Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 08 Geg 2024 10:15

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 50 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 15 Gru 2008 16:20 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Gru 2008 15:46
Pranešimai: 40
Lietuvos Respublikos piliečių prieš okupaciją įgytos nuosavybės teisės nepanaikintos ir turi tęstinumą

TRUKT UŽ VADŽIŲ IR VĖL IŠ PRADŽIŲ


     Jau greit bus 20 metų kaip Lietuvoje „atstatomas teisingumas“, atsieit grąžinamas okupantų iki 1940m. jos piliečių nacionalizuotas ar priklausantis įpėdiniams nekilnojamas turtas - žemė. To „grąžinimo“ grimasos seniai šiurpina žemės savininkus ir teisių į ją paveldėtojus. Sakau „šiurpina“, nes tik Lietuvoje įmanomi tokie iš mokslinės fantastikos literatūros atėję terminai – „žemės neliko“, „žemės perkėlimas“ ir nusikaltėlių pasaulio vis labiau įsigalėjantis teisinis nihilizmas – visiškas LR Konstitucijos nepaisymas.

    Bet pradėkime iš pradžių. Normaliose valstybėse nei vienas įstatymas negali prieštarauti Konstitucijai, o iš to išplaukia, kad žemės savininkų ir jos paveldėtojų teisinė padėtis, man nuomone, yra tokia:

   Teisinė padėtis prieš atkuriant teisėtam savininkui nuosavybės teises:

   A. 1991 m. birželio 18 d. Lietuvos Respublikos įstatymo "Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“ ir „1997 m. liepos 1 d. Lietuvos Respublikos įstatymo „Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymas“ preambulėje LR Seimas aiškiai ir nedviprasmiškai pabrėžė, kad „Lietuvos Respublikos piliečių prieš okupaciją įgytos nuosavybės teisės nepanaikintos ir turi tęstinumą“.

   B. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 47 straipsnio antroje dalyje numatyto žemės sklypų įsigijimo nuosavybėn subjektų, tvarkos, sąlygų ir apribojimų Konstitucinio įstatymo pirmosios, 1996 m birželio 20 d. įstatymo Nr. Į-1392 <Publikavimas: Valstybės žinios, 1996-07-05, Nr. 64-1503>, redakcijos 8 straipsnis nustatė:

    „8 straipsnis. Draudimas parduoti žemę, kol į ją
neatstatytos piliečių nuosavybės teisės
Žemės, į kurią pagal Lietuvos Respublikos įstatymus
privalo būti atstatytos Lietuvos Respublikos piliečio
nuosavybės teisės, kol jos nėra atstatytos, ją valdantis
subjektas negali parduoti. Tokią žemę šio įstatymo nustatyti
subjektai gali įsigyti tik po to, kai pagal įstatymus bus
atstatytos Lietuvos piliečio nuosavybės teisės ir žemės
nuosavybė bus įstatymo nustatyta tvarka įregistruota“.

    C. LR Konstitucinis teismas 1994 m. gegužės 27 d. bylos Nr. 12/93 nutarime, vertindamas sovietinės okupacijos metais vykdyto žemės suvalstybinimo teisėtumą – nustatė: „ ... Tokių okupacinės valdžios savivalės aktų pagrindu negalėjo atsirasti ir neatsirado teisėta valstybinė nuosavybė, nes neteisės pagrindu negali atsirasti teisė“.

    D. Lietuvos Respublikos Aukščiausiasis Teismas savo 1999 m. rugsėjo 6 d. nutartyje civ. byloje Nr. 3k-3-384/99 pabrėžė, kad

    „tol, kol asmens nuosavybės teisės atkūrimo į konkretų išlikusį nekilnojamajį turtą klausimas nėra iki galo išsprestas, šis turtas yra ginčo objektas, ir nuosekliai – šis turtas negali būti perleistas nuosavybėn kitiems asmenims, nes tai galėtų reikšti tolesnį buvusio savininko nuosavybės teisės pažeidimą. ... Jeigu jiems žėmes sklypai buvo suteikti ieskovės ... tėvui ... iki nacionalizavimo priklausioje žemėj neteisėtai, t.y. prieš tai įstatymo nustatyta tvarka ir būdais neatkūrus nuosavybės teises P.R.-ienei į visą žemės sklypą, tai P.R.-iene pagal 1997 m. liepos 1 d. įstatymą igytų teisę atkurti nuosavybės teisę natura į 1 ha sklypą. Jeigu paaiškėtų, kad likusioji ginčo žemės sklypo dalis įstatymo nustatyta tvarka nebuvo valstybės išpirkta, tai sklypų dalijimas šioje žemėje kitiems asmenims, prieš tai realiai netkūrus P.R.-ienei nuosavybės teises į visą žemės sklypą, reikštų esminį jos teisių pažeidimą ... Valstybė, įsipareigodama atkurti pažeistą nuosavybės teisė į nekilnojamajį turtą, kaip faktinis to turto valdytojas, prisiemė ir prievolę, neperleisti to turto kitiems asmenims tol, kol galutinai nebus išspręstas šio turto grąžinimo klausimas. Vadinasi, kol nėra galutinai išspręstas klausimas dėl nuosavybės teisės atkūrimo vienu ar kitu įstatyme numatytu būdu, negalima pripažinti, kad pažeista nuosavybės teisė yra realiai apginta. Nacionalizuotas nekilnojamasis turtas, į kurį pretenduojantysis nori atkurti nuosavybės teisę, išlieka neteisėtai nusavintu prieš savininko valią iki to momento, kol nėra įstatymo nustatyta tvarka priimtas sprendimas dėl nuosavybės teisės atkūrimo į tą turtą“.

    Ką tai reiškia? O gi tai , kad valstybė nėra sovietų Lietuvos piliečių nacionalizuotos žemės savininkė.

    O ką tai reiškia? O gi tai, kad valstybė, neteisėtai, be jos savininkų sutikimo, jų žemę „perkėlinėja”, nuomoja, parduoda, keičia, t. y. disponuoja ja kaip savo, nemokėdama už tai savininkams nei atlygio, nei to atlygio palūkanų.

    O ką tai reiškia? O gi tai, kad vykdo nusikalstamą veiką ir jos vykdytojams Lietuvos baudžiamasis kodeksa numato bausmes.
O ką tai reiškia? O gi tai kad žemė besąlygiškai privalo būti grąžinta tik toje vietoje ir tokiu plotu koks yra nurodytas žemės nuosavybės dokumentuose.

    O ką tai reiškia? O gi tai, kad visa žemė, kuri priklauso teisėtiems savininkams, ne be „gudručių” pagalbos buvo neteisėtai „prichvatizuota”, turi būti atimta ir grąžinta tiems kam ji priklauso arba atlyginama už ją rinkos kainomis. Visos kalbos apie mistinius „žemės kilnojimus” yra nonsensas, pridengiantis „teisėtą” žemės grobimą. Argumentai, kad „žemės neliko” yra iš žemgrobių leksikono – kiek žinau amerikiečiai iš mėnulio yra „pagrobę” apie 300 kg. mėnulienos, žemės nei vienas aras į kosmosą neišskrido, savo turtą žemės savininkai mato gali pačiupinėti, mato kaip jis parceliuojamas „gudručiams“.

    Tai turi būti padaryta neatsižvelgiant į jokius argumentus. O paskui su savininkais suinteresuoti subjektai gali vesti civilizuotose šalyse priimtinais pagrindais – reikia „viešajam interesui” – žemė nuomojama ar perkama iš „visų” pinigų ir ją leidžiama naudotis „visiems”, reika įmonei ar piliečiui – veiksmai analogiški.

    Girdžiu „komunistuojančių” oponentų argumentus – o jeigu žemė reikalinga mokyklai, darželiui, ŽUA, sporto aikštelei ar keliui nutiesti? Sutinku – vieno asmens interesai negali būti aukščiau visuomenės intereso. Valstybė, turėdama privatizuojamo turto ( tame tarpe ir nenaudojamos žemės) jį parduoda ir nuperka sklypą iš savininko rinkos kainomis reikalingą žemės sklypą mokyklai darželiui ar sporto aikštelei.
Ką tai reiškia? O gi tai, kad labai populiarūs valdžios argumentai – „valstybė neturi pinigų” yra niekiniai ir nieko nedomina. Už žemę reikia mokėti rinkos kainomis, nes Konstitucija aiškiai deklaruoja, kad reikia TEISINGAI atlyginti.

Kristijonas Nekvedavičius

christian.nekvedavicius@googlemail.com
00492512705457

Romualdas Nekrašas

neromas@gmail.com
+37065406072


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 16 Gru 2008 01:56 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Žemės kilnojimas jau gal 10 metų yra. Ar nepavėlavote su pretenzijomis ? Teisėti įgijėjai jau nebeturi pareigos grąžinti.:img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 16 Gru 2008 11:10 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Gru 2008 15:46
Pranešimai: 40
Iš neteisės negali atsirasti teisė

    Nemanau, kad per vėlu.

    Dar karta pacituoju, kad  LR Konstitucinis teismas 1994 m. gegužės 27 d. bylos Nr. 12/93 nutarime, vertindamas sovietinės okupacijos metais vykdyto žemės suvalstybinimo teisėtumą – nustatė: „ ... Tokių okupacinės valdžios savivalės aktų pagrindu negalėjo atsirasti ir neatsirado teisėta valstybinė nuosavybė, nes neteisės pagrindu negali atsirasti teisė“.

    Iš to seka išvada, kad visi pardavimo-pirkimo sutartys (iš vadinamos "valstybės nuosavybės"), prieš tai ne atkūriant teisėtam savininkui nuosavybės teises, yra niekiniai ir negalioja irgi be teismo sprendimu. Dėl to tokie įgyjėjai negali būti teisėti.

    Kadangi LR "specialieji įstatymai" pažeidžia privalomą tarptautinę teisę, pagal kurią visi neteisėto okupacinio režimo nusavinimai yra niekiniai ir negalioja nuo pat pradžios, tie specialieji įstatymai irgi yra niekiniai ir negalioja nuo pat pradžios, o Lietuvos teisėtų zemės savininkų teisės ir pagal LR Seimo preambulę (žiūrėk į mano pradinę tekstą) "nebuvo panaikintos ir turi tęstinuma" - reiškia grąžinimas natūra yra privalomas, mažų mažiausiai teisinga piniginė kompensacija pagal rinkos kainą. Dar reikia pabrėžti, kad negalima "atkurti" arba "atstatyti" savininkų nuosavybės teises, jeigu tos teisės "nepanaikintos ir turi tęstinuma". Kadangi žemė nei gražinta natūra nei mokėta teisinga kompensacija, komunistinės nomenklatūros valdoma Lietuva sistemingai pažeidžia privalomą tarptautinę teisę.

    LR Konstitucinis Teismas: "Iš neteisės negali atsirasti teisė".


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 16 Gru 2008 23:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šiuo klausimu tema mūsų forume:

Žemės grąžinimas ir žemės reforma
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=458

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 18 Gru 2008 03:07 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
    Esmė: tuoj po nepriklausomybės atstatymo deklaracijos turėjo būti paskelbta, kad kieno kas buvo - tepasiima.

    Dabar jau to nebeatstatyti niekaip (+ Civilinis kodeksas nurodo - sąžiningas įgijėjas niekaip neatsako). "PATRIOTAI" IŠDŪRĖ LIAUDĮ. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 18 Gru 2008 21:36 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
    Esmė: tuoj po nepriklausomybės atstatymo deklaracijos turėjo būti paskelbta, kad kieno kas buvo - tepasiima.
.....

"PATRIOTAI" IŠDŪRĖ LIAUDĮ. :img06:


   Taip, tu teisus - būtent taip iš esmės buvo padaryta Latvijoje ir Estijoje. O pas mus - komunistai to neleido. Pvz., kaip tik tuo metu kalbėjausi būtent šiuo klausimu su tuometiniu Komjaunimo vadu - jis tada man atsakė tiesiai šviesiai: jei žemę ir kitą turtą grąžins "buožėms", tai jis pasiims automatą ir eis į mišką.

  Manęs jis, žinoma, tokiais "karingais" pareiškimais neišgąsdino, tačiau Aukščiausioje Taryboje sėdėję "patriotai", išrinkti kaip Sąjūdžio delegatai, patys buvo daugumoje seni komunistai - ir realia naryste, ir savo pažiūromis. Todėl tokius ir panašius argumentus jie panaudojo tam, kad prastumtų tik "dalinį" prieškarinės Lietuvos Konstitucijos "grąžinimą" ir tuoj pat tą "grąžinimą" panaikino.

  O po to priėmė ne Turto restitucijos įstatymą, o Teisių į nekilnojamąjį turtą "dalinio atstatymo", ir vėliau jau mūsų "teisingasis" Konstitucinis teismas būtent tuo visur rėmėsi - sovietų nusavintas turtas ne grąžinamas natūra, o tik dalinai "atstatomos" teisės į turėtą turtą.
 

tikras lietuvis rašė:
  Dabar jau to nebeatstatyti niekaip (+ Civilinis kodeksas nurodo - sąžiningas įgyjėjas niekaip neatsako).


 Pakeisti galima visada ir viską - tame tarpe ir Konstituciją, ir tą patį Civilinį Kodeksą. Net ir keisti, beje, nereikia - tereikia, kad Konstitucinis teismas tinkamai "išaiškintų".

  Klausimas kitas - kaip tai padaryti, nesukeliant absoliutaus chaoso visuomenėje bei ekonomikoje? Juk "kreivai" pastatytą "namą" žymiai sunkiau sutvarkyti, nei tinkamai "statyti nuo pamatų".

  Žinoma, galima esamą "namą" ir "sugriauti" - surengti revoliuciją, o po jos atlikti dar vieną turto "perdalinimą".

  Kada dabar mūsų valdžia vis daugiau vagia, o žmonės vis blogiau gyvena, tai visai realu. Tik ar tokia revoliucija bus naudinga Lietuvos Valstybei ir Lietuvių Tautai? Aš, remdamasis kitų revoliucijų pavyzdžiais, manau, kad greičiausiai bus, kaip ir visur iki šiol būdavo - masė žmonių vieni kitus išskers, o turtą ir vėl susigrobs tie, kas gudresni ir bus arčiau valdžios.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 20 Gru 2008 04:39 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Ne "komunistai", o LANDSBERGININKAI TUOS Š PRIDIRBO (jų laike visa tai buvo), o po to sugalvojo dar gražiau - kilnoti, kas ir neleidžia pabaigti grąžinimo - trūksta žemelių. TAI JŪSŲ, "PATRIOTŲ", DARBELIAI. :img06: Turit klauptis ir bučiuoti rankas tiems mužikėliams, kuriuos išdūrėt. Pripažink klaidas. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Gru 2008 13:02 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Gru 2008 15:46
Pranešimai: 40
   Iš sąžiningo įgijėjo negali būti išreikalautas nekilnojamasis daiktas, išskyrus atvejus, kai savininkas tokį daiktą prarado dėl kitų asmenų padaryto nusikaltimo (Svetimo turto pasisavinimas ir iššvaistymas - parduodant teisėto savininko turtą kitiems - per Apskrities viršininkų administraciją-

LR Baudžiamasis kodeksas:

1183  Turto pasisavinimas

   1. Tas, kas pasisavino jam patikėtą ar jo žinioje buvusį svetimą turtą ar turtinę teisę, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų. 2. Lietuvos Respublikos 2007 m. birželio 28 d. įstatymo Nr. X-1233 (nuo 2007 m. liepos 21 d.) (Žin., 2007, Nr. 81-3309) redakcija Tas, kas pasisavino jam patikėtą ar jo žinioje buvusį didelės vertės svetimą turtą ar turtinę teisę arba didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes, baudžiamas laisvės atėmimu iki dešimties metų.

2184  Turto iššvaistymas

   1. Tas, kas iššvaistė jam patikėtą ar jo žinioje buvusį svetimą turtą ar turtinę teisę, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. 2. Lietuvos Respublikos 2007 m. birželio 28 d. įstatymo Nr. X-1233 (nuo 2007 m. liepos 21 d.) (Žin., 2007, Nr. 81-3309) redakcija Tas, kas iššvaistė jam patikėtą ar jo žinioje buvusį didelės vertės svetimą turtą ar turtinę teisę arba didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes, baudžiamas laisvės atėmimu iki septynerių metų.

   LR Aukščiausiasis Teismas savo 2000 m. kovo 13 d. nutartyje pabrėžė, jog tuo atvėju, kai įstatymas leidžia išreikalauti daiktą net ir iš sažiningo įgijėjo, savininkui net nereikia ginčyti sutarties, pagal kurią įgijėjas įsigijo daiktą (Teismų Praktika, Nr. 14, p. 57-64).

  Manau, kad ne būtinai reikia revoliūcijos dėl nekilnojamo turto negrąžinimo, reikia tiktai mokėti teisėtiems savininkams teisingą kompensaciją pagal rinkos kainą (kaip numato Konstitucija, tačiau Konstituciniame teisme sėdi didziausi banditai kaip stribo Mockevičiaus dukra pusrusė Tamara Birmontienė), o ne tiktai 0,1% vertės.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 20 Gru 2008 16:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
   Ne "komunistai", o LANDSBERGININKAI TUOS Š PRIDIRBO (jų laike visa tai buvo), o po to sugalvojo dar gražiau - kilnoti, kas ir neleidžia pabaigti grąžinimo - trūksta žemelių. TAI JŪSŲ, "PATRIOTŲ", DARBELIAI. :img06: Turit klauptis ir bučiuoti rankas tiems mužikėliams, kuriuos išdūrėt. Pripažink klaidas. :img06:


   Gal patikslintum, kiek tų LANDSBERGININKŲ "PATRIOTŲ" tarpe buvo ne komunistai ar kagėbistai, tokie kaip prokurorai Sabutis ir Paulauskas ar kiti kompartijos nomenklatūrininkai, "persidažę" į "patriotus"?

   Ir ar buvo Lietuvos Valstybės valdžioje bent vienas lietuvių nacionalistas?

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Gru 2008 02:50 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
  Na, neapsimetinėk - po to, kada Sąjūdžio vadu tapo Landsbergis, valdžia buvo "patriotų" rankose. Tik, kad nagučiai buvo labai jau į save riesti. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Gru 2008 18:35 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 14 Lap 2006 22:44
Pranešimai: 502
Miestas: Kėdainiai
   Ui, Liandsbergas liabai bliogai, Brazauskis - geresnis, o va, Burokevičius - ypač gerai. A nia? Įdomu, ko reiktų čia prirašyti, kad būtumei užblokuotas? Vis dėlto, jei gerai suprantu, čia - Patriotų forumas?

    Šiaip yra tokia programėlė, atsekanti I.P., ar nevertėtų administratoriui pasižiūrėti, iš kokios biudžetinės įstaigos plaukia "tikro sovieto" blevyzgos?

_________________
Kosmopolitas nėra tas žmogus, kuriam vienodai rūpi visi.
Kosmopolitas - tai tas, kuriam vienodai į visus nusispjaut.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Gru 2008 20:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
  Na, neapsimetinėk - po to, kada Sąjūdžio vadu tapo Landsbergis, valdžia buvo "patriotų" rankose. Tik, kad nagučiai buvo labai jau į save riesti. :img06:


Puritonas rašė:
   Ui, Liandsbergas liabai bliogai, Brazauskis - geresnis, o va, Burokevičius - ypač gerai. A nia? Įdomu, ko reiktų čia prirašyti, kad būtumei užblokuotas? Vis dėlto, jei gerai suprantu, čia - Patriotų forumas?

    Šiaip yra tokia programėlė, atsekanti I.P., ar nevertėtų administratoriui pasižiūrėti, iš kokios biudžetinės įstaigos plaukia "tikro sovieto" blevyzgos?


  "Tikras lietuvis" rašo iš namų, o ne iš įstaigos. O blokuoti jį nesiruošiu - nebent išvalau kai kada asmeniškumo pasireiškimus.

   Puritone, kadangi jau ne pirmą kartą piktiniesi, jog aš vis dar neužblokuoju "Tikrą lietuvį", tai atvirai ir viešai (ir tau, ir "Tikram lietuviui", ir kitiems) paaiškinsiu vieną iš mano tikslų, kuriant ir vystant šį forumą.

  Užblokuoti politinį priešininką arba trinti jo išsakytas, tačiau mums nepatinkančias mintis, yra labai paprasta, bet neperspektyvi veikla.

  Manau, kad būtent šiame - visiems atvirame - forume mūsų - nacionalistų-tautininkų-patriotų - esminis tikslas yra ne suburti šiame forume keliolikos "grynų ir idėjinių" nacionalistų grupelę tarpusavio pasiplepėjimams. Šiam tikslui jau yra keli kiti forumai, kurie tokią veiklą sėkmingai atlieka.

  O šio forumo vienas iš esminių tikslų yra ne ką nors "užblokuoti", paliekant tik "grynus idėjinius" mūsų draugus, o atvirkščiai - paskatinti čia įvairaus plauko mūsų idėjinius priešininkus (žinoma, ir mūsų didesnius ar mažesnius draugus, tame tarpe ir tuos, kurių požiūriai į nacionalizmą bei Lietuvos Valstybės praeitį, dabartį ir ateitį, gal būt, gerokai skiriasi nuo mūsų požiūrio) atvirai išsakyti savo nuostatas, o po to įrodyti ir pagrįsti atviruose disputuose savo teisumą.

   Turime žvelgti į tolimą ateitį ir atviruose disputuose įrodyti savo teisumą, kad ir visi, kas skaito šį forumą, tuo įsitikintų ir mums pritartų.

   Žinoma, senų ir užkietėjusių "homo sovieticus", tokių kaip "Tikras lietuvis", jokie loginiai ir faktiniai mūsų argumentai jau nepaveiks. Apskritai, seni žmonės labai retai keičia savo pažiūras.

   Tačiau mūsų disputai skirti visų pirma jaunimui - juk šį forumą skaito ne tik "tikras lietuvis", "Žygeivis" ir "Puritonas" bei dar keli užsiregistravę nariai. Skaito labai daugelis ir nesiregistruodami. Ir jie patys turi nuspręsti kas iš mūsų teisus, o kas klysta.

   Mums nereikia "nemąstančių, aklų pasekėjų" minios - mums reikia išugdyti sąmoningų lietuvių kartą, kurie patys, įsitikinę mūsų argumentų teisingumu, pasirinktų teisingą kelią ir - kas ypač svarbu - tęstų mūsų darbą.

  P.S. Mano tvirta nuomone Landsbergis ir Brazauskas yra vieno "kosmopolitinio medžio" skirtingos "šakos".

  Nei vienas iš jų niekada nebuvo Lietuvių Tautos ir Valstybės patriotu, o tuo labiau - nacionalistu - abu jie užkietėję kosmopolitai. Tik vienas tarnauja Vakarams, o kitas - Rytams (ir visų pirma abu tarnauja sau - savo asmeninei gerovei).

  Beje, jau seniai įtariu, ir kuo toliau, tuo labiau tuo įsitikinu, kad ir tuos pačius Vakarus, ir Rytus valdo viena "ranka" bei derina savo satelitų veiksmus (pastaruoju metu ypač akivaizdžiai tai pasimatė Gruzijoje).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Gru 2008 23:13 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   O tai, kad kaip tik Landsbergio laike pasikeitė rinkimų sistema į dabartinę, kurioje rinkimus pradeda ir laimi piniguočiai (žulikai) - faktas. O tai lemia visą tvarką valstybėje ir žmonių gyvenimą. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 22 Gru 2008 14:18 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
   O tai, kad kaip tik Landsbergio laike pasikeitė rinkimų sistema į dabartinę, kurioje rinkimus pradeda ir laimi piniguočiai (žulikai) - faktas. O tai lemia visą tvarką valstybėje ir žmonių gyvenimą. :img06:


  O kas toks, tavo manymu, yra Landsbergis? Ir kas jį "pastatė" Sąjūdžio vadu?

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Gru 2008 02:52 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   O ką atstovavo Landsbergis tada ir jo chebra dabar ? Savanaudžius, liaudiškai tariant žulikus. DABAR JIE VADINASI "DEŠINIAISIAIS". :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 26 Gru 2008 17:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
   O ką atstovavo Landsbergis tada ir jo chebra dabar ? Savanaudžius, liaudiškai tariant žulikus. DABAR JIE VADINASI "DEŠINIAISIAIS". :img06:


   Landsbergis atstovavo tuos, kas jį ir "pastatė". Nei vieno pasiūlymo, kurių jam buvo pateikta šimtai, jis nepriėmė, jei tai kenkė jo šeimininkų interesams.   :smile89:

   Žinau tai labai gerai - ir pats ne vieną pasiūlymą teikiau, kol dar nesupratau, kas jis per paukštis ir kam tarnauja.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Gru 2008 04:41 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Nereikia pernelyg užsižaisti tais kaltinimais vienam žmogui - vienas nieko nelemia. Visuomenės grupė, kuri save įvardija dešiniaisiais, yra atsakinga už smukusią Lietuvą. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Gru 2008 15:39 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
   Nereikia pernelyg užsižaisti tais kaltinimais vienam žmogui - vienas nieko nelemia. Visuomenės grupė, kuri save įvardija dešiniaisiais, yra atsakinga už smukusią Lietuvą. :img06:


  Tikras lietuvi, "būkim biedni, bet teisingi": už "smukusią" Lietuvą yra atsakinga visuomenės "grupė", kurios viena dalis vadina save "kairiaisiais", o kita - "dešiniaisiais" ir tokiu būdu mulkina Lietuvių Tautą, tačiau visi jie yra išperėti toje pačioje KGB-kompartijos "nomenklatūrinėje perykloje", o dabar labai stengiasi, kad visi tai pamirštų. :smile89:  :smile89:  :smile89:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Gru 2008 16:36 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
    Kitur rašiau ir čia pakartosiu - nieko nepadės tas priešų amžinas ieškojimas. TIK EKONOMINĖ PROGRAMA GALI LIETUVĄ PASTUMTI Į PRIEKĮ. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Gru 2008 18:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
    Kitur rašiau ir čia pakartosiu - nieko nepadės tas priešų amžinas ieškojimas. TIK EKONOMINĖ PROGRAMA GALI LIETUVĄ PASTUMTI Į PRIEKĮ. :img06:


  Aš irgi pasikartosiu: nei viena "popierinė" programa dar nieko į priekį niekada nepastūmė. Pastumia tik realūs veiksmai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 28 Gru 2008 18:40 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Gru 2008 15:46
Pranešimai: 40
Lietuvos Respublikos piliečių prieš okupaciją įgytos nuosavybės teisės nepanaikintos ir turi tęstinumą

    Papildomai:

    Lietuvos Respublikos Konstitucijos 135 straipsnio 1 dalis
nustato, kad Lietuvos Respublika vadovaujasi visuotinai
pripažintais tarptautinės teisės principais ir normomis. Vienas
iš visuotinai pripažintų tarptautinės teisės principų yra
tarptautinės teisės prioriteto (viršenybės) prieš vidaus
(nacionalinę) teisę principas.

    Irgi dėl to vadinami "Nuosavybės teisių atkūrimo" įstatymai yra niekiniai ir negalioja nuo pat pradžios, nes pagal privalomą tarptautinę teisę neteisėto okupacinio režimo nusavintas nekilnojamas turtas turi būti pilnai ir nedelsiamai grąžintas natūra teisėtiems savininkams po neteisėto okupacinio režimo pabaigos ("restitutio in integrum").


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Gru 2008 03:24 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Sutikčiau (jei tai būtų įmanoma), nes taip būtų teisingiausia. O DABAR DĖL TO, KAD VISA TAI NEBUS ĮGYVENDINTA,TURIME " PADĖKOTI" ĮVAIRAUS PLAUKO "PSEUDO PATRIOTAMS". :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 12 Sau 2009 23:53 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Iš neteisės negali gimti teisė !!!!


Vytautas Landsbergis. Neteisės liūnas
http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/89901

Komentarai
http://www.bernardinai.lt/index.php?obj ... s&id=89901

Žygeivis  2009-01-12 22:29

    Ponui Vytautui Landsbergiui visų pirma reikėtų prisiminti, kaip jis su Kūriu "Vyresniuoju" (tėvu) "pagrindinėjo", kodėl pagal sovietinius įstatymus ir Lietuvos SSR piliečių (o ne Lietuvos Respublikos piliečių), išrinkta sovietinė Aukščiausia Taryba 1990 metų kovo 11 dieną ne tik sugebėjo atlikti tai, ką ir turėjo atlikti - tai yra paskelbti Lietuvos Valstybės atkūrimą, bet ir "sugrąžino" dalį Lietuvos Respublikos Konstitucijos (1938 m. vasario 11 d.) ir tuoj pat ją vėl panaikino.

    O po to priėmė garsiuosius įstatymus dėl "nulinės" pilietybės bei "teisių į turėtą nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą" (o ne besąlyginės restitucijos - kaip turėjo padaryti), pagal kurį jokio turto teisėtiems savininkams besąlygiškai negrąžino, tačiau sudarė sąlygas tai pačiai sovietinei nomenklatūrai jį lengvai susigrobti.

   Štai nuo to absoliučiai neteisėto veiksmo ir prasidėjo visos Lietuvos Valstybės "teisinės" neteisėtos teisės.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 12 Sau 2009 23:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Zenonas Jurgelevičius - Lietuvos Žmogaus Teisių Centro narys - straipsniai

http://zenonas.visokybes.com/

    Aš esu Zenonas Jurgelevičius, Lietuvos Žmogaus Teisių Centro narys. Žmogaus teisių gynimo srityje aktyviai dirbu nuo 1992 m., pradžios.

Paveikslėlis

    Čia aš įdedu savo straipsnius, kuriuose, žvelgdamas iš žmogaus teisių apsaugos ir gynimo pozicijų, aiškinuosi pasaulio sandarą, žmogaus vietą tame pasaulyje ir asmenų grupių (kolektyvų) įtaką atskirų žmonių gyvenimams.

    Skaitytojų dėmesiui pateikiu išsamius įrodymus apie posovietinės "žemės reformos" ir tariamo piliečių nuosavybės teisių į nekilnojamąjį turtą "atkūrimo" neteisėtumą. Pateikiu konkrečius pavyzdžius - kuomet Lietuvos valdininkai bei teisėjai visiškai ignoruoja teisę ir teisingumą.

   Skaitytojų patogumui savo straipsnius aš suskirsčiau į kelias, tarpusavyje savo prasme viena kitą papildančias temas (rubrikas). Svetainės lankytojai gali juos komentuoti arba aptarti forume.''''

 Straipsniai kuriuos parašė Zenonas Jurgelevičius
(Zenono Jurgelevičiaus rubrika Straipsniai.lt svetainėje):


Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (Autoriaus įžanga)
http://www.straipsniai.lt/articles2.php?id=9445

Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (I dalis)
http://www.straipsniai.lt/articles2.php?id=9446

Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (II dalis)
http://www.straipsniai.lt/articles2.php?id=9447

Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (III dalis)
http://www.straipsniai.lt/articles2.php?id=9448

Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (IV dalis)
http://www.straipsniai.lt/articles2.php?id=9449

Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (IV dalis, tęsinys)
http://www.straipsniai.lt/articles2.php?id=9450

Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (V dalis)
http://www.straipsniai.lt/articles2.php?id=9451

Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (VI dalis: Istorinių faktų patvirtinimas)
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... apis/12261

Liaudies Seimo deklaracija apie žemės paėmimą valstybės nuosavybėn ir jos vykdymą reglamentuojantys poįstatyminiai aktai
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/7690

Ar teisėta posovietinė žemės reforma Lietuvoje?
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/4112

Valstybės nuostatos ir požiūris į piliečių teises ir privataus turto neliečiamumą
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/5235

Ar tikrai: “Viskas galima kas neuždrausta“?
http://www.straipsniai.lt/zmogaus_teise ... apis/11839

Apie "nuomonių pliuralizmo" vertingumą ir žmonių teisę į žodžio laisvę
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... apis/12262

Įsivaizduokime situaciją po "nuomonių pliuralizmo" atsisakymo
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... apis/12264

Apie protingumo ir teisingumo kriterijų reikšmę ir jų vietą mūsų gyvenimuose
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... apis/12263

Zenono Jurgelevičiaus susirašinėjimas
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... apis/11357

Penkeri metai tarp žmogaus teisių gynėjų (I dalis)
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/8851

Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos konferencija
http://www.straipsniai.lt/articles2.php?id=8850

Rinkiminiai pažadai ir porinkiminė tikrovė
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/6000

Kodėl stringa sklypų skandalo išaiškinimas? (arba: Ką mes apgaudinėjame? - 1 d.)
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/5285

Ką gina žmogaus teisių gynėjai (arba: Ką mes apgaudinėjame? - 2 d.)
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/5876

Ar Lietuvos Respublikos Prezidento patarėjai gina Lietuvos Respublikos piliečių konstitucines teises?
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/9472

Žurnalistas Albertas Oniūnas nusižudyti nesiruošė
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... apis/12265

--------------------------------------------------------------------------

Gausių šeimų tarpusavio pagalbos bendrija. Konferencija “Žmogaus teises ginančios organizacijos Lietuvoje”.
Sigita Didjurgienė
Gausių šeimų tarpusavio pagalbos bendrija
Konferencija “Žmogaus teises ginančios organizacijos Lietuvoje”.
2004 02 07-08, Kaunas
http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/5286



Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (I dalis)


Šaltinis - http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/9446

„Sergėkitės netikrų pranašų, kurie ateina pas jus
avių kailyje, o viduje yra plėšrūs vilkai. Jus pažinsite juos iš vaisių...“
Kalno pamokslas

Ar buvo reikalingas teisinis piliečių nuosavybės teisių atkūrimas?


Kuo ilgesnis laiko tarpas praeina nuo 1990-03-11 - tuo labiau aiškėja, kad posovietinė realybė iš esmės skiriasi nuo gražių to meto deklaracijų. Pagrindiniu to skirtumo indikatoriumi yra tai, kad posovietinės Lietuvos valstybė savo piliečiams neužtikrina žmogaus teisę naudotis jo paties įsigytu (arba paveldimu) nekilnojamuoju turtu. Pagal tai, ar ši teisė užtikrinama ar neužtikrinama - mes sprendžiame: ar teisinė valstybė realiai egzistuoja (atlieka savo tiesiogines funkcijas). Posovietinėje Lietuvoje šios žmogaus teisės yra ne tik kad neužtikrinamos, bet įstatymų leidėjai nuolat sąmoningai kuria ir įgyvendina vis naujus šių teisių paneigimą („žemės reformą“ ir tariamą „nuosavybės teisių atkūrimą“) reglamentuojančius „įstatymus“. Šių „teisės aktų teisinių normų“ įgyvendinimas yra apmokamas valstybės (t.y., mokesčių mokėtojų, tame tarpe ir tų, iš kurių neteisėtai atimamas nekilnojamasis turtas) - lėšomis. Minėti „teisės aktai“ savo teisine prasme atvirai prieštarauja imperatyvioms galiojančios Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir LR pasirašytų bei ratifikuotų Tarptautinės teisės aktų teisinėms normoms.

1990-03-11 atkurdama nepriklausomą Lietuvos valstybę Lietuvos Aukščiausioji Taryba savo priimtame Akte „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“ iškilmingai įsipareigojo: „...Lietuvos valstybė pabrėžia savo ištikimybę visuotinai pripažintiems tarptautinės teisės principams... garantuoja žmogaus, piliečio ir tautinių bendrijų teises“. Pagrindinio to meto žmogaus teises garantuojančio tarptautinės teisės dokumento: Visuotinės Žmogaus Teisių Deklaracijos 1 straipsnyje yra nustatyta, kad: „Visi žmonės gimsta laisvi ir lygūs savo orumu ir teisėmis. Jiems suteiktas protas ir sąžinė ir jie turi elgtis vienas kito atžvilgiu kaip broliai“, o 17 straipsnyje, kad: „Kiekvienas žmogus turi teisę turėti nuosavybę tiek vienas, tiek kartu su kitais“ ir „Iš nieko negali būti savavališkai atimta jo nuosavybė“. Tuo būdu LR AT įsipareigojo vykdyti visose civilizuotose pasaulio šalyse visuotinai priimtas, kiekvieno žmogaus laisvę ir lygiateisiškumą užtikrinančias teisės normas. Tikriausiai nereikia aiškinti, kad jei žmogus neturi teisės į lygiateisiškumą prieš įstatymą arba negali laisvai naudotis savo darbu sukurtais (to) darbo vaisiais (ar paveldėti savo tėvų darbo vaisius bei už tuos darbo vaisius jų teisėtai įsigytą turtą) – tokį žmogų išvis negalima laikyti laisvu žmogumi. Visuotinės Žmogaus Teisių Deklaracijos teisines normas papildo Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos 1 protokolo 1 straipsnio „Nuosavybės apsauga“ teisinės nuostatos: „Kiekvienas fizinis ar juridinis asmuo turi teisę netrukdomas naudotis savo nuosavybe. Iš nieko negali būti atimta jo nuosavybė, išskyrus tuos atvejus, kai tai yra būtina visuomenės interesams ir tik įstatymo nustatytomis sąlygomis bei vadovaujantis bendraisiais tarptautinės teisės principais“. Lietuvos Respublika EŽT Konvencijos 1-ąjį Protokolą ratifikavo 1995 m. gruodžio 7 dieną įstatymu Nr. I-1117. Ratifikacinius raštus Europos Taryboje LR deponavo 1996 m. gegužės 27 dieną. Šioms teisinėms normoms beveik analogiškos yra 1992 m. spalio 25 d. visuotiniame Lietuvos valstybės piliečių referendume priimtos LR Konstitucijos 23 straipsnio teisinės nuostatos: „Nuosavybė neliečiama“, „Nuosavybės teises saugo įstatymai“ ir „Nuosavybė gali būti paimama tik įstatymo nustatyta tvarka visuomenės poreikiams ir teisingai atlyginama“.

Ratifikuodama Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvenciją Lietuvos Respublika pagal šios Konvencijos 1-ą straipsnį automatiškai garantavo, kad jos vidaus teisė atitinka šios Konvencijos teisines nuostatas ir įsipareigojo nepažeisti Konvencijoje ginamų materialinių teisių bei laisvių. Pagal LR Konstitucijos 138 straipsnio 3 dalį ir pagal Konvencijos ratifikavimo metu galiojusio 1991-05-21 LR įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių” 12 straipsnį Konvencija LR teritorijoje įgijo LR įstatymo galią. Tai, kad LR ratifikuotos ir įsigaliojusios tarptautinės sutartys turi LR įstatymo galią patvirtino LR Konstitucinis Teismas savo 1995-01-24 išvadoje. 1999 m. birželio 22 d. LR Seimo priimto „Tarptautinių sutarčių įstatymo” Nr. VIII-1248 11 straipsnio 2 dalis nustato, kad: „Jei įsigaliojusi ratifikuota Lietuvos Respublikos Tarptautinė sutartis nustato kitokias normas negu Lietuvos Respublikos įstatymai, kiti teisės aktai, galiojantys šios sutarties sudarymo metu arba įsigalioję po šios sutarties įsigaliojimo, taikomos Lietuvos Respublikos Tarptautinės sutarties nuostatos”. Tačiau LR pasirašius Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvenciją ir ratifikavus jos pasirašymo dokumentus - LR valdžios ir valdymo bei teisėsaugos institucijų pareigūnai LR teisinėje praktikoje nepradėjo taikyti šios Konvencijos teisines normas ir nenutraukė prieš LR teisėtus žemės savininkus vykdomą valdžios savivalę.

Jūs galite pastebėti, kad priimdama įstatymus ir juos praktiškai taikydama posovietinės LR valdžia nepažeidžia žmogaus teisių, nes veikia Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos 18 straipsnio teisinių normų ribose. Taip nėra, nes posovietinėje Lietuvoje iš teisėtų žemės savininkų apgaule ir prievarta atimamas nekilnojamasis turtas pusvelčiui perleidžiamas „valdžią turintiems” ir jų artimiesiems. Teisėtiems žemės savininkams už paimtą žemę jau 14 metų žadama „teisingai atlyginti“. Tačiau jeigu ruošiamasi „teisingai atlyginti“ - tai kam tuomet reikalingas prievartinis valstybės vardu vykdomas piliečių nuosavybės teisių į paveldimas žemės valdas perskirstymas? Kodėl tokiu atveju netaikomi visame civilizuotame pasaulyje analogiškoje situacijoje naudojami laisvos rinkos ekonomikos (pirkimo-pardavimo) santykiai? Vadinamoji žemės reforma posovietinėje Lietuvoje vykdoma pagal specialiuosius LR įstatymus, kuriuos LR Seimas naujai priėmė ir po Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos įsigaliojimo Lietuvoje. LR teisinėje praktikoje taikant minėtus specialiuosius įstatymus posovietinėje Lietuvoje nuolat grubiai pažeidinėjamas LR Konstitucijos 29 straipsnyje, Visuotinės Žmogaus Teisių Deklaracijos 1 straipsnyje ir Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos 14 straipsnyje įtvirtintas civilinių santykių subjektų lygiateisiškumo principas. Todėl posovietinę LR žemės reformą reglamentuojantys LR įstatymai negali būti prilyginti visų LR piliečių teises vienodai (pagal Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos 18 straipsnio teisines normas) apribojantiems įstatymams.

