Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 26 Bal 2024 22:53

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 27 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Nereikia nei euro, nei ES
StandartinėParašytas: 29 Gru 2012 18:53 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Nereikia nei euro, nei ES


http://kauno.diena.lt/naujienos/nuomone ... -es-468757

Skaitytojas Romas
Paskelbta 2012-12-27, 18:40

O ar kas nors klausė žmonių nuomonės?

Kiek kalbėjau su savo kaimynais, kitais pažįstamais, niekas nenori to euro.

Todėl, manau, kad būtina surengti referendumą dėl tokios valiutos įvedimo, žmonėms turi būti suteikta teisė pareikšti savo nuomonę. Žmonės turi valdyti savo valstybę, o ne kažkokie išrinktieji ar Europos Sąjunga (ES).

Kita vertus, baisu, kad už tą nuomonę nebūtų keršijama, kaip jau atsitiko. Kai lietuviai referendume nepritarė atominės elektrinės statyboms, valdžia iškart atkeršijo – pabrangino elektrą.

Mano nuomone, euro Lietuvai tikrai nereikia. Prarasti savo valiutą reiškia prarasti suverenitetą. Kai valiuta bendra, tai pinigus išplauna didžiosios valstybės, o mažosios bankrutuoja.

Jei jau Europos valiuta yra euras, tai turi būti vieningas ir Azijos, ir Afrikos pinigas. Manau, kad bendra pasaulinė valiuta buvo ir turi būti doleris, nes euras anksčiau ar vėliau žlugs.

Ir apskritai aš nepasitikiu ES.

Kai tik įstojome į šią sąjungą, buvo sunaikinta pramonė, gamyba, laivai supjaustyti į metalo laužą, matyt, kad nebeliktų konkurentų didžiosioms valstybėms.


Teko kažkur skaityti, kad dėl to nebeliko pusės milijono darbo vietų.

Kur matyta, kad į Lietuvą iš Vokietijos veža tešlą duonai kepti, lyg patys nebemokėtume jos pasigaminti?

Jei jau įstojome į ES, tai ir Lietuvoje pensijos, atlyginimai turi būti tokie, kaip šioje sąjungoje. Tačiau taip nėra – pensijos ir atlyginimai patys mažiausi.

Suprantama, ES skiria Lietuvai finansinę paramą.

Bet kas mato tuos pinigus? Andrius Kubilius, kuris ragais ir nagais nori sugriauti naująją Vyriausybę ir vėl stoti prie jos vairo?

Pati didžiausia nesąmonė tai, kad ES skirta Nobelio taikos premija. Už kokius nuopelnus? Juk iš tos pačios Europos du pasauliniai karai kilo, kiek žmonių pražudyta. Vokietija juk buvo labai agresyvi valstybė, jos kryžiuočiai ir Lietuvą puldinėjo, šimtus metų draskė, kol Žalgirio mūšyje gavo grąžos.

Esu įsitikinęs, kad Lietuvai negalima ne tik įsivesti euro, bet reikia išstoti iš ES, nes iš jos tikrai jokios naudos, o tik žala.

Komentarai
http://kauno.diena.lt/naujienos/nuomone ... komentarai

32. Žygeivis
2012 12 29 17:59


Lietuviai pribaigė "raudonojo absoliutaus blogio" sovdepinę imperiją.

Lietuviai pribaigs ir šitą "žydrojo absoliutaus blogio" JIEVROPYDARINĘ IMPERIJĄ.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 31 Sau 2013 15:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Ekonomistė Rūta Vainienė: „Kai Lietuva galės įsivesti eurą, šis jau bus žlugęs, tad laikas galvoti apie lito susiejimą su auksu“


http://www.15min.lt/naujiena/ziniosgyva ... 599-301949

Gražina Vincel / 15min.lt
Publikuota: 2013 sausio 30d. 13:58

Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius paskelbė apie Lietuvos planus 2015 metais tapti euro zonos nare. Tačiau ar iki tol išsilaikys pati euro zona?

Ekonomistė Rūta Vainienė sako, kad Lietuvai reikia narystės euro klube siekti, bet galiausiai nepasiekti, o eurui galutinai sušlubavus susieti litą su aukso kaina.

Apie tai, kaip vertinti euro ateitį ir Lietuvos siekius – pokalbis su R.Vainiene.

– Ar euras vis dar turi pasaulinės vertės valiutos statusą?


– Taip, nors eurui pastaruoju metu kyla labai daug grėsmių. Bet jis vis dar konkuruoja su doleriu, nes doleris – ne ką geresnis. Abi valiutos konkuruoja, kuri greičiau nuvertės, nes ir FED, ir Europos centrinis bankas vykdo tokią pat infliacinę politiką.

Jeigu kalbėtume apie tai, ar euras dabar yra blogesnis už dolerį, pasakyčiau, kad ne. Tiesiog euro zonoje skolų bėdos išlindo greičiau negu JAV, nes JAV valstybė skolinasi federaliniu lygiu, o euro zonoje valstybės tai daro nacionaliniu lygiu, tad bėdos išlindo anksčiau. Bet skolų bėdos neišvengiamai išlįs ir JAV.

Iš tikrųjų ir Kinija, ir arabų šalys jau svarsto, kokia kita stipresne valiuta pakeisti dolerį – galvojama sugrįžti arba prie auksinio dinaro, arba susieti savo pinigus su auksu. Visokių yra minčių, nes visi supranta, kad už dolerio ir už euro nieko nėra – tik pažadas. O tą pažadą vykdyti reiškia spausdinti daugiau dolerių ir daugiau eurų, taip dar labiau juos nuvertinant bei sumažinant perkamąją galią ir pasitikėjimą jais.

– Ar euras atgaus ankstesnę reputaciją?

– Manau, kad ne, nes nėra jokių simptomų, kad būtų atsisakoma tos infliacinės politikos. Pažiūrėkite, ką praėjusių metų sausį padarė Europos bankas – komerciniams bankams sumažino privalomąsias atsargas nuo 2 proc. iki vieno ir taip į rinką išleido vieną trilijoną eurų, o tai 12 nulių.

Jeigu visa cirkuliuojanti masė yra 7 trilijonai, įsivaizduojate, kiek padaugėjo popierinių pinigų? Taip ECB vis dar spardosi, vis dar nori kažkaip išlaikyti monetarinę discipliną, tačiau jam sunkiai pavyksta. Aš nematau simptomų. Man atrodo, Vokietija pirmoji išmes eurą, nes ji visada buvo stiprios markės šalininkė, ji nori stipraus euro, o visos kitos šalys to nenori.

– Bet Vokietija lyg ir nori išsaugoti bendrą valiutą?

– Taip, ji nori. Vokietija, aišku, yra labai įtakinga valstybė. Tai priklausys nuo Bundestago rinkimų rezultatų. Jeigu laimės kairieji, gali ir Vokietijos pozicija pasikeisti.

Liūdną euro baigtį daugelis ekonomistų pranašavo nuo pat pradžių, vos tik pasigirdo kalbos apie bendrą valiutą. Taigi tai tik laiko klausimas.

– Priminkite, kas pranašavo?

– Ekonomistai, ypač austrų mokyklos atstovai, nes nėra pagrindo, dėl ko tokia dirbtinė valiuta galėtų veikti. Yra spaudimas ją „infliuoti“, o visos „infliuojančios“ valiutos ilgainiui turi pavirsti kažkuo kitu. Nebeprirašysi trilijono – 12 nulių, nebūsi Zimbabvės doleriu. Infliacija ir yra valiutos mirtis. Štai, Zimbabvės doleris su 12 nulių jau nebėra valiuta.

Valiuta turi padėti palengvinti mainus, o jeigu ten nulių tik daugėja, tai ir yra jos mirtis. Tai nereiškia, kad turi būtinai fiziškai išnykti, bet ji nustoja „būti“ pinigais. Pabėga žmonės nuo jos į kitas vertybes: auksą, deimantus, aliuminį, varį.

– Bet euras sujungė daug šalių.

– Sovietų rublis irgi sujungė, bet ta sąjunga iširo. Jeigu pasižiūrėtumėte į istoriją, visos tokios monetarinės sąjungos ilgainiui išyra. Jas galima išlaikyti jėga, kaip rublį arba kaip dolerį, arba kaip svarą. Jeigu nėra bendros sienos, jos subyra. Rublis jėga laikėsi.

– Tie, kurie jį kūrė, saugiklius sudėjo, bet tų saugiklių valstybės nesilaikė. Mastrichto kriterijai juk ir yra dėl to, kad euras būtų „gyvybingas“. Net Vokietija iš vienuolikos metų septynerius metus jų nepaisė. Bėda yra ta, kad nesilaikoma fiskalinės drausmės, vykdoma infliacinė centrinio banko politika.

– O jeigu laikytųsi?

– Jeigu laikytųsi, teoriškai – taip. Jeigu šalys laikytųsi fiskalinės drausmės, ECB neemituotų eurų iš oro, pavyzdžiui, veiktų valiutų valdybos principu, būtų susisiejęs su kokia nors realia verte, kažkokia gėrybe – taip, galėtų. Bet čia reikia padaryti per daug tokių nerealių prielaidų.

– Kokia tikimybė, kad euro zona gali žlugti?

– Šimtaprocentinė, tik neaišku, kada. Tai tik laiko klausimas, o jo negaliu pasakyti, nes blogi dalykai gali tęstis labai ilgai – ir 50 metų.

Vokietija išstotų iš euro zonos, ir viskas. Vokietijos markė taptų antra pasauline valiuta.

Tikiuosi, kad kol mes pasiruošime būti euro zonoje, ji pati iširs. Šiais metais tam yra labai didelė tikimybė, nes bus derinama nauja finansinė perspektyva. Dėl jos susitarti, kiek kokiai šaliai iš ES biudžeto skirti lėšų, kokią paramą, kokią struktūrą. Aš manau, nesusitars, finansinės perspektyvos nepatvirtins ir tai taps dar viena priežastimi, dėl ko vyks ne integracija, o atsiskyrimas. Manau, kai derins naują finansinę perspektyvą, tada tai ir įvyks. Bet čia jau mano spėlionės.

– Kas pasikeistų, jeigu Graikija paliktų euro zoną?

– Labai palengvintų situaciją – pagerintų eurą. Lietuva turėtų būti suinteresuota, kad tos šalys, kurios nesilaiko fiskalinės drausmės, išstotų. Mes susisiejome su euru, nes tikėjomės, kad tai bus stabili valiuta.

Kad ji būtų stabili, sąjungoje neturi būti nedrausmingų. Dabar graikai nori kitiems užmesti naštą. Jie labai ilgai realaus biudžeto karpymo nepatyrė. Pas mus, Lietuvoje, algos per krizę mažėjo nuo 30 iki 70 proc. Graikija nieko nedarė, graikai gyveno kaip Dievo ausy – kitų sąskaita.

– Jeigu euro zona iširtų, kaip tai paveiktų Lietuvą?

– Mes turėsime labai rimtai svarstyti alternatyvas. Manau, kad jau dabar Lietuvos bankas turi galvoti apie tą alternatyvą, jeigu euro zonoje stipriai didėja infliacija, staigiai persieti litą. Negalime laukti, nes kitaip mes patys patirsime visas neigiamas pasekmes. Mes turime stebėti ir laiku nutraukti bambagyslę, jeigu euro zonoje bus jau visiškai blogai.

– SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda yra teigęs, kad Lietuvoje trūksta politinės valios įvesti eurą. Ar sutinkate su juo?

– Taip, 2007 metais būtent per tą politinės valios nebuvimą neįstojome į euro zoną. Dėl ko mes neįstojome? 0,06 proc. infliacijos neatitikimas, bet sakoma, kad ne tik dėl to nepriėmė. Nepriėmė ir dėl to, kad reformas nepakankamai vykdėme.

Nors, palyginti su kokia Graikija, tikrai žymiai daugiau Lietuvoje pasiekta. Juk tada infliacijos neatitikimas įvyko dėl reguliuojamų kainų kilimo: elektros energijos ir transporto kainų. Jeigu valdžia nebūtų leidusi pakelti tas kainas bent kontroliniam laikotarpiui, būtų buvęs euras, nebūtų buvę panikos, kai Kęstutis Glaveckas leptelėjo, kad vis tiek litą reikės kažkada devalvuoti.

Bet dabar mąstau, jog turbūt pasisekė, kad tada neįvedėme euro, nes euro zonoje dar nebuvo išlindusios šios skolų bėdos. Manau, estai – mes visada žiūrime į juos pavydžiai – būdami patys drausmingiausi padarė klaidą, įstoję į tokių alkoholikų klubą: abstinentas įstojo į alkoholikų klubą ir turi dabar mokėti už vakarėlį. Juk dabar kainuoja – taigi jie į Europos stabilumo fondą iš savo biudžeto turi sumokėti tikrus pinigus, kad apmokėtų pietiečių skolas.

– Vadinasi, įstojusi į euro zoną Estija dabar turi daugiau minusų negu pliusų?

– Ne, ji vis tiek sako, kad turi daugiau pliusų, nes investuotojai buvo labiau linkę galvoti, kad nepavyks išlaikyti valiutų valdybos, kad vis tiek įvyks devalvacija. Jie euru pasitiki labiau negu krona, nepaisant to, kad ji buvo susieta su euru. Tai čia yra estų toks pagrindinis argumentas.

– Tad estai vis dėlto išlošė?

– Jie, aišku, visaip demonstruoja tą išlošimą, bet, kiek man žinoma, estai specialiai atidėjo investavimo sutarčių pasirašymą po euro įvedimo, kad pademonstruotų investicijas, bet jų viešieji finansai tai tikrai pralošė. Žiūrėkite, jie drausmingi, laikosi Mastrichto kriterijų ir turi iš savo biudžeto mokėti į Europos stabilumo fondą. Kam, kodėl? Kad eurą išsaugotų? Kaip sakau, „muštas nemuštą neša“.

– Ar Lietuvos atveju būtų daugiau pliusų ar minusų?

– Man atrodo, mes dabar esame labai patogioje situacijoje. Mes esame susisieję su euru, kaip ir jį turime, jis labai arti, bet vis tiek dar yra toks atstumas – jeigu euro zonai kažkas atsitinka, mes labai lengvai galime litą persieti prie ko nors kito. Mes jau persiejome litą nuo dolerio prie euro, turime geros praktikos, nes viskas vyko sklandžiai. Ir jeigu, pavyzdžiui, euras jau pasidaro nebe euras, o „žeuras“, tai galime persisieti.

– Su kuo tada susiesim, jei ir doleris toks pat blogas?

– Aš sakyčiau, su auksu. Prie to, ką žmonės pasirinko, kad būtų pinigai. Juk pinigai yra fenomenas – ne žmogaus, ne Dievo, ne valdžios kūrybos, o žmonių spontaniško veikimo rinkoje atradimas.

Žmonės atrado, kad yra tam tikrų gėrybių, kurios palengvina mainus, ir ten buvo viskas: druska, grūdai, kol evoliucionavo natūraliu žmonių pasirinkimo būdu, o ne kažkas įstatymą išleido: „Rinkis auksą“. Jie mainydamiesi atrado – tai yra rinkos, o rinka yra žmonių ekonominiai mainai, atradimas. Mainuose žmonės atrado, kad yra auksas.

Aš nežinau, ką jie būtų atradę, jei būtų leidę toliau evoliucionuoti, galbūt būtų atradę kažką kitą, bet dabar aš to negaliu pasakyti, nes tai ne žmogaus ar valdžios, o žmonių tarpusavio veiksmų kūrybos rezultatas. Bet norint sugrąžinti tą natūralią evoliuciją, reikėtų grįžti prie ten, kur sustota.

– Tada gal iš pat pradžių reikėjo litą susieti su auksu?

– Reikėjo. Mes įvedėme vadinamąjį „currency board-like“ (iš angl. „panašią į valiutų valdybą formą“). Net su nostalgija tarpukario auksiniam litui, netgi tokią valiutų valdybą buvo labai sunku įdiegti, reikėjo milžinišką pasipriešinimą įveikti, ypač iš centrinio banko, o su auksu susieti buvo politiškai nerealu.

– O jeigu atlaisvintume litą nuo euro?

– Prasidėtų infliacija. Centrinis bankas neatsilaikytų pagundai paspausdinti pinigų, pavyzdžiui, kad padengtų „Sodros“ biudžeto deficitą, išmokėtų pensijas, skolas. Spausdinant nacionalinius pinigus gali tekti žmonėms finansuoti šalies vidinį deficitą. Užsienio skolų negrąžinsi. Niekas nepaims lito. Bet finansuoti vidinius deficitus spausdintais pinigais būtų labai didelis spaudimas.

Žiūrėkite, kasmet tvirtina „Sodros“ deficitą, šiemet jis siekia net 2,4 mlrd. litų. Jei tiek būtų litų atspausdinta? Būtų toks argumentas – nereikėtų skolintis, sutaupytume pinigų skolai aptarnauti.

– Ar nuolatinis euro siekimas Lietuvoje netapo utopiniu tikslu? Vos ne kiekvienais metais šalyje prognozuojama vis kita data, kada Lietuva pagaliau gali įžengti į euro zoną.

– Gerai, kad siekiame. Pats siekimo procesas verčia kažkiek laikytis fiskalinės drausmės, nes, jeigu nesiektume, įsivaizduojate, kokį biudžeto deficitą Seime „užvarytų“? Pats siekimas yra teigiamas ir, manau, gerai, kad siekiame ir nepasiekiame. Galime stebėti, kuo pasibaigs ši suirutė euro zonoje, kaip išsivalys savo problemas, nes dabar ten stoti, tai kaip blaivininkui eiti į alkoholikų vakarėlį ir apmokėti jo sąskaitas.

– Euro siekimas Lietuvoje yra daugiau politinis ar ekonominis tikslas?

– Politikams – politinis, bet žmonėms – tai tikrai ekonominis, nes siekimas, iš tikrųjų, drausmina. Politikai žiūri į tai politiškai: mes ES stojimo sutartyje esame įsipareigoję įstoti ir jie turi politinį įsipareigojimą, o žmonėms yra labai gerai, nes tai yra apynasris valdžiai. Lietuvos žmonėms, įmonėms, rinkos dalyviams tai yra tikrai ne kokia politika, o gryna ekonomika.

– Ar Lietuvos gyventojams trūksta informacijos apie euro įvedimą?

– Apie įvedimą gal ir netrūksta, bet tai, kas dedasi euro zonoje arba ES, arba visame pasaulyje, tikrai trūksta. Jie žino, kad litas susietas su euru, žmonės puikiai perpratę valiutų valdybą, nes jau nuo 1994 metų Lietuvoje įvestas valiutų valdybos modelis.

Tą susiejimą jie brangina ir supranta: griežtai tapęs fiksuotas kursas yra gėris. Žmonės supranta tai, bet nemanau, kad norėtų paties euro – jie bijo kainų kilimo, nes visose šalyse kainos pakilo. Gyventojams, manau, patogi tokia situacija, kad esame litą susieję prie euro ir jo siekiame, bet euro nėra.

– Ar euras Lietuvai užtikrintų didesnę integraciją į ES ūkį, spartesnę ekonomikos plėtrą?

– Ne, o ką jis pakeistų? Tai reiškia, kad šalyje turėtume mokėti už paslaugas ta pačia valiuta. Su užsienio partneriais ir dabar jau atsiskaitoma eurais. Kas palengvėtų investuotojams – tik nereikėtų konvertuoti eurų į litus, kad išmokėtų algas. Eksportas yra užsienyje, importas – užsienyje, čia, Lietuvoje, pagrindinės išlaidos yra tik algos. Tai ką investuotojai daro? Jie gauna eurus, laiko juos sąskaitoje. Ateina laikas mokėti algas, konvertuoja eurus į litus ir išmoka jas. Taigi investuotojai sutaupytų kelis centus, bet tai neturi esminės įtakos.

Net jeigu nebūtume lito susieję su euru, vis tiek tarptautinė prekyba jau vyksta bendra valiuta.

Komentarai
http://www.15min.lt/naujiena/ziniosgyva ... 1&sort=asc

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Vas 2013 21:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Seniai jau akivaizdi propagandinė "priemonė", kurią pastoviai kiša įvairūs kosmopolitai - jei Lietuva ne su Jievrosojuzu, tai su Rusijos imperija.

Štai šią propagandą ir reikia "dulkinti"...

Labai aiškiai reikia pabrėžti - Lietuva, kaip ir, pvz., Norvegija ar Šveicarija, savo ekonomiką pati gali ir turi tvarkyti.

O nuo karinės Rusijos, Gudijos ar Lenkijos agresijos mus bet kuriuo atveju šiuo metu saugo ne Jievrosojuzas, o tik NATO - tiksliau, tik JAV, nes tai šiuo metu atitinka jos geopolitinius interesus.


