Buvo iškviesta policija. Pareigūnai surašė protokolus ir medžiagą perdavė teismui.

      Į balandžio mėnesį vykusį pirmąjį teismo posėdį vaikinai atsinešė daiktinius įrodymus - skydus su svastikomis. Jie siekė įtikinti, kad tai - saugotinas praeities paveldas.

Paveikslėlis

DELFI

     "Tai ne nacių atributai, o vertingi baltų kultūros paveldo simboliai - senieji mūsų protėvių ženklai, kuriuos vėliau iš mūsų protėvių pasisavino ir įžūliai suklastojo kitos tautos. Jie simbolizuoja ne fašizmą, o visatos sąrangą", - aiškino paremti bendraminčių ir liudyti teisme iš Vilniaus atvykęs Milvydas Juškauskas.

      Vilnietis rodė Kultūros ministerijos pažymas apie Kernavėje atrastus senovinius žiedus, seges, apyrankes, tarpukariu Lietuvoje bei Latvijoje iškilusius tautinius paminklus su svastikų atvaizdais.

      Tačiau policijos pareigūnų šie raštai nesudomino.

      Skydai su svastikomis, kuriuos vaikinai demonstravo po posėdžio prie teismo rūmų, buvo atimti, dviem asmenims vėl surašyti viešosios tvarkos pažeidimo protokolai.

BNS

Komentarai Delfi
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=5

Svastikos Klaipėdoje vis dar „sukasi"


http://www.balsas.lt/naujiena/390492/sv ... dar-sukasi

2010.05.19 18:00

     Antradienį išteisinti nacistinės simbolikos demonstravimu ir platinimu kaltinti klaipėdiečiai ketvirtadienį vėl turėtų grįžti į teismo salę, kur planuojama nagrinėti administracinę bylą dėl pakartotinio jų sulaikymo gegužės pradžioje prie Klaipėdos apylinkės teismo.

     Nenorėdami, kaip patys teigė, "trukdyti teismo darbui", klaipėdiečiai trečiadienį susirinko prie 1-ojo policijos komisariato (PK) ir jau su naujais plakatais laukė, kol pasirodys pareigūnai bei jų atsiprašys.

     Komisariato viršininkas Mindaugas Busilas ve.lt sakė kaip nors reaguoti į susirinkusiuosius neketinąs.

     Žinia, po to, kai Vasario 16-ąją Linas Zeniauskis, Dovydas Baltiejus, Dainius Černeckis ir nepilnametis Saulius B. eitynių metu demonstravo plakatus su simboliais, primenančiais nacistinę svastiką, išnagrinėjęs administracinę bylą, Klaipėdos apylinkės teismas konstatavo, kad jų demonstruoti ženklai neturi nieko bendra su nacizmu, nes svastika įvairiose tautose simbolizuoja skirtingus dalykus, o Baltų tautose - tai Saulės, Perkūno ženklai.

     Tačiau dar tik nagrinėjant šią bylą, gegužės pradžioje, vaikinus pakartotinai buvo sulaikiusi policija, mat jie į teismą buvo atsinešę "daiktinius įrodymus" - tuos pačius plakatus su svastikomis.

     Klaipėdos policijos pareigūnai tuomet pareiškė, kad, kol byla neišnagrinėta, jie svastikas traktuoja kaip nacistinius simbolius, todėl plakatus konfiskavo o jų laikytojus išsivežė į komisariatą. Be kita ko, keliems iš jų buvo surašyti protokolai dėl policijos pareigūnų reikalavimų nevykdymo.

     Trečiadienį prie 1-ojo PK stovėjusio Sauliaus Balčiūno, vieno iš išteisintų vaikinų tėvo, nuomone, sulaikydami juos gegužės pradžioje pareigūnai pažeidė nekaltumo prezumpciją, o kadangi Lietuvos istorijos propaguotojai galiausiai buvo ištiesinti, pareigūnai jų turėtų atsiprašyti, grąžinti konfiskuotus plakatus ir ši byla ketvirtadienį teisme nebeturėtų būti nagrinėjama.

