Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 20 Bal 2024 01:05

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 14 Gru 2011 18:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27077
Miestas: Ignalina
Adomas Mickevičius
SLAVŲ LITERATŪRA
XV PASKAITA
(PASKAITA APIE LIETUVIŲ TAUTĄ)
IŠ PASKAITŲ COLLÈGE DE FRANCE

VI. ISTORINIAI IR LITERATŪRINIAI TYRINĖJIMAI


http://viduramziu.istorija.net/etno/mickiewicz.htm

(Lietuvių mitologija. Žvilgsnis į lietuvių istoriją. - Ši tauta yra indų tautos atšaka. - Jos įtakos Šiaurėje. - Dabartinio jos neveiklumo priežastis).

1843 m. kovo 24 d.

Ponai!

Slavų mitologijos analizę baigsime svarstymais, paremtais lietuvių mitologija; tuo keliu prieš mus ėjo visi mūsų laikų etnografai ir mitologai, kurie ilgainiui ėmė tyrinėti slavų mitologiją.

Tiktai ištyrinėję lietuvių senovę ir tradicijas, jie gali aprėpti slavų religijų visumą. Todėl mažiausiai Europoje pažįstama gentis ir mažiausiai raštų turinti kalba, vis dėlto tapo raktu sprendžiant šitiek daug problemų.

Jums pažįstama lietuvių tautos istorija. Nublokšta į Baltijos pakrantes ne vienu atžvilgiu primena Bretaniją. Įsprausta tarp jūros ir upių Vyslos, Nemuno ir Dauguvos, atskirta girių, miškų ir ežerų grandine nuo suomių ir slavų genčių, ji visąlaik išliko svetima šių kaimynų atžvilgiu; ilgus šimtmečius nežinoma, paskum ūmai slavų kraštų užkariautoja ir įstatymdavė, tai Lenkijos sąjungininkė, tai vėl daugelio rusų kunigaikštysčių valdovė, ji saugo savo tradicijas bei kalbą ir, kaip regis, visai neprisimena apie savo santykius su Rusia ir Lenkija.

Šiandien jau pripažinta, jog lietuvių kalba yra seniausia iš kalbų, kuriomis kalbama Europos žemyne. Boppas, Klaprothas ir Bohlenas savo tyrinėjimuose neginčijamai tą tiesą nustatė.

Barono Ecksteino manymu, tai yra seniausia po sanskrito kalba, mažiausiai paveikta pokyčių. Tačiau ji turi labai nedaug rašto paminklų, todėl lietuvių tradicijos aiškinamos, remiantis slavų kalba. Tarp lietuvių sutinkame pirmykštį mąstymą, visokių tradicijų dvasią, o norint ją suvokti pasitelkiame slavų kalbą; tokį metodą naudoja jau mūsų cituoti ir aptarti mokslininkai, Hanuschas ir retsykiais Dankowskis.

Taip neregima, nepažini dievybė, visuotinė indų dvasia Brahma, o lietuvių - Praamžimas pasireiškia ir rodosi savo emanacija kaip Dievai, kas lietuviškai reiškia dievybes ir ką mums būtų sunku suprasti, jeigu neturėtume slaviško žodžio dziej, dziać, tai yra veikti.

Dankowskis graikų žodį Zeus (jį graikai ištaria kaip Dzejs) aiškina žodžiu dziej, kurio šaknis yra lenkiškuose žodžiuose dobrodziej, kołodziej. Theoos (Θεός). Zeus; Dziej - tai dievybė, tapusi veikiančia ir apsireiškiančia pasaulyje esybe. Kaip manau, tai yra geriausias paaiškinimas šių žodžių, kurių reikšmė jau daug svarstyta.

Regimos įvairių pakopų dievybės slavų kalboje turi vardus ir pavadinimus, paaiškinančius jųjų veiklą ir privalumus; tačiau tik lietuviai išsaugojo jų istoriją, giminystės saitus, jų žygius ir veikalus. Niekur religiniai vaizdiniai nesusiklostė į tokią plačią ir tokią pilną visumą.

Dokumentuose, paliktuose senųjų autorių vakariečių, kurie apie šias gentis rašė, taip pat - gyvose tradicijose aptikta brahmanų mokslo pėdsakų: apie žmogaus sielos prigimtį, apie sielos pomirtinį būvį, apie tinkamiausius būdus išgelbėti sielą; toliau - karingos genties, vandens ir ugnies garbintojų zend tradicijos: apie dviejų gaivalų, ugnies ir vandens, kovą, apie pareigas, kurias turi vykdyti saulės sūnūs, grumdamiesi su tamsos gimdytiniais, taip pat įvairios apeigos, būdingos kaip tik šiai karingai religijai; galų gale buvo atskleistos apeigos bei ceremonijos, skirtos pašventinti (sakralizuoti) kasdienę buitį - tai primena ir paaiškina mums graikų ir romėnų religijas; taigi šioje mitologijoje atrandame indų brahmanizmą, graikų ir romėnų tradicijas, visus prietarus ir visas apeigas, būdingas seniesiems Europos stabmeldžių tikėjimams.

Besidomintiems smulkesne analize siūlome specialiuosius veikalus. Ribosimės atkreipdami atidą į kai kuriuos tikėjimus, būdingus lietuviams, pavyzdžiui, į tikėjimą, pagal kurį sielai pripažįstama amžinoji būtis.

Pasak senosios lietuvių religijos, siela mirus žmogui gali įgyti įvairių pavidalų: ar žvėrių, gyvūnų, ar augalų, kartais žmonių, tai priklauso nuo jos moralinės vertės; tačiau tobuliausiai išsivysčiusi siela keliauja Paukščių taku į dangų, o tų išrinktųjų sielų būtovė yra tarp žvaigždžių, į šiaurę nuo Paukščių tako. Kai žmogus užgema, visada akiratyje pasirodo nauja žvaigždė; ten parkos užmezga jo gyvenimo giją. Kada artėja mirties akimirksnis, valdanti lemtį parka liepia nutraukti darbą; tada verpiančioji parka stabteli, o trečioji - nukerpa giją. (Atkreipiu dėmesį, jog graikų parkų vardai yra grynai slaviški.)

Vaikų ir žmonių, kuriems skirta gyventi trumpai, žvaigždės yra labai smulkutės ir danguje jos išsilaiko vos keletą metų. Vaikų ir žūstančių staigia mirtimi žmonių žvaigždės vadinamos krintančiomis žvaigždėmis, tuo tarpu dievų ir didvyrių žvaigždės yra pastovios, jos nuolat su jais. Štai tokie ypatumai, kurių nerasi kitose mitologijose; dėl to ir pasakoju apie juos.

Pagarba protėviams, pagarba mirusiesiems yra bendra lietuviams kaip ir kitoms senosioms tautoms, tačiau niekur kitur neišliko taip giliai įsišaknijusi ir tokia tyra, tik šioje gentyje.

Dar keliais žodžiais prisiminkime istorines šios tautos tradicijas.

Iš pradžių, tai keista, ji tiki, jog nėra čionykštė, negimė šioje žemėje, kur gyvena, jog yra Lietuvoje svetima ir yra kilusi iš kažkokios nežinomos žemės, plytinčios kažkur rytuose.


Padavime sakoma, kad po tvano, kada keletas žmonių stebuklingai išsigelbėjo, seniausieji iš jų apsigyveno Lietuvoje.

Stebuklas, nuo kurio prasideda ši gentis, yra toks pats kaip Deukaliono ir Pyrros stebuklas: šokinėdami per pramotės kaulus, tai yra per uolas, pagimdė naują gentį, kuri prisiėmė lietuvių vardą.

Jie mano esantys seniausia pasaulio tauta; todėl kitos tautos, jų jaunesnieji broliai, neapkenčia jų, persekioja juos ir engia.

Šis padavimas yra išlikęs pasakojimuose ir kronikose.

Lietuvos istorija prasideda nuo dviejų mitinių vardų: Brutenio ir Vaidevučio.

Brutenis, didis žynys, pirmasis skelbia mokymą apie religijos paslaptis, dievų kilmę ir gamtos slėpinius; Vaidevutis buria tautą, ją valdo ir sukuria savotišką karalystę.


Abu šie valdovai, ilgus amžius valdę, įžengė į laužą ir mirė savanoriška mirtimi.

Iš Brutenio kilę arkižyniai, aukščiausieji iš žynių, kuriuos viduramžių kronikininkai vadino lietuvių popiežiais, tuo tarpu iš Vaidevučio - karo vadai.

Vieni ir kiti turėjo paprotį savanoriškai atimti sau gyvastį, kas irgi primena indų papročius: tai yra brahmanų tradicija. Vadai iš Vaidevučio kartos nešiojosi ginklus, gynė tautą ir nuolatos kovojo.

Tradicijos nebyloja apie liaudį. Viduramžių istorijoje randame liudijimų, jog šioje gentyje iš tiesų egzistavo kastos.

Taigi buvo žynių kasta, kuri, slenkant amžiams, sukūrė hierarchinę sistemą, vadinamą kriviai, kuriems vadovavo Krivė-Krivaitis. Nuo brahminų jie skyrėsi tuo, kad anieji būrėsi į kastą tikrąja šio žodžio prasme, o lietuviai žynį ir arkižynį rinkdavo.

Kita kasta, karingoji, vadinosi Viti [Vyčiai - vert. pastaba], arba Vikingai. Šio pavadinimo kilmė nėra aiški. Žodis Viti turbūt atkeliavęs iš Skandinavijos, tačiau skandinavai jį irgi laiko svetimu.

Viti greičiausiai buvo labai sena riterių kasta. Jų yra ir tarp skandinavų, ir tarp lietuvių; beje, ryšiai tarp skandinavų ir lietuvių buvo ypač glaudūs, o prūsiškieji lietuviai galop netgi buvo užkariauti skandinavų, ir jų riterių kasta susidėjo vien tik iš skandinavų.

Ši tauta [lietuvių - vert. pastaba] gyveno per amžius, svetimųjų nepažinta, kada apie 1150 metus buvo pašaukta veikti.

Gerai nežinome, kodėl ji taip staigiai prabudo ir tapo veikli; kaip tariama, iš savo sodybų ji buvo pajudinta antpuolių iš Vakarų, kryžiuočių riterių, arba gal vėliau, paakinta totorių antpuolių pavyzdžio; vis dėlto visuose šios tautos poelgiuose akivaizdu, jog veikti ją skatina religijos pradmuo.

Nesyk pasisakėme prieš pažiūras tų mokslininkų, kurie visus barbarų antpuolius aiškino gobšumu, noru praturtėti. Qinetas teisingai pažymi, kad neįmanoma persų žygio prieš graikus, garsiojo Kserkso žygio prieš Peloponeso ir Atėnų tautas paaiškinti, jeigu neatsižvelgsime į religinius jo akstinus; tai juk buvo tam tikra prasme kryžiaus žygis, kurį Ormuzudo išpažinėjai vykdė prieš tautas, kurias jie laikė stabmeldiškomis.

Panašiai kaip totoriai, toji tauta, didžiai grobikiška, per savo žygius negalvojo praturtėti. Totoriai atjodavo iš Azijos gelmių, jau nugalėję turtingas ir civilizuotas tautas; ne dėl grobio jie leisdavosi į Šiaurės girių ir pelkių glūdumas. Atjodavo grobti, naikinti, laikė save dangaus pasiuntiniais, turinčiais nubausti kaltuosius.

Sunkiau apčiuopti lietuvių vadų mintį; neabejotina, jog karo belaisvius jie liepdavo sudeginti ant laužo arba prigirdyti, aukodami juos ugnies ir vandens dievybėms.

Kaip atrodo, karingosios kastos religiniai vaizdiniai viduramžiais turėjo subręsti, duoti vaisių, ir toji kasta ūmai užsiliepsnojo troškimu išplėsti savus tikėjimus, ar bent - atremti sau priešingas tautas.

Tokiu pat būdu paaiškinsime tą milžinišką galią, kuri šiuos žmones gaivino. Jie turėjo nedidelius būrius-draugoves, iš pradžių susidedančius iš keleto tūkstančių lietuvių, o vėliau papildytus slavų liaudies ir kai kurių totorių ordų. Su šiais būriais jie nukariaudavo miestus, rusų respublikas [kunigaikštystes - vert. pastaba], puldinėjo Lenkiją ir totorius, nevengė skverbtis į Azijos stepes.

Ringoldas, kelių sričių valdovas, kuriam pakluso daugių daugiausia du šimtai tūkstančių gyventojų, užkariauja jau milžiniškus plotus, o jo įpėdiniai Vytenis ir Gediminas valdo jau visą Šiaurę; orientuodamiesi pagal dangaus šviesulius, keliauja per bekraštes stepes, nusidriekusias tarp Baltijos ir Juodosios jūrų. Trissyk sustoja prie Maskvos mūrų, prasiskverbia pro totorių ordas, ieško perėjos per Perekopą, siaubia Krymo miestus ir, aplenkdami Maskvą, grįžta Lietuvon. Jų ainiai, iki pat Jogailaičių, ėjo protėvių takais ir rodė tą patį, nuotykių trokštantį ir savimi pasitikintį charakterį.

Tarp lenkų didžiavyrių nerandame nė vieno nusikaltimo pavyzdžio, žudynių šeimoje, tuo tarpu lietuvių kunigaikščių istorija, atvirkščiai, yra viena išdavysčių ir žudymų tąsa. Tai žiaurūs ir negailestingi žmonės, nejaučią prieraišumo žemei kaip lenkų kunigaikščiai, žmonės, nežinantys tėvynės.

Panašūs į vakariečių normanų valdovus, jie visur, kur tik apsistoja, jaučiasi kaip namie; kur tik įbes vėliavą, ten pradeda dinastiją ir istoriją. Užuot primetę savo tautybę, patys noriai priima rusų ar lenkų tautybę, tačiau visur diegia savo galybės ir karingumo vaizdinius.

Tokia karingosios lietuvių kastos istorija.

Ši šalis, pasakyčiau, tokia maža žemėlapyje, yra begal svarbi istorijoje.

Karingoji lietuvių kasta savo kunigaikščius įkurdino visoje Šiaurėje: Polocke, Novgorode, Tverėje, Tuloje, Kijeve, Volynėje. Pagaliau ji davė dinastiją Lenkijai. Rusijoje šios karių kastos kunigaikščiai, netrukus nuengti Riurikačių, įsteigė politinę partiją. Valdant Ivanui Rūsčiajam ji išnyko drauge su Glinskiu.

Kita vertus, Jogailaičiai aiškiai apibrėžė savo geidžiamos politikos ribas; lenkų idėjoms jie suteikė naują užmojį. Vien tik jie sugebėjo naujoviškos Lenkijos būtį statyti ant naujų pamatų.

Tačiau lietuvių tauta iš savo grobio nepraturtėjo, visai nesustiprino savo galybės, o ir toliau užima tą pačią erdvę.

Prūsijoje lietuvių tauta pasitraukia iš arenos, šiandien iš jos beliko vos 400 ar 500 tūkstančių žmonių; gentis, įsiterpusi slavų valdose, susidedanti iš latvių, lietuvių ir kuršių, turi daugių daugiausia du milijonus gyventojų.

Jos buitis, namų gyvenimas labai panašūs į slavų. Tačiau yra tam tikrų skirtumų lyginant abiejų tautų išorės bruožus. Lietuvis yra žemesnis už slavą, jo kakta ne tokia aukšta, akys mažesnės ir ne tokios gyvos, veido išraiška švelnesnė, labiau susitelkusi; pagal išvaizdą lietuvis labiau išbalęs, o galvos forma labai primena indus.

Namų apeigos, papročiai yra bendri ir lietuviams, ir slavams, bet lietuviai juos visus išsaugojo nepažeistus.

Niekur kitur kaip šiose tautose nėra taip dievinamas svetingumas. Ir vieni, ir kiti lygiai taip pat myli gamtą, tačiau slavai žavisi veikiau išorinėmis jos apraiškomis.

Tuo tarpu lietuviai giliau ir jautriau išgyvena gamtos gyvastingumą. Narbutas pastebi, jog šiai tautai būdinga ypač gerbti gėles. Kiekvienoms religinėms apeigoms, kiekvienai šeimos šventei skirtos gėlės. Yra padavimų ir dainų, kur atsispindi gėlių kilmė bei jų reikšmė.

Be to, dera pažymėti vieną išskirtinę ypatybę, už kurią lietuviai nusipelno ypatingos pagarbos. Milžiniškuose jų liaudies dainų rinkiniuose nerasi nė vienos ne tik kad vulgarios, bet net nepadorios ar pernelyg laisvos. Ši kalba nepažįsta netgi storžieviškų arba šlykščių posakių.

Turinti kažką iš pakilios, sakralinės žynių kalbos, ši kalba atmeta tuos posakius, o juos atstoja atitinkami slavų žodžiai, kurių niekada nevartoja padori lietuvių šeima.

Apibendrinę visa tai ką pasakėme, galime išsiaiškinti šios tautos kilmę ir jos vaidmenį.

Kai kurie etnografai mano, kaip jau sakiau, jog visos europiečių gentys kilusios iš Indijos; jog karių gentį tolimoje praeityje atstūmė žynių gentis, kuri, norėdama įdiegti atskirą religinį kultą, apleido šalį ir davė pradžią negausiai, bet šlovingai genčiai - azams. Tųjų azų, arba arijų dalis liko Rytuose, ir valdė to pasaulio kraštus, priėmusi medų, persų, lezgų vardus. Antroji dalis perėjo Vidurio Europą ir ten įsikūrė, pasivadinusi lechais bei čechais. Tolimoje Šiaurėje kita šios karingosios genties atšaka žinoma Odino sūnų ir vikingų vardais. Iš jų kilo indogermanų giminės didžiūnai, kilmingieji.

Be to, tie patys etnografai randa daug pėdsakų, liudijančių apie indų kastų - šudrų ir net parijų klajones. Labai gausi čigonų bendruomenė turi daug bendrų bruožų su indų parijais.

O kada prisiminsime, jog religinės Indostano tradicijos tiksliai atliepia lietuvių liaudies tradicijas, kai pastebėsime stulbinančius saitus tarp abiejų kalbų, taip pat egzistuojančias panašias kastas - puikiai organizuotą, išplėtotą lietuvių žynių hierarchiją ir riterių vitingų kastą, tada galėsime prieiti prie išvados, jog lietuviai yra išimtis Šiaurės istorijoje ir jog lietuviai - tai indų kolonija su visa savo sankloda. Iš istorijos pažįstame daug tokių kolonijų. Brahmanai apsistojo prie Nilo ir pradėjo Egipto žynių kastą. Ir graikai, kaip manoma, turėjo atskirų kastų - arba žynių, arba karių, arba liaudies - kolonijas; tuo tarpu lietuviai turi jau ne kokią nors vieną kastą, bet visą indų atskalą su savo žyniais, kariais ir liaudimi.

Šitokiu būdu sudaryta ši bendruomenė, turinti visas sudedamąsias organizmo dalis, geriau nei kokia kita atsispyrė visokiems antpuoliams. Tad dėl to lig šiolei ji išsaugo savas tradicijas, nepaliovė šnekėti sava kalba, kuri pačių Indijos tautų buvo pamiršta ir sutinkama tiktai jų šventose knygose. Taip pat ji išlaikė savuosius bendruomeninio ir šeimyninio gyvenimo papročius.

Le peuple lithuanien tient, comme je vous l’ai déja dit, la clef de toutes les questions slaves.

Kadangi sanskrite galima aptikti kone visų Europos kalbų pradmenų, aišku, jog lietuvių kalba turėjo giminiuotis su įvairiomis Europos kalbomis. Ilgą laiką manyta, kad ji buvo germanų ir slavų žodžių samplaika; pagaliau vis dėlto atpažinta, jog tai pirminis gaivalas, nieko bendra neturintis nei su suomių, nei su slavų, nei su germanų kalbomis.

Bet greičiausiai lietuvių kalba turi nemaža panašumų su senąja gotų kalba,
kurią karingoji gotų kasta buvo atsinešusi iš Rytų. Ji turi tam tikrų panašumų su slavų kalba, ir - kaip seniausia - tinkama aiškintis filologines slavų problemas.

Lietuvių tauta, kaip sakiau, turi raktą aiškinti visų slavų problemas.

Ji neturi tautinio išskirtinumo pojūčio, neturi savo valstybingumo, tokių jausmų netgi nepuoselėja; jos kalboje neegzistuoja tautos ir tėvynės samprata. Beveik nieko nežino apie kitų tautų būtį.

Rusus vadina gudais, o tas vardas kilęs turbūt iš gotų, tuo tarpu lenkus - lenkais, ir tas vardas mums atrodo kaip atsineštas iš Azijos; man atrodo, kad indai taip vadina Ceilono gyventojus.

Bet vis dėlto ši tauta jau dusyk savo vidiniu gyvenimu šviesiai sublizgėjo istorijoje. Šiaurėje įskiepijo judėjimą, nusitęsusį iki Ivano Rūsčiojo, o Lenkijoje - iki pat paskutiniojo Jogailaičio mirties.

Ši tauta ir per pastarąjį lenkų-rusų karą yra aktyvi ir kyla į kovą prieš Rusiją, į išties tautinę, žūtbūtinę kovą. Ji sukilo, net neparaginta savo ponų - lenkų.

Kas gi buvo bendra tarp lietuvių ir lenkų, kurių nei istorijos nei kalbos nepažįsta?

Kodėl gi lietuvių tauta sukilo prieš rusus? Štai vienas iš klausimų, rėpiančių didžiąją slavų problemą.

Nežinome, kodėl lietuvių dainose lenkas visuomet yra kilnus ir narsus riteris, ir kodėl lietuviai visada atstumia gudų įtakas.

Reikia giliau įnikti į tautos tradicijas, kad pažintume jos draugiškumo ir nedraugiškumo akstinus; vis dėlto aišku, jog ši tauta yra susijusi su Lenkija vidiniais ryšiais, kažkokia didele paslaptimi, kurios istorija nesugebėjo lig šiolei paaiškinti; tuo tarpu išoriškai - tik katalikų religijos saitais.

