Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 28 Bal 2024 04:01

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 20 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 05 Kov 2012 13:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
LIETUVOS ŽYGEIVIŲ JUDĖJIMO IŠTAKOS IR ISTORIJA - APŽVALGA

(surinko iš įvairių šaltinių Kęstutis Čeponis)


Dėmesio - žemiau pateikiamas tekstas, panaudojant įvairius šaltinius, dar tvarkomas, redaguojamas ir papildomas bei patikslinamas.

*************************************************************
Žemiau pateikiamo teksto variantas į šį forumą buvo perkeltas iš trečio, papildyto ir pataisyto, LIETUVOS ŽYGEIVIŲ JUDĖJIMO IŠTAKOS IR ISTORIJA varianto, įrašyto į tuometinį 5 colių diskelį 1990-07-07. :smile7:

Dabar šis 1990 m. tekstas (jis buvo atspausdintas įvairiuose to meto žygeivių ir žaliųjų leidiniuose) jau labai daug kur papildytas ir patikslintas. Ir toliau yra pastoviai papildomas ir patikslinamas.


*************************************************************

Apžvalgą paruošė Kęstutis Čeponis, pasiremdamas "Žygeivio" ir "Ramuvos" leidiniuose, o taip pat kitoje spaudoje paskelbtais dokumentais, straipsniais bei Tado Šidiškio, Rimo Krupicko, Jono Trinkūno, Rimanto Matulio, Juozo Dapkevičiaus, Algimanto Jucevičiaus, Vidmanto Povilionio, Vinco Kavaliausko, Kęstučio Labanausko, Gedimino Motuzos, Valentino Baltrūno, Vytenio Almonaičio, Stepo Deveikio, Algirdo Gasiūno bei kitų žygeivių ir ramuviškių prisiminimais ir pasakojimais, o taip pat Universiteto žygeivių klubo archyvo medžiaga.

2009-10-22 apžvalga papildyta ištraukomis iš Vidmanto Povilionio prisiminimų, paskelbtų: Kraštotyrininkų byla // Liaudies kultūra, 2007, Nr. 6, p. 46 - 55 (su Vidmantu Povilioniu kalbasi Saulė Matulevičienė) (Straipsnio originalas su fotografijomis atsisiuntimui (.pdf failas) http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_ ... 4116&p_k=1 ).

2010-01-15 apžvalga papildyta iš "Traktatas apie Žygeivius" (1997, išleido Lietuvos Žygeivių Sąjungos Panevėžio skyrius, Panevėžys) nuskanuotais dokumentais: "I (1990 m.), II (1994 m.), III (1996 m.) Lietuvos žygeivių krivulėse priimti nutarimai".

2010-02-08 kaip atskiras priedas pridėta Kauno VDU (anksčiau KPI) žygeivių sekcijos (klubo) "Ąžuolas" (seniau "Eiklios kojos") istorija (surinkta iš įvairių šaltinių - jie pateikti temoje:
"Ąžuolas" - KTU žygeivių klubas (buvęs KPI turistų klubas "Ąžuolas")
viewtopic.php?f=71&t=770 )

2010-02-08 kaip atskiras priedas pridėta tema: "Plungės žygeiviai - Simono Daukanto bibliofilų klubas" - 1984 m. gruodžio mėn. 26 d. steigiamajame susirinkime, vykusiame Plungės miesto bibliotekoje, knygių Sauliaus Augūno, Česlovo Vaupšo ir Irenos Juškevičienės iniciatyva buvo įkurtas Simono Daukanto knygos bičiulių klubas.
Plačiau - http://www.spaudos.lt/Bibliofilas/S_Daukanto_klubas.htm

Taip pat 2010-02-08 kaip atskiras priedas pridėta Kauno žygeivių-folkloro klubo "Gilė", įkurto 1994 m., istorija (šaltinis - http://www.gile.lt/?gile=hist_ltu&kl=ltu ).

2010-04-02 kaip atskira dalis įtrauktas straipsnis apie kraštotyros žlugdymą ir kraštotyrininkų persekiojimus - jį 1978 m. parašė V. Karaliaus slapyvardžiu Teresė Birutė Burauskaitė kartu su Zita Vanagaite („Aušra“, 1978 m., Nr. 9(49), p. 10–21) (šaltinis - Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika http://www.lkbkronika.lt/index.php?opti ... Itemid=222 )

2011-01-12 kaip atskira dalis įtrauktas žygeivio Rimanto Matulio straipsnis apie tai, kaip žygeiviai gelbėjo Lietuvos piliakalnius (Rimantas Matulis. Lietuvos piliakalniai - 2006 balandžio 14 „Lietuvos aidas“ (ISSN 1648-4215), 1 ir 3 psl., iliustruota. Internete paskelbta http://on.lt/lietuvos-piliakalniai )

2013-07-13 kaip atskira dalis įtrauktas žygeivės Jūratės Mičiulienės (Markeliūnaitės) straipsnis apie tai, kaip žygeiviai šventė Rasos šventes Kernavėje 1967-69 m.(Jūratė Mičiulienė. Trumpiausią naktį - tautiškumo paieškos. - Lzinios.lt, 2013-06-22, internete http://lzinios.lt/lzinios/Istorija/trum ... kos/158042 )

Ir ateityje numatome šią "Apžvalgą" reguliariai tikslinti ir plėsti, todėl prašome visus galinčius padėti šiame darbe siųsti savo prisiminimus bei dokumentus Kęstučiui Čeponiui (Ignalina, Budrių g.35, el. paštas kestas.ceponis@gmail.com... ) arba dėti papildymus, pastabas, pasiūlymus į šį forumą - į atitinkamas temas:

Lietuvos Žygeivių ir Ramuvos sąjūdžių istorija
viewtopic.php?f=71&t=7749

P.S. Deja nemažai įdomių straipsnių, savo laiku pasirodžiusių internete, laikas nuo laiko dingsta... :( Todėl jau seniai stengiuosi dėti pilnus jų tekstus ir čia, o ne tik nuorodas.

Tačiau kaip matau nemažai straipsnių originalų jau nebėra - o kartu dingo ir juose buvusios fotonuotraukos, nes jų negalėjau seniau įdėti į savo asmeninį interaktyvų archyvą forume posting.php

***************************************************************************************

LIETUVOS ŽYGEIVIŲ JUDĖJIMO IŠTAKOS IR ISTORIJA

Paveikslėlis Paveikslėlis


1988-1990 m. kartu su Atgimimu į Lietuvą ir jos istoriją sugrįžo seni vardai, gražios, bet daugelį metų KGB persekiotos sąvokos, Lietuvių tautinio jaunimo judėjimai, buvę ir prieš 60-50, ir prieš 30-20 metų.

Taip, čia nesuklysta, tokie Lietuvių tautiniai judėjimai buvo netgi tais stagnacijos, baimės ir apsnūdimo laikais.


Žygeivių judėjimas, gimęs Vilniaus Universiteto turistų klube septintajame dešimtmetyje, Lietuvoje legaliai gyvavo vos keletą metų, o po to, po žiaurių KGB ir kompartijos represijų prieš judėjimo dalyvius, ir ypač prieš jo aktyvistus, buvo priverstas tęsti savo veiklą pogrindžio sąlygomis - iki pat Atgimimo.

Viešai uždrausta ir persekiojama, tačiau vis tiek tebegyvuojanti Žygeivystė Lietuvoje plito per aukštųjų mokyklų turistų klubus, suburdama į savo gretas vis daugiau jaunimo, besidominčio savo krašto istorija ir tautinių tradicijų puoselėjimu. Turistais tada būdavo vadinami ir turistai, ir ekskursantai, ir netgi poilsiautojai, o žygeivio vardu - tik žygeiviai.

Termino "žygeivis" kilmė ir tikroji prasmė


Ištakos


Sunkūs Lietuvai 1952-1956 metai. Organizuota rezistencija, su ginklu rankoje kovojanti prieš okupantus ir vietinius parsidavėlius, iš esmės sutriuškinta.

Pasipriešinimo judėjimo dalyviai supranta, jog atėjo laikas keisti kovos pobūdį - būtina pereiti nuo aktyvios ginkluotos kovos formų prie naujų, legalių, kovos formų - idėjinių-šviečiamųjų, siekiant sovietų aktyviai naikinamos Lietuvybės išsaugojimo.

Svarbiausias šios kovos
tikslas - išlaikyti ir stiprinti Tautos dvasią, nepasiduoti sovietinimui ir ruošti Lietuvius būsimiems mūšiams už Tėvynės Laisvę ir Nepriklausomybę.


Buvo nuspręsta Lietuvybės išsaugojimo - Lietuvių tautinio judėjimo - veiklą toliau tęsti per legalius turistų, alpinistų, kraštotyros, liaudies dainų ir šokių, knygų mylėtojų, įvairius kitus sovietmečio sąlygomis gyvavusius būrelius bei klubus.

Ir iš jų narių suburti bendrą visos Lietuvos Lietuvybės gynėjų bei puoselėtojų Sąjūdį - idėjinę neginkluotą "organizaciją be organizacijos", kuri pakeistų ginkluotą kovą vykdžiusį Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdį.


Karta po kartos šio Lietuvybės Išsaugojimo Sąjūdžio - Lietuvių tautinio judėjimo - atstovai žodžiu ir asmeniniu pavyzdžiu perduodavo kitai studentų-turistų kartai nerašytus priesakus:

- pažink Lietuvą - savo Tėvynę, domėkis jos istorija ir kultūra;

- saugok Lietuvos gamtą, nepamiršk, kad Lietuvoje gyveno tavo protėviai ir gyvens tavo vaikai;

- tyrinėk Tautos papročius ir tradicijas;

- prižiūrėk ir saugok Tautos laisvės paminklus;

- gerbk ir prižiūrėk protėvių kapus ir kitas šventas lietuviams vietas, saugok jas nuo sunaikinimo ir išniekinimo;

- nepasiduok nutautinimui ir sovietinimui;

- auklėk savo vaikus tautine dvasia;

- padėk išsaugoti Lietuvybę atimtose iš Lietuvos etnografinėse lietuvių žemėse;

- ruoškis fiziškai ir dvasiškai kovoti už Tėvynės Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.


Prabėgs dešimtmetis, organizuojant ir plečiant Lietuvių Tautinį judėjimą, ir šie žmonės pasivadins žygeiviais.

1968 m. lapkričio 2 d. netoli Rykantų, ties pilkapiais, įvyko Vėlinių šventimas. Jame dalyvavęs Tadas Šidiškis pasiūlė Tautinio judėjimo dalyviams vadintis žygeiviais.

Žodis "žygeivis" kilęs iš žodžio "žygis". "Žygis" tai nelengva kelionė, darbas ar veiksmas.

Remiantis Rimanto Matulio žodžiais, patį žygeivio terminą sugalvojo Jonas Trinkūnas.

Taip gimė Lietuvos žygeivių judėjimas.

Paveikslėlis Paveikslėlis


Žygeivių judėjimas, gimęs Vilniaus Universiteto turistų klube septinto dešimtmečio pabaigoje, legaliai gyvavo keletą metų.

Žygeivystė Lietuvoje plito per aukštųjų mokyklų turistų klubus, suburdama į savo gretas vis daugiau jaunimo, besidominčio savo krašto istorija ir tautinių tradicijų puoselėjimu. Turistais būdavo vadinami ir turistai, ir ekskursantai, ir netgi poilsiautojai, o žygeivio vardu - tik žygeiviai.

Pagrindinis žygeivių šūkis: "Nei vieno žygio be konkretaus tikslo".

Priesakai: "Keliauk - pažink - padaryk".


Žygeivystė ugdė jaunuolius ir dvasiškai ir fiziškai. Tie Lietuvos takais pėstute, slidėmis, dviračiais, baidarėmis įveikti šimtai kilometrų subrandino ištisą stiprių žmonių kartą.

Žygeiviams mes turime būti dėkingi už Stepono Dariaus tėviškės išsaugojimą. Žygeiviai pirmieji Lietuvoje atgaivino senovinę Rasos šventę, priminė jos dainas, papročius, gražias ritualines apeigas. Atgaivindami etnografijos tradicijas, žygeiviai Universitete įkūrė "Ramuvą" - dabartinį VU kraštotyros klubą.

Žygeivių maršrutai nusidriekė i kaimyninę Baltarusiją, kurios vakariniuose pakraščiuose yra išlikę keliolika lietuviškų salų. Čia žygeiviai surengdavo koncertus, vakarones, atnešdavo žmonėms lietuviškos spaudos, vaikams - knygelių, vadovėlių. Kol jie šefavo šituos kaimus, lietuviška kalba ir tradicijos dar tvirtai čia laikėsi.

Tuo metu buvo užmegzti ryšiai su Latvijos ir Estijos žygeiviais. Rengiami bendri sąskrydžiai, keičiamasi idėjomis.

Keliaudami Lietuvoje, žygeiviai sutvarkė ne vieną piliakalnį ir alkakalnį. Nemaža įvairių gamtos paminklų išsaugojo jų rankos.

Kaip ir daugeliui panašių judėjimų, žygeivystei nebuvo lemta ilgai gyvuoti. Už Vydūno 100-ųjų gimimo metinių paminėjimą ant Rambyno kalno, už Lietuvos savanorių karių kapų pagerbimą Červonkoje (Latvijoje), už lietuviškų salų lankymą ir kitą "nesuderinamą su tarybinio studento vardu" veiklą žygeivių judėjimas 1971 m. buvo uždraustas, o pats žodis "žygeivis" turėjo būti ištrintas iš mūsų sąmonės ir, neduok Dieve, kur nors paminėtas spaudoje.

Žygeivio sąvokos iš mūsų protų ištrinti nepavyko. Žygeiviai būrėsi Vilniuje Kaune, Panevėžyje... Žygiai buvo atliekami pusiau slapta, o apie kai kuriuos plačiau paskelbta tik dabar.

Patekę i šiuos žygius, žmonės būdavo pritrenkti istorinių tiesų, apie kurias jie iki tol neturėjo jokio supratimo.

Šiandieną atgimstančioje Lietuvoje vis drąsiau jaučiasi ir žygeiviai, išėję iš pogrindžio ir atvirai paskelbę Lietuvai apie save. Žygeivių dabar - bene pora tūkstančių. Reikia tikėtis, kad atsiras dar daugiau.

1990 m. vasario 1 d. buvo įkurta Lietuvos Žygeivių Sąjunga.

*************************************************************

Žemiau pateikiame ištrauką iš Vidmanto Povilionio prisiminimų:

"Berods 1967-ųjų pabaigoje pradėjau lankytis KPI Elektrotechnikos fakulteto Žygeivių klube. Nuo to laiko beveik kiekvieną penktadienį išvažiuodavome į žygius, o grįždavome sekmadienį vakare, kartais ir pirmadienio rytą tiesiai į paskaitas. Visi laisvadieniai ir sovietiniai "prazdnikai" praleisti laukuose ¡r miškuose.

Toks turistinis judėjimas įsisiūbavo apie 1958-1964 metus.

Po 1956-ųjų daug žmonių grįžo iš lagerių, suprato, kad ginklu toliau kovoti nebegalima - vis liek ištaškys, ¡r pradėjo kitokią lietuvišką veiklą.

Alpinistai eidavo į kalnus, pavadindavo viršūnes lietuviškais vardais.

Keliavo ir po Lietuvą. Mus į žygius vedė Juozas Dapkevičius, Rimas Matulis, Tadas Šidiškis - jie į aukštąsias mokyklas buvo įstoję 4-6 metais anksčiau už mane. Savęs mes nevadinome turistais, nors kalnuose eidavome per 6000 m perėjas.

Lietuvoje žygeivių tikslas buvo kitoks - atrasti, pažinti, išsaugoti iš gyvenimo besitraukiančią lietuvišką kultūrinę atmintį. Mokytis iš bendravimo su žmonėmis. Užeidavom į kaimus, su žmonėmis pasišnekėdavom, padainuodavom. Tautosaką užrašinėdavo daugiau Vilniaus universiteto žmonės.

Folkloro judėjimas ir žygeiviavimas yra vienalaikiai ir lygiagretūs dalykai. Tik mes galbūt tautosaką vertinome daugiau kaip vartotojai ir man asmeniškai buvo svarbi jos taikomoji pusė. Iš tų užrašytų dainų mūsų žygeivių klubas buvo parengęs fotografuotinių dainynėlių, vienas iš jų saugumiečiams kratos metu pasirodė įtartinas ir pavojingas tautų draugystei, nes „krito lenkai kaip lapeliai, lietuviai - kaip mūrai", tad pridėjo prie mano nusikalstamos veiklos įkalčių.

O žygiuose dainavome viską: nuo senųjų iki Lietuvos kariuomenės, partizanų dainių ir pokario romansų. Šokant prie laužų paplito lelinderiai ¡r padespanai, taip primiršta kaimo kultūra natūraliai pradėjo grįžti į miesto ir inteligentijos gyvenimą.

Tas judėjimas buvo labai idealistinis, kažkoks labai šviesus.

Išeidavom kauniečiai, iš kažkur ateidavo vilniečiai - susirenkam, pasikalbant, pašokam, Tarpusavio santykiai buvo broliški, seseriški, jokio alkoholio - net minties tokios nebūdavo.

Iš to rato, baigę studijas, mūsiškiai pagal paskyrimus plito po visą Lietuvą, sudarydami tarsi dvasinę bendruomenę, nes bet kuriuo paros metu, bet kurioje Lietuvos vietoje galėjai rasti savo žmogų ir kreiptis į jį bei kokios pagalbos ar paramos. Su jais plito mūsų dainos, šokiai, mūsų tarpusavio santykiai.

Tie žmonės vėliau tapo folkloro ansamblių kūrėjais ar aktyviais kultūrinio gyvenimo provincijoje veikėjais.

Dar vienas įdomus žygeiviško - folklorinio judėjimo bruožas buvo tas, kad jame susimaišė įvairiausių pakraipų ir specialybių jaunimas iš Universiteto, Politechnikos instituto. Konservatorijos, Žemės ūkio akademijos, Veterinarijos akademijos ir kilų. Tiesa, neprisimenu nė vieno iš Milicijos mokyklos.

1964 m. nuvertė Chruščiovą, prasidėjo Brežnevinis smukimas žemyn, bet mes dar iš inercijos kilom. Dar jautėsi laisvėjimas - kūrėsi klubai, važinėdavom po visą Lietuvą, rengėm visokius minėjimus, ypač „išnaudodavome" praeities žymių žmonių jubiliejus - susirinkdavome kur nors ant piliakalnių jų švęsti.

Per Simono Daukanto, Dariaus ir Girėno minėjimus suvažiuodavo žmonės iš įvairių vietų, ir mums atrodė, kad mūsų buvo daug. Bet būdavo gal 100-400, visi vieni kitus pažinojom...

Tais laikais susitikę žygiuose dalindavomės informacija - žinodavome viską, kas vyksta Lietuvoje, aš dabar tiek nežinau.

Atvažiuodavom j Vilnių, j vakarones VU Gamtos fakultete, pas kažką „Čiurlionkės" (VU studentų bendrabutis M.K. Čiurlionio gatvėje) ar aspirantų bendrabučių kambariuose nakvodavom, diskutuodavom apie tautiškus ir kultūros dalykus.

Politechnikos institute organizavomės tarsi į tikrus kovinius būrelius - buvo tvarka, paskirstytos pareigos, buvom uniformuoti, su skiriamaisiais ženklais. Net statutus turėjome atsispausdinę. Suvokėm, kad esam tam tikros Lietuvos struktūros, kurios galbūt kada nors bus reikalingos Lietuvai.

Turėjome labai aiškų tikslą ir ėjome atvirai.

Tik dabar man šovė mintis, kad be jokios tiesioginės įtakos elgėmės beveik tiksliai pagal mūsų partizanų veiklos modelį. O gal pagal įgimtą lietuvių kario instinktą, neišnaikinamą per amžiną lietuvybės genocidą."

------

"Kadangi buvome susidūrę su KGB, aiškiai mačiau, kad pastarieji stengėsi sukiršinti tautinį judėjimą - tuos, kurie Rasas švenčia, vadinamus pagonis, su katalik¡škuoju judėjimu, kuris taip pat buvo pasipriešinimas, ir dar tais, kuriuos galima pavadini! grynaisiais folklorininkais, iš jo duoną valgančiais.

Tie „grynieji" ekspedic¡jose buvo priversti remtis gana gaivališko ir nevaldomo akademinio jaunimo pagalba, o, kaip minėjau, KGB tose grupėse vairavo situaciją, terorizuodama ekspedicijų vadovus. Taip pat klostėsi ¡r istorinėse ar archeologinėse ekspedicijose, kuriose žygeiviškas ir kraštotyros jaunimas aktyviai dalyvavo.

Mane visą laiką vadina tautininku, bet, kaip minėjau, nuo vaikystės pažinojau vienuoles, iš arti mačiau tikinčiųjų veiklą, iš jų gaudavau pogrindinių spaudinių (tuomet dar nespausdino Katalikų Bažnyčios Kronikos) bei visokių tikėjimo dalykų - maldaknygių, giesmynų. Ir mano teta - tretininkė - tokias knygas įrišinėdavo.

O motina yra pasirašiusi ne vieną sovietinei valdžiai siųstą katalikų peticiją dėl tikėjimo persekiojimo Lietuvoje.

Todėl manau, kad katalikiškoji pasipriešinimo srovė man yra padariusi labai didelę įtaką, man j galvą neatėjo, kad abi tos veiklos kryptys gali būti supriešintos. Atvirai prisipažįstu, kad, nebūdamas joks bažnytininkas, aš visa širdim palaikiau katalikus - jei gali katalikai leisti kažkokią spaudą, mes turime jiems padėti...

Man buvo nesuvokiama ir tai, kad tautosaka egzistuoja tik akademinėje sferoje, o jos plitimas ir platinimas žmonėse jau yra politika ir profanuoja Šventą reikalą. O tai kagėbistai bandė įteigti mūsų akademikams.

Pradėjus švęsti Rasas ir vienam kitam jų ideologui užsipuolus katalikybę, pradėjau atsargiai žiūrėti į tai, kas vyksta, pagalvojau, kad galbūt čia bandoma skaldyti. Buvau labiau susijęs su krikščioniškuoju sparnu, todėl visa tai stebėjau kaip politikas.

Ir dabar manau, kad KGB iš pradžių planingai mėgino „daryti" pagoniškąjį judėjimą, kad suskaldytų katalikiškąjį ir juos abu supriešintų... Kokiais 1967 melais jie „paleido" tuos pagonis.

Bet po metų kitų prasidėjo masiniai pagoniškai krikščioniški susiėjimai ant kalvų, jie augo ir stiprėjo, o susipriešinimo vis nesimatė. Organizatoriai nusigando— eksperimentas nepasiteisino. Tada ėmė persekioti ¡r kraštotyrą, ir žygeivius.
"

------

"Kai esi jaunas, naivus, baimės turi mažiausia. Supratau, kad esam sekami, prižiūrimi, būdavo visokių provokatorių, bet iki 1990 metų maniau, kad jiems nelabai pavyko įsiterpt į mūsų žygeivių ¡r kraštotyros judėjimą - visą jį laikiau vieningo tautinio judėjimo skirtingomis kultūrinės rezistencijos formomis...

Mes buvome tarsi kokia pogrindinė kultūra su legalios veiklos viršūnėlėmis. Tik kai mane pirmą kartą išleido į užsienį - 1988 metais išvažiavau j Vengriją, pamačiau, kad ir pas mus, ir pas juos folkloro judėjimas, atsigręžimas į savas vertybes, tautiškumą prasidėjo ir vyko sinchroniškai. Apie 1964 metus panašūs procesai vienu metu vyko ir Lenkijoj, ¡r Vengrijoj, ¡r Lietuvoj...

Porą metų pažygeiviavus, man parūpo informacijos sklaida, t.y. spausdinimas ir dauginimas. Nuo 1967 metų ieškojau žmonių, su kuriais būtų galima rimčiau dirbti - kalbėdavomės apie rašymą, leidybą, savišvietą, seminarų rengimą..."

-------

"Iš jaunystės atminty ryškiai išliko keli lūžiniai pasaulio ir Lietuvos istorijos momentai, tapę ir mano asmeninės istorijos dalimi: 1964-ųjų Brežnevo perversmas ¡r Chruščiovo atšilimo pabaiga, 1968-ųjų Čekoslovakijos puolimas ir 1972-ųjų R. Kalantos auka. Po šių lūžių sekę įvykiai nulėmė mano ir daugelio kitų mūsų kartos žmonių tolesnį gyvenimą.

1968 melais grįždami iš Tian Šanio važiavome per Kizyl Kūmų dykumą - nešioja traukinyje kažkokį laikraštį. Žiūrim - tankai, rusai ima Prahą... Mums net plaukai pasišiaušė. Mes visi uniformuoti - trumpom kelnėm (nuo kurių rusai tais laikais šiurpo - buvo matę tik filmuose), marškiniai su juodomis apykaklėmis, kariškais diržais susijuosę, su Lietuvos kariuomenės pošalmiais - Kirgizijoj klausdavo, ar mes - ne amerikiečių kariai. Aplinkui visi į mus pradėjo įtariai žvairuoti. Visi rusai tuo metu buvo šventai įsitikinę - puola Vakarai, Sovietai vaduoja: dar kelios valandos ir, anot jų, Vokietija būtų užėmusi Čekoslovakiją.

Stengėmės su jais neįsivelti į diskusijas. Galvojom, ar iki Maskvos nusikrapštysim. Vis dėlto kažkaip atvažiavom ir iki Lietuvos, žiūrim - nieko baisaus, tik dalį šaukiamojo amžiaus vyrų mobilizuoja, veža.

Bet 1968 metų įvykiai Čekoslovakijoje atsiliepė žiauriu kultūriniu smūgiu Lietuvoje.

Reakcija aiškiai matėsi - Kaune uždarė kultūristų klubą, uždraudė pramoginius šokius, išvaikė M. Tenisono pantomimos trupę, ir „Nemuno" žurnalas gavo per galvą...

Prie įvažiavimų ¡ miestus stovėję skydai su miestų herbais buvo nuimti. Tik pradėjusi atsigauti tautinė ir istorinė simbolika buvo kruopščiai iš visur pašalinta. Rinkau tuo metu degtukų dėžučių etiketes - kaip tik leido seriją su Lietuvos miestų herbais - ir juos uždraudė.

Iki to meto Kaune buvo juntamas tam tikras kultūrinio gyvenimo išlaisvėjimas. Būrėsi įvairūs klubai, vyko diskusijos, meno vakarai. Mes gaudavome visokių (tiesa, tik „socialistinio" lagerio, bet linksmesnių barakų) laikraščių, skaitydavom lenkiškai, daug kas buvo pramokę ir čekiškai... Po 1968 metų - viskas uždaroma.

Ko gero tuo metu Kaunas kaip savitas, originalus miestas, turintis veidą ir dvasią, pradėjo „mirti". Po kokių 5 melų jis jau grimzdo į letargą. 1987 - 1990 buvo prabudęs, bandė kažką pasakyti ir jau nepriklausomoje Lietuvoje įpuolė į gilią komą. Matyt, išsėmė visus resursus.

Po Čekoslovakijos pralaimėjimo supratome, kad ir kraštotyros veiklai, ir žygeiviavimui ateina juodi laikai.

Bet kaip ir vėlesniais Sąjūdžio laikais, tuomet toje atviresnėje konfrontacijoje buvo ir žaismingos bravūros elementų. Kagėbistai jau nebestebėjo iš už kampo, bet "ėjo į kontaktą" - artimą kovą, kaip bokse.

Nors visas kultūrinis gyvenimas buvo gniaužiamas, bet mes nesustojome, nes nebuvome su valdiškais namais kuo nors susijusi struktūra. Be vieno ar kito pakvietimo į „pokalbius" su KGB, nebuvo mus kuo ir paveikti.

Todėl buvo gąsdinami kaimo mokyklų direktoriai, įsileidę mus pernakvoti, kultūros namų vadovai, leidę pakoncertuoti vietos žmonėms. Einančius lėtai sekdavo kokia žalia mašinėlė, iš kurios fotografuodavo. Aišku, ir tarp mūsų buvo provokatorių, agentų, kurių skundų medžiaga kaupėsi mūsų aplankuose, o kagėbistai kantriai laukė progos, kada galės sukurpti bylą... Bet 1969-1971 metais mes juos dar ignoravome ir palyginti laisvai vaikštinėjome po Lietuvą...

Žygiai vyko ir net vis intensyviau, nes ir mes augom. Sunku dabar pasakyti, kiek mūsų, kagėbistų žodžiais tariant, „ideologų" ¡r „vadų", buvo - „desėtkas" kitas - nevardinsiu pavardėmis, kad kas nebūtų praleistas, bet pakalbėjome, padiskutavome su tūkstančiais žmonių. Ir pasirodėme žmonėms visame krašte. Tiesa, kaimuose dažnai klausdavo, kiek mums už dieną tokio sunkaus darbo moka (matyt, užuojautą sukeldavo mūsų išsipūtę kuprinės).

Mes planavome plėsti tautinį judėjimą Sovietų Sąjungoje, ypač palaikyti ryšius su estais, latviais, domėtis jų kultūromis ir sudomint! savąja. Susitikdavome Lietuvoje, Latvijoje ar Estijoje.

Bene 1969 pavasarį dar su ledais surengėme bendrą žygį - plaukėme latvių jūrinėmis valtimis ištvinusią Venta nuo Kuršėnų iki Ventspilio. Buvo didžiulė flotilė, gal per 100 žygeivių.

Jei gerai prisimenu, 1972 metų pavasarį vieną paskutinių stambių žvgeiviškų susitikimų: su latviais buvom surengę „ant sienos" - kur Vadakstis įteka į Ventą, bet jau buvom labai sekami, kur tik du pradeda šnekėtis, tuoj atsiranda trečias. Kai mane tardė, supratau, kad įie tiksliai žinojo, su kuo ir ką mes kalbėjom...

Baigęs KPI, į žygius vaikščiojau tik kaip dalyvis, o ne kaip vadas. Eidavau ten susitikti su reikiamais žmonėmis. Likusi laiką atėmė mūsų su Šarūnu Žukausku kuriama organizacija.

Žygeiviškas laikotarpis, prasidėjęs 1967-aisiais man baigėsi suėmimu 1973-aisiais."

*************************************************************

Kęstučio Čeponio pastaba: Žemiau pateikiamą straipsnį apie kraštotyros žlugdymą ir kraštotyrininkų persekiojimus 1978 m. parašė V. Karaliaus slapyvardžiu Teresė Birutė Burauskaitė kartu su Zita Vanagaite („Aušra“, 1978 m., Nr. 9(49), p. 10–21).

AUŠRA NR. 9 [49], 1978.1.

Iš Lietuvos jaunimo sąjūdžių istorijos (1960 - 1978)


Šaltinis - Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika
http://www.lkbkronika.lt/index.php?opti ... Itemid=222

AUŠRA
NR. 9 [49]

Numeryje:

1. Kokių ganytojų reikia Lietuvai?
2. Iš Lietuvos jaunimo sąjūdžių istorijos
3. Suniekintas mokslas
4. Lietuviai ir žydai
(Atviras laiškas Tomui Venclovai)
5. "Žalgirio" pergalės ir KGB rūpesčiai
6. SOS! SOS! SOS!
(Balio Gajausko byla. Pareiškimai)

Lietuva
1978.1.

2. Iš Lietuvos jaunimo sąjūdžių istorijos


(10 puslapio originale nerasta - Čia turėjo būti rašinio "Kokių ganytojų reikia Lietuvai" pabaiga ir pradžia rašinio "Iš Lietuvos jaunimo sąjūdžių istorijos")


Kiek geriau pasisekė prof. Matulaičiui. Grįžęs iš tremties, jis buvo priimtas dirbti LTSR MA Istorijos institute. Tačiau Žiugžda jį nuolat terorizavo už jo principingumą ir neužilgo išstūmė į pensiją.

Stalinui mirus paaiškėjo, kad daugelis Lietuvos istorikų išsaugojo meilę savo tautos praeičiai. J. Žiugždos pastangos juos perauklėti, daugeliui sutrumpino gyvenimą: 1954 m. mirė J. Jonynas, 1955 — P. Pakarklis, 1949 m. samdyto žmogžudžio buvo suluošintas J. Baldžius, o 1951 m. jį išvarė į pensiją.

Iš produktyvesnių senosios kartos istorikų liko tik B. Dundulis ir J. Jurginis.

Būsimieji talentingi lietuvių istorijos ir kalbos bei liaudies kūrybos tyrinėtojai: R. Batūra, A. Baltrušaitis, J. Kardelytė, V. Merkys, V. Milius, J. Kazlauskas, A. Tyla, R. Vėbra, N. Vėlius ir daugelis kitų buvo susitelkę kraštotyrininkų eilėse.

Kadangi jie daug dėmesio skyrė Baltarusijos TSR priskirtiems lietuviškiems kaimams tyrinėti, šeštojo dešimtmečio pabaigoje ši veikla buvo prislopinta administracinėmis priemonėmis.

Ryškus kraštotyrinio judėjimo slopinimo pavyzdys yra anoniminis straipsnis 1961 m. balandžio 15 d. "Tiesoje", kuriame Politinės ir mokslinės literatūros leidykla, išleidusi kelis kraštotyrinius - turistinius leidinėlius, apkaltinama nepakankamu budrumu, nes, esą, į redakcijas patenka atsitiktiniai žmonės, ir štai — rezultatas: pasirodė apolitiški, idealizuojantys feodalinę praeitį, neatspindintys socializmo laimėjimų leidiniai.

Knygutės "Žemaitijos keliais" autorius A. Ramanauskas straipsnyje iškoneveikiamas, nes "tiesiog susižavėjęs dievukų, bažnyčių, altorių aprašymu, nurodymu jų amžiaus ir architektūros", tik vienu kitu sakiniu pamini kolūkius, įmones, kultūros namus bei mokyklas.

Toliau "Tiesa" piktinasi, kad "Birštono ir jo apylinkių" autorius L. Žilevičius per daug žavisi gamtovaizdžiais, o apeinama nūdiena, žmonės, "neparodoma, kas konkrečiai dabar gydosi Birštone"...

R. Šalūgos knygutės apie Punią ir Kernavę — tai pasaldinti pasakojimai apie feodalus, kur savo teiginiams paremti autorius pateikia kiek nori viduramžių metraštininkų citatų, bet visiškai nutylimi socializmo laimėjimai — piktinasi "Tiesa".

J. Matutis savo knygutėje "Nemuno vingiais", esą, per daug vietos skiriąs upės krantams, o pamiršta, kas dedasi ant tų krantų.

Šis straipsnis minėtiems autoriams labai apsunkino arba visai užkirto kelią į spaudą.

O vėlesnių kraštotyrinių - turistinių leidinėlių autoriai, uoliai vykdydami "vertingus" nurodymus, tik kelias eilutes beskiria Lietuvos miestų bei apylinkių istorijai, o visą savo gražbylystę atiduoda revoliucinei praeičiai (t.y. 1918-19 ir 1940 metų įvykiams), šviesiai dabarčiai ir dar šviesesniam rytojui.

Tolesnis kraštotyrinio judėjimo vystymasis — tai nenutrūkstamas bangavimas, kur partijos politika, siekianti savo nutautinimo tikslų, kartais leidžia svyravimų kreivei pakilti aukštyn, kitaip tariant, judėjimas kuriam laikui išsprūsta iš partinės kontrolės nagų.

Toks kraštotyrinio judėjimo pakilimas pastebimas nuo 60-ųjų metų vidurio iki 70-ųjų metų pradžios.

Kas apsprendė sąlygas naujam kraštotyrininkų sąjūdžiui?

N. Chruščiovas, nuvainikavęs Staliną, nepramatė visų tų pasekmių. Vos pašalinus iš valdžios Chruščiovą 1964 m. spalio mėn., partija skubėjo reabilituoti Staliną.

TSKP XXIII suvažiavime tuometinis VLKJS CK sekretorius S. Pavlovas priminė: "TSKP CK spalio plenumas dar kartą akivaizdžiai ir įtikinamai parodė, kad partija niekad nepasuka iš savo generalinio kelio, ji visada ėjo ir eis pirmyn Lenino numatytu kursu". Tai reiškė atvirą kursą į Stalino reabilitaciją.

Tačiau visą intelektualinę veiklą stingdanti baimės ir netikrumo epocha jau buvo praėjusi, ir jaunimas vis drąsiau ir atviriau ėmė domėtis tuo, kas jau seniai rūpėjo: savo krašto istorija, liaudies kūryba, tradicijomis ir kitais tautiškais dalykais.

1966 m. pradžioje įvykęs VLKJS CK VIII plenumas, skirtas jaunimo auklėjimui, kėlė pavojaus signalą: "Buržuazinė propaganda stengiasi (...) pasėti jaunimo eilėse abejones ir netikėjimą komunizmo idealų triumfu".

Po kelių dienų vykusiame Lietuvos komjaunuolių suvažiavime pirmas sekretorius Česnavičius buvo dar atviresnis:

"Asmenybės kultas, pasireiškęs subjektyvizmas ir voliunterizmas, kai kurie sunkumai tarptautiniame judėjime, turi įtakos jaunimo nuotaikoms, jo auklėjimui (...). Atskirų jaunuolių tarpe kartais dar pasireiškia apolitiškumas, visuomeninis pasyvumas, trūksta klasinio - revoliucinio sąmoningumo". Partija sprendė aktualią problemą — kaip išjudinti gan apolitišką jaunimą?

Minėtas plenumas paruošė eilę receptų. Nepagydomą ligą buvo nuspręsta gydyti turizmu "kovų šlovės vietomis", kraštotyrinio darbo, karinio auklėjimo stiprinimu: "kiekvienos komjaunimo organizacijos pareiga — nuolat rūpintis revoliucijos, karo dalyvių, socializmo statytojų atminimo įamžinimu savo kaimuose, gyvenvietėse, rajonų centruose ir miestuose. Būtina nuolat rūpintis didvyrių kapais (.-..), prižiūrėti, tvarkyti, statyti paminklus, obeliskus, memorialines lentas, steigti kovų ir darbo šlovės muziejus". Plenumas rekomendavo skatinti jaunimą dalyvauti saugant istorinius paminklus, studijuojant pažangią liaudies kūrybą ir amatus.

Šešiasdešimtųjų - septyniasdešimtųjų metų kraštotyriniame judėjime susiliejo kelios srovės: turistai, žygeiviai, "Romuvos" klubas, kraštotyrinių ekspedicijų grupės, kraštotyros būreliai įvairiose įstaigose, lietuvių liaudies dainų mėgėjų būreliai.

Čia jaunimas pažino krašto istoriją kitaip negu mokyklose tautinį jausmą praradusių mokytojų brukamuose klastojimuose, kurie palikdavo sąmonėje daug klaustukų, ugdė tautinę savimonę giliau susipažindami su senomis tradicijomis, papročiais, liaudies kūryba ir menu.

VVU turistų klubas įsisteigė 1958 m. Nuo 1966 m. jo veikla itin suaktyvėjo. Respublikinės Turizmo tarybos duomenimis Lietuvoje turistiniuose žygiuose iki 1965 m. dalyvaudavo apie 20 tūkst. žmonių, o 1967 m. dalyvavo jau 200 tūkst.

1969 m. Vilniuje prie Turistų klubo įsikūrė Žygeivių sekcija, kurios pagrindinis šūkis buvo: nė vieno žygio be konkretaus tikslo, be naudos gamtai, žmogui, tėvynei. Žygiai vykdavo savaitgaliais ir švenčių laisvomis dienomis.

Nuostatuose buvo šie sekcijos uždaviniai ir darbo formos:

1) prisidėti prie gamtos apsaugos darbo,

2) informuoti apie pastebėtus vandenų apsaugos taisyklių pažeidimus, pranešti apie sutiktus ryškius žemės paviršiaus erozijos reiškinius,

3) tvarkyti istorinius, archeologinius ir kt. paminklus bei jų aplinką, talkininkauti Kultūros ministerijos paminklų apsaugos tarybai,

4) ruošti naujus teminius poilsio dienų maršrutus ir juos propaguoti spaudoje,

5) rengti teminius žygius įvairių reikšmingų metinių bei švenčių progomis,

6) ugdyti žygeivių meno saviveiklą, žygių metu rengti susitikimus su vietiniais gyventojais,

7) reguliariai prieš žygius kviesti žymius mokslininkus, gamtos ir paminklų apsaugos darbuotojus, žinomus keliautojus,

8) aktyviausiems nariams stengtis įsigyti visuomeninio gamtos bei kultūros paminklų apsaugos inspektorių pažymėjimus.

Apie Žygeivių sekcijos įsikūrimą Vilniaus turistų klube rašė "Vakarinės naujienos" (1969.XI.25, Nr. 275).

Žygeivių sekcijos susirinkimuose paskaitas skaitė:

garsus keliautojas Antanas Poška ("Arija — baltų protėvynė"),

biologijos daktarė E. Šimkūnaitė ("Žiemos vaidynių tradicijos", "Tauragnai"),

filologijos m.k. S. Karaliūnas ("Baltų protėvynė"),

geografijos daktaras Č. Kudaba ("Lietuvos nacionalinis parkas"),

etnografas V. Milius ("Lietuvių valgiai"),

istorikai M. Jučas ("Lietuvos miestai metraščių duomenimis"),

R. Jasas ("Kostiuškos sukilimas"),

F. Sliesoriūnas ("1831 metų sukilimas Lietuvoje"),

A. Laurinaitis ("Seniausi Lietuvos architektūros paminklai"),

archeologai: V. Daugudis ("Lietuvos piliakalniai"),

K. Sideravičius ("Alkakalniai Lietuvoje"),

V. Urbonavičius ("Kas naujo rasta Tolminkiemyje?"),

R. Rimantienė ("Seniausi Lietuvos gyventojai"),

menotyrininkas V. Drėma ("Rasų kapinės — Vilniaus nekropolis"),

estų folkloristas Igor Tonurist ("Pabaltiečių kanklės, kantelės, koklės, kannel."),

architektai: K. Čerbulėnas, A. Tauras,

gamtosaugos specialistai: Siniūnas, Bergas, Bluzma,

bibliotekininkas L. Vladimirovas ir daug kitų specialistų.

Nors neilgai gyvavo Žygeivių sekcija, bet nuveikė nemaža: buvo aprašyta Šušvės upės hidrografija, vandenų apsaugos inspekcijos prašymu išvalyta Žeimenos upės baseino ežerai, sutvarkytos stovyklavietės Almėjo ir Pakaso ežerų pakrantėse, Paparčiuose (Kaišiadorių r.) sutvarkyta senovinio aukuro aplinka, pasodinta ąžuolų alėja, sutvarkytos daugelio piliakalnių apsauginės zonos — Bačėnų (Šalčininkų raj.), Bakutiškio (Švenčionių raj.) ir kt.

Nuo Buivydžių piliakalnio (Vilniaus raj.) pasukta upelio vaga ardžiusi piliakalnio šlaitą. Prie Pakapės (Šiaulių raj.) žygeiviai rado dubenuotą akmenį, Dubysos pakrantėse — dar nežinomus senus kapinynus. Daug buvo vaikščiota po Kaliningrado (Karaliaučiaus) sritį, fotografuoti senieji prūsų piliakalniai, pilys.

