Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 08 Geg 2024 08:50

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 14 Gru 2009 15:58 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Juozas Ambrazevičius-Brazaitis - vienų vienas


http://www.balsas.lt/naujiena/323698/ju ... enu-vienas

2009.12.11 08:20

     Trečiadienį sukako 106 metai, kai gimė žymus Lietuvos ir išeivijos visuomenės bei politikos veikėjas Juozas Ambrazevičius-Brazaitis. Ši asmenybė dažniausiai prisimenama todėl, kad nacių okupacijos pradžioje ėjo šešias savaites veikusios Lietuvos Laikinosios Vyriausybės vadovo pareigas. Apie kitus šio iškilaus žmogaus biografijos faktus kalbama gerokai mažiau.

Paveikslėlis

     "Likau gyvenimo paraštėje", - kartą pasiskundė J.Ambrazevičius-Brazaitis. Galbūt šie žodžiai išreiškė tik akimirkos nuotaiką: ar maža kas gali išsprūsti žmogui, prieš dešimtmečius praradusiam tėvynę, netekusiam šeimos, nusivylusiam likimo draugų tarpusavio rietenomis, o galiausiai patekusiam į jį priglaudusios valstybės valdžios nemalonę. Tačiau ar neliko "gyvenimo paraštėse" visas katalikiškas išeivijos sparnas - ateitininkai, Lietuvių fronto bičiuliai, kurie net beviltiškiausiomis aplinkybėmis nenutraukė kovos už Lietuvos laisvę ir nesusitepė bendradarbiavimu su okupacine valdžia?

     Kita vertus, šis neabejotinai iškilus, bet šiandien daugelio primirštas antisovietinės ir antinacinės rezistencijos ideologas, politikas ir visuomenės veikėjas visu savo gyvenimu demonstravo nenorą būti dėmesio centre. Jis nesitapatino su jokiomis ideologijomis ar politinėmis srovėmis, sunkiausiais mūsų valstybei laikais tyliai, bet nuosekliai gynė požiūrį, kuriam, regis, nebuvo pribrendę nei autokratai, nei liberalai, nei daugelis artimiausių jo pažiūroms katalikiškos pakraipos politikų. Galbūt todėl per visą gyvenimą šis rezistentas turėjo tik keliolika tikrų bendražygių. Galbūt todėl jau Amerikoje parašytoje knygoje, analizuojančioje prieškario pastangas demokratizuoti Lietuvos valstybę, pasakojančioje apie antisovietinę bei antinacinę rezistenciją bei Lietuvos bylą užjūryje, buvęs Lietuvos Laikinosios Vyriausybės vadovas beveik nekalba apie save. Jei atsiliepimu apie save ir visų laikų rezistentus nelaikysime šios knygos pavadinimo - "Vienų vieni".

Vienuolynas prieglobsčiu netapo


     Atrodo, kad vienų vienas J.Ambrazevičius jautėsi nuo pat vaikystės: pasak vienmečių, jau tuomet jis buvęs uždaro būdo ir nemėgdavęs pasakoti nei apie save, nei apie savo gyvenimą. Galbūt todėl apie jo šeimą ir kelią į savarankišką gyvenimą žinoma ne tiek jau daug.

     Gimė J.Ambrazevičius 1903 metų gruodžio 9 dieną Marijampolės apskrities Trakiškių kaime, ūkininkų šeimoje. Išleisti sūnų į kunigus ir taip užtikrinti jam neblogą gyvenimą, o sau - aprūpintą senatvę, tuomet svajojo daugelis kaimo žmonių. Tačiau Juozo atvejis buvo ypatingas net tiems laikams: 1922 metais baigęs Marijampolės gimnaziją jis įstoja į Marijonų ordino noviciatą ir tuo pat metu pradeda teologijos studijas Kauno universitete. Atrodo, kad uždaras ir nekalbus jaunuolis nedvejodamas pasirinko vienuolystę. Tačiau po metų pirmųjų vienuolio įžadų jis taip ir neduoda. Maža to, studijas Teologijos fakultete jis iškeičia į literatūros mokslus.

     Studijų metais J.Ambrazevičius niekuo neišsiskiria iš kitų. Priešingai - mažakalbis, kiek grebluojantis studentas, regis, pats stengiasi likti nuošalyje ne tik nuo didesnių susibūrimų, bet ir nuo kambario draugo - būsimo žymaus menotyrininko ir literatūros kritiko Jono Griniaus. Šis vėliau prisimins per visus drauge išgyventus metus taip nieko ir nesužinojęs nei apie bičiulio tėvus, nei apie brolius ar seseris, nei apie tai, kodėl jis negauna ne tik stipendijos, bet ir jokios materialinės paramos iš namiškių. Mums šiandien belieka tik spėlioti, ar Juozo santykius su šeima galėjo atšaldyti atsisakymas rinktis vienuolio abitą, ar tokiam tėvų elgesiui su sūnumi buvo kitų priežasčių.
 
     Šiaip ar taip, J.Ambrazevičius gyvenimui turėjo užsidirbti pats. Laimei, sunkiai besiverčiančiam studentui labai padėjo buvęs Marijampolės gimnazijos direktorius Kazimieras Jokantas, tuo metu vadovavęs oficiozui "Lietuva". Jis parūpino J.Ambrazevičiui redaktoriaus vietą, dienraštyje buvo spausdinami ir Kiečio slapyvardžiu pasirašyti jo straipsniai. Turbūt krikdemų partijai priklausančiam vyriausiajam redaktoriui tiko buvusio mokinio pažiūros: šis ne tik priklausė katalikiškai ateitininkų organizacijai, bet ir pasižymėjo ypatingu pamaldumu: beveik nebuvo dienos, kuri neprasidėtų jo malda Marijonų bažnytėlėje Laisvės alėjos gale. Dviejų vyrų keliai neišsiskyrė ir vėliau. Netekęs darbo oficioze ir perėjęs direktoriauti į "Aušros" gimnaziją, K.Jokantas pasikvietė ten dirbti ir J.Ambrazevičių.

