Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 11 Geg 2024 00:16

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 8 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 29 Gru 2006 17:11 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Žemės reforma - didžiausia Lietuvos politinė nesėkmė?


2006 gruodžio mėn. 27 d., Ramūnas Vilpišauskas, „Atgimimas“
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... d=11619634

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1

inkognito, 2006 12 27 13:31
"Kas parašė, kad įvyko žemės reforma, absoliutus kvailys. Reforma ir restitucija įvyko Latvijoje ir Estijoje, o Lietuvoje - politinė prostitucija arba svetimo turto užgrobimas...."

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 16 Gru 2008 23:23. Iš viso redaguota 2 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Sau 2007 22:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Dėl STT veiklos - parlamentinis tyrimas?


2007 sausio mėn. 10 d., Gediminas Stanišauskas, "Kauno diena"

    Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas neatmeta galimybės, kad ir dėl Specialiųjų tyrimų tarnybos veiklos gali būti pradėtas parlamentinis tyrimas. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai arba nenori, arba nesugeba sustabdyti nusikaltimų žemės reformos procesuose, nors šios organizacijos vadovai Prezidentūroje dažnai aušina burnas apie kovą su nesąžiningais žemėtvarkininkais.

    Viena Kauno rajono šeima įsitikino visišku STT bejėgiškumu. Žmonės už agentus surinko informaciją, bet net po to STT atliko tik formalų tyrimą.

                                       Ėmėsi seklių darbo

    Jau penkiolika metų Romualdas Apanavičius neatgauna 16,52 hektaro, kuriuos jo senelis valdė Rokų kaime iki 1940 metų. Aplink žemes atsiėmė Seimo narys Kazys Starkevičius, kiti asmenys, bet šiai šeimai atkurti nuosavybės neskubama.

    “Viskas vyksta priešingai, nes mūsų buvusioje žemėje lapkričio mėnesį prasidėjo nelegalios statybos”, - sakė Romualdas Apanavičius.

    Kad negrąžintoje žemėje iškils keliasdešimties kotedžų kvartalas, R.Apanavičiui patvirtino Rokų seniūnas. Tai buvo paskutinis lašas, perpildęs Apanavičių šeimos kantrybės taurę. Lapkritį žmonės ėmėsi seklių darbo.

    “Surinkome informaciją, ją pateikėme Specialiųjų tyrimų tarnybos Kauno valdybai, bet ji atliko tik formalų tyrimą”, - sakė R.Apanavičius.

    STT Kauno valdybos vadovas Eividas Čekaitis teigė, kad “tyrimo metu negauta objektyvių duomenų apie Kauno apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamento specialistų galimai nusikalstamus veiksmus”. Apanavičiai gruodį kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją.

                                              Atnaujino tyrimą

    Skunde Apanavičiai išreiškė nepasitikėjimą Rokų kadastrinės vietovės žemėtvarkininku Vygantu Sližiu. “Lapkritį Kauno STT būstinėje žodžiu ir vizualiai buvau informuotas apie Kauno apskrities viršininko administracijos Rokų žemėtvarkininko V.Sližio bei jo žmonos Sližienės turimus sklypus Kauno mieste ir rajone”, - skunde nurodo R.Apanavičius.

     Jo teigimu, šis žemėtvarkininkas tada turėjo apie 20 sklypų - 5 Kauno mieste, o likusieji esą yra Rokuose, Vainatrakio, Kairiūkščių ir Pavytės kaimuose.


    “Stebina, kad pats valdininkas susigrąžino daugybę žemės, kurios nenori grąžinti tikriesiems savininkams”, - sakė R.Apanavičius.

     Jis siekia, kad būtų kaip įmanoma detaliau ištirta minėto žemėtvarkininko veikla, STT Kauno valdybos veiksmai. Skunde jis nurodė konkrečias tarnautojų pavardes ir galimai neskaidrią jų veiklą.

     Tik pradėjus domėtis Seimo Antikorupcijos komisijai, STT atnaujino tyrimą pagal Apanavičių skundą.

                                      Tarnybos veikla apsnūdusi

     Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas Rimantas Jonas Dagys kritikuoja STT veiklą. “Pagal Seimo statutą, Specialiųjų tyrimų tarnybos veiklą turi kontroliuoti mūsų komisija, taip pat Teisės bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetai, - sakė R.J.Dagys. - Mūsų iš tikrųjų netenkina dabartiniai STT rezultatai.”

     R.J.Dagį piktina, kad STT vadovai tik neseniai prakalbo apie kovą su korupcija žemėtvarkoje, nors reforma jau baigta 95 proc.

     “Specialiųjų tyrimų tarnyba nerodo visiškai jokios iniciatyvos ir ją nuolat reikia raginti”, - sakė R.J.Dagys.

     Paklaustas, kokių įstatymų pataisų reikia, kad STT pradėtų aktyviau gilintis į žemėtvarkininkų galimai nusikalstamas veikas, R.J.Dagys atsakė: “Jokių. Reikia tik dirbti”.

                                    Žemėtvarkininkas jaučiasi teisus

    Rokų kadastrinės vietovės žemėtvarkininkas V.Sližys “Kauno dienai” patvirtino turintis kelis sklypus minėtoje apylinkėje. “Apie 10 hektarų žemės persikėliau iš Anykščių”, - sakė jis. V.Sližys tikino, kad atkurti nuosavybę Apanavičiams jų istorinėse žemėse nėra galimybių.

   “Neišlikę net žemėlapiai, todėl neaišku, kurioje tiksliai vietoje žemę valdė Apanavičių giminaitis”, - sakė V.Sližys. Pasak jo, jei Apanavičiai sutiktų žemę atsiimti kitoje vietoje, problemų neiškiltų, nes Rokų kadastrinėje vietovėje yra daugiau nei 300 hektarų laisvos žemės.

    “O statybos čia vyksta legaliai”, - aiškino V.Sližys.

    Pasak jo, keliolika hektarų buvo grąžinti vienam fiziniam asmeniui, kuris žemę pardavė statybos bendrovei. “Nesant tikslių žemėlapių, galbūt dalis Apanavičių žemės ir buvo atiduota kitiems žmonėms”, - pripažino V.Sližys.

                                    Tikisi prokurorų pagalbos

    Ginti viešąjį interesą kol kas imasi tik prokurorai. Kauno apygardos ir Kauno rajono apylinkės prokuratūros pradėjo patikrinimą dėl galimų viešojo intereso pažeidimų atkuriant nuosavybės teises Vilkijos ir Kulautuvos seniūnijų teritorijose (Bubių kadastrinė vietovė).

    Apanavičiai tikisi, kad viešąjį interesą prokurorai gins ir Rokuose.

    “Yra daug žmonių, kurie neatgauna savo žemių, nes jiems paaiškinama, kad laisvą žemę sugrąžinti nėra galimybių, - sakė R.Apanavičiaus duktė Kristina. - Paprašius informaciją pagrįsti, ji neteikiama”.

    K.Apanavičiūtė akcentavo, kad prasidėjusios statybos yra apskritai neteisėtos, nes toje vietoje žemės naudojimo paskirtis yra nepakeista.

    Apanavičiai nori, kad kompetentingos institucijos ištirtų žemės reformos peripetijas Rokų seniūnijoje.

                                     Galėtų dirbti efektyviau

    Pasak Seimo Antikorupcijos komisijos vadovo R.J.Dagio, komisija stebės, kokie ateinančiais mėnesiais bus STT veiksmai. “Šiai tarnybai stengėmės visaip padėti: net išreikalavome teisę, kad ji galėtų nustatyti asmenų giminystės ryšį, ko anksčiau daryti ji negalėjo, - tikino R.J.Dagys. - Tai buvo komisijos iniciatyva, todėl keista, kad to STT neprašė anksčiau”. Parlamentaras pridūrė, kad STT ir anksčiau galėjo dirbti efektyviau.

    “Jei STT vadovai dar prieš kelerius metus matė, kad teisinėje bazėje yra spragų, galėjo apie tai informuoti parlamentą”, - neabejojo R.J.Dagys.

    Parlamentarą stebina, kad žemėtvarkininkai yra sukaupę daugiau informacijos apie asmenis nei Specialiųjų tyrimų tarnyba, esą “jie turi visus dokumentus ir apie giminystės ryšius, ir apie grąžintiną, taip pat laisvą žemę”.

    Pasak R.J.Dagio, jei paaiškėtų STT veikloje didelių veiklos spragų, gali būti pradėtas panašus parlamentinis tyrimas, koks buvo atliktas dėl VSD veiklos, pasibaigęs VSD vadovo Arvydo Pociaus atsistatydinimu.

                            Abejoja, ar pavyks įrodyti pažeidimus

    STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas Žimantas Pacevičius sakė, kad nėra jokių kliūčių išsiaiškinti, kur ir kokie valstybės tarnautojai susigrąžino žemes. “Bet tai nereiškia, kad mes įrodysime, kad buvo padarytas nusikaltimas”, - sakė Ž.Pacevičius. Jis abejoja, ar žemėtvarkininkai žemes susigrąžino pažeisdami įstatymus.

     Seimo Antikorupcijos komisija jau žada užregistruoti įstatymo pataisas, kurias įgyvendinus valdininkai privalės pagrįsti savo išlaidas. “Priešingu atveju tas turtas bus laikomas įgytu korumpuotai”, - sakė komisijos vadovas R.J.Dagys.

     Šias pataisas tikimasi priimti Seimo pavasario sesijoje.

     “Pataisos yra gerai, bet gali kilti sunkumų jas įgyvendinant”, - sakė Ž.Pacevičius. Jis tikino, kad išlaidų pagrindimo idėją pirmoji iškėlė STT.

     Specialiųjų tyrimų tarnybos finansavimas iš valstybės biudžeto nuolat didėja. Nuo 2004 metų jis padidėjo nuo 13,9 mln. Lt iki 22,9 mln. Lt šiemet. Tuo tarpu korupcijos suvokimo indeksas Lietuvoje tebėra vienas didžiausių Europos Sąjungoje.

"Kauno diena"

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=11759532

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 16 Sau 2008 15:31. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Sau 2007 14:36 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Viltys atgauti žemę – tolima svajonė


2007 sausio mėn. 20 d., Dovilė Jablonskaitė, Savaitraštis „Panorama“

    Nors Vyriausybė įsipareigojo piliečiams iki 2007 metų gruodžio 31 dienos užbaigti žemės ir kito nekilnojamojo turto grąžinimą, šio pažado realumu netiki nei Seimo nariai, nei žemėtvarkininkai. Seimo kontrolieriai gauna šimtus žmonių skundų, iš kurių beveik pusė yra pagrįsti.

    „Klausimų, situacijų, aplinkybių spektras yra labai įvairus. Apibendrinant galima pasakyti, kad žmonės daugiausia skundžiasi vilkinamu nuosavybės teisių atkūrimo procesu, žemės reformos darbų atlikimo kokybe bei pareigūnų etika. Pareigūnai neišaiškina pretendentams jų teisių ir galimybių atgauti žemę, esą kalba nepagarbiai, stokoja elementarios bendravimo kultūros. Žmonės ateina pas mane ir klausia, kada jiems bus atkurtos nuosavybės teisės. Jei institucijos dirbtų gerai, jie su tokiais klausimais nesikreiptų į Seimo kontrolierius“, – susiklosčiusią situaciją savaitraščiui „Panorama“ aiškino Seimo kontrolierė Virginija Pilipavičienė.

   Premjerui Gediminui Kirkilui vis garsiau kalbant apie žemės reformos pabaigą, dalis žmonių turėtos žemės nuosavybės teisių atkūrimo laukia dar nuo 1991 metų. Šis procesas ypač stringa Vilniaus apskrityje. „Didžiausia bėda – kad čia akivaizdžiai trūksta žemės: pretendentų į sklypus – daugiau nei pačio ploto“, – sakė kontrolierė.

                                    Padaryta esminių klaidų

   Vilniaus apskrities viršininko Alfonso Macaičio teigimu, šiandien administracijai pateikta apie 23 tūkst. prašymų dėl nuosavybės teisių atkūrimo. Daugiau nei pusė jų į Vilnių yra atkeliavę iš kitų apskričių.

   „Susidaro įspūdis, kad kiekvienas lietuvis būtinai nori turėti žemės sostinėje. Susilaukiame priekaištų, kad Vilniaus apskrityje žemės reforma stringa, tačiau tam yra objektyvių priežasčių. Jei atmestume tuos prašymus, kurie mus pasiekia iš kitų vietovių, būtume šios reformos lyderiai. Štai kur visas reformos skanumas: tempais lenkiame kitas apskritis, bet prašymų kiekis toks didelis, kad fiziškai visko neaprėpiame. Didžiausia problema yra tai, kad nekilnojamasis turtas – žemė – Lietuvoje buvo paverstas kilnojamu. Todėl dabar visi pradėjo tą žemelę vežioti. Vilniaus apskritis – ne guminė, ji negali išsitempti iki Lietuvos dydžio“, – kalbėjo A. Macaitis.

    Seimo darbo frakcijos narys, buvęs parlamentinio Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Jonas Jagminas irgi tikino, kad žemės reforma Lietuvoje buvo pradėta įgyvendinti neteisingai, iš pat pradžių padaryta esminių klaidų. „Žmonėms priklausančio turto grąžinimas yra šventas reikalas, tačiau jei žemė priklausė Skuode – tai ir atsiimti ją reikia tenai. Nori turėti Vilniuje – tai parduok žemę Skuode ir tada pirk sostinėje. Tokia tvarka priimta visame pasaulyje, tik Lietuvoje ji kitokia“, – sakė J. Jagminas.

    Šiai nuomonei pritarė ir Vilniaus apskrities viršininkas A. Macaitis. „Estija ir Latvija juokiasi iš mūsų. Šiedvi mūsų kaimynės jau pamiršo tą nelemtą žemės reformą: grąžino žemę ten, kur ji priklausė savininkams prieš nacionalizaciją. Sako: tik jūs, lietuviai, galite tokią nesąmonę padaryti“, – sakė A. Macaitis.

                                      Korupcijos spąstuose

    Pasak Seimo kontrolierės, trikdžių turėtos žemės nuosavybės teisių atkūrimo procese yra daug daugiau: netinkamai organizuojamas darbas, matininkų korupcija, pretendentų į tą patį žemės sklypą nesutarimai ir dėl to pradėti teisminiai procesai.

    „Pavyzdžiui, kadastro vietovėje Vilniuje, Buivydiškėse, kur žemė yra labai brangi ir aistros dėl jos – labai karštos, žemės reformos darbai visiškai nutraukti. Projektavimo darbai sustabdyti vien dėl to, kad vyksta teisminių ginčų tarp kelių matininkų įmonių, norinčių atlikti tuos darbus“, – pasakojo V. Pilipavičienė.

     Seimo kontrolierė pažymėjo, kad matininkų darbas ne visada yra skaidrus. Ištyrusi žmonių skundus V. Pilipavičienė randa įvairių pažeidimų: neteisingai sudaryta pretendentų eilė, dažniausiai asmenys, kurie turi pirmumo teisę gauti sklypus, yra nustumti į sąrašo apačią. Taip pat skundžiamasi dėl netinkamai atliktų pasirengimo projektui darbų, neteisingai apskaičiuoto laisvo žemės fondo.

    „Bėda ta, kad matininkų darbas nėra reglamentuotas jokiais įstatymais. Todėl beveik nėra būdų priversti juos prisiimti atsakomybę už blogai atliktus darbus. Prieš porą metų kreipiausi į Seimo Kaimo reikalų komitetą siūlydama atkreipti dėmesį į matininkų savivalę ir parengti įstatymą, padėsiantį ją pažaboti. Tačiau jo vis dar nėra. Vienintelė sankcija, kurią galima pritaikyti matininkams – apskrities viršininko sprendimas nutraukti su jais sutartį“, – sakė V. Pilipavičienė. Kad reikia įstatymo, reglamentuojančio matininkų teises ir atsakomybę, tikina ir Vilniaus apskrities viršininkas A. Macaitis. Tačiau jis sakė manąs, kad net įstatymas gali nepadėti spręsti žemės reformos problemų.