Ji liko, turėjo likti katalikų tauta; kaipgi šie žmonės galėtų priimti protestantizmą ir paniekinti pagarbą didžiosioms dvasioms, tai yra pagarbą šventiesiems? Tie žmonės, kurie niekada nepaliovė kviesti savo protėvių vėles į prakilnias apeigas? Kaipgi ši tauta galėtų išsižadėti savo tikėjimo tiesiogine neregimojo pasaulio įtaka, kurią kiekvieną akimirką jaučia?

Šis tikėjimas yra taip paplitęs, jog paskutinysis kronikininkas Narbutas, pasakodamas, pavyzdžiui, apie svitezietes ir undines, retsykiais pasakojimą nutraukia, tardamas, jog nenorįs kartoti visiems žinomų dalykų. Jam atrodo, jog šios sakmės - sakytum, primenančios Tūkstantį ir vieną naktį - turi būti gerai žinomos kiekvienam lietuviui, kaip, pavyzdžiui, Prancūzijoje yra žinomi aktualūs politiniai įvykiai.

Vėlinių šventė - tai garsiausia lietuvių šventė. Visos tos aplinkybės mums įrodo, kodėl ši tauta galinti jausti prieraišumą tik tokiai religijai, kuri neatmeta nė vieno iš didžiųjų klausimų, dominančių visą žmoniją.

Nėra abejonių, prie Gango religiniai vaizdiniai buvo gausiau išplėtoti. Ten susikūrė brahmanizmas; riterių kasta tapo gerokai patvaresnė, o liaudis turėjo paklusti įstatymams. Tarp slavų ši religija išliko gryna, niekada nepatyrė - kaip sakiau - filosofų spekuliacijų nei poetų pramanų iškreipiančio poveikio. Visą religiją slavai perkėlė į privatų gyvenimą, į namų gyvenimą, kaimo gyvenimą; lietuviai ją pernešė taip pat ir į politinį gyvenimą.

Slavai, regis, aukštesniųjų kastų niekada neturėjo. Ši tauta, nesyk apie tai kalbėjau, negalėjo sukurti politinės bendruomenės; tai buvo atskirų, dalinių sambūrių samplaika.

Lietuviai, atvirkščiai, - žynių, karių bei liaudies kastas suliejo vienovėn ir sukūrė labai rišlią visuomeninę politinę organizaciją, prisodrintą gilaus ir išplėtoto religinio gyvenimo.

Kas pažįsta slavų istoriją, supras priežastį, kodėl lietuvių tauta buvo veikli tik retsykiais, taip pat priežastį, kodėl visuma šios tautos vėl turėjo grimzti į visišką neveiklumą.

Nesvarstydami šičia visuomeninių bei politinių klausimų, pasakysime tik tiek, jog toji tauta niekada negalėjo aktyviai kištis į karus, krauju užliejusius slavų žemes.

Kurį laiką ji veikė, kad į Rusios ir Lenkijos sostus pasodintų dvi savo kunigaikščių giminės dinastijas. Tačiau kai tik šios dvi dinastijos nutautėjo, lietuvių tauta į juos ėmė žiūrėti kaip į svetimus.

Ce peuple donc est un de ceux qui restent dans l’attente.

Vėliau ji buvo veikli tik tam, kad parodytų savo palankumą lenkų tautai. Tačiau kaipgi galima reikalauti iš šios tautos pastangų ginant monarchijos, respublikos, vienokios ar kitokios valdymo formos idėją? Lietuvių kalba netgi neturi šių žodžių.

Tad ši tauta yra viena iš tų, kurios gyvuoja laukdamos.

-----------------------------------

Į lietuvių kalbą vertė Algis Kalėda: Adomas Mickevičius, Laiškai, esė, proza, Vilnius, 1998, p. 185–194.

Originalus tekstas: Pisma Adama Mickiewicza, Paryż, 1860. T. 10: Cours de littérature slave, IV.

-----------------------------------

Adomas Mickevičius (1798–1855) yra žymiausias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemių poetas. Gimęs Naugarduke (dabartinėje Baltarusijoje), praėjus trims metams po Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žlugimo, jis buvo karštas Lietuvos patriotas.

Kilęs iš lietuviškos bajorų Rimvydų-Mickevičių giminės, XVII a. atsikėlusios į Naugarduką iš etninės Lietuvos (Rodūnios parapijos), jis išaugo baltarusiškoje ir lenkiškoje aplinkoje.

Jis rašė lenkiškai, bet visos jo mintys ir svajonės buvo susijusios su lietuvių tauta.

Jis šiek tiek pramoko lietuvių kalbos, kad galėtų suprasti lietuvių liaudies dainas, ir rašė romantines poemas apie Lietuvos praeitį.

Šiandieniniai lietuviai, lenkai ir baltarusiai laiko Adomą Mickevičių savo poetu. Adomo Mickevičiaus asmenyje visos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūrinės tradicijos susijungė, kad sukurtų didingą paminklą ankstyvajam Lietuvos istorijos laikotarpiui.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Gru 2011 18:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27077
Miestas: Ignalina
Adomas Mickevičius
SLAVŲ LITERATŪRA
XV PASKAITA
(PASKAITA APIE LIETUVIŲ TAUTĄ)
IŠ PASKAITŲ COLLÈGE DE FRANCE

VI. ISTORINIAI IR LITERATŪRINIAI TYRINĖJIMAI

http://viduramziu.istorija.net/etno/mickiewicz.htm

   (Lietuvių mitologija. Žvilgsnis į lietuvių istoriją. - Ši tauta yra indų tautos atšaka. - Jos įtakos Šiaurėje. - Dabartinio jos neveiklumo priežastis).

1843 m. kovo 24 d.

Ištrauka:

       Lietuvos istorija prasideda nuo dviejų mitinių vardų:  Brutenio  ir  Vaidevučio.

       Brutenis, didis žynys, pirmasis skelbia mokymą apie religijos paslaptis, dievų kilmę ir gamtos slėpinius; Vaidevutis buria tautą, ją valdo ir sukuria savotišką karalystę. Abu šie valdovai, ilgus amžius valdę, įžengė į laužą ir mirė savanoriška mirtimi.

       Iš Brutenio kilę arkižyniai, aukščiausieji iš žynių, kuriuos viduramžių kronikininkai vadino lietuvių popiežiais, tuo tarpu iš Vaidevučio - karo vadai. Vieni ir kiti turėjo paprotį savanoriškai atimti sau gyvastį, kas irgi primena indų papročius: tai yra brahmanų tradicija.

       Vadai iš Vaidevučio kartos nešiojosi ginklus, gynė tautą ir nuolatos kovojo.

-------------------------------------------------------------------------------

Simonas Grunau

http://lt.wikipedia.org/wiki/Simonas_Grunau

       Simonas Grunau (vok. Simon Grunau, Grūnavas, apie 1470 m. Tolkemita, dab. Tolkmickas, Varmijos Mozūrų vaivadija – apie 1531 m.) – vokiečių kronikininkas, „Prūsijos kronika“ autorius.

       Biografija

       Dominikonas. Gyveno Elbingo ir Dancigo vienuolynuose. Veikiausiai mokėjo šiek tiek prūsiškai ir lenkiškai. 1520 lankėsi pas popiežių Leoną X Romoje. Palaikė glaudžius ryšius su Žygimantu Senuoju ir kitais Lenkijos valstybės veikėjais.

       Apie 1510-1526 m. Simonas Grunau parašė veikalą „Kronika ir aprašymas linksmiausių, reikalingiausių ir tikrų Prūsijos žemės istorijų“ (Cronica und beschreibung allerlüstlichenn, nützlichsten und waren historien des namkundigenn landes zu Prewssen), kuris 1875 m. išleistas „Prūsijos kronikos“ (Preussische Chronik) pavadinimu.
 
       Dėl Vokiečių ordino 1525 sekuliarizacijos kronika 1526 m. skubiai perredaguota, 1529 m. papildyta.

        Kronikoje rėmėsi 1249 m. Christburgo taikos sutartimi, kronikomis, kurias parašė Adomas Bremenietis, Petras Dusburgietis, Vygandas Marburgietis ir kt., Toninės analais, Erazmo Stelos, Enejaus Silvijaus Pikolominio veikalais.

        Kronika – pirmoji ne Vokiečių ordino, o Prūsijos istorija. Joje jis pateikė daug etnografinių, geografinių ir istorinių žinių apie Prūsiją nuo senovės laikų iki Vokiečių ordino sekuliarizacijos, apie Prūsijos gamtą, ūkį ir gyventojus, aprašė jų kilmę, išvaizdą, gyvenimo būdą, maistą ir gėrimus, drabužius, tikėjimus.

        Pirmasis pateikė žinių apie vakarų baltų vyriausiųjų dievų trejybę – Perkūną, Patrimpą ir Patulą, apie šventovę Romuvą, legendinius VI a. prūsų valdovus brolius Prutenį (Brutenis) ir Vydevutį (Vaidevutis). Simonas Grunau teigė jas ėmęs iš pirmojo Prūsos vyskupo XIII a. Kristijono kronikos.

        Vietiniai gyventojai dar išpažįsta baltų senovės tikėjimą – 1526 m. viename sembų kaime radęs žynį (Waideier), aukojantį pagonių dievams ožį. Norėdamas įrodyti, kad autochtonai skiriasi nuo kolonistų vokiečių, į kroniką įdėjo prūsų kalbos žodynėlį (100 žodžių).

         Pabrėžė prūsų ir lietuvių giminystę. Bene pirmasis kraštą į šiaurę nuo prūsų vadina Mažąja Lietuva (Klein Littaw).

         Paskelbė Vokiečių ordino didžiojo magistro Zygfrydo fon Foichtvangeno 1310 m. potvarkį, kuris draudžia kryžiuočiams kalbėtis su vietos gyventojais jų kalba, įpareigoja prižiūrėti, kad prūsai sekmadieniais lankytų bažnyčią, įdirbtų dykynes. Jis pasmerkė kryžiuočių žiaurumus, jų atsimetimą 1525 m. nuo katalikybės ir perėjimą į protestantizmą, vietinių gyventojų prūsų ir lietuvių išnaudojimą.

         Kronika prolenkiška, atspindi katalikišką autoriaus pasaulėžiūrą.

Literatūra


   * Jonas Yčas. Simono Grunau, XVI amžiaus kronisto, reikalu, Kaunas, 1922 m.
   * Simon Grunau's preussische Chronik, hrsg. von M. Perlbach, R. Philippi und P. Wagner. Bd. 1-3, Leipzig 1876-1896.[2]

Šaltiniai

  1. ↑ Rimantas Jasas, Angelė Vyšniauskaitė. Simonas Grunau. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VII (Gorkai-Imermanas). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2005, 207-208 psl.
  2. ↑ Grunau

Simonas Grūnavas, 1529

Prūsijos kronika


http://sites.google.com/site/senoji/sim ... C5%ABnavas

521-ųjų Viešpaties metų įvykiai. Kaip Ulmiganija tapo karalyste ir gavo kitą vardą


    [...] Taip jie visi nutarė, kad jiems reikia karaliaus, ir paskyrė juo Brutenį (Bruteno). Jisai tarė: „Brangūs žmonės, aš negaliu būti karaliumi, kadangi mūsų galingųjų dievų valia jiems privalau tarnauti, bet štai čia yra mano brolis Vaidevutis (Wytowudo), drąsus vyras, – imkite jį savo karaliumi, ir jis jus garbingai valdys.

     O aš pasiliksiu jums mūsų dievų pasiuntiniu, ir ką tik iš jų išgirsiu, jums pasakysiu. Be to, žinokite, aš būsiu jums didesnė paguoda melsdamasis mūsų šventiesiems dievams negu kovodamas su svetimtaučiais“.

      Klausydami šių ir panašių žodžių, jie sutiko ir savo papročiu Vaidevutį (Widowuto) karūnavo karaliumi, o paskui karalius su visais žmonėmis panoro savo brolį Brutenį (Brutteno) turėti savo aukščiausiuoju viešpačiu ir pavadino jį Krivių krivaičiu (crywo cyrwaito) – tai būsiąs jų valdovas po Dievo. Be jo valios jie nieko nedarydavo ir neturėdavo teisės daryti. Jo klausydavo kaip pačių dievų. Savo kraštą jie pavadino Brutėnija (Brutenia), ir visi nutarė niekam nevergauti, o tik aukoti savo dievams. Pirmiausia pastatė Bruteniui (Brutteno) ir jo dievams ypatingus namus.

     Dievai buvo trys: Patulas (Patollo), Patrimpas (Patrimpo) ir Perkūnas (Perkuno), jų [buveinė] buvo šešių uolekčių storumo ąžuolas. Šį ąžuolą ir krivio (crywen) ar krivaičio (kyrwaidens) namus su visais jo vaidilučiais (waidolotten) – tai jų dvasininkai – jie pavadino Rikojotu (Rickoyto). [...]

523-iųjų metų įvykiai. Apie brutėnų (Brutenischen) įstatymus, apie jų dievus, apie vedybas ir kaip jie turi gyventi taikoje


    Šiais metais, sako ponas Kristijonas, brutėnai (Brutheni) ir jų karalius Vaidevutis (Witowudo) su jų Krivių krivaičiu (crywen kirwaytho) Bruteniu (Brutteno) atėjo į Honedą, kur Brutenis (Bruteno) jiems išdėstė jų dievų valią, kaip jie turi kartu gyventi.

     Pirma, nė vienas be Krivių krivaičio (criwen kirwaito) leidimo neturi teisės melstis dievams arba pargabenti kokį nors dievą iš svetur, o tik [privalo] garbinti aukščiausius dievus, t.y. Patulą (Patollo), Patrimpą (Patrumpo), Perkūną (Perkuno), nes jie mums davė žemės ir žmonių, ir dar duos. [...]

Apie karaliaus Vaidevučio (Witowudi) vėliavą ir herbą


     Vėliava buvo balta drobulė penkių uolekčių ilgumo, trijų uolekčių platumo, joje buvo pavaizduoti ligi pusės stoto trys vyrai mėlynais rūbais, ir jie atrodė taip: vienas kaip jaunas žmogus, be barzdos, su varpų vainiku ant galvos, linksmas, – jis buvo javų dievas ir vadinosi Patrimpas (Potrimppo).

     Antras buvo kaip piktas vidutinio amžiaus vyras, jo veidas buvo lyg ugnis, o karūna iš liepsnų, barzda jo buvo garbiniuota ir juoda, ir jiedu žiūrėjosi į kits kitą, koks kuris besąs, vienas linksmai šypsąs iš antrojo rūstumo, o antrasis pasipūtęs pykčiu.

    Trečias paveikslas vaizdavo seną vyrą su ilga žila barzda, ir jo spalva buvo visai kaip numirėlio, jis buvo vainikuotas balta skara, susukta kaip į turbaną, jis iš paniūrų žiūrėjo į anuos du ir vadinosi Patulas (Patollo). O toje vietoje, kur buvo skydas, stovėjo pasistiebę du balti žirgai, ir jie laikė skydą savo tarpe, o skyde pavaizduotas iki pusiau stoto žmogus, tik jo galva kaip lokio su pražiotais nasrais. [...]

Apie ąžuolą, kuriame buvo dievai, ir apie jo padėtį


     Didelis, storas, aukštas, galingas ąžuolas, kuriame velnias varė savo apgaulę ir kur buvo įtaisyti dievaičių stabai, visada būdavo žalias, žiemą ir vasarą (aš manau, kad tai velnio klastos darbas), ir ąžuolo vainikas aukštai buvo toks platus ir lapija tokia tiršta, jog lietaus nė vienas lašas per ją neperlydavo. O aplinkui iš visų pusių buvo iškabinėtos gražios uždangos, per vieną ar per tris žingsnius nuo ąžuolo, kokių septynių uolekčių aukščio.

     Tenai niekas daugiau negalėjo įeiti kaip tik krivaitis (kirwaito) ir vyriausieji vaidilučiai (waidolotten), o jei kas ateidavo [norėdamas paaukoti], tai jie uždangas atitraukdavo. O ąžuolas buvo padalytas į tris lygias dalis, kurių kiekvienoje, nelyginant tam tyčia padarytame lange, stovėjo dievaičio stabas ir priešais save turėjo ženklą.

     Vieną dalį turėjo Perkūno (Perkuno) stabas, kaip anksčiau sakyta, ir jo ženklas buvo, kad be paliovos kūrenosi ąžuolinių malkų ugnis, dieną naktį, ir jeigu ji per apsileidimą užgesdavo, tai kaltasis vaidilutis (waidlotten) būdavo nužudomas – ant tos ugnies pats paaukojamas.

     Antrą dalį turėjo Patrimpo (Potrumppi) stabas, ir jo ženklas buvo gyvatė, ji dideliame puode buvo vaidilučių (waydolottinen) penima pienu ir visada laikoma uždengta javų pėdais.

     Trečiasis, Patulo (Patolli) stabas turėjo trečiąją dalį, o jo ženklas buvo žmogaus, arklio ir karvės kaukolė, ir kartkarčiais, jų šventėse, būdavo deginamas lajus jų garbei. Aplinkui iš visų pusių palapinėse gyveno vaidilučiai (wadolotten).

Apie prūsų dievaičių vardus iki krikščionybės įvedimo


     Iš pat pradžių Prūsų žemės gyventojai nieko neišmanė apie dievus nei apie deives, jie tik garbino saulę. Tačiau kai atkeliavo kimbrai, tai atsinešė tris savo dievaičių stabus: vieną jie vadino Patulu (Patollo), antrą Patrimpu (Potrimpo), trečią Perkūnu (Perkuno). Juos garbinti jie privertė savo kaimynus, šieji turėjo juos pripažinti galingiausiais dievais.

     Patulas (Patollo) buvo vyriausias brutėnų (Bruteni), taip kitados vadintų Brudėnijos (Brudenie) gyventojų, kurie dabar vadinami prūsais, dievaitis. Tai buvo baisenybingas nakties dievas, kuris vaidendavosi namuose, ypač kilmingųjų dvaruose. Visų pirma jis siautėdavo, jei kas neklausydavo krivaičio (kirwaidens) įsakymų, eidavo ir eidavo gąsdinti naktimis, kol prigąsdindavo tiek, jog žmogus mirdavo.

     Jei kas apsižadėdavo pagarbinti jo stabą Rikojote (Rickoyott), tai jis savo skolininką imdavo į nagą be jokio pasigailėjimo, ir aukojimais jam pigiai neatsipirkdavo. Jis buvo ir mirusiųjų dievas. Jei kas mirdavo, o palikusieji šykštėdavo aukų dievams ir pagerbtuvių vaidilučiams (waydlotten), tai jis ateidavo į mirusiojo namus, ir vaidendavosi naktį; jei jie mažai ką darydavo arba nieko nedarydavo, tai jis vėl ateidavo, ir jie turėdavo ką daryti ar ką duoti, o jei jis ateidavo trečią kartą, tai reikėdavo aukoti žmogaus kraujo.

     Tada žmogus ilgai nedelsęs eidavo į Rikojotą (Rickoiot), duodavo vaidilučiui (waidlotten) dovaną, o tasai rėždavo jam žaizdą į ranką, kad kraujas ištrykštų, po to pasigirsdavo murmesys ąžuole, ir tai būdavo ženklas, kad susitaikyta, o tasai dievas niekad nebeidavo vaidentis.

     Patrimpas (Potrimppo) buvo antras Brudėnijos (Brudenia) dievaitis, tasai lemdavo laimę mūšyje ir šiaip kituose reikaluose. Jei kas tą Patrimpą (Potrimppo) turėjo pagarbinti, tai reikėjo, kad vaidilutis (waydlotte) tris dienas pasninkautų ir ant gyvos žemės miegotų, o pirmiausia deginti smilkalus ant tos ugnies, kuri vašku kūrenama; šis velnias dar norėjo, kad jo garbei žmonės mažą vaiką nužudytų, ir tai būdavo daroma. Patulas (Patollo) ir Patrimpas (Potrimppo) be jokio saiko mėgo žmonių kraują, ir tas kraujas buvo jų garbei liejamas priešais ąžuolą.

     Perkūnas (Perkuno) buvo trečias dievaitis. į jį būdavo šaukiamasi dėl oro, kai žmonėms reikėdavo lietaus arba giedros tinkamu laiku, taip pat idant griausmas ir žaibas žalos nepadarytų. Ir kai taip įvykdavo ir audra užeidavo visame krašte, kame tik būdavo tie žmonės, kurie tam dievui melsdavosi, jie klaupdavosi ir šaukdavo: dewus Perkuno abselo mus, nes jie tvirtai tikėjo, kad per audrą dievai šneka su krivaičiu (kirwaiden) ir su kitais vaidilučiais (waidlotten). Ir jie tai laikė teisybe, kad dievai su jais kalbėjo, ir žmonėms skelbė vis naujų potvarkių, kurių reikia laikytis.

     Viršaitis (Wurschayto ar Borsskayto) buvo ketvirtas dievaitis. Anuos tris dievus – Patulą (Patollo), Patrimpą (Potrimppo), Perkūną (Perkuno) – galima buvo aukomis garbinti tiktai Rikojote (Rickoyott), kur stovėjo jų stabai ąžuole, o tam Viršaičiui (Borskaiten) galėjo aukoti bet kuriame kaime, kur tik buvo ąžuolas. Šitą brudėnai (Bruden) patys išsirinko dievu, nes jis kitados buvo krivaitis (kirwait), vardu Brutenis (Bruteno), ir jis su Vaidevučiu (Witouito), jų karaliumi, taip pat su jo broliais savo valia pasiaukojo prašydamas malonės visai bendruomenei. Auka, jam atnašaujama, būdavo iš jauniklių gyvulių; paaukotas [gyvulys], nuėjęs pas Viršaitį (Wurschayto arba Borszkayto), turėjo jį maldauti, kad savo garbintojams teiktųsi duoti daug gyvulių ir kad juos sveikus laikytų.

     Svaibratas (Szwaybrotto) buvo penktasis dievas. Jį brudėnai (Brudeni) irgi patys pavertė dievu iš meilės, kadangi jis buvo jų karalius ir vadinosi Vaidevutis (Witowuto), ir valdė drauge su savo broliu Bruteniu (Bruteno), krivaičiu (kirwaiten). Jie abu susidegino gyvi priešais ąžuolą, kaip pirmiau apsakyta, ir brutėnai (Bruteni) manė, kad tąja mirtimi abudu broliai pasiekę dievystę ir gyveną tarpe jų. Šiam irgi galima buvo aukoti bet kur priešais ąžuolą; tai buvo dievas, kuris jiems teikdavo daug vištų, žąsų, ančių, o jam reikėdavo aukoti žinduklį paršiuką.