     Atrodė, kad tylaus, kruopštaus studento ir jauno mokytojo laukia nebloga akademinė karjera. Baigęs universitetą Juozas kurį laiką mokytojauja "Aušros" gimnazijoje, o 1931 metais išvyksta tobulintis į Boną. Per studijoms skirtus vienus metus jis nežinia kodėl taip ir nespėja parengti daktaro disertacijos, tad grįžęs į Lietuvą toliau mokytojauja ir rengia literatūros vadovėlius, o nuo 1934 metų dėsto ir Vytauto Didžiojo universiteto Teologijos ir filosofijos fakultete. Tačiau mokslinė karjera stringa: neparengęs ir neapsigynęs disertacijos J.Ambrazevičius tegali tenkintis ne itin prestižine ir prastai mokama neetatinio lektoriaus vieta. Nieko nepadėjo ir 1936 metais parašyta knyga apie Vaižgantą - Švietimo ministerija nesutiko įskaityti jos kaip daktaro laipsnio verto darbo, paaiškinusi, kad tokia išimtis taikytina nebent garbaus amžiaus sulaukusiam žmogui. Beveik tuo pačiu metu Lietuvoje pradeda klostytis įvykiai, po kelerių metų radikaliai pakeisiantys literatūros mokslininko gyvenimą ir pastūmėsiantys jį į veiklą, apie kurią anksčiau jis nė negalvojo.

Lemtingas pasirinkimas


     Pirmieji tokių permainų ženklai pasirodė jau 1936 metais. Tautininkų valdžia ima vis labiau spausti, o galiausiai ir uždarinėti visas jiems oponuojančias politines partijas, draugijas ir visuomenines organizacijas. Ypač aštrėja valdančiųjų konfrontacija su buvusiais sąjungininkais krikdemais. Tuo metu grupė jaunų inteligentų, daugiausia ateitininkų, tarp kurių buvo ir J.Ambrazevičius, Pranas Dielininkaitis, Ignas Skrupskelis, Antanas Maceina, susibūrusių apie naują modernų dienraštį "XX amžius", plėtodami savo profesorių kun. Pranciškaus Petro Bučio, Stasio Šalkauskio, Kazio Pakšto, kan. Fabijono Kemėšio idėjas, sumano pasiūlyti visuomenei naują valstybės koncepciją, netelpančią nei į liberalios, nei į autoritarinės ideologijos rėmus. Sunku pasakyti, ar daug kas iki galo suprato būdą, kuriuo koncepcijos autoriai skiria natūralų prieštaravimą tarp individo ir visuomenės, atskiriant individualybę nuo asmens ir būtent pastarojo, kaip dvasios sričiai priskiriamo subjekto labui pajungiant valstybės gyvenimą, individui paliekant pareigą paklusti tos pačios valstybės tvarkai. Tačiau tai, kad jaunųjų katalikų intelektualų deklaracija siūlė demokratijos sąvoką taikyti ne vien politiniam valstybės gyvenimui, bet ir kitoms sritims, suprato visi. Nėra abejonės, kad tokios "pilnutinės demokratijos" idėjos tuomet buvo pasmerktos būti nepopuliarios. Autoritarinėje Lietuvoje ir vis labiau į "tvirtos rankos" gniaužtus spaudžiamoje nemažoje Europos dalyje siūlyti, tarkime, kultūrinę demokratiją, kurioje kiekvienam būtų sudarytos sąlygos gyventi ir auklėti vaikus pagal savo pasaulėžiūrą ir įsitikinimus, buvo nepriimtinos daug kam. To nenorėjo girdėti nei tautininkai, piršę krašto gyventojams ideologinę vienybę ir paklusnumu virstantį "susiklausymą", nei liberalai, apskritai nieko nenorėję girdėti apie valstybės idėją, nei daugelis katalikiškos ideologijos atstovų, nesupratusių, kodėl dauguma negali primesti savo įsitikinimų mažumai.

     Šiaip ar taip, 1936 metais jaunųjų Lietuvos intelektualų žurnale "Naujoji Romuva" paskelbta deklaracija "Į organiškos valstybės kūrybą" sukėlė bent porą metų netilusias diskusijas apie naują valstybės sandarą ir pademonstravo, kad nepaisant atkakliai diegiamo "vadizmo" bei monolitinės ideologijos šalyje ima kaltis pilietinės visuomenės daigai. Maža to, po 1940-aisiais Lietuvą ištiksiančios katastrofos, klijuoti jos valstybingumo skeveldras pirmieji imsis ne "vienybės ir susiklausymo" šaukliai, o būtent pliuralistinę visuomenę propagavę intelektualai, ligi tol neturėję nieko bendra su politika. Tarp šių žmonių buvo ir J.Ambrazevičius, kuriam netrukus bus lemta trumpam atsidurti pačiose politikos viršūnėse.

     Sovietinė represijų mašina J.Ambrazevičiaus nepalietė, nors nemažai žymių visuomenės veikėjų buvo suimti ir išvežti jau pirmaisiais okupacijos mėnesiais. Nepateko jis ir į tremiamų mokytojų sąrašus. Galbūt taip nutiko todėl, kad ateitininkų veikėjas nebuvo plačiai žinomas viešumoje. O gal jo eilė būtų atėjusi vėliau, jei ne prasidėjęs SSRS ir Vokietijos karas.

     O kad šis karas kils, daug kas Lietuvoje neabejojo ir netgi to laukė. Rengėsi jam ir kai kurie Lietuvos kariuomenės karininkai, palikti tarnauti dabar jau sovietinės kariuomenės daliniuose. Vienas jų - majoras Vytautas Bulvičius Vilniuje įkūrė pogrindinį centrą, turėjusį ieškoti ryšių su kitais galimo pasipriešinimo sovietams židiniais. Rengėsi karo pradžiai ir spėję į Vokietiją pasitraukti lietuviai, kuriems vadovauti ėmėsi buvęs Lietuvos pasiuntinys Berlyne Kazys Škirpa.

