Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 28 Bal 2024 00:29

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 11 Kov 2022 23:55 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Rusijos Specialiųjų Operacijų Pajėgos


https://blog.parakomanai.lt/rusijos-spe ... 9b63d9918d

Locked N' Loaded
Jul 25, 2019

Sveiki visi. Kaip ir žadėta, šiandien jūsų dėmesiui — apžvalga apie Rusijos Gynybos ministerijos Generalinio štabo (toliau — GŠ) Specialiųjų operacijų pajėgas. Čia neliesime FSB, VRM, „Nac.gvardijai“ ar kitoms Rusijos institucijoms pavaldžių specialiųjų dalinių. Anksčiau nesuklysdami tartume, jog kalbėsime apie Vyriausios (žvalgybos) valdybos Specialiosios paskirties brigadas (toliau — SPB). Šie laivyno ir sausumos daliniai dažnai tapatinami su Rusijos išreklamuotu “specnaz” pavadinimu. Jis, beje, lipdomas ir visiems kitiems specialiosios paskirties daliniams Rusijoje. Tačiau nuo 2009 m. viskas ėmėsi keistis. Dabar, RU supratimu, SOP skirtos užsienio valstybių politiniam-ekonominiam įtakojimui, diversinėms-žvalgybinėms operacijoms, sukilėlių veiksmams užsienio valstybėse organizuoti, įskaitant pagalbą užsienio valstybėms ir jų vidaus saugumo užtikrinimui. Išvertus iš Kremliaus kalbos, tai reiškia specialiosios operacijos už Rusijos ribų.

Sukūrimas

Nuo Šaltojo karo pradžios SSRS/Rusija Gynybos ministerijos struktūroje bandė kurti Tier1 (strateginio lygmens spec.operacijos) lygmens SOP. SPB kelti karinės NATO vadovybės, vadaviečių, balistinių raketų paleidimo platformų naikinimo uždaviniai. Tačiau institucinė kova (KGB vs Armija), padėtis SSRS viduje (kylantis dezintegracijos ir terorizmo pavojus) bei karų realybė (Afganistanas) lėmė, kad Tier1 lygmens pajėgumai sukurti KGB struktūroje (Alfa — operacijoms šalies viduje; Vympel — operacijoms užsienyje), o SPB rėmė jų operacijas (Amino rūmų šturmas 1979 m.) arba vykdė žvalgybines-diversines užduotis (pasalos mudžahedų karavanams), t.y. vykdė Tier2 arba Tier3 funkcijas.

Niekas iš esmės nepasikeitė per abu Čečėnijos karus, tik dėl kišenėse zvimbiančių musių kuriam laikui sumažėjo imperinės ambicijos. Tačiau XXI a. pirmo dešimtmečio antroje pusėje naftos doleriai geometrine progresija žadino RU imperines svajones, o 2008 m. karas prieš Sakartvelą parodė — „nesakrušymaja i legendarnaja“ neatitiko Kremliaus išaugusių geopolitinių ambicijų. Prasidėjusi karinė reforma palietė ir specialiuosius dalinius.

Tikėtina, kad priežastys, kodėl Tier1 pajėgumas įkurtas GŠ struktūroje, yra šios:

1) Kaip minėta, SPB neatitiko Kremliaus geopolitinių lūkesčių. Išaugęs apetitas reikalavo turėti įrankį ne tik vaikyti čečėnus po kalnus, bet ir efektyviai vykdyti užjūrio strateginės reikšmės operacijas. Karas Sakartvele parodė, kad SPB ne visada susitvarko su žvalgybinėmis-diversinėmis užduotimis (pervestas į Sausumos pajėgų pavaldumą), o ką jau kalbėti apie „užsienio valstybių politinės-ekonominės padėties įtakojimą“ ar „sukilėlių kitose valstybėse organizavimą.“

2) Gal Kremlius ir galėjo toliau kliautis FSB Tier1 pajėgumais, tačiau tikėtina, kad gynybos sektorių kuruojantys politikai ir generolai pasinaudojo proga atsikratyti priklausomybės nuo FSB. Tuo labiau, kad ir saugumiečių resursai ir galimybės buvo ribotos — pagrindinė jų funkcija buvo operacijos šalies viduje.

