Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 20 Bal 2024 12:19

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 23 Spa 2013 19:02 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27077
Miestas: Ignalina
T.Baranauskas: Oršos mūšis – didžiausia Lietuvos karinė pergalė prieš Rusiją


http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/tba ... d=10641866

Tomas Baranauskas,
http://www.DELFI.lt
2006 m. rugsėjo 8 d. 13:14

Rugsėjo 8-oji net dėl dviejų priežasčių galėtų būti atmintina Lietuvos istorijos data, bet šiandieninėje Lietuvoje abi jos yra primirštos. Tai – Vytauto karūnavimo (1430 m.) ir Oršos mūšio (1514 m.) diena.

Prieškario Lietuvoje, nuo 1930-ųjų, rugsėjo 8-oji buvo minima kaip Tautos šventė, siejant ją su 1430 m. šią dieną planuota Vytauto Didžiojo karūnacija, kuri žlugo tik dėl lenkų intrigų. Tautos šventė – Vytauto karūnavimo diena – simbolizavo siekį tęsti Vytauto darbą ir vainikuoti Lietuvą garbės vainiku.

Nuo 1992 m. Baltarusijoje bandoma įprasminti kitą svarbią Lietuvos istorijos datą – 1514 m. rugsėjo 8 d. įvykusį Oršos mūšį. Nacionalistiškai nusiteikusių baltarusių ji traktuojama kaip „Baltarusių kariuomenės šlovės diena“. Ši didžiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karinė pergalė prieš Rusiją ne atsitiktinai patraukė tautinės tapatybės ieškančių baltarusių dėmesį. Simbolizuodama LDK karus su Maskva, Oršos pergalė primena, kad baltarusiai nėra rusai, kad su rusais juos sieja nebent ilgamečių kovų tradicija... Žinoma, ši istorija paprastai pagražinama, savinantis pačią Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, traktuojant ją kaip senąją baltarusių valstybę.

1992 m. rugsėjo 8-ąją Oršos mūšio dienos proga Minske buvo prisaikdinti 12 ką tik sukurtos Baltarusijos kariuomenės karininkų ir 3000 eilinių karių. Tuo oficialus „Baltarusių kariuomenės šlovės dienos“ šventimas ir pasibaigė. Prorusiškas Lukašenkos režimas šios šventės nepripažįsta, nors nacionalistiškai nusiteikę baltarusiai ją kasmet švenčia.

„Tai tikra baltarusių karinės šlovės diena, – pernai „Laisvės“ radijui aiškino baltarusių istorikas Anatolis Hryckevičius. – 30 tūkstančių Konstantino Ostrogiškio karių įveikė Rusijos kariuomenę, kurioje buvo 80 tūkstančių žmonių. Bet svarbiausia turbūt ne tai. Svarbiausia, kad paneigiamas mitas, jog baltarusiai – klusnūs, tylūs ir ramūs. Baltarusių riterių karinė dvasia tuo metu buvo tokia pakili, kad didžiules priešo jėgas jie įveikė per kelias valandas. Ir mes visi privalome minėti šią dieną. Ne dėl to, kad egzistuoja koks nors priešiškumas tarp baltarusių ir rusų, nes tokio priešiškumo nėra. Tiesiog negalima praeiti pro tokius reikšmingus istorinius faktus“. Baltarusių istorikas įsitikinęs, kad anksčiau ar vėliau ši šventė taps valstybine Baltarusijos švente.

Tuo metu, kai baltarusiai Lietuvos istorijoje ieško savo atskirumo nuo rusų simbolių ir precedentų, Lietuvoje karai su Rusija lieka užmarštyje, tarsi antrajame istorijos plane.

O juk karas su Rusija, prasidėjęs beveik kartu su Rusijos valstybės susikūrimu XV a. II pusėje, truko ne ką trumpiau, nei karas su kryžiuočiais – 175 metus (1492–1667 m.).

Šiuo laikotarpiu Lietuva su Rusija kariavo devynis karus, kuriuos skyrė ne ilgesnės kaip vienos kartos (25–27 metų) pertraukos.


Štai šie karai:

Pirmasis karas 1492–1494 m.
Antrasis karas 1500–1503 m.
Trečiasis karas 1507–1508 m.
Ketvirtasis karas 1512–1522 m.
Penktasis karas 1534–1537 m.
Šeštasis (Livonijos) karas 1562–1582 m.
Septintasis karas 1609–1618 m.
Aštuntasis karas 1632–1634 m.
Devintasis karas 1654–1667 m.

Sovietmečiu buvo išleista nebloga studija „Lietuvių karas su kryžiuočiais“ (1964 m.), parašyta žymiausių to meto istorikų kolektyvo.

Apie analogišką Lietuvos karo su Rusija studiją anuomet negalėjo būti nė kalbos – baltos dėmės buvo dangstomos pasakomis apie „amžiną lietuvių ir rusų tautų draugystę“.

Vienas iš minėtos knygos autorių, istorikas Rimantas Jasas, iki pat savo mirties (2002 m.), apgailestavo, kad ir dabar vis dar neparašyta karo su Rusija istorija – tai antrasis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kovų dėl išlikimo periodas, be kurio neįmanoma suprasti šios valstybės istorijos.