     Kurka (Curcho) buvo šeštasis dievas, ir šį jie buvo ir mozūrų perėmę. Jis buvo valgių dievas, kuriam verdama valgyti ir gerti. Todėl toje vietoje, kur dabar vadinama Heiligenbeil (Šventapilė), buvo jo stabas ir ąžuolas, ir ugnis kūrenosi, ir ten aukodami degindavo iškultus grūdus, kviečius arba miltus, medų, pieną ir panašius daiktus. Jo garbei degindavo ir pirmuosius javų pėdus, ir dar daug ką. Taip pat Hokerlande yra akmuo, vadinamas šventuoju akmeniu, ant kurio kiekvienas žvejys to dievo garbei sudegina pirmą pagautą žuvį. Tą daryti galima ir bet kur kitur, tačiau šičia buvo ypatinga jo garbinimo vieta.

Vertė Sigitas Plaušinaitis
Baltų religijos ir mitologijos šaltiniai, II, 92-113.



Šaltinis - http://www.ausra.pl/0624/grebliunas.html

Prūsų XII-XIII a. vėliavos užrašas


    Šią prūsų vėliavą ir jos užrašą dar viduramžiais yra nupiešę: Simon Grunau, Luk David, K. Henenbergeris. Atidžiai panagrinėję jų pateiktus užrašus, pastebime keleto raidžių skirtumus. Pirmieji šios vėliavos užrašu susidomėjo ir jį tyrinėjo T. Narbutas ir T. Volanskis devynioliktojo amžiaus pradžioje.

    Mielas skaitytojau, Jums pateikiame du prūsų vėliavos paveikslus ir užrašus. Lietuvos skaitytojui pirmąjį prūsų vėliavos užrašą dar prieš 200 metų pateikė istorikas Teodoras Narbutas, o tos vėliavos originalas, tai yra antrasis paveikslas, kuris pavaizduotas Romo Batūros lietuviškame vertime knygos: Petras Dusburgietis "Prūsijos žemės kronika", 134 puslapyje (Vilnius, 2005 metai).

http://www.ausra.pl/0624/veliava.JPG

Paveikslėlis

http://www.ausra.pl/0624/vel.JPG

Paveikslėlis

    Kryžiuočių ordino metraštininkas P. Dusburgas - Petri de Dusburg savo lotyniškame veikale Chronika terrae Prussiae" aprašęs 1231-1283 metais kryžiuočių užkariavimus Prūsijoje. Veikalo įvykiai baigiasi 1326 metais, ir pratęsta iki 1330 metų. Jis nupiešęs ir pateikęs šiame veikale prūsų vėliavą su užrašu. Deja, kolonizatoriai niekinę mūsų kultūrą ir tuos raštus neigę.

    1838 metais Teodoro Narbuto veikalo Lietuvių tautos istorija" trečio tomo 427 puslapyje pavaizduota prūsų vėliava su dievų paveikslais, o virš jų galvų runų užrašas. Šį užrašą beveik prieš 200 metų bandė perskaityti Teodoro Narbuto artimas bendramintis Tadas Volanskis, kuris net sudarė lietuvių runų abėcėlę.

    T. Narbutas savo veikalo trečio tomo 419 puslapyje rašo: Jau šiame veikale ne kartą buvo proga įsitikinti, kad senovės lietuviai yra turėję savo raštą, kad jų dvasininkų luomas mokėjo ženklų pagalba, kitaip sakant, rašmenimis išreikšti kalbos garsus. Tai buvo daroma netgi trejopai: runomis, kurios buvo paskolintos iš skandinavų ar venedų. Jų pėdsakų yra išlikę pas herulus, gyvenusius anapus Oderio. Juk Jonas Potockis skaitė ant akmenų iškaltą maldą į Perkūną, apie tai jau rašėme šio veikalo pirmame tome.

    Taip pat tame pačiame tome pateikėme monetų su runų raštais pavyzdžių (III lentelė) ir paminėjome pastebėję ką kita, kas liudijo lietuvius buvus susipažinus su skandinavų ir venedų runomis. Kitas raštas, kuriuo, atrodo, rečiau buvo už kitus naudojamasi, - biarmių. Apie tai jau buvome rašę ankstesniame tome, pateikta ir litografinė lentelė, kurioje nurodyta ši abėcėlė, taip pat pastebėtų įrašų pavyzdžiai monetose ir medaliuose. Galop trečiasis raštas, kurį dera pavadinti savu, lietuvišku, buvo vartojamas didžiųjų statinių mūrų, vėliavų ir kitų svarbių objektų įrašuose. Juo buvo rašomos maldos dievams, kreipimasis į nemirtingąsias būtybes, joms išsakomos godos".

    Taigi beveik prieš 200 metų mūsų tautos istorijos pradininkui Teodorui Narbutui ir - kaip jis rašo - gerbiamajam Lenkijos archeologui Tadui Volanskiui, kuris sudaręs ir pateikęs T. Narbutui runų lietuvišką abėcėlę, jau buvo aišku, kad dar senų senovėje lietuviai turėjo savą raštą runų raidėmis. Bet iki šiolei praėjus apie 200 metų mūsų mokslininkai apie tai net nedrįsta kalbėti.

    Nenuostabu, juk okupantų išugdytos istorikų, kalbininkų kartos vis dar yra paveiktos jų įtaigos, kad lietuviai yra pagonys, taip sakant, atsilikę laukiniai. Nors Europos kalbininkai - baltistai pritaria, kad lietuvių kalba seniausia Europoje, o žymus italų kalbininkas Pietro Umberto Dini savo veikalo Le lingue baltiche", Firenze: La Nuova Italia, 1997, 79 puslapyje rašo: [...] Levino požiūris neabejotinai yra naujoviškas ir įdomus; vis dėlto juo remiantis labai sunku sekti atskirų indoeuropiečių (arba protolietuvių) garsų raidą per įvairias fazes [...]".

    Taigi italų kalbininkas P.U. Dini, susipažinęs su daugelio Europos kalbininkų darbais, daro išvadą, kad indoeuropiečių kalba yra protolietuvių, t. y. kad mūsų protėvių kalba yra mažiausiai nutolusi nuo indoeuropiečių kalbos. Taigi mūsų kalbai jau daug tūkstančių metų. Mano galva, argi per daugelį tūkstančių metų mūsų tauta negalėjo turėti savo rašto? O kas tos runos, kurias savinasi mūsų kaimynai? Bet ar jie supranta runų raštą?

    Jau kelis dešimtmečius runų raštą narplioja mūsų tautos genijus Juozas Šeimys. Aš, pasinaudodamas jo sudaryta runų abėcėle, pateikta knygoje "Gališkos runos", p. 131-132, Marijampolė, 2003, taip pat dalinai Tado Volanskio "Alphabetum pagano lithuanicum", perskaičiau daugiau kaip 700 metų senumo prūsų vėliavos užrašą.

    Atidžiai panagrinėjus, matosi, kad atskiro laikotarpio istorikų pateiktos raidės kažkiek skiriasi, o Lukas Davidas net praleidęs runą (R), Z ir įrašęs naują ženklą. Daugelis raštininkų padaro klaidų. Taigi po runomis surašius dabar vartojamas raides užrašas ant prūsų vėliavos skamba taip: Deva vorda amsinu, zmoagu dušia rita Oziris, ši sijana eisu, taigi turime skaityti Dievo vardas amžinas, žmogaus dūšia klajoja (ritasi) Viešpaties (Visamatančio-Ozirio ar Azirio) sijojama (skirtu, nurodytu keliu) eina.

    Dabar mes matome, kad šį užrašą gali suprasti tik lietuvis.

Algirdas GRĖBLIŪNAS


*************************************************************

Šaltinis - Lietuvos istorijos forumas
Runos
http://forum.istorija.net/forums/thread ... 787#M57787


Cituoti:
Sakmius - 2009-01-28  2:39 AM

   Turint omeny, kad G. Beresnevičius patvirtino, jog abejonės Grunau pateikiama medžiaga nėra pagrįstos:

http://www.geocities.com/igdrasilas/beresnevicius.htm

   Ir turint omeny, jog Skandinavija ir Prūsija sudaro tam tikrą religinį kontinuumą, kuriam priklauso daug Romuvos tipo šventviečių, tarp jų ir rastos šventyklos liekanos prie Naugardo, tai reiškia, jog egzistavo civilizacija, kurią vienija:

1. panašus trejybės kultas
2. raštas, runinis

    Kritiku pozicija del veliavos autentiskumo pagristumo nera pagrista faktais, o daugiau tikejimu kad tai neimanoma. Ar tik nebus cia isivelusi kazkur kazkokia istorijos klaidele?

----------------------------------------------------------------------------------
    „Lietuviškųjų runų“ egzistavimu tikintys tyrinėtojai dažnai mini vad. Vaidevučio vėliavą su įrašu neaiškiais rašto ženklais (ne runomis), kurios atvaizdas buvo paskelbtas Simono Grunau ~1510-1526 m. rašytoje „Prūsijos kronikoje“, tačiau tos vėliavos autentiškumas niekuo neįrodomas, o pati Grunau kronika istorikų laikoma nepatikimu istorijos šaltiniu, − todėl akademinių sluoksnių atstovai nėra linkę skirti didesnio dėmesio minėto įrašo autentiškumo problemai (plg., Simonas Daukantas su širdgėla rašė negalįs žiūrėti kaip visa, kas yra susiję su runomis, naikinama „dėl pagonybės“).

    Su hipotetinės lietuviškos runų abėcėlės vartojimu kartais nepagrįstai siejamas vad. runų kalendorių funkcionavimas Naujųjų amžių Švedijoje, Anglijoje ir kai kuriuose kt. kraštuose (vienas iš Lietuvoje XVII-XVIII(?) a. naudotų medinės knygelės formos runų kalendorių 1638 m. buvo pagamintas pačioje Lietuvoje, − jo originalą 1857 m. iš Vilniaus išvežus į Kijevą, Lietuvoje liko tik šio kalendoriaus kopija, kuri dabar saugoma Lietuvos Nacionaliniame muziejuje).

http://lt.wikipedia.org/wiki/Runos_Lietuvoje

-----------------------------------------------------------------------------------

    Beje, įdomu, kad kuršiai pradėjo atakuoti skandinavus, kai ten įsitvirtino krikščionybė, o iki tol draugiškai prekiavo ir mainėsi idėjomis (pagal Bliujienė A. “Vikingų epochos kuršių papuošalų ornamentika”. Vilnius, 1999a.)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Gru 2011 19:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27077
Miestas: Ignalina
Jordanas - "Gotų kilmė ir žygiai" ("Getika") ("Gotų istorija"), 551 m.
viewtopic.php?f=21&t=3205

ИОРДАН
О ПРОИСХОЖДЕНИИ И ДЕЯНИЯХ ГЕТОВ

http://www.vostlit.info/Texts/rus/Iorda ... tml?id=576

Комментарии
http://www.vostlit.info/Texts/rus/Iorda ... ext4.phtml

333 По мнению Орозия, правление императоров Требониана Галла (251-253) и сына его Волузиана (252-253) не ознаменовалось ничем, кроме страшной эпидемии чумы (Oros., VII, 21, 5-6).

По словам автора, чума («pestis»), распространившаяся по империи, не пощадила «почти ни одной римской провинции, ни одного города, ни одного дома», - все было заражено и опустошено повсеместной общей болезнью
(«generali pestilentia»).

Иордан (Get., § 106) не согласен с отрицательной оценкой правления Галла и Волузиана.

-------------------------------

334 Здесь Иордан сделал несомненно самостоятельную вставку о чуме («pestilens morbus»), которая свирепствовала за девять лет до написания им «Getica» и которую, по-видимому, он сам наблюдал.

Не был ли он тогда, в 542 г., в Константинополе?
Чума (loimoV) начала 40-х годов VI в. ярко и подробно засвидетельствована Прокопием, очевидцем эпидемии в Константинополе.

Она началась в Египте, перекинулась в Палестину и на второй год после этого, не утихая, поразила столицу империи, где продолжалась с особенной силой в течение четырех месяцев (Bell. Pers., II, 22-23). Дату — 542 г. - указал Евагрий (Evagr. Hist. eccl., VI, 29: peri tou loimikou paqouV). Об этой же эпидемии чумы писал сирийский историк Иоанн Эфесский в «Истории» (см. прим. 348).

Обстоятельное описание чумы в 359 г., во время осады Амиды персами, дал Аммиан Марцеллин, бывший, как и Прокопий, очевидцем эпидемии (Amm. Marc, XIX, 4, 1—8).

6 amžiaus įvykiai:

http://lt.wikipedia.org/wiki/VI_am%C5%BEius

535-536 m. – Atšalimas, pats staigiausias daugiametės temperatūros kritimas šiauriniame pusrutulyje per paskutinius 2000 metų.

541-750 m. - Justiniano maras, pirmą kartą istorijoje užregistruota pasaulinė maro epidemija (pandemija) Rytų Romos imperijoje, valdant Bizantijos imperatoriui Justinianui I.


---------------------------------------------

581 – Sui dinastija suvienija Kiniją.

584 – avarai užkariauja ir nusiaubia Singidunumą (dabartinį Belgradą)
592 – Bizantijos imperija atgauna Singidunumą

Baltai

VI a. Tušemlios kultūra arba Bancerovo-Tušemlios kultūra – geležies amžiaus archeologinė kultūra, paplitusi Aukštutinėje Padnieprėje, Aukštutinėje Panemunėje, palei Dauguvos aukštupį ir vidurupį, priskiriama baltų gentims. Piliakalniuose rasta apskrito plano šventyklų liekanų. Išplėtota kalvystė. Mirusiuosius laidojo sudegintus pilkapiuose. Kultūra sunyko dėl VIII a. intensyvaus slavų veržimosi į šiaurę.

514 m. Simono Grunau „Prūsijos kronikoje“ Vaidevutis ir Brutenis su giminėmis, 46 tūkst. vyrų ir moterų Krono upe bėga nuo gotų ir apsigyvena Prūsų žemėje.

Erazmo Stelos veikale „Apie Prūsijos senovę“ ir Simono Grunau „Prūsijos kronikoje“ (XVI a.), rašoma, kad Krivių Krivaitis Prutenis (Brutenis) apie 521 m. sušaukia visos tautos sueigą prie Balgos, kurioje jo brolis Vaidevutis (Vyddewutt) išrenkamas karaliumi ir paskirsto didiesiems kunigaikščiams jų sritis.

Jie 523 m. įkūrę Rikojoto (Romovė) šventyklą, pastatę pilis.

523 m. – Brutenis paskelbė dievų įsakymų apie tai, kaip prūsai privalą elgtis.

Simonas Grunau teigė šias žinias ėmęs iš pirmojo Prūsos vyskupo XIII a. Kristijono kronikos.

~523–526 m. – Romėnų rašytojo Flavijaus Aurelijaus Kasiodoro (~487-583) sudarytame laiškų rinkinyje Variae epistolae pateiktas Ostgotų karaliaus Teodoriko estijams rašyto padėkos laiško vertimas į lotynų k.

Iš to nežinia kokia kalba rašyto laiško galima spręsti, kad vakariniai estijai (senprūsių protėviai) turėjo valdovą ar vadą, nutarusį užmegzti prekybinius ryšius su viena stipriausių to meto Europos valstybių ir šia dingstimi pasiuntusį į Ostgotų karalystės sostinę Raveną savo pasiuntinius su Teodorikui skirta gintaro dovana.

550 m. Simono Grunau „Prusijos kronikoje“ prūsai laimi prieš mazūrus. Susirinkę prie Rikojoto (Romovė) šventyklos, valdovas Vaidevutis ir krivis Brutenis padalina tarp 12 karališkų sūnų 12 žemių, pagal kuriuos vėliau pavadintos prūsų žemės, išrenka nauja krivį ir broliai savanoriškai susidegina.


Žygeivis rašė:
Šaltinis - Попов Борис Иванович: Глава 12 Озеровы, Озерихта и Венеция

http://samlib.ru/p/popow_b_i/ktomy1glava93.shtml

51. Чанвиг? (ок.530), вождь мазон.

После гибели отца "прибыл к Брутену и Видевуту, и поклонился их богам, и просил мира, и после своей просьбы пожелал принести богам жертвы, и они ему вняли. Тогда загнал он в чистом поле белую лошадь до смерти и сжег её. Отсюда пошёл обычай: никто в стране не мог ездить на белой лошади, но держали её только для богов. И настал мир между Брутенами и Мазонами, лучше которого нет и по сей день". Имя Чанвига имеет некоторое сходство с именем Ятвяга.

52. Антонес (ок.500), правитель мазон. В 550 воевал с Видевутом, королём пруссов (кимбров), и погиб.

Его союзником тогда выступал Чинбех, король Роксолании. Возможно, они находились в родстве друг с другом, так как сын Антонеса носил имя, очень похожее на имя Чинбеха.

53. Мазо (ок.475), первопредок мазон, первым привёл своё племя к Мазурским озёрам.

По преданиям кимбров, он ежегодно приходил в Ульмиганию, так называлась страна, где жили ульмеруги, предшественники кимбров, и забирал у них детей, из которых составлял своё войско.

По сведениям Иордана, в I веке до н.э. ульмеруги жили в устье Вислы. Когда туда из Скандинавии пришли готы, ульмеруги были вынуждены уходить от них на восток в сторону Мазурских озёр.


Nuo VI a. vidurio Lietuvoje įsigali mirusiųjų deginimo paprotys.

551 m. Gotų istorikas Jordanas (lot. Jordanes) Konstantinopolyje parašė Getica – knyga apie ankstyvąją gotų ir kitų to laikotarpio Europos tautų istoriją. Minimos ir baltų gentys.

Apie aisčius rašo, kad šie yra labai taikūs, juos buvo nugalėjęs ostgotų karalius Hermanarikas. Jordanas dar mini vidivarijus, kurie dalies mokslininkų nuomone buvo mišrus gepidų ir aisčių darinys. Pirmą kartą coldae vardu paminėti rytų galindai.

VI–VII a. galindai buvo pati turtingiausia baltų kiltis. Svarbiausia šio turtingumo priežastis buvo gintaro prekyba. Galindų kilties kultūros centras buvo dabartinio Olštino apylinkėse.


Baltai ir Didysis tautų kraustymasis


Šaltinis - http://ziniukai.com/content/view/97/2/

Parašė Administrator

Vidurinis geležies amžius dar vadinamas tautų kraustymosi arba karinės demokratijos laikotarpiu. Jau IV a. sujudo visa Europa: iš Azijos ir prieškaukazės stepių ėmė veržtis hunai, vėliau – avarai. Sujudo germanų tautos.

Nuo VI a. pradžios slavai pajudėjo Dniepro baseino ir Vakarų Europos link. Slavų migracija į Dniepro baseiną lėmė rytų baltų likimą – tarp VI ir VII a. dalis rytų baltų asimiliavosi su slavais.

Kita Padnieprės baltų dalis buvo išstumta ir migravo baltiškojo branduolio link. Manoma, kad būtent šie tautų kraustymosi procesai atvedė į Pabaltijį ir lietuvių protėvius – Rytų Lietuvos pilkapių kultūros žmones.

Ilgą laiką manyta, kad Pabaltijo baltai, būdami kiek šiauriau nuo tautų kraustymosi epicentro, tautų kraustymosi procese nedalyvavo. Pastarųjų metų radiniai ir rašytiniai šaltiniai pakeitė šią nuostatą. V. Kazakevičius, V. Šimėnas teigia, kad Pabaltijo baltų gentys – galindai, prūsai, skalviai, jotvingiai, aukštaičiai ir lietuviai – vienaip ar kitaip buvo susiję su tautų kraustymusi.

Pirmoji tautų kraustymosi banga tiesiogiai palietė baltišką galindų gentį. Be to, tautų kraustymasis ir buvo ta priežastis, dėl kurios galindai skilo į dvi dalis.

Pasak rusų archeologo V. Sedovo, galindų migracija prasidėjo tada, kai gotai apie II a. pabaigą atsikraustė į žemutinį Pavyslį. Dalis galindų nutraukė ryšius su gotais ir savarankiškai migravo rytų kryptimi iki Okos aukštupio. Kita dalis, išsaugojusi ryšius su gotais, nukeliavo į Dakiją, o vėliau ir iki pačios Ispanijos. Kalbininkai pabrėžia, kad žodžio „galind“ paplitimas Vakarų Europoje ir yra galindų dalyvavimo didžiajame tautų kraustymesi įrodymas.

Antroji tautų kraustymosi banga siejama su hunų žygiu į Europą 375 metais. Lietuvos teritoriją šis procesas pasiekė tik V a. viduryje.

Manoma, kad buvę vienas ar keli klajokliškų genčių reidai. Šios bangos palikimas – ryškios gaisravietės Rytų ir Pietų Lietuvos piliakalniuose, geležiniai strėlių antgaliai.

Jų rasta Aukštadvario, Kernavės Aukuro Kalno, Kunigiškių–Pajevonio ir Vilniaus Gedimino kalno piliakalniuose, Plinkaigalio (Kėdainių raj.) kapinyno palaidojimuose, kurie kaip tik ir datuojami V a. viduriu. Keturgubame 162 Plinkaigalio kape rasta klajoklių nužudyta keturių asmenų šeima: vyras, žmona ir du vaikai.

Moters šlaunikaulyje įstrigusi klajokliška tribriaunė strėlė. Mirusiųjų kaukolės sutrupintos ir deformuotos – matyt, žmonės buvo nukauti bukais ginklais. Kitas antgalis rastas 336 kape, kuriame palaidoti trys žmonės. Tarp vyro stuburo slankstelių įstrigusi strėlė. Atrodo, kad į vyrą šauta iš priekio. Bendrame kape buvo moteris ir mergaitė. Galbūt jos nužudytos to paties klajoklių antpuolio metu.

Sunku pasakyti, kurios klajoklių gentys dalyvavo šiame reide. VI a. gotų istoriko Jordano veikale „Apie gotų kilmę ir veiklą“, arba „Getika“, minimi akacirai. Pagal aprašymą jie buvo arčiausia baltų genčių.

