Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 27 Bal 2024 20:22

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Lietuvos piliakalniai
StandartinėParašytas: 22 Spa 2010 22:18 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Gintaro Žalnoros fotografijų paroda „Mieganti ugnis – Lietuvos piliakalniai“


2010 09 06 – 2010 09 30 Gintaro Žalnoros fotografijų paroda „Mieganti ugnis – Lietuvos piliakalniai“ Kaune, A. Jakšto g. 18, Kauno tautinės kultūros centre

Apie save

    Gimiau 1961-12-30 Jurbarke, didžiąją gyvenimo dalį pragyvenau Vilniuje (su pertraukomis nuo 1965 m.). Aukštąjį išsilavinimą įgijau Kaune (LŽŪA, 1980-1985 m.)

    Fotografuoju nuo 1979 m. Pagrindinės mėgstamos temos – baltiškojo paveldo objektai (piliakalniai, mitologiniai akmenys, alkakalniai), gamtovaizdžiai (tiek Tėvynės, tiek užsienio) ir architektūra (dažniausia mūrinė – nuo viduramžinės iki moderno).

Apie parodą

     Nuo jaunystės domiuosi protėvių žemės praeitimi. Nors Lietuva ir laikoma maža valstybe (iš tikrųjų šis mažumas sąlyginis), tačiau tiems, kas ją myli ir bando suvokti, ji yra labai didelė (kas netiki, lai pabando ją visą apvažiuoti ir sužinoti viską apie jos praeitį). Be abejo, dauguma Lietuvai neabejingų žmonių žino svarbiausius dalykus apie šių dienų Lietuvą, bet nedaugelis gerai suvokia tą Lietuvą, kokia ji buvo prieš 600-1000 metų – kraštą, kuriame gyveno daug įvairių aisčių genčių.

     Gal jau taip išėjo, kad dauguma mūsų neabejodami perėmė nuomonę, suformuotą tiek savų nemokšų (išmainiusių savo protėvių tradicijas į dažnai pigius kaimynų blizgučius), tiek svetimų nedraugų (atnešusių į šį kraštą „kultūrą“ – badą, marą ir inkviziciją, ar pamaloninusių mus gulagais ir kitais archipelagais), kad anais senais laikais šioje žemėje buvo tik keli žymesni kunigaikščiai, kurie maloniai bendravo su priešais, o likusieji buvo tamsūs ir atsilikę laukiniai. Seniai žinojau ir važinėdamas po Lietuvą dar labiau įsitikinau, kad tai melas. Mes turime daug kuo didžiuotis, tiek patys, tiek prieš kitus.

     Daug kas manęs klausia – kodėl piliakalniai? Panagrinėjus protėvių kultūros kertinius dalykus tampa aišku, kad jų yra gana daug – tai ir mitologiniai dubenėtieji akmenys, šventosios upės, ežerai, ąžuolai ir daugybė kitų dalykų (beje, nešventų vietų ir dalykų mūsų protėviams praktiškai nebuvo). Visi šie objektai turi savito žavesio, tačiau mano akimis piliakalnis – tai itin ryškus dvasios stiprybės, tautos ar genties veiklumo simbolis.

     Žinant, kad tais tolimais laikais techninės galimybės buvo nepalyginamai kuklesnės negu dabartiniu metu, tenka tik stebėtis, kaip mūsų protėviai sugebėjo sukurti tobulą daugiafunkcinę sistemą, naudotą kaip dabartinės garso-vaizdo komunikacijos pirmtaką (protėviai per 2 valandas ant piliakalnių uždegtų laužų grandine sugebėdavo įspėti visos Lietuvos gyventojus, kad mūsų šalį užpuolė priešas), buvusią svarbia apsisaugojimo priemone nuo visokio plauko Europos ir Azijos agresorių – tiek vakarų, tiek rytų barbarų (nes visų priešiškų atėjūnų veiksmai – beatodairiškas ne tik karių, bet ir civilių gyventojų žudymas – pilnai atitinka klasikinę karo nusikaltėlių, kurie senovėje buvo vadinami barbarais, sąvoką).

     Tūlas paklaus, o prie ko čia ugnis ir dar mieganti? Protėvių padavimuose yra minima pelegabija, kuri reiškia pelenų ugnį, tarsi miegančią po minkštu pelenų patalu, bet, kai ateina laikas, ji įpučiama ir vėl šildo. Tikiu, kad piliakalniuose slypinti jėga taip pat gali būti atgaivinta ir pasitarnauti tautai, norinčiai ne tik didžiuotis protėviais, bet ir galinčiai gyventi didžios tautos gyvenimą.

