Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 02 Geg 2024 03:10

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 07 Spa 2013 18:45 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Rokiškis Rabinovičius. Tautininkai byra, bet šansų jiems lieka


http://rokiskis.popo.lt/2013/09/29/taut ... ent-184795

autorius Rokiškis

Žinot, su tais tautininkais ir žaliaisiais visokiais, kur prasidėjo prieš kelias dienas triukšmeliai dėl Tautininkų frakcijos susikūrimo (beje, kaip įprasta, spauda sureagavo su nuostabiais uždelsimais) – problema yra labai paprasta: Valstiečių ir Žaliųjų sąjunga savo esme yra socialistinė, netgi su visai raudonaisiais (Vitalijus Balkus, beje, vienas iš nedaugelio protingesnių) persimaišiusi politinė grupė.

Kai kam tai gali atrodyti, lyg kažkokia nesąmonė, tačiau šitaip atrodo tik tol, kol nepasižiūri į tautininkų tarpe vyraujančius požiūrius: šie irgi pakankamai nutolę nuo rinkos ekonomikos suvokimo ir linkę remtis ganėtinai socialistiniais (komandiniais ar klasiniais) konceptais. Kitaip tariant, ekonominis požiūris čia kardinaliai kairesnis, negu pas paksuolius, darbiečius ir socdemus.

Kad ir koks tas mielas vaikas būtų, niekas jam neduos spręsti rimtų dalykų, nes visi supranta, kad bardakas bus klaikus. Taip ir su partijomis, linkusiomis į socializmą.

Būtent todėl tautininkai ir pakliūna į spąstus: Tarpukaryje turėtas rinkos dėsnių suvokimas, kuris tuomečiams tautininkams buvo absoliučiai natūralus, dabar yra dingęs. Vietoje to – kažkokios postsovietinės žinios, kurios visiškai nesisieja su jokia ekonomine realybe. Gaunasi taip, kad daugelis tautininkų – visiški socialistai, įsivaizduojantys, kad ekonomika – tai kada iš vienų (blogųjų) atimi ir padalini kitiems (geriesiems).

Štai per tą galą ir gaunasi, kad Valstiečių ir Žaliųjų sąjunga gali prisijungti gabalą Tautininkų partijos: juk įsivaizdavimas, kaip reiktų tvarkytis – labai panašus. Giliau kabinant – tiesiog jokio įsivaizdavimo, išskyrus šūkius apie teisingą atimdinėjimą ir padalinimą.

Kažkodėl man tai primena kitą, ne tokį ryškų, tačiau irgi pastebimą procesą, vykstantį aplink tautininkus: nuo tautininkų prie nacionalsocialistų – vienas žingsnis. Ir tai yra būtent dėl socialistinio požiūrio, kuris ir yra nacionalsocializmo esmė (išties nacionalsocializmas – tai ne nacionalizmas, o tik socializmas, pridengtas nacionalistiniais šūkiais). O jau nuo nacionalsocialistų prie nacionalbolševikų – daugų daugiausiai pusė mažo žingsnelio. O vat čia jau ir komunistai, putinistai ir panašūs, kurie daro viską, kad tiktai kažkaip įsikabintų už nacionalistų, patraukdami šiuos nuo Vakarų link Rytų.

Pažvelgę į visas tokias problematikas, matome, kad visų bėdų priežastis yra viena: tautininkai neturi jokios aiškesnės ekonominės platformos, išskyrus kažkokius socializmus. Išspręsti tai būtų įmanoma labai lengvai, tiesiog ėmus dėlioti rinkos palaikymo priemones (parama smulkiam verslui, barjerų verslui šalinimas, rinkos dereguliacija kartu su deoligopolizacija, etc.) – visa tai kardinaliai pakeistų rinkėjų požiūrį ir kartu taptų neperžengiamu barjeru visokiems nacionalbolševikams ar kitoms grupėms, kurios norėtų tautininkus įtakoti.

Rinkėjai irgi nėra buki: per paskutinius rinkimus į Seimą nepraėjo nei viena realiai kairiąsias ekonomines pažiūras turinti jėga. Nei tie patys žalieji, nei tautininkai, nei frontas, nei dar kažkas. Socialistiniais aiškinimais netiki netgi tos bobutės, kurios reikalauja pensijų didinimo bet kokia sąskaita. Realų rinkėjų pasitikėjimą gauna tik partijos, kurios pagal savo ekonomines idėjas yra nuo centro (darbiečiai, paksuoliai, socdemai – visi ryškūs centristai, kovojantys už tai, kad nieko nekeisti) iki dešinės (konservai, liberalai – kovojantys už rinkos liberalizavimą). Trumpai tariant, išvados, į kur orientuotis – aiškios.

Visgi, nors ir atrodo, kad labai paprasta, bet aš abejoju, ar tautininkai sugebės susitvarkyti. Nes tam, kad nuslopintum socializmą ir sukombinuotum laisvos rinkos idėjas su nacionalizmu, reikia labai didelės politinės valios ir sveiko proto partijos viduje.

Visi (apie 70 komentarų) čia:
http://rokiskis.popo.lt/2013/09/29/taut ... ent-184795

Įdėsiu tik kelis savus ir su mano komentarais susijusius:

Žygeivis
Spalio 2nd, 2013 on 19:43


Jei norima apie ką nors rimtai diskutuoti, tai visų pirma vertėtų pateikti tikslius vartojamų sąvokų apibrėžimus. Pradedant čia dažnai vartojama sąvoka “tautininkas”.

As
Spalio 2nd, 2013 on 20:10


Taigi, kad sunkoka šitą sąvoką apibrėžti, nes šiuo vardu save vadina daug pakankamai skirtingas ideologijas turinčių žmonių, kurių vienintelis bendras vardiklis iš esmės yra nacionalizmas.

Žygeivis
Spalio 2nd, 2013 on 20:20


P.S.1. Bet kuriam Lietuvių tautininkui, nepriklausomai nuo to, kokiai partijai jis priklauso, ar apskritai yra nepartinis, pagrindinėmis vertybėmis yra Lietuvių Tautos, kalbos, tarmių, kultūros, gamtos, paveldo, šeimos ir doros išsaugojimas bei puoselėjimas Lietuvos Valstybėje, lietuvių etninėse žemėse ir išeivijoje.

Tautininkas visada priims sprendimus, atsižvelgdamas į tai, ar priimamas sprendimas padės ar pakenks šių vertybių išsaugojimui bei puoselėjimui.


Tai ir yra pagrindinis skiriamasis kriterijus, kuris ir parodo, ar asmuo iš tikrųjų yra tautininkas, ar tik skelbiasi esąs toks. :)


Tačiau jei asmuo sutinka paaukoti šias vertybes kitų - svarbesnių jam ar jo partijai (jos “elitui”) - vertybių labui (pvz., ekonominės gerovės siekiui, kokių nors religinių, socialinių, politinių ar ekonominių dogmų įsigalėjimui, sakykime visų rūšių imperijų šalininkų labai mėgstamam laisvam darbo jėgos, prekių, kapitalo judėjimui ir pan.), nors ir pakenkdamas aukščiau išvardintoms tautinėms vertybėms, tai toks asmuo nėra joks tautininkas.

P.S.2. Lietuvoje terminologinė painiava yra susijusi ir su Lietuvos politinės istorijos realijomis, nes tautininkais iki šiol dauguma žmonių laiko tik Tautininkų sąjungos - vienos konkrečios politinės partijos - narius.

Kaip tik todėl aš linkęs vartoti tarptautinį lietuviško žodžio “tautininkas” atitikmenį - “nacionalistas”, nes jis nėra žmonių sąmonėje automatiškai susiejamas tik su viena konkrečia partija.

Tiesa, ir šiuo atveju turime propagandinę problemą - sovietų imperijos (o prieš tai Rusijos imperijos) ideologai daugybę metų kalė, kad bet kuris “nacionalistas” (kurio pagrindinis siekis iš tikrųjų yra imperijos padalinimas į tautines valstybes) yra “imperinio šovinisto” atitikmuo.

Beje, šitą propagandinę mintį sovietai sugebėjo paskleisti ir Vakaruose, ypač vadinamųjų “kairiųjų” tarpe.

Kaip tik todėl dabartinėje Rusijos imperijoje “nacionalistais”, kaip taisyklė, save vadina rusų imperiniai šovinistai, siekiantys išsaugoti “jiedinuju i niedielimuju” imperiją, kaip ir dauguma vadinamųjų “baltųjų” pilietinio karo metais (šių “baltųjų” imperininkų “idėjiniais palikuonimis” yra daugybė įvairių dabartinių Rusijos “nacionalistinių” organizacijų).

Tiesa, būtent “raudonieji” ir išsaugojo šią supuvusią imperiją, nauju ideologiniu pagrindu sukurdami Sovietų imperiją (vadinamieji nacionalbolševikai kaip tik ir yra šios sovietinės “raudonosios” imperinės politikos aktyvūs tęsėjai).

O mūsiškiai “politologai” bei “politikai” šią imperinę, antinacionalistinę propagandą irgi aktyviai tebeplatina.

Tikrieji rusų nacionalistai siekia sukurti tautines rusų (“maskvėnų”, “naugardiečių” ir kitas) valstybes istorinėse rusų žemėse.

Iš tikrųjų tai būtų maždaug senosios baltų - šiaurinių galindų bei kai kurių jau seniai suslavėjusių finų genčių ir tautų (merių, meščerų, muromų ir kt.) žemės - šie tikrieji rusų nacionalistai tai puikiai žino ir save visai teisėtai laiko tiesioginiais šių senųjų baltų ir finų tautų bei genčių palikuonimis, nors ir nebekalbančiais savo protėvių kalbomis.

As
Spalio 2nd, 2013 on 20:30


Kadangi matau, kad iš esmės save laikote tautininku, būtų labai įdomu sužinoti apie jūsų ekonomines pažiūras.

Ar Lietuvos ekonomika turėtų remtis laisvąja rinka, vyraujančiu privačiu verslu, siekti kuo daugiau sukaupti kapitalo, pritraukti investicijas - tuo pačiu iš užsienio.

Ar visgi reikia stiprios valstybės, bandančios pasirūpinti kiekvienu, kad nebūtų turtingų ir vargšų, o stambiosios bendrovės turėtų būti valstybinės? Pavyzdžiui, ar reikia Lietuvai valstybinio komercinio banko?

Be to, ar Lietuva “turėtų užsidaryti savyje” ir bandyti savarankiškai pasigaminti kiek tik gali, importuoti kiek įmanoma mažiau ir eksportuoti kiek lieka produkcijos nuo vidinio vartojimo. Ar visgi ji turi aktyviai dalyvauti tarptautinėje prekyboje, importuoti tai ką apsimoka, o importą kompensuoti eksportu į tą patį užsienį?

Žygeivis
Spalio 2nd, 2013 on 21:07


Klausimai nėra tokie trivialūs, jog į juos būtų galima atsakyti trumpai ir nedviprasmiškai.

Ir priežastis akivaizdi.

Man, kaip idėjiniam tautininkui bei buvusiam matematikui, akivaizdu, kad turi būti sudaryta tikslo funkcija kiekvieno sprendimo priėmimui. Aišku ir kokie pagrindiniai kriterijai turėtų būti vartojami, priimant sprendimus įvairiais ekonominiais klausimais.

Problema tame, kad faktiškai neįmanoma optimizuoti sudarytas tikslo funkcijas. Nes nepaprastai daug įvairių tiksliai neįvertinamų bei apskritai dar nežinomų faktorių - tiek vietinių, tiek ir tarptautinių. Iš tikro tai turėtų būtų tikimybinės tikslo funkcijos, kurių realus atitikimas siekiamai įgyvendinti tikrovei irgi būtų tik tam tikros tikimybės.

Kaip tik todėl tokius klausimus turėtų labai rimtai nagrinėti įvairių sričių mokslininkų kolektyvai - o ne imti ir "iš lubų" pateikti atsakymą koks nors politikas ar partija.

Plačiau labai įvairiais klausimais (tame tarpe ir ekonominiais) kaip tik ir diskutuojama mano tvarkomoje svetainėje.

Aš laisvai leidžiu išsakyti savo mintis bei nuomones faktiškai bet kokių politinių, ekonominių, religinių ir pan. pažiūrų asmenims: nuo kraštutinių bolševikų-komunistų ir nacistų bei fašistų iki visokių "spalvų" bei "atspalvių" liberastų ir absoliučių antitautinių kosmopolitų, jei tik jie turi ką pasakyti ir nebijo tai daryti mano tvarkomoje svetainėje... :)

Kada vienoje vietoje sukaupiamos labai įvairios nuomonės bei vertinimai, galima jau daryti ir kažkokias rimtesnes išvadas - pvz., kam bus naudingas vieno ar kito sprendimo priėmimas ir kam jis pakenks...

Kaip tik todėl dažnai įkeliu ir įvairius įdomesnius straipsnius iš pačių įvairiausių pakraipų svetainių.

P.S. Tiksliau galėčiau pasakyti tik dėl valstybinio komercinio banko įsteigimo būtinumo.

Nes dabar jau visiškai akivaizdu, jog Lietuvos valstybinės įmonės, savivaldybės ir kitos "valdiškos" institucijos vis giliau klimpsta į milžiniškas skolas komerciniams bankams, priklausantiems užsienio valstybėms ir visokiems ne Lietuvos piliečiams.

O tai reiškia ir vis gilesnę politinę priklausomybę nuo neaiškių politinių bei kitokių jėgų, bei vis augantį nesavarankiškumą priimant ypač reikšmingus Lietuvių Tautai ir Lietuvos Valstybei sprendimus.

Žinoma, atskiri klausimai būtų kam, kokiomis sąlygomis ir kokiais kriterijais vadovaujantis toks valstybinis komercinis bankas turėtų teikti paskolas ir apskritai veikti.

Rokiškis
Spalio 3rd, 2013 on 06:34


Tai, ką kalbate apie tikimybines tikslo funkcijas -- tą savo esme sprendžia atrankos funkcija, liaudyje vadinama laisvąja rinka, kur per konkurenciją atrenkamos efektyviausios.

Dėl bankų -- yra viena gili problema, kuri normalaus sprendimo neturi: ir su komerciniais, ir su valstybiniais bankais yra paskiros skirtingos problemos, o su mišriais variantais -- irgi.

Žygeivis
Spalio 3rd, 2013 on 21:58


Rokiškis: "Tai, ką kalbate apie tikimybines tikslo funkcijas -- tą savo esme sprendžia atrankos funkcija, liaudyje vadinama laisvąja rinka, kur per konkurenciją atrenkamos efektyviausios."
-------------------------------------

Kalbant apie vadinamą "laisvą rinką", tai bet kuris ekonomistas jums paaiškins, kad niekur pasaulyje nėra tikrai laisvos rinkos - net ir vienos valstybės viduje, o ką jau bekalbėti apie tarptautines (tiksliau kalbant - tarpvalstybines) rinkas.

Rinka visada ir visur, visais laikais buvo ir yra daugiau ar mažiau suvaržyta įvairiausiais įstatymais, poįstatyminiais aktais, neoficialiais draudimais ir kt. metodais.

Ir akivaizdu, jog tai buvo ir tebėra daroma dėl labai konkrečių priežasčių - nes tai yra naudinga (arba nenaudinga) tam tikroms, realią įtaką valstybėse turinčioms politinėms - ekonominėms - finansinėms jėgoms.

Todėl apie jokią laisvą konkurenciją neįmanoma net svarstyti be šypsenos veide. :)

Todėl ir vadinamasis "efektyvumas" (naudojant bet kokį šito "efektyvumo" nustatymo kriterijų) yra "iškraipomas".

Žinoma, visų pirma visiškai neaišku, kokiu būtent kriterijumi (ar jų kompleksu) remiantis jūs nustatote vienų ar kitų priimamų politinių sprendimų (o būtent apie tai mes čia kalbame) pasekmių (politinių, socialinių, ekonominių, finansinių, geopolitinių ir t.t.) efektyvumą?

Panašu, kad jūs vieninteliu kriterijumi laikote būsimo gauto pelno dydį, tačiau tokiu atveju pirmas klausimas akivaizdus - kas būtent tą pelną gaus?

Pvz., jokia ne paslaptis, kad pas mus jau nemažai metų politiniai sprendimai, priimami bankų reguliavimo sferoje, visų pirma ypatingai naudingi Lietuvos bankiniame sektoriuje įsigalėjusiems skandinavų bankams. :)

Bet ar tai naudinga Lietuvių Tautai ir Lietuvos Valstybei, aš jau nekalbu apie įvairiausias atskiras Lietuvos ir Lietuvių Tautos socialines grupes?

Lygiai taip pat galima panagrinėti bet kurio Seimo priimto įstatymo, Vyriausybės nutarimo, ministerijų ir departamentų priimtų poįstatyminių aktų, savivaldybių tarybų sprendimų, merų potvarkių ir kt. realias pasekmes - tiek Valstybei, tiek Tautai, tiek ir konkrečios socialinės grupės ar tam tikros savivaldybės teritorijoje gyvenantiems žmonėms.

Apskritai, akivaizdu, kad priimant bet kokius sprendimus visada bus "laimėtojai" bei "pralaimėjusieji".

Ir netgi optimizuojant pagal tam tikrus kriterijus, numatyti tolimesnes politines, ekonomines bei socialines pasekmes yra nepaprastai sunku.

Ir ši problema visame pasaulyje tebėra neišspręsta - pvz., tai akivaizdu netgi ypatingai liberalioje JAV, kur ką tik "sustojo gyvenimas" dėl akivaizdžių nesutarimų tarp JAV "elito" grupių kai kuriais finansinės-socialinės politikos klausimais (medicininis draudimas tėra tik "ledkalnio viršūnė").

Rokiškis
Spalio 3rd, 2013 on 23:18


Kaip aš suprantu, tamsta kritikuojate atrankos funkcijos veikimą, remdamasis tuo, kad atrankos funkciją galima uždrausti ar apriboti.

Tai, kad atrankos funkcija gali būti uždrausta arba apribota ar kaip nors reguliuojama (ir nebūtinai teisingai -- tas išties problema) -- tai nėra pagrindas jos veiksnumo neigimui.

Tuo būdu tamstos argumentas dėl atrankos neveiksnumo atmetamas kaip invalidus. Tuo pačiu, remiantis Velnio advokato funkcijos neproduktyvia išeiga, galim teigti, kad atrankos funkcijos validumą tamsta pademonstravote.

Kita vertus, dėl tos problemos, kur neaiškios interesų grupės -- vat ten ir slepiasi biurslas. Visame pasaulyje visais lygiais išplitusi problema, tarp kitko. Ir tai išties yra pagrindinis atrankos funkcijos trikdis.

Žygeivis
Spalio 4th, 2013 on 18:50


Jūs pats sau prieštaraujate -- pripažįstate, kad yra daugybė “pašalinės jėgos” veiksnių (įskaitant neaiškias interesų grupuotes), kurie įtakoja laisvos atrankos funkciją, padarydami ją visiškai nelaisvą, tačiau vis tiek teigiate, kad ta atranka realiame gyvenime vyksta efektyviai… :)

P.S. Tiesą sakant, be abejo ji vyksta efektyviai, tačiau tik labai specifinių kriterijų požiūriu -- būtent tų kriterijų, kurie ir yra svarbiausi toms neaiškioms interesų grupuotėms.