Plinkaigalio kapinyno 144 vyro kape rasta ir vadinamoji hunų segė. Šios segės buvo plačiai paplitusios Vengrijoje, Ukrainoje, Kryme ir Vakarų Europoje. Jų paplitimo arealas beveik sutampa su antikos laikų hunų gentims priklausiusia teritorija. Su klajoklių reidais siejami ir kalavijo formos ietigalių radiniai Rytų Lietuvos pilkapynuose bei Vilniaus Gedimino kalne. Dar vienas toks ietigalis rastas Taurapilio kunigaikščio kape. Manoma, kad į Lietuvą jie galėjo patekti su trečiąja tautų kraustymosi banga, kai V a. pabaigoje suiro hunų valstybė.

Ketvirtoji tautų kraustymosi banga, prasidėjusi VI a. viduryje, siejama su avarais ir slavais. Daugelis tyrinėtojų teigia, kad avarų palikimas ryškus mūsų priešistorėje.

Pavyzdžiui, VI amžiuje Rytų Lietuvos pilkapių kultūros žmonės plačiai naudojo balnakilpes (turime kapų, kuriuose sudeginto mirusiojo palaikai buvo supilti į suguldytų balnakilpių vidų). Balnakilpės – revoliucinis avarų išradimas. Na, o slavų ekspansijos pasekmes jau žinome – dalis rytų baltų atsikėlė į rytinį dabartinės Lietuvos pakraštį.

---------------------------------------------------------------------------------------

ИОРДАН
О ПРОИСХОЖДЕНИИ И ДЕЯНИЯХ ГЕТОВ

http://www.vostlit.info/Texts/rus/Iorda ... tml?id=576

http://www.vostlit.info/Texts/rus/Iorda ... ext2.phtml

114 Видиварии, Vidivarii. Место их расселения указано очено точно: «на побережье Океана, там, где через три гирла поглощаются воды реки Вистулы» («ad litus autem Oceani, ubi tribus faucibus fluenta Vistulae fluminis ebibuntur»). Замечательно, что про видивариев говорится как про объединение племен. Это название уже Иорданом и его источниками воспринимается как собирательное: «Видиварии... собравшиеся из разных родов племен» («ех diversis nationibus»). В § 96 Иордан называет видивариев «вивидариями». Несмотря на путаницу в названиях, он имеет в виду одни и те же племена, потому что снова повторяет, что живут они на острове — Gepedoios — в устье Вислы и что собрались на нем «как бы в одно убежище», соединившись «из различных родов» («ex diversis nationibus») и образовав отдельное племя — «gens» («et gentem fecisse noscuntur»).

Л. Шмидт полагает, что видиварии — смешанное племя из отставших гепидов и эстиев (L. Schmidt, S. 530). К. Мюлленгофф сближает название племени видивариев с названиями островов между рукавами Вислы при ее впадении в море. В средние века германцы называли эти места Widland, a местные жители — Widsemme; финнские же племена — Vidumaa, т. е. «страна Виду». (См. «Index locorum» Моммсена).

(Vidzemė - "vidinė (arba vidurinė) žemė" - labai aiškūs baltiški žodžiai, tikrai tinkantys salai Vyslos deltoje)

115 Эсты (или айсты, Aesti) — литовские племена, которые, наряду с более северными феннами и распространенными к югу венетами, жили на границах Сарматии и Германии. Говоря об эстах, Иордан отметил лишь их миролюбие; но он ничего не сказал о достаточно известных особенностях того морского побережья, вдоль которого они обитали за племенем видивариев, жившим близ устья Вислы. Не только в отдаленные времена, когда писал Тацит (Germ., 45), рассказывали о янтаре, который «один из всех» («soli omnium») «племена эстиев» («Aestiorum gentes») собирают на морском берегу («sucinum, quod ipsi glaesum vocant, inter vada atque in ipso litore legunt» — «суцин, который они зовут глезом, они собирают в мелкой воде и на самом берегу»), но и при Иордане были живы сведения о янтарных богатствах эстов. Когда эсты («Hestii») искали поддержки у короля остроготов Теодериха, то они прислали ему в дар янтари («sucina»), о которых подробно говорится в ответном письме, составленном, как и другие государственные послания остроготов, канцлером Кассиодором (Variae, V, 2).

116 Племя акациров («gens Acatzirorum») Иордан называет «могущественнейшим», «сильнейшим» («gens fortissima») и определяет его как неземледельческое, занимающееся скотоводством и охотой. Племя акациров (по Иордану) живет на огромных пространствах между эстами, занимавшими территорию близ янтарного берега у Балтийского моря, и булгарами, обитавшими на берегу моря Понтийского, что явно преувеличено. Вероятно, точнее представлял себе акациров Приск, писавший, правда, на сто лет раньше Иордана. Приск сообщает, что акациры - «скифское» (т. е. гуннское) племя: to tvn Akatzirwn (Akatirwn, Katzirwn) eqnoV... o esti Skuqikon eqnoV. - Prisci. fr. 8, cp. fr. 30. Из его же сочинения известно, что Аттила держал акациров в своем подчинении и послал своего старшего сына управлять ими: они жили тогда (в первой половине V в.) в припонтийских областях (Ibid., fr. 8) и ходили через Каспийские ворота в Кавказском горном хребте войной на персов (Ibid., fr. 37). Судя по тому, что ряду акацирских князьков император Феодосий II, как свидетельствует Приск, регулярно посылал «дары» (dwra), акациры были сильным племенем, союз с которым был желателен для империи (Ibid., fr. 8). Прокопий не называет в своих произведениях племени акациров, но говорит, что в примэотийских степях жили гунны «киммерийцы», в его время именовавшиеся утигурами (Bell. Goth., IV, 4, 8; 5, 1).

-------------------------------------------------------------------------------------

Iš VI a. turime rašytinių žinių apie baltų santykius su gotais.

Vadinamajame Kasiodoro archyve išliko gotų valdovo Teodoriko laiškas aisčiams, kuriame pasakojama apie Italijon pas ostgotų karalių atvykusius aisčių pasiuntinius, kurie atvežė karaliui gintaro ir sužadino jo norą toliau bendrauti.

Jordano „Getikoje“ aisčiai minimi dviejose vietose. Vienoje nurodoma, kad aisčiai yra taikūs žmonės, gyvenantys už Vyslos, prie jūros.

Kitoje pasakojama apie tai, kaip gotų valdovas Germanarikas įsitvirtinęs daugybėje genčių. Aisčiuose jis tai padarė ne jėga, o „protu ir šaunumu“.

Jordanas pabrėžė, kad aisčiai užėmė labai ilgą pajūrio ruožą. Nei viename, nei kitame šaltinyje neminimos konkrečios aisčių gentys. Tačiau iš to, kas buvo pasakyta, nesunku suvokti, kad kalbama apie vakarinius galindus.

Tyrinėtojai neabejoja, kad tuometiniam pasauliui buvo gerai žinomos ir kitos aisčių gentys.


*************************************************************

Šaltinis - Gardarikė. Lietuvos vardo kilmė - pvz. iš žodžio "liaudis" (Musgaudžio hipotezė)

viewtopic.php?t=2181


Žygeivis rašė:
Musgaudis rašė:
Tai kodėl slavai pradėjo judėti i šiaurę? Tuo metu ten buvo baltų ir ugro-finų gentys. Juk dažniausiai judama kur mažiausiai pasipriešinama (arba kur neapgyvendinta).

Suprantu apie turtingus pietus (šiltas klimatas ir t.t.). O čia staiga stambi slavų grupė pasuka i nesvetingą šiaurę per pelkes ir miškus iki pat Karelijos miškų. judama buvo labai greitai. Atrodo lygtai nuo kažko bėgtų.

Gal baltai irgi judėjo?

1. Turbūt Gudijoje esanti baltų gentis išsikraustė su hunais į pietus, tuom leisdama rytinėms baltų gentims judėti i vakarus. Tuo pačiu praretėjo baltų gyvenami plotai ir tuo pasinaudojo slavai, per mažai apgyvendintus paupius pradėdami judėti i šiaurę.

Greičiausiai priežastis buvo klajoklių gentys stepėse konfliktas? Labai jau greitai judėjo istorijos masteliais...

2 Hunų ar kitų nomadų agresija prieš baltų gentis ir to priežastis mažai apgyvendintos baltų žemės - maža tikimybė, nes klajokliai nelabai veržėsi i miškus ir pelkes. Nebent tos žemės būtų labai turtingos (apsimokėtų plėšti).


Slavų dalis judėdami į šiaurę susidūrė tik su baltų gentimis - iki finų buvo gana toli - apie 1500 kilometrų - ir todėl juos pasiekė žymiai vėliau. Išimtis yra tik kažkurios slavų genties prasiveržimas į pačią baltų gyvenamo arealo šiaurę būsimojo Didžiojo Naugardo apylinkėse (matyt, jie ėjo senuoju upių keliu, kuris laikui bėgant vėliau buvo pavadintas "Iš variagų į graikus").

Visiškai akivaizdu, kad ir slavų, ir germanų masiniai persikraustymai 4-8 amžiuose buvo tarpusavyje labai glaudžiai susiję. Jie taip pat susiję ir su Hunų imperijos žlugimu bei vakarinės Romos imperijos dalies ekonominiu bei kariniu "išsikvėpimu" (rytinė Romos imperijos dalis tuo metu irgi stipriai aosilpo), kuris leido slavams įsikelti į Rytų Romos imperijos žemes, o germanams - užimti įvairias Vakarų Romos imperijos teritorijas, įskaitant ir pačią Romą.

Beje, slavai tuo metu judėjo ne tik į šiaurę, bet ir į pietus - dabartinių pietų slavų protėviai - bei vakarus (čekų, slovakų, sorbų protėviai).

Manoma, kad visi tie judėjimai buvo taip pat susiję ir su tuometiniu klimato atšalimu bei to iššauktais nederlingais metais, ir kilusiu badu.

Hunai (ir kiti klajokliai) tikrai veržėsi į baltų gyvenamas žemes - tai rodo netgi Lietuvoje rasti jų pėdsakai, pvz. strėlių antgaliai sudegintų piliakalnių šlaituose ir kultūriniame sluoksnyje.

Yra ir prūsų legendos apie jų vadų Vaidevučio ir Brutenio kovas su tiurkiškus (ir kitus) vardus turinčiais vadais - Činbekas (Činbechas), Čanvigas.

Dalis slavų veržėsi į šiaurę, nes, matyt, juos pačius kažkas "spaudė". Gal tie patys hunai (ar kiti klajokliai) - faktas, kad tuo metu slavai staigiai "išsilakstė" į visas puses (net iki Krymo), išskyrus rytus.

Baltai, matyt, irgi buvo "pajudinti" to bendro judėjimo ir "stumdė" vieni kitus. Vis tik tai, kad iki šių dienų išliko tūkstančiai baltiškų hidronimų iki pat Kursko ir toliau, rodo, kad baltai niekur neišsikraustė (bent jau nemaža jų dalis), o palaipsniui buvo slavų užkariauti ir asimiliuoti.

Neblogai tas procesas žinomas rytų galindų (Goliadj) Maskvos apylinkėse pavyzdžiu - ir iš rašytinių šaltinių, ir iš rusų padavimų, ir iš vietovardžių, o pastaruoju metu nemažai išaiškinta ir iš archeologinių kasinėjimų medžiagos. Tik ji nėra plačiai skelbiama.

Pvz., visoje Maskvos dabartinėje teritorijoje (išskyrus pačią šiaurę) rasti baltų piliakalniai ir gyvenvietės (jau apie 70), kuriose nuo 10 amžiaus galo nelieka jokių baltų pėdsakų, o atsiranda slaviški ir (kaip nekeista) finiški (matyt, finai su slavais bendradarbiavo ar pas juos tarnavo).

O baltų gyvenvietės susitelkia piečiau Maskvos - Protvos upės apylinkėse. Galutinai jie ten suslavėjo tik apie 15-16 amžių. Ypač po opričninos siautėjimų.


Musgaudis rašė:
Visuose šaltiniuose minima, kad slavų kraštas buvo miestų šalis (gardariki).


Gardariki - "išvertus" į dabartinę lietuvių kalbą (tiesą sakant versti ir nereikia, nes tai lietuviškas (baltiškas) žodis) reiškia "aptvertą vietą" ("gardą") valdomą "valdovo" ("rikio") - "Rikio gardas" - "Valdovo miestas" (nors iš tikro žodis "gardas" reiškia ne tiek "miestą", o tiesiog "aptvertą vietą"; miesto sąvoka į lietuvių kalbą atėjo žymiai vėliau iš lenkų kalbos "miasto", kuris, beje, reiškia tiesiog "gyvenama vieta" ir atitinka rusų "место"; lietuvių žodį "gardas" visiškai atitinka rusų "город").

Šie "miestai" minimi jau vėlyvame etape - po kelių šimtų metų (10-11 amžiuose), kada slavai kolonizavo pagrindines baltų žemes. Aišku, kad visur tuo metu jau buvo įkurti įtvirtinti ir aptverti gynybiniai "aptvarai"-"gardai" - faktiškai piliakalniai su šalia esančiomis gyvenvietėmis.

Baltų žemėse, neužgrobtose slavų, tuo metu buvo lygiai tas pats - paskaitykit prūsų krašto aprašymus.

Piliakalniai buvo reikalingi ne tik apsaugai nuo apylinkėje gyvenančių eilinių žmonių galimų sukilimų (gal būt ir nuo senųjų baltų palikuonių), bet visų pirma nuo kitų tokių pačių pilių valdovų (bei tolimesnių - pavyzdžiui, tų pačių vikingų, kitų tautų karinių būrių) puldinėjimo ir grobimų.

Tuo metu tai buvo plačiai paplitęs procesas - ypač žiemą, kada užšaldavo ežerai ir upės, ir nesunku buvo judėti dideliais atstumais miškingomis ir pelkėtomis vietomis. Vikingai, žinoma, dažniau plaukdavo pagrindinėmis upėmis ir puldinėjo pakrantėse esančias gyvenvietes.


Musgaudis rašė:

Beje, prieš 15 metų ar daugiau spaudoje buvo išspausdina kažkokio istoriko hipoteze apie gerulų/gotų baltišką kilmę. Gal kas žino to autoriaus pavardę? O gal yra kažkur išspausdinta?


Gerulai (herulai) nebuvo gotai, nors manoma, kad buvo jiems artimai giminingi - rytų germanai (kaip ir vandalai, gepidai ir kt.).

Gerulų vardą jau senai bandoma susieti su lietuvišku žodžiu "giruliai" - "giriniai". Vandalų etnonimą bandoma sieti su "vanduoliai" (Lenkijoje ir dabar garbinama šv. Vanda - su vandeniu susijusi, tačiau jau katalikiška šventoji).

Apie tai nemažai rašė, pavyzdžiui, Rimantas Matulis (dar sovietmečiu jo straipsniuose ir knygose, išleistose "savilaida" - "samizdatu"). Apie tai kalbama ir Česlovo Gedgaudo knygoje "Mūsų praeities beieškant".

Tai, kad rytų germanų tarpe buvo ir baltiškų elementų, manau, abejoti nereikia. Dėl paprastos priežasties - germanai į pietus ėjo per baltų gyventas žemes, ir tikrai dalį jų įjungė (ar jie patys įsijungė) į gotų, gerulų, gepidų, vandalų karinius-gentinius dalinius.

Be to gotai gana ilgą laiką (apie 150-200 metų) gyveno baltų žemėse ir dalis baltų jų greičiausiai buvo asimiliuoti. Nuo tų laikų lietuvių kalboje liko "gudų" etnonimas. Gotai patys save vadino "gudha" (tariasi "guda") - "žmogus".

Kaip tik nuo tada lietuviai savo pietrytinius kaimynus vadina gudais. Šis vardas laikui bėgant "atiteko" ir į šias žemes atėjusiems rytų slavams - dabartinių baltarusių protėviams.

Manau, kad lietuvių kariniai daliniai tikrai dalyvavo plėšikaujant pietinėje Europoje (matyt, kartu su gotais ir kitais germanais). Archeologiniai radiniai rasti dabartinėje Rytų Lietuvos teritorijoje irgi šitai patvirtina - rasta nemažai įvairių artefaktų iš 4-6 amžiaus Pietų Europos (Romos imperijos), kuriuos tikriausiai atsinešė grįžę iš karo žygių pietuose lietuvių karo vadai...

*************************************************************

Geruliai – (straipsnis Lietuvių enciklopedijai 2003.12)


http://matulis.com/RMatulis08.htm (nuoroda jau neveikia)

Rimantas Matulis

Geruliai – Romos laikų geografinis terminas, žymintis miškų teritoriją tarp Vyslos žemupio ir aukštutinio Dnepro baseino, tarp stepių pietuose ir ugrosuomių tautų šiaurėje.

Pirminis gerulių pavadinimas buvo giriai, hiriai, giruliai – nuo žodžio giria. Dauguma gerulių kalbėjo baltų genčių kalbomis ar tarmėmis.

Didesnei gerulių daliai V a. pajudėjus į pietus ir jiems kariaujant Romos imperijoje gerulių vardas pradžioje pakito iš girulių gerulius, vėliau į herulius ir erulius (VI a.).

476 m. torkilingų karalius Odoakras su skirių, gerulių, rugių ir kitų tautų kariuomene nuvertė paskutinį Romos imperatorių. Daugelyje mūšių geruliai kovojo kartu su romėnais, būdami jų sąjungininkais.

V a. pabaigoje dalis gerulių su karaliumi Rodvulfu (Radvilku?) persikėlė per Dunojų ir apsigyveno gotų karaliaus Teodoriko valdose.

Apie 594 m. prie Dunojaus mūšyje su langobardais žuvo daug gerulių kartu su jų karalium Rodvulfu. VI a. viduryje geruliai ruošėsi priimti jiems palankaus Bizantijos imperatoriaus Justiniano siųstą gerulių tautybės karalių, tačiau naktį palikę karalių vieną jie pasitraukė į anksčiau gepidų apgyventas žemes (netoli Vyslos žemupio), o gerulių karalius Vaidevutis su dvasiniu vadu Pruteniu Sembos pusiasalyje įkūrė Prūsijos valstybę su sostine Galtgarbio piliakalnyje, aukščiausiame Sembos pusiasalio taške.

Kadangi pagal legendą vienas iš Vaidevučio sūnų paveldėjo Lietuvą, matyt Lietuva taip pat priklausė jo valstybei. Galima spėti, kad dalis gerulių atplaukė laivais iki Ariogalos, kaip apie tai kalba lietuvių kilmės iš romėnų teorija, ir čia įsikūrė.

Kryžiuočių atimtoje Vaidevučio vėliavoje greičiausiai yra išlikęs ostgotų abėcėle paremtas įrašas, kuris patvirtina, kad Vaidevutis bandė įvesti savo valstybėje fonetinį raštą, kuris po jo mirties neįsigalėjo.

Anot Bizantijos istoriko Prokopijaus, geruliai garbinę daugybę dievų, kuriems aukodavę net žmones, pirmoje eilėje išskirtinius belaisvius. Ugniai paaukodavę ir savo senus bei ligotus žmones. Pagal Vaidevučio legendą gilioje senovėje, sulaukę žymiai daugiau nei šimto metų, pasiaukodami dievams, ugnyje susidegino ir Vaidevutis su Pruteniu.
----------------------------------------------------------------------------------

Komentarai šiam tekstui yra čia:

Pseudoistorikas Matulis
http://forum.istorija.net/forums/thread ... 808#M21808

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 14 Gru 2011 21:03. Iš viso redaguota 6 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Gru 2011 19:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27077
Miestas: Ignalina
Legendinė Palemono dinastija

http://lt.wikipedia.org/wiki/Palemono_dinastija

Palemono legendų keliais - Gintautas Velykis


http://palemonium.wiki.zoho.com/

“Nemunas, laivų vyresnysis iš Kartaginos atėjo į Lietuvą jūra metuose 115 pirm gimimo Kristaus.”

Simono Grunau „Prūsijos kronikoje“ rašoma, kad Videvutis su broliu Bruteniu buvo skandinavai (langobardų gentis Winnili ???), atsikraustę į Prūsiją iš Gotlando salos, nes ją užėmė gotai. Videvutis išrinktas prūsų karaliumi, o Brutenis - kriviu krivaičiu. Jie įkūrę Rikojoto šventyklą, pastatę pilis.

Grunau rašo, kad Videvutis turėjo ne 4, o 12 sūnų, pagal kuriuos vėliau pavadintos prūsų žemės. Pasak istoriko Videvutis ir Brutenis 500-aisiais metais susidegino.

http://www.jerzwald.pl/forum/viewtopic.php?p=128

Kronika Ziemi Pruskiej Piotra z Dusburga.

Wejdewutus Litalan - pierwszy władca prusów?. Brutenus - pierwszy kapłan prusów?

Dwanaścioro dzieci Wejdewutusa.

Saimo, Żejmodź, Sudo, Natang, Nadr, Szaław, Galind, Warm, Hogg, Pogia - imię żeńskie, Colmi, Pomez, Dorge (Dorge),Mato (Matto), Piopsa (Pyopso), Fernanda (Fernanda), Gedune (Gedune), Wiasgudus (Wissegaudus), Kandeim (Candeym), Tirsko (Tirsko), Maudelus (Maudelus), Sklodo (Sclodo), Nalubus (Nalubus), Glande (Glande), Henryk Monte (Henricus Monte), Glabus (Glappus), Autume (Auttume), Diwan (Diwanus)

http://palemonium.wiki.zoho.com/Herkus- ... Didysis-prūsų-sukilimas.html

Vikingai ir baltų gentys

http://palemonium.wiki.zoho.com/Vikingai.html

Žinomiausias skandinavų ir baltų genčių susidūrimo faktas yra Apuolės /APULIA/(Skuodo rajone) puolimas (854 m.).

Iš tikro buvo du puolimai, išsamiau yra aprašytas antrasis. Jo metu Apuolės pilyje nuo švedų vikingų antpuolio besiginantys kuršiai atsipirko sumokėdami išpirką. Baltijos jūros regione vikingų žygių, t. y., ginkluotų antpuolių jūra tradiciją perėmė kuršiai, patys ėmę puldinėti Skandinavijos pakrantes.

