Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 02 Geg 2024 15:33

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 20 Sau 2007 00:08 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Radikalūs demografiniai pokyčiai kelia galingą nacionalizmo bangą

2007-01-19, Vytautas Plečkaitis

http://www.lrytas.lt/?data=20070119&id= ... 740&view=4

    Šiandien Europoje gyvena apie 680 mln. gyventojų, o Afrikoje – 900 milijonų. Afrikos gyventojų skaičius iki 2050 metų gali išaugti visu milijardu ir siekti 1,9 mrd. žmonių.

    Žinant, kad ir dabar Europos gyventojų prieaugis daugiausia didėja iš pietų ir arabų pietryčių, ateityje galima tikėtis dar didesnio šių tautų, jų kultūros bei su ja susijusios islamo religijos antplūdžio į Europą.

    Tiesa, Vakarų Europos gyventojų skaičius iš dalies pasipildo taip pat emigrantais iš Vidurio bei Rytų Europos.

    Žinoma, labai norint, tą antplūdį būtų galima pristabdyti. Bet Vakarų Europos valstybėms iškyla visai ne retorinis klausimas, kas dirbs „juodžiausius“ darbus, kas uždirbs pensijas senstančios Europos dabartinėms ir ateinančioms kartoms? Juk europiečių gimstamumas yra vienas mažiausių pasaulyje o socialinės išmokos – didžiausios.

                          Kvietėme emigrantus, o atvyko žmonės

    Šis posakis priklauso žinomam rašytojui ir kovotojui dėl žmogaus teisių Maksui Frischui (1911-1991). Rašytojas norėjo pasakyti, kad emigrantai lygiai tokie patys žmonės kaip ir vietiniai ir jie atvažiuoja ne tik dirbti, bet ir gyventi visavertį gyvenimą. Anksčiau ar vėliau jie turės įgyti tas pačias teises kaip ir kiti tos šalies piliečiai.

    Tačiau verta pastebėti, kad didėjant emigrantų skaičiui ir ne europinės kultūros svoriui senajame žemyne, pastebimas nacionalizmo atbudimas. O iš kitos pusės - bandymas užsidaryti savo religinėse ar tautinėse bendruomenėse.

     Austrijoje, Olandijoje, Belgijoje, šiaurės Vokietijos žemėse kasmet didėja rinkėjų skaičius, balsuojantis už nacionalistines politines partijas. Didžiojoje Britanijoje stiprėja Nacionalinė škotų partija, siekianti Škotijos valstybės savarankiškumo. Apie tai viešai prabilo būsimas premjero T.Blairo įpėdinis leiboristų partijoje ir būsimas premjeras G. Brownas. Beje, škotas.

     Nerimsta baskų judėjimas Ispanijoje. Nemaža katalonų taip pat norėtų atsiskirti, bet kol kas tenkinasi platesne autonomija Ispanijos sudėtyje. Šiaurės Airijos katalikai nepraranda vilties susijungti su Airija. Ką jau kalbėti apie Balkanus, kur nacionalizmas privedė prie karo ir masinių žudynių. Tik NATO ir ES ginkluotas įsikišimas atnešė taiką į šį regioną, nuo seno vadinamą Europos parako statine.

     Žinoma, dabar kylanti nacionalistinė banga neprilygsta praeito šimtmečio trečiajame dešimtmetyje kilusiam nacionalistiniam judėjimui nei savo mastais, nei pavojais. Demokratinės jėgos pakankamai stiprios, kad kontroliuotų situaciją minėtose šalyse, o ekonomika nerodo krizės požymių. Tačiau nerimauti yra dėl ko.

     Kaip pastebi žinomas vokiečių istorikas Hansas Ulrichas Wehleris, trečioji turkų karta, nors ir besimokanti vokiškose mokyklose ir kalbanti vokiškai, kur kas mažiau linkusi integruotis į vokišką kultūrą, nei jų tėvai ir seneliai. Ji taip pat kur kas daugiau prisirišusi prie islamos ir jo vertybių.

    Buvęs Vokietijos demografų susivienijimo pirmininkas Herwigas Birgas dėl radikalių demografinių pokyčių Europoje žvelgia labai pesimistiškai net į didžiųjų Europos tautų ateitį.

     Jis pranašauja, kad po 50 metų dėl didelio emigrantų antplūdžio Vokietijos socialinės gerovės valstybė tiesiog subyrės.

