Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 03 Geg 2024 09:49

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 15 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 11 Gru 2009 18:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
Siūloma po mirties karūnuoti Vytautą Didįjį


http://www.balsas.lt/naujiena/323838/si ... uta-didiji

2009.12.11 15:31

      Kauno miesto savivaldybės mero pavaduotojas Stanislovas Buškevičius Seimui siūlo inicijuoti Lietuvos Kunigaikščio Vytauto Didžiojo titulavimą po mirties Lietuvos Karaliumi.

Paveikslėlis

      Ir tai derėtų padaryti ateinančiais metais, nes 2010 m. bus minimas Žalgirio mūšio 600 metų jubiliejus ir Vytauto Didžiojo mirties 580-osios metinės. Be to, sukaks 580 metų nuo tos dienos, kai Šv. Romos Imperatoriaus Zigmanto I 1430 m. liepos 7 d. buvo patvirtintas sprendimas vainikuoti Lietuvos Kunigaikštį Vytautą Didįjį Lietuvos Karaliumi.

Paveikslėlis

      "Taip pat siūlome atsižvelgti į tai, kad tarpukario Lietuvoje oficiali šventė Vytauto Didžiojo karūnavimo - Tautos diena paskelbta rugsėjo 8 diena. Prašytume Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkę Ireną Degutienę inicijuoti klausimo svarstymą teisės akto forma dėl Lietuvos Kunigaikščio Vytauto Didžiojo titulavimo po mirties Lietuvos Karaliumi", - prašyme rašo S. Buškevičius.

      Anot Kauno kultūros reikalus kuruojančio vicemero, šią idėją visuomeninės organizacijos iškėlė šių metų spalį.

      Kauno miesto taryba šio klausimo nėra svarsčiusi, vicemeras S. Buškevičius į Seimo Pirmininkę kreipiasi ne tarybos vardu.

      Iniciatyvos autorius bei jo bendraminčiai įsitikinę, kad siekiant įamžinti Lietuvos Didįjį kunigaikštį Vytautą Vilniaus Katedroje reikia pastatyti paminklinį antkapį - kenotafą. O pagerbiant Vytauto siekį karūnuotis Lietuvos karaliumi būtų galima įvertinti "faktišką, neatšauktą šventosios Romos Imperatoriaus Zigmanto I patvirtinimą".

      Antkapyje galėtų prasmingai materializuotis lietuvių tautos svajonė, įkomponuojant karališkąją karūną, kaip valstybės suvereniteto ir nepriklausomybės simbolį, įrašant dedikaciją: "KARALIUI ALEKSANDRUI VYTAUTUI DIDŽIAJAM - PER AMŽIUS DĖKINGA LIETUVIŲ TAUTA".

      Apie vieno iš dviejų šią kadenciją Kauno taryboje veikiančių "Jaunosios Lietuvos" atstovų - vicemero S. Buškevičiaus ketinimą pagerbti Vytauto siekį karūnuotis Lietuvos karaliumi iš Eltos išgirdęs kompozitorius, buvęs vicemeras, o dabar - Kauno technologijos universiteto Menų fakulteto dekanas, profesorius Giedrius Kuprevičius netgi suglumo ir pasitikslino, ar ne juokais toks dokumentas Kauno savivaldybėje gimė.

      "Bijau, kad atsiras žmonių, kurie rimtai patikės vicemero argumentais. Bet jo žingsniai tik patvirtina, kad kiekvienas nori įeiti į istoriją savu būdu. Neneigiu, gal ir Vytautui Didžiajam būtų labai patikę būti karaliumi. Tačiau šiuolaikinio Europos miesto vicemerui, kuris bando prieš kelis šimtus metų priimtą Šv. Romos imperatoriaus sprendimą dabar įprasminti Seimo aktu, pasiūlyčiau daugiau pasistengti kitoj plotmėj ir tapti Kaune kultūros karaliumi.

      Na, jei jis užsispyręs ir laikysis savo, gal tuomet reikia lenkų atsiklausti, ką jie mano apie tokį pasiūlymą dabar "uždėti" Vytautui Didžiajam karūną? O kaip baltarusiai į tai pažiūrės? Atsargiau, manau, reikėtų su abejotinomis iniciatyvomis elgtis visiems, ypač, - politikams. Nes sukūrus precedentą, tikrai pavyks "nustebinti Europą" savo, švelniai pasakius, keistumais", - neabejoja profesorius.

     Jo žodžiais tariant, Kauno taryboje tiek merui, tiek vicemerams ir kitiems politikams "yra ką veikti ir be šitokių blūdų. Nes kuo toliau, tuo baisiau gyventi visuomenėje, kur pinasi tokie nenuspėjami "kultūriniai vingiai", - sakė G. Kuprevičius.

ELTA

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/323838/ ... uta-didiji

Žygeivis
2009-12-11 17:14:50


    Vytauto Didžiojo pomirtinio karūnavimo idėja yra verta dėmesio - ką beplepėtų įvairūs "kritikai" (akivaizdu, kad tai ypač nepatiktų mūsų "didiesiems istoriniams draugams" - Lenkijai ir Rusijai, bei jų "fanams" Lietuvoje :)).

Argumentai:


    1. Juridiškai ir tuometinis popiežius, ir Romos Imperatorius Zigmantas Vytautui Didžiajam suteikė juridinę teisę karūnuotis.

    Vienintelis trukdis buvo lenkų pakeliui pagrobta karūna, tokiu šlykščiu būdu neleidžiant ją uždėti Vytautui Didžiajam ant galvos ir galutinai oficialiai tapti Lietuvos Valstybės karaliumi, o Lietuvos Valstybei - Karalyste (to meto katalikiškos Europos teisiniu supratimu).

    (Mindaugo karūnavimas, deja, bet realiai tuo metu Europoje jau buvo užmirštas, nors to meto katalikišku juridiniu požiūriu, lyginant su kitomis to laikotarpio analogijomis, galima būtų teigti, kad Lietuvos Valstybė vis tik išlaikė karalystės statusą ir po Mindaugo mirties).

    2. Pasaulio (o ir Lietuvos Valstybės) praktikoje pakankamai dažnai po mirties įvairūs asmenys yra apdovanojami ordinais bei titulais (sakysime, neseniai Seimas oficialiai pripažino Lietuvos partizanų vadui Jonui Žemaičiui-Vytautui brigados generolo laipsnį,apdovanojo po mirties Vyčio Kryžiaus I-ojo laipsnio ordinu ir paskelbė jį buvus Lietuvos Valstybės Prezidentu http://lt.wikipedia.org/wiki/Jonas_%C5% ... s-Vytautas ).

    Katalikų bažnyčia taip pat gana dažnai suteikia įvairius šventųjų vardus (o taip pat ir "indulgencijas" kažkada prakeiktiems "eretikams") po kelių šimtų metų nuo asmens mirties (pvz., praėjus daugiau kaip trims amžiams po Galilėjaus mirties, popiežius Jonas Paulius II Katalikų bažnyčios vardu pripažino, kad su Galilėjumi buvo elgtasi neteisingai).

    3. Vytauto Didžiojo pomirtinis karūnavimas būtų labai naudingas Lietuvos Valstybei ideologinis-propagandinis veiksmas pasauliniu istoriniu mastu.

    Pvz., Lietuvos Valstybę iki pat 1922 m. galėtume oficialiai vadinti ne kažkokia LDK (taip ją pasaulio akyse lyginant vos ne su kokiu Liuksemburgu, kuris irgi oficialiai yra Liuksemburgo Didžioji Kunigaikštystė), o Karalyste - taip užbaigdami vis besitęsiančius begalinius ginčus dėl Lietuvos Valstybės statuso (mažai kas žino ar atkreipė dėmesį, kad faktiškai Lietuvos Valstybė oficialiai paskelbta Respublika tik 1922 m. rugpjūčio 1 d. priimtoje Konstitucijoje).

    4. Tai pagarsintų Lietuvos vardą pasaulyje žymiai plačiau, negu išleidžiant šimtus milijonų eurų įvairioms nesąmoningoms reklaminėms akcijoms apie "drąsią Lietuvą" ir pan. - neabejoju, jog tokią pikantišką ir intriguojančią žinią pagarsintų viso pasaulio informacinės agentūros, kartu pateikdamos ir įvairią informaciją apie Lietuvą ir jos istoriją.

    Taigi, reikia į šią idėją žvelgti kaip į praktiškai nemokamą reklaminę, pasaulinio lygio "šou" akciją, kuri būtų labai naudinga Lietuvos Valstybei, garsinant ją visame pasaulyje.

Žygeivis - pasikartosiu (perskaičius komentarus)
2009-12-11 18:33:19


    Vytauto Didžiojo pomirtinio karūnavimo idėja yra verta dėmesio - ką beplepėtų įvairūs "kritikai".

    Akivaizdu, kad tai ypač nepatiktų mūsų "didiesiems istoriniams draugams" - Lenkijai ir Rusijai, bei jų ištikimiems "fanams" Lietuvoje :).

-------------------------

    Sprendžiant iš mažaraščių ir netgi lietuviškų raidžių nemokančių parašyti, "kritikų" rašinėjimo, esu visiškai teisus.

Rza Žygeiviui
2009-12-11 20:56:58


     Jei tikrai domiesi istorija, tai turėtum žinoti, jog karūna nebuvo pagrobta. Tai tik mitas.

     Be abejo Vytauto karūnavimasis ir LDK tapimas karalyste Lenkijai buvo nepatinkantis dalykas ir ji visaip stengėsi, kad tai neįvyktų. Lenkų buvo sulaikyta (apiplėšta ir sumušta) karūnavimo dokumentus vežusi delegacija, kuri pačios karūnos negabeno.

     Tai sužinojus, buvo nuspręsta, kad pačią karūną siųsti yra nesaugu. Kažkiek laiko ji buvo saugoma ir net kelis kartus įkeista (yra tai patvirtinantys dokumentai). Bandyta ją net parduoti, bet nesėkmingai. Po to apie jos likimą dokumentinių žinių nėra.
.....

Žygeivis - Rza (papildymas)
2009-12-11 21:23:35


Rza:
Pomirtinio karūnavimo idėja, manau, yra absurdiška. Bet tipiškai lietuviška. Tokios idėjos kyla iš nepilnavertiškumo kompleksų.
------------------------------------------------------

    Bet kokie nepilnavertiškumo kompleksai (tame tarpe ir tautų bei valstybių) visada turi savo labai konkrečias ir realias priežastis.

    Ir juos visada įmanoma "pagydyti", taikant atitinkamą "terapiją" - mūsų atveju Vytauto Didžiojo pomirtinis karūnavimas kaip tik ir yra vienas iš tokio "gydymo" labai efektyvių metodų.

    Tokius propagandinius "terapijos" metodus labai plačiai taiko visos pasaulio valstybės.

    Pvz., net JAV po savo pralaimėjimo Vietname ar po 2001 m. rugsėjo 11 d. įvairiais panašiais metodais "gydė" staigiai išaugusius amerikiečių "nepilnavertiškumo kompleksus".

    Apie Rusiją tai net nekalbu - vien Aleksandro Nevskio iki beprotybės išpūstas, absoliučiai neatitinkantis istorinės tiesos, mitas ko vertas?

Kauno vicemerui norėtųsi karūnuoti Vytautą Didįjį
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=26761125

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1


Aitvaras 19:35,
2009 12 11 19:56


    Na dėl Vytauto Didžiojo tai truputį juokinga, bet Vytauto garbė nesumenkės karūnuoto ar ne.

    Dėl Prezidento Žemaičio, tai kalbėkim tiesiai.

    Jeigu kažkam labai rūpi okupacinę to meto valdžią vadinti teisėta - tada Žemaitis tikrai buvo niekas - okupantų požiūriu banditų vadas.

    Jeigu okupacinė valdžia buvo neteisėta, o teisėta Partizanų, kaip savanoriškosios armijos, ypatingom sąlygom esanti valdžia, tada Vytautas Žemaitis - Lietuvos prezidentas, beje, pats garbingiausias Lietuvos prezidentas.

    Aš nepripažįstu okupacinės valdžios teisėta - man Vytautas Žemaitis prezidentas, ypatingos pagarbos prezidentas, kaip analogija Jonas Paulius II ypatingas tarp ŠV Tėvų.

   .....

Aitvaras 20;1,
2009 12 11 20:07


    Kodėl sakai, Žemaitis nerinktas? Rinktas - Partizanų vadovybės.

    Tavo žiniai, kai kuriose šalyse prezidentus nebūtinai renka tauta - yra įvairių formų.

    Esant okupacinėms sąlygoms, kuomet negalimi buvo visuotiniai rinkimai - teisėta Lietuvos valdžia išrinko Prezidentą Vytautą Žemaitį.

    Žemaitis buvo išrinktu Lietuvos valstybės vadovu - Prezidentu. Reikia tiesiog pripažinti buvus tokį faktą.

    Kas tau neaišku?

    Šiaip tai jau 1990 metais tai privalėjo padaryti Atkuriamasis seimas.

Rimas,
2009 12 11 20:36


     VYTAUTO DIDŽIOJO KARŪNAVIMAS PABAIGTŲ BEGALINES "KAIMYNŲ" KALBAS APIE LIUBLINO UNIJĄ, SUŽLUGDŽIUSIĄ LIETUVOS VALSTYBĘ.

    TIESA, VIENAS IŠ DAUGELIO PARENGIAMŲJŲ DARBŲ - TAI TINKAMOS KARŪNOS PAGAMINIMAS.

Žygeivis - abc,
2009 12 11 20:37


Tačiau joks pasaulio seimas ar parlamentas seniai a.a.karalių vainikavimais nėra užsiėmęs ir negali to daryti.
-----------------------

    1. Gal ir darė - bet tegu tai jau istorikai nagrinėja :)

    2. O kodėl gi negali? Ir kas gali "uždrausti"?

    3. Lietuva yra laisva Valstybė - kaip norėsime, taip ir pasielgsime, neklausdami kieno nors leidimo...

    4. Čia apskritai ne istorinis, o politinis ir ekonominis klausimas.

    Todėl kriterijus čia gali būti tik vienas - svarbu, kad tai būtų naudinga Lietuvių Tautai ir Lietuvos Valstybei.

Žygeivis - patikslinu,
2009 12 11 21:36


    Tai ne Stanislovo Buškevičiaus idėja.

    Prieš komentuodami, bent jau čia pateiktą straipsnį įdėmiai perskaitykite:

    "Anot Kauno kultūros reikalus kuruojančio vicemero, šią idėją visuomeninės organizacijos iškėlė šių metų spalį."

Žygeivis - šiek tiek užmirštos istorijos,
2009 12 12 14:42


Triskart paskelbtas karaliumi


Ištrauka iš straipsnio:
Lietuvos karalius atvyks per Kalėdas...
http://www.balsas.lt/naujiena/145530/li ... er-kaledas

     1398 m.sudarydamas sutartį Salyno saloje Nemune, ties Nevėžio žiotimis, prie Kulautuvos, Vytautas savo bajorams paskelbė karalienės Jadvygos reikalavimą mokėti leno mokestį. Bajorai dėl to protestavo ir nepasitenkinimo ženklan paskelbė Vytautą Lietuvos karaliumi (B.Makauskas, Lietuvos istorija, Kaunas, 2000, p.80.). E.Gudavičiaus "Lietuvos istorijoje" tą įvykį aprašo taip: -”1398m. spalį Vytautas susitiko su didžiuoju magistru Konradu Jungingenu Salyno salose (Nemune, žemiau Kauno). Iš ordino pusės dalyvavo Livonijos krašto magistras Venemaras Briugenau, Varmijos ir Sambijos vyskupai. Vytautą lydėjo Vilniaus vyskupas Andrius, brolis Zigmantas, Kopilio kunigaikštis Vladimiras, Pinsko Jurgis, Zaslaulio Mykolas, Starodubo Aleksandras, Alšėnų Jonas, Drucko Jonas, Klecko Jomantas ir stambiųjų bajorų būrys. Buvo patvirtinti Gardino sutarties punktai. Sutartį sudarius, bajorai Vytautą paskelbė Lietuvos karaliumi.

     Lenkų istorikas Oskar Halecki knygoje ”Jadwiga of Anjou …” (p. 242.) irgi nurodo, kad 1398 m. Vytautas, pritariant Jogailai „stengiasi iš popiežiaus išsirūpinti atskirą karūną Lietuvai ir atskirti lietuvių ir rusų žemes į atskirą karalystę. Ten pat (p.243), kalbėdamas apie Salyno sutarties sudarymą lenkų istorikas nurodo, kad čia apie jokią karališką karūną atskirai neužsimenama, tik tiek, kad kronikininkas užrašė faktą, jog Vytautas buvo paskelbtas Lietuvos ir Rusios karaliumi (“King of Lithuania and Ruthenia”), kas žinoma labai užgavę Lenkijos karalienę Jadvygą.

     Įvertindami didelius Vytauto nuopelnus, drąsą ir narsumą, 1421 m. Čekijos bajorai ir miestiečiai Vytautui pasiūlė savo šalies karūną, kurią jis sutiko priimti. 1421 m.rugpjūčio mėn.čekų Kutnos Horos seimas Vytautą oficialiai išrinko Čekijos karaliumi (E.Gudavičius.Liet.ist., p.251.). Taigi Vytautas buvo ne tik Lietuvos, bet dar ir Čekijos karalius…

     Pagaliau į gyvenimo pabaigą, siekdamas galutinai įtvirtinti savo valstybės nepriklausomybę, Vytautas ryžosi priimti įkyriai “pirštą” karaliaus karūną iš vakarų. Kaip visa tai baigėsi, žino net pradinių klasių mokinukas.

Žygeivis,
2009 12 12 16:46


Tai,
2009 12 12 15:16
tik dar karta patvirtina, kad inicijuoti butaforini karunavima - nera jokios prasmes.

Ziureti-Žygeivis - šiek tiek užmirštos istorijos,
2009 12 12 14:42
------------------------------- -----

     Tai būtų ne "butaforija", o užmirštos istorinės tiesos ir teisingumo atkūrimas.

     Be to labai rimtas praktinis politinis veiksmas, kurio pasekmės kai kam iš mūsų "draugų" jau dabar labai nepatinka, ir todėl bet kokia kaina stengiamasi numarinti šią idėją dar užuomazgoje.

      Beje, pasikartosiu - ši idėja nėra Stanislovo Buškevičiaus - tačiau jis ją plačiau pagarsino, panaudodamas savo kaip Kauno vicemero pareigas. Ir labai gerai padarė, nes sukėlė plačias diskusijas ir iššaukė "atgarsį" - ir tikrų draugų, ir kitokių - ne visai draugų. :)

Kauno vicemeras siūlo Seimui Vytautą Didįjį paskelbti Lietuvos karaliumi
http://www.alfa.lt/straipsnis/10304134/ ... 2-11_18-56

Komentarai Alfa.lt
http://www.alfa.lt/komentarai/straipsni ... nding=true

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 12 Gru 2009 17:48. Iš viso redaguota 14 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Gru 2009 18:29 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3774
Eilinė nesąmonė. Tokia pati kaip su Žemaičiu. Užsiimtų žmonės geriau Lietuvos ekonomika.

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Gru 2009 19:47 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
Eilinė nesąmonė. Tokia pati kaip su Žemaičiu. Užsiimtų žmonės geriau Lietuvos ekonomika.


   Tai, kad tau nerūpi Lietuvos Valstybės istorija ir jos garsių žmonių bei didvyrių įamžinimas - žinau jau seniai. :)

   Kitas klausimas, ar supranti, kad egzistuoja labai tvirtas ryšys tarp "užsiėmimo ekonomika" ir Lietuvos Karaliaus karūnavimo?

   Pvz., vien tik turizmo vystymo požiūriu (sakykime, ar įsivaizduoji, kiek pasaulyje yra  aršių monarchistų - tokių, kaip, pvz. mūsų Juozas, tik žymiai turtingesnių :img06: ).

   Beje, jei nežinai, tai būtent aš - aršus antikomunistas - savo laiku pasiūliau tuometiniam Kultūros viceministrui ir mano geram draugui Nagliui Puteikiui, jog Lietuvoje būtina įsteigti sovietinių paminklų atvirą muziejų, o ne juos sunaikinti (kaip daug kas tada labai garsiai rėkė ir reikalavo) ar parduoti juos į užsienius (kaip jau irgi nemažai "biznierių" bandė)?