Kaip žinome, nusikaltimo tyrimas pradedamas, kuomet kažkas kam nors padaro realią žalą. 15 metų trunkantis LR piliečių nekilnojamojo turto atiminėjimas - tiems piliečiams tikrai yra reali žala. Kriminalistikos „aušroje“ įvykus nusikaltimui būdavo klausiama: „kam tai naudinga?“ Dabar gerb. skaitytojams siūlau išsiaiškinti: kam naudingi posovietiniai piliečių nuosavybės teises į jų paveldimą nekilnojamąjį turtą perskirstantys įstatymai?
Posovietinėje Lietuvoje „valdžią turinčiųjų“ vykdomas piliečių nekilnojamojo turto atėmimas „įteisinamas“ dviejų kartu vykdomų „įstatymų“ painiava. Vienas iš jų yra žemės reformos vykdymą reglamentuojantis įstatymas.

Išsiaiškinkime, ar posovietinės LR valdžios vykdomą prievartinį piliečių nekilnojamojo turto nuosavybės teisių perskirstymą išvis galima įvardinti “žemės reforma”? Į šį klausimą nesunkiai galima atsakyti šią (posovietinę) žemės reformą palyginus su Lietuvoje anksčiau vykdytomis žemės reformomis. Išsiaiškinkime: ar yra esminių skirtumų tarp šiuo metu LR vykdomos posovietinės žemės reformos ir prieškarinėje nepriklausomoje Lietuvoje bei Lietuvos Tarybų Socialistinėje Respublikoje vykdytų žemės reformų?

1) Prieškarinėje nepriklausomoje Lietuvos valstybėje vykdant žemės reformą (tuometinio žemės reformos įstatymo 5 paragrafe) buvo nustatyta minimali žemės savininkui paliekamos žemės norma - 8 ha vienai šeimai: “kad žmonės nebūtų dirbtinai nusmukdyti žemiau skurdo ribos, kai neįmanoma pragyventi”.

2) 1940 m. “Lietuvos Tarybų Socialistinėje Respublikoje” vykdant sovietinę žemės reformą (o ne „visuotinę nacionalizaciją“, kaip kad iki šiol meluojama „iš aukštų tribūnų“) - šios reformos vykdymą reglamentuojančiuose sovietiniuose įstatymuose taip pat buvo nustatyta minimali žemės savininkui paliekamos žemės norma: “Seimas nutaria nustatyti visoje Lietuvoje valstiečių ūkiams apribotą 30-ties hektarų normą vienam ūkiui, o valstiečių ūkių žemės ploto perteklių, virš šios normos, paversti valstybiniu žemės fondu, tikslu pagelbėti bežemiams ir mažažemiams valstiečiams įsigyti žemės.

Visa žemė, esanti nuo šio laiko dirbančiųjų ir valstiečių rankose, o lygiai ir žemė, kuri bus valstybės perduota bežemiams ir mažažemiams valstiečiams, užtvirtinama amžinam valstiečių naudojimuisi. Visokie bandymai pasikėsinti į asmeninę valstiečių nuosavybę arba prieš darbo valstiečių valią, primetant jiems kolchozų organizaciją, bus griežtai nubausti, kaip kenkią liaudies ir valstybės interesams“(citata iš 1940-07-22 d. “Liaudies Seimo Deklaracijos” teksto).

Posovietinė žemės reforma nuo prieškarinėje nepriklausomoje Lietuvoje bei Lietuvos Tarybų Socialistinėje Respublikoje vykdytų žemės reformų skiriasi tuo, kad posovietinės žemės reformos vykdymą reglamentuojančiuose LR įstatymuose nenumatyta teisėtam žemės savininkui palikti minimalią žemės normą, kad šis galėtų iš savo darbo (nuosavame ūkyje) prasimaitinti pats ir pamaitinti savo vaikus. Penkiolika metų trunkančios posovietinės žemės reformos Lietuvoje vykdymo metu norintiems atgauti savąją žemę teisėtiems žemės savininkams taikoma prievarta: jeigu pilietis nesutinka savo žemę palikti žemės reformos vykdytojų disponavimui – tai žemė jam išvis „negrąžinama“. Ar penkiolika metų trunkantį teisėtų žemės savininkų ir jų vaikų marinimą badu (tokiu būdu prievartaujant, kad šie „savanoriškai“ atsisakytų savo žemės) galima įvardinti “žemės reforma” - spręskite Jūs patys...

Posovietinės žemės reformos šalininkai nurodo dar vieną posovietinės žemės reformos vykdymo priežastį – jie teigia, kad vykdant šią reformą yra vykdomas socialinis teisingumas. Kadangi (kaip šiame straipsnyje rasite išaiškinta) LR piliečių nuosavybės tesės į jų iki 1940 m. birželio 15 d. (nepriklausomos Lietuvos valstybės sovietinės okupacijos pradžios) nuosavybės teisėmis valdytas žemės valdas niekuomet juridiškai pagrįstai nebuvo nutrūkę – tai nereikalingas ir „teisingumo vykdymas“ šioms juridiškai nenutrūkusioms nuosavybės teisėms atstatyti. Posovietinės žemės reformos sumanytojai ir vykdytojai išsigalvoja nesamą piliečių nuosavybės teisių nutrūkimą ir joms „atkurti“ taiko ne įprastinį - civilinės teisės normomis reglamentuojamą teisingumą - bet “socialinį teisingumą”. Šią teisingumo rūšį posovietinės žemės reformos sumanytojai ir vykdytojai supranta kaip žemės atėmimą iš teisėtų savininkų ir nuosavybės teisių į tą žemę įforminimą Lietuvos valstybės vardu naujam, žemės reformos vykdytojų parinktam “žemės savininkui”. Papildomai pabrėžiu: posovietinės žemės reformos vykdymo metu žemė praktiškai skiriama tik žemės reformos vykdytojų nuožiūra, jų pasirinktiems asmenims. Jokios LR piliečių lygybės prieš posovietinę žemės reformą reglamentuojančius LR “specialiuosius” įstatymus nėra. Ši “teisingumo” rūšis mūsų naiviai ir patikliai visuomenei pristatoma kaip neabejotinai pozityvi pažanga, atsirandanti ir pasireiškianti kaip posovietinės žemės reformos vykdymo pasekmė. Ar gali toks “socialinis teisingumas” mus nuvesti į visuotinį gerbūvį?

Išsiaiškinkime.
Suprantamiausiai “socialinio teisingumo” prasmę yra išaiškinęs austrų kilmės 1974 m. Nobelio premijos laureatas ekonomikos srityje Friedrich August von Hayek. Savo veikaluose jis argumentuotai išaiškina, kad socialinis teisingumas yra tik priemonė įsigyti tai – ko pats negali įsigyti nepažeisdamas formalaus (įprastinio) teisingumo. Asmens ar asmenų grupės vykdomas socialinio teisingumo siekimas – tai reikalavimas sau neuždirbtų (veltui gaunamų) gėrybių, t. y. - reikalavimas sau išskirtinių privilegijų. Tačiau šiame pasaulyje yra tik vienas būdas gėrybėms atsirasti – jas kažkas turi sukurti savo darbu. Toks reiškinys, kaip svetimo darbo vaisių pasisavinimas žmonijos istorijoje yra žinomas nuo seno – tačiau jis niekuomet nebuvo prilyginamas teisingumui ir visuomet buvo laikomas teisingumo priešingybe.

Iš savojo sovietinės praeities patyrimo žinome, kad dirbančios visuomenės dalies darbo vaisių nuasmeninimas ir perskirstymas priveda ne prie visuotinės gerovės, bet prie visuotinio skurdo. Posovietinis dirbančios visuomenės dalies darbo vaisių nuasmeninimas ir perskirstymas veda ten pat. Jeigu visa visuomenė nedirbs tai tokia visuomenė išmirs badu. Jeigu “socialiniu teisingumu” naudosis tik dalis visuomenės – tai ši visuomenės dalis išnaudos dirbančiuosius (parazituos dirbančiųjų sąskaita). Įvairiu laiku išleistuose „Dabartinės Lietuvių kalbos žodyno” leidimuose (išleistuose tiek sovietinės okupacijos laikotarpiu – tiek po sovietinės okupacijos) svetimo turto pasisavinimo veiksmas įvardijamas terminu ”vagystė”.

Todėl į “visuotinę gerovę” vedantis posovietinės žemės reformos vykdymo tikslas - “socialinis teisingumas” - viso labo yra tik grupės politizuotų sovietinių specialistų (nomenklatūros) bandymas veikiant sinchronizuotai bei pasikviečiant veikti kartu amoralius piliečius pasivogti svetimą žemę ir šios bei kitų panašių neteisėtų ekonominio poveikio priemonių taikymo prieš LR piliečius pagalba išsilaikyti valdžioje. Todėl posovietinėje “žemės reformoje” nereikia ieškoti jokių būsimų pozityvių pasekmių LR piliečių daugumai ir todėl posovietinėje Lietuvoje valdžios struktūrų vykdomą prievartinį piliečių nekilnojamojo turto nuosavybės teisių perskirstymą negalima įvardinti “žemės reforma”.

Kitą posovietinėje Lietuvoje „valdžią turinčiųjų“ vykdomą piliečių nekilnojamojo turto atėmimą „įteisinantį“ „įstatymą“ jo kūrėjai pavadino piliečių nuosavybės teisių atkūrimo įstatymu. Šis specialusis „įstatymas“ buvo priimtas vykdymui - vietoje visame pasaulyje nuosavybės teisių gynimui naudojamo Civilinio Kodekso. Kam ir kodėl tai buvo reikalinga, netrukus išsiaiškinsime.

1. LR įstatymai ir šių įstatymų daugkartiniai išaiškinimai LR Konstituciniame Teisme neduoda vienareikšmio atsakymo į klausimą: “ar Lietuvos Respublikos (LR) teisėtų žemės savininkų nuosavybės teisės į iki 1940 m. birželio 15 d. (nepriklausomos Lietuvos valstybės sovietinės okupacijos pradžios) nuosavybės teise valdytas žemės valdas tikrai teisiškai nutrūkę ir reikalingos teisinio atkūrimo specialiu LR įstatymu?” Todėl šį klausimą aš išaiškinu papildomai:
Štai kaip Lietuvos piliečių nuosavybės teises į jų iki 1940 m. birželio 15 d. nuosavybės teise valdytas žemės valdas reglamentavo po 1990-03-11 (t.y. po nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo) priimti LR įstatymai:

Pirmuoju tokiu LR įstatymu yra 1991 m. birželio 18 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos (AT) priimtas LR įstatymas Nr. I-1454 „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“. Šio LR įstatymo paskirtis nurodyta jo I-ojo skirsnio 1-ame straipsnyje: „Šis įstatymas reguliuoja Lietuvos Respublikos piliečių, iš kurių pagal TSRS (LTSR) įstatymus buvo nacionalizuotas ar kitaip neteisėtai suvisuomenintas nekilnojamasis turtas, šio įstatymo priėmimo dieną esantis valstybinių, visuomeninių, kooperatinių organizacijų (įmonių) ar kolūkių žinioje arba šių organizacijų yra perleistas nuosavybėn fiziniams asmenims, nuosavybės teisių atstatymo tvarką ir sąlygas“. Šio įstatymo II skirsnyje, pavadintame „Nuosavybės teisės atstatymo sąlygos ir tvarka“, 4 straipsnyje nustatyta, kad: „Šio įstatymo 2 straipsnyje nurodytiems asmenims... nuosavybės teisė į žemės ūkio paskirties žemę atstatoma šią žemę grąžinant pagal nustatyta tvarka sudarytus atitinkamos teritorijos žemėtvarkos projektus…“. Minėti „žemėtvarkos projektai” buvo sudaromi pagal posovietinės žemės reformos vykdymo tvarką reglamentuojantį, 1991 m. liepos 25 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos (Atkuriamojo Seimo) priimtą „Žemės reformos įstatymą“ Nr. I-1607. Abu šie LR įstatymai dešimtis kartų buvo keičiami, papildomi ir svarstomi LR Konstituciniame teisme iki tol, kol LR Seimas 1997 metais juos pakeitė naujos redakcijos įstatymais. 1991-06-18 LR įstatymą Nr. I-1454 pakeitė 1997 m. liepos 1 d. LR Seimo priimtas „Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymas” Nr.VIII-359, o 1991-07-25 LR įstatymą Nr. I-1607 pakeitė LR Seimo priimtas 1997-07-02 „Žemės reformos įstatymo pakeitimo Įstatymas“ Nr. VIII-370. Ir šie (naujieji) LR Įstatymai dešimtis kartų buvo keičiami ir papildomi LR Seime. Dalis tų įstatymų pakeitimų buvo svarstyti LR Konstituciniame Teisme, dėl jų atitikimo LR Konstitucijos teisinėms normoms. Be to dar būtina pastebėti tai, kad šie LR įstatymai vykdomi ne tiesiogiai - bet per poįstatyminius aktus – LR Vyriausybės nutarimus. Tai piliečiams ganėtinai apsunkina nuosavybės teisių „atkūrimą“ reglamentuojančių teisinių aktų suvokimą.

1991 m. birželio 18 d. LR AT priimto LR įstatymo Nr. I-1454 „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“(ir vėlesnių analogiškų LR įstatymų) teisinę esmę LR Konstitucinis Teismas išaiškino 1994-05-27 bylos Nr. 12/93 nutarimo konstatuojamojoje dalyje. Tas Konstitucinio teismo išaiškinimas turėjo pašalinti visus žmonėms iškilusius neaiškumus (citatos pradžia):

„Pripažindama nuosavybės teisės tęstinumą, Aukščiausioji Taryba 1990 m. lapkričio 15 d. teiginiais faktiškai taip pat konstatavo, jog galimos situacijos, kai neįmanoma viso išlikusio turto grąžinti natūra. Tokiu atveju buvo numatyta galimybė gauti kompensaciją. Konstitucinis Teismas pažymi, jog nuostata, kad jei negalima grąžinti turto natūra, turi būti skiriama kompensacija, neprieštarauja nuosavybės neliečiamumo ir nuosavybės teisių gynimo principams, nes teisinga kompensacija taip pat užtikrina nuosavybės teisių atstatymą.

Minėtų teisių realizavimas įtvirtintas Lietuvos Respublikos 1991 m. birželio 18 d. įstatyme „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“. Jo 1 straipsnyje buvo nurodyta: „Šis įstatymas reglamentuoja Lietuvos Respublikos piliečių, iš kurių pagal TSRS (LTSR) įstatymus buvo nacionalizuotas ar kitaip neteisėtai suvisuomenintas nekilnojamasis turtas, kuris šio įstatymo priėmimo dieną yra valstybinių, visuomeninių, kooperatinių organizacijų (įmonių) ar kolūkių žinioje, nuosavybės teisių atstatymo tvarką ir sąlygas“.

Taigi Aukščiausioji Taryba šiuo įstatymu pripažino, kad nuosavybės teisės į turtą, nacionalizuotą pagal Lietuvos TSR teisinius aktus ar kitaip neteisėtai suvisuomenintą, turi būti atstatomos. Įstatymų leidėjas, konstatuodamas, jog reikia atstatyti neteisėtai nutrauktas nuosavybės teises, taip pat pripažino, kad tai turi būti vykdoma nustatyta tvarka ir nustatytomis sąlygomis. Būtent masinis prievartinis nuosavybės teisių pažeidimo pobūdis, o iš kitos pusės sprendimas vykdyti tik ribotą restituciją lėmė tai, kad buvusių savininkų neteisėtai nutrauktų teisių nebuvo galima ginti remiantis tuo metu galiojusiomis civilinės teisės normomis. Tam reikėjo priimti specialų įstatymą „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“(citatos pabaiga).

Kaip matome iš citatos teisinės prasmės – perskaičiuos išaiškinimą neaiškumų ne tik nesumažėja, bet net padidėja:

1) šiame išaiškinime kažkodėl teisei prilyginamas kažkieno nenoras teisėtam savininkui sugražinti jo nekilnojamąjį turtą: „...galimos situacijos, kai neįmanoma viso išlikusio turto grąžinti natūra...“ (straipsnio autoriaus pastaba: įstatymas tai priimtas dėl išlikusio turto sugrąžinimo! - tačiau kažkas to nenori ir to kažkieno pikta valia tampa įstatymo sudėtine dalimi);

2) paskirtas laikinam naudojimuisi (kuris šio įstatymo priėmimo dieną yra ... žinioje) turtas kažkodėl prilyginamas valstybės nuosavybei;
3) kažkieno noras: „...o iš kitos pusės sprendimas vykdyti tik ribotą restituciją...“ - vėl paverčiamas visiems privalomu įstatymu...

Visiškai neaišku, ką bendro su teise turi mano išskirti pavyzdžiai? Kas tie visagaliai – kurie šiais savo veiksmais tiesiogiai įtakojo posovietinės Lietuvos įstatymų turinį ir žmonių likimus? Todėl bandykime aiškintis toliau:

Iš 1994-05-27 LR Konstitucinio Teismo bylos Nr. 12/93 nutarimo konstatuojamojoje dalyje pateikto išaiškinimo sužinome, kad 1990 m. birželio 18 d. LR įstatymas Nr. I-1454: “reglamentuoja Lietuvos Respublikos piliečių, iš kurių pagal TSRS (LTSR) įstatymus buvo nacionalizuotas ar kitaip neteisėtai suvisuomenintas nekilnojamasis turtas, kuris šio įstatymo priėmimo dieną yra valstybinių, visuomeninių, kooperatinių organizacijų (įmonių) ar kolūkių žinioje, nuosavybės teisių atstatymo tvarką ir sąlygas“ ir kad: “…sprendimas vykdyti tik ribotą restituciją lėmė tai, kad buvusių savininkų neteisėtai nutrauktų teisių nebuvo galima ginti remiantis tuo metu galiojusiomis civilinės teisės normomis”. Tai reiškia, kad vykdant kažkieno valią (žr: “…sprendimas vykdyti tik ribotą restituciją lėmė tai...) į patį - LR piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarką ir sąlygas reglamentuojantį įstatymą - buvo įtvirtinta “teisinė” galimybė atskirų piliečių atžvilgiu šį įstatymą nevykdyti pagal jo tiesioginę paskirtį. T.y., „teisinė“ (nes įtvirtinta įstatyme) galimybė neatstatinėti LR piliečių nuosavybės teises visiems piliečiams vienodai. Akivaizdu, kad jeigu posovietinės Lietuvos piliečių nuosavybės teisės būtų buvę ginamos pagal visame civilizuotame pasaulyje šiam tikslui skirtas civilines teisės normas – tai niekas nebūtų galėjęs sukurti dabar esančią nekontroliuojamo svetimos žemės išgrobstymo situaciją. Tačiau kažkas to labai panorėjo - ir buvo priimti svetimo turto išgrobstymą leidžiantys įstatymai. Kad būtų galima „teisėtai“ įvykdyti svetimo nekilnojamojo turto išgrobstymą - LR įstatymų leidėjai tam tikslui pritaikė LR piliečių nuosavybės teisių į nekilnojamąjį turtą atkūrimui skirtą įstatymą. Šio „įstatymo“ turinys toks yra todėl, kad jeigu posovietinis piliečių nuosavybės teisių į nekilnojamąjį turtą nutraukimas būtų pagrįstas vien sovietinės okupacijos laikotarpio dokumentais - tai anksčiau ar vėliau būtų išaiškėjusi apgaulė, nes sovietinės okupacijos laikotarpiu teisėtų žemės savininkų nuosavybės teisės į jų žemės valdas teisiškai pagrįstai niekuomet nebuvo nutrauktos. Šiai apgaulei paaiškėjus – LR teisėti žemės savininkai pareikalautų atkurti teisingumą. Visų šių nemalonumų išvengiama, kai piliečių nuosavybės teisės į nekilnojamąjį turtą nutraukiamos nepriklausomos LR vardu ir ne atviru piliečių nekilnojamojo turto nacionalizavimu - bet vykdant tariamai teisiškai nutrūkusių piliečių nuosavybės teisių „atkūrimą“. Jums, gerbiami skaitytojai, tai atrodo painu? Tai reiškia, kad posovietiniai įstatymų leidėjai - „nuosavybės teisių atkūrinėtojai“ savo tikslą pasiekė ir Jus sėkmingai suklaidino.

Ar Lietuvos Respublikos teisėtų žemės savininkų nuosavybės teisės į iki 1940 m. birželio 15 d. (sovietinės Lietuvos nepriklausomos valstybės okupacijos pradžios) nuosavybės teise valdytas žemės valdas yra teisiškai nutrūkę - išsamiai “išaiškino” LR Konstitucinis Teismas 1994-05-27 bylos Nr. 12/93 nutarime (citatos pradžia):

„Lietuvos Respublikos 1990 m. kovo 11 d. įstatyme „Dėl 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos galiojimo atstatymo“ buvo konstatuota, kad „1938 m. gegužės 12 d. Lietuvos Konstitucijos veikimas buvo neteisėtai sustabdytas, TSR Sąjungai 1940 m. birželio 15 d. įvykdžius agresiją prieš nepriklausomą Lietuvos valstybę ir ją aneksavus“. Vadinasi, ir Liaudies Seimas, kuris buvo suformuotas pažeidžiant Lietuvos Konstituciją, buvo panaudotas Konstitucijoje įtvirtintai ūkio sistemai sugriauti ir antikonstituciniu būdu Lietuvai primesti svetimos valstybės ekonominę sistemą. Vienas iš tokių Liaudies Seimo aktų yra 1940 m. liepos 22 d. deklaracija dėl visos Lietuvos žemės paskelbimo tautos, t.y. valstybės, nuosavybe. Kitą dieną Liaudies Seimas priėmė „Bankų ir stambiosios pramonės nacionalizacijos deklaraciją“, vėliau buvo nacionalizuojamas ir kitas turtas. Vykdant tokią visuotinę nacionalizaciją ir taip likviduojant privatinę nuosavybę, buvo ne tik šiurkščiai pažeista 1938 metų Lietuvos Konstitucija, bet ir smurtu, neteisėtai paneigta žmogaus prigimtinė teisė į privatinę nuosavybę. Tokių okupacinės valdžios savivalės aktų pagrindu negalėjo atsirasti ir neatsirado teisėta valstybinė nuosavybė, nes neteisės pagrindu negali atsirasti teisė. Todėl ir tokiu būdu iš žmonių atimtas turtas laikytinas tik faktiškai valstybės valdomu turtu“(citatos pabaiga).

Iki 1940 m. birželio 15 d. sovietinės okupacijos nepriklausomoje Lietuvos Respublikoje nuosavybės teisė buvo suprantama, kaip „įstatymų nustatyta tvarka įgyta teisė, nepriklausomai nuo pašalinio asmens, turėti, naudoti ir rikiuoti turtą“. Lietuvos Aukščiausiojo teismo 2000 m. vasario 14 d. civilinės bylos Nr. 3K-3-173 nutartyje išaiškinta, kad šiandienine terminologija „rikiavimas“ atitinka disponavimo turtu teisę. Posovietinėje Lietuvoje (žr.: Civilinio Kodekso 4.37 straipsnio 1 d.) nuosavybės teisė suprantama kaip „…teisė savo nuožiūra, nepažeidžiant įstatymų Ir kitų asmenų teisių ir interesų, valdyti, naudoti nuosavybės teisės objektą ir juo disponuoti“ – todėl 1994-05-27 LR Konstitucinio Teismo išaiškinimas mums taip ir neišaiškina kas yra juridinis ir faktinis žemės savininkas posovietinėje Lietuvoje. Pagal LR Konstitucinio Teismo išaiškinimą juridiniais nekilnojamojo turto savininkais lyg ir yra iki 1940 m. birželio 15 d. įvykusios nepriklausomos Lietuvos valstybės sovietinės okupacijos tą turtą nuosavybės teise valdę teisėti žemės savininkai, kadangi: „...okupacinės valdžios savivalės aktų pagrindu negalėjo atsirasti ir neatsirado teisėta valstybinė nuosavybė, nes neteisės pagrindu negali atsirasti teisė”. Tačiau tuo pat metu LR Konstitucinis Teismas konstatuoja, kad : „Todėl tokiu būdu iš žmonių atimtas turtas laikytinas tik faktiškai valstybės valdomu turtu“. Šis dviprasmiškumas įrodo, kad posovietinėje Lietuvoje piliečių nekilnojamojo turto priklausomybės nuosavybės teise klausimas oficialiai ir vienareikšmiai LR vardu iki šio momento dar yra neišspręstas. Tai sukuria sąlygas tariamai „teisinei“ situacijai - kuomet piliečių nekilnojamojo turto savininku realiai yra tuo turtu faktiškai disponuojanti ir save valstybei prilyginanti posovietinės LR valdininkija.

Jūs galite man paprieštarauti, kad posovietinėje Lietuvoje žemės reforma nors ir lėtai, bet vis tiek vykdoma. Piliečių nuosavybės teisės į nekilnojamąjį turtą palaipsniui atstatinėjamos. Žemė grąžinama teisėtiems jos savininkams ir teisingumas nors ir pavėluotai - bet vis tiek triumfuos. Aš teigiu, kad posovietinėje Lietuvoje prisidengiant žemės reformos vykdymu ir nuosavybės teisių atkūrimu valstybės mastu ir valstybės vardu vyksta ne žemės grąžinimas, bet žemės išgrobstymas. Teisėtiems savininkams „grąžinami” tik posovietinėje Lietuvoje „valdžią turintiems” nereikalingi žemės plotai. Išsiaiškinkime ir tai:

1991 m. birželio 18 d. LR įstatymo Nr. I-1454 „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“ 1 str.: „Įstatymo paskirtis“ numatyta, kad: „Šis įstatymas reglamentuoja Lietuvos Respublikos piliečių iš kurių pagal TSRS (LTSR) įstatymus buvo nacionalizuotas ar kitaip neteisėtai suvisuomenintas nekilnojamasis turtas, kuris šio įstatymo priėmimo dieną yra valstybinių, visuomeninių, kooperatinių organizacijų (įmonių) ar kolūkių žinioje, nuosavybės teisių atstatymo tvarką ir sąlygas“.

1997 m. liepos 1 d. „Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo” Nr. VIII-359 1 str.: „Įstatymo paskirtis ir sąvokos” 1 dalyje nustatyta, kad: „Šis įstatymas reglamentuoja Lietuvos Respublikos piliečių, kurių nekilnojamasis turtas pagal TSRS (LTSR) įstatymus buvo nacionalizuotas ar kitaip neteisėtai nusavintas ir kurių nuosavybės teisės buvo pradėtos atkurti pagal Lietuvos Respublikos įstatymą „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“, nuosavybės teisių atkūrimo tęstinumo pripažinimo bei atkūrimo tvarką ir sąlygas įvertinant susiformavusius objektyvius visuomeninius turtinius santykius.“

Abu šie LR įstatymai savo pavadinimuose konstatuoja faktą, kad tam tikros žemės planetos paviršiaus vietos gali būti neišlikusios ir kad šiais įstatymais LR piliečiams atkuriamos nuosavybės teisės į nekilnojamąjį turtą (žemę). Abiejų įstatymų 1 straipsnyje „Įstatymo paskirtis“ išaiškinama, kad LR piliečių nuosavybės teisės nutrūko dėl pagal TSRS (LTSR) įstatymus įvykdytos nacionalizacijos ar kitokio neteisėto nusavinimo. Analogiški teiginiai yra daugkartiniuose LR Konstitucinio Teismo nutarimuose, priimtuose nagrinėjant 1991-06-18 LR įstatymo Nr. I-1454 ir 1997-07-01 LR įstatymo Nr. VIII-359 (ar šių įstatymų pataisų) įvairių straipsnių atitikimą LR Konstitucijai. Todėl išsiaiškinkime ar Lietuvos piliečių iki 1940-06-15 nuosavybės teise valdytos žemės valdos pagal TSRS (LTSR) įstatymus tikrai buvo nacionalizuotos? Jeigu jos nebuvo nacionalizuotos, tai ar po 1990-03-11 (nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo) priimtų LR įstatymų atgaline data taikoma nuostata, kad tas turtas buvo: „kitaip neteisėtai nusavintas“ - sovietinėje praeityje tikrai sukuria juridinį piliečių nuosavybės teisės į nekilnojamąjį turtą nutraukimo faktą? Tuo tikslu susipažinkime su sovietinės okupacijos periodo piliečių nuosavybės teisę į žemę reglamentuojančiais teisiniais aktais:

1940 m. liepos 22 d. okupacinis „Liaudies Seimas“ priėmė „Liaudies Seimo deklaraciją dėl žemės paėmimo valstybės nuosavybėn“. Būsimas žemės valdų teisinis statusas nusakomas šiuose trijuose minėtos deklaracijos punktuose:

„Reikšdamas visų darbininkų valią ir vadovaudamasis gyvybiniais darbo valstiečių interesais, Liaudies Seimas paskelbia visą Lietuvos žemę su jos gelmėmis, visus miškus ir vandenis priklausančiais liaudžiai, t.y. valstybės nuosavybe. Nuo šiandien žemę valdys tie, kurie ją dirba.

Seimas nutaria nustatyti visoje Lietuvoje valstiečių ūkiams apribotą 30-ties hektarų normą vienam ūkiui, o valstiečių ūkių žemės ploto perteklių, virš šios normos, paversti valstybiniu žemės fondu, tikslu pagelbėti bežemiams ir mažažemiams valstiečiams įsigyti žemės.

Visa žemė, esanti nuo šio laiko dirbančiųjų ir valstiečių rankose, o lygiai ir žemė, kuri bus valstybės perduota bežemiams ir mažažemiams valstiečiams, užtvirtinama amžinam valstiečių naudojimuisi. Visokie bandymai pasikėsinti į asmeninę valstiečių nuosavybę arba prieš darbo valstiečių valią, primetant jiems kolchozų organizaciją, bus griežtai nubausti, kaip kenkią liaudies ir valstybės interesams.“

1940 m. liepos 22 d. „Liaudies Seimo deklaracijoje dėl žemės paėmimo valstybės nuosavybėn” juridinis terminas „nacionalizacija” iš viso nepaminėtas.

Tuometinės 1940 m. Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos Konstitucijos (aukščiausio pagal savo juridinę galią teisinio akto) 9 straipsnis papildomai išaiškino 1940 m. liepos 22 d. deklaracijos nuostatas:

„Žemė, užimama valstiečių ūkių, įstatymo nustatytose ribose, užtvirtinama jiems naudotis nemokamai ir neribotam laikui”.

Šios konstitucijos 10 str. nuostata papildomai išaiškino, kad: „Žemė, užimama valstiečių ūkių, įstatymo nustatytose ribose, užtvirtinama jiems naudotis nemokamai ir neribotam laikui” yra tų piliečių asmeninė nuosavybė ir konstatavo, kad:

„Piliečių asmeninės nuosavybės teisę į jų darbo pajamas bei santaupas, į gyvenamąjį namą bei pagalbinį ūkį, į ūkio inventorių ir namų apyvokos daiktus, į asmeninio vartojimo ir patogumo daiktus, lygiai kaip piliečių asmens nuosavybės teisę – saugo įstatymas.” Šis Konstitucijos straipsnis yra papildomai išaiškintas. 1940 m. gruodžio 5 d. dienraščio „Tiesa” (Nr. 151) 9 puslapyje tuometinės Lietuvos TSR Konstitucijos svarbesnes nuostatas aiškino tuometinis sovietinis teisingumo liaudies komisaras Povilas Pakarklis:

„5. Nuosavybės klausimas LTSR Konstitucijoje:
Lietuvos TSR Konstitucijos 10-asis straipsnis sako, kad piliečių asmeninė nuosavybė yra saugoma įstatymo. Tai griauna socializmo priešų tvirtinimus, kad tarybinėje santvarkoje nėra jokios nuosavybės.

Tarybinėje santvarkoje darbininko, valstiečio ar tarnautojo uždirbtų pinigų niekas neturi teisės pagrobti. Lygiai taip pat niekas neturi teisės savavališkai išmesti valstiečio iš jo valdomo ūkio ir jį sau užgrobti. Tarybinėje santvarkoje asmeninė nuosavybė neprieštarauja socialistinei nuosavybei, ji pilnai išplaukia iš jos: mat ji yra rezultatas darbininko ir valstiečio dalyvavimo socialistinėje gamyboje, ji yra jo darbo produktas”.

Susipažinus su šių dokumentų turiniu akivaizdu, kad 1940 metais visa Lietuvos žemė tikrai netapo valstybės (valstybę suprantant kaip savininką) nuosavybe. 1940 m. liepos 22 d. deklaracijoje liaudis ir valstybė sutapatinamos ir pabrėžiama, kad: „nuo šiandien žemę valdys tie, kurie ją dirba“ ir paaiškinama kaip tie žmonės ją valdys. Toks liaudies ir valstybės sutapatinimas pilnai atitinka 1632-1704 m. gyvenusio anglų teisininko ir filosofo John Locke susistemintus teisės pagrindus – kuriais ir šiandieną vadovaujamasi daugelio civilizuotų pasaulio šalių teisės sistemose. Pagal J. Locke liaudis kuria valstybę, kad apsaugotų savo nuosavybę. Tai reiškia, kad liaudies sukurtos valstybės teritorija susideda iš valstybę sukūrusios liaudies (kiekvieno asmens atskirai) nuosavybės teise valdomų žemės valdų. Išvadą, kad sovietinės 1940 m. liepos 22 d. Liaudies Seimo Deklaracijos kūrėjai vadovavosi J. Locke susistemintais teisės pagrindais, nepaneigiamai patvirtina šiame išaiškinime mano pacituoti tuometiniai oficialūs dokumentai.

Jeigu pagal 1940 m. liepos 22 d. Liaudies Seimo Deklaraciją visa žemė būtų tapusi valstybės nuosavybe – tai po šios deklaracijos priėmimo okupacinei valdžiai nebūtų reikėję sudarinėti valstybinį žemės fondą ir priiminėti 1940 m. rugpjūčio 5 d. LTSR Ministerių tarybos nutarimą pavadintą: „Ministerių tarybos nutarimas apie valstybinės žemės fondo sudarymą“. Tuomet būtų reikėję ne valstybinės žemės fondą sudarinėti – bet pagal kažkokius kriterijus skirstyti jau turimą „valstybinę” žemę – kaip kad yra daroma po 1990-03-11 (nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo). Tačiau 1940 m. buvo sudarinėjamas valstybinės žemės fondas. Kiekvieną konkrečią žemės valdą paimant į šį fondą buvo surašomas konkretus tos žemės valdos suvalstybinimo dokumentas. Valstybinio žemės fondo sudarymui reikalingos žemės plotai turėjo būti nustatyti valsčiaus žemės komisijose ir sąrašai išsiųsti apskrities žemės ūkio komisijai iki 1940 m. rugpjūčio 7 d. Į šiuos faktus posovietinės “žemės reformos” sumanytojai ir vykdytojai visiškai neatsižvelgia.

Iki 1940 m. birželio 15 d. sovietinės okupacijos Lietuvoje buvo 332 050 ūkių (72 %), kurių savininkai valdė iki 30 ha ploto žemės. Jie valdė 3 364 970 ha (74,6 %) visos prieškarinės nepriklausomos Lietuvos valstybės dirbamos žemės ir sovietinė okupacija juridiškai pagrįstai jų nuosavybės teisių į tą žemę nenutraukė. Istorinis faktas: nepaimtas į valstybinį žemės fondą iki 30 ha ploto žemės valdas jų savininkai asmeninės nuosavybės teise valdė iki 1947 –1950 metais vykusios kolektyvizacijos.

Tarp iki 30 ha ploto žemės valdas valdžiusių žemės savininkų 18.1 procento valdė nuo 1 iki 5 ha ploto žemės valdas, 27,2 procento valdė nuo 5 iki 10 ha ploto žemės valdas, 32,6 procento valdė nuo 10 iki 20 ha ploto žemės valdas ir 12.1 procento valdė nuo 20 iki 30 ha ploto žemės valdas.

Ūkiai kurių savininkai valdė virš 30 ha ploto žemės valdas tesudarė 10 procentų. Šiuo metu to laikmečio mažažemių ūkininkų vaikai yra suaugę ir sukūrę savo šeimas – todėl teisėtų žemės paveldėtojų yra daugiau – nei buvo tos žemės savininkų iki 1940-06-15 sovietinės okupacijos. Todėl posovietinės Lietuvos valdžia šiuo metu žemę atiminėja iš mažažemių žemės savininkų – tai yra atima vienintelį mažažemių šeimų prasimaitinimo šaltinį .

Posovietinėje Lietuvoje vienu iš piliečio nuosavybės teisę į nekilnojamąjį turtą patvirtinančių dokumentų įstatymiškai yra Lietuvos Valstybinio Archyvo išduodama pažyma apie iki 1940-06-15 (sovietinės okupacijos) piliečio nuosavybės teise valdytą žemės valdą. Net ir tuo atveju – kuomet piliečio iš valstybinio archyvo gautoje archyvinėje pažymoje yra įrašyta, kad: ”Į valstybinį žemės fondą žemė paimta nebuvo”- to piliečio žemės nuosavybės teisės klausimas sprendžiamas pagal LR posovietinius specialiuosius įstatymus. Tai reiškia kad iki 1990-03-11 (nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo) oficialiai juridiškai nenutrūkusios piliečio nuosavybės teisės yra atvirai paminamos savivaliaujančios posovietinės LR valdininkijos.

Po 1940 m. birželio 15 d. 30 ha plotą viršijančios piliečių žemės valdų dalys 1940 m. liepos 22 d. „Liaudies Seimo” deklaracijos vykdymo metu buvo paimtos į LTSR valstybinį žemės fondą. Piliečių nuosavybės teisės į šias - 30 ha plotą viršijančias žemės valdas juridiškai pagrįstai taip pat niekuomet nebuvo nutrauktos, kadangi: pagal 1940 m. liepos 22 d. „Liaudies Seimo deklaraciją“ vykdytas dalies LR piliečių žemės paėmimas į valstybinį žemės fondą yra neteisėtas - nes jis buvo vykdomas svetimos valstybės karinėms pajėgoms jėga užgrobus Lietuvos valstybės teritoriją, t.y. panaudojus prievartą.

Iš pateiktų įrodymų akivaizdu, kad LR įstatymai, LR Vyriausybės nutarimai, LR Konstitucinio Teismo nutarimai, visų lygių LR teismų sprendimai ir nutarimai ir visi kiti LR valdžios ir valdymo institucijų dokumentai yra atvirai melagingi tose savo dalyse - kuriose teigia, kad 1940 m. visa LR piliečių žemė buvo nacionalizuota ir ta žemės nacionalizacija teisiškai nutraukė visų LR piliečių nuosavybės teisių tęstinumą į nekilnojamąjį turtą (žemės valdas).

2. Išsiaiškinkime: gal Lietuvos piliečių nuosavybės teises į valdytas žemės valdas teisiškai nutraukė jų įstojimas į kolūkius? Nuo 1947 m. vykdant sovietinę Lietuvos kaimo kolektyvizaciją buvo kuriamos žemės ūkio artelės (būsimieji kolchozai). LR bibliotekose dar išlikę šių žemės ūkio artelių kūrimo originalūs įstatai. Juose pirmiausiai konstatuojamas piliečio stojimo į žemės ūkio artelę savanoriškumas. Tuose įstatuose nustatyta, kad „...žemė... patvirtinama artelei naudotis neribotam laikui, tai yra amžinai, ir negali būti nei perkama – parduodama, nei artelės išnuomojama“. Tos vėliau kolūkiais pervadintos žemės ūkio artelės (žemės ūkio kooperatyvai) po nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo 1990-03-11 savaime iširo. Kadangi tų artelių užimamą žemę perparduoti ir perskirstyti neleido net sovietiniai tų artelių įstatai, tai artelėms (kolchozams) savaime iširus žemė privalėjo būti grąžinta teisėtiems savininkams. Tai reiškia, kad piliečių įstojimas į tas arteles (sovietinius kooperatyvus) niekuomet teisiškai pagrįstai nenutraukė LR teisėtų žemės savininkų nuosavybės teisių į žemę.

3. Be įstatymiško – pagal TSRS (LTSR) įstatymus nacionalizuojant įvykdyto žemės suvalstybinimo - 1991 m birželio 18 d. LR įstatyme Nr. I-1454 „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų” nurodytas ir kitas iki 1940-06-15 LR piliečiams nuosavybės teise priklaususios žemės suvalstybinimo būdas: „Kitaip neteisėtai suvisuomeninant nekilnojamąjį turtą”. Išsiaiškinkime ar posovietinės Lietuvos teisės žinovai ir šį kartą neklysta:

Šis universalus, nuo 1940 m. birželio 15 d.(sovietinės okupacijos pradžios) iki 1990 m. kovo 11 d. (Nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo) laikotarpį apimantis, piliečių nekilnojamojo turto perėjimą valstybės nuosavybėn reglamentuojantis 1991 m. birželio 18 d. LR įstatymo Nr. I-1454 teisinis apibrėžimas turi keletą esminių trūkumų:

1) Teisiniu požiūriu tai yra nieko konkretaus nereiškianti bendra (todėl ir beprasmė) frazė.