Žygių ir talkų metu buvo aplankyta daug žymių Lietuvos kultūros veikėjų gimtinių, tvarkomi 1863 m. sukilėlių kapai, liaudies architektūros paminklai.

Dažnai buvo keliaujama po lietuviškus kaimus Baltarusijoje, bendraujama su lietuviais, nuvežama jiems lietuviškos knygos ir periodinė spauda, rengiami koncertai. Pavyzdžiui, į Rimdžiūnų kaimo bibliotekėlę Gervėčių apylinkėje buvo nuvežta apie 400 knygų, kurios vėliau vietinės valdžios parėdymu buvo sunaikintos.

1969 m. žygeiviai kartu su "Sparnų" redakcija ir Lietuvos Aviacijos sporto federacija surengė masinį S. Dariaus ir S. Girėno 35-jų žuvimo metinių minėjimą lakūnų gimtinėse, kuriame dalyvavo daugiau kaip 800 žmonių iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Kybartų ir kitų Lietuvos vietų.

Dariaus gimtinėje Judrėnuose buvo supiltas pilkapis, kuriame Lietuvos lakūnas -veteranas Zauka užkasė "Lituanikos" lėktuvo nuolaužą. Šalia piliakalnio buvo pastatytas paminklinis akmuo su įrašu ir koplytstulpis.

Iš vietinės valdžios (Gargždų raj.) nepasisekė gauti leidimo ir pagalbos šiems darbams, betgi iš kolūkio buvo gautas buldozeris ir vietiniai žmonės noriai padėjo.

Girėno tėviškėje Vytogalos kaime statyti paminklinį akmenį leidimą žygeiviai buvo gavę iš Šilalės raj. administracijos iš anksto, kartu su pažadu "paruošti vietą". Atvykus į Vytogalą, paaiškėjo, kad vieta buvo "paruošta" tolokai nuo Girėno sodybvietės, nupiovus kaip "nevertingą meniniu požiūriu" ornamentuotą kryžių, pastatytą pagal dail. A. Varno projektą Lietuvos Nepriklausomybės dešimtmečiui pažymėti. Tokiu būdu, kryžiaus nupiovimo kaltė buvo primesta žygeiviams, o pasipiktinę vietiniai gyventojai nedalyvavo minėjime.

1970 m. Žygeivių sekcijos susikūrė ir kituose Lietuvos miestuose: Kauno Politechnikos Institute — "Eikliosios kojos", "Žilvinas", "Perkūnas", Vilniaus Universitete — "Gabija", o taip pat Kybartuose, Kapsuke, Šiauliuose ir kitur.

Apie žygeivius ir jų veiklą tuo metu dažnai parašydavo spaudoje labai teigiamai ją įvertinant: "Vakarinės naujienos" 1970.IX.23., "Nemunas" 1970 m., "Tiesa" 1970.V.6., "Kauno tiesa" 1970.IV.16., "Jaunimo gretos", "Mūsų gamta" 1970 m.

Tačiau 1971 m. Žygeivių sekcija buvo uždaryta, žygeiviams nebeleido rinktis Turistų klube, o partinė valdžia žygeivių veiklą įvertino kaip "nenaudingą ir nereikalingą niekam".

1969 m. sausio 31 d. įsisteigė Vilniaus kraštotyrininkų klubas "Ramuva" prie Lietuvos kraštotyros ir Paminklų apsaugos draugijos, subūręs studentus, mokytojus, inžinierius, gydytojus, dailininkus ir kt. įvairių profesijų žmones.

Lietuvos Paminklų apsaugos ir kraštotyros draugijos leidinyje "Kraštotyra" apie steigiamąjį "Ramuvos" vakarą rašė:

"Taip įsikūnijo mintis kasdieniniame gyvenime panaudoti tuos turtus, kuriuos per ilgus šimtmečius sukaupė mūsų liaudis kaip atramą pernelyg veržliam civilizacijos srautui. (...) Savo tikslų ramuviečiai pasiryžo siekti klausydamiesi senų žmonių dainuojamų dainų bei pasakų, dainuodami bei sekdami patys, švęsdami senas liaudies šventes, minėdami kultūros istorijos sukaktis, keliaudami po gimtinę, lankydami paminklus, ieškodami dar užsilikusių papročių, senojo ikikrikščioniškojo tikėjimo nuotrupų...".

Išrinkta Ramuvos taryba. Jos pirmininkas — Mokslinės - metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos darbuotojas Alfonsas Andriuškevičius, nariai — LTSR Ateizmo muziejaus vyr. mokslinis bendradarbis Jonas Trinkūnas, VVU aspirantas Stasys Venskevičius, VVU mokslinis sekretorius Vacys Bagdonavičius, Centrinės vaikų ekskursinės turistinės stoties kraštotyros kabineto vedėja Marija Trasauskienė, VVU studentė Vidmantė Jasiukaitytė, poetas Marcelijus Martinaitis.

"Liaudies meną, papročius, tautosaką mes laikome ne užgesusiomis vertybėmis, o mūsų kasdienai reikalingų dvasinių vertybių šaltiniu" — skelbė ramuviečiai ir tai atsispindėjo jų veikloje.

Jie rengė vakarones, kurių metu susipažindavo su senosiomis lietuvių tradicijomis, papročiais, dainomis, šokiais.

Ypač daug jaunimo pritraukdavo prisilaikant senų tradicijų švenčiamos Užgavėnės, Pavasario, Rasos, Saulės Grąžos šventės, Vėlinės.

Būrys dainos mėgėjų mokėsi liaudies dainų, dažniausiai užrašytų kaimuose pačių ramuviečių.

Buvo rengiami vieši vakarai įžymių mūsų kultūros veikėjų sukaktims pažymėti, koncertai Vilniaus visuomenei, kuriuose dalyvaudavo etnografiniai ansambliai ar pavieniai liaudies dainininkai, pasakoriai, muzikantai iš įvairių Lietuvos vietų.

Ramuviečiai ir patys važinėjo po Lietuvos kaimus, koncertavo mokyklose, skaitė paskaitas apie liaudies meną, tautosaką, papročius, tvarkė, globojo ir skatino globoti istorijos ir meno paminklus.

Ideologinė valdžia iš pradžių toleravo šią veiklą, tikėdamasi, kad daugelis "Ramuvos" klubo renginių, ypač šventės, turinčios ikikrikščioniškų tradicijų liekanų, pakirs katalikiškąsias tradicijas jaunimo tarpe. Apie klubo renginius buvo skelbiama spaudoje. Buvo net "Ramuvos" laikraštėlio išleisti keturi numeriai, aišku, didelių pastangų dėka.

Tačiau netrukus griežta kontrolė pavirto aršiu klubo veiklos stabdymu.

1970 m. Širvintų raj. valdžia nedavė leidimo rengti Rasos šventę Kernavėje (nors ji įvyko ir dabar kasmet vyksta, nepaisant KGB trukdymų), vėliau uždraudė įvairioms įstaigoms ir organizacijoms nuomoti patalpas "Ramuvos" klubo renginiams: susirinkimams, repeticijoms, vakaronėms.

O 1971 m. pavasarį tuometinė klubo pirmininkė Birutė Burauskaitė buvo iškviesta į Vilniaus m. Partijos komitetą, kur jai buvo pareikšta, kad tokios darbo krypties klubas neturi teisės egzistuoti, nes jame dainuojamos tik lietuvių liaudies dainos.

Klubui buvo primestos žygeivių "nuodėmės" — bendravimas su Baltarusijos lietuviais bei rinkimas "netinkamos" (apie pokario metų įvykius) tautosakos.

Taip "Ramuvos" klubas buvo likviduotas Partijos komiteto spec. nutarimu, kuris niekur nebuvo paskelbtas.

Skaičiavimo mašinų SKB kraštotyrininkų klubas "Alkas", įsisteigęs 1967 m., išvarė plačią kultūrinio - kraštotyrinio darbo vagą. Domėdamiesi krašto kultūros istorija, jie rengė išvykas, ekskursijas, vakarones, leido sienlaikraštį, globojo ir tvarkė kultūros ir gamtos paminklus, rinko apie juos medžiagą. Šis klubas egzistuoja ir dabar, tačiau jo veikla labai apribota, be to vilko dalį savo veikloje turi atiduoti propagandiniams renginiams.

1973 m. Kaune buvo suimti: Š. Žukauskas, A. Sakalauskas, T. Rudaitis, V. Povilionis už pogrindinio leidinio "Naujas varpas" ruošimą ir už užsienio radijo laidų klausymą. Du iš suimtųjų buvo kraštotyrininkai.

Ta proga KGB Vilniuje ir Kaune tardė daugiau kaip 100 kraštotyrininkų, baugino juos suimtųjų pavyzdžiu nurodydami, kad kraštotyrinė veikla veda į "valstybinius nusikaltimus", "žlugdo internacionalizmo dvasią", daugeliui siūlė bendradarbiauti su KGB.

Pasitaikė ir atvirų susidorojimų: "Ramuvos" klubo įsteigimo iniciatorius J. Trinkūnas neteko darbo, kelis studentus išmetė iš KPI ir KMI.

Ypatingai uolūs vilniečių kraštotyrininkų tardyme pasirodė KGB kapitonai Radzevičius ir Rimkus. Spaudoje plačiai išreklamuotas kauniečių teismo procesas su sufabrikuotais kaltinimais bažnyčių plėšimu ir vagystėmis turėjo tikslą sukompromituoti kraštotyrininkų judėjimą.

Griežtai buvo pradėta riboti ir oficialiosios Lietuvos kraštotyros draugijos veiklą.

Aptardamas 1961-67 m. kraštotyros kompleksinių ekspedicijų metu surinktą ir paskelbtą medžiagą, S. Šimkus knygoje "Internacionalinis ir patriotinis auklėjimas" (Vilnius, 1973) rašo, kad "kai kuriuose straipsniuose visuomeniniai įvykiai ir reiškiniai pateikiami vienpusiškai, be gilesnio klasinio vertinimo" ir piktinasi, kad "nepakankamai kaupiama medžiaga, rodanti komunizmo statybos didingumą", įsako "Žiūrėti, kad nebūtų idealizuojamas senasis kaimas".

Nuo 1970 m. kasmetinėse kompleksinėse kraštotyros ekspedicijose surinkta medžiaga nebeskelbiama (ankstesnių ekspedicijų medžiaga atspausdinta atskirais leidiniais), nes neįtinka cenzūrai, kuriai vis per maža vietos skiriama revoliucinės praeities, Antrojo pasaulinio karo partizanų veiklos bei socializmo laimėjimų registravimui.

1972 m. kompleksinė ekspedicija buvo numatyta Pelesos apylinkėse (BTSR), tačiau paskutinę valandą buvo uždrausta ten važiuoti ir ekspedicija įvyko Lietuvoje, Dubičių apylinkėse.

Nuo 1973 m. ekspedicijų pagrindinis dėmesys yra skiriamas revoliucinei praeičiai ir dabarčiai. Be to, norintieji dalyvauti talkininkais, turi iš anksto užsirašyti, kad galima būtų patikrinti jų "lojalumą". O nuo 1976 m. kraštotyros ekspedicijos vyksta tik siauruose specialistų rėmuose.

Čia verta paminėti ir leidinį "Lietuvos TSR kultūros paminklų sąrašas", kurio pasirodymo nekantriai laukė visi, kuriems rūpi mūsų tautos kultūra. "Sąrašas" išėjo 1973 m. tik 3000 egz. tiražu Ir... tik tarnybiniam naudojimui!

Oficialus Žygeivių sekcijos ir "Ramuvos" klubo uždarymas nesustabdė turistinio - kraštotyrinio judėjimo. Pradėti darbai ir kelionės buvo tęsiamos, saugumiečiams vis smarkiau trukdant. Buvo rengiami žygiai, talkos, sąskrydžiai, šventės, lankomi kultūros paminklai, memorialinės vietos.-

1971-72 m. surengti keli bendri žygiai su latviais: į Šventąją susipažinti su paskutinių archeologinių kasinėjimų duomenimis (daugelis buvusių žygeivių ir ramuviečių dirbo archeologinėse ekspedicijose), į Bauskę, į Griežę — istorines Lietuvai ir Latvijai vietoves.

1971 m. kartu su Maskvoje studijuojančiais lietuviais — prie Smolensko, ten esančių 3 baltiškų piliakalnių aplankymas.

Daug kartų buvo keliauta po Mažąją Lietuvą, nuvežant ten gyvenantiems lietuviams lietuviškų knygų, kalendorių ir t.t.

Ir toliau vyko Rasos, Saulės Grąžos (ilgiausios nakties) šventės, minimos Vėlinės, tik dabar jose visada stebėtojais dalyvaudavo ir KGB atstovai, o aktyvesnius švenčių dalyvius po to kviesdavo į saugumą.

Taip pat nebuvo užmiršti ir Baltarusijos lietuviai. Pas juos važiuodavo koncertuoti, buvo vežama lietuviška spauda. Nors ten vietiniai lietuviai dažnai patiria valdžios nemalonę už savo lietuviškumą (pvz., Pelesoje gyvenančiai Marijai Kruopienei kolūkio pirmininkas "atsilygindamas" suvertė iš laukų surinktus akmenis į jos daržą), žmones atvykusius iš Lietuvos visada nuoširdžiai priima.

Tačiau būriais keliaujantys ir pavieniai asmenys taip BTSR, taip ir Lietuvoje yra sekami ir registruojami vietinės milicijos ir administracijos pareigūnų, kurie sudaro keliaujančių sąrašus, stebi, kas fotografuojama (1974 m. Smilginių kaime Rodūnės raj. BTSR, apylinkės pirmininkas iš turistų atėmė foto aparatą ir apšvietė filmą, nors tuo metu buvo fotografuojama paprasčiausia sodvba).

Ypač suaktyvėjo KGB, kai 1975 m. Panevėžio "Ekrano" gamyklos žygeivių iniciatyva prasidėjo žygių ciklas "Daukanto taku", nors visas renginys iki smulkmenų buvo suderintas su gamyklos komjaunimo ir turizmo organizacijomis.

Šio žygių ciklo tikslas buvo supažindinti keliaujančius su Simono Daukanto gyvenimu ir veikla, aplankant su juo susijusias vietoves, pakeliui esančius kultūros paminklus, memorialines vietas, įdomius žmones, rengiant vakarones mokyklose.

Saugumui ypač užkliuvo renginio masiškumas ir populiarumas, ir tai, kad buvo lankomi tokie religiniai centrai, kaip Šiluva, Žemaičių Kalvarija (Varduva), bendraujama su kunigais, lankomos bažnyčios. Ne kartą pėsčiuosius persekiojo "fotografai" lengvose mašinose.

Šiame žygių cikle dalyvavo iš viso virš 300 žmonių iš įvairių Lietuvos vietų. "Daukanto tako" iniciatoriai ne kartą buvo kviečiami į KGB ir persekiojami bei gąsdinami.

1976 m. žygiai buvo skiriami liaudies dainai ir susitikimams su įvairiais folkloriniais kolektyvais. Pirmasis žygis buvo skirtas L. Rėzai — pirmajam lietuvių liaudies dainų skelbėjui; sekantieji — P. Vaičaičiui, knygnešiams ir jų vadinamam tėvui Jurgiui Bieliniui, kartu aplankant 1863 m. sukilimo vietas, Jonui Basanavičiui.

Šiais žygiais KGB domėjosi, bet dar netrukdė. Vėliau saugumiečiai pradėjo veikti ryžtingiau. Jie telefonu perspėdavo etnografinių ansamblių vadovus, kad nekoncertuotų ir net nesusitikinėtų su kraštotyrininkais, o kultūros namų ir mokyklų vadovus — kad nesuteiktų nakvynės. Taip buvo sužlugdytas susitikimas su Marcinkonių ir Žiūrų etnografiniais ansambliais bei šio ciklo baigiamasis žygis Burbiškyje (Anykščių raj.).

1972 m. Vilniuje Respublikinių profsąjungų rūmuose pradėjo veikti liaudies dainos klubas, kurio nariai kassavaitinėse repeticijose mokosi lietuvių liaudies dainų, kviečia senų dainų atlikėjus iš įvairių Lietuvos vietų, rengia vakarones - koncertas, patys važiuoja koncertuoti.

Pastaraisiais metais Profsąjungų rūmų administracija vis sunkiau "beatranda" klubui patalpas. Spaudoje staiga pasirodo klaidinantys skelbimai apie klubo vakarones, o, susirinkus žmonėms, staiga paaiškėja... kad klubas tokios vakaronės visai nerengia.

O kai klubas tikrai ruošia kokią nors vakaronę, paskutinę dieną renginys sužlugdomas: arba paaiškėja, kad tam reikalui nėra laisvos patalpos, arba neleidžiama kviestiems dainininkams išvykti iš rajono. (Taip atsitiko su Daumilų-Šutų, Marcinkonių, Anykščių dainininkais).

Kartais paskutiniu momentu paaiškėja, kad pažymų ir leidimų pluoštas nepakankamai storas. Juk visa eilė "atsakingų" asmenų turi aprobuoti kiekvieną viešai atliekamos liaudies dainos frazę ar šokio judesį. Tuo tarpu S. Šimkus jau minėtoje knygoje skelbia (148 psl.), kad "kaimo (Lietuvos kaimo - aut. past.) gyventojai ypač mėgsta rusų liaudies ir rusų tarybinių kompozitorių dainas"...

Užslopinus "Romuvos" ir Žygeivių sekcijos veiklą, suvaržius visą kraštotyrinį judėjimą, valdžios pareigūnai viešuose susirinkimuose ideologiniais klausimais dažnai nušviesdavo "Vis dar pasitaikančių pogrindinių organizacijų kenksmingą veiklą", paminėdami šių klubų vadovų pavardes.

O 1977 m. vykusiame mokytojų pasitarime A. Rimkus viešai išvadino kraštotyrininkus "chunveibinais".

Apskritai, ideologinių pareigūnų ir KGB žargone kraštotyrininkas tapo antitarybininko sinonimu. 0 iš kitos pusės, kraštotyrininkais pasivadinę Ateizmo muziejaus darbuotojai važinėja po Lietuvos kaimus viliodami iš žmonių maldaknyges, religinio turinio literatūrą, paveikslus, apvaginėja koplyčias.

Kodėl KGB ir jų pakalikai bijo šio jaunimo sąjūdžio, kuris neturi jokių politinių tikslų? Kodėl tokios kelionės ir renginiai traktuojami kaip antitarybiškumas?

Visų pirma, valdžia išsigando šios veiklos greit augančio populiarumo tiek mieste, tiek kaime jaunimo tarpe. Tautiškai nusiteikusios visuomenės dalies susibūrimas, spontaniškai kyląs entuziazmas, veiklumas KGB atrodo nacionalizmo šmėkla. Lietuvos jaunimui kraštotyrinis judėjimas buvo tautinio sąmonėjimo mokykla, tautinės savimonės ugdymas.

Istorijos, liaudies meno bei tradicijų, liaudies dvasinės kultūros apskritai gilesnis suvokimas padeda pasijusti istorinės tautinės bendrijos nariu, kurį jau daug sunkiau yra nutautinti, paversti bespalve tarybinės liaudies molekule.


Itin pavojingas KGB pasirodė keliaujančiųjų bendravimas su kunigais bei bažnyčių lankymas žygių metu. Oficialūs mokyklų kraštotyros būrelių nariai Lietuvos miesteliuose bei kaimuose ir, apskritai, jaunimas vengia bendrauti su kunigais, nors daugelis jų yra surinkę daug vertingos etnografinės bei istorinės medžiagos, o bažnyčiose yra daug vertingų meno paminklų.

Jau neliečiant kitų dvasinių dalykų, tai, kad keliaujantieji kraštotyrininkai laisvai bendrauja su kunigais, gali padėti vietiniam jaunimui nusikratyti baimės būti apšauktam "davatka", sukėlė KGB rūstybę. Maža to, KGB net ir ne Lietuvoje gyvenančių lietuvių bendravime su tautiečiais iš Lietuvos įžiūri pavojų "valstybę lipdančiai" betautiškumo doktrinai.

Visokeriopai gniuždydama lietuviškus sąjūdžius, kurie išsprūsta iš partinių organų kontrolės, partinė oligarchija mėgsta rengti pompastiškas dainų ir šokių šventes su privalomais šlovinančiais himnais ir įkyria retorika, primenančia Hitlerio Vokietiją. Tos šventės plačiai propaguojamos, būtinai kviečiami svečiai iš užsienio — žiūrėkite, kaip mes puoselėjame nacionalinę kultūrą!

Tačiau KGB veikla, nukreipta prieš kraštotyrines organizacijas ir pavienius kraštotyrininkus liudija tikrąjį požiūrį į nacionalinę kultūrą — tarybinės valstybės aparatui ji reikalinga tik kaip propagandinis kevalas, uždengiantis tikrąjį vyksmą, kaip rezervatinis blizgutis. Tačiau aparatininkai ir kitų organų pareigūnai neatstovauja lietuvių tautai, o jų melagingas "susirūpinimas" lietuviška kultūra žada jai prapultį vadinamam internacionalizmo, o iš tikrųjų betautiškumo katile. Tą gerai supranta Lietuvos kraštotyrininkai.

V. Karalius

----------------------------------------------------------------------------------

V. Karalius - slapyvardis. Šį straipsnį apie kraštotyros žlugdymą ir kraštotyrininkų persekiojimus parašė Teresė Birutė Burauskaitė kartu su Zita Vanagaite („Aušra“, 1978 m., Nr. 9(49), p. 10–21).

************************************************************

Rasos švenčių šventimas Ker­na­vė­je 1967-1969 me­tais


Trumpiausią naktį - tautiškumo paieškos


http://lzinios.lt/lzinios/Istorija/trum ... kos/158042

Jūratė MIČIULIENĖ
juratem@lzinios.lt
2013-06-22 06:00

Paveikslėlis

Kernavės piliakalnių papėdėse merginos kupoliaudavo, paskui iš puokščių žolininkės joms ateitį spėdavo.
1969 m. Tautos namų santaros archyvo nuotraukos


Tau­tos ne­su­si­tai­ky­mas su oku­pa­ci­ja pra­si­ver­žė ma­si­nė­mis Ra­sos (Jo­ni­nių) šven­tė­mis Ker­na­vė­je 1967-1969 me­tais.

Apie tai pa­sa­ko­ja vie­nas pir­mų­jų to­kių ren­gi­nių or­ga­ni­za­to­rių ir da­ly­vių An­ta­nas Gu­de­lis.


Va­sa­ros sau­lėg­rį­žos - Ra­sos - šven­tės Ker­na­vė­je tei­sė­tai va­di­na­mos ma­žuo­ju At­gi­mi­mu. Iš šio tau­ti­nio sam­bū­rio ki­lęs kraš­to­ty­ri­nis, li­tua­nis­ti­nis, folk­lo­ri­nis ju­dė­ji­mas, to me­to įvy­kių liu­di­nin­ko dra­ma­tur­go, ver­tė­jo A.Gu­de­lio tei­gi­mu, ve­dė dai­nuo­jan­čios re­vo­liu­ci­jos - di­džio­jo At­gi­mi­mo link. Kul­tū­ri­nis pa­sip­rie­ši­ni­mas, anot jo, bu­vo užg­niauž­to par­ti­za­ni­nio pa­sip­rie­ši­ni­mo tą­sa.

Bend­ras siekis


Pir­mą­ją Ra­sos šven­tę Ker­na­vė­je 1967 me­tais su­ren­gė ką tik įsi­kū­ru­si In­di­jos bi­čiu­lių drau­gi­ja.

Įvai­rūs bruz­dė­ji­mai ta­da ki­lo ir pa­sau­ly­je. Ki­tais me­tais - Pra­hos pa­va­sa­ris, Pra­ncū­zi­jos pre­zi­den­to Char­les'io de Gaul­le'io po­li­ti­ka ne­pa­ten­kin­tų stu­den­tų maiš­tas Par­yžiu­je, de­mons­tra­ci­jos Jung­ti­nė­se Vals­ti­jo­se prieš ka­rą Viet­na­me.

Paveikslėlis

"Rasos šventės mums tapo autentiškos raiškos ir lietuviškos tapatybės ieškojimo forma", - teigė A.Gudelis. / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Ak­ty­vūs Ra­sos šven­čių da­ly­viai bu­vo ir Vil­niaus uni­ver­si­te­to (VU) tu­ris­tų klu­bo na­riai. At­si­ri­bo­da­mi nuo pa­pras­to poil­si­nio tu­riz­mo, 1968 me­tais jie nu­spren­dė pa­si­va­din­ti žy­gei­viais ir da­vė prie­sai­ką sa­vo ke­lio­nes skir­ti Lie­tu­vai, jos pa­ži­ni­mui.

Ki­tą­met bu­vo įsteig­tas Vil­niaus mies­to kraš­to­ty­ros klu­bas "Ra­mu­va", ta­čiau 1971-ai­siais jo veik­lą su­stab­dė sau­gu­mas.

1970 me­tais "Ra­mu­va" bu­vo įkur­ta VU. Pir­ma­sis ofi­cia­lus klu­bo va­do­vas - fi­lo­so­fas Ar­vy­das Šlio­ge­ris (fak­tiš­kai va­do­va­vo fi­lo­lo­gas Jo­nas Trin­kū­nas).

1972 me­tais, kai su­si­de­gi­no Ro­mas Ka­lan­ta, pra­si­dė­jo tau­tiš­ko ju­dė­ji­mo da­ly­vių per­se­kio­ji­mas, bet Ra­sos šven­tės ne­iš­ny­ko. Ker­na­vė­je jos ta­po ne to­kios ma­si­nės, ta­čiau pa­skli­do po vi­są Lie­tu­vą.

1972 me­tais pra­dė­ta leis­ti Lie­tu­vos Ka­ta­li­kų Baž­ny­čios Kro­ni­ka.

Vi­sus sie­jo bend­ros tau­tiš­ku­mo pa­ieš­kos.

1988-1989 me­tais jau bu­vo pri­skai­čiuo­ja­ma be­veik tūks­tan­tis au­ten­tiš­ką folk­lo­rą puo­se­lė­jan­čių an­samb­lių, ku­rie to­liau kurs­tė kul­tū­ri­nio pa­sip­rie­ši­ni­mo so­viet­me­čiui dva­sią, pri­si­dė­jo prie pa­ma­žu ky­lan­čios dai­nuo­jan­čios re­vo­liu­ci­jos.

Prie­dan­ga - Indija


Paveikslėlis

Pasak T.B.Burauskaitės (centre balta palaidine), prie E.Šimkūnaitės (pirmame plane) išsirikiuodavo eilės. Žolininkė susirinkusiems spėdavo likimą iš surinktų devynių žolynų puokštės. Paskutinėje eilėje centre - kompozitorius Feliksas Bajoras. 1969 m.

1967-ųjų va­sa­rio 18 die­ną įkur­ta In­di­jos bi­čiu­lių drau­gi­ja ta­po tam ti­kra tau­ti­nio sam­bū­rio prie­dan­ga.

Pa­sak jos na­rio A.Gu­de­lio, tau­tiš­kai su­sip­ra­tu­sį jau­ni­mą vi­lio­jo lie­tu­vių pa­go­niš­ka pra­ei­tis, In­di­jos mi­to­lo­gi­nės tra­di­ci­jos, im­po­na­vo jos tau­ti­nio iš­si­va­da­vi­mo ly­de­rio Mo­han­do Gand­hi ne­smur­ti­nio pa­sip­rie­ši­ni­mo for­ma.

Dėl drau­gi­jos įkū­ri­mo ang­lis­tas An­ta­nas Da­nie­lius nu­vy­ko į Mask­vą. Tuo me­tu So­vie­tų Są­jun­gos san­ty­kiai su In­di­ja bu­vo ge­ri, Mask­vo­je jau vei­kian­čio­je ana­lo­giš­ko­je drau­gi­jo­je bu­vo daug švie­sių žmo­nių. Lie­tu­viai pa­si­nau­do­jo šia "sro­ve". Be jos, be ko­man­dos iš Mask­vos, Lie­tu­vo­je var­gu ar bū­tų lei­dę steig­ti ką nors pa­na­šaus. Kul­tū­ri­nių ry­šių su už­sie­nio ša­li­mis drau­gi­jai bu­vo nu­ro­dy­ta pri­glaus­ti In­di­jos bi­čiu­lius.

Į jų gre­tas įsi­trau­kė Al­fon­sas And­riuš­ke­vi­čius, Va­cys Bag­do­na­vi­čius, Zig­mas Zin­ke­vi­čius, Vy­tau­tas Ma­žiu­lis, Si­gi­tas Ge­da, An­ta­nas Ma­sio­nis, Gvi­do­nas Bart­kus, Ju­lius Ju­ze­liū­nas, Jo­nas Bru­ve­ris. Ofi­cia­liu pir­mi­nin­ku ta­po Ri­čar­das Mi­ro­nas (ak­to­rės Mo­ni­kos Mi­ro­nai­tės bro­lis), pa­va­duo­to­ju - J.Trin­kū­nas.

"R.Mi­ro­nas bu­vo ti­kras pro­fe­sio­na­las, Par­yžiu­je stu­di­ja­vęs orien­ta­lis­ti­ką, ver­tė iš sans­kri­to, - kal­bė­jo A.Gu­de­lis. - Nors jis, kaip tuo­me­tis VU Fi­lo­lo­gi­jos fa­kul­te­to par­tor­gas ar jo pa­va­duo­to­jas, da­bar ge­rai ne­pa­me­nu, kar­tais vie­šai de­mons­truo­da­vo sa­vo lo­ja­lu­mą so­vie­tų val­džiai, pa­ži­nęs šį žmo­gų su­pra­tau, kad iš ti­krų­jų jis vi­sai ki­toks. Tai tik pa­tvir­ti­no fak­tą, jog tuo me­tu bu­vo daug su oku­pa­ci­ja ne­su­si­tai­kiu­sių ir dve­jo­pą gy­ve­ni­mą gy­ve­nu­sių žmo­nių."

A.Gu­de­lis pri­si­me­na, kaip jo po­kal­bį 1968 me­tais su gar­sia lie­tu­vių kil­mės an­tro­po­lo­ge, ar­cheo­lo­ge Ma­ri­ja Gim­bu­tie­ne, vie­šė­ju­sia Vil­niu­je, iš­gir­do R.Mi­ro­nas.

"Ta­da tei­ra­vau­si M.Gim­bu­tie­nės apie jos tė­vo Da­nie­liaus Al­sei­kos ry­šius su Jo­nu Ba­sa­na­vi­čiu­mi. Ma­ri­ja pa­sa­kė, kad tė­vas apie tai yra par­ašęs di­de­lį straips­nį, jis iš­spaus­din­tas kny­go­je "Lie­tu­vių tau­ta", - pa­sa­ko­jo A.Gu­de­lis. Su­pran­ta­ma, ta­da to lei­di­nio nie­kur vie­šai ne­bu­vo ga­li­ma gau­ti. Jų po­kal­bį iš­gir­dęs R.Mi­ro­nas vė­liau pa­sko­li­no šią kny­gą pa­skai­ty­ti vie­nai nak­čiai.

Paveikslėlis

Kernavėje nuo pirmųjų Rasos švenčių liaudies dainas dainavo ir tuometė Vilniaus universiteto studentė V.Janulevičiūtė-Povilionienė (centre). 1969 m.

"Po R.Mi­ro­no mir­ties 1979 me­tais jo naš­lė bi­čiu­liams iš­da­li­jo kny­gas. Tarp jų bu­vo daug tar­pu­ka­rio li­te­ra­tū­ros, - tei­gė A.Gu­de­lis. - Aš ta­da ga­vau ir iki šiol tu­riu iš So­vie­tų Są­jun­gos iš­trem­to Ni­ko­la­jaus Ber­dia­je­vo Ber­ly­ne iš­leis­tą kny­gą "Fi­lo­so­fi­ja ne­ra­venst­va". Tai bol­še­viz­mą nu­vai­ni­kuo­jan­tis dar­bas. Jį lai­ky­ti na­mie tuo me­tu bu­vo pa­vo­jin­ga. R.Mi­ro­nas kny­gą tu­rė­jo."

Aps­kri­tai daug ofi­cia­liai drau­džia­mos tar­pu­ka­riu leis­tos li­te­ra­tū­ros slap­ta ėjo iš ran­kų į ran­kas.

Su­jau­di­no M.Gimbutienę


In­di­jos bi­čiu­liai reng­da­vo ir ofi­cia­lius ren­gi­nius - jų rei­ka­lau­da­vo Mask­va, o pa­skui už­siim­da­vo sa­vo veik­la. Pa­vyz­džiui, 1968 me­tais ne­pla­nuo­tai su­kvie­tė vi­suo­me­nę į Vil­niu­je vie­šė­ju­sios M.Gim­bu­tie­nės vie­šą pa­skai­tą.

Grį­žu­si iš Lie­tu­vos su­jau­din­ta an­tro­po­lo­gė pa­tir­tus įspū­džius ap­ra­šė Vy­tau­tui Ka­vo­liui (tuo­me­čiam "Met­me­nų" re­dak­to­riui, JAV dir­bu­siam lie­tu­vių kil­mės so­cio­lo­gui):

"Yra to­kia lie­tu­vių-in­dų drau­gi­ja. Vi­sai ne­kal­tas pa­va­di­ni­mas, ta­čiau de­da­si ga­na įdo­mūs da­ly­kai. Pa­vyz­džiui, ruo­šia­mos Jo­ni­nės kur nors Ker­na­vėj ant pi­lia­kal­nio, su­va­žiuo­ja iš vi­sų kam­pų, ir kas ten ap­si­lan­ko, jau nie­ka­da ne­pa­mirš­ta tos nak­ties. Ant Ram­by­no kal­no pra­de­da deg­ti au­ku­rai, ruo­šia­mi Vy­dū­no mi­nė­ji­mai. Vi­sa tai da­ro de­gan­tie­ji stu­den­čiu­kai, ku­riems lie­tu­viš­ka veik­la yra vi­sas gy­ve­ni­mo tiks­las. Man te­ko ne­ma­žai jų su­tik­ti. Bu­vau dau­giau ne­gu su­jau­din­ta. Ne­ga­lė­jau at­si­sa­ky­ti skai­ty­ti pa­skai­tą, nors ne­tu­rė­jau pa­siė­mu­si nei me­džia­gos, nei tu­rė­jau lai­ko jai pa­si­ruoš­ti bū­da­ma už­siė­mu­si šim­tais ki­tų rei­ka­lų ke­lio­nė­je. (...) Skai­čiau apie bal­tų die­vus. (...) VU Di­džio­ji ko­lo­nų sa­lė bu­vo per­pil­dy­ta. Jei kam bū­tų rei­kė­ję su­šluo­ti vi­są Lie­tu­vos žie­dą iš kar­to, bu­vo ge­ra pro­ga, ten bu­vo tur­būt vi­si me­ni­nin­kai, ra­šy­to­jai, moks­li­nin­kai (...), o dau­giau­sia - vi­sai jau­ni stu­den­čiu­kai, ku­rie į ma­ne žiū­rė­jo su­si­jau­di­nu­sio­mis aki­mis, be­veik no­rė­da­mi pri­si­lies­ti. To­kią au­di­to­ri­ją, ži­no­ma, ga­lė­jau tu­rė­ti tik vie­ną kar­tą gy­ve­ni­me."

Paveikslėlis

J.Trinkūnas - Rasos švenčių Kernavėje idėjos autorius. Jo prakalbose žmonės išgirsdavo tai, ką ne kiekvienas drįsdavo garsiai pasakyti.

Ieš­ko­jo gi­mu­sių­jų laisvėje


Kaip pri­si­me­na A.Gu­de­lis, įvai­riais ren­gi­niais su­si­rin­ku­siems no­rė­ta įpūs­ti so­vie­ti­nei at­mos­fe­rai prieš­in­gos dva­sios, ta­čiau kar­tu rei­kė­jo steng­tis ir ne­per­ženg­ti tam ti­krų ri­bų.

1968 me­tais In­di­jos bi­čiu­liai drau­ge su VU Lie­tu­vių li­te­ra­tū­ros ka­ted­ra or­ga­ni­za­vo Vy­dū­no šimt­me­čio mi­nė­ji­mą ir iš­vy­ką į Ram­by­ną.

Maž­daug 300 žmo­nių bar­ža iš Kau­no plau­kė į Ram­by­ną. Lai­vo ka­pi­to­nas la­biau­siai ste­bė­jo­si tuo, kad per vi­są ke­lio­nę ne­bu­vo iš­ger­ta nė la­šo al­ko­ho­lio.

"Ieš­ko­jo­me žmo­nių, gi­mu­sių lais­vė­je. To­kių bu­vo ne­daug. Megz­da­vo­me su jais ry­šius. Plauk­ti į Ram­by­ną pa­sik­vie­tė­me ne­se­niai iš Aus­tra­li­jos grį­žu­sį ar­chi­tek­tą Vy­tau­tą Lands­ber­gį-Žem­kal­nį, - sa­kė A.Gu­de­lis. - Ne­se­niai var­čiau kny­gą apie jį, iš­vy­dau nuo­trau­ką iš tos ke­lio­nės. Po nuo­trau­ka par­ašas - su ne­at­pa­žin­tais žmo­nė­mis. At­pa­ži­nau, ten sto­vi mū­sų drau­gi­jos na­rys A.Da­nie­lius ir jo bū­si­ma žmo­na Rū­ta Ven­ga­ly­tė."

In­di­jos bi­čiu­liai bend­ra­vo ir su iš trem­ties grį­žu­siais Juo­zu Ke­liuo­čiu, An­ta­nu Poš­ka. Moks­li­nin­kas ke­liau­to­jas su­si­rin­ku­sie­siems pa­sa­ko­jo, kaip Bom­bė­jaus uni­ver­si­te­te ra­šė dar­bą apie ve­dų mi­to­lo­gi­jos są­sa­jas su lie­tu­viš­ko­mis pa­sa­ko­mis.

Tau­tiš­ku­mo manifestacija


Kai tuo­me­čiam VU fi­lo­lo­gui J.Trin­kū­nui ki­lo min­tis reng­ti šven­tę Ker­na­vė­je, ta­da dar ne­ži­no­ta, kad tai bu­vu­si Lie­tu­vos sos­ti­nė ir kad Pa­jau­tos slė­nis sle­pia vi­du­ram­žių mies­tą.

Šven­tė ir jo­je tvy­ro­jan­ti tau­ti­nio pa­ki­li­mo nuo­tai­ka dau­ge­liui bu­vo vi­lio­jan­ti eg­zo­ti­ka, sa­vo­tiš­ka ne­su­si­tai­ky­mo su oku­pa­ci­ja for­ma. Tai tar­si pa­tvir­ti­no Vy­dū­no įžval­gas, kad Jo­ni­nių va­ka­ras, lau­žai, nak­tis iki sau­lė­te­kio su­si­rin­ku­siems žmo­nėms tap­da­vo "tam­so­je su­kur­tos lau­žų švie­sos su­si­ti­ki­mo su vis­ką už­lie­jan­čia sau­lės švie­sa šven­te". Sim­bo­liš­kai tai la­bai ati­ti­ko so­viet­me­čio at­mos­fe­rą ir slap­tas vil­tis apie lais­vę.

Paveikslėlis

Literatūrologė Viktorija Daujotytė (kairėje) ir keramikė Teresė Jankauskaitė 1969 metų Rasos šventėje Kernavėje.

"Ra­sos šven­tės mums ta­po au­ten­tiš­kos raiš­kos ir lie­tu­viš­kos ta­pa­ty­bės ieš­ko­ji­mo for­ma, - tvir­ti­no A.Gu­de­lis. - Ry­tus dar ro­man­ti­kai at­ra­do XIX am­žiaus pa­bai­go­je. Ry­tie­tiš­kų mo­ty­vų ne­trū­ko J.Ba­sa­na­vi­čiaus, Vy­dū­no, Mi­ka­lo­jaus Kons­tan­ti­no Čiur­lio­nio kū­ry­bo­je. Mums tai ir­gi bu­vo pa­ska­ta im­tis In­di­jos, nes at­mos­fe­ra, idė­jos, ku­rias tuo me­tu siū­lė vie­šas gy­ve­ni­mas, bu­vo ne­priim­ti­nos. At­ra­do­me to­kį ke­lią, prie ku­rio val­džia ne­ga­lė­jo pri­kib­ti. Tai bu­vo tam ti­kra tau­tiš­ku­mo ma­ni­fes­ta­ci­ja, ku­rios iš pra­džių val­džia ne­įver­ti­no, ne­sup­ra­to, kas tai yra, ir ne­užg­niau­žė. Ga­li­ma sa­ky­ti, ge­bė­ji­mas apei­ti drau­di­mus bu­vo sa­vo­tiš­kas veik­los azar­tas. Ši ma­ni­fes­ta­ci­ja už­krė­tė la­bai daug žmo­nių."

Fil­ma­vo R.Verba


Iš pa­čios pir­mo­sios 1967-ųjų Ra­sos šven­tės nuo­trau­kų nė­ra, nes žmo­nės rin­ko­si pu­siau slap­ta, ne­ži­no­da­mi, ar so­vie­ti­nė val­džia ne­siims rep­re­si­jų. "Ta­da fo­tog­ra­fuo­ti ga­lė­jo ne­bent sau­gu­mas, - kal­bė­jo A.Gu­de­lis. - O ir vė­liau ne­klaus­da­vo­me vie­ni ki­tų pa­var­džių, dau­ge­lį pa­ži­no­da­vo­me iš ma­ty­mo ir to pa­kak­da­vo. In­for­ma­ci­ją apie šven­tę per­duo­da­vo­me iš lū­pų į lū­pas tiems, ku­riais pa­si­ti­kė­da­vo­me."

Paveikslėlis

Iš­li­ko daug 1969-ųjų Jo­ni­nių fo­tog­ra­fi­jų, ku­rių au­to­riai - Liu­das Rui­kas, Vi­lius Nau­ji­kas, An­ta­nas Su­tkus. Jo­se - ne­ma­žai ži­no­mų žmo­nių. Tarp pir­mo­sios šven­tės ren­gė­jų bu­vo ir Ve­ro­ni­ka Ja­nu­le­vi­čiū­tė-Po­vi­lio­nie­nė, Eu­ge­ni­ja Šim­kū­nai­tė.

1969 me­tais į Ker­na­vę su­si­rin­ko ke­li tūks­tan­čiai žmo­nių.

