Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 27 Bal 2024 21:14

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 11 Rgp 2011 16:12 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Algirdas Patackas. Fenriras, arba ką byloja ežero dugno lobis apie galindus ir gotus


Algirdas Patackas, „Naujoji Romuva“, 2011, Nr.2

http://alkas.lt/2011/08/11/fenriras-arb ... -ir-gotus/

2011 08 11 01:15
Algirdas Patackas

      Neseniai lrytas.lt, pasiremdamas Lenkijos spauda, paskelbė sensacingą informaciją apie Prūsijos Galindijoje, dabartinės Lenkijos Mozūrijoje, prie Nidajno ežero rastą lobį, įvardintą kaip „baltų genties galindų kario kapas“ [1].

      Kodėl ši žinia yra sensacinga? Ogi todėl, kad keičia mūsų sampratą apie baltų ryšius su visa to meto Europos pagoniškaja oikumena, praplėsdamas juos vakarų kryptimi net iki Ispanijos. Bet apie viską iš eilės:

      Lobio amžius – apie V a. po Kr., radimvietė – Olštyno vaivadijos Piečki (Pieczki) valsčiaus Čaškovo (Czaszkowo) kaimas (čia kadais gyveno senovinė baltų gentis – galindai). Rasta apie šimtas radinių, daugiausia ginklai, kai kurie iš jų sulaužyti; taip pat rasta ir papuošalų iš juodosios emalės bei gryno aukso ir sidabro. Tyrimams vadovavęs archeologas dr. Tomasz Nowakiewicz apibūdino radinius kaip „verčiančius susimastyti ir nelauktus“.

      Išties, lobis pateikė daug netikėtumų – ir tai, kad rastas ežero (buvusio) dugne, ir brangiomis radinių medžiagomis bei jų pagaminimo technologijomis; ir tai, kad ant ginklų ir papuošalų yra deginimo pėdsakų – atrodo, kario palaikai buvo pirma sudeginti, o po to paskandinti ežere, kas yra neįprasta šiam regionui – ir t.t.

Paveikslėlis

Radinys Prūsijos Galindijoje, prie Nidajno ežero

     Tačiau apsistosime ties vienu radiniu – papuošalu, kuriame pavaizduotas plėšrus žvėris [pav. nr.1]. Šį žvėrį lenkų archeologai įvardina kaip liūtą, o ir aplamai papuošalų stilistiką priskiria bizantiškajai įtakai.

      Bet atidesnis žvilgsnis į šį efektingą, aukštos meninės vertės radinį verčia daryti kitokią išvadą – šis žvėris, ko gero, yra mitinis vilkas Fenriras.

Paveikslėlis

Vilkas Fenriras. Akmens raižinys Santjago de Kompostelos bažnyčioje

      Šis gotų-skandinavų mitologinis personažas, kosminio blogio ir vyriškojo aržumo įsikūnijimas, buvo populiarus ne tik senovėje, bet ir dabar – nuo specialiųjų dalinių, task-forces pavadinimų iki multifilmų, internetinių fantazy stiliaus monstrų. Ši eschatologinė pabaisa yra siejama su pasaulio pabaigos (Ragnarok) motyvu.

http://alkas.lt/wp-content/uploads/2011 ... -Pav-3.jpg

Vilkas Fenriras. Edda Snorra rankraščio fragmentas. Apie 1680 m.

      Dažniausiai sutinkami yra du siužetai.

      Pirmasis – Fenriras praryja saulę, po to žemę apgaubia tamsa, kosminis blogis triumfuoja (šito siužeto kitas variantas – Fenriras praryja Odiną, vyriausiąjį dievą, o jo sūnūs keršydami įstato Fenrirui į nasrus smaigą).

      Antrasis siužetas – kai Fenriras nukanda mitiniam herojui Tyrui dešinę ranką.

      Abu šie siužetai yra plačiai atvaizduoti meno kūriniuose – pradedant Edomis ir baigiant raižiniais ant akmens bei piešiniais manuskriptuose.

      Tačiau yra ir trečiasis siužetas, mažiausiai žinomas ir gal keisčiausias. Keliaujant po Ispanijos Galisiją, senovinėse jos bažnyčiose (Galisijoje krikščionybė įsitvirtino jau V-VI a. po Kr.!) dažnai tekdavo aptikti keistą raižinį ant akmens – vilką su labai ilgu, iš gerklės tysančiu liežuviu [pav. nr.2]. Tačiau išties tai yra ne liežuvis.

      Pagal senovinę legendą, Fenriras perkando Paukščių taką, sutrikdydamas kosmoso stabilumą, ir tada iš jo nasrų pradėjo tekėti dvi kosminės upės. Šis siužetas yra pats rečiausias, ir yra atvaizduotas, berods, tik Snoro Sturlusono „Edoje“[pav. nr.3].

      Radinys baltiškoje Galindijoje vaizduoja būtent šį siužetą – iš žvėries nasrų aiškiai matyti kyšantis liežuvis – kosminė upė. Lyginant su „galisiškuoju“ vilku, pavaizduotu realistine, „nearžia “ maniera, baltiškasis laimi – jame siurrealistine maniera atvaizduotas žvėris vaizdžiai manifestuoja plėšrumą, jo stilizuotos galingos letenos, neproporcingai išdidinti nagai ir nasrai daro pabaisą vienu įspūdingiausių pagoniškojo meno kūrinių.

Galindai ir gotai.


       Šis artefaktas – vilko Fenriro baltiškoji versija – kelia ir kitokių minčių. Be abejo, tiek šis radinys, tiek kiti, o taip pat ir laidojimo būdas yra sietini labiau su gotais nei galindais – laidojimai ežere yra žinomi gotų ir skandinavų kultūrose, pvz. Jutlandijos pusiasalyje.

       Tačiau jau seniai Jūratės Statkutės-Rozales kultivuojama antigermaniška – baltiška gotų kilmės versija čia gauna stiprų švietalą. Juk radinys rastas pačiame baltiškosios Galindijos centre, jos girių glūdumoje, Mozūrų ežeryne.

       Gal būt tai yra karo grobis, gal atsitiktinis precedentas, bet negalima nuneigti, kad jis liudija artimos gotų-galindų bendrystės naudai.

       Prisiminkime įžymiojo slavisto- baltisto Vladimiro Toporovo hipotezę apie galindų kelionę į vakarus (paskui gotus arba kartu su jais) – Paukščių taku, iki ispaniškosios Galisijos, bei jų pėdsakus toponimikoje.

       Savo ruožtu esame rašę [2], kad šių pėdsakų yra ir hidronimikoje, ir liaudies mene, ir netgi ispanų epe „El Side“. Šitame gal seniausiame Europos epiniame šedevre (XI a. po Kr.) yra atvaizduotas kilmingas riteris Galindas Garsija, don Galindo Garçia el Aragón, „narsioji ietis“ (lanca ardida), vienas iš El Sido, ispanų epinio herojaus palydos „kompanjerų“.

Dar daugiau – Galindez‘ų (t.y. Galindaičių) dinastija IX-X a. po Kr. valdė Aragono karalystę.

GALINDAIČIŲ DINASTIJA:

Aznar I Galíndez valdė  [809-820 m.],
Garcia I Galíndez           [820-833 m.],
Galindo Garçes              [833-844 m.],
Galindo I Aznárez         [844-867 m.],
Aznar II Galíndez          [867- 893 m.],
Galindo II Aznárez        [893-922 m.),
Andragoto (?) Galíndez,
grafienė                          [922-943 m.].
(J. Terrero – J.Reglá. Historia de España)

       Prisiminkime, kad Simonas Grunau „Prūsijos kronikose“ (1529 m.) rašė:

      „Galindas [Galyndo] – aštuntasis Vaidevučio [Widowuti] sūnus, kaip ir jo broliai, stojo prieš savo tėvą ir krivaitį [kirwaito] ir prisiekė, ir jo tėvas paskyrė jam žemės nuo Alnos [Allo], Lawoso upių iki nustatytų Mazovijos [Masono] sienų. Šias žemes jis ilgainiui užvaldė ir ant aukšto kalno pasistatė pilį Galindą [Galindo], kuri dar ir šiandien vadinasi Galinderberg‘u. Ši tauta ilgainiui sustiprėjo ir labai pagausėjo“.

       Tad ar nebus anoji Galindezų dinastija tęsinys baltiškosios?

       Šiaip ar taip, gotų ir baltų sąsajas po šio radinio bus sunkiau vaizduoti kaip fantazijas ir marginalijas.

       Aišku, tai neliečia esmės, mentaliteto dalykų – jau vien Fenriro įvaizdžio pakanka suvokti šių dviejų pasaulėžiūrų – gotiškosios ir baltiškosios – skirtybę ir netgi priešybę, tačiau iš kitos pusės šitie du pasauliai buvojo greta, tiek artimai, kad galima kalbėti apie galindus kaip apie tarpinę, „kraštinę“, pereinamąją, arba, dar tiksliau, „sūniškąją“ gentį tarp gotų ir baltų [3].

       Ir dar – ar nebūta ir atgalinio ryšio?

       Kaip kitaip artefaktas, dažnas Ispanijoje ir Skandinavijoje, galėjo patekti į baltiškasias girias? Juk nuo Kauno iki Nidajno ežero tėra kiek daugiau nei du šimtai kilometrų.

       Jei žengti dar toliau, tai mokslininkai yra pastebėję tam tikras paraleles tarp Ahriman‘o, senovės iranėnų „blogosios“ dievybės, ir Fenriro.

        Šiuo atžvilgiu Galindijos fenomenas gali tapti ypatingai įdomus – kaip pakraštinė, gimdančioji naujus darinius erdvė tarp baltiškosios , „motininės“ kultūros ir begimstančios „sūniškosios“, su vyraujančiu vyriškuoju pradu.

        Kaip žinia, baltai kažkada turėjo tiesioginį kontaktą su stepių iranėnais – tą liudija jotvingių genties, „baltiškųjų iranėnų“, genetika. Iš čia, iš didžiosios baltų-aisčių Girios pakraščių, jos pagirių „sūniškosios“ kultūros buvo išplėstos iki Ispanijos vakaruose ir Irano plokštikalnės bei toliau rytuose…

       Vienaip ar kitaip, dabar mūsų pasaulėjautai atsiranda daugiau erdvės ir laisvės. Štai ką gali, štai kur gali nuvesti nedidelis atvaizdas su paslaptingu plėšrūnu, rastas išnykusio ežero dugne…

Post scriptum:

       Matas Praetorius (1635 – 1704) yra parašęs knygą „Prūsijos įdomybės“ (Deliciae Prussicae oder Preussische Schaubuehne), kuri laikoma prūsistikos klasika. Ateina laikas rašyti šią knygą iš naujo – Prūsijoje, šiame nelaimingame, bet kartu paslaptingame baltiškų žemių lopinėlyje randama vis daugiau įdomybių, tarsi taip Apvaizdą atlygintų už netiesą ir nusikaltimus, padarytus prūsų tautai. Tai ne tik šis lobis. Štai kad ir tokia žinia: „Senojoje Prūsų žemėje, girios pakraštyje prie Dainos upės, netoli nuo Dainavos ežero stovi Bauselauko pilis (iš prūsiško Bauselawke – Bausio(?)laukas; Bäslack vok., Bezlawki lenk.).

      Pirmą kartą pilies vardas šaltiniuose yra paminimas 1371 m. Ši pilis yra tampriai surišta su Lietuvos istorija – ji tarnavo kaip atramos punktas kryžiuočiams puolant Lietuvą. Kronikose yra užfiksuota, kad 1402 m. iš žygio į Lietuvą čia grįžo komturas Vilhelmas fon Helfenšteinas. 1402-1408 m. ši pilis buvo neramiojo Švitrigailos rezidencija, kuris tuo metu buvo susidėjęs su Ordinu, iš šios pilies jo pasiuntiniai nuolat kursavo tarp Ordino ir Lietuvos. Vėliau pilies griuvėsiai buvo perstatyti į evangelikų bažnyčią.