Kiek ilgai taip bus - neaišku, bet kol kas tai veikia.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 26 Vas 2013 01:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

http://www.facebook.com/groups/40670203 ... ment_reply

Reimundas Varapickas

Eurostabilumo fondui reiks įnešti 5 mldr. lt - iš kur gaus, skolinsis - tas "gerumas" slepiamas.

Andrius Simas

Euro įsivedimas mums kainuos papildomai 5 mlrd.Lt.

Be to mūsų rinką užplūs lengvai transportuojama prasčiausios kokybės maisto produkcija (kitų ES šalių ūkininkai 2,5 karto geriau finansuojami, pigiau gali pagaminti nei LT ūkininkai), ko pasekoje normalesnės kokybės maistas pasieks Vakarų Europos kainas.

Paslaugų sfera užsienio investuotojų pagalba išpūs kainas.

Kaip visada labiausiai nukentės žemiausias socialinis sluoksnis, nes jų pajamos neaugs tokiu greičiu kaip kainos (Suomijos ir Estijos pavyzdžiai).

T.y. ~85% lietuvių keiksis dar labiau, ~10% nematys jokio didelio skirtumo ir ~5% viskas bus labai gerai, kuo jie ir girsis atsistoję prie tribūnų.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Vas 2013 18:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
R.Sadauskas-Kvietkevičius. Gerai, kad niekas neklaus, ar norite euro


http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/rsa ... d=60796997

Romas Sadauskas-Kvietkevičius,
"Druskininkų naujienos"
2013 m. vasario 28 d. 11:17

Euro įvedimui šiuo metu nepritaria du trečdaliai mūsų šalies gyventojų. Grubiai suapvalinus, maždaug tiek pat balsavo prieš atominę elektrinę, o jeigu kas paklaustų, būtų nelinkę leisti amerikiečiams ieškoti skalūnų dujų, renovuoti nykius blokinius daugiabučius namus, kuriuose jie gyvena, tiesti naujus kelius, statyti tiltus, oro uostus, prekybos centrus...

Kaimynui namo perdažyti ir kiemo išsišluoti neleistų, jeigu tik tokiems darbams reikėtų jų parašo. Jau nė nebežinau, kaip čia jums pasakyti, kad esate, na, beveik girnapusė ant kaklo veržliai ir energingai visuomenės mažumai.

Yra toks senas žydiškas prakeiksmas palinkėti jus įskaudinusiam žmogui gyventi permainų laikais. Nes bet kokios permainos reiškia, kad supras, kas vyksta, tik tie, kas nepatingės domėtis įvykių eiga ir gebės suvokti informaciją. O jų bus mažuma, geriausiu atveju trečdalis. Bene tai sėslaus ir konservatyvaus žemdirbio genai lemia, kad esame tokie daugmaž panašūs į rambius galvijus, kurie nuo ryto iki vakaro rupšnos ištryptos žolės likučius vienoje vietoje ir nieko daugiau nereikia. Tik palikit ramybėje, atsikabinkite, nieko nekeiskite. Leiskite mums bambėti panosėje, kad algos ir pensijos apgailėtinai mažos, mokesčiai beprotiškai dideli, kraujasiurbiai darbdaviai engia, kainos kyla, bet šiukštu nesiūlykite ką nors pakeisti.

Mums buvo gerai ir su analogine televizija – nesvarbu, kad su trukdžiais, bet ji rodė ir nereikėjo pakelti sėdimosios nuo minkštasuolio bei lipti ant stogo antenos sureguliuoti. Mums gerai ir nerenovuotuose namuose, kam juos ta puta aplipinti ir taip dar stovi. Davė kažkada vykdomasis komitetas butą, tapetus prieš Maskvos olimpiadą perklijavom ir gerai, tegul būna, kaip yra. Ir „Pasatas” dar važiuoja, geras, vokiškas, beveik naujas – devyniasdešimt pirmų metų, dūmina, bet kai nešalta užsiveda ir važiuoja. O jeigu techninės apžiūros nepraeina, tai tik todėl, kad tie apžiūrovai kyšio nori. Atsikabinkit nuo mano biednos galvos, niekam juk netrukdau. Ir neminėkit jokių permainų. Žinau, kas jas sugalvojo, apvogti nori paprastą žmogų.

Paprastas žmogus visada žino, kad nuo permainų jis nukentės. Nes, jeigu kažkas pasaulyje keičiasi, tai keičiasi tik į blogąją pusę. Nes tik vagys ir apgavikai gali sugalvoti kažkokias permainas, nes juk jiems tai apsimoka, o jei nepasimokėtų, tai nieko ir nedarytų.

Kiekvienas verslas yra suktybė ir apgaulė, nes iš kurgi tie verslininkai milijonus ėmė, kad viską pradėtų, kai visi buvom lygūs ir gaudavom po 120 rublių. Pavogė ar apgavo kažką, tai reiškia ir liko vagys, kurie paprastą žmogų, pasitaikius progai, visada apgaus.

O tikruosius apgavikus tokie žmonės traukia iš tolo. Jie sugeba iš daugybės bankų išsirinkti tą, kuris rytoj bankrutuos, ir padėti ten laidotuvėms kauptas viso savo gyvenimo santaupas. Ir ne į kokį terminuotą indėlį, o į tokį investicinį produktą, kuriam netaikomas indėlių draudimas. Beje, būtinybė gražiai pasilaidoti paprastam žmogui gerokai svarbiau už patį gyvenimą. Laidotuvės privalo būtų tokios, kad kaimynai pavydėtų ir antkapis ne prastesnis už stovinčius ant gretimų kapų.

Tapti sukčių auka amžius – ne riba. Ir šią savaitę dvylikametis vienos druskininkietės sūnus iš namų išnešė ir nepažįstamiems asmenims atidavė 80 000 litų. Taip pat sėkmingai pinigus kam nors atiduoda ir jo mamos ar močiutės amžiaus žmonės, nes sukčiai visada laimi, o paprastas žmogus nukenčia. Jeigu šiuo dėsniu neabejojate, jūs tikrai esate paprastas žmogus.

Šią savaitę sužinojome, kad pasirengimas euro įvedimui Lietuvoje bus „koordinuojamas aukščiausiu Vyriausybės lygiu”. Tai reiškia, kad bus sudaryta darbo grupė, kuri koordinuos kitų darbo grupių veiklą, o tos darbo grupės... Jau supratote?

Bus daug kalbėjimo, o sprendimą leisti, ar neleisti mums įsivesti eurą vis tiek priims Europos Komisija, pažiūrėjusi į skaičiukus, kurie nuo tų darbo grupių veiklos nė kiek nepriklauso. Tiesa, bus išleistas ne vienas milijonas biudžeto litų visuomenės informavimui.

Tai reiškia, kad Vyriausybė paskelbs konkursą, kurį laimės viena ar kelios viešųjų ryšių bendrovės.

Jos, viliuosi, užsakys į mano laikraštį keletą straipsnių, kuriuose bus aprašyta, kaip mums visiems verkiant reikia euro ir kaip jį įvedant nekils kainos.

Jūs juos praversite neskaitydami arba perskaitysite, bet vakare pasižiūrėsite Baltarusijos valstybinės televizijos žinias ir iš jų sužinosite, kad euro zona jau ryt-poryt žlugs paskui bankrutuojančias Jungtines Valstijas. O viešinimo lėšų negavę laikraščiai dar būtinai aprašys, kaip kilo kainos įvedant eurą Estijoje ir Slovakijoje.

Todėl tyliai jums prisipažinsiu, kad mane džiugina tas faktas, jog įvedant eurą Vyriausybė neketina atsiklausti jūsų ir mano nuomonės, ir nebus rengiamas joks referendumas. Nes jūs būtinai iškrėstumėte kiaulystę – pasakytumėte „Ne”.

Net jeigu 2015 m. euro įsivesti nepavyks, iki to laiko Vyriausybė atidės visus savo populistinius pažadus ir pasakos jums, kad privalome atitikti konvergencijos arba vadinamuosius Mastrichto kriterijus: infliacijos, biudžeto deficito, valstybės skolos, ilgalaikių palūkanų normos ir nacionalinės valiutos stabilumo rodiklius. Taigi gyvensime taip pat, lyg viešuosius finansus tvarkytų Ingrida Šimonytė, ir bus gerokai mažiau socializmo, negu jums norėtųsi.

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/rsa ... &com=1&s=1

Žygeivis
2013-02-28 17:08


Štai tokios "europinės vertybės", kurias palaiko ir propaguoja Lietuvą valdantys vagys ir kyšininkai.

Tai ir yra "valdoma demokratija", o iš tikrųjų pati šlykščiausia diktatūra, nes bando apsimesti "demokratiška" - Tautos nuomonės klausia tik tada, kai žino, jog gaus jiems tinkamą atsakymą. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Kov 2013 17:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Kov 2013 17:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Nėra diskusijos apie euro naudą


http://www.respublika.lt/lt/naujienos/n ... uro_nauda/

2013 kovo mėn. 04 d. 15:25:19

Ričardas ČEKUTIS, „Respublikos“ žurnalistas
Finansininkas Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Valdemaras Katkus


Lietuvoje net esminiais valstybingumo klausimais nevyksta jokia diskusija - paprastai valdiški sprendimai nuleidžiami iš viršaus arba propagandiškai dėstoma, esą valdžios sprendimams nėra jokios alternatyvos.

Taip buvo ir Lietuvai stojant į ES, kai kitokia nuomonė tiesiog buvo masiškai ignoruojama.

Apie susijusias su euro įvedimu problemas „Respublika“ kalbėjosi su finansininku Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru Valdemaru Katkumi.

- Dabar mums bandoma įteigti, kad turtingiausia Europoje Vokietija yra vieninga euro atžvilgiu ir jau vien dėl to mums reikia sekti jų pavyzdžiu. Tačiau štai teisės prof.Karlas Albrechtas Šachtšnaideris (Karl Albrecht Schachtschneider) neseniai vokiečių televizijoje sakė, kad euras jau dabar yra žlugęs ir kad „reikia baigti pinigų sąjungos avantiūrą“. O kodėl viešumoje beveik nesigirdi jokių mūsų argumentų, kaip į tą avantiūrą neįsivelti?

- Esu ne kartą sakęs, kad šiandien pati euro zona yra pasikeitusi nuo pat atsiradimo pradžios ir iki šiol neranda savo galutinės konfigūracijos, be to, nelabai randamas sutarimas, kokia ta euro zona galėtų ar turėtų būti.

O skeptikų Vokietijoje visada buvo daug: buvo ir daugelio Vokietijos ekonomistų pasirašytas laiškas politinei valdžiai, kuriame rašyta, kad euras neturi tvarių pamatų, buvo svarstyta ir Konstituciniame Teisme būtent to paties K.A.Šachtšnaiderio dėka...

Šiandien šį klausimą reikia kelti ne politiniu lygmeniu, o svarstyti grynai ūkiškai.

Euro zona yra jau sukurta, tačiau niekas neskaičiuoja jos išmontavimo sąnaudų ir nebandoma matuoti tokio žingsnio padarinių. Juk net ir Graikijai neleido išeiti iš euro zonos, nes bijoma net tokių pasvarstymų.

Pažiūrėkime kad ir į anglų argumentus. Juk prieš tai buvo panaši sąjunga - ECU, kai 1991 m. nacionalinės valiutos buvo susietos tarpusavyje.

Prisiminkime, kai po Dž.Sorošo spekuliacinės atakos prieš Didžiąją Britaniją ji tiesiog buvo priversta išeiti iš ECU, o ta sąjunga neteko perspektyvos.

Tada ir buvo sugalvota euro zona, į kurią britai tikrai nestos su savo svaru, nes jie jau daug pralaimėjo ECU laikais.

O Lietuvos padėtis dabar yra palanki: mes galime stebėti iš šalies ten vykstančius procesus, nedėdami savo pinigų.

Ir tie vokiečių skeptikai mato neigiamus dalykus, matė ir šios zonos kūrimo metu, todėl bandė perspėti visuomenę dėl gresiančių pavojų.

- Čia pacituočiau dar vieną K.A.Šachtšnaiderio mintį: „Nuo pat pradžių euras tarnavo tik vienam tikslui: režisuojant Briuseliui sukurti supervalstybę ir panaikinti atskirų valstybių suverenumą“.

Sprendžiant iš mūsų valdžios veiksmų, reikia suprasti, kad suverenumo jau nereikia? Pakanka euro?


- Šitos problemos, kurias dabar iškėlėte, Lietuvoje apskritai nediskutuojamos. Niekas valdžioje net nekelia tokių klausimų.

Aš asmeniškai manau, kad Briuselis iš pat pradžių nekėlė sau tikslo panaikinti nacionalinius suverenitetus.

Tačiau įkūrus euro zoną buvo suvokta, kad bendra valiuta gali sėkmingai funkcionuoti tik vienoje valstybėje.

Todėl šiuo metu vis garsiau kalbama apie Europos Federacinę Sąjungą - dėl to kuriama bankų sąjunga, bendra fiskalinė politika, priežiūros institucijos ir visa kita.


Iš tikrųjų į tai dabar einama, ką minėjo K.A. Šachtšnaideris.

Be to, neseniai keli Europos ekonomistai surado kitą analogiją: šiuo metu Europoje yra tokia padėtis, kokia buvo Jungtinėse Valstijose po pilietinio karo XIX a. viduryje, kai atskiros valstijos turėjo krūvas skolų ir tuo pagrindu pradėjo vienytis, įvesdamos bendrą valiutą - JAV dolerį.

Jeigu konstatuojame, kad valiuta turi funkcionuoti vieningoje valstybėje, vadinasi, einame į federacinę valstybę. Tačiau tas supratimas Briuselyje atėjo ne iš karto.

- Vadinasi, iš pradžių sukūrė pinigus, o tada jų pagrindu pradėta kurti valstybė?

- Būtent. Dabar jau ES suprantama, kad euro zonos išardymas būtų pernelyg sudėtingas ir sunkiai prognozuojamas dalykas. Be to, egzistuoja ir išoriniai veiksniai.

Jau 2009 metais, kada prasidėjo šita krizė, amerikiečiai Europai yra aiškiai pasakę: nedrįskite ardyti euro zonos, nes tai gali grėsti vidiniais karais. Ir taip kalbėjo net aukščiausi NATO pareigūnai.

Iš tikrųjų sudėti viską į vieną krūvą nėra labai sunku, tačiau kaip paskui atsidalyti, kaip išardyti?

Tai jie perspėjo, kad šito ES nedarytų. Todėl euro zona nėra vien ekonominis projektas ir net ne vien politinis. Ji turi ir karinę reikšmę, o tai dar vienas labai rimtas stabdys.

- Ar Lietuvoje apskritai kas nors skaičiuoja ūkiškai: kiek mes turėsime įnešti? Ką gausime mainais? Tiesiog kartais susidaro įspūdis, kad kalbama daugiau tikėjimo ir netikėjimo kontekste, t.y. grynai ideologiškai, neatsižvelgiant į objektyvius skaičiavimus.

- Kad tai išsiaiškintume, valdžia turi dėlioti maždaug tokį balansą: vienoje pusėje turi būti dedama nauda, kitoje - sąnaudos. Iki šios dienos to nėra tikrai.

Tiesa, prieš keletą dienų yra sudaryta komisija. Tačiau iš ten kol kas sklinda tik žodžiai: „bandysime įtikinėti“. Vadinasi, dabar užsiiminėjama propaganda.

Galbūt išgirsime, kai jie pasakys: „bandysime apskaičiuoti euro įvedimo poveikį atskiroms socialinėms grupėms“.

Šiuo metu sprendimas eina priekyje, o skaičiavimai - paskui... Vežimas statomas prieš arklį.

Pasaulyje šiaip žinomos mažiausiai 5 krizės rūšys, o įsivedę eurą mes pašaliname tik vienos rūšies tikimybę, t.y. valiutų mainų ir devalvacijos krizės galimybę.

O kas toliau?

Iš tikrųjų jūs bene vieninteliai Lietuvoje keliate ūkinius aspektus aukščiau politinių ar propagandinių.

O juk reikia klausti savęs paprastai, šeimininkiškai. Kas pagerės?

Daugiau žmonių galėtume įdarbinti? Atsakymas - ne.

Sumažinsime krizių galimybę? Ne.

Euro entuziastai tiesiog labai užkelia žmonių lūkesčius, priskirdami nebūtus dalykus tam euro įvedimui.

Todėl apie eurą reikia kalbėti kaip apie ūkinį projektą ir visi aspektai šiame projekte turi būti apskaičiuoti protingai: ar mūsų sąnaudos šiame projekte neviršys gaunamos naudos.

- Bet iš dabartinės valdžios reakcijos nepanašu, kad tai būtų ūkinis projektas.

Tiesiog euras pristatomas kaip nekvestionuojamas gėris, o tie, kurie abejoja arba bando skaičiuoti, sakoma, kad dirba rusams... Ir taškas.


- Tuomet tie, kurie pasakoja tokius dalykus, privalo atsakyti: kuo bloga yra mūsų dabartinė padėtis?

Litas su euru susietas, esant reikalui turime galimybę atsieti, būdami patys sau šeimininkais. Europoje yra dvi sąjungos: bankininkų sąjunga, t.y. euro zona, ir vyriausybių sąjunga, t.y. ES.

Tai į ES mes esame įstoję ir iš ten net gauname paramą. Mums yra naudinga būti šitoje padėtyje.

Kodėl turėtume stoti dar ir į bankininkų sąjungą? Juk į šią sąjungą privalės stoti visa Lietuvos bankininkystės sistema, kuri atsisakys gaminti litus ir atiduos šią teisę Europos centriniam bankui.

Tačiau į šią sistemą ji negali įstoti be Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigų, nes į tą draudimo fondą reikia iškart įnešti 800-900 milijonų eurų ir dar prisiimti 5 milijardus eurų įsipareigojimų.

2007-aisiais Lietuvos bankinė sistema galėjo įstoti be mokesčių mokėtojų pinigų.

O mano įvardytos sumos tėra dabartinis minimumas, kurį moka estai.

Mes net nežinome, ar nereikės sumokėti dar brangiau.

Todėl valdžia kartu su visais euro entuziastais ir turi atsakyti: kuo dabartinė padėtis yra bloga?

Neturime kur dėti pinigų, kad taip norime tapti visos šitos zonos donorais?

Reikia ne politikuoti, o realiai skaičiuoti.

Komentarai
http://www.respublika.lt/lt/naujienos/n ... komentarai

Sygas 2013 kovo mėn. 04 d. 18:26:58

Vienintelis blaivaus proto signataras finansų analitikas V.Katkus pasisako apie to hibridinio EURO ir hibridinės ES FEDERACIJOS paslaptingus tikslus, sunaikinant tokias valstybėles kaip Lietuva.

Mūsų valdžiažmogiai ir toliau kabina tautiečiams makaronus bei meluoja susiriesdami apie BŪSIMĄ ES ROJŲ panaikinus LITĄ ir įsivedus EURĄ.

Jau į tą vadinamąjį ES rojų mus įstūmė per žiaurią apgaulę referendumo metu auštrevičiai su savo agitatorių Co.

Euras yra prapultis Lietuvai, nors ir dabar nebe kas beliko iš nepriklausomos Lietuvos: smaugiami mokesčiai, bedarbystė, žiauri emigracija, fantastinės augančios kainos kurui ir kt."malonumai".

Taip, kad klausyti esamos valdžios apie EURO būtinumą yra miegančio arklio
pasakos, superkliedesiai ir tiek.

Žygeivis 2013 kovo mėn. 05 d. 16:21:20

Simas: Visų pirma Eurostabilumo fondui reiks įnešti 5 mldr. lt - iš kur gaus, skolinsis - tas "gerumas" slepiamas.

Be to mūsų rinką užplūs lengvai transportuojama prasčiausios kokybės maisto produkcija (kitų ES šalių ūkininkai 2,5 karto geriau finansuojami, pigiau gali pagaminti nei LT ūkininkai), ko pasekoje normalesnės kokybės maistas pasieks Vakarų Europos kainas.

Paslaugų sfera užsienio investuotojų pagalba išpūs kainas.

Kaip visada labiausiai nukentės žemiausias socialinis sluoksnis, nes jų pajamos neaugs tokiu greičiu kaip kainos (Suomijos ir Estijos pavyzdžiai).