Daugumą šių karų, išskyrus penktąjį ir septintąjį, pradėjo Rusija.

Lietuvos žemės buvo niokojamos, teritorija mažėjo.

Lemiamą smūgį sudavė devintasis karas, kurio metu į Lietuvą bei Lenkiją įsiveržė dar ir Švedija. Šis laikotarpis žinomas Tvano pavadinimu, po kurio Lietuvos dvarai ir pilys liko griuvėsiuose ir daugeliu atvejų iš jų nebeprisikėlė.

Tuokart Vilniuje sugriauti Valdovų rūmai atstatomi tik šiandien...

Šių karų išdava – išsekusi ir merdinti Lenkijos ir Lietuvos valstybė. Visą XVIII amžių Abiejų Tautų Respublika egzistavo tik dėl to, kad kaimyninės valstybės nesutarė, kaip ją pasidalinti. 1772–1795 m. ją pagaliau draugiškai pasidalino Rusija, Prūsija ir Austrija.

Oršos mūšis mena laikus, kai po pirmųjų be galo skaudžių Rusijos smūgių, netekusi bemaž trečdalio teritorijos, Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė susitelkė ir sugebėjo atsispirti tolesnei Rusijos ekspansijai.

1512 metais Maskvos didysis kunigaikštis Vasilijus III pradėjo ketvirtąjį karą su Lietuva.

Tuo metu Jogailaičių dinastija buvo savo galybės viršūnėje. Du broliai Jogailaičiai valdė 4 Vidurio Rytų Europos valstybes: Žygimantas Senasis – Lietuvą ir Lenkiją, Vladislovas – Čekiją ir Vengriją.

Tačiau karas su Maskva labai komplikavo Jogailaičių padėtį.

Prūsijoje Vokiečių ordino didysis magistras Albrechtas Hohencolernas maištavo ir atsisakė duoti vasalinę priesaiką Žygimantui Senajam. Albrechtą rėmė jo dėdė Vokietijos imperatorius Maksimilijonas I Habsburgas, kuris, pasinaudodamas karu, užmezgė draugiškus santykius ir su Vasilijumi III.

Maksimilijonas I ketino suburti plačią koaliciją prieš Jogailaičių valstybes, į kurią turėjo įeiti ne tik Prūsija, Livonija bei Maskvos valstybė, bet ir Danija, Brandenburgas, Saksonija ir Moldavija. Jogailaičiai būtų atsidūrę priešiškų valstybių apsupties žiede.

Lietuvos padėtis ypač pasunkėjo, kai 1514 m. liepos 30 d. Rusija užėmė Smolenską.

Tolimesnį kelią į Lietuvą (vadinamąjį Dniepro koridorių) saugojo dar Vytauto iš mūro ir medžio statyta Oršos pilis, kurios link Vasilijus III pasiuntė pagrindines savo pajėgas – 80 tūkstančių raitelių kariuomenę, vadovaujamą Michailo Bulgakovo-Golicos ir Ivano Čeliadnino.

Žygimantas Senasis sutelkė 32,5 tūkstančio jungtinę Lietuvos ir Lenkijos raitelių kariuomenę ir 3 tūkstančius samdytų pėstininkų.

Su 4–5 tūkstančiais karių Žygimantas pasiliko Borisove, o likusi daugiau kaip 30 tūkstančių kariuomenė, vadovaujama LDK etmono Konstantino Ostrogiškio, patraukė Oršos link.

Rugpjūčio 27 d. lietuvių ir lenkų kariuomenė, keldamasi per Bereziną, pirmą kartą susidūrė su Rusijos kariuomenės pulkais, kuriuos sėkmingai sumušė.

Sumušti buvo ir tie Maskvos pulkai, kurie bandė sutrukdyti Lietuvos kariuomenei persikelti per Drutės upę. Tada Rusijos kariuomenė persikėlė į Dniepro kairįjį krantą ir išsidėstė tarp Oršos ir Dubrovnos.

Čia 1514 m. rugsėjo 8 d. įvyko lemiamas mūšis.

Lietuvos ir Lenkijos kariai sėkmingai persikėlė per Dnieprą ir puolė Bulgakovo-Golicos pulkus.

Maskvos kariuomenės vadai nesutarė: Čeliadninas neatėjo į pagalbą Bulgakovui-Golicai. Tuo tarpu, kai lietuviai ir lenkai puolė Čeliadnino pulkus, mūšio vengė Bulgakovas-Golica.

Galutinai priešo rikiuotę Konstantinas Ostrogiškis suardė, panaudodamas apgaulingo atsitraukimo manevrą – panašiai kaip ir kryžiuočiai Žalgirio mūšyje, rusai patikėjo tariamu lietuvių atsitraukimu ir puolė vytis, bet tariamai bėgantys kariai nuviliojo maskvėnus prie užmaskuotų patrankų.

Rusai buvo visiškai sumušti.