3) Geroji Vakarų praktika sutelkiant specukus po vienu stogu jau kurį laiką vertė pavydžiai burbėti RU karininkus. Vieni iš jų, kruopšiai studijavę Vakarų valstybių SOP praktiką, buvo gen. Nikolajus Makarovas ir pulkininkas Vladimiras Kvačkovas, kurie akcentavo Vakarų pranašumą kariniame rengime ir taktikoje. Karybos žurnalistai taip pat dažnai gūžčiodavo pečiais: „Amerikosai gali, kuo mes prastesni“. Šiuos argumentus viešai naudojo ir GŠ viršininkas gen. V. Gerasimovas, pristatydamas SOP įsteigimą užsienio kariniams atstovams Rusijoje. RU Gynybos ministras Sergejus Šhoigu, komentuodamas šių pajėgų įkūrimą, teigė, kad Rusija seka bendrą pasaulinę tendenciją link specializacijos ir padidinto mobilumo. Kaip tuo metu teigė NEWSru savo komentare, Rusija buvo šiuo klausimu bemaž 26 metus atsilikusi nuo Vakarų valstybių, tokių kaip Vokietija, Prancūzija, Kanada.

2009 m. pradėjus formuoti SOP, prasidėjo kova dėl resursų. Išformuojant keletą SPB, RU Gynybos ministerijos vadovybė viešoje erdvėje kaltinta korupcija ir kovinės galios silpninimu (Jei kam įdomu, http://bit.ly/2Ysdlr7). Sunku pasakyti, kur tiesa. Rusijoje korupcija — bene mėgstamiausia sporto šaka, tad šituo turbūt nieko nenustebinsi. Kita vertus, tikėtina, buvo kam nepatiko, jog SPB stumiamos į podukros vietą, gal kažkas taip norėjo išsaugoti FSB galios monopolį šioje srityje. Jei sutiksime su vRU TV, kad išformuotos SPB buvo vienos kovingiausios Armijoje, galime daryti prielaidą, kad bent dalis (o gal ir visai nemaža) jų galėjo nugulti būtent naujai kuriamose SOP. Ypač (jei vėlgi tikėsime vRU TV) šios SPB dalyvavo remiant FSB užduotis prieš čečėnų kovotojų lyderius, tad patirties Tier1 operacijose turėjo. Kaip ten bebūtų, visgi 2013 m. kovą paskelbta apie tokių pajėgų įkūrimą. Paskelbta garsiai, pompastiškai (http://bit.ly/2Y4xnIN), daug kartų pakartojant „pirmą kartą“, tarsi anksčiau KGB/FSB Alfa ir Vympel ir nebūta.

Verbavimas, atranka ir treniruotės

Panašu, RU GŠ SOP atrankos principai ne itin skiriasi nuo KGB/FSB SOP atrankos. Skelbiama, kad koviniuose vienetuose priimami karininkai, o seržantams/puskarininkiams (su tam tikromis išimtimis) tenka instruktorių ir logistų funkcijos. Pasitikėjimas karininkais iš esmės eina iš sovietinių laikų, kur karininkas buvo ideologinio ir profesinio patikimumo etalonu. Šauktiniai seržantai keisdavosi, o į puskarininkių, kaip lyderių ir kovotojų vaidmenį, nebuvo investuojama.

Tačiau tai nereiškia, kad Spetsnaz’as (SPB) tiesiog yra pervadinamas, greičiau priešingai, nes yra atrenkami žmonės ir iš įvairių dalinių, kurie jau būtų tarnavę SPB ir tada toliau atskirai treniruojami pagal specializuotus mokymus — tik tada jie tampa SOP operatoriais.

