Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 25 Bal 2024 08:47

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 10 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 13 Spa 2006 15:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina

Kun. Dr. Arvydas-Petras Žygas


“Ateities programa” 2002 02 16, Kaunas

“Tautiškumas”

Kintanti tautiškumo samprata globalizacijos kontekste.


   Prieš pradedant kalbėti apie bet kokį principą, idėją ar sąvoką, pirmiausia reikia ją apibrėžti.

   Kas yra tautiškumas? Kas yra tauta?

   Šiuos dalykus ateitininkų ideologijoje pabrėžė prof. St. Šalkauskis, t.p.  kiti žmonės, ateitininkijos patriarchai, kurių veikalais mes grindžiame savo pasaulėžiūrinę sampratą.

   Tačiau teisinga, kad tos pačios sąvokos ir apibrėžimo, kurį pateikia prof. St. Šalkauskis, A. Maceina, prof. J. Girnius, mes negalime naudoti tiesiogiai.

   Svarbu pripažinti, kad laikui bėgant keitėsi pasaulis, keitėsi filosofija, mes atėjome iš modernaus pasaulio į postmodernizmą, todėl keitėsi sąvokos, reikėjo naujai į jas pasižiūrėti.

   Siūlyčiau pasižiūrėti į tautiškumo sampratą iš trijų pagrindinių sričių.

   Pirmiausia reikėtų pasižiūrėti iš mokslo pusės.

   Antropologija tai mokslas apie žmogų. Žmogus ir kultūra yra neatsiejami dalykai. Antropologija nuo pirmųjų savo mokslo atsiradimo dienų domėjosi, kas yra kultūra. Antropologai praplėtė žmogaus prasmę sakydami, jog tai, ką mes vadiname žmogaus prigimtimi yra labai siaura samprata krikščioniškos - europietiškos - vakarietiškos kultūros, kurią esame paveldėję iš renesanso. Yra tūkstančiai, jeigu ne daugiau, skirtingų kultūrų- būdų, kaip žmogus gali gyventi tautoje.

   Pirmieji antropologijos klausimai buvo: kas savita kiekvienoje kultūroje? Kodėl tai taip svarbu ir vertinga?

   Lygiagrečiai buvo keliamas kitas klausimas - kas yra bendražmogiška kiekvienoje kultūroje, nežiūrint to, kad skirtingai žmonės tuokiasi, dainuoja, rengiasi, valgo, laidoja, išpažįsta skirtingas vertybes? Ką būtų galima vadinti žmogaus prigimtimi? Kas yra žmogus pagal savo genetinę arba biologinę prigimtį? Daugelis žiūrite gamtos laidas per TV, kur rodomi gyvūnai - hienų, liūtų, primatų ir kt. šeimos. Kiek mūsų tautiškumas yra prigimtinis - genetinis dalykas? Ar šie reiškiniai nėra mums perduodami taip, kaip gamtoje, tik aukštesniu lygiu?

   Šiandieną reikia pripažinti, kad tautos bei kultūros sąvoka - nėra tokia aiški kokia buvo anoje Lietuvoje. Kas pasikeitė? Šiandien mes jau gyvenam visuomenėje, kur multikultūrinė sąvoka yra geras dalykas.

   Anksčiau kultūra, tauta buvo sinonimai siejami su geografine aplinka. Buvo aišku, kad lietuviai gyvena Lietuvoje, lenkai - Lenkijoje, prancūzai - Prancūzijoje ir t.t. Šiandien toks mąstymas yra blogas ženklas. Tai yra arba šovinizmas, arba rasizmas.

   Daugeliui krikščionių nepriimtina Mindaugo Murzos pasaulėžiūra arba kitų, kurie iš neonacizmo, neošovinizmo skatina, kad būtume užsidarę, kad pripažintume tik savo kultūrą kadaise gyvavusioje germanų “Deutschland, Deutschland uber alles” dvasioje.

   Dabar nėra aiškaus genetinio baseino, kuris apsprendžia kultūrą. Anksčiau nebuvo klausiama, kodėl baltieji tuokiasi su baltosios rasės žmonėmis, kodėl tos pačios kultūros nariai ieško savo tarpe žmonių su kuriais galėtų sukurti šeimą ir sulaukti palikuonių. Šiandien matome, kad tas savitumas, kuris kadaise buvo labai svarbus kultūros išsaugojime, nebėra vertybių hierarchijoje pats aukščiausias principas. Svarbesnis yra humanizmas. Pasižiūrėkime į Viktorą Diawar'ą. Jo tėvelis yra įžymus rašytojas Malio valstijoje, Afrikoje, mama Viktorija teatro režisierė. Kas pasakytų, kad Viktoras Diawar'a yra blogas lietuvis, jei jis nori atstovauti Lietuvą su SCAMP Eurovizijos konkurse ir taip laimėti Lietuvai garbingą vietą?

    Kas dar pasikeitė? Anksčiau buvo aišku, kad kultūra negali egzistuoti be savo kalbos. Ryšys tarp kalbos ir kultūros buvo neatsiejamas. Mes tampame lietuviais lietuviškai kalbėdami, apibūdindami pasaulį, mus supančius daiktus. Tai formuoja savitą mūsų pasaulėžiūrą, kuri yra lietuviška ir skiriasi nuo prancūziškos, vokiškos ar itališkos pasaulėžiūros. Taip pat skirtinga nežodinė komunikacija. Lietuvio kultūrinė išraiška yra rami, santūri, tyli. Mes, išeivijos lietuviai, ateitininkų stovyklose vasarą išsirinkdavom mums brangias lietuviškas dainas, ir susėdę prie laužo bandydavom jas dainuoti angliškai. Juokdavomės iš keisto jų skambesio. Pvz. Daina “Norėčiau aš keliauti ten toli, toli už jūrų marių, už upių, vandenėlių, kur šlama, ošia girios”. Ir dabar angliškai dainuojame “I want to travel far far away over the oceans and the rivers, where the forests are šlaming and making noises”. Dabar mes išgyvename kultūros suniveliavimą, “lydymo katilo efektą”, ir esame bejėgiai. Pripažįstame tą bejėgiškumą, kaip ir 15 grupių konkuravusių dėl dalyvavimo Eurovizijoje šiais metais. Nė viena iš jų nedainavo gimtąja kalba.

    Kita vertus yra žmonių galvojančių kitaip. Antropologijos dėka buvo ginamos mažos gentiškos kultūros, saugojama jų vertė. Kaip buvo galvojama, kad reikia išsaugoti kiekvieną gyvūną atsiradusį per evoliuciją, taip antropologija gynė ir P.Amerikos, Brazilijos ar Venesuelos indėnus, Afrikos gentis, mažas tauteles Filipinų salose, klajojančias gentis arabų tautose. Pamažu atsirado supratimas, kad juos būtina apsaugoti nuo coca - cola’os ir rokenrolo kultūros, tam kad jie išlaikytų savo kultūrinį savitumą, susiformavusį per tūkstančius metų, nes jo išnykimas būtų negrįžtamas procesas.

   Todėl galiu teigti, kad pasaulyje vyrauja 2 nuotaikos:

1. globalizacija ir
2. etninės kultūros ir savitumo išsaugojimas.


    Mes matome, kad atsakymas yra pagrįstas pačiu aukščiausiu principu, vienijančiu visą žmoniją šioje žemėje, šiame laikmetyje - humanizmo epochoje - laisve pasirinkti savo likimą.

    Prieš kelis metus R. Paleckis mane kvietė į laidą “Prieštarauk”. Jis prašė, kad aš būčiau vienoje tvoros pusėje, kurioje būtų ginama etninė folklorinė kultūra. Man paklausus apie laidos temą, jis atsakė: noriu paklausti ar dabartinėje Lietuvoje turėtų būti moderni europietiška ar tradicinė - tautinė kultūra? Atsisakiau dalyvauti laidoje, nes nemačiau prieštaravimo, kodėl lietuviška kultūra negali būti moderni europietiška kartu ir tautinė folklorinė. Mano nuomone, šių dalykų supriešinimas iškraipo jų esmę.

    Vėl norėjau paminėti Eurovizijos konkursą - nejutau kritikos nė vienam atlikėjui, dainavusiam angliškai, nes tokios buvo taisyklės. Tačiau viliuosi, kad kada nors mūsų pop kultūra sugrįš prie kitokio stiliaus. Bandymai kopijuoti užsienietiškas grupes (“U2”, “Back street boys”, “Spice girls”) dabartiniam jaunimui nusibos, jie norės kažko kito. Yra galimybė, kad kada nors Rugiaveidė bus labai populiari ir bus norima tokių dalykų, kurie yra labai saviti ir kelia jaunimo tarpe pasididžiavimą, skatina supratimą, kad ir savoje kultūroje yra gražių dalykų.

    Antras aspektas yra filosofinis pasaulėžiūrinis, tai filosofinė ideologija, kuri pripažįsta žmogaus asmeninę laisvę. Anksčiau lietuvybės supratimas buvo neatsiejamas nuo šių dalykų:.

• lietuvių kalbos;
• gyvenimo Lietuvoje;
• lietuviškos šeimos sukūrimo;
• vaikų užauginimo gerais lietuviais, patriotais, mylinčiais Lietuvą.


    Šiai dienai, anksčiau išvardinti dalykai negalioja, tai yra laisvas apsisprendimas. Lietuvių išeivių gyvenime buvo daug atvejų, kai mergaitės ištekėdavo ne už lietuvio, bet už amerikietiškos kilmės žmogaus, kuris galėjo būti italų, prancūzų ar kt. kultūros nariu. Tačiau dažniausiai, jei mama buvo nusprendusi auginti vaikus lietuviškai, tėčiai neprieštaraudavo. Paradoksalu, tačiau išeivijos gyvenime, mišrios šeimos dažnai būdavo lietuviškesnės nei tuomet, kada abu, vyras ir žmona, buvo lietuviai.

    Sakydami, kad nemokant lietuvių kalbos negalima būti lietuviu - vėl pastebime, kad ši taisyklė jau negalioja. Aš dažnai paklausiu savo studentų, kai dėstau antropologiją provokuojantį klausimą: - kas yra geresnis lietuvis? P. Amerikoje yra trečios, ketvirtos kartos lietuviai, be galo mylintys Lietuvą. Kai kurie net atvažiavo gyventi į Lietuvą, sukūrė čia šeimas, nors beveik visą gyvenimą nekalbėjo lietuviškai. Turime daugybę žmonių Lietuvoje- tulpinių gaujos narius ir kt., kurie tobulai kalba lietuviškai. Kuris iš jų geresnis lietuvis?

    Matome, kad kalba nėra vienintelė taisyklė arba vienintelis pagrindas, kaip ir gyvenimas etnografinėje žemėje.

    Taigi ir pirmuoju (antropologiniu), ir antruoju (pasaulėžiūriniu) požiūriu viskas yra paremta asmenine laisve, apsisprendimu.

   Trečiasis - tikėjimo aspektas.

    Tautiškumas yra didelė vertybė - tai vienas iš aukščiausių vertybių hierarchijos principų. Tai matome ir Vatikano bažnyčios dokumentuose - kur nepaprastai vertinamas kultūrinis savitumas ir siekiama jį išsaugoti.
Dievo žodis yra tai, ką Dievas nori, kad žmogus žinotų, kaip jis nori gyventi ir pagal ką savo gyvenimą formuoti. Verta į tai atkreipti dėmesį, kadangi evangelijoje randame tiesą, kuri teikia mums gyvenimo kelrodžius. Mes tikime, kad Dievo žodis yra amžinas ir jame išreikšta tiesa yra principinė ir nekintama. Kristus tas pats vakar, šiandien ir rytoj.
Norėjau paskaityti keletą citatų iš Šventojo Rašto ir Senojo Testamento - kaip Dievas kalbėjo apie tautą ir jos vertę. Tremtinių giesmė. Joje kalbama apie Babilonijos tremtį ir žydų tautos sugrįžimą: “Prie Babilonijos upių, ten mes sėdėjom verkdami, Siono kalną atsiminę. Ant to krašto kopų pakabiname savo arfas, nes mus į nelaisvę išvariusieji, ten liepė mums giedoti. Mūsų engėjai vertė mus džiūgauti, sakydami: pagiedokite mums Siono giesmių. - Kaip gi galime mes giedoti, Viešpatie, giesmę svetimoje žemėje? Jeruzale, jei tave užmirščiau tenuvysta mano dešinė, te prilimpa man liežuvis prie gomurio, jeigu apie tave negalvočiau ir Jeruzalės didžiausiu džiaugsmu nelaikyčiau”.

    Įsivaizduokite jei mes pakeičiam žodžius: “prie Sibiro upių, ten mes sėdėjom verkdami, Vilniaus miestą atsiminę. Ant to krašto beržų, pakabinome savo kankles, nes mus į laisvę išvariusieji, ten liepė mums giedoti, neleisdami verkti. Mūsų engėjai vertė mus džiūgauti sakydami - pagiedokite mums lietuviškų dainų. - kaip gi galime mes giedoti, Viešpatie, giesmę svetimoje žemėje? Vilniau, Kauno mieste, Taurage, Alytau, Panevėžy, Marijampole, jei tave pamirščiau, tenuvysta mano dešinė, te prilimpa man liežuvis prie gomurio, jei apie tave negalvočiau, jei Lietuvos didžiausiu džiaugsmu nelaikyčiau”.

    Amžinasis žodis, jis yra puikus kelrodis šiandien, kai galvojame apie Lietuvos šventovę, apie tautos vertę. Jeigu Dievo žodyje - tauta yra toks brangus dalykas ir nekintamas žodis. Turime evangelinį pagrindą tikėti, kad neturime atsiprašyti už savo meilę Tėvynei ir tautiškumo principą.
Esame tikėjimo ir vilties žmonės- tai yra šio sąjūdžio esmė - nenuleisti rankų, nenusivilti, kad yra mažas būrys, tikėti, kad savo vertybe galim uždegti tūkstančius kitų širdžių ir nepaviršutiniškai, ne tik per pasilinksminimus, o per tykų bandymą pritraukti žmones ir padėti jaunimui atpažinti tikrąsias vertybes. Ar tauta yra svarbi? Pats Jėzus mums atsakė:- Jėzus mylėjo savo tautą. Jis liūdėjo dėl jos ir norėjo, kad jai būtų gera. Šv. Luko evangelija sako: “Prisiartinęs prie Jeruzalės ir išvydęs miestą, Jėzus verkė jo ir sakė: - o, kad tu šiandien suprastum, kas tau atneša ramybę. Deja, tai paslėpta nuo tavo akių. Tu sulauksi dienų, kai tavo priešai apjuos tave pylimu, apguls iš visų pusių ir suspaus tave. Jie parblokš ant žemės tave ir tavo vaikus su tavim ir nepaliks tavyje akmens ant akmens, nes tu nepažinai savo aplankymo meto.” Dar kitoje vietoje rašoma, kaip Jėzus verkdamas sako: “Kiek kartų norėjau jus surinkti, kaip višta surenka savo viščiukus po savo sparnu ir jus globoti.” Jėzus mylėjo savo tautą ir mes būdami Jėzaus pasekėjai pripažįstame kristocentrizmo dvasią. Mes suprantame, kad tautiškumas yra amžina vertybė.

    Kaip praktiškai galima įgyvendinti tautiškumą, jį puoselėti, stiprinti tiek savo gyvenime, tiek perduodant kitiems? Kultūroje yra tam tikri dėsniai. Galima apibendrintai sakyti, kad vyksta dviejų kultūrų susitikimas, yra 4 pagrindiniai tokio susitikimo dėsniai:

    - viena kultūra išstumia kitą - užgožia, sunaikina. Tai gali būti kultūrinis genocidas arba patys žmonės savo noru kultūrą palaidoja, taip, kaip mes matome Lietuvoje. Vasario mėnesio “Panelės” žurnale nė vienu žodžiu neužsiminta apie vasario 16 arba Tėvynės laisvę. Tai pačių pasirinkimas, nes yra “cool” būti amerikiečiu. Yra “cool” būti vakariečiu. Mes pasirenkame nebūti šitoje atsilikusioje, senoviškoje, senamadiškoje kultūroje.

- sinkretizmas. Kultūra Nr.1 ir kultūra Nr.2 susijungia į naują kultūrą ir tampa kultūra nr. 3. Sinkretizmas yra darinys visiškai naujų dalykų.
Praplėtimas - kai susiduria 2 kultūros ir toje pačioje kultūroje atsiranda daugiau kultūrinių reiškinių, kuriuos žmonės pasisavina. Galima toje pačioje kultūroje dainuoti folklorines dainas, dalyvauti diskotekoje arba naudotis internetu, arba gyventi kaimo atmosferoje. Žmogui suteikiama pasirinkimo laisvė.

- kompartmentalizacija. T.y. subkultūros. Toje pačioje kultūroje gyvena žmonės vienas nuo kito užsidarę, nepripažįstantys kitų kultūrinių reiškinių. Lietuvoje tai žmonės, kurie puoselėja baltų kultūrą, religiją bei mato krikščionis kaip savo didžiausius priešus. Jie skatina nacionalizmą, gyvena užsidarę savo dėžutėse ir pripažįsta tik savo kultūrinę išraišką. Toks šovinizmas mums nepriimtinas.

   Todėl katalikiška jaunuomenė turi pasirinkti tai, kas yra krikščioniška, tai, kas išsaugoja visas principines vertybes pagal hierarchiją. Pripažįstame, kad Lietuva nėra kaimo visuomenė, kokia buvo prieš 100 metų, tačiau tai nereiškia, kad liaudies dainos, folkloras, visi kultūriniai elementai, - tokie gražūs, brangūs ir saviti, negali būti pilnai suderinami su mūsų moderniu gyvenimu.

    Apmąstydami tautiškumo esmę, matome, kad esame ne tik kultūringi inteligentai, mes esame katalikai inteligentai. Randame atsakymą amžinajame Dievo žodyje - kad kultūra yra didelė Dievo dovana, verta išsaugoti. Juk su ašara beriamas grūdas, ir džiaugsmas pjūčiai atėjus. Reikia truputį paverkti ir paprakaituoti bei įdėti darbo tam, kad nebūtų viskas tiktai pigu, ir kad galėtume džiaugtis derliumi, surastu per prakaitą. Aš matau, kad mes tą darome ir manau, kad galime nuoširdžiai padėkoti Viešpačiui, kad vertybės buvo gyvos mūsų tarpe per visą atgimimo laikotarpį. Dėkokime Dievui už tai ir dauginkime šitą malonę savo veikloj, savo sąjūdyje.

Katalikiškas požiūris į tautiškumą


http://ateitis.org/ateitis/simpoziumas_tautiskumas.html

Ateities programa
“Tautiškumas”


2002 02 16
Kaunas

SIMPOZIUMAS

1. Pilietiškumas ir tautiškumas
2. Verslas ir tautiškumas

    Dalyvauja: AF pirmininkas Vidas Abraitis, AF tarybos nariai- kun. Arvydas Žygas, Aurimas Šukys, bei kun. Kęstutis Kėvalas.

Moderuoja: Irma Kuliavienė

1. PILIETIŠKUMAS IR TAUTIŠKUMAS

     Ar skiriasi pilietiškumo ir tautiškumo sąvokos? Kuo?

Aurimas Šukys: Šios sąvokos ir skiriasi, ir papildo viena kitą. Kuo skiriasi piliečio ir tautoje gyvenančio žmogaus pareigos. Kalbėdami apie pilietį, kalbame apie pilietinę visuomenę, politinę valdžią, jos rinkimus, kitas pareigas visuomenėje. Kalbant apie žmogų, kaip apie tautinės bendruomenės narį, labiau akcentuojame tas vertybes, kurios yra gyvybiškai svarbios ir kurias saugojam kaip vieną iš pamatinių dalykų. Pilietiškumas yra kaip iššūkis būti visuomeniškam, būti veikliam, o būti lietuviu, reiškia giliau suprasti, kas aš esu, kokios yra mano vertybės, kaip jas išsaugoti bendrame globalizacijos kontekste. Išskirti šiuo dalykus galime tik teoriškai, bet gyvenime jie susipina, turime tam tikrą sintezę.

Kun. Arvydas Žygas: Pilietiškumas turi juridinę, o tautiškumas- daugiau idealistinę- vertybinę prasmę. Būdamas kunigu, vienuole, mamyte, tėveliu aš turiu atitinkamus teisinius įsipareigojimus būti geru kunigu, vienuole, tėčiu, mama. Taip pat dar yra mano asmenybės bruožai- aš noriu tobulėti, noriu džiaugtis savo šeima, noriu jai aukotis, noriu, kad mano vaikai užaugtų dorais ir mylinčiais, kad aš jais džiaugčiausi. Taip atsiranda idealų siekimas- aš tarsi nesu teisiškai įpareigotas siekti idealo - aš galiu viską atlikti minimaliomis pastangomis. Tačiau taip pat aš galiu siekti pačių aukščiausių idealų šeimoje, tautoje, valstybėje. Pilietiškumas suteikia formą, struktūrą, o tautiškumas suteikia idealus, idealizmą, amžinąsias vertybes ir jų puoselėjimą.

Emilija Pundziūtė: Kaip šį klausimą nagrinėtų politikos mokslai? Tautinių valstybių yra mažai. Dažniausiai vienoj valstybėj gyvena keletas tautų. Pvz. Karaimai gyvenantys Lietuvoje, jų tautybė - karaimai, tačiau jie yra ir Lietuvos piliečiai. Jie tarsi priklauso 2 bendruomenėm, kurios yra persipynusios tačiau tuo pačiu ir skirtingos. Piliečio pareigos - tai pareigos valstybei, mes turime ir lietuvio pareigas, nes esame lietuvių tautos nariai. Tačiau šios pareigos nėra tapačios.

Vidas Abraitis: Pažiūrėkime į santykį mūsų tautos ir tautų, gyvenančių su mumis. Popiežius, viešėdamas Lietuvoje, yra pasakęs įdomią frazę: “Lietuvoj nėra lenkų. Lietuvoje yra lenkų kilmės lietuviai. O Lenkijoje nėra lietuvių. Jie yra lietuvių kilmės lenkai”. Lenkų tautos žmogus, gyvenantis Lietuvoje, nors ir tapatina save tik su Lenkija, nėra Lenkijos pilietis. Tačiau, gyvendamas Lietuvoje ir nesijausdamas Lietuvos piliečiu, jis negyvena pilnaverčio gyvenimo. Žmogus turi branginti savo tautos papročius, tradicijas, kalbą, kultūrą, tačiau taip pat reikia prisiimti atsakomybę ir už krašto, kuriame gyvena, būseną, jo ateitį, savo, kaip piliečio, pareigas.

Irena Grigalionytė: Kai nagrinėjame skirtumus tarp pilietiškumo ir tautiškumo, man atrodo, jog kiekvienas skirtingai suprantam, kas yra tautiškumas ir pilietiškumas. Emilija kalbėdama apibrėžė, kad piliečiai - asmenys teisiškai susiję su valstybe. Tauta - žmonės pasižymintys tam tikrais bruožais ir sudarantys vieną bendruomenę. Kaip žinome iš istorijos ir politologijos - yra valstybinė tauta, kuriai galima priskirti piliečius, ir etninė tauta, apie kurią šnekame, kai kalbame apie tautiškumą.

Kun. Kęstutis Kėvalas: Tautiškumas yra tarsi “juodoji dėžutė” mumyse. Joje yra archeotipinė realybė: simboliai, ženklai, savimonė. Tautiškumą galima įvardinti tik per tam tikras apraiškas. Pvz.: Amerikos lietuvis 50 m.gyvena Amerikoje ir kas dieną internetu sužino apie orą Lietuvoje. Kokia tai realybė? Tai apraiška ateinanti iš vidinio šauksmo- aš esu lietuvis ir negaliu nuo to atsiriboti. Filosofiškai šnekant tautiškumas yra turinys, o pilietiškumas- forma.

    Kaip įmanomas ar neįmanomas tautiškumas be pilietiškumo, pilietiškumas be tautiškumo?

Irma Kuliavienė: Galvodami klausimus, modeliavome situacijas. Įsivaizdavome tautišką žmogų, gyvenantį Lietuvoje, kultūros veikėją, liaudies menų puoselėtoją, tačiau neatliekantį savo pilietinių pareigų (neinantį balsuoti, nešvenčiantį valstybinių švenčių). Taip pat įsivaizdavome pilietį, dirbantį valstybės labui, tarkim seimo narį, kuris kalba netaisyklinga lietuvių kalba ir kuriam visai nesvarbi Lietuvos tautinė kultūra. Ar tie du dalykai suderinami? Ar galima sakyti, kad Lietuvos pilietis yra netautiškas arba, kad netautiškas tas žmogus, kuris neturi pilietinių įsipareigojimų.

Kun. Arvydas Žygas: Norėčiau grįžti prie teologinės tautiškumo ir pilietiškumo dimensijos. Tai, kad aš myliu savo tautą, Tėvynę ir priimu ją kaip Dievo dovaną, labai daug bendra turi su tuo, ar pasirenku joje gyventi, dirbti, aukotis, nežiūrint į tai, kad man dabar yra ekonomiškai sunku ir nepelninga tai daryti. Tai neatsiejama nuo suvokimo apie tautą, kaip Dievo dovaną, taip pat kaip pilietybę. Ateitininkijai atsinaujinus Lietuvoje buvo diskutuojama dėl pirmo įstatų sakinio “Ateitininkija yra lietuviško, katalikiško jaunimo organizacija”, po ilgų diskusijų buvo priimtas kitas variantas - “katalikiška, mokslo siekiančio jaunimo organizacija Lietuvoje”. Ateitininku gali būti lenkų tautybės ar kitos kultūros jaunuolis, mylintis savo tautą, bet esantis geru Lietuvos piliečiu.

Aurimas Šukys: man atrodo, kad pilietybė padeda apginti tautines vertybes ir tautiškumą. Visa valstybė, visas mechanizmas yra tautiškumo apraiška. Pvz.: kai folklorinis ansamblis važiuoja atstovauti Lietuvą, tai lietuviai pirmiausia pasiima pasus ir parodo pasienio kontrolės poste. Tik todėl, kad jie yra Lietuvos piliečiai, juos įleidžia į kitą valstybę. Valstybė yra aparatas, padedantis atstovauti tas vertybes, kurias esame išsaugoję kaip tautiška bendruomenė. Globalizacijos procese- “būsimosiose Europos Jungtinėse valstijose”, kaip pasakė A. Buškevičius, pilietiškumas yra vienas iš svarbiausių ginklų, turintis apginti tai, ką mes turim brangaus- lietuvių kalbą, papročius ir tam tikrą gyvenimo būdą.

Emilija Pundziūtė: Lengva kalbėti, kai esi lietuvis - Lietuvoje. Kai nuo tavo tautos yra kilęs valstybės pavadinimas ir faktiškai lietuvių tauta yra dominuojanti Lietuvoje. Bet ką pvz. daryti kiniečiui Malaizijoje,- kurio tauta yra visai kitokia, nei valstybės pavadinimas? Man atrodo, ateityje ši problema iškils ir Europos Sąjungoje.

Kun. Kęstutis Kėvalas: Europos sąjungoje daugiau skatinamas pilietiškumas. Aš esu Europos pilietis. Tautiškumas pradėjo slinkti į šoną. Panaši situacija kaip Amerikoje - tautiškumas liko kaip tradicija susijusi su tam tikro maisto valgymu, dainų dainavimu ir t.t. Esminis klausimas išlieka- kas aš esu- tik Europos pilietis ar ir lietuvis?

Vidas Abraitis: Tautų, kurios yra skirtingos savo kultūrine patirtimi, buvimas kartu viena kitą paryškina. Jei visuomenė būtų vienalytė, neapibrėžta, netautinė- ji būtų be galo blanki ir neįdomi. Pasaulis labai nuskurstų tiek kultūrine, tiek kalbine, tiek išvaizdos ar kita prasme.

Vygantas Malinauskas: Iki šiol visi kalbėjome, jog tautiškumas padeda valstybei. Tačiau ir mūsų tautos istorijoje yra nemažai pavyzdžių kur tautiškumas griovė valstybę. Pvz.: karaliaus Mindaugo atvejis, kai tautiškai nusiteikę žemaičiai, nusprendė susitvarkyti patys ir mes praradome karalystę. Taip pat ir šiais laikais tautinis sąjūdis nebūtinai skatina valstybės, kaip pilietinės visuomenės stiprėjimą. Tai nereiškia, kad tai turi būti priešingi dalykai, šios kryptys gali sutapti arba išsiskirti.

