Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 01 Lap 2024 02:59

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 29 Bal 2024 14:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct ... b71e988500

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO VALDYBA

SPRENDIMAS

DĖL DARBO GRUPĖS REFERENDUMUI
DĖL DAUGYBINĖS PILIETYBĖS PASIRENGTI SUDARYMO


2022 m. birželio 8 d. Nr. SV-S-562

Vilnius

Lietuvos Respublikos Seimo valdyba, atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos 2022 m. kovo 25 d. rezoliuciją Nr. 4 „Dėl pasirengimo referendumui dėl gimimu įgytos Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo“ ir į Seimo narės Aušrinės Armonaitės siūlymą, nusprendžia:

1. Sudaryti darbo grupę referendumui dėl daugybinės pilietybės pasirengti (toliau – darbo grupė):

1.1. Dalia Asanavičiūtė

– Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkė (darbo grupės vadovė);

1.2. Ona Buišienė

– Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Teisės departamento Viešosios teisės skyriaus vyresnioji patarėja (darbo grupės sekretorė);

1.3. Aušrinė Armonaitė

– Lietuvos Respublikos Seimo narė;

1.4. Andrius Bagdonas

– Lietuvos Respublikos Seimo narys;

1.5. Zigmantas Balčytis

– Lietuvos Respublikos Seimo narys;

1.6. Vaida Giraitytė-Juškevičienė

– Lietuvos Respublikos Seimo narė;

1.7. Irena Haase

– Lietuvos Respublikos Seimo narė;

1.8. Eugenijus Jovaiša

– Lietuvos Respublikos Seimo narys;

1.9. Julius Sabatauskas

– Lietuvos Respublikos Seimo narys;

1.10. Stasys Šedbaras

– Lietuvos Respublikos Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas;

1.11. Agnė Širinskienė

– Lietuvos Respublikos Seimo narė;

1.12. Lukas Kornelijus Vaičiakas

– Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko patarėjas;

1.13. Andrius Vyšniauskas

– Lietuvos Respublikos Seimo narys;

1.14. Pranas Žukauskas

– Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Teisės departamento Viešosios teisės skyriaus vyresnysis patarėjas.

2. Pavesti darbo grupei iki 2023 m. kovo 9 d. įskaitytinai parengti siūlymo paskelbti referendumą dėl daugybinės pilietybės projektą, reikalingų teisės aktų projektus ir pasirengimo planuojamam referendumui dėl daugybinės pilietybės veiksmų planą.

3. Nustatyti, kad darbo grupė, vykdydama šio sprendimo 2 punkte jai pavestas užduotis, gali pasitelkti ekspertų iš Seimo kanceliarijos ir kitų valstybės institucijų, įstaigų ar organizacijų.


Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen

***********************************************************

Teisės akto projekto tekstas

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct ... 97e1236c2a

LIETUVOS RESPUBLIKOS
PILIETYBĖS KONSTITUCINIS
ĮSTATYMAS (Projektas)


2024 m. d. Nr.

Vilnius

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS



1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas apibrėžia Lietuvos Respublikos pilietybės principus, nustato Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo ir netekimo pagrindus, sąlygas ir tvarką, reglamentuoja kitus Lietuvos Respublikos pilietybės santykius.



2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Asmuo be pilietybės – asmuo, kuris nėra jokios valstybės pilietis.

2. Asmuo, iki 1940 m. birželio 15 d. turėjęs Lietuvos Respublikos pilietybę, – asmuo, bet kuriuo metu iki 1940 m. birželio 15 d. turėjęs Lietuvos Respublikos pilietybę. Ši sąvoka neapima asmenų, kurie Lietuvos Respublikos pilietybės neteko atlikus Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatytas privalomas procedūras ir dėl kurių yra priimti Lietuvos Respublikos įstatymuose numatyti sprendimai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo.

3. Asmuo, ištremtas iš okupuotos Lietuvos Respublikos iki 1990 m. kovo 11 d., – iki 1940 m. birželio 15 d. Lietuvos Respublikos pilietybę turėjęs asmuo ar jo palikuonis, kurie 1940 m. birželio 15 d. – 1990 m. kovo 11 d. okupacinių režimų institucijų arba teismų sprendimais buvo prievarta iškeldinti iš Lietuvos dėl pasipriešinimo okupaciniams režimams, politinių, socialinių ar kilmės motyvų.

4. Asmuo, išvykęs iš Lietuvos iki 1990 m. kovo 11 d., – iki 1940 m. birželio 15 d. Lietuvos Respublikos pilietybę turėjęs asmuo ar jo palikuonis, iki 1990 m. kovo 11 d. išvykę iš dabartinės Lietuvos Respublikos teritorijos nuolat gyventi į kitą valstybę, jeigu 1990 m. kovo 11 d. jų nuolatinė gyvenamoji vieta buvo ne Lietuvoje. Ši sąvoka neapima asmenų, kurie po 1940 m. birželio 15 d. išvyko iš Lietuvos teritorijos į buvusią Sovietų Sąjungos teritoriją.

5. Kitos valstybės pilietis – asmuo, turintis kitos valstybės, ne Lietuvos Respublikos, pilietybę.

6. Kitos valstybės tarnyba – tarnyba, kai kitos valstybės institucijose einamos tos valstybės politiko, pareigūno ar kitos pareigos, susijusios su teisingumo ar viešojo administravimo funkcijų įgyvendinimu, ir toms pareigoms eiti reikalaujama turėti tos valstybės pilietybę ir (ar) duoti priesaiką tai valstybei. Kitos valstybės tarnyba apima karo tarnybą ir kitokią statutinę tarnybą. Kitos valstybės tarnyba neapima politiko pareigų vietos savivaldos institucijose, į kurias Lietuvos Respublikos pilietis gali būti renkamas pagal Europos Sąjungos teisę.

7. Lietuvių kilmės asmuo – asmuo, kurio tėvai ar seneliai arba vienas iš tėvų ar senelių yra ar buvo lietuviai ir kuris pats laiko save lietuviu ir deklaruoja tai rašytiniu pareiškimu.

8. Lietuvos Respublikos piliečio palikuonis – iki 1940 m. birželio 15 d. Lietuvos Respublikos pilietybę turėjusio asmens vaikas, vaikaitis ar provaikaitis.

9. Lietuvos Respublikos pilietybė – asmens nuolatinis teisinis ryšys su Lietuvos Respublika, grindžiamas abipusėmis teisėmis ir pareigomis.

10. Lietuvos Respublikos pilietis – asmuo, turintis Lietuvos Respublikos pilietybę.

11. Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimas – teisės atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę įgyvendinimas šio įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka.

12. Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimas – Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimas asmeniui, kuris yra netekęs turėtos Lietuvos Respublikos pilietybės.

13. Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimas – Lietuvos Respublikos pilietybės išlaikymas ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei turinčiam Lietuvos Respublikos piliečiui, įgijusiam kitos valstybės pilietybę.

14. Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimas – Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimas natūralizacijos, supaprastinta ar išimties tvarka.

15. Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimas natūralizacijos tvarka – Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimas asmeniui, atitinkančiam šiame įstatyme nustatytas Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo sąlygas.

16. Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimas supaprastinta tvarka – Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimas netaikant natūralizacijos sąlygų lietuvių kilmės asmeniui, kuris nėra buvęs Lietuvos Respublikos piliečiu.

17. Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimas išimties tvarka – Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimas ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei turinčiam kitos valstybės piliečiui ar asmeniui be pilietybės, kurie yra integravęsi į Lietuvos visuomenę, netaikant natūralizacijos sąlygų.

18. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės – prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo, suteikimo, atsisakymo, grąžinimo, išsaugojimo.

19. Teisė atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę – iki 1940 m. birželio 15 d. turėjusio Lietuvos Respublikos pilietybę asmens ir jo palikuonių teisė atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę šio įstatymo nustatyta tvarka.

20. Teisėtas nuolatinis gyvenimas Lietuvos Respublikoje – kitos valstybės piliečio ar asmens be pilietybės, turinčių įstatymų nustatytą dokumentą, suteikiantį ar patvirtinantį teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, gyvenimas Lietuvos Respublikoje be pertraukos šiame įstatyme nustatytą laiką. Laikoma, kad asmuo gyvena Lietuvos Respublikoje be pertraukos vienus metus, jeigu jis per tuos metus yra gyvenęs Lietuvos Respublikoje ne mažiau kaip šešis mėnesius. Asmens pragyventą laikotarpį Lietuvos Respublikoje nutraukia teismo paskirtos laisvės atėmimo bausmės atlikimo laikas.



3 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės principai

1. Lietuvos Respublikos pilietybė yra grindžiama Lietuvos Respublikos ir jos pilietybės tęstinumu.

2. Kiekvienas lietuvis turi teisę į Lietuvos Respublikos pilietybę, kuri įgyvendinama šio įstatymo nustatyta tvarka.

3. Lietuvos Respublikos pilietybė yra lygi neatsižvelgiant į jos įgijimo pagrindą.

4. Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus šiame įstatyme numatytus atvejus.

5. Lietuvos Respublikos pilietis, gyvenantis kitoje valstybėje, nepraranda Lietuvos Respublikos pilietybės.

6. Lietuvos Respublikos pilietis, sudaręs santuoką su kitos valstybės piliečiu, ją nutraukęs, taip pat pasikeitus jo sutuoktinio pilietybei, nepraranda Lietuvos Respublikos pilietybės.

7. Lietuvos Respublikos pilietis turi teisę atsisakyti Lietuvos Respublikos pilietybės, išskyrus šiame įstatyme numatytus atvejus.

8. Iš Lietuvos Respublikos piliečio pilietybė negali būti atimta. Lietuvos Respublikos pilietybės netenkama tik šiame įstatyme nustatytais pagrindais ir tvarka.

9. Vaiko, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo gimdamas, pilietybė nesikeičia pasikeitus jo tėvų ar vieno iš tėvų pilietybei.



4 straipsnis. Tarptautinių sutarčių taikymas

Jeigu įsigaliojusi Lietuvos Respublikos ratifikuota tarptautinė sutartis įtvirtina kitokias nuostatas negu šis įstatymas, taikomos Lietuvos Respublikos tarptautinės sutarties nuostatos.



II SKYRIUS

LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIEČIAI



5 straipsnis. Lietuvos Respublikos piliečiai

Lietuvos Respublikos piliečiai yra:

1) asmenys, kurie šio įstatymo įsigaliojimo dieną yra Lietuvos Respublikos piliečiai;

2) asmenys, atkūrę Lietuvos Respublikos pilietybę pagal šį įstatymą;

3) asmenys, įgiję Lietuvos Respublikos pilietybę pagal šį įstatymą;

4) asmenys, išsaugoję Lietuvos Respublikos pilietybę pagal šį įstatymą.



6 straipsnis. Lietuvos Respublikos piliečių teisinis statusas

1. Lietuvos Respublikos piliečiai turi visas teises, laisves ir pareigas, kurias nustato Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymai ir kiti teisės aktai, taip pat Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys.

2. Lietuvos Respublikos pilietis turi laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų, taip pat Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių, vykdyti juose nustatytas pareigas, saugoti Lietuvos Respublikos interesus, padėti stiprinti jos galią ir autoritetą, būti jai ištikimas.

3. Lietuvos valstybė gina ir globoja savo piliečius už Lietuvos Respublikos teritorijos ribų.

4. Lietuvos Respublikos pilietis negali būti išsiųstas iš Lietuvos Respublikos teritorijos.

5. Lietuvos Respublikos pilietis negali būti išduotas kitai valstybei, išskyrus Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse numatytus atvejus.



7 straipsnis. Atvejai, kai Lietuvos Respublikos pilietis gali būti kartu ir kitos valstybės pilietis

1. Lietuvos Respublikos pilietis nepraranda turimos Lietuvos Respublikos pilietybės, įgijęs valstybės, kuri atitinka bent vieną iš šio straipsnio 2 dalyje nustatytų Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės, transatlantinės integracijos kriterijų, pilietybę. Šio įstatymo nustatytais atvejais asmuo gali įgyti ar atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę neatsisakydamas šioje dalyje nurodytos valstybės pilietybės.

2. Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijai yra:

1) valstybės narystė Europos Sąjungoje ir (ar) valstybės dalyvavimas Europos ekonominės erdvės susitarime;

2) valstybės narystė Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijoje;

3) valstybės narystė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje.

3. Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijų neatitinka tos valstybės, kurios kartu yra Baltarusijos ir Rusijos sąjunginės valstybės, Eurazijos ekonominės sąjungos, Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos, Nepriklausomų valstybių sandraugos, Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos, kitų buvusios SSRS pagrindu sukurtų politinių, karinių, ekonominių ar kitokių valstybių sąjungų ar sandraugų narės.

4. Lietuvos Respublikos pilietis taip pat gali būti kartu ir bet kurios kitos valstybės pilietis, jeigu jis atitinka bent vieną iš šių sąlygų:

1) Lietuvos Respublikos pilietybę ir kitos valstybės pilietybę įgijo gimdamas, išskyrus šio straipsnio 5 dalyje nurodytus atvejus;

2) yra asmuo, ištremtas iš okupuotos Lietuvos Respublikos iki 1990 m. kovo 11 d.;

3) yra asmuo, išvykęs iš Lietuvos iki 1990 m. kovo 11 d.;

4) yra šio straipsnio 4 dalies 2 ar 3 punkte nurodyto asmens palikuonis;

5) sudarydamas santuoką su kitos valstybės piliečiu dėl to savaime (ipso facto) įgijo tos valstybės pilietybę;

6) yra asmuo, įvaikintas Lietuvos Respublikos piliečių (piliečio) iki jam sukako 18 metų ir dėl to įgijęs Lietuvos Respublikos pilietybę pagal šio įstatymo 18 straipsnio 1 dalį, išskyrus šio straipsnio 5 dalyje nurodytus atvejus;

7) yra asmuo – Lietuvos Respublikos pilietis, įvaikintas kitos valstybės piliečių (piliečio) iki jam sukako 18 metų ir dėl to įgijęs kitos valstybės pilietybę, išskyrus šio straipsnio 5 dalyje nurodytus atvejus;

8) Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo išimties tvarka, būdamas kitos valstybės pilietis;

9) Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojo;

10) yra ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei turintis asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė grąžinta pagal šio įstatymo 22 straipsnio 5 dalį;

11) Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo turėdamas pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje.

5. Šio straipsnio 4 dalies 1, 6 ar 7 punkte nurodytas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris kartu yra ir valstybės, esančios kurios nors iš šio straipsnio 3 dalyje nurodytų organizacijų nare, pilietis, sukakęs 24 metus privalo pasirinkti, ar likti Lietuvos Respublikos, ar tos užsienio valstybės piliečiu. Jeigu toks asmuo sukakus 24 metams nori likti Lietuvos Respublikos piliečiu, jis privalo atsisakyti tos užsienio valstybės pilietybės ir per vienus metus pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotai institucijai įrodymus apie jos netekimą, išskyrus atvejus, kai tos valstybės teisėje nenustatyta jos pilietybės atsisakymo procedūra. Šios institucijos sprendimu terminas įrodymams pateikti gali būti pratęstas, jeigu asmuo pateikia motyvuotą prašymą ir patvirtinančius dokumentus ir (ar) duomenis, kad per vienus metus negali atsisakyti kitos valstybės pilietybės.



8 straipsnis. Lietuvos Respublikos piliečio, kartu turinčio ir kitos valstybės pilietybę, statusas

Lietuvos Respublikos pilietį, kuris kartu yra ir kitos valstybės pilietis, Lietuvos valstybė laiko tik Lietuvos Respublikos piliečiu. Kitos valstybės pilietybės turėjimas neatleidžia jo nuo Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatytų Lietuvos Respublikos piliečio pareigų.



9 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimas

1. Asmenys, iki 1940 m. birželio 15 d. turėję Lietuvos Respublikos pilietybę, ir jų palikuonys, kurie iki šio įstatymo įsigaliojimo nėra įgiję Lietuvos Respublikos pilietybės, turi neterminuotą teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę, neatsižvelgiant į tai, kokioje valstybėje – Lietuvos Respublikoje ar kitoje valstybėje – jie nuolat gyvena.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyti asmenys Lietuvos Respublikos pilietybę gali atkurti, jeigu jie nėra kitos valstybės piliečiai. Reikalavimas atsisakyti kitos valstybės pilietybės netaikomas asmenims, kurie pagal šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalį, 4 dalies 2, 3 ar 4 punktą gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės piliečiai.

3. Lietuvos Respublikos pilietybė neatkuriama, jeigu yra šio įstatymo 24 straipsnio 1 ar 2 punkte nurodytų aplinkybių.

4. Lietuvos Respublikos pilietybė gali būti atkurta tik vieną kartą.



10 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimas

1. Respublikos Prezidentas, vadovaudamasis šiuo įstatymu, gali priimti sprendimą, kad ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei turintis Lietuvos Respublikos pilietis, įgijęs kitos valstybės, neatitinkančios šio įstatymo 7 straipsnio 2 dalyje nustatytų Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės, transatlantinės integracijos kriterijų, pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugo.

2. Pagal šį įstatymą ypatingais nuopelnais Lietuvos valstybei laikoma Lietuvos Respublikos piliečio veikla, kuria jis ypač reikšmingai prisideda prie Lietuvos Respublikos valstybingumo stiprinimo, Lietuvos Respublikos galios ir jos autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo.

3. Lietuvos Respublikos pilietybė neišsaugoma, jeigu yra šio įstatymo 24 straipsnio 1, 2 ir 3 punktuose nurodytų aplinkybių.



11 straipsnis. Lietuvių kilmės asmenų teisė įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastinta tvarka

1. Lietuvių kilmės asmenys, niekada neturėję Lietuvos Respublikos pilietybės, turi teisę supaprastinta tvarka įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę, neatsižvelgiant į tai, kokioje valstybėje – Lietuvos Respublikoje ar kitoje valstybėje – jie nuolat gyvena.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyti asmenys gali įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastinta tvarka, jeigu jie nėra kitos valstybės piliečiai ir nėra šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytų aplinkybių, dėl kurių Lietuvos Respublikos pilietybė neteikiama.



12 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantys dokumentai

Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantys dokumentai yra Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka išduotas Lietuvos Respublikos piliečio pasas, asmens tapatybės kortelė ar kitas dokumentas, patvirtinantis, kad asmuo yra Lietuvos Respublikos pilietis.



13 straipsnis. Teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę ir lietuvių kilmę patvirtinantys dokumentai

1. Asmenų, turinčių teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę, prašymu Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija išduoda šią teisę patvirtinančius dokumentus Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

2. Lietuvių kilmės asmenų prašymu Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija išduoda lietuvių kilmę patvirtinančius dokumentus Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija priima sprendimą nutraukti prašymo išduoti teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę ar lietuvių kilmę patvirtinantį dokumentą nagrinėjimą, jeigu:

1) asmuo mirė;

2) asmuo raštu pareiškė norą nutraukti prašymo išduoti teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę ar lietuvių kilmę patvirtinantį dokumentą nagrinėjimą;

3) nustato, kad asmuo yra Lietuvos Respublikos pilietis;

4) asmuo per vienus metus nuo Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos prašymo pateikti papildomus dokumentus, patvirtinančius šiame įstatyme nurodytas aplinkybes, ir (ar) patikslinti duomenis išsiuntimo dienos nepateikia prašomos informacijos ar dokumentų.

4. Teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę ar lietuvių kilmę patvirtinantis dokumentas pripažįstamas negaliojančiu, jeigu:

1) asmuo mirė;

2) jis prarastas;

3) jis neteisėtai išduotas;

4) jis pakeistas;

5) asmuo atkuria ar įgyja Lietuvos Respublikos pilietybę;

6) asmuo neatsiima šio dokumento per vienus metus nuo jo išrašymo dienos.



III SKYRIUS

LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS ĮGIJIMAS



14 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo pagrindai

Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama:

1) gimstant;

2) suteikus Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastinta tvarka;

3) suteikus Lietuvos Respublikos pilietybę natūralizacijos tvarka;

4) suteikus Lietuvos Respublikos pilietybę išimties tvarka;

5) grąžinus Lietuvos Respublikos pilietybę;

6) Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių nustatytais pagrindais.