T.y. ~85% lietuvių keiksis dar labiau, ~10% nematys jokio didelio skirtumo ir ~5% viskas bus labai gerai, kuo jie ir girsis atsistoję prie tribūnų.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Kov 2013 17:34 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
R.Paksas. Politikai Lietuvai gali siūlyti eurą, bet nutarti turi tauta


http://www.delfi.lt/news/ringas/politic ... d=60810675

Rolandas Paksas, Europos Parlamento narys
2013 m. kovo 3 d. 21:40

Pastaruoju metu atsinaujinusias diskusijas apie euro įvedimą Lietuvoje pavadinčiau žodžiu, kuris atsirado laiku ir vietoje. Kaip sakoma, tiesa gimsta ginčuose ir diskusijose ir labai gerai, kad toms diskusijoms turime pakankamai daug laiko. Tad yra vilties, kad neatsitiks taip, kaip su naujos atominės statyba, kuomet pirmiau buvo nutarta, o dabar esame priversti diskutuoti apie galimas tokio nutarimo pasekmes.

Šiek tiek keista, kad kartais apie euro įvedimą Lietuvoje jau kalbama kaip galutinį ir neginčijamą sprendimą. Manau, kad tokia traktuotė yra neteisinga, kadangi pirmiausiai, priimdami sprendimą dėl euro, turėtume susidėlioti visus už ir prieš.

Antra, noriu priminti ir pabrėžti, kad Konstitucijoje pasakyta, jog svarbiausius valstybėje klausimus tauta sprendžia referendumu.

Ir prašyčiau apžvalgininkų ir politologų to pasakymo nebandyti apversti nuo kojų ant galvos, pradedant įrodinėti, jog esu nusistatęs prieš euro įvedimą.

Lito atsisakymas ir perėjimas prie euro yra vienas iš svarbiausių valstybės klausimų, todėl jam įgyvendinti turi būti pasirinktas ne tik pats geriausiais laikas bei teisingiausi sprendimai, bet tam įvedimui turi pritarti tauta.

Kad ji galėtų tai padaryti, privalome pirmiausiai pradėti rimtas diskusijas apie euro, kaip naujo šalies piniginio vieneto, privalumus ir trūkumus.

Visuomenė turi išgirsti, o ekspertai aptarti visas neigiamas ir teigiamas euro įvedimo puses, aptarti argumentuotai.

Nes šiandien pasakymas, kad jeigu neįsivesime euro, į Lietuvą neateis investicijos, atrodo nerimtai. Kaip tos investicijos ateina į kitas, ne euro zonos šalis, galų gale, kaip jos iki šiol atėjo į Lietuvą?

Ekonomistai sako, kad įvedus eurą, piliečiai ir ūkio subjektai galės naudotis visais bendros valiutos privalumais: neliks lito ir euro kurso kitimo rizikos, nebebus pinigų keitimo išlaidų, mažiau kainuos tarptautiniai pinigų pervedimai, bus geresnės sąlygos palyginti kainas, o tai savo ruožtu paskatins konkurenciją. Šalies finansų rinka taps nepalyginamai didesnės ir likvidesnės euro zonos finansų rinkos dalimi, tai sudarys sąlygas pritraukti išorės lėšas greičiau ir mažesnėmis sąnaudomis.

Tačiau ekspertams kalbant apie euro naudą tam tikroms finansinio sektoriaus sritims, paprastus žmones labiausiai jaudina, kad įvedus naują valiutą, kils kainos – tą rodo kitų šalių patirtis.

Tuo, kad Lietuvai prisijungus prie euro zonos, padidės žmonių pajamos, tikinčių, ko gero, nėra.


Euro buvimas tiesiogiai nereiškia geresnio valstybės gyvenimo.

Štai Suomija turi eurą, Danija bei Švedija neturi, tačiau visų trijų šalių ekonominė situacija, gyvenimo lygis jose yra panašus.

Netgi Lenkija, net ir sunkiausiais krizės metais auginusi savo vidaus produktą ir mažiausiai nukentėjusi nuo ekonominės krizės, šiandien neskuba atsisakyti savo zloto.

Tarp euro minusų yra vertinama tai, kad pati euro zona, lyginant su 2007 metais, yra gerokai pakitusi ir buvimo euro zonoje sąnaudos Lietuvai gali būti labai didelės. Per pastaruosius metus euro zona labai pasikeitė ir kalbėti apie skubų euro įsivedimą yra, manau, neatsakinga.

Nepamirškime, kad apie euro zonos iširimo galimybę imta svarstyti 2011 metais, pagilėjus skolų krizei Portugalijoje, Ispanijoje, Graikijoje, Italijoje ir Airijoje. Tie svarstymai šiuo metu aprimę, tačiau problemos niekur nedingo ir, manau, klausimas dėl euro ateities anksčiau ar vėliau vėl iškils.

Mane stebina tai, kad beveik 10 metų Lietuvoje aptarinėjant euro įvedimą, specialistams svarstant visus „už“ ir „prieš“, politiniu lygmeniu taip ir nebuvo ryžtasi paklausti žmonių nuomonės dėl bendros valiutos įvedimo.

Tačiau galiu su jumis pasidalinti naujausios visuomenės apklausos, kurią atliko viena bendrovė „Vilmorus“ vasario mėnesį, duomenimis.

Daugiau kaip 55 procentai apklaustųjų mano, kad dėl euro įvedimo Lietuvoje tauta turi apsispręsti referendume, 26 procentai mano, kad ne, o 18 procentų šiuo klausimu savo nuomonės neturėjo.

Atkreipsiu dėmesį, kad beveik vienodai už referendumą dėl euro įvedimo pasisakė ir mažas, ir didesnes pajamas gaunantys asmenys, nepriklausomai nuo jų socialinio statuso bei išsilavinimo.

Kitose šalyse vykdomi visuomenės nuomonės tyrimai taip rodo, kad gyventojų prielankumas eurui gerokai mažėja.

Švedijoje prieš prisijungimą prie euro zonos pasisako daugiau kaip 80 proc. gyventojų, lenkai pareiškė atidedantys euro įvedimo planus iki tol, kol pagerės ekonominė situacija visoje bendrijoje, jų pavyzdžiu seka ir Bulgarija.

Euras neturėtų tapti dar viena priešprieša tarp valdžios ir tautos.

Esu įsitikinęs, kad visuomenei itin svarbiais klausimais, o šalies piniginio vieneto pakeitimas yra vienas tokių, turėtų būti rengiamas referendumas. Tą jau ne kartą siūliau ir galiu tai pakartoti dar ne vieną sykį.

Abejonių dėl galimų privalumų įvedus eurą, yra daug, ir tai, kad žmones norima pastatyti prieš faktą, užuot tarusis su jais, klausus jų nuomonės, tik padidina jų nepasitikėjimą tiek valdžios sprendimais, tiek pačia bendrąja valiuta.

Politikai Lietuvai gali siūlyti eurą, bet nutarti turi tauta.

Geriausia būtų, kad Seimas, nieko nelaukdamas, imtųsi iniciatyvos surengti referendumą dėl euro įvedimo Lietuvoje.

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/politic ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Kov 2013 19:46 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Premjeras skuba gelbėti salas


http://www.ekspertai.eu/premjeras-skuba-gelbeti-salas/

Paskelbta: 2013-03-20 14:16
Autorius: ekspertai.eu

Paveikslėlis

Kipras (Kipro respublika) − valstybė ir sala Viduržemio jūros rytuose, į pietus nuo Turkijos ir į vakarus nuo Sirijos bei Libano. Tai trečioji pagal dydį sala Viduržemio jūroje. Geografiškai šalis priklauso Azijai, tačiau politiniu ir kultūriniu požiūriu yra laikoma Europos dalimi.

Premjeras Algirdas Butkevičius, ir toliau mulkindamas visuomenę, bando ją įtikinti, kad Lietuvai reikia kuo greičiau įsivesti eurą.

Trečiadienį paskelbtame interviu dienraščiui „Lietuvos žinios“ premjeras pateikė argumentus už eurą, bet jie prilygsta viešųjų ryšių akcijai, o ne rimtoms analizėms.

„Pateiksiu kelis paprastus argumentus, kodėl euras mums naudingas. Šiuo metu paskolos eurais sudaro 70 proc. visų išduotų paskolų. Antra, kasmet keisdami litus į eurus prarandame maždaug 100-120 mln. litų. Trečia, įsivedus eurą, ir valstybė, ir žmonės galės skolintis mažesnėmis palūkanomis“, – teigė premjeras.

Dėl žemų euro palūkanų 70 proc. visų išduotų paskolų yra eurais, tad teiginys, kad įsivedus eurą bus galima skolintis mažesnėmis palūkanomis, yra tiesiog juokingas, nes tai galima daryti jau dabar. Beje, vadovaujantis šia logika, premjeras nori, kad gyventojai daugiau skolintųsi.

Palyginti su įmokomis į Europos finansinio stabilumo fondą, kurias moka kiekviena euro zonos narė, keitimo išlaidos yra menkos.

Estijos, kuri nuo 2011 metų sausio tapo euro zonos nare, planuojamas indėlis sudarytų maždaug nuo 1,9 mlrd. iki 3,4 mlrd. eurų.

Lietuvai tapus euro zonos nare, taip pat tektų įnešti į šį fondą tam tikrą lėšų sumą.

Pavyzdžiui, Slovakija, kuri iš visų euro zonos narių pagal įvairius parametrus yra panašiausia į Lietuvą, 2011 metais šiam fondui sumokėjo 7,728 mlrd. eurų.

Dabar šis fondas „gelbės“ Kiprą, o mūsų politiniam elitui galvotrūkčiais skubant į grimzdantį euro zonos laivą, neatsipeikėję nuo taupymų ir karpymų piliečiai turės gelbėti kokią nors dar vieną salą pietuose.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Kov 2013 20:04 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Kipro krizė - rimtas Europos byrėjimo ženklas


http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/kom ... enklas.htm

Andrius Užkalnis
2013-03-20 14:31

Jei kas nors sako, kad nėra padėties be išeities (arba kad nebūna taip, kad niekaip nebūtų, nes kaip nors būna vis tiek) – tie žmonės nesekė Kipro įvykių pastarosiomis dienomis.

Istorija paprasta: Kipras, maždaug triskart už Lietuvą gyventojų skaičiumi mažesnė Europos Sąjungos šalis, priartėjo prie bankroto. Vyriausybės galimybės pasiskolinti rinkoje yra niekinės, nes šalies vertybiniai popieriai oficialiai prilyginti šiukšlėms (būtent taip verčiamas angliškas terminas “junk”).

Šalies bankai, jei negaus pagalbos iš šalies, netrukus galės gesinti šviesas ir rakinti duris.

ES pažadėjo padėti, tačiau Vokietijoje (kuri jau pavargo kišti pinigus pietų Europos ekonomikų gyvybės palaikymui, nors visi mato, kad ligonių padėtis negerėja) šiemet rinkimai.

O Kipras garsėja tuo, kad ten ženklią dalį indėlių dalį sudaro pinigai iš Rusijos. Graikus ar ispanus gelbėti – vienas reikalas, bet kišti vokiškus pinigus, kad išgelbėtum rusų oligarchų santaupas? Šito rinkėjams neparduosi. Jų kantrybė nėra begalinė.

Todėl Kiprui buvo pasakyta, kad jus išgelbėsim, bet turit patys prisidėti prie gelbėjimo: nukirpsim, priklausomai nuo indėlio dydžio, iki 9,9 proc. vienkartinį mokestį, ir tiek žinių. Visą tvarką turėjo patvirtinti parlamentas, o kad žmonės neišvilktų indėlių iki mokesčių įsigaliojimo, bankus užrakino ir pavedimus sustabdė.

Kipriečiams idėja, žinoma, nepatiko (ar kas nors tikėjosi kitaip?), nepatiko ir rusams, kurie aukščiausiu lygiu pasmerkė tokią betvarkę ir prigrasino Kiprui nepadėti, jei čia taip bus (gerai, kad nežadėjo įvesti kariuomenės neramumų slopinimui, nes pikti Kipro gyventojai jau išėjo protestuoti).

Parlamentas vieną sykį ruošėsi balsuoti, bet perkėlė į kitą dieną, paskui vyriausybės atstovai akivaizdžioje panikoje kas valandą mėtė žiniasklaidai vis naujus sąskaitų apskutimo variantus (gal paimti daugiau iš didelių indėlininkų, o mažiau iš vargingesnių). Aiškiai matėsi, kad niekas nežino, ką daryti. Kitą dieną parlamentas susirinko ir balsavo prieš.

Vyriausybė ir politinės partijos dabar toliau tariasi, ką daryti. Palyginimui: daugiabutis namas dega, o gyventojai tariasi, ką daryti, nes jei leisi ugniagesius prie namo, tai neišvengiamai sugadins turtą ir tuose butuose, kurie dar nedega. Sušlaps kilimai ir baldai. Kipro padėtis yra unikaliai bloga, nes geros išeities nematyti.

Atidarius bankus ir vėl leidus naudotis indėliais be apribojimų, jie bus iššluoti ir bankai užsilenks – nė vienas neturi tiek lėšų, kad galėtų išlaikyti indėlininkų paniką. Indėlininkų panika yra šiuo atveju garantuota: čia jums ne šiaip gandai, čia pati Vyriausybė žadėjo dalinį nacionalizavimą, kurio tik per plauką išvengta.

Atidarius bankus ir apribojus naudojimąsi indėliais, jie bus iššluoti kiek lėčiau, bet vis tiek bus iššluoti. Naujų lėšų į tuos bankus, be abejo, niekas nebeneš, ir bankams ateis galas. Laikant bankus uždarytus, valstybė nebegalės funkcionuoti dabartinėje formoje.


Iš esmės vienintelis variantas išgelbėti Kiprą, kaip funkcionuojančią ES ir eurozonos valstybę, būtų Europos Sąjungai pasakyti, kad visi indėliai 100 proc. garantuoti amžiams, ir pinigų gelbėjimui bus tiek, kiek reikės, ir pamirškit apie indėlių apkarpymą, tai buvo klaida ir niekada gyvenime nieko panašaus nebesiūlysime.

Tai sunkiai įsivaizduojama – dar ir dėl to, kad reikštų moralinį bankrotą: kai tokie aukšti Europos ponai vieną dieną sako vienaip, kitą dieną pasirodo esą neįgalūs įgyvendinti sprendimo ir apsisukę jau kalba kitaip, tai tampa panašu į Sovietų Sąjungos žlugimo metus.

Prisiminkite 50 ir 100 rublių banknotų staigų išėmimą iš apyvartos, neišgryninamas lėšas bankuose ir pinigus, kurių vis tiek neiškeisi į prekes.

Taip pat, kaip ir Sovietų Sąjungoje, buvo skelbiami potvarkiai, kurių niekas neklausė, ir įstatymai, kurių niekas nevykdė.

Sunkiai įsivaizduojama nereiškia neįmanoma.

Įvykiai plėtosis labai staigiai: jei Kipre indėlių lėšos vis tiek bus apkarpytos, visi Europoje (ir Lietuva) supras, kad kurį laiką atrodžiusi tvirta kaip uola 100 tūkstančių apdraustų eurų garantija (sėkmingai suveikusi ir Snoro, ir Ūkio banko atvejais mūsų šalyje) - jokia nebe Europos garantija.

Tai tik nacionalinės vyriausybės pasiryžimo ir jos turimų lėšų klausimas: Europa nebeišgelbės, nes geležinių taisyklių nebėra, yra tik panika laive ir kiekvienas už save.

O Kipre, įtariu, po kurio laiko bus galima palyginti nebrangiai atostogauti: šalis bus žymiai neturtingesnė ir grįš prie to, ką daro geriausiai: turizmo, maisto ir labai skanaus sūrio iš avių bei ožkų pieno mišinio.

Mes stebėsime susidomėję: dar vienas atvejis, kai mūsų akivaizdoje vyksta tokie didžiuliai Europos pokyčiai, ko gero, nematyti nuo tų laikų, kai buvo griaunama Berlyno siena.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13637827111363662853&view=6

55. Žygeivis
2013-03-20 19:07


Subyrėjo "raudonojo blogio" imperija, subyrės ir "žydrojo blogio" imperija... :)

Na o mes šiam nuostabiam veiksmui visapusiškai padėsime - galutinai likviduosime šį absoliutų Lietuvybės priešą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Kov 2013 16:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Kipro krizė kelia grėsmę ES vaidmeniui ir legitimumui


http://www.bernardinai.lt/straipsnis/20 ... umui/97826

2013-03-22

Atmesdamas Europos Sąjungos (ES) pasiūlytas finansinio gelbėjimo programos sąlygas ir kreipdamasis pagalbos į Rusiją, Kipras pademonstravo didėjantį nusivylimą ir blėstantį solidarumą.

Sumaištis dėl gelbėjimo plano, kurį Kipro parlamentas griežtai atmetė antradienį, daugeliui padidino abejones dėl vieningos Europos projekto legitimumo, ypač kurstomas nuogąstavimų dėl Vokietijos dominavimo bei pavojaus valstybių suverenumui.

Neįprastas demaršas, kurį pademonstravo ES narė, paprašiusi pagalbos iš Šaltojo karo laikų priešininkės, kelia rimtų klausimų, kiek Europa yra pajėgi ir pasiryžusi pasirūpinti savais reikalais.

„Manau, yra aiškus pavojus, kad Kipras bus gelbstimas Rusijos, o euro zona bus laikoma mažiau patikima, nepajėgi išgelbėti Kipro“, – sakė Pietryčių Europos reikalų ekspertas Vasilis Monastiriotis, dirbantis Londono ekonomikos mokykloje. „Tai sukels daug klausimų dėl Europos Sąjungos legitimumo, – pažymėjo jis. – Šalys gali prašyti finansinės pagalbos iš Kinijos arba arabų valstybių, o tai gali dezintegruoti Europos Sąjungą, paversti ją mažiau aktualia institucija.“

Kai prieš penkerius metus ištikusi finansų krizė sukėlė didelį spaudimą prasiskolinusioms šalims, tokioms kaip Graikija, Portugalija ar Airija, finansinio gelbėjimo programos tapo ne vien ekonominiu, bet ir politiniu klausimu.

Turtingoji Vokietija įgijo savotiško baubo įvaizdį dėl savo reikalavimo vykdyti griežto taupymo priemones mainais į finansinę pagalbą.

Kiprui taip pat buvo pasiūlyta imtis skausmingų priemonių, įskaitant precedento neturintį reikalavimą, kad Nikosija nurėžtų dalį nuo jos bankuose laikomų indėlių, tokiu būdu prisidedant prie finansinio gelbėjimo programos.

Europos Parlamento nariai ketvirtadienį paskelbė pavojaus signalą dėl galimo scenarijaus, kad Rusijai bus leista gelbėti šalį, kurios ekonomika sudaro vos 0,2 proc. euro zonos bendrojo vidaus produkto.

Daug Rusijos privačių ir juridinių subjektų turi verslo interesų toje saloje ir laiko didelius indėlius jos bankuose, o Maskvai, gaunančiai dideles pajamas už parduodamą naftą ir dujas, nebūtų sunku pratęsti 2,5 mlrd. eurų (8,6 mlrd. litų) paskolos, kurią ji suteikė Kiprui 2011-metais, grąžinimo terminą bei nustatyti mažesnes palūkanas.

Analitikai prognozuoja, kad mainais į naują paskolą arba vieno iš paliegusių Kipro bankų perėmimą Rusija gali pareikalauti savo dalies eksploatuojant gamtinių dujų išteklius, kurie buvo atrasti Viduržemio jūroje netoli šios salos krantų. „Mums reikia europinio, o ne išorinio Kipro problemos sprendimo“, – sakoma įvairioms politinėms stovykloms atstovaujančių Europos Parlamento narių paskelbtame pranešime.

Neabejotina, kad didžiausia kliūtis greitam susitarimui yra Vokietija.
Vokietijos vyriausybės pareigūnai, įskaitant kanclerę Angelą Merkel, žino, kad šalies žmonėms bus sunku iškišti Kipro gelbėjimo idėją. Kitaip nei Graikijos, Italijos arba Ispanijos atveju, Vokietijos rinkėjai menkai teužjaučia šalį, kuri yra laikoma rojumi vengiantiems mokesčių ir prieglobsčiu abejotinos kilmės lėšoms, sukauptoms įtartinų Rusijos oligarchų.

Opozicijoje esantys Vokietijos socialdemokratai taip pat tvirtino, kad Kiprui reikia keisti savo verslo modelį, tačiau perspėjo dėl pavojų, jeigu tos šalies problemos sprendimas bus vilkinamas. „Ši krizė daro didelę papildomą žalą, – sakė Europos Parlamento socialdemokratų frakcijos atstovas Michaelis Rothas. – Europa išgyvena tikėjimo ir solidarumo krizę, o tuo metu, kai reikia didesnio solidarumo, toną užduoda buhalteriai.“

Kipre didžiausią pasipiktinimą sukėlė pasiūlymas apmokestinti eilinių bankų indėlininkų sąskaitas. Daugelis tokį žingsnį laiko neįsivaizduojamu Europoje, kur indėliams iki 100 tūkst. eurų taikoma įstatymų numatyta apsauga. Kipro vyriausybė buvo linkusi pritarti šiam planui, tačiau įsiplieskę protestai gatvėse antradienį paskatino parlamentą pakeisti poziciją 180 laipsnių.

