Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 10 Lap 2024 22:45

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 31 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 08 Bal 2011 19:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Mažoji Lietuva - istorija ir sienos


Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... nicity.JPG

Paveikslėlis

Lietuviškoje, vokiškoje ir angliškoje Vikipedijoje
http://lt.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%BEoji_Lietuva
http://de.wikipedia.org/wiki/Kleinlitauen
http://en.wikipedia.org/wiki/Lithuania_Minor

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... gionai.png

Paveikslėlis

Rusiškoje Vikipedijoje
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... 0%B2%D0%B0

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... nai_ru.png

Paveikslėlis

       Pietinė Mažosios Lietuvos dalis yra Lietuvių Tautos etninių žemių dalis, okupuota SSSR 1945 metais ir šiuo metu neteisėtai valdoma Rusijos (neteisėtai netgi pagal vadinamąją "tarptautinę teisę", sukurtą 1945-46 metais valstybių-nugalėtojų).

      Mažoji Lietuva - tai visai ne etninė Prūsija. Daug kas dėl savo menko išsilavinimo šiame klausime maišo "politinę" Prūsiją (tai yra vokišką Prūsijos valstybę) su etnine Prūsija.

      "Etninės" Prūsijos žemės praktiškai visos buvo prijungtos prie Lenkijos 1945 metais. Nors ką bendro turi slavai lenkai su baltais prūsais irgi niekas neaiškino, ir lietuvių nuomonės neklausė.

       Prūsų gentys gyveno piečiau Karaliaučiaus (Tvankstos), ir linija, kuria buvo padalinta Prūsija 1945 metais, iš esmės sutampa su lietuvių ir prūsų genčių gyventomis istorinėmis ribomis (nors reikia pasakyti, kad dvi lietuviškos apskritys (Geldapės (1945 m.) http://lt.wikipedia.org/wiki/Geldap%C4%97 ir Žydkiemio (1951 m.) http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%BDydkiemis ) iš Prūsų Lietuvos buvo Stalino perduotos Lenkijai).

       Pats Karaliaučius (tiksliau Tvanksta) yra ant ribos tarp prūsiškai šnekėjusių genčių ir genčių, šnekėjusių lietuviškai (tiksliau, lietuvių kalbos tarmėm) - tai aiškiai matyti iš vietovardžių (juos kryžiuočiai pakankamai tiksliai yra užrašę).

      Ir nereikia painioti vardo "prūsai", kuris buvo taikomas įvairiais laikotarpiais labai įvairioms gentims pavadinti. Lygiai kaip lyvių vardu vokiečiai pavadino visą šiuolaikinę Latviją ir Estiją - Livonija. Tačiau mes juk nevadiname latvių bei estų "livonais".

      Beje, patys prūsai save taip niekada nevadino - kiekviena gentis turėjo savo atskirą vardą. Prūsais savo kaimynus, gyvenusius prie Vyslos žiočių, pavadino lenkai. O iš jų perėmė ir vokiečiai.

---------------------------------------------

       Mažoji Lietuva - tai visas Karaliaučiaus kraštas, buvęs Klaipėdos kraštas ir Lenkijai perduotos Geldapės-Žydkiemio apylinkės.

       Prūsų Lietuva kiek mažesnė - tai vokiečių Prūsijos valstybėje buvusios lietuvių genčių Mindauginės Skalvos ir Nadruvos žemės bei Klaipėdos apylinkės (iki 1880 m. oficialiai vadinosi Lietuvos vardu - Littauen, Provinz Lithauen ir pan.). Joje lietuvių valstiečiai iki 1709-1711 m. maro ir po jo sekusios didžiosios vokiečių kolonizacijos sudarė per 90% krašto gyventojų. Nepaisant vokiečių kolonistų ir jų kalbos įsigalėjimo, prieš 1-ąjį pasaulinį karą apie 3/4 Prūsų Lietuvos gyventojų dar suvokė esą lietuvių kilmės žmonės.

---------------------------------------------

Žemėlapis
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... eussen.JPG

       Lietuvos provincija (vok. Provinz Litauen), Prūsų Lietuva (Preussische Litauen), Lietuva (Litauen) – Prūsijos kunigaikštystės (1525-1701 m.), Prūsijos karalystės (nuo 1701 m.) administracinio teritorinio vieneto Lietuvos departamento (1736-1818 m.) http://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_departamentas pagrindinė dalis.

      Lietuvos provincijos terminas valstybės teisiniuose dokumentuose, valdovų įsakuose ir potvarkiuose vartotas nuo 1618 m. iki XIX a. pradžios. Oficialiai nustotas vartoti, kai Lietuvos provincija įėjo į 1818 įkurtą Gumbinės apygardą; mokslinėje literatūroje vartojamas iki šiol.

      Kartais Lietuvos provincija vadinta Prūsų Lietuva arba tiesiog Lietuva (pvz., XVIII a. – XIX a. periodiniuose leidiniuose, knygose ir žemėlapiuose).

      Lietuvos provincija apėmė Mažosios Lietuvos branduolį – lietuviškiausias apskritis, kurių plotas – apie 10 000 km²:

   * Įsruties apskritis
   * Klaipėdos apskritis, 1818 m. prijungta prie Karaliaučiaus apygardos
   * Ragainės apskritis
   * Tilžės apskritis

---------------------------------------

      Lietuvos departamentas (vok. Litauisches Departament) – 1736–1818 m. Prūsijos karalystės administracinis-teritorinis vienetas. Sudarytas baigiantis Mažosios Lietuvos didžiajai vokiečių kolonizacijai. Centras – Gumbinė. Pagrindinė administracinė įstaiga – Gumbinės karo ir domenų rūmai, kurie pakeitė Lietuvos deputacijos kolegiją. 1818 m. Lietuvos departamentas pertvarkytas į Gumbinės apygardą, gyvavusią iki 1945 metų.
 
      Departamentas apėmė didžiąją Mažosios Lietuvos dalį – Lietuvos provinciją ir Mozūriją. Į departamentą įėjo Lietuvos dabartinis Klaipėdos rajonas ir didesnioji Šilutės rajono dalis.

      Lietuviškos Labguvos, Šakių, Tepliavos apskritys priklausė Rytų Prūsijos departamentui, kurį sudarė daugiausia jau suvokietėjusios apskritys ir valsčiai.

      1800 m. Lietuvos departamento plotas buvo apie 17 000 km², gyveno apie 340 tūkst. žmonių (dauguma lietuviai ir lenkai; vokiečių valstiečių atkelta tik per XVIII a. pirmosios pusės kolonizaciją.

      Lietuvos departamentui priklausė apskritys (centrai):

   * Alėckos apskritis (Alėcka)
   * Įsruties apskritis (Įsrutis)
   * Johanisburgo apskritis (Jansborko apskritis; Pišas)
   * Klaipėdos apskritis (Klaipėda)
   * Lėciaus apskritis (Lėcius)
   * Luko apskritis (Lukas)
   * Ragainės apskritis (Ragainė)
   * Reino apskritis (Rynas)
   * Tilžės apskritis (Tilžė)
   * Unguros apskritis (Ungura)
   * Zėhesteno apskritis (Ščestnas)

      Departamente buvo 20 miestų, 64 valstybiniai valsčiai su 164 palivarkais, 3256 kaimai, apie 41 500 sodybų.

      Lietuviškose apskrityse veikė 116 evangelikų liuteronų, 9 evangelikų reformatų ir 1 katalikų parapija.

      Valdžios reikmėms 1805 m. įsteigtas Hartungų spaustuvės Karaliaučiuje filialas; joje 1807 m. išspausdintas Prūsijos karaliaus Frydricho Vilhelmo III įsakas lietuvių kalba apie baudžiavos panaikinimą.
 
      Nuo 1811 m. leistas departamento oficiozas Amts–Blatt der Koniglichen Litthauischen Regierung, kuriame dalis medžiagos skelbta lietuvių kalba.

------------------------------------------------------------------------------------

      Lietuva privalo susigrąžinti Mažąją Lietuvą (pietinę dalį - Tilžę, Ragainę, Įsrutį, Gumbinę, Piliavą, Vėluvą, Pilkalnį, Stalupėnus, Darkiemį, Geldupę, Pakalnę (Gastus), Tvankstą (Karaliaučių), Aistmares, Vištyčio ežerą, ...) (aš jau nekalbu apie tikrąją Prūsiją).

     
Slaviškų "učiebnikų" apdurnintiems


      Pasiskaitykite pačių vokiečių 15-16-17-18-19 amžiais rašytus dokumentus.

      Visa ta teritorija buvo vadinama arba Prūsų Lietuva arba Mažąją Lietuva, nes absoliučią gyventojų dalį sudarė Lietuviai.

      Tikroji, tai yra etninė Prūsija - buvo Stalino 1945 m prijungta prie Lenkijos (beje, kartu su Lietuviškąją Gumbinės apskritimi).

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Istorija:

      Karalių Algirdo ir Kęstučio valdoma Lietuva XIV a. viduryje tapo galinga valstybe su kuria teko skaitytis ne tik kaimynams. Šv. Romos imperatorius Karolis IV panoro ją įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius karalius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

      Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

      “Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai ”.

      Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

      “Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna (Alle) yra kairysis Priegliaus intakas) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...] Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų...”

     Šiaurinė Lietuvos siena su Livonija turėjusi eiti Dauguvos upe iki Aiviekstės, toliau – Aiviekste iki Lubano ež.

      XV a. lenkų istorikas Jonas Dlugošas, bendraudamas su į Krokuvą atvykstančiais lietuviais, susidarė pakankamai aiškią nuomonę: „Pripažįstama, jog prūsai, lietuviai ir žemaičiai turi tuos pačius papročius, vieną kalbą ir yra gentainiai“.

      Lygiai taip pat atrodė ir Vytauto bajorams, 1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje. Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats karalius Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

     Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų karalius turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

     1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė: “Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas”. Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

     Įdomus faktas, kad savo pretenzijas į Prūsą ir Klaipėdos kraštą kryžiuočiai grindė Mindaugo dovanojimais (o ne tuo, kad tas teritorijas jie užkariavo - kaip buvo realiai). Tai yra kryžiuočiai tuo pačiu oficialiai pripažino, kad tos žemės iš tikro buvo Mindaugo valdomos (iki padovanojimo kryžiuočiams - kaip "mokestis" už krikštą).

     Tai yra labai aiškus patvirtinimas, kad to meto oficiali kaimyninė valstybė (Kryžiuočių Ordinas) oficialiai pripažino buvus Lietuvos Valstybės sienas iki Prūsos ir Klaipėdos imtinai.

     1524 m. Sembos vyskupas G. Polentzas ir kunigaikštis Albrechtas įsakė reformuoti bažnyčias ir atlikinėti apeigas gimtąja lietuvių kalba.

     1525 m. Prūsijos kunigaikštystėje įsteigiamos lietuviškos apskritys. Karaliaučiaus universitete studijuoja ir dėsto tiek Didžiosios, tiek Mažosios Lietuvos lietuviai, leidžiamos lietuviškos knygos, giesmynai. Albrechto įsteigtas universitetas ruošia lietuvius valdininkus, kunigus.

      Lietuviškų mokyklų steigimu pirmasis susirūpino kunigaikštis Albrechtas. Jau 1568 m. vyskupams buvo įsakyta rūpintis, kad šalia bažnyčių būtų ir mokyklos. Tuo metu tebuvo vos 20 mokyklų.

      1547 m. pirmoje lietuviškoje knygoje buvo įdėtas ir M.Mažvydo pirmasis lietuviškas elementorius "Pygus ir trumpas mokslas skaititi ir raschyti".

      Tačiau iki XVIII a. antros pusės mokyklų steigimas ir mokymas buvo labai lėtas, nebuvo ir tinkamai paruoštų mokytojų, vis dėlto lietuviai noriai mokėsi.

      1766 m. Įsruties vyskupas Hahno rašė, kad lietuviai mokyklose esą gabesni ir greičiau dėstomus dalykus supranta negu vokiečiai.

MAŽOJI LIETUVA – MŪSŲ KULTŪROS LOPŠYS

       Mažosios Lietuvos lietuviai per 300 metų (nuo XVI iki XIX a. vidurio) labiausiai išugdė savo kultūrą, kuri turėjo lemiamą įtaką mūsų tautos raidai.

      Mažojoje Lietuvoje lietuvių kalba išėjo pirmoji knyga (1547 m.), gramatika (1653 m.), giesmynas (1666 m.), poema (1818 m.), laikraštis (1823 m.), dainynas (1825 m.).

      Rusijoje uždraudus lietuvišką spaudą lotyniškais rašmenimis, Mažojoje Lietuvoje išleista 1840 lietuviškų leidinių 5,5 milijono egzempliorių tiražu (visa tai padėjo lietuviams pasirinkti tokią bendrinę kalbą, kokią dabar turime).

      Prūsijos valdžia buvo vienintelė iš svetimųjų, net valstybinius raštus leidusi (be vokiečių) ir lietuvių kalba: vien 1578 – 1831 m. tokių raštų paskelbta mažiausiai 108.

      O Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raštvedyboje ir teismuose nuo 1697 m. vartota tik lenkų kalba.

     Vokiečių statistika lietuviais laikė tuos Mažosios Lietuvos gyventojus, kurie lietuvių kalbą laikė gimtąja (kuri „yra lengviausia vartoti“ ir kuria galvojama).

     Daug lietuvių, išėjusių vokiečių mokyklas ir tarnavusių kariuomenėje, vokiečių kalbą mokėdavo ne blogiau už lietuvių, todėl lengva buvo jiems užrašyti „gimtąja“ vokiečių kalbą.

     1858 m. Prūsijoje užrašyta 139 780 lietuvių, 1861 m. – 139 428, 1864 m. – 152 000, 1867 m. – 146 000, 1890 m. – 117 637, 1900 m. – 106 230.

     Dar 1880 m. lietuvių kalbą gimtąja laikė dauguma 237 kaimų ir 8 dvarų gyventojų (vokiečių kalbą – atitinkamai 45 ir 35) Klaipėdos apskrityje, 124 kaimų ir 10 dvarų (vokiečių kalbą – 60 ir 13) – Šilutės apskrityje, 126 kaimų ir 9 dvarų (vokiečių kalbą – 83 ir 35) – Tilžės apskrityje.

     Taigi minėtose 3 apskrityse lietuviškų kaimų buvo 2,6 karto daugiau, o dvarų – 2,2 karto mažiau: dvaruose, miestuose greičiau buvo perimama pono, administracijos, bažnyčios, mokyklos vartota vokiečių (rytuose – lenkų) kalba.

     1902 m. Tetznerio žemėlapyje prie lietuvių kalbos ploto priskirtas Klaipėdos kraštas ir Labguvos, Pakalnės Tilžės, Ragainės, Pilkalnio, Stalupėnų, Įsručio apylinkės.

     Dar XX a. pradžioje senesnieji Didžiosios Lietuvos gyventojai į klausimą „kas esi?“ atsakydavę: „esu katalikas“, o Mažojoje Lietuvoje – „esu lietuvininkas“, „esu lietuviškai įžegnotas ir į lietuvišką šuilę (mokyklą) ėjęs“.

Lietuvių vokietinimas

       Lietuvių socialinė ir politinė nelygybė patvirtinta XVII – XVIII a.: jiems drausta apsigyventi miestuose, verstis prekyba, mokytis amatų; mažiau mokėta samdiniams, lietuviai baudžiauninkai turėjo 4 dienomis dirbti ilgiau negu vokiečių kolonistai ir t.t.

      Jau 1839 m. Prūsijos karaliaus įsakymu į lietuviškai ir lenkiškas mokyklas turėjo būti įvesta vokiečių kalba. Kolonistams drausta mokytis lietuviškai kalbėti, mokytojams už vokietinimą mokėtos „pašalpos“.

      Vokiečių kunigai, mokytojai ir valdininkai, nemokėdami lietuvių kalbos, kuri jiems buvo svetima ir sunkino tinkamai atlikti darbą, manė, kad lietuvių kalba stabdo „kultūros pažangą“ ir dėl to turi „išeiti iš apyvartos“.

      1844 m. Gumbinės mokyklų patarėjas Rittingas išgujo iš mokyklų lietuvių kalbą. Tilžės mokytojas Gisevijus dėl to skundėsi karaliui ir lietuvių kalba vėl buvo sugrąžinta.

      1866 m. sausio 7 d. Gumbinės valdžia išleido įsakymą, kad lietuvių vaikus nuo pat pirmų mokslo metų mokytų vokiečių kalbos. Lietuviški elementoriai privalėjo turėti vokiškus vertimus.

       Galutinai lietuvių kalba iš mokyklų buvo išguita 1872 m. spalio 15 d. ministro Bismarko ir kulto ministro Falkio išleistas "Visuotiniais paliepimais".

       1873 m. liepos 24 d. potvarkiu buvo nustatyta, kad žemininkų mokyklose lietuviškai tegali būti dėstoma tikyba, o antrame skyriuje lietuvių kalba tegali būti vartojama tik paaiškinti dalyką, kai mokiniai vokiškai nesupranta.

     Nuo 1873 m. lietuviškai galėjo būti dėstoma tik tikyba žemesniojoje pradinės mokyklos klasėje, o 1876 m. vokiečių kalba paskelbta vienintele valstybine Prūsijos kalba, vartotina mokyklų posėdžiuose ir susirašinėjant, valsčių ir kaimų susirinkimuose.

     1736–1837 m. (per tris kartas) nutauto 36 proc. visų gyventojų.

     Šeimoje lietuviškai kalbančių mokinių skaičius šiaurinėje dalyje 1886–1911 m. sumažėjo nuo 53 iki 47 proc., vidurinėje dalyje – nuo 22 iki 10 proc.

     Mažosios Lietuvos lietuvių kultūra iš esmės sunaikinta per aštuonis dešimtmečius (1862–1944 m.).

     1930 m. Mažojoje Lietuvoje buvo 450 000, arba ¾, lietuvių kilmės asmenų.

Tilžės Aktas

       Mažosios Lietuvos tautinė taryba 1918 m. lapkričio 30 d. paskelbė Aktą apie Mažosios Lietuvos ryžtą atsiskirti nuo Vokietijos ir įsijungti į atstatomą Lietuvos Valstybę.

      1923 metais lietuviai surengė "sukilimą" ir atgavo šiaurinę Mažosios Lietuvos dalį. Tačiau pietinė Mažosios Lietuvos dalis liko Vokietijos valdžioje, o 1945 m. ją okupavo SSSR (1992 m. jau Rusija).

1945 - 1947 m.

      Britai ir amerikiečiai, pretenzingos emigracinės lenkų atstovybės Londone rėmėjai, siekė atkurti prieškarinę Lenkiją - kaip rytų barjerą galimoms Sovietų Sąjungos ekspansijoms. Lenkiją norėta dar sustiprinti atiduodant jai visą Rytų Prūsiją.

      Stalinas savo ruožtu siekė įsitvirtinti teritorijose prie Baltijos jūros. Taip, kalbant apie būsimą Lenkiją, 1943 m.  Teherano, 1945 mf Jaltos ir  Potsdamo konferencijose buvo sprendžiamas ir Rytprūsių teritorijos klausimas.

     1944 m. spalio mėn. iš Maskvos NKVD buvo duotas nurodymas surinkti archyvuose dokumentus, patvirtinančius Mažosios Lietuvos ir Rytprūsių lietuviškumą. Tai, žinoma, buvo kruopščiai atlikta. Remiantis šia medžiaga buvo parengta speciali pažyma SSSR derybų delegacijai. Vėliau dalis tos medžiagos buvo panaudota Kušnerio knygoje:

      Кушнер (Кнышев) П.И. Этнические территории и этнические границы // Труды института этнографии им. Н.Н. Миклухо-Маклая. АН СССР. Т. XV. М., 1951.

      КУШНЕР (Кнышев), Павел Иванович (р. 1889) — сов. социолог, этнограф и этногеограф. Проф., доктор история, наук (с 1947). Осн. работы: «Очерк развития общественных форм» (1924, 7 изд., 1929); «Горная Киргизия» (1929); «Этнические территории и этнические границы» (1951). 4—432 пр.

      Prieš Rytų Prūsijos operaciją raudonosios armijos daliniuose buvo aiškinama, kad reikės išvaduoti senąsias lietuvių žemes, kurias vokiečių grobikai 700 metų engė, ir jos bus grąžintos Lietuvai. Tačiau likus 3 dienoms iki puolimo, apie tai jau nebebuvo kalbama.

       Be to, 1944 m. spalio mėn. iš Maskvos buvo gauta telegrama su žinia, kad Karaliaučiaus kraštas bus perduotas Lietuvai. Vilniaus universiteto vadovybė pavedė specialistų grupei (geografams K.Bieliukui, V.Gudeliui ir kitiems) per du mėnesius parengti žemėlapį su lietuviškais vietovardžiais ir vandenvardžiais.

       Buvo skubiai nubraižyti 1:400 000 ir 1:200 000 mastelių žemėlapiai, bet prieš Klaipėdos puolimą (puolimas vyko 1945 sausio 27-28 d.) grupė sužinojo, kad jų darbo jau nereikia.

      1945 m. rugpjūčio 2 d. Antihitlerinės koalicijos lyderiai SSRS Generalisimas Josifas Stalinas, naujasis JAV Prezidentas Haris Trumenas ir Didžiosios Britanijos Premjeras Klementas Etlis pasirašė Pranešimą spaudai apie Potsdame pasiektus susitarimus. Vienas jų - apie tai, kad "išeities tašku būsimųjų Vokietijos sienų nustatymui yra laikomos 1937 m. gruodžio mėnesio Vokietijos sienos".

      1945 m. rugpjūčio 2 d. Potsdamo konferencijos komunikatas užfiksavo Rytų Prūsijos padalijimą tarp TSRS ir Lenkijos. Po 14 dienų šį pasidalijimą patikslino - patvirtino TSRS ir Lenkijos sutartis, kuria ir Geldapės sritis buvo priskirta Lenkijai.

      1951 m. Žydkiemis ir jo apylinkės taip pat perduotos Lenkijai.

      Taip buvo panaikinta nacistinė 1939 m. Klaipėdos krašto aneksija ir Klaipėdos klausimas tapo tik istorikų duona. Kitais Potsdamo konferencijos nutarimais buvo pasidalinta Rytų Prūsijos teritorija.

      Buvo susitarta iki galutinio sprendimo "būsimojoje taikos konferencijoje" Karaliaučiaus miestą ir gretimas apylinkes perduoti Sovietų Sąjungai.

       Likusi, gerokai didesnė, Rytprūsių dalis buvo paskirta Lenkijai (britų ir amerikiečių įsitikinimu - už lenkų prarastas Lvovo ir Vilniaus sritis).

       1946 m. balandžio 7d. Sovietų Sąjungos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo pirmininko Michailo Kalinino pasirašytu Įsaku vietoj Ypatingos Kenigsbergo karinės apygardos buvo įkurta Kenigsbergo sritis ir įjungta į RSFSR sudėtį.

        Karo komendantai savo teritorijų ir ūkių administravimą perdavė netrukus įkurtų Civilinių reikalų valdybų viršininkams. Tačiau srities priskyrimo slaptoms (uždaroms) SSRS zonoms režimas išliko iki 1961 metų.

        1946 m. liepos 4 d . SSRS AT Prezidiumo įsaku Kenigsbergo (Karaliaučiaus) miestas buvo pervadintas neseniai mirusio M.Kalinino  garbei Kaliningradu, o sritis - Kaliningrado sritimi.

       1947 m. spalio 11 d. SSRS Ministrų Taryba priėmė nutarimą "Dėl vokiečių iškeldinimo iš Karaliaučiaus srities" (pavartotas senasis krašto terminas!). Taip, iki 1951 m. gegužės mėn. į Rytų Vokietiją buvo deportuota 102 tūkstančiai buvusių Vokietijos piliečių.

       Tai buvo ne tik Potsdamo susitarimų, bet ir 1907 m. Hagos konvencijos pažeidimas. Pagal ją, jei nėra karinės būtinybės, iškeldinti ar naikinti civilius  vietos gyventojus yra draudžiama.