Kun. Arvydas Žygas: Vygantas ką šnekėjo apie tautiškumą, kuris buvo žalingas valstybingumui. Tai buvo tautiškumas be Dievo, be krikščionybės. Kodėl ateitininkija buvo tokia pranaši prof. St.Šalkauskio ideologijoje? Jis pabrėžė, kad “mano tautiškumas, inteligentiškumas, visuomeniškumas, šeimyniškumas turi būti persmelktas katalikiška dvasia”. Kodėl išpažįstame vieną katalikų tikėjimą kaip tikrąjį tikėjimą? Norint reikštis ir gyventi bet kurioje kitoje religijoje- reikia persiimti tos religijos kultūrine išraiška. Katalikybė- vienintelė religija pasaulyje, persmelkianti visas tautas ir kultūras, nereikalaujanti atsisakyti kultūrinės išraiškos, bet leidžianti kultūrai būti lyg tautiniu drabužiu (ar tai būtų Afrikos ar baltų, ar europiečių kultūra). Mes galime išreikšti savo pagarbą, meilę Dievui, bažnyčiai neatsisakydami savo kultūrinės išraiškos. Tauta matoma kaip didžiausia Dievo dovana, bet ne kaip tikslas savyje, o kaip išraiška per kurią garbinam Dievą. Kaip žmogus negali egzistuoti be savo kūno, taip jis negali egzistuoti be savo tautos, tautinės išraiškos.

Dainius Jankauskas: Kas yra svarbiau? Tautiškumas ar žmogiškumas? Ką tu matai, tarkim, rusų tautybės žmoguje - rusą ar žmogų? Tai, kad Europa vienijasi, yra kažkuria prasme Dievo kalbėjimas: ,,Jūs esate… žmonės visi… Visi pagal tą patį Dievo atvaizdą.” Tai, kad jūs esate originalūs, yra gerai, bet tai nėra tikslas… Įdomi yra Senojo Testamento citata- istorija apie Babelio bokštą. Nuo ko prasidėjo tautiškumas? Nuo žmogaus puikybės. Dievas atėjo ir sumaišė išpuikusių žmonių kalbas.

Kun. Arvydas Žygas: Tautiškumas nebuvo Dievo bausmė! Adomas ir Ieva kalbėjo lietuviškai.

     Koks turėtų būti tautiškumo ir pilietiškumo tarpusavio santykis ateitininkiškame nagrinėjamo principo įgyvendinime?

Vidas Abraitis: Susidurdami su kultūrine ar tautine apraiška, savo aplinkoj turėdami ir žydų, ir rusų, ir lenkų, turėtume išlaikyti šeimyniškumo principu pagrįstą santykį. Priešpastatymo nėra, tik kūrybiškas ieškojimas.

Aurimas Šukys: Pirmiausia skatinu žmonių sąmonėjimą. Tautiškumas padeda lengviau įsijungti į pasaulinę visuomenę, į tą didelį bendrabutį, kurio gyventojai mes tampame. Ateitininkų uždavinys yra ieškoti, kaip padėti provincijos žmonėms, nebūtinai tikintiems, įsijungti į procesus, kurie dabar vyksta.

Kun. Kęstutis Kėvalas: Ateitininkai yra katalikiška organizacija, o žodis katalikiškas yra verčiamas kaip visuotinis, vadinasi apima visus aspektus, taigi ir tautiškumą, ir pilietiškumą. Ateitininkų šūkyje pirmas žodis yra Visa- tai ir tautiškumo sąvoka, ir pilietiškas veikimas; antrasis- atnaujinti- visi dalykai ir procesai, kurie nėra palaikomi, pradeda smukti į apačią. Atnaujinimas reikalauja nuolatinių pastangų. Ką reiškia šiandieną pilietiškai veikti? Man tai reikštų entuziazmo, iniciatyvos ir motyvacijos skatinimą. Dėmesio- Lietuvoje irgi gali būti Amerika. Kodėl? Žmonės nemąsto, kad jie gali laimėti. Mąstyk, kad laimėsi, ir laimėsi. Lietuvoj daugelis žmonių mąsto, kad pralaimės, ir jie pralaimi. Ateitininkai turi tą atnaujinti, perkeisti.

Kun. Arvydas Žygas: Amerikos lietuvių tarpe, mums buvo aišku, kad nebuvome amerikonai, mes buvome lietuviai, bet mes buvome Amerikos piliečiai. Buvo būtina būti ir garbingais lietuviais, ir garbingais Amerikos piliečiais. Ar aš galėjau būti garbingas Amerikos pilietis, nebūdamas lietuviu? - Taip. Ar aš galėjau būti garbingas lietuvis nebūdamas garbingu Amerikos piliečiu? - Ne. Atgimimo metais išeivijos lietuvių visuomenę labai įskaudino pradėję važiuoti į Ameriką naujieji lietuviai, jie nebuvo nei garbingi lietuviai, nei garbingi Amerikos piliečiai. Jeigu aš esu garbingas lietuvis tautiškumo atžvilgiu, jei gerbiu kitas tautas ir nesu šovinistas, nacionalistas, taip pat esu garbingas pilietis. Šie dalykai nėra atsiejami vienas nuo kito.

Vygantas Malinauskas: Kas yra geras pilietis, diskusijų kyla mažai, bet ką reiškia būti geru tautiečiu, diskusijų kyla daug. Tautiškumo savimonė gali būti konservatyvi, ir gali būti kūrybiška, vaisinga. Galima laikyti tautiškumu tai, kad užkonservuoju kaip muziejines vertybes XIX amžiaus žemdirbių dainas, arba tai, kad dabar kuriu XX am postmodernią Lietuvos miestų tautinę kultūrą.

Kun. Arvydas Žygas: Mes turime pripažinti, kad yra laiko kaita, kuri keičia kultūrą, bet taip pat būtų neteisinga paneigti tai, kas buvo praeity, kultūros lobyno dalykų nevertinti ir nesaugoti. Esame generacijų ir laiko produktas, kiekviena karta yra mums palikusi kažką- kraitį, palikimą, dovaną. Kada nors, Vygantai, tavo vaikai ir anūkai turės seną Virgutės ir Vyganto vestuvinę nuotrauką, bet jie galės ją atnaujinti įdėdami į naujus rėmus- “prieš šimtą metų buvo Vygantas ir Virgutė, mūsų seneliai ir proseneliai, mes dėkojame jiems, kad per juos atsiradome pasaulyje”. Tai nesupriešinami dalykai. Kultūros išsaugojimas dažnai yra vadinamas kultūros stagnacija, bet manau tai yra klaidinga samprata, nes etninė kultūra yra palikimas, vertybė, tūkstančiais metų sukurtas lobynas, dovanojamas iš kartos į kartą kaip dovana.

Liutauras Serapinas: Pilietiškumas ir tautiškumas organizacijos kasdienybėje kartais įgauna labai savotišką atspalvį. Tautiškumo samprata moksleivių renginyje- išeina moksleivis su Lietuvos vėliava į priekį, apsirengęs treningais. Žinoma, šiuolaikinių tautinių rūbelių nėra. Treningai gali būti tautinis rūbelis. Taip pat mūsų pilietiškumas- mūsų organizacija yra viena iš skaitlingiausių organizacijų Lietuvoje, esame didelė politinė jėga, prieš rinkimus, per rinkimus galima laukti, tikėtis iš mūsų tam tikro žingsnio. Tačiau mūsų organizacija visiškai nedalyvauja politikoje, nesame partija, neturime politinių lozungų, ambicijų, netgi raidos. Iš mūsų visuomenė ir tauta galbūt tikisi truputį daugiau.

Kun. Arvydas Žygas: 1996 m. moksleiviai ateitininkai per suvažiavimą apie tai diskutavo ir priėmė, kad tai, jog nesame politikoje, dar nereiškia, kad politinių procesų nevertiname ir negerbiame, arba kad neleidžiame žmonėms dalyvauti. Jeigu kažkas iš mūsų norėtų per bet kurią partiją, kuri yra krikščionišku principu paremta, įeiti į seimą, būtų galimą tokį žmogų palaikyti.

2. VERSLAS IR TAUTIŠKUMAS

      Kodėl verta ar neverta skatinti verslo pasaulį propaguoti tautinių švenčių šventimą, tradicijų saugojimą?
 
      Ar būtų įmanoma paskatinti visuomenės tautiškumą pasinaudojant verslo strategijomis?


Irma Kuliavienė: Pavyzdžiui, šio amžiaus pradžioje Vokietijoje tie žmonės, kurie nešiojo tautinius rūbus, buvo finansiškai, materialiai paskatinami. Šiais laikais pinigai nebėra mokami, tačiau iki šiol tam tikruose Vokietijos regionuose - miesteliuose savaitgaliais, o kaimuose ir kasdien, žmonės vaikšto su tautiniais rūbais, o madų žurnaluose dažnai atsispindi tautinių rūbų motyvai.

Kun. Kęstutis Kėvalas: Aš manau, kad šie dalykai suderinami. Tai būtų įdomu tiek rūbų modeliavime, tiek ir namų dizaine, statyboje. Statomi namai gali būti nepaprastai modernūs, bet tuo pat metu atspindėti tam tikrus XIX am trobos motyvus- pavyzdžiui centre stovintis židinys, aplink kurį formuotųsi visas gyvenimas.

Mūsų gyvenamųjų butų kūryba - detalės su linu, medžiu ar akmeniu ir t.t. Pasauly ateina mados - pvz.: japoniško stiliaus, kinietiško stiliaus; mūsų verslininkai dar nėra to pagavę, bet jei pagautume pasaulio tendencijas ir tas taptų mada, taip galėtų būti skatinamas tautiškumas. Manau, kad verta būtų skatinti tautiškumą, užkrečiant verslą tautiškais simboliais, motyvais.

Vidas Abraitis: Kai kurie dalykai nėra išviešinti, bet yra natūraliai įaugę į kraują - pavyzdžiui maisto gaminimas. Jie nuo seno buvo ir yra erdvė, kur galima išlikti savimi. Pagalvoję atrastume ir daugiau tokių sričių. Tai ir turistinis, ir šou verslas.

Aurimas Šukys: Ar mes, valgydami lietuviškus balandėlius ir koldūnus, liekame lietuviais, galbūt net nebekalbame lietuvių kalba, o belieka tik produktai iš tam tikros šalies. Tai komercializacijos problema. Reikia išlikti budriems, kad per anksti neprarastume to, ką turime. Jei niekas kaime neorganizuoja šokių, tai visi eina gerti, jei mieste nėra užimtumo programos vaikams, tada jie eina leistis narkotikų.

Vygantas Malinauskas: Verslas dažnai turi savybę iškreipti kitų žmonių poreikius. Verslo principu mums geriausias gėrimas turėtų būti coca-cola, sveikiausias maistas- Mc Donald’o sumuštiniai. Tautiškumas- tai kiekvieno šimtmečio kuriamas stilius. Kaip reikėtų organizuoti šiuolaikinius lietuviško stiliaus jaunimo vakarėlius, taip pat būtų galima turėti šiuolaikinius lietuviško stiliaus drabužius.

Mindaugas Kuliavas: Tautiškumas atsirado, kūrėsi ir išsilaikė dėka namų verslo. Tai yra tai, kas buvo audžiama, drožiama, dainuojama darbo metu. Ir šiuolaikiniams lietuviško stiliaus drabužiams sukurti verslas galėtų pagelbėti.

Kun. Arvydas Žygas: Kultūra nėra statiškas, bet dinamiškas, nuolatos besikeičiantis reiškinys. Tačiau yra tam tikros taisyklės kultūrologijoje- etninė kultūra yra atėjusi iš kaimo visuomenės, prieštechnologinės kultūros laiko, ji yra laikoma savita ir unikali, bei verta išsaugojimo.

Prieš keletą savaičių “Stiliaus” televizijos laida rodė Paryžiaus aukštosios mados namus, kur buvo naujai pristatyti Afrikos genčių moterų drabužiai, bei jų elementai įvesti į Paryžiaus aukštos kultūros madą.

Harvardo universitete yra specialiai leidžiamas žurnalas, kuris vadinasi “Cultural survival”, jis skatina, kad etninės, tautinės kultūros būtų išsaugomos ne muziejiniame lygyje, bet žmonių gyvenimuose. Tą pat mes matome ir popiežiaus kelionėse per visą pasaulį? Apkeliaudamas visas tautas ir kultūras jis parodė katalikų Bažnyčios pagarbą ir meilę toms kultūroms, kurios atsirado per Dievo malonę ir kurios turėtų būti saugomos.

Evangelizacija kiekvienoje kultūroje vyksta pagal jos etninės kultūros išsaugojimą ir savitumą. Verslas ateina į pagalbą ten, kur padeda populiariai, ne pigiai, bet prasmingai puoselėti etninę kultūrą, kur žmonės gali nusipirkti vertingus dalykus, o tautai ir kultūrai tai gali būti naudinga.

Pvz. : Aborigenų kultūra Australijoje: jų menas yra parduodamas už tūkstančius dolerių ir yra skaitomas, kaip vienas iš gražiausių meno išraiškų, gauti pinigai sugrįžta pas aborigenus tam, kad padėtų jiems išsilaisvinti iš alkoholizmo liūno, kad suteikti jiems mokslą, švietimą, medicininę priežiūrą. Verslas turi labai stiprią vietą ir paskirtį puoselėjant kultūrų pažangą.

Liutauras Serapinas: Biznis - tai pinigų darymas, o pinigai yra vilionė, pagunda, šėtoniškas gyvis. Mes, krikščionys, turim akivaizdžią takoskyrą. Vilionė, pagunda, nuodėmė, tai konkretūs dalykai, o tauta- Dievo dovana, čia negali būti jokio ryšio, čia nuolatinė kova, nuolatinis pasipriešinimas.

Kun. Arvydas Žygas: Jeigu žmonės kaimuose skursta, bet ten yra audėjų ir dievdirbių, mes galime skatinti, kad jie kurtų produkciją ir verslo sistemoje ar tai meno galerijoje, ar suvenyrų parduotuvėje, tuos dalykus parduotų, o pinigus panaudotų savo ekonominiam gerbūviui pagerinti ir šeimos vaikų ateičiai užtikrinti. Tai gėris, tai ne nuodėmė, tai nėra nesuderinami dalykai.

Algos gavimas yra pagrindinis socialinio bažnyčios mokymo pagrindas. Teisingumas, kuris yra įgyvendinamas teisingu atlyginimu už darbą yra pagrindinė mintis, kurią išreiškia Leonas XIII “Rerum novarum”.

Žmonės turi teisę užsidirbti, turi teisę į privačią nuosavybę, turi teisę gauti teisingą atlyginimą už gerą darbą. Bažnyčia tuo rūpinasi.

Vygantas Malinauskas: Tautiniai dalykai, tautinė dailė buvo iš esmės tautinio verslo dalis, to negali griežtai atskirti, bet apskritai verslas atstovauja stipresnę, ekspansyvią modernesnę kultūrą.

Poreikį, tautinį skonį suformuoja ne verslas, bet tautos stilingumo, grožio nuojauta, o verslas reaguoja ir kartais prisideda. Bet paprastai verslas skonį gadina, nes labiau apsimoka pardavinėti pigias, nekokybiškas prekes, negu subtilesnius ir geresnės kokybės gaminius.

Mindaugas Kuliavas: Skonį gadina ne biznis, o žmonių neturtas. Žmonės neperka pigių ir nekokybiškų daiktų, jei turi pinigų. Verslas savotiškai gina tautinę kultūrą, nes skatina žmones dirbti ir užsidirbti. Skurdas trukia kultūrą žemyn.

Vidas Abraitis: Svarbu ne tiek pats procesas, bet proceso dalyviai, jų pasiruošimas, išprusimas, jų vidinės vertybės. Jei verslininkas bus tautiškai sąmoningas, supratingas, jis skatins tautiškumą. Jei pinigai bus jo vertybė, o ne priemonė, tai viskas apsivers.

Aurimas Šukys: Jei esu gamintojas, gaunu pelną, galiu jį panaudoti savo vertybių išsaugojimui.

Dainius Jankauskas: Išlieka tai, kas yra vertinga

Emilija Pundziūtė: Pasižiūrėkime, kas yra tos amerikietiškos Mc Donald'ų ir coca-cola’os kultūros skverbimosi ginklas- tai yra verslas. Manau būtų protinga tuo pačiu ginklu pasinaudoti ginant savo tautiškumą. Būtų labai paklausūs ir rūpintojėliai, ir kaimo turizmas, verslas galėtų puikiai skatinti tautiškumą.

Kun. Kęstutis Kėvalas: Pasaulyje dažnai stipresnė kultūra peržengia silpnesnę. Jei Mc Donald'ai taip sėkmingai žengia į Lietuvą, tai mūsų kultūra nėra pakankamai stipri ar unikali. Amerikoje tai nėra prabangos dalykai, nes tai pigus ir greitas maistas, ir nesveikas taipogi. Taigi jeigu žmonės skursta, atsidaro kelias masinei kultūrai, kuri dažnai yra niveliuojanti.

Mindaugas Kuliavas: Mc Donald'ai patiria didžiulius nuostolius ir svarsto išeiti iš Lietuvos.

Atnaujinta: 2006-06-02


Kun. Edmundas Naujokaitis, Tautiškumas ir religija


http://www.fsspx.lt/index.php?option=co ... &Itemid=68

2006 07 29
Kun. Edmundas Naujokaitis

Lietuvis vertybių kryžkelėje. Tautiškumas ir vertybinės kontroversijos europinėje erdvėje

Pranešimas Lietuvių Tautinės Kultūros Forume, Vilniuje, 2004 05 21

       Didžiai gerbiama Forumo Taryba, gerbiami dalyviai!

       Esu Katalikų Bažnyčios, tai yra „visuotinės“, visas tautas apimančios Bažnyčios kunigas ir priklausau tarptautinei kongregacijai – Šv. Pijaus X kunigų brolijai, tačiau taip pat esu ir lietuvis, neabejingas savosios tautos likimui ypač šiais svarbių permainų laikais. Mano senelis ir tėvas – tautininkai, aš pats iki įstojimo į seminariją aktyviai dalyvavau Tautininkų Sąjungos veikloje, todėl labai džiaugiuosi, galėdamas prisidėti prie šio Tautinės Kultūros Forumo darbo.

       Lietuvis, kaip jau ne kartą savo istorijoje, stovi kryžkelėje. Politinis kelias jau pasirinktas – Lietuvos valstybė jau įstojo į tarptautinę organizaciją, vadinamą Europos Sąjunga. Tačiau ši politinė ir ekonominė organizacija, vis labiau integruodama Europos tautas, neišvengiamai plečia savo įtaką ir kultūrinėje bei dvasinėje srityse. O šiose srityse neužtenka diplomatijos ar vadybinių technologijų, čia reikia apsispręsti dėl vertybių. Lietuvis jau stovi pačios Europos vertybinėje kryžkelėje ir turi aktyviai rūpintis, į kurią pusę pasuks visa Europa.
Tautiškumas, tautinė kultūra yra vertybė, bet ji turi savo vietą bendroje vertybinėje sistemoje. Turiu suvokti, kad esu lietuvis, bet visų pirma privalau susimąstyti, kodėl ir kokiu tikslu apskritai esu. O tai jau filosofijos, pasaulėžiūros, galų gale – religijos klausimas. Tik turėdamas tam tikrą visą mano būtį paaiškinančią sistemą galiu pradėti rūpintis etnine ar nacionaline savastimi.

       Paklauskime labai konkrečiai: ar galiu būti lietuviu, geru ir sąmoningu lietuvių pilietinės visuomenės nariu, jeigu mano aukštesnioji, egzistencinė vertybių sistema yra, tarkim, marksistinė, pravoslaviška, budistinė ar feministinė? Prieškario tautininkai būtų pasakę: svarbiausia – lietuvių tautos vienybė ir solidarumas, bet koks lietuvių pykimasis dėl socialinės klasės, konfesijos, ideologijos yra žalingas, nes tai silpnina tautos konsolidaciją grėsmingų kaimynų akivaizdoje.

       Bet, mano nuomone, toksai tautos vienybės idealas labiau tiko prieškarinės Lietuvos realijoms, šiuolaikinės lietuvių nacijos kūrimosi stadijoje. Šiandien norom nenorom įsiliejame į ES suformuotą erdvę, o joje aktualiausia yra ne tautiškumo problema, bet radikalus konfliktas tarp religinių ir ideologinių įsitikinimų. Etninė savimonė yra vertybė, bet ji nebegali būti ta aukščiausia vertybe, kuri viena garantuotų tautos vieningumą ir išlikimą.

       ES tikrai neims sąmoningai lietuvių vokietinti ar prancūzinti, jos biudžete turėtų atsirasti lėšų ir etninės kultūros tyrimui bei konservavimui. Tačiau uolūs eurovaldininkai kruopščiai nustatys, kaip turi būti vykdomas, tarkim, lietuvių pradinukų seksualinis švietimas. To reikalauja Briuselio koridoriuose vyraujanti liberalistinė ir feministinė vertybių sistema. Pradinukai gerai išmoks lietuvių kalbą, tapę moksleiviais ir studentais, perskaitys lietuvių literatūros klasikus ir susipažins su šlovinga Tėvynės istorija. Tačiau jie nekurs šeimos ir neturės vaikų. O po keliasdešimt metų dauguma Lietuvos pradinukų bus nebe lietuviai. Didžiojoje Britanijoje jau dabar kas aštuntas naujagimis yra neeuropietiškos kilmės, ketvirtadalis jų – juodaodžiai. Prognozuojama, kad 2020 metais Birmingemo ir Lesterio miestų gyventojų dauguma bus afrikietiškos kilmės.

       Europos Sąjungos Demografinė komisija prognozuoja, kad Vokietijoje, kur šiandien gyvena 73 mln. vokiečių ir 10 mln. migrantų, 2050 metais svetimtaučių bus 25 milijonai. Į Lietuvą panašioje Danijoje, kurioje šiandien penki mln. danų ir pusė milijono imigrantų, po 50 metų pastarųjų gyvens jau du milijonai (XXI amžius. Horizontai, Nr. 5, 2004 03 03, p. 7). Socializmo ir liberalizmo ideologijos, daugumai europiečių diktuojančios vertybinę skalę, veda mūsų žemyno tautas fizinio išnykimo link. Europa, į kurią žengiame, serga kažkokia savižudiška manija. Kuo gilesnės demografinės problemos, tuo aršiau propaguojamas abortas, kontracepcija ir visų rūšių iškrypimai. Esminiai klausimai, su kuriais susidurs Lietuvos politikai Europos parlamente ir kitose institucijose bus ne lietuvių kalbos ar etninės kultūros apsauga, o negimusių kūdikių žudymas, eutanazija, vienos lyties asmenų „santuoka“, seksualinis švietimas ir, galų gale, santykis su Katalikų Bažnyčia, kuri vienintelė dar išdrįsta tarti kritišką žodį šiais klausimais.

       Mano nuomone, reikėtų iš naujo atrasti ir labiau akcentuoti vieną primirštą tautininkiškos ideologijos aspektą: A. Smetonos tautininkystė nėra grynas abstraktus nacionalizmas. Nacionalistas gali būti ir komunistas (pvz. Afrikos tautose), ir religinis fundamentalistas (kaip arabų pasaulyje ar Indijoje), ir liberalas (kaip Jungtinėse Valstijose). Drįsčiau teigti, kad tikras lietuvių nacionalistas, kovotojas už tautinius interesus, yra nacionalkonservatorius. Lietuviškąją tautininkystę galima apibūdinti kaip nacionalkonservatizmą. Taigi tautininkas etninio tautiškumo vertybę įrašo į konservatyvių vertybių sistemą: tradicija, šeima, atmintis, subsidiarumas ir galiausiai – katalikiškumas. Šis aspektas su nauja jėga iškyla daugelyje Europos tautinių organizacijų, pavyzdžiui pas prancūzus ar lenkus. Rimčiausia lenkų tautinė partija „Liga Polskich Rodzin“ puikiai suderina tautiškumą, katalikišką sąmoningumą bei aktyvią šeimos ir gyvybės gynimo politiką. Partija remiasi jaunais žmonėmis, kurie stengiasi atitrūkti nuo prieškarinės problematikos ir šovinistinių tendencijų. Mielai priimamas prancūzų politiko Le Peno šūkis: „Visų tautų nacionalistai – vienykitės!“ Lietuvos politinėje scenoje kai kurias konservatyvias vertybes ir katalikiškas tendencijas bando reprezentuoti Tėvynės sąjunga, bet jos idėjinis branduolys greičiau priklauso liberalizmo stovyklai. Tikro idėjiško nacionalkonservatizmo nešėja Lietuvoje vėlgi natūraliai galėtų būti Tautininkų Sąjunga.

       Pažvelkime į vieną iš konservatyviųjų vertybių, kuri yra tiesiog natūrali tautininkystės sąjungininkė. Tai mūsų tėvų ir senelių katalikiškas tikėjimas. Prieškario Lietuvos prezidentas Antanas Smetona buvo geras katalikas, bet nedemonstravo didelio pamaldumo. Jis niekad nepiktnaudžiavo Dievo vardu ir religija, kaip kai kurie populistiniai Vakarų Europos diktatoriai. Jo rami, solidi valstybininko išmintis rėmėsi katalikišku sveiku protu. A. Smetona nuoširdžiai pripažino organišką lietuvybės ir katalikybės ryšį ir, nepaisant partinių ginčų su Bažnyčios vyrais ar katalikų organizacijomis, politikoje rėmėsi katalikiškos moralės principais. Leiskite pacituoti prezidento kalbą palaimintojo arkivyskupo Jurgio Matulaičio laidotuvėse: „Žodis nuo darbo (Arkivyskupui Jurgiui) nesiskyrė, dėl to jis buvo didelis visuomenės organizatorius. Čia jo, bažnyčios žmogaus, darbas pasirodo vienoje srityje su darbu valstybės žmogaus. Abu jie kuria, organizuoja, tik vienas bažnytiškai, sub specie aeternitatis, antras valstybiškai, sub specie temporis. Katras gi tvirčiau kuria? Tas, katras deda amžinus pagrindus, religijos pašvęstus, siekiančius žmogaus sielos gelmių. Taip mąstė kunigas Jurgis. Jo organizacijos darbas prasideda nuo atskiros sielos organizavimo, kadangi tvarkingos sielos tegali sudaryti tvirtą visuomenę, ant kurios gali statyti Bažnyčia ir Valstybė. Tame daikte jų solidarumas, jų talka be prieštaravimų. Tik tie, kurie neišmano religijos svorio asmens ir visuomenės tvarkoje, gali kitaip manyti“ (Smetona, A., Pasakyta parašyta, Pažanga, Kaunas, 1935, p. 176).

       A. Smetona kaip valstybės vadovas ir kaip lietuvybės gynėjas puikiai suprato, kad reikia „dėti pagrindus, religijos pašvęstus, siekiančius žmogaus sielos gelmių“, nes tik Dievą tikintis ir Jo įsakymus pripažįstantis lietuvis bus sveikas patriotas, šeimos augintojas ir socialinės tvarkos palaikytojas.

        Katalikų religija išmoko pilietį ir tautietį dorybės, virtus, kuri yra vienintelis stabilus visuomeninės tvarkos pamatas. Kai nelieka dorybės, negelbės joks socialinis menedžmentas, jokios policinės priemonės, jokia liberalistinė žmogaus teisių retorika. Tauta be savojo Dievo tegali persivalgyti, išsižudyti ir parsiduoti. Vakarų Europos tautos jau eina šiuo keliu, o šio kelio gale – beprasmybė ir neviltis.