Naujausiuose lietuvių istorikų darbuose yra keliama hipotezė, kad kuršių galėjo būti ir tikrųjų vikingų būriuose.

Baltų genčių gyvenamose teritorijose buvo įkurtos normanų kolonijos ar bent jau vasaros stovyklos. Archeologai spėja, kad skandinavai turėjo turėti pastovesnį apsistojimo punktą ir Palangos apylinkėse.

Albertas Vijūkas-Kojalavičius "Lietuvos istorija" ("Historiae Lituanæ") Dantisci, Sumptibus Georgi Försteri 1650

http://www.lietuvos.net/istorija/kojalavicius/index.htm

Lietuvos svarbiausi įvykiai nuo 366 iki 1434

‎366 metai

Valentinas I nubloškė herulių, gepidų, alanų kariaunas prie Reino - Sigambrų žemėn. Pro pralaimėjimo herulų Litalanas (Littalanus) pasiūlė trauktis. Pasitraukė Prūsijon, po pralaimėjimo buvo gėdinga traukti namo. Likę be geriausių karių iš senų gyvenimo vietų kartu patraukė likę gyventojai. Krašte kyla sumaištis (Prūsijoje...).

Vaidevutis įveda monarchiją – vieną valdovą (pagal bičių pavyzdį) ir visuotines taisykles. Vaidevutis – pasiskelbia vyriausiu žyniu ir įveda titulą Krivių Krivaitis. Svarbiausia šventovė Romuvoje (vėliau Šventakirvis). Karalystę paveldi sūnūs Litalanas arba Litvanas (vyriausias sūnus) (apie kitus sūnus nėra duomenų) (47 psl.)

373 metai

Litalanas iš Prūsijos išveda gentį. Į žemę kuri vėliau pradėta vadinti Lietuva ir Latvija (arba Latavija). Žemaitijoje, Sūduvoje ir Prūsijos Semboje viešpatavo Saimonas – Litavano brolis. (54 psl.)

383 metai

Polovcai sumušti Hunų prie Dono (traukiančių nuo Ugros upės Panonijon). Polovcų likučiai įsikuria prie Suomijos upės Korelos, Maskvos valduose. Jų kalba artima lietuvių k.. Sodybos buvo nuo Volgos upės ligi Suomijos. Alanų kariauna talkino gotams, vandalams, langobardams ir ypač herulams. Herulų vadas Otokaras (arba Odoakras) pakviestas pusbrolio iš Germanijos užpuolė Ticiną.

493 metai

Dalis herulų įsikuria prie Dunojaus Noriko pasienyje.

559 metai

Langobardai vedami Albojino išvyko iš Panonijos ir kartu su įvairiomis Sarmatų tautelėmis (tarp jų Gepidai, kurie dalyvavo visuose herulų žygiuose) įsiveržę Italijon viešpatavo apie 200 metų.

591 metai

Agilulfui viešpataujant gentis perėjo krikščionybėn (atrodo buvo arijonai). Romai pakvietus galų karalių Pipiną pagalbon langobardai paklūsta Romos valdžiai.

703 metai

Po popiežiaus Stepono mirties grįžo prie senųjų polinkių. (?) (56 psl.)

754 metai

Karalius Deziderijus užpuolė Romą. Popiežius Hadrijonas pasitelkęs galus su Karoliu Didžiuoju nugali langobardus.

776 metai

Išnyksta Langobardų vardas.

Italai atvyksta iš Venedų jūros į Kuršių įlanką. Nemunu patenka Žemaitijon ir Lietuvon. Vadovauja Italams Palemonas arba Publijus Libonas. (58 psl.)

908 metai

Popiežiui persikėlus į Raveną 500 kilmingųjų iš Romos išvyko tai: Palemonas – Herbo Stulpai, Julijonas Dausprungas – Kentauras, Prosperas Cezarinas – Stulpai, Ursinas bei Hektoras – Rožės herbo arba Rožyno. Todėl LDK herbas kitados buvo Kentauras, o dabar stulpai. Jie atvyko (spėjama) iš Insubrijos bei Ligurijos. Įplaukę krašto gilumon Dubysos ir Chrono santakoje įkūrė pirmą miestelį Roma Nova arba Romnove, Romove.

http://www.mokslai.lt/referatai/referatas/17751.htmlSee more

Sutrumpintai   Lietuvos svarbiausi ivykiai nuo 366 iki 1434.
www.mokslai.lt

Lietuvos metraščių veikėjai ir jų prototipai: „Romėnai".

The personages of the Lithuanian chronicles and their prototypes: The „Romans”“.

The article deals with so-called theory of Roman origin of the Lithuanian nobility. According to 16th century Lithuanian chronicles, prince Polemon left Italy with 500 Roman nobles (...among them – leading Centaurus, Columna, Ursini and Rose families) trying to escape from the persecutions of Nero. The refugees landed territory of nowadays Lithuania, named the country, established the state – The Grand Duchy of Lithuania etc. etc. They also started 3 ruling dynasties. The first thing to be mentioned is that here we have a popular Colonna and Orsini topos which has a purpose to assert Roman origin of the Lithuanian nobility and also using of Italian heraldry has the task to legitimate Roman origin of the Lithuanian couts of arms.

More informative is the second version of the Lithuanian chronicles (Raczynski and other ms.). Here the representatives of 4 leading families are mentioned by name: Dovsprung represents Centaurus, Prosper Columna, Hector Rose and Julianus Ursini family.

Here we have the direct allusion to the great voyage of Italians to Poland in 1518. This year princess of Bari Bona Sforza became a queen of Poland and grand duchess of Lithuania. The chief protector of princess in her trip was her relative famous warrior duke Prospero Colonna (or Columna). But the things are even more complicated, because according to the chronicles the Jagiellonian kings and grand dukes (14–16th centuries) are from Columna family and even prominent Lithuanian nobles Goštautai are from it. So the wedding ceremony, which took place in year 1518 was the alliance of “Romans”. The immense heightening of Goštautai can be explained by the fact that the chronicles were created on the initiative of Albertas Goštautas, powerful chancellor of the GDL (1522–1539). It is possible, that “the alliance of ‘Romans’” was not an original idea, because of the similar plot in the Epithalamium written by Laurentius Corvinus Silesius. There also are few suggestions on the chronology of these historical writings.

Theory of Roman origin of the Lithuanian nobility;

http://www.ceeol.com/aspx/issuedetails. ... 03ebdc4See more

CEEOL Ancient Lithuanian Literature , Issue XVIII /2004

http://lt.wikipedia.org/wiki/Langobardai

Gentis Winnili

Langobardai (vok. Langobarden), lombardai – viena iš germanų genčių, kilusi iš Šiaurės Europos, kuri apsigyveno Dunojaus slėniuose, o iš čia įsiveržė į Bizantijos valdomą Italiją vadovaujant Alboinui. Jie įkūrė Italijos karalystę, gyvavusią iki 774 m., kai ją užėmė frankai. Pagal juos pavadintas Italijos regionas Lombardija.

Išsamiausias istorinis šaltinis apie lombardų kilmę ir istoriją yra Pauliaus Deakono "Historia gentis Langobardorum", parašyta VIII a.

Paulius daug žinių sėmėsi iš VII a. "Origo Gentis Langobardorum".

Origo pasakoja apie mažą gentį Winnili, gyvenusią pietų Skandinavijoje. Jie pasidalino į tris grupes ir vena iš jų išvyko ieškoti naujų žemių. Išvykimo priežastis tikriausiai buvo gyventojų perteklius. Išvykstantiems vadovavo broliai Ybor ir Aio bei jų motina Gambara. Jie atvyko į Scoringa sritį, kuri tikriausiai buvo Baltijos krantas arba Elbės žemupys. Šią sritį valdė vandalai, o jų vadai broliai Ambri ir Assi liepė pasirinkti: kariauti arba mokėti duoklę.

Winnili buvo jauni ir narsūs, tad atsisakė mokėti duoklę.

Tacitas ir Stabonas teigia, jog langobardai I a. gyveno Elbės žemupyje, kairiajame jos krante. IV–V a. apsigyveno Dunojaus vidurupio baseine. 568 m. langobardų vadovaujama saksų, sarmatų ir kitų genčių sąjunga, spaudžiama avarų puolė Šiaurės Italiją. Iš Bizantijos langobardai atėmė Lombardiją (čia išliko genties pavadinimas), Tusciją (dabar Toskana) ir sukūrė langobardų karalystę. Jos sostinė buvo Pavija. Po karaliaus Alboino mirties VI a. II pusėje užkariautos Spoleto ir Benevento teritorijos tapo savarankiškomis hercogystėmis. Karalystė buvo atkurta 584 m. 773–774 m. langobardų karalystę užkariavo frankų valdovas Karolis Didysis.[7]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Gru 2011 19:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27077
Miestas: Ignalina
Пруссы: эксперимент, поставленный историей


http://www.hrono.ru/statii/2004/prus_savel.html

Андрей САВЕЛЬЕВ

Происхождение имени


      Имя “пруссы” – не самоназвание. Так пруссы себя никогда не называли. Самоназвания относились к дружественным племенным союзам, идентифицируемым по территориям, – сембы из Самбии (прусск. “земля”), натанги из Натангии и т.д., а также по именам прусских родов.

      И это свидетельствует об отсутствии государственной самоорганизации, которая обязательно дала бы пруссам общее самоназвание. Пруссы были только родственным племенным союзом.

      Пруссы называли свою землю “Островное царство” (“Ульмигания”, “Ульмигерия”, “Ульмеригия” - в готском варианте) – полуостров Самбия считался до XII века островом, ограниченным водами Балтийского моря и реками Преголя и Дейма.

      В целом же прусские земли в период максимального могущества простирались от Вислы до Немана.

      В начале нашей эры германцы назвали жителей этой территории “эстии” - живущие на востоке, а германские историки до IX века называли эту землю “Эстланд” - восточная страна. (Никакой этнической связи с нынешними эстонцами здесь не прослеживается.) В эпоху Юлия Цезаря кельты и германцы именовали эту землю также “Озерикта” и “Аустравия” – восточная страна. Это имя означало лишь границу известного европейцам мира – не более того.

      Имя “пруссы” повторяется в разных языках. Возможно, оно идет от санскритского purusah – “человек”, отзвуком повторяясь в готском - “prus” (конь, мерин) и древнеславянском (конь, кобыла) – пруссы были искусными коневодами и содержали табуны белых священных коней, приносимых в жертву богам.

      В то же время готы (V в.) и некоторые германские историки (вплоть до XIV в.) именовали западную часть прусских земель как Витланд или Вейделант (“страна мудрецов”), возможно как-то связывая это название с прусским святилищем Ромове, имевшим общебалтское значение.

      А немецкой историографии сложилось представление о том, что пруссы – народ, живущий по Руссу, как назывался Неман в нижнем течении (сегодня сохранилось название одного из рукавов реки – Русны/Русне). Средневековые источники дают основание для толкования термина “пруссы” как “живущие перед русами”.

       Иноземное наименование “Пруссия”, вероятно пошло от “Боруссия”. По немецкой версии от “Брутения” (brote, прусск. – брат) – в соответствии с легендой о пришествии в этот край Брутена – верховного жреца, брата военного вождя Видевута. По версии Ломоносова – от “Поруссия”, пограничная с Русью территория.

       По версии русского лингвиста О.Н.Трубачева это название было созвучно имени близкородственного пруссам племени “фризов” - западногерманским племенем, обитавшим на территории нынешней Голландии. Пруссы и фризы имели почти идентичную общественную структуру и внешний вид.


Индоевропейцы-“шнуровики”


       Стремительному приходу индоевропейцев в эти края в конце III тысячелетия до н.э. местные малочисленные рыболовы ничего не могли противопоставить – они просто исчезли, скорее всего, разбежались или были истреблены. Индоевропейцы владели луками и боевыми топорами, приручили лошадь. И они стали хозяевами этой земли. Здесь возник новый очаг “шнуровой” культуры.

       На Горе Грома – огромной песчаной дюне (близ южной окраины города Пионерский) индоевропейцы основали свое святилище – под огромным дубом. Здесь же позднее пруссы хоронили своих священных коней (их остовы были приняты немецкими переселенцами за останки великанов и гора получила другое название – Гора Великанов).

       Вблизи поселка Прибрежное (Балтийский район Калининграда) найдено долговременное поселение “шнуровиков”, где стены домов представляли собой ряд вертикально вбитых столбов, плотно прижатых друг к другу.

       Загадка археологии – как “прыгнули” индоевропейцы из Северного Причерноморья на балтийское побережье, не оставив по пути следов своего присутствия?

       Свою роль, по-видимому, сыграл географический фактор – с юга Самбийский полуостров был надежно закрыт непроходимыми лесами и болотами. Поэтому индоевропейцы сначала освоили Русскую равнину, а в Янтарный край проникли вдоль побережья или по морю - на стоянках первых индоевропейцев III тыс. до н.э. на Куршской косе были найдены остатки судов.

       Индоевропейская экспансия связана, по всей вероятности, с резким изменением жизни в широкой степной полосе от Причерноморья до Южного Урала (а возможно и до монгольских степей), которое было обусловлено приручением лошади, изобретением колеса и упряжи.

       Лошадь позволила степнякам высвободить огромные человеческие ресурсы скотоводов, которым теперь не было необходимости содержать огромный “штат” пастухов. Облегчение условий труда привело также к росту численности степняков, которые начали распространяться за пределы своей ландшафтной ниши. Изобретение стремени привело к образованию вооруженного тяжелым оружием конного войска, а изобретение колесниц дало мощное преимущество ариям, вторгшимся в Индию. Индоевропейцы распространились всюду, где имели возможность пасти скот.

       Самбийский полуостров был заселен индоевропейцами, но скудость здешней природы не дала им шанса сделать новый шаг в развитии – образовать государство. Военную и экономическую “конкурентоспособность” жителей янтарного края подрывало отсутствие собственных источников бронзы, из которой в ту эпоху изготовлялось оружие и орудия труда. Ландшафт диктовал возвращение к рыболовству и увядание воинского духа вместе со стабилизацией численности населения.

       Очарованность первых индоевропейцев янтарным камнем, вероятно, привела к его обожествлению и выведению из возможного обменного оборота с другими племенами. “Солнечный камень” связывался с индоевропейскими солнечными божествами (позднее у пруссов – Перкуно, славянский Перун).

“Лужичане”


       Первый известный нам этнический кризис на землях Янтарного края был пережит через утрату священного отношения к янтарю и превращению его в средство обмена – в эпоху бронзы и раннего железа (II-I тысячелетия до н.э.) число находок янтаря в погребениях возрастает по мере удаления от Самбийского полуострова. Одновременно можно проследить связи со славянскими землями – множество янтарных украшений в неолитических поселениях Новгородской земли.

      Со сменой старых верований сменяется и ритуал захоронения. От индивидуальных захоронений во II тысячелетии до н.э. переходят к кремированию – культура самбийских курганов складывается вокруг единого центра в районе нынешнего города Пионерского. (Аналогичные курганы обнаружены в окрестностях Калуги).

       Волна переселенцев двинулась в Пруссию с середины XIII века до н.э. с запада, из-за Вислы. Возникают поселения “лужицкой” культуры, которые, вероятно, не рассматривались как враждебные, поскольку имели близкий культурно-антропологический тип и были малочисленны.

       К югу от поселка Янтарный обнаружено единственного обособленное “лужицкое” поселение. Вероятно, именно от него элементы лужицкой культуры распространились среди остального населения. Здесь, судя по богатому присутствую в захоронениях, янтарь рассматривался как великая культурная ценность. Возможно “лужицкие” переселенцы просто вернули “шнуровикам” сохраненное культурное наследие.

       Сложение “торгового” и “священного” типов субкультур дало новое качество – западнобалтскую культуру курганов, где кремированные останки размещались в “каменных ящиках” (поселок Отрадное западнее Светлогорска). К середине I тысячелетия до н.э. культура такого рода захоронений распространяется от побережья на юг и восток – в Мазурское Поозерье и на правый берег Немана.

        Вероятнее всего, “лужичане” были малым воинственным племенем, давшим миру “шнуровиков” новый импульс развития и растворившимся среди них – в противном случае мы видели бы крах культуры “шнуровиков” и замену ее иным культурным присутствием.

Эстии


        Во времена, когда о Янтарном крае становится известно Нерону (середина I в. н.э.), янтарь снова является предметом торговли. По свидетельству Плиния Старшего, янтарь в огромных количествах вывозят в Римскую империю.

        Позднее Корнелий Тацит также описывает эстиев как собирателей янтаря, которые не задумываются о его происхождении и сами никак не используют.

        Интересно описание Тацитом эстиев: “Итак, правым берегом Свевского моря омывается земля племен эстиев, у которых обычаи и внешний вид как у свевов, а язык похож на британский. Они поклоняются матери богов и носят как символ своих верований изображение кабана.

        Это у них заменяющая оружие защита от всего, гарантирующая почитателю богини безопасность даже среди врагов. Они редко пользуются железным оружием, чаще же дубинами. Над хлебом и другими плодами земли они трудятся с большим терпением чем нежели это соответствует обычной лености германцев”.

        Здесь Тацит смешивает описание нескольких сословных образов – безоружный жрец с амулетом кабана (исключающий железо как “нечистый” металл), сельский труженик с дубиной и воин с железным оружием. На связь с кельтами указывает особенность языка и поклонение Матери богов, а также изображения кабана.

        В связи с готским нашествием возникает второй этнический кризис населения Янтарного края. К концу I в. н.э. культура насыпных курганов перемещается восточнее Немана до верховьев Оки, бывшие “эстии” заселяют территории нынешней Московской и Калужской области - многие реки и ручьи здесь носят балтские имена.

       Это часть бежавших от нашествия готов прусских родов могла мигрировать к своей прародине, к близко знакомым родовым сообществам. Считается, что именно эти переселенцы были известны здесь под именем “голядь”.

       Оставшаяся часть “эстиев”, как и мигрировавшая, утратила свои культурные традиции, но не была уничтожена готами, вынужденными свои главные силы отвлекать на войну со скифами.

        Устойчивое поселение готов III века зафиксировано лишь на периферии Янтарного края – в районе сохранившегося орденского замка Бальга (прусская крепость Хонеда VI в. пала в результате предательства после 2-х летней обороны).

        От готской топонимики осталось лишь название города Хайлибергайль (нынешнее Мамоново). Готское слово halba (“половина”), обозначавшее в V в. пространства к юго-западу от города.

        Пруссы же называли окрестности города Швентомест (“святой город”) – здесь рос священный дуб пруссов, а река называлась Банава (“светлая, святая”).


       От готов перенимается характерный орнамент керамики, фиксируемый в Самбии III-IV вв.

       Янтарь, прежде почитаемый как священный камень (находки жженого янтаря в святилище Шведеншанце севернее нынешнего поселка Романово), снова становится предметом торговли – в III-V вв. формируется Янтарный путь: по реке Хёлле от Горы Великанов, огибая Самбийский полуостров до устья Вислы (kvisl – древнегерм. “устье”) и к ее истокам, далее – вьючная переправа к берегам Дуная и сплав на ладьях до римской крепости Карнутум (предместья современной Вены), откуда сушей янтарь доставлялся до североиталийского города Аквилея.

        Можно с уверенностью сказать, что никакого смешения с германскими племенами не произошло.

        Небольшие группы германцев около 250 г. ушли с границ расселения эстиев ближе к границам Римской Империи.

        С запада и с востока от смешения с другими племенами эстиев уберегали мощные лесные массивы, за которыми, как считалось, лежат владения подземного бога Патолса. Название реки Pregora переводится с древнепрусского как “текущая из нездешнего мира”.

        Смешение происходило в стороне от Самбии, за лесным массивом – на нынешней Эльблонгской возвышенности, где осели остатки готов и гепидов, а также других племен, бежавших от гуннов (из их армий или от их армий) - их историк Йордан называет видивариями (что на древнегерманском означает “вещие воины”), фиксируя тем самым новый очаг этногенеза и новую сакральную традицию.

       А возможно и путая географию, примешивая к жизни беженцев святые для пруссов места – святилище Ромове с огромным городищем 205х182 м. и валом высотой 6,5 м (городище у поселка Липовка вблизи поселка Мамоново). Священный дуб в святилище был разделен на три части, в каждой из которых было окно с кумиром одного из триады прусских богов.

        В V веке на Европу накатываются полчища гуннов, которая затрагивает Янтарный край своеобразно – воины-эстии принимают участие, как считается, в гуннских походах и войнах с Римом.

        Подчиненность Атилле самой территории проживания эстиев при этом носила скорее формальный характер.

        Весьма вероятен и другой сценарий возникновения профессионального прусского воинства – римский.

       Именно Рим рекрутировал в свои войска дружины эстиев, хорошо знакомых в Империи по янтарной торговле. Эстии не могли покориться эмиссарам гуннов в силу их совершенно иного культурного и антропологического типа.

       Контакты же с римлянами имели вековую историю и, возможно, эстии и в прежние времена шли на службу императорам небольшими отрядами.

       Можно предположить, что главное святилище пруссов Ромове было пантеоном, устроенным ветеранами римских легионов, которые всегда становились зачинателями культов, обретенных ими в походах (это хорошо известно по культу Митры.)

       В Самбию сброд беглецов и переселенцев не пустили, но восприняли от них германский инвентарь погребений и некоторые легенды – в частности, о пришествии князей Видевута и Брутена.

       От бывших римских легионеров жители Янтарного края переняли военное снаряжение – форму боевого шлема и прямой римский щит.

       От переселенцев-коевников и вернувшихся из далеких краев воинов в быт прусских дружин вошли разгульные степные нравы с многодневными пирами и многоженством.

Paveikslėlis

Романизированные эстии

Пруссы


        С появлением воинов-ветеранов, возвращавшихся из многолетних походов, возник новый кризис – воины знали иных богов и не могли уважать местных обычаев.

        К концу VI в. власть старейшин сменилась властью прусских вождей.

        По канонам римского военного лагеря пруссы стали строить городища с укрепленными валами и рвами.

        Хаос межплеменного смешения по соседству с пруссами усилился набегом авар и союзных им германских племен на западную часть Мазурского Поозерья в 566 году.

        Пруссы же, согласно “Прусской хронике” Симона Грунау, предпочли откупаться от аварских союзников данью – не только копченой рыбой и янтарем, но и своими детьми.