       Teigiama, kad būtent šioje pilyje-bažnyčioje buvo paslėptas Šv. Gralis. Legenda sako, kad Šv. Gralis galėjo atsidurti prūsų giriose iš Anglijos, kur po Hastingso mūšio (1066 m.) karaliaus Haroldo Goodwinson‘o sūnūs, slėpdamiesi nuo persekiojimo, traukėsi per Lietuvą ir Kijevą į Bizantiją.

       Du sūnūs liko Lietuvoje, o vyresnysis tapo karaliaus Vladislovo Jogailos protėviu.

       Bažnyčios inventorinėse knygose yra aprašytos Jogailos brolio, Švitrigailos dovanos bažnyčiai – graikiškas antepediumas (dekoratyvinis altoriaus aptaisas), o taip pat Eucharistijos taurė, kuri ir yra Šv. Gralis. 1520 m., užpuolus totoriams, taurė buvo paslėpta – užmūryta bažnyčios sienoje. Toliau jos likimas yra nežinomas – liko tik anga sienoje, kur, anot legendos, yra buvusi slėptuvė.

       Reikia pastebėti, kad ši vietovė yra nuo seno turi paslapties. Štai visai šalia yra Šventosios Liepos (Sw. Lipka – lenk.) vienuolynas. Legenda pasakoja, kad garbintos dar senųjų prūsų galingos liepos lapijoje apsireiškė Šv. Mergelė Marija. Bažnyčioje yra iš sidabro nukaltas medelis, o jo šakose – Dievo Motinos atvaizdas, laikomas stebuklingu (1519 m. šią šventovę pėsčiomis ir basomis aplankė kryžiuočių ordino Didysis Magistras Albrechtas Hohencolernas, ji gausiai piligrimų lankoma ir dabar).

       Įdomiausia, kad miestelio (ir viso valsčiaus) herbe yra vaizduojamas lokys su vyskupo lazda! Dar daugiau, pastoralo viršūnė – spiralė, primenanti paparčio ūglį – yra auksinė, todėl švytinti (paparčio žiedas irgi švyti). Susilieja du svarbiausi grališkieji motyvai – paparčio žiedo ir krikščioniško liturginio reikmens – insignijos, antros pagal svarbą po Eucharistijos taurės, kurią Aistijos girių glūdumoje saugo lokys, girių valdovas…

       Taigi visai šalia, vos už pusantro šimto kilometrų, turime ryškų šventosios legendos pėdsaką. Apvaizdos lėmimu, slėpiningoji paparčio misterija, apsukusi gerą galą pasaulio, vėl sugrįžo į savo ištakas – į šventąsias girias“[4].

       Tad lankykime šventąją prūsų žemę, neužmirškime jos – protėvių vėlės atsidėkodamos atskleis mums dar ne vieną paslaptį.

       P.P.S. Neseniai įvykęs p. Jūratės Statkutės de Rosales vizitas Lietuvoje, jos entuziastingos sutiktuvės ir jai suteiktas Edukologijos universiteto honoris causa vardas rodo, kad baltų – gotų tematika yra svarbus mūsų tautos savimonės fragmentas. Šių eilučių autorius taip pat domisi šia tema, yra publikavęs keletą straipsnių, parašęs knygelę, tačiau laikosi kiek kitokios nuomonės, kuri dažnai yra neteisingai suvokiama ir interpretuojama. Naudodamasis proga, norėčiau dar kartą savo poziciją patikslinti:

      a) Česlovo Gedgaudo skelbiamos teorijos apie baltų proistorę yra anapus istorijos mokslo ribų. Vienintelis teigiamas jų bruožas – kad žadinamas susidomėjimas tautos ikirašytine istorija.

      b) Nors p. Jūratė Statkutė de Rosales yra Česlovo Gedgaudo sekėja, tačiau jos sukaupta medžiaga, įsigilinimas į lotyniškojo pasaulio istorinius šaltinius, aštri pangermanistinio požiūrio kritika, originalus, nors ir ginčytinas mokslinis instrumentarijus, nuopelnai supažindinant ispanakalbes tautas su baltų pasauliu neleidžia ignoruoti jos darbų. Mūsų akademinė terpė, skendėjanti parapijiniam snūde, turės į juos reaguoti, nes kitaip pati bus tautos ignoruota ir neteks jos moralinės paramos.

      c) kai dėl gotų-baltų problemos, pripažindamas glaudžius šių dviejų etnosų istorinius-geografinius, iš dalies genetinius ryšius, niekaip negaliu jų tapatinti. Atvirkščiai – šalia kraštutinai matricentrinės baltiškosios kultūros susiformavęs grynai vyriškojo- sūniškojo prado gotų etnosas yra radikaliai skirtingas, orientuotas į išorę, plėtrą, dinamiką, formų pasaulį. Tuo tarpu baltų kultūra yra, anot Vaižganto, „glūdinčioji“, orientuota savęsp, į esmių pasaulį, į etoso kultūrų vertybes, absoliučiai sėsli (su „galindiškaja“ išimtimi, tik patvirtinančia taisyklę). Tai nereiškia, kad neturime domėtis gotų-gudų istorija, tačiau sutapatinti šias dvi mentalines priešpriešas būtų nedovanotina intelektualinė klaida, galinti turėti ir jau turinti (migracija) realių neigiamų pasekmių.

Literatūra:

1. „Rzeczpospolita“ ir lrytas.lt inf. Lenkijos archeologai Mozūrijoje atkasė baltų genties galindų kario kapą su jo ginklais (nuotraukos). (2011 04 20).
http://www.lrytas.lt/-13033071901301738 ... raukos.htm

W.Pastuszka. Zatopione cuda z mazurskiego jeziora. (2011 04 11).
http://archeowiesci.pl/2011/04/22/8622/

2. Algirdas Patackas, Galindiana, arba kelionė paskui mūsų protėvius į Santjago de Kompostelą, į pasaulio pakraštį, finis terrae, per erdvę ir laiką, Kaunas, 2010.

3. Algirdas Patackas, Gotai ir baltai, Naujasis Židinys-Aidai, 2008 nr.1-2, p.38.

4. Algirdas Patackas, Papartis ir šv. Gralis. Krikščioniškojo ir ikikristinio simbolių dvasinė giminystė, (mokslinės konferencijos „Baltų kultūros sakraliniai aspektai”,  vykusios Lietuvos kultūros tyrimų institute 2010m., medžiaga).

Rašinys skelbtas „Naujoji Romuva“, 2011, Nr.2.

Komentarai
http://alkas.lt/2011/08/11/fenriras-arb ... -ir-gotus/

Žygeivis:
2011 08 11 16:33


      Labai įdomus straipsnis – visų pirma faktologine prasme.

      Tačiau ir pateiktos hipotezės yra įdomios.

      Apskritai, kalbant apie senąją įvairių baltų genčių (tautų) istoriją, reikia labai aiškiai skirti du visai atskirus dalykus: pačių įvairiausių mokslo sričių faktinių duomenų kaupimą ir jų interpretacijas (įvairias hipotezes bei teorijas).

      Be abejo, bet kokios hipotezės turi remtis jau sukaupta duomenų baze.

      Ir kuo daugiau įvairių duomenų iš pačių įvairiausių šaltinių bei mokslo sričių, tuo tikslesnius modelius įmanoma sudaryti.

      Kaip tik todėl absoliučiai nesutinku, kada su Gedgaudo, o anksčiau Narbuto ir kitų senųjų istorikų-duomenų rinkėjų, pateiktomis hipotezėmis yra ignoruojami ir jų surinkti įvairūs faktai.

     (Pvz., jau esu rašęs, jog pagal Narbuto vienoje iš knygų nurodytus duomenis, Kernavės ežero (Šalčininkų raj.) pelkėtoje pakrantėje suradau dar sovietmetyje vadinamąjį “Kerniaus kapą”. Tiesa, kada jį apžiūrėjo specialistai (kiek atsimenu, Vykintas Vaitkevičius bei Gintautas Zabiela), tai jų nuomone ten yra buvęs alkakalnis, o ne kunigaikščio pilkapis).

      Ir dabar panaši situacija su Jūratės Statkutės de Rosales surinktais duomenimis – ignoruojant arba kritikuojant jos pateiktas teorijas, mėginama nepastebėti ir faktus, jos surinktus iš įvairių rašytinių šaltinių, bei kitus duomenis.

      P.S. Kalbant apie konkrečias hipotezes, norėčiau tik pridurti, jog senovės baltų arealas, kaip akivaizdžiai rodo kalbotyriniai duomenys, užėmė milžiniškus plotus nuo pietrytinių Europos stepių iki pietų Suomijos, o vakaruose, matyt, siekė ir Berlyno apylinkes. O įvairūs kiti duomenys rodo, kad ir baltų gentys, ir kitos gentys nebuvo kažkokie namisėdos, o neretai keliavo ir po visą šį plotą, ir gerokai už jo ribų.

      Todėl tiriant konkrečios teritorijos gyventojus ir jų istoriją, be abejo reikia atsižvelgti į buvusias įvairiausias migracijas tose teritorijose per praėjusius kelis tūkstantmečius – nuo pat to momento, kai pasitraukė ledynai ir pasirodė pirmieji žmonės.

      Visi jie paliko ir savo “genetinius pėdsakus”, ir kultūrinius – religinius – mitologinius, ir kalbinius, ir archeologinius artefaktus.

      Tik reikia tuos pėdsakus surasti ir “iššifruoti”.

      Ir būtina neapsiriboti dabartine Lietuvos teritorija bei netgi dabar jau žinomų senovės baltų gyventų žemių ribomis, o ieškoti įvairių pėdsakų labai plačiose žemėse – pietryčiuose, kaip rodo ir J. Statkutės tyrimai, ir ankstesni – iki pat Ispanijos, o gal ir Šiaurės Afrikos; vakaruose - iki Vakarų Vokietijos ir frizų gyvenamų žemių, šiaurės vakaruose - iki Pietų Suomijos imtinai, pietryčiuose ir šiaurryčiuose - iki dabartinių Ukrainos šiaurės rytų bei Rusijos Maskvos srities – vakarų galindų žemių, pietuose – dabartinės Rumunijos ir Bulgarijos teritorijose (ką parodė dar Basanavičiaus tyrimai).

Žygeivis:
2011 08 11 17:17


„Senojoje Prūsų žemėje, girios pakraštyje prie Dainos upės, netoli nuo Dainavos ežero stovi Bauselauko pilis (iš prūsiško Bauselawke – Bausio(?)laukas; Bäslack vok., Bezlawki lenk.). Pirmą kartą pilies vardas šaltiniuose yra paminimas 1371 m.”

      Baušys – pavardė paplitusi Rytų Lietuvoje, pvz. Ignalinos raj.

      Pvz., mano probobutė buvo Juzė Baušytė, žymi šių vietų žolininkė-užkalbėtoja (įdomi detalė – žolininkės “profesija” buvo perduodama tik moteriškąja linija – vyriausiai dukrai).

P.S. Pavardės Baušys sulenkinta forma – Bowszys arba Bowszis (reta forma – Bowsz), yra ir forma Bowsis arba Bovsis:

http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/bowszys.html
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/bowsz.html

**************************************************************

Odkrycia archeologiczne w Czaszkowie

„Święte jezioro” Galindów. Wyniki badań archeologicznych na stanowisku bagiennym w Czaszkowie, gm. Piecki, pow. Mrągowo w sezonach 2010-2011.

http://it.mragowo.pl/odkrycia-archeolog ... 38,pl.html

Galindų lobis Mozūrų ežere

https://on.lt/galindu-lobis-ezere

W.Pastuszka. Zatopione cuda z mazurskiego jeziora.
https://archeowiesci.wordpress.com/2011/04/22/8622/

Radinių foto
https://www.google.lt/search?dcr=0&sxsr ... 80&bih=845

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 15 Lap 2011 14:58. Iš viso redaguota 2 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Rgp 2011 20:46 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 10 Geg 2009 14:59
Pranešimai: 631
Miestas: KAUNAS
     Tai naudinga žinia apie radinį ir nekelia tikriesiems lietuviams jokių abejonių apie šių žemių priklausomybę LIETUVOS KARALYSTEI.

      Beje, mano senelio pavardė iš Mamos pusės yra BAUŽA /Jurbarko raj. Skirsnemunė/.

      Prieškario lietuviškoji enciklopedija pavardės kilmę pradeda nuo BOHUŠAS, kuris link Žemaitijos tampa Bauža, Boguža - tad pilies pavadinimas tikrai yra lietuviškas.