        Šventasis Tėvas Jonas Paulius II savo 2003 m. birželio 28 d. Apaštališkajame paraginime „Ecclesia in Europa“ rašo apie šį baisų vilties praradimą:

        „...daugelis europiečių atrodo gyveną be dvasinių šaknų ir tarsi įpėdiniai, iššvaistę istorijos jiems patikėtą palikimą. Todėl nekelia nusistebėjimo mėginimai suteikti Europai veidą, kuriame neatsispindėtų religinis paveldas, pirmiausia jos gili krikščioniškoji siela, stengiantis Europos tautų teises pagrįsti taip, kad jos nebūtų įskiepytos į kamieną, gaivinamą krikščionybės syvų. (...) Vilties praradimo priežastis yra bandymas teikti viršenybę antropologijai be Dievo ir Kristaus. Tokia mąstysena skatina laikyti žmogų „absoliučiu tikrovės centru, klaidingai leidžiant jam užimti Dievo vietą ir užmirštant, kad ne žmogus kuria Dievą, bet Dievas – žmogų. Užmiršus Dievą, buvo atsisakyta ir žmogaus”, todėl „nenuostabu, kad tokiomis sąlygomis atsivėrė platus laukas nevaržomai nihilizmo plėtrai filosofijoje, reliatyvizmo – pažinimo ir moralės srityje, pragmatizmo ir net ciniško hedonizmo – kasdieniame gyvenime.“ Nesant vilties, nebereikės ir Europos Sąjungos. Naujausios visuomenės nuomonės apklausos rodo didėjantį gyventojų nusivylimą Sąjunga. Ja patenkinti ir ją remia tik 48% europiečių, tik 34% senosios ES rinkėjų ruošiasi dalyvauti ateinančiuose Europarlamento rinkimuose (Kirtiklis, Kęstas, Europoje didėja nusivylimas ES, http://www.bernardinai.lt, 2004 05 20).

        Norėčiau baigti popiežiaus Pijaus XII žodžiais, pasakytais oficialioje kalboje naujajam Lietuvos pasiuntiniui Vatikane Stanislovui Girdvainiui 1939 metais (spalio 18 d., Acta Apostolicae Sedis, XXXI (1939), p. 611). Juos būtų galima pakartoti ir šiandien:

        „Europos politinėse struktūrose ir dvasiniuose tautų tarpusavio santykiuose vykstant dramatiškiems pasikeitimams, lietuvių tauta, esanti krikščionijos viduryje, lieka pasiryžusi laikytis tų įsipareigojimų ir tikslų, kuriuos jai nustato jos nacionalinė valia gyventi ir jos religinė tradicija. (...) „Šiaurinis katalikybės bastionas“ – taip, pone ministre, Jūs pavadinote šį kraštą, kurio sūnus ir aukšto rango tarnas esate. Šie žodžiai eina iš Jūsų lūpų ir iš pačios širdies Jūsų tautos, kuri tradiciškai taip atsidavusi Šventajam Sostui. Tai garbės titulas Lietuvai“. Būti šiauriniu tautinių ir katalikiškų vertybių bastionu Europoje – tik suvokusi šį savo pašaukimą, lietuvių tauta galėtų įlieti šviežio kraujo į susenusią Europą bei prisidėti prie žemyno dvasinio ir fizinio atgimimo.

       Mano konkretūs pasiūlymai Lietuvių Tautinės Kultūros Forumui būtų tokie:

       1. Šio Forumo deklaracijose atsižvelgti į šeimos moralės ir tautiškumo santykio su religija problematiką:

„Pareiškimo“ dalyje „reikalauja“ pridėti punktą: „- kad Lietuvos Seimas ir Vyriausybė neleistų, jog įstatymų leidybai įtaką darytų šeimos instituciją ir tautos dorovę griaunančios ideologinės grupės ir kad būtų pradėta rūpintis demografine lietuvių tautos būkle.“ „Nutarimo Nr.1“ punktą 1.3. pratęsti žodžiais: „... etninė kultūra, jungianti baltiškąsias ir krikščioniškąsias vertybes“.

       2. Paskatinti tautines partijas ir organizacijas kurti „smegenų centrą“ (think tank) konkrečių europinės politikos aktualijų analizei ir aktyviau ieškoti bendraminčių Europoje.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 17 Sau 2012 20:18. Iš viso redaguota 4 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 02 Sau 2007 16:06 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 14 Lap 2006 22:44
Pranešimai: 502
Miestas: Kėdainiai
Siūlau dar vieną straipsnį šia tema:
http://ateitis.org/saat/kisieliusv162005.html

Dr. Petras Vytenis Kisielius
Nauja tautiškumo samprata

    Brangūs svečiai ir mieli Brighton Parko lietuviai,

    Man džiugu praleisti šią popietę su Jumis. Jūs, Brighton Parko lietuviai, pasižymite savo entuziazmu bei ryžtu ne tik nebėgti iš savo lietuviškos vietovės, ne tik jos neapleisti, o ją dvasiniai atnaujinti. Jūsų kolonija yra kitoms Amerikos lietuvių vietovėms pavyzdys kaip sulydyti antrosios emigracinės bangos lietuvius, vadinamus “dypukais”, su trečiosios bangos tautiečiais…be pykčių ir be nesantaikos—darote taip kaip turėtų būti daroma. Valio Jums ir Jūsų kolonijai!

   Tam tikra prasme šiandien kalbėsiu labai neįprastai ir gal kai kam šokiruojančiai. Pristatysiu Jums kokia problema man labiausiai rūpi ir kas mano akyse yra vienintelė išeitis. Gal kai kas sakys, kad kalbu nevietoje, bet prašau laikytis lietuviško tolerantiškumo. Virš pusės tūkstantmečio mūsų kraštas pasižymėjo Europoje savo tolerantiškumu kitoms religijoms, kultūroms bei tautoms… Prašau šio lietuviško bruožo dabar neatsižadėti.

    Susirinkome šiandien gerbti ne dieną kalendoriuje, bet naują gadynę tautos gyvenime, ne tik istorinį Lietuvos Tarybos Nepriklausomybės paskelbimą Vilniuje, o kenčiančios tautos šauksmą pasauliui. Ta diena buvo šimto dvidešimt trijų metų rezistencijos kulminacija tautos gyvenime, tautos kuri buvo Muravjovo kariama, Kražių skerdynėse žudoma, spaudos draudimo slegiama. Prašvitus laisvės spinduliams po 22 kūrybingų, kultūriniai klestėjusių metu, ši mūsų tauta vėl buvo Rainių miškelyje kankinama, Sibiro tundrose naikinama, Televizijos Bokšto aikštėje tankų traiškoma.

     Vėl sulaukusi laisvės Kovo 11 dienos euforijoje, mūsų tautai gręsia visai naujas, visai nepatirtas egzistencijos pavojus. Mūsų tauta yra labai patyrusi fizinėse kovose su kankinimais ir persekiojimais, žudymais ir ištrėmimais, tardymais ir šaudymais. Tačiau vos pasišildė laisvės atokaitoje, mus jau yra apsupęs dar nematomas, neapčiuopiamas, nejaučiamas priešas. Tai yra kenksminga idėja, žalingas virusas. Tai yra globalizacija, kosmopolitiškumas, pan-europietiškumas, pilietiškumas. Šios idėjinės sąvokos yra užsivertusios ant Europos tautų kultūrų ir gręsia troškinti ir dusinti mūsų tautos samonę ir jos egzistencijos reikšmę.

    Jau neretai Lietuvoje pasigirsta jaunų žmonių tarpe lozungas “Patriotas, idiotas”. Nesidomėjimas, išjuokimas, pasityčiojimas iš tautiškumo sąvokos griauna mūsų tautos gyvavimo prasmę. Ar žinome kaip kovoti prieš išjuokimą, pasityčiojimą, prieš apatiją, prieš nesidomėjimą? Praradus savo egzistencines prasmes, greičiau mus suklupdys kenksminga, žalinga idėja negu materialinis ginklas.

   Yra neapsakomai svarbu, kad lietuvių tautoje, ne tik gimtinėje Lietuvoje, bet taip pat Amerikoje, Kanadoje, visoje lietuvių diasporoje būtų viena vienijanti lietuvių tautos sąvoka, vienas bendras supratimas, vienas bendras tautos tikslas - tai vienytų po visą pasaulį išsisklaidžiusius lietuvius ir padėtų užtikrinti mūsų gyvavimą ir ateitį.

   Vienas bendras supratimas padėtų ištirpinti skirtingus visuomeninius pergyvenimus per paskutinius dešimtmečius ir padėtų čia JAV vienyti antrosios ir trečiosios bangos lietuvius į vieną artimą šeimą.

    Tad pažvelkime ką mūsų garsiausi tautos filosofai yra teigę apie tautiškumą/lietuviškumą.

    Garsiausias 20-ojo amžiaus lietuvis filosofas buvo prof. Stasys Šalkauskis, Nepriklausomoje Lietuvoje Vytauto Didžiojo Universiteto rektorius, Ateitininkų Sąjūdžio žinomiausias ideologas bei lietuvių skautų ideologijos kurėjas. Šių laikų kosmopolitizmo “pop-kultūroje”, Šalkauskis būtų labai madingai apsiformines - studijos ne tik Maskvoje, bet ir Louvaine – Belgijoje bei Fribourge - Šveicarijoje; laisvai kalbėjęs ir rašęs ivairiomis kalbomis; tikras “Europos” žmogus.

    Šalkauskis teigė, kad tautos individai yra fizine ir dvasine prasme giminės, turintys bendrą supratimą ir bendrą misiją. Tautos individas tegali tapti viskuo kuo gali būti, tegali pasiekti savo aukščiausią potencialą ir tapti pilnutine asmenybe tik beveikdamas per savo tautą. Doriniai ir moraliniai principai vadovauja šiai tautos meilei, pagal Šalkauskį.

   Kitas garsus 20-ojo šimtmečio lietuvis filosofas, kuris nagrinėjo tautiškumo reikšmę buvo dr. Juozas Girnius. Pasitraukęs į vakarus per Antrąjį pasaulinį karą, Girnius argumentavo, kad lietuvis, gyvendamas išeivijoje, kas dieną pasamonėje sprendžia ar priešintis nelietuviškai aplinkai ir toliau likti lietuviu. Apsisprendimas būti lietuviu tautiečiu tėvynėje yra kartais Lietuvoje nepastebiamas asmens gyvenime, nes Lietuvoje visiškai susiliejęs su kasdienybe, tačiau čia išeivijoje yra sąmoningas, dramatiškas, net prieštaringas. Nors Girnius pripažino, kad išeivijos visuomet anksčiau ar vėliau nutausta, filosofas teigia apie išeivija, jog “tiek ilgai gyvuosime, kiek patys norėsime”. Egzistencine prasme, žmogus turi laisvę spręsti ar būti lietuviu JAV ar Europoje, ar pasiduoti aplinkai. Tačiau Girnius tiki, kad tikroji asmens laisvė atsiekiama tiktai kai jis kovoja ir nepasiduoda aplinkai. Bekovodamas, žmogus atranda save laisve, o būdamas laisvas, jis save kuria. Tuo būdu, besipriešindamas amerikietiškai ar pan-europietiškai aplinkai, kovodamas būti lietuviu ir aktyviai kurdamas lietuvių kultūrą, asmuo pats save tobulina ir tik tada tampa laisvu. Girniui svarbiausia yra žmogus.

   Žmogus yra svarbesnis už tautą, Lietuvą, išeiviją ar Europą. Išminčiai filosofai Šalkauskis ir Girnius gvildena tautiškumą iš filosofinės persektyvos.

   Ar yra kitų tautiškumo teorijų? Ar yra kitų būdų suprasti lietuvišką tautiškumą? Taip!

   Yra a.a. Vacio Kuprio straipsnis “Laiškuose lietuviams” rašyto JAV 1973 m. Vacys Kuprys buvo mano Cicero ateitininkų moksleivių kuopos globėjas ir aš praleisdavau daug vakarų pas Kuprius, klausydamas jo mąstymų. Šiame straipsnyje, už kurią Kuprys laimėjo pirmąją premiją, autorius teigia, kad tauta yra Dievo sukurta su tikslu.

    Tauta, tai būdas palaikyti ryšį tarp Dievo ir žmonijos, tarsi susižinojimo priemonė, pvz., telefonas ar šių laikų internetas. Šalkauskis ir Girnius naudoja filosofiją ieškodami prasmės tautai, o Kuprys tos prasmės tautai atranda teologijoje. Šventasis Raštas yra teologinių tiesų apie Dievą, apie realybę ir apie mūsų egzistenciją šaltinis.

    Tautos krikščioniška reikšmė ir jos vaidmuo kaip bendravimo priemonė su Dievu labai aiškiai vaizduojama Dievo parinkimu Abraomą pradėti žydų tautą Senąjame Testamente. Dievas sudarė sutartį su Abraomu, kad Jis palaikysiąs ryšį su žmonija per šią žydų tautą, Jo išrinktąją tautą.

   Tad tautos bei tautiečio tapatybė nekeičiama – tai Dievo kūrinys. Asmuo gali nuspresti Dievo negarbinti per savo tautą arba pabėgti nuo savo tautos ir garbinti Dieva kitaip. Asmuo gali nutautėti ar gali Dievo iš viso negarbinti. Čia asmens pasirinkimas. Tačiau tas dieviškas telefonas, tas potencialus ryšys su Dievu per savąją tautą visuomet pasilieka. Atsitraukęs tautietis gali bet kada nuspręsti tą dieviską telefoną įjungti – tas mobilus“telefonas” net veikia už Lietuvos ribų, ar tai būtų tolimose džiunglėse ar dykumose.

    Ka galvoti apie Kuprio teorija? Pirmiausia, ar galima per nebažnytinę, sekuliarinę Lietuvos valstybinę šventę, Vasario 16-tosios dieną kalbėti apie religija? Tai nemadinga nei Lietuvoje, nei Amerikoje – Bažnyčia ir valstybė atskiriamos pagal istorines Apšvietos Amžiaus idėjines sąvokas. Ar galime teologinius dėsnius nagrinėti per šį minėjimą? O kodėl ne? Kas neleidžia? Kiek iš mūsų tiki į Kristų? 90 – 95%? O jei tiek daug, kodėl negalime gvildenti šią temą? Kas mums draudžia? Kadaise draudė komunistai. Bet mes tikrai komunistų neklausome dabar ir tikrai nenorime jų argumentams pritarti. Gal čia yra žmonių kurie yra neapsisisprendę apie Dievą ir Kristų. Jei mes čia susirinkusieji turėtume penkias minutes iki savo mirties, tūrbūt, virš 95% mūsų, ar iš pamaldumo ar iš desperatiškumo, pradėtume maldauti Dievo gailestingumo. Taigi, jei maldausime Dievo gailestingumo prieš pat mirtį, per paskutines ir užtat svarbiausias penkias minutes mūsų gyvenime, kodėl apie Dievą negalvoti dabar?

    Kodėl negalime analizuoti mūsų tautos ir tautiškumo sąvokas iš krikščioniškosios perspektyvos? Ar mūsų visuomenė ar kultūra gali išsižadėti krikščionybės, kaip jos moralė sudaro pačią bazę moderniosios demokratijos etikos ir pagrinda europietiškos ir amerikietiškos visuomenių etikos kodeksų? Ar galime atskirti kultūrą nuo religijos, jei kiekviena garsi kultūra pasaulio istorijoje gyvavo tol kol ji buvo pagrindžiama religija ir kol ta religija buvo dinamiška ir praktikuojama? O jei nėra religijos, jei nėra krikščionybės, tai ar tauta yra pati aukščiausia vertybė?

    O jei tauta yra aukščiausia vertybė, tai tada viskas nusilenkia tautos labui – ar tada galime kitus skriausti ir net žudyti? Ne, tai fašizmas ir fašizmas mums visai nepriimtinas. O ar tauta ar tautiškumas yra daiktai? Ar galima juos paliesti? Ne. Pinigą ir auksą gali paliest, paimti, bet tai negalime daryti su tauta ar tautiškumu. Kai kuriems užsidegusiems lietuviams šioje salėje, lietuvybė yra tikresnė už pinigą, brangesnė už bet kokį auksą. Šitoje salėje yra žmonių kurie nemainytų lietuvybę uz milijardą dolerių. Ar milijardas dolerių suteikia prasmę gyvenimui? Aišku, ne! Ar lietuvybė duoda prasmę gyvenimui? Tai tikrai. O jei tautiškumas yra vertybė, kuriai vertybių sistemai ji priklauso ? Ar tauta ar tautiškumas iškrito iš dangaus? Aukščiausia vertybė turi būti Dievas ir tauta turi savo vietą šioje Dievu pagrįstoje vertybių sistemoje. Tad, prileidžiame, kad galime įtraukti Dievą į tautiškumo analizę ir yra pagrindo tai daryti.

     Dabar, ką galvoti apie Kuprio teorija, kad Dievas sukūrė tautą ir, kad Dievas Evangelijoje parenka žydų tautą kaip ryšio priemone tarp Jo ir žmonijos. Tai yra neginčijama teologinė sąvoka. Išrinktosios tautos sąvokos svarba yra nepaprastai jaučiama Senąjame Testamente, kuriame žodis 'tauta' pasirodo 406 kartus. O kaip su Kristumi ir Naujuoju Testamentu? Jei Dievas parinko žydų tautą kaip Jo išrinktąją tautą, ar Kristus pakeitė teisykles? Darydamas naują sandorą su žmonija, ar Kristus išjungė tautą? Ar Jis pakeitė šią unikalią bendravimo priemonę tarp Dievo ir žmonijos? Ar Kristus buvo revoliucionierius?

    Ne, Kristus nebuvo revoliucionierius. Jis neatėjo griauti, jis atėjo atnaujinti. Mato Evangelijoje (5:17 – 18) Kristus prabyla – “Nemanykite, jog aš atėjęs panaikinti Įstatymo ar pranašų. Ne panaikinti jų atėjau, bet įvykdyti!” Naująjame Testamente žodis 'tauta' pasirodo 65 kartus. Paskutinėse Mato Evangelijos eilėse Kristus mums įsako – “Tad eikite ir padarykite mano mokiniais visų tautų žmones, krikštydami Juos vardan Tėvo ir Sūnaus ir Šventosios Dvasios.”

    Tauta, kaip ir krikščioniška šeima, yra šventa, fundamentali Kristaus pažinimo bei Dievo garbinimo priemonė. Kaip aiškiai rodo Senasis Testamentas, tauta (žydu) buvo ne žmonių sukurta, o Dievo - viena iš paties Dievo parinktų esminių bendravimo priemonių tarp Jo ir Jo kūrinio-žmogaus. Dievo Tėvo nustatytos šventos tautos reikšmės Kristus ne tik nepanaikino, bet sustiprino, įsakydamas savo apaštalams skelbti Kristaus naują žinią tautoms ir jų apaštalavimo misiją vykdyti per tautas. Švento Pauliaus apaštalavimas irgi vyko per tautas, tuo būdu parodydamas, kad tauta ir toliau pasilieka unikali Dievo ir žmonijos bendravimo priemonė po Kristaus mirties ir prisikėlimo.

     Aišku, asmuo gali pasirinkti atsižadėti savo tautos ir nutautėti - nutraukti savo ryšius su Dievu ir Kristumi per tautą, taip kaip žmogus irgi gali nuklysti ir atsižadėti Dievo.

    Tačiau, tauta toliau pasilieka Dievo unikalus kurinys. Šis teologinis tautiškumo supratimas, pagrįstas Šventąja Evangelija, atsako į klausimus kas yra tauta, kokia yra jos prasmė, kokia yra jos užduotis. Šiame išaiškinime tautiškumas nėra koks izoliuotas principas, o dalis plačios dorinių vertybių sistemos.

    Šioje sampratoje tautos tikslas yra tarnauti Dievui, žmonijai ir savo tautos broliams ir seserims. Fašizmas neįmanomas. Šioje teorijoje tautiškumas yra dora, tyra, šventa, siektina vertybė, kuri savaime tarnauja kitiems. Tokio bendro supratimo priėmimas ir pasisavinimas išeivijoje ir Lietuvoje vienytų mūsų visus tautiečius į vieną, šventą, Dievo baimingą tautą, duotų giliausią prasmę mūsų tautos egzistencijai ir pastotų kelią globalizacijos, kosmopolitizmo, pan-europietiškumo skystumams. Siūlau mums visiems šią tautiškumo sąvoką pasisavinti ir jos dvasioje gyventi. Ačiū.

    Dr. Petro Vytenio Kisieliaus kalba skaityta 2005. 2. 20
Brighton Parko Lietuvių Bendruomenės Vasario 16-osios dienos minėjime

_________________
Kosmopolitas nėra tas žmogus, kuriam vienodai rūpi visi.
Kosmopolitas - tai tas, kuriam vienodai į visus nusispjaut.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Kov 2012 14:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
A.Makauskas. Krikščionybė ir patriotiškumas: (ne)sudėtingas santykis


http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... D=10459539

Audrius Makauskas,
http://www.DELFI.lt
2012 m. kovo 20 d. 09:53

Kalbant apie krikščionybės ir patriotiškumo santykį, dažnai galima išgirsti labai prieštaringų nuomonių. Viena vertus, į Bažnyčią kartais žiūrima kaip į tautininkų ar nacionalistų sąjungininkę, uolesnius krikščionis ir tautininkus nurašant į tą patį dešinįjį politinio spektro užkampį.

Kita vertus, iš pačių tautininkų galima išgirsti, kad krikščionybė – ypač katalikiška jos forma – dėl savo visuotinio pobūdžio yra iš esmės priešinga tautiškumo idealams. Sekdami ta pačia minties eiga, kai kurie kairieji kaltina tautinius interesus ginančius katalikus politikus krikščionybės principų išdavimu. Kodėl krikščionybės ir patriotiškumo santykis gali atrodyti toks painus? Ir kodėl jis iš tikrųjų toks nėra?

Ikikrikščioniškos religijos nebuvo universalios – Dievas buvo davęs Apreiškimą tik žydams, suteikdamas jiems išrinktosios tautos statusą. Taigi žydų etninė ir kultūrinė bendruomenė iš esmės sutapo su religine. Įstatyme buvo numatyti aiškūs skirtumai, kaip dera elgtis su žydu, o kaip – su svetimtaučiu. Lygiai taip ir pagoniškose religijose kiekviena tauta ar net miestas šaukėsi savųjų dievų pagalbos. Savi dievai saugojo bendruomenę ir globojo kovose prieš kitas tautas, savi dievai sutelkdavo tautą bendram kultui.

Tuo tarpu į pasaulį atėjus krikščionybei tautos vaidmuo dvasinėje ir moralinėje srityje, atrodo, turėjo neišvengiamai sumažėti. Apaštalas Paulius rašo: „nebėra žydo, nei graiko: <...> visi jūs esate viena Jėzuje Kristuje!“ (Gal 3, 28). Tačiau norint deramai interpretuoti šiuos šv. Pauliaus žodžius, verta prisiminti vieną merginą, gimusią lygiai prieš 600 metų – Žaną d‘Ark.

Ką ji padarė? Nei daugiau, nei mažiau: pakėlė vieną tautą į kovą prieš kitą tautą. Šimtametis karas tarp Prancūzijos ir Britanijos iki jos iškilimo tebuvo dinastijų konfliktas, paprastą liaudį jaudinęs tik tiek, kiek ji buvo priversta dėl jo patirti nuostolių. Tuo tarpu įkvepiantis Žanos d‘Ark herojiškumas pavertė jį aistringu visos prancūzų tautos išsivadavimo iš britų okupacijos judėjimu.

Taigi ji pakėlė vieną katalikišką tautą prieš kitą katalikišką tautą. Ir ta mergina Bažnyčios buvo paskelbta šventąja. Kaip, apaštalo Pauliaus žodžių kontekste, galėjo įvykti, kad Bažnyčia kanonizavo žmogų, savo gyvenimą skyrusį kovai už vieną valstybę – o kadangi ta kova buvo karinė – neišvengiamai ir prieš kitą valstybę, ir dar katalikišką?

Pažvelkime atidžiau į tai, ką moko Katalikų Bažnyčia. Viena vertus, ji teigia, kad žmogus privalo mylėti kiekvieną savo artimą, o artimas yra, cituojant kun. Felikso Bartkaus katekizmą, „kiekvienas žmogus nežiūrint religijos, tautybės, šalies, kūno spalvos skirtumo ir to, ar jis mums palankus ar nepalankus, ar net priešiškas“. Taip yra todėl, kad pareiga mylėti artimą krikščioniui kyla iš pareigos mylėti Dievą, o kiekvienas žmogus yra sukurtas pagal Jo paveikslą.

Kita vertus, toliau katekizme rašoma, kad „nėra pareigos visus žmones mylėti vienodai, bet sveikas protas rodo, kad čia reikia laikytis tam tikros tvarkos. Esant toms pačioms sąlygoms labiau mylėtini yra tie, kuriuos su mumis sieja glaudesni ryšiai, kaip antai: giminystės, draugiškumo, religijos, verslo, tautybės, pilietybės, bendro gyvenimo ir pan.“

Patriotiškumo, arba ypatingo įsipareigojimo savo bendruomenei, pareiga nėra antgamtinis, apreikštas dalykas. Todėl krikščionybė neturi kažkokio tik sau būdingo mokymo apie jį, kuris skirtųsi nuo kiekvieno sveiku protu besivadovaujančio žmogaus supratimo.

Patriotiškumas nėra antgamtinis, jis prigimtinis. Bet su žmogaus prigimties ignoravimu, ar juolab bandymais ją paneigti, Bažnyčia nesutinka. Tai liečia, be abejo, ne tik tautos ir tautiškumo reikalus. Šiaip ar taip, tai ne katalikiškuose darželiuose berniukai nuo mažens pratinami dėvėti sukneles.

Todėl žodžių „nebėra žydo nei graiko“ nereikia suprasti nė kiek kitaip nei kaip po jų einančių „nebėra vyro nei moters“ – žmonės ir toliau nenustoja buvę vyrai ir moterys, žydai ir graikai, rusai ir lietuviai, nenustoja turėti iš to kylančių pareigų savo šeimai, savo luomui, tautai ir valstybei.

Patriotiškumas – pats būdamas dorybė – yra išvestinis iš teisingumo dorybės, liepiančios atiduoti kiekvienam tai, kas jam iš tikro priklauso. Taip ir tėvynei turime atiduoti savo pastangas ir darbą jos kultūriniam ir politiniam klestėjimui užtikrinti. Tos, iš pačios prigimties kylančios, pareigos su krikščionybės atėjimu neišnyksta, tik šalia jų atsiranda antgamtinis meilės saitas, sujungiantis lietuvius su rusais, vokiečiais ir visais kitais, lygiai taip pat turinčiais pareigų savo tautoms ir valstybėms.

Bet ne tik Bažnyčia priešinasi prigimties paneigimui, o ir skatina prigimtį pašvęsti ir taip net savotiškai įjungti į antgamtinę sritį. Kaip rašo Antanas Maceina, „patriotizmas, pakeltas ligi herojiško dorybės laipsnio, pašvenčia žmogų taip lygiai, kaip kiekviena herojiškai vykdoma dorybė.“ Apie Žaną d‘Ark – ar šv. Joaną Arkietę – jis rašo: „josios sieloje tėvynės meilė buvo išvystyta ligi herojiško laipsnio pašvęsdama tuo būdu ją pačią ir nurodydama tikrąjį patriotizmo idealą.“

Palaimintasis vyskupas Jurgis Matulaitis, kurio ingreso į Vilniaus katedrą 100-ąsias metines mini Katalikų Bažnyčia, 1896 metais klausė: „ar gerai darome mes, jaunieji kunigai ir klierikai užsiimdami lietuvyste?“ Ir ieškodamas atsakymo rašė: „visos tautos kyla – vengrai, čekai, slovakai, airiai – kils ir mūsiškė, ir jau kyla. <...> Jau taip Dievo leista, kad žmonės į tautas skirstytųsi... Bažnyčia gi niekad prieš žmogaus gymį rankos nekelia, tik tobulina jį, pašvenčia, aukštyn kelia Dievop. <...> Ar krikščionis gali mylėti tėvynę? Ne tik gali, bet ir turi, nes Dievas tą meilę įpylė širdysna.“

Kaip rašo vokiečių teologas Aloisas Wurmas, žvelgiant per tikėjimo prizmę, „būti Kristaus Kūno nariu yra žymiai daugiau negu būti tautos nariu. Bet nė vienas negali tikrai ir visiškai gyventi Kristuje, jei jis nutraukia ryšius su savo tėviške ir šeima, su savo tėvyne ir tauta.“

Deja, pasaulis matė daugybę liūdnų pavyzdžių, kai krikščionybės nepašvęstas patriotiškumas virsdavo zoologiniu reiškiniu. Vis tik akivaizdu, kad geru patriotu galima būti ir nesant krikščionimi – patriotiškumas yra ne apreikštojo tikėjimo, o prigimties dalykas.

