Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 27 Bal 2024 16:22

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 8 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 15 Gru 2019 14:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Кястутис Чепонис (Kęstutis Čeponis). Краткая история формирования литовского этноса, литовского языка и ранней Литовской Державы


Įvadas

Istorija, kaip ir bet kuris kitas mokslas, pastoviai vystosi - nuosekliai tikslinamos senos hipotezės bei pateikiamos naujos, atrandant ir sisteminant informaciją, esančią įvairiausiose vietose ir šaltiniuose, bei panaudojant naujus mokslinio tyrimo metodus.

Pastaruosius kelis metus gana intensyviai dalyvauju diskusijose interneto svetainėse ir Facebook grupėse su įvairiausių pažiūrų rusakalbiais - baltarusių "licvinistais", prolenkiškais "želigovskininkais", prorusiškais "imperininkais - vielikodieržavninkais"...

Dauguma jų propagandinių pasisakymų bei straipsnių siekia skirtingų tikslų, tačiau jie turi ir vieną bendrą bruožą - suniekinti Lietuvių Tautos ir Lietuvos Valstybės istoriją.

Deja, mūsų profesionalūs istorikai, išskyrus keletą (Tomą Baranauską ir dar gal porą) vengia su jais argumentuotai ir remiantis šaltiniais diskutuoti. O kartais apskritai "pila vandenį ant jų malūno".

Esminė problema ir tai, kad nėra normalios bendros Lietuvą ir lietuvius bei apskritai baltus liečiančių įvairių viduramžių šaltinių duomenų bazės - nei metraščių ir kronikų, nei žemėlapių ir knygų. Tuo labiau trūksta tų šaltinių originalų fotokopijų internete.

O vertimai, kuriuos pavyksta rasti, labai dažnai yra išversti klaidingai, iškraipant originalius šaltiniuose minimus vietovardžius ir vardus bei titulus.

Todėl mums - istorijos mėgėjams - tenka ieškoti tų šaltinių pasauliniame internete ir senovinėse knygose, juos kopijuoti ir įkelti jų foto į internetą.

Per eilę metų ir aš sukaupiau nemažai įdomios informacijos. O dabar pamėginau bent jau mažą jos dalį susisteminti ir paskelbti straipsnyje rusų kalba.

Kol kas tai gana "žalias produktas", bet ateityje tikiuosi palengva jį tobulinti.

Terminas "imperija" yra lotynų kalbos žodis - "imperium" lotyniškai reiškia "valdžia". Juo ankstyvaisiais viduramžiais vadinosi tik Romos imperija. Visos kitos imperijos pasaulyje vartojo nuosavus įvardijimus.

Ir tik 17-18 amžiuose kai kurios Europos valstybės vėl pradėjo vartoti lotynišką žodį "imperija".

Šiuo metu žodžiu "imperija" vadinamos visos didžiosios daugiatautės senųjų amžių, antikos ir viduramžių laikų valstybės, valdytos monarcho - tiek Europoje, tiek ir Azijoje, Afrikoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje.

Lietuvos imperijos imperatoriais aš laikau šiuos mūsų valdovus: Vytenis, Gediminas, Jaunutis, Algirdas, Kęstutis, Jogaila, Vytautas, Švitrigaila, Žygimantas Kęstutaitis (Vytauto brolis)...

Terminas "Magnus Ducatus Lithuania" nuo 15 amžiaus buvo oficialus Lietuvos Valstybės pavadinimas. Tačiau vartojant šiandieninę terminologiją Lietuvos Valstybė tebeliko imperija net ir po 1569 m. Liublino unijos, kada Lenkija atėmė iš Lietuvos Ukrainą ir Palėkę ("Palenkę").

Po įvairių unijų su Lenkija, įskaitant ir Liublino uniją 1569 m., tebeturėjome Lietuvos Valstybės valdovą. Tai kad jis valdė ir Lenkiją, nieko iš esmės nekeičia.

Nes Liublino unija buvo taip vadinama "personalinė unija" - tai yra dviejų valstybių bendras valdovas. Tuo metu tai buvo plačiai paplitusi Europoje valstybių valdymo forma.

Pvz., Lenkija vienu metu buvo personalinėje unijoje su Vengrija, o Vengrija gana ilgai personalinėje unijoje su Austrija. Lenkija taip pat yra buvusi personalinėse unijose su Saksonija ir Švedija.