     Beje, lietuviškas svastikas - XIII amžiaus dirbinių, iškastų ir šiuo metu eksponuojamų Kernavės muziejuje, atvaizdus - išteisinęs teismo sprendimas per dešimt dienų gali būti apskųstas, tad realiai jis dar nėra įsiteisėjęs

Dienraštis "Vakarų ekspresas"

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/390492/ ... i-apacioje

Žygeivis
2010-05-19 18:40:17


    Visa ši "byla" tik eilinį kartą parodo, kokie bemoksliai debilai yra ir mūsų įstatymų leidėjai, ir kai kurie policijos tarnautojai...

    Vieni, norėdami įsiteikti, be muilo lenda į "Jievrosojuzo" biurokratų užpakalius, kiti - mąsto, kaip tikri sovietiniai kagėbistai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Sau 2013 15:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://alkas.lt/2013/01/09/a-butkus-kai ... s#comments

Zbygniew'as 凱ㄝ開ㄕ高 ㄊ健 Пірстелэяаў:
2013 01 09 10:33


Pagal įstatymus Lietuvoje komunistinės ar nacistinės simbolikos (vėliavos, herbo, uniformos, specialių ženklų, pavyzdžiui, svastikos) platinimas, naudojimas susirinkime ar kitame masiniame renginyje bei kitoks demonstravimas (kaip, pavyzdžiui, viešas Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himno viešas atlikimas) yra draudžiamas.

O kodėl Lietuvoje nėra draudžiama 1920-1939 metų Lenkijos okupacinio laikotarpio Lietuvoje ir 1942 – 1944 metų Lietuvoje veikusios “Armijos Krajowos” simbolika?

Budrikis:
2013 01 09 10:41


Tiksliai. Kas čia per globalinė-socialinė neteisybė. Gaunasi kokia tais netolerastija rusų ir vokiečių atžvilgiu. Lenkai paaukštinami, o rusai, vokiečiai ne.

Brač, kad tik negautme kokią notą ar tai dujų ar volkswagenų kainų padidinimo akcijos.

… taip galim ir prisižaist …

Mindaugas:
2013 01 09 11:22


Nuo savęs papildysiu, kodėl Lietuvoje leidžiama lenkams naudoti lenkiškos rašybos vietovardžių lenteles, netgi jų pavadinimus falsifikuojant?

Lietuvoje nėra dvikalbystės, Vilniaus rajonas nėra Lietuvos autonominė sritis, todėl toks lenkų elgesys yra viešas nelojalumo Lietuvai demonstravimas.

Marta atsakysiu Zbignevui:
2013 01 14 13:22


Buvau dar emigracijoje, kai Anglijos jaunasis išdykęs princas Haris pasirodė vakarėlyje-maskarade su nacio uniforma. Kažkas nufotrografavo ir įdėjo į laikraštį. Suūžė visi laikraščiai. Žydai sukėlė tokį skandalą, kad buvo pareikalauta visoj Europos sąjungoj uždrausti nacių simboliką.

Tačiau pasirašius Prahos Deklaraciją, (Havelas, Klinton, Zingeris, Landsbergis ir daugelis kitų įžymių veikėjų) Nacių nusikaltimai buvo prilyginti sovietų nusikaltimams, o jų simboliką pavyko taip pat uždrausti.

Taip kad ponaičiai, uždrausta simbolika tik tų organizacijų, kurios vykdė masinius genocidus.

Ar aišku?

Alvydas:
2013 01 14 14:29


O Armijos krajovos simbolika Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose? Kodėl ji neuždrausta?