Bet štai norint būti geru krikščionimi, patriotiškumas jau nėra pasirinkimo dalykas: šią dorybę, kaip ir kiekvieną kitą, krikščionis praktikuoti privalo.

Šis pranešimas skaitytas Kovo 11 d., patriotiško jaunimo sambūrio „Pro Patria“ surengtos diskusijos „Koks patriotiškumas reikalingas Lietuvai?“ metu.

http://www.propatria.lt

http://www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1

Žygeivis,
2012 03 20 13:14


Manau, jog bet kokia konfrontacija tarp Valstybės ir religinės krypties, ar tarp pačių religinių krypčių, yra labai pavojingas dalykas ir gali sukelti Tautos susiskaldymą.

Kaip tik todėl labai neigiamai vertinu kai kurių Lietuvoje veikiančių religinių krypčių bandymus išsikovoti įvairių privilegijų bei dominuoti prieš kitas kryptis.

Šiuo metu tai galima pastebėti katalikų, judėjų, pravoslavų, o pastaruoju metu ir "Tikėjimo žodžio" užkulisinėje veikloje, paveikiant įvairių įtakingų asmenų nuomonę.

Viena iš sričių, kur Valstybė turėtų skirti nemažus resursus - tai Lietuvos religinio kilnojamojo ir nekilnojamojo kultūros paveldo išsaugojimas.

Iš tikrųjų nemažai lėšų šiems tikslams skiriama, tačiau irgi pastebima tam tikra atranka, ignoruojant kai kurias kultūros paveldo vertybes.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Lap 2012 18:47 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Pranas Kuraitis. Nacionalizmas krikščioniškosios doktrinos šviesoje (I)


http://www.propatria.lt/2012/11/pranas- ... izmas.html

Paskelbta 2012-11-05

Paveikslėlis

Pranas Kuraitis

Visuose pasaulio kraštuose šiais laikais labiausiai aktuali ir svarstoma tema — tai daug kam įvairiais atžvilgiais įgrisusi šimtaformė krizė. Krizė reiškiasi daugiau ar mažiau visose žmogaus gyvenimo srityse, ir net neretai kalbama ne tik apie tokių ar kitokių žmones liečiančių dalykų krizę, bet ir apie paties žmogaus krizę. Mat daug kas ima su apatija, su abejingumu žiūrėti į visą gyvenimą, nes daug kas ima nesusivokti, kokia esamose nelemtose sąlygose gali būti žmogui gyvenimo prasmė, kam žmogui dirbti, vargti, kovoti, laukti pagerėjimo, kai žmogus nemato ir neturi aiškių idėjinių gairių ir duodančių galios suprasti ir vertinti gyvenimo reiškinius tikrų idėjinių perspektyvų. Taip, krizė daug kur bauginančiai yra įsigalėjusi ne tik ekonominėje srityje, ne tik socialinėje ir politinėje, bet net ir doros ir religijos reikaluose.

Ir vienoje kurioje gyvenimo srityje ilgiau esanti krizė negali neatsiliepti žmogaus dorinėje ir religinėje sąmonėje ir reikalauja daugiau negu normaliais laikais dorinio judrumo ir religinio susiorientavimo. Savaime tad suprantama, kad tik dorinės bei religinės rūšies pastangomis gali būti sėkmingai kovojama prieš krizę, tiesiog liečiančią dorinius ir religinius dalykus.

Jau nuo seno mūsų inteligentijos tarpe yra nemaža religinės krizės paliestų žmonių. Pokariniais laikais, kai inteligentija daugiau gali santykiauti su miestelių ir kaimų gyventojais, tai religinės krizės reiškiniai, nežiūrint gausingų katalikiško veikimo pastangų ir darbų, vis gausiau ir giliau apima kaskart didesnes Lietuvos mases.

Religinė krizė liečia ir religinio susipratimo ir religinio gyvenimo sritį. Ir vienu ir kitu atžvilgiu ta religine krize turi susirūpinti visi susipratę Lietuvos katalikai, bet visų pirma, žinoma, tie, kurie iš pašaukimo privalo budėti religinių reikalų sargyboje ir kurie pirmieji turi sielotis tų reikalų pažanga.

Religinio susipratimo krizė pirmučiausia reiškiasi nesiorientavimu tuose klausimuose, be kurių išsiaiškinimo neįmanoma ir privačiajame ir viešajame gyvenime tinkamai, kaip pridera katalikui, atlikti savo priedermes. Religinio susipratimo krizė reiškiasi antai, kai žmonės, kad ir apie jokią savo gyvenimo religinę pervartą negalvodami, betgi dedasi prie tokių judėjimų, įsijungia į tokias sroves, kur sąmoningai ar nesąmoningai prasilenkiama daugiau ar mažiau su krikščioniškosios doktrinos nurodymais ir reikalavimais.

Ypač daug kam nelengva susiorientuoti krikščioniškosios doktrinos nuostatuose, liečiančiuose socialinį, tautinį ir valstybinį gyvenimą. Enciklikų Rerum novarum ir Quadragesimo anno mintys per mažai dar yra pasiekusios ne tik masių, bet ir inteligentų socialinę sąmonę. Garsiosios Leono XIII, Pijaus X, Benedikto XV, Pijaus XI enciklikos apie tautinį, tarptautinį ir valstybinį gyvenimą daugelyje kraštų žinomos, ir tai paprastai su spragomis, tik visai negausingam susipratusių katalikų elitui. Socialinį, tautinį ir valstybinį gyvenimą liečiančius krikščioniškosios doktrinos nuostatus betgi labai svarbu šiais laikais, kiek galima, plačiau paskleisti visuomenėse, nes dėl nesiorientavimo šituose nuostatuose šiais laikais daug kam gresia religinio indiferentizmo, religinės sąmonės pakrikimo, nuo religijos atšalimo ir atsitolinimo pavojai. O iš čia didelė žala ir tiems tų pavojų ištiktiesiems, ir Bažnyčiai, ir tautai bei valstybei.

Iš tų krikščioniškosios doktrinos nuostatų čia tenka paliesti tuos, kurie iš religinės bei dorinės pusės nušviečia tautinį bei nacionalinį gyvenimą, - tenka kalbėti apie nacionalizmą krikščioniškosios doktrinos šviesoje.

Šita tema apima labai svarbių ir aktualių klausimų kompleksą. Juk nemaža yra daroma priekaištų katalikams ir Katalikų Bažnyčiai, tariamai iš tautos reikalų ir iš besiimančios visiems tautos reikalams atstovauti valstybės reikalų požiūrio. Prikišama antai katalikybei šaldančio nuo tautos reikalų internacionalizmo ir tautinio indiferentizmo skiepijimo tendencijos. Prikišama jai tautos reikalų nustelbimas vyraujančiais antgamtiniais požiūriais, tautinės individualybės nebranginimas, lygiai besistengiant elgtis su visomis tautomis. Prikišama tautinės valstybės nepakankamas vertinimas, tautinės vienybės skaldymas, kuriant ir palaikant katalikiškas kultūrines organizacijas, tautiečių dirigavimas iš svetimame krašte esančio centro taip svarbiuose religiniuose dalykuose.

Neretai keliama mintis, kad Bažnyčia, kaip aprūpinanti tik dalinius tautos reikalus, privalanti reikšti paklusnumą visais tautos reikalais besirūpinančiai valstybei, kad tik pagaliau valstybės diriguojama tautinė bažnyčia galinti tikti integralinio tautiškumo interesams, kad tik specifiška tautiška religija esanti tautai savas dalykas.

Šitie ir panašūs priekaištai, kaip pamatysime, dalimi yra atsiradę dėl nesusipažinimo su atitinkamais Bažnyčios mokslo nurodymais, dalimi dėl klaidingų pažiūrų į tautos bei valstybės prigimtį, reikalus ir uždavinius.

Čia betgi ne tiek bus svarbu tuos priekaištus atremti, kiek tų priekaištų proga pozityviai giliau išaiškinti tautinių bei nacionalinių reikalų santykį su Bažnyčia, būtent tuos reikalus giliau panagrinėti krikščioniškosios doktrinos šviesoje.

Šitokių reikalų, šitokių klausimų, kurie taip daug ką jaudina ir kurie taip labai turi rūpėti tikram Bažnyčios ir savo tautos mylėtojui, negalima traktuoti nei išimtinai apologetiniu, defenzyviniu metodu, nei antitetiniu, ofenzyviniu, puolimo būdu, bet visų pirma — kūrybiniu, ireniniu, sintetiniu, sine ira et studio, — be piktumo ir šališkumo.

Suprantant tikrai Bažnyčios reikalus, yra visai aišku, kad Bažnyčiai negali nerūpėti kuo didžiausia tautos gerovė, negali jai nerūpėti, kad visi tautiečiai gerai suprastų tautos reikalus, kad su didžiausiu atsidėjimu ir pasiaukojimu jie dirbtų savo tėvynės, savo tautos labui. Tikrai suprasta tėvynės meilė negali, žinoma, neapimti ir pirmaeilės svarbos tautai religinių bei dorinių rūpesčių ir reikalų; mat visa, kas vyksta gera tautoje ir tėvynėje, pagal Dievo nustatytus esybių prigimčiai tikslus, Bažnyčia visa tai laimina ir stengiasi tokiems vyksmams suteikti antgamtinio kilnumo charakterį.

Taip pat, suprantant tikrai tautos bei valstybės reikalus, yra aišku, jog valstybei labai svarbu, kad tautos bei valstybės gyvenime reikštųsi kuo didžiausia religinio susipratimo ir uolaus religinio gyvenimo įtaka. Mat tada tėvynės meilė nepalyginamai bus patobulinta ir sustiprinta, bus apsaugota nuo iškrypimų, plačiau reikiamai apims ir pačius svarbiuosius religinius bei dorinius tautos reikalus, bus daugiau tada tautoje sutarimo, taikos dvasios, daugiau pasiaukojimo, savitarpio pagalbos, uolumo, energingo pažanga susirūpinimo tautos viduje ir teisingo bei taikingo sugyvenimo su kitomis tautomis.

Kaip ne kartą Leono XIII ir Pijaus XI yra pareikšta, juo kas bus geresnis katalikas, juo kam labiau rūpės tikrai pažinti religijos reikalus, tuo tas drauge bus ir geresnis patriotas. Taip pat kas krikščioniškojo mokslo akimi žiūrės į tautos reikalus, tas supras, kaip neapsakomai daug patarnaujama tautai, kai jos tautiečių tarpe sustiprinamas religinis susipratimas ir tikras uolus religinis gyvenimas.

Visoks tad nevykęs, klaidingais pagrindais paremtas tautinis bei nacionalinis ir valstybinis nusistatymas ir veikimas, juo labiau, kai jis sueina į koliziją su krikščionybės mokslu, yra iš tikrųjų žalingas pačiai tautai ir valstybei.

Kalbant apie nacionalizmą krikščioniškosios doktrinos šviesoje, tenka pirmiausia išsiaiškinti, kas yra nacionalizmas, kas yra tauta, kokie yra tautiniai ir nacionaliniai reikalai. Paskui tenka čia pasvarstyti, kaip krikščioniškosios doktrinos šviesoje reikia žiūrėti į tėvynės, tautos, tautinės valstybės vertinimą. Pagaliau reikia įsižiūrėti, kokie čia dažniau pasitaiko svarbesni nesusipratimai tarp tų, kurie sakosi ypačiai esą susirūpinę tautos bei valstybės reikalais, ir tarp tų, kurie yra gyvai susirūpinę religijos reikalais; kokie žymesni tie nesusipratimai šiandien reiškiasi įvairių kraštų gyvenime.
I
1. Nacionalizmo terminas, kaip liudija 1922 m. Maurice Vaussardo [1] visame pasaulyje tarp teologų, filosofų, sociologų, juristų, rašytojų daryta anketa, toli gražu nevienokia prasme yra vartojamas. Vieni į nacionalizmą žiūri, kaip į ypatingų tautos meilės, tautos savybių išlaikymo ir kultivavimo akcentavimą, tautinės valstybės galia ir didybe didelį susirūpinimą. Kiti artimai jungia nacionalizmo sąvokos turinį su tautų teise į savitą valstybę. Vėl kiti tą terminą vartoja prasme perdėjimo, vienašališkumo, ekskliuzyviškumo, nevaržomo tautos ir tautinės valstybės egoizmo, einančio į koliziją su kitų veiksnių kompetencijomis tautos ir valstybės vidaus gyvenime ir kitų tautų reikalais ir natūraliais siekimais. Taigi vieni tą žodį vartoja teigiama prasme, panašiai kaip patriotizmą, kiti gi neigiama prasme, kaip ekskliuzyvistinį tautiškumą ir tautiškumui besiimantį išimtinai atstovauti tautinio valstybiškumo absoliutinimą.

Šičia man nerūpi imtis galutinai spręsti terminologijos klausimą, kuria būtent prasme, logiškumo žiūrint, teigiama ar neigiama tą terminą reikėtų vartoti. Terminų vartojimas įsigali ne kartą ne vien veikiant loginiams motyvams, ypačiai kai liečiama tokios sąvokos, kurios vartojamos ne vien mokslo reikalui, bet kurios labai jaudina ir plačiąsias mases. Krikščioniškosios doktrinos požiūriu, nėra jokio reikalo burną daugiau aušinti ar plunksną spausti, stengiantis įgyvendinti išimtinį to termino vartojimą viena ar kita prasme. Svarbiau čia tik priminti mokslininkų nesutarimą to termino prasmės supratime ir nebūtinai stengtis jo, sakysime, pejoratyvinę prasmę visiems užmesti. Norint pažymėti neigiamo nacionalizmo įsakmų charakterizavimą, tiksliau bus prie to žodžio pridėti atitinkamą būdvardį, sakysime, tiksliau bus kalbėti apie egoistinį nacionalizmą, arba apie vienašališką nacionalizmą, arba apie ekskliuzyvistinį nacionalizmą, arba pagaliau apie estetinį ir totalistinį nacionalizmą, žiūrint, kurį to neigiamumo niuansą čia norime ypačiai paakcentuoti.

[1] M. Vaussard. Enquêtesur le nationalism. Paris (Spes).

Skelbiama iš "Filosofijos raštų rinktinė" (1990). Pirmą kartą straipsnis publikuotas 1937 m. Tekstas skelbiamas ir 2012 išleistoje Lietuvos politinės minties antologijoje http://www.propatria.lt/2012/09/lietuvo ... gijos.html .


Pranas Kuraitis. Nacionalizmas krikščioniškosios doktrinos šviesoje (II)


http://www.propatria.lt/2012/11/pranas- ... as_14.html

Paskelbta 2012-11-14


2. Pagrindinesnės už nacionalizmo ir nacionalumo sąvokas yra tautos ir nacijos sąvokos. Nacija paprastai vadinama kultūringa tauta, kuri yra sukūrusi savo valstybę arba kuri dėl savo kultūrinio subrendimo turi teisę savo valstybę steigti, nors tam steigimui nelemtos sąlygos tuo tarpu ir neleistų virsti realiu faktu. Taigi visų šitų sąvokų pagrinde yra tautos sąvoka. Kai kalbama apie nacionalius, tautinės valstybės reikalus ir interesus, tai pagaliau kalbama apie tautos reikalus ir interesus. Taigi norint lemtai suprasti, kaip žvelgti į nacionalizmą krikščioniškosios doktrinos šviesoje, reikia įsižiūrėti, kaip tos doktrinos šviesoje reikia vertinti tautą, jos egzistavimą, jos savybes, jos individualiąsias ypatybes, jos siekimus savo individualybei kultivuoti, jos pastangas turėti galingą, kultūringą, laimingą, garbingą savo valstybę.

Nors tautos sąvoka taip įvairiai, tetiškai ir antitetiškai nesuprantama, kaip nacionalizmas, tai betgi ir ją norint arčiau aptarti, yra nemaža neaiškumų. Įvairiai atsiradusioms tautoms sunku rasti toks apibrėžimas, kuris visoms joms lygiai tiktų. Bet tai nekliudo daugiau ar mažiau lemtai susivokti, kai klausimas eina apie konkrečias tautas, kas būtent sudaro jų tautiškumo sąvokos svarbesnius elementus. Paprastai tinka nurodyti į svarbią tautiško bendrumo atsiradimo priežastį — į bendrą kilmę arba rasę; iš čia anatominės ir fiziologinės tautos ypatybės, nuo kurių daug priklauso tautos juslinio gyvenimo pasireiškimai, tautos temperamentas ir netiesioginiu būdu ir tautos charakteris. Bet tautos temperamentas daug priklauso ir nuo gyvenamo krašto geografinės padėties, nuo klimato, nuo artimesnės ir tolimesnės gamtinės aplinkumos ypatybių, nuo gyvenimo sąlygų. Tautos charakteris daug priklauso nuo bendros istorijos, nuo ekonominio, socialinio ir politinio gyvenimo sąlygų. Be galo didelę reikšmę turi tautai jos išpažįstama religija.

Bendros kilmės keliu bent manomoje jos daugumoje atsiradusi tauta šiandien kai kurių pabrėžtinai vadinama gryno kraujo, vienokio kraujo tauta. Tas kraujo giminingumas, tas kraujo grynumas laikomas tautos išsilaikymo, tautos sveikatingumo ryškiausiu pažymiu.

Kitas svarbus tautinio bendrumo vertinamiausias pažymys — bendra kalba ir ja besiremianti bendra tautos literatūra.

Bet yra daug tautų, ir tai labai žymių, kurios atsirado istorijos eigoje, susimaišius įvairioms rasėms ir tautoms taip, kad sunku būtų šiandien pasakyti, kurios rasės, kurios kilmės žmonės toje tautoje daugiau savo žymėmis reiškiasi.

Yra kraštų, kur įvairių kilmių, įvairių kalbų, įvairių religijų žmones taip glaudžiai sujungė bendras istorinis likimas, bendros pergyventos kovos laikai, bendri džiaugsmai ir vargai, kad dabar jie jaučiasi kaip ir vienos tautos vaikai.

Yra tautų, kurios turi labai gyvą tautinio bendrumo sąmonę ir jausmą, o nekalba viena kalba, nors yra bendros kilmės, kaip antai žydai, airiai.

Tautinės ypatybės vienos daugiau išreiškia kūno tautinius individualumus, kitos individualines sielos ypatybes, o trečios papročius ir kitus bendrus visuomeninius pažymius. Tauta ir neturėdama savo valstybės gali pareikšti ir išorėn nemenką bendrą kultūrinį gyvenimą. Tokia tauta vertinama kaip nacija ir ji, esant reikalingoms sąlygoms, turi teisę eiti kad ir per kovą su priešais prie savo nepriklausomos valstybės sudarymo.

Žinoma, ne visados tautos, kad ir iš esmės galinčios sugebėti savo nepriklausomą valstybę turėti ir normaliai ją tvarkyti, turi progos, turi sąlygų faktiškai tą savo sugebėjimą realizuoti kad ir savo tautos daliai; labai dažnai nėra joms galimumo visus tautiečius turėti savo nepriklausomoje valstybėje. Paprastai visose valstybėse yra ir kitų tautų dalelių arba vadinamųjų tautinių mažumų. Jos priklauso valstybei kurios daugumą sudaro kita tauta, ir šiandien niekas rimtai nemano, kad visur būtų galima sudaryti valstybes, turinčias savo ribose visus savo tautiečius ir tik juos teturinčias, taigi esančias be jokių tautinių mažumų, be jokių kitos tautos piliečių.

Šitą faktą labai svarbu turėti galvoje, kad galėtume lengviau suprasti, jog tauta turi prigimtą teisę reikštis kultūriniame veikime, jog tą prigimtinę teisę valstybė, valstybės valdžia privalo gerbti, bet neturi moralinės teisės jos naikinti, slopinti, jos sveiko veikime reiškimosi trukdyti. Šita teisė kai kuriose po Didžiojo karo sudarytose tarptautinėse sutartyse yra net įsakmiai fiksuota ir garantuota.

3. Paties visatos Kūrėjo jau taip yra nustatyta, kad žmonija susideda iš įvairių savo individualiosiomis ypatybėmis asmenų ir iš turinčių skirtingas savybes tautų. Kaip tos pačios šeimos vaikai, nors ir panašūs, daugiau ar mažiau skiriasi savo išvaizda, savo ūpu, temperamentu, savo palinkimais, taip ir didžiojoje žmonijos šeimoje reiškiasi tautinių tipų įvairumas, skirtingumais išmarginti grupiniai panašumai.

Atskirų žmonių temperamento skirtingumai susideda ir iš biologinių jėgų ir veikiant savotiškai įvairiose vietose gamtos ir gyvenimo aplinkai; atskirų žmonių charakteris priklauso ir nuo temperamento ir nuo laisvo jo ir viso gyvenimo tvarkymo proto nurodymais, religiniais bei doriniais požiūriais; prie charakterio susidarymo prisideda ne tik paties asmens laisvas savęs tvarkymas, savęs auklėjimas, bet ir kitų šiokiu ar kitokiu būdu ir laisvai ir nesąmoningai daroma įtaka.

Panašiai ir tautų temperamento bei charakterio savybės priklauso ir nuo išorinių ir nuo išvidinių faktorių. Fiziologiniai dėsniai, gyvenamoji vieta, klimatas, valgis, išorinio darbo rūšys ir būdai veikia, jei taip pasakysiu, tautos kūną. Religija ir dora, šeimyniniai, grupiniai ir visuomeniniai santykiai, istoriniai pergyvenimai, žygiai, pavyzdžiai, taikūs ir priešiški retesni ar dažnesni susidūrimai ir reikalai su kitomis tautomis įvairiai prisideda prie tautos dvasios formavimo. Taigi skirtingos tautų ypatybės susidarydamos priklauso ir nuo palankių ir nuo nepalankių sąlygų, nuo teigiamos ir nuo neigiamos rūšies įtakų, ir nuo laisvai bent dalimi paveiktų ir nuo nesąmoningai vykstančių vyksmų.

Atskirų tautų su įvairiomis ypatybėmis atsiradimas praturtina žmonijos gyvenimą naujais reiškiniais, yra ne kartą sąlyga dideliems istoriniams veiksmams, įvairiems dramatiškiems istoriniams vyksmams. Tautų įvairumas daug prisideda prie kultūros pažangos, kuri visuomet daug priklauso nuo įvairių verslų pasirinkimo, pagal įvairius palinkimus ir sugebėjimus, tokiu būdu nuo darbo pasidalijimo ir nuo pasinaudojimo vieni kitų skirtingų darbų padariniais.

4. Atskirų tautų atsiradimas turi taip pat didelės reikšmės ir kiekvienos atskiros tautos vidaus gyvenimui. Kiekviena tauta paprastai turi savo labai teigiamų vertingų savybių, kurios savaime verčia žmogaus sielą jas mylėti, branginti, jas saugoti, jas plėtoti, jomis teisingai didžiuotis.

Bet kaip savo tėvus, savo šeimą, savo gimines normalus žmogus natūraliai myli, brangina, džiaugiasi jų džiaugsmais, dalyvauja jų liūdesyje, panašiai ir normaliai išauklėtas tautos narys savaime reiškiasi tėvynės meilės jausmais, pastangomis ir darbais. Kaip tėvų namai savo širdinga šeimynine šiluma, savo saugojančia ir padedančia globa, savo jaukumo poezija įpareigoja kiekvieną normalų žmogų neišdildomam dėkingumui, taip pat ir gyvenimas tautoje, kuri yra ne kas kita, kaip išplėstos laike ir erdvėje tėvų namų bei šeimos židinio ribos, su kuriuo tūkstančiais naudingų įtakų yra glaudžiai susijęs mūsų likimas. Tai visa savaime mūsų sieloje ugdo tėvynės meilę ir savaime sužadina mumyse ypačiai branginamos priedermės tėvynei supratimą.

Ir garsieji krikščionių moralistai, kaip antai Tomas Akvinietis, pripažįsta, kad iš priklausymo prie tos pačios tautos natūraliai atsiranda ypatinga dorinė priedermė, ypatinga meilės ir dėkingumo tėvynei pareiga — pietas erga patriam [1].

[1] II II c. 101, a. 1 ir a. 3.

Skelbiama iš "Filosofijos raštų rinktinė" (1990). Pirmą kartą straipsnis publikuotas 1937 m. Tekstas skelbiamas ir 2012 išleistoje Lietuvos politinės minties antologijoje http://www.propatria.lt/2012/09/lietuvo ... gijos.html

Pranas Kuraitis. Nacionalizmas krikščioniškosios doktrinos šviesoje (III)


http://www.propatria.lt/2012/11/pranas- ... as_26.html

Paskelbta 2012-11-26

5. Yra pagrindo kalbėti ne tik apie iš prigimties einančias mūsų priedermes tėvams ir tėvynei, bet ir apie jų teises mūsų ir kitų tautų atžvilgiu.

Leonas XIII enciklikoje Rerum Novarum kalba apie šeimos iš prigimties turimas teises ir priedermes, kurios yra pagrindinesnės ir senesnės už jų fiksavimą pozityviuose valstybių įstatymuose. Panašiai ir tautos, dar prieš sukurdamos valstybę ir prieš įsivesdamos valstybinę teisinę santvarką, reiškiasi kaip moraliniai asmens, su savo teisėmis ir priedermėmis. Jau laukinės tautos jaučiasi turinčios savo teises, skirtingas nuo atskirų individų (pvz., kruvinojo giminės keršto teisė). Senojo įstatymo istorija mums liudija apie žydų tautos prigimtinių teisių sąmonę Egipte Mozės gimimo laikotarpyje. Jie atskirus žydus liečiančią neteisybę jautė, kaip tautos visumos teisių įžeidimą. Mes žinome apie netekusių savo valstybės airių skaudžiai jaučiamą tautinių teisių maltretavimą šimtmečiais iš anglų valdžios pusės. Mes žinome apie Balkanų tautų kovas dėl savo teisių senojoje didžiojoje turkų imperijoje. Mes žinome apie išdalytų tarp trijų valstybių šimtametines, kartais labai kruvinas lenkų kovas dėl savo tautos teisių.

Bet nėra reikalo mums čia gilintis į kitų tautų pavyzdžius. Mūsų pačių tautos istorija pakankamai liudija, jog mes esame įsitikinę, kad ne valstybė tautą sukuria ir ne valstybė pirmoje eilėje nustato tautai teises ir priedermes. Ne valstybės valdžia juk mums įsakė prieš Didįjį karą varyti tautinį judėjimą, nenusigąstant nei valstybių organų įstatymais ir neįstatymais paremtų draudimų, nebijant nei pakenkimo savo karjerai, nei piniginių pabaudų, nei belangių, nei tikrų sunkiųjų darbų kalėjimų, nei ištrėmimų nejaukiose Europos Rusijos ir žiauraus Sibiro plotuose. Ir dabar mums pirštu prikišamai aišku, kad mūsų tautos teises ir priedermes negali mums visur užbrėžti taip neapsakomai branginamos mūsų dabartinės nepriklausomos valstybės šiaip ar kitaip leidžiami įstatymai. Mes juk kovojame ir turime neišdildomų priedermių kovoti dėl Vilniaus krašte tautiškai vargstančių mūsų brolių prigimtų tautinių teisių. Mums turi visada gyvai rūpėti tautinės kultūros teisės mūsų taip gausingų tautiečių išeivių Šiaurės ir Pietų Amerikoje ir kituose pasaulio kraštuose, įvairių valstybių valdomuose. Ne vien tad tik sausas skirtingų dalykų atskyrimo objektyvus logikos reikalavimas mus verčia neidentifikuoti tautos ir valstybės priedermių ir teisių, bet ir sąmoninga mūsų tėvynės meilė, tautos reikalų tikras branginimas, jais gyvas susirūpinimas, dėl tautos prigimtinių teisių nenuilstamas visais dorais būdais kovojimas.