       Į buvusių vietos gyventojų vietą imta gabenti kolonistus jau 1945 metais. Tuomet atvyko pirmieji sovietiniai kolonistai - 4050 žmonių, kad paleisti popieriaus - celiuliozės įmones. Dėl kolonizacijos ir natūralaus prieauglio naujųjų Karaliaučiaus srities gyventojų nuolat daugėjo: 1948 metais jų buvo beveik 300 tūkst., 1959 - 610 tūkst., o 2002 m. - 955 tūkst.

       Beje, lietuvių skaičius surašymų duomenimis nuolat mažėjo - nuo 40 tūkst. 1965 metais iki 18 tūkst. 1989  ir 14 tūkst. 2002 metais.    

       Naujieji Karaliaučiaus srities gyventojai ilgą laiką kovojo su kultūriniu krašto palikimu - griovė tai, ką dar galima buvo sugriauti.

       Atėjęs į valdžią Chruščiovas, nieko neklausęs, priskyrė Karaliaučių valdyti Lietuvos liaudies ūkio tarybai, o paėmęs valdžią Briežnevas tuoj pat tą panaikino.

**********************************************************

   Įdomus dėsningumas:

   Įvairūs "separatistai" pastoviai aiškina, kad dabar:

l) Lenkija "susigrąžins" Vilnių
2) Klaipėdą "atsiims" Rusija
3) Žemaitija (Dzūkija, Suvalkija, ...) atsiskirs nuo Lietuvos ...

    Tačiau nei vienas jų neparašė, kad dabar:

    1) Lietuva susigrąžins Mažąją Lietuvą (pietinę dalį - Tilžę, Ragainę, Įsrutį, Gumbinę, Piliavą, Vėluvą, Pilkalnį, Stalupėnus, Darkiemį, Geldupę, Pakalnę (Gastus), Tvankstą (Karaliaučių), Aistmares, Vištyčio ežerą, ...) (aš jau nekalbu apie tikrąją Prūsiją)

   2) Lietuva susigrąžins Rytų Lietuvą (Ašmeną, Krėvą, Lydą, Alšėnus, Gardiną, Naugarduką, Breslaują, Drūkšių ežerą, Vydžius, Pastovį, Rodūnę, Drują, Dysną, Narutį ir Naručio ežerą, Svyrius, Zietelą, Gervėčius, Geranainius, Iviją ...)

   3) Lietuva susigrąžins Pietų Lietuvą (Punską, Seinus, Suvalkus, Raigardą, Vygrius, Baltstogę, Augustavą ...)

   Išvadas "kas yra kas" darykite patys.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 25 Vas 2012 17:11. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Lap 2011 22:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
     Уточнение:

      Так называемая "Калининградская область" - совсем не "Восточная Пруссия", а южная часть Малой Литвы.

      Малая Литва - это та часть Литвы, которая после договора 1422 г. сохранилась под властью крестоносцев.

      Северная часть Малой Литвы с портом Клайпеда (которую крестоносцы в 13 веке переименовали в Мемель - по литовскому названию местной речки Мемяле) в 1923 г. возвратилась Литве, после восстания местных литовцев, при помощи литовской армии.

      Вся настоящая историческая Пруссия - этнические земли разных прусских племен - после 1945 г. была Сталиным подарена Польше, включая и древний прусский город Годан (Гуданиска) - нынешний Гданьск, который немцы крестоносцы, после его завоевания в 13 веке, назвали Данцигом.

      Пруссию "восточной" начали называть после того, как в 1525 г.  Великий Магистр Тевтонского Ордена Альбрехт Бранденбургский, перейдя в протестантизм, по совету Мартина Лютера секуляризовал земли Тевтонского ордена в Пруссии, превратив их в светское герцогство, и соединил с Пруссией свои земли в Бранденбурге (столица этой земли - Берлин), которые после этого со временем начали именовать "западной" Пруссией (однако исторически западная Пруссия - это именно окрестности Данцига - Гуданиски).

Пруссия
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1% ... 0%B8%D1%8F

Годан - Данциг - Гданьск

http://en.wikipedia.org/wiki/Gda%C5%84sk

The city's name is thought to originate from the Gdania River,[2] the original name of the Motława branch on which the city is situated. Gdańsk and Gdania are considered to be derivations from the Gothic name of the area (Gutiskandja),[3] however this has also been questioned.[4]

Gdańsk is situated at the mouth of the Motława River, connected to the Leniwka, a branch in the delta of the nearby Vistula River, whose waterway system supplies 60% of the area of Poland and connects Gdańsk to the national capital in Warsaw.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mot%C5%82awa

The Polish name Motława is derived from the Old Prussian language. In German the river is known as Mottlau.

----------------------------

http://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_E ... ges:_E-H#G

Elbląg - Elbiąg (local Polish dialect), Elbing (German)*, Elbląg (Polish)*, Ilfing (Old Danish)*, Truso (Old Prussian)

       Повторюсь - так называемая "Калининградская область" - это совсем не Пруссия, а южная часть Малой Литвы, которую крестоносцы захватили у Литвы в 13 веке.

       Вся этническая Пруссия, в которой жили разные прусские племена, ближайшие родственники литовцев, была Сталиным в 1945 г. "подарена" Польше.

       А южную часть Малой Литвы абсолютно незаконно аннексировала Российская совдеповская империя. И до сих пор оккупирует эти извечные исторические литовские земли.

Žygeivis,
2011 12 18 21:05


антибратан,
2011 12 18 20:35
Žygeivis, что ты тут все за малый хутор лечишь? Есть проблемы? Ну так объяви войну России и забери свое родное обратно.
----------------

      Тебе неучу разьясню "политграмоту" :)

      Литовская Держава, в лице своего Правительства, официально обьявила войну Москальской совдеповской империи 23 июня 1941 г., сразу же после начавшегося Великого Восстания Литовского Народа.

       И это не было пустым звуком - дисциплинированная литовская армия, которую в 1940 г., по приказу секретного большевистского агента, командующего литовской армией генерала Виткаускаса, включили в Красную армию, узнав это решение Литовского Правительства, сразу же с большим восторгом восстала, перебила присланных в ее части красных комиссаров-жыдов и все воинские и чекистские части большевиков, которые попались им на их пути, а потом вместе со своими командирами организованно, с оружием в руках, возвратилась в Литву и помогла повстанцам добить остатки красных оккупантов.

       Немецкие части воспользовались этой неожиданной подмогой и прорвали совдеповский фронт на очень широком участке, и развили очень успешное наступление.

       И никто никакого мирного договора в Литве с Москалией, после этих славных побед литовской армии, не подписывал.

       Литовские партизаны - Литовская Армия Свободы - с 1944 г. по 1956 г. (а отдельные партизаны и до 1965 г.) продолжадала вооруженную борьбу с красными совдеповскими оккупантами.

       Так что сейчас между Литовской Державой и Москалистаном такое же юридическое международное положение, как и между Японией и Москалистаном - там тоже до сих пор не подписан мирный договор.

----------

       Свою родную землю - южную часть Малой Литвы - мы, конечно, возвратим - как только Москалистан развалится и его разделят на части те народы, у которых Москальская империя эти земли захватила.

       А это произойдет уже в ближайшем будущем.

       Ну а пока что мы спокойно подождем - также как делают и японцы, ожидая возврата своих Северных Территорий. :) :) :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 18 Gru 2011 22:07. Iš viso redaguota 3 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Lap 2011 01:04 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
      Дополнение

      Немецкие ("прусские") власти Прусского герцогства (позже - королевства) в средние века Малую Литву называли Литовской провинцией (Provinz Litauen) или Прусской Литвой (Preussische Litauen), а в 1736-1818 называли Литовским Департаментом (Litauisches Departament).

      Уже с XVI века город Кенигсберг (литовцы его в то время уже называли Караляучюс - Karaliaučius) стал особенно важным центром литовской культуры.

      Именно здесь вышла первая печатная книга на литовском языке в 1547 г. - "Катекизмас" Мартина Мажвидаса.

      Здесь проживали важные деятели литовской культуры - писатели и поэты  - Мартинас Мажвидас, Кристионас Донелайтис, Людвикас Реза, Йонас Бреткунас и многие другие.

      В 1800 г. Литовский департамент занимал 17 000 км², жило около 340 тысяч жителей - тогда большинство из них были литовцы.

      С 1811 г. Литовский департамент даже издавал свое официозное издание Amts–Blatt der Koniglichen Litthauischen Regierung, в котором часть текстов печаталось на литовском языке (готическими буквами).

      Но в 19 веке началась систематическая германизация Малой Литвы - из Германии переселялись тысячи немцев, а литовцам постепенно даже начали запрещать говорить по литовски в общественных местах.

      Особенно германизация усилилась после реформ Бисмарка и создания единой Германской империи.

      Много местных литовцев погибло во время Первой мировой войны.

      Однако и в первой половине 20 века около половины местных людей называли себя литовцами и дома говорили на литовском языке.

      Поэтому Гитлер в 1937 г. приказал запретить все литовские местные названия и переименовать все на немецкий лад.

Как южная часть Малой Литвы стала "Калининградской областью"


      После Второй мировой войны то же самое сделали и новые оккупанты - в 1946-1950 г. практически все местные населенные пункты, деревни, озера и реки были переименованы на русский советский лад - на всякие красногвардейски, калининграды, рыбачьи и тому подобное.

      Обязательно надо сказать и про те ужасы, которые все время советской оккупации настрого замалчивали - о государственном советском геноциде местного мирного населения.

       Уже во время "освобождения" Малой Литвы "красные освободители" убивали местных жителей десятками тысяч.

       Часто просто давили танками колонны отступающих детей, женщин и стариков, или топили в баржах в Заливе Айсчяй (по литовски - Айстмарэс) (его тоже переименовали в Калининградский залив).

       Многих местных мужчин - и военнопленных, и других - "ненадежных", или убивали на месте, или угоняли в Сибирские лагеря.

       Всех женщин, начиная с девочек 3-5 лет и кончая седыми старухами, "освободители" изнасиловали, а потом многих убили.

       Чудом в живых оставшееся местное население, в основном стариков, женщин и детей, подданных Германии (примерно 102 тысячи), в 1947-1951 г. насильственно депортировали в Восточную Германию - половина из них, если не больше, были этнические литовцы.

       В пустующие литовские и немецкие дома потом постепенно начали свозить разный сброд и всяких бомжей-пьяниц со всей Советской империи.

       Так появилась "исконно русская земля" - "Калининградская область", вместо южной части Малой Литвы.

       То же самое проделали и поляки в этнической древней Пруссии и в той части Малой Литвы, которую Сталин им тоже подарил (в Голдапском уезде и Жидкемис).

******************************************************

http://ru.delfi.lt/news/politics/articl ... &com=1&s=2

jonas,
2011 12 18 20:09


Какая литовская речка? Курши это по твоему литовцы? У них корни языка от викингов... ))))

-----------------------------

       Курши (куроны) (латыш. kurši; лит. kuršiai) — западнобалтская народность, жившая на юго-восточном побережье Балтийского моря, на территории Западной Латвии и Западной Литвы, а также на крайнем севере Калининградской области (в древней Скаловии).

       Первые упоминания о куршах в письменных источниках относятся ко II веку. Основными их занятиями были земледелие и скотоводство. Кроме того они занимались охотой, рыболовством, торговлей, развивали ремёсла.

       В VII-Х веках курши вели войну со скандинавами, неоднократно захватывавшими часть их территории, а в XI-XIII веках уже сами курши на своих судах грабили прибрежные области Швеции и Дании.

       В XIII веке курши столкнулись с Ливонским орденом и более полувека вели с ним ожесточенную борьбу. В 1210 флотилия куршей предприняла неудачную попытку захватить немецкий форпост Ригу, но к 1267 году были окончательно покорены.

       В XIII-XIV веках начался процесс ассимиляции северных куршей земгалами и южных — литовцами. Последние упоминания о куршах, как о народе относятся к концу XVI века. Последние носители куршского языка вымерли к середине XVII века.

       На географической карте можно найти такие напоминания о куршах, как Куршская коса и Куршский залив (в Литве и Калиниградской области).

Žygeivis,
2011 12 18 20:17


leopold,
2011 12 18 19:54

------------
Так называемая "Калининградская область" - совсем не "Восточная Пруссия", а южная часть Малой Литвы.
-----------

     Курши всегда жрали жарили ворон, и не хотели шоб понпиндосники их обзывали "Малой Литвой"...
-----------------------------

      Неуч ты. :)

      Курши жили на территории нынешней Жямайтии, а не в Малой Литве - она южнее Жямайтии.

      Только район Клайпеды и вокруг нее тоже был куршским - примерно до 11 века, а потом они смешались с литовскими племенами.

      На территории будущей Малой Литвы уже в 8-9 веках (если не раньше) уже жили литовские племена - скальвяй, надрувяй и ламаты, говорившие на наречиях литовского языка.

      Между прочим, эти племена говорили на диалектах именно Аукштайчяй, а не Жямайчяй.

      А Жямайтийские диалекты литовского языка появились в следствии смешивания литовских племен с древнекуршскими племенами в 11-13 веках.

----

      И ворон ели совсем не древние куршяй, а так называемые "куршининкай" - то есть в Литву на побережье Куршской косы из Латвии (в то время Ливонии) в 17-18 веках переселившиеся несколько сот латышей, говорившие на одном из латышских наречий.

      Это экзотическое блюдо они переняли у шведов, которые некоторое время владели Ливонией.

Žygeivis,
2011 12 18 21:05


антибратан,
2011 12 18 20:35
Žygeivis, что ты тут все за малый хутор лечишь? Есть проблемы? Ну так объяви войну России и забери свое родное обратно.
----------------

      Тебе неучу разьясню "политграмоту" :)

      Литовская Держава, в лице своего Правительства, официально обьявила войну Москальской совдеповской империи 23 июня 1941 г., сразу же после начавшегося Великого Восстания Литовского Народа.

       И это не было пустым звуком - дисциплинированная литовская армия, которую в 1940 г., по приказу секретного большевистского агента, командующего литовской армией генерала Виткаускаса, включили в Красную армию, узнав это решение Литовского Правительства, сразу же с большим восторгом восстала, перебила присланных в ее части красных комиссаров-жыдов и все воинские и чекистские части большевиков, которые попались им на их пути, а потом вместе со своими командирами организованно, с оружием в руках, возвратилась в Литву и помогла повстанцам добить остатки красных оккупантов.

       Немецкие части воспользовались этой неожиданной подмогой и прорвали совдеповский фронт на очень широком участке, и развили очень успешное наступление.

       И никто никакого мирного договора в Литве с Москалией, после этих славных побед литовской армии, не подписывал.

       Литовские партизаны - Литовская Армия Свободы - с 1944 г. по 1956 г. (а отдельные партизаны и до 1965 г.) продолжадала вооруженную борьбу с красными совдеповскими оккупантами.

       Так что сейчас между Литовской Державой и Москалистаном такое же юридическое международное положение, как и между Японией и Москалистаном - там тоже до сих пор не подписан мирный договор.

----------

       Свою родную землю - южную часть Малой Литвы - мы, конечно, возвратим - как только Москалистан развалится и его разделят на части те народы, у которых Москальская империя эти земли захватила.

       А это произойдет уже в ближайшем будущем.

       Ну а пока что мы спокойно подождем - также как делают и японцы, ожидая возврата своих Северных Территорий. :) :) :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 19 Sau 2012 23:24 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
БУДУЩЕЕ КЕНИГСБЕРГСКОГО - КАЛИНИНГРАДСКОГО КРАЯ
(ПРУССКО-ЛИТОВСКОЙ ТВАНКСТЫ И МАЛОЙ ЛИТВЫ) - С ЛИТВОЙ


     Совет по делам Малой Литвы выражает озабоченность тем, что до настоящего времени на международном уровне не разрешен статус соседнего с Литвой Калининградского края.

      В скором времени этот край по всей сухопутной границе будет окружен государствами НАТО и Европейского Союза. Временно управляющая территорией края Российская Федерация обратилась в Европейский Союз с просьбой об изыскании пути, позволяющего избежать экономической и политической изоляции края.

     В то же время Совет по делам Малой Литвы считает своим долгом напомнить политикам Литовской республики и других стран, что:

     1. Родина литовской письменности, книгопечатания и литературного языка, Кенигсбергский край, является основной частью Малой Литвы. Еще в 1918 г. «Послание литовникам» утверждало, что «Там, где Лабгува, Велува, Исрутис, Даркиемис, Гелдапе – это все Литовские земли», добавим – и там где Кенигсберг, город первых литовских книг.

     2. Проблемы Калининградского края разрешились бы выполнением требований о присоединении Малой Литвы к Большой Литве, выдвинутые историческими Тилзитским (1918 г.) и Фулдским (1946 г.) актами Совета Малой Литвы.

     3. Резистентный союз Малой Литвы (РСМЛ) – организация, обьединяющая по всему миру советским геноцидом разбросанных литовцев Малой Литвы, на своем сьезде в Чикаго в 1983 г., «испытывая боль трагической утраты Родины... обязал всех живущих в свободном мире продолжать наследие древних пруссов и литовцев, не опуская рук бороться, доводя до мировой общественности, что это (Кенигсбергский край) земля наших предков, которая должна вернуться в общее новое возрождающееся независимое Литовское государство».

     В 1989 г. РСМЛ послал письмо генеральному секретарю КПСС Михаилу Горбачеву, в котором обратил «внимание на то, что Малая Литва, основную часть которой составляет теперешняя Калининградская область, с незапамятных времен является литовской землей и как таковая принадлежит литовцам».

     4. Тот исторический факт, что «Кенигсбергский край является не германской, и тем более не славянской этнической землею» подтвердила и международная конференция «Нерешенные проблемы Кенигсбергского края», проведенная в 2001 г. в Вильнюсе.

     5. Для установления статуса Кенигсбергского - Калининградского края обязателен созыв Международной конференции, предусмотренной Потсдамским соглашением (1945).

     6. При решении судьбы Кенигсбергского - Калининградского края нельзя идти на поводу у колонистов или колонизаторов, так как ни осуществленный геноцид, ни колонизация не дает права на владение занятого края.

     7. Российская Федерация должна бы была не любой ценой удерживать в своих руках область, которая никакими правами ей не принадлежит, а стремиться цивилизованным путем восстановить историческую справедливость.

     Необходимо исполнить волю этнических жителей (литовцев) этих земель, жертв советского геноцида, по демилитаризации, деколонизации края и передаче его в опеку Литовской Республике.

     8. Литовское государство, как действительный наследник прав и обязанностей балтов (литовцев и древних пруссов) данной территории, должно быть признано сувереном Кенигсбергского края.

     9. Кенигсбергский край, как территория, опекаемая Литовской Республикой (на правах автономии или иных правах), мог бы вместе войти в семью государств Европейского Союза.

Члены и союзники Совета по делам Малой Литвы,
Вильнюс, 28 03 2002

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Lap 2012 18:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Pagal visus tarptautinės teisės aktus Mažoji Lietuva priklausė ir priklausys Lietuvai


http://www.facebook.com/l/DAQFEx4XgAQFe ... aktus.html

2012 m. rugpjūtis 7 d., antradienis
Robertas Balakauskas

Paveikslėlis

Mažosios Lietuvos Tautinė Vėliava.

Paveikslėlis

Mažosios Lietuvos Tautinė Taryba.

http://www.prussen.org/besiedelung-bevo ... eussen.htm

Ne visi žino, kad Prūsija (valstybė), arba baltiškai Prūsos kraštas (Preussenland) nebuvo prūsų valstybė, prūsai nespėjo jos sudaryti.

Mat nuo 1230 metu, per 53 metus, Vokiečių (Teutonų, arba Kryžiuočių) ordinas užkariavo ne tik jų, bet ir visų Pabaltijo baltų (išskyrus didžialietuvius), tarp jų vakarinių lietuvių žemes, ir čia įkūrė savo teokratinę militarinę valstybę. Taip teritorijoje nuo Vyslos žemupio iki Klaipėdos apylinkių atsirado vokiečių valdoma valstybė Prusija (Preussenstaat).

Mažoji Lietuva (Klein Litauen), dar vadinama Prūsu Lietuva (Preussisch-Litauen), susidarė Priegliaus ir Nemuno žemupio baseine, iš esmes vakarinių Lietuvių žemėse - Nadruvoje ir Skalvoje (Skaluvoje).

Jų gyventojai nadruviai ir skalviai (skaluviai) nuo senų laikų turėjo bendrą lietuvininkų etnonimą.

Mažosios Lietuvos terminą pirmą kartą XVI amžiaus pradžioje i istoriografija įvedė vokiečių metraštininkai Simonas Grunau (Simon Grunau) ir Lukas Davidas (Luc David).

-----------------------------------------------

XVI a. pradžioje (1510 - 1525) istorijos analuose Mažosios Lietuvos vardas randamas Simono Grunau knygoje, kronikoje apie Prūsijos zemes. Joje vokiečių rašytojas naudojo du vardus - Kleinlittaw ir Unter - Littaw, taip aprašydamas LDK teritorijos dalis, priklausiusias ne Prūsijos Rytprūsiams: Kleinlittaw vardu pažymėdamas teritoriją tarp Gardino ir Kauno.

Po 400 metu - 1910 metais Jonui Vanagaičiui kilo idėja Prūsijoje gyvenančius, nes ten gyveno nemažai lietuvių, įvardinti "mažlietuviais".

Tilžeje leidžiamame laikraštyje "Birutė" pirmą kartą pateikti terminai "Mažoji Lietuva" ir "Didžioji Lietuva".

----------------------------------------------

Kartografijoje “Preussisch-Litauen” arba “Klein Litauen” pavadinimas vartojamas nuo XVII amžiaus. Iki to laiko Nadruvos ir Skalvos teritorija buvo vadinama tiesiog Lietuva (manoma, kad ši Lietuva minima 1243 metų popiežiaus legato Vilhelmo is Modenos akte).

Įsidėmėtina, kad iki kryžiuočių agresijos šias vakarinių lietuvių genčių žemes valdė Lietuvos valstybės kūrėjas, didysis kunigaikštis ir pirmasis Lietuvos karalius Mindaugas.

XVIII-XIX amžių žemėlapiuose Prūsija suskirstyta šitaip:

- Karte von Ostpreussen und Litthauen (Rytų Prūsijos ir Lietuvos žemėlapis),
- Carte von Litthauen, Ost-und Westpreussen (Lietuvos, Rytų ir Vakarų Prūsijos žemėlapis),
- Karte von den Provinzen Litthauen, Ost-und WestPreussen (Lietuvos, Rytų ir Vakarų Prūsijos provincijos žemėlapis),
- Karte von Ost-Preussen, Litthauen, West-Preussen (Rytų Prūsijos, Lietuvos, Vakarų Prūsijos žemėlapis).

Prūsų, arba Mažosios, Lietuvos vardas yra angliškuose, prancūziškuose, flamandiškuose, lenkiškuose, rusiškuose žemėlapiuose.

Prūsijos karalius, kreipdamasis i lietuvininkus jų gimtąja kalba, jų kraštą vadina šitaip: Kampuose Prusu Zemes, RytPrusu Lietuva, Burai isz Rytprusu bei Lietuvos, Prusu zemeje ir Lietuwoje, Karaliszka Prusiszka Lietuwiszka Kamara.

Žiaurių kovų nusiaubtas pajūrio žemes kryžiuočiai stengėsi apgyvendinti kolonistais iš etninių vokiečių žemių.

Tuo tarpu Prūsos gyventojus baltus spaudė sunkus baudžiavos jungas, kurio išvengė tik ta jos diduomenės dalis, kuri tapo lojali užkariautojams.

Iki 1410 metų Žalgirio mūšio, kuris labai sukrėtė Vokiečių ordiną ir sustabdė jo veržimąsi i rytus, buvo kolonizuotos tik etninės prūsų žemės - į vakarus nuo Deimenos (Deime), Priegliaus (Pregel) ir Alnos (Alle) upių.

Visą tą laiką prūsai buvo prievarta vokietinami arba natūraliai asimiliuojami.

Ordino magistro Foichtvangeno (Feuchtwangen) 1310 metų įsaku vokiečių feodalams, valdininkams, dvasininkams, prekybininkams ir amatininkams buvo griežtai draudžiama su prūsais kalbėti gimtąją jų kalba. Iki XVIII amžiaus prūsų tauta išnyko.

Pagal Melno taikos (1422) sąlygas kryžiuočių valstybė prarado tiesioginį teritorinį ryšį su etninėmis vokiečių žemėmis, ir kolonistų srautas i Prūsą sumažėjo.

