Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 26 Bal 2024 17:46

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 17 Geg 2012 21:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Marius Kundrotas. Lietuviai ir Lietuva tautos sampratų kryžkelėje


http://www.patriotai.lt/straipsnis/2012 ... kryzkeleje

2012-05-14 5:37

Marius Kundrotas

Apsibrėždama tarptautiniame kontekste lietuvių tauta jau gerą šimtmetį svarsto dilemą tarp pilietinės-teritorinės ir prigimtinės-kultūrinės tautos sampratų. Šiandieninės globalizacijos, supranacionalizacijos, eurofederalizacijos tendencijos šią dilemą aktualizuoja iš naujo, bet iš tiesų ji – ne tokia moderni, kaip gali atrodyti. Teoriniu-filosofiniu lygmeniu ji siekia Mykolo Riomerio darbus, praktiniu-politiniu lygmeniu ji ne vėlesnė už 1917 m. Petrapilio Seimą.

Pirmoji įvardinta samprata dažnai vadinama vakarietiška, antroji – rytietiška. Tai – dalinė tiesa. Pilietinė-teritorinė tautos samprata įsivyravo Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos politikoje ir teisėje. Prigimtinė-kultūrinė samprata, kuriai priskirtini ir kalbos – kultūros elemento – akcentai, įsitvirtino ryčiau – Vokietijoje, Italijoje, Vidurio-Rytų Europos šalyse. Moraliniu ir ontologiniu požiūriu Rytų-Vakarų takoskyra – ne esminė, nors psichologiškai, ypač šiandien, jau pati sąvoka „Vakarai“ siejama su pažanga, laisve, gerove, o „Rytai“ – su atsilikimu, vergove, skurdu. Ši skirtis tarp tautos sampratų brėžiama sąmoningai, formuojant požiūrį, jog „vakarietiška“ samprata – geresnė už „rytietišką“.

Iš tiesų abi sampratos sąlygotos skirtingos raidos ir skirtingų patirčių. Britanijai teko sutelkti anglų, škotų, airių ir valų tautas į vieningą pilietinę visuomenę, įvardijant ją britų tauta. Prancūzijai panašūs uždaviniai kilo, sutelkiant etninę daugumą – prancūzus su bretonais, provansalais, alemanais. Abi šios šalys į tautinių valstybių epochą įžengė laisvos ir vieningos – bent jau politinės sandaros prasme. Italai ir vokiečiai į ją įžengė susiskaldę – bendrų valstybių čia nebuvo, jas dar reikėjo sukurti. Kas iš tiesų jungė italus ir vokiečius – tai bendra kalba, iš dalies – kultūra ir etniškai bendra kilmė.

Dar sunkiau susiklostė Vidurio-Rytų Europos tautų patirtys. Tautų Pavasario jos sulaukė pavergtos. Daugelis tautų čia valstybingumo – net ir suskaldyto – neturėjo. Vengrai, lenkai, lietuviai, čekai jį buvo praradę, estai, suomiai, slovakai apskritai negalėjo pasigirti tautinio valstybingumo tradicijomis, o latviai ir ukrainiečiai iki Tautų Pavasario kaip tokio tapatumo tautos dar net nebuvo gimę.

Su derama pagarba britui Entoniui D. Smitui (Anthony D. Smith) ir prancūzui Pjerui Manenui (Pierre Manent), tautas suvokiantiems kaip politines bendruomenes, Lietuvai jų modeliai netinka. Pilietinio tautiškumo sampratos lietuvius būtų pavertusios lenkais, vokiečiais arba rusais. Gerai tai ar blogai – atskiras klausimas, bet neįmanoma tuo pat metu vadintis lietuviais ir smerkti lietuvybę įtvirtinusią „etninę“ – genealoginę, kultūrinę ir kalbinę – tautos sampratą. Šia prasme Dariaus Kuolio, Šarūno Liekio ir panašių „pilietinės tautos“ apologetų laikysena – tiesiog šizofreniška.

Rytų-Vakarų skirtis aukščiau įvardintų savybių kontekste – melaginga. Geografiškai Vokietija ir Italija iš tiesų – ryčiau Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos, bet kam šaus į galvą Vokietiją priskirti Rytams ta prasme, kuria jiems priskiriama Rusija ar bent – Lenkija? Pažangos, laisvės ir gerovės klausimai neturi nieko bendro su tautos samprata, bent ta prasme, kuria jie siejami. Britai ir prancūzai šimtus metų buvo suverenios visuomenės, antra vertus – šimtus metų tarpo iš kolonijų ir tarptautinės prekybos. Vokiečiai ir italai tokių sąlygų neturėjo, nekalbant jau apie Vidurio-Rytų Europą.

Japonija lig šiol – tautinė valstybė, o japonų tautos samprata – anaiptol ne pilietinė. Svetimšalis čia – „gaidzinas“, japoniškas „gojaus“ ir „barbaro“ atitikmuo. O geografiškai tai – viena ryčiausių šalių. Kam šaus į galvą jai priskirti atsilikimą, vergovę ar skurdą?

Šiandien Vakaruose – būtent šiandien ir būtent Vakaruose – atgimsta „etninis“ nacionalizmas: valų, škotų, bretonų, baskų, netgi dakotų – prieš keletą metų jie paskelbė suverenią Lakotos Respubliką, Jungtinių Amerikos Valstijų teritorijoje – pačioje globalizuotos pilietinės visuomenės širdyje. Prigimtiniai ir kultūriniai motyvai – ne tiktai gilesni, bet ir kur kas tvaresni už pilietinius.

Pagaliau išmatuokime šią dilemą efektyvumo kriterijumi. Tik „etninis“ – prigimtinis ir kultūrinis – tautiškumas leidžia ištarti žinomą frazę: sunaikintą valstybę galima atkurti, jei gyva jos tauta. Galime džiaugtis ir didžiuotis XIX a. sukilimais, tačiau sveika žvilgtelti, ką apie juos teigia ne tik elitų formuota istorija, bet ir liaudies pažiūras atspindėjusi tautosaka. O ji sako: tais laikais vyko didelis karas tarp rusų ir lenkų... Ištrauka iš lietuvių liaudies sakmių ir pasakų rinkinio „Sužeistas vėjas“. Lietuvių liaudis nesitapatino su „Lietuvio katekizmu“, pagal kurį lietuvis negalįs gyventi be (bajoriškos) laisvės ir vienybės su lenkais. Ji susitapatino tik su integralia Vasario 16-osios Lietuva – lietuviška Lietuva.

Antra dilema kol kas aktualesnė pačių tautininkų judėjimui. Čia ryškėja dvi alternatyvios sampratos. Vienoje tauta – žmogiškumo kalvė ir istorijos laboratorija (priklausomai nuo pažiūrų – Dievo arba gamtos). Kitoje tauta – tiesiog galios buveinė. Abiem atvejais, siekiant išsiaiškinti savo tautos reikšmę, teks išsiaiškinti – kokią reikšmę turi tauta apskritai. Patogumo dėlei pirmąją sampratą vadinkime idealistine, antrąją – voliuntaristine.

Idealistinėje sampratoje pabrėžiami doroviniai ir kultūriniai tautos vaidmenys bendruose žmogiškumo ir žmonijos kontekstuose. Čia tauta – viena iš daugelio bendruomenių, siejama bendros kilmės, kalbos, kultūros ir savimonės. Tautoje žmogus gręžiasi nuo savęs į kitą, mokosi mylėti artimą, ugdosi vienybę įvairovėje – žmonių tautoje, tautų žmonijoje. Tautų ir jų kultūrų įvairovė skatina visos žmonijos pažangą: ko neatranda viena bendruomenė, atranda kita, o po to vyksta kultūriniai mainai.

Voliuntaristinėje sampratoje tauta – viena iš galimybių asociacijos (sąjungos) pagrindu išplėsti individo galias. Jeigu idealistinėje sampratoje tauta – pasaulio tautų šeimos narė, tai voliuntaristinėje sampratoje tautų santykiai – amžinos konkurencijos ir kovos už galią santykiai. Vargu, ar bereikia sakyti, jog tokie pat santykiai čia numatomi pačios tautos nariams – individams ir jų grupėms.

Istoriškai idealistinė samprata siekia pačius nacionalizmo ideologijos patriarchus – Johaną Gotfrydą Herderį (Johann Gottfried Herder), Žiulį Mišlė (Jules Michelet) ir Džiuzepę Madzinį (Giuseppe Mazzini), ja sekė ir lietuvių tautininkų ideologai – Jonas Basanavičius, Vilhelmas Storosta-Vydūnas, Antanas Smetona. Voliuntaristinė samprata į nacionalizmą prasiskverbė gerokai vėliau, iš Frydricho Nyčės (Friedrich Nietzsche) raštų – beje, labai priešiško nacionalizmui. Vengdami stigmatizavimo, apribojančio diskusijos galimybes, kol kas susilaikykime nuo įvardijimo – kokie XX a. I-osios pusės judėjimai ir režimai išplėtojo būtent tokią tautiškumo ir nacionalizmo sampratą.

Žvilgtelkime efektyvumo prasme. Jei tauta – vien galios buveinė, šiandieninė globalizacija suteikia daug didesnes galimybes galių plėtrai už tautos ribų ir ją net paneigiant. Voliuntaristinė tautos samprata dar – neaišku, kiek ilgai – gali tikti didžiausioms ir įtakingiausioms pasaulio tautoms, bet tik joms. Individualių galios siekių prasme, kur kas labiau apsimoka integruotis į stambesnes sistemas, nei gali pasiūlyti tokios tautos kaip lietuvių tauta ir tokios tautinės valstybės kaip Lietuva. Sietis su tokiomis tautomis kaip lietuviai ir tokiomis valstybėmis kaip Lietuva reiškia auką, pasišventimą, idealizmą.

Žinoma, yra ir kitas variantas – su lietuviais ir Lietuva sietis pragmatikui, kuris platesniuose galių horizontuose dėl menkesnių galių tiesiog marginalizuotas. Neužtenka galių Europoje ar pasaulyje – išmėginkime Lietuvą. Vis gi intencija šiuo atveju liks už Lietuvos ribų: norėtųsi galios Europos ar pasaulio mastu, bet – kol nepavyksta – užteks ir Lietuvos... Ar ilgam?

Idealistinis modelis taip pat gali sulaukti kritikos: juk čia tauta – tik viena iš daugelio galimų bendruomenių, greta šeimos, religinės bendruomenės ar net pilietinės visuomenės. Ir tai bus tiesa. Ar ne tą pačią kritiką galima skirti voliuntaristiniam modeliui? Vis dėlto idealistinis modelis atrodo pranašesnis ta prasme, jog čia pati įvairovė, įskaitant bendruomenių tipų įvairovę, yra vertybė. Idealistinio tautininko pasaulis – darnos, o ne karo pasaulis. Tautininkas-idealistas gali tuo pat metu būti lietuvis, šeimos narys, religinės bendruomenės atstovas ir pilietis. Jam šios kategorijos bus ne arba-arba, o ir-ir arba viena – kitame. Ar tai nėra tiesiog tikroviškiau?

Komentarai
http://www.patriotai.lt/straipsnis/2012 ... kryzkeleje

Žygeivis
2012-05-17 22:49


Sovietų valdžia savo debiliška politika "pagimdė" ir Lietuvių Tautos patriotus, pasukusius Sąjūdį Lietuvos Valstybės Nepriklausomybės keliu, ir beidėjinius "brazauskininkus", kurie sukaupė "pradinį kapitalą" 1990-1992 m. (ypač vadinamosios "blokados" metu), ir "idėjinius" "burokevičininkus", kurie ir tada, ir dabar siekia sunaikinti Lietuvių Tautą ir Nepriklausomą Lietuvos Valstybę.

Patriotų ir "brazauskininkų" laikinas "kompromisas" padėjo Lietuvai 1990-1991 m. iškovoti Nepriklausomybę.