J.vPR. Lietuva pirmiausia.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Spa 2012 16:41 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Авторы фильма о Грюнвальдской битве: литовцы не бежали с поля боя – это маневр

Komentarai
http://ru.delfi.lt/vkl/history/avtory-f ... s=1&no=220

Žygeivis
14.10.2012 16:37


«готы, гепиды и половцы — предки литовские»,
-----------------------------------------------------------------------------------

Проблемы этногенеза готов и гепидов намного сложнее, чем раньше считали.

Традиционно готов и гепидов считают германскими племенами, которые из Южной Скандинавии переселились в прусский берег Балтийского моря, в районе устья Вистулы (нынешней Вислы).

Однако эта теория сейчас уже не такая безспорная.

Не вдаваясь в разные подробности, скажу только, что вне всякого сомнения готы и гепиды жили несколько веков вместе с прусскими племенами, а в готском военном союзе и в их военных походах по Европе вплоть до современной Испании в 3-5 веках участвовали и прусские, ятвяжские и галиндские военные отряды.

Несомненно и то, что часть готов смешалась с местными балтскими племенами, и их потомки со временем вошли в формировавшийся из разных балтских племен литовский этнос.

Žygeivis
14.10.2012 16:28


....половцы — предки литовские...
--------------------------------------------------

Обьясняю разным неучам

Самыми прямыми нынешними потомками тюркских племен половцев (куманов) являются караимы.

Именно они до наших дней сохранили наиболее архаичный древний тюркский язык.

Частично потомками половцев являются и Крымские татары, а также и часть нынешних украинцев, венгров и даже румын.

В формировании литовского этноса древние половцы практически не участвовали, так как их потомки, жившие в Литве - караимы - были не католиками, а имели свою собственную релгию и поэтому с католиками-литовцами очень редко вступали в брак.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Bal 2013 16:31 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Algirdas Patackas. Gotai ir baltai.


http://www.aidai.lt/db/get_file_nza_article.php?id=1276
http://ledas666.livejournal.com/42682.html

http://www.google.lt/search?hl=lt&clien ... %3Dlang_lt

Arba kodėl gotai nėra baltai ir kodėl pavojinga ieškoti ten, kur nepametei

Algirdas Patackas - Naujasis židinys - Aidai 2008 / 1–2


Tarp Lietuvos istorijos mylėtojų paskutiniu metu suaktyvėjo Česlovo Gedgaudo1 šalininkai.

Tai lėmė, matyt, dvi priežastys.

Pirmoji – nuobodybė, jei nepasakyti nūda, įsivyravusi mūsų akademinėje istoriografijoje, pateikiančioje visuomenei disertacijas, bet ne naujas idėjas.

Kita priežastis veikiausiai bus 2007 m. Lietuvoje išleista Jūratės Statkutės de Rosales knygelė2.

Į šį gana agresyvų suaktyvėjimą nereaguoja oficialusis istorijos mokslas, užmiršdamas, kad akademinė kryptis turi mažiausiai įtakos tautos istorinės savimonės formavimuisi (pakanka prisiminti XIX a. priešpriešą Simonas Daukantas vs. Juzef Jaroszewski).

Kuo pavojingas šis reiškinys, iš pirmo žvilgsnio tarytum nekaltas ir niekuo dėtas? Juk palaidai, atsiprašau, pliuralistiškai žiūrint, toks požiūris turi teisę buvoti šalia kitų.

Tačiau iš pradžių tiesiog atsakykime į klausimą: kodėl gotai nėra baltai? Atsakymas paprastas: todėl, kad gotai yra gotai, o baltai yra baltai.

Prieš pradedant rimtą pokalbį, reikėtų trumpai prisiminti reiškinio istoriją. Gedgaudizmo ištakos slypi gadynėje po „Aušros“, kai Jono Basanavičiaus ir kitų aušrininkų bei jų pranokėjo Simono Daukanto istoriografinių idėjų, gana profesionalių, iš esmės teisingų ir iki dabar beveik galiojančių, atėjo epigonų laikas.

Tada ir pasigimė „gotiškoji“ mūsų istorijos mylėtojų kryptis, kurios „klasikai“ – žinomas numizmatas Aleksandras Račkus3, jau minėtieji Gedgaudas ir Statkutė de Rosales.

Kokia pagrindinė yda ar klaida, kurią daro šios krypties fanatai?

Dalykas paprastas – remiantis keletu paviršutinių krepštelėjimų skelbiama, kad gotai yra beveik baltai, tad viskas, ką nuveikė gotai – o nuveikė jie daug, paliko pėdsaką, ryškų iki šiol, – priskiriama baltams, o tada jau stabdžiams sudie: Berlynas tai Varlynas, o Lietuva baigiasi kone prie Havajų.

Rimtesnioji iš šių autorių Statkutė de Rosales teisingai kaltina nacizmo ideologus, kad šie, pasitelkę istorijos mokslą, deformavo gotų istoriją tuometinio režimo tikslams, tačiau gotų ir germanų genetines sąsajas peržiūrinėti būtų juokinga.

Kaip yra iš tiesų?

Pradėti, kaip sakyta, reikėtų nuo teiginio, kad gotai nėra baltai. Maža to, sunku rasti kalbinę-kultūrinę indoeuropiečių (toliau ide.) šeimą, svetimesnę baltams. Gotai, buvę mūsų kaimynai, yra svetimesni mums, nei, pavyzdžiui, lotynai, keltai arba arijai, su kuriais kaimynai nebuvome. Ieškome ko nepametę – vienas kitas asmenvardis, skambesiu primenantis baltišką, dar nerodo vidinio ryšio.

Bet kalbėkime konkrečiai.

Objektyvioji pusė būtų ta, kad gotų ir baltų santykį galima apibūdinti tokiomis dvinarėmis opozicijomis kaip nomadizmas – sėslumas, sūnus – motina, aržumas – romà ir kt. Jei norime, galime pasitelkti Arnoldo Josepho Toynbee’io terminą affiliated, t. y. „įsūnijimas“.

Grynai lingvistinės gotų ir baltų kalbų panašybės – ne ryškesnės nei su kitomis archainėmis ide. pirmojo rato (pagal Wilhelmą Schmidtą) kalbomis – senąja graikų, lotynų, sanskrito.

Tuo tarpu (neįveikiama) skirtybė visa jėga išryškėja, kai susitelkiama į mentaliteto tyrimą.

Aržumas.

„Karinė sfera nukonkuruoja visas kitas pasaulio modelyje, rekonstruojamame remiantis senovės germanų dvinariais nom. pr. (tikrinių vardų) elementais.

Jos rafinuotumas stebina precizišku aprašymu, padidintu dėmesiu smulkmenoms ir apskritai ši sritis atrodo nelygstamai „išpūsta“.

Hipertrofiškumo įspūdis kyla iš daugybės vienos sąvokos pavadinimų (plg. penkis mūšio pavadinimus – badwō, gun þˉ -jō4, hadu, heldjō, weigaz; tris gynybos pavadinimus – bergo-, mundu-, fridu-); smulkaus ginkluotės aprašymo su išvešėjusiais sinonimais (ietis – gaiza-, uzda-; kardas – heru-, branda-, saksa-; skydas – randu-, skeldu-), aukšto kiekvieno elemento produktyvumo onomastinėje sistemoje, maksimalaus komponentų valentiškumo [pasikartojimų skaičiaus dvinarėje vardų sistemoje, – A. P.] (harja- (28), segez- (29), guþˉ jo- (28), gaiza- (19), -harjaz (40), -gaizaz (34), -munduz (29), heldjō (25), -friduz (28)).

Šios savybės tikriausiai išryškėjo herojinei poezijai stipriai paveikiant į senovės germanų onomastinį pasaulio modelį“5.

Ši ilga citata iš kapitalinio Tatjanos Toporovos veikalo buvo būtina, norint atskleisti esminį gotiško „aš“, gotiško mentaliteto bruožą – karingumą, aržumą.

Estetinėje plotmėje šis bruožas ypač atsiskleidžia vadinamajame „žvėriškajame stiliuje“ – gotų ir senovės germanų heraldikos karūnuotų erelių snapai, liūtų nagai, drakonų liežuviai, plėšrūnų dantys, ragai ir iltys, kovoje susiviję kūnai – visa ši atžariojo plėšrūnų pasaulio fantasmagorija, iliustruojanti šiurpią žmogaus-plėšrūno estetiką, manisfestuoja aržumą, agresiją, o jos apoteozė – gyvatė ar koks nors panašus apokaliptinis siaubūnas, ryjantis savo uodegą; blogio perviršis sunaikina blogį.

Tas pats „žvėriškasis stilius“ būdingas ir skitų, šitų „stepinių gotų“ (plg. giria/jūra ir giria/stepė) estetikai.

Išėję ar išvaryti (iš-goję ar iš-guiti) iš Aistijõs miškų, genami savo machistinio pasionariškumo, apgyvendinę nederlingas ir nesvetingas Baltijos ir Šiaurės jūrų pakrantes, Skandinavijos uolynus ir fiordus jie buvo priversti išgyventi arba žūti (kaip pirmieji vikingų kolonistai Šiaurės Amerikoje, Vinlande), priešpriešindami rūsčiai aplinkai savąją drąsą, narsą ir fizinę jėgą.

Stiprus, jėgingas turi net šešis sinonimus: rīka, starka-,festu-, magne-, þˉ rūdjo-; įdomiausias yra šeštasis swen-þˉ az (!).

(Paimprovizuokime: „šventas – tai stiprus“, „stip-rus yra šventas“, „per stiprumą į šventumą“ ir t. t. Skamba labai jau baltiškai, ar ne?)

Iš viso sacrum spektro pasirinktas – be abejo, būtinas – stiprybės, atsparumo sandas. Bet kaip tada su „nendrele vėjuje“?

Ir palyginkime su baltiškąja esmine sacrum substancija – roma.

Destrukcija.

Palyginkime: drąsus – balda (Balda – Waldaz – drąsiai valdantis).

Tačiau lietuviškasis (pa)-balda yra tik: 1. nenuorama, 2. akiplėša (LKŽ). Sugretinkime su ta pačia recesija slavų kalbose: smelyj – drąsus (liet. smilus – negatyviai drąsus) ir net drąsus (liet.) – trus (slav.) bailys.

Esama ir panašybių: žvalus – wakra, išmintingas, protingas – frōda, didelis – stōra, naujas – newja, valia – welja, bet tokių dalykų galima rasti bet kurioje ide. kalbų šeimoje. Minėtuoju karingumo aspektu šie žodžiai neutralūs.

Tokia būtų trumpa sakralinės ir mentalinės sferų apžvalga.

Laikas ir erdvė.

Kaip su laiko ir erdvės kategorijomis?

Čia įdomiausias būtų gotiškasis – germaniškasis jūros pavadinimas – saiwa.

Vienintelis priebalsinio konstrukto s – v atitikmuo mūsų kalboje yra sava(s) (nebent dar latvių sieva – žmona, matyt irgi reiškianti „savąją“; tiesa, yra dar syv-(ai)).

Vėl paimprovizuokime: gotui jūra, marios – kažkas sava, esminiai substanciška (syv-ai). Tuo tarpu mums marios (audrotu pavidalu – jūra (gau-rai; jau-ra)) – kažkokia anapusybė, vos ne mar-os sinonimas.

Toks ir santykis su ja – pažiūrėti, pamedituoti, pabraidyti ir tiek.

Tuo tarpu gotui, skandinavui jūra per šcheras, fiordus, salynus prisijaukinama, įeina į buitį, tampa sava.

Toliau žemė – er(d)o.

Aiškus nomadinis požiūrio taškas – žemė nomadui tik paviršius, erdvė, erčia. Dar įdomiau ir mįslingiau giria, medis – widuz (sen. islandų – vid, runų rašto paminkluose widu-).

Giria – vidus? Kieno vidus? Žmogaus?

Mano viduje – giria, aš nešiojuosi ją savyje kaip įsčias, bet pats jau nebe jose, esu už girios, išorėje. Išėjęs ar išvarytas, bet giliai ją viduje išlaikęs?

