Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 01 Lap 2024 03:34

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 10 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 10 Sau 2009 17:46 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
„Stasi“ agentų buvo visur


Šaltinis - http://www.xxiamzius.lt/archyvas/prieda ... 5/1-1.html

Gintaras VISOCKAS

     Lietuvos nacionaliniame muziejuje Vilniuje atidaryta paroda „Valstybės saugumas – Vokietijos vieningosios socialistų partijos (VVSP) diktatūros garantas“. Keli šimtai į Vilnių atvežtų eksponatų išsamiai pasakoja apie slaptosios tarnybos „Stasi“ stebėjimo, manipuliavimo bei persekiojimo būdus komunistinėje Vokietijoje 1949–1990 metais. Kilnojamoji paroda veiks iki gegužės 4-osios. Čia demonstruojama daug įspūdingų eksponatų: laistytuvas su įmontuota filmavimo kamera, įrenginys, kuriuo žmonės įveikdavo Rytų ir Vakarų Vokietijas skyrusią Berlyno sieną, indai su užkonservuotais žmonių kvapais...

http://www.xxiamzius.lt/archyvas/prieda ... zi7222.jpg

Paveikslėlis

Dr. Matthias Braun iš Vokietijos
rodo laistytuvą, kuriame
įrengta slapta filmavimo kamera


http://www.xxiamzius.lt/archyvas/prieda ... zi4019.jpg

Paveikslėlis

Tokiuose induose slaptoji
VDR policija saugojo nelojalių
socialistinei santvarkai žmonių kvapus


http://www.xxiamzius.lt/archyvas/prieda ... zi5221.jpg

Paveikslėlis

Parodoje demonstruojamas
savadarbis įrenginys, padėjęs
Rytų vokiečiams įveikti Berlyno
sieną – pabėgti į laisvąjį pasaulį


Susilaukė didelio dėmesio


    Paroda parengta 1996-aisiais. Pirmiausia ji eksponuota Vokietijos Bundestage Bonoje, paskui – ir kituose susijungusios Vokietijos miestuose. Ypač didelio susidomėjimo slaptosios tarnybos veikimo metodus demaskuojanti paroda sulaukė buvusio Rytų bloko šalyse – Vengrijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Estijoje, Bulgarijoje. Kaip tvirtino Marianne Birthler, Vokietijos Federacijos įgaliotinė dėl Vokietijos Demokratinės Respublikos (VDR) saugumo tarnybos „Stasi“ dokumentų, kilnojamoji paroda jau pabuvo daugiau kaip 60 miestų, ją aplankė per 250 tūkst. lankytojų.

    Pasak M.Birthler, „Vokietija Europai turi ką papasakoti apie sovietinių slaptųjų tarnybų darbo metodus, nes nei Briuselis, nei Londonas, nei Paryžius neįsivaizduoja, kokia klastinga, galinga ir žiauri buvo „Stasi“. Juk ji atliko ne tik slaptosios policijos bei slaptosios žvalgybos funkcijas. Ji dar buvo baudžiamosios teisės tardymo organas, turėjo teisę pradėti baudžiamosios bylos tyrimo procesą bei atlikti svarbiausius tyrimo veiksmus – sulaikyti, atlikti kratas, konfiskuoti turtą, atlikti kvotos funkcijas. Dažnusyk baugindavo savo aukas, net kankindavo.

180 km ilgio lentyna


    Šiandien Vokietija turi sukaupusi tiek „Stasi“ bylų, kad, jas sustačius į eilę, susidarytų maždaug 180 km ilgio lentyna (Lietuvoje, istoriko Arvydo Anušausko teigimu, susidarytų vos 2 km ilgio lentyna). Tokie skirtumai – ne vien dėl to, kad daug dokumentų iš Lietuvos buvo išgabenta į Rusiją (pavyzdžiui, į Maskvą išgabenta kartoteka su 600 tūkst. Lietuvos gyventojų rašto pavyzdžiais). Toks skirtumas dar ir dėl to, kad jokioje kitoje Rytų bloko valstybėje nebuvo tiek daug sovietinių slaptųjų agentų, kaip VDR.

    „Stasi“ oficialiai buvo įkurta 1950 m. vasario 8 d. Ši slaptoji tarnyba, kitaip dar vadinama Valstybės saugumo ministerija, buvo kuriama pagal griežtą sovietinio KGB modelį. Nuo pat pirmųjų susikūrimo dienų ji tapo svarbiausiu instrumentu, padėjusiu Vokietijos vieningajai socialistų partijai kontroliuoti padėtį šalyje. Neoficialiai „Stasi“ vadinta VDR komunistų partijos „skydu ir kalaviju“, saugančiu „socialistinę“ santvarką nuo bet kokios kritikos. Ji žiauriai slopino „bet kokią pogrindinę politinę veiklą, kiekvieną politinę – ideologinę diversiją“.

VDR saugumiečiams nieko netrūko


    Atlikti šią misiją nebuvo ypatingai sunku, nes „Stasi“netrūko nieko: nei lėšų, nei kadrų. Jau pirmosiomis susikūrimo dienomis ši slaptoji tarnyba turėjo 8800 etatinių darbuotojų. 1961-aisiais, kai buvo statoma Berlyno siena, ji jau turėjo per 20 tūkst. darbuotojų. 1971-aisiais – daugiau kaip 45 tūkst. 1982-aisiais – daugiau kaip 81 tūkst. O 1989-ųjų pabaigoje „Stasi“ darbavosi 91 tūkst. kadrinių darbuotojų. Jiems talkino net 174 tūkst. neoficialių bendradarbių, gaunančių puikius honorarus bei įspūdingas socialines garantijas.

    Lietuvoje maždaug tais pačiais metais veikė apie septyni tūkstančiai sovietiniam KGB oficialiai talkinusių žmonių. Šie skaičiai byloja, kad VDR turėjo 35 kartus daugiau su komunistine slaptąja tarnyba susijusių žmonių nei sovietinė Lietuva. Mat Rytų Vokietijoje ir Lietuvoje gyventojų skaičius tuomet skyrėsi tik penkis kartus. Tiesa, istorikas A. Anušauskas tvirtina, jog tokie palyginimai nėra labai tikslūs.

    Mat Rytų Vokietijoje agentai skirstyti net į dešimt kategorijų, kai Lietuvoje tebuvo viena kategorija. Rytų Vokietijoje jie buvo vadinami slaptaisiais bendradarbiais, o Lietuvoje veikė dar viena kategorija, kuri nebuvo registruojama jokiose bylose. Tai vadinamieji patikimi asmenys. Priskaičiavus patikimus asmenis, pridėjus dar tuos, kurie tarnavo pasienio apsaugoje, susidarytų kur kas didesnis skaičius, nei tie septyni tūkstančiai. Vis dėlto VDR buvo nepralenkiama lyderė: 160 piliečių – vienam „Stasi“ darbuotojui. Kaip teigia M. Birthler, „per ilgą aštuntąjį dešimtmetį „Stasi“ išaugo į bene didžiausią slaptosios policijos ir slaptųjų tarnybų aparatą pasaulio istorijoje“.

Buvę „Stasi“ darbuotojai - nemėgstami


    „Stasi“ ir KGB metodai beveik nesiskyrė. Nekontroliuojamos slaptosios tarnybos komunistinėse šalyse taikė vienodus darbo metodus ir visos masiškai pažeidinėjo pagrindines žmonių teises. Tačiau liustracijos procesai Vokietijoje ir Lietuvoje šiandien skiriasi. Abiejose valstybėse su slaptosiomis tarnybomis bendradarbiavę žmonės nepersekiojami.

    Lietuvoje jiems tik draudžiama eiti kai kurias pareigas. Vokietijoje tokio įstatymo nėra; joje nedraudžia buvusiam „Stasi“ karininkui įsidarbinti valstybinėje ar privačioje įstaigoje. Tačiau šioje šalyje įsivyravęs ypač neigiamas požiūris į buvusius „Stasi“ etatinius ir neetatinius darbuotojus. Vadinasi, ryšių su komunistine slaptąja tarnyba turėjusiam vokiečiui realiai neįmanoma įsidarbinti nei valstybinėse, nei privačiose tarnybose.

    Tiesiog federalinio įgaliotinio įstaigai pateikiamas užklausimas ir, gavus atsakymą, jog žmogus tarnavo „Stasi“, jam nesuteikiama galimybė įsidarbinti. Nereikia jokių įstatymų. Užtenka vien neigiamos visuomenės nuomonės. Pas mus kiek kitokia situacija: Lietuva kur kas atlaidesnė buvusiems KGB darbuotojams ir KGB agentams.

Netikras sekretorius


    „Stasi“ organizacija buvo itin klastinga. Jos vadovams ne vienerius metus pavyko mulkinti Vakarų Europos slaptąsias tarnybas, vedžioti už nosies net galingą Jungtinių Amerikos Valstijų slaptąją tarnybą CŽV (Centrinė žvalgybos valdyba).

    Štai tik keli įspūdingiausi pavyzdžiai. Ilgamečiui „Stasi“ vadovui generolui Markui Volfui pavyko savo agentą „įdarbinti“ net Vakarų Vokietijos kanclerio Vilio Brandto sekretoriate. „Stasi“ agentas Giunteris Gijomas plušėjo Vakarų Vokietijos kanclerio sekretoriate ne vienerius metus, Rytų Vokietijos komunistams sugebėjo perduoti neįkainojamos informacijos.

    Jis sėkmingai trukdė Vakarų vokiečiams neutralizuoti „Stasi“ ir KGB veiklą. Jam buvo prieinamos ne tik VFR, bet ir kai kurios NATO, JAV paslaptys. Vakarų Vokietijai prireikė maždaug 20 metų, kol ji suprato, kas iš tiesų yra G.Gijomas. 1973 metais Vakarų Vokietija jau žinojo, kad šis žmogus dirba sovietams. Tačiau trūko juridiškai tvirtų įkalčių, ir G.Gijomui leista dar apie vienerius metus nekliudomam plušėti kanclerio sekretoriate. Jis buvo sučiuptas tuo metu, kai su broliu išvyko atostogauti į Skandinaviją. Tada jį sulaikė, nes tikrai žinojo, jog „sekretorius“ turi pasiėmęs slaptų dokumentų, kuriuos neutralioje teritorijoje ketina perduoti „Stasi“ darbuotojams. Suimtas ir tardomas jis prisipažino dirbęs „Stasi“ agentu ir buvo nuteistas kalėti 13 metų.

    Kai visuomenė sužinojo, kad Vakarų Vokietijos kanclerio padėjėju bei patarėju ne vienerius metus dirbo VDR slaptosios tarnybos šnipas, kancleris V.Brandtas turėjo gėdingai atsistatydinti. O „Stasi“ vadovas Markas Volfas galėjo džiūgauti, pagrįstai tvirtindamas, jog „Stasi“ agentų buvo visur“.

    Beje, jo agentas G.Gijomas 1984-aisiais buvo iškeistas į kelis Vakarų Vokietijos žvalgybininkus, tad jam neteko atlikti visos bausmės. Generolui M. Volfui likimas irgi buvo maloningas. 1990-aisiais aukšti Rytų Vokietijos slaptųjų tarnybų darbuotojai buvo teisiami. Teismo neišvengė ir Volfas (šešeri metai kalėjimo). Tačiau 1995-aisiais Konstitucinis Teismas paskelbė nutarimą, esą buvę „Stasi“ darbuotojai baudžiamojon atsakomybėn patraukti nepagrįstai. Volfui ir jo bendražygiams, ištisus dešimtmečius vogusiems paslaptis iš Vakarų, drastiškais metodais šnipinėjusiems „šaltojo karo“ metais, tai reiškė visišką amnestiją.

Slaptoji operacija „Auksas“


    Viena iš sėkmingiausių „Stasi“ operacijų galima laikyti ir vadinamąją „Berlyno tunelio“ bylą. Pačiame „šaltojo karo“ įkarštyje JAV CŽV vadovas Alenas Dalesas sumanė po į Rytų ir Vakarų sektorius atskirtu Berlynu iškasti slaptą požeminį tunelį ir tokiu būdu prisijungti prie komunistinės Vokietijos telefono kabelių. Šiam itin slaptam projektui pritarta 1954 metais. Tunelis iškastas beveik 5 metrų gylyje, buvo 90 metrų ilgio ir 180 cm aukščio. Tačiau iš pirmo žvilgsnio sėkminga operacija buvo pasmerkta pražūčiai.

    Įtariama, kad „Stasi“ apie rausiamą tunelį žinojo. Žinojo greičiausiai nuo pat pirmųjų akimirkų, kai planas, kodiniu pavadinimu „Auksas“, buvo patvirtintas CŽV būstinėje ir suderintas su Didžiosios Britanijos žvalgyba. Apie planus išrausti tunelį po Berlynu „Stasi“ greičiausiai sužinojo iš KGB šnipo Džordžo Bleiko.

    Tačiau įdomiausia, kad „Stasi“, pasitarusi su Maskva, leido vakariečiams manyti, jog apie tunelio rausimą jie nė nenutuokia. Taigi VDR slaptoji tarnyba, matyt, ketino mulkinti Vakarų Vokietiją, perduodama dezinformaciją. 1954 – 1955 metų žiemą „Berlyno tunelio“ veikla buvo laikinai sustabdyta. Jo egzistavimą galėjo išduoti virš žemės staiga nutirpęs sniegas. CŽV vadovybės nurodymu buvo laikinai išjungta aparatūra, kuri šildė žemę. Tačiau nei JAV, nei Vakarų Vokietija neįtarė, kad „Stasi“ greičiausiai tik apsimeta nieko nežinanti apie operaciją „Auksas“.

Berlyno siena


    Prisimenant sėkmingas „Stasi“ operacijas, negalima nepaminėti ir Berlyno sienos pastatymo. Vakarų žvalgybos nesugebėjo numatyti kelių vadinamųjų „Berlyno krizių“, kurios grėsė net trečiuoju pasauliniu karu. Pirmoji tokia krizė ištiko 1948-aisiais, kai Sovietų Sąjunga visaip kliudė Vakarų šalims susisiekti su Berlynu, o birželio 24 dieną jį visiškai uždarė. Uždarė visus sausumos, vandens ir oro kelius.

    Daugiau kaip du milijonai berlyniečių faktiškai atsidūrė visiškoje apsuptyje. Šitaip SSRS siekė priversti Vakarus atsisakyti pretenzijų į Berlyną ir sukurti Vakarų Vokietijos valstybę amerikiečių, anglų ir prancūzų okupacinėse zonose. Izoliuotus Berlyno gyventojus išgelbėjo JAV karo lėktuvai, kurie per 321 blokados dieną atliko 270 tūkst. skrydžių ir į miestą atgabeno 2,5 milijonus tonų maisto produktų, kuro.

    Berlyno blokada panaikinta 1949 metų gegužės mėnesį. Štai tada ir susikūrė NATO – kaip bastionas sovietų agresijai atremti. Tais pačiais metais Vakarai paskelbė įkuriantys Vokietijos Federacinę Respubliką, o kiek vėliau Sovietų Sąjunga – Vokietijos Demokratinę Respubliką. Berlynas, kaip ir visa Vokietija, buvo padalytas į dvi dalis. 1953-iaisiais, po J. Stalino mirties, Rytų vokiečiai sukilo prieš sovietinę diktatūrą, bet buvo numalšinti sovietų tankų. Amerika nesiryžo apginkluoti sukilėlių. 1961-aisiais įvyko JAV prezidento Džono Kenedžio ir SSRS vadovo Nikitos Chruščiovo šaltas susitikimas Vienoje.

