Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 03 Geg 2024 02:18

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Kaip Sniečkus tapo Visaginu
StandartinėParašytas: 04 Kov 2012 16:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
Kaip Sniečkus tapo Visaginu


http://web.sugardas.lt/index.php?cid=4605

2006.06.22
Autorius: Laimonas Abarius

Dažnas visaginietis dar prisimena kupinus įtampos pirmuosius atgimimo metus, kuomet mažiau diskusijų sukėlė ir Sniečkaus gyvenvietės vardo pakeitimas.

Šiuos įvykius gerai prisimena ir buvęs Ignalinos rajono paminklotvarkininkas Kęstutis Čeponis.

Tais metais jis, jaunas mokslininkas – matematikas, sugrįžo į savo tėvų namus buvusiame Budrių kaime ir dirbdamas Ignalinos rajono savivaldybėje paminklotvarkininku daug nuveikė fiksuodamas dar nežinomus Ignalinos rajono kultūros paveldo objektus. Mažiau žinomas jo veiklos epizodas – aktyvus dalyvavimas diskusijoje dėl naujo pavadinimo suteikimo anuometinei Sniečkaus gyvenvietei.

Čia pateikiame jo užrašytus prisiminimus, iš kurių skaitytojas supras, kokios virė diskusijos renkant naują vardą energetikų miestui:

"1991 m. vasarą grįžau gyventi į senelių namus Ignalinos rajone. Tuo metu daug keliavau po rajoną, rinkdamas įvairią informaciją ir užrašinėdamas senuosius ir jau beišnykstančius vietovardžius. Paskelbiau eilę straipsnių ta tema "Naujoje vagoje" ir kituose leidiniuose.

Nuo 1992 01 03 pradėjau dirbti Ignalinos savivaldybės Kultūros ir švietimo skyriaus paminklotvarkininku. Mane dirbti pakvietė tuometinis skyriaus vadovas Aleksas Giržadas (pagal specialybę istorikas), paskaitęs mano straipsnius periodinėje spaudoje, bei tuometinė paminklotvarkininkė Elena Andrašiūnienė. Buvo labai daug darbo ir ji viena nebespėjo visko padaryti.

Jau 1990 m. prasidėjo svarstymai apie tai, jog reikia pakeisti Sniečkaus gyvenvietės pavadinimą. Sovietmečiu buvo kuriamas labai iškreiptas mitas, jog Antanas Sniečkus buvo vos ne lietuvių tautos išgelbėtojas nuo sovietinės priespaudos, visuomenėje buvo formuojamas gana teigiamas jo įvaizdis.

Aš, kaip vienas iš žygeivių judėjimo narių ir vadovų, tuo metu jau turėjau pakankamai informacijos apie tai, ką iš tikrųjų nuveikė A. Sniečkus, organizuojant lietuvių tautos genocidą 1940-1941 ir 1944-1956 metais.

Būtent A. Sniečkus vadovavo NKVD Lietuvoje po 1940 m. okupacijos, karo metu jis organizavo NKVD specdalinių (vadinamųjų sovietinių partizanų) permetimą į Lietuvą, po karo jis organizavo masinius trėmimus į šiaurę, Kazachstaną ir Sibirą. Jo parašas yra vos ne ant kiekvieno trėmimų dokumento. Tada jau buvo įmanoma susipažinti su LKP CK, KGB ir MVD archyviniais dokumentais, kurie aiškiai rodė tikrąjį, o ne mitinį Antano Sniečkaus veidą.

1989 – 1991 m. Lietuvos spaudoje (ypač Sąjūdžio ir kituose neoficialiuose leidiniuose) jau buvo paskelbta pakankamai daug informacijos apie A. Sniečkų, todėl akivaizdu, kad kilo idėja pakeisti Sniečkaus gyvenvietės pavadinimą kitu vardu.

Tuo metu aš susirašinėjau su profesoriumi Aleksandru Vanagu, vėliau tapusiu Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininku, įvairiais vietovardžių išsaugojimo klausimais.

Savo 1991-12-12 laiške man prof. A.Vanagas parašė, kad lietuvių kalbos komisija priėmė rekomendaciją – Sniečkų pakeisti į Drūkšius. 1991 m. lapkričio 25 d. šį siūlymą pasirašė komisijos pirmininkas A.Vanagas ir komisijos sekretorius Leonas Kniūkšta. A.Vanago argumentacija straipsnyje "Tinkamiausias pavadinimas – Drūkšiai" buvo atspausdinta "Lietuvos Aide" 1991-12-17.