2) Ši frazė LR įstatymų leidėjų yra sugalvota jau sovietinei Lietuvos valstybės okupacijai pasibaigus, t.y. po 1990 m. kovo 11 d. Ji projektuojama į sovietinės okupacijos laikotarpį (prieš 1990 m. kovo 11 d.) ir toje praeityje tariamai sukuria situaciją, kurios pasekmės taikomos vykdant 1991 m. birželio 18 d. LR įstatymą Nr. I-1454 ir 1997 m. LR įstatymą Nr. VIII-359, t.y., iš LR piliečių prievarta atimant jų nekilnojamąjį turtą ir įstatymiškai nutraukiant iki 1940 m. birželio 15 d. piliečių įgytas nuosavybės teises į nekilnojamąjį turtą. Todėl tokia „teisinė” formuluotė gali būti vertinama tik kaip visiškas absurdas arba kaip nusikalstamos veikos sudėtinė dalis. Teisės teorijoje neabejojama, kad teisinio reguliavimo srityje galioja taisyklė lex retro non agit, t.y. teisės aktas neturi atgalinio veikimo galios. Atgalinis teisės akto galiojimas civilinėje teisėje negalimas, nes vieniems teisės subjektams pagerindamas padėtį – kitiems teisės subjektams jų teisinę padėtį neišvengiamai pablogina.

Kad LR teisėti žemės savininkai „buvusiais savininkais“ ir „pretendentais“ (į savo turtą) tapo tik po 1990 m. kovo 11 d. nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo įrodo Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos 1989 m. liepos 4 d. priimto įstatymo Nr. XI-3066 „Dėl Lietuvos TSR valstiečio ūkio“ septintojo straipsnio trečiosios dalies turinys: „...Pirmumo teisė steigiant valstiečio ūkį priklauso teisėtiems žemės paveldėtojams gyvenantiems ir dirbantiems toje vietovėje.“ Tai įrodo, kad 1989 m. liepos 4 dieną tuometinėje Lietuvos Tarybų Socialistinėje Respublikoje teisėtų žemės savininkų nuosavybės teisės į jų paveldimas žemės valdas teisiškai nebuvo nutrūkę ir šis teisėtų žemės savininkų nuosavybės teisių tęstinumo juridinis faktas buvo oficialiai pripažintas bei ginamas tuometinės Lietuvos valstybės įstatymais.

1990-03-11 posovietinės LR teisės žinovų išsigalvotas teiginys, kad teisėtų žemės savininkų nuosavybės teisės buvo nutrauktos sovietinės okupacijos laikotarpyje: “kitaip neteisėtai suvisuomeninant nekilnojamąjį turtą” jokio teisėtų žemės savininkų nuosavybės teisių teisinio nutraukimo praeityje nesukuria.

Posovietinės LR „valdžią turinčiųjų” išsigalvoti, jokiais dokumentais nepagrįsti, sovietmečiu tariamai įvykę teisėtų žemės savininkų nuosavybės teisių “nutrūkimai” yra tik siekiančių pasigrobti svetimą turtą piliečių vaizduotės sukurti miražai ir jų vykdomo organizuoto ekonominio nusikaltimo sudėtinė dalis.
Iš mano pateiktų įrodymų akivaizdu, kad iki 1940 m. birželio 15 d. LR piliečių įgytos nuosavybės teisės į nekilnojamąjį turtą sovietinės okupacijos laikotarpiu niekuomet teisiškai pagrįstai nebuvo nutrauktos, todėl jų nereikia atkurti jokiu specialiu LR įstatymu. Tai reiškia, kad “specialieji” LR įstatymai skirti ne teisėtų žemės savininkų nuosavybės teisių atkūrimui – bet kažkokiam kitam tikslui. Tą tikslą mes šiame straipsnyje jau išsiaiškinome: tai neteisėtas asmenų nekilnojamojo turto nuosavybės teisių perskirstymas ir to perskirstymo įteisinimas Lietuvos valstybės vardu.

Kas ir kada Lietuvoje įvykdė faktinį piliečių nuosavybės teisių į žemę nutraukimą.

Natūraliam nekilnojamojo turto grįžimui į teisėtų savininkų valdymą dirbtinę teisinę užkardą sukūrė LR Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. kovo 11 d. priimto LR įstatymo „Dėl 1938 m. gegužės 2 d. LR Konstitucijos galiojimo atstatymo” 4 punkto nuostata: „Lietuvos Konstitucijos galiojimo atstatymas pats savaime neatkuria LR iki 1940 m. birželio 15 d. veikusių įstatymų”. Šis LR Aukščiausiosios Tarybos deputatų priimtas, akivaizdžiai viršijantis jų iš tautos gautus įgaliojimus sprendimas, savo teisine esme yra nepriklausomos Lietuvos Respublikos vardu įvykdytas piliečių nekilnojamojo turto nuosavybės teisių nutraukimas.

Kadangi tuometinė LR AT tokiam, Tarptautinės Teisės pagrinduose įtvirtintą fundamentalią teisingumo sampratą paneigiančiam sprendimui priimti įgaliojimų iš savo Tautos neturėjo - tai LR Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. kovo 11 d. priimto LR įstatymo „Dėl 1938 m. gegužės 2 d. LR Konstitucijos galiojimo atstatymo” 4 punkto nuostata, kad: „Lietuvos Konstitucijos galiojimo atstatymas pats savaime neatkuria LR iki 1940 m. birželio 15 d. veikusių įstatymų” yra negaliojanti ir nevykdytina nuo jos priėmimo momento.
Tikiuosi, kad perskaitę šį straipsnį gerbiami skaitytojai suprato, kad posovietinė realybė tikrovėje nėra tokia - kokią ją teigia esant „valdžią turintieji“.

Zenonas Jurgelevičius
Lietuvos Žmogaus Teisių Centro narys

Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (II dalis)


Šaltinis - http://www.straipsniai.lt/articles2.php?id=9447

„Sergėkitės netikrų pranašų, kurie ateina pas jus
avių kailyje, o viduje yra plėšrūs vilkai. Jus pažinsite juos iš vaisių...“
Kalno pamokslas

„Teisėtos“ bet neteisingos teisės sistemos sukūrimas posovietinėje Lietuvoje


Pirmojoje posovietinės „žemės reformos“ ir posovietinio „nuosavybės teisių atkūrimo“ teisinės analizės dalyje: „Ar buvo reikalingas teisinis piliečių nuosavybės teisių atkūrimas?“ mes išsiaiškinome, kad: posovietinė realybė (tikrovė) nėra tokia - kokią ją teigia esant Lietuvos Respublikos (LR) „valdžią turintieji“. Išsiaiškinome, kad tiek posovietinė „žemės reforma“ tiek posovietinis „nuosavybės teisių atkūrimas“ savo teisine esme yra neteisėtos priemonės, kurios skirtos iš žmonių atimti (jų) žemės valdas ir tą atėmimą įforminti teisiškai (kaip teisėtus veiksmus).

Taip pat išsiaiškinome, kad tokie neteisėti „valdžią turinčiųjų“ veiksmai (ir tuos veiksmus reglamentuojantys „teisės“ aktai) atvirai pažeidžia LR galiojančius aukštesnės juridinės galios teisinius aktus - tarp kurių yra ir Lietuvos Respublikos pasirašytos ir ratifikuotos tarptautinės Konvencijos. Nekreipdamas dėmesio į savo paties patvirtintus tarptautinius įsipareigojimus LR Seimas ir po Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos įsigaliojimo Lietuvoje naujai priiminėja LR specialiuosius (prieštaraujančius civilinės teisės normoms ir įteisinančius pagal baudžiamosios teisės normas baustiną veiką) įstatymus (1997-07-01 LR įstatymas Nr. VIII-359 ir šio įstatymo vėlesni pataisymai bei papildymai). Šį „įstatymą“ vykdantys valdininkai iš teisėtų žemės savininkų prievarta atiminėja jų paveldimas žemės valdas (primenu, kad posovietinėje Lietuvoje tai vadinama „nuosavybės teisių atkūrimu“). Lietuvos Respublikos valdžios po Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos straipsnių pasirašymo ir ratifikavimo vykdomas „specialiųjų” įstatymų, skirtų niekuomet teisiškai nenutrūkusioms piliečių nuosavybės teisėms „atkurti” priėmimas ir vykdymas yra ne kas kita – kaip LR valdžios bandymas vadovaujantis vidaus teise pateisinti prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų nevykdymą. Šalių, prisijungusių prie Konvencijos bandymus remiantis savo vidaus teisės normomis pateisinti tarptautinės sutarties nevykdymą draudžia pacta sunt servanda principas, įtvirtintas 1969 m. „Vienos konvencijos dėl tarptautinių sutarčių teisės“ (kurios dalyve yra ir LR) 26 straipsnyje. Tai reiškia, kad posovietinėje Lietuvoje atvirai pažeidinėjamos ir šios tarptautinės Konvencijos teisinės normos. Tarptautinių Konvencijų teisės normos nevykdomos dėl to - kad kažkas galėtų pasisavinti svetimą nekilnojamąjį turtą.
Būtina specialiai pabrėžti, kad LR prisijungus prie Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos tokio turinio įstatymai išvis negalėjo būti priimti nepažeidžiant šios Konvencijos nustatytų teisinių normų. Tai reiškia, kad po prisijungimo prie Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos Lietuvos Respublikos „valdžią turintieji“ nuolat grubiai pažeidinėja šią ir 1969 m. Vienos Konvencijas ir jie tai daro sąmoningai.

Nesilaikydamas informacijos pateikimo eiliškumo („užbėgdamas į priekį“) informuoju skaitytojus, kad Lietuvos Respublikos valdžios vykdomi Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos pažeidimai neapsiriboja tik šios Konvencijos nustatytų teisinių normų nevykdymu ir šios Konvencijos nustatytoms teisinėms normoms savo teisine esme atvirai prieštaraujančių LR vidaus įstatymų priiminėjimu ir jų vykdymu. Posovietinės Lietuvos valstybės valdžia LR teisiniuose aktuose aiškina, kad Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencija negina Lietuvos teisėtų žemės savininkų nuosavybės teisių į jų žemę. Paaiškinu, kaip ši masinė Tautos apgaulė „įdiegiama” į posovietinės LR teisę:

2000-12-20 EUROPOS TEISĖS DEPARTAMENTO IŠVADOJE IXP-136 „Dėl Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 10 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto atitikimo Europos Sąjungos teisę”, kurią LR Seimui parengė Europos teisės departamentas prie LR Vyriausybės ir pasirašė šios įstaigos generalinis direktorius V. Vadapalas išaiškinama, kad: „…Nuosavybės restitucijos klausimai nepatenka į Europos žmogaus teisių konvencijos 1 Protokolo 1 str. taikymo sferą”. Lietuviškas šio dokumento originalus tekstas yra LR Seimo tinklapyje: http://www3.lrs.lt/cgi-bin/preps2?Condition1=117550.

2001-10-19 EUROPOS TEISĖS DEPARTAMENTO IŠVADOJE IXP-1062 „Dėl Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 16 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto atitikimo ES teisę”, kurią LR Seimui parengė Europos teisės departamentas prie LR Vyriausybės ir pasirašė šios įstaigos generalinis direktorius V. Vadapalas išaiškinama, kad: „…1950m. Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 1 Protokolo 1 str. nekalba apie nuosavybės teisių atkūrimą, o įtvirtina kiekvieno fizinio ir juridinio asmens teisę netrukdomai naudotis savo nuosavybe. Todėl pateikto projekto nuostatų atžvilgiu minėtos Konvencijos 1 Protokolo 1 straipsnio reikalavimai nėra taikomi. Pažymime, kad Europos žmogaus teisių teismas savo praktikoje yra pabrėžęs, kad Konvencijos 1 Protokolo 1 straipsnis neapima nuosavybės teisių atstatymo (restitucijos) klausimų. Europos žmogaus teisių teismas Brežny byloje prieš Slovakiją (1996) pabrėžė, kad turto nusavinimas yra vienkartinis aktas, kuris nesukuria besitęsiančios situacijos, todėl pareiškėjų nuosavybės teisės praėjus daugeliui metų po nusavinimo nebeegzistuoja”. Lietuviškas šio dokumento originalus tekstas yra LR Seimo tinklapyje: http://www3.lrs.lt/cgi-bin/preps2?Condition1=152442.

2001-11-09 EUROPOS TEISĖS DEPARTAMENTO IŠVADOJE IXP-1087 „Dėl Lietuvos Respublikos Civilinio Kodekso 3.92 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto” kurią LR Seimui parengė Europos teisės departamentas prie LR Vyriausybės ir pasirašė šios įstaigos generalinio direktoriaus pavaduotojas D. Kriaučiūnas išaiškinama, kad: „…Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 1 Protokolo 1 straipsnio nuostatos dėl nuosavybės teisės apsaugos iš esmės netaikytinos nuosavybės santykiams tarp privačių asmenų”. Lietuviškas šio dokumento originalus tekstas yra LR Seimo tinklapyje: http://www3.lrs.lt/cgi-bin/preps2?Condition1=153714.

2001-11-13 EUROPOS TEISĖS DEPARTAMENTO IŠVADOJE IXP-1140 „Dėl Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 12, 13 ir 16 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto atitikimo ES teisę”, kurią LR Seimui parengė Europos teisės departamentas prie LR Vyriausybės ir pasirašė šios įstaigos generalinio direktoriaus pavaduotoja M. Anciuvienė išaiškinama, kad: „1950 m. Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 1 Protokolo 1 str. nuostatos neapima nuosavybės teisių atstatymo klausimų, o įtvirtina kiekvieno fizinio ir juridinio asmens teisę netrukdomai naudotis savo nuosavybe. Todėl pateikto projekto nuostatų atžvilgiu minėtos Konvencijos 1 Protokolo 1 straipsnio reikalavimai nėra taikomi. Pažymime, kad Europos žmogaus teisių teismas savo praktikoje yra pabrėžęs, kad Konvencijos 1 Protokolo 1 straipsnis neapima nuosavybės teisių atstatymo (restitucijos) klausimų. Europos žmogaus teisių teismas Brežny byloje prieš Slovakiją (1996) pabrėžė, kad turto nusavinimas yra vienkartinis aktas, kuris nesukuria besitęsiančios situacijos, todėl pareiškėjų nuosavybės teisės praėjus daugeliui metų po nusavinimo nebeegzistuoja”. Lietuviškas šio dokumento originalus tekstas yra LR Seimo tinklapyje: http://www3.lrs.lt/cgi-bin/preps2?Condition1=153887.

Šį melą savo teisine praktika paneigia Europos žmogaus teisių Teismas. 1999-10-28 sprendime byloje Brumarescu prieš Rumuniją Europos žmogaus teisių Teismas vienbalsiai nutarė, kad valstybė – atsakovė grąžintų pareiškėjui šešių mėnesių laikotarpyje namą su žemės sklypu. Vėliau buvo nutarta, kad valstybė – atsakovė pareiškėjui sumokėtų piniginę kompensaciją, atlyginant žalą ir padengtų teismo išlaidas. Šis sprendimas buvo priimtas - nors valstybės – atsakovės atstovas aiškino, kad namo nuosavybė perėjo valstybės nuosavybėn remiantis teisiniais instrumentais (1950 m. buvo nacionalizuotas) ir kad šių instrumentų taikymo būdas negali būti teismo svarstomas, kadangi tai yra įstatymų leidėjų kompetencijos klausimas. Teismas konstatavo Konvencijos Pirmojo protokolo 1 straipsnio (nuosavybės teisių apsauga) pažeidimą.

Mes šiame straipsnyje jau išsiaiškinome, kad mūsų atveju jokios visuotinės nacionalizacijos niekuomet nebuvo, o sovietmečiu niekuomet teisiškai nenutrauktas piliečių nuosavybės teises į žemės valdas teisiškai nutraukia posovietinės Lietuvos valdininkija. Todėl Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos Pirmojo protokolo 1 straipsnio teisinės nuostatos neabejotinai gina teisėtų žemės savininkų nuosavybės teises.

Iki 1996 metų LR „valdžią turintieji“ tokias savo veikas dar galėjo bandyti pateisinti savu teisės neišmanymu ir tuo, kad juos kažkas sąmoningai suklaidino. Apie galimą „liaudies patikėtinių“ suklaidinimą aš kalbu visiškai rimtai. Tik visiškai mūsų valstybės valdymo sistemos neišmanantiems asmenims atrodo, kad jie laisvuose rinkimuose išsirenka savo įgaliotus protingus patikėtinius valstybei valdyti ir šie išrinktieji pagal rinkėjų valią atlieka sunkų valstybės valdymo darbą. Esu priverstas šiuos naivuolius skaudžiai nuvilti. Nuo pat nepriklausomybės atkūrimo 1990-03-11 Lietuvoje oficialiai yra Tautos nerinkti ir nepaskirti LR įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžios institucijų patarėjai. Pirmojoje šio straipsnio dalyje aš pacitavau citatą iš 1994-05-27 LR Konstitucinio teismo bylos Nr. 12/93 nutarimo konstatuojamosios dalies - apie kažkieno valios intervenciją į LR įstatymų leidybą. Kas gali paneigti, kad tai nebuvo nepastebimųjų patarėjų korpuso valia. Todėl galbūt rinkėjams derėtų pamastyti – ar verta į valdžios institucijas rinkti tuos piliečius – kurie neišsiverčia be mums ne itin pažįstamų patarėjų paslaugų.

Po šio mažučiuko nukrypimo nuo pagrindinės straipsnio temos toliau aiškinu - kodėl po 1996 metų LR „valdžią turintieji“ savo ne itin skaidrias veikas negali pridengti kažkieno įvykdytu (jų) suklaidinimu ar savo pačių teisės neišmanymu (kuris asmenį neatleidžia nuo privalomo teisės normų vykdymo).

1996 metais mano vadovaujama Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos (LŽTGA) nuosavybės teisių gynime besispecializuojanti darbo grupė surinko argumentuotą informaciją apie tai, kad garsiosios 1940-07-22 Deklaracijos priėmimas visiškai nereiškė, kad visa Lietuvos valstybės piliečių žemė tapo valstybės (valstybę suprantant kaip tos žemės savininką) nuosavybe (pirmojoje šio straipsnio dalyje mes jau išsiaiškinome, kad priimdama minėtą „Deklaraciją“ valstybė ne tik neatėmė (iki 30 ha ploto) žemės valdas iš piliečių, bet ir įsipareigojo jas ginti savo įstatymais. Todėl dabartinių „valdžią turinčiųjų“ ‚ vykdomas šio teisinio fakto neigimas negali būti vertinamas kitaip kaip akiplėšiškas melas. Tikriausiai taip galvojo ir 1996 m. Lietuvoje „valdžią turėjusieji“, nes sužinoję apie originalaus 1940-07-22 Deklaracijos teksto suradimą nieko nelaukdami 1997 m. sausio16 d. LR įstatymu Nr. VIII-76, sustabdė 1991-06-18 įstatymo “Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų” ir vėlesnių jo pataisymų bei papildymų galiojimą. Ir ne tik galiojimą, bet ir bet kokį to įstatymo taikymo sukeltų pasekmių teisinį tęstinumą (citatos pradžia):

„Šio įstatymo galiojimo laikui:
1) sustabdomas nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo, taip pat žemės, į kurią pagal Lietuvos Respublikos įstatymus privalo būti atkurtos piliečių nuosavybės teisės, bei butų grąžintinuose savininkams namuose privatizavimo klausimų sprendimas visose Lietuvos Respublikos įmonėse, įstaigose, organizacijose;
2) atidedamas civilinių bylų, susijusių su įstatymo “Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų” taikymu, nagrinėjimas visuose Lietuvos Respublikos teismuose pagal asmenų ieškinius, skundus, pareiškimus, apeliacinius, kasacinius skundus bei kasacinius teikimus;

3) atidedamas įsiteisėjusių teismų sprendimų ir sustabdomas Lietuvos Respublikos įmonių, įstaigų, organizacijų priimtų sprendimų, susijusių su įstatymo “Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų” taikymu, vykdymas“ (citatos pabaiga).
Sutikite kad be labai rimtų priežasčių taip niekas nesielgia. Man asmeniškai šiame įstatyme yra itin įdomi jo kūrėjų akivaizdžiai išreikšta abejonė ne tik valdininkų priimtų, bet ir jau įsiteisėjusių teismo sprendimų teisėtumu: „atidedamas įsiteisėjusių teismų sprendimų ir sustabdomas Lietuvos Respublikos įmonių, įstaigų, organizacijų priimtų sprendimų, susijusių su įstatymo “Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų” taikymu, vykdymas“. Tikiuosi, gerb. skaitytojai, kad tai jau sudomino ir Jus. Dar keisčiau yra tai, kad sustabdytąjį 1991-06-18 įstatymą pakeitęs specialusis 1997-07-01 LR įstatymas Nr. VIII-359 vėl įteisino visų abejotinų sprendimų teisinį tęstinumą. Jei viskas buvo teisėta - ką tarsi įrodo buvus naujajame įstatyme įteisintas teisinis tęstinumas – tai kam ir kodėl reikėjo tokio drastiško 1991-06-18 įstatymo sustabdymo? Jokio kito rimto pagrindo - išskyrus mūsų surastame originaliame 1940-07-22 „Deklaracijos“ tekste esančius įrodymus, kad 1940 m. visa žemė nebuvo nacionalizuota (t. y., įrodymus, kad: 1991-06-18 įstatymo “Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų” priėmimas buvo pagrįstas melaginga informacija apie buvusią visuotinę žemės nacionalizaciją) - tokiems drastiškiems „valdžią turėjusiųjų“ veiksmams (tuomet) nebuvo. Tačiau tuomet visuomenė minėtą „valdžią turinčiųjų“ apgaulę „prarijo“ tylėdama ir todėl dabar pati kenčia dėl to tylėjimo pasekmių. „Valdžią turintieji“ iš to visuomenės nutylėjimo padarė vienintelę galimą teisingą išvadą: jei visuomenė nutylėjo tokį totalų melą, tai kaip tokiai visuomenei bemeluotum – ji visuomet tylės. Todėl „valdžią turintieji“ mums kuo toliau tuo drąsiau meluoja.

Kad Jums, gerb. skaitytojai neatrodytų, jog aš sukuriu ar pagražinu istoriją – tolimesnį savo pasakojimą nuolat pagrįsiu iš oficialių dokumentų paimta informacija. Visas posovietinis svetimo nekilnojamojo turto išgrobstymas yra pagrįstas tariamai sovietmečiu buvusia visuotina nacionalizacija. Šis teiginys yra ta tariamai teisinė riba, kuri neleido praktiškai įgyvendinti Tautos išsvajotą laisvę ir nepriklausomybę ir tą laisvę pakeitė „valdžią turinčiųjų“ vykdoma lenininio pavyzdžio savivale: kuomet visas turtas sukaupiamas „valdžią turinčiųjų“ rankose ir jų nuožiūra perskirstomas. Net jei visuotinės žemės nacionalizacijos teisinis faktas ir būtų buvęs - tai jis senai tapo niekiniu, nes 1990-03-11 atkuriant Lietuvos nepriklausomybę buvo teisiškai panaikintas visų Lietuvos valstybingumui prieštaraujančių sovietinių teisinių aktų galiojimas Lietuvos Respublikos teritorijoje. Viso posovietinio laikotarpio metu aš su įdomumu stebiu su kokia didžiule energija Lietuvos „valdžią turintieji“ (jos patriotai) teisiškai sureikšmina bei išplečia nebūtomis reikšmėmis ir vienas už kitą uoliau vykdo tą teisiškai niekinį sovietinį „įstatymą“...

Dabar aš įvykdysiu savo pažadą ir Jus supažindinsiu su dokumentais - kurių turinys įrodo - kad nuo 1997 m. pradžios posovietinės Lietuvos „valdžią turintieji“ atvirai piktnaudžiauja teise. 1997-04-23 aš buvau priimtas tuometinio LR Seimo pirmininko V. Landsbergio ir jo padėjėjo J. Bielskio. Kadangi LR Seimo pirmininkas buvo tiesioginis mano gyvenamos vietovės atstovas LR Seime - tai aš jam asmeniškai įteikiau raštišką mane įgaliojusių jo rinkėjų prašymą, kad jis LR Seime pristatytų ir palaikytų mūsų paruoštą LR įstatymo projektą: „Dėl TSRS okupacinės valdžios 1940-1990 m. iš Lietuvos piliečių neteisėtai atimto nekilnojamojo turto restitucijos“. Kaip patys matote iš įstatymo projekto pavadinimo – mes tuomet dar buvome naivūs ir tikėjome „liaudies išsirinktų atstovų“ geranoriškumu. Šį prašymą (kartu su prie jo pridėtu, mūsų paruoštu įstatymo projektu) LR Seimo pirmininkas iš manęs paėmė pats asmeniškai ir tai patvirtino savo parašu ant man pasiliekančios prašymo kopijos. (žr.: pridedamą dokumentą Nr. 1). Kad nevarginti LR Seimo pirmininką V. Landsbergį – kitiems LR Seimo nariams skirtą minėto dokumento kopiją aš dar 1997-02-18 buvau užregistravęs LR Seimo priimamajame reg. Nr. 450-1398/02. (žr.: pridedamą dokumentą Nr. 2) 1997-03-18 raštu Nr. 450-1398/04 (žr.: pridedamą dokumentą Nr. 3) L R Seimo kanceliarijos priimamojo vyriausiasis konsultantas P. Marudinas mane informavo, jog: „...pranešame, kad su Jūsų 1997 02 18 kreipimusi į Nr.450 - 1398 dėl Žmogaus teisių gynimo ir kreipimusi Nr.450-1398/02 dėl neteisėtai atimto nekilnojamojo turto įstatymo projekto susipažino Seimo kancleris J.Razma.

Jo pavedimu šie kreipimaisi atitinkamai perduoti Seimo Žmogaus ir piliečio teisių bei tautybių reikalų ir Teisės ir teisėtvarkos komitetams. Atsiprašome , kad apie tai Jums pranešame pavėluotai. Kartu pranešame, kad 1997 03 10 iš Jūsų gautas Lietuvos Respublikos įstatymo projektas "Dėl TSRS okupacinės valdžios 1940 - 1990 m. iš Lietuvos pi¬liečių neteisėtai atimto nekilnojamojo turto restitucijos" perduotas Seime sudary¬tos darbo grupės, tobulinančios Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo projektą, pirmininkui, Seimo Pirmininko pirmajam pavaduoto¬jui A.Kubiliui“.

Iš mano pacituotų dokumentų turinio akivaizdu, kad prieš priimdama naująjį specialųjį „nuosavybės teisių atkūrimą“ reglamentuojantį 1997-07-01 LR įstatymą Nr. VIII-359 tuometinė LR Seimo valdančioji dauguma buvo gavusi teisingą informaciją apie tai, kad jokių nuosavybės teisių teisiškai atkūrinėti nereikia, nes jos niekuomet teisiškai nebuvo nutrūkę (citatos iš įstatymo „Dėl TSRS okupacinės valdžios 1940-1990 m. iš Lietuvos piliečių neteisėtai atimto nekilnojamojo turto restitucijos“ projekto pradžia):

„I. Bendrieji nuostatai

1 Straipsnis. Įstatymo teisinė bazė.

1.1. Nuosavybės teisės tęstinumo teisinis pagrindimas LR Konstitucijoje ir LR Konstituciniuose įstatymuose

1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, reikšdama Tautos valią atstatė 1940 m. svetimos jėgos panaikintą Lietuvos Respublikos suvereninių galių vykdymą ir paskelbė Lietuvą nepriklausoma valstybe. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba 1990 m. kovo 11 d. Akte dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo, skelbė:

“Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės aktas ir 1920 m. gegužės 15 d. Steigiamojo Seimo rezoliucija dėl atstatytos Lietuvos demokratinės valstybės niekada nebuvo nustoję teisinės galios ir yra Lietuvos Valstybės konstitucinis pamatas.

Lietuvos valstybės teritorija yra vientisa ir nedaloma, joje neveikia jokios kitos valstybės konstitucija.

Lietuvos valstybė pabrėžia savo ištikimybę visuotinai pripažintiems tarptautinės teisės principams, pripažįsta sienų neliečiamumą, kaip jis suformuluotas 1975 metų Europos saugumo ir bendradarbiavimo pasitarimo Helsinkyje Baigiamajame akte, garantuoja žmogaus, piliečio ir tautinių bendrijų teises.

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba kaip suvereninių galių reiškėja šiuo aktu pradeda realizuoti visą Valstybės suverenitetą.”

Aukščiausioji Taryba 1990 m. kovo 11 d. įstatymu “Dėl 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos galiojimo atstatymo” nutraukė 1978 m. balandžio 20 d. Lietuvos TSR Konstitucijos (Pagrindinio įstatymo), 1977 m. spalio 7 d. TSRS Konstitucijos (Pagrindinio įstatymo), taip pat TSRS ir sąjunginių respublikų įstatymų pagrindų, kitų TSRS įstatymų galiojimą Lietuvos Respublikos teritorijoje. Aukščiausioji Taryba tuo pačiu įstatymu atnaujino 1938 m. gegužės 12 d. Lietuvos Konstitucijos veikimą visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje. 1938 m. gegužės 12 d. Konstitucijos VIII skyriaus “Tautos ūkis” normomis reguliuojami nuosavybės santykiai, todėl 1938 m. gegužės 12 d. Lietuvos Konstitucijos galiojimo atstatymas reiškė Konstitucinio privatinės nuosavybės teisės instituto atstatymą. Nuo to momento privačią piliečių nuosavybę gynė atstatytos galioti 1938 m. gegužės 12 d. Lietuvos Konstitucijos nuostatai. Nuo to momento tuometinių nekilnojamojo turto naudotojų disponavimas LR piliečiams nuosavybės teise priklausančiu turtu neteko teisinio pagrindo, t.y. tapo neteisėtu. 1990 m. kovo 11 d. LR Aukščiausioji Taryba, veikdama 1938 m. gegužės 12 d. Lietuvos Konstitucijos teisinių nuostatų apibrėžtose ribose  priėmė Lietuvos Respublikos Laikinąjį Pagrindinį įstatymą. Šio įstatymo 44 straipsnio pirmoje dalyje buvo nustatyta: “Lietuvos ekonominės sistemos pagrindas yra Lietuvos Respublikos nuosavybė, kurią sudaro piliečių privatinė nuosavybė...“. Ši nuostata svarbi tuo, kad ja naujai priimtoje LR Konstitucijoje  Laikinajame Pagrindiniame įstatyme  buvo įtvirtintas privatinės nuosavybės teisės konstitucinio instituto atstatymas ir faktiškai pripažintas jo tęstinumas iš Lietuvos valstybės konstitucijų.

Šių teisinių nuostatų pagrindu, iki 1940 m. sovietinės okupacijos nepriklausomos Lietuvos valstybės piliečiams išduoti turto nuosavybės dokumentai yra teisinis pagrindas konkretaus piliečio nekilnojamojo turto grąžinimui ir to turto identifikavimui jo buvimo vietoje. 1990 m. kovo 11 d. Laikinojo Pagrindinio įstatymo aukščiausia juridinė galia įtvirtinta šio įstatymo pavadinime, terminu “Pagrindinis”. Todėl atstatytas LR piliečių nuosavybės teisės tęstinumas į konkretų turtą  negalėjo būti suvaržytas jokiais, jokio vėliau priimto LR įstatymo nuostatais. Priverstinio nekilnojamojo turto perskirstymo galimybę ribojo 1990 m. kovo 11 d. Laikinojo Pagrindinio Įstatymo 2 skirsnio 14 straipsnis, kurio teisinės nuostatos teigė: “Lietuvos piliečiai yra lygūs prieš įstatymą nepriklausomai nuo rasės, lyties, kilmės, socialinės ir turtinės padėties, visuomeninių pažiūrų, religijos ir tautybės. Lietuvos piliečių lygiateisiškumas užtikrinamas visose ekonominio, politinio, socialinio ir kultūrinio gyvenimo srityse”.

1992 m. spalio 25 d. visuotiniame LR piliečių referendume priėmus dabar galiojančią LR Konstituciją, Lietuvos piliečių nuosavybės teisę ir lygiateisiškumą ginančios konstitucinės nuostatos įtvirtintos šios Konstitucijos 23, 46, 47 ir 29 straipsnių teisinėse normose. Konstitucijos 47 straipsnis nustato, kad: “Žemė, vidaus vandenys, miškai, parkai nuosavybės teise gali priklausyti tik LR piliečiams ir valstybei”. 46 straipsnio 1 dalis nustato, kad: “Lietuvos ūkis grindžiamas privačios nuosavybės teise, asmens ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva”, o 23 straipsnis, kad “Nuosavybė neliečiama”. Šios Konstitucijos 5 straipsnio antra dalis teigia, kad: “Valdžios galias riboja Konstitucija”, o trečia dalis, kad: “Valdžios įstaigos tarnauja žmonėms”. 6 Konstitucijos straipsnyje pabrėžta, kad: “Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas aktas” ir “Kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija”. 7 Konstitucijos straipsnis galutinai užkerta kelią galimai valdžios savivalei: “Negalioja joks įstatymas ar kitas aktas priešingas Konstitucijai”. Toks Konstitucijos nuostatų teisinis pirmumas yra vienas iš pagrindinių būdų apsaugoti demokratinę valstybinę santvarką nuo valdžioje esančių piliečių piktų kėslų ir kenksmingos veikos. 29 LR Konstitucijos straipsnio antra dalis draudžia teikti kam nors išskirtines privilegijas.

1992 m. lapkričio 6 d. įstatymo “Dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos įsigaliojimo tvarkos” 2 straipsnis nustato, kad “Įstatymai, kiti teisiniai aktai ar jų dalys, galioję Lietuvos Respublikos teritorijoje iki Lietuvos Respublikos Konstitucijos priėmimo, galioja tiek, kiek jie neprieštarauja Konstitucijai ir šiam įstatymui, ir galios tol, kol nebus pripažinti netekusiais galios ar suderinti su Konstitucijos nuostatomis”  negali būti aiškinamas, kad įsigaliojus Konstitucijai galioja ir jai prieštaraujančios anksčiau galiojusių įstatymų nuostatos. Galiojančios LR Konstitucijos 5 straipsnio 2 ir 3 dalys, 6 straipsnio nuostatai ir 7 straipsnio 1 dalies nuostata antikonstitucinių įstatymų nuostatų galiojimą paverčia teisiškai niekiniu ir kartu su Konstitucijos 3 straipsnio nuostatais atleidžia LR piliečius nuo antikonstitucinių įstatymų ar jų dalių keliamų reikalavimų vykdymo, kadangi LR Konstitucija turi aukštesnę juridinę galią.

1995 m. Lietuvos Respublikos Seimo leidykla išleido LR įstatymų atitikimo Europos tarybos žmogaus laisvių ir teisių apsaugos konvencijos nuostatams teisinę analizę, pavadintą “Žmogaus teisės ir laisvės”. Šią analizę atliko speciali LR Seimo narių ir žinomų teisininkų grupė, specialiai šiuo tikslu sudaryta 1994 m. vasario 11 d. LR Prezidento dekretu Nr. 233. Ši teisės specialistų grupė taip pat atliko sisteminę LR Konstitucijos 67 ir 69 straipsnių analizę, kurios pagrindu LR įstatymai suskirstomi pagal jų juridinę galią šia tvarka:

1. LR Konstitucija (turinti aukščiausią juridinę galią).
2. LR Konstituciniai įstatymai (savo juridine galia nusileidžiantys tik LR Konstitucijai).
3. LR Įstatymai (savo juridine galia jie nusileidžia LR Konstitucijai ir LR Konstituciniams įstatymams).
1.2. 1940  1990 m. sovietiniookupacinio laikotarpio dokumentai, nustatantys tuometinį žemės teisinį statusą.

1940 m. Tarybinių Socialistinių Respublikų Sąjunga (Sovietų Sąjunga) okupavo nepriklausomą Lietuvos valstybę ir iš dalies okupuotos Lietuvos piliečių prievarta atėmė jų nekilnojamąjį turtą. Šią savivalę vykdė okupacinė valdžia ir kaip matom iš to laikotarpio išlikusių dokumentų  šio proceso įvardinimui termino “nacionalizacija” nevartojo. Terminą “nacionalizacija” okupacinės valdžios struktūros pradėjo vartoti vėliau, kuomet po neteisėtos (net ankstesnių Lietuvos TSR teisinių nuostatų atžvilgiu) prievartinės kolektyvizacijos  iškilo būtinybė neteisėtiems valdžios veiksmams suteikti teisėtumo įvaizdį. Tuomet ir prireikė 1940 m. įvykius įvardinti “visuotine žemės nacionalizacija”.

Tačiau šiuo atveju terminas “nacionalizacija” nevartotinas, nes juo įvardijamas suverenioje valstybėje, pagal tos valstybės įstatymų nuostatas, teisėtos tos valstybės valdžios vykdomas piliečių turto suvalstybinimo procesas. 1940 m. sovietų sąjungos okupuota Lietuva nei vienos iš minėtų sąlygų neatitiko: nebuvo suvereni ir nepriklausoma valstybė, piliečių turto atėmimą vykdė okupantų primesta valdžia, prieš tai neteisėtai nutraukusi nepriklausomos Lietuvos valstybės 1938 m. gegužės 12 d. Konstitucija pagrįstų LR įstatymų galiojimą. Tokiomis sąlygomis vykdomam piliečių turto prievartiniam atėmimui įvardinti Tarptautinės teisės praktikoje naudojamas terminas “ekspropriacija”. Teisingo, įvykį atitinkančio teisinio apibrėžimo panaudojimas iššaukia teisingą įvykio teisinį įvertinimą. Tikriausiai todėl, LR Konstitucinis Teismas 1994 m. gegužės 27 d. bylos Nr. 12/93 nutarime vertindamas sovietinės okupacijos metais įvykdyto žemės suvalstybinimo teisėtumą  nustatė:

“... Tokių okupacinės valdžios savivalės aktų pagrindu negalėjo atsirasti ir neatsirado teisėta valstybinė nuosavybė, nes neteisės pagrindu negali atsirasti teisė”.

Neatsižvelgdami į tai LR vykdomos žemės reformos autoriai teigia, kad 1940 m. liepos 22 d. Liaudies Seimo deklaracijos apie žemės paėmimą valstybės nuosavybėn priėmimo pasėkoje, visa LR piliečiams iki sovietinės okupacijos nuosavybės teise priklausiusi žemė tapo valstybės nuosavybe. Kad šį teiginį galėtume patvirtinti arba paneigti, turime susipažinti su šios deklaracijos teksto dalimi, kurioje nustatomas tolimesnis teisinis žemės statusas:

“Reikšdamas visų dirbančiųjų valią ir vadovaudamasis gyvybiniais darbo valstiečių interesais, Liaudies Seimas paskelbia visą Lietuvos žemę su jos gelmėmis, visus miškus ir vandenis priklausančius liaudžiai, t.y. valstybės nuosavybe. Nuo šiandien žemę valdys tie, kurie ją dirba.

Seimas nutaria nustatyti visoje Lietuvoje valstiečių ūkiams apribotą 30-ties hektarų normą vienam ūkiui, o valstiečių ūkių žemės ploto perteklių, viršijantį šią normą, paverčia valstybiniu žemės fondu, tikslu pagelbėti bežemiams ir mažažemiams valstiečiams įsigyti žemės.

Visa žemė, esanti nuo šio laiko dirbančiųjų ir valstiečių rankose, o taip pat ir žemė, kuri yra valstybės perduota bežemiams ir mažažemiams valstiečiams, užtvirtinama amžinam valstiečių naudojimuisi. Visokie bandymai pasikėsinti į asmeninę valstiečių nuosavybę arba prieš darbo valstiečių valią primesti jiems kolchozų organizavimą, bus griežtai nubausti, kaip kenkią liaudies ir valstybės interesams.”

1940 m. LTSR Konstitucijoje 9 str. nustatė: “Žemė, užimama valstiečių ūkių, įstatymo nustatytose ribose, užtvirtinama jiems naudotis nemokamai ir neribotam laikui.”

Šios konstitucijos 10 str. nuostata teigė:

“Piliečių asmeninės nuosavybės teisę į jų darbo pajamas bei santaupas, į gyvenamąjį namą bei pagalbinį ūkį, į ūkio inventorių ir namų apyvokos daiktus, į asmeninio vartojimo ir patogumo daiktus, lygiai kaip piliečių asmens nuosavybės teisę  saugo įstatymas.”

1940 m. gruodžio 5 d. dienraštyje “Tiesa” (Nr. 151) 9 psl., tuometinės Lietuvos TSR Konstitucijos svarbesnius nuostatus aiškino tuometinis sovietinis Teisingumo liaudies komisaras Povilas Pakarklis: “5. Nuosavybės klausimas LTSR Konstitucijoje:

Lietuvos TSR Konstitucijos 10-asis straipsnis sako, kad piliečių asmeninė nuosavybė yra saugoma įstatymo. Tai griauna socializmo priešų tvirtinimus, kad tarybinėje santvarkoje nėra jokios nuosavybės.

Tarybinėje santvarkoje darbininko, valstiečio ar tarnautojo uždirbtų pinigų niekas neturi teisės pagrobti. Lygiai taip pat niekas neturi teisės savavališkai išmesti valstiečio iš jo valdomo ūkio ir jį sau užgrobti. Tarybinėje santvarkoje asmeninė nuosavybė neprieštarauja socialistinei nuosavybei, ji pilnai išplaukia iš jos: mat ji yra rezultatas darbininko ir valstiečio dalyvavimo socialistinėje gamyboje, ji yra jo darbo produktas” (citatos pabaiga).

