Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 03 Geg 2024 02:43

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 17 Vas 2007 00:13 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://www.lts.lt/nariai.htm

               Rimantas Matulis

               Paveikslėlis

(g. 1941 02 19 Kaune)

   Viešosios etikos koordinacinės tarybos pirmininkas,
   Lietuvių tautininkų sąjungos Vilniaus m. Senamiesčio sk. pirmininkas,
   „Raskilos“ liaudies dainų klubo valdybos narys,
   Mažosios Lietuvos reikalų tarybos,
   Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos,
   tarptautinės organizacijos „Moral Re-Armament“,
   Čečėnijos rėmimo grupės,
   Tibeto rėmimo grupės,
   Vokiečių kalbos klubo „Lotte“,
   Ramuvos,
   Vilniaus valdovų rūmų atstatymo rėmimo grupės,
   Žygeivių sąjungos narys.

Mokslas: 1947–1959 m. mokėsi I vidurinėje mokykloje Kaune, 1960–1962 m. – Vilniaus Universitete istorijos. 1962–1965 m. tarnavo sovietų armijoje Grozne ir prie Dono. 1965–1970 m. Vilniaus Universitete studijavo anglų kalbą. 1972 m. disertacijos gynimą iš Lietuvos istorijos nutraukė KGB.

Pareigos: 1970–1980 m. Lietuvos istorijos-etnografijos muziejaus mokslinis bendradarbis. 1980–1990 m. – Vilniaus hidrogeologijos ekspedicijoje racionalizacijos inžinierius.

1990–1995 m. – Vilniaus miesto tarybos deputatas, Vilniaus miesto viešosios etikos komisijos pirmininkas ir Lietuvos kultūros fondo direktorius.

1995–1998 – Pedagogų kvalifikacijos instituto užsienio ryšių koordinatorius, etnokultūros skyriaus darbuotojas.

Nuo 1999 m. – Maišiagalos LDK Algirdo vidurinės mokyklos ir Santariškių konsultacinio mokymo centro anglų kalbos mokytojas.

Faktai: rašytojos Lazdynų Pelėdos anūkas.

1956 m. už dalyvavimą Vėlinių demonstracijoje Kaune 10 parų buvo kalinamas Kauno kalėjime karcerio sąlygomis.

1962 m. už dalyvavimą Pabaltijo turistų sąjungos kūrime ir tautinę demonstraciją iš Kačerginės į Kauną dvi savaites buvo tardomas KGB, po to slapstėsi Karačajevo-Čerkesijoje prie Elbruso, iš kur buvo paimtas į sovietų armiją.

1969 m. – vienas iš iniciatorių gelbėjant Dariaus sodybą ir supilant jam milžinkapį netoli Judrėnų. Buvo tardomas daugelyje sovietmečio politinių bylų.


1990 m. išleido dvi knygas: „Lietuvių tautos kilmė“ ir „Istoriniai akmenys“.

Paskelbė apie 30 mokslinių ir publicistinių straipsnių iš Lietuvos istorijos.

Žmona Ieva, sūnūs Daumantas (g. 1969), Visvydas (g. 1974), duktė Raminta (g. 1977).

Sąjūdžio metu organizavo Lietuvių tautininkų sąjungos atkūrimą, pirmasis atkurtos LTS pirmininkas.

*************************************************************

Taip pat žiūrėti:

Rimanto Matulio straipsniai ir knygos
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=604

Rimantas Matulis
http://lt.wikipedia.org/wiki/Rimantas_Matulis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 24 Vas 2011 16:41. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Vas 2011 16:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina

Rimantas Matulis – lietuvių tautinės savimonės budintojas (audio)


Vasario 21, 2011 00:27

http://alkas.lt/2011/02/21/rimantas-mat ... udintojas/

http://www.alkas.lt

Paveikslėlis

      Alkas.lt sveikina garsų tautotyrininką, lietuvių tautinės savimonės puoselėtoją, vieną iš Lietuvos „Žygeivių“ kraštotyros sąjūdžio įkūrėjų Rimantą Matulį su neeiliniu gimtadieniu.

      Rimantas Matulis, garsiosios rašytojos Lazdynų Pelėdos (Marijos Lastauskienės) vaikaitis, gimė Kaune 1941 m. vasario 19 d. Karo metu su tėvais gyveno Salų miestelyje, Rokiškio raj. Besimokydamas vidurinėje mokykloje Kaune, dalyvavo kraštotyrinėje, tautinėje ir turistinėje veikloje, grojo styginiame orkestre ir dainavo vyrų chore.