Kai kurie ekspertai pažymi, kad šia problemą apsunkina Europos jaučiamas nepalankumas Kiprui. „Manau, kantrybė senka taip pat dėl kitų Kipro problemų, tokių kaip jo nesugebėjimas susitaikyti su (turkiška) šiaure ir mokesčių vengimą skatinanti strategija“, – sakė Berlyne įsikūrusios nepriklausomos Vokietijos užsienio santykių tarybos politologas Josefas Janningas. Kipras nesutiko daryti nuolaidų per užsitęsusias derybas dėl galimybės politinėmis priemonėmis išspręsti turkiškojo separatistinio Šiaurės Kipro, kurį Nikosija atsisako pripažinti, problemą.

Duodamas interviu „Frankfurter Allgemeine Zeitung“, Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas atrodė siekiantis pabrėžti ES nesėkmes, sprendžiant Kipro problemą, kaltindamas Bendriją elgiantis „kaip bulius porceliano parduotuvėje“.

Rusijos lyderis Europos pasiūlymą apmokestinti Kipro indėlius prilygino sovietinei sistemai, „kuri apiplėšinėjo gyventojus per daug nesukdama galvos“.

BNS

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Kov 2013 18:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Путин отдал тайный приказ вывести все деньги из западных банков


http://www.kavkazcenter.info/russ/conte ... 6998.shtml

Время публикации: 2013-03-26 в 14:07

Путин через МИД РФ распространил тайное послание всем российским посольствам об информировании граждан и компаний о необходимости снятия всех средств со счетов западных банков.

Об этом сообщает кипрское издание Incyprus
http://www.incyprus.com.cy/en-gb/Showbi ... um=twitter

Представитель этого издания увидел в одном из кипрских банков в минувшую пятницу бюллетень, который МИД отправил своим посольствам по всему миру о консультировании, как граждан России, так и компаний по изъятию своих активов из Западных банковских и финансовых институтов «немедленно».

Издание утверждает, что Кремль опасается, что и Европейский союз и Соединенные Штаты готовятся к крупнейшей конфискации в современной истории.

Российский МИД пока не подтвердил, и не опроверг данную информацию.

Американский финансист Джим Синклер в интерью King World News назвал эскалацию финансового кризиса на Кипре катастрофой, которая «сравнима с убийством эрцгерцога Фердинанда, которое положило начало Первой мировой войне».

Это важнейшее историческое событие. Крупные СМИ и эксперты говорят, что события на Кипре – это «буря в стакане воды». Это совершенно неправильно».

По его мнению, «содеянное Лагард и МВФ (на Кипре) потенциально разрушило все усилия Бернанке (главы ФРС – прим. «Хвилі»). Это также потенциально свело на нет старания всех центробанков, использовавших количественное смягчение для поддержания суверенной платежеспособности».

The Financial Times. приводит мнение бывшего заместителя главы Центробанка РФ Сергея Алексашенко, который назвал предложение о налоге на кипрские вклады — «огромной ошибкой европейцев».

«Это вызывает недоверие к банковской системе по всей Европе, так что в следующий раз везде, где разразится кризис, вкладчики будут выводить свои деньги из банков», — уверен российский финансист.

Реакция России на предложенное налогообложение банковских вкладов оказалось гневной. Неужели никто не понимал, что значительная доля русских денег на Кипре принадлежит людям, близким к Кремлю? — восклицает автор FT.

«В результате из-за плохо состряпанного плана был вбит новый клин между Европой и Россией, которая остается для Европы крупнейшим импортером энергии», — указывает он.

Нет сомнений, что эта ситуация обозначило нового витка глобальной финансовой и экономической турбулентности, которая повлечет за собой очень серьезные последствия.

По сообщениям СМИ, рано утром 25 марта было достигнуто «соглашение по спасению Кипра от дефолта».

Все негарантированные банковские вклады «Народного банка Кипра» (Laiki Bank) на сумму свыше 100.000 евро полностью конфискуются в пользу государства.

Вклады на сумму ниже 100.000 евро сокращаются в пользу государства на 40%.

Другие банки конфискуют 30% средств от вкладов свыше 100 000 евро.


Банки продолжают оставаться закрытыми.

Получения одобрения конфискации денег у населения от парламента «не требуется», так как ранее парламент уже принял закон, позволяющий правительству произвести «реструктурализацию». В чем она конкретно состоит, личное дело правительства.

Напомним, что половина всех банковских счетов на Кипре принадлежит русским жуликам и ворам.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Kov 2013 20:41 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Narystė euro zonoje padvigubino Estijos skolą


http://www.balsas.lt/naujiena/725464/na ... ijos-skola

2013.03.29 15:40

Pernai Estijos nacionalinė skola išaugo kone dvigubai.

Iš dalies tokio reiškinio kaltininkas – Europos finansinio stabilumo mechanizmas (EFSM), kuris yra skirtas gelbėti euro zonos nares, patiriančias finansinių sunkumų, praneša AFP.



2011 metais Estijos nacionalinė skola siekė 6,1 proc. BVP ir buvo viena mažiausių visoje Europoje.

Pernai šis skaičius išaugo iki 10,1 proc. ir šiuo metu siekia maždaug 1,7 mlrd. eurų.



Estijos statistikos departamento atstovė Agnes Naarits pripažino, kad didžiąja dalimi skolos augimą lėmė narystė euro zonoje, nes šalis buvo priversta įnešti savo indėlį į EFSM.



2011 metais Estijos biudžeto perviršis siekė 1,1 proc. BVP. Pernai biudžete atsivėrė 0,3 proc. deficitas.

Komentarai
http://www.balsas.lt/komentarai/naryste ... i-apacioje

Žygeivis 2013-03-29 19:44:09

Šaltinis: Ekspertai.eu. Premjeras skuba gelbėti salas
Paskelbta: 2013-03-20 14:16

Ištrauka:

"Palyginti su įmokomis į Europos finansinio stabilumo fondą, kurias moka kiekviena euro zonos narė, keitimo išlaidos yra menkos.

Estijos, kuri nuo 2011 metų sausio tapo euro zonos nare, planuojamas indėlis sudarytų maždaug nuo 1,9 mlrd. iki 3,4 mlrd. eurų.

Lietuvai tapus euro zonos nare, taip pat tektų įnešti į šį fondą tam tikrą lėšų sumą.

Pavyzdžiui, Slovakija, kuri iš visų euro zonos narių pagal įvairius parametrus yra panašiausia į Lietuvą, 2011 metais šiam fondui sumokėjo 7,728 mlrd. eurų.


Dabar šis fondas „gelbės“ Kiprą, o mūsų politiniam elitui galvotrūkčiais skubant į grimzdantį euro zonos laivą, neatsipeikėję nuo taupymų ir karpymų piliečiai turės gelbėti kokią nors dar vieną salą pietuose."

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 02 Bal 2013 23:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
4 požymiai, kad euras yra pasmerktas


http://www.balsas.lt/naujiena/726028/4- ... pasmerktas

2013.04.02 21:05

Pradžioje buvo tik „graikų krizė“. Tada rinkos suprato, kad Portugalija, Airija, Italija ir Ispanija taip pat turi problemų ir tada gimė teriminas PIIGS (angl. Portugal, Italy, Ireland, Greece, Spain).

Bet dabar, kai į problemas įsivėlė ir Graikija su Slovėnija, atsirado arkonimas SIC(K) PIGS. Baiminamasi, kad gali prireikti dar vienos balsės, jei ir Estija pareikalaus gelbėjimosi plano. Euro krizė jau skaičiuoja ketvirtus metus ir nepanašu, kad šie bus paskutinieji, rašo „The Atlantic“.

Nors nuobodžių periodų laikas ilgėja, o grynas finansinis teroras nebe toks akivaizdus, nuo to laiko, kai Europos centrinis bankas pažadėjo padaryti „viską, ko reikės“, kad išgelbėtų bendrą valiutą.

Tačiau Kipro ir Slovėnijos atvejai rodo, kad kova dar nesibaigė. Euro zona neturi fiskalinių ar bankų sąjungų, kurių reikia, kad veiktų pinigų sąjunga. Nieko nėra daroma ta kryptimi.

Tuo tarpu euro trūkumai toliau traukia šalis į krizę. Viešoji politika radikalėja. Kiprui prireikė gelbėjimosi plano, nes per dideli šalies bankai prastai surizikavo įsigydami Graikijos vertybinių popierių. Slovėnijos atvejis panašus, bet bankininkai suklydo investuodami į vidaus rinką.

Bankai nuolat daro klaidingus sprendimus ir tai gali privesti prie bankroto, jei šalis neturi savo centrinio banko. Lygiai taip pat kaip visos euro zonos šalys. „The Atlantic“ žurnalistas Metthew O‘Brienas numato keturias priežastis, kodėl dabartinė euro zonos sankloda veda prie krizės.

Per griežti pinigai


Euro zonos negalima pavadinti optimalia valiutų zona. Kitaip tariant, tai buvo bloga idėja. Šalys narės yra tiek skirtingos, kad joms reikia taikyti skirtingą monetarinę politiką, tačiau taip nėra. ECB visoms 17 šalių taiko tuos pačius standartus.

Pietų Europoje darbo užmokestis yra nekonkurencingai aukštas palyginus su šiaurinėmis euro zonos šalis. ECB nieko nedaro, kad tai pakeistų.

Yra du būdai šiai problemai spręsti.

Arba algos Šiaurės Europoje kyla greičiau negu įprastai, o pietuose išlieka tame pačiame lygyje, arba šiaurėje algos kyla normaliu tempu, o Pietų Europoje algos krenta. Dabar gali atrodyti, kad tokie sprendimai mažai ką lemia, tačiau taip nėra. Algos krenta, skolos – ne.

Tokiu atveju įsukamas ekonominio neužtikrintumo ratas. ECB toliau stumia šalis į nežinomybę, bet nesiima rizikingesnių veiksmų.

Per griežti biudžetai


Taupymo politika tapo visiška katastrofa. Iš tikrųjų ji tik padidino skolos naštą pietų Europoje, nes sumažino plėtrą labiau negu skolinimosi kaštus. Dabar ir Šiaurės Europa pradėjo eiti šiuo keliu. Prancūzija, Vokietija, Olandija sudarė taupymu pagrįstus biudžetus. Kitaip tariant, euras tapo taupymo politikos paktu.

JAV ekonomistas Paulas Krugmanas taip pat yra ne kartą pasisakęs, kad taupymo politika Europoje neveikia. Tačiau Europos lyderiai su tuo nesutinka.

Per mažai prekybos


Tik kiek daugiau nei pusė euro zonos prekybos vyksta tarp šalių narių. Šalys negali sau leisti pirkti viena iš kitos. Tai tik blogina šiaurinių šalių padėtį, nes jos negali eksporto pagalba išsikapstyti iš krizės.

Silpnosios euro zonos grandys žemyn paskui save tempia ir stipresnes šalis. Taip yra vien tik dėl to, kad stiprieji nenori padėti silpniesiems.

Per daug finansinių ryšių


A šalies problemos staiga gali tapti ir B šalies problemomis, jei B šalies bankai yra įsigiję A šalies vertybinių popierių.

Ypač, jei B šalies bankai yra didesni už jos pačios ekonomiką. Tokią pamoką Kipras išmoko gana skaudžiai, kai įsigijo Graikijos vertybinių popierių. Euro nepaslankumas neleidžia šalims kovoti su sunkumais per valiutos kurso keitimą. Be tokių galimybių šalyse sąstingis gali labai greitai peraugti į krizę.

Tokiu atveju grėsmė kyla gyventojų atlyginimams. Jų mažinimas yra pats skausmingiausias būdas, kuriuo valstybė gali reguliuoti savo ekonominę padėtį. Euro zona kenčia nuo finansinės asimetrijos.

Įsiskolinusios šalys apkerpa algas ir mažina deficitą, bet kreditorės neprivalo kelti atlyginimų ir deficitų. Netgi daro atvirkščiai. Kitaip tariant, Šiaurės Europa nedaro pakankamai, kad gerintų paklausą Pietų Europoje. Tokie veiksmai paskolas verčia praradimais, po kurių reikia gelbėjimo planų.

Panašios problemos buvo būdingos ir šalims, turinčioms aukso standartą, tačiau iš Didžiosios depresijos greičiausiai išsikapanojo tos šalys, kurios pirmos atsisakė aukso standarto.

Istorija neturi kartotis.

Europai nereikia aukotis ant euro kryžiaus – XXI amžiaus aukso standarto. Euro zonos šiaurinis blokas galėtų suteikti ECB daugiau galių arba pardėti leisti daugiau pinigų. Arba ne. Eurokratai pasiryžę padaryti tik tiek, kad pristabdytų žlugimą, bet ne daugiau. Iš dalies jie bijo infliacijos, iš dalies – strategijos. Jei Šiaurės Europa namatys vilties, kad galima išgelbėti euro zoną, politikai atsisuks prieš bendrą pinigų sąjungą.

Komentarai
http://www.balsas.lt/komentarai/4-pozym ... i-apacioje

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Bal 2013 15:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Kipras turės išparduoti didžiąją dalį savo aukso rezervų


http://www.lrytas.lt/verslas/rinkos-pul ... ezervu.htm

ELTA ir lrytas.lt inf.
2013-04-11 14:39

Europos Komisijos (EK) vertinimu, Kipras turės išparduoti apie 400 mln. eurų vertės aukso, informuoja BBC.

Šalis jau buvo priversta uždaryti vieną didžiausių savo bankų, siekdama patenkinti tarptautinių kreditorių iškeltas sąlygas mainais į 10 mlrd. eurų finansinę paramą.

Netgi jei šalis ir gautų šią paramą, prognozuojama, kad Kipro ekonomika šiais metais susitrauks 8,7 proc.

Bendrieji Kipro aukso rezervai šių metų vasario pabaigoje sudarė 13,9 tonos, rodo Pasaulio aukso tarybos duomenys.

Dabartinėmis kainomis 400 mln. eurų vertės aukso atsargos sudaro apie 10,36 tonos metalo.


Šis pardavimas būtų didžiausias euro zonos šalies centrinio banko vykdomas aukso pardavimas nuo 2009 m. pirmojo pusmečio, kai Prancūzija pardavė 17,4 tonos aukso.

Euro zonos ir Europos Sąjungos finansų ministrai penktadienį susitinka Dubline galutinai suderinti susitarimo dėl finansinės paramos Kiprui, taip pat apsvarstyti siūlymų pratęsti skolos grąžinimo terminus Portugalijai ir Airijai bei surasti būdų, kaip likviduoti mokesčių vengimo praktiką.

Analitikų nuomone, mažai tikėtina, kad kitos ES valstybės taps aktyviomis tauriojo metalo pardavėjomis.

Portugalija turi 382,5 tonos aukso, dabartinėmis kainomis vertinamo 14,76 mlrd. eurų, tuo tarpu Ispanija saugo 281,6 tonos (10,8 mlrd. eurų).

Italija yra ketvirta didžiausia pasaulyje aukso turėtoja (2 tūkst. 451,8 tonos, 94,6 mlrd. eurų).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Spa 2013 22:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Eglė Čeponytė. Kada gyvensime kaip Švedijoje: euras, devalvacija, eksportas ir kiti užkalbėjimai


http://www.propatria.lt/2013/10/egle-ce ... -kaip.html

Paskelbta 2013-10-07

Paveikslėlis

„...Socialdemokratų vyriausybė, įsipareigojusi palaikyti „gerą tvarką ekonomikoje“, kartu su centriniu banku nusprendžia panaikinti beveik visus bankų sistemai taikomus reglamentus. Staigi kreditų ekspansija suranda kelią į šalies namų ūkius... Šeimų santaupos bankuose nukrinta žemiau nulio, žmonės ima skolintis daugiau nei sutaupo. Šalies biudžetas pilnėja, o vyriausybė įgyja gerą vardą... Vyriausybė didina valstybės išlaidas, nes biudžetas leidžia tą daryti, be to, greitai vyks nauji rinkimai... Dėl perkaitusios ekonomikos smarkiai auga atlyginimai ir nevaldomai didėja infliacija... Kreditų įtraukimas į ekonomiką kelia nekilnojamojo turto kainas iki rekordinių aukštumų... Pagaliau kreditų burbulas sprogsta... Vis daugiau namų bankai parduoda priverstiniuose aukcionuose... Vienas iš penkių didžiausių šalies bankų nacionalizuojamas. SEB bankas taip pat arti bankroto ribos... Vidaus problemos sutampa su tarptautine recesija, taip suduodamos triuškinantį smūgį ekonomikai... Staigiai padidėja nedarbas... Šalies biudžeto deficitas pasiekia neįtikėtinus 13% BVP.”[1]

Skaitančiajam gali pasirodyti, jog ištraukoje kalbama apie Lietuvą. Tačiau iš tiesų tai - Švedija, tokia, kokia ji buvo dešimto dešimtmečio pradžioje, krizės laikotarpiu - bankui įkeista statybų aikštelė.

Įdomu tai, jog dabartiniam lietuviui tenka panaši šalyje sukuriama BVP dalis kaip ir tuomečiam švedui (1 pav.).

Gal būtų teisinga sakyti, jog nuo dabartinės Švedijos atsiliekame tik dvidešimčia metų? Būtent taip mano Estijos ministras pirmininkas, pareiškęs, jog už dvidešimt metų Estijoje žmonės gyvens taip pat gerai kaip ir dabartiniame Liuksemburge.

O gal mūsų laukia prasiskolinusios Airijos likimas (palyginimui pažvelkite į BVP dinamiką Airijoje, Švedijoje ir Lietuvoje; 1 pav.)?

Paveikslėlis

Krizė parodė, kurie mūsų veiksmai buvo klaidingi, bei atvėrė galimybių langą ateityje jų nekartoti: pasukti Švedijos, o ne Airijos keliu.

Nepaisant to, viešojo erdvėje vis dar nepopuliaru įvardinti nepasiteisinusias politikos priemones, o dar labiau – pasiūlyti sprendimų alternatyvas.

C. Zucchelli, ilgą laiką Estijoje dirbantis švedų verslininkas, su priekaištu šiai šaliai rašo:

„kiekvienas viešųjų ryšių konsultantas jums gali pasakyti: krizės atveju viską tuoj pat dėkite ant stalo, sakykite visą tiesą nuo pat pradžių. Galbūt visai gera mintis, kad Estijos vyriausybė ir Centrinis bankas pasisamdytų daugiau viešųjų ryšių ekspertų“.

Jam antrina gretimoje Latvijoje daugelį metų dirbantis danų ekonomistas M. Hansenas, besistebintis vengimu šioje šalyje atvirai diskutuoti ekonominėmis temomis. Jis tokį nusistatymą vadina „nutylėjimo ekonomika“ (angl. hush-hush economics).

Tuo tarpu Lietuvoje kiekvienas, bandantis įvertinti vykdomos politikos alternatyvas, apkaltinamas politinės valios stoka.

Tad, reaguodami į šią kritiką, pamėginsime atvirai aptarti, kas augimo laikotarpiu Lietuvoje buvo daroma ne taip ir kokios yra dabartinės Lietuvos ekonomikos galimybės.

Vis dar nesutariama, kurie veiksniai nulėmė, jog krizė Baltijos šalyse buvo viena giliausių Europoje.

Išsiskiria dvi stovyklos: vieni teigia, jog krizės priežastys pirmiausia buvo vidinės – rizikingas skolinimas bei netvarūs valstybės finansai, antrieji – jog krizė mus užgriuvo iš išorės, sumažėjus užsienio investicijoms bei eksportui.

Tačiau tiek vieni, tiek kiti pamiršta, jog atviroje ekonomikoje skirtis tarp vidinių/išorinių jėgų yra daugiau teorinė, o kartais net klaidinanti.

Rizikingam skolinimui itin palankios aplinkybės susiklostė motininiams Švedijos bankams ėmus investuoti paskolų pavidalu į Baltijos šalis.

Pinigų injekcijos iš Švedijos tapo, S. Jakeliūno teigimu, ekonominiu pinigų emisijos pakaitalu. Ši kvaziemisija buvo milžiniška – apie 30 mlrd. lt augimo laikotarpiu (arba 26% praėjusių metų BVP) (2 pav.).

Palyginimui, 2007-2013 metais visa ES skirta parama Lietuvai tesudaro 40 mlrd. lt.