Tačiau kalbinė vietos žmonių priespauda išnyko tik 1525 metais, kai, prasidėjus Reformacijai, teokratinė katalikiška Vokiečių ordino valstybė tapo pasaulietine protestantiška Prūsijos kunigaikštyste (hercogyste).

Lietuviškose Prūsijos žemėse - Mažojoje Lietuvoje iki didžiosios vokiečių kolonizacijos (po 1709-1711 metų didžiojo maro ir bado) vokiečių žemdirbių beveik nebuvo. Taigi lietuvininkai ne vokietėjo, o atvirkščiai, lietuvėjo jų kaimuose pavieniui įsikūrė vokiečiai.

Lietuvininkai etninėje savo žemėje sudarė absoliučią daugumą: Mažosios Lietuvos branduolyje - Lietuvos provincijoje Klaipėdos (Memel), Tilžės (Tilsit, Sovietsk), Ragainės (Ragnit, Neman), Isruties (Insterburg, Černiachovsk) ir Labguvos (Labiau, Polesk.) apskrityse jų buvo per 90 %.

Jie su lietuvėjančiais prūsais (sembais, šiaurės bartais, šiaurės notangais ir šiaurės varmiais), taip pat su grįžusiais po Melno taikos į Didžiąją Lietuvą, nuo kryžiuočių priespaudos pabėgusiais sulietuvėjusiais bartais ir kitais prūsais, ir skalviais bei nadruviais, su didžialietuviais karo belaisviais, taip pat su Kuršių marių pakrantės kuršiais per kelis konsolidavimosi amžius sudarė monolitinę etninę lietuviškai kalbančią grupę.

Jai išplito lietuvininkų etnonimas, o bendrai jų teritorijai prigijo Mažosios Lietuvos toponimas (dėl to lietuvininkai kartais vadinami mažlietuviais).

Europoje daug kas atsimena rytinėje Baltijos pakrantėje buvusią Prūsijos valstybę ir jos provinciją Rytprūsius.

Mažiau tų, kurie girdėjo apie Prūsijoje buvusią Mažąją Lietuvą, kurios didesnė dalis sutampa su Karaliaučiaus (Königsberg, Kaliningrad) krašto teritorija (dabar Kaliningrado sritis).

Tačiau kai kalbama apie lietuvių raštijos, folkloro, tautinio atgimimo istoriją, tenka neišvengiamai kalbėti apie Mažąją Lietuvą, apie Prūsiją.

1918 metų lapkričio 16 dieną Tilžėje įsikūrė Mažosios Lietuvos Prūsų Lietuvos Tautinė Taryba, kurios nariai lapkričio 30 d. pasirašė deklaraciją-aktą, kuriuo viešai pareikalavo Mažąją Lietuvą prisijungti (priglausti) prie Didžiosios Lietuvos.

Neišvengiamai ateityje turės įvykti tarptautinė konferencija spręsti neišspręstas Karaliaučiaus krašto problemas ir jo gražinimą Lietuvai.

Mažoji Lietuva šiuo metu ne tik okupuota, bet Rusijos dar ir aneksuota: visi to krašto tikrieji gyventojai prūsai ir lietuvininkai arba sunaikinti, arba pabėgę nuo bolševikinio teroro ir genocido ir negali grįžti į savo protėvių žemę.

Savo leidinyje Algirdas Gustaitis viską padarė, kad lietuvių tauta sužinotų jai padarytą skriaudą ir, remdamasi Potsdamo konferencijos nutarimu, reikalautų jai priklausančių teritorijų sugrąžinimo.

Prūsai yra lietuvių tautos gentis, daug šimtmečių gyvenusi prie Baltijos jūros tarp Nemuno ir Vyslos upių. Bendrine sąvoka buvusi Prūsija (Rytprūsiai) ilgametėje Vokietijos okupacijoje.

Šimtmečiais lietuviams nepavyko prūsų prijungti prie Lietuvos. Tuoj po Antrojo Pasaulinio karo vėl nebuvo išnaudota tokia galimybė. Lietuvių tauta, keletą dešimtmečių Sovietų Sąjungos okupuota, buvo visokeriopai klaidinama, bauginama, niekinama, jai buvo grasinama nesiekti daugiau, negu Sovietų Sąjunga pameta.

1990 m. kovo mėnesio 11 dieną Lietuva pasiskelbė iš naujo atstatanti Nepriklausomybę. Po to subyrėjo Sovietų Sąjunga. Ištisa eilė Sovietų Sąjungos okupuotų tautų ir valstybių atgavo nepriklausomybę. Sovietų Sąjungos įvykdyti užgrobimai buvo naikinami.

Sovietų Sąjungos okupuota Prūsijos dalis, jų praminta Kaliningrado sritimi, turi būti pripažinta teritorine Lietuvos dalimi.

Iš ten buvę Sovietų Sąjungos kariuomenės daliniai, dabar priklausantieji Rusijai, privalo tuojau atsitraukti iš kur atvežti, taip pat su visais kolonistais.

Vyriausias Lietuvos Išlaisvinimo Komitetas, užsienyje veikęs Lietuvos vardu, atsikūrus Nepriklausomai Lietuvai, savo veiklos paskutiniame Seime įvykusiame Čikagoje 1991 m. lapkričio mėnesio 1-3 dienomis, priėmė ir paskelbė tokį nutarimą lietuvių ir anglų kalbomis: (žiūr. ELTOS informacijas).

Suėjo 22 metai nuo atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės, o buvusios prūsų žemės dar neįjungtos į Lietuvą. Talkinant geros valios žmonijai, Lietuvos vyriausybei bus lengviau įgyvendinti reikalingus teritorinius patikslinimus.

Buvusias Prūsijos žemes įjungus Lietuvon, būtų pašalintas toje srityje nesantaikų, karinių grūmojimų pagrindas. Tai įvykdytina Europos taikos labui.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Sau 2013 22:38 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Tiems, kas vis dar nesupranta, ką reiškia sąvoka "Lietuvių Tauta":

XV a. lenkų istorikas Jonas Dlugošas, bendraudamas su į Krokuvą atvykstančiais lietuviais, susidarė pakankamai aiškią nuomonę:

„Pripažįstama, jog prūsai, lietuviai ir žemaičiai turi tuos pačius papročius, vieną kalbą ir yra gentainiai“.


*******************************************************************************

Mums - lietuviams - visada būtina atsiminti, kad Punskas, Seinai, Suvalkai, Rytų Liūdnoji Lietuva, Mažoji Lietuva (pietinė dalis - Rusijos imperijos okupuota ir aneksuota Karaliaučiaus (Tvankstos) sritis) ir Stalino Lenkijai padovanotos Prūsijos žemės - tai kraujuojančios mūsų tautos žaizdos, kurios neužgis, kol nebus atkurta istorinė teisybė.

*******************************************************************************

Mane kartais klausia - kaip mes pajėgsime susitvarkyti su savo protėvių žemėmis, kada jas atgausime?

Juk dabar daugybė Lietuvių emigruoja ieškodami geresnio gyvenimo.

Atsakau - mokykitės Lietuvos istoriją...

Ar žinote, kiek šimtų tūkstančių Lietuvių emigravo iš Lietuvos 19 amžiuje ir 20 amžiaus pirmoje pusėje, o į mūsų žemes tuo metu šimtais tūkstančių plūdo visokie kitataučiai imigrantai bei kolonistai?

Ir kas tada gyveno tose mūsų Tautos žemėse, kuriose dabar Lietuviai sudaro absoliučią daugumą - ypač miestuose?

Šiokie tokie istoriniai statistiniai duomenys tai jau pamiršusiems:

1. Vilniuje 20 amžiaus pradžioje lietuvių buvo 7 procentai.

2. Kaune 20 amžiaus pradžioje lietuvių buvo 3 procentai.

Klausimas skeptikams – kas ką polonizavo, germanizavo ar rusifikavo per praėjusius 100 metų, pvz., tame pačiame Kaune?

Ir netgi Vilniuje – kur po Antrojo pasaulinio karo buvo masiškai perkeliami (arba patys persikeldavo) ir įvairūs slavai, ir kiti, iš Baltarusijos, Ukrainos, Rusijos, Vidurinės Azijos ir Užkaukazės, netgi Moldavijos (pvz., taip iš Moldavijos į Kirtimus atsikėlė garsusis čigonų taboras)?

Tačiau šiandien Lietuvių Vilniuje jau virš 65 procentų, o Lietuvoje - virš 84 procentų.

Taigi, štai jums ir realus atsakymas, kas ir ką iš tikro nugalėjo WW1, WW2 ir WW3 ("Šaltajame kare")? :)

P.S. Neabejoju, kad ir dabar mes ne tik išgyvensime, bet ir galų gale nugalėsime visus savo priešus - turime milžinišką tūkstantmetę patirtį kaip išgyventi ir nugalėti net tada, kai Lietuvių Tautos padėtis būdavo visiškai beviltiška, o Lietuvybę palaikydavo ir keldavo vos keli Tautos šviesuoliai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Sau 2013 00:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Dėl Potsdamo nutarimų


Potsdame nebuvo svarstoma Vokietijos po 1937 m. užgrobtų teritorijų priklausomybė.

Iki 1937 m. Vokietijai nepriklausiusios teritorijos automatiškai laikomos priklausančios toms šalims, kurioms priklausė 1937 m.

Taigi, nei apie Sudetų kraštą, nei apie Klaipėdos kraštą Potsdamo nutarimuose nė nekalbama.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Sau 2013 20:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Mažoji Lietuva

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Mažosios Lietuvos pietinė dalis, 1945 m. okupuota Sovietų sąjungos
(taip vadinama Karaliaučiaus (Tvankstos) sritis)


Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Gru 2013 16:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

Tilžės aktas


http://www.komentaras.lt/aktualu/tilzes-aktas?lang=

2013-12-03 21:40

Kodėl neskelbiame apie Potsdame sutartą tarptautinę konferenciją Mažosios Lietuvos statuso atstatymui?

Tik tiek ir beliko iš mūsų brolių...

Šiandien Mažojoje Lietuvoje įsikūrusi okupanto karinė bazė grasina visai Europai, o tų, kurie kelis šimtmečius gynė Vakarus nuo Rytų ordų, beliko vos 1 %, dabar Karaliaučiaus sritimi vadinamoje teritorijoje. Visai kaip Amerikoje indėnų, suvarytų į rezervatus... Ir tai demokratijos citadele vadinamuose JAV, bei čia – išgirtoje ES?! Ir jokio skirtumo tarp pasekmių.

Jau trečią kartą kaip Lietuva neištiesia pagalbos rankos savo broliams, ant pražūties krašto stovintiems ir pagalbos prašantiems. Tai Prūsus apleidome ir net desperatiško Herkaus Manto sukilimo neparėmėme. Ir nebeliko puikios etninės grupės baltų tarpe...

Antrą kartą pakilo Mažoji Lietuva, kaip ir Didžioji Lietuva su Tilžės Aktu, prašydama priglausti juos jei ne prie širdies, tai nors prie būrio... Bet... Lietuva pasitenkino Klaipėdos kraštu ir dėl Mažosios Lietuvos Europoje durų nebevarstė... Krašte įsikūrė kito, bet ir vėl okupanto karinė bazė.

Kol du okupantai pjovėsi dėl svetimos žemės, turto ir vergų, Baltijos tautos tirpo... O karo pabaigoje nugalėtojas dar ir Genocidą žiaurų, net Azijoje negirdėtą įvykdė ir iki šiolei nei nubaustas, nei pasmerktas, nei iš teritorijos neišvytas - pasiliko! Ir vėlei buvo pratylėtas Fuldos akto reikalavimas – juk nugalėtojas neteisiamas!!!

O juk buvo galimybė ir ne viena išprašydinti tautžūdį iš baltų žemės. Bet... ne lietuviškos kilmės vadas mąstė savo kilmės naudai, o ne baltų žalai atstatyti...

Juk okupantui prisipažinus Molotovo – Ribentropo paktą neteisėtu, galėjo, o ir turėjo būti atstatytas ir Mažosios Lietuvos priglaudimas prie Didžiosios Lietuvos!

Bet ir šiuo klausimu nepraleista proga patylėti.

Tai dabar ir gyvename kaip replėse iš dviejų pusių buvusių okupantų suspausti. O vietoj atsakomybės už Genocidą – dar ir privilegijų užsilikę kolonistai reikalauja!!!

Nepaisant teisinio pagrindo, politinių nuostatų, deklaracijų bei eilės tarptautinių renginių, Mažoji Lietuva taip ir liko nedemilitarizuotu, nedekolonizuotu ir Lietuvai neperduotu Kaliningrado kraštu.

Tikroji baltų krašto suverenė – Lietuva – ir vėlei nedaro jokių pastangų civilizuotai atstatyti istorinį teisingumą, bent jau pasinaudojant pirmininkavimo ES galimybėmis. O jos didelės!

Jei šiuo metu Vilniuje buvo pravestos vaisingos derybos dėl kelių posovietinių respublikų galimybių įstoti į ES, tai dėl mažučio žemės plotelio prie Baltijos jūros – tiesiog privalėjome pakovoti!

Ir vėl, ir šį, jau ketvirtą kartą, Didžioji Lietuva neištiesė rankos savo broliams prūsams, sembams, natangams, lietuvninkams. Nors tai ir ne germanų, ne slavų, o grynai baltų žemė – nuo neatmenamų laikų, todėl tegali priklausyti vien Lietuvai.

Nepriklausomybę išsikovojo Lietuva. Tapo pripažinta pasaulyje, o ES ir pagerbta – pirmininkaujame visai Sąjungai!!! Tai kodėl net neskelbiame apie Potsdame sutartą tarptautinę konferenciją Mažosios Lietuvos statuso atstatymui?! Argi nežinome, kad esame už daug ką skolingi kaimynams?

Juk Mažoji Lietuva – tai Lietuviškos spaudos, pirmųjų knygų, raštijos ir literatūros gimtinė. Būtent šis kraštas davė ir Donelaitį, ir Vidūną, ir daugelį kitų iškilių, bet jau užmirštų asmenybių.

Pažymėtina, kad net gi laikinai dar valdanti Mažosios Lietuvos teritoriją, Rusijos federacija prašo ES pagalbos, kad išvengti krašto politinės ir ekonominės izoliacijos! Tai kodėl Lietuvai pirmininkaujant ES, nepradėti nuo Potsdame įtvirtinto „laikinumo“ sąvokos termino ir pasekmių svarstymo?! Ir pabaigti labai logišku Mažosios Lietuvos prijungimo prie Lietuvos sprendimu?

Taip būtų įvykdyta Genocido sunaikintos tautos valia, istorinis teisingumas ir išpirkta Lietuvos kaltė už laiku nesuteiktą pagalbą broliams.

Bet mes ir šito nepadarėme. Nors galėjome. Netgi privalėjome. Ir vėl gi dėl ne lietuviškos kilmės vadovo, visai kitokio požiūrio į baltų problemas.

Beveik iš milijono buvusių Mažosios Lietuvos gyventojų okupuotame „Kaliningrado“ krašte išliko ir tebegyvena apie 10 – 45 tūkstančiai lietuvių. Kokioje dvasinėje aplinkoje jie gyvena akivaizdžiausiai iliustruoja toks barbariškas faktas, kad net kapinės išniekinamos okupantų, laidojant saviškius į senbuvių kapavietes ir perrašant net antkapių įrašus savo vardu!!!

Ar dar kur nors Pasaulyje kas nors panašaus buvo?!

Tačiau viltis miršta paskutinė – Mažosios Lietuvos reikalų taryba su Karaliaus Mindaugo ir Šaulių 10 – ja Rinktine 28 lapkričio surengė vakarą Vilniaus karininkų Ramovėje, skirtą Tilžės akto paskelbimo 95 – sioms metinėms pažymėti. Buvo ir Seimo nario N. Puteikio sveikinimo žodis ir keli pranešimai, ir meninė programa. Ir kol neužmiršome savo brolių prūsų, tol jie vis dar gyvi.

Juo labiau, kad Klaipėdoje grupelė Prūsijos dailės mylėtojų įkūrė draugiją „Nydden“, kuri surado ir sukaupė stebėtinai turtingą dailės kūrinių rinkinį, sudarantį apie 1 000 tapybos ir grafikos darbų, reprezentuojančių apie 300 nūnai žuvusių dailininkų! Tai jau nebe skausminga politika, bet žmogiški jausmai, širdingumas.

Taigi, prūsai tegu tik mūsų širdyse – bet dar gyvi.

Jonas Česnavičius

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Gru 2013 20:26 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Источник - РУССКАЯ УГРОЗА. Россия разместила ракеты в оккупированной Восточной Пруссии
http://www.kavkazcenter.com/russ/conten ... 2270.shtml

Жигяйвис
2013-12-15


Так называемая Калининградская область - это исконные литовские этнические земли, южная часть Малой Литвы.

В 13 веке эти земли у Литвы завоевали крестоносцы и присоединили их к уже ими завоеванным прусским землям. Пруссы тоже были очень близкими родственниками литовцев, но они полностью были истреблены или ассимилированны уже в 17 веке.

После создания Германской империи в 19 веке и прусские (Пруссия), и литовские земли (Малая Литва) были присоединены к этой империи, а Большая Литва еще в конце 18 века была оккупирована Российской империей.

Именно Малая Литва стала на многие годы основным культурным центром литовской нации. Именно тут издавались литовские книги уже с 16 века. В Российской империи было запрещено печатать и читать книги на литовском языке вплоть до 1905 г. Поэтому на территорию Большой Литвы эти книги на своих плечах переносили сотни литовских книжников-патриотов, которых ловили, убивали и сажали в тюрьмы царские жандармы.

После Второй мировой войны все древние прусские земли были подарены Польше, а южную часть Малой Литвы Сталин присоединил к РСФСР, создав этот военный анклав на границе Литвы и Польши.

Практически всех местных жителей - и литовцев, и немцев (в основном это были онемеченные литовцы) Сталин приказал или уничтожить, или выгнать в Германию (даже литовцам запретили переезжать в Большую Литву). А на их место со всего СССР загоняли самых разных людей.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 08 Sau 2014 16:58 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Tautinis ir kultūrinis judėjimas Mažojoje Lietuvoje


http://www.šaltiniai.info/index/details/164

Iki XVI a. vadinamojoje Mažojoje Lietuvoje iš sulietuvėjusių prūsų ir kitų baltų genčių susidarė savita lietuvių etninė grupė − lietuvininkai (dar vadinami mažlietuviais).

Nors politiškai ir priklausė svetimoms valstybėms (Prūsijos, vėliau Vokietijos valstybinams junginiams) jie net iki XIX a. pirmosios pusės vartojo lietuvių kalbą viešajame gyvenime plačiau nei LDK gyvenę lietuviai.

Kultūrinę padėtį Mažojoje Lietuvoje paveikė Reformacija: dėl liuteronybės nuostatos viešajame gyvenime vartoti vietos žmonių kalbą jau XVI a. čia veikė keliolika lietuviškų parapinių mokyklų, laikytos pamaldos lietuvių kalba. Gausus lietuviškų mokyklų tinklas išliko iki XIX a.

Mažojoje Lietuvoje labiau nei Didžiojoje plėtota įvairių žanrų (visų pirma religinio, bet vėliau ir pasaulietinio pobūdžio) lietuviška raštija ir knygų leidyba (tiesa, prie to daug prisidėjo ir lietuviai imigrantai iš Didžiosios Lietuvos), ten buvo išleista pirmoji lietuviška knyga, pirmoji lietuvių kalbos gramatika, pirmą kartą išversta į lietuvių kalbą ir išleista Biblija. Mažosios Lietuvos raštija darė didelę įtaką bendrinės lietuvių kalbos raidai.

Pagrindiniai lietuviškos spaudos centrai Mažojoje Lietuvoje buvo Karaliaučius, Tilžė ir Klaipėda.

Karaliaučiaus universitetas buvo vienas svarbiausių lietuvių kultūros ir mokslo centrų (1718-1944 m. jame veikė Lietuvių kalbos seminaras).


Suvienijus Vokietiją jos kanclerio O. von Bismarcko iniciatyva imtasi gana agresyvios tautinės politikos (pagal principą viena valstybė, viena tauta, viena kalba) ir lietuvių kalba iš viešojo gyvenimo pašalinta.

Tik dėl lietuvininkų, taip pat vokiečių (vieno kito ir kitų tautų) inteligentų protestų valdžia padarė kai kurių nuolaidų: lietuviškai leista mokyti vaikus tikybos pradinėse mokyklose (vėliau ir vyresnėse klasėse), lietuvių kalba buvo laikomos ir mišios bažnyčiose.

Lietuvininkai buvo lojalūs Vokietijai, bet netapatino savęs su vokiečiais. Jų tapatybė rėmėsi pagarba ir ištikimybe vokiečių valstybės monarchui kaip Bažnyčios galvai, lietuvių kalba buvo atliekamos religinės apeigos.

Todėl, nors lietuvininkų inteligentija buvo labai negausi, vis dėlto lietuvių kalbos išstūmimuiiš viešojo gyvenimo lietuvininkų elitas priešinosi.

Iš pradžių Vokietijos imperatoriui ir kitiems valdžios atstovams buvo teikiamos peticijos su 15-29 tūkstančiais parašų dėl leidimo vėl vartoti lietuvių kalbą viešajame gyvenime.

Vokietijos valdžia šių prašymų nepaisė, todėl lietuvininkai ėmėsi kitokių veiklos formų: rinko atstovus į parlamentines institucijas, steigė gausias kultūrines organizacijas (1885-1914 m. veikė apie 30).

Kultūrinės draugijos buvo apolitiškos, jų veikloje išryškėjo dvi pagrindinės srovės: konservatyvios religinės („Sandora“) ir liberalios pasaulietinės (žymiausios „Birutė“ ir „Tilžės giedotojų draugija“).

Pasaulietinės orientacijos draugijos užsiėmė daugiausia švietėjiška ir etninės kultūros propagavimo veikla: rengti susirinkimai, kuriuose skaityti pranešimai (istorine, moksline, visuomeninių aktualijų tematika), buvo organizuojami spektakliai, lietuviškos šventės, dainų vakarai.

Religinio pobūdžio draugijos buvo gausesnė („Sandora“ 1914 m. turėjo per 500 narių), jų veikla rėmėsi idėja, kad lietuviškumo išsaugojimą reikia sieti su religingumo stiprinimu.

Nepaisant kalbos ir kilmės artimumo, lietuvininkų ir Didžiosios Lietuvos lietuvių kultūrinį suartėjimą stabdė skirtinga valstybinė tradicija, abiejų kraštų ekonominio lygio skirtumai, religinė ir kultūrinė aplinka (protestantiška vokiška ir katalikiška lenkiška tradicijos).

Politinės vienybės idėja iki Pirmojo pasaulinio karo nebuvo keliama apskritai, kultūrinis lietuvininkų bendradarbiavimas lietuvių spaudos draudimo metais nebuvo masinis, nes Didžiosios ir Mažosios Lietuvos integracijos idėja daugumai lietuvininkų buvo nesuprantama ir nepriimtina.

Situacija ėmė keistis prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui ir pasikeitus geopolitinei padėčiai.

Tie pokyčiai jau atsispindėjo 1914 m. paskelbtoje vadinamoje Gintarinėje deklaracijoje, kur užsimenama ir apie poreikį suvienyti Didžiąją ir Mažąją Lietuvą.

Dar radikaliau padėtis pasikeitė, kai 1918 m., remiantis JAV prezidento T. W. Wilsono deklaruoto tautų apsisprendimo principu, Lietuva paskelbė savo nepriklausomybę. Lietuvos nepriklausomybę pirmasis pripažino Vokietijos imperatorius, todėl susidarė palankios galimybės Didžiosios Lietuvos suartėjimui su Mažąja.

1918 m. lapkritį buvo išrinkta Mažosios Lietuvos (Prūsų Lietuvos) tautinė taryba, kuri 1918 m. lapkričio 30 d. priėmė vadinamąją Tilžės deklaraciją, kurioje buvo aiškiai išreikštas siekis prijungti Mažąją Lietuvą prie Didžiosios.

Šį siekį tik iš dalies pavyko įgyvendinti 1923 m., kai prie Lietuvos buvo prijungtas Klaipėdos kraštas.