O štai pasirinkus kitus kriterijus, pvz. Lietuvių Tautai ir Lietuvos Valstybei ypatingai svarbų -- faktiškai pamatinį kriterijų -- Lietuvybės puoselėjimą, realus ir visiems puikiai matomas rezultatas šios “sąlyginai laisvos atrankos” yra visiškai priešingas -- Lietuvybė yra ypatingai efektyviai naikinama jau antrą dešimtmetį (žymiai efektyviau nei sovietmečiu 1960-1990 m.).

Ir jei mums nepavyks sustabdyti šį vis greitėjantį Lietuvybės naikinimo procesą, tai Lietuvių Kalba ir Lietuvių Tauta išnyks per artimiausią šimtmetį -- taip, kaip savo laiku išnyko Prūsų Kalba ir Prūsų Tauta.

Žygeivis
Spalio 2nd, 2013 on 21:20


Pvz. štai kelios temos ir straipsniai, kur minimos bankų keliamos problemos:

J.Valatka. Kas bijo valstybinio komercinio banko?
viewtopic.php?f=61&t=10129

Vengrija žengia tautinės valstybės link
viewtopic.php?f=63&t=7507

Kada žlugs euras ir doleris, o po to subyrės ES ir JAV?
viewtopic.php?f=136&t=6552

Romualdas Ozolas - Atviras laiškas prezidentei: valstybę būtina atkurti
viewtopic.php?f=61&t=4156&p=10663

Žygeivis
Spalio 2nd, 2013 on 21:43


Šiek tiek pasikartosiu, “įmesdamas” savo gana seną pranešimą - radau jį dabar benagrinėdamas čia aptariamą temą:

“Pradėti reikėtų nuo vartojamų sąvokų tikslių apibrėžimų, kadangi terminu “nacionalizmas” ir Rytų, ir Vakarų (ypač kairiųjų bei liberaliųjų “rašytojų” kūriniuose) labai dažnai vadinamas imperinis didžiavalstybinis šovinizmas -- absoliuti priešingybė nacionalizmui.

Nacionalizmo pagrindinė idėja - kiekviena tauta turi prigimtinę teisę sukurti savo nepriklausomą valstybę savo istorinėse-etninėse žemėse, ir toje valstybėje tvarkytis pagal savas, per amžius susiformavusias kultūrines-istorines nuostatas.

O visų imperijų “apologetai” (kairieji, dešinieji, “raudonieji” ir “rudieji”, krikščioniškieji ir islamiškieji, ir dar daugybė įvairių “atšakų”) įvairiais “išaiškinimais” bando šią prigimtinę tautų teisę paneigti - tiek neleisdami sukurti tautines valstybes, tiek ir pastoviai kišdamiesi į jau sukurtų valstybių vidaus reikalus.

Pvz., apie kokį nacionalizmą galima kalbėti, kada Rusijos imperija užpuola ir užgrobia Gruzijos teritoriją, arba JAV imperija užpuola ir okupuoja Iraką ir Afganistaną?

Tai yra pačios tikriausios imperinės geopolitikos pasekmės, su jokiu tikru nacionalizmu neturinčios absoliučiai jokio ryšio.

Pastaruosius eilę metų išryškėjęs islamistų siekis sukurti pasaulinį (ar bent jau kokį nors mažesnį) Islamo kalifatą taip pat yra iš esmės ta pati imperinė politika, griežtai priešinga nacionalizmo principams - normalių tautinių valstybių sukūrimui.

Lygiai kaip imperializmu buvo ir jau galutinai žlugęs pasaulinės komunistinės imperijos sukūrimo pabandymas.”

Gediminas
Spalio 3rd, 2013 on 09:45


Rokiški,

o ką galvoji apie dabar aktyviai renkamus parašus dėl “Lietuvos žemės išsaugojimo”, t.y. referendumo dėl žemės pardavimo užsienio šalių piliečiams?

Nors pats labai kreivai į visus tuos tautininkus žiūriu, tačiau būtent ši iniciatyva atrodo dabartiniu laikotarpiu gan reikalinga.

Rokiškis
Spalio 3rd, 2013 on 11:19


Kiek atsimenu, žemės įsigijimo laisvė -- tai viena iš buvimo ES sąlygų.

Yra aišku, tam tikrų niuansų, kai žemę gali laisvai supirkinėti užsieniečiai, bet Lietuvoje visgi sėdi pakankamai nemažas kapitalas, kad šitai nesukeltų katastrofos.

Yra kiti du niuansai, kurie veikia, kol yra ribojimas: vienas -- tai, kad integracija sunkesnė, įskaitant ir silpnesnius užsienio įmonių interesus dėl Lietuvos stabilumo, ir šiaip sunkesnį investavimą. Antras niuansas -- dabar dominuoja visiškai fufeliški vietiniai žemės supirkinėtojai, kurie kilometrais perka žemę, o paskui ten augina krūmynus biokurui. T.y., situacija kol kas yra prasta ir užsieninio kapitalo atėjimas gali ją pataisyti. Ir čia kai kurių minčių kyla.

Taip ar anaip, nėra šitas klausimas toks paprastas, kad kategoriškai galima būtų kalbėti.

Gediminas
Spalio 3rd, 2013 on 11:49


Tai vat, kad užsienio kapitalo atėjimas būtų didžiulis pliusas ir skatintų ekonominį augimą, tačiau visada yra ta rizika, kuri mano galva yra daug realesnė šios dienos geopolitiniam kontekste, jog mūsų žemė atsidurs ne vakarų investuotojų, o rytų “investuotojų” rankose.

Juk tai būtų tobulas įrankis didinti įtaką Lietuvoje ir netgi stabdyti integraciją į Vakarus.

Žygeivis
Spalio 3rd, 2013 on 22:41


Gediminas atsakė - beje, visiškai teisingai numatydamas galimą ateitį - remdamasis jam rūpimu, tai yra "integracijos į Vakarus", kriterijumi.

Iš tikrųjų, galima neabejoti, kad žemės ūkio paskirties žemę Lietuvoje supirkinės ir gana turtingi "rytiečiai", turintys kokios nors ES šalies pilietybę ar leidimus gyventi (juk tokių "rytiečių" - savo istorinėmis - etninėmis - pasaulėžiūrinėmis "šaknimis" - net ir gretimoje Latvijoje jau yra šimtai tūkstančių).

Tačiau lygiai taip pat egzistuoja ir visiškai realus pavojus, jog Lietuvoje įsigalės lenkai-"kresininkai" - ypač Pietryčių Lietuvoje.

Ne paslaptis, kad Lenkijoje ir pasaulinėje "polonijoje" egzistuoja nemažai "kresus susigrąžinti" siekiančių aktyvių ir pakankamai turtingų organizacijų, kurioms nebus didelė problema skirti kelias dešimtis (o jei reikės, tai ir šimtus) milijonų eurų Lietuvos žemių supirkimui bei gerai apmokamų "savanorių-kolonistų" išsiuntimui į Lietuvą.

Įdomu tai, kad Lenkų Lietuvoje sąjunga jau seniai aktyviai bendradarbiauja būtent su "rytiečių" organizacijomis (ypač rusų).

Taigi, visai nenustebsiu, jei Pietryčių Lietuvoje ekonomiškai bei politiškai įsigalėję "kresininkai" pradės derinti savo politinius veiksmus su "rytiečiais", kurie irgi įsigis žemes Lietuvoje - ir susitars dėl "mažojo Molotovo-Ribentropo (tiksliau gal reiktų sakyti Beko)" sandėrio, pasidalindami Lietuvą (o kaip geopolitinę pasekmę ir Latviją) įtakos sferomis.

Ir tada labai greitai turėsime akivaizdžią politinę ir netgi geopolitinę problemą - dabar jau turima problema dėl "lenkiškų savivaldybių" išaugs dešimteriopai.

Apskritai, visada verta pasidomėti kitų tautų bei valstybių analogiškų įvykių istorija - pvz., šiuo konkrečiu atveju vertėtų mūsų politikams pasiskaityti kaip buvo sukurtas (atkurtas) Izraelis.

Primenu tiems, kas nežino nuo ko tai prasidėjo - nuo arabų valdomų žemių bei ūkių Palestinoje masinio supirkimo...

Kuo tai baigėsi savo žemes žydams pardavusiems arabams- palestiniečiams, manau, priminti neverta... :)

Žvelgiant į galimą (ir beje, ne tokią jau tolimą) ateitį galima net neabejoti, jog Pietų ir Pietryčių Lietuvą po įvairių "perturbacijų" Lenkija galų gale prisijungs, o Šiaurės Lietuva ir Latvija atiteks Rusijai - arba tiesiogiai prisijungs, arba sukurs kokią nors marionetinę "NovoLivonijos" valstybėlę.

O Vakarai (tai yra iš esmės Vokietija, Prancūzija ir Italija) tam tyliai pritars, nes jie ir dabar gerus ekonominius santykius su Lenkija ir Rusijos imperija vertina daug kartų labiau nei kokios nors mažutės ir varganos Lietuvos ar Latvijos interesus.

Vakarų pozicija Kosovo, Abchazijos ir Šiaurės Osetijos etninių-politinių konfliktų atveju jau akivaizdžiai parodė, kad visada nugali "politinis pragmatizmas".

Rokiškis
Spalio 3rd, 2013 on 23:21


Dėl kresų -- labai įdomus taškas. BTW, turint omeny, kad jau dabar tenai keliuose rajonuose yra stebėtini NT sektoriaus įdomumai, čia yra labai įdomus scenarijus.

Žygeivis
Spalio 4th, 2013 on 17:54


Čia, tiesą sakant ne mano spėjamas scenarijus, o jau parengtas Lenkijos “kresų susigrąžinimo” strategų planas -- aš jį tik tokiu būdu paviešinau, kadangi mūsų VSD “vadai” nė už jokius pinigus tai nepadarys, ir netgi neigs, kad toks planas jiems žinomas… :(

Arklimantas
Spalio 4th, 2013 on 09:59


sveiki

pats balsuočiau už nuosaikius tautininkus, kurie tvirtai formuotų imigracinę politiką, skatintu lietuvišką nacionalinę kultūrą, ribotų rusišką kultūrinę invaziją. Tai turėtų būti kaip atsvara liberalams.

bet negalima balsuoti už tokius debilus, kurie yra pseudo “tautininkai” ir kovoja prieš viską kas pažangu: ES, JAV, Izraelį, skalūnus ir pan.

tačiau prieš labiausiai LT pisančią jėgą -- Rusiją, šitie “tautininkėliai” nesišakoja, o kaip tik džiaugiasi vosokiais putinais ir durneliais lukašenkomis.

todėl akivaizdu, kad dabar egzituojantys “tautininkai” yra rusų išlaikomi, greta su Padleckiu, penkakoloninkai, kurie sutverti, kad tik įvaryti alergiją lietuviškam tautiškumui ir, tuo pačiu, palaikyti debilų antiamerikietišką ir antieuropietišką chorą…

Tomas Bikelis
Spalio 4th, 2013 on 16:18


Arklimantai -- pilnai sutinku su tamstos pirmąja pastraipa, bet perskaitęs kitas klausiu: ką rūkote?

Kokiais kriterijais remdamasis sudarėte “pažangumo” sąrašą?

Kas tokio pažangaus pasigailėtinai mažai moksliniams tyrimams išleidžiančioje, bet krūvas pinigų dotacijų žemdirbiams pavidalu užkasančioje ES?

Socialistinį “obamacare” diegiančiose ir dėl bankroto sustabdžiusiose vyriausybės veiklą JAV?

Šeštadieniais į pravažiuojančius automobilius akmenis svaidančiuose žydų ortodoksuose Izraelyje?

Ir priminkite, kokia pažangi technologija yra naudojama nukenksminti hidrauliniam skaldymui naudotam vandeniui?

Kur įžiūrėjote tautininkų “kovą” prieš JAV ir Izraelį?

Tautininkai buvo vieninteliai protestavę prieš finansinėmis aferomis įtariamo Uspaskio netrukdomą išvykimą į Rusiją, ir prieš Gegužės 9 “pergalės” paradą -- taip kad tamstos teiginys apie tariamą tautininkų nesišakojimą prieš Rusijos įtaką Lietuvoje tėra įžūlus melas, lygiai kaip iš šio melo išplaukianti tokia pati neteisinga “išvada” paskutinėje tamstos komentaro pastraipoje.

Žygeivis
Spalio 4th, 2013 on 18:16


Arklimantai (tarp kitko, labai jau keistas jūsų slapyvardis? :) ), prieš pateikdamas standartinius antitautinius propagandinius kosmopolitų teiginius (niekuo, beje, realiai neparemtus, išskyrus kokios nors “miliūtės” antilietuviškais iš piršto laužtais svaičiojimais), nepatingėkite ir pasistenkite sudaryti sąrašą jums matomų bei suvokiamų pagrindinių veiksnių, kurie labiausiai šiuo metu kenkia Lietuvybei -- Lietuvių Tautai, Lietuvių Kalbai, tarmėms, kultūrai, gamtai, paveldui, lietuviškai šeimai ir dorai…

Na o po to, kai tuos pagrindinius veiksnius išvardysite, pasistenkite panagrinėti, kas būtent juos labiausiai skatina bei įtakoja, kam tai naudinga, kaip juos galima būtų panaikinti ir kodėl valdžioje sėdintieji to nedaro…


P.S. Tarp kitko būtent tautininkai (turiu omenyje ne tik Tautininkų partijos narius, o būtent visus tautininkus, arba -- vartojant tarptautinį terminą -- nacionalistus) vieninteliai kryptingai ir nuosekliai palaiko Rusijos imperijos (kaip ir visų kitų pasaulio daugiataučių imperijų) galutinę likvidaciją, padalinant ją į normalias tautines autochtoninių tautų valstybes, ir aktyviai remia tuos, kas to siekia.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Spa 2013 18:47 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Marius Kundrotas. Šiuolaikinė tautininkystė - dešinė, kairė ar centras?


http://www.patriotai.lt/straipsnis/2013 ... ar-centras

2013-10-02 22:32

Marius Kundrotas

Dažnai įžvalgus tinklaraštininkas Rokiškis Rabinovičius šįsyk prašovė pro šalį http://rokiskis.popo.lt/2013/09/29/taut ... ems-lieka/.

Ne dėl to, jog jo tekste kritikuojami tautininkai – sveika kritika nei vienam mąstančiam žmogui dar nėra pakenkusi. Net ne dėl to, jog šių atsakomųjų eilučių autoriui labai patiktų jo kritikuojamas socialistinis nacionalizmo interpretavimas. Nors socialiai orientuoti sprendimai tam tikrose srityse priimtini, bendras socialistinis požiūris į žmogų ir jo būtį – vienmatis ir vienašalis, lygiai kaip ir liberalusis. Arčiausiai tiesos atrodo konservatyvusis požiūris – savo daugiamatiškumu ir daugiapusiškumu. Bet aptarkime viską nuo pradžių.

Pirmiausiai Rokiškis teigia, jog šiuolaikinių lietuviškųjų tautininkų rodikliai rinkimuose – pripažinkime, kol kas apverktini rodikliai – jų žengimo į kairę pasekmė. Antra, anot jo, taip nukrypstama nuo istorinės lietuviškosios tautininkystės, aiškiai save identifikavusios dešinėje. Trečia, nacionalinį socializmą vienareikšmiai tapatindamas tik su hitlerine jo forma, šis autorius teigia, jog agresyvų totalitarinį charakterį jai suteikęs būtent socialistinis sandas. Ketvirta – jo teigimu, šiuolaikinė Lietuva aiškiai ir vienareikšmiai renkasi dešinę.

1. Pradėkime nuo savikritikos. 1989 m. atkurta Lietuvių tautininkų sąjunga (nuo 2011 m. – tiesiog Tautininkų sąjunga) socialinėje - ekonominėje srityje iš pradžių balansavo apie centrą. 1993 m. prasidėjo slinktis į dešinę, kulminacija – 1999–2006 m. Privati nuosavybė, maži mokesčiai, valstybės vaidmuo švelnus. Deja, rinkiminiai rodikliai tolydžio ne gerėjo, o prastėjo. 2006 m. prasidėjo švelni slinktis į kairę, kulminacija – 2011–2012 m. Pastarieji rinkimai žymėjo dar sunkiai įžvelgiamą, bet jau priešingą kryptį – visą istoriją nuo atsikūrimo smukę vis žemyn sąjungos reitingai po truputį pradėjo kilti.

2. Sėkmingiausios šiuolaikinės Europos tautinės partijos užima dešiniąsias pozicijas moralės ir kultūros lygmeniu, bet socialiniu-ekonominiu lygmeniu vis aiškiau lokalizuojasi kairėje ar bent centro kairėje. Dorovinis normatyvizmas, sveika ir stipri šeima, kultūrinis konservatizmas dera su aktyviu valstybės vaidmeniu ūkyje ir socialinėje politikoje, progresiniais mokesčiais, o dažnu atveju – reguliuojama rinka ir net valstybės nuosavybe infrastruktūros ir monopolijų atvejais.

Ilgametis Europos tautininkų flagmanas – prancūzų Tautinis frontas (Front national), 8-ajame ir 9-ajame dešimtmetyje lyderiavęs dešiniosiose pozicijose ne tiktai kultūrinėje, bet ir ekonominėje dimensijoje, ilgainiui pastarojoje žengė link centro, o šiame dešimtmetyje aiškiai apsistojo kairėje. Dar sėkmingesnis pavyzdys – Danų tautos partija (Dansk Folkeparti), dešimtį metų faktiškai dalyvavusi valdžioje, socialiai ir ekonomiškai balansuoja nuo centro kairės iki grynosios kairės – deja, pastaruoju metu ji taip pat kairėja moralės ir kultūros dimensijose, bet tai jau – atskira istorija.

Socialiai kairiąsias pozicijas užima ir sėkmingiausi Vidurio-Rytų Europos tautininkų naujokai – vengrų Jobbik ir ukrainiečių Laisvės partija („Svoboda“). Atskirais klausimais į kairę žengia latvių Nacionalinė sąjunga (Nacionālā apvienība) ir vengrų valdančioji Fidesz – ji net sugrąžino valstybės kontrolę bankų sektoriui. Priešingai, savo laiku sėkminga Lenkų šeimų lyga (Liga Polskich Rodzin), socialinėje srityje iš pradžių buvusi kairėje, vos tik pasuko į liberaliąją dešinę, išsyk atsidūrė už parlamento ribų ir greitai išvis kolapsavo.

3. Grįžkime į Lietuvą. Galbūt mūsų šalis iš tiesų žengia visiškai priešinga kryptimi, nei dauguma tautininkų ir jų rinkėjų visoje Europoje – tiek sočiuose Vakaruose, tiek pusalkaniuose Rytuose. Anot Rokiškio, visos laiminčios partijos Lietuvoje ekonominiu lygmeniu laikosi liberaliosios dešinės pozicijų ar bent vengia kvestionuoti nusistovėjusias liberalias normas.

