Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 02 Geg 2024 06:55

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 9 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 19 Rgp 2011 10:59 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Lap 2009 15:41
Pranešimai: 896

Geras straipsnis: http://www.marksistai.lt/skaityti/zygmuntas-baumanas-kas-svarbiausia-vidurio-europoje

******************************************************

Zygmuntas Baumanas. „Kas svarbiausia Vidurio Europoje?“


http://www.marksistai.lt/skaityti/zygmu ... o-europoje

Pastarosiomis dienomis daug diskutuojama apie Europos Sąjungos likimą. Vokietijos kanclerė Angela Merkel jau buvo pareiškusi apie „daugiakultūrinės Europos projekto nesėkmę“, Graikiją krečia krizė ir Europos perspektyvos atrodo miglotos.

Šiuos dalykus ėmėsi nagrinėti lenkų marksistas, sociologas ir filosofas Zygmuntas Baumanas, vienas žymiausių pasaulio teoretikų. Straipsnyje jis kalba apie Europos vystymosi kryptį, tapatybę ir „multikultūrinio projekto“ likimą.

Z. Baumanas (g. 1925) – daugybės darbų apie visuomenę autorius, itin išgarsėjęs savo darbu „Modernybė ir Holokaustas“, kuriame atskleidė ryšį tarp Apšvietos, modernizmo ir Holokausto, kaip modernybės produkto. Šiuo metu yra Lidso Universiteto (Britanija) profesorius, 2007 metais jam suteiktas Vytauto Didžiojo Universiteto garbės daktaro laipsnis. - Marksistai.lt

------------------------------------

      Prieš pradedant atsakyti į šį klausimą turime atsakyti Į kitą: kur ieškoti tos Europos? Atsakymas j pastarąjį ne toks paprastas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, bet neišsiaiškinę, kuo remdamiesi turime teisę priskirti „centriškumą" Vakarų Europai ir kuriam reiškiniui (ar reiškiniams) galime priskirti šią savybę, negalėsime kompetentingai atsakyti ir į pirmąjį klausimą. Reiškinių svarbą lemia Europos tapatumas. Jis apibrėžia, kas reikšminga unikaliai Europos istorijai, dabarties situacijai ir ateities iššūkiams.

      Šiuolaikinėje kalboje „Europa" reiškia tris skirtingus ir visai nesutampančius reiškinius: geografinį, politinį ir kultūrinį.

      Šia tvarka juos ir aptarsiu.

***

„Tie, kas kalba apie Europą, klysta. Tai - geografinė sąvoka", - kategoriškai teigė Otto von Bismarckas. Jis buvo tikras politikas, todėl jo žodžiai nekelia nuostabos: jie tiesiog atspindėjo negailestingą to laikotarpio faktą. Su politine tikrove (vienintele tikrove, kuria domėjosi O. von Bismarckas) Europa tuo metu asocijavosi mažiausiai.

Kiekvienos sąvokos reikšmė kildinama iš priešingybės kitai sąvokai: ant XX a. slenksčio stovinčiam O. von Bismarckui „buvimas geografiniu reiškiniu" reiškė nebuvimą politiniu reiškiniu. Tada (ir dabar) „politika" buvo tapatinama su pirmininkavimu, sostu, kanclerio titulu, ministerijomis, Bundestagu ir tankiu valdžios bei tariamos valdžios postų tinklu. Svarbiausia, kad nors Carlas Schmittas ir kiek persistengė be skrupulų atlikdamas politikos pirminės funkcijos ir apibrėžiančios savybės vivisekciją ir sumenkindamas ją iki bendro priešo nustatymo, jis buvo teisus sakydamas, kad politikos esmė yra „kito" įvardijimas ir elgesys su juo. Galima sakyti, kad politika pirmiausia yra opozicijų kūrimas bei manipuliavimas jomis, ribų tarp „vidaus" ir „išorės" nustatymas ir būdų, kaip elgtis su kiekvienu iš opozicijos narių, esančių skirtingose sienų pusėse, atskyrimas. Jei buvo braižomos ribos, tai siekiant atskirti „geografinius" europiečius nuo kitų, jei buvo įvardijamas priešas, tai neišvengiamai juo būdavo kitas europietis, jei buvo atskiriama „čia" ir „ten", „mes" ir „jie", tai tik atskirti vienus europiečius nuo kitų. Netrukus po O. von Bismarcko verdikto vykę du didieji karai vyko tarp „geografinių" europiečių pasaulinėje arenoje ir jais buvo siekiama išspręsti išskirtinai europiečių nesutarimus. Kartografų nustatytose geografinėse ribose Europa („geografinė Europa" kaip visuma) neatliko nė vienos funkcijos, kurios paprastai pripažįstamos apibrėžiančiomis politikos savybėmis. Be to, joje nebuvo institucijų, galinčių patikimai atlikti šias funkcijas ir apskritai paversti jas tikrove. Taigi, O. von Bismarckas buvo teisus teigdamas, kad jo laikais Europa nebuvo politinė tikrovė (kažką panašaus tikriausiai turėjo omenyje kitas valstybės veikėjas Henry Kissingeris, po kelių dešimtmečių pasiskundęs, kad su džiaugsmu aptartų savo užsienio politikos gaires su Europa, jei tik ši turėtų telefono numerį, kuriuo būtų galima su ja susisiekti...). Tačiau O. von Bismarckas nebuvo visiškai teisus sakydamas, kad Europa svarstytina tik geografiniu aspektu. Žengsiu dar vieną žingsnį ir pareikšiu, kad O. von Bismarcko laikais Europa pasižymėjo keliomis aiškiomis ir realiomis su geografija susijusiomis tikrovėmis, kurių vėliau neteko - ypač per maždaug pastarąjį pusę amžiaus - susitelkusi į savo dabartinės politinės tikrovės kūrimą...

Pirmiausia, per pastaruosius penkis amžius šis Azijos žemyno šiaurės vakaruose esantis pusiasalis, vadinamas „Europa", ne tik pasižymėjo išskirtine karine bei ekonomine galia, bet ir buvo neginčijamas vertinimo etalonas, geriausias ir blogiausias visų įmanomų, buvusių ir esamų žmogaus gyvenimo formų pavyzdys. Taip pat ji buvo aukščiausiasis teismas, autoritetingai skelbiantis šiuos vertinimus ir suteikdamas jiems privalomą galią. Pakako būti europiečiu, sako bene tiksliausias ir įžvalgiausias XX a. pabaigos žurnalistas ir metraštininkas Ryszardas Kapušciriskis, kad galėtum bet kurioje pasaulio vietoje jaustis šeimininku ir valdovu. Net būdamas menkos socialinės padėties ir prastos reputacijos vidutinybe gimtojoje (bet Europos!) šalyje, vos atvykęs į Malaiziją arba Zambiją galėjai pakilti iki aukščiausių socialinių sluoksnių... Dabar taip nebėra.

Dar visai neseniai (vyresni skaitytojai vis dar pamena tuos laikus...) Europa buvo centras, aplink kurį driekėsi likusio pasaulio periferija. Kaip glaustai pasakė Denis de Rougemontas[1], vieną po kito Europa „atrado" visus Žemės rutulio žemynus, bet nė vienas žemynas neatrado Europos, ji viešpatavo visuose žemynuose iš eilės, bet nė vienas jų neviešpatavo Europoje, ji išrado civilizaciją, kurią likęs pasaulis bandė atkartoti, bet niekada (bent iki šiol) nevyko atvirkštinis procesas. Galime pridėti, kad tik Europos karai buvo pasauliniai - vidinės Europos dramos buvo vaidinamos pasauliniame teatre. Tačiau ir tai nebėra tiesa.

Dar visai neseniai buvo galima apibrėžti „geografinę" Europą (dar nesant „politinės" Europos) taip, kaip siūlė D. de Rougemontas: per jos „globalizavimo funkciją". Pastaruosius kelis šimtmečius Europos geografinė erdvė, palyginti su kitomis, pasižymėjo išskirtine drąsa. Ji pirmoji pasaulyje pasiekė tokį gyvenimo būdą, kurį vėliau pati pavadino „moderniu". Europa kūrė problemas, apie kurias niekas dar nebuvo girdėjęs ir neturėjo nė menkiausio supratimo, kaip jas spręsti. Bet ji sugalvojo ir jų sprendimus - tiesa, tokius, kokių neįmanoma pritaikyti kitose vietovėse. Jas šios problemos (iš pradžių išimtinai europinės) pasiekė vėliau. Viduje (t. y. vietoje) kilusias problemas Europa išsprendė kitas planetos dalis perdirbdama į pigios energijos, mineralų, prekių, nebrangios bei paklusnios darbo jėgos šaltinius ir pirmiausia į modernizacijos šalutinių produktų - perteklinių produktų, kurių jai nepavyko pelningai panaudoti namie, ir nereikalingų žmonių, kurių nepavyko įdarbinti namie, - sąvartynus.

Trumpai sakant, Europa sugalvojo vietinių problemų pasaulinius sprendimus, bet, išradusi juos ir taikiusi kelis šimtmečius (t. y. kol turėjo pasaulinį „modernizavimo" - nuolatinės ir masinės „perteklinių" žmonių, atstumtųjų - gamybos monopolį), ji galiausiai privertė kitas žmonijos dalis karštligiškai, bet nesėkmingai ieškoti pasaulinių problemų vietos sprendinių.

Tačiau ir tai jau baigėsi. Tiesą sakant, viena svarbiausių aplin­kybių, įkvepiančių ir palaikančių pastangas geografinei Europai suteikti politinę tikrovę, buvo suvokimas, kad Europai, kaip ir didžiajai likusio pasaulio daliai, atėjo laikas ieškoti ir atrasti pasaulinių problemų vietos sprendimus geografine prasme, t. y. sprendimus, kurie būtų veiksmingi bent jau vietos lygiu. Vietos problemų pasauliniai sprendimai iš principo tinka tik santykinai nedideliam planetos gyventojų skaičiui ir tik tuomet, jei tie keli žmonės yra pranašesni už visus kitus ir jei tas galios skirtumas toks didelis, kad jam neįmanoma mesti iššūkio (arba tas iššūkis neduos apčiuopiamų rezultatų) ir dauguma žmonių tuo tiki. Bet Europa jau prarado šią privilegiją ir negali dėti jokių didelių vilčių ją susigrąžinti. Būtent ši aplinkybė davė stipriausią postū­mį „politinės Europos" kūrimui Europos Sąjungos pavidalu ir suformavo bei tebeformuoja Europos politikos gaires ir tikslus.

Labiau nei pradinių Schumano-Monnet-Spaako-Adenauerio- de Gasperi iniciatyvų laikais, „politinę Europą" dabartiniu pa­vidalu reikia suprasti kaip netikėto Europos pasitikėjimo savimi žlugimo šalutinį produktą. Ūmus susidomėjimas „naujuoju Euro­pos tapatumu" ir bandymai „persvarstyti Europos vaidmenį" kilo būtent pradėjus nykti tam „mums pavyks" pasitikėjimui savimi ir siekiant prisitaikyti prie naujų planetos žaidimo taisyklių bei statomų sumų, kurios labai pasikeitė ir tebesikeičia, bet jau nebe Europos iniciatyva ir ne pagal jos pageidavimus, o Europos įtaka šiems pokyčiams labai menka arba jos visai nėra. Tuo galima paaiškinti ir naująją gentinių jausmų bangą, apėmusią visą Eu­ropą nuo Stokholmo iki Romos ir nuo Paryžiaus iki Budapešto, kurią dar didina ir stiprina perspėjimai ir baimės dėl „priešo prie vartų" bei „penktosios kolonos" ir atitinkamai besiformuojanti „apgultos tvirtovės dvasia", dėl kurios sparčiai populiarėja sau­giai užrakintų sienų ir tvirtai užsklęstų durų idėjos.

Kita vertus, (konvulsiškai) besiformuojanti Europos Fede­racija susiduria su užduotimi didesniu (todėl galimai pasauli­niu) mastu pakartoti žygius, kuriuos atliko tautinės valstybės ankstyvaisiais naujausiaisiais laikais: vėl sujungti valdžią ir politiką, kurios kadaise buvo glaudžiai susijusios, bet vėliau atskirtos ir po šio atskyrimo nukeliavo (ar buvo nuneštos) priešingomis kryptimis. Kelias šios užduoties įgyvendinimo link yra ne mažiau akmenuotas nei anksčiau - naujausių laikų pradžioje formuojantis tautinėms valstybėms. Kaip ir tada, šis kelias nusėtas žabangų ir jame tyko nesuskaičiuojami pavojai. O blogiausia tai, kad šis kelias nepažymėtas jokiuose žemėlapiuose ir kiekvienas paskesnis žingsnis yra lyg šuolis į nežinomybę. Be to, panašu, kad politinės valios eiti šiuo keliu iki galo yra labai nedaug - geriausias to pavyzdys yra gyva palaidota Lisabonos sutartis, į Europos prezidento ir užsienio reikalų atstovo postus paskiriant asmenis, kurie yra išskirtiniai nebent savo neišskirtinumu ir išskirtiniu, kaip niekada bendru šaltakraujiškumu, su kuriuo šiuos paskyrimus priėmė 27 Eu­ropos vyriausybės.

Daug stebėtojų abejoja dėl „Europos tapatumo" - politinio tapatumo, nekalbant apie dvasinį - inicijavimo, formavimo, gludinimo bei įtvirtinimo perspektyvų ir nemano, kad šio tikslo bus rimtai siekiama, ką jau kalbėti apie rezultatus. Skeptikai netiki „posttautine" demokratija ar kokiu nors kitu demokra­tiniu politiniu dariniu aukščiau tautos lygmens, teigia, kad ištikimybė pilietinėms bei politinėms normoms nepakeistų „etninių-kultūrinių ryšių"[2] ir kad pilietybė neįgyvendinama vien „civilizacijos" (teisiniu-politiniu) lygmeniu be „eroso" (emocinio lygmens), ir daro prielaidą, jog etniniai-kultūriniai ryšiai ir erosas yra unikaliai susiję ir neatskiriami tiek tarpu­savyje, tiek su tam tikru „bendros praeities ir likimo jausmu", kuris pateko į istoriją pavadinimu „nacionalizmas". Jie mano, kad kolektyvinis solidarumas gali įsišaknyti ir klestėti tik šia­me sąryšyje ir negali būti niekaip kitaip perkurtas ar įkurtas iš naujo. Tai, kad nacionalistinis valstybės valdžios įteisinimas tebuvo istoriškai izoliuotas laikotarpis ir viena iš daugelio ga­limų politikos ir valdžios sąjungos formų, tai, kad šiuolaikinis valstybingumo ir tautiškumo derinys turėjo daugiau santuokos iš išskaičiavimo nei įžvalgaus sprendimo ar istorinio neišven­giamumo požymių, arba tai, kad pati santuoka tikrai nebuvo iš anksto nulemtas sprendimas ir pasirodė esanti tokia audringa, kokie paprastai būna skyrybų procesai - visos šios galimybės atmetamos paprasčiausia cikliško argumento priemone.

Tačiau turbūt nuosekliausias ir autoritetingiausias tokio skepticizmo opozicijos atstovas Jūrgenas Habermasas aiškina, kad „demokratinė santvarka neprivalo iš prigimties būti įsitvir­tinusi „tautos", kaip bendro likimo ikipolitinės bendruomenės, sąmonėje. Demokratinės konstitucinės valstybės jėga yra jos gebėjimas užpildyti socialinės integracijos plyšius stiprinant piliečių dalyvavimą politikoje."[3]

Jau šia forma argumentas skamba gana įtikinamai, bet jį galima plėtoti toliau. Bet kuris „tautinės idėjos" šalininkas en­tuziastingai pripažintų, kad tauta yra ne mažiau pažeidžiama ir silpna be nepriklausomos valstybės apsaugos (užtikrinančios jos mėmetė, tęstinį tapatumą), nei valstybė be tautos, kuri įteisina jos reikalavimus paklusti ir laikytis drausmės. Šiuolaikinės tautos ir šiuolaikinės valstybės yra to paties istorinio žvaigždyno dvinariai produktai. Vienas šių darinių gal buvo kiek „pirmesnis", bet dėjo visas įmanomas pastangas pakeisti pirmumą vienalaikiškumu, primesdamas lygybės ženklą tarp neva savarankiškų partnerių. Prieš Prancūzijos valstybę buvo provansiečiai ir bretonai, o ne prancūzai, prieš Vokietijos valstybę buvo bavarai, saksai ir prūsai, bet ne vokiečiai. Vargu ar provansiečiai ir bretonai būtų virtę ir visiems laikams pasilikę prancūzais, o bavarai ir prūsai - vokiečiais, jei šių reinkarnacijų nebūtų paskatinusi atitinkamai Prancūzijos ir Vokietijos valstybių valdžia.

Įsivėlę į aistringą diskusiją dėl to, ar įmanomas bendras skirtingų etninių grupių tapatumas, mes linkę vengti istorinio fakto, kad didžiąją istorijos dalį ir daugumoje žemynų žmonija sėkmingai gyveno be „tautos" sąvokos ir, žinoma, be „tautinės valstybės" idėjos. Tautos ir tautinės valstybės yra išskirtinai šiuolaikiniai ir neginčijamai europiniai išradimai. Jų atsiradimą „nulėmė" ne nevaldomi „istorijos dėsniai", o paprasčiausias istorinis atsitiktinumas. Tai buvo neplanuotas karštligiškų bandymų užbaigti žiauraus ir beprasmio šimtamečio karo tarp reformacijos ir kontrreformacijos sukeltą kraujo praliejimą ir niokojimą šalutinis produktas, karo, kuris pats buvo neišbaigta ir improvizuota namudinės pramonės tipo reakcija į beprece­dentį „gyventojų pertekliaus" (suprask, žmogiškųjų išteklių pertekliaus) didėjimą, prasidėjusį dėl beužsimezgančios „modernizacijos" (ir kuris šiuo metu kartojasi nesulaikomai besiplečiančios „modernizuotojų" šeimos pasienyje nesuskai­čiuojamų pilietinių ir gaujų karų forma...).

Ateities įvykius nulėmęs ir suformavęs „sprendimas" buvo sugalvotas 1648 metais pasirašius Vestfalijos taiką. Šis „sprendimas", suvienijęs politinę nepriklausomybę, teritoriją ir tikėjimą, padėjo būsimų tautinių valstybių pamatus, be kurių jų formavimasis apskritai būtų neįsivaizduojamas. Kita vertus, „une foi" pakeitimas „une nation" formulėje „Une foi, un loi, un Roi" arba „religio" pakeitimas „natio" jos lotyniškoje versijoje „cuius regio, eius religio" buvo visiškai „natūralūs", „aiškūs" ir „akivaizdūs" veiksmai. Šie veiksmai buvo atlikti ir būtent dėl jų institucionalizuotų pasekmių dabar klausiame, ar tapatinimasis su didesniu nei tauta dariniu ir susitaikymas su politikos ir tau­tinių tapatumų įvairovės sujungimu į vieną darinį apskritai įma­nomi (ir įgyvendinami) pagal dieviškuosius ir gamtos dėsnius.

Iš esmės šiuolaikinės tautos ir šiuolaikinės valstybės atsi­rado vykstant dviem vienalaikiams ir glaudžiai susijusiems tautų ir valstybių formavimosi procesams. Tai tikrai nebuvo lengvi ir sklandūs procesai. Ir jų sėkmė tikrai nebuvo užti­krinta a priori. Teiginys, kad politinė sistema neįmanoma be jau egzistuojančio gyvo etninio-kultūrinio organizmo, nėra nei labiau, nei mažiau įtikinamas, nei teiginys, kad joks etninis-kultūrinis organizmas neturi galimybių tapti ir išlikti gyvas be veikiančios ir veiksmingos politinės sistemos. Viš­tos ir kiaušinio dilema, jei apskritai galima apie ją kalbėti. Kadangi ir višta, ir kiaušinis vienas be kito nėra apsaugoti nuo išnykimo ir neturi amžino egzistavimo garantijų, jie tegali egzistuoti kartu, bet abu pasmerkti išnykti, jei kuris nors pražūtų be palikuonių.

Tačiau tautinių valstybių paveldėtosios politinės sistemos galiai reikšmingai nugaravus į pasaulinę erdvę, kurią Manuelis Castellsas vadina „tėkmių erdve", jai vis sunkiau egzistuoti remiantis savo „etniniu-kultūriniu" organizmu, kuris bendru sutarimu savo ruožtu yra jos nepakeičiamas bendražygis. Šių dviejų reiškinių simbiozei kyla pavojus suirti, jei ji ir toliau bus taikoma tik tautinės valstybės lygmeniu. Daugelis Europos, kaip ir kitų žemynų, valstybinių vienetų šiuo metu atsisako per silpnos valdžios siekdami apsisaugoti planktono likimo: blaškomas potvynių jis negali nei valdyti savo judėjimo, nei pasirinkti krypties. To, ko akivaizdžiai neįmanoma nuveikti po vieną, galbūt geriau siekti suvienijus jėgas?

Čia leiskite priminti dar vieną garsų O. von Bismarcko po­sakį: „Visada girdžiu žodį „Europa" iš tų politikų lūpų, kurie iš kitų valstybių nori to, ko nedrįsta pareikalauti savo vardu." Manau, kad vis dar būdamas gyvas O. von Bismarckas tik dar tvirčiau pakartotų šį sakinį. Ir šiandien jis būtų tiek pat teisus, kaip ir prieš šimtą metų. Tik. skirtingai nei tada, kai šis posakis buvo ištartas pirmą kartą, dabar tik nedaugelis politikų išdrįstų kelti reikalavimus tik savo valstybės vardu (nebent šie reikalavimai būtų adresuoti Briuseliui...). Ir manau, kad netgi tie keli, kurie išdrįstų, abejoja, ar tikimybė, jog valstybės vardu iškelti reikalavimai bus įvykdyti, prilygsta Europos vardu ke­liamų reikalavimų galimybėms. Mes, europiečiai, esame lygūs savo nuosavu, atskira nepakankamumu ir savo poreikiu būti saugomais bei palaikomais už mus stipresnės valdžios (net jei akivaizdu, kad kai kurie mūsų šiuo klausimu yra lygesni už ki­tus)... Kaip ir O. von Bismarcko nuosprendžio laikais, kai kurių valstybių ministrai pirmininkai vartoja žodį „Europa" dažniau, nei kitų šalių ministrai pirmininkai. Tuo tarpu kai kurie mūsų, girdėdami šį žodį, jaučiamės kaip kokie lombardiečiai, kurie, išgirdę žodį „Italija", ima griežti dantimis vien nuo minties, kad turi dalytis savo kruvinu prakaitu uždirbtomis gėrybėmis su tingiais ir išlaidžiais vėjo pamušalais iš Kalabrijos ar Sicilijos...

Jei norime pakylėti esminius žmonių solidarumo požymius (kaip antai bendrumo ir bendros atsakomybės dėl bendros atei­ties jausmus arba norą rūpintis vienas kito gerove ir rasti taikius bei ilgalaikius kartkartėmis kylančių konfliktų sprendimus) virš tautinių valstybių lygmens į aukštesnį, Europos, lygmenį, o, mano manymu, šiandien būtent tai ir reikia padaryti, tiems požymiams reikia institucinio pagrindo, formuojančio pažiū­ras ir ketinimus. Europos Sąjunga siekia (ir nors siutinančiai lėtai, neritmingai, kartais vieno žingsnio į priekį, dviejų atgal sparta, juda link) rudimentinės ar embrioninės šio institucinio pagrindo formos pakeliui susidurdama su tokiomis įkyriomis kliūtimis kaip esamų tautinių valstybių politiniai aparatai ir jų nenoras atsisveikinti su tuo, kas liko iš jų kadaise visaverčio suvereniteto. Judėjimą ir spartą stabdo ir vėl apgręžia skaudus turimų priemonių ir iškelto tikslo neatitikimas... Tikimasi, kad vienybę kaip nors stebuklingai sukurs kokie nors veikėjai pagal dėsnius, sukurtus atskyrimui skatinti ir ginti...

Kol gyvuoja ši institucinė nedarna, sunku vienareikšmiai numatyti dabartinę Europos judėjimo kryptį, o dar sunkiau prognozuoti jos ateities priešokius. Nekalbant apie tai, kad tokia elgsena yra nereikalinga, neatsakinga ir, leiskite pridėti, neišmintinga.

***

Tačiau panašu, kad vienas dalykas aiškus. Nepaisant to, ar kilęs iš etninių šaknų, politinės integracijos postūmis ir nepamainomas veiksnys, laikantis ją ant pasirinkto kelio, privalo būti bendras kolektyvinės misijos jausmas, vizija - unikalios misijos, kuri ga­lima tik sumanytame politiniame darinyje, ir tik padedant tam dariniui turi galimybę būti įvykdyta. Ar yra tokia pastangų verta misija, kurią Europa galėtų įvykdyti ir kurią jai lemta įvykdyti pagal jos istoriją ir dabartines savybes?

Europa negali rimtai svarstyti siekio prilygti JAV savo karine galia. Taip pat ji negali tikėtis atgauti savo buvusio viešpatavimo pramonės srityje, kuris negrįžtamai pradingo mūsų vis labiau policentriniame pasaulyje - pasaulyje, kuriame šiuo metu vyksta ekonominio modernizavimo procesai visa apimtimi. Tačiau ji gali ir turėtų pabandyti padaryti pasaulį svetingesnį kitoms vertybėms ir kitoms egzistavimo formoms, nei tos, kurioms atstovauja ir skleidžia JAV karinė supervalsty­bė - vertybėms ir formoms, kurias Europa labiau nei bet kuri kita planetos dalis gali pasiūlyti pasauliui, kuriam labiau nei viso kito reikia nustatyti kelio, vedančio I. Kanto allgemeine Vereinigung der Menschheit (liet. visuotinės žmonijos vie­nybės) ir amžinos taikos link, gaires ir pradėti tuo keliu eiti. Juk Europa yra ne tik geografinis bei (galbūt) politinis, bet ir kultūrinis darinys.

George'as Steineris teigia, kad Europos užduotis yra „dva­sinė ir intelektinė"[4]. „Europos savitumas yra tai, ką Williamas Blake'as pavadintų „tam tikros akimirkos šventumu". Tai - lingvistinė, kultūrinė ir socialinė įvairovė, marga mozaika, kurioje atstumai tarp skirtingų pasaulių kartais yra labai maži, vos dvidešimt kilometrų... Europa pražus, jei nekovos dėl savo kalbų, vietos tradicijų ir socialinių autonomijų, jei ji pamirš, kad „esmė yra smulkmenos".

