Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 30 Bal 2024 14:07

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 21 Bir 2010 13:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Šiek tiek apie Punską, ko nerasite Vikipedijoje
(atsiuntė Albinas Vaškevičius)


    Nutautėti pirmiausia pradeda tautos pakraščiai.

    Aš gimiau ir augau Lietuvos pakraštyje – Kalvaríjoje. Prieš 100 metų Kalvaríjoje dar buvo laikomos šv. Mišios ir lenkų kalba. Kai buvau vaikas, apie 1960 metus, tai kai kurios kaimynės kalbėjo lenkiškai. Kai buvau abiturientas, tai jos jau lenkiškai kalbėjo tik niekam negirdint. Dabar jos jau kalba tik lietuviškai, o apie šv. Mišių laikymą lenkiškai niekam net nekyla tokios minties.

   Žymiai sunkiau išlaikyti lietuviškumą yra Punsko-Seinų-Suvalkų krašte, nes jis dabar priklauso Lenkijai. Nuo Kalvaríjos iki Punsko tik apie 20 km.  

   Punsko kraštas nuo VI amžiaus iki 1795 priklausė Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei (apie 1200 metų)

   Nuo 1795 iki 1815 priklausė  Vygrių vyskupijai (20 metų)

   Nuo 1815 iki 1920 Rusijai (95 metus)

   Nuo 1920 iki dabar priklauso Lenkijai (šiemet sukanka 90 metų)  

   Šiuo metu Punsko miestelyje gyvena 1112 žmonių, iš kurių 75% yra lietuviai. Apie Punsko-Seinų-Suvalkų krašte gyvenančių lietuvių skaičių tikslių duomenų dar neradau, bet turėtų būti apie 6 – 7 tūkstančiai. Manau kad punskiečiai mane patikslins.

   Tai kaimiškas kraštas ir baigusiems aukštąjį mokslą sunku susirasti ten darbą. Punskas gali pasigirti, kad visos Lenkijos mastu jis pirmauja įstojusiųjų į aukštąsias mokyklas abiturientų procentiniu skaičiumi. Tai rodo Punsko krašto mokinių stropumą, bet baigus aukštąjį jiems šiame kaimiškame krašte sunkiau susirasti darbą.

   Dabartinės Lietuvos teritorijoje gyvenantys lietuviai galime pagerinti jų situaciją važiuodami į tą nuostabų kraštą atostogauti kaimo turizmo sodybose, švęsti Rasos-Joninių šventės, į Žolinių atlaidus, į Onines, o pravažiuojant apsipirkti jų parduotuvėse. Tokiu būdu sukursime jiems darbo vietas.

    Pas mano bendravardį Albiną Šuščevičių Šilainėje šiemet bus Rasos-Joninių šventė į kurią kviečiu Jus visus atvykti. Albinas žiemą važiuoja į Vokietiją užsidirbti pinigų ir grįžęs tuos pinigus investuoja į Šilainės kaimo turizmo sodybą esančią labai gražioje vietoje prie Seivio ežero. Šioje sodyboje galima atostogauti, galima švęsti jų ruošiamas įvairias šventes, galima švęsti ir savo šeimos ar darbovietės šventes.

    Punsko kraštui vienais metais trūksta žentų, o kitais – marčių, tad reikia kad jaunimas važiuotų dažniau į šį kraštą ir gal ten susiras sau antras puses. Punsko krašto lietuviai nenori kurti šeimų su lenkais, ar su sulenkėjusiais lietuviais. Punsko krašte nėra išsiskyrusių šeimų. Mano manymu tai yra dėl to, kad Punskui kaip miestui jau yra virš 400 metų. Kuo senesnis miestas tuo draugiškesni gyventojai. Sovietmečiu didžiausias nusikalstamumas buvo Rusijos Toljačio mieste, Lietuvoje Visagino mieste ir Jonavoje, nes ten atvyko daug naujų žmonių.  
   
    Punskiečiai yra išlaikę dzūkišką nuoširdumą ir suvalkietišką darbštumą. Lenkijos kaimiškose vietovėse buvo vedamas vandentiekis ir čia Punsko kraštas visos Lenkijos mastu pirmas išsivedžiojo vandentiekį.

    Punske yra gaminamas lietuviškas karšto rūkymo skilandis „Kindziukas“, kuris 2001 metais Lenkijos konkurse „Nasze Kulinarne Dziedzictwo“ laimėjo labiausiai originalaus tradicinio produkto vardą „Perła“ 2001. Jo 1 kg kainuoja 32 zl. Skilandis kemšamas nemalta mėsa. Panašaus Lietuvoje dabartiniu metu man neteko matyti. Lietuvoje daugiausia gaminami jau iš maltos mėsos, o malta mėsa paslepia visokiausius priedus, kurių man visai nesinorėtų valgyti. Kindziukais prekiaujama Punsko parduotuvėje „Dešra“ esančioje netoli Punsko autobusų stotelės (stotelė yra netoli bažnyčios).

Albinas Vaškevičius 2010 06 18

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007