   Nes:

  1. Mums būtina išsaugoti bei garsinti savo Valstybės ir Tautos istoriją - tame tarpe ir sovietinės okupacijos laikotarpio;

  2. Tokie "parkai" - "Komunizmo kapinės" - yra puikus, pasaulinio lygio, turistų traukos centras.


  Aš jau nekalbu apie daugybę kitų aspektų.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 12 Gru 2009 16:53 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
  Plačiau temoje:

Lietuvos Karalystė - jos niekas nepanaikino ir to negali padaryti

http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=1510

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 12 Gru 2009 22:57 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3774
Faktiškai visi savarankiški Lietuvos valdovai yra laikytini karaliais, tačiau ne visi jie tada taip save vadino. Ir tų pavadinimų prilipinimas atgaline data yra eilinė berazumystė.

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Gru 2009 23:26 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 10 Geg 2009 14:59
Pranešimai: 631
Miestas: KAUNAS
    DABAR BRĘSTA LABAI PALANKUS METAS ATSTATYTI LIETUVĄ KAIP KARALYSTĘ, PAKVIEČIANT VON URACHA KARALIUMI, NES TAS MUMS DUOTŲ TEISĘ IR LAIKO SUTVARKYTI ŪKINES-FINANSINES PROBLEMAS, PRIVERSTŲ VĖL SUSIVIENYTI VISĄ TAUTĄ IR LYG IŠ NAUJO PRADĖTUME ATKŪRIMĄ.

     KADANGI KVIEČIAMAS TIKRAI LIETUVIŠKO KRAUJO TURINTIS von URACH - ČIA JAU TURĖTŲ TYLĖTI VISI.

     Estija norėjo tapti karalyste 1994 m. - ir pakvietė vieną iš Dianos sūnų būti karaliumi. Britanijos karalienė ELIZABET II pasakė, kad jūs nesate karalystė...

     O LIETUVA TURI KARALYSTĖS RANGĄ IR DAR GYVENANTĮ TEISĖTĄ PAVELDĖTOJĄ - von URACH. TAS IŠSPRESTŲ MUMS DAUGELĮ ŪKINIŲ IR KITŲ PROBLEMŲ.

     J.vPR. LIETUVA PIRMIAUSIA.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Vas 2010 22:55 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
Siūlymas Vytautą Didįjį paskelbti karaliumi pritarimo nesulaukė


http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=29206033

BNS
2010 vasario mėn. 21 d. 11:54

    Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas (ŠMKK) teigia nematantis galimybės Vytautą Didįjį po mirties tituluoti Lietuvos karaliumi. Tai komitetas paskelbė Seimo pirmininkės Irenos Degutienės pavedimu išnagrinėjęs Kauno vicemero Stanislovo Buškevičiaus siūlymą. Kaip rašoma ŠMKK rašte, atlikus tyrimą nustatyta, kad pasaulyje nėra analogų, kai ne karališkos kilmės asmuo po mirties būtų paskelbtas karaliumi.

    Lietuvos istorijos instituto atsakyme Seimui konstatuojama, kad didysis kunigaikštis Vytautas netapo Lietuvos karaliumi, nes nebuvo įvykdytos reikiamos juridinės procedūros ir atliktos bažnytinės apeigos, negautas popiežiaus palaiminimas.

    "Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto karūnavimo Lietuvos karaliumi ceremonija nebuvo įvykdyta, taigi nėra jokio pagrindo paskelbti Vytautą karaliumi", - rašoma Lietuvos istorijos instituto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos skyriaus vedėjos Ramunės Šmigelskytės-Stukienės atsakyme.

    Istorikas Artūras Dubonis ragina likti ištikimiems istorinei tiesai ir nepritarti "pomirtinio Vytauto karūnavimo politinėms manipuliacijoms mūsų pačių istorija ir garbe".

    "Dirbtinai mirusiajam uždėta karūna nepridės garbės nei jam, nei dabartinei Lietuvai. Tačiau ar taip uždėta karūna tarptautinės visuomenės akyse nevirstų juokdario kepure?" - pažymoje Seimui rašo istorikas.

    Į Seimą su siūlymu inicijuoti Lietuvos kunigaikščio Vytauto Didžiojo titulavimą Lietuvos karaliumi po mirties kreipėsi Kauno vicemeras S.Buškevičius.

    Savo prašymą jis argumentavo tuo, kad 2010-aisiais sueina 580 metų, kai Romos imperatorius Zigmantas I patvirtino Vytautą Didįjį Lietuvos karaliumi.

    Tačiau istorikų atsakyme pabrėžiama, kad 1430 metais Zigmantas dar neturėjo Šventosios Romos imperatoriaus titulo, taigi ir teisės suteikti Lietuvos karaliaus karūną didžiajam kunigaikščiui Vytautui.

    "Karaliaus Zigmanto Liuksemburgo išrinkimas Šventosios Romos imperijos imperatoriumi 1430 m. dar nebuvo patvirtintas (...) Šventosios Romos imperatoriumi, turinčiu teisę suteikti karaliaus titulą Zigmantas Liuksemburgas tapo tik 1433 m.", - rašoma Lietuvos istorijos instituto LDK istorijos skyriaus vedėjos atsakyme.

     Istorikai taip pat paneigia ir, jų žodžiais, dar gyvus mitus, esą Vytautui vežamą karūną ir teisinius dokumentus pagrobė lenkai. A.Dubonio pažymoje teigiama, kad Zigmanto pasiuntiniai, sužinoję, jog lenkai jų nepraleis į Lietuvą, nuo Frankfurto prie Oderio grįžo į Niurnbergą ir kartu su kitomis dovanomis Vytautui karūna grąžinta siuntėjui.

     Vytautas Didysis gimė Senuosiuose Trakuose apie 1350 metus, mirė 1430 metais spalio 27 dieną Trakuose. Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu oficialiai jis buvo 1401-1429 metais.

BNS

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=5

jp,
2010 02 21 21:13


"Istorikas Artūras Dubonis ragina likti ištikimiems istorinei tiesai ir nepritarti "pomirtinio Vytauto karūnavimo politinėms manipuliacijoms mūsų pačių istorija ir garbe"."

     Šiaip jau Vytautą karūnuoti atbuline data yra daugiau argumentų, nei partizanų vadą Joną Žemaitį paskelbti Lietuvos prezidentu po 50 metų.

     Vytautas savo laiku bent jau realiai valdė valstybę ir buvo jau susitaręs su Europos galingaisiais dėl karūnos. Būtų dar pagyvenęs keletą metų, tai ir karūną turėtų.

Žygeivis,
2010 02 21 21:53


    Akivaizdu, kad dabartinė valdžia Vytautą Didįjį nekarūnuos - juk sekantis logiškas žingsnis yra prasivogusio ir supederastėjusio Seimo išvaikymas ir Lietuvos Karalystės atkūrimas.

Žygeivis,
2010 02 21 22:10


    Be jokios abejonės, Vytauto karūnavimas ypač nepatiktų mūsų "liepšy drugams liachams ir moskovitams".

    O kadangi viena - didesnė - pusė mūsų "politikų" sėdi Lenkijos šiknoje, o likusi - mažesnė - pusė "po Maskvos padu", tai ir sprendimus priima atitinkamus.

    Na, nieko baisaus, visos šitos "mūsų valdžios" ne amžinos...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Lap 2012 19:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
Lietuvos karalius atvyks per Kalėdas...


http://www.balsas.lt/naujiena/145530/li ... er-kaledas

2007.08.08 07:05
Violeta Rutkauskienė

Kaip tituluoti pirmojo Lietuvos karaliaus Mindaugo sosto paveldėtojus, vėlesniuosius mūsų valstybės valdovus - karaliais ar tik kunigaikščiais?

Paveikslėlis

Toks klausimas nuolat gvildenamas užsienio lietuvių tarpe, žiniasklaidoje, tokį klausimą dabarties lietuvių kartos užduoda mūsų istorijai.

Atrodytų šiandiena jau turime nemažai solidžių mūsų šalies istorijos vadovėlių: A.Šapokos, dr. V. Daugirdaitės-Sruogienės, E.Gudavičiaus, B. Makausko, A.Bumblausko ir eilės kitų Lietuvos bei užsienio šalių istorikų darbų, daug šaltinių: rašytinių ir ikonografinių, kurie turėtų padėti žmogui atsirinkti, kur gi yra senosios Lietuvos istorijos atraminiai taškai, duomenys, iš kurių mes galėtume spręsti apie mūsų valstybės praeitį bei jos valdovų titulus.

Kad suprastume kaip tituluoti mūsų valstybės valdovus, šiandiena neužtenka pacituoti keletą fragmentų apie karalius ir kunigaikščius iš kelių leidinių ar vieno kito istorijos vadovėlio, enciklopedijos ar pagaliau išlikusio vienintelio istorinio dokumento.

Kad suprastume, kur slypi visa šios problemos esmė, reikia kiek atidžiau ir plačiau žvilgtelėti į visus senesnius ir ypač naujausius mūsų istorikų darbus ir leidinius, pasižiūrėti, ką apie Lietuvos karalius ir kunigaikščius rašo naujausi ir galbūt kiek seniau leisti istorijos vadovėliai, Lietuvos ir užsienio šalių istorikai, ką pasakoja senieji metraščiai bei naujausi mokslininkų atradimai.

Pirmosios žinios apie mūsų karalius. Pirmasis Lietuvos vardo paminėjimas istorijoje. Pirmasis krikštas Lietuvoje.


Istorijos šaltiniai byloja, kad dar iki Mindaugo karaliaus kai kurie baltų protėviai, tarp jų ir lietuviai, jau turėję savus karalius ar bent taip ir panašiai juos vadino ar titulavo.

Anglosaksų jūrininkas Vulfstanas, lankęsis prūsų žemėje į rytus nuo žemutinės Vyslos Elbingo srityje apie 880-890 m. rašo, jog ten buvę daug karalių, tarp kurių buvę daug vaidų (Lietuvių enciklopedija, t.15, p.282. Boston, JAV, p.282.).

1009 m. - svarbiausias įvykis mūsų tautai - pirmą kartą istorijoje plačiausiuose – Viperto ir šv. Petro Damianio - šv. Brunono (Bonifaco) misijos aprašymuose pirmą kartą paminimas Lietuvos ir karaliaus Netimero vardas bei pirmas krikštas Lietuvoje. (Lietuvos istorija, A. Bumblauskas, Lietuva, 2005. p.18-19 ).

Paveikslėlis

XIII a. pradžioje Kuršių kilmingasis Lamikis, vadinamas Kuršo karaliumi, popiežiaus Grigaliaus IX-jo legato Otonio įgaliotinio Balduino raginamas, anksčiau už Lietuvos valdovą Mindaugą, pasižadėjo priimti krikštą. Lamikis (Lamichinus rex) drauge su kitais Kuršo pagonimis 1230 metais su popiežiaus vicelegatu sudarė krikšto sutartį. Tačiau vėlesniuose dokumentuose ir eiliuotoje Livonijos kronikoje nėra jokių duomenų, kurie leistų spręsti, kad Kurše buvusi pastovi karaliaus ar vieno vyresniojo kunigaikščio valdžia ( Liet. E.t.14. Boston, JAV, p.128).

Vakaruose – karalius, rytuose – „kniazius“


Mindaugas, kaip pirmasis Lietuvos valdovas, vėliau karalius, iškilo apie 1240-sius metus, suvienijęs Lietuvą į valstybę. Dėl jo karūnos, karūnavimo karaliumi ir karaliaus titulo klausimų, abejonių ar kokių dvejonių, atrodo, nėra. Tai - nenuginčijamas faktas mūsų istorijoje, nors dėl karūnavimo datos ir vietos istorikai dar ir šiandiena plačiai diskutuoja ir vieningai nesutaria.

Tačiau mažai kas atkreipia dėmesį į tai, kad visi neaiškumai su karalių ir kunigaikščių titulais prasidėjo dar gerokai iki Mindaugo karūnavimo, tada, kai Mindaugas pradėjo Lietuvą vienyti į valstybę ir įsigalėjo tarp silpnesniųjų lietuvių kunigaikščių. Jau tada 1235 m. rusų metraštininkas užsimena apie "Mindaugo Lietuvą”, o rytiniai kaimynai rusai ima jį vadinti didžiuoju kunigaikščiu - rašo mūsų istorikas prof. E.Gudavičius „Lietuvos istorijoje“ (Vilnius,1999 m. p. 46; 48.). Apie 1245 -1246 m. vokiečių kronikininkas dar nekarūnuotą Mindaugą pavadino "aukščiausiuoju karaliumi" ( ten pat p.46.), o kaip rašo lenkų istorikas Oscar Halecki knygoje “Jadwiga of Anjou and the rise of east central Europe” (USA.1991. p.35.), popiežius jį tituluoja “primus rex Lethoviae”.

Karalius - labiausiai paplitęs vyriškas monarcho titulas, laikomas aukštesniu už kunigaikštį ar didįjį kunigaikštį.

Manoma, kad lietuviai šį žodį greičiausiai pasiskolino pietinių slavų: lenkų, čekų ar net kitų Europos tautų (karalius: čekišk.- kral; lenkišk.- krol; vengrišk.- karaly, o moterišk. titulas karalienė: vengr. – karalyne, karalyno), bet ne iš rytinių slavų kaip klaidinančiai teigia kai kurios net ir lietuviškos enciklopedijos.

Ko gero, Mindaugo laikais rytiniai slavai tokio žodžio kaip karalius (карoлъ) dar ir neturėjo. Kaip rodo istorija bei dauguma rašytinių šaltinių, savus ir kaimynų valdovus jie vadino tik „kniaziais“.

Iš tiesų su rusišku titulu „kniazius“ dar ir dabar yra šiokios tokios painiavos, nes šio žodžio kilmė rusų istorijoje yra mistiška, o jo atsiradimas dar nėra galutinai moksliškai paaiškintas, tai reiškia, kad nėra iki šiol aišku, ką tas titulas iš tikrųjų reiškia. (Энциклопедия Российской Монархии, Екатеринъург, 2002, cтp.166-167.). Taigi į vakarus suksi – būsi karalium, į rytus- tik kniazium......

Vis gi, į naujojo stipraus valdovo iškilimą Lietuvoje ir naujos Mindaugo valstybės atsiradimą Europoje tuoj pat sureagavo ir vakarai, ir rytai. Kad rusai Mindaugą vadino didžiuoju kunigaikščiu, vokiečiai - aukščiausiuoju karaliumi, popiežius - pirmuoju karaliumi rodo, kad jau tada atsirado didelis abiejų pusių interesas Lietuvai, susikirto dviejų skirtingų kultūrų samprata, vakarietiškai-europietiškas ir rytietiškai-slaviškas požiūris bei skirtingas besiformuojančių tradicijų vertinimas. Su Mindaugu Lietuva, stovėdama kryžkelėje tarp vakarų ir rytų, neabejotinai pasuko link vakarų Europos, tačiau greitą vakarietiškų politinių ir kultūrinių tradicijų įsitvirtinimą Lietuvoje tuo metu aiškiai dar stabdė agresyvi pačių vakarinių kaimynų aplinka.

Tuo tarpu rytietiška slavų tradicijų įtaka į Lietuvą plito nejučiomis, patiems lietuviams didinant savo valstybės teritoriją į rytus, prijungiant prie Lietuvos vis daugiau rusiškų žemių. Toji rusiškų tradicijų įtaka momentais buvusi tokia stipri, jog nematomai įtakojo valstybės vystymąsi, skaldė Lietuvą ir stipriai supriešino joje gyvenusius žmones. Tuo pačiu pagimdė daugybę dviprasmybių, kurios amžių bėgyje negailestingai keitė mūsų valstybės istoriją, veikė tautos sąmonę, įnešė daug sumaišties žmonių protuose.

Tos dviprasmybės tautoje išugdė silpnavertiškumo ir menkinimosi ydas, galiausiai valstybę pavertė tik rytinio kaimyno vasalu, tautą tik liaudimi, o lietuvius tik silpnesniuoju broliu, o vėliau, tiesiog tarybiniu žmogumi. Mūsų istorija liko be garbingai valstybę kūrusių ir gynusių Lietuvos karalių-karžygių. Į jų vietą prasiskverbė apsišaukėliai “kniaziai” ir ubagų karaliai…

Sumaištis dėl titulų. Kur dingo karalystė ir pirmojo karaliaus karūna?


Mindaugo apsikrikštijimas 1251m., vėliau 1253m. ir jo karūnavimas karaliumi, išvedė Lietuvą į Europą, pasuko link jos kultūros ir tradicijų, kur pagal to meto vakarietiškąsias tradicijas po karaliaus mirties jo karūna ir sostas turėjo atitekti jo sūnums arba artimiausiems giminaičiams, dažniausiai ir tapdavusiais naujaisiais to krašto karaliais.

Taip buvo daugelyje Europos valstybių. Panašiai buvo Lenkijoje, Vengrijoje. Pats Mindaugas, rūpindamasis, kad jam mirus nežūtų valstybė, iš anksto gavo popiežiaus leidimą vainikuoti karalium vieną iš savo sūnų….. (Lietuvos istorija, red. A.Šapoka. Kaunas, 1936. p.56.). Bet taip neįvyko.

Istorija taip pat nepasakoja, kas nutiko su karališkąja Mindaugo karūna, kurios likimas iki šiol nėra žinomas taip pat. Vengrai ir lenkai ilgą laiką savo pirmojo karaliaus karūna vainikuodavo vėlesnius savo valstybės valdovus.

Vengrai iki šių dienų turi išsaugoję karaliaus Stepono karūną ir ją laiko didžiausia savo šalies relikvija.

Lenkų pirmojo karaliaus karūna yra dingusi vėlesniaisiais amžiais, bet lenkai turi išsaugoję nemažai kitų savo šalies valdovų karūnų. Abi šios šalys labai rūpestingai saugo savo karalių ir jų sukurtųjų karalysčių atminimą, žinoma, niekam neleidžia bet kaip švaistytis su savo valdovų titulais, kaip kad mes darome savo Lietuvoje.

Po karaliaus Mindaugo ir jo sūnų nužudymo prasideda dar didesnė painiava su karaliaus-kunigaikščių titulais mūsų istorijoje. Kuo toliau tuo gražiau.... Lietuvoje po Mindaugo ir jo sūnų žūties nelieka nei karaliaus, nei karalystės. Mindaugo įkurtoji valstybė – karalystė, po jo mirties kažkodėl “perkrikštijama” į didžiąją kunigaikštystę.

Pavyzdžiui, to meto Lenkija, buvo susiskaldžiusi į daugybę kunigaikštysčių, tuo metu net 23 atskiras, Vengrijoje irgi buvo problemų, o Vokietija suskaldžiusi su daugybe karalysčių ir kunigaikštijų išgyveno iki Bismarko laikų.

Tačiau, jose, kaip nebūtų keista, po karūnuotojo karaliaus mirties niekas „nesikėsino“ į valstybės statusą ir karalystės “neperkrikštijo” į kunigaikštystę, o karalių palikuonių į kunigaikščius, kaip, kad nutiko senovės Lietuvoje.

Iš tų šalių istorijos žinome, kad vis tiek galiausiai prie valstybės vairo prasigrumdavo tolimi karūnuotų karalių giminaičiai ar asmenys, netiesioginiais giminystės ryšiais susieti su karaliumi, ir net patys pasiskelbdavo naujaisiais tos ar kitos šalies karaliais.

Antai Lenkijos kunigaikštis Vladislovas Uolektinis (Lokietka), nesulaukęs popiežiaus palaiminimo, nei karūnos, lenkų bajorams pritariant, pats pasiskelbė karaliumi ir buvo pašventintas vietinio vyskupo net ne senoje Lenkijos sostinėje Gniezne, o Krokuvoje - dar tik būsimoje valstybės sostinėje (M.Bogucka. Dawna Polska. Warszawa, 1998.p.92).

Mūsų istorijoje viskas kitaip. Po Mindaugo, kai kuriuose istoriniuose dokumentuose įsigudrinta Lietuvos valdovus minėti jau net ir be kunigaikščio titulų. Būta atvejų, kai metraštininkai Lietuvos valdovus istorijai pristatė tiesiog paprastais vardais: Treniota, Vaišelga, Traidenis, Vytenis…, kartais šaltiniai mini tik Lietuvos valdovą, jau ir be jokio vardo.

Nauja tarytum primiršta Lietuvos karalių rikiuotė


Praėjus ne taip ilgam laikui po karaliaus Mindaugo mirties ir naujam talentingam bei stipriam valdovui Lietuvoje iškilus, atskiruose šaltiniuose vėl pasirodo karališkas titulas.