15 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimas gimstant, kai vaiko tėvai arba vienas iš jų yra Lietuvos Respublikos piliečiai

1. Vaikas, kurio abu tėvai arba vienas iš jų yra Lietuvos Respublikos piliečiai, gimdamas įgyja Lietuvos Respublikos pilietybę, nesvarbu, ar jis gimė Lietuvos Respublikos teritorijoje, ar už jos ribų.

2. Vaikas, kurio bent vienas iš tėvų buvo Lietuvos Respublikos pilietis, tačiau mirė iki vaiko gimimo, gimdamas įgyja Lietuvos Respublikos pilietybę, nesvarbu, ar jis gimė Lietuvos Respublikos teritorijoje, ar už jos ribų.

3. Šiame straipsnyje nurodytų vaikų Lietuvos Respublikos pilietybė įrašoma į vaiko gimimo faktą patvirtinantį dokumentą registruojant vaiko gimimą.



16 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimas gimstant, kai vaiko tėvai arba vienas iš jų yra asmenys be pilietybės

1. Asmenų be pilietybės, teisėtai gyvenančių Lietuvos Respublikoje, vaikas yra Lietuvos Respublikos pilietis, nesvarbu, ar jis gimė Lietuvos Respublikos teritorijoje, ar už jos ribų, jeigu jis gimdamas neįgijo kitos valstybės pilietybės.

2. Vaikas, kurio vienas iš tėvų yra asmuo be pilietybės, teisėtai gyvenantis Lietuvos Respublikoje, o kitas nežinomas, yra Lietuvos Respublikos pilietis, nesvarbu, ar jis gimė Lietuvos Respublikos teritorijoje, ar už jos ribų, jeigu jis gimdamas neįgijo kitos valstybės pilietybės.

3. Šiame straipsnyje nurodytų vaikų, jeigu jie gimdami neįgijo kitos valstybės pilietybės, Lietuvos Respublikos pilietybė įrašoma į vaiko gimimo faktą patvirtinantį dokumentą registruojant vaiko gimimą.



17 straipsnis. Vaiko, kurio tėvai nežinomi, pilietybė

Lietuvos Respublikos teritorijoje rastas ar gyvenantis vaikas, kurio abu tėvai nežinomi, laikomas gimusiu Lietuvos Respublikos teritorijoje ir įgyja Lietuvos Respublikos pilietybę, jeigu nepaaiškėja, kad vaikas yra įgijęs kitos valstybės pilietybę, arba nepaaiškėja aplinkybių, dėl kurių vaikas įgytų kitos valstybės pilietybę. Ši nuostata taikoma ir vaikui, kurio abu tėvai ar turėtas vienintelis iš tėvų yra mirę arba pripažinti nežinia kur esančiais arba kurio abu tėvai ar turimas vienintelis iš tėvų teismo pripažinti neveiksniais tam tikroje srityje, arba kurio tėvams ar turimam vieninteliam iš tėvų neterminuotai apribota tėvų (tėvo ar motinos) valdžia ir vaikui nustatyta nuolatinė globa (rūpyba).



18 straipsnis. Įvaikinto vaiko pilietybė

1. Lietuvos Respublikos piliečių (piliečio) įvaikintas vaikas Lietuvos Respublikos pilietybę įgyja nuo jo įvaikinimo dienos.

2. Vaikas – Lietuvos Respublikos pilietis, kurį įsivaikina kitos valstybės piliečiai (pilietis), lieka Lietuvos Respublikos pilietis, nesvarbu, ar jis dėl įvaikinimo įgijo kitos valstybės pilietybę, ar ne.



19 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimas natūralizacijos tvarka

1. Lietuvos Respublikos pilietybė gali būti suteikiama asmeniui, jeigu jis atitinka šias sąlygas:

1) pastaruosius 10 metų teisėtai nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje;

2) prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo pateikimo ir sprendimo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo priėmimo metu turi teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje;

3) išlaikė valstybinės kalbos egzaminą;

4) išlaikė Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminą;

5) turi teisėtą pragyvenimo šaltinį;

6) yra asmuo be pilietybės arba yra pilietis tokios valstybės, pagal kurios teisę Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo atveju praranda tos valstybės pilietybę, arba raštu pareiškia savo valią atsisakyti turimos kitos valstybės, išskyrus šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje nurodytas valstybes, pilietybės, kai jam bus suteikta Lietuvos Respublikos pilietybė;

7) nėra šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytų aplinkybių.

2. Asmeniui be pilietybės, gimusiam Lietuvos Respublikos teritorijoje, Lietuvos Respublikos pilietybė gali būti suteikiama, jeigu jis teisėtai nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje pastaruosius 5 metus, nebuvo įgijęs kitos valstybės pilietybės, prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo pateikimo ir sprendimo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo priėmimo metu turi teisę gyventi Lietuvos Respublikoje ir atitinka šio straipsnio 1 dalies 3, 4, 5 ir 7 punktuose nustatytas sąlygas.

3. Valstybinės kalbos egzamino ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzamino taisykles, šių egzaminų išlaikymą patvirtinančius dokumentus ir jų išdavimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

4. Asmenims, kuriems sukako 65 metai, asmenims, kuriems nustatytas 0–55 procentų darbingumo lygis, ir asmenims, kuriems sukako senatvės pensijos amžius ir kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas didelių ir vidutinių specialiųjų poreikių lygis, taip pat asmenims, turintiems sunkių lėtinių psichikos ir elgesio sutrikimų, netaikomos šio straipsnio 1 dalies 3 ir 4 punktų nuostatos, o vaikams iki 18 metų netaikomos šio straipsnio 1 dalies 3, 4 ir 5 punktų nuostatos.

5. Kitų valstybių piliečiams ar asmenims be pilietybės, turintiems pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje, šio straipsnio 1 dalies 6 punkto nuostatos netaikomos.



20 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimas asmenims, sudariusiems santuoką su Lietuvos Respublikos piliečiais

1. Asmeniui, sudariusiam santuoką su Lietuvos Respublikos piliečiu ir pastaruosius 7 metus bendrai su sutuoktiniu teisėtai nuolat gyvenančiam Lietuvos Respublikoje, Lietuvos Respublikos pilietybė gali būti suteikiama, jeigu jis atitinka šias sąlygas:

1) prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo pateikimo ir sprendimo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo priėmimo metu turi teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje;

2) išlaikė valstybinės kalbos egzaminą;

3) išlaikė Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminą;

4) yra asmuo be pilietybės arba yra pilietis tokios valstybės, pagal kurios teisę Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo atveju praranda tos valstybės pilietybę, arba raštu pareiškia savo valią atsisakyti turimos kitos valstybės pilietybės, išskyrus šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje nurodytų valstybių pilietybę, įgytą gimimu, kai jam bus suteikta Lietuvos Respublikos pilietybė;

5) nėra šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytų aplinkybių.

2. Asmeniui, sudariusiam santuoką su Lietuvos Respublikos piliečiu: tremtiniu, politiniu kaliniu ar jų vaiku, gimusiu tremtyje, Lietuvos Respublikos pilietybė gali būti suteikiama, jeigu jis atitinka šias sąlygas:

1) susituokęs persikelia nuolat gyventi į Lietuvos Respubliką;

2) pastaruosius 5 metus bendrai su sutuoktiniu, kuris yra Lietuvos Respublikos pilietis, teisėtai nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje;

3) prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo pateikimo ir sprendimo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo priėmimo metu turi teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje;

4) išlaikė Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminą;

5) yra asmuo be pilietybės arba yra pilietis tokios valstybės, pagal kurios teisę Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo atveju praranda tos valstybės pilietybę, arba raštu pareiškia savo valią atsisakyti turimos kitos valstybės pilietybės, kai jam bus suteikta Lietuvos Respublikos pilietybė;

6) nėra šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytų aplinkybių.

3. Asmeniui, kuris pragyveno Lietuvos Respublikoje ilgiau kaip vienus metus susituokęs su Lietuvos Respublikos piliečiu, kuris vėliau mirė, Lietuvos Respublikos pilietybė gali būti suteikiama, jeigu jis atitinka šias sąlygas:

1) teisėtai nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje pastaruosius 5 metus;

2) prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo pateikimo ir sprendimo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo priėmimo metu turi teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje;

3) išlaikė valstybinės kalbos egzaminą;

4) išlaikė Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminą;

5) yra asmuo be pilietybės arba yra pilietis tokios valstybės, pagal kurios teisę Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo atveju praranda tos valstybės pilietybę, arba raštu pareiškia savo valią atsisakyti turimos kitos valstybės pilietybės, kai jam bus suteikta Lietuvos Respublikos pilietybė;

6) nėra šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytų aplinkybių.



21 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimas išimties tvarka

1. Respublikos Prezidentas, vadovaudamasis šiuo įstatymu, gali išimties tvarka suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei turintiems kitų valstybių piliečiams ar asmenims be pilietybės, kurie integravosi į Lietuvos visuomenę, netaikydamas jiems šio įstatymo 19 straipsnyje numatytų pilietybės suteikimo sąlygų.

2. Pagal šį įstatymą ypatingais nuopelnais Lietuvos valstybei laikoma užsienio valstybės piliečio ar asmens be pilietybės veikla, kuria asmuo ypač reikšmingai prisideda prie Lietuvos Respublikos valstybingumo stiprinimo, Lietuvos Respublikos galios ir jos autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo. Pagal šį įstatymą laikoma, kad asmuo integravosi į Lietuvos visuomenę, jeigu jis nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje ir sugeba bendrauti lietuvių kalba, o jeigu nuolat negyvena Lietuvos Respublikoje, – sugeba bendrauti lietuvių kalba ir yra kitų akivaizdžių įrodymų, patvirtinančių, kad asmuo yra integravęsis į Lietuvos visuomenę.

3. Dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo išimties tvarka savaime neatsiranda teisinių pasekmių Lietuvos Respublikos pilietybę įgijusio asmens vaikui, sutuoktiniui, kitiems šeimos nariams.

4. Lietuvos Respublikos pilietybė išimties tvarka neteikiama, jeigu yra šio įstatymo 24 straipsnio 1, 2 ir 3 punktuose nurodytų aplinkybių.

5. Asmeniui, netekusiam Lietuvos Respublikos pilietybės šio įstatymo 26 straipsnyje nustatytais pagrindais, Lietuvos Respublikos pilietybė išimties tvarka negali būti suteikta.



22 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimas

1. Asmeniui, netekusiam Lietuvos Respublikos pilietybės, Lietuvos Respublikos pilietybė gali būti grąžinta pagal jo prašymą. Asmeniui, netekusiam Lietuvos Respublikos pilietybės, Lietuvos Respublikos pilietybė gali būti grąžinta tik vieną kartą. Asmeniui, kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė buvo suteikta išimties tvarka, netekusiam Lietuvos Respublikos pilietybės, Lietuvos Respublikos pilietybė negali būti grąžinta.

2. Asmeniui, kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė buvo suteikta natūralizacijos tvarka ir kuris Lietuvos Respublikos pilietybės neteko, Lietuvos Respublikos pilietybė gali būti grąžinta pagal jo prašymą, jeigu asmuo atitinka šias sąlygas:

1) nėra kitos valstybės pilietis arba raštu pareiškia savo valią atsisakyti turimos kitos valstybės, išskyrus šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje nurodytų valstybių, pilietybės, kai jam bus grąžinta Lietuvos Respublikos pilietybė;

2) pastaruosius 5 metus teisėtai nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje;

3) prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo pateikimo ir sprendimo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo priėmimo metu turi teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje;

4) turi teisėtą pragyvenimo šaltinį;

5) nėra šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytų aplinkybių.

3. Šio straipsnio 2 dalyje nurodytomis sąlygomis Lietuvos Respublikos pilietybė taip pat gali būti grąžinama Lietuvos Respublikos pilietybės netekusiam asmeniui, kuris buvo įgijęs Lietuvos Respublikos pilietybę iki jam sukako 18 metų dėl to, kad jo tėvai ar vienas iš tėvų buvo įgiję Lietuvos Respublikos pilietybę natūralizacijos tvarka.

4. Asmeniui, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo gimdamas arba kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė buvo atkurta arba suteikta supaprastinta tvarka ir kuris po to jos neteko, Lietuvos Respublikos pilietybė gali būti grąžinta, jeigu jis nėra kitos valstybės pilietis. Šis reikalavimas netaikomas asmeniui, kuris pagal šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalį, 4 dalies 2, 3 ar 4 punktą gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis.

5. Ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei, kaip jie apibrėžti šio įstatymo 10 straipsnio 2 dalyje, turinčiam asmeniui, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo gimdamas, kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė buvo atkurta, suteikta supaprastinta tvarka arba natūralizacijos tvarka ir kuris po to jos neteko, Lietuvos Respublikos pilietybė gali būti grąžinta, jeigu nėra šio įstatymo 24 straipsnio 1, 2 ir 3 punktuose nurodytų aplinkybių.



23 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimas ir grąžinimas atsižvelgiant į valstybės interesus

Lietuvos Respublikos pilietybė asmenims suteikiama ir grąžinama atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos interesus.



24 straipsnis. Aplinkybės, dėl kurių Lietuvos Respublikos pilietybė neteikiama ir negrąžinama

Lietuvos Respublikos pilietybė natūralizacijos tvarka, supaprastinta tvarka, išimties tvarka neteikiama, taip pat negrąžinama asmenims, kurie:

1) rengėsi, kėsinosi padaryti ar padarė tarptautinius nusikaltimus – agresiją, genocidą, nusikaltimus žmoniškumui, karo nusikaltimus;

2) rengėsi, kėsinosi padaryti ar padarė nusikalstamas veikas prieš Lietuvos Respubliką;

3) iki atvykimo gyventi į Lietuvos Respubliką kitoje valstybėje buvo bausti laisvės atėmimo bausme už tyčinį nusikaltimą, kuris pagal Lietuvos Respublikos įstatymus laikomas labai sunkiu nusikaltimu, arba Lietuvos Respublikoje buvo bausti už labai sunkų nusikaltimą, nesvarbu, ar išnyko teistumas už šiame punkte nurodytus nusikaltimus, ar neišnyko;

4) įstatymų nustatyta tvarka neturi teisės gauti dokumento, patvirtinančio teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje.



25 straipsnis. Priesaika Lietuvos Respublikai

1. Asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė suteikta supaprastinta tvarka, natūralizacijos tvarka, išimties tvarka, ją grąžinus, taip pat Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių nustatytais pagrindais, per šio straipsnio 4 dalyje nustatytą laiką turi viešai ir iškilmingai prisiekti Lietuvos Respublikai. Reikalavimas prisiekti Lietuvos Respublikai netaikomas asmenims, teismo pripažintiems neveiksniais tam tikroje srityje, ir vaikams, nesukakusiems 18 metų.

2. Nustatomas toks priesaikos Lietuvos Respublikai tekstas:

„Aš, (vardas, pavardė), tapdamas (tapdama) Lietuvos Respublikos piliečiu (piliete) be išlygų prisiekiu būti ištikimas (ištikima) Lietuvos Respublikai, laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų, ginti Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą ir konstitucinę santvarką. Pasižadu gerbti Lietuvos valstybinę kalbą, kultūrą ir papročius, stiprinti Lietuvos demokratijos ir teisinės valstybės pagrindus. Tepadeda man Dievas.“

3. Prisiekti Lietuvos Respublikai galima ir be paskutinio priesaikos Lietuvos Respublikai sakinio.

4. Laikas, per kurį asmuo turi prisiekti Lietuvos Respublikai:

1) asmuo be pilietybės arba asmuo, kuris yra pilietis tokios valstybės, pagal kurios teisę Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo atveju praranda tos valstybės pilietybę, taip pat asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė buvo suteikta išimties tvarka, turi prisiekti per 6 mėnesius nuo dienos, kurią įsigalioja Respublikos Prezidento dekretas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo;

2) asmuo, kuris yra raštu pareiškęs savo valią atsisakyti turimos kitos valstybės pilietybės, kai jam bus suteikta ar grąžinta Lietuvos Respublikos pilietybė, turi prisiekti per 2 metus nuo dienos, kurią įsigalioja Respublikos Prezidento dekretas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo ar grąžinimo.

5. Asmuo prisiekia Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijoje arba Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje. Asmens priesaiką Vidaus reikalų ministerijoje priima vidaus reikalų ministras ar jo įgaliotas viceministras, o diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje – diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos vadovas.

6. Asmuo prisiekia stovėdamas priešais priesaiką priimantį asmenį, skaito priesaikos tekstą padėjęs ranką ant Lietuvos Respublikos Konstitucijos. Baigęs skaityti priesaikos tekstą, asmuo pasirašo vardinį priesaikos lapą. Pasirašytas vardinis priesaikos lapas perduodamas priesaiką priėmusiam asmeniui.

7. Šio straipsnio 5 ir 6 dalyse nustatyti reikalavimai netaikomi asmenims, kurie dėl neįgalumo to padaryti negali.

8. Priesaikos Lietuvos Respublikai tekstas netaisomas ir nekeičiamas. Šios nuostatos nesilaikymas, taip pat atsisakymas pasirašyti vardinį priesaikos lapą arba pasirašymas su išlyga reiškia, kad asmuo neprisiekė.

9. Asmenys, kurie, įgydami Lietuvos Respublikos pilietybę, turėjo kitos valstybės pilietybę, prisiekia Lietuvos Respublikai tik po to, kai šio straipsnio 5 dalyje nurodytoms institucijoms pateikia įrodymus, kad jie nėra kitos valstybės piliečiai. Reikalavimas pateikti įrodymus apie kitos valstybės pilietybės netekimą netaikomas asmenims, kurie pagal šio įstatymo 7 straipsnį gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės piliečiai. Reikalavimas pateikti įrodymus apie kitos valstybės pilietybės netekimą netaikomas tais atvejais, kai kitos valstybės teisėje nenustatyta jos pilietybės atsisakymo ar netekimo įgijus kitos valstybės pilietybę procedūrų arba šios procedūros neatitinka protingumo kriterijų.

10. Priesaikos Lietuvos Respublikai tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

11. Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės, konsulinės įstaigos per 7 kalendorines dienas nuo priesaikos Lietuvos Respublikai davimo dienos praneša Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotai institucijai apie asmenis, prisiekusius šiose diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose.

12. Asmuo, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgyja supaprastinta tvarka, natūralizacijos tvarka, išimties tvarka, ją grąžinus, taip pat Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių nustatytais pagrindais, Lietuvos Respublikos piliečiu tampa ir Lietuvos Respublikos piliečio teises, laisves ir pareigas įgyja tik po to, kai prisiekia Lietuvos Respublikai. Asmuo, kuriam netaikomas reikalavimas prisiekti Lietuvos Respublikai, Lietuvos Respublikos piliečiu tampa ir Lietuvos Respublikos piliečio teises ir pareigas įgyja nuo Respublikos Prezidento dekreto dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo ar grąžinimo įsigaliojimo dienos.

13. Tais atvejais, kai kitos valstybės teisėje nustatyta jos pilietybės atsisakymo ar netekimo procedūra tik įgijus kitos valstybės pilietybę, asmuo, kuriam buvo leista prisiekti Lietuvos Respublikai, netaikant reikalavimo pateikti įrodymus apie kitos valstybės pilietybės netekimą, per vienus metus nuo priesaikos Lietuvos Respublikai davimo dienos privalo pateikti įrodymus apie kitos valstybės pilietybės netekimą. Asmuo, kuriam netaikomas reikalavimas prisiekti Lietuvos Respublikai ir kuris Lietuvos Respublikos piliečio teises ir pareigas įgijo nuo Respublikos Prezidento dekreto dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo ar grąžinimo įsigaliojimo dienos, turi atsisakyti kitos valstybės pilietybės per vienus metus nuo Respublikos Prezidento dekreto dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo ar grąžinimo įsigaliojimo dienos, išskyrus atvejus, kai kitos valstybės teisėje nenustatyta jos pilietybės atsisakymo ar netekimo įgijus kitos valstybės pilietybę procedūrų.

14. Šio straipsnio 13 dalyje nurodytas terminas gali būti pratęstas Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos sprendimu, bet ne ilgiau kaip vieniems metams, jeigu asmuo pateikia motyvuotą prašymą ir patvirtinančius dokumentus ir (ar) duomenis, kad per vienus metus nuo priesaikos Lietuvos Respublikai davimo dienos ar nuo Respublikos Prezidento dekreto dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo ar grąžinimo įsigaliojimo dienos negali atsisakyti kitos valstybės pilietybės.