   „Per pastaruosius ketverius metus atsisakėme 12 firmų, kurios atlikdavo matavimą, paslaugų. Ir kas atsitiko? Mes juos išvijome, jie išėjo, bet jų niekas nepakeitė. Matininkai nėra mums pavaldūs. Mes tiktai samdome juos. Jų trūksta. Mes kai kuriose vietovėse paskelbiame projektus, tačiau niekas juose nedalyvauja, nes kur kas pelningesni jiems yra privatūs užsakymai, pavyzdžiui, ūkininkų sklypų matavimas, privačių valdų formavimas. Matininkai taip sukaupia dešimt kartų didesnį pelną. Jie net nežiūri į kokį nors rėžinį kaimą, kur yra 200 vienas ant kito pykstančių žmonių. Kol jie nesuderina projekto, tol iš mūsų negauna pinigų. Daug nervų ir mažai naudos – tai jiems neapsimoka“, – aiškino A. Macaitis.

   Jo manymu, žemės reformos iki šių metų galo užbaigti dar nepavyks. Kol turėtos žemės nuosavybės teisių atkūrimo procesas Vilniaus apskrityje bus visiškai baigtas, pasak A. Macaičio, gali praeiti dar penkeri metai.

   Su korupcija kovojančios tarptautinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Rytis Juozapavičius nėra taip optimistiškai nusiteikęs. „Kai tiek daug institucijų, tvarkančių žemės klausimus, net neįmanoma, kad jos tarpusavyje susišnekėtų. Man teko girdėti kompetentingus tarnautojus samprotaujant, kad situacija yra taip sujaukta, kad išeitis galėtų būti nacionalizuoti visą žemę iš naujo ir tada vėl išdalyti tiems, kam ji iš tikrųjų priklauso. Dabar padaryta tokia nesąmonė, kad pirmiausia reikia įsijungti žibintuvėlį, kad nušviestume tą baisią korumpuotą tamsą, kurioje atsidūrė visa Lietuvos žemė“, – kalbėjo R. Juozapavičius.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/archive/article.php ... &com=1&s=1

Rimas, 2007 01 20 00:55

     Tarp kito, į Seimo kontrolierių pažymas niekas nekreipia dėmesio, o žmonės rašo skundus, tikisi.

     Štai pilietė Tomkutė padavė Seimo kontrolierių įstaigą į teismą dėl nepagrįstos pažymos dėl jos skundo.

     Ir ką gi? Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pilietės skundą atmetė, teigdamas, kad Seimo kontrolierių pažymos nėra juridinis dokumentas, kuris galėtų sukelti teisines pasekmes.

     Kitaip sakant, Seimo kontrolierių rašliavą teismas prilygino geltonąjai literatūrai, kaip, pvz., "Durnių laivas", "Kaukolė žalsvame čemodane" ir pan.

Rezervas, 2007 01 20 01:03

   Manau, kad žinau rezervą Vilniaus apskrityje, kurį panaudojus 210,88 ha žemės trūkumas galėtų sumažėti. Vienam piliečiui, pagal jo pasirinktą vietą (Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 4 str. 1 d.) Vilniaus apskrities viršininko 2001-09-14 sprendimu Nr. 79-9698 yra atkurta nuosavybės teisė Trakų rajono savivaldybėje Aukštadvario seniūnijoje Gūbiškių kaime esantį 110,71 ha žemės plotą ir Vilniaus apskrities viršininko 2004-06-16 sprendimu Nr.2.5-41-18116 Vilniaus rajono savivaldybės Avižienių seniūnijoje atkurta nuosavybės teisė į: Arvydų kaime- 70,62 ha žemės plotą ir Avižienių seniūnijoje Suktiškių kaime esantį 29, 55 ha žemės plotą, kas 4 žemės sklypuose sudaro 210.88 ha bendrą plotą (110,71 ha + 70,62 ha + 29,55 ha).

   Pagal LR Seimo kontrolierės 2006.06.28. pažyma Nr. 99/03-1739(01)pateiktus duomenis, įsiteisėjusiais teismo sprendimais ir nutartimis yra pripažinta šio piliečio teisė į 156,56 ha žemės plotą Marijampolės apskrities Vilkaviškio rajono savivaldybėje.

   Pagal VĮ "Registrų centras" viešai sklebtus 2005.07.09. duomenis Marijampolės apskrities Vilkaviškio rajono savivaldybėje nurodyto piliečio vardu buvo įregistruota nuosavybės teisė į 10 žemės sklypų, bendro 141.64 ha ploto ir Vilniaus apskrityje 4 žemės sklypus 176.17 ha bendro ploto.

   Atkreipiu suinteresuotų žemės atgavimu nurodytose vietovėse dėmesį, kad Nekilnojamojo turto registras yra viešas registras ir Jums informacija privalo būti pateikta.

Rezervas, 2007 01 20 01:11

   Mano komentarą 2007 01 20 01:03 reikėtų skaityti su 1922.02.15. Žemės reformos įstatymo 2 ir 71 paragrafais, kuriais nustatyta ne didesnė kaip 150 ha žemės norma į vienos šeimos rankas, Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo preambule, 4 straipsnio 1 dalimi, 1991 m. Žemės reformos įstatymo 9 straipsnio 1 dalimi (1997 m.įstatymo redakcija), kuriomis taip pat yra nustatyta ne daugiau kaip 150 ha žemės norma į vienos šeimos rankas. Linkiu sėkmės.

Rezervas, 2007 01 20 01:35
To Rimas, 2007 01 20 00:55


    2003.05.23. Delfyje buvo straipsnis: Ežerų dalybose - Seimo kontrolės pirštai, kurį, manau, kad reikėtų pakartoti, nes mano nurodytą pažymą surašė ta pati LR Seimo kontrolierė, todėl žinosi kur kreiptis.

   "VL Vakaro žinios" jau rašė, jog Trakuose vyksta ežerų dalybos. Vandens telkinius dalijasi juos vietiniai valdžios veikėjai, jų interesus gina Vilniaus apskrities administracija ir net aplinkos ministras Arūnas Kundrotas.

   Ežerų savininkais Trakuose pretenduoja tapti socialdemokratams taryboje atstovaujantis Albinas Zaleckas, tarybos nario Jaroslavo Narkevičiaus brolis Kšištofas Narkevičius bei socialdemokratas Leonidas Madevičius.

   Georgijaus Dekanidzės kaimynystėje gyvenantis ir kartu su minėtu piliečiu neteisėtai namus pradėjęs statytis L.Madevičius dabar pretenduoja į biologiniu požiūriu itin vertingą Akies ežerą.

   Visi minėti asmenys pretenduoja į ežerus, kuriuos siūloma įtraukti į valstybinės reikšmės vandens telkinius. Jie nori privatizuoti Širmuko, Sasonės, Birvos bei jau minėtą Akies ežerą.

                                     Juokingos kainos

     L.Madevičius nuosavybės teisę į vandens telkinį nusipirko iš buvusios Seimo kontrolierės Genovaitės Račinskienės vyro Algirdo Račinsko, kuris Šilalės mieste pramoninėms reikmėms naudotą tvenkinį paveldėjo iš tėvo.

     L.Madevičius kiek daugiau nei tris arus šalia Šilalės kapinių esančio tvenkinio nutarė iškeisti į 900 arų Akies ežerą Trakuose. Beje, už šį sandorį L.Madevičiui valstybė dar turėtų primokėti 8 litus, mat 900 arų ežeras Trakuose kainuoja pigiau nei 4 arai tvenkinio Šilalėje.

    Dokumentuose nurodoma, jog L.Madevičius iš A.Račinsko nuosavybės teisę nusipirko už 555 litus, o Akies ežeriukas valdininkų įkainotas vos 547 litais.

                                           Gausybė pirkėjų

    Nežinia kodėl, tačiau A.Račinskas su L.Madevičiumi sulygo gana pigiai, nors kitiems nuosavybė į tvenkinį Šilalėje buvo parduota gerokai brangiau. A.Račinskas sako, jog viešbučio "Villon" vadovui tvenkinio dalį pardavęs už 40 tūkst. litų, tačiau prisipažino pardavimo dokumentuose nurodęs visai kitą sumą.

    "Tai mūsų privatus susitarimas", - patikslino pašnekovas. A.Račinsko tvenkinį viešbučio "Villon" atstovas norėjo iškeisti į vandens telkinį Vilniaus rajone. Beje, kiek pinigų gavo iš L.Madevičiaus, A.Račinskas sako nepamenąs.

     Seimo kontrolierės vyras kapines ribojantį tvenkinį įsiūlė ir dar keliems pirkėjams ir net neslepia uždirbęs iš šių sandorių nemenką sumą. Tėvo palikimą Seimo kontrolierės vyras dalimis išpardavė 13 asmenų.

                               Po sandorio - palankios išvados

    Galima tik spėlioti, kaip Seimo kontrolierės G.Račinskienės vyrui pavyko surasti tiek daug pirkėjų nuošaliame šalies mieste esančiam tvenkiniui.

     Nuosavybės teisę iš A.Račinsko nusipirkusiam L.Madevičiui išmainyti dalį tvenkinio į ežerą Trakuose sekėsi sunkiai. Tam priešinosi Aplinkos ministerija bei kitos institucijos.

     Tuomet pretendentas į Akies ežerą kreipėsi į Seimo kontrolę. Skundą nagrinėti apsiėmė G.Račinskienė, iš kurios vyro L.Madevičius pirko dalį tvenkinio. Tyrimo išvados buvo palankios L.Madevičiui.

                                  Sutapimai ir atsitiktinumai

     Buvusi Seimo kontrolierė G.Račinskienė dabar pluša Valstybės kontrolėje ir apie L.Madevičiaus skundą nieko nepamena. "Aš nebe kontrolierė. Nieko neatsimenu, skundų buvo šimtai", - išrėžė ji ir padėjo telefono ragelį.

    Tačiau buvusios Seimo kontrolierės vyras A.Račinskas pamena, kad žmona tyrė L.Madevičiaus skundą. Pamena ir tai, jog išvados šiam piliečiui buvo palankios.

     A.Račinskas tvirtino, jog jo žmonai L.Madevičiaus skundas pateko atsitiktinai. Žmona esą net nežinojusi, kad jis minėtam piliečiui pardavė nuosavybės teisę.

     "Viskas padaryta pagal to laiko įstatymus", - aiškino pašnekovas.

                                        "Pelkė" kvepia pinigais

     Su L.Madevičiumi susisiekti nepavyko, tačiau mokesčių inspekcijoje dirbanti jo žmona Ona Madevičienė mums aiškino, jog Akies ežeru vadinamas vandens telkinys tėra bala, tad triukšmas keliamas be reikalo. Tiesa, ji nepaaiškino, kodėl dėl pelkės jos vyras kreipėsi net į Seimo kontrolę bei kitas institucijas.

     Ji teigė nenorinti šnekėti, nes bijo prišnekėti ko nereikia.

     Iš tiesų, Akies ežeras yra vienas mažiausių Trakų ežerų. Tačiau Geologijos ir geografijos instituto Klimato ir vandens sistemų skyriaus specialisto, mokslų daktaro Juliaus Taminsko ekspertizės išvadose rašoma, jog šis ežeras yra svarbus kaip "gamtinis-istorinis archyvas, leidžiantis atlikti viso Trakų ežeryno formavimosi analizę".

    Be to, Akies ežere gyvena smarkiai nykstantys ir Europos mastu saugomi baliniai vėžliai.

    Šaltiniai teigia, jog Madevičių šeima planuoja iš šios "pelkės" užsidirbti pinigų - plėtoti turizmo verslą. Kadangi ežeras yra gana seklus, Madevičiai planuoja jį pagilinti, o tai, anot gamtos specialistų, gamtiniu požiūriu būtu kenksminga.

    Beje, Antikorupcijos komisija teisėsaugininkams žada perduoti su Akies ežero privatizavimu susijusius dokumentus, mat įtariama, kad dokumento originalas suklastotas.

                                            Juokinga pabaiga

    Juokingiausia šioje istorijoje tai, kad A.Račinsko tėvui priklausęs pramoninėms reikmėms tarnavęs tvenkinys dabar yra saugomas valstybės, jis yra priskirtas valstybinės reikšmės vandens telkiniams.

    O dėl Akies ežero Trakuose likimo nesirūpina net ir pats aplinkos ministras Arūnas Kundrotas.

Mėšliai jie, 2007 01 20 09:12

    Jie tą procesą vadina atkurimu ar gražinimu, tai anekdotas. Kaip tie žydai ir rusų komuniagos žemę gavo, kada jie čia turėjo? Apie Klaipėda po 3ha prisivogė, tai kaip gali po to žmogui sugrąžinti. Lansbergis AMB-alui kasdien kartojo kad atiduoti kas priklauso o po to vogti, bet tas komuniaga gi turėjo su savo šaiką kolchozus išvogti ir aplink visas žemes.

Rezervas, 2007 01 20 10:06
To užuojauta, 2007 01 20 09:36


    Užsijausk pats save, nes mano nurodytos žemės, esančios Vilniaus apskrityje vertė, Trakų rajono savivaldybėje yra 177 559 Lt., o pagal Vilniaus rajono savivaldybėje - 3 537 303 Lt. ( -Žemės ūkio paskirties žemės sklypo vidutinė vertė (Lt/ha) nustatyta pagal “Verčių zonų paieška pagal savivaldybes”).

   Gal sakau atsiras drąsus žmogus iš teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijų ir įvertins, kad Vilniaus aspkrityje viešąjai nuosavybei žemei yra padaryta 3 714 862 Lt. (skaičiuojant 2005-10-01 kainomis ir 2006-07-09 duomenimis) žala, nepagrįstai ie neteisėtai atkuriant nuosavybės teisę į nekilnojamąjį turtą žemę, esančią Vįlniaus apskrityje, kai visų instancijų teismai įsiteisėjusiais teismo sprendimu ir nutartimis yra pripažinę faktą, kad šis pilietis pasirinko kitą nekilnojamojo turto žemės kiekį 156,56 ha ir vietą: Marijampolės apskrities Vilkaviškio rajono savivaldybėje (114.14 ha žemės, 32,62 ha ežerą ir 9,80 ha durpyną.).

   Manau, kad jeigu esi tiek žioplas ir nemoki sukaičiuoti, kad 114,14 + 32,62 + 9,80 yra 156,56, tai reikšk užuojautą sau, o aš visiškai neabejoju, kad atsiras asmenų kurie suskaičiuos ir reikės grąžinti, tik pirma taip galvojantys kaip pats, turėtų išmirti.

Ką sako.... Administracinių teismų praktika?, 2007 01 20 10:22

(Administracinė byla Nr. A-6-64/2002, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo kolegijos 2002 m. kovo 14 d.nutartis).

NUTARTIS
Vilnius

1.3.4.1. Dėl nuosavybės teisių į žemę atkūrimo:

   Asmenys, pretenduojantys į nuosavybės teisių atkūrimą pagal Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą, nėra žemės savininkai.

   Minėtas įstatymas numato ribotą restituciją, t.y. nustato specialią atkūrimo tvarką, subjektus, turinčius teisę atkurti nuosavybės teises, - objektus (išlikusius nekilnojamuosius
daiktus), į kuriuos gali būti atkurtos nuosavybės teisės grąžinant natūra ar kompensuojant (kuriuos išperka valstybė).

    Teisės aktų, reglamentuojančių nuosavybės teisių atkūrimą ir turto paėmimą visuomenės poreikiams, analizė, taip pat Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimų analizė rodo, kad išlikusių nekilnojamųjų daiktų išpirkimui nuosavybės teisių atkūrimo procese turėtų būti taikomi bendrieji turto paėmimo visuomenės poreikiams principai, t.y. išlikusių nekilnojamųjų daiktų negrąžinimas buvusiam savininkui ar teisėtiems jo turto paveldėtojams yra tų daiktų paėmimas visuomenės poreikiams.

    Tačiau šiuo atveju paėmimo (negrąžinimo) pagrindai ir tvarka nustatyta specialiuose nuosavybės teisių atkūrimą reglamentuojančiuose teisės aktuose, todėl išlikusių nekilnojamųjų daiktų išpirkimui nuosavybės teisių atkūrimo procese negali būti taikomos turto paėmimą visuomenės poreikiams reglamentuojančių teisės aktų normos, jeigu tokio taikymo galimybės nenumato nuosavybės teisių atkūrimą reglamentuojantys teisės aktai.

    Kadangi apskrities viršininkas privalo priimti sprendimus dėl nuosavybės teisių atkūrimo, o atkurti nuosavybės teises grąžinant natūra mieste esančią žemę įmanoma tik esant detaliajam planui, darytina išvada, kad, esant pagrindui atkurti nuosavybės teises ir prašymui grąžinti natūra miesto žemę, kuriai nėra parengtas detalusis planas, apskrities viršininkas privalo kreiptis į miesto savivaldos instituciją ir informuoti ją, kad rengiant detalųjį planą būtų projektuojamas pageidaujamas susigrąžinti žemės sklypas.