    N. Chruščiovas pareiškė, kad visas Berlynas bus perduotas Rytų Vokietijai, jei Vakarai nepripažins jos kaip nepriklausomos valstybės. Kilo nauja „Berlyno krizė“. JAV mobilizavo 250 tūkst. rezervininkų. Buvo kuriami net atominio smūgio planai. Tūkstančiai Rytų vokiečių bėgo į Vakarus, kuo toliau nuo sovietų. Būtent dėl Vakarų valstybių slaptųjų tarnybų nerangumo sovietai pateikė dar vieną įspūdingą siurprizą: beveik per naktį pastatė Berlyno sieną. Ir ne tik tarp Berlyno: tarp Rytų ir Vakarų Vokietijų įsiterpė spygliuotos vielos, sargybinių bokštai.

    Žemėje buvo įrausta tūkstančiai pėstininkų minų. Kad niekas iš Rytų Vokietijos negalėtų nepastebėtas arba nesužalotas pabėgti į Vakarus. Apmaudžiausia, kad vakariečiai nieko nenutuokė apie pasiruošimus greit, vos ne per kelias valandas pastatyti Berlyno sieną. Kalbama, kad JAV prezidentas Dž. Kenedis po tokio akibrokšto vos neišvaikė CŽV. Bet šaukštai jau buvo po pietų. Berlyno siena buvo pastatyta...

Smurto išvengta


    Rytų ir Vakarų Vokietijas skirianti siena ėmė griūti 1989-aisiais. Kai tais metais vis daugiau VDR žmonių išeidavo į gatves demonstruoti savo neigiamo požiūrio į Vokietijos vieningąją socialistų partiją, jų protestas visų pirma buvo nukreiptas prieš šios diktatūros slaptąją policiją – „Stasi“.

    1989 – 1990-ųjų žiemą VDR piliečiai užėmė saugumo ministerijos įstaigas, o netrukus buvo panaikinta visa valstybės saugumo institucija. Lemiamomis savaitėmis nebuvo imtasi jokių represijų prieš „Stasi“ darbuotojus. Ilgai kiekvienam vokiečiui kėlusi didžiausią baimę, „Stasi“ dabar pasitraukė taikiai, spaudžiama beginklių, taikių demonstracijų. Išvengti kraujo praliejimo pavyko dėl kelių priežasčių: žlugimą spartino tiek spaudimas iš užsienio, tiek didžiulė ekonominė krizė. Tačiau svarbiausia, kad „Stasi“ vadovybė pasijuto bejėgė prieš masinį visuomenės nepasitenkinimą. Taigi taikiam piliečių judėjimui pavyko nuversti gerai ginkluotą valstybės saugumo aparatą, išisus dešimtmečius kėlusį siaubą tiek saviškiams, tiek užsieniui.

    Pirmasis laisvai išrinktas VDR parlamentas 1990-aisiais priėmė įstatymą, reglamentuojantį „Stasi“ bylų apsaugą bei naudojimosi bylomis tvarką, sąlygas. 1991-ųjų pabaigoje, po triukšmingų debatų, įstatymą palaimino visos Vokietijos parlamentas. Minėtas įstatymas numato galimybę visuomenei laisvai, be suvaržymų susipažinti su visomis „Stasi“ bylomis. Įstatymas taip pat įpareigoja valdžios institucijas skleisti informaciją apie VDR slaptosios policijos nusikaltimus demokratijai bei žmogaus teisėms. Vilniuje demonstruojama kilnojamoji paroda apie „Stasi“ veiklos metodus – vienas iš tokios veiklos pavyzdžių.

Autoriaus nuotraukos

© 2007 „XXI amžius“

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 21 Spa 2009 22:32. Iš viso redaguota 2 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Sau 2009 18:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Markusas Volfas (Markus Wolf - žydas iš Vokietijos), "Stasi" vadovas


Apie jį:
http://www.google.lt/search?hl=lt&clien ... meta=lr%3D

http://en.wikipedia.org/wiki/Markus_Wolf

   Markus Johannes "Mischa" Wolf (19 January 1923 – 9 November 2006) was head of the General Reconnaissance Administration (Hauptverwaltung Aufklärung), the foreign intelligence division of East Germany's Ministry for State Security (MfS). He was the MfS's number two for 34 years, which spanned most of the Cold War.

   Born in Hechingen, Province of Hohenzollern (now Baden-Württemberg), Wolf was the son of the writer and physician Friedrich Wolf and brother of film director Konrad Wolf. His father was a member of the Communist Party of Germany, and after Adolf Hitler gained power, they emigrated via Switzerland and France to Moscow because of their Communist conviction and their Jewish ancestry.[1]

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... s_Wolf.jpg

Paveikslėlis

http://lt.wikipedia.org/wiki/Markus_Wolf

   Markus Johannes („Miša“) Wolf (1923 m. sausio 19 d. Hechingenas - 2006 m. lapkričio 9 d. Berlyne) – vokiečių žvalgybininkas, 34 metus vadovavęs VDR žvalgybos tarnyboms (Hauptverwaltung Aufklärung), Valstybės saugumo ministerijos Užsienio žinių tarnybai (Auslandsnachrichtendienst).

   Į Vakarus jis sugebėjo nusiųsti apie 4 000 savo šnipų; žymiausias jų – Giunteris Gijomas, kuris tapo svarbiausiu Vakarų Vokietijos kanclerio V. Brandto patarėju. Agento demaskavimas 1974 m. privertė kanclerį atsistatydinti.

Mirė „žmogus be veido“ - buvęs Rytų Vokietijos šnipų vadas


Šaltinis - http://www.lrytas.lt/?id=11630729421161029597&view=4

AP ir lrytas.lt inf.
2006-11-09 13:40

    Buvęs Rytų Vokietijos užsienio žvalgybos vadovas Markusas Wolfas, vadintas „žmogumi be veido“, mirė sulaukęs 83 metų.

    M.Wolfas mirė ankstyvą ketvirtadienio rytą savo namuose Berlyne, pranešė jo podukra Claudia Wall. Mirties priežastis neatskleista.

Biografijoje - šnipų žygdarbiai


    M.Wolfo, kuris teigė atmetęs CŽV siūlymą po Šaltojo karo pradėti naują saugų gyvenimą Kalifornijoje, vadovavimo laikais Rytų Vokietijos agentai sugebėjo iš NATO pavogti slaptą informaciją, kuri galėjo būti lemiama, jei Europoje būtų prasiveržęs naujas karas.

    Į Vakarų šalis jis sugebėjo nusiųsti apie 4 tūkst. savo šnipų, žymiausias jų - Guenteris Guillaume, tapęs svarbiausiu Vakarų Vokietijos kanclerio Willy Brandto patarėju. Šio agento demaskavimas 1974 m. privertė kanclerį atsistatydinti.

Gyveno Sovietų Sąjungoje


    1923 m. sausio 19 d. Vokietijos pietvakarių mieste Hechingene gimęs M.Wolfas kartu su tėvu žydu komunistu, gydytoju ir rašytoju bei visa šeima,

    1933 m. atėjus naciams į valdžią Vokietijoje, pabėgo į Prancūziją. Po metų jaunasis Markusas išvažiavo į Sovietų Sąjungą ir Maskvoje studijavo aviacinę inžineriją. Vėliau buvo pasiųstas į Kominterno politinę mokyklą.

   Nuo 1943 m. iki 1945 m. jis dirbo Maskvoje Vokietijos liaudies radijuje, o paskui kartu su grupe vokiečių, tarp kurių buvo ir būsimas ilgametis Rytų Vokietijos lyderis Walteris Ulbrichtas, grįžo į savo gimtąją šalį.

    Per Niurnbergo tribunolą, kur buvo teisiami naciai, jis dirbo kaip reporteris. Vėliau grįžo į Maskvą kaip besikuriančios Rytų Vokietijos ambasados patarėjas.

   2005 m. duodamas interviu BBC, jis sakė, kad išgirsti nacių nusikaltimai padarė įtakai visam jo gyvenimui: "Nes antifašizmas tapo mano gyvenimo raison d'etre".

Pasiekimas - seksas šnipinėjime


    Galiausiai 1951 m. M.Wolfas prisijungė prie Rytų Vokietijos užsienio žvalgybos tarnybos, po metų tapo jos vadovu ir pradirbo ten iki savo pasitraukimo 1986 m.

    M.Wolfo vadovaujama tarnyba buvo dalis Stasi, valstybės slaptosios policijos.

    Vakaruose nė vienai žvalgybai nepavykdavo net padaryti jo nuotraukos, todėl jis gavo „žmogaus be veido“ pravardę. Vakarų slaptosios tarnybos nežinojo, kaip M.Wolfas atrodo iki pat 1978 m., kai jis buvo nufotografuotas per vizitą į Švediją.

    Tačiau pats M.Wolfas didžiavosi ne tuo. „Jei aš įeisiu į šnipinėjimo istoriją, tai dėl to, kaip tobulai šnipinėjime išnaudojau seksą“, - savo memuaruose gyrėsi jis. Stasi siųsdavo „Romeo“ agentus į Vakarus, kad šie pavergtų šalių vyriausybėse sėdinčias vienišas sekretores.

    Anot M.Wolfo, pirmąjį „Romeo“, t.y. inžinerijos studentą, slapyvardžiu „Felix“, pasiuntė 1952 m. Jis dirbo kaip keliaujantis šampūno pardavėjas. Šiam agentui Bonos autobusų stotelėje pavyko užmegzti pažintį su Vakarų Vokietijos kanclerio Konrado Adenauerio raštinės sekretore. Draugystė tęsėsi kelerius metus, kol „Romeo“ demaskavo vietinė kontržvalgyba.

   Tiesa, vėliau M.Wolfas atsisakė šių savo pagyrų ir pareiškė, kad niekas neturi teisės taip gadinti nekaltų žmonių gyvenimų.

    Jis taip pat gailėjosi, jog istorija su jo šnipu privertė pasitraukti V.Brandtą.

Verbavo CŽV


    Per Sovietinio bloko griūtį jis galiausiai prisijungė prie prodemokratiškų jėgų.

    Pasak jo, 1990 m. gegužę, kai artėjo Vokietijos susivienijimas, pas jį į sodo namelį netoli Berlyno atvyko du vyrai, kurie pateikė CŽV vadovo Williamo Websterio siūlymą dirbti JAV šnipu. Tačiau M.Wolfas atsisakė.

    Tais pačiais metais jis išskrido į Maskvą, o spaudžiamas Bonos sugrįžti nesėkmingai bandė prašyti politinio prieglobsčio Austrijoje. Galiausiai jis pasidavė Vokietijos valdžiai kirsdamas sieną ties Bavarija.

    Nors 1993 m. jis buvo nuteistas dėl išdavimo, tačiau kalėjime ilgai nesėdėjo ir apeliacinio teismo buvo paleistas. Teismas nusprendė, kad M.Wolfas veikė iš dalies suverenios Rytų Vokietijos labui ir negali būti nubaustas už Vakarų Vokietijos išdavimą.

    1997 m. jis buvo nubaustas lygtinai dvejiems metams už Šaltojo karo metais jo agentų įvykdytus keturių žmonių pagrobimus.

     M.Wolfas paliko žmoną Andrea, tris sūnus ir podukrą. Pastaroji pranešė, kad M.Wolfas bus palaidotas dalyvaujant tik artimiausiams giminaičiams.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?data=&id=11630729 ... 597&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 16 Spa 2009 18:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Politinis humoras: ar tikrai rytų vokiečiai kilę iš beždžionių?


Šaltinis - http://www.balsas.lt/naujiena/314171/po ... esireuropa

2009.10.15 10:32

     „Ar rytų vokiečiai kilo iš beždžionių? Neįmanoma. Beždžionės niekada negalėtų išgyventi gaudamos vos du bananus per metus“. Tokie ir panašūs juokai buvo itin paplitę Rytų Vokietijos gyventojų gretose, o Vakarų Vokietijos žvalgyba itin kruopščiai juos surašinėjo norėdama geriau perprasti kitoje geležinės uždangos pusėje vyraujančias nuotaikas.

     „Kas nutiktų, jei dykuma taptų komunistine? Kurį laiką nieko, tačiau vėliau imtų trūkti smėlio“. Tokie varganą realybę pašiepiantys juokeliai buvo Rytų Vokietijos gyventojų kasdienybė komunistų valdymo metu. Vakarų Vokietijos žvalgyba analizavo kiekvieną iš šių anekdotų norėdama geriau suprasti, kaip gyvena kitoje geležinės uždangos pusėje likę vokiečiai.

     Štai dar vienas Rytų Vokietijoje populiariu buvęs anekdotas: „Kodėl Vakarų Vokietijoje pragyvenimo lygis yra aukštesnis nei pas mus? Nes komunistai ten negali gauti darbo leidimų“. Populiariu pajuokų objektu buvo tapęs ir Rytų Vokietijoje gaminamas legendinis automobilis „Trabant“. „Paleistas naujas „Trabi“ modelis su dviem išmetamaisiais vamzdžiais. Taigi šį automobilį galima naudoti kaip karutį“ - viename iš anekdotų šaipomasi iš šio nevykusio Rytų Vokietijos pramonės kūrinio.

     Didžiąją dalį juokų Vakarų Vokietijos žvalgyba BND komunistiniais laikais surinko slapta klausydamasi rytiečių pokalbių telefonu ar atplėšdama siunčiamus laiškus, kuriose buvo ieškoma Rytų Vokietijos valstybinių paslapčių.

    Žvalgybos tarnybos visame pasaulyje yra linkusios vertinti net ir menkiausią gautą informaciją, o BND nebuvo išimtis. Ši tarnyba stropiai rinko visą informaciją apie Rytų Vokietiją, o, kaip prisimena buvęs BND šnipas Dieteris Gandersheimas, humoro rinkimas buvo bene pati smagiausia užduotis. BND visiškai neseniai paviešino archyvus, kuriose surinkta gausybė Rytų Vokietijos humoro šedevrų.

     D. Gandersheimas prisimena, kad biurokratai Bonoje itin laukdavo to meto, kai šnipai pristatys naują humoro dozę iš Rytų Vokietijos. Tai ne tik praskaidrindavo pilką biurokratų kasdienybę, tačiau ir leisdavo jiems geriau suprasti, kokios nuotaikos vyrauja kitoje geležinės uždangos pusėje. Tarkime apie Černobylio katastrofą buvo niūriai juokaujama, kad tai nebuvo nelaimingas atsitikimas, o veikiau sovietų programa, kuria siekta rentgeno spinduliais peršviesti visus savo gyventojus.

     Rytų vokiečiai šaipydavosi iš savo politinių lyderių, biurokratijos, chroniško prekių trūkumo. „Politiniai juokai klesti diktatūros sąlygomis. Kiekvienas, kas pasakoja politinius anekdotus ar juokiasi iš jų bent trumpam laikui sukuria demokratinę atmosferą, o tai režimo lyderius padaro lygius su eiliniais žmonėmis“ - politinių juokų prasmę aiškina su Rytų Vokietijos archyvais puikiai susipažinęs ekspertas Christophas Kleemanas.

     „Kalėdos buvo atšauktos. Marija nerado paklotų Jėzui, Juozapas buvo pašauktas į kariuomenę, o trys karaliai negavo leidimo kelionei“ - pasakojama kitame anekdote.

     Tačiau Ch. Kleemanas pabrėžia, kad anekdotų pasakojimas komunistiniais laikais buvo tarsi žaidimas su ugnimi. Rytų Vokietijos saugumo tarnyba „Stasi“ turėjo 91 tūkst. darbuotojų ir 189 tūkst. civilių informatorių. Kiekvienas politinis juokas buvo traktuojamas kaip potencialus pavojus. Kiekvienas, kas tik drįso pasijuokti iš šalies vadovų ar valstybės, galėjo greitai tapti persekiojamuoju.

     Šeštajame ir septintajame dešimtmetyje dalis rytų vokiečių kalėjime atsidūrė būtent už politinių anekdotų pasakojimą. Tačiau buvo juokiamasi ir iš pačios rizikos: „Yra žmonės, kurie pasakoja anekdotus. Yra žmonės, kurie renka anekdotus ir juos pasakoja. Ir yra žmonės, kurie renka žmones, kurie pasakoja anekdotus“.