Šie teiginiai tiek pat teisingi, kiek ir klaidingi. Iš tiesų dauguma, jei ne visos dabartinės parlamentinės partijos socialinėje - ekonominėje dimensijoje vykdo daugiau arba mažiau liberalią politiką, tiesą pasakius, moralinėje - kultūrinėje dimensijoje – lygiai taip pat. Bet ar tikrai būtent dėl to jos laimi? Išsamiam atsakymui reiktų ištiso tyrimo ar net kelių, bet iš bendro išsilavinimo kylantis atsakymas – kategoriškas „ne“.

Žvelgiant į Tėvynės sąjungą ypač iliustratyvus faktas, jog visuomenėje populiariausia jos politikė – Irena Degutienė, pagrįstai ar mažiau pagrįstai siejama būtent su jos socialiai jautresniu sparnu. Priešingai, oficialus partijos lyderis Andrius Kubilius, atstovaujantis liberaliajam sparnui – lyderis tarp nemėgstamiausių.

Darbo partija, „Tvarka ir teisingumas“, „Drąsos kelias“ rinkėjus traukia aiškiai kairuoliška retorika – „Tvarka ir teisingumas“ net oficialiai persivadino iš centro-dešiniosios partijos į centro-kairiąją. Ar ši retorika pasiteisina darbuose, patekus į taip geidžiamą valdžią – jau atskiras klausimas. Iš visų šiandieninių parlamentinių partijų gal tik Liberalų sąjūdis – mėgtume jį ar ne – savo retorika ir darbais bent jau nuoseklus.

Išties bet kurioje visuomenėje visada bus liberalizmu suinteresuotas sluoksnis. Vis dėlto šitoks kategoriškas apibendrinimas, jog visos parlamentinės partijos tokiomis tapo dėl savo liberalizmo, švelniai tariant, perdėtas. Jis rodo polinkį norima vaizduoti lyg esama.

4. Priekaištai dėl atotrūkio nuo savo pačių istorinės tradicijos, švelniai tariant, perdėti. Anot žinomo personažo Mikės Pūkuotuko – ne tai, kad visai nepataikyta, bet nepataikyta į balioną.

Tautininkų sąjungos pirmtakė – Tautos pažangos partija – viena pirmųjų lietuviškų partijų, pasisakiusių už progresinius mokesčius, o tai juk – socialdemokratų „arkliukas“, kairė. 1924 m. įsikūrus Tautininkų sąjungai, joje išsiskyrė kairesnis sparnas, atstovaujamas pirmojo vadovo Vinco Krėvės-Mickevičiaus, ir dešinesnis – atstovaujamas Antano Smetonos. Vėliau į kairę žengė atskilęs „voldemarininkų“ sparnas, bet – kiek leidžia spręsti šaltiniai – be paties įkvėpėjo Augustino Voldemaro.

Pats A. Smetona ypač kritiškai vertino kultūrinį ir politinį liberalizmą. Ekonominiam jis buvo kiek palankesnis, bet iš tiesų klaida būtų jį laikyti grynu liberalu net ir šioje srityje. Pasiskaičius jo raštus – apstu kritikos laisvajai rinkai. Praktikoje socialinė - ekonominė sistema A. Smetonos valdomoje Lietuvoje, žinoma, buvo arčiau to, kas vadinama kapitalizmu, bet ne be išlygų. Ypač skatinta kooperacija – šia prasme tęsta dar krikščionių demokratų pradėta politika, o taip pat valstybiniu mastu siekta stiprinti lietuvišką kapitalą vidinėje rinkoje.

Vis gi nuolaidos kapitalistinei sistemai buvo. Jų vaisius – garsusis 1935 m. ūkininkų streikas, dėl kurio represuoti net patys tautininkai. Ekonominę to meto politiką kritikavo ne tik sovietai – jie mažiausiai turėjo teisės peikti santvarką, išugdžiusią ištisą patriotinę kartą ir net ekonomiškai išvedusią šalį iš pasaulinės krizės. Ją kritikavo ir Lietuvos partizanai – išsamiausiai ši kritika pateikiama vieno iš jų vadų, Justino Lelešiaus-Grafo atsiminimuose. Anot jo, ši politika sukūrusi socialinę bazę būsimiems okupantų – sovietų – šalininkams.

Gerbiant ir vertinant savo šaknis, šiandienos tautininkams tenka pripažinti, jog ne viskas pirmtakų politikoje pasiteisino. Ypač kalbant apie socialinę - ekonominę politiką. Klysti – žmogiška, bet pasilikti klaidoje – kvaila.

5. Istoriniai socialinės nacionalizmo interpretacijos apibendrinimai taip pat šiek tiek perdėti. Žinoma, socializmas iš prigimties linkęs į didelį, dažnai perdėtą reguliavimą. Dėl to socialistinis nacionalizmas mažiau už kitas nacionalizmo formas atsparus agresyviam autoritarizmui ir netgi totalitarizmui. Pavyzdžių – užtektinai: pradedant santykinai nuosaikiu Juzefo Pilsudskio nacionalsocializmu, baigiant kraštutine NSDAP ir raudonųjų khmerų barbarybe. Ir vis dėlto...

1896 m. nacionalsocializmo sąvoką į politinę terminiją įvedė Nacionalsocialinė draugija (Nationalsozialer Verein) – 23-ejais metais prieš būsimosios nacių partijos įsikūrimą. Šioje bendrijoje subrendo žymūs demokratiniai vokiečių politikai Frydrichas Naumanas ir Gustavas Štrėzemanas – būsimasis kancleris, Nobelio taikos premijos laureatas. Po dvejų metų analogiška partija įkurta Čekijoje – Čekų nacionalinė socialinė partija (Česká strana národně sociální). Iš jos kilo prezidentas Edvardas Benešas.

Daugiau ar mažiau socialinę nacionalizmo versiją palaikė tiek kinų tautos patriarchas Sun Jat Senas, tiek Indijos nacionalinis kongresas, tiek arabų tautinio atgimimo lyderis Mišalis Aflakas. Deja, šiandien nacionalsocializmo sąvoka ilgam sudergta Adolfo Hitlerio. Nacionalizmo sąvoka jau po truputį reabilituojama – ji vimdo gal tiktai kraštutinius kairiuosius ir liberalus, bet net Vytenis Andriukaitis, greičiausiai didžiulių valios pastangų dėka, jau pripažino, jog įmanomas ir toleruotinas humaniškas ir demokratinis nacionalizmas. Tuo tarpu nacionalizmo ir socializmo sintezės vis dar baidomasi dėl aiškių asociacijų.

Deja, liberalusis nacionalizmas, kuriam akivaizdžiai simpatizuotų Rabinovičius, taip pat – jokia panacėja. Prieškariniai lenkų endekai – jokie socialistai. Socialinėje - ekonominėje srityje tai buvo liberalai. Vis gi tai jiems mažai trukdė būti agresoriais – didesniais už patį J. Pilsudskį – aplinkinių tautų atžvilgiu ir šia prasme – totalitarais.

Nuoseklaus liberalizmo triumfas – XVIII a. Prancūzijos revoliucija. Ant kiekvieno kampo – giljotinos ir marios kraujo. Jakobinai – kraštutinieji to meto liberalai – paklojo pagrindus tam, iš ko vėliau išaugo bolševizmas. Radikalaus liberalizmo ir bolševizmo giminystę ypač išsamiai išgvildeno lietuvių filosofas Antanas Maceina. Šiuolaikinio libertarizmo ir bolševizmo giminystė matoma plika akimi, žiūrint į Europos Sąjungos totalitarines tendencijas.

Žinoma, galima remtis pozityvesniais – anglosaksiškojo – liberalizmo pavyzdžiais. Vis gi čia liberalizmas vystėsi be tokių kraštutinumų kaip kitapus Lamanšo. Jį pristabdė ištikimybė tautos, pilietinės visuomenės, šeimos, religijos vertybėms, papročiams, dorybėms, sąlygojusioms tai, ką geriausia šio žodžio prasme galima įvardyti nuosaikumu. Net revoliucijos, pasak Edmundo Berko, čia labiau priminė reformas – racionalias, konservatyvias, remiantis principu – išsaugoti keičiant ir keisti išsaugant.

Panašu, jog ne liberalusis, o būtent konservatyvusis pradas apsaugo nacionalizmą nuo kraštutinumų. Žinoma, galima rasti pavyzdžių, kai jis apsaugojo menkai. Fransisko Franko diktatūra iš visų klasikinių politinių pasaulėžiūrų artimiausia konservatizmui. Vis dėlto ji stipriai nusileido žiaurumu tiek liberalams jakobinams, tiek hitleriniams nacionalsocialistams. Pasitaikančios išimtys rodo, jog politiniai reiškiniai – daug sudėtingesni, nei įmanoma įžvelgti vienmačiu ir vienšaliu žvilgsniu.

6. Šiuolaikiniame nacionalizme, bent jau Europoje, vyraujanti tendencija – tautinis socialkonservatizmas. Jei norite – nacional-social-konservatizmas: NSK. Netgi toks abejotinas šaltinis kaip Vikipedija pripažįsta realų faktą: dauguma nacionalkonservatorių yra socialkonservatoriai. Iliustratyviausi pavyzdžiai – prancūzų Tautinis frontas ir ukrainiečių Laisvės partija, iš dalies – vengrų Fidesz, ankstyvoji Lenkų šeimų lyga, dabartinė latvių Nacionalinė sąjunga.

7. Iš tiesų gali kilti klausimas, kodėl gi lietuviškoji Tautininkų sąjunga, ideologiškai puikiai įsikomponuojanti į bendras europinio nacionalizmo tendencijas, rinkimų rodikliais taip stipriai skiriasi nuo kitų šalių tautininkų? Panašu, jog atsakas glūdi ne socialinėje ar konservatyvioje formoje – ši kitur užtikrina sėkmę, o ir lietuvių tauta orientuota abiem šiomis kryptimis. Problema glūdi sande „nacional“...

Skirtingai nei Vakarų Europos šalyse, iš dalies – Latvijoje ir net Ukrainoje – Lietuvoje nėra tokių iššūkių tautiškumui siaurąja prasme arba jie visuomenėje per menkai suvokiami. Dalies tautininkų akcentuojamas lenkų klausimas aktualus dviems-trims rajonams, kur nors Radviliškyje arba Rabinovičiaus išgarsintame Rokiškyje aktualumas – abejotinas. Iššūkiai doros ir šeimos vertybėms dar tiktai pradedami suvokti. Atitinkamai – iššūkiai šalies valstybingumui. Tai atveria perspektyvas, bet joms dar reikia laiko.

Atskirą iššūkių grupę sudaro socialiniai ir ekonominiai klausimai. Tiek dešinieji, tiek kairieji mąstytojai, pradedant Ralfu Darendorfu, baigiant Zygmuntu Baumanu, pripažįsta, jog nacionalinė valstybė – patikimiausia visuomenės savivaldos forma, nors vieni kviečia ją išsaugoti, kiti apgailestauja dėl savo įsivaizduojamos jos pabaigos. Tautininkai, žinoma, renkasi pirmąjį variantą. Šalies ūkio ir socialinės politikos grąžinimas į nacionalinės valstybės rankas globalaus libertarizmo sąlygomis – toks pat svarbus uždavinys kaip ir doros, šeimos, tautos kaip tokios išsaugojimas ir perspektyvos.

Nacionalizmo stiprybė – jo dinamiškumas. Tautų Pavasario laikais jame vyravo liberalizmas – nes tuo metu reikėjo išlaisvinti ne tik tautą, bet ir žmogaus asmenį joje. Dabar moralės ir kultūros srityje adekvačiausias atsakas – konservatizmas, socialinėje ir ekonominėje srityje – bendruomeninis, visuomeninis, valstybinis atsakingumas, teisingumas, solidarumas.

Komentarai
http://www.patriotai.lt/straipsnis/2013 ... ar-centras

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Spa 2013 18:53 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Rokiškis Rabinovičius. Atsakas į pono Mariaus Kundroto neiginius


http://rokiskis.popo.lt/2013/10/07/atsa ... neiginius/

by Rokiškis under Ekonomika, Politika

Ponas Marius Kundrotas savo straipsnyje http://www.patriotai.lt/straipsnis/2013 ... ar-centras polemizuoja su mano greitu įvykių vertinimu http://rokiskis.popo.lt/2013/09/29/taut ... ems-lieka/.

Iškart pasakysiu: daug kur pono Kundroto požiūris yra elementariai gynybinis (nes užkabinau partiją), o ne holistinis, o iš to – atsiranda vertinimo klaidos, o ir vertinimas gaunasi tiesiog nepakankamas, toks, kai paprasčiausiai nematoma savęs, nes žiūrima gi iš savo pozicijų. O nematoma todėl, kad rūpinamasi partijos reikalais, kas yra labai pagirtina. Bet problema ta, kad kartais reikia pažvelgti iš šalies. Ir vat čia kritiką reikia priimti, kaip didžiulį gėrį, nes ji leidžia atrasti silpnas vietas ir jas pataisyti.

Daugumai atrodo, kad ekonomika labai paprasta. Bet kai pradedi žiūrėti į tai, kas ten gaunasi, paaiškėja, kad viskas yra kažkaip ne taip...

Daugumai atrodo, kad ekonomika labai paprasta. Bet kai pradedi žiūrėti į tai, kas ten gaunasi, paaiškėja, kad viskas yra kažkaip ne taip…

Tasai požiūrio nepakankamumas kyla dėl to vidinio požiūrio taško: iš atsakymo jaučiasi, kad ekonomika ponui Kundrotui atrodo svetima – kaip priedas prie politikos (t.y., kažkoks išorinis procesas). O kai ji atrodo svetima ir išorinė, į ją žiūrima ne kaip į esminį gerovę reguliuojantį pradą ir viso ko aplinką, o kaip į kažkokį antrinį mechanizmą, kur nėra didelio skirtumo, ar taip suktelsi, ar anaip.

Tačiau yra atvirkščiai: būtent politika yra priedas prie ekonomikos, nes ekonomika yra visur, o politika ekonominėje aplinkoje veikia, kaip terpėje. Ir tai yra visur – pradedant rinka ir baigiant tuo, ar mes galime daugintis (taip, gyventojų dauginimasis – irgi ekonominis procesas).

Tiems, kas perskaitė ankstesnį mano pasisakymą apie tautininkus ir seka visą diskusiją, o ir pačiam ponui Mariui Kundrotui pasakysiu gal nelabai daug, bet pakankamai pamąstymo vertų dalykų. Tiesiog pamąstymui, padetalizavimui ir padiskutavimui. Atsakinėsiu ne pagal pono Kundroto punktus, nes jie tiesiog netinkamai sudėlioti (būtent dėl holistinio požiūrio trūkumo: ponas Kundrotas žiūri iš vidaus, o ne iš šalies).

Aš labai tikiuosi, kad tai, ką parašysiu, bus pergalvota, nes ten slepiasi daug daugiau įdomybių, nei galėtų pasirodyti. Ir iš to tautininkai gali išpešti labai daug naudos, jei pažvelgs giliau, kaip į sistemą, kurioje pilna visokių priežasčių ir pasekmių. Tik viskas dažnai kiek kebliau, nei norėtųsi. Todėl ir noriu, kad pergalvotumėt.

Taigi, keli punktai pamąstymui

1. Paskutiniu metu pastebimas sąlyginis Tautininkų sąjungos atsigavimas – tikrai ne dėl posūkio į socializmą (kurio tautininkai irgi nesugeba komunikuoti – žodžiu, čia nėra ką kalbėti), o dėl iškilusių žymiai stipresnių figūrų. Jūs, ponas Mariau Kundrotai – viena iš tų figūrų, o pats savęs nematote, nors ir derėtų. Tačiau vertinti partijos sėkmes ar nesėkmes, remiantis menamos ekonominės pozicijos deklaravimu (o realiai – nebuvimu) – nevertėtų, nes jokios realios ekonominės pozicijos banaliai nėra (beje, tai ne tik tautininkams būdinga – tuo kamuojasi didesnė dalis mūsų partijų). Svarbu suvokti, kad ne ekonominiai diskursai pas jus kol kas lemia jūsų sėkmes, nes jūsų rinkimų rezultatams tie diskursai prideda apytiksliai 0% balsų.

2. O vat rišlios pozicijos nebuvimas ir socialistiniai nuokrypiai – priešingai, duoda pasekmes, kurios yra neigiamos ir labai paprastos. Jie atima balsus. Ir čia jau yra labai aiškus reikalas: kai Tautininkų sąjunga neturi aiškaus ekonominio įsivaizdavimo, t.y., bendro modelio ir koncepto, atimtų balsų skaičius tame rinkėjų segmente, kuriems ekonomika nėra tuščias žodis, pasiekia apytiksliai 100%. Ir atima tuos balsus ne kas kitas, o pirmiausiai konservatoriai (tipinis scenarijus: “gal konservai ir ne tokie teisingi, bet bent jau žino, ką reikia keisti ir turi Šimonytę”). Rezultatas – Tautininkų partija laikosi ant stiprių figūrų ir savo vertybių (jas paskui pažiūrėsim, kiek su ekonomika siejasi), bet ne ant ekonomikos idėjų.

3. Esminis procesas, dėl kurio įdomiais vingiais keičiasi tautinių jėgų pozicijos rinkimuose, o ir šiaip veikloje per paskutinius porą dešimtmečių – tai, kad kažkada visos mūsų partijos buvo nacionalistinės (prisiminkim, kaip Lietuva atsiskyrė nuo SSRS – netgi dabartiniai socdemai buvo nacionalistinė jėga), tad buvimas kiek labiau nacionalistine partija pirmą Nepriklausomybės dešimtmetį tiesiog visiškai negrojo. Dėl to ir buvo tautinių partijų nuosmūkis (tarp kitko, prisiminus TS-LKD istoriją – ten irgi atitinkamai viskas vyko). Bet dabar situacija keičiasi. Ir aš garantuoju, kad jei nedarys nesąmonių ir augins savo pozicijas protingai, per kitus rinkimus tautininkai jau gaus žymiai realesnį šansą praeiti į Seimą. Bet svarbu suvokti, kad kol kas visos galimybės yra ne dėl ekonominių nuostatų (nes tautininkai jų realiai tiesiog neturi arba turi kažkokius buitinius socializmus), o dėl nacionalistinių (t.y., paprasčiausiai vertybinių) dalykų. O jie nesuveikia, kai nėra sistemingo ekonominio požiūrio.

4. Vakarų tautinių partijų poslinkis link socializmo yra susijęs su dviem veiksniais: viena vertus, atviras ekonominis populizmas (ko mūsiškiai tautininkai vis dar stokoja, ir tai yra labai gerai), antra vertus – Vakaruose yra išvengta totalinio biurslo, tuo tarpu gi Lietuvoje jis klesti, o tai yra tiesioginė perteklinio reguliavimo pasekmė (Lietuva šiuo atžvilgiu taip kairėje, kad kokiems prancūzams dar pusę šimtmečio eiti). Čia reikia labai įsisąmoninti vieną paprastą dalyką: vakariečiams yra tiesiog savaime aišku, kad pelnas=pajamos-išlaidos, t.y., vertę sukuriantis verslas. Mūsiškiai tautininkai neretai to nesuvokia ir įsivaizduoja, kad valstybė maitina žmones, tad pagal bendrą ekonominį supratimą dažnas tautininkas yra tokioje užribinėje kairėje (kaip čia pasakius – užkairyje tiesiog, nes tai labiau nei normali kairė), kad vakariečiams net nesisapnuotų. Pagaukite paprastą dalyką: vertinant ekonominę poziciją labai buitiškai (gyvenimišku supratimu), vakarietiški kairieji dažnai yra dešinesni už neretą lietuvišką centristą.