     Vilniuje, Kaune ir Berlyne veikę pogrindininkai, susivieniję į vadinamąjį Lietuvos aktyvistų frontą (LAF), ketino paimti valdžią į savo rankas pirmosiomis karo dienomis. Taip jie tikėjosi po Vokietijos pergalės išsaugoti bent jau ribotą Lietuvos suverenitetą.

     LAF ketinimai Reicho valdžiai nebuvo staigmena: apie planuojamą sukilimą buvo informuota tiek Vokietijos užsienio reikalų ministerija, tiek Vermachto vadovybė. Reikia pažymėti, kad vokiečiai ne tik nežlugdė naivių Fronto aktyvistų vilčių, bet netgi jas kurstė, padėdami LAF ryšininkams pereiti Vokietijos ir Lietuvos sieną. Vis dėlto nei K.Škirpai, nei kitiems organizacijos vadovams hitlerininkai nieko nežadėjo.

     O kol kas skaudų smūgį organizacijai suduoda dar neišvaryti sovietiniai okupantai. NKVD suseka ir suima V.Bulvičių ir daugelį kitų LAF Vilniaus štabo narių. Septyni iš jų netrukus sušaudomi. Kai kas spėja, kad ant pogrindininkų pėdsakų sovietinį saugumą užvedė ne kas kitas, o vokiečių Gestapas: Molotovo ir Ribbentropo paktas vis dar veikė ne tik popieriuje. Sužlugus stipriai vilniečių grupei pasirengimo sukilimui centras persikėlė į Kauną.

     Visa ši pogrindinė veikla, atrodo, vyko J.Ambrazevičiui nedalyvaujant. Niekas nemini jo nei kaip didelio LAF aktyvisto, nei kaip ryšininko, nei kaip patarėjo. Nėra jo pavardės pirmajame, dar Berlyne K.Škirpos sudarytame Lietuvos Laikinosios Vyriausybės narių sąraše. Ji pirmą kartą nuskamba tik 1941 metų birželio 23-iąją, kai LAF aktyvistas Leonas Prapuolenis per sukilėlių užimtą Kauno radiofoną informuoja Lietuvos gyventojus apie sudarytos Vyriausybės sudėtį. Šiame K.Škirpos vadovaujamame kabinete J.Ambrazevičiui patikimas švietimo ministro portfelis. Tačiau netrukus įvykiai pasisuka kiek kitaip.

     Pasiekti Lietuvos K.Škirpai taip ir nepavyksta: vokiečiai ne tik neišleidžia buvusio pasiuntinio iš Berlyno, bet dargi jį internuoja. Tuomet eiti Laikinosios Vyriausybės vadovo pareigas nutariama patikėti J.Ambrazevičiui. Atrodo, kad toks sprendimas buvusio literatūros mokytojo visai nedžiugino - perimti kabineto vadovo pareigas jis netrukus pasiūlys labiau patyrusiam finansų ministrui Jonui Matulioniui, o vėliau - vokiečių iš Berlyno atskraidintam krašto apsaugos ministrui Stasiui Raštikiui. Tačiau suprasdami, kad Laikinosios Vyriausybės likvidavimas tėra tik neilgo laiko klausimas, nė vienas iš šių veikėjų pasiūlymo nepriims.

     Taigi J.Ambrazevičiui tenka priimti nelengvą iššūkį. Niekuomet valdžios netroškęs ir politika labai nesidomėjęs literatūros mokslininkas tai padaro nedvejodamas, nors ir puikiai supranta, kokio beviltiško ir net pavojingo reikalo jam tenka imtis. Kad ši valdžia laikina ir netikra, suprato visi. Maža to - ji teturėjo tik moralinę jėgą ir vien tik ją galėjo priešpriešinti per kraštą žlegančiai okupacinei nacių mašinai. Simbolinės valdžios naštą prisiėmusių žmonių negalėjo apginti nei gyventojų simpatijos, nei kokia nors organizuota jėga. Tačiau J.Ambrazevičiui ir jo kabineto nariams šios šešios savaitės buvo puikus šansas bent jau pamėginti praktiškai įgyvendinti principus, prieš penketą metų suformuluotus vadinamojoje Romuviečių deklaracijoje.

     Ir štai okupuotoje Lietuvoje pirmą kartą suformuojama Vyriausybė, kurios nariams visiškai nerūpi daugumos ir mažumos žaidimai, ar, pasak paties jos vadovo, partinė aritmetika. Ją sudarė labai skirtingų pažiūrų žmonės: ir krikščionys demokratai, ir ateitininkai, ir liaudininkai, ir ūkininkų sąjungos atstovas ir vienas kitas nepartinis ministras. Pats J.Ambrazevičius savo kabinetą vadino "darbo ir kovos Vyriausybe", svarbiausius jos uždavinius apibūdindamas taip: "Pirmas Laikinosios Vyriausybės uždavinys buvo - pastatyti prieš jau įvykusį faktą, kad Lietuva yra nepriklausoma valstybė ir jos Vyriausybė jau yra atstačiusi tvarką įstaigose ir įmonėse... Antras... atpalaiduoti kraštą nuo sovietinio režimo pėdsakų, o trečias - pasireikšti savo socialiniu veidu."