     Kaip rašo Šveicarijos „Neue Zuricher Zeitung“, net Izraelis dėl sparčiai didėjančio arabų skaičiaus savo valstybėje priėmė nepopuliarų politinį sprendimą pasitraukti iš Gazos ruožo, kurį jis kontroliavo nuo 1967 metų ir leisti čia kurtis palestiniečių valstybei. Tai padaryta baiminantis, kad demokratiškoje žydų valstybėje visai legaliai ir netrukus gali įsigalėti arabai.

     JAV, skirtingai nei Europos šalių, gyventojų skaičius didėja ir jau pasiekė 300 milijonų. Jungtinės Valstijos yra iš esmės išsprendusios rasinio, nacionalinio bei religinio pobūdžio problemas. Visos tautos bei rasės JAV taikiai sugyvena, tapdamos JAV tauta - amerikiečiais. Tačiau ir galingiausia pasaulio valstybė savo pietines sienas atitveria galinga tvora nuo Meksikos, kurios gyventojai nesustabdomai traukia į JAV. Integracijos galimybės nėra begalinės ir Jungtinėms Valstijoms.

     Neseniai manyta, kad globalizacija galinti panaikinti nacionalizmo grėsmes pasaulyje. Dabar šios tezės neklaidingumu daugelis abejoja. Patirtis rodo, kad globalizacija savaime negali pašalinti nei nacionalizmo grėsmių, nei valstybių ar net ištisų civilizacijų izoliacijos. Nors pati globalizacija kaip šiuolaikinis reiškinys yra tiesiog neišvengiama realybė.

                             Rytų slavams gresia demografinė krizė

     Rytų Europoje gyventojų tankis visada buvo mažesnis nei Vakarų Europoje. Pirmiausia dėl mažiau palankesnių gyvenimui geografinių sąlygų ir menkesnio pragyvenimo lygio. Pavyzdžiui, kur kas mažesnėje pagal plotą Olandijoje gyvena net penkis kartus daugiau gyventojų nei Lietuvoje.

     Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais dėl gimstamumo kritimo bei emigracijos grėsmingai mažėja Vidurio ir Rytų Europos gyventojų, taip pat ir Lietuvoje.

     Ties demografinės katastrofos riba atsidūrė Rusija ir iš dalies Ukraina. Rusijos prezidentas savo metiniame pranešime buvo priverstas pripažinti, kad Rusijoje šiuo metu gyvena vos 143 mln. gyventojų. Tai daugiau nei dvigubai mažiau nei Jungtinėse Valstijose.

      Ištisi kaimai ir miesteliai Rusijos gilumoje liko be gyventojų. Iki šio amžiaus vidurio Rusijos gyventojų skaičius gali nukristi žemiau 100 milijonų. Todėl didžiausią savo plotu pasaulio valstybę pagal gyventojų skaičių gali pralenkti net Turkija ir Vokietija. Pirmoji - dėl didelio gimstamumo savo šalyje, antroji - dėl imigracijos. Rusijoje yra ne tik mažas vaikų gimstamumas, bet ir labai aukštas mirtingumas. Čia vyrai vidutiniškai gyvena tik 58 metus, 13 metų mažiau nei moterys.

      Neatsitiktinai Rusijos valdžia vilioja savo tautiečius grįžti iš užsienio ir net žymiai padidino išmokas už gimusį vaiką. Bet informacijos apie grįžtančių skaičių iš Europos šalių neteko aptikti. Matyt, nelabai yra norinčių.

      Tačiau, kita vertus, didėja kinų skaičius Rusijos pasienyje su Kinija. Apie jų skaičių oficialios statistikos taip pat nėra. Dėl šių, o taip ir dėl kitokio pobūdžio priežasčių Rusijoje taip pat pastebimai didėja nacionalistinės nuotaikos, kurios net daro įtaką jos vykdomai užsienio politikai.

      Dideliais tempais mažėja ir Ukrainos gyventojų. Dar prieš dešimt metų jų buvo daugiau kaip 50 milijonų, o 2004 metais tebuvo 47 milijonai. Ateityje išliks ryški ukrainiečių mažėjimo tendencija, jei nebus imtasi radikalių priemonių gimstamumui didinti.