Spiegel Online ir Balsas.lt

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/314171

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Gru 2009 00:39 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Слава и секреты "штази"


http://chekist.ru/article/859

05 октября 2005


Светлой памяти моего отца, принимавшего в 1949-1956 гг. участие в создании органов госбезопасности ГДР, а также тысяч других чекистов, посвящается этот очерк.

     "Штази" - Министерство государственной безопасности Германской Демократической Республики, - было образовано в апреле 1950 г. и со временем стало одной из высоко эффективных спецслужб мира. И хотя деятельность "штази" прекратилась более пятнадцати лет назад, она и по сей день волнует и интересует многих.

     В последние годы о «штази» писалось немало как в нашей стране, так и за рубежом. При этом далеко не всегда предпринимались попытки представить объективную историю этой спецслужбы, являвшейся как надежным союзником нашей страны, - тогда СССР, так и важным фактором стабилизации обстановки на Европейском континенте.

     В этой связи представляется целесообразным бросить ретроспективный взгляд на историю внешней разведки ГДР, которая, по мнению зарубежных экспертов, входила в пятерку лучших разведок мира. Наряду с КГБ СССР, израильским Моссадом, американским ЦРУ и британской МИ-6.

    Насколько справедлива такая оценка - предоставим судить самим читателям.

     Согласно архивным данным бывшей ГДР, с апреля 1950 по 15 января 1991 г. в органах МГБ, включая пограничную охрану, а также охранный полк имени Ф.Э.Дзержинского, проходили службу 274 тысячи сотрудников, причем 102 тысячи из них состояли в штате на конец 1989 г.

     Зарубежная агентурная сеть главного управления "А" – внешней разведки МГБ ГДР насчитывала более 38 тысяч агентов, в основном - граждан Западной Германии. В самом же этом управлении работали 4 286 сотрудников.

     Главными целями проникновения разведки ГДР, помимо правительственных учреждений и дипломатических миссий ФРГ, были НАТО, посольство США и американские разведывательные органы этой страны в Западной Германии, а также дипломатический корпус в Бонне.

     Важное место ФРГ в разведывательных устремлениях ГДР и СССР объясняется тем обстоятельством, что здесь размещались 600 тысяч американских, британских, французских, канадских и бельгийских войск. При этом обе стороны - и НАТО, и члены Варшавского договора одинаково оценивали роль ФРГ как плацдарма и авангарда в возможном вооруженном конфликте. Для сравнения отметим, что в тоже время Группа советских войск в Германии, насчитывала 380 тысяч военнослужащих. На ФРГ приходится около 80 % разведывательных операций, проведенных «штази».

     В свою очередь, ГДР также рассматривалась как оперативное предполье возможных будущих битв, что делало ее объектом активного разведывательно-подрывного воздействия со стороны спецслужб западных государств.

     Объективно история «штази» началась после провозглашения в августе 1949 г. на территории трех западных - американской, французской и английской - оккупационных зон Федеративной Республики Германии.

     С этой территории, особенно после известной речи британского премьера Уинстона Черчиля в Фултоне 6 марта 1946 г., активную разведывательно-подрывную работу против "советской зоны оккупации" вела не только группа бывшего генерал-лейтенанта вермахта Рейнгарда Гелена, но и британская, французская и американская военные разведки.

     Для примера укажем, что только одна 513 разведывательная группа "Си-ай-си" - американской военной разведки - насчитывала в начале 50-х годов около 3 тысяч офицеров, тогда как МГБ ГДР - лишь около 4 тысяч сотрудников. Однако «штази», опираясь на опыт, накопленный КГБ и при помощи советских коллег, стремительно наращивала оперативный опыт и мастерство.

     Легко себе представить, какой шок испытали в Разведывательном управлении министерства обороны США, - еще один орган, ведший разведывательно-подрывную работу против ГДР и ее союзников, когда получили 21 мая 1956 г. сообщение о том, что из кабинета начальника 522 батальона военной разведки были похищены два сейфа (!) совершенно секретных документов. На их основе в течение 5 дней МГБ были арестованы 137 американских агентов, правда, еще девяти удалось бежать на Запад.

     Активная разведывательная деятельность западных союзников против ГДР, непрекращающиеся провокации с территории Западного Берлина против столицы социалистической Германии заставили ее руководство пойти на необычные меры самозащиты.

     За одну ночь 13 августа 1961г. между западным и восточным секторами Берлина была возведена трехметровая бетонная стена, ставшая на многие годы символом пресловутого "железного занавеса". Напомним, что инициатива его возведения была изложена в известной речи британского премьера Уинстона Черчилля 6 марта 1946г. в Фултоне.

     Эта политическая и инженерно-техническая акция, призванная усилить пограничный контроль и охрану границы ГДР стала полнейшей неожиданностью как для БНД, так и для ЦРУ США.

      Как признавали весьма информированные историки разведки Н. Полмер и Т. Аллен возведение стены и усиление контрразведывательного режима в ГДР если и не парализовало, то существенно затруднило разведывательно-подрывную деятельность западных разведок против ГДР. И в то же время не повлияло на эффективность разведывательной деятельности "штази".

     Вскрывая военные планы США и НАТО в отношении СССР и стран Варшавского договора, разведывательные службы ГДР и нашей страны способствовали укреплению своей безопасности, а также поддержанию мира на континенте. Вот почему бывший руководитель управления "А" МГБ генерал-полковник Маркус Вольф называет своих негласных помощников "разведчиками мира", звание которых они заслужили с полным правом.

     Об успехах разведки общественность обычно узнает из шумных скандалов, связанных как раз с провалами разведчиков. Хотя уже в 60-е годы в активе МГБ ГДР имелось немало крупных достижений. Кратко назовем лишь некоторые из этих успехов, ставших тогда достоянием гласности.

    20 июля 1954 г. в ГДР перешел доктор Отто Йон, с декабря предыдущего года исполнявший обязанности директора БФФ – Федерального ведомства по охране конституции, то есть контрразведки ФРГ.

     15 августа 1985 г. таинственно пропал 48-летний Ганс Иоахим Тидге, также возглавлявший эту службу, в которой он проработал 19 лет. Однако уже 19 августа Тидге дал пресс-конференцию в Восточном Берлине, из которой стало ясно, что он решил порвать со своим прошлым, начав новую жизнь в ГДР. Позднее в берлинском университете им. Гумбольта Тидге защитил докторскую диссертацию "Контрразведывательные функции ведомства по охране конституции Федеративной республики Германии", описывавшую деятельность БФФ, включая операции службы электронного наблюдения. В 1989 г. Тидге выехал в Советский Союз.

     И если ранее названные скандалы касались на прямую только ФРГ, то в последующих уже фигурировала и служба внешней разведки МГБ ГДР.

     В ноябре 1961 г. в качестве "двойного агента", работавшего не только на свою спецслужбу, но и МГБ ГДР, был разоблачен Хайнц Фельфе.

     Однако одними из наиболее выдающихся "разведчиков мира" были супруги Гюнтер и Кристель Гийом, в 1956 г. покинувшие ГДР под видом беженцев. С 28 января 1970 г. Гийом начал работать в аппарате Федерального канцлера, поднявшись по карьерной лестнице (с 1972 г) до поста одного из трех персональных помощников канцлера Вилли Брандта. С этого момента вся деятельность канцлера, в том числе его замыслы, суть и содержание его так называемой "новой восточной политики" перестали быть секретом для руководства ГДР.

      Однако уже 24 мая 1973 г. главе западно-германской контрразведки Нолау был представлен доклад о возникших подозрениях в отношении Гийома, который был идентифицирован как источник "Георг", радиограммы которому из берлинского радиоцентра МГБ были дешифрованы западно-германской службой радиоперехвата. Но, несмотря на то, что Гийом 11 месяцев находился под наблюдением, контрразведка так и не смогла взять его с поличным, хотя в эти месяцы он провел ряд встреч с курьером восточно-германской разведки.

      В январе 1974 г. генеральный прокурор Зигфрид Бубак, позднее убитый террористами из "фракции красной армии", отказался санкционировать арест Гийома ввиду недосказанности выдвинутых против него обвинений. В 6.30 утра 24 апреля 1974 г. ошарашил арестовавших его офицеров полиции следующим признанием:

      - Я - офицер национальной народной армии ГДР и сотрудник министерства государственной безопасности. Прошу уважать мою честь как офицера.

      В то же утро о признании Гийома был проинформирован канцлер Брандт. 15 декабря 1975 г. его приговорили к 13 годам тюрьмы, а жена и соратница 45-летняя Кристель получила 8 лет за государственную измену и соучастие в шпионаже.

      Перед объявлением приговора судья Герман Мюллер заявил, что "этот шпион с учтивыми манерами поставил под угрозу весь западный оборонительный союз...". Знал бы он, как и другие политики и даже руководители спецслужб ФРГ, а также их коллеги из ЦРУ и МИ-6, как он ошибался! Гийом был отнюдь не единственным "разведчиком мира" в военно-политическом аппарате союза западных государств. Однако Гийома освободили уже в октябре 1981 г., обменяв его на 8 западно-германских агентов, осужденных в ГДР, а его жена Кристель была освобождена в обмен на 6 разоблаченных агентов ФРГ. До ухода на пенсию Гийом преподавал в разведывательной школе «штази», а в 1995 г. он скончался от инфаркта.

      После падения Берлинской стены и захвата с участием представителей БНД здания штаб-квартиры «штази» в Берлине, - данный факт признает даже бывший сотрудник ЦРУ Джон Келер в недавно изданной на русском языке книге "Секреты штази. История знаменитой спецслужбы ГДР" (Смоленск, 2000), - в ходе которого был изъят ряд материалов по проводившимся разведывательным операциям, прокуратура ФРГ в 1996 г. возбудила 6 641 уголовное дело по обвинению в шпионаже. 2 431 из них не было доведено до суда - в большинстве случаев из-за истечения сроков давности. В 1998 г. на стадии расследования находилось еще 130 уголовных дел по подозрению в шпионаже в пользу МГБ ГДР.

     Но контрразведке ФРГ гораздо труднее выявлять агентуру разведуправления министерства национальной обороны ГДР. Поскольку последний министр Райнер Эппельман, в прошлом священник и известный диссидент в ГДР, приказал уничтожить несколько тонн секретных документов.

     В течение трех лет, начиная с 3 октября 1990 г., в ФРГ производились многочисленные аресты чиновников разного ранга. "Масштабы инфильтрации (агентов разведслужбы ГДР. - О. Х.), - подчеркивал Дж. Келер, - превзошли все самые худшие ожидания. Стало ясно, что этой язвой поражено все правительство, как и все политические партии, промышленность, банки, церковь и СМИ. Щупальца «штази» проникли даже в БНД (западно-германская разведслужба), БФФ (контрразведка - Федеральное ведомство по охране конституции), МАД (военная разведка)".

     Одному из агентов «штази», проработавшему на МГБ ГДР 17 лет, было даже поручено готовить ежедневную разведывательную сводку для канцлера Коля. Стоит ли говорить насколько этот факт парализовывал деятельность не только БНД, но и всей системы спецслужб НАТО?

     По современным оценкам, в целом на разведку ГДР работало более 20 тысяч западных немцев, которые никогда не попадали в поле зрения контрразведки, что свидетельствует как о высочайшем профессионализме сотрудников МГБ ГДР, так и о том, что его "разведчики мира" внесли значительный вклад в развитие процесса укрепления стабильности в Европе.

     Помимо указанного факта наличия массовой агентурной сети МГБ ГДР в важнейших секторах западно-германского государства, что объективно свидетельствует о низкой эффективности деятельности его контрразведки, еще одним провалом БФФ явился арест в 1989 году Клауса Курона (псевдоним "Штерн"), начальника 4 отдела этого ведомства, курировавшего работу с двойниками - агентами МГБ ГДР, решившими по тем или иным причинам работать на Запад. 7 февраля 1992 г. он был приговорен к 12 годам заключения. Объявляя приговор, судья заявил, что из-за Курона деятельность контрразведки ФРГ была почти полностью парализована. Келер писал, что во все 11 земельных управлениях БФФ были инфильтрированы агенты МГБ ГДР.

     Еще одним опасным "кротом" в ФРГ оказался полковник Иоахим Краузе, занимавший пост начальника штаба МАД, 18 лет сотрудничавший со «штази». В силу своего служебного положения, Краузе передавал Берлину и информацию о сотрудничестве МАД с резидентурой ЦРУ в ФРГ.

     В 1988 г. Краузе скончался от рака. Его похороны посетили многие высокопоставленные сотрудники различных западно-германских спецслужб, а также глава боннской резидентуры ЦРУ. Обнаружение позднее факта его работы на «штази» вызвало, по словам Келера, шок в администрации канцлера, министерствах обороны и внутренних дел, генеральной прокуратуре.

     Еще одним ценным "разведчиком мира" в БНД являлась доктор политических наук Габриэла Гаст, сотрудничавшая со «штази» с 1973 г. Именно она готовила разведсводки для канцлера Коля. Учитывая бескорыстный - исходя из идеологических соображений,- характер ее работы на ГДР, в декабре 1991 г. Гаст была приговорена к 6 годам и 9 месяцам тюремного заключения.

     С 1972 года с главным управлением "А" МГБ сотрудничал Альфред Шпулер, пришедший к выводу, что интенсивная ремилитаризация Западной Германии угрожает миру. За свой бескорыстный и опасный труд он был награжден правительством ГДР медалью "За заслуги перед отечеством" второй и первой степени. Так же как и Гаст, он был выдан одним из перебежчиков из "штази" (Г.Бушем), искавшим прибежища на Западе, в октябре 1989 г. Можно легко себе представить шок боннского руководства, когда оно узнало, что 24 года на МГБ ГДР работал А. Дамс, директор федеральной пограничной службы.

     С 1963 года, как стало известно из ряда судебных процессов середины 90-х годов в ФРГ, ряд агентов МГБ был внедрен в штаб-квартиру НАТО, что делало ее деятельность "прозрачной". Как отмечал на суде по делу одного из этих «разведчиков мира» генеральный прокурор ФРГ, благодаря деятельности агентов «штази» в НАТО, командование Варшавского договора «имело своевременную и надежную информацию о планах этой организации, что давало возможность правильно оценивать военный потенциал его членов и воспользоваться этой оценкой в кризисных ситуациях».

     Частично расшифрованные архивы «штази» позволили не лучшим образом выглядевшей во всей этой истории контрразведке ФРГ "отыграться" на политиках. Так, например, она заявила, что в течение 14 лет на ГДР работал депутат бундестага Вильям Борм, правда, умерший в 1987 г., и являвшийся одним из крупнейших "агентов влияния" ГДР на политическом уровне.

     Как подчеркивали уже упоминавшиеся нами Н. Полмер и Т. Аллен,

     "если оценивать противостояние разведок ФРГ и ГДР в годы "холодной войны", придется признать, что последняя вышла победительницей" (Энциклопедия шпионажа - М. - 1999 -с.179).

     Ограничившись приведенными примерами, расскажем о заключительных страницах истории «штази», и попытаемся дать ей ретроспективную оценку. Можно считать, что история восточно-германской спецслужбы официально закончилась 31 мая 1990 г., когда действовавшим за рубежом агентам был передан сигнал отбоя. 25 мая аналогичную команду своим агентам передала и военная разведка национальной народной армии ГДР.

     Для сравнения отметим, что согласно официально объявленным данным, на территории ГДР на 1 августа того же года действовали 250 агентов ЦРУ и РУМО США и 4 тысячи агентов БНД.

     Разумеется, неудачи и провалы были и у МГБ ГДР, также как и у любой другой спецслужбы мира. Западно-германские и американские разведки также активно пытались склонять к предательству и шпионажу граждан ГДР на протяжении всех 50 лет ее существования. И порой им это удавалось. Так, в 1984 г. был разоблачен и арестован за шпионаж В. Райф, статс-секретарь министерства иностранных дел ГДР. В 80-е годы контрразведка ГДР ежегодно арестовывала от 30 до 50 агентов иностранных разведок, и только в 1985-1989 гг. были выявлены 11 из них.