Tačiau tarp abstrakcijų vyrauja neatrakinami semantiniai labirintai, mentalinės piramidės, slėpiningi prasminiai sfinksai, liudijantys mums jau uždarą, svetimą omenį: laikas – aiwa; gyvenimas – alda-; protas – hugi; laimė – awja; baimė – agi-. Kas beįspės?

Vardų kūrėjas.

Subtilių niuansų atskleidžia specifinė semantikos sritis – dvinarių vardų tyrinėjimas. Kaip žinia, gotų-germanų pasaulis pasižymi unikalia dvinarių vardų gausa bei įvairove, gal didžiausia tarp ide. kalbų.

Juos turi daugelis ide. kalbinių atšakų (čia vieni įdomiausių yra baltiškieji dvinariai vardai), o visiškai neturi, regis, tik lotynų ir armėnų kalbų šeimos.

Jei lyginsime gotų (germanų) ir baltų dvinarius vardus, tai čia aptiksime tam tikrus nuosmukio požymius.

Baltiškame vardyne abu sandai turi didelį prasminį krūvį ir jų sudarymo principą galima pavadinti prasminiu.

O kaip teigia Toporova, gotų-germanų onomatetikoje vyrauja poetinis principas – vardai sudaromi remiantis labiau aliteracijomis, sąskambiais nei prasme.

Išties daugelis šiuo principu sudarytų gotiškų vardų prasminiu požiūriu neatlaiko kritikos, yra, galima sakyti, beprasmiai, nors ir gražiai skambantys.

Tai aiškus nukrypimas nuo senovinio Indoeuropos (onomateto įvardijimo) dėsnių.

„Vardo suteikimas naujagimiui tampa jo esmiškumo atspėjimu ar galimybe suvokti pirmąjį elementą indoeuropietiškame žodyje, skirtame vardui n – men kaip „viduje, jame“6.

Avestoje netgi teigiama, kad vardą suteikia pats Dievas, Ahura Mazda: Ahurō Mazdāo nā­mam dadās (Ahura Mazda vardą davė).

Pitagoriečių aplinkos tekstuose sakoma, kad „antroje vietoje pagal išmintį yra tas, kas nustato vardus“7.

O pasak Platono „Kratilo“, „nustatyti vardus – ne kiekvienam įkandamas reikalas, o tik tam tikram vardų kūrėjui, onomatoirios“8.

Tad senoji Indoeuropa žinojo ne tik pribuvėjas, bet ir vardų kūrėjus, kurie, be abejo, priklauso garbingam tiltininkų-palydovų per virsmus luomui9.

Taigi nusižengimą šiai archainei onomastinei tradicijai, kai vardo prasmę užgožia, keičia poetizmai, galime laikyti nuosmukiu.

„Virsmų knygoje“ jau esame rašę, kad galbūt lietuviškoje tradicijoje po vardų invertiškumu (sandų susikeitimu vietomis) slypi iniciacijos ritualas (pirmuoju sandu įvardijama prigimtis, antruoju – kuria kryptimi ta prigimtis turėtų būti ugdoma).

Po iniciacijos, jei ji pavyksta – sandai sukeičiami vietomis, ir tai simbolizuoja jau suformuotą, pagal tam tikrą vektorių apvaldytą prigimtį.

Šiai hipotezei pagrindą teikia faktas, kad dauguma – galima sakyti, beveik visi lietuviški (baltiški) dvinariai vardai – yra invertabilūs.

Gotų-germanų tradicijoje vardai irgi turi savo invertus, nom. pr. A-B; B-A tipo (pvz., glostantis lietuvišką ausį Swen-þˉ a – rīkaz ir Rīka – swenþˉ az; tačiau reiškiantis, deja, tik stiprus – stiprus).

Tačiau tokių pavyko priskaičiuoti ne daugiau dvidešimt dviejų, kai tuo tarpu gotų-germanų dvinarių vardų užrašyta šimtai (rytų-vakarų germanų 185; skandinavų net 419).

Šitai irgi neliudija senosios tradicijos tęstinumo.

Nepavyko aptikti ir iniciacijos ritualo požymių.

Taigi grįžkime į pradžią. Galbūt priešprieša „arba gotai, arba baltai“ yra per griežta, tačiau jos nutylėjimas yra klystkelis.

Kodėl?

Todėl, kad veda mus „nuo savęs“.

Vietoj ieškoję „savęs savyje“, savo vidiniame, anot Immanuelio Kanto, kosmose, kuris ir yra baltiškojo etoso, baltiškosios savimonės protėvynė, mes nukrypstame į išorę ir ieškome ten, kur nepametę, ten, kur mūsų nebuvota, eikvodami tam energiją ir aptemdydami õmę.

Tie, kas gyveno ir liko GIRIOJE – tie yra baltai, kas išėjo – nebe baltai.

Tiesa, esama ir tarpinių variantų – niekad nebūna vien juoda arba balta.

Gedgaudo gerbėjų paguodai tokie buvo (ir yra) galindai. Kodėl ne tik buvo, bet ir yra?

Todėl, kad kadaise Mozūrų ežeryno sengirės pakraščiuose gyvenę baltų galiniai – tebegyvena.

Šitie galindai (paskutinės trobos kaime šeimininkas vadindavosi galinis), baltiškojo ovalo pa-kraščių (plg. u-kraina, lenk. kresy) sargybiniai, „markgrafai“, vieną dieną išvydę pro šalį traukiančius į vakarus barzdotų vyrų būrius – tai buvo gotai – pakilo ir patraukė iš paskos: dieną pagal saulę vakarop, naktį pagal Paukščių taką, kol po ilgų klajonių atsidūrė pasaulio pakraštyje – „Finis terrae“ (dabar Finistera), vakariausiame europietiškos oikumenos kyšulyje10.

Toliau nebuvo kur eiti.

Apsidairę pamatė, kad čia, tuometinio pasaulio pabaigoje, kur Atlanto vilnys dūžta į Costa Morte, Mirties krantą, taigi apsidairę jie pamatė, kad Kantabrijos kalnų priekalnės visai panašios į jų protėvynę.

Tie patys rūkai rytais, sengire apžėlę kalvos, už žmogų aukštesni papartynai.

Kitais žodžiais, atrado įprastą ekologinę nišą ir ten apsigyveno, suteikė tam kraštui savo genties – Galicijos pavadinimą, o taip pat vardus upėms – Rio Isa, Rio Neira ir net Rio Ula...

Ten mūsų ne kartą buvota ir išvaikščiota pėsčiomis – į Santjago de Compostelą, todėl galime teigti, kad ten jautiesi savas kaip Lietuvoj, ir kartu, aišku, šiek tiek kitaip.

Taigi gotai ėjo ir nuėjo kaip liepsna, o galindai liko.

Etnografiniame muziejuje – tos pačios saulutės, kaip ir ant mūsų verpsčių, tos pačios liūdnos tęsiamos dainos, jokių flamenkų ir kastanječių.

Kalbant tyliai – taip, kad neišgirstų Ispanijos politikai – Galicija yra arčiau Lietuvos nei Madrido.

Todėl siūlytume gedgaudininkams kaip pleistrą ant jų žaizdų susidomėti verčiau galindais, pasiskaityti kapitalinius Vladimiro Toporovo straipsnius apie juos, o gotai...

Taip, gotai – įstabi tauta.

Vien Burgos, karalių miestas, ko vertas. Lotynų Amerikoje godos, gotų palikuonys yra laikomi tautos elitu.

Gotų pasionarinis impulsas įgalino krikščioniškąją Ispaniją įvykdyti rekonkistą – per 800 metų išstumti maurus iš Pirėnų.

Šito pasionarinio pliūpsnio vilnys nuvilnijo ir už Atlanto – konkistadorai, antrieji sūnūs, bedaliai, neturtingi hidalgai (dvarelį paveldėdavo vyriausias), šitie pasionarijai užkariavo Lotynų Ameriką, pasiekė net Filipinus.

Taip, bet baltų antrieji sūnūs yra bitininkai, bičiuliai, sklidini romõs kaip medaus, niekur nekeliavę. Ir todėl gotai nėra baltai, nes yra sūnūs (got. sunus – liet. sūnus).

Bet juk sūnus nėra motina! Jis turi savo atskirą gyvenimą, sūnus turi atsiskirti nuo motinos, idant galėtų jį gyventi, o mes leiskim mūsų õmeniui gyventi savo gyvenimą, vidinį ir esminį, kuriame daug ką reikia suvokti ir susivokti, sudėlioti ir sutvarkyti, permąs­tyti ir nusiramini. Romõs!

Išnašos:

1 Jo pamatinis baltofilijos veikalas „Mūsų praeities beieškant“ sovietmečiu buvo tarp nelegaliai dauginamos literatūros „topų“: Česlovas Gedgaudas, Mūsų praeities beieškant, [Mexico]: „Del Toro“ sp., 1972; Česlovas Gedgaudas, Mūsų praeities beieškant, fotografuotinis leidima, Kaunas: Aušra, 1994.

2 Jūratė Statkutė de Rosales, Didžiosios apgavystės, Vilnius: Baltijos kopija, 2007; Jūratė Statkutė de Rosales, Baltų kalbų bruožai Iberų pusiasalyje, Chicago: [s. n.], 1985. Svarbiausias šios autorės veikalas publikuotas tik ispaniškai ir angliškai: Juratė Statkutė de Rosales, Los godos: Un eslabon perdido de la historia Europea, Caracas: Ed. Zeta, 1998; Barcelona: Ariel, 2004; Juratė Statkutė de Rosales, Balts and Goths: The missing link in European history, Lemont (Ill.): Vydūnas Youth Fund, 2004.

3 Aleksandra M. Račkus, Gudonai (gotai) lietuvių tautos giminaičiai: Traktatas apie gudonų etnologiją, istoriją, gudonų viešpatavimą Italijoje ir Spanijoje, numizmatiką, kalbą, pavardes etc. / Guthones (the Goths) kinsmen of the Lithuanian people: A treatise on the Gothic ethnology history of the Gothic dominion in Italy and Spain, numismatics, language, and proper names, Chicago: Spaustuvė Draugas Publ. Co., 1929.

4 þˉ – maždaug tolygu t, th anglų kalboje.

5 Татьяна Владимировна Топорова, Культура в зеркале языка: Древнегерманские двучленные имена собственные, (ser. Studia philologica), Москва: Языки русской культуры, 1996, p. 131.

6 Владимир Николаевич Топоров, in: Мифы народов мира: Энциклопедия, t. 1, главный редактор С. А. Токарев, Москва: Советская энциклопедия, 1980, p. 510.

7 Вячеслав Всеволодович Иванов, „Древнеиндийский миф об устaновителе имён и его паралель в греческой традиции“, in: Индия в древности, Москва, 1964, p. 84–85.

8 Platonas, Kratilas, graikišką tekstą parengė, vertė, įvadą ir paaiškinimus parašė Mantas Adomėnas, Vilnius: Aidai, 1996, p. 389: ονοματουρυος, dar onomastikos, lot. nomenclator.

9 Algirdas Patackas, Aleksandras Žarskus, Virsmų knyga: Vestuvių virsmas, gimties virsmas, mirties virsmas, Kaunas: Kauno tautinės kultūros centras, 2002, p. 159–160.

10 Apie galindus žr. Владимир Николаевич Топоров, „Балт. Galind-в этнолингвистической и ареальной перспективе“, in: Проблемы этнической истории балтов, Рига, 1977, p. 121–126; Idem, „Галинды в Западной Европе“, p. 127, 140.

Komentarai Veidaknygėje
http://www.facebook.com/permalink.php?s ... re_comment

Marius Kundrotas

Dėl genetikos galvos nedėčiau, o dėl kultūros - drįsčiau teigti, jog baltai - kur kas artimesni germanams, nei slavams, kurie vis dažniau patys kildinami iš baltų.

Pažvelkime kad ir į ornamentiką. Baltų ir germanų ženkluose vyrauja tvarkingos linijos, kosmogoninės iliustracijos, kryžiai ir įvairios jų modifikacijos. Na, o slavų ženkluose - augalėliai, žvėreliai...

Ši simbolika savaip šiltesnė, bet kartu - žemiškesnė, buitiškesnė, artimesnė seniesiems europiečiams, gyvenusiems čia dar prieš arijus ir labiau orientuotiems į šiapusybę, sielinį-kūnišką, o ne dvasinį-protinį pradą.