Panašias mintis savo literatūriniame palikime išsakė ir Hansas Georgas Gadameris[5]. Išskirtinių Europos privalumų sąrašo viršuje H. G. Gadameris pateikia jos įvairovę, beveik nepadorų turtingumą. Jo manymu, skirtumų gausybė yra didžiausias Europos turtas, kurį jai pavyko išsaugoti ir kurį ji gali pasiūlyti pasauliui. „Gyventi su Kitu, gyventi būnant Kito Kitu yra svarbiausia žmogaus užduotis nuo paties žemiausio iki paties aukščiausio lygmens... Tikriausiai čia ir slypi ypatingas Europos pranašumas. Juk jai teko ir pavyko išmokti gyvenimo su kitais meno." Kaip niekur kitur, Europoje „Kitas" visada buvo ir yra šalia, matomas ir pasiekiamas ranka, metaforiškai ar net tiesiogine prasme - kaimynas, tad europiečiams nelieka nieko kita kaip derėtis dėl kaimynystės sąlygų, nepaisant juos skiriančio kitoniškumo ir skirtumų. Europos aplinką, pasižy­minčią „itin mažoje erdvėje egzistuojančia daugiakalbyste, artima Kito kaimynyste ir vienoda verte, teikiama tam Kitam", galima vertinti kaip mokyklą, kur likęs pasaulis gali pasisemti svarbių žinių ir gebėjimų, galinčių nulemti išgyvenimą ir pra­žūtį. Mokymosi vienas iš kito meno įsisavinimas ir dalijimasis juo, H. G. Gadamerio nuomone, yra „Europos užduotis". Aš pridėčiau: Europos misija arba, dar tiksliau, Europos dalia, kurią reikia perkalti į likimą.

Neįmanoma perdėti šios užduoties ir Europos pasiryžimo jos imtis svarbos, nes „lemiama visų svarbiausių šiuolaikinio pasaulio problemų sprendimo sąlyga", tikrai sine qua non (liet. būtina) sąlyga, yra draugystė ir „tvirtas solidarumas", kurie vieninteliai gali užtikrinti žmonių bendro gyvenimo „tvarkin­gą struktūrą". Šios užduoties akivaizdoje galime ir privalome ieškoti įkvėpimo savo bendrame Europos pavelde: Senovės Graikijoje, kurios gyventojams, kaip primena H. G. Gadameris, „draugo" sąvoka reiškė socialinio gyvenimo visumą".„Draugai" dažniausiai pasižymi tarpusavio tolerancija ir palankumu. Draugai - tai žmonės, gebantys būti draugiški vienas kitam nepaisant skirtumų, padėti vienas kitam nepaisant, tiksliau, dėl tų skirtumų, ir būti draugiški bei padėti vienas kitam neat­sisakydami savo išskirtinumo ir neleisdami tam išskirtinumui jų išskirti ar supriešinti.

Visai neseniai Lionelas Jospinas[6] išreiškė viltis dėl naujosios Europos reikšmės pasaulyje, slypinčios jos „subtiliame požiū­ryje į dabarties realijas". Jo teigimu, Europa bandymų ir klaidų būdu ir sumokėjusi didelę kainą (skaičiuojamą žmonių kančių valiuta) išmoko „įveikti istorinius priešiškumus ir taikiai spręsti konfliktus", suvienyti „įvairias kultūras" ir gyventi suvokiant, kad kultūrinė įvairovė yra ilgalaikė ateities perspektyva, o ne laikinas kliuvinys. Reikėtų pažymėti, kad būtent šias pamokas reikėtų išmokti likusiam pasauliui.

Palyginti su konfliktų kamuojama planeta, Europa yra lyg laboratorija, kurioje kuriamos priemonės I. Kanto visuotinei žmonijos vienybei įgyvendinti, ir tarsi kūrybinės dirbtuvės, kurių metu tos priemonės „bandomos gyvai", tiesa, kol kas dar tik mažesnės svarbos ir smulkesniems darbams atlikti. Šiuo metu Europoje kuriamomis ir išbandomomis priemonėmis visų pirma siekiama subtiliai (kai kurių mažiau optimistinių stebėtojų nuomone, pernelyg subtiliai, jei norima, kad būtų kiek daugiau nei nedidelė sėkmės tikimybė) atskirti politinio teisėtumo, demokratinių procesų bei noro bendruomeniškai dalytis turtu platformas ir tautinio-teritorinio suvereniteto prin­cipą, su kuriuo šios platformos buvo neatskiriamai susijusios su didžiąja naujausiųjų laikų istorijos dalimi.

Manau, kad politinės Europos ateitis priklauso nuo Europos kultūros likimo. Prieš kelis šimtmečius Europa panaudojo „kultūrą" dviem glaudžiai susijusiems - tautų ir valstybių kūrimo - tikslams pasiekti, visų pirma kaip homogenizavimo, arba „Gleichschaltung" priemonę, kuria buvo siekiama sukurti politinę vienybę mažinant esamą kultūrinę įvairovę. Kadangi šiais laikais prievartinė asimiliacija sunkiai įsivaizduojama, o savanoriška mažai tikėtina, nes nebėra ankstesnės galia parem­tos kultūrų hierarchijos, o galia paremtos „kultūrų sistemos" išnyko, Europos ateitis su visais jos iššūkiais, galimybėmis ir pavojais priklauso nuo besiplečiančios geografinės Europos erdvės įvairovės. Dabartinis Europos indėlis į pasaulio kultūrą yra (anaiptol ne tobulas, bet vis stiprėjantis) gebėjimas nuolat gyventi kultūrinėje įvairovėje, teikiančioje naudą visoms šalims - ne nepaisant jų skirtumų, o dėl jų. Globalėjančiam pasauliui Europa gali pasiūlyti savo praktines žinias, kaip pasiekti vienybės atsikratant sustabarėjusių priešiškumų, savo patirtį, kaip kurti ir ugdyti solidarumo jausmą, bendros naudos idėją ir bendros misijos įvaizdį - ne juodinant ar siekiant nu­slopinti kultūrinę įvairovę, o paverčiant ją neginčijama vertybe ir siekiant ją ginti bei plėtoti. Europa išmoko (ir tebesimoko) meno paversti kultūrinę įvairovę iš kliuvinio į privalumą - šio meno mūsų planetai reikia labiau nei bet kurio kito. Tai tikras metamenas - menas, kuriuo remiantis galima kurti ir įsisavinti visus kitus gyvybes gelbstinčius ir palaikančius menus...

Teritorijoje, kurią apima „Europos" pavadinimas, tai, žino­ma, nėra beprecedentė situacija. Ji buvo akivaizdi ir aiški nuo pat Europos istorijos pradžios. Nuo pat pradžių buvo kruopščiai ieškoma šios situacijos sprendimo būdų ir jie buvo sėkmingai taikomi (nors vėliau šios pastangos ir jų pasekmės buvo atmes­tos ir kelis šimtmečius užmirštos). Jei tikėtume Titu Livijumi, Romos iškilimą nuo kuklių ištakų iki pasaulinės reikšmės ir šlovės nulėmė nuolatinė praktika visoms užkariautoms ir prijungtoms tautoms suteikti visas piliečių teises ir besąlyginę prieigą prie aukščiausių besiplečiančios šalies postų, taip pat rodyti pagarbą visiems naujųjų valstybės gyventojų dievams ir jų garbinimo apeigoms taip užbaigiant ilgą tarpusavio nesan­taiką ir drabstymąsi purvu, kuris praeityje buvo neišvengiamas siekiant pateisinti besitęsiantį smurtą. Maždaug penkis Europos ankstyvosios istorijos amžius, kuriuos daugelis stebėtojų laiko didybės apogėjumi, nuolat auganti Europos dalis gyveno po apsauginiu Pax Romanos skydu, kur visų naujai užkariautų ar priimtų šalių gyventojams buvo suteikiamos visos lygios ir besąlyginės piliečių teisės, o jų dievų skulptūros be jokių klau­simų buvo statomos prie kitų Romos Panteone taip užtikrinant nuolatinį Romos imperijos vientisumą ir klestėjimą serginčių dievybių skaičiaus ir įvairovės augimą. Tačiau, kaip jau buvo paminėta, šios romėnų tradicijos gerbti kito kitoniškumą ir grįsti valstybės klestėjimą įvairove (t. y. siekti piliečių solida­rumo dėl, o ne nepaisant jų skirtumų) Europoje daug amžių nebuvo laikomasi.

Tuo tarpu kai geografinės Europos vakaruose susikūrusios absoliutizmo valstybės, ištisus šimtmečius pliekėsi nioko­jančiuose ir paveldimos nesantaikos sėklas sėjančiuose reli­giniuose karuose, skatinusiuose Vestfalijos susitarimą, kuris suteikė kiekvienam valdovui visas teises geruoju ar piktuoju primesti savo religinius (ir kartu kultūrinius) įsitikinimus savo pavaldiniams, nemaža Europos dalis į rytus nuo Elbės sugebėjo nepasiduoti šioms tendencijoms. Ta Europos dalis gynė savo religinę (ir iš esmės kultūrinę, dar prieš tai, kai atsirado šis terminas) toleranciją ir bendruomeninį savarankiškumą. Ge­riausias šios alternatyvos pavyzdys buvo Lenkijos ir Lietuvos Abiejų Tautų Respublika - dosni kultūrinės savivaldos bei tapatumo išsaugojimo teisių, klestėjusi su nesuskaičiuojamo­mis etninėmis, kalbinėmis ir religinėmis mažumomis ir taip išvengusi nelygybės, kraujo praliejimo ir kitų baisumų, kuriais pasižymėjo religiniai karai, draskę Vakarų Europą ir palikę joje dvasines žaizdas, vėliau gijusias ištisus šimtmečius. Deja, ši tradicija netikėtai nutrūko nepasotinamiems kaimynams - tau­tinių valstybių siekių vedamoms dinastinėms imperijoms — pa­dalijus Lenkijos-Lietuvos tolerancijos tvirtovę. Dėl to anksčiau buvusios autonominės mažos ir didelės kultūros buvo prievarta rusinamos Rytuose ir ne mažiau negailestingai germanizuoja­mos Vakaruose, nepamirštant ir iš esmės nesėkmingo, bet dėl to nė kiek ne mažiau entuziastingo antikatalikiško stačiatikių ir liuteronų bažnyčių puolimo.

Kiek nuoširdus buvo artėjantis modernumas, deklaravęs savo ketinimus skatinti laisvės idėjas, tebėra ginčytinas ir diskutuotinas klausimas, bet abejonių nekelia jo polinkis prie kultūrinės netolerancijos, kuri yra neišvengiama tamsioji „tautų formavimosi" projekto pusė. Įgyvendinant vienas kitą skati­nančias ir stiprinančias tautų ir valstybių formavimo projekto dalis, slopinant ir nureikšminant bendruomenių „dialektus" buvo formuojamos tautinės kalbos, diskriminuojant ir naikinant „sektas" buvo kuriamos valstybinės religijos, o tautinė atmintis buvo sudaroma menkinant ir užmirštant „vietos kaprizus ir (arba) prietarus".

Tačiau viena Europos dalis - arčiau nei bet kuri kita, esanti prie jos „geografinio centro" - pasipriešino tam masinam bandymui paneigti, kad kultūra yra individualaus pasirinki­mo reikalas ir asmeninio savarankiškumo pamatas. Tai buvo iš Vienos valdoma Austrija-Vengrija, neatsitiktinai tapusi kultūrinio kūrybiškumo šiltnamiu ir inkubatoriumi, įnešusiu įspūdingą ir originalų indėlį į Europos filosofiją, psichologiją, literatūrą, muziką, vaizduojamąjį ir scenos meną... Taip pat tai buvo erdvė, kurioje įžvalgiausi to laikotarpio protai pakylėjo kultūrų lygybės ir savivaldos praktiką iki pavyzdžio Europos ateičiai - pavyzdžio, kuris buvo suformuotas siekiant ir vi­liantis apvalyti Europos tautų sambūvį nuo baisios kultūrinio tapatumo ir teritorinio suvereniteto samplaikos.

Tautinio asmeninio savarankiškumo principą (asmeniš­kumo principą) nuodugniai išplėtojo Otto Baueris savo 1907 meti} knygoje „Tautybių klausimas ir socialinė demokratija". Jo manymu, šis principas buvo būdas „vienyti tautas ne kaip teritorinius darinius, o kaip paprasčiausius asmenų susivieniji­mus" taip radikaliai atskiriant tautą nuo teritorijos ir paverčiant tautą neteritoriniu susivienijimu (aštuoneriais metais anksčiau šią idėją viešam svarstymui pasiūlė kitas „austromarksistas" Karlas Renneris savo 1899 metų esė „Valstybė ir tauta", o po trejų metų - žydų Bundo vadovas Vladimiras Medemas 1904-ųjų esė „Socialinė demokratija ir tautybės klausimas" (parašyta ir išleista jidiš kalba) - tekste, kuriame suvienijama ir sintetinama istorinė Lenkijos-Lietuvos unijos ir Austrijos- Vengrijos monarchijos patirtis.

Pasvarstykime atvejį, kai šalį sudaro kelios tautinės grupės, pvz., lenkai, lietuviai ir žydai. Visos tautinės grupės sukurtų ats­kirus judėjimus. Visi kuriai nors tautinei grupei priklausantys piliečiai prisijungtų prie specialios organizacijos, kiekviename regione rengiančios kultūrinius susirinkimus ir bendrą kultūrinį susirinkimą visos šalies mastu. Šiems susirinkimams būtų suteikta savarankiška finansinė galia: kiekviena tautinė grupė turėtų teisę iš savo narių rinkti mokesčius arba valstybė skirtų joms proporcingas savo biudžeto dalis. Visi valstybės piliečiai priklausytų vienai iš tautinių grupių, bet galėtų asmeniškai rinktis, prie kurio tautinio judėjimo prisijungti, ir jokia valdžios institucija neturėtų teisės nulemti šio pasirinkimo. Tautiniai judėjimai turėtų paklusti bendriems valstybės įstatymams, bet savo atsakomybės srityse turėtų autonomiją ir nė vienas jų neturėti teisės kištis į kitų grupių reikalus.[7]

Šios viltys buvo sudaužytos ir visi planai buvo paskandinti kraujyje, pralietame Didžiojo karo apkasuose. Po to buvo Versalio taikos konferencija ir įsimintinas Woodrow Wilsono nuosprendis, kad tautų suverenitetas yra universalus žmonijos principas, kurį reikia priimti kaip svarbiausią pokarinės per­tvarkos sąlygą. Šis nuosprendis, kaip žinoma, sukėlė sumišimą ir siaubą Hannahai Arendt, kuriai buvo iki skausmo žinoma ir suprantama, kad „ein Volk. ein Reich" kriterijus visiškai netinka „mišrios tautybės grupėms"[8]. Tačiau net W. Wilsono neišmanymas (o gal nepaisymas ar išdidumas?) neužkirto kelio dar vienam (tačiau neryžtingam) bandymui atrasti kitokį sugyvenimo būdą, tinkamesnį susimaišiusių ir susipynusių diasporų sąlygomis - daugiatautei Jugoslavijos valstybei. Re­plika, aplaidumo akimirką išsprūdusi Helmutui Kohliui (kuria norėta pasakyti, kad Slovėnija nusipelnė nepriklausomybės dėl savo etninio homogeniškumo), dar nebuvo atidariusi eilinės kaimynų žudynių ir etninių valymų Pandoros skrynios...

Šiandien mes, europiečiai, gyvename naujoje diasporų eroje su perspektyva, kad Europa pavirs nuolat besiplečiančia „mišrios tautybės grupe". Skirtingai nuo ankstesnės švytuoklės krypties, dabartinio proceso neskatina (valstybių) valdžia. Atvirkščiai, valstybių vyriausybės stengiasi kuo labiau sulė­tinti arba apskritai sustabdyti šį procesą, bet darosi vis labiau akivaizdu, kad jos nepajėgios sulaikyti spartaus ir nesulaikomo tarpžmogiško pasitikėjimo globalizacijos potvynio. „Inicia­tyvios" reakcijos į socialinės sanklodos „diasporizaciją" yra lėtos, neryžtingos, joms trūksta vizijos ir, svarbiausia, jų per mažai ir jos per retos reikšmingumo bei operatyvumo prasme. Tačiau būtent šiame kontekste reikia svarstyti ir aptarinėti Europos kaip politinio ir kultūrinio darinio perspektyvas ir ieškoti tikslaus Europos „centro". Toje Europos dalyje, kuri taiko sau būdvardį „centrinė", bendruomeninio tapatumo, atskirto nuo teritorinio administravimo reikalų, patirtis yra santykinai šviežiausia, ir (galbūt) įpročius, įgytus bei taikytus sambūvio be Kulturkämpfe (liet. kultūrinių kovų) ir spaudimo asimiliuotis laikotarpiu, dar galima prisiminti ir prie jų grįžti.

Europos ateitį rodo Vidurio Europos atmintis... Ar gali centriškumas būti labiau centrinis?!

Šaltiniai:

1. Žr. Denis de Rougemont, „L'aventure mondiale des Europėens" (orig. 1962), „Ecrits sur Europe", Editions de ia Difference, Paris 1994.

2. Žr., pavyzdžiui, Cris Shore, „Wither European Citizenship?", „European Journal of Social Theory", February 2004,27-44 p,

3. Jürgen Habermas, „The Postnational Constellation: Political Essays", vert. Max Pensky, Polity Press 2001,76 p.

4. Žr. George Steiner, „The Idea of Europe", Nexus Institute 2004,32-4 p.

5. Ypač žr. Hans-Georg Gadamer „Das Erbe Europas" (Suhrkamp 1989)- čia cituojama pagal Philippe Invernelo vertimą] prancūzų kalbą „[-'heritage de l'Europe", Rivages. poche 2003,40 ir 124 p.

6. Žr. Lionel Jospin, „Solidarity or playing solitaire", „The Hedgehog Review", Spring 2003,32-44 p.

7. Kaip neseniai cituota „Wikipedia" pagal Yves Plassereaud, „Choose Your Own Nationality or The Forgotten History of Cultural Autonomy", ,,Le Monde diplomatique" 2000m. gegužės leidime anglų kalba.

8. Žr. Hannah Arendt, „The Origins of Totalitarianism", Andre Deutsch 1986, 270 p.

Žurnalas „IQ“. 2011 m. rugpjūtis.

Paskelbta: 2011-08-18 19:41:51


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 20 Rgp 2011 22:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Zygmuntas Baumanas. „Kas svarbiausia Vidurio Europoje?“

http://www.marksistai.lt/skaityti/zygmu ... o-europoje

      Įvadas

"Pastarosiomis dienomis daug diskutuojama apie Europos Sąjungos likimą. Vokietijos kanclerė Angela Merkel jau buvo pareiškusi apie „daugiakultūrinės Europos projekto nesėkmę“, Graikiją krečia krizė ir Europos perspektyvos atrodo miglotos.

Šiuos dalykus ėmėsi nagrinėti lenkų marksistas, sociologas ir filosofas Zygmuntas Baumanas, vienas žymiausių pasaulio teoretikų."

************************************************************

     Nedidelė pastaba - jis visai ne "lenkų" marksistas, o žydų. :img01:

     Be to Stalino valdymo metais buvo labai aktyviai pasižymėjęs KGB karininkas (tarnavo Lenkijos KGB filiale), naikinęs lenkų ir lietuvių partizanus.

     O taip pat mūsų "tikro lietuvių filosofo (matyt, irgi marksisto ?)" Lionios Donskio globėjas ir jo knygų "prastūmėjęs".

Zygmunt Bauman - Wikipedia, wolna encyklopedia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Bauman

      Zygmunt Bauman (ur. 19 listopada 1925 w Poznaniu) – socjolog, filozof, eseista, jeden z najważniejszych twórców koncepcji postmodernizmu (ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności). Znawca i interpretator Holocaustu. Wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami, w tym nagrodą im. Theodora W. Adorno.

     Życiorys  

     Urodził się w Poznaniu w laickiej rodzinie żydowskiej. We wrześniu 1939 wraz z rodzicami uszedł do Związku Radzieckiego. Po wstąpieniu do LWP w 1944 pełnił funkcje oficera polityczno-wychowawczego, służąc w szeregach 4 Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego. Brał udział w bitwie o Kołobrzeg (gdzie był ranny) i zdobywaniu Berlina.

    Autora do szkoły, bo w szturmie Berlina z LWP brała udział tylko 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Są na to dokumenty i materiały historyczne. Operacja berlińska i szturm Berlina to dwie różne rzeczy.

    Współpraca ze służbami specjalnymi Polski Ludowej

   Według informacji opartych o materiały archiwalne zgromadzone w Instytucie Pamięci Narodowej[1] i podanych w tygodniku Ozon[2] przez historyka IPN Piotra Gontarczyka, Bauman w 1944 służył w moskiewskiej milicji, zaś w latach 1945–1953 był oficerem Wojska Polskiego w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zajmującym się zwalczaniem szabrowników, ale także oddziałów Armii Krajowej i innych członków podziemia antykomunistycznego. Zdaniem Gontarczyka, będąc szefem Wydziału Polityczno-Wychowawczego KBW, brał jako dowódca grupy bezpośredni udział w 20-dniowej akcji zbrojnej, wyróżniając się schwytaniem wielkiej liczby członków polskiego podziemia. Pełnił też m.in. funkcję instruktora w zarządzie polityczno-wychowawczym KBW.

    Gontarczyk stwierdził również, że Bauman, w wieku dziewiętnastu lat, podpisał zobowiązanie do współpracy jako agent-informator Informacji Wojskowej o pseudonimie "Semjon". W marcu 1953 współpraca Baumana z Informacją Wojskową została rozwiązana. W tym czasie Bauman, już w stopniu majora, pełnił funkcję szefa oddziału II Zarządu Politycznego KBW[3].

    Część zachowanych raportów określa "Semjona" jako bezwartościowe i niechętne do współpracy źródło informacji, z kolei według innych był dobrze wyszkolonym i cennym analitykiem[4].

    Powyższe informacje zostały częściowo potwierdzone przez Baumana, który przyznał, że pod koniec 1943 został powołany do służby w moskiewskiej milicji (w wydziale regulowania ruchu drogowego) i pełnił ją przez trzy miesiące, po czym wstąpił w szeregi 1 Armii Polskiej, w której przeszedł cały jej szlak bojowy. Potwierdził również swoją służbę w KBW, do którego został wcielony w czerwcu 1945 wraz z całą 4 Dywizją Piechoty, a z którego został usunięty w 1953 pod zarzutami politycznymi. W wypowiedzi dla Ozonu Bauman potwierdził również, że podpisał zobowiązanie do współpracy z Informacją Wojskową (kontrwywiadem) (zakończoną według niego w 1948). Jednocześnie wskazał na swoją późniejszą znaną postawę antytotalitarną i antykomunistyczną, która również może być potwierdzona dokumentami znajdującymi się w archiwum IPN[5].

     W wypowiedzi dla brytyjskiego dziennika The Guardian z 28 kwietnia 2007 Bauman raz jeszcze potwierdził podane wcześniej informacje o swojej służbie w 4 Dywizji Piechoty, oddziałach KBW oraz o trzyletniej współpracy z Informacją Wojskową[6]. Swoją pracę w KBW Bauman opisał jako niezwykle nudną, i polegającą na pisaniu ulotek propagandowych dla żołnierzy[7]. Stwierdził, że za swoją ówczesną działalność bierze pełną odpowiedzialność, zaznaczając, że podejmowane decyzje uważał w tamtym czasie za słuszne. Zwrócił jednocześnie uwagę na swoje wieloletnie przywiązanie do ideałów komunizmu i socjalizmu, z którego nigdy nie czynił tajemnicy. Jego zdaniem w okresie powojennym program polityczny partii komunistycznej stanowił najlepsze wówczas rozwiązanie krajowych problemów. Porównał również walkę komunistycznych walk z podziemiem w powojennej Polsce z walką z terroryzmem prowadzoną współcześnie. Bauman przypomniał również, że w późniejszych latach sam był represjonowany przez władze PRL oraz że był inwigilowany przez tajne służby[8].

************************************************************

      Tarnybą KBW Baumanas pradėjo vyresniojo leitenanto laipsniu kaip bataliono vado pavaduotojas politinio auklėjimo reikalams. Vėliau dirbo dar instruktoriumi KBW Politinio auklėjimo valdyboje. Tarnybą baigė 1953 m. pasiekęs majoro laipsnį ir KBW Politinio auklėjimo valdybos Antrojo skyriaus viršininko postą.

      Būtent politiniai KBW padalinių karininkai, tarp jų ir Baumanas, taikydami visapusės indoktrinacijos metodus, naujokus turėjo paversti ištikimais komunizmo gvardiečiais. Penktame ir šeštame dešimtmetyje, kai komunistai griežtai malšindavo Lenkijos visuomenės pasipriešinimo apraiškas, žiaurūs ir nuo moralinių principų laisvi žmonės tapo nepakeičiamais sistemos įrankiais.

      Iš Baumano charakteristikų aiškėja, kad jis ne tik buvo politinis KBW funkcionierius, bet ir tiesiogiai dalyvavo karo veiksmuose prieš pogrindį. Jo viršininkai rašė, kad jis „dvidešimt dienų vadovavo būriui, kuris pasižymėjo didelio banditų skaičiaus suėmimu“. Už nuopelnus gavo aukštą valstybinį apdovanojimą – Narsiųjų kryžių (Krzyż Walecznych).

      Iš komunistinių saugumo organų buvo atleistas 1953 m. kovo 15 d., praėjus dešimčiai dienų po Stalino mirties.

      Plačiau apie šitą "lenkų marksistą" čia:

Marksizmo ir kitų kosmopolitizmo atmainų apologetai - "veikėjų grandinėlė"
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=572

******************************************************

    Kalbant apie patį straipsnį, tai jo esminė idėja yra bandymas kaip nors "teoriškai reabilituoti" gyvenimo praktikoje jau nustipusią "multi-kulti" teoriją.

    P.S. Visų pirma patarčiau ponui Baumanui šią teoriją išmėginti realybėje, pritaikant ją Izraelyje - "suliejant" žydus ir arabus... :smile100:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Rgp 2011 00:09 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Lap 2009 15:41
Pranešimai: 896
Baumano praeitis nemenkina jo akademinių laimėjimų. :img01:


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Rgp 2011 00:26 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Bičiulis rašė:
Baumano praeitis nemenkina jo akademinių laimėjimų. :img01:


     Skaičiau jo kūrinius ir nepastebėjau juose jokių "akademinių laimėjimų" - kaip ir, pvz., šiame straipsnyje, kur labai akivaizdžiai bandoma "pritemti" "multi-kulti" teoriją, niekuo - jokiais objektyviais duomenimis - tai realiai neparemiant...