"Pa­gal­vo­jau, kad toks ma­siš­ku­mas iš­gąs­dins val­džią. Šven­tę fil­ma­vo Ro­ber­tas Ver­ba, ke­ti­nęs su­kur­ti fil­mą apie trum­piau­sią me­tų nak­tį. Ta­čiau po jo mir­ties juo­stos nie­kur ne­pa­vy­ko ras­ti. Ti­kė­ti­na, kad ji pa­te­ko į sau­gu­mo ran­kas, - svars­tė A.Gu­de­lis. - Val­džios par­ei­gū­nai, pa­ma­tę mi­nias žmo­nių, ei­ty­nes su deg­lais, lau­žus, kal­bas be jo­kio ofi­cia­lio­se šven­tė­se pri­va­lo­mo re­ve­ran­so val­džiai, iš­si­gan­do. Ir ne­ži­no­jo, kaip stab­dy­ti. KGB pro­tai, ma­tyt, ne­įsi­vaiz­da­vo, kad Ra­sos šven­tės Ker­na­vė­je vy­ko tar­si sa­vai­me, be di­des­nių or­ga­ni­za­to­rių pa­stan­gų. Jau­ni­mui pa­kak­da­vo su­si­ži­no­ti, ku­rį šeš­ta­die­nį rink­tis."

Ket­vir­tą­sias Jo­ni­nes 1970 me­tais val­džia jau blo­ka­vo - bu­vo su­stab­dy­ti au­to­bu­sų į Ker­na­vę rei­sai, už­da­ry­ti ke­liai, pa­skel­bus, kad pa­pli­to už­kre­čia­ma kiau­lių snu­kių, ka­no­pų li­ga. Bet žmo­nės vis tiek iš vi­sų pu­sių trau­kė į Ker­na­vę - kas ap­lin­ki­niais ke­liais, kas kė­lė­si val­ti­mis per Ne­rį.

"Pa­me­nu, 1972 me­tais mes, or­ga­ni­za­to­riai - aš, J.Trin­kū­nas, A.Šlio­ge­ris, Vla­das Mo­tie­jū­nas, at­vy­ko­me į Ker­na­vę. Kaž­kaip nu­ti­ko, kad tie, ku­rie tu­rė­jo su­krau­ti di­de­lį lau­žą, to ne­pa­da­rė. Pra­dė­jo­me krau­ti mes. Iš­kart pri­sis­ta­tė sau­gu­mie­čiai, - pa­sa­ko­jo A.Gu­de­lis. - Nu­si­ve­dė į apy­lin­kės ta­ry­bą ir ėmė pik­tin­tis mū­sų veiks­mais. Aš, tar­si nie­ko ne­sup­ras­da­mas, pa­klau­siau, ko­dėl ne­ga­li­ma. Ofi­cia­laus drau­di­mo švęs­ti to­kią šven­tę lyg ir ne­bu­vo, ta­čiau rem­ta­si for­ma­liu pre­teks­tu, kad ne­ga­li­ma de­gin­ti lau­žų is­to­ri­nio draus­ti­nio te­ri­to­ri­jo­je. Pa­si­trau­kė­me ar­čiau upės, su­si­kro­vė­me lau­žą, pa­sis­ta­tė­me pa­la­pi­nes ir vis tiek šven­tė­me. Kaž­kas iš­šo­vė tri­jų spal­vų ra­ke­tas - gel­to­ną, ža­lią, rau­do­ną. Iki šiol taip ir ne­iš­siaiš­ki­no­me, ar tai bu­vo KGB pro­vo­ka­ci­ja, ar kas. Vė­liau Kęs­tu­tis La­ba­naus­kas pa­liu­di­jo, kad tai pa­da­rė vie­nas jau­nuo­lis, ne­se­niai grį­žęs iš so­vie­tų ar­mi­jos."

Pa­sak pa­šne­ko­vo, KGB do­ku­men­tuo­se Ker­na­vės Ra­sa im­ta va­din­ti "na­cio­na­lis­ti­niu sam­bū­riu" (na­cio­na­lis­ti­čes­ko­je sbo­riš­če), o šven­čių or­ga­ni­za­vi­mas pri­ly­gin­tas an­ti­ta­ry­bi­nei veik­lai.

"Ini­cia­to­riai bu­vo nuo­lat kvie­čia­mi į KGB, tar­do­mi, pers­pė­ja­mi, - tei­gė A.Gu­de­lis. - Ra­sa ta­po sa­vo­tiš­ku 7-ojo, 8-ojo de­šimt­me­čių pa­sip­rie­ši­ni­mo ir tau­ti­nio ju­dė­ji­mo sim­bo­liu."

Ma­si­nis proveržis


Ra­sos šven­tes ga­li­ma va­din­ti ma­si­niu tau­ti­nio sa­vi­tu­mo pro­ver­žiu.

A.Gu­de­lis pa­brė­žė, kad nuo pir­mo­sios Ra­sos, nuo 1967-ųjų, pra­si­dė­jo ryš­kus Lie­tu­vos kul­tū­ros li­tua­ni­za­vi­mas.

1968 me­tais Jus­ti­nas Mar­cin­ke­vi­čius par­ašė "Min­dau­gą", 1970-ai­siais - "Ka­ted­rą", Do­na­tas Sau­ka - "Tau­to­sa­kos sa­vi­tu­mą ir ver­tę". Jau­ni­mas skai­tė M.Gim­bu­tie­nės "Se­no­vi­nę sim­bo­li­ką lie­tu­vių liau­dies me­ne", Al­gir­do Ju­liaus Grei­mo straips­nius apie lie­tu­vių mi­to­lo­gi­ją. Po­vi­las Ma­tai­tis 1967 me­tais iš Vil­niaus mies­to ak­to­rių ir mu­zi­kan­tų su­bū­rė et­nog­ra­fi­nį an­samb­lį, Folk­lo­ro tea­trą, ku­ris tu­rė­jo di­de­lį po­vei­kį au­ten­tiš­ko folk­lo­ro plė­trai.

Paveikslėlis

Pasak A.Gudelio, žmonės kaip drugeliai skrido prie Rasos šventės laužo ugnies. 1969 m.

"Į tuo me­tu Lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros ins­ti­tu­to ren­gia­mas tau­to­sa­ki­nes eks­pe­di­ci­jas žiū­rė­jo­me at­sar­giai, lai­kė­mės nuo jų at­okiai, net vis­kuo įta­ri­nė­jo­me eks­pe­di­ci­jų va­do­vus, - pri­si­mi­nė A.Gu­de­lis. - Tik ne­prik­lau­so­my­bės lai­kais su­ži­no­jo­me, kad Nor­ber­tą Vė­lių dėl tų eks­pe­di­ci­jų tą­sė sau­gu­mas. Mes bu­vo­me ga­na ra­di­ka­lūs, at­si­ri­bo­ję, įžū­lo­ki. Pa­me­nu, VU žy­gei­vis Ta­das Ši­diš­kis pri­ėjo prie An­ta­no Venc­lo­vos ir pa­klau­sė, kur šis pa­dė­jo iš trem­ties grį­žu­sio J.Ke­liuo­čio kny­gas."

Kaip pri­si­me­na 1969 me­tų Ra­sos šven­tė­je da­ly­va­vu­si Te­re­sė Bi­ru­tė Bu­raus­kai­tė (da­bar­ti­nė Lie­tu­vos gy­ven­to­jų ge­no­ci­do ir re­zis­ten­ci­jos ty­ri­mo cen­tro ge­ne­ra­li­nė di­rek­to­rė), po Lie­tu­vą pli­tęs ra­mu­vie­tiš­kas, kraš­to­ty­ri­nis, fok­lo­ri­nis sam­bū­ris val­džiai at­ro­dė ne­su­val­do­mas.

"Kai pa­ban­dė re­gu­liuo­ti, pa­ma­tė, jog tai be­veik ne­įma­no­ma,
- sa­kė ji. - Ra­sos šven­tės bu­vo gra­žus, mū­sų bū­tį nu­skaid­ri­nan­tis ren­gi­nys. Be alaus ir gar­sia­kal­bių. Ne­prik­lau­so­my­bės lai­kais šven­tę su­ga­di­no ko­mer­ci­ja."

************************************************************

Žygeivystė ugdė jaunuolius ir dvasiškai ir fiziškai. Tie Lietuvos takais pėstute, slidėmis, dviračiais, baidarėmis įveikti šimtai kilometrų subrandino ištisą stiprių žmonių kartą.

Žygeiviams mes turime būti dėkingi už Stepono Dariaus tėviškės išsaugojimą.

Žygeiviai pirmieji Lietuvoje atgaivino senovinę Rasos šventę, priminė jos dainas, papročius, gražias ritualines apeigas.

Atgaivindami etnografijos tradicijas, žygeiviai Universitete įkūrė "Ramuvą" - dabartinį VU kraštotyros klubą:

Vilniaus Universiteto kraštotyrininkų ramuva
http://mm.mch.mii.lt/MM/Darbai/Kaunas/skaidros/

Žygeivių maršrutai nusidriekė i kaimyninę Baltarusiją, kurios vakariniuose pakraščiuose yra išlikę keliolika lietuviškų salų. Čia žygeiviai surengdavo koncertus, vakarones, atnešdavo žmonėms lietuviškos spaudos, vaikams - knygelių, vadovėlių. Kol jie šefavo šituos kaimus, lietuviška kalba ir tradicijos dar tvirtai čia laikėsi.

Tuo metu buvo užmegzti ryšiai su Latvijos ir Estijos žygeiviais. Rengiami bendri sąskrydžiai, keičiamasi idėjomis.

Keliaudami Lietuvoje, žygeiviai sutvarkė ne vieną piliakalnį ir alkakalnį. Nemaža įvairių gamtos paminklų išsaugojo jų rankos.

Kaip ir daugeliui panašių judėjimų, žygeivystei nebuvo lemta ilgai gyvuoti. Už Vydūno 100-ųjų gimimo metinių paminėjimą ant Rambyno kalno, už Lietuvos savanorių karių kapų pagerbimą Červonkoje (Latvijoje), už lietuviškų salų lankymą ir kitą "nesuderinamą su tarybinio studento vardu" veiklą žygeivių judėjimas 1971 m. buvo uždraustas, o pats žodis "žygeivis" turėjo būti ištrintas iš mūsų sąmonės ir, neduok Dieve, kur nors paminėtas spaudoje.

Žygeivio sąvokos iš mūsų protų ištrinti nepavyko. Žygeiviai būrėsi Vilniuje Kaune, Panevėžyje... Žygiai buvo atliekami pusiau slapta, o apie kai kuriuos plačiau paskelbta tik dabar.

Patekę i šiuos žygius, žmonės būdavo pritrenkti istorinių tiesų, apie kurias jie iki tol neturėjo jokio supratimo.

Šiandieną atgimstančioje Lietuvoje vis drąsiau jaučiasi ir žygeiviai, išėję iš pogrindžio ir atvirai paskelbę Lietuvai apie save. Žygeivių dabar - bene pora tūkstančių. Reikia tikėtis kad atsiras dar daugiau.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Kov 2012 13:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis. LIETUVOS ŽYGEIVIŲ JUDĖJIMO ISTORIJA (chronologija)


Paveikslėlis Paveikslėlis


Ištakos


Sunkūs Lietuvai 1950-1952 metai. Organizuota rezistencija, su ginklu rankoje kovojanti prieš okupantus ir vietinius parsidavėlius, sutriuškinta.

Pasipriešinimo judėjimo dalyviai supranta, jog atėjo laikas keisti kovos pobūdį - būtina pereiti prie naujų, legalių, kovos formų. Svarbiausias šios kovos tikslas - išlaikyti ir stiprinti Tautos dvasią, nepasiduoti sovietinimui ir ruošti lietuvius būsimiems mūšiams už Tėvynės laisvę ir nepriklausomybę.

Dar 1948 m. pirmieji Vilniaus universiteto studentai ir dėstytojai, pasiėmę kuprines, patraukia į žygius po Lietuvą - jiems tada teko susidurti ir su stribais bei saugumiečiais, ir su Lietuvos partizanais.

Bet žmonių, vaikštančių į žygius, vis daugėjo.

1952 m. Vilniaus universitete įsikuria legali organizacija, su nekaltu (sovietinės valdžios požiūriu) pavadinimu "Universiteto turistų sekcija".

Oficialūs jos įkūrimo tikslai - auklėti jaunuosius socializmo statytojus, stiprinti jų fizinę galią ir ruošti patikimais SSSR gynėjais.

Nuo pirmųjų šios organizacijos gyvavimo dienų joje susiformavo kryptis, kurios tikslai gerokai skyrėsi nuo tų tikslų, kurie buvo išvardyti "Turizmo sekcijos nuostatose".

Karta po kartos šios krypties atstovai žodžiu ir asmeniniu pavyzdžiu perduodavo kitai studentų-turistų kartai nerašytus priesakus:

- pažink Lietuvą - savo Tėvynę, domėkis jos istorija ir kultūra;

- saugok Lietuvos gamtą, nepamiršk, kad Lietuvoje gyveno tavo protėviai ir gyvens tavo vaikai;

- tyrinėk Tautos papročius ir tradicijas;

- prižiūrėk ir saugok Tautos laisvės paminklus;

- gerbk ir prižiūrėk protėvių kapus ir kitas šventas lietuviams vietas, saugok jas nuo sunaikinimo ir išniekinimo;

- nepasiduok nutautinimui ir sovietinimui;

- auklėk savo vaikus tautine dvasia;

- padėk išsaugoti Lietuvybę atimtose iš Lietuvos etnografinėse lietuvių žemėse;

- ruoškis fiziškai ir dvasiškai kovoti už Tėvynės Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.


Prabėgs dešimtmetis ir šie žmonės pasivadins žygeiviais.

Taip gimė Lietuvos žygeivių judėjimas.

1964 - 1967 m.


1966 m. liepos 3 d. Punios šile įvyko Lietuvos turizmo pionierių sąskrydis, kuriame buvo pasirašyta 30 punktų Punios Sutartis ir 3 paragrafų Turistų Statutas.

Jų paruošimo iniciatoriumi buvo Vincas Kavaliauskas.

Tais metais Punios šile grupė jaunų pasiryžėlių (Vincas Kavaliauskas, Juozas Dapkevičius, Algimantas Jucevičius, Kęstutis Labanauskas, Rimantas Matulis, Tadas Šidiškis, Rimantas Krupickas ir kiti) pasirašė sutartį kaip turi gyventi ir keliauti turistas.

Statuto įvade sakoma:

"Tu - turistas: gamtos draugas, žmonių bičiulis, gimtosios žemės sūnus. Kiekvienas Tavo žygis teneša naudą gamtai, žmogui, Tėvynei."

Buvo parengtas turisto statutas, o jo nuostatos platinamos tarp akademinio jaunimo. Buvo siekiama stiprinti dorovines vertybes, ugdyti drąsą, ryžtą, iniciatyvumą, savitarpio paramą ir pagalbą, kiekvieno žygio ir gyvenimo dienos prasmingumą ir tikslingumą.

Įdomi šios sutarties kūrimo smulkmena - pati sutartis buvo surašyta ranka ir, kad budrūs tarybinio gyvenimo sergėtojai nerastų autoriaus, sutartį surašė Marijampolės (tuometinio Kapsuko) mokinukė, kurios niekas negalėjo įtarti, nes nelabai kas ir žinojo apie šitą perrašinėtoją.

Visa Punios sutartis yra atspausdinta čia:

Žygeivis, Nr.8, 1989 m. spalis
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=110


Paveikslėlis

Vilniaus universiteto žygeiviai V. Krėvės gimtinėje Subartonyse (1966)

Valentino Baltrūno archyvas


1967 m. balandžio 30 d. žygeiviai surengė vakaronę Perlojoje. Buvęs vietos šaulių vadas papasakojo, kaip jie statė paminklą Vytautui Didžiajam. Žygeiviai sukrovė aukurą netoli plento ir paminklo.

1968 - 1972 m.


1968 m. lapkričio 2 d. netoli Rykantų, ties pilkapiais, įvyko Vėlinių šventimas. Jame dalyvavęs Tadas Šidiškis pasiūlė vadintis ne turistais, o žygeiviais.

Remiantis Rimanto Matulio žodžiais, patį žygeivio terminą sugalvojo Jonas Trinkūnas.

Pagrindinis žygeivių šūkis: "Nei vieno žygio be konkretaus tikslo".

Priesakai: "Keliauk, pažink, padaryk".


Butrimonyse (Šalčininkų raj.) 1968 m. 1-ame Lietuvos žygeivių susitikime priimama Lietuvos žygeivių judėjimo programa.

Vienas iš pagrindinių žygeivių tikslų - išsiaiškinti dar išlikusius kovų dėl Nepriklausomybės paminklus, sudaryti jų sąrašą ir žemėlapį.

Žygeivių judėjimas ypač sustiprėjo ir išaugo 1968-1971 m. Neabejotina, kad tam nemaža įtaką padarė Prahos Pavasaris ir įvykiai kaimyninėje Lenkijoje.

Šimtai, o vėliau ir tūkstančiai žygeivių patraukė Mažąją ir Didžiąją Lietuvą, į visas etnografines lietuvių žemes. Tradiciniais tapo žygiai į Pelesą, Gervėčius, Apsą, Tilžę, Ragainę, Tvankstą (dabartinio Karaliaučiaus - Kaliningrado senasis baltiškas pavadinimas) ir į kitas neteisėtai nuo Lietuvos atplėštas lietuviškas žemes.

Žygeiviai tvarkė Nepriklausomos Lietuvos istorijos paminklus, lankė žuvusių už Nepriklausomybę kapų vietas, rezistencijos kovų vietas, mokėsi dainuoti liaudies, Lietuvos kariuomenės ir rezistentų dainas, organizavo tautines lietuviškas ir baltiškas šventes.

1968 m. gegužės 1 d. Perlojoje daugiau kaip šimtas žygeivių su deglais rankose apjuosia Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytauto paminklą, aplanko buvusios Perlojos Respublikos kovotojų kapus. Tai buvo vienas iš įspūdingiausių žygeivių renginių tamsiais stagnacijos metais.

Vidmantas Povilionis (KPI žygeivis) - "1968 m. pavasarį su Kauno politechnikos instituto Žygeivių klubu ėjom j žygį nuo Viešvilės Tauragės giriomis. Sutartą dieną išėjome prie Rambyno kalno, kur turėjo vykti Vydūno minėjimas. Nemunu atplaukė vilniečiai. Šventė prasidėjo - degė laužai, kažkas kalbas sakė, po to „baisingai" šoko, ratelius ėjo. Ir, atmenu, patekau ratelin, kuriame tokia ilgaplaukė mergina ypač reiškėsi traukdama: „Nusipirksiu juodą suknią su raudonais guzikais". Tai buvo pirma mano išgirsta Veronikos daina..." (Pastaba - liaudies dainų dainininkė Veronika Janulevičiūtė - Povilionienė http://lt.wikipedia.org/wiki/Veronika_Povilionien%C4%97, būsimoji Vidmanto Povilionio žmona)

Vidmantas Povilionis (KPI žygeivis) - "1968 metais važiuodami į Tian Šanį išlipome Saratove ir aplankėme Jeršovo rajone esantį Černapadinės kaimą (A. Vidugiris ir N. Vėlius 1963 metais ten buvo surengę pirmąją negausią ekspediciją)."

1968 m. rudenį Universiteto žygeiviai Gediminas Motuza ir Valentinas Baltrūnas suorganizavo vakaronę Pelesos mokykloje, o po to - vakaronę pas Mariją Kruopienę.

Kitas žygis - liaudies menininko Vinco Svirskio keliais, fotografuojant ir renkant žmonių, pažinojusių V.Svirskį, prisiminimus.

1969 m. balandžio mėn. Naujadvaryje (tuometiniame Eišiškių raj.) įvyko II Lietuvos žygeivių susitikimas.

1969 m. vykstame prie Liepojos į Durbės mūšio vietą. Protėvių atminimui sunešame aukurą.

Alsiuose liaudies skulptoriaus Sideravičiaus nurodymu aptinkame paminklosaugininkams nežinomą paminklą Lietuvos Didžiajam kunigaikščiui Kęstučiui (vienintelį išlikusį). Žygeivių pasiūlymu Mokslinė metodinė kultūros paminklų apsaugos taryba įtraukė jį i savo sąrašus, tuo pačiu apsaugodama nuo sunaikinimo (prieš kelis metus paminklas perkeltas į Kivylių parką).

Keliaudami po Vilniaus apylinkes, prie Bražuolės upelio, Baltamiškyje surandame Lietuvos pasieniečio Kybarto, žuvusio nuo lenkų legionierių rankų, kapą. Rykantų kapuose ieškome savanorių kapų.

Suvalkijoje netoli J.Basanavičiaus gimtinės (Bartininkų apylinkėje) aptinkame neblogai išsilaikiusį paminklą Lietuvos lakūnams.

Kitą paminklą - 3 metrų aukščio milžinkapį - 1969 m. gegužės 8-9 d. Stepono Dariaus gimtinėje Dariškėse rankomis supila apie 800 žygeivių. Greta milžinkapio žygeiviai pastatė iš akmens iškaltą aukurą ir įkasė 4 metrų aukščio ąžuolinį stulpą su užrašu "1933-1969", kurio autorius - Dailės instituto studentas Žulys.

Tarytum relikviją Lietuvos lakūnas-veteranas V. Zauka amžiams pilkapyje palaidojo "Lituanikos" nuolaužą.

Entuziastai atkasė lakūno gimtojo namo pamatus ir išmūriję akmeninę sieną joje įtvirtino paminklinę lentą: "Atlanto nugalėtojo Stepono Dariaus gimtinė 1896-1933".

Kitą dieną buvo pagerbtas ir S.Girėno atminimas jo gimtinėje Vytogaloje. Čia irgi buvo atidengtas paminklinis akmuo.

Žygeiviai įamžino Dariaus ir Girėno žygdarbį, išsaugojo Dariaus gimtinę, nes melioratoriai jau ruošėsi ją sunaikinti.

Pasiūlėme Kultūros ministerijai įtraukti Dariškes į saugomų paminklų sąrašus.

Plačiau žiūr. temoje:

Žygeivių Judrėnuose 1969 m. supiltas milžinkapis Atlanto nugalėtojams S. Dariui ir S. Girėnui
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?f=73&t=753

Lakūno gimtinė išsaugoma ateities kartoms, tačiau jau tvenkiasi debesys "Aukštuose rūmuose". Grasinama uždrausti žygeivių judėjimą, ypač po to, kai Vištytyje (Vilkaviškio raj.) atrestauruojame Lietuvos Nepriklausomybės 10-mečio paminklo užrašą.

Tačiau tai nesumažina žygeivių jaunatviško ryžto.

Tančiūnuose (Kėdainių raj.) ieškome paminklo Povilui Lukšiui - pirmajam Nepriklausomos Lietuvos kareiviui, žuvusiam už Tėvynę.

Deja, ši sykį tenka nusivilti. Paminklas kolūkio pirmininko įsakymu susprogdintas. Pas vietinius gyventojus aptinkame paminklo liekanas. Prašome išsaugoti nors blokus su teksto fragmentais.

Vidmantas Povilionis (KPI žygeivis) - "1969 m. metais mūsų grupės dalis, vadovaujama Šarūno Borutos, važiavo į Altajų ir aplankė du kitus lietuvių kolonistų kaimus - Baisogalą ir Šeduvą... Černapadinėje radome dar nemažai tautiečių, užpildėme iš Mokslų akademijos gautas anketas, užrašėme pasakojimų, kaip juos 1927-1929, paskui 1938 metais buožino ir vežė dar toliau, kaip užkapojo lietuvį kunigą... Atidavėme jas MA bibliotekai, bet dabar, sako, jų nėra - gal sudomino ¡r KGB. Kažkodėl niekam iš mūsiškių nepavyko rasti nė vieno KPI „Tarybinio studento" numerio, kuriame aprašiau mūsų įspūdžius iš to lietuvių tremtinių kaimo. Numeris su įspūdžiais iš Tian Šanio išliko."

1969 m. lapkričio 1 d. žygeiviai ir ramuviškiai Vėlines šventėm Karmazinuose (Vilniaus raj., netoli Dūkštų). Sukrovė aukurą ant piliakalnio.

Paveikslėlis

Vidmanto Kučo parengtas kvietimas renginiui "Kraštotyrinės dienos universitete" (1969)

Valentino Baltrūno archyvas


Rimantas Matulis organizavo keletą žygių, kuriuose ieškojo apeiginių ir dubeniuotų akmenų.

1969 m. VU žygeivis Vidmantas Kučas sudarė 10 punktų "Atmeną žygeiviui", kuri buvo rotoprintu atspausdinta ir išplatinta.

Rimantas Krupickas sudarė mūsų tautos kultūros ir gamtos įžymybių, kurias turėtų aplankyti kiekvienas žygeivis, sąrašą.

1970 m. balandžio 7-18 d. Poškose (Poškonyse, Šalčininkų raj., Dieveniškių apyl.) įvyko III žygeivių susitikimas.

Jo tikslas - padėti išlaikyti lietuvybę didžiausioje Ašmenos krašto lietuvių saloje. Atvyko apie šimtas žygeivių iš KPI "Ažuolas", "Eiklios kojos", VU "Gabija", LŽŪA "Pilėnai" ir kiti. Tai buvo pats organizuočiausias ir labiausiai vykęs stagnacijos metais Lietuvos aukštųjų mokyklų žygeivių sąskrydis, deja, užtraukęs didelę nemalonę iš partijos ir KGB organų.

Atlikti darbai:

1) Paminklinių lentų statymas prie kultūros paminklų.

2) Pirmoji respublikinė talka - Bečėnų piliakalnio valymas nuo krūmų.

3) Poškonių audėjos M. Černiauskienės darbų paroda-vakaronė.

4) Išvyka prie Geranainių pilies.

1970 m. "lapkričio šventės". VU ir KPI draugystės žygis į mažai žinomą lietuvišką salą dabartinėje Baltarusijos teritorijoje. Kelionę pradėjome Dūkšte. Nakčia "siauruko" bėgiais nuėję apie 40 km pasiekiame pirmą lietuvių kaimą - Dvarčionis. Kitas dvi dienas, pasiskirstę i keturias grupes (apie 80 žmonių), patraukėme į 55 čia pabirusius lietuviškus kaimus. Visų kuprinės prikrautos knygų kalendorių... Daug koncertavome. Surinkome duomenis apie paskutinius šio krašto lietuvius. Vėliau visa surinkta medžiaga buvo perduota į Lietuvių kalbos ir literatūros institutą.

Kitas šio žygio tikslas aplankyti paminklą Červonkoje (Latvijoje netoli Daugpilio) panteoną Lietuvos savanoriams, žuvusiems kovose su bolševikais. Tokio didingo paminklo Lietuvos teritorijoje neišliko. Vietiniai išgamos Lietuvoje būtų jį nugriovę, kaip tai padarė Širvintose ir daugelyje kitų vietų, o Latvijoje jis išliko. Žinią, jog Latvijoje, vos 5 km nuo Lietuvos sienos, per stebuklą išliko nesugriautas panteonas žuvusiems Lietuvos kariams stengėmės kuo plačiau paskleisti mūsuose.

Červonką pradeda lankyti Tėvynės praeities mylėtojai iš visos Lietuvos. VU žygeiviai sutvarko kapus, per Vėlines pagerbia protėvius.

Vidmantas Povilionis (KPI žygeivis):
--------------------------------------------------------------------------------
"1970 metais aš jau buvau įsteigęs pogrindinę organizaciją. Mano dešinioji ranka buvo medicinos akademijos studentas Šarūnas Žukauskas. Kaune prie „Žinijos" draugijos buvo moksleivių kraštotyrininkų būrelis, kuriam vadovavo Jūratė Eitmanavičiūtė, ir mes ten skirdavome pasimatymus. Formaliai tai buvo moksleivių būrelis, bet jame kaip kokiame klube rinkdavosi visi su kraštotyra ir žygeivyste susiję kauniečiai. Visi juk buvome pažįstami.

Ten, pavartėje ar pilnoje salėje, buvo labai patogu susitikti. Mes keisdavomės knygomis, spausdintais, kopijuotais ar perfotografuotais tekstais ir aptardavome veiklos planus. Iš pradžių tam kraštotyros būreliui priklausė tik Šarūnas ir dar vienas mūsų žmogus. Vėliau įtraukėme dar vieną ir žvalgėmės kitų - ten lankydavosi nemaža mums reikalingų ¡r „nepašvęstų", bei palikimų žmonių. Nuo kokių 1970-ųjų reguliariai kartą per savaitę nueidavau ten ¡r aš. Esu su jais važiavęs i Rumšiškes užrašinėti tautosakos, nors mane domino kiti dalykai - labiausiai stebėjau žmones.

1971 metais savo organizaciją neformaliai (nes buvome sutarę telkti žmones atskiroms užduotims, neatskleisdami, kad dirba organizacijai) pavadinau Jaunosios Lietuvos sąjunga. Tai atsispindėjo mano 1972 metų Vasario 16-osios atsišaukime. Tuo metu mes kaupėme, dauginome ¡r platinome tekstus.... Galvojome apie originalių darbų rašymą, nužiūrinėjome ir kalbinome galinčius tuo užsiimti, bet iš pradžių pradėjome rankioti tekstus, tinkamus žadinti jaunimo mąstymą ¡r formuoti tautinę pasaulėžiūrą, iš prieškarinės literatūros.

Kaip tekstų pavyzdžius galiu nurodyti keletą mašinėle perrašytų straipsnių, kuriuos po pakartotinių kratų surado mano namuose: Felikso Jucevičiaus „Lietuviškosios tikrovės sklaida", Vinco Trumpos „Lietuvos Nepriklausomybės idėja", Rainerio Marijos Rilkės „Duinezo elegijos*. Matote, buvo ir grožinės literatūros vertimų. Tuo metu plačiai plito Oskaro Milašiaus „Migelis Manjara" ir kiti jo vertimai.

Kažkas atveždavo Bostone leistos „Lietuviškosios enciklopedijos" knygų. Mes iš XV, XXV lomų perfotografavome visą tekstą apie Ribentropo - Molotovo paktą ir pradėjom jį skleisti. Daug kam tai buvo visiška naujiena. Kai vėliau kartą paklausiau tardytojo: „Už ką pasodinsit - juk nieko neturit?", jis atsakė: „jei ir nieko nerasim, tau užteks vien Molotovo - Ribentropo pakto".
----------------------------------------------------------------------------------

1971 m. balandžio mėn. Naujajame Strūnaityje (Švenčionių raj.) įvyko IV Lietuvos žygeivių susitikimas.

1972 m. įvyko V Lietuvos žygeivių susitikimas.

Tais metais žygeiviai sukūrė nemažai savų dainų ir žaidimų. Elenos Petrošiūtės-Kubilienės, Gedimino Ilgūno, Edmundo Stankevičiaus, Tado Šidiškio ir kitų žygeivių sukurtos dainos nėra užmirštos - jas tebedainuoja ir dabartiniai žygeiviai.

Ramuvos judėjimas


1968 m. kartu su žygeivių judėjimu susiformavo artima srovė - Ramuvos judėjimas. Jo pagrindiniai tikslai: senovinių baltiškų ir lietuviškų tradicijų, papročių, apeigų ir tikėjimo atgaivinimas bei puoselėjimas, kraštotyrinė veikla.

Patys ramuviškiai (Jonas Trinkūnas) Ramuvos judėjimo pradžia laiko Rasos šventės (vasaros saulėgrąžos) šventimą Kernavėje 1967 m.

Vardas "Ramuva" atgimė 1968 m. minint Vydūno 100-ąsias gimimo metines (Vydūnas - Vilius Storosta - gimė 1868 m. kovo 22 d. Jonaičiuose Šilutės raj.).

Žodį "ramuva" pirmieji ramuviškiai laikė bendriniu, reiškiančiu "folkloristų ir kraštotyrininkų klubą".

Oficialiai Vilniaus kraštotyrininkų Ramuva įsisteigė 1969 m. sausio 31 d. Ji išleido tris leidinio "Ramuva" numerius (1969.01.31, 1969.02.28 ir 1969.06.15).

1971 m. ramuvos buvo uždraustos. Išsilaikė tik Vilniaus Universiteto kraštotyrininkų ramuva.

Prasidėjus brežnevinei reakcijai, o ypač po to, kai 1972 m. gegužės mėnesį susidegino Romas Kalanta, ir Žygeivių, ir Ramuvos judėjimai buvo sutriuškinti, dauguma klubų išvaikyti, o likusių klubų vadovai ir aktyvistai reguliariai kviečiami į saugumą perauklėjimui (beje būtina pažymėti, kad žygeivių judėjimas buvo slopinamas nuo pat jo įsikūrimo pradžios - ne tik 7-ame ir 8-ame dešimtmečiuose). Ne vienas žygeivis ir ramuvietis patyrė, kas tai yra KGB, su kokiais priešais ši organizacija kovoja ir kokius metodus naudoja savo veikloje.

Žygeivių ir Ramuvos judėjimai buvo išvaikyti, bet nesunaikinti. Išsisklaidę po visą Lietuvą tūkstančiai buvusių žygeivių ir ramuviškių kūrėvis naujus klubus, būrelius, sekcijas, kuriose auklėjo jaunimą tautine, žygeiviška, ramuvietiška dvasia.

Šios veiklos rezultatai išaiškėjo tik dabar, Lietuvos atgimimo laikotarpiu. Neperdedant galima tvirtinti, kad nemaža dalis dabartinių aktyviausių naujųjų organizacijų kūrėjų bei dalyvių - buvę ir esami žygeiviai ir ramuviškiai, o taip pat jų įkurtų organizacijų auklėtiniai.

1973 -1987 m.


1973 m. įvyko VI Lietuvos žygeivių susitikimas.

1973 metais buvo iškelta vadinamoji "Kraštotyrininkų byla", kurioje teisti 5 asmenys, dar apie 100 buvo kviečiami tardymams. Daugelis jų - aktyvūs to meto žygeivių ir kraštotyros (Ramuvos) sąjūdžio dalyviai (plačiau žiūr. Vidmanto Povilionio atsiminimus - Kraštotyrininkų byla // Liaudies kultūra, 2007, Nr. 6, p. 46 - 55, http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_ ... 4116&p_k=1 ).

Vidmantas Povilionis - " Mus suėmė kitą pavasarį po Kalantos įvykių. Byloj buvome penkiese... „Nuteisė" 1974-ųjų pavasarį. KGB kalėjimo kamerose praleidau daugiau kaip metus - 13 mėnesių. Sako, kad Latvijoj tardė apie 60, o Lietuvoje - vos ne porą šimtų. Mūsų byla (nors ir nelabai „iškepusi") buvo saugumiečių pasiteisinimas, kad jie nepražiopsojo pogrindžio organizacijos, netiesiogiai išprovokavusios 1972 metų neramumus Kaune."

Jonas Trinkūnas - "Buvau pašalintas iš universiteto. Kraštotyra, nacionalizmas, Ramuva, Rasos šventės mane darė vis labiau nepageidaujamą. O labiausiai prisidėjo vadinamoji „kraštotyrininkų byla“, kai keli kauniečiai, iš kurių porą pažinojau, sėdo į kalėjimą. Saugume man pasakė: „Negalėsi dirbti nei mokytoju, nei mokslininku, neleisime dirbti intelektualinio darbo. Bet galėtum pataisyti savo reikalus taip: informuok mus apie kai kuriuos žmones arba eik dirbti į kokią gamyklą darbininku. Po 2–3 metų darbo kolektyvas įvertins, kiek pasitaisei, ir rekomenduos tave grąžinti į universitetą. Pasakiau, kad nesugebėsiu nei vieno, nei kito, ir išėjau. Jau ne kartą buvau pabėgęs iš miestiškų darbų, traukė gamta ir kaimas, o kraštotyros įspūdžiai giliausiai paveikė mano pasaulėžiūrą. Nugirdau apie vyrukus, Sūduvoje skaldančius akmenis, ir tai mane suviliojo. 1974 m. gegužės 13 d. sėdau į traukinį ir išdundėjau į Kapsuką akmenų skaldyti..."

1974 metais S.Dariaus gimtinėje Dariškėse prie žygeivių supilto pilkapio įvyko VII Lietuvos žygeivių susitikimas.

Deja, kitas (VIII) susitikimas įvyko tik po 15 metų (1989 m.).


Julius Beinortas (KPI žygeivis), atvykęs į Panevėžį įtraukė į žygeivišką veiklą nemaža būrį panevėžiečių. Bronius Mažylis, Petras Dūda, Liuda Lukoševičiūtė, Algirdas Gasiūnas, Raimonda Mikučionytė, Dainius Balčiūnas ir kiti Panevėžio žygeiviai suorganizavo daug rimtų žygių ciklų: "Simono Daukanto taku", "Versmės", "600 metų Lietuvos krikštui" ir kt.

1975 m. Panevėžio žygeiviai, vadovaujami Juliaus Beinorto, surengė žygių ciklą "Simono Daukanto taku", skirtą S. Daukanto atminimui, nuo jo tėviškės Lenkimų (Skuodo raj.) į Vilnių, atkartojant 1814 m. garsiąją šio istoriko kelionę. Kad žygis įgautų nepertraukiamo žygio simboliką, buvo nešamas S. Daukanto raštų tomas, kurį žygeiviai palikdavo ten, kur sekmadienį baigdavo etapą - mokykloje ar kokio rašytojo, šiaip šviesesnio žmogaus namuose.

Nors buvo gauti visi leidimai, žygį po trijų etapų buvo įsakyta nutraukti. Kažkam pabaiso kad žygis tapo masinis - vienu metu suvažiuodavo per 200 žmonių. Ne paslaptis, kad čia pradėjo lankytis ir saugumo agentai... Bet nežiūrėdami draudimo žygeiviai pasiekė Vilnių ir Universiteto kieme surengė žygio pabaigtuves.

Po to prasidėjo represijos: vakaronių vaikymas, spec. pokalbiai. Ypač kliuvo Juliui Beinortui.

Žygeiviai surengė talkas Paberžėje (Paberžės ir Žibartonių kapinėse bei Šilingio dvarelyje Paberžėje).

1976 m. buvo surengti žygiai į įžymiųjų Lietuvos kultūros veikėjų tėviškes: į Nidą - Liudviko Rėzos takais, į Suostus - knygnešio J. Bielinio tėviškę, į Sintautus ir kitur.

1977 m. gegužės pradžioje - žygis (kaip paprastai iš kelių atskirų srautų) po Sambiją (buvusią Prūsiją). Jo metu Karaliaučiuje prie Katedros žygeiviai įkasė "krikštą", skirtą Liudviko Rėzos atminimui.

1980 m. rudenį Universiteto žygeiviai organizavo turiadą etnografinėje Lietuvoje, Naručio ežero apylinkėse. Dalyvavo virš 100 žygeivių iš VU ir kitų aukštųjų mokyklų. Po trijų kelionės dienų 12 žygeivių grupių susitiko ežero pakrantėje.

1982 m. gegužės 7-9 d. įvyko žygis, skirtas 600-osioms Kęstučio mirties metinėms. Prie Krėvos piliakalnio (pilies griuvėsių) susitiko VU ir LŽŪA žygeiviai. Piliakalnio papėdėje paimta žemės sauja buvo atvežta į Vilnių ir išbarstyta Šventaragio slėnyje (prie varpinės).

1982 m. gruodžio mėn. - 1983 m. birželio 1 d. VU žygeiviai iš Gamtos fak. sekcijos "Gabija" organizavo žygių ciklą Tado Ivanausko keliais. Lebiodkoje (T.Ivanausko gimtinėje) nuo jo tėvų kapo buvo pasemta žemė. Žygeiviai ją nešė pro Musteiką ir Marcinkonis į Perloją o po to plaustais plukdė Merkiu ir Nemunu iki Prienų. Nuo ten vėl pėsčiomis keliavo iki Obelynės. Žemes išpylė ant T. Ivanausko kapo Tabariškėse (Kauno raj., netoli Obelynės).

1983 m. rudenį VU žygeiviai surengė turiadą istorinėje jotvingių žemėje. Žygis buvo skirtas jotvingių atminimui - 1283 m. paskutiniai nenugalėti jotvingiai, vadovaujami savo kunigaikščio Skurdo, pasitraukė i Lietuvą. Apie 300 žygeivių susirinko paminėti šią datą ežero pakrantėje greta Veisiejų.

1984 m. rudenį VU žygeiviai surengė turiadą į lietuviškas salas Baltarusijoje.

1987 m. Panevėžio žygeiviai surengė žygį, skirtą 600 metų Lietuvos krikšto jubiliejui.

1987 m. rudenį VISI ir KPI žygeiviai "tyliai" surengė turiadą i lietuviškas salas Baltarusijoje. Studentai, susiskirstę grupelėmis, ėjo per lietuvių kaimus, dainavo liaudies dainas, šoko šokius, kartu su vietiniais gyventojais organizavo vakarones.

1988 - 1990 m.


Kęstutis Čeponis 1988 m. pavasarį nupiešė ir padaugino keliais šimtais egzempliorių Universiteto žygeivių klubo emblemą (buvo trys spalviniai variantai):

Paveikslėlis

1988 m. gruodžio 17 d. savo 30-mečio minėjime Vilniaus Universiteto turistų klubas oficialiai susigrąžino uždraustąjį pavadinimą. - dabar jis vadinasi Vilniaus Universiteto žygeivių klubu.

KPI turistų klubas irgi pakeitė savo pavadinimą ir dabar vadinasi KPI žygeivių korporacija "Ąžuolas".

1988 m. lapkričio 8 d. buvo atkurta Ramuva Vilniuje.

1989 m. lapkričio 9 d. Rumšiškėse steigiamojoje Krivūlėje buvo atkurta Ramuvos bendrija.

1990 m. vasario 1 d. įsikūrė Lietuvos žygeivių sąjunga,

1990 m. kovo 9 d. įsikūrė Lietuvos Ramuvos jaunimo sąjunga.


Vilniaus Universiteto žygeivių klubas 1989 m. sausio mėnesį išleido savo leidinio "Žygeivis" pirmąjį numerį. Iki 1990 m. birželio mėnesio yra paruošta ir išleista 14 numerių. Vėliau išleisti dar 2 numeriai.

Ramuvos bendrija išleido leidinio "Ramuva" Nr. 4 (1989-07-13), Nr.5 (1989), Nr.6 (1990 - pavadintą "Vilniaus ramuva"), o taip pat "Ramuvos" žurnalo pirmąjį numerį (1989 m.) kartu su Vydūno draugija, "Prūsos" klubu ir Lietuvininkų bendrija.

1989 m. pavasarį Universiteto žygeiviai atliko eilę Sąjūdžio rinkiminei kampanijai skirtų žygių, agituodami vietinius gyventojus balsuoti už Sąjūdžio kandidatus - Česlovą Kudabą (Ignalinos apyl.), Vytautą Landsbergį (Vievio apyl.), Virgilijų Čepaitį (Trakų - Rykantų - Rūdiškių apyl.).

1989 m. Lietuvos žygeiviai kartu su Tremtinių klubu surengė nemaža žygių ir ekspedicijų į buvusias lietuvių tremties vietas. Rinko dokumentinę ir istorinę medžiagą, tose vietose tebegyvenančių žmonių (tame tarpe ir buvusių tremtinių) atsiminimus, ieškojo senų kapaviečių vietas, tvarkė jas ir statė paminklus bei kryžius. Bykov Mys, Trofimovsk, Tyt Ary, Stolby (Jakutijos lageriai Laptevų jūros pakrantėje), Rytų Kounrado ir Balchašo lageriai (Kazachstane), lageriai prie Baikalo ir Olchono saloje - tik maža dalis aplankytų vietų.