1270-taisiais Lietuvos soste įsitvirtino Kernavės kunigaikštis Traidenis. Jis valdė jau visas lietuvių žemes. Naująjį valdovą pripažino ir žemaičiai, ir jotvingiai. Šis Kernavės sosto valdovas atgavo Mindaugo laikų galybę ir sutvirtino pirmojo Lietuvos karaliaus įkurtosios valstybės pamatus. Kaip rašo mūsų istorikė dr. V.Daugirdaitė-Sruogienė Lietuvos istorijoje 1956m. (p.93.), Traidenis buvo toks stiprus, kad jokių sąjungininkų ir neieškojo. Šaltiniai dažnai Traidenį vadina karaliumi, tuo pabrėždami jo įsigalėjimą visoje Lietuvoje.

1930 m.Varšuvoje lenkų istoriko Hendryk Paszkiewicz studijoje apie 13-14 amžiaus Lietuvą “Regesta Lithuaniae Ab Origine Usque Ad Magni Ducatus Cum Regno Poloniae Unionem” Traidenis devynis (9) kartus minimas kaip karalius (naudojami žodžiai Rex, Regis, Rege, Regem) ir tik du (2) kartus kaip kunigaikštis (Dux).

Visa tai leidžia manyti, kad karaliaus valdžios tęstinumas Lietuvoje nesutriko. Traidenio laikais tautiškoji Lietuvos valstybė buvo baigta kurti, ir kaip rašo istorijos prof. E.Gudavičius, karinė Lietuvos monarchija (monarchija - karaliaus valdžia - R.V. intarp.) susiformavo, bet galutinai ją sustiprino tik tolimesnieji Traidenio įpėdiniai Vytenis ir Gediminas.

Vytenio valdymo laikotarpis - tai nuolatinės kovos su lenkais, rusais ir vokiečiais. Nežiūrint to, jam pasisekė apsaugoti iš savo pirmtakų Lietuvos valdovų paveldėtą teritoriją, atgauti kai kurias ginčytinas žemes ir sustiprinti kraštą viduje. Vytenis pelnė žiemgalių palankumą. Jis buvo pirmasis Lietuvos valdovas, titulavęsis ir Žiemgalos kunigaikščiu.

Vytenį kaip ir jo garsųjį brolį Gediminą, amžininkai vadino karaliais, nors, pagal mūsų istorikų teiginius, jie to titulo ir neturėjo (V.Daugirdaitė-Sruogienė. Liet. ist.,1956 m. p.100.). Jau minėtoje lenkų istoriko H. Paszkiewicz studijoje “Regesta Lithuaniae Ab Origine …” Vytenis kaip karalius minimas net 21 kartą ir tik vieną (1) kartą Duce.

Vytenis buvo Pukuvero sūnus, kaip tai 1292 m. savo kronikoje Petras Dusburgietis įsakmiai pažymėjo. Jau tada jis, būdamas kokių dvidešimties metų, vadovavo didelei kariuomenei žygyje į Lenkiją. 1296 (1295) m. Dusburgietis, kuriam anksčiau Vytenis tebuvo “Lietuvos karaliaus sūnus”, užrašė, jog “rex Vitehnus“ darė žygį į Livoniją. 1296 m. Vyteniui įsiveržus į Livoniją prūsų kryžiuočiai nutarė naikinti karaliaus (Vytenio) žemes. Vytenio laikais lietuviai kovose su kryžiuočiais parodė daug energijos ir išvystė veiklią gynybos sistemą. Dusburgiečio žodžiais tariant, ”Lietuvos karalius (Vytenis) pasienio pilims ginti paskirdavo mėnesiui ar ilgesniam laikui tam tikrą skaičių ginkluotų vyrų, kurių pakeisti atvykdavo kiti apylinkės vyrai" (Liet. E. t.34. JAV.1966. p. 404).

Kartą, kai 1313 m. kryžiuočiai, pasistatę “karo laivą su sienomis ir daug kitų laivų” atplaukė pulti Junigėdos, išgirdęs apie to laivo sukeltą garsą, lietuvių karalius Vytenis atsiuntė narsų kilmingąjį Surminą su 100 laivų. Jie priešą nuvijo ir jų laivą sudegino (ten pat, p. 405 ). Toliau ten p. 406 skelbia, kad Vytenio mirties aplinkybės nėra žinomos. Perrašinėtojui padarius klaidą, rusų metraščiuose atsiranda žinia, esą Vytenis buvęs perkūno nutrenktas nuo arklio. Tikra yra tiek, kad nuo 1315 m. jo vardas daugiau neminimas. Dusburgietis yra paskutinis, kuris pažymi, jog “Vithenus rex Lethowinorum” 1315 m. rugsėjį buvo apgulęs Christmemelį. Vigando kronika nurodo, jog Vytenis žuvo kovose su kryžiuočiais.

Karališkas Gedimino sveikinimas


Vytenį pakeitė jo brolis Gediminas. Gediminas buvo visapusiškas valdovas: geras politikas bei puikus karvedys, gerai supratęs tautos ir valstybės poreikius, galimybes ir pavojus. Paprastai rašytiniuose šaltiniuose jis vaizduojamas taikiu Lietuvos kultūrintoju, geru administratoriumi ir gabiu diplomatu. Vakarų kaimynai jį laikė karaliumi, popiežius į jį jau irgi kreipėsi tuo titulu.

Gediminas pirmasis ketino sukultūrinti Lietuvą ir kvietėsi vyskupus, kunigus, domininkonų ir pranciškonų ordino vienuolius, pirklius, riterius, įvairius amatininkus: meistrus, kurpius, račius, akmenskaldžius, druskininkus, malūnininkus, sidabrininkus, svaidomųjų prietaisų gamintojus; žvejus, žemdirbius iš Vakarų, jiems pabrėždamas, kad jis pastatęs dvi pranciškonų bažnyčias:” vieną mūsų karališkame mieste, vardu Vilnius (in civitate nostra regia, Vilna dicta), ir antrą Naugarduke (Gedimino laiškai, Vilnius, 1966, p.37- 47.).

1323 m. gegužės 26-tos dienos laiške pranciškonų ordino vienuoliams Gediminas save tituluoja lietuvių ir rusų karaliumi, o popiežius Jonas XXII-sis savo laiške Gediminui į jį kreipiasi šiais žodžiais: ”Žymiajam ir kilniajam vyrui Gediminui, lietuvių ir daugelio rusų karaliui…”.

1323 m. lapkričio mėn. 7 d. popiežiaus Jono XXII laiške Prancūzijos karaliui rašoma: - „Gediminas, kuris save tituluoja lietuvių ir rusų karaliumi, neseniai savo laiškais mums pranešė, jog jis su savo karalystės gyventojais labai norįs prisijungti prie šventosios Romos bažnyčios, maldaudamas, kad mes jam pasiųstume savo legatus, kurie jį priimtų į tikrąjį tikėjimą ir suteiktų išganingą pamokymą jame; apie tuos dalykus karališkoji didenybė daugiau galės būti painformuota mūsų pasiuntinių.“

1323 m. sausio 25 d. laiške Gediminas rašo: - „Visiems krikščionims, pasklidusiems visame pasaulyje, vyrams ir moterims, o drauge ypač žymiems miestams Liubekui, Zundui, Bremenui, Magdeburgui, Kelnui ir kitiems iki pat Romos, Gediminas, Dievo malone lietuvių ir rusų karalius, Žemgalijos valdovas ir kunigaikštis, [siunčia] savo nekintamos pagarbos ir palankumo [pareiškimą] ir sveikinimą.“ Šį šių žodžių tikrumą patvirtina ir lenkų, amerikiečių istorikai, kurie cituodami popiežiaus Jono XXII-jo laiškus Lietuvos valdovui, jį vadina “rex Lithuanorum et multorum Ruthenorum” (Oscar Halecki. Jadwiga of Anjou and the rise of east central Europe, USA,1991, p.35.).

1323 m. spalio 2 d. Gediminas taikos sutartį su ordinu, Ravelio (Talino) žemės danų vietininku, vyskupais ir Ryga pradeda taip:- „Visus tuos, kurie regės ir girdės šį raštą, sveikina Lietuvos karalius Gediminas ir linki [jiems] sveikatos ir taikos viešpatyje“. Šiuo metu visus (18) Gedimino laiškus galima pasiskaityti internete įvedus į naršyklę žodžius „www.Gedimino laiškai“.

Supratęs, kad karas su kryžiuočiais neišvengiamas, Gediminas kiek galėdamas ieškojo sąjungininkų. Tokį sąjungininką jis surado lenkų karaliaus Vladislovo Uolektinio (Lokietkos) asmenyje. Šis lenkų karalius žymus tuo, kad, pasinaudojęs konfliktu tarp popiežiaus ir Vokietijos imperatoriaus, jiems nesutariant, kuris iš jų turi karalių vainikavimo teisę, nesulaukęs popiežiaus palaiminimo ir pažadėtos karūnos, lenkų bajorams pritariant, pats pasiskelbė karaliumi ir įkūrė naująją lenkų sostinę Krokuvoje.

Už jo sūnaus Kazimiero Gediminas išleido savo dukrą Aldoną ir davė lenkams karinės paramos kovoje prieš totorius. Taigi Gediminas buvo pirmasis Lietuvos valdovas per dukros vedybas suartėjęs su vakarų Europos karaliais. Aldona - pirmoji lietuvė moteris tapusi kitos šalies karaliene.

Netrukus Lenkijos karalienės Aldonos (Onos) palikuonys šeimininkavo beveik visoje Europoje. Jos anūkė Elžbieta buvo Liuksemburgo grafo, Čekijos, Vokietijos, Italijos, Burgundijos karaliaus ir Šventosios Romos imperijos imperatoriaus Karolio IV-jo (Charles IV) žmona, karalienė, imperatorienė. Jos proanūkis Zigmantas Liuksemburgietis, Vytauto ir Jogailos amžininkas, karaliavo Vengrijoje, Čekijoje, Vokietijoje, bei buvo išrinktas Šventosios Romos imperijos imperatoriumi.

Gediminas pirmasis iš lietuvių valdovų ėmė save tituluoti “lietuvių ir rusų karaliumi” (Слвянская знциклопедия, т.1., Mосквa. 2003. сp. 273.) Nors ir Gediminas save jau titulavo Lietuvos ir visų rusų karaliumi, rytuose - rusų žemėse pagal jų tradicijas ir supratimą jis ir toliau buvo tebevadinamas didžiuoju kunigaikščiu. Matyt, rusiškose žemėse kniaziaus titulas buvo suprantamesnis ir priimtinesnis, tad visai nenuostabu, kad rusų metraštininkas(-ai ) užrašinėdami įvykius, Gediminą pagerbdavo jiems geriau žinomu ”kniaziaus” titulu.

Gediminas išplėtė Lietuvos sienas į rytus ne tiek su rusais kariaudamas, kiek vesdamas su jais atsargią ir labai tolerantišką politiką, todėl Gedimino ir vėlesniųjų gediminaičių vardas buvo gerbiamas rusų žemėse dar ištisus šimtmečius, o kai kurie Rusijos carai ir jų artimieji laikė didele garbe pabrėžti savo kilmę iš Gedimino ir jo palikuonių.

Antai caras Ivanas Rūstusis nuolatos pabrėždavo savo kilmę iš Gedimino, Lietuvą laikė savo tėvonija, tad nenuostabu, jog taikėsi ir į Lietuvos sostą. 1561 m. Ivanas Rūstusis Žygimanto Augusto seseriai Kotrynai buvo atsiuntęs piršlius. Nors su Maskva nelabai norėta pyktis, vis vien duotas neigiamas atsakymas. Pasakojama, kad nuotakos vietoje į Maskvą buvo nusiųsta balta kumelė... (V.Daugirdaitė–Sruogienė. Lietuvos istorija, JAV.1956. p. 409).

Net kelios Rusijos kunigaikščių giminės, kaip Chovanskiai, Golicinai, Kurakinai ir Trubeckojai kildina save iš gediminaičių giminės (Энциклопедия Российской Монархии, Екатеринъург, 2002. cтp.173.). Ir vis gi, nors ir kaip tuometinė Lietuva buvo veikiama tam tikrų slavų tradicijų, tačiau kultūros ir šviesos ji ieškojo ne Rytuose, bet Vakaruose.

Po karaliaus Gedimino mirties dviprasmybių su karalių ir kunigaikščių titulais mūsų istorijoje nesumažėjo. Jei pavartysime istorinius vadovėlius, leistus tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje pastebėsime, kad juose karaliaus Gedimino palikuonys vadinami ne tik didžiaisiais kunigaikščiais, karaliais, bet ir princais, monarchais, submonarchais, valdovais. Taigi dviprasmybė su karaliaus ar kunigaikščių titulais atsiradusi dar iki Mindaugo karūnavimo ir toliau skverbėsi į mūsų valstybės istoriją.

Lietuvos karalius atvyks per Kalėdas...


Gediminui mirus, Lietuva likusi be vyriausiojo valdovo, t.y. be karaliaus, ateityje galėjo virsti pavienių ir mažai tarpusavyje susijusių kunigaikštijų sąjunga. Gelbėdami valstybę du gabiausi Gedimino sūnūs Kęstutis ir Algirdas perima valdžią į savo rankas. Kai kurie ne autentiški šaltiniai teigia, kad Algirdas pasiūlęs Kęstučiui didžiojo kunigaikščio garbę, bet Kęstutis nuo jos atsisakęs ir valdžią perleidęs Algirdui (žr. V. Daugirdaitė-Sruogienė, Liet. ist.,1956, p.115 -116.). Pagal mūsų istoriją Algirdas ir Kęstutis net 32 metus drauge broliškai sugyvendami valdė Lietuvą.

Algirdas gyveno Vilniuje ir daugiau dėmesio skyrė sritims, kurios buvo Lietuvos rytuose, rusų žemėse ir rūpinosi santykiais su rusais, todėl jam geriau pritiko save tituluoti rusams suprantamesniu didžiojo kunigaikščio - “kniaziaus” titulu.

Kęstutis apsistojo Trakuose, jam priklausė ir dalis Vilniaus. Kęstučiui atiteko ir labiausiai priešo puolamos sritys, jam reikėjo rūpintis santykiais su ordinu, Lenkija ir kitomis Vakarų Europos valstybėmis. Jam tekę atlaikyti kryžiuočių puolimus, tačiau čia jam visur padėdavo Algirdas.

Todėl nenuostabu, kad svetimtaučiai dažnai nežinojo, kuris iš jų yra vyriausias Lietuvos valdovas; dažnai net jie abu buvo laikomi visos Lietuvos valdovais (A.Šapoka, Liet. ist.,1936, p. 80.). Kęstutis savo kaimynų buvo laikomas tiek galingu, kad ne kartą, lygiai kaip ir Algirdas, buvo tituluojamas karaliumi (V. Daugirdaitė-Sruogienė, Liet. ist.,1956., p.116.).

Kryžiuočiai su Lietuva skaitėsi, kaip su valstybe, ir karas jau nebuvo vien skerdynės: jau buvo laikomasi tam tikros etikos, t.y. tų kariavimo papročių, kurių buvo laikomasi vakarų Europoje (ten pat , p.83.). Ir visa tai buvo pasiekta gabaus Lietuvos valstybės vadovo, sumanaus ir narsaus karžygio Kęstučio pastangomis ir nuopelnais. Todėl nuo tų laikų kryžiuočių ordinas pradeda pripažinti Lietuvos valdovus, kaip lygiaverčius, turinčius teisę gyvuoti, nes iki to tiek į visos Lietuvos žmonės, tiek jos valdovus ordinas žiūrėjo, kaip į naikintinus, žmonių vardo nevertus pagonis. Tik nuo Kęstučio ir Algirdo laikų tarp ordino, jų talkininkų ir Lietuvos susidaro normalūs kariaujančių valstybių santykiai.

Kartais Kęstutis iš vakarų prieš Lietuvą vykdomą agresiją, prisidengiamą kilnia krikšto misija, sugebėdavo pristabdyti, duodamas pažadą krikštytis. Tuo metu į tą krikšto misiją prieš Lietuvą jau buvo aktyviai įsijungusi Lenkija ir ne taip toli esanti Vengrija. Be susitarimo su Čekija ir kryžiuočių ordinu Lenkijos karalius ėmėsi tarpininkauti tarp popiežiaus ir Lietuvos dėl pastarosios krikšto.

Popiežius Klemensas VI, išgirdęs apie gerus Lietuvos valdovų ketinimus, 1349m. rugsėjo 10 d. išsiuntė Kęstučiui bulę, pritariančią norui krikštytis ir pažadėjo karaliaus karūną. Mūsų istorikai iki šių dienų negali atsakyti, kodėl dėl krikšto buvo kreipimąsi į Kęstutį, o ne į Algirdą (E.Gudavičius., Liet. ist., 1999, p.131), kuris mūsų istorikų nuomone buvo tikrasis Lietuvos valdovas.

Kai kurie užsienio istorikų darbai leidžia pajusti, kad vakarai pagrindiniu Lietuvos valdovu vis gi laikė Kęstutį, o ne Algirdą.

1351 m. Lietuvos krikšto sumetimais Lenkijos, Vengrijos ir Mozūrijos kariuomenė, vadovaujama Vengrijos karalius Liudviko Didžiojo, įsiveržė į Trakų kunigaikštijos rusiškąsias žemes, kur juos su kariuomene pasitiko Kęstutis. Pradėjus derybas buvo sudaryta karinė sąjunga. Trijų karalysčių (Lietuvos, Lenkijos, Vengrijos - V.R. paaišk.) sudarytoje karinėje sąjungoje susitarta, kaip rašo lenkų kilmės amerikiečių istorikas Oscar Halecki knygoje “Jadwiga of Anjou and the rise of East central Europa” (p.35.), kad Kęstutis su broliais ir visa tauta priims krikštą, o Vengrijos karalius Liudvikas D. jam išrūpins iš popiežiaus karaliaus karūną bei padės atgauti vokiečių ordino užgrobtas žemes (E.Gudavičius. Liet. ist., p.132).

Kaip matome iš lenkų istoriko, šaltiniuose Lietuva laikoma karalyste, kaip Lenkija ir Vengrija, o ne kunigaikštyste, kaip tvirtina dauguma mūsų istorijos vadovėlių.

O štai 1358 m. Lietuvos ir jos valdovų krikšto iniciatyvos ėmėsi pats Šv. Romos imperijos imperatorius ir Čekijos karalius Karolis IV-sis, 1358 m. balandžio mėn. 21d. parašęs Lietuvos valdovui laišką, siūlydamas priimti katalikų tikėjimą (E.Gudavičius, Liet. ist., p.133.). Gaila tik, kad istorijos autorius nenurodo, ką imperatorius laiko mūsų valstybės valdovu. 1358 m. liepos - rugsėjo mėn. esą vienas iš Algirdo brolių lankėsi pas Karolį IV- tąjį Niurenberge ir pažadėjo, kad Lietuvos monarchas per Kalėdas atvyks į Vroclavą krikštytis (ten pat, p.133.). Vėl iškyla klausimas, o kas gi tas Lietuvos monarchas?

Kas įvyko Lietuvoje, juk Lietuvos istorija fiksuoja valdžios pasidalijimą tarp Kęstučio ir Algirdo, trumpiau sakant - dvivaldystę? Juk pagal enciklopedijų apibrėžimą žinome, kad monarchas - tai vienvaldis karalius, valdantis valstybę, valdovas sukaupęs visą valstybės valdymą vienose rankose… Tai kas gi tas vienvaldis Lietuvos monarchas - valdovas, karalius?

Bet štai kaip tą patį įvykį aprašo žymus lenkų - amerikiečių istorikas O.Halecki. Jis rašo, kad 1358 m. liepos mėn. pas imperatorių Niurenberge apsilankęs vienas iš Algirdo brolių, greičiausiai Kęstutis (probably Kiesjstut) imperatoriui pažada, kad Lietuvos Karalius susitikti su imperatoriumi į Vroclavą atvyks per Kalėdas. Ir vis gi į susitikimą atvyks Lietuvos karalius, E. Gudavičiaus vadinamas Lietuvos monarchas, - ne kunigaikštis ar koks “kniazius”. Dabar nuspręskite patys: buvo Lietuvoje karaliai ar jų nebuvo ?.......

1362 m. kryžiuočių ordinas, vadovaujamas magistro Vinricho von Kniprodės užpuolė ir sugriovė Kauno pilį. Lietuvos istorijoje (V. Daugirdaitė-Sruogienė, p. 124-125.) aprašomas Kęstučio ir ordino magistro susitikimas ir judviejų kalba prieš lemiamą mūšį, kur magistras Kęstutį vadina karaliumi. “… Pertraukdamas tylą magistras tarė: - jei karalius (Kęstutis) neturi su manim daugiau ko kalbėti, tegrįžta saugoti savųjų…..”. Štai dar vienas pavyzdys iš daugelio, kad ir ordino magistras Kęstutį vadina karaliumi. Tuo tarpu atskiri istorijos šaltiniai pateikia žinių, kad Algirdą Lenkijos ir Vengrijos karaliai tituluoja tiesiog “summus princeps Lithuanorum (O. Halecki ..., p.60.).