Slogus įtarimų šešėlis


     Apie Laikinosios Vyriausybės veiklą išsamiai rašėme šių metų rugpjūčio mėnesį. Tad šį kartą tiesiog pabrėžkime, kad per šešias jos veiklos savaites J.Ambrazevičius pasirodė kaip geras politikas praktikas ir puikus organizatorius. Galima pridurti, kad neturėdamas darbo politikų komandoje patirties jis viską stengdavosi atlikti pats. Vyriausybės posėdžiuose niekada nesiginčijo ir nesibarė. Stoiškai kentė nacių valdžios ignoravimą ir net pažeminimus: vokiečiams atėmus jam skirtą senutėlį automobilį, į darbą važinėdavo dviračiu. Šiam subyrėjus, vaikščiojo pėsčias. Kita vertus, šis laikotarpis J.Ambrazevičiaus gyvenime paliko ir tamsų šešėlį, nepalikusį buvusio kabineto vadovo iki pat gyvenimo pabaigos. Šis šešėlis - prieštaringai vertinama Laikinosios Vyriausybės pozicija dėl nacių vykdyto žydų genocido, o ypač su ja siejami vadinamieji "Žydų padėties nuostatai".

      Ne paslaptis, kad antisemitinių nuostatų būta kai kuriuose Laikinąją Vyriausybę sudariusio LAF dokumentuose. Tai galėtų liudyti iš anksto parengti kai kurie atsišaukimai ir instrukcija sukilėliams, kurioje, be kita ko, sakoma: "Labai svarbu ta proga atsikratyti žydų. Todėl reikia sudaryti jiems šalyje tokią slogią aplinką, kad nė vienas žydas net nedrįstų pagalvoti, jog naujojoje Lietuvoje jis gali turėti bent minimalias teises ir apskritai pragyvenimo galimybes. Tikslas - priversti visus žydus bėgti iš Lietuvos kartu su raudonaisiais rusais." Pats J.Ambrazevičius dažniausiai kaltinamas dėl jo Vyriausybės priimtų vadinamųjų "Žydų padėties nuostatų", kuriuose reiškiamas pritarimas radikaliam "žydų klausimo" sprendimui. Taip pat ir dėl kai kurių ankstesnių šio kabineto nutarimų, numatančių negrąžinti žydams sovietų okupacijos metu nacionalizuoto nekilnojamojo turto, draudžiančių jiems verstis prekyba, ar taikančių kitus apribojimus. Tiesa, kai kurie istorikai iki šiol abejoja nuostatų autentiškumu, motyvuodami tuo, kad jie tiek šriftu, tiek dėstymo forma, tiek esme labai skiriasi nuo ankstesnių Laikinosios Vyriausybės dokumentų, be to, ant jų nėra nei J.Ambrazevičiaus, nei vidaus reikalų ministro Jono Šlepečio parašų.

     Tačiau išlikę dokumentai, liudijantys, kad J.Ambrazevičiaus Vyriausybė bandė užkirsti kelią pirmosiomis karo dienomis kilusiems spontaniškiems žydų pogromams: birželio 24 dieną ji paskelbė atsišaukimą, kuriame sukilėliams "griežtai draudžiama patiems vykdyti teismą". Po kelių dienų, susitikęs su Kauno geto delegacija, susirūpinimą dėl žydų padėties mėgino pareikšti ir S.Raštikis. Po trumpo oficialaus pokalbio Laikinosios Vyriausybės ministras išgirdo aiškų Vermachto generolo von Roque atsakymą: "Jūs dar nesate prie to pripratę. Turėsite priprasti." Taigi žydams, kurių klausimas buvo nulemtas gerokai anksčiau ir ne Lietuvoje, daugiau niekas nebegalėjo padėti: bet koks mėginimas palengvinti jų padėtį būtų tik paspartinęs Laikinosios Vyriausybės likvidavimą.

     Rugpjūčio 5 dieną, vokiečių administracijai nutraukus 42 dienas veikusio kabineto veiklą, Reicho generalinis komisaras Lietuvoje Adrianas von Rentelnas pasiūlo J.Ambrazevičiui tapti jo generaliniu tarėju, tačiau šis mandagiai, bet griežtai atsisako tvirtindamas, kad pasitarnauti Vokietijos žygiui prieš bolševizmą dauguma jo Vyriausybės narių gali tik esant nepriklausomai Lietuvos valstybei. "Kai Didžiojo Reicho vadovybė nerado galima tuo tarpu tos nepriklausomybės pripažinti, aš nematau, kad tarėjo pareigose būtų galima sulaukti iš tautos tokio milžiniško pritarimo, su kokiu buvo sutikta nepriklausomos valstybės Vyriausybė. Dėl to aš negaliu prisiimti tų atsakingų prieš Tamstą pareigų", - sakoma J.Ambrazevičiaus laiške.

      Taigi rudenį buvęs Vyriausybės vadovas vėl grįžta mokytojauti į gimnaziją, tačiau likti nuošalyje nuo kovos už nepriklausomą Lietuvą jis jau nebegali. Drauge su Adolfu Damušiu, Zenonu Ivinskiu ir kitais katalikiškos pakraipos veikėjais jis įkuria antinacinį Lietuvių frontą, leidžia pogrindžio spaudą, platina atsišaukimus, raginančius Lietuvos gyventojus nebendradarbiauti su okupantais, dalyvauja 1943 metais įsikūrusio Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto (VLIK) veikloje. Po metų, gestapui suėmus daugelį šios organizacijos narių, J.Ambrazevičius pakeičia dokumentus ir, tapęs Brazaičiu, pasitraukia į Vokietiją.

     Po karo jis aktyviai įsitraukė į atkurtojo VLIK'o veiklą, buvo jo politinės informacijos ir užsienio tarnybos vadovas. Jau gyvendamas Jungtinėse Valstijose perengė du memorandumus Jungtinėms Tautoms dėl SSRS vykdomo lietuvių tautos genocido. J.Brazaitis tapo ir pagrindiniu 1951 metais išeivijoje pradėjusios veikti unikalios organizacijos - Lietuvių fronto bičiulių (LFB) ideologu ir vadovu. Stipriausias emigracijos intelektualines pajėgas vienijusi bendrija (J.Brazaitis, Antanas Maceina, Vytautas Vaitiekūnas, Juozas Kojelis ir kt.) 1958 metais paskelbė kolektyvinę studiją "Į pilnutinę demokratiją", tremties sąlygomis pratęsusią ir užbaigusią prieškario Lietuvoje jaunų katalikų intelektualų "pilnutinės demokratijos" idėjas, gynusias nepasaulėžiūrinę valstybės politiką ir liberalią teisinę valstybę. Studija "Į pilnutinę demokratiją" - "svarstymai apie valstybės pagrindus" - buvo LFB testamentas būsimai nepriklausomai moderniai Lietuvos valstybei.