5. Nacionalsocialistiniai (t.y., realiai reguliaciniai, ultrakairieji) režimai nei karto nepasiteisino visiškai niekur. Kur tik būdavo ryškesnis poslinkis į socializmus, ten būdavo ir feilai. Visos nacionalsocialistinės diktatūros, nesvarbu, ar akcentavusios pirmiausiai socializmą, o paskui nacionalizmą, ar atvirkščiai – feilindavo. Ir visada feilindavo būtent dėl socialistinės sudedamosios. T.y., dėl to paties negebėjimo bent jau grubiai paskaičiuoti ekonominių faktorių. Pavyzdžių čia galima pasakoti begales, įskaitant ir Šiaurės Korėją, ir Siriją, ir Kambodžą, ir visokias negrų valstybėles, ir tą pačią nacionalsocialistinę Vokietiją, kuri spėjo sudirbt savo ekonomiką tiek, kad jiems teliko kariaut http://rokiskis.popo.lt/2013/03/26/trup ... -finansus/. Tuo tarpu sėkmingo nacionalsocializmo pavyzdžio nėra nei vieno. Ir nebus. Ir tai tiesiogiai rišasi su masinėmis socializmo nesėkmėmis (kur irgi nėra sėkmingų pavyzdžių: peržengus ribą, krentama bedugnėn). Tuo tarpu nesocialistinių valstybių sėkmės istorijų daug. Ir daugelis tų sėkmingų valstybių yra labai nacionalistinės (prisiminkim kad ir Japoniją ar Pietų Korėją).

6. Dėl vieno niuanso: prancūzų protokomunizmą vadinti liberalizmu (nors patys tie nuokrušos apie save taip ir aiškino) – nuostabus dalykas. Jei Maratas liberalas – tai aš esu nacionalinis futbolo stadionas ir Britney Spears vienu ir tuo pačiu metu. Lygiai tokie patys “liberalai”, o išties – raudonskūriai komuniagos buvo tą patį Maratą garbstę bolševikai, raudonieji khmerai ir krūva kitų, kovojusių už menamą laisvę. Taigi, sakyčiau, kad šitas tamstos pasažas buvo negraži demagogija ir į šitokius reikalus visgi nederėtų pereidinėti, nes visgi derėtų suprasti, kad jei aš imsiuosi panašių kalbų, tai mano demagogijų arsenalas bus daug didesnis. Maždaug over 9000 kartų (ir aš tą garantuoju, ir jūs tai žinote). Taigi, ponas Kundrotai, skaitykime, kad tamstai šitai prasprūdo tiesiog vardan teksto vaizdingumo bei sportinio intereso (aš tą pilnai suprantu) ir taip daugiau nebus. Kita vertus, aš suprantu tamstos požiūrį į dereguliaciją: jei ji yra iškrypusi, kartais prasideda visokie bardakai. Tik vat nepradėkim laisvės dirbti ir prekiauti tapatinti su laisve žudyti ką papuola. Nes čia panašiai, kaip su teise į darbą sovietmečiu – teisę dirbti turėjo visi, tik vat ji realizuojama būdavo per darbo ir pataisų kolonijas. Ką noriu pasakyti – kalbėkim sausais argumentais ir bus paprasčiau.

7. Grįžtant prie ekonomikos: pažiūrėkim į ekonominę gerovės sudedamąją ne kaip populistai, skleidžiantys kargo kultą (pvz., “įveskim progresijas, nes taip turi sėkmingos šalys”), o pagal priežasčių-pasekmių ryšį. Vat pas tamstą paminėta progresija, tada kažkodėl (visai nepagrįstai) tarta, kad tai socializmas, o apie tai, kad barjerų mažinimas smulkiems žaidėjams yra visiškas ekonominis liberalizmas ir tam tikrame pjūvyje mokestinės progresijos yra rinkos konkurencingumo didinimo priemonė (verslumo barjero mažinimas ir taupymas ant bedarbių pašalpų) – nepagalvota. Vat šitaip ir pradeda lįsti magija visokia. Problema – kai panašumais remiamasi, o ne priežasčių-pasekmių ryšiais. Taigi, klausimas kitu pjūviu: ar žiūrime į ekonomiką, kaip į objektyvią aplinką ir į įrankį, kuris gali padidinti konkurencingumą (o tuo pačiu ir pelną, išreiškiamą, kaip mūsų tautinė gerovė), ar žiūrime į viską, kaip į kažkokią magiją, kurios efektų nesuprantame ir galvojame, kad iš vienų atimsime, kitiems duosime ir nuo to atimdinėjimo pasidarysim kaip Japonija?

8. Žinot, kur reikalo vinis? Ogi tame, kad fundamentaliai žvelgiant, socialistinės teorijos yra visiškas ekonominis briedas: vertės negali padaugėti tiesiog iš to, kad jie perskirstoma – priešingai, bet koks perskirstymas visada didelę dalį vertės sunaikina (naikinimas gali būti ir švelnus, kaip mūsiškio biurslo atveju, ir košmariškas, kaip Stalino laikais). Suprasti reikia paprastai: jei tik užsiimi socializmu (perskirstymais), didelę dalį vertybių (o kartais ir visas) tiesiog nudaigoja perskirstytojai. Ir tai gali būti netgi ne konkretūs žmonės, o banaliai nesąmoninga sistema (o sąmoninga ji nebūna niekad – stagnaciniai procesai sunaikina viską). Tą socialistinį neperspektyvumą parodė krūvos žlugusių socialistinių režimų, o taip pat ir dabartinis stiprių/silpnų šalių pasiskirstymas ES (plg. Graikiją su Vokietija ir klausimų neliks). Kita vertus, tas pats perskirstymas gali sukelti kitus, žymiai įdomesnius procesus, kaip pvz., konkurencingumo augimą, intelektinio kapitalo kaupimą, infrastruktūrą, etc.. Bet tie dalykai – tai ne savaiminiai (ir efektai netiesioginiai), o jau gerokai sudėtingesni, tad ten reikia aiškintis priežastis ir pasekmes, nes ne viskas taip jau intuityvu, o visokių tarpusavy susijusių galų – gyvas velnias, tad kažką padarius, gali gautis kažkas atvirkščio, negu norėjai. Čia vėl prisiminkim, kad perskirstymas dalį vertės sunaikina, tad nauda, kuri tą naikinimą padengtų, turi būti labai didelė. Taigi, ar žiūrim populizmo, ar žiūrim sveiko proto?

9. Iš nr.8, su papildymais netiesiogiai seka ir dar kitas įdomus dalykas. Trumpai tariant, nacionalizmas yra vertybinė doktrina. O populizmas – toli gražu ne vertybinė, o greičiau antivertybinė ir makaroninė. Populizmas yra orientuotas į jokių vertybių neturinčius idiotus, silpnapročius bei visokių dovanėlių (kaip sakoma – padačkių) mėgėjus, o visi šitie jau pasirinko paksuolius. Ir tamsta, ponas Kundrotai, apie tai labai gerai žinote. Paksuoliai, kas nėra paslaptis, išties ir užima tą socialistinę-populistinę pseudonacionalistinę nišą. Norint ją perimti, makaronus reikia kabinti dar geriau ir smarkiau, nei anie. Bet ar išties norite iškilti, kabindami makaronus? O gal visgi ilgalaikė perspektyva yra realiai vertybinė, o ne keletui metų skirta? Aš manau, kad tamsta patsai esate ne už makaronus, nes seniai stebiu, kaip tamsta kylate politikoje. Nes tamsta dėl to ir kylate.

Trumpai tariant, reziumuodami, grįžkime prie to paties: Tautininkų sąjungoje tarpais vis išlendantys kairumai yra susiję su tuo, kad ekonomikoje visgi yra dalykų, kuriuos reikia žinoti ir suprasti, bet tam reikia holistinio požiūrio ir pakankamai gilių žinių (pradedant gebėjimu balansus suvesti ir baigiant svertinių sistemų analize). O kai sunku pervesti gerovės sąvoką į ekonominius kriterijus, o tuos kriterijus paskaičiuoti skaičiais – tada ir gaunasi magija, kai atrodo, jog kažką ten menamai kairiai padarius, kažkas ten gausis, o kaip – visiškai nesvarbu. Tačiau kai rinkėjai tokį priėjimą pamato, jie renkasi kitus.

Žinote, tikėjimas negali atstoti buhalterijos. O visa ekonomika – tai vienas didelis balansas, už kurio slepiasi labai realūs procesai. O ekonominė dešinė ar kairė su skirtingais reguliavimais ima ir nulemia migraciją, o tuo pačiu ir tautos perspektyvas. Ir kartais visai ne taip, kaip atrodo, kai žiūri paviršutiniškai.

Komentarai
http://rokiskis.popo.lt/2013/10/07/atsa ... neiginius/

Dovydas Skarolskis
Spalio 7th, 2013 on 08:42


“Tačiau yra atvirkščiai: būtent politika yra priedas prie ekonomikos, nes ekonomika yra visur, o politika ekonominėje aplinkoje veikia, kaip terpėje. Ir tai yra visur – pradedant rinka ir baigiant tuo, ar mes galime daugintis (taip, gyventojų dauginimasis – irgi ekonominis procesas).”

Su šituo iki galo nesutikčiau, nes toks požiūris yra būdingas libertarams, kurie pirmiausiai buvo ekonomistai, o tik tada politikos teoretikai. Kaip ekonomistai, jie pasitenkina minimalistine politikos reikšme.

Priešingai galvojantys mąstytojai (JAV [social]liberalai, paleo- ir neokonservatoriai, komunitarai) į pirmą vietą stato politiką, kaip socialinės struktūros kertinę grandį, kuri padeda sau regeneruoti kaip centrinė nervų sistema ir svarbiausi organai, o ne galūnės (kas iš esmės ir yra ekonomika) -- be nuoseklios politikos žmogus negalėtų užsiimti rimta ekonomiką. T.y. Zoon politikon visada žengia prieš Homo Economicus.

P.S. Aštuntą punktą, mano galva, gana vykusiai iliustruoja Jean-Baptiste Colbert įvykdytos reformos toje pačioje Prancūzijoje, kol Prancūzija dar buvo didinga šalis ir neįvyko Didžiosios Revoliucijos nelaimė.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 08:47


Matot, čia tiesiog reikia pažiūrėti paprastai: tarkim, turime aplinką -- gamtą. Ir nutariame auginti bulves. Sprendimas auginti bulves -- tai politika, tačiau jei norime, kad jos užaugtų, reikia suprasti tuos gamtos dėsnius ir jais remtis. Tokiu būdu bulvių auginimas tampa tiesiog priedu prie gamtos.

Su politika ir ekonomika -- būtent taip yra. Ir arba tai suvoki, arba bulvės neauga :-)

Dovydas Skarolskis
Spalio 7th, 2013 on 09:02


Bulvių atveju gal ir taip, bet žmogaus gyvenimas neapsiriboja vien bulvių sėja, nukasimu ir valgymu. Net tie patys libertarai (išskirtinai L. von Mises) visada pabrėžia human action sudėtingumą, nes kitaip lengvai gautų per kepurę.

Nusipirkti Rubenso teplionę yra ekonominis veiksmas, bet sudeginti ją nėra analogiškai ekonominis veiksmas, o iš sudeginimo lengvai gali kilti politinės implikacijos, beje prieš deginimą yra būtų ir dar kitokios rūšies vertinimų -- etinės, moralinės ir pan., kurie lengviau siejasi su politika plačiąja prasme, o ne ekonomika.

Taip yra ir su švietimo politika -- galima skaičiuoti pridėtines vertes, kurias neš studentai ir mokiniai, kaip grynai ekonominiai subjektai, bet galime atsižvelgti ir į soft power principus, kurie prašytų visiškai kitokio požiūrio į edukacijos uždavinius.

Siaubas
Spalio 7th, 2013 on 09:33


Tamsta skaitote labai selektyviai ir panašu, kad jums giliai pochui kokius atsakymus beduotų Rabinovičus, tiesiog norite parodyti savo gražbylystę ir autorių sąrašą, apie kuriuos esatę girdėję.

Rokiškis juk aiškiai duoda suprasti, kad ekonomika yra pamatas, be kurio joks statinys nesilaikys. Tai nėra dieviškoji mana, alfa ir omega, kurią reikia šlovinti ir garbinti, bet tai yra tas taškas A, nuo kurio pasiekiamas taškas B.

Grįžtant prie bulvinių pavyzdžių – jei atsidurtumėte kokiame nors akmens amžiuje – galėsit politikuot iki haliucinacijų, bet tol, kol neimsite ieties į rankas – t.y. užsiimsite primityvia ekonomika – tiesiog apsišiksit ir padvėsit.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 09:43


Ponas Skarolski, minkštų (tiesiogiai neapskaitomų vertės vienetais) procesų buvimas ir kitų reguliacinių faktorių egzistaimas niekaip nenuneigia ekonomikos egzistavimo. Žiūrėkit banaliai: pridėtinė vertė yra visur.

Viskas, kas sukuriama ir anksčiau ar vėliau gali virsti dalyku, už kurį kad ir visiškai netiesiogiai sumokami pinigai -- tai pridėtinė vertė, kuri iš kažkur atsirado.

O kad pridėtinė vertė gali būti ir naikinama -- tai niekaip neneigia fakto, kad ji būna kuriama.

Dovydas Skarolskis
Spalio 7th, 2013 on 10:45


Panašiu principu metodologiniai individualistai neomarksistai įrodinėja, kad visuomenės institucijos yra fikcija. Yra pateikiama tam tikra sistema, kurioje galioja užburtas ratas, kuris veikia viena kryptimi be jokių didesnių spragų.

Ką noriu pasakyti, apibrėžimas, jog ekonomika yra platesnė ir reikšmingesnė už politiką, yra academic school primetamas. Žiūrėdami į holistinius bendruomenės saitus, galime aptikti politinių ryšių reikšmę virš ekonominės vertės (žr. Karl Polanyi “Didžioji transformacija”, kur barterinių mainų ekonomizmas yra kritikuojamas alternatyviomis bendrabūvio formomis, kai socialinis statusas atstoja barterinę prekę ir pan.)

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 14:20


Nepainiokit sąlygų su imperatyvais, o tai gaunasi kažkokie atbulizmai.

O dėl visokių ten alternatyvų ir t.t. -- kibucuose tai veikia. Problema ta, kad visos tos komunos feilina, vos išauga virš gana nedidelės kritinės ribos ir jose atsiranda visokie parazitai, kurių išvengti neįmanoma, nes išlošimas iš parazitavimo, augant komunai, didėja eksponentiškai, tuo pat metu eksponentiškai krentant parazito pašalinimo šansams. Matematiniai modeliai, žinote.

skirmantas tumelis
Spalio 7th, 2013 on 15:45


Na, kai jau atsikratysime kūnų ir tapsime tiesiog metafizinėmis mintimis sklendžiančiomis 6′uoju matavimu, tai galėsime kalbėti apie… Net neįsivaizduoju apie ką tada kalbėsime ir apskritai ar bus poreikis komunikuoti :/

O jeigu dar laikysime, kad mintys, sklendžiančios metafiziniame 6′ame matavime, yra mūsų siekiamybė, tai galime irgi tada sakyti, kad politika šiandien yra svarbiau nei ekonomika.

Tomas Baranauskas
Spalio 7th, 2013 on 11:51


“Tokiu būdu bulvių auginimas tampa tiesiog priedu prie gamtos.” Tai čia kaip ir įrodyta gamtos viršenybė prieš ekonomiką, o ne ekonomikos -- prieš politiką… :)

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 14:09


Žinot, turėkit jūs kokią norit politiką, bet jei neturėsit ką valgyt -- jokia politika jums nepadės. Taip vat ir su bulvėmis, kurias arba apsimoka auginti, arba jų nėra.

Rokas
Spalio 7th, 2013 on 16:38


Jei imsime, kad žmogus yra gamtos dalis, o ekonomika -- tai žmogaus veikla gamtoje, tai politika yra tik dar kitas žingsnis, reguliuojantis žmogaus veiklą iki tam tikro lygio.

beefy cakes
Spalio 7th, 2013 on 10:02


Sutinku su straipsnio autoriaus teiginiais ir savo pavyzdziu galiu juos patvirtinti: save laikau nacionalistisku desiniuoju. Per praeitus rinkimus labai nepatiko konservatoriu pozicija (tiksliau, jos nebuvimas) vertybiniais klausimais ir svelniai sakant flirtas su liberalais, taciau vis tiek teko balsuoti uz juos, nes tautininku jungimasis su kazkokiais nisiniais socialistais beigi ekonominiai kliedesiai atstume dar labiau.

Marius
Spalio 7th, 2013 on 11:27


Džiugu, jog gerbiamas Rokiškis Rabinovičius tęsia įdomią ir turiningą diskusiją, kuri jau savaime skatina tobulėti -- lieka viltis, jog ne tik vieną pusę :) Šįkart apsiribosiu keliais pastebėjimais, turėdamas laiko gal brūkštelsiu plačiau.

Pirma -- sveikinant diskusiją, vis dėlto sunku praleisti pro akis, kad atsakyme kai kur prasimuša nervingumas (maždaug -- “kas čia ir kaip drįsta abejoti mano įsitikinimais), o kai kur -- netgi švelni arogancija (pavyzdžiui -- direktyvose, kas turėtų ir ko neturėtų būti pašnekovo argumentacijoje). Kiekvienas žmogus turi savus prioritetus ir pagal tai dėlioja savo logiką, nors liberalams, kaip ir kairiesiems, būdinga savo pozicija pretenduoti į universalumą.

Antra -- požiūris, jog ekonomika -- pagrindas, o politika -- tik jos priedas, yra iš esmės kairuoliškas. Klasikinis jo pavyzdys -- Karlas Marksas. Priešingai, dešinė, šiuo atveju įkūnyta Edmundo Berko, pirmiausiai kelia kultūrą, o ekonomika -- antrame arba trečiame plane.

Trečia. Labai smagu, jog pripažįstamas asmenybių vaidmuo augančiame tautininkų populiarume ir net mano kukliam asmeniui čia skiriamas tam tikras vaidmuo. Vis dėlto kalbėti apie tautininkų ideologijos viražus galima būtų rimčiau, jei pašnekovas geriau išstudijuotų jų programas. Nes pasakyti, jog tautininkai stokoję aiškios ekonominės pozicijos, tų pozicijų net neskaičius -- pripažinkime, silpnoka argumentacija.

Ketvirta. Dėl Vakarų tautininkų kairumo, ta pati situacija -- derėtų rimčiau pasistudijuoti jų programas. Kai kuriais atvejais jie kairumu gali drąsiai lenktyniauti su lietuviškaisiais kolegomis, o jei žiūrėsime į lietuvių tautininkus prieš keletą metų, kai kurie vakariečiai -- tarkime, prancūzai -- mūsiškius net lenkė.