Po Algirdo mirties jo vietą užėmė antrosios žmonos Julijonos vyriausiasis sūnus Jogaila. Jis atsisėdo Vilniuje ir, kaip rašo mūsų istorikai, titulavosi “Vyriausiuoju Lietuvos kunigaikščiu”. Kęstutis pripažino Algirdo įpėdinį. Gerbė jo sūnų Jogailą ir vykdavo pas jį pasitarti.

Tačiau vyriausiasis Algirdo sūnus Andrius, Polocko kunigaikštis, pakilo, kam jį Jogaila aplenkęs. Drauge sujudo visa Algirdo šeima, reikalaudama sau pirmenybės, siekdama nuo valdžios pašalinti ne tik Kęstutį, jo įpėdinius, bet ir patį Jogailą.

Po Algirdo mirties smarkiai pradėjo reikštis jo našlė stačiatikė Julijona, ėmusi save tituluoti ir rašytis “Didžioji karalienė”. Per ją bando veikti rusai, stačiatikiai, siekdami užimti pirmąsias vietas Lietuvos valstybėje ir patraukti Lietuvą prie rytų bažnyčios ir rusų kultūros.

Susikomplikavusia Lietuvos valdovų padėtimi pasinaudoja ir kryžiuočių ordinas, visaip intriguodamas ir kiršindamas Lietuvos valdovus vieną prieš kitą ir skaldydamas krašto vienybę. Vis dar negalėdami susitarti su senaisiais Lietuvos valdovais, jie bando veikti per jaunuosius Jogailą, Vytautą ir kitus Kęstučio bei Algirdo palikuonis.

Ypač Kęstutį užgavo Jogailos suartėjimas su kryžiuočių ordinu. Sužinojęs apie slaptą Jogailos sutartį su kryžiuočiais 1381m., nušalina sūnėną nuo valdžios, palikdamas jam tėviškę Vitebską su Krėva. Į Vilnių susirinkę Lietuvos bajorai pasižada ištikimai tarnauti Kęstučiui, o Gedimino bokšte iškyla jo vėliava. Kęstutis į savo rankas paima aukščiausią Lietuvos valdžią ir kaip rašo mūsų istorikai, tampa “Supremus Dux Lithuaniae” (V. Daugirdaitė-Sruogienė, … p.142.). Ir vis gi vėl labai keistai skamba, kad Vakaruose jau nuo seno tituluojamas karaliumi, monarchu, ir pats save vadinęs karaliumi, paėmęs visą valdžią į savo rankas, Kęstutis viso labo tampa tik “supremus dux” ?

Dar vienas raitas karalius


Tačiau 1382 m. Jogaila susigrąžina prarastąją valdžią, o praėjus vos keliems mėnesiams po senojo Lietuvos karaliaus Kęstučio mirties (1382 rugpjūčio mėn.), 1383-siais Jogaila jau pats skelbiasi karaliumi. Kęstutis - senasis Lietuvos karalius, pilietinio karo metu pasmaugtas Krėvos pilies kalėjime, atgabentas į Vilnių ir senu papročiu sudegintas Šventaragio slėnyje. „Tarp Perkuno žinyčios ir Neries buvo sukrautas didžiulis laužas, ant jo uždėtas karališkai aprengtas ir su šarvais Kęstučio lavonas. Čia pat buvo pririštas ištikimiausias Kęstučio žirgas, kuriuo jis jodinėdavęs kautynių metu“ (Mūsų Lietuva. Bronius Kviklys. T.1. p.89. 1964 m. USA.).

Kovo 28-tą - balandžio 15-tąją suteikęs Liublino miestiečiams laisvos prekybos privilegiją , “brangiems Lenkijos burgeriam” (miestiečiams) Jogaila prisistatė kaip “Didysis Lietuvos karalius ” - Great king of Lithuania - (O. Halecki ,… p.104.).Tų pačių metų liepos mėn. vykusiame susitikime su kryžiuočių magistro atsiųstuoju maršalu besikalbėdamas Jogailos brolis Konstantinas Jogailą vadina taip pat karaliumi (V.Sruogienė, Liet. ist., p.150.).

Karališkąjį Jogailos titulą patvirtina ir iki mūsų dienų išlikusieji Jogailos antspaudai. Ant 1382 m. Jogailos lietuviško antspaudo nesunkiai įskaitoma tokia antspaudo legenda (užrašas) : Ja * gal * dei * gratia * r ex * m * lettov * - „Jogaila dievo malone didysis lietuvių karalius“.

Toks antspaudas, vaizduojantis raitą ant žirgo jojantį Jogailą, yra išlikęs Prūsijos valstybės kultūrinio palikimo slaptajame archyve, Berlyne, Vokietijoje, bei Lenkijos archyvuose.

Dar ir pirmuosiuose lenkiško tipo antspauduose 1386-88 m. galime perskaityti tokią Jogailos antspaudo legendą: Wladislaus: dei* gra: rex : Poloniae : Littvania: ....... – Vladislovas dievo malone Lenkijos, Lietuvos karalius...

Paveikslėlis

Toliau nuo čia mūsų istorijoje tiesiog piktybiškai pradedami trinti Lietuvos karalystės ir jos karalių titulas, daroma neįkainuojama žala visai mūsų senajai istorijai.

Juk lenkų bajorams reikia parodyti, kad karūnavęsis lenkų karaliumi Jogaila prie Lenkijos prijungė Lietuvą bei visas į jos teritoriją įėjusias žemes. Visa laimė, kad po truputį prarastąsias jėgas ir valdžią ėmė atgauti Vytautas, Kęstučio sūnus ir teisėtas jo sosto paveldėtojas. Netrukus Jogaila be Vytauto pritarimo Lietuvoje negalėjo nieko nuveikti. Vytautas Didysis tampa vienvaldžiu Lietuvos valdovu.

Triskart paskelbtas karaliumi


1398 m. sudarydamas sutartį Salyno saloje Nemune, ties Nevėžio žiotimis, prie Kulautuvos, Vytautas savo bajorams paskelbė karalienės Jadvygos reikalavimą mokėti leno mokestį. Bajorai dėl to protestavo ir nepasitenkinimo ženklan paskelbė Vytautą Lietuvos karaliumi (B. Makauskas, Lietuvos istorija, Kaunas, 2000, p.80.).

E. Gudavičiaus "Lietuvos istorijoje" tą įvykį aprašo taip: -”1398 m. spalį Vytautas susitiko su didžiuoju magistru Konradu Jungingenu Salyno salose (Nemune, žemiau Kauno). Iš ordino pusės dalyvavo Livonijos krašto magistras Venemaras Briugenau, Varmijos ir Sambijos vyskupai. Vytautą lydėjo Vilniaus vyskupas Andrius, brolis Zigmantas, Kopilio kunigaikštis Vladimiras, Pinsko Jurgis, Zaslaulio Mykolas, Starodubo Aleksandras, Alšėnų Jonas, Drucko Jonas, Klecko Jomantas ir stambiųjų bajorų būrys. Buvo patvirtinti Gardino sutarties punktai. Sutartį sudarius, bajorai Vytautą paskelbė Lietuvos karaliumi.

Ši manifestacija ir buvo svarbiausias Vytauto tikslas, o nuolaidos vokiečių ordinui - tik priemonė jam pasiekti” (p.200). Istorikas A. Šapoka 1936 m. "Lietuvos istorijoje" (p.122.) šiam įvykiui aprašyti paskyrė net atskirą skiltį, pavadindamas ją ”Vytauto apgarsinimas Salyne Lietuvos karaliumi”.

Čia jis rašo:-” Kiek savarankiškas jautėsi Vytautas, parodo jau vien tik Salyno sutartis. Bet Salyne įvyko dar vienas faktas, kuris liudija, kad Lietuvos bajorija jautėsi esanti nepriklausoma ir savo valdovu laiko tik vieną Vytautą. Per suvažiavimą ordino magistratas buvo iškėlęs puotą. Jos metu Lietuvos bajorai triukšmingai apgarsino Vytautą savo karaliumi”.

Lietuvos bajorų apsisprendimą aprašo ir istorikė V. Daugirdaitė-Sruogienė 1956 m. leistoje "Lietuvos istorijoje". Ji rašo: - ”Jie čia pat pareiškė didelį pasitikėjimą savo valdovu ir, kryžiuočių magistro iškeltos puotos metu, apšaukė Vytautą Lietuvos karaliumi” ( p.178).

Dr. Joseph B. Koncius knygoje ”Vytautas the great grand duce of Lithuania” (Maiami, Florida, 1964, p.70.) rašo: - “At the official celebration of this peace treaty, the Dukes and delegates from Lithuania and the Eastern Provinces declared Vytautas King of Lithuania”.

Na ir kas, sakys koks nors mūsų istorijos “išminčius” ir pridurs, kad lenkų istorikai ir jų šaltiniai apie tai dar tikrai nerašė. Taigi, kad rašė …

Lenkų istorikas Oskar Halecki knygoje ”Jadwiga of Anjou …” (p. 242.) irgi nurodo, kad 1398 m. Vytautas, pritariant Jogailai „stengiasi iš popiežiaus išsirūpinti atskirą karūną Lietuvai ir atskirti lietuvių ir rusų žemes į atskirą karalystę. Ten pat (p.243), kalbėdamas apie Salyno sutarties sudarymą, lenkų istorikas nurodo, kad čia apie jokią karališką karūną atskirai neužsimenama, tik tiek, kad kronikininkas užrašė faktą, jog Vytautas buvo paskelbtas Lietuvos ir Rusios karaliumi (“King of Lithuania and Ruthenia”), kas žinoma labai užgavę Lenkijos karalienę Jadvygą. Ji netrukus nusiuntusi Vytautui ir jo bajorams nepasitenkinimo laišką ir pareikalavusi tokį sprendimą atšaukti, mat ji Lietuvos sostą ir karūną jau buvo numačiusi savo dar negimusiam įpėdiniui...

1398 m. Salyno įvykiai parodė, kokie santykiai nusistovėjo tarp Lietuvos bei Lenkijos, ir, kad Lietuvoje su tokiais lenkų karalienės norais niekas nesiskaitė.

Vytautas, remiamas bajorų, veikė kaip savarankiškas valdovas, o jo politiką aprobavo Lietuvos didikai, kaip savarankiška, juridinę galią turinti ir valstybei atstovaujanti, jėga. Lietuvoje atsitiko tai, kas tuo metu vyko ir visoje Europoje. Karalių tuo laiku jau rinko lenkai, vokiečiai ir kitos Europos tautos. Čekijos bajorai ir miestiečiai taip pat išsirinko karalių patys. Europoje formavosi naujos tradicijos ir papročiai, nauji santykiai, kuriuose galėtume įžvelgti tam tikras vakarietiškos demokratijos užuomazgas, kurios deja dar ilgus šimtmečius negalėjo prasiskverbti į rytinių slavų erdvę.

Šis Vytauto paskelbimas karaliumi mūsų istorijoje liko tarsi nepastebėtas, gal net visai neįvertintas ir plačiau neaptartas, aš gi sakyčiau, platesnei lietuvių visuomenei dar ir mažai žinomas.

Tačiau Lietuvos bajorų žingsnį - Vytauto paskelbimą karaliumi - gerai išgirdo to laikmečio Vakarų kaimynai. Lietuvos valdovo Vytauto Didžiojo karališkasis titulas buvo priimtas ir pripažintas visoje to meto Europoje.

1414 m., 1421 m. Lietuvoje lankėsi Anglijos ir Prancūzijos karalių pasiuntinys Žiliberas de Lanua, kuris vėliau paliko rašytinius savo kelionės prisiminimus. Apsilankęs pas kryžiuočius Dancige, jis vyksta pas lenkų karalių (Jogailą), o iš ten pas Vytautą, Lietuvos Didįjį kunigaikštį ir karalių (V.Daugirdaitė-Sruogienė, Liet.ist. p. 244.). Kaip ir Jogailai, anglų pasiuntinys atliko savo taikos misiją ir abiem karaliams įteikė anglų karaliaus Hendriko dovanas. Čia turime paklausti: - Ar gi toks garbingas Anglijos ir Prancūzijos karalių pasiuntinys nieko neišmanė apie titulus? Matyt, garbingam svečiui nekilo jokių abejonių, kaip tituluoti Vytautą, galingąjį Lietuvos valdovą, Žalgirio mūšio nugalėtoją, kurio pergalę pripažino ir jam nusilenkė visi didieji to meto Europos karaliai.

Įvertindami didelius Vytauto nuopelnus, drąsą ir narsumą, 1421m. Čekijos bajorai ir miestiečiai Vytautui pasiūlė savo šalies karūną, kurią jis sutiko priimti. 1421 m. rugpjūčio mėn. čekų Kutnos Horos seimas Vytautą oficialiai išrinko Čekijos karaliumi (E. Gudavičius. Liet. ist., p. 251.). Taigi Vytautas buvo ne tik Lietuvos, bet dar ir Čekijos karalius…

Pagaliau į gyvenimo pabaigą, siekdamas galutinai įtvirtinti savo valstybės nepriklausomybę, Vytautas ryžosi priimti įkyriai “pirštą” karaliaus karūną iš vakarų. Kaip visa tai baigėsi, žino net pradinių klasių mokinukas. Nors Vytautui siunčiama karūna buvo pavogta, tačiau niekas nesugebėjo pavogti jo nuopelnų ir didžiosios garbės, tarptautinio pripažinimo, jo pasiekimų bei darbų, kurie dar ilgiems amžiams apsaugojo Lietuvą nuo užpuolikų iš rytų ir vakarų. Mūsų garsusis poetas ir rašytojas Balys Sruoga Vytauto karaliaus garbei sueiliavo :-“Kol nors viena plazdės širdis lietuvio,- Tu būsi amžiams Lietuvos karalius!…

Po Vytauto mirties į sostą atsisėdęs Švitrigaila pasiskelbė Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu ir nieko nelaukdamas pareikalavo Šv. Romos imperijos imperatoriaus Zigmanto I atsiųsti anksčiau Vytautui žadėtą karališką karūną. O, kai Švitrigaila buvo nugalėtas, ir į Lietuvos sostą atsisėdo Vytauto brolis Žygimantas Kęstutaitis, laiške imperatoriui jis rašė, kad Lietuvos priklausomybė lenkų karaliams yra tik prasimanymas: kiek tik žmonės pajėgia atsiminti, Lietuva niekad nebuvusi jokios kitos valstybės sudėtyje ir valdžioje. Jis pats Lietuvos kunigaikštystę gavęs ne iš lenkų karaliaus, bet iš Dievo: ją paveldėjęs iš savo brolio Vytauto… (A.Šapoka. Liet.ist. p.174.).

Ir kas turi teisę tai nuneigti!?... Domėkimės istorine savo didžiosios valstybės ir jos valdovų praeitimi ir deramai pagerbkime jų atminimą. Tai mūsų visų pareiga.

Naudota literatūra ir šaltiniai:


1. Lietuvių enciklopedija, t. 1- 36., Boston, JAV, 1953-1969
2. Mūsų Lietuva, B.Kviklys, Boston, JAV, 1964
3. Энциклопедия Российской Монархии, Екатеринъург, 2002,
4. Слвянская знциклопедия, т.1-2., Mосквa. 2003
5. Senosios Lietuvos istorija, A. Bumblauskas, V., 2005
6. Lietuvos istorija, V. Daugirdaitė – Sruogienė, Chicago, JAV., 1956
7. Lietuvos istorija, E. Gudavičius, V., 1999
8. Lietuvos istorija, B. Makauskas, Kaunas, 2000
9. Lietuvos istorija, A.Šapoka, Kaunas, 1936
10. Dawna Polska, M.Bogutcka, Warszawa, 1998
11. O. Halecki. Jadwiga of Anjou and the rise of east central Europe., USA, 1991.
12. J.B.Koncius.Vytautas the Great drand duke of Lithuania, Maiami, Florida, USA., 1964
13. E.Rimša. Heraldika., Lietuva, 2004
14. J. Pficneris. Didysis Lietuvos kunigaikštis Vytautas kaip politikas. Vilnius.,1989
15. H. Paszkiewicz. Regesta Lithuaniae., Varsoviae, 1930

2007 m. liepos mėn. 17 d. (Pirmą kartą spausdinta 2003 m. balandžio 5 -15 d. „Drauge“, JAV. Naujai papildytas ir atnaujintas rašinys.)

Balsas.lt

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/145530/ ... er-kaledas

Lietuvos karalių palikuonis
2007-08-08 17:33:42


Nuostabus sraipsnis! Mano lietuviškoji tapatybė bei savivertė stiprėjo sulig kiekvienu sakiniu.

Tautiškumo vardan šį straipsnį reikėtų dėti į visus Lietuvos istorijos vadovėlius.

del "koning"
2007-08-09 17:05:54


kiek varčiau vokiečių, danų,švedu, suomių, norvegų ir dar kitų salia gyvenančių tautų žodynus žodis" karalius" tose kalbose skamba labai panašiai kaip "koning".

Siūlau pavartyti žodynus ir įsitikinti. Vokiskai " konig" - karalius, nuo čia ir Karaliaučiaus miesto pavadinimas kilęs - Konigsberg - karalių miestas. Ir lietuviškai, kaip matot , tas pats. Lenkai Karaliaučių vadina - Krolewicz, nuo lenk. zodžio krol - karalius.

Tai būtų toks trumpas paaiškinimas dėl "koning". Pasidomekit pasidomekit placiau ir mums parašykit, kad visi suzinotume.

Violeta Rutkauskienė
2007-08-10 05:45:34


Dėkoju visiems už gražius atsiliepimus. Esu kaunietė, istorikė. Daug metu dirbau muziejuje, fondu saugotoja, vėliau vedėja. Mano darbas buvo susijęs su Lietuvos numizmatika, sfragistika, heraldika.

Daug teko dirbti su Lietuvos apdovanojimais: ordinais ir medaliais, o atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1990 m. kovo 11 d. ir prie lietuviškų apdovanojimų atkūrimo, konsultuoti Monetų Kalyklą ir besikuriančią Lietuvos Prezidentūrą.

Dabar aktyviai dirbu ir renku medžiagą apie senuosius Europos ordinus, tokius kaip Slibino ir šv. Jurgio ordinai, ir mūsų valdovų sąsajas su jais.

Retsykiais rašau spaudai.


Miegantys lobiai
http://www.balsas.lt/naujiena/382774/miegantys-lobiai

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/382774/ ... i-apacioje

Žygeivis
2010-04-05 13:13:51


Seniai laikas pamiršti lenkų ir rusų "sumąstytą" Lietuvos Valstybės pavadinimą - LDK.

14-18 amžiuose tai buvo Lietuvos Imperija,
jau Vytauto laikais užėmusi apie 1 milijoną kvadratinių kilometrų, ir tuo metu buvusi pati didžiausia imperija Europos žemyne.

Beje, jau Algirdą Bizantijos imperatoriai savo oficialiuose raštuose titulavo "basileos" - imperatoriumi.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Lap 2012 19:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
Vytauto Didžiojo karūnos paslaptis


http://www.lzinios.lt/Komentarai-ir-deb ... -paslaptis

Alvydas MEDALINSKAS
12:00 Rugsėjo 8 d. 2010

Kas buvo Vytautas Didysis?

Pagoniškosios Lietuvos karalius, siekęs būti pripažintas karaliumi krikščioniškoje Europoje, ar Didysis kunigaikštis, dėl įvairių aplinkybių netapęs karaliumi, nors jo nuopelnai gauti karūną buvo pripažinti tiek popiežiaus, tiek imperatoriaus?

Kodėl Vytautas netapo karaliumi?

Koks Vytauto karūnos likimas?

Apie tai prie "Lietuvos žinių" apskritojo stalo susirinko pakalbėti Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Senovės ir viduramžių istorijos katedros vedėjas dr. Rimvydas PETRAUSKAS, Istorijos instituto LDK istorijos skyriaus vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Jūratė KIAUPIENĖ, Vilniaus pedagoginio universiteto dėstytojas istorikas Tomas BARANAUSKAS, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto docentas dr. kunigas Robertas PUKENIS ir politikos apžvalgininkas Alvydas MEDALINSKAS.

Ar ikikrikščioniškoje Lietuvoje būta karalių?