     Pvz., jo pasakos apie tautų susiformavimą yra geriausias pavyzdys, kaip yra kuriamos Baumano "teorijos".

     Bet kuris įvairių pasaulio tautų susiformavimą nagrinėjęs istorikas lengvai jas paneigtų. :smile58:

     Visas šito Baumano "iškėlimas" yra tik dar vienas eilinis tam tikros grupės asmenų valdomos žiniasklaidos išpūstas "propagandinis burbulas".

     Tokių moksle labai daug įvairiose srityse - netgi ir matematikoje (pvz., nusipelnęs KGB agentas Jonas Kubilius, kurio išdavysčių dėka buvo išžudyti šimtai Žemaitijos partizanų, labai panašiai buvo padarytas "tikimybių teorijos genijumi" ir paskirtas Vilniaus Universiteto ilgamečiu rektoriumi).

     O ką jau kalbėti apie tokią "slidžią" sritį, kaip sociologija. :img01:

     Deja, bet žydai (ir ypač nusipelnę kagėbistai) tikrai aktyviai ir labai sėkmingai panaudoja seną principą: "kelk savus" ir "ranka ranką plauna".

     P.S.1. Pasiskaityk, pvz., kaip Baumanas Vakaruose "iškėlė" Donskį, išleidęs ir išreklamavęs jo kelias knygas savo leidykloje, o šis savo ruožtu "iškėlė" Baumaną Kauno Vytauto Didžiojo universitete. :smile32:

     P.S.2. Palyginimui galiu tvirtai pareikšti, kad mūsų forume rašantis Katastrofijus žymiai rimčiau ir įtikinamiau įvairiais istoriniais pavyzdžiais pagrindžia savo teorijas ir hipotezes, nei "pasaulinio masto sociologas" Baumanas.

    Ir galiu garantuoti, kad Katastrofijų su jo teorijomis tinkamai "pateikus" bei išreklamavus pasauliniu mastu, jis taptų žymiai ryškesne "moksline žvaigžde" nei koks nususęs senas kagėbistas Baumanas su jo idiotiškomis, niekuo iš esmės nepagrįstomis, teorijomis.
:img01:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Rgp 2011 00:43 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Lap 2009 15:41
Pranešimai: 896
Kad tavo pačio Baumano kritika remiasi tik tuo, jog jis:

1. Žydas.
2. KGB'istas.
3. Nenacionalistinių pažiūrų.

Neneigiu, jog Baumanas, kaip ir pvz. koks Žižekas, nėra papildomai išpūsti žiniasklaidos. Tačiau jei jie būtų nieko verti, tai nebūtų ir ko pūsti.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Rgp 2011 02:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Bičiulis rašė:
Kad tavo pačio Baumano kritika remiasi tik tuo, jog jis:

1. Žydas.
2. KGB'istas.
3. Nenacionalistinių pažiūrų.

Neneigiu, jog Baumanas, kaip ir pvz. koks Žižekas, nėra papildomai išpūsti žiniasklaidos. Tačiau jei jie būtų nieko verti, tai nebūtų ir ko pūsti.


   1. Žmogaus biografija yra labai svarbi - ypač kada kalbame apie socialinius mokslus, kur mėgstama "pilstyti iš tuščio į kiaurą", o "moksliškumas" pasireiškia tuo, jog pateikiama kokia nors statistika (nežinia pagal kokią metodiką surinkta)... :img01:

   Beje, jog tai labai gerai supranta ir Baumano "piarščikai", akivaizdu iš to, jog mano pateikti Baumano biografijos faktai yra kruopščiai slepiami ir nutylimi - ir ne tik Lietuvoje.

   2. Tačiau mano kritika remiasi būtent tuo, jog jo "mokslines teorijas" gali paneigti konkrečiais pasaulio tautų istorijos faktais bet kuris rimtesnis istorikas, kalbininkas ar etnografas.

   O visa kita jo "kūriniuose" yra tik propaganda ir tam tikrų labai konkrečių pažiūrų "piarinimas".

   3. Aš nemažai metų dirbau Mokslų Akademijoje Matematikos ir kibernetikos institute (specializacija Tikimybių teorijos atšaka Duomenų analizė), ir patikėk, įsitikinau ne kartą, kad bet ką galima "išpūsti" net ir matematikoje. Ką jau kalbėti apie tokį "slidų" mokslą kaip sociologija.
:smile49:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Vas 2012 16:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina

Zygmuntas Baumanas ir „drugelio sparnai“


http://www.patriotai.lt/straipsnis/2010 ... io-sparnai

2010-09-28 22:20

Piotras Gontarčikas

       Europarlamentaro profesoriaus L.Donskio kvietimu į Lietuvą atvyksta žymus britų sociologas Zigmuntas Baumanas, kuris skaitys dvi viešas paskaitas Vilniuje ir Kaune – rugsėjo 30 ir spalio 1 dienomis.

       Ta proga siūlome mūsų skaitytojams įdomų lenkų publicisto Piotro Gontarčiko straipsnį, kuriame aptariamos netikėtos šio viešojo intelektualo biografijos kontroversijos.

       Įdomu, ar profesorius L.Donskis taip pat kviestų ir žavėtųsi minėto sociologijos autoriteto asmenybe ir veikla, jeigu pastarasis jaunystėje būtų karjerą daręs ne stalinistinio NKVD lenkiškame filiale, bet analogiškame hitlerinio gestapo padalinyje ir būtų gaudęs ne patriotiškus lenkų partizanus, bet žydų sukilėlius Varšuvos gete?

DOROVĖ KAIP TEORIJA


       2001 m. rugsėjį profesorius Zygmuntas Baumanas tarp lenkų inteligentų populiariame savaitraštyje Tygodnik Powszechny paskelbė rašinį, pavadintą „Kančios vardai, gėdos vardai“ (Imiona cierpiena, imiona wstydu), kuriame svarsto prastą žmogaus būklę, nuolat apsunkintą dorovės ir atsakomybės deficito. O juk, tikina autorius, visi mūsų pikti darbai neišvengiamai veikia žmonijos likimą, kaip „drugelio sparnų“ teorijoje, pagal kurią vabzdžio sparnelių plakimas turi įtakos visatai.

       Profesorius rašo:

       Mūsų moralinės atsakomybės jausmas ne kažin kiek pasikeitė nuo Adomo ir Ievos laikų. [...] Apie jokį įvykį, netgi smulkiausią ir, atrodytų, tik vietinės reikšmės, negalima su tikrumu pasakyti, kad jis nesukels „globalaus masto“ pasekmių. [...] Visi dabartiniame pasaulyje esame vieni nuo kitų priklausomi – nuo to, ką mes ir visi kiti veikia, ko iš apsileidimo nepadaro bei ką padaryti atsisako. Tačiau pats tos priklausomybės faktas nuo mūsų nepriklauso. Nesvarbu, ar mes apie jį žinome, ar ne; ar jį pripažįstame, ar veikiau vertiname jį kaip trumpalaikę nelemtį; ar jis mus džiugina, ar liūdina; ar planuodami savo veiksmus į šią priklausomybę atsižvelgiame, ar priešingai – ją ignoruojame. Panašiai nuo mūsų nepriklauso atsakomybė, kylanti iš visuotinės daugiapusės priklausomybės. [...] Tik viena priklauso nuo mūsų pačių: ar mes tą atsakomybę prisiimsime ir padarysime atitinkamas išvadas; ar tą atsakomybę, kurią mums likimas paskyrė, prisiimsime ir pagal šį pasirinkimą elgsimės. [...] Moralinė atsakomybė yra nedaloma – kaip tautų apsisprendimas arba kaip valdžia, kurios sau reikalauja tautų vyriausybės. Moralinė atsakomybė reikalauja, kad tie, kurie įvykdė nusikaltimą prieš žmones, neišvengtų bausmės ir kad visi, kurie nusikaltimo planus rezga ir jį rengia, žinotų, jog ir jie nuo bausmės nepabėgs. Bet atsakomybė reikalauja ir kitų dalykų, be kurių ji liks neįvykdyta. Jeigu štai atsakome už tai, kad pasaulyje, kuriame kartu gyvename, neatsirastų galimybių skriausti žmogų ir suteikti jam skausmo, tai tuomet nenuilsdami turime stengtis, kad visi, kurie daro blogį, būtų pastatyti prieš teisybę ir nubausti. Ir taip pat negalime pailsėti, kol pasaulyje yra likę neteisybės, kuri juntama kaip skriaudos žymė ir kurioje veisiasi blogis. Juo piktadariai ir minta. Blogis vešliausiai dygsta ir plinta abejingumo dirvoje, kai ji tręšiama skriauda bei žmogiškojo orumo paneigimu.1

        Galima būtų manyti, kad įdomi Baumano esė galėtų tapti tarytum atrama suvedant sąskaitas su XX a. nusikaltėliškomis ideologijomis: komunizmu ir fašizmu. Taikant taip aiškiai nubrėžtas gėrio ir blogio kategorijas, pasaulį yra daug lengviau vertinti.

        Dorovė, gėris ir blogis – tai juk nedalomos kategorijos. Nesakoma „mažesnio“ ar „didesnio“ blogio, taigi nėra ir jokio pateisinimo. Laikantis Baumano aiškinimo, nusikaltėliškų, apgaulingų ideologijų laikais kitiems padarytos skriaudos lieka blogiu nepriklausomai nuo to, kokios spalvos bei blizgesio ideologija jos buvo teisinamos.

       Tačiau problema ta, kad diskusijose dėl komunizmo ir fašizmo praeities tokios paprastos kategorijos netaikytinos. Geriausias to įrodymas – paties Baumano elgsena anais laikais.

BAUMANAS IR JO „DRUGELIO SPARNAI“


       „Zygmuntas Baumanas, gimęs 1925 m. Poznanėje, sociologas, iki 1968 m. Varšuvos universiteto mokslo darbuotojas, pašalintas dėl politinių priežasčių“, – galima perskaityti solidžioje enciklopedijoje2.

       Tai trumpa, bet iškalbinga citata: nepaisant didžiulio kiekio įvairiausių Baumano biografijų, autobiografijų bei anotacijų, jos visos pasižymi savita asimetrija. Ji pasireiškia tuo, kad visur minimas profesoriaus pašalinimas iš universiteto, susijęs su sąskaitų suvedinėjimu Lenkijos komunistų partijos viduje 1968 m.

       Praplėskime: Baumanas išstojo iš Lenkijos komunistų partijos 1968 m. sausio 4 d. Anksčiau, dar būdamas jos nariu, priklausė vad. partinių „revizionistų“ grupuotei. Jų pažiūros daugeliu atvejų buvo daug radikalesnės už oficialiąją partijos liniją3.

       Po vadinamojo Šešių dienų karo tarp Izraelio ir arabų šalių (1967) partinė vadovybė pradėjo „valymo akciją“ savo gretose, taip pat mokslo įstaigose bei valstybės aparate. „Akcija“ apėmė žydų kilmės asmenis, kurie dažniausiai būdavo šalinami iš darbo, kartais – verčiami emigruoti.

       Nesunkiai pasiekiama informacija apie profesoriaus elgseną ir likimą per 1968 m. įvykius Lenkijoje ir po to.

       Tačiau dar visai neseniai buvo sunku kur nors rasti tikslesnių duomenų apie Baumano veiklą 1945-1953 m. Man 2006 m. pavyko archyvuose rasti kai kurių dokumentų, leidžiančių kiek užpildyti šią „baltąją dėmę“ įžymiojo mokslininko biografijoje.

Paveikslėlis

       Rasti dokumentai rodo, kad anuo metu Baumanas buvo Vidaus saugumo korpuso (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, toliau – KBW) karininkas. Nors jame tarnaujantieji vilkėjo kariškas uniformas, su kariuomene mažai ką turėjo bendra.

       Sovietai KBW įsteigė kaip komunistų partijos ginkluotą padalinį. Korpuso funkcijos atitiko NKVD vidaus dalinių paskirtį.

       Ši struktūra Baumanui buvo pažįstama dar iš ankstesnių laikų, kai jis tarnavo Maskvos milicijoje, kuri taip pat priklausė NKVD.

       Iš ten jis pateko į Sovietų Sąjungos teritorijoje buriamą vadinamąją Lenkijos liaudies kariuomenę. Kontroliuojama lenkų kilmės komunistų bei sovietų agentų, ji buvo sumanyta kaip Maskvos įrankis būsimam sklandžiam Lenkijos kolonizavimui.

       Europoje pasibaigus karo veiksmams, t.y. 1945 m. birželį, Baumanas iš „Liaudies kariuomenės“ jau perėjo į KBW, kurio daliniai anuomet kovojo su pačiais stipriausiais ir žinomiausiais lenkų pogrindžio būriais, vis dar mėginančiais apginti šalies nepriklausomybę nuo sovietų ir komunistų.

       Pasak oficialiosios Liaudies Lenkijos laikų istoriografijos:

       Vidaus saugumo korpusas buvo įsteigtas liaudies valstybės apsaugai nuo vidaus priešų. [...] liaudies valdžia privalėjo imtis atitinkamų politinių-karinių veiksmų. Juos vykdant svarbų vaidmenį atliko KBW. Jam glaudžiai bendradarbiaujant su Viešojo saugumo įstaigomis [NKVD/KGB lenkiškas atitikmuo, – vert. past.], Pilietine milicija bei Krašto apsaugos ministerijos specialiosios paskirties vienetais kontrrevoliucija buvo išsklaidyta, o vėliau – likviduotas ginkluotas pogrindis ir jo liekanos, besireiškiančios banditizmu 1949-1953 m.4

        Tarnybą KBW Baumanas pradėjo vyresniojo leitenanto laipsniu kaip bataliono vado pavaduotojas politinio auklėjimo reikalams. Vėliau dirbo dar instruktoriumi KBW Politinio auklėjimo valdyboje. Tarnybą baigė 1953 m. pasiekęs majoro laipsnį ir KBW Politinio auklėjimo valdybos Antrojo skyriaus viršininko postą.

        Būtent politiniai KBW padalinių karininkai, tarp jų ir Baumanas, taikydami visapusės indoktrinacijos metodus, naujokus turėjo paversti ištikimais komunizmo gvardiečiais. Penktame ir šeštame dešimtmetyje, kai komunistai griežtai malšindavo Lenkijos visuomenės pasipriešinimo apraiškas, žiaurūs ir nuo moralinių principų laisvi žmonės tapo nepakeičiamais sistemos įrankiais.

        Iš Baumano charakteristikų aiškėja, kad jis ne tik buvo politinis KBW funkcionierius, bet ir tiesiogiai dalyvavo karo veiksmuose prieš pogrindį. Jo viršininkai rašė, kad jis „dvidešimt dienų vadovavo būriui, kuris pasižymėjo didelio banditų skaičiaus suėmimu“. Už nuopelnus gavo aukštą valstybinį apdovanojimą – Narsiųjų kryžių (Krzyż Walecznych). Iš komunistinių saugumo organų buvo atleistas 1953 m. kovo 15 d., praėjus dešimčiai dienų po Stalino mirties5.

Paveikslėlis

        Tačiau formalus atleidimas iš darbo nereiškė Baumano darbo komunistinio saugumo organams pabaigos. Išliko dar vienas aplankas, susijęs su jo byla.

        Jo turinys rodo, kad 1947 m. lapkritį Baumanas buvo užverbuotas ir tapo karinės saugumo tarnybos (sovietinio „Smeršo“ atitikmens) slaptu bendradarbiu.

        Operatyvinio darbo sąrašuose iš pradžių buvo vadinamas „informatoriumi“, vėliau „rezidentu“.


        Po trejų metų, atsižvelgiant į jo sėkmingą karjerą KBW, Baumanas buvo pašalintas iš agentūrinio tinklo.

        Jo įsipareigojimas bendradarbiauti bei darbo byla po to buvo sunaikintos, todėl išliko tik keliolika svarbių su tuo susijusių dokumentų. Nėra žinoma, apie ką ir kokias informacijas kariniam saugumui jis buvo perdavęs.

        Tačiau verta paminėti, kad dar tarnybos KBW laikais Baumanas neakivaizdiniu būdu mokėsi Lenkijos komunistų partijos CK mokykloje, o 1953 m. atsidūrė Varšuvos universitete. Jo ano laikotarpio kūrybą sunku būtų vertinti kitaip negu kaip mokslo Lenkijoje sovietinimą, perkeliant komunistinius intelektualumo standartus į nuo tikrų mokslininkų „apvalytas“ mokslo įstaigas.

        Būdingame anų laikų „moksliniame“ rašinyje Baumanas teigė:

        Lemiamą vaidmenį mobilizuojant masių pastangas atlieka partijos propaganda – paliečianti problemas, kurios rūpi masėms, paremta giliu masių troškimų pažinimu, drąsiai aptarianti kiekvieną jų rūpestį, išsklaidanti abejones bei stiprinanti tikėjimą kūrybinėmis masių galiomis, nukreipta aiškinti partijos politiką, kelianti dar didesnį masių pasitikėjimą ir pasikliovimą savo avangardu. Partinė propaganda yra pašaukta didinti aktyvųjį masių vaidmenį.6

        Tad tegul ir labai sudėtinga aiškiai įvertinti vėlesnius Baumano intelektualinius pasiekimus bei jų svarbą Lenkijos mokslui, bet būsimo mokslininko vaidmenį KBW kvalifikuoti daug lengviau. Jo plakimas „drugelio sparnais“ vienaprasmiškai vadintinas nusikaltėlišku.

PRITAIKYTI BAUMANOLOGIJĄ


        „Jeigu štai atsakome už tai, kad pasaulyje, kuriame kartu gyvename, neatsirastų galimybių skriausti žmogų ir suteikti jam skausmo, tai tuomet nenuilsdami turime stengtis, kad visi, kurie daro blogį, būtų pastatyti prieš teisybę ir nubausti“, – rašė Baumanas cituotame esė Tygodnik Powszechny.

        Todėl kiek netikėta buvo šių moralinių samprotavimų autoriaus reakcija, kai buvo paviešinti ir įvardyti faktai apie jo paties darytą blogį.

        Baumanas atsakė: „Mano biografija nebuvo ir nėra paslaptis, ir nereikia kapstytis saugumo archyvuose, norint su ja susipažinti“7.

        Tačiau žurnalistų paklaustas, jis vis dėlto nesugebėjo tiksliai pasakyti, kas (o gal jis pats?), kaip ir kada ją aprašė.

         Savo gynimosi strategiją Baumanas grindė priekaištais istorikui (šio teksto autoriui, – vert. past.), kuris mėgino atskleisti mažiau žinomą jo biografijos dalį: „tikriausiai IPN [Instytut Pamięci Narodowej – Tautos atminties institutas] archyvuose saugomos storesnės, tarp kitų ir man skirtos bylos, kuriose įsegti raportai apie mano „antivalstybinę ir antisocialistinę“ veiklą“. Be abejo, tokių dokumentų irgi galima rasti, bet ar tai suteikia mums pagrindą nutylėti arba iškraipyti profesoriaus ankstesnio aktyvumo esmę? Juk dorovė, – kaip jis pats rašė, – nedaloma.

        Pasaulinio garso mokslininko komentare buvo galima nujausti tarsi ir atgailos gaidą: „Kur ir kada pasisakiau anos savo biografijos atkarpos klausimu? Visur ir visuomet savo ilgo – brandaus – viešojo gyvenimo tarpsniu, kurį didele dalimi paskyriau siekiui kitiems ir sau įsisąmoninti grėsmes, kylančias iš jaunatviško naivumo spąstų bei protinės vergystės pinklių“.

        Tarnyba komunistinių saugumo organų struktūrose šitaip buvo pavadinti jaunystės klaida, kažkuo gėdinga ir bloga, nuo ko – tikėtina – vėlesnis, viešasis profesoriaus aktyvumas galėtų mus apsaugoti. Tai gana iškalbingas faktas, ypač jog vėliau buvusio KBW darbuotojo filosofija ir iš jos kylantis istorijos vertinimas pastebimai pakito.

        2007 m. Baumano praeitis pradėjo tapti žinoma ir Europoje. Taip nutiko po to, kai istorikas Bogdanas Musiałas, besiremdamas 2006 m. Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej paskelbtais šaltiniais, aprašė ją vokiečių spaudoje.

        Baumanas į tai, tegul ir labai nenoriai, atsakė pokalbyje su britų The Guardian žurnaliste, kuri profesoriaus atsakymų pagrindu parengė platų straipsnį8. Pašnekovas patvirtino tarnybos KBW politiniame skyriuje faktą bei agentūrinį bendradarbiavimą su karine žvalgyba. Tačiau vertindamas šiuos ryšius jis priskyrė jiems visai kitą prasmę, nei prieš metus Lenkijos spaudoje:

        Prieš karą Lenkija buvo labai atsilikusi šalis, okupacija tą dar pagilino. Nuskurdintoje šalyje galima tikėtis netekčių, pažeminimo, žmogaus orumo nepaisymo ir panašiai; ištiso socialinių-kultūrinių, spręstinų problemų sindromo. Jeigu pažvelgsime į ano meto Lenkijos politinį spektrą – komunistų partija žadėjo tinkamiausią sprendimą. Jos politinė programa geriausiai atsakė į problemas, su kuriomis Lenkija buvo susidūrusi. Ir aš buvau visiškai pasišventęs. Komunizmo idėjos buvo tiesiog Apšvietos tęsinys.

       Sunku nepastebėti ryškaus intelektinio akiračio susiaurėjimo: šiame pasisakyme profesorius Baumanas bemaž išlieka propagandinių lapelių lygmenyje, kuriuos redaguodavo šeštame dešimtmetyje.

        Keista (o gal visai ir ne), bet panašių idėjų neseniai esu radęs viename Rusijos Federacijos Saugumo Tarnybos (KGB paveldėtojos FSB) leidinyje, kur kalbama apie sovietų puolimą prieš Baltijos šalis 1940 m. Priderindami kalbą prie Europos kairiųjų žargono, seni kagėbistai šią operaciją vaizduoja naujai: tarsi anuomet turėta reikalo su autoritarinių valstybių „demokratizacija“ bei žmogaus teisių principų diegimu. Labai panašiai, kaip ir Baumano komentare...

        Be abejo, šiandien Lenkijoje ir kitose komunizmą patyrusiose šalyse panašus dalyvavimo stalininiame teroro aparate vertinimas nesulauktų visuotinės paramos. Todėl Lenkijoje šios mintys ir nebuvo išsakytos. Užtat buvo galima jas išreikšti angliškame The Guardian, nes vidutiniam Vakarų Europos skaitytojui komunistinis totalitarizmas paprastai mažai pažįstamas. Įžymus profesorius šitai puikiai žino, todėl nebūgštaudamas gali manipuliuoti faktais ir reikšmėmis.

        Toliau kalbėdamas su The Guardian Baumanas lygina savo veiklą, nukreiptą prieš lenkų pogrindį, su mūsų dienų „kova prieš terorizmą“.

        Nesunku padaryti išvadą, kad į tokį „terorizmo įveikos“ apibrėžimą puikiai tilptų užgrobtų kraštų visuomenės pasipriešinimo malšinimas, pavyzdžiui, pokario Lietuvoje arba Ukrainoje, visa NKGB bei „Smeršo“ veikla ir pan. Gudrus, įprastas klastingumo ribas peržengiantis melas? Gal, bet dėl to Vakaruose niekas už „drugelio sparnų“ nečiups.

KAS TIE NUSIKALTĖLIAI?


         Dar kartą grįžkime prie cituotų profesoriaus Baumano žodžių: „nenuilsdami turime stengtis, kad visi, kurie daro blogį, būtų pastatyti prieš teisybę ir nubausti“. Pagrįstai galime klausti, ar ir šiuo atveju nusikaltėliai privalo būti nubausti ir pasmerkti? Kas tie „visi“? Panašu, kad gauname atsakymą, kad tik ne KBW politrukai bei komunistinės karinės žvalgybos agentai.

        The Guardian žurnalistė gina savo pašnekovą – įžymų profesorių:

        Pastaraisiais metais įsigalėjo savita mada, būdinga šalims, kurios giliausiai nukentėjo nuo ideologinio nuprotėjimo XX a. viduryje, kaip antai Vokietija ar Lenkija, – tai mada kapstytis po praeitį, badyti pirštais žmones ir skaityti moralus. Knaisiojimasis seniai užskleistose bylose kone atstoja dirginančių paveiksliukų žiūrėjimą. Tai paprastai pateisinama tiesos ieškojimu bei pūliuojančių žaizdų valymu ir tam tikra prasme taip iš tiesų yra. Tačiau verta kelti klausimus dėl kai kurių iš šių atradimų svarbos čia ir dabar, ir todėl argi galime leisti, kad jie ant ištisų žmonių gyvenimų mestų šešėlį. [...] šių tyrimų rezultatus derėtų svarstyti visame anos epochos realijų kontekste, taip pat reikėtų tiksliai suprasti, kokie dabartiniai tikslai slypi už šių atradimų bei stiliaus, kuriuo apie juos diskutuojama.9

       Čia jau piktadariai nebe tie, kurie darė bloga, bet tie, kurie tai garsiai, tegul ir po laiko, įvardija. Taigi nesama rimto reikalo kreipti dėmesį į piktadarius, pažvelkime geriau į anuos, kurie – labai įtartinais tikslais – domisi tiesos atskleidimu.

       Filosofo samprotavimų ašį, regis, sudaro klausimas: „Kam tas atskleidimas naudingas?“ Lenkijoje vykstant diskusijoms apie naujausiąją istoriją, jau buvo pasiūlyta daug atsakymų.

       Istorikams, kurie atskleidė kompromituojančią viešų asmenų praeitį, buvo prikišamas siekis suvesti asmenines sąskaitas, inkriminuojami „inkviziciniai veiksmai“, šiaip pavydumas ir niekšiškumas.

       Universitetų profesoriai, atskleidus jų agentūrinį bendradarbiavimą su saugumu, piktinosi, kad šitaip paneigiami jų dideli laimėjimai, o dar ir kėsinamasi į mokslo laisvę.

       Žurnalistai gynėsi tikindami, kad jų bendradarbiavimo faktų atskleidimas kylantis iš politinių priešų, dabartinių spectarnybų bei pavydžios konkurencijos sąmokslo.

       Politikai skelbė, kad visa tai – paklaikusių Lenkijos dešiniųjų kerštas ir noras atsigriebti. Beveik visi buvę agentai ir komunistiniai nusikaltėliai choru kartoja, kad reikia susekti tuos, kurie atskleidžia nepatogius praeities fragmentus, nes jie iš tikrųjų nieko neatskleidžia, o tik falsifikuoja.

