 |
Svetainės tvarkdarys |
 |
Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16 Pranešimai: 27608 Miestas: Ignalina
|
Sprendimui dėl KGB rezervininkų veiklos apribojimo pritrūko posėdžio dalyvių
2007-01-16, BNS ir lrytas.lt inf.
http://www.lrytas.lt/?id=11689492021168077881&view=4
Parlamentarams suardžius kvorumą, Seimui jau kelintą kartą nepavyko priimti įstatymo pataisos, kuria siūloma apriboti buvusių KGB rezervininkų galimybes rinktis darbą.
Seimas antradienio posėdyje balsavo dėl minėtos pataisos, tačiau nepakako balsų - už projektą balsavo 49 parlamentarai, 1 - prieš, tuo tarpu įstatymo priėmimui būtina, kad balsavime dalyvautų ne mažiau kaip pusė Seimo narių - 71 iš 141.
Kvorumą sugriovė valdančiosios frakcijos bei socialliberalai, kurių atstovai balsavimo metu nesiregistravo. Balsavimas dėl šio įstatymo atidėtas ketvirtadieniui.
Pagal pataisas, buvę KGB rezervininkai negalėtų eiti pareigų, į kurias skiria Seimas bei jo vadovas, prezidentas, Vyriausybė ar premjeras, taip pat viceministro, ministerijos valstybės sekretoriaus, ministerijos sekretoriaus, valstybės institucijų ar įstaigų vadovų, jų pavaduotojų pareigų, dirbti valstybinių bei savivaldybių mokyklų vadovais.
Pagal projektą, apribojimai galiotų 10 metų nuo įstatymo priėmimo dienos.
Nors Seimo Teisės departamentas pateikė išvadą, jog projektas gali prieštarauti Konstitucijai, parlamentarai į tai neatsižvelgė.
Tokios pataisos, kurias kai kurie parlamentarai vertina kaip liberaldemokratų bei „darbiečių“ kerštą Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovybei, kirstų dviem asmenims - VSD direktoriui Arvydui Pociui ir Seimo nariui, buvusiam užsienio reikalų ministrui Antanui Valioniui, kurie sovietmečiu buvo įtraukti į KGB rezervo karininkų sąrašą.
A.Valionis yra pareiškęs norą grįžti į diplomatinę tarnybą. Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK), svarstęs jo kandidatūrą į Lietuvos ambasadorius Argentinoje, jai nepritarė. Vienas URK motyvų - nėra galutinio sprendimo dėl Seime svarstomų darbo apribojimus KGB rezervininkams numatančių pataisų.
A.Pociaus ir A.Valionio priklausymą KGB rezervui prieš porą metų tyrė laikinoji Seimo komisija, konstatavusi, jog jų buvimas rezerve nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui.
Šaltinis - http://www.delfi.lt/archive/article.php ... &com=1&s=2
Antanas, 2007 01 17 10:53
Kai kas reiškiasi žinovais. Rezervistai turėjo net Karinį bilietą kitokios spalvos , jie buvo tikri KGB karininkai tik negaudavo atlyginimo (algos).
O kas įstojo po 1987 m. į kompartiją, o ypač į KGB, tai tokius tik naikinti reikėtų, aišku to nesiūlau.
Valdantieji dar kartą užblokavo įstatymo pataisą dėl apribojimų KGB rezervistams
2007 sausio mėn. 16 d., Jūratė Damulytė, http://www.DELFI.lt
Seimo valdantiesiems ir kelioms opozicinėms frakcijoms antradienį dar kartą pavyko blokuoti Liustracijos įstatymo pataisą, numatančią darbo apribojimus buvusiems KGB rezervistams. Pataisos šalininkams nedidele balsų persvara pavyko įtraukti šio klausimo priėmimą į antradienio Seimo posėdžio darbotvarkę.
Tačiau balsuojant dėl įstatymo pataisos priėmimo, pataisos oponentai nedalyvavo balsavime ir tokiu būdu jį sužlugdė, nes sprendimui priimti nepakako reikiamo balsuojančiųjų kvorumo, t.y. daugiau nei pusės Seimo narių.
Už minėtas pataisas antradienį tebalsavo 49 parlamentarai - daugiausia opozicinių konservatorių, Darbo partijos ir liberaldemokratų frakcijų nariai, taip pat pavieniai kitų opozicinių bei valdančiųjų frakcijų atstovai, prieš - 1 Seimo mišrios Seimo narių grupės narys.
Balsavime nedalyvavo, taip jį blokuodami, valdantieji socialdemokratai, valstiečiai liaudininkai, taip pat didesnioji dalis liberalcentristų ir pilietininkų bei opozicinė socialliberalų frakcija.
Pataisa norima įtvirtinti kai kuriuos profesinius apribojimus SSRS specialiųjų tarnybų kadriniams darbuotojams ir rezervo karininkams. Buvo siūloma, kad jie 10 metų negalėtų eiti pareigų, į kurias skiria Seimas, prezidentas, Seimo pirmininkas, Vyriausybė arba premjeras, taip pat viceministro, ministerijos valstybės sekretoriaus, ministerijos sekretoriaus, valstybės institucijų ar įstaigų vadovų, jų pavaduotojų pareigų, dirbti valstybinių bei savivaldybių mokyklų vadovais ir mokytojais.
Be kita ko, minėtą laiko tarpą jie taip pat negalėtų eiti jokių pareigų diplomatinėje tarnyboje.
Tiesa, vėliau parlamentarai sutiko, kad apribojimų terminas galėtų būti sutrumpintas iki 5 metų, o mokytojai iš šio sąrašo būtų išbraukti.
Tačiau jie nepalaimino grupės Seimo narių siūlymo iš asmenų, kuriems būtų taikomi apribojimai, sąrašo išbraukti buvusius KGB rezervistus.
Seimo Teisės departamentas yra pateikęs išvadą, jog projektas gali prieštarauti Konstitucijai. Anot teisininkų, „rezervo karininko“ sąvoka Liustracijos įstatyme nėra aptarta, todėl formaliai nebūtų aišku, kam reikėtų taikyti šį draudimą.
Pagal Seimo statutą, jei projekto tinkamumu suabejoja parlamento teisininkai, savo nuomonę pareikšti turi Teisės ir teisėtvarkos komitetas.
Minėtas komitetas taip pat yra pateikęs išvadą, kad įstatymo pataisa prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintiems teisinės valstybės, teisinio aiškumo ir proporcingumo principams, taip pat konstitucinei teisei pasirinkti darbą bei verslą.
Ribojimus KGB rezervistams numatanti pataisa nepalanki VSD direktoriaus pareigas einančiam Arvydui Pociui ir Seimo nariui, buvusiam užsienio reikalų ministrui Antanui Valioniui. Jie sovietmečiu buvo įtraukti į KGB rezervo karininkų sąrašą.
Seimas dėl minėtos pataisos greičiausiai vėl balsuos artimiausiame posėdyje ketvirtadienį.
Komentarai DELFI http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1
pilietis, 2007 01 16 11:38
Tai tik dar kartą įrodo visokiems naivuoliams, kad KOMUNISTAI IR KGBISTAI VISADA DIRBO RANKA RANKON (nepriklausomai kokiai partijai priklausytų)...
aiskiai matyti, 2007 01 16 11:40
Tarpe kuriu yra daigiausiai KGB "rezervo". Praktiskai tai ir yra senoji, dabar jau keturgalve - LKP.
MAX, 2 Prisipazinimas, 2007 01 16 11:48
Balsavimas pagal frakcijas:
Darbo partijos frakcija : uŽ-13 Liberalų sąjūdžio frakcija : už-1 Liberalų ir centro sąjungos frakcija: už-2 Mišri Seimo narių grupė : už-1, prieš-1 (Veselka) Pilietinės demokratijos frakcija: už-4 Tėvynės Sąjungos frakcija : už-21 "Tvarka ir Teisingumas (liberalai demokratai)" frakcija : už-7
ooo, 2007 01 16 11:48
Balsavime nedalyvavo, taip jį blokuodami valdantieji socialdemokratai, valstiečiai liaudininkai, taip pat didesnioji dalis liberalcentristų ir pilietininkų, taip pat socialliberalų frakcija.
