Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 28 Bal 2024 02:10

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 20 Bal 2023 16:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Tokio šnipo JAV dar nebuvo! Ką atskleidė visiškai slaptų Pentagono dokumentų nutekinimo tyrimas


http://www.technologijos.lt/n/technolog ... mo-tyrimas

http://www.technologijos.lt/n/technolog ... okumentai-

2023-04-20
Aut. teisės: MTPC

Tyrimas dėl precedento neturinčio JAV gynybos departamento slaptų dokumentų nutekinimo jau davė pirmųjų rezultatų.

Paveikslėlis

Jackas Teixeira
©Simon Ateba (asmeninis albumas) | twitter.com


Praėjusią savaitę Federalinis tyrimų biuras (FTB) suėmė tariamą informacijos nutekinimo „autorių“ – 21 metų Jacką Teixeirą, dirbusį JAV oro bazėje Masačusetse.

Tačiau šis suėmimas iškėlė daug klausimų.

Kaip 21 metų vaikinas galėjo gauti prieigą prie informacijos, pažymėtos „visiškai slapta“? Kodėl nepavyko sustabdyti mažiausiai kelis mėnesius trukusio nuotėkio? O kaip panašių incidentų galima išvengti ateityje?

Pateikiame visą prieinamą informaciją, kas šiuo metu žinoma apie Pentagono dokumentų nutekinimo tyrimą.

Apsėstas karo


Šiuo metu vienintelis asmuo, dalyvaujantis tyrime dėl slaptų Pentagono dokumentų nutekinimo, yra 21 metų Jackas Teixeira iš Masačusetso valstijos.

Jo biografija, kurią beveik iškart po arešto išanalizavo visos pirmaujančios Amerikos žiniasklaidos priemonės, nenurodo nei „užsienio šnipo“, nei karinės pagalbos Ukrainai priešininko.

Vaikinas gimė ir užaugo karių šeimoje. Patėvis po 34 metų tarnybos išėjo į atsargą, pusbrolis tebetarnauja, o mama dirbo veteranų pagalbos organizacijoje.

Pažįstantys Teixeirą amerikiečių žiniasklaidai pasakojo, kad ginklais ir kariuomene jis domėjosi nuo mažens – buvo to net apsėstas, nuolat su savimi nešiojosi didelį karinį žinyną.

2019 metais vaikinas pats pradėjo karinę karjerą JAV nacionalinės gvardijos oro pajėgose Masačusetse. Po dvejų metų (tuo metu jam buvo 19 metų) jis gavo prieigą prie informacijos su žyme „visiškai slapta“, o dar kitais metais – perkeltas į JAV oro pajėgų bazės „Otis“ žvalgybos sparną Menkių kyšulio pusiasalyje, Masačusetse.

Teixeira karjeros viršūnę pasiekė 2023 m. vasario mėn., kai jis tapo Nacionalinės gvardijos kibernetinių sistemų specialistu.


Laisvalaikiu vaikinas žaidimų serveryje „Discord“ ieškojo tokių militaristikos gerbėjų kaip jis – buvę bendramoksliai pasakojo, kad jis žaisdavo daug vaizdo žaidimų.

2020 m. 18-metis Teixeira, pasivadinęs OG pseudonimu, „Discord“ platformoje sukuria uždarą serverį (grupę) Thug Shaker Central. Savo avatarui jis pasirinko Terry Daviso, programuotojo, kuriam buvo diagnozuota šizofrenija ir kuris teigė girdėjęs Dievo balsą, nuotrauką.

Serverio administratorius teigė dirbantis karinėje bazėje ir turintis prieigą prie įslaptintos informacijos. Tuo jis sužavėjo kitus 20–30 dalyvių – kai kurie buvo už jį jaunesni.

Thug Shaker Central nariai dažniausiai rašydavo žinutes apie kasdienius dalykus, keisdavosi memais ir rasistiniais pokštais, kartu žiūrėdavo filmus ir net melsdavosi.

Tačiau tam tikru momentu OG serveryje pradėjo skelbti tariamai slaptą karinę informaciją – tikriausiai norėdamas sužavėti kitus narius. Tačiau trokštamo susižavėjimo jis nesulaukė, o tai jį esą supykdė.

Bent jau nuo 2023 m. sausio mėn. Thug Shaker Central administratorius pradėjo skelbti dokumentų, kuriuose, jo teigimu, buvo įslaptinta Pentagono informacija, nuotraukas.

Taip prasidėjo „Pentagono nutekėjimų“ istorija.

Džinas ištrūksta


„Discord“, atsiradusi kaip vaizdo žaidimų žaidėjų platforma, dėl privatumo nustatymų išaugo į uždarą forumą, http://www.technologijos.lt/n/technolog ... okumentai- kuriame diskutuojama įvairiomis temomis, ne visada teisėtomis.

Prieiga prie privataus „Discord“ serverio yra tik su pakvietimu – net paieška neatskleis jo egzistavimo.

Taigi dešimtys nutekintų Pentagono dokumentų su žyme „visiškai slapta“ niekada negalėjo būti viešai prieinami.

Tačiau kažkada kovo pradžioje žaidėjas, pasivadinęs Lucca, nusprendė dalį dokumentų nuotraukų paskelbti kitame privačiame „Discord“ serveryje wow_mao. Bet ten buvo jau ne kelios dešimtys narių, o apie 4000.

Ir per kelias dienas slapti Pentagono dokumentai iš wow_mao pateko į serverį, skirtą populiariam žaidimui „Minecraft“. Negana to, juos, tikėtina, paskelbė paauglys, nepatikėjęs nuotraukoje esančių duomenų slaptumu ir nusprendęs, kad tai pokštas.