1989 m. kovo spalio mėn. Panevėžio žygeiviai organizavo žygių ciklą "Knygnešių takais": Miegėnai, Suostai, Pasvalys, Berčiūnai, Krekenava, Paberžė, Grinkiškis, Pasandravys, Bernotai, Pakražantė, Skaudvilė, Tauragė, Šilinė, Bitėnai, Tilžė, Ragainė, Bitėnai. Plačiau šis žygių ciklas aprašytas Žaliųjų partijos leidinyje "Žalioji taika" (Nr.7 - 1989 m. spalis Nr.8 - 1990 m. sausis).

1989 m. gegužės 9-21 d. Dariškėse įvyko VIII Lietuvos žygeivių susitikimas.

Susitikimo metu, vadovaujami S. Dariaus gimtinės atstatymo ir apželdinimo projektų autorių A. Lainauskaitės ir K. Labanausko, surengėme talką.

1989 m. birželio 17 d. Universiteto žygeiviai (Gediminas Grašys, Ignas Šimelis, Nėrijus Kisielius, Kęstutis Čeponis ir dar nemaža grupė ramuviškių bei keli vietiniai gyventojai Linkmeno ežere Ignalinos raj.) surado ir atstatė Linkmeno ežere paskandintą atminimo paminklą Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai.

Paminklą su užrašu:

ANTANO SMETONOS

ĄŽUOLAS

1937


pastatė Lietuvos pasieniečiai ant Ginučių piliakalnio greta ąžuolo, kurį pasodino Lietuvos Prezidentas.

1956 m. rudenį vietinės valdžios įsakymu paminklas buvo apskaldytas ir nuridentas į ežerą, o ąžuolas nukirstas.

Žygeiviai kartu su ramuviškiais šį paminklinį akmenį ištraukė iš ežero ir užtempė ant piliakalnio į senąją vietą. Kiek vėliau nuliejo cementinį pamatą ir pastatė ant jo šį akmenį, o greta pasodino ąžuoliuką.

1997 m. šalia atstatyto paminklinio akmens tuometinės Lietuvių tautininkų sąjungos vadovybės iniciatyva šalia akmens pritvirtino paminklinę lentą su šiek tiek "iškraipyta" paminklo atstatymo istorija, o ant Ladakalnio šlaito buvo pasodintas ąžuoliukas. :img06:

Paveikslėlis

1989 m. spalio 21 d. prie Neries, Karmazinų slėnyje, greta piliakalnių, žygeiviai kartu su ramuviškiais ir gediminaičiais šventė Ilges - senovines Vėlines. Buvo uždegta ugnis aukure, kurį ramuviškiai ir žygeiviai sukrovė prieš dvidešimtį metų.

1990 m. balandžio 7 - 8 d. Ūlos pakrantėje prie Dariaus ir Girėno ąžuolų, netoli Kriokšlio kaimo (Varėnos raj.), įvyko XXX Universiteto žygeivių klubo sąskrydis (kartu ir IX Lietuvos žygeivių susitikimas, ir pirmoji Lietuvos žygeivių sąjungos konferencija).

Dalyvavo apie 230 žygeivių.

1990 m. gegužės 26-27 d. Panevėžio žygeiviai, vadovaujami Broniaus Mažylio, įveikė pirmąjį etapą žygių ciklo "Nepriklausomybės kovų vietomis", maršrutu Šėta-Stačiūnai-Taučiūnai-Kėdainiai-Šventybrąstis. Dalyvavo 20 suaugusių ir 30 vaikų.

1990 m. birželio 14 d. - Gedulo ir Vilties dieną - Vilniaus ramuviškiai, žygeiviai, gediminaičiai, kai kurie "Lituanicos" ir Lietuvių Tautininkų sąjungos nariai, grodami kanklėmis, dainuodami liaudies giesmes ir kūrendami aukure ant Vilniaus Krivių (Kreivojo) kalno šventąją ugnį, paminėjo tautos kančių dienas. Dalyvavo apie 80 žmonių.

1990 m. birželio 23-24 d. ramuviškiai, žygeiviai, gediminaičiai, "Lituanicos", "Atgajos", Lietuvių tautininkų sąjungos atstovai, kartu su vietiniais lietuviais šventė Rasas lietuviškame Žižmų kaime (Dieveniškių apyl. Šalčininkų raj.). Dalyvavo per 200 žmonių.

Kita VU žygeivių grupė šventė Rasas ant alkakalnio Alksno ežero pakrantėje greta Salų kaimo (Ignalinos rajone Nac. parke).

1990 m. liepos 8 d. Vilniaus žygeiviai kartu su šauliais, tautininkais ir ramuviškiais dalyvavo šventinant paminklinį akmenį ant Juozapinės kalvos (Vilniaus raj., Medininkų apyl.), skirtą karaliaus Mindaugo karūnavimui 1253 m. pažymėti.

1990 m. liepos 15 d. Vilniaus žygeiviai dalyvavo Žalgirio mūšio 580-ųjų metinių minėjime Griunvaldo lauke (Lenkijoje).

1991 - 1998 m.


------------------------------------------------------------------------------------

Šaltinis - Traktatas apie Žygeivius, 1997, išleido Lietuvos Žygeivių Sąjungos Panevėžio skyrius, Panevėžys.

I (1990 m.), II (1994 m.), III (1996 m.)
Lietuvos žygeivių krivūlėse
priimti nutarimai


1990-11-18 Ustronėje įvyko I Lietuvos žygeivių krivūlė,
kurioje buvo priimti šie nutarimai:


Paveikslėlis

Paveikslėlis

1994-04-09 Ustronėje įvyko II Lietuvos žygeivių krivūlė,
kurioje buvo priimti nutarimai ir apibrėžtos šios sąvokos:


Žygeivių judėjimas - tai įvairios žygeivių organizacijos: klubai, sąjungos, sambūriai, grupės ir pavieniai žygeiviai, palaikantys tarpusavio ryšius.

Žygeivystė - tai žygeivių veikla. Visi žygeiviai yra buvę arba esantys keliautojai (turistai), bet ne visi keliautojai yra žygeiviai. Kartu keliaujanti (veikianti) žygeivių grupė - judėjimo pagrindas.

Buvo išrinkti Lietuvos žygeivių informacinio centro atstovai:

Vilnius. Tadas Šidiškis,
Kaunas. Juozas Dapkevičius,
Panevėžys. Dainius Balčiūnas.

Paveikslėlis

1996-10-12 Burveliuose įvyko III Lietuvos žygeivių krivūlė,
kurioje buvo priimti šie nutarimai:


Paveikslėlis

------------------------------------------------------------------------------------

Vilniaus Universiteto turistų sekcijos (nuo 1952 m.), turistų klubo (nuo 1958 m.), žygeivių klubo (nuo 1988 m.) veikloje, Žygeivių ir Ramuvos judėjimuose dalyvavo aktyviausi Lietuvos aukštųjų mokyklų vaikinai ir merginos.

Aktyvios žygeivių organizacijos veikia Vilniuje (Vilniaus universiteto žygeivių klubas), Kaune (LŽŪA "Pilėnai", KPI žygeivių korporacija "Ąžuolas"), Panevėžyje, Jurbarke ir kitur.

1990 metais Panevėžyje pradėtas leisti žygeivių leidinys "Atbalsis" (1 ir 2 numeriai - kaip LŽP (Lietuvos Žaliųjų Partijos) leidinio "Pusiausvyra" informacinis-žygeiviškas priedas, o nuo 3 numerio - kaip savarankiškas leidinys, Lietuvos žygeivių laikraštis. Iki 1998 metų pavasario išleisti 8 numeriai. 2007 metais išleistas jau Nr. 19.

Tadas Šidiškis, Rimantas Matulis, Jonas Trinkūnas, Juozas Dapkevičius, Algimantas Jucevičius, Kęstutis Labanauskas, Vidmantas Povilionis, Julius Beinortas, Rimas Krupickas, Vincas Kavaliauskas, Kazimieras Eigminas, Česlovas Kudaba, Valerija Čepytė, Vidmantas Putelis, Gediminas Motuza, Edmundas Stankevičius, Povilas Mataitis, Valentinas Baltrūnas, Stepas Deveikis, Stanislovas Gediminas Ilgūnas, Teresė Birutė Burauskaitė, Zita Vanagaitė, Elena Petrošiūtė-Kubilienė, Norbertas Vėlius, Alfonsas Andriuškevičius, Vacys Bagdonavičius, Veronika Janulevičiūtė-Povilionienė, Marcelijus Martinaitis, Sigitas Geda, Vaidotas Januškis, Vidmantė Jasukaitytė, Romualdas Ozolas, Evaldas Purlys, Jonas Tamulis, Eugenijus Gentvilas, Dainius Balčiūnas, Rimantas Astrauskas, Jonas Šimėnas, Benediktas Rupeika, Romas Gudaitis, Regina Jakučiūnaitė-Kubertavičienė, Edvardas Žižys, Vytautas Musteikis, Aringas Gorodeckis, Algirdas Striūka, Kęstutis Čeponis, Nėrijus Kisielius, Paulius Kovas, Ignas Šimelis, Jūratė Markeliūnaitė (Mičiulienė), Vytenis Almonaitis, Arūnas Vaicekauskas, Saulius Gricius, Ramūnas Povilanskas, Vidas Bezaras, Fredis Radvilas, Vincas Kubilius, Sigutė Trimakaitė, Simas Baskas, Rolandas Tučas ... - šios ir šimtai kitų pavardžių gana dažnai šmėkščioja ne tik spaudos puslapiuose, bet ir Vilniaus Universiteto žygeivių klubo, kitų Vilniaus žygeivių klubų, Kauno ir Panevėžio žygeivių archyvų dokumentuose.

"Lietuva bus gyva, kol bus gyvas nors vienas lietuvis".

Pirmąjį šios Apžvalgos variantą parengė Kęstutis Čeponis 1990-07-07, o vėliau jis pastoviai papildė įvairia naujai sužinota ir patikslinta informacija.


UTK (UŽK) leidinys "Žygeivis"


1988 metų gale Kęstutis Čeponis pasiūlė leisti Universiteto žygeivių klubo (tuo metu dar UTK) leidinį ir pavadinti jį "Žygeivis".

Bendromis grupės žygeivių pastangomis buvo parengtas, sumaketuotas ir atspausdintas rotoprintu pirmasis "Žygeivio" numeris - 1989 m. sausio mėnesį - (Nr.1, 1989 sausis-vasaris).

Pirmąjį numerį pasirašė visi jo rengėjai ir leidėjai, kaip nors prie to prisidėję - "Leidinį paruošė: Kęstutis Čeponis, Paulius ir Dalia Kovai, Loreta Puodėnaitė, Fredis Radvilas, Audra Remeikaitė, Ignas Šimelis".

Oficialiai tyčia nebuvo įvardintas joks vienas - atsakingas - redaktorius (pagal principą "jei sėsti, tai visiems" :img01: ). Juk tuometinių sovietinių įstatymų požiūriu "Žygeivis" buvo absoliučiai nelegalus - "savilaida-samizdatas" (vis tik tada Sąjūdžio pavyzdžiu jau buvo leidžiama nemažai tokių leidinių).

Kitą "Žygeivio" numerį (Nėrijui Kisieliui susitarus su jo pažįstamu UTK turistu, tuometiniu "Universitas Vilnensis" redaktoriumi, Algiu Lipštu) jau pavyko oficialiai įteisinti kaip Vilniaus Universiteto laikraštuko "Universitas Vilnensis" priedą. Tik reikėjo oficialiai skirti kokį nors VU studentą redaktoriumi - juo bendru sutarimu ir jam pačiam sutikus tapo Paulius Kovas.

Nuo 10 numerio Nėrijus Kisielius buvo formaliai redaktoriaus pavaduotoju, o faktiškai redaktoriumi. Būtent jis nuo antrojo numerio rūpinosi "Žygeivio" leidimu, dauginimu bei platinimu, "Žygeivyje" esantys žemėlapiai-schemos yra arba jo paties nubraižyti, arba Nėrijaus prašymu juos nubraižė kiti asmenys.

Paskutinius du numerius oficialiu redaktoriumi jau buvo Nėrijus Kisielius - Nr. 1(15), 1991 m. vasaris, ir Nr. 1(16), 1995 m. sausis.

Iki 1990 m. birželio mėnesio buvo paruošta ir išleista 14 numerių. Vėliau išleisti dar 2 numeriai - viso 16 numerių:

Nr. 1 1989 m. sausis-vasaris
Nr. 2 1989 m. vasaris-kovas
Nr. 3 1989 m. kovas-balandis
Nr. 4 1989 m. gegužė
Nr. 5 1989 m. birželis
Nr. 6 1989 m. liepa
Nr. 7 1989 m. rugsėjis
Nr. 8 1989 m. spalis
Nr. 9 1989 m. gruodis
Nr. 10 1990 m. sausis
Nr. 11 1990 m. vasaris
Nr. 12 1990 m. kovas
Nr. 13 1990 m. balandis
Nr. 14 1990 m. birželis-rugpjūtis
Nr. 1 (15) 1991 m. vasaris
Nr. 1 (16) 1995 m. sausis

Spausdindavome labai įvairiais būdais - ir rotoprintu (rūpinosi Nėrijus Kisielius), ir kseroksu, kai kuriuos numerius ir taip, ir taip. Tiražas buvo įvairus - nuo 500 egz, iki 3000 egz. Paskutinį numerį Nėrijus išleido kelių šimtų egz. tiražu kseroksu (keletą kartų daugino).

Kęstutis Čeponis

**********************************************************

Šiuo metu Vilniaus žygeivių klubas pradėjo skelbti savo internetiniame puslapyje nuskanuotus "Žygeivio" numerius (.pdf formate).

http://www.zygis.vu.lt/index.php?language=lt&page=62

[Istorijos trupiniai...] Laikraštis "Žygeivis" 2008.01.01

VUŽK jubiliejaus proga pradedame ciklą "skaityk ir prisimink".

Kiekvieną mėnesį supažindinsime jus su praeityje leisto laikraščio "Žygeivis" numeriais.

**********************************************************

Jau yra šie numeriai (norint peržiūrėti reikia atsisiųsti - įrašyta .pdf formate):

http://www.zygis.vu.lt/index.php?language=lt&page=70

Nr. 1 1989 m. sausis-vasaris
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=157

Nr. 2 1989 m. vasaris-kovas
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=158

Nr. 3 1989 m. kovas-balandis
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=159

Nr. 4 1989 m. gegužė
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=106

Nr. 5 1989 m. birželis
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=107

Nr. 6 1989 m. liepa
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=108

Nr. 7 1989 m. rugsėjis
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=136

Nr. 8 1989 m. spalis
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=137

Nr. 9 1989 m. gruodis
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=138

Nr. 10 1990 m. sausis
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=139

Nr. 11 1990 m. vasaris
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=140

Nr. 12 1990 m. kovas
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=141

Nr. 13 1990 m. balandis
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=142

Nr. 14 1990 m. birželis-rugpjūtis
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=143

Nr. 1 (15) 1991 m. vasaris
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=144

Nr. 1 (16) 1995 m. sausis
http://www.zygis.vu.lt/getimage.php?id=262


***************************************************************

Plačiau apie įvairias žygeivių ir ramuviečių organizacijas, istoriją, žmones žiūrėti atskirose temose:


*Enciklopedija - Tautinis, kraštotyrinis, paminklosauginis, gamtosauginis ir etnokultūrinis sąjūdis
http://lndp.lt/diskusijos/viewforum.php?f=149

Lietuvos Žygeivių ir Ramuvos sąjūdžių istorija
http://lndp.lt/diskusijos/viewforum.php?f=71

Žygeivių ir ramuviečių sukurtos organizacijos
http://lndp.lt/diskusijos/viewforum.php?f=75

Žygeivių dalyvavimas katalikiškuose pasipriešinimo judėjimuose sovietmečiu
http://lndp.lt/diskusijos/viewforum.php?f=72

Žygeivių ir Ramuvos judėjimų kūrėjai. Šiuose judėjimuose dalyvavę žmonės
http://lndp.lt/diskusijos/viewforum.php?f=74

Žygeivių ir Ramuvos literatūra, žygių aprašymai ir dienoraščiai, knygos, straipsniai
http://lndp.lt/diskusijos/viewforum.php?f=73

Tarptautiniai žygiai, garsinantys Lietuvą ir jos istoriją
http://lndp.lt/diskusijos/viewforum.php?f=132

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Kov 2012 13:41 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Rimantas Matulis: Žygeiviai ir Lietuvos piliakalniai (kaip žygeiviai piliakalnius gelbėjo)


http://on.lt/lietuvos-piliakalniai

Rimantas Matulis. Lietuvos piliakalniai
http://on.lt/autorius/Rimantas+Matulis/

2006 balandžio 14 „Lietuvos aidas“ (ISSN 1648-4215) 1 ir 3 psl., iliustruota.

Kaip sovietmečiu žygeiviai gelbėjo lietuvių piliakalnius:
Stora velėna piliakalnius saugo, o krūmai ir medžiai ardo...


Bet koks persekiojimas visada sukelia atvirkštinį atoveiksmį.

Todėl, kai sovietmečiu mus vertė garbinti „tarptautinę kalbą, kuria kalbėjo Leninas“ arba kurti kažkokią bedvasę sovietinę kultūrą, kaip tik stengėmės puoselėti savo tautos gražiausius papročius, rengėme keliones susipažinti su garbinga mūsų tautos praeitimi, stengėmės kiek galima daugiau išsaugoti praeities paminklų.

Taip kilo įvairios mintys registruoti ir restauruoti senovinius kryžius, koplytstulpius.

O kai žygiuose aptikdavome gamtos arba žmonių griaunamus piliakalnius, nukasamus pilkapius, sprogdinamus istorinius akmenis, tuoj eidavome į Kultūros ministeriją ir kitas įstaigas pranešti apie nykstančias tautos vertybes.

Pagaliau nusprendėme, kad dideli žmonių sambūriai turistiniuose žygiuose gali ir patys mėginti stabdyti gamtos ir žmonių griaunančius veiksmus.

Aplankę labai daug piliakalnių, pastebėjome, kad tie iš jų, kurie yra apaugę tvirta velėna, stovi visai mažai pakitę nuo seniausių laikų. O tie, kurie apaugę brūzgynais, labai greitai virsta paprasčiausiu žemės kupstu.

Geriausias toks pavyzdys yra Girmuvos (dabar Ruskoje) mažasis piliakalnis Semboje, prie pat Girmuvos kaimo. Kol jis buvo neapaugęs, nepaprastai gražiai atrodė ovalinis pylimas piliakalnio viršuje. O kai jį aplankėme po kelių dešimtmečių, piliakalnį radome apaugusį krūmais ir nutryptą į ganyklas varomų gyvulių bandų.

Palyginimui tą patį galime pasakyti apie du netoli vienas kito esančius miniatiūrinius piliakalnius prie kelio Vilnius – Prienai: Lepelionių („Napoleono kepurė“) ir Lavariškių (kiek toliau nuo kelio). Pirmasis, matyt, niekada nebuvo apaugęs medžiais ir išsilaikė labai gerai. Antrasis ilgą laiką buvo apaugęs brūzgynais (pastaruoju metu nuvalytas) ir buvo pavirtęs tiesiog kupstu, gerokai deformavosi.

Mažai piliakalnių mačiusių žmonių tarpe buvo paplitusi klaidinga nuomonė, kad medžiai apsaugo piliakalnius nuo slinkimo.

Didžiausi ir skausmingiausi ginčiai sovietmečiu buvo kilę dėl Gedimino pilies kalno Vilniuje.

„Mūsų gamtoje“ šių eilučių autoriui parašius, kad Gedimino kalne reikia labai išretinti medžius, paliekant jų nedidelį skaičių, kilo pasipriešinimo banga. Tik vėliau, kai dėl medžių pavėsyje išnykusios velėnos prasidėjo ryški Gedimino pilies kalno erozija, šlaituose atsirado plačios lietaus vandens išgraužtos rėvos, medžiai buvo gerokai išretinti, vis dėlto per daug jų paliekant pietiniame šlaite. Eroziją pavyko sustabdyti, nes medžiai Gedimino pilies kalne auga tik kiek daugiau kaip šimtą metų, tačiau pietiniame šlaite ir dabar velėna yra per silpna. Aiškiai matyti, kaip nedrausmingiems lankytojams laipiojant šiuo kalno šlaitu iš po kojų slenka žemė.

Nežinau, ar čia pasigyrimas, ar partizaninė veikla, bet šių eilučių autoriui su istoriku Gintautu Ereminu net teko iškirsti kalno pietiniame šlaite bedygstančius naujus medelius. Neleidžiant jiems ataugti, po kurio laiko tai audra nuvers kokį medį, tai kitas nudžius dėl senatvės ir medžiai patys išretės.

Kalno šlaituose reikėtų palikti tik nedidelį skaičių kilmingiausių medžių: ąžuolų, uosių ir kt. (ąžuolų galbūt ir nėra). Tai reikėtų padaryti jau vien dėl to, kad senovėje piliakalniai niekada nebuvo apaugę medžiais. Ir jeigu pradės augti medžiai ant stogo, jų tenai nepaliksime.

Pasistengsiu trumpai išvardyti žygeivių atliktas piliakalnių valymo talkas.

Dar prieš įsikuriant Sąjūdžiui, Talkos klubas ne tik atkasinėjo Valdovų rūmų pamatus, bet ir kirto brūzgynus Gedimino pilies kalne.

Žygeiviai surengė ne vieną talką brūzgynams kirsti Medininkų pilies apsauginiuose pylimuose (kai kur medžių šaknys jau buvo įaugę į patį pilies mūrą) bei Eišiškių piliavietėje. Be abejo, su kirviais galėjome iškirsti tik nedidelius medelius ir krūmus, kurie, deja, po kelerių metų vėl ataugdavo.

Spaudoje pasirodydavo ir priešiškų pareiškimų. Vienai mūsų grupei iškirtus medžius Birštono piliakalnyje, teko skaityti tikrą pasipiktinimą. Kad nereikėtų talkininkams daug vargti, vietinė valdžia rajonuose turėtų leisti žmonėms patiems kirsti piliakalniuose medžius. Tik čia turėtų būti užkirstas kelia piktnaudžiavimui ir korupcijai. Už šiuos medžius niekas neturėtų reikalauti iš vietinių žmonių jokio atlyginimo ir, kita vertus, turėtų būti griežtai kontroliuojama, kad piliakalnių valymo pretekstu nebūtų kertami medžiai ir gretimose teritorijose.

Kita piliakalnių apsaugos sritis yra juos graužiančių upelių vagos nukreipimas. Archeologams gerai žinoma, kad daugelį piliakalnių upeliai ir didesnės upės yra visiškai nušlavusios nuo žemės paviršiaus.

Iš šių eilučių autoriaus vykdytų darbų sudėtingiausia buvo apsaugoti Paparčių piliakalnį (Kaišiadorių r.), kurio visą aikštelę jau pasiglemžė greta tekantis upelis. Laimei, kitame upelio krante buvo mažai naudojamos ganyklos, pievos.

Pačiame Sąjūdžio įkarštyje Vilniaus hidrogeologijos ekspedicijos vyr. inžinieriaus A. Misiūno dėka pavyko vienai dienai gauti ekskavatorių, kuris prakasė naują upelio vagą apie 10 metrų nuo piliakalnio. Kadangi nauja upelio vaga buvo visai negili, tai ją teko gilinti, o seną vagą užkasti.

Čia daug padėjo Sąjūdžio laikų aktyvisto kunigaikščio Vildaugo (Urniežiaus) suorganizuotas jaunimo būrys. Be to, gavęs vienai dienai savivartį sunkvežimį, Naujininkuose pamačiau griaunamą namą ir krūvas besivoliojančių plytų. Sumečiau jas į mašiną ir nuvažiavęs prie Paparčių piliakalnio plytomis užverčiau senąją upelio vagą. Kiek teko girdėti, upelis prasigraužė naujai prakasta vaga, o slenkantis šlaitas, deja, apaugo daugiau krūmais negu velėna. Taip išlikęs piliakalnio gynybinis pylimas kuriam laikui tapo išgelbėtas.

Žygių metu aptikome, kad bevardis upelis buvo įsigraužęs beveik iki Nemenčinės piliakalnio vidurio. Norint apsaugoti piliakalnį, reikėjo ištiesinti upelio kilpą ir taip žymiai jį atitolinti nuo graužiamo šlaito. Mūsų grupė šiuos darbus tik pradėjo, o užbaigė, jei neklystu, Vytauto Musteikio vadovaujami jaunieji žygeiviai.

Be upelio nukreipimo Nemenčinės piliakalnyje dar ėmėmės visiškai neįprastų darbų. Po piliakalnyje vykdytų archeologinių kasinėjimų gynybinio pylimo viršus liko įdubęs: matyt, per kasinėjimus dalis iškastos žemės nebebuvo supilta atgal į perkasą. Surengėme talką, kurios metu visą dieną iš pakelės kupstų, esančių tiesiog piliakalnio papėdėje, nešėme į viršų žemę ir pylėme į susidariusią įdubą. Tik taip galėjome pajusti, ką reiškia supilti piliakalnius. Po dienos darbo įduba piliakalnio viršuje tik nežymiai sumažėjo. O kai kasant prie kelio aptikome kažkokius kaulus, buvęs archeologinių kasinėjimų vadovas Pranas Kulikauskas liepė darbus nutraukti, nors pakelės kaulai vargu ar galėjo būti iš kokio nors palaidojimo. Tai galėjo būti ir gyvulių kaulai. Taip iki galo ir neatkūrėme senesnio piliakalnio vaizdo.

Prie Dūkštų kaimo esančio Brodeliškių piliakalnio (Vilniaus r.) didelę dalį jau pasiglemžė Dūkštos upelis. Čia talkos metu bandėme ant graužiamo piliakalnio šlaito upelyje krauti žabų klojinius ir juos užremti akmenimis. Buvome skaitę, kad taip sutvirtinto šlaito upė negraužia, bet atvirkščiai – sąnašauja. Deja, dėl mažos darbų apimties vargu ar galima buvo tikėtis geresnių rezultatų. Daugiau naudos turbūt davė surengtos kelios šio piliakalnio aikštelės nuo brūzgynų valymo talkos.

Ne visada ant šlaitų suaugę medžiai juos griauna. Nukirtus medžius nuo vieno Kernavės piliakalnio šlaito, visas šlaitas nuslinko į upelį. Bet tas pakibęs paplautas šlaitas vis tiek kada nors būtų nuvažiavęs. Jį sutvirtinti galima būtų tik apačioje atlikus didžiulius tvirtinimo darbus, kuriems lėšų tikrai niekas nebūtų paskyręs. Pakibusio piliakalnio nuslinkimas buvo tik laiko klausimas.

Žygių metu teko aptikti daugelį ariamų, ganomų arba žvyrui nukastų piliakalnių. Vieną nukastą piliakalnį aptikome net Aukštaitijos nacionaliniame parke prie vieno didžiausių ežerų. Tačiau daugiausiai tokių atvejų pasitaikydavo Karaliaučiaus srityje.

Tenka apgailestauti, kad mūsų archeologai po kasinėjimų visiškai neatkuria buvusio pilkapių vaizdo. Dažniausiai iš jų lieka tik apgailėtini kupstai. Mūsų žygeiviai ne kartą yra siūlę iš naujo supilti po kasinėjimų sudarkytus pilkapius, bet tikrovėje to niekada nepavyko įgyvendinti. Tik pastaruoju metu teko skaityti, kad kai kur tokie darbai jau vykdomi. Belieka tik pasveikinti!

Pabaigoje nori nenori reikia palyginti, kaip palieka piliakalnius po kasinėjimų Lietuvos ir kaimyninių šalių archeologai.

Daugiau kaip prieš 30 metų lankant Smolensko srities baltų piliakalnius, teko matyti po kasinėjimų likusį Tušemlios piliakalnį. Niekas nepriminė čia buvusio piliakalnio: žiojėjo tik milžiniški surausti kupstai. Linkime mūsų archeologams ir toliau išsaugoti prieš kasinėjimus buvusį piliakalnių vaizdą, taikant tai ir pilkapiams.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Kov 2012 13:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Ąžuolas - KTU žygeivių klubas "Ąžuolas" (buvęs KPI klubas "Eiklios kojos", o vėliau "Ąžuolas")


Šaltiniai

http://wiki.azuolas.org/_media/know:fai ... ache=cache

http://azuolas.ktu.lt/main/lt/about/history/

http://www.google.com/url?sa=t&source=w ... Uw&cad=rja

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cac ... JwLeqWw5tg

Surinkta temoje:
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=770

Apie mus

Titulinis » Apie mus » Istorija

Tai mes tavim berniokai dar išėjom
Tėvynės meilės varpo šaukiami,
Ir ties Giedraičiais, Širvinta, parymot
Mediniais kryžiais, smėlio kaubury.

O mano drauge. Vieškeli pilkasai.
Mums vienas džiaugsmas, godos ir dalia
Nes Tu kaip Lietuva - be galo ir be krašto
Ir amžinas esi kaip Lietuva.

(J. Vitkauskas, pirmasis “Ąžuolo” vadas).

KTU žygeivių korporacijos “Ąžuolas” istorija


KTU žygeivių korporacijos “Ąžuolas” šaknys siekia mūsų amžiaus šešto dešimtmečio pabaigą. Tuometinis KPI turistų klubas, vadovaujamas Algio Dainausko, yra šios organizacijos pramotė. Tuo metu į KPI turistų klubą rinkdavosi apie 20 žmonių ir įvykdavo keli žygiai per metus.

Nuo 1960 metų KPI turistų klubui pradėjo vadovauti Juozas Dapkevičius. Suaktyvėjus žygių veiklai, klubui išsiplėtus atsirado,
poreikis suskirstyti atskiras grupeles į sekcijas. Į sekcijas pradėta skirstyti pagal fakultetus. Sekcijos nariai rinkdavosi sekcijos vadą, o sekcijų vadai rinkdavo klubo pirmininką.

1964 metais J. Dapkevičius baigė KPI ir pradėjo šefuoti Elektrotechnikos fakulteto žygeivius.

Jo bendražygis buvo Julius Beinortas, vėliau vedęs į žygius Panevėžio “Ekrano turistus”, 1974 metais organizavo žygį “Simono Daukanto taku” ir t.t.

1964 m. J. Dapkevičius baigė KPI ir pradėjo kuruoti Elektrotechnikos fakulteto žygeivius. Būdamas aiškus lyderis, bet negalėdamas skirti pakankamai laiko, jis į sekciją pakvietė Lietuvos istorijos bei tradicijų žinovą Joną Vitkauską – Fidelį. Šis apimtas įkvėpimo tęsė pradėtą darbą: vadovavo teminiams kultūriniams žygiams, rinko ir kaupė kraštotyros medžiagos archyvą, diegė patriotizmą bei meilę kraštui, nepritardamas tuometinei santvarkai rašė draudžiamas eiles.

1966 metais susiformavo aiški Elektrotechnikos fakulteto sekcija “Eiklios kojos”. Jos pirmas vadas buvo Jonas Vitkauskas (rašęs draudžiamas eiles; šiuo metu jau miręs).

“Eiklios kojos” – pirmasis “Ąžuolo” pavadinimas. Ši sekcija jau turėjo
savo uniformą (tamsiai žali marškiniai, šviesios kelnės, šviesus diržas ir kepurė, siūta Lietuvos kareivių uniforminės kepurės pavyzdžiu (nepriklausomos Lietuvos), turėjo ir elgesį pagal turisto statutą, kurio laikomasi iki šių dienų. Buvo atliekami rimti sudėtingi žygiai. Buvo suformuoti konkretūs rimti tikslai.

J. Dapkevičių, J. Vitkauską galėtume laikyti vienais iš korporacijos “Ąžuolas” kūrėjų; jos dvasiniais tėvais.

Iš kartos į kartą keliavo nerašyti žygeivio priesakai:

* Pažink Lietuvą – savo tėvynę, domėkis jos istorija ir kultūra.

* Saugok gamtą, nepamiršk, kad Lietuvoje gyveno tavo protėviai ir gyvens tavo anūkai.

* Tyrinėk tautos papročius ir tradicijas.

* Prižiūrėk ir saugok tautos laisvės paminklus, protėvių kapus ir kitas šventas lietuviams vietas, saugok jas nuo sunaikinimo ir išniekinimo.

* Nepasiduok nutautinimui ir sovietinimui.

* Auklėk savo vaikus tautine dvasia.

* Padėk išsaugoti lietuvybę atimtose iš Lietuvos etnografinėse lietuvių žemėse.

* Ruoškis fiziškai ir dvasiškai kovoti už tėvynės Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.


Be to buvo vedami žygių dienoraščiai ir žygių ataskaitos.

Nuo 1966 iki 1972 metų įvyko nemažai Lietuvos kultūrai išgelbėti skirtų žygių, buvo propaguojama tautinė kultūra.

J. Dapkevičius vedė ekspediciją į Čiorna Padina. Jie, Mokslo Akademijos nurodymu, rinko kraštotyrinę medžiagą apie Saratovo srities lietuviškus kaimus, į kuriuos buvo ištremti lietuviai po 1863 metų sukilimo.

Po to panaši ekspedicija vyko į Baisogalą – Šeduvą, Novosibirsko srityje.

Lietuvoje taip pat buvo lankomi 1863 metų sukilėlių kapai, žymesnės sukilimo vietos. 1863 metų sukilimas ąžuoliečius patraukė neatsitiktinai. Lankydami tas vietas jie reiškė protestą prieš tuometinę priespaudą.

1863 metų sukilimas asocijavosi su vėliau vykusiom kovom dėl nepriklausomybės, ir todėl, kad vėlesnių nepriklausomybės kovų, kovotojų nebuvo galima lankyti, minėti, o 1863 metų sukilimas nebuvo draudžiama tema, dažniau buvo lankomos tos vietos. Taip buvo ugdomas tautinis patriotizmas, tose vietose buvo dainuojamos Lietuvos kariuomenės ir rezistentų dainos, pagerbiami žuvę už nepriklausomybę kareiviai.

Tuo metu glaudžiai bendravo visos Lietuvoje esančios žygeivių organizacijos. Kartu atliktas ne vienas didelis žygis.

1969 metais gegužės 8-9 dieną apie 800 žygeivių, tame tarpe ir ąžuoliečiai, Stepono Dariaus gimtinėje Dariškėse rankomis supylė trijų metrų milžinkapį. Atkasė lakūno gimtojo namo pamatus, ir išmūriję akmeninę sieną įtvirtino paminklinę lentą “Atlanto nugalėtojo Stepono Dariaus gimtinė 1896-1933m.” Pilkapis išgelbėjo sodybą nuo sunaikinimo. Kitą dieną pagerbė S. Girėno atminimą jo gimtinėje Vitogaloje.

1970 metais Poškose įvyko III žygeivių sąskrydis. Jo tikslas – padėti
išlaikyti lietuvybę didžiausioje Ašmenos krašto lietuvių saloje. Jame dalyvavo ir “Ąžuolas”. Buvo statomos paminklinės lentos prie kultūros paminklų, valomas Bačėnų piliakalnis.

Po šio sąskrydžio, po akcijos Dariškėse, po žygeivių Vištytyje atrestauruoto Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečio paminklo įrašo partija grasino uždrausti žygeivišką veiklą.

O po 1972 metų Romo Kalantos susideginimo žygeivių judėjimai buvo sutriuškinti, dauguma klubų išvaikyti, o likusių klubų vadovai ir aktyvistai reguliariai kviečiami į saugumą perauklėti.

Apie 1967 metus žygyje į Altajų, buvo atidaryta žalia veja, kaip važiuoti traukiniu su maršrutiniais lapais, t.y. važiavimas už dyką įtikinus kasininkę ar stotie viršininką, kad grupė važiuoja rimtais tikslais, pvz.: komjaunuolių takais, ir šis maršrutinis lapas leidžia grupės nariams važiuoti nemokamai. Ant maršrutinio lapo reikėjo parašyti trumpą pavadinimą, atsitiktinai buvo sugalvotas pavadinimas “Ąžuolas”.

Taip apie 1967 metus atsirado naujas “Eiklių kojų” pavadinimas, kuris atitiko organizacijos dvasią ir išliko iki šių dienų.

Nuo 1968-69 metų atsirado aiški sekcija”Ąžuolas”. Po J. Vitkausko vadu buvo Š. Boruta; A. Kovas; J. Žukauskas ir t.t.

Apie 1972 m. ąžuolietišką dvasią puoselėjo Vidmantas Puodžiūnas-Bilas, Stasys Kazlauskas-Pifas, Žukauskas Jonas - Dzūkas, Viktoras Ūkanis- Žemaitis, Jonas Valaitis.

Apie 1972-75 metus sekcija gerokai nusmuko. “Ąžuolo” sekcija buvo beveik uždaryta. Seniai išėjo, naujokų nebuvo, nebuvo kam vadovauti, nebuvo kam žygiuoti.

1975 metais J. Dapkevičius pradėjo “Ąžuolo” sekcijos atgaivinimą. Iš senių, be J. Dapkevičiaus, ateidavo Liudas Bumbulis, iš atėjusių naujokų sekcijoje pasiliko tik Linas Kulakauskas (vėliau sekcijos vadovas; aršus tėvynės gynėjas, atkūrus nepriklausomybę tapo Lietuvos savanoriu). Iki pavasario tai būdavo žmonių, tai nebūdavo. Nebūdavo, senių, kurie vadovautų žygiuose. Organizacija kūrėsi iš naujo remdamasi senom žygeiviškom tiesom.

1975 m susiklostė dėsninga situacija, dar ne kartą kartojusis klubo istorijoje - senieji nariai išėjo, o pamainos neatsirado. Padėtis pasidarė kritinė - nebuvo kam nei keliauti, nei vadovauti ir sekcijoje liko tik vienas aktyvus narys - studentas Liudas Bumbulis.

Jį pakeitė pasilikęs naujokas Linas Kulakauskas (karštas tėvynės gynėjas, atkūrus nepriklausomybę tapęs Lietuvos savanoriu).

Remdamasi senom žygeiviškom tiesom, organizacija kūrėsi iš naujo. Per vėlesnius penkerius metus susiformavo stipri grupė, kuri nuo pat pradžių kryptingai ėmėsi žygeivystės. Pagrindinės nuostatos: pažinti savo kraštą, kultūros paminklus; mylėti ir gerbti gamtą; keliauti ir džiaugtis be alkoholio; nė vieno žygio be tikslo; kiekvienas sutiktas žmogus – Tau bičiulis ir t.t.

1975 metais ąžuoliečiai dalyvauja Panevėžio žygeivių, vadovaujamų J.Beinorto, surengtame žygių cikle “Simono Daukanto taku”. I etapas – 1 savaitė. Buvo etapo daina, lankomi objektai. Per visą žygi buvo nešamas Daukanto raštų tomas, kaip nepertraukiamo žygio simbolis. Dalyvavo daug žmonių, vienu dalyvaudavo apie 200 žmonių. Važiavo ir televizija, tačiau laiku buvo pastebėta ir grąžinta atgal. Po trečio etapo žygis buvo uždraustas, tačiau nepaisant to jis buvo baigtas ir Vilniaus Universiteto kieme buvo surengtos pabaigtuvės.

Į „Ąžuolo“ sekciją atėjus Sauliui Pikšriui (vienas iš „Atgajos“ įkūrėjų), Sauliui Griciui-Šernui („Atgajos“ įkūrėjui, 1990–1991 m. Kauno vicemerui, jau miręs), Gintarui Augustinavičiui, Audrei Juzeliūnaitei, Gediminui Kaubrei, Remigijui Locaičiui, Vidmantui Čepukėnui ir kitiems, „Ąžuolas“ tapo stipria organizacija.

Vis dar priklausoma nuo KPI turistų klubo, konfrontavo su juo dėl turistinių tikslų nesuderinamumo. KPI turistų klubas pasuko kita linkme – didesnį dėmesį skyrė sportiniams rezultatams, puoselėdamas socialistines idėjas, saugumiečių nurodymu, skyrė sekcijų vadus, kad jie neleistų plisti nacionalistinėm nuotaikom. Ąžuoliečiai, būdami kūrybingi ir entuziastingi, per naujokų priėmimus KPI turistų klube paruošdavo originalią programą, tad dauguma atėjusiųjų pasirinkdavo „Ąžuolo“ sekciją.

1981-85 metai buvo “Ąžuolo” pakylėjimo metai. Sekcijoje dalyvaudavo nuo 20 iki 50 ir daugiau narių. Buvo organizuojama aktyvi žygeiviška veikla. Renkama taryba: sekcijos vadas; gamtosaugininkas; finansininkas; sportorgas; ūkininkas; kraštotyrininkas; metraštininkas. Ši valdžios struktūra išlikusi iki dabar.

Vykdavo daug vandens žygių; daug pėsčiųjų žygių; kopdavo į kalnus lįsdavo į urvus. V. Almonaičio ir S. Griciaus dėka buvo suorganizuotas katamaranų darymas. Įvestos naujos tradicijos. Buvo auklėjami ir ruošiami vadovavimui naujokai. Buvo renkama kraštotyrinė medžiaga (iš spaudos) apie atskirus Lietuvos rajonus; mokomos dainuoti Lietuvių liaudies dainos, švenčiamos Rasos, Vėlinės, Nauji Metai. Švenčiama “Ąžuolo” šventė, sezono uždarymai, žygio uždarymai, kuriamos dainos ir eilėraščiai.

1982 metais spalio 7 dieną įvyko Valdi ir Virgos Sakalauskų vestuvės. Tai buvo pirmos vestuvės, kurios vyko pagal visus senovės lietuvių papročius. Vėliau įvyko nevienos vestuvės remiantis senovės papročiais. Ąžuoliečiai puoselėjo ir propagavo Lietuvių tautinę kultūrą. Dainuodavo ir mokindavo kitus lietuvių liaudies dainų, šokdavo tautinius šokius. Į sekciją rinkosi iš visų fakultetų.

Buvo auklėjami ir ruošiami vadovavimui naujokai, renkama kraštotyrinė medžiaga (iš spaudos) apie Lietuvos rajonus, mokomasi dainuoti lietuvių liaudies dainų, švenčiamos Rasos, Vėlinės, Naujieji metai bei Ąžuolo šventė, sezono bei žygių uždarymai, kuriamos dainos ir eilėraščiai.

1982 m. pradėtas leisti laikraštukas „Ąžuoliukas“, sukurti sekcijos įstatai. Tuo laikotarpiu prie sekcijos veiklos ėmė jungtis jau visų KPI fakultetų studentai.

1984 m. ąžuoliečių iniciatyva įkurtas folklorinis ansamblis „Goštauta“, vadovaujamas Idos Stankevičiūtės iš tuometinės LŽŪA.

Ansamblio pirmieji nariai – tie patys ąžuoliečiai. Vėliau žygeivystės ir folkloro kryptys išsiskyrė, beje, tai nebuvo sekcijos susiskaldymas – tarp organizacijų vyko gan intensyvus bendravimas.