Polska Armia Krajowa na Litwie. Collaboration between Nazis and Polish AK. Mass killings by AK
http://www.youtube.com/watch?v=d_BWHvR4eQk

(1/3) Polish Armia Krajowa in Lithuania: mass killing of Lithuanians in 1943-1944.
http://www.youtube.com/watch?v=9Pk3J3gpkGY

(2/3) Polish Armia Krajowa in Lithuania: mass killing of Lithuanians in 1943-1944.
http://www.youtube.com/watch?v=WKthIO6Dpjc

(3/3) Polish Armia Krajowa in Lithuania: mass killing of Lithuanians in 1943-1944.
http://www.youtube.com/watch?v=gSyVIc_fZSw

Žygeivis:
2013 01 14 14:31


Marta, visų pirma niekada nepamiršk, kad čia Lietuvių Tautos Valstybė – Lietuva, o ne Anglija.

Ir todėl pas mus turi būti draudžiama Lietuvių Tautos ir Lietuvos Valstybės priešų bet kokia veikla, simbolika ir propaganda.


Anglijos priešais buvo vokiečiai, o sovietai bei lenkai buvo jos sąjungininkais kovoje su vokiečiais.

Mūsų priešais buvo sovietai ir lenkai, o sąjungininkais mūsų kovoje su šiais priešais tuo metu buvo vokiečiai (bent jau iki to momento, kada vokiečiai įsakė paleisti Lietuvos Laikinąją Vyriausybę).

Todėl ir mūsų – Lietuvos Valstybės – požiūris turi būti atitinkantis Lietuvos istorines realijas, o ne pritaikytas prie Anglijos, Rusijos ar dar kieno nors norų, požiūrių bei poreikių.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Kov 2013 18:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Совет Европы: запрет советской символики противоречит конвенции о правах человека


http://www.rubaltic.ru/article/kultura- ... simvoliki/

http://ru.delfi.lt/news/live/sovet-evro ... d=60975795

ru.DELFI.lt
суббота, 23 марта 2013 г. 14:36

Paveikslėlis

Совет Европы: запрет советской символики противоречит конвенции о правах человека
© DELFI (A.Gurevičiaus nuotr.)


Венецианская комиссия Совета Европы признала противоречащим Европейской конвенции о правах человека указ о запрете советской символики, принятый в 2012 году в Молдове.

Это решение выходит за рамки одной только Молдовы, так как в Польше и странах Балтии запрет серпа, молота и красного флага был реализован уже давно.

Венецианская комиссия это консультативный орган, ее решения необязательны к исполнению, тем не менее, решение по Молдове заставляет задуматься над тем, насколько запрет символов советской эпохи соответствует европейским стандартам соблюдения прав человека, и насколько избирательно трактуются эти стандарты отдельными странами.

Об этом сообщает аналитический портал о балтийском регионе RuBALTIC.Ru.

Тема приравнивания советской символики к нацистской с последующим ее запретом обсуждалась с момента коллапса социалистического строя и формирования новых независимых государств.

Коммунистические символы, символы Советского союза сторонниками правых взглядов воспринимаются как символы советской "оккупации" и старого тоталитарного режима, символы "потерянных лет", когда народы Восточной Европы оказались отделены в своем развитии от западного "открытого общества".

К общепризнанным "символам оккупации" относятся серп, молот, красная звезда и "Интернационал".

Этот список регулярно пытаются расширить представители крайне правого спектра политических сил региона — инициаторы общественных споров по данной теме.

Запрет официальных символов коммунистической идеологии они пытаются дополнить запретом подчас абсолютно неполитического культурного наследия советского периода, которое до сих пор востребовано современниками. Например, старых фильмов.

Так в Латвии вслед за наступлением нового, 2013 года, местные деятели, выступающие за поддержание национальной идентичности и европейского вектора развития, потребовали запретить "Иронию судьбы", заменив ее показ в новогоднюю ночь показом европейских фильмов.

Лирическая новогодняя сказка для взрослых, по их мнению, "инфицирована советским мышлением и ностальгией", отдаляющими население Латвии от Евросоюза.