Bent jau Teixeira pažįstami sako, kad jis neketino platinti įslaptintų dokumentų už savo serverio ribų.

Iš „Minecraft“ serverio jau balandžio pradžioje Pentagono dokumentai pateko į 4chan forumą, kuriame aptariamas Rusijos karas prieš Ukrainą.

Ir tada prorusiški kanalai „Telegram“ ir „Twitter“ pradėjo juos platinti.

Praėjusią savaitę „The New York Times“ ir „Bellingcat“ tyrimų dėka paaiškėjo Thug Shaker Central istorija.

Tyrėjai kruopščiai apibūdino įslaptintų dokumentų platinimo kelią ir rado serverį bei nustatė, kad jį sukūrė Teixeira.

Tačiau tuo metu JAV Federalinis tyrimų biuras jau žinojo apie Teixeirą ir ruošėsi jį sulaikyti.

Teixeira internete paliko pakankamai informacijos apie save – pavyzdžiui, registruodamasis „Discord“, jis nurodė tikrąjį vardą ir namų adresą.

Ir kaip sakė NYT žurnalistai, ketvirtadienį, balandžio 13 d., specialieji FTB agentai sulaikė Teixeirą jo namuose.

Jau kitą dieną karys stojo prieš teismą Bostone, kur buvo apkaltintas neteisėtu informacijos apie krašto apsaugą ir įslaptintos informacijos gavimu ir perdavimu.

Dėl šių dviejų kaltinimų Teixeirai gresia iki 15 metų kalėjimo.

Prieigos problemos


„Pentagono nutekėjimai“ tapo rimčiausiu JAV slaptos informacijos nutekėjimu nuo tada, kai buvęs Nacionalinio saugumo agentūros darbuotojas Edwardas Snowdenas prabilo apie JAV specialiųjų tarnybų masinio sekimo programą.

Kyla logiškas klausimas: kaip 21 metų kariškis galėjo ne tik susipažinti su dokumentais, pažymėtais „visiškai slapta“, bet ir parsinešti juos namo (!), nufotografuoti ir išsiųsti internetu?

Tiesą sakant, tai nėra taip jau reta.

„Kibernetinės sistemos tarnautojo“ pareigos, kurias ėjo Teixeira, nereikalauja aukšto lygio įgūdžių.

Pakanka turėti aukštąjį išsilavinimą ir išlaikyti išsamų patikrinimą, kuris apima artimiausios aplinkos analizę.

Be to, oficialios Pentagono statistikos duomenimis, maždaug pusė šiuo metu tarnaujančių kariškių yra jaunesni nei 25 metų amžiaus.

O po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroristinių išpuolių Amerikos specialiosios tarnybos ir gynybos agentūros pradėjo aktyviau keistis informacija – būtent tinkamo bendravimo stoka, kaip nustatė tarnybinis tyrimas, neužkirto kelio tragedijai.

Juk net aukščiausi JAV pareigūnai, kaip jau žinome, ne visada tinkamai tvarko įslaptintą informaciją: vienas laikė ją savo gyvenamojoje vietoje (Trumpo atvejis), kitas pamiršo dėžę garaže (Bideno atvejis).

Nors dar nenustatyta, kaip tiksliai Teixeira gavo prieigą prie dokumentų, kuriuose yra Pentagono žvalgybos informacijos apie Rusiją, Ukrainą ir artimas JAV sąjungininkes, ekspertai mano, kad jis turėjo prieigą prie JWICS (Joint Worldwide Intelligence Communications System) sistemos – tarptautinio žvalgybos „interneto“.

JWICS iš tikrųjų yra tinklas, kuriame įvairios Amerikos žvalgybos tarnybos keičiasi ir sistemina gaunamus duomenis.

Teoriškai sistema turėtų būti kuo uždaresnė, tačiau praktiškai Teixeiros atvejis nėra pirmas kartas, kai vykdoma neteisėta prieiga prie jos (tikriausiai).

Dar 2010 metais buvęs JAV žvalgybos pareigūnas Chelsea Manning turėjo prieigą prie įslaptintų JWICS dokumentų, kuriuos vėliau perdavė „WikiLeaks“.

Štai kodėl JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas įsakė skubiai peržiūrėti prieigos prie įslaptintų duomenų suteikimo tvarką.

Saugumo ir žvalgybos ekspertai dažniausiai sutinka, kad didžiulis įslaptintos Pentagono informacijos nutekėjimas turėtų būti pavojaus signalas Amerikos žvalgybos bendruomenei.

Juk gali būti, kad ne tik Teixeira galėjo nutekinti dokumentus.

Ir kol Jackas Teixeira laukia teismo savo byloje, pasirodė pirmieji ženklai, kad jis nėra vienintelė potenciali „Pentagono nutekėjimų“ figūra.

Pirmadienį (balandžio 17 d.) „The Wall Street Journal“ paskelbė tyrimą dėl Sarah Beals, buvusios JAV karinio jūrų laivyno SEAL narės, sukūrusios „Donbass Devushka“ – „Telegram“ kanalą anglų kalba su prorusiška propaganda anglų kalba.

Būtent šis kanalas, kaip manoma, pirmasis „Telegram“ paskleidė slaptus Pentagono dokumentus.

Nors pati Beals pokalbyje su žurnalistais neigia prisidėjusi prie informacijos nutekinimo, kyla klausimas: kiek tokių „rusų agentų“ dar gali kompromituoti Amerikos žvalgybą?

Ir tikimės, kad atsakymas į šį klausimą bus rastas kuo greičiau.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 4 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007