Twrch Trwyth

Germanai patys pasirodo nėra genetiškai vienalyčiai. Pas Skandinavus stipri "megalitų kultūros" nešėjų įtaka - haplogrupė I1. Manoma, kad ne tik ikigermaniška, bet ir aplamai ikiindoeuropietiška, priskiriama seniausiems Europos gyventojams.

Jeigu skaitote rusiškai, tai va gal bus įdomu:
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0% ... D%D0%9A%29

Angliškai:
http://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_I1_%28Y-DNA%29

Marius Kundrotas

Intuityvistinės kultūros atstovas Algirdas natūraliai pritempinėja tautinę savastį prie sau priimtinesnės Neatmetu galimybės, jog panašiai galiu elgtis ir aš.

Bet pažiūrėkime į tuos pačius vardus, kuriais remiasi Algirdas.

Žygimantas - Zygmundas.
Eidimantas - Edmundas.
Germantas - Hermanas.
Kundrotas - Konradas.

Nebekalbu apie gausybę germaniškų vardų, kuriuose kartojasi prūsiškasis "rikis" (neatmetu galimybės, jog ateinantis dar iš ide. laikų, nes būdingas ir keltams, ir italikams) - Vinrichas, Ulrichas (sen. - Alarichas), Dytrichas (sen. - Teodorikas), Heinrichas (kt. - Henrikas), Erichas (kt. - Erikas)...

Jei gi žiūrėsime slavų ir baltų vardus, atitikmenų rasime vos vieną kitą, ir tai šių slaviškų vardų slaviškumas bus abejotinas: Visvaldas-Vsevolodas, Algis-Helgis-Olegas, gal dar vienas kitas...

Džiugu, jog berašant antrąjį komentarą įsijungė Vitalijus - va, šis kolega tai jau duos pipirų, ir man, ir Algirdui.

Twrch Trwyth

Bet juk dažnai tų panašių germanų ir baltų vardų etimologija aiškinama visiškai skirtingai.

Pavyzdžiui, girdėjęs teoriją, kad Algirdas (Olgerd) germaniškai yra "ieties smūgis". "Ger" sen.germ. - ietis.

Iš baltiškų pozicijų šis vardas aiškinamas visiškai kitaip.

Žygimantas (su "žygiu"), Zygmundas (galbūt su "Sieg" - Pergalė).

Be abejo, tai labai sudėtingas klausimas ir mes negalime keltis giminystės ryšių ar visiškai juos ignoruoti dėl panašaus sąskambio.

Marius Kundrotas

Įdomu, jog baltų ir germanų kalbose (kalbėkime apie seniausias prokalbes) sutampa dvi sakraliausios sąvokos - Dievas ir Tauta.

Germanų teologijoje figūruoja labai senas, vėliau nustumtas į panteono pašalį dievas, kurio vardas - Tivaz (vėliau - Tivaras, dar vėliau - Tyras).

Tauta senųjų germanų prokalbėje - thiud, iš čia - etnonimas Teutisch, vėliau - Deutsch.

O ką turi slavai? Bog ir Narod: išvestinė sąvoka iš žodžio "narodit" - "prigimdyti"...

Twrch Trwyth

Gott (Dievas) etimologija irgi ne ką jaunesnė.

The English word itself is derived from the Proto-Germanic * ǥuđan. Most linguists agree that the reconstructed Proto-Indo-European form * ǵhu-tó-m was based on the root * ǵhau(ə)-, which meant either "to call" or "to invoke".

Twrch Trwyth

Įdomu, kad gotų pavadinimas tiesiog įtartinai panašus į germaniškąjį dievą reiškianti žodį. Nedrįstu spėlioti, atsitiktinumas tai ar kokie realūs ryšiai.

Marius Kundrotas

Vedinys iš germaniško žodžio "geras", ar ne?

Jei taip, ar būdvardinės kilmės daiktavardis nebus jaunesnis už sąvoką, atsispindinčią daugumoje ide. kalbų - Dev, Theos, Deus, Dievas, Tivaz?

Germanai tai bent jau prisimena, o slavai? Per jauni...

Twrch Trwyth

Skaičiau įdomu straipsnį panašiais klausimais. http://lt.netlog.com/Alkutis/blog

Skaityti nuo "Visomis baltų kalbomis Dievas vadinamas tuo pačiu žodžiu..."

Kęstutis Čeponis

Slavų "bog" (бог) yra labai ankstyvas skolinys iš iranėnų kalbų (tai, beje, įrodo, kad slavų tolimi protėviai artimai kontaktavo su iranėnais - skitais, sarmatais ir pan.), o pačių slavų senojo žodžio "atgarsiai" yra išlikę žodžiuose "дева", "девица" (senoji analogija mūsų "deivei").

Beje, ir iranėnų kalbose išliko senasis indoeuropietiškas "devas", tik jau priešinga reikšme "velnias" (taip atsitiko zoroastrizmui išplitus).

Rusų "дьявол" kilęs iš germanų "devil", kur irgi krikščionybės įtakoje "dievas" virto "velniu".

O štai lietuviai ne tik išsaugojo senąjį žodį, bet ir jo pirminę prasmę - "dievas" ir "deivė" (čia net ir senasis baltų -ei- išsaugotas, nepakitęs į -ie-).

Tas pats ir senovės graikų "de(v)os" - Dzeusas.

Miglė Valaitienė

Tivaz etimologiją visi man žinomi mitologijos tyrinėtojai labiau sieja su žodžiu tėvas, o ne tauta.

Twrch Trwyth

Na, jo. Pas germanus Odinas/Wotanas kartais pakeičiamas žodžiu Alfater, Alfadur (Visko tėvas).

Kai kurie galvoja, kad archajiškiausiais laikais Alfateris buvo visiškai atskiras seniausias dievas, na, galbūt kaip baltų tiesiog Dievas, Senelis Dievas.

Marius Kundrotas

Migle, ne su tauta sieju, o su Dievu.

Žinoma, gali būti ir tėvo variantas, visai tikėtina versija.

Marius Kundrotas

"Žygio" ir "Sieg" semantika - labai artima. Be to, sudurtiniuose varduose figūruoja dalys, nuolat besikartojančios tiek baltų, tiek ir germanų kalbose, nors junginiai ir skiriasi.

Al-girdas
Al-minas
Al-bertas
Al-fredas.

Žygi-mantas
Zyg-mundas
Zyg-frydas

Na, o Raimundas - tai juk mūsų Rimantas

Žinoma, suprantu, jog taip galima nueiti iki Velykų salos, besiremiant sąskambiu tarp titulų "rikis" ir "arikis", tačiau sutikite: kuo artimesnės tautos, bent jau geografiškai, tuo sutapimų tikimybė - menkesnė.

Robertas Šalna

Straipsnis jau senokas. Per tą laiką nemažai kas pasikeitė.

Jūratė Statkutė de Rosales išleido antrąją lietuviškąją, daug rimtesnę knygą - "Senasis aisčių giminės metraštis".

Tarp kitko per jos pristatymą buvo ir pats A. Patackas, kurio oponuojanti nuomonė nebuvo gausi argumentų.

Dabar kiek teko girdėti Patacko pozicija gudų (gotų) klausimu yra gerokai sušvelnėjusi.

O šiaip, mano nuomone, šiai teorijai trūksta daugiau reklamos, tuomet būtų ir rimtesnių analizių.

Pačioje Ispanijoje gotų-baltų teorija daug garsesnė nei Lietuvoje. Didžiausiuose Madrido knygynuose praeitą vasarą įsigyti Statkutės knygą "Los Godos" buvo neįmanoma, nes viskas išpirkta.

Marius Kundrotas

Dėl gotų - turėčiau atskirąją nuomonę.

Tarp skirtingų tautinių masyvų dažnai būna tautų, kurios ir kilme, ir kalba, ir kultūra būna mišrios. Labai tikėtina, jog tokie buvo ir gotai.

Neatmestina netgi versija, kad iš pradžių jie labiau buvo baltai. Bet ar jie buvo iš esmės baltai, verždamiesi į Romą - jau visai kitas klausimas.

Nesu archeografas, bet kiek žinau iš šaltinių - bent jau kalbos požiūriu tikrai ne.

O kad su jais keliavo baltiškojo substrato atstovai - dar kitas klausimas, ir šiuo atveju tenka sakyti - tikrai taip.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Bal 2013 21:30 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Algirdas.Patackas. Giria – mūsų protėvynė


http://alkas.lt/2013/04/13/a-patackas-g ... s#comments

Algirdas Patackas, http://www.alkas.lt
2013 04 13 14:00

Nedaug tautų gali šitaip pasakyti – kad gyvena ten, kur gimė („kur radosi, ten glūdi“ – Vaižgantas).

Daugelis tautų gimė vienur, o apsigyveno kitur, o yra ir tokių, kurios nežino, kur ir kada gimė.

Kai iš Europos šiaurės atsitraukė paskutiniai ledynai, kai jos lygumos vėl apaugo giria, toje girioje gimėme ir mes – baltai, aisčiai.

Ši giria – mūsų gimtinė, mūsų prigimtoji būtovė. Joje tebegyvename ir dabar, bet jau mentaline prasme, nes tūkstantmečiai negalėjo praeiti be pėdsakų, nepalikti įspaudo tiek fizinėje, tiek dvasinėje genetikoje.

Gal giliausiai lietuvišką–baltišką gyvenseną yra apibūdinęs Vaižgantas: „Glūdėti – bene bus pats tinkamiausias terminas lietuvių būdui išreikšti; tam būdui, kurs ir dabar labai sunkiai, pamažu keičiasi“.

Giria


Dar Antanas Maceina yra sakęs: „Mes esame miško tauta, todėl gamtos ritmas mums yra savas. Jis apsprendžia mūsų vidaus gyve­nimą ir mūsų kūrybą. Savo viduje mes esame išlaikę tą pirmykštį gamtos nekaltumą…“.

Jei pavyktų sukonstruoti laiko ir erdvės sklandytuvą, ir juo pakiltume virš centrinės Europos lygumos, išvystume bekraštę ir išlakią girią.

Tai ir yra mūsų protėvynė – nuo Elbės vakaruose iki Volgos–Okos santakos rytuose. Tai yra taip vadinama tauriųjų plačialapių miškų zona – tokių kaip ąžuolas, liepa, uosis.

Dar šiauriau tie miškai virsta smulkiųjų lapuočių ir spygliuočių miškais, paskui vien spygliuočiais, – ten mūsų negyventa.

Pietuose gi baltų ovalą apibrėžia miško–stepės riba. Šio beveik taisyklingo ovalo didysis skersmuo yra apie 2000 km, o mažasis 800–900 km.


Tokį patį ovalą nubrėžia ir mūsų vandenvardžiai. Jie – ne tik mūsų protėvynės riboženkliai, bet ir pirmasis, pats archajiškiausias poetinis paveldas.

Baltiškieji vandenvardžiai ne tik nusako vandenų fizines savybes, bet ir genialiai įžodina savaiminę poetinę nuojautą, netgi sakraliąją šio slaptingo Dievo kūrinio – vandens – esmę.

Antai Aisetas – šio ežero vardas kilęs nuo aisa – metafizinis mirtingos būties liūdesys, weltschmertz (LKŽ – aisùmas; aisus: „Jis vėl pajuto ilgesį savo gyvenimo aisumo“ ); arba Šventoji, dažnas upės vardas.

Būtent baltiškieji vandenų vardai, anot genialiojo mūsų kalbininko Kazimiero Būgos – „žemės kalba“ – ir leido jam nubrėžti jau pamirštos mūsų protėvynės kontūrus.

Juos vėliau patvirtino ir antropologiniai duomenys, kurie rodo, kad per tūkstantmečius nebuvo kokių nors žymesnių tuose kraštuose gyvenusių genčių fizinių duomenų pokyčių.

Kitaip manė daugelis archeologų – remdamiesi taip vadinamos virvelinės keramikos įsigalėjimu, rišo tai su indoeuropiečių (jų supratimu – ateivių iš kitur) įsiveržimu į baltų kraštus.