    Pagal nuosavybės teisių atkūrimą reglamentuojančių teisės aktų nuostatas apskrities viršininkas turėtų pagrindą atsisakyti atlikti aukščiau nurodytus veiksmus, o detaliajame plane neturėtų būti projektuojamas žemės sklypas grąžinimui natūra tik tuo atveju, jeigu pageidaujamas susigrąžinti natūra žemės sklypas yra užstatytas arba jam yra konkretus visuomenės poreikis.

to Rezervas, 2007 01 20 11:54

   Jūs biškį neteisus dėl 150 ha. Reikalas tame, kad iki 150 ha grąžinama natūra. Tai, pvz, jei grąžinama natūra 50 ha, o už likusią išperkamą žemę imama išvada dėl jos persikėlimo į kitą vietovę, tai kitoje vietovėje žemė suteikiama lygiavertė.

   Ir šiuo atveju už 100 ha kitoje vietoje galima gauti net 1000 ha durpyno ar smėlynų, kad ir prie ežerų, nes durpynai pagal metodiką yra vertinami 10 kartų pigiau.

   Dar galėčiau pridurti, kad už 100 ha išperkamos žemės Vilniuje ar Kaune, galima gauti 800 ha dirbamos žemės arba 8000 ha nenaudojamos žemės, t.y. durpynų, smėlynų ar akmenynų.

Jurgis.S., saule@saule.eu, 2007 01 20 12:33

    Koks sujudimas! Pagaliau gal pabus gudručių mulkinama snaudžianti "Baltijos kelio" tauta!

    Ir teisėtai kyla klausimas - kas sugalvojo ir pagal kokius įstatymus nekilnojamąjį turtą pavertė kilnojamuoju ir iš šalies pakraščių susikilnojo žemelę į strategiškai svarbius plotus anksčiau, negu buvo grąžinta tose vietose teisėtiems savininkams, kuriems dabar "nebeliko".

    Skaudžiausia, žinoma, yra tiems, kurie patikėjo politikų padorumu ir yra apgauti, nes jiems nebeliko jų žemės tesėtoje vietoje, todėl jie, turėdami moralinę ir juridinę teisę, turi vieningai reikalauti:

     - dokumentuose atlikti žemės reprivatizaciją (grąžinti žemės reformą į pradinį tašką);

    - nustatyti, kas sugalvojo ir pagal kokius įstatymus ar norminius aktus nekilnojamąjį turtą pavertė kilnojamuoju ir įpareigoti juos ištaisyti visus pažeidimus atstatant nuosavybės atkųrimą;

    - priminti visiems žemgrobiams, kad nekilnojamasis turtas gali būti kilnojamas tik parduodant vienoje vietoje ir perkant kitoje;

    - to įgyvendinimui, Seime sudaryti Tiesos Atstatymo Komisiją, įgaliotą atstovauti nuskriaustųjų ir apgautųjų interesams.

    Būtų gerai šia akciją pradėti prieš savivaldybių rinkimus, kuomet visi pažadukai karštligiškai svarsto - kuo sugundyti rinkėjus. Tik reikia, kad tie pažadai būtų ne žodiniai atskiro, pavienio "Pylipuko" o visos partijos Programoje (beje partinė priklausomybė nėra svarbu, svarbu sąžinė, garbė ir padorumas).

    Gera pradžia būtų pusė darbo, juk neužilgo rinkimai į Seimą, tuomet bus atliktas visas darbas... Pamastykim, Rinkėjai!

Nereikia, 2007 01 20 12:34

    pradėti putotis ir spjaudytis. Tik kantrus ir radikaliai sąžiningas darbas gali pakeisti situaciją iš esmės į gerą pusę. Jeigu valdymo principai degradavę, tuomet ir geriausi įstatymai nieko nepadės.

Stanislovas Kalvaitis, 2007 01 20 14:08

    Siūlau atšaukti šią neteisėtą žemės reforma ir pradėti iš naujo Panaikinant visus šios padarinius. Ji turi būti vykdoma pagal teisingumo principus:

     1 Gražinta buvusiems savininkams arba jų įpėdiniams ,neribojant giminystės laipsnio ,sutinkamai su civilinio kodekso nuostatomis
Žemė gražinama tose vietose kur ji buvo nesant galimybės jos gražinti (Ji buvo užstatyta iki 1990 m. kovo11 d.) atsilyginti savininkams dabartine rinkos kaina.

     2.jei ji buvo užstatyta vėlesniu laiku tai šias prievoles prisiima asmenys kurie tai padarė,pradedant seimo nariais balsavusiais už tokį sprendimą ir baigiant piliečiais pasinaudojusiais situacija.

     3 Jei žemė buvo sugrąžinta ne tiems asmenims kurie gali įrodyti giminystę ji atstatoma į nulinę padėtį kokia buvo iki 1990-03-11 d. o asmenys civilinio proceso tvarka lai išieško žalą iš kaltininkų,juk visi žinojo, kad paskelbta Lietuvos nepriklausomybė ir okupantų atimtas turtas gražinamas teisėtiems savininkams arba jų įpėdiniams...

     Tai būtų gera pamoka ateičiai visokio plauko kombinatoriams ketinančių nešvariais keliais pasinaudoti kito geru..

     Jei to nepadarys demokratiškai išrinkta vyriausybė, kviečiu savanorius grįžti į mišką ir atstatyti istorinį teisingumą, nuverčiant korumpuiotą kliką, kuri dengdamasi šventu demokratijos vardo daro juodus darbus Lietuvos tautai....

Jonas, 2007 01 20 15:05

    Peržvelgęs komentarus, manyčiau, kad, visų pirma, su nekilnojamuoju turtu, kaip ir su ginklais, reikalinga skelbti amnestiją, nustatyti protingus terminus, per kiek laiko jis privalo būti grąžintas į Žemės reformos rezervą, be teisės šį turtą perleisti kam nors kitam, kol bus užbaigtas savanoriškas grąžinimo procesas, o paskui imtis rekvizicijos, restitucijos, porceliacijos ir pan., nepaisant nei titulų, nei laurų.

    Tam tikslui palengvinti, šiaurės Sibire, taigoje, 99 metams, iš Rusijos išsinuomoti žemės, su esančiais statiniais, kuriuose gyveno mūsų tėvai, kur patalpinti neklusniuosius, laikotarpiui tiek metų, kiek turi hektarų neteisėtos žemės kaime, ir tiek metų, kiek turi arų neteisėtos žemės mieste.

    Tačiau abejoju, kad tai pavyks pasiekti, kol valdžioje bus bent vienas iš buvusios tskp (lkp) gvardijos, nes jie eina vienas už kitą, kaip žydas už parkus, todėl manyčiau, kad dėl šio mano pasiūlymo jau dabar laikas pradėti galvoti prieš ateinančius savivaldybių, Seimo, Prezidento rnkimus.

to neveltui, 2007 01 20 18:17

    Jeigu būtų normali, neparsidavus LŽSS pirmininkė,ne tokia, kaip sena aferistė Antosė, ar šiandien mums reikėtų kęsti tokias patyčias ir vargus. Pabandykit ją pajudinti-šiukštu, už jos mūru stovi mūsų kniagynia Kazytė ir ypač ūkininkų ūkininkas ant svetimų pakaunės žemių Kazys Starkevičius.

    Ši "ŠVENTOJI TREJYBĖ" IR LAIKO LIETUVĖLĖS ŽEMĘ SAVO KUMŠČIUOSE UŽGNIAUŽĘ.

neveltui, 2007 01 20 17:30

    Tai gal neveltui A Venskūnienė 1992m kartu su Liaugaudu tokius Kalvaičius iš LŽSS išgujo -, kad šventam bizniui netrukdytų. Girdėjau, kad ji išvis jokia net ne savininkė, o tik stribų merga pokaryje buvo, lyg tai Pabalytės pavarde miškinius skundė.

žmogus, 2007 01 20 21:52

   Visos bedos prasidejo ir tesiasi todel, kad konstitucijai priestaraujanciu Istatymu savininku zeme, lyg tai niekieno, buvo įjungta į taip vadinamą "laisvą valstybinės žemės fondą" ir pradeta ją dalinti kam tik norima, visokiems "turistams" kilnojantiems žemės sklypus iš vieno vietos į kitą. Jeigu sustabdytu šio įstatymo galiojimą, likučiai žemės butu greitai sugrazinti savininkams.

Rezervas, 2007 01 20 23:05
To Matininkas, 2007 01 20 19:27


   Kai prokuratūra priimtu nutarimu nustato jog žemės reformos žemėtvarkos projekto autorius paaiškino, kad nustatydamas žemės sklypo vertę nesivadovavo LR Vyriausybės 1999 m. vasario 24 d. nutarimu Nr. 205 "Dėl žemės įvertinimo tvarkos" patvirtinta Žemės įvertinimo metodika, nes nežinojo, kad tokia metodika yra priimta, nuo tokių Tamstos paaiškinimų vemti norisi ir...atrodo vidurius paleido.

Nacionalistas, 2007 01 21 14:42

    Žemės "reforma", o iš tikro vertingų žemių, miškų ir vandenų perdavimas "labiau nusipelniusiems" yra tik dalis gerai suplanuoto proceso (dar 1987-88 metais, pradėjo nuo "valstiečių ūkių" ir komjaunimo kooperatyvų).

    Tikslas akivaizdus - prieškario savininkų sluoksnio ekonominio pagrindo sunaikinimas ir komunistinio-kagėbistinio sluoksnio praturtėjimas.

    Sovietinės valdžios šulai puikiai suprato, kad politinę valdžią įmanoma išlaikyti tik nuskurdinant komunistinės valdžios priešininkus ir perduodant turtus jos šalininkams. Ką sėkmingai ir daro jau beveik 20 metų (nuo 1987 metų).

    Lietuvą (ir kitas posovietines valstybes) nuo 1990 metų valdančios partijos, tiksliau jų " elitas" bei tą " elitą" palaikantys ir finansuojantys asmenys, turi aiškius tikslus - tai visų pirma asmeninės gerovės užtikrinimas sau ir savo palikuonims, jų turtų saugumą užtikrinant besąlygišku tarnavimu JAV bei Vakarų Europą valdantiems oligarchams.

    Juk šis valdančiųjų partijų " elitas" iš tikrųjų yra ta pati sovietinė-komunistinė-kagėbistnė nomenklatūra bei jų atžalos, kurios irgi jau įsitvirtino pagrindiniuose valstybiniuose postuose.

    Labai pamokantis pavyzdys Lietuvoje yra Kūrių klanas - sūnus " paveldėjo" tėvo prieš tai užimamą postą, visai kaip kokioje komunistinių " chanų" valdomoje Vidurinės Azijos respublikoje.

    Dabar jau ne paslaptis, jog būtent toks buvo sudarytas susitarimas tarp Gorbačiovo šalininkų sovietinėje nomenklatūroje bei JAV ir Vakarų Europos finansinio-ekonominio-politinio elito: Gorbačiovo klanas " įveda" SSSR kapitalizmą, o jo klanui (įskaitant ir vietinių sovietinių respublikų nomenklatūrą) sudaromos sąlygos sparčiam praturtėjimui, būtent jiems tampant tais kapitalistais, kartu garantuojant besąlyginį šitų naujai įgytų turtų neliečiamumą bei indulgenciją už visus sovietmečiu padarytus nusikaltimus.

Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse yra 120 straipsnis "Kolaboravimas":

    "Lietuvos Respublikos pilietis, okupacijos ar aneksijos sąlygomis padėjęs neteisėtos valdžios struktūroms įtvirtinti okupaciją ar aneksiją, slopinti Lietuvos gyventojų pasipriešinimą arba kitaip talkinęs neteisėtai valdžiai veikti prieš Lietuvos Respubliką, baudžiamas laisvės atėmimu iki penkerių metų."

     Tačiau šitas straipsnis dar nė karto nebuvo pritaikytas buvusiems Kompartijos šulams. Kodėl?

     Todėl, kad po įvairias partijas, sąjūdžius, frontus ir kitas organizacijas išsibarstę padorūs žmonės (nacionalistai, tautininkai, patriotai ... ) dar nepribrendo tam, jog būtina susivienyti į vieną didelę nacionalistų (tautininkų, patriotų ... ) partiją, kuri galėtų valdyti Lietuvą.

     Taigi, teks palaukti, kol nacionalistai, tautininkai, patriotai, kiti padorūs žmonės bei visa tauta pribręs...

     O iki tol tautą ir toliau mulkins bei lups su "lazda", kurios viename gale sėdi "kairieji" socialdemokratai, o kitame gale - "dešinieji" konservatoriai, na ir dar krūvelė "centristų" tos "lazdos" viduryje. O juos visus jungia ir vienija komunistinė bei kagėbistinė praeitis ir baimė, jog už lietuvių tautai padarytus nusikaltimus teks atsakyti.

    Ta "lazda" yra ideali angliškai-amerikoniška "demokratija" - kas beateitų į valdžią - "lazda" vis ta pati, o ir "laiko" (finansuoja) ją ta pati "plaukuota" ranka su nelietuvišku pavadinimu.

Nacionalistas, 2007 01 21 22:39

   Skaitydamas komentarus matau, jog dažnai minimi vadinamieji Vilniaus lenkai. Todėl paaiškinu, kad žemė privalėjo būti grąžinta visiems teisėtiems savininkams ar jų paveldėtojams, nepriklausomai nuo jų oficialios tautybės. Tuo labiau, kad absoliuti dauguma tų lenkų visai dar neseniai buvo lietuviai (arba jų tėvai, seneliai).

   Tačiau būtina prisiminti, kad terminas "teisėtas savininkas" taip pat reiškia ir tai, jog ta žemė (miškai, vandenys) buvo įgyta ne iš lenkų okupacinės valdžios už nuopelnus užkariaujant Rytų Lietuvą (tai yra ne Želigovskio lenkų legionierių bei kitų Lenkijos okupacinių struktūrų, kovojųsių su Lietuvos valstybe ir lietuvybe okupuotose žemėse, atstovų).

   Būtent toks pasiūlymas buvo ne kartą pateiktas dar Aukščiausiajai Tarybai, 1990-92 metais. Tame tarpe ir kai kurių naivių asmenų tebegarbinamam Landsbergiui.

   Kaip žinia, į šį pasiūlymą komunistinė ir kagėbistinė AT dauguma (tiek vadinamųjų "kairiųjų", tiek ir "dešiniųjų", bei iš kažkur išlindusių "centristų") neatsižvelgė, nes, kaip dabar jau yra žinoma, tuo metu jau buvo parengti būsimieji žemės "prichvatizacijos" planai.

   Ten labai konkrečiai buvo suformuluota, jog buvę savininkai jokiu būdu neturi tapti vyraujančiu ir ekonomiškai stipriausiu visuomenės sluoksniu atkurtoje Lietuvos valstybėje.


   Nes tokiu atveju buvusi sovietinė-kagėbistinė nomenklatūra praras savo politines pozicijas ir tada neišvengiamai bus priimtas griežtas desovietizacijos įstatymas (o ne kažkoks aptriušęs ir bedantis Liustracijos įstatymėlis), kuris švariai iššluos ne tik "mužikus" (KGB agentus, patikimus asmenis bei kitas skundikų kategorijas) ir "tarnus" (kagėbistus, rezervistus, grušnikus ir kt.), bet ir jų visagalius "šeimininkus" (Kompartijos nomenklatūrą, visokius CK sekretorius, referentus, padėjėjus ir t.t.).

    Vagnoriaus pasiūlyta čekinė privatizatija irgi turėjo įgyvendinti būtent šį svarbiausią politinį uždavinį - išlaikyti gamyklų ir įmonių kontrolę to paties patikimo sluoksnio (gamyklų direktorių, pavaduotojų ir vyr buchalterių) rankose.

    Tą patį padarė ir žemės ūkyje - perdavė geriausią techniką ir pastatus kolūkių ir tarybinių ūkių vadovybei.

   Taip buvo sukurtas ekonomiškai galingas naujųjų "kapitalistų" sluoksnis, kuriuo (ir kurio turtais) dabar remiasi visos posovietinės nomenklatūrinės-kagėbistinės partijos.

    Tarp kitko, į ES buvo taip žiauriai veržiamasi, kadangi nomenklatūra suprato, jog būtina "nuleisti garą" - labai sparčiai augo galingas sluoksnis jaunų ir pusamžių žmonių, kurie vis griežčiau protestavo prieš sovietinės-kagėbistinės nomenklatūros įsigalėjimą Lietuvos ekonomikoje ir politikoje.

