Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 27 Bal 2024 08:30

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 8 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 04 Rgp 2008 16:47 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Lietuvių Tautos susiformavimas


Dabar jau akivaizdu, kad mūsų eros pradžioje visas tuometinis baltų arealas (nuo prūsų Gotano (dabartinio Gdansko) ir jotvingių Varžuvos (dabartinės Varšuvos) iki galindų Mazgavos (dabartinės Maskvos), dabartinių Oriolo, Kursko ir Kijevo) buvo gyvenamas faktiškai ta pačia kalba kalbėjusių senųjų baltų genčių (įvairiomis tos kalbos tarmėmis, kurios viena nuo kitos skyrėsi labai mažai - mažiau nei dabartinių baltarusių kalba nuo ukrainiečių kalbos).

Tik 5-7 amžiuje, po slavų invazijos (vyko ji iš esmės didžiųjų upių vandens keliais), šis milžiniškas vientisas baltų arealas buvo suskaldytas į gabalus, o pačios baltų gentys susimaišė tarpusavyje.

Tada ir atsirado pagrindiniai kalbiniai skirtumai - pvz., dalis baltų išlaikė senąjį dvigarsį "ei" ten, kur kiti baltai jį pakeitė į "ie".

Iš esmės kaip tik šio dvigarsio variantai ir yra pagrindinis "skiriamasis kriterijus", kuriuo remiantis kalbininkai labai dirbtinai pradėjo dalinti baltus į "vakarų" ir "rytų".

Beje, senieji sėliai (kaip ir prūsai, kuršiai, žiemgaliai, jotvingiai (dainaviai ir sudūviai)) tokiu atveju irgi buvo "vakarų baltai", nes pagrindinė jų gyventoje teritorijoje esanti upė iki šiol vadinasi Žeimena, o ne Žiemena.

13-16 amžiuose iš įvairių senųjų baltų genčių susiformavo bendra Lietuvių Tauta, į kurią įėjo ne tik senoji lietuvių (leitų) gentis, bet ir nemaža dalis žiemgalių, sėlių, jotvingių (dainavių ir sūduvių), prūsų, pietvakarių galindų, kuršių, visi skalviai ir nadruviai.

Lietuvoje net ir 20 amžiaus pradžioje buvo kalbama 2 tarmėm (aukštaičių ir žemaičių), 15 patarmių ir virš 100 įvairių Lietuvių kalbos šnektų (praktiškai kiekvienoje parapijoje buvo sava šnekta), kuriose gretimos tarmės tarpusavyje labai menkai tesiskyrė, bet kuo toliau, tuo įvairūs skirtumai augo.

Visos tos tarmės, patarmės ir šnektos yra senųjų įvairiausių baltų genčių kalbinis palikimas.


Šaltinis - На съезде ссыльных - инцидент со свастикой
Komentarai DELFI
http://ru.delfi.lt/news/politics/articl ... &com=1&s=2

Žygeivis, Журавлику, 2008 08 04 16:32

     Уважаемый Журавлик, не путайте две разные вещи - народ (этнос) и древние племена, из которых за тысячелетия сформировался этот народ (этнос).

     Нынешний литовский народ (этнос) сформировался из разных древнебалтских племен, которых филологи разделяют на две группы (по разным языковым признакам):

     - восточнобалтских племен (одно из которых были древние литовцы - самое древнее название страны, где они тогда жили, реконструируется как Ляйта (Leita) - их этого названия через несколько промежуточных форм через примерно 1500 лет появилось нынешнее литовское "литературное" название Лиетува (Lietuva); кроме того многие филологи считают, что название Латвия (древнее Lata, Latva) тоже появилось из этой древней формы Дяйта),

     - западнобалтских племен - ятвягов (йотвингяй), селяй, жемгаляй, куршяй, прусай.

      Не совсем ясно к которой ветви отнести балтское племя галиндай (особенно западных). Некоторые филологи считают их восточными балтами, которые под натиском гуннов и других кочевых племен ушли вместе с литовцами. Однако часть галиндов остались в своих древних землях, и русские хроники 11-14 веков их называют голядью, а иногда и прямо литовцами - это территория нынешней Москвы и южнее ее - район реки Протва.

      Все эти племена или их части и сформировали нынешний литовский этнос, а другая часть сформировалась в нынешних латышей (и латгалов).

      Для сравнения посмотрите из каких племен сформировался русский этнос.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Sau 2009 21:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Kazimieras Garšva. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paribių vietovardžiai


Šaltiniai
http://www.google.lt/search?hl=lt&q=Lie ... t&aq=f&oq=

Šaltinis - http://www.ausra.pl/0823/garsva.htm

 Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paribių vietovardžiai

(Pranešimas skaitytas konferencijoje “LDK kalbos, kultūros ir raštijos tradicijos”)

1. Įvadas

   Šio straipsnio tikslas – nustatyti, kiek pagrindinės tautybės etninės kultūros ir jos svarbiausios dalies – kalbos – išlaikymas priklauso nuo savo valstybingumo ir kitų aplinkybių. Dėl to baltų (lietuvių) kultūros reliktai tiriami šiuose Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės1 paribiuose:

   1) prieš maždaug 760 metų susikūrusioje Lietuvos valstybėje (Labguva, Vėluva, Ungura, Raigardas, Lyda, Alšėnai, Krevas, Medilas, Breslauja),

   2) karaliaus Mindaugo prie LDK prijungtuose iki 1263 m. (Tikocinas, Gardinas, Naugardukas, Valkaviskas, Slanimas, Nesvyžius),

   3) prie LDK prijungtuose 1269-1341 m. Traidenio, Vytenio ir Gedimino (dabartinės Latvijos paribys į pietus nuo Tervetės, Bauskės, Daugpilio ir tarp Drohičino, Bielsko, Kobrino, Pinsko, Brastos, Parčevo),

   4) karaliaus Mindaugo įtakoje buvusiose žemėse, prie LDK prijungtose Algirdo (Sebežas, Polockas, Mogiliavas, Minskas),

   5) prie LDK vėliau prijungtuose Vytauto,

   6) LDK niekad nepriklausiusiuose buvusiuose baltų plotuose (Pskovas, Tverė, Maskva, Tula, Riazanė, plg. Lietuva, 2008, 418).

   Svarbiausi seniausių baltų gyventojų ir jų kultūros, kalbos liudininkai – vietų vardai. Jie nesutampa su jokiomis LDK ribomis, kurios daug kartų keitėsi. Baltiškų vietovardžių pasitaiko ir vietovėse, kurios niekad LDK nepriklausė (Gdanskas–Varšuva, Tula–Maskva–Tverė–Pskovas ir kt.), ir nebėra pietinėje LDK dalyje už Rovno, Žitomyro, Kijevo, Černigovo.

   Baltų ir lietuvių ribos nelabai aiškios, tyrinėtojai jas pateikia nevienodai. Pavyzdžiui, L. Kurila (2005, 128) mano, kad lietuvių etninės ribos rytuose, XI-XIV a. rašytinių šaltinių duomenimis, eina pro Jesiką, Breslaują, Medilą, Lebedevą, Naugarduką. Tos žinios labai abejotinos: maždaug tokia kalbinė riba buvo ir XIX a. viduryje (plg. Lietuva, 2008, 226), bet per 800 metų ji tikrai labai keitėsi (plg. Stalšans 1958 ir kt.). Tie nesusipratimai kyla dėl to, kad rašytiniai šaltiniai nebuvo tikslūs, o archeologiniai duomenys nerodo aiškesnės kalbinės padėties.

2. Etninis vakarinis baltų ir lietuvių kalbų plotas

    Dabartiniame Lenkijos žemėlapyje daugiau baltiškos kilmės vietovardžių pastebime į vakarus ir šiaurę nuo linijos Elbliongas–Ylava–Ostrolenka–Balstogė. Čia yra ežeras Narie (plg. liet. nérti, nãras), prie jo gyvenvietė Ponary (taip slavinami ir Vilniaus Paneriai), Worliny (plg. varlynė), upės Lyna, Nida, oikonimai Wejsuny (plg. veisti + ūnai), Kaliszki, Kolno (plg. kalnas), Downary (= Daunõriai), Dojlidy (Dailidės), Protasy (toks pat kaimas yra Vitebsko sr. prie Dysnos; jis pramintas pagal lietuvišką pavardę Prótas).

    Į šiaurę nuo šių vietovių baltizmų yra žymiai daugiau: Mingajny, Kiwajny, Galajny, Moltajny, Smolajny, Rogajny, Wiżajny (priesaga -ainiai, -ainis, -ainė), Kierwiny, Galiny (Galiniai), Kiertiny (Kertiniai), Tolkiny, Gierkiny, Wilczyny (priesaga -iniai), Wozlawki (-laukis), Lankiejmy (-kiemis), Pluszkiejmy, Żytkiejmy, Warnikajmy (Varnikaimis), Korsze (Kuršiai), Galwuny (Galvūnai), Straduny, Mieruniszki, Prudziszki, Gulbieniszki, Szypliszki, Trakiszki.