Anot Sigizmundo Herberšteino, žuvo 40 tūkstančių karių. Kariuomenės vadai Bulgakovas-Golica ir Čeliadninas, 8 vaivados, 17 kitų vadų ir 4 tūkstančiai karių pateko į nelaisvę, tačiau Vasilijus III atsisakė išpirkti belaisvius, pareiškęs, kad laiko juos mirusiais. Čeliadninas mirė Vilniuje 1516 m., o Bulgakovas-Golica į tėvynę grįžo tik 1552 m.

Oršos pergalė nebuvo pakankamai išnaudota. Konstantinas Ostrogiškis tik rugsėjo pabaigoje pasiekė Smolenską ir nesugebėjo jo paimti.

Vis dėlto buvo atsiimtas Mstislavlis bei Kryčevas ir ketveriems metams sustabdyti Maskvos puolimai. Pasinaudojant šia pergale Jogailaičiams pavyko suardyti ir Maskvos sąjungą su imperatoriumi Maksimilijonu I.

Tūkstančiai rusų, patekę į lietuvių nelaisvę, darė įspūdį, tad imperatorius Maksimilijonas netrukus sutiko pradėti taikos derybas su Jogailaičiais.

1515 m. pradžioje broliai Vladislovas ir Žygimantas Jogailaičiai atvyko į Bratislavą. Čia įvyko preliminarinės derybos su Maksimilijonu I, o gegužės 20-ąją pasirašytos preliminarinės sutartys. Galutinėms deryboms Jogailaičiai buvo pakviesti į Vieną.

1515 liepos 16 d. valdovai susitiko ant kalvos prie Leitos upės, skyrusios Austriją ir Vengriją, o liepos 17 d. įžengė į Vieną. Čia po dviejų dienų prasidėjo derybos, o liepos 22 d. jau buvo sudarytos galutinės sutartys.

Buvo sutarta, kad jei Vladislovo sūnus Liudvikas mirtų be įpėdinių, Čekijos ir Vengrijos sostai atitektų Habsburgams (vėliau, po 1526 m., taip ir atsitiko).

Maksimilijonas I iškilmingai prisiekė nutraukti savo sąjungą su Albrechtu Hohencolernu bei Vasilijumi III ir tarpininkauti tarp jų ir Žygimanto senojo sudarant taiką. Sutartys buvo sutvirtintos Vladislovo vaikų Liudviko ir Onos sužadėtuvėmis su Maksimilijono I anūkais Marija ir Ferdinandu.

Vienos susitarimai išardė kuriamą koaliciją prieš Jogailaičius, bet Maksimilijono I tarpininkavimas nedavė naudos. Albrechtas 1516 m. įžūliai pareikalavo, kad Lenkija grąžintų visas 1466 m. jai atitekusias Prūsijos žemes, arba vietoj jų atiduotų Ordinui Lietuvą ir Žemaitiją. Maksimilijonas I siūlė Žygimantui taip ir pasielgti.

Maksimilijono I pasiuntinys Sigizmundas Herberšteinas Maskvoje bandė įkalbėti Vasilijų III grąžinti Lietuvai Smolenską, bet, suprantama, ir tai nedavė jokių rezultatų.

Vis dėlto, pašalinęs tiesioginę Maksimilijono I kuriamos koalicijos grėsmę, Žygimantas Senasis pats susitvarkė su savo priešais: 1522 m. buvo sudarytos paliaubos su Maskva, o 1525 m. Albrechtas Hohencolernas, jau kaip Prūsijos kunigaikštis, prisiekė Žygimantui.

Net 40 metų nuo paliaubų sudarymo Maskva nebedrįso pulti Lietuvos – ir tai buvo nemažas laimėjimas, leidęs Lietuvai atsigauti ir sustiprėti (ji net bandė, tiesa, nesėkmingai, pati pulti Rusiją).

Būtent šiuo atokvėpio laikotarpiu sukurtas pirmasis Lietuvos statutas, pastatyti renesansiniai Valdovų rūmai, pradėtas knygų spausdinimas, sklido renesanso ir reformacijos idėjos.


Tačiau vėliau Lietuvos laukė nauji išbandymai...

http://www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/tba ... &com=1&s=1
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/tba ... &com=1&s=5

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Spa 2013 19:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27077
Miestas: Ignalina
Oršos mūšis

http://lt.wikipedia.org/wiki/Or%C5%A1os_m%C5%AB%C5%A1is

https://www.google.lt/#psj=1&q=Or%C5%A1 ... AB%C5%A1is


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... -08%29.jpg

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Spa 2013 19:28 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27077
Miestas: Ignalina
Oršos mūšis : artilerijos pasala, kraujo upė ir pergalės žygis pro Aušros vartus


http://www.balsas.lt/naujiena/308776/or ... ros-vartus

Publikuota 2009.09.10 22:30

Rugsėjo 8 dieną sukako 495 metai, kai 1514-aisiais, ties Orša, LDK kariuomenė sutriuškino Maskvos kunigaikštystės kariuomenės pulkus.