Įsigilinęs į šią problemą, aš nutariau, jog Drūkšiai yra netinkamas Sniečkaus pakaitalas (dėl įvairių priežasčių, kurias išvardinau savo rašte AT komisijai ir straipsniuose periodikoje). Parašiau savo argumentaciją ir nusiunčiau prof. A. Vanagui.

Dar 1991 09 28 "Nauja vaga" išspausdino mano straipsnį "Pavadinsi –nepagadinsi. Ar iš tikrųjų?" Vėliau šį straipsnį perspausdino Aukštaitijos Nacionalinio Parko leidinys "Ladakalnis". Jame aš argumentavau, jog būtina pakeisti ir Ignalinos AE vardą.

1991 10 16 "Nauja vaga" atspausdino geografijos mokslų kandidato Ričardo Baubino straipsnį "Kaip pavadinti miestą?", jame buvo išskirti trys galimi pavadinimai: Visaginas, Sėliai, Miškėnai. R.Baubino nuomone tinkamiausias pavadinimas esąs "Sėliai" – naujadaras, sukurtas remiantis tuo, jog Visagino apylinkėse yra gyvenę sėliai – gimininga lietuviams gentis.

Beje Visagino vardas pirmą kartą spaudoje pasiūlytas "Naujoje vagoje" 1991-09-14 Leono Meilaus straipsnyje. Į diskusiją spaudoje įsijungė gana daug žmonių. Įvairios nuomonės buvo pateiktos 1991-11-30 "Naujoje Vagoje". Pavyzdžiui Sniečkaus gyvenvietės leidinio "Alternatyva" redaktorė Tatjana Vyšniaveckaja manė, jog būtina išsaugoti Antano Sniečkaus atminimą, kiti siūlė Sėlius, Vilkaragį, Seduliną, Visaginą…

Dar 1991-11-09 "Nauja vaga" atspausdino mano straipsnį "Sniečkus, Visaginas, Sėliai, Miškėnai, ar?…", kuriame aš šiek tiek aprašiau kas iš tikro buvo Antanas Sniečkus ir kokie jo realūs nuopelnai Lietuvos Valstybei ir Lietuvių Tautai, o taip pat pagrindžiau, jog tinkamiausias pavadinimas yra Visaginas.

Diskusijos vyko ilgai: 1992-01-25 "Lietuvos Aide" ("Kaip vadinsime Sniečkaus miestą?") profesorius, Lietuvos Respublikos AT deputatas Česlovas Kudaba ir 1992-03-14 "Naujoje Vagoje" straipsnyje "Nepasiduoti kūrybai ir išradingumui" pritarė pasiūlymui Sniečkų pavadinti Visaginu.

1992-02-07 tokiam pasiūlymui pritarė balsavimo metu Ignalinos rajono taryba. Č.Kudaba taip pat pritarė ir Ignalinos AE vardo pakeitimui į Drūkšių AE.

Dar prieš tai, 1992 01 27 aš išsiunčiau į Aukščiausiąją Tarybą Gediminui Ilgūnui, AT kultūros, švietimo ir mokslo ir informacijos komisijos pirmininkui (beje taip pat ilgamečiam aktyviam žygeivių judėjimo nariui, dainų kūrėjui ir daugelio žygių vadui) didelę pažymą "Dėl Sniečkaus miesto ir Ignalinos atominės elektrinės vardų pakeitimo" su keliolika įvairių priedų, kuriuose susisteminau išsklaidytus duomenis, išnagrinėjau juos ir pagrindžiau, jog pats tinkamiausias pavadinimas miestui būtų Visaginas, o atominei elektrinei – Drūkšių AE.

Kaip vėliau sužinojau, mano laiškas įtikino ir A.Vanagą ir Valstybinę lietuvių kalbos komisiją. 1992 02 27 komisija pritarė, jog Sniečkus būtų pavadintas ne Drūkšiais, o Visaginu, o atominė elektrinė – Drūkšių atomine elektrine.

1992 m. rugsėjo mėnesį Visagino pavadinimui pritarė Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas, gavęs 1992-03-04 Vyriausybės ir 1992-02-07 Ignalinos rajono tarybos teikimą. 1992-09-22 AT deputatas E.Petrovas supažindino Aukščiausiosios Tarybos deputatus su nutarimu "Dėl Sniečkaus gyvenvietės pavadinimo pakeitimo projekto". Nubalsavus AT, Sniečkaus gyvenvietės pavadinimas pakeistas į Visaginą (Nr. I-2899).