Tačiau pastaruoju metu stiprėja taip vadinamų „autochtonininkų“ pozicijos – tai yra tų, kurie mano, kad į baltų girias atėjo ne žmonės, o puodai, t. y. pasikeitė materialinis paveldas, bet ne gyventojai.

Kaip kitaip paaiškinti, kad jei „senieji” gyventojai nebuvo indoeuropiečiai, tai kur dingo jų vandenvardžiai ir vietovardžiai, ir apskritai, kokia kalba jie tada kalbėjo, jei neliko jokio jos pėdsako?

Visa tai yra inercija taip vadinamos difuzionizmo teorijos, kai buvo manoma, jog kultūros gimsta vien sklaidos, difuzijos būdu, užmirštant, jog kultūra gali rastis, gali gimti pati iš savęs.

Tas pats senųjų nuostatų permąstymas vyksta ir kalbotyroje – vietoj t. v. Šleicherio medžio, vaizduojančio indoeuropiečių kalbinę šeimą,

1978 m. žymus vokiečių kalbininkas Volfgangas P. Šmidas (Wolfgang P. Schmid, 1929–2009) pasiūlo ide. kal­bų tarpusavio santykius įsivaiz­duoti kaip koncentrinį modelį, kurio centrą, remiantis metodiniais, kalbiniais ir geografiniais argumentais, vietoj menamos ide. prokalbės užima baltų kalbos.

Išoriniame koncentrinio mode­lio žiede yra centum kalbos, o satəm kalbos užima tik pietryčių sektorių.

Su šiuo V. Šmido koncentri­niu modeliu iš esmės sutiko tiek žymūs slavistai-baltistai Vladimiras N. Toporovas ir Viačeslavas Ivanovas, tiek Vytautas Mažiulis.

Indoeuropa


Koks buvo santykis tarp baltų ir reiškinio, vadinamo Indoeuropa?

Kas vadintina Indoeuropa?

Ar tai tik geografinis–istorinis fenomenas, ar kai kas daugiau?

Kadaise buvęs vieningu kontinuumu – nuo Iberijos iki Arianos–Irano, vėliau fragmentavosi tokiu laipsniu, kad dabar sunku atsekti kadaise buvusius ryšius.

Indoeuropa, jos kalbinei šeimai priklausančios nacijos yra šiuolaikinės civilizacijos pirmeiviai, todėl indoeuropiečių radimosi vieta ir laikas tebėra nuolatinių ginčų taikinys, kuriems galo nėra ir nebus, jei nebus persilaužta pačiuose mąstymo pagrinduose: kad tai nėra „čia ir tik čia“, o yra laike ir erdvėj ištęstas procesas, ilgametė raida, vis tik turinti kažką panašaus į loginių jungčių sankryžas, kurias jau galima bandyti lokalizuoti, patalpinti erdvėje ir laike, ir toji erdvė, tiksliau jos šešėlis, vis tik kris ant Didžiosios Girios bei jos pakraščių, gal netgi vien ant pakraščių…

Schemiškai, animacinių vaikiškų filmų principu tai atrodytų taip:

Girioje, kai ją pasiekė žemdirbystės naujovės, darosi ankšta. Neapsikentę, labiausiai pasionarūs, anot Vaižganto „nusinuobodžiavę“ pradeda judėti lyg vandens garų lašai prieš užvirsiant.

Tam yra priemonė – prijaukintas žirgas (beje, yra duomenų, kad ovalo pakrašty, kiek išsikišusiame į stepę, maždaug apie Dniepro vidurį, ties dabartiniu Kremenčugu, buvo viena seniausių žirgo domestikacijos vietų, bent jau Europoje).

Taip buvo apgyvendinta stepė, o vėliau, prie žirgo „atradus“ vežimą, prasidėjo ir tolimoji migracija rytų kryptimi.

Analogiška ir simetriška raida vyko ir vakariniame ovalo pakrašty, tik ten žirgo vaidmenį vaidino valtis, vežimo – valtis su bure, o iššūkiu vietoj stepės buvo jūra.

Kad būta jungties tarp tokių, iš pirmo žvilgsnio tolimų vyksmų, rodo taip vadinamas „žvėrinis stilius“, būdingas tiek jūrų klajokliams vikingams, tiek stepių klajokliams skitams. Šis stilius – tai manifestuotas vyriškas aržumas, jėgos ir agresijos pasaulis, suformuotas kovos su gamtos stichijomis ir varomas patricentrinės energetikos.

Tačiau girios pasaulis nebuvo vienalytis. Baltų ovalas, susiformavęs lyguminės Europos upių aukštumose su Pripetės pelkėmis centre (tai tas pats Herodoto minimas ežeras), buvo, kaip jau sakyta, uždaras pasaulis su vieninteliu išėjimu į vakarus – per Baltijos jūron įtekančių upių deltas.

Senovės laikais upės ir jų estuarijai buvo tarsi autostrados, kuriomis girių gentys galėjo susisiekti su išorės pasauliu. Rytuose gi nuo Juodosios jūros, Pontus Euxinus, jos buvo atkirstos stepių ruožo.

Prasidėjus tautų kraustymuisi, palaipsniui į tai buvo įtrauktos ir baltų gentys, ypač vakaruose.

Tai buvo nykimo pradžia: „lietuvis – medelis gražiai auga nuošalyje, kur niekas jo nepaliečia; skursta gi prie takų, kur bet kas praeidamas ar pravažiuodamas jam žievę nubraukia“ (Vaižgantas).

Kaip žinia, tų braukėjų netrūko. Bet visa tai – pakraščiuose; ovalo centre kol kas ramu. Tačiau istorijos ratas, jo greitėjantys sūkiai ir ratilai jau įsisuka į šią ramybės sietuvą.

Štai kaip sodriai piešia Vaižgantas: „lietuvių tauta, nuo amžių čia glūdėjusi, ramiai, nė pati nepajusdama kaip, nebtenka savo pakraščių. Niekas jos niekur nestūmė, tik pamažu apkarpė skystumas ir aiškiau parodė tirštumas“. Šios pakraščių, anot Vaižganto, „skystumos“ – suslavėjusios gentys perskelia baltų „tirštumas“ į dvi dalis – rytinius ir vakarinius baltus. Rytiniai baltai, pamaskvės galindai, ištirpsta slavų jūroje, o vakariniai mąžta tol, kol belieka septintoji dalis buvusių plotų.

Bet čia šis dramatiškas vyksmas užstringa. Vaižgantas taikliai užkabino, kad ovalo „tirštumas“ buvo netolygus: „Lietuvių tautos branduolys yra čia pat, kur dabar mes gyvename“, t. y. vakarinė baltų ovalo dalis, Aistija, Baltijos pakrantės buvo tirščiau gyvenamos, o jau susiformavusios tautos – prūsai, lietuviai ir latviai – buvo labiau pažengę dėka kontaktų su pasauliu anapus Girios. Sembai prekiavo gintaru su Roma, o galindai netgi pasiekė Iberijos pusiasalį. Į agresyvius iššūkius buvo atsakyta Mindaugo valstybe.

Pasionarumo sukelta banga, smogusi atsaką, su visa neišnaudota perviršio energija siūbtelėjo į Rytus. Tad būtina permąstyti LDK fenomeną – jo radimosi priežastys yra gilesnės nei atrodo.

Tai buvo rekonkista, tik čia barbarų–maurų vaidmenį, skirtingai nei Ispanijoje, vaidino kryžiuočiai ir neseniai apkrikštyti slavai.

Vladimiro N. Toporovo teigimu, XIII a., kai prasidėjo „litovščina“, t. y. Algirdo žygiai, tik prieš šimtmetį Maskvos apylinkėse dar gyveno rytiniai galindai (pati Maskva jau buvo slavų miestas).

Kad tai nėra laužta iš piršto, rodo faktas, jog kuriasi sambūriai – tinklalapiai žmonių, laikančių save galindų palikuonimis; randasi jų netgi Tverės gubernijoje.

***

Tad mūsų niekur nekeliauta ir iš niekur neatkeliauta. Senoji giria saugojo mus kaip motina daugelį tūkstančių metų geriau už bet kokias tvirtoves ar sienas.

Žymus viduramžių enciklopedistas Baltramiejus Anglas (Bartholomeus Anglicus, Bartholomew of England,1203–1272), pranciškonų ordino narys, veikale „De proprietatibus Rerum“ („Apie daiktų savybes“) pateikė tokį Lietuvos geografinį aprašymą:

„Lietuva yra Skitijos provincija, o jos žmonės vadinami lietuviais /…/. Lietuva – derlingų žemių kraštas; daug kur ji pelkėta ir apžėlusi miškais, drėkinama upių ir ežerų, joje gausu žvėrių ir gyvulių. Miškai ir pelkės ją apsaugo; be upių, miškų ir pelkių, ji nedaug teturi kitų sutvirtintų vietų. Ir todėl vargu ar ši sritis gali būti užkariauta vasarą, nebent tik žiemą, kai upes ir kitus vandenis sukausto ledas“.

Niekas nėra vaizdžiau aprašęs Didžiosios Girios, kaip Simonas Daukantas:

„Čia aš, trumpai parodęs notis Lietuvos tautos, žiloj senovėj nutikusias, ir šios dienos jos kraštą, norinčius dar aiškiau apie tą žinoti siunčiu į viršiau minavotus raštus, o pats grįžtu prie tos dalies getų tautos, kurią šiandien lietuviais vadina, kuri po kruvinų karių įsitraukusi į Žaliąją ir Juodąją girią, ilgainiui visoj šiaurinėj įšleitėj, kaip viršiau sakiau, lig pat Žemaičių pajūrių išsiplėtė ir tenai traškančiose giriose, nuo įkūrimo pasaulio nekušintose, ilgus amžius, džiaugdamos liuosybe savo probočių, tarp girių laimingai gyveno, kurių čia senovės būdą ir dabą užsiėmiau išrašyti.