A.Medalinskas. Šiandien rugsėjo 8-oji - Vytauto karūnavimo diena. Diena, kuri byloja tiek apie didžiulį Lietuvos kaip valstybės pripažinimą, tiek apie vilčių žlugimą tapti karalyste, o kartu būti pripažintai kaip valstybei krikščioniškame pasaulyje. Kalbant apie Vytauto karūnavimą, svarbu išsiaiškinti, ar Vytautas nebuvo pagoniškosios Lietuvos karalius. Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas vadino save Lietuvos ir net Rusijos karaliumi, jį taip vadino ir kitų šalių valdovai, taigi, matyt, ir Vytautas galėjo paveldėti karališkąją kilmę.

R.Petrauskas. Iki Vytauto Lietuvoje titulų sistema buvo dar nenusistovėjusi. Lietuvos valdovai save vadino ir kitų buvo vadinami ne tik karaliais, bet ir hercogais, kunigaikščiais. Gediminas vartojo karaliaus titulą, norėdamas pabrėžti savo valdžios suverenumą jam priklausančioje teritorijoje. Pagoniškoje Lietuvoje, neturėjusioje rašto kultūros, valdovų sekretoriais buvo daugiausia iš užsienio kraštų atvykę raštininkai. Jie vartojo tokius titulus, kuriuos turėjo suprasti tie, kam buvo adresuojamas laiškas. Todėl ir Gediminas laiškuose, rašytuose į Vakarus, tituluotas karaliumi, o jo sūnus Algirdas graikiškame laiške į Bizantiją pavadintas net basilėjumi, t. y. imperatoriumi.

J.Kiaupienė. Istoriografijoje priimta Lietuvos valdovus vadinti didžiaisiais kunigaikščiais, ir jie taip vadinami. Ši tradicija ateina iš Rusios, nes dar pagonybės laikais Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė (LDK) plėtėsi ne į katalikišką, o į stačiakišką erdvę, į Rusios žemes. Didysis kunigaikštis natūraliai tapdavo suverenu, kaip tai buvo suvokiama to meto Rusioje. Bet šis suverenas niekuo nesiskyrė nuo katalikiškojo karaliaus. Tai buvo ne bet koks kunigaikštis, o Didysis kunigaikštis.

R.Petrauskas. Lietuvoje buvo vienas karalius - Mindaugas ir vienas labai ryškus Vytauto Didžiojo siekis tapti karaliumi. Tačiau ir Gediminui, ir jo sūnums popiežiai bei imperatoriai siūlė suteikti karaliaus titulą, jeigu šis priimtų krikštą. Vadinasi, nors Gediminą jie vadino karaliumi, žinojo, kad yra kita karalystės samprata - karaliaus vainikas, kurį reikia gauti iš popiežiaus. Ir jį Lietuvoje gavo tik Mindaugas.

A.Medalinskas. Kad taptų krikščioniškos Lietuvos karaliumi, jos valdovui reikėjo gauti karūną iš popiežiaus rankų. Bet kodėl negalėjo būti ir ikikrikščioniškos Lietuvos karaliai? Juk ir Vulfstanas, aprašydamas įvykius dar prieš kelis šimtus metų iki jūsų minėtų įvykių, sakė, kad mūsų krašte yra daug karalių.

T.Baranauskas. Žodį "karalius" dažniausiai vartojame labai laisvai. Derėtų nepamiršti ir lingvistinės pusės. Šis žodis kilęs iš slavų kalbų, kaip "korol" ir "krul". Į lietuvių kalbą greičiausiai atėjo tada, kai Jogaila tapo Lenkijos karaliumi. Jo įpėdiniai taip pat tituluojami karaliais. Bet net Mindaugo, kurį vadiname karaliumi, titulas lietuviškai turėjo skambėti, matyt, kitaip, nes ši karūnacija neturėjo nieko bendro su slavų kraštais. Livonijos kronika vartoja žodį "kunig", kuris dabartinėje vokiečių kalboje yra "konig". Pasak Kazimiero Būgos, ta forma vokiečių kalboje susiformavo XIII amžiuje, ją atitinka lietuviškas skolinys "kunigas" ir tai reiškia "karalius".

R.Petrauskas. Mindaugas galėjo save vadinti kunigu, bet greičiausiai tais laikais "kunigas" reiškė ne vien karalių. Yra daugiau lingvistinių tyrimų, ne vien K.Būgos. Šis žodis buvo ir prūsų kalboje. Jei jis reikštų vien "karalių", jo ten nebūtų, nes prūsai tuo metu neturėjo karalių. Šis žodis, matyt, reiškė apskritai "kilmingąjį".

T.Baranauskas. K.Būga mano, kad tas žodis pas mus atėjo Mindaugo laikais, po jo karūnacijos, bet vėliau ėmė reikšti mažesnį titulą. Gedimino laiškai juk rašyti lotyniškai. Juose yra žodis "rex", kurį dabar verčiame kaip "karalius", nors pažodžiui, matyt, turi būti "valdovas". Kaip vadinti Lietuvos valdovus, daug diskutuota XX amžiaus antroje pusėje išeivijos spaudoje. Dabar šios diskusijos vyksta pas mus. Sakoma, kad Dlugošas pavadino mūsų valdovus Didžiaisiais kunigaikščiais, bet taip Vytautas vadintas net jo laikų Lietuvos metraščiuose. Kaip, beje, ir Algirdas, ir Kęstutis.

R.Petrauskas. O Jogaila sutartyje su ordinu save vadina Didžiuoju hercogu.

T.Baranauskas. XIV amžiuje Vokiečių ordinas tiek Jogailą, tiek Skirgailą vadino karaliais. Tačiau XV amžiuje jau nusistovi pastovus Vytauto titulas, Didysis kunigaikštis.

R.Petrauskas. Bet jeigu turime pagal to meto taisykles karūnuotą karalių Mindaugą, kiti negali būti laikomi tokiu pat karaliumi. Juo labiau kad tas jo titulas įsitvirtino visose istoriografijose. Būsime juokingi, jei pradėsime sakyti, kad visi mūsų valdovai yra karaliai, tada Mindaugas bus toks pats, kaip ir Traidenis. Derybose dėl krikšto visuomet iškildavo ir Lietuvos valdovo karūnacijos klausimas. Vadinasi, to meto Lietuvos politinis elitas gerai suvokė politinių kategorijų skirtumus.

J.Kiaupienė. Taip. Bet pats neutraliausias pavadinimas yra "valdovas".

Ką krikščioniška bažnyčia pripažindavo karaliais?


A.Medalinskas. Kaip krikščioniška bažnyčia vadino nekrikščioniškos Lietuvos valdovus? Kokiais kriterijais remdamiesi suteikdavo karaliaus titulą krikščioniškojo krašto valdovui, kas šiandien tarptautinės teisės kalba reikštų ir valstybės pripažinimą?

R.Pukenis. Karaliaus titulą popiežiai skyrė už nuopelnus tikėjimui. Tai buvo pripažinimas ir įvertinimas.

R.Petrauskas. Europoje karūnavimo tradicija atsirado frankų laikais VIII amžiuje, kai Romos popiežius pats karūnavo frankų valdovą Pipeną jaunesnįjį. Vėliau Romos krikščionių pasaulyje imta tarptautiniu mastu karaliumi pripažinti ir valdovą, nebūtinai gavusį vainiką tiesiogiai iš popiežiaus rankų. Svarbu, popiežiaus deleguotą. Mindaugo atveju popiežius Inocentas IV bule pavedė vyskupams jį karūnuoti ir leido karūną paveldėti jo sūnui. Po Mindaugo ir jo sūnaus smurtinės mirties šios tradicijos Lietuvoje nebeliko. Lietuvos valdovai galėjo vadinti save kaip nori, tą jie ir darė, bet iškilus reikalui, kad būtų pripažintas jų karališkas suverenumas, jie turėjo būti karūnuoti.

A.Medalinskas. Tada ir atsirado skirtumas tarp karaliaus ir kunigaikščio?

T.Baranauskas. Taip. Šis klausimas tapo aktualus tik Vytauto laikais, kai net Didžiojo kunigaikščio titulas reiškė žemesnę padėtį Lenkijos karaliaus Jogailos atžvilgiu, o pats Vytautas buvo laikomas pavaldžiu Lenkijos karaliui. Vytauto žingsnis siekti karūnos susijęs su jo noru siekti savarankiškumo. Ne tiek sau, nes jis tada jau gyveno paskutinius metus, kiek Lietuvai, kadangi norėjo po savęs palikti savarankišką valstybę.

R.Pukenis. Vytautas tą skirtumą tarp karaliaus ir Didžiojo kunigaikščio pajuto Europos valstybių vadovų suvažiavime Lucke, kai Jogaila jam ėmė prieštarauti.

A.Medalinskas. Bet karūnos nusprendė siekti dar anksčiau, nors Bažnyčia karaliais pripažindavo ir nekrikščioniškų kraštų valdovus. Ko reikėjo, kad nekrikščioniškos valstybės valdovas taptų Vatikano pripažintu karaliumi?

R.Pukenis. Turėti didžiulę valstybę ir dideles pajėgas. Popiežius negali atimti titulo, tarkime, iš Japonijos valdovo. Jis egzistuoja de facto. Popiežius galingas dvasine prasme, bet jis negali nubraukti nekrikščioniško valdovo titulo.

J.Kiaupienė. Bet Lietuvoje Gediminaičių dinastija apsisprendė tapti katalikiškos Europos dalimi ir turėjo priimti šios Europos politinio žaidimo taisykles. Kol Lietuva netapo karalyste, ji negalėjo būti pripažinta ir Vakarų Europoje kaip valstybė. Ir, aišku, kol neapsikrikštijo. Net jei pagoniški Lietuvos valdovai Algirdas ir Kęstutis būtų pasivadinę karaliais, jie nebūtų priimti į šių valstybių bendriją.

A.Medalinskas. Tai suprantama. Nesvarbu, kad jie buvo ne krikščioniškos Europos valstybės valdovai, jie galėjo būti karaliais, nes valdė valstybes, turėjusias didelę teritoriją ir galingas pajėgas. Tik ne krikščioniškos Lietuvos karaliais.

T.Baranauskas. Yra dalykų, susijusių su Lietuvos krikšto specifika. Jogaila tapo Lenkijos karaliumi ir pagal Krėvos sutartį prišliejo Lietuvą prie Lenkijos. Jeigu jis būtų tapęs Lietuvos karaliumi, ir ankstesnius valdovus vadintume karaliais, nes veiktų retrospektyvinis požiūris. Kadangi karūną Jogaila gavo kaip Lenkijos karalius, Lietuvai teko kovoti dėl atskiros karūnos. Tą ir bandė daryti Vytautas.

R.Petrauskas. Nemanau, kad jei Jogaila būtų tapęs Lietuvos karaliumi, visus jo pirmtakus vadintume karaliais. Prisiminkime Bulgarijos, Vengrijos ar Čekijos atvejus. Pirmieji valdovai ten vadinami kunigaikščiais. Karaliumi tampama tik gavus karūną iš popiežiaus. Skandinavijos karaliai taip pat karūnuoti su popiežiaus palaiminimu. O nekrikščionių karaliais nevadino. Chanais, carais, kunigaikščiais, valdovais, bet ne karaliais lotyniškąja šio žodžio prasme, kurią ir mes turime vartoti.

T.Baranauskas. Bet popiežiaus bulėje, kuria jis, reaguodamas į Mindaugo krikštą, nurodo jį karūnuoti Lietuvos karaliumi, Mindaugas jau vadinamas Lietuvos karaliumi, nors dar nebuvo karūnuotas. Ir kai Gediminas save tituluoja Lietuvos karaliumi, popiežius to nekvestionuoja.

R.Petrauskas. Daugelio kraštų istorija rodo, kad karalystė eina iš karto po krikšto. Nors neretai tai įvyksta tik kitoje kartoje - tėvui pasikrikštijus, sūnus gauna vainiką. Karaliumi tampama tik kai įvyksta visas karūnavimo ceremonialas.

A.Medalinskas. O Vytautas ar buvo Čekijos karalius?

R.Petrauskas. Ne, nebuvo. Jis buvo išrinktas Čekijos karaliumi Kutnos Horos Seime Čekijoje, bet nebuvo karūnuotas, nes nenuvyko į Čekiją.

T.Baranauskas. O vėliau Vytauto karūnavimui popiežius priešinosi, nes palaikė lenkų poziciją, todėl buvo numatyta, kad Vytautą karūnuos imperatorius.

R.Pukenis. Popiežius Martynas V pritarė Vytauto karūnavimui, nors lenkai tam labai trukdė ir priešinosi. Jis atliko ir arbitro vaidmenį tarp valdovų. Pavyzdžiui, susipykus prancūzams ir ispanams dėl kokios nors salos, popiežius nubrėždavo ribas.

R.Petrauskas. Gedimino, Algirdo ir Kęstučio laikais Lietuva, kaip pagoniška valstybė, gyveno gana izoliuotą politinį gyvenimą. Prasidėjus diskusijoms dėl Lietuvos situacijos pakeitimo, krikšto, iškilo politinio statuso klausimas. Jogailos tapimas Lenkijos karaliumi šį klausimą dar labiau suaktualino, bet kiekvienas valdovas, susidūręs su pasauliu, kurį valdo karaliai ir imperatoriai, pats ima to siekti.

A.Medalinskas. Ar LDK iki krikšto ir po jo buvo pripažįstama valstybe?

R.Pukenis. Jeigu valstybė de facto egzistuoja, popiežius negali to panaikinti.

A.Medalinskas. Tai, kas įvyko vėliau Liublino unijoje, buvo dviejų lygiaverčių ir lygiateisių valstybių sąjunga? Ar vis dėlto skirtingų pagal savo svorį?

R.Petrauskas. Lygiateisių, bet ne lygiaverčių. Lenkijos statusas aukštesnis.

T.Baranauskas. Jogaila su Vytautu tą sutartį sudarė kartu, bet Jogailos vardas visada ir visur buvo pirmoje vietoje.

Kodėl norėta, kad Vytautas taptų karaliumi?


A.Medalinskas. Už kokius nuopelnus popiežius, nors sakėte, kad priešinosi, vėliau vis dėlto pripažino Vytauto teisę būti karaliumi?

R.Pukenis. Popiežius Martynas V, rašydamas laišką vokiečių imperatoriui Zigmundui, nurodo priežastis, kodėl Vytautą reikėtų karūnuoti. "Nuo to laiko, kai Vytautas priėmė krikštą, savo darbus skiria krikščionių tikėjimui ginti ir platinti, pasipriešinti netikėliams, išnaikinti pagonystei ir šventajai krikščionių religijai išplėsti tolimuosiuose kraštuose. Mums, visiems krikščionims, yra žinoma, kad šitais savo nuopelnais remdamasis kunigaikštis galėjo pasipuošti karališka karūna."

A.Medalinskas. Vadinasi, akcentuojami nuopelnai tikėjimui. Tačiau Bažnyčia karaliais laikė ir nekrikščioniškojo tikėjimo valdovus. Matyt, ir kiekvienam valdovui, nusipelniusiam krikščionybei, karaliaus titulo neskyrė.

R.Pukenis. Vytauto atveju popiežius įvertino ne tik nuopelnus krikščionybei, bet ir jo galią bei pripažinimą. Ne visiems siūlyta tapti karaliumi. Kai kurie istorikai norėtų, kad visus Lietuvos valdovus vadintume karaliais, bet jeigu tavęs nepripažino ir neturėjai vidinės ar tautinės jėgos, negalėjai būti karalius.

A.Medalinskas. Bet LDK buvo labai galinga valstybė. Kitur Europoje kunigaikštystės, grafystės, hercogystės buvo maži kraštai. Nepalyginami su LDK.

R.Petrauskas. Lietuvos dydis keitėsi. Kai Mindaugas tapo karaliumi, ji dar nebuvo ta LDK, kaip XIV amžiuje. Bet karaliaus vainiką Mindaugas gavo iš popiežiaus rankų.

A.Medalinskas. Vis dėlto vėliau LDK buvo didžiulė savo plotu valstybė.

R.Petrauskas. Bet buvo ir kitų stiprių valstybių, kurios netapo karalystėmis, pavyzdžiui Burgundija. Valstybė tarp Romos imperijos ir Prancūzijos, kurią valdė suverenūs valdovai. Bandymų karūnuotis buvo, vienas net panašiu metu, kaip ir Vytauto, bet nepavyko. Burgundijos valdovai liko Prancūzijos karaliaus vasalai, nors Burgundija tuo metu buvo turtingiausias kraštas į šiaurę nuo Alpių, kurį tuo metu valdė keletas tikrai galingų hercogų, su labai išplėtota dvarų kultūra ir skleidė savo įtaką visai Europai. Tai rodo, kad vėlyvaisiais viduramžiais tapti karaliumi nebuvo paprasta. Susiklostė gana stabili politinė sistema - tapdamas karaliumi tu neišvengiamai sumažini kažkieno suverenumą, padarai kažką "mažiau karaliumi".

A.Medalinskas. Tai gal Lietuvai pasiūlyta tapti karalyste, nes tikėtasi, kad su tokiu galingu valdovu ji taps ir galingu forpostu katalikybei skleisti į Rytus?

R.Pukenis. Vytautas Didysis gyvenimo viduryje tapo tikru kataliku. Statė bažnyčias, bajorus katalikus apdovanodavo privilegijomis, skirdavo į postus, norėjo izoliuoti stačiatikius. Jeigu mišri santuoka, privilegijuodavo tuos, kurie pereidavo į katalikybę. Apie 50 bažnyčių pastatyta Vytauto lėšomis ir jo, kaip valdovo, aktu.

R.Petrauskas. Karūnacijos dokumente Vytautas pavadintas "krikščionybės skydu". Turima omenyje gynyba nuo turkų ir mongolų.

R.Pukenis. Prieš tai popiežius Vytautą paskyrė generalvikaru Rytų reikalams. Tos pareigos reiškia popiežiaus padėjėją.

R.Petrauskas. 1418 metais Vytautas buvo paskirtas generalvikaru Naugardo ir Pskovo žemėms. Tai svarbu dviem aspektais: įtvirtino jo įtaką šiose žemėse ir padidino jo autoritetą tarptautiniu mastu. Tai buvo kelias karūnos link.

R.Pukenis. Dar jis gavo popiežiaus leidimą suvienyti stačiatikius su katalikais.

A.Medalinskas. Vadinasi, buvo ne tik skydas, bet ir katalikybės nešėjas?

J.Kiaupienė. Tai buvo daroma labai sąmoningai. Norėta, kad Vytautas eitų į žemes, kur jis ir jo protėviai buvo pripažinti. Tai apgalvotas politinis žingsnis.

A.Medalinskas. Dėl Vytauto karūnavimo imperatorius priėmė sprendimą ir popiežius jį palaikė raštu. Bet to meto Europoje juk egzistavo konkurencija tarp popiežiaus ir imperatoriaus, kas gali pripažinti valstybę. Kaip imperatoriaus Zigmanto pasiūlymas Lucke karūnuoti Vytautą atrodė žvelgiant iš Vatikano perspektyvos?

R.Pukenis. Jau tada buvo apibrėžta Bažnyčios doktrina, kad pilietinius dalykus tvarko imperatorius, o dvasinius - popiežius. Kai popiežius valdė didelę Vatikano valstybę, pati Bažnyčia pripažįsta, kad tai buvo klaida. Popiežiui nereikėjo tvarkyti politinių dalykų. O dėl karūnavimo, jis turėjo moralinę teisę pritarti tokio didingo žmogaus, kaip Vytautas, karūnavimui.

Kaip sustabdytas karūnavimas


A.Medalinskas. Imperatorius Zigmantas Europos valstybių valdovų suvažiavime Lucke išsakė mintį, kurią palaikė popiežius, kad Vytautas galėtų būti Lietuvos karaliumi. Kaip galėjo imperatoriaus pasiuntinius sulaikyti lenkų bajorai ir Krokuvos vyskupas, kuris lyg ir turėtų būti pavaldus popiežiui?

J.Kiaupienė. Vytauto karūnacija turėjo vykti labai sudėtingu laikotarpiu. Imperatorius Zigmantas Liuksemburgietis pats siekė įsitvirtinti kaip pasaulietinė jėga, lygiavertė popiežiui Martynui V, o šis buvo dar jaunas ir ne toks tvirtas. Todėl Vytauto karūnavimo idėjos iškėlimas Lucko suvažiavime sudrumstė tarptautinį politinį vandenį katalikiškoje Europoje. Zigmantas pats nekarūnuotas imperatoriumi, nors ir buvo pripažintas kaip galingas valdovas.