       Ir pats Baumanas, kalbėdamas su The Guardian, visą dalyką vertino kaip esamosios politinės kovos už Lenkijos dešiniųjų vyriausybės legitimumą elementą: „Aš manau, kad tai viską ir paaiškina. Niekada neslėpiau, kad esu kairiųjų pažiūrų. Buvau kairysis, esu kairysis ir toks mirsiu, tikiuosi. Bet kompromituodami mane jie [dešinieji] gali netiesiogiai silpninti pasitikėjimą politine kairiąja Lenkijoje“.

       Be abejo, neįmanoma visu tikrumu paneigti, jog Baumano kompromituojančios praeities iškėlimas viešumon – dabartinės Lenkijos įtakingų politikų darbas, tarsi sąmokslas prieš įžymų, nepalankų, priešingų pažiūrų mokslininką, tačiau lygiai taip pat sunku tokia versija patikėti. Apskritai galima teigti, kad Baumano biografijos faktų paviešinimo aplinkybės – ne esminės. O gal ir tie faktai ne patys svarbiausi.

        Pagrindinę problemą čia sudaro klausimas: kaip pasaulinio masto moralės filosofas suvokia aną praeitį, taikydamas etines kategorijas. Tas suvokimas turės pasekmių jo dėstomam mokslui. O pasak jo, regis, belieka sutikti, kad nesama jokių tvirtų atspirties taškų, takoskyros tarp gėrio ir blogio. Gal esama tik pažangos, kuri reikalauja iš aplinkinių, liečiamų „drugelio sparnais“, supratimo ir pritarimo „naujojo pasaulio“ statytojams. Tuomet negali būti nei teisybės, nei bausmės, o tik nuopelnai kairiųjų ideologijai, iki gyvos galvos garantuojantys neliečiamybę prieš tiesos ir teisybės reikalavimus.

        Nei šio, nei kitokio panašaus „imuniteto“ istorikai, laimei, neprivalo paisyti. Belieka kuo pilniau atskleisti bei aprašyti kiekvieno totalitarizmo praeitį. Natūraliu aprašymo aspektu lieka įveikimas tos ideologijos, kuri laimėjo paskutinį karą ir dar nesulaukė savo Niurnbergo.

        Dėl tos pergalės iki šios dienos komunistų nusikaltimai, ypač Vakaruose, matuojami kitu matu negu nacionalsocialistų ar apskritai „fašistų“.

        Tačiau pokarinė ideologijos pergalė tai paaiškina tik iš dalies. Ne mažiau čia svarbi įvairių buvusių aktyvių komunistinio totalitarizmo funkcionierių dabartinė veikla. Vienas jų – profesorius Zygmuntas Baumanas, dorovės mokytojas.

1 http://www.tygodnik.com.pl/numer/2738/bauman.html
2 Nowa Encyklopedia Powszechna PWN, t. 1, Warszawa, 1995, p. 380.
3 Saugumo Tarnybos (Urząd Bezpieczeństwa) kapitono Andrzejaus Kwiatkowskio tarnybinė ataskaita, duota 1968 m. sausio 5 d., skirta šiam įvykiui. Dokumentas publikuotas: Marzec w dokumentach MSW, t. 1: Niepokorni, opr. Franciczek Dąbrowski, Piotr Gontarczyk, Paweł Tomasik, Warszawa, 2008, p. 869, Nr. 250.
4 Z walk przeciwko zbrojnemu podziemiu 1944-1947, red. Maria Turlejska, Warszawa, 1966.
5 Šiuos biografinius duomenis apie Baumano tarnybą ir slaptą bendradarbiavimą su komunistinės valstybės saugumo organais grindžiu dokumentais, saugomais Tautos atminties instituto (Instytut Pamięci Narodowej) archyve: KBW karininko asmens byla (0193/8207) bei karinės žvalgybos (Informacja Wojskowa) agento asmens byla, slapyvardžiu „Semjon“, šifras IPN0193/8207. Šia tema jau esu rašęs savaitraštyje „Ozon“ (2006-06-8-16), o mano parengti dokumentai paskelbti Biuletyń Instytutu Pamięci Narodowej, 2006, Nr. 6.
6 Zygmunt Bauman, J. Wiatr, „O roli mas w historii“, in: Myśl filozoficzna, 1953.
7 Čia ir toliau: Ozon, 2006-06-8-16.
8 Aida Edemariam, „Professor with a past“, interview with Zygmunt Bauman, in: The Guardian, 2007-04-28, in: http://books.guardian.co.uk/departments ... 22,00.html
9Ibid.

ZYGMUNT BAUMAN (g. 1925 Poznanėje) – Lietuvoje žinomas kaip „pasaulinio garso sociologas“, lietuviškai išleistos jo knygos „Globalizacija: pasekmės žmogui“ (2002) ir „Likvidi meilė – apie žmonių ryšių trapumą“ (2007). Baumanui 2007-04-19 Vytauto Didžiojo universiteto Senatas 27 balsais už ir 7 prieš suteikė VDU garbės daktaro vardą. Tačiau naujojo garbės daktaro pagerbimo ceremonija neįvyko, Baumanui dėl asmeninių priežasčių atšaukus savo nuo seno paskelbtas, gegužę Kaune ir Vilniuje turėtas skaityti paskaitas. Pastebėtina, kad prieš Baumano pagerbimą gana garsiai protestavo dalis Kauno intelektualų, pirmiausia ateitininkai.

PIOTR GONTARCZYK (g. 1970) – dr., istorikas ir politologas, pokario Lenkijos tyrinėtojas, dirba Tautos Atminties institute (Instytut Pamięci Narodowj), tekstą iš lenkų k. vertė Katarzyna Korzeniewska.

„Naujasis Židinys-Aidai“, 2008, nr. 3 (207), p. 102-106.

Komentarai
http://www.patriotai.lt/straipsnis/2010 ... io-sparnai

>piktiesiems
2010-10-04 14:56


       Gerbiamasai Piktiesiems, informacija apie "draugo" Zygmunto Baumano aka "tovarišč Semjon" biografiją ne "abejotina", bet 100% tiksli - ir paimta iš oficialių Lenkijos archyvų. Ir pateikė ją ne koks nors delfio komentatorius, bet labai rimtas lenkų istorikas, oficialaus valstybinio instituto darbuotojas.

      Galų gale - ir pats tovariščius Zygmuntas po paviešinimo jos nepaneigė, apsiribodamas jos neafišavimu.

      O moralinis teismas už praeities "žydarbius" yra privalomas net ir "tokio lygio žmonėms".

      Tenka priminti, kad pvz. dr. Mengelė buvo puikus gydytojas ir savo eksperimentais nuveikė labai daug gero, stumteldamas medicinos lygį pirmyn. Jo eksperimentų rezultatais iki šiol naudojasi mokslas. Bet ar tai pagrindas neteisti 'tokio lygio žmogaus"?

>bauman
2010-10-05 8:51


      Paskaitykit Lenino ar Trockio raštus - ten irgi labai nekvailų minčių ir taiklios kritokos pasitaiko. Kas nekeičia to fakto, kad jie buvo nekaltų žmonių masinių žudynių organizatoriai.

      O pagrindinė Baumano veikalo apie globalizmą mintis - kad reikalinga Pasaulinė Vyriausybė, nes tik ji, anot jo, sugebės sutramdyti tarptautines korporacijas. Girdėta daina, ar ne?

jj
2010-10-07 11:24


      joo, RAtzingeriui prikisa net jo prievartini vaikystes darba hitlerjugendo gretose, o sitas savanoris idejinis teroristas negali buti net seseliu itarimu paliestas. Stai jums ir vienodi etikos standarati, nedaloma etika..

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Kov 2012 19:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
E. Wittig-Marcinkevičiūtė: europiečių dilema (I)

http://www.balsas.lt/News/print/583833

http://www.balsas.lt/naujiena/583833/e- ... u-dilema-i

2012.02.26 18:03

Apie būtinybę komunistinius nusikaltimus prilyginti nacistiniams


Vokiečiai dažnai giriami dėl civilizuoto santykio su istorija, nes prisiėmė kolektyvinę kaltę. Jie ir nacizmo nusikaltimų mastą suvokia, ir žalą atlyginti stengiasi, ir jaučia atsakomybę, kad būtų išugdytas teisingas ateinančių kartų požiūris į praeitį. Kai vokiečiai dėl to giriami, jie dažniausiai kukliai tyli.

Tik vienas, išklausęs mano komplimentus, su ironiška šypsena papurtė galvą: „Tai ne mūsų nuopelnas. Civilizuotus tapti mus privertė.“ Jis turėjo omenyje Niurnbergo procesą ir jo pasekmes.

Nuo tada, kai Europos Sąjunga išsiplėtė, grupelė aktyvistų iš Rytų Europos valstybių siekia, kad komunizmo nusikaltimai būtų bent jau simboliškai prilyginti nacizmo nusikaltimams, o jų vykdytojai pasmerkti. Surinkta daugybė masinio teroro ir smurto įrodymų, tačiau dalis europiečių, tiek Vakaruose, tiek Rytuose, atkakliai įrodinėja, esą komunistiniai nusikaltimai, nors ir smerktini, vis dėlto nelygintini su nacistiniais.

Jei apie šią europiečių dilemą papasakočiau kokiam nors Afrikos kontinento gyventojui, prislėgtam įvairaus plauko smurtaujančių tironų, jis turbūt pasukiotų pirštą prie smilkinio: turtingi ir laimingi Šiaurės žmonės, matyt, neturi kitų problemų, kad ginčijasi dėl visiškai akivaizdžių dalykų. Ši europiečių „dilema“, ko gero, yra vienas iš tų atvejų, kai sėdintis po obelim kaimietis parodo daugiau išminties už ne vieną intelektualą, minantį universitetų slenksčius. Pasak delfi tinklalapio autoriaus Ramūno Bogdano, tie, kurie imasi moralinio komunistų ir nacių nusikaltimų hierarchizavimo, patys prasilenkia su morale. Mintis griežtoka, bet sunku būtų ją paneigti.

Vis dėlto diskusijos labui darysiu prielaidą, kad esama faktorių, verčiančių neigti šių nusikaltimų sulyginimą. Kitas šio teksto adresatas – pragmatikai, kurie iš principo sutinka, kad tarp abiejų nusikaltimų galima dėti moralinį ir teisinį lygybės ženklą, bet nemano, kad tai svarbu. Pabandysiu paaiškinti, kodėl tokia pozicija, mano manymu, yra klaidinga.

Vakarų Europos oponentų požiūris


Manyčiau, neverta gilintis, kodėl nusikaltimų sulyginimo idėją atmeta Lietuvos kairieji – savaime suprantama, kad jiems tai būtų itin neparanku. Vakarų Europos kairieji savo poziciją, atrodytų, niekuo nesiskiriančią nuo Lietuvos kairiųjų, grindžia siekdami visai kitokių tikslų. Rytų kairieji nusikaltimų sulyginimą atmeta iš baimės, kad praras valdžią. Vakarų kairieji, priešingai – bijo, kad senasis valdžios elitas įgaus pavojingai didelį svorį. Moralės požiūriu tai dvi fundamentaliai priešingos, nors išoriškai labai panašios, pozicijos.

Taigi, kokie yra nacizmo ir komunizmo nusikaltimų sulyginimo oponentų Vakarų Europoje argumentai?

Kai kas sako, esą vakariečiams tiesiog stinga istorinio išprusimo. Nors tai, žinoma, ne vienintelis, tačiau gana reikšmingas veiksnys. Beveik visi Vakarų europiečiai žino, kad Stalinas tikrai nebuvo Nobelio taikos premijos laureatas. Didelė dalis vakariečių žino ir tai, kad Stalinas padarė daugybę kraupių nusikaltimų Rytų Europoje ir Rusijoje, panašiai kaip ir Mao Dzedongas Kinijoje ar Pol Potas Kambodžoje. Bet maždaug tuo jų žinojimas ir apsiriboja, aišku, esama tam tikrų išimčių.

Jei apibersite vakarietį pašnekovą konkrečiais klausimais, pavyzdžiui, ką jis žino apie masinius trėmimus, apie tyčia sukeltą badą Ukrainoje, apie Katynę, apie mirties lagerius Kolymoje ir kitur Sibiro glūdumoje, į jus pažvelgs nustebusios akys.

O apie nacizmo nusikaltimus vakariečiai, net ir ne itin intelektualūs, žino labai daug. Tuo stebėtis nevertėtų. Natūralu, kad žinios apie savo krašto ar regiono istoriją visada yra išsamesnės. Tačiau tą faktą svarbu turėti omenyje, kai aiškinamės, kodėl vakariečiai nenori vienodai pasmerkti nacizmo ir komunizmo nusikaltimų.

Modernaus vakariečio įsitikinimu, didžiausias visų laikų nusikaltėlis yra fašistas, jam prilygti žiaurumu negali niekas. Tokį požiūrį lemia ne tik istorinis, bet ir meninis kultūrinis Vakarų kontekstas. Antai bene 90 proc. Holivudo filmų, pasakojančių apie nusikalstamus režimus, sudaro filmai apie nacizmą.

Ne vienas vakarietis, detaliau susipažinęs su Rytų Europos ar kitų nuo komunizmo nukentėjusų šalių istorija, pasijunta sukrėstas, nes anksčiau nedaug ką apie tai žinojo. O kaipgi žinomą nusikaltimą palyginsi su tau nežinomu?

Tačiau įtakinga Vakarų intelektualų dalis mano, kad jų turimos žinios yra pakankamos, todėl iš principo atmeta nusikaltimų sulyginimą. Suprantama, tai arogantiška laikysena, bet vien arogancija galima paaiškinti anaiptol ne viską. Ne vienas net ir gerai informuotas vakarietis taip pat laikosi tokios pozicijos.

Turėtume suprasti, kad vokiečiai niekada nesiūlys komunizmo nusikaltimų prilyginti nacizmo nusikaltimams, nes tai reikštų esą jie išsisukinėja nuo moralinės atsakomybės. Net ir tuo atveju, jei būtų sutarta, kad nėra jokio objektyvaus (apibrėžimų ir faktų lygmeniu) pagrindo atmesti nusikaltimų sulyginimą, dori vokiečiai tam vis tiek nepritars. Kodėl?

Įsivaizduokite, kad du kaimynai Jonas ir Petras po ilgų kivirčų nusprendė susitaikyti ir bando peržvelgti savo praeitį. Jeigu Jonas ims aiškinti, kad Petro kaltė dėl konflikto buvo didesnė, tai draugiškas pokalbis, ko gero, baigsis muštynėmis. Kaimynų šansai susitaikyti bus kur kas didesni, jeigu abu stengsis kilniaširdiškai prisiimti didesnę kaltės dalį. Taigi, kultūringo ir jautraus vokiečio sąmonėje bandymas Hitlerio kaip didžiausio galvažudžio „titulą“ prilyginti kito galvažudžio – Stalino „religijoms“ prieštarauja kertiniams moralumo ir mandagumo principams.

Be to, dalis vokiečių visuomenės nusikaltimų sulyginimą atmeta ir todėl, kad tai asocijuojasi su vadinamuoju „istorikų ginču“ (Historikerstreit), kurį XX a. 9-ojo dešimtmečio antrojoje pusėje sukėlė vokiečių istorikas Ernstas Nolte.

„Istorikų ginčas“ – vienas svarbiausių Vokietijos intelektualinio gyvenimo įvykių XX a. pabaigoje, įtraukęs daug garsių (ne tik vokiečių) istorikų, filosofų, įtakingų dienraščių ir žurnalų redaktorių. „Istorikų ginčą“ išprovokavo Nolte's svarstymai, kad bolševizmas atsirado anksčiau už nacizmą.

Pabrėždamas bolševizmo nusikaltimų istorinį pirmumą, o nacių veiklą vadindamas reakcija į komunizmo grėsmę, Nolte tarsi teigė, kad naciai buvo ne (tik) nusikaltėliai, bet (ir) aukos, t. y. veikė ne (tik) agresyviai, bet (ir) preventyviai.

Nolte citavo žydų bendruomenės atstovo Chaimo Weizmanno žodžius, pasakytus 1939 m., esą pasaulio žydai šiame kare rems Didžiąją Britaniją, darydamas išvadą, atseit dėl to Hitleris turėjo teisę žydus suimti kaip karo belaisvius. Nors Nolte's mintys interpretuojamos įvairiai, manyčiau, kairiųjų intelektualų pasipiktinimas buvo visiškai pagrįstas, nes panašu, kad šis istorikas siekė bent iš dalies pateisinti nacių veiksmus.

Kairieji intelektualai, atakavę Nolte, ypač garsusis vokiečių hermeneutikas Jürgenas Habermasas, pabrėždami nacių nusikaltimų išskirtinumą ar unikalumą (Singularität), bet kokius bandymus kalbėti apie kitus genocido atvejus laikė žydų holokausto menkinimu. Per „istorikų ginčą“ buvo išsakyta ir nuosaikesnių nuomonių – atsiribota nuo Nolte's bandymų kauzaliniu būdu sureliatyvinti nacizmą, bet kartu buvo pabrėžiama, kad bolševikų nusikaltimai nėra lengvesni už nacių nusikaltimus. Deja, nuosaikios nuomonės, kaip paprastai būna, liko diskusijų paraštėse.

„Istorikų ginčas“ padarė didelį psichologinį poveikį vokiečių kultūrai ir tai lėmė, kad nuo tada bet koks bandymas suabejoti nacių nusikaltimų išskirtinumu iškart tapatinamas su Nolte ir su pronacistiniais reakcionierių sluoksniais, nes šį istoriką daug kas laikė jų atstovu.

Lietuvoje apstu tiek Nolte's, tiek Habermaso šalininkų, deja, ir vieni, ir kiti linkę perlenkti lazdą. Lietuvių, panašiai kaip ir vokiečių, kairieji mėgsta „suplakti“ į vieną du skirtingus argumentus. Antai reikalavimą, kad komunistų ir fašistų nusikaltimai būtų vienodai teisiškai ir morališkai įvertinti, lyg niekur nieko tapatina su žydų holokausto neigimu arba su bandymu Lietuvos žydų holokaustą pateisinti tuo, kad jie „istoriškai anksčiau“ kolaboravo su sovietais (vadinamoji „dviejų genocidų“ teorija). Buvo žydų, kolaboravusių su bolševikais. Buvo lietuvių, kolaboravusių su naciais. Kai kurie žydai prisidėjo prie lietuvių naikinimo, o kai kurie lietuviai – prie žydų holokausto. Tai liūdni ir nepaneigiami faktai. Bet jeigu aš sakau, kad abu – ir Jonas, ir Petras – yra vienodai bjaurūs mušeikos, tai nereiškia, neva bandau Petrą išteisinti. O jeigu sakau, kad Jonas buvo mušeika dar prieš sutikdamas Petrą, iš to logiškai neseka, kad Petro elgesį laikau pateisinama reakcija į Jono veiksmus. Žinau, kad akademikams irgi svarbu lavinti fantaziją, bet negalima leisti, kad fantazija nustelbtų analitinius įgūdžius.

Vokietijos „istorikų ginčas“ irgi neišvengė asmeniškumų, išankstinių nusistatymų, nelogiškų išvadų, agresyvaus tono, oponentų minčių iškraipymo... Tuos tekstus skaitant nelengva tikrus argumentus atsijoti nuo emocinių proveržių. Įdomu tai, kad kairieji, įrodinėdami nacių nusikaltimų ir holokausto išskirtinumą, pasirinko tokį argumentavimo stilių, kuris primena vadinamąjį „ėjimą ratu“. Tarkime, aš prašau man paaiškinti, kas yra „šakutė“, o jūs atsakote, kad „šakutė – tai stalo įrankis“. Tada aš bandau sužinoti, kas yra „stalo įrankiai“, o jūs man paaiškinate, kad „stalo įrankiai – tai tokie daiktai kaip, pavyzdžiui, šakutė“. Taip ir vaikščiojame ratu, niekur nenueidami ir nieko neišsiaiškindami. Panašiai argumentuoja kairieji vokiečių intelektualai, gindami nacių nusikaltimų išskirtinumo idėją. Jie sako: „Nagi pamąstykite apie žydų naikinimą, ir jums bus aišku kaip dieną, kodėl nacių nusikaltimai su niekuo nesulyginami!“ Bet kai oponentai primena kitų tautų genocidą, kairieji intelektualai, neneigdami, kad genocidų būta ir kitur, pabrėžia, esą tuos kitus vykdė „ne tokie išskirtiniai nusikaltėliai kaip naciai!“

Taigi, Rytų ir Vakarų kairiųjų argumentavimo stilius (tiksliau, ta jo dalis, kuri susijusi su nusikaltimų sulyginimu) labai panašus. Jam būdingi silpni, be to, cirkuliariniai argumentai (jau minėtas „ėjimas ratu“), netiksliai apibrėžiamos sąvokos, neatidumas oponentų teiginiams, vienos minties suplakimas su kita. Tai rodo, kad šiose diskusijose ima viršų baimė, emocijos ir užkulisiniai tikslai. Garsus vokiečių istorikas Immanuelis Geissas už tai griežtai kritikavo vokiečių kairiuosius intelektualus.

Svarbus skirtumas tarp rytiečių ir vakariečių požiūrio yra ir tai, kad Vakarų kairiųjų laikyseną galima morališkai pateisinti nerašytu intelektualų „kodeksu“. Juk net praslinkus daugiau kaip dviem dešimtmečiams po Niurnbergo (1968 m.), nors Vakarų Vokietija priklausė antinacinio aljanso įtakos zonai, šalies administracinės struktūros (ypač teismai ir universitetai) nebuvo atsikračiusios asmenų, kolaboravusių su nacių režimu.

Protestuodama prieš nacizmo reliktus, kairiųjų pažiūrų studentija, vedama Rudi'o Dutschke's ir kitų aktyvistų, 7-ojo dešimtmečio pabaigoje išėjo į gatves. Tad kairieji Vakarų intelektualai ir per „istorikų ginčą“, praslinkus beveik dvidešimčiai metų po studentų protestų, darė būtent tai, kas laikoma moraline intelektualų pareiga – stengėsi užkirsti kelią, kad represyvus isteblišmentas negrįžtų į valdžią su išvalytu munduru. Rytų kairieji tokia moraline aureole tikrai negalėtų pasididžiuoti.

Lietuvos gyventojus keletą metų žiauriai naikino, penkis dešimtmečius šalį represyviai valdė būtent kairiųjų režimas. Tačiau po nepriklausomybės atkūrimo neįvyko ne tik „raudonojo Niurnbergo“, bet net ir elementarios desovietizacijos, tokios, kokia vyko kitose Rytų Europos šalyse. Negana to, šiuos du nepriklausomybės dešimtmečius šalį kontroliavo kagėbistinių Rusijos sluoksnių pinigai. Kas mano, kad tai nedarė (nedaro) kliūčių Lietuvos stiprėjimui ir jos integracijai į Europą, yra apgailėtinai naivus.

Reikėtų priminti, kad terminas „komunizmo nusikaltimai“ vakariečiams asocijuojasi ne tik su stalinistiniais, bet ir su poststalinistiniais nusikaltimais, kurių irgi buvo apstu, tačiau jų forma ir mastai nepalyginamai švelnesni. Žinoma, teigti, kad vien todėl komunizmo nusikaltimai nelygintini su nacizmo nusikaltimais, nėra jokio pagrindo. Negi padarytas blogis automatiškai sumažėja dėl to, kad nusikaltėlis nebedaro kitų nusikaltimų? Iš to taip pat nevertėtų daryti išvados, kad kairiųjų beprotybė yra mažiau pavojinga už dešiniųjų. Juk niekas negalėtų nei patvirtinti, nei paneigti, kad nacių režimas nebūtų virtęs mažiau smurtiniu, jei būtų išsilaikęs dar 50 metų. Po Hitlerio mirties fašistinė diktatūra Vokietijoje gal irgi būtų įgavusi švelnesnių bruožų, kaip atsitiko SSRS, kai komunistinis režimas po Stalino mirties tapo mažiau represyvus.

Vakarų priešiškumą bandymams komunistus prilyginti naciams geriau suprasime prisiminę, kad komunistiniai judėjimai suvaidino reikšmingą vaidmenį antinaciniame pasipriešinime, todėl automatiškai atsidūrė teisiųjų pusėje. Vakarų Europoje, ypač Prancūzijoje, užaugo ištisos kartos, kurioms postringauti apie pasaulinę revoliuciją, nerūpestingai gurkšnojant brangų vyną, yra toks pat šventas reikalas kaip sekmadienio Mišios katalikams.

Visa tai sakau ne todėl, kad manyčiau, jog neverta siekti dviejų režimų sulyginimo, neva vis tiek nieko nepešime. Priešingai – norėčiau paskatinti savo tėvynainius, kad atsikratytų nevisavertiškumo komplekso. Rytų Europos reikalavimus Vakarų valstybės atmeta ne todėl, kad geriau (arba kitaip) supranta, kas yra teisingumas, o todėl, kad nelabai domisi, kas vyksta už jų kiemo vartų. Tai būdinga beveik visoms didelėms šalims.

Lietuviams ir kitiems rytų europiečiams reikėtų įsisąmoninti vieną svarbų dalyką: Vakarų pasipriešinimas Rytų teisingumo siekiui anaiptol nereiškia, kad tasai siekis neturi teisinio ir moralinio pagrindo. Tas priešinimasis, beje, nereiškia ir to, neva Vakarams trūksta geros valios. Tiesiog Vakarų Europa yra istoriškai predeterminuota tokiam priešinimuisi. Santykis su komunizmu yra takoskyra tarp Europos Vakarų ir Rytų istorinės patirties. Susišnekėti nėra lengva dėl skirtingo vaidmens, kurį vienoje ir kitoje pusėje suvaidino kairieji ir dešinieji. Šį ginčą laimės tas, kas pasistengs tapti geriau informuotas apie oponento realijas ir argumentus.