     Deja, tarp įvairių pažiūrų ir "spalvų" lietuvių išeivių ši stebinanti savo branda studija pasisekimo nesulaukė. Tarpusavyje konkuruojančių organizacijų rietenos J.Brazaitį galutinai nuvylė. Didelis smūgis jam buvo ir JAV Kongreso komiteto pradėti svarstymai, ar buvęs Laikinosios Vyriausybės vadovas nėra atsakingas už žydų holokaustą Lietuvoje. Kaltinimai vėliau buvo paneigti, tačiau J.Ambrazevičius-Brazaitis to jau nesulaukė - 1973 metų lapkričio 28 dieną jis mirė.

     Nors pats J.Brazaitis prieš mirtį ir teigė atsidūręs paraštėje, buvęs jo bendramokslis, o vėliau vienas Lietuvos fronto bičiulių J.Grinius savo bendraminčio gyvenimą apibūdina kiek kitaip: "Yra žmonių, kurių neišsemia tik jų darbai. Ir Brazaitis yra daugiau, negu jo visi raštai ir visos veiklos. Tai reto idealizmo, reto taurumo, reto pareigingumo žmogus. Jo žmogiškoji asmenybė didžiau už viską, ką jis nuveikė."

Aras LUKŠAS

Lietuvos žinios

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Gru 2009 22:19 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 10 Geg 2009 14:59
Pranešimai: 631
Miestas: KAUNAS
   AŠ PRITARIU - ESAME VIENŲ VIENI.

   AŠ SKAIČIAU ŠIĄ KNYGĄ IR LIKAU NUSTEBINTAS TEISINGU KRITIŠKU MĄSTYMU - O TUO LABIAU PASAKYMU VISAI TAUTAI, KAD ESAME VIENUI VIENI.

   Šiaip manau, kad visos nacijos yra vienui vienos - tik gausios neįveikia viena kitos ir lengviau randa kompromisą, arba bendrą veiksmų kryptį.

   J.PR. LIETUVA PIRMIAUSIAI.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Lie 2012 21:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Algirdas Patackas. Kvislingai (apie atvirą laišką dėl J.Ambrazevičiaus-Brazaičio iškilmingo perlaidojimo)


http://propatrialt.wordpress.com/2012/0 ... laidojimo/

2012/06/14

Galima skaičiuoti, kiek dienų ar savaičių gyvavo Lietuvos valstybingumas 1941 metų vasarą, bet niekas nepaneigs, kad jis gyvavo.

Galima kartoti, kad Lietuva kapituliavo 1940 metais, bet niekas nepaneigs, kad ji sėkmingai sukilo 1941-ųjų birželį.

Visa tai birželio 23-iąją iškelia į vieną gretą su Vasario 16-ąja ir Kovo 11-ąja (Prof. Edvardas Gudavičius).


Neseniai buvo paviešintas „Atviras laiškas dėl J.Ambrazevičiaus-Brazaičio iškilmingo perlaidojimo“ http://www.bernardinai.lt/straipsnis/20 ... jimo/83729 , kuriuo smerkiama Lietuvos valdžia, kažkiek prisidėjusi prie perlaidojimo ir moralizuojama šia tema: „Ši ceremonija, ir ją lydėjęs šio žmogaus gyvenimo ir veiklos iškilmingas minėjimas buvo didelė moralinė klaida“. Su laiško turiniu susipažinsite žemiau patalpintoje publikacijoje, tačiau ne ji yra vertingiausia, nes ten nieko naujo nepasakyta.

Vertingiausias yra sąrašas tų, kurie pasirašė.

Įsidėmėkime šias pavardes – šie žmonės gyvena tarp mūsų, beveik visi jie tituluoti, jie moko mūsų vaikus, jie yra kvislingai*. Kvislingai ta prasme, kad dėl bestuburiškumo, fariziejiškumo, konjunktūros ar nesusigaudymo pasirašė visiems laikams „aš esu prieš savo tautą“.

Jie paniekino tuos 6000 vyrų, iš kurių virš 2000 žuvo, jų auką, kurios vienintelis tikslas buvo nuplauti gėdą dėl nesipriešinimo prievartautojui. Jie paniekino Antaną Morkūną, studentą, vieną pirmųjų žuvusį, jie paniekino Juozą Savulionį, kuris išgelbėjo Aleksoto tiltą nuo susprogdinimo, jie paniekino drąsųjį leitenantą Joną Dženkaitį, kuris vienas su keletu bendražygių neleido sovietų divizijoms pereiti tiltą ir kuris mirė nuo žaizdų, jie paniekino mano mokyklos laikų draugo Algimanto Žižiūno tėvą, žuvusį ir palikusį jį našlaičiu, kurio kapą tik slapta galėjo lankyti. Jie paniekino tuos neatpažintus žuvusius, kuriuos teko laidoti bendrame kape. Jie visi juk galėjo ramiai laukti, kol ateis vokiečiai, nesikišdami į dviejų drakonų ardynes. Bet jie, menkai ginkluoti, stojo į mūšį vardan tautos garbės, vardan efemeriškos nepriklausomybės, kuri greit buvo užsmaugta.

Prie jų kapų – o jų buvo 87 – Juozas Brazaitis ištarė pranašiškus žodžius: „Kiekvienas idealistas, pasirinkęs Tėvynės gynėjo lemtį, tikėjo pergale ir troško gyventi. Jie ne tiek bijojo priešų ir mirties, kiek bijojo, kad tautiečiai nesupras jų aukos ir pamirš juos“.

Jie, tie iš sąrašo, padarė dar daugiau – jie juos išdavė.