IV SKYRIUS

LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS NETEKIMAS



26 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės netekimas

Lietuvos Respublikos pilietybės netenkama:

1) atsisakius Lietuvos Respublikos pilietybės;

2) įgijus kitos valstybės pilietybę, išskyrus šiame įstatyme numatytus atvejus;

3) Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių nustatytais pagrindais;

4) jeigu Lietuvos Respublikos pilietis tarnauja kitos valstybės tarnyboje neturėdamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės leidimo;

5) įgijus Lietuvos Respublikos pilietybę pateikus suklastotus dokumentus ar kitokiu apgaulės būdu;

6) paaiškėjus šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytoms aplinkybėms, dėl kurių šiam asmeniui Lietuvos Respublikos pilietybė negalėjo būti suteikta, atkurta, grąžinta ar išsaugota;

7) paaiškėjus, kad sprendimas dėl asmens Lietuvos Respublikos pilietybės priimtas pažeidus šį ar kitus Lietuvos Respublikos įstatymus;

8) jeigu šio įstatymo 7 straipsnio 5 dalyje nurodytas Lietuvos Respublikos pilietis sukakus 24 metams per nustatytą terminą nepateikia įrodymų apie užsienio valstybės, esančios kurios nors iš šio įstatymo 7 straipsnio 3 dalyje nurodytų organizacijų nare, pilietybės netekimą (išskyrus atvejus, kai tos valstybės teisėje nenustatyta jos pilietybės atsisakymo procedūra);

9) jeigu asmuo, kuriam taikomas reikalavimas pateikti įrodymus apie kitos valstybės pilietybės netekimą, jų nepateikė per šio įstatymo 25 straipsnio 13 ar 14 dalyje nustatytą terminą;

10) jeigu asmuo, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo išimties tvarka, būdamas ir kitos valstybės pilietis, savo veiksmais kelia grėsmę Lietuvos Respublikos saugumo interesams, viešai reiškia palaikymą valstybei, keliančiai grėsmę Lietuvos Respublikos ir (ar) kitų Europos Sąjungos valstybių narių ir (ar) jų sąjungininkų saugumo interesams.



27 straipsnis. Lietuvos Respublikos piliečio teisė atsisakyti pilietybės

1. Lietuvos Respublikos piliečio teisė atsisakyti pilietybės negali būti varžoma, išskyrus šiame straipsnyje numatytus atvejus.

2. Lietuvos Respublikos piliečio prašymas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atsisakymo negali būti nagrinėjamas, jeigu jis yra įtariamas ar kaltinamas padaręs nusikalstamą veiką arba jam yra įsiteisėjęs ir vykdytinas teismo nuosprendis.

3. Lietuvos Respublikoje paskelbus mobilizaciją, į civilinio mobilizacinio personalo rezervą įrašyto ar karo prievolininku esančio Lietuvos Respublikos piliečio prašymas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atsisakymo iki demobilizacijos paskelbimo negali būti nagrinėjamas.

4. Lietuvos Respublikos piliečio prašymas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atsisakymo negali būti nagrinėjamas, jeigu jis liktų be pilietybės.



28 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės netekimas įgijus kitos valstybės pilietybę

1. Lietuvos Respublikos pilietis, įgijęs kitos valstybės pilietybę, netenka Lietuvos Respublikos pilietybės nuo kitos valstybės pilietybės įgijimo dienos, išskyrus asmenis, kurie pagal šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalį ir 4 dalies 1–5, 7, 9 punktus gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės piliečiai.

2. Lietuvos Respublikos pilietis, įgijęs kitos valstybės pilietybę, privalo per 2 mėnesius nuo kitos valstybės pilietybės įgijimo dienos raštu pranešti apie tai Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotai institucijai arba Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai. Lietuvos Respublikos pilietis, šio įstatymo 44 straipsnyje nustatyta tvarka pateikęs prašymą dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo, laikomas pranešusiu apie kitos valstybės pilietybės įgijimą.

3. Asmuo, nustatytu laiku neįvykdęs šio straipsnio 2 dalyje nustatytos pareigos, atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.



V SKYRIUS

VAIKŲ IKI 18 METŲ PILIETYBĖ PASIKEITUS TĖVŲ PILIETYBEI



29 straipsnis. Vaiko pilietybė jo tėvams ar vienam iš tėvų įgijus Lietuvos Respublikos pilietybę

1. Jeigu Lietuvos Respublikos pilietybę įgyja arba atkuria vienas iš vaiko tėvų ar abu tėvai, vaikas iki 14 metų taip pat įgyja Lietuvos Respublikos pilietybę, jeigu jis nėra kitos valstybės pilietis. Šiame straipsnyje nurodytų asmenų vaikas nuo 14 iki 18 metų Lietuvos Respublikos pilietybę įgyja tik jo sutikimu, jeigu jis nėra kitos valstybės pilietis.

2. Tais atvejais, kai kitos valstybės teisėje nenustatyta pilietybės atsisakymo ar netekimo įgijus kitos valstybės pilietybę procedūrų arba šios procedūros neatitinka protingumo kriterijų, pridedamas notaro patvirtintas pareiškimas, kad vaikas atsisako kitos valstybės pilietybės.



30 straipsnis. Vaiko pilietybė jo tėvams ar vienam iš tėvų netekus Lietuvos Respublikos pilietybės

1. Jeigu Lietuvos Respublikos pilietybės netenka abu vaiko tėvai ar vienas iš tėvų, vaikas, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo gimdamas, lieka Lietuvos Respublikos pilietis.

2. Jeigu Lietuvos Respublikos pilietybės netenka abu vaiko tėvai, Lietuvos Respublikos pilietybę įgiję natūralizacijos tvarka, vaikas iki 18 metų, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo ne gimdamas, netenka Lietuvos Respublikos pilietybės, išskyrus atvejus, kuriais Lietuvos Respublikos pilietybės netekęs vaikas liktų be pilietybės. Vaikas nuo 14 iki 18 metų gali netekti Lietuvos Respublikos pilietybės tik jo sutikimu, išskyrus atvejus, kuriais Lietuvos Respublikos pilietybės netekęs vaikas liktų be pilietybės.

3. Jeigu Lietuvos Respublikos pilietybės netenka vienas iš vaiko tėvų, įgijęs Lietuvos Respublikos pilietybę natūralizacijos tvarka, o kitas iš tėvų lieka Lietuvos Respublikos pilietis, vaikas, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo ne gimdamas, lieka Lietuvos Respublikos pilietis.

4. Jeigu Lietuvos Respublikos pilietybės netenka vienas iš vaiko tėvų, Lietuvos Respublikos pilietybę įgijęs natūralizacijos tvarka, o kitas iš tėvų nėra Lietuvos Respublikos pilietis arba yra nežinomas, vaikas iki 18 metų, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo ne gimdamas, netenka Lietuvos Respublikos pilietybės, išskyrus atvejus, kuriais Lietuvos Respublikos pilietybės netekęs vaikas liktų be pilietybės. Vaikas nuo 14 iki 18 metų gali netekti Lietuvos Respublikos pilietybės tik jo sutikimu, išskyrus atvejus, kuriais Lietuvos Respublikos pilietybės netekęs vaikas liktų be pilietybės.



VI SKYRIUS

LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS KLAUSIMŲ NAGRINĖJIMAS IR SPRENDIMAS



31 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės dokumentus rengiančios, pilietybės klausimus nagrinėjančios ir sprendžiančios institucijos

Lietuvos Respublikos pilietybės dokumentus rengia, pilietybės klausimus pagal jiems nustatytą kompetenciją nagrinėja ir sprendžia:

1) Respublikos Prezidentas;

2) Pilietybės reikalų komisija;

3) vidaus reikalų ministras;

4) Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija;

5) Regionų apygardos administracinis teismas.



32 straipsnis. Respublikos Prezidento įgaliojimai sprendžiant pilietybės klausimus

1. Respublikos Prezidentas:

1) suteikia Lietuvos Respublikos pilietybę natūralizacijos tvarka;

2) suteikia Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastinta tvarka;

3) suteikia Lietuvos Respublikos pilietybę išimties tvarka;

4) grąžina Lietuvos Respublikos pilietybę;

5) priima sprendimus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo;

6) priima sprendimus dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo šio įstatymo 26 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu.

2. Spręsdamas šio straipsnio 1 dalyje nurodytus klausimus, Respublikos Prezidentas leidžia aktus – dekretus.



33 straipsnis. Pilietybės reikalų komisija

1. Pilietybės reikalų komisiją sudaro ir jos reglamentą tvirtina Respublikos Prezidentas.

2. Pilietybės reikalų komisija yra Respublikos Prezidento patariamoji institucija, padedanti jam spręsti pilietybės klausimus.

3. Pilietybės reikalų komisija:

1) preliminariai nagrinėja prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo natūralizacijos tvarka, supaprastinta tvarka ir išimties tvarka ir teikia Respublikos Prezidentui siūlymus šiais klausimais;

2) preliminariai nagrinėja prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo ir grąžinimo ir teikia Respublikos Prezidentui siūlymus šiais klausimais;

3) preliminariai nagrinėja vidaus reikalų ministro kreipimąsi dėl sprendimo dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo šio įstatymo 26 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu priėmimo ir teikia Respublikos Prezidentui siūlymus šiuo klausimu. Asmuo, dėl kurio yra gautas vidaus reikalų ministro kreipimasis, ir (ar) jam atstovaujantis advokatas Pilietybės reikalų komisijos posėdyje turi teisę teikti paaiškinimus dėl šio įstatymo 26 straipsnio 10 punkte nurodytų aplinkybių;

4) raštu praneša pareiškėjams, kurių prašymai dėl pilietybės suteikimo, grąžinimo ar išsaugojimo netenkinami, ir nurodo atsisakymo tenkinti prašymą motyvus.

4. Pilietybės reikalų komisijos siūlymai Respublikos Prezidento nesaisto.



34 straipsnis. Vidaus reikalų ministras

Vidaus reikalų ministras:

1) pasirašo Respublikos Prezidento dekretus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, išsaugojimo, grąžinimo, taip pat Respublikos Prezidento dekretus dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo šio įstatymo 26 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu;

2) priima sprendimus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo;

3) priima sprendimus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo jos atsisakius, įgijus kitos valstybės pilietybę ar stojus į kitos valstybės tarnybą be Lietuvos Respublikos Vyriausybės leidimo, taip pat pagal šio įstatymo 26 straipsnio 8 punktą, 30 straipsnio 2 ir 4 dalis;

4) kreipiasi į Vilniaus apygardos administracinį teismą dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo paaiškėjus, kad asmuo įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę pateikęs suklastotus dokumentus ar kitokiu apgaulės būdu, taip pat paaiškėjus šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytoms aplinkybėms, dėl kurių Lietuvos Respublikos pilietybė negalėjo būti suteikta, atkurta, grąžinta ar išsaugota, arba paaiškėjus, kad sprendimas dėl asmens Lietuvos Respublikos pilietybės priimtas pažeidžiant šį ar kitus Lietuvos Respublikos įstatymus;;

5) kreipiasi į Respublikos Prezidentą dėl sprendimo dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo šio įstatymo 26 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu priėmimo, gavęs atitinkamą informaciją iš kompetentingų valstybės institucijų;

6) priima asmenų, kuriems suteikta ar grąžinta Lietuvos Respublikos pilietybė, priesaiką Lietuvos Respublikai. Šių asmenų priesaiką Lietuvos Respublikai gali priimti ir vidaus reikalų ministro įgaliotas viceministras.



35 straipsnis. Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija

Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija:

1) priima sprendimus dėl vaikų Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo pagal šio įstatymo 16 straipsnį, 18 straipsnio 1 dalį ir 29 straipsnį;

2) nagrinėja prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo ir teikia vidaus reikalų ministrui siūlymus šiuo klausimu;

3) nagrinėja klausimus ir dokumentus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo jos atsisakius, įgijus kitos valstybės pilietybę ar stojus į kitos valstybės tarnybą be Lietuvos Respublikos Vyriausybės leidimo, taip pat pagal šio įstatymo 26 straipsnio 8 punktą, 30 straipsnio 2 ir 4 dalis, ir teikia vidaus reikalų ministrui siūlymus – teikimus šiais klausimais;

4) rengia ir teikia asmenų dokumentus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, išsaugojimo ar grąžinimo svarstyti Pilietybės reikalų komisijai;

5) nagrinėja klausimus ir dokumentus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo paaiškėjus, kad asmuo įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę pateikęs suklastotus dokumentus ar kitokiu apgaulės būdu, taip pat paaiškėjus šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytoms aplinkybėms, dėl kurių Lietuvos Respublikos pilietybė negalėjo būti suteikta, atkurta, grąžinta ar išsaugota, arba paaiškėjus, kad sprendimas dėl asmens Lietuvos Respublikos pilietybės priimtas pažeidžiant šį ar kitus Lietuvos Respublikos įstatymus, ir teikia vidaus reikalų ministrui siūlymus kreiptis į Vilniaus apygardos administracinį teismą šiais klausimais, taip pat vidaus reikalų ministro pavedimu rengia dokumentus dėl suteiktos išimties tvarka Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo šio įstatymo 26 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu;

6) raštu praneša pareiškėjams, kurių prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo netenkinami, ir nurodo atsisakymo tenkinti prašymą motyvus;

7) teisės aktų nustatyta tvarka praneša suinteresuotiems asmenims ir institucijoms apie vaikų Lietuvos Respublikos pilietybės turėjimo faktą, taip pat vidaus reikalų ministro priimtus sprendimus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo, dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo jos atsisakius, įgijus kitos valstybės pilietybę ar stojus į kitos valstybės tarnybą be Lietuvos Respublikos Vyriausybės leidimo;

8) per Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją siunčia kompetentingoms užsienio valstybių institucijoms asmenų prašymus dėl kitos valstybės pilietybės atsisakymo, kai kitos valstybės teisėje nenustatyta pilietybės atsisakymo ar netekimo įgijus kitos valstybės pilietybę procedūrų arba šios procedūros neatitinka protingumo kriterijų;

9) priima sprendimą, kad Lietuvos Respublikos pilietybės netekimas įgijus kitos valstybės pilietybę netaikomas, nes asmuo atitinka bent vieną iš šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje ar 4 dalies 1–5, 7, 9 punktuose nurodytų sąlygų, ir praneša suinteresuotiems asmenims ir institucijoms;

10) atlieka kitas šiame įstatyme nustatytas funkcijas.



36 straipsnis. Regionų apygardos administracinis teismas

Regionų apygardos administracinis teismas vidaus reikalų ministro prašymu sprendžia dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo paaiškėjus, kad asmuo įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę pateikęs suklastotus dokumentus ar kitokiu apgaulės būdu, taip pat paaiškėjus šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytoms aplinkybėms, dėl kurių Lietuvos Respublikos pilietybė negalėjo būti suteikta, atkurta ar grąžinta, arba paaiškėjus, kad sprendimas dėl asmens Lietuvos Respublikos pilietybės priimtas pažeidžiant šį ar kitus Lietuvos Respublikos įstatymus.



37 straipsnis. Kitų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų teisės ir pareigos

Valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos pagal savo kompetenciją privalo šio įstatymo 31 straipsnyje nurodytų valstybės institucijų prašymu suteikti visą turimą informaciją, būtiną Lietuvos Respublikos pilietybės klausimams nagrinėti ir spręsti.



38 straipsnis. Sprendimų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės skelbimas

Respublikos Prezidento dekretai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo, Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo, Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo ir suteiktos išimties tvarka Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo šio įstatymo 26 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu, vidaus reikalų ministro įsakymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo ir Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo, taip pat galutiniai ir neskundžiami administracinių teismų sprendimai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo įstatymų nustatyta tvarka skelbiami Teisės aktų registre.



VII SKYRIUS

PRAŠYMAI DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS



39 straipsnis. Prašymų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės padavimo ir nagrinėjimo bendrosios taisyklės

1. Lietuvos Respublikos pilietybės klausimai nagrinėjami tik pagal pačių asmenų rašytinius prašymus. Vaikų, nesukakusių 18 metų, ir asmenų, teismo pripažintų neveiksniais tam tikroje srityje, prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės paduoda jų atstovai.

2. Asmenys prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės paduoda per Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotą instituciją. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytais atvejais asmenys, nuolat gyvenantys užsienyje, prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės asmeniškai gali paduoti per Lietuvos Respublikos diplomatines atstovybes ir konsulines įstaigas, kurios prašymus perduoda Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotai institucijai. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės paduodami ir perduodami Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotai institucijai Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

3. Asmenų prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės pakartotinai priimami ne anksčiau kaip po vienų metų nuo atsisakymo patenkinti ankstesnį prašymą, išskyrus atvejus, kai prašymas paduodamas kitu šiame įstatyme nustatytu Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo pagrindu arba pateikiami nauji dokumentai, patvirtinantys ankstesnio prašymo pagrįstumą.

4. Pilietybės reikalų komisija ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija priima sprendimą nutraukti prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės nagrinėjimą, jeigu:

1) asmuo mirė;

2) asmuo raštu pareiškė norą nutraukti prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės nagrinėjimą;

3) nustato, kad asmuo yra Lietuvos Respublikos pilietis;

4) asmuo per vienus metus nuo Pilietybės reikalų komisijos ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos prašymo pateikti papildomus dokumentus, patvirtinančius šiame įstatyme nurodytas aplinkybes, ir (ar) patikslinti duomenis išsiuntimo dienos nepateikia prašomos informacijos ar dokumentų.

5. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės, išskyrus prašymus, kuriuos nagrinėja Pilietybės reikalų komisija, nagrinėjami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

6. Asmenų, šio įstatymo nustatytais terminais ir tvarka neprisiekusių Lietuvos Respublikai, pakartotinai paduoti prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo ar grąžinimo nenagrinėjami, išskyrus atvejus, kai šį terminą asmuo praleido dėl ypač svarbių priežasčių.

7. Už prašymų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės nagrinėjimą imama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės rinkliava arba konsulinis mokestis už dokumentų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės priėmimą ir perdavimą.

8. Šio straipsnio 2 dalyje nurodytos įstaigos turi teisę pareikalauti asmens pateikti papildomus dokumentus, patvirtinančius šiame įstatyme nurodytas aplinkybes dėl Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo ar atkūrimo.



40 straipsnis. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo

1. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo paduodami vidaus reikalų ministrui per šio įstatymo 39 straipsnio 2 dalyje nurodytas įstaigas.

2. Asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka nėra išduotas teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantis dokumentas, prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo prideda šiuos dokumentus:

1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

2) dokumentus, patvirtinančius, kad asmuo iki 1940 m. birželio 15 d. turėjo Lietuvos Respublikos pilietybę arba yra asmens, iki 1940 m. birželio 15 d. turėjusio Lietuvos pilietybę, palikuonis;

3) vardo ar pavardės keitimą patvirtinančius dokumentus, jeigu šie asmens duomenys buvo keisti;

4) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo nėra kitos valstybės pilietis, išskyrus atvejus, kai pagal šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalį, 4 dalies 2, 3 ir 4 punktus asmuo gali būti Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis. Tais atvejais, kai kitos valstybės teisėje nenustatyta pilietybės atsisakymo ar netekimo įgijus kitos valstybės pilietybę procedūrų arba šios procedūros neatitinka protingumo kriterijų, pridedamas notaro patvirtintas asmens, kuris prašo atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę, pareiškimas, kad jis atsisako kitos valstybės pilietybės;

5) dokumentus, patvirtinančius, kad yra bent viena iš šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje ar 4 dalies 2, 3, 4 punktuose nurodytų sąlygų, jeigu asmuo yra kitos valstybės pilietis.

3. Asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka yra išduotas teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantis dokumentas, prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo prideda šiuos dokumentus:

1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

2) teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantį dokumentą (šis dokumentas grąžinamas šio straipsnio 1 dalyje nurodytoms įstaigoms);

3) vardo ar pavardės keitimą patvirtinantį dokumentą, jeigu šie asmens duomenys buvo keisti po teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančio dokumento išdavimo asmeniui;

4) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo nėra kitos valstybės pilietis, išskyrus atvejus, kai pagal šio įstatymo 7 straipsnio1 dalį, 4 dalies 2, 3 ir 4 punktus asmuo gali būti Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis. Tais atvejais, kai kitos valstybės teisėje nenustatyta pilietybės atsisakymo ar netekimo įgijus kitos valstybės pilietybę procedūrų arba šios procedūros neatitinka protingumo kriterijų, pridedamas notaro patvirtintas asmens, kuris prašo atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę, pareiškimas, kad jis atsisako kitos valstybės pilietybės;

5) dokumentus, patvirtinančius, kad yra bent viena iš šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje ar 4 dalies 2, 3, 4 punktuose nurodytų sąlygų, jeigu asmuo yra kitos valstybės pilietis.