Kas aprašys kalnėnų ir žemaičių senovės girias, kokias anie, atsidanginę į tą kraštą, rado, kurios be kokių tarpkrūmių vienu lieknu it jūra niūksojo; nesgi šios dienos girių ir pievų vietoje angis girios trakšojo, o tarp jų jau versmėtos kirbos burgėjo, jau ežerai tyvuliavo. Neišžengiami pušynai, eglynai, beržynai, ąžuolynai nuo amžių amžiais suaugę niūksojo ir visi vienų viena giria buvo, upėmis tiktai ir upeliais išvagota, nes ir tos pačios upės ir upeliai perkaršusiais medžiais užvirtę, kuriuos pavasario ar rudens tvanai tevokė, o jei kurių tenai smarkūs sriautai nestengė pakušinti, tie, mirkdami vandeny, į plieną pavirtę, jau apdumiami smiltimis, jau nudumiami nuo amžių amžių žlugsojo it akmenys, kurių žilą karšatį dar apyniai, alksnių ir karklų šakose vydamies, pavandeniais išsisvarstę, savo spurganotais vainikais klėstė; visas kraštas viena giria niūksojo, į kurios tankmę ne vien gyvulys, bet ir žmogus negalėjo įlįsti. Nuo audrų ir vėtrų sankritos gulėjo ant kita kitos suraizgytos; pražilę ąžuolai, eglės, beržai, pušys, vinkšnos, skroblai, uosiai, klevai puvo, ant kits kito nuo karšaties išvirtę, žemę krėsdami augantiems ant savęs sūnums ir dukterims, keliais klėbiais jau neapikabinamoms. Lazdynai, alksnynai, blendynai ir kiti žarynai, it apyniai ant tvorų, taip ir šie ant jų kamienų ir stuobrių augdami ramstės ir kalstės. Žmogus tenai žingsnio žengti negalėjo, bet ropoti turėjo per gulinčias drūktas drūktesnes sankritas, jau nuo karšaties, jau nuo vėtrų, kaip sakiau, raizgiai sudribusias, tarp kurių apatiniosios puvo, į žemę smegdamos, o viršuojės trešo, kita kitą sluoguodamos; ir taip keleivis keliaudamas ropojo pirma ant pavirtusios pušies, o nuo tos ant jos gulinčio beržo ar ąžuolo. Dar metuose 1564–6, abelnajai pamierkai esant, daugioje vietoje kamarninkai pačiuose Žemaičiuose paliko girias nemieruotas dėl to vien, jog žmogus tenai įlįsti ir su kirviu nieko padaryti neišgalėjo. Žolės tenai nebuvo, tiktai atvašos ir atželos, viena antrą smelkdamos, augo. Liemeningos eglės, pušys, klėbiais neapkabinamos, per kita kitą į padanges mušės, kurių viršūnių atsivertęs nepriregėsi; pražilę ąžuolai, šimtais metų savo amžių lykuojantys, savo barzdotomis šakomis tarsi viens kito karšatį ramstantys. Liepynuose, beržynuose tas pats buvo, kuriuose klevai, vinksnos ir skroblai augdami tarsi jas nuo kita kitos skaidė, idant į vieną nesuaugtų. Trumpai sakant, vienur kuplūs pušynai it nendrynai, kitur tankūs eglynai it kanapynai niūksojo, o tarp jų kuokštai beržynų, liepynų, klevynų, ąžuolynų, apušrotų joriavo, it vilnys į padebesius mušdamos. Keleivis keliaudamas vilkų ar meškų suletentu taku keliavo, nesgi vieškelio tenai nebuvo; perskyrą tarp dienos ir nakties tiktai tenumanė nuo bičių gaudesio, šovose siuvančių ar po medžių žiedus ūžiančių; dieną saulės, o naktį žvaigždės ir delčios per lapus neregėjo, nesgi visur tenai amžina naktis viešpatavo; lapui iškritus ar žiemą keleiviai nuo žvaigždžių kelią tesekė, nesgi paklydusiam upeliai ir žvaigždės vadovu tebuvo. Jau pragyvenus tenai, nuo gaidžio ar šunies balso namus savo tegalėjo atsekti. Darganoms dergiant, lytums čežant, tenai nenučiuši, negut nuo medžių rasos jei sudrėksi; todėl neišžengiamos balos ir versmės, nuo saulės spindulio neužgaunamos, nuo amžių burgėjo, kurios, ir visų didžiausioms giedroms spiginant, niekados neišdžiūvo. Žiemos tenai nebuvo, nesgi sniegas negalėjo įsnigti ir, jei kur pūgos ir pusnys kame-ne-kame nuo medžių įkratė, tas pats tenai ilgainiui gaišo. Žmogus su gyvuliu niekaip negalėjo įeiti, nesgi, kaip sakiau, nė kokio kelio nebuvo; todėl žiemos laiku šunis užkinkę važinėjos upeliais, nuo ko tuo senu įpratimu šiandien dar ankštą kelelį per girią šunkeliu vadina: kaipogi jų šunys it kumeliai dar kudloti ir kelią namo sekė, ir nuo žvėrių patį keliaujantį gyniojo. Todėl visų pirmieji gyventojai paupiuose tegalėjo įsikurti jau dėl kelio, jau dėl mitalo, nesgi, stokojant žvėrių ir paukščių, žuvimis galėjo misti, o kelio nesant, upe ar upeliu namus savo pasekti.

Čia, regis, gana berašyti apie senovės kalnėnų ir žemaičių girias; jei kurs negali nuo tų kelių žodžių jų didelumą įsitėpti, kas per girios tenai senovėj yra buvusios, tas tepaklausia savo senųjų, anie jam papasakos, kokios buvo girios atmenamai dar pirm 60, 70 metų Žemaičiuose, o nuo to galės manyti, kas per girios tame krašte turėjo būti pirm tūkstančiui metų; nesgi šiandien dar tėvai, vaikus į bažnyčią vesdami, sako: „Vaikeli, ta bažnyčia yra girios vietoje pastrūnyta, mūsų bočius, pernai miręs, pasakojo, čia, jam bandą ganant, lūšis jautį suplėšiusi“. Taip pat daug dar ir tokių tebgyvoja tarp senųjų, kurie patys, naktimis skalų buntą uždegę, žiburiuodami ujo vilkus ar meškas nuo bandos iš laidaro ar, vaikais dar baltplaukiais būdami, išsikūlę už rejos į krūmus, parnešė į trobą vilkyčius, tardami šunyčius radę.

Kožnas čia numano, jog tos girios buvo jiems ne vien pirmąja pastoge ir uždanga nuo žiauraus oro, bet dar klėtimis visų jų turtų, kuriose pavalga, apdaras ir lobis buvo paklėstas. Bitės buvo jiems visų naudingiausiais girių gyvuliais, nesgi nešė medų ir vašką į dreves; iš medaus darė midų, o vašką tankiai leido į svečią šalį: kaipogi metuose dar 1467 išleido į svečią šalį du tūkstančiu pundų vaško. Prašaleitis, Žemaičiuose gyvenąs dar metuose 1540, sako, jog visame pasauly nesą taip didžiai balto medaus, kaip Žemaičiuose, ką vardai patys – bičiulis, bitkopis, bitininkas, vaškininkas – stigavoja, o įstatymai Lietuvos apie dreves tą aiškiai rodo. Giriose taip pat augo apyniai, kuriuos paupiais rinko ne vien dėl savęs alui ir midui daryti, bet dar atmenamai vežė į mugę parduoti; tarp kitų medės apynojų yra m. 1456 garsiais minavojami Žemaičiuose apygardų Skirsnemunės, Pamūšio, Joniškio; mėsa paukščių ir žvėrių patys maitinos, o nuo speigų ir darganų jų kailiais dangstės ir siaustės; tų negavę, tad iš liepos lunkų demblius drabužiui audė, jau avalus vyžo, iš mauknų palagus, pūnes ir lapines sau dirbo, apynių virkščiomis ir plaušomis bei vytimis siūlojo ir raišiojo. Iš tų pačių lunkų vijo taip pat virves ir namų padargą tiekė, ką šiandien dar daugioj vietoj tebdaro. Iš tošių, žievių, šaknų ir vyčių pynė ir siuvo namų stotkus, beje: rakandas, kurvius, rėčius, sėtuves, pintines, kretilus ir taip toliau. Žilvičių, blendžių vices virbgalių vietoje dėvėjo. Iš beržų ir klevų sulą leido, sakus, dervą ir degutą žiburiui tiekė. Kailiais meškų, lūšių, briedžių ir taurų jau patys, kaip sakiau, darės, jau pluostų ir valčių vietoj, per upes keldamies, naudojo. Vebrų, sabalų, kiaunių ir ūdrų, audinių blomas leido į svetimus kraštus, keisdami jas į reikalingus sau daiktus, beje, į geležį ir druską. Pačius ragus žvėrių vienus ant kesčių galų maustė ir ragotines dirbo sau ginklui, nesgi geležies dar nežinojo, iš kitų gėrė, nuo ko iki šiolei geriamą stotkelį senu įpročiu taure, arba taurage, tebvadina. Uogos pačios ir grybai medėj augo. Ąžuolai, šermukšniai, ievos ir puteliai taip pat vaisių nešė, kuriuo jau žmonės, jau paukščiai maitinos, no prielaidus labiau, nekaip javais, atmenamai dar Žemaičiuose bariojo. Visi tie daiktai taip didžiai reikalmgi žmogaus gyvenime, jog be jų niekaip negalėjo gyvoti, ne kame kitur, tiktai tose giriose tebuvo gaunami. Ir taip aiškiai anie regėjo, jog girios jiems šimtą kartų daugiau naudingų gyvulių ir paukščių bei putnių augino ar lesino, nekaip patys galėjo su didžiu vargu galvijus į savo namus įsteigti. Kas dar yra didesniu, girios juos šildė ir ne vien nuo biaurių darganų, lytų ir speigų bei vėtrų, bet ir nuo pačių neprietelių glemžė: kaipogi, kad kitas tautas pilys, kalnai ir jūros nuo neprietelių gyniojo, tad žemaičius ir kalnėnus, arba aukštėjus, traškančios girios ir versmės dangavo. Todėl senieji kalnėnai ir žemaičiai, apsikapėję savo giriose ir versmėse it pilyse, ilgus amžius laimingai gyveno, liuosybe savo bočių džiaugdamos ir vieną dievą pasaulio Perūną garbindami.

Regėdami senieji tokią naudą iš tų girių didžiai jas gerbė ir augino, žalius medžius laikė, o pasauses tiktai namų medžiagai ir padarynei tekirto, o sankritomis ir sausšakėmis namuose šildės; ir taip, juo naudingesnis medis žmogaus gyvenimui buvo, juo didžiau jį saugojo, ne vien tūlus medžius, bet ir cielas girias taupė ir už šventas turėjo, iš kurių be žinios girių kunigo nieksai ne vien žalio virbelio išlaužti, bet įžengti tenai negalėjo, negut, galą daromas, kaipo šventoj vietoj globos sau veizėjo. Ąžuolus ir ąžuolynus pervis didžiau gerbė, kurių malka pagal jų nuomonę reikėjo šventą ugnį tuo įtimpos ant Dievo garbės kūrinti iki pabangos šio pasaulio, todėl ąžuolus kirsti, kaipo šventus medžius, patys kunigai šventais kirviais tegalėjo. Ne vien buvo perdėti ant tų girių kunigai, kurie jas saugojo, bet ant didesnio jų orumo visų dideliojo ąžuolo uoksuose, šėtra uždengtus, savo dievų stabus laikė ir tenai meldės, šventą ugnį kūrindami, nesgi, kaip tuojau regėsim, bažnyčių neturėjo, bet jų vietoj buvo ąžuolynai ir lieknai, kuriuose dievą šio pasaulio Perūną garbino, todėl ir tas girias it šventas vietas gerbė ir godojo.“ („Būdas senovės lietuvių ir žemaičių“)

Kitas rašytojas, jau mūsų laikų, Marius Katiliškis ėjo dar giliau, talento pagalba smelkdamasis į girios žmogaus vidinį pasaulį. Miškas, giria yra esminis būties sandas ne tik romane „Miškais ateina ruduo, bet ir kūrinyje apie tragiškąją savo kartos lemtį „Išėjusiems negrįžti“.

Literatūros tyrinėtoja E.Bukelienė rašė:

„M. Katiliškis pats savo prigimtimi buvo tikras „miško tautos“ atstovas. Jo vaikystės pasaulį supo „miškų lankas“, sodybą – paties sodinti medžiai. Apie juos rašytojas graudžiai rašo romane „Išėjusiems negrįžti“: „…jų šakos galingai susipins, sudarys užuovėją nuo šiaurės vėjų. Dideliais medžiais suaugs jie, kai tuo tarpu mano žingsnių aidas bus užgesęs nesvetingose žemėse. Niekas medžiams neįstengs pa­kenkti. Iš jų nukirstų kelmų veršis atžalos, plūs sula ir varvės sakais. Jų sparnuotos sėklos pasklis ir iš naujo užsės dirvonus. Kodėl manęs niekas nepasodino medžiu? Ir nedavė šaknų plėšriai įsiskverbti į tėviškės molį?“

Antrojo romano veiksmo erdvė – miškų apsupta vieta kaip Lietuvos ženklas. Gimtinės medis – lyg koks lietuvio sinonimas. Miškai fiksuoti romano pavadinime, o jo struktūroje jie tapę vienu svarbiausių vaizdinių. Virsnių kaimą riboja miškas: „Tarpmiškio sodybos vienu žvilgsniu apžvelgiamos ir vienu ap­vedimu uždarytos ankštame rate“. Autorius ne kartą pabrėžia tą ypatingą savojo pasaulio uždarumą: „uždara, ir jokio pašalinio garso, išskyrus tai, kas savaime gimė ir sklido pačiame miške“. „Miškų ratas“, „miškų lankas“ – vis tai rašytojo mėgstami apskritimo, uždaros erdvės vaizdiniai. Ir šiame romane rašytojo kuriamas pasaulis, ir jo žmonės gyvena gamtos laiko rėmuose. Jų dvasinis gyvenimas plėtojasi ir lemtis pildosi drauge su metų laikų kaita – nuo pavasarinio atgimimo iki rudens liepsnos. Žiema neakcentuota, bet ji yra veikėjų nuojautose („Geriau negalvoti, kas bus žiemą /…/ žiema žymi negandą ir vargą“).