Agresija iš Rytų


Tuometinė situacija buvo kupina įtampos. Nuo XV a. prasidėjo įnirtinga Rusijos agresija prieš Lietuvą, kuri truko iki pat XX a. pabaigos. Prie viso to prisidėjo nuolatiniai Krymo chanato bei totorių puolimai ir LDK žemių niokojimai.

Nors LDK ir prarado nemažą dalį teritorijos, tačiau jos karinės jėgos neleido oponentams įsiviešpatauti: totoriai gavo atkirtį ir buvo sutriuškinti mūšiuose prie Klecko ir Olšanicos, o viena iš ryškiausių pergalių, pasiektų prieš Rusiją, įvyko prie Oršos 1514 m.

Šis mūšis buvo 1512 m. Lietuvos ir Rusijos karo (kada rusų kariuomenė užėmė svarbų LDK fortpostą – Smolenską) tęsinys, nes iškilo grėsmė, jog rusai, netekus gynybos, gali prasiveržti į šalies gilumą.

1514 m. kariniuose susidūrimuose LDK kariuomenei vadovavo Konstantinas Ostrogiškis, o Maskvos kariuomenei – Vasilijus III.

Sumanumu gynėsi nuo maskvėnų apgaulės


Netekus gynybinių įtvirtinimų Smolenske, maskvėnai vis labiau veržėsi į LDK niokodami, siaubdami miestus.

Žygimantas Senasis skubiai ėmėsi rinkti samdinius ir savanorius neišvengiamam lietuvių ir maskvėnų karui. Sutelkta apie 30 tūkstančių karių armija (kai tada priešininkų karinės pajėgos siekė 80 tūkstančių karių), iš kurių keli tūkstančiai pasiliko saugoti karaliaus stovyklą, o likę vadovaujami Konstantino Ostrogiškio patraukė link Smolensko.

Su maskvėnais LDK pajėgos 1514 m. rugsėjo 8 d. susidūrė maždaug pusiaukelėje tarp Borisovo ir Smolensko esančioje Oršoje.

Maskvėnai bandė pasitelkdami apgaule nugalėti ir taip nedidelius lietuvių pulkus. Jų strategija buvo tokia: atitraukę savus raitelius į kairįjį Dnepro krantą jie tikėjosi atkirsti lietuvius nuo upės perkėlos, atakuoti ir sunaikinti.

Tačiau lietuviai, numatę priešo užmačias, slapta iš surinktų valčių, plaustų pradėjo statyti tiltą. Tiltas nebuvo tvirtas ir ne visi prieš jam suyrant spėjo persikelti (likusi dalis tiesiog perplaukė Dnepro upę), tačiau kovai visi galų gale buvo pasiruošę.

Pirmoji karo istorijoje artilerijos pasala lauko kautynėse


Šį kartą Konstantinas Ostrogiškis parengė dar didesnę staigmeną – miške paslėpė dalį savo pabūklų su kariais, o už miško buvo išdėstytos lenkų didikų savanorių pajėgos, saugančios kariuomenę nuo apsupties.

Kai kurie istorikai teigia, jog tai buvo pirmoji artilerijos pasala lauko kautynėse visoje karo istorijoje.

Mūšiui įsismarkavus maskvėnai, naudodamiesi sumanyta strategija, bandė apsupti LDK karinius pulkus. Tada Ostrogiškis įsakė savo puolamiems pulkams imituoti traukimąsi iš kovos.

Rusų pulkai, pamatę atsitraukiančius lietuvius ir patikėję pergale, pradėjo juos vytis, o tuo pasinaudoję LDK kariai nuvedė juos tiesiai į spąstus. Artilerijos salvės sutriuškino raitelių pulkus.

Išgąsdintus maskvėnus LDK kariuomenė ėmė pulti visa jėga. Tada bėgančius iš mūšio vietos maskvėnus LDK kariai įklampino ir pražudė pelkėse.

Kronikose rašoma, jog nuo žuvusių maskvėnų karių ir jų arklių kūnų net užsitvenkė ir patino Klapivnos upė, o ištroškę lietuviai gėrė kruviną tos upės vandenį.

M.Bielskio kronikoje teigiama, jog Oršos mūšyje buvo nukauta 40 tūkstančių maskvėnų, į nelaisvę paimti jų karvedžiai. LDK kariuomenė atsipirko nedideliais nuostoliais – manoma, jog žuvo apie 500 lietuvių riterių.

Nors ir nepavyko atgauti Smolensko, tačiau garsas apie pergalę plačiai pasklido


Nors lietuvių karinės pajėgos ir sutriuškino rusus, tačiau LDK nepavyko atgauti Smolensko. Visgi garsas apie tokią lietuvių pergalę apskriejo daugelį Europos valstybių, iš kurių Rusija susilaukė paniekos ir užsitraukė agresyvios, priešiškos valstybės vardą.

Pasak A.Bumblausko, išliko žinių, kad iš Oršos mūšio grįžtančiam Konstantinui Ostrogiškiui pagal romėnų paprotį Vilnius surengė triumfo žygį.