Atviri Lietuvių Tautos priešai - "burokevičininkai", deja, po to nebuvo nuosekliai ir greitai išnaikinti - vos keletas jų lyderių pasėdėjo kalėjime kelis metus. Nors tikrai tada buvo reali galimybė išnaikinti atvirus ir aršius Lietuvos Valstybės ir Lietuvių Tautos priešus.

Todėl dabar mums jau teks kautis ir su šiais "burokevičininkais", persivertusiais į Lenkų rinkimų akciją, Rusų sąjungą, "paleckiukus" ir pan., bei su jų dabartiniais sąjungininkais - "brazauskininkais" ir su praturtėjusiais "liberaliais" "kubilininkais", kurie bijos prarasti savo suprichvatizuotus turtus, bei dar nuo KGB laikų jai tarnavusia "žydrąja mafija".

Kova su visa šita gausių priešų sankaupa bus labai sunki ir pareikalaus daugybės aukų. Lietuvių Tautą ir Lietuvos Valstybę išgelbėti gali tik Europoje ir Rusijos imperijoje sparčiai artėjančios ypatingai kardinalios permainos.

P.S. Turime suvokti elementarią tiesą - nėra nieko amžino, ir taikos periodas Europoje artėja į savo dėsningą galą. Turime ruoštis naujam karui (tiksliau - karams).

Akivaizdu viena - šį kartą, kada prasidės maištų bei revoliucijų banga Europoje, visus Lietuvybės priešus pasinaudojus šia sumaištimi būtina tuoj pat išnaikinti nuosekliai ir be jokio pasigailėjimo.

Turime tai labai aiškiai įsisąmoninti, gerai prisimindami 1941 m. birželio 23-28 d. Didžiojo Lietuvių Tautos sukilimo teigiamas pamokas ir pokario metus. Jau dabar privalome tam ruoštis - visų pirma užmegzdami glaudžius ryšius su latvių ir ukrainiečių nacionalistais.

Turime suprasti, kad prasidėjus visuotinei suirutei mums ir latviams bus gyvybiškai būtina ukrainiečių aktyvi karinė parama. Tačiau ir mes turime būti pasiruošę jiems padėti visais įmanomais būdais bei priemonėmis.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 02 Sau 2013 18:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
"Tauta yra tai, kas žmoguje ima klykti, kai ją žudo".

Marcelijus Martinaitis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 08 Sau 2013 18:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
V.Savukynas: net V.Kudirka gėdijosi savo lietuviškai kalbančių tėvų


http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=60383891

Vladimiras Laučius,
http://www.lrt.lt
2013 m. sausio 8 d. 16:10

„Kai tuo pačiu vardu vadinasi dvi skirtingos bendruomenės, viena iš jų turi pasitraukti. Istoriniai, folkloriniai duomenys rodo, kad ilgą laiką tarp lenkų ir lietuvių egzistavo bendrumo jausmas. Ir ne tik tarp bajorų, bet ir tarp valstiečių. O kai lietuvių bendruomenė tapo apibrėžta pagal kalbą, akivaizdu, kad reikėjo paneigti viską, kas buvo susiję su lenkiškumu. Todėl mūsų tautos formavimasis ir pažymėtas antilenkiškumo ženklu, kuris jaučiamas ir iki šiol, nors mums jau nuo nieko nereikia atsiskirti“, – naujienų portalui LRT.lt sako žurnalistas ir semiotikas Virginijus Savukynas.

Apie lietuvių tapatybės formavimosi ypatumus – knygynuose netrukus pasirodysiančioje V. Savukyno knygoje „Istorija ir mitologijos: tapatybės raiškos XVII – XIX a. Lietuvoje“.

Kada atsirado nacionalinė tapatybė, tautos, nacionalizmas? Kada lietuviai tapo lietuviais?

Kaip žinia, nacionalizmo teorijų yra įvairių, tenkinančių kiekvieno skonį: nuo teiginių apie tai, kad tautos yra amžinos iki minties, kad jos atsirado tik XVIII – XIX amžių sandūroje. Na, o lietuviai – šimtu metų vėliau.

Nacionalizmo teorijos – puiku, jas privalu žinoti ir mokėti jomis operuoti, tačiau mano tyrinėjimo pagrindas yra kolektyvinė tapatybė.

Negalime įsivaizduoti žmogaus be kolektyvinės tapatybės, nes žmogus žmogumi tapo tik todėl, kad gyveno ne vienas, o grupėmis.

Šiuo atžvilgiu lietuvių tapatybė tikrai egzistavo nuo tada, kai paminėti lietuviai. Žinoma, ji egzistavo ir anksčiau, tačiau nuo kada – negalime pasakyti.


Tik iškyla klausimas: ar visada lietuviai buvo apibrėžiami taip, kaip dabar – pagal kalbą? Mano atsakymas – ne visada.

Lietuvių vardas egzistuoja jau tūkstantmetį, tačiau jo turinys kito. Ir tikriausiai XIII amžiaus lietuvis nelabai save tapatintų su dabarties lietuviais, kažin ar jam kalba buvo tokia svarbi. O kalbant apie dabartinę tapatybę, atsakymas yra vienareikšmis: tokia ji susiformavo tik XIX amžiaus pabaigoje.

XIX amžiuje lietuvių valstietis, paklaustas, kas jis yra, atsakydavo – “katalikas”. Ar taip buvo ir XVI, ir XVII a.? Kokia buvo lietuvių tapatybė iki krikšto?

Kokia lietuvių tapatybė buvo iki krikšto, sunku pasakyti. Turime labai mažai istorinių šaltinių. Tad jei norime šį klausimą rimtai tyrinėti, reikėtų pasitelkti mitologijos tyrimus ir, be abejo, semiotiką, nes antraip ši problematika bus labai sunkiai išsprendžiama. Bet ir tokiu atveju - dėl jau minėto šaltinių trūkumo – tokia rekonstrukcija būtų labai hipotetinė, nors ir įdomi.

Kaip kito lietuvių tapatybė po krikšto – irgi labai įdomus klausimas, bet absoliučiai netyrinėtas. Tai irgi būtų labai įdomi tema.

Religinė arba konfesinė tapatybė, mano nuomone, bent jau Lietuvoje ir Lenkijoje susiformuoja XVII a. viduryje, kai ryškiausiai įsiliepsnoja religiniai kivirčai. Būtent tada ir lenkai, ir lietuviai pradedami tapatinti su katalikais, o reformatai pamažu stumiami iš viešojo gyvenimo ir laikomi vis svetimesni. Juk ne veltui Čičinskui buvo sukrauta visa atsakomybė už Lenkijos ir Lietuvos žlugimą.

Ir man prieš aštuoniolika metų atliekant praktiką Biržų rajone teko užfiksuoti teiginius, kad “anksčiau reformatai nebuvo lietuviais vadinami”. Tai liudija ne kalbinę – juk reformatai kalbėjo lietuviškai – bet konfesinę tapatybę.

Jūsų knygoje rašoma, kad Lietuvos protestantai XVIII a. pabaigoje ir didžiąją XIX a. dalį buvo prorusiški, “rusofilai”. Kodėl?

Tai aiškinu struktūralistiškai: tokią laikyseną lėmė ne tai, kad reformatai kažin kokiu būdu buvo linkę šlietis prie rusų ir pravoslavų bei jautė artumą rusų kultūrai. Ir ne dėl specialios caro politikos. Tokie aiškinimai būtų absurdiški ir labai lengvai paneigiami.

Tai lėmė daugumos, t.y. katalikų laikysena. Reformatai buvo nelaikomi “savais”, tad, tarkime, absoliučiai jų daugumai buvo svetimas 1863 metų sukilimas (nors sukilėlių gretose buvo E. Daukšys). Ir todėl jie buvo labiau prorusiškai nusiteikę.

Beje, tarp jų anksčiau atsirado ir aiškios antilenkiškos nuostatos, į kurias vėliau atsirėmus buvo apibrėžiama lietuvių tauta. Tokioms idėjoms gimti buvo lengviau, nes, kaip minėjau, reformatai buvo priešinami katalikų bendruomenei, kuri jungė ir lenkus, ir lietuvius.

Tačiau šis – reformatoriškas – lietuviškojo nacionalizmo variantas neturėjo ateities, nes, kaip jau minėjau, reformatai buvo laikomi tiesiog svetimaisiais.

Kodėl lietuviškosios kalbinės tapatybės formavimasis XIX a. pabaigoje vyko lygiagrečiai įsiplieskiant antilenkiškoms nuotaikoms?

Kai tik buvo iškelta mintis, kad lietuvių tautai priklauso tik tie, kurie moka ir kalba lietuviškai, tai liudijo, kad prasideda kova dėl lietuvių vardo.

Juk visi žinome, kad anuomet save lietuviais vadino ir lenkiškai kalbantys bajorai. Beje, knygoje keliu mintį, kad jų tapatybė taip greitai nunyko ne vien dėl polonizacijos, bet ir todėl, kad lietuvių vardą galutinai monopolizavo lietuviakalbiai.

Kai tuo pačiu vardu vadinasi dvi skirtingos bendruomenės, viena iš jų turi pasitraukti.

Istoriniai, folkloriniai duomenys rodo, kad ilgą laiką tarp lenkų ir lietuvių egzistavo bendrumo jausmas. Ir ne tik tarp bajorų, bet ir tarp valstiečių.

O kai lietuvių bendruomenė tapo apibrėžta pagal kalbą, akivaizdu, kad reikėjo paneigti viską, kas buvo susiję su lenkiškumu. Todėl mūsų tautos formavimasis ir pažymėtas antilenkiškumo ženklu, kuris jaučiamas ir iki šiol, nors mums jau nuo nieko nereikia atsiskirti.

Kodėl Rytų Lietuvoje XIX a. išplito lenkų kalba? Kodėl lietuviai, anksčiau kalbėję lietuviškai, staiga pradėjo kalbėti lenkiškai ir galiausiai – laikyti save lenkais?

Iš pirmo žvilgsnio – paradoksas: kai tik ima stiprėti lietuviškas nacionalizmas, žmonės Rytų Lietuvoje greičiau pereina prie lenkų kalbos. Kodėl? Tai tik iš pirmo žvilgsnio atrodo paradoksas. Ką daryti žmogui, kai jam pasiūlomas naujas tapatumo apibrėžimas, t.y. kalba? Jis gali džiaugsmingai priimti tokią tapatybę, juk bendruomenės pagrindu siūloma tai, ką jis išmokęs nuo kūdikystės, kas jam yra natūralu.

Tačiau galima ir kita laikysena – galima tam priešintis. Tad šią antrąją tendenciją ir matome Rytų Lietuvoje. Dalis žmonių natūraliai norėjo išlikti prie senojo tapatumo, o naujomis sąlygomis tai buvo galima padaryti tik pereinant prie lenkų kalbos.

Antras aspektas – ir tai jau yra pastebėta lingvistų – panaikinus baudžiavą atsivėrė kelias socialiniam mobilumui. O lenkų kalba buvo laikoma prestižine, tad nenuostabu, kad praturtėję lietuviai stengėsi kalbėti lenkiškai, savo pavardes lenkindavo, o į mokslus išleisti jų vaikai kaip mat priimdavo šias žaidimo taisykles. Ir tai vyko visoje Lietuvoje.

Prisiminkime, Vincas Kudirka juk irgi kurį laiką kalbėjo lenkiškai, o savo lietuviškai kalbančių tėvų gėdijosi. Tokia laikysena buvo būdinga daugeliui XIX amžiaus lietuvių veikėjų. Ir tai rodo, kad jie patys pergyveno didelius tapatybės lūžius.

Tik ne visi taip raiškiai, kaip V. Kudirka aprašė.

Vis dėlto sunku suvokti priežastinį ryšį tarp Jūsų minėto Rytų Lietuvos gyventojų nenoro priimti naują – kalbinę tapatybę ir perėjimo prie lenkų kalbos.