LT, 2007 01 16 11:51
Stai ir pasirode kuriose partijose yra daugiausiai rezervistu. Mokykites is rezervistu kaip reikia buti vieningiems.Jeigu nebalsuoti - tai visiems. Ir ka jus jiems padarysit. Bandykit pakeisti konstitucija. Del vieno zmogaus keitet, tai del tokios gaujos tikrai tai verta padaryti
magas, 2007 01 16 11:53
Man juokingi tie balsavimai...
Jau senu seniausiai civilizuotose valstybese sukurti Liustracijos istatymai (Lietuvai tokio istatymo NEREIKEJO...tiek kairieji, tiek desinieji apsimete, jog jiems kazkas neleidzia toki istatyma priimti
Siaubas, 2007 01 16 12:13
Seimunu nenoras balsuoti uz si istatyma tik parodo kokia graudi padetis musu seime! Tiesiog siurpu darosi pagalvojus, kad dauguma musu seimunu yra vienaip ar kitaip suinteresuoti sio istatymo nepriemimu!!! Naivu butu tiketi, kad ju motyvai visai nesusije su KGB ir savo asmenine praeitimi!
LT, 2007 01 16 12:25
Logiška. Kagebistai užblokavo pataisą, nukreiptą prieš kagebistus.
Kuolas, 2007 01 16 12:31
Seimas parodė kas valdo Lietuvą.
aha, 2007 01 16 12:55
Bolševikai su KGBistais ir jų palikuonimis dar kartą pademonstravo kokioje šalyje gyvename - KGBistinis-komunistinis rojus su žydrųjų savivale, blin ar dėl tokios Lietuvos kovojome?????
LS, 2007 01 16 13:05
Vat ir parodo seimunai, kiek daug is Ju yra buve KGB agentai ar rezervistai.
Negi balsuosi uz istatyma, kuris apribos pacio balsuotojo darba. Apsurdas. Toks istatymas turetu buti priimamas salies vadovo ir konstitucinio teismo, o ne seimunu.
Niekada seimunai neisbalsuos uz toki istatyma, kol jame sedi butent tie asmenys, kuriems tai uzkirs kelius i tolimesne karjera.
Isvada viena, sali valdo buve KGB agentai ar rezervistai. Visi kiti balsavo uz tokia istatymo pataisa.
LDK-BY, 2007 01 16 13:30
Vien LT URM dar dirba trys ambasadoriai baige SSSR KGB instituta prie Maskvos, ir vienas KGB kapitonas.
O šitie KGB rezervistai sutike šaudyti vietoje antitarybinius elementus mobilizacijos atvejų yra tik apgailetinos marionetes ir lietuvių tautos išsigymeliai. Deja, jų laimei buvo tik "gynklotas KPSS-LKP burys" ir visiškas marazmas kad JE jos panaudojo URM-e ir VSD. Tai jau Lietuvos nacionaline katastrofa prieš NATO ir ES.
Pirma reikia įvesti iki gyvos galvos draudyma dirbti valstybini darba laisvoje Lietuvoje visiems ekskomunistams ir kandidatams į KPSS nariųs.
Reikia kelti apkalta JE už tai kad prastume į Vakarus dešimtis Rusijos šnipų suteikdamas Lietuvos pilietybe išimties tvarka (Britų MI-6 informacija).
Tas ordinas KGB generolui Jakuninui tik banalus irodymas kad Lietuva turi neveiksnu prezidenta kuri mausto kas tik nori ir kaip tik iš jo patarejų "valswtybininku".
Yra anekdotas kad į BY stumiamas žmogus į ambasadorius dar neturint agremano ir su šleifu Kijevo KG mokyklos ir SSSR KGB institutų už pečiu. Kvalifikuotas žmogus, išsilavines, prezidento "chata" buvo užstates bankui ir kitos dorybės yra, bet neaišku kam jis dirbs ar Rusijai , ar Baltarusijai ar tik atidirbines skolas bankui ir lups kyšius už vizas į ES iš ubagų baltarusių? Pirma Lietuva reikia apvalyti nuo ekskomunistu kurie "atsipraše". Ar gali komunistai atsiprašyti už tokios košmariškos aukos ir nuostolius ir toliau ižuliai plešti Lietuva varyti savo genocida tik kita forma prisidengus "demokratija"?
LS, 2007 01 16 13:36
Visi puolat KGB'istus, o rinkimuose patys uz juos balsuojate. Balsuokite ne uz tuos kurie saraso virsuje, atsirinkite zmones is papildomu sarasu ir balsuokite uz juos. Tada gal ir nebebus KGB'istu seime ir kitur.
Balsuokite uz jaunus ir perspektyvius zmones. Jaunas protas kur kas lankstesnis naujovems, nauju ideju igyvendinimui ir tikrai sukurs gera Lietuvos ateiti, nei pensininkai sedintys seime, kuriems rupi kuo greiciau prisigrobti turtu, kad uzsitikrintu senatve sau ir ateiti savo vaikams bei anukams.
Kas rems koki seimuna rinkimuose, jei jam is to nebus veliau naudos. Aiski korupcija, bet visi toliau balsuoja.
Baisu, 2007 01 16 13:46
Bet tai kiek daug valdžioje KGBistų-rezervistų jeigu įstatymas šitaip begėdiškai blokuojamas!! Informuokite, kas sužinos, kurie seimūnai bėgo iš salės ar balsavo prieš ar susilaikė... Tauta turi žinoti ir savo parsidavėlių vardus
Ice, du sąrašai, 2007 01 17 12:01
Seimo posėdis Nr. 257 (2007 01 16, rytinis) Lankomumas
10val.:37min. 1 - 4. Įstatymų ir kitų teisės aktų skelbimo ir įsigaliojimo tvarkos įstatymo 3, 12 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 3(1) straipsniu ĮSTATYMO PROJEKTAS (Nr. XP-1549(3)) [Priėmimas] Registravosi:
+ Ačas Remigijus + Ažubalis Audronius + Barakauskas Dailis Alfonsas + Baranauskas Andrius + Bašys Rimantas + Baškienė Rima + Bekintienė Danutė + Boreikienė Violeta + Bosas Antanas + Bradauskas Bronius + Bukauskas Valentinas + Čepas Vytautas + Čigriejienė Vida Marija + Dautartas Julius + Domarkas Virginijus + Draugelis Vytautas Sigitas + Dumčius Arimantas + Endzinas Audrius + Garbaravičius Ramūnas + Gedvilas Vydas + Girdauskas Saulius + Glaveckas Kęstutis + Graužinienė Loreta + Gražulis Petras + Ivanauskas Algirdas + Jagminas Jonas + Jakučionis Povilas + Jankauskas Donatas + Jaruševičius Juozas + Juknevičienė Rasa + Juozapaitis Jonas + Juršėnas Česlovas + Kamblevičius Vytautas + Karosas Justinas + Karpickienė Etela + Klumbys Egidijus + Kšanienė Romualda + Kubilius Andrius + Kupčinskas Rytas + Lionginas Jonas + Margevičienė Vincė Vaidevutė + Matulas Antanas + Matulevičius Algimantas + Mikolaitis Gintautas + Mikutienė Dangutė + Orechov Vladimir + Pabedinskas Skirmantas + Palaitis Raimundas + Palionis Juozas + Paulauskas Artūras + Pauža Bronius + Pavilionienė Marija Aušrinė + Pečeliūnas Saulius + Petrauskienė Milda + Pinskus Jonas + Pitrėnienė Audronė + Počikovska Leokadija + Pupinis Edmundas + Rimas Algis + Rozova Irina + Sabatauskas Julius + Sabutis Liudvikas + Sadeckas Alvydas + Saulis Vytautas + Sereika Albertas + Simulik Valerijus + Sysas Algirdas + Smetona Rimantas + Staponkienė Aldona + Starkevičius Kazys + Stasiškis Antanas Napoleonas + Steiblienė Nijolė + Steponavičius Gintaras + Subačius Mindaugas + Šiaulienė Irena + Škil Viačeslav + Teišerskytė Dalia + Tomaševski Valdemar + Valiukevičiūtė Ona + Vareikis Egidijus + Vertelienė Vilija + Vėsaitė Birutė + Veselka Julius + Vilkas Pranas + Visockytė Ramunė + Volčiok Vladimiras + Zinkevičiūtė Jadvyga + Žakaris Edvardas + Žukauskas Henrikas + Žvikienė Zita
10val.45min. r - 12. Įstatymo "Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) vertinimo ir šios organizacijos kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos" 2 straipsnio pakeitimo ĮSTATYMO PROJEKTAS (Nr. XP-522(3)) [Priėmimas] Registravosi: + Ačas Remigijus + Ažubalis Audronius + Baltraitienė Virginija + Barakauskas Dailis Alfonsas + Bašys Rimantas + Bekintienė Danutė + Bosas Antanas + Bukauskas Valentinas + Čigriejienė Vida Marija + Dagys Rimantas Jonas + Dautartas Julius + Degutienė Irena + Draugelis Vytautas Sigitas + Dumčius Arimantas + Galvonas Vytautas + Garbaravičius Ramūnas + Gedvilas Vydas + Girdauskas Saulius + Graužinienė Loreta + Gražulis Petras + Ivanauskas Algirdas + Jakučionis Povilas + Jankauskas Donatas + Juknevičienė Rasa + Kamblevičius Vytautas + Klumbys Egidijus + Kšanienė Romualda + Kubilius Andrius + Kupčinskas Rytas + Lapėnas Saulius + Lydeka Arminas + Lionginas Jonas + Margevičienė Vincė Vaidevutė + Masiulis Eligijus + Matulas Antanas + Palaitis Raimundas + Pavilionienė Marija Aušrinė + Pečeliūnas Saulius + Pinskus Jonas + Pupinis Edmundas + Ramonas Jonas + Razma Jurgis + Sabutis Liudvikas + Smetona Rimantas + Stasiškis Antanas Napoleonas + Šileikis Gintaras + Škil Viačeslav + Valiukevičiūtė Ona + Vareikis Egidijus + Venclovas Romas + Veselka Julius + Vilkas Pranas + Žukauskas Henrikas + Žvikienė Zita
O dabar iš pirmo sąrašo atimkite antrame užsiregistravusius ir sužinosite kas pasiplovė iš pataisos dėl KGBistų priėmimo ir sužlugdė balsavimą. Išvadas darykite patys.