Vykdant atrankas, daliniuose yra iškabintos reklamos. Kiekvieną 15-tą mėnesio dieną 9 val. ryte kandidatai gali savanoriškai laikyti “pateikimo” testą. Minimalūs fiziniai normatyvai: 3 km bėgimas per 12–12,5 min., 100 m bėgimas per 13–14 sek., 18 prisitraukimų, bei bendras RU fizinis egzaminas. Karininkai, kurie būna atrenkami, atvyksta į Senezh bazę, kur jie toliau eina kruopštų egzaminavimą, kuriame ypač žiūrimas psichologinis pasiruošimas bei vienas iš svarbiausių kriterijų — darbas komandoje. Pagrindinis Senezho’o principas nėra paruošti atskirą super karį, tačiau sukurti organiškai veikiančią komandą. Šiuo metu pagrindinės jaunų operatorių kalvės yra dvi — Riazanės aukštoji VDV mokykla bei Novosibirsko aukštoji karinio vadovavimo mokykla. Visi operatoriai praeina mokymus su parašiutais, alpinizmo, plaukimo, nardymo, pastatų šturmo, o toliau mokymas skaidomas pagal specialybes.

Tačiau atrankose galimybę dalyvauti turi ir kitų Armijos rūšių karininkai bei kariai. Yra duomenų, kad atrenkant operatorius galioja iš FSB perimta tvarka, kai naujus operatorius turi rekomenduoti kažkas iš SOP bendruomenės.

Kaip bebūtų, pagrindinis skirtumas nuo SPB yra pagrinde veikti autonomiškai, nepriklausant nuo kitų padalinių ir veikti giliai priešiškoje teritorijoje, bei pasiekti strateginius efektus, o ne trumpalaikę taktinę naudą.

Struktūra

Nors Rusija Vakarų SOP įvardina kaip sektiną pavyzdį, visgi reikia sutikti su JAV karine žvalgyba (DIA), jog Rusijos ir Vakarų (ypač JAV) specialiųjų pajėgų organizacija skiriasi. Vienas aktualesnių — santykių su karine žvalgyba (GRU/GU, GŠ padalinys) turinys. SOP darbo pobūdis (įslaptinta veikla), informacijos poreikis (įslaptinti duomenys/žvalgybinė info) ir tradicija („jėgos žvalgyba“, t.y. SPB visada buvo po GRU skėčiu) leidžia daryti prielaidą, kad visgi tiesioginis pavaldumas yra karinei žvalgybai (panašu, kad SOP vadas yra GRU vado pavaduotojas). Vakarų atveju, Specialiųjų operacijų pajėgos yra ginkluotųjų pajėgų rūšis, o ne žvalgybos tarnybai pavaldi institucija.

Jei JAV yra daugmaž aiškus SOP bendruomenės funkcijų pasidalinimas — SFOD “Delta” ir DEVGRU — Tier1, Spec.pajėgos, t.y. “Žaliosios beretės” — nekonvencinis karas (partizaninis karas, parama sukilėliams), 75 reindžerių pulkas — objektų užėmimas, žvalgyba ir t.t., tai RU atveju to funkcinio išskyrimo nematyti. Tai nėra nei blogai, nei gerai, tiesiog prieiga yra kitokia.

Oficialiai skelbiama, kad SOP sudaro du koviniai Centrai (Senež ir Kubinka2), spec. aviacijos brigada (kovinė ir transporto aviacija) ir 561 Skubios evakuacijos eskadronas. Sava aviacija — tai sena SPB svajonė. Karo Afganistane veteranai savo atsiminimuose ne kartą pažymėjo, kad savi, o ne “skolinti” sraigtasparniai/lėktuvai būtų labai palengvinę jų duoną 1979–1989. Ką jau kalbėti apie karus Čečėnijoje, kur „jungtinis batalionas“ tapo keiksmažodžiu. Atrodo, kad dabar ši problema išspręsta.