6. Tai, kas iki šiol pasakyta, visai nereiškia, kad mes neturėtume vertinti nepriklausomos valstybės, kaip neapsakomai brangintinos tautai gėrybės. Juk nepriklausomos valstybės negi gali branginimą reikšti, kai jai priskiriama ne jai priklausančios savybės. Valstybė savo tikslu, savo uždaviniais, savo teisėmis ir priedermėmis duoda pakankamai pagrindo ją neapsakomai vertinti, neapsakomai branginti, jos išlaikymui, jos klestėjimui, jos garbei visomis išgalėmis reikale pasiaukoti. Juk visos tautos, turėdamos nepriklausomą valstybę, ją didžiai brangina, visais būdais rūpinasi jos išlaikymu, jos garbe, jos didybe. Tos gi tautos, kurios visai neturi nepriklausomos valstybės, arba ne tose ribose, kuriose turėtų turėti, deda visas pastangas, nesigaili rūpesčių ir aukų, kad galėtų savo valstybinį idealą pagal išgales realizuoti. Iš tikro tauta be savo valstybės nėra normalioje padėtyje. Tautai čia stinga vieno pajėgą ir autoritetą turinčio centro, kuris sėkmingai rūpintųsi tautos teisių pasireiškimą žadinti, remti, ginti. Kai tauta turi savo valstybę, tai joje gali nekliudomai pilniau pasireikšti bendrojo tautos labo siekianti valia, kuri tinkamais tautai įstatymais tvarko tautos vidaus gyvenimą ir nustato normalius santykius su kaimyninėmis ir kitomis tautomis. Visai kas kita tautiečių sudarytas valstybinis aparatas ir jų valdomas, ir vėl kas kita, kai svetima tauta kraštą valdo. Įstatymai, nors ne visur atstoja tautos papročius ir tautos rūpesčius bei siekimus, bet labai aiškiai nubrėžia bent kai kurias bendras tautos valios linijas ir gyvai reprezentuoja savo srityje tautos valios saistantį autoritetą.

Tautinė valstybė geriau gali patarnauti piliečiams savo pagalba įvairiuose kultūros reikaluose, negu svetimas tautas valdanti valstybės valdžia.

Tautos pažangos reikalai, tautos aspiracijos normaliai rūpi tautinei valstybei, jos valdžiai, jos visam valdomajam aparatui, ir, žinoma, kitokio pasisekimo ir tie reikalai ir tos aspiracijos gali susilaukti savoje valstybėje, negu svetimų tautų valdančioje valstybėje. Taigi tauta savo valstybėje turi nepaprastai svarbią ir reikalingą galingą savo normaliam gyvenimui atramą, savo teisių bei reikalų saugotoją bei rėmėją, savo svarbių reikalų dalies tvarkytoją, savo autoritetingą atstovą būtinuosiuose santykiuose su kitomis tautomis.

7. Bet negalima užmiršti, kad tarp tautos ir savo valstybės yra glaudus tarpusavio santykiavimas. Tame santykiavime neleistina yra pamiršti apie įtaką tautos gyvenimo savitos valstybės gyvenimui.
Visose kultūros srityse galingai savo pastangomis ir darbais besireiškianti tautos laisva iniciatyva, iš tautos sielos gelmių besiveržianti, ne iš viršaus tik žiebiama tėvynės meilė, tautos savybių savaimingas branginimas, tautos gerovės, laimės, garbės iš tautinės sąmonės gelmių einąs siekimas — tai tvirčiausias pagrindas ir savo valstybės galiai, gerovei ir garbingiems jos gyvenimo pasireiškimams. Kai tautoje galingai reiškiasi nepadiktuotos iniciatyvos keliu sumanymai ir darbai, kai valstybė nesikiša ne į savo sritį tautos gyvenime, kai ji moka nevalstybines teises ir institucijas geriau gerbti, negu svetima valstybė, tai tada aiškiai yra laimingas normalus santykiavimas tarp savos valstybės ir tautos, išeinąs bendrai ir tautos ir valstybės gerovei, didybei, laimei ir garbei. Tada išsipildo palaimingumas tautai, kai ji turi savo valstybę, apie kurį kalba Tomas Akvinietis savo komentaruose į Aristotelio politiką .

Deja, ne visada tėra normalus santykiavimas tarp valstybės ir tautos, tarp valstybės valdžios reiškiamų nusistatymų bei pastangų ir tikrų tautos reikalų. Šio amžiaus pradžioje antai Kanadoje gyvenantieji prancūzai labai sielojosi dėl tironiško kišimosi į prancūzų tautos religinius reikalus Prancūzijoje. Rusai emigrantai teisingai dejavo ir dejuoja dėl valstybės valdžios nepripažinimo ir mindžiojimo prigimtų asmens, šeimos, religijos, nuosavybės, kultūrinio darbo laisvės teisių totalitariškai bolševikų valdomoje Sovietų Rusijoje. Dėl nacionalsocialistiško etatizmo įsigalėjimo Trečiajame vokiečių reiche skundžiasi, kur tik laisvą žodį gali tarti, vokiečių tautos žmonės.

Skelbiama iš "Filosofijos raštų rinktinė" (1990). Pirmą kartą straipsnis publikuotas 1937 m. Tekstas skelbiamas ir 2012 išleistoje Lietuvos politinės minties antologijoje.

Pranas Kuraitis. Nacionalizmas krikščioniškosios doktrinos šviesoje (IV)


http://www.propatria.lt/2012/12/pranas- ... izmas.html

Paskelbta 2012-12-04

II

Dabar eisime prie klausimo, kaip krikščioniškosios doktrinos šviesoje reikia žiūrėti į tėvynės, tautos, tautinės valstybės vertinimą.

1. Tikra krikščioniškoji doktrina, kaip ją skelbia Kristaus įsteigtoji Katalikų Bažnyčia, visada laikosi dvasios to dėsnio, kurį aiškiai ir įsakmiai suformulavo didysis Bažnyčios mokytojas Tomas Akvinietis: Gratia non destruit natumm, sed supponit et perficit naturam [1]. Katalikų Bažnyčia moko, kad antgamtinė malonė negriauja prigimtosios dorinės tvarkos linijų, bet tą tvarką suponuoja, ją kilnina, ją tobulina. Ant prigimties pagrindo statoma antgamtinės malonės karalystė. Antgamtinė malonė gydo prigimtinėje srityje atsiradusias doros ligas (gratia medicinalis); antgamtinė malonė atitaiso, atitiesia, kas buvo nupuolę (gratia elevans); antgamtinė malonė pašvenčia nuodėmių sužeistą prigimtį (gratia sanctificans); antgamtinė malonė apšviečia klaidžiojantį protą (gratia iliustrationis) ir stiprina nusilpusią valią (gratia inspirationis).

Kadangi, kaip matėme, tėvynės meilė, tautos reikalais susirūpinimas, tautinės valstybės branginimas yra iš prigimties labai geras dalykas, todėl savaime suprantama, kad Bažnyčia gali čia tikinčiuosius tik skatinti augti ir tobulėti toje tėvynės meilėje, tame tėvynės reikalais susirūpinime, tame savo valstybės branginime.

Krikščionybė tėvynės, tautos, valstybės meilę iškelia į antgamtinės srities kilnumą. Tuos, kurie savo visas jėgas, savo gyvybę aukoja už teisingus, kilnius, šventus savo tautos, savo valstybės reikalus, Bažnyčios atstovai paraleliai vertina su tais, kurie miršta kovodami ir kentėdami dėl šventų tikėjimo ir Bažnyčios teisių, dėl švento tikėjimo išpažinimo ir praktikavimo.

2. Krikščionybė liečia tėvynės, tautos reikalus, ne tik pakeldama žmonių sielose jų vertę į antgamtinę plotmę, bet ir teikdama nurodymų religiją bei dorą arčiau liečiančiais tėvynės, tautos bei valstybės pagrindiniais klausimais. Mat Katalikų Bažnyčios mokslu, antgamtinio tikėjimo šviesa yra reikalinga ir tikriau, lengviau, prieinamiau susiorientuoti ir svarbiais prigimtosios pasaulėžiūros ir prigimtosios dorinės tvarkos klausimais. Užtenka įsižiūrėti į paskutinių kelių popiežių pasauliui skelbiamas enciklikas įvairiais svarbiais tautų, visuomenių, valstybių gyvenimo pagrindus liečiančiais klausimais, kad suprastume, kaip labai Bažnyčiai rūpi tikinčiųjų tėvynės, tautos bei valstybės reikalais tikras susiorientavimas, tikrai uolus, pasiaukojąs susisielojimas ir energingas darbas.

Krikščionybė yra priešinga tautų tarpusavio neapykantai, neprietelingumui, silpnesniųjų skriaudimui, bet tai, aišku, ne tik negali tikinčiuosiuose mažinti savo tėvynės, savo tautos ir valstybės branginimo, bet, priešingai, tą meilę ir branginimą tik apsaugoja, apvalo nuo kenksmingų pagaliau kiekvieno tėvynei, tautai, valstybei nedoro egoizmo, ekskliuzyvizmo, išnaudojimo palinkimų ir įpročių.

Krikščionybė yra universali: ji yra skirta visiems laikams ir visoms tautoms. Bet jos universalumas nereiškia, kad ji turi naikinti natūraliąsias, brangintinas tautų individualines ypatybes.

3. Kaip teigiamai vertina krikščionybės mokslas tėvynės, tautos, valstybės reikalus, galima įsitikinti iš įsakmių apie tai minčių Apreiškimo šaltiniuose, Šv. Rašte ir tradiciniuose Bažnyčios mokslo atstovų raštuose, ir iš oficialių Bažnyčios atstovų pareiškimų ir nurodymų.
Teologams yra gerai žinomi Senojo įstatymo pranašų raštuose galingai, sujaudintai pareikšti gilūs patriotiniai jausmai, savo tėvynės, savos tautos reikalais susirūpinimas.

Mūsų Dieviškas Atpirkėjas įvairiais atvejais yra pareiškęs, kad jam visų pirma rūpi savo tautiečių laimė, ir Evangelija mini jo pro verksmus pareikštą skaudų nusiskundimą, kad tautiečiai nesinaudoja jiems pirmučiausia skirtomis išganymui priemonėmis. Tautų apaštalas šv. Paulius atvejų atvejais reiškia savo laiškuose gilų prisirišimą prie savo tėvynės, prie savo tautos. Jei Dievas leistų, jis sakosi net sutiktų eiti į pražūtį, kad tik jo tautiečiai būtų išgelbėti.

Kalbų stebuklas per Sekmines, kai įvairiomis kalbomis kalbantieji klausytojai girdėjo kiekvienas savo kalba skelbiant šv. Evangeliją, yra pranašiškas nurodymas, koks yra iš esmės pagrindinis Bažnyčios nusistatymas įvairių tautų ir įvairių kalbų atžvilgiu. Ketvirtos Laterano santarybos (1215 m.) devintasis kanonas reikalaudamas, kad Dievo žodžio skelbėjai atsižvelgtų į kalbų ir papročių įvairumą, išreiškia tradicinį Katalikų Bažnyčios pagrindinį nusistatymą. Įsigalėjimas Vakarų Bažnyčios dalyje lotynų kalbos literatūroje ir Romos apeigose remiasi istorinėmis ir praktinėmis priežastimis. Pijus XI, tradicinės Bažnyčios dvasios prisilaikydamas, reikalauja, kad visur misijų kraštuose būtų gerbiamos brangintinos tautų ypatybės, kad tikėjimas, kiek ir kur tik galima, būtų skelbiamas gimtąja kalba ir tų tautų sūnų dvasiškių.

Šv. Augustinas, reikšdamas Bažnyčios tradicines pažiūras, daug kartų savo autoritetinguose raštuose pareiškia, kad reikia branginti geras tautų individualias savybes. Įvairių tautų skirtumai, anot jo, labai gerai gali patarnauti bendrajam žmonijos tikslui. Jis nenori, kad būtų naikinami geri tautų papročiai ir įvairios gyvenimo formos, jeigu tik jos nekliudo Dievo garbinimo [2].

Viduriniais amžiais mes turime šalia kitų Tomo Akviniečio autoritetingus ne vienoje vietoje jo raštuose sutinkamus nurodymus, kaip labai reikia branginti savo tėvynę ir savo tautą [3].

Aiškiai visa plotme mes turime išdėstytą Bažnyčios teigiamą tėvynės, tautos reikalais uolaus susirūpinimo įvertinimą magistralinėse enciklikose, ypačiai Leono XIII, Pijaus X ir Pijaus XI. Antai Leonas XIII savo enciklikoje Sapientiae christianae štai ką sako: „jau prigimties įstatymas mums liepia ypačiai reikšti meilę ir atsidavimą tam kraštui, kuriame mes esame gimę ir užauginti, ir tai iki tokio laipsnio, kad geras pilietis turi nesibijoti nė mirties dėl tėvynės“. Toje pačioje enciklikoje kitoje vietoje jis rašo: „antgamtinė Bažnyčios meilė ir prigimtoji tėvynės meilė iš to paties amžinojo principo turi savo kilmę. Abidvi tos meilės turi savo Kūrėju ir pirmąja priežastimi Dievą. Iš čia išeina, kad tarp tėvynės meilės ir šventos Bažnyčios negali būti jokio priešingumo ir nesutikimo...“. Panašiai Leonas XIII ir kitose enciklikose aiškiai ir energingai pabrėžia tėvynės, tautos meilės, tautai savo jėgų paaukojimo reikalą (ypačiai Diutumum illud, Immortale Dei).

[1] Malonė negriauna prigimties, bet suponuoja (turi kaip sąlygą) ir tobulina prigimtį.
[2] Sermo 8I, 8, 9; Sermo 80, 8; De Cia. Dei ll, 29; ten pat IV 15; ten pat XIX, 16, ten pat XlX, 17.
[3] Summa theol. Il, ll, 2, 101, a. 1; II, 2. E. 101 a. 3 ad 1; 2. E. 101 a. 4; Summa theol. I q. 60, a. 5; III, II q. 26, a.7, 8; Summa teol. II, II 280.
.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Sau 2013 22:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Pranas Kuraitis. Nacionalizmas krikščioniškosios doktrinos šviesoje (V)


Paskelbta 2012-12-10

http://www.propatria.lt/2012/12/pranas- ... as_10.html

4. Katalikų Bažnyčios mokslo ir autoriteto atstovai nesitenkina apskritai priminę katalikams privalomą tėvynės, tautos meilę, bet jie paliečia ir įvairias tautos reikalų sritis, kuriomis mus ragina, kaip tinka geriems krikščionims ir patriotams, rimtai susirūpinti ir tą susirūpinimą pareikšti uoliais darbais.

Leonas XIII antai savo enciklikos Diuturnum illud (1881), Immortale Dei (1885), Libertas christiana (1888), Sapientiae christianae (1890) nurodo, kaip mes turime nusistatyti teisingas pažiūras į valstybės gyvenimo idėjinius principus, kuriais turi būti tvarkomas valstybės gyvenimas. Rerum novarum tai monumentalinis Leono XIII raštas apie susiorientavimą socialiniu klausimu. Pijus XI yra davęs ilgose enciklikose plačių nurodymų, kaip turi būti tvarkomas šeimos gyvenimas, kaip turi būti sprendžiamas darbininkų ir darbdavių santykių klausimas, kaip reikia žiūrėti į jaunuomenės auklėjimą, kaip reikia reaguoti prieš neteisingą valstybės kliudymą naudingo katalikų organizacijų darbo.

5. Labai naudingą ir tautų gerovei darbą atlieka Bažnyčios atstovai, stiprindami tautose religinį bei dorinį gyvenimą. Juk tautų reikalų eilėje religijos bei doros reikalai turi svarbiausią vietą.

6. Įsakmių Bažnyčios autoritetų bendra forma darytų pareiškimų apie tai, kad tautos turi rūpintis turėti savo valstybę, mes nerandame. Ir suprantama, nes, kad tauta galėtų turėti savo valstybę, reikia, kad ji būtų pribrendusi savarankiškam politiniam gyvenimui ir kad savarankiškos valstybės kūrimui būtų reikiamos sąlygos. Taigi čia negali būti skelbiamų įpareigojimų bendra forma. Katalikų Bažnyčios atstovai betgi visur, kur tik susikūrė savarankiškos valstybės, pareiškė džiaugsmą, kad sukūrusios tas valstybes tautos realizavo savo prigimtines teises, ir jie rūpinosi visaip padėti naujiems savarankiško politinio gyvenimo organizmams. Įvairių tautų dvasiškija daug kur pirmose eilėse dalyvavo atgimstančios tautos darbuose ir daug yra prisidėjusi prie energingo tėvynės nepriklausomojo gyvenimo. Toks kardinolas Mercier, gindamas savo tėvynės ir savosios valstybės reikalus, yra nusipelnęs didžiausią pagarbą visame kultūringame pasaulyje.

Bet Katalikų Bažnyčios mokslas visada aiškiai skelbė priedermę branginti valstybę, reikšti ištikimybę savo valstybei ir priedermę klausyti teisėtos valdžios, teisėtų įstatymų. Tai, žinoma, tinka ir savosios valstybės atžvilgiu. Kristus yra įsakęs atiduoti, kas ciesoriaus ciesoriui (Mk XII, 14-17). Šv. Petras apaštalas reikalauja valdžios organams reikšti paklusnumą (I Pt II, 13). Žinomi išsireiškimai šv. Pauliaus, kad valdžia yra iš Dievo, kad kas priešinasi valdžiai, tas priešinasi Dievo sutvarkymui (Rom 13, 2...). Paklusnumą, lojalumą valstybei ir valdžiai visuose jos teisinguose ir teisėtuose reikalavimuose visada aiškiai ir įsakmiai skelbė Bažnyčios atstovai. Tas tradicinis Bažnyčios skelbiamas mokslas taip yra visiems žinomas, kad nėra reikalo apie jį plačiau čia kalbėti. Plačiausiai autoritetingą Bažnyčios mokslą šiuo klausimu yra dėstęs Leonas XIII savo enciklikose Diuturnum illud, Sapientiae christianae, Immortale Dei.

III

Dabar tenka pažiūrėti, kokie dažniau reiškiasi nesusipratimai dėl krikščionybės pozicijos patriotizmo, tautiškumo atžvilgiu, kokie dažniau pasitaiko Katalikų Bažnyčiai priekaištai dėl jos santykių su tėvynės, tautos, valstybės reikalų branginimu, ir svarbu panagrinėti dažniau pasitaikančius ypačiai šiais laikais nesusipratimus tarp tų, kurie yra gyvai susirūpinę religijos reikalais, ir tarp tų, kurie sakosi didžiai esą susirūpinę tėvynės, tautos bei valstybės reikalais, ir suprasti tų nesusipratimų priežastis.



1. Seniau dažniau tekdavo ne vienoje šalyje katalikams susidurti su priekaištu, kad jie, daugiau vertindami savo tėvynę, savo tautą, nusidedą pačios krikščionybės mokslui, kuris įsako mylėti visus žmones, taigi visas tautas ir visų tėvynes. Bet čia lengva atsakyti, kad tėvynės, tautos meilė nenaikina visų žmonių, visų tautų meilės, bet tik pabrėžia šalia visiems privalomos artimo meilės dar specialios meilės įpareigojimą savo tėvų, savo šeimos, savo tėvynės, savo tautos atžvilgiu. Šita didesnė savųjų meilė, normaliai santykiams tvarkantis, turėtų kaip tik prisidėti prie sėkmingesnio ir kitų atžvilgiu artimo meilės dorybės išugdymo.

Reikia betgi pripažinti, kad yra pasitaikę kraštų, kur tėvynės meilė perdėtai reiškėsi, dalimi ir katalikų tarpe, ir yra buvę atsitikimų, kad vienų ir kitų kraštų nekatalikai mokėjo išlaikyti žmoniškesnius tarpusavio tarptautinius santykius, negu tų kraštų katalikai.


Skelbiama iš "Filosofijos raštų rinktinė" (1990). Pirmą kartą straipsnis publikuotas 1937 m. Tekstas skelbiamas ir 2012 išleistoje Lietuvos politinės minties antologijoje.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Sau 2013 22:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Pranas Kuraitis. Nacionalizmas krikščioniškosios doktrinos šviesoje (VI)


http://www.propatria.lt/2013/01/pranas- ... izmas.html

Paskelbta 2013-01-11


2. Teisingai ne kartą yra daryta priekaištų kai kurių kraštų katalikams ir vargingesniųjų sluoksnių reikalų vardu. Pasinėrę nepaisančiose socialinės dabarties romantiškose svajonėse apie didžiąją savo tautos praeitį ir entuziastiškai siekdami tautos garbės ir didybės kitų tautų tarpe, o tuo tarpu nesistengdami prisidėti prie žmoniškesnių gyvenimo ir pragyvenimo sąlygų sudarymo neturtingesniųjų savo tautiečių masėms tėvynės viduje, kai kurių šalių ir katalikai yra tokiu būdu sukarikatūrinę ir tėvynės meilę ir afišuojamą tautiškumą.

Bet čia kalta ne krikščioniškojo mokslo doktrina, tik nusižengę tam mokslui tikintieji.

Tėvynės meilė ir tautos meilė gali ir per defectum ir per excessum būti iškreipta ir ne vieno kataliko praktiniame gyvenime ir veikime.
3. Bet daug dažniau tenka dabar išgirsti priekaištų katalikybei, kad jos mokslas esąs priešingas tėvynės, tautos, tautinės valstybės interesams. Priekaištai tie, kaip matysime, eina ypačiai iš šių priežasčių: iš katalikų mokslo šitais klausimais nepažinimo, iš klaidingo išvadų darymo, iš nevykusio elgimosi šitoje srityje kai kurių katalikų, iš klaidingo tėvynės, tautos ir tautinės valstybės supratimo.

a) Pasitaiko dar vis priekaištų dėl katalikų mokslo universalumo, dėl Katalikų Bažnyčios internacionalumo, dėl duodamų katalikams direktyvų iš už tėvynės ribų esančio katalikybės centro. Į šituos priekaištus pasitenkinsime čia trumpai atsakę. Katalikybės mokslo universalumas nereiškia kokio tautinius individualumus niveliuojančio uniformiškumo, bet tik tai, kad katalikybės mokslas yra skiriamas visiems laikams ir visoms tautoms. Katalikų Bažnyčios internacionalumas reiškia, kad katalikų religija nėra tik vienai tautai, kad ji yra tarptautinis reiškinys. Bet ją galima vadinti tam tikra prasme ir anttautine dėl jos galutinio autoriteto pagrindo Dievuje, ir tam tikra prasme tautine, būtent kad ji tinka ir skirta kiekvienos tautos išganymo reikalui. Savaime suprantama, kad katalikybės centras negali būti kokios nors tautos specifiškas tautinis reikalas; jis turi būti nepriklausomas nuo bet kokių tautinių autoritetų, nes tik tokiu būdu gali tinkamai išpildyti savo universalinę ir tarptautinę, visoms tautoms skirtą misiją.

b) Daromas neretai priekaištas, kad katalikybė, daugiau vertindama antgamtiškumą, į antgamtinius dalykus visų pirma dėmesį kreipdama, tuo pačiu, girdi, mažina, slopina tikinčiųjų susirūpinimą prigimtaisiais tautos, tėvynės ir tautinės valstybės reikalais. Šito priekaišto darytojai, matyti, nėra susipažinę su katalikiškosios doktrinos požiūriu, kurį taip vaizdžiai ir energingai išreiškia Tomas Akvinietis: Gratia non destruit, sed perficit naturam... Krikščionybės mokslu, antgamtiškumas prigimties tvarkos ne tik neardo, bet ją stiprina, tobulina. Didesnis antgamtiškumo vertinimas, krikščionybės mokslu, turi žmogaus sieloje padidinti, patobulinti ir Dievo nustatytos prigimtos tvarkos vertinimą. Antgamtiška Dievo ir artimo meilė turi antgamtiška šviesa ir jėga patobulinti ir sustiprinti ir tėvynės bei tautos meilę ir jos reikalais susirūpinimą.

c) Dažnai reiškiama baimės, kad krikščionims rūpi, girdi, vien tik Dievas, o viskas kita tik dėl Dievo ir Dievuje. Tad atrodo, kad tikintiesiems turi, girdi, būti nesvarbu šiaip ar kitaip vyks tėvynės ir tautos reikalai, ir iš krikščionybės požiūrio nesą matyti, kam reikia sielotis tautos reikalų pažanga, tautos garbe ir didybe.

Čia reikia vėl priminti, kad, krikščionybės mokslu, Dievas ir Apreiškimą duodamas prigimties neardo, prigimtinės tvarkos nenaikina, bet ją tobulina, stiprina. Taigi tėvynes, tautos, tautinės valstybės, kaip prigimtinės Dievo nustatytos tvarkos dalykai, ne tik negali būti, pagal krikščionių mokslą, nevertinami, bet, priešingai, tik dar daugiau branginami ir uoliau rūpinami.

Katalikų teologų mokslu, dorinėje tvarkoje yra daugybė dorinių santykių, daugybė dorybių, tarp kurių yra organiška santvarka. Dorybės ne visos yra lygios vertės atžvilgiu. Svarbiausia iš visų yra Dievo meilė. Bet ir dorybių srityje, katalikų teologų mokslu, viršesnė dorybė nestelbia, netrukdo žemesnės, bet ją stiprina, tobulina.

Visi daiktai, visi dalykai turi santykių tarp savęs ir su visatos Kūrėju — Dievu. Šituo klausimu labai yra svarbūs šie Tomo Akviniečio aiškinimai: „in referendo res ad finem invenitur unus finis omnibus communis, qui est ultimus finis; sed inveniuntur diversi fines proprii secundum diversitatem entium. Bonum enim invenitur in rebus secundum duplicem ordinem..., scilicet secundum ordinem unius rei ad rem aliam, qui ordo similis est ordini, quem partes exercitus ad invicem habent; et alius est ordo rerum ad finem ultimum, qui scilicet est similis ordini exercitus ad bonum ducis. Et quia res referuntur in finem ultimum communem mediante fine proprio, ideo secundum diversitatem finis proprii efficitur diversa relatio rerum ad finem ultimum. Sic ergo dicendum est, quod sicut rerum omnium unus est finis ultimus, scilicet Deus, ita et voluntatum omnium est unus ultimus finis, scilicet Deus. Nihilominus tarnen sunt alii fines proximi; et si secundum illos fines servetur débita relatio voluntatis in finem ultimum, erit recta voluntas; si autem non, erit perversa“[1]...

Trumpai tai išreiškiama paprastai šitokiu sakiniu: Nec potest esse débita relatio alicuius rei ad finem ultimum nisi mediante fine, qui suo generi debetur[2]... (qui est proprius naturae illi). [3]

Taigi ir tėvynės, tautos reikalai bus gerai Dievo atžvilgiu tvarkomi, kai jų tvarkyme bus žiūrima tėvynės, tautos prigimties, jų vertingų ypatybių, reikalų.

Kaip visų prigimties dalykų ir reikalų, taip ir tėvynės, tautos, tautinės valstybės reikalų supratimas gali būti didesnis ar mažesnis; tie reikalai gali keistis, jų pažinimas gali plėtotis. Tikintieji tad privalo čia žiūrėti, kad tuos reikalus tinkamai suprastų ir neapsileistų jų rūpinime.

Per tikinčiųjų čia nesusipratimą ir apsileidimą gali kartais daug nukentėti tėvynės, tautos reikalai. Čia, žinoma, bus kaltas ne krikščionybės mokslas, bet tik to mokslo netikę sekėjai.

Krikščionybės mokslas neduoda smulkesnių įsakmių nurodymų, kaip įvairių dorybių srityse besikeičiančiose sąlygose reikia elgtis. Čia patys tikintieji privalo susirasti deramo elgesio takus. Gali čia pasitaikyti ir inculpabilis ignorantia (nekaltintinas nežinojimas), kai masės nėra pribrendusios susiorientuoti tais reikalais, ypačiai esant komplikuotesnėms aplinkybėms.

d) Daromas dabar vienur kitur neretai priekaištas, kad Katalikų Bažnyčia skaldo tautinę vienybę, nederindama religinių reikalų su visos tautos reikalais, būtent nepalenkdama religinių reikalų visos tautos reikalų visumai, valstybės atstovaujamai. Katalikų Bažnyčios mokslas skelbia, kad ir Bažnyčia ir valstybė savo srityse yra nepriklausomos, bet privalo sutariamai darbuotis, turėdamos reikalo su tais pačiais žmonėmis. Kai jos yra viena nuo kitos nepriklausomos, tai pageidaujamas sutarimas jų veikime negali reikšti Bažnyčios pasidavimą diriguoti valstybės valdžiai. Bažnyčia laikosi čia Kristaus pasakymo, kas ciesoriaus ciesoriui, kas Dievo Dievui. Bažnyčia laikosi Kristaus įsakymo išlaikyti ištikimai jo mokslą, prižadant jam pagalbą jai iki pasaulio pabaigos, taip kad pragaro galybės jos nenugalėtų. Bažnyčiai visada čia privalomi apaštalų žodžiai, kad daugiau reikia klausyti Dievo negu žmonių. Valstybės, nors turi skirtingą sritį nuo Bažnyčios ir yra nuo jos nepriklausomos, betgi nėra jos nepriklausomos nuo Dievo.