R.Petrauskas. Ši problema Europoje tokia aktuali tapo pirmą kartą ir sukėlė rimtą to meto teisininkų diskusiją. Kiekvienos šalies universitetas priėmė savo krašto valdovams tinkamą sprendimą. Krokuvos universiteto profesoriai, kurie anksčiau padėjo Vytautui formuluoti politinius argumentus, kai šis susikirto su ordinu žemaičių klausimu, pasisakė prieš karūnavimą, teigdami, kad tai gali įvykti tik popiežiui delegavus.

A.Medalinskas. Bet juk popiežius Martyno V raštu parėmė tokią Vytauto teisę.

R.Petrauskas. Popiežiaus laiškas buvo neutralus, jo negalima traktuoti kaip leidimo karūnuoti. Ten tik pasakyta, kad Vytautas vertas karūnos. Vienos universiteto teisininkai suformulavo kitą poziciją. Jie pripažino karūnaciją visų pirma kaip pasaulietinį veiksmą, todėl Romos karalius, save laikantis imperatoriumi, jų nuomone, turėjo teisę vainikuoti. Tačiau karūnacija - ir dvasinis aktas, todėl delegacijoje, vykusioje pas Vytautą, buvo Magderburgo arkivyskupas, kurį dalyvauti vainikavime įkalbėjo imperatorius Zigmantas. Vytautas nebūtų sutikęs neaiškiomis aplinkybėmis būti karūnuotas. Todėl ir kilo problema, kas turi teisę karūnuoti.

R.Pukenis. Bet pačiai karūnavimo ceremonijai sutrukdė lenkai.

R.Petrauskas. Čia prasideda istorijos ir mito santykis. Nuo XVI amžiaus Žalgirio mūšis ir neįvykusi Vytauto karūnacija yra vieni svarbiausių Lietuvos istorijos epizodų. Bychovco kronikoje suformuluotos dvi antilenkiškos idėjos, atsakančios į Jano Dlugošo lenkų kronikos teiginius, kad lietuviai pabėgo iš Žalgirio mūšio, ir aiškinančios, kodėl neįvyko Vytauto karūnacija. Nuo J.Dlugošo lenkų savimonėje jų bajorų žingsnis, sutrukdant Vytautui, kaip jie teigė, neteisingai ir pažeidžiant Lenkijos teises karūnuotis, laikomas labai herojišku.

A.Medalinskas. Bet Lenkija, matyt, bijojo ko kito ir teisės interpretacija buvo tik pagalbinė priemonė šiems tikslams pasiekti.

J.Kiaupienė. Lenkija bijojo konkurencijos, kad Lietuva taps lygiavertė valstybė.

R.Pukenis. Bet po Vytauto mirties Lietuva vis tiek atiteko lietuviams ir šie išsirinko savo valdovą.

R.Petrauskas. Negalima sakyti, kad Krokuvos vyskupas Zbignevas Olesnickis sustabdė imperatoriaus pasiuntinius. Jis trukdė politiškai, nes tuo metu buvo vienas iš diduomenės lyderių. Jis buvo vienas tų, kuris įkalbėjo Jogailą išvykti iš Lucko. Jogaila ėmė priešintis Vytauto karūnacijai, nors iš pradžių lyg ir pritarė. Bet visa tai surašyta tik pas J.Dlugošą, Z.Olesnickis buvo jo patarėjas. J.Dlugošas rašo, kad būrelis lenkų budėjo pasienyje ir nepraleido pirmosios delegacijos. O vieno iš šių didikų proanūkis Liublino unijos pasirašymo metu apie tai pasigyrė.

A.Medalinskas. Dėl lenkų interesų aišku. Bet kaip vyskupas galėjo nepalaikyti karūnacijos, kuriai popiežius pritarė? Nepripažinti popiežiaus generalvikaro?

R.Petrauskas. Popiežius Martynas V nepripažino Vytauto teisės į karūną. Nėra tokio dokumento. Todėl vyskupas elgėsi kaip Lenkijos atstovas. Beje, lenkai po Lucko suvažiavimo vyko į Romą paaiškinti Lenkijos pozicijos ir užsitikrinti paramos.

R.Pukenis. Tačiau lietuvių istorikas Zenonas Ivinskis, aiškindamas Vytauto santykius su Roma ir popiežiaus poziciją, citavo tas eilutes, kurias skaičiau.

R.Petrauskas. Martynas V, vertindamas Vytauto nuopelnus ir žinodamas savo santykį su juo, nepasakė nei "taip", nei "ne". Tai buvo mandagumo laiškas Vytautui, kur teigiama: "Išspręskite nesutarimus su Lenkija ir turėsite teisę į karūną."

A.Medalinskas. Bet minėtame laiške apie jokį suderinimą su Lenkijos pozicija neužsimenama. Ten sakoma, kad Vytautas vertas būti karaliumi. Net jei lenkai turi savo interesų ir argumentų, toks vyskupo prieštaravimas keistas.

R.Petrauskas. Jeigu būtų susiklosčiusi palanki konjunktūra, popiežius Martynas V nebūtų buvęs prieš Vytauto karūnavimą. Bet popiežius leido suprasti, kad ši karūnacija neturi prieštarauti kitų teisėms. Žinoma, Lietuvos padėtis unijoje su Lenkija būtų smarkiai pasikeitusi, jei Vytautas būtų gavęs karūną. Ir jeigu Vytautas būtų turėjęs sūnų, viskas būtų dar kitaip. Net jeigu Jogailos sūnus būtų paveldėjęs karūną, Lietuvos padėtis unijoje būtų svaresnė.

A.Medalinskas. Ar galime sakyti, kad imperatoriaus sprendimas karūnuoti Vytautą gali būti laikomas Lietuvos, kaip valstybės, pripažinimu de facto?

R.Petrauskas. Lietuvos valstybingumas jau buvo pripažintas. Visi žinojo, kad Vytautas yra Jogailos vasalas, bet jo suverenumas buvo labai ryškus. To dokumento negalima traktuoti kaip fakto, kad Vytautas tapo karaliumi. Turi įvykti ceremonija.

A.Medalinskas. Ar tokie Europos valdovų susirinkimai, kaip vykęs Lucke, tais laikais buvo rengiami reguliariai?

R.Petrauskas. Tuo metu nebuvo tokios tradicijos, o Vytautas pirmą ir vienintelį kartą tapo tokio tarptautinio forumo šeimininku. Tiesa, tai buvo kelių valdovų, pirmiausia Vytauto, Zigmanto ir Jogailos, suvažiavimas, kurio svečiai dar buvo keli valdovai. Bet turėdami omenyje, kad viduramžiais valdovai retai palikdavo savo šalį ir dažniausiai tik laiškais ar per pasiuntinybes spręsdavo įvairius klausimus, suprantame, koks svarbus tai buvo įvykis.

A.Medalinskas. O kodėl Luckas? Pats LDK pakraštys. Dabartinė Ukraina.

R.Petrauskas. Zigmantui ten buvo patogiausia atvykti iš Vengrijos. Ir pilis tinkama. Netoli Lenkija. Tiek Zigmantui, tiek Jogailai patogi vieta.

A.Medalinskas. Bet Vytautui, kuris jau buvo garbingo amžiaus, nelabai patogi.

R.Petrauskas. Vytautui pats suvažiavimas buvo labai svarbus, todėl jis parinko vietą, tinkamą kitiems valdovams. Zigmantas buvo Vengrijos, Čekijos ir Romos karalius. Dažnai, ypač Lenkijos istoriografijoje, pažymima, kad jis sąmoningai kenkė Lenkijai. Tačiau tai netiesa. Jo pagrindinės tuometės problemos buvo husitai ir turkai. Nepaisant to, jis rado laiko atvažiuoti į Lucką. Tai rodo pagarbą Vytautui.

Kur yra Vytauto karūna?


A.Medalinskas. Ar žinomas tolesnis Vytauto karūnos likimas?

R.Petrauskas. Bychovco kronikoje pirmą kartą suformuluojama mintis, kad lenkai pagrobė karūną. Iki šiol kai kas mano, kad lenkai Vytauto karūną kažkur paslėpė. XVI amžiuje norėta karūnuoti karalių Žygimantą Augustą tariamai Lenkijoje esančia Vytauto karūna.

J.Kiaupienė. Ir LDK taryba kreipėsi į Žygimantą Senąjį, kad būtų karūnuotas jo mažametis sūnus Lietuvos karaliumi, o tam reikalui reikia iš lenkų paimti Vytauto karūną. Tada neabejota, kad Vytauto karūna turi būti Lenkijoje.

R.Petrauskas. Bet lenkai jokios karūnos nė neturėjo. Imperatorius Zigmantas į Lietuvą siuntė dvi pasiuntinybes. Iš pradžių, kaip įprasta prieš iškilmingąją ceremoniją, vyko išankstinė pasiuntinybė. Reikėjo sustyguoti tą painų reikalą. Ji buvo sulaikyta, apiplėšta ir suimta lenkų. Lenkijos archyvuose iki šiol išliko dokumentas, kurį pasiuntinybė vežė Vytautui. O iškilmingoji pasiuntinybė, kuri vežė dvi karūnas, Vytautui ir jo žmonai, būdama netoli nuo Frankfurto prie Oderio, prie sienos sužinojo apie ankstesnės pasiuntinybės likimą ir pasuko atgal.

A.Medalinskas. Tai Vytauto karūna galbūt ir šiandien yra kur nors Vokietijoje? Ar jos Lietuva ieškojo? Ar viskas dingo, kaip ir pačio Vytauto palaikai iš Katedros?

R.Petrauskas. Iš kai kurių šaltinių žinome, kad karūna grįžo į Niurnbergą. Po Vytauto mirties šios karūnos prašė ir Švitrigaila. Vėliau imperatorius ją buvo užstatęs turtingiems Niurnbergo, Bazelio miestiečiams kaip prabangų daiktą. Apie 1434-1435 metus ji dar buvo Niurnberge. O kas vyko vėliau, galime tik spėlioti. Bet Vytauto karūnos ieškoti reikia ne Lenkijoje.

J.Kiaupienė. Jeigu kas nors rastų tame pačiame Niurnberge karūną, kuri galėtų būti Vytauto, kaip ją atpažinti? Ar ant karūnos dėdavo ženklą, kam ji skirta?

R.Petrauskas. Ženklo turbūt nedėdavo. Bet menotyrininkai ir istorikai, manau, iš įvairių prielaidų pažintų. Viename šaltinyje net galima rasti trumpą tos karūnos aprašymą. Pakaktų išsiaiškinti, ar karūna yra to laikotarpio. Juk ne tiek daug buvo karūnų. Tačiau svarbiausia paneigti mitą, kad lenkai turi paslėpę Vytauto karūną. Šis mitas buvo stiprus tarpukario Lietuvoje, ypač kai 1910 metais archeologai Sandomire surado karūną. Tuomečiam lietuvių atgimimo sąjūdžiui buvo būdingos antilenkiškos nuotaikos ir kai kurie jo veikėjai iškėlė mintį, kad tai Vytauto karūna. Tiesa, vėliau lenkų mokslininkai įrodė, kad ši karūna yra visai kito amžiaus.

Parengė Alvydas MEDALINSKAS

Komentarai
http://www.lzinios.lt/comment/list/13422

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Lap 2012 19:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
Violeta Rutkauskienė. Kur Lietuvos karaliaus karūna?


Paskaita, skaityta 2012 m. Cicero apylinkėje Vasario 16-osios proga

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/20 ... 0721/print

2012-04-19

Karūna – svarbiausias karalystės ir tos šalies karaliaus valdžios simbolis, puošnus galvos papuošalas, kartais dar vadinamas karališkuoju vainiku, skrybėle ar tiesiog karaliaus kepure.

Nuo seniausių laikų karūna laikoma duotosios ar įgytosios, o laikantis krikščioniškų papročių – iš Dievo gautosios valdžios ženklu, karaliaus didybės ir galybės simboliu.

Tačiau Karūna – ne tik karaliaus valdžios – galios ženklas, bet ir valstybės simbolis. Karūnų blizgesys ir karališkoji didybė viliojo pasaulio galinguosius, ir jie dėl jos nuolat varžydavosi, grumdavosi, dažnai net ir negailestingais būdais.

Dėl karūnų garbės kildavo karai, buvo daug tragedijų, nelaimių ir šiaip įvairių negandų. Jos buvo vagiamos ir slepiamos, buvo gerbiamos ir niekinamos, saugojamos, perduodamos iš kartos į kartą per daugelį amžių, nes karūna – suvienytų tautų, jų savarankiškumo, vienybės ir susikūrusios valstybės simbolis.

Vengrai savo pirmojo karaliaus karūną vadina šventa. Ji yra didžiausia Vengrijos valstybės ir tautos relikvija.

Kitos Europos šalys, pavyzdžiui, kaimyninė Lenkija, savo karalių karūnas labai gerbia, tai gyvieji jų šalių istorijos liudytojai, tapę nacionaline vertybe.

Lietuvos karaliaus karūnų klausimas – šimtmečių byla su daugeliu nežinomųjų, daugybe nutylėjimų, nepaaiškintų aplinkybių ir paslapčių, kurios dar ir šiandiena klaidina istorikus, visuomenę, neleidžia prasibrauti prie tikrųjų faktų ir istorinės tiesos.

Nors ši šimtmečiais užsitęsusi istorinė byla dėl ,,senaties terminų” jau nebedomina tikrųjų seklių, tačiau ji vis dar jaudina atskirus istorikus bei tuos keistuolius – istorijos mylėtojus.

Iš karalių istorijos


Rytų šalyse karaliai buvo laikomi tarpininkais tarp Dievo ir tautos. Senajame Testamente (ST), Karalių knygoje aprašomi daugelis karalių, gyvenę dar iki Kristaus. Iš ST sužinome apie žydų karalių Dovydą ir Saliamoną, karalių Erodą, kurį išgąsdino Trijų Iš minčių paskleista žinia apie Jėzaus – naujojo žydų karaliaus atėjimą į Šventąją žemę.

Istorija ir žmonija pažinojo daug karalių, kurie ateidavo ir išeidavo, istorijoje nepalikdami jokio pėd sako. Kiti išgarsėjo savo išmintimi, teisingumu, drąsa ir žygdarbiais. Šitie išliko istorijoje, juos amžių amžiais atsimindavo žmonės.

Istorija žino Etiopijos ir Persijos karalius, Romą valdžiusį karalių Romulą, kitus ne mažiau garsius karalius. Ji liudija, kad net barbarai, puolusieji ir sugriovusieji Romos imperiją, savo genties vadus vadino karaliais – regis.

Tarp šių būta ir baltų – mūsų protėvių. Tiesa, karaliais jie pasiskelbdavo patys arba tai padarydavo jų gentainiai, dažniausiai kariai.

Nuo VIII a. vidurio Dieviškojo karaliaus titulo suteikimo ir vainikavimo reikalus perėmė kuruoti bažnyčia.

Krikščioniškame Vakarų pasaulyje karaliais tegalėjo būti tik gavusieji bažnyčios ir popiežiaus palaiminimą.

Pipinas (Pepin Short) buvo pirmasis valdovas – frankų karalius, kuriam 752 m. popiežius suteikė dieviškąjį palaiminimą. Kartu su juo buvo palaiminti ir jo sūnus Karlomanas ir Karolis, vėliau pavadintas Didžiuoju.

Gruodžio 25 dieną, 800-aisiais metais per Šv. Kalėdas Karolis Didysis Šv. Petro bazilikoje, Vatikane paskelbtas Šventosios Romos imperatoriumi.

Jis laikomas Europos karalių tėvu, europietiškų karalių tradicijos pradininku.

Žodis „karalius”, kilęs iš Karolio Didžiojo vardo, per pietinius slavus pasiekė ir Lietuvą.


Ankstyviausios žinios


Istorijos šaltiniai byloja, kad dar iki karaliaus Mindaugo kai kurie baltų protėviai jau turėję savus karalius ir bent taip ar panašiai juos vadino bei titulavo.

Vienas žinomesnių senovės Europos tyrinėtojų, Austrijos Istorijos instituto direktorius, Vienos universiteto profesorius Herwig Wolfram parašytoje istorijoje apie gotus „History of the Goths” (Gotų istorija), aprašydamas gotų karalius, nurodo juos kilus iš baltų (balthi) karalių (p. 32–33) ir patikslina, kad jie yra karališkos Baltijos (royal Baltia) giminės, kilimo nuo baltų žemės, esančios prie Baltijos jūros. Taip pat mini, kad kai kurie burgundų karaliai save laiko baltų karalių palikuonimis (ten pat).

Tačiau mūsų istorikai gotų nelaiko giminingais baltų giminei, todėl apie šį ankstyvą istorijos laikotarpį vengia kalbėti.

1009-siais metraštininkai užrašė žinią, kad vyskupas Bonifacijus, vėliau mūsų istorijoje išgarsėjęs kaip kankinys Šv. Brunonas, atliko pirmąjį krikštą mūsų žemėje, pašventindamas karalių Netimerą, o su juo ir 300 dvariškių. Metraštininko paliktas įrašas apie karalių Netimerą yra vienintelis toks konkretus pranešimas apie senovėje krikštą priėmusį mūsų protėvių valdovą. Nuo krikšto prasidėdavo visų Europos didžiųjų kelias į Dievo palaiminimą ir vainikavimą karūna.

Kokias karūnas Lietuvoje prieš karalių Mindaugą vartojo jo pagoniai pirmtakai ar atskirų sričių kunigaikščiai, nėra jokių duomenų. Kiek daugiau apie mūsų protėvių naudotus galvos papuošalus byloja Kernavėje atkasti mūsų protėvių kapai su turtingomis įkapėmis.

Tarp jų būta ir nemažo kiekio vyriškų ir moteriškų galvos papuošalų – diademų (1).

Daugelis šių dirbinių sidabriniai, kai kurie paauksuoti. Dirbiniai pagaminti labai kruopščiai ir preciziškai. Kai kurie su aiškiais heraldiniais ženklais: lelija, liūtu ir kitais simboliais.

Radiniai liudija, jog tokios tradicijos būta ir kad valdovų rezidencijoje dirbo juvelyrikos meną išmanantys meistrai. Specialistai mano, kad Kernavės pagalvių – diademų prototipais galėtume laikyti auksines Kijevo Rusios kunigaikštienių diademas, nešiotas dar iki didžiojo mongolų-totorių antplūdžio.

Iš istorijos žinome, kad 1253 m. Mindaugas buvo karūnuotas Lietuvos karaliumi puikia Rygos auksakalių darbo karūna. Vytautas Didysis 1430 m. rugsėjo 8-ją turėjo pasipuošti puikiu Niurnbergo juvelyrų karališkuoju vainiku. Deja, šiandien niekas nežino šių karūnų likimo. Kur dingo Lietuvos valdovų karūnos, ką žinome apie jas?

Pirmojo Lietuvos karaliaus Mindaugo karūna


Popiežiaus pažadas Mindaugą karūnuoti karaliumi kilo 1251 m., tačiau karūnacija buvo įvykdyta tik po dvejų metų 1253 m. liepos pradžioje ar birželio pabaigoje, kaip teigia kai kurie dabartiniai Lietuvos istorikai.

Dėl karūnavimo vietos taip pat nesutariama. Kur buvo karūnuotas Mindaugas – galutinai dar nežinoma. Vieni šaltiniai teigia, kad Mindaugas karaliumi buvo karūnuotas Naugarduke, kiti – jog Vilniuje.

Istorikas Z. Ivinskis kalba apie Kernavę kaip vieną iš svarbiausių Mindaugo pilių, kurioje jis galėjo turėti vieną savo pagrindinių buveinių (2). Beje, apie tai byloja ir Kernavėje stūksantis piliakalnis, vadinamas Mindaugo sostu.

Didesnio dėmesio vertos ir Kernavėje atkastos XIII a. diademos, kurios, sprendžiant iš atskirų simbolių, leistų įtarti buvus jas ne kilmingųjų galvos papuošalu, o didikų kilmingumo ženklu – karūna.

Paveikslėlis

Kernavėje rasta diadema, puošta lelijos motyvu (XIII–XIV a.).

Istorikas T. Baranauskas iškėlė naują versiją, pagal kurią Mindaugas buvo karūnuotas savo pilyje Latavoje, Anykščių rajone. Tiksli Mindaugo karūnavimo data ir vieta jau seniai yra tapusi besitęsiančių istorikų diskusijų ir ginčo objektu.

Tad kaip ten bebūtų su datų ir vietos tikslinimu, tačiau paties Mindaugo karūnavimas jau neginčijamas faktas mūsų istorijoje.