      1957 m. už dalyvavimą nelegaliame Vėlinių minėjime buvo nuteistas ir įkalintas 10 parų.

      1960 m. Rimantas Matulis įstojo į Vilniaus universiteto istorijos – filologijos fakultetą ir kartu su kitu kauniečiu Tadu Šidiškiu iškarto pradėjo žygeivišką veiklą. Pradėta Vilniaus universiteto turistų klubo veikla buvo bandoma išplėsti kartu su Latvijos, Estijos turistų klubais kuriant „Pabaltijo turistų sąjungą“, su vieninga atributiką bei uniformą. Šios sąjungos veikloje aktyviai dalyvavo ir žymi Estijos tremtinė disidentė, būsima nepriklausomybę atgavusios Estijos užsienio reikalų ministrė Parek Lagle. R.Matulis už šios sąjungos įkūrimą 1961 m. 10 dienų buvo tardomas KGB.

      Palaipsniui septinto dešimtmečio pabaigoje Vilniaus universiteto turistų klubo veikla peraugo į galingą Žygeivių judėjimą. Žygeivystė Lietuvoje plito per aukštųjų mokyklų turistų klubus, suburdama į savo gretas vis daugiau jaunimo, besidominčio savo krašto istorija ir tautinių tradicijų puoselėjimu.

      Žygeiviai lankė piliakalnius, įvairias istorines vietas, partizanų ir laisvės kovų paminklus. Skambėjo patriotinės dainos žygiuose, traukiniuose ir net po žygio einant miesto  gatvėmis. Žygiuose dalyvaudavo ne po 10, bet kartais net po šimtą žygeivių.

      Rimantas rengė ir tolimas keliones už Lietuvos ribų – į Sibirą, Aziją. Bet svarbiausi žygiai buvo po Baltų žemes. Karaliaučiaus kraštas buvo pagrindinis žygeivių taikinys. Traukiniu jie pasiekdavo įvairias Karaliaučiaus srities vietas. Pasipildavo minios žygeivių ir traukdavo po prūsų piliakalnius ir net draudžiamas karines zonas.

      Būdavo tokių atvejų, kai žygeiviai sustoję stovyklaudavo, gaminosi pietus, o tuo tarpu rusų kariuomenė juos apsupa ir iš krūmų išlenda su atstatytais ginklais. Rimantas šaltai valgo konservus ir nekreipia į juos jokio dėmesio. O kai prieina ginkluotas leitenantas, išsitraukia namuose pasigamintą maršrutinį lapą, ant kurio parašyta, kad šitas žygis yra skirtas Spalio revoliucijos metinėms paminėti…

      Tokių gudrybių žygeiviai prigalvodavo daugybę ir su tokiais rašteliais nukeliaudavo net į Tolimuosius Rytus.

      Dėl KGB persekiojimo už tautines pažiūras 1962 m. R.Matulis buvo priverstas iš universiteto išstoti.  Pora mėnesių jis dirbo Kaukaze (Karačiajų-Čerkesų autonominė sritis) geologijos ekspedicijoje. Po to buvo paimtas tarnauti į sovietinę armiją.

      Kai valdžia uždraudė Žygeivių judėjimą, 1969 m. rudenį kartu su Birute Burauskaite, R.Matulis įkūrė garsųjį liaudies dainų klubą, vėliau pavadintą „Raskila“. Nors ir turėdamas labai nekaltą pavadinimą, klubas ir toliau tęsė „Žygeivių“ pradėtus darbus. Klubas nuo pat įkūrimo pradžios nusitaikė į plačią tautinę veiklą: senųjų lietuvių dainų ir šokių mokymąsi, senųjų kalendorinių švenčių, papročių, apeigų atgaivinimą, piliakalnių, pilkapių lankymą ir tvarkymo talkas, ryšių palaikymą su lietuviškomis salomis Gudijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje ir kitur. Buvo rengiamos šventinės vakaronės darbo kolektyvuose, ugdymo įstaigose, senelių ir vaikų globos namuose. Ekspedicijose bei susitikimuose su senoliais buvo renkamos ir užrašomos liaudies dainos. Dainų klubas „Raskila“ 2009 m., atšventęs savo veiklos 40-metį, sėkmingai tebeveikia iki šiol.