Paveikslėlis

Nuo 2004 m. bankai ima išdavinėti daugiau paskolų negu surenka indėlių. Tai reiškė tik vieną – infliaciją bei augantį įsiskolinimą užsieniui. Lietuvos centrinio banko duomenys.


Paskolintus pinigus naudojant vartojimui bei nekilnojamam turtui (toliau – NT) įsigyti, o ne investuojant į darbo našumo didinimą, infliacijos tempai buvo didžiuliai.

Mūsų prekės užsienio pirkėjams santykinai brango ir eksportą darė mažiau konkurencingą – visą dešimtmetį turėjome einamosios sąskaitos deficitą. Šis, sprendžiant iš istorijos pamokų, dažniausiai reiškia ir biudžeto deficitą.

Priežastinė seka aiški: pinigų „emisija“ (dar pavojingesnė esant fiksuotam lito kursui) -> augantis vartojimas, NT burbulas, nepakankamai greitas produktyvumo augimas -> infliacija -> konkurencingumo praradimas -> einamosios sąskaitos deficitas -> biudžeto deficitas -> auganti valstybės skola.

Skirtingai interpretuojant priežastingumą, antru nesutarimų pagrindu tampa išsiskiriančios nuomonės dėl būdų, kaip pasiekti tvarų Lietuvos ekonomikos augimą.

Antrojoje straipsnio dalyje aptarsime krizės įveikimo alternatyvas: lito devalvaciją, eksporto konkurencingumo didinimą, valstybės išlaidų augimą, vidaus vartojimo atsigavimą bei euro įvedimą.

Pirmaisiais krizės metais aršiausios diskusijos tarp ekonomistų vyko devalvacijos, kaip būdo įveikti krizę, tema (skaityti: J. Jakeliūno „Krizės anatomija“).

Tiesa, šios diskusijos retai patekdavo į viešumą: buvo bijomasi žmonių panikos.

Kodėl prisireikė devalvuoti litą?

Lietuvoje pakilimo metais, didėjant tarptautiniam įsiskolinimui, nuolat kilo realusis lito kursas (t.y. mūsų produkcija dėl infliacijos užsieniečiams brango).

Jeigu nebūtume turėję fiksuoto valiutos kurso, t.y. litas nebūtų pririštas prie euro, arba valiutų valdyba būtų atsakingiau vykdžiusi savo įsipareigojimus (tarkime, palaipsniui devalvavusi litą), rinka pati būtų susireguliavusi: nominaliam lito kursui krentant, mūsų eksportas vėl atpigtų ir taptų konkurencingas.

Ekonominis augimas būtų buvęs lėtesnis, tačiau tvaresnis, paremtas ne užsienio investicijomis/paskolomis, o vidaus kapitalu, sukauptu eksportuojant lietuvišką produkciją.

Tad kodėl nedevalvavom lito?

Pirmiausia, bet kokiu valiutos kurso nuvertėjimu yra itin nepatenkinti užsienio investuotojai. Devalvacija pirmiausia skaudžiausiai atsilieptų švediškiems bankams, kurie iš motininių bankų skolinasi eurais, o indėlius surenka ir paskolas išduoda litais.

Šiems investuotojams dirbančių lobistų dėka lito pervertinimo problema bei devalvacija niekada netapo politinės dienotvarkės dalimi. Prie to itin prisidėjo Lietuvos laisvosios rinkos institutas.

Kitas būdas, padėjęs bankams išvengti valiutos devalvacijos rizikos, buvo šios rizikos perkėlimas ant piliečių pečių – pradėjus išdavinėti paskolas eurais.

2008 m. pab. Latvija kreipiasi į Tarptautinį valiutos fondą, šis pareikalauja devalvuoti latą.

Tuo tarpu Lietuvoje, reaguojant į šį precedentą, paskolų portfelis eurais staiga ima neproporcingai augti (3 pav.).

Paveikslėlis

Po metų, į valdžią atėjus XV-ajai vyriausybei, ima augti ne tik privataus, bet ir valdžios sektoriaus užsienio skola.

2008 m. valdžios užsienio skola sudarė 64% bendros sektoriaus skolos, 2012 m. – jau 77% (4 pav.).

Paveikslėlis

Tai reiškia, jog dabar devalvavus litą visa našta kristų ant Lietuvos piliečių.

Tiek namų ūkių ar nefinansinių korporacijų, tiek valdžios (tačiau ne privačių bankų) užsienio skolos grąžinimo kaštai siaubingai išaugtų.

Jeigu iki 2009 metų pabaigos devalvacija galėjo sušvelninti krizės padarinius, tai dabar ji krizę, greičiausiai, pagilintų. Savo šansą iškeitėme į paskolas eurais.

Tuo tarpu Danijoje, Švedijoje ar Lenkijoje (šalys nėra perėjusios prie euro) krizės metu valiutų kursai krito, o pokrizinis atsigavimas buvo vienas sparčiausių Europoje.

Antroji krizės įveikimo alternatyva remtųsi Lietuvos eksporto augimu.

Kol kas mūsų BVP augimą lėmė mūsų eksporto konkurencingumas – didėjantis eksportas pirmiausia į Rusiją, taip pat į Pabaltijį – Estiją ir Latviją, galiausiai – Vokietiją bei Jungtinę Karalystę. Eksportas į Rusiją 2012 m. sudarė net 19% bendrojo eksporto.

Tačiau, atsižvelgiant į OECD sudėtinį išankstinį indeksą [2] ateityje galime tikėtis Rusijos ekonomikos augimo sustojimo ir net recesijos.

Laukti didelio mūsų eksporto augimo į šią šalį būtų naivu. Jau dabar pastebimas smukimas: 2013 m. I ir II ketvirtį eksporto į Rusiją augimo tempai sumažėjo beveik perpus (lyginant su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu).

Tuo tarpu Vakarų Europos rinkų atsigavimas išlieka ganėtinai lėtas. Eksporto augimo tempai į ES tuo pačiu laikotarpiu taip pat šiek tiek sumažėjo. Tikrai žymaus eksporto padidėjimo galima būtų laukti tik tuo atveju, jei mūsų produkcija santykinai atpigtų užsienio vartotojams: tiek dėl defliacijos Lietuvoje, tiek dėl infliacijos užsienyje.

Neaugant infliacijai mūsų prekybos partnerėse, vien vidinė devalvacija (kainų kritimas šalies viduje) galimai sukeltų daug socialinių problemų: turėtų mažėti atlyginimai arba didėti bedarbių skaičius, trumpuoju laikotarpiu būtų surenkama mažiau mokesčių.

Palyginimui galime pažvelgti į Graikiją, kurioje taip pat imtasi vidinės devalvacijos politikos (nepainioti su nominalaus valiutos kurso devalvacija), kai tuo tarpu pagrindinėse Euro zonos ekonomikose infliacija ne tik neperkopia Europos centrinio banko nustatytos 2% ribos, bet ir nuolat mažėja.

Jau kuris laikas Vokietija kaltinama nesutinkanti solidarizuotis su recesijos išvargintomis ES šalimis bei didinti vartojimą. Toks Vokietijos elgesys keistai kontrastuoja su jos nuolat eskaluojamais lozungais apie Europos vienybę.

Įdomu tai, jog Europos centrinis bankas (toliau – ECB) Vokietijos bankams skolina už rekordiškai mažas palūkanas – tik ~0.5%.

Tačiau privačių bankų klientai šios, vartojimą skatinti turinčios, ECB politikos pasekmių nejunta – jiems tie patys bankai pinigus perskolina už vidutiniškai ~11,31% palūkanas.

Vienos pagrindinių Lietuvos prekybos partnerių bei mūsų ilgametės „globėjos“ Švedijos veiksmai taip pat nedera su jos paternalistine retorika: infliacija šioje krizės mažai paliestoje šalyje išlieka viena žemiausių ES, o importo iš Pabaltijo augimo tempai lėti.

Iš didžiųjų ES ekonomikų kol kas tik Jungtinėje Karalystėje pastebimi didesni infliacijos tempai (taip pat ir importo iš Lietuvos augimas).

Daug tikimasi iš laisvosios prekybos sutarčių su JAV bei Japonija pasirašymo. Tačiau, jei JAV žemės ūkio produkcija pasirodys pigesnė nei Lietuvos (o taip greičiausiai ir bus), tokios prekybos sąjungos tik pablogintų mūsų prekybos balansą.

Galiausiai, BVP augimą galima būtų pasiekti didinant vyriausybės išlaidas, privatų vartojimą arba investicijas.

Visais trimis atvejais, kadangi neturime sukaupę atsargų, privalėtume naudotis skolintu kapitalu. Tai reiškia, jog krizę mėgintume įveikti tomis pačiomis priemonėmis, kurios ją sukėlė.

Vyriausybės išlaidų padidėjimas reikštų didesnę užsienio skolą, sumažėjusį ateities vartojimą bei privačių investicijų išstūmimą.

Žinoma, jeigu vyriausybė savo išlaidas nukreiptų į sėkmingus investicinius projektus (pavyzdžiui, namų renovaciją ar Suskystintų gamtinių dujų terminalą), galima tikėtis, jog ekonominė jų nauda ateityje nusvers kaštus.

Tas pats pasakytina ir apie privačias investicijas, paremtas skolinimusi.

Šiuo metu bankai yra kaltinami, jog vykdo itin reiklią skolinimo politiką. Tačiau „lengvos“ paskolos, nepakitus Lietuvos verslininkų mentalitetui, ateityje galėtų sukelti dar vieną burbulą.

Tai, jog šiuo metu vietos verslininkai yra priversti neišlaidauti, efektyvinti gamybą bei ieškoti naujų rinkų yra didžiausias krizės pliusas. Krizė turėtų atpratinti vietinius investuotojus nuo greitų pinigų troškulio bei prabangaus gyvenimo būdo.

Galiausiai jau dabar džiaugiamasi, jog namų ūkių vartojimas atsigauna: mažmeninės prekybos apyvarta viršijo 2006 m. lygį, vartotojų pasitikėjimo rodiklis taip pat muša rekordus (tiesa, tik viduriniosios ir aukščiausios socialinės klasės žmonių grupėse).

Tačiau tokias tendencijas reikėtų vertinti atsargiai.

Pažvelgus, kokiomis lėšomis mokame už papildomus pirkinius, pamatytume, jog ėmėme išlaidauti ne savo, o svetimais pinigais: 2012 m. Lietuvos einamoji sąskaita ir vėl deficitinė.

Belieka tikėtis, jog augantis vartotojų pasitikėjimas paskatins sąlyginai daugiau investuoti, o ne vartoti. Mūsų finansines galimybes viršijančios išlaidos jau kartą atvedė Lietuvą į vieną giliausių krizių ES.

Ketvirtasis išėjimo iš krizės būdas galėtų būti euro įvedimas bei leidimas parduoti žemę užsieniečiams.

Šie pasikeitimai duotų greičiausius trokštamus rezultatus, tačiau pačius trumpalaikiškiausius, o tolimesnėje ateityje galbūt pakenktų mūsų ekonomikai.

Teigiama, jog euras, itin stabili valiuta, sumažintų užsienio investuotojų nerimą dėl devalvacijos bei paskatintų daugiau investuoti Lietuvoje.

Žemės pardavimas užsieniečiams taip pat pritrauktų daug ir greitų investicijų. Be to, valiutos konvertavimo kaštų išnykimas turėtų pagyvinti prekybą su Euro zonos šalimis. Jeigu Latvija kitais metais įsives eurą, Lietuva liks vienintelė iš Baltijos šalių neturinti jo.

Kokie galimi įstojimo į Euro zoną bei žemės pardavimo užsieniečiams kaštai?

Paliekant nuošalyje įvairius sentimentus litui, susikoncentruokime tik ties ekonominiais argumentais.

Pirmiausia, įsivesdama eurą, Lietuva įsipareigoja įnešti beveik 3 mlrd. litų į Europos stabilumo mechanizmą (toliau – ESM).

Šie pinigai, kol pietinės šalys neįveiks krizės, greičiausiai bus panaudoti jų ekonomikoms stimuliuoti. Lietuva iš šio mechanizmo pagalbos (beje, tik paskolos pavidalu) galėtų tikėtis nebent po dešimties ar daugiau metų, jeigu nepasimokysime iš savo klaidų ir vėl atsidursime gilioje skolų krizėje.

Tad kam skubėti?

Taip pat prarastume kitą gelbėjimosi iš ateities krizių alternatyvą – valiutos devalvavimą.

Klausimas, ar skolinimasis iš ESM tikrai yra geresnė krizių įveikimo alternatyva už valiutos devalvaciją, lieka atviras.

Tačiau didžiausia su euro įvedimu susijusi problema yra kainų padidėjimas.

Šiuo metu, tik pradėjus atsigauti po krizės, mūsų ekonomikos stuburą vis dar sudaro eksportas, tad tiesiog negalime sau leisti bent šiek tiek didesnės infliacijos.

Žemės pardavimas užsieniečiams taip pat paskatintų kainų kilimą (tiek dėl gamybos veiksnių brangimo, tiek dėl padidėjusių pajamų, jei šios bus panaudotos vartojimui).

Estijos atvejo išnagrinėjimas galbūt būtų neblogas būdas pasverti galimus tiek euro įvedimo, tiek žemės pardavimo užsieniečiams pliusus bei minusus.

Estija viena pirmųjų iš naujųjų ES narių liberalizavo žemės pardavimą bei 2011 metų sausį įsivedė eurą.

Pirmaisiais metais prieš euro įvedimą vartojimas bei investavimas Estijoje pastebimai atsigavo. Spėjama, jog taip atsitiko, nes buvo bijomasi prarasti dalį santaupų konvertuojant valiutas, tad pasirinkta šias santaupas suvartoti nelaukiant euro įvedimo. Be to būsimas euro įvedimas sujudino šešėlines rinkas: visi jose uždirbti pinigai turėjo būti kažkokiu būdu išplauti, gal būt perkant vietinį NT. Po euro įvedimo pakilimas baigėsi.

Smarkaus tiesioginių užsienio investicijų (toliau – TUI) augimo nesulaukta (5 pav.). Nedidelis TUI pagyvėjimas buvo nulemtas išaugusių investicijų į spekuliacinius sandorius NT rinkose bei į finansines institucijas, tačiau ne į gamybos skatinimą.

Galbūt dėl šių priežasčių būsto kainos iš trijų Baltijos šalių labiausiai augo Estijoje (6 pav.).

Paveikslėlis

Estijoje įvedus eurą TUI augimo tempai sulėtėjo ir atsigavo tik 2012 m. pab. Tuo tarpu Lietuvoje jau tris metus iš eilės TUI augimo tempai stabiliai aukšti.


Paveikslėlis

Būsto kainos įvedus eurą Estijoje smarkiai išaugo.


Neaugant produktyvumui, tačiau didėjant pinigų kiekiui, bei suapvalinus kainas Estijoje gyvenimas pabrango.

Po euro įvedimo šalyje pastebimai išaugo infliacija: šiuo metu „Baltijos tigrė“ Estija Europoje pirmauja tik pagal infliacijos lygį (antra vieta ES du metus iš eilės) (7 pav.).

Paveikslėlis

Didžiausia Baltijos šalyse infliacija – Estijoje.


Infliacija, kaip ir buvo galima tikėtis, smarkiai paveikė Estijos eksporto konkurencingumą. Po euro įvedimo 2011 m. eksporto augimo tempai šioje šalyje sulėtėja (8 pav.).

Paveikslėlis

Pagal eksporto apimčių augimą Estija irgi atsilieka nuo kaimynių Latvijos bei Lietuvos.


Tad kokios buvo euro įvedimo pasekmės Estijos gyventojams?

Ar euras padėjo sušvelninti krizės padarinius? Vienareikšmiškas atsakymas – ne, nepadėjo.

Pagal neseniai paskelbtus Eurostato duomenis, Estija pagal perkamąją gyventojų galią užima trečią vietą nuo galo ir lenkia tik Bulgariją ir Rumuniją.

Tai reiškia, jog estas gali vartoti tik 59 proc. ES vidurkio. Tuo tarpu latvis - 61 proc., lietuvis – 74 proc.

Kitaip tariant, Latvija gyvena šiek tiek geriau nei Estija, o Lietuva yra daug geresnėje padėtyje. Be to, remiantis Tarptautinio valiutos fondo prognozėmis, šiais metais Lietuva pagaliau aplenks Estiją pagal vienam gyventojui tenkančią BVP dalį.

Aptarus visas išėjimo iš krizės galimybes, peršasi išvada, jog Lietuva šiuo metu stovi pasirinkimų kryžkelėje tarp lengvojo ir sunkiojo kelio.

Lengvasis kelias šiuo atveju reikštų vartojimo didinimą skolintais pinigais bei greitųjų TUI pritraukimą išparduodant žemę užsieniečiams arba įsivedus eurą.

Staigus pinigų antplūdis suteiktų pagreitį mūsų ekonomikos augimui. Tačiau šis užsienio kapitalu bei vidaus vartojimu varomas augimas būtų toks pat trapus kaip ir tas, kuriuo „džiaugėmės“ praeitą dešimtmetį.

Tuo tarpu sunkesnysis kelias pareikalautų tiek mūsų, tiek visos Europos sąmoningumo bei solidarumo.

Pirmiausia, būtina, jog didžiosios ES ekonomikos atsisakytų griežtos taupymo politikos bei imtų vartoti daugiau neturtingųjų kaimynių prekių. Dėl to didėtų mūsų pajamos, gaunamos iš eksporto. Tačiau neturėtume skubėti jas išleisti vartojimui.

Tvarų ekonomikos augimą galima pasiekti tik didinant darbo našumą. Taigi sunkusis kelias verstų pasirinkti tarp naujo automobilio garaže bei kvalifikacijos kėlimo kursų jūsų darbuotojams.

[1] - C. Zucchelli ir D. Kirsebom “Kietas nusileidimas”, Obuolys: Vilnius, 2009.

[2] - OECD sudėtinis išankstinių rodiklių indeksas (the Composite Leading Index) yra svertinis keliolikos ekonominių kintamųjų, kurie aplenkia verslo ciklą, vidurkis. Jis gali būti naudojamas prognozuoti ekonomikos trajektoriją ateityje.

Komentarai
http://www.propatria.lt/2013/10/egle-ce ... -kaip.html


P. Gylys. Euro entuziazmas ir tikrovė


http://alkas.lt/2013/10/22/p-gylys-euro ... r-tikrove/

Povilas Gylys, http://www.alkas.lt
2013 10 22 10:55

Dabartis man skaudžiai primena brežnevinę praeitį. Anuomet, kaip ir dabar, buvo privaloma kalbėti apie tarybinės sistemos pranašumus. Tiesa, tada, neįsijaučiant, labai dozuotai buvo galima sakyti – pravda, jest u nas i nekotoryje nedostatki (tiesa, yra pas mus ir kai kurie trūkumai). Taigi, tarybinė sistema gera, bet pasitaiko kai kurių smulkių nesklandumų.

Dabartinėje sistemoje esi modernus, jeigu neatsidžiaugi laisvąja rinka, tvaskančia demokratija. Dabar esi „elitinis“, jeigu pasauliui trimituoji apie mūsų demokratijos brandumą ir bari nedemokratiškus kaimynus. „Elitui“ priklausai ir tada, jeigu beatodairiškai remi šalies įsijungimą į euro zoną. Tiesa, kaip ir tuomet, leidžiama pastebėti „kai kuriuos trūkumus“.

Šiuo metu priklausai išrinktųjų kastai, jeigu nuolankiai ir pritariančiai kinkuoji galvą, kai kalba iš Briuselio atvykęs komisaras – tokiais atvejais mūsų kartos žmonėms mintyse iškyla nejauki istorinė analogija prisimenant, kad Tarybų Sąjungą irgi kūrė bei valdė komisarai – ar kitas Briuselio vyresnysis. Norėdamas išlikti „teisingai“ kalbančių sąraše – nomenklatūroje (šis terminas reiškia vardų sąrašą), turi žavėtis Europos Sąjungos pasiekimais ir demonstruoti norą mūsų šalį padaryti euro klubo nare. Šiaip demokratiškoje visuomenėje skatintinos kritinės kalbos pas mus paprastai nėra toleruojamos, nuleidžiamos negirdomis arba blokuojamos.

Nepatenku į nomenklatūras, nes nuo vaikystės iki dabar suvokiu pasakos apie nuogą karalių giliąją prasmę: stenkis išlikti žmogumi, kuris, nepaisant visų aplinkinių – dėdžių ir tetų, komisarų ir ekskomisarų – susižavėjimo karališkuoju apdaru šūksnių, drįstų pasakyti – bet karalius juk nuogas. Arba – tas karaliaus apdaras nėra toks kerinčiai gražus, kaip šaukia dvaro pataikūnai. O jei nepataikauji, nomenklatūriniu netapsi, nes į svarbias, „teisingai“ mąstančių ir kalbančių sąrašus nepateksi.