Ice, o kur socdemai ir soclibai?, 2007 01 17 12:11
Balsavimo rezultatai pagal frakcijas
Darbo partijos frakcija už 13 Liberalų sąjūdžio frakcija už 1 Liberalų ir centro sąjungos frakcija už 2 Mišri Seimo narių grupė už 1 prieš 1 Pilietinės demokratijos frakcija už 4 Tėvynės Sąjungos frakcija už 21 "Tvarka ir Teisingumas (liberalai demokratai)" frakcija už 7
Vakarai nepasitiki sovietinės nomenklatūros veikėjais
http://www.slaptai.lt/gyvenimo-skandalai/877.html
Gintaras VISOCKAS
KGB rezervistų skandalas - be pabaigos. Eilinių piliečių galvose - įvairiausių abejonių. Kaip reikėtų vertinti Lietuvos valstybės saugumo ir užsienio reikalų ministerijos veiklą, jeigu jų vadovai nesako tikrosios tiesos apie savo praeitį?
Šiandien visiškai nesvarbu, kokį - kaltinamąjį ar išteisinamąjį - verdiktą Skirmanto Pabedinsko vadovaujama Seimo komisija paskelbs Valstybės saugumo departamento direktoriui Arvydui Pociui ir užsienio reikalų ministrui Antanui Valioniui. Nesąžiningumo elementai - kaip ant delno.
Nei A.Pocius, nei A.Valionis nenusiplaus gėdos, jog slėpė savuosius ryšius su KGB rezervu. O juk slėpė (slėpė net tada, kai apie tokius dalykus jų buvo teiraujamasi viešai, Seime, filmuojant televizijos kameroms). Vadinasi, nutylėdami kai kuriuos gyvenimo epizodus, sulaužė Lietuvai duotą priesaiką.
O kas laužo priesaiką, tam negalima leist vadovauti strategiškai svarbioms institucijoms. Kai kurie kolegos žurnalistai tvirtina, kad šis skandalas suskaldė Lietuvą į dvi priešiškas stovyklas: į tuos, kurie reikalauja A.Pociaus ir A.Valionio atsistatydinimo, ir tuos, kurie linkę pasitikėti visos tiesos nedrįsusiais pasakyti pareigūnais.
Mano supratimu, Lietuva seniai suskaldyta į dvi nesutaikomas grupuotes. Net jeigu nebūtų nė vieno su KGB susijusio skandalo, vis tiek mūsų visuomenė būtų pasidalijusi į dvi puses. Vieni linkę toleruoti buvusią sovietinę nomenklatūrą, kiti ja visiškai nepasitiki.
Jeigu kam įdomi mano asmeninė nuomonė, tai ji tokia: Lietuvos VSD ir URM vadovais turėtų tapti tik krištolinio tyrimo, tik nepriekaištingos reputacijos vadovai. Nei A.Pocius, nei A.Valionis tokie nėra. Paskui juos velkasi sovietinės praeities šleifas, todėl savo pareigas jie turėtų patikėti tiems, kuriuos bent jau mažiau slegia sovietinė kupra.
Jau vien dėl tos priežasties, kad sovietinės nomenklatūros atstovais, kopiančiais į nepriklausomos Lietuvos valdžios olimpą, nepasitiki Vakarai.
Sakykim, oficiali buvusio KAM vadovo Lino Linkevičiaus, dabartinio KAM vadovo Gedimino Kirkilo ar antrąją kadenciją Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui vadovaujančio Alvydo Sadecko tvirtinimu, NATO ir Europos Sąjungos vadovybė pasitiki mūsų valdžios struktūromis, nors jose knibždėte knibžda sovietinės nomenklatūros atstovų, kurie dar prieš 15 metų prisiekinėjo ištikimybę Maskvai.
O mano žiniomis, tiek Vašingtonas, tiek Briuselis mažų mažiausiai rezervuotai žiūri į mūsų ministerijas ir specialiąsias tarnybas, kurioms vadovauja "buvusieji".
Pavyzdžiui, advokatas Juozas Gaudutis (buvęs Lietuvos Generalinės prokuratūros Ypatingai svarbių bylų tardytojas, Generalinės prokuratūros Nusikaltimų tyrimo departamento vadovas, beje, vadovavęs ir STT) teigia, kad per visą nepriklausomybės laikotarpį turėjęs bent keletą pokalbių su Lietuvoje legaliai veikiančių Vakarų šalių diplomatais, kuruojančiais, be kita ko, ir žvalgybos reikalus.
Tai štai: Vakarų diplomatai neoficialių pokalbių metu prasitarė, kad jų specialiosios tarnybos nepasitiki nė vienu mūsų valdžios atstovu, okupacijos metais užėmusiu aukštas pareigas sovietinėje hierarhijoje. Kalbindamas advokatą J.Gaudutį, pasiteiravau, ar toks pasakymas reiškia, kad Vašingtonas ir Briuselis iki galo nepasitiki ir L.Linkevičiumi, ir G.Kirkilu, ir A.Sadecku, ir A.Brazausku, ir A.Paulausku, ir visais kitais sovietinukais, išgirdau atsakymą: "taip".
Vakarams ne tiek jau svarbios smulkmenos - buvo KGB agentas, rezervistas ar patikėtinis. Vakarams užtenka vien to, kad paskui pareigūną velkasi KGB šleifas. Jeigu A.Pocius ir A.Valionis nebūtų taip aukštai užkopę į valdžios viršūnes, jais galbūt ir būtų galima pasitikėti. Bet jie tapo strategiškai svarbių institucijų vadovais. Vakarų manymu, juos gal ir galima laikyti vadinamaisiais "dvigubais agentais".
Bet demokratinėse Vakarų valstybėse dvigubiems agentams niekad nepatikimi patys aukščiausi postai. Esama ir dar vienos priežasties, kodėl turėtų atsistatydinti, sakykim, Lietuvos diplomatijos vadovas.
Jeigu A.Valionio reputacija būtų nepriekaištinga, šiandien įtikinamiau atrodytų ir vadinamasis septynerių diplomatų skandalas. Deja, A.Valionio praeityje būta garbės nedarančių kontaktų su KGB. Taigi akylas pilietis turi teisę suklusti: o gal 2003-ųjų vasarą atleisti iš tarnybos mūsų diplomatai visai ne dėl to, kad ėmė kyšius ar palaikė nesankcionuotus ryšius su užsienio šalių specialiosiomis tarnybomis?