Nuo 1985 metų keičiasi žmonės “Ąžuole”; seniai išeina, naujokai užima jų pozicijas. Į sekciją ateina Vytenis Kulakauskas (vėliau vadovavęs “Ąžuolams”, šiuo metu “Atgajos” narys; dirbęs gamtosaugos struktūrose); Audrius Paseckas-Mažylis (1986-87 metais “Ąžuolo” vadas, vėliau alpinistas, šiuo metu vadovauja alpinistų grupėm, ir pats eina į kalnų viršūnes), Komkaitė Asta-Virvelė; Jurgis Šefleris, Darius Juknevičius ir kiti.

Seniai, užauginę rimtą naujokų kartą, sėkmingai perduoda “Ąžuolo” vairą naujai kartai. Toliau tęsiamos žygeiviškos tradicijos, laikomasi nusistovėjusių ąžuolietiškų tradicijų.

Beveik kiekvieną savaitgalį, o ypač per šventes išeinama į žygį. Žygiuose dalyvauja 10-18, kartais iki 30 žmonių. Vasara beveik visi sekcijos nariai išeina į kalnus, kai kas net du kartus. Lietuvoje lankomi piliakalniai, dainuojamos dainos ant jų; lankomi kultūros objektai. Prieš žygį ruošiama medžiaga apie tą vietą, kurioje bus keliaujama. Pavasarį ir rudenį išeinama į naujokų poilsiuką, švenčiamos šventės. Visą tai ši karta perėmė iš buvusios.

1986 metais įvedama nauja tradicija, kiekvienais metais, pavasarį, Punios šile sodinami ąžuoliukai. Aktyviai dalyvaujama sąskrydžiuose, maratonuose, užimama nemažai prizinių vietų.

„Seniai“, užauginę rimtą pamainą, sėkmingai perdavė „Ąžuolo“ vairą naujai kartai. Toliau buvo tęsiamos žygeiviškos tradicijos, laikomasi nusistovėjusių ąžuoliečių principų. Vos ne kiekvieną savaitgalį būdavo išeinama į žygius, kuriuose dalyvaudavo 10–18, kartais iki 30 studentų, aktyvumas ypač padidėdavo per šventes.

Nuo 1986 m. prigijo nauja tradicija – pavasarį Punios šile sodinti ąžuoliukus. Be pagrindinės veiklos aktyviai dalyvauta sąskrydžiuose, maratonuose - užimta nemažai prizinių vietų.

Papūtus visuotinės pertvarkos vėjams (taip vadinama „perestrojka“), imta operatyviai reaguoti į politinius įvykius.

Po 1988 m. rugsėjo 28–29 d. įvykių Vilniuje, kai prieš taikius mitingo dalyvius buvo panaudotos guminės lazdos ir ašarinės dujos, spalio 5 d. ąžuoliečiai prie Elektronikos rūmų iškėlę trispalvę, pradėjo rinkti parašus su šūkiu: „Mes, KPI studentai ir darbuotojai, reiškiame protestą prieš smurto panaudojimą rugsėjo 28 dieną Vilniuje, Gedimino aikštėje“. Surinkta apie 950 parašų.

Citata iš straipsnio “Lietuva – ne bananų respublika (laikraštis “Ąžuolas’88”) “svarbiausiai, kad mūsų akcija išjudino studentus: KKI studentai nusprendė pravesti parašų rinkimo kompaniją pas save institute... . Tegul skeptikas, pasakęs, kad nuo šių parašų niekas nepasikeis, supranta, kad pagrindinis tikslas ir aukštesnis: išjudinti dar mokykloje “užšaldytą” jaunimo sąmonę.”

Iškart po šios akcijos ąžuoliečiai išvyko į Baltarusijoje esančius lietuviškus kaimus. Pasidaliję į dvi grupes jie apėjo dvi stambiausiais Rimdžiūnų ir Pelesos salas. Grupėm vadovavo Vytenis Kulakauskas ir Egidijus Kepurys. Buvo iškelta Lietuvos trispalvė vėliava, vietiniai lietuviai širdingai priėmė ąžuoliečius, buvo dainuojamos lietuviškos dainos (KGB konkrečių veiksmų nesiėmė).

Tais pačiais metais buvo išeita į žygį 1863-iųjų sukilimo vietomis bei sudalyvauta „Atgajos“ suorganizuotoje akcijoje „Ekologinis žygis po Lietuvą“. Atliko dar ne vieną žygį po Tėvynės plačius laukus ir gražius miškus.

Pokyčiai reiškėsi ir sekcijos viduje - 1988 m. rugsėjo 21 d. atsiskyrė nuo KPI sportinio turizmo klubo - tapo savarankiška organizacija.

Nuo šiol ėmė vadintis KPI žygeivių korporacija „Ąžuolas“. „<...>„Ąžuolas“ – savarankiška neformali žygeivių korporacija <...>, atsiribojusi nuo STK (sportinio turizmo klubo) ir nuo jo pirmininko tiesioginės įtakos. Sportinis turizmas už Lietuvos ribų <...> mums išlieka fizinės ir dvasinės stiprybės, poilsio ir pramogų šaltinis ...“ (Laikraštis “Ąžuolas”, 1988 m.)

Dar prieš rudens įvykius ąžuoliečių komanda (9 žmonės) sudalyvauja “Ątgajos” suorganizuotoje akcijoje, Ekologiniame žygyje po Lietuvą.

Po metų, 1989 metais 18 ąžuoliečių, vadovaujamų V. Kulakausko, dalyvavo “Atgajos” organizuotame “Taikos žygyje”.

“Rinkome šiukšles, registravome gamtos užterštumą, piketavome ir dar šį bei tą vakarais veikdavome” (iš “Ąžuolo” metraščio).

1989 metais dalyvavo Panevėžio turistų organizuotame žygių cikle “Knygnešių keliais”.

1990 m. „senių“ įtaka organizacijoje ėmė blėsti, atsirado naujų narių: Saulius Jezepčikas-Eželis (1990 m. vadas), Skirmantas Kižys (dalyvavęs „Ąžuolo“ taryboje), Albertas Dusevičius, Rima Šaltenytė, Virgis Giedraitis (žymusis Banzajus) ir kiti.

Vyresnieji šiems naujokams perteikė seną žygeivišką dvasią, perleido pasiruošimo žygiams metodiką.

1991 m. dalis klubo narių dalyvavo sausio 13-osios nakties įvykiuose Vilniuje - masiniame strategiškai svarbių objektų saugojime nuo okupacinės Tarybų Sąjungos armijos veiksmų.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę penketą metų „Ąžuolo“, kaip organizacijos, struktūra iš esmės nepakito, klubo veikla apsiribojo žygiais ir sportine veikla. Po 1992 metų folkloro veikla ėmė silpti. Visuotinis „Gariūnų bumas“ lėmė, jog ėmė blėsti visa kultūrinė veikla, o kartu ir žygeivystės, turizmo poreikis. Tuo laikotarpiu tokio pobūdžio klubai sunyko, į „Ąžuolą“ atėję naujokai nepasilikdavo.

Šiems naujokams seniai dar perdavė seną žygeivišką dvasią; pasiruošimi žygiams metodiką ir jie dar keliaudami žygeiviškos dvasios, tačiau jie buvo prieštaraujantys, tradicijas griaunantis jaunimas ir jų laikais prasidėjo korporacijos “Ąžuolas” smukimas. Jie jau nebeparuošė naujokų žygio vadovavimui, prarado poreikį kraštotyrai rinkti. Ir po jų atėjusi nauja karta viso to jau nebemokėjo, o ir nebežinojo, ką tai reiškia. Jie, kaip ir seniai dar ir dabar lanko piliakalnius, tačiau jau nebedainuoja ant jų dainų, nerenka duomenų apie žymesnes žygio vietas ir kultūros objektus. Jei myli gamtą ir ja grožisi, tačiau jau nebetvarko kitų paliktų šiukšlių.

1991-92 metais praradusi žygeivišką dvasią korporacija “Ąžuolas” patyrė krizę. Reikia tikėtis, kad atsiras žmonių, kurie galės atgaivinti buvusią žygeivišką dvasią “Ąžuole” ir korporaciją “Ąžuolas” vėl atsigaus ir aktyviai dalyvaus Lietuvos gyvenime.

1993 m. dešimtokai gimnazistai Vytenis Dapkevičius, Laurynas Stančikas, Saulius Šinkūnas-Šmukštaras, nepritapę prie senių ąžuoliečių, sukuria žygeivių klubą KTU gimnazijoje (vėliau įsilieja į “Ąžuolą”).

Daug pastangų, norėdamas tęsti klubo veiklą ir įtraukti kitų narių, skyrė Petras Pietaris. Lietuvybės puoselėjimas ir tada nebuvo svetimas, tik ne toks aktualus. Nelietėme ir šiuolaikinės politikos klausimų. Būdavo domimasi senesne Lietuvos istorija ir žygiuose lankomi jos palikti paminklai (piliakalniai, alkakalniai, pilkapiai, seni dvarai). (P. Pietaris).

Tuo metu susidarė aktyvi vandenininkų frakcija (baidarininkai). Be pastangų išsaugoti senesnių ąžuoliečių keliavimo tradicijas, nauji žmonės (Edas Nedobežkin, Julius Šidiškis, Romena Puikytė, Reda Užemeckaitė, Jurga Paulauskaitė) įpūtė kitus vėjus ir veikla vėl sukunkuliavo.

1996 m. pradžioje blėstant ąžuoliečių aktyvumui nemaža varomąja klubo jėga buvo KTU gimnazijos žygeiviai, dalyvavę bendruose žygiuose su ąžuoliečiais bei po gimnazijos baigimo aktyviai įsilieję į “Ąžuolo” veiklą.

Vėliau į „Ąžuolą“ imta kviesti ne tik KTU, bet ir kitų aukštųjų mokyklų (dažniausiai tų, kuriose analogiškų organizacijų nebuvo) – VDU (Vytauto Didžiojo universitetas), KDI (VDA Kauno dailės instituto), LVA (Lietuvos veterinarijos akademija), LKKA (Lietuvos kūno kultūros akademija) ir kitų – studentus.

Apie 1998 m. plūstelėjo naujokų banga, įsiliejusi į „Ąžuolą“ ilgam: Mindaugas Dapkevičius, Saulius Šakarvis, Paulius Dambrauskas...
1999 m. Laurynui Vaitkevičiui tapus vadu, organizacija buvo įforminta kaip KTU žygeivių klubas „Ąžuolas“. Buvo skirtos oficialios klubo patalpos, kasmetinis finansavimas.

Ąžuolo aktyvui gęstant, iškilo grėsmė dėl pamainos - per pastaruosius keletą metų į klubą įsijungia tik pavieniai žmonės. Gal dėl to šiuo metu nebegalioja nuostata, jog “Ąžuolo” narys gali būti tik studentas. Ąžuoliečiai sukruto garsiai apie save prabilti rašydami apie keliones dienraštyje “Kauno diena”, studentų leidiniuose “Savas”, “Njuspeipis”. 1999 metais KTU Centriniuose rūmuose buvo atidaryta klubo narių fotografijų paroda tema ”... kol dar batai nesudilo“.

Ypatingas postūmis klubo veikloje - interneto svetainės bei elektroninės konferencijos sukūrimas, kuriuos palaiko keleto ąžuoliečių jėgomis sudarytas serveris. Svetainė pasaulį išvydo 1998m., nuo 2002m. ją galima rasti adresu http://www.azuolas.org . Pirmojo puslapio administratorius, dizaino bei programavimo autorius - Laurynas Vaitkevičius, kuris buvo ir elektroninės konferencijos idėjos autorius bei realizatorius.

2002 m. ąžuoliečiai suorganizuoja pirmąsias laipiojimo varžybas tarpusavyje, o jau po metų – tarp Lietuvos universitetų turistų klubų. Varžybų vyriausias teisėjas bei organizatorius – A.Gadeikis/Kalėda.
2003 m. suorganizuota pavasarinė švaros akcija, Kviečiami visi KTU studentai bei Kauno gyventojai prisijungti prie Panemunės šilo tvarkymo, P. Dambrausko iniciatyva.

Taip pat surengta originali atrakcija - laipiojimas mobilia uolų laipiojimo sienele studentų šventėje “Rafes”, pritraukusi nemažą susidomėjusiųjų būrį, tame tarpe ir žurnalistų.

Reklama veikia – ąžuoliečių gretos didėja.

Tad kokie vėjai vyrauja dabar? Praeityje puoselėta ideologija nėra svetima ir dabartinei ažuoliečių kartai. Tiesa, šiandien ji nėra tokia aktuali kaip tuomet, vis dėlto atsiranda žmonių, vedančių ta linkme. Vis dar išlikęs noras pažinti savo kraštą, domėtis istorinėmis vietovėmis, žygiuose tebeskamba dainos ir tęsiamos tradicijos.

Nūdieną galėtume pavadinti ramybės laikotarpiu: niekas nekontroliuoja ir nebevyksta kova už lietuvybės idėjas...

Dabar daugiau dėmesio skiriama fizinei ir dvasinei harmonijai: sportui, moralės vertybių išsaugojimui, gamtos pažinimui, ekologijai, siekiama atsiriboti nuo negatyvios vakarietiškos pop kultūros pusės.

*************************************************************

Korporacijos “Ąžuolas” kaip žygeivystės propaguotojos ideologija ir tikslai.


“Žygis – tai nedidelė gyvenimo dalelė. Tai žmonių bendravimo atsipalaidavimo nuo tiesioginių darbų, poilsio ir laisvalaikio praleidimo būdas. Tai alternatyva girtuoklystei ir paleistuvystei plačiausių tų žodžių prasme.”(1) Vienas iš žygeivystės tikslų siekti harmonijos su gamta.

Žygeivis, kaip ir žaliasis, jaučia savo asmenybės ir gamtos vienybę, gamtos esmę, gamtos didybę ir harmoniją.

Ir ne veltui “Turisto statuse” yra paragrafas: “Mylėk ir globok gamtą – savo antruosius namus. Jos priešai – Tavo priešai. Kiekvienam padėk ją pažinti ir pamilti.” Iš to seka sekantis paragrafas: Nenužymėk savo maršruto šiukšlėmis, nusiaubtais gražiais gamtos kampeliais, prie to galėtum pridėti, sutvarkyk kitų paliktas šiukšles. Kitaip sakant, vedamas žaliasis gyvenimo būdas. Tai viena iš pagrindinių nuostatų.

“Žaliasis gyvenimo būdas, tai žmogaus dvasios, vidaus ir aplinkos švaros harmonija, tai visumoje pirmapradis natūralumas ir savęs pajutimas didžiosios gamtos ir dvasios vienybės reikšminga dalele… kuo mažiau gamtai ir dvasiai kenki ir kuo labiau ją natūralią pačiam sau išsaugoti.” (6)

be gamtos pajutimo žygeivystėje visuomet labai svarbu Tėvynės istorija, praeitis pažinimas ir kas be ko patriotizmas. Nuo “Ąžuolo” įkūrimo atvirai ir aktyviai domimasi tautos istorija, etnografija, folkloru, papročiais. Rūpinamasi tautos kultūros propagavimu, sunaikintų kultūros objektų atstatymu, patriotizmo skiepijimu. Kaip svarbu savo rankom prisiliesti prie amžinųjų tautos vertybių – istorijos paminklų. Kaip svarbu savo akimis pamatyti ir visa savo esybe pajusti savo Tėvynės istoriją, prisiliesti, pažinti savo praeitį. “Šiuo atžvilgiu Lietuva tai viso pasaulio lietuvių “Meka” niekur kitur jie to nepajus ir nepatirs. Tik čia tokia gausybė šių lobių, taip lengvai pasiekiamų guli šalia mūsų, tik čia galima prie jų priglusti, juos palytėti su jai pabūti.” (5)

žygeivis turi ne vien tik lankyti istorijos paminklus, bet ir kaupti žinias apie juos, mokėti gražiai apie jus kitiems papasakoti, juos tvarkyti ir džiaugtis, kad jie tokie yra mums išlikę.

Trečia pagrindinė žygeivių, taip pat ir “Ąžuolo”, nuostata – blaivybė. “Turisto statutas sako: žygyje jokių, svaiginamųjų gėrimų, linksminamės bendraujame, semiamės emocijų iš pačio žygio ir draugų pulko. Ir taip iš tiesų vyko, ąžuoliečiai puikiai apsiedavo be alkoholio, net gi šventėse apsieidavo be alkoholio (išskyrus Naujus Metus, kur gerdavo šampaną). Ir visiems ir visuomet būdavo smagu ir linksma. Ši nuostata, kaip ir visos kitos, atlieka auklėjimo funkciją. Ir išties “Ąžuolo” sekcijoje natūraliu būdu, be prievartos, buvo formuojamas žmogus, jo ekologinė savimonė, jo dora, meilė Tėvynei, patriotizmas. Žmogus buvo ruošiamas tiek fiziškai, tiek dvasiškai. Ir išėjęs iš “Ąžuolo” organizacijos jis jau niekada nepaliks šiukšlių miške ar kitoje vietoje, jei reikės visada eis ginti Tėvynės, ir savo vaikus auklės žygeiviškoje dvasioje. Palikęs “Ąžuolą” žmogus išeina jau pilnai susiformavęs.

Be trijų pagrindinių nuostatų “Ąžuolo” sekcijoje labai svarbi Draugystė. “Jau “Turisto statute” rašoma jog kiekvienas sutiktas žmogus kelyje yra draugas. Tai reikia suprasti, kad su tokiu išankstiniu nusiteikimu mes turime žiūrėti į žmones kelyje. Tai bene seniausia visų keliaujančių bendravimo taisyklė. Geranoriškumas, draugiškumas, bendravimo mokymasis, jo kultūros ugdymas tiek grupėje, tiek su naujais kelionės draugais ar sutiktais vietiniais gyventojais turi peršviesti visą mūsų žygį, visą veiklą. Iš žygio šią nuotaiką nešamės į praktinį gyvenimą ir ja gaivinamės.” (8). Draugiškumo jausmas labai stiprus šioje organizacijoje. Kartu keliavę žmonės, net palikus sekciją draugauja, bendrauja tarpusavyje. Žygyje visi dalyviai tampa broliais ir seserimis ir tuo grindžiami tarpusavio santykiai. Žygeiviai visur ir visada padės vieni kitiems bėdoje ir kartu džiaugsis vieni kitų sėkme.

“Ąžuolo” organizacija, nors ir švęsdama pagal senoviškus papročius Rasas; Ilges atsiriboja nuo religijos. Šios šventės nėra pagonybės propagavimas, tai tik tautinis kultūros propagavimas ir niekas daugiau. Ąžuoliečiams nėra skirtumo, kokio tikėjimo yra jų nariai. Tai yra asmeninis kiekvieno žmogaus reikalas.

Prie ideologijos galėtume pridėti ir žygio paruošimo sistemą, taip vadinamą žygeivišką atlasą. Jis reikalingas, kad žinios apie lankytinus objektus būtų kuo įspūdingiau pateikiamos, kad pirmą kartą išėjusiam žygeiviui į žygį, tie objektai ilgam įstrigtų atmintyje, kad žmogus gautų kuo didesnį emocinį krūvį, kad pamiltų savo Gimtinę ir žinotų jos istoriją. Neparuoštas žygis praranda savo tikslą, praranda pusę savo grožio ir pažinimo džiaugsmą.

“Žygeiviškas atlasas tai ir lankytinų objektų ir išgrynintos informacijos apie juos sąvadas, rinkimas ir netgi kolekcionavimas. Lankytinas objektas, tai istorinis, gamtos, archeologijos, architektūros objektas, kurio iš anksto žinoma vieta apie jį yra surinkta tam tikrų istorinių ir kitokių faktų medžiaga… . Žygio sąlygom apie lankytiną objektą reikia pasakyti tai kas būdinga, svarbu, įdomu, sukelia emocijas… . Pasakotojo ir vadovo tikslas – kad tie surinkti “perliukai” prasiskverbtų į keliaujančių dvasią, ją sujaudintų ir nušviestų.” (12).

Kiekvienas vadas ruošdamas žygį renka visą galimą rašytinę medžiagą apie tą rajoną, kuriame keliaus, po to išsirenka svarbiausius faktus juos užsirašo knygelėje ir atėjus prie to objekto pasakoja jo istoriją ir kitus su objektu susijusius faktus. Korporacijos “Ąžuolas” vyresni keliautojai, beveik visi, turi surinktą nemažai kraštotyrinės medžiagos ir suskirstę ją pagal atskirus rajonus. Jie rinko medžiagą apie piliakalnius, įvairius garsius akmenis, dvarus; senus, galingus medžius ir Žymius žmones ir t.t.

Be ideologijos, kuri žygeiviui yra svarbiausia, sekcijos “Ąžuolas” nariai dalyvauja įvairiuose sportiniuose renginiuose: varžybose, maratonuose, sąskrydžiuose, treniruotėse. Šalia dvasinio auklėjimo lygei taip pat svarbus fizinis žmogaus pasiruošimas. Norint užlipti į kalnus, tu turi būti pasiruošęs fiziškai ir morališkai. Taigi keliaudamas žmogus gauna labai daug. Jis suranda draugus, gyvena pilnavertį dvasinį – emocinį gyvenimą ir tobulėja fiziškai.

Grupės santykiai su aplinka

Nuo pat grupės įkūrimo buvo vykdoma pasipriešinimo priespaudai politika. Ir tai netrukus užfiksavo KGB. Ne vienas “Ąžuolo” vadas buvo kviečiamas į KGB būstinę ir klausinėjamas. Buvo grasinama išmesti iš instituto, išmesti tėvus iš darbo ir imamasi kitokių priemonių. Buvo atvejų, kai sekcijos vadas, nenorėdamas suteikti informacijos paliko sekciją. Apie 1980 metus sekcijoje būsimi vadai morališkai buvo pradėti ruošti susitikimui su KGB. Jie, išgėrę butelį alaus, apsimesdavo girtais ir šnekėdavo belią ką, vengdavo šių pokalbių, o eidavo tada, kai būdavo pasiruošę ir morališkai nusiteikę. Nepaisant KGB priespaudos grupės toliau vykdė idėjinę veiklą, šventė Rasas, Vėlines, dalyvaudavo idėjiniuose žygiuose.

Kai kada iškildavo konfliktai su tėvais. Ne visi tėvai suprasdavo savo vaikus, kurie kiekvieną šeštadienį, sekmadienį kažkur išeidavo. Tačiau, daugelis tėvų, pamatę, kad sekcijoje vykdoma žygeiviška, normali veikla galų gale nusileisdavo.

Santykis su taip vadinamais turistais konfrontuojantys. Turistais laikomi tie keliautojai, kurių tikslas atvažiuoti į gražią gamtos vietelę, prisigerti, prisivežti mergų ir paūžti; arba tie kurie keliauja norėdami įveikti kuo daugiau kilometrų ir nematyti nieko daugiau aplinkui. Ir viena ir kita kryptis kirtosi su žygeiviškais principais.

Grupės apranga

KPI sekcija “Ąžuolas” buvo gana disciplinuota grupė. Turėjo savo įstatus, statutą bei grupės ir kiekvieno žygio vadą. Vado turėjo klausyti “Vado žodis – tai įstatymas”. Be to turėjo savo uniformą, kuri nuo pirminės šiek tiek pasikeitė: žali marškiniai su emblema ant kairės rankovės, mėlynos kelnės, kepurė (vokiško pavyzdžio, su snapu ir dviem sagom priekyje, pusiau kariško kirpimo) – tai žygio uniforma. Kelionės (išeiginės) uniformos skyrėsi marškiniai. Jie buvo geltoni su emblema ant kairės rankovės ir juodos juostelės kaklaraištis. Kelioninė uniforma naudojama kelionėms į kalnus metu, arba kitais išeiginiais momentais. Su kelionine uniforma pramušinėdavo bilietus. (disciplinuota, tvarkinga grupė darė įspūdį ir įtikindavo kasininkę pasirašyti ant maršrutinių lapų).

Apie 1991-92 metus, keičiantis korporacijos “Ąžuolas” tvarkai uniformos atsisakyta.

Grupės bendravimo dažnumas ir bendravimo struktūra.

Ąžuoliečiai nemažą tuometinio gyvenimo dalį praleisdavo kartu. Be susirinkimų, kurie vykdavo kiekvieną trečiadienį (dar ir dabar), grupės nariai beveik kiekvieną savaitgalį, per visas šventes išeidavo į žygį. Tokiu būdu atsirasdavo beveik bendruomeniniai santykiai, su savo hierarchija: aukščiausiai stovi vadas, po to eina čiombė, toliau seniai ir ant galo naujokai (nors iš kitos pusės, visi buvo draugai ir tarpusavio santykiai buvo grindžiami brolio ir sesers principu, be to vadas ir čiombė nuolat keisdavosi, o naujokai greitai tapdavo seniais). Žygis patikrindavo ir užgrūdindavo žmones. Ir žygyje patirti vargai, bei džiaugsmai suartindavo draugus ir jų santykiai pasidarydavo tokie tvirti, kad praėjus 10-20 metų, seniai palikus “Ąžuolą” jo nariai artimai bendrauja vieni su kitais. Be to, įdomus faktas, kad dauguma ąžuoliečių čia susirado sau antras poras. Nuo 1981 iki 1993 metų tarpusavyje apsivedė 22 poros.

Be savaitgalinių žygių, kiekvieną vasarą mėnesiui išeinama į kalnus. Eina kelios grupės (5-15 žmonių). Pakerėti kalnų grožio žygeiviai “suserga” kalnų liga (nebegali neiti į kalnus). Kalnai juos traukia, vilioja jų baltos viršūnės. Būdamas aukštai kalnuose, kur nesijaučia civilizacijos rankos, pajunti dvasinį katarsį, susilieji su gamta, junti gamtos galybę ir reikšmę tau. Lipdamas į kalnus pirmą kartą, iš pradžių, jaučia fizinį sunkumą, ir užlipę į savo pirmąją perėją daugelis ąžuoliečių jaučia nugalėję save, savo fizinį nepajėgumą, kažką įveikę savyje ir toliau lipti, nors ir būna sunku, bet atsiranda jėgų ir tikėjimo, kad tu gali, kad tu įveiksi. Ir čia tau niekas negali padėti, gal tik kiek palaukti ir neskubėti, tu turi pats tai įveikti. Ir daugelis įveikia ir supranta, kad jau nebegali be kalnų, kad tai jo gyvenimo dalelė.

Kalnuose grupė glaudžiai bendrauja. Atsiveria žmonių teigiamos ir neigiamos savybės. Žmogus atranda savyje tai, ko net nežinojo savyje glūdint. Būna ir sunkesnių momentų, būna kai susipykstama, bet visuomet laimi draugystė ir blaivus protas.

Be žygių grupės nariai švenčia kartu Rasas, Vėlines, Naujuosius Metus, “Ąžuolų” šventę, sezonu uždarymus; po kiekvieno žygio vyksta žygio uždarymas (rodomos skaidrės, nuotraukos, valgomi tortai, aptariamas žygis).

Šventės

Rasos šventė pirmą kartą buvo švenčiama apie 1965-66 metus Kernavėje. Idėja švęsti Rasas kilo Vilniaus Universiteto žygeiviams. Šventė vyko pagal Jono Trinkūno surinktus ir atkurtus papročius. Organizatoriai – vedliai buvo iš Vilniaus, o žygeiviai juos palaikė ir buvo pagrindinė dalyvaujančių masė.

Be žygeivių šioje šventėje dalyvavo kraštotyrininkai, poetai, rašytojai. Pirmose šventėse dalyvavo Amerikos lietuviai, dainuodavo Grincevičiūtė. Nuo pirmos šventės ąžuoliečiai kiekvienais metais šventė Rasos šventę. Po kiek laiko valdžia pradėjo kreivai žiūrėti į Rasos šventę. Nukrapštė visus nuo Kernavės, bet nežiūrint to šią šventę ir toliau šventė. Dalyvaudavo daug žmonių.

Atgimus “Ąžuolui”, 1975 metais, pradžioje ąžuoliečiai šventė Rasas atskirai, o nuo 1977 metų jau visi kartu švęsdavo Rasas. Ši šventė “Ąžuolo” korporacijos narių švenčiama iki šių dienų. Dažniausiai švenčiama kartu su kitais žygeiviais, etnografiniais ansambliais. Su “Goštauta”; Žemės Ūkio Akademijos žygeiviais ir t.t. Dažniausiai būdavo apie 100 ar net daugiau žmonių. Šiuo metu susirenka buvę ir esantys ąžuoliečiai.

Pagrindiniai šventės momentai: prausimasis, ėjimas per vartus (nebūtinai, anksčiau nebuvo); kupoliavimas (9 žolelių puokštės būrimui rinkimas); būrimas; vainiko pynimas; po kupoliavimo saulės palydėjimas, saulei nusileidus užkuriamos pirmos ugnys; (po to eiga nesvarbi): vandens lankymas ir vainikų plukdymas, stebulės uždegimas, degančio rato ridenimas, laužas, ritualinis valgymas, užkūrus pirmą ugnį alaus gėrimas ir duonos laužymas ratu leidžiant iš rankų į rankas; šokinėjimas per laužą, liaudiški šokiai ir dainos skambančios per visą šventę.

Švęsdavo artimiausią savaitgalį tikrai Joninių datai. Šventės tikslas atgaivinti ir išsaugoti tautinę kultūrą, vėliau pasidarė dvasinis poreikis kiekvienam asmeniškai atšvęsti šią šventę. Noras vėl ir vėl išgyventi patirtas emocijas. Jei yra galimybė labai svarbu dalyvauti šventėje nuo jos pasiruošimi iki saulės patekėjimo.

Vėlinės – Ilgės pradėtos švęsti, beveik tuo pat metu, kaip ir Rasos šventė. Tačiau, skirtingai negu Rasos, ši šventė švenčiama uždarame rate. Pirmą kartą ąžuoliečiai šventė Vėliuonuoje (data nežinoma). Šventės forma nebuvo žinoma, todėl švenčiama skirtingai, priklausomai nuo narių supratimo, fantazijos, žinojimo. Stengiamasi švęsti prie pilkapių, piliakalnių, važiuodavo švęsti į Prūsiją, į Ramuvas (šventas vietas). Stengdavosi laikytis pagoniškų papročių, kiek atkapstydavo, kiek prisigalvodavo. Nebūdavo liūdna šventė. Šokdavo, dainuodavo. Jei netoli būdavo, lankydavo kapus, senkapius, pagerbdavo ugnį, vandenį, kelią, kalbėdavo maldelę Žemininkui, minėdavo Perkūną, Veliuoną, Žemyną, Medeinę, Gabiją. Eidavo su degančiais fakelais prie vandens, medžių, kapų ir t.t.

Ši šventė skirta mirusiems paminėti. Minėdavo mirusius protėvius, kovotojus už laisvę, mirusius žygeivius, mirusius artimuosius ir draugus ir t.t.

Kalėdų nešvęsdavo, nes buvo darbo dienos, reikėjo eiti į paskaitas todėl švęsdavo Naujuosius Metus. Šventė vykdavo kur nors kaime. Kartais susirasdavo apleistą trobą, kartais pas ką nors troboje. Šventę sudarydavo dvi dalys: 1) Kalėdų papročiai (Kūčių maistas pradžioje; bėgimas aplink namą basomis kad pamatytų savo laimę; šiaudai po staltiesę; būrimai; voliojimai po sniegą, kad metai būtų geresni), 2) Naujos tradicijos (vaidinimai, Senelis Šaltis, šokiai miške prie laužo ir papuoštos eglės, dovanos ir t.t.).

Prieš porą dienų atvažiuoja paruošiamoji zondų komanda (tie kurie prieš šventę ruošia vietą) ir sutvarko vietą. Parenka miške eglutę, sukrauna laužą, sutvarko trobą, paruošia ją (troba papuošiama šiaudiniais dirbiniais, popieriniais karpiniais, vaisiais daržovėmis (žvakidė – burokas) ir pan.) ir laukia kitų atvykstančių narių. Kiekvienas atvažiavęs atsiveža dovanėlę, po to visas sudeda į maišą ir atiduoda Seneliui Šalčiui.

Pradžioje vyksta iškilminga – rimtoji dalis; visi prausiasi (ritualas); sėda už stalo, apeiginis alaus gėrimas ratu, kalbos šiaudų traukimas, ritualinė vakarienė. Dvyliktai valandai visi eina į mišką (dažnai takas iki eglutės nužymėtas žvakėmis) prie eglutės. Puošia eglę (gyvą) dideliais pačių padarytais žaislais, daržovėmis šiaudiniais dirbiniais; užkuria laužą. 24:00 šaudavo šampaną, kartais būdavo pačių daryti fejerverkai, sveikino vieni kitus, voliodavo draugus po sniegą, linkėdami gerų metų. Prie eglutės būdavo Senis Šaltis, kartais su Snieguole. Paprastai pasirodydavo netikėtai (dažnais Seneliu būdavo grupės narys nedalyvavęs ankstesniuose įvykiuose, niekas nežinojo kas bus Senelis Šaltis, tai buvo paslaptis).

Atėjęs Senelis išdalindavo dovanas. Po to visi šokdavo grojant armonikai. Kartais vietoj Senio sugalvoja ką nors kitą (vieną kartą buvo atvesta karvė ir ji vaidino Senelį Šaltį). Prisišokus grįžtama į trobą. Troboje vyksta pasirodymai, anksčiau būdavo susitariama tema, pvz.: 30 metai, ir visi grupės nariai pasiruošia šiai temai. Vėliau grupės pasiruošdavo pasirodymus – vaidinimus. Prie viso to vyksta šokiai, dainos, visi linksminasi. Sekančią dieną sutvarkoma vieta prie eglutės ir važiuojama namo. Šventės tikslas – smagiai atšvęsti Naujus Metus.

Ąžuolo šventė. Švenčiama nuo 1983 metų. Dažniausiai švenčiama birželio pradžioje. Pirma šventė įvyko Lazdynuose. “Kaip gimė “Ąžuolo” šventės idėja? Kartą, eilinį trečiadienį, susirinkimo metu buvo užsiminta – o kodėl gi mums nepasidaryti smagios šventės? Po susirinkimo ąžuolynas skambėjo nuo mūsų balsų. Susiskirstėme grupelėmis, ir visi savaip ruošėsi šiai šventei “ (iš ”Ąžuolo” metraščio).

Taip paprastai gimusi šventė tapo pakankamai populiari ąžuoliečių ir kitų grupių žygeivių šventė. Ji visuomet būdavo išradingai paruošiama ir labai smagi. Pagrindinis tikslas – pasilinksmint ir kuo šauniau. Vieta įvairi, bet būtinai prie vandens. Eiga laisva, kas ką sugalvoja, pvz.: pasakoma tu būsi baseino direktorius, čia bus urvai, visi atsinešam tortus, surausim visus vieną ant kito; nupirkit porą dėžių ledų, puse bidono čeburekų (paskui jie nuplaukė upe) ir t.t. O paskui vykta tai ką tos grupelės sugalvoja. Vyksta psiaudo pasirodymai, psiaudo varžybos, maudymasis, taškinės. Tikslas ne ironija, bet linksmybės. Grupės nariai ir atvykę svečiai patys sau daro šaunią šventę.

Sezono uždarymas. Vyksta kiekvienais metais, paprastai lapkričio mėnesį. Dažniausiai vyksta Kaune, didelėje patalpoje. Sezono uždarymui išleidžiamas laikraštukas su tam tikrais statistiniais duomenimis ir grupės narių kūryba. Renginio tikslas – uždaryti sezoną, aptarti buvusius žygius. Renginio metu kiekviena vasarą keliavusi grupė pristato savo kelionę (rodomos skaidrės, pasakojama apie žygį, privalomas grupės pasirodymas – vaidinimas). Vyksta geriausios grupės rinkimai. Vyksta tortų, skaidrių nuotraukų, sumuštinio, vaidinimo konkursai. Kartais vyksta aukcionai (išparduodamas turistinis inventorius (kartais perkama net degtukų dėžutė)).

Sezono uždarymo šventėje įteikiamas (geriausiam metų žygeiviui) kirvukas su įrašu; įteikiami “Ąžuolo” lapeliai (už ypatingus nuopelnus sekcijai).

Išskirtiniai grupės ritualai ir tradicijos

Gintaro įteikimas.

1961-62 metais pirmą kartą vyko žygis po Neriją. Buvo aplankytos Pakininkų gintaro kasyklos ir rasta nemažai gintaro gabaliukų. Iš jų buvo pasidaryti gintaro talismanai, kurie buvo nešiojami per visus žygius.

Vėliau, apie 1975-76 metus, gintarai buvo kabinami visiems naujokams, tačiau daugelis naujokų po pirmo žygio palikdavo “Ąžuolo” sekciją, todėl pradėtos taikyti tam tikros gintaro įteikimo taisyklės: “§2 Gintaras kabinamas sekcijos nariui, kuris dalyvavo ne mažiau 3 žygiuose, aktyvus visuose renginiuose ir jeigu taryba patvirtina vienbalsiai” (iš sekcijos “Ąžuolas” įstatų).

Be to gaunantis gintarą turėjo būti išbuvęs sekcijoje metus ir atitikti “Ąžuolo” dvasią. Gavęs gintarą buvo laikomas tikruoju grupės nariu ir tik juos galėjo rinkti į tarybą.

Kabantis ant kaklo gintaras išskirtinis grupės ženklas. Buvo laikoma, kad tuo, kuris turi gintarą, galima bet kur ir bet kada pasitikėti.

Gintaras būdavo įteikiamas gamtoje. Žymesnėje vietoje ant piliakalnio, prie Vytauto paminklo, Trakų pilyje, Punioje per ąžuolų sodinimą ir panašiai. Stengiamasi, kad būtų kuo daugiau žmonių, ypač naujokų. Dažnai pe naujokų poilsiuką. Be ritualinės sakralios paskirties gintarų (kabinimas) įteikimas turėjo ir auklėjimo funkciją. Tai buvo gražus ritualas ir naujokai pakerėti vaizdinio, stengdavosi patys gauti gintarus, o tai reiškia, kad aktyviai dalyvaudavo sekcijos veikloje.

Ritualą dažniausiai pradėdavo sekcijos vadas arba jei jo nebūdavo tai tarybos narys. Iškilesnėje vietoje iškviečiami išrinkti žmonės ir pastatomi eilute prieš kitus. Prieš tai vadas paaiškina kas tai yra gintaras ir už ką jie įteikiamas. Tuomet vyksta išrinktų žmonių išbandymas. Jie turi įkurti ugnį, užvesti ir sudainuoti dainą. Po to vyksta, taip vadinamas, kirvuko metimas. Viena iš išrinktų merginų į viršų meta akmenį, o visi gintarus turintys vaikinai ji gaudo. Tas kuris pagauna šokdina tą merginą. Po to visos išrinktos merginos turi pašokdinti visus gintarus turinčius vaikinus, o visi išrinkti vaikinai turi pašokdinti visas gintarus turinčias merginas. Taigi išrinktas asmuo turi mokėti sukurti laužą, sudainuoti dainą ir pašokdinti kitą.

Po išbandymo liepiama gerbti ir neteršti ugnies, vandens miškų. Skaitomi eilėraščiai, sakomos kalbos ir tuomet užkabinami gintarai. Po to visi sveikina, džiaugiasi, šoka.

Šis ritualas ilgam įstringa ąžuoliečių širdyse ir ne vienas, seniai palikęs “Ąžuolą” nešioja gintarą ir šiuo metu. Jo nenusiima nei miegodami, nei prausdamiesi, kai nutrūksta šniurelis, perkabina ant kito ir toliau nešioja ant kaklo pakabintą gintarą.

Gintaras – tai ir asmenybės įvertinimo simbolis ir grupės išskirtinis ženklas, tai ir amuletas apsaugantis nuo blogio ir dar asmeniškai, kiekvienam nešiojančiam, turintis savitą reikšmę.

Kita tradicija – daina ant piliakalnio. Žygio metu buvo lankomi visi piliakalniai esantys maršrute. Ir ant kiekvieni piliakalnio būtinai buvo dainuojama lietuvių liaudies daina. “Kol sklis lietuviškos dainos nuo Lietuvos piliakalnių” (ąžuoliečio žodžiai). Tiek piliakalnių lankymas, tiek liaudies daina skatino geriau pažinti savo kraštą, prisiliesti prie istorijos, mūsų praeities. Kita vertus, daina ant piliakalnio turėjo ir magišką prasmę. Tai sąšauka su protėvių vėlėmis.

Dabar ši tradicija išnykusi.

Be ti, kiekvienam naujokui išėjusiam į poilsiuką būdavo įsegamas ženkliukas (apvalus apačioje parašyta Kaunas, o virš pavadinimo pavaizduotas ąžuolas). Ženkliukas būdavo įsegamas išskirtinėje vietoje (ant piliakalnio, prie Vytauto paminklo Perlojoje ir pan.). Tai paskatindavo juos pasilikti sekcijoje.

Prieš kiekvieną valgį dainuodavo “Mes vargstam vargelį ir galo nėra”. Visi susirenka ratu ir pradeda dainą, po to kartu pradeda valgyti. Taip atsiranda bendrumo jausmas, maisto sakralumas. Maisto valgymas tampa ne vien instinkto patenkinimas, bet kažkas daugiau, tampa tam tikru ritualu.

Po kiekvieno žygio prieš išsiskiriant atsisveikinimo ciku caku formulė. Visi sustoja ratu atsisuka į vidų, paima vieni kitiems už dešinio nykščio ir taip linguodami rankas (į viršų ir žemyn) sako žodžius:

Ciku caku, ciku caku
Hei, hei, hei
Kumpis dešra, kumpis dešra
Lašiniai

Mūsų dainos skamba
Pabučiuok į bambą
Viso gero, viso gero, viso gero.

Su paskutiniu skiemeniu smarkiai iškeliamos rankos į viršų ir pasileidžiamos. Tuomet visi sako ate ir išsiskirsto. (išskirtinai ąžuoliečių atsisveikinimas).

Iki 1972 metų atsisveikinimui šokdavo Asilą.

Prie tradicinių galėtume priskirti kirvuko įteikimą ir ąžuolo lapelio įteikimą. Ir viena ir kita įteikdavo per sezono uždarymą. Kirvukas buvo įteikiamas geriausiam metų žygeiviui (pagal dalyvavimą žygiuose), o ąžuolo lapelis buvo įteikiamas labiausiai nusipelniusiam sekcijai ąžuoliečiui (aukščiausias apdovanojimas).

Prieš įteikiant šiuos apdovanojimus sekcijos vadas pasakydavo kalbą, pasakydavo kuriems sekcijos nariams jie bus įteikti it įteikdavo kirvuką su graviruotu užrašu “geriausiam metų žygeiviui”, ir žalvarinį ąžuolo lapelio formos ženkliuką. (Buvo įteikta apie 8-9 ąžuolo lapelei, vėliau nesutarus dėl teikimo kriterijų ąžuolo lapelio teikimas nutrūko). Sekcijos įkūrimo metu ir iki 1972 metų sekcijos vadai ir tarybos nariai taip pat nešiojo ąžuolo formos ženkliukus, taip vadinamus auksinius ir sidabrinius ąžuolo lapelius, juos segiojo įsegtus prie uniformos. Matyt iš čia ir atėjo tardicija įteikti ąžuolo lapelius.