Bendras SOP karių skaičius įvardijamas iki 3000. Visgi, remiantis ankstesnėmis operacijomis (Amino rūmų šturmas AFG), šiuolaikiniais pavyzdžiais (Krymo užėmimas) ir tendencija kopijuoti Vakarų patirtį, galima daryti prielaidą: RU GŠ SOP reali struktūra yra platesnė, nei deklaruojama. Tiesa, nepaisant to, kad kalbama apie RU SOP vadovybę, apie tokią plačią struktūrą kaip pvz. JAV SOCOM (http://bit.ly/2Z7Xzio) oficialiai neskelbiama. Net nėra aiškumo, kam gi dabar yra pavaldžios SPB — GU ar Sausumos pajėgoms, nors akivaizdu, kad būtent SPB yra pagrindinis SOP operacijų rėmėjas (tai veikė ir anksčiau, tarp FSB SOP ir SPB). Tačiau viešai akcentuojamas Tier1 pajėgumas, o ne SOP kaip įrankius suvienijusi vadovybė. Galimai platesnė struktūra nėra formali, o daugiau veikianti kaip procedūra — jei SOP (ar vadovybei) reikia, jie pasitelkia kitas pajėgas ar dalinius.

Beje, Centrų struktūros dar labiau primena FSB SOP organizaciją. Tą paaiškina faktas, kad vienas SOP aukštų karininkų (vienais šaltiniais — operacijos Kryme vadas) buvo V. Putino artimo rato žmogus iš FSB A. Diuminas. Viešai deklaruojama SOP filosofija yra iš dalies artima KGB Vympel grupės filosofijai, t.y. šnipai-diversantai, nedažnai veikiantys ne stambiais padaliniais, o smulkiomis grupėmis ar net poromis. Čia nereikia pamiršti ir kitų Kremliaus įrankių — mafijos visame pasaulyje ir taip vadinamų privačių karinių kompanijų. Suprantant viešai deklaruojamą pagrindinę RU GŠ SOP funkciją, šių „mandagių žmonių su domino dantimis“ galimybes SOP tikrai turėtų išnaudoti. Vienas iš Rusijos šiuolaikinių moto yra „mušk pirmas“. Tai įgarsino V. Putinas, pasiremdamas savo atsiminimais iš laimingos ir nerūpestingos vaikystės šalyje, kur žmonės buvo dvasingesni :D Tokia filosofija nėra gynybinė. Ji siekia aplenkti priešininką, net jeigu jis nesirengia nieko daryti. „Pilkojoje zonoje“, kai nėra konflikto ir norima pažeisti priešininką, arba norima išprovokuoti konfliktą, tokia filosofija ir turima struktūra (žvalgyba+SOP+”ginkluotos NVO”) leidžia tai daryti.

Ginkluotė/Ekipuotė

Kalbant apie aprangą, Rusijos Federacija iš esmės kliaudavosi Vakarų valstybių “patikrintais brand’ais” — Arcteryx, Propper, Crye Precision, A-Tacs FG ir kt., tačiau šiai dienai bandoma viską pasigaminti Rusijos viduje (pagal Gynybos ministerijos nurodymą, gaminiai turi atitikti pasiekti vakarietišką lygį). Iš rusiškos produkcijos naudojami apsauginiai kostiumai FORT (K-14, Reid-L), Surpat, Gorka-3, Condor apatiniai drabužiai “Phantom”, žieminis kombinezonas KLYAKSA ir kt.

Kalbant apie šalmus, naudojami Krymo okupacijoje matyti 6B7–1M, Voin Kiver RSP (FSB šalmai), LSHZ 1+, Ratnik sistemos šalmas 6B47, SRVV gamybos balistinis šalmas ARMET, 5.45 gamybos šalmais SPARTAN. Iš Vakarietiškos produkcijos, greičiausiai, Crye Precision AirFrame ir Ops-Core gamybos šalmai.

Liemenės taip pat įvairios, rusiškos 6Sh112 LBV ir 6Sh117 LBV, Smersh AK/VOG, Techinkom gamybos molle sistemos 6B43, 6B45 ir 6B46, FORT gamybos Redut-M, visa serija ANA TACTICAL “plate carrier” liemenių, SRVV, STICH PROFI, Wartech sistemos.