Raskite kur nors lenkų ar vengrų istorikų veikaluose, kad ten būtų parašyta, jog tuo metu Lenkijos ar Vengrijos valstybė nebeegzistavo.

Turime atsiminti tai, ką daugelį metų vis pamiršdavome - negali būti vienokios taisyklės taikomos Lietuvai, o visai kitos taisyklės taikomos kitoms valstybėms, pvz. tai pačiai Lenkijai ar Vengrijai.

Feodalizmo ir dar senesniais laikais buvo ekonomiškai naudinga kurti imperijas - ir tai darė visi, kas tik pajėgė ir sugebėjo. Nes esminis tikslas buvo sukurti bendrą ekonominę ir prekybinę erdvę.

Dar pridursiu, jog šiais laikais kurti imperiją jau nėra jokios prasmės. Dabar yra nacionalinių (tautinių) valstybių era, ir jų karinių bei politinių sąjungų.

Tačiau be jokios abejonės privalome žinoti savo tautos ir valstybės istoriją, ir ją didžiuotis - bent jau tam tikrais istoriniais faktais. :)

O jų mūsų istorijoje tikrai gausu - tereikia juos prisiminti.

Rusijos imperija taip ilgai išsilaikė (iki pat šių dienų) tik todėl, kad ji klaikiai atsilikusi nuo Europos, ir ypač savo gyventojų mentalitetu. Ten ir dabar realiai yra feodalizmas, su absoliučiu caru.

Mums būtina labai gerai žinoti savo Valstybės realią istoriją, nes kitaip mus labai lengvai sudoros propagandiniame kare ir lenkai, ir licvinistai, ir rusai...

O štai mūsų istorikai ir politologai turėtų labai atidžiai išnagrinėti visas Lietuvos ir Lenkijos sudarytas sutartis (žinoma jų originalius tekstus) ir pateikti išsamius tyrimus, kokie kada buvo padaryti susitarimai (vien tik vadinamų unijų buvo ne mažiau penkių) ir kokiu lygiu jie realiai buvo įgyvendinti.

Pvz., kada man reikia paneigti įvairių mums priešiškų jėgų propagandistų rašomus teiginius, labai sunku internete rasti tokią, tiksliais šaltiniais pagrįstą, informaciją.

Kol kas mažai kas pas mus supranta, kad mes kariaujame realų propagandinį "proksi" karą - ir negalime jį laimėti, neturėdami po ranka internete konkrečių dokumentų foto, jų vertimus į lietuvių, rusų, anglų kalbas...

Manau, kad tuo turėtų labai rimtai užsiimti visų pirma Krašto apsaugos ministerija ir joje dirbantys istorikai.

Nes karus galų gale laimi ne tas, kieno armijos didesnės ir geriau ginkluotos, o tas, kas sugeba įteigti saviškiams ir priešui savo istorijos požiūrį.

Štai Lenkijoje ir Rusijoje tai supranta labai gerai, ir visos šių valstybių institucijos aktyviai veikia, skelbdamos ir atitinkamų istorinių dokumentų rinkinius.

Pvz., Putinas neseniai specialiu įsaku nurodė sukurti tokią duomenų bazę, netgi atidarant slaptus Rusijos archyvus.

Ir tuoj pat ypatingai aršiai reaguoja valstybiniu lygiu, kada kas nors bando paneigti istorinį naratyvą, priimtiną šioms valstybėms.

Pvz., prisiminkite, kaip momentaliai sureagavo Lenkija, kada ją apkaltino žydų genocidu, priimdama netgi specialų įstatymą apie baudžiamąją atsakomybę už tokių teiginių skelbimą.

Akivaizdu, kad ir Baltarusijoje, pašlijus santykiams su Rusija, labai rimtai imtasi kurti nuosavą baltarusišką istorijos naratyvą - požiūrį į viduramžių Lietuvos istoriją.

Ir iki šiol marginalais buvę licvinistai jau neoficialiai yra remiami paties Lukašenkos, jo kalbose pateikiant tik licvinistų anksčiau vartotus teiginius.

Kęstutis Čeponis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Vas 2020 16:44 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Komentarai

Jūrius Bruklys

Drąsus teiginys, kad galindai - lietuvių gentis.

Pagal paminėjimo šaltiniuose datas, tai gal lietuviai - galindų gentis?

Daug drąsių tezių aprašyme, bet ne visos jos vienareikšmiškai įrodytos.

Dalies apie virvelininkus trūksta (arba pražiūrėjau).