1940 m. rugpjūčio 7 d. okupacinės valdžios sudaryta “Valstybinė žemės ūkio komisija” paruošė šį nekilnojamojo turto tolimesnio teisinio statuso išaiškinimą (citatos pradžia):

“1. Pagal § 2, punktą b Ministrų Tarybos nutarimo iš 1940 m. rugpjūčio mėn. 5 d. iš dvarininkų paimama visa žemė su sodyba, trobesiais ir visu gyvu ir negyvu inventoriumi. Dvarininkams paliekami jų asmeniniai ir namų apyvokos daiktai. Baldų paliekama kiek reikia jo šeimai. Meninės, kultūrinės, mokslinės ir muziejinės vertės dalykai paimami valstybės žinion. Jei dvarininkas yra specialistas kurios nors šakos, tai jam paliekami daiktai ir knygos, kurie siejasi su jo specialybe.

Dvarininkais suprantami: a) valdytojai stambių dvarų, kilę iš seno dvarininkų luomo, arba tie valdytojai, kuriems vykdant ankstyvesnę žemės reformą buvo palikta taip vadinama “dvarininkiška norma”, b) buvusieji aukšti valdininkai, pramonininkai, verslininkai ir kiti miesto buržuazijos atstovai, o taip pat stambūs žemvaldžiai, kurie dvarus valdė pagalba ūkvedžių ar specialių įgaliotinių.

Klausimas apie paėmimą šių ūkių į valstybinį žemės fondą galutinai sprendžiamas Valstybinės Žemės Ūkio Komisijos Kaune. Apskričių žemės ūkio komisijos privalo skubiai pateikti šių ūkių charakteristikas ir atitinkamus aprašymus.

2. Kiti stambių ūkių valdytojai, nepriklausą prie aukščiau minėtų, jei jie vesdami ūkius nuolat juose gyveno, gaudami pragyvenimui pajamas tik iš tų ūkių, traktuojami pagal § 2 p. e. Ministrų Tarybos nutarimo ir jiems paliekama žemės norma 30 ha.
3. Išaiškinama, kad darbininkams, mokytojams ir tarnautojams valstybinių ir privačių įstaigų (išskyrus minėtų šio išaiškinimo punkte 1), kurie patys gyveno kaime ir dirbo savo ūkiuose, arba ten gyveno ir dirbo jų šeimos, paliekama norma iki 30 ha.

Nedarbingiems arba mažai darbingiems, o taip pat asmenims senyvo amžiaus ir globojamiems mažamečiams ir nesveikiems valsčiaus žemės ūkio komisijos nutarimu gali būti palikta norma iki 30 ha.

Darbininkams, mokytojams, smulkiems tarnautojams valstybinių ir privačių įstaigų ir asmenims, turintiems nuopelnų liaudžiai, arba mokslui ir menui, kurie žemę paveldėjo arba įgijo iš savo darbo santaupų, bet kurie iki š. m. birželio mėn. 17 d. kaime negyveno ir fiziškai savo ūkyje nedirbo, valsčiaus žemės ūkio komisijos nutarimu gali būti palikta iki 10 ha arba kiekvienu atveju jų sodybos su trobesiais ir teisė gauti žemę ateityje, atsitikime, jei jie grįžtų į kaimą.

4. Dėl pasidarbavusių liaudžiai ir asmenų, turinčių nuopelnų mokslui ir menui, pasiūlymus teikia valsčių ir apskričių žemės ūkio komisijos. Galutinius gi sprendimus daro Valstybinė Žemės Ūkio Komisija.

Šiam Valstybinės Žemės Ūkio Komisijos išaiškinimui gautas Ministrų Tarybos pritarimas” (citatos pabaiga).

1940 m. okupacinė valdžia Lietuvoje sudarinėjo valstybinį žemės fondą (pats šio fondo kūrimo faktas įrodo nevalstybinės, t.y. privačios nekilnojamojo turto nuosavybės lygiateisį buvimą). Tik į šį žemės fondą paimti žemės plotai buvo laikomi suvalstybintais. Žemės ploto paėmimas į valstybinės žemės fondą, būdavo įforminamas konkrečiu dokumentu. Tai akivaizdžiai matosi iš 1940 m. rugpjūčio 5 d. tuometinės Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos (LTSR) Ministrų Tarybos nutarimo “Dėl valstybinio žemės fondo sudarymo” nuostatų (citatos pradžia):

“1940 m. rugpjūčio 5 d. Ministerių Taryba, siekdama įgyvendinti Liaudies Seimo 1940 m. liepos 22 d. nutarimą apie paskelbimą žemės tautos, t.y. valstybės nuosavybe ir apie aprūpinimą žeme bežemių ir mažažemių valstiečių, nutarė:

1. Sudaryti valstybinį žemės fondą aprūpinimui žeme bežemių ir mažažemių valstiečių ir visuomeniniams reikalams.

2. Į minėtą fondą paimti šias žemes:

a) visas valstybines žemes ir vietos savivaldybių žemes, kurios betarpiai nereikalingos valstybei ir savivaldybėms;

b) visas dvarininkų žemes su sodybomis, trobesiais, gyvu ir negyvu inventoriumi;

c) visas bažnytines, parapijines, vienuolynų ir kitų religinių organizacijų ir įstaigų žemes;

d) tų piliečių žemes, kurie gyvena miestuose, patys žemės nedirba ir turi kitus pragyvenimo šaltinius, išskyrus sodybas ir nedidesnius kaip 10 ha žemės sklypus, priklausančius darbininkams, žemesniems tarnautojams, mokytojams, o taip pat asmenims, turintiems ypatingų nuopelnų Lietuvos liaudžiai, mokslui ir menui;

e) tą bendro žemės ploto dalį, kuri priklauso valstiečių ūkiams, didesniems kaip
30 ha.

3. Perdavimas į valstybinį žemės fondą valstybinių, savivaldybinių, o taip pat dvarininkų žemių atliekamas Valstybės Žemės Ūkio Komisijos nutarimu, patiekus apskričių komisijoms. Valstybinė Žemės Ūkio Komisija, apskričių žemės ūkio komisijoms ir visuomeninėms apskričių organizacijoms pasiūlius, skiria į dvarininkų ūkius specialius komisarus.

Kitas žemes į žemės fondą perduoda valsčių ir apskričių komisija. Ministerių Tarybos 1940 m. liepos 26 nustatyta tvarka.

4. Plotai virš 30 ha valstiečių ūkiuose imami į žemės fondą taip pat šiais atsitikimais:
a) jei ūkiai juridiniai buvo perskirti, bet rezultate to perskyrimo nesusidarė naujo nesavarankaus ūkio ir ūkis faktinai pasiliko bendrame valdyme šeimos ar kelių asmenų,
b) jei ūkiai buvo įrašyti ar įgyti vardais kelių šeimos narių (vyro, žmonos ar kitų giminaičių), ar vardais kokių nors fiktyvių asmenų, bet žemės faktiškai priklausė vienam valdytojui ar vienai šeimai.

Atkertama žemė negali būti blogesnės rūšies, kaip ta, kuri palieka buvusiam valdytojui” (citatos pabaiga).

Susipažinus su žemės teisinį statusą nustatančiais sovietinio-okupacinio periodo dokumentais paaiškėjo, kad šiame laikotarpyje juridiškai svariai argumentuoto dokumento, kuris patvirtintų posovietinio prievartinio nekilnojamojo turto perskirstymo autorių ir šalininkų teisumą  nėra.

Tačiau iš šio laikotarpio dokumentų paaiškėjo nauji faktai, liudijantys teisėtų nekilnojamojo turto savininkų naudai:

1. Remiantis 1940 m. liepos 22 d. “Liaudies Seimo deklaracija apie žemės paėmimą valstybės nuosavybėn” okupacinės (Lietuvos TSR) valdžios įvykdytas prievartinis nekilnojamojo turto atėmimas iš okupuotos Lietuvos piliečių negali būti įvardintas teisiniu terminu “nacionalizacija”  dėl šiame dokumente nurodytų priežasčių ir todėl negali būti laikomas įstatymišku žemės paėmimu, kuris nutraukia teisinę nuosavybės grandį. Kadangi įstatymiškai nuosavybės teisė nebuvo nutraukta, tai piliečių nekilnojamojo turto grąžinimui nereikalingas atskiras naujai piliečių nuosavybės teisės tęstinumą atstatantis LR įstatymas.

2. 1940 m. sovietinis LR piliečių nekilnojamojo turto atėmimo procesas nebuvo visuotinis. Iki 30 ha okupacinio periodo pradžioje Lietuvos piliečių nuosavybės teise valdyti žemės plotai okupacinėje Lietuvos TSR Konstitucijoje buvo įvardinti tų piliečių asmenine nuosavybe, įgyta už jų darbo vaisius (atlyginimą už darbą).

3. Šiuos  piliečių asmenine nuosavybe laikomus žemės plotus, 1940 m. LTSR įstatymai draudė prievarta sukolektyvinti ar kokiu nors kitu būdu atimti iš teisėtų savininkų. Už prievartinį nekilnojamojo turto, piliečio valdomo asmeninės nuosavybės teise atėmimą, tuometiniuose įstatymuose buvo numatyta baudžiamoji atsakomybė.

4. 1940 m. okupacinės (Lietuvos TSR) valdžios vykdyto prievartinio nekilnojamojo turto perskirstymo nevisuotinumą patvirtina piliečių turimi valstybei mokėtų žemės mokesčių (mokėjimo) kvitai... (citatos iš įstatymo „Dėl TSRS okupacinės valdžios 1940-1990 m. iš Lietuvos piliečių neteisėtai atimto nekilnojamojo turto restitucijos“ projekto pabaiga).

Būtina nepamiršti ir tai, kad jeigu sovietmečiu piliečių nuosavybės teisės į žemės valdas ir būtų buvę teisiškai nutrauktos – tai Tarptautinės teisės teisinės normos tokiu atveju rekomendavo vykdyti restituciją. Todėl 1990 m. kovo 11 d. LR piliečiai turėjo istorinę galimybę pasukti laisvės ir pažangos keliu. Tuometinei LR Aukščiausiajai Tarybai tereikėjo vadovautis visame pasaulyje gyvenimo išbandytomis ir patikrintomis Tarptautinės teisės nuostatomis. 1969 m. gruodžio 11 d. Jungtinių Tautų organizacijos paskelbtos Pažangos ir Vystymo Deklaracijos trečios dalies, pavadintos „Priemonės ir būdai” 26 straipsnis išsilaisvinančiai iš sovietinės okupacijos Lietuvai rekomendavo teisingą kelią: „socialinio ir ekonominio pobūdžio nuostolių, atsiradusių dėl agresijos ir dėl neteisėto teritorijos užgrobimo, atlyginimas, įskaitant restituciją ir reparaciją”. Deja, posovietinės LR įstatymų leidėjai šiuo keliu nepasuko…

Gerbiamiems skaitytojams gali pasirodyti, kad mano straipsniai griauna Lietuvos valstybės autoritetą. Taip nėra. Mūsų valstybėje yra keli procentai bet kokia kaina norinčių nepelnytai greitai praturtėti asmenų ir jie stengiasi tai padaryti likusios sąžiningų piliečių dalies sąskaita. Valstybės autoritetas būtų griaunamas tuo atveju, jeigu mes patys nepajėgtume išsiaiškinti: „kas yra kas posovietinėje Lietuvoje“. Tuomet kaimynai iš tikro mus galėtų laikyti „durnių laivo keleiviais“.

Zenonas Jurgelevičius
Lietuvos Žmogaus Teisių Centro narys


Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (III dalis)


Šaltinis - http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/9448

Sergėkitės netikrų pranašų, kurie ateina pas jus
avių kailyje, o viduje yra plėšrūs vilkai. Jus pažinsite juos iš vaisių...“
Kalno pamokslas

III dalis: Paskutinis teisinis „valdžią turinčiųjų“ argumentas


Pirmosiose dviejose šio straipsnio dalyse mes jau išsiaiškinome, kad mūsų valstybę valdančių, save „politikais“, „specialistais“, „elitu“, „aukštuomene“ ir panašiais vardais pasivadinusių asmenų grupės pažadai apie „visuotinės gerovės“ sukūrimą yra paneigiami konkrečiais jų pačių darbais.

Vienintelis mūsų dar neišsiaiškintas posovietinės „žemės reformos“ ir „nuosavybės teisių atkūrimo“ autorių ir šalininkų teisinis argumentas yra galiojančios LR Konstitucijos 46 straipsnio 3 dalies teisinė nuostata, kad: „Valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei”. Siekiant suprasti, ar žemės reformos autoriai ir vykdytojai teisingai taiko LR Konstitucijos 46 straipsnio 3 dalį žemės reformos teisėtumui pagrįsti  būtina išsamiai išsiaiškinti „valstybės” sąvoką (kas yra valsty¬bė), valstybės poreikius ir nustatyti  kas yra „bendra tautos gerovė”.

Išspausdintose šio straipsnio dalyse aš jau atkreipiau gerb. skaitytojų dėmesį į tai, kad Tarptautinės Teisės ir atskirų demokratinių valstybių teisės pagrindai grindžiami 1632–1704 m. gyvenusio anglų teisininko ir filosofo J. Locke darbuose apibendrinta žmonijos patirtimi. Dabar šią teisės teorijos sritį panagrinėkime išsamiau ir išsiaiškinkime kas yra valstybė:

J. Locke išaiškina, kad valstybės nekuriamos tuščioje vietoje, nesant žmonių, jų apgyvendintos teritorijos, kalbos, kuria tie žmonės kalba, jų darbu sukurtų materialinių vertybių ir jų pripažintų moralinių bei teisinių nuostatų. J. Locke aiškina, kad valstybė – tai visuomeninis piliečių susitarimas, skirtas tvarkos organizavimui bei natūralios teisės (kai teisingumą vykdo pats nukentėjusysis) neapibrėžtumų likvidavimui. Jų pakeitimu aiškiais ir visiems vienodais įstatymais bei valstybės pareigūnų bešališkumu. Įkurtoje valstybėje aukščiausioji valdžia priklauso įstatymui, kuriam pavaldi vykdomoji valdžia, o liaudis yra įstatymų leidėja ir tik vėliau tų įstatymų vykdytoja. J. Locke valstybę prilygina globai, kuri pirmiausiai skirta ginti globojamojo interesus ir neskirta globotojų interesų įgyvendinimui (neskirta valdžios atstovų interesų įgyvendinimui – Z.J.). Todėl globėjo vaidmenį atliekantys liaudies išsirinkti atstovai pirmiausia turi pareigas ir tik vėliau teises. Juos išrinkusi liaudis turi teisę bet kada šiuos patikėtinius atšaukti – jei (liaudies nuomone) jie netinkamai atlieka savo pareigas ir pakeisti naujais, tinkamesniais patikėtiniais. J. Locke įrodo, kad sukūrus valstybę piliečių nuosavybės teises užtiktinantys įstatymai naujai neišradinėjami, nes pagrindinis valstybės sukūrimo tikslas ir yra jos piliečių gyvybių, sveikatos bei pagrindinių teisių ir laisvių apsauga. J. Lock taip pagrindžia nuosavybės teisę: „kadangi kiekvienas asmuo yra savo paties nuosavybė, tai ir jo darbo vaisiai yra jo nuosavybė” (ar už tų darbo vaisių piniginę išraišką įsigytas kilnojamas bei nekilnojamas turtas – Z.J.) J. Locke teigia, kad: „Darbas sukuria nuosavybę bei nustato šios nuosavybės vertę”. Jis pabrėžia: „Kadangi nuosavybės apsauga yra pirminis ir pagrindinis tikslas dėl kurio kuriama valstybė, tai valstybės pareigūnai neturi teisės iš nieko prieš jo valią atimti jam priklausančią nuosavybę”. (Todėl aš jau atkreipiau gerb. skaitytojų dėmesį į tai, kad 1940 m. liepos 22 d. LTSR „Liaudies Seimo” deklaracijos apie žemės paėmimą valstybės nuosavybėn tekstas Tarptautinės teisės teorijai beveik neprieštarauja – ką jokiu būdu negalima pasakyti apie posovietinius „žemės reformos“ ir tariamo „nuosavybės teisių atkūrimo“ „įstatymus“.).

Tiems skaitytojams, kurių nuomone Tarptautinės teisės teorija [į Europos Sąjungos (ar bent regiono) lyderes pretenduojančiai] posovietinei Lietuvai jau yra pasenusi (nors civilizuotos šalyse vis dar praktiškai taikoma) – siūlau susipažinti su garsaus ekonomisto, Nobelio premijos laureato, Friedricho Augusto von Hayeko daugiau kaip prieš pusę amžiaus šiuo klausimu pareikšta nuomone, kuri išsakyta jo parašytoje knygoje „Kelias į vergovę”:

F.A.Hayekas savo knygoje aiškina, kad teisinės valstybės įstatymai yra formalūs ir beveidžiai t.y. kraštutinai bendri – neišskiriantys jokių konkrečių piliečių ar jų grupių interesų. Tokių įstatymų pavyzdžiu jis laiko kelių eismo taisykles: visi vienodai gali važiuoti kur nori – bet tik tų taisyklių apibrėžtose ribose.

Valstybėje, kurios valdžios institucijų pareigūnai vykdo ekonomikos reguliavimą, tokios piliečių lygybės prieš įstatymą nėra. Lyginant su kelių eismo taisyklėmis tokios valstybės įstatymai ir poįstatyminiai aktai skir¬tingoms lygiateisių piliečių grupėms (vienodo tipo transporto priemonėms) nurodo skirtingus tų grupių privalomo judėjimo kryptis. Tai reiškia, kad save valstybei prilyginančių ekonomikos planuotojų ir reguliuotojų priimtas sprendimas atskiroms piliečių grupėms suteikia išskirtines privilegijas kitų piliečių atžvilgiu, pats sprendimas priimamas ne Tautos, bet sąlyginai nedidelės valdžią turinčiųjų piliečių grupės. Jis yra tik tos piliečių grupės nuomonė – kurią šie piliečiai paverčia įstatymų sudėtine dalimi. Tokią valdžią turinčiųjų savavališkai sau prisiskirtą privilegiją F.A.Hayekas įvardina prievarta ir paaiškina, kad prievartos taikymas pakeičia valdžią turinčiųjų statusą, nes toks valdymo būdas nei savo esme, nei pavadinimu neturi nieko bendro su demokratija. F.A.Hayeko nuomone tai neišvengiamai veda į totalitarizmą.

Valstybės poreikiai yra aiškiai nurodyti 1992 m. spalio 25 d. visuotiniame Lietuvos Respublikos piliečių referendume visuotiniu LR piliečių valios išreiškimu priimtoje Lietuvos valstybės Konstitucijoje. Šios Konstitucijos imperatyvios teisinės normos visiškai atitinka šiame straipsnyje mano įvardintas Tarptautinės Teisės normas. LR Konstitucijos 2 straipsnio teisinės nuostatos, kad „Lietuvos valstybę kuria Tauta” ir „Suverenitetas priklauso Tautai” yra pilnai tapačios J. Locke teisės pagrindams - kad valstybėje aukščiausią teisinę galią turi valstybę sukūrusios Tautos priimami sprendimai. Jeigu posovietinėje Lietuvoje valdininkai nevykdo įstatyminį piliečių teisių užtikrinima – tai šio reiškinio priežastys yra ne imperatyvių (kiekvienam LR piliečiui privalomų vykdyti) įstatymų teisinių normų stygiuje, bet atvirame „valdžią turinčiųjų“ nesiskaityme tiek su LR galiojančiomis Tarptautinės teisės normomis, tiek su Konstitucijoje įtvirtinta LR piliečių valia. Todėl galime spręsti, kad posovietinėje Lietuvoje valdininkų visuomenei peršamas požiūris: jog į valdžią išrinktas pilietis gali save sutapatinti su valstybe ir nebaudžiamumu bei neatsakingumu už savo neteisėtas veikas prilygti pačiam ponui Dievui yra visiškas teisinis absurdas. Tokių išskirtinių privilegijų įgijimas yra neįmanomas - grubiai nepažeidžiant LR galiojančiose, imperatyviose teisės normose įtvirtintą visų piliečių lygybę prieš įstatymą .

Norint išsiaiškinti, kas tai yra „bendra Tautos gerovė”, būtina susipažinti su prigimtinėmis žmogaus teisėmis, kurių statusą nustato LR Konstitucijos 18 straipsnio nuostata: „Žmogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės”, o 20 straipsnio 1 dalis konstatuoja, kad „Žmogaus laisvė neliečiama”. LR Konstitucijos 21 straipsnio 2 dalies nuostata teigia, kad: „Žmogaus orumą gina įstatymas”. Tai atitinka pagrindines (šiame straipsnyje mano jau įvardintas) Tarptautinės Teisės nuostatas, kuriose nustatyta, kad bendra tos ar kitos tautos gerovė užtikrinama apginant kiekvieno tos tautos piliečio prigimtines žmogaus teises ir lygiateisiškumą.

Pats išsireiškimas „bendra Tautos gerovė” yra nekonkretus, todėl juo galima sujungti visiškas priešingybes ir jas pateikti visuomenei, pavadinant „bendra Tautos gerove”. Tai prieštarauja ne tik logikai, bet ir sveikam protui. Todėl toks daugiaprasmis išsireiškimas teisiškai yra beprasmis ir nieko nereiškiantis. Be to išsireiškimas „bendra Tautos gerovė” niekaip nesusijęs su teisiniu terminu „nuosavybė” ir todėl šis išsireiškimas jokiu būdu nereiškia „duoti” arba „atimti” konkretų nekilnojamąjį turtą. Pasaulinėje teisės praktikoje  specifinis apribojimas ar nuostata turi didesnę juridinę galią už bendras frazes. Todėl negali būti priimti tokiomis bendromis, juridiškai nieko nereiškiančiomis frazėmis paremti LR įstatymai ar LR Konstitucinio Teismo nutarimai, kurie savo teisine esme prieštarauja galiojančios LR Konstitucijos specifiniams teisiniams apribojimams ar nuostatoms, o jų priėmimo atveju jie yra teisiškai niekiniai ir todėl nevykdytini ( žr.: šias galiojančios Lietuvos Respublikos Konstitucijos imperatyvias teisines normas: 3 straipsnis: “Niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių”; 4 straipsnis: “Aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai …”; 5 straipsnis: „Valdžios galias riboja Konstitucija“ ir „Valdžios įstaigos tarnauja žmonėms“; 6 straipsnis: “Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas aktas” ir “Kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija” ir 7 straipsnis: “Negalioja joks įstatymas ar kitas aktas priešingas Konstitucijai”. Todėl akivaizdu, kad LR Konstitucijos 46 straipsnio 3 dalies teisinė nuostata, kad: „Valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei” yra sukuria galiojančios LR Konstitucijos teisinės prasmės vidinį prieštaravimą, kurį išnaudoja grupė piktnaudžiaujančių teise asmenų - realizuodami savo savanaudiškus tikslus.

Atlikę Lietuvos Respublikoje galiojančių imperatyvių teisės normų analizę galime visiškai pagrįstai padaryti šią išvadą: LR valdžios ir valdymo institucijų pareigūnų Lietuvos Respublikoje vykdomas prievartinis piliečių nekilnojamojo turto nuasmeninimas ir tolimesnis perskirstymas teisiškai yra visiškai nepagrįsti, atvirai prieštarauja Tarptautinės Teisės pagrindams ir galiojančios LR Konstitucijos teisinėms nuostatoms, savyje turi nusikalstamos veikos požymius ir niekuomet negali Tautai atnešti jokių pozityvių vaisių.

TUOS ASMENIS, KURIE GALVOJA, KAD: „JŪS RAŠYKITE, O MES VIS TIEK SAVO DARYSIME“ – AŠ TURIU NUVILTI. POSOVIETINĖS VALDININKIJOS NETEISĖTOMS VEIKOMS TAIP PAT GALIOJA 1994-05-27 LR KONSTITUCINIO TEISMO BYLOS Nr. 12/93 NUTARIME KONSTATUOTA TAISYKLĖ, KAD „...NETEISĖS PAGRINDU TEISĖ NEATSIRANDA“. TODĖL, PONAI, SVETIMOS ŽEMĖ PREKIAUTOJAI – SAVO „KROMELĮ“ JAU GALITE UŽDARYTI. ABEJOJANTIEMS PRIMENU: DABAR IŠ ASMENS YRA ATIMAMAS TO ASMENS ĮSIGYTAS (NIEKO NEŽINANT APIE VAGYSTĘ) VOGTAS AUTOMOBILIS. TAI REIŠKIA, KAD JŪSŲ DABAR PIGIAI ĮSIGYTOS SVETIMOS ŽEMĖS VALDOS ATEITYJE IŠ JŪSŲ BUS NEABEJOTINAI ATIMTOS. TAI, KAD TOJE ŽEMĖJE STOVI JŪSŲ STATINIAI DAR NIEKO NEREIŠKIA, NES PAGRINDINIS TURTAS (KURIS NIEKUOMET TEISĖTAI NEPERĖJO JŪSŲ NUOSAVYBĖN) YRA ŽEMĖS VALDA. TOS VALDOS UŽSTATYMAS TIK APSUNKINA PADĖTĮ – NES TEISĖTAM SAVININKUI NELEIDŽIA SAVO NUOŽIŪRA DISPONUOTI JAM PRIKLAUSANČIA ŽEME - DĖL KO TAS SAVININKAS NUOLAT PATIRIA REALIUS MATERIALINIUS NUOSTOLIUS. LIETUVOJE ATKŪRUS TIKRAI TEISINĘ VALSTYBĘ - TUOS NUOSTOLIUS TEISĖTAM SAVININKUI PRIVALĖS KOMPENSUOTI KLIUDANČIŲ NAUDOTIS ŽEME PASTATŲ SAVININKAI. TOKIU BŪDU LENGVO PASIPELNIJIMO MĖGĖJAI BUS ĮTIKINTI, KAD NEDORAI ELGTIS (PADARANT REALIĄ ŽALĄ KITIEMS PILIEČIAMS) JIEMS PATIEMS YRA EKONOMIŠKAI NENAUDINGA.

Zenonas Jurgelevičius
Lietuvos Žmogaus Teisių Centro narys

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 13 Sau 2009 00:36. Iš viso redaguota 2 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 13 Sau 2009 00:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (IV dalis)


Šaltinis - http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/9449

Sergėkitės netikrų pranašų, kurie ateina pas jus
avių kailyje, o viduje yra plėšrūs vilkai. Jus pažinsite juos iš vaisių...“
Kalno pamokslas

IV dalis: Kaip veikia teisėtas bet neteisingas teisingumas?


„Klausimas: "kas taps viršininku?" yra panašus į klausimą:
"kas kvartete dainuos tenoru?" Žinoma, tas, kuris gali
dainuoti tenoru“.
H. Fordas

Normalioje teisinėje valstybėje  šiame straipsnyje pateiktos informacijos užtektų, kad neteisėtas veikas vykdę valstybės pareigūnai  visam laikui  atsistatydintų iš savo užimamų pareigų. Deja, mes gyvename posovietinėje Lietuvoje ir todėl mums dar ilgai teks aiškinti: kodėl posovietiniams pareigūnams  yra privalu laikytis visuotinai priimtų moralės ir teisės normų reikalavimų - taip kaip jų privalu laikytis eiliniams piliečiams. Taip yra todėl, kad į H. Fordo klausimą: "kas kvartete dainuos tenoru?" – posovietinėje Lietuvoje atsakoma: „tas, kurį paskirs politikai“ (to asmens galėjimas dainuoti tenoru pas mus nebūtinas) . Kadangi posovietinėje Lietuvoje yra amžini politikai (jie taip pat yra ir „specialistai“ ir „elitas“ ir „aukštuomenė) – tai man įrodyti jų neatitikimą užsiimtoms pareigoms bus gana sudėtinga.  Mane nudžiugino tai, kad šiame nelengvame darbe (man to neprašant) nusprendė padėti Kauno apskrities administracija.  Todėl aš labai dėkoju Kauno apskrities administracijai už pagalbą aiškinantis: kas yra kas posovietinėje Lietuvoje. Gerb. skaitytojus nedelsdamas supažindinu su (šio straipsnio pirmąsias dalis jau  spausdinant „Lietuvos Aide“) minėtos administracijos mano motinai atsiustų  dokumentų turiniu. Kad oponentai mane  neapkaltintų prioritetų suteikimu savo  asmeniniams interesms – šioje vietoje aš esu priverstas pateikti trumpą papildomą išaiškinimą:

Laikau būtinu atkreipti gerb. skaitytojų dėmesį į tai, kad Kauno rajone esantis Ringaudų kaimas yra prieškarinės nepriklausomos Lietuvos valstybės nepriklausomybės kovų savanorių – t.y, savo konkrečiais darbais prisidėjusių prie Lietuvos nepriklausomybės apgynimo ir už tai iš Lietuvos valstybės gavusių žemės sklypus žmonių kaimas. Mano motinos Elzbietos Jurgelevičienės (Eisrotaitės) tėvas, Vincas Aišrotas (pavardė taip įrašyta žemės skyrimo akte), 1926 metais Ringauduose (kaip žuvusio Lietuvos savanorio Jono Eisroto tėvas) gavo 9,0304 ha žemės. Kitas mano motinos brolis, Juozas Eisrotas 1947 metais buvo suimtas sovietinių istrebitelių, nes teikė žinias Lietuvos partizanams. Kadangi kankinamas jis nieko neišdavė, tai po savaitės nežmoniškų kankinimų (kurie jauną stiprų 17 metų vyrą pavertė pražilusiu sulinkusiu seneliu)– buvo nuvežtas į Tabariškių kaimo laukus ir nušautas kaip „bandantis pabėgti“. Kaip teigė prieš tai jį konvojuojamą į Garliavą matę liudininkai - jau tuomet jis negalėjo ne tik bėgti, bet ir beveik negalėjo paeiti...

Dabartiniu laiku savo indėlį į žmoniškos Tautos ateities kūrimą įnešu aš. Todėl man labai  keistu atrodo posovietinės Lietuvos „valdžią turinčiųjų“ patriotizmo supratimas – nes jie nusprendė „iki siūlo galo“ apiplėšti mus ir kitus Lietuvos savanorių bei rezistencijos dalyvių gimines ir ne tik Ringaudų kaime. Posovietinėje Lietuvoje tapo vos ne tradicija vietoje kiekvieno Lietuvos savanorių kaimo įkurti žemvagių kaimą. Taip senąjį patriotizmo ir žmogiškosios savigarbos supratimą išsaugojusių šeimų nariai ne tik visiškai apiplėšiami materialiai ir priverčiami prašyti malonės pas svetimo turto grobikus - bet  tos  ekonominės  priespaudos taikymo pasėkoje priverčiami  pakeisti savo dvasinį pasaulį  (t.y., prisitaikyti prie „valdžią turinčiųjų“ vykdomo neteisingumo, pripažįstant jį normaliu gyvenimo reiškiniu). Todėl man ir kyla abejonės – ar mes tikrai gyvename teisinį tęstinumą iš prieškarinės nepriklausomos Lietuvos valstybės turinčioje šalyje? Gal posovietinė Lietuva jau yra ta šalis, kurioje panaudodami prievartą ir apgaulę  tie: „kas buvo niekas - jau  tapo viskuo?“ (užuomina į „Internacionalo“ tekstą). Posovietinės valdžios teroro prieš mano šeimą  pavyzdį panaudoju tik todėl, kad tai yra geriausiai man žinomi ir nesunkiai įrodomi faktai.

Čia mano cituojamų dokumentų turinys ir kitos Kauno apskrities administracijos pareigūnų  veikos (arba neveikimai) atskleis tikrą posovietinės Lietuvos „valdžią turinčiųjų“ (save prilyginančių  valstybei) požiūrį į prieškarinės Lietuvos nepriklausomybės kovų savanorius ir pokario rezistentus, bei faktais įrodys, kad ne tik Kauno apskrities administracijos - bet ir kitų, privalančių užtikrinti teisės ir teisingumo viršenybę prieš atskirų asmenų vykdomą savivalę Lietuvos valstybės institucijų pareigūnai neatlieka savo tiesioginių pareigų. Tai  gerb. skaitytojams padės pilniau suprasti - kas yra kas posovietinėje Lietuvoje.

2005-09-21 mano motina, Elzbieta Jurgelevičienė, iš Kauno rajono žemėtvarkos skyriaus gavo laišką, kuriame buvo įdėti šie trys dokumentai:

1. Kauno apskrities  viršininko 2005 m. rugsėjo 9 d. ĮSAKYMAS   Nr. 02-05-8830: „DĖL NUOSAVYBĖS TEISIŲ Į IŠLIKUSĮ NEKILNOJAMĄJĮ TURTĄ“ (citatos pradžia):

„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymu ( Žin., 1997, Nr.65-1558), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 29 d. nutarimu Nr. 1057 „Dėl Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarkos ir sąlygų" ir šiuo nutarimu patvirtinta Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarka ( Žin., 1997, Nr.90-2256 ) ir atsižvelgdamas į tai, kad iki įstatyme nurodyto termino Elzbieta Jurgelevičienė nepateikė nuosavybės teisę bei giminystės ryšį įrodančių dokumentų, ir į Kauno rajono žemėtvarkos skyriaus vyresn. specialistės Gražinos Jonikaitės pažymą:

l.Neatkuriu nuosavybės teisių Elzbietai Jurgelevičienei į jos prašyme nurodyto žemės savininko Vinco Eišroto 4,51 ha žemės Ringaudų k., Ringaudų sen., Kauno r.

2. P a v e d u Kauno rajono žemėtvarkos skyriui įsakymą ir Kauno rajono žemėtvarkos skyriaus vyresn. specialistės Gražinos Jonikaitės pažymą išsiųsti Elzbietai Jurgelevičienei.
Zigmantas Benjaminas Kazakevičius“ (citatos pabaiga).  Šis dokumentas yra be parašo, “patvirtintas” tik Kauno viršininko administracijos antspaudu: “Personalo ir ūkio skyrius” “Dokumentų poskyris”.

2. Kauno apskrities viršininko administrcijos Žemės tvarkymo departamento Kauno  rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjo Tautvydo Tamošiūno pasirašytas 2005-09-20 raštas Nr.     S6- 1855 “DĖL NUOSAVYBĖS TEISIŲ ATKŪRIMO” (citatos pradžia):

“Elzbietai Jurgelevičienei…

Siunčiame Jums Kauno apskrities viršininko 2005 m. rugsėjo 9 d. įsakymą  Nr. 02-05-8830 „Dėl nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą" ir Kauno rajono žemėtvarkos skyriaus vyresn. specialistės G. Jonikaitės pažymą.

Informuojame, kad Jūs turite teisę Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka skųsti įsakymą Kauno apygardos administraciniam teismui per 1 mėnesį nuo skundžiamojo akto įteikimo dienos.

Taip pat atkreipiame Jūsų dėmesį, kad 2004-10-12 pakeitus LR piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 10 straipsnį, kuriuo numatyta, kad asmenys nustatytais terminais nepateikę prašymų dėl nuosavybės teisių atkūrimo iki 2001-12-31 bei nuosavybės teisę ir giminystės ryšį su žemės savininku patvirtinančių dokumentų iki 2003-12-31, turi galimybę atnaujinti praleistus terminus, jei administracinis teismas pripažintų priežastis, dėl kurių įstatymo nustatyti terminai buvo praleisti, svarbiomis. Administraciniam teismui atnaujinus praleistus terminus ir įsiteisėjus teismo sprendimui Jūs turėsite Žemėtvarkos skyriui pateikti trūkstamus dokumentus. Tuo atveju, jei pateiktų nuosavybės teisę ir giminystės ryšį su žemės savininku įrodančių dokumentų nepakanka, Jūs turite teisę kreiptis į teismą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo LR CPK nustatyta tvarka.

PRIDEDAMA:
1 .Kauno apskrities viršininko 2005-09-09 įsakymas Nr. 02-05-8830.
2. Kauno rajono žemėtvarkos skyriaus vyresn. specialistės G. Jonikaitės pažyma.

Vedėjas         (parašas)       Tautvydas Tamošiūnas” (citatos pabaiga).

3. Kauno apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamento Kauno  rajono žemėtvarkos skyriaus 2005-07-15  PAŽYMA: “DĖL NUOSAVYBĖS TEISIŲ Į IŠLIKUSĮ NEKILNOJAMĄJĮ TURTĄ” Nr. ĮP-493 (citatos pradžia):

“1991 m. spalio mėn. 14 d. Elzbieta Jurgelevičienė, gyv. Tabariškių k., Ringaudų sen., Kauno r. Noreikiškių apylinkės agrarinės reformos tarnybai pateikė prašymą dėl nuosavybės teisių atkūrimo į buv. žemės savininko Vinco Eišroto žemę Ringaudų kaime, Ringaudų seniūnijoje, Kauno rajone. Ji pretenduoja į 4,50 ha žemės. 1992 m. gruodžio mėn. 21 d. prašymą atkurti nuosavybės teises į šio savininko žemės dalį - 3,01 ha pateikė kita pretendentė Genovaitė Bublienė, gyv. Pramonės pr. 32-49, Kaune.

1926 m. Žemės ūkio ministerija žemės perleidimo aktu perleido Aišrotui Vincui, Mykolo 9,0304 ha žemės sklypą. Įsiteisėjusiu Kauno rajono apylinkės teismo 1995 m. rugsėjo 6 d. sprendimu civilinėje byloje Nr. 2-910/95 nustatytas juridinę reikšmę turintis faktas, kad Andrius Miknevičius iki 1940 m. asmeninės nuosavybės teisėmis valdė 4,515 ha žemės. Pretendentams į A. Miknevičiaus žemę nuosavybės teisės atkurtos ir sprendimai dėl nuosavybės teisių atkūrimo priimti.

Aprašomojoje sprendimo dalyje nurodoma, kad Vincas Eišrotas mirė 1937 m. ir jo žemės dalį paveldėjo Ona Miknevičienė, kuri žemę perleido Andriui Miknevičiui. Teismo rezoliucinėje dalyje nėra nurodoma, kad nustatomas juridinę reikšmę turintis faktas, kad Elžbieta Eišrotienė paveldėjo kitą Vinco Eišroto žemės sklypo dalį (4,515 ha) ir nuosavybės teisėmis valdė iki 1940 m. paveldėtą sklypą.

Bublienė Genovaitė pretenduoja į nuosavybės teisių atkūrimą į Vinco Eišroto nuosavybės teisėmis valdytą žemę. G. Bublienė yra Motiejaus Aišroto (Vinco ir Ievos Aišrotų sūnaus) dukra. Pripažinus, kad po Vinco Eišroto mirties dalį sklypo paveldėjo Elzbieta Aišrotienė, G. Bublienė netektų teisės į nuosavybės teisių atkūrimą.

Pagal pateiktus dokumentus negalima tiksliai nustatyti, kas po Vinco Eišroto mirties 1937 m. paveldėjo likusią žemės dalį 4,515 ha. 2001 m. rugsėjo 19 d. Kauno rajono komisija dėl žemės valdymo nuosavybės teisėmis faktą įrodantiems papildomiems dokumentams nagrinėti pripažino, kad esamų dokumentų nepakanka nuosavybės teisėms atkurti ir pasiūlė Elzbietai Jurgelevičienei ir Genovaitei Bublienei kreiptis į teismą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo, tačiau šia teise pasinaudota nebuvo. 2003 m. gegužės 13 d. Kauno apskrities viršininko įsakymu Nr. V-213 buvo nepatenkintas Elzbietos Jurgelevičienės prašymas atkurti nuosavybės teises, grąžinant natūra 4,5 ha žemės Ringaudų k., Kauno r, tačiau pretendentė šio įsakymo Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka neskundė.

Kadangi pretendentės į teismą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo nesikreipė, E. Jurgelevičienė trūkstamų giminystės ryšio dokumentų nepateikė, todėl siūlau Elzbietai Jurgelevičienei ir Genovaitei Bublienei neatkurti nuosavybės teisių į Vinco Eišroto žemę (4,515 ha) Ringaudų k., Ringaudų sen., Kauno r.

Vyresn. specialistė    Gražina  Jonikaitė (parašas)

Užbėgdamas į priekį gerb. skaitytojus informuoju, kad vyresniosios specialistės G. Jonikaitės teiginys, kad  E. Jurgelevičienė iki 2005-07-15 nepateikė: “trūkstamų giminystės ryšio dokumentų” neatitinka tiesai. Minėtų  dokumentų patvirtintas kopijas  tuometinės Kauno rajono Noreikiškių apylinkės Agrarinės reformos tarnybos (vėliau – žemėtvarkos tarnybos) pareigūnams E. Jurgelevičienė  įteikė net kelis kartus, atsiliepdama į kiekvieną tų pareigūnų pareikštą minėtų dokumentų pareikalavimą. Pirmą kartą Noreikiškių Agrarinės reformos tarnybai tie dokumentai buvo pateikti 1991 m., (ką netrukus įrodysiu atitinkamais dokumentais). Kaip matysime iš šiame straipsnyje pateiktų dokumentų tekstų - kartą tuos dokumentus kartu su LR Kauno rajono Vyriausiam policijos komisarui S. Šestakovui adresuotu 2003 m. rugpjūčio 13 d. Elzbietos Jurgelevičienės įgalioto atstovo Zenono Jurgelevičiaus prašymu Kauno apskrities viršininko administracijai persiuntė Kauno rajono policija. Tačiau norint iš teisėtų savininkų atimti jų paveldimą žemės valdą reikalinga priežastis ir tokia priežastimi šiuo atveju yra vyr. specialistės G. Jonikaitės melas.