Pagal įvairius šaltinius (neaišku, ar teisybė) naudojamas įvairus spektras ginkluotės, tarp pistoletų galima rasti Yaragin, Strizh, įvairūs Glock’ai, po vandeniu skirtas SPP-1. Pusautomatis PP-19 Vityaz (MP5 atitikmuo), automatiniai šautuvai AK-74M, AK-101, AK-103, tylieji snaiperiniai ginklai VSS Vintorez ir VSK-94, povandeninis karabinas APS, snaiperiniai ginklai Orsis T-5000, SV-98 SV-98, suomių Sako TRG, austrų SSG08, Dragunov SVD bei SVU, OSV-96, KSVK 12.7, 6V7M (taip pat apibūdinami kaip ASVK-M arba Kord-M, naujai įlieti į Rusijos pajėgas), kulkosvaidžiai PKM, RPK, Pecheneg ir Kord, automatiniai granatsvaižiai AGS-30, RG-6, 40 mm. povamzdiniai granatsvaidžiai GP-34, GM-94, RPO-Shmel GM-94, granatos RGO bei RGN, prieštankinių ginklų šeima RPG, Cornet, Fagot, priešlėktuviniai Igla.

Kalbant apie automobilius, kiek matoma/skelbiama, naudojamos IVECO LMV (Rys), GAZ-2330 (Tigr), UAZ-3132 (Gusar, beje, Sirijoje jos keičiamos UAZ Patriot, ginkluotu sunkiuoju kulkosvaidžiu 12.7 mm Kord ir AGS-17), Toyota Hillux, bagiai Chaborz M3 and M6, keturračiai Yamaha Grizzly.

Aviacijos parką sudaro Mi-8 transporto ir ginkluoti sraigtasparniai, Mi-35M ir Ka-52 atakos sraigtasparniai, An-26 ir Il-76 transporto lėktuvai.

Vandenyje turimos Kalashnikov grupės gamybos greitieji kateriai BK-16 ir BK-10, povandeniniai maži laivai Piranha, Triton-1 and Triton-2, vandens motociklai BRP SEA-DOO, vokiečių gamybos nardymo scooter’is Seabob BlackShadow 730, naro varančioji povendeninė priemonė Protei-5.

Operacijos

• Apie RU GŠ SOP operacijas Sirijoje jau rašėme tekste apie Palmyrą (http://bit.ly/2IMDFoH). Jos daugiausia paremtos žvalgyba, taikinių nurodymu aviacijai/artilerijai ir tiesioginiais veiksmais. Būtų naivu manyti, kad SOP daliniai nedalyvavo operacijose, pagelbėdami su ISR (intelligence surveilance and reconnaissance) ir treniruodami Asado karius. Rusijos naujienų portalai skelbė, kad “mūsų ekspertai ir kariniai patarėjai pasiekė didelę sėkmę ruošiant Sirijos pajėgas”. Taip pat yra duomenų, kad RU pradedant operacijas Sirijoje, SOP ir SPB daliniai užtikrino apsaugą Latakijos oro bazėje ir Tartus jūrų bazėje. Tai dar kartą įrodo, kad iki šiol RU tokius padalinius nesibodi naudoti komendantinėms užduotims (kaip buvo karų Čečėnijoje metu).

Tačiau ne mažiau svarbus yra informacinis šios operacijos dėmuo. Kai 2016 m. ne tik oficialiai paskelbta, bet ir parodyta (per vRU TV, žinoma) RU SOP Sirijoje, ši žinia, kaip ir galima buvo nuspėti, Rusijoje buvo sutikta keliant šovinizmo stakaną. Tačiau taip pat ši žinia ir vaizdai apskriejo pasaulį, nemažai investuota pristatant šį reikalą anglakalbei auditorijai. Tikėtina, kad tai — dar vienas būdas parodyti Vakarams (ypač JAV) kaip RU prisideda prie kovos su terorizmu, ir kokias modernias SOP (vakarietiškai atrodančias ir judančias) jie turi (sankcijos ir izoliacija verčia ieškoti kūrybinių sprendimų — gal tą turėjo omenyje RU propagandistai, kai teigė, jog SOP padeda spręsti ekonominius klausimus)

• Gerai žinoma operacija atplėšiant Krymą nuo Ukrainos. Panašu, kad tai yra tas darbas, kam jie ir buvo kurti. Vieni šaltiniai teigia, kad šiai agresijai vadovavo SOP (minėtas A. Diuminas gavo RU didvyrio žvaigždę ir nukeliavo iki gubernatoriaus posto), užiminėjo strateginius objektus (pvz. Parlamentas, oro uostas) o visi kiti (SPB, VDV, jūrų pėstininkai ir kiti) vykdė blokavimo, bauginimo, antraeilių objektų (karinių dalinių) užėmimo funkcijas.