Nemanau, kad Europos Sąjunga yra nuogas darinys. Suprantu ir palaikau jos kūrėjų sumanymą – taikų, karų ir revoliucijų nedraskomą gerovės kontinentą. Man priimtina idėja formuoti didelę, kontinentinio mąsto rinką, muitų sąjungą. Tačiau, suprantu, kad bendros Europos pirmeiviai ateities politikams paliko spręsti daugelį ypač komplikuotų – bendros europinės valiutos įvedimo, politinės integracijos ir panašių klausimų.

Deja, tie europinės integracijos pamatų kūrėjai nenumatė, kad ateities, o mums – dabarties, politikai pasiklys vertybinėse, paradigminėse ūkanose ir savo dvasia holistinį projektą pradės vis labiau traktuoti kaip techninį planą, kurį galima nuleisti iš viršaus, iš centro. Kita bėda yra tai, kad tas planas turi esminių trūkumų. Vienas iš jų – euro klubo plėtra, neišsprendus dabartinės euro zonos krizės problemų.

Šiandien euro zona yra smarkiai ligota, paveikta krizės. Stagnuojanti gamyba, viešojo sektoriaus grubus apkapojimas, didelis nedarbas – virš 20 % pietuose ir apie 12 % visoje euro zonoje – reiškia labai rimtus korozinius procesus, destabilizuojančius individų, šeimų ir, pagaliau, ištisų tautų gyvenimą. Nors Briuselio komisarai mus maitina patetinėmis kalbomis ir optimistiniais pažadais, reali padėtis euro klube darosi vis niūresnė, kai kuriais požiūriais net tragiška. Ar ne tragiškas yra Europos pietuose išplitęs jaunimo nedarbas, kai kur viršijęs 50% lygį?

Dar vienas gilios sisteminės krizės požymis yra dalies euro zonos šalių prasiskolinimas ir po kelerių metų „gydymo“ – daug kam iš keinsistinės stovyklos tai dvelkia ekonominiu šarlatanizmu – praktiškai nesumažėjo. Graikijos skola sudaro 160 % šalies BVP. Ji faktiškai beveik nepakito. Primenu – oficiali leistina skolos riba šioje erdvėje yra 60 %. Skolos požiūriu negerėja padėtis ir kitose finansinės negalios pakirstose šalyse. Italijoje valstybės skolos siekia 130 %, Portugalijoje – 127 %, Airijoje – 125 %. Net Vokietijoje šis skaičius viršija 80 %.

Bendra išvada tokia: situacija euro zonoje nėra tvari, o bendra europinė, viršnacionalinė valiuta automatiškai neužtikrina ekonomikos augimo stabilumo bei žmonių gerovės. Mat bendra pinigų (monetarinė) politika negali būti adresuota konkrečių euro zonos šalių problemų sprendimui. Labiau adresinė būtų viršnacionalinė, bendra europinė fiskalinė politika, kai per europinio centro vykdomą mokesčių ir išlaidų politiką būtų reaguojama į atskiros šalies ar atskiros ekonomikos srities problemas. Hipotetiniame pradiniame variante bendras, centrinis euro zonos metinis biudžetas turėtų siekti bent trilijoną kitą eurų. Tik tokiais pinigais galima būtų reikšmingiau ir tikslingiau reaguoti į konkrečias situacijas konkrečiose šalyse ar ekonomikos sferose. Dabar gi ES vargais negalais sukrapšto trilijoną eurų septynerių metų laikotarpiui… Tai, kaip sakytų amerikiečiai – peanuts.

Antra vertus, tikrai solidi, veiksminga bendra europinio masto fiskalinė politika būtų galima tik tuo atveju, jeigu euro zonos šalys sukurtų politinę struktūrą, artimą federacijai. Tačiau tikra gyvybinga federacija, o ne imperija, galima tik tada, kai šalys SĄMONINGAI ir SAVANORIŠKAI aukoja dalį savo suvereniteto mainais gaudami tam tikrą kiekį bendrojo europinio gėrio. Šiandien ES federalizacija vyksta. Tačiau ji vykdoma iš viršaus ir nemaža to proceso dalis yra užslėpta. Procesas gerokai „užtemdytas“, vykdomas vogčiomis ir todėl žmonės nesuvokia proceso prasmės ir pasekmių. To, tik iš pažiūros demokratiško, proceso nesupranta ne tik savo darbuose ir rūpesčiuose paskendę žmonės, bet ir, atsiprašau, elitas. Tai akivaizdu klausantis jų paviršutiniškų, stereotipinių, katarinką primenančių kalbų. Jas taip ir norisi pavadinti amerikoniškai – parrot talk.

Pagaliau – Europos federacijos formavimosi prielaida yra bendrų federalinių mokesčių atsiradimas. Taip, kaip tai yra, tarkim, JAV federacijoje. Tačiau šiandien nieks iš politikų nedrįsta net prasižioti apie tokius mokesčius. Nes europiečiai visai nepasiruošę klausytis tokių kalbų. O, kaip minėta, be tikrų bendrų finansų federacija negalima… Vadinasi, negalima ir tikra euro zonos fiskalinė politika. O tokiu atveju tos erdvės makroekonominė politika yra „vienakojė“, pastatyta tik ant vienos kojos – monetarinės politikos. Tikros federacijos, kartojuosi, turi dvi „kojas“- ir centrinį banką, ir finansų ministeriją.

Vakaruose akademiniame, publicistiniame lygmenyje galima aptikti nemažai pasisakymų, kad iš viršaus kuriama bendra Europa yra netvarus darinys. Tikrai sąjungai, ne imperijai, reikia kelių dalykų. Svarbiausi iš jų – bendrumo pojūtis, socialinis kapitalas, t.y. gebėjimas veikti kartu, solidariai bendrų kontinentinio lygio tikslų labui bei pakankamo dydžio bendri europiniai finansiniai ištekliai, būtini kontinentinio masto viešųjų gėrybių kūrimui. Nei viena iš šių sąlygų nėra deramai įgyvendinama. Nacionalinės valstybės netenka vis didesnės dalies suvereniteto, tačiau bendrojo europinio gėrio kūrimo režimai yra sutrikę. Todėl daugiausia administraciniais, biurokratiniais, teisiniais ir propagandiniais svertais statomas vieningos Europos pastatas nėra tvirtas. Viena iš priežasčių yra vertybinė, paradigminė- iš esmės holistinės prigimties projektas negali būti sėkmingai įgyvendintas individualistinės, neoliberalios krypties mąstytojų ir politikų. O kol kas pastarieji dominuoja. Todėl kontinentinis projektas yra netekęs nemažos dalies savo dvasinio – intelektualinio ir moralinio – potencialo.

Tą potencialą menkina ir tai, kad euro įvedimo šalininkai, agituodami už eurą, nesidrovi sakyti netiesą, pritempti faktus. Nuo to tikro euro entuziazmo nepadaugėja. Teisingai teigdami, kad įstojus į euro zoną išnyks valiutinė rizika ir valiutos konvertavimo kaštai, jie, pavyzdžiui, teigia, kad esant euro zonoje, automatiškai ir ženkliai – net 34 mlrd. litų išaugs eksportas, didės bendras vidaus produktas, sumažės palūkanos ir pan. Užtenka peržvelgti paskutinių metų įvykius euro erdvėje ir paaiškės, kad tai yra daugiau propaganda nei rimti argumentai.

Mūsų naujoji nomenklatūra nėra sąžininga dar vienu požiūriu. Ji yra prieš referendumą euro įvedimo klausimu sakydama, jog referendume dėl stojimo į ES mūsų žmonės tuo klausimu jau yra pasisakę. Ir iš tiesų – mes įsipareigojimą įsivesti eurą esame prisiėmę. Tačiau referendumas yra galimas dėl euro įsivedimo DABAR, nuo 2015 m. sausio 1 d. Manau, būtų demokratiška kitų metų pavasarį kartu su prezidento rinkimais surengti referendumą dėl euro įvedimo atidėjimo laikams, kai MES ir JIE būsime tam geriau pasiruošę.

Nereikia būti politologijos ar ekonomikos profesoriumi, užtenka sveikos nuovokos, kad suvoktum, jog euro zonai rimtai sergant, neišnykus jos griuvimo pavojui, Lietuvai vertėtų palaukti – neskubėti veržtis į šią erdvę. Juolab, kad mes nesame įsipareigoję įstoti į ją iki kokios nors konkrečios datos. Baisu pagalvoti apie situaciją, kuri susidarytų euro zonai realiai pradėjus aižėti. Kai šis darinys pasveiks, bus galima grįžti prie šio klausimo. Ir priimančioji, ir stojančioji pusė būtų tam geriau pasiruošusios. Šiuo metu reikia naudotis tais pranašumais, kuriuos teikia bendra rinka, o taip pat ta nauda, kurią galima gauti protingai panaudojant ES fondus.

P.S. Mane įspėjo – jei šis straipsnis pasirodys viešumoje, naujoji nomenklatūra užsipuls ir ims kaltinti euro skepticizmu, nacionalizmu ar net tarnyste Rusijai. Iš anksto atsakau į galimas atakas – esu regioninės integracijos šalininkas. Tai liudija ir mano moksliniai darbai – pirmiausia, knyga „Ekonomika, antiekonomika ir globalizacija“. Tačiau esu euro realistas – matau per ankstyvo euro įvedimo pavojus Lietuvai. Neslėpsiu – esu patriotiškai nusiteikęs žmogus, šiame skubotame žingsnyje matantis grėsmes šalies ekonominiam saugumui.

Komentarai
http://alkas.lt/2013/10/22/p-gylys-euro ... s#comments

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Lap 2013 21:08 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Kodėl valdžia nori, kad Lietuva įsivestų eurą?


http://www.balsas.lt/naujiena/760869/ko ... vestu-eura

Mindaugas Pliauga
2013.11.06 09:32

Vienas pagrindinių Lietuvos valdžios ekonominių tikslų yra įsivesti eurą.

Dėl šio tikslo valdantieji pasiryžę nukelti pensijų kompensavimą, atlyginimų atkūrimą daugumai biudžetininkų ir dar daug ką padaryti, kad išlaikytų griežtus biudžeto deficito normatyvus.

Pradinis biudžeto projektas sudarytas taip, kad nebūtų neigiamos Europos Komisijos reakcijos ir kliūčių įsivesti eurą.

Tenka pastebėti,kad šalyje bene vienintelė valdžia tiesiog dega noru įsivesti eurą, nes gyventojai euro nenori, o verslas - abejingas.

Tiesa, dar bankai ir eksportuotojai gal kiek pozityviau žiūri į euro įvedimą.

Daugeliui vaizdas yra keistas, tuo labiau kai net pati valdžia nesugeba pateikti svarių argumentų ir įrodyti, kad gauta nauda įsivedus eurą bus didesnė už euro įvedimo kaštus.

Tokia numatoma euro nauda, kaip valiutų keitimo kaštų sumažėjimas ar užsienio investicijų pritraukimas į Lietuvą, yra menka nauda šaliai.

Manau, įsivedus eurą kažkokių didelių užsienio investicijų susilaukti neįmanoma, nors jis Lietuvoje cirkuliuotų ir paauksuotas, jeigu investuotojai nematys , kur jų investicijos Lietuvoje gali atnešti didesnį pelną, negu kaimyninėse šalyse.

Šalyje, kur už minimalų atlyginimą dirbti neapsimoka, bulves, kiaules ir pan. auginti neapsimoka, sąžiningas verslas neapsimoka, kurti valstybei ar leisti investuotojams kurti stambias elektros, dujų ir pan. gamybos įmones neapsimoka, net pačios valstybės institucijos dėl gyventojų mažėjimo atrodo išpūstos, chaotiškos ir nenaudingos, kaip gali euras išspręsti visas šias problemas ir padaryti Lietuvą patrauklia investicijoms šalimi?

Valiutų keitimo kaštai vertinami labai skirtingai, suktai ir išpūstai, nes valstybės mastu tai - maži pinigai(gal 100 ar keli šimtai milijonų litų per metus).

Valstybės prestižo ir kitos panašios su euru siejamos naudos šiuo metu yra bevertės, nes valstybė savo vidaus ir užsienio politika sugriauna bet kokį prestižą ir solidumą. Be to, pati euro zona yra trapi ir nekelianti pasitikėjimo.

Tai kodėl valdžia taip nori euro?

Lietuvos banko išleisti į apyvartą litai yra visiškai padengti aukso atsargomis ir Lietuvos banko konvertuojamos užsienio valiutos rezervu.

Šiuo metu Lietuvos bankas turi 20,45 milijardus (skaičiuojant litais) oficialių tarptautinių atsargų. Visi litai, išleisti į apyvartą, yra gerokai daugiau negu 100 proc. padengti užsienio valiutos ir aukso atsargomis.

Dėl šios priežasties litas yra visiškai patikima ir stipri valiuta.

Pagal Lito patikimumo įstatymą ir kitus teisės aktus valstybė privalo turėti oficialias tarptautines atsargas ir jų panaudoti fiskalinėje politikoje ar kitoms valstybės reikmėms negalima.

Tačiau Lietuvai įsivedus eurą, padėtis kardinaliai pasikeis. Eurų Lietuvai nebereikės (taip kaip litų) padengti aukso ir Lietuvos banko konvertuojamos užsienio valiutos rezervu, todėl valdantieji įgaus galimybę prieiti prie įspūdingų milijardinių atsargų ir bent jų dalį panaudoti valstybės einamosioms reikmėms.

Nors dėl šių milijardų, atrodo, niekas nekovoja ir jie turėtų būti valstybės apsaugoti bei toliau reikiamai valdomi, tačiau tas ramumas, nekalbumas, keistas abejingumas ir ypatingas paslaptingumas kelią nuogąstavimus, kad valdžia su šiais milijardais ketina ne tik apmokėti euro įsivedimo išlaidas (trumpuoju laikotarpiu - keli milijardai litų)...

Komentarai
http://www.balsas.lt/komentarai/760869/ ... vestu-eura

Žygeivis
2013-11-06 20:10:06


Seniai jau akivaizdi propagandinė "priemonė", kurią pastoviai kiša įvairūs kosmopolitai - jei Lietuva ne su Jievrosojuzu, tai su Rusijos imperija.

Štai šią propagandą ir reikia "dulkinti"...

Labai aiškiai reikia pabrėžti - Lietuva, kaip ir, pvz., Norvegija ar Šveicarija, savo ekonomiką pati gali ir turi tvarkyti.

O nuo karinės Rusijos, Gudijos ar Lenkijos agresijos mus bet kuriuo atveju šiuo metu saugo ne Jievrosojuzas, o tik NATO - tiksliau, tik JAV, nes tai šiuo metu atitinka jos geopolitinius interesus.

Kiek ilgai taip bus - neaišku, bet kol kas tai veikia.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Gru 2013 15:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/blogeris.zeppe ... hare_reply

Kęstutis Čeponis

Vienas labai akivaizdus ir nepaneigiamas ekonominis faktas: Lietuvos Valstybės skola iki 2004 m. buvo 12 milijardų litų.

"Įstojus" į Jievrosojuzą, per 9 metus skola labai greitai užaugo iki beveik 53 milijardų litų, tai yra tik per 9 metus užaugo 41 milijardų litų.

Ir skolos augimo tempai kasmet vis labiau auga:

Skolos augimo dinamika
http://www.2g.lt/


P.S. O juk didžioji ekonominė krizė buvo 1998 m.

Vincas Vedeckis

Kęstuti, nesu tikras, bet gal tu darai argumentacijos klaidą
http://en.wikipedia.org/wiki/Post_hoc_ergo_propter_hoc

Be EU Lietuvos skola galėjo būti ir didesnė.

Naglis Zukula

Ne, jis nedaro argumentacinės klaidos.

Mums EU standartai per brangiai kainuoja. Mes paprasčiausiai neįperkame, todėl skolinamės.

Štai Ukraina paskaičiavo, kiek jiems kainuos perėjimas prie eurostandartų.

Pas mus niekas tokių skaičiavimų nevykdė. Faktiškai mes gyvename ne pagal savo galimybes. Dabar atjunk Lietuvą nuo EU spenio ir Lietuvai kolapsas.

Kęstutis Čeponis

Kiekviena rimta krizė yra savo ruožtu labai didelių permainų aktyvatorius.

O mums permainos šiuo metu yra gyvybiškai būtinos, nes kitaip mes tiesiog lėtai išmirsime ir "išemigruosime".

P.S. Savo laiku buvo atlikti fiziologiniai eksperimentai apie lėtą ir staigų aplinkos pokyčių poveikį - pvz., jei varlę lėtai verda, tai ji pamažu ir nustimpa bevirdama.

Tačiau jei varlę įmeta į verdantį vandenį, ji iš jo iššoka, nors ir apšutusi. :)

O mus - Lietuvių Tautą - dabar lėtai ir nuosekliai "verda Jievrosojuziniame katile".

Protingas Chamas

O pasižiūrėti, kokiu greičiu įstojus į Europos Sąjungą augo Lietuvos ūkis, Kęstutis Čeponis sugebėjimų nepakanka?

Paveikslėlis

Kęstutis Čeponis

Labai ačiū už šį čia pateiktą grafiką, nes jis dar žymiai aiškiau ir vaizdžiau parodo, į kokią klaikią finansinę duobę nepaprastai sparčiai ritasi Lietuvos Valstybė, netgi nepaisant gerokai išaugusio Lietuvos ūkio.

Tik ar jums, Protingas Chamai, užtenka sugebėjimų tai suvokti?

Remigijus Jakinevičius

Negi durniui isaiskinsi, kad didejant valstybes pajamoms, ji gali daugiau skolintis.

Kęstutis Čeponis

Remigijau, o gal jūs, kaip ypatingai protingas, pateiksite Lietuvos Valstybės pajamų (surinktų mokesčių) didėjimo grafiką ir jį palyginsite su skolos augimo dinamika?

P.S. Beje, o kodėl mums reikia skolintis vis daugiau ir daugiau?

Gal ir tai paaiškinsite?

Protingas Chamas

Todėl, kad augant ekonomikai auga ir poreikiai, be to, valdžioje 8 metus komunistai sėdėjo, tad rieškučiomis sėmė net didžiausio augimo ir perteklinio biudžeto surinkimo metu. Estai to nedarė, bet pas juos ir AMB su LDDP į valdžią 1992 metais nerinko.

O biudžeto surinkimo skaičius protingi žmonės gali FM tinklapyje susirasti, kaip ir skolos dydį procentais nuo BVP, jo dinamiką, skolos aptarnavimo mokestį ir kitus dalykus, kurių čeponiai nesupranta ir suprasti nenori.

Kęstutis Čeponis

Patariu perskaityti:

Juozas Pocius. Lietuvos ūkio ligos, diagnozė ir perspektyvos
http://www.sarmatas.lt/12/lietuvos-ukio ... spektyvos/


"2006 metais ruošiant ekonomikos gaires 2007-2013 metų periodui, buvo numatytas tikslas iki periodo pabaigos pagal BVP vienam gyventojui aplenkti bent vieną ES senbuvį. Tada ES buvome 23-ioje vietoje, nuo Portugalijos ( kurią, matyt, ir norima buvo aplenkti) atsilikome 29,5%.

Deja, vietoj progreso turime regresą. Europos Sąjungoje mus pasivijo Latvija, o Lenkija ir pralenkė. Atsilikimas nuo Portugalijos ne tik nesumažėjo, o dar padidėjo, nepaisant to, kad Portugalija susiduria su rimtomis problemomis."

"Emigracija

Tai lazda su dviem galais. Kuo prastesnė ekonominė situacija, tuo didesnė emigracija. Ir kuo didesnė emigracija, tuo prastesnė ekonominė situacija. Dėl emigracijos visų pirma mažėja darbingo amžiaus žmonių, tai yra tų, kurie kuria produktą ir moka mokesčius. Jei tikėsime gyventojų surašymo duomenimis, dabar Lietuvoje gyvena apie 3 milijonus žmonių. Dirbančių tiesiogiai BVP kuriančiame sektoriuje yra apie 600 tūkstančių. Vadinasi, vienas kuriantis produktą turi išlaikyti save ir dar keturis (vaikus, biudžetininkus, bedarbius, pensininkus).

Jei emigracijos tendencijos nesikeis, tai po poros dešimtmečių šiame sektoriuje liks mažiau nei 300 tūkstančių. Uždirbančių ir išlaikomų santykis tada bus maždaug vienas ir aštuoni. Galima įsivaizduoti, kaip tada atrodys mokesčiai, pensijos, socialinė sfera, kultūros finansavimas.