Grįždamas prie nuoseklaus straipsnio medžiagos pateikimo konstatuoju, kad vyresnioji specialistė G. Jonikaitė visiškai teisingai pastebi, jog šis (gerb. skaitytojų dėmesiui pateikiamas) Kauno apskrities viršininko įsakymas dėl nuosavybės teisių į išlikusį turtą neatkūrimo E. Jurgelevičienei yra jau nebe pirmas. Kažkodėl Kauno apskrities viršininkus labai neramina tas E. Jurgelevičienės paveldimos žemės lopinėlis. Net pakartotinus įsakymus dėl jo rašo...

Siūlau susipažinti su ankstesnio Kauno apskrities viršininko įsakymo turiniu:

Kauno apskrities viršininkas. 2003 m. gegužės 13 d.  ĮSAKYMAS: “DĖL ELZBIETOS JURGELEVIČIENĖS PRAŠYMO” Nr.V-213 (citatos pradžia):
“Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu (Žin., 1999, Nr. 60-1945) ir atsižvelgdamas į Teisės departamento vyresniosios specialistės Jurgitos Blažauskaitės 2003 m. gegužės 9 d. teikimą „Dėl Elzbietos Jurgelevičienės prašymo":
nepatenkinu Elzbietos Jurgelevičienės prašymo dėl nuosavybės teisių atkūrimo į 4,5 ha žemės, esančios Ringaudų k., Kauno r., natūra.

Viršininkas     Valentinas Kalinauskas (citatos pabaiga)”

(šis dokumentas yra be parašo, “patvirtintas” tik Kauno viršininko administracijos antspaudu: “Personalo ir ūkio skyrius” “Dokumentų poskyris”).

Nors šio, pirmojo, 2003 m. gegužės 13 d.  “Įsakymo” Nr.V-213  surašymo formą ir patvirtinimą aš sukritikavau iš esmės,  tačiau kaip patys matote ir antrasis - 2005 m. rugsėjo 9 d.  Kauno apskrities viršininko įsakymas  Nr. 02-05-8830 šiuo požiūriu tikrai ne ką geresnis. Tačiau taupydamas skaitytojų kantrybę - aš čia tokias „smulkmenas“ kaip teisingas dokumentų įforminimas neaptarinėsiu (nors nuo dokumento tinkamo surašymo ir patvirtinimo tiesiogiai priklauso to dokumento galiojimas arba negaliojimas).

Skaitant antrąjį „Įsakymą“ dėl tos pačios žemės negrąžinimo malonu jau tai, kad po grynai vergvaldiško tono pirmajame „Įsakyme“ – antrajame bent jau bandoma sudaryti teisėtumo įspūdį, nurodant lyg ir teisines priežastis - dėl kurių  E. Jurgelevičienei negrąžinama jos paveldima žemė: „Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymu ( Žin., 1997, Nr.65-1558), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 29 d. nutarimu Nr. 1057 „Dėl Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarkos ir sąlygų" ir šiuo nutarimu patvirtinta Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarka ( Žin., 1997, Nr.90-2256 ) ir atsižvelgdamas į tai, kad iki įstatyme nurodyto termino Elzbieta Jurgelevičienė nepateikė nuosavybės teisę bei giminystės ryšį įrodančių dokumentų...“. Jūs, gerb. skaitytojai, kurie skaitėte šio straipsnio I ir II dalis galite pastebėti, kad Kauno apskrities administracijos viršininkas praktiškai taiko Lietuvos Respublikos pasirašytas ir ratifikuotas Tarptautines Konvencijas pažeidžiantį įstatymą ir būsite visiškai teisūs. Tačiau lieka dar viena E. Jurgelevičienės paveldimos žemės negrąžinimo priežastis – tai „teisėtuose bet neteisinguose“ posovietinės LR „įstatymuose“ keliamo reikalavimo: agrarinės reformos tarnybai pateikti tų įstatymų nurodytus  dokumentus, neįvykdymas. Šį reikalavimą aš galėčiau teisiškai argumentuotai atmesti, kaip teisiškai niekinio „įstatymo“ (dėl to teisiškai nepagrįstą) reikalavimą - tačiau tuomet kiti panašiai valdininkų klaidinami žmonės nesusipažintų su jiems galinčia būti naudinga informacija. Todėl į minėtą kaltinimą atsakysiu ilga citata iš raštiško E. Jurgelevičienės atstovo (t.y., mano) teisybės ieškojimo teisę ir teisingumą ginančioje policijoje. Tuo pačiu Jūs susipažinsite su tikrais faktais, kaip „mus gina mūsų policija“. Tas savo kreipimosi į policiją turinio vietas, kuriose policijos pareigūnams išaiškinami mano šio straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse Jums pateikti teoriniai ir praktiniai nuosavybės teisės pagrindai (kad nesikartoti ir taip sutaupyti Jūsų laiką) aš praleisiu - tačiau tikiuosi, kad Jūs tų imperatyvių (visiems privalomų vykdyti) teisės normų nepamiršite, kadangi jas pamiršus Jums taps neįmanomu bendras teisingas teisinis čia spausdinamos medžiagos supratimas (citatos pradžia):

„LIETUVOS RESPUBLIKOS KAUNO RAJONO VYRIAUSIAJAM POLICIJOS
KOMISARUI S. ŠESTAKOVUI

2003 m. rugpjūčio 13 d.

Elzbietos Jurgelevičienės įgalioto atstovo Zenono Jurgelevičiaus
PRAŠYMAS, 2003-08-13 Lietuvos Respublikos VRM Kauno raj. policijos komisariate įregistruotas  Reg. Nr. S – J – 38.

1991 m. spalio 14 d. E. Jurgelevičienė Kauno rajono Noreikiškių apylinkės Agrarinės reformos tarnybai (ART) įteikė pareiškimą dėl paveldimos žemės susigrąžinimo natūra. Tuomet žemės grąžinimas LR piliečiams buvo vykdomas vadovaujantis 1991 m. birželio 18 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos priimtu LR įstatymu „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų". Minėto įstatymo 19 straipsnis: „Sprendimų dėl nuosavybės teisės atstatymo priėmimas" nustatė, kad: „Šio įstatymo 18 straipsnyje nurodytos institucijos turi išnagrinėti piliečių prašymus ir priimti sprendimus dėl nuosavybės teisės atstatymo per 3 mėnesius nuo dokumentų, įrodančių nuosavybės teisę, pateikimo dienos". Tai reiškia, kad Kauno rajono Noreikiškių apylinkės agrarinės reformos tarnyba iki 1992-01-14 privalėjo priimti sprendimą dėl E. Jurgelevičienės paveldimos žemės grąžinimo. Nuo to termino jau praėjo 11 metų. Minėtos vietovės žemėtvarkininkai E. Jurgelevičienei ne tik nesugrąžino paveldimą žemę, bet ir įvykdė šiuos LR įstatymų ir Tarptautinės teisės pažeidimus:

1. Kauno apskrities ir Kauno rajono žemėtvarkos tarnybų darbuotojų įvykdyti teisės pažeidimai:

1.1. Žemėtvarkos ir teisės specialistai iš E. Jurgelevičienės žemės susigrąžinimo bylos išėmė ir pradangino šiuos dokumentus: E. Jurgelevičienės sutuoktuvių liudijimą, Valstybinio žemės perleidimo V. Aišrotui (taip tekste!) aktą ir pretendentų susitarimą. Tuo būdu jie sudarė galimybę vilkinti paveldimos žemės grąžinimą E. Jurgelevičienei. Šį vilkinimą patvirtina šie žemėtvarkininkų rašyti dokumentai:

2001 m. rugsėjo 19 d. „Kauno rajono komisija dėl žemės valdymo nuosavybės teisėmis faktą įrodantiems papildomiems dokumentams nagrinėti", susidedanti iš šio rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjo Tautvydo Tamošiūno ir narių: Kauno apskrities teisės ir turto valdymo departamento vyr. juristės Violetos Tamašauskienės, žemėtvarkos skyriaus vyriausiojo specialisto Alberto Viršilo, specialistės Ringaudų ir Akademijos seniūnijose Gražinos Jonikaitės išnagrinėjo papildomus dokumentus ir nutarė:

„ Esamų dokumentų:
1. Kauno Valstybinio Archyvo pažymėjimo Nr. A-l 1991-12-31.
2. Žemės ūkio ministerijos Tvarkymo ir sėjomainų valdybos žemės apskaitos žiniaraščio 1948
m. įrašo Nr. 39.

dėl buvusio savininko Elžbietos Eišrotienės turėtos žemės bendro ploto 4,515 ha ... Kauno apskrityje Kauno rajone Garliavos valsčiuje Ringaudų seniūnijoje Ringaudų kaime nepakanka nuosavybės teisėms atkurti.

Pretendentai         Elzbieta Jurgelevičienė Genovaitė Būblienė ".

Minėta komisija siūlo kreiptis į teismą, arba ieškoti papildomų dokumentų.

2002-05-20 pranešime Nr. 295, adresuotame E. Jurgelevičienei Kauno apskrities viršininko administracijos žemės tvarkymo departamento Kauno skyriaus specialistė G. Jonikaitė informuoja E. Jurgelevičienę:

„ Pagal LR piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo II-o skyriaus 10 straipsnio 4-tą punktą piliečiai, padavę prašymus atkurti nuosavybės teises į nekilnojamąjį turtą, bet nepateikę nuosavybės teises bei giminystės ryšį su savininku patvirtinančių dokumentų, šiuos dokumentus turi pateikti iki 2002 m. I i e p o s  1 d.

Piliečiai, praleidę nustatytą terminą, netenka teisės į nuosavybės teisių atkūrimą pagal šį įstatymą.

Pagal parengtą 2001-09-19 Kauno rajono komisijos dėl žemės valdymo nuosavybės teisėmis faktą įrodantiems papildomiems dokumentams nagrinėti pasiūlymą esamų dokumentų dėl buvusios žemės savininkės Elžbietos Eišrotienės turėtos žemės 4,515 ha Ringaudų kaime nepakanka nuosavybės teisėms atkurti.

Dėl žemės valdymo nuosavybės teisėmis fakto nustatymo Jūs privalote kreiptis į teismą.

Iš giminystės ryšį patvirtinančių dokumentų Jums į žemėtvarkos skyrių Ringaudų ir Akademijos seniūnijose (Šiltnamių 1, Noreikiškės) reikalinga pristatyti savo santuokos liudijimo kopiją. Atvykstant prašau su savimi turėti pasą, pastatų teisinės registracijos dokumentus. "

2003-03-28 aš paštu gavau Kauno apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamento Kauno rajono žemėtvarkos skyriaus Ringauduose specialistės G. Jonikaitės 2003-03-24 raštą Nr. 184-10 „Dėl paveldimos žemės":

„Primename, kad pagal Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 10 str. 4p. piliečiai, padavę prašymus atkurti nuosavybės teises į nekilnojamąjį turtą, bet nepateikę nuosavybės teises bei giminystės ryšį su savininku patvirtinančių dokumentų šiuos dokumentus pateikia iki š. m. liepos 1d.

Piliečiai, praleidę nustatytą terminą, netenka teisės į nuosavybės teisių atkūrimą pagal šį įstatymą.

Prašome iki š. m. balandžio 1 d. pateikti papildomą prašymą žemėtvarkos skyriui, nurodant kokį kompensavimo būdą Jūs pasirinksite už dalį valstybės išperkamos žemės. Nepareiškus valios dėl nuosavybės teisių atkūrimo būdo, nuosavybės teisės bus atkuriamos prašymus nagrinėjančios institucijos parinktu būdu ".

Elzbieta Jurgelevičienė, atsakydama į šiuos žemėtvarkos tarnybos pareigūnų raštus pareiškia:

1991 m. spalio 14 d. Kauno rajono Noreikiškių apylinkės Agrarinės reformos tarnybai (ART) aš įteikiau pareiškimą dėl paveldimos žemės susigrąžinimo natūra ir šiai tarnybai „už dokumentų įforminimą" sumokėjau penkiasdešimt rublių (kvito Nr. 400164). 1992 m. kovo 6 dieną tuometinis Kauno rajono Noreikiškių ART pirmininkas V. Bilskis man išdavė „Pažymą", kad mano tėvas Eišrotas Vincas iki 1940 m. liepos 22 d. Kauno apskrityje Garliavos valsčiuje Ringaudų kaime buvo 9,03 ha žemės valdos savininku. Toje pažymoje įrašyta, kad ji parengta pagal šiuos mano Noreikiškių Agrarinės reformos tarnybai pristatytus dokumentus:

1. Prašymą grąžinti žemę;
2. Archyvo pažymėjimą;
3. Mirties liudijimą(2 vnt); (abiejų tėvų- Z.J. pastaba)
4. Sutuoktuvių liudijimą (2 vnt.); (Eišroto V. ir E. Rugieniutės, bei E. Eisrotaitės ir J. Jurgelevi
čiaus - Z.J. pastaba)
5. Žemės perleidimo aktą;
6. Pretendentų susitarimą (3 pretendentai); (žr. pridedamą dokumentą Nr.4)

Pažyma apie mano santuoką su J. Jurgelevičiumi LR Kauno rajono valdybos Civilinės metrikacijos skyriuje išduota 1991 m. spalio 24 d., registracijos Nr. 1966. (žr. pridedamą dokumentą Nr.5)

1.2. Minėtų žemėtvarkos tarnybų darbuotojai į oficialius dokumentus įrašė šiuos žinomai neteisingus duomenis:

1) 1993-01-30 Zenonui Jurgelevičiui Kauno Valstybinio Archyvo išduotame Archyvo pažymėjime A-308 konstatuojama: „Kauno apskrities mokesčių inspekcijos archyvinio fondo dokumentuose, 1935-1943 metų Garliavos valsčiaus žemės mokesčių ir žemės išperkamųjų mokesčių mokėtojų byloje įrašytas savininkas Eišrotas (taip dokumente) Vincas, Ringaudų kaime turėjęs 9,03 ha žemės... Mokesčiai mokėti 1935-1943 metais. Yra įrašas: „nuo išperkamųjų žemės mokesčių sumoje 1891,80 Lt atleistas...". 2001 m. rugsėjo 19 d. „Kauno rajono komisija dėl žemės valdymo nuosavybės teisėmis faktą įrodantiems papildomiems dokumentams nagrinėti" be jokio teisinio pagrindo pusės (4,515 ha) Vincui Eišrotui priklaususios žemės savininke paskelbė buvus jo žmoną Elžbietą Eišrotienę.

2) Pagal 1997 m. liepos 1 d. LR įstatymo Nr.VIII-359 (Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo) 9 str. 1 d. valstybinių archyvų išduoti pažymėjimai yra nuosavybės teisę įrodantys dokumentai. Minėti specialistai nepagrįstai reikalauja papildomų dokumentų.

3) 2001 m. rugsėjo 19 d. pasiūlyme E. Jurgelevičienei minėta žemėtvarkos ir teisės specialistų
komisija pretendente iki 1940 m. liepos 1 d. Elžbietai Eišrotienei priklausiusios žemės susigrąžinimui įrašė pilietę Genovaitę Būblienę. Jeigu žemėtvarkos ir teisės specialistai teisūs ir žemės savininke buvo tapusi Elžbieta Eišrotienė - tai reiškia, kad po V. Eišroto mirties 1937 m. susiformavo E. Eišrotienės šeimos šeimyninė žemėnauda. Kadangi G. Būblienė niekuomet nebuvo
E. Eišrotienės šeimos nare - tai kokiu teisiniu pagrindu Kauno apskrities žemėtvarkos tarnybų specialistai ją (G. Būblienę) iki šio momento skelbia esant E. Eišrotienės šeimyninės žemėnaudos paveldėtoja?

4) 1992-05-04 Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministro A.Nasvyčio pasirašytame
rašte Nr. 1-112-J-180 konstatuojama:
„Kartu su Žemės ūkio ministerija išnagrinėję vietoje Jurgelevičiaus Zenono pareiškimą dėl žemės grąžinimo Kauno rajono Noreikiškių apylinkėje Ringaudų gyvenvietėje pranešame, kad buvęs žemės savininkas Aišrota Vincas turėjo 9,0 ha žemės. Jis yra miręs ir šiuo metu pretendentai į 9,0 ha žemės plotą yra jo dukra, Jurgelevičiaus Zenono motina, E. Jurgelevičienė-Aišrotaitė, turinti teisę į 4,5 ha žemės plotą ir V. Aišrotos mirusios dukters O. Miknevičienės-Aišrotaitės 4 vaikai į 4,5 ha žemės plotą. Be E. Jurgelevičienės sūnaus Jurgelevičiaus Zenono yra dar 3 vaikai." Tai reiškia, kad Kauno apskrities žemėtvarkos tarnybų specialistai neatsižvelgia į aukštesnių Lietuvos valstybės valstybinių institucijų, anksčiau nustatytus faktus.

5) 1995 m. rugsėjo 6 d. Kauno rajono apylinkės teismo sprendime civilinėje byloje Nr. 2-910/95 buvo sprendžiamas juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo klausimas: dėl Vinco Eišroto žemės paveldėjimo. Teismas nustatė:

„pareiškėjų atstovas prašo pareiškimą tenkinti. Paaiškino, kad pareiškėjų senelis Vincas Eišrotas Kauno raj. Noreikiškių apyl. Ringaudų km. nuosavybės teisėmis valdė 9,304 ha žemės. 1937 m. senelis mirė ir jo žemę lygiomis dalimis po 4,515 ha paveldėjo jo žmona Elžbieta Eišrotienė ir pareiškėjų motina Ona Miknevičienė, kuri žemę perleido Andriui Miknevičiui. Nuosavybės dokumentai neišlikę. Prašo teismą nustatyti juridinį faktą, patvirtinantį tėvo nuosavybę į minėtą žemę.

Suinteresuoto asmens atstovas į teismo posėdį neatvyko, prašo bylą nagrinėti jam nedalyvaujant.

Pareiškimas tenkintinas. Nustatyta, kad A. Miknevičius nuosavybės teisėmis valdė 4,515 ha žemės Kauno raj. Noreikiškių apyl. Ringaudų km. Nuosavybės dokumentai neišliko, tačiau minėtą aplinkybę patvirtino teismo posėdyje dalyvavę liudytojai. Netikėti jų parodymais teismas neturi pagrindo. Be to 1993 m. archyvo pažymoje Nr. A-308 taip pat nurodyta, kad 1945-1946 m. kaimo ūkinėje knygoje įrašytas A. Miknevičiaus ūkis, kuris turėjo 4 ha žemės. Aplinkybių, leidžiančių manyti priešingai, nenustatyta. Todėl teismas mano, kad yra pakankamas pagrindas pareiškimą tenkinti." (žr. pridedamą dokumentą Nr.6)

Šioje civ. byloje yra Alšėnų - Noreikiškių ART žemėtvarkininkės Gražinos Jonikaitės sudarytas ir patvirtintas apvaliu Alšėnų - Noreikiškių ART antspaudu „Eišroto Vinco žemės sklypo Ringaudų km. atsidalinimo planas" (žr. pridedamą dokumentą Nr.7), kuriame po 4,515 ha žemės priklauso Eišrotienei Elžbietai (E. Jurgelevičienės, motinai) ir Miknevičiui Andriui. Šis teismo sprendimas yra įsiteisėjęs ir privalomas vykdyti net minėtos komisijos žemėtvarkos ir teisės specialistams Šioje civ. byloje svarbu tai - kad V. Eišroto žemės padalijimo i dvi šeimynines žemės valdas faktas ir tu dviejų žemės valdų savininkai buvo nustatyti ir patvirtinti liudytojų parodymais (žr. pridedamą dokumentą Nr.2). Tačiau Alšėnų - Noreikiškių ART žemėtvarkininkė Gražina Jonikaitė Kauno rajono apylinkės teismui pateikė žinomai neteisingą informaciją apie tai - kad 4,515 ha žemės priklausė vien tik E. Jurgelevičienės motinai Eišrotienei Elžbietai. Po V. Eišroto mirties 1937 m. - teisme buvo padalinta jo žemės valda. Teismo dokumentai neišlikę. Pagal iki 1940-06-15 (sovietinės Lietuvos valstybės okupacijos) mūsų žemės buvimo vietoje galiojusį Napoleono Kodeksą mano motina Elzbieta Jurgelevičienė, pokario metais „liaudies gynėjų" nužudytas jos (E. Jurgelevičienės) brolis - Juozas Eisrotas ir E. Jurgelevičienės motina Elžbieta Eišrotienė paveldėjo po 1,5 ha žemės. Taip susiformavo Elžbietos Eišrotienės šeimos žemės valda. Kita 4,5 ha ploto žemės valda, kuri priklausė Miknevičiams irgi susidarė iš kitų trijų (tuo metu dar buvusių gyvų) paveldėtojų, tarp kurių buvo ir G. Būblienės senelis - paveldėtų žemės valdų.

6) 1996 m. lapkričio 12 d. rašte Nr. 1255, adresuotame Noreikiškių agrarinės reformos tarnybos viršininkui ir Kauno rajono mokesčių inspekcijai Lietuvos Respublikos Kauno Apskrities valdytojo administracijos valdytojo pavaduotoja Z. Kubilienė konstatuoja:

„Išnagrinėjus Noreikiškių agrarinės tarnybos 1996 10 29 raštą Nr. 112 ir atsižvelgiant į tai, kad pakoregavus buvusio LŽŪA mokomojo ūkio preliminarinį žemės reformos žemėtvarkos projektą, žemiau išvardintų piliečių naudojama žemė yra priskirta grąžinamai žemei, prašome išvardintus piliečius apmokestinti ne kaip savavališkai užėmusius žemę ir mokančius trigubą mokesčio tarifą, bet normaliu žemės nuomos mokesčiu." Šiame dokumente tarp 14 išvardintų piliečių Nr. 8 įrašyta Elzbietos Jurgelevičienės pavardė. Tai įrodo, kad minėtų žemėtvarkos tarnybų darbuotojai po 1996 10 29 nevykdo LR įstatymais nustatyto žemės grąžinimo teisėtam savininkui (paveldėtojui).

7) 1994 m. spalio lld. Valstybės kontrolės Departamento pareigūnai patikrino Noreikiškių apylinkės ART darbą. Po šio patikrinimo Valstybės kontrolės Departamentas priėmė sprendimą
Nr.67, kurio 3 puslapyje konstatuojama:

„Pažeidžiant galiojusio žemės kodekso 14, 16, 46 ir 120 straipsnius, Kauno r. LDT VK 1990 m. balandžio 23 d. potvarkiu Nr. 57 patvirtinus Ringaudų gyvenvietės detalaus išplanavimo projektą, be Lietuvos Respublikos vyriausybės nutarimo dėl žemės paskirties pakeitimo ir paėmimo, piliečiams buvo išdalinti sklypai individualių gyvenamųjų namų statybai."

8) 1994 m. gegužės 27 d. LR Konstitucinis Teismas byloje Nr. 12/93 nusprendė, kad kaimo
gyvenviečių plėtimas atimant žemę iš vienų piliečių ir perduodant kitiems prieštarauja LR Konstitucijos 23 straipsnio nuostatoms - todėl yra neteisėtas. Sutinkamai su LR Konstitucinio Teismo įstatymo 72 str. nuostatomis įsigaliojus šiam Konstitucinio Teismo sprendimui žemė, kurioje nepradėti statybos darbai turėjo būti grąžinta teisėtiems paveldėtojams. Minėtų žemėtvarkos tarnybų darbuotojai šį LR Konstitucinio teismo sprendimą nevykdo.

9) 1999 11 10 LR Seimo Kontrolierius K. Milkeraitis pažymoje Nr. 99/04-551 „Dėl Zenono Jurgelevičiaus ir V. Vilčinskienės skundų ištyrimo" išaiškina, kad: „Kauno rajono Noreikiškių apylinkėje šie darbai (dokumentų paruošimas piliečių nuosavybės teisių į paveldimą
žemę atkūrimui) neatlikti ir sprendimai dėl M. Danieliaus, V. Eišroto ir daugelio kitų asmenų
žemėvaldų nuosavybės teisių atkūrimo nepriimami nuo 1991 m. Tokia situacija sukurta
LŽŪU, ŽŪM ir Kauno apskrities administracijos pareigūnų veikimu įtakojant kolegialių valstybės valdymo institucijų sprendimus ir sinchronizuotais veiksmais pažeidžiant Noreikiškių
apylinkės pretendentų teises žemės reikalingumo mokslui ir mokymui pretekstu."

2002 m. gegužės 10 d. LR Konstitucinis Teismas paskelbė bylos Nr. 15/2000 nutarimą, kuriame pakartotinai pripažino kad sklypų skyrimas individualioms statyboms prieštarauja LR Konstitucijos 23 str. nuostatoms ir yra neteisėtas net ir tuomet - kuomet jis vykdomas prisidengiant mokslo ir mokymo reikmėmis. Tačiau minėtų žemėtvarkos tarnybų darbuotojai ir šį LR Konstitucinio teismo sprendimą nevykdo.

10) Kauno apskrities žemėtvarkos tarnybų specialistai ir šios apskrities administracija E. Jurgelevičienės paveldimoje žemėje neteisėtai parduoda žemės sklypus individualioms statyboms tretiesiems asmenims.

Tai reiškia, kad minėti žemėtvarkos tarnybų specialistai nevykdo LR įstatymų ir LR pasirašytų bei ratifikuotų tarptautinių Konvencijų reikalavimų, išparduoda jiems nepriklausančią žemę, oficialiuose dokumentuose įrašo ir savo parašais bei tarnybiniais antspaudais patvirtina žinomai neteisingus duomenis ir kitaip savivaliauja. LR Civilinio Kodekso 1.137 straipsnio 3 dalyje tokia veika įvardijama „piktnaudžiavimu teise" ir yra baustina pagal LR Baudžiamojo Kodekso teisines nuostatas.

2. Dėl teisės taikymo:

2.1. Savo vykdomą savivalę minėti žemėtvarkininkai pagrindžia „pagal LR įstatymus vykdomu mano nuosavybės teisių į paveldimą žemę atkūrimu", kuris yra sudėtine posovietinės žemės reformos Lietuvoje dalimi. Toks mano nuosavybės teisės į iš tėvo paveldimą žemę neigimas yra juridiškai nepagrįstas dėl šių priežasčių… (straipsnio autoriaus pastaba: ŠIOJE VIETOJE POLICIJOS KOMISARUI ADRESUOTAME PRAŠYME YRA I IR II ŠIO STRAIPSNIO DALYSE JUMS JAU PRISTATYTAS TEISĖS TEORIJOS IR PRAKTIKOS IŠAIŠKINIMAS, KURĮ AŠ PRALEIDŽIU).

2.3. Šiuo metu taikydami 1997-07-01 LR Seimo priimto „Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą" Nr. VIII-359 ir šio įstatymo vėlesnius papildymus LR žemėtvarkininkai šių įstatymų teisines normas taiko laike atgal. Šiame „Prašyme" mes jau išaiškinome, jog teisės teorijoje neabejojama, kad teisinio reguliavimo srityje galioja taisyklė lex retro non agit, t.y. teisės aktas neturi atgalinio veikimo galios. Ši teisinė nuostata įtvirtinta LR Civilinio Kodekso 1.7 straipsnio 2 dalyje. CK 1.3 straipsnio 2 dalis nustato CK teisinių normų pirmumą prieš kitų įstatymų teisines normas išskyrus atvejus, kai pats CK suteikia pirmumą kitų įstatymų teisinėms normoms. Todėl žemėtvarkininkų bandymai savo siekiamus tikslus pagrįsti specialiojo 1997-07-01 įstatymo Nr. VIII-359 (ir šio įstatymo vėlesnių pataisymų bei papildymų) taikymu laike atgal yra teisiškai nepagrįsti ir todėl nevykdytini.

E. Jurgelevičienės paveldimoje žemės valdoje Kauno apskrities žemėtvarkininkai yra neteisėtai išplanavę žemės sklypus individualioms statyboms. Vieną iš tų sklypų sau pasiskyrė žemėtvarkininkė A. Čekauskienė. Vakar t.y., 2003-08-12 žemėtvarkininkai atliko šio sklypo paženklinimą vietovėje. Paaiškėjo, kad šį žemės sklypą A. Čekauskienė yra pardavusi piliečiui A. Atkočaičiui. Šiam piliečiui Zenonas Jurgelevičius išaiškino, kad jis savo veika prisideda prie žemėtvarkininkų vykdomų teisės pažeidimų. Minėtas pilietis pareiškė, kad tai jam visiškai nesvarbu.

3. Mano prašymas:

3.1 Prašau papunkčiui ištirti šiame „Prašyme" įvardintus E. Jurgelevičienės paveldimos žemės valdos pardavėjų ir pirkėjų neteisėtus veiksmus ir vadovaujantis Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos 6 str. 1 d., bei 13 str., (kurie garantuoja žmogaus teisę į efektyvią teisinę gynybą valstybiniuose organuose ir operatyvią teisminę gynybą) teisinėmis normomis realiai apginti jos nuosavybes teisę į paveldimą žemės valdą.

3.2 Prašau nedelsiant nutraukiant bet kokius piliečio A. Atkočaičio ir kitų neteisėtai besikėsinančių užstatyti E. Jurgelevičienės paveldimą žemės valdą piliečių darbus E. Jurgelevičienės paveldimoje žemės valdoje.
Priedai:

1. E. Jurgelevičienės 2003-05-05 Z. Jurgelevičiui išduoto, Kauno rajono notarės R. Siliūnienės patvirtinto įgaliojimo - registro Nr.2-6316 - kopija.

2. Vinco Eišroto žemės paveldėtojų prašymo dėl žemės grąžinimo, jų susitarimo ir Noreikiškių ART pirmininko V. Bilskio E. Jurgelevičienei išduotos pažymos kopija.

3. Kauno Valstybinio archyvo  1993-01-30 Z. Jurgelevičiui išduoto archyvo pažymėjimo Nr. A-308 „Dėl V. Eišroto žemės" kopija.

4. Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos 1926 m. gegužės mėn. (diena neįskaitoma) Žemės perleidimo Aišrotui Vincui Akto Nr. 836 kopija.

5. 1994-10-11 Lietuvos Respublikos Valstybės kontrolės departamento sprendimas Nr. 67 „Dėl žemės reformos Kauno rajono Noreikiškių apylinkėje vykdymo patikrinimo rezultatų" kopija.

6. 1995-03-03 Lietuvos Respublikos Valstybės kontrolės departamento rašto Nr. 120-1-391 „Dėl žemės individualiai gyvenamajai statybai skyrimo Kauno rajone Noreikiškių apylinkėje" kopija.

7. 1999-11-11   Lietuvos  Respublikos   Seimo  kontrolieriaus  K.Milkeraičio  pažymos  dėl Z.Jurgelevičiaus skundo, reg. Nr. 99/04-551 ištyrimo kopija.

8. Lietuvos Centrinio metrikų archyvo 1995-05-05 išduoto išrašo Nr. E-52 iš Elzbietos Eisrotaitės gimimo akto įrašo Nr. 124 kopija.

9. 1992-05-04 LR Statybos ir Urbanistikos ministro A. Nasvyčio rašto Nr. 1-112-J-180 LR Vyriausybei kopija.

10. 1996-11-12 LR Kauno Apskrities valdytojo administracijos Valdytojo pavaduotojos Z.Kubilienės rašto Noreikiškių agrarinės reformos tarnybos viršininkui Nr. 1255 kopija ir (psl. Nr.10.1) - 1997-03-20 Kauno rajono valstybinės mokesčių inspekcijos rašto Nr. 04-18 E. Jurgelevičienei kopija.

11. 1995 m. rugsėjo 6 d. Kauno rajono apylinkės teismo sprendimo c. b. Nr. 2-910-95 nuorašas.

12. Alšėnų - Noreikiškių ART žemėtvarkininkės G. Jonikaitės Kauno rajono apylinkės teismui į 1995-09-06 civ. Bylą Nr. 2-910-95 pateikto Eišroto Vinco žemės sklypo Ringaudų kaime atsidalinimo plano kopija.

13. O. Miknevičienės vaikų: Martišienės Magdelenos - Birutės, Miknevičiaus Česlovo, Šilinskienės Bronės, Miknevičiaus Kazio ir Zaicevičienės Onutės Kauno rajono teismui adresuo to pareiškimo apie šeimyninių žemėnaudų susiformavimą ir jų kilmę kopija.

14. 1991-10-24 LR Kauno rajono valdybos Civilinės metrikacijos skyriaus pažymos apie J.Jurgelevičiaus ir E. Jurgelevičienės santuoką ir šios santuokos nutraukimą Nr. 1966 kopija. (žr. pridedamą dokumentą Nr.3)

15. 1995-07-27 Lietuvos centrinio metrikų archyvo santuokos tarp V. Eišroto ir Elžbietos Rugieniūtės (Eišrotienės) įrašo Nr. 3 kopija.

16. Pagal 1993-03-04 Kauno rajono prokuroro S. Brinevičiaus ieškininį pareiškimą Kauno rajono teisme iškeltos Civilinės bylos Nr.2-409/93 pagrindinių dokumentų kopijos.

Šių dokumentų turinys (1992-02-25 Kauno rajono valdybos raštas Nr. 130 (žr. pridedamą dokumentą Nr.8) , adresuotas prokurorui S. Brinevičiui; 1992-10-29 Kauno rajono valdybos potvarkis Nr. 527) įrodo, kad Kauno rajono valdybos potvarkio Nr. 84 dalis dėl Ringaudų gyvenvietės praplėtimo 134,8 ha buvo panaikinta. Tai reiškia, kad pirminis Ringaudų gyvenvietės plėtimo teisinis pagrindas juridiškai senai panaikintas, tačiau neatsižvelgiant į tai - gyvenvietė toliau plečiama (citatos pabaiga).
Jeigu gerb. skaitytojai tikisi, kad policijos pareigūnai tinkamai sureagavo į mano nurodytus teisės pažeidimus - tai Jie labai apsirinka. Policija atsiuntė šį atsakymą:

“KAUNO RAJONO POLICIJOS KOMISARIATAS
Kodas 9052145 V.Putvinskio g. 14 LT-3000 Kaimas Tel. 3215 04,3215 43 Faks. 303954
El. p. krpk_budintis@kn.vrm.lt
Kauno apskrities viršininkui 2003-08-22 Nr.
Sapiegos g, 10, Kaunas
Zenonui Jurgelevičiui …

Vadovaujantis LR Viešojo administravimo įstatymo (1999-07-17 įstatymo Nr. VIII-1234) 2 str., 17 str., 19 str. siunčiame sprendimo priėmimui E.Jurgelevičienės, gyv. Ringaudų k. Kauno r., įgalioto atstovo Z.Jurgelevičiaus, gyv. Jaunimo g. 28, Ringaudai, Kauno r., .prašymą.

PRIDEDAMA. 63 lapai

Ekonominių nusikaltimų tyrimo poskyrio
Komisaras inspektorius  (parašas) Linas Šarkys
S. Meškauskienė”

Mes policijai pateikėme konkrečias valdininkų neteisėtas veikas įrodančius dokumentus, o policija tą medžiagą (kaip senais tarybiniais laikais)  persiuntė tiems įstatymų pažeidėjams - kurių veiksmus (ar neveikimą) mes skundėme.

Iš pateiktų faktų darytina tik viena išvada: nepriklausomos Lietuvos valstybės policija  Lietuvos piliečius negina nuo piktnaudžiaujančių teise asmenų tiems piliečiams daromos akivaizdžios žalos. Gerbiamas  Lietuvos Policijos Generalini Komisare Vytautai Grigaravičiau, ar tai reiškia, kad Jūsų vadovaujama Lietuvos valstybės policija  talkina piktnaudžiaujantiems teise  valdininkams?

Šis klausimas neatrodo toks neįtikėtinas, kuomet susipažįsti su mano  kaimyno (pagal paveldimos žemės buvimo vietą)  Ričardo Jonaičio „nuosavybės teisių atkūrimo“ į  jo paveldimą žemę istorija.. Dalis jo paveldimos (prieškarinėje Lietuvoje, Kauno apskrityje, Garliavos valsčiuje Kantališkių kaime jo senelio Stasio Žemaičio nuosavybės teise valdytos) žemės valdos (7 ha) - jam iki šio momento dar „nesugražinta“.   Šiuo metu  ta žemė  yra priskirta neteisėtai plečiamos Kauno rajono Ringaudų gyvenvietės teritorijai. R. Jonaičio interesus gina visi šiame straipsnyje (ir šioje straipsnio dalyje) mano įvardinti teisiniai veiksniai: tai faktas, kad „teisiškai atkuriamos“ tikrovėje juridiškai niekuomet nenutrūkę nuosavybės teisės (kas savo ruožtu reiškia, kad jo disponavimą paveldima žeme suvaržo ir netgi nutraukia visiškai teisiškai nepagrįsti posovietiniai „specialieji“ įstatymai); faktas, kad valdininkai vykdo jo paveldimos žemės išpardavimą po to, kai LR Konstitucinis Teismas  1994-05-27 bylos Nr. 12/93 nutartyje tokią veiką pripažino prieštaraujančia galiojančios LR Konstitucijos 23 straipsnio teisinėms nuostatoms ir sutinkamai su LR Konstitucinio Teismo įstatymo 72 str. nuostatomis įsigaliojus šiam Konstitucinio Teismo sprendimui žemė, kurioje nepradėti statybos darbai turėjo būti grąžinta teisėtiems paveldėtojams; faktas, kad žemės skyrimas Ringaudų gyvenvietės plėtrai oficialiai buvo panaikintas 1992 10 29  Kauno rajono valdybos potvarkiu Nr. 527 (kas reiškia, kad žemės skyrimas individualioms statyboms  nuo minėto potvarkio įsigaliojimo yra „teisiškai pagrįstas“ tik LR Seimo Kontrolieriaus K. Milkeraičio įvardintos savavalaujančios valdininkų grupės akiplėšiškumu) ir t.t.

Jeigu Jums bus sunku tuo patikėti - tai siūlau susipažinti su 1992-10-29 Kauno rajono valdybos potvarkio Nr. 527 tekstu:

KAUNO RAJONO VALDYBA
POTVARKIS
1992 10 29 Nr. 527
KAUNAS
Dėl 1992 02 04 potvarkio Nr. 25 ir 1332 03 12 potvarkio Nr.84 dalinio pakeitimo

Kauno rajono valdyba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m, spalio 12 d. nutarimu Nr. 423 patvirtinta žemės reformos žemėtvarkos projektų parengimo ir jų ekonominio pagrindimo kaimo vietovėms metodika 1992 02 04 potvarkiu Nr. 25 ir 1992 03 12 potvarkiu Nr. 84 patvirtino Kauno rajono kaimo gyvenviečių plėtimosi neprivatizuojamus plotus. Šios teritorijos sudaro 1231,2 ha.

Kauno rajono valdyba, atsižvelgdama į tai, kad minėtų potvarkių priėmimas sukėlė rajono žemės savininkų nepasitenkinimą ir prieštarauja įstatymui „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo“ nusprendžia:

Dalinai pakeisti 1992 02 04 potvarkį Nr. 25 ir 1992 03 12 potvarkį Nr. 84:
panaikinant Kauno rajono kaimo gyvenviečių (kurios neįeina į Kauno miesto pirmos eilės užstatymo zoną ir neprivatizuojamą žemę, skirtą mokslo reikalams) plėtimosi neužstatytus neprivatizuojamus plotus:

Valdytojas (parašas)  P.Vengeliauskas

                                      B.Aleksonis

Šiame potvarkyje nustatytą teisinį R. Jonaičio ir E. Jurgelevičienės paveldimos žemės statusą patvirtina 1996-11-12 Kauno apskrities valdytojo administracijos raštas Nr. 1255, adresuotas Noreikiškių apylinkės agrarinės reformos tarnybos viršininkui ir Kauno rajono mokesčių inspekcijai. Šiame rašte valdytojo pavaduotoja Z. Kubilienė teigia, kad:

„Išnagrinėjus Noreikiškių agrarinės tarnybos 1996-10-29 raštą Nr. 112 ir atsižvelgiant į tai, kad pakoregavus buvusio LŽŪA mokomojo ūkio preliminarinį žemės reformos žemėtvarkos projektą, žemiau išvardintų piliečių naudojama žemė yra priskirta grąžinamai žemei, prašome išvardintus piliečius apmokestinti ne kaip savavališkai užėmusius žemę ir mokančius trigubą mokesčio tarifą, bet normaliu žemės nuomos mokesčiu“. Šiame rašte išvardintame piliečių sąraše šeštąja įrašyta (tuomet dar buvusi gyva) R. Jonaičio motina Jonaitienė Marijona, o aštuntąja - Jurgelevičienė Elžbieta.

Čia gerb. skaitytojams būtina priminti, kad mes šio straipsnio I dalyje jau išsiaiškinome, kad 1995 m. gruodžio 7 dieną įstatymu Nr. I-1117 Lietuvos Respublika ratifikavo Europos žmogaus teisių Konvencijos 1-ąjį Protokolą, o ratifikacinius raštus Europos Taryboje LR deponavo 1996 m. gegužės 27 dieną. Tai reiškia, kad 1996-11-12 Kauno apskrities administracijai oficialiai priskyrus Jonaitienės Marijonos ir Jurgelevičienės Elzbietos paveldimas žemės valdas „grąžinamai žemei“ – nuo to momento tų žemės valdų savininkių nuosavybės teises gina Europos žmogaus teisių Konvencijos 1-ojo Protokolo 1 straipsnio teisinės normos, su visomis iš to fakto kylančiomis teisinėmis pasekmėmis.