Tuo metu dar neseniai pastatyti miesto gynybos rytiniai vartai, pro kuriuos jis atvyko, jo garbei buvo pavadinti „Ostrožkije varota“.


Bėgant laikui pavadinimas kito į „Aštriuosius vartus“, „Ostra brama“, kol lietuviai išvertę pavadino „Aušros vartais“.

Oršos mūšio metinių paminėjimas su riterių kovomis


495-osios Oršos mūšio metinės Vilniuje buvo kukliai paminėtos dar prieš savaitę (rugpjūčio 30 d.).

Ceremonija prasidėjo Katedros aikštėje, prie paminklo kunigaikščiui Gediminui. Skambant būgnininko ir fleitininko muzikai paskui šauklį atžygiavo šarvuotas, ginkluotas karių būrys.

Paveikslėlis

(Nuotr. iš klubo "Antikos karys" asmen. archyvo)

Šauklys perskaitė Žygimanto Senojo raštą (teksto autorė – rašytoja Renata Šerelytė), kuriame įtaigiai ir vaizdingai buvo papasakota apie Oršos mūšio eigą, baigtį ir pasekmes. Po šauklio pranešimo aptvertoje aikštelėje buvo pakviesti šarvuoti kovos klubo „Antikos kario“ kariai, kurie pristatė specialiai Oršos mūšio pergalei pažymėti sukurtą kovos programą.

Tokių žiūrovų aikčiojimų vargu ar galima buvo pamatyti Trakuose ar Kernavėje rengiamuose šarvuotų karių pasirodymuose, kur vaidybos yra daugiau, nei kovos meistriškumo.

Kova atrodė tokia reali, jog žmonės net traukėsi įnirtingai kovojantiems kariams priartėjus prie žiūrovų.

Paveikslėlis

(Nuotr. iš klubo "Antikos karys" asmen. archyvo)

Ne tokioje rimtoje, labiau pramoginėje pasirodymo dalyje, klubo vadovas Jurijus Bykovas demonstravo ginklų valdymo įgūdžius: kapojo ant kario galvos padėtus kopūstus, į jį sviedžiamus burokėlius ir lazdas.

Tiesa, organizatoriams galbūt vertėjo aptverti didesnį aikštės plotą, skiriantį dalyvius nuo žiūrovų, kadangi kapojamos lazdos skriejo ir į arčiau susėdusių vaikų galvas. Vėliau, po renginio, klubo „Antikos karys“ kariai suteikė žiūrovams galimybę ne tik fotografuotis šalia jų, bet ir išbandyti jų ginklus. Po renginio žmonės taip pat buvo kviečiami pasirašyti rezoliuciją dėl Kauno pilies atkūrimo ir paveldo išsaugojimo.

Sonata Dirsytė

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Sau 2020 22:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27077
Miestas: Ignalina
Радикальные «литвины» подозрительно наивные — историк Саганович о Литве и Оршанской битве

https://nn.by/?c=ar&i=239423&lang=ru

18.10.2019 / 13:41

Доктор исторических наук, автор «Нарыса гісторыі Беларусі ад старажытнасці да канца XVІІІ ст.» Геннадий Саганович по просьбе радио «Свобода» комментирует активность в интернете сторонников изменения названия Беларуси на Литву и новые исследования Оршанской битвы, 505-я годовщина которой отмечалась этой осенью.

О современных «литвинах»


— Современные адепты литвинизма утверждают, что Литва — это славянское племя, что название это происходит от лютичей, дружины и т. д., а современные литовцы — это только жмудины. Есть ли научные основания под такими утверждениями?

— Нет, никакой научной аргументации упомянутые «теории» не имеют. Они принадлежат к так называемой фолк-истории. А ученые первоначальную балтскость Литвы не ставят под сомнение.

Конечно, когда в ВКЛ задоминировала культура русинов, славянская, то в хрониках, записках путешественников и трактатах Литву иногда зачисляли к народам славянским, а старобелорусский язык нередко называли литовским — по названию государства. Но примеры таких стереотипных определений не дают никаких оснований для того, чтобы подвергать сомнению факты существования литовцев как балтского этноса.

— Сторонники литвинизма также утверждают, что термин «Русь» относится исключительно к землям Украины, а для Беларуси XVI века он имеет исключительно конфессиональный характер, мол, русский значит православный. Чем бы вы ответили на такие аргументы?

— Подобные утверждения могут свидетельствовать или об очень поверхностных знаниях, или о желании не считаться с фактами. С таким подходом мы не поняли бы ни Скорину, который многократно артикулировал свою русинскую идентичность, хотя не был православным, ни протестанта Тяпинского, который так проникновенно оплакивал равнодушие к родному языку в «благородном русском народе».

На деле термин «Русь» с рядом значений в XVI веке одинаково касалось как Украины, так и Беларуси.

Действительно, под определением «русь», прежде всего, понималось сообщество конфессиональное, но оно функционировало также с другими коннотациями, прежде всего имела свое этнокультурное и географическое содержание.