В Польше запретили ставить в эфир старый и любимый многими телефильм "Четыре танкиста и собака", в котором, по мнению польских консерваторов, показываются искажающие историческую реальность факты об участии Польши во Второй мировой войне с неправдоподобной дружбой русских и польских солдат и игнорированием зловещей правды о пакте Молотова-Риббентропа.

Впрочем, подобные примеры приведены скорее в качестве курьезов — иллюстрации того, сколь далеко в своих попытках отречься от собственного прошлого доходят отдельные постсоветские страны.

Однако дискуссия о собственно символике социализма вряд ли может быть предметом для шуток. Ведь за ней стоит фундаментальный (одна из идеологических опор новых режимов, сложившихся в Молдове и в тех же странах Балтии, например) вопрос о признании преступным самого социализма.

Отсюда – приравнивание серпа и молота к свастике, использование приема перекрестной ассоциации.

Как свастика вызывает мгновенную ассоциацию с преступной нацистской идеологией, с концлагерями, сожженными деревнями и теорией расовой неполноценности с геноцидом евреев и цыган, так и серп с молотом призваны, по замыслу архитекторов постсоветских режимов, вызывать мгновенную ассоциацию с ГУЛАГом, «черными воронками» и теорией классовой борьбы с истреблением целых социальных групп.

Вопрос признания преступным той или иной идеологии очень сложный, объемный, он должен быть предметом тщательно продуманной дискуссии экспертов, а не одних только политиков, зачастую использующих эту тему в собственных внутриполитических интересах.

Из шести стран, в которых действует запрет на символику (Литва, Польша, Венгрия, Латвия, Эстония, Молдова) только в двух (в Венгрии и в Латвии) он был принят сразу после свержения социалистического режима (в 1989 и 1991 году соответственно).

В остальных четырех странах этот запрет — относительно новое явление при том, что тема борьбы с "наследием оккупации" за прошедшее время вроде бы должна была несколько утратить популярность.

Обращаясь к теме советского прошлого, правые политики хватаются за соломинку, пытаясь удержать и мобилизовать свой "ядерный" электорат и остановить падение собственной популярности.

В Польше указ о запрете серпа, молота, красного флага и красного знамени с уголовным наказанием в виде двух лет лишения свободы за их хранение, приобретение и распространение был подписан лишь в 2009 году президент Лехом Качиньским, при котором отношения Варшавы и Москвы осложнились крайне сильно. То есть это решение было в предпоследний год его президентства, когда рейтинг значительно снизился, и эксперты предрекали ему поражение при попытке переизбрания.

В Молдове запрет на советскую символику был введен в 2012 году - на четвертый год хронического кризиса власти в стране, последовавшего после падения правительства коммунистов. За это время правые партии так и не смогли сформировать устойчивую коалицию и работоспособное правительство, что, естественно, сказывается на социально-экономическом положении и их популярности у населения. В этих условиях парламентское большинство не находит более важных дел, чем запрещать серп и молот.

Сюда же можно отнести и опыт Украины, где наиболее ожесточенные дискуссии о необходимости запрета символов советского строя велись в последние два года президентства Виктора Ющенко и именно с его подачи.

Тема «Голодомора – геноцида» и «красных палачей», расстреливавших патриотов УПА по карпатским лесам, стала доминирующей в выступлениях украинского экс-лидера в период, когда реального политического влияния у него уже не осталось и большинство соратников переметнулись к тогдашнему премьеру Юлии Тимошенко.

Полную версию статьи можно прочитать здесь
http://www.rubaltic.ru/article/kultura- ... simvoliki/

ru.DELFI.lt

Коментарии
http://ru.delfi.lt/news/live/sovet-evro ... 1&s=1&no=0

Žygeivis
23.03.2013 17:06


Неоспоримый факт - советские большевики уничтожили литовцев - патриотов Литвы - в тысячи раз больше, чем гитлеровские нацисты.

Žygeivis
23.03.2013 17:38


Изучайте историю Литовского Государства не только из большевистской пропагандистской макулатуры.