    ES vadai irgi tam pritarė - jiems mirtinai reikėjo pigios, ne musulmoniškos, darbo jėgos.

    Lenkijoje irgi tai suprato, tačiau garą nuleisti nespėjo ir to pasekoje komunistus išspyrė iš valdžios, o pas mus visi politiniai-visuomeniniai procesai šiek tiek nuo Lenkijos atsilieka.

    Todėl dabar pusė milijono jaunų ir energingų lietuvių, nepatenkintų esama Lietuvoje padėtimi, aria užsieniuose, komunistinė-kagėbistinė nomenklatūra lengviau atsikvėpė, o jos valdoma ir finansuojama propaganda ir toliau mulkina Lietuvoje dar likusius žmones.

Taigi, Lietuva ir lietuviai ir vėl liko gilioje skylėje.

Nacionalistas, To HA HA HA, vms@centras.lt, 2007 01 21 17:00, 2007 01 21 23:52

     HA HA HA, vms@centras.lt, 2007 01 21 17:00

      "...jo klanui (įskaitant ir vietinių sovietinių respublikų nomenklatūrą) sudaromos sąlygos sparčiam praturtėjimui..." Estijije estai is karto prieme desovietizacijos istatyma ir jokia ten nomenklatura nasisvaiste. Estijoje ir dabar uz pasisvaistyumus sedama uz grotu."

     Estijoje ir Latvijoje situacija 1990 metais buvo kitokia - SSSR valdžia jų vietiniais kadrais nelabai pasitikėjo ir siuntė rusus. Todėl ten dabar estų tik pusė gyventojų. Per pirmuosius rinkimus jie nedavė teisės balsuoti kolonistams, todėl jų vietinė estiška komunistinė-kagėbistinė nomenklatūra nesugebėjo absoliučiai dominuoti parlamente. Todėl ir vėliau įstatymai pas juos priimami normalesni, kaip pas mus.

    Latvijoje buvo kiek blogiau, bet ir jie atsilaikė prieš spaudimą suteikti visiems kolonistams pilietybę.

    Pas mus ne tik komunistai, bet ir Landsbergis ultimatyviai pareikalavo balsuoti už pilietybės suteikimą ir rusų, ir lenkų (prieškariniams) kolonistams. Priešingu atveju gąsdino, kad įvyks vos ne pilietinis karas. Šalčininkų ir Naujos Vilnios autonomijos tam ir buvo kuriamos, kad pateisintų nuogąstavimus dėl būsimų neramumų.

    Rezultatus dabar matome jau akivaizdžiai - jei ne rusų ir lenkų balsai, komunistai (bent jau atviri) būtų prakišę praktiškai visus rinkimus - ir Seimo, ir savivaldybių, ir prezidento. Dabar juos prakiša patriotai, tautininkai ir nacionalistai - tiesa, jų Lietuvoje vis mažiau - dauguma neišlaikę jau išvyko į užsienius.

Nacionalistas, 2007 01 22 00:19

   Skirtingai negu daugelis komentatorių aš asmeniškai pažįstu daugelį iš tų asmenų, kurie "darė revoliuciją" arba kūrė LDDP, tame tarpe ir čia dažnai minimą Macaitį, tuo metu "persidažiusio" Lietuvos komjaunimo vadą.

   Jis man 1990 metais pasakė labai aiškią tuometinę kompartijos vadovybės nuostatą - "jei žemę be išlygų grąžins buvusiems savininkams, tai jis paims automatą ir eis į mišką".

    Kaip matome, žemės negrąžino, o Alfonsas į mišką neišėjo, tačiau tapo Vilniaus apskrities viršininku (jau antą kartą), daugkartiniu Seimo nariu ir milijonieriumi (kiek prisimenu, deklaravo apie 5 milijonų Lt turtą - beje, jis man jau tada sakė, kad planuoja tapti milijonieriumi, taigi, žinojo kas yra planuojama su būsima "prichvatizacija").

    O Tėvelis, kuriuo dauguma iš mūsų tikėjo tuo metu, mus išdavė ir irgi tapo milijonieriumi.

    Tiksliau pasakius, kaip dabar jau gerai žinoma, jis nieko neišdavė, nes jau nuo 6-to dešimtmečio dirbo pagal KGB nurodymus, o vėliau jau - pagal amerikiečių.

    Rusai (tiksliau Rusijos KGB vadovavę žydai) jį pardavė kaip kokį nebereikalingą mėšlą Izraeliui, o šis savo ruožtu perdavė jiems dar vis vertingą įtakos agentą amerikonams.

   Štai tokia tikroji, o ne mokyklinė istorija.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 16 Sau 2008 16:31. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 16 Sau 2008 15:36 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
A.Smetonos anūkui nepavyko atgauti žemės dvare


Dainius Sinkevičius, http://www.DELFI.lt
2008 sausio mėn. 16 d.
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=15628188

    Prezidento Antano Smetonos vaikaitis Antanas Algirdas Smetona neatgaus žemės A. Smetonos tėviškėje Ukmergės rajone, Užugirio dvare. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį paskelbė, kad prezidento vaikaitis nėra Lietuvos pilietis, be to, jis pavėlavo pateikti dokumentus nuosavybės teisėms atkurti.

    LVAT taip pat atmetė A. Smetonos vaikaičio prašymą kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), kuris esą galėtų išaiškinti, ar pareiškėjas turi teisę atgauti Užugirio dvarą. Teisėjų kolegija savo sprendime nurodė, kad JAV piliečio prašymas kreiptis į KT nėra pagrįstas teisiniais argumentais.

    LVAT paskelbtas sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas.

    Anksčiau Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) buvo paskelbęs, kad viena iš pagrindinių sąlygų nuosavybei Lietuvoje atkurti yra mūsų valstybės pilietybė. A. A. Smetona jos neturi.

    A. A. Smetona kreipėsi į teismą prašydamas įpareigoti Lietuvą, atstovaujamą Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), perduoti jo nuosavybėn ir valdymui kaip vieninteliam buvusio šio turto savininko A.Smetonos vaikaičiui pastatus, statinius bei įrengimus, o Vilniaus apskrities viršininko administraciją 131,30 ha žemės sklypą Ukmergės rajone, Užugirio dvare, Užulėnio kaime.

    Šis turtas 1940 metais buvo konfiskuotas pagal Pabėgusių iš Lietuvos bei besislapstančių asmenų turtui konfiskuoti įstatymą.

    A. A. Smetonos tėvas Julius Ringaudas Smetona mirė 1974 metų lapkritį JAV, todėl į teismą kreipėsi jo sūnus.

    A. A. Smetona teismui nurodė, kad nėra Lietuvos pilietis, todėl jis negalėjo kreiptis dėl turto sugrąžinimo pagal LR Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą.

     Savo skundą teismui jis grindė bendraisiais nuosavybės neliečiamumo ir jos gynimo nuo pažeidimų principais, įtvirtintais Lietuvos Respublikos įstatymuose.

     A. A. Smetonos advokatas teismui tvirtino, kad 1940 metais konfiskavus kaip „pabėgusio liaudies priešo" A.A.Smetonos senelio turtą, buvo pažeista jo teisė turtą paveldėti. Šiuo metu šį turtą valdo SAM, tačiau nėra jokio juridinio akto, kurio pagrindu šie pastatai ir žemė perėjo Lietuvos Respublikos nuosavybėn, o apleisti pastatai esą irsta ir griūva.

     Ukmergės rajone pasitikėjimo teise valdanti pastatus SAM nesutiko su A. A. Smetonos skundu, nes jis dėl nuosavybės teisių atkūrimo kreipėsi tik užpraėjusių metų rugsėjį. Teigiama, kad jis esą praleido įstatyme nustatytą prašymų padavimo terminą, o skunde nenurodė jokių priežasčių bei nepateikė jas patvirtinančių dokumentų.

     A. A. Smetonos vaikaičio gynėjas teismui tvirtino, kad Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymas reglamentuoja nuosavybės teisių atkūrimo tvarką Lietuvos piliečiams, bet neužkerta kelio ne piliečiams siekti atgauti turtą kitokiu būdu.

     Prezidentui palankūs valstybės veikėjai, iš valdininkų ir verslininkų surinkę lėšų, 1938 metais nupirko ūkį, pastatė rūmus ir padovanojo A. Smetonai jo 60-mečio proga. 1940 metų birželį jis pabėgo iš Lietuvos, o po 4 metų jis žuvo per gaisrą JAV.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

BUTU, 2008 01 16 09:52

    JUOKINGA JEI KOMUNISTAI IR TEISEJAI ESANTYS DABARTINEJE VALDZIOJE, GRAZINTU PREZIDENTUI A.SMETONAI PRIKLAUSANTI TURTA.

rg, 2008 01 16 09:53

     Lietuvos įstatymai dirba visiškai kreivai - o kaip tada galima vokiečiams, baltarusiams beigi kitiems ne lietuviams nusipirkti namus/butus/žemę Lietuvoje? kažkoks briedas!

     Smetonos anūkas - vienintelis paveldėtojas, todėl jam turi būti grąžinama be išlygų! ar geriau jei koks Vokietijos ar JAV žydelis ar, neduok Dieve!, lenkas Lietuvos dvarus pradės supirkinėt???

kamuniagų bolševikų valdžia, 2008 01 16 09:54

     Lietuva dar yra okupuota.

P.Epstein, 2008 01 16 09:56

     tikra lietuve ir buvo atgavusi didziausia pastata Vilniaus centre. Kol jankis sedi ant prasmatniausio sikano, kol seimo galvijams rupi tik kaip prikisti savo kisenius ir be muilo sulysti visoms uzsienio valstybems (isskyrus Rusija), tol Lietuvoje zydai, jankiai... tures daugiau teisiu nei Lietuvos gyventojai ir pilieciai

nesvarbu, 2008 01 16 10:07

     cha cha cha

     Štai ir įrodymas, kad dabartinė Lietuva nėra tarpukario Lietuvos Respublikos tesėja. Jokios okupacijos 1940 nebuvo, Lietuva savo noru įstojo į TSRS, teisėtai nacionalizavo kraugerių buožių turtą, keista kad dar yra kvailių kurie prašo iš Rusijos kompensacijos.

x, 2008 01 16 10:08

      Ne valstybė, o DURNIŲ LAIVAS. Nuosavybė neliečiama. Sovietinais laikais turto Amerikoje paveldėtojus Lietuvoje susiradavo USA valdininkai ir nežūrėdvo kieno tu pilietis ar koks tavo batų numeris, ir net nereikėdavo jokių prašymų paduoti - pakakdavo pasirašyti sutikimą paveldėtam turtui priimti.

      "Pavėlavo paduoti dokumentus...." - dėl to jis netapo nesavininku ir niekas kitas negali užgrobti jo turto, net ir komunistai. Yra pasaulinė praktika ir būtina jos laikytis. Lietuva neturi jokių jos teisę įrodančių dokumentų į Smetonos turtą. REIŠKIA VYKDOMA "TAUTINĖ NACIONALIZACIJA"

priblokstas, 2008 01 16 10:17

      vis dar tarybiniai istatymai, tarybine valdzia, tarybiniai teismai, vadinasi vis dar ir tarybine Lietuva. Jokios laisves, vergais visus lietuvius laiko, zmogiskumo tik truputelis

patriotas, 2008 01 16 10:21

      _Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį paskelbė, kad prezidento vaikaitis nėra Lietuvos pilietis, be to, jis pavėlavo pateikti dokumentus nuosavybės teisėms atkurti._

------------------------

      Nesuprantu, paaiškinkite man kas nors žmogiškai ir suprantamai tai kokio velnio iš Rusijos yra prašoma kompensacijos už okupaciją, jei pati Lietuva negina žmonių nukentėjusių nuo tos okupacijos ir negražina tų žmonių turto, kurį prarado dėl tos pačios okupacijos? Kam tie lozungai apie okupaciją, kokia prasmė iš tų vadovėlių kur įvykiai 1940 vadinami okupacija?

     Juk Smetonos anūkas dėl tos okupacijos pasekmių ir nėra Lietuvos respublikos pilietis. Kas čia per valstybė, kuri savo tikriems piliečiams ir jų palikuonims nesuteikė pilietybės, tuo tarpu visokiems sovietiniams migrantams, buvusiems stribams 1990 įvedė nulinį pilietybės variantą......
------------------------------------

    _Teisėjų kolegija savo sprendime nurodė, kad JAV piliečio prašymas kreiptis į KT nėra pagrįstas teisiniais argumentais._
--------------------------------------

     Įdomūs tie Lietuvos teisėjai, nors pagalvojus, nuo to laiko kai konstitucinis teismas pradėjo šnekėtis su dvasiomis, tai nieko stebėtina...

patriotas, Homo Sovieticusams, 2008 01 16 10:43
---------------------------------------------------------------
     _o tas amerikonas, Smetonos anukelis, bent zodziu uzsimine apie pilietybe? ar jis nori ja gaut? cia ne vien valstybes reikalas, cia ir zmogus turi turet noro ar pareigos jausma. Tam smetonui tik Lietuvos zeme galvoj ir tikrai jam nereik tos pilietybes!

      Dabar savaime aisku sieks pilietybes nes niekas nedave zemes. Kai gaus pilietybe vel tada sieks atgaut zeme, bet toji pilietybe jam tik formalumas.

       Nereikia Lietuvai tokiu pilieciu!_
-------------------------------------------------------------

       Pati Lietuva norėdama įrodyti savo tęstinumą su tarpukario Lietuva privalėjo gražinti pielietybę visims kurie dėl okupacijos neteko. Bet vietoj to ją suteikė visokiems muntianams ir uspaskichmams. Aš svetimo turto nesigviešiu, nes jis yra ne mano. Ir visiškai man nesvarbu kokios šalies pilietis gali būti, nors ir Zimbabvės, bet Dievo įsakymas ako Nevok! t1 patį sako ir Lietuvos konstitucija:

"23 straipsnis

Nuosavybė neliečiama.
Nuosavybės teises saugo įstatymai.
Nuosavybė gali būti paimama tik įstatymo nustatyta tvarka visuomenės poreikiams ir teisingai atlyginama."

      Jūs laikote 1940 LTSR nutarimus teisėtais?

to galvokit, 2008 01 16 10:45

      Zeme yra NE VALSTYBES, O PRIVATI. Privati nuosavybe civilizuotose salyse yra NELIECIAMA nei valstybes nei pono dievo, nei velnio. Niekas negali tureti i ja jokiu teisiu! TIK SAVININKAS!

      Si privati nuosavybe buvo nacionalizuota LIETUVOS SOVIETINES SOCIALISTINES RESPUBLIKOS. Sis prievartinis privacios nuosavybes atemimas yra NETEISETAS, ir privalo buti atsauktas!

      Lietuvos Respublika, negrazindama sios nuosavybes paveldetojui, TESIA SOVIETINES OKUPACIJOS PALIKIMA IR NETGI JA ITEISINA!

Komunistai, 2008 01 16 10:58

      Kol esami Komunistai su KGBistais (tai, beje vienas ir tas pats) nuo valdzios nenulips, visa totaline Lietuvos zmoniu turto nacionalizacija pagreicio nesuletins. Brazius su savo darbeliais ir dabar dvokia ir dar ilgai smirdes. Greiciau tie "socialdemokratai" su tusciais Paulauskininkais tarpusavy issiskerstu...

Stanislovas, 2008 01 16 11:07

     Mąstykim logiškai Ar Kumunistai nacionalizavo žemę? ne jie ją paprasčiausiai konfiskavo.

     Reiškia neteisinis pirmapradis veiksmas nesukelia teisės.

     Žemė visuomet buvo ir bus SMETONOS nuosavybė o laikina vagių valdžia Lietuvosje tegali komunistų savivalę pratęsti tik labai RIBOTAM laikui. Kadangi jų galas jau matomas paprasta akimi, tai naivuoliai tie, kurie įsigys iš vagių pakalikų vogtą daiktą, atėjus naujai valdžiai, kuri pradės dirbti tikrai europietiškais metodais tas turtas NEGINČO tvarka bus grąžintas tikrąjam sąvininkui, nepaisant kontraversiškos nuostatos kaip "Sąžiningas įsigijėjas", kuria remiasi dabartinė teisėtvarka.

     Turto naudotojai ne tik turės grąžinti pavogtą daiktą, bet ir atlyginti buvusiam savininkui ar jo teisėtam įpėdiniui nuostolius ,o patys regreso tvarka išsireikalauti juos iš jiems pardavusio asmens VOGTĄ daikta.