4. Dokumentai, patvirtinantys, kad asmuo iki 1940 m. birželio 15 d. turėjo Lietuvos pilietybę, yra:

1) Lietuvos Respublikos vidaus ar užsienio pasai, išduoti iki 1940 m. birželio 15 d.;

2) Lietuvos Respublikos užsienio pasai, išduoti Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių ar konsulinių įstaigų po 1940 m. birželio 15 d.;

3) dokumentai, liudijantys asmens tarnybą Lietuvos kariuomenėje ar darbą valstybės tarnyboje;

4) gimimo liudijimai arba kiti dokumentai, kuriuose tiesiogiai nurodyta turėta Lietuvos Respublikos pilietybė;

5) asmens liudijimai, išduoti iki 1940 m. birželio 15 d. Lietuvoje, arba asmens liudijimai, išduoti pagal dokumentus, išduotus iki 1940 m. birželio 15 d.

5. Jeigu šio straipsnio 4 dalyje nurodytų dokumentų nėra, asmens iki 1940 m. birželio 15 d. turėtai Lietuvos Respublikos pilietybei patvirtinti gali būti pateikiami dokumentai apie mokymąsi, darbą, gyvenimą Lietuvoje iki 1940 m. birželio 15 d., taip pat užsienio valstybės pasas ir kiti dokumentai.

6. Jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija konstatuoja, kad nėra pakankamai dokumentų, patvirtinančių, kad asmuo iki 1940 m. birželio 15 d. buvo Lietuvos Respublikos pilietis ar yra jo palikuonis, taip pat dokumentų, patvirtinančių, kad asmuo gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis, šie duomenys gali būti nustatomi teismo tvarka.



41 straipsnis. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka

1. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka paduodami Respublikos Prezidentui per šio įstatymo 39 straipsnio 2 dalyje nurodytas įstaigas.

2. Asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka nėra išduotas lietuvių kilmę patvirtinantis dokumentas, prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka prideda šiuos dokumentus:

1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

2) lietuvių kilmę patvirtinantį dokumentą;

3) vardo ar pavardės keitimą patvirtinantį dokumentą, jeigu šie asmens duomenys buvo keisti;

4) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo nėra kitos valstybės pilietis. Tais atvejais, kai kitos valstybės teisėje nenustatyta pilietybės atsisakymo ar netekimo įgijus kitos valstybės pilietybę procedūrų arba šios procedūros neatitinka protingumo kriterijų, pridedamas notaro patvirtintas asmens, kuris prašo suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastinta tvarka, pareiškimas, kad jis atsisako kitos valstybės pilietybės.

3. Asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka yra išduotas lietuvių kilmę patvirtinantis dokumentas, prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka prideda šiuos dokumentus:

1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

2) lietuvių kilmę patvirtinantį dokumentą (šis dokumentas grąžinamas šio straipsnio 1 dalyje nurodytoms įstaigoms);

3) vardo ar pavardės keitimą patvirtinančius dokumentus, jeigu šie asmens duomenys buvo keisti po lietuvių kilmę patvirtinančio dokumento išdavimo asmeniui;

4) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo nėra kitos valstybės pilietis. Tais atvejais, kai kitos valstybės teisėje nenustatyta pilietybės atsisakymo ar netekimo įgijus kitos valstybės pilietybę procedūrų arba šios procedūros neatitinka protingumo kriterijų, pridedamas notaro patvirtintas asmens, kuris prašo suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastinta tvarka, pareiškimas, kad jis atsisako kitos valstybės pilietybės.

4. Lietuvių kilmę patvirtina dokumentai, kuriuose nurodyta, kad asmens tėvai ar seneliai arba vienas iš tėvų ar senelių yra ar buvo lietuviai, taip pat asmens rašytinis pareiškimas, kuriuo jis deklaruoja, kad laiko save lietuviu.

5. Jeigu Pilietybės reikalų komisija konstatuoja, kad nėra pakankamai dokumentų, patvirtinančių asmens lietuvių kilmę, šie duomenys gali būti nustatomi teismo tvarka.

6. Jeigu dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka kreipiasi asmuo, turintis kitos valstybės pilietybę, jis pateikia rašytinį pareiškimą, kad atsisakys turimos kitos valstybės pilietybės, kai jam bus suteikta Lietuvos Respublikos pilietybė.



42 straipsnis. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo natūralizacijos tvarka

1. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo natūralizacijos tvarka paduodami Respublikos Prezidentui per Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotą instituciją.

2. Prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo natūralizacijos tvarka asmuo prideda šiuos dokumentus:

1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

2) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo šio prašymo pateikimo metu turi teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje;

3) dokumentus, patvirtinančius, kad asmuo pastaruosius 10 metų teisėtai nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje;

4) dokumentus, patvirtinančius, kad asmuo turi teisėtą pragyvenimo šaltinį;

5) dokumentus, patvirtinančius, kad asmuo išlaikė valstybinės kalbos ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminus. Šių dokumentų nereikia pateikti asmenims, kuriems sukako 65 metai, asmenims, kuriems nustatytas 0–55 procentų darbingumo lygis, asmenims, kuriems sukako senatvės pensijos amžius ir kuriems Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka nustatyti nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikiai, asmenims, turintiems sunkių lėtinių psichikos ir elgesio sutrikimų, taip pat vaikams iki 18 metų.

3. Prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo natūralizacijos tvarka sudarius santuoką su Lietuvos Respublikos piliečiu asmuo prideda šiuos dokumentus:

1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

2) santuokos liudijimą;

3) sutuoktinio Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantį dokumentą;

4) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo yra tremtinys ar politinis kalinys, jeigu dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo asmuo kreipiasi pagal šio įstatymo 20 straipsnio 2 dalį;

5) sutuoktinio mirties liudijimą, jeigu dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo asmuo kreipiasi pagal šio įstatymo 20 straipsnio 3 dalį;

6) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo šio prašymo padavimo metu turi teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje;

7) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo teisėtai nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje šio įstatymo 20 straipsnyje nurodytą laikotarpį;

8) dokumentus, patvirtinančius, kad asmuo išlaikė valstybinės kalbos egzaminą (jeigu jis pagal šio įstatymo 20 straipsnio 1 ir 3 dalis turi išlaikyti šį egzaminą) ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminą. Šių dokumentų nereikia pateikti asmenims, kuriems sukako 65 metai, asmenims, kuriems nustatytas 0–55 procentų darbingumo lygis, asmenims, kuriems sukako senatvės pensijos amžius ir kuriems Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka nustatyti nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikiai, taip pat asmenims, turintiems sunkių lėtinių psichikos ir elgesio sutrikimų.

4. Prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo natūralizacijos tvarka šio įstatymo 19 straipsnio 2 dalyje nurodytas asmuo prideda šiuos dokumentus:

1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

2) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo šio prašymo pateikimo metu turi teisę gyventi Lietuvos Respublikoje;

3) dokumentus, patvirtinančius, kad asmuo teisėtai gyvena Lietuvos Respublikoje pastaruosius 5 metus;

4) dokumentus, patvirtinančius, kad asmuo turi teisėtą pragyvenimo šaltinį;

5) dokumentus, patvirtinančius, kad asmuo nebuvo įgijęs kitos valstybės pilietybės;

6) dokumentus, patvirtinančius, kad asmuo išlaikė valstybinės kalbos ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminus. Šių dokumentų nereikia pateikti asmenims, kuriems sukako 65 metai, asmenims, kuriems nustatytas 0–55 procentų darbingumo lygis, asmenims, kuriems sukako senatvės pensijos amžius ir kuriems Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka nustatyti nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikiai, taip pat asmenims, turintiems sunkių lėtinių psichikos ir elgesio sutrikimų.

5. Jeigu dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo natūralizacijos tvarka kreipiasi asmuo, turintis kitos valstybės pilietybę, išskyrus asmenį, kuris pagal šio įstatymo 7 straipsnio 4 dalies 11 punktą gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis, jis pateikia rašytinį pareiškimą, kad atsisakys turimos kitos valstybės pilietybės, kai jam bus suteikta Lietuvos Respublikos pilietybė.



43 straipsnis. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo išimties tvarka

1. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išimties tvarka paduodami Respublikos Prezidentui per Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotą instituciją.

2. Prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo išimties tvarka asmuo prideda šiuos dokumentus:

1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

2) asmens turimą kitos valstybės pilietybę patvirtinantį dokumentą;

3) Lietuvos Respublikos piliečių rekomendacijas, kuriose nurodoma asmens veikla, kuria jis ypač reikšmingai prisideda prie Lietuvos Respublikos valstybingumo stiprinimo, Lietuvos Respublikos galios ir jos autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo;

4) kitus dokumentus, patvirtinančius ypatingus nuopelnus Lietuvos Respublikai ir jo integravimąsi į Lietuvos visuomenę.



44 straipsnis. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo

1. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo paduodami Respublikos Prezidentui per Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotą instituciją. Prašymas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo turi būti paduotas per 2 mėnesius nuo kitos valstybės pilietybės įgijimo dienos.

2. Prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo Lietuvos Respublikos pilietis prideda šiuos dokumentus:

1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

2) kitos valstybės pilietybės įgijimą patvirtinantį dokumentą;

3) Lietuvos Respublikos piliečių rekomendacijas, kuriose nurodoma asmens veikla, kaip ji apibrėžta šio įstatymo 10 straipsnio 2 dalyje, ir kitus dokumentus, patvirtinančius jo ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei.



45 straipsnis. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo

1. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo pagal šio įstatymo 22 straipsnio 2, 3 ir 4 dalis paduodami Respublikos Prezidentui per šio įstatymo 39 straipsnio 2 dalyje nurodytas įstaigas, o prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo pagal šio įstatymo 22 straipsnio 5 dalį – per Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotą instituciją.

2. Asmuo, kuris buvo įgijęs Lietuvos Respublikos pilietybę natūralizacijos tvarka ir po to jos neteko, prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo prideda šiuos dokumentus:

1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

2) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo padavimo metu turi teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje;

3) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo pastaruosius 5 metus teisėtai nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje;

4) dokumentus, patvirtinančius, kad asmuo turi teisėtą pragyvenimo šaltinį;

5) vardo ar pavardės keitimą patvirtinantį dokumentą, jeigu šie asmens duomenys buvo keisti po Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo;

6) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo nėra kitos valstybės pilietis. Jeigu dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo kreipiasi asmuo, turintis kitos valstybės pilietybę, jis pateikia rašytinį pareiškimą, kad atsisakys turimos kitos valstybės pilietybės, kai jam bus grąžinta Lietuvos Respublikos pilietybė.

3. Asmuo, kuris įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę gimdamas, kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė buvo atkurta ar suteikta supaprastinta tvarka ir kuris po to neteko Lietuvos Respublikos pilietybės, prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo prideda šiuos dokumentus:

1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

2) vardo ar pavardės keitimą patvirtinantį dokumentą, jeigu šie asmens duomenys buvo keisti po Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo;

3) dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo nėra kitos valstybės pilietis, išskyrus atvejus, kai pagal šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalį, 4 dalies 1, 2, 3, 4, 7 punktus asmuo gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis;

4) dokumentus, patvirtinančius, kad yra bent viena iš šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje ar 4 dalies 1, 2, 3, 4, 7 punktuose nurodytų sąlygų, jeigu asmuo yra kitos valstybės pilietis.

4. Jeigu dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo kreipiasi asmuo, turintis kitos valstybės pilietybę, jis pateikia rašytinį pareiškimą, kad atsisakys turimos kitos valstybės pilietybės, kai jam bus grąžinta Lietuvos Respublikos pilietybė.

5. Ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei turintis asmuo, kuris turėjo Lietuvos Respublikos pilietybę ir kuris po to jos neteko, prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo prideda šiuos dokumentus:

1) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

2) vardo ar pavardės keitimą patvirtinantį dokumentą, jeigu šie asmens duomenys buvo keisti po Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo;

3) asmens turimą kitos valstybės pilietybę patvirtinantį dokumentą;

4) Lietuvos Respublikos piliečių rekomendacijas, kuriose nurodoma asmens veikla, kaip ji apibrėžta šio įstatymo 10 straipsnio 2 dalyje, ir kitus dokumentus, patvirtinančius jo ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei.



46 straipsnis. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atsisakymo

1. Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atsisakymo paduodami vidaus reikalų ministrui per šio įstatymo 39 straipsnio 2 dalyje nurodytas įstaigas.

2. Prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atsisakymo asmuo prideda šiuos dokumentus:

1) asmens Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančius dokumentus. Jeigu asmeniui Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantys dokumentai nebuvo išduoti, pridedamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos išduotas dokumentas, patvirtinantis, kad asmuo yra Lietuvos Respublikos pilietis ir dėl Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančio dokumento gavimo nesikreipė;

2) asmens dokumentą, išduotą užsienio valstybės institucijos, jeigu toks dokumentas asmeniui buvo išduotas;

3) užsienio valstybės kompetentingos institucijos išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo yra tos valstybės pilietis arba įgis tos valstybės pilietybę po to, kai neteks Lietuvos Respublikos pilietybės.



VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS



47 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

Šis įstatymas, išskyrus 48 straipsnio 8 dalį, įsigalioja tą pačią dieną, kai įsigalioja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo įstatymas.



48 straipsnis. Įstatymo įgyvendinimas

1. Asmenys, kurie pagal šio įstatymo 7 straipsnį turi teisę būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės piliečiais ir kurie iki šio įstatymo įsigaliojimo neteko Lietuvos Respublikos pilietybės dėl to, kad įgijo kitos valstybės pilietybę, gali paduoti prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo šio įstatymo 22 straipsnyje nustatytais pagrindais ir 45 straipsnyje nustatyta tvarka.

2. Asmenims, iki šio įstatymo įsigaliojimo sukakusiems 24 metus, šio įstatymo 7 straipsnio 5 dalies ir 26 straipsnio 8 punkto nuostatos netaikomos.

3. Asmenys, kurie pagal iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusio Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo 7 straipsnio 4 dalies 11 punktą turėjo teisę būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės, esančios kurios nors iš šio įstatymo 7 straipsnio 3 dalyje nurodytų organizacijų nare, piliečiais ir kurie iki šio įstatymo įsigaliojimo nesukako 24 metų, sukakę 24 metus privalo pasirinkti, ar likti Lietuvos Respublikos, ar tos užsienio valstybės piliečiu. Šiems asmenims atitinkamai taikomos šio įstatymo 7 straipsnio 5 dalies ir 26 straipsnio 8 punkto nuostatos.

4. Asmenų prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo išimties tvarka, pateikti iki šio įstatymo įsigaliojimo, gali būti tenkinami tik tuo atveju, jeigu asmuo atitinka šio įstatymo 21 straipsnio reikalavimus.

5. Asmenys, kuriems iki šio įstatymo įsigaliojimo yra išduoti teisės į Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimą patvirtinantys dokumentai, turi teisę:

1) jeigu jie atitinka šio įstatymo 9 straipsnyje nustatytas Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo sąlygas, atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę pateikę šio įstatymo 40 straipsnio 3 dalyje nurodytus prašymą ir dokumentus vidaus reikalų ministrui per šio įstatymo 39 straipsnio 2 dalyje nurodytas įstaigas. Asmeniui išduotas teisę į Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimą patvirtinantis dokumentas prilyginamas šio įstatymo 40 straipsnio 3 dalies 2 punkte nurodytam teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančiam dokumentui;

2) jeigu jie atitinka šio įstatymo 11 straipsnyje nustatytas Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka sąlygas, įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastinta tvarka pateikę šio įstatymo 41 straipsnio 3 dalyje nurodytus prašymą ir dokumentus Respublikos Prezidentui per šio įstatymo 39 straipsnio 2 dalyje nurodytas įstaigas. Asmeniui išduotas teisę į Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimą patvirtinantis dokumentas prilyginamas šio įstatymo 41 straipsnio 3 dalies 2 punkte nurodytam lietuvių kilmę patvirtinančiam dokumentui.

6. Lietuvos Respublikos piliečiams, kuriems iki šio įstatymo įsigaliojimo Lietuvos Respublikos Vyriausybė leido eiti pareigas kitos valstybės tarnyboje, iš naujo gauti leidimą eiti pareigas kitos valstybės tarnyboje nereikia.

7. Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie iki šio įstatymo įsigaliojimo pradėjo eiti pareigas kitos Europos Sąjungos valstybės narės valstybės tarnyboje, pagal šį įstatymą leidimo eiti pareigas tos valstybės tarnyboje nereikia.

8. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

Teikia
Seimo nariai:


Dalia Asanavičiūtė

Agnė Širinskienė

Andrius Bagdonas

Irena Haase

Guoda Burokienė

Aušrinė Armonaitė

Zigmantas Balčytis

Andrius Vyšniauskas

Vaida Giraitytė-Juškevičienė

Julius Sabatauskas

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Bal 2024 15:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
AIŠKINAMASIS RAŠTAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS KONSTITUCINIO ĮSTATYMO PROJEKTO


1. Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir
uždaviniai

2019 m. kovo 10 d. Nr. XIII-1984 Seimas priėmė nutarimą „Dėl privalomojo referendumo
dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo paskelbimo“. Nutarime numatoma
nustatyti, kad privalomasis referendumas vykdomas 2019 m. gegužės 12 d., tačiau 2019 m. gegužės 12 d. įvykęs referendumas nepakeitė Konstitucijos 12 straipsnio.

Seimo valdybos 2022 m. birželio 8 d. sprendimu sudaryta darbo grupė referendumui dėl
daugybinės pilietybės pasirengti (toliau – Darbo grupė). Darbo grupei buvo pavesta iki 2023 m. kovo
9 d. įskaitytinai parengti siūlymo paskelbti referendumą dėl daugybinės pilietybės projektą,
reikalingų teisės aktų projektus ir pasirengimo planuojamam referendumui dėl daugybinės pilietybės
veiksmų planą. Sudaryta Darbo grupė taip pat paruošė naują Pilietybės konstitucinio įstatymo
projektą, kurį teikia Seimui.

Pilietybės konstitucinio įstatymo projekto tikslas – užtikrinti nuoseklesnį, aiškesnį, juridinės
technikos reikalavimus labiau atitinkantį pilietybės santykių teisinį reguliavimą po sėkmingo
privalomojo referendumo Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo. Tiksliau apibrėžti atvejus, kai
Lietuvos Respublikos pilietis kartu gali būti ir kitos valstybės pilietis.

Įstatymo projekte patikslinamos teisinės sąvokos, susijusios su pilietybės santykių
reguliavimu, įtvirtinami pagrindiniai pilietybės principai, apibrėžiami Lietuvos Respublikos
pilietybės įgijimo ir netekimo pagrindai, sąlygos bei tvarka, taip pat aiškiai nurodomi atvejai, kai
Lietuvos Respublikos pilietis gali būti kartu ir kitos valstybės pilietis.

Įstatymo projektas paruoštas šiuo metu galiojančio Pilietybės įstatymo pagrindu keičiant
gimimu įgytos pilietybės išsaugojimo pagrindus ir tvarką. Įstatymo projektas parengtas laikantis
juridinės technikos reikalavimų, jo struktūra yra aiški ir logiška.

2. Įstatymo projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai) ir
rengėjai

Darbo grupės referendumui dėl daugybinės pilietybės pasirengti nariai

3. Kaip šiuo metu yra reguliuojami įstatymo projekte aptarti teisiniai santykiai

Šiuo metu pilietybės įgijimo pagrindai yra aprašomi Konstitucijoje ir Lietuvos Respublikos pilietybės
įstatyme.

Konstitucijos 12 straipsnis:

„Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais.
Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos
valstybės pilietis.

Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.“

Atskiri atvejai, kai Lietuvos Respublikos pilietis gali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, yra numatyti
Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo 7 str.:

„7 straipsnis. Atvejai, kai Lietuvos Respublikos pilietis gali būti kartu ir kitos valstybės pilietis
Lietuvos Respublikos pilietis gali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, jeigu jis atitinka bent vieną iš
šių sąlygų:

1) Lietuvos Respublikos pilietybę ir kitos valstybės pilietybę įgijo gimdamas;
2) yra asmuo, ištremtas iš okupuotos Lietuvos Respublikos iki 1990 m. kovo 11 d.;
3) yra asmuo, išvykęs iš Lietuvos iki 1990 m. kovo 11 d.;
4) yra šio straipsnio 2 ar 3 punkte nurodyto asmens palikuonis;
5) sudarydamas santuoką su kitos valstybės piliečiu dėl to savaime (ipso facto) įgijo tos valstybės
pilietybę;
6) yra asmuo, įvaikintas Lietuvos Respublikos piliečių (piliečio), iki jam sukako 18 metų, ir dėl
to įgijęs Lietuvos Respublikos pilietybę pagal šio įstatymo 17 straipsnio 1 dalį;
7) yra asmuo – Lietuvos Respublikos pilietis, jeigu jį, iki jam sukako 18 metų, įvaikino kitos
valstybės piliečiai (pilietis) ir dėl to jis įgijo kitos valstybės pilietybę;
8) Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo išimties tvarka, būdamas kitos valstybės pilietis;
9) yra asmuo, kuris išsaugojo Lietuvos Respublikos pilietybę arba kuriam Lietuvos Respublikos
pilietybė buvo grąžinta dėl to, kad jis turi ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei;
10) Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo turėdamas pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje;
11) yra asmuo, kuris gimdamas įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę, o kitos valstybės pilietybę,
iki jam sukako 18 metų, įgijo ne gimdamas.“

4. Kokios siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos ir kokių teigiamų rezultatų
laukiama

Įstatymo projekte aiškiai apibrėžtos teisinės sąvokos, susijusios su pilietybės santykių
reguliavimu, įtvirtinti pagrindiniai pilietybės principai, patikslinti Lietuvos Respublikos pilietybės
įgijimo ir netekimo pagrindai, sąlygos bei tvarka, daug aiškiau apibrėžti atvejai, kai Lietuvos
Respublikos pilietis gali būti kartu ir kitos valstybės pilietis.

Projekte išplečiamas ratas asmenų, kurie gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos
valstybės piliečiai. Dabar galiojančiame Pilietybės įstatyme numatoma vienuolika išimčių, kai
Lietuvos Respublikos pilietis gali būti ir kitos valstybės piliečiu. Numatomi aiškūs kriterijai –
valstybės narystė Europos Sąjungoje ir (ar) valstybės dalyvavimas Europos ekonominės erdvės
susitarime; valstybės narystė Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijoje; valstybės narystė Ekonominio
bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje. Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir
transatlantinės integracijos kriterijaus kriterijų neatitinka tos valstybės, kurios kartu yra Eurazijos
ekonominės sąjungos, Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos, Nepriklausomų valstybių
sandraugos, Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos, Baltarusijos ir Rusijos sąjunginės
valstybės, kitų buvusios SSRS pagrindu sukurtų politinių, karinių, ekonominių ar kitokių valstybių
sąjungų ar sandraugų narės.

Projekte išlieka išimtys, kuomet Lietuvos Respublikos pilietis gali būti ir kitos valstybės
piliečiu, jeigu jis atitinka bent vieną iš šių sąlygų:

1) Lietuvos Respublikos pilietybę ir kitos valstybės pilietybę įgijo gimdamas, išskyrus šio
straipsnio 5 dalyje nurodytus atvejus;
2) yra asmuo, ištremtas iš okupuotos Lietuvos Respublikos iki 1990 m. kovo 11 d.;
3) yra asmuo, išvykęs iš Lietuvos iki 1990 m. kovo 11 d.;
4) yra šio straipsnio 4 dalies 2 ar 3 punkte nurodyto asmens palikuonis;
5) sudarydamas santuoką su kitos valstybės piliečiu dėl to savaime (ipso facto) įgijo tos
valstybės pilietybę;
6) yra asmuo, įvaikintas Lietuvos Respublikos piliečių (piliečio) iki jam sukako 18 metų ir
dėl to įgijęs Lietuvos Respublikos pilietybę pagal šio įstatymo 18 straipsnio 1 dalį, išskyrus šio
straipsnio 5 dalyje nurodytus atvejus;
7) yra asmuo – Lietuvos Respublikos pilietis, įvaikintas kitos valstybės piliečių (piliečio) iki
jam sukako 18 metų ir dėl to įgijęs kitos valstybės pilietybę, išskyrus šio straipsnio 5 dalyje nurodytus
atvejus;
8) Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo išimties tvarka, būdamas kitos valstybės pilietis;
9) Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojo;
10) yra ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei turintis asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos
pilietybė grąžinta pagal šio įstatymo 22 straipsnio 5 dalį;
11) Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo turėdamas pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje.

5. Šio straipsnio 4 dalies 1, 6 ar 7 punkte nurodytas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris kartu
yra ir valstybės, esančios kurios nors iš šio straipsnio 3 dalyje nurodytų organizacijų nare, pilietis,
sukakęs 24 metus privalo pasirinkti, ar likti Lietuvos Respublikos, ar tos užsienio valstybės piliečiu.
Jeigu toks asmuo sukakus 24 metams nori likti Lietuvos Respublikos piliečiu, jis privalo atsisakyti
tos užsienio valstybės pilietybės ir per vienus metus pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybės
įgaliotai institucijai įrodymus apie jos netekimą, išskyrus atvejus, kai tos valstybės teisėje nenustatyta
jos pilietybės atsisakymo procedūra. Šios institucijos sprendimu terminas įrodymams pateikti gali
būti pratęstas, jeigu asmuo pateikia motyvuotą prašymą ir patvirtinančius dokumentus ir (ar)
duomenis, kad per vienus metus negali atsisakyti kitos valstybės pilietybės.

Įstatymo projekte įtvirtinti konkretūs straipsniai, apibrėžiantys institucijų (Respublikos
Prezidento, Pilietybės reikalų komisijos, vidaus reikalų ministro, Migracijos departamento prie
Vidaus reikalų ministerijos, policijos įstaigų teritorinių migracijos padalinių, Vilniaus apygardos
administracinio teismo), sprendžiančių su pilietybe susijusius klausimus, kompetenciją.

5. Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo rezultatai (jeigu rengiant įstatymo
projektą toks vertinimas turi būti atliktas ir jo rezultatai nepateikiami atskiru
dokumentu), galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų
imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta

Priėmus įstatymą, neigiamų pasekmių nenumatoma.

6. Kokią įtaką priimtas įstatymas turės kriminogeninei situacijai, korupcijai

Priimtas įstatymas įtakos kriminogeninei situacijai neturės.

7. Kaip įstatymo įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai

Priimtas įstatymas įtakos verslo sąlygoms ir plėtrai turės teigiamos įtakos. Išsaugojus Lietuvos
Respublikos pilietybę, išlaikomas ryšys su Lietuva ir tai skatina investicijas Lietuvoje.

8. Ar įstatymo projektas neprieštarauja strateginio lygmens planavimo dokumentams
Įstatymo projektas strateginio lygmens planavimo dokumentams neprieštarauja.

9. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokius teisės aktus būtina priimti, kokius
galiojančius teisės aktus reikia pakeisti ar pripažinti netekusiais galios
Įstatymui įgyvendinti reikia pakeisti įgyvendinamuosius teisės aktus.

10. Ar įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos,
Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, o įstatymo projekto sąvokos ir jas
įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės
aktų nustatyta tvarka

Įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos ir Lietuvos
Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo reikalavimų.

11. Ar įstatymo projektas atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos
konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus

Įstatymo projektas Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos
nuostatoms ir Europos Sąjungos dokumentams neprieštarauja.

12. Jeigu įstatymui įgyvendinti reikia įgyvendinamųjų teisės aktų, – kas ir kada juos turėtų
priimti

Įstatymui įgyvendinti nereikia priimti papildomų įgyvendinamųjų teisės aktų.

13. Kiek valstybės, savivaldybių biudžetų ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų prireiks
įstatymui įgyvendinti, ar bus galima sutaupyti (pateikiami prognozuojami rodikliai
einamaisiais ir artimiausiais 3 biudžetiniais metais)

Įstatymui įgyvendinti papildomų biudžeto lėšų nereikės.

14. Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados
Vertinimų ir išvadų negauta.

15. Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos
sistemą, įskaitant Europos žodyno „Eurovoc“ terminus, temas bei sritis

„Pilietybė“, „Lietuvos Respublikos pilietybė“, „Lietuvos Respublikos pilietis“, „pilietybės
išsaugojimas“

16. Kiti, iniciatorių nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai
Nėra.

Teikia
Seimo nariai:


Dalia Asanavičiūtė
Agnė Širinskienė
Andrius Bagdonas
Irena Haase
Guoda Burokienė
Aušrinė Armonaitė
Zigmantas Balčytis
Andrius Vyšniauskas
Vaida Giraitytė-Juškevičienė
Julius Sabatauskas

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Bal 2024 15:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct ... 119npw7nke

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS
TEISĖS DEPARTAMENTAS

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS
KONSTITUCINIO ĮSTATYMO PROJEKTO


2023-04-28 Nr. XIVP-2617

Vilnius


Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

I. Dėl projektu teikiamo konstitucinio įstatymo priėmimo konstitucinio pagrindo

1. Pilietybės konstitucinis įstatymas nėra įrašytas į konstitucinių įstatymų sąrašą, nustatytą Konstitucinių įstatymų sąrašo konstituciniu įstatymu, ir nėra tiesiogiai nurodytas Konstitucijoje. Projekto 7 straipsnyje siūlomas dvigubos (daugybinės) pilietybės teisinis reguliavimas, kuriuo būtų sudarytos prielaidos daugeliui Lietuvos Respublikos piliečių kartu būti ir kitų valstybių piliečiais, neatitinka iš galiojančios Konstitucijos 12 straipsnio 2 dalies kylančio reikalavimo, kad dvigubos (daugybinės) pilietybės atvejai būtų ypač reti, išimtiniai. Atsižvelgdami į tai, kad Seime įregistruotu Seimo nutarimo „Dėl privalomojo referendumo dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo paskelbimo“ projektu Nr. XIVP-2578 (kuriam Seimas yra pritaręs po pateikimo) siūloma privalomajam referendumui, numatomam vykdyti 2024 m. gegužės 12 d., pateikti Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo įstatymo, kuris taptų konstituciniu pagrindu Pilietybės konstituciniam įstatymui priimti ir siūlomam dvigubos (daugybinės) pilietybės teisiniam reguliavimui nustatyti, projektą, atkreipiame dėmesį į tai, kad tol, kol šis Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo įstatymas nėra referendumu priimtas ir Respublikos Prezidento pasirašytas ir oficialiai paskelbtas, Pilietybės konstitucinis įstatymas negali būti priimamas (t. y. dėl jo priėmimo negali būti balsuojama anksčiau nei bus priimta ir promulguota Konstitucijos pataisa).

II. Dėl projekto nuostatų prieštaravimo Konstitucijai

2. Projekto 26 straipsnio 10 punkte siūloma įtvirtinti Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo pagrindą: „jeigu asmuo, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo išimties tvarka, būdamas ir kitos valstybės pilietis, savo veiksmais kelia grėsmę Lietuvos Respublikos saugumo interesams, viešai reiškia palaikymą valstybei, keliančiai grėsmę Lietuvos Respublikos ir (ar) kitų Europos Sąjungos valstybių narių ir (ar) jų sąjungininkų saugumo interesams“.

Šis siūlomas teisinis reguliavimas yra tapatus 2023 m. kovo 23 d. priimtu Pilietybės įstatymo Nr. XI-1196 24, 30, 31, 32, 33 ir 36 straipsnių pakeitimo įstatymu Nr. XIV-1830 galiojančiame Pilietybės įstatyme nustatytam teisiniam reguliavimui, kurį Teisės departamentas 2022 m. gruodžio 21 d. išvadoje Nr. XIVP-1914(2) įvertino kaip prieštaraujantį Konstitucijai. Atsižvelgdami į tai, vertindami projektu teikiamą teisinį reguliavimą laikomės Teisės departamento anksčiau pateiktos nuomonės, kuri grindžiama toliau išdėstytais argumentais.

Nurodytas Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo pagrindas būtų taikomas tik tiems dvigubą (daugybinę) pilietybę turintiems Lietuvos Respublikos piliečiams, kuriems Lietuvos Respublikos pilietybė suteikta išimties tvarka (t. y. tik tiems Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie dvigubą (daugybinę) pilietybę turėtų projekto 7 straipsnio 4 dalies 8 punkte numatytu pagrindu). Asmenys, Lietuvos Respublikos pilietybę įgiję bet kuriuo kitu būdu (t. y. dvigubą (daugybinę) pilietybę turintys kitais projekto 7 straipsnyje numatytais pagrindais), negalėtų jos netekti aptariamu pagrindu. Taigi projekto 26 straipsnio 10 punkte nurodyta Lietuvos Respublikos piliečių kategorija, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo būdą, būtų traktuojama skirtingai nei kiti dvigubą (daugybinę) pilietybę turintys Lietuvos Respublikos piliečiai.

Konstitucinio Teismo aktuose ne kartą konstatuota, kad Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintas asmenų lygiateisiškumo principas savaime nepaneigia galimybės įstatymu nustatyti nevienodą, diferencijuotą teisinį reguliavimą tam tikrų asmenų, priklausančių skirtingoms kategorijoms, atžvilgiu, jeigu tarp šių asmenų yra tokio pobūdžio skirtumų, kurie tokį diferencijuotą reguliavimą daro objektyviai pateisinamą; šis principas būtų pažeistas, jeigu tam tikri asmenys ar jų grupės būtų traktuojami skirtingai, nors tarp jų nėra tokio pobūdžio ir tokios apimties skirtumų, kad nevienodas traktavimas būtų objektyviai pateisinamas (2012 m. vasario 6 d. ir kiti nutarimai). Pagal oficialiąją konstitucinę doktriną, vertinant, ar skirtingas teisinis reguliavimas yra konstituciškai pagrįstas, būtina įvertinti asmenų, kuriems jis taikomas, teisinės padėties skirtumus.

Mūsų vertinimu, pilietybės netekimo aspektu skirtingai traktuoti piliečius, atsižvelgiant į tai, kokiu būdu jie yra įgiję Lietuvos Respublikos pilietybę, nėra konstitucinio pagrindo. Pagal Konstituciją Lietuvos Respublikos pilietybės, kaip piliečio teisinio ryšio su Lietuvos valstybe, turinys nepriklauso nuo pilietybės įgijimo būdo: pilietybės turėjimas, nesvarbu, kuriuo iš įstatyme nustatytų būdų ji įgyta, lemia vienodą piliečių teisinį statusą ir yra prielaida turėti visas piliečio teises ir laisves, vykdyti nustatytas pareigas, taip pat prireikus turėti valstybės globą tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Pažymėtina, kad šį principą siūloma įtvirtinti ir Pilietybės konstituciniame įstatyme – jo projekto 3 straipsnio 3 dalyje numatyta: „Lietuvos Respublikos pilietybė yra lygi neatsižvelgiant į jos įgijimo pagrindą.“

Konstitucinio Teismo aktuose pilietybė apibrėžiama kaip nuolatinis politinis teisinis asmens ryšys su konkrečia valstybe, grindžiamas abipusėmis teisėmis bei pareigomis ir iš jų kylančiu tarpusavio pasitikėjimu, gynyba bei asmens ištikimybe tai valstybei (1994 m. balandžio 13 d., 2003 m. gruodžio 30 d. nutarimai, 2016 m. gegužės 12 d. sprendimai). Konstitucinis Teismas yra pažymėjęs, kad reguliuodamas pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką įstatymų leidėjas turi diskreciją, tačiau ja naudodamasis jis turi paisyti Konstitucijos (2003 m. gruodžio 30 d., 2006 m. lapkričio 13 d. nutarimai, 2013 m. kovo 13 d. sprendimas).

Atsižvelgiant į tai, manytina, kad įgyvendindamas savo diskreciją reguliuoti Lietuvos Respublikos pilietybės netekimą įstatymų leidėjas gali nustatyti įvairius su piliečio nelojalumu valstybei siejamus pilietybės netekimo pagrindus, tačiau, paisant konstitucinio asmenų lygiateisiškumo principo (ir atsižvelgiant į Lietuvos valstybės tarptautinį įsipareigojimą nepripažinti asmens netekusiu pilietybės, jeigu jos netekęs jis taptų asmeniu be pilietybės), tokie pagrindai turėtų būti taikomi visiems Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie kartu yra ir kitos valstybės (kitų valstybių) piliečiai, nepriklausomai nuo to, kokiu būdu jie įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę ir kokiu pagrindu turi dvigubą (daugybinę) pilietybę.

Remdamiesi šiais argumentais, manome, kad projekto 26 straipsnio 10 punktas tiek, kiek pagal jį Lietuvos Respublikos pilietybės netektų tik tie dvigubą (daugybinę) pilietybę turintys Lietuvos Respublikos piliečiai, kuriems Lietuvos Respublikos pilietybė suteikta išimties tvarka, prieštarauja Konstitucijos 29 straipsniui.

3. Projekto 32 straipsnio 1 dalies 6 punkte siūloma nustatyti Respublikos Prezidento įgaliojimus „priimti sprendimus dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo šio įstatymo 26 straipsnio 10 punkte nustatytu pagrindu“. Pagal projekto 33 straipsnio 3 dalies 3 punkte siūlomą nustatyti teisinį reguliavimą, Pilietybės reikalų komisija preliminariai nagrinėtų vidaus reikalų ministro kreipimąsi dėl tokio Respublikos Prezidento sprendimo priėmimo ir teiktų Respublikos Prezidentui siūlymus šiuo klausimu, o projekto 34 straipsnyje (atitinkamai 5 ir 1 punktuose) siūloma įtvirtinti vidaus reikalų ministro įgaliojimus kreiptis į Respublikos Prezidentą, inicijuojant tokių sprendimų priėmimą, ir pasirašyti (kontrasignuoti) Respublikos Prezidento dekretus dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo. Pagal projekto 38 straipsnį tokie Respublikos Prezidento dekretai būtų skelbiami Teisės aktų registre.

Konstitucijos 84 straipsnio 21 punkte nustatyti Respublikos Prezidento įgaliojimai įstatymo nustatyta tvarka teikti Lietuvos Respublikos pilietybę. Kaip yra pažymėjęs Konstitucinis Teismas, pilietybės suteikimas reiškia, jog yra konstatuojama, kad tarp asmens ir valstybės atsirado nuolatinis teisinis ryšys, kad toks asmuo tampa valstybinės bendruomenės – pilietinės Tautos nariu; Respublikos Prezidentas, spręsdamas, ar asmeniui suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę, turi vadovautis Tautos ir Lietuvos valstybės interesais (2003 m. gruodžio 30 d., 2006 m. lapkričio 13 d. nutarimai); jis turi teisę, bet ne pareigą teikti pilietybę išimties tvarka užsienio valstybių piliečiams ar asmenims be pilietybės, turintiems nuopelnų Lietuvos Respublikai, – net jeigu užsienio valstybės pilietis ar asmuo be pilietybės turi nuopelnų Lietuvos Respublikai, jam Lietuvos Respublikos pilietybė išimties tvarka gali būti neteikiama; tai sprendžiama Respublikos Prezidento nuožiūra (2003 m. gruodžio 30 d. nutarimas, 2013 m. kovo 13 d. sprendimas).

