Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 01 Geg 2024 18:10

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 06 Bal 2012 19:11 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27116
Miestas: Ignalina
Lietuva žemėlapiuose


http://www.lnm.lt/virtualios-parodos/li ... iuose.html

Pirmą kartą Lietuvos vardas – Litua buvo paminėtas 1009 metais Kvedlinburgo analuose. XII–XIII a. susiformavo lietuviškų žemių karinė-politinė sąjunga. Lietuvos didysis kunigaikštis Mindaugas (1240–1263) užbaigė vienyti žemes, priėmė krikštą ir 1253 m. liepos 6 d. buvo vainikuotas Lietuvos karaliumi. Lietuva tapo karalyste.

Žemės, kuriose susiformavo Lietuvos valstybė, buvo žinomos senovės pasauliui. Dar IV a. prieš Kristų Baltijos kraštus buvo pasiekęs graikų keliautojas Pitėjas Masalietis. Archeologiniai radiniai patvirtina buvus prekybinius ryšius su graikų ir romėnų pirkliais. II a. graikų mokslininkas Klaudijas Ptolemajas savo veikale „Geografija“ pateikė Rytų Pabaltijo kartografinį vaizdą. Deja, šių žemėlapių neišliko ir savo krašto pirmą kartografinį vaizdą matome tik pagal K. Ptolemajo veikalą 1416 m. italų atkurtame Vidurio Europos žemėlapyje. Žydų kartografas A. Kreskvas, pirmą kartą Lietuvos vardą paminėjęs kartografijoje, savo kataloniškame 1375 m. žemėlapyje pavaizdavo Baltijos jūrą, pažymėjo Klaipėdą, Nemuną ir užrašė Litefanie Paganis – pagoniškoji Lietuva.

Kartografijos specialistų nuomone, XV a. pradžioje Lietuvoje jau buvo sudarinėjami planai ir žemėlapiai. Rašant apie derybas, 1421 m. vykusias pas popiežių Martyną V dėl sienų tarp Lietuvos, Lenkijos ir Kryžiuočių ordino sureguliavimo, nurodoma, kad ordino delegacija rėmėsi žemėlapiu su Lenkijos ir Lietuvos karaliaus Jogailos, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto ir kitų Lietuvos kunigaikščių antspaudais. Apie 1450 m. vokiečių astronomo, kartografo Nikolajaus Kuziečio sudarytame Vidurio Europos žemėlapyje jau pažymėta Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. 1459 m. Venecijos vienuolio Fra Mauro pasaulio žemėlapyje Lietuvos žemės pažymėtos lotynišku užrašu Litvana.

Ankstyvieji žemėlapiai buvo rankraštiniai. XV a. viduryje žemėlapiai pradedami spausdinti kaip medžio raižiniai – nuo lentų. XVI a. šalia medinių naudojamos ir vario klišės. Iki XVIII a. pabaigos medžio ir vario klišių atspaudai spalvinami rankiniu būdu. Pirmieji žemėlapiai buvo schematiški, teikė nedaug informacijos. Ilgainiui kelionės, geografiniai atradimai gilino pasaulio pažinimą – tai atsispindėjo ir kartografijos raidoje. B. Vapovskio, O. Magnuso, M. Strubičiaus, V. Grodeckio, G. Hennenbergerio, G. Mercatoriaus, J. Portantijaus parengtuose XVI a. Lietuvos ir gretimų Lenkijos, Prūsijos žemių žemėlapiuose Lietuvos kartografinis vaizdas jau išsamesnis. G. Mercatoriaus sudarytas Lietuvos žemėlapis 1595 m. buvo išleistas atskiru lapu. XVI–XVII a. žemėlapiai su Lietuvos kartografiniu vaizdu ne kartą perspausdinti A. Ortelijaus, G. Mercatoriaus, W. Blaeu, J. Hondijaus ir jų įpėdinių leidžiamuose atlasuose.

Valstybės politinė ir ekonominė raida, kariniai konfliktai su kaimynais skatino kartografavimo darbus. Naujo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapio rengimo ėmėsi Lietuvos didysis maršalka, Trakų ir Vilniaus vaivada kunigaikštis Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis. Jo vykdomus kartografavimo darbus lengvino Valakų reformos metu atlikti matavimai ir tų darbų apmokyti žmonės. 1613 m. išleistame Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapyje nurodytos valstybės ribos iki 1569 m. unijos ir pounijinės. Senosios valstybės žemės pateiktos pagal naujų matavimų duomenis. Nurodytos administracinių teritorijų ribos. Kunigaikštystės teritorijoje iki unijos pažymėtos 543 gyvenvietės, iš jų 357 – pirmą kartą. Gana tikslus kartografinis tinklas, daug tekstinių paaiškinimų. Mikalojus Radvila, suprasdamas, kad apie Lietuvą mažai težinoma, pasirūpino, kad prie žemėlapio būtų pateiktas Lietuvos aprašymas.