Miško vaizdai yra svarbiausia kompozicinė kūrinio jungtis. Juose įspūdingai fiksuojama metų laikų kaita, jie plėtoja romano veiksmą, atveria veikėjų charakterius. Romano struktūros ir semantikos atrami­niais taškais tampa trys miško naikinimo aprašymai, trys jo kančios etapai. Kūrinys prasideda ankstyvo pavasario vaizdu miške. Dar ne pavasaris, dar tik traukiasi žiema. Mišką apėmęs visuotinis nerimas. Žmonės puola („žalios metalinės musės balsu zirzė pjūklai, žlegėjo ir viauksėjo kirviai…“). Miškas pa­smerktas. Iš jo traukiasi gyvatės – pati gyvybės, gyvasties esmė.

Nusausinimo darbai tyrelyje – antroji miško naikinimo banga – iškyla kaip totalinių pasikeitimų riba. Svieto perėjūnai zimagorai atneša į tarpmiškę savo „kultūrą“, ir kaimas gyvena lyg drugio krečiamas. Nesibaigia naktinės išgertuvės, muštynės, alasas. Senieji bemiegėmis naktimis veltui saugo nuo įsibro­vėlių savo turtą ir dukrų klėtis, kurios vis lengviau atsiveria įžūliems atėjūnams. Jaunų žmonių sielose tveriasi toks pat chaosas, kaip ir sudarkytoje gamtoje.

Rudenį ateina atomazga („Tada užsidegė miškas“). Gaisro apimto miško vaizdai yra trečioji romano kompozicijos atrama. Tai paskutinis ir pats baisiausias miško kančios etapas.

Pasibaigia lietuvio gyvenimas „miškų lanke“; išseko gamtiškasis jo laikas su „baigiančiais griūti se­naisiais kaimais, lūžtančiais praamžinų medžių pavėsiuose“. Uždara erdvė turi plėstis, atsiverti pasauliui, civilizacijai, laisvei. Tačiau žmogus psichologiškai dar nepasirengęs permainoms.“

Jaukumas


Girios ertmė, jos prietema yra jauki, nes saugi tarsi įsčios, sklidina, anot Antano Baranausko, meilaus ramumėlio.

Sakoma, kad girioje sutikus žmogų, iškart matai jo veido išraišką, tuo tarpu stepėje matymo atstumai daug didesni, ir ten sutiktas žmogus yra greičiau grėsmės ženklas, nes sunku atspėti jo ketinimus.

Apskritai girios pasaulis yra intravertinis, vidinis, vedantis žmogų labiau link „moralinio dėsnio manyje“ (Imanuelis Kantas), Rūpintojėlio povyzos, nei link žvaigždėto dangaus tolių, kurie gimdo greičiau metafizinį graudulį nei norą juos tyrinėti.

Dievuli mano, kas per šviesios naktys!
Ir kas plačių padangių per aukštumas!
O žvaigždės, žvaigždės! didelės ir mažos
Taip spindi, net graudu, Dievuli mano.

Išeisiu, sau tariau, ant lygaus kelio:
Ant lygaus kelio tai valia valužė,
Ant lygaus kelio šviesiąją naktužę
Tai tik jaunam plačias dūmas dūmoti.

Bet kam gi tu, budrus Dievuli mano,
Prie lygaus kelio rūpestėliu rymai?
Prie lygaus kelio, kur vargų vargeliai
Vieni per dienas dūsaudami vaikšto.

Dievuli mano, ar gi mūsų godos
Tave prie kelio iš dangaus atprašė,
Ar gal tos šviesios rudenio naktužės
Tave iš mūsų žemės išsapnavo?

Priimki gi mane, budrus Rūpintojėli,
Prie lygaus kelio šiąnakt padūmoti
O kad aukštam danguj tos šviesios žvaigždės
Taip spindi, net graudu, Dievuli mano.

(Vincas Mykolaitis–Putinas)

O kaip atrodė baltų šventvietės?

Ar būtini joms stabai ir kita atributika? O gal Romuva – tai tiesiog erdvė girioje, laisva žvilgsniui, susidariusi gal todėl, kad gruntinis vanduo yra tiek giliai, kad medžiai negali čia augti, ir todėl susiformuoja jauki erdvė, palanki meditacijai, su savu mikroklimatu, paprastai šiltesniu nei aplinkos, o dar jei pakrašty jos galingas ąžuolas…

Senasis Raudondvario bažnyčios klebonas yra pasakojęs, kad virš Romainių (kurie gerai matomi nuo šventoriaus) dangus visada giedras, niekada nebūna debesų, nors aplink jų netrūksta – gal juos išsklaido šilto oro stulpas, kylantis iš ramovės:

„…jis išsitiesė po viena pušim, užsimerkęs, veidą atsukęs į saulę. Tamsiose lūžtvėse ir jaunuolynų tankmėse dar baltavo sniego lopiniai. O aikštelėje buvo šilta kaip vasarą. Tirpo sakai, iš atsiknojusios žievės karpė žiobtus ankstyvas vabalas, dūzgė pakilusi nuo skujos musė ir skruzdės pradėjo savo kelionę pušies kamienu aukštyn. Buvo uždara ir be jokio pašalinio garso, išskyrus tai, kas savaime gimė ir sklido pačiame miške. Bet tai netrukdė ramybei ir poilsiui…“ (M. Katiliškis).

***

Girios pasaulis, jos šviesos-tamsos estetika, šešėlių ir atšešėlių žaismė atsispindi ir kalboje – mums gražu viskas, kas mirga marga, o margas yra „gražus“ sinonimas.

Paties žodžio giria semantika pilna įdomybių. Antai turime žodį germė, yra panašių vietovardžių ir vandenvardžių (Germaniškiai, Germanto ežeras), bet šitai su germanais nieko bendro neturi. Mat germė yra išlaki, galutinai susiformavusi giria su ardais, tai yra esanti jau darnos būklėje, priešingai nei miškas, dar tebetvyrantis chaose – ne veltui germė yra tos pačios priebalsinės konstrukcijos žodis kaip ir gerumas.

Senovėje lietuvių žinota tik girininkai, tik naujaisiais, po Anykščių šilelio, laikais jie tapo miškininkais.

Kiekvienas šių senžodžių yra vertas atskiro dėmesio – antai germė LKŽ yra nusakoma taip: 2. ‘senas miškas’, ‘giria’: „Germių gyventojas“; „Lietuviškos gentės gyvenusios germėse tarp pelkių bei balų“.

Ardas gi reiškia tvarką, rėdą, kuri susidaro savaime, per ilgą laiką, miškui ataugant po gaisro ar plyno kirtimo (t. v. sukcesijos procesas). Pirmajame arde yra pomiškis, samanos; antrajame – krūmai, paskui eina smulkieji lapuočiai ir pagaliau taurieji lapuočiai. Tik toks miškas tampa germe, tik tokiems augalijos masyvams tinka sengirės, urwald pavadinimas.

Deja, Lietuvoje nebeturime sengirių, bet ji yra išlikusi mūsų buvusioje protėvynėje – tai Belovežo sengirė, Europos stebuklas, radęsis būtent toje vietovėje, kur nusistovi pusiausvyra tarp šilta / šalta ir sausa / drėgna, palankiausia augti giriai. Nepraleiskime progos aplankyti šio gamtos stebuklo, mūsų protėvynės fragmento– tai viso labo keliolika kilometrų į šalį, važiuojant link Liublino.

Pasijusite lyg nykštukas iš Haufo pasakų – visi medžiai ir augalai tris kartus didesni nei įprasta; dvimetriniai paparčiai, drebulė, šaunanti keliolika metrų į viršų, o jau ąžuolai – kaip Stelmužės ąžuolo broliai. Sengirės prietema, kitaip nei miško, didinga ir iškilminga, o įkypai tarp galingų kamienų krentantys šviesos spinduliai suteikia vaizdui šventovės bruožų – suvoki, kodėl viduramžių katedros, jų kolonados primena senovinių girių sakraliąsias erdves.

Tuo pačiu žygiu galime aplankyti ir muziejų po atviru dangumi, taip vadinamą skansen kurpiowski, šalia Lomžos, Novogródo miestelyje, ant Narevo–Nauros upės kranto.

Jame, dėka etnografo entuziasto Adamo Chentniko (Adam Chętnik), išsilaikę kurpių – suslavėjusios baltų genties mediniai pastatai gal net iš XVII amžiaus, taip kad Rumšiškėms toli iki jų.

Tai unikali, vienintelė tokia galimybė nors trumpam pabuvoti baltiškajame ovyje, medžio ir romõs pasaulyje.

***

Kodėl taip svarbu pažinti savo protėvynę? Nes ji žmogui, jo dvasiai yra tas pats, kaip kūnui genetinis kodas. Nelengva netgi mokslininkams nustatyti individo genetinį kodą.

Tas pats ir su protėvyne – kiekvienas turime ją susikurti, atminti savęsp patys, savo būtį vertinti į tėviškės žemę įleistos šaknies gyliu, nes išrauta ar negili šaknis gresia mentaliniu liguistumu bei egzistencine nykuma.

Komentarai
http://alkas.lt/2013/04/13/a-patackas-g ... s#comments

Žygeivis:
2013 04 17 20:44


Manau, kad ne tik giria yra tolimų Lietuvių protėvių gyventa teritorija.

Lietuviai nuo seno garsėjo savo žirgais bei raitųjų karių didelių būrių atliekamais labai tolimais karo žygiais.

O pvz., jotvingiai į karo žygius eidavo pėsčiomis.

Žirgai ir jų auginimas bei panaudojimas tolimiems karo žygiams yra stepių ir pusstepių kultūros dalis, o ne miškų kultūros.

Pastebėjimas:
2013 04 18 10:19


Ir dar lietuvių protėviai nežinojo, kas yra RATAS, nes nenaudojo vežimų.

Etninėse baltų žemėse, archeologai neranda nei RATŲ, nei vežimų, nei jų dalių.

O pas germanus – alia prašom, nuo Skandinavijos iki Alpių RATŲ ir vežimų randama.

Visa tai parodo, kad Baltų protėviai iš stepių atėjo, kur RATŲ nenaudojo, o ŽIRGAS buvo jų transporto priemonė.

Žygeivis:
2013 04 18 16:00


Ratų ir vežimų tema specialiai nesidomėjau.

Tačiau manau, jog vertėtų atkreipti dėmesį, kad vežimą su ratais įmanoma vartoti tik ten, kur yra išvystytas vežimams tinkamas kelių tinklas.

Vakarų Europoje toks kelių tinklas buvo sukurtas dar Romos imperijos laikais, todėl ir ši transporto priemonė išpopuliarėjo.

O, pvz., Inkų imperijoje nenaudojo nei ratų, nei vežimų (nors ir žinojo ratus bei vežimus, kaip dabar archeologų jau tiksliai yra nustatyta, nes rasti atitinkami moliniai žaislai), kadangi Inkų imperijos kelių sistema, nors ir buvo labai puikiai išvystyta, tačiau ji buvo pritaikyta tik žmonėms ir lamoms – kalnuose Inkų keliuose yra daugybė vietų, kur iškalti laiptai, kuriais su vežimu niekaip nepravažiuosi.

Kartu reikia nepamiršti, jog stepių klajokliai irgi jau labai seniai vartojo vežimus (kibitkas – dengtus vežimus aukštais ratais, bei kovinius dviračius vežimus), kadangi stepėse ir pusdykumėse nereikia tiesti specialius kelius.

O štai miškuose kroviniams gabenti žymiai patogiau naudoti nešulinius arklius bei valkčius (upių ir ežerų rajonuose – ir luotus bei valtis), o žiemą – roges, ypač pervežant krovinius užšalusių ežerų, upių ir pelkių rajonais.


Manau, kad būtent todėl mūsų protėviai atsisakė vežimų – kaip nepraktiškų miškų ir pelkių rajonuose.

Tai, jog vežimus ir ratus baltai žinojo, nei kiek neabejoju – randami įvairūs archeologiniai radiniai aiškiai parodo, kad įvairios senųjų baltų gentys palaikė labai tolimus ryšius, su pačiomis įvairiausiomis tautomis bei valstybėmis.


_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Geg 2013 16:17 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Geg 2013 16:14
Pranešimai: 1
Labai įdomu pasiskaityti buvo!

_________________
Balticmarine Lietuva!


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 22 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007