Nerijus Babinskas

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Kov 2014 19:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Istorija:

Kunigaikščių Algirdo ir Kęstučio valdoma Lietuva XIV a. viduryje tapo galinga valstybe, su kuria teko skaitytis ne tik kaimynams.

Šv. Romos imperatorius Karolis IV panoro ją įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius kunigaikščius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

“Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai”.

Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

“Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna (Alle) yra kairysis Priegliaus intakas) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...] Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų...”

Paveikslėlis

Šiaurinė Lietuvos siena su Livonija turėjusi eiti Dauguvos upe iki Aiviekstės, toliau – Aiviekste iki Lubano ež.

Lygiai taip pat atrodė ir Vytauto bajorams, 1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje. Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats kunigaikštis Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų kunigaikštis turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė: “Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas”. Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

Įdomus faktas, kad savo pretenzijas į Prūsą ir Klaipėdos kraštą kryžiuočiai grindė Mindaugo dovanojimais (o ne tuo, kad tas teritorijas jie užkariavo - kaip buvo realiai). Tai yra kryžiuočiai tuo pačiu oficialiai pripažino, kad tos žemės iš tikro buvo Mindaugo valdomos (iki padovanojimo kryžiuočiams - kaip "mokestis" už krikštą).

Tai yra labai aiškus patvirtinimas, kad to meto oficiali kaimyninė valstybė (Kryžiuočių Ordinas) oficialiai pripažino buvus Lietuvos Valstybės sienas iki Prūsos ir Klaipėdos imtinai.

------------------------------------------------------------------------

Prūsų gentys gyveno piečiau Karaliaučiaus (Tvankstos), ir linija, kuria buvo padalinta Prūsija 1945 metais, iš esmės sutampa su lietuvių ir prūsų genčių gyventomis istorinėmis ribomis (nors reikia pasakyti, kad dvi lietuviškos apskritys (Geldapės (1945 m.) http://lt.wikipedia.org/wiki/Geldap%C4%97 ir Žydkiemio (1951 m.) http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%BDydkiemis ) iš Prūsų Lietuvos buvo Stalino perduotos Lenkijai).

Pats Karaliaučius (tiksliau Tvanksta) yra ant ribos tarp prūsiškai šnekėjusių genčių ir genčių, šnekėjusių lietuviškai (tiksliau, lietuvių kalbos tarmėm) - tai aiškiai matyti iš vietovardžių (juos kryžiuočiai pakankamai tiksliai yra užrašę).

Ir nereikia painioti vardo "prūsai", kuris buvo taikomas įvairiais laikotarpiais labai įvairioms gentims pavadinti. Lygiai kaip lyvių vardu vokiečiai pavadino visą šiuolaikinę Latviją ir Estiją - Livonija. Tačiau mes juk nevadiname latvių bei estų "livonais".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Rgs 2014 19:39 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Istorinės lietuvių ir prūsų žemės, kurias valdė Lietuva ir kurias Lietuvos valdovai reikalavo grąžinti


Iki Alnos (reikalavo Algirdas ir Kęstutis):

Kunigaikščių Algirdo ir Kęstučio valdoma Lietuva XIV a. viduryje tapo galinga valstybe su kuria teko skaitytis ne tik kaimynams. Šv. Romos imperatorius Karolis IV panoro ją įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius kunigaikščius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

“Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai ”.

Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

“Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų:

pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna yra kairysis Priegliaus intakas) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...]

Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų...”

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vokiečiai Alną vadino Alle.

Alna (vok. Alle), Lava (rus. Лава), Lyna (lenk. Łyna) - upė Lenkijoje, Varmijos Mozūrų vaivadijoje ir Rusijoje, Kaliningrado srityje. Kairysis Priegliaus intakas, įteka į Prieglių Znamensko mieste.

Ilgis - 264 km, iš jų 190 km Lenkijoje ir 74 km Rusijoje. Baseino plotas - 7 126 km², iš jų 5719 km² Lenkijoje ir 1407 km² Rusijoje.

* Intakai - Vadongas, Guberis
* Miestai - Olštynas, Bartošycė, Pravdinskas, Znamenskas.

http://lt.wikipedia.org/wiki/Ol%C5%A1tynas
Olštynas (lenk. Olsztyn; vok. Allenstein; prūsiškai Alnaštynas) – miestas Lenkijos šiaurės rytuose, prie Lynos upės, Varmijos Mozūrų vaivadijos sostinė. Minimas nuo 1348 metų. Iki 1945 m. priklausė Rytų Prūsijai, buvo Alenštaino apskrities centras.

http://lt.wikipedia.org/wiki/Pravdinskas
Pravdinskas (liet. Romuva, vok. Friedland in Ostpreußen, rus. Правдинск) – miestas Kaliningrado srities pietvakarinėje dalyje, prie sienos su Lenkija, 53 km į pietryčius nuo Kaliningrado, 27 km nuo Bagrationovsko ir 25 km nuo geležinkelio stoties Železnodorožnyj (liet. Girduva).

http://lt.wikipedia.org/wiki/Znamenskas
Znamenskas (liet. Vėluva; vok. Wehlau; rus. Знаменск) – miesto tipo gyvenvietė Kaliningrado srityje, Gvardeisko rajone. 4,6 tūkst. gyventojų.

Paveikslėlis

Iki Osos (Uosos) (sakė būtent Vytautas):

1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje. Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats kunigaikštis Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų kunigaikštis turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė:

“Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas”.

Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Spa 2014 00:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... =530#91824

Евгений rašė:
Еще же часть Пруссии была передана Литве а часть Польше


Не путайте этнические земли разных коренных балтских племен с политическим образованием, в котором немцы соединили ими завоеванные прусские, ятвяжские и литовские земли.

Северная часть Малой Литвы в 1923 г. была воссоединена с остальной Литвой, и Германия это признала, как и Лига Наций.

Но в 1939 г. Гитлер совершил аншлюс этого края (Мемельского, как его называли немцы).

В 1945 г. по решению глав стран-победительниц все Гитлером совершенные аншлюсы после 1938 г. (Судет, Эльзаса и Лотарингии, Мемельского края, и т.д.) и завоевания были признаны не действительными, и признавались только границы Германии в 1938 г.

Затем вся так называемая Восточная Пруссия и часть Западной Пруссии были переданы Польше, а южная часть Малой Литвы, бывшая так называемой Литовской провинцией (Provinz Lithauen - до 1880 г.) в составе Прусского Королевства, была передана на временное администрирование в ведение СССР.

В 1951 г. часть этой литовской земли СССР передал Польше.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... nai_ru.png

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 03 Kov 2015 21:36 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1832680 ... p_activity

Alvydas Butkus

Visa Nadruva buvo nusėta autochtonais lietuviais. Nekalbant jau apie Klaipėdos-Pagėgių kraštą.

Nadruvoje ir Klaipėdos pajūryje niekada prūsiškai nekalbėta. Ir senieji vietovardžiai ten daugiausia lietuviški.

Algirdo ir Kęstučio 1358 m. pretenzijos į kryžiuočių žemes iki Alnos upės ir toliau į visą dešiniakrantį Prieglių buvo ne iš lubų imtos.

Ginče dėl Žemaitijos 1413 m. Vytauto atkirtis Prūsijos ordino įgaliotiniui Kuchmeisteriui, kad prūsai yra buvę jo, Vytauto, tėvų žemė, pažadas reikalauti jos iki Osos upės kaip savo tėvų palikimo bei ironiškas klausimas, o kur esąs Ordino tėvų palikimas, rodo, kad Vytautas pretendavo į Ordino valdomas baltų žemes, t.y. visą Prūsiją.

Osa yra dešinysis Vyslos intakas į šiaurę nuo Torūnės.

Tad teigti, jog Vytautas rėmė tik Prūsijos lietuvius, nėra tikslu.

Kęstutis Čeponis

Štai žemėlapis - pasižiūrėkite, kur yra Osa (Uosa) - Vytautas reikalavo grąžinti Lietuvai visas jos valdytas 13 amžiuje žemes (ir lietuvių, ir prūsų, ir galindų) iki Kulmo žemės ir Pamario:

Paveikslėlis

Istorija:

Kunigaikščių Algirdo ir Kęstučio valdoma Lietuva XIV a. viduryje tapo galinga valstybe su kuria teko skaitytis ne tik kaimynams. Šv. Romos imperatorius Karolis IV panoro ją įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius kunigaikščius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

“Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai ”.

Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

“Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna (Alle) yra kairysis Priegliaus intakas) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...] Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų...”

Šiaurinė Lietuvos siena su Livonija turėjusi eiti Dauguvos upe iki Aiviekstės, toliau – Aiviekste iki Lubano ež.

XV a. lenkų istorikas Jonas Dlugošas, bendraudamas su į Krokuvą atvykstančiais lietuviais, susidarė pakankamai aiškią nuomonę: „Pripažįstama, jog prūsai, lietuviai ir žemaičiai turi tuos pačius papročius, vieną kalbą ir yra gentainiai“.

Lygiai taip pat atrodė ir Vytauto bajorams, 1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje. Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats kunigaikštis Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų kunigaikštis turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė: “ Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas ”. Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

Įdomus faktas, kad savo pretenzijas į Prūsą ir Klaipėdos kraštą kryžiuočiai grindė Mindaugo dovanojimais (o ne tuo, kad tas teritorijas jie užkariavo - kaip buvo realiai). Tai yra kryžiuočiai tuo pačiu oficialiai pripažino, kad tos žemės iš tikro buvo Mindaugo valdomos (iki padovanojimo kryžiuočiams - kaip "mokestis" už krikštą).

Tai yra labai aiškus patvirtinimas, kad to meto oficiali kaimyninė valstybė (Kryžiuočių Ordinas) oficialiai pripažino buvus Lietuvos Valstybės sienas iki Prūsos ir Klaipėdos imtinai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Kov 2015 21:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Прусские литовцы


http://www.rubaltic.ru/context/15022015_prussy/

14.02.2015

Paveikslėlis

Прусские литовцы или летувининки – это особая группа литовцев, которые проживали до 1945 г. на севере и востоке Восточной Пруссии — на территории Малой Литвы.

По переписи 1890 г. в Восточной Пруссии проживало 121 тыс. литовцев.

Прусские литовцы в основном исповедовали лютеранство, тогда как их восточные собратья, которых они называли жемайты, были католиками.

По своей культуре прусские литовцы были близки к немцам и являлись активными германскими патриотами.


Источник: Pocytė, S. (2001). «Mažosios ir Didžiosios Lietuvos integracijos problema XIX a. - XX a. pradžioje». Sociologija. Mintis ir veiksmas. 1-2: 77–89.

Источник: Аналитический портал RuBaltic.Ru http://www.rubaltic.ru/context/15022015_prussy/#t20c

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Spa 2015 17:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Vytautas Šilas. Istorija – mūsų sąjungininkas


http://www.mazoji-lietuva.lt/istorija-m ... ngininkas/

Mažoji Lietuva
2015 birželio 27

Įvykiai kaimyniniame Karaliaučiaus krašte kaskart traukia mūsų dėmesį į šią lietuvininkų žemę. O kaip gi kitaip – Rytprūsių šiaurinėje dalyje buvęs Karaliaučiaus kraštas yra lietuvių literatūrinės kalbos tėviškė! Praėjusiais metais minėjome čia gyvenusio ir kūrusio lietuvių literatūros klasiko Kristijono Donelaičio 300 metų amžiaus sukaktį.

Šiais metais mūsų akis į Karaliaučiaus kraštą kreipia Rusijos ginklų žvangesys. Tai verčia prisiminti prieš 70 metų 1945 m. rugpjūčio mėnesį Potsdame įvykusį Rytprūsių padalinimą. Šiaurinę dalį pasiėmė Josifas Stalinas, o didesnė, Vinstonui Čerčiliui proteguojant, buvo padovanota Lenkijai.

Lietuva savo advokato, kuris gintų jos interesus neturėjo ir nieko nelaimėjo. O galėjo būti kitaip, juk istorijos faktai bylojo Lietuvos naudai.

Naudodamiesi tuo, kad prūsai savo valstybės nesukūrė, o vienintelė baltų valstybė Lietuva dar tik formavosi, Vokiečių (Kryžiuočių ir Kalavijuočių) ordinai krikščionybės plėtimo pretekstu XIII a. pradžioje užgrobė beveik visą baltų pajūrio žemių ruožą nuo Vyslos žiočių iki Dauguvos žemupio. Latvių teritorijoje įsikūrė vokiečių Kalavijuočių ordinas (Fratres Militiae Christi), o prūsų teritorijoje – Vokiečių kryžiuočių ordinas (Ordo Domus Sanctae Mariae Teutonicorum, Teutonų ordinas). 1236 metų rugsėjo mėnesį kalavijuočiai surengė pirmąjį kryžiaus žygį prieš lietuvius, bet ties Šiauliais buvo sumušti. Po šio pralaimėjimo kalavijuočiai įsijungė į Vokiečių kryžiuočių ordiną, tapo jo autonomine šaka ir gavo Livonijos ordino vardą.

Kai Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Mindaugo priešininkai brolėnai Tautvilas su Erdvilu ir jų dėdė Vykintas 1251 m. susidėjo su Livonijos ordinu, Mindaugas, siekdamas išardyti šią sąjungą, pasiūlė Livonijos ordinui taiką. Livonijos magistras Andrius Štirlandietis (Andreas von Stirland) iškėlė Mindaugo pasikrikštijimo sąlygą. Apsikrikštijęs, Mindaugas su magistru pasiuntė savo atstovus į Romą pareikšti ištikimybę popiežiui ir prašyti karališkosios karūnos. Po dviejų metų Mindaugo karūnacija įvyko.

Už Livonijos ordino pagalbą Mindaugas turėjo užrašyti dalį jam pavaldžių žemių. Tarp dovanotų žemių atsidūrė ir Mažosios Lietuvos žemės Nadruva su Skalva. Mindaugo dovanojimo aktai vokiečiams teikė tik formalią teisę valdyti užrašytąsias žemes – jas dar reikėjo užvaldyti. Šių žemių gyventojai, vadovaujami savo vadų, atkakliai priešinosi vokiečių atėjimui. 1260 m. liepos 13 d. lietuvių kariuomenė Durbės mūšyje (į rytus nuo Liepojos) sutriuškino Livonijos ordino ir jų rėmėjo Teutonų ordino kariuomenę. Prieš kryžiuočius sukilo pavergtieji prūsai, latviai ir estai. Tuomet Mindaugas (1261 m. pradžioje) viešai nutraukė santykius su Livonijos ordinu ir jo dovanojimo aktai neteko galios. Liaudyje yra pasakojimas, kad prie Vėluvos Mindaugas įsmeigęs savo vėliavą ir pasakęs: „Čia Lietuva!“ Tačiau, bet kuriuo atveju, būtent Mindaugo aktai tarnauja įrodymu, kad minimais metais tos žemės buvo jo valdžioje ir Livonijos ordinas buvo priverstas tai pripažinti, norėdamas gauti šią tonaciją.

1253 m. rugpjūčio 21 d. popiežiaus patvirtintame Mindaugo dovanojimo akte

buvo sakoma:

(Mes) Mindaugas, iš Dievo maloningumo karalius Lietuvos […] veikiant per mylimųjų Kristuje Teutonų namų Livonijoje magistro ir brolių patarimą esame pašaukti iš pagonybės tamsybių […] Kad pajėgtume galinga ranka numalšinti tikėjimo priešininkus bei maištaujančius mūsų karalystėje yra būtina aukščiau minėtų magistro ir brolių pagalba […] Nors tų brolių ordino kariuomenė yra pasiruošusi be ypatingų įpareigojančių sąlygų… teikti savo pagalbą […] suderinus su mūsų didikais, suteikiame jų namams žemiau išvardintas žemes […] visą Karšuvą, visą Nadruvą […]. Šiam reikalui paliudyti, šį laišką patvirtiname mūsų antspaudu.

Sudaryta Lietuvoje, mūsų kurijoje, Viešpaties metais MCCLUI liepos mėnesį.

Kunigaikščių Algirdo ir Kęstučio valdoma Lietuva XIV a. viduryje tapo galinga valstybe, su kuria teko skaitytis ne tik kaimynams. Šv. Romos imperija panoro įtraukti Lietuvą j savo įtakos sferą. O tam, visų pirma, reikėjo jos krikšto. 1358 m. balandžio 18 d. Šv. Romos imperijos imperatorius Karolis IV parašė Lietuvos monarchams Algirdui ir Kęstučiui laišką („Garbingiems ir Didingiems Kunigaikščiui ir jo broliams vadams Lietuvos“), skatindamas juos apsikrikštyti. Kas buvo po to savo „Analuose“ parašė įvykių amžininkas vokiečių metraštininkas vienuolis Heinrichas iš Rebdorfo (Heinrich von Rebdorf ):

(1358 m.)“ liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius (Kęstutis) pasiuntė savo brolį pas minėtą viešpatį imperatorių Karolį, tuomet esantį Niurnberge. Jis tvirtino, jog jis pats ir jo žemė nori priimti krikščionių tikėjimą ir prašo būti pakrikštytais. Dėl to reikalo imperatorius nukreipė Prahos arkivyskupą ir Teutonų namų Vokietijoje Didįjį Magistrą bei daugelį kitų į Lietuvą. Tas karalius pažadėjo pasikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai […] ir taip, nepavykus deryboms, Imperatorius pasitraukė“.

Reikalaujamą teritoriją aprašė Livonijos ordino magistro palydovas, Livonijos kronikos autorius, Hermanas iš Vartbergo (Hermani de Wartberge):

„Tačiau lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų; toliau leidžiantis Alna iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros, o iš ten sūriąja jūra iki tos vietos, kur Dauguva įteka į sūriąją jūrą, po to kylant Dauguva iki tos vietos, kur į Dauguvą įteka upelis, ištekantis iš Lubano ežero… Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų“. Jie (lietuviai) sakė: „Jeigu galėsime pasiekti savo reikalavimus, tai vykdysime Imperatoriaus valią“. Tuomet pasiuntiniai, laikydami reikalavimus neįmanomais, grįžo nieko nenusprendę.

Iš pateiktųjų dokumentų darome išvadas, kad XIV a. LDK valdovai į senųjų prūsų žemes, išskyrus gausiai lietuvių gyventą Sembą, nepretendavo. Beje, Dublino kodekso „Pasaulio aprašymo“ autorius, dalyvavęs 1255 m. Sembos puolime, konstatavo, jog Semba tęsiasi į šiaurę nuo Prūsijos – taigi, jis sembų nelaikė tikraisiais prūsais.

Ne tik Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas Mažosios Lietuvos žemes laikė savomis. Lygiai taip pat atrodė ir Vytauto bajorams. 1412 m. liepą Veliuonos pilyje susirinkusiems kariams kažkoks Nigaila garsiai skelbė, kad jų viešpats kunigaikštis Vytautas greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti. Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų kunigaikštis turi atsiimti Karaliaučių, nes tai yra jo tėvonija!“

1413 m. sausio 28 d. LDK kunigaikštis Vytautas Didysis Salyno saloje (prie Kauno) sušaukė derybas dėl Lietuvos ir Vokiečių ordino žemių ribų. Į jas atvyko Vokiečių kryžiuočių ordino maršalas Mykolas Kiuchmeisteris fon Šternbergas (vėliau to ordino didysis magistras). Jis priekaištavo Vytautui, kad tas nesilaikąs 1411 m. Torunės taikos sutarties ir teigė, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys su Veliuona privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi karaliaus Mindaugo dovanojimais). Metraštininkas rašo: „dėl šių reikalavimų, Vytauto įsiuto ir jam atrėžė, kad „Prūsa yra mano paveldimas ir aš reikalausiu jo iki Osos upės, nes tai yra mano tėvų palikimas. Taip pat ironiškai paklausė maršalo „O kur yra Ordino tėvų palikimas? “ Beje, kilusiam ginčui išspręsti Šv. Romos imperatorius Zigmantas Liuksemburgietis buvo atsiuntęs savo atstovą Benediktą Makrą, kuris 1413 m. gegužės 13 d. paskelbė sprendimą, kuriuo pripažino, kad dešinysis Nemuno žemupio krantas su Veliuonos ir Klaipėdos pilimis yra Žemaitijos dalis ir dėl to turi priklausyti Lietuvai. Kryžiuočiai tą sprendimą atmetė.

1420 m. Vytautas priminė imperatoriui Zigmantui Liuksenburgiečiui savo reikalavimus: „Jūsų Karališkajai Didenybei reikėjo gerai atsiminti, kad kryžiuočiai yra atėjūnai iš svetimų vokiečių kraštų, kad jie užgrobė Prūsą, o dabar nori ir mus iš mūsų žemės išvaryti“.

Yra tokia lietuvių patarlė – proga pasitaiko, bet nesikartoja. Puiki proga atgauti Mažosios Lietuvos teritoriją pasitaikė 1454 m. Tuomet Lenkijos karalius Kazimieras Jogailaitis ( būsimojo šv. Kazimiero tėvas) paskelbė Vokiečių ordinui karą ir pakvietė jame dalyvauti lietuvius. LDK didikai, tuo metu kovodami su Lenkijos ponais dėl atplėštos Podolės (pietvakarių Ukraina), nepasinaudojo valdovo siūlymu atgauti Prūsijos dalį prie Nemuno žemupio ir Lietuvos valstybei gauti išėjimą į Baltijos jūrą. Lenkija po 13 metų karą laimėjo ir pagal 1466 m. Torunės sutartį gavo beveik 70 proc. prūsų žemių palei Baltijos jūrą. Lietuva, kuri nedalyvavo Ordino žemių dalybose, negavo nieko. Vokiečių ordinas buvo išgelbėtas nuo visiško žlugimo – lenkai leido jam gyvuoti net Klaipėdoje…

Lietuvos valdovų teritorinių reikalavimų pagrįstumą patvirtina lingvistinė Mažosios Lietuvos vietovardžių bei vandenvardžių analizė. Jie geriausia byloja apie dažnai nutylimą lietuvišką ir prūsišką šio krašto praeitį. Ne tik Klaipėdos kraštas, bet ir svarbiausia Mažosios Lietuvos dalis, Karaliaučiaus kraštas, 650 metų buvęs vokiečių valstybės valdžioje, iki nacių laikmečio išsaugojo savo senuosius baltiškus (lietuvių ir prūsų) vietų vardus. Pažvelgus į istoriniuose šaltiniuose (Kryžiuočių ordino, bažnytinėse knygose) vėliau, žemėlapiuose įrašytus vokiškomis galūnėmis „padabintus“ žemės vardus, jie atgyja. Tampa suprantama kas buvo autochtonai, senieji Mažosios Lietuvos gyventojai. Taip jau yra – kito kartos, o išlikę žemės vardai nedviprasmiškai liudijo, kad juos suteikę žmonės nebuvo nei germanai, nei slavai. Vietovardžiai ir vandenvardžiai yra ne tik istorinis, kultūrinis paveldas.

Deja, ne tik XVI a. pradžioje atsiradęs Mažosios Lietuvos vardas, bet ir šio krašto kultūrinė baltiškoji praeitis iki šiol dažnai ignoruojama.

Šviežias pavyzdys. Karaliaučiuje (rus. Kaliningrade), š. m. kovo 14-15 dienomis vyko Pa­sau­lio ru­sų liau­dies so­bo­ro fo­ru­mas, kurio tema buvo “Rusų valstybingumo sienos”.

Ru­si­jos sta­čia­ti­kių baž­ny­čios va­do­vas pa­triar­chas Ki­ri­las (tas pats, kuris 2010 m. kėsinosi pasiimti K. Donelaičio bažnyčią Tolminkiemyje) savo atidarymo kalboje pasakė: “Kaliningrado sritis yra dviguba Rusijos siena. Tai ir į vakarus išsikišęs anklavas, tai ir dvasinės reikšmės erdvė” (kitoje kalbos vietoje: “civilizacijos riba”!).

Jis pripažino, kad “šią žemę beveik 700 metų valdė vokiečiai: iš pradžių Teutonų ordinas, paskui Prūsijos karalystė, po to Antrasis ir Trečiasis Reichas, – ir tik 70 metų Kaliningrado sritis priklauso Rusijai”.

