Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 06 Geg 2024 08:53

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Slavų kalbos
StandartinėParašytas: 30 Lap 2010 14:04 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27132
Miestas: Ignalina
Slavų kalbos


Slavų kalbos
http://lt.wikipedia.org/wiki/Slav%C5%B3_kalbos

Senoji bažnytinė slavų kalba
http://lt.wikipedia.org/wiki/Senoji_ba% ... 5%B3_kalba

Славянские языки
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%BA%D0%B8

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... kalbos.png

Paveikslėlis

http://ualgiman.dtiltas.lt/slavu_kalbos.html

      Palyginti gausingesnė už baltų yra slavų kalbų šaka. Visos šios šakos kalbos skirstomos į tris grupes: 1) rytų, 2) pietų ir 3) vakarų.

      Rytų grupei priklauso rusų, baltarusių ir ukrainų kalbos, pietų – bulgarų, serbų-chorvatų, slovėnų, makedonų ir vakarų – lenkų, čekų, slovakų, lužicų, arba sorbų, kašubų ir polabų.

      Slavų kalbomis dabar šneka daugiau kaip 250 mlj. žmonių rytų, pietų ir vidurio Europoje. Kur buvusi slavų protėvynė, ligi šiol dar nėra išaiškinta.

      Vieni lingvistai (vad. „rytinės“ teorijos šalininkai) mano, kad ji galėjusi būti į rytus nuo Nemuno ir Dnepro, o kiti (vad. „vakarinės“ teorijos atstovai) – kad jos pirmykštė teritorija apėmusi Oderio ir Vyslos baseinus.

      Kaip ten būtų buvę, nuo VI a. pradžios prasidėjusi intensyvi slavų migracija išplatino slavų kalbas dideliuose Europos plotuose: VII a. pabaigoje slavai galutinai įsitvirtino Balkanuose, be to, apsigyveno Dnepro, Maskvos ir Okos aukštupiuose (ten, kur anksčiau gyveno baltai).

      Tos migracijos laikais suiro slavų prokalbė, ir palaipsniui išsiskyrė minėtosios trys slavų kalbų grupės, kurios savo ruožtu ėmė toliau skaidytis atskiromis kalbomis bei tarmėmis.

      Iš rytų slavų kalbų didžiausia yra rusų kalba, kuria šneka per 130 mlj. žmonių (daugiausia Rusijos teritorijoje) Dabar rusų kalba yra viena iš tarptautinių kalbų, į kurią verčiami oficialūs JTO ir kitų tarptautinių organizacijų dokumentai. Antrą vietą didumo atžvilgiu užima ukrainų kalba, kuria šneka per 40 mlj. žmonių Ukrainoje ir svetur, o trečiąją – baltarusių kalba, kurią vartoja apie 11 mlj. mūsų rytinių kaimynų Baltarusijos teritorijoje.

      Seniausi rytų slavų rašto paminklai siekia X-XI a. Tai kunigaikščių sutartys su graikais, įvairūs raštai, Ostromyro evangelija (1056-1057 m. rankraštis). Iš šių rašto paminklų matyti, kad jų parašymo metu rytų slavų kalbos dar nebuvo išsiskyrusios ir sudarė vieną kalbą (dažnai ji vadinama senąja rusų kalba).

     Tiktai XIII-XIV a. ta kalba ėmė skilti į rusų, ukrainų ir baltarusių kalbas. Rusų literatūrinės kalbos pagrindą sudaro Maskvos apylinkių tarmė, ukrainų – Poltavos – Kijevo tarmės, baltarusių – Minsko apylinkių dialektas.

     Pietų slavai, VI-VII a. įsitvirtinę Balkanuose, iš pradžios dar nebuvo labai susiskaidę kalbos atžvilgiu. Bet vėliau ėmė išsiskirti bulgarų, makedonų, serbų-chorvatų, slovėnų kalbos.

     Pietų slavuose IX a. atsirado ir pirmieji slavų rašto paminklai, kurių autoriai buvo graikų kilmės misionieriai Kirilas ir Metodijus. Jie apie 863 m., pritaikę slavams kiek modifikuotą graikų raidyną, išvertė į senąją bulgarų kalbą evangelijas ir kitokių religinių raštų. Tie raštai anuomet buvo suprantami ir kitiems (rytų, vakarų) slavams, todėl jų kalba tapo standartine bažnytine kalba įvairiuose slavų kraštuose.

     Tačiau ta bažnytinė slavų kalba (neretai vadinama senąja slavų kalba, senąja bulgarų kalba) skirtinguose slavų kraštuose įgijo vietinių kalbų priemaišų ir dėl to atsirado keletas jos variantų (čekiškasis-moraviškasis, bulgariškasis, rusiškasis).

     Rusiškojo varianto pagrindu (su baltarusių, ukrainų, lietuvių kalbų elementais) XIV-XVI a. buvo susidariusi ir kanceliarinė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalba, kuria parašyta Lietuvos metrika, Lietuvos statutas ir kt. istoriniai bei valstybiniai dokumentai.