Tradicijos kalnuose.

Įlipus į pirmą perėją naujokus (kalnuose) pasveikina, vėliau atsiranda tradicija krikštyti. Visi užlipę į savo pirmąją perėją klupdomi, uždedama gniūžtė sniego ant galvos, liepiamas bučiuoti ledkirtis, įteikiamas akmuo, sakomos kalbos ir panašiai.

Be to ant kiekvienos perėjos valgomi saldumynai (ledai(jie yra sniego) iš sniego, kondensuoto pieno, razinų ir kitų gėrybių, šokoladas ir t.t.) ir šokamas Asilas:

1. Bliovė asilas ant marių
Balsas sklidi vandenim
Mes tą balsą jo nemarių
Įsidėjom sau širdin.

Priedainis: Esu aš mažas piemenėlis
Man patinka pievų gėlės
Šitokio didumo

2. Perkūnas griaudė ir riaumojo
Kaip liūtas pervertas strėlės
Net šuo nebėgtų tokią naktį
Į vestuves jaunos kalės

Priedainis: Esu aš mažas piemenėlis
Man patinka pievų gėlės
Šitokio didumo

3. Kapų kapai, grabų grabai
Čia palaidos tave vaikai
Jau tu sena, jau tau gana
Jau tau seniai kapuos vieta

Priedainis: Esu aš mažas piemenėlis
Man patinka pievų gėlės
Šitokio didumo

Asilą šokdavo ne vien kalnuose, tai buvo mėgiamas ąžuoliečių šokis, tačiau “Asilo” šokimas ant perėjų tapo jau tradicija.

1966-72 metais būdavo naujokų krikštynos, vėliau nešvenčiamos.

Heppiningai, akcijos ir kita grupės veikla

Kažkada, seniai seniai, gal dar pirmame grupės etape buvo suorganizuotas Kauno Kleboniškio miško geriausios poilsiavietės konkursas. Ąžuoliečiai dalyvavo šiame konkurse ir įrengė savo poilsiavietę. Po to, ilgus metus, grupė prižiūrėjo ją. Buvo tradicija pavasary susirinkimus daryti Kleboniškio miške, savo poilsiavietėje. Ąžuoliečiai ją tvarkė ir prižiūrėjo, iškasė šiukšlių duobę, įrengė dvi laužavietes, pastatė lieptelį per šaltinėlį, įrengė šulinį, pastatė stalą ir t.t. Vieta buvo pritaikyta susirinkimams. Šiuo metu nebeprižiūrima.

Kitas tvarkomas objektas – Tartokų piliakalnis. 1988 metais ant šio piliakalnio buvo švenčiamos Vėlinės. Didelės grupės žmonių jis buvo nutryptas, seni laiptai išardyti, todėl nuspręsta jį sutvarkyti. Buvo išvalyti piliakalnio šlaitai, sutvarkyti laiptai. Nuo tada ąžuoliečiai laikas nuo laiko daro ten talkas ir tvarko piliakalnį. Ant šio piliakalnio labai dažnai švenčiamos ąžuoliečių Vėlinės (tai tapo vos ne tradicija).

Nuo 1986 metų pradedama sodinti Punios šilo kirtime ąžuoliukus. Ir tai tampa tradicija. Pasodint nors vieną medį – kiekvieno žmogaus pareiga.

Be to daug dalyvavo kitų organizuotose akcijose ir talkose.

Grupės slengas

Kadangi grupė propagavo tautinę kultūrą ir tuo pačiu propagavo taisyklingą lietuvių kalbą ir buvo barbarizmų priešininkai, tai grupės kalba turėjo jos keletą savitų žodžių, kurie dažniausiai susiję su turistiniu inventorium. Gal kiek laisvesnės raiškos ir įmantrybių galėtume rasti ąžuoliečių kūryboje, kuri yra labai turtinga ir įdomi.

Saviti žodžiai naudojami grupėje:

Čiombė – žygio metu atsakingas už maitą žmogus. Terminas atsiradęs ąžuoliečių tarpe. Anais laikais buvo toks negeras negrų generolas Čiombė, kadangi maistininkas yra spaudikas, neduodantis maisto (kiek nori) žmogus, tai buvo pramintas čiombė. Čiombė =negras.

Jei ne Čiombė ir Maputu
Tai Lumumba gyvas būtų.

Lerva – vievietis, per priekį susegamas miegmaišis. Žygio metu susegami du miegmaišiai ir miegama trise, tuo tarpu lerva tai nesusisega ir žmogus miega vienas, kaip lerva.

Matrasininkai – keliaujantys su čemodanais, miegantys ant matrasų (pripučiamų), nemokantys keliauti žmonės, arba tie kurie vadina save turistais, o atvažiuoja į gamtą pagerti.

Šėtra – kariška didelė palapinė.

Poilsiukas – nekategorinis žygelis.

Kirka – ledkirtis.

Čiūnės – kailinės kojinės.

Zondų komanda – tie kurie iš anksto važiuoja ruoštis renginiui. Sutvarko, papuošia aplinką.

Trumpiniai: kupra – kuprinė, repas – repšniūris, šturmė – šturmuotė, jūreivikė – jūreiviški marškiniai, baida – baidarė ir t.t.

Dauguma šių žodžių naudojama visų turistų.

Prie slengo galėtume priskirti ir grupės pravardes, kurių labai daug ir įvairių. Pravardės buvo populiarios grupėje ir mėgiamos. Skelbimas laikraštuke “Ąžuoliukas” “Keičiu savo vardą į gerą pravardę”.

Iš pirmųjų pravardžių: Dzūkas (iš Dzūkijos), Pifas, Žemaitis (iš Žemaitijos), Bilas.

Vėlesnės pravardės (1980-92):

Šernas (Saulius Gricius) – pačio sugalvota.

Pikiras – pavardė Pikšrys, kažkas sumaišė ir maršrutinėje knygelėje užrašė Pikiras, taip ir pasiliko.

Fiksas (Fixas) – atsinešė.

Bosas – kai išėjo į pirmą poilsiuką buvo solidus vaikinas (riebus, lėtas, orus), bet kai tardavo žodį, tai tvirtai.

Vidmantą Čepukiną kažkodėl vadino Tadu.

Audrą vadino Marija: buvo kelios Audros ir kad nemaišyti, kažkas pasakė: “tu būsi Marija”. Ir nors jai tas vardas nepatiko, visi ją vadino Marija.

Vedėjas – atsinešė iš fakulteto grupės.

Slibinas – mėgo cukrų, be to ir vardas tiko: Žilvinas.

Mažylis – atsinešė.

Kūlverstukas – per Naujuosius Metus vaidino kulverstuką, visiems patiko ir pavadino kulverstuku.

Virvelė – žygio metu buvo populiarus posakis: “- tu man draugas ar virvelė?”. Jos dažnai klausdavo šito klausimo ir vieną kartą ji atsakė:- Virvelė. Nuo tada ir pasiliko ši pravardė.

Fabijonas – buvo daug Darkių, reikėjo išskirti.

Banderos – kelių mergų pavadinimas: banditas + pantera.

Eželis – pasakojo istoriją apie ežį ir prilipo pačiam pasakotojui Eželio pravardė.

Banzajus – pramuštgalvis, neatsargus, neapdairus Virgis Giedraitis. Pradžioje pavadino Kamikadze, bet buvo per ilgas pavadinimas, tai iš kamikadzės šūkio:- Banzai, pravardė buvo sutrumpinta ir tapo Banzajus. Daug tikrų atsitikimų pasakojama apie šį legendinį asmenį. Net dainelės sukurtos. Viena iš jų: -O Banzajau, tu Banzajau, tu Banzajau, tu Banzai (2 k.) – Banzai. Banzai. Banzai.

Burbulas – apkūni mergina.

Strakalas – toks strakalas.

Sla – atsirado iš filmuko apie Tofsla ir Vyfsla.

Žvairys – visiems sakydavo:- Labas žvairi. Tai patį ir praminė Žvairiu.

Kypsas – filmuodavo.

Ir dar daug kitų pravardžių, įdomu tai, kad išėjus iš “Ąžuolo” daugelis savo pravardes nusinešė su savimi ir šiuo metu vadinamas draugų (ne tik ąžuoliečių) tomis pravardėmis. Įdomus atsitikimas:

Skambina Virvelė Eželiui į darbą (Alytaus pieninėje), kažkas atsiliepia. Virvelė ir sako:

o Laba diena gal galėtumėt pakviesti Eželį, čia Virvelė skambina.

Gerai, kad ten visi žinojo kas tas Eželis, tai pakvietė. Bet po to visi juokėsi. Tai va kaip prigijo pravardės, net oficialiose įstaigose į žmogų pravarde kreipiamasi.

Įdomi detalė, kad apsivedus vyro pravardė prigyja ir žmonai, ir jų vaikams. Eželis – Ežienė (nors buvo Kūlverstukas) ir Eželis (sūnus). Gintaras – Gintarienė – Gintariukai (vaikai ir visa šeimyna) ir t.t.

Keletas tekstų iš laisvos kūrybos.

“Ar girdėjai ar girdėjai?
Ąžuolai, kaip sušlamėjo?
Ąžuolai, kaip sušlamėjo
Vasara jau prasidėjo.
Nutarta paskelbt iš visų jėgų –
“Metai pasauliniai “Ąžuolų”.

Penkios kojinių stadijos:

1. kai meti į sieną ir prilimpa;
2. kai pastatai kampe ir stovi;
3. kai gali nusikarpyti nagus, nenusiėmęs kojinių;
4. kai gali nusiimti kojines, nenusimęs batų;
5. kai nusiimi batus, o kojinių tik kvapas belikęs.

Daugumas tekstų spausdinti “Ąžuolo” sekcijos leidžiamame laikraštyje “Ąžuoliukas”. Tekstai spausdinti šiame laikraštyje atspindi ąžuoliečių gyvenimą grupėje, jų pasaulėžiūrą, jų mokėjimą pasijuokti iš savęs, jų įspūdžius ir daug kitos geros informacijos.

Grupės simbolika

Grupė turi savo vėliavą, nuo pradžių ta pati. Gairelę, kuri, nuo vėliavos skiriasi tik savo forma ir emblema, kurioje iš pradžių buvo pavaizduotas ąžuolo lapas, vėliau pasaga su ąžuolo lapu, dar vėliau emblemoje pažymėtos pasaulio šalys ir panašiuose į dobilo keturlapio lapeliuose pavaizduoti du ąžuolo lapai, palapinė ir vibramas (žyginis batas), viršuje įstrižai užrašyta KPI; apačioje Ąžuolas.

Vėliavos simbolika: pasagoje esanti vėjų rožė simbolizuoja grupės, kelionės sėkmę ir tvirtumą.

Be šių atributų sezono uždarymui buvo gaminami medaliai ir įteikiami žygių vadams, kiti pykdavo. Medalyje dažnai vaizduojamas ąžuolas, vėjų rožė, basa koja arba vibramas, palapinė arba kiti simboliai.

Ąžuolo lapas – tvirtumas, dora, blaivumas, patriotizmas, grupės ženklas.

Vibramas, basa koja – keliautojų simbolis simbolizuojantis pačią kelionę, keliavimą, kelionės vargus ir malonumus. Tą patį simbolizuoja ir palapinė, ledkirtis ir kita turistinė atributika.

Gedimino stulpai, stogastulpiai ir kiti tautiniai elementai simbolizuoja patriotizmą, tautinę dvasią.

Nuo 1982 metų grupė rašo metraštį, apie 1983 metus pradėtas leisti laikraštis “Ąžuoliukas”.

Visa tai saugoma korporacijos “Ąžuolas” patalpoje. Be to egzistuoja asmeniniai archyvai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Kov 2012 13:43 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Panevėžio žygeivių klubas


Plačiau temoje

Žygeivystės istorija ir Panevėžio žygeiviai
viewtopic.php?f=75&t=724

Paveikslėlis

1969 m. žygeiviai kartu su "Sparnų" redakcija ir Lietuvos Aviacijos sporto federacija surengė masinį S. Dariaus ir S. Girėno 35-jų žuvimo metinių minėjimą lakūnų gimtinėse, kuriame dalyvavo daugiau kaip 800 žmonių iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Kybartų ir kitų Lietuvos vietų.

Ypač suaktyvėjo KGB, kai 1975 m. Panevėžio "Ekrano" gamyklos žygeivių iniciatyva prasidėjo žygių ciklas "Daukanto taku", nors visas renginys iki smulkmenų buvo suderintas su gamyklos komjaunimo ir turizmo organizacijomis.

Julius Beinortas (KPI žygeivis), atvykęs į Panevėžį įtraukė į žygeivišką veiklą nemažą būrį panevėžiečių.

Bronius Mažylis, Petras Dūda, Liuda Lukoševičiūtė, Algirdas Gasiūnas, Raimonda Mikučionytė, Dainius Balčiūnas ir kiti Panevėžio žygeiviai suorganizavo daug rimtų žygių ciklų: "Simono Daukanto taku", "Versmės", "600 metų Lietuvos krikštui" ir kt.

1975 m. Panevėžio žygeiviai, vadovaujami Juliaus Beinorto, surengė žygių ciklą "Simono Daukanto taku", skirtą S. Daukanto atminimui, nuo jo tėviškės Lenkimų (Skuodo raj.) į Vilnių, atkartojant 1814 m. garsiąją šio istoriko kelionę.

Šio žygių ciklo tikslas buvo supažindinti keliaujančius su Simono Daukanto gyvenimu ir veikla, aplankant su juo susijusias vietoves, pakeliui esančius kultūros paminklus, memorialines vietas, įdomius žmones, rengiant vakarones mokyklose.

Kad žygis įgautų nepertraukiamo žygio simboliką, buvo nešamas S. Daukanto raštų tomas, kurį žygeiviai palikdavo ten, kur sekmadienį baigdavo etapą - mokykloje ar kokio rašytojo, šiaip šviesesnio žmogaus namuose.

Nors buvo gauti visi leidimai, žygį po trijų etapų buvo įsakyta nutraukti. Kažkam pabaiso, kad žygis tapo masinis - vienu metu suvažiuodavo per 200 žmonių. Ne paslaptis, kad čia pradėjo lankytis ir saugumo agentai...

Saugumui ypač užkliuvo renginio masiškumas ir populiarumas, ir tai, kad buvo lankomi tokie religiniai centrai, kaip Šiluva, Žemaičių Kalvarija (Varduva), bendraujama su kunigais, lankomos bažnyčios. Ne kartą pėsčiuosius persekiojo "fotografai" lengvose mašinose.

"Daukanto tako" iniciatoriai ne kartą buvo kviečiami į KGB ir persekiojami bei gąsdinami.

Bet nežiūrėdami draudimo žygeiviai pasiekė Vilnių ir Universiteto kieme surengė žygio pabaigtuves.

Šiame žygių cikle dalyvavo iš viso virš 300 žmonių iš įvairių Lietuvos vietų.

Po to prasidėjo represijos: vakaronių vaikymas, spec. pokalbiai. Ypač kliuvo Juliui Beinortui.

1976 m. žygiai buvo skiriami liaudies dainai ir susitikimams su įvairiais folkloriniais kolektyvais. Pirmasis žygis buvo skirtas L. Rėzai — pirmajam lietuvių liaudies dainų skelbėjui; sekantieji — P. Vaičaičiui, knygnešiams ir jų vadinamam tėvui Jurgiui Bieliniui, kartu aplankant 1863 m. sukilimo vietas, Jonui Basanavičiui.

Šiais žygiais KGB domėjosi, bet dar netrukdė. Vėliau saugumiečiai pradėjo veikti ryžtingiau. Jie telefonu perspėdavo etnografinių ansamblių vadovus, kad nekoncertuotų ir net nesusitikinėtų su kraštotyrininkais, o kultūros namų ir mokyklų vadovus — kad nesuteiktų nakvynės. Taip buvo sužlugdytas susitikimas su Marcinkonių ir Žiūrų etnografiniais ansambliais bei šio ciklo baigiamasis žygis Burbiškyje (Anykščių raj.).

Žygeiviai surengė talkas Paberžėje (Paberžės ir Žibartonių kapinėse bei Šilingio dvarelyje Paberžėje).

1976 m. buvo surengti žygiai į įžymiųjų Lietuvos kultūros veikėjų tėviškes: į Nidą - Liudviko Rėzos takais, į Suostus - knygnešio J. Bielinio tėviškę, į Sintautus ir kitur.

1977 m. gegužės pradžioje - žygis (kaip paprastai iš kelių atskirų srautų) po Sambiją (buvusią Prūsiją). Jo metu Karaliaučiuje prie Katedros žygeiviai įkasė "krikštą", skirtą Liudviko Rėzos atminimui.

1987 m. Panevėžio žygeiviai surengė žygį, skirtą 600 metų Lietuvos krikšto jubiliejui.

1990 m. gegužės 26-27 d. Panevėžio žygeiviai, vadovaujami Broniaus Mažylio, įveikė pirmąjį etapą žygių ciklo "Nepriklausomybės kovų vietomis", maršrutu Šėta-Stačiūnai-Taučiūnai-Kėdainiai-Šventybrąstis. Dalyvavo 20 suaugusių ir 30 vaikų.

1990 metais Panevėžyje pradėtas leisti žygeivių leidinys "Atbalsis" (1 ir 2 numeriai - kaip LŽP (Lietuvos Žaliųjų Partijos) leidinio "Pusiausvyra" informacinis-žygeiviškas priedas, o nuo 3 numerio - kaip savarankiškas leidinys, Lietuvos žygeivių laikraštis. Iki 1998 metų pavasario išleisti 8 numeriai. 2007 metais išleistas jau Nr. 19.

Šaltinis - Traktatas apie Žygeivius, 1997, išleido Lietuvos Žygeivių Sąjungos Panevėžio skyrius, Panevėžys.

1990-11-18 Ustronėje įvyko I Lietuvos žygeivių krivulė.


1994-04-09 Ustronėje įvyko II Lietuvos žygeivių krivulė,
kurioje buvo priimti nutarimai ir apibrėžtos šios sąvokos:


Žygeivių judėjimas - tai įvairios žygeivių organizacijos: klubai, sąjungos, sambūriai, grupės ir pavieniai žygeiviai, palaikantys tarpusavio ryšius.

Žygeivystė - tai žygeivių veikla. Visi žygeiviai yra buvę arba esantys keliautojai (turistai), bet ne visi keliautojai yra žygeiviai. Kartu keliaujanti (veikianti) žygeivių grupė - judėjimo pagrindas.

Buvo išrinkti Lietuvos žygeivių informacinio centro atstovai:

Vilnius. Tadas Šidiškis,
Kaunas. Juozas Dapkevičius,
Panevėžys. Dainius Balčiūnas.

Paveikslėlis

1996-10-12 Burveliuose įvyko III Lietuvos žygeivių krivulė.

Paveikslėlis

Panevėžio žygeivių Rasų šventės

1974 m. Vilkatėnuose, prie Šventosios upės
1975 m. ant Bakainių piliakalnio, prie Liaudės upės
1976 m. ant Raginėnų piliakalnio, prie Daugyvenės upelės
1977 m. ant Simėnų piliakalnio, prie Ančios upės
1978 m. ant Sukinių piliakalnio, prie Šventosios upės
1979 m. ant Berzgainių piliakalnio, prie Siesarties upės
1980 m. ant Kiukiškių piliakalnio, prie Įkojo upės
1981 m. ant Altoniškio piliakalnio, Nemuno krante
1982 m. ant Maišiakulės piliakalnio, prie Suojo upės
1983 m. ant Aukštuonos piliakalnio, prie Dubysos upės
1984 m. ant Betygalos piliakalnio, prie Dubysos
1985 m. ant Padubysio piliakalnio, prie Dubysos
1986 m. Lietavos ir Neries upių santakoje
1987 m. ant Kubilių piliakalnio, prie Gryžuvos upelės
1988 m. ant Molavėnų piliakalnio, prie Šešuvies upės
1989 m. ant Skarbo piliakalnio, prie Neries
1990 m. Garšvių Ustronėje, knygnešių žemėje
1991 m. ant Plinkaigalio piliakalnio, prie Šušvės upės
1992 m. ant Bakainių piliakalnio, prie Liaudės upės
1993 m. Berčiūnuose, Ateitininkų stovykloje, prie Sanžilės
1994 m. Niurkonyse, prie Lėvens upės
1995 m. ant Burvelių alkakalnio, prie Nevėžio upės
1996 m. ant Raginėnų piliakalnio, prie Daugyvenės upelės
1997 m. ant Latavos piliakalnio, prie Šventosios upės
1998 m. ant Ožiakalnio alkakalnio, prie Lėvens upės
1999 m. ant Ąžuolpamūšės piliakalnio, prie Tatulos upės
2000 m. ant Burvelių alkakalnio, prie Nevėžio upės

Trečiojo tūkstantmečio Panevėžio žygeivių Rasų šventės:

2001 m. ant Kubilių piliakalnio , Gryžuvos ir Dubysos santakoje
2002 m. ant Kriklinių piliakalnio, prie Pyvesos upės
2003 m. ant Kulionių piliakalnio, prie Želvos upės
2004 m. ant Gordų kalvų, prie Dubysos upės
2005 m. ant Bakainių piliakalnio, prie Liaudės upės
2006 m. ant Bakainių piliakalnio, prie Liaudės upės
2007 m. ant Molavėnų piliakalnio, prie Šešuvies upės
2008 m. ant Padubysio piliakalnio, prie Dubysos upės
2009 m. ant Verslavos piliakalnio, prie Šventosios upės
2010 m. ant Kubilių piliakalnio, prie Gryžuvos upelės


Panevėžio žygeivių leidinys "Atbalsis"


1990 metais Panevėžyje pradėtas leisti žygeivių leidinys "Atbalsis".

"Atbalsiu" pavadino kaip atsiliepimą į "Žygeivio" kvietimą plėsti žygeivystės judėjimą ir jį garsinti.

1 ir 2 numeriai išleisti kaip LŽP (Lietuvos Žaliųjų Partijos) leidinio "Pusiausvyra" informacinis-žygeiviškas priedas, o nuo 3 numerio - kaip savarankiškas leidinys, Lietuvos žygeivių laikraštis, vėliau - kaip Lietuvos žygeivių sąjungos leidinys.

Iki 1998 metų pavasario išleisti 8 numeriai. Redaktorius - Dainius Balčiūnas, o 8 numerio - Rita Balčiūnienė.

Jei Nr.1 buvo išleistas 100 egz. tiražu, tai Nr.8 jau 1000 egz. tiražu.

2007 metais išleistas jau Nr. 19. Jį galima pasižiūrėti čia:
http://wiki.azuolas.org/_media/know:fai ... ache=cache

(reikia atsisiųsti - įrašyta .pdf formatu).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Kov 2012 13:45 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Plungės žygeiviai - Simono Daukanto bibliofilų klubas


Originalas pdf. formatu:
http://www.leidykla.vu.lt/inetleid/knygot/38/str13.pdf

(Pastaba. Deja, šiuo metu nuoroda jau nebeveikia).

Plačiau - http://www.spaudos.lt/Bibliofilas/S_Daukanto_klubas.htm

ISSN 0204–2061. KNYGOTYRA. 2002. 38
SIMONO DAUKANTO BIBLIOFILŲ KLUBAS –
REGIONINIS KNYGOS KULTŪROS UGDYMO CENTRAS
GINTAUTAS ČERNECKIS

Simono Daukanto bibliofilų klubas
Knygnešių g. 3, LT-5640 Plungė, Lietuva

Simono Daukanto bibliofilų klubas yra vienintelė tokio pobūdžio organizacija Žemaitijoje, atliekanti šio regiono bibliofilinės kultūros ir sklaidos centro vaidmenį.

Ilgalaikį ir sėkmingą regioninio miesto bibliofilų sambūrio egzistavimą nulėmė šios priežastys.

Pirma – klubas susikūrė ir gyvuoja kaip savaiminis knygos kultūros židinys.

Antra – klubas yra atvira visuomenei bibliofilinė organizacija.

Trečia – bibliofilijos sąjūdį skatina Žemaitijos knygos kultūros tradicijos.

Ketvirta – kūrybingai dirba klubo vadovai.

Plungės bibliofilai iškėlė sau nelengvą uždavinį – sukurti S. Daukanto vardo vertą knygos klubą. 1984 m. gruodžio 26 d. steigiamajame susirinkime, vykusiame Plungės miesto bibliotekoje, knygių Sauliaus Augūno, Česlovo Vaupšo ir Irenos Juškevičienės iniciatyva buvo įkurtas Simono Daukanto knygos bičiulių klubas [18], patvirtinti klubo įstatai [12] ir veiklos programa [11].

Klubo nariams S. Daukantas tapo knygos žmogaus simboliu, kilniu tarnystės lietuviškai knygai pavyzdžiu. Bibliofilų klubo atsiradimas mažame Žemaitijos miestelyje – neįprastas reiškinys.

Tuo metu veikė vienintelis Lietuvoje Vilniaus Martyno Mažvydo knygos bičiulių klubas, vadovaujamas prof. Česlovo Kudabos [40].

Daukantiečiai ne kartą lankėsi mažvydiečių susirinkimuose, domėjosi šio klubo, įkurto 1970 m., atsiradimo istorija, jo raida, ankstesniųjų klubo pirmininkų Romualdo Šalūgos [37] ir prof. Vlado Žuko [53] organizacine ir bibliofiline veikla. Klubo nariai savo susirinkimuose nagrinėjo XXVII knygos mėgėjų draugijos metraščius [14], Edmundo Laucevičiaus [20] ir prof. Domo Kauno [17] bibliofilinius leidinius.

1986 m. daukantiečiai aplankė bibliofilą Petrą Jakštą Šilutėje, susipažino su jo asmenine biblioteka. Jis žemaičių bibliofilams lyg testamentą padovanojo atsiminimų rankraštį „Kas buvo XXVII knygos mėgėjai“ ir susitikimų knygoje įrašė šiuos žodžius: „Ačiū, Broliai Žemaitėliai, už malonų apsilankymą. Puoselėkite ir toliau lietuviškąją knygą. Iki pasimatant!“ (1986 m. lapkričio 2 d., Šilutė) [10]. Rankraštis „Kas buvo XXVII knygos mėgėjai“ dalimis buvo išspausdintas „Plungės“ laikraščio „Bibliofilų puslapyje“ [15].

Pirmą kartą Simono Daukanto klubas buvo pristatytas plačiai visuomenei 1987 m. kovo 20 d. „Bibliotekų darbo“ redakcijoje vykstant diskusijai: „Mėgėjų klubas bibliotekoje: būtinybė ar mada?“ Tuometinis klubo pirmininkas Č. Vaupšas, dalyvavęs diskusijoje, apibūdino klubą kaip vienminčių broliją, kurios patikimiausias bendravimo ramstis yra knyga [26].

Sovietmetis buvo nepalankus bibliofilijai. Lietuviška knyga buvo dvasiškai marinama, todėl daukantiečiai perėmė iš knygnešių devizą „Švieskis ir šviesk“, pasiryžo tęsti knygnešystės tradiciją sovietmečio sąlygomis.

Svarbiausias klubo uždavinys buvo ugdyti pagarbą lietuviškai knygai, ypač senajai lietuviškai raštijai, Lietuvos knygos istorijai.

Tačiau lietuvybės puoselėjimas per knygą išgąsdino kai kuriuos klubo narius. Nenorėdami turėti nemalonumų su sovietinio režimo institucijomis, jie pasitraukė iš klubo veiklos.

Simono Daukanto bibliofilų klubo himno pagrindinis motyvas – ...žodį, vardą, knygą pamirštą Tėvynei sugrąžinkime [30] – reiškė svetimos ideologijos atmetimą.

Klubo nariams ir visuomenei įsiminė 1986 m. gegužės mėnesį pradėtas žygis pėsčiomis S. Daukanto keliu su jo raštais kuprinėje. Šiam žygiui prigijo pavadinimas „Nuo Kalvių per Lietuvą link Vilniaus“.

Plungiškiai nebuvo pirmieji. 1975 m. S. Daukanto taku ėjo žygeiviai [13], kurie atkartojo 1814 m. garsiąją istoriko kelionę.

Lietuvos žygeivių sąjunga – visuomeninė, nepolitinė organizacija, kuri užsiima tradicine žygeiviška veikla: rengia etnografines Rasos, Vėlinių šventes, organizuoja talkas, stato paminklus, leidžia savo leidinius. Sovietmečiu žygeivių veikla buvo valdžios netoleruojama dėl rezistencinio pobūdžio [2].

Šis žygis daukantiečiams buvo simbolinis. Einantiems jis reiškė meilę pavergtai Tėvynei ir tylų protestą prieš režimo vykdomą lietuvių tautos priespaudą.

Č. Vaupšas, iškėlęs žygio idėją, pasiūlė eiti etapais ir apie tai rašyti spaudoje.

Aistringiausio žygio dalyvio Gintaro Morkio aprašymai tuometiniame Plungės rajono laikraštyje „Kibirkštis“ [29] žemaičiams tapo tikromis Lietuvos istorijos pamokomis.

1988 m. rugpjūtį daukantiečiai ir prie jų prisidėję Vydūno klubo nariai iš Klaipėdos baigė žygį pėsčiomis. Žygio dalyviai, nešini trispalvėmis vėliavomis, įžengė į Vilnių.

Tuo metu Arkikatedros aikštėje vyko bado akcija, nukreipta prieš sovietinę valdžią. Martyno Mažvydo knygos bičiulių klubo nariai Vilniaus universiteto S. Daukanto kiemelyje su gėlėmis sutiko žemaičių bibliofilus, atnešusius į sostinę S. Daukanto dvasią. Daukantiečių žygis, sustiprinęs pasiryžimą tarnauti lietuviškai knygai, sutapo su Sąjūdžio įsikūrimu ir Lietuvos Atgimimo pradžia.

Pirmasis klubo pirmininkas istorijos mokytojas Č. Vaupšas dvejus su puse metų pasiaukojamai ir kūrybiškai vadovavo daukantiečiams, bet dėl susiklosčiusių šeimyninių aplinkybių turėjo išvykti gyventi į Tauragės rajoną. Č. Vaupšas ne tik sutvirtino besikuriančio knygos klubo pamatus, bet ir suteikė jam bibliofilinę kryptį. Klubo pamatus dėjo ir jo ramsčiais buvo pirmieji daukantiečiai: švietimo skyriaus vyr.inspektorius, istorikas S. Augūnas, vyr. muziejininkas, pagal specialybę chemikas Povilas Grigola, istorijos mokytojas, vėliau Plungės meras G. Morkis, teatro režisierius ir literatas Virgilijus Noreika, Plungės miesto viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė, lituanistė I. Juškevičienė, anglų kalbos mokytoja Joana Mažuikienė, istorijos mokytojas G. Černeckis.

S. Augūnas buvo klubo metraštininkas, penkiatomio klubo metraščio [9] sudarytojas ir įrišėjas. Klubo raštininkas buvo G. Morkis, rašęs apie klubą vietos spaudoje. Aktyviai knygą spaudoje propagavo P. Grigola, tačiau sunki liga privertė jį pasitraukti iš bibliofilijos sąjūdžio. Naudingai dirbo klubo fotografas V. Noreika, tačiau taip pat buvo priverstas pasitraukti iš klubo, nes išsikėlė į Vilnių. J. Mažuikienė išvyko gyventi į Angliją. Klubo narė anglų kalbos mokytoja Adelė Krivickienė apsigyveno Australijoje. Kita klubo narė Rita Derkintytė, dar būdama studentė, sukūrė šeimą JAV. Dabar klube iš pirmųjų narių liko tik V. Skierienė ir šių eilučių autorius. Jos dėka daukantiečiai turi nuolatinę būstinę Plungės viešojoje bibliotekoje. Pirmųjų klubo narių kryptinga veikla davė stiprų impulsą tolesnei klubo plėtotei.

Simono Daukanto bibliofilų klubas išgyveno tris raidos laikotarpius. Kiekvienu iš jų keitėsi veiklos tikslai.

Pirmuoju (1984–1986 m.) laikotarpiu Simono Daukanto knygos bičiulių klubas, susikūręs savaimiškai, veikė nuo nieko nepriklausydamas pagal klubo nuostatus, kuriuose buvo iškelti šie tikslai: propaguoti knygą, formuoti estetinį knygos bičiulių skonį, ugdyti skaitymo kultūrą, skleisti knygotyros, bibliofilijos žinias, rengti knygų, ekslibrisų, knygų iliustracijų parodas iš asmeninių kolekcijų. Nusistovėjus bibliofilinei krypčiai, klubas buvo pavadintas Simono Daukanto knygos mėgėjų klubu.

Prasidėjo antrasis (1986–1994 m.) klubo gyvavimo laikotarpis, pasižymėjęs brandesne veikla. Per šį laikotarpį klubas išaugo į veiklią Žemaitijos bibliofilinę organizaciją.

Nuo 1994 m., patvirtinus naujus įstatus [8], prasidėjo trečiasis klubo veiklos laikotarpis. Šiuo laikotarpiu klubui buvo iškeltas uždavinys vadovauti Žemaičių bibliofilijos sąjūdžiui.

Simono Daukanto bibliofilų klubo laikraščio „Žemaičių bibliofilas“ pirmojo numerio vedamajame puslapyje buvo išspausdintos Žemaičių bibliofilijos sąjūdžio tezės (septyniolika veiklos krypčių) [51], kurios byloja apie platų žemaičių bibliofilų knygos lauką.

Iš jų svarbiausios yra šios: populiarinti bibliofiliją, daryti vertingų asmeninių bibliotekų apskaitą žemaičiuose, atskleisti asmeninių bibliotekų fondus visuomenei, leisti laikraštį „Žemaičių bibliofilas“ ir telkti žemaičių knygius, rengti konferencijas „Žemaičių knyga“, globoti žemaičių knygos paveldą, rengti mėnesinį Bibliofilų puslapį“ laikraštyje „Plungė“.

Klubą sudaro tikrieji nariai, garbės nariai ir rėmėjai. Tikrieji nariai privalo aktyviai dalyvauti veikloje: per metus parengti bent vieną pranešimą pasirinkta tema, atitinkančia klubo tikslus ir uždavinius, vykdyti klubo tarybos nutarimus, laikytis klubo įstatų ir tradicijų. Metų pabaigoje kiekvienas klubo narys atsiskaito už nuveiktus darbus. Pasyvūs nariai išbraukiami iš klubo narių sąrašo.

Per 1984–2001 m. klube įregistruoti 37 tikrieji nariai ir 4 garbės nariai, kuriais tapo prof. D. Kaunas (Vilnius), dr. Irena Kubilienė (Vilnius), knygotyrininkė Nijolė Lietuvninkaitė (Kaunas), kraštotyrininkė Eleonora Ravickienė (Plungė). Simono Daukanto bibliofilų klubo garbės vardai suteikiami asmenims, kurie nusipelnė Lietuvos bibliofilijai ir Simono Daukanto bibliofilų klubui.

Tikrųjų klubo narių profesinė sudėtis minėtu laikotarpiu buvo tokia: 15 mokytojų, 14 vyresniųjų klasių mokinių, 1 gydytojas, 1 inžinierius, 1 darbininkas, 1 miškininkas, 3 bibliotekininkės, 1 verslininkė. Klubo narių kaitą nulėmė šios priežastys: keliami dideli reikalavimai nariams; moksleiviai, klubo nariai, sėkmingai įstojo mokytis į aukštąsias mokyklas ir nebegrįžo į Plungę, dalis klubo narių išsikėlė gyventi kitur. Šiuo metu klube yra 10 tikrųjų narių ir du rėmėjai. Pagrindinis veiklos krūvis tenka klubo branduoliui.

Naudingai klubui dirba: metraštininkas, laikraščio „Žemaičių bibliofilas“ bendradarbis, straipsnių apie bibliofiliją ir klubo veiklą autorius, gydytojas Kęstutis Vaitkus; klubo iždininkė, laikraščio „Žemaičių biblioflas“ kalbos redaktorė ir bendradarbė, lituanistė Violeta Bražinskienė; klubo nariai, straipsnių apie knygas ir bibliofiliją autoriai – pradinių klasių mokytoja Jadvyga Čekavičiūtė, Žemaitijos nacionalinio parko istorikas Edmundas Mickūnas, Plungės viešosios bibliotekos Bibliografijos skyriaus vedėja Otilija Juozapaitienė.

Simono Daukanto bibliofilų klubas veikia pagal susirinkime patvirtintą veiklos programą. Pagrindinė klubo veiklos forma – susirinkimai, kurie vyksta kiekvieno mėnesio 10 dieną Plungės viešojoje bibliotekoje, išskyrus liepą ir rugpjūtį. Juose yra skaitomi pranešimai bibliofilijos, knygos istorijos tema. Susirinkimo pabaigoje klubo nariai supažindina su įsigytomis naujomis knygomis, vyksta knygų mainai. Daukantiečiai ateina į susirinkimus iš anksto pasiruošę. Griežtai laikomasi nustatyto reglamento. Susirinkimo trukmė – ne daugiau kaip dvi valandos.

Susirinkimuose, be tikrųjų klubo narių, gali dalyvauti svečiai ir rėmėjai. Daugiausia pranešimų skaito klubo nariai, tačiau nemaža jų skaitė klubo bičiuliai, žinomi šalies knygotyrininkai ir bibliofilai. Apie įdomius susitikimus su knygos žmonėmis pasakoja daukantiečių susitikimų knyga, kurioje klubo svečiai užrašo savo atsiliepimus bei įspūdžius.

Kūrybiškumas, veiklos formų įvairovė lemia Plungės bibliofilų sambūrio gyvybingumą ir atkreipia visuomenės dėmesį.

Klubas surengė šias viktorinas: „Literatūrinė viktorina“ (1986) [22], „Pirmai lietuviškai knygai – 440“ (1987) [45], „S. Daukantui – 200“ (1993) [46], „Knygnešių dienai“ (1995) [47], „Nežinomam knygnešiui“ (1995).

Viktorinų tikslas – skatinti skaitytojus domėtis Žemaitijos knygos istorijos vietomis, žemaičių krašto šviesuoliais, knygnešiais. Viktorinose dalyvavo įvairių profesijų ir skirtingo amžiaus žmonės ne tik iš Žemaitijos, bet ir iš kitų šalies miestų.

Klubas surengė knygų parodas iš bibliofilų asmeninių kolekcijų: „Knygos apie knygas“, „Lietuviškos knygos kelias“, „Senoji knyga“, „Knygų serijos“, „Dailioji knyga“, „Lituanistinės bibliotekos serijos“, „Knygos apie bibliofiliją“ [41] ir kt.

Rengiant knygų parodas buvo siekiama parodyti lietuviškos knygos kelią, skatinta domėtis vertingais leidiniais ir knygų rinkiniais.

Plungiškiai įsiminė klubo rengtus literatūrinius vakarus rajono viešojoje bibliotekoje: „Gediminas Ilgūnas apie knygnešius“ [44], „Vytautas Almanis apie savo knygas“, „Alfonsas Čepauskas ir jo sukurti ekslibrisai“ „Mažosios Lietuvos poetai“, „Maironio 125-osioms gimimo metinėms“ [52], „Vištelio-Višteliausko 150-osioms gimimo metinėms“[1], „Martyno Jankaus 130-osioms gimimo metinėms“ ir kt.

Literatūriniai vakarai žadino tautinę savimonę. Juose buvo ugdoma pagarba lietuvių raštijai ir jos kūrėjams, drąsiai kalbama apie tai, kas buvo sovietų valdžios uždrausta, čia sklandė Lietuvos dvasinio atgimimo idėja.

Plataus atgarsio visuomenėje sulaukė klubo surengtos konferencijos.

1988 m. spalį Plungėje įvyko pirmieji S.Daukanto skaitymai [28, 36], pranešimus skaitė, dr. Romas Batūra, dr. Antanas Tyla, dr. I. Kubilienė, dr. Rimantas Vėbra, prof. V. Žukas.

Prasidėjęs Atgimimas Lietuvoje pasiekė ir Plungę. Plungiškiai pirmą kartą išgirdo viešai ištartą istorinę tiesą apie Lietuvą. Konferencija, tapusi tautine švente, vyko sausakimšoje „Linų audinių“ fabriko salėje. Konferencijos metu buvo platinama Sąjūdžio spauda ir naujausios knygos Lietuvos istorijos tematika. 1993 m. spalį Žemaičių Kalvarijoje buvo surengta konferencija „Simonui Daukantui – 200“ [3], kurioje pranešimus skaitė S. Daukanto klubo nariai P. Grigola, K. Vaitkus, Č. Vaupšas, G. Černeckis.

Daukantiečiai parodė sau ir kitiems, kad geba parengti pranešimus, turi sukaupę turtingos archyvinės medžiagos apie S. Daukantą ir kitus Žemaitijos šviesuolius.

1999 m. spalio 28 d. Plungės viešojoje bibliotekoje įvyko konferencija „Žemaičių knyga“ [23], skirta Simono Daukanto bibliofilų klubo 15-os metų sukakčiai. Pranešimus skaitė prof. D. Kaunas, dr. I. Kubilienė, doc. G. Raguotienė, knygotyrininkė N. Lietuvninkaitė, knygotyrininkas S. Drobenka, istorijos mokytojas G. Černeckis.

Klubas iškėlė uždavinį – pasitelkus šalies mokslininkus, humanitarus ir knygotyrininkus, pradėti sistemingesnius ir kryptingesnius Žemaičių knygos tyrinėjimus.

2000 m. rugsėjo 16 d. Plateliuose įvyko konferencija „Žemaičių knyga-2“ [43].

Pranešimus skaitė bibliofilas, kraštotyrininkas Juozas Šimkus, bibliotekininkė Asta Miltenytė, dr. Arvydas Pacevičius, prof. D. Kaunas, doc. G. Raguotienė, doc. Bronius Raguotis, Žemaitijos nacionalinio parko istorikas E. Mickūnas ir šio parko etnologė Aldona Kuprelytė. Šioje konferencijoje buvo nagrinėjami Žemaičių regiono knygos veikėjai, jų asmeninės bibliotekos, knygų kolekcijos, kai kurių knygų likimai. Konferencija susidomėjo mokytojai, mokiniai, bibliotekininkai, knygos mėgėjai, Lietuvos kultūros gerbėjai.

Pamėgta daukantiečių klubo veiklos forma – žygiai su knyga kuprinėje.

„Atverkime duris į Lietuvą“ (žodžiai iš Simono Daukanto bibliofilų klubo himno) – toks buvo pagrindinis daukantiečių žygių motyvas.

Klubą išgarsino du žygiai: minėtasis 1986–1988 m. žygis pėsčiomis „Nuo Kalvių per Lietuvą link Vilniaus“ ir 1989 m. trijų dienų blaivybės žygis dviračiais vyskupo M. Valančiaus keliais [34].