Tikiu, kad ne visi, kurie pasirašė, padarė tai laisva valia. Gal būt jiems pritrūko atsparumo atsispirti virtuoziškam virtualiam šantažui; niekaip negaliu patikėti savo akimis, matydamas ten kai kurias pavardes.

Bet yra kaip yra – jos ten įrašytos šalia oportunistų, žemgrobių, amžinų kompromisierių, intelektualinių plepių ir panašios faunos. O kas parašyta – kirviu neiškirsi. Taip sako tautos išmintis ir atmintis, kuri, beje, išdavystei yra negailestinga.

_____________________________

*kvislingas – pagal Norvegijos fašistų veikėjo V.Kvislingo (Quisling), padėjusio vokiečiams okupuoti Norvegiją, pavardę; išdavikas, priešų bendrininkas.

A.Patackas: Kvislingai. Įsidėmėkite jų pavardes

http://www.respublika.lt/lt/naujienos/n ... _pavardes/

2012 birželio mėn. 14 d. 09:06:29
Algirdas PATACKAS, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Akto signataras

Komentarai
http://www.respublika.lt/lt/naujienos/n ... komentarai

Pagarba Patackui 2012 birželio mėn. 23 d. 12:59:50

Šaunuolis Patackas, tikrai verta buvo atsakyti į tų pseudointelektualų purvamyžį ant Lietuvos patriotinės vyriausybės ir jos ministro. Tas Stalinistinės "inteligencijos" tipo raštmyžis tėra vertas tik panaudoti vietoje tualetinio popieriaus.

Tik Lietuvos praeities kovų už valstybingumo išlaikymą negerbiantys individai gali sau leisti keliaklupsčiauti prieš lietuvius naikinusius okupantus ir jų žydiškus
klapčiukus. Patacką gerbiu už aiškų protą, tvirtą charakterį ir drąsą rėžti tiesą į akis visokiems abejotiniems popieriniams sovietmečio palikimo "autoritetams".

**************************************************************

Atviras laiškas dėl J. Ambrazevičiaus-Brazaičio iškilmingo perlaidojimo


2012-06-11

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/20 ... jimo/83729

Mes, žemiau pasirašiusieji Lietuvos piliečiai ir jų palikuonys, ryžtingai pasisakome prieš Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lietuvos Respublikos Seimo, Kauno miesto pareigūnų ir kitų oficialių asmenų sprendimą pagerbti 1941 m. birželio–rugpjūčio mėnesiais – nacių okupacijos metu – veikusios Laikinosios Lietuvos Vyriausybės vadovą Juozą Ambrazevičių, išeivijoje pasivadinusį Brazaičiu.

Daugelis lietuvių siekė išsivaduoti iš stalinistinės okupacijos 1941 m. birželį. Antisovietinio sukilimo dalyvių motyvus, žodžius ir veiksmus derėtų vertinti individualiai. Tačiau sukilimas buvo lydimas antisemitinės retorikos, naciams palankių atsišaukimų, ir prievartos prieš nekaltus civilius.

Laikinoji Vyriausybė, be abejonės, buvo įkvėpta ir vedama Lietuvos Aktyvistų Fronto, kurio antisemintinė ir autoritarinė programa yra išsamiai pagrįsta istoriniais šaltiniais. Vyriausybės retorika, veiksmai ir bendradarbiavimas su Vokietijos valdžia, neišvengiamai kompromituoja jos teisėtumą ir moralinį statusą. Juozas Ambrazevičius-Brazaitis, būdamas tos Vyriausybės Ministru Pirmininku, negali išvengti atsakomybės dėl jos veiksmų.

Išlikusi dokumentinė medžiaga liudija, kad J. Ambrazevičiaus-Brazaičio vadovaujama Laikinoji Vyriausybė neatsiribojo nuo pronacistinę politiką aktyviai palaikiusių Kazio Škirpos ir jo įsteigto Lietuvių Aktyvistų Fronto. Maža to, visą savo gyvavimo laikotarpį Laikinoji Vyriausybė deklaravo siekį prisidėti prie Europos sutvarkymo „naujais pagrindais“ ir vykdė naciams palankią politiką. Verta prisiminti faktą, kad Laikinoji Vyriausybė priešų ieškojo ir tarp lietuvių inteligentijos, pavyzdžiui, tarp Vytauto Didžiojo Universiteto profesūros atstovų.

Vyriausybė, kuri dalį savo piliečių atidavė diskriminacijai ir persekiojimui, o vėliau negynė jų nuo masinių žudynių, kurias vykdė okupantai ir jų kolaborantai, negali vienareikšmiškai teigti kovojusi už laisvę. Su žmogiškumu prasilenkiantys žodžiai ir veiksmai visiems laikams aptemdė ir suteršė visa tai, ką Laikinoji Vyriausybė tariamai pasiekė nesėkmingai bandydama įtvirtinti Lietuvos suverenitetą. Ko vertas suverenitetas, kurio įgyjimo kaina – nekaltų žmonių kraujas?

Neseniai įvyko valstybės remiama Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio perlaidojimo ceremonija. Ši ceremonija, ir ją lydėjęs šio žmogaus gyvenimo ir veiklos iškilmingas minėjimas buvo didelė moralinė klaida. Aukštintas ir lyderiu laikomas buvo žmogus, kuris neišlaikė pagrindinio lyderystės egzamino, nes nebuvo teisingas ir neužstojo nekaltų bendrapiliečių.

Mirusiojo šeima ir draugai turi teisę į privačią ceremoniją. Tačiau Lietuvos Respublikos Vyriausybė, oficialieji asmenys ir kiti iškilmėse dalyvavę šalies pareigūnai, viešai pagerbdami Juozą Ambrazevičių-Brazaitį bei skirdami lėšų jo perlaidojimui bei paminėjimui, daugeliui žmonių sukėlė sumaištį dėl pamatinių vertybių, kuriomis remiantis sukurta Lietuvos Respublika.