Pasak advokato J.Gaudučio, tokios abejonės visiškai įmanomos, kadangi diplomatus, pavyzdžiui, Gintarą Ronkaitį (LR generalinis konsulas Sankt Peterburge) ir Darių Ryliškį (LR vicekonsulas Sankt Peterburge) iš darbo išprašė ... buvęs KGB rezervistas. Verslo darbdavių konfederacijos pirmininkas Danukas Arlauskas (buvęs kadrinis KGB karininkas Danukas Arlauskas, 1989-aisiais perėjęs Lietuvos pusėn ir trumpai vadovavęs Lietuvos VSD) tvirtina, jog šiuo atveju kalčiausi net ne A.Pocius ir A.Valionis.
Kalčiausi tie oficialūs Lietuvos pareigūnai, kuriems A.Pocius ir A.Valionis prisipažino turėję garbės nedarančių ryšių su KGB rezervu. Mat aukščiausiojo rango Lietuvos pareigūnai nedrįso visuomenei pasakyti, kad jų kandidatai į VSD ir URM vadovų postus gali būti pažeidžiami. Taigi visuomenei melavo ne tik rezervistai, bet ir pareigūnai, kurie juos skyrė į atsakingus postus - Prezidentas, Seimo pirmininkas, Ministras Pirmininkas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas.
Pasak D.Arlausko, formaliai nei A.Pocius, nei A.Valionis nepažeidė įstatymų. Tačiau tokiais atvejais dar būtina vadovautis įstatymo dvasia, ne tik įstatymo raide. Sakykim, aukščiausio rango Lietuvos politikai pasitiki tiek VSD, tiek URM vadovu. Bet šito susiklosčius tokioms aplinkybėms jau per maža. Pareigūnai privalo gauti dar ir tautos pasitikėjimą.
Šiandien neužtenka Prezidento V.Adamkaus ar Seimo pirmininko A.Palausko pasakymo, esą kandidatai į atsakingas pareigas "savo darbu įrodė lojalumą nepriklausomai Lietuvai".
Šiandien reikėtų paklausti tautos nuomonės. Tai įmanoma padaryti pasitelkus į pagalbą kad ir prisiekusiųjų teismą. Prisiekusiųjų teismui galėtų vadovauti visuomenei gerai žinomas, autoritetingas žmogus. Pavyzdžiui, poetas Justinas Marcinkevičius. Jeigu prisiekusiųjų teismas, sudarytas iš gerbiamų kultūros, meno veikėjų, pareikštų, jog pasitiki buvusiais KGB rezervo karininkais, tada atkristų dauguma problemų.
Dabar gi A.Pociui ir A.Valioniui bus sunku atlikti savo pareigas. Kiekvienas jų žingsnis visuomenei kels pagrįstų abejonių. Abejonių išliks bet kokiu atveju. Net tada, jeigu visuomenei taps žinoma, jog A.Valionis 1990 - 1991 metais talkino nepriklausomos Lietuvos valstybės saugumo departamento pareigūnams, teikdamas jiems konfidencialios informacijos. D.Arlausko žiniomis, A.Valionis išties talkino Lietuvos nepriklausomybę gynusiems saugumiečiams.
Kaip buvo tikslai įforminti A.Valionio ir VSD bendradarbiavimo santykiai, D.Arlauskas šiandien tiksliai neprisimena. Tačiau jis neabejoja, kad A.Valionis talkino Lietuvos saugumui, o Lietuvos saugumas bent jau tuo metu pasitikėjo savo bendradarbiu.
D.Arlausko manymu, tiek A.Pocius, tiek A.Valionis gali likti šiandieninėse pareigose. Bet moraliniu požiūriu jie pasielgė labai neapdairiai, nutylėdami kai kuriuos epizodus iš savo biografijos. O už kiekvieną neapdairų žingsnį anksčiau ar vėliau visuomet tenka atsakyti.
Advokato J.Gaudučio pozicija kategoriškesnė. Jis mano, kad tiek A.Pocius, tiek A.Valionis privalo pasitraukti iš šių postų, o jeigu jie neras savyje jėgų pasielgti garbingai, valdžia turėtų juos atstatydinti.
Advokatas J.Gaudutis papasakojo vieną keistą epizodą iš tuometinio prokuroro A.Pociaus praeities. Jau po Kovo 11-osios Akto paskelbimo J.Gaudučiui buvo pranešta, kad tuometinėms Lietuvos specialiosioms tarnyboms žinoma, esą vienas iš LR prokuratūros darbuotojų turėjo kontaktų su tuometine KGB. J.Gaudučiui buvo pasakyta net įtariamojo pavardė - prokuroras Arvydas Pocius.
Tuometinė Lietuvos valdžia sprendė sudėtingą dilemą, ką daryti su prokuroru A.Pociumi, kuris ir po Kovo 11-osios turėjo kontaktų su KGB.
Svarstytos dvi versijos: arba A.Pocius iš karto demaskuojamas, arba jam leidžiama toliau veikti, siekiant išsiaiškinti visas kontaktų su KGB aplinkybes.
Kokia šio tyrimo baigtis, šiandien advokatas J.Gaudutis nežino. Jo manymu, dėl prasidėjusių kruvinųjų sausio ir rugpjūčio įvykių apie tyrimą visi pamiršo ir jo daugiau nebeatnaujino.
Į KGB rezervistų problemą būtų galima pasižiūrėti ir per septynerių atleistų diplomatų prizmę.
Būtent A.Valionis 2003-aisiais metais apkaltino septynis Lietuvos diplomatus ėmus kyšius iš turistinių firmų ir turėjus nesankcionuotų ryšių su užsienio specialiosiomis tarnybomis.
Vadinamasis diplomatų skandalas kilo 2003-aisiais. Čia pirmuoju smuiku griežė tuometinis VSD vadovas Mečys Laurinkus ir URM vadovas A.Valionis. Prisipažinsiu, 2003-aisiais šventai tikėjau tiek M.Laurinkaus, tiek A.Valionio žodžiais.
Jeigu A.Valionis nebūtų nuslėpęs savo priklausymo KGB rezervui, o M.Laurinkus būtų pripažinęs, jog į savo vietą siūlo KGB rezervistą A.Pocių, diplomatų kaltumu būčiau tikėjęs ir šiandien. Dabar turiu kai kurių abejonių.
Ar galima tikėti A.Valionio mestais kaltinimais, jeigu pats ministras nėra absoliučiai švarus ir sąžiningas? Vadinamojoje diplomatų byloje įdomūs keli aspektai. Svarbiausia, kad tiek M.Laurinkus, tiek A.Valionis viešai (per televiziją ir laikraščius) apkaltino, sakykim, buvusį generalinį konsulą Sankt Peterburge Gintarą Ronkaitį ir vicekonsulą Sankt Peterburge Darių Ryliškį suteršus diplomato vardą.
Tačiau teismams nesugebėjo pateikti jokių konkrečių diplomatų kaltumo įrodymų. Tiek G.Ronkaitis, tiek D.Ryliškis buvo priversti išeiti iš URM savo noru, jie neteko teisės dirbti su slaptais dokumentais, o Lietuvos žiniasklaidoje jie beveik pusantrų metų buvo vadinami kyšininkais ir svetimų valstybių agentais.
Tačiau VSD ir URM apsiribojo vien jų išstūmimu iš tarnybos. Prieš G.Ronkaitį ir D.Ryliškį nepradėtas net ikiteisminis tyrimas. Šie abu buvę diplomatai patys, savo noru, kreipėsi į prokuratūrą, kad jiems, kaip kyšininkams, būtų iškeltos baudžiamosios bylos. Bet prokuratra atsisakė pradėti net ikiteisminį tyrimą. Atsisakė kelti baudžiamąsias bylas dėl to, kad neužtenka įtikinamų kaltės įrodymų? Pasak advokato J.Gaudučio, tiek G.Ronkaitis, tiek D.Ryliškis neseniai laimėjo bylas prieš jų ir URM konfliktą aprašinėjusius leidinius.
Žiniasklaida buvo priversta pripažinti, jog kaltino diplomatus neturėdama jokių svarių įrodymų - tik VSD ir URM vadovų pareiškimus. Žiniasklaida taip pat buvo priversta pripažinti, jog kai kreipėsi į oficialias valstybines struktūras, prašydama įrodymų, jog konsulatų darbuotojai išties ėmė kyšius, nieko nepešė.