Penkta. Dėl socialistinių valstybių sėkmių ir pralaimėjimų, yra visokių interpretacijų. Liberalaus modelio šalininkas gali selektyviai atsirinkti vienus faktus, socialistinio -- kitus. Šiuo atveju abejočiau prasme veltis į ginčą klausimu, kuris man asmeniškai -- tikrai antraeilis. Tautininkas esu dėl vertybinių priežasčių -- ką pašnekovas teisingai ir pastebi -- o ne dėl ūkinių.

Šešta. Dėl šios priežasties laisvai galėčiau būti tiek socialiai kairesnėje, tiek dešinesnėje partijoje -- tarp kitko, dešinesnėje jau buvau :) Man ekonomika -- tiktai priemonė racionaliai tvarkyti valstybės ir visuomenės ūkį: nei daugiau, nei mažiau. Vis dėlto --

Septinta -- šiuolaikinis ekonominis liberalizmas, kad ir kaip banaliai skambėtų, valstybės galias keičia verslo subjektų galiomis. Geroji rinkos ranka, rinkos organizmas ir panašūs dalykai yra -- pykite arba ne -- būtent mitologinės sąvokos, kuriomis nuo Dievo vis labiau tolę liberalai bandė pakeisti religines figūras. Šiuo metu kai kurios transnacionalinės kampanijos ekonomine galia viršija dažną valstybę, o ir pačių valstybių galimybės -- labai skirtingos. Iš to --

Aštunta. Lygi ir garbinga konkurencija tarp valstybių ir verslo subjektų galima tik tuo atveju, kai yra lygios startinės galimybės. Patys suprantate, jog tai -- visiška utopija. Dar senovės Babilone, jei gerai atsimenu, buvo patarlė: jei karalius netramdytų stipriųjų, jie iškeptų silpnuosius lyg žuvis ant keptuvės.

Devinta. Jei tautininkams rūpi tauta, o taip ir yra, iš to išplaukia du praktiniai dalykai: jiems rūpi savos tautos gerovė tarptautinėje aplinkoje ir kuo didesnis gėris kuo didesniam tautos narių skaičiui viduje.

Dešimta. Jeigu jakobinų, kurie iš tiesų buvo bolševizmo pirmtakai, priskyrimas liberalams -- demagogija, tai demagogais reiktų laikyti ištisą plejadą konservatyvių ir krikdemiškų mąstytojų, vien Lietuvoje susidarytų graži grupė -- pradedant Antanu Maceina, baigiant lietuviškojo liberalizmo patriarchais (sic), ilgainiui supratusiais, kur veda nuoseklus liberalizmas -- Vytautu Radžvilu ir Arūnu Degučiu. Dėl to svaidytis tokiais epitetais atrodo kiek per drąsu :)

Pradžiai -- tiek. Rokiškis teisingai suprato, jog man asmeniškai ekonomika -- antraeilis ar netgi trečiaeilis dalykas, nors studijuodamas politikos mokslus už ekonomiką, jei gerai atsimenu, turėjau visai neblogą pažymį, o mano rašto darbas apie bankų sektorių buvo įvertintas kaip vienas iš geresnių Vis dėlto laikausi požiūrio, jog būti absoliučiai visapusišku reiškia būti absoliučiai paviršutinišku. Dėl to vengiu per daug kištis į sritis, kurios tiesiog nėra mano.

Šiais klausimais daugiau galėtų pasisakyti tautininkų nariai ir prijaučiantys -- ekonomistai Audrius Rudys, Ričardas Garuolis ir Algis Avižienis (tarp kitko, dar vienas eksliberalas). Aš gi labiau koncentruojuosi į moralinius, kultūrinius ir politinius dalykus.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 11:47


Paeiliui (kad būtų paprasčiau -- po truputį ir paskirais komentarais).

Dėl pirmo: tamsta, kiek pastebiu, ciklinatės ant liberalų ir juos į mane projektuojate. Aišku, tai nėra labai jau blogai (jei neskaitysim paties projekcijų fakto), nes bent jau ekonomikoje netgi austriškas liberalumas -- visgi žymiai daugiau turi sveiko proto, negu kairumas.

Kita vertus, kaip kas iš liberalų mane yra nesyk vadinęs kairiuoju, o kaip kas -- ir fašistu, taip kad nepaslyskit.

O arogantišku būti aš galiu sau leisti, nes taip ar anaip, tapsiu Visatos Valdovu, taip kad man šitai pridera ir labai tinka prie veido.

Kita vertus, kalbant rimtai -- patarimo, kad geriau vengti demagogijų, netgi kai jos labai patraukliai atrodo -- patariu paklausyti, nes mano patarimai paprastai pasiteisina. Aš tamstai tą garantuoju.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 11:59


Dėl antro -- kairuoliškas požiūris būna tada, kai galvojama pagal Marksą.

Žiūrėti reikia paprastai: mūsų gyvenimo tikslai gali būti neekonominiai. Reguliuoti savo gyvenimus galime neekonominiais sprendimais.

Tačiau gyvename banalioje ekonominėje sistemoje, kur nuo tų sprendimų priklausys, ar pasieksime savo tikslus. Ir mūsų sprendimai arba kertasi su ekonomine realybe ir pralaimi, arba sugeba panaudoti ekonominę realybę ir laimėti.

Būtent todėl, kai kalbame apie ekonomiką, turime suprasti, kad politika -- tik priedas, kuris leidžia padaryti sprendimus, tačiau visa aplinka ir visi dėsniai -- tai ekonomika ir viskas.

Grubiai šnekant, galima dusti iš bado, kaip Šiaurės Korėjoje, o galima augti kaip Pietų Korėjoje. Skirtumas tiktai toks, kad viena iš šitų šalių bando eiti į kraštutinį socializmą (komunizmą) ir prieštarauti ekonomikos dėsniams, o kita -- remiasi ekonomikos dėsniais ir sugeba juos puikiausiai panaudoti.

Kas įdomu -- ir Šiaurės, ir Pietų Korėja -- abi pakankamai nacionalistiškos šalys.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 12:36


Trečia: žinot, kas per paskutinius rinkimus į Seimą turėjo rimčiausią (ir tiesą sakant, bene vienintelę realiai sistemingą ir rimtą) politinę programą? Ogi ponia Kristina Brazauskienė. Ir krūvos visokių apžvalgininkų, nei neskaitę aiškino, kad pas ją prirašyta krūva kliedesių.

Kažkuriais atžvilgiais tie apžvalgininkai buvo teisūs, nes spėju, kad galimai ir pati tos partijos vadovybė tos programos neskaitė. Tokios vat realijos.

Aš išties jūsų programos neatsimenu. Nors ir buvau kažką permetęs akimis prieš paskutinius Seimo rinkimus. Tiesiog matyt nebuvo, kas įsimintų apie ekonomiką. Bet čia aš pasirėmiau konkrečiai jūsų teiginiais. Jie neturi sistemingo pagrindo. Ir tą reikia tiesiog pataisyti ir viskas pasitaisys.

Beje, tą galima padaryti pakankamai paprastai -- yra netgi formalūs atitikties užtikrinimo metodai, vykdant dviejų diskursų (politinio ir ekonominio) tarpusavio transliaciją ir žiūrint, ar jie gaunasi sinchroniški.

Nors kita vertus, galima ir paprastai pažiūrėti: imam ekonominį diskursą ir žiūrim atitiktį.

BTW, žinau, kad tą kartą prirašiau labai daug, bet ne taip seniai nagrinėjau vieną nacionalistinį ekonominį modelį, įskaitant ir kai kuriuos galimus gliukus -- http://rokiskis.popo.lt/2013/07/20/naci ... tos-puses/

Ten tiesiog banaliai veiksmingas modelis, savo esme ganėtinai primenantis Rytų Azijos nacionalistų kurtas kapitalistines ekonomikas. Esmė vienu sakiniu paprasta: liberalumas sau, o reguliavimai -- užsieniui.

Marius
Spalio 7th, 2013 on 12:45


Liberalumas viduje ir reguliavimas tarptautinėje plotmėje iš principo -- visiškai priimtinas modelis pats savaime, ir jam visai galėčiau pritarti, jei būtume šiek tiek labiau subalansuota visuomenė. O dabar turime didžiules socialines žirkles. Faktiškai einame Lotynų Amerikos keliu -- juk joje ne tiktai komunistinė Kuba su Venesuela (kas man asmeniškai taip pat -- anoks ten pavyzdys), bet ir šalis, kurios -- mano žiniomis -- eina būtent liberaliu keliu. Jose masė žmonių skursta labiau, nei komunistinėse kaimynėse, ar aš klystu?

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 13:00


O vat čia klausimas, kas tas išvis yra tikras ekonominis liberalumas.

Vieni liberalumu vadina elementarų korporacijų siautėjimą, įskaitant ir rinkos monopolizaciją bei galimybes neribotai įverginti darbuotojus bei užsodinti juos ant Tommy-šopų, kas bent jau man visai neatrodo liberalu.

Kiti tuo tarpu žiūri iš kitos pusės: monopolizacijos būti negali, nes ji savaime yra antiliberali, todėl oligopolijų tipo dariniai turi būti kapojami, o rinkos apsauga yra taikytina tik specifiniais ir ribotais atvejais.

Man paprasčiausias ekonominio liberalumo apibrėžimas yra toksai, kai sąlygos yra vienodos visiems, barjerai verslumui minimizuojami, užtikrinamas situacijos stabilumas ir kiekvieno žmogaus pasirinkimo laisvė negali būti ribojama kokiais nors Tommy-šopų tipo ar panašiais įverginimui skirtais fyntais. Tik vat tokio liberalumo Lotynų Amerikoje kažkaip atrodo nelabai daug yra.

Marius
Spalio 7th, 2013 on 13:09


Štai tokiam liberalumui aš pritarčiau, tik ar jis -- ne utopinis, ypač kalbant apie vienodas sąlygas?

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 13:52


Čia kaip su variacijomis kokybės vadyboje: iš principo jų išvengti neįmanoma, tačiau variacijų mažinimas ir pats savaime didina našumą ir rezultatyvumą, ir kartu tampa būtina sąlyga bet kokiam tolimesniam vystymuisi, nes ten kur variacijų lygis aukštas, valdomumo nelieka.

Tas pats ir su tomis sąlygomis verslui: jei koks nors Petras turi brolį kokioje nors įstaigoje, o Antanas -- neturi, tai visgi reiktų stengtis, kad nepaisant nieko, ir Petro, ir Antano sąlygos liktų vienodos.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 12:41


Ketvirta -- jau minėjau, kad programos yra kaip čia pasakius.

Paprasčiau žiūrėkim: socialistinio perskirstymo periodo jie nepatyrė, tad jei neskaičiuosim bepročių, tikinčių į komunizmą, Vakaruose nėra žmonių, kurie nesuprastų, kad kiek uždirbi, tiek ir gauni.

Pas mus tuo tarpu yra didelis ir vis dar besivelkantis šleifas iš konclagerinės sistemos, kurioje gaudavai tiek, kiek valdžia paskirdavo, o tai su sukurta verte paprastai niekaip nekoreliuodavo.

Kaip čia pasakius -- pas mus yra postsovietinis kairumas, turintis jau ir kažkokių neaiškiai archetipizuotų bruožų. Ir tai yra daug giliau, nei šiaip kairuoliškos idėjos.

Marius
Spalio 7th, 2013 on 12:59


Nei viena rinkimuose dalyvaujanti tautinė partija Lietuvoje būtent sovietinio modelio nesiūlo, tad kritika ne visai tuo adresu :) Kad visuomenėje daug tokių, tai taip, bet juk tai -- žiūrint jūsų siūlomu pragmatiniu žvilgsniu -- kaip tik turėtų užtikrinti jų balsus :) Dar vienas įrodymas, jog politinis gyvenimas -- gerokai sudėtingesnis, nei bet kokia vienmatė ir vienpusė schema -- o būtent tokios yra liberalizmas ir socializmas.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 13:03


Čia ne dėl modelio siūlymo, o apie tai, kas natūraliai yra nusėdę vietinėse galvose, kurios pačios ar kurių tėvai išaugo prie sovietinės sistemos.

Priimkit tai ne kaip kritiką, o kaip bendrų postsovietinių realijų įvertinimą, į kurį reikia atsižvelgti.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 12:48


Penkta. Nesiveliant į interpretacijas ir projekcijas, faktas yra faktualus: kai tik ekonominėje sistemoje užlenkiami rinkos dėsniai ir prasideda socializmas, ateina feilas. Kartais, kai resursų labai daug, jis ateina su uždelsimu, bet ateina visada.

Žinote, buvo maždaug toksai anekdotas sovietmečiu:
- Kas būtų, jei Sacharoje statytų komunizmą?
- Pritrūktų smėlio.

Marius
Spalio 7th, 2013 on 13:02


Na matote. Vėl apeliacija į kraštutinumą -- komunizmą. O kai Tomas pateikė tokią pat apeliaciją, tiktai kitoje plotmėje -- siūlėte tokių apeliacijų vengti…

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 13:03


Ne.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 13:11


Šešta: tai ir yra klaida -- jei į ekonomiką žiūrima tik kaip į priemonę (t.y., politikos rezultatą), niekas nesigauna.

Pirmiausiai reikia tiesiog pamatyti, kad bet kokia politika, besikertanti su ekonominiais dėsniais ar netgi tiesiog nesugebanti jais efektyviai remtis, pasmerkta pralaimėjimui.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 13:16


Septinta -- kai kurios ultraliberalios kryptys (austrų mokykla) išties linkusios aiškinti, kad visos bėdos dėl to, kad yra valstybės.

Kai kuriais atžvilgiais, panagrinėjus biurslo ir stagnacijos procesus, austrijokų kalbose yra tiesos.

Kita vertus -- čia aš žiūrėčiau paprasčiau, nei anie: kai kurios neadekvačiai didelės globalios korporacijos pačios yra ribojantis ir antiliberalus daiktas, savo blogaisiais bruožais primenančios valstybes, bet neturinčios tų bruožų, kurių dėka valstybės duoda mums naudą.

O man suprantamas liberalumas -- tai tiesiog galimybė rinktis. Jei neturi iš ko rinktis, nes tave riboja korporacija, valstybė, ideologija ar dar kažkas -- tai koks čia liberalumas? :-)

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 13:20


Aštunta: dėl šito visai pritariu. Vienodų galimybių užtikrinimas visiems -- tai turėtų būti valstybių tikslas. Ir kai korporacijos kartais sugeba nulemti valstybių veiklą -- tai yra labai blogai.

Taip ar anaip, patsai tas fundamentalusis pridėtinės vertės ciklas savo esme mums sako, kad ekonomika turėtų dirbti mums, o ne mes ekonomikai :-)

Klausimas tik tame, kaip tą ekonomiką sugebėt išnaudot, kai ji dirba pagal savo ekonominius dėsnius, o ne realizuoja mūsų fantazijas.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 13:25


Devinta: vat čia ir pažiūrėkim, kaip tai tuos ekonomikos dėsnius panaudoti gudriau, kad viskas išeitų naudon. Išvengiant klaidų, kurias darė tie, kas susimovė ir panaudojant sėkmingiausiai augusių ekonomikų pavyzdžius.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 13:32


Dešimta -- jei pereisim į filosofavimus, tai galima prikurti ko tik nori. O kur liberalizmas ir visokia asmenybės laisvė -- tai ten visai jau pridvasinguoti galima tiek, kad neaišku, kas bus.

Kita vertus, kaip sakė vienas ypatingai išskirtinai garbus ponas, medį pažinsi iš jo vaisių. Tai vat anuos prancūzų humanistus (kai kurie juos šitaip vadina dar ir šiais laikais) galima pažinti iš tūkstančių ir tūksntačių nužudytų žmonių.

Beje, daugelis tuos prancūzų revoliucionierius idealizavo dėl kovos prieš monarchiją (o toji -- irgi nekas), tad buvo linkę atleisti daug nuodėmių. Tik vat aš manau, kad blogis netampa gėriu vien dėl to, kad kovoja su kitu blogiu.

Taigi, žiūrėkime visgi į esmę.

Marius
Spalio 7th, 2013 on 11:37


Na ir pabaigai. Nuo to, kad kelis kartus pakartosime, jog pašnekovas kalba iš vidinių pozicijų, teiginys netaps nei teisingesnis, nei klaidingesnis :) Gerbiamas Rokiškis sakosi senokai stebintis mano veiklą -- jaučiuosi pagerbtas (be ironijos), bet tada jis turėtų žinoti ir tai, kad komandą renkuosi pagal to laikotarpio tiesos suvokimą, o ne tiesos suvokimą -- pagal komandą. Taip yra ir šiuo atveju.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 11:50


Norint veikti efektyviai ir tikslingai, vertinimas turi būti toks, kuris leistų padaryti produktyvius sprendimus. Jei situacija matoma iš vidinių pozicijų (t.y., nematant savęs iš šono), produktyvumas paprastai apribojamas vertinimo ribotumu.

Marius
Spalio 7th, 2013 on 14:41


Paguosiu: net savo asmenį dažnai vertinu iš šono, o jau tuo labiau -- kolektyvą :) Vis gi jei kai kuriais klausimais labiau pritariu tam kolektyvui nei Jums -- ar tai savaime reiškia vertinimą iš vidaus?

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 15:07


Spėkit, kodėl sėkmingos įmonės kviečiasi auditorius, o ir partijos ir visokios įmonės, netgi turėdamos geriausius PR ir marketingo specialistus viduje, vis vien samdosi išorines PR ir marketingo firmas?

Maždaug iš vieno karto atspėkit ir pataikykit dabar.

Tomas Baranauskas
Spalio 7th, 2013 on 11:52


Iš tiesų labai moksliškai pasakyta -- “būtent politika yra priedas prie ekonomikos, nes ekonomika yra visur”. Tik išsireiškus originaliais terminais būtų dar moksliškiau: “Ekonomika yra bazė, o politika -- antstatas”. Ant šio mokslo, žinia, ir mokslinis komunizmas pastatytas…

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 12:10


Matot, politiniai sprendimai nulemia, ar ekonomika pasinaudosim, ar ne. Be ekonomikos nelieka politikos, nes visi tiesiog išmiršta iš bado.

Žiūrėti verta paprastai: pvz., kai žmogus įkuria įmonę, jis ją įkurti gali dėl visai neekonominių priežasčių (pvz., tiesiog tam, kad šiaip maloniai pabendrautų). Tačiau įmonė turi sugebėti padengti savo išlaidas ir atnešti pelną, nes kitaip ji tiesiog užsilenks ir jokių ten idėjų neįgyvendins. Tai yra ekonominė realybė.

Tokiu būdu gaunasi, kad visa idėja, dėl kurios įmonė įkurta, tampa tegul ir imperatyviu ir reguliuojančiu, bet visgi tik priedu prie pačios verslo veiklos.

Žodžiu, žiūrėkit banaliai. Ir apsieikim be tų skambių frazių apie komunizmus, nes galima kalbėti ką tik nori, bet jei balansas minusinis, tai jis minusinis, o jei pliusinis -- tai pliusinis.

Marius
Spalio 7th, 2013 on 12:39


Na, vieni žmonės valgo, kad gyventų, kiti -- atvirkščiai: tiek dėl kultūros-politikos-ekonomikos prioritetų.