                               Kinijos problemos - kitokios

     Komunistinės Kinijos vadai džiaugiasi, kad jiems pavyko sulėtinti gyventojų skaičiaus augimą. Tai pasiekta drastiškai ribojant vaikų gimstamumą ir leidžiant šeimai auginti tik vieną vaiką. Tačiau atsirado kinų visuomenės senėjimo problemos. Skirtingai nei Europoje, Kinijoje nėra sukurta socialinės rūpybos sistema, garantuojanti ilgą ir sočią senatvę. Apie 400 milijonų kinų priversti išgyventi be pensijų, pasikliaudami tik savo santaupomis ir artimųjų globa.

     Beje, daugelis trečiojo pasaulio šalių nežino, kas yra senatvės pensijos. Tačiau šiose šalyse gimstamumas kur kas didesnis už mirtingumą ir joms greičiau gresia gyventojų perteklius nei jų trūkumas.

                                         Prognozės ir paralelės

     Niekas negali tiksliai numatyti ateities, pasakyti pagal kokį scenarijų vystysis pasaulis ir Europa Jungtinių tautų duomenimis dabar pasaulyje gyvena 6.6 milijardo gyventojų , o šio amžiaus viduryje pasaulyje jau gali gyventi apie devyni milijardai žmonių.

     Vienų mokslininkų nuomone, tai gresia pasauline katastrofa, nes Žemė nebus pajėgi tokio gyventojų skaičiaus išmaitinti. Kiti mano, kad valstybių vadovai sugebės priimti tinkamus sprendimus ir žmonija išvengs nepageidaujamų padarinių bei kataklizmų.

      Prieš 200 metų gyvenęs britų mokslininkas Robertas Maltusas siūlė priimti gyventojų ribojimo įstatymą, nes manė, kad neribojamas žmonių didėjimas prives prie bado ir socialinių kataklizmų.

      Lozanos universiteto profesorius Hansas Ulrichas Jostas teigia, kad pasaulyje „triumfuoja nacionalizmas“, kad šūkiai apie civilizacijų karą jam primena XX amžiaus pradžią, kai daugelyje Europos šalių prasiveržė antisemitinės nuotaikos ir sparčiai augo didžiųjų Europos šalių nacionalizmas, galiausiai atvedęs prie Pirmojo pasaulinio karo.

      Šiandien požiūris į islamą Europoje labai panašus į europiečių požiūrį į žydus XX amžiaus pradžioje, mano profesorius. Ir tai kelia pavojų būsimam Europos stabilumui.

      Kita vertus, Europos musulmonų atsiribojimas nuo vietinių bendruomenių, jų nenoras integruotis į atvykusios šalies kultūrą arba jos ignoravimas, užsisklendimas savo getuose, radikalių judėjimų atsiradimas, verčia senuosius europiečius įtarinėti kitos kultūros bei religijos terpėje gyvenančius emigrantus. Galiausiai skatina nacionalistines nuotaikas.

      Žiaurios istorijos pamokos nepasikartos, jei iš jų bus pasimokyta. Jei ne tik krikščioniškoji, nors ir gerokai sekuliarizuota Europos visuomenė, stengsis suprasti ir toleruoti emigrantų kultūras, bet ir atvykėliai atsakys tuo pačiu atvirumu ir pakantumu, priims šimtmečiais kurtas Europos tautų tradicijas.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?data=20070119&id= ... 740&view=6

4. lidi 20:48 01-19      IP: 82.83.213.18

    Deja, labai klaidinga informacija apie JAV integracine politika. Taip, ten gyventoju skaicius dideja, nes Amerika isileidzia zymiai laisviau migrantus, negu Europos valstybes, suteikia galimybes dirbti ir uzdirbti. Bet ar gi tai uztenka integracijos problemai isspresti? Amerikoje migrantai gyvena savo tautinese " salose" , mazai turedami rysio su daugumos visuomene, o ka kalbeti apie juodaodzius, kurie savo getuose slepiami. Integracija vykdoma jegos principu: policine sistema, uz menkiausius nusikaltimus gresia ikalinimas. Sociologai skaiciuoja, kad iki 2050 metu 50% JAV gyventoju gyvens ikalinimo istaigose. Tai jus vadinate integracija? Australija kitu principu " integruoja" : neisileidzia neperspektyviu migrantu; nereikalingi migrantai paprasciausiai laikomi kaimyniniu salu getuose, nezmoniskomis salygomis.