Pareigūnai, kurie atsisakė dalyvauti paminėjime, turėtų būti teigiamai įvertinti.

Visgi turime padaryti dar daugiau. Todėl tvirtai ir vienareikšmiškai sakome, kad

- smerkiame nekaltų Lietuvos piliečių ir visų kitų žmonių persekiojimą ir naikinimą, vykdytą Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio vadovaujamos Laikinosios Vyriausybės valdymo metu;

- kritinis Laikinosios Vyriausybės žodžių ir veiksmų įvertinimas nėra kurios nors vienos žmonių grupės ar organizacijos reikalas. Tai principinis visų Lietuvos piliečių reikalas;

- Lietuvoje turi būti ginamos visų žmonių teisės ir orumas;

- net ir reikšmingi pasiekimai neturi būti išaukštinti, jei dėl jų buvo aukojamos žmogaus teisės ir orumas.

Pasirašė:

doc. dr. Milda Ališauskienė

prof. dr. Auksė Balčytienė

dr. Eglė Bendikaitė

prof. dr. Andrius Bielskis

prof. dr. Alfredas Bumblauskas

prof. dr. Leonidas Donskis

mokyt. Dainora Eigminienė

dr. Linas Eriksonas

dr. Margarita Jankauskaitė

doc. dr. Jurga Jonutytė

Ervinas Koršunovas

dr. Marija Krupoves

Faina Kuklianskaja

prof. dr. Antanas Kulakauskas

prof. dr. Šarūnas Liekis

prof. dr. Raimundas Lopata

prof. dr. Gintautas Mažeikis

Henrikas Mickevičius

kun. Rimas Mikalauskas

prof. dr. Alvydas Nikžentaitis

Svetlana Novopolskaja

Rūta Puišytė

doc. dr. Andžėjus Pukšto

doc. dr. Eligijus Raila

Birutė Sabatauskaitė

dr. Vilana Pilinkaitė Sotirovič

Dalia Sruogaitė

dr. Darius Staliūnas

doc. dr. Gintaras Stauskis

prof. dr. Saulius Sužiedėlis

kun. Tomas Šernas

Violeta Rakauskaitė-Štromas

dr. Mindaugas Tamošaitis

mokyt. Vytautas Toleikis

dr. Darius Udrys

dr. Nida Vasiliauskaitė

prof. dr. Irena Veisaitė

dr. Linas Venclauskas

prof. dr. Tomas Venclova

Linas Vildžiūnas

Bernardinai.lt

Komentarai
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/20 ... 1/asc#list

Pikc 2012-06-13 00:19

Tikras "niekšų sąrašas". Dauguma pavardžių gerai žinomos ir nestebina - neokomunistai, liberastai, kosmopolitai, šiaip prieš Lietuvą nusiteikę ypatos... Visiškai nuspėjama (tiesą sakant, ne vienos pavardės dar ir pasigedau - pvz. kodėl Paleckis nesuskubo prisijungti - gal nespėjo?), bet, prisipažinsiu, T. Šerno pavardė šiame sąraše nustebino.

Viktoras 2012-06-11 16:43

Apgailėtinas atviras laiškas - nenuostabu, kad jį pasirašė neoliberalioji Lietuvos inteligentijos dalis.

Tad, šis nemažas intelektualų sambūris nusirito iki ,,dvasios proletarų" lygio, deja. Neramina ir tai, kad savo keistą protestą grindžia daugeliu atvejų nepatvirtintais istoriniais duomenimis ir net melu. Liaudies išmintis sako: daug yra protingų, bet mažai sąžiningų. Linkėčiau daugiau sąžiningumo pasirašiusiems šį atvirlaiškį.

Pi 2012-06-11 19:10

lrs.lt yra (2012 05 18) Brazaičio asmenybei pristatyti skirtos spaudos konferencijos garso įrašas... Buvo cituojami šaltiniai ir dokumentai, neištraukti iš konteksto. Tad nesiduokime mulkinami, žmonės. Apginkime savo istoriją
http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_ivairus ... _iki=&p_s=

st.algis 2012-06-11 20:51

Tie patys žmonės lengvai pateisina Želigovskį ir Pilsudskį, ir bolševikų kolaborantus, ir čia pat apsisukę dergia Lietuvos bandymą apsigint nuo bolševikų okupantų.

bratka 2012-06-11 23:46

paskaitykit

V.Valiušaitis. Dabartis ir tarybinė istoriografija. Apie trėmimus
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/vva ... d=58898407

bratka 2012-06-12 15:19

Tai, kad istorinės Vyriausybės vadovas negali būti siejamas su nusikaltimais žydų bendruomenei, dar 1975 metais patvirtino Jungtinių Amerikos Valstijų kongreso Teisės komiteto Imigracijos, pilietybės ir tarptautinės teisės pakomitečio pirmininkas Joshua Eilbergas. Pateikiame visą laiško vertimą:

"Teisės komitetas JAV Atstovų rūmai Vašingtonas 1975 m. sausio 13 d.

P.Stanley A.Gečiui Amerikos lietuvių bendruomenės JAV Vykdančiajam viceprezidentui

Gerb. pone Gečy,

Siunčiu Imigracijos ir natūralizacijos tarnybos laiško kopiją, kuriame konstatuojama, jog Juozas Brazaitis ir Jonas Slepetys yra išbraukti iš įtariamų nacių karo nusikaltėlių, gyvenančių JAV, aktyvaus sąrašo ir kad tyrimai jų atžvilgiu yra nutraukti.

Šie veiksmai grindžiami Imigracijos ir natūralizacijos tarnybos nutarimu, kad nėra jų antižydiškos ar pronacistinės veiklos įrodymų.

Tikiu, kad šis dokumentas padės sumažinti tas įtampas ir nusivylimus, kuriuos tiedu vyrai ir jų draugai turėjo patirti dėl jiems iškeltų kaltinimų.