Jokie konkretūs įrodymai leidiniams nebuvo pateikti. Oficialios struktūros pareiškė, jog šie reikalai - labai slapti, todėl VSD nesileis į jokias diskusijas ir neteiks jokių įrodymų.
Advokato J.Gaudučio teigimu, niekam iš diplomatą gynusių advokatų nebuvo parodyta toji slapta VSD pažyma, kurios pagrindu ir buvo apkaltinti diplomatai. Teisėjams pažyma buvo parodyta, bet teisėjai, tarsi apsidrausdami, pareiškė, jog jie tos pažymos nevertina, tik priima domėn.
Neleista išklausyti ir pokalbių telefonu. Be to, kalbėti - viena, o daryti - visai kas kita. Advokatas neatmetė galimybės, kad telefonu kalbėdami diplomatai galėjo ištarti vieną kitą neatsargų žodį. Tačiau vien telefoninių pokalbių neužtenka, jog teisinėje valstybėje būtų galima pareigūnus apkaltinti kyšininkavimu ar kokiomis kitomis nuodėmėmis.
Vaizdžiai tariant, teisinėje valstybėje žmogaus negalima teisti už žmogžudystę vien dėl to, kad jis kalbėjo norįs nužudyti. Demokratinės normos reikalauja, kad būtų pateikti dar ir konkretūs įrodymai.
Šios aplinkybės keistos dar ir dėl to, kad tiek G.Ronkaitį, tiek D.Ryliškį viešai smerkė visi pagrindiniai šalies vadovai - prezidentas Valdas Adamkus, tuometinis VSD vadovas Mečys Laurinkus, užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Alvydas Sadeckas.
Teisiniu požiūriu, tokia pozicija sveiku protu nesuvokiama. Diplomatų kaltė vis dar neįrodyta. Joks Lietuvos teismas nepasakė, kad G.Ronkaitis ir D.Ryliškis - kalti. O mūsų pareigūnai per pagrindines žiniasklaidos priemones šaukte šaukia, kad jie - kyšininkai, suteršę Lietuvos diplomato vardą. Kur įrodymai?
Pasak advokato, iš darbo URMe priversti pasitraukti diplomatai gali kreiptis į Strasbūrą dėl pažeistų teisių į nešališką, objektyvų teismą. Svarstydami G.Ronkaičio ir D.Ryliškio reikalus teisėjai galėjo pabijot gilintis į tikrąsias konflikto priežastis dar ir todėl, kad savo išankstinę nuomonę jau buvo pasakiusi visa Lietuvos valdžia.
Šiandien G.Ronkaitis ir D.Ryliškis gali paduoti į teismą už sąmoningą šmeižtą (privataus kaltinimo tvarka) tiek tuometinį VSD vadovą M.Laurinkų, tiek dabartinį URM vadovą A.Valionį. Ir dar nežinia, kaip pasielgs teismas, kadangi iki šiol kaltinimai neparemti jokiais faktais.
Buvę diplomatai G.Ronkaitis ir D.Ryliškis labiausiai stebėjosi A.Valionio nenuoseklumu. 2003 metų liepos 24-ąją jis kaltino diplomatus padarius sunkius nusikaltimus ir net grasino, kad "jiems viską smulkiau paaiškins tardytojai". Užsiminė, kad gal net cypėje nusidėjėliams teks pasėdėti. Dabar aiškėja, kad šie grasinimai - iš piršto laužti. G.Ronkaitis ir D.Ryliškis - laisvėje. Niekas jų nebuvo net trumpam suėmęs.
Akivaizdu, kad teisėsaugos struktūros prieš vadinamuosius kyšininkus nepradeda net ikiteisminio tyrimo. Pasak atleistųjų diplomatų, nepradeda ikiteisminio tyrimo greičiausiai dėl to, kad bijo apsijuokti.
Jie ragino atkreipti dėmesį ir į vieną žiniasklaidos pranešimą, nuskambėjusį 2003-aisiais, vos tik vadinamasis diplomatų skandalas įsiliepsnojo. Vienos televizijos žurnalistai pareiškė, esą Lietuvai demaskuoti nesąžiningus savo diplomatus padėjo Rusijos specialiosios tarnybos.
Vėliau šis trumputis pranešimas nė sykio nekartotas. O jis, pasak atleistųjų diplomatų, labai įdomus. Kadangi visi kyšių ėmimu apkaltinti diplomatai vienaip ar kitai susiję su Rusija ir Baltarusija (kyšių ėmimu apkaltinti diplomatai dirbo Sankt Peterburge, Maskvoje, Minske ir Sovetske).
Bet ar Lietuva turi teisę pasitikėti Rusijos specialiosiomis tarnybomis? Gal Maskva čia su Lietuva sužaidė labai nesąžiningą partiją?
Galų gale nereikia užmiršti, jog šioje istorijoje pirmuoju smuiku griežė buvęs KGB rezervo kapitonas A.Valionis... Liustracijos įstatymas kol kas nepasieks prezidento
Tomas Kavaliauskas, http://www.lrt.lt 2007 spalio mėn. 19 d.
Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas sustabdė praėjusią savaitę priimto naujo Liustracijos įstatymo įsigaliojimą, skelbia LTV naujienų tarnyba. Jis atsižvelgė į 30 parlamentarų prašymą, kuriame abejojama, ar priimant įstatymą buvo laikomasi visų procedūrų.
Be to, jis esą gali prieštarauti Konstitucijai ir Europos žmogaus teisių konvencijai.
Trisdešimt parlamentarų – daugiausia valdančiosios mažumos koalicijos – ragina V. Muntianą nesiųsti vadinamojo Liustracijos įstatymo pataisų pasirašyti Prezidentui, nes šis esą priimtas nesilaikant procedūrų.
Seimo narių tvirtinimu, Seimo Teisės departamentas išvadas dėl įstatymo projekto pateikė jau prasidėjus Seimo posėdžiui, kai Seimo statutas reikalauja jas pateikti prieš tris dienas.
Be to, Teisės departamento išvadose abejojama, ar projektas neprieštarauja Konstitucijai ir Europos žmogaus teisių konvencijai. Galiausiai abejojama, ar priimant Liustracijos įstatymo pataisas buvęs reikiamas balsų skaičius – balsavime dalyvavo tik 65 parlamentarai, o esą reikėję 71.
Naujasis liustracijos procedūras nustatantis įstatymas, apibrėžiantis KGB rezervo karininko sąvoką, priimtas praėjusios savaitės ketvirtadienį. Įstatymas nustato, kokių pareigų tokie asmenys negali eiti, jame taip pat numatyti Liustracijos komisijos formavimo principai.
V. Muntianas Simo narių išsakytus procedūrinius pažeidimus pavedė ištirti Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.
http://www.lrt.lt
Komentarai DELFI http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1
Specas, 2007 10 19 19:40
Toks vaizdas, kad seime vieni KGBistai ir rezervistai. Savus gina iki galo.
Rimas, 2007 10 19 21:23
Štai ir vėl išlindo vienas politiškai neįgalus. O neįgalumas, tas, kad matyt, Muntiano tėvas atvyko su Raudonąja armija būdamas kagėbistu ar panašiu represininku. Sūnelis negali peržengti tokio barjero, kaip ir Paulauskas. O peržengti paprasta.
Kagėbistai lietuviams , tai tas pats, kas esesininkai vokiečių kariuomenėje. Ar kas klausė apie esesininkų žmogaus teises. Niekas. Teisė juos ir kalino.
O čia tik tenorima išvardinti, kur tokie negalėtų dirbti, kad nekenktų valstybei, o ją stiprintų. Štai, jei Seimo pirmininkas nebūtų tokio sūnus, drąsiai pasirašytų ir dėl to Valstybė sustiprėtų. Tačiau to nedaro. Todėl ir reikalingas griežtas liustracijos įstatymas.V.Adamkus vetavo Liustracijos įstatymą
http://www.DELFI.lt 2007 spalio mėn. 31 d. http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=14862089
Prezidentas Valdas Adamkus vetavo Liustracijos įstatymo pakeitimo įstatymą (Lietuvos Respublikos asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo pakeitimo įstatymas), nes jo priėmimo procedūra ir turinys, anot prezidento, pažeidžia Konstituciją.