Keli šimtai plungiškių šiltai išlydėjo ir sutiko Babrungo slėnyje 50 žygio dalyvių, dviratininkų koloną, pasipuošusią tautine simbolika ir blaivybės šūkiais. Buvo Atgimimo metas: žygio dalyviai ir miestelio gyventojai viešai davė blaivybės priesaiką.

Blaivybės žygio metu prie laužo buvo garsiai skaitomi M. Valančiaus raštai, rengiami mitingai ir vakaronės, talkos Žemaitijos miesteliuose ir kaimuose.

Skatindami jaunimą domėtis senąja raštija, nuo 1995 m. klubo nariai su jauniausiais knygos bičiuliais dalyvauja M. Valančiaus raštų meninio skaitymo šventėse Žemaičių vyskupo gimtinėje Nasrėnuose, Kretingos rajone [48].

1995 m. spalio mėn. Nasrėnuose M. Valančiaus garbei buvo sodinamas ąžuolynas - 200 ąžuoliukų (daukantiečiams buvo patikėta pasodinti 10 ąžuoliukų) [42]. Įtraukdamas jaunimą į knygos kulto šventes, klubas auginasi sau pamainą. Klubas tapo bibliofilijos mokykla daugeliui mokinių.

Knygnešio dienos paminėjimai


Nuo 1995 m. S. Daukanto klubo nariai pradėjo minėti Knygnešio dieną Plungės Senamiesčio vidurinėje mokykloje. Šis renginys tradicinis [27].

Šios mokyklos moksleiviai rašo projektinius darbus apie Simono Daukanto bibliofilų klubo veiklą, parengė internetinį puslapį. Klubas organizavo kilnojamąsias knygų parodas atokesnėse rajono gyvenvietėse – Žlibinuose [35], Žemaičių Kalvarijoje, Kuliuose [38]. Jų metu knygos mėgėjai buvo supažindinti su naujausiais ir vertingiausiais leidiniais bei klubo veikla. Propaguodami bibliofiliją, daukantiečiai dalyvavo susitikimuose su Akmenės [32], Skuodo [33], Kelmės, Mažeikių, Papilės [6] knygos mėgėjais.

Kiekviename Žemaitijos miestelyje atsirasdavo bibliofilijos sąjūdžio rėmėjų, talkininkų. Buvo telkiami knygos mėgėjai išleisti pirmąjį Lietuvoje bibliofilų laikraštį „Žemaičių bibliofilas“.

Ketvirtus metus klubas rengia Didžiojo skaitytojo konkursą „Prakalbinta knyga“ [7], kuriame dalyvauja skaitovai iš visos šalies. Konkurso tikslas – ugdyti skaitymo kultūrą. Tradiciškai šio konkurso rezultatai skelbiami gegužės 7 d. – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Konkurse „Prakalbinta knyga 2001“ dalyvavo 51 skaitytojas. Gauti 12 suaugusiųjų ir 39 moksleivių rašiniai apie labiausiai patikusias knygas.

Įdomu tai, kad bibliofilų konkurse dalyvauja ne tik Plungės miesto ir rajono, bet ir Zarasų, Rokiškio, Jurbarko, Kauno, Akmenės, Kuršėnų, Telšių skaitovai. Kai kurie, kaip Justina Žukinskaitė, Janina Matevičienė, Antanas Kakanauskas, Birutė Širvinskaitė, dalyvauja konkurse ne pirmą kartą. Rašiniuose kalbama ir apie visai neseniai pasirodžiusias knygas (pvz., Laimono Tapino „Imk, klajokli, žibintą vilties“), ir senesnes (pvz., Onos Pajėdaitės „Ji buvo Simonaitytė“, Vandos Juknaitės „Šermenys“ ir kt.).

Iš perskaitytų rašinių galima daryti išvadą, kad konkurse dalyvavo ir tokie skaitytojai, kurie ypač brangina knygas. Džiugina jauniausių konkurso dalyvių mintys: „Vis dėlto gera paskaityti knygą, nors šalia yra televizorius ir kompiuteris,“ – rašo Eidmantė Damulytė (IV kl., „Ryto“ vid. m-kla); „Aš esu fantastinių knygų fanas“, – rašo Aurimas Bubelė (IV kl., „Ryto“ vid. m-kla).

Daukantiečiams knygų skaitymas – ne vien pramoga, bet ir dvasinis tobulėjimas. Didžiojo skaitytojo konkurso svarbiausias tikslas – skaityti geriausias knygas. Knygos sudvasinimas nėra Plungės bibliofilų bėda, kaip rašo Vilma Mosteikienė savaitraštyje „Literatūra ir menas“ [31].

Negalima visą gyvenimą apsiriboti, anot T.H.Toro, vien mažuoju skaitymu, kuris skirtas pradedantiesiems ir pritinka tiktai pigmėjams bei manekenams [39]. Klubo nariai, ugdydami knygos kultūrą, paskelbė kelis šimtus straipsnių šalies žurnaluose „Bibliotekų darbas“, „Naujos knygos“, „Tarp knygų“, „Žemaičių žemė“, „Kultūros barai“, „Knygnešys“, „Aitvarai“.

Apie Plungės bibliofilus rašė laikraščiai „Lietuvos rytas“, „Literatūra ir menas“, „Šiaurės Atėnai“.

Siekdami geriau pažinti knygą, profesionaliau tvarkyti bibliotekas, daukantiečiai lankė žinomų Lietuvos bibliofilų asmenines bibliotekas: P. Jakšto, Kazio Varnelio, Gerardo Bagdonavičiaus, D. Kauno, N. Lietuvninkaitės, Česlovo Degučio, Romo Kavaliausko ir kt. Bendravimas su bibliofilais plėtė klubo narių akiratį ir knygos bičiulių ratą.

1995 m. sausį laikraštyje „Žemaičių saulutė“ pasirodė Simono Daukanto bibliofilų klubo skyrius „Bibliofilo lentynėlė“ [4] (įdėtas į 6 numerius). Skyrius supažindino skaitytojus su bibliofilija, senomis ir naujomis vertingomis knygomis, knygų rinkiniais, įdomiomis asmeninėmis bibliotekomis.

Tačiau „Žemaičių saulutė“ kurį laiką buvo nustojusi gyvuoti, todėl nuo 1996 m. kovo klubas kiekvieną mėnesį rengia „Bibliofilų puslapį“ laikraštyje „Plungė“ (išspausdinti 76 puslapiai) [5].

„Bibliofilų puslapis“ – tai Simono Daukanto klubo tribūna ir nuolatinis ryšys su visuomene. „Bibliofilų puslapyje“ spausdinami straipsniai apie plungiškių knygių asmenines bibliotekas, knygų kolekcijas, Plungės miesto knygynus tarpukariu, Plungės ir Žemaitijos knygines vietas, Simono Daukanto bibliofilų klubo renginius, Plungės rajono knygnešius, seniausias ir naujausias knygas ir kt. Ne tik plungiškiai pamėgo „Bibliofilų puslapį“; mūsų duomenimis, jis yra kaupiamas ir kolekcionuojamas, nes turi išliekamąją vertę.

2000 m. kovo 16 d. klubas išleido pirmąjį Lietuvoje bibliofilinį laikraštį „Žemaičių bibliofilas“ [50], kurio leidyba priklausys nuo klubo finansinių galimybių (išleisti 4 numeriai). „Žemaičių bibliofilo“ pasirodymas – klubo brandos ženklas. Apie laikraštį „Žemaičių bibliofilas“ susitelkė būrys bendraminčių. Plungės knygiai patenkino poreikį turėti bibliofilinį laikraštį, bet tai padaryti vieniems buvo nelengva. Rengiant „Žemaičių bibliofilą“ talkino Martyno Mažvydo bibliofilų klubas (Vilnius) ir XXVII knygos mėgėjų draugija (Kaunas). Plungiškių bibliofilų laikraštis pralaužė ledus bibliofilijai kaip savitai kultūros raiškai Žemaitijos regione.

Svarbiausias „Žemaičių bibliofilo“ tikslas – ugdyti jaunąjį Lietuvos bibliofilą remiantis giliomis Europos bibliofilijos tradicijomis. „Žemaičių bibliofilas“ yra ne tik Simono Daukanto bibliofilų klubo vizitinė kortelė, bet ir Lietuvos bibliofilijos pulsas. Čia spausdinami straipsniai iš Europos, Lietuvos ir Žemaitijos bibliofilijos istorijos, nušviečiama trijų Lietuvoje veikiančių bibliofilų klubų veikla, nemaža vietos skiriama Daukanto klubo veiklai, Žemaičių knygai.

Klubas kaupia bibliofilų archyvą, bibliotekėlę, kurioje vyrauja knygos su autografais.

Klubo nariai dalyvavo knygotyros seminaruose (1992 m. lapkričio 20 d., skirtas knygų prekybos istorijos klausimams, 1993 m. spalio 22 d., skirtas „Aušros“ 115-osioms metinėms, ir kt.) [19], taip pat Lietuvos kultūros fondo knygos programoje „Penki apsnigti vakarai su reta knyga“ prof. Č. Kudabai atminti (1995 m. kovą M.Valančiaus „Žemaičių vyskupystę“ pristatė Plungės Simono Daukanto bibliofilų klubo nariai G. Černeckis ir K. Vaitkus; 1999 m. gruodžio 4 d. įvyko antrasis vakaras „Bundantysis švinta iš vidaus...“ Lakonikų autorius G. Černeckis ir kiti daukantiečiai susitiko su Vilniaus Sietuvos vidurinės mokyklos skaitovais, kuriuos parengė lituanistė Janina Lukoševičienė [21]. Simono Daukanto bibliofilų klubo nariai supažindino Vilniaus moksleivius su klubo veikla puoselėjant knygos kultūrą Žemaitijoje).

Kryptinga ir turininga klubo veikla sudaro sąlygas kiekvieno klubo nario saviraiškai ir savikūrai, formuoja Plungės bibliofilų įvaizdį, turi įtakos regiono kultūriniam klimatui. Simono Daukanto bibliofilų klubas propaguoja knygos kultūrą kaip atsvarą masinės kultūros antplūdžiui Žemaičiuose. Didėjantis visuomenės dėmesys klubui rodo daukantiečių įsitvirtinimą regiono kultūros erdvėje.

Prof. D. Kaunas Simono Daukanto bibliofilų klubo švystelėjimą Žemaičiuose įvardija kaip nė su kuo nepalyginamą knygos kultūros proveržį [16]. Bibliofilas Aleksandras Mažrimas iš Kauno kultūros savaitraštyje „Literatūra ir menas“ [25] palankiai įvertino pirmojo Lietuvos bibliofilų laikraščio „Žemaičių bibliofilas“ pasirodymą Plungėje. Gintarė Žalkauskaitė straipsnyje „Elitinės kultūros klubas – bibliofilai“, pasirodžiusiame laikraštyje „Šiaurės Atėnai“, pažymėjo, kad daukantiečiams labiausiai rūpi šviečiamasis darbas [49]. Dalia Lukienė šiltai atsiliepė apie klubą išeivijos laikraštyje „Draugas“. Ji pabrėžė, kad Simono Daukanto bibliofilų klubas tęsia žemaičių knygos kultūros tradiciją [24].

Daukantiečių renginiais labai domisi visuomenė, todėl nemaža dėmesio Daukanto klubui ir bibliofilijai skiria vietos laikraščiai: „Plungė“, „Žemaitis“, „Žemaičių saulutė“, „Brasta“. „Bibliofilų puslapio“ įsitvirtinimas „Plungės“ laikraštyje ir sėkmingas pirmųjų laikraščio „Žemaičių bibliofilas“ numerių išplatinimas teikia vilčių, kad visuomenė darosi palankesnė bibliofilijai. Nors teigiamų poslinkių esama, tačiau bibliofilija dar tik atrandama ne tik Žemaičiuose, bet ir Lietuvoje.

Išvados


1) Simono Daukanto bibliofilų klubas yra atvira bibliofilinė organizacija, kurios devizas – „Švieskis ir šviesk“;

2) yra savaimiškai susikūrusi, nepriklausoma bibliofilinė organizacija, sudaranti sąlygas klubo narių saviraiškai per knygą;

3) skleidžia pasaulinės knygos kultūros patirtį, ugdo skaitymo kultūrą ir pagarbą knygai;

4) tęsia ir kuria naujas knygos kultūros tradicijas Žemaitijoje;

5) ugdo jaunuosius Lietuvos bibliofilus ir humanitarinę kultūrą;

6) yra moderniškas ir nuolatos atsinaujinantis knygos mėgėjų sambūris, kurį mėgsta jaunimas;

7) pelnė visuomenės pagarbą propaguodamas toleranciją, dvasingumą, pagarbą Lietuvos istorijai ir lietuvių tautos tradicijoms;

8) sutelkė pajėgų būrį talkininkų, padedančių ugdyti knygos kultūrą ir bibliofiliją Žemaitijoje

Įteikta 2002 m. birželio mėn.

NUORODOS

1. ANUŽYTĖ, Lina. Paminėjo jubiliejų. Kibirkštis, 1987, gruod. 15.
2. Apibendrinimai. Atbalsis, 1997, pavasaris, nr. 7.
3. AŽANECKIENĖ, Danguolė. Paminėjo didįjį žemaitį. Žemaitis, 1993, spal. 30.
4. Bibliofilo lentynėlė. Žemaičių saulutė, 1995, saus. 28–1995, liep. 22.
5. Bibliofilų puslapis. Plungė, 1996, kovo 12–2002, liep. 22.
6. BRAŽINSKIENĖ, Violeta. Daukantinės Papilėje. Plungė, 2000, gruod. 15.
7. BRAŽINSKIENĖ, Violeta. Kalbiname knygą ketvirti metai. Plungė, 2001, birž. 13.
8. Simono Daukanto bibliofilų klubo įstatai: registruoti Plungės rajono savivaldybėje 1996 m. gegužės 6 d. valdybos sprendimu Nr. 124 [mašinraštis]. Simono Daukanto bibliofilų klubo archyvas Plungėje.
9. Simono Daukanto bibliofilų klubo metraščiai [mašinraštis]. Sudarė Saulius Augūnas. T. 1–5.
1985–1989. Simono Daukanto bibliofilų klubo archyvas Plungėje.
10. Simono Daukanto bibliofilų klubo susitikimų knyga: [pradėta 1985 m.], p. 5. Simono Daukanto bibliofilų klubo archyvas Plungėje.
11. Simono Daukanto knygos bičiulių klubo darbo planas 1985 [mašinraštis]. Sudarė Č. Vaupšas. 1985. 2 p. Simono Daukanto bibliofilų klubo archyvas Plungėje.
12. Simono Daukanto knygos bičiulių klubo nuostatai [mašinraštis]. Plungė, 1985. 15 p. Simono Daukanto bibliofilų klubo archyvas Plungėje.
13. Simono Daukanto taku. Žygeivių maršrutai: piešiniai ir parašai po jais dailininkės Gražinos Didelytės. Kaunas: Atmintis, 1998. 30 p.
14. XXVII Knygos mėgėjų metraštis. Kaunas.
D. 1. 1933. 173 p.: iliustr. Tiražas 312 egz.
D. 2. 1937. 213 p.: iliustr. Tiražas 271 numeruoti egz.
15. JAKŠTAS, Petras. Kas buvo XXVII knygos mėgėjai. Plungė, 1996, kovo 12–1997, liep.8.
16. KAUNAS, Domas. Bibliofilija senosios ir šiuolaikinės kultūros sankirtoje. Plungė, 2001, liepos 4.
17. KAUNAS, Domas. Bibliofilo biblioteka. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Bibliografijos ir knygotyros centras. Martyno Mažvydo bibliofilų klubas. Vilnius, 1995.
D. 1. Didžiosios Lietuvos ir JAV lietuvių lietuviškieji leidiniai: katalogas. 172 p. Tiražas 100 numeruoti egz.
18. KAUNAS, Domas. Simono Daukanto bibliofilų klubas. Iš Knygotyra: enciklopedinis žodynas. Vilnius, 1997, p. 86.
19. Knygotyros seminarų programos. Simono Daukanto bibliofilų klubo archyvas Plungėje.
20. LAUCEVIČIUS, Edmundas. XV–XVIII a. knygų įrišimai Lietuvos bibliotekose. Vilnius, 1976. 126 p.
21. Lietuvos kultūros fondas. Knygos programa (šeštieji metai) ,,Penki apsnigti vakarai su knyga“ prof. Č. Kudabos atminimui. LKF programos rengėjai dr. Irena Kubilienė [mašinraštis]. Simono Daukanto bibliofilų klubo archyvas Plungėje.
22. Literatūrinė viktorina. Kibirkštis, 1986, saus. 1–1986, lapkr. 1.
23. LIŪNIENĖ, Lina. Biblioteka ir bibliofilai šventė jubiliejines sukaktis. Plungė, 1999, lapkr. 5.
24. LUKIENĖ, Dalia. Knyga visiems įdomi. Draugas, 2001, birž. 16.
25. MAŽRIMAS, Aleksandras. Šaunieji Plungės bibliofilai. Literatūra ir menas, 2001, kovo 9.
26. Mėgėjų klubas bibliotekoje: būtinybė ar mada. Bibliotekų darbas, 1987, nr. 5, p. 19.
27. Mokykla pagerbė knygnešius: Plungės informacija. Plungė, 1997, kovo 25.
28. MORKIS, Gintaras. Mokslinis seminaras – lyg tautinė šventė. Kibirkštis, 1988, lapkr. 3.
29. MORKIS, Gintaras. Nuo Kalvių per Lietuvą link Vilniaus. Kibirkštis, 1986, birž. 10–1988, gruod. 10.
30. MORKIS, Gintaras. Nuo Kalvių per Lietuvą link Vilniaus: žygis pėsčiomis S. Daukanto keliu: iš kraštotyrininko užrašų. Simono Daukanto bibliofilų klubas. Plungė, 1999.

31. MOSTEIKIENĖ, Vilma. Skaitytojų kiekybė ar skaitymo kokybė. Literatūra ir menas, 2000, vas. 4.
32. MOTUŽYTĖ, Kristina. Ieškokime savo žvaigždės. Žemaitis, 1991, lapkr. 26.
33. ORLOVIENĖ, Aušra. Susitikimas muziejuje. Skuodas, 2001, geg. 11.
34. PAULAUSKAITĖ, Zita. Žygis M. Valančiaus keliais. Blaivioji Lietuva (LPS Motiejaus Valančiaus blaivystės sąjūdžio leidinys), 1989, gegužė.
35. SKARIENĖ, Agnė. Svarbu savo buvimu praturtinti kitą. Žemaičių saulutė, 1998, bal. 10.
36. SUŠINSKAS, Aloizas. Šventė Žemaitijoje. Draugystė, 1988, lapkr. 22.
37. Romualdas Šalūga: bibliografinė rodyklė, 1948–1986 m. Sudarė Dalia Gargasaitė, Eugenijus Manelis. Vilnius: M. Mažvydo knygos bičiulių klubas, 1990. 30 p.
38. TAMAŠAUSKIENĖ, Laima. Knygos šventė Kuliuose. Žemaičių saulutė, 1998, sausio 2.
39. THOREAU, Henry David. Voldenas, arba gyvenimas miške. Vilnius, 1985, p. 75.
40. VAIČIŪNAS, Albinas. Mylėjęs knygą. Iš - Profesorius Česlovas Kudaba. Sudarė Rimantas Krupickas. Vilnius, 1995, p. 179–183.
41. VAITKUS, Kęstutis. Bibliofilų parengta paroda. Brasta, 1998, vas. 27.
42. VAITKUS, Kęstutis. Nasrėnuose, M. Valančiaus gimtinėje. Žemaičių saulutė, 1995, spal. 21.
43. VAITKUS, Kęstutis. „Žemaičių knyga-2“. Tarp knygų, 2000, nr. 11, p.
44. VAUPŠAS, Česlovas. Kaip gimsta knyga. Kibirkštis, 1985, gruod. 4.
45. Viktorina „Pirmai lietuviškai knygai – 440“. Kibirkštis, 1987, lapkr. 21–1988, gruod. 29.
46. Viktorina „Simonui Daukantui – 200“. Knyga tarp žmonių turi būti. Žemaitis, 1993, birž.16 – 1993, spal. 27.
47. Viktorina, skirta Knygnešio dienai. Pertrauka (Plungės 4-osios vid. m-klos mėnraštis), 1995, nr. 3–4.
48. VYŠNIAUSKIENĖ, Alma. Motiejaus Valančiaus gimtinėje. Žemaitis, 1995, geg. 17.
49. ŽALKAUSKAITĖ, Gintarė. Elitinės kultūros klubas – bibliofilai. Šiaurės Atėnai, 2000, spal. 21.
50. Žemaičių bibliofilas: Simono Daukanto bibliofilų klubo laikraštis. Plungė, 2000, kovo 16 (nr. 1).
51. Žemaičių bibliofilijos sąjūdžio tezės. Veiklos kryptys. Žemaičių bibliofilas, Plungė, 2000, kovo 16, p. 1.
52. ŽILINSKIENĖ, Violeta. Dar minimas Maironis. Kibirkštis, 1987, gruod. 3.
53. ŽUKAS, Vladas. Bibliofilija praeityje ir dabar. Vilnius, 1979. 48 p.

SIMONAS DAUKANTAS BIBLIOPHILES’ CLUB – A CENTRE OF REGIONAL PROMOTION OF BOOK CULTURE GINTAUTAS ČERNECKIS

There are some reasons which induced me to investigate the activities of Simonas Daukantas bibliophiles’ club.

1) the ability to develop the needs of book culture in the province;
2) the beginning of the new forms of activity in our club;
3) for 17 years the book has been the basis of the activity of our club.

Bibliophily has become a form of self-education, self-expression by means of books. Simonas Daukantas bibliophiles’ club is a society where people join together not only to educate themselves, but to help in other people’s education. Each member of the club is the creator
of his personal library as well as the helper of spiritual memory, a quiet labourer of soul; reading is a special act for him; the book is the means of bringing up person’s soul.

The society has had 3 periods of its development. The first is the formation of the club (1984–1986). The second is the period of maturity (1986–1994). The third period began in 1994, when the regulations of the club were confirmed. They have the following aims: to develop bibliophily as a form of cultural activity; to value books, especially the old Lithuanian works and history of Lithuanian culture; to enrich personal libraries according to our interests; to meet the needs of our club members.

The club consists of genuine members, honour members and candidates. During the period 1984–2001 the club has registrated 37 genuine members and 4 honour members. At present the club has 11 genuine members, 4 honour members and 2 candidates.

The club works according to the programme, confirmed at the club meeting. The main form of the activity is holding meetings, which take place on the 10 th day every month. At our meetings the reports on bibliophily are red (usually the main report and giving information). Other forms of activity are conferences, literature parties, competitions, visiting places connected with Lithuanian writers and their characters from books, exhibitions, publications in newspapers, preparation of the special page in our town newspaper ‘the Plungė’, the formation of our archives about the
activity of the club and Lithuanian bibliophiles; the publication of the newspaper ‘the Žemaičių bibliofilas’; the maintenance of our club library; the enrichment of our personal libraries.

People consider our activities which affect their cultural life. We are united by the respect for books. Simonas Daukantas bibliophiles’ club induces the traditions of the Lithuanian books, makes cultural creators mature, gives opportunities for personal contacts and cooperation among readers, makes our life richer.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Kov 2012 14:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kauno žygeivių-folkloro klubas "Gilė"


http://www.gile.lt/

Klubo istorija
http://www.gile.lt/?gile=hist_ltu&kl=ltu

Įkūrėjas: 1994 m. pavasarį fizikas Dobilas Juška pradėjo dirbti Kauno "Ąžuolo" vid. m-kloje, jis ir įkūrė "Gilės" klubą.

Įkūrimo istorija: D. Juška turėjo jauną šunį taksą - Metrą, kurį kas rytą tekdavo vesti į lauką. Kadangi vienam tai daryti buvo pakankamai nuobodu, jis rytiniam krosiukui pasikvietė keletą savo moksleivių. Bėgiotojų ratas vis augo, jaunimas pradėjo vaikščioti į žygius. Sužinoti kada bus rengiamas artimiausias žygis moksleiviai galėdavo tik rytinio krosiuko metu.

Kadangi tais laikais mažai kas turėjo žyginį inventorių (kuprines, palapines), žygeivių skaičius buvo ribojamas, kitaip tariant, kas pirmesnis užsirašydavo, tas ir eidavo į žygį. Beje, pradžioje kuprines, palapines ir visokį kitokį žyginį inventorių siūdavome patys, nes ir nusipirkti nebuvo kur.

Laikui bėgant atsirado ir klubas, augo tiek žygių, tiek norinčiųjų į juos eiti skaičius. Jaunimas žygiuose pritardami gitaromis dainuodavo įvairiausias dainas, vėliau pradėjome mokintis folklorinių liaudies dainų.

Dažnai važiuodavome į LŽŪA rengiamas vakarones, ten mokinomės liaudies šokių. Taip prasidėjo mūsų, kaip ansamblio istorija, koncertuodavome ne tik mokyklos, bet ir miesto renginiuose. Vaikinai išmoko pasigaminti muzikos instrumentus, pvz.: kankles, merginos siuvo tautinius drabužius, audė juostas.

Esame aktyvūs žygeiviai, tad teko pabūvoti įvairiuose Lietuvos kampeliuose. Paprastai per metus surengiame ~ 12 žygių (tiesa, atskiri žmonės keliauja ir dažniau), jau tradicija tapo kasmetiniai rudens, vasaros, žiemos, pavasario žygiai, kūrybinės stovyklos, sąskrydžiai. Mes keliaujame ne tik pėsčiomis, ne kartą teko plaukti ir plaustais.

1995 m. pirmą kartą išėjome į žiemos žygį, jis buvo pilnas naujovių ir dar nepatirtų įspūdžių.

1998 m. klubo atstovai kartu su ansambliu "Lokysta" išvyko koncertuoti į Portugaliją.

1999 m. koncertuoti važiavome į Vokietiją, Leipcigo gatvės muzikantų festivalį, vėliau čia vykome kiekvienais metais.

Klubo ansamblis labai įvairus, čia mes ne tik dainuojame, šokame, bet ir grojame netradiciniais savos gamybos muzikos instrumentais, turime armonikų, smuikų, ragų, birbynių, skudučių, dambrelių, kanklių, lumzdelių, basedlę, manikarką. Klubo daugumą sudaro “Ąžuolo” vid. m- klos mokiniai, yra ir tokių, kurie baigę mokyklą ir toliau aktyviai dalyvauja " Gilės" veikloje, kai kuriems "Gilė" jau tapo gyvenimo būdu. Šiuo metu klubą sudaro apie 30 narių. Visi jie vienaip ar kitaip svarbūs, vieni groja, kiti šoka, dainuoja, treti tiesiog keliauja.

1998 m. klubo vadovas D. Juška nusipirko sodybą Pašventupyje, kur kiekvienais metais švenčiame visas kalendorines šventes: Kalėdas, Lygiadienius, Rasas, Jorę, Ilges ir kt. Sodyboje įrengta paleastronominė stebykla iš akmenų, joje atliekamos švenčių apeigos. Kasmet daugėja kelionių, koncertų vakaronių, kartais per mėnesį tenka atlaikyti dešimties ir daugiau koncertų maratonus, tad gale mokslo metų ne tik vadovai, bet ir klubo nariai būna išsekę ir nieko nebenori, nebent vasaros žygio.

Taigi, susitiksime ŽYGYJE!

"Gilės" klubo siekiai:
http://www.gile.lt/?gile=club_ltu&kl=ltu

1. Nematerialiosios kultūros paveldo išsaugojimas.
2. Kraštotyrinė veikla.
3. Moksleivių pilietinis ugdymas.
4. Kūrybinė veikla.
5. Ekologinė veikla.
6. Pažintinė veikla.
7. Sportinė - turistinė veikla.
8. Prevencinė veikla.
9. Socializacijos stovyklos.

Veiklos metodai tikslams pasiekti:

1. Nematerialiosios kultūros paveldo išsaugojimas. Tam geriausiai pasitarnauja etninių vertybių pavertimas jaunuolio gyvenimo savastimi, kas pasiekiama gyvai muzikuojant, dainuojant, šokant, rengiant vakarones, kalendorines šventes, savo rankomis gaminant instrumentus, siuvant rūbus , audžiant juostas, dalyvaujant ekspedicijose.

2. Piliečio ugdymas. Demokratinis klubo valdymas ir bendruomeninis veiklos principas padeda ugdyti sąmoningą pilietį, suvokiantį šiuolaikinės demokratinės visuomenės egzistavimo esmę, suprantantį savo atsakomybę klubo bendruomenei, o tuo pačiu visai visuomenei.

3. Laisvalaikio užimtumas. Moksleiviai bus užimti žygiuose,ekskursijose, koncertinėje veikloje, repeticijose, instrumentų gamyboje, rūbų siuvime, papuošalų gamyboje. Taip pat didesnė žygeivių dalis bus įtraukta į parengiamąją veiklą: maršruto juostos ruošimą, medžiagos apie maršrutą rinkimą, žygio knygelės leidimą, inventoriaus gamybą ir remontą.

4. Kūrybinis tikslas bus realizuotas toliau kuriant klubo etnografinę - folklorinę programą, t.y. tęsiant mokslo metais vykdytą veiklą. Bus išlaikomas 1996 m. vasaros ir rudens kūrybinių stovyklų tradicijų tęstinumas.

5. Kraštotyrinę veiklą sudarys dainų ir pasakojamosios tautosakos, papročių, liaudies gamtamokslinių žinių užrašymas, medžiagos apie pokario pasipriešinimo kovas rinkimas.

6. Ekologinę veiklą sudaro stovyklaviečių, kuriose nakvojame, tvarkymas. Pavyzdžiui poilsiavietėje prie Avirio ežero rudens stovyklos metu surinkome apie keturis konteinerius įvairių šiukšlių. Kiekis, darantis neišdildomą įspūdį. Klubo veikloje skiriam daug dėmesio civilizuotų stovyklavimo būdų mokymuisi.

7. Pažintinė veikla - susitikimai su žymiais žmonėmis, muziejų, istorijos, gamtos, geografijos, kultūros paminklų lankymas.

8. Sportinė - turistinė veikla - tai pats žygiavimas, turistinė buitis, įgūdžiai, nakvynės lauko sąlygomis, taip pat ir žiemos metu.

9. Bus siekiama vaikų socialinės integracijos. Žygeivių amžius - nuo dvylikos iki aštuoniolikos metų. Tai gera sąlyga formuotis bendruomeniniam tarpusavio santykių pobūdžiui. Bendruomeniniais santykiais grįsta "Gilės" klubo veikla ne tik žygiuose, bet ir "namuose". Nusistovėję ir geri žygeivių tarpusavio santykiai teigiamai veikia vaikų elgesį ir nuostatas.

"Gilės" veiklą galima suskirstyti į dvi dalis - žygeiviškąją ir folklorinę.

Pirma - žygeiviškoji veiklos sritis

Žygių atliekama daug: per mėnesį bent vieną dvidienį, per rudens, žiemos, pavasario atostogas - po daugiadienį, ir vasarą - kategorinį, dviejų savaičių trukmės,bei prieš pat mokslo metus - keturių - penkių dienų žygį. Nei vieno žygio nebūna be tikslo. (žr. - žygeivio priesaika) Dažnai į žygius įtraukiami naktiniai etapai. Turime pasigaminę krosnelę dėl to žiemos sąlygomis nakvojame palapinėje, vykdome daugiadienius slidžių žygius. Klubas turi vėliavą, emblemą, metraštį.

Egzistuoja trijų pakopų žygeiviško tobulumo sistema:

* Pirma - 300 km pėsčiomis, turizmo įgūdžių egzaminas ir priesaika prie aukuro.

* Antra - 600 km, savarankiškai pravestas vienas žygis ir vienas kultūrinis renginys, savo rankomis klubui pagamintas daiktas: kanklės, juosta, marškiniai ir t.t.

* Trečia - 900 km pėsčiomis ir įkurtas jaunesniųjų tarpe klubo sektorius.

Įvykdę kvalifikacinius reikalavimus žygeiviai apdovanojami atitinkamai medine, geležine ir akmenine klubo emblema.
Savo rankomis gaminame turistinį inventorių: kuprines, palapines, krosneles, kilimėlius. O savo kojomis - keliaujame!

Antra veiklos sritis - folkloras.

Visu būriu dainuojame bendras dainas: darbo, šeimos, meilės, karines - istorines. Tai ne tik dainavimas, tai - bendravimas. Dainuojame ir atskirai: bernų grupelė - šienapjūtės, karines. Mergaitės - senovines aukštaitiškas sutartines. Kai kas išdrįsta ir solo užtraukti. Muzikuojame dviem sąstatais: kapelija - armonika, basedla, du smuikai, dūdelės, būgnas, tarškučiai ir mažoji kapelija - kanklės, pūslainis, dūdelės, smuikas.Į programą jungiame ir grojimą skudučiais. Šokame liaudies šokius. Koncertuojame, nors koncertai nėra mūsų klubo pagrindinis tikslas.

Dažnai rengiame vakarones kitose Kauno ir ne tik Kauno mokyklose, užsienio svečiams. Švenčiame kalendorines šventes. Tai Ilgės, Lygiadieniai, Kalėdos, Užgavėnės, Velykos, Jorė, Rasos. Šventes rengiame gamtoje: prie piliakalnių, alkakalnių, kitų senovės paminklų. Neapsiribojame vien tik liaudišku muzikavimu ir dainavimu. Nemažai žygeivių pramokę groti gitaromis - tai retsykiais surengiame vadinamuosius laužo dainų vakarus. Atvykite - paklausysite, padainuosite, pas mus būna labai linksma.

Daug instrumentų pagaminti pačių žygeivių. Tai kanklės, lumzdeliai, būgnai, tarškynės, boselis. Taip pat gaminami žalvariniai papuošalai audžiamos juostos, staklės juostom austi. Liaudiški drabužiai siūti irgi savo rankomis.

Palaikome ryšius su Panevėžio žygeiviais, taip pat Kauno 42 vid. m - los, "Saulės" gimn., KTU gimn. žygeiviais. Draugaujame su folkloro ansambliu "Kaukutis", Apeiginio folkloro grupe iš Vilniaus "Kūlgrinda", Kelmės Graičiūno v. m. žygeiviais, su Čekiškės skautais.

Rengiame bendras vakarones, žygius, šventes. Vakaronių rengti vykstame ir į kitas Kauno miesto mokyklas. Prisidedame prie miesto švenčių muzikinio apipavidalinimo( Žemės diena, Pasaulinė turizmo diena, Draugijos Lietuvai gražinti steigiamoji konferencija, Spaudos atgavimo diena ir t. t.), vedame vakarones respublikiniuose, tarptautiniuose renginiuose. Rengiame labdaros koncertus klinikose, senelių prieglaudoje.

"GILĖS" jaunojo žygeivio priesaika

Aš "GILĖS" klubo narys, norėdamas vadintis jaunuoju žygeiviu ir nešioti medinį klubo simbolį, aukuro ugnies, senojo ąžuolo ir vyresniųjų žygeivių akivaizdoje prisiekiu:

* Eiti į žygius tik su tikslu. Su tikslu pamatyti, sužinoti, ieškoti, tirti.

* Palikti tik tvarkingas stovyklavietes; mylėti ir saugoti miškus, upes, visus gamtos paminklus ir visą gamtą - savo antruosius namus.

* Nevartoti žygiuose jokių svaiginamųjų gėrimų.

* Gerbti žygio vadovą. Žygyje jo žodis paskutinis.

* Nevartoti svetimybių, barbarizmų; tausoti tautos turtą - kalbą.

* Gerbti kelyje sutiktą žmogų; už gerą atsidėkoti geru.

* Pažinti ir kiek jėgos leis, saugoti, prižiūrėti kultūros paminklus, kovoti su jų niokotojais.

* Stengtis kuo giliau pažinti ir įsisavinti tautos kultūrą, papročius.

* Pirmiausia gerai pažinti gimtinę, tik po to keliauti svetur.

* Visur ir visada prisiminti, kad atstovauju "GILĖS" klubui, visai žygeivių šeimai, LIETUVAI.

"GILĖS" KLUBO ŽYGEIVIŠKO TOBULUMO SISTEMA

O. KANDIDATAS.

Kandidatu į klubo narius gali būti bet kas, kas nedūsta gulėdamas, ir moka parašyti prašymą.

I. PIRMA ŽYGEIVIŠKO TOBULUMO PAKOPA.

Norint gauti pirmą pakopą liudijantį pakabinamą klubo medinį simbolį, reikia:

• aktyviuoju būdu nukeliauti 300 km;
• išlaikyti turistinės technikos įskaitėlę;
• prisiekti prie aukuro ir ąžuolo(žr. "Gilės" jaunojo žygeivio priesaiką)

II. ANTRA ŽYGEIVIŠKO TOBULUMO PAKOPA.

Norint gauti antrą pakopą liudijantį pakabinamą klubo metalinį simbolį, reikia:

• aktyviuoju būdu nukeliauti 600 km;
• savo rankomis klubui pagaminti gerą dalyką: kankles, juostą, staklytes, drabužį, patalpų apipavidalinimo elementą….
• savarankiškai pravesti žygį;
• savarankiškai pravesti kultūrinį renginį;

III. TREČIA ŽYGEIVIŠKO TOBULUMO PAKOPA

Norint gauti trečią pakopą liudijantį pakabinamą klubo akmeninį simbolį, reikia:

• aktyviuoju būdu nukeliauti 900 km;
• vadovauti jaunesniųjų "giliukų" grandžiai;

Adresas korespondencijai:
Kauno žygeivių-folkloro klubas "Gilė"
Baltų pr. 103, LT-48211, Kaunas, Lietuva.

Klubo vadovai:
Artūras Sinkevičius, Kaunas, tel. +37068393786, el. paštas arturas@gile.lt,
Dobilas Juška, Kaunas, tel. +37068393749, el. paštas dobilas@gile.lt.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Kov 2012 14:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Prie ištakų: nepaklusnieji išaugino Sąjūdį (foto)


http://www.lzinios.lt/Prie-kavos/Istori ... ajudi-foto

Autorius: Jūratė MIČIULIENĖ

(Jūratė Mičiulienė (Markeliūnaitė) - VU Istorijos fak. "Aitvaro" sekcijos žygeivė)

06:00 Vasario 15 D. 2012
Autorius: © Lietuvos žinios

Neseniai pasirodžiusioje knygoje "Sąjūdžio ištakų beieškant: nepaklusniųjų tinklaveikos galia" istorikai, politologai, sociologai atsako į klausimą, kaip sovietinėje visuomenėje galėjo kilti Sąjūdis.

Kaip toji visuomenė 1988 metais galėjo susiorganizuoti į galingą judėjimą, ne tik pakeitusį valdymo sistemą Lietuvoje, bet ir išklibinusį Sovietų Sąjungos pamatus.


Paveikslėlis

Piketas prie Kėdainių karinio oro uosto "Atgajos" organizuoto Taikos žygio 1989-aisiais metu. Centre su baltais marškinėliais (iš kairės) - S.Gricius ir S.Pikšrys - judėjimo lyderiai, būsimi žaliųjų lyderiai. / Algirdo Kairio ir Vytenio Almonaičio nuotraukos

Pustrečių metų Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI), Vytauto Didžiojo, Klaipėdos universitetų mokslininkai užrašinėjo prisiminimus, rinko medžiagą apie Sąjūdžio priešaušrį - nepaklusniųjų tinklus - etnokultūrinį, žaliųjų ir paminklosaugos judėjimus, bažnytinį pogrindį, muzikines (roko kultūros) erdves, menininkų ir mokslininkų diskusijų klubus.

Buvo padaryta apie 300 interviu, kurių vidurkis - apie 2 valandos. Šalia akademinių knygos tekstų artimiausiu metu dar turėtų pasirodyti ir kompaktinė plokštelė (DVD) "Sąjūdžio priešistorė ir gimimas: gyvosios atminties archyvas" su autentiškais pasakojimais, kita per tyrimą surinkta medžiaga.

Apie atradimus dar visai nesenoje istorijoje kalbamės su "Baltų lankų" išleistos knygos sudarytojomis, mokslinėmis redaktorėmis, TSPMI dėstytojomis Aine Ramonaite ir Jūrate Kavaliauskaite.

Negalėjo atsirasti iš nieko


- Koks buvo šio projekto tikslas ir į kokį svarbiausią klausimą atsakėte, išklausiusios daugybę to meto liudininkų pasakojimų?

A.R. - Intuityviai jutome, kad dar prieš Sąjūdį turėjo būti kažkokia didelė jėga. Na, negalėjo jis taip iš nieko atsirasti.

Jei viskas to meto visuomenėje būtų buvę persmelkta sovietinės dvasios (pasirodo, taip mano dalis mūsų istorikų, dalis visuomenės, kai kurie filosofai), tai sprogimas nebūtų įvykęs.

Kai kurie tiki, kad Sąjūdis buvo įkurtas iš viršaus, kad tai KGB darbas. Teoriškai taip galėjo būti, tačiau jutome, jog buvo kitaip, kad Sąjūdis atsirado ne iš viršaus.

Juk negalėjo saujelė iniciatyvinės grupės narių taip pakelti Lietuvos ir išsprogdinti režimo. Mus domino, kas buvo prieš Sąjūdį. Įtarėme, kad visuomenėje būta kažkokių labai stiprių jėgų.

Nežinojome, kas tai per jėgos. Kai pradėjome analizuoti tuos nepaklusniųjų judėjimus, jų sąveikas, pamatėme, koks milžiniškas buvo tinklas. Tada ir paaiškėjo, kad Sąjūdis atsirado tikrai ne iš nieko.

- Kaip ir kur formavosi Sąjūdis?

J.K. - Supratome, kad, be palyginti negausaus disidentų būrio, laisvės dvasia gyvavo įvairiuose to meto "iš apačios" atsiradusiuose visuomeniniuose sambūriuose ir judėjimuose, kuriuos knygoje pavadinome savaimia visuomene. Jaunąją istorikų kartą dabar labai domina sovietmečio kasdienybė.

Atpažindavo iš segių


- Masiškiausias judėjimas turbūt buvo etnokultūrinis? Sovietmečiu slapčia per žygius būdavo rengiami istoriniai vakarai prie laužo, jaunimas dalydavosi informacija, kurios nebuvo to meto knygose, spaudoje, šventė pagoniškas Kalėdas, Rasos šventę, tvarkydavo piliakalnius...

A.R. - Taip. Tačiau iki šiol mažai kas žino apie tokio judėjimo mastą ir svarbą.

Etnokultūrinį judėjimą sudarė žygeivių klubai, kraštotyrininkų ramuvos, kiti jų būreliai, folkloro ansambliai.

Žygeivių judėjimas, galima sakyti, prasidėjo nuo 1966 metų Punios šile slapta pasirašytos sutarties ir turisto statuto, kurio pagrindiniai principai buvo - nė vieno žygio be konkretaus tikslo, žygyje - jokių svaigiųjų gėrimų.

VU turistų klubo žygeiviškos dvasios įkvėpėjas iki šiol - Tadas Šidiškis.