Su geriausiai linkėjimais,

Joshua Elberg"

Tomas V. 2012-06-14 05:23

Peržiūrėjau dokumentinį filmą apie Brazaitį "Likau gyvenimo paraštėje".

Tikrai niekaip neišeina patikėti, kad tai šitas žmogus suteršė, suniekino Lietuvos nepriklausomybės siekį.

Jeigu jį po to tariamo "kolaboravimo" persekiojo gestapas, jeigu keli jo vyriausybės nariai iškeliavo į Štuthofą, jeigu jis buvo išteisintas JAV, tai kam dabar šitas pomirtinis jo teismas, svaidymasis epitetais? Gerai, jis nebuvo didvyris. Jei labai norėjosi, galėjote tą pareikšti.

Bet kam tada viso bandymo atkurti Nepriklausomybę suniekinimas vienu pagiežingu mostu? Ne argumentai, o rėksmingi kaltinimai. Gerbiu daugumą iš pasirašiusiųjų, bet visgi darau išvadą: būna, kad ir protingiausiems aptemsta akys.

Zobelis 2012-06-18 17:21

Gerai, kad patys atsiskleidė, žmonės žinos su kuo reikalą turi.

Tikėtina, kad vienas kitas žinomas netikėlis vieną kitą dorą žmogų aplink pirštą apvyniojo, o dėl kitų - kur nebūna kvislingų?

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Rgp 2012 14:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Lietuvos partizanų, Laisvės kovų dalyvių – politinių kalinių ir tremtinių

S Ą S K R Y D Ž I O
„SU LIETUVA ŠIRDY“

P A R E I Š K I M A S


„Dėl Juozo Brazaičio veiklos šmeižimo“


http://www.patriotai.lt/straipsnis/2012 ... s-smeizimo

2012 – 08 – 04
Ariogala

Sąskrydžio “Su Lietuva širdy” dalyviai, daugelis dar gerai menantys pirmąją 1940 m. sovietinę okupaciją, represijas, terorą ir pirmą masinę tremtį mirčiai į pačius atšiauriausius SSRS rajonus, nacių Vokietijos ir SSRS karo pradžią, Tautos Sukilimą Birželio 23 dieną, Lietuvos Laikinosios Vyriausybės (LLV) sudarymą ir Lietuvos valstybės atkūrimo Manifesto sukeltą džiaugsmą ir atgautą pasitikėjimą savo Tautos galiomis:

- reiškia gilų pasipiktinimą kai kurių Lietuvos universitetų grupės mokslininkų paskelbtu viešu laišku, kuriuo jie išreiškė nepasitenkinimą, kad visuomenė ir oficialūs asmenys, dalyvaudami iškilmingoje palaikų perlaidojimo ceremonijoje, pagerbė LLV Ministro Pirmininko Juozo Brazaičio-Ambrazevičiaus atminimą. Savo laiške iškilmingą perlaidojimą jie pavadino „didele moraline klaida“ ir kaltino J.Brazaitį kolaboravus su naciais ir neužstojus bendrapiliečių žydų. Jie laiko J.Brazaitį ir visą LLV atsakingais už visa, kas vyko tuo metu nacių jau okupuotoje Lietuvoje.

Tokį piktą akibrokštą sukilimo dalyviams ir jų artimiesiems galėjo sugalvoti tik tie, kas „išminties“ sėmėsi gal tik iš KGB klastočių ir S.Vyzentalio centro skleidžiamos „filosofijos“. Jie tarsi nebūtų patyrę to meto išgyvenimų, tarsi nežinotų tada vyravusios žmonių nuotaikos. Vadovaujantis tokia „logika“ galima būtų paskelbti, kad už viską, kas vyko pokario metais Lietuvoje, atsakingas yra Jonas Žemaitis ir visi Lietuvos partizanai, nes jie partizanų vadų 1949 m. Vasario 16 d. Deklaracijos buvo paskelbti vienintele teisėta Lietuvos valdžia!

- pritariame šių metų birželio 15 d. filosofo Arvydo Šliogerio ir jo kolegų atsakomajame laiške išdėstytai nuomonei apie ypatingomis istorinėmis sąlygomis sukilėlių suformuotą ir tik 6 savaites veikusią LLV, kurios nacių okupantai nepripažino ir su ja nebendradarbiavo. Sutinkame, kad žydų bendruomenės sunaikinimas buvo visais atvejais smerktinas didžiulis nusikaltimas, kuriam nėra jokio moralinio ir politinio pateisinimo. Bet šį baisų nusikaltimą vykdė nacių okupacinis režimas, deja, padedamas ir pavienių lietuviškų jo kolaborantų, kaip buvo ir kitose tuo metu nacių okupuotose Europos šalyse. Todėl istoriniu požiūriu neteisinga, o moraliniu – nesąžininga dėl to kaltinti LLV ir jos Ministrą Pirmininką Juozą Brazaitį, kurie pagal to meto galimybes stengėsi sušvelninti žydų padėtį. Birželio sukilėlių absoliuti dauguma buvo dori ir sąžiningi patriotai. Nors tenka apgailestauti, jog kai kurie būriai, užtraukdami juodą gėdą visai tautai, nepakluso sukilimo štabui bei LLV nurodymams ir dalyvavo nacių surengtose žydų naikinimo akcijose.

Gerbiame sukilėlius, LLV ir jos vadovą J.Brazaitį, atlikusius didelės drąsos ir pasiaukojimo Tėvynei žygius. Jie mėgino atstatyti Lietuvos valstybę ir elgėsi didvyriškai. Jų ryžtingi veiksmai įrodė, jog Lietuva buvo prievarta sovietų okupuota prieš jos žmonių valią ir vėl tampa gyva suverenia valstybe. Deja, tik trumpam. Bet tai jau ne sukilėlių kaltė. Juk Kovo 11-osios Akto pasekmės galėjo būti panašios. Ačiū Dievui, jog šį kartą viskas baigėsi laimingai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007