8. buvome 21:40 01-19      IP: 87.247.88.98

    buvome pas draugus Londone per Kalėdas-viskas patiko , bet jau tautų maišalynė nemoku apsakyti.Kiek draugai pasakojo juodžiai išnaglėje nedirba tik pašalpom gyveną jei ką nors pasakai iš kart tu rasistas.Anglikosai patys jų bijo, nes gali juos i teismą paduoti dėl rasistinių pažiūrų .Tikrai lietuvėlėje nenorėčiau to matyti.

55. Eglė 11:19 01-20      IP: 84.32.130.109

   Šitai parašiau prieš 3 metus. Manau, galiu pakartoti, nes niekas nepasikeitė į gerąją pusę.

   *****************************************

   Laikas (jei ne per vėlu) vakariečiams būtų suprasti, jog šiuo metu pasaulyje susiklostė dvi visiškai skirtingos civilizacijos. Antroji, islamiškoji, mums yra visiškai svetima. Tai kaip kokie ateiviai iš kitos planetos. Mes net suvokti negalime jų mąstymo, jų yra visiškai kitas gyvenimo būdas bei mentalitetas.

   Tai tik iš išorės kiek panašūs i mus žmonės, bet iš tikro jie mums yra visiškai svetimi, kaip kokie aliensai iš žinomo filmo.

    Yra padaryta didžiulė ir nebepataisoma klaida, įsileidžiant juos gyventi kaimynystėje ar net savo namuose. Kaip sakoma, " process pošol": musulmonai gimdo po 10 vaikų, vietoje musiškių 1-2 ir kai kuriose Europos šalyse po 10 metų persvers demografinę situaciją savo naudai.

    Kilęs Olandijoje bruzdesys prieš musulmoniškąjį gaivalą atrodo juokingai, tai panašu i AIDS gydymą jodu tepant atsivėrusias opas. Laikas dirba ne mūsų naudai.

    Laikas būtų suvokti, jog negalima, tiesiog beviltiška kovoti demokratiškomis priemonėmis prieš nedemokratišką sistemą. Čia kaip tame anekdote: aš jam kad duodu, kad duodu kepure, o jis man tik kada-ne-kada basliu bum!

    Europiečiams, tame tarpe ir mums, reikia labai rimtai susimąstyti, kur juos atvedė Europos pseudodemokratija. Mūsų sukurtąją sistemą musulmonai labai sėkmingai panaudoja prieš pačius europiečius, o teisinė Europos sistema dirba ne mūsų, ji dirba atvykėlių naudai. Nebeslėpkime galvų į smėlį, nes bus per vėlu.

    Prisipažinkime patys sau, jog šie svetimieji, aliensai, be galo nekenčia mūsų ir mūsiškės civilizacijos. Vien besiilsinčių žmonių sprogdinimai Indonezijos kurortuose tą mums prikišamai rodo, o mes nenorime matyti.

60. Eglė 12:29 01-20      IP: 84.32.130.109

    Europiečių elgesys primena patarimą, kai taigoje sutikus lokį rekomenduojama griūti veidu žemyn ir apsimesti negyvu. Šis metodas gali suveikti (ir suveikia kartais), bet tik iki tol, kol lokys, aplink beslampinėdamas, neišalksta pakankamai.

69. Darius 13:33 01-20      IP: 84.46.160.33

    Visai teisingai pastebėta: "Visos tautos bei rasės JAV taikiai sugyvena, tapdamos JAV tauta - amerikiečiais."

    Taigi ir mes be nacionalizmo po kelių dešimtmečių tapsime ne lietuvių tauta, o kokia nors pabaltijo, europos ar dar kokia nors didžiaja tauta, neliks nei Lietuvos valstybės, nei lietuvių tautos.

    Jau dabar didieji kaimynai perrašo istoriją kaip kas nori, tiksliau kaip jiems yra naudinga pagal savo interesus, juk pagal juos ir Žalgirio mūšyje lietuvių nebuvo!, taip, kad turime pasirinkimą, ką paliksime po savęs, protėvių šimtmečius kurtą Lietuvos valstybę, ar tusčią vietą?