Nejau savivoka „esu lietuvis dar ir todėl, kad kalbu lietuviškai“ gali būti tiek atgrasi, kad žmogus, jai priešindamasis, atsisako gimtosios kalbos ir ima kalbėti lenkiškai?..


Valstiečiai namuose kalbėjo lietuviškai, bet atėję į bažnyčią girdėjo pamaldas lenkų kalba, lenkiškai melsdavosi. Kilus tapatybės formavimosi dilemai, vyko kova dėl to, kuria kalba turėtų vykti pamaldos – lietuvių ar lenkų.

Ir lietuvių kalba buvo laikoma pagoniška tvirtinant, kad Dievas jos nesupranta, ir pats lietuviškumas buvo tapatinamas su pagoniškumu anaiptol ne nuo Lietuvos krikšto laikų. Pagoniškumo etiketė – XIX a. pabaigos dalykas, susijęs su perėjimu prie etninės, kalbinės tapatybės.

Žmogui, kuriam tuomet buvo svarbi konfesinė priklausomybė, kilo nelengvas pasirinkimas – ar priimti lietuvišką kalbinę tapatybę, ar išlaikyti senąją konfesinio pobūdžio tapatybę ir šiuo atžvilgiu išlikti „arčiau Dievo“.

Tie, kurie rinkosi pastarąjį kelią, kartu natūraliai pasirinkdavo ir lenkų kalbą. Manau, buvo vadovaujamasi tokia logika, ir aš mėginu tai išryškinti savo knygoje.

Naujoji lietuviška tapatybė nebuvo atgrasi. Ji tiesiog neatitiko konfesine tapatybe grįstos pasaulėjautos.

Lietuvių kalba buvo namų, buities, kaimo ir lauko darbų kalba. Niekam dėl to problemų nekilo, ponai tikrai nesistengė brukti valstiečiams lenkų kalbos.

Niekam ta XIX a. pabaigoje iškilusi kalbos problematika anksčiau nerūpėjo. O kai ji iškilo ir lietuvių kalba buvo pradėta priešinti lenkų kalbai, daug kas rinkosi tikėjimo, mokslo, socialinio statuso kalbą – lenkų.

Knygoje Išskiriate dvi lietuvių tapatybės formavimosi sampratas.

Pagal tą, kuriai atstovauja Vincas Trumpa, Lietuvos nepriklausomybės idėja kilo iš lietuvių-lenkų konflikto, ir modernioji lietuvių tapatybė neturi nieko bendra su senąja – Tado Kosciuškos Lietuva.

Savo ruožtu Egidijus Aleksandravičius ir Antanas Kulakauskas tvirtina, kad senoji “bajoriška kultūra yra mūsų atgimimo kultūros savastis”. Kuriai pozicijai labiau pritariate ir kodėl?


Nedrąsiai bandau gilinti Rimanto Miknio mintį apie Lietuvos lenkų tautos formavimąsi ir siūlau litwinų tapatybės apibrėžimą. Ir jei kitaip būtų susiklosčiusios istorinės aplinkybės, galbūt ši tapatybės samprata būtų įsitvirtinusi.

Beje, nereikia pamiršti ir baltarusiško dėmens. Deja, jis knygoje neaptariamas, tačiau akivaizdu, kad baltarusių tapatumas irgi buvo konstruojamas lietuviškumo erdvėje – jie irgi save laikė litwinų įpėdiniais.

Šios tapatybės aprašymas dar tik laukia, bet jis būtinas, jei norime geriau suvokti tapatybės procesus, kurie vyko mūsų regione XIX a. Tai leistų mums geriau suprasti ir save.

http://www.lrt.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

Žygeivis
2013-01-08 17:57


Dabar visų pirma turime galutinai bei negrįžtamai išspręsti Lietuvoje aktyviai veikiančios mūsų priešų sukurtos "penktosios kolonos" problemą.

P.S. Beje, akivaizdu, kad visokiausių šū-dlenkių (apsimetančių lenkais ir jiems laižančių įvairius galus) Lietuvoje keliamos problemos vis labiau panašėja į tas problemas, kurias Lietuvoje kėlė subolševikėję ir surusėję žydai 1939-1941 m.

Išvadas darykite patys... :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Vas 2013 22:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Marius Kundrotas. Tauta ir kilmė


http://www.tautos-balsas.lt/straipsniai ... a-ir-kilme

2011-08-29

Jaunas mokslininkas Vytautas Sinica http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/vsi ... d=48972918 praėjusią savaitę taip šauniai sukirto kosmopolitų propagandinius teiginius, jog pridurti, iš pažiūros – lyg ir nebūtų ko. Svariai pagrįsta kalbos, kultūros, savimonės reikšmė tautiškumui, o drauge – paties tautiškumo reikšmė valstybės tapatumui ir visuomenės bendrystei.

Užtektų pasveikinti Lietuvos mokslo bendruomenę su puikiomis perspektyvomis ir tuo baigti, jei ne vienas beapeliacinis teiginys. Kilmės akcentą jaunasis mąstytojas laiko ne tiek nacionalistų, kiek nacistų atspirties tašku. Va dėl šio teiginio galima ir verta diskutuoti.

Jau žymus tautiškumo ir nacionalizmo (lietuviškai – tautininkystės) tyrėjas prof. Entonis Smitas (Anthony Smith) vienu svarbiausių tautiškumo šaltinių įvardija bendros kilmės mitą. Žinoma, anglas – kad ir koks jis būtų objektyvus ar net pozityvus tautiškosios ideologijos atžvilgiu – sunkiai galėjo bendros kilmės akcentą pavadinti kaip nors kitaip, nei mitu. Dar XVIII a. garsus rašytojas Danielis Defo (Daniel Defoe) satyrinėje poemoje „Grynakraujis anglas“ priminė, jog šios tautos genofondą (o kartu – ir kultūros paveldą) sudarė keltų britų, germanų anglosaksų, vėliau – danų ir norvegų, pagaliau – prancūzų įsibrovėlių elementai.

Suvokiant, jog pasaulyje gausu itin mišrios kilmės tautų, nėra pagrindo neigti, jog esama ir kitokių pavyzdžių – tautų, kurių kilmė jų formavimosi laikotarpiu – daug vientisesnė. Lietuvių protėviai bene paskutinį didelio masto maišymąsi išgyveno apie 3000 m. pr. m. e., ateiviams arijams (indoeuropiečiams) maišantis su senaisiais krašto gyventojais (spėjamai – ugrofinais). Iš to gimė baltai. Vėliau šis protoetnosas patyrė iranėnų sarmatų, spėjamai – trakų, dar vėliau – germanų ir slavų įtakas, tačiau tai buvo greičiau inkliuzai.

Primordialistų ir konstrukcionistų ginčą – ar tautos yra duotybės, ar jos kuriamos – galima išspręsti dialektiškai. Duotybė yra pats tautiškumo principas, tautiškumas kaip reiškinys. Konkrečios tautos visuomet būna kuriamos. Jei kūryba ir savikūra sustoja, tauta ima nykti. Istorija – ištisinis vienų tautų nykimo ir kitų atsiradimo procesas. Kitas klausimas – kokiu pagrindu žmonės apsibrėžia konkrečioje tautoje.

Pirmiausiai pamėginkime išsiaiškinti, ar apskritai yra pagrindas teigti genealoginį tautos tapatumą. Po to – ar šis tapatumas, tikras arba įsivaizduojamas, turi svarbos kultūriniam, socialiniam ir politiniam tapatumui.

Jei kalbėsime apie fizinius duomenis, rasime skirtumų ne tik tarp tų grupių, kurios vadinamos ar pačios vadinasi tautomis. Netgi žvelgiant į tos pačios tautos etnines grupes dažnai galima įžvelgti antropologinius savitumus. Tai galioja ir mums – lietuviams.

Dzūkams būdingas vidutinis ūgis, kresnas stotas, platoki veidai, aštrokos bet stambokos nosys. Prūsų ir pajūrio lietuviams – vidutinis ūgis, grakštus stotas, siauresni veidai, aštrios ir plonos nosys. Žemaičiams – vidutinis ūgis, kresnas stotas, platoki veidai, stambios nosys be „ereliškų“ bruožų, be to – čia gana gausu tamsesnio gymio žmonių. Tiesa, šiaurinėje dabartinės Žemaitijos dalyje nemažai itin šviesaus gymio, aukšto ūgio, grakštaus stoto, siauraveidžių gyventojų. Aukštaičiai iš kitų lietuvių grupių išsiskiria aukštu ūgiu, platesniais ir santykinai – plokštesniais veidais. Suvalkijoje susimaišę įvairių tipų atstovai.

Paviršutinišką ne specialisto įspūdį apie antropologinių tipų skirtumus patvirtina archeologų duomenys – išskiriami du, kartais trys ir daugiau tipų vien pagal kaukolių formas. Gana sėsliai gyvenę lietuvių protėviai spėjo išsiskirti į kelias savitas grupes – ne vien kultūra ar tarmėmis.

Bendro, o kartu – išskirtinio lietuviško ar bent – baltiško genomo kolei kas lyg ir nerasta. Iš tiesų tauta žmonijos, rasių, rasinių tipų kontekstuose – ganėtinai siaura grupė, tad rasti specifinį, tik tai tautai būdingą genetinį kodą nėra taip jau paprasta. Nors mokslo ir technologijų pažanga atveria plačias erdves tyrimams ateityje. Kitas klausimas, jog tokių tyrimų šiandien Vakarų pasaulyje prisibijoma. Dar gyva atmintis, kai pagal kaukolių formas ir kitus biologinius duomenis buvo sprendžiama žmogaus vertė.

Reiktų atskirti mokslą nuo pseudomokslo, ypač kai pastarasis sąlygojamas politikos. Tapatumas ir vertė – skirtingos dimensijos. Žmogaus vertę apibrėžia ne jo kaukolės forma, o mintys ir sprendimai, gimstantys toje kaukolėje.

Prieš dvejus metus išleistoje monografijoje „Tauta amžių kelyje“ įvardyti keturi tautą apibrėžiantys principai – kilmė, kalba, kultūra ir savimonė. Žvelgdami į skirtingas tautas, išvysime, jog vienose vyrauja vieni šių principų deriniai, kitose – kiti. Prancūzams ir rusams daugiau reiškia kalba ir kultūra, mažiau – kilmė. Žydams, airiams ir škotams svarbiau kilmė ir kultūra, mažiau svarbu – kalba. Vis gi vargiai rastume tautą, kuri laikytų save tauta, apsiribodama vienu kuriuo nors aspektu.

Konstrukcionizmo teoretikas Benediktas Andersonas (Benedict Anderson) pabrėžia – svarbu tai, kaip tauta įsivaizduojama. Pažvelkime, kaip save tautos lygmeniu suvokia lietuviai.

Prieš keturis mėnesius užduotas klausimas „Facebook“ interneto puslapyje http://www.facebook.com/questions/17689 ... ion_answer : kas apibrėžia tautą? 32 atsakė – kultūra. 26 – kalba. 25 – savimonė. 18 – kilmė. 9 – teritorija. 5 – religija. 3 – rasė. 3 – pilietybė. 3 – bendri politiniai interesai. 3 – bendruomenė. 2 – politinė valia.

Respondentai turėjo galimybes pridėti savus atsakymus, dalis taip ir padarė. Iš vienuolikos per keturis mėnesius pasirinktų variantų kilmė – pirmajame ketvertuke.

Žinoma, šia apklausa pretenduoti į rimtą mokslinį tyrimą būtų problemiška: daug kas priklauso nuo klausimą uždavusio žmogaus „draugų“ rato, nėra aiškaus ir lygaus paskirstymo pagal amžiaus grupes, išsilavinimą, tautybę, kitų moksliniam tyrimui svarbių dalykų. Vis gi tendencija – aiški.