      1970 m. Vilniaus Universitete R.Matulis, baigęs anglų k. ir literatūrą, pradėjo studijuoti istoriją, tačiau dėl politinių motyvų antram kurse buvo priverstas istorijos mokslus nutraukti.

      1972 m. išlaikiusiam kandidatinio minimumo egzaminus, Rimantui sovietinis saugumas neleido rašyti disertacijos iš Lietuvos istorijos, tačiau iki pat šių dienų domėjimasis istorija lieka jo pagrindiniu laisvalaikio praleidimo būdu.

Paveikslėlis

R.Matulis aiškina senovinių ženklų reikšmę, 2009 m. J.Vaiškūno nuotr

      Jau minėjome, kad Rimantas ypatingai didelį dėmesį skyrė Karaliaučiaus kraštui. R.Matulio bendražygis Jonas Trinkūnas pasakoja, kad Rimantas buvo prigaminęs daugybę  Prūsų žemės žemėlapių su smulkiausiais pavadinimais. Žemėlapiai buvo lietuviški – ne vokiški, ne rusiški – juose buvo sužymėti visi piliakalniai, Romuvų vietos ir t.t. Būtent šiais žemėlapiais ir naudojosi Karaliaučiaus kraštą lankantys žygeiviai.

      Bet vėliau atsirado Kaliningrado srities siena, kur pradėti tikrinti dokumentai. Štai tada rusai ir surado būdą, kaip sustabdyti Matulį ir kitus Prūsijos entuziastus. Atsirado „juodasis sąrašas“, kuriame buvo ir Matulio pavardė. Šiems žmonėms buvo draudžiama įvažiuoti į sritį.  

      Bet ir Lietuvoje buvo kas veikti. Vėliau Rimanto duomenys apie Karaliaučiaus žemę pravertė V. Šilo ir H. Samboros parengtai knygai „Mažosios Lietuvos kultūros pėdsakai Kaliningrado srityje“. Šiai knygai Rimantas parengė Karaliaučiaus piliakalnių sąrašą ir žemėlapį.

     1970-1980 m. R.Matulis dirbo moksliniu bendradarbiu Lietuvos istorijos ir etnografijos muziejuje, o nuo 1980 iki 1990 m. – inžinieriumi Vilniaus hidrogeologijos ekspedicijoje. Kartu su Antanu Terlecku, Julium Sasnausku ir kitais disidentais dalyvavo antisovietinės Helsinkio grupės veikloje. Nuo 1989 m. R.Matulis  yra Mažosios Lietuvos reikalų tarybos narys, priklauso Lietuvos laisvės kovotojų sąjungai ir Vokiečių kalbos klubui „Lotte“.

      1989 m. buvo vienas pagrindinių Lietuvių tautininkų sąjungos (LTS) atkūrėjų, 1989–1990 m. LTS pirmininkas.

      1990-1995 m. R.Matulis buvo išrinktas Vilniaus miesto deputatu ir dirbo Lietuvos kultūros fondo direktoriumi. 1996–1998 m. dirbo Lietuvos pedagogų kėlimo kvalifikacijos institute. Taip pat dirbo anglų k. mokytoju, žurnalistu dienraščio „Lietuvos aidas“ redakcijoje, Valdovų rūmų paramos fonde.

      Rimantas Matulio plunksnai priklauso gerai žinomos knygos: „Lietuvių tautos kilmė“ ir „Istoriniai akmenys“. Spaudoje jis yra paskelbęs kelis šimtus rašinių kraštotyros ir istorijos mokslo klausimais.  Už aktyvią tautinę visuomeninę veiklą R. Matulis yra apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu.

      Sunku suskaičiuoti, kiek Rimantas Matulis yra padaręs Lietuvai svarbių darbų, kiek visokių iniciatyvų paskleidęs. Jis yra tikras lietuviškos dvasios reiškėjas ir skleidėjas,  paruošęs ir įkvėpęs nemažą būrį Lietuvos Atgimimo Sąjūdžio veikėjų.

Klausykitės 2009 06 27 d. „Žinių radijo“ laidos „Avilys“.

http://www.ziniur.lt/lt/archyvas/2009/27/avilys/7968

Laidos autorius ir vedėjas – Audrys Antanaitis.

Apie save ir lietuvių kilmę laidoje kalba istorikas, žygeivis Rimantas Matulis.