    Seinų ir Punsko krašte tarp Berznyko ir Eglinės dauguma vietinių gyventojų čia jau bent 600 metų kalba tomis pačiomis lietuvių šnektomis – pagrindinio lietuvių kalbos ploto tęsiniu. Per 95% kaimų pavadinimų (ir visi kiti vietovardžiai) čia yra lietuviškos kilmės ir lietuviškai vadinami, o rašomi naujomis aplenkintomis formomis: Žagãriai (ofic. Żegary), Klevaĩ (Klejwy), Vilkapėdžiai (Wiłkopedzie), Vaĩtakiemis (Wojtokiemie), Šlýnakiemis (Szlinokiemie), Ožkìniai (Oszkinie) ir kt.

    Kompaktiškas baltų (prūsų, jotvingių, lietuvių) plotas X–XII amžiais siekė Vỹslą, Nãrevą, Váršuvą, Mìnską, XV–XVI amžių sandūroje – Karaliáučiaus, Geldãpės, Suválkų, Knìšino, Balstogės, Valkavỹsko apylinkes, XIX amžiaus viduryje – Júodąją Ánčią (po 1867 metų tas vietas sulenkino Vỹgrių vienuoliai), 1920 metais – Bérznyką, Degučiùs, Seinùs, Smalėnus, Šaltėnus, dabar – tik Arãdnykus, Žagariùs, Klevùs, Vilkapėdžius, Raĩstakiemį (Raĩstinius), Séivus, Kalinãvą. Tame plote apie 4 tūkstantmečius gyveno baltai.

    Per paskutinius aštuonis šimtmečius lietuvių kalbos plotas sumažėjo maždaug trigubai – nuo 200 000 km2 iki 65 000 km2. Išnyko du trečdaliai seniausių iš gyvųjų indoeuropiečių šnektų. Didžiausi jų plotai sunyko XVII–XIX amžiais, ypač 1861–1904 metais ir vėliau. Tuo laikotarpiu (1865 metais Rusijoje ir 1866, 1872 metais Vokietijoje) buvo uždrausta mokyti lietuviškai, gimtosios vietinių žmonių kalbos nevartojo valdininkai, pakraščiuose – ir bažnyčia.

    Mažosios Lietuvos lietuvių kultūra iš esmės sunaikinta per aštuonis dešimtmečius (1862–1944 metais). Dėl 1709–1711 metų maro Mažojoje Lietuvoje išmirė apie pusę (150 000) lietuvių, o uždraudus lietuviškas mokyklas vien 1864–1925 metais lietuvių skaičius, oficialiais duomenimis, sumažėjo daugiau kaip perpus (78 000). Sprendžiant iš lietuvių pamaldų nykimo, 1719–1902 metais Mažojoje Lietuvoje buvo suvokietinta maždaug 100 km ilgio ir 50 km pločio teritorija. Lietuvininkų prašymai nepersekioti jų gimtosios kalbos (1869 m. dėl to pasirašė 27 773 lietuvininkai) Vokietijos planų nepakeitė.

   Seinų ir Pùnsko kraštas neabejotinai yra etnografinės Lietuvos ir senojo lietuvių kalbos ploto tiesioginis tęsinys. Tai liudija ne tik istorijos, bet ir kalbos duomenys. Nemaža tarmės diferencija rodo jos archajiškumą, o iki šiol išlikęs sutapimas su kitomis lietuvių šnektomis už sienos – tapatumą ir bendrą kilmę su gretimu lietuvių kalbos plotu. Seinų ir Punsko krašto lietuvių tarmė pietryčiuose ir šiaurės vakaruose skyla į dvi dalis: pietinių aukštaičių, arba kitaip – vakarinių dzūkų (apie 40 kaimų), ir vakarų aukštaičių kauniškių (9 kaimai, riba eina į pietus nuo Ramonų̃, Giluĩšių). Pietrytinėje tarmės dalyje nuo punskiškių (per 30 kaimų) dar atsiskiria seiniškiai (8 kaimai), kurie nekietina minkštųjų priebalsių c, dz.

    1919 metais Lenkija užėmė Seinų kraštą ir uždarė 9 lietuvių draugijas (buvo 1300 narių), 2 gimnazijas su 233 mokiniais, pradžios mokyklą su 75 vaikais, o netrukus Seinų apskrityje – per Pirmąjį pasaulinį karą ar tuoj po jo įsisteigusių 15 lietuviškų mokyklų su 657 mokiniais. Iki 1925 metų lietuviai trijose parapijose vis dar prašė atidaryti 30 lietuviškų mokyklų su 1500 vaikų. 1919 metais suimta 18 Lenkijai neprisiekusiųjų seniūnų, 1926 metais nuteisti 25 lietuvių veikėjai.

    1919 metų rugpjūčio mėnesį vadinamąjį Suválkų trikampį atskyrus nuo Lietuvos, buvę dvikalbiai lietuviai tarp Bérznyko ir Vìžainio (pietinėje Seinų krašto dalyje) nutauto, o vienkalbiai dėl mokyklų, po 1975 metais atsiradusios televizijos įtakos daugiausia tapo dvikalbiai. Per hitlerinę okupaciją apie pusę Punsko ir jo apylinkių lietuvių buvo iškelti į Lietuvą (iš Bùbelių, Bùrbiškių, Burokų̃, Didžiùlių, Paliūnų kaimų – 72–90%); po karo ne visi begrįžo.

    Suvalkų vaivadijos šiauriniame pakraštyje išsilaikė apie 20 000 vietinių gyventojų, kurie iki šiol drįsta save laikyti lietuviais ir dažniausiai tebekalba gimtąja kalba. Lenkijos pasienyje (prie Lazdìjų ir Marijámpolės rajonų) yra apie 60 kompaktiškiau lietuvių gyvenamų vietovių, kurias iš vakarų ir pietvakarių maždaug riboja linija Budzìskas (Būdiškės), Veselãvas, Klevaĩ, Mõrkiškė. Tas plotas yra 40 km ilgio ir ties viduriu platėdamas siekia 10–15 km pločio (įeina į Suválkų vaivadijos Sein, Pùnsko ir Šìpliškių valsčius). Maždaug iš 1130 Punsko ir 4700 Seinų miestelių gyventojų apie 900 ir 1000 (80% ir 21%) yra lietuviai. 1967 metais tame krašte dar buvo devynios pradinės lietuviškos mokyklos, 1978 metais – 4 aštuonmetės ir 2 pradinės. Dar 12 mokyklų lietuviams dėstyta gimtoji kalba kaip dalykas: Arãdnykuose, Klevuosè, Krasnagrūdojè, Krasnavè, Pùnsko žemės ūkio mokykloje, Seinų licėjuje ir 2 aštuonmetėse mokyklose, Smalėnuose, Suválkuose, Šimanovìznoje, Žãbariškėse (1967 metais dar dėstyta Juodẽliškėje, Lumbiuosè, Paliūnuose, Radžiūčiuose, Šlýnakiemyje).

   „Sustambinus“ mokyklas, be licėjaus, liko 4 aštuonmetės mokyklos dėstomąja gimtąja ir lenkų kalba. Šios mokyklos yra lietuviškos daugiau pagal mokinių tautybę ir kalbą: vadovėlius jie turi vartoti parašytus lenkų kalba, lenkiškai jiems dėstomi mažiausiai 4 dalykai. Jei Lietuvos lenkai sudaro maždaug 0,005% visos lenkų tautos, Lenkijos lietuviai – 0,01% lietuvių tautos, t. y. lietuvių tautos dalis nuošimčiais Lenkijoje dvigubai didesnė. Be to, jie nėra pakeitę savo tautybės, kalbos ir gyvena savo etninėse žemėse.

3. Etninis rytinis lietuvių kalbos plotas

    Rytinių baltų kalbų plotą ir jo istoriją sunku tiksliai nustatyti. Remdamiesi kalbos duomenimis (oikonimija) ir archeologija bandome pateikti naujų dalykų apie XIII–XIX a. lietuvių gyventus plotus dabartinėje Baltarusijos Respublikoje.

    Prof. Z. Zinkevičius (2005, 226-232) pastebėjo, kad iki XII a. vidurio Polocko kunigaikštijos ribos buvo pasiekusios maždaug Breslaujos–Naručio ež.–Zaslavlio–Naugarduko liniją ir įsiveržė į etnines lietuvių žemes. Bet po kelių dešimtmečių Kijevo Rusia susilpnėjo, o Lietuva sustiprėjo ir stengėsi sujungti į vieną valstybę buvusias baltų žemes su baltų kalbų salomis. Apie Gardiną, Ščiutiną, Lydą, Nalibokus, Krevą ir kitur ėmė vyrauti lietuvių kalba. XIII a. pradžioje kunigaikštis Erdvilas daug savo bajorų ir karių įkūrė dėl totorių antpuolių ištuštėjusiose slavų žemėse, kurie per kelis amžius prarado savo kalbą. Tų persikėlėlių pėdsakai išliko lietuvių kilmės toponimuose, daugiausia dvarų, gyvenviečių pavadinimuose (Zinkevičius 2005, 227). XIII ir XIV–XVII a. gyvenvietes, kai dauguma jų kūrėsi, nelengva atskirti. Bet abejotina, ar tiek daug lietuviškos kilmės oikonimų dabartinėje Baltarusijoje būtų išlikę, jeigu jų reikšmės būtų nesupratę vietiniai gyventojai.