Dar vienas labai svarbus dalykas: pirmajame straipsnyje teigiate, jog lietuviai renkasi liberalios ekonominės pozicijos partijas ir būtent dėl to tautininkams kol kas sunkiau sekasi, o dabar jau pripažįstate, jog mažiausiai viena iš tų partijų savo retorika -- socialiai populistinė. Dėl to visiškai pritariu -- tiek dėl žodžio “socialiai”, tiek dėl žodžio “populistinė”. Vargu, ar labai prieštarausite, jog tokia yra ne tik “Tvarka ir teisingumas”, bet ir Darbo partija. O dėl Tėvynės sąjungos -- jau pateiktas argumentuojantis faktas apie tai, kas iš jos visuomenėje populiaresnis, o kas -- priešingai.

Linkiu, jog į tai atsižvelgtumėte, nes pats siūlote atsižvelgti į savo kritiką. Juk mūsų santykis -- diskutuojančių subjektų santykis, o ne mokytojo ir mokinio santykis, ar ne? :) Antraip tektų priminti savo politinį išsilavinimą ir šiokią tokią politinę praktiką, o diplomais argumentuoti nesinorėtų.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 13:08


Populistinė praktika turi vieną kritinį bruožą: ji savo esme tėra proto knisimas. O mes juk čia remiamės prielaida, kad kalba eina ne apie valdžią dėl valdžios, o apie vertybinių imperatyvų realizaciją. Taigi?

Na, gerai, iš kitos pusės galime tarti, kad pažvelgus realpolitikiškai, jei kažkuri rinkėjų dalis yra durniai, galima į tai nesigilinti ir juos vis vien panaudoti vardan gerų tikslų. Tik vat praktikoje, kai tik pereinama į tokius metodus, paprastai vertybinė dalis prapuola ir viršun iškyla visokie neaiškūs tipai.

Taigi?

Marius
Spalio 7th, 2013 on 13:15


Visiškai teisingai. Vertybinė politika orientuota į supratimą, kas valstybei ir jos visuomenei iš tiesų reikalinga, o ne tai -- ką labiau patinka girdėti vieniems arba kitiems rinkėjams. Dėl to nei socialistinis, nei liberalus populizmas tautininkams nėra priimtinas (ar populizmas būna tik socialistinis?). Va čia įžiūriu tam tikrą prieštaravimą -- čia pat siūlote liberalų kelią rinktis pragmatiniais sumetimais, čia pat apeliuojate į vertybiškumą, dėl kurio neva reiktų vengti socialinės orientacijos. Patikslinkite.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 13:46


Tikslai ir priemonės. Tikslai neturi būti naudojami vietoje priemonių, o priemonės neturi tapti tikslais.

Jei yra nustatomas toksai tikslas, kaip tautos gerovė, jis negali tapti priemone, kuri tą gerovę sukuria (banaliai šnekant, Lietuva neims geriau gyventi dėl to, kad anglų kalbą uždrausim).

Kita vertus, jei yra priemonė (kaip ekonomika), ji negali tapti tikslu, nes tai irgi bus beprasmiška. Lygiai toks pat beprasmiškas būtų savaiminis kokių nors dereguliacijų diegimas, sakant jog tai tikslas. Lygiai toks pat nesąmoningas būtų kokių nors socialistinių metodų diegimas.

Tiesiog tikslų ir priemonių painiojimas yra viena iš dažnų vadybinių bėdų.

As
Spalio 7th, 2013 on 13:55


Labai patiko “įsiveskim progresinius mokesčius, nes juos turi turtingos šalys” sulyginimas su cargo kultais. :)

Kaip tik pačiam nesenai teko aiškinti, kad turtingos šalys ne todėl turtingos, nes jose didelis perskirstymas, o kad jose didelis perskirstymas, nes yra ką skirstyti. Sekėsi įtikinti labai nelengvai ir tai buvo žmonės save vadinantys ekonomistais…

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 14:06


O vat su tomis progresijomis ir perskirstymais klausimas yra labai netrivialus. Nes didelis perskirstymas yra viena iš kapitalo atšildymo (t.y. aktyvios konkurencijos) sąlygų. Plius dar yra toks fenomenas, kaip stagfliacija, kuris panaikinamas tik su sąlyga, kad laisva pinigų masė (t.y., faktiškai perskirstymas) yra pakankama. O optimalių bendrų perskirstymo lygių bendrai nustatyti nesigauna, nes jie varijuoja kaip reikalas. Ir žodžiu, viskas čia nėra paprasta.

Todėl čia verta žiūrėti banaliai praktiškai: yra tarkim tuntas bedarbių ir yra pasirinkimas -- mokėti jiems pašalpas (kad jie patys nesugalvotų jų pasiimti kitais būdais) arba sumažinti mokestinius barjerus, kad jie lengviau užsidirbtų ir nereikėtų jiems mokėt pašalpų. Vat ir reikia rinktis efektyvesnį metodą.

Ir t.t., ir t.t..

As
Spalio 7th, 2013 on 14:20


Tai būtent taip. Paskirstymu galima išvengti kapitalo koncentracijos ir padidinti sukuriamą vertę nukreipiant ten iš kur ateityje potenciali grąža didesnė (bet sritis tarkim dabar labai nauja ir dar jokios grąžos neneša).

Tačiau minėtas atvejis būtent buvo bukai lyginant valstybes pagal perskirstymo mastą ir aiškinant, kad vakarų Europa turtingesnė, nes ten didesnė dalis BVP perskirstoma. O buvo čia būtent VU mokyklos “ekonomistai”, kurie cituoja Gylį ir nueina į socdemų partiją. :D

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 14:28


Problema čia yra tokia: jei tariame, kad yra perskirstymo optimumas ir jis nelinkęs smarkiai varijuoti ir perskirstymo lygis irgi nelinkęs smarkiai keistis, tai reiškia, kad turi būti koreliacija tarp pasirinkto perskirstymo lygio ir ekonominės sėkmės, tiesa?

Aišku, įrodyti praktikoje tas prielaidas gana sunku, bet darant intuityviai adekvačią prielaidą, kad visgi laisvos ekonominės sistemos linkusios optimizuotis, tam tikros koreliacijos galime tikėtis.

Tik vat kitas reikalas, kad banalus perskirstymas gali turėti įvairią struktūrą, o jei ši bloga -- ji gali viską užlenkti. Ir drįstu teigti, kad tai žymiai kritiškiau, nei pats bendras perskirstymo lygis.

As
Spalio 7th, 2013 on 14:45


Struktūra savaime negali būti stabili ir nepriklausoma nuo perskirstymo dydžio ir jei perskirstymas yra gerai kol pinigai nukreipiami į tas sritis, kur jos suteikia didelę naudą, tai toms sritims esant jau finansuojamoms dar didesnis perskirstymo didinimas jau reikštų valstybės kišimąsi į tas sritis, kur jai nederėtų kištis (yra daug sričių, kur valstybė veikia efektyviau nei rinka, bet dar daugiau tokių, kur rinka veikia daug efektyviau).

Dėl to, jei amžinai didinsi perskirstymą -- gausi nacistinę Vokietiją (kur dar prieš karą visas verslas išsilaikydavo tik iš valstybės užsakymų) ar Graikiją. O aš deja labai dažnai susiduriu su visko vertinimu tik per buką koreliaciją ir priežasties maišymu su pasekmėmis (taip prieiname prie to, kad kairieji “ekonomistai” aiškina, kad kuo daugiau duodame pašalpų ir įdarbiname žmonių valstybiniame sektoriuje tuo turtingesnė valstybė :) ).

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 15:15


Struktūra gali būti stabili, esant kintamam perskirstymo dydžiui arba gali būti kintanti, esant stabiliam perskirstymo dydžiui.

O koreliacija dažnai parodo priežastį, reikia tik turėti omeny, kad ta priežastis gali būti smarkiai giliau, nei atrodo. Vat todėl vertinimams ir reikalingi modeliai bei jų prognozavimo galimybių kriterijai.

As
Spalio 7th, 2013 on 15:44


Dėl struktūros stabilumo tai jie visai stabilūs gali būti tik trumpu laikotarpiu ir iki tam tikro paskirstymo dydžio didėjimo lygio. Tada įsikiša mažėjančio (o galų gale ir neigiamo) ribinio paskirstymo naudingumo dėsnis (čia dar vienas ekonomikos ypatumas, visur ribiniai rodikliai mažėja, o nepabandęs nesuprasi kur :) ).

Tiesiog didelio naudingumo investicijų sričių, kuriose valstybė jas parenkant yra pranašesnė už privatų sektorių, pasiūla yra ribota. Kitose gi (O tai net dažnesnis variantas) privatus sektorius investicijas parenka sėkmingiau, o valstybės lindimas į tuos sektorius iš esmės būtų kapitalo naikinimas.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 16:14


Jūs tik su tais visokiais Lafero kreivumais neapsigaukite, nes kiekvienam bizniui ta kreivė sava, kiekvienam sektoriui -- juo labiau, o sumoje gaunasi vidutinė ligoninės temperatūra, kuri kažką reiškia tik jau kai visai epidemija kilusi. O ant tos kreivės krūvos spekuliacijų pastatytos.

O ir atskirai dėl struktūros -- gali ji būti kuo stabiliausia dešimtis ir šimtus metų, nors tai nereiškia, kad per paskirus elementus surenkamos sumos nesikeis. Čia reiktų struktūros nepainioti su skaičiais eilutėse.

Plg., prekiaujat bulvėmis ir kėdėmis. Vieną dieną už kėdes 100 litų, kitą dieną už bulves 100 litų, struktūra ta pati (bulvės+kėdės), eilutės skirtingos, surinkimas stabilus.

O dėl investicijų naudingumo -- išties ne tame esmė, kad valstybė gerai investuotų (nors tai pageidautina), o tame esmė, kad pinigų nepritrūktų prekybinėms operacijoms, nes be to verslas pastringa. Čia pas Keynes šitas kampas nagrinėtas -- nors jis ir ribotas ir juo užsisvaigti neverta, bet tai visgi svarbu.

Kita vertus, jei valstybė lenda ten, kur veikia verslas (kaip Zuokas su miesto transportu), tai praktiškai gaunasi visiems tiktai į blogą. Iš to ir seka valstybinių investicijų tikslingumo ribos -- kišti pinigus ten, kur verslas normaliai nekištų.

As
Spalio 7th, 2013 on 16:29


Čia ne Lafero kreivėje esmė (ten esmė tik mokesčių tarifuose), o marginal efficiency ir šiaip visuose marginal rodikliuose su savo įdomybėmis. :)

O dėl Keynes ir paklausos didinimo su valstybės išlaidomis tai irgi nėra taip vienareikšmiška (net jei nekreipsime dėmesio į paties Keynes teorijos kritiką, o ta teorija remsimės). Paklausą didina tik biudžeto deficitas, o ne pačios išlaidos t.y. išlaidos turi būti didesnės už pajamas, nes valstybės pajamos nusiurbia lėšas iš rinkos ir mažina paklausą.

Išlaidos savaime, aišku (laikantis Keynes teorijos), irgi kažkiek gali didinti paklausą jei perskirstoma mažesnes pajamas turintiems gyventojams (dėl didesnio ribinio polinkio vartoti). Bet tokiu atveju mažėja investicijos, kas reiškia nepakankamą kapitalą ir didėjančias kainas arba didėjančią privataus sektoriaus skolą užsieniui ir mažina norą dirbti.

Marius
Spalio 7th, 2013 on 14:34


Dabar kyla keletas klausimų dėl pašnekovo pozicijos.

1. Rokiškis prieš transnacionalinių kompanijų diktatą.
2. Rokiškis prieš monopolizmą vidinėje rinkoje.
3. Rokiškis prieš vergiškas darbo sąlygas.
4. Rokiškis pripažįsta mokesčių progresyvumą.

Įspūdingiausia, jog visas šias pozicijas pašnekovas laiko ne kairiosiomis, o puikiai įsikomponuojančiomis į liberalizmą. Visais šiais klausimais mes iš principo sutariame, tai štai bendras klausimas: kurgi tada tautininkų kairumas ir kuo jis skiriasi nuo Rokiškio ekonominio dešinumo?

O dėl tikslo ir priemonės -- visiškai sutinku: būtent tai pabrėžiau, kalbėdamas apie kultūros, politikos ir ekonomikos santykius apskritai.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 14:53


Ogi pasižiūrėkit į kai kuriuos aiškintojus apie nacionalizavimus, menamai reikalingus valdžios kišimusis į kur papuola bei besigretinančius ir protą daugeliui jūsiškių beknisančius (ir kai kada netgi visai sėkmingai) nacionalsocialistus. O taip pat ir į visokius perbėgėlius ir šiaip neaiškius tipus, kurie flirtuoja su trockininkais, komunistuojančiais antiglobalistais ir panašiai. Na argi aš tai turiu pasakot?

Marius
Spalio 7th, 2013 on 15:12


Tai jau papasakokit, nes kol kas kyla įspūdis, kad jūsų įspūdžiai kiek skiriasi nuo faktų :) Dėl nacionalizavimo -- strateginiai sektoriai iš tikrųjų turi būti valstybės kontroliuojami, tarp kitko -- taip pat mano prancūzų ir danų tautininkai, taip kad šiuo požiūriu klystate, manydamas, jog jie ten -- gerokai dešinesni :) O dėl trockininkų ir NS -- tai jau tikrai galėtumėte detaliau.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 16:36


Aš tamstai kada prie progos parodysiu geriau tiesiogiai konkrečius atvejus ir scenarijus, kai kada prie progos susipažinsim.

Kita vertus, pasakysiu paprastai: problema yra ir ją reikia spręsti. Todėl aš apie tai ir rašau. Ir todėl ir atsiranda visokie ten šposai su visokiais valstietininkais. Ir ar neigiate, ar neneigiate, jei ją sprendžiate -- tai ok, taip ir reikia (negalvokite, kad aš darau čia kokius užvažiavimus -- tiesiog norisi, kad būtų rezultatas). Svarbu, kad ta problema nebūtų ignoruojama.

O dėl nacionalizavimo -- kai svaigimai pareina, tai kai kurie būna ir apie konclagerius pašneka bei apie tai, kaip prie ruso valdžia rūpinosi kažkuo ten. Žinom gi tuos niuansus, kaip būna, kai žmonės paprastai supranta viską.

As
Spalio 7th, 2013 on 15:36


Jei pasidomėsiu pačiu giliuoju liberalizmu, tai suprasti, kad tai visiškai kas kita nei įsivaizduoji. Tiesą sakant, patys giliausi liberalai būtų labai artimi anarchistams. :)

Liberalizmas iš esmės yra už lygią konkurenciją, protegavimo nebuvimą (automatiškai nebegalimos didžiulės korporacijos) ir mažą reguliavimą (automatiškai vėl negali būti konkurencijos ribojimo ir atsirandančių didelių korporacijų). Net pati Thatcher deklaravo “žmonių kapitalizmą”, nors išėjo ne visai tas. :)

O didelės korporacijos atsiranda labiau prie ekonominio konservatizmo (national champions gynimo) ir socializmo.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 15:47


Šiaip tai aš tamstai pasakysiu, kad kiek liberalų, tiek ir liberalizmų :D

As
Spalio 7th, 2013 on 16:04


Būtent. :) Ir čia vien ekonominį liberalizmą imant.

Aišku, aš nemažai iš jų laikau ir netikrais liberalais (pats būdamas liberalių pažiūrų :) ). Ypač tuos “liberalus”, kurie aiškina, kad dideles korporacijas reikia globoti ir joms padėti.

Mano požiūriu gryniausi ir radikaliausi liberalai yra austrijokai, kurių ekonominė ideologija -- absoliučiai laisva rinka -- jau netoli anarchizmo.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 16:39


Tai vat tie gryniausi austrijokai neretai ir aiškina, kad su tomis monopolijomis viskas tvarkoje :-)

Pjovejas
Spalio 7th, 2013 on 15:58


Kažkada teko skaityt labai įdomų straipsnį apie praeities istorinių suiručių statistinį sąryšį su gamtos ciklais, tokiais kaip sausros, sukeliančios badmečius ir pan. Tai prisimenu, kad priklausomybė gan aiškiai švietėsi. Ir bent jau Kinijos istorijos pavyzdžiu akivaizdžiai buvo padaryta elementari išvada: kai masės nebeturi ko valgyt, tai jie dėl visa ko kaltina organizatorius (viršūnes) ir kaltinimams pasiekus tam tikrą ribą, bando juos pakeisti. Ir kyla visokios revoliucijos bei perversmai. Vat taip banaliai politika susieta su elementaria ekonomika.

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 16:42


Na, čia jau per kitą galą šitai siejasi. Gilesnė problema yra ta, kad politika pati irgi gali tuos badmečius sukelti, kai ekonomikos dėsnius pabando pakeisti.

Žygeivis
Spalio 7th, 2013 on 18:32


Nacionalizmo ideologija, kaip ir kosmopolitizmo ideologija, nėra niekaip tiesiogiai susieta su kokia nors konkrečia ekonomine sankloda.

Pasaulio istorija rodo, jog ekonominiai sprendimai praktiškai visada buvo nulemiami politinių sprendimų, kuriuos priimdavo tuometinis valdantysis elitas.

O šiuos sprendimus kaip taisyklė apspręsdavo esama ekonominė padėtis bei tam tikrų įtakingiausių visuomenės sluoksnių ar grupių interesai.

Jei priimti sprendimai pernelyg pažeisdavo kokių nors pakankamai aktyvių visuomenės grupių interesus, tai atsaku būdavo maištai, sukilimai, revoliucijos, perversmai (bent jau bandymai juos atlikti).

Štai tokia ekonomikos ir politikos santykių tarpusavio “savireguliacija”.

P.S. Sieti dabartinių Lietuvos partijų rinkimų rezultatus su jų ekonominėmis programomis (kurios dažnai gerokai skiriasi nuo jų realių darbų pakliuvus į valdžią) yra ne tik beprasmiška, bet ir gana kvaila.

Nes “valdomose demokratijose” rinkėjų abosliuti dauguma balsuoja veikiami aktyvios ilgametės masinės propagandos (TV, radijuje, spaudoje, internete), o ši yra valdoma labai nedidelės grupelės žmonių, kurie ir nusprendžia, kokia partija bei politikai turi būti išrinkti -- būtent jie yra “prafinansuojami” ir propagandiškai “išsukami”.

O bet kokios kitos nuomonės įvairiais būdais (kartais ir labai drastiškais) yra nuslopinamos, “netinkami” politikai yra sukompromituojami, išjuokiami ar tiesiog nužudomi, partijos -- uždraudžiamos arba joms atimami finansai bei turimos masinės informacijos priemonės.

Ir taip yra visose “valdomos demokratijos” (kitokios pasaulyje tiesiog nėra) valstybėse -- įskaitant ir pačią liberaliausią -- JAV.

S
Spalio 7th, 2013 on 18:58


Rokiškio ir Mariaus diskusija labai įdomi. Sau pagalvojau, kad veltui nurašydavau tautininkus. Jie man asocijuodavosi su tokiomis frazėmis: “nebrandu”, “kraštutinumai” ir pan.