Tačiau patriarchas sielojosi, kad “Šis faktas rimtai įtakoja čia gyvenančių žmonių sąmonę. Tame dalyvauja vokiečių paminklai, vokiškas architektūros stilius, vokiška toponimika”.

Patriarchas pamokė: “Būtina tvirtai ir besąlygiškai sakyti: Kaliningrado sritis – tai rusų žemė. Žemė, kuri teisėtai priklauso mūsų tautai, prieš 70 metų sudėjusiai su niekuo nepalyginamas aukas ne tik už savo šalies išlaisvinimą, bet ir visų pasaulio tautų išgelbėjimą”.

Jis patarė: “Materialinėje plotmėje būtina šia žeme rūpintis kaip rusų žeme […] nepabrėžiant, kaip kai kas Kaliningrade daro, vokiško paveldo klodo […] Ypatingą dėmesį reikia skirti rusiškos karo šlovės paminklams”.

Kalboje prisimintas Petras I, M. Lomonosovas (manęs, kad prūsai – tai rusai), agronomas A. Bolotovas ir, žinoma, nė žodžio apie karalių Mindaugą ar Lietuvos kunigaikštį Vytautą Didįjį, neparankius patriarchui K. Donelaitį, Vydūną, jokios užuominos apie baltus, jų paveldą!

Tai, kad dabar pagrindinę Mažosios Lietuvos dalį – Karaliaučiaus kraštą administruoja Rusijos Federacijos valstybė, dar nereiškia, kad ši lietuvių tautai daug davusi baltų žemė su visu paveldu turėtų nueiti į užmirštį.

Verta priminti kitiems savo istoriją!

Priminti ir prieš 70 metų vykusią Potsdamo konferenciją.

Juk istorija yra mūsų sąjungininkas, galinga jėga, nepaisanti ar faktai jos faktai kam nors patinka ar nepatinka!

Vytautas Šilas, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Spa 2015 14:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Исторические факты:

1. Вся обширная территория от современного Гданьска (историческое прусское название, записанное в ранних источниках 10 века - Gudaniska (Гуданиска), то есть Gudaniškė или Gudėniškė) до современной Москвы (историческое голядское (тут жило литовское племя галинды - galindai) название Мазгава - Mazgava) многие тысячелетия жили разные балтоязычные племена, которые вплоть до 12-13 веков говорили практически на одном языке, наречия которого начали более сильно различаться только после германских и славянских экспансий в древнебалтские земли.

Ян Длугош (XV в.):

* Признается, что пруссы, литовцы и жемайты имеют те же обычаи, язык и происхождение... (Unius enim et moris et linguae, cognationisque Prutheni, Lithuani et Samagitae fuisse dignoscuntur...) (Ioannis Dlugossii seu Longini... Historiae Polonicae libri XII / ed. I. Żegota Pauli. Cracoviae, 1873. T. 1, p. 151. - (Opera omnia; t. 10). - Под 997 годом).

http://catalog.hathitrust.org/Record/000623985

Ioannis Dlugossii Annales; seu, Cronicae incliti regni Poloniae. [Ed. curavit et introd. scripsit I. Dąbrowski. Textum recensuit atque praef. instruxit V. Semkowicz-Zaremba].

Main Author: Długosz, Jan, 1415-1480.
Other Authors: Dąbrowski, Jan, 1890-1965., Semkowicz-Zaremba, Wanda,
Language(s): Latin
Published: Varsaviae, Państwowe Wydawn. Naukowe, 1964-
Subjects: Poland > History > 960 (ca.)-1773.
Note: First published in 1615 with title: Historiae Polonicae.

В другом месте он пишет:

* Литовцы, жемайты и ятвяги, хотя различаются названиями и разделены на множество семей, однако были одним племенем, происходящим из ... (Lithuani, Samagittae et Iatczwingi, licet appelationem diversam sortiti et in familias plures divisi, unum tamen fuere corpus a Romanis et Italis ducentes genus...)

(Ioannis Dlugossii seu Longini... Historiae Polonicae libri XII / ed. I. Żegota Pauli. Cracoviae, 1876. T. 3, p. 473. - (Opera omnia; t. 12). - Под 1387 годом).

http://catalog.hathitrust.org/Record/000623985

Ioannis Dlugossii Annales; seu, Cronicae incliti regni Poloniae. [Ed. curavit et introd. scripsit I. Dąbrowski. Textum recensuit atque praef. instruxit V. Semkowicz-Zaremba].

Main Author: Długosz, Jan, 1415-1480.
Other Authors: Dąbrowski, Jan, 1890-1965., Semkowicz-Zaremba, Wanda,
Language(s): Latin
Published: Varsaviae, Państwowe Wydawn. Naukowe, 1964-
Subjects: Poland > History > 960 (ca.)-1773.
Note: First published in 1615 with title: Historiae Polonicae.

Карта распространения летто-литовских (балтских) племен до вторжения германских и славянских племен

Paveikslėlis

2. Примерно в 7-8 веках началась славянская военная экспансия в различные балтские земли - от современного Гданьска (Gudaniškė) до современного Курска (Kuriai или Kuronys).

Древнюю галиндскую (голядскую) Мазгаву славяне, при помощи севернее жившего финского племени Мери, захватили только в конце 11 века - это доказано археологическими исследованиями.

3. Примерно в 9 веке поляки начали называть севернее их жившие соседние балтские племенные соединения и раннефеодальные государства именами:

- Prysy (Прысы) (отсюда произошло название пруссы, хотя ни одно прусское племя себя так не называло - сейчас выдвинута гипотеза, что это название происходит от имени фризов, которые некоторое время были соседями предков поляков на побережье Балтийского моря - на западе от современного Гданьска),

- Litwa (Литва) (происходит от раннелитовского названия Lietva (Летва), которое позже превратилось в Летува (Lietuva), а cамая ранняя форма была Leita (Ляйта) - так у древних литовцев называлась военная дружина),

- Jacwiez (Ятвяги) - хотя ни одно ятвяжское племя сама себя так не называло - это славяне их так назвали, непонятно по какой причине. По аналогии, наверное, с варягами и колбягами. И скорее всего позаимствовали это название у скандинавов - варягов.

Вот известные из разных исторических источников названия земель ятвягов (ятвяжские племенные-раннегосударственные территории):

- Soudinoi (Sudinoi) (это название еще в 1-ом веке упоминает греческий географ Клавдий Птолемей), Zudua (Liber Census Daniae, 1231), Sudowia, Sudowen, Sudawin (в Хронике Петра Дусбургского),

- Polexia (Paleke) - Палеке (Palėkė) - это название происходит от названия реки Lėka (Лека) (сейчас в польском языке эта река переименована в Elk). Слово Palėkė в переводе означает "У (реки) Леки". Еще в средневековье древнее ятвяжское название исказили в Подляхия (от записи названия Palėkė на латыни - Polexia),

- Pamemene (Panemene),
- Wange,
- Kirsnowia,
- Deynowe, Dainowe, Denowe (Dainava) (то есть в переводе "Край песен"),
- Weysse, Weyze,
- Zlina,
- Cresmen,
- Meruniska,
- Dernen.

Рядом была еще одна балтская земля - Галинда (Galinda), в которой в 13 веке уже жили литовцы.

4. Как показывает запись 1009 года, граница Литовской Державы и древней Руси в то время проходила примерно по середине ятвяжских земель - сейчас это северовосточная Польша.

На этом направлении именно тут и была остановленна уже несколько сот лет продолжавшаяся славянская экспансия. Эта литовско-польская граница сохранялась до 1569 г., когда Польша захватила у Литвы земли Палеке ("Подляшье").

В документе крестоносцев 1243 г. написано, что Литве ("Lithvania") принадлежит и Галинда, и Судува ("Suderland").

Из других документов крестоносцев и ордена меченосцев известно, что в Литве была и Дайнава ("Doynowe"), а также Аукштайтия ("Ousteyten / Auxtote") и Жямайтия ("Samogitia").

Paveikslėlis

5. Прусские земли принадлежали Литовской Державе вплоть до реки Уоса (Оса).

Но в 13 веке польский (мозурский) князь пригласил себе на помощь немецкий Орден крестоносцев, который за сто лет сумел завоевать все прусские земли, часть ятвяжских земель, и часть Литвы, которую позже начали называть Малой Литвой или Прусской Литвой (немцы название пруссов нагло присвоили и начали называть свое государство Прусией).

Paveikslėlis

Из архива Ордена крестоносцев:

28 января 1413 года произошла очень интересная беседа между императором ("magnus rex" - "великий король") Литовской Империи Витаутасом Великим и посланником Ордена крестоносцев Михаелем Кухмейстером.

Об этом разговоре, в котором обсуждались границы государств после битвы у Грюнвальда (по литовски - Жальгирис, Žalgiris - - в переводе это означает Зеленый Бор), известно из письма великого магистра Ордена крестоносцев, написанного магистру Ливонского ордена.

Витаутас Великий во время разговора, говоря по поводу принадлежности замка Велиуоны (Veliuona), обьявил:

"Пруса тоже была землей моих отцов, и я буду требовать ее до реки Оса (Uosa), так как эти земли являются наследием моих предков."

Paveikslėlis

Затем язвительно спросил у Кухмейстера:

"А где находится наследие предков братьев Ордена?"

6. Не путайте этнические земли разных коренных балтских племен с политическим образованием под названием Прусия, в котором немцы соединили ими завоеванные прусские, ятвяжские и литовские земли.

Paveikslėlis

7. В 1923 г. Литва сумела возвратить северную часть Малой Литвы - так называемый Клайпедский край, в котором литовцы составляли абсолютное большинство населения. Германия и Лига Наций это признала официально. Но южная часть Малой Литвы осталась во временной оккупации Германии.

Paveikslėlis

8. В 1939 г. Гитлер ввел войска в Клайпедский край и захватил его, но в 1945 г. по решениям в Потсдаме все территории, которые немцы захватили после 1938 г. (Судеты, Гданьск, Клайпеда и т. д.), возвращались прежним хозяевам - в том числе и Клайпедский край.

9. Вся этническая Пруссия и немалая часть ятвяжских земель, захваченных в свое время Орденом крестоносцев, в 1945 г. были присоединены к Польше, как и небольшой отрезок южной части Малой Литвы. В 1951 г. Сталин подарил Польше еще кусочек Малой Литвы.

10. Однако большая часть Малой Литвы была передана во временное управление СССР - ее судьба должна была решаться во время будущей Мирной конференции стран-победительниц.

Однако эта конференция так никогда и не состоялась - то есть СССР владел этой территорией незаконно, а тем более не имел права в 1946 г. передать ее своему субьекту - РСФСР, даже не имеющему общей границы с этой древней литовской землей.

11. Так Сталин заложил еще одну этническую и территориальную "мину замедленного действия", которая - вполне вероятно - станет детонатором Третьей мировой войны (WW3), если Путин полностью сдуреет и напичкает эту, временно оккупированную Москалистанской империей, литовскую территорию ракетами с ядерными зарядами.

Совершенно очевидно, что в таком случае НАТО предпримет очень решительные шаги, так как такие ракеты будут уже угрожать не только Польше и Литве, но и Германии, и Скандинавии, и многим другим западным государствам.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Spa 2015 14:40 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Исторический "ликбез" по истории Малой Литвы и Пруссии


Древние летто-литовские земли до германских и славянских инвазий в 1-15 веках нашей эры

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Исторические факты:


Вся обширная территория от современного Гданьска (историческое прусское название, записанное в ранних источниках 10 века - Gudaniska (Гуданиска), то есть Gudaniškė или Gudėniškė) до современной Москвы (историческое голядское (тут жило литовское племя галинды - galindai) название Мазгава - Mazgava) многие тысячелетия жили разные балтоязычные племена, которые вплоть до 12-13 веков говорили практически на одном языке, наречия которого начали более сильно различаться только после германских и славянских экспансий в древнебалтские земли.

Ян Длугош (XV в.):

* Признается, что пруссы, литовцы и жемайты имеют те же обычаи, язык и происхождение... (Unius enim et moris et linguae, cognationisque Prutheni, Lithuani et Samagitae fuisse dignoscuntur...) (Ioannis Dlugossii seu Longini... Historiae Polonicae libri XII / ed. I. Żegota Pauli. Cracoviae, 1873. T. 1, p. 151. - (Opera omnia; t. 10). - Под 997 годом).

http://catalog.hathitrust.org/Record/000623985

Ioannis Dlugossii Annales; seu, Cronicae incliti regni Poloniae. [Ed. curavit et introd. scripsit I. Dąbrowski. Textum recensuit atque praef. instruxit V. Semkowicz-Zaremba].

Main Author: Długosz, Jan, 1415-1480.
Other Authors: Dąbrowski, Jan, 1890-1965., Semkowicz-Zaremba, Wanda,
Language(s): Latin

Published: Varsaviae, Państwowe Wydawn. Naukowe, 1964-
Subjects: Poland > History > 960 (ca.)-1773.
Note: First published in 1615 with title: Historiae Polonicae.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Не путайте этнические земли разных коренных балтских племен с политическим образованием, в котором немцы соединили ими завоеванные прусские, ятвяжские и литовские земли.

Прусские земли принадлежали Литовской державе вплоть до реки Уоса (Оса).

Но в 13 веке польский (мозурский) князь пригласил себе на помощь немецкий Орден крестоносцев, который за сто лет сумел завоевать все прусские земли, часть ятвяжских земель, и часть Литвы, которую позже начали называть Малой Литвой или Прусской Литвой (немцы название пруссов нагло присвоили и начали называть свое государство Прусией).

Прусские литовцы или летувининки – это особая группа литовцев, которые проживали до 1945 г. на севере и востоке Восточной Пруссии — на территории Малой Литвы.

По переписи 1890 г. в Восточной Пруссии проживало 121 тыс. литовцев.

Прусские литовцы в основном исповедовали лютеранство, тогда как их восточные собратья, которых они называли жемайты, были католиками.

Источник: Pocytė, S. (2001). «Mažosios ir Didžiosios Lietuvos integracijos problema XIX a. - XX a. pradžioje». Sociologija. Mintis ir veiksmas. 1-2: 77–89.

Источник: Аналитический портал RuBaltic.Ru http://www.rubaltic.ru/context/15022015_prussy/#t20c

Из архива Ордена крестоносцев


28 января 1413 года произошла очень интересная беседа между императором ("magnus rex" - "великий король") Литовской Империи Витаутасом Великим и посланником Ордена крестоносцев Михаелем Кухмейстером.

Об этом разговоре, в котором обсуждались границы государств после битвы у Грюнвальда (по литовски - Жальгирис, Žalgiris), известно из письма великого магистра Ордена крестоносцев, написанного магистру Ливонского ордена.

Витаутас Великий во время разговора, говоря по поводу принадлежности замка Велиуоны (Veliuona), обьявил:

"Пруса тоже была землей моих отцов, и я буду требовать ее до реки Оса (по литовски - Uosa), так как эти земли являются наследием моих предков."

Затем язвительно спросил у Кухмейстера:

"А где находится наследие предков братьев Ордена?"

*************************************************************

Так называемая "Калининградская область" - совсем не "Восточная Пруссия", а южная часть Малой Литвы.

Малая Литва - это та часть Литвы, которая после договора 1422 г. сохранилась под властью крестоносцев.

Северная часть Малой Литвы с портом Клайпеда (которую крестоносцы в 13 веке переименовали в Мемель - по литовскому названию местной речки Мемяле) в 1923 г. возвратилась Литве, после восстания местных литовцев, при помощи литовской армии.

Вся настоящая историческая Пруссия - этнические земли разных прусских племен - после 1945 г. была Сталиным подарена Польше, включая и древний прусский город Gudaniska (Gudaniškė) - Годан - нынешний Гданьск, который немцы крестоносцы, после его завоевания в 13 веке, назвали Данцигом.

Не только вся этническая Пруссия, но и немалая часть ятвяжских земель, захваченных в свое время Орденом крестоносцев, в 1945 г. были присоединены к Польше, как и небольшой отрезок южной части Малой Литвы. А в 1951 г. Сталин подарил Польше еще кусочек Малой Литвы.

Однако большая часть Малой Литвы была передана во временное управление СССР - ее судьба должна была решаться во время будущей Мирной конференции стран-победительниц. Однако эта конференция так никогда и не состоялась - то есть СССР владел этой территорией незаконно, а тем более не имел права в 1946 г. передать ее своему субьекту - РСФСР, даже не имеющему общей границы с этой древней литовской землей.

Так Сталин заложил еще одну этническую и территориальную "мину замедленного действия", которая - вполне вероятно - станет детонатором Третьей мировой войны (WW3).

****************************************************************

Пруссию "восточной" начали называть после того, как в 1525 г. Великий Магистр Тевтонского Ордена Альбрехт Бранденбургский, перейдя в протестантизм, по совету Мартина Лютера секуляризовал земли Тевтонского ордена в Пруссии, превратив их в светское герцогство, и соединил с Пруссией свои земли в Бранденбурге (столица этой земли - Берлин), которые после этого со временем начали именовать "западной" Пруссией.

Пруссия
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1% ... 0%B8%D1%8F

Gudaniska (Gudaniškė) - Годан - Данциг - Гданьск

http://en.wikipedia.org/wiki/Gda%C5%84sk

The city's name is thought to originate from the Gdania River,[2] the original name of the Motława branch on which the city is situated. Gdańsk and Gdania are considered to be derivations from the Gothic name of the area (Gutiskandja),[3] however this has also been questioned.[4]

Gdańsk is situated at the mouth of the Motława River, connected to the Leniwka, a branch in the delta of the nearby Vistula River, whose waterway system supplies 60% of the area of Poland and connects Gdańsk to the national capital in Warsaw.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mot%C5%82awa

The Polish name Motława is derived from the Old Prussian language. In German the river is known as Mottlau.

----------------------------

http://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_E ... ges:_E-H#G

Elbląg - Elbiąg (local Polish dialect), Elbing (German)*, Elbląg (Polish)*, Ilfing (Old Danish)*, Truso (Old Prussian)

****************************************************************

Так называемая "Калининградская область" - это совсем не Пруссия, а южная часть Малой Литвы, которую крестоносцы захватили у Литвы в 13 веке.

Все слышали название Восточная Пруссия, но мало кто знает, где находится Западная Пруссия.

Вот карта обеих Пруссий:

Paveikslėlis

Вот карта административного деления Прусского Королевства:

Paveikslėlis

И совершенно очевидно, что это деление территорий балтских племен, завоеванных крестоносцами у Литвы в 13 веке, проведено совсем не по каким то языковым-этническим признакам, а по административно-политическим.

Повторюсь - так называемая "Калининградская область" - это совсем не этническая Пруссия, где жили на разных прусских говорах говорящие балтские (летто-литовские) племена, а южная часть Малой Литвы, которую крестоносцы захватили у Литвы в 13 веке.

А южную часть Малой Литвы абсолютно незаконно аннексировала Российская совдеповская империя. И до сих пор оккупирует эти извечные исторические литовские земли.

**************************************************************

Немецкие ("прусские") власти Прусского герцогства (позже - королевства) в средние века Малую Литву называли Литовской провинцией (Provinz Litauen) или Прусской Литвой (Preussische Litauen), а в 1736-1818 называли Литовским Департаментом (Litauisches Departament).

Прусско-литовскую крепость Тванкста крестоносцы, после ее захвата в 1255 г., назвали Кенигсбергом, а советы в 1946 г. "перекрестили" в Калининград.

Кенигсберг по литовски это Караляучюс, или более древнее историческое название - Тванкста.

Тванкста (Tvanksta) - имя это не столько прусское, сколько литовское (сембское), хотя в то время (в 13 веке) языки местных балтских племен (литовских, куршских, ятвяжских, прусских, селонских...) практически совпадали.

А вся эта территория до 1255 г. принадлежала Литовскому Королевству короля Миндаугаса.

Уже с XVI века город Кенигсберг (литовцы его в то время уже называли Караляучюс - Karaliaučius) стал особенно важным центром литовской культуры.

Здесь проживали важные деятели литовской культуры - писатели и поэты - Мартинас Мажвидас, Кристионас Донелайтис, Людвикас Реза, Йонас Бреткунас и многие другие.

В 1547 году в Кенигсберге (тогда по литовски Караляучюс - Karaliaučius) была напечатана первая литовская книга — лютеранский Катехизис, подготовленный Мартинасом Мажвидасом (Martynas Mažvydas).

Martynas Mažvydas. Catechismusa prasty szadei, makslas skaitima raschta yr giesmes (Karaliaučius, 1547-12-08)

Paveikslėlis

Издание посвящалось Великому княжеству Литовскому. Книга содержит первый литовский учебник — «Дешевая и краткая наука читать и писать» («Pygus ir trumpas mokslas skaititi yr raschity»).

В нем автор на четырех листах приводит алфавит, несколько придуманных им грамматических терминов и упражнения по чтению слогов.

Jonas Bretkūnas „Postilė“ (Karaliaučius, 1591)

Paveikslėlis

Всего в XVI—XVIII веках были выпущены 494 литовские книги, из них 287 в Пруссии (Малой Литве или Прусской Литве) и 207 в самой Литве (Большой Литве).

В 1800 г. Литовский департамент занимал 17 000 км², жило около 340 тысяч жителей - тогда большинство из них были литовцы.

С 1811 г. Литовский департамент даже издавал свое официозное издание Amts–Blatt der Koniglichen Litthauischen Regierung, в котором часть текстов печаталось на литовском языке (готическими буквами).

Но в 19 веке началась систематическая германизация Малой Литвы - из Германии переселялись тысячи немцев, а литовцам постепенно даже начали запрещать говорить по литовски в общественных местах.

Особенно германизация усилилась после реформ Бисмарка и создания единой Германской империи.

Много местных литовцев погибло во время Первой мировой войны.

Однако и в первой половине 20 века около половины местных людей называли себя литовцами и дома говорили на литовском языке.

Поэтому Гитлер в 1937 г. приказал запретить все литовские местные названия и переименовать все на немецкий лад.

Как южная часть Малой Литвы стала "Калининградской областью"


После Второй мировой войны то же самое сделали и новые оккупанты - в 1946-1950 г. практически все местные населенные пункты, деревни, озера и реки были переименованы на русский советский лад - на всякие красногвардейски, калининграды, рыбачьи и тому подобное.

Обязательно надо сказать и про те ужасы, которые все время советской оккупации настрого замалчивали - о государственном советском геноциде местного мирного населения.

Уже во время "освобождения" Малой Литвы "красные освободители" убивали местных жителей десятками тысяч.

Часто просто давили танками колонны отступающих детей, женщин и стариков, или топили в баржах в Заливе Айсчяй (по литовски - Айстмарэс) (его тоже переименовали в Калининградский залив).

Многих местных мужчин - и военнопленных, и других - "ненадежных", или убивали на месте, или угоняли в Сибирские лагеря.

Всех женщин, начиная с девочек 3-5 лет и кончая седыми старухами, "освободители" изнасиловали, а потом многих убили.

Чудом в живых оставшееся местное население, в основном стариков, женщин и детей, подданных Германии (примерно 102 тысячи), в 1947-1951 г. насильственно депортировали в Восточную Германию - половина из них, если не больше, были этнические литовцы.

В пустующие литовские и немецкие дома потом постепенно начали свозить разный сброд и всяких бомжей-пьяниц со всей Советской империи.

Так появилась "исконно русская земля" - "Калининградская область", вместо южной части Малой Литвы.

То же самое проделали и поляки в этнической древней Пруссии и в той части Малой Литвы, которую Сталин им тоже подарил (в Голдапском уезде и Жидкемис).


БУДУЩЕЕ КЕНИГСБЕРГСКОГО - КАЛИНИНГРАДСКОГО КРАЯ
(ПРУССКО-ЛИТОВСКОЙ ТВАНКСТЫ И МАЛОЙ ЛИТВЫ) - С ЛИТВОЙ


Совет по делам Малой Литвы выражает озабоченность тем, что до настоящего времени на международном уровне не разрешен статус соседнего с Литвой Калининградского края.

В скором времени этот край по всей сухопутной границе будет окружен государствами НАТО и Европейского Союза. Временно управляющая территорией края Российская Федерация обратилась в Европейский Союз с просьбой об изыскании пути, позволяющего избежать экономической и политической изоляции края.