Daug rimtesnius duomenis atskleidžia išsami Jolantos Kuznecovienės studija „Šiuolaikinės lietuvių tautinės tapatybės kontūrai“, išspausdinta moksliniame žurnale „Sociologija“ http://www.ku.lt/sociologija/files/2006 ... 84-107.pdf.

Iš 116 respondentų į klausimą, kodėl jie laiko save lietuviais, 19% atsakė, jog turi lietuviškas šaknis, o 14% – jog jų tėvai – lietuviai. Bendroje sumoje išeitų, jog 33% lietuvybės kriterijumi įvardijo kilmę, bet kiti skaičiai atskleidžia, jog ir čia leista pasirinkti kelis variantus, todėl sumuojant neišvengiamos paklaidos.

41% įvardijo, kad jie čia gimę, 34% – jog jie čia gyvenantys, 16% – jog jie čia augę (visais trimis atvejais įvardyta teritorija). 21% pagrindiniu kriterijumi atrodė, jog jie kalba lietuviškai, 11% – jog laikosi lietuviškų papročių, o 9% – jog tiesiog myli Lietuvą.

Šiame tyrime pirmu numeriu eina teritorija, po to – kilmė, dar po to – kalba, toliau – kultūra, pagaliau – jausminiai ryšiai. Taigi ir čia kilmė – pirmajame ketvertuke, nors ir kaip sumuotume: jausminiai ryšiai (lojalumas) eina gerokai toliau už lietuviškas šaknis ir lietuvišką šeimą.

Įdomu, jog dabartiniai lietuvių sociologai, politologai, filosofai – net patys tautiškiausi iš jų, nežiūrint poros-trejeto išimčių – kilmės veiksnį linkę apskritai išbraukti iš tautiškumo apibrėžčių. Taigi, turime situaciją, kai siaura – nors ir labai gerbtina – grupelė „geriau žino” tautos esmę už ją pačią.

Aiškiai regime, jog lietuvių tautai kilmė – vienas svarbiausių tautinės savimonės pagrindų. Žinoma, šis kriterijus nėra vienintelis. Net radikaliausias tautininkas vargiai pasakys, jog tautą apibrėžia tiktai prigimtis – tarsi gyvūnų rūšį. Tai iš tiesų greičiau ištars nacistas, rasistas, geriausiu atveju – rasialistas. Kilmė – vienas iš kriterijų, bet ne vienintelis, galbūt – netgi ne pagrindinis.

Apskritai atsieti tautiškumą nuo kilmės ir paversti jį vien pasirenkamu dalyku – net pavojinga. Tai sumažina atsakomybę – tautiškumas pavedamas norams. Taip vieną dieną žmogus gali apsiskelbti lietuviu, kitą dieną – rusu, trečią – papuasu, o ketvirtą – džedajumi. Rusijos gyventojų surašyme pasirodė ir tokia „tautybė“. Iš tiesų pasirinkimas racionalus tik mišrios kilmės atveju, renkantis tėvo arba motinos tautą.

Sociobiologinė tautiškumo kilmės ir esmės teorija, išplėtota jau Levo Gumiliovo, ligšiol – viena populiaresnių. Įvairių tautų nacionalistams ji gana artima dar nuo Johano Gotfrydo Herderio (Johann Gottfried Herder) laikų.

Pasirenkamos – „pilietinės“ – tautos idėjos skurdą geriausiai iliustravo jos tėvynė – Prancūzija. Įsivaizduota, jog užteks maurams išdalyti pasus, išmokyti kalbos, ir jie taps prancūzais. Nepasiteisino. Šiandien jau netgi prancūzų tautininkai, pripažįstantys prancūzu bretoną ar alemaną, daug atsargiau žiūri į arabą ar berberą. Danų, švedų, vokiečių, lenkų, vengrų, žydų, lietuvių ir latvių tautininkams dėl kilmės principo apibrėžiant tautiškumą apskritai jau nuo seno klausimų praktiškai nekyla. Tuo tarpu Darius Kuolys su savo bendraminčiais dabartinėje Lietuvoje vis dar mėgina diegti galutinai susikompromitavusią „pilietinio tautiškumo“ idėją.

Ilgus amžius žmonija gyveno visuomenėmis, kuriose viską lemdavo prigimtis – pradedant religija, baigiant profesija ir socialiniu statusu. Net santuoka dažnai išeidavo už asmens pasirinkimo ribų. Šiandien žengiama į priešingą kraštutinumą, siekiant viską paversti pasirinkimo objektais – pradedant tauta, baigiant lytimi. Įdomiausia, jog tokia visuomenė anaiptol netampa laisvesne. Kai vieninteliu pasirinkimo kriterijumi lieka pats pasirinkimas, dingsta jo prasmė.

Save apsibrėžiame tiktai kitų kontekste. Jei šis kontekstas – amorfiškas, arba jei patys bet kada galime tapti bet kuo, vadinasi, mūsų – tiesiog nėra. Nėra to, apie kurį galima pasakyti – aš.

Jau teigdami, kad vieną dieną galime būti lietuviais, o kitą – papuasais, pripažįstame, jog yra lietuviai, kurie nėra papuasai, o kartu – papuasai, kurie nėra lietuviai. Pasirinkimui tapus visuotiniu, mes jau nebegalėtume būti nei vienais, nei kitais, nes šių duotybių tiesiog nebeliktų.

Grįžtant į pradinį klausimą apie kilmės ir tautiškumo santykius, tenka iš dalies sutikti su taikaus nacionalizmo judėjimo „Nationia“ http://www.nationia.com/ ideologo Andriaus Jankausko įžvalga: tautos kuria kultūras, o ne kultūros – tautas.

Iš tiesų būtų tiksliau, jei į pirmąjį teiginio dėmenį įrašytume: pirmiausiai.



Marius Kundrotas. Nuo Padanijos iki Oranijos: kada gimsta tautos?


http://alkas.lt/2011/11/28/m-kundrotas- ... ta-tautos/

http://www.alkas.lt
2011 11 28 09:52

1996 m. Italijos šiaurėje paskelbta nauja valstybė – Padanija. Nepriklausomybės deklaraciją parengė Umberto Bosio (Umberto Bossi) vadovaujama Šiaurės lyga (Lega Nord).

Šis politinis projektas pagrįstas socialine ir ekonomine atskirtimi tarp turtingesnės šalies šiaurės ir vargingesnių pietų. Pietiečiai masiškai vyko dirbti ir gyventi į šiaurę, užimdami šiauriečių darbo vietas, o valstybei teko pietiečių skurdą kompensuoti šiauriečių mokesčiais. Ambicingi politikai netruko šią padėtį išnaudoti savo karjeros tikslams, tardami visų šiauriečių vardu: užteks mus išnaudoti!

Iš pradžių projektas apėmė praktiškai visą Italiją į šiaurę nuo „despotiškojo metropolio“ – Romos. Paskiau apsiribota Venecija, Lombardija, Emilija-Romanija, Pjemontu ir Ligūrija. Šalis praminta pagal Po upę. Neilgai trukus imta išradinėti ir padaniečių tauta. Anot Šiaurės lygos ideologų, šiaurės italai iš tiesų esą keltai, okupuoti ir integruoti romėnų. Kiek ir kokių tautų nuo Breno laikų žygiavo per šiuos kraštus, pernelyg nesigilinta, bet įdomiau – kas kita.

Joks etninis tapatumas, skiriantis šias provincijas nuo likusios Italijos, o kartu – jungiantis jas tarpusavyje, lig tol tiesiog nežinotas. Čia gyveno lombardai, pjemontiečiai, ligūrai, o virš viso to gyvavo italų tapatybė. Ne padaniečių, juo labiau – ne keltų. Skirtinga istorinė patirtis suformavo ne tik skirtingą ūkinį lygį, bet ir gana skirtingus papročius. Perkėlus tai į politiką, prisiminti keltai… Skirtumas nuo pietų italų grindžiamas net ir tokiais buitiniais argumentais: jie mėgsta vyną, o mes – alų!

Šiaurės lygai įsijungus į Silvijo Berluskonio (Silvio Berlusconi) valdžios koaliciją, Padanija greitai pasitraukė į antrą planą, o ilgainiui – praktiškai užmiršta. Visa, kas liko iš separatizmo – reikalavimai daugiau savarankiškumo biudžeto, mokesčių, sveikatos apsaugos srityse, kas puikiai išsiteko civilizuotame decentralizacijos diskurse, o šiauriečių-pietiečių priešpriešą pakeitė klasikinis šiuolaikinio nacionalizmo akcentas – užkardyti imigraciją iš kitų tautų. Buvę separatistai suartėjo su italų tautininkais kovoje už bendrą tapatumą ir bendrus interesus.

Šešeriais metais anksčiau už Padaniją pietų Afrikoje gimė kitas politinis ir tapatybinis projektas – Oranija. Būrų dvasininkas Karlas Bošofas (Carel Boshoff) įkūrė gyvenvietę, kurioje paskelbta „laisvoji valstybė“ – savotiškas būrų „bantustanas“, atitinkantis tai, ką juodiesiems afrikiečiams kūrė Pietų Afrikos Respublika būrų viešpatavimo laikais. 2004 m. Oranija jau įsivedė savo valiutą – orą.

Būrų siekis išsaugoti savąjį tapatumą ir atkurti savo valstybę – tegul ir „kvazi“ lygiu – Europoje vertinamas prieštaringai, netgi tarp tautininkų. Viena vertus, prieštaringumui pasitarnauja primityvus šio klausimo sutraukimas į rases, jų skirtumus ir vienos rasės pranašumą prieš kitą. Gana ilgai būtent taip savo teisę į šias žemes grindė pačių būrų ideologai ir politikai. Antra vertus, žmogaus teisių požiūriu, dabartinė padėtis Pietų Afrikos Respublikoje – po Nelsono Mandelos (Nelson Mandela) revoliucijos – mažai kuo skiriasi nuo to, kas vyko būrų apartheido režimo laikais. Jei anksčiau baltieji terorizavo negrus, tai dabar – atvirkščiai.

Tautininkui, žinoma, kyla du klausimai: pirma – ar būrai čia yra senbuviai, antra – ar juos apskritai galima laikyti tauta? Jų atveju atsakymas į antrąjį klausimą tiesiogiai sąlygoja atsakymą į pirmąjį.

Žiūrint į istorinį eiliškumą, šiame krašte iš tiesų pirmiausiai apsigyveno negrų tautos. Jokios būrų tautos tuo metu čia nebuvo. Tiesą sakant, jos nebuvo ir niekur kitur. Būrais, o kitaip – afrikaneriais – pasivadino olandų, prancūzų ir kitų tautų kolonistai, ėmę keltis į pietų Afriką XVII–XVIII a. Stumiami nuo pakrantės naujų kolonizatorių – britų – afrikaneriai kėlėsi į krašto gilumą, kur XIX a. įkūrė savas valstybes – Natalį, Oranžiją ir Transvalį.

Jas vieną po kitos okupavo britai. Po to kelios britų kolonijos sujungtos į Pietų Afrikos Sąjungą, o dekolonizacijos laikais iš jos gimė Pietų Afrikos Respublika. Čia valdžią greitai susigrąžino būrai, o galiausiai – juodieji afrikiečiai. Atrodytų – viskas grįžo į savo vietas.

Apžvelgę praktinius faktus – žvilgtelkime į teorinę pusę, o po to vėl grįžkime prie praktikos.

Pirmas teorinis klausimas: ar tautos – pirmapradės bendruomenės, ar jos – kuriamos? Atsakymai į šį klausimą pernelyg dažnai būna vienareikšmiai.

Jei tautos būtų stabilios konstantos – lig šiol gyventų šumerai, etruskai, tocharai ir daugybė kitų senovės tautų. Nebūtų lietuvių ir latvių, jau nekalbant apie prancūzus, vokiečius ar anglus, susiformavusius iš daugybės ankstesnių tautų.