Naujausi tyrimai šiai dienai paneigė A.Girininko hipotezę apie autochtonus indoeuropiečius-protobaltus prie Baltijos.

Reikėtų kažkaip paminėti kas, kaip ir kodėl buvo iki baltų.

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

--Naujausi tyrimai šiai dienai paneigė A.Girininko hipotezę apie autochtonus indoeuropiečius-protobaltus prie Baltijos.---

Be abejo, po ledynmečio dabartinėje Lietuvos teritorijoje gyveno ne indoeuropiečių kalbomis kalbėjusios gentys. Tai matyti ir iš genetinių haplogrupių (nebūdingų indoeuropiečiams) tyrimų.

Aš manau, kad tos gentys buvo artimos dabartinių saamių protėviams.

Patys saamiai ir jų kalbos šiuo metu labai stipriai sufinintos. Tačiau prieš keletą tūkstančių metų indoeuropiečiai susimaišė su protosaamiais ir juos suindoeuropino pietinėje jų gyvento arealo dalyje (iki pat dabartinės Suomijos vidurio, kaip rodo vandenvardžių tyrimai).

Tada ir atsirado vakarų baltai.

Baltų kalbų grupė ilgą laiką buvo vadinama (o kai kur ir dabar vadinama) lietuvių-latvių kalbų grupe. Būtent ta prasme (kalbinės sistematikos) galindai yra lietuviai, o ne gentine-politine.

Beje, Maskvos ir Pamaskvės regione, kur gyveno galindai (goliadj), rastus kelis šimtus baltiškų vandenvardžių galima suskirstyti į dvi grupes - vieni jų būdingi vakarų baltams (pvz. ape), kiti - rytų baltams (pvz. upė).

Todėl šių galindų (goliadj) vartotos baltų tarmės klasifikacija nėra aiški.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Kov 2020 16:41 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Кястутис Чепонис (Kęstutis Čeponis). Краткая история формирования литовского этноса, литовского языка и ранней Литовской Державы


viewtopic.php?f=171&t=13413


_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Kov 2020 16:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Приложения

Подробная схема развития индоевропейских языков

Paveikslėlis

Приблизительное "дерево" развития индоевропейских языков

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Kov 2020 17:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Литовское языческое Королевство во времена Даугярутиса, Стексе, Живинбуда, Дауйота, Дауспрунга и его брата Миндауга в первой половине 13 века (до вторжений и завоеваний летто-литовских земель немецкими рыцарскими орденами)

Lietuvos pagoniška Karalystė Daugeručio, Steksės, Živinbudo, Daujoto, Dausprungo ir jo brolio Mindaugo laikais 13 amžiaus pirmoje pusėje (iki vokiečių riterių ordinų įsiveržimų ir letų-lietuvių žemių užkariavimų)


Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Kov 2020 21:49 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Рост Литовской Державы до 1462 г.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 462-ru.png

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Kov 2020 17:44 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Дополнительно я бы всем рекомендовал прочитать работу:

Вернадский Г. Древняя Русь

ОГЛАВЛЕНИЕ
http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Hi ... /index.php

ОГЛАВЛЕНИЕ
Георгий Вернадский
Жизнь и труды Г.В. Вернадского

ПРЕДИСЛОВИЕ

ВВЕДЕНИЕ
Глава I. ПРЕДЫСТОРИЯ

1. Подход к проблеме происхождения русского народа
2. Историографические замечания
3. Палеолит 37.
4. Период неолита 45.
КУЛЬТУРА АНАУ 46.
ТРИПОЛЬСКАЯ КУЛЬТУРА 47.
КУЛЬТУРА ДОЛЬМЕНОВ 49.
КУЛЬТУРА ОКРАШЕННЫХ КОСТЯКОВ 50.
ФАТЬЯНОВСКАЯ КУЛЬТУРА 51.
ЗАПАДНАЯ И ЦЕНТРАЛЬНАЯ СИБИРЬ 54.
ОБЩИЕ ЗАМЕЧАНИЯ ПО ПОВОДУ НЕОЛИТИЧЕСКОЙ ЭПОХИ В ЕВРАЗИИ.
5. Медный и бронзовый века 57.
РАЙОН СЕВЕРНОГО КАВКАЗА 61.
ЧЕРНОМОРСКИЕ СТЕПИ 67.
ЦЕНТРАЛЬНАЯ РОССИЯ 69.
ТУРКЕСТАН И СИБИРЬ 71.