В то же время Совет по делам Малой Литвы считает своим долгом напомнить политикам Литовской республики и других стран, что:

1. Родина литовской письменности, книгопечатания и литературного языка, Кенигсбергский край, является основной частью Малой Литвы. Еще в 1918 г. «Послание литовникам» утверждало, что «Там, где Лабгува, Велува, Исрутис, Даркиемис, Гелдапе – это все Литовские земли», добавим – и там где Кенигсберг, город первых литовских книг.

2. Проблемы Калининградского края разрешились бы выполнением требований о присоединении Малой Литвы к Большой Литве, выдвинутые историческими Тилзитским (1918 г.) и Фулдским (1946 г.) актами Совета Малой Литвы.

3. Резистентный союз Малой Литвы (РСМЛ) – организация, обьединяющая по всему миру советским геноцидом разбросанных литовцев Малой Литвы, на своем сьезде в Чикаго в 1983 г., «испытывая боль трагической утраты Родины... обязал всех живущих в свободном мире продолжать наследие древних пруссов и литовцев, не опуская рук бороться, доводя до мировой общественности, что это (Кенигсбергский край) земля наших предков, которая должна вернуться в общее новое возрождающееся независимое Литовское государство».

В 1989 г. РСМЛ послал письмо генеральному секретарю КПСС Михаилу Горбачеву, в котором обратил «внимание на то, что Малая Литва, основную часть которой составляет теперешняя Калининградская область, с незапамятных времен является литовской землей и как таковая принадлежит литовцам».

4. Тот исторический факт, что «Кенигсбергский край является не германской, и тем более не славянской этнической землею» подтвердила и международная конференция «Нерешенные проблемы Кенигсбергского края», проведенная в 2001 г. в Вильнюсе.

5. Для установления статуса Кенигсбергского - Калининградского края обязателен созыв Международной конференции, предусмотренной Потсдамским соглашением (1945).

6. При решении судьбы Кенигсбергского - Калининградского края нельзя идти на поводу у колонистов или колонизаторов, так как ни осуществленный геноцид, ни колонизация не дает права на владение занятого края.

7. Российская Федерация должна бы была не любой ценой удерживать в своих руках область, которая никакими правами ей не принадлежит, а стремиться цивилизованным путем восстановить историческую справедливость.

Необходимо исполнить волю этнических жителей (литовцев) этих земель, жертв советского геноцида, по демилитаризации, деколонизации края и передаче его в опеку Литовской Республике.

8. Литовское государство, как действительный наследник прав и обязанностей балтов (литовцев и древних пруссов) данной территории, должно быть признано сувереном Кенигсбергского края.

9. Кенигсбергский край, как территория, опекаемая Литовской Республикой (на правах автономии или иных правах), мог бы вместе войти в семью государств Европейского Союза.

Члены и союзники Совета по делам Малой Литвы,
Вильнюс, 28 03 2002

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 08 Lap 2015 03:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Re: Украина вернет себе свое историческое название - Русь
http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... 970#183678


Вжиг, вжиг, вжиг rašė:
А как всё написанное вами и все картинки, Вами размещённые, соотносятся с тем что Пруссия это Порусье на славянском, населённое славянами вперемежку со славянобалтами и балтами?

С тем что историческая Литва русская полностью, по языку, по религии, по политике?

Вас крючит от мысли о родстве балтов и славян? Так об этом пишут даже "британские учёные".

В том то и дело что никак от слова совсем. Балтизация славянской прежде Литвы привела к её политической смерти.


Никакого "Порусья" никогда не было. Это во первых.

Во вторых, Пруссия никогда до вторжения крестоносцев в 13 веке, не была колонизированна славянами - они в приграничной Кулмской земле появляются только вместе с крестоносцами.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... entury.png

Paveikslėlis

Ведь крестоносцев именно для этого и позвал на помощь мозурский князь. Однако и позже поляки жили только на окраинах прусских историко-этнических земель.

Вот кашубы - это и на самом деле потомки славянизированных западных балтов, жившив на запад от прусских племен.

Пруссию заселили поляками только после 1945 года, когда Сталин отдал Польше всю Западную и Восточную Пруссию, южную часть Малой Литвы отдал РСФСР, а местных жителей, потомков пруссов, литовцев, и колонистов-немцев, депортировали.

Между прочим тогда депортировали и польскоязычных мозур, так как они были лютеране, а не католики.

И в третьих, имя “пруссы” – не самоназвание. Так пруссы сами себя никогда не называли.

Самоназвания относились к дружественным племенным союзам, идентифицируемым по территориям, – сембы из Самбии (прусск. “земля”), натанги из Натангии и т.д., а также по именам прусских родов.

Примерно в 9 веке поляки начали называть севернее их жившие соседние балтские племенные соединения и раннефеодальные государства именами:

- Prysy (Прысы) (отсюда произошло название пруссы, хотя ни одно прусское племя себя так не называло - сейчас выдвинута гипотеза, что это название происходит от имени фризов, которые некоторое время были соседями предков поляков на побережье Балтийского моря - на западе от современного Гданьска),

- Litwa (Литва) (происходит от раннелитовского названия Lietva (Летва), которое позже превратилось в Летува (Lietuva), а наиболее ранняя форма была Leita (Ляйта) - так у древних литовцев называлась военная дружина),

- Jacwiez (Ятвягами - хотя ни одно ятвяжское племя сама себя так тоже не называло - ятвяжские племенные-раннегосударственные территории у самих ятвягов назывались Судува (Sūduva) - это название (Sudinoi) еще в 1-ом веке упоминает греческий географ Клавдий Птолемей, Дайнава (Dainava) (то есть в переводе "Край песен"), Палеке (Palėkė) - это название происходит от названия реки Лека (в польском языке эта река переименована в Elk), а в средневековье ятвяжское название исказили в Подляхия (от лат. Polexia)).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Gru 2015 20:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
(№562) Ольга Шапаровская Латвия Kęstutis Čeponis (№557)

http://imhoclub.by/ru/material/o_nacion ... z3tqSfITsG

Спасибо, очень интересно!

Читаю: в 1609 году Прёкулс был сожжён польско-литовскими войсками. До 1920 года входил в состав Пруссии.

В результате Клайпедского восстания 1923 года был аннексирован Литвой.

В 1939 году край был аннексированы нацистской Германией и входил в неё до 23 октября 1944, когда был взят советскими войсками.

После окончания Второй мировой был включён в состав Литовской ССР (СССР).

Вот-те раз! - все-таки благодаря советским войскам край стал литовским?

(№565) Kęstutis Čeponis, Литва - Ольга Шапаровская (№562)

http://imhoclub.by/ru/material/o_nacion ... z3tqRzvJTY

По решению Потсдамской конференции, после окончания Второй мировой войны Клайпедский край был возвращен именно Литве (а не Лит. ССР), как написано в русскоязычной Вики - возвращен прежнему хозяину, как и все другие территории, которые Германия захватила после 1938 г.

Вы наверное знаете, что США, Британия и Франция не признали аннексию Литвы, Латвии и Эстонии - и поэтому в документах Потсдамской, Тегеранской и Ялтинской конференций вы нигде не найдете Литовскую ССР, Латышскую ССР, или Эстонскую ССР. :)

И Сталин вынужден был с этим согласиться.

Между прочим именно поэтому он и не возвратил Литве южную часть Малой Литвы, а "сварганил" в 1946 г. Калининградский край.

Сталин предлагал возвратить этот край Литве, но с условием, что возвращение будет оформлено на имя Литовской ССР - и так узаконить аннексию Литвы, но США, Британия и Франция не согласились.

И поэтому этот край был передан СССР на временное управление. А его дальнейшую судьбу должна была решить мирная конференция стран победительниц, но она так и не состоялась.

И поэтому РФ этим краем пользуется абсолютно незаконно.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Lie 2016 22:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Малая Литва


http://azeri.lt/ru/%D0%BB%D0%B8%D1%82%D ... %B2%D0%B0/

Paveikslėlis

Кто опишет красоту этой земли – где веет туманным ветром от Балтийского моря. И люди говорят иначе, более певуче, чем на срединных равнинах или возле Вильнюса.

Здесь единственный в Литве, не раз менявший своё название, порт Клайпеда, который всегда был приманкой для завоевателей. А что уж говорить о Куршской Косе – земном чуде на ладони Бога.

Когда-то крестоносцы строили здесь замок Мемельбург, надеясь, что местные земледельцы и ремесленники начнут собираться вокруг него. Но так не произошло.

Как Вильнюсский край веками ополячивали, всю Литву обрусивали, так Малую Литву онемечивали.

Но что она собой представляет, Малая Литва?

Это литовцы, живущие в низовье Немана, по-другому ещё называемые людьми Прусской Литвы.

В 1701 г. Пруссия, правдоподобно без пруссов, объявила себя королевством, а из литовских и мазурских (ятвяжских) земель был образован Литовский департамент.

В 1818 г. он был поделен на округа Кёнигсберга и Гумбиннена.

Начиная от 1919 г. земли на север от Немана стали называть Клайпедским краем.

К округу Гумбиннена относились сегодняшние Шилуте, Тильже (Тильзит), Рагайне (Неман).

Экономический и культурный уровень жизни в Пруссии был значительно выше, чем в Великой Литве. Крестьянские дети могли учиться в начальных школах. Начиная от 1736 г. начальное образование стало обязательным.

Спустя 30 лет в деревнях Малой Литвы действовали уже около 400 школ такого типа. От середины 18-го века до начала 20-го в университетах Кёнигсберга и Галле-Виттенберга проводились семинары литовского языка, готовились учителя и специалисты литовского языка.

Недалеко от Исрутиса (совр. Черняховск) в Каралене (совр. Зелёный Бор) основана учительская семинария. Небогатым учащимся Тильзитской гимназии было назначено даже 12 стипендий. Так что литовцам данного края университеты были вполне доступны.

И именно отсюда родом великие просветители нашего народа: Кристионас Донелайтис, Людвикас Гедиминас Реза, Фридрих Куршат, Видунас Вильгельм Стороста.

Однако время укрепления двуязычия всё-таки приблизилось. В 1871 г. в этот край прислали не владеющих литовским языком чиновников из центра империи.

Во-первых, запретили изучать литовский в школах.

Протестанская церковь лишь очень сожалела о денационализации меньшинств, но смело высказать своё мнение не решалась.

Немецкие интеллектуалы, такие как Иммануил Кант, Готфрид Гердер призывали в то же время ценить литовский язык, обычаи, истоки.

В Тильзите до Первой мировой войны действовали даже пятнадцать обществ, целью которых было поддерживать литуанизм и беречь истоки культуры прошлого. Этими обществами руководил союз обществ Литовской молодёжи „Сантара”, организованный Видунасом.

В 1905 г. в Тильзите основан первый этнографический музей.

Политику денационализации немного смягчали выпускаемые в Малой Литве литовские газеты. Основанные в Тильзите и Немане (Рагайне) типографии печатали книги и учебники для всей Литвы в годы царского запрета печати.

Положительную роль сыграло Общество Литовской литературы, основанное в конце 19 в. пятнадцатью известных немецких учёных и общественных деятелей, целью которого было на научном основании фиксировать, сохранять и исследовать литовский язык и литературу.

Немец Георг Зауервайн написал песню „Мы родились литовцами”, ставшую гимном Малой Литвы.

Связать свою судьбу с Литвой в период восстановления независимости озаботились и передовые деятели Малой Литвы.

В 1918 г. народный совет Малой Литвы принял так называемый Тильзитский акт, в котором была выражена воля отделиться от Германии.

Но решением больших государств на Мирной конференции в Версале от Германии был отторжен только Клайпедский край.

От 1920 г. администрировать этот край доверили французам, которые, на самом деле, оставили здесь старый порядок. Литовцы Клайпедского края начали создавать комитеты по спасению.

А как этот французский период выглядел глазами современников?

Три года назад в национальном музее Литвы открылась выставка фотографий „Французы в Клайпеде 1920-1923″. Она прибыла из Парижа. На выставке экспонировалось свыше 200 фотографий и документов, которые знакомят с особо интересным и обделённым нашим вниманием отрезком истории. Ещё меньше обо всём этом известно в самой Франции.

Одно приятное исключение – филателисты. В коллекциях французских филателистов встречаются почтовые марки с печатью „Мемель” (так называли Клайпеду), заметив которую, филателист и историк-любитель Бернард Юсеранд перерыл несколько Парижских архивов и нашёл дела дислоцированных тогда в Клайпеде военных.

Французы в чужом им и экзотическом крае фотографировали официальные церемонии, развлечения военных, экскурсии на корабле в Юодкранте или в Ниду. Офицеры высшего ранга снимали квартиры в комфортабельных домах Клайпеды, водили дружбу с хозяевами. Некоторые даже пригласили свои семьи из Франции.

Генерал миссии Д. Одри поддерживал связи с литовским и польским дворянством и особенно сблизился с графами Тышкевичами из Паланги. Их приятное общение отражают и отмеченные временем фотографии.

Вспомните современный музей янтаря. На одном из архивных снимков на ступенях этого дворца, которые, кажется, совсем не изменились, собрались сфотографироваться на память, наверное, в прохладный день, генерал Д. Одри, его сын Паул и семья графа Ф.Тышкевича.

Французы, присланные для поддержания согласия сторон, не чувствовали себя оккупантами, а местные – порабощёнными.

Правда, в Клайпеде был дислоцирован батальон французских стрелков-пехотинцев в составе 750-ти мужчин, около 30 из них офицеры.

В январе 1923 г. из четырёх рот остались только две.

Тогда Литовское правительство подняло восстание. Отряд особого назначения под управлением начальника контрразведки Литовской Армии Йонаса Половинскаса-Будриса, а также воины регулярной армии, переодетые в гражданскую одежду, хлынули пешком и железнодорожным транспортом в сторону Клайпедского края.

Утром 10-го января они пересекли границу Клайпедского края и без особых усилий заняли портовый город.

Литовским солдатам, утверждается в прессе, было дано особое указание оберегать французских солдат, так как не они являлись врагами литовцев.

Во время боёв за Клайпеду погибло 12 добровольцев, 2 француза и 1 немец.

Так закончился французский период в Клайпедском крае. Утром 19-го февраля 1923 г. французский батальон покинул Клайпедские казармы, с оркестром прошёл по городу и был переправлен на ожидающий рейда крейсер „Вольтер”, который в полдень взял курс на Францию. По возвращении на родину батальон был расформирован.

Эту по-французски элегантную войну, никак не напоминающую ужас первой мировой войны, окутывает много вопросов, неясностей и предположений. Их до сих пор обсуждают историки. А финал своей миссии бравые французы не зафиксировали ни на одной фотографии.

Подготовила Зина Римгайлене

*************************************************************

1772—1945 годы: Провинция Восточная Пруссия


В 1773 году Прусская провинция стала именоваться Восточной Пруссией.

Позднее, при разделах Польши, являясь частью Прусского раздела, провинция была разделена на Западную и Восточную Пруссию.

В 1824 году обе провинции были объединены, и в течение 50 лет административная система объединённой провинции не менялась.

В январе 1871 года произошло объединение Германии и образование Германской империи.

В 1878 году произошло разделение Восточной и Западной Пруссии, и Восточная Пруссия стала самостоятельной провинцией Германской империи.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Lie 2016 15:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Карта провинции Восточная Пруссия, 1881 год

Paveikslėlis

Восточная Пруссия в 1945


Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Lie 2016 15:04 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Lie 2016 15:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Пруссия в 1919-1945

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Lie 2016 18:36 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1405689 ... 3576597198

Natalya Kalinina

Вся Пруссия -это бывшая Германия. )))

Kęstutis Čeponis

Ага, а вся Эрефия - это бывшая Монголия. :)

Anatoliy Gorodilov

А как быть с первым рыцарским замком Бальга, который находится в Калининградской области.

Что-то автор темнит!

Kęstutis Čeponis

Бальга - это далеко не первый замок, потроенный крестоносцами на древних летто-литовских землях.

Тевтонские рыцари прибыли в Польшу в 1232 году, обосновавшись на правом берегу Вислы. Здесь была построена первая крепость, давшая рождение городу Торн.

Kęstutis Čeponis

Бальга - - история замка

По легенде, в V веке на этом месте на берегу залива находилась крепость Хонеде, построенная пруссами для своего короля Видевута. Из деревянной крепости, расположенной на возвышении, хорошо просматривался залив.

Именно эта стратегическая особенность привлекла внимание рыцарей, пришедших в XIII веке христианизировать Пруссию. Поэтому в 1239 году после тяжёлой битвы она перешла в руки рыцарей Тевтонского ордена.

Крепость, построенная по всем правилам военной науки, была прекрасным оборонительным сооружением, однако деревянные постройки крепости не раз горели после набегов местного населения.

Поэтому в 1250 году по распоряжению великого магистра Тевтонского ордена крестоносцы воздвигли на территории крепости огромное здание Конвента, ставшее начальным ядром будущей каменной крепости. В строительстве использовался полевой камень и обожжённый кирпич.

Anatoliy Gorodilov

Ну если эта крепость построена пруссами. А построили ее они на своей, а не на литовской земле.

Следовательно КО - прусская, а не литовская территория!

На прусских землях! Какие летто-литовские?

Kęstutis Čeponis

Просто взгляните в русскую энциклопедию как именно в русской науке называются языки, на которых говорили пруссы, литовцы, латыши, ятвяги, селоны, курши, жемгалы и так далее...

А термин "балты" придумал языковед немец Нессельман в 19 веке.

Балтийские языки составляют балтийскую (летто-литовскую) группу индоевропейской семьи и подразделяются на 2 подгруппы: восточную и западную.

Термин "прусы" (prysy) ввели поляки для названия своих северных соседей - тут проживавших летто-литовских племен. Однако тут жившие летто-литовские племена никогда сами себя так не называли.

Сейчас многие историки считают, что название prysy происходит от названия германоязычного этноса фризов, которые в начале нашей эры были соседями летто-литовских племен на южном побережье Балтийского моря (южнее современной Дании).

Примерно в 7 веке славяне вклинились между фризскими и западными летто-литовскими племенами.

Paveikslėlis

В 7-8 веках сюда пришедшие славянские племена имя фризов позже "перенесли" и их соседям.

Anatoliy Gorodilov

Так Самбия - это территории Литвы? Ну а Натангия и Надровия - прусские земли?

Kęstutis Čeponis

Семба, Надрува и Скалва - уже чисто литовские земли (местные топонимы это очень ясно доказывают).

Дальше на запад топонимы уже имеют некоторые специфические отличия от современных литовских, но очень небольшие.

До середины 13 века все эти летто-литовские земли до реки Оса (Uosa) принадлежали Литовскому Королевству короля Миндаугаса, пока эти земли не завоевали крестоносцы.

Интересно то, что они позже свои претензии на эти земли обосновывали не тем, что они силой оружия их завоевали, а тем, что король Миндаугас им их подарил в благодарность за крещение.

Этот дарственный документ имеется в Прусском тайном архиве.

Однако сейчас большинство историков его считают подделкой 14 века, когда Орден испугался, что литовцы, после крещения Литвы в 1387 г., потребуют вернуть все свои земли.

Anatoliy Gorodilov

Кстати. А Вы имеете словарь прусского языка?

Kęstutis Čeponis

Конечно. :)

Prūsų kalbos paveldo duomenų bazė - Paieška
http://www.prusistika.flf.vu.lt/paieska/paieska/

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Sau 2020 19:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Vingaudas Baltrušaitis

XVI a. pradžioje pasirodė pirmasis Mažosios Lietuvos vardas Simono Grunau knygoje "Cronica und Beschreibung allerlüstlichen, nützlichten und waren Historien des namkundigen Landes zu Prewssen" (Kronika ir aprašymas linksmiausių, reikalingiausių ir tikrų Prūsijos žemių istorijų) nuo 1510 iki 1526 m.

Čia buvo panaudotas pavadinimas Kleinlittaw ir Under-Littaw, pritaikant jį ne Rytprūsiams, bet LDK teritorijos daliai paženklinti.

"Kleinlittaw"! Taip S.Grunau, gimęs ir gyvenęs Tolminkiemyje, šiuo vardu pažymėjo teritoriją tarp Gardino (Garten) ir Kauno (Kauen).

Savo kronikoje jis aprašė būtent šio krašto žmonių kasdieninį gyvenimą, buitį, padavimus, linksmus nutikimus. Bet ne Klaipėdos krašto!

O veliau mažlietuviu pasivadino lietuvininkas Jonas Vanagaitis, atvykęs iš Rytų Prūsijos (dabartinės Kaliningrado srities) 1905 metais, gruodžio 4 - 5 d. į Vilnių, į pirmąjį Lietuvių Susirinkimą (kaip Rytų Prūsijos atstovas), ir kreipdamasis į susirinkusius pasisveikinimo žodžiais "Didžioji Lietuva".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Rgs 2020 20:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Клайпеду Литве вернули по решению "Большой тройки" в Потсдаме в 1945 г. (по тому же решению и аналогичному принципу вернули Судеты Чехословакии, Гданьск Польше, Лотарингию и Эльзас Франции и так далее...) - восстановили границы Германии, бывшие на 1938 г.

А затем дополнительно отобрали у Германии немало территорий и передали их Польше, а СССР передали южную часть Малой Литвы на временное администрирование - до Мирной конференции стран победительниц, которая и должна была окончательно решить судьбу южной части Малой Литвы.

Однако Сталин не ждал этой конференции, а самовольно и незаконно в 1946 г. передал администрировать РСФСР.

Aroon Dow

С Клайпедой, возможно, не так. Потсдамская Конференция не могло её вернуть Литве по той же причине - Литвы не было, а Запад не признал оккупацию стран Балтии.

Сработал другой механизм: две страны - СССР и США - осудили оккупацию Клайпеды нацистами в марте 1939-ого.

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Aroon Dow, вы не правы.

Именно по причине того, что Запад не признавал анексию Литвы, в протоколе переговоров в Потсдаме написано, что Клайпеда возвращается не Литовской ССР (как настаивал Сталин), а Литве.

Вот такой хитрый дипломатический прием. :)

К сожалению, люди часто пишут разные небылицы, а политики тоже тут не исключение - просто потому, что они никогда не видели настоящие тексты разных дипломатических документов - ни 1920 года, ни 1926 г., ни 1934 г., ни 1939 г., ни 1943-45 годов.

Хотя сейчас найти тексты этих документов совсем не трудно - в том числе и на официальных государственных сайтах, к примеру, США и РФ.

P.S. Кому интересно, то разные документы и ссылки на них я собрал в разделе viewforum.php?f=166

Конретно Материалы международных конференций 1943–1945 гг.
viewtopic.php?f=166&t=11789

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 08 Rgs 2020 22:13 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina
Zenonas Kumetaitis. Lietuva ir Rytprūsių parceliavimo peripetijos


http://alkas.lt/2020/09/05/z-kumetaitis ... ripetijos/

Zenonas Kumetaitis, http://www.alkas.lt
2020 09 05 22:00

Paveikslėlis

Europos sienos po Antrojo pasaulinio karo
| smp2014is.ugdome.lt nuotr.


Keičiantis jėgų pusiausvyrai antrajame pasauliniame kare, dar 1943 metų spalio 28 – gruodžio 1 dienomis antihitlerinės koalicijos sąjungininkai – SSSR, Didžioji Britanija ir JAV, vadovaujami šių šalių vadovų Josifo Stalino, Vinstono Čerčilio ir Franklino Ruzvelto, dalyvaujant diplomatijos ir karinių štabų vadams, susitiko Teherane aptarti pokarinės Europos ir nacistinės Vokietijos perspektyvų.

Gruodžio 1 d. ketvirtajame posėdyje V. Čerčilis paaiškino kad Didžioji Britanija pradėjo karą su Vokietija dėl duotų saugumo garantijų Lenkijai.

Jis Vokietiją, Lenkiją ir SSSR palygino su trimis degtukais. Kad jie neužsidegtų juos reikia atskirti, perstumiant į vakarus, tuo pačiu užtikrinant SSSR vakarinės sienos saugumą.

Iš principo sutarta, kad „Lenkijos valstybės ir tautos židinys turėtų būti tarp Kerzono linijos ir Oderio upės, prijungiant prie jos Rytprūsių ir Aukštutinės Silezijos provincijas. Galutiniam sienos nustatymui reikalinga kruopšti situacijos ir galimo gyventojų perkėlimo į kai kuriuos punktus analizė“.