Tuo metu bus galimos dvi išeitys. Arba tapsime valstybe, gyvenančia iš emigrantų atsiunčiamų pinigų (kaip Albanija ar Moldova). Arba turėsime susitaikyti su masinė žemos kvalifikacijos žmonių imigracija iš dar neturtingesnių šalių, visų pirma iš Pietryčių Azijos ir Šiaurės Rytų Afrikos. Iš esmės tai reiškia tautinės valstybės laidotuves ir tapimą neturtinga musulmoniška (labiausiai tikėtina) valstybe.

Grupinių interesų viršenybė

Visas valstybes, kuriose buvo „ekonominis stebuklas“, vienija bendras bruožas – valstybės interesai ekonomikoje yra svarbiausi. Lietuvoje galima išskirti tris pagrindines grupes, kurių interesams pajungta ekonomika – tai bankai, natūralios monopolijos (energetika, komunalinės paslaugos, kt) ir stambusis kapitalas.

Kodėl šios grupės įsigalėjo ir pajungė savo interesams visą visuomenę? Visų pirma, jos sugebėjo į savo rankas paimti politinę valdžią. Tai leido padaryti dabar galiojanti partijų finansavimo ir rinkimų sistema."

"Pastaruosius du dešimtmečius (išskyrus krizės metus) pasaulio ekonomika sparčiai augo, neretai viršydama ir 5% per metus tempą. Lietuva gi, nepaisant optimistinių valdžios vyrų ir moterų kalbų, smuko."

Kęstutis Čeponis

P.S. Patikrinau tekstą - manau, kad tai elementari teksto rinkimo klaida, o straipsnyje minėtas finansų analitikas Janelūnas yra Stasys Jakeliūnas.

2010 metų pabaigoje leidykla "Kitos knygos" išleido finansų analitiko Stasio Jakeliūno knygą "Lietuvos krizės anatomija" - o straipsnyje pateikiami kai kurie duomenys akivaizdžiai paimti iš tos knygos.

Knygos kritika yra pateikta čia:

Vygintas Gontis. Kitas požiūris į „Lietuvos krizės anatomiją“
http://gontis.eu/2011/03/kitas-po%C5%BE ... mij%C4%85/

Paskelbta kovo 14, 2011.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Sau 2014 19:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Dr. K. Jaskelevičius: Ar verta nertis euro kilpą?


http://www.ekspertai.eu/drk-jaskelevici ... uotraukos/

Paskelbta: 2014-01-07 08:09

Autorius: Dr. Kęstutis Jaskelevičius
| respublika.lt

Euro naudos argumentai


Koks galėtų būti realus lito atsisakymo naudos ir praradimų balansas?

Euro įvedimo šalininkai labiau linkę akcentuoti jo naudą ir pranašumus. Apie praradimus užsimenama tik puse lūpų arba visai nutylima.

Taigi kokiais argumentais grindžiama euro nauda ir pranašumai?

Pirmasis argumentas: atkrenta pinigų keitimo sąnaudos, žmonėms patogiau keliauti po visą Europą.

Tai tiesa. Skaičiuojama, kad per metus bankai, konvertuodami valiutas, uždirba 100–120 mln. litų. Euro atveju 60–80 mln. liktų piliečių piniginėse ir įmonių sąskaitose.

Euro šalininkai pamiršta pridurti, kad atkristų ne visos pinigų konvertavimo sąnaudos. Turistaujantys piliečiai, verslininkai ar darbo emigrantai vyksta ne vien į euro zonos šalis, keliauja į JAV, Kanadą, Norvegiją, Egiptą, Pietryčių Azijos valstybes.

Antrasis reikšmingas argumentas: investicijos.

Įsivedusi eurą šalis taptų patrauklesnė užsienio investuotojams, sumažėtų valiutos devalvavimo rizika.

Dėl to būtų galima ginčytis, nes investuotojams pakanka to, kad Lietuva yra ES narė, o litas susietas su euru.

Užsienio investuotojams kur kas svarbiau nei euras yra verslo aplinkos indikatoriai: mokesčiai, darbo santykių lankstumas, teritorijų planavimo ypatumai, valdininkų biurokratizmas ir korumpuotumas, fizinis saugumas, išplėtotas paslaugų sektorius, tiesioginių skrydžių galimybė ir kt.

Beje, Estijos buvimas euro zonoje nesukėlė jokio investuotojų ažiotažo, neatsitiko to ir Slovėnijoje.

Trečiasis argumentas, kurį itin mėgsta finansų ministras: atpigs skolinimasis tarptautinėse rinkose.

Įsiklausykime – pinigų skolinimasis! Negi ketinama ir toliau gyventi ne pagal savo galimybes ir sekti Pietų Europos valstybių pėdomis?

Ar ne pigios paskolos tarptautinėse rinkose išpūtė daugelio valstybių viešuosius finansus ir biudžeto deficitus?

Graikija, Portugalija, Italija, Ispanija, net Airija kone dešimtmetį mėgavosi pigiu skolinimusi, kuris skatino nekilnojamojo turto plėtrą, vertė plėsti valstybines struktūras, o siekiant įtikti rinkėjams buvo negailima lėšų socialinėms programoms.

Suprantama, tai skatino tų šalių ekonomiką, didino vartojimo potencialą. O dabar?

Dabar, kai tenka karpyti viešojo sektoriaus išlaidas, riboti socialinių programų finansavimą ir tuo pat metu išpirkti anksčiau išleistas obligacijas, Pietų Europos valstybės pakibo sunkiu akmeniu po ES ir euro zonos kaklu.

Ir visiškai neaišku, kiek ten dar tęsis politinis nestabilumas ir socialiniai neramumai.

Taigi apie pigaus skolinimosi perspektyvą geriau nekalbėti.

Paveikslėlis

Ketvirtasis argumentas: įsipareigojimai, stojant į ES.

Girdi, stojimo sutartyje yra nedviprasmiškas pažadas įsilieti į pinigų sąjungą.

Ar tikrai nėra kitos išeities? Yra.

Lito ir euro kursų sąsajos, ketinimai dalyvauti bankų sąjungoje, įsipareigojimai laikytis finansinės drausmės reiškia tai, kad Lietuva nominaliai yra pinigų sąjungos narė.

Stojimo į ES sutartyje nėra nurodytas konkretus bendros valiutos įvedimo terminas.

Tai gali būti ir 2020 metai, kai ES išbris iš recesijos, prasiskolinusios valstybės stabilizuos savo ekonomiką, o euras atsistos ant tvirtų monetarinių kojų.

Arba iš recesijos neišbris. Beje, apie šią niūrią alternatyvą diskutuojama vis plačiau.

Štai ir visi euro naudos argumentai.

Kokie laukia praradimai?
Euro zonos valstybių atitiktis Mastrichto kriterijams 2012 m.

Pirmasis praradimas – tiesioginės euro įsivedimo sąnaudos.

Skaičiuojama, kad išankstinė įmoka į Ekonominio stabilumo fondą siektų 746 mln. litų, o garantijų suma sudarytų 5 mlrd. litų.

Estijos išankstiniai įnašai siekė 518 mln. litų, o garantijų suma – 4,5 mlrd. litų.

Ketvirtadalis valstybės aukso atsargų, kurios turės ne tik atsispindėti ECB balansuose, bet privalės būti pergabentos į jo saugyklas, taip pat yra praradimai. Ir kažin ar tas auksas kada nors iš ten besugrįš.

Beje, apie šį praradimą linkstama nutylėti.

Nemėgstama kalbėti ir apie sąnaudas, kurias patirs verslo įmonės ir valstybinės institucijos keičiant kompiuterines programas. Manoma, kad šios sąnaudos, įskaitant personalo apmokymus, gali siekti 210–230 mln. litų.

Antrasis praradimas, neišreiškiamas pinigais, – tai valstybės esminių suverenių galių netektis.

Atrodytų, kad aukščiausieji šalies pareigūnai nesuvokia, jog monetarino suvereniteto delegavimas Europos Komisijai ir Europos centriniam bankui reiškia pragaištingą žingsnį link visiško valstybės nepriklausomybės praradimo.

Ne visos valstybės it klusnūs avinai ketina nertis euro kilpą.

Lenkijos ir Čekijos vadovai pareiškė, kad bus rengiami referendumai dėl nacionalinių valiutų, o kartu dėl valstybės suvereniteto atsisakymo.

Tokių iniciatyvų girdisi ir pas mus, tačiau nūnai valdantieji padarys viską, kad toks referendumas neįvyktų. Tautos valia buvo išreikšta stojant į ES. Deja, daugelis turėtų prisiminti, kokių begėdiškų triukų tuomet buvo pasitelkta.

respublika.lt

Komentarai
http://www.ekspertai.eu/drk-jaskelevici ... uotraukos/

5. Mimiras
(2014-01-07 09:59:32)
(84.15.183.146)


Lietuvą valdo negabūs, tačiau be galo godūs žmonės. Todėl jie linkę verčiau atsisakyti Lietuvos nepriklausomybės ir pasirinkti vasališką padėtį.

Už tai, kad atiduoda nepriklausomybę, šį sluoksnį Briuselis apiberia malonėmis (milijardais eurų), kurie, deja, atitenka tam pačiam nomenklatūriniam sluoksniui.

Kai pinigai išvagiami, tada vėl pradedama garsiai rėkti apie krizę.

8. Nu
(2014-01-07 12:46:16)
(78.60.2.142)


tikra respublikos kadru verta nesamone. Delegavusi EK savo monetarines galias Vokietija, Prancuzija, Ispanija, Italija prarado savo suverinitetus? Nors tokias nesamones sugebekite filtruoti.

10. dėl 8 komentaro
(2014-01-07 14:36:31)
(84.210.172.201)


Na pabandysiu paaiškint, tik nežinau ar yra prasmės...

Taip, tos valstybės suvereniteto dalį prarado, juk tai akivaizdu.

Kitas dalykas, kad kuo įtakingesnė valstybė apskritai pasaulyje ir ES, tuo tas praradimas mažiau jaučiamas.

Turint omeny, kad Lietuva iš vis jokios įtakos ir svorio neturi tai bus ženklus praradimas.

Nereikia paimt visų sričių, kad prarastum savarankiškumą. Kaip sakant jei gerai paimsi už kiaušinių, tai kitos kūno dalys lengvai pačios ateis.

Kitas dalykas tos valstybės, išskyrus vieną iš paminėtų, pačios sukūrė ES, jų ekonomikos lygis panašus, bet jau palyginamas.

Pagal ekonomikos teoriją bet kokia ekonominė integracija pasiteisina tik tarp panašiaus išsivystymo lygio valstybių, o ne atsiliekančių dvigubai ar trigubai. Kitu atveju biednos dar labiau skursta, o turtingos labiau turtėja.

Na įsivaizduokit turtuolį ir bomžą, jiems sako jūs lygūs, teisės vienodos prašom – konkuruokit. Tokia konkurencija baigsis tuo, kad bomžas dirbs turtingam, dar gerai jei už padorią algą. Taip ir su valstybėm.

Apie Euro ir apskritai dabartinės finansinės pasaulio tvarkos ateitį gal nekalbėkim.

O nauda Euro labai nominali ir kosmetiška, pakeitus popieriuką, valstybė netaps nei labiau patikima (Gaikija???), nei labiau patraukti investicijoms, jei nebus kitų veiksnių (nei Estijos, nei Slovėnijos patirtis to nedemonstruoja).

Žodžiu... pirmiausia tai reikia bent truputį suprasti tai, kas vyksta didesniu mastu ir ilgesnėj perspektyvoj, o ne iš nuogirdų ar LRT, ar Delfio ir panašių... ir svarbiausia - neklausyt bankininkų, jiems tik vienas rūpi.

11. Raigerdas
(2014-01-07 20:47:03)
(93.203.46.234)


Pagaliau, nors vienas ekonomistas prakalbo sveiko proto kalba, o aš jau maniau, kad Lietuvoje patys "didžiausi ekonomistai" yra finansų ministras Šadžius ir premjeras (vos neparašiau Burokevičius) A. Butkevičius.

Apskritai paėmus, komunistai kelią realų pavojų bet kokioje valstybėje.

Jų išdavystės, jų vinguriavimai neturi jokios logikos ir šitie žmonės yra žiauriai atitrūkę nuo realybėje vysktančių dalykų.

Pas mus vis dar valdoma pagal Lenino principą:"Kiekviena virėja gali valdyti valstybę". Štai mes ir matome jų verdamą košę, kuri yra jiems viena, o liaudžiai - kita arba derės liaudžiai bet kokia.

Rimtai įsisklausykite į dr. Kęstučio Jaskelevičiaus žodžius, kurie yra Aukso vertės:

"Antrasis praradimas, neišreiškiamas pinigais, – tai valstybės esminių suverenių galių netektis. Atrodytų, kad aukščiausieji šalies pareigūnai nesuvokia, jog monetarino suvereniteto delegavimas Europos Komisijai ir Europos centriniam bankui reiškia pragaištingą žingsnį link visiško valstybės nepriklausomybės praradimo".

Dabar pažiūrėkite dar į kitą labai įdomų dr. Kęstučio Jaskelevičiaus pateiktą faktą:

"Ketvirtadalis valstybės aukso atsargų, kurios turės ne tik atsispindėti ECB balansuose, bet privalės būti pergabentos į jo saugyklas, taip pat yra praradimai. Ir kažin ar tas auksas kada nors iš ten besugrįš. Beje, apie šį praradimą linkstama nutylėti".

Ir čia reikėtų prisiminti įdomų dalyką, kad Lietuva prieš skolindamasi iš TVF taip pat privalėjo sumokėti auksu už narystę. Na, domina šituos vyrukus auksas. Doleriais jie neima, nes jie jų gali prisispausdinti, o štai auksas yra jų silpnybė.

Ir kaip čia neprisiminsi Giotės "Fausto" ir Mefistofelio garsiosios frazės "Vien tik auksas valdo mus", o taip pat ir Balio Sruogos "Dievų miško":

"- Nagi, - sakau, jeigu jie pardavė Lietuvą už gerus vokiškus pinigus, tai turbūt vokiečiai ją pirko. Kiti būtų savais pinigais mokėję. Išeina, kad Lietuvą vokiečiai jau nupirko, ir tamstai, pone rotenfiureri, nebereikės eiti į frontą. - A, šitaip? - numykė Klavanas. Jis buvo manimi aiškiai nepatenkintas, kad jo sąmojo neįvertinau. Jis atsuko man nugarą..."

"Žydai, pajutę, kas dedasi su jų tautiečių lobiu aplink tą pirtį, ėmė savo brangenybes slėpti dar geriau. Ėmė užkasinėti jas į smėlį. Kur stovėjo - ten ir užkasė. Kadangi žydų buvo daug ir jie buvo po visus kiemus išmėtyti, teko visų kiemų smėlis graibyti, paslėpto turto beieškant. Kiti žydai imdavo savo auksą su briliantais ir prarydavo. Už tokius darbus tekdavo kitiem net ricinos pripilti. Paskui reikėjo viešosios vietelės apžiūrėti. Reikėjo net visas kanalizacijos vamzdžių turtas per smulkų sietą prasijoti!"

"Atvažiavo Latvijos žydai. Jų buvo jau mažiau ir jie buvo pakeliui jau šiek tiek apvalyti. Bet ir jie šį bei tą dar turėjo. Auksinė karštligė dar kartą pasikartojo, nors jau nebepasiekdama tokios aukštos temperatūros, kaip pirmą kartą".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Sau 2014 20:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/vytautas.sinic ... hare_reply

Arnas Misiūnas

O tada Ko reikia Lietuvai?

Atsakykit mieli patriotai į vieną klausima tada, ko reikia Lietuvai?

Kęstutis Čeponis

Lietuvai reikia visų pirma apsivalyti nuo ją valdančių vagių ir kyšininkų, "persidažiusių" bolševikų ir "žydrosios mafijos".

Nes kitaip viską, ką Lietuvių Tauta bepagamintų ir beuždirbtų, jie vėl viską pavogs arba "nuleis į klozetą".

Kaip jau išvogė viską, ką Lietuvių Tauta buvo sukūrusi ir sukaupusi iki bolševikinės okupacijos, o taip pat sugriovė ir išvogė viską, ką Tauta pastatė per tuos okupacinius dešimtmečius.

Pasidairyk po rajonus - daug kur vaizdas kaip po karo...

P.S. Pvz., pasiskaityk kiek "smetoniško" aukso gavo Lietuvos valdžia, kada Lietuvių Tauta atkūrė Nepriklausomybę...

Kur tas auksas dabar "nukeliavo"?

Naglis Zukula

Pirmas dalykas ko reikia, tai turėti tvirtą stuburą ir protaujančią GALVĄ.

O jeigu tik sugebama atkartoti kažkieno suformuluotas nesąmones, tai čia jau niekas nepadės.

Arnas Misiūnas

Aš pasakiau, reikia to ir to, reikia pažangos, reikia naujovių, reikia investicijų ir taip toliau, ir taip toliau. O jūs man savo demagogijas, eikit į turgų senom bobutėm savo šitas erezijas pasakot.

"Smetoniškas auksas" :DDDDDD nu dar tokios nesąmonės dar negirdėjau.

Viskas, vyrai, kapituliuoju. Atsibodo man sapnus kalbančius dedules mokyti :DD

Kęstutis Čeponis

Misiūnai, dabar suprantu ko jus moko ir mokykloje, ir aukštosiose - esi visiškas nemokša, jei nežinai, jog Lietuvos Vyriausybė, atkūrus Nepriklausomybę, gavo beveik 9 tonas "smetoniško" aukso iš įvairių užsienio valstybių.

Iki sovietų okupacijos 1940 m., Lietuvos bankas penkiose užsienio valstybėse iš viso saugojo 9 593,4 kg aukso.

1992 m. visą Lietuvos auksą grąžino Prancūzija ir Jungtinė Karalystė.

1940 m. Tarptautinių atsiskaitymų bankas nuostoliams, patirtiems užšaldžius jo sąskaitą Lietuvos banke, kompensuoti perėmė iš Lietuvos banko 62,2 kg aukso.

Likusią aukso dalį (569,8 kg) Lietuva iš Tarptautinių atsiskaitymų banko atgavo 1992 m. Ši dalis Lietuvos bankui buvo perrašyta į jo aukso sąskaitas Anglijos banke.

1992 m. Lietuva gavo kompensaciją už auksą, laikytą Švedijos centriniame banke.

Lietuvos auksas, laikytas JAV Federalinėje rezervų sistemoje buvo panaudotas Lietuvos diplomatinės tarnybos emigracijoje veiklai finansuoti.

1997 m. Lietuva jau turėjo tik 5,6 t aukso.

Algimantas Koncius

Bet kokios investicijos dings nežinoma kryptimi, kaip ir Kubiliaus pasiskolinti virš 30 milijardų litų, ir guls žmonėms ant pečių amžinų skolų pavidalu.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Sau 2014 20:20 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Vengrai, lenkai, čekai: pabūsime be euro


http://www.respublika.lt/lt/naujienos/p ... e_be_euro/

2014 sausio mėn. 20 d. 11:51:34
Ričardas Čekutis,
„Respublikos“ žurnalistas

Paveikslėlis

PASTANGOS. Lietuvoje vis garsiau skamba euro įvedimo propaganda, tačiau net ir jei nepavyksta užgožti piliečių abejonių bei racionalių argumentų. EPA-Eltos nuotr.

Lietuvoje pradėta varyti nacionalinės valiutos atsisakymo ir euro įvedimo propaganda.

Užsienio bankams dirbantys „ekspertai“ už mūsų pinigus (beje, vis dar už litus) įrodinėja, koks gėris yra atsisakyti nacionalinės valiutos ir įsivesti eurą.

Viešai meluojama, kad į euro zoną tiesiog veržte veržiasi visos ES valstybės, ypač Rytų ir Centrinės Europos, kadaise priklausiusios sovietiniam blokui.

Tačiau visa ši propaganda lengvai paneigiama.

„Respublika“ uždavė du klausimus trijų Centrinės ir Rytų Europos šalių, vis dar neįsivedusių euro, ambasadoriams, reziduojantiems Lietuvoje:

1. Jūsų Vyriausybė neskuba įsivesti euro. Kokie argumentai?

2. Ar jūsų Vyriausybė ketina skelbti referendumą dėl euro įvedimo?

J.E. Zoltanas Pecė, Vengrijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje:

„Vengrija pati įsipareigojo įsivesti eurą stojimo sutartimi 2004 metais. Tačiau dabar Vyriausybė mato, kad nacionalinė valiuta geriau gali būti panaudojama ekonominei politikai nei europinė valiuta.