    Šiame straipsnyje pirmą kartą lietuvių kalbotyroje panaudoti nauji šaltiniai (Назвы населеных пунктаў Рэспублікі Беларусъ. Мінская вобласцъ, 2003; Гродненская вобласцъ, 2004), kurie baltarusių kalbininkų laikomi tiksliausiais. Oikonimai pateikiami pagal juose pateikiamą transliteraciją: lotynišką abėcėlę (išskyrus garsus g ir e, kurie autentiškai išlaikomi pagal lietuvių kalbos transliteraciją).

    Didelis rašytinių oikonimų trūkumas yra tas, kad nuo XI a. buvo rusinami, nuo XVI a. – lenkinami, dabar – ir baltarusinami. Slaviškomis abėcėlėmis baltiški vietovardžiai retai užrašyti tiksliai. Net dabartinės Lietuvos Respublikos gyvenamųjų vietų vardai buvo smarkiai iškraipomi (Dubingiai – Dubinki, Adutiškis – Gadutiški, Kėdainiai – Kejdany, Kaunas – Kovno, Molėtai – Malaty, Nemenčinė – Nemiančyn, Švenčionys – Svenciany, Trakai – Troki, Tverečius – Tverač ir t. t.), todėl slaviškuose raštuose tikslesnių baltiškų formų galima rasti tik mažiau, bet ne daugiau. Baltiški ir lietuviški vietovardžiai slavinti pagal tam tikrus dėsnius ir tai šiek tiek palengvina atpažinti ir atkurti autentišką formą.

    Kuo arčiau pagrindinis lietuvių kalbos plotas ir kuo ilgiau lietuvių kalba toje apylinkėje buvo išlaikyta, tuo daugiau lietuviškų ar turinčių lietuviškų formantų oikonimų. Dėl to pateikiamoje lentelėje jie išdėstyti trimis grupėmis: esantys pasienio rajonuose su dabartine Lietuvos Respublika (oikonimai čia pateikti iš penkių kiekvieno rajono apylinkių), esantys antrame rajone nuo LR sienos, t. y. pirmųjų rajonų atskirti (oikonimų čia pateikta iš trijų apylinkių), ir iš dar tolimesnių rajonų (čia oikonimų pateikta iš vienos apylinkės, kur jų yra daugiau).

    Tuose plotuose, kur lietuvių kalba dominavo iki XIX a., dažniausiai yra nuo 60% iki 90% lietuviškų ar su lietuviškais formantais oikonimų, kur lietuvių kalba vartota iki XVIII a., yra apie 30–59% oikonimų, kur lietuvių kalba vartota iki XVI–XVII a., yra apie 10–29% oikonimų, o kur ji gyvavo nuo XIII a. iki XV a. – gali būti nuo vieno iki devynių procentų lietuviškų oikonimų. Šis skirstymas yra labai sąlygiškas ir turi daug išimčių, priklausomai nuo atsiradusio slaviakalbio ploto (plg. Drūkšiai, Kreva, Miorai ir t. t.), nuo lietuviškos salos dydžio ir kalbos gyvavimo sąlygų (kunigų, dvarininkų, mokytojų palanki ar nepalanki laikysena), nuo atstumo iki polonizacijos ir rusinimo centrų (Vilnius, Naugardukas, Gardinas, Breslauja ir t. t.).

    Oficialūs Gudijos oikonimai išlaikė lietuviškų žodžių šaknis, priesagas, priešdėlius. Pavyzdžiui, Astravo apylinkėje yra Jedaklani (Juodaklõniai), Mikli (t. y. Mìkliai, plg. miklùs „vikrus, mitrus“, DLKŽ 388), Ažurójsci (Ažùraistis, už raisto esanti vietovė), Alginiány (Alginiónys), Jakientány (Jokintónys), Mackany (Mackonys), Mižány (Miežionys), Bialkìški (Belkìškės), Lìpniški (Lìpniškės), Sabialì (Sabẽliai), Trakíeli (Trakẽliai, plg. trãkas „pakilesnė miško aikštė, iškirsta ar išdegusi miško vieta“, DLKŽ 851), Dzirmùny (Dirmūnai), Milaišuny (Mileišiūnai), Kieliójci (Keliúočiai), Radziulì (Radziuliai), Svìrščyna (Svir(k)štynė, Svir(k)štỹnė) (plg. švirkšti „trykšti, čirkšti“), Juzulína (Juozulỹnė)2 (Nazvy 1, 58-60).

1 lentelė

Lietuviškos kilmės oikonimų procentas Gudijos vakarų dalyje


Lentelę žiūr. čia: http://www.ausra.pl/0823/garsva.htm

(Bus daugiau)

Kazimieras GARŠVA

1 Atsižvelgiant į tai, jog Lietuvos valdovai Mindaugas, Vytautas buvo gavę ir karaliaus karūnas, valstybė turėjo ir karalystės požymių.

2 Plačiau apie šio krašto tikrinius vardus žr. Gervėčiai 1970, 259-287.

------------------------------------------------------------------------------------

Šaltinis - http://www.ausra.pl/0824/Garsva.htm

   Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paribių vietovardžiai
   (Pranešimas skaitytas konferencijoje “LDK kalbos, kultūros ir raštijos tradicijos”)

   (Tęsinys. Pradžia „Aušros“ 23 nr.)


   Gardino srities pasienio rajonuose ir kitų apylinkių lituanizmai yra panašaus tipo, pvz.: Aveny „Avinaĩ“, Bolniki „Balininkai“, Gryškoici „Griškaičiai“, Symaneli „Simonėliai“, Mackely „Mackẽliai“, Karveli „Karvẽliai“, Černiški „Černiškės“, Kuliški „Kuliškės“, Linkiški „Linkiškės“, Rudziški „Rūdiškės“, Sasaniški „Sasaniškės“, Jurčuny „Jurčiūnai“, Valaikuny „Valeikūnai“, Miašliany „Mėšlūnai“, Varniany „Varnionys“ (Astravo r. Varnionių apyl., p. 60-62), Gerviaty „Gervėčiai“, Giry „Girios“, Grodzi „Gruodžiai“, Kereli „Kerẽliai“, Knistuški „Knistùškės“ (plg. knisti), Macki „Mõckos“, Miciuny „Miciūnai“, Pelegrynda „Pelegrinda“ (plg. pelė, grindà), Popiški „Pãpiškės“, Rymdziuny „Rimdžiūnai“, Sakalojci „Sakalaičiai“, Sorgaucy „Sargautai“, Šviajliany „Šveilėnai“ (Gervėčių apyl., p. 64-65), Blikany „Blėkóniai“, Kiermialiany „Kirmėlėnai“, Kumpiany „Kumpėnai“, Rukšany „Rukšėnai“, Vaviarany „Voverėnai“, Jarosiški „Jarõsiškiai“, Sieliščy „Sėliškiai“, Stasiukiški „Stasiukiškiai“, Šuneliški „Šuneliškės“ (plg. šunẽlis + išk), Dainavà, Labeli „Labẽliai“, Palušy „Palūšė“, Parakici „Parakitė“, Rymuni „Rimuniai“, Smilgi „Smilgiai“, Trajgi „Treigiaĩ“ (plg. treigỹs „tris žiemas mitęs gyvulys“, DLKŽ 854) (Gudagojo apyl., p. 66-68), Apušyny „Apušynai“, Panarcy „Panarčiai“, Preny „Prienai“, Golniški „Gálaiškiai, Galinìškiai“, Kiemeliški „Kiemẽliškės“, Klevaciški „Klevacìškės“, Kukeniški „Kukenìškės“, Kuciški „Kùciškės“, Pinaniški „Pinanìškės“, Saviški „Saviškiai“, Trakišča „Trakìškė“, Verdziališki „Verdelìškės“ (šioje apylinkėje oikonimų su priesaga -išk- daugiausia), Dauciuny „Daučiūnai“, Nekrašuny „Nekrašiūnai“, Strypuny „Strypūnai“, Šadziuny „Šadžiūnai“, Scipiny „Stipinaĩ“, Drauneli „Draunẽliai“, Margeli „Margẽliai“, Staskeli „Staskẽliai“, Svirany „Svyronys“, Taliušany „Toliušónys“ ir t. t. (Kiemeliškių apyl., p. 69-72).