Tačiau tai valdininkams vėliau nei kiek netrukdo pardavinėti šių žemės savininkių paveldimą žemę. Negana to, policijos pareigūnai įvykio vietoje saugo teisės pažeidėjų vykdomą statybinių medžiagų atvežimą į neteisėtai grobiamus žemės sklypus, o Ričardo Jonaičio veiksmus ginant teisingumą 2003-12-29 Kauno rajono apylinkės prokuratūra įvardija savavaldžiavimu, surašo kaltinamąjį aktą ir baudžiamosios bylos medžiagą perduoda Kauno rajono apylinkės teismui. Štai taip veikia „teisėta bet neteisinga“ „teisė“. Atviro, Civilinio Kodekso komentaro 1 skyriuje išaiškinto piktnaudžiavimo teise neteisėtose valdininkų veikose tos „teisės“ vykdytojai neįžiūri (citatos pradžia): „Neleistinumo piktnaudžiauti teise principo turinys atskleistas CK 1.137 straipsnio 3 dalyje. Čia nurodyta, kad piktnaudžiavimas teise – tai civilinės teisės įgyvendinimas tokiu būdu ir priemonėmis, kurios be teisinio pagrindo pažeidžia ar varžo kitų asmenų teises ar įstatymo saugomus interesus ar daro žalą kitiems asmenims arba prieštarauja įgyvendinamos civilinės teisės paskirčiai. Šio principo įtvirtinimas paaiškinamas socialine subjektinių teisių prigimtimi – bet kuri teisė yra nustatoma tam tikram socialiai reikšmingam tikslui. Kadangi gyvena ne vienas, o visuomenėje, žmogus gali laisvai naudotis ir įgyvendinti savo teises tol, kol nepažeidžia kitų asmenų teisių. Todėl bet kuri subjektinė teisė turi ribas – jas nustato imperatyvios teisės normos ir kitų asmenų teisės bei teisėti interesai (Konstitucijos 28 str.). Asmens veiksmai, kai jis „gyvendina savo teisę ne pagal jos socialinę paskirtį ir šitaip daro žalą kitiems asmenims, reiškia ne ką kita, kaip deliktą, t.y. neteisėtus veiksmus (CK 6.246 str. 1 d., 6.263 str. 1 d.). Piktnaudžiavimas teise kartu reiškia ir pagrindinių civilinės teisės principų – sąžiningumo, protingumo, pažeidimą, nes nesąžiningai ir neprotingai besielgiantis asmuo piktnaudžiauja savo teise, ir atvirkščiai.

Piktnaudžiavimas teise sukelia dvejopų civilinių teisinių padarinių. Pirma, asmens piktnaudžiaujant teise padaryta žala kitam asmeniui turi būti atlyginta bendraisiais pagrindais, t.y. asmeniui, piktnaudžiaujančiam teise, taikoma civilinė atsakomybė (CK 6.245-6.304 str.). Antra, asmuo, piktnaudžiaujantis teise, elgiasi nesąžiningai, neprotingai, todėl jo subjektinė teisė negali būti ginama (CK 1.137 str. 3 d.).” - o valdininkų skriaudžiamai aukai už jos nesutikimą būti paklusnia valdininkų savivalės „avele“– iškelia baudžiamąją bylą. Tai itin keista, kadangi (kaip jau minėjau) pagal 1993-03-04 Kauno rajono prokuroro S. Brinevičiaus ieškininį pareiškimą Kauno rajono apylinkės teisme iškeltoje Civilinėje byloje Nr.2-409/93 buvo ir 1992-10-29 Kauno rajono valdybos potvarkis Nr. 527, kuriuo Kauno rajono valdyba oficialiai panaikino žemės skyrimą Ringaudų gyvenvietės plėtrai. Kodėl Kauno rajono prokuratūra šį faktą „pamiršo“?

Zenonas Jurgelevičius
Lietuvos Žmogaus Teisių Centro narys

Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (IV dalis, tęsinys)


Šaltinis - http://www.straipsniai.lt/articles2.php?id=9450

Sergėkitės netikrų pranašų, kurie ateina pas jus
avių kailyje, o viduje yra plėšrūs vilkai. Jus pažinsite juos iš vaisių...“
Kalno pamokslas

IV dalis: „Kaip veikia teisėtas bet neteisingas teisingumas?“ (tęsinys)


Šioje (ketvirtojoje) straipsnio „Kas yra kas posovietinėje dalyje“ aš jau citavau 1996-11-12 d. Kauno apskrities valdytojo pavaduotojos Z. Kubilienės rašto Nr. 1255, adresuoto Noreikiškių apylinkės agrarinės reformos tarnybos viršininkui ir Kauno rajono mokesčių inspekcijai turinį: „Išnagrinėjus Noreikiškių agrarinės tarnybos 1996-10-29 raštą Nr. 112 ir atsižvelgiant į tai, kad pakoregavus buvusio LŽŪA mokomojo ūkio preliminarinį žemės reformos žemėtvarkos projektą, žemiau išvardintų piliečių naudojama žemė yra priskirta grąžinamai žemei, prašome išvardintus piliečius apmokestinti ne kaip savavališkai užėmusius žemę ir mokančius trigubą mokesčio tarifą, bet normaliu žemės nuomos mokesčiu“ ir išaiškinau tokio sprendimo tiesiogines teisines pasekmes.

(žr. pridedamą dokumentą Nr.9)
Kauno apskrities administracijos sprendimai eiliniams mirtingiesiem nesuvokiami. 1996-11-12 E. Jurgelevičienės ir M. Jonaitienės paveldimos žemėvaldos buvo priskirtos grąžintinoms - dabar tos žemėvaldos vėl tapo negrąžintinomis. Gal Kauno apskrities administraciją jau valdo anarchistai?

Taip pat atkreipiau gerb. skaitytojų dėmesį į tai, kad LR Civilinis Kodeksas (1.137 str. 3 d.) nustato, jog piktnaudžiaujančių teise asmenų subjektinė teisė negali būti ginama. Pabrėžiau, kad 1996-11-12 d. Kauno apskrities administracijai oficialiai priskyrus Marijonos Jonaitienės ir Elzbietos Jurgelevičienės paveldimas žemės valdas „grąžinamai žemei“ ir joms pradėjus mokėti valstybei žemės mokesčius – nuo to momento tų žemės valdų savininkių nuosavybės teises gina Europos žmogaus teisių Konvencijos 1-ojo Protokolo 1 straipsnio teisinės normos. Tačiau iš 1996-11-12 d. Kauno apskrities valdytojo pavaduotojos Z. Kubilienės rašto Nr. 1255 teisinės prasmės vadovaujantis logika prognozuojamos teisinės pasekmės ne tik kad dar neatsiranda, bet LR valdžios institucijų ir LR Prokuratūros pareigūnai bei LR teismų teisėjai (imdamiesi ginti R. Jonaičio paveldimoje žemes valdoje neteisėtai įsigyjančių tą žemę piliečių interesus – t.y., atvirai ignoruodami LR Civilinio Kodekso nustatytą draudimą ginti piktnaudžiaujančių teise piliečių teises (CK 1.137 str. 3 d.)) elgiasi taip - lyg posovietinėje Lietuvoje išvis nebegzistuotų jokia teisė. Mes šiame straipsnyje taip pat jau išsiaiškinome, kad įvairių lygių Kauno apskrities administracijos žemėtvarkos specialistai atvirai meluoja teisėtiems žemės savininkams (ir kitaip pažeidinėja galiojančias teisės normas). Negalima nesistebėti tuo, kad patys pažeidinėdami teisės normas minėti specialistai (tuo pat metu) savo savivalės aukoms primygtinai liepia kreiptis į teismą. Tikiuosi, kad ir Jūs, gerb. skaitytojai jau savęs paklausėte: o kodėl tie žemėtvarkininkai nebijo, kad objektyvūs ir bešališki LR teismų teisėjai bylos nagrinėjimo metu atskleis jų pačių (žemėtvarkininkų) vykdomus teisės pažeidimus? Šį klausimą galima suformuluoti ir kitaip: kadangi daug analogiškų bylų LR teismai jau išnagrinėjo ir tose bylose priėmė „galutinius ir neskundžiamus“ sprendimai - tai kodėl iki šio momento LR teismų teisėjai dar nepastebėjo analogiškų žemėtvarkininkų vykdomų teisės pažeidimų ir mano šiame straipsnyje įvardintų, teisėtų žemės savininkų interesus apginančių faktų ir argumentų? Tai labai kruopštaus tyrimo reikalaujanti tema, todėl jai išsiaiškinti paskirsiu visą atskirą šio straipsnio dalį.

Baigdamas straipsnio „Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje“ IV dalį atkreipiu Jūsų dėmesį į 1996-11-12 Kauno apskrities valdytojo pavaduotojos Z. Kubilienės rašto Nr. 1255 vieną sakinį (tiksliau sakinio dalį): „...atsižvelgiant į tai, kad pakoregavus buvusio LŽŪA mokomojo ūkio preliminarinį žemės reformos žemėtvarkos projektą, žemiau išvardintų piliečių naudojama žemė yra priskirta grąžinamai žemei...“. Tai reiškia nei daugiau nei mažiau kaip tai, kad Ringaudų gyvenvietėje nėra jokio išankstinio galutinio ir nekeičiamo žemės sklypų skyrimo individualioms statyboms. Reiškia, kad Kauno rajono Ringaudų gyvenvietėje vykstančio posovietinio žemės negrąžinimo teisėtiems jos savininkams tikrąja priežastimi yra šiuo metu žemėtvarkininkų ir valdininkų vykdomas tos žemės išpardavimas tretiesiems asmenims. Gal gerb. skaitytojams eilinį kartą atrodys, kad šis mano teiginys yra „akivaizdus bet neįtikėtinas“? Todėl kartu paieškokime jį patvirtinančių papildomų faktų.

Kad Jums nereikėtų gaišti laiką ieškant šiame straipsnyje anksčiau išspausdintos informacijos, primenu.

2005-07-15 Kauno apskrities viršininko administrcijos Žemės tvarkymo departamento Kauno rajono žemėtvarkos skyriaus Pažymoje “DĖL NUOSAVYBĖS TEISIŲ Į IŠLIKUSĮ NEKILNOJAMĄJĮ TURTĄ” Nr. ĮP-493 buvo rašoma:

“...1926 m. Žemės ūkio ministerija žemės perleidimo aktu perleido Aišrotui Vincui, Mykolo 9,0304 ha žemės sklypą. Įsiteisėjusiu Kauno rajono apylinkės teismo 1995 m. rugsėjo 6 d. sprendimu civilinėje byloje Nr. 2-910/95 nustatytas juridinę reikšmę turintis faktas, kad Andrius Miknevičius iki 1940 m. asmeninės nuosavybės teisėmis valdė 4,515 ha žemės. Pretendentams į A. Miknevičiaus žemę nuosavybės teisės atkurtos ir sprendimai dėl nuosavybės teisių atkūrimo priimti…”

Jums gali atrodyti, kad tą patį (ką padarė E. Jurgelevičienės sesers - O. Miknevičienės vaikai) būtų užtekę padaryti E. Jurgelevičienei ir jos problemos būtų senai išsisprendę, o teisingumas triumfuotų. Deja, tokia Jūsų išvada būtų padaryta skubotai, pilnai neišsiaiškinus esamos situacijos, ir todėl neteisinga. Nuosavybės teisės į Onos Miknevičienės ir Andrius Miknevičius iki 1940 m. asmeninės nuosavybės teisėmis valdytą 4,515 ha žemės valdą, tos valdos paveldėtojams buvo “atkurtos” po to, kai jie neatlaikę valdininkų spaudimo ir šantažo sutiko vietoje visos 4,515 ha ploto žemės valdos - pasitenkinti penkiais sklypais “individualioms statyboms”. Kad tas moralinis spaudimas (gąsdinant beveik visišku žemės negrąžinimu) tikrai vyko, įrodo Kauno apskrities valdytojo administracijos Žemėtvarkos ir geodezijos skyriaus viršininkės R.Stašelienės pasirašyto rašto, adresuoto Kaziui Miknevičiui, Bronei Šilinskienei ir Onai Zaicevičienei turinys (citatos pradžia):

“Kauno apskrities valdytojo administracija išnagrinėjo Jūsų prašymą dėl paveldimos žemės grąžinimo.

Jūs esate paveldėtojai 4,52 ha žemės ploto, esančio Ringaudų kaime. Minėtas
plotas patenka į Ringaudų gyvenvietės teritoriją ir pagal detalaus išplanavimo projektą jame yra suprojektuota apie 16 sklypų. Penkiolika iš jų yra išdalinta

Noreikiškių apylinkės tarybos sprendimais individualių namų statybai. Pagal metus minėti sprendimai priimti taip: 1989 m. paskirti 3 sklypai, 1990 m. – 2 sklypai, 1991 m. - 10 sklypų.

Šiuo metu yra laisvas tik vienas sklypasr kuriame K. Miknevičius savavališkai pradėjęs statyti ūkinį pastatą. Kadangi žmogus, kuriam minėtas sklypas buvo skirtas, miręs ir ART viršininko teigimu, pretenzijų dėl jo niekas nereiškia, į minėtą sklypą nuosavybės teisė bus atstatoma K. Miknevičiui, jeigu su tuo sutiks kiti paveldėtojai.
Kadangi aukščiau minėti Noreikiškių apylinkės tarvbos sprendimai priimti savalaikiai, t.y. iki 1992 m. kovo 14 d, kada buvo sustabdytas sklypų skyrimas, jie gali būti naikinami tik teismine tvarka.

1994 m. gegužės 23 d. Konstitucinio Teismo nutarimu panaikinus gyvenviečių plėtras, skirti sklypus kitoje vietoje pretendentėms Bronei Šilinskienei ir Onai Zaicevičienei nėra galimybės.

Už paveldimą žemę Jums bus kompensuota kitais būdais (litais, akcijomis, mišku)

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka” (citatos pabaiga).

(žr. pridedamą dokumentą Nr.10)
Šiame dokumente Kauno apskrities valdytojo administracijos Žemėtvarkos ir geodezijos skyriaus viršininkė R.Stašelienė teigia, kad 1995-11-06 visoje Ringaudų gyvenvietės plėtimo teritorijoje jau buvo išdalinti sklypai asmenų “individualioms statyboms” ir: “skirti sklypus kitoje vietoje pretendentėms Bronei Šilinskienei ir Onai Zaicevičienei nėra galimybės”.

Tačiau užteko Onos Miknevičienės ir Andrius Miknevičius paveldėtojams atsisakyti didžiosios dalies savo paveldimos žemė ir atsirado dar keturi papildomi laisvi (niekam nepaskirti) sklypai ir ne bet kur – o jų paveldimos žemėnaudos užimamoje teritorijoje! Kas po to gali paneigti, kad Kauno apskrities Žemėtvarkos skyriaus viršininkė atvirai meluoja ir į oficialius dokumentus įrašo ir savo parašu patvirtina žinomai neteisingus duomenis ?

Nei aš nei mano brolis niekuomet nesikreipėme į buvusios Noreikiškių apylinkės tarybą su prašymais dėl sklypų išskyrimo, „individualioms statyboms“. Tačiau maždaug 1994 metais paaiškėjo, kad mums neprašant (ir niekuomet apie tokius savo norus niekam neužsimenant - nes mes visuomet siekėme susigrąžinti visą mamos paveldimą žemės valdą) - tie sklypai buvo išskirti! Tokių pavyzdžių yra ir daugiau. Ringauduosė žemės atsiranda visiems, išskyrus jos teisėtus paveldėtojus, tokius kaip savo tėvo prieškarinėje nepriklausomoje Lietuvoje įkurtoje sodyboje gyvenanti tiesioginė (tėvui mirus palikto turto) paveldėtoja E. Jurgelevičienė. Posovietinės LR valdžios ir valdymo institucijų pareigūnai nereaguoja į mūsų nurodomus konkrečius žemėtvarkininkų įvykdytus ir dabar tebevykdomus teisės pažeidimus, nes mes nesutinkame valdininkų vykdomas vagystes ir melą įvardinti mūsų labui daroma geradaryste ir tai viešai pripažinti.

Šiame straipsnyje aš jau dokumentais įrodžiau, kad 1991-1992 m. norint vykdyti Ringaudų gyvenvietės plėtimą - buvo būtinas žemės (kurioje tas plėtimas būtų vykdomas) skyrimas. Dabar tokio žemės skyrimo jau nebereikia. Užtenka Ringaudų seniūnijoje , seniūno kabinete ant sienos kabančio vaikiško atlikimo lygio eskizo, kuris skambiai vadinamas Gingaudų gyvenvietės plėtimo generaliniu „planu“. Jūs veltui to „plano“ kampe ieškotumėte lentelės su oficialiam dokumentui būtinais rekvizitais, tą piešinuką paverčiančiais oficialiu dokumentu.. Ten nieko panašaus nėra. Tai tiesiog vaikiškas, spalvotais pieštukais nuspalvintas, piešinukas - jau 15 metų naikinantis savanorių kaimo teisėtų žemės paveldėtojų ir jų vaikų likimus...

Tas piešinukas turi jį tariamai patvirtinantį (pakeliantį i oficialaus dokumento rangą) dokumentą. Tai 1990-03-22 Kauno rajono liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto sprendimas Nr.57 , pavadinimu „Dėl Kauno rajono Ringaudų gyvenvietės generalinio plano“. Kviečiu susipažinti su šio dokumento turiniu (citatos pradžia):

„Kauno rajono Liaudies deputatų tarybos vykdomasis komitetas, apsvarstęs žemės ūkio statybos projektavimo instituto paruoštą Lietuvos žemės ūkio akademijos mokomojo bandomojo ūkio Ringaudų gyvenvietės generalinį planą M l:2000,

NUSPRENDŽIA:

1. Patvirtinti Kauno rajono Lietuvos žemės ūkio akademijos mokomojo bandomojo ūkio Ringaudų gyvenvietės generalinį planą.

2. Pripažinti netekusiais galios 1979 m. Lietuvos žemės ūkio akademijos mokomojo bandomojo ūkio statybos kompleksų išdėstymo schemą ir Ringaudų gyvenvietės išplanavimo projektą.
Vykdomojo komiteto pirmininkas R.Makūnas
Vykdomojo komiteto sekretorė O. Šliaužienė”(citatos pabaiga).

Tikriausiai nereikia aiškinti, kad prie tokio “dokumento” itin tinka vaikiško piešinuko lygmens niekaip teisiškai nepatvirtintas ir nuolat kintantis “generalinis planas”, kurį reikalui esant nesunku pasiėmus spalvotus pieštukus pakoreaguoti arba net naujai perpiešti…

(žr. pridedamą dokumentą Nr.11)
Visų Kauno apskrities viršininko administracijos pareigūnų vieninga nuomone šis dokumentas nurodo ir teisiškai įteisina iš kurių Ringaudų kaimo teisėtų žemės savininkų atimti konkrečias žemės valdas ir kokiems „naujiems savininkams“ jas paskirti.

Teisėje yra tokia taisyklė, kad paaiškėjus naujoms esminėms aplinkybėms jų neatitinkantys ankstesni sprendimai yra peržiūrimi įvertinant naujai paaiškėjusias aplinkybes. Todėl lauksime, kas ką pirmiau įvertins: ar Kauno apskrities administracijos viršininkas jam neteisingą informaciją pateikiančius savo pavaldinius, ar premjeras A. Brazauskas nesugebantį savo valdose įsivesti tvarką Kauno apskrities administracijos viršininką.

Zenonas Jurgelevičius
Lietuvos Žmogaus Teisių Centro narys

Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (V dalis)


Šaltinis - http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... lapis/9451

Sergėkitės netikrų pranašų, kurie ateina pas jus
avių kailyje, o viduje yra plėšrūs vilkai. Jus pažinsite juos iš vaisių...“
Kalno pamokslas

V dalis: TEISMAI

Kodėl posovietinei Lietuvai gyvybiškai būtinas prisiekusiųjų teismas?


Ketvirtojoje šio straipsnio dalyje mes susipažinome su tokia faktine situacija, kuomet pagal savo užimamas tiesiogines pareigas valstybės pareigūnai privalo ginti teisingumą, tačiau (jie) jo negina – savivaliauja ir savo tiesioginių pareigų nevykdo. Jie ne tik kad neatlieka savo pareigų – bet ir sąmoningai klaidina LR piliečius posovietinės teisės labirintuose. Klaidina tuos žmones, kurių teises jie patys jau pažeidė - nevykdydami savo tiesioginių pareigų keliamų reikalavimų. Taip pat paaiškėjo, kad be tokių piliečių apgaudinėjimo ir klaidinimo faktų: kaip žinomai neteisintų duomenų įrašymas į oficialų dokumentą dar pasitaiko atvejai - kuomet valstybės pareigūnai savo oficialiuose raštuose LR piliečius įpareigoja (tiems piliečiams nurodo) elgtis žinomai neprotingai. Tokių įpareigojimų elgtis žinomai neprotingai konkrečiais pavyzdžiais yra mano šio straipsnio IV dalyje pacituoti Kauno apskrities viršininko administracijai pavaldžių žemėtvarkos tarnybų specialistu nurodymai konkretiems piliečiams, kad šie neteisėtus žemėtvarkininkų sprendimus apskųstų LR teismuose.

Gerbiami skaitytojai, aš jau atkreipiau Jūsų dėmesį į tai, kad patys žemėtvarkininkai visiškai nebijo - jog teismai juos gali nubausti už jų pačių įvykdytus teisės pažeidimus ar bent jau už tai, kad jie (žemėtvarkininkai) penkiolika metų iš valstybės ėmė atlyginimus neatliktą darbą (Konkretaus piliečio „nuosavybės teisių atkūrimo“ klausimas turėjo būti išsprendžiamas per tris mėnesius nuo dokumentų padavimo).

Žinant tai, kad Lietuvos Respublika (LR) pripažįsta visų savo piliečių lygybę prieš galiojančius įstatymus ir draudžia bet kokias išskirtines privilegijas (LR Konstitucijos 29 str.) – teisiniu požiūriu tokia Kauno apskrities viršininko administracijos pareigūnų drąsa atrodo visiškai nesuprantama. Kadangi tai kas nesuprantama - paprastai būna nauja ir įdomu - todėl mes šioje (penktojoje) straipsnio dalyje ir išsiaiškinsime: kodėl posovietiniai žemėtvarkininkai visiškai nebijo posovietinės Lietuvos Respublikos Teismų vykdomo teisingumo. Į šį klausimą dalinai jau galime atsakyti kitu klausimu: kur turinčių LR užtikrinti teisingumą, save gerbiančių, posovietinės Lietuvos valstybės teisės specialistų reakcija į nesenai mano „Lietuvos Aide“ įvardintus konkrečius teisės pažeidimus? Sutikite, kad toks teisinės valstybės teisinės sistemos pareigūnų neveiklumas yra nesuprantamas ir nepaaiškinamas. Tiems skaitytojams, kurie minėtas problemas nori išsiaiškinti išsamiai - pateikiu savo straipsnio tęsinį.

Šią (V) straipsnio dalį pradėsime nuo paties įdomiausio tyrimo, t.y., nuo išsiaiškinimo – kaip eilinis valdininkas bet kurį normalų LR pilietį priverčia elgtis neprotingai (priverčia būti neprotingu). Nors šis mano teiginys (kad žmogų galima priversti būti neprotingu) gerbiamiems skaitytojams gali atrodyti visiškai neįtikėtinu – aš Jus prašau turėti truputį kantrybės ir netrukus patys įsitikinsite tokio teiginio pagrįstumu.

Jūs visi neabejotinai žinote, kad galiojantys LR įstatymai visus mus įpareigoja elgtis protingai (tačiau kaip vėliau įsitikinsime – kai kam tas įpareigojimas negalioja). Protingumo mus moko ir jo laikytis reikalauja galiojančio LR Civilinio Kodekso (CK) 1.5 straipsnyje įtvirtinti (vieni nuo kitų neatsiejami) sąžiningumo, teisingumo ir protingumo principai. Posovietinėje Lietuvoje teisė yra tik teisės specialistų veiklos sritis [yra tik jų tvarkoma (netikintiems šiuo mano teiginiu siūlau susipažinti su LR Civilinio Proceso Kodekso straipsniais dėl atstovavimo teisme – be jokio teisiškai svaraus pagrindo apribojančiais Jūsų pačių civilines teises pasirinkti Jums tinkamą atstovą)]. Todėl mes, „eiliniai mirtingieji“, pasinaudokime proga ir susipažinkime su tik išrinktiesiems žinoti ir naudoti skirtos, reglamentuojančios kaip būti protingu, teisės normos turiniu (citatos iš CK komentaro pradžia):

„Protingumas yra bendrasis teisės principas, reikalaujantis, kad asmuo elgtųsi apdairiai, rūpestingai, atidžiai, teisingai ir sąžiningai. Protingumas yra sąžiningumas objektyviuoju požiūriu, t. y. iš esmės reiškia moralinį imperatyvą: „Elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad kiti elgtųsi su tavimi, ir nesielk taip, kaip nenorėtum, kad kiti elgtųsi su tavimi.“

Asmuo, kuris elgiasi neatidžiai, nerūpestingai, neapdairiai, nesąžiningai, neteisingai, piktnaudžiauja savo teisėmis ir t.t. elgiasi neprotingai, todėl jo teisės neginamos (CK 1.90 str. 5 d.). Protingumo kriterijus reiškia, kad asmens veiksmus konkrečioje situacijoje būtina vertinti pagal apdairaus, rūpestingo, atidaus, t. y. racionalaus, protingo, asmens (bonus pater familias) elgesio adekvačioje situacijoje etaloną. Pavyzdžiui, protingumas reikalauja, kad pirkėjas, prieš sudarydamas nekilnojamojo daikto pirkimo-pardavimo sutartį, patikrintų viešame registre, ar pardavėjas tikrai yra parduodamo daikto savininkas ir ar parduodamas daiktas nėra suvaržytas. Šitaip darydamas, pirkėjas elgiasi protingai, t. y. objektyviuoju požiūriu jis yra sąžiningas, o šito, nedarydamas, jis elgiasi neprotingai, t. y. objektyviuoju požiūriu jis yra nesąžiningas.

Protingumas reikalauja, kad asmuo domėtųsi savo teisėmis ir pareigomis, o kilus neaiškumui dėl savo teisių ir pareigų, jis turi kreiptis teisinės pagalbos į advokatą ar kitas institucijas, teikiančias teisinę pagalbą. Kadangi teisės aktai viešai skelbiami ir galioja tik paskelbti įstatymai (Konstitucijos 7 str.), kiekvienas rūpestingas asmuo gali sužinoti savo teises ir pareigas. Asmuo, ignoruodamas įstatymus, nesidomėdamas savo teisėmis ir pareigomis, elgiasi neprotingai, todėl negali pasiteisinti nežinąs įstatymų ar netinkamai juos suvokiąs (CK 1.6 str.) (citatos pabaiga).

Jeigu Jūs atidžiai įsigilinote į teisinę šio išaiškinimo prasmę, tai tikiuosi, kad taip ir likote visiškai nesupratę - kas yra tas lietuviškas posovietinis protingumas. Kadangi šio išaikinimo prasmės nesupratau ir aš - todėl Jus kviečiu kartu pabandyti išsiaškinti: kas iš tikro yra paaiškinta LR CK Komentare pareiktame išaiškinime. Pirmiausiai atkreipiu Jūsų dėmesį į tai, kad jame visiškai neatižvelgiama į tą faktą, kad mes to išaiškinimo galime nesuprasti (kaip kad realioje tikrovėje ir atsitiko) ir mums už tą nesupratimą grąsinama teisinėmis sankcijomis: „Asmuo, kuris elgiasi neatidžiai, nerūpestingai, neapdairiai, nesąžiningai, neteisingai, piktnaudžiauja savo teisėmis ir t.t. elgiasi neprotingai, todėl jo teisės neginamos (CK 1.90 str. 5 d.)“. T.y., grasinama, kad valstybė mūsų atžvilgiu neatliks savo pagrindinę funkciją (neužtikrins teisingumą). Mums konkrečiu pavyzdžiu paaiškina, kad: „Pavyzdžiui, protingumas reikalauja, kad pirkėjas, prieš sudarydamas nekilnojamojo daikto pirkimo-pardavimo sutartį, patikrintų viešame registre, ar pardavėjas tikrai yra parduodamo daikto savininkas ir ar parduodamas daiktas nėra suvaržytas. Šitaip darydamas, pirkėjas elgiasi protingai, t. y. objektyviuoju požiūriu jis yra sąžiningas, o šito, nedarydamas, jis elgiasi neprotingai, t. y. objektyviuoju požiūriu jis yra nesąžiningas“. Tačiau mes su Jumis šiame straipsnyje jau išsiaiškinome, kad: niekuomet netapusi valstybės nuosavybe LR piliečių paveldima žemė yra pardavinėjama. Ją pardavinėja valstybės valdininkai, remdamiesi melagingais pagrindais LR įstatymų leidėjų priimtais (atvirai prieštaraujančiais šiuo metu galiojančių, aukštesnę juridinę galią turinčių teisės aktų imperatyvioms teisinėms normoms) specialiaisiais įstatymais ir tą pardavimą įregistruoją jų pačių (valdininkų) žinioje esančiame viešajame registre (kadastre). Negana neteisėto svetimos žemės išpardavinėjimo – remdamiesi tais pačiais specialiaisiais įstatymais posovietinės Lietuvos valdininkai perkėlinėja ištisas žemės valdas. Tačiau perkeliant tas žemės valdas tikrasis žemės perkėlimas nevykdomas (niekas tą žemę su ekskavatoriais nekasa, nekrauna į sunkvežimius ir niekur neperveža). Tariamai persikėlusiam savo žemę individui valstybės valdininkai atiduoda iš kito asmens atimtą arba valstybei nuosavybės teise priklausančią žemės valdą. Bandant teisingai teisiškai įvertinti šiuos faktus - mums patiems belieka savęs pasiklausti, kada mes elgsimės protingai: ar kai elgsimės pagal Civiliniame Kodekse įtvirtintus protingumo principus – „Elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad kiti elgtųsi su tavimi, ir nesielk taip, kaip nenorėtum, kad kiti elgtųsi su tavimi“ ir užstosime skriaudžiamuosius, ar kuomet kartu su valdininkais vykdysime sveikam protui ir tuo protu pagrįstam teisingumui atvirai prieštaraujančius LR specialiuosius įstatymus?

Jeigu Jūs jau atkreipėte savo dėmesį į tai, kad posovietinėje Lietuvoje teisinga teisė yra tik deklaruojama, o realus gyvenimas grindžiamas atvira „valdžią turinčiųjų“ savivale - tuomet Jums bus įdomus ir tolimesnis mano išaiškinimas. Todėl aš sukonkretinu ir detaliai išaiškinu savo teiginį apie tai - kaip posovietinės LR valstybės valdininkai LR piliečius priverčia elgtis žinomai neprotingai. Tai padaryti leidžia posovietinės Lietuvos valstybės įstatymų leidėjų sąmoningai sukurti ir posovietinės LR teisinėje sistemoje įtvirtinti dviprasmiškumai, bei LR teisėsaugos pareigūnų vieningai vykdomas atviras LR galiojančių aukštesnės teisinės galios teisinių aktų imperatyvių teisinių normų keliamų reikalavimų ignoravimas (nevykdymas). Jūs tikriausiai sutiksite, kad teisėtam žemės savininkui būtų neprotinga bandyti teisiškai „atkurti“ teisingumą tuomet - kai jį išvis nereikia teisiškai atkurti (Žr., šio str., I d.). Tuo labiau neprotinga tą nereikalingą teisingumo „atkūrimą“ vykdyti pagal ne teisingumo atkūrimui - o to teisingumo sunaikinimui skirtą „specialųjį“ (savo teisine esme paneigiantį civilizuotame pasaulyje visuotinai priimtas, piliečių nuosavybės teises ginančias civilinės teisės normas ir „įteisinantį“ tame civilizuotame pasaulyje baustinas veikas) „įstatymą“. Dar labiau neprotinga tai daryti posovietinės LR teismuose, kurių teisėjai neatsižvelgia į niekuomet teisiškai nenutrūkusį didžiosios daugumos LR piliečių nuosavybės teisių tęstinumą bei į LR Seimo negalėjimą nepažeidžiant tarptautinių įsipareigojimų 1997-07-01 priimti tokio turinio „specialųjį“ įstatymą - koks buvo priimtas, nes tuo metu Lietuvos Respublikoje jau galiojo Europos žmogaus teisių Konvencijos pirmojo protokolo pirmojo straipsnio teisinės nuostatos. Tai reiškia, kad praktiškai taikydami minėtą specialųjį įstatymą minėti teisėjai nuo to įstatymo įsigaliojimo dienos iki šio momento patys nuolat pažeidinėja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos pirmojo protokolo pirmojo straipsnio teisines nuostatas ir 1969 m. „Vienos konvencijos dėl tarptautinių sutarčių teisės“ (kurios dalyve yra ir LR) 26 straipsnio teisinę nuostatą, draudžiančią šalies vidaus teisės normomis paneigti imperatyvias tos šalies prisiimtų Tarptautinių įsipareigojimų teisines normas (pacta sunt servanda principas). Toks LR teismų „teisingumo vykdymas“ atvirai prieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos 6 straipsnio: „Teisė į teisingą bylos nagrinėjimą“ ir tos Konvencijos 13 straipsnio: „Teisė į veiksmingą teisinės gynybos priemonę“ nustatytoms teisinėms normoms. Posovietinės LR teismai teisėtų žemės savininkų atžvilgiu vykdo ne teisingumą, bet atvirą diskriminaciją, kad posovietinėje Lietuvoje „valdžią turinti“, buvusioji sovietinė nomenklatūra (ir jos bendraminčiai) galėtų pasigrobti svetimą turtą ir LR piliečius pavertų beturčiais ir beteisiais (išgrobsčiusių jų turtą) nomenklatūrininkų vergais. Gerbiamiems skaitytojams primenu, kad diskriminaciją draudžia Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos Konvencijos 14 straipsnio teisinės nuostatos.

„Valdžią turintieji“ mus jau baigia pripratinti prie minties, kad visuotinis abejingumas kaimyno nelaimei yra lietuvių nacionalinio charakterio bruožas – atseit mes patys esame dėl visko kalti. Tačiau šį teiginį paneigia posovietinėje Lietuvoje valstybės vardu kažkieno kruopščiai supintas įvairiausių nelaimių „tinklas“, kuriame mes visi esame „pagauti“. Dabartinių momentu tų bendrų nelaimių yra tiesiog per daug, kad mes galėtume gyventi normalų gyvenimą. Tikiuosi, kad Jūs taip pat atkreipėte savo dėmesį į tai, kad posovietinės Lietuvos gyventojams tas nelaimes dažniausiai „padovanoja“ jų pačių į valdžią išsirinkti patikėtiniai, nors tų patikėtinių tikroji pareiga yra visiškai priešinga – jie privalo apginti jais pasitikėjusių rinkėjų interesus. Labai svarbu yra tai, kad tie (netik neatliekantys savo pareigų, bet ir jais pasitikėjusiems rinkėjams sukuriantys visiškai bereikalingas nelaimes) patikėtiniai sukuria lyg ir nepriklausomą teisėsaugos grandį – Lietuvos Respublikos teismų sistemą. Įdomu, ar ne? „Nepriklausomų“ teismų teisėjus (ir solidžius atlyginimus tiems teisėjams) paskiria neteisėtus (įtvirtinančius neteisingumą) teisės aktus priėmusieji ir patvirtinusieji politikai.

Panagrinėkime konkretų pavyzdį. Aš Jus jau supažindinau su LR Seimo Kontrolieriaus K. Milkeraičio išvados turiniu, kuriame išaiškinta, kad žemės valdos Kauno apskrityje teisėtiems savininkams negrąžinamos bei LR teisiškai nepagrįstų teisės aktų priėmimas įtakojamas bendrais Kauno apskrities viršininko administracijos, Lietuvos žemės ūkio universiteto ir Lietuvos žemės ūkio ministerijos veiksmais. Siūlau susipažinti su realiu teisiškai nepagrįsto teisės akto priėmimo faktu (ir to teisinio akto teisinės prasmės įtakojimo faktais).
Ši informacija jau buvo viešai paskelbta, tačiau tuomet niekas į ją nereagavo. Jums susipažinimui, pateikiu citatą iš 1997 m. žurnale „Žemėtvarka ir melioracija“, (4 – ame numeryje) išspausdinto mano straipsnio (citatos pradžia):

„LR Konstituciniam Teismui svarstant 1994-05-27 bylą Nr. 12/93, į jos svarstymą buvo pakviesti ekspertai  žemės ūkio specialistai. Šie žemės ūkio specialistai  sutapatindami save su „visuomene”, „įstatymų leidėjais”, „valstybe” ir prisidengdami „visuomenės poreikiais”, „įstatymų leidėjų negalėjimu ignoruoti visuomenės poreikius” ar „valstybės teise reguliuoti ūkinę veiklą”, „būtinumu žemę panaudoti pagal paskirtį”, išsigalvodami būsimą teisėtų žemės savininkų „nesugebėjimą pagaminti reikiamą kiekį žemės ūkio produktų”  jeigu jiems bus grąžinta nuosavybė, „žemės nuniokojimą” ar būsimą „nesugebėjimą naudotis technologine įranga” bei „būsimus ekologijos pažeidimus”  įtikino LR Konstitucinio Teismo Teisėjų Kolegiją, kad šių bendrų frazių „juridinės galios” užtenka teisiškai pagrįsti nekilnojamojo turto atėmimą iš jo teisėtų savininkų. LR Konstitucinio Teismo teisėjų kolegijos neturėtų įtikinti ekspertais pakviestų žemės ūkio specialistų teiginiai, kad: „jeigu elgsimės taip, tai bus blogai šitaip”, kadangi tiek būsimus įvykius, tiek tų įvykių būsimas pasekmes sugalvoja ne teisėti žemės savininkai, bet patys „ekspertai”. Šiuo atveju teisėtus žemės savininkus turėtų ginti teisinė nekaltumo prezumpcijos nuostata, nes jų „nusikaltimas” ne tik neįrodytas, bet jie net nesiruošia nusikalsti. Būsimi teisėtų žemės savininkų „nusikaltimai” – tai tik buvusių sovietinių žemės ūkio specialistų vaizduotės miražai. Būtina pastebėti, kad vadovaujantis analogiška demagogija iš teisėtų savininkų atimamas visiškai realus nekilnojamasis turtas(citatos pabaiga)“. Gerbiamiems Lietuvos Aido skaitytojams primenu, kad šią informaciją buvo išspausdinę mano oponentai – žemėtvarkininkai – savo reprezentaciniame leidinyje...

Analogiškai svariai „argumentuotas“ ir LR Konstitucinio Teismo 1995 m. kovo 8 d. sudvejintoje byloje Nr. 20/94–21/94 priimtas nutarimas dėl prievartinio žemės atėmimo iš teisėtų savininkų ir jos išdalinimo kitų, valdžios atstovų savivalei pritariančių piliečių asmeniniams ūkiams įkurti. Pateikiu LR Konstitucinio Teismo argumentaciją šioje byloje (citatos pradžia):
„Teisės reguliacinis vaidmuo labai priklauso nuo visuomeninio gyvenimo intensyvumo. Kuo sudėtingesni žmonių socialiniai santykiai, tuo didesnis poreikis šiuos santykius reguliuoti, t. y. priimti teisės aktus, kurie sudarytų prielaidas spręsti socialinių interesų konfliktus. Tokiu būdu išvengiama atsitiktinumų ir savivalės, socialinio gyvenimo nestabilumo, interesų priešpriešos. Vienas pagrindinių teisės, kaip socialinio gyvenimo reguliavimo būdo, tikslų - teisingumas. Negalima pasiekti teisingumo tenkinant tik vienos grupės arba vieno asmens interesus ir kartu neigiant kitų interesus. Elgiantis vienašališkai, būtų ignoruojama humaniškoji teisės paskirtis, didėtų socialinių konfliktų galimybė. Teisė negali remtis vien tik daugumos ar mažumos interesais, todėl teisėdaroje siekiama derinti interesus panaudojant optimalias šalių susitarimo galimybes. Šis teisėdaros principas ypač aktualus, kai sprendžiami žmogaus prigimtinių teisių apskritai ir atskirai imant – nuosavybės teisių įgyvendinimo, teisės į nuosavybę gynimo klausimai.

Šioje byloje atsispindi interesų konfliktas: iš vienos pusės - asmenų, siekiančių atstatyti nuosavybės teisę į žemę, iš kitos pusės - asmenų, kurie pagal Lietuvos valstybės teisės aktus jau naudoja konkretų žemės plotą kaip asmeninio ūkio žemę ir kurie nori ją toliau naudoti, įskaitant ir galimybę ją privatizuoti. Išspręsti šį konfliktą įmanoma tik teisės pagrindu, įvertinus realią ekonominę padėtį, taip pat ir visuomenės psichologinę būseną, šios problemos socializacijos dydį.