Запомните на века - 23 июня 1941 г. Правительство восставшей Литовской Державы официально обьявило войну Большевистско-Жидовской Совдепии, а последний вооруженный литовский воин Костас Люберскис - Жвайнис (1913–1969) - боец Литовской Армии Свободы - погиб в бою со спец. группой КГБ в 1969 г. Это был летчик Литовской армии, партизан, издатель газеты "Эхо партизанских выстрелов". Последний номер этой газеты появился в 1957 г. Совсем недавно было выяснено, что он погиб в бою с КГБ в 1969 г., 2 октября, в окрестностях деревень Менчяй и Лиепкальнис, Акмянском р-не.

Потом борьба за свободу Литовского Государства продолжалась в подполье разными, не вооруженными, формами.

Официально (де факто) эта война Литвы и СССР кончилась, когда оккупационные войска совдепии были окончательно выведены из Литвы - 31 августа 1993 г.

Но де-юре эта война продолжается, так как до сих пор не подписан Мирный договор (аналогичное юридическое положение у Москалистана (то есть РФ) с Японией).

Запрет любой символики вражеского государства, с которым велась многолетняя кровопролитная война, а также законодательное преследование вражеской пропаганды в любых ее проявлениях, не противоречит никаким международным правовым нормам.

Žygeivis - Фемиде
23.03.2013 18:12


Кто кого победил....


Любое сражение можно выиграть или проиграть, но окончательно войну всегда выигрывают только те, кто умнее других и умеют выжидать подходящий геополитический момент, и поэтому сумели сохранить свои силы для решающего сражения с основным врагом именно в тот момент, когда враг становится наиболее слабым и уязвимым.

Вот кто достиг окончательной Победы....

За годы литовского партизанского движения (1944-1969) в нем участвовало свыше 100 000 человек (это статистика, которую приводит еврей Штром, воспитанник Снечкуса - и его врядли можно обвинять в симпатиях литовским партизанам).

Многие наши славные партизаны погибли, но они свое главное задание выполнили - очистили литовскую землю от разной заразы, хлынувшей в нашу землю после совдеповской оккупации.

Именно им надо благодарить, что сейчас в Литве литовцев уже больше 85 процентов, а не такое гнусное положение, как в Латвии или Эстонии...

В Латвии и Эстонии сопротивление было не столь выражено (ведь вся их активная молодежь безсмысленно погибла во время WW2, сражаясь с врагом в легионах СС, но вдали от своей Родины), а в Белоруссии что-то похожее на антибольшевистское партизанское движение было только на оккупированных до WW2 Польшей землях Восточной Литвы и Западной Белоруссии.

Что мы имеем теперь:

В Литве литовцы составляют 86 % от общего населения.
В Латвии латыши - 60 %.
В Эстонии эстонцы - 68 %.
А в Белоруссии скоро на белорусском никто разговаривать не будет.

Окончательный развал Совдепии

Мы свое главное и чисто литовское дело (поляки - и те тогда воздержались при голосовании) сделали 11 марта 1990 г. - а потом все, что происходило и окончательно развалило Совдепию, это только последствия наших действий именно 11 марта.

Как говорится, лавина, "прикрывшая" СССР, пошла от нашего Парламента - и именно в Вильнюсе, а не где нибудь в Варшаве, Минске или Москве. :)

Поэтому у нас в Литве День Победы над Совдепией - это день развала СССР - 8 декабря 1991 г. (соглашение в Беловежской пуще о развале СССР де-юре - Преамбула документа констатировала, «что Союз ССР как субъект международного права и геополитическая реальность прекращает свое существование».) :)

A День окончательной Победы (де-факто) Литовской Державы над Совдепией - это день окончательного бегства ошметков оккупационной красной армии из Литвы - 31 августа 1993 г.

Результаты WW2 и WW3 ('холодной войны') очевидны каждому - Совдепия полностью подохла, Литва и Украина - независимые державы, со своими государственными языками.