Tačiau iš Konstitucijos 84 straipsnio 21 punkto kylanti išskirtinė Respublikos Prezidento teisė teikti Lietuvos Respublikos pilietybę neapima jo teisės priimti sprendimus dėl jos netekimo – tokia teisė nėra nei eksplicitiškai nustatyta Konstitucijos tekste, nei atskleista Konstitucinio Teismo aktuose formuojamoje oficialiojoje konstitucinėje doktrinoje. Sprendimai dėl pilietybės suteikimo ir jos netekimo pagal teisinius padarinius asmens teisiniam statusui yra nesulyginami – netekus pilietybės nutrūksta asmens teisinis ryšys su valstybe ir jis netenka visų piliečio teisių bei laisvių ir valstybės globos. Tokius sunkius teisinius padarinius asmeniui sukeliantys sprendimai teisinėje valstybėje negali būti priimami politinių vykdomųjų institucijų nuožiūra, t. y. šios institucijos juos priimti galėtų tik esant įstatyme nustatytiems pagrindams, kurių buvimui konstatuoti nereikia teisinio vertinimo, o sprendimus, kuriems pagrįsti būtina ištirti faktines aplinkybes ir jas įvertinti, teisinėje valstybėje turi priimti teismai. Pažymėtina, kad projektu siūlomą Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo pagrindą sudarančių aplinkybių nustatymas (t. y. faktinių aplinkybių ištyrimas ir įvertinimas, ar asmuo savo veiksmais sukėlė grėsmę Lietuvos Respublikos saugumo interesams, viešai išreiškė palaikymą valstybei, keliančiai grėsmę Lietuvos Respublikos ir (ar) kitų Europos Sąjungos valstybių narių ir (ar) jų sąjungininkų saugumo interesams), atsižvelgiant į kylančius sunkius teisinius padarinius asmens teisiniam statusui, turėtų būti teisinio, o ne politinio vertinimo dalykas, ir šiuos teisės klausimus turėtų spręsti tik profesiniu pagrindu sudaromos teisminės valdžios institucijos. Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad Konstitucijoje nėra numatyta, jog Respublikos Prezidentas spręstų žmogaus teisių ir laisvių apribojimo klausimus, taip pat kad įstatymuose Respublikos Prezidentui nustatomų įgaliojimų pobūdis neturėtų disonuoti ar konkuruoti su konstituciniais Respublikos Prezidento įgaliojimais, prieštarauti konstituciniam Lietuvos valstybės vadovo statusui (1999 m. kovo 4 d. nutarimas).

Atsižvelgdami į tai, manome, kad projekto 32 straipsnio 1 dalies 6 punktas, 33 straipsnio 3 dalies 3 punktas, 34 straipsnio 1, 5 punktai, 38 straipsnis tiek, kiek pagal juos Respublikos Prezidentas turėtų įgaliojimus priimti sprendimus dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo tuo pagrindu, kad asmuo savo veiksmais kelia grėsmę Lietuvos Respublikos saugumo interesams, viešai reiškia palaikymą valstybei, keliančiai grėsmę Lietuvos Respublikos ir (ar) kitų Europos Sąjungos valstybių narių ir (ar) jų sąjungininkų saugumo interesams, neatitinka Respublikos Prezidento, kaip politinės vykdomosios valdžios institucijos, konstitucinio statuso ir prieštarauja Konstitucijos 77 straipsnio 1 daliai, 84 straipsnio 21 punktui, konstituciniam teisinės valstybės principui.

Kartu atkreiptinas dėmesys į tai, kad pagal kitas Pilietybės konstitucinio įstatymo projekto nuostatas sprendimus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo tokiais pagrindais, kuriems nustatyti būtinas teisinis vertinimas (paaiškėjus, kad asmuo įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę pateikęs suklastotus dokumentus ar kitokiu apgaulės būdu, paaiškėjus šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytoms aplinkybėms, dėl kurių Lietuvos Respublikos pilietybė negalėjo būti suteikta, atkurta, grąžinta ar išsaugota, arba paaiškėjus, kad sprendimas dėl asmens Lietuvos Respublikos pilietybės priimtas pažeidžiant šį ar kitus Lietuvos Respublikos įstatymus), vidaus reikalų ministro prašymu priimtų Regionų administracinis teismas (34 straipsnio 4 punktas, 35 straipsnio 5 punktas, 36 straipsnis; žr. šios išvados 27 pastabą dėl šio teismo pavadinimo), taigi projektu teikiamas teisinis reguliavimas šiuo atžvilgiu stokoja vidinės darnos.

Pažymėtina ir tai, kad pagal projekto 34 straipsnio 1 ir 5 punktuose siūlomą teisinį reguliavimą vidaus reikalų ministras turėtų kontrasignuoti Respublikos Prezidento dekretus dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo, kurių priėmimą pats ir inicijuotų. Abejotina, ar toks teisinis reguliavimas atitiktų Konstitucijos 85 straipsnyje įtvirtinto Respublikos Prezidento dekretų kontrasignavimo instituto paskirtį ir esmę. Kaip yra pažymėjęs Konstitucinis Teismas, pagal Konstitucijos 85 straipsnį Ministrui Pirmininkui arba ministrui tenka pareiga prieš pasirašant Respublikos Prezidento dekretą įsitikinti, ar jis yra išleistas paisant Konstitucijos ir laikantis atitinkamuose įstatymuose nustatytos tvarkos, kitų nustatytų reikalavimų; tai yra atsvara Respublikos Prezidento sprendimams, jeigu jais būtų nepaisoma Konstitucijoje ir įstatymuose įtvirtintų reikalavimų, būtų piktnaudžiaujama Respublikos Prezidento įgaliojimais, jam nustatytais Konstitucijoje ir įstatymuose (2003 m. gruodžio 30 d. nutarimas).

III. Kitos pastabos

4. Atsižvelgiant į tai, kad kai kurie konstituciniai įstatymai (Konstitucinių įstatymų sąrašo konstitucinis įstatymas, Referendumo konstitucinis įstatymas) turi preambulę, svarstytina, ar Pilietybės konstitucinio įstatymo projekto nereikėtų taip pat papildyti preambule, kurioje būtų nurodytas šio įstatymo priėmimo konstitucinis pagrindas. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijose, patvirtintose teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 (2021 m. lapkričio 18 d. įsakymo Nr. 1R-388 redakcija), nustatyta, jog rengiant naują teisės akto projektą, preambulėje paprastai nurodomas teisės akto priėmimo teisinis pagrindas, taip pat gali būti nurodomi veiksmų tikslai ir (ar) sprendimų priėmimo aplinkybės (22 punktas).

5. Atsižvelgdami į tai, kad projekte siūloma nustatyti ne tik Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo ir netekimo, bet ir šios pilietybės atkūrimo ir išsaugojimo pagrindus, sąlygas ir tvarką, siūlytume atitinkamai papildyti projekto 1 straipsnį „Įstatymo paskirtis“. Projekto 1 straipsnis galėtų būti dėstomas taip: „Šis įstatymas apibrėžia Lietuvos Respublikos pilietybės principus, nustato Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo, atkūrimo, išsaugojimo ir netekimo pagrindus, sąlygas ir tvarką, reglamentuoja kitus Lietuvos Respublikos pilietybės santykius.“

6. Projekto 2 straipsnio „Pagrindinės šio įstatymo sąvokos“ 2 dalyje siūloma įtvirtinti sąvoką „Asmuo, iki 1940 m. birželio 15 d. turėjęs Lietuvos Respublikos pilietybę“ ir ją apibrėžti kaip reiškiančią asmenį, Lietuvos Respublikos pilietybę turėjusį „bet kuriuo metu iki 1940 m. birželio 15 d.“; kartu kitame sakinyje siūloma nustatyti išimtį, pagal kurią ši sąvoka neapimtų „asmenų, kurie Lietuvos Respublikos pilietybės neteko atlikus Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatytas privalomas procedūras ir dėl kurių yra priimti Lietuvos Respublikos įstatymuose numatyti sprendimai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo“. Pagal projektą asmenys, iki 1940 m. birželio 15 d. turėję Lietuvos Respublikos pilietybę, ir jų palikuonys turėtų teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę (2 straipsnio 19 dalis, 9 straipsnis).

Šis siūlomas teisinis reguliavimas yra tapatus nustatytajam galiojančiame Pilietybės įstatyme. Atsižvelgdami į tai, laikomės Teisės departamento 2021 m. birželio 2 d. išvadoje Nr. XIVP-430(2) pareikštos nuomonės dėl 2022 m. sausio 20 d. priimto Pilietybės įstatymo Nr. XI-1196 2 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIV-925, kuriuo šis teisinis reguliavimas nustatytas, projekto. Mūsų nuomone, siekiant palengvinti asmenų, pretenduojančių atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę, įrodinėjimo naštą, turėtų būti ne apibrėžiama „asmens, iki 1940 m. birželio 15 d. turėjusio Lietuvos Respublikos pilietybę“ sąvoka, o koreguojamas pilietybės turėjimo 1940 m. birželio 15 d. fakto nustatymo teisinis reguliavimas.

Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo institutas yra grindžiamas jos tęstinumo principu, kurį taikant yra svarbus šios pilietybės turėjimo 1940 m. birželio 15 d. faktas (žr. Konstitucinio Teismo 2013 m. vasario 22 d., 2014 m. kovo 18 d. nutarimus, 2019 m. rugsėjo 5 d. sprendimą). Atsižvelgiant į tai, „asmuo, iki 1940 m. birželio 15 d. turėjęs Lietuvos Respublikos pilietybę“, kaip teisės atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę subjektas, negali būti suprantamas ir aiškinamas kitaip kaip asmuo, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę turėjo 1940 m. birželio 15 d. Ši sąvoka tiek kalbos, tiek teisės požiūriu yra pakankamai aiški, ir jos apibrėžti nėra poreikio. Tai, ar asmuo 1940 m. birželio 15 d. turėjo Lietuvos Respublikos pilietybę, yra fakto klausimas (Konstitucinio Teismo 2019 m. rugsėjo 5 d. sprendimas). Kokiais įrodymais remiantis šis faktas nustatomas, kaip paskirstoma įrodinėjimo našta, yra ne subjekto, turinčio teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę, apibrėžties, o šios teisės įgyvendinimo reguliavimo dalykas. Kitaip tariant, mūsų nuomone, teisinis reguliavimas, kurio esmė ta, kad, jeigu Lietuvos Respublikos pilietybę įgijusio asmens atžvilgiu iki 1940 m. birželio 15 d. nebuvo priimtas oficialus valstybės institucijos sprendimas dėl šios pilietybės netekimo, sprendžiant pilietybės atkūrimo klausimą būtų laikoma, jog tas asmuo 1940 m. birželio 15 d. turėjo Lietuvos Respublikos pilietybę, turėtų būti nustatomas ne projekto 2 straipsnyje apibrėžiant sąvoką „asmuo, iki 1940 m. birželio 15 d. turėjęs Lietuvos Respublikos pilietybę“, o patikslinant projekto nuostatas, kuriomis būtų reguliuojama pilietybės atkūrimo tvarka (be kita ko, 40 straipsnį, kuriame nurodyti dokumentai, patvirtinantys, kad asmuo iki 1940 m. birželio 15 d. turėjo Lietuvos Respublikos pilietybę, kurie turi būti pateikiami kartu su prašymu atkurti šią pilietybę). Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į tai, kad reguliuojant Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimą, mūsų nuomone, neužtenka įtvirtinti tik patį principą, kuriuo vadovaujantis nustatomas faktas, jog asmuo 1940 m. birželio 15 d. turėjo Lietuvos Respublikos pilietybę, t. y. nebuvo jos netekęs (jeigu šią pilietybę įgijusio asmens atžvilgiu iki 1940 m. birželio 15 d. nebuvo priimtas oficialus valstybės institucijos sprendimas dėl jos netekimo, laikoma, kad asmuo 1940 m. birželio 15 d. turėjo Lietuvos Respublikos pilietybę), bet reikia aiškiai reglamentuoti ir tai, kokį dokumentą turėtų pateikti Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo siekiantis pareiškėjas, įrodydamas tą faktą, kad Lietuvos Respublikos pilietybę turėjusio asmens atžvilgiu iki 1940 m. birželio 15 d. nebuvo priimtas oficialus valstybės institucijos sprendimas dėl šios pilietybės netekimo.

7. Projekto 3 straipsnio „Lietuvos Respublikos pilietybės principai“ 4 dalyje siūloma įtvirtinti principą, kad „Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus šiame įstatyme numatytus atvejus“. Atsižvelgiant į tai, kad projekto 7 straipsnyje siūlomu dvigubos (daugybinės) pilietybės teisiniu reguliavimu būtų sudarytos prielaidos daugeliui Lietuvos Respublikos piliečių kartu būti ir kitų valstybių piliečiais, nurodyto principo formuluotę reikėtų atitinkamai pakoreguoti. Siūlytume šį principą išdėstyti, pavyzdžiui, taip: „Lietuvos Respublikos pilietis šiame įstatyme nustatytais atvejais gali būti kartu ir kitos valstybės pilietis.“

8. Atsižvelgiant į tai, kad projekto 4 straipsnyje siūloma nustatyti ne bet kokių, o Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių taikymo taisyklę, taip pat į tai, kad teisės akto struktūrinių dalių pavadinimuose trumpiniai negali būti įvedami, 4 straipsnio pavadinimas dėstytinas taip: „Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių taikymas“. Pažymėtina, kad projekte ne kartą yra vartojamas terminas „Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys“, todėl projekto 4 straipsnyje po žodžių „Jeigu įsigaliojusi Lietuvos Respublikos ratifikuota tarptautinė sutartis“ reikėtų įvesti trumpinį „(toliau – tarptautinė sutartis)“ ir projekto 4 straipsnyje, 6 straipsnio 1, 2 ir 5 dalyse, 14 straipsnio 6 punkte, 25 straipsnio 1 ir 12 dalyse, 26 straipsnio 3 punkte prieš žodžius „tarptautinės sutarties“, „tarptautinės sutartys“, „tarptautinių sutarčių“ ir „tarptautinėse sutartyse“ išbraukti žodžius „Lietuvos Respublikos“.

9. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad tiek projekto 10 straipsnio 2 dalyje, tiek ir projekto 21 straipsnio 2 dalyje siūloma apibrėžti, kokia veikla „pagal šį įstatymą“ būtų laikoma „ypatingais nuopelnais Lietuvos valstybei“. Atsižvelgdami į tai, kad pagal šias projekto nuostatas priimant sprendimus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo ir dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo išimties tvarka „ypatingais nuopelnais Lietuvos valstybei“ būtų laikoma tokia pati veikla, siūlytume „ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei“ sąvoką apibrėžti projekto 2 straipsnyje. Ši sąvoka galėtų būti išdėstyta taip: „Ypatingi nuopelnai Lietuvos valstybei – Lietuvos Respublikos piliečio, užsienio valstybės piliečio ar asmens be pilietybės veikla, kuria jis ypač reikšmingai prisideda prie Lietuvos Respublikos valstybingumo stiprinimo, Lietuvos Respublikos galios ir autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo.“

Pritarus šiai pastabai reikėtų:

– atsisakyti projekto 10 straipsnio 2 dalies;

– atsisakyti projekto 21 straipsnio 2 dalies pirmojo sakinio;

– projekto 22 straipsnio 5 dalyje išbraukti žodžius „kaip jie apibrėžti šio įstatymo 10 straipsnio 2 dalyje“;

– projekto 43 straipsnio 2 dalies 3 punktą išdėstyti taip: „3) Lietuvos Respublikos piliečių rekomendacijas, kuriose nurodomi asmens ypatingi nuopelnai Lietuvos valstybei, ir kitus dokumentus, patvirtinančius jo ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei;“;

– projekto 43 straipsnio 2 dalies 4 punktą išdėstyti taip: „4) dokumentus, patvirtinančius asmens integravimąsi į Lietuvos visuomenę.“;

– projekto 44 straipsnio 2 dalies 3 punktą išdėstyti taip: „3) Lietuvos Respublikos piliečių rekomendacijas, kuriose nurodomi asmens ypatingi nuopelnai Lietuvos valstybei, ir kitus dokumentus, patvirtinančius jo ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei.“;

– projekto 45 straipsnio 5 dalies 4 punktą išdėstyti taip: „Lietuvos Respublikos piliečių rekomendacijas, kuriose nurodomi asmens ypatingi nuopelnai Lietuvos valstybei, ir kitus dokumentus, patvirtinančius jo ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei.“.

10. Projekto 10 straipsnio 3 dalyje vietoj formuluotės „1, 2 ir 3 punktuose“ dėl teisinio tikslumo įrašytina formuluotė „1, 2 ar 3 punkte“, nes pilietybė turėtų būti neišsaugoma esant bet kuriame iš šių punktų, o ne juose visuose, nurodytoms aplinkybėms (plg. su 9 straipsnio 3 dalies formuluote). Analogiškai tikslintina 21 straipsnio 4 dalis.

11. Projekto 11 straipsnio 2 dalyje siūloma nustatyti, kad lietuvių kilmės asmenys gali įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastinta tvarka, jeigu, be kita ko, jie nėra kitos valstybės piliečiai. Atsižvelgiant į projekto 7 straipsnio 1 dalyje siūlomą nustatyti dvigubos (daugybinės) pilietybės teisinį reguliavimą, neaišku, kodėl lietuvių kilmės asmenims, siekiantiems įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastinta tvarka, nebūtų taikoma sąlygos nebūti kitos valstybės piliečiu išimtis, kai turima 7 straipsnio 1 dalyje nurodytos valstybės pilietybė. Kadangi projekte numatyta tokią išimtį taikyti suteikiant pilietybę natūralizacijos tvarka (19 straipsnio 1 dalies 6 punktas) ir santuokos su Lietuvos Respublikos piliečiu pagrindu (20 straipsnio 1 dalies 4 punktas), taip pat grąžinant Lietuvos Respublikos pilietybę, be kita ko, ir tiems asmenims, kurie buvo ją įgiję supaprastinta tvarka ir po to jos neteko (22 straipsnio 2 dalies 1 punktas, 4 dalis), manome, kad projekto 11 straipsnio 2 dalyje po žodžio „valstybės“, po kablelio, taip pat reikėtų įrašyti išimtį „išskyrus šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje nurodytas valstybes“.

12. Kita projekto 11 straipsnio 2 dalyje numatyta Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo supaprastinta tvarka sąlyga – kad nebūtų 24 straipsnyje nurodytų aplinkybių, dėl kurių Lietuvos Respublikos pilietybė neteikiama. Turint mintyje tai, kad pagal Konstitucijos 32 straipsnio 4 dalį kiekvienas lietuvis gali apsigyventi Lietuvoje, neaišku kodėl lietuvių kilmės asmenims turėtų būti taikomas projekto 24 straipsnio 4 punkte numatytas reikalavimas turėti teisę įstatymų nustatyta tvarka gauti dokumentą, patvirtinantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, juolab kad to paties 11 straipsnio 1 dalyje siūloma nustatyti lietuvių kilmės asmenų teisę supaprastinta tvarka įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę, neatsižvelgiant į tai, kokioje valstybėje – Lietuvos Respublikoje ar kitoje valstybėje – jie nuolat gyvena.

13. Atsižvelgdami į projekto 13 straipsnio nuostatų turinį, siūlytume patikslinti šio straipsnio pavadinimą, išdėstant jį, pavyzdžiui, taip: „Teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę ir lietuvių kilmę patvirtinančių dokumentų išdavimas ir jų pripažinimas negaliojančiais“.

14. Projekto 13 straipsnyje ir toliau visame projekto tekste prieš žodį „Vyriausybė“ (vartojamą įvairiais linksniais) išbrauktini žodžiai „Lietuvos Respublikos“.

15. Projekto 14 straipsnyje siūloma išvardyti Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo pagrindus, tačiau jų sąrašas neišsamus, į jį neįtraukti projekto 18 straipsnio 1 dalyje ir 29 straipsnio 1 dalyje numatyti pilietybės įgijimo pagrindai (įvaikinus, pilietybę įgijus vaiko tėvams). Be to, neaišku, ar projekto 20 straipsnyje numatytas pilietybės suteikimas asmenims, sudariusiems santuoką su Lietuvos Respublikos piliečiais, yra atskiras pilietybės įgijimo pagrindas, ar tik tam tikrų ypatumų turintis pilietybės suteikimas natūralizacijos tvarka, – tai svarbu, siekiant suprasti kitas projekto nuostatas, pavyzdžiui, ar pagal projekto 22 straipsnio 2 dalį pilietybė galėtų būti grąžinta asmeniui, kuris ją buvo įgijęs 20 straipsnyje numatytu pagrindu.