Konstitucijos 47 ir 54 straipsniuose žemė traktuojama kaip visuotinė vertybė, turinti socialinę funkciją - tarnauti tautos gerovei. Visuomenei ne tas pats, kaip žemė naudojama, nes išsaugoti racionalų žemės naudojimą pagal paskirtį yra visuotinis poreikis. Todėl, siekiant suderinti buvusių savininkų ir asmeninio ūkio žemės naudotojų interesus, valstybės teisė reguliuoti nuosavybės teisių į žemę atstatymo sąlygas yra neišvengiama būtinybė.

Atstačius nepriklausomybę, Lietuvoje buvo ir kolektyvinis, ir asmenų, gavusių iki 2 arba 3 ha žemės, ūkininkavimas. Šių asmenų padėtis buvo kaip smulkių ūkininkų. Nuo pat žemės suteikimo jiems buvo garantuojamas naudojimosi ja teisių stabilumas. (citatos pabaiga)”
Tai netiesa, nes 2-3 ha žemės plotai pradėti dalinti po 1990 03 11 (t.y. po nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo). Kad tie 2-3 ha žemės plotai buvo skirstomi po 1990 03 11 tolimesniame šios bylos nutarimo tekste patvirtina pats LR Konstitucinis Teismas (citatos pradžia):

„Pagal Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. liepos 26 d. nutarimą „Dėl kaimo gyventojų sodybinių sklypų išplėtimo“ asmeniniam ūkiui suteiktais sklypais naudojasi beveik visi kaime gyvenantys asmenys. Neišperkant žemės iš buvusių savininkų, nebūtų įmanoma aprūpinti žeme asmenų, naudojančių ir dirbančių ją, o tai kliudytų vykdyti žemės reformą. Tokią išperkamą žemę valstybė turi naudoti pagal paskirtį – parduoti ją jos naudotojams arba, kai naudotojai nepareiškia noro įsigyti jos privatinėn nuosavybėn, garantuoti jiems suteiktos žemės neterminuotą naudojimą. Atsižvelgdamas į tai, Konstitucinis Teismas daro išvadą, jog Lietuvos Respublikos 1993 m. liepos 15 d. įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“ papildymo ir pakeitimo“ 8 punktas, kuriuo iš naujo išdėstyta įstatymo „Dėl nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“ 12 straipsnio pirmosios dalies 3 punkto norma, kad išperkama „žemė, suteikta gyventojų asmeniniam ūkiui“, taip pat Lietuvos Respublikos 1993 m. liepos 15 d. įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymo papildymo ir pakeitimo“ 23 punktas, kuriuo iš naujo išdėstytas Žemės reformos įstatymo 16 straipsnio septintasis punktas, neprieštarauja Konstitucijai.(citatos pabaiga)”

Tačiau kaip matosi iš šios citatos turinio – LR Konstitucinis Teismas vykdo ne teisingumą, bet talkina neteisėtiems grupės asmenų politiniams ir ekonominiams interesams. Analogiškai „teisėta” ir šios bylos antrosios dalies nutartis (citatos pradžia):

„Konstitucijos 120 straipsnyje nustatyta: „Savivaldybės pagal Konstitucijos ir įstatymų apibrėžtą kompetenciją veikia laisvai ir savarankiškai.“ Remdamasis šia norma, Seimas įstatymu gali pavesti savivaldybėms arba jų sudaromiems valdymo organams administraciniame- teritoriniame vienete konkrečias funkcijas vykdyti taip, kad tai neprieštarautų Konstitucijai. Todėl pareiškėjo ginčijami savivaldybėms suteikti įgaliojimai atlikti kai kuriuos teisinius veiksmus vykdant žemės reformą, tarp jų - svarstyti žemėtvarkos projektus, negali būti vertinami kaip neatitinkantys Konstitucijos (šio straipsnio autoriaus, Z.J., pastaba: čia LR Konstitucinis Teismas „pamiršta“, kad niekas neturi teisės kėsintis į Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 1 straipsnyje įtvirtintą žmogaus teisę būti laisvu: „Visi žmonės gimsta laisvi ir lygūs savo orumu ir teisėmis“ ir šios deklaracijos 17 straipsnyje įtvirtintą piliečių teisę turėti nuosavybę, nes tas žmogus, kuris pats nepriiminėja savo sprendimus dėl disponavimo savo darbo vaisiais ar už tuos darbo vaisius įsigytu kilnojamu arba nekilnojamu turtu - išvis negali būti laikomas laisvu žmogumi).

Konstitucinis Teismas konstatuoja, kad nagrinėjant bylą paaiškėjo, jog taikant įstatymą „Dėl nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“ ir Žemės reformos įstatymą, būna pažeidžiami piliečių interesai, pagrįsti konstitucinėmis teisėmis ir laisvėmis. Savivaldybės arba atitinkamos jų tarnybos, rengdamos ir svarstydamos žemės reformos žemėtvarkos projektus, turi derinti įvairius žmonių interesus, t. y. turi panaudoti optimalias susitarimo galimybes. To reikalaujama ir Konstitucijos preambulės nuostatoje, kad lietuvių tauta siekia „atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės (citatos pabaiga)”. Tačiau perskaičiusiam šį „išaiškinimą“ (bent truputį susipažinusiam su teisės pagrindais) asmeniui taip ir lieka visiškai nebeaišku - kaip šie bendri LR KT teisėjų samprotavimai teisiškai paneigia konkrečias imperatyvias specifinių 23 ir 29 LR Konstitucijos straipsnių teisines normas. Šio straipsnio III mes jau argumentuotai išsiaiškinome - kad pasaulinėje teisės praktikoje specifinis apribojimas ar nuostata turi didesnę juridinę galią už bendras frazes...

Šis, 1995-03-08 LR Konstitucinio Teismo nutarimas byloje Nr. 20/94-21/94 paskelbė neprieštaraujančiu LR Konstitucijai po 1990-03-11 (nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo) sugalvotą ir prievarta įvykdytą 718.200 ha (beveik penktadalio visos LR dirbamos žemės) atėmimą iš teisėtų tos žemės savininkų ir tos žemės suteikimą naujiems „savininkams”.

Tiems skaitytojams, kurie lenininio pavyzdžio piliečių turto išgrobstymą laiko mūsų posovietiniu nacionaliniu pasiekimu, paaiškinu, kad šis procesas prasidėjo dar sovietmečiu. Tai įrodo šio proceso istorija: 1989 m. liepos 7 d. (dar prieš nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimą) – Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos Aukščiausioji Taryba priėmė įstatymą Nr. XI-3066 „Dėl Lietuvos TSR valstiečio ūkio“. Šis įstatymas reglamentavo piliečių nuosavų ūkių kūrimo ir žemės skyrimo tiems ūkiams įkurti tvarką. Tai reiškia, kad ”posovietine” įvardijama žemės reforma buvo suplanuota ir pradėta praktiškai įgyvendinti iki 1990-03-11 t.y., iki nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo. Tačiau iki nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo teisėti žemės valdų savininkai (atsižvelgiant į kartų pasikeitimą) juridiškai buvo laikomi „teisėtais žemės paveldėtojais” (žr.: 1989 m. liepos 7 d. įstatymo Nr. XI-3066 „Dėl Lietuvos TSR valstiečio ūkio“ septintojo straipsnio trečiosios dalies turinį: „Pirmumo teisė steigiant valstiečio ūkį priklauso teisėtiems žemės paveldėtojams gyvenantiems ir dirbantiems toje vietovėje“). Po nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo veikdami Lietuvos Respublikos vardu ir nepasiteiraudami savo rinkėjų nuomonės „liaudies patikėtiniai“ savavališkai pakeitė teisėtų žemės savininkus teisinį statusą: šie tapo tik „pretendentais į nuosavybės teisių atstatymą”.

1990 m. balandžio 5 d. (po nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo) tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba (Atkuriamasis Seimas) LR įstatymu Nr. I-113 papildė LR Žemės kodeksą 48¹ straipsniu, kuriuo nustatė sovietinio 1989-07-04 įstatymo Nr.XI-3066 vykdymui reikalingos žemės skyrimo tvarką. Minėtas įstatymas buvo vykdomas iki 1991 m. rugsėjo 1 d. Jo vykdymo metu virš 80 000 (aštuoniasdešimt tūkstančių) ha geriausių LR žemių buvo išdalinta naujiems ūkininkams – nekreipiant jokio dėmesio į teisėtų tos žemės savininkų protestus.

1994 m. gegužės 27 d. bylos Nr. 12/93 nutarimo 7 dalyje LR Konstitucinis teismas įteisino šį prievartinį žemės valdų nuosavybės teisių perskirstymą ir paskelbė neprieštaraujančiu LR Konstitucijai. Štai kaip LR Konstitucinis teismas motyvavo tokį savo sprendimą (citatos pradžia):

(LR įstatymo Nr. I-1454/1991 1993-07-15 d. versijos - Z.J. pastaba) „12 straipsnio 15 punkte nustatyta, kad išperkama „žemė, paimta į valstybinį žemės fondą valstiečio ūkiui steigti, jeigu ją šiuo metu nuomoja faktiškai ūkininkaujantys ir turintys gamybinius pastatus asmenys, negalintys šios žemės susigrąžinti natūra“.

Sovietinio laikotarpio pabaigoje žemės suteikimą valstiečių ūkiams pirmą kartą nustatė 1989 m. liepos 4 d. priimtas įstatymas „Dėl Lietuvos TSR valstiečio ūkio“. Pageidaujantiems ūkininkauti asmenims žemė buvo suteikiama nemokamai iš valstiečių ūkiams skiriamos žemės fondo. Į šį fondą žemę imdavo iš valstybinio rezervo, valstybinių miškų fondo, tarybinių ūkių, kolūkių bei kitų įmonių ir organizacijų (įstatymo „Dėl Lietuvos TSR valstiečių ūkio“ 7 straipsnis).

Minėtos nuostatos nebuvo panaikintos priėmus 1990 m. kovo 11 d. įstatymą „Dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio įstatymo“, kurio 3 straipsnyje nustatyta kad „Lietuvos Respublikoje ir toliau galioja tie iki šiol veikę Lietuvoje įstatymai bei kiti teisės aktai, kurie neprieštarauja Lietuvos Respublikos Laikinajam Pagrindiniam Įstatymui“. Esant tokiai normai, 1990 m. balandžio 5 d. įstatymu Lietuvos Respublikos žemės kodeksas buvo papildytas 481 straipsniu, kuriame buvo numatytas žemės paėmimas į valstiečių ūkiams skiriamą žemės fondą. Pagal šį straipsnį žemės sklypai į fondą taip pat buvo imami neatsižvelgiant į buvusių savininkų nuosavybės teisę, nors privatinės nuosavybės institutas jau buvo grąžintas į šalies teisės sistemą. Žemės skyrimas pagal Valstiečių ūkio įstatymą nebuvo nutrauktas iki pat Lietuvos Respublikos Žemės reformos įstatymo įsigaliojimo dienos, t.y. iki 1991 m. rugsėjo 1 d. (Aukščiausiosios Tarybos 1991 m. liepos 25 d. nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymo įsigaliojimo tvarkos“ 1 punkto 1 pastraipa).

Žemės reformos įstatymo 8 straipsnio pirmo punkto norma reiškė, kad piliečiai, pagal Valstiečių ūkio įstatymą gavę žemės, ją turėjo išpirkti iš valstybės, jeigu jos neturėjo nuosavybės teise, arba išpirkti ar nuomoti iš jos papildomai įgytą plotą. Tokios nuostatos rodo, kad valstybė įsipareigojo ginti piliečių, įgijusių žemės pagal Valstiečių ūkio įstatymą, teises, o buvusiems savininkams – atitinkamai kompensuoti.

Vadinasi, valstybė įstatymais sudarė asmenims sąlygas žemėje, gautoje nuosavybėn pagal Valstiečių ūkio įstatymą, kurtis, ūkininkauti, taip pat turėti įvairių pastatų joje. Nenumačius galimybės valstybei išpirkti iš buvusių savininkų tokią žemę, būtų keičiamas įstatymų jau sureguliuotų teisinių santykių turinys. Tai reikštų 1991 m. birželio 18 d. įstatymo „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“ 12 straipsnio galiojimą atgal, nes jis būtų taikomas teisiniams faktams ir teisinėms pasekmėms, kurios atsirado Valstiečių ūkio įstatymo pagrindu. 12 straipsnio 15 punktu buvo pašalinta įstatymų kolizija, todėl jis neprieštarauja Konstitucijai (citatos pabaiga)“. Aiškiau nepasakysi... Iš šio LR Konstitucinio teismo išaiškinimo sužinome, kad posovietinėje Lietuvoje yra teisinga ne tai kas iš tikro teisinga, o „valdžią turinčiųjų“ norai: privatinės teisės konstitucinis tęstinumas posovietinės Lietuvos teisės sistemoje atstatytas, tačiau piliečių žemės valdos vis tiek paimamos ir atiduodamos tiems - kam jas atiduoda „valdžią turintieji“.

Tokia, siekiančių prievarta perskirstyti piliečių turtą valdininkų grupės vykdoma (ir posovietinėje Lietuvoje realiai veikianti) visų lygių LR teismų įtakojimo galimybė yra labai patogi tiems piktnaudžiaujantiems teise valdininkams: žemės atėmimas iš konkretaus teisėto tos žemės savininko „įteisinamas“ įsigaliojusiu, neapskundžiamu ir nekeičiamu „nepriklausomo“ teismo sprendimu.

Būtina nepamiršti, kad šie, Gineso rekordų knygos verti, posovietinės Lietuvos teisinės praktikos šedevrai vyko ir tebevyksta blogą sovietinę teisę reformuojant į gerą europietišką (su amerikietišku atspaviu) teisę. Aš šiame straipsnyje jau atkreipiau Jūsų dėmesį į tai, kad tokia reforma ne visuomet duoda pozityvius rezultatus. Įdomumo dėlei į posovietinį „nuosavybės teisių atkūrimą pažvelkime iš sovietinių teisės aktų teisinių normų pozicijų. Būkime teisingi ir pripažinkime, kad tokį absoliutų (koks realiai vyksta posovietinėje Lietuvoje) vieno piliečio turto atėmimą ir jo teisinį įteisinimą kaip kito piliečio asmeninę nuosavybę - sovietiniai (blogio imperijos) įstatymai neleido. Sovietmečio laikų Baudžiamojo kodekso 7 straipsnis nustatė, kad: „Veikos nusikalstamumą ir baudžiamumą nustato įstatymas, galiojęs šios veikos padarymo metu”. Šio kodekso 8 straipsnis apibrėžia nusikaltimo sąvoką: „Nusikaltimu laikoma baudžiamojo įstatymo numatyta pavojinga visuomenei veika (veikimas arba neveikimas), kuria kėsinamasi į... (praleidžiu tą dalį, kurioje kalbama apie nusižengimus valstybei) „piliečių asmenybę, politines, darbines, turtines ir kitas jų teises...” 228 straipsnis numatė baudžiamąją atsakomybę už nusikalstamu būdu gauto turto įsigijimą ir realizavimą, 177  už nusikaltimo padarymą, pasinaudojant tarnybine padėtimi, 178  už pareiginių įgaliojimų perviršijimą, 18  apibrėžė bendrininkavimo sąvoką: „Bendrininkavimu laikomas tyčinis bendras dviejų ar daugiau asmenų dalyvavimas nusikaltimo padaryme. Šis kodeksas tebegaliojo ir atkūrus nepriklausomą Lietuvos valstybę. Kadangi tuo metu jokia pašalinė jėga Lietuvos žmonėms nepajėgė sutrukdyti reikalauti iš nepriklausomos Lietuvos valstybės išvesti sovietinę armiją - tai akivaizdu, kad ir LR Aukščiausiajai Tarybai niekas negalėjo sutrukdyti priimti teisingus įstatymus dėl nekilnojamojo turto restitucijos. Todėl LR valstybės pareigūnų savanorišką dalyvavimą „...pavojingoje visuomenei veikoje, kuria kėsinamasi į... piliečių... turtines ir kitas jų teises” reikia vertinti ne kaip visiems gero „kompromiso” ieškojimą - o taikant atitinkamas tuo metu galiojusio baudžiamojo kodekso straipsnių teisines normas, nes prieš įstatymą visi LR piliečiai yra lygūs.

Pasinaudodamas tuo, kad straipsnyje aptariame sovietinius įstatymus, galutinai išaiškinsiu „kompensacijų“ už vienų LR piliečių naudai - iš kitų LR piliečių atimamą žemę mokėjimo teisėtumo klausimą. Posovietinės LR valdžios ir valdymo institucijų pareigūnai ir posovietinių LR įvairių lygių teismų teisėjai teigia, kad piliečiams už iš jų paimamą turtą išmokamos kompensacijos – todėl tas paėmimas yra teisėtas. 1990 – 1992 m., kuomet posovietinėje Lietuvoje prasidėjo neteisėtas nekilnojamo turto perskirstymas ir neapibrėžtoje ateityje būsiantis to turto prievartinis „išpirkinėjimas” (piniginių kompensacijų išmokėjimas) - tuo metu galiojusio civilinio kodekso 142 straipsnyje buvo teigiama: „Kompensaciją pinigais ir kitu tos pačios rūšies daiktu negalima laikyti daikto grąžinimu”. Tai reiškia, kad mes vėl susiduriame su konkrečiu atveju, kuomet LR ištrūkus iš sovietinės okupacijos tos okupacijos laikų įstatymai posovietinėje Lietuvoje „patobulinami“ taip, kad jie pablogina piliečių gyvenimo sąlygas. Vaizdžiai tariant nuo sovietinės-okupacinės savivalės gydantys vaistai ligoniui yra blogesni (žalingesni) už jais „gydomą“ ligą. Todėl tolimesnė diskusija, apie nežinia kada įvyksiantį pigios kompensacijos primetimą teisėtam žemės savininkui - teisiniu požiūriu yra beprasmė. Patys pasvarstykite, ko verta tokia valstybės teisės sistema, kurioje penkiolika metų trunkantys „valdžią turinčiųjų“ pažadai kažkada išmokėti nerealiai mažą piniginę kompensaciją už jau atimtą arba tebeatiminėjamą realų turtą yra vertesni už tokias realias vertybes - kaip nuosava žemės valda.

Tikiuosi, kad skaitydami šį straipsnį net labiausiai abejojantys skaitytojai išsiaiškino, kad posovietinės Lietuvos teisė tarnauja ne teisingumui įgyvendinti ir apginti - bet savanaudiškiems asmenų grupės interesams įgyvendinti. Išsiaiškinkime tai „leidžiantį“ (dar vieną) galiojančios LR Konstitucijos vidinį prieštaravimą. Galiojančios LR Konstitucijos antrame straipsnyje nustatyta, kad: „Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai“. Konstitucijos antrojo straipsnio teisines normas papildo ir paaiškina trečiojo: „Niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių. Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą, konstitucinę santvarką“ ir ketvirtojo: „Niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių. Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą, konstitucinę santvarką“ straipsnių imperatyvios teisinės normos. Kad valdžia negali šių teisinių normų kitaip traktuoti, patvirtina Konstitucijos penktojo straipsnio antros dalies: „Valdžios galias riboja Konstitucija“ , šeštojo straipsnio: „Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas aktas. Kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija“ ir septintojo straipsnio: „Negalioja joks įstatymas ar kitas aktas priešingas Konstitucijai. Galioja tik paskelbti įstatymai. Įstatymo nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės“ teisinės normos. Tačiau kuomet Jūs posovietinės Lietuvos teisinėje praktikoje pabandote realiai pasinaudoti savąja, konstituciškai įtvirtinta teise turėti savo asmeninę nuomonę ir pradedate savo pažeistas teises ginti argumentuodami imperatyviomis Konstitucijos teisinėmis normomis (Tautos valia) - tuomet visos Jūsų teises garantuojančios, galiojančios LR Konstitucijos teisinės normos posovietiniams valdininkams ir posovietiniams teisininkams nustoja galioti. Jie pareiškia, kad: „Taip, Jūsų Konstitucinė Teisė gintis tiesiogiai panaudojant LR Konstitucijos teisines nuostatas ir nevykdyti akivaizdžiai antikonstitucinių įstatymų yra įtvirtinta galiojančioje Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, tačiau nėra tos teisės realizavimo, nes spręsti, ar įstatymai ir kiti teisiniai aktai prieštarauja LR Konstitucijos teisinėms nuostatoms – gali tik LR Konstitucinis Teismas. Jūs su savo problemomis į LR Konstitucinį Teismą kreiptis negalite, nes tai nenumatyta galiojančioje LR Konstitucijoje.“

Peršasi nemaloni išvada: turime gražią ir teisingą Konstituciją - tačiau tai tik deklaracija užsieniui. Lietuvos valstybės piliečiams ir toliau taikoma į Nepriklausomos Lietuvos valstybės gyvenimą iš sovietmečio perkelta atvira valdžios atstovų ir valdininkų savivalė. Kiekvieno Lietuvos Respublikos piliečio teisei gintis tiesiogiai taikant LR Konstitucijos teisinius nuostatus ir jais remtis trukdo LR Konstitucijos VIII skirsnio 102 straipsnio I dalies nuostata, kad (citatos pradžia):

„Konstitucinis Teismas sprendžia, ar įstatymai ir kiti Seimo aktai neprieštarauja Konstitucijai, o Respublikos Prezidento ir Vyriausybės aktai – neprieštarauja Konstitucijai arba įstatymams” ir šios LR Konstitucijos skirsnio 106 straipsnio nuostatos:

„Teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl 105 straipsnio pirmojoje dalyje nurodytų aktų turi Vyriausybė, ne mažiau kaip 1/5 visų Seimo narių, taip pat teismai.

Dėl Respublikos Prezidento aktų sutikimo su Konstitucija ir įstatymais į Konstitucinį Teismą turi teisę kreiptis ne mažiau kaip 1/5 visų Seimo narių ir teismai.

Dėl Vyriausybės aktų sutikimo su Konstitucija ir įstatymais į Konstitucinį Teismą gali kreiptis ne mažiau kaip 1/5 Seimo narių, teismai, taip pat Respublikos Prezidentas.

Respublikos Prezidento teikimas Konstituciniam Teismui ar Seimo nutarimas ištirti, ar aktas sutinka su Konstitucija, sustabdo šio akto galiojimą.

Prašyti Konstitucinio Teismo išvados gali Seimas, o dėl Seimo rinkimų ir tarptautinių sutarčių – ir Respublikos Prezidentas.

Konstitucinis Teismas turi teisę atsisakyti priimti nagrinėti bylą ar rengti išvadą, jeigu kreipimasis grindžiamas ne teisiniais motyvais (citatos pabaiga)“.

Kaip jau šiame straipsnyje minėjau, į LR Konstitucinį Teismą gali kreiptis tik valdžios struktūrų atstovai – kurie patys vienaip ar kitaip prisidėjo prie neteisėtų „teisinių” aktų priėmimo. Konstituciniame Teisme posėdžiauja LR Seimo (tų pačių valdžios struktūrų pareigūnų) paskirti teisėjai, savo darbe besivadovaujantys LR Seimo priimtu Konstitucinio Teismo įstatymu. Todėl atskiro piliečio galimybės apginti teisingumą posovietinėje Lietuvos nepriklausomoje valstybėje realizavimą – kuomet oponuojanti pusė yra posovietiniai valdininkai - tikriausiai labiausiai tiktų priskirti stebuklų sričiai. Čia mano įvardinta ir posovietinių LR „valdžią turinčiųjų“ bei posovietinių LR teisininkų praktiškai panaudojama galimybė paneigti pagrindines mūsų visų Konstitucines teises ir tų teisių „perdelegavimas“ savivaliaujantiems valdininkams ir yra mano minėtas vidinis Konstitucijos teisinės prasmės prieštaravimas. Neįmanoma, kad vienu metu būtų vykdomos ir pagrindinės imperatyvios LT Konstitucijos teisinės normos - ir joms prieštaraujančios (nes vietoje Tautos valios įteisina savivaliaujančių valdžios pareigūnų savanaudiškus interesus) Konstitucijos 102 bei 106 straipsnių normos. Ar yra teisinė išeitis iš šios iš pirmo žvilgsnio beviltiškos aklavietės? Taip, išeitis yra: tiek Lietuvos Respublikos Seimo nariai, tiek LR Konstitucinio Teismo Teisėjai, prieš pradėdami eiti savo pareigas – Seime prisiekia būti ištikimi Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai. Todėl Tautos interesai ir jos patikėtinių interesai LR Seime, LR Vyriausybėje, LR Konstituciniame Teisme ir kitose LR valdžios struktūrose niekada negali tapti skirtingais. Jeigu atsiranda dabar posovietinėje Lietuvoje esanti situacija, kai Tautos ir jos išrinktų atstovų į valdžios struktūras interesai skiriasi ir valdžios institucijų darbuotojai atvirai priešinasi pagrindiniuose LR įstatymuose įtvirtintai Tautos valiai – tai pats tokios situacijos buvimas įrodo, kad atitinkamų valdžios struktūrų atstovai jau viršijo jiems Tautos suteiktus konstitucinius įgaliojimus, pažeidė Tautai duotas priesaikas ir užsiima savivale.

Akivaizdu, kad keli (tikiu, kad dar ne visi politikai yra piktavališki ir įklimpę korupcijoje), nors ir atsakingas pareigas užimantys Tautos atstovai neturi teisės savavališkai pakeisti pagrindinių, Lietuvos valstybės valstybingumą reglamentuojančių, galiojančios LR Konstitucijos straipsnių teisinę prasmę (Tautos valią) ir taip pasisavinti Tautai priklausantį suverenitetą. Bet koks kitoks: išskyrus tiesioginę prasmę, galiojančios LR Konstitucijos teisinių nuostatų aiškinimas ar vengimas LR Konstitucijos nuostatas tiesiogiai taikyti LR teisėje piliečių ir valstybės santykių reguliavimui - yra tapatus pasikėsinimui į LR Konstitucinę santvarką ir turi savyje nusikaltimo požymius. Todėl LR valdžios ir valdymo institucijų bei teisėtvarkos pareigūnų aiškinimai, kad: „Konstitucinė Teisė gintis tiesiogiai panaudojant LR Konstitucijos teisines nuostatas ir nevykdyti akivaizdžiai antikonstitucinių įstatymų yra įtvirtinta galiojančioje Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, tačiau nėra tos teisės realizavimo, nes spręsti ar įstatymai ir kiti teisiniai aktai prieštarauja LR Konstitucijos teisinėms nuostatoms gali tik LR Konstitucinis Teismas. Jūs su savo problemomis į LR Konstitucinį Teismą kreiptis negalite, nes tai nenumatyta galiojančioje LR Konstitucijoje“ – yra iš esmės neteisingi ir klaidinantys. Mano šiame straipsnyje įvardintos, valstybės pareigūnams leidžiančios piktnaudžiauti teise Konstitucijos 102 ir 106 straipsnių nuostatos yra naikintinos, kaip prieštaraujančios pačiai teisės ir teisinės valstybės esmei. Galiojančios LR Konstitucijos XIV skirsnio 148 straipsnyje išsiaiškiname, kad: „Tik referendumu gali būti keičiamos pirmojo skirsnio „Lietuvos valstybė“ bei keturioliktojo straipsnio „Konstitucijos keitimas“ nuostatos“ . Todėl galiojančios LR Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ (ypač svarbios nuosavybės teisių gynimui) 1; 2; 3; 4; 5; 6 ir 7 straipsnių, o ir visų kitų LR Konstitucijos skyrių ir straipsnių nuostatos teisės praktikoje privalo būti taikomos tiesiogiai. Kitu atveju – Lietuva yra ne demokratinė Respublika, bet savivaliaujančių valdžios ir teisėsaugos pareigūnų diktatūros šalis.

Kadangi visi LR piliečiai prieš įstatymus lygūs, tai ir susikompromitavusiems Tautos „patikėtiniams“ turėtų būti vienodai su kitais LR piliečiais taikomos LR civilinio ir baudžiamojo kodekso teisinės normos ir tomis teisinėmis normomis nustatyta atsakomybė prieš LR įstatymus. Nėra jokios logiškai pagrįstos prasmės ir jokio teisinio pagrindo juos atleidinėti nuo atsakomybės už jų antiteisinę veiklą. Tai, kad save nuo atsakomybės atleidžia patys piktnaudžiaujantys valdžios pareigūnai yra ne argumentas, nes kiekvienas bandantis neteisėtai elgtis individas visuomet aiškina, kad jis yra teisus.

Baigdamas šią straipsnio dalį atkreipsiu Jūsų dėmesį į dar keletą konkrečių pavyzdžių, kaip posovietinės LR valdžią turintieji įteisina neteisingumą.

Lietuvos žmonės vis dar įsivaizduoja, kad jie į LR Seimą išsirenka jų interesus atstovaujančius patikėtinius. Tuo galima įsitikinti pasklaidžius laikraščių puslapius ar apsilankius internetinių diskusijų forumuose. Tačiau atsivertę LR Seimo Statuto I dalies, pavadintos: „Seimo nario statusas“, pirmojo skirsnio, pavadinto: „Seimo nario įgaliojimai ir priesaika“, 1 straipsnio „Seimo nario mandatas“ 2 dalį įsitikiname , kad naivūs ir patiklūs Lietuvos žmonės labai apsirinka. Šioje dalyje nustatyta, kad: „Seimo narys, eidamas pareigas, vadovaujasi Konstitucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomas jokių mandatų“. Seimo EUROVOC žodyne pateikiami keturi žodžio mandatas išaiškinimai:

atstovavimo mandatas (angl. representative mandate).Ten pat aiškinantis išsamiau sužinome, kad tai reiškia: „ Pareigos, užimamos rinkimų keliu“

parlamentaro mandatas (angl. parliamentary mandate). Ten pat aiškinantis išsamiau sužinome, kad tai reiškia tą patį: „ Pareigos, užimamos rinkimų keliu“

šalies mandatas (angl. national mandate). Ten pat aiškinantis išsamiau sužinome, kad tai reiškia tą patį: „ Pareigos, užimamos rinkimų keliu“

vietinis mandatas (angl. local mandate) - paaiškinamas taip pat kaip ir ankstesni.
Visa tai mūsų parlamentarus niekuo neįpareigoja. Tai reiškia, kad posovietinėje Lietuvoje į valdžią renkame ne savo atstovus, o savivaldžius ponus. Šie ponai patys save pasivadina politikais ir pasinaudodami valdžių atskyrimo principu bei remiami jų pačių pasiskirtų „nepriklausomų“ teisėjų nevykdo net pagrindinių (LR piliečių teises ginančių) imperatyvių LR Konstitucijos teisinių normų reikalavimų (tai mes šioje straipsnio dalyje jau išsiaiškinome).

Šios straipsnio dalies pradžioje, aš užsiminiau apie išimtis vykdant LR įstatymus: „...tačiau kaip vėliau įsitikinsime – kai kam tas įpareigojimas negalioja“. Gindamas žmogaus teises teismuose, aš ne kartą susidūriau su valdininkų vykdomu žinomai neteisingų duomenų įrašymu į oficialius dokumentus ir to įrašo patvirtinimu asmeniniu parašu bei (neteisingus duomenis įrašiusio valdininko) atstovaujamos valstybinės institucijos antspaudu. Tokias veikas tuo metu galiojusio LR Baudžiamojo Kodekso 289 straipsnis įvardijo kaip baustinas:

„289 straipsnis. Tarnybinis suklastojimas

Valstybės pareigūno ar valstybės tarnautojo įrašymas į oficialų dokumentą žinomai melagingų žinių arba surašymas ar išdavimas suklastoto dokumento, arba žinomai suklastoto dokumento patvirtinimas antspaudu (spaudu) ir (ar) parašu, arba kitoks oficialaus dokumento suklastojimas – baudžiamas laisvės atėmimu iki ketverių metų arba bauda su atėmimu teisės eiti tam tikras pareigas ar dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla iki penkerių metų ar be tokios teisės atėmimo.

Tos pačios veikos, padarytos muitinės deklaracijos, mokesčio sumokėjimą patvirtinančio arba kito itin svarbaus oficialaus dokumento atžvilgiu arba sukėlusios didelę žalą valstybės interesams, – baudžiamos laisvės atėmimu nuo trejų iki šešerių metų su atėmimu teisės eiti tam tikras pareigas ar dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla iki penkerių metų.

Nr. VIII-617, 98.02.03, Žin., 1998, Nr.17-397 (98.02.19)”

Jeigu Jūs galvojate, kad dokumentų klastojimu užsiiminėję pareigūnai buvo baudžiami, tai Jūs labai apsirinkate. LR Seimas pakeitė LR Baudžiamojo Kodekso 289 straipsnio turinį. T.y., pakeitė protingą elgesį ginantį straipsnį...

Savo daugiau kaip dešimt metų trukusia teisine praktika aš ganėtinai įsipykau piktnaudžiaujantiems teise LR valstybės pareigūnams ir posovietiniams „teisės žinovams“. Visuomet buvo grėsmė, kad su kurią nors byla (jei mano atstovaujamasis nepasiduos valdžios spaudimui ir iš manęs neatims įgaliojimų arba šešių mėnesių laikotarpiui iš manęs nepasiims Lietuvos Aukščiausiame Teisme „pralaimėtą“ bylą) – aš su savo informacija išeisiu į Europos žmogaus teisių teismą. Kad apsisaugoti nuo galimų tokio pobūdžio nemalonumų – LR Seimas pakeitė atstovavimą teismuose reglamentuojančias LR Civilinio Proceso Kodekso normas. Argumentas: LR piliečius geriau apgins aukštąjį juridinį išsilavinimą turintys teisės specialistai – profesionalai. Tik viena bėda - kur mums rasti tuos, drįstančius išsakyti tiesą apie posovietinę LR teisę teisininkus-profesionalus? Gal kas nors bent vieną tokį sutikote?

Atkreipiu Jūsų dėmesį į tai, kad niekas kitas už mus pačius negali geriau žinoti - ko mes siekiame, kokias savo teises laikome pažeistomis ir giname teisme. Todėl nuo 2003-04-08 įsigalioję LR CPK pakeitimai, neleidžiantys LR piliečiams patiems pasirinkti geriausiai jų interesus ginantį atstovą ar patiems surašyti ir priduoti kasacinį skundą LAT - teisiškai nepagrįstai apriboja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 6 straipsnio 1 dalyje ir šios Konvencijos 13 straipsnyje garantuojamą mūsų teisę į efektyvią bei operatyvią teisminę gynybą. Asmens subjektinė teisė yra reali, o ne deklaratyvi tik tuo atveju, jeigu asmuo turi teisę ją realizuoti...

Šioje straipsnio dalyje mes išsiaiškinome, kad posovietinėje Lietuvoje pagal valdininkų nurodymus elgtis neprotingai – piliečiai prieš jų pačių valią yra įtraukimas į iš anksto jų pralaimėjimą nulemiančią situaciją (bylinėjimąsi posovietinės LR teismuose), kurios galutinį, teisėtam žemės savininkui nepalankų rezultatą nulemia ne tik šiame straipsnyje mano jau įvardinti „valdžią turinčiųjų“ vykdomi materialinės teisės pažeidimai, bet ir „iki siūlo galo“ apiplėštam teisėtam žemės savininkui nepakeliamos materialinės teisimosi išlaidos ar posovietinės LR teismų teisėjų teismo proceso metu vykdomi apkaltinimai, kad teisėtas žemės savininkas pažeidė procesinę teisę tokiame teismo procese - kurio išvis neturėtų būti. Tokių procesinės teisės pažeidimų pavyzdžiais yra įvairių procesiniu terminų ar dokumentų surašymo formos pažeidimai.

Jums gali kilti klausimas: gal pamažu posovietinės LR „valdžią turintieji“ taps teisingesni ir pradės laikytis moralės normų? Nebūkime naivūs, nes jie savo įvykdytus teisės pažeidimus (kad šie neišaiškėtų) pridengia kitais, naujesniais teisės pažeidimais. Pažanga galima tik viešo jau įvykdytų neteisėtų veikų pripažinimo, tų veikų sukeltų negatyvių pasekmių likvidavimo ir žalos atlyginimo nukentėjusiesiems asmenims atveju. Tačiau tokiems veiksmams kliudo ne tik galimas savivaliautojų esamos ekonominės padėties pablogėjimas, prestižo praradimas, bet ir taip vadinamas žmogiškasis faktorius. Apie tai paaiškinu išsamiau.

Sovietmečiu vakarietiškosios civilizacijos krypties atstovai kritikavo buvusią Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungą, kad joje taip labai pažeidžiamos žmogaus teisės, jog sovietinio gyvenimo būdo pasėkoje išauklėjamas kitos (naujos ) rūšies žmogus – „homo sovieticus“. Tokia išvada buvo grindžiama neteisingų žinių (neteisingo, tikrovės neatitinkančio pasaulio supratimo) pagrindu žmonėse suformuojamais tų žmonių pasaulėžiūros stereotipais. Apie neteisingų žinių ir neteisingo gyvenimo pagrindu susiformavusių pasaulėžiūros stereotipų žalą žmonija žinojo jau žiloje senovėje ir esant reikalui imdavosi priemonių tai žalai sumažinti.

Klasikinis tokių priemonių pavyzdys – yra biblijinio Mozės įvykdytas žydų tautos išvedimas iš Egipto. Atstumą, kuriam nueiti nereikia ir vienerių metų - Mozės vedama žydų tauta ėjo 40 metų – iki natūraliai išmirė visa Egipte gyvenusiųjų karta.

Apie pasaulėžiūros stereotipus žinojo ir atvirai prieš juos pasisakė Henris Fordas (tėvas). Štai kaip jis apibūdino specialistus: „…jie tokie protingi ir patyrę, kad tiksliai žino kodėl to ar to negalima padaryti, jie mato ribas ir kliūtis. Todėl aš niekuomet nesamdau grynakraujų specialistų. Jeigu aš panorėčiau negarbingomis priemonėmis sunaikinti savo konkurentus, tai pristatyčiau jiems pulkus specialistų. Masiškai gaudami gerus patarimus – mano konkurentai išvis nepradėtų dirbti”.

Per visą žmonijos istoriją žinoma virš 60 atvejų, apie žvėrių augintus žmonių vaikus. Suradus tokius, keletą metų žvėrių augintus vaikus, juos būdavo bandoma perauklėti. Net ir didžiausios auklėtojų pastangos, – nė vienu atveju teigiamų rezultatų nedavė…

Šiuolaikinis mokslas taip aiškina pasaulėžiūros stereotipų prigimtį ir esmę: ne tik žmogus keičia aplinką, bet ir aplinka formuoja žmogų (papročiai, gyvenimo patyrimas, mokymo procese įgautos žinios, darbo įgūdžiai ir t.t.). Šiems faktoriams veikiant ilgą laiką – susiformuoja žmogaus pasaulėžiūros stereotipai ir to žmogaus sąmonėje įsitvirtina refleksų lygyje. Jie apima visas žmogaus veiklos sritis ir kartą susiformavę tolimesniame gyvenime praktiškai nekinta. Tolimesniame žmogaus gyvenime jie priimami kaip neginčijamos „savaime suprantamos” tiesos ir valdo savo „nešiotojo” tolimesnį elgesį, mastymą ir aplinkos suvokimą. Savo prigimtimi tai yra mokymosi procese (neveltui liaudies patarlė pataria medį lenkti kol jaunas) susiformavusios galvos smegenų neuronų struktūros ir ryšiai tarp šių struktūrų bei atskirų neuronų jose. Todėl pasaulėžiūros stereotipus galima pavadinti ir žmogaus organizmo užprogramavimu biologiniame lygmenyje. Susiformavusių pasaulėžiūros stereotipų dėka žmogus tampa vienos ar kitos srities profesionalu. Tačiau vargas tam – kieno pasaulėžiūros stereotipai susiformuoja klaidingų žinių pagrindu. Tokie stereotipai savo „nešiotoją” visam laikui supriešina su likusia visuomene. Todėl bandymai „kompromisų” ieškojimo ir įdiegimo į gyvenimą keliu suderinti teisingo ir neteisingo pasaulio pažinimo pagrindu susiformavusius pasaulėžiūros stereotipus turinčių piliečių interesus yra siekimas įteisinti tai – kas iš esmės prieštarauja sveikam protui.

Visi žinome, ir 1990 m. kovo 11 d., atkurianti nepriklausomą Lietuvos valstybę tuometinė Aukščiausioji Taryba žinojo, kad buvusi sovietų sąjunga buvo totalitarinė – komandinė valstybė. Joje nebuvo tikros teisės, moralės bei rinkos ekonomikos dėsniais grindžiamos ekonomikos. Visose gyvenimo srityse vyravo totalus melas.

Po 1990-03-11 (Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo), mes apsimetame, kad viso to nebuvo ir sovietinės pasaulėžiūros stereotipai pas nieką nesusiformavo. Už tai ir mokame savo apgailėtinu posovietiniu egzistavimu. Desovietizacija posovietinėje Lietuvoje pirmiausiai buvo reikalinga ne dėl bausmių už sovietmečiu įvykdytas neteisėtas veikas ar nusikaltimus, bet dėl nemokančių dorai gyventi asmenų nušalinimo nuo valstybės valdymo. Naujausiais amerikiečių mokslininkų moksliniais bandymais nustatyta, kad patologiškų melagių smegenyse yra įvykę biologiniai pakitimai. Tai patvirtina pasaulio žmonijos patyrimą apie pasaulėžiūros stereotipų nekintamumą. Jungtinių Amerikos valstijų Los Andželo Pietų Kalifornijos universiteto mokslininkas Adrian Raine teigia, kad nuolat meluojančių individų smegenų žievėje yra mažiau pilkosios medžiagos ir daugiau yra baltosios medžiagos. Tokie žmonės yra linkę meluoti ir mažiau rūpinasi savo veiksmų pasekmėmis. Adrian Raine teigia, kad šis atvejis yra pirmas, kuomet tarp bendros homo sapiens populiacijos ir patologinių melagių atrasta biologinių skirtumų. Platesnę informaciją apie Adrian Raine galite rasti internete šiuo adresu: http://www-rcf.usc.edu/~raine/ .