     В тоже время, как отмечал доктор исторических наук И. Н. Кузьмин, одно время возглавлявший аналитический отдел представительства КГБ в ГДР, в самой республике роль МГБ была несколько гипертрофирована, что проявлялось в тотальном контроле за течением социальных процессов, подчас доходившем до параноидального "поиска ведьм", якобы виновных в неудачах, и преследовании за критику имевшихся недостатков, что только множило число "диссидентов" и противников социалистического строя.

     Ряд сотрудников МГБ в 1989-1990 годы перебежал на Запад. Но подавляющее большинство их коллег продемонстрировали высокое чувство долга и профессиональной этики, отказываясь назвать следователям прокуратуры ФРГ имена лиц, сотрудничавших с разведслужбой ГДР.

     В этой связи нельзя не коснуться еще одного факта, напрямую связанного с историей восточно-германской спецслужбы.

     Руководство ФРГ, и, в частности, канцлер Г. Коль, было готово предоставить иммунитет от уголовного преследования разведчикам ГДР. Однако соответствующего условия советской стороной на переговорах о процедуре и этапах объединения двух германских государств не выдвигалось. Тогда Коль по собственной инициативе поставил этот вопрос перед М.С.Горбачевым во время их неформальной встречи в Ставропольском крае.

     Как свидетельствовал журнал "Der Spigel" (1993, № 39, S.196), Горбачев ответил в том духе, что "немцы – цивилизованная нация", и сами разберутся с этой проблемой. И, после серии показательных уголовных процессов над руководителями восточногерманской разведки, власти ФРГ действительно "разобрались": 23 мая 1995г. Конституционный суд вынес решение о том, что граждане бывшей ГДР не подлежат уголовной ответственности за работу на "штази".

     К сожалению, предавая своих союзников, тогдашнее советское руководство либо действительно не понимало, либо только делало вид, что не понимает, тем самым оно на многие годы дискредитирует как себя и своих преемников, так и будущую политику государства, которая могла быть охарактеризована отныне только одним словом - непредсказуемая. Хотя, быть может, для этого имелись и другие мотивы и причины.

     Какой же вывод позволяет сделать история "штази"?

     Наша страна лишилась мощной и эффективной союзной спецслужбы, что не могло не отразиться на состоянии обороноспособности России и состоянии ее национальной безопасности.


     Как следствие распада СССР, социалистического содружества и Организации Варшавского договора возросло не только число недружественных нам спецслужб, количество разведчиков, работающих в их резидентурах в Москве, но и появилось около десятка мощных оперативных баз сильнейших разведок всего мира, ведущих работу с территории новых государств ближнего и дальнего зарубежья. Как известно, отечественные же спецслужбы переживали это время мучительные процессы разделения и реформирования, что, разумеется, не лучшим образом сказалось на их потенциале, престиже и репутации.

     Читатели, желающие высказать свое мнение по материалу, могут адресовать его автору: xinom@mail.ru

Олег ХЛОБУСТОВ, старший научный сотрудник Академии ФСБ

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Gru 2009 15:35 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Lap 2009 15:41
Pranešimai: 896

    Gan įdomu buvo pasiskaityt, aš pats anksčiau domėjausi šia slaptąja tarnyba.

    Tačiau eilinį kart rodyt JAV kaip gelbėtoją nevertėjo, nes visiems žinoma, kad JAV būdama daug didesnė imperialistinė valstybė už TSRS visur turėjo tik savų interesų, o pasaulio gerovė jiems paskutinėj vietoj buvo.

    Taip pat juokingai skamba tas "komunistinė" VDR. Niekur jokio komunizmo nebuvo. Socialistinė, ne komunistinė. Ypač dar jei kokią TSRS "iš bėdos" galima pavadint komunistine, nes valdančioji kompartija buvo, tai VDR net ne kompartija valdė.

    Tačiau viską vainikuoja tai:

   
Cituoti:
Nuo pat pirmųjų susikūrimo dienų ji tapo svarbiausiu instrumentu, padėjusiu Vokietijos vieningajai socialistų partijai kontroliuoti padėtį šalyje.


    Straipsnio autorius prieštarauja pats sau. Iš pradžių rašo, jog Štazi užtikrino partijos dominavimą VDR'e, o vėliau rašo, jog Štazi nebepajėgė pasipriešinti VDR piliečiams. Taip kaip galų gale iš tikro? O teisingas antras variantas. Gali pasitelkt kiek nori slaptųjų tarnybų, gali represuot ir prievartaut į sveikatą, tačiau jei neišreikši kokios nors klasės interesų, valdžioje neišbūsi nė keletos metų, ir jokios slaptosios tarnybos nepadės.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Gru 2009 16:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Bičiulis rašė:
   
Cituoti:
Nuo pat pirmųjų susikūrimo dienų ji tapo svarbiausiu instrumentu, padėjusiu Vokietijos vieningajai socialistų partijai kontroliuoti padėtį šalyje.


    Straipsnio autorius prieštarauja pats sau. Iš pradžių rašo, jog Štazi užtikrino partijos dominavimą VDR'e, o vėliau rašo, jog Štazi nebepajėgė pasipriešinti VDR piliečiams. Taip kaip galų gale iš tikro?


    Žydo, seno sovietų kagėbisto Volfo vadovaujama Štazi galėjo laikyti vokiečių tautą (rytinę jos dalį) baimėje ir vergovėje tik tol, kol Vokietijoje stovėjo 600 000 sovietų armija, aktyviai veikė KGB ir GRU rezidentūros bei visokie kitokie nešvarių reikalų "specialistai".

     Kai tik Gorbačiovas pardavė (beje, už labai neblogą kainą) Rytų Vokietiją Vakarų Vokietijai, tuoj pat žlugo ir Štazi, ir VDR kompartija (beje, paaiškinu, kadangi nežinai, jog daugelyje Sovietų okupuotų valstybių, dėl tarptautinių politinių motyvų, dar Stalinas, po Kominterno paleidimo 1943 m., nebeleido vartoti kompartijos vardo).

    Jei moki rusiškai, tai pasiskaityk - čia įdedu ištrauką, o plačiau Vikipedijoje:

Группа советских войск в Германии

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1% ... 0%B8%D0%B8

Материал из Википедии — свободной энциклопедии

    Группа советских войск в Германии (ГСВГ) — объединение ВС СССР, группировка советских войск, дислоцировавшаяся в ГДР. Считалась одной из наиболее боеспособных в Советской Армии. Штаб-квартира ГСВГ - город Вюнсдорф в 40 км к югу от Берлина.

    В июне 1945 года на основе 1-го и 2-го Белорусских и 1-го Украинского фронтов была образована Группа советских оккупационных войск в Германии (ГСОВГ). В 1949 в связи с образованием ГДР, ГСОВГ преобразована в Группу советских войск в Германии (ГСВГ).[1]

    В 1989 году стала именоваться Западной группой войск. Прекратила существование 31 августа 1994 года. Была крупнейшим войсковым объединением советских войск, дислоцированном в непосредственном соприкосновении с вооружёнными силами НАТО. Численность личного состава группы войск превышала 500 тысяч человек.


Bičiulis rašė:
   
Cituoti:
Nuo pat pirmųjų susikūrimo dienų ji tapo svarbiausiu instrumentu, padėjusiu Vokietijos vieningajai socialistų partijai kontroliuoti padėtį šalyje.


   O teisingas antras variantas. Gali pasitelkt kiek nori slaptųjų tarnybų, gali represuot ir prievartaut į sveikatą, tačiau jei neišreikši kokios nors klasės interesų, valdžioje neišbūsi nė keletos metų, ir jokios slaptosios tarnybos nepadės.


    Atprask kaip papūga kartoti įvairius sovietinius propagandinius knyginius "štampus-dogmas" - labai jau tuo primeni tokį nacionaldarbistą Legionierių, kuris nemažai rašinėja Patriotai.lt ir irgi ištisai cituoja įvairius nacionalizmo ir nacionalsocializmo teoretikus - žinoma, ne marksistus. :img06:

    Įsidėmėk, kad labai sudėtingame realiame gyvenime bet kokie primityvūs teoriniai modeliai-dogmos, juos bandant tiesmukiškai įdiegti, niekada nepasitvirtina ir nepasiteisina.

    Tai tas pats, kaip teigti, kad koks nors realus "Mersedesas" yra tas pats, kaip jo vaikiškas modeliukas - mintis maždaug tokia: jei žinosi kaip "sudarytas" tas modeliukas, tai jau gali pagaminti ir valdyti tikrą "Mersedesą". :img01:

    Pvz. Hitleris tapo akivaizdžia savo paties įsikaltų teorinių visuomenės valdymo dogmų auka.

    O Leninas ir Stalinas, atvirkščiai, niekada nesilaikė jokių teorinių marksizmo-leninizmo postulatų (nors reguliariai juos garsiai skelbė) ir kaip tik todėl sugebėjo ne tik užgrobti valdžią Rusijos imperijoje, bet ir atsilaikyti prieš galingą socialistinę Vokietiją ir jos sąjungininkus, sudaręs labai nešvarius sandėrius su savo aršiausiai priešais - kapitalistais. :img01:

    Štai kiti pavyzdžiai - pradedant vienalaikės pasaulinės revoliucijos koncepcijos atsisakymu; vėliau Brest-Litovsko (Lietuvos Brastos) taika su kaizerine Vokietija, kapitalistinio NEPo įvedimu; ir baigiant Stalino įsakymu 1943 m. uždrausti ("paleisti") Kominterną (reikalaujant to Vakarų kapitalistams :smile63: ); ir tuo pat metu Stalino pasitelktu žydiškuoju bei rusiškuoju nacionalizmu, greitai peraugusių į rusiškąjį didžiavalstybinį šovinizmą (juk vien tik carinių antpečių, pasižymėjimo ženklų ir carinių karinių laipsnių įvedimas armijoje ir NKVD buvo baisus "Lenino palikimo" išniekinimas to meto bolševikų akimis). Ir lygiai tokiu pat staigiu visų nacionalistinių siekių likvidacija (ir rusų, ir žydų - jų aktyvistus tiesiog sušaudant be ilgų svarstymų ir aiškinimų), kada tik Stalinui to nebereikėjo.
:smile78:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 26 Bal 2010 22:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Švedijos tyrinėtojai neleidžiama prieiti prie „Štazi bylų“


http://www.patriotai.lt/straipsnis/sved ... stazi-bylu

    Švedijos aukščiausiasis administracinis teismas pradėjo nagrinėti bylą, kurioje tyrinėtoja prašo priėjimo prie įslaptintų Švedijos saugumo policijos (Säpo) dokumentų, liečiančių „Štazi“ kontaktus Švedijoje.

    Lapkričio mėnesį Švedijos saugumas nusprendė neišduoti leidimo Siodertiorno universiteto tyrinėtojai Birgitai Almgren dirbti su VDR slaptosios policijos „Štazi“ kontaktų Švedijoje sąrašais. Administracinis apeliacinis teismas parėmė šį sprendimą, vasario mėnesį atmesdamas Almgren skundą.

    Savo bylą profesorė Almgren dabar perdavė Švedijos aukščiausiajam administraciniam teismui, įrodinėdama, jog VDR ir „Štazi“ nustojus gyvuoti prieš 20 metų, tvirtinimai, kad dokumentai kelia grėsmę tarptautiniams santykiams ar Švedijos nacionaliniam saugumui, nebeturi pagrindo.

    „Prašomas priėjimas prie dokumentų būtinas norint tyrinėti Šaltojo karo laikų Švediją ir platesnėje perspektyvoje parodyti, kaip veikė diktatūros ir kaip atvira, demokratiška šalis gali būti sistematiškai infiltruota,“ rašo Almgren savo pareiškime teismui.

    Almgren tikisi, kad dokumentai parems jos hipotezę, kad Švedija buvo VDR užsienio politikos „dėmesio centre“ ir Šaltojo karo metu veikė kaip tiltas tarp Rytų ir Vakarų.

    Be to, ji užtikrino, kad jos tyrimas yra daugiau archyvinio pobūdžio, ji nesiekianti iš šio klausimo daryti sensacijos ar paviešinti sąrašuose esančiųjų vardus.

    Dokumentai, prie kurių priėjimo Almgren siekia, sudaro dalį vadinamųjų Rozenholco (Rosenholz) duomenų, arba „Štazi sąrašų“, kurie Vokietijos susivienijimo metu atsidūrė CŽV rankose, bet galiausiai buvo grąžinti į Vokietiją ir kitas atitinkamas šalis 2003-aisiais. Jie apima informaciją apie neoficialius kontaktus, kuriuos VDR buvo užmezgusi daugybėje šalių.

    Su Rozenholco duomenų Vokietijos dalimi galima viešai susipažinti „Štazi“ archyve Berlyne, tačiau Švedijos duomenų dalis lieka įslaptinta.

    Vasario 22 dienos straipsnyje dienraštyje „Svenska Dagbladet“ saugumo informacijos vadovė Osa Hedin tvirtina, kad joks „Štazi sąrašas“ neegzistuoja, nurodydama, kad apytikriai 50 švedų vardų, figūruojančių „Štazi“ bylose, rastose po Berlyno sienos kritimo, jau visiškai ištirtos saugumo policijos.

    „Daugeliu atvejų paaiškėjo, kad kriminaliniai kaltinimai buvo visiškai be pagrindo. Asmenys, apie kuriuos eina kalba, niekada neturėjo priėjimo prie jokios slaptos informacijos ir nepažinojo nieko, kas turėjo priėjimą prie įslaptintos medžiagos,“ rašo Hedin.

    Hedin aiškina, kad šnipinėjimo nusikaltimams, kuriuos darė nedidelis skaičius švedų, užverbuotų „Štazi“, jau suėjo senaties terminas, o jų tapatybės saugumui seniai žinomos.

    Sprendimas nesuteikti priėjimo prie bylų buvo grindžiamas „iš dalies nacionalinio saugumo pagrindais, iš dalies mūsų organizacijos interesais, ir iš dalies asmenų teisėmis,“ nurodė saugumo atstovė.

Pagal thelocal.se

Žygeivis
pirm., 2010-04-26 21:58


     Štazi archyvuose yra ir nemažai informacijos apie KGB Lietuvos filialo veiklą bei KGB ir Štazi agentus, gyvenusius Lietuvoje, bei lietuvius ir kitų tautybių išeivius, emigrantus iš Lietuvos.

    Taip pat ir apie Štazi bei KGB "tirtus" ar sektus asmenis, susijusius su Lietuva.