   Vietovardžių priesagą -išk- turėjo vien lietuviai. Kalbininko J. Safarevičiaus paskaičiavimu, dabartiniame lietuvių kalbos plote šią priesagą turi nuo 12% iki 45% valsčiaus gyvenviečių. Taigi rytuose, kur šių oikonimų ne mažiau kaip 12%, lietuvių kalba galėjo būti prarasta neseniai, o kur šių vietovardžių 4-12%, yra senojo lietuvių kalbos ploto riba. Ji maždaug sutampa su katalikų-stačiatikių bei rytų Lietuvos pilkapių (kur mirusieji deginti) ir krivičių pilkapių (kur mirusieji nedeginti) ribomis (plg. Zinkevičius, Luchtanas, Česnys 2006, 110-111). Mūsų surinkti duomenys rodo, kad senasis lietuvių kalbos plotas siekė Ainą, Minską. Minsko rajono Ščomyslicos apylinkėje yra Antaniški, Senicos – Mačulišcy (Mačiulìškės), Petriškių – Piatryški, Maladečinos rajono Aleknovičių apylinkėje – Rusališki, kur oikonimai su priesaga -išk- sudarytų 5-6%, o Klecko rajono apylinkėje Krasnaja Zviazda – Biadniški (taip pat Radzimonty), kur -išk- sudarytų 9% (Nazvy 2, 212, 314, 319, 321).

   Tarp išnykusių 90 Maladečinos rajono kaimų lituanizmų yra 14 (15%) (Nazvy 2, 296-297). Valažino rajono oikonimai Gudy, Salciny (Nazvy 2, 127-128) liudija, kad lietuviškai kalbėta ir kitame (dešiniajame) Beržuonos krante. Vietovardžiai Meškuci (Valažino r. Pralnikų apyl., Ašmenos r. Alšėnų apyl.), taip pat Kaimincy, Laukiniki (Įvijos r.) rodo, kad lietuviškai kalbėta XVI-XVII a. Sudėtiniai oikonimai Boltup „Baltupỹs“, Vištoki „Vìštakiai“ (Ašmenos r., Nazvy 1, 98, 100), Baltaguzy „Baltagūžiai“, Rudašany „Rudašoniai“ (Medilo r., Nazvy 2, 340, 346), Beržalaty „Beržalotai“ (Gardino r., p. 170), Lyntup „Lentupis“ (Įvijos r., p. 234), Jedaklani „Juodakloniai“ (Astravo r., p. 59) ypač aiškiai patvirtina savo kilmę būtent iš lietuvių kalbos.

4. Buvę rytų baltų kalbų plotai
   
   Dabartinėje Baltarusijoje yra maždaug po 2000 baltiškos kilmės oikonimų ir antroponimų. Daugiausia yra vietovardžių su lietuviškomis priesagomis. Pagal paplitimų skaičių juos galima skirstyti į tris grupes: 1) kurių su pasikartojimais yra 656, 424 (-iški, -uny), 2) nuo 188 iki 107 (-ūny, -uki, -eli, -eiki), 3) nuo 43 iki 17 (-uci, -oici, -uli, -ini, -eni) (Biryla, Vanagas 1968). Pagal išsidėstymą oikonimus su lietuviškos kilmės priesagomis sąlygiškai taip pat galima skirti į tris grupes: 1) paplitusius beveik visoje Baltarusijos teritorijoje (visų tipų lietuviškų vietovardžių yra arčiau Lietuvos), šiai grupei priklausytų priesagos -any, -uki, 2) paplitusius daugiausia vakarinėje dalyje (-uny, -eiki, -uci), 3) paplitusius beveik visoje vakarinėje dalyje (-iški, -eli ir kt.). Baltarusijos rytuose daugiau oikonimų su lietuviškomis priesagomis šiaurėje iki Vitebsko, į pietvakarius nuo Gomelio. Tai gali rodyti šių vietų skirtingą kalbinę raidą ir vėlesnį slavėjimą. Kuo senesnis laikotarpis, tuo mažiau apie jį yra duomenų ir sunkiau tiksliai kalbų ribas nustatyti. Jos keitėsi, kalbų paribiuose buvo vartojamos dvi ir daugiau kalbų. Kalbotyrai svarbiausi yra ne archeologijos bei kitų mokslų, o toponimijos (ypač hidronimų) duomenys. Pagal juos išvesta istorinė baltų kalbų riba (II-I tūkstantmetis prieš Kristų) – ji labiausiai keitėsi. Vandenvardžius baltų kalbomis galėjo praminti seniausi tų vietų gyventojai.

   Gyvenamųjų vietų vardų studijos rodytų, jog dabartinėje Baltarusijos šiaurėje galima skirti šiuos plotus:

   1) nuo dabartinės Lietuvos Respublikos sienos iki linijos Pliusai, Zarača, Delekas, Kazėnai, kur yra nuo 90% iki 60% oikonimų lietuviškos kilmės,

   2) iki Drujos, Miorų, N. Paguosčio, Juodžių valsčių imtinai (60-20% lietuviškų oikonimų),

   3) iki Verchnedvinsko, Armanavičių, Gluboko valsčių (5-1% lietuviškų oikonimų),

   4) iki Obolės, Ūlos, Obolcų, Toločino, kur yra lietuviškų hidronimų ir oikonimų, antroponimų, 5) iki Rusijos Smolensko srities.

   Minėtose teritorijose ir net to paties valsčiaus dalyse lietuviškų ir pralietuviškų (baltiškų) vietovardžių skaičius nevienodas, jie pasiskirstę netolygiai. Didesnė lietuviškų vietovardžių koncentracija rodo, kad tose vietose lietuvių buvo daugiau ir jie ilgiau išsilaikė (Ikaznės-Juodžių, Perebrodės, Drujos ir kiti valsčiai).

   Iš surinktų 1500 Dysnos apskrities oikonimų lietuviškos kilmės vietovardžių aptikta apie 100 (6,6%). Iš tikro jų yra daugiau: dalis labiau suslavinta, išvesta ir juos sunku atpažinti. Arčiau Lietuvos Respublikos ir Breslaujos esančiose apylinkėse lituanizmų yra daugiau: pavyzdžiui, Ikaznės parapijoje (Teterkovkos apylinkėje) ir tarp dabartinių kaimų pavadinimų lituanizmai sudaro dar apie ketvirtadalį (25%): Aukšlỹs (Uklia), Bijeĩkiai (Bijeiki), Dervanìškiai (Dervaniški), Kamšà (Kumša), Kliausaĩ (Kliavsy), Pasiùtiškės (Posiutiški), Pažardžiaĩ (Požardje), Petkūnai (Petkuny), Sparūnai (Sporuny), Šakalỹnė (Šokoleuščina), Šiaulėnai (Šauliany), Vãrai (Vary) ir t. t.

   1782-1783 m. Breslaujos dekanato vizitacijos lenkiškai užrašytais duomenimis, Drujos parapijoje buvo šie aiškesni lietuviškos kilmės oikonimai (27%): Aršele „Aršeliai“, Druja, Drujka, Jaja „Jauja“, Jodkovščyzna „Juodkynė“, Obolonie, Ovsiuki „Ausiukai“, Podhaiščyzna „Pagojis“, Poviacie „Pavietė“, Pucinovo, Pupinovo, Puškele „Puškeliai“, Raksniovo, Rovbie „Raubiai“, Rudaki „Rudokai“, Stašule „Stačiuliai“, Svilkovo, Šalcinovo, Šarkele „Šarkeliai“, Vaise „Vaisiai“, Viata „Vieta“, Zubry „Zubrai“.

   Tarp Verchnedvinsko ir Polocko galėtų būti tokie lietuviški vietovardžiai: Kaziulỹnė (Kozulino), Žiaunavà (Ževnovo), Raštavà (Raštovo), Ežỹnė (Azino), Daũgnoriai (Dochnary). Rytinėje Baltarusijos dalyje tarp Polocko, Vitebsko ir Baltarusijos-Rusijos sienos taip pat yra šiek tiek lietuviškos (būtent lietuviškos, ne tiek baltiškos) kilmės hidronimų ir oikonimų, kurie tęsiasi ir Rusijos teritorijoje: Šerkšniaĩ (Šeršni), Ūdvietė (Udviaty), Ūsviečiai (Usviaty) ir kt. Šarkovščinos rajone yra per 20 oikonimų, kurie turi lietuvišką šaknį ar priesagą: Abalon’ (plg. obuolys), Biarnaty (plg. bernas), Gernuty (< Gernučiai), Girsy (plg. girdėti), Jody (< Juodžiai), Kaušeleva (plg. kaušas), Kaukli (plg. kaukti), Labuti (< Labučiai), Svily (Svilai, trys vietovės), Šarkovščina (plg. šarka, sl. soroka). Oikonimai Bialiany (< Bielėnai), Galava (plg. galas), Mišuty (< Mišuta, Mišučiai), Palialeiki, Radziuki, Pramiany (plg. priemenė), Rudava (plg. rudas), Vasiuki turi priesagas -any (< -onys, -ėnai), -ava, -eik- (< -eikiai), -uk-, -ut-.

   Obolcais lietuvių ir baltų plotas rytuose nesibaigė. Šiame didžiuliame plote, maždaug 20 kartų viršijančiame vakarinius rajonus ir bent penkis kartus – centrinius, lituanizmų yra žymiai mažiau, nes kraštas seniau nutauto. Pateikiame apie pusę naujų hidronimų ir gal pirmąkart – šiek tiek oikonimų. Čia pateikiamą tikrinių žodžių interpretaciją laikome hipotetine, nes jie daugiausia galėjo skirtis nuo dabartinių baltų kalbų, o daugiau kaip per tūkstantmetį ypač smarkiai pasikeitė ir integravosi į rusų kalbą.