KGB etnokultūrinį judėjimą laiko galinga ir pavojinga jėga, nes per jį veikė ir pogrindžio lyderiai. Etnokultūrininkai panaudojo teisėtas ar pusiau teisėtas struktūras ir kūrė alternatyvią, sovietinei ideologijai netarnaujančią gyvenseną. Nors Dainų ir šokių šventės sovietinėje Lietuvoje buvo švenčiamos masiškai, tačiau tikrieji etnokultūrininkai šių festivalių nekentė. Etnokultūrinis judėjimas tapo alternatyva sovietiniam tautiškumui. Dažnai vieni kitus atpažindavo iš savo pačių rankomis pasigamintų žalvarinių segių.

Tinklas plėtėsi


- Kodėl režimas tuos judėjimus, nors jie ir buvo įtartini, savotiškai toleravo?

A.R. - Ne visiems leido veikti. Etnokultūrininkus kartais "pripjaudavo", išsilaikyti buvo nelengva. VU kraštotyrininkų "Ramuva", tarkim, darė kompromisinius, gana gudrius, apgalvotus žingsnius. Klubas buvo ties uždraudimo riba, bet vis dėlto neuždraustas. Tuos, kurie nesileido į kompromisus, juos arba uždrausdavo arba iškeldavo tokias sąlygas, su kuriomis patys nesutikdavo ir išsiskirstydavo. Bet egzistavo daug neformalių, privačiose erdvėse gyvuojančių sambūrių. Kaip uždrausi kieno nors bute liaudies dainas dainuoti? Arba, tarkim, kaip neleisi vasario 16-ąją rinktis pas Bronislovą Genzelį švęsti jo gimtadienio?

J.K. - Tie draudimai ar leidimai svyravo, priklausomai nuo laikotarpio. Pavyzdžiui, Prahos pavasaris turėjo tam tikrą raišką ir Lietuvoje. Daug draudimų būta prieš ateinant į valdžią Michailui Gorbačiovui - Konstantino Černenkos, Jurijaus Andropovo valdymo metais.

A.R. - Nepaisant represijų, kurios buvo ypač didelės po Romo Kalantos susideginimo 1972 metais, vyko nuolatinė savaimios visuomenės plėtra. 1973 metais buvo iškelta garsioji byla kraštotyrininkams, keletas suimta, tačiau žmonės buvo gudrūs, jie keitė taktiką. Štai kai 1970 metais uždraustos Kernavėje Rasos šventės, per trejus metus tapusios masinės, organizatoriai pasirinko kitą strategiją - imta švęsti dešimtyje Lietuvos vietų. Judėjimas neužgeso, jis bangavo tai vienur, tai kitur stipriau pasireikšdamas. KGB nežinojo, ko griebtis.

J.K. - Kodėl įtartinų klubų KGB neuždraudė? Reikėjo turėti tam tikrų terpių, kur galėtų veikti represinėms struktūroms įtartini žmonės. Ten juos įmanoma stebėti. Saugumas daug ką žinojo, beveik viską žinojo, bet neįvertino besimezgančių ryšių, nenumatė, kas iš to gali išeiti, nesuvokė, kad tie ryšiai gali persikelti į kitas erdves.

- Ar tie skirtingi judėjimai, klubai, susibūrimai kaip nors bendradarbiavo, siejosi?

A.R. - Teoriškai jie lyg ir turėjo veikti atskirai, nes, atrodo, kas čia gali būti bendra tarp Žaliųjų, hipių ar katalikiško pogrindžio. Regis, visiškos priešingybės.

Tačiau kai pradėjome braižyti jų tinklus, apstulbome. Kai padariau grafiką, iš pradžių net negalėjau patikėti, kad taip gali būti - viskas susijungė.


J.K. - Tik nereikia manyti, kad tie skirtingi sambūriai kažkur nuolatos kartu eidavo ir viską kartu darydavo. Tačiau ryšius vieni su kitais turėjo. Kad ir per vieną žmogų. Ir taip cirkuliavo informacija, idėjos, resursai. Knyga yra ne apie atskirus sambūrius, bet apie ryšius tarp jų.

A.R. - Vienas žmogus bejėgis prieš režimą, o tinklaveika jį išsprogdino.

Sprogstamoji jėga


- Kuris judėjimas buvo svarbiausias?

A.R. - Viena svarbiausių terpių, kurioje subrendo Sąjūdis, buvo etnokultūrinis judėjimas, nors iš pirmo žvilgsnio to nematyti - juk Sąjūdžio iniciatyvinėje grupėje beveik nėra šio judėjimo atstovų. Pirmieji nuo valdžios institucijų nepriklausomi Žaliųjų ir paminklosaugos judėjimai (tarkim, Kaune "Atgajos", Vilniuje "Talkos" klubai) sudarė sprogstamąją jėgą. Tačiau jų šaknys - taip pat etnokultūriniame judėjime.

J.K. - Prie Žaliųjų, formaliai žvelgiant, valdžiai buvo gana sunku prikibti, nes jie atitiko "perestroikos" dvasią. Ypač po Černobylio atominės elektrinės katastrofos tapo aktualu ir legalu užsiimti ekologine veikla. Tačiau saugumas nė nenutuokė, kas šaus į galvas į Žaliųjų akcijas susibūrusiems žmonėms. Viskas sruvo į gerokai platesnius vandenis. Pavyzdžiui, Kauno žalieji 1989 metais iškėlė gana radikalių reikalavimų - išvesti sovietų kariuomenę! Tai pašiurpino net Sąjūdį.

Lemtingos smulkmenos


A.R. - Net ir 1988 metų birželio 3 dieną susirinkimas Mokslų akademijos salėje, kai buvo įkurta Sąjūdžio iniciatyvinė grupė, neįtikimai susijęs su etnokultūriniu judėjimu.

Jei ne gegužę vykęs festivalis "Skamba skamba kankliai", jei ne atsitiktinumas su į Lietuvą atvykusiais estų ekonomistais Michailu Bronšteinu ir Ivaru Raigu, Sąjūdis birželį nebūtų įkurtas.

Kad Estijoje jau įkurtas Liaudies frontas, B.Genzelis žinojo iš VU lietuvių kalbos besimokančio Marto Tarmako.

Tačiau Romualdas Ozolas manė, kad Lietuvoje ką nors panašaus geriau kurti rudenį, nerimavo, kad tik įkurtas Sąjūdis užges, nes juk birželį visiems prasideda atostogos.

Kazimieros Prunskienės į ekonomistų konferenciją (1988 metų gegužės 26 dieną) pakviesti estai (I.Raigas buvo dar ir Liaudies fronto narys) pradėjo pasakoti apie judėjimą Estijoje, ragino panašų darinį steigti ir Lietuvoje. Tačiau ekonomistai jų nesuprato, nuo tokių kalbų buvo pašiurpę, apstulbę.

Gerai, kad ten buvo jaunas aspirantas Alvydas Medalinskas, po truputėlį dalyvaujantis daugelyje judėjimų, pažįstantis aktyviai veikiančių žmonių. A.Medalinskas suprato, kad I.Raigą reikia nuvesti į kitą auditoriją, ir I.Raigas sutiko Vilniuje pabūti dar vieną dieną.

Įsivaizduokite, kaip per tokį trumpą laiką surinkti daug žmonių. Kaip tik tuo metu vyko festivalis "Skamba skamba kankliai", tad A.Medalinskas pasivaikščiojo po senamiesčio kiemelius, kur buvo susibūrę reikalingi žmonės - etnokultūrininkai. A.Medalinskas žinojo, kad šie supras ir palaikys. Jis žinią nunešė į tinkamą terpę.

Susitiko su Gintaru Songaila (paminklosaugos klubo "Talka" vadovu), Vytautu Musteikiu (VU Istorijos fakulteto etnografinio ansamblio vadovu, "Talkos" aktyvistu), Eigirdu Gudžinsku iš "Žemynos" klubo.

Žinia buvo greitai paskleista savaimios visuomenės erdvėje. Tie žmonės kitą dieną (gegužės 27-ąją) susirinko į Mokslų akademijos konferencijų salę susitikti su I.Raigu. Šis susitikimas buvo lemiamas įvykis, o ne banali smulkmena.

Svarbiausia buvo laiku rasti tinkamų žmonių ir pasėti idėją. Per gegužės 27 dienos susirinkimą nuspręsta įsteigti Sąjūdį ir išrinkti žmones - A.Medalinską, G.Songailą ir Zigmą Vaišvilą, kurie buvo įpareigoti po savaitės surengti gausesnį susirinkimą. Šis branduolys į pagalbą pasikvietė B.Genzelį ir R.Ozolą.

Viskas vyko labai greitai. Gegužės 31 dieną A.Medalinskas, Z.Vaišvila, G.Songaila susitiko su Mokslų akademijos prezidiumo atsakinguoju sekretorium Eduardu Vilku tartis dėl salės susirinkimui sušaukti birželio 3 dieną. Oficialus susirinkimo tikslas - visuomenė norėjo pasikalbėti, pasidalyti mintimis su naujos Konstitucijos rengimo komisija.

Opoziciją įžvelgė kitur


- KGB, galima sakyti, pražiopsojo?

A.R. - KGB nesuspėjo suvokti, kur gims Sąjūdis, žvelgė ne ta kryptimi. Kaip rodo Arvydo Anušausko tyrimai, jie pavojų įžvelgė kitur - manė, kad opozicija kils tarp nesisteminių pažiūrų ir autoritetą turinčių žmonių: rašytojų ir kitų menininkų. KGB pražiopsojo visuomeninių judėjimų tinklaveikos svarbą.

Kai paskutinę dieną suprato, kuo gali grėsti birželio 3-iosios susibūrimas, bandė blokuoti, bet buvo vėlu. Kaip pasakojo sąjūdininkai, buvo akivaizdu, kad posėdžio vedėjams buvo duotos instrukcijos viską nugesinti. Diskusiją norėta užbaigti niekuo.

J.K. - Z.Vaišvila buvo ilgai užlaikytas "Komjaunimo tiesoje" dėl jo parašytų ir spaudai rengiamų straipsnių apie Ignalinos atominės elektrinės reaktorių pavojų.

A.R. - Tačiau jo vėlavimas išėjo į naudą. Kai jis su šviežia energija prasibrovė pro žmones, pakeitė visą susirinkimo eigą. R.Ozolas, matydamas, kad nieko neįvyks, buvo pasirengęs išeiti. Z.Vaišvila, supratęs, kad delsiama, pasakė: "Siūlykime pavardes." Ir įvyko lūžis. Nors galėjo nieko neįvykti, nes tam buvo daug priežasčių.

Politikuoti paliko kitiems


- Tačiau Sąjūdžio iniciatyvinėje grupėje iš 36 įvairiems visuomenės judėjimams vadovavusių lyderių liko tik 10... Kodėl dauguma į tą grupę nepateko?

A.R. - Knyga atskleidžia, kad dauguma Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių buvo ne tie, kurie iš tikrųjų inicijavo Sąjūdį. Daugumą tiesiog pakvietė tikrieji reikalo iniciatoriai, patys likę nuošalyje.

Jie manė, kad jų misija jau įgyvendinta. Daugelis tų judėjimų juk buvo nepolitiniai. Jie suprato, kad laisvės iškovojimas yra politinis veiksmas. Šiame procese jie sudalyvavo, bet paskui dalis savo noru atsitraukė. Ir gal nereikia to dabar dramatizuoti.

J.K. - Dauguma, davę postūmį, politikuoti paliko kitiems.

A.R. - Potencialių Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių tikrieji jaunieji iniciatoriai strategiškai ieškojo tarp autoritetų. Jie suprato, jog norint, kad Sąjūdis nebūtų užgniaužtas, turi būti įtraukti didelį kultūrinį kapitalą turintys žinomi veikėjai - rašytojai, aktoriai. Neatsitiktinai buvo pakviestas ir Justinas Marcinkevičius, o 17 iniciatyvinės grupės narių priklausė Komunistų partijai. Tai suteikė teisinę apsaugą.

J.K. - Kai analizavome situaciją provincijoje, supratome, kaip svarbu ir sunku rasti reikiamų žmonių. Mums pasakojo, pavyzdžiui, kaip susikūręs Sąjūdžio rėmimo branduoliukas nežinodavo, į ką kreiptis, nežinojo, kas pritars. Gatvėje juk nešauksi. Pamatydavo grįžusį iš Sąjūdžio mitingų su ženkliuku, jau suprasdavo, kad savas. Tokius ir kviesdavo.

A.R. - Į iniciatyvinę grupę kai kas buvo pasiūlytas ekspromtu, tarkim, Algirdas Kaušpėdas, salė pritarė.

J.K. - Tačiau buvo ir tokių ekspromtų, kuriems nepritarė, regis, asmeniškai pasisiūlė Giedrius Papinigis ar per daug radikaliai tą dieną pasisakiusi Auksė Aukštikalnienė.

- Atrodo, kad spontaniškumas buvo reikalo sėkmė?

A.R. - Iš dalies taip ir buvo. Bet labai daug priklausė nuo to, kokie žmonės ten buvo susirinkę. Jie žinojo, ko susiėjo, nesileido E.Vilko išprašomi iš salės.

Jie buvo savaimios visuomenės nariai, bet nebūtinai radikalai. Jų nuostatos ir veiksmai lėmė, kad Sąjūdis būtų įkurtas toks, o ne kitoks.

Paveikslėlis

Kauno politechnikos instituto "Ąžuolo" žygeiviai 1982 metais Ariogaloje surengė stichinę demonstraciją ir kurstė tautinius jausmus. Centre su ryškiomis liemenėmis - S.Gricius ir S.Pikšrys.

Paveikslėlis

Laisvi nelaisvoje visuomenėje. "Ąžuolo" žygeivių liaudiški šokiai Šakių autobusų stotyje (1982 m.). Praeiviams tai kėlė nuostabą.

Paveikslėlis

Kiekvieno dalyvio širdyje jau spurdėjo mintys apie laisvę. "Atgajos" organizuotas ekologinis protesto žygis 1988 metais.

Paveikslėlis

Pasiklausyti mitinguojančiųjų kalbų ant Seredžiaus piliakalnio susirinko ir vietos gyventojai. Ekologinis protesto žygis 1988 metais.

Paveikslėlis

"Atgajiečių" organizuoto ekologinio protesto žygio 1988 metais dalyviai, užkopę ant Seredžiaus piliakalnio, prisiminė kadaise čia vykusias Lietuvos kovas už laisvę.

Paveikslėlis

Per Taikos žygį buvo išsakyta daug drąsių idėjų. Centre - Junona ir Vytenis Almonaičiai. V.Almonaitis - Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto žygeivių sekcijos "Aitvaras" įkūrėjas.

Paveikslėlis

Piketas Šiaulių kariniame oro uoste 1989-aisiais, per "Atgajos" surengtą Taikos žygį.

Komentarai
http://www.lzinios.lt/comment/list/39999

Žygeivis 04:37 02.15.2012

Esmė tame, kad KGB suplanuotą Sąjūdį už Perestroką mes "transformavome" į Sąjūdį už Lietuvos Nepriklausomybę, nepaisant milžiniško pasipriešinimo - tame tarpe ir iš tų, kurie iki šiol tebevaldo Lietuvos Valstybę.

O dabar jau atėjo metas tęsti, tai ką tada pradėjome, bet dėl objektyvių vidinių ir ypač išorinių aplinkybių negalėjome sėkmingai pabaigti - jau išaugo nauja drąsaus lietuviško jaunimo karta, o ir visa Tauta jau subrendo šiam žingsniui... :)

**************************************************************

Sąjūdžio ištakų tyrimai - Lietuvos nacionalinis kultūros centras

https://www.google.lt/url?sa=t&rct=j&q= ... ZOTRIglQ7q

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Lie 2013 18:55 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kiekvienas mąstantis Lietuvis turi galų gale suvokti, jog dabartinis europederastinis oligarchinis režimas, jau virš 20 metų valdantis Lietuvių Tautos sukurtą Valstybę, vikriai "persidažęs" iš "raudonojo" sovietinio-komunistinio į "žydrąjį" neoliberalųjį-kapitalistinį, dar aktyviau ir aršiau nei sovietiniais laikais naikina Lietuvių Tautą, Lietuvių Kalbą, Lietuvišką Šeimą, Lietuvos Istoriją, Lietuvos Valstybę ir apskritai Lietuvybę.

Šį Tautos naikinimą būtina kuo greičiau sustabdyt - žygeivių bei ramuviečių judėjimų istorija aiškiai rodo, kaip tai galima padaryti valdant bet kokiems Lietuvių Tautos ir Lietuvybės priešams...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Rgs 2015 01:09 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Almonaitis Vytenis. Vilniaus universiteto istorijos fakulteto žygeivių bendrijos „Aitvaras“ istorijos bruožai. Žygeivių leidinys "Atbalsis", Panevėžys, 1996.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Rgs 2015 01:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
AURIMAS ŠUKYS. PILIETIŠKUMAS IR SOVIETŲ LIETUVOS INTELEKTUALŲ NESISTEMINĖ VEIKLA

Aurimas Šukys. CITIZENSHIP AND UNSYSTEMATIC ACTION OF INTELLECTUALS IN SOVIET LITHUANIA

Straipsnis anglų kalba (22 psl.), trumpa santrauka gale lietuviškai.

http://talpykla.istorija.lt/bitstream/h ... sAllowed=y

http://etalpykla.lituanistikadb.lt/fedo ... IC/content

*******************************************************************

VYTAUTO DIDŽIOJO UNIVERSITETAS
LIETUVOS ISTORIJOS INSTITUTAS

Aurimas ŠUKYS

INTELEKTUALŲ ALTERNATYVI VEIKLA
SOVIETŲ LIETUVOJE 1956–1988 M.


Daktaro disertacija (182 psl.):

http://vddb.library.lt/fedora/get/LT-eL ... 5.0.02.ETD

arba

https://www.google.lt/url?sa=t&rct=j&q= ... tT6RVF2fkA

Daktaro disertacijos santrauka (44 psl.):

https://www.google.lt/url?sa=t&rct=j&q= ... EDxda3lVZg

(http://vddb.laba.lt/fedora/get/LT-eLABa ... 05.1.02.ET)

Humanitariniai mokslai, istorija (05 H)

Kaunas, 2012

Disertaciją galima perskaityti Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo, Vytauto
Didžiojo universiteto ir Lietuvos istorijos instituto bibliotekose.

Disertacijos turinio ištrauka:

III. NESISTEMINIO PILIETIŠKUMO APRAIŠKOS INTELEKTUALŲ VEIKLOJE .........83

3.1. Vakarų pilietiškumo modelis ir jo raiškos galimybės sovietų Lietuvoje ..................... 84
3.2. Pilietiškumo alternatyvos sovietinėje Lietuvoje.............................................................89
3.2.1. Saugojant kultūrinį paveldą Vilniuje ...................................................
.................92
3.2.2. Lietuvos ir Indijos bičiulių draugija, „Ramuva“ ir žygeiviai ................................97

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Kov 2016 18:45 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Ignalinos rajono abu laikraščiai (Mūsų Ignalina ir Nauja vaga) Kovo 11 proga paskelbė straipsnius apie mane, mūsų šeimą ir giminę :) bei Žygeivių judėjimą (kiek sutrumpintą, kuris jau buvo skelbtas Utenos apskrities žiniose).

Mūsų Ignalina įdėjo straipsnį į savo internetinį puslapį:

Daro tai, ką sugeba ir gali daryti tikėdamas, kad lašas po lašo ir akmenį pratašo

Žmonės
2016 kovo 10, ketvirtadienis
Dalia SAVICKAITĖ

http://www.mignalina.lt/gyvenimas/zmone ... ni-prataso

*****************************************************

Papildau:

Lietuvos Žygeivių ir Ramuvos judėjimuose iš ignaliniečių dalyvavau ne tik aš, mano žmona Violeta, Stasys Valinskas ir Sigitas Žigaitis bei jo žmona, bet ir žymiai daugiau ignaliniečių - pvz., biologas Pranas Zubrickas ir jo žmona Danutė, Jolanta Gedminaitė-Bulavienė ir Aigiris Bulavas, Šuliokas Artūras, Balinskienė Danutė bei nemažai kitų.

Iš Ignalinos rajono yra kilusi Lietuvos kraštotyros draugijos pirmininkė, ramuvietė ir žygeivė, Irena Seliukaitė; iš Ignalinos Budrių kilęs Tomas Kajokas - vienas iš "Talkos" klubo įkūrėjų bei vadovų.

Ignalinoje Sąjūdį įkūrė žygeivis Aringas Gorodeckis, tuo metu dirbęs Aukštaitijos nacionaliniame parke.

Nacionaliniame parke ilgai dirbo ir aktyvus žygeivis Gediminas Grašys, kuriam pasiūlius 1989 m. mes surengėme talką ir atstatėme paminklinį Prezidento Antano Smetonos akmenį ant Ginučių piliakalnio.

Fotografas Algimantas Arcimavičius (plačiau žinomas kaip "Tarzanas" - deja, jau miręs) - jaunystėje buvo aktyvus žygeivis, ir vėliau visas vasaras daugybę metų praleisdavo Ignalinos krašte - nacionaliniame parke, o vėliau paties įsirengtoje stovyklavietėje tarp Ilgio ir Balčio ežerų.

Patikslinu:

Žygeivis Rimantas Matulis ("Raskilos" liaudies dainų klubo įkūrėjęs ir ilgametis vadovas, Lietuvių tautininkų sąjungos atkūrėjas ir pirmasis pirmininkas) dirbo Lietuvos kultūros fonde, atstatytoje Vilniaus Žemutinėje pilyje, o Rumšiškių muziejaus klojimo teatro režisieriumi buvo kitas žygeivis - Povilas Mataitis.

*****************************************************

Apie žygeivį Praną Zubricką - „Sodybos“ priedo rengėjas vasaros sezoną pradėjo... sraigių lenktynėmis
http://www.mignalina.lt/kaimo-naujienos ... enktynemis
Sodyba
2012 birželio 15, penktadienis
Mamertas KRAPAUSKAS

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Kov 2018 18:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis. LIETUVOS ŽYGEIVIŲ JUDĖJIMO IŠTAKOS IR ISTORIJA.
viewtopic.php?f=71&t=7749

Apžvalgą paruošė Kęstutis Čeponis, pasiremdamas "Žygeivio" ir "Ramuvos" leidiniuose, o taip pat kitoje spaudoje paskelbtais dokumentais, straipsniais bei Tado Šidiškio, Rimo Krupicko, Jono Trinkūno, Rimanto Matulio, Juozo Dapkevičiaus, Algimanto Jucevičiaus, Vidmanto Povilionio, Vinco Kavaliausko, Kęstučio Labanausko, Gedimino Motuzos, Valentino Baltrūno, Vytenio Almonaičio, Stepo Deveikio, Algirdo Gasiūno bei kitų žygeivių ir ramuviškių prisiminimais ir pasakojimais, o taip pat Universiteto žygeivių klubo archyvo medžiaga.

2009-10-22 apžvalga papildyta ištraukomis iš Vidmanto Povilionio prisiminimų, paskelbtų: Kraštotyrininkų byla // Liaudies kultūra, 2007, Nr. 6, p. 46 - 55 (su Vidmantu Povilioniu kalbasi Saulė Matulevičienė) (Straipsnio originalas su fotografijomis atsisiuntimui (.pdf failas) http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_ ... 4116&p_k=1 ).

2010-01-15 apžvalga papildyta iš "Traktatas apie Žygeivius" (1997, išleido Lietuvos Žygeivių Sąjungos Panevėžio skyrius, Panevėžys) nuskanuotais dokumentais: "I (1990 m.), II (1994 m.), III (1996 m.) Lietuvos žygeivių krivulėse priimti nutarimai".

2010-02-08 kaip atskiras priedas pridėta Kauno VDU (anksčiau KPI) žygeivių sekcijos (klubo) "Ąžuolas" (seniau "Eiklios kojos") istorija (surinkta iš įvairių šaltinių - jie pateikti temoje:
"Ąžuolas" - KTU žygeivių klubas (buvęs KPI turistų klubas "Ąžuolas")
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=770 )

2010-02-08 kaip atskiras priedas pridėta tema: "Plungės žygeiviai - Simono Daukanto bibliofilų klubas" - 1984 m. gruodžio mėn. 26 d. steigiamajame susirinkime, vykusiame Plungės miesto bibliotekoje, knygių Sauliaus Augūno, Česlovo Vaupšo ir Irenos Juškevičienės iniciatyva buvo įkurtas Simono Daukanto knygos bičiulių klubas.
Plačiau - http://www.spaudos.lt/Bibliofilas/S_Daukanto_klubas.htm

Taip pat 2010-02-08 kaip atskiras priedas pridėta Kauno žygeivių-folkloro klubo "Gilė", įkurto 1994 m., istorija (šaltinis - http://www.gile.lt/?gile=hist_ltu&kl=ltu ).

2010-04-02 kaip atskira dalis įtrauktas straipsnis apie kraštotyros žlugdymą ir kraštotyrininkų persekiojimus - jį 1978 m. parašė V. Karaliaus slapyvardžiu Teresė Birutė Burauskaitė kartu su Zita Vanagaite („Aušra“, 1978 m., Nr. 9(49), p. 10–21) (šaltinis - Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika http://www.lkbkronika.lt/index.php?opti ... Itemid=222 )

2011-01-12 kaip atskira dalis įtrauktas žygeivio Rimanto Matulio straipsnis apie tai, kaip žygeiviai gelbėjo Lietuvos piliakalnius (Rimantas Matulis. Lietuvos piliakalniai - 2006 balandžio 14 „Lietuvos aidas“ (ISSN 1648-4215), 1 ir 3 psl., iliustruota. Internete paskelbta http://on.lt/lietuvos-piliakalniai )

2013-07-13 kaip atskira dalis įtrauktas žygeivės Jūratės Mičiulienės (Markeliūnaitės) straipsnis apie tai, kaip žygeiviai šventė Rasos šventes Kernavėje 1967-69 m.(Jūratė Mičiulienė. Trumpiausią naktį - tautiškumo paieškos. - Lzinios.lt, 2013-06-22, internete http://lzinios.lt/lzinios/Istorija/trum ... kos/158042 )

Ir ateityje numatome šią "Apžvalgą" reguliariai tikslinti ir plėsti, todėl prašome visus galinčius padėti šiame darbe siųsti savo prisiminimus bei dokumentus Kęstučiui Čeponiui (Ignalina, Budrių g.35, el. paštas kestas.ceponis@gmail.com ) arba dėti papildymus, pastabas, pasiūlymus į šį forumą - į atitinkamas temas:

Lietuvos Žygeivių ir Ramuvos sąjūdžių istorija
http://lndp.lt/diskusijos/viewforum.php?f=71

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 02 Lap 2018 15:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Audronė Vaitkutė

https://www.facebook.com/audrone.vaitkute.77?fref=ufi

PAGARBA buvusiems ir esamiems žygeiviams!

Mano žygeivystės pradžia 1968.05.01 su Kauno turistų klubo vadovais Feliksu Šakaliu, Vincu Kavaliausku, Algimantu Jucevičiumi.

Puikiai prisimenu Tadą Šidiškį, susitikdavome bendruose renginiuose - švenčiant Rasas Kernavėje, tvarkant Stepono Dariaus tėvišką 1989.05. 09 - 10, prieš Vėlines lankant Tėvynės gynėjų kapelius miškuose.

Išmokau laisvai giedoti „Tautišką giesmę“, dainuoti partizanų dainas.

AČIŪ, mieli žygeiviai už nuostabias patriotizmo pamokas!

Nuotraukose - būdama devyniolikmete pradėjau žygeivystę nuo Anykščių, Jono Biliūno „Laimės žiburio“ 1968.05.01.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Paveikslėlis

Brangiausia relikvija yra iš Algimanto Jucevičiaus rankų 1969.05.09 Dariškėse gauta emblema:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Paveikslėlis

-------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/groups/3216406 ... up_comment

Birute Kaunas
https://www.facebook.com/bkaunas

Giliai patriotinė organizacija, su kuria ir man teko keletą metų keliauti.

Prisimenu nuostabias Joninių šventes, Daukanto kelią, kelionę po Karaliaučiaus kraštą, Baltarusijos lietuviškas salas, o kiek vakaronių, folklorinių dainų.

Išdainuota, ratelių sušokta, susitikimų su nuostabiais tautos išminčiais: Tėvu Stanislovu, kunigu Mikutavičiumi, dievadirbiais, liaudies dainorėliais...

Šie gražūs prisiminimai ir dabar dažnai atgyja atmintyje.

Dieve, saugok šią puikią organizaciją ir ypatingai jos vadus, kuriuos persekiojo ir KGB, ir milicija, ir saugumas.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 02 Vas 2020 21:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Karta po kartos žygeiviai ir ramuviečiai žodžiu ir asmeniniu pavyzdžiu perduodavo kitai kartai nerašytus priesakus:

- pažink Lietuvą - savo Tėvynę, domėkis jos istorija ir kultūra;

- saugok Lietuvos gamtą, nepamiršk, kad Lietuvoje gyveno tavo protėviai ir gyvens tavo vaikai;

- tyrinėk Tautos papročius ir tradicijas;

- prižiūrėk ir saugok Tautos laisvės paminklus;

- gerbk ir prižiūrėk protėvių kapus ir kitas šventas lietuviams vietas, saugok jas nuo sunaikinimo ir išniekinimo;

- nepasiduok nutautinimui ir sovietinimui;

- auklėk savo vaikus tautine dvasia;

- padėk išsaugoti Lietuvybę atimtose iš Lietuvos etnografinėse lietuvių žemėse;

- ruoškis fiziškai ir dvasiškai kovoti už Tėvynės Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.

Plačiau: Kęstutis Čeponis. LIETUVOS ŽYGEIVIŲ JUDĖJIMO IŠTAKOS IR ISTORIJA
viewtopic.php?f=71&t=7749

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Vas 2020 17:58 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Seną spaudą pavarčius...

Tarybinis studentas, 1982 m. kovo 5 d.

Paveikslėlis

--------------------------------------------------------------------------------

Tarybinis studentas, 1987 m. gegužės 8 d.

Paveikslėlis

--------------------------------------------------------------------------------

Vytenio Almonaičio straipsnis

Tarybinis studentas, 1987 m. kovo 6 d. Nr.9

Paveikslėlis

Tarybinis studentas, 1987 m. kovo 13 d. Nr.10

Paveikslėlis

Komentaras
https://www.facebook.com/kestutis.cepon ... nt_mention

Vytenis Aleksandraitis

Gaila, kad po ranka man nepakliuvo mano bendravardžio Almonaičio straipsniai, nors esu apie juos girdėjęs ir VISIŠKAI APIE TĄ PATĮ dėsčiau savo Kursiniame darbe, o po to dar diplominiame darbe paminėjau, kuriame iš Instituto 50 absolventų tik aš vienintelis rašiau tą diplominį su pavadinimu "Pertvarkos ir Tautinio Atgimimo kūno kultūros problemos Jonavoje", kurį su savo vadovu pristatinėjau tik įkurto LTOK-o asamblėjoje (Dainius Kepenis jį tada palaikė - papildė mano mintis), o po to Sporto komitete (Žemaitės gatvėje) per mokslinę konferenciją pristatinėjau.

Todėl šį studentiška turistų polemika man puikiai suprantama, kai nuo 1985-86 m. m. prasidėjo "Perestroika" ir jos Viešumas.

Todėl labai sveikintina polemika šiame studentiškame laikraštėlyje, kur Universiteto turistais mes didžiuodavomės ir gerbdavome jų klubą ar sekciją, nepamenu, bet, kad tikrų Turistų kalvė buvo, tai aš, atrodo, tai minėjau Kursiniame darbe.

Stebiuosi labai gerai susistemintu požiūriu į keliavimo užduotis.

Gaila, abiejų autorių pasigendu pagrindinio tikslo - tai KELIAUK, PAŽINK, NENURIMK ! ! ! principo, kuriame slypi daug kas.

Negi Universitete nebuvo būsimų pedagogų ir kodėl nepaminėtas tuose straipsniuose PEDAGOGINIO LAIPSNIŠKUMO užakcentavimas ir tų sudėtingumo kategorijų būtinumas?

Jaučiasi iš tų straipsnių stiliaus "socialistinio lenktyniavimo" manijos poveikio pasekmės. Ypač šokiruoja per metus "11 kategorinių žygių". Kaip tik aš savo diplominiame darbe demaskavau NUSIKALSTAMO LENINIZMO išsigimimą, kuris buvo diktuojamas Liubiankos užkrėsti jaunimą beprasmiu fanatizmu, kad fanatikai nematytų žygiuose neišvengiamos komunistinės sistemos griūties.

Nustebęs, kad "kategorinių žygių ataskaitose buvo reikalinga kraštotyrinė surinkta medžiaga".

Tai sveikintina, bet tokio "reikalavimo" sovietinėse taisyklėse, tikrai, nebuvo. Buvo REIKALAUJAMA PATEIKTI MARŠRUTŲ TECHNINIUS APRAŠYMUS, o kraštotyra buvo vertinama tik čempionatų nuostatuose, už kuriuos nemažai galima buvo balų gauti.

Mano "auklėtiniai" (kai dirbau "Azoto" gamykloje treneriu-dėstytoju), atlikę baidarėmis II-os kategorijos žygį Muse-Širvinta-Šventąja ir Armona prieš srovę, o po to Obelies upeliu iki Kėdainių, pelnė respublikos rekordą pagal pažinimą žygio maršrute. Todėl gavo maksimumą balų, bet dvigubai daugiau duoti neleido nuostatai. Todėl tik IV-tą vietą užėmė ir liko be medalių, nes kažkur kažkas kitur neparinkta buvo. :)

Nustebau ir dėl KPI sekcijos uždarumo kritikos, nes kaip tik tame laikotarpyje pas mus "Azotan" atėję iš KPI "ugdytiniai" turėjo keistoką požiūrį į turizmo plėtros metodiką, ir per individualizmą-uždarumą bei visapusiškumo bei fizinio pasirengimo ignoravimus sukeldavo net konfliktines situacijas, labai nesveikas.

O šiaip, kai man pavyko 1969 m. atkurti KGB uždraustąjį Jonavos Turistų klubą, tai Jonavos balse sukūriau to klubo skyrelį "Žygeivis", kurį po ilgų persekiojimų uždraudė, kaip "nacionalistinio" pavadinimo, nes Universitete buvo Žygeivių klubas, kuriam vadovavo garsusis Tadas ŠIDIŠKIS.

Tai buvo legenda ir todėl man pavyko metus-du išlaikyti tą šaunų pavadinimą, kai tas klubas buvo išvaikytas.

O žemiau matote Kolos pusiasalyje mūsų vandenininkus, tapusiais Sovietų Sąjungos čempionais, tarp kurių buvo ir a.a. Bronislovas Lubys.

Jie plaukė upėmis tomis pačiomis, kuriomis aš praplaukiau ir po savaitės juos išlydėjau į tą patį maršrutą. Apie jį atskira kalba bus.

Jonavos balsas, 1972-73 m.

http://www.kazlusporto.puslapiai.lt/ist ... b-chib.jpg

http://www.kazlusporto.puslapiai.lt/ist ... -zygis.jpg

--------------------------------------------------------------------------------

Tarybinis studentas, 1987 m. gruodžio 25 d.

Paveikslėlis

--------------------------------------------------------------------------------

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Vas 2020 19:45 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Jonavos balsas, 1972-73 m.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 01 Rgs 2021 18:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Sau 2023 18:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
K. Čeponis cited in "Vitkūnas M. Kovos Lietuvos istorinėje atmintyje: piliakalniai kaip „atminties vieta“ // Karo archyvas, 2016, t. 31, p. 274-327."
https://www.academia.edu/confirm_mention/16845838118

150 Lietuvos žygeivių judėjimo ištakos ir istorija – apžvalga (sud. K. Čeponis). Prieiga internete: viewtopic.php?f=71&t=7749...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Sau 2024 00:39 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Короткая история Движения Жигяйвяй


Литовцы в партизанские отряды уходили и в 1953 г., и в 1954 г., и даже в 1955 г., пока командование очень строго запретило принимать новых партизан, а всем партизанам, кто мог, приказало легализироваться и прододжать борьбу за сохранение Литовской Национальной Идеи не вооруженными методами.

Именно тогда в литовской молодежной среде при активном участии и руководстве бывших партизан и подпольщиков было создано изначально безымянное (для конспирации) Движение (Sąjūdis - Саюдис), которое в 1968 г. назвалось Движением Жигяйвяй.

А в 1988-1989 г. уже хорошо организованные и опытные участники этого Движения "втихаря перевернули" кагебистами созданное Движение за перестройку в Движение за Независимость Литвы (даже название в литовском языке с самого начала ему дали историческое, "партизанское": Sąjūdis - Саюдис).

Тоже самое сделали и наши одноидейные товарищи в Латвии и Эстонии, участники еще в 6-ом десятилетии по инициативе литовцев из Саюдиса созданного "Союза Прибалтийских туристов" - так тогда называлась эта "организация прикрытия". :)

В переводе на русский, смысл слова Žygeivis примерно можно перевести как "варяг", или более точно по смыслу - "воин, идущий в поход на врагов (Литвы)".

Литовскую национальную организацию Жигяйвяй создали несколько студентов и бывших партизан в 1960-1965 г.

Таких организаций в Литве тогда было много, но практически все они были очень немногочисленные и работали в глубоком подполье.

Мы же избрали иную стратегию, так как поняли что немногочисленные и закрытые организации не могут ничего существенного преобразить в Литве и СССР.

Поэтому активно создавали свои ячейки во всей Литве, используя для прикрытия самые разные легальные клубы и кружки (туристические, краеведческие, фольклорные, песенные, особенно народных песен, этнографические, спортивные, и так далее), официально никак это не оформляя, но втихаря подбирая и уча руководящие кадры из наиболее активных участников этих клубов...

И постепенно создали большую массовую идейную организацию из хорошо подготовленных людей, которую КГБ в своих документах окрестило "краеведами" или "организация без организации"... (между прочим, сейчас по совершенно аналогичному принципу во всем мире работает Аль-Кайда - и именно поэтому ее не возможно разгромить).

КГБ много лет всячески пытался уничтожить нашу организацию, но никаких серьезных успехов так и не достиг. :)

Вот один из множества документов из архива КГБ, в которых обсуждались действия против нашего Движения Жигяйвяй - план действий, 1982-12-30:

download/file.php?id=22
download/file.php?id=21
download/file.php?id=20

Я еще в школе занимался краеведением - и прекрасно знаю как в 1972-1973 годах в Литве был организован КГБ знаменитый "процесс краеведов", когда посадили несколько самых активных краеведов, а многих изгнали из высших учебных школ, преподавателям запретили работать в вузах, некоторым вообще работать и жить в городах.

Об этом деле есть даже отдельная глава в довольно интересной книге: Учебник для практиков "Вредительская деятельность литовских националистов и борьба с ней", Высшая школа КГБ СССР им. Ф. Дзержинского, Спецбиблиотека Но. 1245, Москва, 1986 г., редактор генерал-майор КГБ Г.К. Вайгаускас, Лит. ССР.

Конечно, книга эта с грифом "Секретно" - и ее во времена Совка могли читать только некоторые сотрудники КГБ.

В 1992 году мы ее перевели на литовский язык и издали.

Я примерно с 1982-83 г. был уже одним из руководителей Литовского Движения (Саюдиса) Жигяйвяй, в который вступил в 1980 г., когда дал торжественную присягу, как член движения, бороться за Литовскость и Восстановление Независимости Литовской Державы.

А в 1990 году в начале февраля меня избрали руководителем Союза литовских Жигяйвяй.

Наша организационная и руководящая структура была сильно децентрализованная и связи между разными группами были очень разнообразные, шли по многим независимым каналам.

Основные решения принимались во время разных туристических соревнований, сходов и так далее, в дикой природе, когда в огромной общей массе участвующих было трудно выявить кто на самом деле принадлежит кругу принимающих решения людей - они собирались на короткое время и быстро принимали нужные решения.

Затем они по многочисленным и разнообразным каналам доходили до всех...

Да и наша контрразведка работала неплохо... :)

Сейчас могу сказать, что мы уже тогда успешно использовали и высокопоставленых офицеров-кагебистов, и аналогичных офицеров в МВД - к примеру, их дети или другие близкие родственники, были нашими людьми, или мы с ними дружили с детских лет и так далее...

Кроме того в этих совковых высших офицерских кругах было принято устраивать разные попойки по всяким предлогам, обычно на отдыхе на природе, на охотах, рыбалках и разных банях - и полковники с генералами там болтали все, что только знали, хвастаясь своей информированностью... :)

Вообщем информация к нам текла рекой... :)

Поэтому в 1987-1991 г. мы прекрасно знали все истинные планы КГБ и Горбачева (у нас были люди и в Москве с Ленинградом, и вообще по всему СССР).

В 1987 г. одна из литовских подпольных организаций - Лига Свободы Литвы - созвала в Вильнюсе первый открытый митинг.

В 1988 г. был создан Саюдис.

Лига Свободы Литвы отказалась присоединиться к нему, так как все знали, что Саюдис создавали по указке из Москвы кагебисты.

Тогда именно наша организация решила Саюдис за Перестройку трансформировать в Саюдис за Свободу Литвы - и мы призвали всех своих членов активно вступать в Саюдис и перенять его управление на местах, а затем и на верху.

В итоге 11 марта 1990 года Саюдис, депутаты которого уже имели абсолютное большинство в Верховном Совете Литвы, объявил о Восстановлении полной Независимости Литовской Республики.

Для сравнения - Латвия и Эстония такое приняли только в конце 1991 года, после путча.

В Верховном Совете (Восстановительном Сейме) Литвы 11 марта 1990 г., когда Сеймом было провозглашено Восстановление Независимости Литовской Державы, более трети депутатов были членами нашего Движения, и именно они были самые стойкие борцы за Восстановление Независимости Литвы.

Я тоже в этот, знаменательный для истории Литвы, день тогда был в Верховном Совете (Восстановительном Сейме), но не как депутат, а как приглашенный гость.

---------------------------------------

P.S. В 1988 г. я написал открытое письмо Горбачеву, а также нескольким видным российским деятелям того времени, выслал копии и главным редакторам Огонька, Правды, Известий (Коротичу, Афанасьеву и так далее)...

Говоря коротко, обосновал, что СССР - это загибающаяся империя и она уже очень скоро развалится.

От всех редакторов и из приемной Горбачева получил ответы, что мое письмо получили.

Между прочим Горбачев в одной из своих речей по ТВ в тексте употребил мной придуманное словосочетание "Сталиным заложенные национальные мины замедленного действия уже начинают взрываться..."

Самое смешное было, когда я через некоторое время, слушая по ТВ очередную речь Горбачева, услышал это мое изречение почти дословно... :)

Ну а полковник КГБ, который был приставлен к моему институту, очень мягко мне посоветовал больше такие письма не писать... :)

Я же ему ответил, что СССР развалится не от моих писем, а по вполне объективным причинам...

И СССР развалился через 3 года. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 20 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007