Skaitau Mariaus tekstus ir suprantu, kad klydau. Matyt tautininkai suinteresuoti, kad taip pagalvojusių atsirastų daugiau…

Kodėl reikia bandyti ieškoti kas pirmesnis: vertybės ar ekonomika ir šį pirmumą vertinti kaip kažką nekintamo?

Pvz.:

- Dominuoja materialinės gerovės siekiai, o vertybinė dimensija gerokai atsilieka. Taip yra postkomunistinėje erdvėje, nuslūgus nepriklausomybę atnešusiam sąjūdžiui (matyt ilgai kankino alkis). Ką mes turime? Ir verslo atstovams, ir valstybės institucijų veikėjams labiau būdingas aršus siekis užsitikrinti savo asmeninę gerovę bet kokia kaina. Biurslas, darbdavių savivalė yra dažnas atvejis.

- Jei vertybinė dimensija (iš esmės tai natūralus savęs identifikavimas kaip...) labiau išreikšta, mažiau šansų pasireikšti ir korupcijai, ir verslo savivalei. Pvz. Skandinavijoje daug daugiau patriotizmu paremto savo šalies įstatymų laikymosi, nei Lietuvoje, daug labiau išvystytos bendruomenės, savanorystė ir pan.

- Kibucai yra mažos bendruomenės, kuriose vertybinė dimensija yra kraštutinai didelė.

Vienose bendruomenėse materialinės gerovės yra pirmoje vietoje, kitose -- pirmoje vietoje yra idėjos ir vertybės. Viskas priklauso nuo žmonių.

Skirtingoms bendruomenėms bus efektyvūs (ir ekonomine prasme, ir vertybinio pasitenkinimo prasme) skirtingi organizavimo modeliai. Juk kibucas įmanomas tik tuo atveju, jei jo nariai yra vienijami bendros idėjos ir gerai jaučiasi dirbdami bendruomenės labui. Jei egocentriškai nusiteikę individai peržengia kritinę ribą, prasidės arba tokios sistemos žlugimas, arba prireiks “valymų”.

Neseniai šiame bloge Rokiškis, diskutuodamas su Maldeikiene, labai šauniai parodė kaip gimsta biurslas; dereguliavimas taip pat ne išeitis. O ką daryti taip ir nėra aišku.

Man pasirodė, kad Rokiškis ieško loginių-procesinių sprendimų. Jei tokie atrandami, tai yra labai puiku, nes juos palyginti lengva įgyvendinti.

Deja, mano manymu, nepavyks išvengti vertybinės dimensijos vystymo klausimo. O jis gerokai sunkiau sprendžiamas.

Jei daug bendruomenės narių nori tiesiog prisigrobti, vien loginių priemonių arsenalas greitai išseks…

Jei ženklesnę bendruomenės narių dalį sudaro individai, kurie taip motyvuoti, kad ieško gerovės ne tik sau, bet rūpinasi ir platesniu ratu (tam tikra bendruomene, miestu, valstybe ir pan.), jie ilgainiui geriau susiorganizuos, ir geriau gyvens ir materialiai.

Tokios išvados man gimė galvojant apie visą eilę Rokiškio straipsnių.

Marius
Spalio 7th, 2013 on 19:35


Na, man asmeniškai didelis autoritetas yra Maksas Vėberis, iš dalies -- Danielis Belas (kiek suprantu, abu arčiau dešinės), kurie vienaip arba kitaip teigia, jog ta pati ekonominė gerovė kyla iš atitinkamos kultūros. :)

Inocentas
Spalio 7th, 2013 on 20:29


Kažkaip prisiminiau straipsnį apie nesavanaudišką elgesį ir kaip tai išsivystė žmonėse (ir ne tik).

Išvada, aišku, to straipsnio paprasta -- savanaudiškas elgesys geriau individui, tačiau bendruomenės su mažiau savanaudiškų individų jose laimi konkurencinę kovą prieš daugiau savanaudiškų individų turinčias.

Matyt tinka tai visuose lygmenyse…

http://www.technologijos.lt/n/mokslas/g ... navigacija

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 21:24


Taip, čia senas bajeris. Užtat yra kitas bajeris -- gegutės fenomenas. Ir ką -- puikiai sau veisiasi jos.

S
Spalio 8th, 2013 on 11:14


O taip, ir gegutės veisiasi, ir plėšrūnai, kuriuos tiesiog “veža” suleisti dantis į savo auką, ir visokie tinginiai, kurie pramiega didesnę gyvenimo dalį, ir parazitai ir t.t.

Šiam žvėrynui atitikmenų galim surasti ir žmonių bendrijose. Jei vyrauja gegutės ir vilkai, reikės narvų ir signalizacijų lizduose. Klestinčio Anykščių šilelio (kitokių sąveikų ir procesų atitikmuo) tikėtis būtų naivu.

Mačiau organizacijų, kurios iki aukščiausios valdžios organiškai nevirškina sisteminio valdymo, gali jį imituoti, kad nieks neprisikabintų. Taip, tikrieji tikslai kiti. Ir gyvena, ir vargo nemato, kaip kokios gegutės.

Rokiškis
Spalio 8th, 2013 on 11:26


Dėl vilkų -- jiems itin patogu, kai tos aukos pririštos prie stulpelių ir negali pabėgti, nes visur viskas reguliuojama. :-)

Rokiškis
Spalio 7th, 2013 on 21:30


Vertybės eina su tikslais. Tai iracionalioji dalis -- ta, kuri nustato, ko mes norime, su kokiomis sąlygomis, kur einame ir pan. Ten nereikia kažko vystyti -- pakanka gražiai išgryninti ir pasiekti neprieštaringumo, kad būtų galima to tikslo siekti, laikantis tam tikrų vertybių.

O vat jei didesnė dalis individų neatitinka kažkokio mūsų įsivaizdavimo, tai reikia pergalvoti, ar tikrai su mūsų įsivaizdavimu tvarkoje -- yra gi be vertybių dar ir visokie pasaulio dėsniai, įskaitant ir tuos pačius ekonominius (pradedant banaliu noru tiesiog išgyventi ir baigiant noru gyventi labai gerai).

O vat vystyti ir kurti pirmiausiai reikia realizaciją -- kaip mes tai darome ir ar neprisidirbsime, jei pridirbsime neapgalvotai, bandydami tuos savo tikslus realizuoti.

mhm
Spalio 7th, 2013 on 19:10


Geriausia, ką buvo galima parašyti po sakinio “Todėl ir noriu, kad pergalvotumėt.” — “užsipiskit”. Negalvojau, kad turi dar tiek laiko, kad jį eikvot taip tuščiai tom nesibaigiančiom diskusijom.

Marius
Spalio 8th, 2013 on 14:55


Šiame kontekste domina praktiniai klausimai.

Pavyzdžiui -- kaip paaiškinti faktus, jog Norvegijoje nafta -- valstybės turtas, jog “Statoil”, “Nokia”, kiek žinau -- “Renault” -- valstybinės arba valstybės kontroliuojamos įmonės?

Mažiau domėjausi dabartinės Kinijos ekonomika, bet kiek teko skaityti -- joje stambiajame sektoriuje vyrauja valstybinė nuosavybė, tik be planinės ekonomikos, o juk ši šalis -- viena greičiausiai augančių ekonomikų?

Žinoma, visada galima rasti krizių etapų socialistinės raidos šalyse, bet ir liberalios raidos šalys anksčiau arba vėliau susiduria su krizėmis. Dėl to vienais atvejais užtušuoti krizes, o kitais iš jų daryti apibendrinimus, paneigiant visą kelią, atrodo paprasčiausiai dogmatiška.

Jei liberalios ekonomikos visais atvejais ir visais etapais pasiteisintų -- socialistinėms apskritai vargiai rastųsi prielaidos: koks kvailys norės gyventi blogiau?!

Rokiškis
Spalio 8th, 2013 on 16:18


Dėl socialistinių krizių -- skirkim krizes nuo griuvimo.

Socialistinėse šalyse krizė būna nuolatinė, o baigiasi jinai tuo, kad viskas sugriūna. Plg. su SSRS -- 70 metų krizės (ir deficitas su talonų sistema netgi auksiniame socializmo periode -- 1960-1975), o paskui subyrėjimas. Ir visos tos krizės priežastis viena -- socialistinė ekonomika.

Dėl krizių kapitalistinėse šalyse -- ten yra ganėtinai nemažai analizuota viskas, bet pasakoti daug būtų, nes bent keletas visiškai skirtingo tipo mechanizmų veikia. Paprastai kai susiduriama su kokia nors krize, pataisoma šis bei tas, kad kitą kartą nekiltų. Tad ilgainiui viskas tobulėja ir vėlgi krizių priežastys keičiasi.

O dėl valstybinio turto -- čia ganėtinai gilus klausimas, kur tas turtas geriau veikia valstybės rankose, o kur geriau valstybei nelįsti.

Praktika rodo, kad valstybei verta kištis į išskirtinai didelius resursų gavybos projektus (nafta, dujos, auksas ir pan.), bet neverta kištis tada, kai pelningumas yra ribotas, nes tokiais atvejais gaunasi tik žala.

Žalos mechanizmai keli -- ir išlaidų maksimizacija, būdinga valdiškam sektoriui, ir projektų uždelsimas, kas valdžiai irgi nesveikai būdinga, ir visokie netiesioginiai faktoriai, kaip kad korupcija ir biurslas.

Kaip įdomų nagrinėjimui atvejį galima pažiūrėti į Lietuvos Telekomą -- iš valdiškų rankų perėjęs į privačias, per kokius metus-du išsprendė telefono linijų deficitą (nedaug kas prisimena, bet norint įsivesti telefoną, reikdavo laukti keletą metų), kartu atnaujindamas infrastruktūrą ir kardinaliai sumažindamas darbuotojų skaičių. Efektyvumo skirtumas -- sunkiai palyginamas.

Dėl Nokia -- per kur ji valstybinė -- neįsivaizduoju. Tai kompanija, kuri tiesiog dėl savo didumo daro didelę įtaką visos Suomijos vystymuisi (plg. su Samsung Pietų Korėjoje), tačiau ji yra normali akcinė bendrovė, kuri vystėsi kaip privati ir tokia ir liko.

Dėl Renault -- nacionalizuota dėl sąsajų su okupaciniu nacių režimu, 1944 (nors faktiškai nacionalizuota nacių dar 1940). T.y., ne dėl ekonominių priežasčių. Kompanija iki 1996 sukosi ganėtinai prastai -- valstybė kišo pinigus, bet pelningumas gaudavosi abejotinas ir laiks nuo laiko valdžiai tekdavo kišti pinigus ir gelbėti. 1996 nutarta privatizuoti, po ko pradėjo kilt viršun. Dabar valstybė valdo 15% akcijų.

Dėl Kinijos -- yra valstybiniai segmentai, o yra privatūs. Tie, kurie sėkmingi ir kurių dėka realiai viskas tenai auga -- privatūs. Nuo to gi visas Kinijos atsigavimas ir prasidėjo, kad valdžia leido privatų sektorių ir užsienio investuotojus.

?
Spalio 9th, 2013 on 11:01


O tai TEO ne Suomijos valstybės valdoma įmonė?

Ir dar dėl tos “stebuklingos” kapitalistinių Vakarų gerovės: nereikia pamiršti, kad ta gerovė pradėta kurti kolonialistiniais laikais, o dabar toliau kuriamas neokolonialistiniais būdais -- besaikiu rezervinių valiutų spausdinimu ir skolomis, kurių neįmanoma grąžinti.

Rokiškis
Spalio 9th, 2013 on 12:11


Spėkit, ar ne dėl sėkmingo ekonomikos veikimo tos valstybės kažkada sugebėjo kolonializmu užsiimt.

O Teo priklauso Telia Sonera, kuri yra biržose kotiruojama akcinė bendrovė, kurios 37% akcijų priklauso Švedijos vyriausybei, 11% Suomijai. T.y., pagrindinis segmentas privatus. Ir tai turint omeny, kad tai visgi infrastruktūrinis biznis, kur valdžia veikti sugeba ganėtinai pakenčiamai, o plius dar turi ir specialiųjų reikalavimų.

Žodžiu, orientuokitės realybėje, ponas.

Rokiškis
Spalio 8th, 2013 on 16:21


Dėl socialistinių sistemų atsiradimo ir kvailių, kurie nori gyvenimą pasidaryti blogu -- prielaidos visada tos pačios būna: atsiranda kažkas, kas nutaria gyvent geriau, nes kam ten rūpintis, jei galima atimti.

Verta tuo atžvilgiu pasinagrinėti Vladimiro Lenino aiškinimus -- jis gi ne veltui įvardino, kad liumpenproletariatas yra svarbiausia varančioji revoliucijos jėga. T.y., bomžai, vagys, plėšikai, sukčiai, prostitutės, etc..

Čia verta atkreipti dėmesį į vieną dalyką: visokios socialistinės revoliucijos aktyviai vyko toli gražu liberalumu nepasižyminčiose šalyse (ir beje, paprastai neliberaliose ne tik ekonomiškai, bet ir politiškai). T.y. ten, kur liumpenproletariato būdavo labai daug. Dar pridėkim prie to užsienio įtaką ir gausim rezultatą.

Berods patsai Herbert Marcuse (Naujosios Kairės judėjimų tėvas) ir išanalizavo tą reikalą: liberaliose kapitalistinėse ekonomikose darbuotojai tampa suinteresuoti stabilumu ir kapitalistinės sistemos augimu, nes atlyginimas gaunasi maksimizuotas, o prekių kainos minimizuotos, t.y., viskas yra geriausiame variante. Todėl revoliucija tokiose ekonominėse sistemose negali įvykti, nes bet kokie pokyčiai pablogintų darbininkų gyvenimą. Paradoksas, ar ne? :-)

:]
Spalio 9th, 2013 on 07:53


tipo: “Šiaurės Korėją”

Žygeivis
Spalio 9th, 2013 on 19:14


Visose šiuolaikinėse valstybėse (nuo pat kapitalizmo atsiradimo) yra trys pagrindinės visuomenės grupės:

1. Liumpenai, tai yra ubagai (marksistai juos patetiškai pavadino "proletariatu", nors su realiais kvalifikuotais darbininkais šis "proletariatas" praktiškai neturi jokio ryšio - kaip tik todėl per bolševikų revoliuciją atsirado toks fenomenas kaip Iževsko gamyklų darbininkų sukurti savanorių daliniai, ypač aršiai kovoję su bolševikais) ir "kriminaliniai elementai" (kurių atstovų buvo nemažai ir bolševikų valdžios struktūrose iki pat didžiųjų Stalino "valymų").

2. Vidurinioji klasė (plačiąja prasme "vidurinioji") - tai žmonės, kurie turi tam tikras, pakankamas jų pragyvenimui (konkrečioje valstybėje ir konkrečiu laikmečiu) pajamas bei įvairų turtą.

3. "Oligarchai" - kitaip sakant iš bendros "nebiednų" žmonių masės ryškiai išsiskiriantys ypatingai turtingi asmenys.

Realus gyvenimas parodė (ir faktiškai jau įrodė), jog praktiškai visose valstybėse, kur yra vienokia ar kitokia "valdoma demokratija", iš tikrųjų visada realią valdžią valstybėje turi būtent trečioji grupė - "oligarchai", kurie dėka savo turimų, valdomų ar kitaip įtakojamų masinės informacijos priemonių ir "nusamdytų politikų" bei partijų suformuoja visuomenės nuomonę pačiais įvairiausiais politiniais, socialiniais, ekonominiais, kultūriniais ir kitais klausimais.

Ir daugumą žmonių ("rinkėjų"), veikiami šios kryptingos masinės ir pastovios propagandos, praktiškai visada (su labai retomis išimtimis) "laisvuose demokratiniuose rinkimuose" nubalsuoja būtent taip, kaip reikia "oligarchams" (tiksliau, vienai iš jų grupių, kadangi paprastai tų grupių su skirtingais interesais būna keletas).

"Vidurinioji klasė", jei ji pakankamai gausi, irgi daro tam tikrą įtaką rinkimų rezultatams, tačiau esminiais klausimais ji nepajėgi nukonkuruoti "oligarchus". Vis tik "oligarchai" būna priversti mažinti įtampą ir daryti nuolaidas "viduriniajai klasei", nes priešingu atveju "vidurinioji klasė" sukelia savą - fašistinę - revoliuciją, ir nušluoja "oligarchus".

Visų bolševikinių-"komunistinių" (pagal principą "atimk ir padalink") revoliucijų varomoji jėga yra liumpenai. Todėl ir "vidurinioji klasė", ir "oligarchai", jei yra pakankamai protingi, stengiasi, kad tų liumpenų pernelyg neprisidaugintų konkrečioje valstybėje.

Posovietinėse valstybėse ši problema iš esmės yra sprendžiama "emigracijos metodu", visapusiškai skatinant neturtingųjų emigraciją.

Centrinės ir Rytų Europos gyventojai emigruoja į turtingesnius Vakarus, o azijatinių valstybių žmonės - į jų atžvilgiu žymiai turtingesnę Rusiją.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Spa 2013 10:16 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 29 Bal 2011 03:13
Pranešimai: 140
Miestas: Vilnius
Lietuvos teisinėje erdvėje nėra įtvirtintas terminas LIETUVIŲ KILMĖS PILIETIS.

Šis pamatinis terminas padėtų spręsti dvigubos pilietybės, žemės pirkimo, pardavimo, nuomos problemas.

Priverstinė lietuvių asimiliacija (forced assimilation) iš dalies vyksta dėl Lietuvos valstybės MEILĖS lietuvių kilmės piliečiams stokos...

Pagarbiai Arvydas Damijonaitis


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Spa 2013 20:26 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Arvydas Damijonaitis rašė:
Lietuvos teisinėje erdvėje nėra įtvirtintas terminas LIETUVIŲ KILMĖS PILIETIS.

Šis pamatinis terminas padėtų spręsti dvigubos pilietybės, žemės pirkimo, pardavimo, nuomos problemas.

Priverstinė lietuvių asimiliacija (forced assimilation) iš dalies vyksta dėl Lietuvos valstybės MEILĖS lietuvių kilmės piliečiams stokos...

Pagarbiai Arvydas Damijonaitis


Patikslinu - ne Lietuvos valstybės, o Lietuvos valdžios, kurioje jau daugiau kaip 20 metų yra įsitvirtinę kosmopolitai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Spa 2013 15:44 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Ekonomikos tvarkymas yra labai sudėtingas procesas. Ir toli gražu ne toks primityviai paprastas, kaip daugumai jaunuolių atrodo.

Beje, jei būtų taip paprasta, tai jau seniai visame pasaulyje egzistuotų viena ekonomikos tvarkymo sistema.

Deja, taip nėra - daugybė įvairiausių teorijų bei praktinių bandymų jas įgyvendinti jau ne kartą įrodė, kad realus gyvenimas yra pernelyg sudėtingas, kad koks nors paprastas teorinis modelis "suveiktų" be priekaištų. :(

Todėl ir rašau, kad reikia nagrinėti pačius įvairiausius modelius bei bandymus juos praktiškai įgyvendinti - ir labai įdėmiai analizuoti, kodėl ir kur jie "susimovė".

Būtina taip pat atsiminti, jog nacionalizmo ideologija, kaip, beje, ir kosmopolitizmo ideologija, nėra niekaip tiesiogiai susieta su kokia nors konkrečia ekonomine sankloda.