16. Pagal projekto 20 straipsnio 1 dalies 4 punktą asmeniui, sudariusiam santuoką su Lietuvos Respublikos piliečiu, siekiančiam įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę, būtų taikomas reikalavimas neturėti kitos valstybės pilietybės, „išskyrus šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje nurodytų valstybių pilietybę, įgytą gimimu“. Pažymėtina, jog tokia Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo, neparandant kitos valstybės pilietybės, sąlyga, kad turima pilietybė būtų įgyta gimimu, numatyta tik šioje projekto nuostatoje, ir nėra aišku, kuo ji grindžiama. Mūsų nuomone, pilietybės, kaip piliečio teisinio ryšio su valstybe, turinys nepriklauso nuo pilietybės įgijimo būdo: pilietybės turėjimas, nesvarbu, kaip ji įgyta, lemia vienodą piliečių teisinį statusą ir yra prielaida turėti visas piliečio teises, laisves, pareigas ir valstybės globą. Atsižvelgdami į tai, siūlome šioje nuostatoje žodžius „įgytą gimimu“ išbraukti.

17. Neaišku, kodėl sąlygos nebūti kitos valstybės piliečiu išimtis, siejama su 7 straipsnio 1 dalyje nurodytos valstybės pilietybės turėjimu, nebūtų taikoma tiems su Lietuvos Respublikos piliečiais santuoką sudariusiems asmenims, kurie Lietuvos Respublikos pilietybę įgytų projekto 20 straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytais pagrindais (20 straipsnio 2 dalies 5 punktas, 3 dalies 5 punktas), t. y. neaišku, kuo šių asmenų teisinė padėtis iš esmės skirtųsi nuo to paties straipsnio 1 dalyje nurodytų asmenų, kad skirtingas jų traktavimas būtų konstituciškai pateisinamas.

18. Nors projekto 22 straipsnio 1 dalies nuostatos suponuoja, kad Lietuvos Respublikos pilietybė gali būti grąžinta bet kuriam jos netekusiam asmeniui, išskyrus asmenis, kuriems ji buvo suteikta išimties tvarka, neaišku, kuriose šio straipsnio dalyse nustatytos sąlygos turėtų būti taikomos, jeigu grąžinti pilietybę siektų jos netekę asmenys, kurie ją buvo įgiję projekto 18 straipsnio 1 dalyje, 29 straipsnio 1 dalyje, taip pat 20 straipsnyje numatytais pilietybės įgijimo pagrindais (vaikai, Lietuvos Respublikos pilietybę įgiję dėl to, kad juos įvaikino Lietuvos Respublikos piliečiai, arba dėl to, kad jų tėvai Lietuvos Respublikos pilietybę atkūrė, įgijo supaprastinta tvarka arba ji buvo jiems grąžinta, neatitinka nė vienoje iš 22 straipsnio 2–5 dalių numatytų apibrėžčių; dėl asmenų, pilietybę įgijusių 20 straipsnyje numatytu pagrindu, kaip minėta, nėra aišku, ar jie patektų į asmenų, kuriems pilietybė suteikta natūralizacijos tvarka, kategoriją ir pilietybė jiems galėtų būti grąžinta pagal 22 straipsnio 2 arba 5 dalį). Atkreiptinas dėmesys į tai, kad tikslinant šio straipsnio nuostatas, atitinkamai gali reikėti patikslinti ir 45 straipsnio 2, 3 dalių nuostatas.

19. Pagal projekto 22 straipsnio 4 dalį asmeniui, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo gimdamas arba kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė buvo atkurta arba suteikta supaprastinta tvarka ir kuris po to jos neteko, ši pilietybė galėtų būti grąžinta nekeliant sąlygos, kad nebūtų 24 straipsnyje nurodytų aplinkybių, dėl kurių Lietuvos Respublikos pilietybė neteikiama ir negrąžinama. Neaišku, kuo grindžiama ši nuostata, nes atkuriant Lietuvos Respublikos pilietybę būtų reikalaujama, kad nebūtų 24 straipsnio 1 ar 2 punkte nurodytų aplinkybių (9 straipsnio 3 dalis), o supaprastinta tvarka ji būtų teikiama tik nesant visuose 24 straipsnio punktuose nurodytų aplinkybių (11 straipsnio 2 dalis; žr. šios išvados 12 pastabą dėl 24 straipsnio 4 punkto taikymo teikiant pilietybę šiuo pagrindu); be to, pagal 22 straipsnio 5 dalį, ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei turinčiam asmeniui, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo gimdamas, kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė buvo atkurta, suteikta supaprastinta tvarka arba natūralizacijos tvarka ir kuris po to jos neteko, Lietuvos Respublikos pilietybė galėtų būti grąžinta tik jeigu nebūtų šio įstatymo 24 straipsnio 1, 2 ir 3 punktuose nurodytų aplinkybių. Manome, kad projekto 22 straipsnio 4 dalį reikėtų suderinti su kitomis nurodytomis projekto nuostatomis, taip pat nustatant joje Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo šioje dalyje nurodytiems asmenims sąlygą – „jeigu nėra šio įstatymo 24 straipsnio 1, 2 ir 3 punktuose nurodytų aplinkybių“.

20. Projekto 24 straipsnio nuostatą iki dvitaškio siūlytume išdėstyti bendriau, nevardijant pilietybės suteikimo pagrindų (pavyzdžiui, taip: „Lietuvos Respublikos pilietybė neteikiama ir negrąžinama asmenims, kurie:“), nes teikiant pilietybę kai kuriais iš tų pagrindų taikomos ne visuose šio straipsnio punktuose nurodytos sąlygos (pavyzdžiui, išimties tvarka pilietybė teikiama netaikant šio straipsnio 4 punkto).

21. Pagal projekto 24 straipsnio 2 punktą Lietuvos Respublikos pilietybė būtų neteikiama ir negrąžinama asmenims, kurie rengėsi, kėsinosi padaryti ar padarė „nusikalstamas veikas prieš Lietuvos Respubliką“. Svarstytina, ar formuluotė „nusikalstama veika prieš Lietuvos Respubliką“ neturėtų būti patikslinta, atsižvelgiant, be kita ko, į tai, kad Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse tokia nusikalstamų veikų kategorija nenumatyta.

22. Projekto 25 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad visi asmenys, kuriems Lietuvos Respublikos pilietybė „suteikta ją grąžinus“, turi viešai ir iškilmingai prisiekti Lietuvos Respublikai. Atsižvelgiant į projekto 7 straipsnio 1 dalyje siūlomą nustatyti dvigubos (daugybinės) pilietybės teisinį reguliavimą ir su juo susijusią 48 straipsnio 1 dalį, kuria būtų užtikrinta asmenų, pagal 7 straipsnį turinčių teisę būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės piliečiais ir iki Pilietybės konstitucinio įstatymo įsigaliojimo netekusių Lietuvos Respublikos pilietybės dėl to, kad įgijo kitos valstybės pilietybę (tarp jų ir asmenų, kurie Lietuvos Respublikos pilietybę buvo įgiję gimimu), teisė kreiptis dėl Lietuvos Respublikos pilietybės grąžinimo, svarstytina, ar šiai asmenų kategorijai neturėtų būti taikoma pareigos prisiekti Lietuvos Respublikai išimtis. Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į tai, kad asmenims, kuriems Lietuvos Respublikos pilietybė atkuriama, pagal 25 straipsnio 1 dalį reikalavimas prisiekti Lietuvos Respublikai nebūtų keliamas.

Atsižvelgiant į tai, kad pilietybės grąžinimas pagal projekto 14 straipsnio 5 punktą yra atskiras jos įgijimo pagrindas, o ne pilietybės suteikimo būdas, projekto 25 straipsnio 1 dalies nuostata tikslintina, vietoj konstrukcijos „pilietybė suteikta <...> ją grąžinus“ vartojant konstrukciją „pilietybė <...> grąžinta“.

23. Projekto 25 straipsnio 4 dalies nuostatos tikslintinos taip, kad apimtų visus atvejus, kai Lietuvos Respublikos pilietybę įgijęs asmuo turi prisiekti, t. y. ir visus tuos atvejus, kai Lietuvos Respublikos pilietybė būtų suteikta ar grąžinta asmeniui, kuris pagal 7 straipsnį turėtų teisę kartu būti ir kitos valstybės piliečiu.

24. Projekto 26 straipsnio 10 punkte nurodyti asmens veiksmai, galintys sukelti tokį sunkų teisinį padarinį kaip pilietybės netekimas, mūsų nuomone, turėtų būti apibrėžti kaip tyčiniai (prieš žodį „veiksmais“ siūlytume įrašyti „tyčiniais“).

25. Projekto 28 straipsnio 1 dalies nuostata, kad Lietuvos Respublikos pilietis, įgijęs kitos valstybės pilietybę, netenka Lietuvos Respublikos pilietybės „nuo kitos valstybės pilietybės įgijimo dienos“, taisytina, vietoj formuluotės „nuo kitos valstybės pilietybės įgijimo dienos“ įrašant formuluotę „nuo sprendimo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo įsigaliojimo dienos“, nes toks pagal 34 straipsnio 3 punktą priimamas vidaus reikalų ministro sprendimas negali turėti grįžtamosios galios. Šiame kontekste pažymėtina, kad pagal 28 straipsnio 2 dalį Lietuvos Respublikos pilietis, įgijęs kitos valstybės pilietybę, privalo per 2 mėnesius nuo kitos valstybės pilietybės įgijimo dienos raštu pranešti apie tai šioje dalyje nurodytoms valstybės institucijoms ir pagal 44 straipsnio 1 dalį turi teisę per 2 mėnesius nuo kitos valstybės pilietybės įgijimo dienos paduoti prašymą Respublikos Prezidentui dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo.

26. Svarstytinas projekto 29 straipsnio 1 dalies nuostatų, pagal kurias, vaiko tėvams įgijus Lietuvos Respublikos pilietybę, vaikas gali įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę, jeigu jis nėra kitos valstybės pilietis, – t. y. nenumatyta išimtis, siejama su 7 straipsnio 1 dalyje nurodytos valstybės pilietybės turėjimu, – santykis su 20 straipsnio 1 dalies 4 punkto nuostata, pagal kurią Lietuvos Respublikos piliečio sutuoktiniui tokia išimtis būtų taikoma.

27. Atsižvelgiant į tai, kad Pilietybės konstitucinis įstatymas, kurio projektas teikiamas, galėtų būti priimtas tik jeigu 2024 m. planuojamame referendume būtų pakeistas Konstitucijos 12 straipsnis, ir į tai, kad pagal 2024 m. sausio 1 d. įsigaliosiantį Administracinių teismų įsteigimo įstatymo Nr. VIII-1030 2 straipsnio pakeitimo įstatymą Nr. XIV-1573 vietoj Vilniaus apygardos administracinio teismo ir Regionų apygardos administracinio teismo veiks vienas Regionų administracinis teismas, projekto 31 straipsnio 5 punkte ir 36 straipsnio pavadinime bei tekste nurodytame teismo pavadinime išbrauktinas žodis „apygardos“, o 34 straipsnio 4 punkte ir 35 straipsnio 5 punkte vietoj žodžių „Vilniaus apygardos“ įrašytinas žodis „Regionų“.

28. Projekto 36 straipsnio nuostata, kurioje numatyti administracinio teismo įgaliojimai spręsti dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo paaiškėjus šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytoms aplinkybėms, dėl kurių Lietuvos Respublikos pilietybė „negalėjo būti suteikta, atkurta ar grąžinta“, tikslintina, derinant ją su šio projekto 26 straipsnio 6 punkte numatytu pilietybės netekimo pagrindu – paaiškėjus šio įstatymo 24 straipsnyje nurodytoms aplinkybėms, dėl kurių Lietuvos Respublikos pilietybė „negalėjo būti suteikta, atkurta, grąžinta ar išsaugota“.

29. Projekto 47 straipsnio pavadinime išbrauktini žodžiai „ir įgyvendinimas“, nes įstatymo įgyvendinimo reglamentavimas numatytas projekto 48 straipsnyje. Atsižvelgiant į tai, kad projekto 48 straipsnyje siūloma nustatyti ne tik įstatymo įgyvendinimo, bet ir jo taikymo tvarką, šio straipsnio pavadinimas dėstytinas taip: „Įstatymo įgyvendinimas ir taikymas“. Kita vertus, svarstytina, ar projekto 47 ir 48 straipsnių nuostatų nereikėtų išdėstyti viename straipsnyje, kuris vadintųsi „Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas“.

30. Projekto 47 straipsnyje siūloma nustatyti, kad Pilietybės konstitucinis įstatymas įsigalios tą pačią dieną, kai įsigalios Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo įstatymas. Atsižvelgdami į tai, kad Seimo nutarimo „Dėl privalomojo referendumo dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo paskelbimo“ projekte Nr. XIVP-2578 referendumo, kuriame būtų sprendžiama dėl šio Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo įstatymo priėmimo, vykdymo data numatyta 2024 m. gegužės 12 d. ir nėra numatyta šio įstatymo įsigaliojimo data, taigi pagal Konstitucijos 149 straipsnio 3 dalį jis įsigaliotų 2024 m. birželio13 d., siūlome, siekiant teisinio aiškumo, projekto 47 straipsnyje įrašyti konkrečią Pilietybės konstitucinio įstatymo įsigaliojimo datą – 2024 m. birželio 13 d.

31. Atsižvelgiant į tai, kad įvairiuose įstatymuose ir kituose teisės aktuose yra pateikiamos nuorodos į šiuo metu galiojantį Pilietybės įstatymą, projekto 48 straipsnis papildytinas tokia nuostata: „Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose nuoroda į Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymą reiškia nuorodą į Lietuvos Respublikos pilietybės konstitucinį įstatymą.“

32. Projektą reikėtų papildyti 49 straipsniu „Įstatymo pripažinimas netekusiu galios“ ir jame nustatyti: „Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymą Nr. XI-1196 su visais pakeitimais ir papildymais.“

33. Atsižvelgiant į projekte numatytą vidaus reikalų ministro ir Vyriausybės įgaliotos institucijos kompetenciją, manytina, kad dėl projekto turėtų būti gauta Vyriausybės išvada.

Departamento direktorius Dainius Zebleckis


O. Buišienė, tel. (8 5) 239 6160, el. p. ona.buisiene@lrs.lt.

L. Schulte-Ebbert, tel. (8 5) 239 6055, el. p. liucija.schulteebbert@lrs.lt.

V. Staugaitytė, tel. (8 5) 239 6898, el. p. viktorija.staugaityte@lrs.lt.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Bal 2024 16:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Ką tik atkreipiau dėmesį į tai, kaip pavadinta darbo grupė šiam Konstituciniam įstatymui: "Dėl daugybinės pilietybės" - LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO VALDYBA

SPRENDIMAS

DĖL DARBO GRUPĖS REFERENDUMUI DĖL DAUGYBINĖS PILIETYBĖS PASIRENGTI SUDARYMO

2022 m. birželio 8 d. Nr. SV-S-562

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct ... 119npw7nke

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 02 Geg 2024 20:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina

https://www.lrs.lt/home/Konstitucija/Ko ... 220522.htm

Esamas Konstitucijos 12 straipsnis

Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais.
Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis.
Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.

Norima pakeisti į tokį:

2024 m. gegužės 12 d. kartu su pirmuoju Respublikos Prezidento rinkimų turu vyks referendumas dėl gimimu įgytos Lietuvos pilietybės išsaugojimo įgyjant kitos, Lietuvai draugiškos, valstybės pilietybę.

Tiksli referendumu spręsti teikiamo Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo formuluotė skamba taip:

„Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka. Konstitucinis įstatymas taip pat nustato Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo pagrindus ir tvarką.“

Lietuvos piliečiams pritarus, iš Konstitucijos būtų išbrauktas teiginys: „Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis.“

Tokiu pakeitimu esamiems Lietuvos Respublikos piliečiams būtų išsaugota Lietuvos pilietybė, jiems įgijus Lietuvai draugiškų valstybių pilietybę.

****************************************************

LIETUVOS RESPUBLIKOS

REFERENDUMO KONSTITUCINIS

ĮSTATYMAS

2022 m. birželio 23 d. Nr. XIV-1163

Vilnius

https://www.e-tar.lt/portal/legalAct.ht ... 2a65c371ad

8 straipsnis. Privalomojo referendumo rezultatų nustatymas

1. Privalomasis referendumas laikomas įvykusiu, jeigu jame dalyvavo daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą.

2. Sprendimas dėl Konstitucijos 1 straipsnio ir 1991 m. vasario 11 d. konstitucinio įstatymo „Dėl Lietuvos valstybės“ 1 straipsnio nuostatos „Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika“, taip pat dėl 1992 m. birželio 8 d. konstitucinio akto „Dėl Lietuvos Respublikos nesijungimo į postsovietines Rytų sąjungas“ pakeitimo yra laikomas priimtu, jeigu tam pritarė ne mažiau kaip 3/4 piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą.

3. Sprendimas dėl Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ ir XIV skirsnio „Konstitucijos keitimas“ nuostatų pakeitimo yra laikomas priimtu, jeigu tam pritarė daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą.

4. Sprendimas dėl kitų klausimų, įstatymų ar jų nuostatų, dėl kurių buvo sprendžiama privalomajame referendume, yra laikomas priimtu, jeigu tam pritarė daugiau kaip pusė piliečių, dalyvavusių referendume, bet ne mažiau kaip 1/3 piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Geg 2024 20:28 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Taip vadinamos Lietuvai draugiškos valstybės yra išvardintos čia:

https://lrv.lt/lt/referendumas-ka-reiki ... klausimai/

Punkte:

Kurių valstybių pilietybę įgyjantys Lietuvos piliečiai galėtų išsaugoti Lietuvos pilietybę?

Ten, beje, yra ir Turkija bei Izraelis.

Kokia situacija yra kitose šalyse?

Europos Sąjungos (ES) valstybės, kurios leidžia išsaugoti pilietybę, yra: Belgija, Bulgarija, Kroatija, Kipras, Čekija, Danija, Suomija, Prancūzija, Vokietija (bet tik su kitomis ES šalimis), Graikija, Vengrija, Airija, Italija, Latvija, Liuksemburgas, Malta, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Slovėnija, Ispanija, Švedija.

ES valstybės, kurios neleidžia išsaugoti pilietybės, yra: Austrija, Estija, Lietuva, Nyderlandai, Slovakija.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Geg 2024 21:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Atkreipiau dėmesį, kas ypač remia dabartinę Konstitucijos pataisą - Darbdavių konfederacija. :)

O pateiktame Pilietybės įstatymo projekte yra labai įdomus punktas: 4 straipsnis. Tarptautinių sutarčių taikymas:

"Jeigu įsigaliojusi Lietuvos Respublikos ratifikuota tarptautinė sutartis įtvirtina kitokias nuostatas negu šis įstatymas, taikomos Lietuvos Respublikos tarptautinės sutarties nuostatos."

Ir dar - tarp taip vadinamų draugiškų Lietuvai valstybių https://lrv.lt/lt/referendumas-ka-reiki ... klausimai/ įvardintas ir Izraelis bei Turkija.

Taigi, jei tarkime bus sudaryta sutartis tarp Izraelio ir Lietuvos, ir sutartyje bus parašyta, kad visi Izraelio piliečiai gali gauti Lietuvos pilietybę, tai tuoj pat įsigalios... :)

Tas pats dėl Turkijos piliečių - tarkime tų, kurie yra atvykę į Lietuvą ir čia dirba arba mokosi, ar šiaip gyvena......

Aš jau nekalbu apie kitas valstybes.

Ir tokį sprendimą galės priimti bet kuris Seimas paprasta balsų dauguma.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Geg 2024 20:13 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Lietuvio pasas


Dar 2017 m. Seimo nariai Eugenijus Jovaiša, Juozas Bernatonis, Ramūnas Karbauskis ir Andrius Palionis parengė Lietuvio paso įstatymą:
https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct ... 47e4b63286

Lietuvio ryšį su Tauta, kur jis begyventų, liudija ne pilietybė, o prigimtine teise grindžiama tautybė.

Dvigubos ar net daugybinės pilietybės reikalaujantys emigrantai nesąmoningai, o gal ir sąmoningai, painioja tautybės ir pilietybės sąvokas.


Užuot apgaulingu būdu siekus įteisinti daugybinę pilietybę, metas ištraukti iš Seimo stalčių dar 2017 metais įregistruotą Lietuvio paso įstatymo projektą.

Reikėtų atsisakyti siekių silpninti 1-ame Lietuvos Respublikos skirsnyje „Lietuvos valstybė“ apibrėžtą pilietybės instituciją, darant ja likvidžia butaforija ir vertėtų grįžti prie jau seniai viešoje erdvėje išsakytų siūlymų Lietuvos valdžiai įstatymiškai įteisinti „Lietuvio pasą“ – dokumentą, liudijantį ir stiprinantį pasaulio lietuvių tapatybės ryšį su Tauta ir tautiečiais, kur jie begyventų ir kokios pasaulio valstybės piliečiais bebūtų.