89. Eglė >>81> Pikasui 17:53 01-20      IP: 84.32.130.109

   Tai, ka visi vadina krikščionybės ir islamo priešprieša, de facto yra visai kas kita. Vyksta globalinis pasaulio pasidalijimas. Ir kiekviena civilizacija kovoja savais metodais, kas prisitemps didesnį antklodės gabalą.

   Mes, vakarų civilizacija, kurios (bent deklaruojama) pagrindinė vertybė yra žmogus, krikščionybės įtakoje stengiamės veikti teisiniame-humanitariniame lauke.

   Islamo civilizacijoje žmogus nėra pirmoje vietoje. Ten bendruomenė (tikratikių bendruomenė, pabrėžiu) yra pirmoje vietoje. Iš tos jų filosofijos natūraliai išplaukia jų savižudžiai o iš mūsų filosofijos išplaukia misijos ir ligoninės malarijos siaubiamuose kraštuose. Matote skirtumą?

   Tačiau eikime dar toliau. Mūsų civilizacija šiuo metu yra priėjusi kritinę ribą.

   Kaip labai teisingai sako ekologas Paulis Erlichas, " Aš niekaip negaliu suprasti, kodėl mes visi privalome dalyvauti globaliniame eksperimente, kiek gi Žemė gali išmaitinti žmonių." Reikia suprasti, kad mes jau NEBETELPAME Žemėje. Ritamės žemyn.

   Vienas pagrindinių civilizacijos rodiklių yra energijos suvartojimas vienam gyventojui. Tai va, SNO duomenimis šio parametro pikas BUVO 1970-75 metais. Važiuojame žemyn.

   Kalba dabar eina ne apie mistinį civilizacijų sugyvenimą. bet apie tai, kuri civilizacija išliks. Ir kiekviena veikia savo metodais. Bušas kariauja Irake, musulmonai baržomis plūsta į Siciliją. Kiekvienas savaip. Manyčiau, musulmonai daro gudriau.

91. Nacionalistas 18:10 01-20      IP: 82.135.159.65

   Ir krikščionybė, ir islamas, ir kitos tarptautinės religijos yra kosmopolitinės savo prigimtimi ir tikslais. Dabartinė situacija - tai elementari kova tarp šių religijų ir jų pagrindu susiformavusių kultūrų - kiekviena stengiasi išplisti pasaulyje kuo plačiau. Iš čia ir konfliktai.

   Beje, pasižiūrėkite kaip aršiai Rusijoje pravoslavų bažnyčia kovoja su katalikybės skverbimusi. O pas mus Lietuvoje būtent katalikų hierarchų reikalavimu Seimas atsisakė Ramuvą pripažinti tradicine lietuvių tautos religija.

   Konkurentus stengiasi sunaikinti visos religijos (ypač tarptautinės, kosmopolitinės) - tik įvairiais istoriniais laikotarpiais naudoja tam įvairias veiksmų formas.

90. Nacionalistas 18:00 01-20      IP: 82.135.159.65

    Autorius (ir nemažai komentatorių) naudoja " nacionalizmo" terminą nors nelabai supranta, ką jis reiškia. Laikas pagaliau atsisakyti sovietinių tradicijų iškreiptai aiškinti įvairius politinius terminus.

    Daugelis žmonių, išaugę sovietinės ir posovietinės propagandos metais, labai klaidingai suvokia terminą " nacionalistas" . Todėl siūlau paskaityti nacionalizmo apibrėžimą Vikipedijoje:

http://lt.wikipedia.org/wiki/Nacionalizmas

    Ten (nors tai ir keista), palyginus, labai neblogas straipsnis, kuriame aiškiai apibūdinta tikrojo nacionalizmo esmė - " Kiekviena tauta turi teisę gyventi savo nepriklausomoje valstybėje, įkurtoje istorinėje-etninėje šios tautos žemėje" : " Unikalią nacionalizmo kaip ideologijos šerdį sudaro tokie teiginiai: - pasaulis yra padalintas į tautas - kiekviena tauta turi teisę spręsti savo pačios likimą - tauta yra pagrindinis valdžios šaltinis Taigi nacionalizmo ideologija teigia, kad etninės ir politinės sienos turi sutapti."

    Kaip tik todėl nereikia painioti nacionalizmo su šovinizmu (ir jo vokiškaja atmaina - nacizmu), kurie pripažįsta teisę į savo valstybę tik " išrinktosioms" tautoms.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 22 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007