Taip baigėsi ilga, beveik trejetą metų užsitęsusi diskusija dėl Sniečkaus vardo pakeitimo, o aš 1992-02-10 gavau Lietuvos Respublikos AT Švietimo, mokslo ir kultūros komisijos padėką už atsiųstą medžiagą."

Kęstutis Čeponis

---------------------------------------

Vietoje post scriptum‘o norėtųsi paminėti fragmentą iš Godos Ferencienės prisiminimų knygos "Rytoj to nebus". Čia cituojamas jos velionio vyro, buvusio Lietuvos komunistų partijos centro komiteto (LKP CK) sekretoriaus Algirdo Ferenso archyvuose rastas raštelis:

"Kai kurie Ignalinos AES energetikų miesto pavadinimų variantai: Aukštaičiai, Aušrinė, Broluva (analogija su Bratsku miestu, išaugusiu prie gigantiškos hidroelektrinės ant Angaros upės), Galiūniškis, Galiūnai, Liaudėnai, Drauguva, Šviesūnai, Tarybiškės (analogija su Sovetsku miestu Kaliningrado srity­je, buvusia Tilže, vokiškai Tilsitu), Gražuoliai, Sėliai, Taikūnai (analogija su gyvenviete Mirnyj, deimantų sostine Jakutijoje), Saulėnai, Saulėtekiai, Uranija, Gabija".

Pasakytina, kad šie energetikų gyvenvietės vardai buvo siūlomi ne tautinio atgimimo metais, bet 1976 m., kuomet energetikų gyvenvietė dar tik buvo statoma. Sprendimas suteikti energetikų gyvenvietei Sniečkaus vardą kilo beveik spontaniškai, jau po to, kai 1976 m. LKP CK sudaryta komisija jau buvo pritarusi gyvenvietę pavadinti "Atomava".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Vas 2013 23:28 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
Žygeivis
09.02.2013 22:24


шпроты гниют
09.02.2013 12:23
"Zygeivis"-Kestutis CEPONIS
09.02.2013 06:44

???????
Особенно прикалывает его место жительства - Игналина, 100% русскоязычный город, хотя не уверен, теперь.
-------------------------------------- --------------

Неуч, ешь свои гниющие шпроты и учи географию северо восточной Литвы - по крайней мере взгляни на карту... :)

И не путай Игналину с Висагином, и тем более с Игналинской атомной ЭС (она у озера Друкшяй - или Дрисвяты, как называют в Беларуси).

Эта ЭС в 45 км от Игналины и в 10 км от Висагина (бывший Снечкус).


А такое идиотское название этой АЭС дали совдеповские придурки "для маскировки" - они наверное вполне серьезно считали, что неучи пиндосы в ЦРУ не догадаются, что АЭС совсем не в Игналине. :) :) :)

P.S. Видел самые первые совдеповские чертежные проекты строительства АЭС у озера Друкшяй.

И там она называется Друкшяйская атомная электростанция.

Но очень скоро "в верхах" - наверное с бодуна после очередного запоя - почему то решили называть Игналинской АЭС.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Spa 2014 23:34 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1832680 ... up_comment

Vladas Palubinskas

Sugardas.lt nieko apie tai, iš kur tas Visaginas.

Kokia jo kilmė, daryba, paliudijimai?

Lolita Mazon

Aš irgi pasigedau Visagino kilmės paaiškinimo. Įsivaizduoju kažkada girdėjusi, kad naujadaras.

Kęstutis Čeponis

Yra gana smulkiai išdėstyta mano parengtoje pažymoje Aukščiausiajai tarybai ir Lietuvių kalbos komisijai. Bet kompiuteryje teksto neturiu, deja.

Vladas Palubinskas

Nieko apie vardo reikšmę neparašyta ir Miesteliuose.lt

Kęstutis Čeponis

Čia yra šiek tiek:

Visaginas
http://www.miesteliai.lt/miestas/visaginas.html

"Dabartinis miesto pavadinimas galbūt yra kilęs nuo frazės „visi ginasi“ – legendos byloja kadaise ežere buvus daug gyvačių, ir nuo jų visiems reikėję gintis."

Vladas Palubinskas

Aš gi neprašau ataskaitos, o tik pačio žodžio — nebepameni?

Vladas Palubinskas

Visaginas iš „visi ginasi“ — nerimta.

Kęstutis Čeponis

Greičiau jau iš "visus gina" - tai asmens vardažodis.

Nors oficialiai laikoma, kad kaimas Visaginas vardą gavo nuo ežero pavadinimo, tačiau aš manau, kad buvo atvirkščiai.