Глава II. КИММЕРИЙСКАЯ И СКИФСКАЯ ЭРА (1000-200 гг. до н.э.)

1. Переход от бронзового к железному веку
СИБИРЬ И ТУРКЕСТАН 78.
КАВКАЗ И ГРЕЧЕСКИЕ ГОРОДА НА СЕВЕРНОМ ПОБЕРЕЖЬЕ ЧЕРНОГО МОРЯ82.
ЧЕРНОМОРСКИЕ СТЕПИ 85.
УКРАИНСКАЯ ЛЕСОСТЕПНАЯ ПОГРАНИЧНАЯ ЗОНА.
СЕВЕРО-ВОСТОЧНАЯ РОССИЯ 90.
2. Киммерийцы и скифы в Южной Руси 92
3. Греческие колонии на северном побережье Черного моря 112
4. Северные соседи скифов
5. Восточные соседи скифов
6. Взгляд на политическую историю Скифии

Глава III. САРМАТО-ГОТСКАЯ ЭПОХА (200 г. до н.э.-370 г. н.э.)

1. Выводы главы. Источники и ссылки
2. Центральная Евразия в эпоху сарматов 163
3. Сарматы в Южной Руси 183
4. Боспорское царство и греческие города на северном побережье Черного моря 206
5. Наследство иранской эпохи в русской истории
6. Западные и северные соседи сарматов
7. Восточные славяне в сарматский период
8. Некоторые данные о славянской цивилизации в сарматский период
9. Готы на Украине 295

Глава IV. ГУННО-АНТСКИЙ ПЕРИОД (370-558 гг.)

1. Предварительные замечания
2. Гуннское вторжение и гото-антская война
3. Великое переселение и западная эмансипация аланов
4. Гуннская империя на Дунае
5. Последние годы правления Аттилы 400
6. Регион Азова, Таврида и Северный Кавказ в четвертом и первой половине пятого века
7. Падение империи гуннов
8. Анты с конца четвертого до середины шестого века
9. Византия, анты и булгары в первой четверти шестого века
10. Политика Юстиниана I по отношению к антам и булгарам

Глава V. АВАРО-АНТСКИЙ ПЕРИОД (558-650 гг.)

1. Предварительные замечания
2. Вторжение аваров и появление тюрков
3. Византия, авары и анты в правление Маврикия
4. Аваро-славянские отношения
5. Таврида и Северный Кавказ в шестом веке
6. Авары, славяне и Византия в первой четверти седьмого века
7. Великая Булгария, авары и славяне во второй четверти седьмого века
8. Истоки хазарского государства и падение Великой Булгарии

Глава VI. ХАЗАРО-БУЛГАРСКИЙ ПЕРИОД (650-737 гг.)

1. Предварительные замечания
2. Хазарский каганат 685
3. Волжские булгары
4. Литовцы и финны в Северной Руси
5. Угры и асы в Южной Руси
6. Дунайские булгары, анто-славяне и Византия (670-701 гг.)
7. Булгары, хазары и Византия, (701-739 гг.)
8. Асы и Русь в Азовском регионе

Глава VII. СКАНДИНАВЫ И РУССКИЙ КАГАНАТ (737-839 гг.)

1. Предварительные замечания
2. Скандинавы в Северной и Центральной Руси
3. Скандинавы, асы и русь в Азовском регионе
4. Варяжско-русская проблема
5. Первый русский каганат
6. Хазарское государство во второй половине восьмого и в начале девятого века
7. Византия и булгары, франки и авары, 739-805 гг.
8. Византия и булгары в период правления хана Крума
9. Политика булгар при хане Омортаге (814-831 гг.)
10. Политический кризис в северном Причерноморье, (831 -839 гг.)

Глава VIII. ОБРАЗОВАНИЕ КИЕВСКОЙ РУСИ (839-878 гг.)

1. Русские племена в девятом веке
а) ЮГО-ЗАПАДНАЯ ОБЛАСТЬ.
б) ЮГО-ВОСТОЧНАЯ ОБЛАСТЬ.
в) ЗАПАДНЫЕ ЗЕМЛИ
г) ЛЕСНОЙ РАЙОН ПРИПЯТИ
д) СЕВЕР
2. Распространение хазарского и мадьярского контроля над южно-русскими племенами
3. Рюрик и варяжско-русское правление в Новгороде
4. Русь в Приднепровье и Причерноморье
5. Миссия Константина Философа в Хазарии и первое обращение Руси
6. Миссия Константина и Мефодия в Паннонии и зарождение славянской письменности 1362
7. Обращение дунайских бoлгap 1385.
8. Киев в 870-е гг. и взятие его Олегом
9. Заключительные замечания

ХРОНОЛОГИЧЕСКАЯ ТАБЛИЦА
До н.э.
н.э.