Teorijos ir praktikos lygmenys


Istorikas Egidijus Aleksandravičius, aptardamas skirtingą Vakarų ir Rytų Europos santykį su komunizmu, sako, esą viena iš priežasčių, kodėl Vakarai atmeta idėją pasmerkti komunizmą, prilyginant jį nacizmui, yra ta, kad komunizmas susikompromitavo tik praktiniu, bet ne teoriniu lygmeniu. O nacizmas Vakaruose susikompromitavęs abiem lygmenimis. Pasak Aleksandravičiaus, „komunistinė ar marksistinė utopija, lyginant su nacionalsocializmo idėjomis, pati savaime nebuvo nusikalstama, bet jos įgyvendintojai sukūrė labiau nusikalstamą, labiau žudikišką režimą, negu kad naciai sukūrė. Čia yra paradoksas ir sunkenybė suprasti tuos dalykus Vakaruose.“

Pati kairioji mintis, orientuota į darbininkų interesų gynimą, jautrumą skurstantiems ir bendrą socialinį teisingumą, nėra susikompromitavusi: „Jeigu mes palyginsime nacizmo, nacionalsocializmo idėjas apie išskirtinį vokiečių, arijų rasinį grynumą ir kad visi, kurie tam nepriklauso, turi būti naikinami arba tinka tik laukus arti, tai marksistinė idėja apie dirbančių žmonių solidarumą yra nelygintini dalykai. Tos idėjos dar ir šiandien yra gyvos. Ir šiandien mes turime jaudintis dėl dirbančiųjų žmonių padėties, ir šiandien neturėtume pritarti pašėlusiam turto ir skurdo išsiskyrimui.“

Pirmiausia reikia pasakyti, kad moralinė takoskyra tarp komunizmo ir nacizmo teorijos ir praktikos lygmenimis yra ginčytinas dalykas. Darbininkų interesai, parama vargšams ir socialinis solidarumas – tai anaiptol ne visa komunistinė utopija, o tik viena, teigiama, jos dalis. Kita, neigiama, dalis buvo nuožmus susidorojimas su neproletarinėmis klasėmis, radikalus teisės į privačią nuosavybę neigimas, nepagarba žmogaus prigimčiai, ypač teisei į laisvę, į privatumą, į individualią gyvenimo koncepciją, teoretizuojant, esą reikia sukurti naują žmogaus tipą, kuris jaustųsi laimingas, negalėdamas savarankiškai mąstyti. Individualizmas ir laisvė komunizmo teoretikams buvo ne vertybės, bet keiksmažodžiai. Juk ir kolūkiai buvo steigiami sekant komunizmo teorija. Tad kaip galima sakyti, kad komunizmas susikompromitavo tik praktikos lygmeniu?

Nacizmas irgi nėra visa dešiniosios idėjos (tiksliau, vienos iš dešiniųjų idėjų) utopija, o tik kraštutinė, negatyvi, jos dalis. Pozityvi tos idėjos pusė yra tai, ko ir dabar laikosi daugelis neradikalių dešiniųjų partijų, – patriotizmas, tautiškumas, valstybės interesų paisymas. Nei patriotiškumas, nei valstybės interesų paisymas Vakaruose nėra susikompromitavę. Nors akivaizdu: patriotinių kalbų kai kurie vakariečiai klausosi ypač atsargiai, nes žino, kas atsitinka, kai ši pozityvi ir nekalta idėja išsigimsta.

Galima sakyti, kad apskritai kiekviena idėja turi dvi puses – teigiamą ir neigiamą. Tarkim, kas nors imasi ginti X grupės reiškinius ir tai yra pozityvu, bet jei tie gynėjai neigs ir agresyviai priešinsis viskam, kas nepriklauso X reiškinių grupei, tai bus neigiamas dalykas. Pavyzdžiui, ekologai vegetarai gina gyvūnų teises – tai yra neabejotinai teigiama idėja. Tačiau, jeigu vegetarai ims persekioti ne vegetarus, žudys tuos, kurie neatsisako pasmaguriauti vištienos, kaip juos vertinsime tada?

Taigi, Aleksandravičius yra visiškai teisus, teigdamas, kad Vakarai nenori pasmerkti komunizmo, nes žavisi teigiama kairiųjų utopijos puse. Tačiau taip yra ne todėl, kad kairiųjų idėjos esą nesusikompromitavo, o todėl, kad Vakarai nesusidūrė su kraštutine negatyviąja kairiųjų utopijos puse ir lengvai pamiršo su ja susidūrusiųjų skausmą.

Šiandien Vakaruose tokių genialių komunizmo kritikų kaip George'as Orwellas jau negalėtų atsirasti, nes naujosios kartos apskritai nieko nėra girdėjusios apie absurdiškąją komunizmo utopijos pusę. Komunizmo radimosi laikais (t. y. gerokai anksčiau, negu kilo nacizmo pavojus), kai Vakarų kairieji dar skleidė tokias idėjas kaip privačios nuosavybės panaikinimas, Vakarų Europos valstybėse jie buvo laikomi tiesiog dar viena pavojinga sekta, o jos visos turi nemažai simpatikų.

Kairiųjų autoritetas Vakaruose išaugo tik tada, kai jie išsižadėjo kraštutinių negatyvių idėjų. Lietuvos komunistai po nepriklausomybės atkūrimo irgi skubiai atsisakė tokių kairiųjų utopijos atramų kaip planinė ekonomika, kolūkiai, privačios nuosavybės neigimas ir t. t. Jeigu nebūtų to padarę, išsilaikyti valdžioje jiems nebūtų padėję nei sovietiniais laikais susiklostę tvirti korupciniai klaniniai ryšiai, nei partijos pavadinimo kaitaliojimas. Kraštutinė kairiųjų utopijos dalis yra tokia susikompromitavusi, kad joks Vakarų politikas, kuriam rūpi jo karjera, apie tokias idėjas nė neužsimena. Štai kodėl ima atrodyti, kad nuosaikioji, teigiama, komunizmo pusė yra visa kairiųjų utopija.

Taigi, kritikuotina yra pati Aleksandravičiaus argumentacijos forma. Absurdiška yra teigti, kad du objektai (nacizmas ir komunizmas) yra „nelyginami“, ant svarstyklių dedant ne tų objektų atsiradimo ir apraiškų visumą, bet priešpastatant vienos idėjos kraštutinę-negatyvią formą kitos idėjos nuosaikiajai-teigiamai versijai. Geriau suvoksime tokios argumentacijos absurdiškumą, jeigu įsivaizduosime maisto produktų degustatorių, teigiantį, kad firmos A produktai yra „nepalyginamai“ geresni už firmos B produktus. Kažin ką gi pasakytume apie tokio degustatoriaus metodiką, sužinoję, jog savo tyrimo rezultatus jis gavo lygindamas šviežius firmos A produktus su surūgusiais firmos B gaminiais? (Ši absurdiška argumentacijos forma būdinga, deja, ne vienam E. Aleksandravičiui. Pavyzdžiui, Lietuvos istorijos instituto istorikas Česlovas Laurinavičius argumentuoja beveik identiškai.)

Kita vertus, Aleksandravičiaus įžvalgos apie vakariečių požiūrį yra svarbios ir mūsų diskusijai, nes brėžti takoskyrą tarp teorijos ir praktikos yra ypač populiaru. Vieni sako, kad komunizmas nelygintinas su nacizmu, nes komunizmo idėjos yra geros. Antri aiškina, kad geros bent jau idėjinės komunizmo ištakos. Treti tvirtina, kad komunizmas atsirado racionaliu pagrindu – iš noro apginti darbininkų klasę, o ne iš beprotybės ar iracionalios neapykantos. Nežinau, kas pirmasis pateikė tokią argumentaciją Vakaruose, bet „istorikų ginče“ jai iš dalies atstovavo autoritetingas intelektualas Rudolfas Augsteinas – kairiosios pakraipos savaitraščio Der Spiegel redaktorius.

Panagrinėkime šį argumentą atidžiau. Ar komunizmo nusikaltimai laikytini lengvesniais už nacizmo nusikaltimus vien todėl, kad komunizmas bent jau atsirado iš gerų idėjų, bent jau turėjo racionalų pagrindą, nepaisant to, kad vis tiek virto beprotišku mirties šokiu?

Pirmiausia, kaip minėjau, nacizmą irgi galima interpretuoti kaip geros idėjos išsigimimą. Patriotizmas, ištikimybė valstybės interesams turi irgi gerą, racionalų pagrindą, kurį nacizmas radikalizavo ir iškreipė. Didieji pogromai prieš žydus (Kristalnacht) prasidėjo lapkričio devintąją – tą dieną, kai nuo žaizdų mirė Ernstas Eduardas vom Rathas, sužeistas Lenkijos žydo Herschelio Grynszpano. Savaime suprantama, Ratho nužudymas nacių ideologui Goebbelsui buvo tik pretekstas išpūsti propagandos „burbulą“ ir apkaltinti žydus pasauliniu sąmokslu prieš vokiečius, atseit vokiečiai turi „reaguoti“, kad nuo jo apsigintų. Bet argi proletariato interesų gynimas Stalinui nebuvo viso labo pretekstas susidoroti su politiniais varžovais Rusijoje, o vėliau užgrobti Rytų Europą?

Net ir tuo atveju, jeigu sutiksime, kad nacizmas neturėjo (tokio gero) preteksto pagrįsti savo nusikaltimams kaip komunizmas, tai anaiptol nereikš, kad komunizmo nusikaltimai yra mažesni. Tarptautinė teisė nenumato jokio pateisinimo ar bausmės sušvelninimo, kuris priklausytų nuo nusikaltimų padarymo preteksto ar priežasties. To nenumato ir baudžiamasis kodeksas. Jeigu aš nužudyčiau kokį nors turtingą giminaitį tikėdamasi jo palikimo, tai būtų laikoma nužudymu iš žemų paskatų, ir ši klasifikacija nepasikeistų, jeigu teisme įrodyčiau, kad mano paskatos nebuvo žemos, nes palikimą ketinau panaudoti kilniais, pavyzdžiui, labdaros tikslais.

Dar ir šiandien Vokietijos pataisos namuose yra kalinami vadinamosios Raudonosios armijos frakcijos (RAF – Rote Armee Fraktion) nariai. Ši organizacija, kaip žinoma, buvo radikalių VFR kairiųjų grupė, kurios atsiradimą paskatino Rudi'o Dutschke's inspiruoti protestai ir kuri per du „veiklos“ dešimtmečius pagrobė ir nužudė nemažai įvairių asmenų. Dažniausiai tai buvo turtingi ir įtakingi verslininkai – RAF tikėjo, kad kovoja su „grobikais kapitalistais“, pagal tai atsirinkdavo ir savo taikinius. Prašymai RAF narius amnestuoti ir išleisti į laisvę kaskart yra atmetami, nepaisant jų „gerų ketinimų“, nors RAF advokatai apeliuoja būtent į Frakcijos norą „gelbėti pasaulį“. Taigi kova su proletariato išnaudotojais nėra pagrindas žmogžudystėms pateisinti.

Pagaliau atkreipkime dėmesį į tai, kad klausimas, ar galima sulyginti du nusikaltėlius, esmingai skiriasi nuo klausimo, ar galima sulyginti du nusikaltimus. Teisinis nusikaltimų ir nusikaltėlių sulyginimas turi skirtingą prasmę. Jeigu būtų kitaip, nebūtų taikomos skirtingos bausmės nusikaltėliams, teisiamiems pagal tą patį baudžiamojo kodekso straipsnį. Tačiau asmens pakaltinamumo idėja nesiremia tokiais dalykais kaip „geri norai“. Pakaltinamumo idėja remiasi tokiais dalykais kaip realybės suvokimo sutrikimai (nesveika psichika, klaidinga realybės interpretacija ar priverstinė intoksikacija). Šiuo atžvilgiu Hitleris, kurį daug kas laiko bepročiu, regis, būtų lyg ir tinkamesnė kandidatūra „mažiau kalto“ žudiko vaidmeniui. Kita vertus, baudžiamasis kodeksas beprotybę traktuoja specifiškai, taigi apibrėžimas netiktų nei Hitleriui, nei Stalinui.

Šis tekstas skirtas nusikaltimų, o ne nusikaltėlių, sulyginimo idėjai aptarti. Noras pagrįsti moralinį skirtumą tarp nacizmo ir stalinizmo man primena tai, ką vokiečiai taikliai apibūdina žodžiu Haarspalterei, – kai bandoma išilgai perskelti plauką, kad iš vieno plono pasidarytų du, dar plonesni.

Tarptautinės teisės apibrėžimų lygmuo


Bet ką apskritai reiškia sulyginti du nusikaltimus ar tokį sulyginimą atmesti? Pritarti arba nepritarti dviejų nusikaltimų (ar jų grupių) sulyginimui galima istoriniu, moraliniu ir teisiniu pagrindu. Du nusikaltimai (ar dvi jų grupės) gali skirtis pagal istorinę genezę, bet nesiskirti pagal moralinius ir teisinius parametrus.

Pavyzdžiui, senovės romėnų imperializmas istoriniu, religiniu ir kultūriniu atžvilgiais labai skiriasi nuo XVII–XIX a. britų imperializmo, bet jau vien tai, kad ir vienam, ir kitam taikomas tas pats žodis „imperializmas“, rodo, kad morališkai ir teisiškai abu procesai vertinami kaip tapatūs.

Taigi, reikalavimas senovės romėnų ir britų imperijas sulyginti istoriniu požiūriu būtų absurdiškas, o teisinis ar moralinis jų sulyginimas yra visiškai įmanomas. Teisė ir moralė siekia sukurti universalius principus ir vertinimo kriterijus, kurių funkcija yra peržengti istorinio konkretumo ribas, kad būtų įmanoma vieną reiškinį palyginti su kitu. Nėra dviejų žmogžudysčių, vagysčių ar kitoms kategorijoms priskirtinų nusikaltimų, kurių aplinkybės ar stilius būtų visiškai vienodi. Tačiau pagal teisinę praktiką yra įprasta, kad istoriškai skirtingi veiksmai yra kategorizuojami kaip moraliniu ir teisiniu požiūriu tapatūs, jei esminiai jų bruožai atitinka universalius nusikaltimų apibrėžimus.

Teisiniu atžvilgiu sulyginti du nusikaltimus reiškia pripažinti, kad du veiksmai pažeidžia normą pagal to paties baudžiamojo kodekso straipsnį. Ir atvirkščiai – jei du nusikaltimai, pažeidžiantys tą pačią normą, nėra sulyginami, vadinasi, jiems taikomas ne tas pats baudžiamojo kodekso straipsnis. Teisė ir moralė, žinoma, ne visada duoda identiškus atsakymus, tačiau teisinis įvertinimas visada suteikia tam tikrą moralinę perspektyvą.

Naciai Niurnbergo procese buvo apkaltinti ir pripažinti kaltais dėl nusikaltimo taikai (agresijos), nusikaltimų žmogiškumui ir karo nusikaltimų. Genocido sąvoka ir genocido nusikaltimo apibrėžimas atsirado po Niurnbergo tribunolo, 1948 m. vykusioje Jungtinių Tautų asamblėjoje.

Šiandien pagrindinis tarptautinės teisės aktas, kuriuo grindžiami tarptautiniai baudžiamieji nuosprendžiai, yra Romos Statutas. Jame įvardijami visi keturi nusikaltimų tipai, kuriuos nagrinėja Tarptautinis Baudžiamasis Teismas Hagoje, – tai agresija, genocidas, nusikaltimai žmogiškumui ir karo nusikaltimai.

Jei Niurnbergo tribunolas būtų įtraukęs ir kaltinimą genocidu, naciai būtų pagrįstai pripažinti kaltais ir dėl jo. Taigi objektyvi ir dalykiška bazė mūsų dilemai spręsti būtų klausimas, ar yra pagrindas komunistus irgi apkaltinti visais keturiais Romos Statute išvardytais nusikaltimais.

Nekyla abejonių, kad raudonarmiečiai, čekistai ir KGB padarė daugybę karo nusikaltimų, tokių kaip išprievartavimai, kankinimai, kūno žalojimas, piktybiškas privačios nuosavybės niokojimas, priverstinis rekrutų ėmimas, neteisėtos deportacijos ir t. t.

Perskaičius ilgą aštuntąjį Romos Statuto straipsnį, skirtą karo nusikaltimų tipologizavimui, reikėtų „su žvake“ ieškoti tokių paragrafų, pagal kuriuos bolševikai būtų nekalti.

Faktą, kad Sovietų Rusija yra nusikaltusi taikai, nes vykdė agresiją prieš suverenias ir taikias Rytų Europos valstybes, retai kas neigia. Lietuvoje tuo abejoja nebent Algirdas Paleckis ir kai kurie nomenklatūriniai istorikai, pučiantys į vieną dūdą su tais Rusijos istorikais, kurie nė neslepia, kad yra nusiteikę šovinistiškai. Mažai kas abejoja ir tuo, kad komunistiniai režimai yra nusikaltę žmogiškumui. Taigi atrodo, kad pagrindinis klausimas yra susijęs su tuo, ar komunistai vykdė genocidą.

Romos Statuto šeštasis straipsnis genocidą apibūdina kaip veiksmus, „kurių tikslas yra sunaikinti visus arba dalį žmonių, priklausančių kokiai nors nacionalinei, etninei, rasinei ar religinei grupei“.

Yra paminėtos penkios tokių veiksmų formos – žudymas, sunkūs fiziologiniai ar psichologiniai sužalojimai, tyčinis tokių gyvenimo sąlygų sudarymas, dėl kurių visi tos grupės nariai (arba dalis jų) žūtų, taip pat priemonės, ribojančios tos grupės žmonių gimstamumą, prievartinis tos grupės vaikų atidavimas kitai grupei.

Toks genocido apibrėžimas į Romos Statutą yra pažodžiui perkeltas iš 1948 m. konvencijos. Kaip teigia ne vienas rimtas istorikas, naikinimas socialiniu ar klasiniu pagrindu į genocido apibrėžimą 1948 m. nebuvo įtrauktas todėl, kad tam pasipriešino Stalinas.

Remdamiesi tokia formuluote, kairieji įrodinėja, kad komunistiniai režimai nevykdė genocido, nes žmonės buvo naikinami klasiniu pagrindu, dėl politinės nuomonės ar socialinės kilmės, bet ne pagal etninį, rasinį, nacionalinį ar religinį principą.

Jei tokią siaurą genocido sąvoką lėmė ne moraliniai argumentai, o Stalino apsukrumas, tai nėra ir moralinės pareigos ją pripažinti.

Vis dėlto turėtume klausti, ar yra moralinis pagrindas priimti tokią siaurą genocido sąvoką?

Kuo žmonių naikinimas pagal etninę ar rasinę priklausomybę skiriasi nuo naikinimo pagal klasinį, socialinės kilmės ar politinės nuostatos principą?

Yra manančių, kad rasinis ar etninis naikinimas yra baisesnis todėl, kad individas nei rasės, nei tautybės negali pakeisti. Politinę nuomonę pakeisti galima, tad, jeigu yra naikinami kitamaniai, individas bent jau turi šiokį tokį šansą išsisukti, pakeitęs nuomonę.

Bet kodėl tada genocidui nepriskiriamas naikinimas pagal socialinę kilmę? Juk jos individas irgi negali pakeisti.

Ir kodėl tada į genocido sąvoką įtraukta religija? Juk ją pakeisti galima.

Kodėl apskritai reikėtų manyti, kad žmonių naikinimas yra baisesnis, jeigu atranką lemia dalykai, kurių pakeisti individas iš principo negali? Juk daugelis žmonių savo tautybę, nuomonę ar religiją taip brangina, kad negali jų pakeisti, nesvarbu, ar tie pakeitimai iš principo įmanomi, ar ne.

Antai priklausomybė vienai iš dviejų lyčių šiais laikais jau nėra iš principo nepakeičiamas dalykas. Tai negi dėl šios priežasties naikinimas lyties pagrindu turėtų priklausyti lengvesnių nusikaltimų kategorijai negu naikinimas už tai, kad tie asmenys yra, pavyzdžiui, juodaodžiai, lietuviai arba čečėnai? Labai abejoju, kad atsiras daug žmonių, kuriuos šis argumentas įtikintų.

1 R. Bogdanas. Drambliai porceliano parduotuvėje, arba Dar kartą apie P. Stankerą. http://www.delfi.lt, 2010 m. gruodžio mėn. 15 d.

2 Eglė Samoškaitė. E. Aleksandravičius: mums komunizmas – kančios sinonimas, vakariečiams – gerovės valstybės prielaida, http://www.delfi.lt, 2010 m. spalio mėn. 29 d. Visos E. Aleksandravičiaus citatos yra paimtos iš šio straipsnio.

Pakoreguota ir papildyta tekst. versija skelbta http://www.propatria.lt

Pirminis šaltinis: Kultūros barai

Komentarai
http://www.balsas.lt/komentarai/583833/ ... i-apacioje

Žygeivis
2012-02-29 15:59:19


Komunizmas (bolševizmas) Vakarų pasaulyje nebuvo pasmerktas tik todėl, kad bolševikai buvo Vakarų sąjungininkai ir pasmerkimas reikštų, kad jie "obuoliavo su velniu".

P.S. Visos teisės normos visada yra priklausomos nuo valdžioje sėdinčiųjų tikslų bei interesų.

Žygeivis
2012-02-29 16:09:00


Geriausias pavyzdys, jog teisėje viską lemia politiniai ir ekonominiai interesai, yra dabartinis Prancūzijos valdžios "mėtymasis" dėl armėnų genocido pripažinimo-nepripažinimo.

Įtakinga (nes labai turtinga) armėnų bendruomenė pasiekė, kad Prancūzija pripažino armėnų genocidą. Tačiau kada Turkija pagrasino realiomis sankcijomis, šis pripažinimas tuoj pat buvo atšauktas.

Dabar pamąstykime apie pasekmes Vakarams, jei teks "susikauti" ne su palyginti silpna Turkija, o su Rusijos imperija?

Štai čia ir yra pati svarbiausia priežastis, kodėl Vakarai nepripažįsta komunizmo (bolševizmo) nusikalstama ideologija.

P.S. Žinoma, čia turi labai didelę įtaką ir labai turtingos bei įtakingos žydų bendruomenės (ypač JAV), kurių žymūs atstovai glaudžiai susiję giminystės ryšiais su daugeliu žinomų bolševikų-komunistų-trockistų veikėjų visame pasaulyje, pradedant dar nuo ikirevoliucinių "reikalų".


E. Wittig-Marcinkevičiūtė: europiečių dilema (II)

http://www.balsas.lt/naujiena/588567/e- ... -dilema-ii

2012.03.23 10:06

Apie būtinumą komunistinius nusikaltimus prilyginti nacistiniams.

Teisių lygybės idėja ir Romos Statutas


Pirmoje straipsnio dalyje jau aptariau, kad 1948-aisiais apibrėžta genocido sąvoka yra pernelyg siaura.

Dabar pasvarstykime, ar yra juridinis pagrindas ją atmesti. Dalykas tas, kad Romos Statutas nėra atskiras dokumentas, jis priklauso Jungtinių Tautų chartijos dokumentų visumai. Jau preambulėje Romos Statutas nurodo, kad jo principai ir tikslai atitinka Jungtinių Tautų chartijoje apibrėžtus principus ir tikslus.

„Visuotinė žmogaus teisių deklaracija“ (1948) yra vienas iš kertinių dokumentų, į kuriuos nurodo daugelis Jungtinių Tautų dokumentų. Ir suprantama kodėl. Tautų teisė, kaip ir filosofiniai jos šaltiniai, visada rėmėsi žmogaus teisėmis ir argumentavo nuorodomis į jas. „Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos“ įžangoje primenama, kad Jungtinių Tautų chartija (1945) – pamatinis Romos Statuto (1998) dokumentas – gina fundamentaliąsias žmogaus teises.

Taigi, remiantis vienu pagrindinių (antruoju) „Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos“ straipsniu, „kiekvienas žmogus turi tas pačias teises ir laisves, pripažintas šioje deklaracijoje, nepriklausomai nuo jokių tą žmogų išskiriančių savybių, tokių kaip jo rasė, odos spalva, lytis, kalba, religija, nacionalinė ar socialinė kilmė, politinė ar kitokia nuomonė, jo nuosavybė (kursyvas mano – E. W.-M.), gimimo statusas ar kitas statusas“. Kadangi „Visuotinė žmogaus teisių deklaracija“ vienareikšmiškai įtraukia ir socialinę kilmę, ir politinę ar nepolitinę nuomonę kaip dalykus, kurių pagrindu diskriminacija yra nepateisinama, nėra logiška teigti, kad smerktinas sistemiškas susidorojimas tik su tam tikra žmonių grupe, o dėl kitos žmonių grupės naikinimo nusikaltėlius galima visiškai ar bent iš dalies išteisinti. Jungtinių Tautų teisinė matrica pateikia nuorodą į tai, kad žmogaus teisių redukavimas, motyvuojant socialine jo kilme ar politine pozicija, yra priešingas pačiai „Visuotinės deklaracijos“ idėjai. Jau pats bandymas diskriminaciją nacionaliniu ar religiniu pagrindu išskirti kaip didesnį moralinį blogį negu diskriminacija socialinės kilmės ar asmens nuomonės pagrindu prieštarautų pamatinėms šios deklaracijos, taigi ir pamatinėms Jungtinių Tautų, vertybėms.

Gal kas paprieštaraus, girdi, jau pats žodis „genocidas“ nurodo į naikinimą rasiniu, etniniu ar nacionaliniu pagrindu, tad plėsti jo prasmę lyg ir prieštarautų lingvistiniams principams. Bet šį priekaištą nesunku atremti. Pirmiausia, lotyniško ar graikiško žodžio genus prasmių spektras yra labai platus, todėl žodis „genocidas“ gali aprėpti ne tik nacionalinės ar rasinės priklausomybės, bet ir socialinės kilmės aspektus. Antra, dabartinis genocido apibrėžimas įtraukia naikinimą religiniu pagrindu, nors religija menkai susijusi su lotyniška žodžio genus etimologija. Trečia, jeigu žodis genocidas atrodo pernelyg siauras, tada galima būtų nuraminti etimologus, vartojant tokias sąvokas kaip sociocidas ar classicidas – jos tiktų apibrėžti tiems atvejams, kai bendruomenė ar jos dalis sistemiškai naikinama pagal socialinę kilmę ir klasinę priklausomybę. Taip pat galima būtų įvesti ir opinioncido sąvoką, kai sistemiškai naikinama bendruomenė ar jos dalis už tai, kad laikosi tam tikrų nuostatų ir pažiūrų. Reikėtų tik nurodyti, kad sociocidas, classicidas ir opinioncidas yra genocidui prilygstančios kategorijos ir kad visi šie nusikaltimai teisės ir moralės požiūriu vertintini vienodai. Dėl lingvistinių dalykų nevertėtų mesti už borto moralinių principų.