Pats karūnavimas aprašytas net keliuose istoriniuose šaltiniuose. Pats Mindaugas rašė, jog jis buvo ,,pateptas į Lietuvos karalius šventais aliejais” ir ”gavo karalijos diademą”. (3)

Karūnos, pasak vienų šaltinių, galėjo būti pagamintos Vokietijoje, nes jomis rūpinosi Livonijos ordino magistras: –,,Magistras liepė padaryti iš labai brangios medžiagos kunigaikščiui Mindaugui ir jo žmonai dvi karūnas, turtingas menu” (4).

Plačiau yra paskleista nuomonė, kad karūnos gamintos Rygoje: ,,Brangias ir meniškas karūnas, sukurtas Rygos auksakalių bei kitas karališkąsias insignijas Mindaugui ir jo žmonai atvežė Livonijos ordino magistras Andrius Štirietis (Andreas von Stirland) (5).

Jos iš Rygos su didele palyda ir gausiu atvykstančių svečių būriu buvo atgabentos Lietuvon. Du puikiu karališku vainiku, kuriuos parūpino magistras Andrius, uždėjo Mindaugui ir jo žmonai Kulmo vyskupas Henrikas” (6).

Jam asistavo kiti katalikų vyskupai. Tokiu būdu nuo 1253 m. vasaros Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė oficialiai tapo karalyste, o užėmęs karaliaus sostą, Mindaugas Dievo malone tapo pirmuoju Lietuvos karaliumi – ,,Mindowe dei gratia rex lettowiae.”

Tačiau kaip toji pirmojo Lietuvos karaliaus karūna atrodė, nežinome, tegalime spėlioti.

Kas dar, be karūnos, galėjo būti įteikta pirmajam Lietuvos karaliui?

Čia kiek pagelbėti galėtų išlikęs vienintelis Mindaugo antspaudas. Jame matomos šios karaliaus insignijos: karūna, dešinėje rankoje laikomas skeptras, papuoštas lelija, o kairėje – obuolys su kryželiu. Veikiausiai karūnacijoje dar turėjęs būti naudojamas ir Mindaugo kalavijas (7).

Paveikslėlis

Šv. Zigmanto relikvijorius su užkniedyta Mindaugo (?) karūna

Ar karaliaus Mindaugo įpėdinis, vienas iš jo sūnų, popiežiui leidus, gavo karūną ar bent jau leidimą ją paveldėti, nėra labai aišku: istorikai aiškinimus pateikia atsargius, kai kurie sako, jog su Mindaugo ir jo sūnų mirtimi užsibaigė ir Lietuvos karūnos bei karalystės istorija.

Apie karaliaus Mindaugo karūnos likimą mūsų istorija nėra užfiksavusi jokių detalesnių paaiškinimų.

Kas nutiko su pirmojo Lietuvos karaliaus Mindaugo karūna po jo mirties, nėra aišku iki šių dienų.

Tačiau keisčiausia, kad ši pirmojo Lietuvos karaliaus karūnos istorija mus, lietuvius, atrodytų, ne per daugiausiai ir domina.

Tačiau užsienyje, Vakarų šalyse ir net mūsų kaimyninėje Lenkijoje kai kurie mokslininkai kelia prielaidą, kad Mindaugo karūna išlikusi iki mūsų dienų.

Žinoma viena versija, pagal kurią atskiri tyrinėtojai, tarp jų – ir pačių lenkų mokslininkai, spėja, kad Plocko katedroje, Lenkijoje, šios katedros lobyne esantis Burgundijos karaliaus ir kankinio šv. Zigmanto relikvijorius turįs ant biusto galvos užkniedytą karaliaus Mindaugo karūną.

Paveikslėlis

Tariama Mindaugo karūna iš Plocko katedros Lenkijoje.

Ukrainiečių išeivijos istoriko ir menotyrininko Michailo Hacijaus teigimu, išmirus Volynės – Haličo valdančiai dinastijai 1340 m. lenkų karalius Kazimieras Didysis (Aldonos Gediminaitės vyras) iš ten išvežė visas brangenybes, tarp kurių buvo ir dvi ne aiškiais keliais ten patekusios karūnos iš Lvovo.

Viena jų galėjusi būti Mindaugo karūna, patekusi Volynėn, Mindaugui suartėjus su Danila – Haličo ir Voluinės kunigaikščiu, nuo 1253 m. tituluotu šios Vakarų Ukrainos srities karaliumi, ištekinus Mindaugo seserį, kitoje versijoje – jo sūnėnų Tautvilo ir Gedvydo seserį, o vėliau ir Mindaugo dukrą Ramūnę (?) už Danilos sūnaus Švarno.

Kaip žinome iš istorijos, Švarnas po Mindaugo mirties artimai buvo susijęs su nužudytojo karaliaus sūnumi Vaišvilku. Kalbama, kad netrukus po karaliaus Mindaugo žūties jo sūnus Vaišvilkas sugrįžo į Lietuvą ir pareikalavo savo teisių bei pasikvietęs į pagalbą savo sesers vyrą Švarną, kovojo su karaliaus Mindaugo žudikais ir jie abu, kaip rašoma istorijoje, kurį laiką valdė Lietuvą.

Istorikai kalba, bet tai dar galutinai neįrodyta, o gal ir specialiai nesiekiama įrodyti, kad Mindaugas buvo gavęs iš popiežiaus leidimą karūną perduoti vienam iš savo sūnų.

Gal tuo karūnos paveldėtoju, kai kitų Mindaugo sūnų jau neliko, juos nužudžius, kaip tik ir buvo Mindaugo sūnus Vaišvilkas?

Kaip žinoma iš istorijos, vėliau Vaišvilkui atsisakius Lietuvos sosto ir jam pasitraukus į vienuolyną, trumpai Lietuvą savarankiškai 1268– 1269 m. valdė Švarnas. Juk Vaišvilkas, perduodamas Lietuvos valdovo valdžią ir galias Mindaugo žentui Švarnui, jam perduoti galėjo ir Lietuvos karaliaus karūną?

Gal Švarnui kaip Mindaugo dukters vyrui ir karaliaus žentui buvo patikėta ši karalystės relikvija?

Kaip žinome, istorija mėgsta staigius ir netikėtus posūkius, tad niekada negali skubėti teigti, jog taip nebuvo.

Juo labiau kad šalia Vaišvilko ir Švarno atsistoja dar trečias pretendentas į Lietuvos karūną.

Istorijoje rašoma, kad tuo metu, kai Lietuvos karalystės vairą perėmė Vaišvilkas ir juo dalijosi su savo sesers vyru Švarnu, į Lietuvos karaliaus karūną bei Lietuvos karalystės sostą pretenzijas ėmė reikšti Vaišvilko seserėno Švarno brolis Levas.

Levas buvo gerokai supykęs, kad ne jam, o Švarnui Vaišvilkas perdavė Lietuvą valdyti. Supykęs jis klastingai nužudė Vaišvilką, tačiau neilgai trukus mirė ir Švarnas.

Karūna galėjo atitekti Levui, reiškusiam pretenzijas ir į Lietuvos sostą, ir, matyt, į auksinę Mindaugo karūną. Verta prisiminti, kad Levas kaip tik valdė Lvovą ir kitas vakarines Ukrainos sritis.

Taigi, galėtume daryti atsargias prielaidas, kad Mindaugo karūna gal ir galėjo patekti į Levo rankas, tuo pačiu ir į Lvovą, o iš ten, kaip rašoma istorijoje, lenkų karaliaus Kazimiero Didžiojo ,,rūpesčiu” paimta į Lenkiją ir uždėta ant Plocko katedroje saugomos Šv. Zigmanto galvos.

Būtent taip tvirtina ukrainiečių išeivijos istorikas Michailas Hacijus. Taigi lenkai priglaudę pasiklydusią pirmojo Lietuvos karaliaus Mindaugo karūną, vėliau gal ėmė rūpintis ir jo žemių prijungimu prie Lenkijos....

Tačiau didžioji lenkų istorikų ir tyrinėtojų dalis tokias išvadas neigia ir joms nepritaria. Jiems antrina ir kai kurie Lietuvos istorikai, teigdami, jog ,,šiuo atveju M. Hocijus pateikė lietuviams labai mielą, tačiau menkai pagrįstą hipotezę ar vien loginiu mąstymu ir labai silpnais argumentais pagrįstą nuomonę (8).

Pasak kai kurių dabartinių Lietuvos istorikų, Lietuva po karaliaus Mindaugo ir jo sūnų nužudymo prarado karalystės rangą, o jos valdovai – Lietuvos karaliaus vainiką. Lietuvos krikštytojas Jo gaila pasipuošė svetima Lenkijos karūna, o Vytautui Didžiajam iki vainikavimo karališka karūna pritrūko vieno žingsnio (9).

Keista iš mūsų tyrinėtojų girdėti tokius kategoriškus pareiškimus, tačiau stebėtina dar ir tai, kad vartant istorinę literatūrą atrandi ir sužinai, kad šių dienų Lenkijoje dėl Mindaugo karūnos likimo yra ir kitokių nuomonių.

Kai kurie dabartiniai lenkų šaltiniai, nesunkiai prieinami ir platesnei visuomenei internete, visgi aiškiai duoda suprasti, kad karaliaus Mindaugo karūna yra išlikusi iki mūsų dienų ir yra kaip tik ant minėtojo Šv. Zigmunto Burgundiečio galvos Plocko katedroje.

Ukrainiečiai rado išmintingesnį sprendimą, atgamindami savo valdovų karūnos kopiją. Neseniai, bandydami atkurti Mindaugo amžininko, čia jau minėto Haličo karaliaus Danilos karūnos atvaizdą, ukrainiečiai, padirbėję įvairiuose užsienio archyvuose, atrado istorinės medžiagos ir, pasiremdami ja, atkūrė šio karaliaus auksinę, daugiau nei šimtu brangakmenių išpuoštą, 3,5 kg sveriančią auksinę karūną.

Paveikslėlis

Volynės – Haličo karaliaus Danilos karūnos kopija.

O ar mes negalėtume pasinaudoti ukrainiečių patirtimi, atkuriant mūsų valdovų karūnas?

Naudota literatūra:

(1) Lietuvos istorija. A. Bumblauskas. Vilnius, 2005, p. 62–63

(2) Lietuvių enciklopedija. t. XVIII. Boston, JAV. 1957, p. 498

(3) Karalius Mindaugas: jo karūna ir krikštas. Zenonas Ivinskis. Krikščionybė Lietuvoje. Čikaga, 1997. p.57.

(4) Kelias į sostą. Z. Raulinaitis. Brooklyn, NY, JAV. 1987, p.289

(5) V. Dolinskas. Mindaugo karalystės relikvija, 2003 m. eksponuota LDM Taikomosios dailės muziejuje. LDM metraštis. Knyga 6.

(6) V. Daugirdaitė-Sruogienė. Lietuvos istorija, Chicago, JAV. 1956. p. 80.

(7) Lietuvos valdovų insignijos majestotiniuose antspauduose: karūna, skept
ras, kalavijas, mitra. ISSN 1392–0448. Lietuvos istorijos studijos. Nr. 14, p. 21–22.

(8) Vydo Dolinsko laiškas-pastabos dėl V. Rutkauskienės rašto ir Lietuvos istorinio paveldo užsienyje, Vilnius, 2006, p. 8.

(9) XXI amžius. Mindaugo karalystės relikvija. 2003.07.11.

(10) taip pat naudota lenkų spauda, internetinė informacija bei iliustracijos.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Lap 2012 19:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
Kur dingo karališkoji Vytauto karūna?


Violeta RUTKAUSKIENĖ, Čikaga, JAV

http://www.google.lt/url?sa=t&rct=j&q=k ... yePZF8jddQ

http://www.google.lt/url?sa=t&rct=j&q=k ... wjOuXwIUuw

Vytautas karūnos Lietuvai siekė ilgai ir labai atkakliai. Tam sumanymui įgyvendinti jis stengėsi išnaudoti kiekvieną progą ir susidariusią situaciją.

Taip susiklosčius palankioms sąlygoms 1398 m. spalio mėn. Salyno saloje ties Kaunu Lietuvos bajorai Vytautą paskelbė Lietuvos karaliumi (1). Tačiau, kaip rašo žymus lenkų istorikas Oskaras Haleckis (Oskar Halecki), apie kokią nors karūną čia nebūta nei kalbos (2).

1420 m. Vytautą karaliumi paskelbė čekai ir jam atsiuntė Čekijos karališką vainiką, kurį jis sutiko priimti (3).

Kaip tasai karališkas vainikas atrodė, kur jis yra ar ir išliko, nežinome. Mūsų istorikai nelinkę to įvykio sureikšminti, sako, kad Vytautui karūna visgi nebuvo įteikta, tai jo ir Čekijos karalium laikyti negalima. Sunkiai suprantamas toks mūsų istorikų nusiteikimas ir jų supratimas apie karališkus reikalus ir karūnas.

Karalium nebuvo, o savo atstovą į Čekiją visgi išsiuntė?

Keista dviprasmybė, ką besakysi.

O čekai, rašydami apie šį mūsų ir jų istorijai svarbų momentą, netgi mini atskirų Čekijos pasiuntinių, įteikusių Vytautui karūną pavardes, o Vytauto atminimą čekų tauta gerbia kaip savo tautos karalius.

Tačiau apie įteiktą /neįteiktą Čekijos karūną ir jos istoriją visgi stokojame platesnės istorinės medžiagos.

Pagaliau Lucko suvažiavime 1429 m. Vytautas iš Europos didžiūnų gavęs pritarimą karūnuotis Lietuvos karaliumi, nieko nelaukęs iš anksto pradeda rūpintis ir pačiomis karūnomis.

Viename imperatoriaus Zigmanto Liuksemburgiečio atsakomajame laiške Vytautui dar 1429 m. liepos mėn. imperatorius rašo: „Karaliaus vainikas ir atskiros insignijos su dideliais papuošalais jam ir jo žmonai jau paruoštos. Jis iškilmingai visa tai pasiūsęs.“ (4)

Sužlugdytų vilčių tvarkaraštis


Gavus žinias apie jau pagamintas karališkas karūnas, pradėta rūpintis ir karūnacijos iškilmėmis. Vytauto karūnaciją numatyta atlikti 1430 m. rugpjūčio 15 d. per Žolinę.

Karūnos, kurios buvo pagamintos dar 1429 m. vasarą Niurnberge Šventosios Romos imperatoriaus Zigmanto Liuksemburgiečio užsakymu, Lietuvos valdovų porai buvo pasiųstos per Lenkiją, nei neįtariant, kad lenkai išdrįs trukdyti karūnas gabenusiems imperatoriaus pasiuntiniams.

Jau pirmoji pasiuntinių grupė, vežusi svarbius karūnacijos dokumentus, prie sienos buvo sulaikyta. Imperatoriaus įgaliotiniai Zigmantas Rotas ir Jonas Krikštytojas Cigala buvo sumušti, o dokumentai atimti.

Likusioji pasiuntinių grupė sužinojusi, kas įvyko, per sieną nevažiavo, tad, pasak kai kurių mūsų istorikų, karūnos į lenkų rankas nepateko, bet jos ir nepasiekė Lietuvos (5). Numatytos rugpjūčio 15-sios dienos karūnacijos iškilmės sužlugo.

Sužinojęs, kas įvyko, Vytautas karūnacijos iškilmes nukėlė rugsėjo 8 d., paskirdamas jas Švč. M. Marijos gimimo šventei.

Tačiau ir šiai datai karūnos nepasiekė Vilniaus. Pasakojama, kad ir antrą kartą, lenkams sustiprinus sargybą pasienyje, karūnų pasiuntiniams nepavyko pervežti. Ir antroji karūnacijos data buvo sužlugdyta.

Karūnacija nukeliama dar kartą – į rugsėjo 29-ąją – šv. Mykolo dieną.

Imperatorius Zigmantas Liuksemburgietis dabar žada šiai datai karūnas pasiųsti per Prūsiją. Bet jos kažkaip ilgai užtrukę kelyje taip ir nepasiekė Lietuvos sostinės.

Ar imperatorius Zigmantas tyčiomis delsė su karūnų ir kitų insignijų išsiuntimu, ar lenkai iš tikrųjų jas pagrobė, lieka neaišku (6).

1430 m. rudenį Vytautas ir Zigmantas vis dar ieškojo naujų kelių ir naujų galimybių karūnų persiuntimui į Vilnių. O pirmosios delegacijos nariai Cigala, Rotas ir kiti, tie, kuriuos lenkai apiplėšė atimdami vežamus dokumentus, vėliau paleisti visgi pasiekė Vilnių, stengėsi Vytautą prikalbėti karūnas skubiai pasigaminti Vilniuje ir jomis vainikuotis karaliumi (7). Ar ši idėja buvo priimta ir įgyvendinta, istorikai apie tai nerašo.

Tačiau Vytautui visgi labiau rūpėjo karūnų sulaukti iš Niurnbergo. Tad jis pataria imperatoriui Zigmantui su naujais vainikais (Kodėl naujais? – R. V.) nevažiuoti su tokia didele palyda ir daugeliu žmonių, bet su karūnomis atvykti slaptai.

Zigmantas pažada tai padaryti lapkričio 8 d. (8.) Tačiau naujoji karūnacijos data jau negali išgelbėti padėties. Šiai datai numatytas karūnacijos iškilmes dabar jau nutraukė Vytauto mirtis. 1430 m. spalio 27 d. Vytautas miršta taip ir nesulaukęs pažadėtos karūnos.

Karalius liko be karūnos, tauta – be karaliaus, tačiau ilgam prisimindama šį įvykį. 1930 m., minint Vytauto 500 m. karūnacijos jubiliejų, rugsėjo 8-oji , viena iš neįvykusios karūnacijos datų, buvo paskelbta Tautos švente. Lietuvoje ji švenčiama iki šiol. Na ir mums šis tas nuskilo nuo „šventinio karūnacijos iškilmių stalo“: istorijai ir istorikams liko sužlugdytas iškilmių tvarkaraštis, tautai – daugybė neatsakytų klausimų ir iki šiol neįminta paslaptis, kur dingo Vytautui skirtoji karaliaus karūna?

Kur karūna?


Istorija ir istorikai kažkaip sugeba nuo šio klausimo sėkmingai ir diplomatiškai išsisukti ar apie tai nutylėti. Aš sakyčiau, kai kada net vengia tuo klausimu kalbėti.

Šios istorijos su Vytauto karūna bijomasi kaip prisilietimo prie ugnies, todėl apie Vytauto karūnavimui skirtas karūnas žinome nedaug.

Nežinome nei kaip jos atrodė, nei kiek jų buvo. Kaip matyti iš ankstesnio karūnacijos „tvarkaraščio“, pirmosios karūnos Vytauto ir jo žmonos karūnavimui buvo pagamintos gerokai anksčiau iki karūnacijos, 1429 m. Niurnberge.

Taip pat žinome, kad jų nepavyko pervežti per sieną, dėl lenkų sargybos pasienyje. Vieni istorikai pasakoja, kad karūnas pasisavino lenkai ir vyskupo Zbignevo Olesnickio (Zbigniew Oleśnicki) įsakymu jas sunaikino.

Kiti kalba apie tai, kad karūnos lenkų pasienio sargybai nepateko ir su pasiuntiniais grįžo atgal į Vokietiją, greičiausiai į Niurnbergą, kur nuo 1426 m. imperatorius buvo perkėlęs ir visą Šventosios Romos imperijos lobyną bei iždą.

Čekų <Vokiečių?> istorikas Josefas Pficneris (Josef Pfitzner) knygoje „Didysis Lietuvos kunigaikštis Vytautas kaip politikas” mini, kad sužlugus rugsėjo 8-sios dienos karūnacijai, Vytautas stengiasi imperatoriui Zigmantui duoti patarimų, kaip pasiųsti naujas karūnas. Kam prireikė naujų karūnų?

Tasai užsiminimas apie naujas karūnas tik sustiprina įtarimą, kad su pirmomis karūnomis nutiko kažkas negera. Kas? Lieka nepasakyta.

Istorija yra užfiksavusi kelias išsamiau nupasakotas ar aprašytas Vytauto karūnos likimo versijas.

Vytauto karūnų likimą atpasakoja kai kurie senovės metraščiai ir tų įvykių liudininkai. Sklaidant istorijos vadovėlius, enciklopedijas ar kt. istorinius šaltinius tuo klausimu, susidaro įspūdis, kad apie Vytauto karūnas atviriau kalba slavų metraščiai nei Vakarų Europos rašytiniai šaltiniai ar dokumentai. Ir tai visai nekeista.

Į Vytauto karūnacijos iškilmes 1430 m. buvo susirinkę daug garbingų svečių iš Vakarų , bet dar daugiau iš Rytų puses.