Savo valiutos, forinto, išlaikymas duoda daugiau erdvės manevruojant fiskaline politika. Tai įrodo vėliausi 2013 metų prekybos duomenys, ypač atkreipiant dėmesį į 6,9 mlrd. EUR pirmųjų 11 2013 metų mėnesių eksporto perteklių (tai jau aplenkė užsienio prekybos perteklių, kuris yra 6,7 mlrd. EUR per pastaruosius 12 2012 metų mėnesių).

Pasak nacionalinės ekonomikos ministro, p. Mihalo Vargos (Mihaly Varga), prisijungimas prie euro zonos gali tapti perspektyvia alternatyva dešimtmečio antrosios pusės pabaigoje. Iki šiol referendumo klausimas Vengrijoje nebuvo diskutuojamas“.

J.E. Jaroslavas Čubinskis, Lenkijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje:

„Donaldo Tusko Vyriausybė yra už Europos valiutos įvedimą Lenkijoje, tačiau ne artimiausiu metu. Prieš kelias dienas Lenkijos Vyriausybės vadovas pasakė, kad Lenkijos įstojimas į euro zoną šiandien nebūtų saugus piliečių atžvilgiu. Dėl to šiuo metu nekyla referendumo šiuo klausimu idėja. Premjeras taip pat akcentavo, kad Lenkijos įstojimas į euro zoną bus įmanomas įvykdžius kelias sąlygas, tarp jų - formalius kriterijus, kurių mūsų šalis dar nevykdo. Be to, Parlamente turi būti konstitucinė dauguma, kad galėtų būti pakeista Konstitucija.

Kad šalis galėtų įstoti į euro zoną, turi būti vykdomi makroekonomikos rodiklių konvergencijos kriterijai:

• infliacijos kriterijus (infliacija ne didesnė kaip 1,5 proc. trijų ES valstybių, turinčių žemiausią infliaciją, vidurkio);

• fiskalinis kriterijus (numatantis, kad viešųjų finansų deficitas negali viršyti 3 proc. BVP, o valstybės skola negali viršyti 60 proc. BVP);

• palūkanų normų kriterijus (metus prieš tyrimo atlikimą nominalios ilgalaikės palūkanos negali viršyti daugiau nei 2 proc. trijų ES valstybių, kuriose kainos stabiliausios, palūkanų normų);

• šalies valiutos kurso svyravimo kriterijus (+/- 15 proc. euro atžvilgiu mažiausiai 2 metus)“.

J.E. Radekas Pechas, Čekijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje:

„Čekijos Respublika atsižvelgia į įsipareigojimą įstoti į Europos ekonominę ir pinigų sąjungą. Šis įsipareigojimas, be abejo, susijęs ir su stojimo į Europos Sąjungą sutartimi, kurią 2004 metais pasirašiusi Čekija tapo Europos Sąjungos nare. Atsižvelgdamos į bendrą ekonominį vystymąsi Europos Sąjungoje (ypač euro zonos krizę), Čekijos nacionalinio banko politiką (Čekijos krona, skirtingai nei litas, nėra susieta su euru) bei makroekonomikos rodiklius (Mastrichto kriterijų vykdymas), iki šiol buvusios Čekijos vyriausybės nenustatė tikslios Čekijos prisijungimo prie euro zonos datos.

Vyko viešos diskusijos dėl euro įvedimo, jų metu paaiškėjo ir politinės mažumos noras surengti referendumą. Tam turėjo įtakos pasikeitusios Europos ekonominės ir pinigų sąjungos situacijos dėl ekonominės krizės. Šiuo metu apie referendumą nebemąstoma.

Reikia pasakyti, kad pagal viešosios nuomonės apklausas didžioji dalis Čekijos gyventojų į eurą žiūri labai atsargiai.

Čekijos stojimo į euro zoną klausimas vienareikšmiškai bus įtrauktas į naujos Vyriausybės, kuri kaip tik šiuo metu formuojama, programą.

Skirtingi požiūriai į eurą Čekijoje ir Lietuvoje pateikti Čekijos centrinio banko viceprezidento Moimiro Hamplo (Mojmir Hampl) straipsnyje „Euras - žvilgsnis į Baltijos šalis iš Prahos“, kuris 2013 metų gruodį buvo išspausdintas „Verslo žinių“ priede „Verslo klasė“.

Parengta pagal dienraštį „Respublika

Komentarai
http://www.respublika.lt/lt/naujienos/p ... komentarai

jei
2014 sausio mėn. 20 d. 14:21:39


Jei politikams taip reikia euro, tai tegul danginasi ten, kur jis yra.

Mielai prašom - palydėsim su dūdų orkestrais.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Sau 2014 21:09 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Z. Vaišvilos spaudos konferencijos „Lietuvа parduodama. Ginamės referendumu” vaizdo įrašas

http://www.ekspertai.eu/zvaisvilos-spau ... do-irasas/

Zigmas Vaišvila

..."euro įvedimas be organizacinių ir propagandinių išlaidų kainuos 800 mln. eurų (apie 2,76 mlrd. litų) pirminį įnašą bei 5 mlrd. eurų (apie 17,2 mlrd. litų) vertės vekselį, skirtą euro stabilizavimo mechanizmų fondui, įsteigtam 2012 m. euro zonos valstybėms gelbėti.

Šiuos 5 mlrd. eurų ES turės teisę pareikalauti apmokėjimui bet kuriuo metu.

Lietuvos banko valdomos mūsų valstybės užsienio atsargos (piniginės lėšos, auksas, vertybiniai popieriai 2013-12-31 – 8,468 mlrd. JAV dolerių) Lietuvai tapus euro zonos nare užtikrins jau ne litą, o eurą.

Dar 43 mln. eurų Lietuvos bankas įneš į Europos centrinio banko kapitalą.

Euras, kaip ir JAV doleris, jau emituojami ir be realaus šių valiutų padengimo.

Priminsiu Danijos užsienio reikalų ministro H. Nielseno nuomonę "…mes privalome lakytis atokiau nuo euro. Tai ne visai patikimas projektas."

Sugriuvus nepatikimai euro zonai ar dėl kitų priežasčių Lietuvai dar kartą įsivedant litą, visų šių lėšų sugrąžinimas nenumatytas. Skrydis į vieną pusę."

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Vas 2014 23:05 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Seniai žinomas principas - kiekviena imperija žlunga, jei sustoja jos plėtimasis.

Tas pats galioja ir Jievrosojuzui, ir Rusijos imperijai, ir euro zonai, ir dar daugeliui kitų panašių dalykų...

Faktiškai visos šios struktūros paremtos tuo pačiu "piramidės principu" - tačiau visada kažkuriuo tai momentu nebelieka naujų aukų, kurias dar galima "numelžti" ir tada piramidė triukšmingai griūna.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 18 Vas 2014 18:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Mes jau labai puikiai susipažinome su tomis "vertybėmis", kurias Jievrosojuzo komisarai ir jų nupirkti tarnai Lietuvoje taip intensyviai bando prastumti ir pas mus.

Jievrosojuzo valdžioje sėdintieji visiškai neslepia savo juodų užmačių - sunaikinti Europoje tautines valstybes.

To nematyti šiuo metu gali tik visiškai politiškai akli asmenys arba patys tam "tradicinių vertybių perkainavimui" slapta pritariantys.

Akivaizdu ir tai, jog Jievrosojuzas ir jo "žydrieji" komisarai naikina Lietuvybę dar aršiau ir žymiai sparčiau nei tai pajėgė daryti Sovietų sojuzą valdę bolševikiniai "raudonieji" komisarai.

Lietuvių Tauta ir apskritai Lietuvybė dabar nyksta tiesiog akyse: vos per kelis metus buvimo prakeiktajame Jievrosojuze lietuvių Lietuvoje sumažėjo kelis kartus daugiau nei per visą sovietinės okupacijos laikotarpį.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Kov 2014 18:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina
Z.Vaišvila. Euro mums įveda, vadovaujantis ne ekonomine logika, bet politiniu sprendimu


http://alkas.lt/2014/03/21/z-vaisvila-e ... sprendimu/

Zigmas Vaišvila, www.alkas.lt
2014 03 21 09:04

Taip, nesuklydote – mums įveda „euro“, bet ne „eurą“. Taip „lietuviškai“ vadinsime eurą, nes Briuseliui ir Frankfurtui pareikalavus, net ir prieštaraujant mūsų Valstybinei lietuvių kalbos inspekcijai, š.m. sausio 23 d. taip nusprendė Seimas.

Analogiškai „centras“ prispaudė ir latvius – ši valiuta latviškai taip pat jau vadinama „euro“, bet ne „eiro“ (latviškai „Europa“ vadinama „Eiropa“).

Š.m. kovo 20 d. dalyvavau Seimo Biudžeto ir komiteto išvadų rengėjų dėl Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo projekto XIIP-1450 klausymuose. Juose dalyvavo institucijų atstovai, kiti suinteresuoti asmenys ir gyventojai, pateikę ir užregistravę Seime savo pastabas ir pasiūlymus dėl šio įstatymo projekto, kuriuo teisiškai baigiamas euro įvedimo Lietuvoje klausimas. Tai jau tik techninių klausimų sprendimas. Principinius sprendimus Prezidentės Dalios Grybauskaitės teikimu pagal jos pasirašytas sutartis Seimas baigė priimti š.m. sausio 23 d. Fiziškai euras (euro – taip dabar jau reikia „lietuviškai“ vadinti šią skęstančią valiutą) į Lietuvą jau turi būti atvežtas rugsėjyje.

Įdomu buvo stebėti, kaip Lietuvos banko, finansų ministerijos, Lietuvos pašto ir kredito unijų atstovai rūpestingai suskaičiavo įvedimo kaštus, aiškinosi, ar valstybė juos dengs. To labai tikėjosi Lietuvos paštas. Žodžiu, visi viską rūpestingai suskaičiavo…

Suteikus žodį ir man, pasakiau, jog suprantu, kad mano klausimas tiesiogiai nesusijęs su šiuo projektu. Pasiūliau sustabdyti šio projekto svarstymą Seime, tuo pačiu ir euro įvedimo Lietuvoje klausimą, nes VRK anksčiau ar vėliau turės įregistruoti referendumo dėl lito išsaugojimo iniciatyvinę grupę. Anksčiau ar vėliau, tačiau referendumas šiuo klausimu Lietuvoje įvyks. Todėl pasiūliau neeikvoti valstybės lėšų.

Jautriausiai sureagavo Lietuvos banko atstovai, susirūpinę dėl mano pastabos apie neteisėtas Lietuvos banko išlaidas euro įvedimui iki š.m. sausio 23 d., kada Seimas tik priėmė įstatymų pataisas dėl euro įvedimo. Jie bandė tai pateisinti Vyriausybės patvirtinta euro įvedimo programa.

Atkreipiau dėmesį, kad tai taip pat nėra teisėto valstybės lėšų leidimo pavyzdys, nes ir Vyriausybė privalo gerbti ir vykdyti įstatymus – niekas jai nesuteikė teisės tvirtinti minėtą programą ir leisti valstybės lėšas pagal ją, kol Seimas nebuvo priėmęs atitinkamų įstatymų pataisų.

Manau, tai, kas dabar vyksta Seime A. Skardžiaus vadovaujamoje komisijoje dėl A. Kubiliaus Vyriausybės „išleistų“ šimtų milijonų litų konsultacijoms energetikos klausimais, yra geriausiais atsakymas į tokius klausimus.

Smagu buvo matyti visus kruopščiai suskaičiavusius euro įvedimo sąnaudas (pagal Lietuvos banko paskelbtus skaičiavimus vien tiesioginės euro įvedimo Lietuvoje sąnaudos bus iki 0,92 mlrd. Lt), tačiau paklausiau, ar kas nors man gali pasakyti, ar mūsų valdžia suskaičiavo ir ar turi euro įvedimui būtinas lėšas, skaičiuojamas pagal viešai paskelbtus preliminarius duomenis dešimtimis milijardų litų? Atsakymo neišgirdau – žodžio neištarė nei Lietuvos banko, nei finansų ministerijos atstovai.

Tuomet pateikiau pasiūlymą Seimo Biudžeto ir finansų komitetui balsuoti dėl šio projekto svarstymo atidėjimo bent iki tol, kol bus žinomas būsimo referendumo sprendimas šiuo klausimu. Komitetas dėl šios projekto klausimų balsuos savo posėdyje š.m. kovo 26 d.

Neišgirdau ir Lietuvos banko bei finansų ministerijos atsakymų, kodėl mūsų litą dengiančias valstybės atsargas (auksą ir kitus rezervus, kurių suma yra apie 8,5 mlrd. JAV dolerių) š.m. sausio 23 d. Lietuvos banko įstatymo pakeitimais valstybė atidavė Lietuvos bankui, kuris drauge su visu savo turtu (2013 m. rugpjūčio pabaigoje buvo 20,7 mlrd. Lt) ir minėtomis atsargomis (t.y. bendrai ženkliai daugiau kaip 40 mlrd. Lt) nuo 2015 m. sausio 1 d., t.y. nuo euro Lietuvoje įvedimo dienos, nukeliauja į Europos centrinio banko glėbį, nes nuo tos dienos Lietuvos bankas tampa ECB sudėtine dalimi.

Labai turtinga valstybe esame – galime „centrui“ ir skęstančiai euro zonai teikti tokias dovanas!

Ir esminis dalykas. Seimo biudžeto ir finansų komitetas, posėdyje atsakydamas į mano klausimą, garsiai pasakė euro įvedimo Lietuvoje priežastį – tai yra ne ekonominis, bet politinis sprendimas.

Nuoširdus ačiū šiems Seimo nariams, kurie vieninteliai iš valdžios atstovų patvirtino, jog šioje valstybėje valdžia pinigų neskaičiuoja. Ji tik leidžia pinigus ir vykdo „centro“ biurokratų politinius sprendimus.

Todėl mes visi, Lietuvos piliečiai, būsimame referendume dėl 107% valstybės atsargomis padengto lito išsaugojimo įgijome svarų ir esminį argumentą – valdžia eilinį kartą mus parduoda, net nesivargindama suskaičiuoti šios pardavimo kainos!

Svarbiausia, apginti nuo valdžios Tautos teisę į referendumą!

Komentarai
http://alkas.lt/2014/03/21/z-vaisvila-e ... ?comments#

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Lap 2014 14:56 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 16 Lap 2014 11:04
Pranešimai: 4
Žygeivis rašė:
Šaltinis - https://www.facebook.com/vytautas.sinic ... hare_reply

Arnas Misiūnas

O tada Ko reikia Lietuvai?

Atsakykit mieli patriotai į vieną klausimą tada, ko reikia Lietuvai?

Kęstutis Čeponis

Lietuvai reikia visų pirma apsivalyti nuo ją valdančių vagių ir kyšininkų, "persidažiusių" bolševikų ir "žydrosios mafijos".

Nes kitaip viską, ką Lietuvių Tauta bepagamintų ir beuždirbtų, jie vėl viską pavogs arba "nuleis į klozetą".

Kaip jau išvogė viską, ką Lietuvių Tauta buvo sukūrusi ir sukaupusi iki bolševikinės okupacijos, o taip pat sugriovė ir išvogė viską, ką Tauta pastatė per tuos okupacinius dešimtmečius.

Pasidairyk po rajonus - daug kur vaizdas kaip po karo...

P.S. Pvz., pasiskaityk kiek "smetoniško" aukso gavo Lietuvos valdžia, kada Lietuvių Tauta atkūrė Nepriklausomybę...

Kur tas auksas dabar "nukeliavo"?

Naglis Zukula

Pirmas dalykas ko reikia, tai turėti tvirtą stuburą ir protaujančią GALVĄ.

O jeigu tik sugebama atkartoti kažkieno suformuluotas nesąmones, tai čia jau niekas nepadės.

Arnas Misiūnas

Aš pasakiau, reikia to ir to, reikia pažangos, reikia naujovių, reikia investicijų ir taip toliau, ir taip toliau. O jūs man savo demagogijas, eikit į turgų senom bobutėm savo šitas erezijas pasakot.

"Smetoniškas auksas" :DDDDDD nu dar tokios nesąmonės dar negirdėjau.

Viskas, vyrai, kapituliuoju. Atsibodo man sapnus kalbančius dedules mokyti :DD

Kęstutis Čeponis

Misiūnai, dabar suprantu ko jus moko ir mokykloje, ir aukštosiose - esi visiškas nemokša, jei nežinai, jog Lietuvos Vyriausybė, atkūrus Nepriklausomybę, gavo beveik 9 tonas "smetoniško" aukso iš įvairių užsienio valstybių.

Iki sovietų okupacijos 1940 m., Lietuvos bankas penkiose užsienio valstybėse iš viso saugojo 9 593,4 kg aukso.

1992 m. visą Lietuvos auksą grąžino Prancūzija ir Jungtinė Karalystė.

1940 m. Tarptautinių atsiskaitymų bankas nuostoliams, patirtiems užšaldžius jo sąskaitą Lietuvos banke, kompensuoti perėmė iš Lietuvos banko 62,2 kg aukso.

Likusią aukso dalį (569,8 kg) Lietuva iš Tarptautinių atsiskaitymų banko atgavo 1992 m. Ši dalis Lietuvos bankui buvo perrašyta į jo aukso sąskaitas Anglijos banke.

1992 m. Lietuva gavo kompensaciją už auksą, laikytą Švedijos centriniame banke.

Lietuvos auksas, laikytas JAV Federalinėje rezervų sistemoje buvo panaudotas Lietuvos diplomatinės tarnybos emigracijoje veiklai finansuoti.

1997 m. Lietuva jau turėjo tik 5,6 t aukso.

Algimantas Koncius

Bet kokios investicijos dings nežinoma kryptimi, kaip ir Kubiliaus pasiskolinti virš 30 milijardų litų, ir guls žmonėms ant pečių amžinų skolų pavidalu.


Manau, su valstybės turto grobstytojais - tokiais, kaip dabartinė valdžia, reiktu elgtis kaip su didžiausiais Tėvynės išdavikais, nedelsiant įvykdyti mirties bausmę ir kuo žiauriau. Nukryžiuoti arba nudirti kailį gyvam, išpjaut visą jo šeimą, kad ateityje nei vienas politikas neišdrįstų apvogti Tėvynę, ir daugiau to niekada nepasikartotų.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Bal 2018 19:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27101
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.lv/ru/material/vsja_is ... /c/1260578

№25 Kęstutis Čeponis, Литва - Георгий Андриевский (№23)

---У вас нету своей валюты - фискальная политика и де-факто контроль экономики в Брюсселе.----

Да, потому, что так намного удобней и дешевле.

----В военном плане Литва тоже ноль,---

А вот тут вы сильно ошибаетесь... :)

Почитайте на досуге - и это только открытая инфа... :

Вооружённые силы Литвы

---- атрибуты независимости типа флага, герба, гимна, парады всякие, парламент и администрация для контроля над протекторатом и культура-история. ----

Так это как раз то, что и необходимо любому национальному государству.

Вы же все мечтаете о "Великой и Непобедимой Империи" - в которой в реале живет нищий народ, а империя сама разваливается без всякой войны... :)

№26 Владимир Бычковский, Латвия - Kęstutis Čeponis (№25)

"удобней-дешевле без своей валюты" - а БЕЗ свободы ещё удобней.... не заметили ?

№27 Kęstutis Čeponis, Литва - Владимир Бычковский (№26)

Вы стали таким меркантильным, что печатанье денег приравниваете свободе? :)

P.S. Сначала я был против введения евро, но сейчас мне уже очевидно, что для Литвы и ее жителей это был хороший экономический ход.

Во первых, пропали довольно большие издержки по обмену валют - а литовцы по ЕС сейчас очень часто езжут (к примеру, только моя семья за эти несколько лет сэкономила не менее нескольких тысяч евро, которые пришлось бы отдать банкам).

Во вторых, после поездок раньше всегда оставались разные валюты, которые разменивать обратно в литы просто не было удобно - чего там время терять... А ведь в сумме на всю семью через несколько лет получалось не так уж и мало...

В третьих, для экономики Литвы тоже плюс - и инвестиции приходят легче, и расчеты с другими странами удобнее вести, и деньги везде одинаковые.

В четвертых, можно легко сравнивать цены в разных странах ЕС. Что тоже играет свою роль...

И в пятых - так как Литва сама деньги не печатает, то и нашим властям нет соблазна "подправить" финансовое положение (скажем перед выборами), напечатав несколько миллиардов "лишних" денег, и тем самым создав инфляцию...

А для "сохранения" национального достоинства и памяти Литва выпускает монеты - евро и евроценты, в том числе и разные литовские юбилейные евромонеты.

И ведь именно с монетами покупатели имеют дело - и видят там герб Литвы, а также и особые юбилейные монеты Литвы. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 27 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007