    Tik mūsų valdžioms (visoms) tai menkai terūpi - tiksliau atvirkščiai, rūpi, kad tik ta informacija nepatektų į viešumą...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Sau 2011 20:26 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
VDR Valstybės saugumo ministerijos slaptojo darbo teorija ir praktika


http://www.genocid.lt/Leidyba/6/konferen.htm

Helmut Müller-Enbergs

Įžanga

Valstybės saugumo ministerija (VSM), remdamasi Vokietijos vieningosios socialistų partijos (VVSP) nutarimais, privalėjo saugoti VDR nuo išorės ir vidaus „puolimų“, taip pat garantuoti jos teritorinį vientisumą ir valstybinę santvarką bei užkirsti kelią galimiems saugumo interesų pažeidimams. Todėl svarbiausia VSM užduotis buvo imtis veiksmų, kurie padėtų gauti informaciją apie tai, kas pakenktų VDR politiniu, ekonominiu, visuomeniniu ar kariniu atžvilgiu. Tokią informaciją lengviau buvo galima gauti panaudojus šiuolaikinę techniką, bet šitokios pagalbinės priemonės negalėjo pakeisti žmogaus, gebančio sužinoti mintis asmenų, kuriuos VSM įtarė esant „priešais“, arba juos kaip nors paveikti. Todėl Valstybės saugumo tarnyba pačioje VDR ir už jos sienų dirbo su neoficialiais darbuotojais (ND), kurie dėl savo įsitikinimų arba kitų priežasčių buvo pasirengę slaptai bendradarbiauti. Jie buvo svarbiausia „kovos su priešu“ jėga. Etatinių ir neoficialiųjų darbuotojų operatyvinį darbą VSM sutelkė į „ypatingos svarbos dalykus“, kurių vis daugėjo ir kurie saugumui bei VVSP viešpatavimui kėlė arba galėjo sukelti tikrą ar tariamą pavojų. Saugumo būklės įvertinimas turėjo didelę įtaką etatinių darbuotojų skaičiui ir ND tinklo apimčiai. 1989 m. spalį VSM dirbo maždaug 91 tūkst. etatinių darbuotojų ir apie 174 tūkst. aktyvių ND. VDR mastu tai buvo kas keturiasdešimt aštuntas pilnametis jos pilietis, oficialiai arba slaptai dirbantis Valstybės saugumo ministerijai. Ypatingos svarbos apdorotinų objektų, sričių, teritorijų arba asmenų galiausiai taip padaugėjo, kad slaptoji policinė veikla ėmė virsti „visa persmelkiančia kontrole“. Todėl Ministrų Tarybos sekretoriato darbuotojas Manfredas Saueris, remdamasis VSM atliekamu parengiamuoju darbu, 1990 m. sausio 15 d. prie „Centrinio apvaliojo stalo“ konstatavo, kad yra sukurta „visa persmelkianti plačiųjų sluoksnių kontrolė ir didžiulis saugumo aparatas“. ND ir Valstybės saugumo ministerijos aparato bendradarbiavimas rėmėsi operatyviniais darbuotojais – 1988 m. jų buvo apie 12 tūkst., – kurie vadovavo ND ir duodavo jiems nurodymus. ND savo ruožtu privalėjo VSM operatyvinius darbuotojus laikyti Valstybės saugumo tarnybos „įsikūnijimu“, „politinio, moralinio ir dvasinio tvirtumo bei protingumo“ pavyzdžiu. Iš vadovaujančiųjų neoficialiems darbuotojams buvo reikalaujama „sąžiningai gerbti“ ND kaip „konspiratyvaus fronto kovos bendražygius“. „ND meilė darbui“ esanti „veiksmingiausias čekistinis ginklas“. Gausybė svarbių potvarkių reglamentavo neoficialių darbuotojų verbavimą ir darbą su jais. Tolesnėje analizėje daugiausia dėmesio skiriama šių norminių projektų ir praktinio operatyvinio darbo santykiui.

Metai Tam tikrų sričių saugumas „Priešo įveikimas“ Logistika

1950 SI       SD   KB
1953 SI     VSI SD   KB
1958 SI   YPSD VSI SD   KB
1968 NDS VSB YND VND NDĮ NDP NDK
1979 NDS VSB YND VND NDA   NDK

ND funkcijų tipai

Direktyvos

Darbo su ND direktyvos, kaip reglamentuotos tarnybinės normos, pagal 1970 ir 1980 metų „nuostatas“ turėjo didžiulę principinę reikšmę politiniam-operatyviniam Valstybės saugumo ministerijos darbui. Jų įvaldymas, kvalifikuotas pritaikymas ir tikslus vykdymas buvo laikomi „pagrindine“ sėkmingo pavestų užduočių įvykdymo „sąlyga“. Jose užfiksuoti nurodymai privalėjo būti „tiksliai vykdomi“. Darbo su ND direktyvų svarbą VSM tarnybinių nuostatų sistemoje rodo ir tai, kad jas galėjo išleisti tik ministras. Nors iš VSM nėra perimta jokių šeštojo ir septintojo dešimtmečio direktyvų, neabejotina, kad jos jau anuomet buvo labai svarbios ir turėjo principinę reikšmę.

Nuo VSM įkūrimo 1950 m. iki jos išformavimo galiojo penkios darbo su ND direktyvos, neminint specialiųjų direktyvų Nr. 2/68 ir Nr. 2/79, skirtų Vyriausiosios saugumo valdybos operatyviniam darbui vadinamojoje operacijos teritorijoje [Vakarų Vokietijoje, Vakarų Berlyne. – Vert.]. Jas visas pasirašė Erichas Mielke. Pirmąsias dvi direktyvas pasirašė ne ministras Wilhelmas Zaisseris, bet valstybės sekretorius Mielke 1950 m. rugsėjį ir 1952 m. lapkritį. Trečiąją ir visas kitas darbui su ND direktyvas Mielke išleido jau kaip ministras: 1958 m. spalį, 1968 m. sausį ir galiausiai 1979 m. gruodį. Taigi šeštajame dešimtmetyje įsigaliojo trys ND direktyvos: pirmoji – vos dvejiems metams, antroji – šešeriems, o direktyva Nr. 1/58 – beveik dešimčiai metų. Direktyva Nr. 1/68 galiojo daugiau nei dvylika metų, o Nr. 1/79 – devynerius metus, iki pat VDR žlugimo. Visose jose diferencijuotai pateikiamos instrukcijos, nustatančios neoficialių darbuotojų funkcijas, bei nurodymai, kaip verbuoti ND ir dirbti su jais.

Pagal svarbiausias funkcijas galima išskirti tris ND tipus: tam tikrų sričių saugumą užtikrinantys ND, aktyvaus „priešo įveikimo“ ND ir logistikos užduotis atliekantys ND.

Tam tikrų sričių saugumą užtikrinantys ND pirmiausia buvo verbuojami tokiose srityse, kuriomis, VSM nuomone, ypač domėjosi „priešas“. Neoficialių darbuotojų profesinė ar visuomeninė padėtis – pasitelkus ir turimus ryšius – galėjo jiems padėti gerai orientuotis ir daryti įtaką, savo konspiratyviu darbu prisidėti prie vidaus saugumo stiprinimo, imtis prevencinių ir profilaktinių priemonių. Pagaliau jų tikslas buvo nuodugniai įvertinti ir kontroliuoti atitinkamą sritį. Šio tipo ND ne tik rinko informaciją apie asmenis ar įvykius, bet ir aktyviai bendradarbiavo su Valstybės saugumo tarnyba vykdydami užduotis, kurių tikslas – nustatyti įstatymo pažeidimus ir imtis atitinkamų priemonių. Jie kompetentingai pritaikydavo profesines žinias, stebėjo ir pranešinėjo arba savo tarnybos vietoje vykdė VSM užduotis. Šio ND tipo kategorija nuo 1950 iki 1967 m. buvo vadinama taip: slaptasis informatorius (SI), nuo 1953 iki 1967 m. – vyriausiasis slaptasis informatorius (VSI), nuo 1958 iki 1967 m. – ypatingos paskirties slaptasis darbuotojas (YPSD), nuo 1968 m. – neoficialus darbuotojas politiniam-operatyviniam įsiskverbimui ir veiklos srities saugumo užtikrinimui (NDS), visuomeninis saugumo bendradarbis (VSB), ypatingos paskirties neoficialus darbuotojas (YND) ir vadovaujantysis neoficialus darbuotojas (VND).

ND aktyviam „priešo įveikimui“ buvo tam tikra prasme aukštos kvalifikacijos VSM agentai. Jie buvo skiriami tiesioginiam įtariamų asmenų apdorojimui. Šio tipo ND turėjo „priešus“ tikrinti, stebėti, atskleisti jų planus, priemones ir metodus. Be to, jiems buvo pavedama rasti „priešiškos veiklos“ įrodymų ir prisidėti ją „ardant“, triuškinant arba slopinant. Šie ND – žinoma, VSM pavedimu – galėjo užmegzti ryšius su priešo žvalgybos tarnybomis. Šio tipo neoficialius darbuotojus Valstybės saugumo ministerija nuo 1950 iki 1967 m. vadino slaptaisiais darbuotojais (SD), nuo 1968 iki 1979 m. – tiesiogiai bendradarbiaujančiais neoficialiais darbuotojais apdorojant ir demaskuojant priešiška veikla įtariamus asmenis (NDĮ), arba vidaus apsaugos neoficialiais darbuotojais, palaikančiais ryšius su priešu operacijos teritorijoje (NDP). 1980 m. atsirado NDA: gynybos ND ryšiams su priešu arba tiesioginiam priešiška veikla įtariamų asmenų apdorojimui.

Logistikos užduotis atliekančių neoficialių darbuotojų veiklos sritis buvo labai siaura. Jie konspiratyviems ND ir operatyvinių darbuotojų susitikimams skirdavo savo kambarį, butą ar namą arba juos saugodavo. VSM ryšiui su neoficialiu darbuotoju, esančiu vadinamojoje operacijos teritorijoje – pirmiausia Vokietijos Federacinėje Respublikoje arba Vakarų Berlyne – galėjo būti panaudoti jų telefonai arba adresai. 1950–1967 m. direktyvose šio tipo agentai buvo vadinami konspiracinių butų savininkais (KB), nuo 1968 m. – neoficialiais darbuotojais ryšių sistemos konspiracijai užtikrinti (NDK) papildomai nurodant: konspiracinis butas (KB) arba konspiracinis objektas (KO), sutartinis adresas (SA), sutartinis telefonas (ST), arba saugumas (S). Neoficialūs darbuotojai tam tikrų sričių saugumui užtikrinti 1986 m. sudarė 80 proc., logistikos užduotims – 18 proc. ir aktyviam priešo įveikimui – 2 proc. visų ND.

Visose direktyvose nurodyti esminiai dalykai: kaip ieškoti neoficialių darbuotojų, juos stebėti, užmegzti su jais ryšį, užverbuoti ir įtraukti į operatyvinę veiklą. Iš esmės verbavimo tikslas buvo surasti ND tam tikrai, jau iš anksto santykinai tiksliai apibrėžtai užduočiai vykdyti. Taigi ieškodamas būsimojo kandidato ir jį rinkdamasis operatyvinis darbuotojas turėjo iš pradžių remtis kandidatui keliamais reikalavimais, o ne atvirkščiai, tai yra surastam ND skirti atitinkamą užduotį. Kandidato konspiratyvaus stebėjimo metu turėjo būti patikrintas jo tinkamumas, patikimumas ir sąžiningumas bei galimi slapto bendradarbiavimo motyvai. Analizė turėjo nušviesti jo biografiją, laimėjimus, elgesį, pažiūras, taip pat atskleisti interesus, poreikius ir ryšius.

Kita pakopa: vadovaujantis karininkas užmezga konspiratyvų ryšį su kandidatu; jo tikslas – gauti aktualią informaciją apie galimą ND, įgyti jo pasitikėjimą ir daryti jam tiesioginį poveikį numatyto bendradarbiavimo linkme. Jei buvo galima tikėtis teigiamo rezultato, turėjo būti pateiktas raštiškas ND vadovaujančiojo darbuotojo pasiūlymas dėl verbavimo, kuriame buvo pateikiamos svarbiausios išvados, nurodoma ND funkcijos, jo panaudojimo galimybės ir jo užverbavimo aktas. Užverbuoti kandidatai paprastai turėdavo raštu arba žodžiu pareikšti, kad yra pasirengę neoficialiai bendradarbiauti, ir pasirinkti slapyvardį. Toliau direktyvose numatyta, jog turi būti nustatytas būsimo ryšio palaikymo būdas ir pateikiama užduotis. Operatyvinis darbuotojas savo raporte turėjo išanalizuoti įpareigojamąjį pokalbį. Pagal tiksliai reglamentuotą administracinį metodą užverbuoti kandidatai pagaliau gaudavo ND statusą. Jie buvo nuolat slapta tikrinami, kaip atlieka savo funkciją. Tačiau ND sąvoka jiems buvo nežinoma.

ND „Stephana“ pavyzdys gali iliustruoti visą verbavimo procesą. Potsdamo apskrities valdybos 1985 m. plane įrašyta užduotis „užtikrinti saugumą“ vietos katalikų bažnyčioje. Tam reikalui turėjo būti užverbuotas neoficialus NDS kategorijos darbuotojas, kuris privalėjo atskleisti katalikų dvasininkų ketinimus, juos sukiršinti ir kontroliuoti. Būsimoji „Stephana“ Valstybės saugumo ministerijos dėmesį pirmą kartą patraukė vienos liudininkų apklausos metu. Operatyvinis darbuotojas kapitonas Wolframas Lehmannas su ja intensyviai dirbo stebėjimo fazės metu. Tam jis paprašė VSM vidaus informacijos, išsiaiškino, kas yra jos giminės, surinko jau turimus ir dar tvarkytinus dokumentus (charakteristikas, jos tarnybinės asmens bylos kopiją, pokalbių su Potsdamo miesto taryba protokolus ir ND pranešimus apie ją). Tuo remdamasis jis parengė pokalbius ryšiui užmegzti, kurių metu įgijo jos pasitikėjimą ir kartu jau gavo pirmą operatyvinę informaciją apie Potsdamo katalikiškąjį jaunimą. Pasiūlyme ją užverbuoti jis pateikė kandidatės asmens duomenis, apibūdino ją kaip asmenybę ir savo viršininkui motyvavo užverbavimo galimybę bei įvertino turimas žinias apie kandidatę. „Stephana“ tiko dėl asmeninių ryšių su visais katalikų dvasininkais ir dėl komunikabilumo, ryžto siekiant tikslo bei sąžiningumo. Jos dorumą rodė atviras pranešimų būdas, o patikimumą – tai, kad ji visada laiku atvykdavo į susitikimus. Svarbiausiu jos būsimo konspiratyvaus darbo motyvu kapitonas Lehmannas nurodė nusižengimo įstatymui „atitaisymą“ ir „bendrus interesus“. Pasiūlyme apie planuojamą verbavimo pokalbį buvo nurodyta jo data, tikslus laikas ir numatyta pokalbio eiga, taip pat nurodyta, kad numatomas raštiškas įsipareigojimas, toliau – tezės apie konspiracinių ryšių palaikymą ir užduotis, reikalaujanti sudaryti Potsdame dirbančių katalikų dvasininkų sąrašą. Lehmanno pasiūlymą užverbuoti patvirtino – taip reikalaujama direktyvoje – skyriaus vadovas. Tuomet verbavimas iš esmės vyko taip, kaip buvo planuota; tiesa, kandidatė jai vadovaujančio karininko paprašė „gerbti jos religinius jausmus“. Kontroliuoti „Stephanos“ nereikėjo, nes ji ateidavo į susitikimus ir atlikdama užduotis sąžiningai surinkdavo akivaizdžiai teisingą informaciją, kuri buvo tinkama naudoti. Kalbant apie darbą su ND, visose direktyvose buvo numatytos taisyklės, apibrėžiančios auklėjimą, tinkamumą, užduoties perdavimą, referavimą, kontrolę, susitikimus, ryšius ir bendradarbiavimo nutraukimą. ND auklėjimo tikslas buvo perteikti įtikinamą priešo įvaizdį ir stiprinti ryžtą atlikti užduotį, plėsti konspiracinį darbą ir ugdyti specifinius sugebėjimus. Asmeninės arba dalykinės užduotys turėjo būti paskirstytos ir papildytos detaliomis instrukcijomis. Neoficialūs darbuotojai iš pradžių turėjo pranešinėti žodžiu, paskui – raštu. Operatyviniai darbuotojai raportuose apie susitikimus turėjo aprašyti ND elgesį, išanalizuoti jo šnipinėjimo veiklos rezultatus ir pateikti nurodymus, kaip spręsti iškilusias problemas. ND sąžiningumas ir patikimumas turėjo būti reguliariai tikrinami. Susitikimai su jais būdavo rūpestingai suplanuojami, jie įvykdavo konspiraciniuose butuose ir būdavo įvertinami. Vadovaujantis karininkas turėjo nuolat palaikyti stabilius ryšius su savo ND; bet tie ryšiai dėl konspiracinių ar asmeninių priežasčių galėjo būti nutraukti, pavyzdžiui, dėl neoficialaus darbuotojo nesąžiningumo, išsikonspiravimo, neperspektyvumo arba jam atsisakius bendradarbiauti.