Kita vertus, jei tautose nebūtų kažko pastovaus, bet koks tautos projektas priklausytų grynai nuo atskirų politikų valios. Dar gerai atsimename „tarybinės liaudies“ (iš tikrųjų – „tautos“) projektą, kuris net pačioje sovietų galios viršūnėje buvo greičiau fikcija, nei masinė tapatybė. Liktų neaišku, kodėl net ir dviejų aukščiau aptartų grupių likimai – tokie skirtingi: afrikanerių tapatybė – išliko šimtmečius, o padaniečių – žlugo per porą dešimtmečių, dar net nesusikūrusi.

Atrodo, arčiausiai tiesos būtų atsakymas, jog pastovus yra pats tautiškumo principas – žmonių sąsajos kilmės, kalbos, kultūros ir savimonės pagrindais. Jis yra viršistorinis – bent jau tiek, kiek viršistorinė pati žmonija ar vos šiek tiek mažiau. Konkrečios tautos – visada istorinės. Jos atsiranda ir išnyksta.

Antras teorinis klausimas – tautos sąsaja su tėvyne: kur yra konkrečios tautos tėvynė ir kas yra konkrečios tėvynės tauta? Čia atsakymas – ne ką paprastesnis, gal net – sudėtingesnis. Vis dėlto jį rasti – įmanoma. Seniausias tautos kraštas – seniausia krašto tauta. Šiedu principai nevisad sutampa – tiesą sakant, sutampa gana retai. Vis gi abu jie atrodo pateisinantys save. Švedai nėra seniausi Švedijos gyventojai – tokie yra samiai, bet švedų tauta susiformavo Švedijoje. Dėl to abi šias tautas – bet ne kurias nors kitas – dera laikyti Švedijos senbuvėmis. Panaši situacija Latvijoje – su latviais ir lyviais, Japonijoje – su japonais ir ainais.

Dabar jau galima grįžti prie praktikos. Jei būrai – tauta, ji susiformavo tame krašte, kur dabar gyvena. O jei taip, ji turi lygias teises su seniau čia gyvenusiais juodaisiais afrikiečiais. Yra ir toks argumentas, jog būrai šiandien apskritai keliasi į negyvenamas ar beveik negyvenamas teritorijas, tačiau tai – greičiau detalės, nei principinis klausimas. Esminis klausimas lieka: ar būrai – vis gi – tauta?

Šiuo klausimu darsyk palyginkime afrikanerius su padaniečiais. Jau minėta, jog tautos – kuriasi. Vis gi tam neužtenka metų ar net dešimtmečių. Paprastai užtrunkama šimtmečius. Nėra pagrindo neigti, jog išlikus socialiniams, iš dalies – kultūriniams ir sustiprėjus politiniams skirtumams tarp šiaurės ir pietų italų, iš jų galėtų susiformuoti atskiros tautos. Būtent taip išsiskyrė „Deutsche“ ir „Dietsche“ – vokiečių aukštaičiai ir žemaičiai, iš kurių dar vėliau išsiskyrė olandai ir flamandai, o mums artimesniu atveju nedaug betrūko, jog atskiromis tautomis būtų tapę lietuviai ir lietuvininkai – išlaikę net bendrą tautovardį.

Dažniausiai pirmiau susikuria tautos, o tik po to – valstybės. Padaniečių ir afrikanerių atvejai šiuo klausimu – vėl skirtingi. Tautų kūrimasis vyksta iš apačios, o ne iš viršaus. Politika čia išreiškia kultūrą, o ne kultūra – politiką. Nors padaniečių atveju kultūrinių, lingvistinių, istorinių, pagaliau – net ir genealoginių (žinoma, neapsiribojant keltais) savitumų netrūko, jų akivaizdžiai neužteko skubiai iš nieko sukurti naują tautą. Lengviau buvo atkurti ligūrus ar lombardus. Norint sukurti padaniečius, reikėjo dviejų visiškai priešingų sąlygų: pirma – galutinai sulieti juos tarpusavyje, antra – atskirti nuo kitų italų. Nei viena, nei kita neįvyko.

Nėra jokių abejonių, jog afrikanerių protėviai Afrikoje – kolonistai. Lygiai kaip švedų protėviai – Švedijoje, norvegų protėviai – Norvegijoje, anglų protėviai – Anglijoje. Ar dėl to anglų, švedų, norvegų nelaikome tautomis? – Žinoma, jei apskritai pripažįstame tautą tikrove.

Afrikaneriai turi savo kalbą: kol kas ji beveik nesiskiria nuo olandų kalbos, galutiniam atsiskyrimui dar būta per mažai laiko. Čekai su slovakais ir suomiai su estais irgi susišneka. Afrikaneriai turi savo kilmę: ji nėra vien olandiška, antras vyraujantis elementas – prancūzų, yra ir kitokių. Afrikaneriai turi savo tapatybės raidos istoriją: trys ar keturi šimtai metų – ne pora dešimtmečių. Pagaliau, afrikaneriai turi savo kultūrą, kuri labai stipriai skiriasi nuo šiuolaikinių olandų: ne veltui prarandantys viltį išgyventi Afrikoje būrai mieliau renkasi keltis į konservatyvią Gruziją, nei į libertarinę Olandiją, kur tiesiog nebesitiki pritapti.

Gali kilti klausimas: o kaipgi amerikiečiai, kanadiečiai, pagaliau – šveicarai? Kiekvienas atvejis – gana savitas. Jei kiekvieną žmonių grupę, pasivadinusia tauta, ja ir pripažinsime, teks laikyti tauta ir Rusijos gyventojų surašyme pasirodžiusius džedajus.

Amerikiečių atvejis iš pažiūros – artimiausias afrikanerių atvejui. Kolonizatoriai iš įvairių tautų apsigyvena kitų tautų žemėse, atsiskiria nuo savųjų motininių tautų ir patys nusprendžia tapti tautomis. Vis gi iš tiesų šiedu atvejai – tiesiog priešingi.

Amerikiečių etninę bazę sudarė viena etninė grupė – anglosaksai, atsižvelgiant į faktą, jog amerikiečių projekto kūrime dalyvavę airiai ir škotai jau irgi kalbėjo anaiptol ne gėliškai. Šių tautų žmonės, atsibudę amerikiečiais, prieš tai užmigo britais, lingvistiniu, iš esmės – kultūriniu, o iš dalies – net genetiniu požiūriu jau integravęsi į anglosaksiškąjį etnosą. Užtai po to prasidėjo priešingos tendencijos: į vadinamąją amerikiečių tautą viena po kitos liejosi visiškai skirtingų tautų, kultūrų, pagaliau – rasių bangos. Amerikiečiams tiesiog nebuvo laiko susiformuoti kaip tautai, nes vėl ir vėl ateina gausūs svetimi elementai, kas tęsiasi iki šiol.

Afrikaneriai – atvirkščiai. Jų tautos projekte susiliejo dvi visais požiūriais skirtingos tautos – olandai ir prancūzai – su mažesniais kitų tautų inkliuzais. Bet po to būrai mažiausiai du šimtmečius formavosi gana uždaroje etninėje, genealoginėje ir kultūrinėje erdvėje, su niekuo nesimaišydami.

Amerikiečiai pradėjo kaip tauta, o baigė kaip jų kratinys. Afrikaneriai pradėjo kaip skirtingų tautų junginys, bet iš šio junginio gimė kaip tauta.

Kanadiečiai – apskritai naujas istorijos produktas. Iki dekolonizacijos ir Britų imperijos transformacijos į savarankiškų šalių sandraugą Kanadoje gyveno anglai (jei norite – anglosaksai arba tiesiog – britai) ir prancūzai, drauge su indėnų tautomis ir eskimais. Iš jų gal tik prancūzai identifikavosi šiek tiek kanadiečiais – atsiskirdami nuo vyraujančių britų. Kanadiečiai dabartine prasme atsirado maždaug tuo metu, kai atsirado Kanados valstybė.

Šveicarijos atvejis – dar kitoks. Jos pradžia iš esmės buvo monoetninė: Šveicariją pradėjo kurti vokiečių etninė grupė – švabai. Vėliau prisijungė prancūzai, dar vėliau – italai, galiausiai lygias teises gavo seniausieji krašto gyventojai – retoromanai. Keturios skirtingos kalbos, keturios skirtingos kilmės, jei kas jungia – tai kultūra ir savimonė. Du aspektai iš keturių. Jei šveicarai – tauta, tai labai jau sąlyginai.

Dekolonizacija pagimdė daug valstybių ir ne ką mažiau dirbtinių tautų, iš kurių dauguma – tiesiog nepasiteisino. Irakiečių „tauta“, regisi, gyvena paskutines dienas: šį kolonializmo reliktą palaikė tiktai geležinė monarchų ir diktatorių valdžia, jos nebelikus – visi prisiminė esą arabai, kurdai, asirai ir turkomanai. Palestiniečių „tautos“ iki Izraelio valstybės projekto apskritai nebuvo: ši „tauta“ iš Izraelio arabų sukurta grynai kaip priešprieša žydų valstybės atsikūrimui, tik ši priešprieša tą surogatinę „tautą“ kol kas ir palaiko. Neaišku, ar ilgai išliktų pakistaniečių „tauta“, sulipdyta iš daugybės skirtingų tautų, jei vieną dieną išsispręstų konfliktas su Indija.

Filipiniečių tautą galima būtų įvardyti ir be kabučių, nes ją iš aplinkinių išskiria ir iš vidaus jungia daugelis tautoms būdingų bruožų, nuo kilmės iki kalbos, bet senesnės tautinės tapatybės ją vis tiek skaldo – kartu su religija. Apie „šrilankiečių tautą“ praktiškai net nekalbama: sinhalų ir tamilų takoskyra, nuo pat valstybės sukūrimo besireiškianti kruvinais konfliktais, neleidžia tokios kalbos net pradėti.

Žinoma, visų paskelbtų, apsiskelbusių ir išties dar besikuriančių tautų – neapžvelgsime. Lieka viltis, jog bent šiek tiek praskleista uždanga į slėpiningą tautų raidos pasaulį, šios raidos principus ir jų raišką dabartyje.

Komentarai
http://alkas.lt/2011/11/28/m-kundrotas- ... /#comments

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Vas 2013 23:11 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Pats bendriausias tautos apibrėžimas galėtų būti toks:

Tauta yra istoriškai susiformavusi žmonių bendrija (grupė), turinti bendrą tautinę savimonę - tai yra aiškiai atskirianti save nuo visų kitų (aplinkinių) tautų ir nelaikanti save tų tautų dalimi (bei atvirkščiai - tų tautų žmonių nelaikanti savo tautinės bendrijos dalimi).

P.S. Visi kiti "standartiniai", įvairiuose darbuose minimi, tautų požymiai: bendra kalba, bendra teritorija, bendras ekonominis gyvenimas ir psichologinė sandara, bendra kultūra - nebūtinai visi yra įvairiausiose pasaulio tautose.

Lietuviai, deja, irgi vis labiau išsibarsto po pasaulį ir dalį įprastų lietuvių tautai požymių jie praranda.

Bet tai nereiškia, kad jie jau nebe lietuviai - svarbiausia, ar jie patys vis dar laiko save lietuviais, ar jau priskiria save kitoms tautoms.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Lap 2013 19:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/groups/1997030 ... p_activity

Voras Urtė

Sveiki visi, man labai parūpo kitų nuomonė ,kas ką mano. Neseniai diskutavau su drauge apie šūki "Lietuva-lietuviams", ir dabar kaip diskusijai norėčiau, kad išsakytumėt savo nuomonę.

Įsivaizduokite tokia padėtį - užsienietis labai myli Lietuvą, žino jos istorija, svajoja gyventi Lietuvoje ir už ją kovoti, net mokinasi Lietuvų kalbą.