Teiginys, kad genocidas yra sunkesnis nusikaltimas už sociocidą prieštarauja pagrindinei „Viduotinės žmogaus teisių deklaracijos“ idėjai, kad žmogaus teisių ir statuso negalima atmesti jokiu to žmogaus specifiškumo pagrindu, nes visi žmonės turi lygias teises vien todėl, kad yra žmonės. Teisių lygybės idėja yra žmogaus teisių diskurso pamatas nuo tada, kai šis diskursas atsirado. Į ją nurodo ne vienas Jungtinių Tautų dokumentas. Galima sakyti, kad žmonių lygybės idėja yra fundamentalesnė už žmogaus teisių idėją, nes žmogaus teisių teorijos pradininkai rėmėsi prigimtine individų lygybe. Tad jeigu vienu pagrindu padarytą žmogaus teisių laužymą vertinsime griežčiau už kitu pagrindu padarytą tų pačių teisių laužymą, nusižengsime lygybės idėjai, be kurios nėra ką kalbėti ir apie žmogaus teises. Todėl genocido sąvoka, kaip ją šiandien apibrėžia Romos Statutas, prieštarauja esminiams Jungtinių Tautų principams, vadinasi, ir paties Romos Statuto prasmei. Kad būtų išsaugotas JT politikos nuoseklumas, reikia arba išplėsti genocido sąvoką, orientuojantis į „Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos“ antrąjį straipsnį, arba Romos Statute išvardytų tarptautinių nusikaltimų sąrašą papildyti kitais, analogiškais, kurių sunkumas būtų prilygintas genocidui.

Jau dabar aišku, kad tarptautinė teisė nėra nusiteikusi žūtbūt „kabintis“ į esamą genocido straipsnio tekstą. Pavyzdžiui, Tarptautinis Baudžiamasis Tribunolas Ruandai pripažino masinius grupinius moterų išprievartavimus esminiu šio genocido elementu (Metinė JT ataskaita, 1999, §16), nors seksualinės prievartos nerasime tarp penkių minėtų veiksmų, kuriuos Romos Statutas pripažįsta kaip genocido veiksmus.

Bet pabandykime, diskusijos dėlei, priimti genocido apibrėžimą tokį, koks jis yra dabar, ir pasvarstykime, ar, remiantis šia gana siaura sąvoka, tikrai negalima komunistinių režimų apkaltinti genocidu. Ar tikrai yra pagrindas sakyti, kad bolševikų organizuotas Lietuvos žmonių naikinimas vyko ne pagal nacionalinį principą, kaip teigia tie, kuriems nepriimtina nusikaltimų sulyginimo idėja?

Pradėkime nuo to, kad Lietuvos žmonės buvo represuojami ir naikinami, klasinį atrankos principą taikant nenuosekliai, nes tarp represuotų asmenų esama visų klasių atstovų. Manyčiau, pats bolševikų abejingumas atrankos tikslumui rodo, kad klasinis aspektas jiems buvo ne pagrindinis, o antrinis. Suprantama, nebūtų neteisinga sakyti, kad nusitaikyta pirmiausia į tuos sluoksnius, kurie, klasikinio marksizmo supratimu, yra „liaudies priešai“, – tai turtingi žmonės, inteligentija, ūkininkai, valstybės tarnautojai ir dvasininkija. Panašu, kad toji „liaudies priešų“ kategorija yra identiška „imperijos priešų“ kategorijai. Juk šviesuomenė, dvasininkija, laisvi verslo ir ūkio atstovai yra kiekvienos tautos struktūrinis stuburas, taigi atranka nebūtinai buvo klasinė. Oponentai galėtų ir vėl paprieštarauti, esą visiškai nesvarbu, ar buvo atrenkama pagal priešiškumą proletariatui, ar pagal priešiškumą Rusijos imperijai, nes genocido sąvoka vis tiek būtų taikytina tik tuo atveju, jei lietuviai būtų buvę atrenkami represijoms vien dėl to, kad jie yra lietuviai. Iš tokio prieštaravimo logiškai sektų, kad, jeigu atranka vykdoma kokiu nors kitu principu nei nacionalumas, tai jau automatiškai paneigia atranką pagal tautinę priklausomybę. Ar tokia prielaida teisinga?

Tarkim, bolševikai būtų nusprendę, kad reikia naikinti tik lietuves moteris, nes jos mažiau spyriojasi, o tautos gyvybingumas vis tiek būtų neabejotinai pakirstas, – tai ar iš to darytina išvada, kad naikinimas vyko lyties, o ne nacionaliniu pagrindu? Aišku, kad ne. Antrinis atrankos aspektas nepaneigia, kad egzistuoja ir kitas – pirminis. Tai labai lengva pailiustruoti buitiniu pavyzdžiu: tarkime, nusprendėme atskirti bulves nuo morkų ir imamės jų atrankos. Morkas paliekam, bulves paimam, bet, kadangi neturime galimybės paimti visų bulvių, nusprendžiam atrinkti tik sveikas ir dideles. Jeigu bulvės atrenkamos pagal sveikumą ir dydį, ar iš to jau seka, kad bulvės nuo morkų buvo atskirtos ne todėl, kad jos yra bulvės? Manau, sutiksite, kad tokios išvados daryti negalima. O tokiu atveju visas argumentas netenka svorio. Lietuvių naikinimas klasiniu pagrindu logiškai nepaneigia, kad buvo vykdomas lituanocidas, t. y. lietuvių naikinimas todėl, kad jie yra lietuviai.

Ruandos atveju, nužudytų vyrų skaičius yra kur kas didesnis nei nužudytų moterų. Ir neatsitiktinai. Ypač pradinėje Ruandos genocido fazėje, vyrai ir berniukai buvo nuosekliai atskiriami nuo moterų. Žudymo objektu jie buvo pasirenkami dėl to, kad buvo matomi kaip potencialūs oponentų rekrūtai. Tačiau Ruandos Tribunolo teisėjai, nors ir susipažinę su liudininkų prisiminimais, nepadarė išvados, kad genocido nebuvo, o buvo gendercidas – žudymas lyties pagrindu. Tribunolas taip pat nepaneigė, kad įvykdytas genocidas, nors būta ir atrankos pagal politinę nuomonę. Hutu etninės daugumos radikalai sistemiškai naikino ne tik Tutsi mažumos vyrus bei prievartavo Tutsi moteris. Žudomi buvo ir tie Hutu vyrai, kurie buvo laikomi nuosaikiais, o taip pat ir prievartaujamos panašios politinės orientacijos Hutu moterys. Tad klausimas iškyla toks: kodėl Lietuvos gyventojų ar lietuvių tautos genocidas turėtų būti paneigtas argumentuojant vykusia socialine, klasine bei politinės nuomonės atranka, jeigu Ruandos gyventojų genocidas nebuvo paneigtas, nepaisant to fakto, kad vyko atranka pagal lytį bei politinę laikyseną?

Ką reiškia naikinti žmonių grupę rasiniu, nacionaliniu, etniniu ar religiniu pagrindu?


Daug kas yra įsitikinęs, esą genocidas – tai tik fizinis naikinimas, todėl įrodinėja, kad komunistų negalima kaltinti genocidu. Mat bolševikų imperija tautas naikino kitais būdais: taikydama priverstinę rusifikaciją, laužydama nepriklausomų Rytų Europos valstybių struktūrą, ardydama kultūros paveldą. Bolševikų smurtas išprovokavo emigraciją ir ginkluotą pasipriešinimą. Taigi, nors Stalinas sąmoningai naikino tautas, vis dėlto jos nebuvo fiziškai naikinamos. Nežinau, kuo remiasi tie, kurie teigia, kad genocidas yra grynai fizinė naikinimo forma, bet genocido straipsnis, kurį pripažįsta tarptautinė teisė, pagrindo tokiam teiginiui neduoda. Tarptautinė teisė apibrėžia genocidą kaip veiksmus, kurių tikslas yra sunaikinti, visiškai ar iš dalies, grupę žmonių, atrinktų rasiniu, nacionaliniu, etniniu ar religiniu pagrindu. Kitose šio teksto dalyse jau minėjau, kad genocido straipsnis apibrėžia penkis tokius veiksmus. Klausimas būtų toks: ar tie penki nurodyti veiksmai turėtų būti suvokiami tik kaip fizinis ar ir kaip dvasinis naikinimas?

Pirmiausia, kas yra fizinis naikinimas? Pats aiškiausias fizinio naikinimo pasireiškimas – pasirinktos individų grupės žudymas. Pagal šį apibrėžimą pirmas ir trečias genocido veiksmai (žudymas ir neįmanomų išgyventi sąlygų sudarymas) priklausytų fizinio naikinimo kategorijai. Bet antrą genocido veiksmą priskirti fiziniam naikinimui kur kas sunkiau, nes jo apibrėžimas nurodo, kad genocidas yra fizinis ir dvasinis (causing serious bodily and mental harm) individų luošinimas. Dar sunkiau į fizinio naikinimo kategoriją įtraukti ketvirtą genocido straipsnyje įvardytą veiksmą, kai bandoma užkirsti kelią tam tikros grupės žmonių gimstamumui. Tarkime, gimstamumą suvaržo prievartinis kontraceptikų naudojimas. Sakyti, kad toks veiksmas reiškia individų žudymą, reikštų teigti, kad kontraceptikų vartojimas prilygsta žudymui. Tačiau net konservatyviausi visuomenės sluoksniai (tie, kurie žmogžudystei prilygina, pavyzdžiui, abortus) kontraceptikų vartojimo nelaiko žudymu, o ką jau ir kalbėti apie pasaulietines jurisdikcijas. Taigi, jei norime, kad ketvirtas genocido straipsnyje įvardytas veiksmas kaip nors įtilptų į fizinio naikinimo sampratą, teks pripažinti, kad fizinis naikinimas aprėpia ne tik individų žudymą, bet ir biogenetinio jų kodo naikinimą. Tuo remiantis būtų galima teigti, kad veiksmai, užkertantys kelią tam tikros grupės gimstamumui, yra fizinis naikinimas, nes tokiu būdu naikinamas jos biogenetinis kodas.

Bet kaip tada suprasti genocido apibrėžime nurodytą penktą genocido veiksmą, – prievartinį vienos grupės vaikų perdavimą kitai grupei? Juk tada, kai vaikai atimami iš vienų ir perduodami kitiems, naikinamas ne biogenetinis jų kodas, o dvasinis paveldas, kalba ir kultūra.

Taigi jei genocido straipsnį skaitome ne paviršutiniškai, darosi aišku, kad genocidą jis apibrėžia ne vien kaip fizinę rasinės, nacionalinės, etninės ar religinės bendruomenės eksterminaciją. Tiesa, naciai taikė grynai fizinį žydų naikinimą, tačiau, kaip minėjau, du nusikaltimai gali būti teisiškai pripažinti tolygiais ne tik tuo atveju, jeigu abu atlikti tais pačiais būdais. Teisinis nusikaltimų sulyginimas reiškia, kad jiems taikomas tas pats baudžiamojo kodekso straipsnis. Kadangi žudymas yra tik viena iš genocido straipsnyje apibrėžtų naikinimo formų, tai tam tikros bendruomenės naikinimas (ar bandymas ją sunaikinti) kitais būdais yra nusikalstamas pagal tą patį straipsnį. Vadinasi, pagal genocido apibrėžimą Lietuvos piliečių bendruomeninės struktūros laužymas, lietuvių tautos mentaliteto ir kultūros griovimas, rusifikacija, persekiojimas dėl religinių ir tautinių įsitikinimų priskirtini genocido kategorijos veiksmams, atitinkantiems antrą ir penktą genocidinių veiksmų kategoriją.

Tačiau net ir tuo atveju, jei genocidą traktuosime tik kaip fizinį naikinimą, visiškai neaišku, kodėl reikėtų manyti, kad bolševikai šio nusikaltimo nepadarė. Vienas argumentas tų, kurie neigia lituanocido tapatumą genocidui, yra toks: net jeigu bolševikai ir naikino lietuvius nacionaliniu pagrindu, vis dėlto lituanocidas nebuvo toks baisus kaip holokaustas, nes bolševikai bent jau nebandė sunaikinti visų lietuvių, o naciai siekė sunaikinti visus žydus.

Antai filosofas Andrius Bielskis, „moraliniu nejautrumu“ apkaltinęs visus, kurie siekia komunistinius nusikaltimus sulyginti su nacistiniais, rašo: „Nejau Lietuvos išsilavinusi visuomenė yra tiek moraliai nejautri, kad nesuvokia, kokio masto nusikaltimas buvo Holokaustas? Iš kur mūsų pažiūrose yra tiek daug savo skaudžių žaizdų sureikšminimo, jog nerandame jėgų vienareikšmiškai ir be jokių „bet“ pripažinti akivaizdžią tiesą: Sovietų Sąjungos vykdytas genocidas prieš Lietuvos gyventojus negali prilygti nacių vykdytam Holokaustui.“[1]

Priekaištą Lietuvos visuomenei, kuri yra išsilavinusi, bet „moraliai nejautri“, Bielskis, regis, bando pagrįsti tokiu sakiniu: „Nacistinė Vokietija siekė fiziškai sunaikinti visus Europos žydus vien dėl to, kad jie buvo žydai.“ Iš to lyg ir išeitų, kad, filosofo manymu, žydų holokaustas buvo nepalyginamai didesnis nusikaltimas už bolševikų vykdytą lietuvių ir kitų tautų genocidą todėl, kad naciai planavo pilną genocidą, o bolševikai apsiribojo daliniu genocidu.

Taigi Bielskis yra įsitikinęs, kad visos nacionaliniu, rasiniu ar religiniu pagrindu atrinktos žmonių grupės sunaikinimas yra didesnis nusikaltimas už tuo pačiu pagrindu atliekamą dalinį jos sunaikinimą. Tokį įsitikinimą nesunku pagrįsti: pilnas genocidas yra baisesnis už dalinį todėl, kad sunaikinama daugiau žmonių. Juk nusikaltėlis, kuris nužudo du žmones, yra blogesnis už tą, kuris nužudo vieną žmogų, bent jau tuo atveju, jei tos žmogžudystės niekuo nesiskiria, t. y. jeigu jos padarytos vienodai žiauriai, vienodai sąmoningai ir panašiomis aplinkybėmis. Toks atsakymas skamba labai įtikinamai, bet tik tol, kol nepradedi atidžiau jo analizuoti.

Kadangi apeliuojama į nužudytų žmonių skaičių, iš to išeitų, kad pilnas genocidas yra kruvinesnis negu dalinis, nes per jį nužudoma daugiau žmonių. Bet ar yra pagrindas taip sakyti?

Jeigu naikinama didelė tauta, tada dalinis genocidas gali nusinešti daugiau gyvybių nei pilnas mažos tautos genocidas. Jeigu genocidų rūšiavimo pagrindinis kriterijus yra aukų skaičius, tai nusikaltėlis, įvykdęs, tarkim, tris dalinius genocidus greičiausiai bus toks pat blogas ar dar blogesnis už nusikaltėlį, kurio sąžinę slegia vienas pilnas genocidas. Jeigu tokių nusikaltimų sunkumo laipsnis tikrai priklauso nuo aukų skaičiaus, tai bolševikų nusikaltimai yra akivaizdžiai didesni už nacistų, nes komunizmo aukų skaičius yra kur kas didesnis, nors Stalinas vykdė dalinius tautų genocidus. Taigi tam, kad pagrįstume, kodėl pilnas genocidas yra iš principo baisesnis už dalinį, vien nuorodos į didesnį aukų skaičių nepakanka.

Čia reikėtų pridurti, kad filosofai, apmąstydami žmogžudystę, apskritai labai skeptiškai žiūri į bandymus moralinį vertinimą pagrįsti vien skaičiais. Tarkime, Jono šeimos narys buvo nužudytas, bet žudikui skirta švelnesnė bausmė, negu tam, kuris nužudė Petro šeimos narį. Būtų labai sunku Jonui išaiškinti, kad Petro šeimos skriaudikas nubaustas griežčiau, nes jis nuskriaudė dar ir Marytės, ir Juozo šeimas. Tarp žmogaus, įvykdžiusio žmogžudystę, ir „serijinio žudiko“, aišku, yra moralinis skirtumas. Bet tas skirtumas atsiranda ne savaime, ne vien todėl, kad „serijinis žudikas“ nužudo daugiau žmonių, o todėl, kad „serijinio žudiko“ veiksmai rodo mechanišką žudymo pobūdį, kai nutraukiami absoliučiai visi žmogiškieji ryšiai.

Tačiau mechaniškas žudymo stilius pasireiškia ne tik tada, kai nužudoma, tarkim, dvidešimt žmonių, bet ir tada, kai nužudoma perpus mažiau. Juk ne veltui „serijinio žudiko“ sąvoka teisės veikaluose paprastai apibrėžiama kaip „dviejų ar daugiau asmenų žudikas“ arba „trijų ar daugiau asmenų žudikas“. Šitas neapibrėžtas „ar daugiau“ aiškiai rodo, kad nuo tam tikros ribos skaičiai tampa beprasmiški, tad baudžiamasis kodeksas toliau nebediferencijuoja „serijinių žudikų“. Išvada: jeigu baudžiamasis kodeksas paprastai nerūšiuoja serijinių žudikų pagal nužudytų žmonių skaičių, kodėl turėtume tokį principą pripažinti tada, kai vieną genocidą lyginame su kitu?

Galbūt pilnas genocidas yra didesnis nusikaltimas todėl, kad tauta pasmerkiama išnykti, o po dalinio ji vis dėlto dar gali atsigauti? Tačiau mažai tautai ir dalinis jos genocidas gali reikšti visišką sunaikinimą. Jei sunaikinama šviesuomenė, tauta praranda orientyrus ir ima pati naikinti savo tapatumą. Bet ir tuo atveju, jei dalinis genocidas palieka tautinės regeneracijos galimybę, vis tiek neaišku, kodėl faktą, kad vieną tautą planuota išžudyti visą, tik nespėta tų planų įvykdyti iki galo, reikėtų laikyti baisesniu už faktą, kad kitas nusikaltėlis nužudė keliasdešimt kartų daugiau žmonių?

Bandžiau paaiškinti, kodėl, mano manymu, nėra pagrindo teigti, kad pilnas genocidas iš principo yra didesnis nusikaltimas už dalinį. Požiūriai šiuo klausimu, suprantama, skiriasi ir jie gali skirtis. Vis dėlto būtų gerai, jei ta akademinės bendruomenės dalis, kuri laikosi kitokios nuomonės, nustotų svaidytis apibendrintais priekaištais ir, užuot dariusi miglotus pareiškimus, aiškiau artikuliuotų savo poziciją. Pradžiai pakaktų ir to, kad, dėl argumentų stokos neįstengdami pagrįsti genocidų hierarchijos, bent jau garbingai susilaikytų nuo nežinia kuo grindžiamų priekaištų, esą oponentai „menkina“ ar net „neigia“ žydų holokaustą.

Priekaištas, kad komunistinių nusikaltimų prilyginimas nacistiniams sumenkins žydų holokaustą, yra stačiai absurdiškas. O labiausiai stulbina tai, kad šį argumentą pateikiantys asmenys yra šventai įsitikinę, atseit jų teiginiai išreiškia paramą žydams ar atstovauja žydų nuomonei. Nei pirma, nei antra nėra tiesa.

Daug žydų (ir toli gražu ne tik tie, kurie patys nukentėjo nuo bolševikų) giliai užjaučia tautas, patyrusias sovietinį genocidą, ir remia jų siekį, kad komunizmo nusikaltimai būtų pasmerkti lygiai taip pat kaip nacizmo nusikaltimai. Būtent žydai, kurie patys daug iškentėjo, visada skuba užjausti ir paremti kitas persekiojimų aukas. Lietuvoje šią poziciją pakankamai aiškiai yra išdėstęs Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris.[2]

Taigi argumentas, neva toks prilyginimas menkina holokausto kančias, anaiptol neatspindi žydų pozicijos. Be to, požiūris, kad komunizmo ir nacizmo nusikaltimai nelygintini, nėra žydams draugiškas. Greičiau priešingai – jis artimesnis antisemitizmui, nes implikuoja, kad žydai yra nejautrūs kitų tautų kančioms, todėl nesolidarūs. Taigi tiems, kurie remia šį argumentą, manydami, kad tuo išreiškia draugiškumą žydams, siūlyčiau dar kartą gerai pagalvoti. Jei prieštarauji kokių nors radikalių sionistų nuomonei, nereiškia, kad esi antisemitas. Atvirkščiai – antisemitizmui daug artimesnė pozicija yra manyti, kad kai kurių radikalų skelbiamos idėjos išreiškia visos žydų tautos požiūrį.[3]

Kas yra sistemiškas žmonių žudymas?


Vienas Andriaus Bielskio teiginys yra vertas išskirtinio dėmesio – pasak jo, komunistai nevykdė sistemiško žudymo. Galimi du paaiškinimai: arba filosofas žodį „sistemiškas“ vartoja kažkokia tik jam vienam suprantama prasme, arba tiesiog dar nespėjo pasidomėti Lietuvos istorija. Minėtas požiūris šokiruoja kiekvieną, net ir diletantiškai nutuokiantį apie mūsų šalies neseną praeitį. Nekeista, kad Bielskis sulaukė pasipiktinimo reakcijų.4 Vis dėlto manyčiau, kad šis teiginys nėra toks trivialus ir nereikšmingas, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, jis tik prastai artikuliuotas, todėl ir verčia susiimti už galvos. Sistemiško žudymo sąvoka yra fundamentali, tiek apibrėžiant genocidą, tiek nusikaltimus žmogiškumui, todėl svarbu ją kuo detaliau apsvarstyti.

Pirmiausia, sakydamas, kad bolševikai nežudė sistemiškai, Bielskis, regis, nenori pasakyti, esą jie žudė spontaniškai, t. y. neturėdami plano ir neorganizuotai. Jis neteigia, kad, pavyzdžiui, Rainių miške žudynes surengė girti raudonarmiečiai iš neturėjimo ką veikti. Bielskio teiginys labiau sukasi ne apie kaip nors savitai suvokiamą „sistemiškumą“, bet apie pačią „žudymo“ sąvoką. Jis rašo: „patologiškas Stalino režimas naikino politinius oponentus ir tuos, kuriuos laikė klasiniais priešais“, tačiau pabrėžia, kad Sibiro ir Kazachstano lageriuose „nebuvo masinio žmonių naikinimo dujų kamerose“.

Čia svarbu priminti, kad Romos Statutas nemini kokio nors žudymo būdo ar metodo, kuris būtų neįtrauktas į grupę veiksmų, klasifikuojamų kaip genocidas ar nusikaltimai žmogiškumui. Ar žmonės sušaudomi, ar sudeginami, ar sugrūdami į dujų kameras, ar kaip nors kitaip nužudomi – tarptautinės teisės dokumentai, o ir baudžiamasis kodeksas, to neišskiria, bent jau tol, kol nė vienas nužudymo būdas nėra apibrėžtas kaip žiauresnis už kitus. Manau, Bielskis tai supranta. Iš tolesnių filosofo išvedžiojimų aiškėja, kad jam rūpi pabrėžti ne patį žudymo metodą: „Gulagas veikė per ypatingai sunkaus, žeminančio, dažnai mirtinai sekinančio darbo lagerių sistemą, tačiau skirtingai nei Trečiojo reicho okupuotoje Lenkijos teritorijoje, juose žmonės nebuvo sistemiškai žudomi.“ Nors pripažįsta, kad „1932–1933 metais Ukrainoje vykęs badas buvo tiesiogiai susijęs su Stalino vykdyta prievartinės kolektyvizacijos politika“, tačiau teigia: „net sutinkant su griežčiausiomis šios tragedijos istorinėmis interpretacijomis (t. y. vadinant ją Holodomoru), būtų klaida Ukrainos badą ir tiesioginį žydų naikinimą vertinti kaip turintį tą patį veiksmo intencionalumo lygį.“

Taigi Bielskis bando tiesioginį sistemišką žudymą atskirti nuo netiesioginio sistemiško žudymo. Jis pripažįsta, kad Stalino represijos buvo sistemiškos, bet neigia, kad tos sistemiškos represijos prilygsta sistemiškam ir tiesioginiam žudymui, kokio griebėsi naciai. Tada reikėtų klausti, ar Bielskis yra teisus: (a) sakydamas, kad bolševikų negalima kaltinti sistemiškais tiesioginiais žudymais; (b) ar jis gali pateikti apibrėžimą, kuo tiesioginis žudymas skiriasi nuo netiesioginio; (c) ar jis gali paaiškinti, kodėl tiesioginis žudymas yra moraliniu požiūriu baisesnis už netiesioginį?

Jeigu kalbėsim apie žudymą sušaudant kaip apie paradigminį tiesioginio žudymo būdą, tai neteisinga būtų sakyti, esą komunistai nežudė sistemiškai ir tiesiogiai: Katynė ir Rainiai – tai tik du dažnai minimi pavyzdžiai šalia aibės kitų. Tiesioginį žudymą atskirti nuo netiesioginio, tokio kaip sąmoningas mirties sąlygų sudarymas, yra beveik neįmanoma, o jeigu ir įmanoma, tai neturi jokios įtakos moraliniam vertinimui. Ką reiškia „žudyti tiesiogiai“? Tarkim, atsakymas galėtų būti toks: žudikas tiesiogiai, t. y. savo rankomis, atlieka veiksmą, kuris sukelia kito žmogaus mirtį, o netiesiogiai žudyti reiškia tik sudaryti tam tikras sąlygas, numatant, kad tos sąlygos sukels mirtį. Bet jeigu aš uždarau žmogų į dujų kamerą (šią naikinimo formą Bielskis vadina tiesioginiu žudymu), tai, regis, irgi „savo rankomis“ neatlieku paties žudymo veiksmo, tik sudarau mirties sąlygas. Ir tada neaišku, kodėl holodomoras laikomas netiesioginiu žudymu. Juk elgesys, kai žmonės uždaromi į dujų kamerą, o po to paspaudžiamas dujų mygtukas, yra stulbinamai panašus į tą, kai iš žmogaus atimamas maistas ir įrankiai, o pasitraukti ten, kur galėtų įsigyti kitus įrankius ir prasimaitinti, jam neleidžiama. Tai koks gi tas skirtumas tarp „paties veiksmo“ ir „sąlygų sudarymo“? Ir kodėl sąlygų sudarymas nėra veiksmas?

Na, bet, tarkime, Bielskiui pavyktų mus įtikinti, kad ir holodomoras, ir vasariškai apsirengusių, į gyvulinius vagonus suvarytų žmonių išvežimas prie Lenos žiočių priklauso netiesioginio žudymo kategorijai. Tačiau kodėl tokie veiksmai yra mažiau baisūs ar mažiau smerktini už sušaudymą, už naikinimą dujų kamerose? Bielskis užsimena apie skirtingą „veiksmo intencionalumo lygį“, jis mano, kad naikinimas dujų kamerose ar sušaudymas buvo labiau intencionalus nei „sąlygų sudarymas“ holodomorui ar tremtinių badmiriavimui ir šaltmiriavimui Sibire.