Direktyvų istorija

Kaip minėta, per keturis VSM istorijos dešimtmečius ND direktyvos buvo daug kartų atnaujinamos ir tapdavo vis išsamesnės bei diferencijuotesnės. Atsižvelgdama į praktinę patirtį VSM reikalavimus keisdavo, dėl to direktyvos virsdavo ir valdymo priemone, ir praktikos atspindžiu. Be to, jos turėjo atitikti ir visuomeninius pokyčius, ir pakitusias ideologines užduotis, taip pat patenkinti kiekybiškai ir kokybiškai besiplečiančios Valstybės saugumo tarnybos biurokratinius poreikius.

Pradinėje fazėje – nuo 1949 m. gegužės 1 d. iki 1950 m. spalio 21 d. – nebuvo jokių normų, reguliuojančių ND darbą. Slaptai įkurtas kriminalinės policijos „D komisariatas“ kaip „savarankiškas“ organas, privalantis užtikrinti „valstybės saugumą“, kartu su liaudies nuosavybės apsaugos komitetu ir Vyriausiąja liaudies ūkio apsaugos valdyba buvo perkelti į 1950 m. vasario 8 d. įsteigtą VSM. Dėmesys pirmiausia buvo nukreiptas į tarnybinio aparato formavimą. Tik 1950 m. rugsėjo 20 d. įsakymu Nr. 1 liepta parengti centralizuotos neoficialių darbuotojų apskaitos taisykles ir darbo su jais direktyvas. Remiantis šiuo potvarkiu iki 1950 m. spalio 15 d. turėjo būti patikrinti visi neoficialūs darbuotojai ir pavadinimas „V-asmuo“ pakeistas kategorijomis slaptasis informatorius, slaptasis bendra-darbis ir konspiracinio buto savininkas. Administracinė organizacinė veikla buvo naujai kuriamo apskaitos ir statistikos skyriaus reikalas; ne tokie svarbūs nurodymai, susiję su operatyvinio darbo reguliavimu, yra reglamentuojami valdybos potvarkiais. Tai iš esmės apibrėžė 1950 metų direktyva.

1952 m. liepą įvykusioje antrojoje partijos konferencijoje VVSP priėmė rezoliuciją dėl socializmo kūrimo „stiprioje valstybėje“. Paspartinta socialistinė transformacija iš VSM reikalavo papildomų priemonių: aktyviau konspiratyviai skverbtis į visuomenę ir išplėsti personalinį saugumo aparatą, kad būtų įvykdyta užduotis „stiprinti užnugarį ir išvalyti nuo priešų“. Žinoma, ND tinklas tuomet dar neatitiko šių reikalavimų; dar buvo – taip skelbė 1980 metų vidaus analizė – „tam tikrų silpnų vietų“. Nepatenkinama operatyvinio darbo kokybė netgi 1953 m. gegužę buvo pripažinta svarbiausia problema.

1952 m. vasario 20 d. direktyvoje Nr. 21 apibendrintos jau konkrečios operatyvinės problemos. Šioje direktyvoje suformuluota ideologinė kovos su „šnipinėjimu, sabotažu, diversijomis ir griaunamąja kenkėjiška veikla Vokietijos Demokratinėje Respubliko-je“ koncepcija tiesiogiai susijusi su VVSP pozicija. Direktyva gerokai susiaurino dar 1950 m. direktyvos nubrėžtas dideles interpretavimo galimybes. Dabar joje buvo nuodugniai aprašyti normatyviniai darbo su ND pagrindai. Gausybė pavyzdžių ir detalių pagalbinių orientacinių nuorodų – tarkime, pavyzdys apie pasiūlymą užverbuoti – šiai direktyvai suteikė didaktinį pobūdį. Kaip valdymo priemonė ir veiksmų instrukcija ji tada buvo pritaikyta iš esmės žemo intelektinio lygio ir nedidelę operatyvinio darbo patirtį turintiems darbuotojams. Kartu buvo pateiktos ir su 1950 metų direktyva susijusios patirties išvados, pavyzdžiui, paminėti „keli neigiami neatsakingo elgesio pavyzdžiai“. Taip atsirado nauji nurodymai ir naujos elgesio taisyklės. Ši dvipusė praktinės patirties ir naujų taisyklių sąsaja gyvavo daugiau nei keturiasdešimt metų. Atnaujintoje 1952 metų direktyvoje Nr. 21, be kita ko, atsirado įrašas, jog reikia vengti slapyvardžio „Judas“.

Administracinio techninio pobūdžio nuorodos, palyginus su 1950 metų direktyva, buvo gerokai išplėstos, taip pat atsirado tikslesni nurodymai, kaip tvarkyti bylas. Pavyzdžiui, asmens bylą buvo galima užvesti tik susitarus su ND dėl bendradarbiavimo. Bylų turinys detaliai atspindėjo jų struktūrą. Panaši buvo ir vadinamųjų darbo bylų struktūra. Pastarosiose būdavo pasiūlymo verbuoti nuorašas ir verbavimo dokumentas, tačiau pirmiausia jose turėjo būti sunumeruoti ND ranka rašyti pranešimai ir susitikimų raportai. Apskaitos ir statistikos skyrius, vėliau – XII skyrius, keičiantis ND bylomis su kitais VSM organizaciniais skyriais, iki 1952 m. buvo tik informuojamas. Nuo šiol tiesiogiai keistis bylomis reikėjo tik per šį skyrių; tai reiškė kontrolės didinimą ir biurokratinio darbo gerinimą.

Direktyvoje Nr. 21 iškeltos naujos formos praktiškai kartais buvo labai prastai įdiegiamos; tai rodo, pavyzdžiui, bandomosios užduotys operatyviniams darbuotojams. Tačiau nepaisant intensyvaus mokymo, apskritai darbo su ND kokybė lūkesčių nepateisino. Šis trūkumas įgavo didelę politinę reikšmę po liaudies sukilimo ir VVSP vadovavimo krizės 1953 m. birželį. Po tų įvykių buvo nuverstas valstybės saugumo ministras, nes ND tinklas nepateikė jokios informacijos apie rengimąsi vadinamajam „fašistiniam pučui“. Dėl to Valstybės saugumo tarnyba pasistengė padidinti ND skaičių. Papildomai išplėsti šnipų tinklą buvo tikimasi iš vadinamųjų vyriausiųjų slaptųjų informatorių (VSI), kurie turėjo apmokyti po 5–6 kitus ND. Iškėlus šiuos uždavinius prasidėjo masinis verbavimas, ir 1954 m. rugpjūtį vadovaujantieji čekistai savikritiškai pripažino, kad laikantis tokio verbavimo tempo „kas antras VDR pilietis“ iki 1963 m. bus vieną kartą pabuvęs ND.

„Abstrakčiai nagrinėjant“ direktyvą Nr. 21, 1953 m. rugpjūtį buvo pabrėžta, jog didžiausias jos trūkumas yra susijęs su operatyviniu darbu. Tų normų turėjo būti iš tikrųjų „laikomasi“ praktiškai, tačiau patikrinus nustatyta, jog darbas su ND kaip ir anksčiau buvo nepatenkinamas. Todėl 1955 m. lapkritį ketinta direktyvą „pagerinti“. Problemos sprendimas daugiau siejamas su normatyvinių užduočių patobulinimu, mažiau – su praktinių darbo sąlygų gerinimu, pavyzdžiui, griežtu darbuotojų kaitos arba per didelio darbo apkrovimo apribojimu. 1956 m. vasarį kolegijos sudaryta ir paties Ericho Mielke’s vadovaujama redakcinė komisija privalėjo per mėnesį įvertinti jau turimus darbo komisijos pakeitimų siūlymus. Tačiau tuo pat metu vykstantis SSKP XX suvažiavimas griežtai pakoregavo komunistinio pasaulio raidą. Su tuo susijęs „atšilimo periodas“ ir jo poveikis Vokietijos Demokratinei Respublikai sudrebino VVSP viešpatystę ir Valstybės saugumo ministerijai sukėlė stiprų nesaugumo jausmą. Diskusija dėl ND buvo kol kas nustumta į šalį. 1957 m. gegužę vėl prasidėję debatai sukosi apie VVSP ir VSM kovą dėl valdžios, su ja buvo susiję ginčai dėl pagrindinių ND darbo gairių ir jo trūkumų. 1957 m. spalį nuvertus ministrą Ernstą Wollweberį žlugo ir svarbus sprendimas: VSM operatyvinis darbas ateityje turėjo būti daugiau koncentruojamas į valdžios vidaus saugumo užtikrinimą ir mažiau orientuojamas į veiklą „operatyvinėje srityje“ [t. y. užsienio žvalgybą. – Vert.]. Nuo šiol ND darbo „kapitalistiniame užsienyje“ taisyklės turėjo būti įtvirtintos „ypatingąja direktyva“. 1957 m. gruodį kolegijoje apsvarstytame 1956 m. rugpjūčio mėn. projekte tai dar nebuvo užfiksuota ir todėl nesiderino su naująja orientacija. 1958 m. sausį jau buvo parengtas naujas projektas, trūko „tik parašo“, tačiau direktyva Nr. 1/58 įsigaliojo tik po aštuonių mėnesių. Akivaizdu, kad Mielke jau neskubėjo. Kai Valstybės saugumo ministerijos VVSP delegatų srities konferencijoje 1958 m. birželio 3–4 d. buvo sukritikuotas toks delsimas, jis paprieštaravo: nuosekliai įgyvendinant 1952 m. lapkričio mėn. direktyvą Nr. 21, „mūsų operatyvinis darbas pagerėjęs šimtu procentų“. Remdamasis 1958 m. liepą įvykusio VVS partijos V suvažiavimo nutarimais, Mielke įsakė „nuosekliai įgyvendinti“ iki tol išleistas direktyvas „kaip darbo stiliaus ir metodų pakeitimo bei pagerinimo“ sąlygą. Jis liepė patikrinti savo pirmtakų Zaisserio ir Wollweberio tarnybinius potvarkius ir iki 1958 m. spalio 1 d. pakeisti naujais. Supažindindamas su tą dieną įsigaliojusia direktyva Nr. 1/58, Mielke pabrėžė, kad ji turi tapti „veiksmingu instrumentu“.

Direktyva Nr. 1/58 iš dalies atspindėjo direktyvoje Nr. 21 užfiksuotą VSM patirtį. Praktinė būtinybė ND kartkartėmis panaudoti ir už jų gyvenamosios vietos ribų buvo patenkinta įvedus naują „ypatingosios paskirties slaptųjų darbuotojų“ (YPSD) kategoriją. Kiti VSM vartoti pavadinimai, pavyzdžiui, apsaugos slaptasis informatorius (SI) arba SI ekspertai, nebuvo tiksliau apibrėžti. Kontaktiniai asmenys (KA) nuostatuose buvo tik paminėti ir tuo buvo apribotas jų egzistavimas, o ND kategorijos statusas jiems nebuvo suteiktas. Priešingai negu 1952 metų direktyvoje Nr. 21, buvo detaliai nurodyti reikalavimai ir užduotys kai kurių kategorijų ND. Skirsnyje apie vyriausiuosius slaptuosius informatorius atsižvelgta į tai, jog kurį laiką galiojantis reikalavimas, kad kiekvienas iš jų užverbuotų po 10–15 ND, vargu ar kada buvo įvykdytas, todėl ši norma sumažinta iki 4–10 ND. Svarbiausia, atsižvelgus į nepatenkinamus praėjusių metų rezultatus, darbas su VSI dabar buvo ypač smulkiai reglamentuotas.

ND verbavimo instrukcijos buvo patobulintos ir pasitelkus kontrolės mechanizmą – „kandidato stebėjimui“ reikėjo sutikimo – išplėstos, o ryšio užmezgimo fazė labiau pabrėžta. Verbavimo metodus VSM papildė tik vadinamuoju „laipsnišku įtraukimu“, o nuostatas, susijusias su „pasisiūlančiaisiais“, atmetė. Dabar asmens bylą reikėjo užvesti ne tuomet, kai kandidatas užverbuojamas, bet kai stebimas. Nesaikingai padaugėjus biurokratinių taisyklių, aiškiai ėmė daugėti ir formuliarų. Vien tik registracijai buvo naudojami trys skirtingi formuliarai, vienas iš jų – trejopos formos. Tačiau bylų perdavimo iš vieno skyriaus į kitą procesas tapo paprastesnis. Perdavimas dabar turėjo būti fiksuojamas tik viename XII skyriaus formuliare. Darbo su ND normos buvo gerokai išplėstos ir iš dalies tapo griežtesnės. Pavyzdžiui, dabar ND susitikimai „kaip taisyklė“ (o ne „geriausia“ kaip anksčiau) turėjo vykti konspiraciniuose butuose. Ryšys su ND turėjo būti „nuolatinis“, anksčiau tai nebuvo nurodyta. Apskritai ši direktyva buvo profesionalesnė, ypač dėl to, kad neliko griozdiškų didaktinių rekomendacijų, kurių direktyvoje Nr. 21 buvo labai daug.

Sienos statyba 1961 m. rugpjūčio 13 d. iš esmės pakeitė VSM darbo sąlygas. Dabar ministerijos darbas buvo daugiau orientuojamas į VDR ūkio saugumą ir jo stiprinimą. Dėl šios „pasikeitusios situacijos“ 1963 m. vasarį imta svarstyti, kaip performuluoti direktyvos Nr. 1/58 „skyrius“. Viena Mielke’s vadovaujama komisija iki 1963 m. balandžio turėjo parengti projektą. Tačiau tai nebuvo padaryta. Pasibaigus politiniam „liberalizacijos periodui“, trukusiam nuo 1963 iki 1965 m., kolegija 1966 m. lapkritį vėl svarstė šį klausimą ir nutarė direktyvą pataisyti iki 1967 m. gegužės „atsižvelgiant į naują politinio-operatyvinio darbo patirtį“. 1967 m. birželį pateiktą projektą patvirtinti buvo delsiama, todėl ND direktyva Nr. 1/68 – ketvirtoji VSM istorijoje – įsigaliojo tik 1968 m. sausio 1 d.

Tiesioginę lemiamą reikšmę naujai direktyvos redakcijai turėjo Ulbrechto forsuojama atsiribojimo politika vokiečių klausimu, susijusi su „socializmo įgyvendinimo“ postulatu. Dabar svarbiausias VSM uždavinys buvo apsaugoti VDR, plačiu mastu įsiskverbiant į visuomenę. Panašiai 1966 m. lapkritį skambėjo Mielke’s teiginys, kad VSM turėtų „tiksliai“ žinoti, „kokios priešiškos jėgos, kokie įtartini asmenys, kokie priešui ir jo įtakai stiprinti naudojami asmenys turi būti patraukti atsakomybėn. Kiekvienas tarnybos padalinys privalo žinoti, „kas yra kas“ jo atliekamų užduočių ir veiklos srityse, taip pat teritoriniu objektų bei asmenų grupės mastu“.

Kalbant apie operatyvinį darbą, šis kontrolės išplėtimas reiškė, – taip 1971 m. kovą pasakė atsigręžęs į praeitį Mielke, – „esminį“ darbo su ND sistemos posūkį. Tam pagrindas buvo direktyva Nr. 1/68. Joje atsižvelgta į režimo atgarsius plačiuose gyventojų sluoksniuose pasibaigus sienos statybai ir pažymėta, jog „svarbiausia operatyvinės bazės išplėtimo“ sąlyga yra „darbo žmonių“ dalyvavimas sprendžiant VSM užduotis. Šios ideologinės orientacijos išraiška buvo visuomeninio saugumo darbuotojo (VSD) kategorijos atsiradimas. Šiai kategorijai priklausė įsipareigoję konspiratyviai bendradarbiauti ir tam „turintys pašaukimą“ asmenys, kurių veikla turėjo užtikrinti saugumą, tvarką ir įstatymų laikymąsi; jiems taip pat buvo leista „pažangiai“ pasirodyti viešumoje. Jie turėjo atpalaiduoti ND nuo šių užduočių. Todėl Valstybės saugumo ministerija VSD laikė ne neoficialaus darbuotojo kategorija, bet savarankišku tipu; jis buvo vadinamas ND/VSD.