Ar sutiktumėte su ta idėją, kad būtų duotas jam Lietuvos piliečio patvirtinimas ir kt.? Ar laikytumėte jį pilnaverčiu piliečiu? Ar kaip tik šlykštėtumėtės? O gal jį vadintumėte ir patriotu?

Tikiuosi išgirsti Jūsų nuomonę. Ačiū.

Raimundas Kajutis

Žmogus, kuris būdamas kitos valstybės piliečiu, pamilsta dar kitą valstybę (šiuo atveju Lietuvą), nori būti jos piliečiu yra NEPATIKIMAS !!!

Nes jis jau IŠDUODA !!! Išduoda savo kalbą,savo Tėvynę,s avo Tautą ir savo Rasę.

Tokiam žmogui pasitikėjimo negali būti !!! Atėjus laikui jis "pamils" dar ir kitą valstybę, kitą tautą, kitą kalbą ir išduos Lietuvą.

Na o jeigu jis dar (mano nuomone) ne baltasis, tai net abejonių negali būt jo tikslais. Nekurstau prieš rases, bet bent jau man šiuo klausimu viskas aišku.

Galima pamilti tik kitos tautos žmogų (kaip pamilti kitos rasės mano protu nesuvokiama), bet pamilti šalį ir priimt jos pilietybę, atsisakant savosios, tolygu savo šalies išdavimui. Išdavęs vieną kartą išduos ir kitą.

Kitas dalykas, jei kitos tautybės žmogus gimė Lietuvoje, čia užaugo, jam artimas mūsų tautos mentalitetas, papročiai,t ada net abejonės negali būti, kad jis yra Lietuvos pilietis, galima patikėt, kad jis myli Lietuvą ir yra jos patriotas. Toks žmogus mums visada bus artimas ir savas.

Tai tiesiog mano nuomonė ir niekas daugiau. Turit teisę nesutikti. Į diskusijas nesiveliu.

Voras Urtė

o pvz: kitos tautos zmogus gime Lietuvoje, bet negerbia Lietuvos. ka tokiam zmogui palinketum ir pasakytum??

Algimantas Koncius

Norėčiau pamatyti kaip Vilnijos lenkas nuo Lenkijos Lietuvą gina.

Žinoma yra ir vienas kitas Lietuvos patriotas.

Raimundas Kajutis

Kitos tautos žmogui, kuris negerbia Lietuvos, pasakyčiau tą patį, ką ir savo tautos atstovui, kuris negerbia Lietuvos ... (čia turėjo būti žodis nusakantis, mano manymu, iškrypusią lytinę pakraipą).

Ypač tai taikyčiau mano tautos emigrantams, priėmusiems kitos šalies pilietybę, ir visiems, nepriklausomai nuo tautybės, sakantiems "dėjau skersą ant Lietuvos".

Tai mano nuomonė.

Voras Urtė

o tuomet kaip suprantat suki "Lietuva-lietuviams"?

Vytautas Sinica

http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/vsi ... d=60765695

Arvydas Sarmatas

Mes visi galime išreikšti savo asmeninę poziciją ar nuomonę, kaip suprantame šį šūkį - "Lietuva lietuviams", bet niekada nepabūsime kitų, kurie yra "nelietuviai" kailyje ir nepajausime to, ką jaučia jie, tą šūkį perskaitę-išgirdę.

Todėl darosi aišku, kad kiekvienas šį šūkį supras pagal tai - kokius jausmus jam šis šūkis sužadins, nepriklausomai nuo to, kaip jį aiškintų jo autoriai.

Tikiuosi pakankamai aiškiai išsisakiau.

Voras Urtė

o kaip Tu supranti ta suki "Lietuva-lietuviams"? Kokius jausmus Tau tai sukelia? Ka reiskia Tau Lietuva?

Laimonas Capone Stanulis

Arvydas gerai pastebėjo - neįmanoma įlįsti į kito kailį.

Pirmiausia reikia suprasti visą žodžio "pilietis" esmę. Piliečiai turi ne tik teises, bet ir pareigas prieš savo valstybę.

Jei užsienietis siekia tapti Lietuvos piliečiu ir prisiima visas pareigas, nemanau, kad jį žeis šūkis "Lietuva - lietuviams". Netgi atvirkščiai - juk jis didžiuotųsi būdamas lietuviu.

Reikia pažymėti, kad pastaraisiais metais į šį šūkį (kuris Sąjūdžio metais buvo esminis) visokios purvinos organizacijos tiesiog valosi kojas. Taip pat reikia žinoti, kad už tai joms moka pinigus.

Todėl ir gaunasi, kad vienų lūpose tai skamba su pasididžiavimu, o kitiems sukelia alergiją. Juk jie jau seniai savo Tėvynę iškeitė į pinigus...

Voras Urtė

Bet mes zmones ir isrenkam tokius pliecius i seima (ir ne tik), kuriems korupcija, vogimas ten aktualu ir naudinga.

Po to daugel skundziasi, kad ner gyvenimo Lietuvoje, kaip cia blogai ir t.t. tai ir is dalies zmoniu kalte, bet kazkaip pagalvojus ... kaip mums meluoja "varganiems" pilieciams, kaip plauna smegenis... ir kaip daugel zmoniu tiki tuo,ir pasitiki.

Algimantas Koncius

Valdžią renka per žiniasklaidos priemones psichologiškai apdoroti žmonės. O skurstančius žmones apdoroti daug lengviau.

Voras Urtė

bet taip nesazininga... ir skaudu, kad tokiu zmoniu yra.

Algimantas Koncius

Pagal mokslinius tyrimus 75 procentai žmonių yra ypač lengvai psichologiškai paveikiami.

Psichologijos mokslas šiandien yra pasiekęs didžiules aukštumas, įkurti institutai, prirašyta mokslinių disertacijų kaip valdyti žmones.

Savarankiškiausius valdžia privertė palikti Lietuvą, o likusiųjų didžiąją dalį padarė priklausomus nuo valdžios.

Taip kad ką pakeisti sąlygos ypatingai sunkios. Bet įmanoma.

Arvydas Sarmatas

Reikėtų konkrečiau įvardinti tai, kokia prasmė sudėta į sąvoką lietuvis ir ją tiesiog paviešinti, kad neliktų jokių užslėptų prasmių.

Ar tai Lietuvos pilietis, ar tai tik lietuviškai kalbantis Lietuvos pilietis.

Anksčiau, LDK laikais lietuviu būdavo laikomas bet kas tarnavęs Lietuvos Didžiajam kunigaikščiui, visiškai nepriklausomai nuo kalbos, kuria jis kalbėjo. Kaip žinome, mūsų bajorai, kurie daugumoje atvejų kalbėdavo lenkiškai, būtų palaikę didžiausiu įžeidimu, jei juos kas būtų pavadinęs lenkais.

Šiuo gi metu, lietuviu dažniausiai laikomas TIK tas, kas gimęs Lietuvoje ir kalba lietuvių kalba, nors asmeniškai pažįstu tokių, kurie jau sėdi UK ir atvirai sako, kad "dėjo jie ant tokios Lietuvos".

Nenorėčiau jų vadinti lietuviais, kažkaip net liežuvis neapsiverčia. Tačiau – pažįstu ir tokių, kurių gimtoji kalba yra rusų, tačiau jie puikiai kalba lietuviškai (nors ne be klaidų) ir yra kuo tikriausi jos patriotai, nors ir gyvena toje pačioje UK, nes Lietuvoje neturi iš ko gyventi.

Štai vieno iš jų video darbas: http://www.sarmatas.lt/08/atsibusk-lietuvi-n16/

Tad jei mes įvardinsime lietuviu tą, kuris dirba Lietuvos labui – šis šūkis bus visiškai teisingas visiems, kuriuos jis apima savo esme. Tačiau reikia tą ir įvardinti, kai ne kalba, kuria kalba žmogus, o jo darbai įrodo jį esant tikru lietuviu.

Algimantas Koncius

Privažiuos Lietuvon keli milijonai kiniečių, išmoks lietuviškai, labai nuoširdžiai dirbs valstybės labui, bet ar tai bebūs Lietuva?

Arvydas Sarmatas

Ne apie imigrantus dabar kalbame. Tai atskira tema.

Kalba eina apie tuos, kurie gimė Lietuvoje ir yra jos piliečiai.

Algimantas Koncius

Žmonės labai dažnai maišo valdžią ir valstybę.

Vadžia neretai būna griaunanti valstybę, šiuo atveju Lietuvos valdžia.

Ir "dėję" ant Lietuvos, iš tikrųjų "deda" ant valdžios, nes tai jos kaltė, kad reikia palikti Lietuvą.

Algimantas Koncius

Jei aš būčiau gimęs Vokietijoje tikrai neprieštaraučiau šūkiui Vokietija-vokiečiams, ne turkams, ne dar kam nors.

Taip ir Lietuvoje gimę piliečiai ne lietuviai turi su tuom sutikti.

Ir iš vis valstybės reikalus turi spręsti tos valstybės etninė tauta, o ne piliečiai, kurių gali prisirinkti kelis kartus daugiau nei etninės tautos ir tvarkytis su valstybe kaip jiems šauna į galvą, o ne kaip tautai reikia. Tokiu atveju tauta išnyksta kaip nebuvus, ir visos aukos dėl tautos ir valstybės beprasmės.

Arvydas Sarmatas

Tai čia net klausimas nekyla dėl to, kas turi įvesti tvarką valstybėje - suprantama, kad tie, kas tą valstybę ir sukūrė. Bet aš ne apie tai dabar. Dabar kalba eina apie tai, kokiu būdu tai pateikti likusiai visuomenės daliai.

Čia dabar labiau kalba eina ar mes patys vieni sugebėsime be kitų Lietuvos piliečių (tačiau ne etninių lietuvių) tą tvarką palaikyti? Ypač, jei jie ne ypatingai gerai jausis vien nuo to šūkio tiesiogiai atstumiančio juos nuo šalies, kurioje jie ir gimė, ir augo ir atidavė jai savo jėgas reikalų ir kažkokių privilegijų tenkančių etniniams lietuviams. Ar kas čia turima galvoje skelbiant šį šūkį?.

Ir kaip jau esu minėjęs – juk visai nesvarbu, ką mes patys jaučiame ar galvojame apie tą šūkį, nes mes patys jį ir naudojame. Svarbu tai, ar atėjus laikui, kai bus būtina sutelkti visas visuomenės jėgas kažkuriam veiksmui, kad apskritai išlikt, dalis visuomenės nusisuks sakydama – jei jau Lietuva tik jums, tai jūs ir spręskite jos problemas.

Ir ar nemanote, kad tokia reakcija tada galėtų būti teisinga? Ir pasikartosiu klausimą – ar mes vieni patys galėtume susitvarkyti šiame globaliame pasaulyje, kai gyvenimas rodo, jog nesugebame susitvarkyti net su savo pačių išrinkta valdžia?

Nenoriu čia nieko įžeisti, tačiau siūlyčiau savikritiškai apsižvalgyti kiekvienam apie save ir pamatyti kokiomis sąlygomis gyvename ir atsakyti sau į paprastą klausimą:

Ar mes turime bent būtiną minimumą žinių, kad galėtume vieni patys išgyventi šiuolaikiniame pasaulyje, atmesdami likusią Lietuvos visuomenės dalį vien todėl, kad ji gimė nekalbėdama lietuviškai? Atrodo, jog žinių, kaip tik ir trūksta, nes nesugebame teisingai įvertinti LDK laikų politikos, kuri lietuviu laikė kiekvieną kovojusį už LDK ir tarnavusi LDK Didžiajam kunigaikščiui.

Kas su laiku parodė, jog ši politika buvo visiškai teisinga, nebent kažkas norėtų tai nuneigti.