Žmogaus vardu buvo pavadinta gyvenvietė, o nuo jos jau savo vardą gavo ir ežeras. Tuo labiau, kad toks vardas yra užfiksuotas prūsų vardyne.

Vardas, manau, iš tikrųjų yra prūsiškos kilmės, nes būtent į šias vietas buvo perkelti į Lietuvą pabėgę prūsai, ir čia aplink yra kelios gyvenvietės prūsiškais vardais, pvz. Tilžė.

Vladas Palubinskas

Visvaldas, Visgintas, tiksliau Viesgintas (arba Viesgintas, Viešgandas, Vaižgantas) — jau tikrovišas vardas, tad gyvenvietė galėjo būti Vis(a)gin(t)ai.

Kęstutis Čeponis

Ne, gyvenvietė buvo vadinama būtent gana tiksliu prūsišku vardu - Visagina. Tai yra vyriška lytis su galūne -a.

Prūsiško vardo, užfiksuoto šaltinyje, dabar tiksliai neatsimenu, bet lyg ir Wissegina (?).

Vladas Palubinskas

Vyriška galūnė -a yra nutautinimo padarinys. Bet vienaskaita vietoj daugiskaitos — nedidelė klaidelė (tokių Lietuvoje daugybė).

Ačiū, Kęstuti, už tikro lietuviško vietovardžio atkūrimą.

Kęstutis Čeponis

Ne, Vladai, pas prūsus buvo tokia vyriška galūnė - o pas lietuvius ji jau seniai išnykusi, tačiau kai kurie "atavizmai" dar yra likę.

Pvz., nemokša, nevaleika ir pan.

Lolita Mazon

Jogaila, Norgaila, Survila.

Kęstutis Čeponis

Taip, ypač daug tokių pavyzdžių yra "užsikonservavę" lietuvių pavardėse bei senuosiuose varduose.

Vladas Palubinskas

Vėpla, kerėpla, rask rimtą tokį bendrinį žodį vyriškos giminės.

Kęstutis Čeponis

Taip, ypač daug tokių pavyzdžių yra "užsikonservavę" lietuvių pavardėse bei senuosiuose varduose.

Vladas Palubinskas

„Seniausiuose“ — tai čia tavo atminty ar „senuose“ raštuose?

Kęstutis Čeponis

Be abejo, raštuose, o taip pat dabartinėse lietuvių pavardėse, kurios yra iš tikro senieji lietuvių vardai.

Žinoma, tegu šiuos klausimus išsamiau nagrinėja kalbininkai - lituanistai ir prūsistai.

Nes aš juk tik mėgėjas, ir tiesiog pateikiu savo prielaidas. :)

Joule Amber

Dėl Visagino:

Lenkiškas variantas "Wisaginia" - gal nuo lietuviško "Visaginė", "Visagina" ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wisaginia

Kęstutis Čeponis

Taip, dabar vartojamas lenkiškas pavadinimas yra nuo senojo čia buvusio kaimo, vardu Visagina, pavadinimo.

Lenkiškuose senuose žemėlapiuose taip ir vadinama.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Bal 2018 14:47 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/kestutis.cepon ... &ref=notif

Violeta Rutkauskiene

Man tas Visaginas labai neaiškiai skambantis....

Vladas Palubinskas

Tai nevykusiai (ne iš vietinių valstiečių kalbos, o iš slaviško „dokumentinio“ užrašo Wiessegina) inteligentų „atlietuvinti“ Vaižgantai, seniau buvę Viesgintai.

Lietuviškai viesis — bendro viešo kiemo gyvenvietė: gatvinis kaimas, miestas.

Vieselį reiškia pavardės Veselis, Veselka, Veisaitė, Vaisieta, Vaižgantas, Vaišvila, Vaišvilkas, Viešvilė, Vismantas, Visvaldas ir t. t.

Kęstutis Čeponis

Nebuvo tai nei Vaižgantai, nei Viesgintai. :)

Čia anksčiau buvęs kaimas Visagina (lenkiškuose žemėlapiuose ir dokumentuose Wisaginia https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... aginia.jpg ) greičiausiai savo vardą gavo nuo čia gyvenusio bajoro vardo, kuris tapo gyvenvietės pavadinimu Visagina, o po to ir šalia esančio ežero pavadinimu.

Paveikslėlis

Istoriškai tai asmenvardinės kilmės hidronimas - greičiausiai prūsiškas.