Tarp garbingų svečių buvo Lenkijos-Lietuvos karalius Vladislovas II–asis Jogaila su savo seserimi Aleksandra (Algirdaite) –Mozovijos kunigaikštiene, Danijos karalius Erikas Didysis, Livonijos ordino magistras Zigfridas, popiežiaus legatas Andrius, Teutonų ordino pasiuntinys, taip pat Vytauto vaikaitis – Maskvos Didysis kunigaikštis Vosylius II Vosiljevičius – Sofijos Vytautaitės sūnus, Borisas Aleksandrovičius – Riazanės didysis kunigaikštis, Krymo chanas ir Didžiosios ordos chanas, Moldavų karalius Ilja, Vytauto vaikaitės Onos vyro Bizantijos imperatoriaus Jono Paleologo pasiuntiniai, Maskvos metropolitas Fotijus ir kiti garsūs to meto valdovai, sritiniai kunigaikščiai bei bajorai.

Žinoma, atvyko į iškilmes ne vieni, o su savo dvaro metraštininkais, pasiruošusiais kuo tiksliau aprašyti neeilinį įvykį. Taigi, visa, kas tuo metu vyko Vilniuje, turbūt neliko nepastebėta. Toji Krokuvos vyskupo Z. Olesnickio „afera” su Vytautui skirtomis karūnomis vyko sukviestųjų svečių akyse, laukiant karūnacijos iškilmių Vilniuje.

Ant vagies kepurė dega…


Kai kurie rusų šaltiniai pasakoja, kad Krokuvos vyskupas Z. Olesnickis, aršiausias Vytauto karūnavimo karaliumi priešas, jau viską paruošus iškilmėms, visus į šventę susirinkusius pergudravo.

Susirinkusius gal ir pergudravo, bet istorijos pergudrauti pirmajam lenkui vyskupui ir nepasisekė. Į istoriją šis vyskupas įėjo kaip aršus lietuvių tautos ir Vytauto priešas, iš jo pavogęs Lietuvai ir Vytautui skirtąją karūną.

Pasak vienos jau šiais laikais Maskvoje leistos slavų enciklopedijos, lenkai, nepageidaujantys Lietuvai karūnos, karūną iš imperatoriaus Zigmanto pasiuntinių atėmę, ją perkirto pusiau, o perkirstas puses pridėjo prie Krokuvos vyskupo kepurės (mitros).

Kaip toliau rašoma, toji pusiau perkirsta Vytauto karūna ir dabar yra saugoma Krokuvos karališkų rūmų Šv. Stanislovo bažnyčioje (9).

Matyt, nuo tų laikų ir patarlė tarp lietuvių prigijo – „ant vagies kepurė dega“ – turint galvoje lenkų vyskupo Z. Olesnickio naujai „sumodeliuotą“ vyskupo kepurę.

Išlikusieji faktai byloja, kad „lietuvišką karūną“ mini 1563 m. Krokuvos katedros lobyno inventorius. Jame įrašyta vyskupo sufrogano mitra padaryta iš „lietuviškos karūnos“ (10). Atrodytų, jog tai žinoma ir Lietuvos istorikams (11).

Šį įvykį su karūnomis labai panašiai nupasakoja ir Bychovco kronika (13). Tik čia pasakojama, kad Vytautui ir jo žmonai karūnos buvo gabenamos iš Romos, o Vytauto pasiuntinius jau Lvove pasiekė žinia apie Vytauto mirtį.

Čia, taip kaip ir pirmame pasakojime, karūnas iš Vytauto pasiuntinių atėmę lenkai, pasielgė kaip ir jau girdėjome iš ankščiau minėtos slavų enciklopedijos: jas perkirto pusiau ir perkirstąsias puses prilydė prie Krokuvos vyskupo karūnos, kuri ir dabar tebėra Krokuvos pilies šv. Stanislovo bažnyčioje.

Tokią karūnos pagrobimo ir jos pritvirtinimo prie vyskupo kepurės versiją, mūsų istorikai, ko gero net ir nepatikrinę, laiko tik legenda išlikusia iki XVI a. pradžios.

Gal ir visai be pagrindo, nes apie Vytauto karališką karūną užsimenama 1526 m. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės atstovų reikalavime Lenkijos ir LDK karaliui Žygimantui Senajam, kur jis raginamas savo sūnų Žygimantą Augustą vainikuoti Krokuvoje esančia ar turinčia būti Vytauto Didžiojo karališka karūna.

Gal toksai Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos bajorų reikalavimas nebuvo jau taip iš piršto laužtas? kaip mateme iš kiek aukščiau pateiktos medžiagos, Krokuvos lobyno inventorius visgi 1563 m. mini „lietuvišką karūną“ iš kurios padaryta vyskupo sufrogano mitra.

Likimo ironija


Sena lietuvių išmintis sako: nekask duobės kitam, nes pats įkrisi. Nedaryk blogo savo artimui ar kaimynui, jei nenori sulaukti jo sugrįžtančio atgal.

1655 m. Krokuva kaip ir visa Lenkija labai nukentėjo nuo švedų. Švedai negailestingai plėšė ir karalių rūmus, ir jo lobyną. Stipriai nukentėjo bažnyčios, jų tarpe ir minėta šv. Stanislovo bažnyčia, kur pasak metraščių turėjo būti saugojama ir pavogtoji Vytauto karūna (14).

Yra žinoma, kad didžioji Krokuvos karalių rūmų tuo metu švedų išgrobtųjų turtų dalis pateko į karališkąjį Švedijos lobyną, dalis į Upsalos universiteto biblioteką.

1792 m. Lenkijos Seimas nutarė patikrinti išlikusį Vavelio rūmų karališkojo lobyno turtą. Pagal iki šių dienų išlikusius sąrašus matyti, kad tuo metu Lenkijos karalių lobyne rastos tik penkios auksinės karūnos.

Jų tarpe viena senesnė iš XIV a., kita labai puošni auksinio filigrano karūna Žygimantui Augustui neva paskirta ar perduota pagal testamentą iš vieno vengrų didiko ar jo nurodymu.

Ar tarp tų penkių buvo toji, kurią dar 1526 m. savo reikalavime mini Lietuvos atstovai ir toji 1563 m. užrašyta į inventoriaus knygas kaip vyskupo mitra , pagaminta iš „lietuviškos karūnos“, lieka neaišku.

1795 m. Krokuvos karališką lobyną dar žiauriau nusiaubė prūsai. Prūsijos karaliaus Frederiko Vilhelmo II-jo nurodymu visos lenkų karališkos regalijos slapta buvo išvežtos į Berlyną, o paskiau į Kionigsbergą: auksas sulydytas, brangakmeniai ir perlai išparduoti.

Tik kai kurios retesnės lobyno vertybės, ir tos pačios vienaip ar kitaip sietinos su Prūsija ar Vokietija, pateko į Prūsijos karališkąją kolekciją, vėliau į Vokietijos muziejus, kur gal būt ir dabar randasi (14).

Niurnbergo muziejuje – neįvardinta karališka XV a. karūna


2006 m. Vengrijoje ir Liuksemburge vyko įdomi paroda. Ji buvo skirta Vytauto Didžiojo amžininkui, imperatoriui Zigmantui, tam pačiam, kuris sutiko Vytautą karūnuoti karaliumi, jam pagamino bei siuntė karališkąsias karūnas.

Paroda vadinosi „Zigmantas Liuksemburgietis – karalius ir imperatorius“ (Sigismundus- rex & imperator) . Šioje parodoje buvo daug įspūdingų rodinių, retų istorijos reliktų susietų su Zigmanto Liuksemburgiečio gyvenimu ir jo veikla.

Tarp jų kartu su kitais rodiniais parodoje buvo išstatytas vienas, į akis iš pirmo žvilgsnio nekrintantis daikčiukas, 1420-1450 m. Niurbergo auksakalių rankų darbo karūna, priskiriama Centrinei Europai (15).

Iš tikrųjų – tai labai puošnios filigraninės karūnos fragmentas – tiksliau ½ kažkada buvusios įspūdingos filigraninės karūnos dalis. Ar ne ta pati puošni filigrano karūna Vengrų bajoro perduota Žygimantui Augustui?

Ji nepriskiriama Zigmantui Liuksemburgiečio aplinkai, jo dvarui, tačiau ji kaip tik iš to laikmečio, kuriame gyveno ir karaliavo šis garsus Vytauto ir Jogailos amžininkas, turėjęs ir Gediminaičių kraujo ( Aldonos Gediminaites anūkės sūnus). Karūna bevardė, ji nepriklauso jokiam kitam to laiko Europos karaliui ar žinomesniam didikui, o taip istorijoje retai pasitaiko.

Prie jos nėra jokio platesnio aprašo, paaiškinimo, kas tai per karūna. Nurodoma tik tiek, kad ji yra gaminta Niurnberge 1420-1450 m. ir dabar saugoma viename iš Niurnbergo muziejų. Parodoje ši bevardė karūna kažkaip įdomiai pritapo prie karališkų regalijų, karūnų, puošniųjų kardų ir kitų šios įspūdingos parodos rodinių. Kodėl ir kuo?

Keli įdomesni sutapimai karūnos pagaminimo datoje: 1420-1450 m. ir gaminimo vietoje: Niurnbergas – jau svarbi nuoroda į Vytauto karūnos likimą ir žinomus istorijos faktais.

Jos priklausomybė Centrinei Europai, neįvardijant konkretaus krašto ar valstybės, kelia įtarimą ir klausimą: ar ne Lietuvai Niurnberge gaminta karūna?

Karūna stipriai sužalota, perlaužta ar perkirsta pusiau, tai rodo nelygūs karūnos fragmento galai, trūksta detalių. Tai tarsi ir susišaukia su tąja žinia metraštyje apie Zbignevo Olesnickio įsakymu perkirstas karūnas.

Tie sutapimai jau savaime kelia klausimų istorijai: „Gal šis puošnios karūnos fragmentas ir yra toji Krokuvos vyskupo Z. Olesnickio perpus perkirstoji Vytauto karūna? Ar nevertėtų pasidomėti?“

Niurnbergo muziejų vertybėmis nesidomėta


Vytauto karūnos pėdsakus atsekti bandė Vilniaus universiteto Senovės ir viduramžių katedros vedėjas istorikas dr. R. Petrauskas, tyrinėjęs Vytautinės karūnos likimą Niurnbergo archyvuose.

Pasak istoriko Niurbergo archyvuose esantys faktai byloja apie tai, kad Vytautui gaminta karūna vis gi nepateko į Lenkiją, o buvo sugrąžinta į Niurnbergą, ir kurį laiką dar buvo saugoma Šventosios Romos imperijos ižde Niurnberge.

„Šios karūnos likimas taip ir liktų nežinomas, jei nelakoniški, objektyvūs, su politinėmis peripetijomis mažai susiję ir todėl istorikų vaizduotės nekaitinantys ūkinio gyvenimo šaltiniai – sąskaitų knygos ir įkeitimų dokumentai. Niurnbergo miesto šaltiniuose yra bent keli įrašai, kuriuose galima rasti žinių apie Vytauto karūnacijos rengimą ir pačią karūną.

Visų pirma sužinome, kad Zigmanto nurodymu Niurnbergo miesto taryba buvo nupirkusi 104 šarvus, kuriuos Romos karalius ketino siųsti dovanų į Lietuvą.

Dovanojimo aktui taip ir neįvykus, buvo mėginta tuos šarvus parduoti, tačiau galiausiai (parduoti pavyko vos vieną) visi jie atsidūrė miesto arsenalo depozite20.

Bet įdomiausi duomenys yra apie Vytauto karūną, sugrįžusią nuo imperijos ir Lenkijos sienos. Jau 1431 m. Zigmantas ją už stambią 1500 guldenų sumą įkeitė Niurnbergo pirkliui Ulrichui Ortliebui; po to ji toliau buvo įkeičiama turtingiems Ravensburgo, Bazelio ir Regensburgo miestiečiams.

Paskutinis toks dokumentas žinomas iš 1434 m., vėliau informacija nutrūksta, todėl galima pagrįstai manyti, kad karūna galiausiai sugrįžo perlydimui į vietos auksakalių rankas.

Nuo to laiko ši karūna pradėjo savo naują gyvenimą – istorikų ir istorija besidominčių vaizduotėje. Buvo nuomojama, bet paskiau jos pėdsakai pranyksta”(16) – rašo istorikas dr. R. Petraukas. Istoriko tvirtinimu iki mūsų dienų Vytautui skirtoji karūna taip ir neišliko.

Atrodytų, atlikęs didelį darbą Niurnbergo archyvuose, istorikas kažkodėl neužsuko į jo muziejus ir nepatyrinėjo čia saugomų istorijos vertybių lobių, tame tarpe saugomos, ką tik paminėtos puošnios 15 a. neįvardintos karūnos istorija.

Dr. Petrauskui 2010 m. lapkričio mėnesį lankantis Čikagoje, Lemonte, po paskaitos apie Žalgirį, susidarė galimybė daugiau paklausti ir apie Vytauto karūną.

Istoriko pasiteiravau: ar, tyrinėjant Vytauto karūnos likimą Niurnbergo miesto archyvuose jam netekę užsukti ir į Niurnbergo muziejus ir plačiau pasidomėti ten saugomų karūnų, tame tarpe ir tos ką tik minėtos, puošnios filigraninės karūnos istorija.

Dr. R. Petrausko atsakė, jog apie tokią karūną, iš vis neteko nieko girdėti, nors pastebėjo, jei būtų duomenų, kad ji yra nors panašių metų ar
bent Niurberge gaminta, vertėtų jau dėl to suklusti…

Tad ar ne per daug paskubėta paskelbti išvadas apie Vytauto karūnos sulydymą? Ar jau padarėme viską, kad galėtume teigti apie galutinai amžių verpetuose pražuvusią Lietuvos karaliaus karūną……

Iki šiol taip ir nesugebėjome įminti mūsų valdovų karūnų paslapties, išsiaiškinti jų likimo. Todėl klausimas – „Kur yra karališka Vytauto karūna?“ – išlieka atviras.

Šaltiniai ir literatūra:

1. E. Gudavičius. Lietuvos istorija. Vilnius,1999. p.200.

2. Halecki. Jadwiga of Anjou and the rise of east central Europe.USA,1991. p.243

3. E. Gudavičius. Lietuvos istorija. Vilnius,1999. p.251

4. J. Pficneris.Didysis Lietuvos kunigaikštis Vytautas kaip politikas.Vilnius,1989.p.267

5. E. Gudavičius. Lietuvos istorija. Vilnius,1999. p.266

6. V. Daugirdaitė- Sruogienė. Lietuvos istorija. Čikaga, JAV, 1956. p.271

7. J. Pficneris. Didysis Lietuvos kunigaikštis Vytautas kaip politikas.Vilnius,1989. p.272.

8. J. Pficneris. Didysis Lietuvos kunigaikštis Vytautas kaip politikas. Vilnius,1989 p.273

9. Cлoвянcкaя энциклопедия, Mocквa, 2003. т.1., c.183

10. J. Lileyko. Regalia polskie, Warszawa 1987., p. 26

11. L. Skurvydaitė . Lietuvos Valdovų insignijos XIII amžiaus pabaigos- XV amžiaus vidurio majestotiniuose antspauduose: ikonografiniai politinės programos ypatumai. ISSN 1392-0448. LIS Nr.14, p. 28.

12. Lietuvos metraštis. Bychovco kronika. Vilnius,1971, p.117; 272

13. The significante of the Crown. http://www.angelfire.com/mi4polcrt/Crowns.html

14. Przyczynek do historii wojennych grabiezy dziel sztuki w Polsce. http://www.lokomobila.home.pl/zabytki/s ... wstep.html

15. Sigismundus rex & imperor.Catalog.

http://www.sigismundus.hu/guide/fullindex.php?1=en&p=60

16 R. Petraukas. Vytauto vainikas. Naujasis židinys – Aidai. Nr. 10-11 . 2009. p. 393

Šis straipsnis pirmą kartą spausdintas žurnale „Lietuvos bajoras“, nr. 18, 2012. p. 26-29; vėliau „Drauge“ JAV.

http://www.voruta.lt/wp-content/uploads/79C88A38.jpg

Nuotraukoje: Karūnos fragmentas, Centrinė Europa 1420-1450 m.

Voruta. – 2012, spal. 27, nr. 22 (760), p. 1, 9.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Lap 2012 19:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

Nuotraukoje: Karūnos fragmentas, Centrinė Europa 1420-1450 m.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Lap 2012 21:47 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 10 Geg 2009 14:59
Pranešimai: 631
Miestas: KAUNAS
Manau, kad dėl esamų dviprasmybių, kurias įpiršo lenkai /JIE PAVADINO LIETUVĄ KUNIGAIKŠTYSTE, ir PER SLAVUS bei VOKIEČIUS išplatino šį terminą, nors VOKIEČIAI LITERATŪROJE ir kitur NELAIKO LIETUVOS KUNIGAIKŠTYSTE, BET LAIKO KARALYSTE IR TUO NEABEJOJA/ yra teisinga užtikrintai ir ryžtingai po mirties KARŪNUOTI VYTAUTĄ..

Tą plačiai išgarsinant. Tai pakeistų ir LIETUVOS STATUSĄ -- PAKELTŲ AUTORITETĄ, ĮRODYTŲ PASAULIUI BUVUSIĄ MŪSŲ GALINGĄ VALSTYBĘ...

Pirmas pasivadinęs kunigaikščiu buvo LIETUVOS KARALIUS JOGAILA, ir parodija -- LIETUVOS KARALIUS VALDO LENKIJĄ...

Bet mes turime vadinti Jogailą ir Lietuvos Karaliumi, ir Lenkijos Karaliumi.

Bet jis buvo lietuvis, mokėjo lietuvių kalbą ir su Karaliumi Vytautu dažnai kalbėdavo lietuviškai, dėl ko lenkai būdavo nepatenkinti, kadangi nesuprasdavo kalbos....

Manau, kad Tautininkų sąjunga /gal kartu su Lietuvos Bajorų Karališkąja sąjunga/ galėtų aktyviai ir triukšmingai kelti šį klausimą.

Iškyla ir tai, kad Lietuvos valstybės sostas yra uzurpuotas partijų, ir tai verstų atstatyti KARALYSTĖS RANGĄ /beje ir 1918 02 16 AKTU/ -- turime įsivesti tvarką savo KARALYSTĖS ISTORIJOJE, nors ir paaiškėtų politikų negražūs darbai --- kur dingo tikrasis AKTAS, kaip atsirado Lietuvos istorijos knygoje falsifikatas-nuotrauka 1918 m. apie demokratinius pagrindus, paaiškėtų, kad A.Smetona norėjo skelbtis karaliumi/ sutrukdė Gabrys-Paršaitis -s laptasis lietuvių diplomatas /A.Eidinto knyga/.

Turime tai perkentėti ir vieną kartą atstatyti ryžtingai LIETUVOS KARALYSTĘ.

Aš pasisakau už KARALIAUS VYTAUTO - LIETUVOS IR ČEKIJOS - karūnavimą.

Beje, Vytautas buvo daug ko išmokęs iš vokiečių, ir laisvai kalbėjo penkiomis kalbomis.

J.v PR. Lietuva pirmiausia.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Lap 2012 21:54 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 10 Geg 2009 14:59
Pranešimai: 631
Miestas: KAUNAS
Pavaizduotas karūnos fragmentas turi lietuviškų bruožų - daug žalios spalvos, mažai blizgučių,būdingų slavams, yra geltoni inkliūzai -- mintis į gintarą ir midų, ir medų, į daug žalių miškų ir geltono medaus bei gintaro...

J.v PR.Lietuva pirmiausia.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Gru 2017 22:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27123
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.by/ru/material/kak_bel ... ?c=1225302

№156 Kęstutis Čeponis, Литва - Павел Левко (№141)

"Вы явно не знаете и того, что в 1421 г. Витаутас был избран также и королем Чехии."

-------Конкретных последствий правления Витовта как короля Чехии что-то не припомню. Да и отказался он короны через 2 года, пусть и под давлением.----

Именно, что давление со стороны Европы было - и было как раз по религиозной причине - гуситы не признавали власть Папы Римского, и по политической - гуситы воевали с императором Священной Римской империи.

А Витаутасу не было никакого смысла ссориться с Папой Римским и немецким императором - ему впоне хватало военных проблем с татарами.

---Конкретных последствий правления Витовта как короля Чехии что-то не припомню.----

Одно интересное последствие точно было... :)

В 1921 г. во всей Чехии проходили огромные официальные празднества по случаю 500-летия коронации Витаутаса королем Чехии.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 15 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 11 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007