„Žalieji žmogeliukai“ ar „mandagūs žmonės“ su uniformomis ir be skiriamųjų ženklų, užtvindę Krymo gatves, klaidingai vadinami RU SOP, siejant tai su Tier1 elementu. Tuo mus nori įtikinti ir Kremlius, slėpdamas tikrąjį SOP ir RU vaidmenį. Sakydami, kad RU SOP buvo tylūs mandagūs „didvyriai“ gatvėse, jie nenori, kad kalbėtume apie tuos, kurie užėmė Krymo Parlamentą ir kitus valdžios objektus (pavyzdžiui, čia, greičiausiai, Tier1 pajėgumai užiminėja Simferopolio oro uostą (http://bit.ly2LD4oVS). Būtent tai buvo SOP kalibro užduotis. Tier1 operatorius varyti patruliuoti gatvėse, ar rizikuoti kartu su “protestuotojais” užiminėjant karinius dalinius būtų itin didelė prabanga ir rizika.

• Apie RU GŠ SOP Tier1 pajėgumo vaidmenį kare Donbase duomenų nėra daug. Infonapalm duomenimis, Rytų Ukrainoje SOP vienetai iš Pamaskvės nėra pastebėti. Kita vertus, galima teigti, kad jei RU GŠ SOP nepastebėti, dar nereiškia, jog jų ten nebuvo ar nėra. Ch. Marsh teigia, kad nuo 2014 m. iki dabar RU SOP kartu su SPB daliniais yra teritorijoje, kartu su konvencinėmis pajėgomis, tačiau iki galo nėra aišku, ką tiksliai jie daro.

Konfliktą įžiebusio draugo Girkino-Strelkovo padalinio veikla pradinėje karo fazėje neretai labiau siejama su FSB, nors Krymo užėmimas — su GŠ ir SOP. Galime teigti, kad toks nenuoseklumas galėjo būti ir klanų kovos RU rezultatas. Kita vertus, kad Girkinas buvo paliktas be GRU konsultacijų ir pagalbos, irgi mažai tikėtina. Manytume, kad galbūt SOP gali kuruoti SPB grupes Rytų Ukrainoje, mokyti atskirus separatistų dalinius (pvz. specialiosios paskirties, VIP apsaugos grupes). Kita vertus, galbūt Lugandonijos „dydvyrių“ motorolų, givių ir zacharčenkų likvidacijos — jų darbas? Atsakymo neturime, tačiau akivaizdu — toks pajėgumas privalėjo vienokiu ar kitokiu lygmeniu dalyvauti karo prieš Ukrainą karštojoje fazėje.

Išvados

1. Siekiant patenkinti geopolitines ambicijas ir vykstant tradicinei kovai tarp jėgos struktūrų ir klanų, Rusijoje įkurtos GŠ Specialiųjų operacijų pajėgos.

2. RU GŠ SOP skiriasi nuo Vakarietiškų SOP. Atrankos principai paveldėti iš KGB/FSB SOP, o struktūra nėra iki galo aiški. Susidaro įspūdis, kad vadovybė ir SOP sprendžia, kurių pajėgų jiems reikia ir pagal nustatytas procedūras prisitraukia reikiamus pajėgumus, išlaikant ypatingą ryšį su SPB.

3. Lietuvoje RU GŠ SOP potencialaus konflikto atveju galėtų taikytis į politinę-karinę vadovybę, NATO vienetų vadovybę, strateginius objektus. Tam tikromis sąlygomis neatmestinas veikimas iki konflikto, arba kaip įrankis išprovokuoti konfliktą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007