Dievo valdžia siekia plačiau negu Bažnyčios valia. Šv. Petras ir Paulius savo laiškuose skelbia, kad kiekviena valdžia yra iš Dievo, kad valdovai yra ministri Dei, yra Dievo tarnai. Taigi valstybės ir valstybių valdovai privalo atsižvelgti į pareikštus Dievo nurodymus ir Apreiškime duotus ir prigimties knygoje išskaitomus, būtent į Dievo nustatytą žmonių santykiams dorovinę tvarką.

Tarp įvairių tautos reikalų yra ir religiniai bei doriniai, ir jie, žinoma, savo verte yra aukštesni už visus kitus. Religinių bei dorinių reikalų didesnis vertingumas, kaip matėme, kitų reikalų nestelbia, bet turi padėti uoliau juos atlikti. Kai religiniai bei doriniai reikalai priklauso Bažnyčios tvarkymo sričiai, tai, žinoma, juos saviškai neturi teisės tvarkyti valstybės valdžia.

Valstybės sritis, taigi ir valstybės valdžios kompetencija tokiu būdu neapima visų tautos reikalų sričių.

Bet ne tik Bažnyčia, bet ir daugiau yra, kas tautoje turi teisių ir reikalų nepriklausomai nuo valstybės ir nuo valstybės valdžios. Yra asmens teisių ir reikalų, kurių valstybė neturi teisės neigti ir kur valstybės valdžia neturi moralinės teisės kištis. Yra šeimos teisių, kurių valstybė neturi moralinės galios keisti. Leono XIII, ypačiai enciklikoje Rerum novarum, ir Pijaus XI enciklikoje Quadragesimo anno yra aiškiai autoritetingai skelbiama, kad tuose dalykuose, kur atskiri asmens ir įvairios piliečių kuriamos naudingos organizacijos išsigali tinkamai savo darbus varyti, tai tų darbų neprivalo imtis valstybė. Jos priedermė yra reikale tuose dalykuose atskiriems asmenims padėti, bet ne jų tuos darbus drausti, trukdyti ar jiems paraleliai kokius čia savo darbus pradėti. Valstybės čia turi tik subsidiarinę funkciją. Šitą pažiūrą Pijus XI enciklikoje Quadragesimo anno skelbia esant nesugriaunamą svarbųjį visuomenės filosofijos principą, kurį valstybė privalo lojaliai respektuoti.

Atskiros organizacijos, kurias piliečiai steigia įvairiems naudingiems reikalams, turi iš to paties pagrindo, kaip ir valstybė, gyvenimo teisę, būtent iš Dievo, kaip prigimtosios tvarkos Kūrėjo. Ne iš valstybės įgaliojimo tad tos organizacijos turi egzistavimo teisę; valstybė neturi teisės neleisti joms kurtis ir veikti. Toks yra šitais dalykais įsakmus Leono XIII ir Pijaus XI enciklikų mokslas.

Bažnyčios atstovai ta proga pareiškia, kad valstybė galės geriau atlikti savo uždavinius, kai ji nesiskverbs ne į savo sritį, kai nesiims ne savo darbų. Šitas Bažnyčios atstovų mokslas yra labai svarbus, nes jis įneša daug šviesos į tėvynės, tautos, valstybės reikalų ir jų santykių supratimą ir persergi nuo pragaištingų čia klaidų, kurios, deja, šiais laikais labai kenkia ne vienos tautos gerovei.

e) Kas čia pasakyta prieš valstybės kompetencijos nenatūralų išplėtimą, tai tinka ir prieš kiekvieną etatizmą, prieš kiekvieną totalinę valstybę, kuri nori totališkai valdyti, saviškai tvarkyti visas žmogaus ir tautos gyvenimo sritis.

Keletą žodžių noriu čia dar tarti specialiai apie rasinę valstybę Katalikų Bažnyčios mokslu, nieko negalima turėti prieš saugojimą gerų rasės savybių, prieš rasės sveikatingumu, išlaikymu susirūpinimą. Kitas dalykas, kai rasė, kraujo grynumas, tam tikra rasė, pvz., nordiška vokiečių rasė, pastatoma nelygstama, didžiausia vertybe ir iš jos viskas vertinama. Krikščionis negali pripažinti kitokios vertybių tvarkos, kaip tik galutinai remiamos Dievu, bet ne rase. Taigi ir rasiniu požiūriu pagrįsta valstybė neturi moralinės teisės nei griauti atskiro asmens sąžinės teisių, nei šeimos pagrindų, nei Bažnyčios autoriteto, nei įvairių naudingų organizacijų prigimtinių teisių.

[1] Tikrovė (res), svarstoma tikslo atžvilgiu, rodo, kad visų bendras tikslas yra vienas, nes jis yra galutinis tikslas; bet įvairūs paskiri tikslai yra skirstorni pagal būčių įvairovę (secundum diuersitatem entium). Gėris dalykų tikrovėje (in rebus) reiškiasi pagal dvejopą tvarką (secundum duplicem ordinem)..., būtent: pagal tvarką, siejančią vieną tikrovę su kita, kuri yra panaši į tokią tvarką, kurių dalys tarp savęs veikia; yra ir kita tikrovės tvarka ryšium su galutiniu tikslu, kuri (tvarka) yra panaši į veikiančiosios priežasties tokia tvarką, kuri veda į gėrį. O kadangi tikrovė siekia bendro galutinio tikslo, veikiant paskiram tikslui, todėl nuo paskiro tikslo įvairoves priklauso ir tikrovių (rerum) įvairus santykis su galutiniu tikslu. Štai kodėl ir sakoma, kaip visų tikrovių (sicut rerum omnium) galutinis tikslas yra vienas, būtent Dievas; taip ir visų troškimų galutinis tikslas yra vienas, tai yra Dievas. Ne kitokių turi santykių (tarp savęs ir su Dievu - T.Ž.) kiti, artimieji tikslai; ir jeigu pagal tuos tikslus bus išlaikytas privalomas valios santykis galutinio tikslo atžvilgiu, bus iškreipta valia (erit recta voluntas); o jeigu ne, bus iškreipta valia (erit perversa). In 1. sent. II dist, 38, q. 1, a. 1. c.
[2] Visur pabraukimai mano. Autorius.
[3] Taip pat bet kuri tikrovė, neveikdama tikslingai, negali turėti privalomo santykio su galutiniu tikslu... (kuris yra esrningas jo (tikslo) prigimčiai. In 1. sent. II dist. 38, q. 1, a. 2. c.

Skelbiama iš "Filosofijos raštų rinktinė" (1990). Pirmą kartą straipsnis publikuotas 1937 m. Tekstas skelbiamas ir 2012 išleistoje Lietuvos politinės minties antologijoje.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Sau 2013 15:13 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Pranas Kuraitis. Nacionalizmas krikščioniškosios doktrinos šviesoje (VII- pabaiga)


http://www.propatria.lt/2013/01/pranas- ... as_24.html

Paskelbta 2013-01-24

4. Kaip jau minėjau, nesusipratimai tarp tų, kurie sakosi esą ypačiai susirūpinę tėvynės, tautos reikalais, ir tarp tų, kurie gyvai vertina krikščionių religijos reikalus, dažniausiai kyla iš nepakankamo pažinimo krikščioniškosios doktrinos šiuo atžvilgiu nurodymų, o taip pat iš klaidingo supratimo tėvynės, tautos ir valstybės reikalų ir santykių tų reikalų rūpinime.

Nemaža progos tiems nesusipratimams atsirasti duoda ir tikinčiųjų nesusipratimas, arba menkas tautinių reikalų supratimas ir tų reikalų srityje neretai apsileidimas ir nevykęs tų reikalų atlikimas.
Be galo bus daug patarnauta tėvynei, kai tėvynės ir tautos bei valstybės reikalai bus rūpinami, gerai pasistengus juos suprasti, pasinaudojus Bažnyčios mokslo atstovų teigiamais nurodymais ir įvairių tautų teigiamais patyrimais ir rimtais pavyzdžiais, ir reikiamai įsigilinus į mūsų tautos istoriją, jos psichologiją, jos dabartinę padėtį.

Negana tik nusimanyti, kad esi lietuvis, reikia, kad būtum doriškai švarus, taurus, religiškai susipratęs, suprantąs didelę valstybės vertę, jos uždavinius, jos funkcijas, jos kompetencijos ribas. Kad tautos organizmas būtų sveikas, kad jis tobulėtų visa visuma, reikia, kad visi tautą sudarantieji elementai būtų sveiki, vienas kito nepažeidžiami, vienas su kitu susiderinę.

Tiesiai reikia pasakyti, kad tėvynės, tautos reikalų padėtis gera bus tik tada, kai neturės kuo nusiskųsti ir atskiras asmuo ir dėl savo teisių ir dėl savo gyvenimo sąlygų, kai šeimos židiniai bus sveiki ir laimingi, kai religiniai bei doriniai reikalai bus lemtai atliekami, kai valstybės darbas eis tinkama vaga, negriebdamas plotų, kurie jam nepriklauso, ir neapleisdamas tų uždavinių, kuriuose jis yra kompetentingas, kai visuomenėje klestės įvairios naudingos organizacijos, kai santykiai su kitomis tautomis bus remiami visur teisingumu ir kilniu žmogiškumu. Šitai visa įeina į sveikai suprastos tėvynės, tautos meilės turinį. Šitaip galima trumpai aptarti tikro patriotizmo, tikro tautiškumo uždavinius, rūpesčius ir siekimus.

Tą tikrą pilnutinį patriotizmą, tą tikrą nesužeistą tautiškumą mes privalome reikšti savo gyvenimo darbuose ir visomis išgalėmis kelti mūsų tautiečiuose. Tuo būdu būsime tvarkoje ir su tikrai suprastos tautybės reikalais ir su krikščionybės mokslo reikalavimais, atliksime tinkamai savo pareigas ir Dievui ir Tėvynei.

Skelbiama iš "Filosofijos raštų rinktinė" (1990). Pirmą kartą straipsnis publikuotas 1937 m. Tekstas skelbiamas ir 2012 išleistoje Lietuvos politinės minties antologijoje.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 08 Kov 2013 14:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
D.Skarolskis. Mes – ne pagoniškos, o modernios Lietuvos Respublikos vaikai


http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/dsk ... d=60856505

Dovydas Skarolskis,
„Atgimimas“
2013 m. kovo 8 d. 07:26

Paveikslėlis

Dovydas Skarolskis
© Asmeninio archyvo nuotr.


Kovo 11-oji jau čia pat. Su savo grožybėmis ir keistenybėmis – vėjyje banguojančios trispalvės, vieno kito asmens pakilesnė nuotaika, tautininkų ir co. eitynės kiek kitokia gatve. Sakysit: „Žinom, žinom, jaunuoli, – baik mums porinti tai, kas nieko nestebina.“ Bet šis tas lieka nepastebėta. Tai – kasmetinis ir tradicija tapęs radikalios dešinės koncertas „Tėvynei“, kuris būtent ir vyksta po garsiųjų eitynių.

Kodėl verta apie jį kalbėti? Todėl, kad vien jo plakatas kelia daug klausimų, kurie yra susiję su lietuviška ir radikalios dešinės tapatybėmis. Prieš kelerius metus Lietuvai švenčiant vardo paminėjimo tūkstantmetį, šio koncerto plakatas vaizdavo nukirsdintą Šv. Brunoną. Quentino Tarantino operatorių nepavijęs kraujo fontanas nesukėlė didesnio visuomenės dėmesio.

O kaip sakoma, jei kiaulę bažnyčion įleisi, tai ir ant altoriaus užlips. Šiuometinis plakatas vaizduoja degančią bažnyčią ir du baltus – lietuvius, kurie šildosi rankas prie ugnies.

Koncerto rengėjai (motoklubas „Vorai MC“) plakatu duoda žinią, kad lietuvybė, kurią įkūnija pagonybė ir karingumas, yra visiškai priešinga krikščionybei. Bet ar taip yra bent kiek daugėliau teisinga prielaida?

Čia smurtas rodomas kaip lemiamas veiksnys, kuris gynė etnologinį ir kultūrinį baltų tyrumą ilgus amžius – esą vien vedami pagoniškų šaknų baltai narsiai kovojo prieš savo priešus.

Bet tai yra ne kas kita, ką galima vadinti tautinio mito kūrimu, kuris turi vienyti tam tikras subkultūras ir ideologijas. Toks mitas subanalina Lietuvą formavusią istoriją kone iki Asterikso ir Obelikso nuotykių.

Sykiu su mitu, abu vaizdiniai turėtų kelti keisto pobūdžio pasitenkinimą kiekvienam koncerto lankytojui – juk pastarųjų metų laikotarpyje sudegė keletas bažnyčių, o šventojo mirtis yra panaši į provokaciją prieš vyraujančią Lietuvoje konfesiją.

Deja, plakato geležiniams medkirčiams trūksta ne tik širdies, bet ir proto – ankstyvieji baltai pasižymėjo primityvioms Šiaurės gentims būdinga drąsa, kurią nustelbė aukštesnio lygio krikščioniškoje Europoje vyravusi kultūra.

Galime didžiuotis egzistencinėmis pergalėmis prieš kvazikrikščioniškus ordinus, bet ne pagonybė padarė LDK galingu politiniu vienetu. Plečiantis LDK, kunigaikščiai suvokė, kad kelias į centralizuotą junginį galėjo būti tik per religinę toleranciją.

Galima sakyti, kad įvairios pakantumo apraiškos stipriai prisidėjo prie 1791 m. gegužės 3 d. Konstitucijos atsiradimo.

Įdomu yra tai, kad plakatų autoriai nesuvokia, ką davė ir ką atėmė krikščionybė. Vietoj pagonybės lietuviškose teritorijose stojus krikščionybei, į mūsų kraštą atkeliavo aukštesnė kultūra ir mokslas, tarptautinis pripažinimas ir galimybės padidinti savo tautinį išlikimą, tampant forpostu prieš Rytus.

Net plakate naudojamas šriftas, kuris autoriams romantiškai siejasi su pagonių viduriniais amžiais – šlove žemaičių ir lietuvių, yra senovinis gotikinis (t.y. krikščioniškas), o tūkstantmečio minėjimo koncerto kaina 66,6 Lt irgi turėjo, nors ir negatyvią, bet grynai krikščioniškos mitologijos potekstę.

Koją sveikam protui čia kiša su radikalios dešinės ir skinheadų judėjimais susijusi neopagonybė, kuri yra ne mažiau romantinis išmislas už anksčiau minėtą baltų gotikinį šriftą.

Šiems judėjimams neabejotinai įtakos yra padaręs nacizmas, kuris, nors ir buvo iš dalies ateistinis, bet ieškojo būdų, kaip rekonstruoti senuosius pagoniškus tikėjimus – arijų rasės pagrindą, sutvirtinantį žemės ir kraujo simbolius. F

Filosofas Jürgenas Habermasas yra sakęs, kad tai, ką matome šiandieninėse ezoterikos knygynų lentynose, atrodo kaip ego silpnumo ir regresijos simptomas bei siekis sugrąžinti kažką neįmanomo į mitines mąstymo formas, magines praktikas ir uždarus pasaulėvaizdžius, kuriuos Bažnyčia įveikė kovodama prieš pagonis.

Kadangi baltai buvo uždari ir nepaliko įrašų apie senąsias savo apeigas, lietuviška neopagonybė klaidžioja tarp išlikusių artefaktų ir Habermaso minėtų mitinių mąstymo formų.

Kad ir ką sakytų dešiniųjų radikalų flangas, bet Lietuvos, kaip nepriklausomos valstybės, istorija yra suaugusi su krikščionybe. Lietuvos Respublika nėra LDK, o pilnaverte valstybe tapome tik bręsdami XIX a. priespaudoje ir atgaudami laisvę XX a. pradžioje.

Kovo 11-osios signatarai nebuvo pagonys, kurie popiežių Joną Paulių II su palyda būtų pritvoję kuoka ir „pasiuntę į dangų“. O Vilniaus senamiestis, kuriuo taip giriamės pasauliui, yra kupinas ne pagoniškų, o krikščioniškų naujųjų laikų architektūros šedevrų – bažnyčių, pastatų, ornamentų.

Metas suprasti esminį skirtumą tarp to, kas buvo mūsų protėviai, kurių paveldu ir drąsa galime žavėtis, ir kas esame mes – modernios Lietuvos Respublikos vaikai.

Gyvename nebe tais laikais, kai norint pasiekti kitą Lietuvos pusę, tekdavo ne vieną parą joti ant žemaituko – gal laikas pradėti ir mąstyti pagal savo laikmetį.

Nesmagu, kai medijose tenka regėti, kaip iš tokių protautinių plakatų kairieji išskaito interpretacijas apie seksualizuotą nacionalizmą, net jei juose vaizduojami transformeriai. Primityvumas yra primityvus, nesvarbu, kad seksualizuotas.

Tik daugumos sutarimu apibrėžiant tautos, valstybės ir pilietinių vertybių sferą, galime paneigti tai, ką sako sukonstruotu tautiškumu kaltinantys kairieji.

Esame maža tauta, kuri sugebėjo neišnykti tarp bandymų asimiliuoti, primesti svetimą kultūrą, taigi geležiniam medkirčiui pats laikas mesti karo kirvį, susirasti, ko jam betrūksta – proto ar širdies, ir pradėti iš tiesų dirbti vardan Tos – skatinti valstybės ir aplinkinių gerovę ir taikingai reprezentuoti šalį (priminsiu, kad plakatą „puošia“ ženkliukas „NACAA“, kuris reiškia, kad ne visų rasių žmonės bus įleisti į koncertą), kuri nors nesukūrė transformerių, bet turi vertingą istoriją.

„Atgimimas“

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/dsk ... &com=1&s=1

Rk
2013-03-08 07:54


Ar krikščionybė yra visiškas gėris? Tai tik nugalėtojų primesta religija, todėl ir liaupsinama.

Jei persai būtų nugalėję graikus dabar liaupsintume islamą.

Viskas šiame pasaulyje yra sąlygiška.

Lietuviams krikščionybė buvo primesta jėga, užkertant kelią savai kultūrai.

Deja, kaip sako, nugalėtojų niekas neteisia.

D.Tuskas
2013-03-08 09:06


Dar vienas nesusitupėjusio jaunuolio nusilenkimas okupantams.

Kažkaip krikščionybė niekaip nepadeda nei kultūriškai, nei mokslo srityje aplenkti tų nekrikštų iš Japonijos.

Taigi niekas neįrodė, kad prievartinis pakrikštijimas paskatino lietuvių kultūrėjimą ir išprusimą.

Prievartinės išvestinės tezės, tokios pat kaip ir krikščioniškos dogmos. Tai yra taip, todėl kad taip yra, amen.

Jėginė beprasmybė.

iš kitos pusės
2013-03-08 10:42


Tai, kas buvo modernu vienuoliktam amžiuje, nebelabai modernu dvidešimt pirmajame.

Tad autorius modernus, bet biski atsilikęs.

O dėl plakatų, tai labiau seksualizuoto ir sado-mazochistinio vaizdelio, nei mirštantis ant kryžiaus prikaltas pusnuogis Jėzulis, pagonys nesugalvos.

Na
2013-03-08 11:18


LR Konstitucijos 38 straipsnyje įrašyta mums priedermė gerbti ir tausoti Tėvų palikimą.

Tai dvasinės moralinės vertybės, valstybinė kalba, tradicijos, paveldas, žmonės - valstybė, už kurios egzistavimą ne vienas mūsų tėvų, senelių, prosenelių galvą paguldė.

Tai reiktų žinoti ir savo pareigą atlikti.

Be to žinojimo ir pareigos atlikimo nėra ateities.

Modernumas gali būti įvairus.

Kalbėti apie modernumą abstrakčiai reiškia kalbėti apie nieką, nes neaišku tam modernume kas turima galvoje: tai, kas naudinga valstybei ir jos žmonėms, ar kas ne???

Pagonis
2013-03-08 11:26


Citata: ..."kelias į centralizuotą junginį galėjo būti tik per religinę toleranciją.... pakantumo apraiškos prisidėjo prie 1791 gegužės 3d. konstitucijos atsiradimo".

Toje konstitucijoje katalikai Lietuvos vardą ištrynė iš žemėlapio, - liko tik POLSKA, nepaliko nė vienos mokyklos lietuvių kalba.

Jeigu mes rodėme religinę toleranciją, ar katalikai atsimokėjo tuo pačiu?

Jie mus itin žiauriai išnaikino, net tavo jaunuoli tautinę sąmonę perkreipė ir padarė katalikišku mankurtu.

Gediminas
2013-03-08 12:14


"Galima sakyti, kad įvairios pakantumo apraiškos stipriai prisidėjo prie 1791 m. gegužės 3 d. Konstitucijos atsiradimo."

Nejaugi straipsnio autorius nebežino, kad ši konstituciją panaikino Lietuvą, kaip valstybę?!

Galima numanyti, kad būtent šios konstitucijos įtakoje, 1920-ais metais Lenkija užgrobė Vilniaus kraštą, ir neatsisakė planų ateityje okupuoti netgi visą Lietuvą.


O dėl "moderniškos Lietuvos", galima pasakyti, kad modernumas gali būti ne tik gėris, bet ir blogis ("modernus" reiškia "šiuolaikinis" ir nieko daugiau).

Argi būtų gerai, jeigu Lietuvoje vyrautų ne lietuviška, bet anglosaksiška ar kitokia kultūra?

Tikrai, kad ne, nes Lietuvai reikia ne svetimos, bet LIETUVIŠKOS modernios kultūros.

O pamėgus svetimą kultūrą, kyla rimtas pavojus lietuviams (kaip ir bet kuriai kitai mažai tautai) palaipsniui prarasti savąjį tautiškumą.


Pagonis
2013-03-08 12:01


Citata: ..."kadangi baltai buvo uždari ir nepaliko įrašų apie senasias savo apeigas..".

Uždari - tai kas gintarą gabeno į Antikos šalis ir iš ten parveždavo Romos prekių ir monetų? Iš kur to meto įkapėse arabiški, keltiški dirbiniai?

Gal Jahvė atnešė, melagi?

Senąsias žinias, maldas, apeigas, šventvietes, šventuosius ąžuolynus katalikai itin stropiai trynė. Šventaragio slėnyje ant mūsų Dievo Perkūno šventyklos, užgesinę amžinąją ugnį ir iškirtę šventąjį gojelį, katalikai Vilniuje pasistatė savo katedrą.

Reikalaukime restitucijos - šventvietės gražinimo. Ant beveik visų mūsų švenčių katalikai užlipdė savąsias.

Ypatingai baisius nusikaltimus lietuvių kultūrai padarė Jėzuitų ordinas. Juos, jėzuitus, reikėtų už nusikaltimus uždrausti kaip SS ar TSKP.

Vis tiek mes turime savo šventraštį,- tai dainų rinkiniai, tautosaka, mitologija, padavimai, pasakos, etniniai papročiai.

Tik iš viso to milžiniško masyvo reikėtų išsijoti esmę, tai, ko katalikams iki šiol nepavyko sunaikinti.

Apsičiupinėk, tavo dievo rankos kruvinos mūsų krauju.

?
2013-03-08 12:12


Ko vertas žmogus, išsižadantis savo šaknų, savo protėvių?

Juk jie tavo genuose, pasąmonėje. VISI tavo protėviai TAVY, o žemė - Žemyna - tavo motina.

Manau, pagonybė yra giliau ir esmingiau nei krikščionybė, kuri atmetė motiną, kuri bijo tėvo - jei jį pamatysi - akys išdegs, ir tam išmąstė sūnų atpirkėją.

Tai žydų religija, tai mums svetimi dievai, svetimi mums izraelitų tautos reikalai ir godos

Žygeivis
2013-03-08 12:43

P. Dovydui Skarolskiui


Kiekviena epocha įvairiose teritorijose turi savo vyraujančias ideologijas ir idėjas.

Krikščionybė Romos imperijoje įsigalėjo tik 4 amžiuje, o Lietuvoje apskritai tik dar po 1000 metų.

Tačiau šiais laikais visos krikščionybės atšakos visame pasaulyje patiria akivaizdų ideologinį-moralinį nuosmūkį bei pralaimi prieš vis augančią karingojo islamo ideologinę jėgą.

Reikia nebūti stručiais ir aiškiai matyti tai, kas vyksta šiuolaikiniame pasaulyje - ir ne tik Lietuvoje.

Ir aiškiai suprasti, jog 21 amžiuje krikščionybė (faktiškai visos jos atšakos) jau tampa ideologine atgyvena, nesugebančia efektyviai pasipriešinti kitų - žymiai aktyvesnių ir aršesnių - ideologijų ekspansijai.

Ir todėl būtina ją pakeisti nauja ideologija, kadangi priešingu atveju krikščionybės vietą tradicinėse jos teritorijose užims islamas. Ir ne bet koks - o kovojantis ir aktyviai plečiantis savo valdomas teritorijas.

Pasaulio istorija jau ne kartą įrodė - prieš aktyviai kovojančią ir besiplečiančią vis didesnėje teritorijoje ideologiją gali atsilaikyti tik kita aktyviai kovojanti ideologija.

Kaip tik tokias naujas ideologijas dabar ir bandoma sukurti visame senajame krikščioniškame pasaulyje - nuo katalikiškos Pietų Amerikos iki JAV, nuo katalikiškai-protestantiškos Vakarų Europos iki pravoslaviškos Azijos dalies, vis dar užgrobtos Rusijos imperijos.

Todėl ir Lietuviai šiame pasauliniame naujų karingų ir aktyvių ideologijų paieškos verpete yra toli gražu ne "baltos varnos" - juk tokie patys procesai šiuo metu vyksta visame pasaulyje.

Pagonybės ir jos atskirų elementų "rekonkista" be abejo irgi yra viena iš tos pasaulinės ideologijų kovos pasireiškimo forma.

Kol kas sunku pasakyti, kas iš to išeis, tačiau neginčijamas faktas, jog "kovojanti pagonybė" atranda vis daugiau aktyvių šalininkų įvairiose - tradiciškai krikščioniškomis laikomose - valstybėse.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Gru 2013 15:13 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Algis Avižienis. Nacionalizmas ir krikščioniška dvasia – draugai ar konkurentai?


http://www.patriotai.lt/straipsnis/2012 ... onkurentai

2012-05-21 7:11

Algis Avižienis

Žmogus, grįžtantis namo po užsitęsusių linksmybių, užpultas gatvėje, turi žaibiškai sutelki visą savo dėmesį ir jėgas. Nori, nenori, atėjo būtinybė gintis. Tai nėra tinkamas momentas užpultajam svarstyti ar ginantis nenukentės jo nauja striukė, kostiumas ar batai, kaip jis atrodys prieš kaimynus. Jo vienintelis tikslas yra apsisaugoti nuo grėsmės.

Prieš daugiau nei 90 metų bolševikų kariuomenė įsiveržė į Lietuvos teritoriją, bandydama užgniaužti besikuriančią nepriklausomą valstybę. Keliasdešimt tūkstančių paprastų valstiečių, rizikuodami gyvybe stojo ginti valstybę ir sėkmingai išvijo priešą iš šalies. Kautynių metu bendražmogiški svarstymai netemdė gynėjų protų. Kai priešas puolė, jokie krikščioniški jausmai negalėjo apriboti kovos veiksmų, nesvarbu, kad kovojantys bolševikai irgi buvo žmonės su įgimta teise gyventi. Jei lietuviai kariai nebūtų šaudę į priešą, bolševikai būtų pajungę lietuvių tautą tarptautinio proletariato revoliucijos tikslams. Lietuvoje kruvina “tarybinė saulė” būtų patekėjusi 20 metų anksčiau.