Kolektyvinis pavadinimas „neoficialūs darbuotojai“, kurį vartojo ne tik VSM, bet ir, pavyzdžiui, kriminalinė policija, buvo sutrumpintas ir liko ND, kurį VSM vartojo vidaus tikslams. Kartu buvo sugriežtinti reikalavimai ir užduotys. Vadovaujantieji ND, direktyvoje Nr. 1/58 vadinti VSI – ten jų vaidmuo buvo ypač pabrėžiamas, – praktiškai pasidarė nebe tokie svarbūs; tiek daug užduočių vadovaujantiesiems ND dabar jau nebuvo. Nurodymų kontaktiniams asmenims nebeliko visai. Akcentai pasikeitė: dabar VSM ypatingą reikšmę skyrė – priešingai negu direktyvoje Nr. 1/58 – kruopščiam savo ND kandidatų parinkimui. Metų metus reklamuota įprasta taktika naudotis „laisvais verbavimais“, – pavyzdžiui, VVSP narių įsipareigojimais, – buvo iš esmės uždrausta; jos imtis buvo galima tik „pagrįstais išimtinais atvejais“. Direktyvoje Nr. 1/68 atsisakyta ir kelių pernelyg kategoriškų nuostatų; joje vyrauja praktiniai reikalavimai: ND pranešimai daugiau neturėjo būti kiekvieną kartą raštiški, o vadovaujančiajam karininkui nebuvo būtina iš anksto planuoti susitikimus. Tačiau kiti reikalavimai pasidarė griežtesni. Ryšiai su ND turėjo funkcionuoti „tiksliai“. Potvarkiais apibrėžtos administracinės nuostatos buvo labai išplėstos ir skatino biurokratinio kontrolės mechanizmo augimą. Palyginus su ankstesnėmis direktyvomis, direktyva Nr. 1/68, nepaisant pragmatiškai glausto jos turinio, buvo dar ir perdėm nuspalvinta ideologiškai.

Iš tikrųjų direktyva Nr. 1/68 jai skirtą funkciją atliko ne iš karto patenkinamai, nes jau 1969 m. kovą Mielke guodėsi, kad praktiškai ji bus vykdoma tik formaliai, naujai apibrėžiant ND kategorijas. Po dvejų metų jis padarė labai kategoriškas išvadas apie ND darbo kokybę ir jų naudingumą. Direktyva Nr. 1/68 nepadėjusi pasiekti „taip reikalingos ND sistemos turinio kvalifikacijos“, o jo „trumpalaikis pakeitimas“ yra siektinas. Dar 1972 m. jis teigė, kad „dabar, kaip ir anksčiau, yra didelių trūkumų ir silpnų vietų“. Tik 1975 m. ministras konstatavo (nors dar ir „esą didelių trūkumų ir silpnų vietų“), kad su direktyva Nr. 1/68 siejami lūkesčiai „neabejotinai“ ir „su kaupu“ išsipildę. Bet kadangi svarbiausia jos nuostata, teigianti, jog VSM darbas galėjęs plačiai išsišakoti gyventojų sluoksniuose, buvo klaidinga, tai ir ši ketvirtoji pagrindinė direktyva galiausiai liko tik silpnas valdymo taisyklių rinkinys. Ypač apvylė lūkesčiai, susiję su VSD. Dėl neapibrėžto šios kategorijos santykio su ND statusu reikėjo normas pakeisti. 1975 m. gruodį Mielke pradėjo tai daryti.

Paskutiniąją keturiasdešimties metų Valstybės saugumo tarnybos istorijoje darbo su ND direktyvą turėjo parengti Centrinė analizės ir informacijos grupė (CAIG) ir Aukštoji VSM teisės mokykla. Mokslo žinios ir operatyvinė patirtis turėjo garantuoti nepaprastai aukštą direktyvos lygį ir drauge suteikti jai „kiek įmanoma praktinės instrukcijos pobūdį“. 1977 m. pabaigoje buvo pateiktas pirmas jos projektas. Jo svarstymai baigėsi 1978 m. Tiesa, Mielke direktyvą Nr. 1/79 pasirašė – be aiškios priežasties – tik 1979 m. gruodį. Ji įsigaliojo 1980 m. sausio 1 d.

Direktyva Nr. 1/79 panaikino kiekybinę ankstesnių direktyvų orientaciją ND/VSD struktūros atžvilgiu ir pabrėžė kokybiškai „aukštą visuomeninį ir politinį-operatyvinį veiksmingumą“. Dabar daugiausia dėmesio buvo skiriama reikalavimui rinkti „svarbią operatyvinę informaciją“. ND kategorijos iš esmės liko tos pačios, tik dvi jų (NDĮ ir NDP) buvo sujungtos į vieną – gynybos neoficialus darbuotojas ryšiams su priešu (NDA). Be to, reguliariai gaunantys atlyginimą ND buvo priskirti savarankiškai „etatinių“ ND kategorijai (END). Nepaprastai didelę reikšmę įgavo darbas su ND, ypač buvo akcentuoti auklėjimo klausimai. Tai liudija ketinimą iki šiol apgailėtinai žemą operatyvinio darbo lygį pakelti taip, kad neofi-cialūs darbuotojai Valstybės saugumo ministerijai pateiktų kur kas daugiau išties naudingos informacijos. Taip pat buvo sugriežtinti daugelis operatyviniams darbuotojams keliamų reikalavimų; pavyzdžiui, nuo šiol susitikimai turėjo vykti tik konspiraciniuose butuose. Kita vertus, ši direktyva patvirtino įprastą operatyvinę praktiką: ND pranešimai dabar jau „daugiausia“ turėjo būti raštiški, o anksčiau to galima buvo atsisakyti tik „išimties atveju“.

Pretenzingi apibrėžimai irgi atsirado dar rengiant direktyvos projektą. Be direktyvos Nr. 1/68 nustatyto „ND parengiamojo etapo“ – fazės iki verbavimo, čia dar įrašyti „reikalavimų pavyzdžiai“, kuriuose nurodomos tiksliai atliktinos užduotys ir konkretūs lūkesčiai, susiję su ND. Įtraukus į operatyvinį darbą vadovaujančius VSM darbuotojus, atsirado ypatingas akcentas: darbas su ND vadovui reiškė „pagrindinę sudedamąją“ jo vadovavimo veiklos dalį. Dėl išskirtinės reikšmės, kurią VSD suteikė direktyva Nr. 1/68, dabar lyg ir nebuvo galima nuo jų [VSD. – Vert.] visiškai atsiriboti, tačiau jų vaidmuo jau buvo gerokai sumenkintas. Šioje direktyvoje jie apibūdinami tik kaip „vertingas operatyvinės bazės išplėtimas“, nes jie turėjo bendradarbiauti atliekant tam tikras užduočių dalis. Apskritai direktyva Nr. 1/79 yra mėginimas koreguoti raidos procesą, prasidėjusį drauge su direktyva Nr. 1/68 siekiant, kad ND/VSD sistema būtų veiksminga, kryptingai informatyvi ir lankstesnė.

Iki Valstybės saugumo ministerijos įpėdinės – Nacionalinės gynybos tarnybos išformavimo daugiau nebuvo išleista jokių naujų ND direktyvų, netgi nebuvo planuojama. Užtat vykdymo instrukcijose atsirado įvairių administravimo patobulinimų.

Apskritai vėlesnėse direktyvose galima įžvelgti mėginimą VSM vadovybės keliamus operatyvinio darbo reikalavimus suderinti su etatinių darbuotojų praktine patirtimi. Dabartinei naujajai direktyvos formuluotei didelę reikšmę turėjo normų laikymosi ir nukrypimo nuo jų analizė. Šis abipusis ryšys ypač direktyvą Nr. 1/79 labai priartino prie tikrovės; tam turėjo įtakos nepaprastai išplėsti administraciniai ir kitokie kontrolės mechanizmai. Vargu ar čia dar liko „niekieno zonų“. Keletas ankstesniųjų direktyvų ideologinių ar net pragmatinių naujovių – vyriausieji slaptieji informatoriai (1953 m.), visuomeniniai saugumo darbuotojai (1968 m.) ar galiausiai etatiniai ND (1980 m.) – su jomis siejamų lūkesčių nepateisino. Jos liudija norą eksperimentuoti su šiuo operatyviniam darbui skirtu valdymo įrankiu, kuriuo kitados buvo penkios ND direktyvos.

Praktinės problemos

Valdybos atliekamų tyrimų metu diskutuojama klausimu, koks yra valdybos darbo atlikimą reglamentuojančių normų, kurių sąlygos ir padariniai yra priešingi vieni kitiems, tarpusavio santykis. Thomas Ellweinas tvirtai laikosi nuomonės, jog VFR valdybai etalonas nėra identiškas nustatytoms normoms. Valdybos veikloje daug norminių skaičių, taisyklių ir jų vykdymo pažeidimų. Taisyklių gausa valdybos veiklai faktiškai nesuteikia galimybės disponuoti didesne laisve žemesniame lygyje, nes neįmanoma paisyti visų normų. Priešingai, tada atsiranda sąstingis.

Šį įvertinimą patvirtino Dirko Scherpo darbas apie policijos bendradarbiavimą su V-asmenimis (VA) Hesene. Pernelyg formalizuojant darbo eigą, VA darbas tapęs sunkesnis, nes per daug panaudojamas vidaus aparatas. Scherpo teigimu, tik pusė VA vadovų buvo pasirengę savo veikloje „visiškai“ pritaikyti VA direktyvas. Buvęs „nepatenkinamas praktinis įgyvendinimas“; tas instrumentas buvęs nelankstus. Nors darbas su V-asmenimis arba juos saistančių direktyvų pobūdis negali būti toks pat kaip VSM, tačiau Valstybės saugumo tarnybos operatyvinių darbuotojų elgseną galima patikrinti panašiais būdais.

Svarbus VSM direktyvų praktinės veiklos rodiklis yra nukrypimų nuo atskirų normų išsiaiškinimas; tokių normų, kurios, nors ir galiojo kaip privalomos ir dėl to „tiksliai“ vykdytinos, tačiau operatyvinėje praktikoje turėjo skirtingą reikšmę. Savaime suprantama, VSM svarbiausia buvo neoficialių darbuotojų pasirengimas ir gebėjimas gauti tinkamą ir jai rūpimą informaciją. Šis reikalavimas nurodomas kaip norma siauresne prasme. Visi kiti reikalavimai, numatantys administracinę arba operatyvinę veiklą, yra laikomi normomis plačiąja prasme.

Valstybės saugumo tarnybai svarbiausia buvo sąmoningas asmenų, įvestų kaip ND, pasirengimas konspiratyviai bendradarbiauti. Nors nukrypimai nuo šios normos buvo labai reti, tačiau jų pasitaikydavo – ypač šeštajame dešimtmetyje. Tokios „neišmanėlių“ ND bylos, kurios būdavo aptinkamos VSM planinės kontrolės metu, turėjo tipiškų bruožų: paprastai jose būdavo nedaug ir tik žodžiu, o vėliau operatyvinio darbuotojo raštu pateiktų informacinių pranešimų, kurie nesutapdavo laiko atžvilgiu, būdavo menkaverčiai ir akivaizdžiai prasilenkdavo su kontrolės normomis. Tokius fiktyvius „ND įvykius“ beveik ištisus metus daugiausia pranešinėdavo labai jauni operatyviniai darbuotojai. Nuolat griežtėjant VSM kontrolės sistemai, vėlesniais metais būdavo atskleidžiama vis daugiau klastočių.

Kalbant apie reikalavimą, kad ND teiktų operatyviniu atžvilgiu reikšmingą informaciją – tai norma siaurąja prasme, – pastebimi nukrypimai, susiję su pranešimų pateikimu. Ir čia rasta trūkumų, atsiradusių ankstesniais metais. VSM vadovybė skundėsi, kad pranešimuose dažniausiai pasitaiko „bendro pobūdžio“ teiginių, kurie daugiausia atspindėję tik gyventojų nuotaikas. Ne mažiau nei 90 proc. 1957 m. gautos informacijos (ne tik ND) buvo laikoma netinkama naudoti. Dar 1972 m. Mielke pareiškė, kad „pagrindinė problema“ yra nepakankamas operatyvinės informacijos reikšmingumas. Informacijos kiekis kartais būdavo vertinamas labiau nei jos kokybė. 1974 m. liepą Mielke teigė, kad „skaičiais išreikštos informacijos kiekis“ vis dar atlieka „svarbų vaidmenį“. Operatyviniai darbuotojai vis labiau ėmė vertinti žodinius ND pranešimus, todėl direktyvoje Nr. 1/79 į tai irgi buvo atsižvelgta. Bet prieš tai šis pranešimų būdas kaip nukrypimas nuo normos buvo dar kartą apsvarstytas. Dėl to Mielke 1988 m. spalį pareiškė, kad faktas, jog ND vadovaujantys darbuotojai informaciją raštu dažniausiai pateikia tik vėliau ir šiaip sudarinėja protokolus iš atminties, didina pavojų, „kad ND informacija bus atgaminama neobjektyviai ir atsiras subjektyvaus atspalvio vertinimų“.

Operatyvinio darbo normos platesne prasme VSM buvo suvokiamos kaip didelę reikšmę turinčios normos. Be to, buvo vertinamas ir praktinis direktyvų svarbumas. Ministro pavaduotojas Martinas Weikertas 1957 m. kovą kolegijos posėdyje pasakė, kad „didžiausia blogybė“ esantis tas faktas, jog direktyvos Nr. 21 „nepakankamai laikomasi ir nepakankamai kontroliuojama, kaip ji įgyvendinama“. Mielke 1961 m. sausį, turėdamas galvoje direktyvą Nr. 1/58, konstatavo, „kad tarnybos padaliniai teisingai skirtų užduočių ir įsakymų dažnai neatlieka“. Viename brigados 1962 m. rugpjūčio mėn. raporte apie Neubrandenburgo apygardos administraciją pažymima, kad „tarnybinė instrukcija [sic] Nr. 1/58 naudojama nekūrybiškai“. ND vadovaujančiųjų darbuotojų suformuluotos perspektyvos dėl ND kandidatų tėra „svajonė“, renkantis šiuos kandidatus „nepakankamai“ atsižvelgiama į jų savybes, jie beveik netikrinami. Daroma išvada: „Apie direktyvoje Nr. 1/58 reikalaujamų principų ir kiekvieno ND kokybės reikalavimų įgyvendinimą negali būti nė kalbos“. Panašus ir 1963 m. spalio mėn. brigados raportas apie Frankfurto prie Oderio apygardos valdybą: gerų užverbavimo atvejų pasitaiko labai retai, ND tinklo veiksmingumas neatitinkąs reikalavimų, o galintis funkcionuoti VSI tinklas dar turi būti tobulinamas. Darbas su ND ir bylomis parodęs, kad ateityje „didžiausias dėmesys“ turi būti skiriamas „nuodugnesniam“ direktyvos Nr. 1/58 „pažinimui“.