     Tad nepavydėkime dabartiniams vagims nes jų ir jų palikuonių laukia liudna ateitis,o jų nusikaltimams senatis nebus taikoma...


ech, 2008 01 16 11:52
----------------------------------------------------------
patriotas, Homo Sovieticusams, 2008 01 16 10:43

"Jūs laikote 1940 LTSR nutarimus teisėtais?"
-----------------------------------------------------------

      Paradoksalu jei tie nutarimai visai neteiseti, tai nuosavybe isigyta tarp 1940-1991 yra neteisetai isigyta, nes jos isigyjimas buvo reglamentuotas LTSR istatymais. Tai, gal, dabar visiems reiketu viska atiduoti, kas iki 1991 isigyta?

       Esme tame, kad perejus is LTSR i LR nebuvo nieko anuliuota buvo testinumas. Net konstitucijos pakeitimas buvo daromas pagal LTSR konstitucija.

Jonas, 2008 01 16 11:52

       Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuota teismų praktika (Civilinė byla Nr. 3K-3-403/2003 m., Bylų kategorija 19.3, 2003 m. kovo 24 d. nutartis) yra įtvirtinta Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės 1918 m. Akto Signataro D.M. vaikaičio T.S., kuris net nekalba ir nerašo lietuviškai ir nuo 1940 m. gyvena JAV, teisė atkurti nuosavybės teises natūra į Vilkaviškio rajone esantį žemės sklypą, bendro ploto 156,56 ha (32,62 ha Alvito ežeras, 9,80 ha Kiršų durpynas "Kairabalė" ir 114,14 ha žemės plotas Maldėnų kaime).

      Be to Vilniaus apskrities viršininko sprendimu ir 2004 m. sprendimu pripažinta nurodyto piliečio teisė atkurti nuosavybės teises į nekilnojamąjį turtą žemę natūra 210,88 ha bendro ploto, Trakų rajono ir Vilniaus rajono savivaldybėse.

      Nurodytas pilietis iki šiol nekliudomai yra savininkas natūra gerokai didesnio kaip 340 ha žemės ploto, nors 1922-02-15 Lietuvos Respublikos Žemės reformos įstatymo 2 ir 71 paragrafais buvo nustatyta maksimali 150 ha riba į vienos šeimos rankas, kurią galėjo valdyti Signataro D.M. šeima.

      Kyla pagrįstas klausimas, kuriame teismo sprendime kalbama netiesa, ką, mano nuomone, turėtų išsiaiškinti A.A. Smetona, kadangi LVAT priimdamas sprendimą jo atžvilgiu turėjo vadovautis jau suformuota teismų praktika, dėl jo senelio A.Smetonos bedražygio D.M.

      Patikslinimas:

      ....Be to Vilniaus apskrities viršininko 2001 m. sprendimu ir 2005 m. sprendimu pripažinta nurodyto piliečio teisė atkurti nuosavybės teises į nekilnojamąjį turtą žemę natūra 210,88 ha bendro ploto, Trakų rajono savivaldybėje -109,71 ha ir Vilniaus rajono savivaldybėje- 100,17 ha ploto.

      Jonas, 2008 01 16 12:27
      To Taim kokia cia teisybe?, 2008 01 16 11:59

       Tai, kad mano nurodytu atveju taip pat kalbama apie kažkada buvusias Alvito dvaro (Vilkaviškio raj.) žemes (t.t. Alvito ežerą ir durpyną "Kairabalė"), kurios buvo beviltiškai praskolintos ir LCVA esantys archyviniai dokumentai patvirtina, kad dėl skolų Alvito dvaras dar tarpukario Lietuvoje buvo nusavintas kreditorių naudai.

      Likę gyvi liudytojai patvirtino, kad Alvito dvaras ir ežeras prieš karą priklausė Vyriausybei, o D.M. šiame dvare gyveno kaip Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės 1918 m. Akto Signataras, .....

      bet, vieno atsakingo Vilkaviškio rajono savivaldybės darbuotojo darbuotojo nuomone, kam tas svarbu, kai į dokumentus žiūrima pro adatos smaigaliu pradurtą skylutę, ypač stambių kopiūrų doleriuose.

Runkelis, 2008 01 16 11:57

      Išimties tvarka Lietuvos pilietybė suteikta ne vienam kultūros ir meno ,,veikėjui'' ir su Lietuva nieko bendra neturinčiam tarptautiniam aferistui, o ir dabartinis prezidentas daugiau tapkinis amerikėnas ir lenkas, o ne lietuvis.

      Pavojus tame, kad Antano Smetinos anūkas gali užsėsti ne tik senelio dvarą, bet ir lengvai valdomos prezidentinės marionetės vietą.

Dolčė Vita, 2008 01 16 12:05

     Gaila, kad jis ne žydas. Ir kaulelių ten nepaliko prosenelis. Tada Amerika užsistotų. Labai bolševikiškas sprendimas. Žemes pasiims koks nors kgb rezervistas...

Tautietis, 2008 01 16 13:21

     Gaila, aš Kaune negaliu atgauti didelio gabalo žemės Žaliakalnyje, po Maksima ir po buv. Radijo gamykla. Nes mano senelis irgi buvo išvežtas.

     O prezidentas Antanas Smetona ne pabėgo, o pasitraukė, tuo užtikrindamas vyriausybės tęstinumą (užsienyje).

     Tokius pačius įgaliojimus turėjo ir kai kurie ministrai 1990 ir 1991 metais, taigi jeigu viskas būtų pasisukę kitaip, ar irgi vadintume juos "pabėgusiais"?

A, 2008 01 16 14:07

     KGB agentams galima tik po desimt kartu siulyti prisipazineti, o zemei atgauti tik karta.

everest, 2008 01 16 14:12

     Tai akivaizdžiai demonstruoja, kad šiandieninė Lietuvos valstybė yra ne tarpukario Lietuvos Respublikos, o LTSR politinės tradicijos ir teisių perėmėja.

     Žmonės, kurie manė, kad atkūrė Nepriklausomą Lietuvą tik dabar pradeda suprasti, kad pralaimėjo ir bėga iš čia kuo toliau. Išliko visos LTSR represinės struktūros, valdininkijos aparatas, tik pavadinimai europietiški ir kelis sukriošusius komunistus pakeitė jauni korumpuoti.

     Lietuvos nebėra. Greitai joje nebeliks ir lietuvių tautybės gyventojų. Reikia garbingai prpažinti savo pralaimėjimą ir kurti bendruomenes tuose kraštuose, kur apsigyvename kaip įmanoma vengiant kontaktų su LTSR valdžia.

gėda, 2008 01 16 14:42

     Lietuvos teismai negali panaikinti nuosavybės statuso ir panaikinti teisę į paveldėjimą. Tai prieštarauja Žmogaus teisių konvencijai. Ar jie to nežino?

Žygeivis, 2008 01 16 15:19

     Lietuvos teismo sprendimas akivaizdžiai parodo, kam tas teismas tarnauja ir kokiais teisiniais principais jis vadovaujasi.

     Jei žemė negrąžinama ne Lietuvos piliečiui, tai už ją bet kuriuo atveju turi būti kompensuota rinkos kaina (kaip ir visiems tiems Lietuvos piliečiams, kieno žemė nebuvo dėl įvairių priežasčių grąžinta).

     Įdomu tai, kad žemės negrąžina, bet ją gali įsigyti įvairūs žmogėnai, neturintys Lietuvos pilietybę (arba gavę ją išimties tvarka, nežinia už kokius nuopelnus ir kam).

     Tokie "įdomūs" Lietuvos įstatymai labai aiškiai rodo, kam tarnauja postkomunistinė Lietuvos valdžia ir kokių tikslų ji siekia.

Kur teisybė!, 2008 01 16 16:25

     Visais laikais vykdomos reformos buvo pagrįstos žemės ir turto perskirstymu valdantiesiems.

      Jegu būtų buvę kitaip, tai tarpukario reformos metu žemė būtų pirmiausiai grąžinta prieš carą kovojusiems tautiečiams.

      Caras iš priešiškai nusiteikusių lietuvių atimtą turtą padovanodavo lojaliems karinnkams, žydams.

      Tarpukario reformos metu ši žemė tapo valstybės, buvo išdalinta to meto valstybės tarnautojams ir kariškiams, o buvę savinkai net neturėjo teisės į ją, nors čia ir šimtmečius jų giminė gyveno.

Informacija apie žemės grąžinima, 2008 01 16 16:32

     Lenkai, okupavę Vilniaus apskritį, masiškai pradėjo perrašyti lietuvių žemes lenkams - tai buvo okupacinės administracijos veiksmas, siekiant įtvirtinti okupaciją . Iš Lenkijos tuo metu persikėlė apie 127 tūkstančiai lenkų, kurių dauguma daugiau ar mažiau gavo nekilnojamo turto veltui.

     Tikrinant archyvinius dokumentus, iš tiesų galima tikėti tik rusiškais (caro valdžios) ir po to lietuviškais užrašais, gi lenkiškai rašyti 'nuosavybės dokumentai" neturi priešistorės, tai yra neaišku, iš ko ta nuosavybė pirkta.

     O šito įrašo ir negali būti, nes dauguma nuosavybės ne pirkta, o atimta iš lietuvių. Taigi, iš neteisės (okupacinės valdžios veiksmų) negali gimti teisė. Taigi, lenkų pretenzijos į nekilnojamą turtą, kurios grindžiamos lenkiška kalba rašytais "dokumentais" mažų mažiausiai yra abejotinos, o dažniausiai yra neteisėtas turto įsigijimas.

     Šiuo metu dėl šio aspekto kyla tiek teisinis, tiek politinis skandalas - Varšuva nežino, kaip elgtis nes pagauta su faktiniu (istoriniu) nusikaltimu.

Senukas, 2008 01 16 16:56

     Čia nieko nuostabaus, kai Lietuvoje tebešeiminkauja komuniagos. Žemės neatgavo ne tik Smetona, bet ir tūkstančiai kitų lietuvių gyvenančių Lietuvoje, nes valdžioje tebesantys komunistai dar tebelaukia kolchozų, todėl ir negrąžina nuosavybės.

     Kol neišmėšime komunistų iš valdžios, tol nebus ir tvarkos Lietuvoje bei žemės ir kito turto grąžinimo. Pirma reikia valdžią sutvarkyti, o paskui spręsti kitus klausimus.

     Juk niekas namo nuo kamino nestato, stato nuo pamatų. Taip turime daryti ir mes.

Senukas inf. apie ž. grąž., 2008 01 16 17:08

     Labai teisingai parašėte, tik reikia pridurti, kad ir dabar, pagal mūsų teisės aktus, lenkų okupacinės valdžios išduoti dokumentai neturi jokios teisinės galios (kaip ir bolševikų okupacinės valdžios) - jie negalioja, todėl jais negalima grįsti teisių į tariamai turėtą žemę. Galima remtis tik caro ir Lietuvos valdžios dokumentais.

     Todėl žemės reforma Vilniaus krašte turi kuo greičiau baigtis, tik Macaitis to bijo viešai pasakyti (mat bijo, kad Seime komuniagos praras du lenkų balsus) ir vilkina visus reikalus, mulkina žmones. Čia reikia padėti tašką visiems laikams.

Senukas Kur teisybė, 2008 01 16 17:14

     Truputį tamstele buvo ne taip.

     Per 1928 m. žemės refomą buvo paimta ir išparceliuota visų dvarponių žemė. Jiems buvo palikta tik po 80 ha, o atskirais atvejais pavyzdiniams ūkiams po 120 ha. Ir taškas.

     Žemė buvo atiduota bežemiams, kariams savanoriams, parduota, liko valstybės fonde ir pan.

     Smetona Lietuvoje siekė teisingumo, tai ne dabartiniai dvarponiai-komuniagos, kurie deda tik į savo kišenę.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 16 Sau 2008 19:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Bausmė už žemės grąžinimo pažeidimus - be senaties termino


ELTA
2008 sausio mėn. 16 d.

      Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Rimantas Jonas Dagys siūlo netaikyti senaties termino už pažeidimus, susijusius su žemės grąžinimu. Tokias įstatymų pataisas planuojama teikti atsižvelgiant į susidariusią situaciją, kai galiojanti senaties terminų taikymo tvarka neleidžia deramai ištirti pažeidimų, susijusių su nuosavybės teisių atkūrimu į žemę ir kitą išlikusį nekilnojamąjį turtą, bei nubausti prasižengusių pareigūnų.

     Galimas teisės aktų pataisas, kuriomis būtų atsisakoma taikyti senaties terminą pažeidimams, padarytiems žemės grąžinimo reformos įgyvendinimo laikotarpiu, Seimo Antikorupcijos komisijai ketina teikti svarstyti jos pirmininkas R. J. Dagys ir darbo grupės galimoms korupcijos apraiškoms žemėtvarkos srityje tirti vadovas Egidijus Klumbys.

      Kartu siūloma diskutuoti galimybę pailginti senaties terminą atsakomybei už stambius korupcinius nusikaltimus, kai dėl korumpuotų valdininkų veiksmų valstybė patiria didelę žalą.

ELTA

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

rrr, 2008 01 16 17:08

    geras siūlymas, tik abejoju, ar tautos išrinktieji pritars... daugelis jų greičiausiai vienaip ar kitaip susiję su žemės grąžinimo pažeidimais...

., ., 2008 01 16 17:23

    ir privatizacijos nusikaltimams taip pat, valstybes naudai priskaiciuojant ir per neteiseto disponavimo metu gauta pelna.

Bosas, 2008 01 16 17:28

    Baisu, kai padarius nusikaltimą, pavogus net 88 milijonus po penkerių metų įsigalija senatis. Bankų griūties vagys dabar sukūrė Leo NDX lyg tai iš legalių pinigų. Juk tie bankų pinigai niekur nepražuvo. Vagys kuria įstatymus sau ir juos taiko sau.

Žygeivis, 2008 01 16 18:08

     Įdomu, koks "genijus' apskritai sugalvojo "vadinamąjį senaties terminą" taikyti Lietuvos teisės aktuose.

     Taigi, jei banditas ar vagis yra pakankamai apsukrus (arba turi gerą "užnugarį") ir pakankamai ilgai sugeba nepakliūti į teisėsaugos rankas (o pakliuvęs, pasisamdo gerus ryšius turinčius advokatus), tai jis "teisėtai" paleidžiamas su visu prisigrobtu turtu ir gali juo "teisėtai" naudotis.

     Būtent taip dabar yra Lietuvoje, nes šitą "senatį" jau daugybę kartų pritaikė panašiose bylose.

     Ir visiškai akivaizdu, jog dabartinis Seimas šios tvarkos nepakeis - juk nemažai Seimo narių patys gali pakliūti į situaciją, kai jiems tos "senaties" prireiks.

Ot tai būtų..., 2008 01 16 18:09

     Ot tai būtų įdomu, kad pirmiausia sulauktų įvertinimo seimūnai, kurie išlikusio nekilnojamojo turto grąžinimo įstatymus dešimtimis kartų kaitaliojo pritaikydami savo ir savo bičiulių interesams... Tačiau kaži ar tai pažeidimai, juk įstatymų makliavojimas nedraudžiamas įstatymu...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Vas 2008 23:47 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Vertelgos superka „išperkamos žemės išvadas“


Gediminas Stanišauskas, „Valstiečių laikraštis“
2008 sausio mėn. 29 d.

    „Perku valstybės išperkamos žemės/miško išvadą, gali būti bet kokioje Lietuvos vietovėje, atsiskaitau iš karto, siūlyti iki 80 000 Lt.“. Tokių skelbimų gausu internete ir spaudoje, nors vadinamųjų  išvadų pardavimo kitam asmeniui nesiryžtų tvirtinti joks notaras. Perduoti, parduoti ir dovanoti išvadas draudžia Nuosavybės teisių atkūrimo įstatymas. Vis dėlto žemėtvarkininkai ir apsukrūs verslininkai sugeba jį apeiti.

    Šiuo metu Lietuvoje apie 15 tūkst. žmonių turi vadinamąsias išvadas, bet niekaip neatsiima žemės.

    Išvada suteikia teisę gauti sklypą kitoje šalies vietovėje, kur dar likę laisvos valstybinės žemės arba miško.

Vienas iš šimto


     Algimantas yra vienas iš maždaug šimto vertelgų, Lietuvoje iš gyventojų perkančių išvadas. Savo versle jis neįžvelgia nieko bloga. „Padedu žmonėms greičiau atgauti turtą, o įstatymus pažeidžia žemėtvarkininkai“, – neabejoja Algimantas. Jam tereikia susirasti žmogų, turintį išvadą.