Nežinau, kaip intencionalumą supranta Bielskis, tačiau žinau, kaip jį traktuoja baudžiamasis kodeksas, taip pat ir Romos Statutas (30 straipsnis). Žmogaus nužudymas laikomas tyčiniu (padarytu su intencija nužudyti), jeigu žudikas nužudymo momentu kontroliuoja savo kūną, t. y. jeigu pistoleto gaiduką jis nuspaudžia ne kokio nors, pavyzdžiui, epilepsijos priepuolio ištiktas arba ne tada, kai jo alkūnę tyčia ar netyčia stumteli kitas asmuo, ir jeigu jis supranta, kad tam tikri jo veiksmai (tokie kaip pistoleto gaiduko paspaudimas) lems arba gali lemti kito žmogaus mirtį. Pavyzdžiui, jeigu aš nuspaudžiau gaiduką, kai tikrindama, ar ginklas veikia, nukreipiau šautuvą į dangų, bet nepamačiau, kad iš padebesių leidžiasi parašiutininkas, tada teisininkai sakys, kad tą parašiutininką aš nušoviau netyčia, t. y. be intencijos nužudyti žmogų.

Taigi, teisiniu požiūriu, sistemiškas žmonių žudymas su intencija nužudyti yra visi ne spontaniški, o planiniai ir organizuoti veiksmai, kuriuos įvykdę asmenys žinojo, kad dėl tokių veiksmų žus arba gali žūti žmonės, bet tų veiksmų nenutraukė, nors buvo fiziškai pajėgūs tą padaryti. Teigti, kad bolševikai, aptvėrę holodomorui pasmerktų ukrainiečių teritoriją ir atėmę iš jų viską, kas būtina, kad žmonės išgyventų, darė tai nekontroliuodami savo veiksmų arba nesuvokdami galimų padarinių, būtų absurdas.

O gal Bielskis nori pasakyti, kad tuo atveju, jeigu žūsta tik dalis žmonių, tai ir veiksmai buvo mažiau tyčiniai, mažiau numatantys mirtinas pasekmes? Lygindami su įvykiais Ruandoje, galėtume priminti, kad Tribunolas seksualinę prievartą tyčiniu sistemiško naikinimo veiksmu pripažino todėl, kad didžioji dalis grupiniu būdu išprievartautų moterų buvo apkrėstos ŽIV. Kitaip tariant, sistemiško naikinimo intencija vis tiek buvo įžvelgta, nors mirtina liga susirgo ne visos išprievartautos moterys. Tai kodėl Lietuvos gyventojų trėmimus ar pasmerkimą sekinančiam darbui gulaguose reikėtų vertinti kaip netyčinį naikinimą, argumentuojant tuo, kad žuvo ne visi tremtiniai ir gulagų darbininkai?

Taigi kalbėti apie mažesnį veiksmų intencionalumo lygį, tarsi sušvelninantį bolševikų veiksmus, nėra pagrindo. Į teisinį intencionalumo apibrėžimą puikiausiai telpa ir „tiesioginis“ žudymas, ir tremtys, ir gulagas, ir holodomoras.

Tai ką bando įrodyti Bielskis? Gal, kalbėdamas apie mažesnį komunizmo nusikaltimų intencionalumą, jis turi omenyje skirtumą, kurį kai kurie filosofai įžvelgia tarp sąvokų „nužudyti“ ir „netrukdyti numirti“ ar „leisti numirti“ (killing and letting die)? Tipiškas tokio „netrukdymo numirti“ pavyzdys būtų, jeigu matydami avarijos sunkiai sužalotą žmogų abejingai praeitume pro šalį, nors turime veikiantį mobilųjį telefoną ir galime be vargo iškviesti sužeistajam medicinos pagalbą. Kai kurie filosofai mano, kad toks abejingas elgesys prilygsta žmogžudystei, bet yra ir tokių, kurie laikosi priešingos nuomonės. Tai gal Bielskis mano, kad stalinistai, panašiai kaip tas abejingas praeivis, tiesiog paliko žmones „suktis“ kaip kas išmano neįmanomomis išgyventi sąlygomis, bet tai darydami bent jau nenorėjo jų sunaikinti?

Tačiau atvejai, klasifikuojami kaip „netrukdymas numirti“, daro prielaidą, kuri čia visiškai netinka. Tai prielaida, kad žmogus, apkaltintas „netrukdymu numirti“, nėra atsakingas nei už „ nužudymo veiksmą“, nei už sudarymą sąlygų, kurios pasmerkė mirčiai. Juk minėtas abejingas praeivis nesukėlė avarijos. Tačiau badu numarinti ukrainiečiai, kaip ir tie, kurie mirė gulaguose, anaiptol nebuvo abejingumo ar neatsakingumo aukos, nes tokios baisios gyvenimo sąlygos jiems buvo sudarytos sąmoningai ir tyčia. Nužudymas (homicidas) kaip abejingo ar neatsakingo elgesio pasekmė yra konkrečiai apibrėžta baudžiamojo kodekso kategorija, bet į ją tikrai netelpa jokie minėti bolševikų veiksmai.

Jeigu jau užsiimame nužudymo būdų rūšiavimu, tai vertėtų prisiminti ir tokį rūšiavimą, kurį paprastai pripažįsta visi baudžiamieji kodeksai – žmogžudystė yra laikoma ypač sunkiu nusikaltimu, jeigu auka prieš mirtį buvo kankinama. O šiuo atžvilgiu bolševikai, regis, pranoko nacius. Sunku įsivaizduoti baisesnę mirtį negu lėtas kankinamas išsekimas nuo bado, nepakeliamo darbo, šalčio ir negydomų ligų, matant, kaip mirties šešėlis vis labiau temdo brangiausių žmonių veidus, ir žinant, kad niekuo negali padėti nei jiems, nei sau…

Kodėl yra būtina sulyginti komunizmo ir nacizmo nusikaltimus


Iki šiol mūsų diskusija sukosi apie patį komunizmo ir nacizmo nusikaltimų sulyginimą, tokio sulyginimo pagrįstumą. Išdėsčiau poziciją, kad nėra jokio objektyvaus moralinio ar teisinio pagrindo, kad tie nusikaltimai nebūtų sulyginti ir pasmerkti kaip vienodai kraupūs. Dabar norėčiau pasvarstyti, kodėl mums, Lietuvai ir visai Europai, toks sulyginimas yra būtinas ir netgi esminis žingsnis bendros Europos vizijos link.

Veikale „Baudžiamojo kodekso permąstymai“ (Rethinking Criminal Law) George’as P. Fletcheris, vienas įtakingiausių teisės teoretikų, teigia: jeigu norime suvokti teisę, ypač tą jos dalį, kuri apibrėžia ir aprašo nusikaltimus, pirmiausia turime suprasti iškiliausią šios teisinės srities bruožą – tai bausmė ir nusikaltėlio nubaudimo procesas.[4] Pasak Fletcherio, JAV teisės supratimas yra toks: jeigu reikalaujama bausmės, visada implikuojama, kad padarytas nusikaltimas, kita vertus, jeigu koks nors veiksmas įvardijamas kaip nusikaltimas, iš to visada išplaukia ir teisė siekti, kad nusikaltėlis būtų nubaustas.

Įdomu, kad pati lietuvių kalba pabrėžia bausmės ryšį su nusikaltimu. Anglakalbiai turi „nusikaltimų kodeksą“ (criminal law), o lietuviai – „baudžiamąjį kodeksą“. Nusikaltimo ir bausmės neatsiejamumą patvirtina ir vokiečių kalba (Strafrecht). Taigi, nors reikalauti nusikaltimų sulyginimo ir reikalauti (vienodos) bausmės yra du skirtingi dalykai, vis dėlto pats nusikaltimų sulyginimas – dėl nusikaltimo sąvokos fundamentalaus ryšio su bausme – būtų tolygus pripažinimui, kad panašių nusikaltėlių aukos turi teisę reikalauti panašių bausmių.

Vis dėlto, nors pati nusikaltimų sulyginimo prasmė yra neatsiejama nuo bausmės prasmės, mūsų svarstomu atveju būtent bausmė, tiksliau klasikinė jos funkcija, neatrodo pati svarbiausia. Modernūs teisiniai-filosofiniai diskursai išskiria dvi bausmės funkcijas – tai atpildas už padarytus veiksmus (desert) ir tolesnių nusikaltimų prevencija (deterrence). Prevenciją galima suprasti dvejopai: kaip nukreiptą į tuos, kurie nusikaltimus jau padarė ir reikia užkirsti kelią, kad jų nekartotų, arba kaip nukreiptą į galimus nusikaltėlius, nes reikia „atbaidyti“ juos nuo noro peržengti normas. Akivaizdu, kad didžioji dauguma komunizmo nusikaltėlių nesulauks atpildo, kaip ir jų aukos – teisingumo, nes ir vienų, ir kitų mažai bėra tarp gyvųjų. Be to, bausmėms įvykdyti reikėtų Rusijos bendradarbiavimo, o ši šalis, SSRS paveldo perėmėja, per artimiausius dešimtmečius, net jei to reikalautų Europos Sąjunga, vargu ar imsis kokių nors atgailos veiksmų. Išskyrus vieną kitą atvejį, bausmė ateitų per vėlai, taigi atpildas nėra įmanomas. Tuo nenoriu pasakyti, kad nusikaltimų sulyginimo procesas neturi svarbios praktinės ir dvasinės prasmės. Tiesa, prasmė šiuo atveju yra labiau susijusi su nusikaltimų pasmerkimu kaip simboliu negu su realia bausme.

O kodėl nusikaltimų sulyginimas turėtų būti reikšmingas Vakarų Europai?


Čia vėl norėčiau grįžti prie Fletcherio, kuris apmąsto įvairias bausmės funkcijas, tarp jų ir tą, kurią įvardija kaip koreguojančią (corrective).[5] Bausmė, kaip nusikaltimo koregavimas, siekia, kad nusikaltėlis kentėtų taip, kaip kentėjo jo auka arba aukos šeima.[6] Fletcheris nurodo, kad ši koreguojanti bausmės funkcija yra tiesiogiai susijusi su bibliniu bausmės funkcijos supratimu. Remdamasis žymaus hebrajų, romėnų ir biblinės teisės tyrinėtojo Davido Daube’o darbais, Fletcheris rašo, kad, biblinės kultūros požiūriu, „žmogžudys kontroliuoja aukos kraują“, todėl žmogžudys turi būti nužudytas tam, kad aukos kraujas galėtų grįžti pas Dievą, kaip tai esą įvyktų natūralios mirties atveju.[7] Pasak Fletcherio, biblinė bausmės prasmė atspindi senovinę archajišką bausmės funkcijos supratimo tradiciją, kurios išeities taškas yra aukos kančia, o bausmė – atpildas už ją. Iš biblinės bausmės logikos seka ir tai, kad bendruomenė, kurios pareiga nubausti žudiką, to nepadariusi tampa kalta dėl to, kad sutrukdė „išlaisvinti aukos kraują“. Pasak Fletcherio, šis vaizdinys, pagal kurį nusikaltimas yra aukos kraujo kontrolė, šiandien galėtų būti interpretuojamas kaip metafora – nusikaltėlis užvaldo auką ir aukos šeimą: „Nusikalstamas elgesys įtvirtina nusikaltėlio pranašumą jo aukos ir aukos šeimos, jei nusikaltimas yra žmogžudystė, atžvilgiu.“ [8] Bausmė panaikina aukos ir jos šeimos „užvaldymą“, atstato lygybę tarp aukos ir nusikaltėlio, versdama nusikaltėlį iškęsti tokias pačias kančias, kokias patyrė jo auka. Fletcherio teigimu, viena iš bausmės funkcijų yra išreikšti solidarumą su auka ir jos šeima, vienas iš būdų pasakyti: „Jūs ne vieni. Mes stojame jūsų pusėn prieš nusikaltėlį.“ Fletcheris daro išvadą, kad šiandien aktuali biblinės metaforos prasmė ta, kad visuomenė, kuri neatlieka pareigos nubausti kaltuosius, tampa nusikaltėlių bendrininke. Tokiu būdu ji išsižada aukų ir įtvirtina nusikaltėlio dominavimą.[9] Bausmės taikymas – priešingai – išreiškia bendruomenės solidarumą su auka. Būtent šiame kontekste Fletcheris pateikia Rytų europiečių siekimą nubausti komunistinius nusikaltėlius, kad pelnyta bausmė sustiprintų bendruomenės solidarumą.

Tokio pobūdžio samprotavimai šiuolaikinės teisės teorijos diskursuose yra itin reti. Bausmės kaip atpildo supratimas apskritai darosi nepopuliarus, jau nekalbant apie bausmės interpretaciją per Biblijos prizmę. Vyrauja pragmatiškos bausmės tikslo koncepcijos, susijusios su visuomenės apsaugojimo idėjomis, su vadinamąja „socialine higiena“ (H. L. A. Harto terminas)[10]. Tuo svarbiau, kad tokias mintis išsako asmenybė, kurios reputacija tarp šiuolaikinių anglakalbių teisės teoretikų yra jau vos ne kultinė. Ir būtent šios Fletcherio mintys, man atrodo, adresuotinos Vakarų Europai. Komunizmo ir nacizmo nusikaltimų sulyginimas prasmingas tuo atžvilgiu, kad tai sustiprintų Europos solidarumą. Kol Vakarų Europos valstybės nesutiks žengti šio žingsnio, tol jos iš esmės vertins Rytų Europos valstybes kaip nepriklausančias ES bendruomenei. Pasak Fletcherio, atmesdama komunizmo ir nacizmo nusikaltimų sulyginimo idėją, Vakarų Europa nesisolidarizuoja su Rytų Europa, nestoja jos aukų pusėn ir tokiu būdu netgi tampa simboline nusikaltimų bendrininke. Atmesdama nusikaltimų sulyginimo idėją, Vakarai parodo, kad Rytų Europos prisijungimas jiems reiškia ne ką daugiau negu naują rinką savo prekėms parduoti.

Europiečiams reikėtų kada nors išmokti pamoką, kad kiekviena pozityvi idėja turi savo negatyviąją pusę, net pats moraliausias tikslas gali pasiekti momentą, kai jo vardu imama trypti žmogaus teises. Nuo to momento, kai toks lūžis įvyksta, gera idėja virsta savo priešybe. Svarbu suvokti ir tai, kad idėjas koreguoja, galimą tragišką jų lūžį paskatina dar ir skirtingas istorinis kontekstas, ir skirtingi asmenys, kurie toms idėjoms atstovauja. Ir atsitinka taip, kad vienoje pasaulio pusėje tam tikra politinė jėga sukyla prieš magnatų diktatą, o kitoje – tokio pat pavadinimo politinė jėga tarnauja piniguočių interesams…

O ką komunizmo ir nacizmo nusikaltimų sulyginimas reikštų Rytų Europai? Savaime suprantama, mums jis yra dar reikšmingesnis ir labai įvairiais aspektais, ypač išskirčiau vieną – manau, kad pagrindinė to reikšmė Rytų Europai yra susijusi su vadinamuoju „procedūriniu teisingumu“.

Filosofai ir teisės teoretikai išskiria dvi teisingumo formas – tai substancialusis (substantial justice) ir procedūrinis teisingumas (procedural justice). Procedūriniam teisingumui priskiriami, be kita ko, ir tokie dalykai kaip nešališkas teismas, teisė būti išklausytam ir ginamam advokato, būti teisiamam pagal pripažintus standartus. Tipišku procedūrinio neteisingumo pavyzdžiu yra laikoma Franzo Kafkos romane „Procesas“ aprašyta situacija: herojus išgyvena tikrą košmarą žinodamas, kad yra teisiamas, bet jis nežino kuo yra kaltinamas, ir neturi galimybių tai išsiaiškinti. Procedūrinio teisingumo akimis, teisingos gali būti net „drakoniškos bausmės“ ar kitokie nepamatuoti ir morališkai neproporcingi sprendimai. Tarkim, valstybė praktikuoja žiaurias bausmes, kurios substancialiojo teisingumo požiūriu yra visiškai neadekvačios. Bet, jeigu tos bausmės yra taikomos visiems be išimties už tokį patį nusikaltimą, tada jos vis tiek yra teisingos, žvelgiant iš procedūrinio teisingumo pozicijų. Pavyzdžiui, daugumai iš mūsų turbūt atrodys, kad pakarti žmogų už tai, kad jis pavogė dešimt litų, yra neteisinga. Bet, jeigu mirties bausmė taikoma visiems be išimties, kas sąmoningai ir piktybiškai pavogė dešimt litų, vis tiek galima tvirtinti, kad procedūriškai šalies teisinė sistema yra teisinga.

Teisinės valstybės pagrindams procedūrinis teisingumas yra, ko gero, svarbesnis už substancialųjį teisingumą. Ten, kur nėra procedūrinio teisingumo, visuomenės struktūra yra paremta fundamentalia piliečių nelygybe. Nors ši teisingumo rūšis negarantuoja visų humanistinių principų, ji garantuoja piliečių lygybę prieš įstatymą. Tai ir yra svarbiausia priežastis, kodėl būtina sulyginti komunizmo ir nacizmo nusikaltimus – tai lems Rytų Europos valstybių ateitį Europos šalių bendrijoje. Pagal procedūrinio teisingumo logiką vieno nusikaltimo auka jausis pažeminta, jei kito nusikaltimo auka, kurios patirtoji skriauda atitinka tą patį baudžiamojo kodekso straipsnį, bus labiau ginama, o jos skriaudikas labiau smerkiamas. Atmetusi komunizmo ir nacizmo nusikaltimų sulyginimą ateities Europa bus pasmerkta tapti dviejų rūšių piliečių visuomene – įstatymas vienus gins mažiau, o kitus daugiau. Net jei bus pasiekta lygiateisiškumo kitose srityse, nesant tolygaus komunizmo ir nacizmo nusikaltimų pasmerkimo, Rytų europiečiai bus antrarūšiai, morališkai mažiau vertingi subjektai.

Mykolo Romerio universiteto docentas, Vilniaus Universiteto Tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės instituto direktorius Dainius Žalimas apeliuoja būtent į procedūrinį teisingumą teigdamas: „Teisingumo principas reikalauja vienodai traktuoti nusikaltimus, kurie vienodai teisiškai kvalifikuojami (neatmetant to, kad faktinės šių nusikaltimų aplinkybės ir priežastys, žinoma, skiriasi), t. y. būtina vienodai moraliniu ir teisiniu požiūriu pasmerkti, vertinti ir traktuoti visus genocido nusikaltimus, žmoniškumo nusikaltimus ir karo nusikaltimus, kad ir koks režimas būtų už juos atsakingas, ir nepaisant to, kas yra konkretūs nusikaltimų vykdytojai ir kokia ideologija šių nusikaltimų vykdymas buvo grindžiamas.“[11] Žalimas taip pat atkreipia dėmesį į tą aplinkybę, kad aukos statusas ir jos teisė į teisingumą nesikeičia, priklausomai nuo to, ar ji buvo genocido, nusikaltimų žmoniškumui, nusikaltimo prieš taiką ar tiesiog karo nusikaltimo auka: „Bet kokia skirtingų totalitarinių režimų aukų diskriminacija yra nepriimtina demokratinėje visuomenėje ir nesuderinama su europinėmis teisingumo, žmogaus teisių, teisinės valstybės ir demokratijos vertybėmis.“

Kalbant specifiškai apie Lietuvą, dar reikėtų pabrėžti, kad, šalia procedūrinio teisingumo, komunizmo nusikaltimų pasmerkimas ir oficialus moralinis ir teisinis jų įvertinimas kaip tolygių nacizmo nusikaltimams atvertų nors ir nedidelę, bet vis dėlto galimybę, kad prasidės bent jau šiokia tokia Lietuvos desovietizacija. Žalimas rašo: „Niurnbergo principų universalumas taip pat implikuoja tų pačių teisinių standartų taikymą sprendžiant susijusius su totalitarinių režimų nusikaltimais klausimus; tuo pačiu ir komunistinių režimų nusikaltimų neigimas neturėtų būti toleruojamas, kai netoleruojamas nacistinių režimų nusikaltimų neigimas.“ Taigi, reali nusikaltimų sulyginimo pasekmė būtų ta, kad bent jau būtų galima siekti, kad, pavyzdžiui, tokie istorikai, kurie neigia Lietuvos okupaciją, kitus prieš mūsų tautą ir valstybę padarytus nusikaltimus, netektų įtakingų profesorių ar dekanų postų.

Pražiopsota desovietizacija leido įsigalėti kairiesiems ir atvedė prie to, kad nepriklausomoje Lietuvoje labai išplito fenomenas, kurį apibūdinčiau kaip lituanofobiją – ji pasireiškia kaip lietuvių patirtų kančių ir represijų neigimas, tyčiojimasis iš pasipriešinimo kovų, apskritai iš Lietuvos istorijos.

Lietuva, regis, tampa vienintele Europos Sąjungos šalimi, kurioje lituanofobija yra nebaudžiama. Bet kur kitur tokį elgesį būtų galima apskųsti pagal straipsnį, draudžiantį praktikuoti ksenofobiją. Bet lietuviai lietuviams Lietuvoje juk nėra „svetimi“, tad lituanofobų traukti baudžiamojon atsakomybėn kaip ir neišeina…

Panašu, kad Lietuva neranda savyje jėgų užkirsti kelio agresyviai brukamai lituanofobijai, kaip ir kadaise nebuvo pajėgi sustabdyti iš pradžių bolševikų skverbimosi, o vėliau lituanocido. Esant tokiai situacijai, glaudesnis bendradarbiavimas su ES institucijomis ir bendros iniciatyvos su kitomis Rytų Europos valstybėmis galėtų būti vienintelis (paskutinis?) kelias sustabdyti lėtinę Lietuvos valstybės destrukciją.

[1] Andrius Bielskis, Nepripažinę Holokausto neprisiimsime atsakomybės už šią tragediją, www.delfi.lt, 2010 gruodžio mėn. 10 d. Kiti Bielskio teiginiai taip pat paimti iš šio straipsnio.

[2] Eglė Samoškaitė, Emanuelis Zingeris: Komunizmo nusikaltimai nepasmerkti, nes sovietai nesijautė nugalėti, www.delfi.lt, 2009 kovo mėn. 24 d.

[3] Tiems, kurie nori geriau suprasti, kaip tam tikri iš pažiūros prožydiški veiksmai ir teiginiai gali būti antisemitiniai pagal savo prasmę ir logiką, siūlyčiau perskaityti žymaus žydų kilmės kanadiečio, filosofijos profesoriaus Michaelo Neumanno knygą The Case Against Israel (2005).

[4] George P. Fletcher, Rethinking Criminal Law, Boston, Toronto, Little, Brown and Company, 1978, p. 409.

[5] George P. Fletcher, Punishment versus Treatment, In: Basic Concepts of Criminal Law, New York, Oxford: Oxford University Press, 1998, p. 25–42.

[6] Ten pat, p. 37.

[7] Ten pat, p. 37. (The view in biblical culture, as one leading scholar argues, was that a manslayer acquired control over the victim’s blood; the slayer had to be executed in order to release the blood, permitting it to return to God as in the case of a natural death.)

[8] Ten pat, p. 37. (Criminal conduct establishes the supremacy of the criminal over the victim and, in the case of homicide, the victim’s family.)

[9] Ten pat, p. 38. (When we fail to prosecute and punish a known violent offender, we all become complicitous in maintaining the victim’s state of subservience.)

[10] Hartas turėjo omeny tokius plačiai paplitusius šiuolaikinės teisėsaugos veiksmus kaip „sandorius“ su nusikaltėliais, siūlant jiems laisvę mainais už vertingą informaciją apie jų sėbrus. (Herbert Lionel Adolphus Hart. Punishment and Responsibility. Essays in the Philosophy of Law Oxford University Press 1973.)

[11] Dainius Žalimas, Lietuva – ne vieniša, siekdama vienodo totalitarizmo nusikaltimų traktavimo, www.delfi.lt, 2011 sausio mėn. 6 d.

Pakoreguota ir papildyta teksto versija skelbta www.propatria.lt.

Pirminis šaltinis: Kultūros barai

Komentarai
http://www.balsas.lt/komentarai/588567/ ... i-apacioje

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Vas 2013 14:46 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Z.Baumanas: Mes visi nenumaldomai virstame maišytų populiacijų būriais


http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... d=60636133

„Kultūros barai“
2013 m. vasario 23 d. 11:00

Su knygų „Likvidi meilė“, „Vartojamas gyvenimas“, „Modernybė ir Holokaustas“ autoriumi, VDU garbės daktaru Zygmuntu Baumanu, kuris vadinamas gyvu sociologijos klasiku, kalbasi Tomas Kavaliauskas.

- Kadangi mudviejų pokalbio tema yra Vidurio Rytų Europa (Rytų Europą traktuojant kaip šalis, nepriklausančias ES, o Vidurio Europą – kaip išplėstą Milano Kunderos konceptą Central Europe, apimantį Baltijos valstybes Europos Šiaurėje ir Kroatiją, Slovėniją Pietuose), norėčiau pradėti nuo klausimo, kas yra disidentas šiame regione?

Ar sutiktumėte su Václavo Havelo teiginiais, išdėstytais knygoje „Begalių galia“, kad ideologinės priespaudos sąlygomis disidentas kalba tiesą, nes negali gyventi mele?

Ar tai reiškia, kad asmenų, prieštaraujančių oficialiajai politinei ideologijai, Vidurio Europos šalyse, tokiose kaip Lenkija ar buvusi Čekoslovakija, būta tik iki 1989-ųjų, kol demokratija visiems suteikė žodžio laisvę?

Gal disidentai – tai tokia „žmonių rūšis“, kuri gali reikštis tik Rytų Europoje, kur Lukašenka ir Putinas toliau smaugia pliuralizmą?

Ar totalitarinis režimas yra privaloma disidentizmo sąlyga?

To klausiu, turėdamas omenyje „raudonąją baimę“ McCarthy’o eroje, kai „demokratinėse“ JAV žmonės buvo persekiojami už komunistines pažiūras...

Ar tai išimtis iš taisyklės?


- Plaukti prieš srovę, ypač tą, kuri labai stipri, visada yra sunku – tai priverčia griežti dantimis, mankštinti raumenis, demonstruojant tvirtą charakterį ir geležinius nervus.

„Ideologinė priespauda“ nėra reiškinys, būdingas vien Lukašenkos ar Putino šalims.

Skiriasi tik bausmės, taikomos už atkaklų teigimą to, ką žmogus laiko tiesa. Vienu atveju rizikuojama išnykti gulage, kitu sulaukiama niekingo priekabiavimo iš daugiau ar mažiau slaptų valstybės tarnybų, o trečiu sužlugdoma karjera arba prasideda nešvarūs žygiai prieš nepaklusnų asmenį, pasipila vieši įžeidimai.