Šalies vadovas mano, kad priimant naują Liustracijos įstatymą nesilaikyta Seimo statuto – nebuvo gautas Seimo Etikos ir procedūrų komisijos įvertinimas. Tokiu būdu buvo pažeista Konstitucijoje įtvirtinto įstatymų leidybos proceso stadijų seka.
„Šis įstatymas, kaip ir prieš tai teiktos iniciatyvos, iš esmės nesureguliuoja liustracijos proceso, kuris, reikia pripažinti, pateko į aklavietę. Fragmentiškomis, tik dalinėmis priemonėmis neįmanoma pasiekti istorinio teisingumo“, - sakė V.Adamkus.
Valstybės vadovas atkreipia dėmesį, kad teismuose pralaimimos dauguma apskųstųjų bylų dėl sąmoningo bendradarbiavimo su KGB. Prezidento nuomone, taip visuomenės akyse diskredituojama pati liustracijos idėja - nustatyti ir įvertinti asmens ryšių su sovietų slaptosiomis represinėmis struktūromis pobūdį ir garantuoti Lietuvos saugumą.
„Liustracija turi padėti visuomenės susitaikymui. Šio proceso negalima paversti politinės kovos priemone“, - tvirtino V. Adamkus. Prezidento nuomone, būtina susitarti dėl liustracijos termino, nes baigiasi pirmojo Liustracijos įstatymo numatytų apribojimų galiojimas tiems asmenims, kurie sąmoningai bendradarbiavo su sovietų slaptosiomis tarnybomis.
Komentarai DELFI http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1
Kovarnis, 2007 10 31 14:23
Idomu, is kur ta nesveika meile valdzia turinciuju visokiems rezervininkams ir kitokiems penktakolonininkams. Kaip alavinis kareivelis stovejo uz pociu, dabar vat irgi.
Antanas, 2007 10 31 14:32
Kas galėtų užtikrinti, kad pats prezidentas nėra įmerkęs...
Reikia, 2007 10 31 14:32
prezidentui kokį medalį "Za zaslugi pered "otečestvom"" įteikti, ar ką? Na taip gina "žmogaus teises", kad net pamiršta, jog dėl šio įstatymo priėmimo vilkinimo nevykdomas EŽTT sprendimas.
St.Devil, 2007 10 31 14:33
Prezidentas - geriausias KGBistų gynėjas. Tai sulaukėme. Gal tikrai gandai apie "Fermerį" nėra iš piršto laužti?
nesuprantu, 2007 10 31 14:35
Nesuprantu, kokią paslaptį gali sudaryt svetimos šalies archyvai.Peršasi mintis, kad ne visiems ji svetima po šiai dienai.Turėtų paviešinti visus popierius, kuriuos stribai sukurpė tarybiniais metais, t.y. perduoti juos į muziejų.Dabar daro priešingai, girdi prisipažinkite, tai mes jus pašantažuosime iki gyvenimo galo.
zaza, 2007 10 31 14:42
Viskas logiška. Buvo kreiptasi dėl diplomatų bendradarbiavimo. Malakauskas liepė dėl to kreiptiis į liustracijos komisiją, kurios šiandien nėra. Vetavus įstatymą, jos dar ilgiau nebus. Taigi,diplomatai toliau sėkmingai liks.
verslininkas, 2007 10 31 14:50
Juokinga "Liustracijos komisija pralaimi dauguma bylu" ABSOLIUTI DAUGUMA IR TEISMO PRIPAZISTAMI BENDRADARBIAVE SU KGB. Tik Kavaliauskas issisuko, nes archyvuose neliko RASTISKO SUTIKIMO.
Dar juokingiau, kad KGBistai samdosi GERIAUSIUS ADVOKATUS, o Liustracijos komisija ne tik TEISININKU PASAMDYTI NETURI UZKA, nes dirba uz dyka, visuomeniniais pagrindais, bet ir patys turi dirbti UZ DYKA is idejos.
Gal ir prezidenturai skirkime NULINI BIUDZETA, nemokekime algu nei prezidentui, nei prezidenturos personalui "tegul dirba Lietuvai is idejos be atlygio". O po to saukime, kad matot jie kazka ne taip padare
idomu, 2007 10 31 14:54
Misiukoniui medalis, dabar tas liustracijos istatymo vetavimas, matyt senelis stipriai tampomas uz virvuciu ..
Januska kazkada patareju pas Adamku dirbo, idomu, kas siandien prezidenturoje rusu agentura atstovauja....
Turbut, 2007 10 31 15:02
Butu nevetaves, tai, matyt, butu KGB ismetusi "Fermerio" dokumentus... Siūloma KGB rezervininkams skirti atskirą įstatymą
ELTA 2007 gruodžio mėn. 6 d.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pasiūlė Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui parengti atskirą įstatymo projektą, kuriame būtų įvertinta buvusių KGB rezervo karininkų veikla.
Šiame projekte siūloma aiškiai apibrėžti KGB rezervo karininko sąvoką, nustatyti tokių rezervo karininkų, kurie buvo KGB mobilizacinė dalis, skirta veikti ypatingojo periodo (karo grėsmės, karo pradžios, stichinių nelaimių ir masinių riaušių metu) ir karo atvejais, sąrašo paskelbimo Lietuvos archyvų departamento prie Vyriausybės interneto svetainėje tvarką.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas siūlo, kad sprendimą dėl šio paskelbimo priimtų Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, veiklai vertinti ir sprendimams dėl asmenų įrašymo į įskaitą arba viešo duomenų apie slaptą bendradarbiavimą paskelbimo priimti tarpžinybinė komisija.
"Tokios informacijos viešumas sudarytų tinkamas sąlygas asmenims (institucijoms) prieš skiriant asmenis į pareigas, kurioms eiti būtina nepriekaištinga reputacija, be kita ko, patikrinti, ar kandidatas nėra buvęs KGB rezervo karininkas", - teigia Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.
Šis komitetas, apsvarstęs įstatymo "Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) vertinimo ir šios organizacijos kadrinių darbuotojų bei rezervo karininkų dabartinės veiklos" pakeitimo projektą, nusprendė siūlyti pagrindiniam - Nacionalinio saugumo ir gynybos - komitetui tobulinti šį projektą.
Pasak J. Sabatausko, komitetas siūlo įstatyme atsisakyti nuostatų, kuriose numatomas KGB kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos apribojimų pratęsimas iki 2012 m. gruodžio 31 d., nes tai galėtų prieštarauti konstituciniams teisėtų lūkesčių apsaugos, teisinio tikrumo ir teisinio saugumo principams bei sąlygoti naujų bylų prieš Lietuvą iškėlimą Europos Žmogaus Teisių Teisme.
"Siūlome kuo greičiau priimti patobulintą įstatymą dėl veiklos apribojimų kadriniams KGB darbuotojams, o dėl KGB rezervininkų - priimti naują įstatymą", - sakė J. Sabatauskas.
ELTA primena, kad šių metų spalio 16 d., nepaisant dalies Seimo narių kritiško požiūrio į bandymą vėl sugrįžti prie buvusių kagėbistų veiklos ribojimo, Seimas po pateikimo pritarė Tėvynės sąjungos lyderio, Seimo vicepirmininko Andriaus Kubiliaus pateiktam tokiam įstatymo projektui.
Juo siekiama įteisinti dabartinės veiklos apribojimus buvusiems KGB atsargos karininkams ir pratęsti dar ketveriems metams draudimą eiti tam tikras pareigas buvusiems KGB kadriniams darbuotojams.
Įstatymo projekte siūloma numatyti, kad buvę atsargos karininkai iki 2012 m. gruodžio 31 d. negalėtų eiti pareigų, į kurias skiria Seimas, Respublikos prezidentas, Seimo pirmininkas, Vyriausybė arba ministras pirmininkas, taip pat viceministro, ministerijos valstybės sekretoriaus, ministerijos sekretoriaus, valstybės institucijų ar įstaigų vadovų, jų pavaduotojų ir kitų pareigų.
Pagal įstatymo projektą, KGB rezervo karininkas - "asmuo, įtrauktas į Valstybės saugumo komiteto rezervą, kuris buvo VSK mobilizacinė dalis, skirta veikti ypatingojo periodo (karo grėsmės, karo pradžios, stichinių nelaimių ir masinių riaušių metu) ir karo atvejais".
Iki 2009 metų galiojusius veiklos apribojimus buvusiems kadriniams KGB darbuotojams siūloma taikyti iki 2013 metų pradžios.