     „Suprantama, kad išvados turėtojas atgaus tik nedidelę dalį turto, nes likusią pasiimsiu aš ir žemėtvarkininkas“, – „Valstiečių laikraščiui“ pasakojo Algimantas.

     Jo žodžiais, „jau bręsta laikas, kai bus parceliuojami patys gražiausi ir vaizdingiausi Lietuvos kampeliai“. Jis tvirtina, kad ką galėjo, tą žemėtvarkininkai jau išdalijo, o neišdalyti esą liko perliukai.

     „Jie kainuos lygiai taip pat brangiai, kaip ir paskutinis barelis naftos“, – palygino Algimantas. Jo žiniomis, Vyriausybėje jau rengiami dokumentai, po kurių priėmimo bus apkarpytos miško parkų ir kitų rekreacinių teritorijų ribos.

Skaičiuoja pasakišką pelną


      Iš vienos išvados Algimantas skaičiuoja nuo 2000 iki 4000 proc. pelną. „Pavyzdžiui, jūs norite persikelti vieną hektarą žemės iš Kaišiadorių į Molėtus, – dėstė Algimantas. – Hektaro vertė iš esmės būna ta pati, bet vieta, į kurią perkeliama žemė – tūkstančius kartų brangesnė, pavyzdžiui, jei ji yra paežerėje arba prie upės“.

     Taip plyno lauko hektaras, kuris prieš tai buvo vertas tik 2 tūkst. Lt, Molėtuose, prie ežero, gali kainuoti apie 0,3–1,5 mln. Lt.

     „Išvados turėtojas, kurio vardu tvarkomi dokumentai, realiai gauna tik apie 40–60 tūkst. Lt, o juk padalijus sklypus po 6–12 arų galima susikrauti viso gyvenimo turtą“, – šypsojosi Algimantas.

      Jo žodžiais, schema nėra sudėtinga, jei žemėtvarkininkas pasitiki verslo partneriu. Neretai žemė­tvarkininkai tokių patikimų žmonių neturi, todėl yra priversti sklypus registruoti savo arba savo šeimos narių vardu.

Asmens duomenys neapsaugoti


      Su Algimanto tipo žmonėmis praėjusiais metais tiesiogiai susidūrė Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentė Regina Sirusienė. Ji gavo išvadą, suteikiančią teisę iš Šiaulių rajono į Kauno rajoną persikelti 1,5 ha žemės.

      „Išvadą užregistravau Kauno rajono žemėtvarkos skyriuje ir po poros dienų sulaukiau netikėto skambučio“, – pasakojo R.Sirusienė.

      Jaunas vyriškis pasisiūlė iš R.Sirusienės nupirkti išvadą, bet ji pasakė galinti be kažkieno kito pagalbos pasirūpinti savo nuosavybe. „Tada jis pridūrė: „Pažiūrėsim“, – prisiminė R.Sirusienė.

      Asociacijos vadovei vėliau neiškilo jokių kliūčių ir ji susitvarkė žemės dokumentus. R.Sirusienė neabejoja, kad vertelgos ieško patiklių, vyresnio amžiaus žmonių, nepajėgiančių, susidūrus su biurokratais, apginti savo teisių.

Žemėtvarkininkas apsirūpino sklypais


     „Valstiečių laikraštis“ pasidomėjo tik vienu iš maždaug 30 Kauno rajono žemėtvarkininkų. Rokų gyventojai įtaria, kad šios kadastrinės vietovės tarnautojas Vigantas Sližys per savo darbo metus įsigijo dešimtis sklypų. „Dalį žemės atsikėliau iš Anykščių, dalį pirkau iš žmonių“, – pripažino V.Sližys.

      Paklaustas, už kokias lėšas įsigijo tiek turto, jis atšovė: „O apskritai, koks jūsų reikalas“. „Valstiečių laikraščio“ duomenimis, V.Sližys valdo 18 sklypų Kauno mieste ir rajone. Dar maždaug tiek jis jų yra pardavęs.

      Šiemet Seimas antrą kartą svarstys Gyventojų deklaravimo įstatymo pataisas, kurias priėmus, valstybės tarnautojai privalės pagrįsti savo turtą pajamomis. Jeigu valstybės tarnautojas įgyto turto nepagrįs dokumentais, Mokesčių inspekcija jam galės skirti 70-100 proc. turto vertės ar išlaidų sumos dydžio baudą.

„Valstiečių laikraštis“

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/economy/reales ... &com=1&s=1

sausio 13-os gynejas, 2008 01 29 08:20

    Kol mes dziaugemes pergale pries sovietus, dalinomes prisiminimais apie prie lauzu ties seimo rumais praleistas naktis, musu "gerbiamas" tuometinis seimas kure istaymus, pagal kuriuos geriausi zemes kampeliai bus atiduoti saviskiams, perkialiant nuosavybe...

žemės savininkas, 2008 01 29 08:28

     Negrąžina todėl, kad gali "užsikalti" iš svetimo turto. Visų lygių valdininkai kurie tik turi bent kiek funkcijų susijusių su žemės grąžinimu bando sukurpti planą kaip čia ją nusavinti arba bent jau uždirbti.

     Pradedant Zuoko chebra, kuri su Rubikonu nusavino didžiulį sklypą, atseit visuomenės poreikiams. Chebrytė pasistatė verslo objektus, dabar statosi gyvenamuosius namus, o tikrasis savininkas ir beje valstybė (galėjusi parduoti sklypą) liko su nosimi. Su svetima nuosavybe elgiasi kaip su savo.

STT, 2008 01 29 11:54

     Kam reikalinga tokia tarnyba kaip STT, jeigu laikraščiuose skelbiami nusikaltėlių telefonų numeriai, o jie nieko nedaro? Kažkokia aferistų valstybė.

Stanislovas, 2008 01 29 13:26

     Komunistų nusavintą turtą galima buvo drąžinti dviem būdais: "Greitai ir skaidriai" ir "Lėtai, bet neskaidriai".

     Savo tautą gerbianti valdžia pasirinktų pirmąjį būdą, kaip kad padarė Latviai ir Estai, ir pelnytų tautos pagarbą ir dėkingumą, bet mūsų valdžia pasirinkusi antrąjį būdą, pelnys tautos panieką ir prakeikimą iki 7 kartos savo palikuonių.

kaimas, 2008 01 29 14:15

     Nevisai teisingai ,,runkelis, komentuoja .Žemių dar likę. Protingai paslėptos po visuomenės interesais, negaliojančiomis nuomos sutartimis su pusiau valstybinėmis įstaigomis. Kai ateina eilė saviems ,išnyksta visi apribojimai ir švariai LVŽ pereina saviškiams .Tuose žaidimuose sprendimus tikrai ne žemėtvarkininkai priiminėja ,tokius sprendimus įtakoja žemėtvarkos vadai su apskričių klėrikais ,pasitelgdami politikus miestų tarybose ir aukstesnėse institucijose.Viską susitvarko įstatymiskai švariai,tai ir tarnybos negali nieko blogo rasti...dirba profisionaliai

Širvintiskis, 2008 01 29 14:31

     Pas mus visuomenės poreikiams ima, ir laukia kol saviems prireiks, svarbu laiku taryboje prastumti ir apskrities palaiminimą gauti.

Rimas, 2008 01 29 15:14

      Parduoti išvadų negalima, tai nėra numatyta įstatymu.

      Galima parduoti tik generalinį įgaliojimą dėl nuosavybės teisės į žemę atkūrimo su įgaliotojo "finansiniais įsipareigojimais" to įgaliojimo nenutraukti.

      Būtų naudinga, jeigu kas anonimiai komentaruose atskleistų tų aferų, tiksliau verslo, technologinių procedūrų vingrybes. Dėkojame.

Idomus faktas, 2008 01 29 16:25

      O tai kaip žemes tada reikia pirkti, užblokuoji savivaldybėj gražinimą, palauki kol senukai nebeturės kantrybės susigražinti, tada perki iš jų dokumentus ir viskas tvarkoj.

      Tik vienas bet - reikia turėti kišeninį žemėtvarkininką ir mieste ir apskrity. Čia jau sudėtingiau - be didelių pinigų neįlįsi.
     
      Jei turi - tai tau parinks "laisvus" plotus. Tai paprasta sistema nuo 1995 metų.

      O ką gal negalioja? Jeigu atsiras dar vienas savininkas, "nenumatytas" žemėtvarkininko, tai jau tavo reikalas - sukis pats. Formulė kol kas nesikeičia.

pyp, 2008 01 29 21:44

     Dėl išvadų ,,pirkimo,, elementaru.

     Pretendentas rašo gen. įgaliojimą pirkėjui, kad tas jo vardu rūpinsis žemės nuosavybės teisės atstatymu, dokumentų tvarkymu ir panašiai.

     Aišku pretendentas geriausiu atveju begaus tik pusę turėtos žemės, bet ir tas geriau negu visiškai nieko.

     Paraleliai daroma preliminari žemės pirkimo sutartis su sąlyga parduoti žemę, kai bus atstatyta nuosavybės teisė. Žinoma įrašoma riebi finansinė prievolė, kad savininkas nepersigalvotų.

     Bet vis tiek yra galimybė išdurti tvarkytoją, kai žemė bus grąžinta. Todėl siūlau pretendentus drąsiai ,,pardavinėti,, išvadas, o kai žemė bus grąžinta, pasiųsti tokį tvarkytoją velniop. Negražu, bet teisinga.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Vas 2014 18:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/puteikis/posts ... ment_reply

Lina Pečeliūnienė

Yra tokių, kurie įsipareigoję tik savo pilvui, tai ir nugyvena amželį kaip šūdvabaliai nieko nesupratę.

Ir čia nieko tokio, tik nereikia juokinti su šūdvabalio nuomone.

Aurelija Stancikienė

Lina, nejaugi Tau dar negana, kad juodinai Gailių ir Giržadą, neva turėdama kažkokios info daugiau nei kiti.

Neva Tau negėda dabar dar ir Naglį pulti?

Gal manai kad tik įžeidinėdama esi stipri?

Na o apie įsipareigojimus pilvui - suprantu, kalbi apie savo antrąją pusę, kuris nė karto Seime nebalsavo už atlyginimų Seimo nariams mažinimą, ir agitavo to nedaryti - turbūt būtent dėl įsipreigojimų pilvui?

Lina Pečeliūnienė

Aurelija, ne juodinau Gailių su Giržadu, o sakiau, kad karininkai šitaip nesielgia - nemėto operatyvinių duomenų laikraščiams ir negrasina kažkokiais nebaigtais tyrimais. Tačiau aš gerbiu teismo sprendimus skirtingai negu jūs su savo Venckiene.

Mano Saulius ne dėl algos kovėsi, o prieš populizmą ir Seimo darbo nuvertinimą.

Beje, jis ir tada manė, kaip reikia mažinti proporcingai, nes bus bėdos KT. Mano nuomonė su jo tada nesutapo, mes abu dažnai ginčijamės. Ir manau, kad tai labai gerai.

Tokio, kaip Puteikio, rėksmingo populizmo žiauriai nemėgstu. Jis man atrodo labai pavojingas, kaip ir Venckienės diegtas Lynčo teismas. Taigi tą populizmą ir kritikuoju.

Kęstutis Čeponis

Priminsiu pamiršusiems, jog garsųjį ir nelemtąjį "žemės kilnojimą" pasiūlė būtent ponas Saulius Pečeliūnas.

Nežinau ar tai pats sumąstė, ar kažkas labai gudrus jam patarė, bet to "kilnojimo" pasekmės yra visiškai akivaizdžios.

O tikslas akivaizdus - prieškario savininkų sluoksnio ekonominio pagrindo sunaikinimas ir komunistinio-kagėbistinio sluoksnio praturtėjimas.

Sovietinės valdžios šulai puikiai suprato, kad politinę valdžią įmanoma išlaikyti tik nuskurdinant komunistinės valdžios priešininkus ir perduodant turtus jos šalininkams. Ką sėkmingai ir daro jau virš 25 metų (nuo 1987 metų).

Lina Pečeliūnienė

Kęstutis Čeponis, nustokit šmeižti.

Pečeliūnas priešingai, buvo prieš žemės kilnojimą, už visišką restituciją: atsiėmei kur turėjai, o tada parduok, mainyk, pirk.

Stancikienė už tą šmeižtą partijos buvo įpareigota Sauliaus atsiprašyti.

O jūs nesigėdinate to kartoti.

Aurelija Stancikienė

Lina, klysti, partija Stancikienę įpareigojo atsiprašyti dėl to, kad santykius aiškinosi viešai (suprask, reikia tyliai į ausį pašnibždėti), bet ne dėl turinio.

Lina Pečeliūnienė

Aurelija Stancikiene, buvo ten ir dėl turinio, nereikia išsisukinėti.

Kęstutis Čeponis

Ponia Lina, gerai atsimenu, jog būtent Saulius Pečeliūnas buvo tuometėje spaudoje įvardintas kaip šio įstatymo pateikėjas Seimui.

Jei klystu, nurodykite kas būtent tą įstatymą pateikė, o aš patikrinsiu Seimo duomenų bazėje.

P.S. Štai radau labai įdomų straipsnį:

Kodėl žemė Lietuvoje "skraidė"
Alvydas MEDALINSKAS
2012-06-29 07:44

http://lzinios.lt/lzinios/Lietuvoje/Kod ... je-skraide

Deja, jį perskaičius taip ir neišaiškėjo, o kas gi konkrečiai buvo tų visų "pataisų" autorius ar autoriai - visi vienas nuo kito "stumdo" ir nenori sakyti konkrečias pavardes (tame tarpe ir ponas Saulius - ir neprisimena, ir apskritai nenori sakyti, mat jie jau mirę...).

O Bradauskas, beje, irgi kažkodėl sako:

"B.Bradauskas. Prisipažinsiu, kad ir aš 10 metų buvau įsitikinęs, jog ta 1997 metais padaryta pataisa yra S.Pečeliūno ir kad dėl žemės kilnojimo yra daug jo kaltės. Kalbu apie pataisą, po kurios giminystės ryšiai tapo nesvarbūs. Paaiškėjo, kad būta viso proceso..."

Vienu žodžiu patariu poniui Sauliui parašyti tikrai išsamų straipsnį šia tema, nurodant visus to proceso tikruosius "didvyrius", jei jis tikrai nėra kaltas.

Nes kitaip istorijoje būtent jis liks "atpirkimo ožiu".

Lina Pečeliūnienė

Tai todėl, kad pirmas spaudoj apšmeižė Sakalas, paskui jis atsiprašė, bet prasidėjo masinis kartojimas.

O tą įstatymą rengė Raugalas (ž.ū viceministras, teikė Lapė ir Kubilius).

Aš tai supratau, kaip atsirado tas žemių perkėlimas.

Jeigu būtų įteisinta pilna restitucija, tai atsiėmęs savo žemę ant jos galėjai rasti kolchozo pirmininko "valstiečių ūkį" arba trihektarininką. Taip buvo komunistai pasistengę.

Taigi tas žemės klausimas ne toks paprastas.

Lina Pečeliūnienė

Pone Kęstuti, buvo toks išsamus straipsnis (kas ką teikė, nuo ko viskas prasidėjo ir kaip baigėsi) "Ūkininko patarėjuje" 2001 metais.

Kęstutis Čeponis

Lina, gal galite tą straipsnį man atsiųsti: kestas.ceponis@gmail.com (tekstiniu arba "paveiksliniu" formatu).

O jei negalite, tai bent jau pateikite tikslų pavadinimą, autorių ir datą (gal man pavyks jį rasti) - įdėsiu į savo svetainę...

Lina Pečeliūnienė

Kęstuti, aš jo neturiu, Saulius kažkur lyg turi iš laikraščio išsikirpęs, bet reiktų surasti. Paprašysiu, kad paieškotų. Ačiū jums.

Lina Pečeliūnienė

Labas, Kęstuti.

Saulius neranda to straipsnio, tik prisimena, kad tai buvo "Ūkininko patarėjas" 2001 m., o str. autorius buvo Vaclovas Armužas.

Ačiū jums už tai, kad ieškote tiesos, o ne iš anksto TIESĄ žinote.
Sėkmės.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Vas 2014 18:35 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Kodėl žemė Lietuvoje "skraidė"


http://lzinios.lt/lzinios/Lietuvoje/Kod ... je-skraide

Alvydas MEDALINSKAS
2012-06-29 07:44

Že­mės na­cio­na­li­za­vi­mas bu­vo di­džiu­lė so­viet­me­čio ne­tei­sy­bė ir nu­si­kal­ti­mas. Ta­čiau at­kū­rus ne­prik­lau­so­my­bę ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to grą­ži­ni­mo pro­ce­sas, tu­rė­jęs tap­ti tei­sin­gu­mo ak­tu, vir­to vie­na įžū­liau­sių afe­rų.