СОКРАЩЕНИЯ

ЛИТЕРАТУРА

I. Монументальные источники
1. Эпиграфические
2. Нумизматические и сигиллографические
II. Письменные источники
1. Греческие и латинские
2. Восточные
А. Арабские и персидские (Диакритические знаки в транслитерации арабских и персидских имен и названий опущены)
Б. Армянские и грузинские
В. Китайские
Г. Еврейские
Д. Сирийские
3. Славянские
4. Англо-саксонские и скандинавские

Сноски

На литовском языке тоже имеется прекрасная работа, которую написал литовский историк Zenonas Ivinskis https://lt.wikipedia.org/wiki/Zenonas_Ivinskis (Зенонас Ивинскис) в эмиграции в Риме, где он работал в архиве Ватикана:

Zenonas Ivinskis. Lietuvos istorija iki Vytauto Didžiojo mirties (nebaigta), Roma, 1978 m.; perspausdinta Vilniuje 1991 m.

http://www.prodeoetpatria.lt/files/pdf/ ... irties.pdf

Turinys

Pratarmė. Trumpi autoriaus paaiškinimai metodo, periodizacijos ir kitais klausimais 1
Santrumpos. Dažniau cituotų šaltinių, literatūros ir periodinių leidinių alfabetinis sąrašas 8
Bibliografiniai rinkiniai, liečią Lietuvos istoriją 16

ĮVADAS

1. Geografinės erdvės rėmai ir tos aplinkos reikšmė 19
2. Lietuvos istorijos periodizacija ir jos reikšmingieji etapai 25
3. Lietuvos istoriografija 42
a. Lietuvos istoriografija iki XIX a. pradžios 44
b. Lietuvos istorija ir jos tyrinėjimai XIX amžiuje 49
c. Lietuvos istoriografijos posūkis moksline kryptimi iki nepriklausomybės sutemų
(1940 m.) 57
d. Kaimynų įnašas į Lietuvos istorijos mokslą 82

PIRMAS SKYRIUS
LIETUVOS PROISTORE IR PIRMOSIOS ŽINIOS APIE LIETUVIUS

I. RYTŲ PABALTIJO GYVENTOJŲ PRIEŠISTORINĖ KULTŪRA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 93

I. Akmens amžiaus laikai iki indoeuropiečių pasirodymo 93
Virvelinės keramikos kultūra ir baltų protautės pėdsakai 98
3. Metalų kultūros pradžia, jos vystymasis Rytų Pabaltijyje iki 400 m. po Kr. ir pirmosios užuominos apie baltus senovės raštuose 101
4. Vidurinis geležies amžius (400—800 m.) baltuose ir jų santykiai su kaimynais . . 106
5. Naujasis geležies amžius (800—1200 m.) Lietuvoje ir Wulfstano pranešimas apie vakarinius baltus 109

II. LIETUVIAI IKI LIETUVOS VALSTYBES PRADŽIOS 114

1. Lietuvių ir kitų baltų tautų santykiai su kaimynais įvairiuose šaltiniuose 114
2. Lietuvių etnografinės sienos iki XIII amžiaus 124
3. Senosios lietuvių kultūros pradai . . . . 128
4. Socialiniai ir ekonominiai santykiai 132
5. Pagoniškasis lietuvių tikėjimas 140

ANTRAS SKYRIUS
VALSTYBĖS IŠKILIMAS IR JOS SUSTIPRĖJIMAS (1200—1400)

Trumpa epochos charakteristika 149

I KARALIUS MINDAUGAS IR JO PALIKIMAS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 152

1. Šešios galutinai neištirtos Mindaugo laikų problemos 152
2. Lietuvių karo žygiai į kaimynus ir valstybės pradžia 157
3. Sąjunga prieš Mindaugą. Jo krikštas ir karūnacija 169
4. Tolimesni Mindaugo santykiai su kaimynais ir jo politikos charakteristika . . . . 18l
5. Du pirmieji dešimtmečiai Mindaugui žuvus: septynmetis vidaus neramumų
(1263—1270) ir Traidenis (1270—1282) 196