Это было самоназвание части населения Беларуси (наверное, большей!), и определение региона. Как название региона этот термин у нас стабильно означал восток и север современной Беларуси — земли, за которыми с XVI века закрепилось название «Белая Русь». А центральные и западные просторы страны традиционно назывались «Литвой».

И, как показывают исследования, основой формирования белорусов как современной национальной общности стали традиции и исторической Литвы, и исторической Руси.

— Как вы вообще относитесь к феномену литвинства в современном белорусском публичном пространстве. Наиболее агрессивные сторонники литвинизма проклинают название «Беларусь» и «белорусы», называют белорусских патриотов предателями Литвы и ВКЛ, предлагают вернуть стране и народу настоящие названия «Литва» и «литвины». Это конструктивно оправдано или деструктивно?

— Насколько я понимаю, «литвинство» или «литвинизм» — определение широкое. К идейному течению, которое мы так называем, принадлежат разные по убеждениям люди.

Обращение к прошлому ВКЛ как к своему, восхищение им, отстаивание права белорусов на его наследие — это явление естественное, здоровое и, думаю, вполне правомерное.

А вот позицию представителей радикального крыла этого течения, выступающих против историзации названия Беларусь, твердящих о «литвинскости» белорусов как настоящих наследников истории ВКЛ и отказывающих в этом литовцам, называя их жамойтами, считаю не просто антиисторической и подозрительно наивной (ведь как можно изменить название? повернуть вспять процесс формирования нации?), но и деструктивной.

Такой подход может принести серьезные проблемы белорусскому национальному и политическому сообществу.

Paveikslėlis

Тяжелые всадники времен Великого Княжества. Реконструкция доктора исторических наук Юрия Бохана.

Об Оршанской битве


— В недавнем интервью Радио Свобода историк Алесь Казаков высказал ряд новых подходов и оценок Оршанской битвы. Поэтому я попрошу вас как историка, который написал по крайней мере пару книжек о войнах XV—XVII веков, прокомментировать некоторые выводы Алеся Казакова. Правда ли, что все, что мы сегодня знаем об Оршанской битве, это заслуга польских историков? Известно, что уже после битвы наши летописи писали о героической победе, конечно и народная песня, которую вы цитируете: «Слава Воршы ўжо ня горша, Слаўся пан Астрожскі».

— Сразу хочу сказать, что я не являюсь специалистом в области военной истории, хотя когда-то начинал писать о войнах и битвах. Но фокус моих интересов давно изменился, поэтому мои рассуждения здесь будут такие общеисторические.

Если отвечать на ваш вопрос, то я бы не брался утверждать, что все, что мы знаем об Оршанской битве — это заслуга польских историков. Ведь научные знание не маркируются, их получение — это интерсубъектный, наднациональный процесс.

Но, с другой стороны, нет сомнения, что наибольший вклад в изучение Оршанской битвы сделала польская историография. Там еще в XIX веке появилась военная история как отдельная научная дисциплина, и историки специально занимались этой битвой.

А у нас, в Беларуси, историки начали специально писать об Оршанской битве только после провозглашения суверенитета. Правда, те работы были популярно-научные, поскольку даже академическая историография взяла на себя тогда просветительские функции — такое было время, это было оправдано.

Современные исследования битвы — и у нас, и в Литве, и в России, и в Украине — начались только в последние десятилетия, ими занимаются молодые историки. А упомянутые вами летописи — это только материал, источники для историков. Это не научные знания, на основании их историки пытаются составить научное описание тех событий.

Что касается упомянутой вами песни «Слава Воршы ўжо ня горша» — это произведение, аутентичность которого не доказана, и сейчас существуют мнения, что эту песню мог создать в свое время Вацлав Ластовский. Хотя лично я не спешил бы заносить ее в фальсификаты, а с другой стороны, был бы осторожнее с использованием этой песни.

Тем более есть и другие свидетельства того, что память об Оршанской битве в XVI веке на землях Беларуси была жива. О ней вспоминали и политические элиты ВКЛ в 1560-х годах, когда началась другая война с Московским государством — Ливонская, и сами оршанцы тогда вспоминали о великой битве, которая произошла у их города.

Изучалась ли битва в Европе


— Часто пишут, что Оршанская победа после изучалась в Европе, как пример удачной боевой тактики. Так ли это на самом деле?


— Я сразу внесу ясность. Когда-то я нашел это в литературе по военной истории, когда писал популярную книжку об Острожском, но это было почти 30 лет назад. Там действительно утверждалось, что Оршанская битва вошла в трактаты по военной истории как пример удачной победы меньшего войска над большими силами противника. Но сам я специально этот вопрос не изучал. Поэтому не скажу, правда ли это.

— Вы когда-то писали о широком международном резонансе в Европе по поводу Оршанской победы — об однодневных газетах в Германии, народных гуляниях в Праге и т. д. Как это эхо коротко можно охарактеризовать сейчас?

— Для специалистов это хорошо известные вещи. Об Оршанской виктории писали тогда много где в латинской Европе. Тогда вышел ряд летучих листков, посвященных битве на немецком и латинском языках. Например, в Нюрнберге, в Лейпциге и других городах. До нашего времени в собраниях старопечатных документов на Западе сохранилось по крайней мере четыре такие произведения.