        Можно предположить, что практика “дани детьми” на самом деле означала совершенно иное, чем принято считать – отправку подрастающих мальчиков на воспитание своим коллегам по прежним походам, которые еще не вернулись к оседлой жизни и лучше сохранили воинские навыки.

        Согласно легенде, пруссы, платившие дань мазонам, в 550 году отказались повиноваться.

        Мазовецкий князь Антонес в союзе с королем Роксолании (Подунавье) выступили против прусского князя Видевута.

        Прусское войско было разбито. Тогда братья Брутен (верховный жрец) и Видевут (князь) созвали в святилище Ромове представителей высших сословий. Разразившаяся во время жертвоприношения гроза была истолкована как воля бога Перкуно, обещавшего помощь пруссам.

        И действительно, мазоны были разбиты пруссами, и князь Антонес послал к Видевуту своего сына Чанвига с предложением мира. Чанвиг в знак мира принес богам в жертву белую кобылицу. С тех пор белые лошади были объявлены священными.

        В 573 году Видевут и Брутен (первому было 116, второму - 132 года) решили разделить Брутению между наследниками. Видевут передал своему сыну Литтпо страну Литауен (Литву), Замо поручил во владение Земланд (территория Калининградского полуострова).

        Получили части страны и еще десять сыновей, а также три дочери Видевута. Был выбран новый верховный жрец Брудано. После этого братья-старцы взошли на костер - боги призывали их к себе.


       Одна из немецких хроникальных историй гласит, что после побед Видевута пруссы испытывали трудности – природная среда не могла прокормить все население. (К тому же V век был отмечен резким похолоданием климата в Европе). Поэтому в земле Галиндии действовал закон умерщвления рожденных девочек.

        Кончилась эта демографическая затея плохо – пруссы были разбиты сначала христианским войском, потом соседи судавы опустошили Галиндию.

        Эта легендарная история показывает, что пруссы всегда жили в крайне жестких климатических условиях.

        Крайне невзрачно выглядело жилище пруссов. Оно представляло собой сруб овальной формы, сооруженный на каменном венце и крытый соломой. В центре жилища находился открытый очаг, ограниченный камнями – он служил одновременно и для обогрева и для приготовления пищи. Дым выходил через отверстие в крыше или стене. Стены и потолок были покрыты слоем копоти.

        Непомерные материальные затраты на умиротворение мазурских князей привели к оскудению прусских земель в VI-VII вв.

        Но в конце VII века прусское войско разбило соединенное войско мазур и авар (место битвы точно не установлено – где-то на юге Правдинского района) – благодаря возвращению своих отданных на воспитание детей, ставших умелыми воинами.

        Эта победа отмечена мировой историей появлением имени “пруссы”, а для пруссов стала поводом перенять от аварских воинов их внешний вид.

Paveikslėlis

Аварский "прикид"

       Судьба пруссов не пошла по пути, обычному для других народов. Военная победа не привела к узурпации власти военными вождями. Приписанная воле прусских богов, она дала в руки жреческого сословия бразды правления.

        Верховные жрецы получили священное культовое имя, передававшееся из поколения в поколение – Криве-Кривайтис. (Не это ли имя перекочевало вместе с сембами на Русь, где жили кривичи, наследуя также имя прусского племени кривингов, обитавшего на Куршской косе?)

        Прусские племена при этом жили по-прежнему обособленно, не подчиняясь так и не возникшей здесь единой государственной системе.

        Дружинно-племенной характер прусского социума позволил им мирно уживаться с викингами, которые зачастую входили в состав прусских дружин – об этом свидетельствуют находки в могильнике VII века Кляйнхайде (на северной окраине нынешнего Гурьевска) – захоронение знатного воина с двумя соратниками в виде каменной ладьи характерно для Южной Скандинавии.

        В то же время викинги служили своеобразному отбору, снижавшему вероятность государственной самоорганизации пруссов.

        В конце IX века набег викингов (возможно, и самих пруссов) разорил торгово-ремесленный центр Трусо (близ нынешнего польского Эльблонга), где к тому же было множество торговцев и ремесленников непрусского происхождения.

        Викинги, таким образом, были также и своеобразными селекционерами, хранившими чистоту прусской породы.

        Вполне возможно, что среди викингов было множество пруссов, которые не хотели видеть своих единоплеменников заимствующими чужие нравы.

        Побережье Самбии всегда было открыто для свободных воинских дружин.

        К тому же у скандинавов и пруссов были общие боги – исследователи обнаружили идентичность между прусским святилищем Ромове (прусск., “чистое место”), располагавшимся близ нынешнего поселка Липовка (Багратионовский район) примерно с V века, и шведским Уппсала.

        Близость к кельтам, а затем к викингам, позволяет выдвинуть гипотезу о единой этнической истории, в которой пруссы были не периферией, а центром северных культов – своеобразной базой, тихой гаванью для странствующих по морям дружин и оседавших в далеких краях переселенцев.

        Дружинная добыча была скорее предметом обмена, который происходил в конце лета вокруг цитадели Кауп (сканд. “торжище”) у поселка Моховое близ Зеленоградска, где в X в. на “ярмарках” встречались дружинники с разных концов Балтии.

        Этот центр был окружен цепью святилищ, в которых “отмаливались грехи” походной жизни – в соответствии с нюансами верований каждого пришлого отряда.

        Попытка христианизаторской миссии Войцеха-Адальберта в Каупе (997 год) кончилась трагически – он, как осквернитель, был принесен в жертву языческим богам.

        На рубеже тысячелетий заканчивается очередной цикл истории пруссов. В 1010 году польский король Болеслав Храбрый уничтожил святилище Ромове и убил верховного жреца – как считается, в отместку за убийство причисленного к лику святых Войцеха-Адальберта. Жрецы перенесли святилище на левобережья реки Преголи (близ нынешнего Междуречья, поселок Бочаги). Новое святилище представляет собой крупнейшее сооружение в Северной Европе той эпохи – площадка укреплена двумя валами высотой до 15 м. “Ритуальная чистота” (отсутствие культурного слоя) подчеркивает культовое назначение городища.

        В 1016 году датский конунг Канут Великий сжег Кауп. Но дружинные поселения вокруг него просуществовали еще столетие – поселки Варгенава (прусск., “поселок варягов”) и Бледава (нынешние Малиновка и Сосновка Зеленоградского района).

        Последние викинги, бежавшие от Вильгельма Завоевателя и других королевских правителей, нашли свое пристанище именно здесь.

        К концу XI века исчезают захоронения в ладьях, из могильников исчезают захоронения коней (характерные с III в.), захоронения становятся предельно скромными, исчезает обряд кремации.

        Морские дружины, лишенные баз на побережье, превращаются в пешие и уходят на службу князьям Польши, Литвы и Руси.

        Можно предположить, что под именем “варяги” они переселялись на Русь целыми родами. Возникает столетняя пауза, в течение которой “воспроизводство” профессиональной дружины прерывается.

        Привычный поток добычи с моря иссяк, культурный стереотип требовал изменений – прежде всего, перехода к земледелию. С выдвижением на первый план земельных отношений начинает складываться протогосударственная структура и сравнительно быстро растет численность пруссов. Группы родственных семей живут хутором, управляются старейшиной и владеют наследуемыми угодьями лакусами (лакус - прусск. “поле”).

        Группа хуторов образует полку (полка – прусск., “волость”) с округлым городищем в центре, где проводилось народное собрание, и осуществлялись жертвоприношения. Волостью управляла “господа” - выборный орган, состоящий преимущественно из жрецов. Городище обычно состояло из двух частей – для постоянного пребывания выборных властей и для укрытия окрестных жителей в случае опасности.

        Лишенное дружин прусское оседлое население не смогло оказать сопротивления вторжению польского короля Болеслава III зимой 1110-1111 гг.

        Затем прусское ополчение вынуждено было вести беспрерывные сражения с пограничным польским княжеством Мазовия в землях Любавия и Хельминская юго-западнее мазурских озер.

        Дружинная мощь пруссов восстанавливается, что позволяет им давать отпор польским вторжениям и расширять свои владения к востоку и югу, осваивая прежде запретные территории лесной пустоши.

        Войны поляков с пруссами казалось завершились в 1166 году разгромом польского войска. Теперь уже поляки страдали от прусских набегов.

        Расширяются земли Натангия, Вармия, Погезания, образуются земли Помезания, Бартия и Надравия.

        К концу XII века под их влияние попадают восточные соседи-родственники – скальвы и ламаты.

        В X-XI вв. близкие пруссам воинственные судавы-ятвяги совершают набеги на Русь, что вынуждает Ярослава Мудрого ставить в верховьях Немана крепости.

        Пруссы так и не смогли освоить территории к югу и востоку от Самбии и Натангии – многие городища не достроены и не имеют культурного слоя, могильники пруссов XII-XIII вв. здесь практически не встречаются.

        Расширение прусской экспансии было остановлено крестовыми походами против пруссов.

Пруссы в русской истории


        Близ Светлогорска (немецкий Раушен) имеется речка с прусским именем Русис (Русс в немецких записях). По имени речки именовалась и прусская волость – Rusemothe (mothe – прусск., группа поселений).

        В датских и немецких источниках XII в. присутствуют многочисленные упоминания земли Ruzzia, Ruscia, скорее всего расположенной по реке Руса (Русне/Русс).

        Отнести эти упоминания к Новгороду, как считают историки, затруднительно или вовсе невозможно.

        На немецкой карте Пруссии Хеннеберга 1576 г. Русь относится к названию реки при перечислении рек дельты Немана: Russe sive Holm (“Руса, или Хольм”, “хольм” - сканд., остров).

        Первое в истории упоминание Литвы связано с описанием мученической смерти св. Бруннона-Бонифация в 1009 г. на границе “Руси и Литвы” (первым немецкий хронограф должен был назвать ближайшую территорию). Св. Бруннон прибыл в Скаловию (Sclavia – также напоминает “склавины/славяне”) с миссией к языческому правителю Нетимеру, которого св. Петр Дамиан называет “королем русов” (regem russorum).

        Отражением того же названия служит и древнейший поселок - нем. Rossitten (прусск. “Малая Русс”, совр. Рыбачий на Куршской косе), возникший вокруг орденского замка Rositten, возведенного на месте прусского святилища Rosa. Может быть, это было одно из владений племени русов, которым принадлежал и также прусский центр Кауп, вокруг которого была создана цепь святилищ.

        Древнейший герб Киева - трезубец найден выбитым на камне во многих местах Самбии. (Вероятно, он символизирует триаду древне-прусских богов: Перкуно – бог молнии и грома в огненном венце, Потол – бог-старец, бог подземного мира и смерти с мертвыми головами человека, лошади и коровы в качестве атрибутов, Потримп – бог-юноша, бог рек, источников и плодородия.)

        Древнерусские приднепровские погребения идентичны самбийским.

        Древнерусские летописи говорят как о том, что Рюрик был призван новгородцами не из Швеции, а из Пруссии, так и о том, что древнерусские знатные рода - прусского происхождения (Полное собрание русских летописей, т. 7, 1856; Бархатная именная книга русских царей, Русская геральдика, 1855, 1990).

        Мало того, одним из предков Романовых признается некий Глянда - типично прусское имя.

        На связи Янтарного края с Русью указывает находка в могильнике Гросс-Фидрихсберг X-XI вв. (обнаруженная при строительстве форта в XIX веке, Кенигсберг) захоронения вождя в железном шлеме, покрытом бронзовыми золочеными пластинами. Такой шлем считается принадлежностью древнерусских князей. Возможно, этот шлем был получен в награду за службу в русской дружине.

        В своей автобиографии Пушкин писал: “Мы ведем свой род от прусского выходца Радши, или Рачи (мужа честна, говорит летописец, т.е. знатного, благородного), выехавшего в Россию во время княжества святого Александра Ярославовича Невского. От него пошли Мусины, Бобрицевы, Мятлевы, Поводовы, Бутурмены...”

        И хотя эта версия опровергается историками, мы не можем отбросить ее, хотя бы потому что великий поэт был ближе к своим корням исторически и мог иметь в распоряжении позднее утраченные документы и свидетельства историков своего времени.

        Один из предков царского рода Романовых носил имя Андрей Кобыла, которое без перевода на древнеславянском звучало как Андрей Прусс. Летопись подтверждает его приход из Литвы, через которую лежал путь прусских родов на Русь.

        Историки предполагают, что скандинавско-прусская дружина “датского” (а скорее фризско-прусского) князя Рюрика в IX в. получила владения, закрепив за ним свое родовое название – Русь.

        В Х веке пруссы окончательно покидают Кауп.

        Переселение состоялось в закрепленные во владение земли, где первоначально русами звались только представители знатной военной верхушки – витязи (сканд. wiking было заимствовано пруссами как witingis, после чего у русских трансформировалось в “витязь”).

        Позднее это название распространилось на весь народ. Не случайно древнейшая улица Новгорода называется “Прусской”, что не связано с возникшей только после XIII в. торговлей с орденским прусским государством.

        Приведенные свидетельства указывают на особую роль прусской земли в истории России. Вероятно, можно говорить о культурной трансляции римской государственной парадигмы через Пруссию на Русь, противопоставляя ее принятой многими историками концепции монголо-татарской модели государственности, будто бы принятой на Руси во время ига.

         Римская модель, перенесенная воинским сословием из Пруссии, является прямым предшественником модели Российской Империи. Россия преемствует имперскую жреческо-царскую модель от Византии, а аристократическую-воинскую – от Рима и Пруссии.

Сопротивление тевтонскому завоеванию


        Три фактора подорвали обороноспособность пруссов против орденского нашествия: слабость самоорганизации (отсутствие государственной системы) и слабость экономическая (и как следствие – малочисленность прусских племен).

        Пруссы не успели не только создать своего государства, но и освоить земледелие – орудия труда были примитивны, отчего численность пруссов оставалась незначительной.

        История столкнула на прусских землях две нарастающие силы – прусские дружины предгосударственного племенного союза и войска феодально-католической польско-германской экспансии.

        В 1191 году Казимир Справедливый осуществляет поход против ятвягов и помезан, живущих обособленно от основного племенного массива пруссов.

        По границам прусских земель с 1216 года против пруссов постоянно выступают польские феодалы.

        В 1222-1223 гг. происходит крестовый поход, в котором участвует все польское рыцарство. Результаты похода были незначительными – в зависимость от поляков попала Хельминская (Кульмская) земля – периферийная прусская территория.

        В 1228 году пруссы разгромили польский рыцарский Добжинский орден, созданный специально для завоевания Янатраного края.

        Но в 1230 Конрад Мазовецкий уступает тевтонским крестоносцам Хельминскую землю, а Дробжинский орден вливается в Тевтонский. С этого момента можно вести отсчет тевтонской агрессии, в конце концов лишившей пруссов независимости. Тевтонское завоевание превратило жизнь пруссов в сплошную череду сражений против опытного и организованного врага. Беспрерывные битвы продолжались более полувека.

        В 1233 году в битве при Сиргуне крестоносцы разбили слабое прусское войско.

        Но в 1242 году согласованное выступление пруссов позволило очистить от крестоносцев весь захваченный запад прусских земель.

        Но осада замка Бальга – плацдарма для последующих вторжений крестоносцев – была для пруссов неудачной. Пришедшее на помощь осажденным войско заманило пруссов в засаду. И здесь, как и во множестве других эпизодов заката прусской истории, свою роль сыграло предательство одного из прусских вождей.

         Под давлением Папского престола пруссам в 1249 году пришлось признать эти земли Орденскими. Тем не менее, в этом же году началось новое “восстание” пруссов.

         В 1253 году пруссы разбили крестоносцев близ деревни Гирмов (ныне поселок Русское). Возглавлявший войско орденский комтур был убит. Битва произошла у городища – места сбора прусского ополчения.

         Интересно, что городище Гроссе Хаузен имеет характерную спиральную форму, сходную с той, которую обнаружили в далеком Аркаиме (юг Челябинской области). Аркаим и древнее прусское городище совпадают и по размерам. Находки Аркаима датируются XVIII-XVI вв. до н.э. или несколько ранее. Очевидно, здесь прослеживается связь с индоевропейской миграцией, охватившей несколько тысячелетий во времени и несколько тысяч километров в пространстве.

        В 1254 г. чешский король Оттокар II возглавил поход на Самбию.

        Пройдя через замки Эльблонг и Бальга с 60-тысячным войском, он по льду внезапно переправился к прусской деревне Пилав (Пиллау, Балтийск) и нанес поражение прусскому ополчению у городищ Меденове (Кумачево) (“лесное”), Рудава (Мельниково) (“красное”), Ногимпте (Сиренево) (“твердыня, оборонительный пункт”).
   
        Правилом рыцарей было полное уничтожение городища вместе с его жителями, оказавшими сопротивление. Возможно, именно это привело к целой серии предательств прусских вождей – в 1255 крещеный прус провел крестоносцев к городищу Капостете (нынешний поселок Курортное), который был взят штурмом; в том же году вождь обороны городища Велува (у северу от нынешнего Знаменска у поселка Прудное) сдал его комтуру Кенигсберга.

        Пруссы не имели объединенной регулярной дружины и практически без боя сдали восточную часть Самбии до Тапиовы (Тапиау, Гвардейск). Тевтонцы воспользовались также захватом в заложники сыновей местных нобилей.

        Возвращаясь на родину, Оттокар II предложил крестоносцам организовать замок у прусского городища Тувангсте (вероятно, существовало также городище Конугарбс – княжеская гора).

        Здесь в 1254 г. возник замок Кенигсберг.

        Поблизости от замка в 1278 году был казнен один из прусских вождей – Глаппо, по имени которого названа гора Глаппенберг (в районе нынешней улицы Коперника в Калининграде).

        В 1260 году возникает новый всплеск прусского сопротивления, обусловленный поражением крестоносцев в Литве у озера Дурбе от прусско-литовского войска и опасным для них походом монгольских войск под началом Бурундая.

        Возглавил сопротивление нобиль Натангии Геркус Манто (Герко Мантас, Генрих Манте). 22 января 1261 года в битве при Покарвисе (юго-восток дер. Ушаково) он разбил крестоносцев, загнав их в болото. Пленные рыцари были принесены в жертву - привязаны к своим коням и сожжены. Возможно, это была месть за сожжение прусских вождей и старейшин, которых крестоносцы в 1260 году под видом переговоров заманили на городище Ленценберг (Lemptenburc) - 3 км к западу от д. Ушакова - и предали огню.

        В ходе борьбы с Орденом пруссами был сожжен замок Каумен (пос. Заречье), замок Триммау (прусский Тремов, близ нынешнего поселка Дружба), осажден замок Нойхаузен (Гурьевск). Затем был уничтожен замок Христбург, осаждены замки Бальга и Кенигсберг. Осада была снята после тяжелого ранения Геркуса Манто. Пруссы были разгромлены также в битве у городища Побетен (нынешний поселок Романово) (между 1261 и 1267), где, согласно хронике, погибло более 5000 прусских дружинников..

        Прусское сопротивление окончательно захлебнулось после гибели своего вождя – предположительно он был убит рыцарями в центральном святилище пруссов к югу от замка Норкиттен (поселок Междуречье) близ поселка Бочаги.

        В 1274 году штурмом было взято центральное укрепление Надравии – городище Камменсвике (“пчелиный поселок”) – на территории нынешнего поселка Тимофеевка восточнее Черняховска – где, судя по находкам, поселение существовало еще в начале I тысячелетия н.э.

        Пруссы не успевали возводить новые укрепления – в том же году было взято еще три городища, включая спешно построенное мощное укрепление Отолихия (на северной окраине поселка Фунмановка, что северо-восточнее города Гусева).

        Тяжелое положение пруссов было связано с массовым предательством нобилей, утративших веру в возможную победу и отказывавшихся от языческих богов. Многие из них были обращены в христианство еще детьми, будучи в заложниках в Орденских землях. (Сам Герко Мантас был обращен в христианство во время пребывания в заложниках в Магдебурге).

        В 1295 г. происходит последнее восстание пруссов против нобилей-изменников, потерпевшее поражение из-за предательства одного из своих вождей.

Конец прусской истории


        Христианизация означала для пруссов разрыв между элитой и народом – народ христианизировался поверхностно (Орден в большей мере интересовался янтарем), продолжая поклоняться языческим богам. Прежние обряды сохранялись в течение всего средневековья.

        В 1520 году известно жертвоприношение черного быка для отвращения приближающегося к Кенигсбергу польского флота. Еще в начале XVIII века на городище Краам (южнее Светлогорска) совершались кровавые жертвоприношения.

        Вторым ударом по прусскому народу была утрата моноэтничности на своих территориях – в XIV веке началось массовое переселение крестьян из Германии, которые к тому же были носителями прогрессивных приемов земледелия (воловья упряжка и “немецкий плуг”), а в XV – из Литвы в слабозаселенные пруссами Скаловию и Надравию (отчасти возвращая сохраненные там прусскими дружинниками обычаи предков).

        Мощные лесные массивы, отделявшие степную Самбию от соседей, стали активно вырубаться и распахиваться.

        Новая волна переселенцев возникла после ликвидации Ордена в XVI веке – сюда из Нидерландов и Франции потянулись переселенцы-протестанты, спасавшиеся от католических преследований.

        Окончательному смешению способствовала страшная эпидемия чумы в начале XVIII века, после которой переселенцам были предоставлены значительные имущественные и правовые льготы.

        Одновременно пруссам начинает возвращаться их культурное наследие.

        В 1561 году появляется первая книга на прусском языке, монах Симон Грунау и его последователи создают прусскую историографию. Можно считать, что превращение прусской истории в предмет исследования заканчивает живую историю пруссов как самостоятельного этноса.

        Начинается иной – прусско-германский этногенез с кратковременным взлетом, исчерпавшим энергетику прусского духа. В отличие от многотысячелетней “прусской” истории, история пруссачества занимает всего две-три сотни лет.

        Еще в середине XVIII века население Пруссии готово было присягать любому пришлому завоевателю. И хотя в Семилетней войне прусская армия и талант Фридриха Великого составили для русских серьезного соперника, население Пруссии было безучастно к войне и не проявило ничего подобного тому, что проявили русские в Отечественную войну 1812 года.