1613 m. išleidus tikslų, puikiai meniškai apipavidalintą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapį, kokybe aplenkusį to meto Vakarų Europoje sudarytuosius, dauguma vėliau leistų žemėlapių tebuvo 1613 m. žemėlapio perdirbiniai. Juos leido K. Allardas, F. de Wittas, J. Dankertsas, J. ir R. Ottensai, M. Seutteris, T. K. Lotteris ir kt. Kartografijos vystymąsi XVII–XVIII a. pirmoje pusėje stabdė Lenkijos ir Lietuvos politinis bei ekonominis nuosmukis. Skirtingi Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės interesai vedė dvilypę valstybę į pražūtį. Karai su Maskva ir švedais, didikų ir šlėktų tarpusavio kovos ir vaidai silpnino šalį. Kaimyninės šalies silpnumu nedelsė pasinaudoti Rusija, Austrija, Prūsija, trimis etapais – 1772, 1793 ir 1795 metais pasidalijusios Lenkijos ir Lietuvos valstybę.

XIX amžius Lietuvos istorijoje pilnas dramatizmo. Tai pavergimo, Lietuvos vardo netekimo, lietuviškos spaudos draudimo, kovų už nepriklausomybę ir tremčių amžius. Po paskutinio 1795 m. padalijimo beveik visa Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorija atiteko Rusijai. Pastaroji sistemingus topografinius darbus čia pradėjo vykdyti po karo su Napoleonu. 1819–1829 m. generolas K. Tenneris organizavo Vilniaus gubernijos topografinius darbus. Iki Pirmojo pasaulinio karo buvo išleisti įvairių mastelių topografiniai žemėlapiai, apėmę ir Lietuvos teritoriją.

XX amžiaus pradžioje pasirodė lietuviški atskirai leisti ar Lietuvos istorijos pradžiamoksliuose spausdinti žemėlapiai. 1900-aisiais išleistas garsusis Antano Macijausko „Žemlapis lietuviškai latviško krašto“. Seniausiu žemėlapiu su lietuviškai užrašytais pavadinimais laikytinas Mažosios Lietuvos lietuvio misionieriaus Erdmono Švelniaus kelionę iš Europos į Afriką iliustruojantis primityvus XIX a. II p. žemėlapis.

1918 m. vasario 16 d. atkūrus Lietuvos valstybingumą, Lietuva į pasaulio žemėlapius vėl įrašoma kaip savo etnografinėse žemėse atsikūrusi valstybė. Lietuvą de jure 1920 m. liepos 12 d. taikos sutartimi pripažino Rusija, 1922 m. – JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Vatikanas. Lietuvos Respublikos sienos buvo nustatytos: su Rusija – 1920 m. liepos 12 d., su Latvija – 1921 m. kovo 20 d., su Vokietija – 1928 m. sausio 29 d. Su Lenkija dėl Vilniaus krašto aneksijos 1920–1939 m. abi valstybes skyrė ne kartą tikslinta demarkacijos linija.

Paroda parengta pagal muziejaus leidinį Lietuva žemėlapiuose / Sud. A. Bieliūnienė, B. Kulnytė, R. Subatniekienė. – Vilnius, 2002. – 218 p.

Pirmieji Lietuvos žemėlapiai XV–XVI a.
http://www.lnm.lt/virtualios-parodos/li ... e/317.html

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapiai XVII–XVIII a.
http://www.lnm.lt/virtualios-parodos/li ... e/318.html

Lietuva XIX–XX a. pradžios žemėlapiuose
http://www.lnm.lt/virtualios-parodos/li ... e/319.html

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Bal 2012 19:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27116
Miestas: Ignalina
A.A.Gliožaitis "Lietuvos administracinis suskirstymas žemėlapiuose..."

http://www.musuknyga.lt/lt.php/moksline ... uose/38838

ISBN: 978-9955-759-18-8
Leidykla: Gairės
Puslapių kiekis: 400
Metai: 2008
18x24,5, kieti viršeliai
Vid. kaina knygynuose: 81,40 Lt.

Knygoje analizuojamas žemėlapiuose pažymėtas Lietuvos administracinis teritorinis suskirstymas. Jis detaliau pradėtas žymėti tik XVII amžiuje bei tebebraižomas ir dabar. Administracinis suskirstymas atspindi to laikmečio politinę, socialinę ir kitokią valstybės sanklodą, jos santykius su gretimomis valstybėmis. Administracinis suskirstymas yra vienas iš valdžios svertų valdant valstybę ar imperiją. Administracinių teritorinių vienetų dydžių bei centrų parinkimas, jų svarbos valstybės valdyme nustatymas nulemia viso regiono įvairiapusę plėtrą ir ateities perspektyvą. Per amžius žemėlapiuose pažymėtas Lietuvos administracinis teritorinis suskirstymas savaip atspindi jos istorijos ypatumus.

http://www.blogas.lt/rs/419387/aaglioza ... iuose.html

Paveikslėlis

Lietuvos administracinis skirstymas XIX ir XX a. Rusijos žemėlapiuose (2007). Administrative division of Lithuania on the Russian maps of the XIX and XX centuries. Aдминистративное деление Литвы на картах России Xix и XX веков

* Gliožaitis, Algirdas

Abstract

Iš užkariautų kraštų įkūrusi imperiją carų valdžia jos administraciniam padalijimui skyrė nuolatinį dėmesį. Prie Rusijos mokslų akademijos 1739 m. įsteigtas Geografijos departamentas, kuris vadovavo visiems geodeziniams ir kartografiniams darbams, reikalingiems administraciniam padalijimui atlikti, žemėtvarkai bei kitiems valdymo reikalams. Vėliau jis buvo pertvarkytas į kitokias organizacijas.