Deja, įvairių teorinių ekonominių modelių "pasekėjai" bando besąlygiškai ir dogmatiškai įgyvendinti kokį nors jiems kažkodėl patikusį teorinį ekonomikos valdymo modelį, labai menkai suvokdami, kokios bus to įgyvendinimo realios pasekmės.

Tačiau visada galų gale "istorija išspręsdavo" visus teorinius ginčus ir realus gyvenimas parodydavo, kas buvo neteisus ir pridarė klaidų.

Pasaulio istorija rodo, jog ekonominiai sprendimai praktiškai visada buvo nulemiami politinių sprendimų, kuriuos priimdavo tuometinis valdantysis elitas.

O šiuos sprendimus kaip taisyklė apspręsdavo esama ekonominė padėtis bei tam tikrų įtakingiausių visuomenės sluoksnių ar grupių interesai.

Jei priimti sprendimai pernelyg pažeisdavo kokių nors pakankamai aktyvių visuomenės grupių interesus, tai atsaku būdavo maištai, sukilimai, revoliucijos, perversmai (bent jau bandymai juos atlikti).

Štai tokia ekonomikos ir politikos santykių tarpusavio “savireguliacija”.

Man, kaip idėjiniam tautininkui bei buvusiam matematikui, akivaizdu, kad norint optimizuoti galimas pasekmes, turi būti sudaryta tikslo funkcija kiekvieno ekonominio sprendimo priėmimui.

Aišku ir kokie pagrindiniai kriterijai turėtų būti vartojami, priimant sprendimus įvairiais ekonominiais klausimais.

Nes bet kuriam Lietuvių tautininkui (vartojant tarptautinį terminą - nacionalistui), nepriklausomai nuo to, kokiai partijai jis priklauso, ar apskritai yra nepartinis, pagrindinėmis vertybėmis yra Lietuvių Tautos, kalbos, tarmių, kultūros, gamtos, paveldo, šeimos ir doros išsaugojimas bei puoselėjimas Lietuvos Valstybėje, lietuvių etninėse žemėse ir išeivijoje.

Todėl tautininkas visada priims sprendimus bet kokioje srityje, visų pirma atsižvelgdamas į tai, ar priimamas sprendimas padės ar pakenks šių vertybių išsaugojimui bei puoselėjimui.

Tai ir yra esminis kriterijus, kurį visada būtina taikyti bet kuriame teoriniame modelyje, apskaičiuojant ir numatant būsimas pasekmes, prieš bandant tą teorinį modelį įgyvendinti realiame gyvenime.

Pagrindinė problema tame, kad faktiškai neįmanoma optimizuoti sudarytas tikslo funkcijas.

Nes nepaprastai daug įvairių tiksliai neįvertinamų bei apskritai dar nežinomų faktorių - tiek vietinių, tiek ir tarptautinių.

Todėl tai turėtų būti tam tikros tikimybinės tikslo funkcijos, kurių realus atitikimas siekiamai įgyvendinti tikrovei irgi būtų tik tam tikros tikimybės.

Ir tokius klausimus turėtų labai rimtai nagrinėti įvairių sričių mokslininkų kolektyvai - o ne imti ir "iš lubų" pateikti atsakymą koks nors politikas ar partija.

O po to, kada susimauna, aiškinti - "mes apie tai nepagalvojome".

Deja, būtent tai mes kasdien matome...

Manau, nereikia aiškinti, kad Lietuvą visą laikotarpį po Nepriklausomybės atgavimo valdo įvairioms grupuotėms priklausantys kosmopolitai, nepriklausomai nuo to, kaip jie patys save įvardija. Ir akivaizdu, kad jiems pagrindiniais kriterijais yra toli gražu ne tautiniai. Tačiau akivaizdu, jog ir kosmopolitai reguliariai susimauna ir savo trokštamų tikslų nepasiekia.

Tačiau ir tautininkai (vartojant tarptautinį terminą - nacionalistai), jei ateityje ateis į valdžią, privalo labai aiškiai suvokti: jei jie, jau būdami valdžioje, irgi taip pat žiauriai susimaus, nepajėgę teisingai įvertinti savo priimtų sprendimų būsimų realių pasekmių, tai bus dar blogiau nei valdant kosmopolitams, nes Tauta galutinai praras viltį.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Lap 2013 17:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/kestutis.cepon ... re_comment

Raimundas Kajutis

Kęstuti, tu gali paaiškint kas per š... tas socialinis nacionalizmas?

Manau, kad slovakams tai netinka. Tai tas pats kas sakyt tautininkas-socialistas, nei velnias, nei gegutė.

Tautininkai ir socialistai yra neįmanomas derinys. Tautininkai eina už kapitalizmą. O kapitalizmui socialinis teisingumas buvo, yra ir bus svetimas.

Gal galima be grimo ir be inteligentiško myžčiojimo? Tvirtai ir tiesiai, be populizmo?

Kęstutis Čeponis

Raimundui - dėl socialinio nacionalizmo.

Paaiškinu paprastai ir "be myžčiojimo" - valstybė negali būti laikoma nacionaline, jei joje dalis tautos priversta badauti.

Kitaip sakant, tautinę valstybę valdanti valdžia privalo pasirūpinti tais, kas patys dėl savo amžiaus ar sveikatos negali patys savimi pasirūpinti (vienišais senukais, invalidais, šeimomis su mažais vaikais, kurių pajamų neužtenka tų vaikų išlaikymui ir pan.).

Čia, žinoma, tik "bendros kryptys", o kiekvienu atveju reikia viską išsamiai išnagrinėti.

Beje, čia taip pat įeina ir progresiniai mokesčiai turtingiems asmenims, bankų ir vadinamųjų monopolinių verslų griežta kontrolė, ir pan.

Taip pat ir atlyginimų - valstybinėse, savivaldybių įstaigose ir įmonėse - minimalių bei maksimalių algų (įskaitant visokius priedus) griežta "gradacija", prižiūrint, kad nebūtų taip, kaip yra dabar - tie kas realiai "aria" (pvz., eiliniai policininkai, gaisrininkai ir t.t.), gauna dešimtis kartų mažiau, nei įstaigų viršininkai.

O ir tų viršininkų dabar priviso tiek, kad jų jau daugiau nei tų, kas tikrai dirba...

Dar pridurčiau, jog būtina remti vidutines ir mažas įmones, kuriose dirba nuo vieno iki kelių dešimčių darbuotojų - realiai paremti, o ne tik gražiais pažadais.

O terminas "kapitalizmas" yra nepaprastai plati sąvoka, kurią visada būtina "išskleisti" kiekvienu konkrečiu atveju.

Ir nereikia iškraipyti sąvoką "socializmas", suprantant ją kaip bolševikinį "socializmą" - "iš visų viską atimk, ir visi bus vienodi ubagai"...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Lap 2013 15:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Ekonomikos ir mentaliteto ryšys


Šaltinis - diskusija: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... hoto_reply

Kęstutis Čeponis

Tiesą sakant, šalių ir regionų įvairiose šalyse ekonominis vystymasis labai stipriai susijęs su tų šalių ar regionų gyventojų daugumos tradiciniu, istoriškai susiklosčiusiu per šimtmečius, mentalitetu.

Ir jokia ES ar kokia nors kita sąjunga (pvz. buvusi SSSR) šio mentaliteto negali pakeisti (bent jau greitai - pvz., per kelis dešimtmečius), nes kaip rodo pasaulio tautų pavyzdžiai tam reikia šimtmečių.

Mentaliteto kitimas yra labai ilgas procesas - pvz., subyrėjus SSSR ir "atsileidus ideologiniams varžtams", Vidurinės Azijos ir dalinai Kaukazo valstybės (jų visuomenės) ir vėl tuoj pat atsidūrė vos ne feodalizme - tai yra "70 komunizmo diegimo metų" iš esmės nieko nepakeitė tų visuomenių mentalitete.

O prievartiniai bandymai "staigiai" pakeisti visuomenių tradicinį mentalitetą visada baigiasi arba masiniu sukilimu (pvz., Afganistanas, Irakas ir dar daug kitų), arba visišku tų visuomenių sunaikinimu (geriau ginkluoti kolonistai tiesiog išnaikina (iš dalies nutautina, nugirdo ir pan.) "žemesnių kultūrų" vietinius gyventojus).

Kalbant apie bet kokią integraciją, tai irgi galioja vienas bendras dėsnis - kada galingesnis susiduria su silpnesniu, visada nukenčia silpnesnis, kadangi stipresni "integratoriai" kaip taisyklė "humanizmu bei artimo meile" nepasižymi...

Šiuo metu Lietuvos atveju tai labai puikiai matome.

Eglė Čeponytė

Putnam savo knygoje prie panasios isvados prieina.

Bet nelabai su tuo sutikciau, nes vien mentaliteto (ar pilietines kulturos) skirtumais neimanoma paaiskinti ekonominio supanasėjimo nebuvimo tokiu gana homogenisku valstybiu viduje kaip Ispanija ar Vokietija (neskaitant tautiniu mazumu isimties).

Kęstutis Čeponis

Egle, visų pirma būtina panagrinėti tų šalių gilesnę istoriją - tada ir paaiškėtų susidariusių mentaliteto skirtumų istorinės priežastys.

Nes dabartinis homogeniškumas yra gana vėlyvas darinys.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Gru 2013 17:20 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/groups/1997030 ... ment_reply

Pigi Keulė

...kai pamatau tautiškumą ir socialumą viename plakate, tai, dovanokit - ne tik Hitlieriumi pakvimpa, bet ir minčių apie neadekvatų aplinkos suvokimą tų, kurie iš esmės laiko save dešiniaisiais ir tų, kurie iš esmės atstovauja kairiajam flangui politikoje.

Aišku, kai nėra ko ėst, tai ir su velniu obuoliaut galima.

Man atrodo gėda, kad tautininkai susidėjo su socialistais.

Marius Kundrotas

Neblogai sugalvota schema: arba tu - dešinysis (ergo - individualizmą hipertrofuojantis liberalas), arba kairysis (ergo - už kolūkius ir multi-kulti).

Tautinei pozicijai vietos šioje schemoje apskritai nėra.

Vis gi dabartinėmis sąlygomis yra pagrindo rimtai abejoti, kiek ši schema dar veiks.

Nes tos kultūrinės vertybės, kurios formuoja kultūrinį dešinumą, natūraliai ir tiesiog būtinybės tvarka sąlygoja tokias socialines-ekonomines koncepcijas, kurios įprastai lokalizuojamos kairėje.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Gru 2013 19:49 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Rekomenduoju perskaityti - daug tikrai įdomių minčių (surinkau įvairius interviu į vieną vietą, kad būtų patogiau skaityti):

Andriaus Pylipausko interviu su tradiciniu liberalu Sauliumi Lapėnu
viewtopic.php?f=61&t=10571

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Gru 2013 02:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27122
Miestas: Ignalina
Marius Kundrotas. Vidurys tautininkų politikoje (I): Dešinė ir kairė


http://alkas.lt/2013/12/09/m-kundrotas- ... -ir-kaire/

Marius Kundrotas, http://www.alkas.lt
2013 12 09 20:31

Lietuviškoji tautininkystė istoriškai žinoma vidurio srovės vardu. Ši vidurio pozicija pirmiausiai reiškėsi religijos srityje.

Skirtingai nei kairiosios jėgos – socialdemokratai ir liaudininkai – tautininkai pripažino ir gerbė religiją, bet skirtingai nei dešinieji krikščionys demokratai laikėsi tikėjimo laisvės ir įvairovės pozicijų.

Nenuostabu, jog daugelis lietuvių protestantų, o taip pat – nuosaikių katalikų rinkosi tautininkus.

Religinių mažumų atstovai kartu su katalikais užėmė atsakingus ministrų ir karo vadų postus, drauge kurdami bendrą Tėvynę – Lietuvą.

Tai – graži ir prasminga tradicija, kurią verta tęsti. Vis dėlto šiandien, tautiniame judėjime, partijose ir visuomeninėse organizacijose verdant diskusijoms, kokia turėtų būti šiuolaikinė tautininkystė – kas savaime sveika ir sveikintina – vidurio pozicija gali įgauti ir daugiau prasmių.

Apžvelkime pagrindines sritis, kur šiuolaikinė tautininkystė galėtų sudaryti sveiką pusiausvyrą.

1. Dešinė ir kairė


Šiuolaikiniams tautininkams tenka spręsti daugybę problemų, kurios istoriniams pirmtakams būtų tiesiog sunkiai suprantamos.

Atėjo laikas, kai reikia aiškinti – kas yra šeima, kokiu mastu gerbtina gyvybė, koks turi būti santykis tarp laisvės ir atsakomybės, pagaliau – kas yra nusikaltėlis: tiesiog nusikaltėlis ar aplinkybių auka?

Drauge kyla visiškai nauji iššūkiai ūkio srityje – globaliomis sąlygomis pasirinkimų iš pažiūros gausėja, bet iš tiesų sprendimų ratas siaurėja. Nacionalinėse ribose buvo daugiau laisvės eksperimentams, žiūrint – kuris iš jų labiau pasiteisins, dabar gi bet koks eksperimentas turi būti labiau pasvertas, nes gali atsigręžti nebegrįžtamais praradimais.

Tautininkų pozicija daugeliu šiuolaikinių klausimų anaiptol nėra savaime suprantama – yra kultūriškai dešinių ir kairių, ekonomiškai dešinių ir kairių, o taip pat – centristinių ir net eklektiškų tautinių judėjimų, partijų, organizacijų.

Vis gi tarp jų visų reikia rasti savąjį kelią ir jį pagrįsti.

Nuoseklus tautiškumas natūraliai balansuoja tarp liberaliai interpretuojamos dešinės ir socialistinės kairės, tarp suabsoliutintos savasties ir suabsoliutintos bendrystės.

Tauta yra bendrybė asmens atžvilgiu ir atskirybė visos žmonijos atžvilgiu, tautiškumas glūdi tarp šių dviejų polių.

Dėl to nuoseklu gerbti atskirybę žmoguje ir bendrybę žmonijoje, pripažįstant asmens savastį, o taip pat – bendražmogiškąsias doros erdves, viršijančias tiek asmens, tiek tautos ribas.

Moralės ir kultūros srityse nuosekli šiuolaikinė tautininkystė užima dešiniąsias pozicijas – konservatyviąja dešinės prasme.

Ji pasisako už dorovinę bendrybę, kultūrinę savastį, dvasios viršenybę medžiagai, laisvės ir atsakomybės pusiausvyrą, individo ir kolektyvo darną, istoriškai pasitvirtinusią šeimą, grindžiamą lyčių skirtimi ir jungtimi, atvirą gyvybei.

Socialinėje ir ekonominėje srityje pozicijos nėra tokios vienareikšmės. Vis gi iš konservatyviai – o ne liberaliai – suvokiamo dešinumo kultūrinėje srityje išplaukia tai, kas socialinėje srityje paprastai laikoma kairumu.

Dalinę painiavą sukelia skirtingi dešinės ir kairės apibrėžimai, šia tema daug kalbėta, užtai šįsyk labiau koncentruokimės į konkretiką, nei į ginčą dėl sąvokų.

Tautinės, o taip pat ir pilietinės bendrystės išraiška – socialinis solidarumas. Anot Antano Smetonos, tauta – tai šeimų šeima.

Nebūsime pirmi pastebėję: šeima, kurioje vienas narys valgo už stalo, o kitas – iš šiukšlių dėžės – tiesiog anomalija.

Socialinis solidarumas ir šia prasme – sąlyginis kairumas nėra dirbtinis kultūrinio dešinumo priedas ar juo labiau – priešybė: atvirkščiai – dėsninga išdava.

Antra vertus, solidarumas nėra vulgarus kolektyvizmas.

Čia vėl galima pasiremti šeimos pavyzdžiu: jei darbingas, turintis sąlygas dirbti šeimos narys tinginiauja, veltui valgydamas kitų narių uždirbtą duoną, tokia šeima – taip pat anomalija.

Solidarizmas – taip pat vidurio kelias: tarp egocentrinio individualizmo ir kolektyvizmo.

Tai – laisvė su atsakomybe ir atsakomybė su galimybėmis. Tai – socialinis rūpestis tais, kurie – laikinai arba nuolat – stokoja galimybių savimi rūpintis patys.

Progresiniai mokesčiai, dalinis biudžetinis finansavimas įvairiose kultūrinėse ir socialinėse srityse, dalinis gėrybių perskirstymas – nuosekli tautinio solidarizmo politika.

Valstybės aktyvumas ūkyje ypač aktualus globaliomis sąlygomis.

Stambiuose ūkio sektoriuose – ypač infrastruktūros ir monopolijų srityse – visiškas liberalizmas grėsmingas netgi didžiosioms valstybėms, net jos sunkiai pasivaržytų su tarptautinėmis kompanijomis.

Ką bekalbėti apie mažesnes valstybes, kurioms tektų varžytis tiek su didžiosiomis, tiek su tarptautinėmis įmonėmis?

Dėl to nuoseklus tautininkas siekia šiuos sektorius perimti arba grąžinti valstybės globai.

Smulkiojo verslo sektoriuose – priešingai, reikia daugiau liberalumo.

Pirmiausiai – mažinti biurokratinius reglamentus ar bent juos paprastinti, o kartu – lengvinti mokesčių naštą, remiantis jau minėta progresine sistema. Liberalumas šiuo atveju ypač taikytinas vidinei rinkai, tarptautinėse plotmėse jis galėtų būti ribojamas, kiek tai įmanoma be didesnės žalos ūkiniams mainams.

Valstybės aktyvumas stambiuose ūkio sektoriuose turi ne tik nacionalinę-strateginę reikšmę. Tai reiškia lėšas.

Sisteminės jėgos – tiek iš dešinės, tiek iš kairės – dažnai juokiasi iš populistų, žadančių vienu metu mažinti mokesčius ir didinti socialines išmokas. Iš tiesų tai – sunku, bet iš dalies – įmanoma.

Jei valstybė gauna pajamas iš pelningai dirbančių įmonių, jai mažiau reikia semtis iš mokesčių, o kartu yra didesnė galimybė socialinei rūpybai.

Išeitų, jog nuosekli šiuolaikinė tautininkystė socialinėje-ekonominėje srityje – arčiau kairės.

Ji nėra kraštutinėje kairėje, kur būtų radikalus socializmas ar komunizmas, bet šiuolaikiniame liberaliame kontekste vis gi arčiau kairės.

Apibendrinant tautininkai – tai moralinė-kultūrinė dešinė ir socialinė-ekonominė kairė.

Šį kelią tik iš dalies galima vadinti vidurio keliu, nes kultūriniai ir ekonominiai principai priklauso skirtingoms aibėms ir skirtingoms erdvėms.

Vis gi tai – vidurio kelias, nes tautininkai racionaliai atsirenka iš dešinės ir kairės tai, ko reikia tautai, užuot aklai, vienpusiškai, dogmatiškai sekdami dirbtines schemas – vien tiktai dešinės arba vien tiktai kairės schemą visose galimose srityse.

Bus daugiau

Komentarai
http://alkas.lt/2013/12/09/m-kundrotas- ... s#comments

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 21 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007