Gyvenvietė buvo vadinama gana tiksliu prūsišku vardu - Visagina. Tai yra vyriška lytis su galūne -a. Lietuvių kalboje tokie vardai irgi yra išlikę - Jogaila, Skirgaila, Norgaila, Survila.

Prūsiškas vardas, užfiksuotas šaltinyje, Wissegine.

Prūsų vardų rinkinyje, parengtame Trautmano (Reinhold Trautman. Die altepreussischen Personennamen, 1925 - internete yra čia http://pruskihoryzont.blogspot.lt/2015/ ... an_11.html), labai daug vardų su sandais wisse-, wysse-, wissa- ir gin-, gyn-:

Aldewisse (Karpowo)
Perwisse (Miłakowo, Elbląg, Sambia)
Sangawisse (Dobre Miasto)
Wissabel (Dobre Miasto)
Wissageide (Wartembork/Barczewo)
Wissalge (Gierdawy)
Wissalute (Dobre Miasto, Morąg)
Wyssamir (Miłakowo, Elbląg, Gniew)
Wisse (Gierdawy)
Wissebar (Pokarmin, Labiawa, Cynty)
Wissebir (Bartoszyce
Wyssebit (Nadrowia, Sambia)
Wissebute (Sambia, Rastembork/Kętrzyn, Gierdawy)
Wissedar
Wissedarge
Wissedarx (Sambia)
Wyssegayl (Schalwe/Fruktuwoje, Sambia)
Wissegar (Sambia, Wohnsdorf/Kurortnoje, Natangia)
Wissegarbe (Sambia)
Wyssegaw (Wohnsdorf/Kurortnoje)
Wissegavde (Gierdawy, Pokarmin, Sambia, Natangia, Nadrowia, Girgajny)
Wissegede (Sabia, Wohnsdorf/Kurortnoje, Schalwe/Fruktuwoje, Bartoszyce, Girgajny, Sątoczno)
Wyssegeyde (Sambia)
Wissekant (Tapiawa, Welawa, Rastembork/Kętrzyn, Olsztyn, Sambia)
Wissekoyt (Huntenau)
Wysselny (Ostróda)
Wyssemanth (Sambia)
Wissemawde (Sambia, Labiawa, Welawa, Pruska Iława)
Wyssemoysel (Sambia)
Wissemusle (Sambia)
Wyssenor (Welawa, Nadrowia, Schalwe/Fruktuwoje)
Wissetrinte (Domnowo, Sambia)
Wissewille (Dobre Miasto, Morany)
Wissewit (Gierdawy)

Ginde (Kiersity)
Gynneboth (Sambia, Schalwe k. Tapiawy)
Gynneke (Wytsruć)
Gyntarre (Wohnsdorf/Kurortnoje)
Gynthawte (Gierdawy)
Gintil (Sambia, Natangia, Morany, Kiersity, Krzyżbork, Schalwe k. Tapiawy)
Gyntis (Miłakowo)
Gintune (Bałga)
Mogine (Pokarmin)
Naginthe (Sambia)
Nyrginde (Nehmen, Kiersity)
Pogynne (Domnowo)
Sarginus (Pomezania)
Swogyn (Sambia)
Warginne (Melzak/Pienięzno)
Woginte (Miłakowo, Knauten/Prudki)

Wissegen, Wissegeyn (Samland) ir kiti (Johannis Georgii Scherzii J.U.D. Et P.P. Argentoratensis Glossarium ..., 2 tomas https://books.google.lt/books?id=93FpAA ... en&f=false ).

Būtent į šiaurės rytų Lietuvą, prie Drūkšių ežero, dar 13 amžiuje buvo perkelti nuo kryžiuočių bėgę prūsai. Nuo tų laikų čia yra ir kaimas Tilžė, bei dar keli iš tų kraštų atkeliavę pavadinimai.

Žemaitijoje taip pat buvo naudojami vardai Wissegen, Wyssigin (vardai iš knygos "Žemaičių istorijos virsmas iš 750 metų perspektyvos", sudarytojas Antanas Ivinskis, 2004 m. Aidai) - greičiausiai jie į Žemaitiją irgi pateko su prūsų bėgliais.

Taip pat žinomas vardas Wissaginis (vardas paskelbtas SIMONO DAUKANTO ŽEMAIČIŲ PRIVILEGIJŲ RINKINIO PRATARMĖJE (parengė Zigmantas Kiaupa), originalus tekstas lotynų kalba http://subacius.people.uic.edu/SUB_KN/D ... _visas.pdf, žiūr. 216 puslapį).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 6 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007