   Maždaug 50 km į pietryčius nuo Maskvos yra vietovardžiai, susiję galbūt ir su Lietuvos vardu – upelė Lietovka (tokia pat, kaip Jonavos r. Upninkų apyl.), gyvenvietė Lietovo (Lietava), prie Šventojo ežero (Sviatoje) – vėl Gryva, Kerva, už Lietaukos (Lietavos) – Olšany (Alšėnai). Baltų sala neabejotinai ilgiau išsilaikė ir į pietryčius nuo Kalugos (Tulos sr.). Greta vandenvardžių Upa, Plava (plg. plauti, la. pļava), Čerepet’ (plg. kerpėtas), yra oikonimai Župan’ (Ažu-upanė), Arany, Litvinovo, Lokno, Šaškino (Šeškinė?).

   Į pietus nuo Novgorodo VII a. buvo sudegintos Tušemlios ir kitos baltų gyvenvietės. Maždaug 30 km į pietus liko, rodos, ne tik baltiški hidronimai (Udino ir kt.), bet ir oikonimai (Eglino, Gryva, Ovin, Šilovo). Mūsų pastebėti 25 stambesni baltiškos kilmės vandenvardžiai neabejotinai patvirtina archeologų nuomonę (Zinkevičius, Luchtanas, Česnys 2005, 30), kad periferinis baltų plotas šiaurėje už Pskovo ir Toropeco tęsėsi ne tik iki Ilmenio ežero ir Novgorodo (Naugardo), bet ir iki Ladogos ežero ar dabartinio S. Peterburgo. Ten yra Požupinka, Svir’, Važinka. Prie Novgorodo tokių vietovardžių daugiau: Eglinka, Kol’p’, Lid’, Loknia, Mda, Pola, Šelon’, Šlina, Tosna, Želča, Žukopa.

   Naugardo (Novgorodo) žemėje V. Toporovas (Τопоров 2001: 15-22) nustatė 74 hidronimijos baltizmus. Mes pridėtume dar 8: Egl-in-ka (plg. Lietuvos Respublikos ribose likusios Aukštaitijos upelių vardus Eglynas, Eglìnis, eglynas „eglių miškas“), Kol’p’ (plg. Kùlpė, Kalpė, kulpėti „mušti, uiti“, bet ir ryt. sorbų kolp’ „gulbė“), Lid’ (Líedis, Liedỹs, Lydà, Lydẽkis, liedýti „laistyti“, lýdyti „sulyti, laikyti lietuje“, lỹdis „1. ištisinis vyksmas, bėgis, eiga; 2. núo-lydis, nuolaidumas“, lydỹs „lydeka“), Pola (Pal’à, pãlios „užakusių ežerų vietoje didelės pelkės“, lat. palas „pelkėtas ežero krantas“, dakų pala „bala, pelkė, raistas“), Šlina (Šlýna, šlynas „molis, iš kurio žiedžiami puodai“). Peterburgo srityje yra Pož-upin-ka (plg. Pažemỹs, pažemys „kalno papėdė, apačia“, Ùpė, Upýtė, Upẽlė), Svir’, Važ-in-ka (plg. Vãžis, Važ-upỹs, vãžis „išeiginės rogės“, važ-iúoti).

   Apie Naugardą yra per 80 baltiškų hidronimų. Jų gali paaiškėti ir daugiau, plg. Žuk-opa (Жук-опа, pirmasis dėmuo sietųsi su baltų *žuka „žuvìs“, Žuvìnė (ar priešdėliu ažù- > žù-, plg. Žùpė < (A)Žù-upė), antrasis dėmuo – su žinoma upe (upa, *apē). Dėl to Naugarduko krašto pietinę dalį yra pagrindo jungti prie baltų krašto. Jis Lietuvos valstybei nepriklausė ir nebuvo jos kolonizuojamas. Dėl kalbų kontaktų, persikėlusių suslavėjusių baltų toks didelis vandenvardžių skaičius vargu ar galėjo atsirasti (už Naugardo žemę 10 kartų didesnėje Lietuvos Respublikoje yra tik 30 galimos finougrų kilmės vandenvardžių).

   Kompaktiškas baltų kalbų plotas rytuose dabar daugiausia išliko šiaurėje, iš dalies lygiuodamas su Baltijos jūros pakraščiu. Pietinis Baltarusijos pakraštys tarp Bresto ir Bobruisko, priskiriamas senosioms baltų žemėms, nuo Naugardo žemės skiriasi dviem ypatybėm:

  1) baltiškų hidronimų čia yra gal net mažiau (jie išsamiai išnagrinėti), bet jie apima didesnius vandens telkinius,

  2) čia daugiau baltiškų oikonimų, kilusių iš antroponimų ir galinčių liudyti kiek ilgesnį baltų kalbų išlikimą.

5. Apibendrinimas
   
   Baltų ir lietuvių kalbos išlaikymas priklausė nuo šių aplinkybių:

   – atstumo nuo pagrindinio kompaktiško lietuvių kalbos ploto;
   – paribio arealo gyventojų skaičiaus, jų kompaktiškumo;
   – sąlygų kalbai funkcionuoti (švietimas, tikyba, administracija) – tai yra susiję ir su valstybingumo išlaikymu;
   – asimiliacijos procesų pradžios, eigos, trukmės.

   Dėl visų šių aplinkybių niekad LDK ir Lietuvos Respublikai nepriklausę plotai gali būti geriau išlaikę savo kalbą negu seniau trumpai jai priklausę. Mūsų vietovardžių studijų duomenimis, rytų baltų kalbų senasis plotas buvo labiau nutolęs į rytus (tarp Maskvos-Kursko) ir į šiaurę (prie Ilmenio ežero).

   Vietovardžiuose atsispindi baltų kalbų, tarmių skirtumai, jų kontaktai, asimiliacijos laikas, trukmė, kontaktuojančių kalbų ypatybės.

   (Pabaiga)

   Kazimieras GARŠVA

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Vas 2009 23:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Lietuvos istorijos forumas
mazoji lietuva
http://forum.istorija.net/forums/thread ... =44#M59272


Cituoti:
BishopaZ - 2009-02-23  12:07 AM

Cituoti:
Žygeivis - 2009-02-22  3:49 PM

Cituoti:
BishopaZ - 2009-02-21  10:46 PM

tai priklauso apie kuriuos lietuvių protėvius kalbi, plačiąja prasme ko gero taip, o siaurąja lietuvių protėviai tik lietuvių gentis. Kitas klausimas ar lietuvių genties palikuonių lietuviškai šnekančių belikę yr :)


  Visų pirma reikia aiškiai skirti istorinius laikotarpius ir teritorijas, kuriose buvo kalbama prūsų kalbos tarmėmis nuo teritorijų, kuriose buvo kalbama kuršių tarmėmis.

  Lietuvių kalba (jos tuometinės vietinės tarmės), matyt, jau 13 amžiuje paplitusi tarp šių dviejų vakarų baltų kalbų arealų - skalvių, nadruvių ir Lamatos žemėse.

  Tačiau tai, mano nuomone, susiję su akivaizdžiu migraciniu vandens keliu pasroviui Nemunu - būtent juo vyko palaipsnė lietuvių kalba kalbėjusiųjų žmonių invazija bei kolonizacija į vakarų baltų tarmėmis (kalbomis) kalbėjusių genčių žemes.

   Dabartinių lietuvių tarmių žemėlapyje tai labai aiškiai matyti. Taip pat ir baltiškų vietovardžių žemėlapiai yra šiuo požiūriu labai informatyvūs - gana akivaizdi riba tarp prūsų kalbos arealo ir lietuvių kalbos arealo. Beje, nepamirškite, kad absoliuti dauguma etninių prūsų žemių 1945 metais buvo prijungtos prie Lenkijos, o taip vadinamoje SSSR Karaliaučiaus srityje liko tik šių žemių pakraštys, o didžioji šios srities dalis - tai pietinė Mažosios Lietuvos dalis.

Kazimieras Garšva. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paribių vietovardžiai
http://www.ausra.pl/0823/garsva.htm


  Svarbiausias klausimas - kada ta migracija ir kolonizacija vyko? Manau, kad ne vėliau, kaip 7-8 amžiuose, matyt, veikiant tuometinio vėl suaktyvėjusio tautų kraustymosi bangos. Ne tik slavų invazijos iš pietinės pusės į baltų žemes, bet ir iš rytų - klajoklių tiurkų - hunų-akacirų, avarų ir kitų.

 Taip pat nereikia painioti politinių 13-20 amžiaus realijų (visų pirma politinio pavadinimo "Prūsija" su etninėmis prūsų kalbos tarmėmis kalbėjusių genčių žemių ribomis įvairiais laikotarpiais iki 13 amžiaus - iki kryžiuočių invazijos.


   Na tu čia darai esminę klaidą, neatsakydamas į klausimą kas buvo lietuvių kalba.