Ko­dėl že­mės skly­pų kil­no­ji­mas iš­si­gi­mė į ne­ly­gia­ver­čius mai­nus ir kas dėl to kal­tas?


Apie tai prie "Lietuvos žinių" apskritojo stalo susirinko pakalbėti Seimo nariai konservatorius Saulius Pečeliūnas, socialdemokratas Bronius Bradauskas, teisininkas, buvęs Seimo kontrolierius Kęstutis Milkeraitis ir politikos apžvalgininkas Alvydas Medalinskas.

Aferos pradžia


A.Medalinskas. Nuo ko viskas prasidėjo?

S.Pečeliūnas. Pradžia buvo padaryta 1990 metais Seime. Visada pirmiausia atsiranda idėja, principai, o iš jų - įstatymai.

A.Medalinskas. Bet pirminė Sąjūdžio idėja buvo graži - kurti ne tik nepriklausomą, bet ir teisinę valstybę. Tačiau žemės sklypų restitucija Lietuvoje virto tikra teisingumo parodija.

S.Pečeliūnas. Sąjūdžio idėja buvo graži, bet mums reikėjo ištaisyti tai, ko buvo privelta dar iki mūsų atėjimo. Tada, dar LTSR laikais, prieš pat Sąjūdžio atėjimą į valdžią, buvo priimtas Valstiečių ūkio įstatymas - "kolchozų" bazėje norėta pradėti ūkininkavimą, iš kurio pirmiausia pralobtų jų pirmininkai ir kiti buvusios nomenklatūros atstovai. Ne paprasti žmonės.

Tačiau pagal tą įstatymą ir tam tikra dalis paprastų žmonių išėjo iš kolūkių ir ėmė ūkininkauti. Jiems buvo skirti žemės sklypai.

Mums, gavusiems valdžią, kilo dilema, ką daryti - vykdyti tokią pačią restituciją, kokios ėmėsi latviai ir estai, ar elgtis kitaip, turint galvoje Valstiečių ūkio įstatymo įgyvendinimą.

A.Medalinskas. Kur slypėjo esminė problema?

S.Pečeliūnas. Restitucija reikalavo perduoti visus sklypus buvusiems savininkams.

Ką reikėjo daryti su naujaisiais ūkininkais, kurie tik ką buvo gavę sklypus?
Nejaugi turėjome atimti juos iš žmonių, kurie vos pajuto ūkininkavimo džiaugsmą, įsitraukė į normalų ekonominį gyvenimą, ir perduoti buvusiems savininkams?

Tada ir radosi siūlymas tokiais atvejais savininkams suteikti žemės sklypus kitoje vietoje.

Tokių sklypų buvo nedaug ir jų grąžinimas nebūtų sukėlęs tiek pykčio, tačiau kai buvo suderintos visos nuostatos, tikrosios restitucijos liko labai nedaug, o dalinės - daug. Jos susikeitė vietomis.

B.Bradauskas. Čia buvo pasakyta, kad kažkas bloga buvo padaryta iki Sąjūdžio atėjimo į valdžią 1990 metais. Tačiau pripažinkite, kad visos problemos prasidėjo, kai 1991 metų birželio 18 dieną buvo priimtas įstatymas, pagal kurį, mirus savininkui, jo vaikams, tėvams ir sutuoktiniui buvo galima suteikti žemės kitur.

1992 metų sausio 14 dieną atsirado šio įstatymo papildymas, pagal kurį minėta teisė buvo suteikta ir anūkams.

Taip žmonių, kuriems buvo leista kilnoti žemę, padaugėjo. Tai padaryta iki Lietuvos demokratinės darbo partijos (LDDP) atėjimo į valdžią.

Mes 1993 metų liepos 15 dieną tik sujungėme tą įstatymą, kuriame kalbėta apie vaikų, tėvų ir anūkų teises.

A.Medalinskas. Ar nematėte, kad šis įstatymas atveria duris masiniam žemės kilnojimo reiškiniui? Jei matėte, kad jis yra žalingas, kodėl jo nepanaikinote, nepataisėte?

B.Bradauskas: Mes tuos įstatymus atšaukėme 2002 metais.

A.Medalinskas. Kai visi, kuriems reikėjo, jau buvo sklypus "susikilnoję". Ir tapo milžiniško turto savininkais, kai per pažintis gavo sklypų prie jūros, ežerų, upių, didžiųjų miestų teritorijose ar šalia jų. Pasakiškos vertės sklypus mainais už neretai beverčius sklypus.

B.Bradauskas. Didžiausias žemės kilnojimo vajus vyko ne mūsų valdymo laikais.

1996 metais konservatoriai atėjo į valdžią, o 1997 metų liepos 1 dieną priėmė įstatymą, dėl kurio giminystės laipsnis kilnojant sklypus tapo nesvarbus ir juos buvo leista kilnoti bet kur.

Prisiminkime ir įstatymą dėl trijų hektarų žemės, kuris taip pat buvo ne mūsų - LDDP - sugalvotas.

K.Milkeraitis. Ir vienos, ir kitos valdžios žingsniai paskatino milžinišką korupciją.

Valstiečių ūkio įstatymo, priimto paskutiniais dar komunistų valdymo metais, tikslas buvo atiduoti žemę nomenklatūrai ir spekuliantams.

Tai, ką dabar bandoma vadinti žemės reforma, iš tiesų buvo antireforma. Jos tikslas - ne pratęsti Mykolo Krupavičiaus vykdytą žemės reformą, o naikinti per ją sukurtų žemėvaldų sistemą. Tai buvo didžiausias nusikaltimas po "prichvatizacijos".

A.Medalinskas. Man abu šie žingsniai taip pat yra vienodai nusikalstami, virtę didelio masto afera, pakirtusia žmogaus tikėjimą savo valstybe ir sukčius iškėlusia virš dorų žmonių.

K.Milkeraitis. Jų pasekmės - baisios. Neturime vidurinio sluoksnio. Per "prichvatizaciją" milijonieriais tapo vienetai, o didžioji visuomenės dalis liko ant ledo.

Net nesugebėjome pasielgti taip, kaip kitos Baltijos valstybės, kur paskutiniais sovietiniais metais taip pat buvo priimti valstiečių ūkio įstatymai.

Kodėl nepriklausomos Lietuvos parlamentas paliko tokį įstatymą galioti? Tai buvo baisu, nes tapo nebeaišku, kada pažeidžiamos žmogaus teisės.

Kai kas nors ūkininkauja buvusio savininko žemėje ar kai savininkas nori tą žemę iš ūkininkaujančiojo joje atsiimti. Klausimas tapo tiesiog neišsprendžiamas.

Trys hektarai ir painiava


A.Medalinskas. Minėjote įstatymą dėl trijų hektarų žemės suteikimo. Kaip jis prisidėjo prie painiavos žemės restitucijos klausimais?

S.Pečeliūnas. Kai priėmėme Nuosavybės teisių atkūrimo įstatymą, Valstiečių ūkio įstatymą iš tiesų turėjome pripažinti netekusiu galios. O kas nutiko? Galiojo ir vienas, ir kitas įstatymas.

Visi puolė registruotis gauti paskyrimus žemei. Reikalavimų perkelti sklypus į kitą vietą vis daugėjo. Paskui dar atsirado ir tie trys hektarai.

A.Medalinskas. Tai atsitiko tada, kai Sąjūdis turėjo valdžią. Nors pagal pasekmes žmonėms tai buvo tiesioginis nukrypimas nuo Sąjūdžio idėjų.

S.Pečeliūnas. Jeigu tai būtų buvę tik laikina priemonė, gal nieko baisaus nebūtų atsitikę, o tas iki trijų hektarų dydžio sklypų dalijimas būtų dar labiau paskatinęs žmones ūkininkauti.

Bet teisės akte radosi formuluotė, pagal kurią šiuos sklypus gavę žmonės galėjo juos įteisinti kaip savo nuosavybę.

Pirminė idėja buvo tokia, kad žmogus turėtų kur ganyti savo karvutę, kad galėtų laikinai naudotis tais trimis hektarais ir tartis su savininku dėl galimybės tą žemę nusipirkti, išsinuomoti. Kalbu apie normalius ekonominius santykius.

A.Medalinskas. Bet išėjo taip, kad įtakingi asmenys jau ne dėl karvutės ėmė imti tuos sklypus, o dėl sodybų prie upių ir ežerų bei kituose paklausiuose plotuose.

Niekas su jokiais savininkais tartis nebenorėjo. Pasiėmė sklypus kaip nuosavybę ir viskas.

K.Milkeraitis. 1990 metų liepą pasirodė Vyriausybės nutarimas Nr. 01411 ir Vyriausybės nutarimas Nr. 308 dėl žemės asmeniniam ūkiui suteikimo, įforminimo ir apskaitos tvarkos. Čia kalbama apie trihektarius.

Vytautui Landsbergiui kažkas pakišo mintį taip apsaugoti žmones nuo bjauriai besielgiančios kaimo nomenklatūros.

Viskas būtų buvę gerai, jei Vyriausybės nutarime būtų pažymėta, kad tai yra laikina priemonė. Tačiau taip neatsitiko, todėl prasidėjo komunistų-nebekomunistų juodas veikimas.

1992 metais paėmę valdžią jie ėmė skleisti demagogiją, kad nepriklausomos Lietuvos vardu atsirado trihektarių nuosavybės precedentas. Inspiravo apylinkių tarybas skubiai matuoti sklypus, kurstė žmones, dalijo sklypus. Surengė rinkimų šou, kuris labai brangiai kainavo, nes buvo įneštas didžiulis chaosas į restitucijos procesą. Nuo jo kenčiame iki šiol.

S.Pečeliūnas. Grįžta žmogus į gimtąjį kaimą, o jo žemė jau padalyta į trihektarius.

B.Bradauskas: Kuo čia dėti mes? Nutarimas dalyti į trihektarius buvo priimtas 1990 metais, o LDDP į valdžią atėjo tik 1992-ųjų pabaigoje. Tai kaip mes tuos trejus metus galėjome dalyti žmonėms trihektarius?

A.Medalinskas. Bet jei matėte, kad jūsų pirmtakų priimtas įstatymas yra blogas, galėjote jį atšaukti.

B.Bradauskas. Ir žlugdyti savo partiją? Tie davė žemės, jie yra geri, o štai atėjo kiti, iš LDDP, ir ją atėmė.


Suprantate, koks triukšmas būtų kilęs? Mes supratome, kas mums buvo parengta, todėl šis ydingas teisės aktas buvo vykdomas toliau.

A.Medalinskas. Pripažinkime, kad kai kas naujojoje valdžioje matė, kad šis įstatymas leidžia įtakingiems žmonėms gauti gerus žemės sklypus, ir todėl nieko nedarė.

B.Bradauskas. Gal buvo ir tokių. Bet pirmiausia reikia žiūrėti, kas išleido džiną iš butelio. Atgal jo jau nebesukiši, o tie trys hektarai buvo visiška nesąmonė.

S.Pečeliūnas. Kai prasidėjo nuosavybės teisių į žemę atkūrimas, atsirado savininkų luomas. Kadangi "kolchozai" jau buvo ardomi, žmonės išsigando, kad atsiradus savininkams gali likti be žemės. Dėl to priimtas nutarimas, jog žmogus būtų užtikrintas, kad turės kur ganyti savo karvutę. Tačiau leisti naudotis ir leisti disponuoti - visiškai skirtingi dalykai. Kadangi labai skubėta, formuluotė nutarime buvo netiksli.

A.Medalinskas. Skubėjo ar sąmoningai tai padarė, kad patys taip pat gautų "auksinių" sklypų?

S.Pečeliūnas. Gal buvo ir kitų priežasčių.

K.Milkeraitis. Bet pradžią visam tam chaosui davė ne įstatymas dėl trijų hektarų, o Valstiečių ūkio įstatymas, priimtas dar sovietiniais metais.

Žinoma, tas jo susipynimas su įstatymu dėl trijų hektarų, kai nebuvo pasakyta, kad žemė suteikiama tik laikinai naudotis, atvėrė galimybes LDDP Vyriausybei leisti juos išpirkti.

Šie veiksmai užtikrino tarpukariu įvykdytos M.Krupavičiaus žemės reformos visišką griūtį.

A.Medalinskas. Kuo čia dėta M.Krupavičiaus žemės reforma?

K.Milkeraitis. Ši reforma buvo didžiulis tarpukario Lietuvos laimėjimas. Ja siekta, kad atsirastų vidurinysis sluoksnis, kuris suaugtų su valstybe. Žemės suteikta ir tiems, kurie gynė valstybę.

Bet ši reforma nebuvo baigta. O tai, kas padaryta su žeme per du pastaruosius dešimtmečius, buvo ėjimo į didžiulio socialinio neteisingumo valstybę išraiška.

Joks vidurinysis sluoksnis Lietuvoje nebuvo sukurtas, nes išlikusio nekilnojamojo turto neatgavę gyventojai neturėjo pradinio kapitalo.

Daug potencialių savininkų, galbūt ir ūkininkų, priversti palikti tėvynę.

S.Pečeliūnas. LDDP turėtų prisiimti atsakomybę už tai, kad po 1992 metų rinkimų kreipdamasi į Konstitucinį Teismą (KT) paklausė, ar minėta formuluotė "leisti naudotis" reiškia ir disponavimą.

KT vertino juridinį faktą ir pasakė, kad leidėjo sumanyta reikšmė yra "naudotis", bet juridinis užrašas leidžia tai traktuoti ir kaip teisę disponuoti.


Tai ir įteisino dviprasmę situaciją dėl žemės sklypų. Išvada leido abejonę paversti faktu.

K.Milkeraitis. KT elgėsi kaip pardavėjas, kuriam buvo duotos sugadintos svarstyklės. LDDP tuo ir pasinaudojo.

S.Pečeliūnas. O mes nesuskubome paruošti savo kreipimosi. LDDP daugumos atstovai klausimą suformulavo, kaip jiems buvo patogiau, ir gavo jiems naudingą atsakymą.

Lemtingi 1997 metai


A.Medalinskas. Daug kalbėjote apie valstiečius, jų karvutes, bet ši reforma ypač didele problema tapo, kai kaimo reikalai buvo tik pretekstas, o prasidėjo įtakingų valdžioje sėdinčių miestiečių sklypų "skrydžiai" į fantastiškai gražias paežeres ir pajūrį.

B.Bradauskas. Tai įvyko dėl to, kad 1997 metais buvo leista visiems kilnoti žemę.

K.Milkeraitis. Norint suprasti, kodėl prasidėjo žemės kilnojimas, reikia prisiminti 1991 metų birželio 18 dieną priimtą įstatymą dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos.

Įstatymu nesiekta atkurti iki okupacijos buvusių žemėvaldų, o pavesta valdininkams ieškoti pretendentų, kad ir kur jie tuo metu gyveno, žemėvaldas skaidyti ir "nešioti" po Lietuvą.

Žemėtvarkos valdininkams atsivėrė neišpasakytos galimybės, nes tų pretendentų nelabai kas norėjo ieškoti, ypač jei buvo koks nors geresnis sklypas.

A.Medalinskas. Pradiniame variante buvo žodžiai "jeigu neatsiranda savininkų". Tik tada galima perkelti sklypą, tačiau vėliau net ir šie žodžiai dingo.

B.Bradauskas. Būta ne vieno asmens, kuris pražiopsojo galimybę pateikti pareiškimą dėl sklypo.

S.Pečeliūnas. Buvo terminas, iki kada žmogus galėjo pareikšti savo teisę į žemės sklypą. Mes jį pratęsdavome, nes kai kurie žmonės dėl objektyvių priežasčių nespėdavo susitvarkyti.

Kaip visa tai privalėjo vykti juridiškai? Jeigu tau grąžina nuosavybę, tu ją įregistruoji Registrų centre. Taip turi elgtis ir pilietis, ir valstybė.

Registrų centre piliečiai viską įregistravo. Visą savo buvusią žemę. O valstybė - ne.

Bet buvo sklypų, dėl kurių negauta pareiškimų iš pretendentų. Kiek buvo galima tą terminą pratęsinėti? Kai nebuvo pretendentų, tie sklypai tapo laisvi.

A.Medalinskas. O jeigu būta pareiškimų, bet klausimo sprendimas buvo vilkinamas ir per tą laiką koks nors geras sklypas buvo atiduodamas kuriam nors kitam, dažnai įtakingam asmeniui, norinčiam persikelti savo sklypą? Ar šios problemos buvo galima kaip nors išvengti?