Но больше всего для информирования Европы о том, что же произошло у нас здесь, под Оршей, сделала дипломатия Сигизмунда I Старого. Тогда сразу же в 1514 году в Кракове вышло несколько произведений на латинском языке — это были так называемые окказиональные друки, в которых описывалась большая победа. Потом Ян Лаский выдал том таких произведений в Риме. Описание битвы вошло сразу в хроники, появилась иконография. А посольства Сигизмунда I Старого к европейским монархам привозили с собой московских пленников.

Это была удачная информационная кампания Ягеллонов, которая имела значительные политические результаты. Можно сказать, что, в некотором смысле, это была и медийная победа.

О количестве участников Оршанской битвы


— В своем «Нарысе гісторыі Беларусі» вы называете традиционные цифры участников битвы — 80 000 московитов и 30 000 наших воинов. В принципе можно утверждать, что количество участников всех исторических сражений преувеличено. Так ли это важно в данном случае. Победа под Оршей была, стала легендой, прочно вошла в национальную память и национально-патриотический миф четырех народов. Стоит ли его развенчивать? Что нам это даст? Может какую-то информацию следует знать лишь узким научным кругам?

— Упомянутый вами «Нарыс гісторыі Беларусі» писался в начале 90-х годов, хотя вышел намного позже, так как не удавалось найти деньги — все же это было негосударственное издание. И то, что тогда в очерке были поданы такие большие цифры — неудивительно.

Это действительно, как вы сказали, традиционные цифры. Они до сих пор могут встречаться в работах по истории не только у нас, но и в зарубежных изданиях, в польских, например.

Для моего обобщающего тогда изложения истории Беларуси точность в количестве войск и не была важной. Смена цифр не меняет значимость тех последствий, которые вызвала битва — в моем понимании.

Другое дело — специальные исследования. Этот вопрос действительно приобретает важность для научных исследований, посвященных битве в той милитарной истории. Попытки более точного определения количества войск с обеих сторон, с которыми в последнее время в России выступил Лобин, а у нас Казаков — это движение вперед, это естественное дело для историографии, если она хочет оставаться наукой.

А насчет развенчания? Что значит развенчание? Я бы не видел в этом какой-то угрозы для коллективной памяти о битве, так как уточнение количества участников или места проведения, локализации самой битвы — это позитив для исторической науки и еще одна актуализация или возвращение события в общество.

А в общественном сознании история все равно актуализируется не через точные фактов, а через образы, символы, ценности. Я о том, что битва в общественном сознании все равно будет прочитываться мифически. Иначе говоря, в культурной памяти белорусов она будет жить все равно как миф.

В самом ли деле Оршанская битва не имела значительных последствий


— В упомянутом интервью Радио Свобода историк Алесь Казаков сказал, что «Оршанская битва не привела ни к каким серьезным последствиям». Тем временем известно, что она разрушила альянс Московского государства с Габсбургами, император Максимиллиан І отказался от союза с Москвой, провел в 1515 году Венский конгресс с Ягеллонами и нашел с ними общий язык. Можно утверждать, что битва, фактически, спасла Польшу и ВКЛ от потери немецких и русских земель в пользу Габсбургов и Москвы?

— Вот в оценке битвы я бы не согласился с Александром Казаковым. Правда, не он один так говорит, многие историки так недооценивали и недооценивают битву. И в такой позиции — тоже давняя традиция, как и в цифрах, о которых мы говорили.

Так, Герберштейн еще в XVI веке писал, что победа не дала королю ничего, кроме возвращения трех городов. Мол, Смоленск не вернули, война длилась еще восемь лет. Ну, в плане территориальных приобретений и потерь — это так.

Но нужно учитывать более широкий контекст, который вы уже затронули, и изменение международной ситуации, которую вызвала именно эта победа. Здесь важно учитывать, что война же началась в период московского сближения с Габсбургами, со Священной Римской империей. Император Максимиллиан І Габсбург выбрал себе в союзники московского царя Василия III, и целью Москвы в той войне был не только Смоленск, но и Полоцк, Витебск, Киев и другие города. Это была война за так называемое «киевское наследство».

Появился план большой антиягеллонской коалиции, к которой, кроме Москвы и Вены, присоединялись еще пять государств.

Император стремился выжать Ягеллонов из Венгрии, расторгнуть Торуньский договор между Орденом и Польшей, чтобы забрать часть польских земель. А Василий III, московский великий князь, согласно этим планам, подчинил бы себе земли Великого Княжества Литовского.

И если учитывать, что в то время в Венгрии начали войну восставшие крестьяне, а на востоке был потерян Смоленск, который имел огромное, символическое значение для всего Великого Княжества Литовского, надо признать, что над государством Ягеллонов в 1514 году нависла действительно огромная опасность. Победа под Оршей стала будто даром небес, она сразу изменила политическую ситуацию.