ELTA
Komentarai DELFI http://www.delfi.lt/archive/article.php ... &com=1&s=1Ginčas dėl Liustracijos įstatymo keliauja į KT
http://www.DELFI.lt 2007 gruodžio mėn. 22 d. http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=15391056
Seimas penktadienį kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT), prašydamas išaiškinti, ar prezidento Valdo Adamkaus dekretas, kuriuo buvo vetuotas Seimo priimtas Liustracijos įstatymas, neprieštarauja Konstitucijai. Už atitinkamą konservatoriaus Kęstučio Čilinsko inicijuotą nutarimo projektą penktadienį balsavo 22, prieš 1, susilaikė 17 parlamentarų.
Toks kreipimasis viso Seimo vardu reiškia, kad prezidento veto galiojimas sustabdomas, kol nėra KT išaiškinimo, negalioja ir prezidento buvęs vetuotas Liustracijos įstatymas bei lieka galioti iki šiol galiojęs senasis Liustracijos įstatymas.
Be to, toks Seimo kreipimasis Konstituciniame Teisme bus nagrinėjamas ne eilės tvarka.
„Manau, kad toks kreipimasis buvo reikalingas, nes iškyla didelės abejonės, kiek prezidentas gali kontroliuoti Seime vykstančias procedūras. Pagal Seimo statutą išvadas dėl įstatymų svarstymo ir priėmimo procedūrų teikia Seimo Etikos ir procedūrų komisija.
Šiuo atveju gi prezidentas nusprendė, kad yra negera įstatymo priėmimo procedūra. Iškilo klausimas dėl santykių tarp Seimo ir prezidento, nes prezidentas turėjo pretenzijų ne pačiam įstatymui, bet turėjo pretenzijų procedūrai. Reikia išsiaiškinti, ar gali būti ir tuo pagrindu vetuojami įstatymai“, - penktadienį DELFI sakė K.Čilinskas.
Prezidentas buvo vetavęs dar spalį priimtas Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo pataisas, nes priimant šias pataisas, anot šalies vadovo, Seimas nesilaikė statuto - nebuvo sulaukta Seimo Etikos ir procedūrų komisijos įvertinimo.
Pasak K. Čilinsko, prezidentas grąžino įstatymą Seimui pakartotinai svarstyti, bet nepateikė pasiūlymų (pastabų) ar papildymų grąžinamam įstatymui.
Seimo nutarimu siekiama, kad KT išnagrinėtų, ar prezidentas turi teisę, neturėdamas pastabų įstatymo turiniui, grąžinti įstatymą iš naujo svarstyti Seimui į procedūrą, kurioje kaip tik ir turėtų būti svarstomos prezidento pastabos dėl įstatymo turinio.
Anot K. Čilinsko, KT nutarimas šiuo klausimu būtų svarbus ne tik dėl Liustracijos įstatymo priėmimo, bet taip pat atskiriant prezidento ir Seimo įgaliojimus įstatymų leidyboje bei nustatant, kaip teisingai tuos įgaliojimus Seimas ir prezidentas turi įgyvendinti.
K. Čilinskas mano, kad Konstitucinis Teismas padėtų ateityje išvengti procedūrinių nesklandumų.
Prezidento vetuotos Liustracijos įstatymo pataisos numatė naują Liustracijos komisijos sudarymo tvarką, be kita apibrėžė KGB rezervo karininkų sąvoką, tačiau nenumatė jų veiklos apribojimų. Tiesa, KGB rezervo karininkai būtų buvę įtraukti į bendrą bendradarbiavusiųjų su KGB įskaitą.
http://www.DELFI.lt
Komentarai DELFI http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1
Kuolas, 2007 12 22 07:20
O ar paslaptis kad dauguma teisininkų KGB stukačiai? Ar išimtis Konstitucinio teismo teisėjai?
Kybartietis, 2007 12 22 11:42
Jeigu dėl kiekvieno šūdniekio reikia lakstyti pas Konstitucinį Teismą, bet dėl atominės elektrinės ir trigalvių slibinų gali Prezidentas, Vyriausybė ir keli oligarchai priimti sprendimus neatsiklausdami Tautos, tai visa Valstybinė sistema atrodo kaip nevykus išpera.
net neabejoju, jų maxima, 2007 12 22 12:44
KT išaiškins, kad draudžiamos bet kokios liustracijos. O tautinis išsivadavimas tai iš viso už bet kokio įstatymo ribų. Istorija yra antikonstitucinė.
petriukas, petriukas, 2007 12 22 14:19
siuo metu skaitau V.Petkeviciaus 'durniu laiva'. Tiesiog labai idomu, labai idomu..:),beje yra ten ir musu gerb.prezidentas. O gal tas vilkinimas irgi naudingas..,kol jo kadencija baigsis..
Siulyciau pasiskaityti zmonems, del nuomoniu ivairoves papildymo, nes neidomu jau klausyti tu nesamoniu per spauda ar TV. Rekomenduociau..
Opšrus, 2007 12 22 14:54
Neveltui prezidentas Adamkus organizavo pakartotinį balsavimą, kad T.Birmontienę ikišti į KT. Dabar ten yra savų žmonių.
Vytauas, 2007 12 22 16:54
Gaila prezidento,atrode,kad nuosirdziai dirbo Lietuvai,o galiausiai gali pasirodyti,kad denge svetimos valstybes agentura.Taigi gali kilti naturalus klausimas,ar kartais ir pats ne is ten kiles-paraleliu matome.
Buvo, 2007 12 22 17:48
toks SSSR ambasados Vasingtone darbuotojas Vytautas Sakalauskas. Rasibejo jis KGB pranesimus apie lietuviu iseivija... remdamasis zinomu Sviesos -Santaros veikeju V.Adamkumi. Ar tai reikstu, kad pries tapdamas Prezidentu jis buvo Bilduku?
v, 2007 12 22 20:49
kokie cia dar gali buti klausimai del adamkieviciaus jeigu sugebejo nuteist Maironi per savo agentus uz pasikesinima izeisti kur net nera tokios nusikaltimo sudeties.Užverstos ir neužverstos KGB bylos
Stasys Jokūbaitis, „Valstiečių laikraštis“ 2008 sausio mėn. 8 d.
Vetavęs Liustracijos įstatymo pataisas, kurios apibrėžė KGB rezervo karininkų sąvoką ir numatė, kad jie bus įtraukti į bendrą bendradarbiavusiųjų su sovietiniu saugumu įskaitą, Prezidentas Valdas Adamkus sulaukė gana aštraus parlamentarų pasipriešinimo. Seimas kreipėsi į Konstitucinį Teismą, prašydamas išaiškinti, ar šis šalies vadovo dekretas neprieštarauja Konstitucijai.
Kai kurie buvę KGB kadriniai karininkai tik šaiposi stebėdami tokius politikų ginčus dėl rezervistų ir atskleidžia paslapties širmą, kaip jie būdavo parenkami.
Svarbiausia – patikimumas ir lojalumas
Vieną dieną suskambėjus redakcijos telefonui, ragelyje pasigirdo duslokas, šiek tiek prikimęs balsas: „Dvidešimt aštuonerius metus dirbau KGB, buvau vyresniuoju operatyviniu darbuotoju, išsitarnavau saugumo majoro laipsnį, ne sykį teko dirbti parenkant sovietinio saugumo rezervistus. Man tik juoką kelia kai kurių politikų ir politologų aiškinimai, kad į šią struktūrą buvo įrašomi žmonės, kurie apie tai nieko nežinodavo arba pakliūdavo į juos atsitiktinai kaip karo prievolininkai ir ne karo metu nevykdė jokių užduočių. Pasidomėkit giliau, užuot šliuožę paviršiumi“.
Tą piktoką buvusio saugumiečio skambutį netrukus užmiršau. Ar maža žmonių, norinčių pažarstyti praeities žarijas svetimomis rankomis, suvesti su kuo nors senas sąskaitas? Tačiau buvęs KGB majoras paskambino dar kartą. Jis, žinoma, nepanoro, kad jo pavardė būtų skelbiama laikraštyje, tačiau sutiko daug ką papasakoti.