Administracinės sritys yra pažymėtos rusų topografų ir kartografų sudarytuose žemėlapiuose ir savaip atspindi Rusijos politiką užkariautų kraštų atžvilgiu. Pavartykime dokumentus bei žemėlapius ir pamatysime, kokiais būdais carai ir TSKP generaliniai sekretoriai vykdė Lietuvos nutautinimą, į kokius administracinius vienetus skirstė Lietuvą ir kur žymėjo jos rytinę ribą..

The administrative division and changes of boundaries of Lithuania on the Russian maps of the 19th and 20th centuries are analysed. The administrative division and its changes reflects the official politics of the Russia against the neighbouring conquered countries. Analysis of old maps and related documents shows the methods and scale of Lithuania’s denationalisation, executed by the Russian tsars and secretaries-general of the Communist party..

Анализируются административное деление и изменения границ Литвы на картах России XIX и XX веков. Административное деление и его изменения свидетельствуют об официальной политике России по отношению к соседним оккупированным странам. Анализ старых карт и связанных с ними документов дает представление о методах и масштабах денационализации Литвы, которую проводили цари России, а позже – генеральные секретари коммунистической партии СССР.

Details der Publikation

Download
http://vddb.library.lt/obj/LT-eLABa-000 ... 4.PG_Ia-Ih

Quelle
http://vddb.library.lt/obj/LT-eLABa-000 ... 4.PG_Ia-Ih

Archiv NDLTD Union Catalog (United States)
Keywords Žemėtvarka, Kartografai, Surveying, Cartographers
Sprache lit

************************************************************


ISSN 1392 − 1541 print Geodezija ir kartografija, 2006, XXXII t ...

Dalis Gliožaičio knygoje pateikto teksto bei žemėlapių (galima atsisiųsti .pdf formate, o tekstus Interne perskaityti .html formate):


http://scholar.google.lt/scholar?hl=lt& ... llversions

1 dalis (Jekaterinos II ir Pavelo laikų žemėlapiai ir dokumentai - nuo 1762 iki 1801 metų)
http://www.vgtu.lt/upload/geod_zurn/piia-f.pdf

http://66.102.1.104/scholar?hl=lt&lr=&q ... iia-f.pdf+

2 dalis (nuo 1801 m. iki 1917 metų)
http://www.gc.vgtu.lt/upload/geod_zurn/pia-h.pdf

http://66.102.1.104/scholar?hl=lt&lr=&q ... pia-g.pdf+

3 dalis (nuo 1917 m. iki 1991 metų)
http://www.gc.vgtu.lt/upload/geod_zurn/pia-h.pdf

http://66.102.1.104/scholar?hl=lt&lr=&q ... pia-h.pdf+

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Bal 2012 19:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27116
Miestas: Ignalina
NESKELBTI TARPUKARIO LIETUVOS TOPOGRAFINIAI ŽEMĖLAPIAI


http://www.gc.vgtu.lt/upload/geod_zurn/06%20girkus.pdf

http://209.85.135.132/search?q=cache:cl ... =firefox-a

NESKELBTI TARPUKARIO LIETUVOS TOPOGRAFINIAI ŽEMĖLAPIAI

Romualdas Girkus
Viktoras Lukoševičius

Aerogeodezijos institutas, Pramonės pr.13, LT-51382 Kaunas, Lietuva
El. paštas info@agi.lt

Kauno technologijos universitetas, Panevėžio institutas, Klaipėdos g. 1, LT-35209 Panevėžys, Lietuva
El. paštas vikluk@midi.ppf.ktu.lt
Įteikta 2008 04 21; priimta 2008 06 19

Santrauka.

Nemaža publikacijų apie tarpukario Lietuvos teritorijos topografinį kartografavimą teikia ta pačią informaciją, kad iki Antrojo pasaulinio karo pradžios spėta išleisti 92 M 1:25 000 ir 44 M 1:100 000 žemėlapius.

Straipsnyje nagrinėjami 1920–1940 m. laikotarpiu sudaryti neskelbti įvairių Lietuvos teritorijos dalių topografiniai žemėlapiai: Varėnos artilerijos poligono M 1:25 000 žemėlapis (1925 m.), Gaižiūnų karinio poligono M 1:100 000 (1930 m. ?) ir M 1:50 000 (1932 m.) žemėlapiai, Kauno įgulos šaudyklos M 1:10 000 žemėlapis (1933 m.), Pabradės karinio poligono M 1:25 000 žemėlapis (1940 m.), ŠVENTOJI – DARBĖNAI M 1:100 000 žemėlapis (1939 m. ?).

Iliustracijose pateikiami žemėlapių fragmentai

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 9 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007