Москалия в полной ж..пе, да и китайцы войска сосредотачивают по всей границе...

Сравните с ситуацией 50 или 100 лет назад - к примеру, в Литве литовцы на сей день составляют уже 85 процентов.

От разных "примесей" мы за это время очень успешно избавились... Не окончательно еще, но как говорил Ильич - "Правильной дорогой идем, товарищи". :)

Žygeivis - Журавлику
23.03.2013 18:45


журавлик
23.03.2013 18:12

----------------------------
Žygeivis
23.03.2013 17:38

последний вооруженный литовский воин Костас Люберскис - Жвайнис (1913–1969) - боец Литовской Армии Свободы - погиб в бою со спец. группой КГБ в 1969 г.
----------------------------

Примерно в тоже время - в 1957 году - воин идеологического фронта поэт Юстинас Марцинкявичус получил государственную премию за содействие новому режиму. Независимая Литва 2 года назад проводила его в последний путь с государственными почестями.

Помоги, Кястай, разобраться, кто из них настоящий герой?
-----------------------------------------------------------------------------

Журавлик,

запомни - герои они оба, так как оба внесли свой личный огромный вклад в нашу окончательную и общую победу Литовского Народа и Литовской Державы над империей зла - Жидовско-Большевистской Совдепией.

Каждый литовец-патриот обязан бороться с любым врагом Литовского Народа и Литовской Державы именно теми методами, способами и приемами, которыми он владеет лучше других, и именно в том месте, где он сможет наступать на наиболее слабые места в обороне врага.

Юстинас Марцинкявичюс прекрасно владел словом и вдохновил на борьбу за Восстановление Независимости сотни тысяч литовских патриотов.

Именно он написал прекрасное Предисловие нынешней Литовской Конституции:


ЛИТОВСКИЙ НАРОД

– создавший много веков тому назад Литовское государство,

– основывая его правовой фундамент на Литовских Статутах и Конституциях Литовской Республики,

– веками решительно защищавший свою свободу и независимость,

– сохранивший свой дух, родной язык, письменность и обычаи,

– воплощая естественное право человека и Народа свободно жить и творить на земле своих отцов и предков – в независимом Литовском Государстве,

по воле граждан возрожденного Литовского Государства принимает и провозглашает настоящую КОНСТИТУЦИЮ.

Костас Люберскис - Жвайнис был отличный подпольщик, партизан и командир.

За многие годы своей активной вооруженной борьбы с большевистскими оккупантами и их приспешниками-агентами он своими подвигами и личным примером вдохновил множество новых бойцов за Независимость Литовской Державы.

9 мая 2007 г. он посмертно Декретом Президента Литвы награжден боевым орденом - Крестом Командора ордена Креста Витиса.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Geg 2013 19:04 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

Policija atlieka tyrimą dėl plakatą su Stalino portretu laikiusio V. Ivanovo


http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/kri ... vanovo.htm

BNS ir lrytas.lt inf. 2013-05-15 17:39, atnaujinta 2013-05-15 18:30

Plakatą su Stalino portretu Antakalnio kapinėse Vilniuje laikęs buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis Valerijus Ivanovas gali sulaukti piniginės baudos. Iš jo taip pat gali būti konfiskuotas plakatas.

V. Ivanovas 1997 metų liepą buvo nuteistas kalėti vienerius metus už žuvusiųjų 1991 metų sausio 13-ąją šmeižimą.

Paveikslėlis

V. Ivanovas 1997 metų liepą buvo nuteistas kalėti vienerius metus už žuvusiųjų 1991 metų sausio 13-ąją šmeižimą.
R. Jurgaičio nuotrauka iš archyvo


Vilniaus miesto 1-ajame policijos komisariate dėl šio įvykio pradėta administracinė teisena pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už nacistinių ar komunistinių simbolių platinimą ar demonstravimą.

Įvykis registruotas gegužės 10 dieną, BNS trečiadienį informavo Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.