   Dabartinė lietuvių kalba yra sukurta zanavykų tarmės/šnektos pagrindu, iš esmės nieko nepakeitus tik atmetus germanizmus, kurių gan nemažai yr.

   Zanavykų tarmė/šnekta hibridas sūduvių, skaluvių, nadruvių ir kažkiek žemaičių kalbų. Lietuvių genties dalyvavimas šiame procese buvo nykstamai mažas.

   Be to kalba, kuria šnekėjo lietuvių gentis bent jau prieš kurį laiką sutinkama baltarusiškose lietuvių salose. Ši kalba įvardinama kaip archaiškiausia, bet reikia pripažint yra gan toli nuo dabartinės bendrinės (ne mažesnis skirtumas tarp bendrinės kalbos ir Kretingos žemaičių kalbos).

   Tad dabartinė lietuvių kalba ir lietuvių genties kalba nėra vienas ir tas pats, vienintelis esantis bendrumas - baltų kalbų grupė:)

   tad neaišku kas ką kolonizavo :)



   Neatkreipei dėmesį į vieną "menką" aplinkybę - visos dabartinės lietuvių tarmės yra bent jau 1400 metų vykusių įvairių sudėtingų procesų rezultatas.

   Kalbėdamas, jog senieji lietuviai kolonizavo senąsias vakarų baltų genčių (visų pirma jotvingių ir sėlių) žemes, aš juk neteigiau, kad lietuviai šias vietines gentis išnaikino ar jos kur nors iškeliavo - tai matyti iš daugybės išlikusių vietovardžių.

   Akivaizdu, kad susimaišius kolonistams ir vietiniams, šių vietinių genčių kalbos (tarmės) padarė žymią įtaką dabartinėms šių vietų lietuvių kalbos tarmėms. Kolonizuojant skirtingų genčių žemes laikui bėgant susiformuodavo ir skirtingos dabartinės lietuvių tarmės.

   Senajame lietuvių genties areale (Ašmenos krašte - kuris, beje, mano nuomone taip pat yra gana vėlyvas lietuvių genčiai - tik nuo maždaug 4-6 amžiaus) likę gyventi lietuvių genties (senosios) atstovai irgi, beje, patyrė įvairias įtakas - ypač iš slavų kalbų, bet ir iš kitų baltų genčių taip pat (pvz., yra žinoma, kad kėlėsi ir buvo perkeliami ir jotvingių, ir įvairių prūsų genčių žmonės į šias vietas).

   Todėl nieko keisto, jog Ašmenos apylinkių ir gretimų lietuviškų "salelių" dabartinės lietuvių kalbos tarmės (jų ten, kiek žinau, užfiksuota ne viena) skiriasi nuo kitų lietuvių kalbos tarmių. Tame tarpe ir nuo tos, kurios pagrindu susiformavo dabartinė literatūrinė lietuvių kalba. Vis tik visos šios tarmės yra aukštaičių tarmės.

   P.S. Aš esu kilęs iš Ignalinos apylinkių, tačiau mano senelių tarmė neypatingai skiriasi nuo Ašmenos apylinkių lietuvių kalbos - teko bendrauti.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Kov 2012 16:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Nuomonė ir pasiūlymai dėl Lietuvos regionavimo projekto prof. habil. dr.Angelė Vyšniauskaitė
http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_ ... 1324&p_k=1

Prof. habil.dr. Angelė Vyšniauskaitė
EK globos tarybos narė, regionų komisijos ekspertė

Paaiškinimas apie Lietuvos etnografinių regionų susiformavimą istorijos būvyje


1. Aukštaitija.


Aukštaičių vardas jau minimas XIII-XIV a. istoriniuose šaltiniuose. Petras Dusburgietis savo Kronikoje, aprašydamas 1294 - 1300 m. įvykius, šią Lietuvos dalį vadina Austechia.

LD kunigaikščio Gedimino 1322 m. sutartyje su Livonijos ordinu minima terra Eystoythen. Viename Vytauto 1420 m. dokumente Aukštaitija vadinama Auxtote. Kronikininkas tada aukštaičius vadina Ousteten vardu.

Bronius Kviklys. Mūsų Lietuva. T. 1. Vilnius, 1989. P. 543.

2. Žemaitija.


Pirmosios žinios istoriniuose šaltiniuose iš XIII a.: Ipati­jaus kronikoje 1219 m. minima taikos derybose žemoitskyje kniazia Erdvilas ir Vykintas; minimi žemaičiai, jie laikomi lietuviais XIII a. paskutiniame dešimtmetyje (1290) Eiliuotoje Livonijos kronikoje;

1322 m. Gedimino taikos sutartyje su Livonijos ordinu žemaičiai (Samoythen) ir aukštaičiai (Eustoythen) minimi kaip jo valdomos žemės.

LDK kunigaikštis Vytautas 1420 m. Šventosios Romos imperatoriui Zigmantui rašė: „Žemaičiai iš senų laikų vadinosi lietuviais, nes ta pati kalba ir tie patys žmonės (unum ydeoma et uni homines); Žemaitija (Samogth) - tai ta pati, žemesnė žemė (terra inferior), o aukštaičiai (Ąuxtote) – „terra superior“.

XIII a. Žemaičius sudarė vakarinė Lietuvos teritorija nuo Nemuno, Nevežiu iki Ventos aukštupio. XV- XVI a. susidarė Didžioji Žemaitija nuo Palangos iki Nevėžio, šiaurėje - iki linijos kiek į vakarus nuo Šeduvos-Pakruojo-Linkuvos-Žeimelio.

Visa ši teritorija seniau vadinta Žemaičiais. Po spaudos atgavimo per laikraščius ir šnekamojoje kalboje ėmė plisti lytis - Žemaitija. Lietuvos Metrikoje rašoma „Žemoit“. Ilgainiui imta rašyti lenkiškai Žmudz, rus. – Žmud‘, vok. Samoyte , Samaiti, Schamaiten. Į Lietuvos istoriją Žemaičiai įsijungė nuo XII a. pabaigos.

Lietuvių enciklopedija. T. 35. Boston, 1966. P.194-198.

A. Salys. Lietuvių kalbos tarmės // Lietuvių enciklopedija. T. 15. Vilnius, 1990. P. 575 (žr. žemėl.)


3. Sūduva - Suvalkija


Tai Lietuvos valstybės dalis tarp Rytų Prūsijos (Mažosios Lietuvos - dabar Kaliningrado - Karaliaučiaus srities) vakaruose, Nemuno šiaurėje ir rytuose.

Istoriniuose šaltiniuose ši teritorija buvo įvairiai vadinama; Sūduva, Dainava, Suvalkija.

Pirmąkart sūduvių vardas paminėtas Ptolemėjaus, graikų geografo, – „Galindai kai Sudinoi“.

P. Dusburgiečio Kronikoje jie užrašyti – „Galindite“ ir „Sudovite“.

Rusų Nestoro Kronikoje (983 m.) jie vadinami jotvingiais.

Imperatorius Zigmantas Liuksemburgietis 1420 m. Kryžiuočių Ordino didžiajam magistrui teigė, jog sūduvių ir jotvingių žemė yra tas pats –„terra Sudorum et Iacuitarum quod idem est“.

XIII a. sūduviai priskiriami prūsams.

Bet XIII a. visas kairysis Nemuno kraštas pagal V. Kadlubeką vadintas Polexia – „Pagirys“.

M. Toeppenas, nagrinėjęs Sūduvos istorines ribas, nustatė, jog jos buvo: šiaurėje - Nemunas, o Nemuno vidurupis ir dalis žemupio - natūrali rytinė ir šiaurinė Sūduvos siena.

Tik prie Gardino sūduviai galėję gyventi ir dešiniajame Nemuno krante. Vakaruose Sūduva rėmėsi į Galindos ir Nadruvos plotus.

Sūduviai, kaip ryčiausia ir skaičiumi gausiausia prūsų gentis, daugiau ar mažiau skyrėsi nuo kitų prūsų ir savo tarme.

Lietuvių enciklopedija. T. 29. Boston, 1963. P. 114-123.

„Naujausi tyrinėjimai Sūduvos vakarinius plotus leidžia laikyti integralia Lietuvos dalimi tik nuo Vytauto laikų“ (p. 451).

„XV-XVI a. apie Sūduvą jau nebuvo galima kalbėti, kad tai buvo tuščias girių masyvas. Panemunės ir Paprūsės (ypač Virbalio sritis) ruožai jau buvo (p. 455) apgyvendinti.

Iš LDK dvarų (Birštono, Alytaus, Merkinės, Gardino ir kt.) buvo vykdoma energinga vidaus kolonizacija“ (p.456). „Sūduva nuo Vienos kongreso 1815 m. priklausė vad. Lenkijos karalystei“ (p.459).