     Iš pietų slavų ir apskritai visų slavų kalbų gerokai išsiskiria bulgarų kalba, taip pat jai artima makedonų kalba. Jose sintaksiniai santykiai reiškiami ne linksnių galūnėmis, bet prielinksniais ir žodžių tvarka. Taigi šios kalbos yra analitinės, o ne sintetinės, kaip kitos slavų kalbos. Būdingas bulgarų kalbos požymis, greit krintantis į akis, pavarčius šia kalba parašytus raštus, – postpozicinių artikelių -ta (moteriškosios giminės) ir -to (vidurinės giminės) buvimas: npaвama „karvė“, ceлomo „laukas“.

     Serbų-chorvatų ir slovėnų kalbos skiriasi nuo kitų slavų kalbų tuo, kad jos turi skiemens intonaciją (priegaidę) ir muzikinį kirtį. Šiuo atžvilgiu jos artimos baltų kalboms.

      Vakarų slavų kalbos paplitusios vidurio Europoje. Iš jų didžiausia yra lenkų kalba (ja šneka apie 35 mlj. žmonių), kurioje išsiskiria dvi tarmių grupės: mažlenkių ir didžlenkių. Seniausieji lenkų rašto paminklai siekia XIV a.

      Artimos lenkų kalbai yra čekų ir ypač slovakų kalbos. Čekų kalbos seniausieji paminklai yra iš XII a.

      Lužicų, arba sorbų, kalba išlikusi Vokietijos teritorijoje (ja šnekama Bauceno ir Kotbuso apylinkėse), o kašubų – Lenkijoje (Gdansko apylinkėse). Pastaroji kartais, ypač lenkų mokslininkų, laikoma lenkų kalbos tarme.

      Vakarų slavų kalboms būdinga tai, kad jose (išskyrus kašubų) yra pastovus žodžio kirtis: lenkų – priešpaskutiniame, čekų, slovakų ir lužicų – pirmame skiemenyje.

      Lenkų kalba, be to, išlaikė senovinius nosinius balsius (ą, ę), kuriuos daugelis kitų slavų kalbų denazalizavo (nosinių balsių būta ir XVIII a. išnykusioje polabų kalboje).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Slavų kalbos
StandartinėParašytas: 26 Sau 2013 23:11 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27132
Miestas: Ignalina
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/96/Slavic-2005-ru.png?uselang=ru

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Slavų kalbos
StandartinėParašytas: 14 Lap 2015 21:45 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27132
Miestas: Ignalina
ТЕМА: Украина вернет себе свое историческое название - Русь
http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... start=1260
http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... 260#185138

Жигяйвис rašė:
Для сравнения

Paveikslėlis


Вжиг, вжиг, вжиг rašė:
Считайте эти карты картами изменения административного деления Руси ведь народ в княжествах не был московским, владимирским или тверским, он был единым русским народом.

А княжества это лишь форма госустройства на тот момент истории единой Руси, которую византийцы уже тогда называли Росией.


Нечего тут считать, так как Московия и к ней прилегающие территории никакого отношения к исторической Руси не имеют.

Вот где историческая Русь - Ruthenia:


Paveikslėlis

Вжиг, вжиг, вжиг rašė:
Историческая Русь это ещё Южная Балтика, Тюрингия, часть Богемии, всё Подунавье и огромные пространства на восток от очерченного на карте.

Русь огромна, практически бесконечна и вечна.


:)

Вжиг, вы свои - такие как выше - исторические сказки можете рассказывать разным дебилам-неучам, типа Владика - они скомкают любую вашу муть... :)

Вжиг, вжиг, вжиг rašė:
Ещё в 9 веке, в эпоху Олега-Вольги, язык был общеславянским.


Вот это правда - и ясно почему так было: славяне только что освободились от Хазарского каганата, и разбрелись из своей исторической родины, очень небольшого пятачка где то в западной части современной Украины.

И язык разных групп славян еще не успел разделиться на диалекты.

P.S. В 9 веке был еще совсем не Олег, а тем более Вольга :), а скандинавский (северо германский) Hélgi — «святой».

Это одно из дохристианских династических имён Рюриковичей.


Вжиг, вжиг, вжиг rašė:
Славяне жили, разговаривали и писали на своём языке на громадной территории от Лабы до Волги и Камня(Урала), бились на этом пространстве с врагами которых было очень много. Бились и побеждали.


Вопрос иной - когда именно они там появились, и чьи там были историко-этнические земли.

Вот об этом основном историческом факте вы все время пытаетесь забыть, или рассказываете разные сказки. :)


Вжиг, вжиг, вжиг rašė:
О том кто когда и где появился отвечает ДНК-генеалогия.

Они там жили несколько тысячелетий до описываемых событий, жили, живут и будут жить.



Вжиг, ты совсем тупой, или такими считаешь других - свои сказки про то, как ДНК-генеалогия показывает где когда какой этнос жил, и на каком языке он тогда разговаривал, ты лучше рассказывай разным неучам, типа Владика, Джути или Геры, а не образованным людям.

Тем более что для понимания элементарной истины - до 8 века все славяне жили на сравнительно очень небольшом пятачке земли - никакого особого филологического или исторического образования не надо иметь.

Просто надо посмотреть на тексты 10 века разных групп славян, и совершенно очевидно, что все они еще говорят практически на одном языке.

А вот в 11 и 12 веках уже четко видно, как стремительно начинают различаться разные славянские говоры у славян, разбежавшихся со своей исторической родины и расселившихся в разных углах Европы.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 7 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007