Už sovietų Komunistų partijos vadovų atvaizdų platinimą, naudojimą susirinkime ar kitame masiniame renginyje arba kitokį demonstravimą įstatymas numato baudą nuo 500 iki 1 tūkst. litų su daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis, konfiskavimu.

Žiniasklaida skelbė, kad gegužės 9 dieną Vilniaus Antakalnio kapinėse minėta pergalės prieš fašizmą Antrajame pasauliniame kare diena. Oficialiame renginyje dalyvavo Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Armėnijos, Kazachstano ambasadoriai, taip pat Lietuvos veteranų organizacijų nariai.

Prie kapinių įėjimo stovėjęs buvęs judėjimo „Jedinstvo“ lyderis V. Ivanovas rankose laikė du plakatus su tarybinių maršalų ir J. Stalino atvaizdais.

Pasak portalo delfi.lt, vieną plakatą jis norėjo paduoti kam nors prie įėjimo, o su antruoju eiti prie nežinomo kareivio kapo, kur žmonės dėjo gėles, ambasadorių ir dvasininkų lyderiai nešė vainikus. Tačiau norinčiojo palaikyti plakato su Stalino atvaizdu nebuvo daug. Žmonės klausinėjo V. Ivanovo, kodėl jis atėjo su tokiu plakatu.

Daugelis žmonių atvirai stebėjosi jo veiksmais ir piktinosi.

V. Ivanovas 1997 metų liepą buvo nuteistas kalėti vienerius metus už žuvusiųjų 1991 metų sausio 13-ąją šmeižimą. Knygoje „Lietuviškas kalėjimas“ jis, be kita ko, tvirtino, neva visos 1991 metų sausio 13-osios aukos yra lietuvių falsifikacija, o sovietų armija Vilniuje neužmušė nė vieno laisvės gynėjo.

Bausmę jis atliko tuometinėje Alytaus griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje. V. Ivanovui išėjus į laisvę, tuometinis vidaus reikalų ministras Vidmantas Žiemelis buvo išsiuntęs teikimą teismui dėl šio Rusijos piliečio išsiuntimo iš Lietuvos.

Beveik po dešimties metų V. Ivanovas sulaukė antro nuosprendžio - incidente su televizijos humoro laidų vedėju Algiu Ramanausku jis buvo pripažintas kaltu dėl viešosios rimties sutrikdymo, jam skirta laisvės apribojimo bausmė vieneriems metams.

Ši baudžiamoji byla iškelta po 2006-aisiais sausio 13-osios prie Laisvės atėmimo vietų ligoninės Vilniuje įvykusio incidento.

Tądien į laisvę po 12 metų kalinimo buvo paleistas buvęs prosovietinės kompartijos lyderis Mykolas Burokevičius. Jis kalėjo už nepavykusio pučo prieš Lietuvą ir žudynių organizavimą per sovietų agresiją 1991 metų sausį.

Tarp laukiančiųjų M. Burokevičiaus buvo ir žinomi televizijos pašaipūnai A. Ramanauskas bei Rimas Šapauskas, persirengę savo kuriamų laidų personažais. Šoumenai teigė esą žurnalistai ir laukia pasirodant M. Burokevičiaus. „Laba dieną, ponas Ivanovai“, - po šių pasisveikinimo žodžių V. Ivanovas numušė akinius A. Ramanauskui. Jis bandė smogti A. Ramanauskui į galvą, tačiau pastarajam pavyko užsidengti ranka.

V. Ivanovui prokuratūra netrukus pareiškė įtarimus dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir A. Ramanausko nežymaus sveikatos sutrikdymo. A. Ramanauskas buvo pripažintas nukentėjusiuoju.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13686287631367389433&view=9

1. Žygeivis
2013-05-15 19:07


Tyrimą policija galų gale pradėjo, kai spauda paskelbė, o štai patys ruslenkiški policininkai, buvę vietoje, nieko blogo "nepastebėjo"...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 17 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007