        Сам Фридрих Великий писал и думал на французском языке, вместе с “верхами” прусского общества преклонялся перед французской культурой и даже мечтал стать известным французским поэтом.

        В войне с Наполеоном пруссаки также показали себя неплохими солдатами, но неважными гражданами – они легко переходили от войны с Бонапартом к союзничеству с ним против России, а перед лицом поражения французской армии быстро приняли сторону русских и даже сыграли позднее роковую роль в сражении под Ватерлоо, где подоспели к союзникам именно в тот момент, когда Наполеон ожидал свой задержавшийся на марше корпус, и решили исход сражения.

        Русские дважды спасали Пруссию от исторического небытия. Первый раз отказавшись от оккупации фактически уже поверженной Пруссии в 1760.

        Второй раз – во время переговоров Александр I с Наполеоном, когда русский царь отказался от планов Бонапарта расчленить и уничтожить Пруссию. Русские прощали пруссов за предательство и в первом, и во втором случае, закрывая глаза на нарушенные клятвы и союзнические обязательства.

        Во второй половине XIX века Пруссия становится политическим центром германской государственности, а пруссаки – ядром германской нации.

        В середине ХХ века после второй мировой войны Пруссия подвергается расчленению – она поделена между другими немецкими землями, Польшей и СССР.

        Несколько миллионов жителей Пруссии переселяются в западные немецкие земли, где их, по свидетельству историков, встретили далеко не ласково, считая виновниками всех бед Германии. С этого момента то особое состояние духа, которое Освальд Шпенглер называл “прусский социализм”, исчезает из истории.

Заключение


        Известные этапы прусской истории могут служить своего рода модельным экспериментом, в котором можно проследить судьбу этноса, огражденного от завоеваний и оказавшегося не обочине мастшабных переселений народов.

        Индоевропейцы, осевшие в Янтарном крае в расовом отношении не изменялись в течении трех тысяч лет, хотя неоднократно проходили через этнические кризисы и принимали различные культурные модели. Немногочисленность пришельцев позволяла ассимилировать их, даже признав их власть над собой и переняв у них важные хозяйственные и военные новшества.

        Столь длительный период существования группы индоевропейских племен-пруссов указывает, что этногенез вовсе не является внутренне заложенным в биологическую природу механизмом, как считал Л.Гумилев. О том же говорит и история пруссаков, которые этнически сформировались не ранее XV века, а в ХХ веке исчезли из истории.

        Прусская история отчасти проливает свет на прибрежную историю Балтии – разные имена морских дружин, тревожащих все северное побережье Европы, по всей вероятности, связано с единой близкородственной этнической общностью. Пространственный размах деятельности норманнов-викингов-варягов не должен нас смущать как не смущает такой же размах древнегреческой морской экспансии.

        Прусская история также дает пример стойкого сопротивления всяческим завоевателям и приятия привнесенных новаций. Власть среди пруссов принадлежала тому, кто приходил с миром и приносил с собой более высокие культурные ценности и прогрессивные экономические технологии.

        Финал прусской истории также поучителен: без государственной организации нет и не может быть независимого существования, а лишение независимости приводит к исчезновению народа.

Перепечатывается с сайта http://kolev3.narod.ru/Stat/Etnos/prus.htm

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Sau 2012 00:24 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27077
Miestas: Ignalina
М.Б.Щукин (С.-Петербург)

РОЖДЕНИЕ СЛАВЯН

http://krotov.info/history/09/3/schukin.html

Выдержка:

      "....определенный интерес начинает представлять легендарная часть “Литовских Хроник”, где сообщается о некоем Полямонисе, бежавшем в Прибалтику вместе со своим семейством и 500 всадниками от преследований Нерона. Сыновья инсургента якобы и были создателями Литовского государства.

      Становление литовской государственности в действительности происходит позже, возможно, во времена Карла Великого (Ушинскас 1988), но и легенда о Полямонисе вполне могла соответствовать неким политическим реалиям: преследования Нероном разных оппозиционных групп, политических, идеологических и религиозных, включая ранних христиан, явно имели место и достаточно хорошо известны."

-------------------------

Ушинскас В.А. 1988. Формирование раннегосударственной территории Литвы I-XIII вв (по данным археологии) // Диссертация на соискание степени канд. ист. наук. Л. (Рукопись).

Ушинскас В.А. 1989. Роль культуры штрихованой керамики в этногенезе балтов // Славяне: этногенез и этническая история. Л.

-------------------------

Карл Великий
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0% ... 0%B8%D0%B9

     Карл I Вели́кий (лат. Carolus Magnus или Karolus Magnus, нем. Karl der Große, фр. Charlemagne, 2 апреля 742/747[1] или 748[2] — 28 января 814, Ахен) — король франков с 768 (в южной части с 771) года, король лангобардов с 774 года, герцог Баварии c 788 года, император Запада с 800 года. Старший сын Пипина Короткого и Бертрады Лаонской. По имени Карла династия Пипинидов получила название Каролингов. Прозвище «Великий» Карл получил ещё при жизни.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Lap 2013 18:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27077
Miestas: Ignalina
Valdemaras Šimėnas. Kas įvyko 536 m.?
AISČIŲ AUŠRAI ATITARIA AISČIŲ SAULĖLYDIS


http://mokslasplius.lt/mokslo-lietuva/2 ... aulelydis/

http://mokslasplius.lt/mokslo-lietuva/2 ... aulelydis/

2013.10.07, Nr. 17 (505)

Paveikslėlis

Archeologijos paminklų tyrinėtojas Lietuvos pajūryje, Nemuno žemupyje ir Rytų Lietuvoje docentas Valdemaras Šimėnas (Gedimino Zemlicko nuotrauka)

Archeologas doc. dr. Valdemaras ŠIMĖNAS žinomas kaip archeologijos paminklų tyrinėtojas Lietuvos pajūryje, Nemuno žemupyje ir Rytų Lietuvoje. Tyrinėja atskirų baltų genčių ribas, tarpgentines teritorijas, ypač domisi Didžiojo tautų kraustymosi periodo, vakarų baltų ir prūsų archeologijos klausimais.

Kalbindami Valdemarą Šimėną mėginsime aiškintis dalykus, kurie rūpi ne vien archeologams, bet ir visiems, kas nėra abejingas baltų tautų proistorei, daugelio Europos tautų reikšmingiems gyvensenos ir kultūrinės raidos procesams.

Kartu su Rusijos archeologu Vladimiru Kulakovu parašė monografiją „Užmirštieji prūsai“ (1999), o 2006 m. Vilniaus universiteto leidykla išleido V. Šimėno monografiją „Etnokultūriniai procesai Vakarų Lietuvoje I. m. e. tūkstantmečio viduryje“. Paskelbė apie 400 mokslo ir mokslo populiarinimo straipsnių, sudarė keletą bibliografinių rodyklių.

Išskirsime 2012 m. pasirodžiusį bene reikšmingiausią V. Šimėno pastarųjų metų darbą, jo sudarytąją „Lietuvos archeologijos bibliografiją, 1999–2010“.

Laikraštyje „Mokslo Lietuva“ 2010 m. esame spausdinę išsamius pokalbius su Valdemaru Šimėnu ir Gintautu Vėliumi apie kraštovaizdžio archeologiją.

Autoritetams kartais sunku priimti naujoves


Mokslo Lietuva. Gali atrodyti, kad 2012 m. pabaigoje pasirodžius Eugenijaus Jovaišos įspūdingos monografijos „Aisčiai“ pirmajam tomui „Kilmė“, mūsų archeologai truputį nuščiuvo ir kaupiasi naujiems darbams. Tikriausiai tokiam drąsiam teiginiui būtų galima ir paprieštarauti? Kas Jums, gerbiamasis Valdemarai, šiandien atrodo ypač aktualu archeologijos tyrinėjimų baruose, kokius savo paties darbus išskirtumėte?

Valdemaras Šimėnas. Pastarųjų kelerių metų savo svarbiausiu darbu vadinčiau „Lietuvos archeologijos bibliografijos, 1999–2010“ sudarymą1. Tai archeologo Adolfo Tautavičiaus sudarytos knygos „Lietuvos archeologijos bibliografija, 1782–1998“ tąsa, kartų perimamumo archeologijoje darbas.

Kitas mano didelis darbas – „Prūsų archeologija“. Šią knygą rašiau ne vienus metus ir dar teberašau. Kodėl rašau? Pirmiausia dėl to, kad tai mano tyrimų objektas. Kadangi tai prūsiška tema, aptariant kai kuriuos dalykus teko bendrauti ir su Eugenijumi Jovaiša, jam rengiant spaudai monografijos „Aisčiai. Kilmė“ I tomą.

Turiu sukaupęs turtingą šiai temai skirtų knygų rinkinį, prisišvietęs nemažai knygų iš Vokietijos ir Lenkijos, ne visas jas galima rasti mūsų mokslinėse bibliotekose. E. Jovaišai pasiūlius padėjau jam sudarant kai kuriuos žemėlapius.

Man kaip orientacininkui ir kraštovaizdžio tyrinėtojui per archeologinius radinius ypač svarbu žemėlapiai, jų sudarymas, nes iš topografijos vėliau eina visi kiti labai svarbūs dalykai.

Iš to bendradarbiavimo labai daug ko pasisėmiau, turėjau net perrašyti kelis savo jau parašytus būsimos knygos skyrius. Tikiuosi, kad ir E. Jovaiša turėjo naudos iš mūsų diskusijų. Dabar bendradarbiaujame rašant antrąjį „Aisčių“ tomą. Ten skaitytojų laukia tikrai nemažiau naujovių.

Yra dalykų, kur kolega nepralenkiamas, pvz., archeologinių radinių datavime jis gali būti vadinamas klasiku. Mūsų archeologai kartais mėgsta datuoti labai neapibrėžtai – I–IV, V–VIII a. ir pan., o tikslumas labai reikalingas, antraip nesuprasime vykusių procesų, kultūrų įtakų ir t. t.

Rašiau disertaciją „Etnokultūriniai procesai Vakarų Lietuvoje I m. e. tūkstantmečio viduryje“, joje pateikta medžiaga skirta ir kuršiams, ir prūsams. Tuos procesus tyrinėjant būtinas tikslumas. Dar prieš rašant teko sudaryti kartotekas, sukaupti kapinynuose aptiktą medžiagą, sudaryti žemėlapius.

Daugelio savo pastebėjimų smulkiau neišdėsčiau, bet matau bendrą žmonių populiacijos kaitą, skaičiaus kitimą (kapinynų skaičiaus ir kapų kiekio juose kitimą), bendrą tendenciją suvokiau dar rašydamas disertaciją. Į ją pateko tautų kraustymosi ir daugelis kitų dalykų.

Gyniausi 1994 m., susilaukiau nemažai kritikos. Gal kai kuriems archeologams buvo pernelyg daug naujų, neįprastų dalykų. Dabar visi rašo apie Didįjį tautų kraustymąsi, kuris užkliudė ir baltų gyventąsias teritorijas. Bet anksčiau manyta, kad baltai buvo nuošalyje nuo šių globalių procesų.

ML. Ramiai tūnojo tarp savo pelkynų ir girių glūdumų. Kur gi ne.

V. Šimėnas. Net mūsų didieji – Adolfas Tautavičius, Regina Volkaitė-Kulikauskienė, Laima Vaitkunskienė negailėjo man kritikos. Tokia buvo išankstinė nuostata. Vėliau niekas iš solidžių archeologų jau neneigė, kad Didysis tautų kraustymasis paveikė ir baltų teritorijas.

Anksčiau pirmasis parašiau apie polietnines grupes, už ką gavau kritikos iš E. Jovaišos. Knygoje „Aisčiai“ jis manęs tiesiogiai nebara, bet „Istorijos“ žurnale didžiosiomis raidėmis parašė kelis kritiškus sakinius. Bet tai nekliudo mums nuoširdžiai bendrauti ir bendradarbiauti. Natūralios mokslinės diskusijos.
Nesusikalbame, ar tie palaidotieji su turtingomis įkapėmis buvo kunigaikščiai ar ne.

Parašiau, kad baltų žemėse randamos įtakos iš Dunojaus vidurupio – kad ir Vidgirių kapinyne. Pranė Dundulienė parašė, kad tai nukeliavę į Dunojaus vidurupį ir sugrįžę mūsiškiai, baltai. Matyt, dalis gyventojų buvo įsivėlę į tautų kraustymosi žygius. E. Jovaiša pateikė aiškų motyvuotą atsakymą, kad tai išties mūsų baltai, sudalyvavę žygyje ir grįžę su grobiu.

Paveikslėlis

Į „Mokslo Lietuvos“ redakciją Valdemaras Šimėnas atsinešė pilną portfelį knygų, iš kurių matyti ir jo mokslinių interesų kryptis(Gedimino Zemlicko nuotrauka)

Rusijos archeologinėje literatūroje paplitęs tas terminas – polietninis. Visi ieško tiesos, o ji gali būti kažkur per vidurį tarp kraštutinių pozicijų. Archeologai nuolat susiduria su senovės amatininkų dirbiniais, labai sudėtingomis gamybos technologijomis, auksavimu ir sidabravimu, juodinimo technika ir pan. Viso to pats neišrasi. Čia jau reikia žinoti, kaip visa tai padaryti, būtina perimti technologiją, įgyti patirties. Vadinasi, reikia atsivežti tos srities meistrą, pas jį pasimokyti ir padirbėti. Tai ir prestižo reikalai. Gal tie daiktai padaryti baltų žemėse, bet tai europinio masto meistro darbai.

Kalbame aisčiai, aisčiai ir staiga – prūsai


ML. Suprantu, kad kiekvieno išskirtinio radinio autorystę nėra paprasta nustatyti, atskirti kur įtakos, o kur vietos meistrų darbas. Tie svetimšaliai meistrai į baltų žemes galėjo patekti ir per baltų žygius į kitus kraštus, per tautų kraustymosi įtakas. Pagaliau juk ir iš karo žygių atsivežtieji vertingi daiktai galėjo turėti poveikio baltų amatininkams, pasitarnauti kaip pavyzdys, etalonas.

V. Šimėnas. Iš tikrųjų net ir kitų kraštų valdovų dovanos galėjo padaryti tam tikrą amatų ir kultūros šuolį. Pamatę rubinais ar kitais brangakmeniais inkrustuotą diržo sagtį, durklo rankeną, vietos auksarankiai jau turėdavo gražaus daikto pavyzdį.

Taurapilio kunigaikščio kalavijas ir labai retas kalvio darbo makštų apkalas rasti Utenos rajono pilkapyne šalia Taurapilio piliavietės datuojami I tūkstantmečio viduriu. Panašių nerasta slavų ir germanų kraštuose, bet aptikta Dunojaus baseine. Kartu aptiktos puošnios sidabrinės paauksuotos ir geležinė almandinais puošta sagtis, sidabru kaustytas ragas.

Net jei tie dirbiniai atvežtiniai, jie pamažu tapo savais, tą pačią gamybos technologiją ar ornamentiką jau galėjo pradėti taikyti ir vietos amatininkai. Labai daug baltiškų segių geležies amžiuje kaip pirmieji gaminių prototipai pateko iš Padunojo, Noriko (Noricum), Panonijos (Pannonia) ir kitų Romos provincijų, o paskui jų gamybą įsisavino vietos meistrai ir paplito jau kaip vietos gamyba.

ML. Laikas iš savęs guiti nevisavertystės kompleksą, vergo psichologiją. Įsiminė E. Jovaišos mintis: jei baltų kraštai pavadinami Europos provincija, tai pasižiūrėkime į to meto germanų ar būsimų austrų žemes, kurios lyginant su Roma ar Egiptu taip pat buvo provincijos.

Paveikslėlis

Miko Beilio (Mike Baillie) 1999 m. išleistoje knygoje „Exodus to Arthur: Catastrophic Encounters with Comets“ (Egzodas į Artūrą: katastrofiški susidūrimai su kometomis) pateikiama sudaryta medžio rievių dendrochronologinių matavimų skalė mediniams radiniams matuoti

V. Šimėnas. Dėl baltų tariamo provincialumo.

Esu lankęsis kone visuose svarbiausiuose Europos muziejuose – Skandinavijoje, Vokietijoje, Italijoje ir kitur.

Vykdydami projektą „Archeologinių lituanistikos išteklių sąvado sudarymas ir skaitmeninimas ARCHEOLITAS“ turėjome progos aplankyti geriausius Vokietijos ir kitų šalių muziejus, galėjome susidaryti gan išsamų įvairių šalių archeologinės kultūros vaizdą. Kad ir kurį nors Kopenhagos muziejų lankydamas gali būti priblokštas bronzos amžiaus varinėmis triūbomis ar kitais eksponatais.

Tačiau kai pradedi gilintis į konkretų priešistorės periodą, pamėgink rasti, pvz., tautų kratymosi laikotarpio radinių kad ir turtinguose Švedijos muziejuose, toje pačioje Gotlando saloje. Minty turiu ne vien patį kraustymąsi, bet apskritai tą laikotarpį atspindinčius eksponatus. Jų tėra vienas kitas. Visada reikia turėti omeny konkretų laikotarpį ir kuo siauresnį.

Iš tiesų mane domina ne tiek senasis geležies amžius ir tautų kraustymasis, kiek visa etnogenezė. Kalbame aisčiai, aisčiai ir staiga – prūsai. Iš kur aisčių teritorijoje staiga atsiranda prūsai? Ir kur dingsta aisčiai?

E. Jovaišos knyga skirta aisčiams, jų kilmei, aušrai, o būsima manoji – aisčių saulėlydžiui. Bet man reikia procesų, kuriuos įžvelgiu ir matau, paaiškinimo. Turėjo būti arba svarbus politinis įvykis, arba koks nors gamtinis kataklizmas, paaiškinantis tolesnio proceso priežastį.

ML. Kaip su dinozaurais – kodėl išnyko? Asteroido ar meteorito kritimas į Žemę lyg ir paaiškina.

V. Šimėnas. Prie asteroido dar sugrįšime.

2010 m. „Mokslo Lietuvoje“ per tris numerius kalbėjomės apie kraštovaizdžio archeologiją. Mokslinio projekto „Archeokraštovaizdis“ problematikai skirtas „Lietuvos archeologijos“ 38 tomas, nors tai toli gražu nėra viso projekto vykdymo metu sukaupta medžiaga.

Iš to paties projekto geografas Rolandas Tučas 2012 m. apsigynė mokslų daktaro laipsnį, botanikas Lauras Balakauskas tais pačiais 2012 m. apsigynė disertaciją, tyrinėdamas Vėlyvojo ledynmečio ir holoceno miškų augalijos raidą Lietuvoje kraštovaizdžio atkūrimo algoritmo modeliavimo duomenimis. Jis pateikė žiedadulkių analizes ir suvestines.

Mūsų vykdytojo projekto metu nustatytos tikslios radiokarbono datos, sudaryti skaitmeniniai archeologijos žemėlapiai. Dabar jau keturi nauji dėstytojai būsimiems archeologams dėsto kraštovaizdžio archeologijos kursą, taip pat geografinių informacijos sistemų (GIS) kursą Vilniaus universiteto archeologams ir gamtininkams.

Archeologai naudoja labai daug senųjų žemėlapių, jie skaitmeninami. Visame pasaulyje maždaug nuo XX a. dešimtojo dešimtmečio labai populiari kraštovaizdžio archeologija, nors nepasakyčiau, kad ligi šiol Lietuvoje tai nebuvo žinoma.

Paveikslėlis

Teodoras Bitvinskas, Kaune įkūręs Dendrochronologinių duomenų banką (Nuotrauka iš Dendrochronology-lt.com)

ML. Modernioms skaitmeninėms ir kitokioms technologijoms veržiantis į archeologiją ar neprarandamas humanitarikai būdingas turinys, sąsajos su socialiniais reiškiniais ir procesais, tautų psichologija, tiriamų visuomenių ir bendruomenių savitumą, išskirtinumą, apibūdinantys dalykai?

V. Šimėnas. Palietėte archeologams labai skaudžią temą. Turinio gal ir neprarandame, jis vis plečiasi. Tačiau savo tyrimų metodais nuo istorijos ir humanitarinių mokslų vis tolstame ir artėjame prie gamtos ar tiksliųjų mokslų.

Archeologija jau seniai tapo savarankiška disciplina, nebe istorijos tarnaitė. Nors Lietuvos mokslo taryboje to niekas nenori suprasti ir naujojoje mokslo sričių, krypčių ir šakų klasifikacijoje liekame suplakti su istorikais. Visur pasaulyje archeologija atskirta nuo istorijos.

Kasdieniame gyvenime gal tai ir nesvarbu, tačiau ruošiant archeologus galioja tie patys pigiausi studentų finansiniai krepšeliai. O tai varžo naujos aparatūros, kompiuterinių programų įsigijimą, archeologinių praktikų organizavimą.

Paveikslėlis

Per rastąsias žiedadulkes botanikas Lauras Balakauskas tyrinėjo Vėlyvojo ledynmečio ir holoceno miškų augalijos raidą

Ką pasakys medžių rievės?


ML. Ar jau galite pasakyti, kur dingo aisčiai ir iš kur atsirado prūsai? O gal niekur nedingo ir iš nieko neatsirado? Tiesiog tautos pavadinimo klausimas?

V. Šimėnas. 1999 m. su maskviečiu archeologu Vladimiru Kulakovu parašėme knygą „Užmirštieji prūsai“.

Mano rašytoje dalyje yra tokia mintis:

„Tyrinėtojai pažymi, kad VI–VIII a. visoje aisčių teritorijoje pasireiškė gili kultūrinė krizė. Galima prisiminti Simono Grunau XVI a. užrašytą pasakojimą apie Sembos ir Mozūrijos gyventojų tarpusavio kovą. Pasak jo, šioje kovoje laimėjo sembai. Tačiau nagrinėjant Sembos VII–VIII amžiaus kapinynų medžiagą, to pasakyti negalime. Atrodo, kad kovoje pralaimėjo abi pusės. Visa vakarų baltų teritorija nuo Vyslos iki Nemuno atrodo kaip beveik negyvenama. Aisčių kultūros likimas VII–VIII amžiuje tyrinėtojams nėra aiškus.“2

Visa ši pastraipa žodis žodin yra įdėta į naujosios akademinės „Lietuvos istorijos“ 2 t. (290 p.).