II LIETUVOS VALSTYBINGUMO IŠSIVYSTYMAS (1283-1387) 211

1 Pirmosios lietuvių kovos prie Nemuno su Prūsų ordinu ir naujos dinastijos kilmė 211
2. Vytenio kovos su Ordinu ir jo sąjunga su Ryga 217
3. Gedimino (1316—1341) valdymo pradžia ir jo krikšto klausimas 225
4. Gedimino taika su Lenkija ir kovos su Vokiečių ordinu 232
5. Gedimino laimėjimai Rytuose ir jo valstybės paveldėtojai 238
6. Paskutinieji du pagonys Vilniuje ir Trakuose. Didžioji lietuvių kova prieš Ordiną Kęstučio laikais (1341—1382) 247
7. Algirdas ir jo žygiai Rytuose. Lietuvos santykiai su kaimynais ir varžybos su Maskva 257
8. Jogailos konfliktas su Kęstučiu ir Lietuvos santykiai su Kryžiuočių ordinu iki 1384 270
9. Politinės išeities ieškojimas — Kriavo aktas ir Lietuvos krikštas 280
10. Kultūrinis ir socialinis lygis pagoniškoje Lietuvoje 293

TREČIAS SKYRIUS
VALSTYBES SUKLESTĖJIMAS

VYTAUTAS DIDYSIS IR JO DARBAI 301

1. Vytauto Didžiojo sąjunga su kryžiuočiais ir jo laimėjimai prieš Algirdaičius Lietuvoje antrojo vidaus karo metu 301

2. Lietuvos valstybingumo išplėtimas slavų erdvėje 310
a. Ankstyvieji Vytauto žygiai Rytuose 310
b. Vytauto santykiai su totoriais ir Vorsklos nelaimė 314
c. Vytauto karas ir taika su Maskva 319

3. Žemaičių klausimas ir kryžiuočiai (1392—1409). Žemaičiai Ordino valdžioje (1398—1401, 1404—1409) ir jų sukilimai 324
a. Kryžiuočių dviejų šimtmečių pastangos užvaldyti Žemaičius 324
b. Salyno suvažiavimas ir jo reikšmė 326
c. Žemaičių sukilimai 329

4. Žalgirio kautynės ir Torno taika 336
a. Pasiruošimai lemiamai kovai 336
b. Kautynių eigos skirtingi aiškinimai ir Vytauto Didžiojo vaidmuo 339
c. Karo pabaiga ir Torno taika (1411) S42

5. Vytauto Didžiojo pastangos laimėti Nemuno žiotis ir Klaipėdą 344
a. Vytauto Didžiojo ginčai su Ordinu dėl Žemaičių sienų 344
b. Benedikto Makros misija 345
c. Žemaičių krikščioninimo pradžia ir Konstancos susirinkimas 348
d. Medininkų vyskupijos įkūrimas 351

6. Paskutiniai bandymai Lietuvai iškovoti naudingas vakarines sienas ir Melno taika (1422) 353

7. Lietuvos valstybingumo stiprinimas. Vytauto santykiai su Lenkija ir Horodlės aktai 362

8. Paskutinis Vytauto Didžiojo valdymo dešimtmetis ir jo vainiko klausimas 370
a. Vytauto laimėjimai Rytuose 370
b. Vytautas gina Lietuvos nepriklausomybę ir nori vainikuotis 372
c. Lenkai trukdo Vytautui vainikuotis iki pat jo mirties 373

9. Vytauto Didžiojo darbai kultūrinėje srityje 375
a. Vytauto nuopelnai religinėje srityje 375
b Vytauto darbai materialinėje ir socialinėje srityje 376

10. Vytauto Didžiojo politikos ir asmens charakteristika 379

Vardynas 382

E. Gudavičius. Zenonas Ivinskis ir jo veikalas 411
E. Gudavičius. Komentarai 421

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 26 Gru 2020 18:44 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Древнебалтская территория (однако северная часть ареала древнебалтской гидронимии тут указана неправильно - отображены уже устаревшие данные)

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Синий - по данным археологии; Красный - по балтским гидронимам.

Последние исследования языковедов на севере показывают, что древняя балтийская гидронимия распространена не только на всей территории современной Беларуси, Смоленской, Московской и Тверской областях, но и в Новгородской области, а также в Карелии и южной Финляндии, где она соприкасается с древней саамской гидронимией:

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 8 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 18 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007