     Iki šiol esu apkeliavęs ir nufotografavęs apie 780 Lietuvos piliakalnių (iš viso jų registruota 840), dalį nuotraukų esu paskelbęs tinklapyje
http://s647.photobucket.com/home/piliakalniai .

     Šį projektą remia Lietuvių etninės kultūros draugija.

Pagarbiai,

Gintaras ŽALNORA

Daugiau apie piliakalnius:

Lietuvos piliakalniai
http://www.piliakalniai.lt/index.php

837-nių piliakalnių esančių Lietuvos teritorijoje vieta ir koordinatės GPS imtuvui
http://www.qrz.lt/lhfa/?page=Sarasas

Skelbia: Kauno tautinės kultūros centras, Lietuvių etninės kultūros draugija

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Lietuvos piliakalniai
StandartinėParašytas: 10 Vas 2018 19:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Lietuvos piliakalniai. ATLASAS (I, II, III, IV tomai)


Lietuvoje šiuo metu yra rasti, patikrinti ir pripažinti 916 piliakalnių, kurie aprašyti šiame atlase.

***********************************************************

2005 m. skaitytojams pateiktas tritomis Lietuvos piliakalnių atlasas (Lietuvos piliakalniai. Atlasas, 2005).

http://www.mintis.eu/1580-2393-thickbox ... -tomas.jpg

Tai visais atžvilgiais unikalus, aukščiausio įvertinimo vertas projektas. Piliakalnių atlaso struktūra labai logiška, juo patogu naudotis.

Pateikiami duomenys apie visus 824 piliakalnius – jų tikslios geografines koordinatės, iškarpos iš topografinių žemėlapių, smulkūs beveik pusės piliakalnių planai su izohipsėmis, daug kokybiškų fotonuotraukų.

Vienos nuotraukos yra dabartinės, fiksuojančios piliakalnius mūsų dienomis, kitos archyvines – su piliakalnių vaizdais įvairiais laikotarpiais.

Aprašuose nurodoma piliakalnių forma, ypač daug dėmesio skiriant jų gynybiniams įtvirtinimams, taip pat svarbiausi tyrinėjimų duomenys, chronologija.

Atlase informuojama ir apie kitus šalia esančius su piliakalniais susijusius archeologijos paminklus (kapinynus, papėdžių gyvenvietes ir t. t.).

Pateikta ir svarbiausia literatūra bei rašytinių šaltinių duomenys. Pridėtas visos Lietuvos piliakalnių žemėlapis (III tome).

***************************************************

„Lietuvos piliakalniai. Atlasas“ IV tomas
http://lad.lt/wp-content/uploads/2018/0 ... -tomas.png

Knygos „Lietuvos piliakalniai. Atlasas“ IV tomas pristatymas
http://lad.lt/knygos-lietuvos-piliakaln ... istatymas/

Knygos "Lietuvos piliakalniai. Atlasas“ IV tomas pristatymas įvyko 2018 m. vasario 8 d. (ketvirtadienį) 16 val. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Nacionalinio lankytojų centro salėje (Antakalnio g. 25, Vilniuje).

Sudarytame 224 psl. apimties leidinyje išsamiai aprašomi 92 nauji, nuo 2005 m. aptikti piliakalniai, atskirai aptariami daug diskusijų keliantys tariami piliakalniai bei pristatomas išsamus visų dabar žinomų piliakalnių sąrašas.

Pristatyme dalyvavo knygos autoriai Z. Baubonis, E. Šatavičius, G. Zabiela.

Knygos pristatymo metu diskutuota apie praėjusių Piliakalnių metų pasiekimus ir problemas, populiarinant šią išskirtinę mūsų senojo paveldo grupę.

P.S. Atlaso 4 tome yra ir naujai rastas Ignalinos rajone Antagavės piliakalnis
https://kvr.kpd.lt/?fbclid=IwAR0Ujsi-aS ... BE33AC4974

Piliakalnio vietą man nurodė Budrių bendruomenės narys Dalius Juodka, o aš pranešiau archeologams Gintautui Zabielai ir Vykintui Vaitkevičiui. Archeologas Arūnas Strazdas nustatė jo tikslią vietą ir nufotografavo.

Lietuvoje šiuo metu (2023-12-20) yra rasti, patikrinti ir pripažinti 1003 piliakalniai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 13 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007