O gal visgi reikėtų ne skaldyti, o jungti visuomenės jėgas prieš bendrą bėdą – prieš visuotinį nužmoginimą ateinantį į šalį, kuris gresia visiems vienodai – ir lietuviams ir nelietuviams. Kai nelikti gali nei tų, nei tų ir apskritai baltų žmonių.

Kęstutis Čeponis

"Kas su laiku parodė, jog ši politika buvo visiškai teisinga, nebent kažkas norėtų tai nuneigti."

- Tai, kad čia ir neigti nėra ką - viskas juk akivaizdu.

Kiek dabar pasaulyje lietuvių, kalbančių lietuviškai - apie 3 milijonai? O kiek yra nutautėjusių lietuvių palikuonių - koks 30 milijonų, jei ne daugiau...

Ir vadinamosios "LDK", o iš tikrųjų Lietuvos Imperijos, ir Lietuvių Tautos bei Lietuvių kalbos likimas parodė - ir labai akivaizdžiai - kad ta "tolerancijos" politika bei susijungimas su Lenkija buvo pražūtingas ir Lietuvos Valstybei, ir Lietuvių Tautai bei Lietuvių kalbai.

Net ir dabar mes vis dar "tebevalgome" tos mūsų protėvių "tolerancijos" rezultatus - visų pirma Rytų Lietuvoje, kur nutautėliai ir vėl eilinį kartą kelia galvas, o Lietuvybė jau seniai yra įvaryta į tikrą pogrindį...

Palyginkite, kaip iš buvusios menkos "blusos" išsipūtė Lenkija, kurioje ir dabar nėra nė kvapo bent menkiausios tolerancijos viskam kas ne lenkiška - nei lietuviams, nei ukrainiečiams, nei baltarusiams, nei vokiečiams ir čekams - vien per paskutinius 100 metų daugybė jų milijonų tiesiog "išgaravo" ir virto lenkais, be to - kas ypač stebina - ypatingai aršiais...

Lietuvos atveju mes visi juk puikiai suprantame, kokie būtent asmenys kelia realų pavojų Lietuvos Valstybei, Lietuvių Tautai ir Lietuvių kalbai.

Ir akivaizdu, jog niekas iš Lietuvių nacionalistų nesiruošia užsipulti normalius kitų tautybių asmenis, gyvenančius Lietuvoje, tuo labiau, jei jie laisvai kalba lietuviškai ir yra Lietuvos Valstybės patriotai.

Papildymas - apskritai ši tema yra gana plačiai atskleista įvairiuose straipsniuose bei diskusijose. Esu visą tai surinkęs temoje:

Lietuva - Lietuviams! Lietuviai - Lietuvai!
viewtopic.php?f=137&t=10156

Arvydas Sarmatas

Na lengva dabar kalbėti apie tai, kaip esą reikėjo elgtis ano meto valdovams Suprantama, kad šiandien bet kuris čia esantis jaučiasi protingesnis už tada gyvenusius ir valstybę valdžiusius mūsų Didžiuosius kunigaikščius ir suprantama, kad jų vietoje būtų pasielgęs kitaip.

Net neturiu čia ką daugiau komentuoti - tiek viskas teoriškai teisingai skamba.

Kęstutis Čeponis

Arvydai, akivaizdu, kad Lietuvos valdovai (o ne kokie "didieji kunigaikščiai" - galų gale atpraskime nuo šio mums primesto slaviško termino) Lietuvos imperiją valdė taip, kaip jiems tuo metu buvo patogiau bei naudingiau - taip pat, beje, elgėsi ir kitų to meto valstybių valdovai.

Ir lygiai taip pat ir dabar elgiasi mūsų dabartiniai "valdovai"...

Tarp kitko, ir tais laikais buvo žmonių, kurie labai aiškiai suvokė, kokia pragaištinga politika yra vykdoma Lietuvos ir Lenkijos valdovų (pvz., iš Radvilų giminės žymių žmonių tai buvo ne kartą pastebėta).

P.S. Na o mes irgi juk dabar puikiai suprantame ne tik mūsų praeities valdovų padarytas klaidas, bet ne blogiau suvokiame ir tai, kokias nesąmones (nes jos jiems naudingos, bet labai žalingos mūsų Valstybei ir Tautai) padarė ir tebedaro mūsų dabartiniai "valdovai".

Tik štai pakeisti šitą valdžią mes kol kas nesame pajėgūs...

Voras Urtė

Kaip manai ką reiktų daryti Lietuvos žmonėms, kad pakeistu valdžią? Streikai ? sukilimai?

Kęstutis Čeponis

Valdžią labai lengva būtų pakeisti, jei dauguma žmonių nebūtų tokie naivūs ir taip lengvai nepasiduotų masinei propagandai, kurią pastoviai vykdo "stambioji žiniasklaida", valdoma tų pačių kelių oligarchinių klanų, kuriems tarnauja ir mūsų "didžiosios partijos" - tiksliau tų partijų "elitas", kuris jau labai seniai yra jų nupirktas ir išlaikomas.

O bet kokie streikai ir netgi sukilimai neturi jokios prasmės, jei juos parems tik palyginus nedidelis procentas sąmoningų žmonių.

Išvada akivaizdi - privalome kuo plačiau plėsti savo nuosavą propagandą - nebijau vartoti šį terminą - ir kuo daugiau žmonių patraukti į savo pusę, ypač jaunimą.

Deja, bet tai yra vienintelis realus kelias, o visi kiti iš anksto pasmerkti nesėkmei - be Tautos daugumos aktyvios (ar bent jau pasyvios) paramos vis tiek nieko nepakeisi.

Arvydas Sarmatas

Na taip, akivaizdu (jūsų žodžiais tariant Kęstuti), kad šiandien mums viskas akivaizdu ir aišku, kaip vertinant mūsų praeities įvykius, taip ir nūdienos "valdovų" motyvus ir apskritai viską, ką tik įmanoma vertinti... Juk už tą žodinį vertinimą atsakyti prieš nieką nereikia.

Tik va keista, kad nežiūrint į tą visa ko aiškumą ir akivaizdumą mes iki šiol neturime aiškaus kelio, kaip iš to išsikapstyti

O gal visgi ir tas kitas visa ko akivaizdumas tik įsivaizduojamas? Juk nė vienas kvailys nesusivokia esąs tik kvailys – jam atrodo, kad visi kiti aplink kvailiai Gink dieve netaikau to jums asmeniškai Kęstuti, tik noriu priminti, kad galbūt viskas nėra taip paprasta ir akivaizdu, kaip galėtų atrodyti iš pirmo žvilgsnio, neturint pakankamai gilių žinių atitinkamais klausimais?

Aš kai tų žinių tiek neturiu – tai ir pripažįstu, jog man tikrai nėra čia jokių akivaizdžių ar savaime suprantamų sprendimų ar atradimų.. Kuo labiau gilinuosi – tuo daugiau kyla klausimų ir viskas veda link vieno – kad skirstant visuomenę į sudedamąsias dalis mes einame į eilinį dar smulkesnį susiskaldymą, kurio link mus bando vesti ir liberalai kalbėdami apie individo teises. Kaip nuo visuomenės, taip nuo valstybės ir šeimos.

Kai svarbus yra tik pats individas, jo teisės ir laisvės.

Čia paskutinis visuomenės skaldymo etapas.

Skaldyk ir valdyk.

Kęstutis Čeponis

Arvydai, aš savo prigimtimi nesu kažkoks teoretikas, o tuo labiau filosofas...

Nors retkarčiais ir parašau kokius nors teorinius apmąstymus apie nacionalizmo ideologiją... Bet visi jie būna paremti realaus gyvenimo konkrečiais pavyzdžiais, būdingais įvairioms tautoms.

Kalbant apie dabartinį Lietuvos Valstybės valdymą - nuo pat 1990 m. kovo 11 d. - galiu pateikti begalę absoliučiai klaidingų sprendimų.

Ir jų klaidingumas buvo akivaizdus jau tada, kai juos dar tik svarstė.

Bet jie yra klaidingi tik vienu požiūriu - jei būtų siekiama Lietuvių tautos ir Lietuvių kalbos suklestėjimo...

Tačiau juk akivaizdu, kad sprendimai priimami visai kitais kriterijais vadovaujantis.

Pvz., ikikarinės konstitucijos panaikinimas, "nulinė" pilietybė, "žemės reforma ir turto (ne)grąžinimo" įstatymas (su daugiau kaip 100 įvairių pakeitimų), "Mažeikių naftos" "pardavimas" (atnešė Lietuvos valstybei daugiau kaip 6 milijardus LT nuostolių), "besąlygiškas stojimas" į Jievrosojuzą (pvz., sutikimas uždaryti Ignalinos AE), ir taip toliau.

Pvz., daugiau kaip 10 metų dirbau paminklotvarkoje - ir mačiau kaip kiekvienais metais buvo vis aršiau "tobulinama" įstatyminė bazė, nuosekliai sunaikinant viską, ką pavyko gero padaryti 1990-1992 m.

Ir kuo toliau, tuo labiau paverčiant šią Tautai ir Lietuvybei ypač svarbią sritį dar viena "ėdykla" tam tikram valdininkų sluoksniui - ir sumos čia "sukasi" milžiniškos (šimtai milijonų litų).

Tas pats įvyko ir gamtosaugoje, ir žemėtvarkoje, ir architektūroje... - visose srityse, su kuriomis man teko praktiškai susidurti...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Sau 2016 20:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1832680 ... up_comment

Tautvydas Liepsnonis

Imperija... kam tas romantizmas.

Ką jis mums duoda?


Imperija, kuri ištirpo savo periferijoje (Lenkijoje) :)?

Kęstutis Čeponis

Čia ne romantizmas, o savo tikrosios istorijos žinojimas - Lietuvos istoriją mūsų priešai jau eilę amžių visom išgalėm tyčia ir labai tikslingai menkina.

Beje, Lietuva "nesutirpo savo periferijoje", nes visų pirma Lenkija (tiksliau jos didžioji dalis) niekada ir nebuvo Lietuvos dalimi, o antra - Lietuva niekur Lenkijoje "nesutirpo", ir tik tam tikra dalis Lietuvos didžiūnų bei bajorų sulenkėjo.

Ir tai iš esmės yra paskutinių kelių amžių padarinys, kurį mes 20 amžiuje palaipsniui atitaisome Lietuviškosios Rekonkistos metu (faktiškai prasidėjusios Didžiuoju Lietuvių (Vilniaus) Seimu 1905 m.).

P.S. Priešų istorijos sumenkinimas yra vienas iš pagrindinių psichologinio karo metodų, naudotas jau antikos laikais (o gal ir dar seniau).

Aidas Krapikas

Oi, tik nepradėk apie priešus, kaip Landsbergis pradedi atrodyti.

Kęstutis Čeponis

Gerai, vadinkime ne priešais, o amžinais konkurentais. :)

Tautvydas Liepsnonis

"Tik tam tikra dalis Lietuvos didžiūnų bei bajorų sulenkėjo".

Nepykit, gerb. Kęstuti, bet čia jau mano nuomone gerokas nesiskaitymas realia lietuvių tautos istorija.

XVII - XVIII a. Lietuvos didikai ir bent jau į užsienį išvykę bajorai visuotinai vadina save lenkais, o savo tėvynę Lenkija (kurios dalis Lietuva ir Karūna), niekas iš Lietuvos kaimynų XVII - XVIIII a. nelaiko Lietuvos atskira valstybe, XIX a. Lietuvos bajorija kovoja už Lenkijos vastybės atkūrimą, liaudis masiškai lenkėja, rusu ir vokiečių mokslininkai rūpinasi, ai ir vokiečiai rūpinasi, kaip išsaugoti nutaustančios tautos kultūrinį paveldą - ir pasirodo tai nieko nereiškia.

Pasirodo mes turėjom didingą imperiją (kalbu apie XVI - XVIII a.).

Kam reikalingas tokių fikcijų kūrimas?