Priėmus šį įstatymą, būtų nenusižengiant Lietuvos konstitucijai įteisinta tarpinė institucija, leidžianti, net netekus Lietuvos pilietybės, išsaugoti ryšį su Lietuvos valstybe ir beveik visas Lietuvos pilietybės teikiamas teises.

Lietuvio pasas suteiktų visas Lietuvos Respublikos pilietybės suteikiamas teises, išskyrus politines teises balsuoti nacionaliniuose rinkimuose bei užimti pareigas, kuriose būtina ištikimybės Lietuvos Respublikai priesaika.

Ir svarbiausia - užsienio lietuviai nebūtų skirstomi į gerus ir blogus, mat politikai ir Pasaulio lietuvių bendruomenės vadovai stumiantys daugybinės pilietybės referendumą patys pripažįsta, kad teisę į daugybinę pilietybę jie žada suteikti tik „teisingose“ taip vadinamus „europinės, transatlantinės integracijos kriterijus“ atitinkančiose pasaulio valstybėse gyvenantiems lietuviams - o tokių valstybių tik 43 iš daugiau kaip 200, dabar esančių Žemėje.

Pasižiūrėkite, kur jūs gyvenate: vadinamos Lietuvai draugiškos valstybės yra išvardintos čia:
https://lrv.lt/lt/referendumas-ka-reiki ... klausimai/

Punkte: Kurių valstybių pilietybę įgyjantys Lietuvos piliečiai galėtų išsaugoti Lietuvos pilietybę?

Beje, yra ir ES valstybės, kurios neleidžia išsaugoti pilietybės: Austrija, Estija, Nyderlandai, Slovakija. Taigi lieka 43 valstybės, kur būtų galima turėti ne tik Lietuvos, bet ir kitą pilietybę.

O Lietuvio pasas būtų teikiamas visiems užsienyje gyvenantiems lietuviams, neskirstant jų į gerų ir blogų, tinkamų ir netinkamų valstybių lietuvius.

Pasaulio Lietuviai, atsakykite aiškiai, kodėl jus netenkina "Lietuvio pasas", o būtinai norite gauti Lietuvos pilietybę?

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Geg 2024 22:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
AIŠKINAMASIS RAŠTAS


https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct ... -taeoue86z

DĖL LIETUVIO PASO ĮSTATYMO PROJEKTO, MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO NR. XI-242 77, 80 IR 82 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO, PILIETYBĖS ĮSTATYMO NR. XI-1196 2, 6, 7, 12, 21, 33 IR 39 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO, ŠVIETIMO ĮSTATYMO NR. I-1489 25 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO IR ĮSTATYMO „DĖL UŽSIENIEČIŲ TEISINĖS PADĖTIES“ NR. IX-2206 26 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

1. Projekto rengimą paskatinusios priežastys.

Lietuva susiduria su didelėmis migracijos keliamomis problemomis. Todėl visi veiksmai, kurie skatintų migracijos padarinių mažėjimą, turėtų būti sveikintini mūsų visuomenėje. Tad kuriama Lietuvio paso institucija gali būti viena iš tokių priemonių, kuri taptų efektyviu būdu migracijai stabdyti ir paskatinti ženklų išvykusiųjų į užsienį grįžimą namo. Projektas numato instituciją – Lietuvio pasą, kai Lietuvos pilietybės atsisakęs arba jos neatkūręs ar neįgijęs lietuvių kilmės asmuo turėtų aiškią, instituciškai užtikrintą galimybę supaprastinta tvarka susigrąžinti (o vaikai įgyti) Lietuvos Respublikos pilietybę, jei vėliau nuspręstų sugrįžti į savo šalį ar atsisakyti įsipareigojimų svetimai šaliai. Net jei Lietuvio pasą gavęs asmuo nuspręstų Lietuvos Respublikos pilietybės nebesusigrąžinti, tokią teisę išsaugotų jo vaikai ir vaikaičiai, kai kuriais atvejais ir kiti šeimos nariai. O svarbiausia, kad Lietuvio pasą turintis asmuo turėtų beveik visas teises. Lietuvio pasą turinčių asmenų reintegraciją į Tėvynę skatintų ir papildomos lengvatos švietimo, studijų, transporto srityje, teisė be suvaržymų nuolat gyventi, dirbti ir mokytis savo Tėvynėje.

Manytina, kad Lietuvio paso institutas iš tiesų užtikrintų išeivių, jau suleidusių šaknis užsienyje, ryšį su savo Tėvyne, išvengiant komplikacijų, kurios kiltų pasirinkus masinės dvigubos pilietybės įteisinimo kelią. Šis institutas skatintų vystyti verslą Lietuvoje, siųsti savo vaikus mokytis Lietuvos švietimo ir studijų sistemoje, tikėtis Lietuvos Respublikos apsaugos ir paramos. Plėtojantis globaliems procesams, toks institutas padėtų stabdyti lietuvių tautos nykimą, skatintų saugoti lietuviškas tradicijas bei lietuvio tapatybę išeivijoje, atsispirti kitiems globaliems iššūkiams ir ES bendros erdvės spaudimui. Lietuvio pasą turinčių užsieniečių registras sukurtų Lietuvos valstybės institucijoms pagrindą naujoms komunikavimo ir bendradarbiavimo su lietuvių kilmės asmenimis galimybėms. Paso sąvoka pasirinkta, nes istoriškai ši sąvoka buvo vartojama (ir iki šiandien kai kur tebevartojama) ne tik atitinkamos šalies piliečiams, bet ir tokiems asmenims, kurių būstinė ši šalis yra (t.y. į kurią jie gali bet kada laisvai atvykti, čia gyventi, mokytis bei dirbti).

2. Parengto projekto tikslas ir uždaviniai.

Teikiamo projekto ir lydinčiųjų įstatymų (Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo Nr. XI-1196 2, 6, 12, 33 ir 39 straipsnių pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos Mokslo ir studijų įstatymo 77, 80 ir 82 straipsnių pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos Švietimo įstatymo 25 straipsnio pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 26 straipsnio pakeitimo įstatymo) tikslas – nustatyti Lietuvio paso institutą, leidžiantį šį dokumentą turinčiam asmeniui naudotis didele dalimi teisių, kurias turi Lietuvos piliečiai, palaikyti ryšį su savo Tėvyne, o taip pat nustatantį sąlygas Lietuvos išeiviams supaprastinta tvarka susigrąžinti arba įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę, išsaugant šią teisę per kelias kartas.

3. Kaip šiuo metu yra teisiškai reglamentuojami projektuose aptarti klausimai.

Šiuo metu tokio instituto Lietuvos Respublikoje nėra (analogų esama Lenkijos Respublikoje, Vengrijos Respublikoje). Tačiau dabar galiojančiame Lietuvos Respublikos pilietybės įstatyme yra tokio instituto užuomazgos. Šiame įstatyme nustatyta „Lietuvių kilmės“ sąvoka bei lietuvių kilmės asmens statusas (2 str.) ir šiandien leidžia supaprastinta tvarka (be natūralizacijos reikalavimų) įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę (10 ir 39 str.), išduodant tokią teisę patvirtinantį dokumentą; taip pat šiame įstatyme nustatyta ir galimybė išduoti kitus dokumentus, leidžiančius atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę (12 str., 38 str. 3 d.), arba ją greitai susigrąžinti asmenims, kurie pilietybės neteko, įgiję kitos šalies pilietybę (21str.). Tokie dokumentai iki šiol buvo išduodami poįstatyminių teisės aktų nustatyta tvarka. Jie neturėjo institucinio statuso, kurį suteiktų projekte numatytas Lietuvio pasas, drauge nustatantis ir kitas teises, kurias turi Lietuvos Respublikos piliečiai, kitas lengvatas, skatinančias būti Lietuvoje, tvirtinti su ja ryšius.

Be to, lietuvių kilmės asmenims, išeiviams (kitaip dar vadinamiems „užsienio lietuviais“) Lietuvos Respublikos Švietimo įstatymo sąvokose, 25 straipsnyje, o taip pat Lietuvos Respublikos Mokslo ir studijų įstatymo sąvokose, 77, 80, 82 straipsniuose yra nustatytos palengvintos galimybės mokytis ir studijuoti, galima valstybės parama pagal Švietimo ir mokslo ministro patvirtintą tvarką. Tačiau šios teisės įgyvendinamos vangiai (gal išskyrus galimybę išeiviams užbaigti vidurinį mokslą Lietuvoje, įgyvendinamą „Lietuvių namuose“, ir anksčiau plačiau taikytus papildomus balus stojant į aukštąsias mokyklas).

Lietuvos Respublikos įstatyme dėl užsieniečių teisinės padėties (2004, Nr. IX-2206) yra numatyta leidimų gyventi Lietuvos Respublikoje užsieniečiams sistema, o šio įstatymo 40, 41, 42 straipsniuose ir 53, 58 straipsniuose lietuvių kilmės asmenims bei asmenims, turintiems teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę, numatyta lengvatinė leidimų laikinai ir nuolat gyventi, dirbti ir mokytis Lietuvoje tvarka (taip pat ir jų šeimos nariams 104 str.). Tačiau dokumentai, suteikiantys lengvatas laikinai ir nuolat gyventi Lietuvoje, išduodami taip pat tik poįstatyminių teisės aktų nustatyta tvarka, jų išdavimas, forma bei turinys nėra stabiliai reglamentuotas.

4. Kokios numatomos naujos teisinio reglamentavimo nuostatos, naujai reglamentuotų klausimų teigiamos savybės ir kokių teigiamų rezultatų laukiama.

Projekte numatomas vienas dokumentas – Lietuvio pasas, kuris įstatymo nustatyta tvarka atliks ir lietuvių kilmę patvirtinančio dokumento (12 str.), suteikiančio teisę įgyti pilietybę supaprastinta tvarka, ir teisės atkurti pilietybę dokumento (11 str.), ir teisės susigrąžinti pilietybę supaprastinta tvarka (13 str., ir projekto 4, 10 str.) funkcijas, o taip pat – leidimo nuolat gyventi (dirbti ir mokytis) Lietuvos Respublikoje funkciją (projekto 14 str.). Lietuvio pasas be atskirų kitų papildomų dokumentų pateikimo prievolės užtikrins užsienio lietuvių teises į vidurinio mokslo baigimą Lietuvoje ir į valstybės apmokamas studijų vietas bei į valstybės paramą studijų metu (15 str.). Lietuvio pasas atliks ir asmens tapatybės bei kelionės dokumento (asmens be pilietybės atveju) funkcijas, garantuos kitas teises, kurias turi Lietuvos Respublikos piliečiai, įskaitant teises užsiimti verslu, teises į valstybės globą, teisinę pagalbą, teisę dalyvauti savivaldos rinkimuose, kai kuriais atvejais dirbti valstybės tarnyboje ir kt. (17 str.), taip pat transporto lengvatas (16 str.). Lietuvio pasas suteiktų teisę sugrąžinti Lietuvos pilietybę tik tiems asmenims, kurie ją įgijo gimę. Lietuvio pasas nebūtų suteikiamas sovietinės okupacijos metu Lietuvoje apsigyvenusiems kolonistams. Taip pat Lietuvio pasas nebūtų suteikiamas kitiems ne lietuvių kilmės užsieniečiams, kurie Lietuvos pilietybės neteko, išvykę nuolat gyventi į šalis, kurios nepriklauso ES ir NATO.

Duomenys apie Lietuvio pasą turinčius asmenis būtų kaupiami Užsieniečių registre (19 str.), šiuos duomenis įstatymų nustatyta tvarka galės gauti ir naudoti valstybės institucijos. Teisinė atsakomybė Lietuvio paso turėtojams būtų taikoma tokia pat, kaip ir kitiems užsieniečiams. Projekte numatyta ir Lietuvio paso panaikinimo arba atsisakymo jį suteikti bei apeliacijos tvarka, pagrindiniai paties dokumento bruožai, suteikimo tvarka, jame pateikiami duomenys.

Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimai užtikrins Lietuvio paso turėtojui pirmenybę, lyginant su kitais užsieniečiais priėmimo ir studijų metu, palengvins reintegraciją į Lietuvos darbo rinką. Švietimo įstatymo 25 str. pakeitimas numato specialią programą Lietuvio paso turėtojams.

Lietuvos Respublikos įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties pakeistieji straipsniai užtikrintų užsieniečiui, gavusiam Lietuvio pasą, tokias pat teises ir statusą, kokios nustatomos gavus leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje.

Taigi, Lietuvio pasas – tai tarsi vieno langelio principas, kai lietuvių kilmės asmeniui nebereikėtų kiekvieną kartą vis teikti prašymus ir įrodinėti savo statusą – ar jis norėtų apsigyventi Lietuvoje, ar pradėti joje studijas, ar susigrąžinti pilietybę, ir t.t. Šis dokumentas Lietuvoje veiktų ir kaip asmens tapatybės dokumentas, o kai kuriais atvejais jis veiktų kaip kelionės dokumentas ir kitose šalyse (asmenims be pilietybės, pagal dvišalius susitarimus su atitinkamomis šalimis).

Tais atvejais, kai Lietuvio pasą gautų užsieniečiai, kurie patys (arba jų protėviai) iki šiol neturėjo, nebuvo atkūrę ar įgiję Lietuvos Respublikos pilietybės, projektas numato, kad Lietuvos Respublika Lietuvio pasus užsieniečiams suteiktų pasikonsultavusi su atitinkamos šalies, kurios piliečiai jie yra, diplomatinėmis tarnybomis (nedalintų šio paso vienašališku sprendimu taip, kaip tai darė ir, deja, tebedaro Lenkijos Respublika, dalindama Lietuvoje ir kitose šalyse Lenko kortą).

5. Galimos neigiamos priimtų įstatymų pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta.

Neigiamų pasekmių nenumatoma.

6. Kokią įtaką įstatymai turės kriminogeninei situacijai, korupcijai.

Teikiami projektai neigiamos įtakos kriminogeninei situacijai ir korupcijai neturės.

7. Kaip įstatymų įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai.

Įstatymo įgyvendinimas neturės neigiamos įtakos verslo sąlygoms ir jo plėtrai. Tačiau teigiamą įtaką gali turėti, jei dalis Lietuvio pasą turinčių užsieniečių ne tik sugrįš nuolat gyventi į Lietuvą, bet ir susigrąžins Lietuvos Respublikos pilietybę. Dalis Lietuvio pasą turinčių asmenų įsteigs ir vystys verslą Lietuvoje, nes jų teisės šiuo atžvilgiu būtų prilygintos Lietuvos Respublikos piliečių teisėms.

8. Įstatymų inkorporavimas į teisinę sistemą, kokie šios srities teisės aktai tebegalioja (pateikiant šių aktų sąrašą) ir kokius galiojančius aktus būtina pakeisti ar panaikinti, priėmus teikiamą projektą.

Reikės priimti lydinčius teisės aktus, kurie pakeis ir papildys aukščiau nurodytas Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo, Lietuvos Respublikos Mokslo ir studijų įstatymo, Lietuvos Respublikos Švietimo įstatymo nuostatas.

9. Ar įstatymų projektai atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas bei Europos Sąjungos dokumentus.

Įstatymo projektas neprieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos bei Europos Sąjungos teisės aktų nuostatoms. Jis suderintas su Europos Parlamento bei Tarybos reglamentais ir direktyvomis, kurios nustato reikalavimus užsieniečių teisinės padėties reglamentavimui, o taip pat – valstybėms narėms leidžiamas išimtis.

10. Ar įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, o įstatymo projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka.

Įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, o įstatymo projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka.

11. Jeigu įstatymui įgyvendinti reikia įstatymo įgyvendinamųjų aktų, kas juos turėtų parengti.

Iki įstatymo bei lydinčiųjų įstatymų įsigaliojimo (kuris numatytas 2018 m. sausio 1 d.) Vyriausybė priims visus reikalingus poįstatyminius teisės aktus arba inicijuos jų priėmimą Vyriausybės įgaliotose institucijose (Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija, Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerija, Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerija).

12. Kiek valstybės, savivaldybių biudžetų ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų prireiks įstatymui įgyvendinti, ar bus galima sutaupyti (pateikiami prognozuojami rodikliai einamaisiais ir artimiausiais 3 biudžetiniais metais).

Siekiant užtikrinti vienodą asmens tapatybės nustatymą, įvertinus registrų bei sistemų pertvarkymo būtinybę, tam reikalingų lėšų poreikį bei terminus, bus parengtas ir Vyriausybės patvirtintas Užsieniečių registro patobulinimo planas. Užsienio šalių piliečių, turinčių Lietuvio pasą asmenvardžių, užrašytų užsienio šalių kalbomis, duomenys būtų kaupiami Užsieniečių registre, o lietuviškais rašmenimis užrašyta forma būtų naudojama visose valstybės informacinėse sistemose (panašios praktikos laikomasi Estijoje bei Latvijoje).

13. Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados.

Įstatymo projekto rengimo metu nėra gauti specialistų vertinimai ir išvados.

14. Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiems projektams įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant reikšmingus žodžius pagal Europos žodyną Eurovoc.

Įstatymo projekto reikšminiai žodžiai: „pilietis“, „pilietybė“, „lietuvių kilmė“, „lietuvio pasas“

15. Kiti, iniciatorių nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai.

Nėra.

Teikia

Seimo narys Eugenijus Jovaiša

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Geg 2024 01:34 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Lietuvio pasas


Iš esmės kas laimės buvo aišku jau prieš rinkimus - lažybų bendrovės pakankamai tiksliai prognozuoja.

Svarbiausia kad nepraėjo referendumas "Dėl pilietybės įstatymo", nes būtų visiškas galas lietuviškai Lietuvos valstybei. Nors ir dabar padėtis klaiki.

Todėl siūlome sutelkti jėgas ir visur (ir ypač užsienio lietuvių tarpe) aktyviai agituoti už Lietuvio pasą.

Dar 2017 m. Seimo nariai Eugenijus Jovaiša, Juozas Bernatonis, Ramūnas Karbauskis ir Andrius Palionis parengė Lietuvio paso įstatymą:
https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct ... 47e4b63286

Lietuvio ryšį su Tauta, kur jis begyventų, liudija ne pilietybė, o prigimtine teise grindžiama tautybė.

AIŠKINAMASIS RAŠTAS DĖL LIETUVIO PASO ĮSTATYMO PROJEKTO:
https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct ... -taeoue86z

Platinkite šį tekstą visur kur galite...

Nes valdžia labai atkakliai slepia šią alternatyvą daugybinei pilietybei, kuri visiškai neskirta būtent lietuviams.

Įdomu kas nors kada nors įtikinamai ir suprantamai paaiškins, kodėl reikia taip atkakliai stumti keliagubą pilietybę ir dalinti lietuvius į "geresnius" ir "blogesnius", vietoje to, kad visiems pasaulio lietuviams vienodai suteikti Lietuvio pasą?

Tas mūsų kosmopolitinės valdžios ypač atkaklus bandymas jau kažkelintą kartą prastumti būtent keliagubos pilietybės įstatymą, be to nenurodant kad tokią pilietybę gali gauti tik lietuvių kilmės asmenys, labai aiškiai rodo, kad kosmopolitinės valdžios tikslai yra visai kiti, o ne Lietuvybės pasaulyje puoselėjimas ir išsaugojimas....

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Geg 2024 18:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Dvigubą pilietybę Lietuvoje būtina apskritai naikinti.

Tačiau reikia įvesti Lietuvio pasą, kurį galėtų gauti kitų šalių piliečiai - etniniai lietuviai. Be abejo, jei jie kalba lietuviškai.

Lietuva privalo išlikti lietuviška. Tai aksioma.

Nes nelietuviška Lietuva praranda bet kokią savo egzistavimo prasmę.

O būtent nelietuvišką Lietuvą ir stengiasi sukurti mūsų valdžioje įsitvirtinę mankurtai-kosmopolitai.

Kosmopolitizmo ideologija Lietuvoje turi būti prilyginta nacizmo ir komunizmo ideologijoms, ir uždrausta jos propaganda. Nes jos tikslas yra sunaikinti Lietuvių Tautą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007