Į tai Stalinas atsakė: „Rusai neturi neužšąlančių uostų Baltijos jūroje, todėl rusams reikėtų turėti neužšąlančius Kioningsbergo ir Memelio uostus su atitinkama Rytprūsių teritorija. Tuo labiau, kad tai pirmapradės slavų žemės. Jeigu anglai sutiks perduoti mums nurodytas teritorijas, tai mes sutiksime su Čerčilio pateikta formuluote“. Čerčilis šį pasiūlymą įvertino kaip įdomų ir pažadėjo jį išanalizuoti.

J. Stalinas neprieštaravo Kerzono linijos taikymo sienai tarp SSSR ir Lenkijos principui, bet ją savaip interpretavo: „Kalbos esmė yra tame, kad ukrainietiškos žemės turi būti priskirtos Ukrainai, baltarusiškos – Baltarusijai, tai yra tarp mūsų ir Lenkijos turėtų būti 1939 metų siena, nustatyta sovietinės konstitucijos! Tarybinė vyriausybė dėl sienos laikosi tokio pat požiūrio ir laiko jį teisingu“ (Stalinas deklaruoja sieną, nustatytą 1939 m. rugsėjo 28 d. Vokietijos – SSSR sienų ir draugystės sutartimi, kai abi šios šalys pasidalino Lenkijos valstybę. Autoriaus pastaba.)

Paveikslėlis

Ištrauka iš to meto sovietinio laikraščio, kuriame parodyta SSSR – Vokietijos 1939 m. sutartimi nustatyta siena | autoriaus nuotr.

Pergalės prieš Lenkiją proga rugsėjo 22 dieną Lietuvos Brastoje įvyko bendras vermachto ir raudonosios armijų karinis paradas. Sekančiu žingsniu SSSR sieną su nacistine Vokietija įteisina konstitucijoje. Todėl vėlesnis sienos tarp Lenkijos ir SSSR nustatymas tebuvo derybų imitacija ir jos formalus įteisinimas.

Gruodžio 1 d. posėdžio pertraukos metu trumpam pokalbiui susitiko JAV prezidentas F. Ruzveltas ir J. Stalinas, kuriame JAV prezidentas iškėlė klausimą dėl Pabaltijo valstybių įjungimo į SSSR sudėtį.

F. Ruzveltas: „JAV gali kilti klausimas dėl Pabaltijo valstybių įjungimo į SSSR ir aš manau, kad pasaulinė bendruomenė laikys pageidaujamu, kad kada nors ateityje kokiu nors būdu būtų išreikšta šių valstybių nuomonė šiuo klausimu. Tikiuosi, kad maršalas Stalinas atsižvelgs į pageidavimą šiuo klausimu. Man asmeniškai nekyla jokių abejonių, kad šių šalių tautos balsuos dėl prisijungimo prie SSSR taip pat draugiškai, kaip tai buvo ir 1940 metais. Valstijose yra lietuvių, latvių ir estų. Aš žinau, kad šios valstybės seniau ir visai neseniai sudarė SSSR teritorijos dalį ir, kai rusų kariuomenė vėl įžengs į šias respublikas, aš dėl to nepradėsiu kariauti su Sovietų Sąjunga. Bet visuomenė gali pareikalauti jose pravesti plebiscitą.“

Stalinas: „Pas mus bus daug progų savo valiai pareikšti, bet tai nereiškia, kad plebiscitas bus organizuotas atliekant tarptautinę kontrolę bet kokia forma“.

Paveikslėlis

Kerzono linija ir teritorijų aneksija | autoriaus nuotr.

Krymo konferencijoje (1945 vasario 4–11 d.) buvo sutarta, kad rytinė Lenkijos siena eis Kerzono linija, už tai praplečiant valstybės teritoriją vakaruose.

Čerčilis pareikalavo laisvų rinkimų, kuriuose dalyvautų ir vietiniai Prūsijos gyventojai.

Potsdamo konferencijoje, įvykusioje 1945 metų liepos 17 – rugpjūčio 2 dienomis dėl laisvų rinkimų Stalinas paaiškino: „Mūsų koncepcija karo metu, užimant priešo teritoriją, yra tokia. Armija kariauja ir veržiasi pirmyn, neturėdama jokių tikslų, išskyrus laimėti mūšį. Kad armija galėtų judėti pirmyn, ji turi turėti ją palaikantį užnugarį. Negali gi armija vienu metu kariauti fronte ir užnugaryje. Įsivaizduokite tokią situaciją, kai vokiečių gyventojai traukiasi su savo kariuomene, arba šaudo mums į nugarą? O vietinę administraciją galima bus sudaryti iš lenkų, kurie seka paskui mūsų kariuomenę. Tik iš jos galima tikėtis palaikymo ir paramos!“

Į tai H. Trumanas atsakė – suprantu ir užjaučiu.

SSSR vadovybė, nebūdama įsitikinusi, kad dalis Prūsijos atiteks jiems, pabandė argumentuoti teritorijų apie neužšąlančius uostus baltiškąją kilmę. Kadangi Lietuva jau buvo „prisijungusi“ prie SSSR, tai ir baltų gyvenamas teritorijas reikia prijungti prie Lietuvos SSR, suprask prie SSSR.

1942 metais iš kariuomenės buvo atšauktas mokslininkas Povilas Kušneris (Knyšev) http://alkas.lt/2020/08/05/o-voveriene- ... priklauso/, kuriam buvo pavesta Etnografijos institute vadovauti Centrinės ir Rytų Europos skyriui šio regiono gyventojų etninės sudėties tyrimo darbams atlikti. Skyrius rengė istorines pažymas ir žemėlapius šalies vadovybei pokarinėms Europos sienoms perbraižyti. Jis buvo asmeniškai pažįstamas su Stalinu ir turėjo jo pasitikėjimą.

Fragmentai iš jo knygos „Etninės teritorijos ir etninės sienos“ panaudoti deklaruojant pretenzijas į Rytprūsius. 1944 m. rudenį, neaišku kieno – Maskvos ar Lietuvos komunistų partijos užsakymu, Vilniaus valstybinio universiteto Fizinės geografijos katedra organizavo šiaurinės Rytprūsių dalies vietovardžių vokiškos ir lietuviškos kartotekos ir atitinkamų žemėlapių sudarymą.

Potsdamo konferencijoje liepos 22 d. SSRS užsienio reikalų ministras V. Molotovas įteikė Jungtinių Valstijų prezidentui Hariui Trumanui ir V. Čerčiliui taip vadinamus „Pasiūlymus dėl Kionigsbergo rajono“.

Juose pakankamai tiksliai apibrėžta atribojimo linijos padėtis ir labai tiksliai, nors ir nekorektiškai, jos galutinis taškas: – „SSRS vakarinės sienos dalis, besiribojanti su Baltijos jūra, eitų nuo taško, esančio Dancigo įlankos rytiniame krante, pažymėto pridedame žemėlapyje, į rytus šiauriau Geldapės į Lietuvos, Lenkijos Respublikos ir Rytų Prūsijos sienų sankirtą“.

Juridiškai interpretuojant, Lenkijos sienos čia dar nebuvo, kaip ir Lietuvos bei Rytų Prūsijos sienos, kurios jau nebuvo. Jei tekste būtų paminėta, kad linija eina iki buvusios Lietuvos ir Vokietijos ar Prūsijos sienos, dar būtų suprantama.

Konferencija per daug nedelsdama pritarė pateiktam pasiūlymui, kuriame Rytų Prūsija buvo padalinta Sovietų Sąjungai ir Lenkijai.

Teritorija tarp Nemuno žemupio ir Priegliaus upės su Karaliaučiumi iki galutinės taikos sudarymo atiteko SSRS.

Sovietų Sąjungos vakarinė siena ir anklavo statusas turėjo būti galutiniai nustatyti konferencijoje tarp sąjungininkų Taikos sutartimi, kuria JAV, Didžioji Britanija ir Sovietų Sąjunga būtų sureguliavusios šio anklavo statusą.

Paveikslėlis

Autoriaus nuotr.

Schemoje geltona spalva pavaizduota linija, atribojanti Rytprūsių teritorijos dalį, į kurią norėjo pretenduoti SSSR 1945 metų pradžioje.

Kadangi Sąjungininkai per daug neoponavo rusų siūlymams, tai jie sumanė padidinti savo teritoriją iki mėlyna spalva nubrėžtos linijos, kurią oficialiai pasiūlė V. Molotovas ir ją aprobavo Potsdamo konferencija.

Toliau jau vienašališkai sienos padėtį koregavo sovietų armija, kuri perstūmė savo pasiūlytą sienos liniją iki raudonos linijos, nors toje teritorijoje jau buvo įsikūrę lenkų persikėlėliai iš rusų užimtos teritorijos į rytus nuo Kerzono linijos.

Konferencijos metu Britanija reikalavo, kad nustatant sieną komisijoje dalyvautų Britanijos ir JAV atstovai, bet rusai tam pasipriešino teigdami, kad tai dvišalis lenkų ir rusų veiksmas, su kuriuo abi šalys susidoros ir be kitų valstybių atstovų. Kaip sekėsi nustatyti sieną tik abiejų šalių atstovams, matome iš šios schemos.

Pirminis susitarimas dėl naujos Lenkijos ir SSSR sienos buvo pasiektas dar vykstant karui 1944 metų liepos 27 dieną Maskvoje su Lenkijos nacionalinio išlaisvinimo komitetu, bet jis neįgavo juridinės galios, nes nebuvo aprobuotas „Didžiojo trejeto“.

Praėjus vos kelioms savaitėms po Potsdamo konferencijos, 1945 m. rugpjūčio 16 d. Maskvoje, pasirašoma Lenkijos Respublikos ir Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungos sutartis „Dėl Lenkijos ir Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungos valstybės sienos“. Siena buvo demarkuota irgi „spartuoliškai“ per dvejus metus (1946–1947 m).

Palyginimui – Lietuvos – Rusijos valstybės siena, kurios ilgis ~ 300 km., buvo delimituojama ir demarkuojama 23 metus, o Lenkijos – SSSR siena, kurios ilgis buvo ~1270 km. – per trejus metus.

Nepaisant to, siena buvo daug kartų stumdoma, aišku dažniau – viena kryptimi. Galutinis sienos koregavimas Karaliaučiaus ruože buvo baigtas tik 1958 metais bet sankirtos taškas, paminėtas Potsdamo konferencijoje, nebuvo judinamas.

Paveikslėlis

Nuotraukoje Lenkijos – SSSR sienos ženklu pažymėta vieta, nuo kurios buvo parceliuojama Rytprūsių teritorija tarp Lenkijos ir SSSR | autoriaus nuotr.

Kadangi Sąjungininkai be didesnių diskusijų sutiko su tokiu padalinimu iki Taikos konferencijos, tai atlikti P. Kušnerio-Knyševo ir Vilniaus universiteto mokslininkų tyrimai tapo neaktualūs, o darbai buvo nutraukti.

Vėliau 1951 metais P. Kušnerio-Knyševo darbus atspausdino SSRS Etnografijos institutas. Knygoje, kurioje remiantis dokumentų ir ankstesniųjų laikų lietuvių bei vokiečių autorių darbais, įrodomas ginčytinos Rytų Prūsijos teritorijos lietuviškumas http://static.iea.ras.ru/books/Kushner_ ... ranicy.pdf .

Taip prasidėjo Rytų Prūsijos parceliavimas.

SSSR, baigiantis karui, labai norėjo gauti dalį Rytų Prūsijos, bet neturėjo galutinės nuomonės dėl jos būsimo statuso.

Lietuvos komunistai irgi tikėjosi atsiriekti dalį „Prūsijos pyrago“. Kaip rašė sovietų istorikas R. Šarmaitis savo dienoraštyje 1944 metais, „niekas neabejojo, kad Klaipėdos kraštas bus prijungtas prie Lietuvos“.

Anot istoriko, V. Molotovas dar karo metu Maskvoje esantiems Lietuvos komunistams iškėlęs klausimą dėl vakarinių Lietuvos sienų. Lietuviai nedelsdami sudarė komisiją, kuriai vadovavo lietuvių etimologijos tyrinėtojas profesorius B. Larinas iš Leningrado.

Apie lietuvių pastangas prisijungti bent dalį Karaliaučiaus, ar rusų analogiškus siūlymus yra prirašyta daug argumentuotų ir gandais paremtų straipsnių. Nebūsiu išimtis ir aš.

Lankantis Karaliaučiaus I. Kanto muziejuje teko matyti Ievos Simonaitytės rašytą laišką Mažosios Lietuvos gyventojams lietuvių kalba, pasitraukusiems į Vokietiją. Laiške Simonaitytė kviečia lietuvninkus, kurie nėra susitepę krauju, sugrįžti ir kartu „kurti naują Lietuvą“.

Šis laiškas ir jo motyvai negalėjo gimti vien rašytojos galvoje, net ir palaikant LSSR vadovams. Tai turėjo būti suderinta su Maskva. Laiškas Vokietijoje turėjo būti išplatintas tarp lietuvininkų, kas be Maskvos tarpininkavimo buvo neįmanoma, kaip ir traukinio užsakymas bei pabėgėlių transportavimas į Lietuvą. Agitaciją Vokietijoje turėjo atlikti lietuvininkams pažįstami asmenys.

Kaip pasakojo Kanto muziejaus gidas, iš Vokietijos atvyko traukinio sąstatas su naiviais lietuvininkais, bet jiems nebuvo leista net išlipti iš vagonų. Prastovėjęs keletą parų perone, traukinys su keleiviais išvyko rytų kryptimi…

Kaip galima spręsti iš vienintelio laiško, sukeliančio aibes klausimų su įvairiomis atsakymų interpretacijomis, be Maskvos „rankos“ čia nebuvo apsieita.

Anot A. Sniečkaus, 1944 m. vasarą jis neva kalbėjęs su pačiu J. Stalinu, kuris liepęs „respublikiniams valdžios organams“ kurtis Vilniuje, o kaip su Karaliaučiumi neužsimenama?

Dar viena su tuo susijusi istorija.

1981 metų vasarą važiavau traukiniu iš Maskvos į Vilnių. Kupė važiavome dviese. Labai nudžiugau, kad mes kupė buvome dviese su lietuviu. Mes prisistatėme vienas kitam. Aš aspirantas, mano pašnekovas – Pedagoginio instituto dėstytojas, anksčiau dirbęs Plano komitete, labai inteligentiškas ir jau garbaus amžiaus, kurio pavardės neįsiminiau.

Pokalbis prasidėjo nuo Lietuvos pramonės plėtros. Pašnekovas pasakojo apie regionų plėtrą, statybų vietos parinkimą atominei elektrinei, naftos kombinatui ir kitiems svarbiems objektams ir Lietuvos vadovų poziciją šiais klausimais. Kadangi aš gyvenau su architektais, projektavusiais šiuos objektus, tai šios istorijos man buvo girdėtos ir supratau, kad pašnekovo žinios yra pakankamai gilios.

Bešnekučiuojant pokalbis nuslydo į pokario Kionigsbergo kraštą. Pašnekovas prisipažino, kad artimai buvo pažįstamas su A. Sniečkumi ir apie tuos įvykius pasakojo, tarsi Sniečkaus lūpomis. LKP sekretoriui buvo siūloma prisijungti šiaurinę Rytprūsių dalį prie Lietuvos.

Anot pašnekovo, Sniečkus norėjo apsistatyti nacionaliniais ir patikimais kadrais, bet didžioji jų dalis buvo ištremta, išžudyta arba pasitraukė į vakarus. Išlikusių lojalių ir mokytų kadrų neužteko net Lietuvos rajonams administruoti, nekalbant jau apie Vilniaus, Klaipėdos, tuo labiau Karaliaučiaus kraštus. Pasiūlymas imtis dabar jau svetimo Karaliaučiaus krašto administravimo, kuriame praktiškai nebuvo likę vietinių gyventojų, o tik rusų kariškiai su šeimomis ir nutremti rusai, nebuvo viliojantis, gal net avantiūristiškas. A. Sniečkus buvo itin atsargus, kuriam labiausiai rūpėjo išlikti valdžioje. Todėl imtis šio pokarinio pasiūlymo dėl dalies Prūsijos prijungimo prie Lietuvos su visiškai sugriautu kraštu ir sunkiai valdomais „frontovikais“ Sniečkus atsisakė. Vargu ar toks pasiūlymas būtų buvęs priimtinas ir Kaliningrado srities kolonistams, kurie dar ilgą laiką lietuvius tapatino su fašistais.

1946 metų birželio 21 d. Rytų Prūsiją pervadinta į Kaliningrado sritį, jos plotas buvo 13,7 tūkst. km² (šiandien – 15,1 tūkst. km²!). Srityje gyveno 405,0 tūkst. gyventojų, iš jų dar buvo likusių 113 tūkst. vietinių gyventojų. 1947-1951 metais 102,5 tūkst. vietinių gyventojų „išvyko“ į Vokietiją ar į tolimuosius rytus? Šiandien srityje gyvena 1,01 mln. gyventojų.

Apie pasiūlymus prijungti Karaliaučių užsimena ir V. Šilas straipsnyje „Mažosios Lietuvos žemės vardų byla“.

Apie kitą laikotarpį, kai buvo užuominų prijungti Kaliningradą prie Lietuvos, pašnekovas prisiminė iš N. Chruščiovo valdymo laikotarpio. Po Stalino mirties prasidėjo kova dėl valdžios, centralizuotas valstybės valdymas buvo neefektyvus, didžiulės aukso atsargos kasmet išplaukdavo iš Sovietų Sąjungos skoloms padengti. Reikėjo kažką keisti?

1957 metais gensekas (tiksliau I-asis sekretorius) N. Chruščiovas po Stalino kulto pasmerkimo pradėjo įgyvendinti pramonės ir žemės ūkio valdymo reformas, kurių esmė – pereiti nuo šakinio centralizuoto modelio prie teritorinio, kas leistų pagerinti įmonių ir ūkių, esančių periferijoje, darbo efektyvumą. Tai ypač buvo juntama labiausiai militarizuotuose Krymo, Sachalino ir Kaliningrado regionuose.

Visa Sovietų Sąjunga buvo padalinta į 105 administracinius ekonominius rajonus su vietinio valdymo organais „sovnarchozais“ vietoje centrinių ministerijų, kurie buvo pavaldūs respublikų ministrų taryboms. Administraciniai rajonai buvo formuojami administracinių vienetų pagrindu (sąjunginės respublikos, autonominės respublikos, kraštai, apskritys, autonominės apygardos ir kt.).

Norėčiau atkreipti dėmesį, kad tai buvo ne tiek administracinių ribų, o valdymo aparato decentralizavimo esminė pertvarka, kai dalis ne strateginių ūkio šakų buvo perduotos administraciniams rajonams valdyti. Taip pat buvo atskirtas žemės ūkis nuo kitų ūkio šakų.

Administracinės ribos šalies viduje nevaidino esminio vaidmens ir jų pakeitimas buvo daugiau formalus aktas, kurį patvirtindavo respublikų aukščiausių tarybų pirmininkai. Žinoma nemažai atvejų, kai net toks formalumas nebuvo atliekamas.

Kadangi Krymą prekėmis ir žaliavomis aprūpindavo Ukraina, siekiant sustiprinti jo valdymą ir perkelti atsakomybę už srities aprūpinimą, 1954 metais Krymas buvo perduotas Ukrainai.

Formaliu to pretekstu buvo deklaruota Rusijos susijungimo su Ukraina 300 metų jubiliejus, nors tai buvo tik kairiakrantės Ukrainos atplėšimas nuo Abiejų Tautų Respublikos.

1956 metais Karelijos-Suomijos SSR buvo transformuota į Karelijos ASSR (autonominė sovietinė socialistinė respublika) su jos vietinės valdžios žemesne administravimo kompetencija.

Lietuva labiausiai buvo nepatenkinta neproporcingu Kuršių marių padalinimu žvejybos reikmėms. Prasidėjo pokalbiai dėl administracinių ribų pakeitimo, ar net Karaliaučiaus srities perdavimo Lietuvai administruoti. Autoriui iš šio etapo liko vienas netiesiogiai tai liudijantis dokumentas ir pašnekovo pasakojimas.

Derybose su Rusijos delegacija dėl sienos padėties Kuršių mariose, turėjome dvejus skirtingų versijų dokumentus, pagrindžiančius vieną ar kitą sienos padėtį.

Sutartyje su Vokietija siena mariose ėjo tiesia linija nuo Skirvytės žiočių iki Kuršių nerijos.

Paveikslėlis

Vokiečių sudaryto žemėlapio fragmentas su pavaizduota sienos padėtimi Kuršių mariose | autoriaus nuotr.

Paveikslėlis

Sienos fragmentas Kuršių mariose sovietmečio žemėlapiuose | autoriaus nuotr.

SSSR ministrų tarybos nutarimu tik vienai institucijai GUGK (Vyriausioji geodezijos ir kartografijos valdyba) buvo suteikti įgaliojimai sudaryti valstybės sienų, administracinių ribų ir vietovardžių duomenų bazę su visus pakeitimus patvirtinančia juridine medžiaga.

Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Kaliningrado srities duomenų bazę pildė GUGK padalinys, esantis Rygoje. Visos organizacijos, leidžiančios žemėlapius, privalėjo juos derinti su šia institucija.

Apie 1963 metus topografiniuose žemėlapiuose, kuriuose buvo pavaizduota administracinė linija per Kuršių marias, ji pakeitė savo padėtį ir konfigūraciją, bet Rygos padalinio juridinėje duomenų bazėje jokio pagrindimo apie tai nebuvo. Vietoje tiesios linijos per marias, atsirado lūžio taškas marių viduryje.

Nuo Skirvytės žiočių iki marių vidurio buvo nubrėžta linija lygiagreti geografinei paralelei, o toliau – iki administracinės linijos Kuršių nerijoje rytinio krašto.

Be Maskvos tiesioginio nurodymo Rygos padaliniui tokio pakeitimo negalėjo būti, o Rygoje esančiuose dokumentuose derinimo su LSSR aukščiausiąja taryba nebuvo.

Lietuvai šis pakeitimas buvo palankus, o Rusijai ne. Todėl derybų metu rusai pareikalavo iš mūsų, kad juridiškai pagrįstume šios linijos pakeitimą. Mes paaiškinome, kad tokius veiksmus galėjo atlikti tik įgaliota SSSR organizacija, o mūsų turimuose dokumentuose derinimo su Lietuva nebuvo.

Jei rusų delegacijai nepatinka toks administracinės linijos pakeitimas, tegul pagrindžia dokumentais, esančiais Maskvoje, kad toks veiksmas buvo neteisėtas. Tikėtina, kad buvo priimtas toks SSSR aukščiausios tarybos aktas, nežinant Lietuvai, bet rusai mums jo neparodė ir sutiko su Lietuvos pozicija bei ją patvirtino.

Mano pašnekovas prisiminė apie antrąjį atvejį dėl Karaliaučiaus prijungimo ir jį taip pakomentavo.

Sniečkaus aplinkoje buvo svarstomas šis klausimas ir visos iš to išplaukiančios pasekmės. Nuo srities prijungimo prie Lietuvos atbaidė SSSR vykdoma administracinių vienetų statuso keitimo reforma, kurios esmė buvo – sąjunginėse respublikose, išskyrus rusakalbes, kuriose vietinių gyventojų procentas neviršija 50% bendro gyventojų skaičiaus, pervesti į žemesnį autonominės respublikos lygmenį su žemesne valdymo kompetencija, kaip tai atsitiko su Karelijos-Suomijos socialistine respublika.

Prie Lietuvos prijungus Karaliaučiaus sritį su vienu milijonu rusakalbių gyventojų, gyventojų proporcijos pradėtų balansuoti prie pavojingos reorganizacijos ribos, kas Sniečkui galėjo reikšti jo statuso pažeminimą, ko jis ypač bijojo. Kadangi Kaliningrado srities vadovams toks pasiūlymas irgi nepatiko dėl pavojaus jų „kėdėms“, po užkulisinių žaidimų Maskvoje, buvo paliktas „status quo“.

Autorius yra technikos mokslų daktaras, docentas, ambasadorius. Dalyvavo atkuriant ir nustatant Lietuvos sienas 1990–2015 metais eidamas valstybės sienų ir jų sankirtų delimitavimo ir demarkavimo komisijų pirmininko ir pirmininko pavaduotojo pareigas.