Taip visiškai nuvertinamas mūsų tautinio atgimimo patriarchų realus darbas prikeliant tautą.

Kęstutis Čeponis

Tautvydai,

visų pirma, aš niekur nerašiau, kad mes didingą Lietuvos imperiją turėjome po Liublino unijos - tai jau buvo akivaizdus Lietuvos imperijos nykimas ir "saulėlydis".

Tačiau Gedimino - Algirdo - Vytauto laikais Lietuva yra pati tikriausia ir tikrai didinga imperija.

Ypač kada 1427 m. (taigi jau ir po Žalgirio mūšio) Maskvos didžioji kunigaikštystė (MDK) buvo prijungta prie Lietuvos.

Tautvydas Liepsnonis

Atsiprašau, Kęstuti, šioje diskusijoje tikrai ne.

Bet man rodos anksčiau kažkur rašėte.

Jei klystu, atsiprašau.

Be to, buvau įsitikinęs, kad rėmėtės garsia prof. Z. Norkaus knyga šia tema.

Kęstutis Čeponis

Norkaus knyga aš nesiremiu. :)

Bet be jokių abejonių ši knyga irgi yra labai svarbi mūsų valstybinei savimonei stiprinti.

Tautvydas Liepsnonis

Taip, mes galim didžiuotis, kad dalis bajorų įsijungė į atgimusią lietuvių tautą. Bet tai buvo absoliuti mažuma.

Neatlikus tyrimų sunku pasakytim kokia, bet vaizdingumo dėlei sakykim, kad koks 0, 5 procento (turiu galvoj laikotarpį iki valstybės atkūrimo).

Mano nuomone Norkaus knyga labai kensminga mūsų tautinei savimonei. Tai įrankis naikinti etninei lietuvių savmonei.

Kęstutis Čeponis

Tautvydai,

įsidėmėkite: būtent toks jūsų požiūris yra labai kenksmingas lietuvių tautinei, istorinei bei valstybinei savimonei - dirbtinai bandant atskirti tautinę savimonę nuo valstybinės ir istorinės savimonės.

Ne visai sąmoningai siekiant įteigti mintį, kad Lietuvos Valstybė neturi istorinių "šaknų" arba jas "prarado", nutautėjus didikams ir bajorijai.

Kartu paverčiant dabartinius lietuvius vos ne kažkokių baudžiauninkų palikuonimis.

Beje, dabartinių lietuvių tarpe tikrai labai mažai tokių, kurių protėvių tarpe vienoje ar kitoje linijoje nėra buvę bajorų ar netgi didikų.

Savo paties genealoginį medį susidarykite - pagal motinos, tėvo, visų senelių protėvių linijas - ir garantuotai rasite bajorų. :)


----Taip, mes galim didžiuotis, kad dalis bajorų įsijungė į atgimusią lietuvių tautą. Bet tai buvo absoliuti mažuma.

Neatlikus tyrimų sunku pasakytim kokia, bet vaizdingumo dėlei sakykim, kad koks 0, 5 procento (turiu galvoj laikotarpį iki valstybės atkūrimo). -----

Kai kurie tyrimai yra atlikti ir nustatyta, kad 19 amžiaus gale apie 20 procentų bajorų buvo lietuviakalbiai, o dar apie kelios dešimtys procentų visų Lietuvos bajorų buvo keliakalbiai, tačiau laikė save lietuviais.

Ir nemaža jų dalis dalyvavo Nepriklausomybės kare 1918-1920 m. Lietuvos pusėje.

Beje, tarp 20 signatarų, pasirašiusių 1918 m. vasario 16 Nepriklausomybės Atkūrimo (pabrėžiu - Atkūrimo, o ne sukūrimo) Aktą, net 5 buvo Lietuvos kilmingi bajorai.

Ir Lietuvos kariuomenę 1918-1920 m. iš esmės sukūrė būtent Lietuvos bajorai (tokie kaip pulkininkas Povilas Plechavičius) bei laisvieji (buvę karališkieji) valstiečiai - faktiškai irgi Lietuvos valstybės karių palikuonys.

Tačiau, be abejo, tiesa tai, kad pas mus 19-20 amžiaus Lietuvos Valstybės istorijoje labai vengiama įdėmiau panagrinėti kai kurias temas.

Arba jei ir nagrinėjama, tai vengiama viešai ir visiems prieinamai paskelbti tikslią statistiką ir tyrimų rezultatus.

Pvz., kokia buvo nacionalinė, socialinė, luominė sudėtis Lietuvos savanorių 1918-1920 m. - be to atskirai karininkų, atskirai kareivių...

Kokią kalbą jie laikė gimtąja, ir kokias dar kalbas mokėjo...


Ir palyginimui, kokia buvo nacionalinė sudėtis Pilsudskio legionų...

Tautvydas Liepsnonis

Kęstuti, jokia "valstybinė" ir "istorinė" savimonė neegzistuoja atskirtai nuo tos savimonė nešėjo - tautos, turinčios tautinę savimonę. Tai yra fikcija.

Mūsų tauta buvo ir išliko per visą šioje diskusijoje aptariamą laikotarpį.

Paprasčiausiai buvo metas, kai mūsų tauta turėjo pilnavertį valstybingumą, buvo metas, kai ji buvo priklausoma nuo kitos valstybės (Lenkijos) ar tapusi jos dalimi, ir buvo metas, kai ji buvo pavergta dar kitos valstybės (Rusijos).

Jeigu per visą šį laikotarpį dalies tautos savimonė susilpnėjo, ar net ji visiškai prarado savo lietuvišką savimonę, tai nieko nekeičia dėl tautos išlikimo.

Tačiau prievartauti istoriją, neigiant realų polonizacijos procesą ir tautos katastrofišką padėtį XIX a. ir jos šaknis ankstesniame laikotarpyje, tai ne tas būdas, kuriuo mes galim pasitarnauti savo tautai, Kęstuti.

Nes tokiu atveju mes tik patvirtiname lenkų šovinistų lietuviams duodamą charakteristiką, kaip savanoriškai susilenkinusių, savanoriškai atsisakiusių savo tautiškumo, taigi, kažkokių varganų būtybių.

Dėl bajorijos savimonės.

Tautinė savimonė nėra kažkokia nekintama duotybė.

Mes ją stiprinam arba silpninam kiekvieną kartą savo apsisprendimu, atsaku į iššūkius.

Apsisprendimų seka ir formuoja tapatybę.

Tos apsisprendimų sekos eigoje ne taip lengva pasakyti, kokia vieno ar kito individo savimonė.

Tiesiog retrospektyviai žvelgdami į praeitį, mes galim pasakyti, kokia šios sekos kreivė - kylanti arba besileidžianti žemyn.

XVI - XVIII a. bajorijos kreivė yra besileidžianti, Kęstuti.

XIX a., o ypač jo pabaigoje vis daugiau bajorų vis daugiau kartų apsispręsdavo savarankiškos tautos, atskiros nuo lenkų naudai.

Kiek apsisprendė teigiamai, nesiimu spręsti.

0, 5 procento - tik vaizdingumo dėlei. Tegul ir 5 ar 10 procentų.

Bet kuriuo atveju tai nedidelė mažuma.

Ir dar: tai nereiškia, kad likusieji būtinai nelaikytini lietuviais. Tiesiog jie neapsisprendė teigiamai savarankiškos lietuvių tautos atžvilgiu.

Čia šiokia tokia analogija galėtų būti, pav., LKP narių apsisprendimas 1988 - 1989 m.

Vargu ar kas nors galėtų įrodyti, kad 1988 m. birželį bent 5 procentai LKP narių būtų pasisakę už nepriklausomą nuo SSKP partiją.

1989 m. lapkritį - gruodį, jei neklystu, vis dėl to LKP suvažiavime pasisakyta už atsiskyrimą.

Tačiau ir tie nedaugelis lietuvių komunistų, kurie apsisprendė už LKP SSKP sudėtyje - negi manysim, kad jie šiuo apsisprendimu nutautėjo?

Ne, net ir pats naktinės partijos vadas M. Burokevičius laikė save lietuviu, kasdienybėje turbūt vartojo lietuvių kalbą.

Jis ir jo bendražygiai tiesiog pasisakė prieš nepriklausomą, atskirą nuo SSKP partiją (ir to meto kontekste - atskirą, nepriklausomą lietuvių tautos gyvenimą nuo SSRS)

Analogija - didesnės Lietuvos bajorijos dalies pasisakymas prieš atskirą nuo lenkų tautos lietuvių tautos gyvenimą.

Kęstutis Čeponis

Svarbiausia, ką turi suvokti kiekvienas Lietuvis, nagrinėdamas ilgaamžę savo Valstybės ir Tautos istoriją: jokiu būdu negalima "suprimityvinti" labai sudėtingą Lietuvos Valstybės ir Lietuvių Tautos istoriją, vertinant labai įvairius įvairių amžių įvykius ne to meto amžininkų požiūriu, o žvelgiant į juos tik šiuolaikinio žmogaus akimis.

Niekas ir neneigia, kad didžioji dalis Lietuvos Valstybės aplenkėjusių (visų pirma kalbiniu požiūriu, bet toli gražu dar ne politiniu) bajorų 20 amžiaus pradžioje siekė atkurti Lietuvos Imperiją, arba kaip ją vadina slavai - LDK, 18 amžiaus vidurio ribose, be to atkuriant buvusius viduramžiškus unijinius jos ryšius su Lenkija.

Būtent toks buvo tada aplenkėjusio žemaičių bajoro Juozo Ginioto, kilusio iš Pilsūdų Žemaitijoje, planas.

Deja, jis nepajėgė suvokti, kad Europoje viduramžiai ir imperijų laikai jau praeityje - ir atėjo tautinių valstybių metas.

Beje, to tuo metu nesuvokė labai daugelis lietuvių bajorų - ir ne tik sulenkėjusių, bet ir išsaugojusių lietuvybę.

Ir nereikia teigti, kad jie tuo metu save laikė lenkais dabartiniu šio žodžio supratimu - jie tada save laikė lietuviais - Lietuvos imperijos atkūrėjais ir Lietuvos patriotais, nors ir kalbančiais lenkiškai: dar XIX a. I pusėje tarp Lietuvos bajorų išpopuliarėjo dvilypę tautinę jų savimonę aiškinantis lotyniškas posakis „gente lituanus, natione polonus“ („tautybe – lietuvis, pilietybe – lenkas“).

Kaip ir reikėjo tikėtis 20 amžiuje, jie atkūrė ne viduramžių Lietuvos imperijos ir Lenkijos personalinę (vieno valdovo valdomą) uniją, o jau grynai tautiniais pagrindais ėmusią veikti Lenkijos valstybę, kurioje labai intensyviai imta lenkinti visas į jos teritoriją pakliuvusias tautines mažumas.

Ir būtent tada prasidėjo tikrasis sulenkėjusių lietuvių bajorų (ir ne tik jų) sulenkėjimas jau ne tik kalbiniu, bet ir politinio mentaliteto požiūriu, atsisakant Lietuvos Imperijos idėjų, ir aktyviai pritariant tautinės Lenkijos valstybės idėjai.

O WW2 metu jau absoliuti dauguma jų save laikė lenkais - ir tautine, ir politine prasme.

Tačiau tai nereiškia, kad mes - dabartiniai lietuviai - privalome dėl to atsisakyti savo Valstybės tūkstantmetės istorijos ir ją visą atiduoti Lenkijai bei vis aršiau besireiškiančiai "litvinistinei" Baltarusijai.

Tačiau į savo labai sudėtingą ilgaamžę istoriją turime pažvelgti ne tik vadovaudamiesi mūsų esama realia padėtimi ir mūsų dabartiniu suvokimu, kas turėjo būti naudinga tais laikais Lietuvos Valstybei ir Lietuvių Tautai, bet ir pabandyti pažvelgti mūsų įvairių tolimų protėvių akimis.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007