Šiandien Lietuvą užgriuvo sunkmetis, kuris jau spėjo išvyti daugiau nei 100 000 mūsų šalies gyventojų. Ar mes parodysime tokią pat pasipriešinimo dvasią kaip mūsų seneliai ir proseneliai? Jei manome, kad Lietuvai gresia didelis pavojus, kasmet prarandant po 30-50 000 gyventojų, ir jos gali nebelikti po 20-30 metų, ar neatėjo laikas susitelkti vienam tikslui – tautos išgelbėjimui? Žmogus sutinkantis, kad valstybė turi nukreipti pagrindines jėgas šia linkme, parodys, kad jam aukščiausia vertybė yra tauta. Jei asmuo atsisakys radikalių priemonių ir pasiūlys nuosaikius veiksmus, primindamas, kad mes esame ne tik lietuviai, bet ir europiečiai, atsidavę integracijos politikai ir puoselėjantys bendražmogiškas vertybes, jis tuo pasakys, kad kiti tikslai yra svarbesni. Pritarimas dabartiniam kursui būtų tolygus laipsniškam susitaikymui su Lietuvos netektimi.

Žinoma, niekas nesiruošia Lietuvos sunaikinti atviru smurtu. Grėsmė kyla iš kitur, iš ideologinės pusės. Valdantieji eina visai kitu keliu, nei buvo nubrėžtas Sąjūdžio išsivadavimo metu. O ideologinę grėsmę nėra taip lengva atpažinti kaip karinę agresiją. Pavojus iškilo, kai Lietuvos elitas atsisakė tautos aprobuotos vertybių hierarchijos, kurios viršūnėje - tauta ir valstybinė nepriklausomybė. Tiek valdantieji, tiek vėliau ir dalis eilinių piliečių pradėjo gyventi remdamiesi ne šių vertybių hierarchija, o jų gausa, kitaip sakant, vertybiniu chaosu.

Jei po Sąjūdžio pergalės LR Vyriausybės būtų iškėlusios vieną, aukščiausią tikslą -- visokeriopai stiprinti lietuvių tautą -- tai piliečiams būtų nesunku įvertinti jų veiksmus praėjus 20 metų. Žlunganti vietinė produkcija ir demografiniai nuostoliai bylotų apie valdančiųjų nesėkmę.

Kadangi per tuos 20 metų mūsų valdžios iškėlė sau daugybę lygiaverčių tikslų -- europinę integraciją, euro-atlantinį bendradarbiavimą, europinių vertybių puoselėjimą, krikščioniškų vertybių išsaugojimą, laisvo individo protegavimą, laisvos rinkos plėtrą, laisvą darbo jėgos judėjimą, toleranciją ir kt. -- jų darbo įvertinimas tapo problematiškas.

Tokiu būdu demografiniai nuostoliai neatrodo baisūs, nes galima argumentuoti, kad šimtai tūkstančių mūsų tautiečių rado geriau apmokamus darbus ES šalyse arba JAV ir tuo jie pagerino savo asmeninę padėtį. Žmonių kraustymasis iš silpnesnės ekonomikos į stipresnę gali būti pateisinamas kaip racionalus resursų paskirstymas. O kadangi tam tikra dalis piliečių tiki tautų susiliejimo perspektyva arba neišvengiamybe, tai masinė emigracija iš Lietuvos tik patvirtina jų išankstines nuostatas.

Iš pačios gilumos pavojingiausia tautiškumui idėja yra suvienyto pasaulio vizija. Tarptautinio proletariato idealas lietuviams yra gerai žinomas. Dabartinės Rusijos Eurazijos imperinės svajonės taip pat ne naujiena. Sunkiau atpažįstama dabartinė šio idealo atmaina yra globalizmas. Jį agresyviai propaguoja įtakingi sluoksniai Vakarų Europoje ir JAV.

Daugeliui tautiškai nusiteikusių lietuvių lengviau buvo priešintis sovietiniam internacionalizmui, nes jis buvo grindžiamas atvira priespauda, ypač stalinizmo laikotarpiu.

Sunkiau pasipriešinti Vakarų universalumui, nes Vakarų šalys yra laikomos mūsų sąjungininkėmis prieš Rusijos imperializmą.

Bet mūsų aukščiausias tikslas neturi būti pasipriešinimas Rusijos galiai. Mums svarbiausia – išvengti tautos išnykimo, stiprinant ją.

Ar internacionalizmas rytietiškas ar vakarietiškas, jis vis tiek mūsų tautai yra pavojingas, nes už jo nugaros beveik visuomet slepiasi hegemonijos siekiančios jėgos. Šio straipsnio tikslas yra parodyti, kokias gilias šaknis turi universalumas, kaip krikščionybė amžiams bėgant jį stiprino ir kaip jo paplitusios nuostatos pakerta valią priešintis hegemonijai.

Įsidėmėtina, kad Vakaruose gajos internacionalizmo nuotaikos yra išaugusios iš Romos katalikų bažnyčios universalios pasaulėžiūros. Pats žodis katalikas, kilęs iš graikų kalbos, reiškia bendras visai žmonijai. Savo pamokymuose Kristus pabrėždavo, kad Dievas vienodai rūpinasi kiekvieno siela. Pareiškęs, kad jis gerasis ganytojas, Kristus ragino visus žmones, nepriklausomai nuo jų rasės, lyties, luomo, įstoti į jo paskelbtą meilės ir teisingumo karalystę. Jis troško, kad nei vienas asmuo neliktų už šios karalystės ribų.

Ši iš pirmo žvilgsnio nekenksminga vizija, neliko vien pamokymų objektu. Iš pradžių Kristaus pasekėjai steigė decentralizuotas tikinčiųjų bendruomenes Romos imperijos platybėse. Pax Romana skatino krikščionybės plėtrą ta prasme, kad naujo tikėjimo šalininkams buvo lengviau susisiekti romėnų sukurtoje vieningoje politinėje erdvėje, nei keliauti po daugelį savarankiškų, kartais tarpusavyje kariaujančiųjų valstybių. Romos keliai tuomet prilygo pasaulio stebuklui, o romėnų karinė galia užtikrindavo sąlyginį saugumą.

Jau tada krikščionių vedliai suvokė interesų sutapimą tarp jų dangiškojo universalumo ir pasaulinės imperijos. Krikščionybė po truputį įsitvirtino Romos valstybėje, o IV amžiuje jau iškilo į imperijos vyraujančios religijos lygmenį. Taip ir ilgainiui suaugo dvasinis ir pasaulinis universalumas. Neatsitiktinai popiežiai įsikūrė Romoje ir bandė sutapatinti save su imperijos dar tebegyvuojančia šlove. Taip pat neatsitiktinai buvo pasirinktas ir centralizuotas bei hierarchinis valdymas pagal romėnų stilių. Tokiu būdu katalikų bažnyčia sėmėsi stiprybės iš dvejų šaltinių: neribotos Dievo galios ir tebegyvuojančio Romos imperijos prestižo.

Viduramžiais Romos katalikų tikėjimas išsiplėtė po beveik visą Vakarų ir Centrinę Europą. Kartu su tikėjimu sparčiai plėtėsi ir bažnyčios žemiškoji galia. XIII amžiuje katalikų bažnyčios popiežiai, kardinolai, vyskupai, vienuolynai ir parapijos jau valdė trečdalį Vakarų Europos teritorijos. Kurį laiką atrodė, kad bažnyčia taps Senojo kontinento dominuojančia politine jėga. Be to, popiežiai inicijavo eilę kryžiaus karų prieš pagonis, dar likusius už katalikų tikėjimo ribų. Lietuvos istorijoje kryžiaus karai pasižymėjo klasta, žiaurumu, gausiais žmonių nuostoliais ir baltų genčių didvyrišku pasipriešinimu.

Bet jau XV amžiuje Romos katalikų bažnyčia buvo priversta vis daugiau nusileisti savo konkurentams, Prancūzijos, Ispanijos ir Anglijos monarchams, kurie palaipsniui kūrė savo nacionalines valstybes. Anglijos karalius Henrikas VIII, nepatenkintas Romos bažnyčios kišimusi į jo valstybės reikalus, įsteigė savarankišką anglikonų bažnyčią.

Bet vieningos krikščioniškos karalystės svajonė toliau gyvavo Šventosios Romos imperijos pavidalu. Tiesa, pastaroji atliko daugiau europinės politinės vienybės simbolio vaidmenį, nei buvo politinės galios centras. Šventoji Romos imperija gyvavo tūkstantį metų ir galiausiai buvo palaidota 1806 m., kai Napoleonas pats sumanė įkurti savo europinę imperiją.

Krikščionybės koncepcijos – universalumas, individo išganymas, amžina ir neįkainuojama žmogaus siela -- subrandino gilias šaknis europiečių sąmonėje per tą tūkstantmetį, kai krikščionybė formavo Europos intelektualinį gyvenimą. Krikščionybės pasaulėžiūra buvo terpė, kurioje išsivystė XVII ir XVIII amžiaus laisvo ir racionaliai mąstančio individo sąvoka. Pastaroji įkvėpė liberalią demokratiją, socializmą, komunizmą, kapitalizmą ir šiuolaikinį laisvos rinkos globalizmą.

Laisvo individo sąvokos centrinis vaidmuo mūsų dienų politikoje nėra atsitiktinis reiškinys, nes jis atspindi krikščioniško tikėjimo ilgai puoselėtą mintį, jog individo siela yra neįkainuojamos vertės. Pagal krikščionybės doktriną, asmens siela turi antgamtinį aspektą, atskirtą nuo žemiškos egzistencijos apribojimų. Išsilaisvinusi nuo visų fizinių trukdžių, siela yra begalinė ir amžina.

Nesunku įžvelgti, kaip krikščionių globėjiškas požiūris į asmens sielą giminiuojasi su įvairiomis egalitarizmo atmainomis. Jei kiekviena siela yra lygiai brangi Dievui, tai kiekvienam žmogui priklauso vienodos teisės žemėje. Suvienyto pasaulio šalininkų nuomone, globali santvarka būtų ideali priemonė, užtikrinanti lygias galimybes visiems.

Todėl nėra nuostabu, kad katalikų bažnyčia stipriai rėmė Lietuvos stojimą į Europos Sąjungą ir toliau pasisako už ES ir globalią integraciją. Romos katalikų bažnyčia energingai gina legalių ir nelegalių imigrantų teises ir priešinasi Europos valstybių pastangoms efektyviai apriboti per gausią imigraciją į savo teritorijas. Iš krikščioniško tikėjimo kilusios universalios nuostatos yra taip giliai ir plačiai paplitusios po Lietuvą ir Vakarų pasaulį, kad sunku net įsivaizduoti, jog žmogus būtų galėjęs kada nors gyventi pagal kitus idealus.

Bet krikščioniškas požiūris į žmogų smarkiai kertasi su mūsų kultūros protėvių, senovės graikų nuostatomis. Iki Aleksandro Didžiojo viešpatavimo antikinės Graikijos miestai/valstybės, kurių buvo daugiau nei šimta, tvarkėsi savarankiškai, nesiekė susijungimo, išskyrus gynybos atvejus, ir įtariai žiūrėjo į tuos, kurie nepriklausė jų gentims arba buvo kilę iš kitų šalių.

Graikai sugalvojo terminą barbaras ir pritaikė jį nemokantiems graikų kalbos ir nepažįstantiems jų aukštos kultūros. Senovės graikus aptarnaudavo gausus būrys vergų, kurių žymi dalis karo metu patekdavo į nelaisvę. Savo menuose ir politikoje graikai puoselėjo miestų/valstybių solidarumą bei karinę galią tam, kad jie sėkmingai gintųsi nuo negailestingo išorinio pasaulio.

Sparta pagarsėjo savo pasišventimu karo deivei ir jau nuo ankstyvos vaikystės savo piliečius ruošė karinei tarnybai. Platono “Respublika” aiškiai nubrėžė individo pareigą tarnauti valstybei, kurioje jis gyvena, o ne visai žmonijai. Aristotelio “Politika” ir “Nikomacho etika” miestą/valstybę apibūdina kaip nepriklausomą asociaciją, esančią aukščiau individo interesų. Aristotelis manė, kad pilietis, ištikimai tarnaudamas savo valstybei ir ją gindamas nuo išorės priešų, įgyvendins savo potencialą kaip racionali, morali ir sociali būtybė.

Giliau pamąstęs, skaitytojas supras, kad visa tai, kas reikšminga ir turininga gyvenime yra susiję su ilgaamžiškumu, patvarumu. Tuo tarpu eilinis mūsų besivienijančio pasaulio pilietis tenkinasi tuo, kas funkcionalu, pigu, patogu, saugu ir smagu.

Vakarų pasaulyje dabar statomos smėlio pilaitės, kurioms užbaigti nereikia rimtesnių pastangų. Niekas ir nesitiki, kad tokios pilaitės ilgam išsilaikys prieš vėją ir bangas, nes visi juk kalba, kad nėra amžinų dalykų šioje žemėje. Tik Dievas ir mūsų siela yra amžinos prigimties. Taip pat mažai kam ir rūpi, kad mūsų gyvenimo pilaitės niekuo nesiskiria nuo milijonų kitų žmogiškų būtybių pilaičių, kurioms yra skirtas tam tikras žemės paviršiaus plotas. Juk visi esame lygūs, neišskirtiniai. Duok Dieve, nepradėkime išradinėti dviračio, nes apsijuoksime. Kūryba ir svarbūs sprendimai nėra mūsų kompetencijoje. Tam yra centralizuota galia, išmintinga galva, kaip danguje taip ir ant žemės. Daugybėje Lietuvos ir Vakarų pasaulio miestų, kuriuose gyvename, dominuoja standartizuota, neįdomi išvaizda, atspindinti laikinumo nuostatą, bylojanti apie mūsų bendruomenių nereikšmingumą.

Visai kitokia, savim pasitikinti dvasia slypi senovės graikų menuose ir politikoje. Klasikinio periodo graikai per daug nepaisė užsienio patarimų ar madų savo politiniame mąstyme bei menuose. Jų dievų buvo gausybė ir jie rungtyniavo tarpusavyje, nepaklusdami vienam autoritetui. Kartais jie įsiliedavo į mirtingųjų gyvenimą ir tuo parodydavo savo demokratišką prigimtį.

Senovės graikai gyveno taip, lyg viskas priklausytų tik nuo jų triūso, išminties ir solidarumo. Užtat jie ir pelnė šlovę už originalius pasiekimus, kurių iki šiol niekas nepralenkė. Senovės graikų išdidi pasaulėžiūra atsispindi jų architektūriniame palikime, ypač miestų/valstybių visuomeninės paskirties pastatuose – teatruose, stadionuose, rotušėse, miestų centrinėse aikštėse, iškilminguose vartuose, mauzoliejuose, šventyklose.

Nors materialiniu bei demografiniu požiūriu graikų miestai/valstybės buvo žymiai skurdesnės nei modernios valstybės (kai kurios savo gyventojų skaičiumi nepralenkė šių laikų Lietuvos miestų), jos sugebėjo sukurti architektūrines vertybes, išlikusias iki mūsų laikų. Net ir palyginus mažos graikų valstybės konkuruodavo tarpusavyje savo architektūros grožiu. Praėjus 2 500 metų po klasikinio graikų periodo, mūsų laikų turistai vis dar aplanko jų pastatų griuvėsius, jų kilnios dvasios pėdsakus, išbarstytus po visą Graikijos teritoriją.

Partenono šventykla, pastatyta prieš du su puse tūkstančių metų miesto deivės Atėnės garbei, yra laikoma senovės graikų estetinės dvasios šimtmečių plėtros viršūne, nors tuomet Atėnai jau pradėjo eiti imperinės valstybės pragaištingu keliu. Šis paminklas vis dar traukia milijonus lankytojų iš viso pasaulio.

Partenonas žymus ne tik dėl pastato monumentalumo ir harmonijos, bet ir dėl patvarumo, jo galios priešintis alinančiai amžių įtakai. Šio graikų stebuklo pastatymui reikėjo devynių metų triūso, 20 000 tonų brangaus marmuro ir lėšų, prilygstančių pusės metinių Atėnų pajamų. O tuo metu Atėnuose buvo statoma daugybė kitų viešųjų pastatų. Kaip ir daugelis kitų graikų paminklų, Partenonas buvo sukonstruotas tam, kad priblokštų savo grožiu, didybe, ir patvarumu. Graikų viešieji pastatai, kurių statybai reikėjo didžiulio visuomenės indėlio, toliau tarnavo kolektyviniams tikslams; jie skatino piliečių pasididžiavimą savo valstybe, stiprino vienybės jausmą.

Ne tik senovės graikai puoselėjo savarankišką požiūrį į savo tautą ir nesiekė ištirpti platesnėse bendruomenėse.

Žydų religija, taip pat kaip ir graikų pasaulėžiūra, ryškiai atskyrė savo tėvynainius nuo likusios žmonijos. Kitaip nei krikščionys, žydai aktyviai neieškojo naujų savo tikėjimo pasekėjų. Per ilgą, 4 000 metų gyvavimo laikotarpį žydų tauta vadovavosi judaizmu, kuris žydams padovanojo vienybės dvasią, bendrus tikslus ir įspūdingą įsibėgėjimo jėgą, nugalinčią daugybę priešininkų.

Skirtingai nei universalus krikščionių tikėjimas, judaizmas traktuoja žydų tautą ir Dievą kaip vienetą visos likusios žmonijos atžvilgiu. Dievas žydams yra lojalumo objektas, taip kaip žydai yra Dievo pagrindinis rūpestis žemėje. Tad Dievas ir jo išrinktoji tauta bendrauja siekdami tų pačių tikslų. Tokiu būdu žydų tautos jėgos yra sukoncentruotos ilgalaikiams, bendriems tikslams. Jos neišblaškomos po pasaulio platybes ir išlieka ilgam. Verta pabrėžti, kad judaizmas gyvuoja dvigubai ilgiau nei krikščionybė.

Nacionalizmas yra universalumo priešingybė. Nacionalistui aukščiausias tikslas turėtų būti jo tauta, o ne visa žmonija. Universalios doktrinos išsklaido žmogaus energiją po visą pasaulį, o tautiškumas konsoliduoja jėgas. Nacionalizmui svarbu sutelkti tautos narius bendriems tikslams. Tai šiek tiek apriboja individo laisvę, bet realiai sustiprina asmenį, nes jo gyvenimo raiškai būtina socialinė terpė.

Pirmas žingsnis, vedantis tautą į sustiprėjimą – tai mąstymo keitimas nuo universalumo link tautiškumo. Kai išsilaisvinsime iš internacionalizmo dvasios, pradėsime tą ilgą kelią į valstybės konsolidaciją, kuri yra tolygi išsivadavimui iš hegemoniškų jėgų viešpatavimo.

Universalumas iki šiol rėmėsi krikščionybės palaiminimu, o tai daugeliui atrodė kaip antgamtiškos jėgos parama tautų susiliejimo procesui. Senos romėnų, Šventosios Romos imperijos ir daugianacionalinių Europos imperijų vienijimosi tradicijos taip pat būdavo įkinkytos į pastangas, sukurti tokį vaizdą, kad istorija neišvengiamai vedą žmoniją į susivienijimą. Kaip žinome iš asmeninės patirties, susivienijimo procesas, nors ir labai valdančiųjų išreklamuotas, brangiai kainuoja.

O dabartinės Europos Sąjungos problemos byloja apie tai, kad tautų vienijimas patiria rimtus sunkumus. Po beveik 70 metų besitęsiančios centralizacijos Europoje, pradeda ryškėti decentralizacijos tendencijos. Šio istorinio posūkio epicentras yra Europos kultūros lopšys -- Graikija.

Komentarai
http://www.patriotai.lt/straipsnis/2012 ... onkurentai

Žygeivis
2012-05-21 19:20


Nacionalizmo esmė labai paprasta - kiekviena pasaulio tauta (o jų dabar Žemėje virš 10 000) turi teisę gyventi ir vystytis savo konkrečioje istorinėje-etninėje teritorijoje, pati, be pašalinių jėgų kišimosi, tvarkydama savo likimą, išsaugodama ir puoselėdama savo kalbą, istoriją, tradicijas, moralines normas, išpažįstamas religijas ir kt., taip, kaip jai patogiau.

O tai efektyviausia atlikti sukūrus savo nuosavą nacionalinę valstybę, kurioje kiekviena tauta pati pasirenka jai priimtiną savo valstybės valdymo formą.

Nacionalizme esminė problema yra tai, kad nemažai teritorijų savo istorinėmis-etninėmis žemėmis laiko kelios tautos. Tai daugiausia ir sukelia konfliktus bei karus tarp tautinių valstybių.

Kita problema - imigrantai, kurie ima "kelti balsą", kada jų pakankamai privažiuoja ar jie prisidaugina tautinėse valstybėse.

Klasikinio nacizmo esmė taip pat gana paprasta - teisė į savo nuosavą valstybę pripažįstama tik tam tikrai tautai (arba dar kelioms kitoms), bet tikrai ne visoms pasaulio tautoms, o visos kitos tautos turi tarnauti "išrinktajai" tautai, palaipsniui išnykdamos - tapti jai "trąša"., o "išrinktoji tauta" tų tautų sąskaita plečia savo "gyvybinę erdvę".

Beje, šiuo požiūriu Sovietų sąjunga buvo tipiška nacistinė valstybė, kurioje labai nuosekliai siekta "sukurti" vieną bendrą "rusakalbę tautą - sovietinę liaudį", kuri palengva užgrobtų visą pasaulį ir jame išplistų, o visi, su tuo nesutinkantys (visų pirma įvairių tautų nacionalistai, tame tarpe ir rusų nacionalistai), buvo nuosekliai naikinami.

Tiesą sakant, ir JAV jau keli amžiai vyksta lygiai tas pats "tautos kūrimo" procesas, kartu vykdant aktyvią ekspansiją visame pasaulyje.

Lygiai tą pačią politiką bando vykdyti ir Jievrosojuzą valdantys kosmopolitai - sukurti "Europos tautą".

Tačiau JAV nesiseka asimiliuoti ispanakalbius, kurie vis sparčiau dauginasi, o Jievrosojuzas (ypač jo "vakarinė" dalis) susidūrė su musulmonų vis aktyvėjančiu pasipriešinimu, kadangi musulmonai siekia sukurti savo pačių "musulmonų tautą" (ummą) ir šios tautos valstybę - Islamo kalifatą Europoje.

Tas pats procesas vyksta ir Rusijos imperijoje - musulmonų skaičius ten irgi auga nepaprastai greitai ir jau siekia kritinį lygį, ypač kai kuriuose rajonuose.

Ir tik laiko klausimas, kada tiek JAV, tiek ir Jievrosojuze bei Rusijos imperijoje prasidės masinės skerdynės tarp konfrontuojančių grupių.

Žygeivis
2012-05-21 19:34


Kalbant apie žydus, tai jų problemų šaknys akivaizdžios - dėka savo specifinės religijos jie beveik nesiasimiliuodavo kitų tautų tarpe, todėl visada buvo toms tautoms svetimi bei pavojingi. Lygiai ta pati problema ir su čigonais. O dabar su musulmonais.

Be to, tautiniais ir religiniais pagrindais sukurtos ir egzistuojančios valstybės visada siekdavo anksčiau (o ir dabar siekia) atsikratyti tokių, pavojų keliančių, tautinių-religinių grupių, ypač kada jos pakankamai gausiai prisidaugina.

Beje, Vokietijos valdžia iki pat WW2 ne kartą siūlė Didžiajai Britanijai leisti perkelti visus žydus į Palestiną, kuri tuo metu buvo valdoma Britanijos. Tačiau Britanijos valdžia griežtai atsisakė suteikti tokį leidimą.

Taigi, Britanija taip pat turėtų prisiimti moralinę (ir finansinę... :) ) atsakomybę ir už tolimesnius įvykius. :)

Papildysiu, kad Hitleris taip pat siūlė ir Stalinui perkelti Vokietijos žydus į SSSR. Tačiau Stalinas atsakė - "Šito š... pas mus jau pakanka". :)

Taigi, dabar žydai ir Putinui galėtų priminti šį "istorinį epizodą" bei pareikalauti nemenkos kompensacijos. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Gru 2013 15:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Sovietinis "marksistinis" požiūris į nacionalizmo ir religijos santykius


A. Balsys. Kaip susidarė nacionalizmo ir klerikalizmo sąjunga ir kam ji naudinga


(Paskelbta iš straipsnių rinktinės "Katalikybė ir šiuolaikinė ideologinė kova", Vilnius: Mintis, 1978, 160-173).

http://www.propatria.lt/2013/12/a-balsy ... mo-ir.html
2013-12-10

Sukūrus išsivysčiusio socializmo visuomenę, darbo žmonių sąmonėje įvyko esminių pakitimų. Vertybinių orientacijų sistemoje dominuojantį vaidmenį atlieka mokslinė materialistinė pasaulėžiūra ir socialistinė ideologija. Vadovaudamiesi marksizmo-leninizmo teorija, žmonės pažįsta ir vertina tikrovės reiškinius, sudėtingą dabarties idėjinės kovos procesą.

Buržuazinė antikomunistinė propaganda, siekdama apginti reakcingųjų imperialistinių sluoksnių klasinius interesus, tobulina manipuliacines priemones, norėdama jomis pirmiausia paveikti kasdieninę žmonių sąmonę, emocijas, tikrovės atspindėjimo sritis, kurios mažiau įsodrintos moksline materialistine pasaulėžiūra.

„Antikomunistinės propagandos centrai, - pažymima LKP CK ataskaitiniame pranešime XVII suvažiavimui, - kaip ir anksčiau, visomis išgalėmis stengiasi apjuodinti socialistinę santvarką, iškraipyti mūsų demokratijos esmę, sukiršinti tarybines tautas. Jie naudojasi visokiausiais klaidingais revizionistų aiškinimais, nesibodi reakcingai nusiteikusiu emigrantų ir kitų išdavystės keliu pasukusių atskalūnų paslaugomis, griebiasi įvairiausio melo ir klastočių. Nacionalistinėms aistroms kurstyti mūsų idėjiniai priešininkai naudoja net tikinčiųjų jausmus, jau nekalbant apie atskirus ekstremistiškai nusiteikusius kulto tarnus. Neleistina, kad būtų nors kiek silpninamas idėjinis ir politinis budrumas. Mes turime plėsti nuoseklią, gerai argumentuotą puolamąją propagandą ir kontrpropagandą visomis kryptimis, užkirsti kelią visokiems priešiškiems išpuoliams.

Kovojant prieš užsienio antikomunistinę propagandą, lemiamą reikšmę turi socialistinė tikrovė. Tarybinės liaudies pasiekimai vystant ekonomiką, kultūrą, mokslą, keliant darbo žmonių gerovę, tobulinant socialistinę demokratiją, tvirtai įtikina, kad Komunistų partijos socialinė ir nacionalinė politika išreiškia visų tarybinių tautų, visų socialinių grupių interesus, kad ji tarnauja žmogui. Atlikti Tarybų Lietuvoje sociologiniai tyrimai rodo, jog dauguma darbo žmonių puikiai supranta, kad tarybinių tautų draugystė, broliškas bendradarbiavimas padeda stiprinti socialistinę santvarką ir garantuoja laimingą gyvenimą visoms Tarybų Šalies nacijoms ir tautybėms. „Nuosekliai vykdydami lenininę nacionalinę politiką, - pažymėjo L. Brežnevas TSRS devintojo šaukimo Aukščiausiosios Tarybos neeilinėje, septintojoje sesijoje, - mes, sukūrę socializmą, kartu - pirmą kartą istorijoje - sėkmingai išsprendėme nacionalinį klausimą. Neišardoma yra tarybinių tautų draugystė, komunizmo kūrimo procese jos nepaliaujamai suartėja, savitarpiškai turtėja jų dvasinis gyvenimas.“ Visa tai pakerta vienos ryškiausių dabarties antikomunistinės propagandos apraiškų — nacionalizmo — veiksmingumą. Tačiau negalima pamiršti, kad šiuolaikinė buržuazinė propaganda turi didelį patyrimą ir sugeba prisitaikyti prie gyvenimo sąlygų.

V. Leninas yra ne kartą pabrėžęs, kaip svarbu nuolat sekti socializmo ideologinių priešininkų kėslus, ketinimus, prisitaikymą prie besikeičiančių sąlygų ir t. t.

Tarptautiniai antikomunizmo ideologiniai centrai, vykdydami savo klasines funkcijas, dažniausiai remiasi reakcingomis buržuazinių nacionalistinių emigrantų iš tarybinių respublikų organizacijomis, mėgindami suteikti antikomunizmui tautinius atspalvius ir priartinti ji prie tam tikros nacijos ar tautybės atstovų. Reakcingosios emigrantų organizacijos antikomunistams ypač parankios šiuo metu, kai mėginama paversti nacionalizmą aktyvia griaunamąja idėjine ir psichologine jėga, nukreipta prieš tarybines tautas.