Susiję straipsniai:

J. Užurka. Rytprūsių karo operacija 1945.01.13–04.26 ir Potsdamo konferencija
J. Užurka. Lietuviai kariai Rytprūsių karo operacijoje (1945 01 13 – 04 26). Karaliaučiaus krašto okupaciją prisiminus
Lietuva ir Karaliaučius. Pokalbis su Aleksandru Štromu
J. Užurka. Karaliaučiaus krašto okupaciją prisiminus: faktai, dokumentai
M. Purvinas. Ar Mažoji Lietuva tebuvo miražas? (II)
O. Voverienė. Kas primins Rusijai, kad Karaliaučius jai nepriklauso?
S. Šamborskis. Prūsų Lietuvos lemtis
M. Purvinas. Ar Mažoji Lietuva tebuvo miražas? (I)
Č. Iškauskas. Skaldyta ir skaldoma Lietuva: kas gresia jos vientisumui?
Dokumentinis filmas apie Mažąją Lietuvą (video)
B. Kuzmickas. Mažosios Lietuvos vokietinimas
A. Lapinskas. Kada Lenkija minės Lietuvą geru žodžiu?
Č. Iškauskas. Ar Karaliaučiaus prisijungimo idėja galutinai mirusi?
Č. Iškauskas. Kaliningradas – Lietuvos sudėtyje. Vilioja?
Spalio 16-oji – Mažosios Lietuvos gyventojų genocido diena
„Aktualioji istorija“: Kaip prasidėjo kryžiaus karai Pabaltijyje? (video)
R. Alaunis. Suvalkų krašto ir rytų Lietuvos etninių žemių aneksijos: kur dingo 22,800 kv. km. Lietuvos etninių žemių?
Č. Iškauskas. Naujas Šaltasis karas: Lietuva vėl jo epicentre?
Č. Iškauskas. Lietuva – ant naujos okupacijos slenksčio?
Č. Iškauskas. Trečioji banga – lietuvių kalbos germanizacija
Č. Iškauskas. Karaliaučiaus krašto statusas vėl svarstytinas
V. Šilas. Kraštas be savo žmonių
Č. Iškauskas. Kaip Lenkija gviešėsi Klaipėdos krašto
V. Šilas. Mažosios Lietuvos žemės vardų byla
Č. Iškauskas. Kam mums reikalinga suniokota Karaliaučiaus žemė?
Prof. Z.Zinkevičius apie Lietuvos praeities didybę ir sunykimą
Lietuva minės 300-ąsias Kristijono Donelaičio gimimo metines
G. Karosas. Vytis Vilniuje: apie Lietuvos ambicijų svarbą ir diplomatiją
L.V. Medelis. Puolimas prieš Lietuvą. Klaustukas dar reikalingas?
B. Volodzka. Lietuviškas kraštas svetimose rankose

Komentarai
http://alkas.lt/2020/09/05/z-kumetaitis ... s#comments

Tvankstas:
2020 09 08 13:07 | IP adresas: 78.60.146.155


Žinant, kad II pas. karas buvo planuojamas dar 1938 m. su Studebaker sunkvežimių surinkimo gamyklomis Irane ir Irake, tampa aišku po Teherano, Jaltos, Potsdamo konferencijų tarp Pasaulio Architekto marionečių, kad visi pokario kalbėjimai apie ‘amerikonus už dviejų savaičių’, tėra tik lietuvių, latvių ir estų tautinio jaunimo išnaikinimo būdas palengvinant kurti kibucinę santvarką jų žemėse.

Tas pat su Varšuvos sukilimu 1944.08.01 – išnaikinti lenkų tautinį žiedą prieš kuriant kibucinę Lenkiją.

Žvelgiant iš šiandienės padėties, matome, kad galvos buvo paguldytos ir prasmingai, siekiant turėti tautines valstybes, ir beprasmiškai, žinant išankstinius sąjungininkų susitarimus.

Estai vieninteliai nutraukė pasipriešinimą, siekdami išsaugoti savo tautą.

Neseniai buvo J. Lukšos – Daumanto gimtadienis, jo žūties metinės. Kai sėdo į lėktuvą skristi į Lietuvą, jam ranką paspaudė Kim Philby, kuratorius, taip, taip, tas pats, kuris vos netapo MI-5 šefu, buvo Kembridžo penketuko dalyvis (šeštasis – Victor Rothschild yra padoriai nutylimas), pasiuntė mūsų didvyrį būti nuleistam parašiutu Kazlų Rūdos miškuose naktį (laukė visa divizija RA kareivių), bet čekas lakūnas nuklydo ir išleido Karšuvos girioje tarp Jurbarko ir Tauragės.

Žygeivis:
2020 09 08 22:25 | IP adresas: 82.135.152.86


Esminis Lietuvos partizanų pasiekimas kaip tik ir buvo jų pasiektas lietuviškos Lietuvos išsaugojimas.

Visoje Sovietų imperijoje netgi 1980-1990 m. vis dar buvo plačiai pasakojama, kad Lietuvoje “banditai” žudo rusus – ir į ten geriau nevažiuoti. Pats tai ne kartą girdėjau labai daugelyje Sovietų imperijos vietų.

O po karo tai buvo ypač aktualu – ir todėl visokie “persikėlėliai” masiškai traukė į Karaliaučių, Rygą, Taliną bei Latviją ir Estiją.

Į Lietuvą iš pradžių irgi ėjo ešelonai su “persikėlėliais”, bet kada lietuvių partizanai sunaikino keletą jų įkurtų “kolchozų” su visais kolchoznikais, o kiti patys pabėgo, gavę partizanų įspėjimus, tai masinė Lietuvos kolonizacija iš karto priblėso ir pasibaigė. Šiek tiek atsinaujino tik valdant jau Brežnevui.

Ir kaip tik todėl Lietuva išliko iš esmės lietuviška – ir to dėka Sąjūdis galėjo veikti ypač ryžtingai, o Latvijoje ir Estijoje beveik pusė gyventojų 1990 m. jau buvo ne latviai ir estai, o visokie rusakalbiai, nors 1939 m. ir Latvijoje, ir Estijoje latviai ir estai sudarė žymiai didesnį procentą vietinių gyventojų, negu lietuviai Lietuvoje.

jo:
2020 09 06 16:20 | IP adresas: 78.56.121.231


----Karaliaučiaus I. Kanto muziejuje teko matyti Ievos Simonaitytės rašytą laišką Mažosios Lietuvos gyventojams lietuvių kalba, pasitraukusiems į Vokietiją. Laiške Simonaitytė kviečia lietuvninkus, kurie nėra susitepę krauju, sugrįžti ir kartu „kurti naują Lietuvą“. Šis laiškas ir jo motyvai negalėjo gimti vien rašytojos galvoje, net ir palaikant LSSR vadovams. Tai turėjo būti suderinta su Maskva.-----

Po karo SSRS buvo pradėjusi reikšti pretenzijas Turkijai dėl Vakarų Armėnijos ir Gruzijos teritorijų, kurias taip pat siūlė prijungti prie Gruzijos SSR ir Armėnijos SSR.

Buvo leidžiamos analogiškos knygos kaip Kušnerio, kuriose buvo pagrindžiama tų teritorijų priklausomybė Armėnijai ir Gruzijai, buvo tų skelbiami laiškai ir atsišaukimai į emigracijoje gyvenančius armėnus ir gruzinus, kviečiantys sugrįžti ir apsigyventi būsimose atgautose žemėse.

Bet Turkija tada įstojo į NATO, ją užtarė Vakarų šalys ir po Stalino mirties tos pretenzijos oficialiai buvo pamirštos…

Taigi labai logiška tikėti, kad Karaliaučiaus kraštą Maskva lygiai taip pat iš tiesų planavo prijungti prie okupuotos Lietuvos. Deja iš tokios istorinės galimybės teturime tik faktą, rodantį koks Lietuvos interesų išdavikas, menkysta ir idiotas buvo Sniečkus, atsisakęs Karaliaučiaus krašto.

Tvankstas:
2020 09 08 13:26 | IP adresas: 78.60.146.155


1915 m. armėnai išdavė Turkiją, iki tol buvę privilegijuotųjų luome, buvo viena iš trijų prekybininkų tautų – žydai, graikai, armėnai, sukilo, tam turėjo įtakos Rusijos armijos puolimas iš Karso srities (tuomet priklausė Rusijai), prasidėjo armėnų išvarymas, žudymas, plačiose rytų srityse turtingus krikščionis armėnus plėšė, žudė vargšai sunitai kurdai, užėmė žymiai geresnius namus.

Arvin sritis, gal ir visas Lazistanas su Rize, turėjo atitekti Sakartvelui, bet ten gyveno laziai sunitai, kurie buvo viena iš trijų jėgų, rėmusi Kemal Atatiurk (tai išliko iki šiandien, kai Trabzon-Rize žmonės yra labai stipri jėga ir parlamente, ir nusikaltėlių pasaulyje).

SSSR atidavė šias armėnų ir kartvelų (lazių – tai kartvelų tarmė) už laisvą laivų praplaukimą Bosforu, ko Turkija vėliau išsižadėjo ir iki šiol naudojasi šia korta politiniuose žaidimuose.

Turkijos buvimas NATO užbaigė SSSR / Rusijos reikalavimus dėl laisvo praplaukimo Bosforu ir dėl Lazistano su Artvin – Rize žemėmis su Karso - Ardahano – Ararato sritimi.

Teko nemažai kalbėtis su turku (laziu, nuo Rize apylinkių, šiandien jų gentis gyvena daugiausia apie Trabzon), tai nuvažiavęs į Batumi (dab. Sakartvelas), girdėdamas lazių kalbą, bandė susikalbėti, bet jau labai didelis skirtumas. Su savo lazių kalbos žiniomis suprato nemažai ir kartveliškai.

Keletas perskaitytų knygų apie Kemal Atatiurk, Turkiją, Osmanų imperiją patvirtino jo žodžius.

Kemal Atatiurk buvo žydraakis šviesiaplaukis iš albanų šeimos, suturkėjusios, užaugo Thessaloniki (dab. Graikijoje), kuriuose 70 nuoš. gyventojų buvo bankininkų tautos nariai (iš to pat miesto ir Abwehr šefas ‘graikas’ Canaris).

Kemal buvo labai priešiškas islamui, nekentė pranašo Mahometo, vadino jį pedofilu dėl santuokos su paskutiniąja žmona Aiša, su kuria gyveno jai suėjus 8 mėnulio metams (354 dienos).

Kemal buvo girtuoklis, dar 1915 m. Berlyno klinikoje gydytas nuo alkoholizmo, kepenys vos gyvos buvo, tai gydančiam prof. pasakius, kad liko gyventi 1 metai, atrėžė: ‘tau tikrai liko gyventi 1 metai, o man dar visi 20 metų’.

Taip ir atsitiko, prof. mirė sekančiais metais, o Kemal 1935 m. nuo kepenų cirozės, negana to, dar sifilio (pasigavo jaunas būdamas viešnamyje), išprotėjo paskutiniaisiais mėnesiais.

Kažin:
2020 09 06 20:19 | IP adresas: 78.58.201.204


Netapatūs atvejai su Turkija. Mat čia dėl Karaliaučiaus dantį galando ir Lenkija, kurios komunistai taip sakant paskui “Staliną vaikščiojo”…

Ką čia kalbėti apie Karaliaučiaus prijungimą, kai po karo prie Lietuvos nebuvo prijungti netgi 1920 m. liepos 12 sutartimi Sovietų Lietuvai priskirti etnografiškai dar lietuviški, vėliau Pilsudskio užgrobti Suvalkai, Augustavas, Gardinas.

Pirmieji du “atkirpti” ne kam kitam, o Lenkijai, Gardinas – Baltarusiai.

Veikimas prieš Lietuvą, lietuvybę Stalino aplinkoje buvo akivaizdus.

jo:
2020 09 06 22:50 | IP adresas: 78.56.121.231


Kadangi Lietuvai buvo negrąžintos teritorijos, priklausančios pagal 1920-07-12 sutartį, tai tuo labiau buvo argumentas gauti kompensaciją – Karaliaučiaus kraštą. Būtų visai tapatu argumentams, pagal kuriuos Lenkijai buvo atiduotos Vokietijos teritorijos.

O atvejai su Turkijai priklausančiomis armėnų ir gruzinų teritorijomis čia svarbūs tuo, kad viskas atrodo labai analogiškai – istorinių knygų apie etnines teritorijas leidimas Maskvos nurodymu, kvietimai ir atsišaukimai į užsienyje esančius tautiečius…

Tokia analogija yra stiprus argumentas, kad gandai, jog Maskva yra siūliusi po karo Karaliaučių jungti prie LSSR, nėra tuščios kalbos, o yra tikras dalykas. Lenkijos dantys čia jau neturėjo reikšmės, nes viską sprendė Maskva. Sniečkui tada tik reikėjo nepasakyti „ne“ ir turėtume Karaliaučių.

Kažin:
2020 09 07 11:25 | IP adresas: 78.58.201.204


Išvadą, kad Maskva siūlė, dalijant Vokietijos teritorijas, Lietuvai prijungti Karaliaučių, derėtų argumentuoti dokumentiniais faktais.

Mat, kalbos, ateinančios iš to meto Lietuvos komunistų valdžios asmenų rato, byloja ką kitą. Buvo tokia vadinama 16-oji Lietuvos divizija, kuri suformuota, atseit iš lietuvių, buvo dar Rusijoje karo pradžioje ir kovojo Sovietų pusėje beigi dalyvavo Klaipėdos išvadavime. Joje nemažai buvo ir rusų, po karo tapusių Lietuvos komunistais, taigi šie komunistai “frontovykai” laikė Lietuvą kaip “iskono” savo šalį ir jiems atrodė, kad neprijungus Karaliaučiaus prie jų Lietuvos ši yra Maskvos nuskriausta. Kad šį priekaištavimą, sklidusį tarp komunistų ir visuomenėje, nutildžius buvo paleistos kalbos, veikiausiai KGB, jog Maskva Karaliaučių prijungti Lietuvai siūlė, bet Sniečkus buvo prieš. Taigi visai gali būti, kad tas Sniečkaus “ne” yra atsiradęs tokiu keliu. Tad kol nėra dokumento, patvirtinančio konkrečiai ką kita, tikėtina kalbomis…

Kas dėl Maskvos elgesio Lietuvos, lietuvių atžvilgiu analogijų su Lenkija, tai jos tokios, kad lenkai iš Lietuvos buvo perkeliami į Vroclavo, Ščecino, Gdansko vaivadijas, o lietuviai tremiami į Sibirą. Ir netgi jau išremtiesiems į Sibirą lietuviams buvo siūloma atsisakyti lietuvio tautybės tampant lenku ir keltis į Vroclavo, Ščecino vaivadijas, kur gautų nuo 50 iki 100 ha ūkius.

Taigi komunistavusi Lenkija lietuvių atžvilgiu veikė ranka rankon su Maskva. Kaip to pasekmė yra ir Suvalkų, Augustavo plotų atrėžimas nuo Lietuvos Lenkijai. Tad Lenkijos naudai buvo porceliuota ne tik užkariauta Vokietijos, bet ir kaip užkariauta Lietuvos teritorija. Beje, teko girdėti, kad iš šių teritorijų lietuviai taip pat buvo priverstinai kelti į Vroclavo, Ščecino vaivadijas.

Žygeivis:
2020 09 08 22:56 | IP adresas: 82.135.152.86


Autorius gana tiksliai išvertė kelias citatas iš Teherano, Jaltos, Potsdamo “Didžiojo trejeto” pasitarimų protokolų, išskyrus vieną vietą – bet apie tai parašiau žemiau atskirą komentarą.

O šiuos protokolus visi ir patys gali pasiskaityti (ir rusišką, ir anglišką versijas – jos šiek tiek skiriasi).
Nuorodos į jas (bei įvairių dokumentų ištraukos – rusų kalba) yra paskelbti ir mano svetainėje temoje:
Teherano, Krymo ir Potsdamo konferencijų protokolai ir kita informacija
viewtopic.php?f=166&t=11789

Autorius, cituodamas "Didžiojo trejeto" pasitarimų protokolų ištraukas, savo straipsnyje pateikė vieną labai rimtą netikslumą:

"Potsdamo konferencijoje liepos 22 d. SSRS užsienio reikalų ministras V. Molotovas įteikė Jungtinių Valstijų prezidentui Hariui Trumanui ir V. Čerčiliui taip vadinamus „Pasiūlymus dėl Kionigsbergo rajono“.

Juose pakankamai tiksliai apibrėžta atribojimo linijos padėtis ir labai tiksliai, nors ir nekorektiškai, jos galutinis taškas: – „SSRS vakarinės sienos dalis, besiribojanti su Baltijos jūra, eitų nuo taško, esančio Dancigo įlankos rytiniame krante, pažymėto pridedame žemėlapyje, į rytus šiauriau Geldapės į Lietuvos, Lenkijos Respublikos ir Rytų Prūsijos sienų sankirtą“. "

Iš tikro Molotovo pasiūlytame variante buvo kitokia esminė Lietuvai formuluotė: ne ".... į rytus šiauriau Geldapės į Lietuvos, Lenkijos Respublikos ir Rytų Prūsijos sienų sankirtą“, o ".... į rytus šiauriau Geldapės į Lietuvos SSR, Lenkijos Respublikos ir Rytų Prūsijos sienų sankirtą“.

Štai kaip tai parašyta rusiškame protokole:

Берлинская конференция. 17 июля – 2 августа 1945 г.

Предложение делегации СССР относительно района Кенигсберга Вручено Молотовым Трумэну и Черчиллю на заседании глав правительств 22 июля 1945 г.

http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/War_Conf/berlin27.htm

{327}

Конференция выразила согласие c предложением Советского Союза о том, чтобы впредь до окончательного урегулирования территориальных вопросов на мирном конгрессе прилегающая к Балтийскому морю часть западной границы СССР проходила от пункта на восточном берегу Данцигской бухты, обозначенного на прилагаемой карте, к востоку – севернее Браунсберга – Гольдапа к стыку границ Литовской ССР, Польской Республики и бывшей Восточной Пруссии.

Выверено по изданию: Советский Союз на международных конференциях периода Великой Отечественной войны 1941–1945 гг.: Сборник документов. Том VI. Берлинская конференция руководителей трех союзных держав – СССР, США и Великобритании (17 июля – 2 августа 1945 г.) М.: Издательство политической литературы, 1984.

Tačiau vakarų valstybių vadovai nesutiko su tokia formuluote, kadangi JAV ir Didžioji Britanija oficialiai nepripažino Lietuvos, Latvijos ir Estijos įjungimo į SSSR sudėtį. Todėl buvo priimtas kompromisas - vietoje Lietuvos SSR buvo įrašyta Lietuvos:

Берлинская конференция. 17 июля – 2 августа 1945 г. Протокол Берлинской конференции трех великих держав 1 августа 1945 г.

http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/War_Con ... n_main.htm

V. ГОРОД КЕНИГСБЕРГ И ПРИЛЕГАЮЩИЙ К НЕМУ РАЙОН

Конференция рассмотрела предложение Советского Правительства о том, чтобы впредь до окончания решения территориальных вопросов при мирном урегулировании прилегающая к Балтийскому морю часть западной границы СССР проходила от пункта на восточном берегу Данцигской бухты к востоку - севернее Браунсберга - Гольдапа к стыку границ Литвы, Польской Республики и Восточной Пруссии.

Конференция согласилась в принципе с предложением Советского Правительства о передаче Советскому Союзу города Кенигсберга и прилегающего к нему района, как описано выше. Однако точная граница подлежит исследованию экспертов.

Президент США и премьер-министр Великобритании заявили, что они поддержат это предложение на конференции при предстоящем мирном урегулировании.

-------------------------------------------------

O dabar palyginkite su tuo tekstu, kurį pasiūlė SSSR delegacija - А теперь сравните то, что приняла конференция с тем текстом, который предлагала делегация СССР - atkreipkite dėmesį į tai kaip pasikeitė Lietuvos įvardijimas šiame dokumente: - вместо "к стыку границ Литовской ССР", в итоговом документе появилось "к стыку границ Литвы".

"Legenda" apie Stalino siūlytą Lietuvai Karaliaučiaus (teisingiau būtų vadinti istoriniu jo vardu - Tvanksta) kraštą (tai yra pietinę Mažosios Lietuvos dalį) niekuo nepagrįsta (kaip, beje, ir legenda apie tai, kad šį kraštą Vakarų sąjungininkai perdavė SSSR valdyti 50-čiai metų - iš tikro sutartyje parašyta, kad šio krašto likimas bus sprendžiamas būsimoje Taikos konferencijoje, kuri taip niekada neįvyko - SSSR (o dabar jau Rusijos imperija) tiesiog užgrobė šias istorines lietuvių žemes; o visos istorinės prūsų žemės atiteko Lenkijai).

Žygeivis:
2020 09 08 23:06 | IP adresas: 82.135.152.86


Štai reali istorija, kaip Sniečkus "atsisakė" Mažosios Lietuvos pietinės dalies, o ne "antis", KGB propagandistų sukurta jau Brežnevo laikais, kada jis panaikino Karaliaučiaus srities ūkio perdavimą Lietuvos valdymui (toks perdavimas buvo atliktas Chruščiovo - atėjęs į valdžią Chruščiovas priskyrė Karaliaučių valdyti Lietuvos liaudies ūkio tarybai, o paėmęs valdžią Brežnevas tuoj pat tą panaikino) - tai pastebėjimas..., kuris nėra užfiksuotas jokiame oficialiame dokumente, tačiau, manau, yra tikras, nes paskelbtas tarp daugybės kitų Konovalovo (buvusio Kaliningrado srities partkomo sekretoriaus) prisiminimų jau po SSSR subyrėjimo...:

Источник - 23 года c Коноваловым
Четверг, 6 Апрель 2006 года

"Был случай про встречу руководителя Литвы Антанаса Снечкуса с Иосифом Сталиным. Эту байку Коновалов от Снечкуса и узнал.

- На границе с Литвой, на территории нашей области, есть живописное место, в котором Николай Семенович любил отдыхать. Это же место любил и Снечкус, - рассказывал Николай Иванов.

- Во время одного из пикников руководитель Литвы рассказал, что просил лично Сталина присоединить этот кусочек земли к Литве.

Иосиф Виссарионович раскурил трубку, подошел к карте Калининградской области, долго на нее смотрел, а потом сказал:

«Как вы думаете, если мы взамен этого присоединим к Калининграду Клайпеду и Клайпедский округ».

После этого Снечкус больше никогда не обращался с такими просьбами."

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Rgs 2022 21:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina

http://www.heraldicum.ru/lietuva/pruss.htm

26 декабря 1808 года в составе провинции Восточная Пруссия Королевства Пруссия было создано Королевское Прусское Литовское Управление (Koniglich Preussische Litthauische Regierung), с центром в г. Гумбиннене, при этом подчинявшийся ему правительственный район часто сокращенно назывался "Литвой" (Regierungsbezirk Litthauen zu Gumbinnen), в который вошли округа Мемель (Landkreis Memel), Хейдекруг (Landkreis Heydekrug), Рагнит (Landkreis Ragnit) и Тильзит (Landkreis Tilsit).

1 сентября 1816 года по желанию жителей г.Мемеля округ Мемель был передан в правительственный район Восточная Пруссия (Regierungsbezirk Ostpreussen zu Konigsberg) провинции Восточная Пруссия Королевства Пруссия.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 26 Bal 2024 23:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27437
Miestas: Ignalina

https://lv.imhoclub.eu/ru/material/kogd ... nt=1717120

№35 Kęstutis Čeponis → Юрий Васильевич Мартинович, 26.04.2024 22:57

---Литовцы отдали в 1939-м Клайпедский край Гитлеру, а в 1950-м получили его назад от Сталина.---

Укажите официальный источник этого бреда:

-----в 1950-м получили его назад от Сталина.------

P.S. Литва возвратила Клайпеду на тех же общих основаниях как и Польша Гданьск, Чехословакия Судеты, Франция Эльзас и Лотарингию, да и вся Австрия была отделена от Германии...

Решение было принято не Сталиным единолично, а "Большой тройкой", по которому границы Германии восстанавливались в состояние 1938 г., а все Германией позже захваченные территории возвращались прежним владельцам.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 31 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007