Visada žmonės, ginantys tiesą, kuriai nepritaria valdžios struktūros ar „daugumos nuomonė“, rizikuoja netekti ko nors vertingo ir gyvybiškai svarbaus: gyvybės, garbingo vardo, socialinės padėties… Ryžtis tokiai netekčiai reikia drąsos.

Kas Martino Lutherio stiliumi sako: Ich kann nicht ánders, tas turi būti pasirengęs paaukoti save. Nuklydimas nuo viešpataujančios nuomonės (nesvarbu, ar ji viešpatauja taikydama prievartą, ar įtikinėjimus, grasindama ginklais ar pasitelkdama protą) nėra ramaus gyvenimo receptas.

Visi priklausome homo eligens rūšiai, ir jokios nepalankios aplinkybės negali atimti iš mūsų pasirinkimo teisės arba atleisti nuo asmeninės atsakomybės už tai, ką pasirinkome. Vienomis aplinkybėmis pasirinkimas atrodo lengvesnis, reikalauja mažiau sąnaudų, o kiti pasirinkimai atima daug ir nežada jokio atlygio.

Pirmuoju atveju plaukiama pasroviui, antruoju – prieš srovę.

Štai kodėl disidentizmas pagal apibrėžimą yra mažumos dalykas... Dauguma žmonių daugeliu atvejų pasirinktų mažiau rizikos ir pavojų keliantį gyvenimą – negalintys meluoti, tiesiog tylės. Išsiskirs iš „tylinčios minios“, ryždamiesi pasakyti, ką galvoja, vos keletas žmonių (juk manipuliavimas pasirinkimo galimybe vadinamas „socialine tvarka“)...

Visoms visuomenėms visais laikais reikia savų disidentų. Ir kiekviena dauguma prasidėjo nuo mažumos... J

ei nebūtų žmonių, kurie išdrįsta plaukti prieš srovę, nebijodami, kad bus „suskaičiuoti“, iki šiol gyventume urvuose...

- Pasak Vladimiro Tismaneanu, „Solidarność“ retorika ir Lecho Wałęsos autoritetas iki 1989-ųjų buvo nekvestionuojami, bet po pirmosios Wałęsos prezidentavimo kadencijos lenkai jau vėl norėjo permainų ir balsavo už buvusį komunistą.

Ar universalus politikos dėsnis, kad tai, kas gerai iki revoliucijos – net aksominės, – nebeveikia po jos?

Ar ši problema veda mus prie filosofinio dualizmo, kurį apibrėžė Machiavelli’s: politinius idealus būtina atskirti nuo kasdienybės realpolitik. Net Platonas abejojo, ar įmanoma sukurti tobulą valstybę.

Ką Jūs manote apie antikomunistų intelektualų (ar aktyvistų) ir buvusių komunistų tiek Lenkijoje, tiek visoje Vidurio Rytų Europoje tarpusavio santykius?


- Revoliucijos dažnai kaltinamos, kad žudo savo vaikus, bet šis kaltinimas nėra teisingas, be to, ir nerealus: juk be perstojo auga skaičius save vadinančių vaikais ir reikalaujančių gimimo liudijimo atgaline data...

Iš tikrųjų revoliucijos praktikuoja ne ką kita, o tėvažudystę (patys save pripažinusieji revoliucijos vaikais, neturėdami tėvų autoriteto, išplėšia teisę tikruosius paveldėtojus atskirti nuo atseit netikrų).

Bet yra ir kita be galo svarbi priežastis, kodėl po revoliucijos sugriūna koalicijos, kurias vienijo bendras tikslas.

Šiandien policentrinių ir individualizuotų visuomenių koalicijos tendencingai jungiasi ad hoc ir tik „vieno klausimo“ dėlei.

Taip yra todėl, kad apsiribojant vienui vienu klausimu lengviau pasiekti sutarimo tarp visų ar daugumos visuomenės grupių.

Skirtingi interesai, sukrečiantys konfliktai nuslepiami, kad koalicija galėtų išlikti tol, kol pasieks deklaruojamą tikslą.

Kai tas tikslas (dažniausiai nutraukiant susitarimus, kuriuos dauguma visuomenės grupių, nors dėl labai skirtingų priežasčių, laiko įžeidžiamais, arba atsikratant „netinkamų“ asmenų) pasiekiamas, jau nebėra priežasties būti kartu ir bendradarbiauti. Tada išryškėja interesų kaktomuša...

Štai kodėl dauguma revoliucijų visuomenę taip dažnai nuvilia – nusivylimas tuo didesnis, kuo labiau „porevoliucinė praktika“ skiriasi nuo prieš tai buvusios vizijos.

Juk po to, kai dingsta pradinė casus belli, tolesnę įvykių eigą lemia jau visai kiti galių santykiai.

Tai, kas po regimo triumfo nutiko devyniems milijonams „Solidarność“ narių arba masėms, per aksominę revoliuciją užėmusioms Vaclavske Namesti, nusistebėtinai nuosekliai atsikartoja visose mūsų laikų Tahriro aikštėse... [Tahriro, arab. Išsivadavimo, aikštė buvo pagrindinė Egipto revoliucijos įvykių 2011 m. arena, – red.]

- Tranzitologai magiškuosius 1989-uosius laiko perėjimo iš komunizmo į demokratiją ir laisvąją rinką metais.

Parašyta aibė knygų apie postkomunistines transformacijas.

O ar galima šiame kontekste aptarti buvusių disidentų virsmą viešaisiais intelektualais?

Nei Václavas Havelas, nei Lechas Wałęsa po Berlyno sienos griuvimo nebebuvo disidentai. Be to, abu įgijo aukščiausią politinę galią.

Kas įvyksta, kai diktatūros laikų disidentas tampa viešuoju mąstytoju ar kalbėtoju demokratijos sąlygomis, t. y. kai jo tapatybė ir statusas taip smarkiai pasikeičia?

Ką šie didieji disidentai prarado ir ką laimėjo, tapę oficialiais politiniais lyderiais? O gal geriausia tiesiog sustoti tinkamu metu?


- Apibendrinimai čia nepadės...

Buvusių disidentų antikomunistų likimas susiklostė skirtingai: kai kurie iš jų įsitaisė galios koridoriuose, kiti toliau prekiauja tuo, kas kritiškam jų protui ir nepriklausomam charakteriui geriausiai tinka.

Nueita ir kitais keliais – šie dažniausiai yra anų dviejų komponentų mišinys.

Kai kurie buvę disidentai negalėjo rasti sau vietos naujojoje realybėje ir tiesiog išnyko iš viešumos – jie prisimenami vis rečiau, tik per sukaktis ir šventes, jei apskritai kas nors juos prisimena.

„Sustoti tinkamu metu“, kaip Jūs siūlote, žinoma, yra protingas patarimas, tačiau sunku nuspręsti, ar jau atėjo tas „tinkamas metas“.

Tikiuosi, man pritarsite, kad tai esminis ir neišsprendžiamas klausimas, skirtingai vertinamas skirtingų teisėjų!

Problemą apsunkina tai, kad išvados dėl „tinkamo meto“ arba dėl to, kas atrodo „pernelyg anksti“ ar „pernelyg uždelsta“, dažniausiai daromos jau po įvykių.

Paskui jos keletą kartų revizuojamos, vykstant jau naujiems įvykiams, o tada galbūt atrandama tai, ko niekas nelaukė, nesitikėjo ir net nenumatė. Taip yra įkliuvę keletas karštakošių vertintojų, o skuboti jų vertinimai apvirto aukštyn kojomis...

- Adamas Michnikas yra vienas iš intelektualų, kurie remia atlaidumo idėją praeities atžvilgiu. Erazmus kalboje jis sakė:

„Mąstau apie savo tėvą. Jo vardas Ozjaszas Szechteris. Jis buvo žydas komunistas
, o aš esu lenkas antikomunistas. Jis buvo išmintingas ir sąžiningas žmogus, tačiau pasirinko klaidingą gyvenimo kelią, nes komunizmas – tai klaidingas kelias. Dėl komunistinių pažiūrų jis buvo įkalintas ir kankinamas prieškarinėje Lenkijoje. Jam teko praleisti aštuonerius metus kalėjime dėl komunizmo. Aš kalėjau šešerius metus dėl antikomunizmo. Tačiau svarstau, ar teisingą kelią pasirinko tie, kurie įkalino mano tėvą ir jį kankino.“

Anot Michniko, kaltinimai dėl praeities neturi pabaigos, tad turėtume paprasčiausiai liautis kaltinę. Žinodamas, kokia sudėtinga buvo Vidurio Rytų Europos istorija, manau, kad šis angeliškas atlaidumas yra svarbus ne tik individualiems žmonėms, bet ir tautoms, antraip vėl teks grįžti prie teritorinių ginčų.

Tačiau žmogaus prigimtis nėra angeliška.

Skirtingos šalys turi skirtingas nuostatas, susijusias su istorine jų praeitimi, su atminties politika.

Kaip manote, ar Michniko pozicija yra pernelyg utopinė, kad būtų įgyvendinta realybėje?

Ar įmanoma sukurti tokią sėkmingą transkultūrinę paneuropietišką atminties politiką, kad galėtume baigti tarpusavio ginčus dėl praeities traumų?


- Ar Michniko vizija yra „pernelyg utopinė“, kad galėtų būti įgyvendinta?

Nebūtinai. Šen bei ten ji buvo puikiai pritaikyta ir pasirodė esanti nuostabiai vaisinga (tik palyginkite Nelsono Mandelos ir Roberto Gabrielio Mugabe’s praktikas...).

Be to, kaip atrodytų mūsų gyvenimas, jo moralinė kokybė ir svetingumas žmonijai, jei visa tai nebūtų nuolat kritiškai peržiūrima?

Tai išjudina iš snaudulio, kuris apima dėl pasitenkinimo savimi, ir užkerta kelią naujiems paklydimams arba sugrąžina prie sveiko proto, pasitelkiant utopijas…

Atmintis ir užmarštis yra siamo dvynės. Jų negalima atskirti...

Visų atmintis linkusi atsirinkti, ji negali būti kitokia – jei tuo abejojame, pasvarstykime apie tragišką atminties stebuklą – istoriją, aprašytą didžiojo Jorge’s Luiso Borgeso (Funes the Memorious).

Atmintis būna tik selektyvi.

Protu atliekamą atranką, kokias nuodėmes atsiminsime, o kokias ištrinsime iš atminties, lemia naudos lūkesčiai. Dažnai toji nauda apskaičiuojama trumparegiškai arba pasirodo esanti kontroversiška, ginčytina.

Trumpai tariant, atmintis turi ir gerų, ir blogų savybių. Nešdami šios dviprasmės dovanos naštą, esame pasmerkti nuolatos pasirinkti, o kartu prisiimti atsakomybę už savo pasirinkimo pasekmes.

Esame priversti dėti pastangas, kad pasirinktume teisingai ir deramai, deja, negalime pasiremti eindeutig [aiškiomis, nedviprasmiškomis, – red.] algoritmų taisyklėmis. Vadovautis tokiomis taisyklėmis būtų gal kur kas blogiau, negu ieškoti pagalbos utopinių idealų šviesoje.

- Transkultūrinė paneuropietiška atminties politika – tai blogos naujienos nacionalistiškai nusiteikusiems politikams ir istorikams, kurie tautinę tapatybę grindžia praeities neteisybėmis arba buvusiais imperiniais užmojais.

Jei šalies ar tautos tapatybė nėra fiksuota, ji yra verčiau hermeneutinė interpretacija, nesiorientuoja į galutinę tiesą (pavyzdžiui, Gianni’s Vattimo net vieną savo knygos skyrių pavadino „Nihilistinis hermeneutikos pašaukimas“).

Vadinasi, Lietuvos arba Lenkijos tapatybė gali būti konstruojama ir rekonstruojama, atsižvelgiant į vis naujas interpretacijas?

Kita vertus, šmėsčioja likvidžios, takios tapatybės, neturinčios nugarkaulio, pavojus.

Poreikis priklausyti tam tikrai etninei grupei ir kultūrai yra nenuneigiamas.

Europoje šiandien tvyro didelė įtampa tarp multikultūralizmo projekto ir nacionalistinių nuostatų, dėl to jau kyla net riaušės.

Tad ar įmanoma rasti aristotelišką aukso vidurį tarp interpretacinės tautinės tapatybės, vengiant iš anksto nustatytų bei fiksuotų prasmių, ir žmonių poreikio priklausyti tam tikrai valstybei ar tautai?


- Kaip rašiau naujojo „Likvidžios modernybės“ leidimo įvade, atėjo metas kolektyvinei mūsų atminčiai priminti faktą, kad bekonfliktis, abipusiai naudingas skirtingų kultūrų koegzistavimas buvo laikomas norma ištisus šimtmečius, iki visai nesenų laikų taip buvo ir daugelyje vadinamosios Vidurio Europos geografinių vietų.

Prisiminus Titą Livijų, istoriką, knygos „Ab Urbe Condita“ autorių, Romos imperijos iškilimas nuo kuklios pradžios iki ekumeninio statuso ir šešių šimtmečių viešpatavimo buvo siejamas su pavergtiems užkariautų žemių žmonėms suteiktomis piliečių teisėmis ir galimybe užimti aukščiausius postus besiplečiančioje šalyje, kartu leidžiant jiems garbinti savo dievus, kuriems buvo suteiktos lygios teisės Romos panteone.

Romos tradicija gerbti skirtingas kultūras ir konvencijas, palaikant gyvenimo formų įvairovę, o ne vienovę (solidarumo siekiant ne todėl, kad, deja, yra skirtumų, o būtent todėl, kad skirtumų yra), leido imperijai klestėti.

Kai Vakarų Europa pasinėrė į kruviną ir destruktyvų religinį karą, sėdama neapykantos sėklą, reikšminga Europos dalis į Rytus nuo Elbės sugebėjo atsiriboti nuo brolžudiškų žudynių, saugodama religinės tolerancijos (iš čia kyla avant la lettre kultūra ir bendruomenė) paveldą.

Nuostabi alternatyva vestfalinei sistemai – Lenkijos ir Lietuvos sandrauga, Lenkijos ir Lietuvos valstybė, garsėjusi savo dosnumu kalbinėms, religinėms, etninėms mažumoms, užtikrinusi jų savivaldą, kultūrinę tapatybę visoje savo teritorijoje ir išvengusi kraujo praliejimo, ištikusio kitą Europos dalį – Vakarus, kur žaizdoms išgydyti prireikė ilgų amžių.

Deja, padalijimai, įvykdyti išbadėjusių kaimynų – kalbu apie dinastines monarchijas, pritvinkusias atvirų ir užslėptų tautinių ambicijų, – sudavė mirtiną smūgį šiai unikaliai Lenkijos ir Lietuvos sandraugai.

Kultūrinės autonomijos, laimingos daugumos ir nelaimingos mažumos buvo priverstinai rusifikuotos Rytuose, gal netgi dar negailestingiau germanizuotos Vakaruose, tą lydėjo nuolat įsiplieskiantys religiniai karai, kaip antai antikatalikiški ortodoksų ir liuteronų išpuoliai.

Tik Pietų regionai, aneksuoti monarchijos, kuri laikėsi panašių principų kaip Lenkijos ir Lietuvos sandrauga, išvengė tokio skaudaus likimo.

Istorijos knygos vertina modernią istoriją, ex post facto rėmusią tolerancijos principus, tačiau nėra abejonės, kad kultūrinė netolerancija neatsiejama nuo dviejų pagrindinių, glaudžiai tarpusavyje susipynusių fenomenų – tai tautos prabudimas ir valstybės kūrimas.

Tautinės kalbos stengėsi uždusinti, pripažinti neteisėtais lokalius dialektus, valstybinė bažnyčia reikalavo suvaržyti religines „sektas“, o „tautinė atmintis“ kvietė išstumti lokalią ir kolektyvinę atmintį.

Tik viena didi Europos monarchija, esanti arti geografinio Europos centro, priešinosi šiai populiariai tendencijai iki pat Pirmojo pasaulinio karo.

Tai buvo etninis ir kultūrinis židinys, vadovaujamas iš Vienos, to meto Europai padovanojęs žavinčių ir toli siekiančių filosofijos, psichologijos, literatūros, muzikos ir dramos kūrinių.

Neatsitiktinai būtent čia atsirado teorija, tiksliau sakant, politinės integracijos programa, paremta tautinės ir asmeninės autonomijos postulatu (persönlich Prinzip, kaip pasakytų Otto Baueris, žymus to principo skleidėjas).

Remdamasis Karlo Rennerio esė/manifestu „Staat und Nation“, marksistinis rašytojas Otto Baueris knygoje „Die Nationaliatenfrage und die Sozialdemokratie“, išleistoje po aštuonerių metų, minėtą postulatą vadina būdu organizuoti tautas ne kaip teritorinius kūnus, bet kaip laisvas individų asociacijas, t. y. atskirti arba išlaisvinti tautos egzistenciją nuo išankstinių teritorinių reikalavimų, o politinę integraciją atsieti nuo tautinės tapatybės.

Panašų principą suformulavo ir skleidė Bundo narys Vladimiras Medemas, savo esė „Socialdemokratija ir tautinis klausimas“, publikuotoje jidiš kalba 1904 m.,
primindamas Lenkijos ir Lietuvos sandraugą.


Be kitų dalykų, Medemas siūlė, kad „esamų tautų piliečiai susivienytų į kultūrines organizacijas kiekviename šalies regione“, teigė, kad „kiekvienas valstybės pilietis priklauso tautinei grupei, kurios pasirinkimas būtų paliktas asmeninei preferencijai, o ne kontroliuojančiam administraciniam kūnui.“

Šie postulatai ir viltys tapo vienomis iš Pirmojo pasaulinio karo aukų.

Per nugalėtojų susitikimą Versalyje, Woodrow Wilsonas, atnaujindamas Vestfalijos 1648-ųjų sutartį ir jos idėjas iškeldamas iki bendrų taisyklių, paskelbė nedalomą tautos suverenitetą jos teritorijoje, remiantis universaliu žmogiškumo principu (tai kėlė nerimą Hannah’i Arendt, suvokusiai, kad „maišytų populiacijų būriai“, tokie įprasti Balkanuose, tačiau išsibarstę po visą Vidurio Rytų Europą, visiškai nedera su tokiu principu kaip ein Volk, ein Reich).

Bet netgi Wilsono neišmanymas arba jo arogancija negalėjo sustabdyti kitos lengvabūdiškos ir trumpalaikės koegzistavimo formos, kuri vis dėlto tiko tokiai tikrovei, kai etnokultūrinių diasporų archipelagai suartėja ir susikryžiuoja, – tai Jugoslavijos forma.

Bet ir šios pastangos nesulaukė didesnės sėkmės.

Apsibrėžiant Bosnijos parametrais, – tai regionas, turintis ilgalaikę taikaus sugyvenimo tarp įvairių etninių ir religinių grupių patirtį, o tokia margaspalvė aplinka vis dėlto buvo labai reikalinga, norint išlikti.

Ši aplinka buvo sugriauta, įnirtingai vykdant etninį valymą, ir čia esama aukščiausių Europos pareigūnų kaltės. Juk būtent Helmutas Kohlis neapdairumo akimirką pražūtingai leptelėjo, kad Slovėnija verta nepriklausomybės, nes ji yra etniškai homogeniška.

Šis teiginys interpretuotas (be abejo, Kohlio intencija buvo ne tokia) kaip oficialus leidimas išstumti kitus, juos išžudyti...

Atrodė, kad europiečių gyvenimas juda nesustabdomos diasporizacijos link, didėjo tikimybė, kad visi Europos regionai taps „maišytų populiacijų būriais“.

Aptariant naujausius demografinius pokyčius, spėjama, kad Europos Sąjungos gyventojų skaičius (šiuo metu apie 400 milijonų) mažės ir per ateinančius penkiasdešimt metų nusmuks iki 240 milijonų, todėl bus nebeįmanoma gyventi taip, kaip norime ir mėgstame gyventi dabar.

Demografų teigimu, jei ES šalyse neapsistos bent 30 milijonų svetimšalių, Europos sistema nebegalės išlikti. Jei tame yra nors kiek tiesos, privalome pasirengti tokiam galimam scenarijui (visa ta košė su tragiškomis pasekmėmis užvirė dėl piktnaudžiavimo principu ein Volk, ein Reich), nes jis gali paveikti visą žemyną. Pasikartosiu: mes visi nenumaldomai, tiesa, skirtingu greičiu, virstame tuo, ką Hannah Arendt pavadino „maišytų populiacijų būriais“.

Neseniai duotame interviu vienam Irano doktorantui teigiau, kad šiuo metu vos kelios valstybės, nepaisydamos to, kad jų ištekliai nepakankami, gali pačios apginti ar skatinti tenykštę kultūrą ir savo tapatybę globaliame kontekste, susidurdamos su informacijos greitkeliais, apjuosusiais planetą. Ši užduotis tampa kiek lengvesnė, surėmus pečius – Europos Sąjunga yra tas šarvas, po kuriuo kiekvieno jos nario tautinė tapatybė turi didesnes galimybes išlikti negu tuo atveju, jeigu šalys būtų paliktos pavieniui kontempliuoti save.

Galėčiau pridurti, kad, judėdami iš vienos Europos valstybės į kitą, migrantai nebepatiria kančių dėl lojalumo ar priverstinės asimiliacijos, – tai jau nėra iššūkis tautinei jų tapatybei. Būti lenku Londone ar Lidse galima taip pat lengvai kaip Varšuvoje ar Poznanėje... Esu tikras, kad tas pats galioja ir lietuviams!

Kaip europiečiai, mes jau gyvename tokiomis sąlygomis, kokias įsivaizdavo Ritteris, Baueris ir Medemas, net jeigu, skendėdami 1648-ųjų Vestfalijos sutarties šešėliuose, vis dar nepriimame jų teorijos...

- Mano paskutinis klausimas yra ankstesniojo pratęsimas – vienas iš didžiausių iššūkių, kuriant bendrą daugianaratyvinę Europos istoriją, yra tai, kad politinė ir kultūrinė Vidurio Rytų Europos valstybių tapatybė yra susijusi su tam tikromis politinėmis datomis, kurių nauja interpretacija dekonstruotų stabilų, fiksuotą, patogų, tradicinį savęs suvokimą.

Pavyzdžiui, Baltijos šalys vis dar ginčijasi su Rusija dėl 1945-ųjų gegužės 9-osios – ar ši data reiškia išvadavimą, ar okupaciją.

Ar sutiktumėte, kad dabarties simbolinį mąstymą persekioja praeities šmėkla, trukdydama laisvai narplioti nacionalistiškai sumegztus atminties mazgus?


- Šis klausimas iš tikrųjų yra ankstesniojo tęsinys, tiksliau pasakius, jo performulavimas. Vadinasi, atsakymą galima numanyti iš ankstesnio atsakymo.

Kadangi visų atmintis yra selektyvi, įvykių iš to paties telkinio atranka gali smarkiai skirtis – tą lemia nesuderinami atsirenkančiųjų interesai, todėl tokių interpretacinių susidūrimų, kaip vertinant Gegužės 9-ąją, neįmanoma išvengti.

Vienintelis kelias iš šios kontroversijos, regis, bus Hanso-Georgo Gadamerio „susiliejančių horizontų“ perceptas: verčiau praktika, kildinama iš naujos aplinkos, negu teorinis argumentas, einantis pirma jos.

Šiaip ar taip, turime ilgalaikę perspektyvą, kurią kontroliuoja greičiau socialiniai ir politiniai įvykiai negu filosofinė analizė ir disputai.

Kol kas reikia pripažinti: iš tikrųjų stinga sprendimų, kurie tenkintų abi puses, tačiau tai nereiškia, kad turime liautis ginčijęsi. Dar mažiau tai reiškia, kad taip ir padarysime...

- Dėkoju už pokalbį.

„Kultūros barai“

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... &com=1&s=1

lenkų žydas
2013-02-23 11:43


II pasaulinio karo metu pabėgo iš Lenkijos į SSSR, tapo iki panagių komunistu, tapo politiniu instruktoriumi, kai kam buvo vos 19 metų.

Spec. saugumo korpuse dirbo tas žydelis kaip spec informatorius.

Jam buvo atimta Lenkijos pilietybė, jis išnešė kudašių į Izraelį, ten, kur jo ir vieta. Jo trys dukterys gyvena Izraelyje.

KAM MUMS ČIA REIKIA ŽINOTI APIE TĄ ŽYDĄ?

Ir dar su jo spec pastabom?

Žydai juk neturi savo žemių, netusi savo tėvynės, ji, toji žydyja, ir griauna visas pasaulio populiacijas.

Žygeivis
2013-02-23 13:24


Žydai visame pasaulyje ieško, gaudo ir baudžia savo tautos naikintojus.

O lietuviai vietoje to, kad darytų tą patį - ieškotų, gaudytų ir baustų Lietuvių tautos naikintojus, garbina ir aukština visokius lietuviašaudžius - tokius kaip šitas senas emgėbistas - enkavedistas Zigmundas Baumanas.

Juk tai užkietėjęs emgėbistinis niekšas, daugybę metų tarnavęs sovietų okupantams jų saugume, pats asmeniškai karo ir pokario metais naikinęs lenkų ir lietuvių partizanus bei jų rėmėjus.

Ir tai jokia ne paslaptis - apie tai viešai pateikta daugybė archyvinių dokumentų, tačiau mūsų "tolerastiški" politikai ir "žiniasklaidininkai" apsimeta, kad nieko apie tai nežino, tyli lyg jų burnos būtų užsiūtos...

Retorinis klausimas - kaip manote, koks kiltų klaikus "hajus" visame pasaulyje, jei dabar koks nors aktyvus žydšaudys būtų taip išgarbintas Lietuvos žiniasklaidoje, kaip jau seniai garbinamas šitas lietuviašaudys (beje, pono Leonido Donskio senas aktyvus globėjas ir rėmėjas)?

A.
2013-02-23 14:47


Ei, juk čia tas kruvinasis Lenkijos budelis, NKVD-istas majoras Z.Baumanas. Kuris po karo gaudė ir kankino antisovietinius lenkų partizanus?

Ir tą veikėją delfiai mums siūlo, kaip moralinį autoritetą, postringaujantį apie antikomunistinius disidentus?


Geriau tas Tomas Kavaliauskas būtų paklausęs to Baumano, kiek disidentų po karo jis savo rankomis nušovė ir kiek dar šiaip nukankino, tada jo atsakymas būtų buvęs kompetentingas.

Jis juk disidentų gaudymo specialistas...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 9 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 19 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007