K. Pakštas. Lietuvos valstybės plotai ir sienos // Lietuva. Lietuvių enciklopedija. T.15. Vilnius, 1990.

Suvalkijos vardas kilo nuo Suvalkų miesto pavadinimo, apie kurio įsikūrimą pirmosios žinios yra iš XVII a. 1867 m. rusų buvo sukurta Suvalkų gubernija, išsilaikiusi iki 1915 m. Iš kitų to meto Lietuvos gubernijų (Vilniaus, Kauno, Gardino) Suvalkų gubernija išsiskyrė tuo, kad čia veikė Napoleono kodeksas, naudotas naujasis Grigaliaus kalendorius. Tad, apimdama visą Užnemunę,.Suvalkų gubernija šiai Lietuvos sričiai paliko Suvalkų krašto vardą šalia istorinio Sūduvos vardo.

Lietuvių enciklopedija. T.29. Boston, 1963. P. 115.

4. Dzūkija - Dainava.


Dainavos vardas - Deynowe, Dainowe, Denowe - panaudotas Sūduvių žemės dovanojimo Livonijos ordinui dviejuose Mindaugo 1253 ir 1259 m. dokumentuose. Tada ji tapatinta su jotvingiais.

Lietuvių enciklopedija. T.29. Boston, 1963. P.115,116.

Manoma, kad Dainavos vardas yra sritinės kilmės, apibendrintas jau XIII a., žinomas iš Lietuvos metraščių ir naudotas tik pačių lietuvių, šis vardas paplitęs pietryčių Lietuvoje. Užnemunėje jis gyventojų niekada nevartotas.

Lietuvių enciklopedija. T. 4. Boston, 1954. P. 234-235.

Pietryčių Lietuvos daliai Dainavos vardą atgaivino V. Krėvė ir K. Būga, vietoje Dzūkijos termino, atsiradusio nuo šios krašto dalies gyventojų tarminės ypatybės - dzūkavimo: vietoje č, dž tariama c, dz, o t, d ir tv, dv prieš i, y, į, ie išverčiami afrikatomis c, dz.

Dzūkavimą kaip LDK tarmės ypatybę pirmąkart pamini Sapūnas 1673 m. „Compendium Gramaticae Lithvanicae“. Dzūkiškų kalbos lyčių yra ir K. Sirvydo „Punktuose Sakymų“ (1644 m.).

Pats dzūkų vardas istoriškai paliudytas iš XIX a.: taip A. Polujanskis vadina lietuvius, gyvenančius senosios Augustavo (Suvalkų) gub. visoje Kalvarijos apskr. ir Seinų apskr. šiaurinėje dalyje.

Lietuvių enciklopedija. T. 5. Boston, 1955. P. 301, 302.

Tad „dzūkų (nuo dzūkavimo) terminas jau turi šimto metų su viršum tradiciją ir vartojamas ne tik kalbininkų, bet ir etnografų. Jis aiškiai išskiria visą aukštaičių pietų rytų kampą kaip atskirą būdingą aukštaičių dzūkų tarmę. Dzūkavimo teoriškai nustatomą senumą faktiškai patvirtina XVI a. pradžios rankraštiniai poteriai“.

A. Salys. Lietuvių kalbos tarmės // Lietuva. Lietuvių enciklopedija. T. 15. Antrasis leidimas. Vilnius, 1990. P. 585.

„Šiandien dzūkiškai kalbama lietuvių kalbos ploto pietų rytuose, maždaug už linijos Vištyčio ež. - Alytus, Musninkai, Labanoras - Zarasai. Šiandieninis dzūkų plotas yra ištysęs kaip tik visu gudų pasieniu“.

Lietuvių enciklopedija, T. 5. Boston, 1955. P. 301.

Išvados


Atsižvelgdama į visa tai, kas išdėstyta, siūlyčiau naujam Lietuvos teritoriniam suskirstymui duoti ne siūlomus „Klaipėdos regiono, Šiaurės regiono, Kauno regiono, Vilniaus regiono“, o istoriškai pratvirtinamus ir pagrindžiamus, tiek mokslinėje literatūroje, tiek ir gyvenimo praktikoje naudojamus bei integruojantis į Europos Sąjungą visiškai priimtinus pavadinimus - Aukštaitija, Dzūkija (Dainava), Sūduva (Suvalkija), Žemaitija.

Prof. habil.dr. Angelė Vyšniauskaitė
Etninės kultūros globos tarybos narė,EKGT Regionų komisijos ekspertė

Vilnius, 2001 02 08.

Žemėlapiai

1. K. Pakštas. Lietuvos valstybės plotai ir sienos.
2. A. Salys. Lietuvių kalbos tarmės. // LIETUVA..., V., 1990.
3. Lietuvių kalbos tarmės // Istoriko-geografičeskij atlas. l986.
4. A. Salys. Lietuvių kalbos tarmės... (papildymas) - pagal akad. Z. Zinkevičių ir A. Girdenį.
5. Moteriškų drabužių tradiciniai kompleksai (XIX a. vid.).
6. Vyriškų drabužių tradiciniai kompleksai (XIX a. vid.).
7. Istorinė - kultūrinė Lietuvos sritys (XIX a. vid.). – iš: Istoriko-geografičeskij atlas: Odiežda. Riga, 1986.

Naujausi pakeitimai - 2002-12-12

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Bal 2012 18:43 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
2013 Tarmių metais kalbėsime penkiolika patarmių ir šimtu šnektų


alkas.lt/2012/03/29/2013-tarmiu-metais-kalbesime-penkiolika-patarmiu-ir-simtu-snektu/

dr. Kazimieras Garšva, http://www.alkas.lt
2012 03 29 13:00

Siekiant stiprinti tautos vienybę, pilietiškumą, toleranciją, bendrinės kalbos ir tarmių kultūrą 2013-ieji metai buvo paskelbti Tarmių metais.
http://alkas.lt/2012/03/27/2013-metai-p ... iu-metais/

Mūsų gimtoji kalba yra seniausia gyvoji indoeuropiečių kalba, o jos tarmės, patarmės, šnektos – labai svarbi tautos kultūros paveldo dalis, kurį Lietuva turi atskleisti pasauliui ir Europos Sąjungos daugiakultūrei visuomenei. Dėl to Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2000 m. lapkričio 6 d. nutarimu Nr. 1340 buvo patvirtinusi „Tarmių ir etninių vietovardžių išsaugojimo 2001–2010 metų programą“.

Tarmių amžius – apie 1000 metų, todėl jos yra svarbus šaltinis tautos ir ypač kalbos istorijai. Kitąmet pradėsime minėti 115 metų, kai Antanas Baranauskas parengė pirmąją lietuvių kalbos tarmių klasifikaciją ir 50 metų, kai tas skirstymas buvo patobulintas.

Skiriamos dvi tarmės (aukštaičių ir žemaičių), 15 patarmių ir per 100 šnektų (10 jų išliko už Lietuvos Respublikos ribų).

Tarmiškos seniausios tautos dainos, pasakos, padavimai, vietovardžiai, dėsningai atstatomi į bendrinę kalbą. Išlaikant lietuvių kalbos tarmių gyvąją tradiciją tarmių metų programoje turėtų būti tarmiškos kūrybos koncertai, paminėjimai, tyrimai, jų sklaida, mokinių, studentų konkursai, vakarai.

hab. dr. Kazimeiras Garšva, Etninės kultūros globos tarybos tarmių grupės pirmininkas
Lietuvių kalbos instituto vyriausiasis mokslinis darbuotojas

Komentarai
http://alkas.lt/2012/03/29/2013-tarmiu- ... /#comments


*******************************************************************

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Lietuvių tarmės (žemėlapiai)
http://www.lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=1860

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Bir 2012 01:47 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Lap 2010 18:26
Pranešimai: 357
Tik Lietuvoje, kuri buvo bent dvidešimt kartų didesnė bei apėmė teritoriją nuo Baltijos iki Indijos pietų, pirma atsirado kalba ir tauta, o po to tarmės ir regioniniai skirtumai.

Tarmės ir etniniai skirtumai, kai kurie pagimdę net atskiras tautas, lietuvių kultūros areale atsirado dėl teritorijos dydžio bei kitų tautų įtakos.

Tiesiog ne visų tautų kilmė vienoda.

Pvz., arabai ir chazarai neva kilo iš vieno protėvio Ibrahimo, kurio egzistavimas neįrodytas. Japonai kažkaip iš dievų. Vokiečiai atsirado sumušę romėnus Teutonburgo miške ir tuo pajutę savo, kaip kietos chebros, bendrumą. Prancūzai iš vokiečių frankų, romanizuotų keltų ir arabų mikso, anglai taip pat pasimiksavus romanizuotiems keltams su germanais anglosaksais ir normanais.

Lietuvių kalba skilo į dialektus - lietuvių, sanskritą, avestos persų, hetitų ir kitus, o ne pastarieji jungėsi į lietuvių kalbą. Kurių ne visi galėjo susijungti į lietuvių kalbą dėl politinių aplinkybių.

Galiu iliustruoti šiandieniniu anglų kalbos pavyzdžiu - jos dialektai tolsta, formuodami atskiras kalbas.