Dirbdami prie kraštovaizdžio archeologijos mes domėjomės gamtininkų darbais, seku jų literatūrą, man yra tekę bendrauti su Teodoru Bitvinsku (vežiau jam į Kauną Vidgirių kapinyno medinio karsto liekanas, kad jis atliktų dendrologinius tyrimus).

„Mokslo Lietuva“ 2010 m. darė interviu su T. Bitvinskio mokine dr. Rūtile Pukiene apie Vilniaus Žemutinės pilies dendrologinius radinius ir dendrochronologinį datavimo metodą3.

Tai štai T. Bitvinskas (1928–2008) Kaune buvo įkūręs Dendroklimatochronologijos laboratoriją, kurioje buvo sukauptas tuometinės Tarybų Sąjungos Dendrochronologinių duomenų bankas.

Didžiojo Novgorodo archeologinio miesto visos dendrochronologinės datos buvo nustatytos šioje laboratorijoje. Dendrologų internetiniame puslapyje (Dendrochronology-lt.com) visa svarbiausia literatūra nuskenuota ir pateikta, sukaupti medienos amžiaus nustatymo duomenys, kurių skalė Lietuvoje siekia 1010 m. po Kr.

Klaipėdoje sudaryta skalė pušims iki 1515 m. ir ąžuolams iki 1304 m. Pateiktos ir kitos atkarpėlės, bet jos nesusietos su visa skale. Man teko šiais dalykais pasidomėti plačiau. T. Bitvinsko laboratorijoje buvo sukaupti duomenys iš Koknesės (iki 968 m.), Didžiojo Novgorodo (iki 853 m.), Senosios Ladogos (iki 631 m.).

Į šiandienos pokalbyje toliau dėstomą temą teko patekti kiek atsitiktinai.

Kadangi estai išleido „Estijos archeologijos“ 4 t., skirtą tautų kraustymosi periodui – nuo V iki XI a. (jau yra ir 5 t.), o aš tautų kraustymąsi tyrinėju, tai man aktualu ką naujo rašo kaimynai. Tuo labiau, kad kasmet vasarą į Kretingos rajoną tyrinėti senosios žemdirbystės laukus atvažiuoja estų archeologas profesorius Valteris Langas (Valter Lang) su kolegomis.

Su estų archeologais tenka daug bendrauti gyvai. Beje, V. Lango žmona lietuvė kalbininkė profesorė Birutė (Želvytė) Klaas-Lang dirbanti Tartų universitete (1999–2005 m. Filologijos fakulteto dekanė, 2006–2010 m. Tartų universiteto prorektorė).

Gal todėl archeologai lietuviai ir estai yra patys geriausi draugai.

Bet grįžkime prie knygos.

Joje estai cituoja Karališkojo universiteto Belfaste (Queen‘s University, Belfast) dendrologą profesorių emeritą Mikį Beilį (Mike Baillie), kuris yra tos pačios kartos atstovas kaip T. Bitvinskas, beje, jiedu susirašinėjo.

Tai štai Belfasto karališkajame universitete prof. M. Beilis su bendradarbiais sudarė medžio rievių dendrochronologinių matavimų skalę mediniams radiniams matuoti ligi 7272 metų (nuo šių dienų) senumo.

Tokį medinių archeologinių radinių datavimo metodą pagal medžių rieves naudoja visi Europos archeologai. Skalė sudaryta Anglijai, bet ji koreliuojama ir kitoms šalims.

Kaip minėjau, mūsų (Lietuvos) skalė siekė tik iki 1010 m. po Kr.

ML. Įtariu, kad šį medinių radinių senaties datavimo būdą prisiminėte ne vien dėl pagarbos T. Bitvinskui ir M. Beiliui?

V. Šimėnas. Dendrochronologinis datavimo metodas pastaruoju metu pažengęs labai toli į priekį ir kai suvedi visus duomenis, kurie koreliuoja tarpusavyje, išaiškėja nenašių metų datos ir tie metai kartojas. Tai globalūs dalykai.

T. Bitvinskas iš pradžių kėlė paprastus (mūsų dienų požiūriu) klausimus: kodėl viena ar kita medžio rievė siaura, kada formuojasi didelė, kiek tai priklausė nuo CO2 kiekio atmosferoje ir kitų klimato kaitos veiksnių?

Toliau tyrinėtojai kėlė vis sudėtingesnius klausimus.

M. Beilis išskyrė tokias nenašių arba bado metų datas prieš Kristų: 2354, 1628, 1159 ir 208 metus. Viena labai įdomi data jau po Kristaus – 536 metai.

M. Beilis išleido knygą, kurioje jis interpretuoja tas medžių rieves. Dabar prie M. Beilio duomenų dirba didžiulės tarptautinės mokslininkų grupės – tai pasaulinis projektas.

Tyrinėjami, pvz., Grenlandijos ledynai, mat panašiai kaip medžio rievės, taip pat susidaro ir ledyno sluoksniai. Sukurti metodai oro burbuliukų kiekiui lede apskaičiuoti. Lede susiformuoja dulkelių sluoksniai, iš kurių galima daryti išvadas apie išsiveržusių ugnikalnių kitose planetos vietose aktyvumą.

Istorikai pabandė tyrinėti legendinio Britanijos karaliaus Artūro kronikas. Legendinėje kronikų dalyje minimas didžiulis badas, iš dangaus krintanti žvaigždė ir kiti nepaprasti dalykai.

Šią idėją bemat pasigavo ne tik mokslo populiarintojai, bet labai gaila, kad ir prie mokslo bandantys šlietis šarlatanai. Ieškoma kosminių ateivių ir ko tik nori.

Bet yra dirbančių solidžių mokslininkų. Gaila ne visas jiems prieinamas knygas mes galime užsisakyti.

Kaip pirmąją labai svarbią kregždę šia tema Lietuvoje galima paminėti Brian Fagan knygą „Ilgoji vasara. Kaip klimatas keitė civilizaciją“. Ji išversta į lietuvių kalbą jau vykstant mūsų interviu. Kaip tik joje rašoma ir apie 536–543 m. įvykius (p. 221–224).

Minėta knyga kaip labai svarbi mokslo pažangai atrinkta ir spausdinama serijoje „Mokslas visiems“ ir finansuojama Europos socialinio fondo lėšomis.

Dabar intensyviai šiuos tyrimų metodus taiko geologai ir vulkanologai Anglijoje, Islandijoje, Indonezijoje. Ugnikalnių išsiveržimus nesunku datuoti pagal nusėdusių pelenų sluoksnius, taikant radiokarbono metodą.

Paaiškėjo, kad datuojami ugnikalnių išsiveržimai kaip tik sutampa su nederlingais ir bado metais.

Taigi visus besidominčius šiais klausimais galiu nukreipti į minėtą knygą. Ten yra suminėta ir svarbiausia bei naujausia literatūra.

Paveikslėlis

Knygos „Ilgoji vasara. Kaip klimatas keitė civilizaciją“ autorius Kalifornijos
universiteto profesorius emeritas antropologas Brajanas Faganas (Brian Fagan)

ML. Kaip su tuo asteroido kritimu į Žemę?

V. Šimėnas. Randama rašytinių žinių, kartais remiantis ir tautoje išlikusia atmintimi (legendose, pasakose ir pan.) apie kritusią „žvaigždę“, galimas daiktas, asteroidą.

Aiškinama, kad dangaus kūno smūgis į žemę sukėlė ugnikalnių išsiveržimus, o šią nelaimę lydėjo nederlius ir badmetis. Ugnikalnių išmestos į atmosferą dulkės paslėpė Saulę, dėl to prasidėjo nederliaus metai, kilo badas, o paskui atšliaužė maro epidemija. Žmonių populiacija mažėjo.

Įdomu, kad šiame projekte nagrinėjami Bizantijos rašytiniai šaltiniai, kinų imperatorių šaltiniai, suprantama, ir skandinavų sagos.

Nereiktų pamiršti lietuvių ir latvių padavimų, kuriuose realūs įvykiai taip pat paliko pėdsakų. Mes dažnai nekreipiame dėmesio į visa tai, iš anksto įsitikinę, kad nieko realaus tose pasakose ir padavimuose nėra. Net nesusimąstydami iškart atmetame dalį informacijos.

Kaip pavyzdį galiu pateikti dar XIX a. pab. Edmundo Veckenstedto (Heinrich Veltheim slapyvardis) surinktas žemaičių legendas (Die Mythen, Sagen und Legenden der Žamaiten (Litauer), 2 Bde., Heidelberg 1883). Šią knygą 1897 m. į lietuvių kalbą išvertė ir Amerikoje atspausdino Jonas Šliūpas.

ML. Ar seniai čia lengva ranka buvo mojama į daugiatomę Teodoro Narbuto „Lietuvos istoriją“, net ir dalį Simono Daukanto istorijos, visa tai nurašydami romantiškiems autorių pramanams.

V. Šimėnas. Pridurčiau ir Simono Grunau „Kronikos“ (1529) prūsų praeities legendinę dalį. Mat įsitvirtinusi nuostata, kad Grunau buvo melagių melagis, ir tai kliudo į jo „Kroniką“ pažvelgti nauju žvilgsniu.


Nemažai teko bendrauti su Gintaru Beresnevičiumi, o iš Norberto Vėliaus gavau pasiskaityti tai, kas vėliau sugulė į jo parengtus „Mitologijos šaltinius“.

Tada man prašvito protas, kad tautų kraustymąsi galima susieti su Videvučiu ir Brutenio legenda, kaip turinčia realų pagrindą.

Antras nušvitimas buvo, kai į rankas pateko medžiaga su minėtais M. Beilio naudojamais tyrimo metodais.

Todėl labai džiaugiuosi mūsų projekte dalyvavusių gamtininkų Lauro Balakausko ir Rolando Tučo apgintomis disertacijomis (buvau pastarosios gynimo oponentu).

L. Balakauskas sudarė visų iki šiol darytų žiedadulkių analizių duomenų bazę. R. Tučo disertacijoje nagrinėjama Lietuvos apgyvendinimo raida: aptariami atskiri amžiai, kapinynų skaičiai, jų didėjimas ir mažėjimas, konstatuota kultūrų plėtra, stabilumas, dalinė kaita ar regresija.

Dabar man darosi aišku kas dėjosi Lietuvoje, kai atsirado M. Beilio pagal medžių rieves fiksuoti 536-ieji metai.

Mes, archeologai, Vidgirių kapinyne (datuojamas V–VI a.) radome kai kuriuos dirbinius, sutampančius su Vidurio Dunojaus regiono kultūra.

Datuodamas radinius negaliu nustatyti kapinyno egzistavimo pabaigos, matau, kad kapinynas išnyksta staiga kaip ir Mozūrijos regiono Olštyno grupės turtingi kapinynai. Sidabras, auksas randami ir staiga baigta, kapinynas nustoja gyvuoti. Ir labai daug tokių analogų.

Mes ištampome tas kapinynų gyvavimo datas.

Kapinyno VI a. pradžią fiksuojame Europos datuotais analoginiais dirbiniais, bet kada jis baigiasi, mes nežinome. Pastebime, kad VII–VIII a. labai mažai palaidojimų – regresijos požymis.

Kur bepažiūrėsi, į kuršius ir į kitas baltų tautas, visur matyti kapinynuose ta regresija, bet visos Lietuvos mastu esama ir skirtumų (pvz., ežeringame Rytų Lietuvos regione atrodo jaučiama netgi plėtra. Gal tai datavimo netikslumai?).

Apie tai mūsų tolesnis pokalbis.

Bus daugiau

Kalbėjosi Gediminas Zemlickas

1 Lietuvos archeologijos bibliografija, 1999–2010 / [sudarytojas Valdemaras Šimėnas]. – Vilnius: „Diemedžio“ leidykla, 2013. – 388 p.
2 Šimėnas V., Kulakovas V. Užmirštieji prūsai: archeologija, istorija, padavimai ir turistiniai maršrutai. – Vilnius: Mintis, 1999. – p. 114.
3 Pukienė R. Ką sako pušų ir ąžuolų rievės /(Kalbėjosi G. Zemlickas). – Mokslo Lietuva. – 2010, Nr. 6 kovo 18 d., p. 1, 13; Nr. 7 balandžio 1 d., p. 10, 16.

Komentarai
https://www.facebook.com/valdemaras.sim ... ion=stream

Kęstutis Čeponis

Kai ką esu čia surinkęs:

Baltai ir Didysis tautų kraustymasis. Baltų visuomenė ankstyvųjų viduramžių pradžioje (V–VI a.)
viewtopic.php?f=94&t=2052

6 amžiaus įvykiai:

http://lt.wikipedia.org/wiki/VI_am%C5%BEius

535-536 m. – Atšalimas, pats staigiausias daugiametės temperatūros kritimas šiauriniame pusrutulyje per paskutinius 2000 metų.

541-750 m. - Justiniano maras, pirmą kartą istorijoje užregistruota pasaulinė maro epidemija (pandemija) Rytų Romos imperijoje, valdant Bizantijos imperatoriui Justinianui I.

Apibendrinant verta pastebėti, jog pasaulyje viskas gana tampriai tarpusavyje susiję: staigūs klimato pokyčiai kaip taisyklė, iššaukia nederlių, o šio pasekmė - badas.

Badas visada sukelia dvi pasekmes.

Pirmoji - žmonių organizmai tampa mažiau atsparūs ir pradeda plisti ligos, kurios kartais virsta ir epidemijomis.

Antroji pasekmė - žmonės, ieškodami maisto, pradeda migruoti į kitas vietas, bandydami užgrobti kitų genčių (tautų, valstybių) maisto atsargas.

O tai, savo ruožtu, sukelia labai galingus karus, o šie savo ruožtu ir vėl "pastumia" naujas žmonių mases "pasijudinti" iš jų iki tol gyventų žemių.

Šių faktorių visuma - badas, karas (ir kaip jo pasekmė - neužkasti ar nesudeginti lavonai) bei masinės daugybės žmonių migracijos - sudaro puikiais sąlygas plisti epidemijoms, kurios ir virsta pandemijomis.

P.S. Todėl manau, kad ypatingą dėmesį, tiriant senąją baltų genčių (tautų) istoriją, būtina sutelkti ir į įvairias pandemijas bei jas sukėlusias priežastis.

Kęstutis Čeponis

Apie epidemijas (pandemijas): Jordanas - "Gotų kilmė ir žygiai" ("Getika") ("Gotų istorija"), 551 m.
viewtopic.php?f=21&t=3205

ИОРДАН
О ПРОИСХОЖДЕНИИ И ДЕЯНИЯХ ГЕТОВ

http://www.vostlit.info/Texts/rus/Iorda ... tml?id=576

Комментарии
http://www.vostlit.info/Texts/rus/Iorda ... ext4.phtml

333 По мнению Орозия, правление императоров Требониана Галла (251-253) и сына его Волузиана (252-253) не ознаменовалось ничем, кроме страшной эпидемии чумы (Oros., VII, 21, 5-6).

По словам автора, чума («pestis»), распространившаяся по империи, не пощадила «почти ни одной римской провинции, ни одного города, ни одного дома», - все было заражено и опустошено повсеместной общей болезнью («generali pestilentia»).

Иордан (Get., § 106) не согласен с отрицательной оценкой правления Галла и Волузиана.

-------------------------------

334 Здесь Иордан сделал несомненно самостоятельную вставку о чуме («pestilens morbus»), которая свирепствовала за девять лет до написания им «Getica» и которую, по-видимому, он сам наблюдал.

Не был ли он тогда, в 542 г., в Константинополе? Чума (loimoV) начала 40-х годов VI в. ярко и подробно засвидетельствована Прокопием, очевидцем эпидемии в Константинополе.

Она началась в Египте, перекинулась в Палестину и на второй год после этого, не утихая, поразила столицу империи, где продолжалась с особенной силой в течение четырех месяцев (Bell. Pers., II, 22-23).

Дату — 542 г. - указал Евагрий (Evagr. Hist. eccl., VI, 29: peri tou loimikou paqouV). Об этой же эпидемии чумы писал сирийский историк Иоанн Эфесский в «Истории» (см. прим. 348).

Обстоятельное описание чумы в 359 г., во время осады Амиды персами, дал Аммиан Марцеллин, бывший, как и Прокопий, очевидцем эпидемии (Amm. Marc, XIX, 4, 1—8).

Valdemaras Šimėnas

Ačiū Kęstuti, tavo puslapį (kaip ir Tomo Baranausko, Statkutės Rosales ir kt.) nesiveldamas į diskusijas senai stebiu.

Didžioji dalis informacijos man žinoma, bet yra ir dalis naujos.

Dėkoju už rūpestį.

Senosios knygos ir šaltiniai dabar yra prieinami internetu, baigiu užkimšti visas turimas atmintis. Ypač daug informacijos Lenkijos, Vokietijos, JAV elektroninėse bibliotekose. Ta prasme atėjo geri laikai.

Labai dėkingas, studijuoju tavo sukauptą medžiagą.

Kęstutis Čeponis

Nėra už ką.

Tiesiog jau seniai irgi bandau surinkti įvairią informaciją šiais klausimais, nes juk akivaizdu, jog Lietuvos istorija tikrai neprasideda kokiu 11 ar net 13 amžiumi, kaip mūsų kartą intensyviai "mokė" - taigi irgi kaupiu, ką tik kur randu (pernelyg "nesijodamas" tų duomenų pagal jų kokią nors vertę - niekada nežinai, kas ateityje taps vertinga informacija).

Juk bet koks mokslas prasideda nuo duomenų rinkimo...

Kęstutis Čeponis

P.S. Be abejo, manau, kad mes visi visų pirma turėtume padėkoti Zenonui Ivinskiui už jo "Lietuvos istorija iki Vytauto Didžiojo mirties", nebaigta, Roma, 1978 m.; perspausdinta Vilniuje 1991 m. - jis, ko gero pirmas iš lietuvių susistemino įvairius tuo metu žinomus duomenis, svarbius Lietuvos ikimindauginei istorijai.

Na ir žinoma ypač svarbus darbas yra Zigmo Zinkevičiaus Lietuvių kalbos istorijos 1 tomas 1984 m. (kiti tomai irgi svarbūs, bet 1-ame surinkta informacija ypač svarbi būtent ikimindauginės Lietuvos istorijai).

Taip pat ir Gedgaudui tikrai reikia padėkoti - vien jau už tai, kad savo knyga atkreipė dėmesį į įvairiausius faktus, kurie iki tol Lietuvos istorikų - dėl įvairių priežasčių - nedomino...

Šiuo požiūriu ir Jūratės Statkutės darbai yra tikrai labai vertingi.

O kokios iš daugybės jų pateiktų spėlionių, hipotezių ir pan. taps (gal būt kada nors) "istorinėmis aksiomomis" gyvenimas parodys...

Valdemaras Šimėnas

Aš irgi labai vertinu Zenono Ivinskio darbus.

Kai peržiūri Vokietijoje leidžiamas Prūsijos istorijos bibliografijas, iš lietuvių autorių daugiausiai nurodomas Ivinskis. Ir domėjimosi laukas labai platus. Neretai jis vienintelis rašė daugeliu temų.

Statkutės "Baltus Iberų pusiasalyje" dar sovietų okupacijos laikais samizdatu padauginome ir išplatinome. Kai pasakiau apie tai Jūratei, ji buvo nustebusi, kad ir čia jos darbus žinojome tuo metu (t.y. apie 1985 m.).

O apie Gimbutienės, Gedgaudo darbus net nekalbu. Tai savaime suprantama, kad daug vertingos informacijos. Turiu net ir "Lituanistinės bibliotekos" serijos uždraustų knygų korektūras, kurios buvo nelegaliai platinamos.

Kai pagalvoji, koks sovietinis marazmas drausti knygas.

Dabar Europos sąjunga su savo diegiamais naujais papročiais stoja ant to pačio grėblio. Gali pradėti skaičiuoti dienas iki jos pabaigos

Kęstutis Čeponis

Dėl artėjančios Jievrosojuzo pabaigos - dėl labai įvairių priežasčių - neabejoju...

Deja, labai neaišku, kas bus po to?

Ir kaip tai palies mus - ką besakytum, bet mes (ir dar nemažai kitų Centrinės Europos tautų) jau tūkstantmečiais esame geopolitinio-geografinio "lūžio" zonoje, kuri gana natūraliai sutampa su miškų ir miškastepių "susiliejimo" zona ir jos "paribiais".

Manau, kad visos vėlesnės religinės, politinės ir kitos geopolitinės "realybės", žinomos Centrinės Europos tautų istorijoje, buvo tik šio geografinio "lūžio" pasekmė.


Valdemaras Šimėnas

Taigi. Studijuokime geografinių lūžių dėsningumus. Tai Gumiliovo, Černycho ir daugelio kitų darbai.

Galiu tik paprognozuoti: istorinė patirtis rodo, kad blogai nebus.

Kai pietuose pasidaro karšta (o dabar ten jau karšta), iš ten prasideda klajoklių judėjimai. Jie nusiaubia Europą. Kazkodėl visi nusuka į Dunojaus regioną. Iki mūsų paprastai neprieina (gal ne tos geografinės sąlygos).

Sugretink mongolus ir LDK. Stebėk įvykius Sirijoje, Kaukazo regione, tuoj įsijungs Turkija, Iranas, Kazakstanas, Kinija ir t.t. O kur dar senkanti nafta? Gali suprasti tai kaip juoką, bet kiekviename juoke yra dalelė tiesos. Gerai, šiandienai viskas, kaip ryški pelėda, einu padirbėti.

Kęstutis Čeponis

"Kai pietuose pasidaro karšta (o dabar ten jau karšta), iš ten prasideda klajoklių judėjimai. Jie nusiaubia Europą. Kažkodėl visi nusuka į Dunojaus regioną. Iki mūsų paprastai neprieina (gal ne tos geografinės sąlygos)." - Į Dunojaus regioną pasuka dėl akivaizdžios geografinės priežasties - ten yra stepių zonos milžiniškas "liežuvis" (ten "nusuko" ir skitai, ir sarmatai, hunai, ir avarai, ir vengrai, ir mongolai-totoriai...).

Valdemaras Šimėnas

Taigi.

Андрей Фурсов: "Мир ждут серьезные мутации и европейской, и мусульманской культуры"
http://www.youtube.com/watch?v=QTMwk5g1ofQ

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007