1972 m. liepą Mielke pabrėžė, kad kandidatų „išaiškinimas vyksta kartais dar paviršutiniškai“, ND instruktuojami nesilaikant reikalavimų, pastangos juos „nuosekliai kontroliuoti“ tėra „pretekstas rimtai kritikai ir galiausiai nerimui“. Direktyvoje Nr. 1/68 išdėstytiems nurodymams reikia skirti „kur kas daugiau dėmesio“. 1974 m. liepą jis pareikalavo „nepakančiau reaguoti į visus konspiracijos pažeidimus“, nes susitinkant nekonspiraciniuose butuose atsiranda „baustinų“ direktyvos Nr. 1/68 „pažeidimų“, kuriems esą „metas padaryti galą“. Jis pabrėžė „dar kartą esąs visai įsitikinęs, kad praktiniame ND/VSD darbe reikia labiau nei anksčiau stengtis drausmingai įgyvendinti direktyvą Nr. 1/68 ir daugiau nepažeidinėti joje iškeltų elementarių reikalavimų“. O dėl to, kad ND tinkle yra daug VVSP narių, kurie galėjo „įsipareigoti“ būti „ND tik motyvuotais išimties atvejais“, Mielke 1975 m. gruodį įvykusiame centro vadovybės seminare klausė, „kodėl tos srities įsakymai ir nurodymai šitaip ignoruojami“. Toliau Mielke aiškino, kad direktyvoje Nr. 1/68 pateiktos ND verbavimo normos „pagaliau turi būti visur vykdomos“, nes reikalavimų pavyzdžiuose yra „rimtų praleidimų“. Paieškai, pasirinkimui ir patikrinimui esą turi įtakos tai, kad „pageidaujama priimama kaip tikra“. 1981 m. balandį įvykusioje centro tarnybos konferencijoje jis konstatavo, kad kandidatai „nepakankamai nuodugniai“ ištiriami, jų patikrinimas esąs paviršutiniškas ir „nepakankamai“ dokumentuotas, „daugybė“ susitikimų vyko nekonspiraciniuose butuose, ND pranešimų patikimumas netikrinamas. Dėl to jis vėl pareikalavo „nuosekliai vykdyti mano direktyvoje Nr. 1/79 iškeltus reikalavimus, kurie kaip ir anksčiau visiškai galioja“. 1982 m. spalį įvykusioje centro tarnybos konferencijoje Mielke darbą su ND vadovais apibūdino kaip „dar neefektyvų“; pasak jo, nustatyti reikalavimų pavyzdžiai esantys netgi „labiau nediferencijuoti“. Jis aiškino, kad „visose apskričių žinybose būtina dar nuosekliau ir kūrybiškiau įgyvendinti mano direktyvą dėl darbo su ND“. Galiausiai 1988 m. spalį Mielke pabrėžė, kad turi būti verbuojami tik tie kandidatai, „kurie visiškai tinka pagal mano direktyvos Nr. 1/79 kriterijus“, tada bendradarbiavimas bus rezultatyvus.

Šie vertinimai rodo, kad dirbant su ND visais laikais, įvairiais lygiais ir įvairiais aspektais buvo didesnių ar mažesnių nukrypimų nuo normos, tarp jų dažniausiai pasitaikydavo tokie: VVSP narių verbavimas, nepakankamas verbavimų tikslingumas, nepatenkinamas kandidatų „išaiškinimas“, operatyviniu atžvilgiu menkas gautos informacijos reikšmingumas bei susitikimai nekonspiraciniuose butuose. Žinoma, šeštajame dešimtmetyje normų pažeidimų buvo kur kas daugiau negu devintajame dešimtmetyje, tačiau ir tuo metu pasitaikė žymių nukrypimų: beveik kiekvienoje tarnybinėje konferencijoje, vadovybės seminare ar gamybiniame pasitarime būdavo minimi įvairūs nusižengimai ir reikalaujama geriau laikytis normų. Šį įspūdį sustiprina faktas, kad valstybės saugumo ministras, turėdamas Centrinės analizės ir informacijos grupės (CAIG) ir apskričių valdybų kontrolės grupių darbo analizę, pats išnagrinėjo šiuos klausimus. Kad normatyvinės užduotys ir operatyvinė praktika būtų buvę maždaug tolygūs, negali būti nė kalbos. Ką tai reiškė atskirų tarnybinių padalinių mastu arba visuomeninėse ar valstybinėse srityse, turės atsakyti būsimieji tyrimai.

Nukrypimų nuo normų įveikimas skatino kurti vis labiau diferencijuotą VSM kontrolės sistemą. Ji aprėpė visas grandis, pradedant „raportų sistema“, toliau – „darbo planų tvirtinimo sistema“ ir baigiant tarnybinėmis konferencijomis ir susirinkimais, taip pat „gilumine kontrole“ – šis terminas reiškia „kontrolės priemonių visumą“, – kuria buvo „siekiama įgyvendinti svarbiausias politinio-operatyvinio darbo ir vadovaujančios veiklos užduotis“. Visa tai padėjo susidaryti „išsamų vaizdą“. Be to, buvo vykdomos neplaninės, tačiau iš anksto žinomos kontrolės priemonės, kurios „turėjo didžiulę įtaką politinio-operatyvinio darbo gerinimui“. Dar buvo ir „vienetinės kontrolės sistema“, daugiausia taikoma pavieniams darbuotojams; buvo tikrinama, kaip jie rengiasi susitikimams, taip pat tikrinamos jų darbo bylos. Tokie kontroliniai patikrinimai vykdavo planingai, pasirinktinai ir, svarbiausia, neperspėjus iš anksto. Kiekvienas operatyvinis darbuotojas turėdavo to tikėtis. Vadovai ir informacijos vertintojai irgi turėjo nuolatinės kontrolės teisę. Kaip jau minėta, ja naudojosi CAIG darbo grupės, taip pat apygardų valdybų kontrolės grupės, kurioms buvo pavesta operatyvinio darbo analizė.

Galiausiai Potsdamo apygardos valdybos vertinimo ir kontrolės grupės 1986 m. kovo mėn. pranešimas apie „neeiline“ laikomą Naueno apskrities žinybą vaizdingiau iliustruoja tipišką kontrolės aktą. Pranešimo pradžioje teigiama, kad vertas pagyrimo ND ryšiams su priešu (NDP) verbavimų skaičius, dėl kurio Nauenas tarp visų apskričių tarnybų užima antrą vietą. Tačiau informacijų gaunama vidutiniškai. „Esminės planinės užduotys“ esą realizuotos; ND ryšių konspiracijai užtikrinti (NDK) yra per daug, o vadovaujančiųjų ND skaičius labai mažėja. Turi būti patikrinta, kodėl yra tiek daug ND, su kuriais nebuvo susitinkama. ND įsiskverbimas į jam pavestą sritį yra garantuotas, tačiau tebėra saugumo spragų kai kuriose liaudies ūkio srityse. Verbuojant nusižengta direktyvai Nr. 1/79. Tikrintinas vienas ND „saugumo rizikos“ atžvilgiu.

Išvados

Normos ir praktikos ryšys darbe su neoficialiais darbuotojais buvo labai glaudus. VSM operatyvinį darbą reguliavo tankiu tinklu normų, kurios turėjo būti „tiksliai vykdomos“. Vis didėjantis normų kiekis direktyvose rodė pastangas gerinti operatyvinę praktiką ir kelti operatyvinį lygį. Kita vertus, nukrypimai nuo normų turėjo būti apribojami arba į juos turėjo būti atsižvelgiama lanksčiai sureguliuojant normas. Tačiau operatyvinį darbą tai galėjo skatinti tik iš dalies, pavyzdžiui, suskirstant ND verbavimo procesą atskiromis atkarpomis arba kontroliuojant tam tikrus „išaiškinimo“ arba verbavimo proceso žingsnius. Sykiu padidėjo formalizmas ir buvo plačiau panaudojamas vidaus aparatas, todėl atsirado itin didelė reguliavimo sistema. Tai instrukcijos, reikalavimai visiems susitikimams, kurie turėjo vykti konspiraciniuose butuose. Dėl to praktikoje atsirado didelių nukrypimų nuo normos, nes ne visos jos buvo tikroviškos arba nebuvo galima jų tiksliai laikytis, kai norėta išvengti operatyvinio darbo sąstingio. Priešingai, pirmenybė buvo teikiama svarbiems tikslams, informacijos gavimui arba tam tikrų sričių saugumo užtikrinimui. Valstybės saugumo tarnyba savo direktyvomis stengėsi lanksčiau reaguoti į operatyvinio darbo praktiką, netgi šiek tiek sušvelnino kai kuriuos reikalavimus, tačiau padidino kitus ir – kaip atsitiko su direktyvos Nr. 1/79 įdiegimo instrukcija – nuolat plėtė administracinių taisyklių rinkinį. Neišsprendžiama valdymo priemonės – darbo su ND direktyvos – problema buvo ta, kad ja buvo siekiama gerinti operatyvinį darbą ir priversti laikytis normų, tačiau šis instrumentas tuo pat metu ir slopino operatyvinį darbą; nuolatiniai nukrypimai nuo normų buvo neišvengiami.

   Iš vokiečių kalbos vertė M. Jakimavičienė ir S. Vingienė

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 08 Gru 2012 18:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Vokietija: saugumas tiekė „bandomuosius triušius“ Vakarų farmacininkams


http://www.balsas.lt/naujiena/703764/vo ... n=naujiena

2012.12.08 17:00

Buvusi socialistinė Rytų Vokietija slapta pardavinėjo Vakarų farmacijos kompanijoms savo piliečius, kurie buvo naudojami kaip bandomieji triušiai naujai sukurtiems vaistams išbandyti, rašo Didžiosios Britanijos „Daily Mail“.

Vakaruose uždraustų preparatų efektyvumas buvusioje Vokietijos Demokratinėje Respublikoje buvo tiriamas, duodant jų dešimtims tūkstančių pacientų, rašo „Daily Mail“.

Ypatingojo slaptojo projekto detalės atskleistos Berlyne, studijuojant valstybės saugumo, arba „Stasi“, archyvus. Taip komunistinis režimas uždirbo milijonus tvirta valiuta.

Tačiau tokių eksperimentų kaina – padėtos žmonių gyvybės dėl vaistų šalutinio poveikio, kadangi jie buvo išbandomi, nesilaikant Vakaruose tokiems bandymams keliamų griežtų reikalavimų.

Tačiau dar blogiau, kad kai kuriems ligoniams duodavo taip vadinamą placebo – medžiagą, kuri nėra gydomoji priemonė ir naudojama kaip standartas, norint patikrinti naujai sukurto bandomojo preparato efektyvumą.

Šiuos nusikaltimus atskleidė žurnalistai Stefanas Hoge ir Carstenas Opitzas, kurie šią savaitę Vokietijoje ištraukė juos į dienos šviesą dokumentiniame televizijos filme „Test and Dead“ (mirtimi pasibaigę bandymai).

„Stasi“ archyvuose – ištisuose milijonuose pageltusių puslapių, kurių nekenčiama Rytų Vokietijos slaptoji tarnyba nespėjo sunaikinti, kai 1989 metais susijungė dvi Vokietijos dalys – buvo saugoma išsami informacija apie tai, kaip ši šalis Vakarų farmacijos kompanijoms tapo vienu iš pačių svarbiausių bandomųjų poligonų.

Šiame nusikalstamame sąmoksle dalyvavo valstybinės valdžios žmonės, gydytojai ir stambios Vakarų farmacijos kompanijos.

VDR vadovybė mielai suteikė galimybę įgyvendinti šią programą savo šalyje, kuri garsėjo tik prekių deficitu. „Vaistinėse trūko 20 procentų gyventojams būtinų vaistų, - pasakoja farmacijos istorikas Christophas Friedrichas iš Marburgo universiteto. - Šis deficitas buvo jaučiamas ir ligoninėse“.

Septintajame dešimtmetyje Vakaruose, taip pat ir Vakarų Vokietijoje, kilus skandalui dėl talidomido (migdomojo ir raminamojo vaisto, kurį vartojusios moterys kai kuriose pasaulio šalyse pagimdė apsigimusius vaikus), buvo sugriežtinti reikalavimai klinikinių bandymų atlikimui.

Vadovaujantis naujais norminių teisės aktų reikalavimais, pagal kuriuos buvo išduodami leidimai gaminti ir pardavinėti vaistus, jų gamintojai buvo priversti plėsti savo produkcijos klinikinių bandymų mastus ir tam pasitelkti daugiau pacientų.

Už tvirtą valiutą, ir dar gaunamą grynaisiais, Rytų Vokietija noriai tiekė bandomuosius triušius, tiesa, jos vadovybė taip ir nesužinojo, kad tokiu būdu buvo įsipainiojusi į stambaus masto eksperimentą.

„1983 metų pavasarį slaptas pasitarimas, kuriame dalyvavo Centro komiteto politinio biuro nariai, atsakingi už sveikatos apsaugą, padėjo pamatą svarbiam ir lemtingam sandoriui sudaryti“, - sako istorikas Ch. Friedrichas.

Vakarų farmacijos kompanijų gydytojai gavo galimybę vykdyti Vakaruose uždraustų preparatų klinikinius bandymus specialiai atrinktose ligoninėse.

„Stasi“ archyvuose saugoti dokumentai sako, kad Vakarų farmacijos kompanijos buvo pasirašiusios sutartį su VDR užsienio prekybos kompanija. 1983 metais buvo numatyta atlikti 20 bandymų, o iki 1988 metų jų skaičius išaugo iki 165.

„Mokslininkams nepavyko aptikti „Stasi“ archyvuose dokumentų ar VDR sveikatos apsaugos ministerijos pranešimų, kuriuose būtų nurodyta, kad pacientai žinojo, jog yra naudojami kaip klinikinių bandymų objektai“. Ir televizijos programos rengėjams nepavyko rasti žmogaus iš Vakarų farmacijos kompanijų, kuriam būtų žinoma apie slaptų bandymų programą, pranešė C. Opitzas.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Geg 2013 19:27 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27412
Miestas: Ignalina
Канцлер Германии Ангела Меркель тоже оказалась коммунистическим агентом?!


http://www.kavkazcenter.info/russ/conte ... 7948.shtml

Время публикации: 2013-05-15

По сообщениям СМИ http://ru.delfi.lt/abroad/global/v-biog ... z2TLxv8Fg8 , в Германии поступила в продажу новая биография германской канцлера Ангелы Меркель «Первая жизнь Ангелы М.», рассказывающая о ее жизни и работе на КГБ в советской зоне Германии.

Paveikslėlis

Авторы — журналисты Гюнтер Лахман и Ральф Ройт — доказали на основании досье «штази» (министерства госбезопасности «ГДР»), что действующая канцлер Ангела Меркель, родившаяся и выросшая в советской зоне Германии, была сотрудницей «штази», филиала КГБ, и активно поддерживала коммунистический режим, а после его краха сделала политическую карьеру благодаря поддержке Москвы.

Немецкие журналисты указывают, что Меркель возглавляла «Демократический прорыв» и пишут: «Кремль сделал ставку на опекаемый КГБ «Демократический прорыв».

Таким образом, Ангела Меркель оказывается уже не ставленницей советско-зонального режима, а напрямую креатурой ЦК КПСС.

Меркель слишком хорошо знала русский язык и была секретарем комитета «Союза свободной немецкой молодежи» по агитации и пропаганде, советско-зональной молодежной организации наподобие советского комсомола.

Меркель поехала в Советский Союз (она участвовала там в олимпиаде по русскому языку) и, путешествуя по Грузии, захотела побывать в Гори — городе, где родился Сталин.

Она делала научную карьеру в ГДР, а потом политическую в объединенной Германии.

Напомним, что ранее Американский портал Fellows of the Mind сообщил http://fellowshipofminds.wordpress.com/ ... kgb-agent/ в связи со взрывами в Бостоне, что президент Обама зависим от Москвы, в статье, озаглавленной «Русская чиновница: Обама — коммунистический агент КГБ» http://kavkaz.tv/russ/content/2013/04/23/97535.shtml

Агентом КГБ был также и бывший премьер-министр Италии Романо Проди (оперативная кличка в КГБ-ФСБ — «Учитель» http://kavkaz.tv/russ/content/2007/07/14/51863.shtml), о чём писал Кавказ-Центр в связи с делом Литвиненко.

Между тем по сообщению турецкой прессы, ФСБ, чтобы отомстить Меркель за то, что она путем давления на Кипр лишила чекистских воров хранившихся там денег, выложила в сети фото голой Меркель, которая находилась в архивах КГБ со времен начала ее работы на эту русскую банду.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 10 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007