Nacionalizmo talkininku antikomunizmo ideologai siekia padaryti religiją. Kovoje prieš socializmą nacionalistai ir klerikalai stengiasi suvienyti savo jėgas į bendrą antitarybinę, antikomunistinę platformą. Antikomunistiniuose leidiniuose pabrėžiamas tautybės ir religijos tradicinis nedalomumas, religinės ir nacionalinės sąmonės vienybė, priskiriant katalikų bažnyčiai Lietuvoje nacionalinio sąmoningumo skleidėjos ir puoselėtojos vaidmenį. Religijos kritika ir mokslinės materialistinės pasaulėžiūros propaganda vaizduojama kaip kėsinimasis į lietuvių nacionalinį savitumą. „Kova prieš religiją ir bažnyčią Lietuvoje visada buvo neatskiriamai susijusi su kova prieš nacionalinę sąmonę", - teigiama užsienio antikomunistiniuose leidiniuose. Klerikalizmo ideologai mėgina įpinti religiją į nacionalinių jausmų sferą, interpretuodami religijos ir ateizmo pasaulėžiūrinį konfliktą kaip nacionalinių (religija - lietuvybės komponentas) ir antinacionalinių (ateizmas - lietuvybės svetimkūnis) pradų kovą. Pabaltijo reakcingųjų emigrantų klerikalinėje spaudoje teigiama, kad mokslinė ateistinė propaganda Tarybų Lietuvoje yra „rusiškas reiškinys", „rusiška religija", grindžiama tikėjimu žemiškais dalykais, ir esanti lietuvių rusinimo priemonė. Kol žmogus tiki į dievą, rašo emigrantinis klerikalų žurnalas „Aidai", jis nepripažins komunistinių idėjų, kurios neišreiškiančios lietuvių nacionalinių interesų.

Pabaltijo respublikų reakcingieji emigrantai mėgina taurinti nacionalizmą, padaryti jį patrauklų, užmaskuodami jo, kaip ideologijos, kurstančios neapykantą tarp tautų, reakcingąją, antikomunistinę esmę. „Daugelis mokslininkų žodį „nacionalizmas" įpratę vartoti tik neigiama prasme, - rašoma „Baltų studijos asociacijos" leidinyje. - Tačiau mažos tautos turi pripažinti nacionalizmą ir juo pasikliauti kaip pirmuoju savo stiprybės šaltiniu. ... Nacionalizmas tapo tautos valios gyvuoti bei individualybei reikštis išraiška. Jis tapo tautų kilnumo simboliu. Tai yra jausmas, priklausantis nacionalinei brolijai. Daugeliu atvejų jis yra stipriausias ir pastoviausias socialinis ryšys.“

Ir vis dėlto antikomunistai, kovodami prieš socialistinį internacionalizmą ir tautų draugystės psichologiją, šio „nacionalinio brolijos jausmo" galia ne visiškai pasitiki. Todėl mėginama jį „stiprinti", sulydant nacionalizmą su religiniais jausmais, arba, kitaip sakant, klerikalizuojant nacionalizmą, kad būtų galima kartu veikti religinę ir nacionalinę sąmonę.

Katalikybės ideologai kuria mitą apie palankią bažnyčios poziciją praeityje nacijų ir nacionalinių sąjūdžių atžvilgiu. Jie pabrėžia, jog katalikybė atlikusi „mesianistinį“ vaidmenį nacijų ir tautų gyvenime.

Tačiau istoriniai faktai nepatvirtina šių mitų. Iš tikrųjų Romos popiežiai iki XIX a. pabaigos neigiamai žiūrėjo į nacionalinius sąjūdžius, rėmė imperijas, kaip vienintelį teisėtą autoritetą, ir siūlė tautoms tenkinti savo nacionalinius poreikius imperijų ribose.

Popiežiaujant Leonui XIII, Vatikano instrukcijoje nuncijams (1887 m.) atmetamas tautų apsisprendimo principas. Joje pabrėžiama: „Taip vadinamą tautybės principą (diritto di nationalita) visiškai ignoruoja ne tik pozityvusis įstatymas, kuris tvarko civilizuotų tautų tarpusavio santykius, bet jei būtų bandoma pritaikyti (tautybės principą.-Red.) egzistuojančioms valstybėms, tai jis taptų visuotinės netvarkos šaltiniu. Bendruomenė grįžtų į laikus barbarų invazijos”

Popiežius Leonas XIII ragino airius ir lenkus gerbti imperijų autoritetus ir atsisakyti kovos už tautinius interesus.

„Kai tautos veržėsi iš daugiataučių imperijų (XVIII-XIX a.), - rašo emigracijoje gyvenantis katalikiškos krypties filosofas A. Maceina, - įsisąmonindamos savo skirtingumą vienos nuo kitų ir juo grįsdamos savo valstybių reikalavimą, tada bažnyčia buvo griežtai antitautinė. Romos bažnyčia nebuvo prieglauda tautiniam sąjūdžiui, kaip, sakysime, Graikijos bažnyčia graikų tautos kovoje su turkų jungu (XIX a. pradžioje).

Bažnyčia tuo metu į visą tautinį sąjūdį Europoje, apie kurį mūsų Maironis ilgesingai dainavo, esą, „aplinkui jau žydi visur atgimimas" ir „išpančiotos tautos gyvuoja plačiai" (plg. „Jau slavai sukilo"), žiūrėjo kaip į įtartiną dalyką, pavojingą ne tik valstybinei, bet ir bažnytinei vienybei.“

Tik tada, kai tautos sugriovė kolonijines imperijas, katalikų bažnyčia, prisitaikydama prie naujų sąlygų, ėmė keisti savo požiūrį į nacijas ir nacionalinius sąjūdžius.

Be abejo, Lietuva nebuvo išimtis iš šios taisyklės. Katalikų bažnyčia Lietuvoje su nepasitikėjimu žiūrėjo į darbo žmonių nacionalinį sąjūdį. Ir jeigu dvasininkijos atstovai, pažymi A. Maceina, ir prisidėjo prie lietuvių tautinio sąmoningumo žadinimo, tai tik todėl, kad vyko kova su rusų pravoslavybe ir „buvo ugdomas ne tik lietuviškumas, bet kartu ir atsparumas ortodoksijai. Visai kitaip būtų buvę, jeigu Rusija būtų buvusi katalikiška šalis”.

Reakcingą katalikų bažnyčios vaidmenį lietuvių nacionaliniame sąjūdyje ir kovoje prieš carizmo priespaudą apskritai kritikavo buržuazinės liberalinės pakraipos nacionalinio išsivadavimo veikėjas V. Kudirka. Katalikybę jis laikė ateive, radusia Lietuvoje prieglobstį, bet svetima lietuvių tautiniams savitumams. Katalikiškasis klerikalizmas, nepaisydamas liaudies socialinių ir nacionalinių interesų, rėmė carizmą ir padėjo jam slopinti tautinę sąmonę.

Buržuazinės Lietuvos ideologai, siekdami stiprinti religijos vaidmenį, įtvirtinant buržuazijos klasinius interesus, priekaištavo katalikų bažnyčiai, kad pastaroji praeityje daug amžių ėjo išvien su sulenkėjusiais feodalais, vykdė lietuvių nutautinimo politiką. Bajorija bizūnu, o dvasininkija dvasine galia - kryžiumi - formavo lietuvių charakteryje paklusnumą, pasyvumą žemiškuose reikaluose, aktyvumą - religiniuose, mistiniuose.

Katalikiška sulenkinta pasaulėžiūra slopino lietuviuose krašto šeimininko jausmą, ugdė panieką gimtajai kalbai, tautinei kultūrai. Beveik penkis šimtus metų katalikybė Lietuvoje buvo svetima tautiniams interesams.

Susikūrus po pirmojo pasaulinio karo buržuazinei Lietuvos valstybei, pirmaisiais jos gyvavimo metais (iki 1926 metų birželio) buržuazinių-klerikalinių partijų blokas buvo valdžioje. Tuo metu klerikalizmo ideologai ir ėmė aktyviai derinti bažnyčios veiklą prie lietuviškosios buržuazijos interesų, pirmiausia mėgindami pagrįsti krikščioniškųjų ir nacionalinių pradų vienybę.

Nors po fašistinio perversmo (1926 metų gruodis) krikščionių demokratų partija nedalyvavo valstybės valdyme, tačiau katalikybės ideologai ir toliau pabrėždavo katalikiškojo mesianizmo reikšmę lietuvių nacijai, religijos paskirtį iškelti patriotizmą į antgamtinio taurumo aukštumas, religinės pasaulėžiūros vaidmenį, idėjiškai konsoliduojant tautą.

Katalikiškosios pakraipos filosofas S. Šalkauskis rašė, jog katalikiškoji pasaulėžiūra „įjungia Lietuvą į universalinę ideologinę bendruomenę, derina visas intelektualinio gyvenimo sritis, kūrybiškai nuteikia, sugestionuoja realinį ir pozityvistinį nusistatymą mokslo srityje ir apsaugo nuo bergždžių klajojimų, nedrausmingos minties ir išbujojusios fantazijos klampybėse. ... Katalikiškoji pasaulėžiūra tiesiausiu keliu veda į visuotinai reikšmingą intelektualinę kultūrą”.

Pretenduodama turėti monopolį pasaulėžiūros reikaluose, katalikų bažnyčia skelbė griežtą kovą kitoms pasaulėžiūroms, o ypač marksistinei materialistinei pasaulėžiūrai, turinčiai labai svarbią reikšmę, ugdant darbo žmonių klasinį sąmoningumą.

Savo ruožtu tautininkų ideologai ragino katalikų bažnyčią įveikti beveidį abstraktumą, suteikti bažnytinei atributikai tautinį atspalvį, sujungti religinius ir nacionalinius simbolius ir veikti ne tik religinius jausmus, bet ir tautinę sąmonę.

Tautininkų partijos įstatuose pabrėžiama, jog bažnyčios ir valstybės santykiai turi būti grindžiami savitarpio pagalba ir parama, vadovaujantis principu, kad lietuvių nacija klestės tol, kol lietuvis giliai jaus religijos vaidmenį tautos gyvenime.

Lietuvių buržuazijos ir katalikų bažnyčios sąjungą lėmė keletas veiksnių. Lietuvių buržuazija, kaip savarankiška politinė jėga, istorinėje scenoje pasirodė kur kas vėliau, negu kitose Europos valstybėse (pvz., Prancūzijoje), ir pasirodė imperializmo pavergtoje tautoje. Jos konfliktas su bažnyčia neperaugo į gilesnius nuoseklius prieštaravimus, nors daugelis buržuazijos ideologų buvo nusistatę antiklerikališkai.

Nemažą reikšmę turėjo ir tai, kad, lietuvių buržuazijai atėjus į valdžią, daugumoje Europos valstybių bažnyčia jau buvo prisitaikiusi prie buržuazijos interesų ir aktyviai dalyvavo, slopinant revoliucinius judėjimus ir kovojant prieš komunizmo idėjas. Lietuviškoji buržuazija užgrobė valdžią po to, kai užsienio imperialistai nuslopino 1918-1919 metų socialistinę revoliuciją ir jos ugnyje gimusią Tarybų respubliką. Darbo žmonių masėse buvo gyvos revoliucinės nuotaikos.

Atsidūrusi valdžioje, lietuvių buržuazija neturėjo ideologinės veiklos patyrimo ir jai buvo reikalingas prityręs sąjungininkas, mokantis manipuliuoti žmonių sąmone. Kadangi dauguma darbo žmonių buvo religingi, bažnyčia, turėdama dvasininkų būrį, dirbantį įvairiose krašto vietose, taip pat telkdama klerikalines partijas ir organizacijas, buvo veiksminga jėga, galinti ideologiškai ir psichologiškai įtvirtinti buržuazijos valdančiųjų sluoksnių interesus. Buržuaziniai fašistiniai valdovai siekė (ir jiems pavyko) padaryti katalikiškąjį klerikalizmą aktyviu sąjungininku, slopinant revoliucinę darbo žmonių kovą, įvairiomis formomis persekiojant marksizmo-leninizmo idėjas.

Lietuviškojo buržuazinio nacionalizmo ir katalikiškojo klerikalizmo sąjungai stiprėti svarbią reikšmę turėjo tai, kad nacionalizmas galutinai „apsivalė" nuo bendrų demokratinių elementų, kurie tam tikru mastu jam buvo būdingi kovos už nacionalinį išsivadavimą metais.

Nacionalizmo ideologiniu branduoliu buržuazinėje Lietuvos valstybėje tapo antikomunizmas, ypač antitarybiškai nuspalvintas antikomunizmas, kuris atitiko ir klerikalizmo interesus. Be pasaulėžiūrinės opozicijos moksliniam komunizmui, Lietuvos katalikų bažnyčios viršūnių politinį įniršį kėlė tai, kad Tarybų Sąjungoje bažnyčia atskirta nuo valstybės, kad religija negali šeimininkauti mokyklose, kad įgyvendinama sąžinės laisvė. Buržuaziniams ir klerikaliniams ideologams kėlė nerimą tai, kad Lietuvos ir Tarybų Sąjungos sudėtyje esančių kaimyninių tautų darbo žmonių revoliucinė kova turėjo bendrų istorinių tradicijų. Lietuvos darbo žmonės Tarybų Sąjungos tautų asmenyje matė savo idėjinį-politinį ir moralinį sąjungininką. Pogrindyje veikusi Lietuvos Komunistų partija diegė darbininkams, darbo valstiečiams, inteligentijai socialinių procesų mokslinį materialistinį supratimą, aiškino revoliucinės kovos tikslus, skleidė proletarinio internacionalizmo ir tautų draugystės idėjas, skiepijo meilę pirmajai socialistinei valstybei - Tarybų Sąjungai. Reikšmingas atsvaras buržuaziniam nacionalizmui buvo ir tai, kad revoliucinis judėjimas Lietuvoje turėjo internacionalinį pobūdį, vienijo įvairių tautybių darbo žmones ir praktiškai griovė buržuazinės ideologijos statomus nacionalistinius barjerus.

Tomis sąlygomis lietuviškosios buržuazijos ideologai ypač reklamavo antklasinius tautos vienybės lozungus, tautos susitelkimą lietuvybės pagrindu, svarbią vietą, telkiant tautą, skirdami nacionalizmui ir katalikybei.

„Mūsų valstybės ir tautos interesai, - rašė V. Alantas, - reikalauja ... pirmiausia išsiauklėti bekompromisinį ir berezervinį nacionalistą lietuvį.“

Jie siūlė „be jokių skrupulų nusigręžti nuo per plačių humanistinių bei internacionalistinių vieškelių ir vairą pasukti lietuvišku keliu... Tautinis egoizmas, pagrįstas tautiniu solidarumu, yra tautos išsilaikymo pagrindas... Nacionalizmo baimė iš lietuviškos galvosenos turi būti be jokių svyravimų išbraukta“...

Religinė pasaulėžiūra turėjo cementuoti tautos vienybės idėjinį pagrindą ir atidžiai budėti, kad jo nepradėtų griauti laisvamanybė, ateizmas, jau nekalbant apie socializmo idėjas.

Kadangi, kaip jau minėta, lietuviškasis buržuazinis nacionalizmas pirmiausia buvo nukreiptas prieš komunizmą ir Tarybų Sąjungą (komunistas buvo laikomas tėvynės ir bažnyčios priešu, užsienio agentu), o katalikybės ideologai kovą prieš komunizmą taip pat laikė svarbiausiu bažnyčios uždaviniu, - ši bendra antikomunistinė platforma ir tikslai klerikalizmą ir nacionalizmą labai suartino. Religiniai elementai, įsilieję į nacionalizmą, dar labiau stiprino jo reakcingąją esmę, nes sudarė žmonių sąmonėje papildomas psichologines kliūtis, trukdančias priimti ir įsisąmoninti pažangias kitų tautų dvasines vertybes, o pirmiausia socialistines dvasines vertybes, sklindančias iš Tarybų Sąjungos. Bažnyčia jas apšaukė bedieviškomis.

Idėjinė bei politinė nacionalistų ir klerikalų sąjunga dar labiau sustiprėjo hitlerinės okupacijos metais, įgydama atvirai antiliaudinį pobūdį. Katalikų bažnyčios viršūnės kartu su aršiausiais buržuaziniais nacionalistais vykdė aktyvią antitarybinę, antikomunistinę veiklą: vieni organizavo, kiti morališkai sankcionavo tarybinių žmonių žudynes, kurstė antitarybinę isteriją. Tačiau nemaža dalis katalikų dvasininkų, suprasdama Lietuvos liaudies antifašistinius nusistatymus, nepasidavė antitarybinei isterijai, įvairiomis formomis prisidėjo prie pažangiųjų tautos jėgų kovos prieš hitlerininkus.

Pokario klasių kovos Lietuvoje metais reakcingasis katalikų kleras ir buržuazinis nacionalistinis pogrindis glaudžiai bendradarbiavo. Antitarybiškai nusiteikę dvasininkai talkininkavo buržuaziniams nacionalistams, kliudžiusiems Tarybų Lietuvos liaudžiai vykdyti socialistinius pertvarkymus.

Numalšinus buržuazinių nacionalistinių gaujų ginkluotą pasipriešinimą ir įsitvirtinus socializmui, dauguma katalikų dvasininkų užėmė Tarybų valdžios atžvilgiu lojalias pozicijas, vystydami savo veiklą tarybinės Konstitucijos nužymėtos sąžinės laisvės ribose.

„Antitarybinės nuotaikos beveik pas visus kunigus dingo, - pareiškė pažangaus JAV lietuvių laikraščio „Vilnis" korespondentui Vilniaus diacezijos valdytojas prelatas Č. Krivaitis. - Su labai mažomis išimtimis, visi su tarybine vyriausybe sugyvena taikiai.”

Nors pamoksluose ir pabrėžiami katalikybės nuopelnai lietuvių tautai, o religija vaizduojama kaip būtinas nacijos atributas, tačiau nacionalistinių išpuolių pasitaiko retai. Kai kurie dvasininkai atvirai pasisakė prieš lietuvių reakcingosios emigracijos varomą nacionalistinę propagandą per Vatikano radiją.

Antai Trakų rajono Vievio parapijos kunigas Č. Kavaliauskas savo laiške pažangaus JAV lietuvių laikraščio „Laisvė" redakcijai pabrėžė, jog bažnyčios pareiga ne proteguoti siaurą nacionalizmą, bet mokyti kūrybiškai ir konstruktyviai derinti tikinčiųjų interesus su politinės sistemos tikrove. Tuo tarpu Vatikano radijo lietuviškose laidose „stipriai reiškiasi siauro nacionalizmo atstovai, kurie mėgina kurstyti „šaltąjį karą" prieš Tarybų Lietuvą... Religinis momentas čia dažnai panaudojamas politinės agitacijos kamufliažo tikslams... Nacionalistiniai politikanai atrodo nesuprantą, kad JAV, palaikydamos emigrantų antitarybinę veiklą, anaiptol neparodo simpatijų lietuvių tautai, bet pasinaudoja jais „šaltojo karo“ prieš Tarybų Sąjungą tikslams... Mes netikime politikanams, pasinaudojantiems net religine frazeologija, tačiau tikrovėje atstovaujantiems nacionalistini siaurumą ir, galutinėje sąskaitoje, monopolijų imperializmą". Šie kunigo samprotavimai teisingai atspindi daugumos lietuvių katalikų poziciją.

Tačiau dar ir šandien pasitaiko dvasininkų ir „religinių saviveiklininkų", kurie tikinčiųjų jausmus siekia panaudoti politiniams antitarybiniams tikslams. LKP CK nutarime dėl mokslinės ateistinės propagandos vaidmens, formuojant „Drobės" gamybinio susivienijimo dirbančiųjų materialistinę pasaulėžiūrą, pažymima, jog reakcingai nusiteikę katalikybės atstovai Lietuvoje ir politiniai klerikalai emigracijoje bendromis pastangomis mėgina iškraipyti socialistinės tikrovės faktus, šmeižti tarybini gyvenimą.

Svarbiausias buržuazinės nacionalistinės propagandos židinys yra tarptautinių antikomunistinių centrų remiamos lietuvių emigrantų reakcingosios grupuotės, kuriose aktyviai reiškiasi politiniai klerikalai. Kaip jau buvo rašyta tarybinėje spaudoje, atskiri politiniai šmeižikai persiunčia iš Lietuvos į užsienį klastotes apie bažnyčios ir tikinčiųjų padėti, apie nacionalinius santykius Tarybų Sąjungoje ir pan. Šios klastotės skelbiamos emigrantų klerikalinėje spaudoje, panaudojamos lietuviškose antitarybinėse radijo laidose, platinamos užsienyje įvairiomis kalbomis.

Žmonių sekuliarizavimo ir ateizavimo procesui, kuris vyksta Tarybų Lietuvoje (sparčiai jis vyksta ir išsivysčiusiose užsienio šalyse), besikeičiančios socialinės tikrovės, mokslo, kultūros, auklėjimo veikiamas, klerikalai mėgina suteikti nacionalistinį atspalvį, melagingai teigdami, jog tai prievartos rezultatas, tarnaujantis lietuvių tautiniam atsparumui silpninti. Mat, klerikalų tvirtinimu, susilpnėjus katalikybės principams tautoje, pastaroji prarasianti savo nacionalinį savitumą ir nutautėsianti. Remdamiesi šia jokio pagrindo neturinčia koncepcija, kai kurie reakcingi Lietuvos dvasininkai ir bažnyčios aktyvistai šantažuoja ateistus, arba tuos, kurie nutraukė su bažnyčia ryšius, kaltindami juos lietuvių tautos interesų išdavimu, antipatriotizmu, karjerizmu ir pan. Šitaip religijos skraiste dangstomas nacionalizmas, o religijai suteikiamas nacionalistinis atspalvis.

Mėginimai stiprinti klerikalizmo ir nacionalizmo sąjungą, pirma, klerikalizuojant nacionalizmą, o antra vertus, priskiriant religijai patriotinę misiją, yra vienas šiuolaikinio antikomunizmo taktikos elementų. Religinės sąmonės ir nacionalizmo krizė gimdo klerikalinį ir nacionalistini ekstremizmą, kuriuo ideologinėje kovoje naudojasi tarptautinis antikomunizmas. Šiam ekstremizmui skatinti socialistinėse šalyse antikomunistiniai centrai skiria daug dėmesio.

Buržuazinėje propagandoje religiniai ekstremistai vaizduojami kaip žmogaus laisvių gynėjai, kaip kovotojai už nacionalines teises ir t. t. Viename JAV „sovietologų" leidinyje pažymima, jog įvairių religinių ekstremistų veiklos pagrindą sudaro jų apeliavimai į nacionalinius jausmus, pabrėžiant tikybos ir tautiškumo nedalomumą.

Leidinio autoriai reiškia viltį, kad Tarybų Sąjungoje, kur bažnyčia yra vienintelis autonominis institutas, veikiantis už partijos įtakos ribų, religiniai ekstremistai gali virsti ideologine ir organizacine baze, konsoliduojant nereligines socialines jėgas, susitelkusias prieš Tarybų valdžią. Iš tikrųjų religiniai ekstremistai ieško sau politinių sąjungininkų. Kartais su jais bendradarbiauja atskiri žmonės, neatsikratę nacionalistinių pažiūrų arba patekę ant buržuazinės propagandos meškerės, apakinti buržuazinio gyvenimo blizgesio, apgauti tauškalų apie žmogaus „teises" ir „laisves" kapitalo pasaulyje. Socialistinės demokratijos sąlygomis tarybiniai žmonės turi daug būdų savo pozityviam visuomeniniam ir politiniam aktyvumui reikšti, ir todėl religiniais interesais dangstomas religinis aktyvumas, slepiantis savyje antitarybinius tikslus, darbo žmonėms svetimas. Klerikalizmo ir nacionalizmo sąjunga, kaip rodo istorinis patyrimas, visada tarnavo išnaudotojų interesams. Pastaruoju metu klerikalizmas ir nacionalizmas yra viena iš tarptautinio antikomunizmo reiškimosi formų, kai mėginama manipuliuoti tikinčiųjų religiniais ir nacionaliniais jausmais.

Klerikalinis-nacionalistinis katalikybės vaidmens lietuvių nacijos gyvenime idealizavimas ir fetišizavimas neatitinka nei istorinės, nei dabarties tikrovės.

Katalikybė, kardu ir kryžiumi įdiegta lietuvių tautai, savo esme buvo kosmopolitinė.

Yra žinoma, kad tarp konkrečių religijų ir nacijų egzistuoja istoriniai ryšiai. Gyvuodama tam tikroje socialinėje ir tautinėje aplinkoje, bažnyčia priversta prie jos prisitaikyti, pasisavinti tam tikrus kultūros elementus, tradicijas, naudotis tautos kalba ir pan.

„Tautybė teikia bažnyčiai istorinių išraiškos lyčių..." - rašo A. Maceina.

Siekdama stiprinti savo įtaką masėms, religija naudojasi estetinėmis poveikio priemonėmis. Religiniams tikslams Lietuvoje pastatyta puošnių bažnyčių, kurioms paveikslus tapė talentingi užsienio menininkai, praturtinę lietuvių tautos kultūrą pasaulinės kultūros vertybėmis. Tačiau tai tik viena dalyko pusė. Panaudodama minėtas kultūros vertybes, religija siekia pasaulėžiūrinio monopolio viešpatauti dvasiniam žmonių gyvenimui, visokeriopai kliudydama vystytis pažangiai pasaulietinei tautos kultūrai, vienus jos elementus įvilkdama į religinį mistinį apvalkalą, kitus - visiškai pasmerkdama ir atmesdama.

Pažangios visuomeninės minties raida Lietuvoje nuo senų laikų konfrontavo su katalikybe. Lietuvių nacija formavosi, kovodama prieš religiją ir klerikalizmą. Stiprėjant devynioliktojo amžiaus pabaigos ir dvidešimtojo amžiaus pradžios nacionalinio išsivadavimo sąjūdžiui, smarkiai suaktyvėjo ir ateistinė mintis. Mokslo, ateizmo, laisvamanybės idėjos sudaro labai reikšmingą lietuvių tautos dvasinės kultūros dalį. Jos parengė idėjinę dirvą mokslinei materialistinei pasaulėžiūrai žmonių sąmonėje įsitvirtinti.

Mokslinis ateizmas skiepija žmonėms rūpestingą pažiūrą į humaniškąsias dvasinės kultūros vertybes, nors jos ir susijusios su religija. Mokslinis ateizmas tautos kultūrines vertybes vertina istoriškai, nuvalydamas jų mistinį religinį apvalkalą, atskleisdamas tikrąją vertę ir prasmę, sukūrimo istorines aplinkybes. Marksistinės-lenininės kultūros paveldimumo principas yra Komunistų partijos kultūrinės politikos kertinis akmuo. Šis principas taikomas ir ateistinėje propagandoje.

Socialistinės Lietuvos darbo žmonių sąmonėje religinės pažiūros nyksta. Nors, pagal sociologinių tyrimų duomenis, su bažnyčia ir religija įvairiais būdais susiję pramonės įmonėse dirbantys žmonės sudaro 43,91 proc., o kaime - 66 proc., tačiau daugeliu atvejų jie yra nelabai religingi. Religija yra beveik praradusi savo, kaip tikinčiųjų socialinės veiklos reguliuotojos, kaip dvasios ganytojos, pozicijas.

Socialistinių Tarybų Sąjungos tautų dvasinė kultūra vystosi be religijos pagalbos. Ir tai visiškai netrukdo nacionalinėms kultūroms klestėti. Kuo sėkmingiau vystosi mokslas, švietimas, menas, tuo turtingesnis darosi žmonių dvasinis pasaulis, kuriame nelieka vietos religijai. Pastaroji nyksta, užleisdama vietą mokslinei materialistinei pasaulėžiūrai. Apsivalydama nuo religinių pažiūrų, žmonių sąmonė darosi aktyvesnė ir pajėgesnė kurti ir įsisavinti tikrąsias dvasinės kultūros vertybes. Ji taip pat tampa atsparesnė reakcingosioms idėjoms, kurias platina antikomunistinė propaganda, panaudodama nacionalizmą ir klerikalizmą.

Paskelbta iš straipsnių rinktinės "Katalikybė ir šiuolaikinė ideologinė kova", Vilnius: Mintis, 1978, 160-173.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 10 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007