Reikėjo įrodyti lojalumą
Pirmiausia, anot saugumo majoro, būdavo kruopščiai išstudijuojama kandidato į KGB rezervistus biografija, lojalumas sovietinei santvarkai ir valdžiai. Į šią sovietinio saugumo struktūrą neverbuodavo buvusių tremtinių ir politinių kalinių bei jų šeimos narių, teistų, plepių, nesantūrių asmenų. Didelis privalumas būdavo užsienio kalbų mokėjimas, nes tokių žmonių sovietiniam saugumui labai reikėjo.
„Tie žmonės turėjo būti patikimi, lojalūs, atitikti visus reikalavimus, kokie tuo metu buvo taikomi kadriniams KGB darbuotojams“, – sakė pašnekovas.
Prieš įrašant į KGB rezervo sąrašus kandidatas neretai būdavo savotiškai išbandomas. Jam būdavo duodama tam tikra užduotis ir stebima, kaip jis ją vykdo, ar sugeba atlikti šį darbą. Kokios tai buvo užduotys? Buvusio KGB operatyvinio įgaliotinio teigimu, kandidatui dažniausiai būdavo pavedama ką nors sužinoti, surinkti tam tikrą informaciją. Nuo to priklausydavo, ar tas žmogus bus įrašytas į KGB rezervo sąrašus, ar ne. Pasak buvusio saugumiečio, Kaune atrinkti kandidatai pirmiausia būdavo atsijojami vietos KGB skyriuje, paskui parinktųjų sąrašai keliaudavo į Vilnių ir ten dar kartą būdavo revizuojami. Galiausiai likdavo tik maždaug pusė.
„Atranka būdavo labai griežta. Iš 5–6 mūsų atrinktų kandidatų Vilniuje būdavo patvirtinami 2–3. Jų bylos likdavo jau ten, o mes tik turėdavome pasiūlytų kandidatų sąrašus“, – prisimena buvęs KGB operatyvininkas.
Būdavo ir savanorių
Pasak saugumiečio, būdavo nemažai ir savanorių, kurie tiesiog patys prašydavo, kad juos įtrauktų į KGB rezervo sąrašus. Ne vieną viliojo karininkų laipsniai, kuriuos buvo galima gauti be didesnio vargo ir ilgų mokymosi metų, galimybė pereiti dirbti kadriniu KGB darbuotoju. Tačiau tam darbui, kaip minėta, tiko ne visi, todėl tokiems savanoriams, nepaisant jų didelio noro įsilieti į šią struktūrą, durys būdavo užtrenktos.
Buvęs saugumo majoras tikina dar prieš tarnybą KGB Kaune kurį laiką dirbęs Telšiuose. Jo tiesioginis viršininkas tuo metu buvo dabartinio Seimo nario Artūro Paulausko tėvas.
„Ateidavo pas mus toks žmogelis ir vis prašydavosi priimamas į KGB rezervą. Mes jo nerekomendavome šiam darbui. O jis buvo užsispyręs, toliau siekė savo, kol galiausiai vis dėlto įsitrynė į KGB struktūras. Tokių savanorių aš pažinojau ne vieną“, – prisimena buvęs saugumo operatyvininkas.
Užšifruoti kodai kariniuose bilietuose
Atrinktieji į būsimą KGB rezervą, buvusio saugumo majoro teigimu, paprastai būdavo siunčiami į mokymus. Kur jie vykdavo? Dažniausiai Latvijoje, tačiau kviesdavo į mokymus ir Lietuvoje. Tose vietose mokydavosi tik saugumo rezervistai, jokių kitų kariškių ten nebūdavo.
„Šį darbą organizuodavo centrinė KGB vadovybė Vilniuje“, – pasakojo sovietinio saugumo majoras. KGB rezervistai, anot jo, turėjo tokius pačius karinius bilietus, kaip ir kiti sovietmečio karo prievolininkai. Neįsirašius į karinio komisariato įskaitą, tuo metu neįmanoma buvo net priregistruoti paso. Tačiau KGB rezervistai karinio komisariato įskaitoje neegzistavo. Jie tiesiogiai priklausė saugumui. Kad to negalėtų žinoti bet kas, paėmęs į rankas svetimą karinį bilietą, priklausomumas KGB rezervui būdavo užšifruotas tam tikrais skaičiais ir raidėmis.
Paklaustas, ar daug KGB rezervistų buvo Kaune, buvęs saugumo darbuotojas negalėjo ar nenorėjo pasakyti. „Kaune mes parinkdavome nemažai kandidatų, nes tinkamų, išsilavinusių, mokančių užsienio kalbų žmonių čia buvo daug. Tačiau, kaip minėjau, ne visi iš jų tapdavo rezervistais, todėl tikslesnio skaičiaus negalėčiau pasakyti. Juo labiau kad visa įskaita buvo Vilniuje“, – teigė buvęs saugumietis.
Iš rezervo – į kadrinius darbuotojus
Pasak buvusio saugumiečio, neretai iš KGB rezervo karininkai prireikus būdavo pervedami dirbti etatiniais darbuotojais. „Tam ir yra rezervas, kad iš jo būtų galima bet kada, nebūtinai kilus karui, pašaukti jau parengtą ir patikrintą žmogų į tikrąją tarnybą. Žinoma, tam reikėdavo jo sutikimo, nes ne karo metu tokia mobilizacija nebuvo galima“, – sakė buvęs operatyvinis darbuotojas.
Kaip praktiškai vykdavo būsimojo rezervisto parinkimas? Paklaustas apie tai, saugumo majoras prisipažino, kad iš pradžių tas žmogus būdavo atidžiai stebimas: kaip jis dirba, bendrauja su kolektyvu, kaimynais, kur lankosi, kuo domisi, apie ką kalbasi, kaip vertina situaciją Lietuvoje ir t. t. Paskui su juo susitikdavo operatyvinis darbuotojas, kalbėdavosi, stengdamasis kuo giliau išstudijuoti jo pažiūras, charakterio savybes, pateikdavo vieną kitą užduotį.
„Naivūs ir juokingi yra kai kurių dabartinių pareigūnų aiškinimai, kad jie net nežinoję, jog buvo įrašyti į KGB įskaitą. Juk su jais prieš tai, kaip jau minėjau, būdavo kalbamasi, pranešama, klausiama sutikimo. Jei kuris nors būtų kategoriškai atsisakęs, žinoma, niekas jo nebūtų įtraukęs į tą įskaitą. Kam reikalingas nepatikimas, nenorintis dirbti pavesto darbo KGB rezervistas? Juk ten ne vaikų darželis, ir ne žaisti būdavo susirenkama“, – net šiek tiek pyktelėjęs sakė saugumo majoras.
Užverstos ir neužverstos bylos
KGB rezervistai, dabar užimantys svarbius postus valstybės tarnyboje, buvusio sovietmečio saugumo operatyvinio darbuotojo nuomone, negali jaustis saugūs ir nepažeidžiami.
„Jie bet kada gali būti šantažuojami, jiems gali būti grasinama, kad bus paskleista dar daugiau žinių apie juos. Sakot, yra bylos, kuriose viskas surašyta ir viskas jau seniai žinoma? O aš manau, kad tikrosios bylos yra išvežtos, čia tik likučiai, sąrašai ir kiti dokumentai, kurie buvo reikalingi įskaitai“, – mano buvęs saugumo vyresnysis operatyvinis darbuotojas.
Istoriko A.Anušausko duomenimis, iš buvusių 420 KGB rezervistų bylų trūksta maždaug 100.
Ar iš tiesų dar buvo kokių nors kitų bylų, kuriose buvo pateikta daugiau ir išsamesnių žinių apie buvusius KGB rezervo karininkus, be nuodugnesnio specialistų tyrimo pasakyti sunku.
Dar didesnė bomba tiksi buvusių KGB agentų ir patikėtinių bylose. Kai kuriais duomenimis, tokių žmonių Lietuvoje 1990 m. buvo daugiau kaip 6 tūkst. Įsigaliojus Liustracijos įstatymui, apie savo bendradarbiavimą su KGB prisipažino apie pusantro tūkstančio žmonių.
Vadinasi, dar apie 4500 neprisipažino ir tikriausiai to nesirengia daryti, nes žino, kad jų bylos išvežtos į Rusiją. Tačiau jiems patekus į valdžią arba į didžiąją politiką, jos gali būti vėl atverstos ir X valandą panaudotos saviems tikslams. „Valstiečių laikraštis“
Komentarai DELFI http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1
_________________ Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
|
|