S.Pečeliūnas. Pretendentų į sklypus niekas nevertė registruoti paraiškų valstybinės žemės registre, o tai daryti reikėjo priversti įstatymu.

Kuo viskas virto? Tarkime, nepareiškiama pretenzija į žemės sklypą. Tada sakoma, kad žemė tampa valstybės. Bet kodėl?

Pagal Civilinį kodeksą būtina kreiptis į teismą, kad jis tokį sklypą pripažintų bešeimininkiu turtu. Tada tik valstybė gali įregistruoti tokį turtą kaip savo.

Valstybė nepaisė Civilinio kodekso reikalavimų ir greitai tokie sklypai tapo valstybės, o valdininkai ėmė juos parceliuoti.

B.Bradauskas. 1996 metais į valdžią atėję konservatoriai sustabdė žemės reformą ir sakė, kad viską padarys iš naujo. Tai kodėl nepadarė?

S.Pečeliūnas. Gediminas Vagnorius taip sakė, o ne aš.

B.Bradauskas. Hektaro žemės grąžinimas pabrango keliolika kartų.

Privatūs matininkai nugrūdo į stalčių bobučių pareiškimus. Ir dar dabar žmonės skundžiasi nerandantys laiku savo pateikto pareiškimo.

Taip sklypai ir "suskraidė" į paežeres ir Vilniaus apylinkes. 1997 metais, po minėto nutarimo priėmimo, visa tai pasipylė kaip iš gausybės rago.

A.Medalinskas. Žmogus pateikia pareiškimą, kažkas atsistoja į eilę už jo nugaros, bet vėliau peršoka į priekį. Buvęs savininkas lieka be žemės sklypo, kurį gauna kažkas kitas - įtakingas arba davęs kyšį.

B.Bradauskas. Yra tokių atvejų. Žmogus skundžiasi, kad jo žemę valdo kitas asmuo, kuris anais laikais net pareiškimo nepateikė.

Štai kas galėjo nutikti: savininko pareiškimą matininkas galėjo padėti į stalčių, o kito žmogaus pareiškimą įforminti ankstesne data.

S.Pečeliūnas. Bet tai yra nusikaltimas.

B.Bradauskas. Žinoma. Bet kas dabar tai įrodys?

S.Pečeliūnas. Įstatyme visos eilės buvo sudarytos tvarkingai. Yra pirmas pretendentas, jeigu jo nėra - antras, jeigu antro nėra - trečias. Tai būtų veikę, tačiau žmonės nebuvo informuoti. Ir, žinoma, būta piktnaudžiavimo atvejų.

A.Medalinskas. Būta? Viskas primena didžiulę aferą.

B.Bradauskas. Todėl, kad niekas nekontroliavo privačių matininkų.

K.Milkeraitis. Jie tada dar nebuvo privatūs.

S.Pečeliūnas. Sutinku, kad neretai jų elgesys buvo neleistinas.

Kaip visa tai veikė?

Gauna jie močiutės pareiškimą, pažiūri, kurioje vietoje žemės sklypas, pasvarsto, ar močiutės pajėgs apginti savo teises, pasidomi, kas labai norėtų tos žemės. Gryniausia mafija, kuriai veikiant visiems buvo gerai, išskyrus tą močiutę.

Jeigu močiutė būtų gudri, pareiškimą atneštų dviem egzemplioriais. Antrąjį - su data ir matininko parašu - atiduotų į archyvą. Tokiu atveju matininkas atsakytų už dokumentų pradanginimą ir klastojimą.

A.Medalinskas. Kodėl niekam nekilo mintis įvesti daugiau ar mažiau lygiaverčius žemės sklypų mainus? Taip, kaip yra dabar.

Tada nebūtų to masiško neteisingo praturtėjimo pavyzdžių, kai koks nors grašius kainavęs sklypas buvo išmainomas į tokio pat dydžio, bet gerokai vertingesnį sklypą prie jūros, ežerų ar didžiuosiuose miestuose?

K.Milkeraitis. Problemų radosi ir dėl sprendimo žemės grąžinimo, restitucijos klausimus atiduoti į valdininkų rankas. Jie galėjo daryti, ką nori. Taip pasielgta sąmoningai.

B.Bradauskas. Kas šiuos klausimus atidavė spręsti valdininkams ir matininkams?

S.Pečeliūnas. Parlamentinės daugumos, kurią tada sudarė Sąjūdis, jau nebebuvo. Be to, Sąjūdis turėjo valdžią tik Aukščiausiojoje Taryboje, bet ne vietos savivaldoje. Ten ir toliau, neskaitant retų išimčių, valdė senoji nomenklatūra.

B.Bradauskas. O tuo metu Aukščiausiojoje Taryboje kiekvienas sprendė savo klausimus.

A.Medalinskas. Kada žemės sklypų vertės buvo išmatuotos ir sklypai imti kilnoti jau daugiau ar mažiau lygiaverčių mainų principu.

B.Bradauskas. Man atrodo, apie 2005 metus.

A.Medalinskas. Vadinasi, tik tada, kai visi, kuriems reikėjo, jau buvo susikilnoję sklypus nelygiaverčių mainų principu.

S.Pečeliūnas. Normalios restitucijos atveju to verčių klausimo nebūtų reikėję spręsti.

Tauta turėtų žinoti savo herojus


A.Medalinskas. Bet normalios restitucijos Lietuvoje nebuvo. Ar sutinkate, kad tai, kaip Lietuvoje buvo įgyvendinamas žemės grąžinimas, buvo viena didžiausių neteisybių per atkurtos nepriklausomybės dvidešimtmetį?

B.Bradauskas. Pati didžiausia - "prichvatizacija".

A.Medalinskas: Taip, drauge ir "prichvatizacija".

Bet nežinia kodėl nei vienos, nei kitos aferos autorių nežinome arba jie įvardijami paslapčiomis.

Gal sėdintieji prie šio apskritojo stalo galėtų juos įvardyti?

Tauta turi žinoti ne tik teigiamus, bet ir neigiamus herojus.

Noriu žinoti teisybę, todėl ir šiam pokalbiui pasikviečiau buvusį LDDP Vyriausybės ministrą, buvusį Seimo kontrolierių, tyrusį žemės aferų bylas ir signatarą, į kurį dažniausiai rodo pirštais kolegos, kai jų paklausi, kas visa tai užsuko. Svarbu išgirsti viską iš pirmų lūpų.

S.Pečeliūnas. Ilgai kariavau su šia neteisybe, bet man nepavyko. Tam, kuris kariauja, priskiria visas bėdas. Viskas įvyko kitaip, nei buvo sugalvota. Pavargau tai įrodinėti.

Jeigu kas nors norėtų, nesunkiai rastų tų projektų autorių, kurie ir užsuko visą painiavą, pavardes. Aš jų nevardysiu, nes kai kurie jų jau yra mirę.

A.Medalinskas. Bet atsakomybė krenta ant tų, kurie bent jau pašnabždomis yra įvardijami kaltaisiais, pečių. Juk tokių darbų autoriai turėtų būti žinomi, net jeigu jau yra išėję į Anapilį. Be to, nemažai yra ir gyvųjų, bet jie tyli.

Žmonės turėtų žinoti, kas buvo šios ir dar vienos aferos - "prichvatizacijos" - autoriai ir teisinių jų pamatų kūrėjai.

Ir valstybė turėtų ieškoti būdų atkurti teisingumą šių aferų aukų atžvilgiu.

B.Bradauskas. Prisipažinsiu, kad ir aš 10 metų buvau įsitikinęs, jog ta 1997 metais padaryta pataisa yra S.Pečeliūno ir kad dėl žemės kilnojimo yra daug jo kaltės.

Kalbu apie pataisą, po kurios giminystės ryšiai tapo nesvarbūs.

Paaiškėjo, kad būta viso proceso...

S.Pečeliūnas. 1996 metais, kai konservatoriai laimėjo rinkimus, jie buvo įsipareigoję paruošti naują nuosavybės teisių atstatymo įstatymą.

Mes, demokratai, tada į rinkimus ėjome atskiru sąrašu ir siūlėme įstatymą, pagal kurį būtų negalimas žemės kilnojimas ir stiprinama tiesioginė restitucija. Jeigu žmogui nepatinka grąžinta žemė, tegul parduoda ir nusiperka tokią, kuri jam patinka.

Buvome koalicijoje. Partnerių parengto projekto laukėme mėnesį, bet jo nesulaukę įregistravome savo projektą. Tada Vyriausybė po dviejų savaičių pateikė savo projektą ir pasiūlė abu projektus sujungti.

Kai ką į tą įstatymą mums pavyko įtraukti, bet labai rimtas ginčas įsiplieskė kalbant apie parkus. Stipriai priešinomės, bet vėliau buvome kaltinami, kad būtent mes "suvėlėme" visą situaciją.

A.Medalinskas. Įstatymas labai žalingas. Kas buvo tų žalingų pataisų autoriai?

S.Pečeliūnas. Įstatymo, kuris radosi 1997 metais, autorius tikrai ne aš. Konservatorių frakcija buvo didelė, o mūsų - maža.

Tris mėnesius priiminėjome įstatymus. Kiekvienam straipsniui buvo teikiamos ir mūsų pataisos, bet jos daugeliu atvejų buvo atmestos.

A.Medalinskas. Tai gal tą košę užvirė Seimo Kaimo reikalų komitetas, kuriam tais konservatorių valdymo laikais vadovavo Vaclovas Lapė, dabar miręs, ar koks kitas politikas?

Gal kas nors iš Vyriausybės grojo pirmuoju smuiku?

S.Pečeliūnas. Dar buvo aktyvus ir to paties Seimo komiteto pirmininko pavaduotojas. Pavardės neprisimenu. Jie abu buvo tų pataisų autoriai.

A.Medalinskas. Gal siūlymas į Seimą atėjo iš Žemės ūkio ministerijos?

S.Pečeliūnas. Iš pradžių buvo Seimo nutarimas. Vyriausybė priėmė tai įgyvendinančius aktus.

Kur buvo esminė Aukščiausios Tarybos bėda? Neišskiriu nei kairiųjų, nei dešiniųjų.

Priimdami įstatymus orientavomės į sąžiningą, pilietišką Lietuvos valstybės valdininkiją.

Jau tada sakiau, kad įstatymą reikia rašyti ne protingam ir sąžiningam asmeniui, o reikia rašyti taip, kad net blogas žmogus negalėtų blogai pasielgti.

Gavusi šį įstatymą vietos valdžia greitai ėmė dalyti sklypus ir supriešino kaimo žmones.

Tik vėliau vietoj teisės naudoti atsirado teisė disponuoti, bet savininkas, kuriam turėjo būti grąžinta žemė, liko be nieko.

Įstatymo projektas, kurį siūlėme mes, demokratai, buvo sudėtingas, bet jame buvo pateikti kiekvienos situacijos teisiniai sprendimai. Tie mūsų siūlymai buvo išmesti į šiukšlių dėžę, sukurtas paprastesnis įstatymo variantas, kuris galutinai viską supainiojo.

Ar įmanoma ką nors pakeisti?


A.Medalinskas. Ar šioje istorijoje įmanoma atkurti nors dalį teisingumo?

B.Bradauskas. Nematau jokių galimybių.

S.Pečeliūnas. Galimybė buvo 1996 metais. Pavartykite Demokratų partijos po rinkimų įregistruotą projektą.

Dar buvo galimybė blogybes ištaisyti pagal atskirus scenarijus. Manau, kad dabar tai yra neįmanoma. Nebent ištaisyti atskirus smulkius dalykėlius.

B.Bradauskas. Dabar ir laisvos žemės beveik nebelikę, o apskritys jau formuoja žemės sklypus parduoti, nors buvusiems savininkams žemė dar negrąžinta.

K.Milkeraitis. Registrų centras turi paskelbti duomenis apie žemės nuosavybės padėtį Lietuvoje. Ji yra įslaptinta.

Žemės supirkinėjimo spekuliavimo tikslais mastai yra baisūs.

Nežinoma, kieno rankose yra atsidūrusi didelė dalis mūsų tautos žemės.

Baisus yra ir teisinis cinizmas. Pavyzdžiui KT 2001 metais priėmė nutarimą, kad laisva neužstatyta žemė miestuose turi būti grąžinta savininkams. Bet tuo metu geriausia savininkų žemė jau buvo išgrobstyta.

A.Medalinskas. Minėjote, kad visą aferą įsuko valdininkai? Kaip jie gali būti patraukti atsakomybėn?

K.Milkeraitis. Žmogus gali kreiptis į teismą, bet tas procesas brangiai kainuoja. Nežinau, ar daug kas tam ryžtųsi.

A.Medalinskas. Bet gal toks procesas sukeltų grandininę reakciją.

K.Milkeraitis. Dėl valdininkų atsakomybės. Kvazinormų buvo tiek daug, kad nubausti su žemėtvarka susijusį valdininką labai sunku. Teisinis chaosas buvo sukurtas didžiulis.

Bet jeigu žmogus pajėgs susiorientuoti tame chaose, gal ir galėtų pats bandyti atkurti teisingumą per teismą, pareikalauti, kad žalą kompensuotų tie, kurie ją padarė.

Tik ar turime daug teismų, kurie siektų teisingumo?

Komentarai
http://lzinios.lt/lzinios/46577/k

Zenonas Jurgelevičius
78.62.26.87
2012-07-01 23:59


Straipsnio autorius rašo netiesą.

Nei 1940 metais, nei Stalinui esant gyvam pokaryje - sovietinė-okupacinė valdžia jokios visuotinės ir vienalaikės piliečiams nuosavybės teise priklausiusių žemės valdų nacionalizacijos (teisinio nuosavybės teisių nutraukimo) niekuomet nevykdė.

Jei nevykdė - tai reiškia kad posovietinės Lietuvos politikai bei teisininkai mus apgaudinėja ir posovietinėje Lietuvoje piliečių nuosavybės teises ne atkūrinėja, bet jas nutraukinėja - o savininkų žemę klasta ir prievarta pagrobia.

Plačiau apie tai skaitykite internetinėje svetainėje: "Žmogaus teisės posovietinėje Lietuvoje".

Mavy
84.240.36.44
2012-06-29 11:45


"K.Milkeraitis. 1990 metų liepą pasirodė Vyriausybės nutarimas Nr. 01411 ir Vyriausybės nutarimas Nr. 308 dėl žemės asmeniniam ūkiui suteikimo.. Čia kalbama apie trihektarius. Vytautui Landsbergiui kažkas pakišo mintį taip apsaugoti žmones nuo bjauriai besielgiančios kaimo nomenklatūros."

V.Landsbergis pats turėjo pakankamai minčių, nieko jam "pakišti" nereikėjo.

Trys ha buvo reikalingi pirmiausiai tam, kad patrauktų kaimo žmones Lietuvos nepriklausomybės gynėjų pusėn.

Visi diskutuojantys ponai kažkodėl pamiršo, kokie buvo 1990-1991 metai, koks silpnas buvo laisvės siūlas. O nederėtų šito pamiršti.

Savininko palikuonis
78.60.7.71
2012-06-29 09:40


Kam jau kam, o Bradauskui vertėtų patylėti.

Tegu papasakoja, kaip buvo privatizuojami vandens telkiniai; ežerai, tvenkiniai, žuvininkystės ūkiai, kieno rankose jie atsidūrė.

Ogi Bradausko draugų, giminių, "grupės draugų" rankose.

O teisėsauga turėtų tai pradėti tirti.

Juk buv. STT vadovas Junokas buvo pateikęs pažymą, pagal kurią Bradauskas buvo įvardintas kaip vienas didžiausių žemgrobių.

Tai kainavo Junokui postą, nes valdžioje tada buvo LDDP.

klaidos nepataisomos
86.161.130.99
2012-06-29 20:51


Pirmiausiai neturėjo būti jokio žemės kilnojimo, tik buvusių savininkų palikuonys galėjo atsiimti žemę.

Antra klaida, kad buvo pripažįstami lenkų okupacinės valdžios dokumentai Vilniaus apylinkėse ir pačiam Vilniuje.

Čia per 18 tų sumautų lenkų valdymo metų buvo daromos visokios kliūtys Lietuviams ir buvo nemažai atkelta lenkų ubagų iš Polskos.

Dabar galima tik mokesčiais spausti, kad Lietuvoje susikurtų dideli prekiniai ūkiai. Gana žaisti su tais 8-15 ha ūkeliais. Galima palikti ti 1-3 ha ūkelius žmonių poilsiui ir malonumui.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 8 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 7 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007