А то, что война еще долго велась — это потому, что ни у одной из сторон не было сил для победы. Виленская казна была пуста, чтобы нанять наемников. Зато виктория повлияла на Рим и на Вену. Папа Римский сразу дистанцировался от императора Максимиллиана І. А нужно учитывать, что конфликт Ордена и Польши тогда разбирался на Латеранском соборе, и во время этого разбирательства Максимиллиан І поддерживал Орден, а Папа — императора.

После этого и Максимиллиан І, тоже под впечатлением битвы под Оршей и разгрома московитов, разорвал договор с Василием III и, пошел на компромисс с Ягеллонами. В 1515 году в Вене состоялся съезд трех монархов — Максимиллиана І, Сигизмунда І Старого и Владислава (король Чехии, брат Сигизмунда - РС), на котором было достигнуто взаимопонимание между династиями.

Что бы было без этой победы — можно только гадать, но реализация тех грозных планов коалиции выглядела вполне реалистичной.

Что Оршанская битва значит для сегодняшних поколений


— И вопрос о значении битвы для нынешнего молодого поколения. Историк не имеет права переносить свое понимание той или иной ситуации в прошлое, но имеет право оценивать событие с точки зрения егр последствий. Так вы недавно сделали в своей книге о Грюндвальдской битве. А что с битвой под Оршей? Она, по вашему мнению, сохраняет свое историческое значение для нас?

— Я думаю, что вопрос о значении битвы для нас сегодняшних — самое существенное.

Для общества прошлое существует в ипостаси ясных образов — примеров, героев, антигероев и т. д., а не тех точных фактов, о которых спорят специалисты-историки. Прошлое, когда мы к нему обращаемся, актуализируется в виде определенных пунктов опоры нашей идентичности.

И в этом смысле сама национальная историография или национальный нарратив нашей истории, которую мы пишем, может быть назван предоставлением значений прошлому. Если, конечно, использовать веберовское определение культуры. Вебер, напомню, писал о культуре, как о каком-то отрезке бессмысленного бега событий, которому мы придаем смыслы и значения.

Так вот с перспективы предоставления смыслов и значений, а проще говоря, укрепления национальной идентичности белорусов, битва под Оршей в своей значимости принадлежит к ключевым событиям. Я убежден в этом.

Неслучайно ее так радикально стирали из памяти в советскую эпоху, а потом, когда Советский Союз распался, и о битве стали писать, то она сразу же оказалась в центре историографических и политических баталий.

Тогда битва разделила население на тех, кто считал себя белорусом и засчитывал себя к отдельной национальной общности со своей историей, и тех, кто отождествлялся с большой Россией или с еще советским сообществом и советским наследием.

Это две разные, несовместимые идентичности, за которыми — две несовместимые трактовки этой битвы.

Для первой, для белорусов, она защита суверенитета Великого Княжества и «битва за Родину», как кто-то выразился в 90-е годы, когда в середине того десятилетия суверенитет действительно был под угрозой, как, впрочем, и сейчас. А для других — она ​​просто эпизод «внутри русских междоусобиц», как они говорят.

Мне думается, что эта битва будет сохранять такое важное значение до тех пор, пока Беларуси будет угрожать российский империализм и поглощение Россией. Ведь битва под Оршей — одна из ключевых опор укрепления идентичности белорусов как отдельной национальной общности со своей историей и своей культурой.

Сергей Абламейка,
Радио Свобода

Комментары
https://nn.by/?c=ar&i=239423&lang=ru

Легенда о Феде Литвиче


В сентябре 1505 года полчища татар и ногайцев числом около шестидесяти тысяч осадили Нижегородский кремль. Нижегородский воевода Хабар Симский имел в своем распоряжении и пушки и порох, но не было у него умельцев - пушкарей из местных воинов. А в городских темницах в это время томились пленные литовцы - огненные стрельцы. В плен они были взяты в 1500 году после поражения в битве при речке Ведроша, что впадает в Днепр близ Дорогобужа.

Вместе с пленными в Нижний были доставлены и трофейные пушки. Воевода пообещал пленным свободу, если они помогут отстоять Нижний. Из пушек стрелять русские еще не умели…

И вот с Ивановской башни раздался первый в истории Нижнего Новгорода пороховой выстрел; первый выстрел был направлен так метко, что ядро разметало палатку хана». Легендарный Федя Литвич поразил мурзу Ногайского, и татары в смятении отступили.

В летописи сказано, что “литовцы огненным стрелянием своим и град от взятия удержаша, и народ от меча и плена избавиша”.

Хабар Симский свое слово сдержал и не только отпустил, но и богато одарил литовских стрельцов,
многие из которых так и остались в Нижнем по своей воле.

На месте поражения врагов, близ палатки Махмет-Амина и был построен храм во имя пророка Илии.

PS. «Никогда не выживет тот народ, который принимает трактовку своей истoрии устами соседа».
© Фридрих Ницше

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 08 Rgs 2022 21:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27077
Miestas: Ignalina
Стыры Ольса - Бітва пад Воршай 1514. Bitva Pad Voršaj. Battle of Orsha. Bitwa pod Orszą. Oršos mūšis.

https://www.youtube.com/watch?v=An27ND2r8EU

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007