Kad Jūs nesakytumėte, jog aš visuomet tik kritikuoju ir nesiūlau jokios pozityvios išeities iš esamos padėties – šį kartą tokią išeitį pasiūlysiu. Gerai suderintą LR „valdžią turinčiųjų“ posovietinį melo ir savivalės mechanizmą gali sugriauti tokia paprasta pasaulio civilizuotose šalyse senai naudojama ir pilnai pasiteisinanti priemonė - kaip prisiekusiųjų teismas. Jis turėtų būti įdiegtas tiek posovietinės Lietuvos civilinėje, tiek baudžiamojoje teisėje. Tai būtų mūsų visų konstitucinės teisės mums patiems tiesiogiai dalyvauti valstybės valdyme (kuomet išsirinkti atstovai netinkamai atlieka savo tiesiogines pareigas) - praktinis realizavimas.

Zenonas Jurgelevičius
Lietuvos Žmogaus Teisių Centro narys

Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (VI dalis)


Šaltinis - http://www.straipsniai.lt/jurgeleviciau ... apis/12261

Sergėkitės netikrų pranašų, kurie ateina pas jus
avių kailyje, o viduje yra plėšrūs vilkai. Jus pažinsite juos iš vaisių...“
Kalno pamokslas

Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje? (VI dalis: Istorinių faktų patvirtinimas)


Straipsnyje „Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje" mano pateikti faktai apie posovietinės  Lietuvos valdžios melą ir savivalę kai kuriems skaitytojams (ypač užsieniečiams) gali pasirodyti neįtikėtinais - nes mano pateikiama informacija prieštarauja pasaulyje deklaruojamam Lietuvos valstybės įvaizdžiui.

Mano pateikiami faktai apie melą ir prievartą posovietinėje Lietuvoje atvirai prieštarauja pačios Lietuvos valdžios platinamai informacijai, JAV Valstybės Departamento: Demokratijos žmogaus teisių ir darbo biuro ruošiamų ataskaitų apie žmogaus teisių padėtį Lietuvoje išvadoms, Europos komisijos reguliaraus pranešimo apie Lietuvos pažangą išvadoms, bei Tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos „Freedom House" skelbiamiems duomenims apie tai - kad LR turi piliečių išrinktą valdžią, žmogaus teises ginančią Konstituciją ir yra priskiriama prie žmogaus teises ir laisvės užtikrinančių laisvųjų šalių. Šioje vietoje būtina pastebėti, kad stalininės SSSR konstitucijos tekstas buvo pats humaniškiausias pasaulyje - tačiau tai visiškai nereiškė - kad praktiškai naudodamiesi tos konstitucijos deklaruojamomis teisėmis stalininių gulagų kaliniai galėjo apsiginti savo teises...

Mano surinktų faktų esmė yra tame, kad posovietinės Lietuvos valdžia jau po nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo 1990-03-11 suklastojo sovietinio okupacinio laikotarpio (1940-06-15 - 1990-03-11) teisinių aktų teisinės prasmės aiškinimą. Tai reiškia, kad posovietinės Lietuvos valdžia klastoja istoriją ir konkrečiame  sovietinės okupacijos laikotarpyje, 1940 m., teigia SSSR okupuotoje Lietuvoje buvus visuotinę ir vienalaikę Lietuvos piliečiams nuosavybės teise priklausiusios žemės nacionalizaciją -  kurios tikrovėje, 1940 m., Lietuvoje išvis nebuvo.

Specialiaisiais, 1991-06-18 ir 1997-07-01 priimtais „nuosavybės teisių atkūrimo" įstatymais - posovietinės Lietuvos valdžia teisiškai „naikina" šio (mano čia ir straipsnyje: „Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje?" įvardinto) jos pačios melo pasekmes.  Minėtuose specialiuosiuose įstatymuose yra numatyti ir „teisiškai įteisinti" iki 1940-06-15 sovietinės okupacijos Lietuvos piliečių nuosavybės teise valdytų žemės valdų negrąžinimo (tikrovėje niekuomet teisiškai nenutrūkusių piliečių nuosavybės teisių teisinio neatkūrimo) atvejai. Tai reiškia, kad dabartinio posovietinės Lietuvos melo pagrindu teisiškai nutraukiamos Lietuvos piliečių nuosavybės teisės į nekilnojamąjį turtą (išsamiai apie tai prašau skaityti mano straipsnyje: „Kas yra kas posovietinėje Lietuvoje?"). Kad įrodyti, jog čia mano pateikta informacija atitinka tiesą - aš šios informacijos skaitytojus kviečiu susipažinti su trijų autoritetingų autorių kūriniuose viešai paskelbta informacija:

1. (pirmosios informacijos šaltinis ir pirmoji informacija): 1940 birželio 23 dienos ryte, 9 val. 28 min., per Kauno radiofoną Lietuvių Aktyvistų Fronto vardu Leonas Prapuolenis paskelbė (iš 1940-06-15 sovietinės okupacijos išvaduotos) nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymą ir Laikinosios vyriausybės sudėtį. Juozas Ambrazevičius (Brazaitis) toje vyriausybėje buvo paskirtas į švietimo ministro postą. Iki pat pastarojo meto mes nedaug težinojome apie to meto įvykius. Per neįtikimai trumpą laiką ginkluotu būdu buvo paimta valdžia ir (bent nominaliai) paskelb­tas Nepriklausomos valstybės atstatymas. Buvo suformuota Laikinoji Respublikos vyriausybė, kurios ministru pirmininku tapo Kazys Škir­pa. Pastarajam vokiečiai užkirto kelią grįžti į Kauną ir ministro pirmininko pareigas laikinai vykdė švietimo ministras Juozas Brazaitis.

Laikinoji Lietuvos vyriausybė padėtį krašte kontro­liavo garantuodama socialinę tvarką, būdama tos tvar­kos moraliniu ir teisiniu autoritetu. Nominaliai ji egzis­tavo šešias savaites. Vokietijos  Reicho, generalinis komisaras Lietuvoje dr. von Rentelnas 1941 metų rugpjūčio 5 dieną pasikvietė Laikinosios vyriausybės narius ir pasiūlė J. Brazaičiui tapti jo gene­raliniu tarėju. J. Brazaitis tuomet atsisakė argumentuodamas - jog jo įgaliojimai siejami tik su nepriklausomos Lietuvos vals­tybe. Tuo oficiali valstybinė J. Brazaičio ir visos Laiki­nosios vyriausybės padėtis buvo baigta.

1964 metais N. E. Sūduvio slapyvar­džiu JAV išleistoje savo knygoje: „Vienų vieni", 47-48 psl.,  minėtasis Juozas Brazaitis (Juozas Ambrazevičius) konstatuoja šiuos istorinius faktus (citatos pradžia):

... "liaudies seimo" dekliaracijoje VII.22: "Liaudies seimas paskelbia visą Lietuvos žemę su jos gelmėmis, visus miškus ir vandenis priklausančiais liaudžiai, t.y. valstybės nuosavybe". Seimas nutarė palikti valdyti 30 ha nor­mą, kitas žemes paimti į fondą ir išdalyti bežemiam ir mažažemiam. Dekliaracijoje apie kolchozus betgi dar sakoma ir toliau: mėginimai "prieš darbo valstiečių valią primesti jiems kolchozų organizavimą bus griežtai nubausti".

Žemės fondui iš 28,000 savininkų, kurie turėjo 1, 240,000 ha, paimta 603,589 ha, arba 15% visos že­mės. Liko nepaliesti 61,000 ūkių 20-30 ha ir 40,000 ūkių 15-20 ha...

...Nepasisekė paimtos žemės išdalyti, kaip bu­vo numatyta. Dėl to 1940.VIII.29 komisarų taryba vėl įpareigojo neišdalytų ūkių savininkus atlikti ru­deninę sėją savo lėšom" (citatos pabaiga).

Iš šios informacijos darytina neabejotina išvada: 1940 m., sovietinė-okupacinė valdžia jokios vienalaikės ir visuotinės žemės nacionalizacijos Lietuvoje nevykdė.

2. Antroji informacija yra paskelbta filosofijos daktaro, buvusio "Laisvosios Europos radijo / Laisvės radijo" žinių tarnybos vadovo, buvusio "Laisvosios Europos radijo" lietuvių tarnybos vadovo (dabar - Lietuvos Katalikų mokslų akademijos akademiko, VU Doc.)  Kęstučio Girniaus  JAV, Čikaga, Į laisvę fondas. 1987 m. išleistoje knygoje: „Partizanų kovos Lietuvoje", 145-146 psl. (citatos pradžia):

„...Iki 1946 m. vasario 1 d. truputį daugiau negu milijonas hektarų žemės buvo paimta į valstybinį fondą. Į fondą pateko žemė atimta iš bažnyčių, tariamų hitlerininkų, liaudies priešų, iš be šeimininkų likusių ūkių, repatriantų į Lenkiją ar išsikėlusių iš Klaipėdos krašto bei antnorminė žemė. Iki 1946 m. bene visų hitlerininkų ir bažnyčių bei antnorminė žemė buvo atimta. Vokiečiai taip pat buvo pasitraukę iš Klaipėdos. Taigi po pusantrų metų komunistų valdžios žemės reforma turėjo iš esmės būti baigta. Tačiau nuo 1946 m. pradžios iki 1948 m. lapkričio mėnesio valstybinis žemės fondas padidėjo dar puse milijono hektarų žemės, iš kurios daugiau negu du šimtai tūkstančių (213,844) pateko į fondą 1948 m. nuo kovo iki lapkričio mėn.16 Tai daugiausia ištremtųjų ūkininkų žemė, - nes repatriavimas j Lenkiją iš esmės baigėsi 1947 m. Apskaičiavus vidutiniško ūkio dydį, galima apytikriai nustatyti ištremtųjų skaičių. Prisimintina, kad įvykdžius žemės reformą retas ūkis turėjo daugiau kaip 20 ha. 1948 m. . sausio 1 d. tik 4.6 nuošimčiai visų valstiečių kiemų buvo didesni (171:87). Tarp ištremtųjų buvo mažažemių ir vidutinių ūkininkų ir šeimų, kurių ūkiai buvo anksčiau sumažinti iki 5 ha, nes kuris nors šeimos vyras buvo partizanas ar tokiu įtariamas. Tad galima apskaičiuoti, kad ištremtųjų ūkis vidutiniškai turėjo ne daugiau 10 ha. Tad 1948 m. kovo-lapkričio mėn. gal 20,000 valstiečių neteko ūkių. Jeigu šeima vidutiniškai turėjo keturis narius, tai galima manyti, kad šiame laikotarpyje buvo ištremta iš Lietuvos apie 80,000 žmonių.17

Šis apskaičiavimas tik apytikris, nes į žemės fondus patekdavo ir neištremtųjų žemės. Pavyzdžiui, tų ūkininkų, kurie paliko savo ūkius, nepajėgdami užmokėti mokesčių ir dėl to bijodami arešto. Nukautų partizanų ūkiai kartais buvo sumažinami iki 5 ha, nors šeima nebuvo tuo metu išvežta. Antra vertus, komunistų aktyvistai ir stribai kartais patys užgrobdavo ištremtųjų kiemus, todėl ši žemė nepatekdavo j valstybės fondą...(citatos pabaiga)".

Ir iš šios informacijos yra darytina neabejotina išvada: jeigu net pasibaigus Antrajam pasauliniam karui Lietuvos teisėtų žemės savininkų žemės valdos buvo paiminėjamos į valstybinį žemės fondą - reiškia 1940 m., jokios vienalaikės ir visuotinės Lietuvos piliečių nuosavybės teise valdytų žemės valdų nacionalizacijos nebuvo.

3. Trečioji informacija yra paskelbta 1992 m., Lietuvoje, leidykloje „Mintis" išleistos  paskutiniojo pokario metų Lietuvos rezistencijos (ginkluoto pasipriešinimo sovietiniam okupantams) vado (1956 m. spalio mėn., suimto ir 1957-11-29 sušaudyto), A. Ramanausko-Vanago knygos: „Daugel krito sūnų"  105 psl. (citatos pradžia):

„...Reikia pasakyti, kad registruodavosi partizanai skau­dama širdimi. Jų savijauta buvo panaši į tą, kurią patirda­vo kiekvienas ūkininkas, kai jį tarybinė valdžia „savano­riškai" priimdavo į kolūkį (citatos pabaiga).

Išvada: į sovietinius kooperatyvus žemės savininkų įstojimas būdavo apiforminamas kaip savanoriškas, o tai reiškia, kad po savaiminio tų kooperatinių darinių iširimo  - žemės valdos turėjo būti grąžintos teisėtiems tų valdų savininkams ar (savininkų mirties atveju)  jų paveldėtojams.

Iš šios informacijos yra darytina neabejotina išvada, kad: posovietinės Lietuvos įstatymuose ir Konstitucinio Teismo nutarimuose esanti informacija apie 1940 m., sovietinės-okupacinės valdžios Lietuvoje vykdytą vienalaikę ir visuotiną Lietuvos piliečiams nuosavybės teise priklausiusių žemės valdų nacionalizaciją yra žinomai melaginga. Tai reiškia, kad posovietinės Lietuvos valdžia sąmoningai apgaudinėja ne tik savo Tautą - bet ir  Lietuvai bei lietuviams draugiškai nusiteikusių JAV, Europos Sąjungos ir kitų pasaulio šalių vyriausybes bei visuomenes.

Zenonas Jurgelevičius
Lietuvos Žmogaus Teisių Centro narys

http://zenonas.visokybes.com

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 13 Sau 2009 22:32 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Prisiekusiųjų teismą siūlau jau gal 5 metai. Ir kaip kasacinę instanciją, į kurią būtų siunčiami, iki Aukščiausiojo Teismo, pagrįsti skundžiami ieškiniai priežiūros tvarka.

   Plačiau kitą kartą. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 03 Kov 2009 20:58 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 23 Vas 2009 22:14
Pranešimai: 3
Karibartas rašė:
Lietuvos Respublikos piliečių prieš okupaciją įgytos nuosavybės teisės nepanaikintos ir turi tęstinumą

Kristijonas Nekvedavičius

christian.nekvedavicius@googlemail.com
00492512705457

Romualdas Nekrašas

neromas@gmail.com
+37065406072


    Gerbiami komentarų rašytojai,

    tai, kad "Lietuvos Respublikos piliečių prieš okupaciją įgytos nuosavybės teisės nepanaikintos ir turi tęstinumą" posovietinės Lietuvos "valdžią turintieji" niekuomet neneigė.

   LR "valdžią turintieji", atsižvelgdami į per ilgą okupacijos laikotarpį įvykusius pasikeitimus - kiek tai įmanoma - (pagal atitinkamus įstatymus)  tas piliečių nuosavybės teises TEISIŠKAI  atkūrinėja (apie tai 1994-05-27 d. byloje 12/93 išsamiai išaiškino LR Konstitucinis Teismas).

   Todėl kai sekantį kartą skaitysite teisinį aktą - siūlau skaityti ne tik jums  naudingas citatas - bet  visą jo turinį...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 03 Kov 2009 21:09 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Zenonas rašė:
    Gerbiami komentarų rašytojai,

    tai, kad "Lietuvos Respublikos piliečių prieš okupaciją įgytos nuosavybės teisės nepanaikintos ir turi tęstinumą" posovietinės Lietuvos "valdžią turintieji" niekuomet neneigė.

   LR "valdžią turintieji", atsižvelgdami į per ilgą okupacijos laikotarpį įvykusius pasikeitimus - kiek tai įmanoma (pagal atitinkamus įstatymus)  tas piliečių nuosavybės teises TEISIŠKAI  atkūrinėja (apie tai 1994-05-27 d. byloje 12/93 išsamiai išaiškino LR Konstitucinis Teismas).

   Todėl kai sekantį kartą skaitysite teisinį aktą - siūlau skaityti ne tik jums  naudingas citatas - bet  visą jo turinį...


   1. Ponas Zenonai, visa dabartinė "teisinė sistema", kuria remiantis turtas nėra grąžinamas natūra ir besąlygiškai, ir yra pagrįsta neteisėtu Lietuvos Konstitucijos (1938 m.) panaikinimu.

  2. Kaip manote, kodėl Latvijoje ir Estijoje su turto grąžinimo klausimais jau seniai užbaigta, o pas mus galo dar nesimato?

  Todėl, kad jau 18 metų Lietuvoje yra vykdoma taip vadinama "dalinė restitucija". Ir visi Konstitucinio Teismo "išaiškinimai" yra pagrįsti būtent šia, absoliučiai neteisėta, nuostata.

  Tačiau tai leidžia prieškario savininkų teisėtai nuosavybėje turėtą turtą (būtent tą, kuris ypatingai vertingas ir brangus) "perduoti" tiems, kas artimi valdžiai - respublikinei ar vietinei, visų pirma sovietinei-komunistinei nomenklatūrai.

  O teisėtiems savininkams pasiūloma paimti kokias nors bevertes akcijas (žinoma, ne rinkos verte) ar "persikelti" savo nekilnojamąjį turtą į kokį nors gūdų užkampį ...

  Faktiškai jau 18 metų Lietuvoje yra vykdomas prievartinis turto "perdalijimas", tai "pridengiant" teisėtumo "imitacija" - visų pirma tai liečia realią turto rinkos vertę - iš vienų turtas atimamas ("kompensuojant" faktiškai "už ačiū"), o kitiems jis yra atiduodamas - irgi beveik "už ačiū"...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 04 Kov 2009 16:58. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 03 Kov 2009 23:46 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
Nieko nebus. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Paskutinį kartą redagavo tikras lietuvis 23 Geg 2009 01:48. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Kov 2009 15:56 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 23 Vas 2009 22:14
Pranešimai: 3
Žygeivis rašė:
   1. Ponas Zenonai, visa dabartinė "teisinė sistema", kuria remiantis turtas nėra grąžinamas natūra ir besąlygiškai, ir yra pagrįsta neteisėtu Lietuvos Konstitucijos (1938 m.) panaikinimu.

  2. Kaip manote, kodėl Latvijoje ir Estijoje su turto grąžinimo klausimais jau seniai užbaigta, o pas mus galo dar nesimato?

  Todėl, kad jau 18 metų Lietuvoje yra vykdoma taip vadinama "dalinė restitucija". Ir visi Konstitucinio Teismo "išaiškinimai" yra pagrįsti būtent šia, absoliučiai neteisėta, nuostata.

  Tačiau tai leidžia prieškario savininkų teisėtai nuosavybėje turėtą turtą (būtent tą, kuris ypatingai vertingas ir brangus) "perduoti" tiems, kas artimi valdžiai - respublikinei ar vietinei, visų pirma sovietinei-komunistinei nomenklatūrai.

  O teisėtiems savininkams pasiūloma paimti kokias nors bevertes akcijas (žinoma, ne rinkos verte) ar "persikelti" savo nekilnojamąjį turtą į kokį nors gūdų užkampį ...

  Faktiškai jau 18 metų Lietuvoje yra vykdomas prievartinis turto "perdalijimas", tai "pridengiant" teisėtumo "imitacija" - visų pirma tai liečia realią turto rinkos vertę - iš vienų turtas atimamas ("kompensuojant" faktiškai "už ačiū"), o kitiems jis yra atiduodamas - irgi beveik "už ačiū"...


    Gerbiamas Žygeivi,

    aš Jums visiškai pritariu. Savo straipsniuose aš "kasu dar giliau" ir atskleidžiu bei argumentuotai įrodau dabar "valdžią turinčiųjų" vykdomą sovietinių įstatymų teisinės prasmės suklastojimą bei "valdžią turinčiųjų" vykdomą okupacinio totalitarinio režimo nusikaltimų tęstinumą (žr.: paskutiniuosius 2 mano straipsnius laikraštyje "Karštas Komentaras").

    Savo ankstesniame komentare aš tik atkreipiau visuomenės dėmesį - kad kai kurie valdžios veikų "kritikuotojai" sąmoningai nutyli svarbiausius "valdžią turinčiųjų" nusikaltimus ir tuo būdu klaidina visuomenę.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Kov 2009 16:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Zenonas rašė:
    Savo straipsniuose aš "kasu dar giliau" ir atskleidžiu bei argumentuotai įrodau dabar "valdžią turinčiųjų" vykdomą sovietinių įstatymų teisinės prasmės suklastojimą bei "valdžią turinčiųjų" vykdomą okupacinio totalitarinio režimo nusikaltimų tęstinumą (žr.: paskutiniuosius 2 mano straipsnius laikraštyje "Karštas Komentaras").


    Gerb. Zenonai,

    gal galite čia nurodyti savo straipsnių pavadinimus ir jų internetinius adresus?

   Nes aš viską nebespėju peržiūrėti ir įdėti.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Kov 2009 19:28 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 23 Vas 2009 22:14
Pranešimai: 3
   Pabandykime susisiekti per "Skype"

    Pagarbiai, Zenonas.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Kov 2009 20:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Zenonas rašė:
   Pabandykime susisiekti per "Skype"

    Pagarbiai, Zenonas.


   Deja, aš Skype nenaudoju - geriau per mano gmail:

kestas.ceponis@gmail.com

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Kov 2009 12:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
   Labas,

     tik ką suradau internete labai įdomų dalyką (dėl nekilnojamo turto grąžinimo arba "nuosavybės teisių atstatymo"):
[center]
Administracinė byla Nr. I-189-84/2008

Procesinio sprendimo kategorija: 56.4.; 60.

ŠIAULIŲ APYGARDOS ADMINISTRACINIS TEISMAS

N U T A R T I S


LIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU

2008 m. gegužės 7 d.[/center]

    „Tačiau sutinkamai su tarptautinės teisės normomis, bei protingumo, teisingumo principu, teisėtų lūkesčių principų, restitucija negali būti ribojama diskriminacinio pobūdžio teisės normomis, kurias pats Konstitucinis Teismas pripažino prieštaraujančiomis valstybingumo principams“.

     Vienam padovanoti teisėto savininko sklypą, kurį tas asmuo gali parduoti už milijonus, o teisėtam savininkui pasiūlyti vadinamą "kompensaciją" akcijomis, kurių vertė yra apie 0.5% sklypo rinkos vertės. Tai ir yra diskriminacija.


Sėkmės

K. Nekvedavičius

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Geg 2009 01:52 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
Būtų juoko, jei visą tą procesą atvarytų į padėtį 1990-03-11, bet tai neįmanoma. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Nekilnojama turto grobimas
StandartinėParašytas: 23 Geg 2009 13:44 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Gru 2008 15:46
Pranešimai: 40
tikras lietuvis rašė:
Būtų juoko, jei visą tą procesą atvarytų į padėtį 1990-03-11, bet tai neįmanoma. :img06:


Jeigu neįmanoma, mokėkite kompensaciją pagal rinkos kainą.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Geg 2009 21:29 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
Kas mokės ir dėl ko, jei su visais taip buvo pasielgta? :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Nekilnojamo turto grobimas
StandartinėParašytas: 24 Geg 2009 16:52 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Gru 2008 15:46
Pranešimai: 40
tikras lietuvis rašė:
Kas mokės ir dėl ko, jei su visais taip buvo pasielgta? :img06:


    Pirmas: Ne su visais taip buvo pasielgta - nomenklatūrininkai "perkėlinėjo" savo smėlėtą sklypą (be vertės) i brangiausią vietą sostinėje - 1993 m. iįtatymo pataisa.

    Antras: Pinigų yra - Landsbergininkai (Mažeikių nafta-Williams ir t.t.), Kubiliunistai, Brazauskistai, Kirkilistai ir t.t. išdavė Tėvynę, kai "prichvatizavo" valstybės turtą praktiškai už dyką, iš tikrųjų per visą eilę priedangos organizacijų vėl į savo kišenę, reiškia į vadinamų oligarchų kišenę (kuriuos valdo ir valdys Gazprom, reiškia Putino Rusija).

    Gražinkite pagrobtą valstybės turtą valstybei, tada bus pakankamai pinigų ir dar daugiau.

    Gal 7 milijardų iš Maximos dešimtukų (LEO LT) užtektų kompensuoti apie 70% žemės savininkų pagal rinkos kainą.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 26 Geg 2009 23:43 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
Tai siūlai mokėti iš biudžeto - t.y. iš visų mūsų sudėtų pinigų? Kodėl ne iš kaltininkų? :smile38:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Geg 2009 11:41 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Gru 2008 15:46
Pranešimai: 40
tikras lietuvis rašė:
Tai siūlai mokėti iš biudžeto - t.y. iš visų mūsų sudėtų pinigų? Kodėl ne iš kaltininkų? :smile38:


   Oligarchai, tarp jų ir "Maximos dešimtukas", kuriai grupuotei gal ir priklausys Kubilius ateityje, yra kaltininkai.

    Galima konfiskuoti kaltininkų turtą užsienyje (Šveicarijoje, Lichtenšteine).

    Be to, Lietuva, kaip valstybė, sistemingai pažeidė privalomą tarptautinės teisės nuostatą, kad po neteisėto okupacinio režimo pabaigos reikia viską sugrąžinti natūra, nes neteisėto okupacinio režimo nusavinimai yra niekiniai ir negalioja nuo pat pradžios.


    Kitų rytų Europos kraštų ivykdyti "nacionalizavimai" nėra įvertinti kaip "neteisėti", kadangi Lenkija, Čeko-Slovakija, Bulgarija, Rumunija nėra pripažinti kaip "neteisėtai okupuoti kraštai", dėl to jie turi teisę įvykdyti nepilną restituciją (byla Kopecky pries Slovakija -EŽTT), o Lietuva, kaip neteisėtai okupuotas kraštas, tos teisės neturi ir neturėjo, kaip neturėjo ir neteisėtai okupuota Kipro šiaurinė dalis (EŽTT išplėstines kolegijos nutartis - dėl to Turkija turėjo mokėti kompensaciją pagal rinkos kaina, byloje Loizidou prieš Turkiją).


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Geg 2009 14:24 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
Kažkaip įdomiai čia išsireiškei - ar galima teisėta okupacija? :img01:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Geg 2009 15:15 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Gru 2008 15:46
Pranešimai: 40
tikras lietuvis rašė:
Kažkaip įdomiai čia išsireiškei - ar galima teisėta okupacija? :img01:


   Raudonosios Armijos buvimas rytų Europos kraštuose (išskyrus Lietuvą, Latviją, Estiją) pagal tarptautinę teisę nėra pripažintas kaip "neteisėta okupacija" - atrodo, kad vien dėl to, kad (teoriškai) nepriklausomi kraštai išliko.

    Keista, bet taip tikrai yra. Su ta nuomone nesutinka visa eilė tarptautinės teisės profesorių, tačiau jų tik mažuma.

    EŽTT išplėstinė kolegija neseniai nusprendė (buvo beveik pusė teisėjų prieš, visi iš vakarų Europos), kad skundas savininko, sugrąžinti jam Sovietų atimtą žemę, atmestinas vien dėl to, kad okupacija buvo teisėta, nes Rytų Vokietija išliko kaip (neva) nepriklausoma valstybe).

    Dėl to Lietuva, Latvija, Estija yra išimtis - neteisėta okupacija, neteisėtas okupacinis režimas, neteisėto okupacinio režimo neteisėti nusavinimai (kurie pagal privalomą tarptautinę teisę yra niekiniai ir negalioja nuo pat pradžios - su visomis jau aprašytomis pasekmėmis).

    Kadangi Lietuva turi įvykdyti privalomos tarptautinės teisės griežtus reikalavimus be jokių juridinių "pagrindų", be jokių "biudžetinių išimčių" ir t.t.), Lietuva kaip valstybė negali netaikyti pilną restituciją - o tai reiškia turto gražinimą natūra.

    Kitaip tai yra grubus ir sistemingas privalomos tarptautinės teisės pažeidimas.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Geg 2009 00:40 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   EŽTT nėra tikras teismas, nes nėra kasacinė instancija Lietuvos teismams, todėl jų išvados yra konjunktūrinės.

    Ir jokios teisėtos okupacijos būti negali: jei yra okupacija, tai visa tai yra neteisėta. Svajojimas apie visko grąžinimą į pradinę padėtį neturi praktinės reikšmės - kaip jau sakiau, niekas nesiryš tam, nes tada reikėtų nepaprastai didelių išlaidų.
:img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Geg 2009 10:41 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Gru 2008 15:46
Pranešimai: 40
tikras lietuvis rašė:
EŽTT nėra tikras teismas, nes nėra kasacinė instancija Lietuvos teismams, todėl jų išvados yra konjunktūrinės. Ir jokios teisėtos okupacijos būti negali: jei yra okupacija, tai visa tai yra neteisėta. Svajojimas apie visko grąžinimą į pradinę padėtį neturi praktinės reikšmės - kaip jau sakiau niekas nesiryš tam, nes tada reikėtų nepaprastai didelių išlaidų. :img06:


   Rusų kariuomenės buvimas kituose vidurio-ryto Europos kraštuose nepripažintas kaip "neteisėta okupacija", kadangi valstybės bent formaliai išliko.

    Žinoma, išlaidų reikėtų, tačiau, kaip nutarė LR Konstitucinis teismas: "Iš neteisės negali kilti teisė" (lotyniskai: Ex iniuria ius non oritur).

    Jeigu EŽTT nutars, kad Lietuva turi kažkokiam pretendentui mokėti kompensaciją, tai šią kompensaciją irgi turi mokėti ne nusikalstami valdininkai ir teisėjai, bet mokesčių mokėtojai - deja, taip yra, ir tai yra neteisybė.

    Už pagrobtą nekilnojamą turtą irgi mokesčių mokėtojai turi mokėti, jeigu nepavyks konfiskuoti oligarchų ir korupcingų valdininkų, teisėjų, seimo narių ir t.t. neteisėtai įsigytą turtą.

    Žiūrėsime, ar niekas nesiryš tam.

    A.   Teismas: Administracinė byla Nr. I-189-84/2008

Procesinio sprendimo kategorija: 56.4.; 60.

ŠIAULIŲ APYGARDOS ADMINISTRACINIS TEISMAS
N U T A R T I S
LIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU
2008 m. gegužės 7 d.


    „Tačiau sutinkamai su tarptautinės teisės normomis, bei protingumo, teisingumo principu, teisėtų lūkesčių principų, [b]restitucija negali būti ribojama diskriminacinio pobūdžio teisės normomis
, kurias pats Konstitucinis Teismas pripažino prieštaraujančiomis valstybingumo principams“.

    B.   Liberalai

    Liberalai siūlo Seime surengti diskusiją dėl žemės reformos eigos (2008 m.)

    Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija kreipiasi į Parlamento valdybą, prašydama artimiausiame Seimo posėdyje surengti diskusiją žemės reformos eigai aptarti. Pasak frakcijos seniūno pavaduotojo Gintaro Šileikio, Seimui ketvirtadienį nusprendus kreiptis į Konstitucinį teismą su prašymu įvertinti, ar šiuo metu Vyriausybės taikoma išperkamos žemės vertės nustatymo metodika neprieštarauja Konstitucijai, galima pagrįstai abejoti, ar reforma bus baigta šiemet, kaip kad yra numačiusi Vyriausybė. Pasak G.Šileikio, tokiu atveju būtina aptarti, kaip toliau reforma bus vykdoma, kada bei kokiomis sąlygomis ji bus baigta.

     „Jeigu Konstitucinis teismas pripažins, kad dabartinė grąžintinos žemės vertės nustatymo metodika prieštarauja pamatiniam šalies įstatymui, kils labai rimtų klausimų tiek dėl iki šiol mokėtų kompensacijų žemės savininkams pagrįstumo, tiek dėl tolesnės reformos eigos”, - teigia G.Šileikis. „Ar Vyriausybė ir toliau veršis baigti reformą, mokėdama žmonėms žymiai mažiau, nei jiems priklausanti žemė realiai verta? Ar ministrų kabinetas atsibus iš snaudulio ir peržiūrės metodiką? Gal geriau neskubėti ir vykdyti teisingą bei sąžiningą reformą? Į šiuos klausimus atsakyti įstatymų leidėjams ir būtų galima mūsų siūlomoje diskusijoje”, - sako Seimo narys.

     Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis savo programoje yra užsibrėžęs siekti, kad nuosavybės teisių atkūrimas ir kompensacijų už nekilnojamąjį turtą; mokėjimas žmonėms būtų kuo greičiau baigtas. Tačiau pasak G.Šileikio, šie procesai negali vykti teisingumo sąskaita.

Liberalų sąjūdžio frakcijos sekretoriatas
G.Šileikis, tel.
8~698 42680
[/b]


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 01 Bir 2009 01:49 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
Aš irgi manau, kad dabartinė restitucijos tvarka apgavo absoliučią daugumą Lietuvos gyventojų, ir grąžinti restitucijos procesą atgal į 1990-03-11 būtų teisinga, bet niekas to nedarys. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 05 Bir 2009 01:13 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
Aš irgi manau, kad dabartinė restitucijos tvarka apgavo absoliučią daugumą Lietuvos gyventojų, ir grąžinti restitucijos procesą atgal į 1990-03-11 būtų teisinga, bet niekas to nedarys. :img06:


   Patikslinu - niekas iš valdžioje esančių.  :img06: Nes būtent jie ir susigrobė tą turtą įvairių "teisėtų" machinacijų pagalba ("perkėlinėjant", čekinės-vagnorkinės prichvatizacijos metu, "nubankrotinant bankus bei įmones ir pan.).

   Padaryti galėtų tik visiškai kiti žmonės, atėję į valdžią - bet jie negali laimėti dabartinių rinkimų sąlygomis, nes neturi lėšų reklamai ir propagandai bei jiems tarnaujančio valstybės ir savivaldybių aparato.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Bir 2009 23:25 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Proceso atgal grąžinti neįmanoma. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Bir 2009 15:39 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
   Proceso atgal grąžinti neįmanoma. :img06:


   Jei buvo įmanoma sulikviduoti SSSR :smile89: , tai ir čia tikrai įmanoma perdalinti turtą.  :img01:

   Žinoma, tam būtina iš esmės pakeisti visą esamą Lietuvos valdančiųjų sluoksnį ("elitą") - jį ne tik pašalinti iš valdžios, bet ir nacionalizuoti visą jų ir jų šeimų bei giminių vardu "užrašytą" bei valdomą turtą.

   Kaip žinia, turto perdalinimas lydi kiekvieną revoliuciją - kitaip sakant, norint "procesą grąžinti atgal", būtina nauja revoliucija.

   Jei ir toliau mūsų debiliška valdžia taip atkakliai "ris Lietuvą į pakalnę", tai nenustebsiu, jog būtent taip ir įvyks kažkokiu tai kritiniu visuomenės nuotaikų persilaužymo momentu.

   Be to prognozuoju, kad greičiausiai tokios kritinės permainos įvyks ne vienoje tik Lietuvoje, o visoje (ar bent jau "eesinėje") "postsovietinėje erdvėje" maždaug vienu metu - revoliucijų Europoje (ir kitur) istorija rodo, kad šitokiuose procesuose veikia "lavinos principas", užgriebiantis visą žemyną.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Bir 2009 17:23 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
Žiūrėsim, tik  garantuoju, kad nieko nebus. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Gru 2013 20:27 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Teismo sprendimo nevykdžiusiai Lietuvai – smūgis iš Strasbūroteks mokėti įspūdingą kompensaciją


www.DELFI.lt
2013 m. gruodžio 21 d. 12:52

http://www.delfi.lt/news/daily/law/teis ... d=63593894

Byloje „Nekvedavičius prieš Lietuvą“ Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) konstatavo, kad Lietuva pažeidė pareiškėjo teisę į teisingą bylos nagrinėjimą bei teisę į nuosavybės apsaugą.

Valstybės tarnautojų padaryti pažeidimai Lietuvos mokesčių mokėtojams kainuos daugiau kaip 57 tūkst. Lt. Tačiau tai - negalutinė suma, kurią gali tekti sumokėti šioje byloje.

Bylos duomenimis, Lietuvos ir Vokietijos pilietis Christianas Nekvedavičius į EŽTT kreipėsi dar 2004 m., teigdamas, kad nevykdant Kauno apygardos teismo 2001 m. lapkričio 27 d. sprendimo, kuriuo Kauno apskrities viršininko administracija buvo įpareigota priimti sprendimą dėl nuosavybės teisų atkūrimo į jo tėvo iki nacionalizacijos Kaune turėtą žemės sklypą, Lietuva pažeidė teisę į teisingą bylos nagrinėjimą.

Kauno apygardos teismo sprendime nenurodytas konkretus nuosavybės teisių atkūrimo būdas, tačiau jame konstatuota, kad nėra galimybės atkurti teises į pareiškėjo tėvo turėtą žemės sklypą natūra.

Ch. Nekvedavičius skundėsi ir pernelyg ilga nuosavybės teisių atkūrimo proceso trukme bei dėl to, kad ilgai neatkūrus nuosavybės teisių į žemės sklypą nei natūra, nei kitaip teisingai už jį kompensuojant buvo pažeistos jo garantuojamos teisės.

Strasbūro teismas pastebėjo, kad atsižvelgiant į įstatyme numatytą bendrą pareigą apskrities viršininko administracijai sprendimą dėl nuosavybės teisių atkūrimo priimti per 6 mėnesius, įsiteisėjęs teismo sprendimas turėjo būti vykdomas nedelsiant.

„Teismas pripažino, kad pareiškėjo dalyvavimas nuosavybės teisių atkūrimo procese yra būtinas, tačiau pabrėžė, kad ir pareiškėjui nesutinkant su valdžios institucijų siūlymu dėl nuosavybės teisių atkūrimo būdo, šis nesutikimas jų nesaisto ir jos turi diskreciją parinkti kitokį nuosavybės teisių atkūrimo būdą“, - Teisingumo ministerija pranešė, kad EŽTT Kauno apskrities viršininko administracijos veiksmus, kuriais iš pradžių buvo nuspręsta atsisakyti atkurti pareiškėjui nuosavybės teises natūra, paskui priimtas sprendimas dėl nuosavybės teisių atkūrimo Vyriausybės vertybiniais popieriais, ir abu šie sprendimai vėliau panaikinti dėl procedūrinių klaidų, taip pat vėlesnį administracijos neveikimą įvertino kaip neveiksmingus, besikartojančius ir nenukreiptus į pareiškėjo nuosavybės teisių atkūrimą.

Teismas taip pat pabrėžė valdžios institucijų veiksmų, parenkant galimus nuosavybės teisių atkūrimo būdus, nenuoseklumą. Teismas pabrėžė, kad net darant prielaidą, jog pareiškėjas savo veiksmais prisidėjo prie delsimo įvykdyti teismo sprendimą, pagrindinė atsakomybė už jo nevykdymą tenka valdžios institucijoms, kurios privalo imtis visų nacionalinėje teisės sistemoje prieinamų priemonių, kad būtų paspartintas teismo sprendimo vykdymas ir užtikrinta Konvencijos pažeidimų prevencija.

EŽTT atkreipė dėmesį, kad nors pareiškėjas buvo įrašytas į eilę naujam žemės sklypui gauti Kauno mieste (paskutinį kartą patvirtintą 2011 m.), jokių papildomų žingsnių šiuo atžvilgiu nebuvo imtasi.

Teisėjų teigimu, nuo neįvykdyto teismo sprendimo įsiteisėjimo praėjo daugiau nei 11 metų.

Nuo 2007 m. pareiškėjo nuosavybės teisių atkūrimo procesas nejuda iš vietos ir nėra aišku nei kada, nei kokiu būdu, nei ar apskritai jos bus atkurtos.

Teismas priminė, kad panašiose bylose yra ypač svarbus gero administravimo principas, kuris reiškia, kad sprendžiant klausimą dėl viešojo intereso, valstybės institucijos privalo veikti greitai, tinkamai ir nuosekliai.

Byloje buvo konstatuota, kad nacionalinės institucijos šiuo atveju nesilaikė gero administravimo principo – nevykdydama teismo sprendimo, valstybė atsakovė ilgam laikui užkirto kelią pareiškėjui į nuosavybės teisių atkūrimą.

„Todėl pareiškėjo teisėti lūkesčiai gauti kompensaciją, kuri yra numatyta pagal nacionalinę teisę, buvo nepateisinamai paveikti“, - pažymima sprendime.

Vertindamas teisingumo pagrindais Teismas pareiškėjui priteisė 7 800 eurų neturtinei žalai atlyginti ir 8 770 eurų bylinėjimosi išlaidoms ir kaštams padengti. Iš viso – daugiau kaip 57 tūkst. Lt.

Klausimą dėl turtinės žalos atlyginimo Teismas atidėjo, paraginęs Vyriausybę ir pareiškėją siekti sutarimo dėl kompensacijos už nustatytą Konvencijos pažeidimą. Nepavykus susitarti per 6 mėnesius nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos, Teismas pasiliko teisę pats nuspręsti dėl teisingo atlyginimo.

www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/daily/law/teis ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 50 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 5 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007