Taip pat ir bizantiečių esperantas - senoji slavų bažnytinė kalba - suskilo į daug slavų kalbų. Kurios skyla toliau - pvz., apie 1991 m. galutinai nuo rusų kalbos atsiskyrė malorosų tarmės - baltarusų ir ukrainiečių kalbos.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Spa 2012 16:45 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Šaltinis - На съезде ссыльных - инцидент со свастикой
Komentarai DELFI
http://ru.delfi.lt/news/politics/articl ... &com=1&s=2

Žygeivis, Журавлику, 2008 08 04 16:32

Уважаемый Журавлик, не путайте две разные вещи - народ (этнос) и древние племена, из которых за тысячелетия сформировался этот народ (этнос).

Нынешний литовский народ (этнос) сформировался из разных древнебалтских племен, которых филологи разделяют на две группы (по разным языковым признакам):

- восточнобалтских племен (одно из которых были древние литовцы - самое древнее название страны, где они тогда жили, реконструируется как Ляйта (Leita) - их этого названия через несколько промежуточных форм через примерно 1500 лет появилось нынешнее литовское "литературное" название Лиетува (Lietuva); кроме того многие филологи считают, что название Латвия (древнее Lata, Latva) тоже появилось из этой древней формы Дяйта),

- западнобалтских племен - ятвягов (йотвингяй), селяй, жемгаляй, куршяй, прусай.

Не совсем ясно к которой ветви отнести балтское племя галиндай (особенно западных). Некоторые филологи считают их восточными балтами, которые под натиском гуннов и других кочевых племен ушли вместе с литовцами. Однако часть галиндов остались в своих древних землях, и русские хроники 11-14 веков их называют голядью, а иногда и прямо литовцами - это территория нынешней Москвы и южнее ее - район реки Протва.

Все эти племена или их части и сформировали нынешний литовский этнос, а другая часть сформировалась в нынешних латышей (и латгалов).

Для сравнения посмотрите из каких племен сформировался русский этнос.


Šaltinis - Авторы фильма о Грюнвальдской битве: литовцы не бежали с поля боя – это маневр

Komentarai
http://ru.delfi.lt/vkl/history/avtory-f ... s=1&no=220

Žygeivis
14.10.2012 16:37


«готы, гепиды и половцы — предки литовские»,
-----------------------------------------------------------------------------------

Проблемы этногенеза готов и гепидов намного сложнее, чем раньше считали.

Традиционно готов и гепидов считают германскими племенами, которые из Южной Скандинавии переселились в прусский берег Балтийского моря, в районе устья Вистулы (нынешней Вислы).

Однако эта теория сейчас уже не такая безспорная.

Не вдаваясь в разные подробности, скажу только, что вне всякого сомнения готы и гепиды жили несколько веков вместе с прусскими племенами, а в готском военном союзе и в их военных походах по Европе вплоть до современной Испании в 3-5 веках участвовали и прусские, ятвяжские и галиндские военные отряды.

Несомненно и то, что часть готов смешалась с местными балтскими племенами, и их потомки со временем вошли в формировавшийся из разных балтских племен литовский этнос.

Žygeivis
14.10.2012 16:28


....половцы — предки литовские...
--------------------------------------------------

Обьясняю разным неучам

Самыми прямыми нынешними потомками тюркских племен половцев (куманов) являются караимы.

Именно они до наших дней сохранили наиболее архаичный древний тюркский язык.

Частично потомками половцев являются и Крымские татары, а также и часть нынешних украинцев, венгров и даже румын.

В формировании литовского этноса древние половцы практически не участвовали, так как их потомки, жившие в Литве - караимы - были не католиками, а имели свою собственную релгию и поэтому с католиками-литовцами очень редко вступали в брак.

Žygeivis
14.10.2012 16:54


to Žygeivis
14.10.2012 16:43
Современная Литва занимаэт от силы 4 часть ВКЛ почему там никто не говорит на литовском ? :)
-------------------------------------- --------------

Да по той же причине, по которой большинство нынешних белоруссов не говорят на белорусском языке.

А если взглянуть глубже в века, то обнаружится, что белорусы - это те же литовцы, селяй и йотвингяй, к сожелению забывшие древний язык своих предков. Забывшие также, как сейчас уже почти забыли и белорусский язык.

Десятки тысяч литовских названий городов, сел, рек, ручейков, озер, болот, лесов, рощь, холмов и т.д., вплоть до нынешнего Минска и Витебска (и даже дальше), сохранившихся и до наших дней в народной памяти местных людей, не так уж давно говоривших именно по литовски, это прекрасно подтверждают.

Да и все остальные земли нынешней территории Белоруссии и западной России (области Смоленска, Москвы, Курска, Орела, Брянска и др.) - это исконные древние балтские земли, на которых балтские племена жили тысячелетиями, а славяне захватили их только в 7-13 веках.

Последними в неравной борьбе пали галинды Мазгавы (нынешней Москвы) и южных ее окрестностей - летописная Голядь, которую окончательно покорил и практически учинил геноцид над этим древним и гордым литовским племенем только псих Иван Грозный, хотя он и сам был литовского происхождения.

Žygeivis
14.10.2012 17:07


to Žygeivis
14.10.2012 16:43
По твоему все народы сформировались из балтских племён ..
-------------------------------------- ---------------------------

Если говорить о народах, сейчас живущих на древне балтской земле, то это ни у одного серьезного ученого никаких сомнений не вызывает.

Взгляни на карты распространения уже известной древнебалтской гидронимики (убрать пробелы)

Baltiškų vandenvardžių (hidronimų) paplitimo žemėlapiai
viewtopic.php?f=42&t=9537

Или тут:

h t t p://w w w.socintegrum.ru/pictures/images/balt. jpg

h t t p://w w w.muenster.org/litauen/assets/images/k alba-zemel.jpg

h t t p://w w w.vaidilute.com/books/gimbutas/figure- 2.jpg

h t t p://w w w.lietuvos.org/istorija/tarvydas/tarvy das_images/image011.gif

Žygeivis
14.10.2012 22:44


to Žygeivis
14.10.2012 21:43
То есть ты считаешь древние балтийские племена литовскими ?:)
-------------------------------------- ------------------

Во первых - так считают и русские летописи, и многие российские историки, начиная еще со времен Российской империи, которые все древнебалтские племена называют литовскими или летто-литовскими.

Во вторых - проблема на самом деле в используемой терминологии.

Я лично считаю, что все племена, в разное время говорившие на тех говорах, которые стали предками разных литовских говоров, без сомнения можно называть литовскими племенами - на том конкретном историческом этапе.

Тут пишущие щеголяют названиями разных балтских племен, но не очень понимают насколько близкими были наречия всех этих древних балтских племен и их союзов в те времена - до христянизации (а именно о них мы и дискутируем).

Практически до 7 века нашей эры (а может и позже) все они еще говорили на очень близких говорах практически одного языка - в том числе и предки нынешних латышей.

Аналогично языковеды установили, что предки всех нынешних славянских языков примерно до 9 века тоже были одним общим языком.

Но славянских народов и языков сейчас много, и они сильно различаются.

А из древних литовскоязычных племен до наших дней свой язык сохранили только литовцы и латыши.

Добавлю, что языковедами установлено - и предки литовцев, и предки латышей себя называли именем Ляйта (Leita). От этого древнего названия произошли и нынешние названия Литвы и Латвии.

Žygeivis
14.10.2012 23:07


to :D
14.10.2012 22:41
Потому как белоруссы не когда не были литовцами :) кривичи, вятичи
----------------------------------

Опять ваши знания на уровне "теоретиков литвинизма"... :)

Кривичи, вятичи, а также не упомянутые дреговичи и радимичи - это литовские (балтские, если вам так удобней :) ) племена кривяй, вянтай, дрягувяй, радимяй.

И несомненное литовское (балтское) происхождение названий всех этих племен давно уже доказали языковеды, в том числе и русские, и литовские, и другие.

Просто именно эти литовские (балтские) племена были славянизированны в первую очередь, когда славянские дружины захватили земли этих племен примерно в 6-7 веках нашей эры.

Очевидно, что в то время разные литовские (балтские) племена не создали еще обьединенный военный союз на всех литовских землях. И славянские дружины, после развала империй гуннов и готов, этим удачно воспользовались, вторгшись с юга в середине ареала проживания литовских (балтских) племен.

Однако славянским дружинам тогда за 4 века их экспансии (даже после создания варягами Империи Киевской Руси) так и не удалось захватить восточные земли проживания литовских племен (и северные земли галиндов) - и это указывает, что тут уже существовал некоторый, довольно сильный, военный племенной союз, который славяне в 9 веке назвали именем Литва (от литовского названия того времени Lietva, произошедшего от более древнего - Leita).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Sau 2013 22:40 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Tiems, kas vis dar nesupranta, ką reiškia sąvoka "Lietuvių Tauta":

XV a. lenkų istorikas Jonas Dlugošas, bendraudamas su į Krokuvą atvykstančiais lietuviais, susidarė pakankamai aiškią nuomonę:

„Pripažįstama, jog prūsai, lietuviai ir žemaičiai turi tuos pačius papročius, vieną kalbą ir yra gentainiai“.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 8 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 16 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007