Perklausai (po reklamos)
http://www.ziniur.lt/player.php?show_id ... 7&mp3=8934

Atsisiuntimui (po reklamos)
http://www.ziniur.lt/download.php?show_ ... 517&adi=67

Komentarai
http://alkas.lt/2011/02/21/rimantas-mat ... mment-7566

Žygeivis
2011 02 24 at 15:31


      Mažoji Lietuva yra ta etninės Lietuvos dalis, kuri nuo Melno taikos laikų 1422 m. priklausė Vokiečių kryžiuočių ordinui, o vėliau vokiškajai Prūsijos kunigaikštystei, po to karalystei, dar vėliau – 19 amžiuje – virtusiai Vokietijos imperija.

      Mažąja Lietuva šią etninės Lietuvos dalį savo oficialiuose valstybiniuose dokumentuose jau nuo 16 ir 17 amžiaus vadino patys vokiečiai, kadangi čia absoliučią daugumą gyventojų tada sudarė lietuviai.

      Likusi Lietuvos dalis buvo vadinama Didžiąja Lietuva.

      1923 m. sausio 15 d. lietuvių sukilėliai, kartu su Lietuvos kariuomenės savanoriais, perėmė į savo karinę kontrolę šiaurinę Mažosios Lietuvos dalį (į šiaurę nuo Nemuno), vadinamąjį “Klaipėdos kraštą”, tuo metu valdytą Prancūzijos okupacinės administracijos ir jos karinių dalinių.

      Vadinamasis “Karaliaučiaus kraštas” yra Mažosios Lietuvos pietinė dalis bei dalis istorinės etninės Prūsijos (Semba), 1945 m. okupuota Sovietų Sąjungos ir 1946 m. neteisėtai aneksuota bei inkorporuota į Rusijos SFSR (tai daryti SSSR neturėjo jokios teisės – pagal Trišalę nugalėjusių kare valstybių sutartį šios teritorijos statusas turėjo būti nuspręstas būsimojoje tarptautinėje taikos konferencijoje, kuri taip niekada iki šiol ir neįvyko).

      Didžioji dalis istorinės etninės Prūsijos (išskyrus Sembą) 1945 m. Stalino buvo atiduota Lenkijai (tuometinėje lenkiškoje sovietinėje-komunistinėje propagandoje teigiant, jog tai yra kaip ir kompensacija už Lvovą, Vakarų Ukrainą, Vilnių ir Rytų Lietuvos dalį, kurią prijungė prie Baltarusijos ir pavadino Vakarų Baltarusija).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 18 Vas 2020 01:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
Nematoma sovietmečio Lietuvos visuomenė
Neformalių sisteminių ir nesisteminių tinklų skirties peržiūra


The server administrator jogile.ulinskaite@tspmi.vu.lt

NSV82 Rimantas Matulis

http://www.visuomenesovietmeciu.tspmi.v ... s-matulis/

2019-01-05

Pasakoja, kaip mokykloje pradėjo organizuoti žygius, o įstojęs į Vilniaus universitetą įkūrę atskirą turistų klubą. Žygius organizuodavo į Karaliaučių, Baltarusiją, Latviją, Estiją. Įsteigė Pabaltijo turistų sąjungą, kuri veikė slaptai. Per Algirdą Patacką užmezgė ryšius su pogrindžio savilaida, per Račiūną susidūrė su LKBK, ją kopijuodavo ir perduodavo leidinį į užsienį. Organizuodavo ir vesdavo Rasų šventes. Pasakoja apie organizuotus žygeivių žygius. Bando paaiškinti, kaip formuodavosi pasitikėjimas žmonėmis.

Juozas Prapiestis, Jonas Trinkūnas, Pranas Račiūnas, Antanas Terleckas

Tyrimas: Nematoma sovietmečio visuomenė. Interviu vieta: Vilnius. Interviu data: 2013 m. gruodis 13 d. Audio: yra Transkripcija: yra Sutikimas: yra

1966–1972 m., 1973–1979 m., etnokultūrinis sąjūdis, pogrindis ir savilaida, Vilnius, folkloras, katalikiškas pogrindis, Liaudies dainos klubas („Raskila“), LKBK, Rasos ir kitos kalendorinės šventės, ryšiai su kitomis šalimis, savilaida, turistų sąskrydžiai, žygeiviai

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007